PDA

View Full Version : Pse tė gjithė shqiptarėt musliman nuk jemi ekstremista!


Kojshia
16-06-05, 23:29
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????

Kastri
17-06-05, 14:21
Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.

Panopticon
17-06-05, 19:06
Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.

Kastri,

Populli thote "MOS JA NXJERR FUNDIN."

Allahile prej nga ti me nxjerr konstatime "te pamohueshme". Mos perfaqeson ndonje institucion socialo-shkencor e me dhene konstatime per muslimanet e Maqedonise. Kurnjefare KONKLUDIMI NUK KE TE DREJTE me dhene per nje popullate te tere, sepse ajo nuk eshte monolite, pekrundrazi eshte nje strukture heterogjene.

Une jam nga Maqedonia, dhe mendoj se ka elemente fanatizmi edhe ketu, po ketu ka sa ne cdo shtet tjeter fqinj. Keto grupe jane te vogla dhe te izoluara, dhe ne asnje menyre nuk reprezentojne te gjithe msulimanet e MAqedonise.

Nese e ke fjalen per ate qe e tha AlbMuslimi, dmth per PRAKTIKIMIN e fese, une do te isha i gezuar per kete konkluzion, por prape ti nuk ke LEGJITIMITET te japesh konkluzione, madje edhe per praktikimin.

Panopticon.

Kastri
17-06-05, 22:07
Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.

Kastri,

Populli thote "MOS JA NXJERR FUNDIN."

Allahile prej nga ti me nxjerr konstatime "te pamohueshme". Mos perfaqeson ndonje institucion socialo-shkencor e me dhene konstatime per muslimanet e Maqedonise. Kurnjefare KONKLUDIMI NUK KE TE DREJTE me dhene per nje popullate te tere, sepse ajo nuk eshte monolite, pekrundrazi eshte nje strukture heterogjene.

Une jam nga Maqedonia, dhe mendoj se ka elemente fanatizmi edhe ketu, po ketu ka sa ne cdo shtet tjeter fqinj. Keto grupe jane te vogla dhe te izoluara, dhe ne asnje menyre nuk reprezentojne te gjithe msulimanet e MAqedonise.

Nese e ke fjalen per ate qe e tha AlbMuslimi, dmth per PRAKTIKIMIN e fese, une do te isha i gezuar per kete konkluzion, por prape ti nuk ke LEGJITIMITET te japesh konkluzione, madje edhe per praktikimin.

Panopticon.

.................................................. ...
.................................................. ...

Pershendetje

I nderuare fjala eshte per Shqiptaret ,edhe kete une e kame percielle
ne nje TV-Gjermane e cila ka be nje gjiro ne trojet shqiptare,edhe aty dele qarte se,ne maqedoni jane me Fanatika(FUNDAMENTALIZEM)

Kurse per ate se une a mundem a jo te konstatoi diqka,po me vie keq
qe nuk po e pranone edhe ti vete kur e di,une kurgje nuk kame konstatue me shume se ate qe eshte then aty,edhe ajo qka eshte e vertete.

Kastri
17-06-05, 22:11
ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite (KISHAT),kurse te kqijate nga Shkollate.

Kastri kete e ka pohu Kisha ne kohen e inkuizicionit mos t'ardhet merzi .

Xhamia ende skam ndegju qe thot e keqja vie nga shkolla , e per kete ti je ne QORRSOKAK thote populli.
Sje ka din qysh te nenqmosh islamin me ndryshe .

Fjala e pare ne Kur'an thote , IKRE - Lexo .
Nuk thot Lexo vetem Kur'an , apo lexo vetem per fe .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku
.................................................. ...
.................................................. ...


Pershendetje

O i nderuare une nuk po e nenqmoi ISLAMINE por po i nenqmoi Shqiptaret qe jane aqe shkurtpames kur eshte fjala per fe ata i dhene
te gjitha e kjo mue si person nuk po me pelqen.

Kurse sa i perkete se a ka then kisha a jo nuk po me intereson.

Panopticon
17-06-05, 22:18
I nderuar Kastri,

Kjo qe po e thua ti per TV-ne gjermane mund te jete e vertete se ka pasur emision (qe edhe une kam shikuar), por eshte "lajthitje" (keqkuptim per emisionin) e shikuesit ose gabim i atyre qe e kane bere emisionin nese nxirret konkludimi se "shqiptaret e MK-se jane me fanatike." Kjo eshte GABIM - nga fakti se NUK BEN te perfshihen te gjithe. Une permenda se mund te kete ne MK elemente fanatike, po ato jane te vogla.

Kjo eshte NJESOJ sikur te thuash "Gjermanet e sotshem jane me nazista se njerezit tjere", qe eshte gabim padyshim. ESHTE E VERTETE se ka gjermane me ideologji naziste akoma ne DE, po ti futesh ne nje thes tere gjermanet ESHTE E PAVERTETE.

Besoj se je duke e kuptuar poenten time.

Me respekt, Panopticon.

modestja
18-06-05, 12:05
Eshte me se e vertete ajo qe thote Alb-muslim.... shqiptaret e Maqedonise jane me fetare per dallim nga Kosova e Shqiperia,por nuk mund te mohohet fakti se andej nga ana e Maqedonise,ende ka njerez te cilet flasin ne emer te islamit ndersa fjalet, veprimet, dhe sjelljet e tyre jane plot mllef dhe fanatizem.....Ky nuk eshte Islami,Islami nuk njeh fanatizem,keto rjedhin nga mosleximi dhe mosnjohja e parimeve dhe dispozitave islame ashtu si duhet apo ne menyre te drejte....

"Shembull me te mire e keni te derguarin e Allahut"(kur'an)

ZARATUSTRA
18-06-05, 13:22
PERSHENDETJE.Nuk eshte e vertet sic thot i nderuari Kastri se muslimanet e maqedonise mendojne se te mirat vijne nga xhamijat dhe te keqiajt nga shkolla.Ju me duket po flisni nga kendveshtrimi komunist , me falni nese ju kam ofenduar me kete, por une keshtu ju kuptova.Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne Islamin ne thelb e kjo nuk d.t.th. qe shqiptaret e trojeve tjera nuk e kuptojne keshtu , por per kete deshmon edhe aktiviteti i tyre.

praktikova Islamin ne teresi,
per mos ta mbajtur ne veten time,
te mire jane ata qe sfidojne gjithnji,
keshtu na porosit Pejgamberi yne,
ne kete toke te vetme,
ku antivlerat sfidohen me vlera,
atje ku kendojne hafizat me zerin tyre,
fanatizmi nuk kia vend...
o ju qe besoni Perendine,
kapuni per litarin e Zotit,
e largoni keqesit...

pershendetje pa keqekuptime...

Panopticon
18-06-05, 13:35
Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne Islamin ne thelb

Cka deshe me thene me kete se nuk te kuptova?

Nuk te kuptova nga fakti se kuptimi is Islamit ne thelb sic e tregon praktika nuk eshte gje e lehte, e po habitem nese ne pasmi arrit me e be kete gje. Sidoqofte, te lutem JEP pak SQARIM.

Panopticon.

ZARATUSTRA
18-06-05, 13:41
Islami eshte lehtesim e jo veshtiresim vella i dashur keshtu une e di se na meson profety yne.Kjo eshte thelbi , se ne Islamin nuk e marrim per vete dhe te mos ia shfaqim askujt , por jemi gjithmone ne levizje.normal ajo qe thua ti eshte e vertet e pakontestueshme , mirepo ne aspektin e rrethanave dhe te thirrjes ne Islam ne e kuptojme Islamin pa paragjykim dhe nuk e fusim hunen dot aty ku nuk e kemi vendin .

PA KEQEKUPTIME.

Panopticon
18-06-05, 14:38
Zaratustra,

Flm per sqarimin tend, tash po e kuptoj poenten tende.

Une edhepse e kundershtoj fuqimisht idene se "muslimanet e MK-se jane ekstremista ose fanatike", prape mendoj se ne nuk jemi "lule" sic thua ti se "e kuptojme Islamin pa paragjykim", sepse ka shume ngjarje qe deshmojne te kunderten.

Une mendoj qe nese e kuptojme Islamin pa paragjykime atehere do ti integronim diturite tona mbi Islamin ne shume veprime te jetes tone, por nje gje e tille mungon, mu nga shkaku se ne kemi muslimane qe nuk e kuptojne Islamin dhe qe kane paragjykime per te. Kjo NUK DON TE THOTE se ata jane ekstremista, po se kane paragjykime - PO do te thote.

Kjo do te thote se ka shume gjera qe ne muslimanet e MK-se duhet ti ndryshojme, e nga ana tjeter aspak mos te kemi gajle se dikush na quan "ekstremista".

Panopticon.

ZARATUSTRA
18-06-05, 16:57
sa jetoj aq edhe mesoj, ne Maqedoni vella i dashur ne krahasim me vitet e kaluara gjendja nuk eshte si ka qene dhe kjo eshte per tu pershendet.Por ki te drejt se ka edhe tipa te tille qe ti shume bukur i pershkruajte, mirepo vella i dashur ata jane ne gishta dhe mos harro se Abdullah ibn Selula do te ket deri ne Diten e gjykimit...

PA KEQEKUPTIME...
Selamat..

ARVANITI
18-06-05, 20:07
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????

Pyetja eshte ndertuar gabim qysh ne fillim.

Tema duhej te ishte keshtu: Pse shqiptaret myslimane te Maqedonise jane me ektremista?

ARVANITI
18-06-05, 20:12
Por shtroe pyetjen me mire , thuaj perse Shqiptaret nga Maqedonia me shume e mbajn fene (lexo : respektojne) se sa shqiptaret nga viset tjera.


Kesaj i thone "te jesh me katolik se Papa".

Nuk kam c'them tjeter.


Sic e tha edhe nje diskutues, dituria te vjen nga shkolla dhe jo nga xhamia. Jo hap krahet, dhe prite dijen te te vije nga qilli.

Hajde de, arabeve mud tu lejohet ekstremizmi, perderisa feja e "popullit te tyre" eshte, por kur shqiptaret e Maq jane me ekstremista, kjo eshte qesharake.

***Ketu ne Shq feja eshte e fundit. Dijen e kultivon, nuk te vjen me aeroplan nga qielli.

ARVANITI
18-06-05, 21:04
Kush po te thot ty qe shqiptaret e maqedonise jan me ekstremista , sa her duhet then qe nuk ka ekstremizem ne fe .
Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne me mire fene dhe e respektojne me shume se te gjithe shqiptaret tjere.

Kush te pyeti se si eshte ne shqiperi Feja e fundit apo e para . Si dush ti mbaje kujt i intresoka kjo .

mire mbetsh...

Feja eshte nje rryme, nje sistem politik dhe shoqeror.

Keshtuqe rrjedhimisht, e thote apo nuk e thote hapur feja, ekstremizmi ekziston ne te.

Shqiptaret e Maq, duhet te dine se dije vjen nga shkolla, e jo te rrish gjith diten duke u lutur.

Kam degjuar shpesh fqinjet tane kufitare, te thone se shqiptaret jane "ekstremista islamike". Gjithmone e mendoja te pamundur, por deri diku kane pak te drejte.

at|n|
18-06-05, 21:27
Por shtroe pyetjen me mire , thuaj perse Shqiptaret nga Maqedonia me shume e mbajn fene (lexo : respektojne) se sa shqiptaret nga viset tjera.


Kesaj i thone "te jesh me katolik se Papa".

Nuk kam c'them tjeter.


Sic e tha edhe nje diskutues, dituria te vjen nga shkolla dhe jo nga xhamia. Jo hap krahet, dhe prite dijen te te vije nga qilli.

Hajde de, arabeve mud tu lejohet ekstremizmi, perderisa feja e "popullit te tyre" eshte, por kur shqiptaret e Maq jane me ekstremista, kjo eshte qesharake.

***Ketu ne Shq feja eshte e fundit. Dijen e kultivon, nuk te vjen me aeroplan nga qielli.

Varet krejt se si njerezit e kuptojne "ekstremizmin" dhe "fundamentalizmin". Une jam fundamentalist sa i perket fese. PSE? feja eshte besim shpirteror, eshte qeshtje personale e qdo njeriu. Nese dikuj ja sulmon, fyen, perqesh etj etj besimin shpirteror ai atehere mundohet me mbrojt deri ne ekstremitet. une jam fundamentalist, sepse dua te mbroj ate qe me takon mua, dua te mbroj qenien time si njeri dhe dua ta mbroj besimin shpirteror. Nese kete e konsideroni si te keqe, atehere ju jeni injorant.
Arvanit e para nuk e njeh fene Islame. Asnje musliman nuk thot mos me u shkollu perkundrazi feja Islame urdheron per dije. Edhe ne xhami perfiton dije, por gjithashtu ekzistojne institucione tjera qe perfitohet dija.
Dallon pak dija qe fiton ne xhami dhe dija qe fiton ne shkolle ta zejme.
Edhe nje gje qe e ke thene gabim eshte se feja Islame qenka e arabeve, jo i nderuar nuk eshte e arabeve. Ka edhe prej arabeve qe ju takojne feve tjera. Feja Islame eshte e njerezimit. Tash nuk do te thote se eshte arab mund te jete me fetar se une, kjo eshte qeshtje e imanit-besimit.
Nese ne Shq. feja eshte e fundit atehere eshte problemi juaj.

"KUJDES ME FENE, SEPSE NJEREZIT JAPIN JETEN PER FE".

Allahu iu shtofte besimin te gjithe fundamentalistave dhe ekstremistave.


selam aleikum we rahmetullah

at|n|

ARVANITI
18-06-05, 21:48
Varet krejt se si njerezit e kuptojne "ekstremizmin" dhe "fundamentalizmin". Une jam fundamentalist sa i perket fese. PSE? feja eshte besim shpirteror, eshte qeshtje personale e qdo njeriu. Nese dikuj ja sulmon, fyen, perqesh etj etj besimin shpirteror ai atehere mundohet me mbrojt deri ne ekstremitet. une jam fundamentalist, sepse dua te mbroj ate qe me takon mua, dua te mbroj qenien time si njeri dhe dua ta mbroj besimin shpirteror. Nese kete e konsideroni si te keqe, atehere ju jeni injorant.


Liria e nje njeriu mbaron aty ku fillon liria e tjetrit.

Je i lire ta mbrosh besimin tend ndaj atyre qe te fyejne, por vetem ndaj atyre qe te fyejne. Nuk mbrohet besimi duke vrare te pafajshem, ashtu sic bejne shume ekstremiste. Ne kete rast ke shkelur lirine e tjetrit.


Arvanit e para nuk e njeh fene Islame. Asnje musliman nuk thot mos me u shkollu perkundrazi feja Islame urdheron per dije. Edhe ne xhami perfiton dije, por gjithashtu ekzistojne institucione tjera qe perfitohet dija.
Dallon pak dija qe fiton ne xhami dhe dija qe fiton ne shkolle ta zejme.


E njoh fene islame.

ne xhami u perftokan dije?!

C'dije?

Si mund te thuash "dallon pak dija ne xhami me ate ne shkolle"?

Atehere jeni injortant.


Edhe nje gje qe e ke thene gabim eshte se feja Islame qenka e arabeve, jo i nderuar nuk eshte e arabeve. Ka edhe prej arabeve qe ju takojne feve tjera. Feja Islame eshte e njerezimit. Tash nuk do te thote se eshte arab mund te jete me fetar se une, kjo eshte qeshtje e imanit-besimit.


Ne fillim po te them qe e kish vene ne thonjeza. Mos i hengre?

Nese nuk eshte e arabeve, ateher pse ne duhet t'i themi lutjet dhe duhet ta degjojme hoxhen tek predikon ne arabisht? Pse jo ne shiqip, ne gjuhen tone?

Keshtuqe, feja islame ne fillim eshte e arabeve (e arabishtfolesve)


Nese ne Shq. feja eshte e fundit atehere eshte problemi juaj.Kesaj i thone "feja e shqiptarit eshte shqiptaria".


Allahu iu shtofte besimin te gjithe fundamentalistave dhe ekstremistave.


...dhe me sulme te tjera terroriste...


selam aleikum we rahmetullah


Mirupafshim!

ARVANITI
18-06-05, 22:07
ARVANITI shkruan

Nese nuk eshte e arabeve, ateher pse ne duhet t'i themi lutjet dhe duhet ta degjojme hoxhen tek predikon ne arabisht? Pse jo ne shiqip, ne gjuhen tone?

O shoku ARVANITI , perveq Namazit qe falet ne gjuhen e shpalljes se Kur'anit , tjerat behen ne gjuhen shqipe jo arabisht .

Namazi falet ne gjuhen Arabe , dhe kjo nuk eshte pengese , se ne namaz njeriu nuk bisedon me njeri dhe nuk po kuptohen , ne namaz je ne lidhje direkte me Allahun xh.sh , keshtu qe ka mbet te falemi ne gjuhen e cila u Zbrit Kur'ani .

Se padyshim se nese falemi ne gj.Shqipe , atehere do kemi gabime ne theniet Kur'anore , se Kurani eshte origjinal ne gjuhen e tij origjinale , qdo perkthim humb Kuptimin e tij.

Ti mundesh te Lutesh , Shqip , Italisht , Arabisht , Gjermanisht , Anglisht etj , por te falemi ne gjuhen e cila u zbrit Kur'ani .

Te pershendes
Miqesisht
Albmuslim

Kur kendon Hoxha ne 6 te mengjesit, arabisht me duket se kendon.

Perderisa eshte fe e njerezimit, secili duhet ta thote lutjn e faljen ne gjuhen e vet.

ARVANITI
18-06-05, 22:20
Si mendon ne shtete Multietnike , ne sa gjuhe po deshka mu thirr pastaj Ezani ... 10 her vetem ne Saba duhet apo jo , ndoshta edhe me shume se 10 herė ???

C'lidhje ka kjo me shtet multietnike? Me thuaj nje sht multetnik?

Cdo komb te lutet e te falet ne gjuhen e vet.

ARVANITI
18-06-05, 22:48
Gjermani ke : Turqi , Shqiptar, Arab , Amerikan , Gjerman , Italian etj ..

Belgjik : Belg , Morokan , Shqiptar , Arab , Turqeli etj ...

Athua ne krejt gjuhet e ketyre popujve duhet te thirret Ezani ?

Keta na qenkan shtete multietnike?!

Kastri
19-06-05, 13:09
I nderuar Kastri,

Kjo qe po e thua ti per TV-ne gjermane mund te jete e vertete se ka pasur emision (qe edhe une kam shikuar), por eshte "lajthitje" (keqkuptim per emisionin) e shikuesit ose gabim i atyre qe e kane bere emisionin nese nxirret konkludimi se "shqiptaret e MK-se jane me fanatike." Kjo eshte GABIM - nga fakti se NUK BEN te perfshihen te gjithe. Une permenda se mund te kete ne MK elemente fanatike, po ato jane te vogla.

Kjo eshte NJESOJ sikur te thuash "Gjermanet e sotshem jane me nazista se njerezit tjere", qe eshte gabim padyshim. ESHTE E VERTETE se ka gjermane me ideologji naziste akoma ne DE, po ti futesh ne nje thes tere gjermanet ESHTE E PAVERTETE.

Besoj se je duke e kuptuar poenten time.

Me respekt, Panopticon.


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


Pershendetje

Plotsishte pajtohem me konstatimin tuaje.
Me nderime i nderuare.

Kastri
19-06-05, 13:16
PERSHENDETJE.Nuk eshte e vertet sic thot i nderuari Kastri se muslimanet e maqedonise mendojne se te mirat vijne nga xhamijat dhe te keqiajt nga shkolla.Ju me duket po flisni nga kendveshtrimi komunist , me falni nese ju kam ofenduar me kete, por une keshtu ju kuptova.Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne Islamin ne thelb e kjo nuk d.t.th. qe shqiptaret e trojeve tjera nuk e kuptojne keshtu , por per kete deshmon edhe aktiviteti i tyre.

praktikova Islamin ne teresi,
per mos ta mbajtur ne veten time,
te mire jane ata qe sfidojne gjithnji,
keshtu na porosit Pejgamberi yne,
ne kete toke te vetme,
ku antivlerat sfidohen me vlera,
atje ku kendojne hafizat me zerin tyre,
fanatizmi nuk kia vend...
o ju qe besoni Perendine,
kapuni per litarin e Zotit,
e largoni keqesit...

pershendetje pa keqekuptime...

.................................................. .......
.................................................. .......


Pershendetje

Jo i nderuare nuk gjendem i ofenduare as pake ,ajo qw ju pohoni se Shqiptaret e Maqedonise e kane kuptuare thelbine,e te tjeret jo ,kjo eshte komunizem,edhe i tere shkrimi juaje eshte nje konstatime se me te vertete nje pjese e madhe jeni Fanatika,jo te gjithe por nje pjese e madhe.
Me nderime i nderuare

Kastri
19-06-05, 13:22
Zaratustra,

Flm per sqarimin tend, tash po e kuptoj poenten tende.

Une edhepse e kundershtoj fuqimisht idene se "muslimanet e MK-se jane ekstremista ose fanatike", prape mendoj se ne nuk jemi "lule" sic thua ti se "e kuptojme Islamin pa paragjykim", sepse ka shume ngjarje qe deshmojne te kunderten.

Une mendoj qe nese e kuptojme Islamin pa paragjykime atehere do ti integronim diturite tona mbi Islamin ne shume veprime te jetes tone, por nje gje e tille mungon, mu nga shkaku se ne kemi muslimane qe nuk e kuptojne Islamin dhe qe kane paragjykime per te. Kjo NUK DON TE THOTE se ata jane ekstremista, po se kane paragjykime - PO do te thote.

Kjo do te thote se ka shume gjera qe ne muslimanet e MK-se duhet ti ndryshojme, e nga ana tjeter aspak mos te kemi gajle se dikush na quan "ekstremista".

Panopticon.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pershendetje

TE LUMTE:nese them diq me teper vetem e prishi .
Pra TE LUMTE.

Me nderime i nderuare.

hasanmehmeti
19-06-05, 13:57
selamualejkum musliman

ju qe flisni per fanatizem , fundamentalizem dhe ekstremizem te muslimaneve e tash qe po e bene gjoja se vellezrit nga maqedonia i posedojne keto dukuri A bene te na tregoni se cilen dukuri qe e posedon njeriu musliman e quani ju fundamentalizem apo ekstremizem apo qte dush por sipas jush jo vetem mire ?

Na tregoni ju lutem do e sqarojme se bashku inshAllah .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

ARVANITI
19-06-05, 19:33
Jetojne me shum se nje popull apo jo ?

Sidomos Belgjika dhe Zvicrra , e futa Gjermanin pasi qe en gjermani ke nje numer te madh te popullsive .
POr me konkret e ke Zvicren , pastaj Maqedonia etj ...

Cdo etni duhet te lutet e te falet ne gjuhen e vet, dhe jo ne nje gjuhe te pakuptueshme nga masat.

Artisti
19-06-05, 20:15
]

Cdo etni duhet te lutet e te falet ne gjuhen e vet, dhe jo ne nje gjuhe te pakuptueshme nga masat.
valla n te kuptofshin qashtu eshte Arvanit

ARVANITI
19-06-05, 20:25
]

Cdo etni duhet te lutet e te falet ne gjuhen e vet, dhe jo ne nje gjuhe te pakuptueshme nga masat.
valla n te kuptofshin qashtu eshte Arvanit

O Artisto sa qarte qe shkruan, mer lale.

Me mire diskuto, jep mendimin tend, sesa shkruan gjera palidhje.

Artisti
19-06-05, 20:35
]

Cdo etni duhet te lutet e te falet ne gjuhen e vet, dhe jo ne nje gjuhe te pakuptueshme nga masat.
valla n te kuptofshin qashtu eshte Arvanit

O Artisto sa qarte qe shkruan, mer lale.

Me mire diskuto, jep mendimin tend, sesa shkruan gjera palidhje.


kadale more se veq ta pohova thonien tane.

nqoftse ke shkru ti palidhje ateher pe terhjeku pohimin tem qyyyy.

Kercovari
19-06-05, 20:42
Alb muslim i nderuar

Ne ashnje fe nuk ka ekstremizem por ka tipare te ekstremizmitt ne cdo fe.
Une posa jam kethy nga Maqedonija sepse atje e kam themelin e shtepis,fatmirsisht atje jam lind e jam rrit.
I nderuar.ate qe me ka pa syri se qe po ndodhe me besimtaret musliman ne Maqedoni jo qe eshte per te qare,por duhet te meren masa ekstreme per qrenjos ate fenomen bile edhe me likuidim te udheheqesve te tyre te cilit neen moton te mbrojme vlerat fetare kombetare,sjellin perqarje te madhe dhe fyejne kombin nepergjithsi.
Kam qene vete pjesmares ne nje ritual fetar te tille, dhe ne e kundrshtuam ate se nuk eshte duke punuar per te mire te kombit dhe fese ,por mbasi ai e pa zortin se une nuk isha vetem por me disa njerze qe e njohin fene mire dhe se edhe ato e kundershtuan ate gjate bisedes qe zhvillonte me te rinje te kolobruar nga ai dhe disa simpatizant religjoz fanatik,zbuti tonin dhe na dha besen se do te leshonte vendin dhe do te shkoje nga ku edhe kishta ardhe me fjalet"E shof se ketu nuk ka vend per mua"dhe pasi iken te rinjte ai na pranoi se eshte i paguar dhe se eshte rrogetare dhe puntore si ne te gjithe per kafshaten bukes.
Nuk kam ndermend te tregoj te gjitha se cka fliste ai aty,por vetem deshta te beje me dije se ekstremizmi dhe fanatizmi fetare eshte prezent ne cdo fe,jo e dale nga Kurani apo Bibla por nga ato qe nuk njohin dhe nuk dine se qe eshte te jesh besimtare.

ARVANITI
19-06-05, 20:51
Kercovar, po e kuptoj se kur thone greket e serbet "shqiptaret ekstremista islamike" e paskan njefare te drejte...

ARVANITI
19-06-05, 22:10
Shumica derrmuese nuk di arabisht.

Dhe kur falen, falen ne arabisht. I thone fjalet, thjesht ne menyre ritmike, periodike, permedesh, pa kuptuar asgje.

Si mund te mbahen lidhjet me Zotin ne kete menyre?

the godfather
19-06-05, 23:27
Pershendetje vellezer dhe motra


Shqipetaret e Maqedonise ekstremista

Subhan all-llah

Mu cudit si te gjithe shqipetaret te futen ne nje thes nuk eshte fer,une nuk kam qene ne viset shqipetare te Mk,e per ate nuk mund te konkludoj se a jane apo sjane ekstremista.

Vertete ata qe jane ekstremista nuk e kane kuptuar Islamin dhe iu duhet nje reforme,se ne fene Islame:nuk ka dhune ne Fe, keshtu thote Allahu ne Kur'anin a.sh.

Prandaj mos i futni te gjithe ne nje thes ata qe punojne kunder Kombit ,fese ata jane nje pjese shum e vogel.

E sa i perket faljes,dihet qe falja behet ne gj.arabe.Edhe turqit para disa viteve u munduan qe faljen dhe thirrjen e ezanit ta bejne ne gj Turke por nuk pat sukses.
D.m.th falja behet ne gj.arabe ndersa lutja behet ne gjuhen shqipe se All-llahu xh.sh i kupton te gjitha gjuhet,Ai eshte i GJithedijshmi.Edhe njehere mos i futni te gjith ne nje thes,une nuk kam qene ne viset shqipetare te Maqe. dhe nuk mund te konkludoj kurgjo.


Me respekt nga the goodfather_Enisi.

Reana
20-06-05, 05:26
Namazi falet ne gjuhen Arabe , dhe kjo nuk eshte pengese , se ne namaz njeriu nuk bisedon me njeri dhe nuk po kuptohen , ne namaz je ne lidhje direkte me Allahun xh.sh , keshtu qe ka mbet te falemi ne gjuhen e cila u Zbrit Kur'ani .

Se padyshim se nese falemi ne gj.Shqipe , atehere do kemi gabime ne theniet Kur'anore , se Kurani eshte origjinal ne gjuhen e tij origjinale , qdo perkthim humb Kuptimin e tij.


Albmuslim

Perendia i kupton te gjitha gjuhet dhe te gjithe njerezit qe i krijoi Ai, dhe me Perendine nuk ka gje me te mire se te flasesh ne gjuhen amtare!!!!
Nuk shkruan askund ne Kuran se namazi duhet te falet ne gjuhen arabe, ti je fanatik i keq qe insiston palidhje ne botekuptimet e tua, se ta kane zene trurin gjepurat, e nuk ka vend per gjera te vlefshme!!!

A mendon se ti apo shqipetaret qe nuk e dine arabishten, dine te falin namazin si duhet ne arabishte???? :? shpesh ndodh qe gabimi me i vogel ne zgjatjen apo shkurtimin e zanoreve te fjaleve ne gjuhen arabe ti jape fjales krejt kuptim tjeter, dhe ne vend se ti lutet Perendise, dikush i lutet hurmave :? :? :?

apo mendon ti se gjuha shqipe eshte inferiore ne krahasim me gjuhen arabe dhe se nuk ka fjale adekuate ne gjuhen shqipe e pasuri gjuhesore, per te perkthyer si duhet Kuranin???

a ju interson se cka eshte fanatizem fetar????

ja fanatizmi, e keni parasysh!!!

hasanmehmeti
20-06-05, 13:38
selamualejkum musliman

Korqovar i nderuar mbase ju po e dishi mire fene (falenderimi i takon Allahut)Aapo ashtu po thoni ju , do e kem me lehet te flasim me ju rrethe ketyre tipareve qe njerezit qe nuk ja dojne te miren e fese Islame ja mbeshtesin asaj se gjoja jane ekstremista e ku ta di une .

Ju vetem folet diqka pa dhene asnje argument , me larte i nderuar kame kerkuar se qfare ju duket ketyre njerezve ekstremiste , por asnje nuk me eshte pergjegjur , e pasi ju paskeni qene ne ngjarje dhe po e dishi fene mire(elhamdulilah) , do na tregoni se cilat jane ato tipare qe e identifikojne sipas jushe kete ekstremizem tek muslimanet dhe mbasi ketu mileti ju ka teke vellezerve nga maqedonija na tregoni ato tipare te tyre .
Sdo kishte qene keqe qe permes Mp te me tregoni emrin e ``hoxhes ``qe ka thene ate fjale qe e keni ceke ju ne thonjeza . Se nje fjale te tille e thote vetem shejtani kur muslimani me dhiker nuk i lene vend ne shtepi apo edhe ne jeten e tij .

Reana

Nese e ke per detyre qe te shtosh numrin e mesazheve tua ateher je duke e gabuar forumin , ketu nuk eshte vendi i ketyre gjerave .

Se pari Kurani eshte i perkthyer ne shqipe mirpo nuk mund te thuash se eshte i njejt me ate arabishte se fjalet e fjalorit tone jane te paketa per ta perkufizuar perkthimin si duhet . Dhe pikerisht per kete ne hymje te Kuranit ne gjuhen shqipe e shefe se atu shkrun Perkthimi dhe Komentimi i Kuranit ne Gjuhen Shqipe , pra nuk eshte e rruges qe me komentimet e nje njeru qe e perkthen dhe e pershtat te behet namazi , sepse atu ka edhe fjale te personit perveq te Krijuesit . Dhe pikerisht ketu eshte dallimi qe juve ju dhembe aq shume ajo qe falja behet ne gjuhen Arabe e jo shqipe .
Eshte e verte se Allahu xh.h i dine dhe pranon lutjetet ne gjuhen tone , mirpo duhet te beshe dallim ne mese lutjes dhe namazit . Lutjet tona mund tia shtrojmi Krijuesit ne qfardo gjuhe qe e dime se qfare po flasim ne , mirpo naamzi behet sipas fjaleve qe gjenden ne Kuran te pa komentuara nga njerezit .
Pastaj pyetja juaj A mendon se ti apo shqipetaret qe nuk e dine arabishten, dine te falin namazin si duhet ne arabishte????
Edhe pse gjuha arabe eshte vaxhibe per kerkuesin e dijes , nuk do te thote qe eshte e detyruar te dihet gjuha arabe per ta kenduar Kuranin edhe pse ajo eshte mire . Mirpo kryesorja eshte ti jepet haku seciles shkronje sipas spjegimit te texhvidit . Shkronjat dhe tingujt e tyre mund ti mesosh edhe pa e mesuar gjuhen arabe ashtu siq mendoni ju . Edhe pse ai qe e dine me mire texhvidin duhet te fale namaz prej xhematit .

Nese e shefe ketu ekstremizmin ke gabu rend , por kjo ide e juaja na tregon edhe idet e njereze te ceket ne mendjet e tyre qe e kane per muslimanet .


selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Panopticon
20-06-05, 20:17
Perendia i kupton te gjitha gjuhet dhe te gjithe njerezit qe i krijoi Ai, dhe me Perendine nuk ka gje me te mire se te flasesh ne gjuhen amtare!!!!
Nuk shkruan askund ne Kuran se namazi duhet te falet ne gjuhen arabe,

PADYSHIM qe perendia i kupton te gjitha gjuhet, por Namazi nuk eshte vetem te flasesh me Zotin, namazi eshte adhurim obligativ, e ketu ka RREGULLA te cilat nuk i percakton mendimi subjektiv i dikujt, por i atyre te kualifikuar per kete (juristet dhe te ngjashem).

Kurani eshte burimi kryesor i Islamit, por JO I VETMI, dmth jo gjithcka eshte e nevojshme te jete e shkruar ne Kuran. Jane dijetaret ata te cilet japin sqarime se NE CILEN GJUHE DUHET TE FALET muslimani. Prandaj, LEXO ME SHUME libra ne kete drejtim nese do te mesosh, nese nuk di - MOS FOL.

Panopticon.

ARVANITI
20-06-05, 20:20
Nga HasanMehmeti
Edhe pse gjuha arabe eshte vaxhibe per kerkuesin e dijes , nuk do te thote qe eshte e detyruar te dihet gjuha arabe per ta kenduar Kuranin edhe pse ajo eshte mire . Mirpo kryesorja eshte ti jepet haku seciles shkronje sipas spjegimit te texhvidit . Shkronjat dhe tingujt e tyre mund ti mesosh edhe pa e mesuar gjuhen arabe ashtu siq mendoni ju .

D.m.th. edhe pse nuk dime arabisht, edhe pse mund t'i themi fjalet tjeter per tjeter, edhe pse mund te harrojme no1 fjale, prapseprape "t'i jepet haku gjuhes arabe".

Bukur shume!

ARVANITI
20-06-05, 20:22
***** Ndryshuar nga Uliksi31 *****

ARVANITI
20-06-05, 21:13
*** Ndryshuar nga Uliksi31 ***

ARVANITI
20-06-05, 21:59
**** Ndryshuar nga Uliksi31 ****

hasanmehmeti
21-06-05, 13:29
i nderuar Avraniti

nese e ke obligim me shtu numrin e mesazhev ateher seshte vendi ketu i nderuar . E ke shume te qarte atu te shkruar .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Reana
21-06-05, 16:25
Perendia i kupton te gjitha gjuhet dhe te gjithe njerezit qe i krijoi Ai, dhe me Perendine nuk ka gje me te mire se te flasesh ne gjuhen amtare!!!!
Nuk shkruan askund ne Kuran se namazi duhet te falet ne gjuhen arabe,

PADYSHIM qe perendia i kupton te gjitha gjuhet, por Namazi nuk eshte vetem te flasesh me Zotin, namazi eshte adhurim obligativ, e ketu ka RREGULLA te cilat nuk i percakton mendimi subjektiv i dikujt, por i atyre te kualifikuar per kete (juristet dhe te ngjashem).

Kurani eshte burimi kryesor i Islamit, por JO I VETMI, dmth jo gjithcka eshte e nevojshme te jete e shkruar ne Kuran. Jane dijetaret ata te cilet japin sqarime se NE CILEN GJUHE DUHET TE FALET muslimani. Prandaj, LEXO ME SHUME libra ne kete drejtim nese do te mesosh, nese nuk di - MOS FOL.

Panopticon.


Hemmm, mendon dijetaret e huaj (jo-shqipetare) propaganduesit e kultures dhe gjuhes se tyre dhe keta puthadoret tane ne sherbimin e tyre apo jo :wink: keta puthadoret qe nuk i kane dy fije mend per te bere nje interpetim te vetem, apo nje perkthim si duhet religjioz, per keta e ke fjalen???

Islami eshte per te GJITHE njerezit NJESOJ!!! dhe te GJITHE njerezit jane te barabarte para ISLAMIT!!!

Arabet e as ASNJE race tejter, as nje gjuhe e asnje kombi, nuk ka PERPARESI e as AVANTAZHE para syve te ZOTIT!!! te gjitha jane te barabarta!!!

Me dhimbsesh qe je vegel manipuluese e interesave te huaja, dhe te mungon VETE-RESPEKTI si shume shqipetareve tjere!!! dhe qe islamin e interpreton ashtu si te mesojne te huajt!!!

Panopticon
21-06-05, 17:11
Hemmm, mendon dijetaret e huaj (jo-shqipetare) propaganduesit e kultures dhe gjuhes se tyre dhe keta puthadoret tane ne sherbimin e tyre apo jo :wink: keta puthadoret qe nuk i kane dy fije mend per te bere nje interpetim te vetem, apo nje perkthim si duhet religjioz, per keta e ke fjalen???

Islami eshte per te GJITHE njerezit NJESOJ!!! dhe te GJITHE njerezit jane te barabarte para ISLAMIT!!!

Arabet e as ASNJE race tejter, as nje gjuhe e asnje kombi, nuk ka PERPARESI e as AVANTAZHE para syve te ZOTIT!!! te gjitha jane te barabarta!!!


(1) Edhe dijetaret shqiptare edhe dijetaret e huaj - ME KUSHT qe te jene te kualifikuar per jurisprudencen (islame ne kete rast). Ata jane qe bejne komentimin e verseteve kuranore dhe fjaleve te te derguarit. Edhe ne rastin e gjuhes e cila duhet te shfrytezohet gjate namazit.

(2) Te gjithe njerezit jane te barabarte para Zotit - PO. Nuk duhet te thuhet "para Islamit", sepse Islami eshe fe/religjion/doktrine/model jete/kushtetute. Mund te thuhet "NE ISLAM" (qe aludohet para fese se Zotit) - njerezit jane te barabarte, pavarsisht nga raca/kombi/gjinia.

(3) Mos te ngaterrohet BARABARESIA para Zotit me RREGULLAT per namaz. Te barbarte te gjithe para Zotit, por ne namaz te gjithe lexojne kaptina nga Kurani ne gjuhen Arabe. Kurse lutjet mund te jene ne gjuhen shqipe.

Kto ishin disa informata vec sa per sqarim te asaj qe e thash ne shkrimin paraprak, qe besoj se shumica prej juve i dini.

Juaji,

Panopticon.

Panopticon
21-06-05, 17:18
Reana dhe te tjeret qe mendojne se namazi duhet te falet ne gjuhen amtare,

(1) Per hire te etikes se shkrimit, nese keni argumente se ka ndonje dijetar (shqiptar ose joshqiptar) musliman ka thene se namazi duhet te falet ne gjuhen amtare - tregoni ketu, perndryshe...mos tregoni kopalla.

(2) (Reanes) Perseris qe mos te etiketosh dhe sulmosh PERSONA ("vegel e te huajve", "injorant", "ekstremist", etj), kurse mund te kundershtosh qendrime, po me argumente - jo duke mendime subjektive te pabazuara. Kjo - ne menyre qe te jemi KONSTRUKTIV dhe te mbahemi NE TEME.

Panopticon.

Reana
21-06-05, 17:35
"VEQ" dy here po te duhet te drejtohesh per te mu pergjegjur njehere a?? :lol:

A mundesh ti apo kushdo tjeter te prezentosh ARGUMENTE apo fakte tjera se NUK ben te falet namazi ne gjuhe tejter perveq arabishtes :?:

Logjika e cilesdo JURISPRUDENCE thote se cdo gje qe nuk eshte e ndaluar, eshte e lejjuar :wink:

Panopticon
21-06-05, 19:10
I dyti shkrim (e kurrsesi pergjigje ndaj ty) ishte per te gjithe forumistet, e kur eshte fjala per etiketime u desht me te permend ty qe ne kete teme je nder me te zeshmet per etiketime/ofendime, fatkeqesisht. Shpresoj te mos perseriten sendet e njejta si nga ti, ashtu edhe nga te tjeret.

Tani shkojme me KRYESOREN, per jurisprudencen.

Mund te pyesesh ndonje teolog (shqiptar nese te pengon te pyesesh amerikan, arab ose ndonje tjeter), une u kam bere te njejten pyetje qe bere ti teologeve. Sqarimi, me poshte:

Ne Islam jane te pranuara 4 shkolla juridike, me qasje pak te ndryshme nga njera tjetra ne lidhje me normat dhe aktet juridike. Ne kushtetutat e te gjitha ketyre 4 shkollave juridike - eshte bukur e cekur se ESHTE E NDALUAR qe gjate namazit kaptinat e kuranit te lexohen ne gjuhe tjeter pos ne gjuhen ne te cilen ka zbritur Kurani, pra gjuha arabe. TI NUK E DI KETE, prandaj te thash qe te lexohs me shume libra, e pastaj te shkruash ketu per kete teme.

Sqarimi per kete NDALESE eshte perafersisht si vijon:

(1) Per faktin qe vet leximi i Kur'anit ne gjuhen Arabe ka specifikat e veta, duke filluar nga artikulimi i shkronjave (psh gjuha arabe ka TRI shkronja H, gjuha shqipe ka NJE)

(2) Ka shume fjale te gjuhes Arabe qe nuk mund te perkthehen tekstualisht duke filluar nga fjala e pare Elhamdulilah qe ne gjuhen shqipe mund te perkthehet ne dy apo tre forma. E gjithe kjo pamundeson per ti dhene kuptim te sakte fjales qe Zoti ka permendur ne Kur'an .

Per te mos shkaktuar polemika, zenka, porosite hyjnore (qe sipas dijetareve dalin nga vet kuptimi i Kuranit) ishin qe Namazi te jete postulati dhe ibadeti me unikat i cili prane vetes tubon njerezit e te gjitha gjuheve dhe kulturave duke lexuar textin origjinal Kuranor ne gj. arabe.

Si dhe shume fakte tjera flasin ne favor qe namazi te behet ne Gjuhen e Kuranit , e jo ne gjuhe tejra per ti tejkaluar te gjitha divergjencat e atyre qe falen.

Juaji,

Panopticon.

Kercovari
21-06-05, 19:18
Hasanmehmeti i nderuar

Po sikur te dije ti se Ruset dhe Anglezet kan ndryshu Kuranin nga ai Origjinali,duhet te dish se elemente te tille te paguar nga Ruset dhe sllavet ka vetem e vetem per te etiketuar Shqiptaret si Popull fundamentalist,po mjerisht nga ato te paguar jan edeh shqiptare.

Kam ceke me larte se nuk kam ndermend te publikoj emrat e atyre,sepse eshte qeshtje protokollare qe ken be te tjere ku edhe une kam dhene kontributin tim qe neser te jetosh i lire si besimtare musliman.

Une nuk kam thene askund se ne Maqedoni ka Ekstremizem dhe Fundamentalizem Islamik,por ka elemente te tille qe veprojne per te arrite qellimeve te tyre ekstreme edhe ato ne emer te Kuranit .

Bile ne kufi me Shqiperin Qafe thene eshte zene nje Maune me shkrime Biblike te ndonje sekte qe ftone te rinjet ne vtevrasje,poashtu te shtyper ne nje nga shtetet fqinje deh eshte blokuar fale nje doganieri shqiptare i Maqedonise,perndryshe nuk ka qene ne interes te maqedonasve te bejne nje gje te tille sepse i gjith materiali ka qen ne gjuhen shqipe.

Prandaj kujdes se ka jeni tu shku.Asnje nuk ka kunder fese as kunder Hoxhallareve e as kunder Prifterinjve,por kunder atyre qe duan te destabilizojne trevat shqiptare duke u fut urrejtjen fetare dhe me kete te bindet bashkesija nderkombetare se ne jemi fundamentalist Islamik dhe ne nuk jemi per Shtet e as per pushtet.

Me vjen keq qe ju disa ketu jeni fyte ne religjion me shume edhe se Ulemat dhe Episkopet,por keto te fundit dine mire se qe do te thote te jesh besimtare i vertet,po te bejne edhe politike,e ju?.Asnjeren e as tjetren vetem akuza drejtuar vellau vellaut: Epilogu. E gjith kjo ne dem te Kombit dhe ineteresave Kombetare nepergjisi.

Keshtu si jeni edhe Allahu nuk u do e as Jezu Krishti. Amin!

ARVANITI
21-06-05, 19:27
i nderuar Avraniti

nese e ke obligim me shtu numrin e mesazhev ateher seshte vendi ketu i nderuar . E ke shume te qarte atu te shkruar .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Tashi "futja kot plako"

ARVANITI
21-06-05, 19:33
Nese eshte ashtu sic thua t'i Panopticon, ateher thuaj qe "islami eshte fe e arbaeve" dhe une do te jem teresisht dakort.

Na njera ane thoni, te gjithe te barabarte para Zotit dhe nga ana tjeter thoni "namazi te falet ne arabisht"(me detyrim kuptohet). Keto jane ne kundershtim me njera tjetren.

Panopticon
21-06-05, 19:45
Nese eshte ashtu sic thua t'i Panopticon, ateher thuaj qe "islami eshte fe e arbaeve" dhe une do te jem teresisht dakort.

Na njera ane thoni, te gjithe te barabarte para Zotit dhe nga ana tjeter thoni "namazi te falet ne arabisht"(me detyrim kuptohet). Keto jane ne kundershtim me njera tjetren.

Namazi te falet ne arabisht eshte tjesht nje RREGULL, qe perkundrazi ben te barabarte te gjithe muslimanet e botes. Ketu nuk ka ASNJEFARE jobarazie.

Ju mund ta "lexoni" si te doni padyshim, porse nje RREGULL PER TE GJITHE - nuk mund te quhet jobarazi. Padyshim, kjo rregull i referohet vetem faljes se NAMAZIT, e jo lutjeve, leximit te kuptimit te kuranit, etj qe mund te behen ne gjuhen amtare.

Juaji,

Panopticon.

ARVANITI
21-06-05, 19:54
Namazi te falet ne arabisht eshte tjesht nje RREGULL, qe perkundrazi ben te barabarte te gjithe muslimanet e botes. Ketu nuk ka ASNJEFARE jobarazie.


Qe eshte pabarazi, kete se luan as topi. Po ata qe nuk dine fare (99%) namzin ta falin vetem si DICKA QE DUHET BERE. Jo keshtu Pan, kjo s'ka kuptim.

Njesoj sikur te lutesh ti ne gjuhen korence apo kizce per Zotin. C'do kuptoje?

Respekte Pan,

Panopticon
21-06-05, 20:19
Thuase cdo komunitet musliman ne bote ka kuptimin me koment te kuranit ne gjuhen shqipe, sic kemi ne shqiptaret.

Pra, arritja te kuptimi eshte e lehte. Dhe, nuk duhet te memorohet i tere kurani ne gjuhen arabe, mjaftojne minimumi i 7 fjalive - qe eshte SHUME LEHTE, dhe me ato 7 fjali qe recitohen eshte i mundshem namazi.

Une qe studjoj informatiken - vetem ne kete semester kam mesuar 213 koncepte/terme per informatiken, te gjitha ne gjuhen angleze TE PAPERKTHYESHME ne gjuhen shqipe. Duhet me i msu bac per me dhene provimin.

Dhe mos harro - ketu ishte per te dhene provimin. Nese do dikush te jete musliman i mirefillte i cili fal edhe namazin, ai nuk e ka te veshtire te mesoje VETEM 7 fjali :wink:

Panopticon.

ARVANITI
21-06-05, 20:27
Thuase cdo komunitet musliman ne bote ka kuptimin me koment te kuranit ne gjuhen shqipe, sic kemi ne shqiptaret.

Pra, arritja te kuptimi eshte e lehte. Dhe, nuk duhet te memorohet i tere kurani ne gjuhen arabe, mjaftojne minimumi i 7 fjalive - qe eshte SHUME LEHTE, dhe me ato 7 fjali qe recitohen eshte i mundshem namazi.

Une qe studjoj informatiken - vetem ne kete semester kam mesuar 213 koncepte/terme per informatiken, te gjitha ne gjuhen angleze TE PAPERKTHYESHME ne gjuhen shqipe. Duhet me i msu bac per me dhene provimin.

Dhe mos harro - ketu ishte per te dhene provimin. Nese do dikush te jete musliman i mirefillte i cili fal edhe namazin, ai nuk e ka te veshtire te mesoje VETEM 7 fjali :wink:

Panopticon.

BARAZI....

Panopticon
21-06-05, 20:46
Arvanit,

Gezohem qe e pranove :D . Kalofsh mire...

Panopticon.

ARVANITI
21-06-05, 21:57
Pan,

Sa keq qe se ke mesuar ne shkolle IRONINE. :lol: :lol: :lol:

Mesoje tani... :wink:

Panopticon
21-06-05, 22:18
Arvanit,

Po e pashe i nderuar, bile edhe une ta ktheva me sarkazem.

Mesoje edhe ti kete figure tjeter stilistike. Nese do me shume trego, ketu jemi.

Panopticon.

Reana
21-06-05, 22:20
Ne Islam jane te pranuara 4 shkolla juridike, me qasje pak te ndryshme nga njera tjetra ne lidhje me normat dhe aktet juridike. Ne kushtetutat e te gjitha ketyre 4 shkollave juridike - eshte bukur e cekur se ESHTE E NDALUAR qe gjate namazit kaptinat e kuranit te lexohen ne gjuhe tjeter pos ne gjuhen ne te cilen ka zbritur Kurani, pra gjuha arabe. TI NUK E DI KETE, prandaj te thash qe te lexohs me shume libra, e pastaj te shkruash ketu per kete teme.


Panopticon.


MOS ISHIN ARABE keta shkollare te ketyre 4 shkollave??? :lol:
hemm..mos kujtove ti se ata do te thonin ndryshe???

Ne Jurisprudence egziston koncepti i cili quhet "konflikt interesesh" sipas te cilit personi/personat qe vendosin per nje ceshtje duhet te mos kene dobi te lidhur me vendimin te cilin sjellin!!!

Kjo qe ke thene ti ketu eshte shembull konkret i nje konflikti interesesh, meqe per te mbrojtur gjuhen e tyre arabet i diktojne gjithe Botes se u deshka te falet namazi arabisht!!!
Doren ne zemer Arabet jane nacionaliste se jo pak, dhe njekohesisht mekatare te keqinj sepse kam lexuar kuranin ne disa gjuhe dhe kete INTERPRETIM dinak te ketyre "shkollave" tua se kam hasur askund!!! :lol:

Njkohesisht qe me vjen keq per ty qe qenke bindur se arabishtja eshte gjuhe me e persosur se shqipja!!! (a po ndjehesh inferior per kete, a po ndejn nevoje ti sherbesh dikujt me superior se ti??)
Mendime te pavarura te filologeve boterore, me gjithate nuk do te pajtoheshin me kete mendim tendin!!!

the godfather
21-06-05, 22:53
Bravo Reana veq futja palidhje ose "futja kot"

Pai qe e ke lexuar Kur'anin qe thua ti qa ke keuptuar me trego.
Pasi je ti myslimane ne "" me trego e nderuar nje definicion se cka eshte feja jote Islami?
me 2 flai pershkruje te lutem

mire mbetsh.

Panopticon
21-06-05, 22:55
MOS ISHIN ARABE keta shkollare te ketyre 4 shkollave??? :lol:
hemm..mos kujtove ti se ata do te thonin ndryshe???

Ne Jurisprudence egziston koncepti i cili quhet "konflikt interesesh" sipas te cilit personi/personat qe vendosin per nje ceshtje duhet te mos kene dobi te lidhur me vendimin te cilin sjellin!!!

Kjo qe ke thene ti ketu eshte shembull konkret i nje konflikti interesesh, meqe per te mbrojtur gjuhen e tyre arabet i diktojne gjithe Botes se u deshka te falet namazi arabisht!!!
Doren ne zemer Arabet jane nacionaliste se jo pak, dhe njekohesisht mekatare te keqinj sepse kam lexuar kuranin ne disa gjuhe dhe kete INTERPRETIM dinak te ketyre "shkollave" tua se kam hasur askund!!! :lol:

Njkohesisht qe me vjen keq per ty qe qenke bindur se arabishtja eshte gjuhe me e persosur se shqipja!!! (a po ndjehesh inferior per kete, a po ndejn nevoje ti sherbesh dikujt me superior se ti??)
Mendime te pavarura te filologeve boterore, me gjithate nuk do te pajtoheshin me kete mendim tendin!!!

Reana,

Nuk po dua te te perjashtoj nga bashkesia e muslimaneve (sepse Zoti e di kush ben pjese ne te), por TE GJITHE muslimanet e dine se dijetaret e ketyre 4 shkollave jane JO VETEM arabe, me vjen keq qe nuk e dike ti kete.

Nuk di cfar interesi ka (dijetari) arab qe une gjate faljes i perdori 7 rreshta arabisht (qe jane obligative nese do te falesh)?
Nese thua se ka interes, atehere nga une me se shumti paskan interes amerikanet dhe anglezet, sepse nje kohe bukur te mire gjate dites e perdori anglishten, duke punuar si perkthyes.

JO, ne kuran kete interpretim nuk e gjen, po ne librat qe komentojne kuranin, lexo libra - po perseris prape (nuk eshte urdher, por keshille, e mos u tut - nuk e ke patjeter, po nese nuk di eshte e preferuar mos me be muhabet - po me ndegju).

Nuk thash se arabishtja eshte me e persosur se shqipja, per mua "e persosur" eshte shqipja - se e dua me se shumti, dhe nuk di cili eshte kriteri objektiv per percaktimin e persosjes. Po pse arabishtja ka vokabular me te pasur, kjo eshte fakt - e fakti nuk mohohet.

Reana
21-06-05, 23:21
JO, ne kuran kete interpretim nuk e gjen, po ne librat qe komentojne kuranin, lexo libraFALEMDERIT QE E PE TE UDHES QE ME NE FUND TE FLASESH REALITETIN!!!

Ne Kuran nuk shkruan askund kjo!!! Por intepretues, NJEREZ si gjithe te tjeret ishin ata qe e thene kete!!!

Panopticon
21-06-05, 23:28
FALEMDERIT QE E PE TE UDHES QE ME NE FUND TE FLASESH REALITETIN!!!

Ne Kuran nuk shkruan askund kjo!!! Por intepretues, NJEREZ si gjithe te tjeret ishin ata qe e thene kete!!!

Njerez si gjithe te tjeret po Reana, por DIJETARE, dmth KOMPETENTE.

Kur eshte fjala per fizike, une nuk krahasohem me Ajnshtajnin, edhepse te dy jemi njerez. :wink: Besoj se e ke te qarte analogjine ketu.

Panopticon.

Reana
22-06-05, 01:26
FALEMDERIT QE E PE TE UDHES QE ME NE FUND TE FLASESH REALITETIN!!!

Ne Kuran nuk shkruan askund kjo!!! Por intepretues, NJEREZ si gjithe te tjeret ishin ata qe e thene kete!!!

Njerez si gjithe te tjeret po Reana, por DIJETARE, dmth KOMPETENTE.

Kur eshte fjala per fizike, une nuk krahasohem me Ajnshtajnin, edhepse te dy jemi njerez. :wink: Besoj se e ke te qarte analogjine ketu.

Panopticon.

Analogji e gabueshme!!!

Einsteini ka qene ZBULUES!!! Keta qe je duke i permendur ti, jane INTERPRETUES apo KOMENTATOR, e s'kane zbuluar ASGJE, por VETEM e kane dhene mendimin e tyre (sikur cdokush qe mund te jape mendimin e vet per dicka qe ka lexuar)!

I pagabueshem eshte vetem PERENDIA!!! fjala e tij e derguar permes te deleguarit Profetit a.s. NUK E CEK ASKUND se namazi DUHET te jete ne gjuhen ARABE!!!

Panopticon
22-06-05, 01:48
Analogji e gabueshme!!!

Einsteini ka qene ZBULUES!!! Keta qe je duke i permendur ti, jane INTERPRETUES apo KOMENTATOR, e s'kane zbuluar ASGJE, por VETEM e kane dhene mendimin e tyre (sikur cdokush qe mund te jape mendimin e vet per dicka qe ka lexuar)!

I pagabueshem eshte vetem PERENDIA!!! fjala e tij e derguar permes te deleguarit Profetit a.s. NUK E CEK ASKUND se namazi DUHET te jete ne gjuhen ARABE!!!

Prape ke probleme me te kuptuarin e koncepteve/nocioneve.

Analogjia eshte krahasim mes dy gjerave te ndryshme, ne menyre qe te nxjerr ne pah disa forma te ngjashmerise. (nga Enciklopedia -Wikipedia).

"meqerast" eshte analogji, nuk ka nevoje qe zbuluesi te BARAZOHET me interpretuesin/komentatorin.

"meqerast" ata jan dijetare, ata NUK JAPIN mendimin si jep ti, ata studjojne ne fushen e caktuar dhe japin mendime te pranueshme per komunitetin musliman.

Per fund: Ne kuran jo cdo detal eshte i shkruar, ti bile vone e paske kuptuar. Padyshim, jane librat tjere ku specifikohen gjerat. Po si mendove ti? Cdo detal te shkruhet ne kuran? Dhe cdo gje qe nuk eshte e shkruar ne kuran te lejohet? Oj cupe, nese nuk di - HESHT.

A eshte qellimi yt te mesosh apo te KUNDERSHTOSH apriori? Mendoj se je e vetdijshme per cka jam duke folur.

Respekt sidoqofte,

Panopticon.

Reana
22-06-05, 02:04
Analogji e gabueshme!!!

Einsteini ka qene ZBULUES!!! Keta qe je duke i permendur ti, jane INTERPRETUES apo KOMENTATOR, e s'kane zbuluar ASGJE, por VETEM e kane dhene mendimin e tyre (sikur cdokush qe mund te jape mendimin e vet per dicka qe ka lexuar)!

I pagabueshem eshte vetem PERENDIA!!! fjala e tij e derguar permes te deleguarit Profetit a.s. NUK E CEK ASKUND se namazi DUHET te jete ne gjuhen ARABE!!!

Prape ke probleme me te kuptuarin e koncepteve/nocioneve.

Analogjia eshte krahasim mes dy gjerave te ndryshme, ne menyre qe te nxjerr ne pah disa forma te ngjashmerise. (nga Enciklopedia -Wikipedia).

"meqerast" eshte analogji, nuk ka nevoje qe zbuluesi te BARAZOHET me interpretuesin/komentatorin.

"meqerast" ata jan dijetare, ata NUK JAPIN mendimin si jep ti, ata studjojne ne fushen e caktuar dhe japin mendime te pranueshme per komunitetin musliman.

Per fund: Ne kuran jo cdo detal eshte i shkruar, ti bile vone e paske kuptuar. Padyshim, jane librat tjere ku specifikohen gjerat. Po si mendove ti? Cdo detal te shkruhet ne kuran? Dhe cdo gje qe nuk eshte e shkruar ne kuran te lejohet? Oj cupe, nese nuk di - HESHT.

A eshte qellimi yt te mesosh apo te KUNDERSHTOSH apriori? Mendoj se je e vetdijshme per cka jam duke folur.

Respekt sidoqofte,

Panopticon.

Na kenaqe!!! :lol:
Sillu e mbeshtillu, jo ESHTE kjo, NUK eshte ajo..ne fund te dites jo wikipedia jo "gogla" :lol:

shpresoj qe ja sheh hajrin arabishtes dhe arabeve ti, si dhe atyre "dijetareve" tu qe here jane Einstein-a e here nuk jane, kah te fryn era per ty..(perndryshe a e je i njohur ti me konceptin e VIJIMIT te mendimit??? :lol: )
NEJSE....

AJO qe eshte me vlere eshte e shkruar ne KURAN...dhe aty NUK shkruan se falja e namazit ne gjuhet kombetare eshte e NDALUAR!!!
POR t'u japesh vlere hyjnore mendimeve te disa njerezve dhe ti vesh ne piedestalin e HYJNISE :lol: ...hemm..atehere po e pyes veten sa JENI ne gjendje cilido prej jush qe vazhdoni me kete retorike vesh-shurdhuese te KUPTONI esencen e Islamit :?

mbetsh i pershendetur
(dhe ia pafsh hajrin diskutimeve qe i pashe qe i kishe hapur me "tomorin" e "Alb4forever" :lol: )

Panopticon
22-06-05, 02:18
Reana,

Shkrimet e tua jane te KONSUMUARA moj cupe, dhe ne CDO TEME ku flet ti pa perjashtim, ti ben VETEM deplasime dhe flet gjepura. Ky eshte stili yt nese nuk e ke ditur.

KALO.

Panopticon.[/b]

Stuhia
22-06-05, 02:26
Per fund: Ne kuran jo cdo detal eshte i shkruar, ti bile vone e paske kuptuar. Padyshim, jane librat tjere ku specifikohen gjerat. Po si mendove ti? Cdo detal te shkruhet ne kuran? Dhe cdo gje qe nuk eshte e shkruar ne kuran te lejohet? Oj cupe, nese nuk di - HESHT.Respekt sidoqofte,

Panopticon.


Po mir, pasi qe ne Kuran nuk u shkrua "nje detaj kaq i vogel" se a ban te falemi ne gjuhen tone, si ta dijme ne qe nuk eshte njeriu ai qe ka urdheruar arabishten per falje?

Reana
22-06-05, 02:27
Po me dhimbsesh!!! :lol: der ky far djali!!! :lol:
(dhe mos u bej si papagall te lutem....as MOS u anko me, se ti vet nuk je ne gjendje te ZHVILLOSH bisede pa fyer bashkebiseduesin)

nese dikujt i intereson FANATIMZI-ja fanatizmi!!!!
Shkembimi i fjales se Perendise per fjale njerezish!!!
(bile disa jane ne gjendje te biejne ne prush per te mbrojtur pikepamjet e disa "dijetareve", ne kundershti te plote me ate qe thote islami se "Adhurimi i takon vetem Atij, te madherueshmit", e jo krijesave te krijuara prej Atij.)

Panopticon
22-06-05, 02:33
KALO reana.

Panopticon.

Stuhia
22-06-05, 02:44
*** Ndryshuar jasht teme ***

Uliksi31

Reana
22-06-05, 02:44
*** ndryshuar jasht teme ***

Uliksi31

Reana
22-06-05, 02:46
*** Ndryshuar jashte teme ***Uliksi31

Stuhia
22-06-05, 02:59
*** Ndryshuar jashte teme ***


Uliksi31

uliksi31
22-06-05, 07:00
Luten Reana dhe Stuhia,te i permbahen temes.Per humor kemi rubriken e caktuar. Falemderit. Ulksi31

hasanmehmeti
22-06-05, 13:37
selamualejkum musliman

Kerqovar i nderuar .

Une te kerkova disa pika qe ti e shefe ekstremizmin tek muslimanet pasi qe tema e pare qe e ke shkruar ka qene shume e hapur sa mesi e prisja se cilat jane ato dukuri te ekstremizmit.
Ajo qe e ka bere <Rusia eshte e kohes se kaluar dhe tashme gjerat po kfjellen pergjithdite Elhamdulilah.
Ndersa ate qe e bejne njerezit e ndryshem qofte ne angli apo kudo qofshin ata , ata asgje skan bere veqse kane humbur veten . Pra se pari neve na nevitet vetveten te permiresojmi , familjen , shoqerin e keshtu me radhe .Para Allahut te gjithe patjeter duhet te gjykohemi per veprat tona . Pra te nisemi nga vetvetja .
Te mos harrojmi se ekstremizmin Islamik nuk dul nga muslimanet por e pjelli evropa dhe amerika per te nisur epshet e tyre drejte kolonizimeve te tokave muslimane , pasi qe kolinizimi i pare kishte perfunduar me heret.
Sa i perket punes se dijetareve ajo i takon atyre ndersa qdo njeri duket te jete kerkues i dijes .
Do kishte qene mire qe emrin e hoxhes te ma postosh ne MP , se nje gje te tille nuk e thete nje njeri qe e therrasin njerezit hoxhe .

Nje lutje per vellaun Ulksi31 qe te veje nje rregulle qe shkrimet e disa njerezve qe nuk jane te interesuar per temen por per cinizmin e tyre te largohen nga ky forum Islam .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Panopticon
22-06-05, 15:54
Uliksi,

Flm per korrektesine tende.

Panopticon.

ARVANITI
22-06-05, 19:43
Zoti kupton cdo gjuhe, si per namaz ashtu edhe per lutje.

Nese Zoti kuptoka vetem arabishten, feja islame eshte "e arabeve".

Panopticon
22-06-05, 19:57
Shyqyr qe kjo fe nuk ka mbet te definohet prej njerezve si ju, i nderuar.

Ka me te mencur :wink: .

Mendimi yt - eshte i yti, cdo respekt, por HUDHET POSHTE, pronar i tij je vetm ti, prandaj mbaje.

Panopticon.

the godfather
22-06-05, 20:53
I nderuari the godfather, ne kemi aplikuar njė rregullore tė cilėn ju kisha sugjeruar shoqerisht qe te respektoni edhe ju, http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4819

Ata emra qe i lakon te siguroj se jeni gabim, por edhe sikur tė ishte ajo qe ti pohon nuk te takon ty tė mirresh me keto punė.

Keto shkrime janė rreptėsisht tė ndaluara ne ketė forum, vlen per tė gjithė dhe ndeshkohen.


Me nderime Bond

the godfather
22-06-05, 21:00
Ndryshuar


Bond

Reana
23-06-05, 07:34
Kumbara :lol: ,

shpresoj se jo te gjitha ceshtjeve ne jete iu drejtohesh me paragjykime te ketilla, se vertete me dhimbsesh!!!

sdo mend me kesi "konkludimesh", "derivimesh", "analizash" etj, shumica e bashkemendimtareve t'u fluturojne duke kujtuar se kane "zbuluar Ameriken" :lol: , e ne te vertete s'beni gje me shume se genjeni veteveten!!!
Mos djali i mire, se je gabim, si ke qene gabim kur pate deklaruar publikisht "me vjen turp qe i perkas kesaj 'nacije' te shqipetareve"....

Shpresoj se ti, dhe klika yte e gjeni rrugen, qe e keni humbur ne oborr...
se me i mire dhe me i afert se bashkekombasi yt, nuk te behet as Serbi i Serbise i konvertuar ne islam e as fara Semite- Arabo/Jahudite.

Islami nuk ka nevoje per AVOKATE, e besa nese ka, nese kujtoni se cifti juaj ka mbetur te beje dicka mire per Islamin, atehere MJER Islami!!! :?

ARVANITI
24-06-05, 10:23
Shyqyr qe kjo fe nuk ka mbet te definohet prej njerezve si ju, i nderuar.

Ka me te mencur :wink: .

Mendimi yt - eshte i yti, cdo respekt, por HUDHET POSHTE, pronar i tij je vetm ti, prandaj mbaje.

Panopticon.

Ajo qe thashe me pare, eshte rrjedhe llogjike, qe s'mund ta mohosh ti dhe askush tjeter. Dicka qe nuk mund te mohohet bindshem duhet pranuar.

Sic thua edhe vete "ka me te mencur".

Nuk hidhet nje mendimi poshte ne kete menyre

Gjithe te Mirat
..
..
...

the godfather
24-06-05, 19:12
T'i paske mbetur per te bere dic per shqipetarin heheh,oj qiko\,oj qiko,ti je ajo qe je duke e sul;muar fene tende,e kush e ben kete e bene vete shqipetari i tille si ju,se shqipetare per ta qeshur dikend ka sa te duash,e shqipetaret e mire kan shkuar.


Nje gje po ta them kurre mos u deklaro si myslimane por si naziste,si bija e hitlerit se ti je ajo qe ke thirrur hitlerin,se kinse ai paska bere mire dic per shqipetarin= me gjepura.

Mjer shqipetari qe ka nje shqipetar si ju,sepse ju jeani ajo qe gjithmone me keni ofenduar,pse le te mbetet ne ndergjegjen tuaj.
A mos ndoshta do te thuash se une te kam sulmuar apo ofenduar.

ARVANITI
24-06-05, 20:09
T'i paske mbetur per te bere dic per shqipetarin heheh,oj qiko\,oj qiko,ti je ajo qe je duke e sul;muar fene tende,e kush e ben kete e bene vete shqipetari i tille si ju,se shqipetare per ta qeshur dikend ka sa te duash,e shqipetaret e mire kan shkuar.


Nje gje po ta them kurre mos u deklaro si myslimane por si naziste,si bija e hitlerit se ti je ajo qe ke thirrur hitlerin,se kinse ai paska bere mire dic per shqipetarin= me gjepura.

Mjer shqipetari qe ka nje shqipetar si ju,sepse ju jeani ajo qe gjithmone me keni ofenduar,pse le te mbetet ne ndergjegjen tuaj.
A mos ndoshta do te thuash se une te kam sulmuar apo ofenduar.

Shkruja emrin e atij per te cilin eshte drejtuar ky postim.

Krejt Miqesisht

the godfather
25-06-05, 21:13
Shkruja emrin e atij per te cilin eshte drejtuar ky postim.

Krejt Miqesisht[/quote]Plotesisht ke te drejte Arvaniti,por me qellim te mos shkeljes se rregullores une nuk i permenda.

Ai shkrim veln per 1+1=0 per Reanenmire mbetsh Arvaniti

Vajza...
26-06-05, 08:30
s'beni gje me shume se genjeni veteveten!!!

reana ,me shume se ti qe genjen vetveten ska...vet ke then qe je "muslimane" e ketej- a i lexon ndonjehere shkrimet e tua cka shkruan per islamin ???...
SKA ME KEQ SE KUR NJERIU NGRITET KUNDER VETEVETES !!!
ti ke probleme me veten ne pardhe te pare,se nuk e di cka do kush je edhe pse je e atille (ne fe)...
e kur njeriu ka probleme me veten ,kur nuk i ka ende gjerat e definuara per vete, AI nuk mund te bej per tjeret asgje ,e me lere per kombin,se kombit i duhen njerez te mencur ata qe bile me veten jane "rehat" e jo ne kundershtim !!!

Tomori
26-06-05, 08:39
s'beni gje me shume se genjeni veteveten!!!

reana ,me shume se ti qe genjen vetveten ska...vet ke then qe je "muslimane" e ketej- a i lexon ndonjehere shkrimet e tua cka shkruan per islamin ???...
SKA ME KEQ SE KUR NJERIU NGRITET KUNDER VETEVETES !!!
ti ke probleme me veten ne pardhe te pare,se nuk e di cka do kush je edhe pse je e atille (ne fe)...
e kur njeriu ka probleme me veten ,kur nuk i ka ende gjerat e definuara per vete, AI nuk mund te bej per tjeret asgje ,e me lere per kombin,se kombit i duhen njerez te mencur ata qe bile me veten jane "rehat" e jo ne kundershtim !!!

"vajza" shum e vertete,,,,kaq kisha?!!!
-Nuk ja vlen te komentoje per nje hiqe,,,,leje "vajza"...le te miret me vetveten ..... :arrow:

28-09-05, 21:05
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????

Mendimi im eshet se ne Mk Jan me shum Musliman Shqiptaret dmth ka pak njerz qe shiten si Patriota e te shajn fen sikur ne shtetet tjera edhe atje ka Musliman por me pak dmth ne MAQEDONI shqiptaret njihen si Musliman SHUMICA e tyre mos te them te gjith edhe pse normal qe sjan te gjith ...

Ju pershnedes

Tomori
04-10-05, 14:36
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????

"Kojshia" nu do te thoja se jemi fanatik...por eshte e vertete se Islami ka ndikim te madhe..ja ta zam shembullin tek une vet Tomori..!

-Pra esenca pyetjes suaje eshte ku eshte dallimi yne me Shqiptaret qe nuk i perkasin kesaj nahije..!!!

-Dallimi eshte shum i thjeshte:
Na ketu rezistojme ju kendervihena sllavizmit krishtere..sa per informate Krishteret jan ekstremista ne gjdo pikpamje....ne gjdo kilometer vetem vendosin KRYQA...me leket e populates muslimane se pergjithshme ky mut shtet krishtere i finanson..keta KRYQA!

-Ne nuk jemi eksteremista....perse na thuani Ekstremista se bejm xhami normal tek e fundit ne i finansojme vet prej djerses sone..
..kur mundeshka shteti te vendose KRYQE gjigante me permasa te medhej...atehere si kunder-pergjigje na bejme dy xhamia po te jet nevoja edhe ma shume ...a e dini perse..?!!

-Sepse keta te krishteret jan mashtrues kur te vije naj i huaj keta i mashtrojne ju thuan kjo vendbanim eshte me popullate krishtere te gjithe jan sllave ,,ja simbolin e sllavizmit ja ku shihni KRYQIN>>>!!
-Por puna ju shkon huqe se vete prezenca xhamijes hudhe tezen e ketyre krishterve qe akoma nuk kane kishen autoqefale te vetin..!
Sa Injorante paskan qene komplet ky xhemati KRYQALI>>!

-Besoje qe me kuptove i nderuari "Kojshia" se kushe na qenka ekstremiste e fanatik...kuptohet KRYQALIT :wink:

06-10-05, 15:28
Po lej more le te thojn cka te dojn deri sa te ngopen apo te Cfryhen se sna pengon neve prap

kemi me mbet keto qe jemi MUSLIMAN prap . Cfar do emra apo le te shtojn.

Meti_tetova
02-09-06, 20:32
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????
ju lutem mos parashtroni pyetje te cilat nuk kane kuptim. une jam i maqedonise dhe nuk shoh naj ,,ekstremizam''.feja islame nuk ka te beje as me ,,ekstremizam''as me ,,fundamentalizam''. kush e kupton dhe kush se kupton nuk eshte e njejte ,prandaj veprat qe dalin nga ne nuk mund ti quajm islamiste apo ateiste. ju lutem pyetje ma te kuptimta

Kercovari
02-09-06, 21:19
Sa mire.Mrekulli!
Po te vazhdoni edhe ne te ardhmen me kesi ndasi fetare,s`do mend se deri dje na shane,na vrane, dhe na coptuan pse jemi shqiptare,e neser do te na ndajne ne copeza si Musliman Shqitare,Katolit Shqiptare,dhe grekoordhodoks Shqiptare.Bukuri,tre shtete Shqiptare filozofike, nje rend i ri shtetrore Evropjan.E mundur eshte per shqiptaret gjithcka????!
Sa te mjere jemi qe nuk i kuptojme propagandat antishqiptare? Ushqehuni me kesi ide propagandues te vogel, te judes e budes,te krishtit e bilishtit,te priftit e popadis,te hoxhes e te artemise,te synitit e shihitit,me ide te atyre qe ne emer te fese masakrojne popuj te terre,djegin e vrasin,dhunojne e perdhunojne,se kjo bote u takon katileve te kujdoqofshin besimi fetar,Edhe ne kemi nevoje per katillek.
Hajte mirembetshi,ishalla u shoh diku ne ferr se parajsa ka vdeke qe moti!

SoKoLi-i-Maleve
03-09-06, 05:33
"Kojshia" nu do te thoja se jemi fanatik...por eshte e vertete se Islami ka ndikim te madhe..ja ta zam shembullin tek une vet Tomori..!

-Pra esenca pyetjes suaje eshte ku eshte dallimi yne me Shqiptaret qe nuk i perkasin kesaj nahije..!!!

-Dallimi eshte shum i thjeshte:
Na ketu rezistojme ju kendervihena sllavizmit krishtere..sa per informate Krishteret jan ekstremista ne gjdo pikpamje....ne gjdo kilometer vetem vendosin KRYQA...me leket e populates muslimane se pergjithshme ky mut shtet krishtere i finanson..keta KRYQA!

-Ne nuk jemi eksteremista....perse na thuani Ekstremista se bejm xhami normal tek e fundit ne i finansojme vet prej djerses sone..
..kur mundeshka shteti te vendose KRYQE gjigante me permasa te medhej...atehere si kunder-pergjigje na bejme dy xhamia po te jet nevoja edhe ma shume ...a e dini perse..?!!

-Sepse keta te krishteret jan mashtrues kur te vije naj i huaj keta i mashtrojne ju thuan kjo vendbanim eshte me popullate krishtere te gjithe jan sllave ,,ja simbolin e sllavizmit ja ku shihni KRYQIN>>>!!
-Por puna ju shkon huqe se vete prezenca xhamijes hudhe tezen e ketyre krishterve qe akoma nuk kane kishen autoqefale te vetin..!
Sa Injorante paskan qene komplet ky xhemati KRYQALI>>!

-Besoje qe me kuptove i nderuari "Kojshia" se kushe na qenka ekstremiste e fanatik...kuptohet KRYQALIT :wink:

ndaj egjeren nga gruri,se te gjith te krishteret nuk jan injorant edhe pse mejerisht buken e tyne han ti, dhe te ushqejn,,por nuk e bajn se jan injoranta,por e bajn nga zemergjansia,,
ka kombe apo pjes te kombesive qe cfar do besimi e perdorin per interesin e tyne apo dikujt tjeter,por sdo me then qe te gjith qe i perkasin ati besimi jan te keqij apo jan injorant apo ekstrem.e sa per ty e mejr feja dhe kombi qe te kan,se ti sje aspak shqiptar por mbeturin e ndoj ushtari turko -arab qe ka kalue aty pari. Kurani thot"ke nderim dhe respekt per nejrzit e Librit(Bibles) sepse atyne Zoti(Allahu) jau dergoj Librin,sa keq qe Muhameti ste ka thirre per keshillat tu kur kan shkrue Kuranin.

SoKoLi-i-Maleve
03-09-06, 05:41
Sa mire.Mrekulli!
Po te vazhdoni edhe ne te ardhmen me kesi ndasi fetare,s`do mend se deri dje na shane,na vrane, dhe na coptuan pse jemi shqiptare,e neser do te na ndajne ne copeza si Musliman Shqitare,Katolit Shqiptare,dhe grekoordhodoks Shqiptare.Bukuri,tre shtete Shqiptare filozofike, nje rend i ri shtetrore Evropjan.E mundur eshte per shqiptaret gjithcka????!
Sa te mjere jemi qe nuk i kuptojme propagandat antishqiptare? Ushqehuni me kesi ide propagandues te vogel, te judes e budes,te krishtit e bilishtit,te priftit e popadis,te hoxhes e te artemise,te synitit e shihitit,me ide te atyre qe ne emer te fese masakrojne popuj te terre,djegin e vrasin,dhunojne e perdhunojne,se kjo bote u takon katileve te kujdoqofshin besimi fetar,Edhe ne kemi nevoje per katillek.
Hajte mirembetshi,ishalla u shoh diku ne ferr se parajsa ka vdeke qe moti!BRAVO te qoft ty dhe te gjith atyne qe mendojn si ti,jemi jemi shum pak shqiptar,sa qe shum mundohen edhe te na mohojn qe jemi nopak,,e edhe kta me i qa e perqa atehere cka u ba, cka u kuptue,te tjeret kunder nesh e na kundewr vehtvetes ton,mjerisht, uroj qe edhe te tjeret te marrin shembull nga ti, dhe te flasin e mundohen per bashkim e perparim te kombit ( se feja asht diqka private ) e jo per perqamje dhe urrejtje.

Savior
07-09-06, 14:49
Nuk jeni ekstremista sepse nuk i ndjekni mesimet e Kuranit dhe 'Profetit'. Vetem per qita nuk jeni.

SoKoLi-i-Maleve
23-09-06, 03:52
Te nderuar!
Shqiptart dalloheshin nga shum kombe tjera me disa virtute te mira dhe te posaqme qe i kan pas:mikpritja,besa,toleranca,paqedashja dhe ne mbajtjen e fjales se dhanun.E kto dukuri ishin te gjith shqiptaret pa dallim besimi.
Gjat kohes te sundimit Otoman ku ma se gjysa e shqiptarve ne nji form apo tjeter ndrroj besimin nga ai i krishter ne ate musliman,ata kurr nuk e harruen gjakune afert,dhe traditat (hadetet0 shqiptare,si kushurinine,kumbarin,probatimin(vellanimin).Shqipt art bashkpunuen dhe muren pjes se bashku ne gjdo gezim ,idhnim( raste vdekje) dasma,pagezime,festa,argashti,dhe lufta e mbrojtje kundra anmikut te perbashket,kushdo qe ky ishte.sepse edhe pse ne besime te ndryshme,ata kurr se kan harrue apo mohue afirmitetin me kushurijt e tyne te besimit tjeter,qe te gjith jan nga 3 e deri ne 7 breza kushuri te gjakut ,muslimani me katolikun apo ne juge orthodoksin.personalisht kam njoft edhe vllazen nanet e babet ne dy besime te ndryshme.dhe kan jetue ne te njejten shpi,pa u nda.dhe keso raste ka shum si ne kosove,shqiperi ,mal te zi e edhe ne maqedoni.Gjithashtu nji pjes e madhe edhe pse jan kthyje ne musliman mbiemnin e kan mbaj origjinal,siq ka qen i perbam nga emra te krishter.Ne shumicen e vendeve ,qytetve dhe fshatrave fqijnt festojn Bajram e Pashke, Ramazan e Krishtlindje pa as nji ngurrim por me gjith shpirte dhe me vullnet te plote.As njeni nuk asht mundue me ja imponue besimin e vet tjetrit,dhe e kan respektue njeren dhe tjeren. Ka edhe sot ne shum krahina te shqiptaris ku ne rste dasme apo morti ksuhurijt nga dy besimet qendrojn ne kambe,,bajn hyzmet,presin ngushllimet apo pergezimet ,ky asht Realiteti ne shum regjione e gjithashtu edhe ne diasporasi europe e amerik.
Ndyshimi i besimit nuk asht ushtrue njilloj ne te gjitha krahinat ,diku ka ndodh ma shum e sdiku ma pak.
Ne maqedoni shumica shumica e shqiptarve i perkasin besimit islam, te krishteret po thuaj kan emigrue neper karhina tjera apo ne bote gjate ish jugoslavis,kan mbet vetem ne Shkup,Ohrid dhe Manastir.
Ne Shqiperi raporti ne mes muslimanve e te krishterve(katolik,orthodoks ,e protestaj)asht po thuaj 50%/50%. Ne kosove raporti asht 90% /10% musliman /katolik.ne mal te zi raporti ashtafersisht 50% /50%. ne Cameri raporti asht 80%/20% krishter/musliman.(kto ishin sa per informim)
I mirditasi i krishter i merr gjakun Ali pash Janines.Dmth Shqiptart kurr ne as nji kohe apo vend skan pas ndoj luft apo sulm te organizuar kunder njeri tjetrit,por gjithmon jan bashkue dhe kan luftue se bashku,si per shembull, ma shum kan marr pjes me numer shqiptart musliman ne luften kunder Turqis edhe pse kishin te njejtemn fe,,apo ma shum pushk kan zbraz shqiptaret katolik kunder Italis me 1939 edhe pse ata kishin te njejtin besim(fe).Dhe kurr deri mbas Luftes ne Kosove skam pa ,ndegjue apo lexue kta qa po ndodh te nji numer i vogel por shum zhurmagji qe po mundohen me hjedh helm dhe urrejtje ne mes vlazenve shqiptar,por kam shpres ne Zotin se as kta skan me mujt me korr ndoj fitore,sepse shqiptart jan ma te menqem dhe si ndan kush.Ashtu qe ne as nji menyr smund te themi qe te gjith shqiptart musliman jan terrorista, por nji pakice qe jan te mashtrum nga perfitimi monetar apo mashtrimi psiqik me ju dhen rasti,mund te perdornin dhunen,dhe kete te gjithe duhet ta kemi kujdes.Zoti asht per dashni,paqe,mirekuptim,perparim,edukim, mireqenje,e as se si nuk asht per dhune.
Ashtu edhe ne si shqiptar duhet te jemi per afermitet ,miresjellje,mirekuptim ,dashni e toleranc vllaznore me nejani tejtrin.Zoti e bekoft kombin Shqiptar kudo qe asht. Shqiptarve te besimit islam gezuar e per shum vjet Ramazani,Agjerim, te leht dhe kaloshi si asht ma mire,Shqiptarve te besimit katolik gezuar festa e Shen Kryqit.qe nga simboli ma i urryer u kthyjew ne simbolin e shpetimit te njerzimit,gezuare per shum vjet.
Ju pershendes te gjithve vellazrisht.