PDA

View Full Version : KOPSHTI DARDAN


Faqet : 1 [2]

Jana
07-09-08, 01:00
.....Eshte mesnate gjithcka qetesi
te gjitha mendimet
me sjellin tek ti
malli qe kam
zemren ma mbyt
kam nevoje per ty
per trupin per syte
per buzet e embla
per doren e ftohte
ta dish qe ste nderroj
me asnje ne bote
se ti je engjelli qe endrrat i zgjoi
syri te pelqeu zemra te dashuroi
ti je pasioni shpresa e verteta
pa ty se di c'kuptim do kish jeta!...

Jana
14-10-08, 00:06
Me Thuaj Te Dua
1 Ore
Te Them Te Dua
1 Dite
Me Thuaj Te Dua
1 Muaj
Te them Te Dua
1 Vit
Me Thuaj Te Dua
1 Shekull
Qe Te Te Them Te Dua
Edhe E Vdekur

Jana
14-10-08, 00:14
Nese ne rrugen e jetes do te perballemi nje dite,e ti do te me shikosh si dikur me mall...padyshim do te kthej koken mbas e do te them.....ku ti kem pare keta sy valle..??

GURI SYLAJ
14-10-08, 10:07
Ne udhe kryq takimi i mallit e dhembjes
ne udhekryq ndarje nga dita qe iken
ne udhekryq stacion i perhershem
here te jepe shpres here te kalle friigen!

Udhekryq i mbushur me ngjarje
Jete e Vdekje njeheri,
rruga me e mire per te ike nga ketu
jan- Dashuria dhe Nderi!!

lazdrani
28-10-08, 02:43
Mungesa jote


Jane pika kujtese
Keta lote te ri
Jemi Shpirtera
Ne nje shfaqje
Te pashlyer

Sa here te pafundme qe
Do te vish te me kerkoshe
Ne dhomat e mija boshe
I cmueshem

Eshte e pakapshme
Mungesa jote qe me takon
Jemi te pandare
Jemi te njejt dhe te
Ndjeshem

Dhe jemi kaq larg
Me Akullin ne mendje
Po vrapoje tek ti
Qe papritmas do te
Na ndryshoje

Po prese nje shenje
Nje fat,nje perjetesi
Me thuaj si tja bej
Qe te arrije tek ti

Te mberrij ty
Jemi pika te nje
Kaluare qe nuk mund
Te kthehet me

Kjo kohe na ka tradhetuar,
Eshte e pakapshme
Do te tregoje per Ty
Do te krijoj per Ty at
cka nuk kemi...

Premtimet jane thy
Sikur Shiu permbi ne
Fjalet jane te lodhura
Por e di qe do me ndegjosh

Te presim nje udhetim tjeter
Nje fat,nje vertetesi
Thuam si mund t'ia bej
Qe te arrij tash tek ti

Ajo cka eshte e vertete
Ne mendjen dhe zemren tone
Nuk mund ta fshije askush!
E as vet ne.

Zana_ch
29-10-08, 09:54
Te enderroj

Nje shprese e kam,
nje drite pertej, larg e shoh
ne mendime me kalojne shume imazhe
shume fytyra qe as s'i njoh

Si nje enderr e keqe me shfaqes cdo mengjes
cdo agim, me trembet nga ti
Ngaqe te kam larg me mungon
por prape te enderroj pa kufij

Jana
09-12-08, 17:50
Me nevoitesh

Si dites qe i nevoitet dielli,
si zogut qe i nevoitet qielli,
si femiut qe i nevoitet nena
si nates qe i nevoitet hena,
si prindit qe i nevoitet femiu,
si tokes qe i nevoitet shiu,
si njeriut qe i nevoitet liria,
si t'riut dashuria,
si femres bukuria,
si mashkullit fuqia,
si pranveres qe i nevoiten lulet...!
keshtu ti m'nevoitesh mua,
prej dites qe t'kam dashurua.

Jana
09-12-08, 17:51
Nje dite

Nje dite ne ket kohe
ishim te dy se bashku
tash une jam i vetem
vetem t'mendoj prej s'lergu.

Nje dite ne ket kohe
une isha duke t'shikuar
por ti ende nuk e dije
se une ne ty jam dashuruar.

Nje dite pas kesaj kohe ne mbremje
une eti se bashku ishim
kur desha te te puthe
dhe ti deshe te me ikje.

Te njejten mbremje
te shpreha dashuri
ti s'me the gje tjeter
pervec se:ne jemi shum te ri.

Nje dite ne ket kohe
ndoshta do jemi se bashku,
aty ku desha te te puth,
afer te ai qoshi.

Nje dite ne kete kohe
ndoshte bashkohemi per gjithmone
dhe ndoshta ka fat
dashuria jone.

Nje dite ne ket kohe
ndoshta do te me urresh
une do ta kerkoj nje puthje
ti,mbrapa do te me kthesh.

Nje dite ne ket kohe
tjetrin do ta dashurosh
dhe dashurine e pare
ti do ta harrosh.

Nje dite ne ket kohe
nese kam fatin te te takoj
ndoshta nisesh me vrap
mua t'me perqafosh.

Jana
19-01-09, 02:07
E dashuruar marrezisht


Me moren syte
te desha pa te pare
Me moren duart
te desha pa te prekur
Me moren buzet
te desha pa te puthur
Me moren fjalet
te desha pa te folur
Me moren buzeqeshjen
te desha sdi se si
Me moren zemren
qe ty te mos desha
por zemra beri krahe dhe fluturoi tek ti...............

Domira
17-03-09, 20:39
Fjale mes korbash
Guralec mbi uje t’turbullt
Mocal i mocem…
Turbulence valesh
Kotnasi kot.

Udheve t’reja
Mendja shprese krijon
Ditet ore paralajmerojne
Mengjese e zhurme takesh
Koridoret zerojne
Ere kafeje dhe ndonje fjale e re aty ketu…

Jana
13-04-09, 09:26
Per qiellin per yjet
Per token qe mbi supe na mban
Per gezimin per trishtimin
Per deklaratat qe njeri tjetrit i thame
Per jeten per dashurine
Per syte qe qeshin e lotojne
Lerme te lutem ne jeten time
" Harrome "
Qe e kaluara te mos na sjell me dhimbje.....

Jana
31-08-09, 00:30
NESE

Nese tradhtova ndrojtjen
dhe ty te thashe dy fjale
i hapa rrugen zemres
tek ty te vij ngadal
por edhe nese ti spranove
dhe the "nje tjeter dua"
un ste ndal.
vrapo drejt endrrave te tua
por nese ti genjen dhe mbrohesh me keto fjale
genjeshtra eshte tortur
ndaj zemra nuk te fal.

ShEjToNkA
31-08-09, 00:49
Natė e zymtė
As edhe njė yll nė qiell nuk shėndritė

Zemra lėngon
Jo pėr yjet nė qiell, por pėr ty qė larg i'je

Natė e ftoftė
As edhe njė fije ngrotėsije gushti nuk ka mbetė

Shpirti s'frymon
Jo nga ftohtėsia, por pėr ty qė pran s'i je

Hėna nuk rrezon
Terri po sundon gjithandej e edhe nė kėtė dhomė

Syri verbon
Jo nga terri, por nga malli pėr TY qė s'tė sheh

Murgesha
25-09-09, 17:35
Unė dhe ti!

Unė s`tė njoha, asnjėher
Po nė mendje tė kam, ēdo her
Ti mė la nė mėshir fati, dikur
E unė s`tu hidhėrova, kurr.

Ti mė njeh e mė don
Nė gjoksin tim, gjithė pushon
Ta dua, atė shtat si selvi
Krenohem pėr tėnden, bukuri

Unė Ty shumė, do tė tė doja
Mallshėm, do tė pėrqafoja
Pėr gėzim a hidhėrim,
Tek ti, do t`kėrkoja mėsim

Ti pėr ēdo hall, mė ke mua
Ēdo herė tė kėshilloj a ndihmoj
Saherė, kokėn ta ledhatoj
Ēdo brengė, shpirti e harroj

Kur takova atė, qė mė turbulloi mendjen
Nuk dija, si ta qetėsoj zemrėn
Nuk kisha kujt ti flas a tregoj
Kam njė djalė qė e dashuroj

Kur pash, qė tė humbi qetėsia
Vinte nata, e ti nuk doje tė flije
Kur tėrė kohėn, rrotull mė vije
Kuptova se ke ra nė dashuri


Erdhi dita tė ndahem nga familja
Tė martohem me dashurinė time
Kur po dilja nga dera e shtėpisė
Pė ty ktheva kokėn pas o nėna ime

Ditėn, kur krushq do vijnė me tė marr
Ti do tė dukesh, si njė princesh e rrallė
Gėzim tė madh do ketė zemra ime
Qė jam aty, me tė dėshiru fat bija ime.

Jana
25-01-10, 20:33
uNe JeToj

uNe jeToj ne KeTe BoTe
Per pak nGrohtesi
per pak dashuri
une qendroj ne KeTe BoTe
me vuajTjen perqaFuar
Por shppresa ma Lehtson shpirTin
Duke me PeshperiTur
o nJeri DuheT jeTuar!!!

Antika
31-01-10, 13:38
Kur jam ndeshur me ty...,...,

Hera e parė qė u ndesha me ty, ishin ēastet e fėmijėrisė,
..., pak nė hapa.., shumė nė kureshtje...,
mė tepėr me ēapkėnllėqet....,ehhh,
U rrite, u rrita, ne shkonim, ti ecje pėrherė krah meje...,...,
Dikur frikė moshe..., por dhe nė mas-moshe niste ndarje
e pakuptimtė,
Ajo ēirrte me “kthetrat elegantė” brenda shpirt-dlirtit pa mėshirė....,
Herė e dytė, quhej kur tė njoha mirėsisht tek tė tjerėt,
Shpėrndarė, shpėrfytyruar si hijet e njė nate “hėnė rrudhur”,
E me mendje bluaja frikėn qė s’e kisha menduar kurrė tė vinte !!

Antika
06-06-10, 14:09
FLAS ME VETENI thashė kėngės

Dua tė tė shijojė

Mė tha:

At’here duhet t’mė kėndoshI thashė jetės

Mė fal diēka tė bukur

Mė tha:

At’here duhet t’mė jetoshI thashė vuajtjes

Pėrse kudo ti mė shoqėron

Mė tha :

Sepse ti mė ftonI thashė vdekjės

Pėrse mė mban nėn ankth

Mė tha:

Sepse ti s’mė harronI thashė vetės

Ēfarė po bėn kėshtu

Mė tha:

Mė s’do tė gabojI thashė shpirtit

Ke vetėm dy rrugė

Mė tha :

Unė do tė fitojėAgron JASHARI – Adoniss

Antika
06-07-10, 10:23
Vendi i shqiponjave

Nga je o i huaj, qė botės vjen vėrdallė,
I vdekur me frymė, ballit shkruar mallė,
I vrenjtur fytyrės, me shpirt buzėndritur,
Pa ngrėnė ndėr vite, lirisė uritur,
Me krahėt shqiponjė, me kėmbė gjakosur,
Nga je o i huaj, pas malesh marrosur...

Gjer mbrėmjeve vonė, tė hekurtat duar,
Zbutur mbi fėmijėn, ditės i vetmuar,
Zgjuar natės akull, gjumi pa e zėnė,
Nga je o i huaj, cilin vend ke nėnė...

Jam nga atje larg, nga det i kulluar,
Ku burimet s“shterin, muzika rri zgjuar,
Ku s“kamja s“gjen vend, sofrėn ta pushtojė
Ku miku s“lajmėron, por vjen kur tė dojė,
Ku zemrat janė hapur dhe dyerve ēelsa s“lėnė
Nga Kosova bijė dhe Shqipėria nėnė!

http://www.youtube.com/watch?v=4xWP3yoXeuM&feature=player_embedded
-

Naki
06-07-10, 15:57
Fjalėt

Nga zemra burojnė fjalėt
qė shpirti i rėndisė
ngrohtėsin e tyre
e shprehė
si dhuratė tė pėrėndis

Trėndėfilat e kuq
kanė aromė
mbajė nė dritare
shkėlqėsia t"mos i humbė

Po ti falė kėto fjalė
bashkė me lulet
tė jenė rrugėtim
i ngrohtėsis sė kėrkuar!

Janna
27-01-11, 13:38
Do vije nje dite*kur do mbetesh vetem
Do harrosh gezimet dhe do mallkosh jeten
Do vije nje dite*do te therrasesh emrin tim
Por une sdo jem aty dhe askush sdo te vuaje per ty
Do vije nje dite*do me kujtosh ne jete
Se jo cdo njeri dashuron vertet…

Zero Cool
12-07-11, 17:11
Jo shumė shkrim,
plot kuptim,
shumė flet e thot
dhe asgjė kot,
se " ... n“Kopshtin shkėmbor"
tė europės plakė,
ka njė Meteor
qė ndriēon me flakė!

Mund t“jenė sall katėr vepra,
mund t“jenė edhe (sa)katėrqind,
po s“mėsuam gjė nga Jeta,
asgjė ka kuptim!
Diplomacinė gjetkė,
n“gjeti gjuhėn politike,
se pamja e zbehtė,
lė dronė anemike!
- Lexoni ēfarė shkruajmė,
dėgjoni, jo krejt besoni ēfarė thėmi,
shiqoni mirė si luajmė,
n“ēfarė roli jemi,
e ē“stad veprimi kemi
dhe ku e kah po vėmi?!
Jo ēdo sharje, ėshtė poshtėrim!
Mund t“jetė fyese,
shtytje e shtyerje,
e pahijshme,
e pa vetėdijshme,
po qe nxitėse, dobiprurėse,
s“e marr pėr shēetėsuese,
se do mėsohen veshtė
kur tė pastrohen nga leshtė!

Eh,
andej kah "Albania",
ecejake, vetanake,
po, ka nevojė Shqipėria
pėr fjalė pa dajake!
S“mė duhet gradė Beu,
as dua epitete,
mund t“mos e dua Mbretin,
sepse, respektoj vetin,
por, kur ėshtė n“pyetje Atdheu,
jo jo, s“e lė vetėm,
respektoj amanetin,
qė tė ruajm Shtetin!

Respektova Fan Nolin,
njė burrė demokrat,
por, jo komunizmin
qė po vjen me vrap,
do jetė pėr popullin
pėrgjakje, lėngatė,
do izoloj Kombin,
pėr njė kohė tė gjatė!
Shqiptarėt kanė traditėn,
demokrat n“kuvend,
sepse gjithmonė dijtėn,
tė flasin me rend!
Po sot, ēfarė po ndodhė?!
Asgjė s“po marr vesh,
mos truri na u lodh,
me veten bijmė ndesh?!

"Do ju rrėfenjė grekėt!",
na tha Faik vėllau,
shovenėt, t“vėrtetėt,
njėsoj sikur shkjau,
ta kėrkojnė k“to treva,
Arta, Gumenica, ...
njėsoj si Presheva,
apo dhe Mitrovica?!!!
Dhe, na thuaj sot,
edhe pas njė shekulli,
ėshtė pėrpjekje e kotė,
t“shtyhem nė mes veti?!
njė gjė t“qartė ta kemė,
o Faik Konica,
deri sa tė jemė,
do rroj sakrifica
dhe gjithmonė sfidim,
kurtheve me t“papritura,
po po, Mjeshtėr, Diplomati im,
pėr Mendje tė Ndritura!
Ti na rrėfeve grekėt,
ne po rrėfejmė veten,
tė mjerėt ne, u tretėm,
t“vonuar, gjithė jetėn!

florian
14-08-11, 18:43
Mesova te degjoj
dhe kuptova sa qorr
e shurdh isha ber ...
Tani degjoj dhe eren
qe e ledhaton
shikoj si rritet
ne gjerat e vogla ,e te perditshme .
Mesoj ta njoh xhdo dit nga pak .

Zero Cool
17-09-11, 22:46
Janė tė tilla dashuritė

Dymbėdhjeta ra ngadalė
Dritat flenė nėpėr lokal
Sa mezi na del njė fjalė…
Eja mik, tė kam nė zemėr
Pse mė hedh vėshtrime shtrembėr
Dhe mė pyet: Brodhe botėn?
Ē’ far’ tė them?... Pa mbushma gotėn.

Mbushe dhe njė gotė pėr vete
Tė kėndojm’, kemi siklete
Ule radion, le t’ ia themi
Kėngė tė vjetra, xhan i kemi
Nga ato qė vetėm flasin
Dashurinė nė shpirt e ngasin
Si me thikė nė gjoks godasin

Dhe thėrret kjo zemra ime
Po zėrat mezi dėgjohen
Jepmė dhimbjen, dritėn time
Ah, k’ ta gjela, pse nuk zgjohen?!...
Brenda gotės seē pikokan
Pika loti s’u mbarokan
Verės ngjyrėn ia kthjellokan.

Dashuritė tė tilla janė
Kush mėrzitet rrin mėnj’anė
Si udhėtarėt, udhėve mbesin
Llogari pashlyer tresin
Eja mik, ta ngrem’ njė gotė
Mos mė hidh vėshtrime kot
S’e ndryshojm’ ne botėn dot…

Zero Cool
21-09-11, 15:08
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/254332_154243421312293_100001799075412_298579_4024 669_n.jpg


Mė duhet t’i kėpus
vargonjtė e ferrit tė Dantes,
me kėto duar mbushur me kallo
shekujsh stolisur pėr ibret,
Bardhesine e shpirtit ta shpėtoj
nga kthetrat e ndyta tė Luciferrit
ndragur ndėr sheku tė rėndė
zijosur nga errėsirė e Hadit.
Mė duhet t’i copėtoj tė nėntė hallkat e tij
t’i bėj copė e grimė,
vetėm atė tė nėntėn do ta lė,
ju e dini pse!...


Bardhesi dhe Kaltersi bashke,
spektėr ngjyrash miliona nuancash
qe pikturojnė gjerdanin e ylberit.
Kthema buzėqeshjen qė ma more,
borxh nuk ta pata,
secili prej nesh ka njė copėz tė vogėl
nėn kėtė kupė dhe diell
ndėrmjet tokės e qiellit…


Ah shėn Valentin i skuqur,
ti murg i veshur me zhgun,
strukur nė qelat e ftohta tė manastireve,
me trendafilin e kuq nė buzėt e vyshkura
nga vitet e heshtjes, mos me thuaj
qė nuk dashurove!
E ti, shėn Anjezė qė ėmbėl u pėrvėlove
me shtizėn e zjarrtė tė engjėllit Serafin,
mos mė thuaj qė nuk e ndjeve…

lazdrani
29-09-11, 22:58
Degjo njeher apo te
Rrah zemra,
Shpesh here ndie veten
Te vetmuar afer teje.
Ti jeton per job,
Shume here vjen vone
ne shtepi...


Te asnje femer tjeter
Ska pas ndjen te thelle.
Por diqka mese nesh
Nuk ec ashtu si duhet..
Deri sa ne mua malli jeton per Ty
Je jeta ime dhe nje pjese nga une
Do luftoi pasi di perqka.


Me thuaj diqka qe
Une te besoj
Sonte me mbaj te
Shtrenguar ne gjirin tuaj..
Hej Ti ,ndegjo zemren tuaj
apo rrah ende...

emine
03-10-11, 17:36
Asgjė s’mund tė jetė siē ishte mė parė,
Sepse kemi brenda vetes diēka tepėr.
Njė gjysmė dashurie nga ty e vrarė,
Dhe atė qė ruaj unė, gjysma tjetėr.

Por sot tė ndara janė ato, veē e veē,
Ashtu siē jemi tė ndarė unė dhe ti.
Tek njeri rri ajo qė nuk di tė vdesė,
Dhe e vdekura pa njė varr tek tjetri rri.

Ndodh rrallė tė shihemi nė sy tė heshtur,
Mbėshtjellė me urrejtje, mbėshtjellė me mall.
Unė qė s’vrava kam pjesėn tėnde tė vdekur,
Ti qė vrave ke pjesėn time tė gjallė.autori i panjohur ....

Albonita
04-10-11, 06:38
Nje rruge e shkrete….
shume gjethe te vyshkura shtruar
si nje qilim vjeshtor plot trishtim
nje ere e thate me perplaset fytyres
shume ftohtesi me sjell
Ne kete dite Tetori dicka ndodhi…
Se ndjej egersine e natyres pasi..
skutat e shpirtit tim jane ndezur
si vullkane te shumte, ku llava
si nje lum i marre merr cdo ndjenje
qe del perpara. Eeshte egersia, krenariae thyer
humbja dhe se fudni dashuria e lenduar. Pse duhet te
ndodhte, Pse?
Eshte pyetja qe me persekuton
qe nga momenti qe morra ate telefonate
e cila shkundi pemen e dahsurise sime te paster,
ku cdo frute ra pa jete ne tokene copetuar
nga korrupsioni imoral.
Ai ze me kumbon akoma, me ndjek me sy hapur, ne
enderr, kudo.
Ai njeriu qe i dhurova zemren time shpirtin tim,
kohen time, me theu ne bese. Mbylli me force librin
e dashurise sone pa pyetur, pa pandehur dhe gervishi
cdo kapitull te saj. Pse, pse , pse me kumbon si nje refren i forte Rocku qe kalon cdo limit me nje shpejtesi sketerre.
Dritherimat e trupit akoma i ndjej, qenien time
te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh,
kur ajo lajmeroi ne telefon, “I’m pissed at you!! Dont talk to him anymore!!!. Ishte sikur melodia e jetes sime u shkeput dhe cdo tingull ndaloi, qetesia therese nxiste me shume rrahjet e zemres qe po dilte nga kraharori si nje kal i terbuar, deshte lirine, hapesiren per te jetuar por ishte vone. Cdo gje u erresua, degjova zerin tim qe morri komande dhe mesazhin qe perpunoi, “Ypu deal with him as for me i am done with him long time ago!” Dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem. Spyeta kush ishte, perse ma bente mua kete gjest por ishte nje femer e irrituar , e ere ne moshe, ndoshta adoleshente qe deshte te pronezonte dike qe une ejetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate.
Euforia u shnderruar ne dhimbje, lot pa fund qe merrnin me rrjedhen etyre gishterinjt e mi te ftohte nga era e cmendur kembet me conin ne drejtim te paditur, e rrisnin ritmin e tyre si ne nje gare ku trofeu do te ishte shkaterrimi.
Por une eksiha marr goditjen tashmeajo cngelej ishte perfundimi im. Sdija cte beja, imazhet e momenteve te kaluara bashke me shkonin si nje film pa muzike, pa ndjenje, lotet u zevendesuan nga nje ngurtesim, perqendrimi ne nje vend te caktuar dhe e vecuar nga cdo gje e gjalle rreth meje. Mneodja se telefoni do binte, do degjoja zerin e tij por intuita me kishte genjyer kesaj here, prisja buze krevatit si nje femij qe pret gjoksin e nenes te ushqehet por asgje…….. qetesia varr me tmerronte, me ritkhente ngjarjen e asaj dite. Mendja me punonte si nje formular shkencor duke kerkuar pergjigje, Pse ma beri keshtu? Cte kisha bere valle? Pyetje te pafundme qe me fusnin ne nje vorbull te pafund konfuzioni,une isha vetem, e dermuar, e lenduar por mbi te gjitha e thyer ne krenari. Mu thye ajo gje qe askush sarrinte ta prekte, ma burgosi, gozhdoi si nje krisht, e vari e dogji si nje Zhan Dark.
E doja? Jo, nese e doja sdo ta lija te lire. E adhuroja? Jo te gjithe qenien e tij mbase natyren e qeshur. Kisha nevoje per te? Po, ai erdhi atehere kur une dnjeja boshllek, desha nje fare ngrohtesie. Por cte jete valle qe me lidh me kete qenie kaq mizore, Ah po, raporti qe ndertuam qeshjet , lotet.
Serish jam vetem, e plagosur, carmatosur nga cdo imunitet social, shpirteror , shendetsor. me neveritet fjala “buke”, me neveritet akti “te qesh”, e urrej te ndjerit “gjume”, kam dal nga cdo faze njerezoredhe kam krijuar nje “guacke mbrojtese” qe eshte larg njerezve, jetes, eshte brenda dhe vetem brenda dhimbjes sime.
Kane kaluar 4 dite, zeri i tij akoma ska trokitur ne veshet e mi, tani cdo shprese po tretet, ai sdo marr kushedi nga eshte duke ecur, qeshur, folur, me ke? Ajo qe vret me shume eshte serish. Pse ma shperbleu keshtu, pse theu ate gje te shtrenjte te jetes sime. I dhurova shume kehsilla, ngrohtesi, vend ku te qante hallet dhe vjen nje dite si per ironi te fatit e ben zemren gure, me hedh tutje si nje leter pa vlere. Me kujtohet nata e fundit me te, thote te dua te dua pa rreshtur duke kafshuar puthjen time ne marrezine e pijes dhe e besoj me shume se cdo here tjeter por ploti i kesaj historie mbyllet, sperfundon si nje film Holliwoodian, happily ever after, por nje telefonate e shnderron nje lidhje kaq te bukur me shpejtesine e drites ne nje te shkuar. Ajo e shkuar akoma me ndjek pas si nje fantazme qe sgjen qetesi, duke me torturar ne lengimin tim dhe smund ta ngushelloj, nje perqafim ti afroj , se ajo jam une.
Jtea vazhdon dhe oret kalojne, dhe e di se rete do shkojne nje dite dhe dielli do ndricoj serish, por tek tuk ndonje pike shiu ne ajer do lag faqen time e do me sjell dhimbjen e nje dite vjeshte. Diten kur mu thye krenaria e bashke me te besimi tek njeriu….
Te duash eshte te vuash, por ska gje me te bukur sesa vuajtja per dashurine e paster e te sinqerte

Zero Cool
06-10-11, 19:18
NĖ MUNDSH

Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humbet fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
Por edhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.
Nė munsh tė rrish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
A, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
T’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
E prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
Si nė kumor, nė njė tė vetme lojė,
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
Nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
E tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
Qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.
Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė-dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe Burrė do jesh, o biri im!

R. Kipling. ( Ēmimi Nobel, 1907 )

Zero Cool
15-10-11, 17:31
Ti ishe si njė pikė loti e pastėr,
kur unė tė desha ty,
Pastaj mė rrėshqite mbi faqen e ashpėr,
pėr nė tė tjerė sy...

Kur tė desha unė, e pa prekshme ishe,
si njė lot i ndritur...
Mbase more plagė, apo thjesht gėrvishtje,
nga unė duke ikur...

Ti ishe e mirė, po s'di si ke mbetur...
Unė? Pak egoist...!
Veē, s'ka faj, as loti kur rrėshqet i heshtur,
as sytė natyrisht...

e vodha dikun :biggrin:

lazdrani
12-11-11, 19:00
Loti

Loti eshte i vogel
Mbrenda si Diamant
Loti eshte gjeja
Me vlefshme cka ne
Mbajme....Ndjenat
Ti tregojme.
Prandaj nuk ka te
Keqe kur ato lotojne,
Perkundrasi eshte
Shej tjerve tju tregojm
Cka na ndjem...

Zero Cool
30-11-11, 22:06
S`mė kujtohet dashuria ime e parė.
E kam harruar.
S`mė kujtohet dashuria ime e mirė.
E kam harruar.
Nuk mė kujtohet mė e zjarrta.
Nuk mė kujtohet mė e dhimbshmja.
Nuk mė kujtohet mė tragjikja.
Nuk mė kujtohet mė e ėmbla.

Ose ju gėnjej ju qė nuk mė kujtohet.

Por njė e kujtoj, me siguri,
ndaj dhe kam kaq frikė nga ajo,
dhe kaq shumė dridhem,
kaq shumė zbehem.
Kujtoj tė fundit…

Zero Cool
30-11-11, 22:06
Jam ulur nė njė qoshe tė dashurisė
ku bie shi papushim.

Asnjėherė nuk tė thashė, e dashur,
asnjėherė nuk tė thashė, tė dua.

Jam ulur nė njė qoshe tė dashurisė
dhe tė pres.

lazdrani
19-01-12, 22:23
Pa Ty!

Pa Ty besom,do vdisja
Kurre nuk do qeshja,
Asnjehre i lumture
Pa Ty do isha si nje flete ne Ajre
Nje kohe pa vlefte,zbrazte
Beso pa Ty nuk do jetoja
Qielli Pa Ty,Ujet nuk driqojne
Zemrat tona do ishin Nje,
Pa tenden imja do vdise..

lazdrani
10-02-12, 16:05
Pse Ti nuk qaneKoka ime e shtrire ne gjoksin tuaj,
Une ndie lehte rrahjet e zemres sate,
Ajo ishte,sikur te levizej ne lote te lengut
Kam menduar te lutem,pa dhimbje te ndiheshe
Me keqardhje nuk mundem te shpetoja,pasi ne
Mbrendesi te thelle,ke dry te mbyllure.
Ti ishe krejte Bota per Mua,Ishe tere kohen
Ne gjakun tim,dridhjet e mija akoma jane te fresketa...
Une e dije qe do me mungoshe,
Edhe pse disa bira asnjehere nuk do mbyllen,
Do te perballem qdo dite.
Do ta shohe se shpresa do notoj!

Zero Cool
14-03-12, 15:50
Une e desha pertej vdekjes,
Ashtu dashurova une
Edhe prap s'ia fal dot vetes:
S'i s'e desha pak me shume...
Pak me shume ku shpirti thyhet,
T'i them ndarjes: Prit, ca pak...
Te genjejme mallin qe s'shuhet,
Kujtimin te genjejme pak.
Pertej vdekjes, pertej boteve,
Atje ku nis "ca pak" tjeter,
Asaj qe me rri mes Zotave:
"Si s'te desha pak me teper...".

lazdrani
20-03-12, 12:45
Nje Dite

Nje dite si kjo,
Jam me mendje
Te Ti.
Nje dite si kjo,
Le te ndodhe
Cdo gje.
Nje dite si kjo
Nuk ka mbrenga
Me...
Nje dite si kjo,
Mjafton nje shiqim
I juaj.
Nje dite si kjo,
Zemra ime te
Takon vetem Ty.
Nje dite si kjo,
Dielli ndriqon
Vetem per mua.
Nje dite si kjo,
E di cka eshte
Ne jete me rendesi..
Nje dite si kjo,
Edi qe te Dua.
Nje dite si kjo,
Qdo gje eshte normale.
Eshte nje dite si qdo
Dite tjera,qe nga ne
U takuam!

lazdrani
25-03-12, 22:38
RosaSot eshte Dita juaj,
Dita e Roses.
Kjo tregon se,
Une te kam Ty per qefi.
Te prera i kam marre
Nga kopshti im,
Oh sa do gezohem kur te
Shohe Fetyren tuaj.
Dita qe sote nga mengjesi,
Filloi e embel si era Pranverore.
Rosa e Kyqe e fresket
Lehte pershperite Te dua.

lazdrani
03-04-12, 22:56
Dashuria e Nenes

Na linde,dhurove jeten
Me ushqeve,me pastrove
Shume nete pa gjume
Kalove.
Ti ishe Gjithmone me Mua
Zbulove dhembin e pare
Ne hapat e pare ishe prane
Shume kohe te Jetes
Me shume Dashuri Nene dhurove
Kujdesi i juaj ne Shkolle
Robat gjithmone te hekurosa
Lirin time kurre se pengove
Me besoje, kurr pa ankesa
Dhe kur mendoje sa me dashuri
Gjithmone per mua ishe..
Ska sende ne Bote qe Ti Nena ime
Nuk me fale...

lazdrani
03-04-12, 23:22
Oh Baba

Prape nje nate
Mendoje ta shkruaj
Edhe nje Poesi
Jashte shikoje Yjet larte
Me ra ndermende diqka
Kur isha ende i vogel femije..
Isha ulur ne preher tendin
Te perqafoja dhe shtrengoja
Kemishin tende ta perlyva me
Qaj...
Ti fillove te qeshesh me mua
Lotet ne Faqe te rrjedhin
Une isha i zemruar ne Ty
Pse ti me perqeshesh Mua
Ti me shtrengove me zemer
Biro nuk te kam hidheruar
Me pershperite ne veshe
Gomari im te dua..
Shiqoje edhe nje here nje Ylle
Larte dhe Buzeqeshi...
I them Babi im tash ne ty Mendova
Nje Nate te bukure te Dhurova
Te fala Nenes mi bene
E dije qe afere teje
Prane eshte..jo vetun
I dashuri Zot me plote dashuri
Kujdeset per ju.

Denim
22-08-12, 12:44
Ej kamarier i ri, mė sill diēka,se dua tė pi
mėndja mė ka ikur,shpirti mė ka ngri
zemra mė dhėmb,mė pikon nė gji
pėr atė qė iku dhe mė la nė vetmi
njė zjarr pėrbrėnda, trupin ma djeg,po ma bėn hi
spo mundem me e mbajtur mbi supe,unė kėtė mėrzi

ej kamarier,pėrsėri mua mė sill, diēka tė pi
se drita e syve tė mi,u shua nė pėrjetėsi
trupi po mė tretet si qiri,ku vajti gjithė ajo burrėri
kaq shumė do mė pėrulte,kjo e ėmbėl dashuri
se pata menduar asnjėherė,pėrse nuk e di
i fortė jam, smė pėrkul mua njeri
por ja,njė ditė erdhi dhe pritė mė bėri,kjo dashuri

ej kamarier,pėrsėri e dua njė pije nga ti
sillma or mik,tė shuaj kėtė stuhi
mos mė kritiko,o i ri,mos mė thuaj asnjė fjalė ,ti
i gjallė,por i vdekur jam tani,besoma o njeri
ku vajti,ku shkoi e vetmja ime jetėsi
pėrse,moj xhane ike dhe mė le nė vetmi
ē'tė bėra,unė ty,vetėm tė dhurova,dashuri
se mendova kaq shpejt do ikje,do mė tradhėtoje ti
sa shumč u deshėm,unė dhe ti, ku dhe ėngjujt na kishin zili
prandaj,ata tė morėn ty e mė lanė mua nė zi

ej kamarier, pėr heré tė fundit,dua diēka tė pi
sillma mor djalė i ri dhe mos mė thuaj asnjė fjalė,ti
se vetminė e largoj,e shuaj, vetėm tuj pi
se unė pa tė,spo mund tė jetoj e tė rri

ej kamarier,pagesėn tė bėj unė tani,
se do shkoj te ajo, nė afėrsi
se atėhere,trupi im do bjerė nė qetėsi
mė fal o i madhi ime pėrėndi,
mė prit,oj e madhja, e imja dashuri.

lazdrani
24-09-12, 08:50
Prekma shpirtin sonte
E mesoje ta dredhesh
Me perkedhelje e heshtje
Mesome sonte te me prekesh
Lekuren dhe zemren
Me gishterinjet e emocioneve
E pastaj fike driten
Mbi oret....

Zero Cool
25-09-12, 17:39
Juve qė rrisni brėnda vetes jetėn

Shkoni menduar me hapa tė matur,
Tastjerės sė rrugės lehtė duke trokitur,
Fluturimet e zogjve me sy duke kapur,
Kur folezat lėnė, lartėsive pėr tu ngjitur…

Trupi juaj rėnduar pak nga pesha,
Nga lodhja e ditės, nga jeta e gjatė,
Njė pikėz qumėsht derdhur nėn tesha,
Qė nuk e piu dot vogėlushi nėpėr natė.

Vėshtrime nuk hidhni, majtas, djathtas,
Vėshtrimet djaloshare si dikur pėr tė parė,
Pamjen tuaj e shprehni natyrshėm, haptas,
Kur jeni tė plota, apo keni ngelur me barrė.

E dini, brėnda vetes jeni ngarkuar me margaritarė.

Bona-us
05-10-12, 18:24
Nė ndriqimin e hėnės
Erdhi njė shkėndij
I strukr nė njė qoshe ,po qante nje fėmij
Mė nje zė trishtuar,i humbur nė vetmi

Po afrohesha ngadal, pse qante ky femijė
Po me thuaj tė lutem perse loton ti

Lotėt po i rridhnin fare pa pushim
Mė mungon nėna,dua njė perqafim

Njė ofsham e madhe rėnkoj shpirtin tim
Mė kujdes tė shtuar ,bera njė ledhati

Njė zog i lenduar i thyer nė dashuri
I strukur nė njė qoshe i mbeteur ne vetmi

Bona-us
07-10-12, 15:04
Mė ledhatove aq lehtė
Mė lavdėrove aq shumė
E dije se tė dua pa hile
Oh Zot
Ajo ishte nata e fundit

Nė mėngjesin e asaj dite
Mė kishte marrė gjumi
Endėrrova gjėra trishtuese
Dhe pėr njė moment
Brofa nė kėmbė
Tė thirra nė emėr
Ti tregoj ėndėrrat
Si gjithmonė nė ēdo mėngjes
Ah…trishtim
Parandjenjė
Zėri yt su ndi
Edhe pas thirrjeve tė njėpasnjishme
Stė pash mė asnjėherė

sheqerja
09-10-12, 01:59
Shetis nėpėr rrugėt e njohura tė mendjes,
me shpresė te dallojė mes tyre nje ftyrė tė veēantė
atė ftyrė qė mė fal buzėqeshje
kot, kot shpresoj sepse e di
ajo ftyrė ėshtė ndryshuar,
ėshtė tretur nėpėr kohė
dhe unė kot shiqoj, sepse e di, edhe po e takova
nuk do ta dalloj as nuk do e njoh.
aq shumė ėshtė tjetėrsuar
ajo fytyrė qė aq shumė e dua
I janė tjetėrsuar edhe mendimet,
edhe shijet qė i kemi tė njėjta
tashmė pėr tė janė bėrė bajate
Do e gjejė vallė ndoj ditė rrugėn
tė vijė e tė mė fal buzėqeshjen
Sakaq mu kujtua ajo thėnia e famshme
Nėse e don dikėnd lėre tė lirė,
po t`u kthye prapė, ėshtė i yti
Nėse nuk tė kthehet, jeto me iluzionin qė ke pėr te
Sepse s`ishte e s`do tė jetė i yti asnjėher!

sheqerja
09-10-12, 02:01
Pritje

Ėshtė natė
Qetėsi ankthi
E unė pres
Nga jashtė ndėgjohen
zhurmat e makinave
Po pres zhurmėn e njohur
Pėr njė ēast mė duket
qė mė nė fund erdhe
po ndėgjoj hapat e njohur
dhe krismėn e qelėsit
pres tė hapet dera
ngrihem tė tė dal para
tė hidhem nė pėrqafim
o Zot edhe sonte u gėnjeva
sepse ti nuk je aty,
janė oshėtima tė largta
kėto qė mė ndodhin ēdo natė
duke tė pritur Ty.

Bona-us
09-10-12, 19:55
Me fal biri im
prentimin spo e mbaj dot
zemra me qan e syt me rrjedhin lot
Diten qe te percolla ne ate dreq gyrbeti
te prentova ty i prentova veti
Diten biri im
qe te thash udha e mbar
te pata prentu se une sdo qaj
u mundova kot te behem e fort
Por zemra me qan e syt me rrjedhin lot
me ka marr malli bir
per aromen tende
sa shume mka marre malli per me me thirr nane
aq jam hutu sa shume po gaboj
Djalin tjeter po e thrras ne emrin tend
ma fal biri im premtimin
se mbaj dot se zemra me qan syte me rrjedhin lot

Mė FAL :(

Zero Cool
06-12-12, 16:12
Unė jam kushėriri i parė i vjeshtės,
Kam ardhur bashkė me tė
nė kėtė botė!
Dita e saj prej kohėsh
banon tek pemėt,
Ku e kanė shtėpinė
edhe zogjtė!

Ejani dhe hyni brenda saj
pėr njė ēast,
Derėn do t’jua hapė
njė brengė e bukur!
Ajo do t’ju marrė pėr dore,
do t’ju ngjitė lart,
Nė ato dhoma ku dimri
ende s’ėshtė futur!

Atje do tė shihni tė hyjnė edhe poetėt,
Qė pranojnė tė bėhen miqtė e saj!
Ėshtė vjeshtė o njerėz,
ėshtė vjeshtė,
Nuk ėshtė maj!

Unė jam kushėriri i parė i vjeshtės,
Jam rritur me tė e nė tė njejtat pemė
kemi luajtur!
Natyrisht,tani jam nė njė moshė tjetėr,
Kur edhe vjeshta ime,
ka ardhur!