PDA

View Full Version : Si tė bėjmė ndryshime nė shoqėri?


Panopticon
20-06-05, 02:17
Ketu eshte fjala per ndryshime pozitive ne shoqeri, sic jane promovimi i paqes, arsimit, emancipimit, dhe te ngjashme qe per pasoje kane nje SHOQERI TE SHENDETSHME, qe shume nga ne e kane per ideal (qellim).

Sipas nje mendimi jane tri rruge permes te cilave mund te ndikohet (dhe ndryshohet) ne shoqeri: (1) Politika; (2) Religjioni; (3) Arsimi.

Cilen rruge do ta zgjidhnit JU? Mund te beni kombinim te tyre ose asnjeren nga to por te permendni dicka ALTERNATIVE.

Me deshire do degjoja mendime te ndryshme...

Juaji, Panopticon.

Odise
20-06-05, 02:57
Ketu eshte fjala per ndryshime pozitive ne shoqeri, sic jane promovimi i paqes, arsimit, emancipimit, dhe te ngjashme qe per pasoje kane nje SHOQERI TE SHENDETSHME, qe shume nga ne e kane per ideal (qellim).

Sipas nje mendimi jane tri rruge permes te cilave mund te ndikohet (dhe ndryshohet) ne shoqeri: (1) Politika; (2) Religjioni; (3) Arsimi.

Cilen rruge do ta zgjidhnit JU? Mund te beni kombinim te tyre ose asnjeren nga to por te permendni dicka ALTERNATIVE.

Me deshire do degjoja mendime te ndryshme...

Juaji, Panopticon.

***Ndryshimin ma te madh pozitiv ne shoqeri e ben - arsimi. Kur nje popull arsimohet ne nivel te duhur - mund ta ndryshoi edhe vet politiken, sepse njeriu i arsimuar njeh politiken e fene. Mendoj se kjo teme duhej te ishte tek Votimet - ne forme te shkurt, mbase te flasesh per cilindo term, vetiu shkojne ne rubrikat perkatese te tyre, e jo ne Diskutime shoqerore.

Respekt per qellimin e temes!

Odise

Panopticon
20-06-05, 08:55
Nese dikush nga moderatoret mund ta TRANSFEROJE temen, atehere ne rregull eshte ajo cka the Odise.

Panopticon.

Panopticon
20-06-05, 18:14
Me teper mednime?

Mendimet tuaja jane te RENDESISHME - pra mos hezitoni, shkruani dhe/ose votoni.


Panopticon.

ARVANITI
20-06-05, 21:28
Pershendetje,

Religjioni as nuk mundet, pasi nuk ka asnje pike fuqie qe ta ndyshoje shoqerine. Nqs teme perfshin brenda edhe iranianet apo ndonje komb tjeter, atehere dakort, por nder shqiptare kuren e kurres. Propozoj qe te hiqet si "opsion" pasi nuk qendron.

***

Mendoj se ndryshimet ne shoqeri mund t'i beje vetem (!) Politika.

Politika kane dore gjithcka, leviz fijet e drejtimit te nje shoqerie. Kur them politike e kam fjalen per shtetin. Nje arsim nuk mund te ngrihet e te forcohet pa nderhyrjen e Shetit (politikes). Gjitashtu edhe ekonomia. Reformat behen vetem nga politika. Dhe keto reforma bejne ndryshimet ne shoqeri.

Kuptohet qe edhe arsimi nuk mund te perjshtohet, por nuki mendoj se eshte faktor kyē.


Nese e lexuat, ju falenderoj per mundimin.

Miqesisht

ARVANITI

dr1ta
14-09-05, 01:36
elektro-shok :lol: :lol:

Giovanni
17-09-05, 10:17
Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.

laliloli
19-09-05, 11:48
Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.

Mendoni se edhe arsimi nuk e ndryshon shoqerin???????????

modestja
26-09-05, 14:03
Respekt per temen sidhe autorin

Eshte me se e vertete se qe te tre rruget ne fjale jane te sakta dhe te dobishme, te cilat ndikojne dhe ndryshojne nje shoqeri,mirepo une personalisht do kisha vecuar arsimimin,ngase pa arsimim nuk mund edhe feja te kuptohet ne menyre te drejte,andaj nuk qe i rastesishem edhe imperativi i pare hyjnor"Lexo"

Filozofi Henry thote:"Arsimimi eshte prind i perparimit,krijues i fatit dhe moster ardhmerie per shoqerine"

Per te qene nje shoqeri e kulturuar,e organizuar,perparimtare ajo gjithsesi duhet te jete e arsimuar,dituria eshte ndricim jete,thote nje fja;le popullore:"LLampa ndricon naten,ndersa dituria jeten"

Nuk do kisha lene anash edhe vlerat e religjionit,e te politikes,mirepo mbi te gjitha mendoj se ajo qe kerkohet dhe jemi me se te nevojshem, eshte Arsimimi i lidhur shume ngushte me religjionin dhe politiken...

Giovanni
27-09-05, 12:57
Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.

Mendoni se edhe arsimi nuk e ndryshon shoqerin???????????Nuk ka pse ta ndryshoj, pasi qe shkolla dhe arsimi nuk te ben njeri. Po e ceki prape se per mua nuk ka aspak ndryshim arsimimi ne shoqerin time.

Flaka_1
16-11-05, 20:46
Rruga qe ndikon ne shoqeri eshte Arsimi :!:

anna
28-11-05, 22:21
arsimi :wink:

Berkan
13-05-07, 01:53
Ndryshimi me i mire pozitiv ne shoqeri arrihet permes njerezve te arsimuar. cdo ndryshime te mire qe e bejme te vehtja jone besoj se do te ndikohet edhe ne rrethin tone ku jetojme

SoKoLi-i-Maleve
13-05-07, 07:40
***Arsimi.****

~AmaZonA~
13-05-07, 12:15
Arsimimi ėshtė shume i rėndesishėm pėr ndryshime pozitive nė shoqeri...