PDA

View Full Version : Tė kremtuarit e festave tė Pabesimtarėve


PersonX
14-06-05, 19:09
Vėrtet ata qė nuk kanė besuar prej popullit tė librit dhe adhuruesit e idhujve do tė banojn nė zjarr tė Xhehenemit ata janė prej krijesave mė tė kėqia. (Kuran)

Lavdrimi i qoft Allahut dhe paqja dhe shpėtimi qoft mbi Pejgamberin s.a.v.s.

O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tė vetme dhe Muhamedin resulullah si pejgamber dhe lajmėtar tuajin.Tėrhiqja vrejten vetės suaj dhe fėmijėve tuaj ndaj ditėve tė mosbesimit dhe fyrjes sė Allahut. Ditėve tė turbullinave dhe tė pamoralit nė tokė, nė kėto ditė veprat e disa personave do tė zhduken (largohen) dhe pastaj ditėve nė tė cilat kodrat gati shėndėrrohen nė pluhur pėr shkak tė thėnjeve tė pakujdesėshme tė kafirave ndaj Allahut s.v.t. ndėrsa Allahu s.v.t. ju kėrcnohet atyre me dėnim ndaj tyre (... Dhe mos thuani tre (dhe mos thuani triniteti) ndaluni se ėshtė mė mirė pėr ju. . . 4:171)

Gjithashtu Allahu s.v.t. ka vendosur se feja e tyre nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveq se pėrgėnjeshtrim (Me siguri janė nė mosbesim ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi) ėshtė Allah 5:72). (Me siguri bėnė kufr (mosbesim) ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve [: Ati, biri dhe shpirti i shenjėt, triniteti]. . . 5:73) Gjithashtu Allahu s.v.t. e pėrshkruan se qka ju ndodhi tė gjitha krijesave kur ato dėshmuan pėr njė thėnje tė atill tė tmerrėshme (Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob.Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė githė, dhe ka numėruar e evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.Dhe nė ditėn e kijametit secili do t’i paraqitet Atij i vetėmuar.Nuk ka dyshim se ata qė bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t’u krijojė (nė zemrat e tyre) dashuri. Te gjitha kėto ajete gjendėn nė suren merjem (19) ajeti 88-96.


O njerėz tė Allahut e nuk i shihni se si krijesat rreth nesh frikėn shumė dhe turprohen nga veprat e pabesimtarėve dhe se si ato janė hidhėruar nga idhujtaria dhe turpsirave qė po bėhen gjatė atyre ditėve, dhe arsyeja kinse e duan Allahun dhe i janė besnik me besim ndaj Tij. Ndėrsa nė lidhje me ne tė cilėve Allahu na ka besuar qė ta zbatojm njėsin e Tij nė tokė, disa prej nesh nuk e kan dert pėr ato fyrje ndaj njėsis sė Allahut dhe derisa ata qė e quajn vetėn musliman e kremtojn njė fyerje tė till ndaj Allahut e cila quhet dita e krisht lindjes, vitit tė ri. Sipas Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij dhe tė dijetarėve praktikues tė kėtij umeti tė gjorė ky kremtim ėshtė kulminacioni i aleancės dhe imitimit tė pabesimtarėve. Allahu ka thėnė (Njė grup (nga ju) Ai e vuri nė rrugė tė drejtė, e nga njė grup meritoi tė jetė i humbur, sepse ata (tė humburit) morėn pėr ndihmues dhe mbrojtės tė prishurit prej tyre nė vend tė Allahut, dhe e konsideronin vetėn e tyre tė jenė tė udhėzuar 7:30.) Allahu gjithashtu na ka tėrhequr vrejtjen nga tė marrurit e tyre pėr ndihmues dhe shokė (Dhe kushdo qė i merr ata si shokė dhe ndihmues atėherė me siguri ai ėshtė prej tyre 5:51)


Gjithashtu pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: kushdo qė e imiton njė popull ai ėshtė prej tyre. Imam Ibn Kethir nė tefsirin e tij ka thėnė "Ky hadith fuqimisht jep tė kuptohet pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e Allahut ndaj atyre qė i imitojn kafirat, nė thėnje, vepra, veshje dhe kremtim. Dhe gjėja tjetėr ėshtė se kėto nuk janė tė pranuara me sheriat - ajeti 1-4 surja el bekare.Gjithashtu edhe nė Buhari dhe Muslim: Ju duhet tė jeni tė ndryshėm nga mushrikėt, shkurtoni mustaqet dhe rritni mjekrrat. Gjithashtu Allahu na ka urdhėruar neve qė tė dallohemi prej tyre derisa edhe nė gjėra tė lejuara sikurse pejgamberi (s.a.v.s.) qė ka thėnė: tė dalloheni prej jehudive, ata nuk falen me kėpucėt e tyre apo qorapat e lėkurės (rabs) transmetuar prej Abu Davudit dhe Imam Hakibit. Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili praktikon sunetin (mėnyrėn) e pabesimtarėve nuk ėshtė njėri prej neve.Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili i imiton tė tjerėt pėrveq nesh nuk ėshtė prej neve. Dallohuni nga jehudit dhe krishterėt: Dhe:Jehudit kanė hidhėrimin e Allahut, Krishterėt janė tė devijuar dhe devijojnė.


Vėllezėr tė mi tė dashur tė gjtha hadithet e mė sipėrme janė hadithe tė vėrteta. Asnjė vendim mbrenda kėtyre haditheve nuk ėshtė anuluar, pra nėse ne i kundėrvihemi, nuk i ndėgjojmė apo i injorojmė ato, atėherė si do ti arsyetohemi Allahut. Kur Allahu svt. pėr ata qė i ndėgjojnė dhe i pranojnė kafirat thotė: (O ju qė besuat, nė qoftė se ju i bindeni njė grupi tė atyre qė iu ėshtė dhėnė libri (jehudi dhe tė krishterė), ata, do t’ju kthejnė nė mosbesimtarė 3: 100). Omer bin hatabi ka thėnė: "Largoju armiqėve tė Allahut gjatė festave dhe kremtimeve tė tyre". Eshtė deklaruar nga tė gjithė dijetarėt besnik tė Islamit se kushdo qė i jep njė dhurat pabesimtarit nė ditėn e tij tė kremtimit edhe nėse ėshtė ajo me vlerė tė parėndėsishme si p.sh. njė ve pėr adhuruesin e zjarrit dhe pėr tė ngjajshmit pėr fetė tjera qė ai do tė bėhet Pabesimtarė.


Pėr shkak tė gjithė kėsaj ne kėrkojm nga ju qė tė keni frikė Allahun dhe ta mbani Islamin tuaj tė paprishur, ta mbroni vetėn dhe familjet tuaja duke qenė tė diciplinuar gjatė kėtyre ditėve tė festave tė kafirave. Ju nuk duhet ti zbukuroni shtėpiat, shitoret apo biznesin tuaj. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush (besimtarėve), mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė dhe mos i pėrdredhni gjuhėt dhe veprat tuaja duke u munduar qė ti barazoni Islamin dhe kafirat nė tė njėjtėn kohė dhe gjdoherė kujtone hidhėrimin e Allahut pėr gėnjeshtrat qė janė zier prej tė krishterėve pėr Allahun. (Sa e madhe ėshtė ajo fjalė qė del nga gojėt e tyre p.sh. se ka lindur apo ka marrur djalė, e ata nuk thonė tjetėr vetėm se gėnjeshtėr.18:5). Ju duhet ti luteni Allahut ashut si ka thėnė Allahu (O Zoti i jonė mos na zhduk pėr atė qė bėnė tė marrėt nga ne? 7:155).

Ti duhet ta lutesh Allahun qė tė falė ty dhe qė tė dhuroi mėshirė dhe tė tė japė siguri pėr vetėn tuaj dhe pėr familjen tuaj dhe pėr popullin e Pejgamberit tonė tė dashur.


O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7


O ALLAH NA JAP NEVE DHE POPULLIT TONĖ RRUGĖN E DREJT DHE NA NDIHMO QĖ TĖ JESH I KĖNAQUR ME NE DHE NA RUAJ NEVE NĖ KĖTO DITĖ TĖ LIGA


--------------------------------------------------------------------------------

Tė uruarit e pabesimtarėve gjatė festave tė tyre

Lavdėrimi i qoft Allahut dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin. O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tuajen dhe Muhamedin si pejgamber dhe tė dėrguar tė fundit, ruane vetėn tuaj dhe femijet tuaj nga ditėt e pabesimit dhe fyerjes sė Allahut.Me siguri veprat e mira tė disa njerėzve do tė shkaėtrrohen pėr shkak tė pakujdesis sė tyre ndaj tė uruarit tė pabesimtarėve pėr fyerjen e tyre ndaj Allahut.


Me siguri janė mosbesimtare ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi biri i Merjemit) ėshtė Allah. Me siguri mosbesimtare jane ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve .[ 5:73]


O Musliman juve ju ėshtė besuar qė ta mbroni fenė e Allahut dhe ta vendosni porosin e Teuhidit. Ne gjejmė se disa Musliman ju urojn Kafirave nė lidhje me fyerjen e Allahut duke ju thėnė, Me fat Krishtlindja, Gėzuar Viti i Ri, Gėzuar Pashkėt etj.


Allahu dėshmon pėr krijesat se qka ju ka ndodhur kur kanė thėnė thėnie tė atill.


Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob. [19: 88-93]


O robė tė Allahut, shikoni se si ju hyri frika nė krijesat qė tė shkatėrroj tokėn tė ndahet nė copa pėr shkak tė peshės sė mėkatit tė bėrė nga Pabesimtari.Edhe pse ashtu, ky ėshtė mėkati pėr tė cilin Muslimanėt dėrgojnė komplimente dhe bėjnė festė, pėr ata qė quhet Kėrshėndella dhe Vit Tė Ri!!
Pyetja e tė uruarit tė pabesimtarėve ndaj festave dhe pushimeve tė tyre veqanarisht qė ka tė bėjė me Muslimanėt qė jetojnė nė vendet Jo Muslimane dhe ėshtė shqyrtuar nga shumė dijetarė eminent tė sė kalurės.


Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vell1, f 205) shkruan, Tė dėrgosh urime nė kohė tė veqanta qė janė nė veqanti pėr pabesimtarėt, siq ėshtė tė uruarit e tyre gjatė festave tė tyre duke ju thėnė, Festa tė bekuara pėr ty apo urime tė ngjajshme konsiderohen tė ndaluara nga pajtueshmėria e dijetarėve. Edhe nėse ai qė e thotė atė ėshtė i lirė nga ndonjė aspekt i felėshimit, ende ėshtė njė akt i ndaluar (haram) dhe ėshtė njėjt sikur se ti urosh ata kur i pėrkulen kryqzuesit. Nė realitet ky ėshtė njėri prej mėkateve mė tė mėdha nė syt e Allahut. Ky ėshtė mėkat edhe mė i madh se sa ti pergezosh ata pėr pirjen e verės dhe pėr prostitucion dhe kėshtu me radhė. Shumė prej tyre qė nuk janė shumė fetar nuk e kuptojn se sa e madhe nė realitet ėshtė tė vepruarit e tyre. Kushdo qė e uron njė person nė mėkatin e tij, ju ka ekspozuar felėshimit qė tė bie nėn hidhėrimin dhe dėnimin e Allahut.


Ibni Kethiri nė tefsirin e tij tė ajetit 104 cekė njė hadith tė sakt tė pejgamberit s.a.v.s.: Kushdo qė e imiton njė popull atėherė me siguri ai ėshtė njėri prej tyre.


Ai gjithashtu e komenton kėtė hadith duke indikuar pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e fuqishėm tė Allahut nė lidhje me ata qė i imitojnė Kafirat, nepėrmes mėnyrės sė thėnjeve, veprave, veshjes, dhe festimeve gjithashtu edhe pėr aspektet e tjera tė cilat nuk janė tė lejuara pėr ne sipas sheriatit.


Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vėll2, f 722) shkruan: Nuk ėshtė e lejuar pėr ata qė ti festojn festat e tyre, nuk ėshtė e lejuar pėr ne qė tė ju ndihmojm atyre nė festat e tyre apo tė marrim pjes. Nė fakt juristėt qė ndjekin 4 shkollat legale e kanė bėrė kėtė tė qart nė librat e tyre. Abu al Kasim al Tabari shkruajti, Nuk ėshtė e lejuar pėr besimtarėt qė tė marrin pjes nė festat dhe festivalet e pabesimtarėve sepse ėshtė llojė i gėnjeshtrės. Nėse njerėzit e mirė pėrzihen me njerėzit e kėqinj pa sjellur nė pėrfundim atė qė ata po e bėjnė atėherė do tė bėhen sikurse ata qė janė nėn ndikim tė sė keqės. Al Baihaki ka shėnuar me zigjir tė sakt se Abdullah Ibn Omeri ka thėnė, Kushdo qė qėndron nė vendin e huaj dhe feston dhe sillet sikurse ata ditėn e gjykimit do tė ringjallet me ata.


Ne shpresojm se keni vrejtur:


1. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush
2.Mos i zbukuroni shtėpiat, shitoret apo bizneset tuaja.
3.Mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė
4.Mos i pėrdredhni gjuhėt tuaja nė mėnyrė qė tė i bėni tė kėnaqur Pabesimtarėt dhe Allahun nė tė njėjtėn kohė.


O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7

ARVANITI
14-06-05, 20:31
C'teme eshte kjo?

...

"terhiqe mos e keput"

...

MACHINE
02-07-05, 20:04
Operson X ************* e me thirr njerz ta besojn pejgamerin apo ata apo keta mos ban propaganda, leje gjithsecilli ta gjen rrugen e vet
Ju qka thrrisni njerz me i kthy ashtu e keshtu Ju jeni ata qe keni mu denu mas keqi qe po bani thirrje edhe se njeriun e thjesht e bani profet si muhametin e jesuzin a mthe e te thash Porpull besoni ZOTIN atij i qofshum fal ju mjaftton bindu kurse ku ka fe ku ka kish e xhami sinagog apo tempull si te ju jipet shanca miniratne
Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet

hasanmehmeti
02-07-05, 20:12
selamualejkum musliman

Machine te nderofte Zoti

Ai qe e beson nje Zote dhe ka frikerespekt ndaj Tij nuk fole fjale qe po fole ti i nderuar . Por ajo mbete ne mes teje dhe Allahut ditene gjykimit .
Une kame nje Pyetje per juve dhe mundesishte me pergjigjeni

A e beson Kuranin si fjale te Allahut suphanehu ve te Ala ???

vetem nje po dhe nje jo me vyne dhe do i sqarojmi krejte ato idete e tua te pabaza .

selamualejkum musilam nga vellau juaj ne Islam

MACHINE
02-07-05, 20:24
Un besoj ne ZOTIN atij i qofshum fal e JO ne kuran e bibel edhe se pranoj kurr asnji profet qe ka lind mes mardhanjeve sexuale edhe e paraqet vehten se ehste i derguari i Zotit pra pergjigja ima ishte kjo hasanmehmeti

hasanmehmeti
02-07-05, 20:35
selamualejkum musliman

Flm per pergjigjen

Ateher kushte eshte qe te besosh edhe te derguarit e Tij , engjujt , librat ,kaderin , diten e gjykimit , xhenetin dhe xhehnemin . Nga e merre mesimin per keto tjerat .

Pra me kete besim qe e ke seshte i pranuar po ky besim tek Ai qe e beson

vetem kaq
Allahu eshte Udhezues dhe Permiresues . Lus qe te udhezoj edhe te permiresoj i nderuar .

selamualejkum musilman

MACHINE
02-07-05, 20:57
I nderuar nese ke prindt ata te mesojn edhe te edukojn se qka eshte mire se qka ehste keq,nese prindi ste edukon ather te edukon morali e pjekunija se qka eshte mire e qka eshte keq,e per at qe flet ti per engjujt ferrrin e parajsen me thuaj ti mua zotni se cili nga ata qe perjetun ferrin apo prajasen na u kthyan apo na benen telefonat apo na derguan mesazh ne nji apo tjeter menyren duke na rrefyer se si eshte atje. Edhe te thash se as nuk besoj ne engjuj e as ne profet e ne asgje me shum se perpos tek ZOTI i qofshum fal kam besimin e mua nuk me nevojitet kurrnji fe apo "i dergum" per te mesu per ZOTIN atij i qofshum fal ZOTI ka fuqin qe te dergon mendjen PER ATA EDHE TI KA DHAN qe ta dish se Ai eshte krijuesi yt e i te gjith universit e sme duhet me shum te mesoj nga librat se fuqija e ZOTIT atij i qofshum fal me ben qe shpirtnisht te besoj ne AT e jo permes thashethanave te hasanit e hysenit e tjetrit e tjetrit .... edhe nji per at parajsen e ferrin tand nji pytje te shkurt athu ai qe eshte i semur psiqikisht e ben vepra qe nji njeri normal kishte me u denu per ne FERR si do te denohet ky i smuti qe ban keq ,myt tjetrin apo ban gjynahe e nuk eshte i aft te kuptoj se ata qka e bani eshte per me u denu,po perkundrazi atij i duket se ka ba mire ehde kenaqet ......
prap po te them mos fol ne emer te ZOTIT atij i qofshum fal

Panopticon
02-07-05, 21:44
Machine,

Ma mire eshte mos me fol si machine (maqine) e prisht, se ban zhurme shume - e nuk e impresionon aske.

Kur te folesh per dicka - definoj mire konceptet e tua. Mua me la vetem pershtypje ajo qe permende per profetet ("se pranoj kurr asnji profet qe ka lind mes mardhanjeve sexuale edhe e paraqet vehten se ehste i derguari i Zotit "). Ti a mendove se profetet duhet te jene maqina (machina) e qe te mos jene lindur nga marredheniet seksuale?

Une po te them JO, perkundrazi, nese profetet do te ishin maqina - askush nuk do ti besonte. Fakti qe ata ishin njerez si gjith te tjeret, po qe ne anen tjeter kishin frymezim nga Zoti - gje qe argumentohet me urtesite/mencurite/fjalet/cudirat e tyre - ka bere qe shume njerez ne bote ti besojne ata. Pak ne bote ka qe besojne ne Machina profete (maqina profete), e ne anen tjeter te thone se ka Zot.

Pan.

the godfather
03-07-05, 00:02
Machine shruajti:

Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet[/quote]

************************************************** ***********


Me kete thenje qe e thate keni ra ne konflikt me ZOTIN dhe vetveten,prandaj korrigjohu dhe perndohu.

Ata njerez qe therrasin ne rrugen e ZOTIT,ata jane njerezit me te afert te ZOTIT.


Nese vertete ke frige nga ZOTI,mos bjen ne konflikt me ATE dhe me vetvehten.

Mso,lexo,studijo,prediko:keshtu thote ZOTI ne Kur'an.

xheti
03-07-05, 10:37
kush kerkon fe tjeter per pos fes islam aje ne dite ne gjykim kame qen prej te humberve (kuran)

MACHINE
03-07-05, 10:48
hahahahaha :lol: :lol: :lol: :lol:

Spo ju them me shum se kaq

Budalla e then akullin

Panopticon
03-07-05, 11:54
Avazi i machines (maqines) se prisht po vazhdojka...

Me mire eshte me e cu te "mekaniku" machinen edhe me e rregullu.

Pan.

PersonX
03-07-05, 18:55
ARVANITI shkruajti

C'teme eshte kjo?Kjo eshte teme qe nuk i pelqen shokut tend te ngusht Djallit te mallkuar. Je i knaqur me pergjigjen Arvaniti.?


MACHINE shrkaujti

Operson X ************* e me thirr njerz ta besojn pejgamerin apo ata apo keta mos ban propaganda, leje gjithsecilli ta gjen rrugen e vet
Ju qka thrrisni njerz me i kthy ashtu e keshtu Ju jeni ata qe keni mu denu mas keqi qe po bani thirrje edhe se njeriun e thjesht e bani profet si muhametin e jesuzin a mthe e te thash Porpull besoni ZOTIN atij i qofshum fal ju mjaftton bindu kurse ku ka fe ku ka kish e xhami sinagog apo tempull si te ju jipet shanca miniratne
Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet

Po mire bre djal ne cka thirr ti tash ? qe te mos besojm ne Kuran ?!! Kjo a nuk eshte thirrje qe ben dhe i perzihesh njerzve se ne cka te besojn edhe si!? Kush te ka tregu ty se nese ne thirrim keshtu kena me u denu me keq kur thu se nuk beson ne asnje fe,asnje pejgamber,e asnje liber?

MACHINE
03-07-05, 19:24
foli Zenes foli stenes

munti
03-07-05, 22:22
O vellezer te nderuar leni kete machine te prishte se njeriu sa dine aq edhe flet mos hupni kohe me injorantet.

MACHINE
03-07-05, 22:49
Ndryshuar

Bond

xheti
03-07-05, 23:27
machine ty faca po te kallxon se je injorant edhe po na ofendon qysh po e shoh veq po kallxohesh se je i rrokt ty sta shoh per te madhe shumm


veq ska problem ofendo sa te dush se kto per neve jon sprova edhe nuk na len feja islam mi ufendu te tjeret

MACHINE
04-07-05, 09:16
*** Ndryshuar Uliksi ***

xheti
04-07-05, 09:27
falenderimi itakon zotit qe kom shkoll sa mi kry ti 10 fakullteta , sen nuk po me vyn shkoll kur nuk edi me adhuru ate qe me ka kriju mu....

MACHINE
04-07-05, 10:44
NdrushuarBond

xheti
04-07-05, 11:05
nasht mire ikom punt me bukuri elhamdulila krijes e allahut

PersonX
12-07-05, 20:13
8 Marsi, festa e nėnės

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka paralajmėruar se ummetit i tij to t’i pasojė Jehudėt, tė Krishterėt dhe Persianėt.

Transmetohet nga Saidi r.a. se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Do t’i pasoni traditat e popujve para jush pėllėmbė pas pėllėmbe dhe hap pas hapi edhe nėse ata hyjnė nė birėn e hardhucės do t’i ndiqni. I thamė: O i Dėrguari i Allahut, Jehudėt dhe Krishterėt? Tha: E kush tjetėr?” [transmeton Buhariu, 3269 dhe Muslimi, 2669]

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Nuk do tė ndodhė Kijameti pėrderisa umeti (populli) im do t’i pasojė shekujt para tij pėllėmbė pas pėllėmbe dhe hap pas hapi. I ėshtė thėnė: O i Dėrguari i Allahut: Persianėt dhe Romakėt? Tha: E kush tjetėr pėrveē atyre?” [transmeton Buhariu, 6888]

Kėtė ummet e ka kapluar injoranca dhe risitė (bidatet) nga popujt e mėparshėm si Jehudėt, Krishterėt, Persianėt, Romakėt. I pasuan ata nė besimet e tyre, drejtimet, moralin dhe metodat e tyre. Mirėpo, ajo qė na intereson neve tash ėshtė qė t’ia tėrheqim vėrejtjen ndaj festės sė 8 Marsit, e njohur si “Festa e nėnės”. Ua tėrheqim vėrejtėn se kjo nuk duhet pasuar e as qė duhet bashkangjitur me ata qė e festojnė kėtė, e t’i pėrgjasin njeri-tjetrit. Pra, kėto ditė i kanė shpikur Jehudėt pėr “nderim” sipas pretendimit dhe supozimit tė tyre ndaj nėnės, saqė ėshtė bėrė kjo ditė e madhe aq sa njerėzit vizitojnė njėri-tjetrini, i dėrgojnė njėri-tjetrit dhurata e letra modeste. E kur mbaron kjo ditė kthehen ēėshtjet dhe rrespekti ashtu siē ishte mė herėt: padrejtėsia mes tyre, mos vizita mes vete, etj.

Ēudi ėshtė me muslimanėt qė tė ndjejnė nevojė pėr njė gjė sikur kjo pėrngjarje dhe festė kur dihet se Allahu e ka obliguar mirėsinė dhe rrespektimin ndaj nėnės dhe e ka ndaluar padrejtėsinė ndaj saj. E pėr kėtė rrespekt drjetuar prindėrve hapi shpėrblime tė mėdha.

Sa festa ka nė Islam?

Muslimani do tė ballafaqohet nė kėto ditė mė shumė festa nė mesin e tyre, si psh: Festa e Punėtorėve, Festa e mėsuesit, Festa e Nėnės, etj. Por, tė gjitha kėto janė pasim i Jehudėve, dhe tė Krishterėve. Kėto festa nuk kanė bazė nė fenė e pastėrt islame. Nė Islam dihet se ekzistojnė vetėm dy festa: Festa e Fitėr dhe Kurban Bajramit.

Transmetohet nga Enes bin Maliku [radijallahu anhu] tė ketė thėnė: Kanė qenė nė kohėn e injorancės (paraislame) dy ditė qė luanim nė to. E kur erdhi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė Medine tha: “Kanė qenė tek ju dy ditė qė luanit nė to e Allahu ua ka zėvendėsuar kėto dy ditė me dy mė tė mira se ato: Ditėn e Fitėr Bajramit dhe Ditėn e Kurban Bajramit.” [transmeton Ebu Davudi 1134 dhe Nesaiu 1556, hadithin e ka bėrė Sahih Shejh Albani]

Mirėsia ndaj nėnės

All-llahu xh.sh.thotė: “Adhurone All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnu mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqiut tė afėrt, ndaj fqiut tė largėt, ndaj shokut pranė vetes, ndaj udhėtarit tė largėt dhe ndaj robėrve. All-llahu nuk e do atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet.“ [En-nisa 36]

Allahu xh.sh thotė: “Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese)!” [El-Israė, 23]

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Erdhi njė njeri tek Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: O i Dėrguari i Allahut, kush e meriton mė sė shumti shoqėrimin (shėrbimin)? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]: Babai yt [transmeton Buhariu 5626 dhe Muslimi 2548]

Thotė El-Hafidh bin Haxher se Ibėn Bettali ka thėnė: Ėshtė e natyrshme qė tė jenė pėr nėnėn tre shėmbuj qė nuk janė pėr babain. Kjo pėr shkak tė vėshtėrisė sė nėnės gjatė shtatzėnisė, lindjes sė fėmiut dhe dhėnjes gji. Nė kėto tri gjėra veēohet nėna dhe ndien vėshtirėsi e pastaj babai e shoqėron atė nė edukim.

Argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut xh.sh. ku thotė:
“Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jeshė mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm te Unė ėshtė kthimi juaj.” [Llukman, 14]

Zoti, prindėrit e parazoi nė edukim. Mirėpo, nėnėn e ka veēuar me tri gjėra. Thotė Kurtubiu: Qėllimi ėshtė qė nėna e meriton prej fėmijės sė saj rrespektin mė tė madh dhe ka pėrparėsi nė rrepekt ndaj babait.

Thotė Ajjadi: Shumica e dijtarėve janė tė mendimit se nėna e meriton mbikqyrjen mė tė madhe se sa babai. Ėshtė thėnė se mirėsia ndaj atyre dyve ėshtė e njejtė por mendimi i parė ėshtė mė i saktė. [Fethul Barij, 10/ 402]

Sheriati Islam ka urdhėruar pėr rrespektimin dhe vizitėn e nėnės edhe nėse ėshtė e krishtere.

Transmetohet nga Esma bija e Ebu Bekrit [radijallahu anha] se ka thėnė: Nė kohėn e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem], nėna ime mė mori e ajo ishte e krishtere. E pyeta Pejgamberin [salallahu aleji ve sel-lem] pėr kėtė duke i thėnė: O i Dėrguari i Allahut, nėna ime mė ka marrė dhe ajo nuk ėshtė nė pajtim me mua, a e vizitoj atė? Tha Pejgamberi [salallahu aleji ve sel-lem]: “Po, vizitoe nėnėn tėnde!” [transmeton Buhariu, 2477]

Pozita e nėnės nė vendet laike-joislame

Tė vėshtrosh gjendjen e familjes nė pėrgjithėsi e nė veēanti tė nėnės nė shoqėrin laike-joislame dėgjon dhe lexon gjėra tė ēuditshme.

Tregojnė disa vizitues qė ishin nė ato vende se mund tė gjeshė nė tregje apo rrugė duke ecur nėnėn me tė birin, a po me tė bijėn e saj apo babain me birin apo bijėn e tij. E asnjėherė tė gjeshė familje tė kompletuar, e cila del nėpėr tregje apo nė ē’farėdo shėtitėje qoftė.

Trgohet gjithashtu se nėse nėna apo babai e arrin moshėn e pleqėrisė i vendosin ata nė shtėpinė e pleqėve dhe pensionistėve.

Disa muslimanė i kanė vizituar kėto shtėpi dhe vende dhe i kanė pyetur disa prej tyre pėr sigurinė e tyre. Tė gjithė janė pėrgjigjur dhe kanė thėnė: “Kjo pėr ne ėshtė vdekje!”

Pra, kjo nuk ėshtė pėr diēka tjetėr pėrveē se ata janė pesimizuar dhe mėrzitur nga kjo jetė e zymtė nė kohėn kur kanė nevojė mė sė shumti pėr mbikqyerje dhe ndihmė.

Mendimet e dijetarėve rreth Festės sė 8 Marsit
Si rrezultat i pasimit tė pabesimtarėve nė adhurimet e tyre ėshtė edhe rivali-shirku, s.psh.; Ndėrtimi mbi varreza etj.

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “I ka mallkuar All-llahu [subhanehu ve te’ala] Jehudėt dhe tė Krishterėt pėr arsye se i kanė shndėrruar varret e Pejgamberėve tė tyre nė xhami.”

Gjithashtu, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] na ka lajmėruar se nėse vdiste ndojnė person i mirė tek ta, ndėrtonin mbi varrin e tij xhami dhe vendosnin mbi te fotografi.

Ekzistojnė argumente tė qarta se kjo vepėr ėshtė nga shirku i madh, sepse ėshtė teprim nė varreza. Ėshtė e njohur tek tė gjithė se shkaku i ndalimit tė saj ėshtė pėr t’u anuar nga pasimi i Jehudėve dhe tė Krishterėve.

Gjithashtu pasimi i tyre nė festat qė nė to ka shirk dhe bidate, si: festa e ditėlindjes sė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], festat e ditėlindjeve tė kryetarėve dhe mbretėrve tė tyre. E ndodhė qė kėto rivale tė emėrtohen me ditė apo javė si: “Dita e atdhetarisė”, “Dita e Nėnės”, “Dita e mėsuesit”, etj.

Tė gjitha kėto festa, edhe nėse janė prezente tek muslimanėt, janė tė trashėguara nga pabesimtarėt. Nuk ka nė Islam tjetėr festė pėrpos Festės sė Fitėr Bajramit dhe Kurban Bajramit.

Pra, pėrveē kėtyre dyjave tė gjitha festat tjera janė bidate dhe pėrngjasim me pabesimtarėt. Prandaj, obligohen muslimanėt qė tė kenė kujdesė nė kėtė e tė mos mashtrohen me ata njerėz, tė cilėt i pėrkasin Islamit por e injorojnė realitetin e tij dhe binė nė kėto vepra nga injoranca dhe padituria. Apo ndoshta nuk e injorojnė realitetin e Islamit por i veprojnė kėto gjėra qėllimisht. Pra, nė kėtė rast mėkati ėshtė mė i madh.

"Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e All-llahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e All-llahut dhe nė botėn tjetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh All-llahun." [El-Ahzabė, 21]

the godfather
12-07-05, 23:13
Ah Maqin,Machine.Me te ngu ty krejt njerezia,ku me dit qysh ish kon sot bota.

Te lutem Machine,nese ke diqka me te menqur per te treguar,trego nese jo atehere me mire eshte te heshtesh.Ti me nje gur po don mi myt 10 zogj,jo sma merr menja qe munesh valla.

Mos hyn ne forum per te ofenduar dikend,mos i nderuar se nuk i takon natyres se nje burri te martuar,te nje babai te ri.Mos i nderuar,keto fraza qe i shkruani ju i nderuar i kam kalur qysh ne moshen 15-18 vjeqare,keshtu si ti kam qene gjate kesaj periudhe kohore.


Edhe nje gje,ti thua mos prediko,pajtohem me te nderuarin PERSON X, qe tha pse ti predikon qe Kur'ani nuk eshte fjale e ZOTITI dhe e hudh poshte ,pastaj per Muhammedin a.s thua se eshte njeri i thjeshte,e vertete eshte qe ka qene njeri thjeshte.Por i frymezuar nga I LARTESUARI,KRIJUESI,SUNDUESI i cdo gjeje.Ky eshte predikim,qe ju thua njerezve mos besoni ne Profet e Kur'an,kesa i thone predikim.

Me te mira i nderuar,flej flej,ni dite do te zgjohesh edhe ti edhe une,ahhhhhhhhh sa dite e veshtire do te jete ajo dite qe do te zgjohemi perfundimisht,por uen kam nje shprese se them :"Nuk ka zot tjeter perveq ALLAHUT, dhe se Muhammedi a.s eshte i derguar i tij".


ALLAHU ne Kur'anin a.sh na meson se:"nese nje profet besohet e tjetri jo,ai e ka shum te gjysmuar fene e tij,e kush nuk e pranon Kur'anin a.sh si fjale te ALLAHUT ai eshte prej te humburve".

Prandaj e ke te gjysmuar besimin tend ne nje ZOT.


Por as une nuk mund ta testoj veten time,sepse nuk jam i persosur,shpresoj ne meshiren e ALLAHUT ndaj meje ne DITEN E MADHE (diten e gjykimit).

Psikologu
21-07-05, 22:26
kush kerkon fe tjeter per pos fes islam aje ne dite ne gjykim kame qen prej te humberve (kuran)

Dhe perfundimi e qellimi kesaj , cka na qenka?

PersonX
21-07-05, 23:39
Qellimi i ksaj eshte se ata njerz qe se pranojn islamin dhe njeherit inati tyre nuk i len ta pranojn,per arsye se e verteta dihet dhe eshte e pastert si loti,ateher ne Diten e ringjalljes do te jen prej te humburve dhe mjerit ata mjeriii.

Psikolog,cka eshte puna yte qe futesh prej ne teme e ne teme,kur ke shume tema tjera qe duhesh ti perfundosh dhe duhesh pergjigjur,apo kjo dmth se je dorezuar dhe ke pa realitetin se ku eshte?

Psikologu
23-07-05, 15:31
Qellimi i ksaj eshte se ata njerz qe se pranojn islamin dhe njeherit inati tyre nuk i len ta pranojn,per arsye se e verteta dihet dhe eshte e pastert si loti,ateher ne Diten e ringjalljes do te jen prej te humburve dhe mjerit ata mjeriii.

Psikolog,cka eshte puna yte qe futesh prej ne teme e ne teme,kur ke shume tema tjera qe duhesh ti perfundosh dhe duhesh pergjigjur,apo kjo dmth se je dorezuar dhe ke pa realitetin se ku eshte?

Jam ne psuhim mulla personi X , por realitetit e kam kuptuar ke te drejt.
Realiteti eshte se e ndjen veten me shume Islamist se shqiptar.
Tema qe nuk jam pergjegjur nuk ka , por nga ana e juaj , akoma skam hasur ne ndoj pergjegjje faktike , por vetem fjale fyese.

PersonX
25-07-05, 20:07
Psikologu

Jam ne psuhim mulla personi X , por realitetit e kam kuptuar ke te drejt.
Realiteti eshte se e ndjen veten me shume Islamist se shqiptar.
Tema qe nuk jam pergjegjur nuk ka , por nga ana e juaj , akoma skam hasur ne ndoj pergjegjje faktike , por vetem fjale fyese.


Nuk te pyeta une qe te me vlersosh mu a jam me shume islamist apo kombetar por te pyeta se percka i ke len temat ne gjys qe duhesh t'i pergjigjesh,a mos valle e ke kuptu realitetin se feja krishtere ka shume gabime e sidomos bibla qe ti pretendon se eshte fjal e Zotit???
Me vjen cudi qe thu se tema qe nuk je pergjigj nuk ka !!! A nuk je duke pare bre djal a ku eshte problemi yt? Ku mbeti tema Trinia kristiane? Gjenealogjia e Jezusit? Profetet e Zotit mes bibles dhe Kuranit? etj etj..,
Hec shko njeher mbaroj ato temat edhe pastaj hyn neper tema tjera dhe shkruaj.

Psikologu
25-07-05, 23:42
PersoniX

Nuk te ka mbetur asnje tem qe nuk jam pergjegjur , te pakten kjo ka ngelur tek te tjeret se nuk jeni pergjegjur ne ate qe eshte kerkuar nga ju.
Atehere , jane shume gjera qe duhet akoma te pergjigjeni.
Ketu nuk po e ngrisim tensionin e diskutimit , por vetem te tregoj se pabesimtar nuk eshte askush , ti beso ne tende , e tjetri ne te veten e keshtu me radhe.
Perse urrejtje aq shume nga disa ketu.

PersonX
26-07-05, 23:09
Psikologu
Nuk te ka mbetur asnje tem qe nuk jam pergjegjur

Po ato tre temat qe ti ceka une ku mbeten ? ? aty te duket se ke dhen ndonje pergjigje a? kete cdo njeri qe ka logjik te shendosh e kupton. Mos ti ceki edhe disa tema tjera qe i ke lon ashtu pa pergjigje, por mu dhe te gjithve na merr mendja se pse nuk ke vazhdu,perarsye se ske as argumente e as kurgjo hiq dhe une jam i sigurt se ti e din realitetin se cili eshte por inatin qe e posedon nuk te len ta pranosh.

nuk jeni pergjegjur ne ate qe eshte kerkuar nga ju.

Ku keshtu, na trego.

Nese ti nuk je pabesimtar,kush ateher? Ty tu kan afru te gjitha argumentetn se cfar eshte Kurani dhe poashtu tu jan treguar gabimet ne ate ti cka beson dhe ti prap vazhdon dhe nuk beson ne te verteten??
Ja cka thot Allahu ne Kuranin e Madheruar : " Thuaj: "Binduni All-llahut dhe tė dėrguarit(Muhammedit a.s), e ata refuzojnė, atėherė All-llahu nuk i do pabesimtarėt!" ,edhe pse ti ke njefar besimi ne Zotin por i ke mvesh shume gjera qe nuk i takojn Atij ateher bie posht besimi yt dhe automatikisht nuk eshte i pranuar dhe ti nga ana e Allahut konsiderohesh Pabesimtar.

Perse urrejtje aq shume nga disa ketu.

Pyete njeher veten tende ne lidhje me kete se pse ti ke urrejtje ndaj muslimanve,dhe kam deshir ta di kete. Une ta them drejt dhe hiq nuk skuqna qysh thot populli, Une ju urrej vetem pse i mveshni Allahut az-zeuexhel pune qe nuk i takojn Atij dhe une njeherit e kam obligim nje gje tille dhe gjerat qe nuk i takojn Atij i ke te qarta ti se t'i kan spjegu shume mire.

"E, si ta udhėzojė All-llahu njė popull qė pas besimit tė tyre u bėnė pabesimtarė dhe pasi dėshmoi se i dėrguari ėshtė i vėrtetė, dhe pasi t'ju kenė ardhur atyre argumente tė qarta? All-llahu nuk i mundėson udhėzimin e Vet popullit zullumqarė". (Ali Imran :86)

PersonX
05-08-05, 15:37
Festa e shėn valentinit
apo hidhrimi i Zotit?!


Pabesimtarėt shpenzuan dhe pa ndalur po shpenzojnė-shoqėria e civilizimit pėrėndimor injorant-orvatjet gjigande pėr prehjen e jetės sė tyre dhe dominim e tyre mbi muslimanėt, pėr fshirjen e akides – bindjes islame nga zemrat e tyre dhe t’i largojnė muslimanėt nga e vėrteta e jetės, sepse kjo bindje ėshtė e vetmja bindje fetare qė i kėrcenon tė qėnurit e tyre.

Ndoqėn rrugė tė ndryshme pėr ta realizuar kėtė mision. Ndėr mė tė suksesshmet, qė edhe dominoi ishte MEDIA BOTĖRORE, rrezultati i sė cilės u shfaq pėr njė kohė tė shkurtėr nė bijat e muslimanėve, tė cilėt pasojnė pėrėndimin pabesimtar, tė pakėndėshėm me fenė e tyre, dhe vlerat e tyre dhe bindjet e tyre.

Nga kjo u efektivizuan edhe adoleshentėt muslimanė, tė rinjė dhe tė reja me ceremonin e ashtuquajturės “Festa e Shėn Valentinit”, njė kjo prej festave tė pabesimtarėve, tė cilėt supozojnė pėrmes fesė sė tyre se kjo ėshtė dashuri hyjnore. Ende kjo festė manifestohet nė shtetėt evropiane pėr t’i shfaqur emocionet “e sinqerta” ndaj rilindjės se historisė sė dashurisė!

Pėr fat tė keq, dėgjojmė se disa studente mulimane shkembejnė ėmbėlsira, lule, rroba tė ngjyrės se kuqe nė shenjė mikpritje tė kėsaj feste, e cila daton me 14 shkurt.

Mu nga ky shkak, na u obligua qė ti pėbledhim mendimet dhe qėndrimet e dijetarėve ndaj kėsaj dukurie ne mesin e muslimanėve.

Thotė Shejhul-Islam IBĖN Tejmijjeh ( Allahu e mėshiroftė):

“Nuk lejohet pėr muslimanėt qė t’iu pėrgjasojnė me ata (qafirat-pabesimtarėt) nė diēka qė i veēon vetėm ata; nė festa apo edhe tė tjera. Nuk lejohet tė bėhėt gosti, e as tė pastrohet, e as tė ndizet zjarrė, e as t’i bihet defit, e as tė gėzohen femijet duke iu blerė lojra apo dhurata, e as tė shitet diēka qė iu ndihmon atyre pėr tu zbukuruar e dekoruar. Pėrfundimisht, nuk i takon muslimanit t’i veēoj ditėt e festave tė tyre, por nė kėto rastė le tė jenė ditėt e muslimanit ashtu si ditėt tjera, pa i dalluar e veēuar.”

Thotė IBĖN Kajjim El-Xhevzijjeh ( Allahu e mėshiroftė):

"Pėrgezimet me rastin e ritualeve tė pabesimtarėve qė u takon vetėm atyre ėshtė e ndaluar rreptėsisht. Psh. Tė pėrgezohėn me rastin e festave tė tyre, apo agjerimit tė tyre, tu thohet: "Me gėzime festėn", "Urime kėtė festė", e tė ngjajshe me to. E nėse thėnėsi i kėsaj ėshtė nė pelqim me mosbesimin (kufrin) e tij, kjo ėshte prej haramėve, dhe i gjason sikur ta pėrgėzoj adhurimin e kryqit. Madje kjo ėshtė mėkat mė i madh dhe me e urrejtur tek Allahu (subhanehu ve teala) se sa t'i thojė: "Pėrgezime pirjen e verės", "Urime mbytjen e njerėzve" apo "Pėrgezime amoralitetin"."

Pėr kėtė festė tė shėmtuar (Valentini) ėshtė pyetur dhe dijetari i nderuar: Muhamed bin salih EL-UTHEJMIN, ku dhe ėshtė pėrgjigjur si vijon:

“Manifestimi i festės sė valentinit nuk lejohet. Kjo kėshtu pėr shumė shkaqe, sė pari: festa e cekur nuk ka bazė nė sheriat dhe ėshtė prej bidatėve tė shpifur, sė dyti: festa e tillė thėrret nė dhashuri tė rrugave dhe nė dėm, se treti kėso llojė ēashtjeve e preokupojnė zemrėn me punė boshe. Nuk lejohet tė tregohet nė kėto ditė ceremoni, pa marrė parasyshe, qoftė kjo dukuri nė ushqim, rrobe, dhurata apo edhe tė tjera. Muslimanit i takon tė jetė krenar me fenė e vet. 05/11/1420 h.”

Mjaftojmė me kėto thėnie, tė cilat nuk ka nevoj t’i shtohet as edhe njė shkronjė. Lusim Allahun (subhanehu ve teala) qė tė na ruaj nga kėto fitne neve dhe tė gjithė muslimanėt nė rruzul, e sidomos adoleshentėt muslimanė.

Kastri
06-08-05, 11:58
Pershendetje

I nderuari PersoniX,une jame ne te shumten e rasteve i pajtuare me mendimete tuaja,por edhe ne shume raste se ndaje mendimin me ju i nderuare,P.SH. ja ketu,kur thueni se nuk ka nevoje te shtohete as edhe nje shkronje, i nderuare vetem KUR“ANIT ska mundsi ti shtohete as edhe nje shkronje e as ti mungohete.

Te kisha luture pa keqkuptime.

Pėr kėtė festė tė shėmtuar (Valentini) ėshtė pyetur dhe dijetari i nderuar: Muhamed bin salih EL-UTHEJMIN, ku dhe ėshtė pėrgjigjur si vijon:

“Manifestimi i festės sė valentinit nuk lejohet. Kjo kėshtu pėr shumė shkaqe, sė pari: festa e cekur nuk ka bazė nė sheriat dhe ėshtė prej bidatėve tė shpifur, sė dyti: festa e tillė thėrret nė dhashuri tė rrugave dhe nė dėm, se treti kėso llojė ēashtjeve e preokupojnė zemrėn me punė boshe. Nuk lejohet tė tregohet nė kėto ditė ceremoni, pa marrė parasyshe, qoftė kjo dukuri nė ushqim, rrobe, dhurata apo edhe tė tjera. Muslimanit i takon tė jetė krenar me fenė e vet. 05/11/1420 h.”

Mjaftojmė me kėto thėnie, tė cilat nuk ka nevoj t’i shtohet as edhe njė shkronjė. Lusim Allahun (subhanehu ve teala) qė tė na ruaj nga kėto fitne neve dhe tė gjithė muslimanėt nė rruzul, e sidomos adoleshentėt muslimanė.
_________________


Edhe dijetarete e ISLAMITE,jane vetem njerze te thjeshte sikur ti edhe une,i vetmi dallime eshte se ata kane studiuar KUR“ANIN ,sikur qe nje shkenctare i nje shkence i cili e thote nje gje por qe ka mundsi edhe te jete ndryshe.

Me nderime te nderuare.

PersonX
06-08-05, 17:29
Kastri

Edhe dijetarete e ISLAMITE,jane vetem njerze te thjeshte sikur ti edhe une,i vetmi dallime eshte se ata kane studiuar KUR“ANIN ,sikur qe nje shkenctare i nje shkence i cili e thote nje gje por qe ka mundsi edhe te jete ndryshe.

Kastri vetem Allahu eshte i Pagabueshem e te gjithe njerzit jane gabimtar, e ketu shihet se pasi qe edhe dijetart jane njerez ato gabojn.Mirepo, sa i perket ksaj cka eshte thene ateher urdhno dhe gjeje ku eshte gabim? Ne kete cka kan thene Dijetart aspak nuk kan gabu se ajo eshte nje fest qe nuk i takon muslimanve kur dihet se muslimant i kan festat e veta dhe skan nevoj ti percjellin pabesimtart ne festat e tyre apo jo?

Kastri
06-08-05, 19:59
Kastri

Edhe dijetarete e ISLAMITE,jane vetem njerze te thjeshte sikur ti edhe une,i vetmi dallime eshte se ata kane studiuar KUR“ANIN ,sikur qe nje shkenctare i nje shkence i cili e thote nje gje por qe ka mundsi edhe te jete ndryshe.

Kastri vetem Allahu eshte i Pagabueshem e te gjithe njerzit jane gabimtar, e ketu shihet se pasi qe edhe dijetart jane njerez ato gabojn.Mirepo, sa i perket ksaj cka eshte thene ateher urdhno dhe gjeje ku eshte gabim? Ne kete cka kan thene Dijetart aspak nuk kan gabu se ajo eshte nje fest qe nuk i takon muslimanve kur dihet se muslimant i kan festat e veta dhe skan nevoj ti percjellin pabesimtart ne festat e tyre apo jo?


............................................
............................................


Pershendetje

Dakort por vetem se une thash,qe te mos shkruhete se eshte e pa korigjuare,po te jete edhe nje dijetare,siqe keni thene edhe ju vete pos ZOTITE te tjerete gaboine.

Une se thashe se bashe ky dijetare ka gabuare aty,jo por ju gabuate kur shkruajete se smundete ti shtohete as nje shkronje.

Se di a po me kuptoni qka desha me ju thene.

Me nderime te nderuare.

hasanmehmeti
06-08-05, 20:06
selamualejkum musliman

Kastri shkruajti

Edhe dijetarete e ISLAMITE,jane vetem njerze te thjeshte sikur ti edhe une,i vetmi dallime eshte se ata kane studiuar KUR“ANIN ,sikur qe nje shkenctare i nje shkence i cili e thote nje gje por qe ka mundsi edhe te jete ndryshe.


i nderuar dijetaret jane njerez si ne ne kuptimin e njeriut mirpo sa i perket dijes ateher ne jemi te detyruar ti pyesim ata per ate qe nuk dime dhe per ate qe dime jemi te urdheruar nga Pejgamberi a.s qe te keshillohemi njeri me tjeterin .Dhe ne kete raste eshte qeshtja fetare dhe mendimi i shumices se dijetareve eshte se festat e pabsimtareve nuk lejohen te festohen nga ne .Pejgamberi a.s thote , mos u perngjasoni idhujtareve te librit , e po ashtu thote mos i perngjasoni gruaja burrit dhe anasjelltas e keshtu me radhe .
Allahu ne Kuran thote Pyetni dijetarėt nėse ju nuk dini" (En-nahl 43).
Vella i dashur na ka urdheru me i pyet dhe ata ne kete raste na u kane pergjigje dhe neve duhet ti marrim parasyshe fjalet e tyre se ndryshe nuk eshte respekt i fjales se Allahut xh.h . Ketu kur e permend une falen dijetare mendoj ne ata qe kane akide te drejte dhe pasojne ate qe na ka dhene Allahu xh.h dhe i Derguari i Tij .Allahu ne Kuran thote me te vertet ai (Pejgamberi a.s ) nuk fole asgje nga vetja e Tij .
pra ne jemi popull i thjeshte dhe duhet te veprojmi krahas asaj qe na ka thene Allahu dhe i derguari i Tij ne qeshtjen e dijetareve te drejte dhe ti pasojme keshillat e tyre .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Kastri
06-08-05, 20:20
selamualejkum musliman

Kastri shkruajti

Edhe dijetarete e ISLAMITE,jane vetem njerze te thjeshte sikur ti edhe une,i vetmi dallime eshte se ata kane studiuar KUR“ANIN ,sikur qe nje shkenctare i nje shkence i cili e thote nje gje por qe ka mundsi edhe te jete ndryshe.


i nderuar dijetaret jane njerez si ne ne kuptimin e njeriut mirpo sa i perket dijes ateher ne jemi te detyruar ti pyesim ata per ate qe nuk dime dhe per ate qe dime jemi te urdheruar nga Pejgamberi a.s qe te keshillohemi njeri me tjeterin .Dhe ne kete raste eshte qeshtja fetare dhe mendimi i shumices se dijetareve eshte se festat e pabsimtareve nuk lejohen te festohen nga ne .Pejgamberi a.s thote , mos u perngjasoni idhujtareve te librit , e po ashtu thote mos i perngjasoni gruaja burrit dhe anasjelltas e keshtu me radhe .
Allahu ne Kuran thote Pyetni dijetarėt nėse ju nuk dini" (En-nahl 43).
Vella i dashur na ka urdheru me i pyet dhe ata ne kete raste na u kane pergjigje dhe neve duhet ti marrim parasyshe fjalet e tyre se ndryshe nuk eshte respekt i fjales se Allahut xh.h . Ketu kur e permend une falen dijetare mendoj ne ata qe kane akide te drejte dhe pasojne ate qe na ka dhene Allahu xh.h dhe i Derguari i Tij .Allahu ne Kuran thote me te vertet ai (Pejgamberi a.s ) nuk fole asgje nga vetja e Tij .
pra ne jemi popull i thjeshte dhe duhet te veprojmi krahas asaj qe na ka thene Allahu dhe i derguari i Tij ne qeshtjen e dijetareve te drejte dhe ti pasojme keshillat e tyre .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam


..................................
..................................


Pershendetje

O i nderuare,une se kame thene se ne skemi nevoje te pyesime ,lexoime se qka kane shkruare dijetaret e ISLAMITE,por vetem se mos te thuhete se ska nevoje ti shkruhete AS nje shkronje,sepse atehere po e barazoime me KUR“ANIN e madherishem,kete e kame ceke .
Mjaftojmė me kėto thėnie, tė cilat nuk ka nevoj t’i shtohet as edhe njė shkronjė. Lusim Allahun (subhanehu ve teala) qė tė na ruaj nga kėto fitne neve dhe tė gjithė muslimanėt nė rruzul, e sidomos adoleshentėt muslimanė.

I nderuare kjo eshte ajo qe une e kame konsideruare si gabime e jo edhe thenja e dijetarite.


Me nderime te nderuare.
[/quote]

PersonX
08-08-05, 21:29
Pse nuk e festojmė vitin e ri!?

All-llahun e falėnderojmė, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin s.a.v.s.

Pse nuk e festojmė vitin e ri?!
Edhe unė e parashtroja kėtė pyetje ashtu siē e parashtrojnė shumė musliman kėtė pyetje…

Pasiqė mendova gjatė kohė rreth kėsaj ēeshtjeje, kuptova se festimi i kalimit tė njė vitit nga ymri jonė, ėshtė mendjelehtėsi e madhe…po po mendjelehtėsi e madhe, sepse nė kėtė rast nuk ka shkak i cili na thėrret tė festojmė, aq ma tepėr nė kėtė rast duhet tė mėrzitemi dhe tė pendohemi.

Pėr ēka tė festojmė?

Pse e kemi humbur njė vjet nga ymri ynė?

Pse na ėshtė afruar exheli?!

Ose festojmė duke e kundėrshtuar urdhėrin e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], me pasimin e adeteve dhe zakoneve tė krishterėv dhe gėzimin tonė duke bėrė mėkat ndaj All-llahut, Zotit tė Madh!
Habitem me muslimanėt qė e festojnė kėtė rast!

A nuk mėrzitet njeriu kur tė humbė diēka nga gjėrat e tija tė pavlerė, e si ka mundėsi qė tė gėzohet kur humbė gjėrėn mė tė shtrenjtė nė jetėn e tij, ymrin?!

E festojmė humbjen sepse perendimi i krishterė e bėnė kėtė?!

Nėse e dimė se nuk mundemi ta kthejmė ditėn qė na ka kaluar nga jeta edhe poqėse shpenzojmė pasurinė e tėrė tokės, duhet tė mėrzitemi 360 herė nė kėtė natė tė kalimit tė kėtij viti dhe ardhjes sė vitit tė ri. Nėse na kujtohen mėkatet qė i kemi bėrė nė vitin qė ėshtė duke kaluar, duhet tė pendohemi te All-llahu dhe ti nėnshtrohemi urdhėrit tė Tij me sa kemi fuqi, me shpresė se All-llahu do tė na i shlyen mėkatet qė na janė regjistruar nė vitin e kaluar, e jo tė festojmė, e t’i shtojmė mėkatet, e tė kundėrshtojmė urdhėrin e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], i cili na ka urdhėruar qė t’i kundėrshtojmė ēifutėt dhe tė krishterėt dhe na ka ndaluar t’i festojmė festat e tyre.

Vėllezėr tė dashur!

Nuk ka mundėsi tė arrijė kėnaqėsinė e All-llahut ai qė vepron mėkate ndaj Tij…
Nuk do tė kėnaqet me begatitė, ai qė gėzohet me gjėrat qė e shpiejnė nė xhehenem…

Vėllezėr tė dashur!

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Thuaj: "Vetėm mirėsisė sė All-llahut dhe mėshirės sė Tij le t'i gėzohen, se ėshtė shumė mė e dobishme se ajo qė grumbullojnė ata”. (junus: 58).

Poashtu thotė:

“Meqė lanė pas dore atė me ēka u kėshilluan (t'i drejtohen Zotit), Ne ua hapėm dyert e ēdo gjėje (begatie) derisa kur u gėzuan pėr atė qė ju kishte dhėnė, i kapėm befas, e ata mbetėn tė zhgėnjyer”. (El-Enam: 44).

Kujdesu mos tė jesh me ata qė jetojnė nė shkujdesi dhe gėzohen me humbje, duke i bėrė vetvetes zullum, e mo su ban nga injorantėt tė cilėt vrapojnė pėr tė zbatuar doket dhe zakonet e perendimit injorantė, e nuk mendojnė…ata nuk ndalen as pėr njė moment qė tė mendojnė mbi shkaqet e pastaj qė tė mendojnė mbi rezultatet dhe ditėn e llogarisė.
Vėlla i dashur kujdesu e mos paso epshin tėnd, poashtu edhe ti motra ime kujdesu e mos paso ata qė urdhėrojnė kah e keqeja, e tė ktheheni pas besimit nė mosbesimtar..e tė bėheni tė humbur.

Festimi i vitit tė ri ėshtė pasim i epshit, imitim i tjerėve, imitim i injorancės dhe mendjelehtėsisė sė tė humburve, e mosrespekt ndaj urdhėrit tė Krijuesit tė Urtė…
Ėshtė mosrespekt i urdhėrit tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pėr tu kundėrshtuar ēifutėve dhe tė krishterėve.
Ėshtė haresė e urdhėrit tė All-llahut, tė cilin kurrė nuk duhet ta harojmė.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Meqė lanė pas dore atė me ēka u kėshilluan (t'i drejtohen Zotit), Ne ua hapėm dyert e ēdo gjėje (begatie) derisa kur u gėzuan pėr atė qė ju kishte dhėnė, i kapėm befas, e ata mbetėn tė zhgėnjyer”. (El-Enam: 44).

Poashtu thotė:

“Le tė qeshin pak (nė Dunja) e le tė qajnė shumė (nė botėn tjetėr). Ai ėshtė shpėrblim i asaj qė fituan”. (Et-Teube: 82).
Mos nxito qė tė qeshesh pak qė mė vonė tė qashė shumė.

Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave.

Senada
26-11-05, 02:50
Machine, i nderuar, mos u fyej nga shkrimet e bashkebiseduesve por dhe kujdes me provokimet qe ua bene vellezerve musliman. Respekti duhet te jet reciprok. Feja islame eshte inkurajuese dhe nxitese ne edukim, bamiresi, tolerance dhe respekt. Madje feja islame nuk eshte imponuese, nese bashkebiseduesit te keshillojne dhe t'a bejne te njohur fen islame kane per qellim te te njohin me Krijuesin, sepse jo rastesisht je krijuar. Keshtuqe i nderuar, ty njeri nuk mund te t'a imponoje fen islame, kete e deshmon Allahu me fjalet e tij fisnike, ku thote : " O ju bijte e Ademit (babait tuaj) po deshet me besoni e po deshet me mohoni." Keshtuqe i nderuar, Allahu tregon me kete butesin e Tij, qe zgjedhjen dhe pergjegjesine ua ka len krijesave te Tij ne duar. Andaj ti je pergjegjes per veten tende, nese do t'a njohesh krijuesin tend dhe t'a njohesh fen tende je i mire se ardhur, por te fyeni asesi nuk lejohet. Islami na meson te respektojme cdo fe, komb, race e ngjyre. Por nje gje qe bie ne kunderthenie ti me veten tende eshte kur thua; "Besoj ne Zot por jo ne librin e Tij, engjujt etj?! I nderuar, kur t'i pranon dhe pohon ekzistencen e Zotit, gjithsesi do besosh ne librin e Tij, sepse libri i tij eshte fjala e Tij, engjujt i krijoi Zoti sic na krijoi ne, por ata i krijoi te padukshem nga ne perderisa ne na krijoi te dukshem. Andaj te sygjeroj si nje moter e juaja te mos biesh ndesh me ate qe thua, por mbyllu ne vetmi dhe parashtroj vetes tende pyetje, perse jeton, kush te solli e per cfare qellimi e sherbimi je krijuar, sepse jo spontanisht eshte krijuar gjithesia e as ne? Pastaj mos harro edhe nje pikture e bukur gjithsesi ka krijuesin e tij (piktorin) etj, keshtuqe gjurmo te mesosh me shume per krijuesin tend sepse nuk bene mekat t'a njohesh. Te lus dhe nje here per mirekuptim e mos t'i lesh hapesire urrejtjes ne mes vellezerve dhe motrave tuaja, se me te vertete i bene vetes padrejtesi kurse neve asgje, vetem se na beni te ndjejme keqardhje per ju me sjelljen tuaj.

Me respekt i nderuar. :)

Tetovarka
26-11-05, 14:25
ne muslimanet kemi dy festa e ato jane fiter bajrami dhe kurban bajrami selam

First
02-01-06, 15:44
Deshta tė festoi vitin e ri…?!

Deshta ta festoi vitin e ri, por mu kujtua bota e “civilizuar” qė desh e mohoi ekzistencėn e kombit shqiptar. E coptuan nė Kongresin e Berlinit, nė Konferencėn e Londrės e tė Versajės. M’u kujtua diplomacia prendimore qė po i heq maskat qė u japin pamje njerėzore kėtyre diplomatėve dhe nxjerr nė shesh fėtyrat e tyre tė lyeme me gjak tė pafajshėm. E pėr ēfar tė festoi unė?.
Deshta tė festoi vitin e ri, por m’u kujtuan 50 vjetė tė Partisė qė ua shpėrlau trurin shqiptarėve duke propaganduar idetė mė antishqiptare, pėr vėllazėrimin me serbėt, me grekėt, me rusėt e me proletarėt e gjithė botės. Mu kujtua se populli shqiptar nuk ka pasur traditė pėr ta pritur e pėr ta kremtuar vitin e ri. Kjo festė pagane iu "imponua" nga ndikimi i TV-sė nga ish regjimi komunist! Pėr hirė tė kėsaj feste, ish-diktatorėt e kuq mbanin fjalime nė Radiotelevizion, jepnin intervista nė shtyp, ku numronin "sukseset", "arrijtjet", nė tė gjitha fushat, pėrmendnin fitoret nė tė gjitha frontet... dhe pėr hirė tė kėsaj feste ngritnin gotat pėr partinė e pėr lumturinė e popullit...?! E pėr cilen lumturi tė popullit tim tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, por, mu kujtua rrėnimi i demokracisė nė Shqipėri dhe prurja e tė huajve nė krye tė saj, qė u bėn shkak i 6000 varrezave tė reja, tė djemve e tė vajzave shqiptare, qė dogjen fabrika, muze, shtėpi e ēdo gjė tė tokės shqiptare… Mu kujtuan fjalėt e udhėheqėsve qė kanė shijen e byrekut me kashtė… Mu kujtua viti 1990, kur vala e keyqzatorve skizofon pushtoi mbarė Shqipėrinė, kur pėr njė teneqe bukė, mjaft shqiptar tė varfėr vorėn kryqat nėpėr qafė si kėmbanė dhije…! M’u kujtuan takimet e Kretės e tė Beogradit! Mu kujtuan miqėsitė me Athinėn dhe kufomat nė kufirin greko-shqiptar! Mu kujtuan vilat e “bosave” tanė dhe vuajtjet e fėmijėve tanė pėr bukė?! E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, fundin e kėti shekulli, por m’u kujtua Lufta e Parė Botėrore dhe 26 milionet e saj tė vdekur, Lufta e Dytė Botėrore me 53 milionėt e saj tė vdekur, M’u kujtuan 6 milion kufoma nė Kore e Vjetnam… Mu kujtuan 500 milion njerėz qė vuajn nga mungesa e ushqimit, 40% e popullatės e privuar nga sigurimet shėndetėsore, 30% prej tyre me mungesė tė ujit tė pijshėm, 40.000 fėmijė qė vdesin pėr ēdo ditė nė botė, 10 milion fėmijė viktimė e sėmundjeve fizike e mendore... Mu kujtuan masakrat e Hebronit, masakrat e Sabrės e Shatilės… M’u Kujtuan 50000 varre tė reja nė Kashmir. Mu kujtua Tuneli i Hajberit dhe 50000 viktimat e saj Brenda njė nate…?! Mu kujtuan kufomat e masakrat e Bosnjės tė Srebernicės..., tė Bangladeshit, tė Ēeēenisė e tė Afganistanit. E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi Vitin e Ri , por mu kujtua Reēaku e Drenica, mu kujtuan shifrat qė flasin pėr fshatra tė djegura, e shtėpi tė rrėnuara. Mu kujtuan shifra tė panjohura tė njerėzve qė ranė nėpėr beteja e prita tė ndryshme, qė u ekzekutuan e u masakruan rrugėve, burgjeve apo nėpėr kasaphane tė ndryshme…!? Mu kujtuan grate e vrara nė shtėpitė e tyre, tė tjerat duke ikur maleve pėr tė shpėtuar nderin e moralin! Mu kujtuan ato qė vdiqen gjatė lindjes nė vapėn e madhe tė verės apo nė ngricat e mėdha tė dimrit. Mu kujtuan pleqėt qė nga pamundėsia pėr tė ikur, u dogjen bashkė me shtėpitė e tyre. Sa fėmijėve tė posalindur ua ndalėn rritėn, pa e shijuar jetėn, pa e pare lirinė, sa tė tjerė mbeten bonjakė! Mu kujtuan 1 milion tė dėbuar, 120.000 shtėpi tė shkatrruara,, 400 shkolla te shendrruara ne gėrmadha, 200 xhami, 170 bibloteka… Mu kujtuan kolonat e njėzve me vetura, me traktorė, me automjete, nė kėmbė, me fėmi pėr dore, me pleq nėpėr karroca. Mu kujtuan trenat famkeq qė bartnin fatkeqėt e shekullit 21 – shqiptarėt e Kosovės. Mu kujtuan radhėt e gjata tė kolonave ku njerėzit lindin, por edhe vdesin. Mu kujtuan kampet e perqendrimit, familje tė ndara, zemra tė thyera…Vallė, a mund ti harroj kaq shpejt ato? E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtuan ushtarėt e KFOR-it qė ndalonin flamurin tonė kombėtar nė raste dasmash, qė e hiqnin flamurin nga institucionet shtetrore me preteks se “u pengonte serbėve”. Na e ndalonin e na e pėrbaltnin simbolin e kombit, flamurin qė ka fitua tė gjithė betejat kundėr hordhive barbare, flamurin qė u priu djemve tė Kosovės nė luftėn ēlirimtare e po mbulohen martiret e kombit… E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtua faktori ndėrkombėtar qė na ndihmoi tė mbetemi gjallė e tani kėrkon tė bashkėjetojmė me vrasėsit, kėrkon ti harrojmė 20.000 shqiptar qė ua shuan jetėn. Edhe ata qė mbetėn gjallė kanė me vete dramėn e tmerrshme qė do ta mbartin me vete gjatė gjithė jetės?! Mu kujtua Kushneri dhe pas ardhėsit e tij, qė kanė harruar detyrėn e administratorit e merren me projekte planesh pėr ta lėnė Kosovėn sėrish nėn Serbi! Mu kujtua oficeri francez qė spiunoi pėr Serbinė. Mu kujtua shumėkombėshja franceze qė u shėndrrua nė infrastrukturė tė okupatorit nė Kosovė. Mu kujtua adoleshentja e dhunuar dhe e mbytur nga “paqėruajtėsi” amerikan! Mu kujtuan shqiptaret e ndare copa copa pėr tė jetuar si hyzmeqarė tė tė tjerėve nė trojet e tyre, pėr tė ulur kurrizin nėn peshen e robėrisė pėr hirė tė bashkėjetesės me vrasėsit. Mu kujtuan serbėt kah pijnė lėngje frutash nėn mbrojtjen e KFOR-it, ndėrsa shqiptarėt jetonin nėn ēadra, pasi shtėpitė ua kishin djegur serbėt… Mu kujtuan ndėrkombėtarėt qė veē “lirisė” na sollėn edhe prostitucionin, drogėn, korrupsionin, dhe tė gjitha veset negative tė shoqėrisė sė degjeneruar prendimore! E unė, pėr ēka tė festoi…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtuan “intelektualėt” tanė, qė vazhdimisht tjerrin nė furkat e tyre tė vjetra, tė akuzave se Greqisė dhe Serbisė tokat shqiptare ja ka dhėnė Turqia...! Se Islami duhet tė anulohet nga shqiptarėt dhe se duhet krishterizimi pėr tė na pėrbi mė lehtė ujqėrit qė kemi pėr rreth…! Mu kujtuan intelektualėt e politikanėt tanė qė stomakun e qefet i kanė nė Prendim, kurse shpirtin nė Sheshin e Kuq tė Moskės e tė Kremlinit!? Mu kujtuan ato qė luftojnė “terrorizmin” Islamik, nė Shqipėri pėr tė kėnaqė orekset monstruoze fundame-ntaliste ortodokse tė Athinės e tė Beogradit. E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, tė uroj pėr Civilizimin islam qė lulėzoi nė shekuj, atėherė kur bota prendimore injorancėn e konsideronte devotshmėri. Desha tė festoi, por mu kujtuan muslimanėt sot, tė shtypur e tė pėrēarė, tė ndarė nėpėr lugina tė thella e nėpėr fusha me prroje tė ujrave tė turbulluara, tė mbuluar nga injoranca, nga ndarjet nėpėr sekte e nėnsekte, vetėm pėr tė mos qenė tė unjisuar e tė pathyeshėm, nė mėnyrė qė ujku ta ketė mė lehtė shkatrrimin e ummetit! Edhe ato tė devotshmit duhet ti nėnshtrohen torturave e dhunes nga pushteti diktatorial… Kudo bombardime, gjakderdhje, tortura, burgje e padrejtėsi mbi to... E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mendova, vallė... a ende ėshtė koha tė festoi ceremonialet e paganėve. Mu kujtuan burra e gra tė dehur rrugave te mbushura me plehra. Mu kujtua se kjo ėshtė thjeshtė festa e tregtarėve qė zgjerojnė kapitalin e tyre. Mu kujtua se kjo ėshtė “festė” pėr tė pėrmbushur epshet, kapitalsitėt kremtonjnė, uronjnė e fitojnė – kurse ne tė gjithė humbim...! Humbim sepse asgjė nuk fitohet me urime boshe, por me besim nė Zotin, me mend, me punė, me vepra, me djersė e flijime tė vazhdueshme, me tė gjitha ato qė ne i kemi harrue. Mu kujtua se atė natė konsumohen pije tė ndryshme alkoolike, luhet bixhoz e kėrkohet fat nė loteri, hahet deri nė vjellje, vallėzohet deri nė dalldisje dhe secili i di marritė e veta. Dance nudizmi tė tė gjitha llojeve… Tė gjitha kėto qė behen pėr festėn e vitit te ri, e afrojnė njeriun mė shumė nga shtazarakia… E pėr ēka tė festoi unė...?
Unė mendova thėnien e dietarit tė orjentit qė tha: “Nuk ka kafshė mė tė urryer se ai qė emiton qorrazi apo pėr efekte servilizmi…” Mendova se me celebrime te tilla, mos bėhem mohues i Muhamedit e i Jezusit, paqa dhe mėshira e Allahut qoftė mbi to, mos u bashkohem paganėve nė celebrimin e festive tė tyre. Mos u arsyetoni se kjo nuk ka efekte, se ėshtė e parandėsishme, sepse e keni gabim, edhe fillimi i ceremonialeve tė tilla para njė shekulli ka qenė sipėrfaqėsisht i parėndėsishėm, por e shihni, sot e gjithe bota feston e celebron pėr perėnditė pagane, e ku dallojmė ne nga ato...? E unė, pėr ēka tė festoj...?!
Shumė nga bashkėkombasit e mij jetojnė nė errėsirė, jetojnė nė kaos brėnda njė shpirti tė lig. Objektivi qė duan tė arrijnė janė vilat e kėsaj bote, floriri, paratė, veturat, mendjemadhėsia. Shumė nga ato pėrpiqet tė jetojnė nė kurrizin e tė tjerėve... Eshtė njė kaos nė tė cilin njerėzit janė futur dhe e ndjejnė atė, por u pėlqen kjo gjė sepse i mbėshtetė vetė djalli. Mua mė quajn “tė padėshirueshėm”, vetė fundamentalistėt mė thonė “fundamentalist islamik”, mė kėrkojnė tė ndrroj fenė qė kam zgjedhur, mė kėrkojnė tė ndrroj emrin e tė pagėzohem, ulin pėrqindjen e bashkėfetarėve tė mi, madje mė kėrkojnė qė edhe Zotit t’i lutem greqisht e nė serbisht... Lakuriqėsinė ma quajn “modė”, prostitucionin e quajn profesion, mosrespektimi i prindėrve ėshtė normale... Vallė, edhe pas kėsaj festoj... Po pėr ēfar tė festoj unė?!