PDA

View Full Version : KOPSHTI DARDAN


Faqet : [1] 2

lazdrani
27-11-03, 14:08
Pse nuk rrine me

Lejome ngrohtesine

tende te ndjeje

Mos shko

Dua te perktheli

Lejome te fleje

te enderroje nga ju

nuk dua te zgjohem

pa ty.

Me ndihmo te lutem

Tregoma drejtim e

ures qe shpije deri

te ti.

lazdrani

lazdrani
27-11-03, 14:26
Frika nuk ka shoke

Kete e di edhe ti

Une te ndihmoje

nga rreziqet

Jam gjithmon aty

ku ti deshiron.

Frika e juaj

eshte e imja

Se ajo jeton nga

une dhe ti

Zemra jote

eshte udhetimi im

Kete e di qe mua me

njehe edhe ne kohra

te errta. lazdrani...

lazdrani
27-11-03, 14:40
E dine emrin tim akoma?

Kohen qe ishte me ne

Te gjithe ate qe perjetuam

Ate qe qeshim....

Me ndegjo

Ende ndje aromen e

trupit tend

Me mungon shume

Si mundem te

spjegoje qe ta

kuptoshe.

Letrat tuja nuk

kam guxim ti

lexoje...

Kam frike nga lamtumira

e fundit

Nese ti nuk je me kety

as une nuk jam me

gjysma e trupit tim shkon me ty

Me degjo

Ku te shtrihem..lazdrani

mija
27-11-03, 20:56
largo friken lazdran ahha :D

lazdrani
29-11-03, 16:11
Dhimbjet per tyDhimbjet pa ty

vijne e shkojn

E syri gjume

nuk ka!Sonte me mungon

shume dhe nuk

mundem asgje

te beje,perveq

ikjes ne terrin

e nates.Emrin tend gjdo

nate e thrrase

dhe per ty enderroi

Puthjet e tua te

embela dhe zerin

tend qdo nate me

shoqerojne...E une mbeta

pa ty perveq

dhimbjes...

lazdrani :cry: :cry: :cry:

lazdrani
29-11-03, 16:14
SonteSonte jemi vetem

ne te dy,

Sonte i gjithe

qyteti flene,

Ne jemi te qete

nuk flasim shume.Qefi eshte eshte

i vogel,

Dashuria eshte e madhe

Kjo nate te takon ty.lazdrani :wink:

lazdrani
29-11-03, 16:26
Nje ndjene e dhimbjes

Qdo here kur te shohe

me mungon fuqia

Te shiqoj shume gjateNe zemren time kam

nje dhimbje

Qdo here mendoje ne

vete,sot eshte dita

qe te gjitha ti them.Ti me merre lidhure

ne krahte ety,

Ne veshe me thua

me ze te lehte

"Te mbesim shoke"Ishte hera e pare

dhe e fundit

Qe nje dhimbje

e ndjeje ne mbrendi...lazdrani

lazdrani
29-11-03, 16:31
Cka do ti!Nuk eshte lehte

pa ty te jetoi

Kete e di edhe ti.

Nese done une

shkoje

Nese me thrret

une vij te ti

Nese pisket

une prape rri.

Cka done ti!!!

Naki
29-11-03, 20:26
I nderuar Autor-Lazdran,mesazhet tuaja Lirike jane perplot emocione,shpresoje qe per mes vargjeve keni nje lehtesim somatik.

te pershendes per begatimin e kopshtit poetik-Naki

lazdrani
21-12-03, 17:38
Te lutem mos me

lere ne vetmi.

Shumica e njerzeve

kane nje moment

ne jeten e tyre,

Ku shume gjera te

medhaja te bejne

e per ju jane te

pa arritura

Njeriu qe ne japim

krahje jane ata qe

neve na dhurojne fuqi

ne jete..Fryma ebukurise

se nje natyre

na sjelle nje qe nuk

paramendojme

large si yjet ne qiell.

si ledhatimi i nje femiut

si nje shoke i jetes

si me te dashuren

ne nje shetitje qe shume

shume thelle te ledhatone

Ka ne bote nje drejtim

qe askush nuk mundet

te kaloje pos ti.

Ku ajo te shpien

mos pyet!!

Udheto atje.

Nese ne besojme ne fuqin

tone atehere qdo dite do te

jemi te forte

Cka nuk jepim aq lehte

nuk mundemi te humbim.

Une besoje ne ty...

RRUSHI
22-12-03, 09:20
JU PERSHENDES TE GJIDHVE ME RADH E POSAQERISHT ZOTRI NAKIN DHE LAZDRANIN JENI TE SHKELQYESHEM ...

MIR MBETSHI POETET E RINJ DHE VETEM SHKRUANI SE ME ENDJE DO TE VAZHDOJ TI LEXOJ .

Albanam
24-12-03, 11:11
ATĖ DITĖAtė ditė

Do tė flet syri

Pėr gjėrat qė ka parė

Pėr tė mirėn e tė keqen

Pėr shikimin e shpėrlarėAtė ditė

Do tė flet veshi

Pėr dėgjimin nė kėtė botė

Pėr t'lejuarėn, pėr pėrgjimin

Madje pėr ēdo fjalė tė kotėAtė ditė

Do tė flasin

Edhe kėmba e dora tok

Pėr ēdo hap qė ėshtė bėrė

Pėr ēdo goditje pa nevojėAtė ditė

Do tė hesht gjuha

Ajo foli nė kėtė botė...

Naki
30-12-03, 21:47
I nderuari Albanam me plot respekt lexoja vargjet e juaja poetike,keni vendose nje lule te bukur ne kopshtin poetik.
vazhdoni te shkruani keni nje stil te veqant harmonik ne vargjet tuaja.
me nderime Naki

Albanam
03-01-04, 14:12
ATĖ DITĖ 2

Kur tė shkapėrderdhen yjet
E tė qahet qielli
Kur tė pėrzihen detet
E tė humb shkėlqimin dielli.

Kur tė dridhet fuqishėm Toka
E tė shemben malet
Kur tė humb bukurinė agimi
E tė trazohen varret.

Kur nėna tė braktis fėminė
E jetimi tė kėrkon hakun
Kur tirani tė ulurinė
E dėshmori tė ndalė gjakun.

Atė ditė
Do tė flet zjarri
Atė ditė
Do tė sundon vapa
Atė ditė
Ah, atė ditė
Atė ditė
Nuk ka kthim prapa.

lazdrani
05-01-04, 12:40
Ditelindja


Oh mos u frisko, per vitet tua
Aty shohe te gjitha ndjenat e jetes
Pasuria shohet vite ne vite,
Shpirti i bukurise i paster dhe kjarte
Pakesoje brengat,kujdes,menquri
dhe kohe jane ne jete qe ti duash ti keshe.
Cka sot nuk eshte e mundure te rrezatoi
mundet e nesermja te jete.
Zemer vajze te marre lidhure ne krahte
e mije,besoje qe urimet e mija,ty te sjellin
fat dhe lumturi ne lindje e henes tuaj
si shpirti ne shpirte...
Nje dhurate eshte po ashtu
e njejte si dashuria te cilen ke kerkuar.
Urime per shume vite


Lazdrani :wink:

Naki
22-01-04, 21:47
Zerin tend ta ndegjoje
ne frekuenca te shkurtera
ne shqisat akustike
nje ze i embel
zeri i Nenes therret
ngriten emocionet
te shperlar ne lote
ne malle
Zemra digjet nuk done vetmi

lazdrani
31-01-04, 20:52
KUR NDJENAT RRITEN

Bardhesia dhe dashuria
kujdesen ne mua.
Ne mua nuk do te mungoje
asgje..
Ajo ushqen zemren time,
Ajo me jep energji te re
Ajo me tregon rruget
e arta te dashurise
Qdo dite dhe nete jam
nere rrezet e engjulleve
pereth perbushure...
Jetoi enderren tende
Diq dua te them,
cka ne te vertet nuk
mundem ta flase.
Dashuria ime ndaj teje
do te jete gjithmone
e pavdekshme..
TE DUA..... :wink: lazdrani

zanzi
02-02-04, 17:28
E ME TĖ TREGU QĖ MARĖZISHTĖ NĖ TY JAMĖ DASHURU
SHYQYR QĖ NUKĖ KAMĖ KRAHĖ SE PĖR TY EDHE KISHA FLUTURU
ASHIQARE SHERRI YT IA KAM NIS ME PI EDHE CIGARE
PO FLAS HIQ PA MARRE
SE DASHURIA QĖ PO TA DHĖ ĖSHTĖ SI PREJ SHOQATĖS HUMANITARE
BESOM QĖ NUKĖ BĖJ HAJGARE
KJO ĖSHTĖ DASHURI PRIMARE
__________________________________________________ ___________

SYTĖ E TU-ASPIRIN
GOJA JOTE-AMPICILIN
DUART E TUA-ANDOLL
ZĖRI YT I ĖMBĖL-SIRUP PĖR KOLL
DESHA ME TĖ TREGUAR
SE JE ILAQ PĖR MUA

zanzi
02-02-04, 21:24
Ju flm NAKI pėr pėrshėndetje gjithashtu ju pėrshėndes dhe kalofshit sa mė mirė

zanzi
08-02-04, 15:11
SHPIRTI IMĖ ME RRĖNJĖ
PĖR TY ĖSHTĖ KAPUR
CDOHERĖ NĖ ZEMRĖN TIME
DYERT I KE HAPUR
--------------------------------------------------------------------------------------
VALL A VJEN DITA
QĖ TĖ KTHEHEM PRAPĖ
NĖ VENDLINDJEN TIME
KU ZEMRA DO T'MĖ
PUSHOJ RAHAT
--------------------------------------------------------------------------------------
AH JETĖ,AH JETĖ
ASGJĖ S'KA TĖ VĖRTETĖ
KUSH CKA DĖSHIRON
DĖSHIRĖN S'JA PLOTĖSON
--------------------------------------------------------------------------------------
1000 HERĖ MĖFAL
GABIMIN TIM E PRANOJ
MĖ FAL QĖ NUKĖ PATA ZEMĖR
TY TĖ TĖ DASHUROJ

lazdrani
09-02-04, 12:23
MERGIMTARET

Nen tingujt e cjerre
Te musikes bastarde
Me fjale shqipe
Cakrrojme gotat
Flasim me duar
E levizje koke
Syte na lotojne
Nga shtullunga tymi
Dhe ne gurmazin ethare
Zbrazim raki llojesh angleze
Ne shqiptaret e humbure
Bodrumeve europjane.

Kembet i thermojme
Duke vallzuar kinse ship
E as dreqi se merr vesh
C jane keto tundje
Kembeshe e duaresh
Dhe lu Shen Merine
Te ua fale mekatet
Mergimtareve

Me duar te plasaritura
I hudhin para kengetares
Qe kokave te thinjura
E zemrave te zhuritura
Tua heq mallin e dhembjen.
E ajo dreidhet e perdridhet
Dhe me lakuriqesine e vet
Vjele djersen e tyre.

Do ktheheni or miq
Do ktheni nje dite
Pake sa te zbardhur
Ne mos edhe te plakur
Nga malli e vetmia.
I them une ,djali i ............
Dhe qeshjet ne buze
Na i ngrine merzia.Cun Lajci

lazdrani
13-02-04, 10:34
Mos thuaj jo
Te lutem vetem sonte
Dua zemren tende
Dua shpirtin tende
Dua buzet tuja
Dua trupin tende
te ngrohet te ndjeje
Mos thuaj jo
Dua ty dhe vetem ty :wink:

lazdrani
18-02-04, 19:35
Po te shkruaj sonte
kur po me mbyte vetmia
Po mundohem ta thyej
dhimbjen qe pa ma ngulfate
shpirtin,ashtu te lodhure
dhe dermuare...

Nuk lodhem une nga Dashuria!
Sepse te dashuroje ty e dashure
Ti je ajo qe me mbane ne jete
ti pranvera e jetes time.

Sa shume me ka djegure
shpirtin dashuria.Nata eshte
shume e gjate e dhembja
e madhe.

Oh sa jam i eture te te shohe,
se aq forte depertove ne damaret
e shpirtit tim.
Zemra ime per here te pare u hap
dhe te pranoje,aty hyre....

Me kujtohet secila sekond bashke
cdo perkthelje e cila flene para
syve,ne epizode te tere,kujtimet
qe po me djegin shpirtin.

E vetmja gje qe munde te degjoi tani
jane rrahjet e zemres sime dhe
pershendetjet e ngrohta te nje djaloshi
qe prete te takoje ty.Kete te kam premtuar


lazdrani :P

lazdrani
23-02-04, 15:30
Lejome mua ne
afersine tende
Lejome mua ne
driten tende
Lejome mua te
shohe besnikrine
tende.
Lejome mua te
udhetoje ne vendin
e qetesise ku ti
jetone...
Ne ty te dashurohem
do te thote per ju
te kujdesem.
Dielli shehe gjithe
Boten,dhuron drite
dhe ngrohje...
Ti me dhurove
doren tende qe
gjithmone do te
sjelle fat. :P

sexybrikenda
26-02-04, 17:32
L-azdran o lazdran
A-mendon naj here per mu
Z-emra jem po shume te du
D-ua dua vetem ty
R-rofshe sa malet e malsise
A-eshte jete ty me taku
N-je puthje ty me ta dhuru.Nuk di me shkru poezi veq per ty lazdran jam mundu.kiss only you

sexybrikenda
20-03-04, 10:51
PER TY


FJALA NUK ESHTE ME FJALE
NESE UNE VLEREN SIA DI,
NDJENJA ESHTE E PADREJTE
NESE TI E SHPERFILL
SHPRESA ESHTE VETEM DESHPRIM
NESE DURIMI KA HUMBURE
DHE DHEMBSHURIA JOTE ME
E SHTRENJTE SE E TJETERKUJT:

UNE TA JAP ATE QE TJERET E QUAJNE DASHURI
POR TI NUK DO TA PRANOSH
ADHURIMIN QE ZEMRA UA BEN PERENDIVE
DHE ATO IA PRANOJE
DESHIRA E FLUTURAVE TE NATES PER YJET
DESHIRA E NATES PER TE NESEMEN
PERKUSHTIMI I DICKAJES TE LARGET
NGA SFERAT E KEQARDHJES SONE.
PER TY LAZDRAN :cry:

lazdrani
20-03-04, 11:07
:roll: :roll: :roll:

Une nuk mundem me ty

Une nuk mundem te jetoj me ty,
ajo duhet te ishte jete,
Dhe jeta eshte gjithandej
Nga pamja jote e plote
Me merreshin syte
Me bente shurdhe Parajsa
Tek te pranonte ty.

Atje ku je ti,une do te isha,
edhe pse emri im njerzor
Kumbon tejtej
Ne famen qiellore.
Ti je e shpetuar
Une ai qe do te "marre"denim
Pa pranine tende,
Gjithcka eshte ferr pa mbarim


Keshtu vec e vec,
ti atje,une ketu,
Me dyer gjysemhapur
Oqeanet jane ashtu,
Dhe lutjet.
Dhe jete ne mjerim,
Ne pafund
Deshperim!! lazdrani :wink:

Naki
20-03-04, 20:13
ju Pershendes lazdran,qe pas nje pushimi dhe kthimit prap ne kopshtin poetik keni sjell nje freski nje inspirim nga vendlindja te postuar ne vargje
nje krahasim te parajses ku ju jetoni ne mergim dhe nje mesazh te qarte per rilindjen ne jeten private.
tung te pershendes- Naki

sexybrikenda
25-03-04, 15:36
I MERZITUR JAM
I MERZITUR JAM NE MENDIME
i MERZITUR PA FJALE
SIKUR MUNDET ASKUSH
MUA DIQ TE ME DHUROI....

lazdrani
25-03-04, 22:11
Psst!

Enderro endrrat tuja
ne Qetesi.
Nese ti askujt me nuk
beson.
Mbylli derrn dhe dritaret
Per ate qe ti mos te shohesh
RRi qete ne qetesin tende
Sikur ty askush te mos shohe
Edhe atehere kur te ndodhe
Nuk eshte deshira e jote
Ne hijen e territ
Lexo Librin pa fjale
Cka ne kemi,cka kemi pase,
Cka ne...
Nje mengjes te gjitha ikun large...

lazdrani
25-03-04, 22:17
Zemer

Me dhuron zemren
tende per 14dite,
Ti large e pa arriteshme
si nje gjiraf femije
Edhe pse une vertet
jam si stuhia e eres
Nje gje e dashure
dua ta them
Kur une ty te pashe
Nje vrime ne mua u qel
Edhe pse ti nuk e dine
Kete ndjene akoma
me perkthel thelle ne shpirte,
Mos ik ndegjo zemren tende
une te thrrase:Thuaj "Po"!
Sa bukur ishte,kur ty te takova :wink:

lazdrani
30-03-04, 10:05
Zemre e bardhe

Zemra e bardhe nuk
ka ndonje parashikim,
E hapure dhe e kerkuar
Merre ajo te gjithe njerzimin
ashtu si jane..

Te te mirit eshte i mire
Te ata jo te mirit aspake
me pake.
Vesi i saj eshte i bute.

Te te drejtit eshte i besushem
Te jo i drejti nuk eshte pake,
Vesi i saj eshte
Besnikria.

Realizimi nga njeri,
Merre te gjitha mbi
Si kur te ishim femijet e saj
Keshtu fiton njeriu zemren....

lazdrani
01-04-04, 08:24
Eshte mbremje
dhe zemra ime
vjen te ti,
nuk mundem ta ndaloi
te rri te une.
Leshoje ne gjoksin tende
leshohet si nje gur thelle ne ty
Vetem atje gjene qetesin
pergjithmone....
Ne ty.
Ti ke fituar Zemren time.

sexybrikenda
08-04-04, 10:06
:roll: :roll: E bukur Lazdran :wink:

florian
08-04-04, 19:13
DUA TE TE NXEH MOJ HENA IME E VOGEL
LEKURES TENDE TI JAP GJITH DJELLIN
TE PI PA U NDALUR TE SHKUAREN TENDE
GJER SA NE SYT E TU TE RIKTHEHET SHKELQIMI
BUKURIN TENDE DEGJOJ E VUAJ .
NUK ESHT ME DASHURI - ESHTE NJE DRIDHJE MAGJIKE
ESHTE MIKROSKOPI QE NA BERI TE DUHEMI
QE NA BERI TE SHIJONIM FRUTIN E ERRESIRES
UN DO TE KTHEHEM NE ATE PLAZH
TE KERKOJ GUR E KONKILJE
DO TE USHQEHEM ME DASHURIN E ZEMRES TIME
DO TE PRES DEBOREN E TE BIE MBREMJA
PER TU KTHYER PERSERI NE KRAHRORIN TEND.

Naki
12-04-04, 16:14
Kujtesa ime e lodhur
ashtu si ato te avioneve
ne pistat e ndriquara te aterimit
une ty sdo te harroje.


Do te kujtoje shiqimin
e Syve te tu pa fund
pergdheljen e mbytur mbi krahrorin tim
si nje meteore qe nuk fiket.


Brenga erdhi ,iku larg perj teje
veq ndonje enderr naten e shkurtone
duarte do plaken ne largesi kilometrash
shqisat rane ne gjume bota ne terr.

yllka
26-04-04, 18:42
Naki ju jeni talent ne poezit tuja,komliment zoteri....Yllka

Vera
15-05-04, 13:03
YLLI IM
Ylli im, i vetėm,
ne mjerimin e natės, i vetem,
pėr mua, vetėm pėr mua ben dritė,
ne vetmin time bėn dritė;
por pėr mua yll
qė kurrė nuk mbaron se ndrituri,
tė ėshte lejuar njė kohė tepėr e shkurtėr,
tė ma dergosh njė dritė
qė dėshprimin nė mua
nuk e bėn mė therės

Naki
17-05-04, 15:55
EvrokengaNje nate emocionesh
Fetyra te Fokusuara
paraqitje Elegante
ne stile multievropianeGjithe Bota shqiptare
ka vetem nje Deshire
Qe princesha e Kenges
te prezentohet sa me mire


Kendohen Kengete,gare emocionesh
Prezentusja e radhes
ne veshje Kombetare
Valone flamuri kuq e zi
Anjeza Goce Shqiptare


Ushtone Palestra Otomane
nga zeri i shqiponjes Shqiptare
nga syte e saje reflektohen shume deshira
zeri i saje artistike premtone Supriza


Gare emocionesh,Kureshtje te pritura
levizjete e notave ne quota
publiku evropian per Anjezen dhurone pike
Urim-Urime Vendi i 7
Ditelindja e pare e kenges shqiptare ne Evrovision

Vera
17-05-04, 17:01
DUA NJE KUPE PLOT
DERI NE BUZE
"Cfare bukurie e tmerrshme!
Nga ky cast e heq nga mendja cilindo
djal tjeter"

Vera

Dua nje kupe polot deri ne buze
Dhe te zhzhyt shpirtin tim atje brenda:
Mbushma prap me nje bar te fuqishem
Te ma heqe ate Djal nga mendja.

E nuk dua uje poeti, qe nxit
Ndjesit e nje deshire te etur,
Por nje hurbe te thelle
Ta rrekellej nga valet e lumit.

Per t'u cliruar me nje magji
Kraharori im i deshperuar nga perfytyrimet
Me te bukura qe syt e mi te ngazellyer
Pane, dukew mi helmuar mendimet.

Eshte e kot me torturen tmerruese
Embelsia e asaj fytyre engjellore.
Shkendija e shikimit tend vezullues
Dhe ai gji, parajse tokesore.

Kurre i lumtur nuk do te jetme shiki-
mi im,
Per te cilin shijet kane humbur cdo kuptim:
Humbja eshte kenaqsia e poezise,
Adminimi per shkelqimin klasik.

Ta dinte ai si rrah zemra ime,
Me nje buzqeshje do ma lehtesonte
zemren,
Dhe i ngudhelluar do te ndjeja embelsine,
Gezimin, perzier me dhimbje therese.

Si nje toskan humbur ne Lapponia,
Midis bores, mendon Arnon e tij te ndritshme
Ashtu di jesh ti per mua ne perjetsi
HApsira e kujteses sime

lazdrani
23-05-04, 14:50
Ditelindja
Gjashte decenje
te kalitura
ne kockat trupore
te rrethuar
ne rrudhat Ballore
te Nyjezuar ne gishtrinje
te perplasur
stuhi
ne decenje te menagjuar
me cilesi stergjysherore
me gjuhen e gjyshes
ne djepin ku u rriten shume gjenerata
Urime Ditelindja
qe zogjet shtegetare te sodisin
nje kor me kenge Arshikije
ne drase te vekut
qirinjet e ndezur te mos fiken
edhe per nje mije vite
E bukure i nderuar.....Lazdrani :wink:

Barbaroza
24-05-04, 14:40
Naki,komplimente per te gjitha poezite tuaja,dhe kjo per te atin tuaj ishte fantastike!

Vera
24-05-04, 16:46
Naki vertet jeni poet i mir me kenaqsi i lexoj vargjet qe i thurni aq bukur, dhe te bejn qe te ndihesh e qet dhe shum mir

Me kenaqsi Vera

lazdrani
24-05-04, 19:03
Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA

Barbaroza
25-05-04, 10:11
Edhe Lazdran,edhe poet i mrekullueshem :wink:
Lazdrani :arrow: Bravo

lazdrani
31-05-04, 20:31
TI


Ti je ajo qe kam
kerkuar,
Ti je ajo krejt
cka une dua..
Ti je cili im
me i madhe
Te gjitha cka kam
deshiruar ti je
Pa ty jam i harruar
Ti je ledhatimi im
i endrrave te mija
Ti,ti dhe vetem ti..
Tani ty te kam takuar
Ti je dashuria ime...

Murgesha
31-05-04, 20:47
Te lumte Lazdran.
Poezite e tuaja gjithnje me prekin se jane te bukura dhe te qelluara.
Uroj qe jeta juaj te jet poezi e perditshme.

lazdrani
31-05-04, 21:57
M endimet e mija te sjelli lumturi
U rimet tuja jane te ngrohta
R espekti tuaj e qmoje shume
G oce Gjilanse...
E nderura Mbretereshe
SH oqe te bukure ty te kam
A snjehere ty ste harroje :wink:

lazdrani
06-06-04, 13:31
Te pashe ty...


Dje te kam pare,
Ecjen tende,
Floket tuja,
Duarte tuja
Sa dashuri i kam
te gjitha...
Cka mua me kerkonin
gjithe keto vite..
Prese ne thirrje te zerit
tende..Qe emrin tim
te me thrrasesh..
Por nr levizje te krahut
e kuptova se eshte nje tjeter e huaj..
Besoje qe ti je ulure dhe
lutesh ne nje mrekulli..

lazdrani
06-06-04, 13:40
E NESERMJA

SA HERE KAM BESUAR
QE NUK ESHTE E VERTET
CKA UNE ENDERROJE,
QE E NESERMJA MUA
ME TRULLOI..
KAM BESUAR SHPESHE HERE
QE E NESREMJA DITE
ESHTE E QETE...
NE KERKIM NE PAQE
CKA TE GJITHA DO TI JAPJA
VETEM PER NJE FJALE DASHURIE
NGA TI...
DO TE JAPJA GJITHCKA PER NJE LEDHATIM
UDHETOI NEPER RRUGET E THATA
KURRE ME TE THEM "NE"
CKA DO TE JEPJA KETU
VETEM PER NJE DASHURI
AH,ZEMRA IME KERKON QETESINE

lazdrani
06-06-04, 13:45
ESHTE QETESI
DHE KREJT I VETMUAR
NE VETEMI...
PO PRAPE NDEGJOI HAPAT TUAJ
ECI NE MESIN E DHOMES
DHE SHOHE VETEN I PERMALLURE
NE TY.
NDJEJE AKOMA DUARTE TUA
NDEGJOI FRYMEN E MUREVE,
NDJEJE GODITJET E PULSIT
ZEMRES TENDE...
ME MUNGONE DASHURIA JOTE
EDHE PSE KJO ME BENE DHIMBJE
SHOHE SYTE E TU DHE E DI
TI ME MUNGONE MUA SHUME...

lazdrani
06-06-04, 13:52
PJESE E JETES

TI ME ISHE BASHKANGJITURE
NE NJE PJESE TE JETES SIME,
PO JO EDHE AQ,ISHTE ME SHUME...
TI ISHE NJE SHOQE E DREJTIMIT
TIM DHE TE DOJA SHUME.
TI ISHE NE KERKIM TE LINDJES
TAKOVE DASHURIN DHE BESNIKERIN
UNE TE DHUROVA TE GJITHA
UNE MORRA NJE PJESE TE JETES TENDE
POR JA QE NUK ISHTE E GJITHE KJO....
ISHTE ME SHUME...

lazdrani
06-06-04, 14:01
SHIKIMI

KUR SHIQOJE NE DRITARE
SHOHE GJELBRIM,LULE,
PEME,NDJEJE AFERSIN TENDE...
LEJOJE MENDIMET E MIJA TE FLUTUROJNE
TE ME THRRASIN...
KUR NE DRITARE SHIQOJE
NDJEJE NE TOKE,LAGESIN DHE NXEHTESIN
AFERSIA JOTE ESHTE PER KAPJE....
NE MENDIME ME DOREN TIME.

lazdrani
06-06-04, 14:03
VALLZIM NE AKULL

ISHTE BUKURE ME TY
EDHE PSE ISHTE ACAR I MADHE
I GEZUAR ISHA KUR FILLUAM
VALLEZIM MBI AKULL
ZEMRA IME ISHTE E LUMTURE
TANI HARROVA LOTET,
HARROVA VALLEZIMIN
ASGJE TJETER ME SHUME
VETEM NJE PUTHJE

lazdrani
06-06-04, 16:52
UDHETOI NE RRUGE
TE SHKURT,PER SKAJ TEJE.
NE VENDIN TEND TE QETE
TE VORRI I JUAJ I DASHUR VELLA
NE FLETET E LESHURA PRANE TEJE
LEXOJE LUTJEN TENDE...
LEHTE LESHOJE LULE NE VENDIN TENDE
ME DUARTE E MIJA ,GERRUEJ DHEUN TEND
NDJENE DHIMBJET E MIJA?
UNE PRESE ATE DITE,ORE ....
KUR PRAPE NDJEJE ZEMREN TENDE.
Kjo poezi kam kushtuar vellaut tim qe humbi jeten ne komunikacion 78-79

Naki
07-06-04, 14:27
Komplimentet e mija zoteri :!:

Albanam
10-06-04, 15:28
Freski
Nė kulmin e vapės
Shkėndi
Nė terrin e natės

Hije
Nė Ditėn e Gjykimit
Mbrojtje
Nė Ditėn e Pendimit

Dritė
Nė natėn e varrin
Kandil
Mbi urėn e Siratit

Shpėtim
Nė Ditėn e Llogarisė
Shoqėrues
Nė natėn e vetmisė

Ēelės
I dyerve tė Xhennetit
Pengues
I zjarrit tė Ferrit…

Ėshtė Namazi yt
Vepra jote e mirė
Besimi i drejtė nė Zotin
Karakteri i dėlirė

Albanam
12-06-04, 16:23
ENGJĖLLI I VDEKJES

Do tė vijė
Pėr tė vizituar
Gjithsesi
S’ka pėr tė harruar.

Do tė vijė
Kur tė jetė Caktimi
Atė ditė
S’ka vend pendimi.

Do tė vijė
Pas shpirtit tėnd
Nuk tė fsheh dot
Asnjė kėnd.

Zėri tij
Ēdokend thėrret
S’i bėn ballė
As prijės as mbret.

Do tė vijė ai
Padyshim
A je bėrė gati
Pėr atė takim?

Ai ėshtė kėtu
Po afrohet
Ėshtė realitet
Qė nuk mohohet.

Kush i iku
Deri tani
Qė t’i shmangemi
Unė e ti?

Naki
12-06-04, 20:40
Binjaket

Ninullat e rritura
ne djepin me ornamente
te gdhendura me briskun
nga duarte
e arkitektit gjysheror

Vaji i femijes duet
threte Memen
sikur kerkone qumeshte
ka vetem nje deshire
te rritete sa me shpejte

Femijet duete lozine
qeshine dhe qajne
nena kendone ninullen
si akorde te muzikes

Binjake me dy Zemra
me cilesi dhe virtyte te njejta
me sy te kalterte
te kalitur ne vite
sote festojne Ditelindjen


8 qershore 2004,Mainz

VARDARI
15-06-04, 10:04
Alfabeti

A- lbana e vogėl si nxėnėse e mbare

B- ėnte ēmos qė shkronjat t’i mėsonte sa mė parė
C- opė-copė bėhej,s’e zinte vendi vend
Ē’- e do qė alfabetin nuk mund ta mbante mend
D - uhej sa mė shpejtė pėrmendėsh ta mėsonte
DH-e para gjithė klasės s’i vjershė ta recitonte
E -ndej nė shtėpi dhe mendonte me veti
Ė -shtė paksa i gjatė dhe ky alfabeti
F -akt qė gjuha shqipe ėshtė shumė e mirė
G -abim qė alfabetin e ka pak tė vėshtirė
GJ -uha mė xiglohet kur them shkronjėn RR
H -iē s’na duhen dy,kur mjafton vetėm njė
I -natosem shumė, skuqem bėhem flakė
J -a qė shkronjėn TH s’e shqiptoj aspak
K -ot Ē-nė dhe Q-nė qė i krahasoj
L -ėre qė janė tepėr,por dhe krejt njėsoj
LL-oj-lloj XH-ja ,GJ-ja, tė forta e tė buta
M-end nuk mund t’i mbaj, u lodha u kėputa
N-donėse mundohem,nuk kuptoj asgjė

NJ -ė N dhe J kur kemi,ē’na duhet shkronja NJ
O -bobo ē’mė duhet tė mėsoj tash prore
P -aska kaq shumė shkronja,zanore,bashkėtingėllore
Q-ahej kėshtu Albana ditė e pėr ditė
R-adhė mė radhė shkronjat,duke i pėrsėritė
RR-egullisht duke i thėnė ato rend e rend
S-i padashur tė gjitha, i kishte mbajtur mend
SH-end e verė dukej Albana e gėzuar
T -ridhjetėegjashtė shkronjat i kishte mėsuar
TH-onte e gėzuar,kėto shkronjat sa tė mira
U -nė kot paskam menduar,se janė tė vėshtira
V -rap shkonte nė shkollė,kėmbėt i shpejtonin
X -ixa nga gėzimi ,sytė i lėshonin
XH -amat e dritareve tė hapura dridheshin
Y -llka dhe fatosa ta dėgjonin mblidheshin
Z -ėri i saj i ėmbėl nė tėrė klasėn kumbonte
ZH -gėndėrr iu bė ėndėrra qė aq shumė dėshironte.[/color]

VARDARI
15-06-04, 10:05
Alfabeti

A- lbana e vogėl si nxėnėse e mbarė
B- ėnte ēmos qė shkronjat t’i mėsonte sa mė parė
C- opė-copė bėhej,s’e zinte vendi vend
Ē’- e do qė alfabetin nuk mund ta mbante mend
D - uhej sa mė shpejtė pėrmendėsh ta mėsonte
DH-e para gjithė klasės s’i vjershė ta recitonte
E -ndej nė shtėpi dhe mendonte me veti
Ė -shtė paksa i gjatė dhe ky alfabeti
F -akt qė gjuha shqipe ėshtė shumė e mirė
G -abim qė alfabetin e ka pak tė vėshtirė
GJ -uha mė xiglohet kur them shkronjėn RR
H -iē s’na duhen dy,kur mjafton vetėm njė
I -natosem shumė, skuqem bėhem flakė
J -a qė shkronjėn TH s’e shqiptoj aspak
K -ot Ē-nė dhe Q-nė qė i krahasoj
L -ėre qė janė tepėr,por dhe krejt njėsoj
LL-oj-lloj XH-ja ,GJ-ja, tė forta e tė buta
M-end nuk mund t’i mbaj, u lodha u kėputa
N-donėse mundohem,nuk kuptoj asgjė

NJ -ė N dhe J kur kemi,ē’na duhet shkronja NJ
O -bobo ē’mė duhet tė mėsoj tash prore
P -aska kaq shumė shkronja,zanore,bashkėtingėllore
Q-ahej kėshtu Albana ditė e pėr ditė
R-adhė mė radhė shkronjat,duke i pėrsėritė
RR-egullisht duke i thėnė ato rend e rend
S-i padashur tė gjitha, i kishte mbajtur mend
SH-end e verė dukej Albana e gėzuar
T -ridhjetėegjashtė shkronjat i kishte mėsuar
TH-onte e gėzuar,kėto shkronjat sa tė mira
U -nė kot paskam menduar,se janė tė vėshtira
V -rap shkonte nė shkollė,kėmbėt i shpejtonin
X -ixa nga gėzimi ,sytė i lėshonin
XH -amat e dritareve tė hapura dridheshin
Y -llka dhe fatosa ta dėgjonin mblidheshin
Z -ėri i saj i ėmbėl nė tėrė klasėn kumbonte
ZH -gėndėrr iu bė ėndėrra qė aq shumė dėshironte.[/size]
[/size]

yllka
17-06-04, 11:12
VALLZIM NE AKULL

ISHTE BUKURE ME TY
EDHE PSE ISHTE ACAR I MADHE
I GEZUAR ISHA KUR FILLUAM
VALLEZIM MBI AKULL
ZEMRA IME ISHTE E LUMTURE
TANI HARROVA LOTET,
HARROVA VALLEZIMIN
ASGJE TJETER ME SHUME
VETEM NJE PUTHJEVERY NICE :wink:

Mirdita
20-06-04, 15:13
Natyra te ka denuar

plage ne zemer te ka sjell

sepse ti dikur ske besuar

e fati ne ujra te ka sjellDamari rrahe me aritmi

gjakune e ngrohte epercjell ne qdo qelize

mendja me eshte fiksuar per vendlindje

malli per shoqeriQdo hape i shkurtuar

qdo shiqim i mjegulluar

jetoje si peshku pa uje

larg Vendlindjes i merguar :roll: Naki me ka pelqyer shume kjo poezi.Komliment

lazdrani
21-06-04, 08:04
Endrra


Ne vitet e tua o enderr
E le nje trag harrimi
Ne rrjete marimangash
Fle qete trishtimi
Shpirt oratori hesht
Para tmerrit tend.
Ne gjirin tend me figura
Levrimin e dites lajmeron
Sot sa peshon peshorja
Ndoshta pa nje
Nje dritare e mbyll nga tymi
tjetren tymi te mbyllur s'e le.
Me shpirte lozin ankthi e tmerri
Endrra neper dallge ne gjume ve
Me ninullat e amshimit..

Albanam
21-06-04, 17:56
JETA E POPULLIT TIM

Jetė e ndrydhur nė lotė
E fundosur dhe ngulfatur nė gjak.

Jetė pėrplot me vrerė
E humbur dhe tretur nė erė.

Jetė e ngjyrosur zi
Pėrplot me frikė e uri.

Jetė me dhembje e tradhėti
E etur pėr paqe e liri.

Jeta e popullit tim
Nė pranga, nė shtrėngim
Plot vuajtje e mjerim
Jeta e popullit tim.


Tetor 1992

lazdrani
21-06-04, 18:27
Me ty

Me ty vjen edhe kjo jehone
E zemres sime,
O ere e kendeshme
Dergoje atje.
Lehtas thane rrugen e lotimit
Qe rreshqet fshehtas e shkrihet
Ku pikon...
Te i ziu det qe pa te bardhat net
E me ujekuqin pat shoqeni
Duke fshehe ate qe nuk e do.
Jehona ime i bashkohet
psheretimes
E zemerflakes
Qe shkrin hekurin edhe kur nuk pikon.

Albanam
21-06-04, 18:44
KOSOVA

Fjalė e ėmbėl
Qė si vendburim ka zemrėn
Por njėherazi e hidhur
Fjalė e pėrlyer me gjak.

Kosova
Sinonim i dhunės, terrorit, skamjes
Shprehje zėvendėsuese
Pėr urinė, plumbat, mjerimin
Tanket e blinduara.

Por, njėherazi
Kosova
Simbol i qėndresės, pajtimit
Dhe shpresės.

Shpresės se sė shpejti
Kėtu do tė ngadhnjejė durimi
Lulet do tė zėvendėsojnė plumbat
Do tė agojnė liria dhe paqja
E bashkė me to
Fjala e All-llahut
Dhe morali islam.


Prill 1992

Vera
21-06-04, 19:13
Endrra


Ne vitet e tua o enderr
E le nje trag harrimi
Ne rrjete marimangash
Fle qete trishtimi
Shpirt oratori hesht
Para tmerrit tend.
Ne gjirin tend me figura
Levrimin e dites lajmeron
Sot sa peshon peshorja
Ndoshta pa nje
Nje dritare e mbyll nga tymi
tjetren tymi te mbyllur s'e le.
Me shpirte lozin ankthi e tmerri
Endrra neper dallge ne gjume ve
Me ninullat e amshimit..


nuk kam koment sa e bukur kjo poezi zotri lazdrani
se edhe ti shpesh ma dridh zemren me poezit e tua te mrekullueshme, te lumt

Dr. Leone
22-06-04, 12:15
Si gjethe

Une jam si gjethe e brishte
qe dridhet shpejt nga flladi.
Jam si cirke uji
qe thyhet lehte tek pragu.

Jam si vaji i shpirtit
qe mberrin tek loti.
Jam si drite- netet
qe i rrotullon moti.

Jam gjithcka qe thyhet
Jam gjithcka qe shkrihet
Jam gjithcka qe bie
e perseri ringrihet.

Jam si gjithe te gjallet
Jam si gjithe te vdekurit
Trembem lehte prej mishit
Nuk thyhem prej hekurit

Une jam si gjethe e brishte
qe dridhet shpejt nga flladi
Si gjethe qe e merr era
dhe e con tek pragu .........

Dr. Leone

lazdrani
22-06-04, 17:53
Une dhe Ti

Viktime e thashethemeve
ne kete bote te flamosur
oratore ze i genjeshtres
erresire e se vertetes
aktori te tragjedise
i mungon tema e dashurise sone
dhe tymi i cigareve
eshte perde qe shenon
aktin e pare...

lazdrani
22-06-04, 17:59
Shoqeria juaj

Ne jemi kritika e mendjes tuaj
Ju flisni harroni kohen veten.
Te bukuren te vlefshem te
paprekuren
e uzurpojne vetem ne enderr.
Nga meshira fjale te embela
u flasim,pa menduar per
prapavine.
Gjykojme gjera te pamoralashem
sikur engjujt e pafajesise.
Djaj pas fytyrave u fshihen
digjen si gacat qe qendrojne
nen hi.
Pervelojne me shume se ate
qe e sheh me sy.

Engjellushja
23-06-04, 13:33
Kur t vdes...........
t lutem mos vajto !!
Se sa isha gjall,
zemren ma ke kall.


Jam nje vajz Romantike
dhe bukuris Shpirterore
gjith i kam dhen rendsi

I dua gjerat e bukura
siq esht Dashuria e vertet
sinqeriteti dhe Lumturia
por kur nuk i perjetova
perpos vuajtjes dhe genjeshtrave

Jam si jam t ndryshoj, esht von
dot mbes Romantike deri n fund
do t shpresoj ende ce ka Dashuri t vertet
dhe sinqiritet, e per Lumturi...?????
Kur dot t gjej keto t dyjat
Lumturia dot vjen vet !


Nese dashuria t duket plumb!
Rruaje nje per vehte se te vyen per n Fund!
Nese je Penduar!?
Mos mallko Fatin!
Zoti ka meshir dhe do ta fal mekatin

Nese Dashuria per ty esht urretje:????
Mos ja fal askuj!!
Por mbaje per vehte!!
Nese Ti ke humbur????
Shko gjej rruget tua, vec mos i plagos t tjeret sikur mua !!!

Mjafton vec nj Fjal, tma thot Buza jote,
dhe me ty dot shkoja.... der n Fund t Botes
pa ty Dielli nuk m nxeh,
pat y hena nuk shendrit
se ty t kam Zemer, t kam Shpirt !!

Lumi rrjedh Uj, zemra Pikon gjak, dua ce t shoh,
por jemi shum larg.
Me thik mem therr aspak nuk ankoj,
por edhe e vdekur....
per ty dot mendoj !!

Ju pershendes t gjithve :wink:

sexybrikenda
23-06-04, 15:21
TI


Ti je ajo qe kam
kerkuar,
Ti je ajo krejt
cka une dua..
Ti je cili im
me i madhe
Te gjitha cka kam
deshiruar ti je
Pa ty jam i harruar
Ti je ledhatimi im
i endrrave te mija
Ti,ti dhe vetem ti..
Tani ty te kam takuar
Ti je dashuria ime...BRAVO BRE LAZDRAN SE ME TY SKA :P KISS YOU

lazdrani
26-06-04, 16:41
DICKA E NEMURE PARA BJESHKEVE

Le te shkyhet terri ku
marshojme drejt Majes
Duke hapure shtigje ne
bjeshke e ne shpirte
Pranvera te djegura zgjohen
ne vargun e Nentorit te trete
Me plumb filluam nokturna
te shkruajme
Per gjymtyre te mbetura
ne fushebeteja me ujin e ashtit tone
Per kohen e skenderbeut e shuajme
Etjen
Trimeria flokeron ne kulmin
e enderrave hena
Lartesia e mendimit tejkalon
bresherite e plumbave
Kokrrat e medyshjes kahere e beluan
Ndermjet shtepive te kallura te
Dukagjinit fusha te minura
Ne kurriz femije berrylat e
kohes thyhen
Dridhet gezhoje e lebyrur e mendimit
Dicka e nemure po fshihet para Bjeshkeve


(Poezi e Agim Ramadanit shkruar Gushte 1998)

Albanam
26-06-04, 23:16
MĖRGIMI

Nisje trenit
Fishkėllimė
Pėr nė rrugėn
E pakthim.

Ndarje
Mallėngjim
Pėrshėndetje
Pėrqafim.

Njė pikė loti
Si mallkim
Pėr atė rrugė
Kob mėrgim.

Pika loti
Nė faqen e mpirė
Nėpėr trup
Gjak i ngrirė.

Si rrufe
Lind njė mendim
Pėr njė ditė
Me plot gėzim.

Shtėrngim duarsh
Pėrmallim
Zemra e thyer
Thotė njė urim
Rrugė e mbarė
Nė atė mėrgim.

Dhe nė fund
Njė pėrkujtim
Mos harroni
Vendin tim.

Njė besė
Njė dėshirė
Pėr kthim
Sa mė tė mirė.

Albanam
27-06-04, 23:13
FĖMIJĖRISĖ

Ora dymbėdhjetė, mesditė
Qetėsi mbretėron nė dhomėn time
Njė erė e lehtė fryen jashtė
Nė mendjen time shpalon kujtime.

Mė kujtohet fėmijėria
Ajo kohė e ėmbėl prore
Topi dhe lodrat tjera
Dita e parė shkollore.

Me mallėngjim pėrkujtoj
At’ gėzim, at’ lumturi
Borėn e parė tė dimrit
Rrėshqitjet me sajė e ski.

Sot kėtu nė dhomėn time
Kur po shpaloj kėtė kujtim
Si rrufe qė bie nga qielli
Nė shpirt mė lind njė psherėtimė.

Ah sikur tė mundesha
Tė bėj atė qė s’ka mundėsi
Qė vetėm pėr pesė minuta
Tė kthehem nė fėmijėri.

Albanam
27-06-04, 23:15
KUSH?

Kush ėshtė Ai qė mė krijoi
Kush mė dha shpirtin dhe mė jetėsoi
Kush mė bėri tė tillė ēfarė jam
Kush mė dha gjithė atė qė kam.

Kush mė dha mendjen
Qė tė mendoj
Kush mė dha vullnetin
Qė tė mėsoj.

Kush m’i dha duart
Qė vet tė punoj
Kush m’i dha kėmbėt
Qė kudo tė udhėtoj.

Kush m’i fali sytė
Tė shoh kėtė natyrė
Kush m’i dha veshėt
Tė dėgjoj njė fjalė tė mirė.

Kush ma dhuroi gojėn
Tė ha e tė pi
Kush m’i fali gishtat
Tė shkruaj kėtė poezi.

Ai ėshtė Krijuesi i gjithėsisė
Ėshtė Udhėrrėfyesi i lumturisė
Ai krijoi kėto hiē pa mund
Ai ėshtė All-llahu i pafund.

Atij i qofshim falė
Atė e falėnderojmė
Dhe vetėm prej Tij
Ndihmė kėrkojmė.

sexybrikenda
01-07-04, 21:14
MĖRGIMI

Nisje trenit
Fishkėllimė
Pėr nė rrugėn
E pakthim.

Ndarje
Mallėngjim
Pėrshėndetje
Pėrqafim.

Njė pikė loti
Si mallkim
Pėr atė rrugė
Kob mėrgim.

Pika loti
Nė faqen e mpirė
Nėpėr trup
Gjak i ngrirė.

Si rrufe
Lind njė mendim
Pėr njė ditė
Me plot gėzim.

Shtėrngim duarsh
Pėrmallim
Zemra e thyer
Thotė njė urim
Rrugė e mbarė
Nė atė mėrgim.

Dhe nė fund
Njė pėrkujtim
Mos harroni
Vendin tim.

Njė besė
Njė dėshirė
Pėr kthim
Sa mė tė mirė.SHUME SHUME E BUKURE KJO POEZI I NDERUAR ALBANAM!!!!

Naki
12-07-04, 10:00
I Dashuruari

Nga maja e shkembit
Ti Leshova Syte
per te pare
se si po shendrite

Nga rruga te vezhgova
me mallin qe me djege
ku ishe ti e dashur
te kerkoja e s"mund te gjeja dot

Nga gjumi u Zgjova
Ne enderr te pashe
ah q"mu lige Zemra
Nga syte e ballit
me pikuane Lote

Nga Mushkrite Persiatja-Rrenkoja
e tonuar ne akustik
athua e dashur si mundem
pa ty te marre fryme

Nga Zemra reprodukoja Emocione
te shkrire ne nje Idol
te dua-te dua e dashur
pa ty s"mund te jetoi

21.qershor 1992

GEZIM AVDIJA
14-07-04, 00:21
J-u me pyesni kend e dua
U-sa pytje e lehte per mua
V-etem shkronjat e para lexoni
E-pytjen shpejt do ta kuptoni (pa keq kuptim)

fisniku
14-07-04, 21:24
ATEDHEU
Vend i bukur toka jone
aty ku se pari thirrem Nene,
aty ku buka eshte me e embel,
aty ku endrra behet zhgender

Atje ku kenga ka tjeter kuptim,
atje ku Pranvera vjen si vegim,
atje ku shpirti e gjen qetesine,
ky pra eshte Atedheu yne.

Atedheu eshte vendi qe kur e kujtojme,
nje malle i madh se c`na kaplon,
na kaplon malli qe eshte grumbullu
qysh prej kohes kur prej tij jemi largu.

ShEjToNkA
02-08-04, 00:19
Zhgėnjim

Tė dua i thashė diellit nė mėngjes
Njė re ma mbuloi
Tė dua i thashė lules nė lendinė
Njė erė e marrė ma rrezoi
Tė dua i thashė gurit mjekėrrthinjur
U ngritė kokės me qėlloi
Tė dua i thashė zogut mbi degė
Hapi krahėt fluturoi
Tė dua i thashė lumit sydallgėzuar
U tha s'e di ku shkoi
Tė dua i thashė dhelprės sė qiellit
Njė yll ziliqar s'ma lėshoi
Tė dua i thashė vajzės
Iku shpatit tė ėndrrės s'mė dėgjoi
E thashė me vete : "C'zhgėnjim"
Mbeta veq me Lotin tim!Tė pyes

Tė pyes ku po shkojmė?
Mė thua ,s'e di!
Mė pyet, pse jetojmė?
Pėrgjigjen s'e di.

E prap tė ledhatoj
Flokėt e zi,
Tė puthė ,tė pėrqafoj,
E tė shtėrngoj nė gji!

Tė dua tė themė,
Tė dua , a e di?
Tė puth nė buzė,
Mė puth dhe ti.

E pastaj ,heshtje ,qetėsi,
Dy zemra dėgjohen
Herė unė ,herė ti,
Tė dua , dėgjohet pėrsėri.

Kėshtu vazhdojmė nė pafundėsi,
Herė tė prek unė ,herė mė ndez ti.
Dy zemra janė bėrė njė.
Vallė , a s'ėshtė kjo DASHURI?!

Tė pyes ,pse jeton?
Mė thua ,pėr Ty!
Mė pyet ,c'farė do?
Tė themė....., Tė Dua Vetėm Ty!

ShEjToNkA
03-08-04, 01:21
Eja

Kur do qė t'i tė vish,
Pėr Ty ,jo kurr s'bėhet vonė.
Nė brendin e zemrės sime,
Do kesh Ti vend pėrgjithmonė!
Ndaj prore tė pres me mall,
I djegur shkrum ,i pėrvėluar.
Nėse tė kam dashur dje e sot,
Dije se pėr jetė kam pėr tė
DASHURUA!
Ti je shpresa ime e vetme
E kėsaj kohe tė pakohė qė po kalojm.
Kėtu e deri n'amshim le tė duhemi,
Dhe zemrat njė ditė t'i bashkojmė.
Ti je njė dritė feniksi mes errėsirash,
Njė dėshirė kam dhe atė ma plotėso!
Eja tė zhytemi nė ujėrat e pa fund t'qetėsisė
Mė mbaj nė gji dhe thell me pėrqafoo.....Dashuria

Dikush me mall tė dashurisė jeton,
Por vdes dhe kur se pėrjeton.
Dikush e shiojn tėrė jetėn,
Dhe nuk ja dinė vlerėn.
Dikush e kėrkon,
"E ėmbėl ėshtė ", Mendon!
Dikush jeton,
Qė njė ditė dikush ta dashuron.
Dikush lėndohet,
Dhe tėrė jetėn nuk shėrohet.
Dikush shpreson,
Se njė ditė do tė dashuron.
Dikush s'beson ,
Qė DASHURIA Egziston!

ShEjToNkA
05-08-04, 00:04
Tė Dua

Tė dua sepse humba vetėn nė ty
Tė dua sepse gjeta vetėn nė ty
Te dua si qeshė
Tė dua kur mendon
Tė dua kur s'ban asgjė
Tė dua kur pėrshpėrit
Tė dua edhe pėr fatin tėnd tė mallkuar
Tė dua qė pėrmes teje fitova besimin nė tė bukurėn
Tė dua sepse mėsova qė dashuria do tė thotė humbje
Tė dua sepse pėr ty do ipsha gjithėcka
Tė dua nė heshtje
Tė dua nė heshtje sepse aty pashė dashurin
Tė dua sepse me humbe dhe tė humba pa dashje
Tė dua pėr duart e tuja tė brishta
Tė dua pėr friken tėnde
Tė dua qė je shfaqur si nė ėndėr
Tė dua qė tė humba si nė ėndėr
Tė dua qė tė lash si tė humburė
Tė dua qė tė lash duke vuajtur
Tė dua pėr fjalėt tua tė sinqerta
Tė dua dhe me ty e dua krijusin qė tė ka falur
Dhe mė tregoi qė nuk jam e harruar

aferdita
07-08-04, 17:34
Per ty Jetoj
se te dua shum
syte e tu te bukur
i shoh edhe ne gjum,
jeten do ta jap,
per tenden dashuri
dhe ne varr te me pyesim
do ju flas per ty,
naten sme ze gjumi,
ne enderr te shoh ty,
si ti kaloj oret deri ne takim te ri
prandaj po te shkruaj
me ndjenja te sinqerta
mos ngurro por eja
per ty jepet jeta..................

Agroni22
11-08-04, 17:37
Per ty Jetoj
se te dua shum
syte e tu te bukur
i shoh edhe ne gjum,
jeten do ta jap,
per tenden dashuri
dhe ne varr te me pyesim
do ju flas per ty,
naten sme ze gjumi,
ne enderr te shoh ty,
si ti kaloj oret deri ne takim te ri
prandaj po te shkruaj
me ndjenja te sinqerta
mos ngurro por eja
per ty jepet jeta..................hej kujna ja ki kushtu kit poezi te bukur tung nga goni

ShEjToNkA
15-08-04, 01:22
Dėshiroj

Dėshiroj tė bėhem blerim,
Tė bleroj zemrėn tėnde.
Dėshiroj tė bėhem erė,
Tė ledhatoj nė qetėsi flokun tėnd.

Dėshiroj tė bėhem lule,
Tė lulėzoj nė kopshtin e zemrės sate.
Dėshiroj tė bėhem kėngė,
Tė argėtoj shpirtin tėnd,

Dėshrioj tė bėhem rreze ,
Tė ngrohė trupin tėnd.
Dėshiroj tė bėhem krua
Tė freskohėsh nė mua.

Dėshiroj tė bėhem lot i yti,
Ehhh tė rrėshqasė nė qepallat e tua!

ShEjToNkA
16-08-04, 01:57
Miku Im

Tė pata mikun mė tė mirė,
Kur pata nevojė pėr pėrkrahje.
Mė ndihėmove shumė,
Qė tė kalojė atė kohė e cila mė mundojke.
Mė qėndroje pranė sa herė qė kisha nevoj,
Sa herė qė ndihesha keqė ,
sa herė qė ndihesha e trishtuar,
Ti dhe vetėm Ti mė ndimoje!
Nėse mendon se tė harojė ,gabohėsh!
Nėse mendon se s'mė intereson ,gabohėsh!
Ty do tė kemė pėr herė Mikun mė tė mirė.
Ti do tė jeshė pėr herė nė zemrėn time.
Ti do tė jeshė Miku imė i shtrenjėt,
Tė cilin nuk e ndėrroj me asgjė!
Mė dukėsh pak se je nė inat me mua,
Nuk dua tė shofė tė trishtuar.
Sepse Ti je njeriu qė me ke ndihėmuar,
Dhe e di se do mė ndihėmosh pėrherė!
Mos harro se edhe unė dua ,
Tė vazhdojė tė jem Mikesha jote.
Qė tė ndihėmoj po qė se ke nevoj.
Qė tė jem afėr sic ishe ti pėr mua!
Dua tė qėndrojm miq edhe mė tutje ,
Tė kuptojm dhe ta ndihėmojm
Njėri tjetrin.....
Ti mė ke ndihėmuar shumė.
Nuk do t'i harojė tė mirat e tua,
Edhe ku do qė do jamė ,
Pėrherė do mbetėn nė mendjen time.
Gjithashtu edhe Ti!
E di qė nuk mjaftojn kėto vargje,
Pėr tė treguar tė gjitha.
Po megjithatė po mundohem ,
Tė tė tregojė se sa i rėndėsishėm je pėr Mua!
Tė urojė me zemėr gjithė tė mirat nė jetė!
Qė tė jeshė i lumtur pėrherė ,kėtė e dua nė jetė!
Dėshiroj qė c'do dėshirė e Juaj tė bėhet realitet,
Pėrherė tė jetoshė nė paqė i qetė!

ShEjToNkA
22-08-04, 22:28
Njė Aventurė

Vdekja do ishte nderė
Vetėm tė mos shofė kurr mė
Se pėr Ty nga tė tjetėrt
Rishtas kuptojė njė aventur
S'ėshtė reale nga njė besė
S'ėshtė reale nga njė shpresė
S'ėshtė relae pėr njė dashuri
Qė tė shuhėt nė rini
Pse s'mė the Ti vetė me gojė
Ta kisha ndėrpre kėtė lojė
Dhe do tė thosha rruga e mbarė
Kurr mė nuk do t'ishimė parė
E gėnjeve vetėn tėnde
Por mė shumė mė gėnjeve mua
Tė besoja kur mė thoje:
Vetėm Ty Unė Tė Dua
Ishe mėsuar me gėnjeshtra
Kjo nuk ishte hera e parė
Por me mua tė doli ndyshe
Se unė nuk jam njė qyqare
Tė bėra qė tė pendohėsh
Por kėtė kurr nuk ta falė
Zemrėn tėnde e hudha nė zjarrė
Dhe lotėt pėr Ty i ndala
Kur kuptoj se nė kėtė botė
Ti mė nuk ekziston
Me dhimbje femre festojė
Se vetėm vdekjėn e meriton
Nėse jeta tė denoi
Tė dėnoi edhe Zoti i madhė
Mua nga zjarri mė shpėtoj
Dhe nga zia mė solli bardh
Nuk e meritove lutjen
Nuk e meritove mėshirėn
Nuk e meritove zemrėn
Qė cdo herė tėplotėsoj dėshirėn
A e mritove tė qajė
A e meritove tė vuaj
JO -Nuk meritove asgjė
Se e logarite tė huajė
Tė vuaj pėr Ty s'ka mė kuptimė
Njė jetė tė re pa shpresė e pres
Me syt e pėrlotur tė qaj
Dhe nė fundė e gėzuar tė Vdesė

ShEjToNkA
24-08-04, 22:26
C'ėshtė Jeta..

C'ėshtė jeta?
Fluska sapuri.
C'ėshtė vdekja?
Shpėrbėlim i jetės.
C'ėshtė bota?
Njė pikė helėm nė hapėsir.
C'ėshtė mė e pakuptuar nė botė?
Vdekja.
Cila ėshtė kafėsha mė e egėr?
Njeriu.
Po mė e butė?
Ajo qė s'ka lindur.
Cili njeri ju duket mė i poshtėr?
Ai qė ndyshon vetėn me njė emėr tė huaj,
Dhe ai qė punon aq mizorisht sa qė nuk e kujton as vdekjėn.
C'ėshtė budallallėku?
Tė duash njė gjė qė se ke ,
Dhe tė kujtoshė se je ai ,qė s'je.
Po puna mė e menqurė?
Ta gėzoshė tė tanishmėn.
C'ėshtė mė e afėrme?
Vdekja.
Po mė e largėt?
Zemra ime me tė tėndėn ,
Dhe filimi dhe fundi i hicit.
C'farė ėshtė e pa vdekur?
Hapėsira.
C'farė ėshtė mė e bukur?
Fantazia.
Po mė e shumtuarė?
Smundja.
Mė e hidhurė?
Jeta.
Mė e ėmbėl?
Hici.
C'gjė ėshtė mė e madhe?
Libri i botės.
Po mė e rėndė?
Fjala.
Kur shpėrbėlehėt njeriu?
Kur kujton vehtėn tė lumutur.
c'farė gjė ju dukėt mė e mėrzitur?
C'do sendė ėshtė mė e mėrzitur se njėri tjetėri.
C'farė gjėje ju dukėt mė e vėshtirė?
Tė jeshė njeri.
Po mė e lehtė?
Tė krijosh krijesė njerzore.
Cili ėshtė ngushėllimi i tė pasurit?
Pesha e qeses.
Po i robektit?
E ardhėmja.
Po c'pėrban jeta e njriut?
Vetėm dyshime.
E ardhmja e fundit.

Naki
30-08-04, 17:56
ATDHEU

PARAJSA KU
GJUMI DHE RAHATIJA
QETESINE GJENE
ENDRRAT RINORE
ZGJOHEN ME DIELLIN
QE NGROHE
MURET E SHTEPISE

ZOGJET SODITIN
KENGET NEPER
DEGET E PEMEVE
QE U MBJELLEN
NE RININ E HERSHME

RRUGET TE SHTRUARA
ME GURET ME TE QMUAR
TE SHPERLARE NGA LUMI IBER
QDO HAPE ME I SHTRENJET
SE QDO TEPIH METROPOLESH

VATRA KU BUKA POGAQE
DHE GJIZA URINE E SHUAN
KU KENGA DHE VALLJA
NUK KENDOHET DHE LUHET
ASKUND ME MIRE

Naki
04-09-04, 20:16
Enderr

Te shikoj nga larte
Me sy te etshem e,
Te perlotur me duket
Se te shoh te perkdhel
Me duar por jo kjo
Eshte vetem enderr.


Kjo poezi kushtua nga zemra e lazdranit :wink:

Engjellushja
05-09-04, 00:15
Dashuria e Vertet

Jeto se un kam vdek per ty
shko dhe mos me lyp me sy
dashuroje tjetren e cila te gezon
se per ne te dy, dashnija perfundon
ti mu me lendove, me ate me tradhtove
qe un shum te deshta, bama hallall
por pse me tradhtove, ty te koft harram
tash po pin raki, por aja ste ndihmon
se ti i dashuri im, mua smun m“harron
smundesh mem harru, se te deshta pa hile
nuk jam une si ti , me zemer katile
kur te bihe shi, dije kush po qan
ishte ajo qika me zemer te vrar
ti je fajtor, se ma prishe jeten
dashta me jetu me nje emer tjeter
tash e more vesh se mke humbur mua
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua
tash ishim se bashku, sabah per sabah
vet i ki fajet, se lype mu nda
pi kujton ditet kur ishe me mua
von e more vesh sa me ke lenduar
e lendove dhe veten, se po don me tu kthy
por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy
une po martohna, por e lumtur sjom
si te jam e lumtur? kur ne mend veq ty te kam
i dashuri im, ne darsem po te thrras
du mem pa ti, kur zemra me plas
ne krahet e tu, une dua me vdek
amanet po ta la, mos me harro per jet
deshira ime ke, qe me ty te martohna
por nuk mrina i dashur, nuk e perjetova!!

Naki
10-09-04, 18:17
Nje DekadDite Marsi

Dite Pranverore

Zbrite si nje Flutur

mbi Kafken Cungore

Ne nje Planet

ku Hena dhe toka

bejne levizje

shkembejne Rreze Diellore

Atdheu i ndare Gjeografikisht

Nga vendqendrimi

Aty ku se pari Elektroni

Shkarkoje Rezonanc,fotone Ndriquese

Muaji i veshur ne kemishe

te Bardhe Kristalizuese

Ne mes dy sferave Gjeografike

te Jonizuar ne Adicion

Fjalet dhe peshperitjet

marrin Mesazh Atdhetar

Te kurorzuar ne Fuzionim

te Shkelqyer ne flori.

Buzeqeshje Diellore

Harmonizim Emocionesh

Rreze e pare Dashurije

Qiell i paster Kalteror.

Nexhati
13-09-04, 14:49
Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA

Lazdran komplimet se me ka pelqyer kjo poezi shume....Mbetesh i pershendetur zoteri

Nexhati
13-09-04, 14:56
Dashuria e Vertet

Jeto se un kam vdek per ty
shko dhe mos me lyp me sy
dashuroje tjetren e cila te gezon
se per ne te dy, dashnija perfundon
ti mu me lendove, me ate me tradhtove
qe un shum te deshta, bama hallall
por pse me tradhtove, ty te koft harram
tash po pin raki, por aja ste ndihmon
se ti i dashuri im, mua smun m“harron
smundesh mem harru, se te deshta pa hile
nuk jam une si ti , me zemer katile
kur te bihe shi, dije kush po qan
ishte ajo qika me zemer te vrar
ti je fajtor, se ma prishe jeten
dashta me jetu me nje emer tjeter
tash e more vesh se mke humbur mua
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua
tash ishim se bashku, sabah per sabah
vet i ki fajet, se lype mu nda
pi kujton ditet kur ishe me mua
von e more vesh sa me ke lenduar
e lendove dhe veten, se po don me tu kthy
por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy
une po martohna, por e lumtur sjom
si te jam e lumtur? kur ne mend veq ty te kam
i dashuri im, ne darsem po te thrras
du mem pa ti, kur zemra me plas
ne krahet e tu, une dua me vdek
amanet po ta la, mos me harro per jet
deshira ime ke, qe me ty te martohna
por nuk mrina i dashur, nuk e perjetova!!
Komplimet per autoren e poezise :wink:

ShEjToNkA
17-09-04, 21:41
NETET PA GJUME
ORET JENE TE GJATA
KOHA NUK ECEN
LOTETE E GEZIMIT
AKUMULOHEN NE SYTE E EPUR


NENA E VETMUAR
PRANE PRAGUT TE SHTEPISE
MENDJA PRORE I SHKONE
ATHUA KU GJINDEN FEMIJET


PRANE PORTES SE SHTEPISE
NJE ZE THIRRI
LOTONIN SYTE
SI SHIU I PRANVERS
LOTE GEZIMI
FETYRE ME FETYRE DUARTE E NENES
PERGDHELIN
KOKAT TE PERMALLUAR
MIRE SE VJENE EVLADI IM[/color][/size]

Mė pėlqeu shumė kjo poezi ,tė lumtė.

Naki
19-09-04, 20:00
GURET E SOKAKUT

MENDJA PRORE SHKONE
PASQYRONE
FETYRAT E QESHURA
JETE ME PLOTE GEZIME
OBORRI ESHTE MBUSHUR
PLOTE HARE

NIPAT DHE MBESAT
JETES I JAPIN NGJYRE
EDHE PER SHUME VITE
SYVE I JAPE DRITE

HESHTJA DHE QETESIJA
MPOSHTETE NGA QESHJA
LOJA E NIPAVE
OBORRI ESHTE ZBUKURUAR
GURETE SOKAKUT JANE GEZUAR

Naki
23-09-04, 17:39
Ndarja

Kush ėshtė fajtorė pėr ketė?
Unė nuk e di.
E di vetėm njė gjė,
Se mua m'u bė njė tradhėti!
Pse jemi tė ndarrė,
Dhe nuk jemi tė bashkuar?
Pse Zoti na ka vrarė,
Kaq shumė jemi larguar.
Pėrse syt e mi,
Po rrjedhin lotė?
Nga qė jemi shumė largė,
Dhe s'tė pėrkėdheli dot.
Zemra nuk mė rrahė,
Se nuk dėgjonė gėzim.
Sepse Ti mė mungon
Nė krahėrorin tim.
Pėrse zemra s'mė rrahė?
Se pėr Ty ka ndienja.
Pėrse syri s'mė sheh?
Sepse Ti je rrezja ime.
Dhe nuk mundet ta shefė,
Askend tjetėr!

ShEjToNkA
26-09-04, 22:44
S 'mė Besohėt

Nuk ėshtė pėr t'u besuarė
S'mirret as me mendė
Sa tė desha Ty nė jetė
S'doa ta dua askend

Tė desha Ty me zemėr
Tėrė jetėn dhe motin
Ta fala dashurin e madhe
Por Ti ma fale lotin

A mundem tė besoi nė Ty
A kam tė drejtė tė tė urrej
Aspak nuk do tė qajė
Atė kujtimė nė Zemėr
Pėr Ty gjithmonė
Do ta mbajė

lazdrani
30-09-04, 10:32
MĖRGIMI

Nisje trenit
Fishkėllimė
Pėr nė rrugėn
E pakthim.

Ndarje
Mallėngjim
Pėrshėndetje
Pėrqafim.

Njė pikė loti
Si mallkim
Pėr atė rrugė
Kob mėrgim.

Pika loti
Nė faqen e mpirė
Nėpėr trup
Gjak i ngrirė.

Si rrufe
Lind njė mendim
Pėr njė ditė
Me plot gėzim.

Shtėrngim duarsh
Pėrmallim
Zemra e thyer
Thotė njė urim
Rrugė e mbarė
Nė atė mėrgim.

Dhe nė fund
Njė pėrkujtim
Mos harroni
Vendin tim.

Njė besė
Njė dėshirė
Pėr kthim
Sa mė tė mirė.
Shume poezi e bukur i nderuari Albanam :wink:

lazdrani
30-09-04, 10:34
Dėshiroj

Dėshiroj tė bėhem blerim,
Tė bleroj zemrėn tėnde.
Dėshiroj tė bėhem erė,
Tė ledhatoj nė qetėsi flokun tėnd.

Dėshiroj tė bėhem lule,
Tė lulėzoj nė kopshtin e zemrės sate.
Dėshiroj tė bėhem kėngė,
Tė argėtoj shpirtin tėnd,

Dėshrioj tė bėhem rreze ,
Tė ngrohė trupin tėnd.
Dėshiroj tė bėhem krua
Tė freskohėsh nė mua.

Dėshiroj tė bėhem lot i yti,
Ehhh tė rrėshqasė nė qepallat e tua!

Kompliment se shume me ka pelqyer :P

lazdrani
03-10-04, 18:17
Ndonjehere mjafton vetem
Nje drite e vogel,dhe une
Shohe diellin ne mesnate
Ndonjehere mjaftone vetem
Nje pike e shiut dhe une marre
Uje nga flaka e zjarrit...

Ndonjehere mjafton loti
Dhe Deti levize mbi...
Ndonjehere mjafton nje lulje
Dhe une arri ne qiell
Ndonjehere mjafton qetesia
Dhe une ndegjoi zerin sikur te
Ishte i vellaut...
Ndonjehere me mungone
shiqimi juaj...

lazdrani
03-10-04, 18:21
Lotet e mi u derdhen
ne Deti...
Dhe derisa ato
nuk i gjeje
nuk do te ndalehem
Ty te dashuroje

lazdrani
03-10-04, 18:24
Ku do qe te jam
afer apo large,
Fshetesia jote
e dashurise
pasqyrohet ne
zemren time.
Dua afersin tende
ta ndjeje...

ShEjToNkA
04-10-04, 01:46
Asgjė!!

Asgjė mė tepėr se dashurinė
S'munda tė japė
Dje
Asgjė mė teper se fjalėn
S'mundem tė japė
Sot
Asgjė mė tepėr se heshtjėn
S'mundem tė japė
Nesėr
Dje
....Sot
........Nesėr
Unė jamė e njėjtė
Gjithėherė Ti shitresh sikur s'kupton
Asgjė
Gjethė i lėshuar
Mbi valet e njė lumi
Jam unė , e Ti kinse s'dinė
Asgjė
E tharė sė brendėshmi
E lagurė sė jashtėmi
Bregun e qetsisė nuk e di kur do ta arrijė
Por nėse edhe sė pėrplasuri do ta arrijė
Ndonjėherė
Ti sėrish do bėhėsh kinse s'dinė
Asgjė!!!!!

Honesty^uk.
05-10-04, 22:16
Loti kur derdhet ne qerpik
loti i paster si kristal,
kujto dje kur me the ik
dhe sot me thua te lutem me fal...
Ngrohte dhe ftohte kjo zemra jote,
zjarr dhe akull pa mbarim
nuk je fundi i kesaj bote
ndaj kujtoje emrin tim.____________________________0_____________________ _


Shume njerez e kerkojne
dashurine, ate te verteten...
Kot e kane, harrojne se vdiq
me Romeon dhe Zhulieten.

Honesty^uk.
05-10-04, 22:31
Nese ne heshtim
dhe heshtja ka dy sy
jane syte e zemres sime
qe te shohin vetem ty.
Nese s'ta shpreh dot
se sa shume te dashuroj
fajin e ka natyra
qe s'i dha zemres GOJE.

Honesty^uk.
09-10-04, 18:34
Ne kete bote te qelbur
jetoj vetem per ty
je e vetmja gje e bukur
qe shihesh me sy .

_____00000_________

Buzet e mia shume jane merzitur
Buzet e tua magjepsese duke pritur
Buzet e mia po rrjedhin gjak
Eja e dashur te te puth vetem pak.

ShEjToNkA
13-10-04, 01:49
Kam Mėsuar Se.....

Kam mėsuar se ...
Nuk mundė tė bėishė dikend qė tė dashuroi
E tėra qė mudnė tė bėshė ėshtė qė tė jeshė dikushė qė dashuron
E pjesa tjetėr varėt nga pala tjetėr.

Kam mėsuar se...
Pa marė parasyhė se sa kujdesėm unė
Disa njerzė nuk ma kthėjnė kudjesin mua.

Kam mėsuar se...
Nevoitėn vite tė tėra per me ndertu besimin
Dhe vetėm njė sekondė pėr ta shaktrruarė atė.

Kam mėsuar se...
Nuk llogaritėt se cka ke nė jetėn tėnde
Por ajo qė llogaritėt ėshtė ,se kush ėshtė nė jetėn tėnde

Kam mėsuar se...
Mundeshė tė mbėshtetėsh nė sharminė tėndė vetėm pėr pesėmbėdhjetė minuta
Pas kėsajė mė mirė ėshtė tė mėsoshė dicka.

Kam mėsuar se...
Nuk ėshtė e rėndėsishme ajo qė ndodhė me njerzitė
E rėndėsishme ėshtė ajo se ,cka bėjnė ata pėr kėtė gjė.

Kam mėsuar se...
Se mundėshė tė bėshė shumė gjėra pėr njė castė
Qė gjithė jetėn do tė sjellin kokėcarje.

Kam mėsuar se...
Pa marė parasyshė se s'i e shtreson njė gjė
Gjithnjė ekzistoin dy anė tė asjaė shtrese.

Kam mėsuar se...
Nevoitet kohė e gjatė
Qė tė bėhemi pėrsoni qė duam tė jemė.

kam mėsuar se...
Se shumė mė lehtė ėshtė tė reagoshė ,se sa tė mendoishė.

Kam mėsuar se...
Nga tė dashurit duhėt gjithnjė tė ndahemi me fjalė tė dashura
Ngase mundet tė jet hera e funditė qė i shofimė.

Kam mėsuar se...
Mundė tė shkoshė shumė mė gjatė , pas asja qė mendonė se s'mundeshė mė.

Kam mėsuar se...
Ne jemi pėrgjegjės pėr atė qė bėjmė, pa marė parasyshė se s'i ndihemi.

Kam mėsuar se...
Ose ti e kontrollon qėndrimin tėndė, Ose ai tė kontrollon Ty.

Kam mėsuar se...
Se heronjėt janė njerzė qė bėjnė atė qė duhėt bėrė.
Kur nevoitet tė bėhėt njė gjė e till, pa i marė parsyshė pasojatė.

Kam mėsuar se...
Pėr tė mėsuar me fal ,duhėt ushtruar gjatė.

Kam mėsuar se...
Ekzistoin shumė njerzė qė iu duanė pa masė
Por thjeshtė nuk dijnė mėnyren se si t'iu tregojnė.

Kam mėsuar se...
Se paraja ėshtė mėnyrė dėshtyese pėr tė llogariturė suksesin.

Kam mėsuar se...
Ndonjėherė njerzitė qė ju keni priturė tė iu shqelmojnė kur jeni tė shtrirė nė tokė
Do jenė ata qė do iu ndihėmoin tė ngriteni nė kėmbė.

Kam mėsuar se...
ndonjėherė kur tė jamė e hidhėruarė ,kam tė drejtė pse tėjemė e hidhėruarė.
Por kjo s'mė japė tė drejtė qė tė bėhem e pamėshirshme.

Kam mėsuar se...
Miqėsia e vėrtet vazhdonė tė rritėt, qoftė edhe pėrteje distance tė madhe.
Ku e njejta gjė ndodhė edhe me dashurin e vėrtet.

Kam mėsuar se...
Se vetėm kur dikushė nuk tė donė nė mėnyrėn tė cilėn ju dėshironi , t'iu dojė
Nuk do tė thotė se nuk ju do me gjithė cka ka.

Kam mėsuar se...
Kam mėsuare se familja e juajė nuk do tė jet gjithmonė pranė jushė.Duket qesharake! Por njerzitė me tė cilėt s'keni fare lidhje mundė tė kujdesėn pėr ju.T'iu dojnė ,t'iu mėsoinė qė sėrishtė t'iu besoni njerzve.

Kam mėsuar se...
Pa marė parasyshė se sa i mirė ėshtė miku i juajė.
Ka pėr t'iu lėnduarė kohė pas kohe , dhe ju duhėt tė mėsoni qė t'ia falim pėr njė gjė tė till.

Kam mėsuar se...
Se gjithnjė nuk mjaftonė tė jeshė i falur nga tė tjerėt.
Ndonjėherė duhėt tė mėsoshė qė edhe ti tė falėsh.

Kam mėsuar se...
Pa marė parasyshė se sa keq ėshtė thyerė zemra yte
Bota nuk ndalėt pėr shakė tė pikėllimit tėndė.

Kam mėsuar se...
Se kushtėt dhe rrethanatė mundė tė ndikojnė pėr atė se kush jemi ne
Por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se , kush do bėhemi nė tė ardhmėn.

Kam mėsuar se...
Vetėm pėr shakė se dy njerzė fjalosėn, nuk do tė thotėse nuk e duanė njėri-tjetėrin.
Dhe vetėm pėr shakė se nuk fjalosėn ,nuk do tė thotė se e duanė njėri-tjetėrin.

Kam mėsuar se...
Se nuk duhėt t'i ndyshojmė miqtė.
Nėse i kuptoim ndyshimet e atyre.

Kam mėsuar se...
Dy njerzė mundė tė shikojnė saktėsishtė nė tė njejtėn gjė
Dhe tė shofin plotėsishtė dy gjėra tė ndyshme.

Kam mėsuar se...
Pa marė parasyshė pasojatė
Ata qė janė tė sigurtė nė vetė arrijnė mė largė nė jetė.

Kam mėsuar se...
Besimi i varurė nė murė nuk iu bėnė krijes tė kėndėshme njerzve.

Kam mėsuar se...
Fjala "DASHURI"mundė tė ket shumė kuptime.
Dhe e humbė vlerėn kur pėrsėritet pėr sė tepėrmi.

Kam mėsuar se...
Se ėshtė vėshtirė tė jeshė vijė mes asja qė tė jesh i kėndshėm.
Dhe tė mos i lėndoshė ndjenjatė e njerzve.
Dhe njėheritė tė ngritėsh lartė pėr atė qė besonė.

konami
25-10-04, 22:42
Zemra ime ėshte e gzuar prej at dit qe t“kam takuar.
kurr ma fale zemren tende e me the se shum te dua.

Ato fjal kurr nuk harrohen,dhe dy zemra dot bashkohen.
dot bashkohen per jet e mot lumturi si tonen nuk egziston ne bot.

Tash e di deshirat n“jet mu kan plecu, zdot egziston njeri qe mundet me na mashtru. E smundet me na nda e dashur kurr per jet dashuri si tonen ėshte zor me qet.

altini-uk
28-10-04, 19:38
Mes mijra sysh ndjej orekjen e syve tu
dhe veshtrimi yt me pervelon
rinia eshte mosha me e bukur
a valle pa dashuri ajo kalon?
Ikin ditet sa shpejt kalojne
dhe ne buzeqeshjen tende mbet e pa kuptuar
c'do dite per ty mendoj
dhe nuk e di ne e kupton
se me ty jam dashuruar

altini-uk
28-10-04, 19:42
Mos ik kthesave te harreses
mos ik nga shpirti im
se per ty o enderr e jetes
rreh kjo zemer gjith ngushllim.

lazdrani
06-12-04, 12:29
Pse

Pse me thua se nuk
do te jesh se bashku
me mua!
Pse me ke genjyer
Sa shpesh me the
Se une te nevoitem
ne jeten tuaj.
Pse!
Nuk mundem te ndjeje
vetem ajr te ftofte,
Hudhem nga jeta jote
Kjo dashuri nuk egziston
ne jete.Nuk mundem ...
Eshte shume rende per mua
Kush te ka thene se diskusionet
jane vetem fjale te thata.
Te lutem me dergo nje engjulle
Te une se nuk mundem pa ty sonte...
Eja te lutem me jap fuqi te ngritem
Nuk munde te shohe...
Ku je ti
Qdo gje qe beje pa ty
nuk ka kuptim e dashure.
Ishte koha jone aq e shkurte
qe ti harrojme te gjitha
sikur shiu qe shperlan token...
Ktheu Engjulli im

Agroni22
06-12-04, 14:25
ne gjume kur rrash
ne ender te pashe
ne kembe u ngrita
........ bertita

Agroni22
06-12-04, 14:26
ne deti te qete
lundronte nje flet
aty shkruante
te dua per jete

Agroni22
06-12-04, 14:28
oj shkronja
te bukura
shkoni ku tju them une
shkoni te sy kaltroshja
dhe tregoni se e ,
DUA SHUME.

Naki
28-12-04, 18:36
Fund Viti 2004


Neper muajte e vitit
kalendari ditore
shfletohet
Athua si iken ditete
Fund vitit po afrohet

Retroperspektiv
e Vitit
Mbeten Ngjarjet
te Gezuara dhe te Hidhura
te Ralizuara dhe Te ngelura
Kujtimet per te dashurit tone
Heronjet qe dhane jeten
per lirin qe ne gezojme

Lidhjet e reja Miqesore
Vaji i foshnjeve ne familjet tona
Shtrirja e dores Humanitare
te rikthejme Shpresen
Jetimave dhe skamenoreve


Bota Virtuale,
lidhjet me kater anete e botes
Pasuri e komunikimit
dhe lidhjeve shoqerore.

fadil
09-01-05, 15:54
Pershendetje:

Per Ty:
Kur ne fillim i takuam
menduam se na kishte
shkuar koha kote qe ne
ishim large njeri tjetrit.

filluam ashtu siq eshte
me se mir , e kuptuam
se qka eshte dashuria
ne te vertet, pasi qe deri
ne ato momente edhe une
e edhe ti vetem kishim lexuar
dhe ndegjuar per dashuri

ne mes neshe filloj te frymzoj
diqka e paharruar per mua , por
kjo nuk zgjati shume pasi qe ti
nuk dite ta vlersosh ate qe te
afrova une, kurse mua me humben
shpresat per nje dashuri te sinqert.

me vone e kuptove se kishe gabuar
por ishte vone edhe per ty e edhe per
mua, pasi qe koha kishte kaluar dhe
une e kisha te pamundur ta rikthej zemren
time atje ku kishte qen ne kohen kur ne
ishim bashke, dhe ajo qe me dhembe me se
shumti eshte se une kam filluar ta dua dikende
tjeter por pa mundur kurr te harroj ty.

jo qe te dua por qe ne mendjen time ti
je nje shembull i mosmbesimit ne sinqeritet
shpresoj se ti e ke kuptuar dhe tashte e tutje
do te mendoshe dhe do te beshe te
pamunduren qe ta qmoshe ate qe duhet
qmuar.

Murgesha
29-01-05, 00:18
Nuk dua.

Nuk dua asgjė
Nuk tė deshta as ty
Nuk tė pashė nė sy
Nuk deshta ta shof dhimbjen
Nuk shkove rrugės sate
Nuk munde mos t`mė shohėsh shpindėn
Nuk e ktheva kokėn pas
Nuk ti pashė lotėt
Nuk e ndjeva psherėtimen tėnde
Nuk mallkova kėmbėt ikėse
Nuk doja asgjė
Nuk tė deshta as ty.

Murgesha
29-01-05, 00:19
Pėrmallim

Shetitem rrugėve qė sjanė tė miat
Unė hija e vendit tim
Kėrkoj o sa kėrkoj me sy
Tė mė tėrhjek diēka qė mė jep gjallėri

E trembur, dridhem nė naten time
Lind dielli e nuk e vėrej
As perėndimi i tij mė smė pėlqen
Asgjė sėshtė si duhet, asgjė sėshtė nė vend

Atje ka dėshira, atje ka tė mira
Kėtu ka gjithēka po sjanė tė miat
Atje kisha varfėrinė, lumturinė
Kėtu kam pasurinė, vetminė.

Malli im mė ndjek pas, si roje besnike
E unė nuk baj pėrpjekje pėr ta larguar
E ndjej thellė nė zemrėn time
Se jemi dy, hija dhe vetja ime.

Murgesha
29-01-05, 00:20
Mos mė bėni tė flas!

Sonte nuk dua tė flas
Dua tė shpalos dhimbjen
Edhe nėse ju smė flitni
Nuk ju akuzoj
Vetėm sonte dua
Tė jem vetėm
Tė shpalos kujtimet e mia
Ashtu tė shkapėrderdhura
Le tė pushtojnė mendjen time
Edhe nėse janė vrastare
Ju lutem heshtni
Mos bėni pėrpjekje tė mė ndalni
Mos mė bėni tė flas
Dua tė shpalos kujtimet.

DEA
15-03-05, 22:34
QYTEZA E ZEMRES SIME


Ne mes te tre lumenjeve,
ne mes zemres sime,
ne mes te Dukagjinit,
eshte qyteza ime.Sheshet plot shkollar,
rruges se Luigjit shkojne,
se bashku me arsimtare,
drejt diturive t`reja marshojne.Shkolle dhe Universitet,
per bujq e puntori.
Fabrikat, minierat e uzinat,
zgjoje bletesh per rini.

Naki
17-03-05, 18:36
Kujtime rinore


Nga zemra
me eshte shkeputur
nje meteor
shpresen time
qe kame mbjellur

Eshte rilinde
Jetone
Meteori Kristalor
I mbjellur
ne kohen e rinise
I ruajtur
Ne arkiven membranore
te koduar ne shpirte

dr1ta
23-03-05, 01:34
Nje


E gjora
i gjori
me shum e gjora
fjalet e embela
e imponojn

Nje fjal jo nga zemra
nje dashuri jo e sinqert
nje zemer ce nuk din te dashuron
Nje zemer me plot genjeshtra
Nje zemer e smunt


Nje zemer ce nuk din cka don
Nje zemer ce e rren vetveten dhe tjeret
NJe zemer e vogel
Nje zemer e humbur

Psikologu
29-03-05, 15:01
Takimi

Se pari kur te pashe
rruges duke kalu
Syte magjepse
zemren me kane pushtu
Floket e gjata
kundermonin epshe dashurije
Buzet Belbezonin
Zemra prodhonte vetem nje fjale
te mshelur ne dry
athua kjo eshte
dashuri
qe ne endrra te kame
Sodite.


Komplimente Naki i nderuar.

Shkrim i bukur me te vertet.
Suksese dhe te fala .
Mirėmbetshi.

lazdrani
02-04-05, 14:18
Te lutem mos me

lere ne vetmi.

Shumica e njerzeve

kane nje moment

ne jeten e tyre,

Ku shume gjera te

medhaja te bejne

e per ju jane te

pa arritura

Njeriu qe ne japim

krahje jane ata qe

neve na dhurojne fuqi

ne jete..Fryma ebukurise

se nje natyre

na sjelle nje qe nuk

paramendojme

large si yjet ne qiell.

si ledhatimi i nje femiut

si nje shoke i jetes

si me te dashuren

ne nje shetitje qe shume

shume thelle te ledhatone

Ka ne bote nje drejtim

qe askush nuk mundet

te kaloje pos ti.

Ku ajo te shpien

mos pyet!!

Udheto atje.

Nese ne besojme ne fuqin

tone atehere qdo dite do te

jemi te forte

Cka nuk jepim aq lehte

nuk mundemi te humbim.

Une besoje ne ty...

GURI SYLAJ
05-04-05, 11:05
KENGET E MIA

Mos me kendoni per gurbetin
se gurbet jam ngi
kendom per timin atdhe
po vdes me mallin e tij.

Kendom per Prizrenin
per Krujen per Shkodren
kendom per Nenen
per vellaun per motren.

Kendom per kullen
per besen per buken
kendom per Drenicen
per Permetin per Puken.

Kendom per ujn e burimit
per pushken e trimit
per fjalet e plakut
qe i flet tek guri i oxhakut.

Kendom per cifteline
kengen tende kendoma
o kengetar i kengeve te mia
dhe zemren time sheroma.

GURI SYLAJ

Piskama
11-04-05, 17:00
Piskama.

Sa shume te dua piskama ime
Me se shumti ne jeten time,
Kush per qdo dite pisket
Gezon jete te gjate e shendet.


Me nderime Piskama.

lazdrani
22-04-05, 20:28
Enderra

Mbrem pashe veten
afer nje Orkestre,
luaja Violinen...
Kur tonet e saj luja
Kisha dridhje ne Zemer
Ajo dinte te luante tonet
e saja me benin te pikelluar

O Violin,qaje ke meshire
me mua dhe fatin tim ....
Luajmi te gjitha kenget
me te bukura,luaj ato
per mua me dashuri dhe lehte...

Kur Violina ndjeu deshirat e
mia te luante si duhej,
Melodia e saj ishte ishte e qarte
sikur ajo qante ne Tonet e poshte dhe larte...

sexybrikenda
23-04-05, 11:46
ZEMRA

E GJATE SI NJE
FIJE E KOMES SATE,
E PA MBULUAR NE
QESHJEN TENDE
ZEMRA E PLAGOSURE

NJE DITE DO TE VIJE
NE ZEMREN TENDE TE BUKUR
TE BIE BORE...

GODITJE NE ZEMER
NE NJE DREJTIM ,SI
NJE LIBER QE DESHIRON
TE LEXON...
LEJO ATE TE TINGELLON
KINSE DO TE FLUTURON.
NAKI BESOJE QE TE KA PELQYER POEZIA IME

florian
23-04-05, 13:55
DO SHKOJ VETEM E DO SJELL ZINXHIR !!!!?????????
NJE GRUMBULL PER CDO NJERIN !!!!
DO VIJ NATEN , TE DEGJOJ QETESIN !!
PA LEK PER TE BLER ???????????????????
NJE DIELL PER NJE TALENT,,,,,,
PASTAJ DO MARR NJE LECK
NGA PERENDIMI I KUQ ,,,,,
QE TE MOS JU SHIKOJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DUKE VEN NE DYSHIM POEZIN TIME::

yllka
24-05-05, 10:38
E dine emrin tim akoma?
Kohen qe ishte me ne
Te gjithe ate qe perjetuam
Ate qe qeshim....
Me ndegjo
Ende ndje aromen e
trupit tend
Me mungon shume
Si mundem te
spjegoje qe ta
kuptoshe.
Letrat tuja nuk
kam guxim ti
lexoje...
Kam frike nga lamtumira
e fundit
Nese ti nuk je me kety
as une nuk jam me
gjysma e trupit tim shkon me ty
Me degjo
Ku te shtrihem..lazdrani


Lazdran eja te une dhe shtriu...kjo eshte poezia me e bukure qe me pelqen mua dhe se paku 1000.....00000 kam lexuar.
Ah Lazdran po shume per qefi te kemi

Yllka

Dreni30
25-05-05, 23:38
Lules

Ti, e zbukurove natyren
Ti, e bere te fresket ajrin
Ti, ke ngjyren e mire
Ti, ke trungun e fort
Ti, ke lulen me te mire.

Ti, trung qe lulen mban
Ti, u rrite ne toke te mire
Ti, ke gjethe te bukura
Ti, ke shijen e mire
Ti, ti je me e bukura.

Ti, ma mbushe zemren ngazellim
Ti, ma rrite deshiren
Ti, ma shtove gezimin
Ti, me dha shume te mira
Ti, u bere pjese e shpirtit tim.

Dreni

Dreni30
25-05-05, 23:53
Per Ty

Per ty mendova shume
Dhe ty te thash te dua
Mu mbush zemra gaz
Kur me ke pranuar.

E shkruaj kete poezi
E shkruaj vetem per ty
Duke menduar per ty
Dhe duke te dashur ty.

Me ke hy thell ne zemer
Aty mu ne mes te saj
Je mbyllur si ne dry
Dhe ske per te dalur.

Dreni

Dreni30
26-05-05, 00:03
Lules

Ti, e zbukurove natyren
Ti, e bere te fresket ajrin
Ti, ke ngjyren e mire
Ti, ke trungun e fort
Ti, ke lulen me te mire.

Ti, trung qe lulen mban
Ti, u rrite ne toke te mire
Ti, ke gjethe te bukura
Ti, ke shijen e mire
Ti, ti je me e bukura.

Ti, ma mbushe zemren ngazellim
Ti, ma rrite deshiren
Ti, ma shtove gezimin
Ti, me dha shume te mira
Ti, u bere pjese e shpirtit tim.

Dreni

Honesty^uk.
12-07-05, 20:22
Kthema shpinen :(

Si nuk pata fat
te jetoj me TY
na mashtroj kjo jet e shkret
si MUA si Ty

Jeta me plot vuajtje
quhet avantur
qe ta shkrumon Zemren
dhe ta ben si furre

Pse jam i vetmuar
cfar faji une kam
kthema shpinen harrom krejt
kerko fatin tend.

Largohu - Largohu
kthema shpinen
harro vendin se ku gjindem
duaje ate qe s'eshte fajtor
perhere Tl te vesh KURORE

Diana007
16-07-05, 15:37
Dashuria e Vertet

Jeto se un kam vdek per ty
shko dhe mos me lyp me sy
dashuroje tjetren e cila te gezon
se per ne te dy, dashnija perfundon
ti mu me lendove, me ate me tradhtove
qe un shum te deshta, bama hallall
por pse me tradhtove, ty te koft harram
tash po pin raki, por aja ste ndihmon
se ti i dashuri im, mua smun m“harron
smundesh mem harru, se te deshta pa hile
nuk jam une si ti , me zemer katile
kur te bihe shi, dije kush po qan
ishte ajo qika me zemer te vrar
ti je fajtor, se ma prishe jeten
dashta me jetu me nje emer tjeter
tash e more vesh se mke humbur mua
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua
tash ishim se bashku, sabah per sabah
vet i ki fajet, se lype mu nda
pi kujton ditet kur ishe me mua
von e more vesh sa me ke lenduar
e lendove dhe veten, se po don me tu kthy
por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy
une po martohna, por e lumtur sjom
si te jam e lumtur? kur ne mend veq ty te kam
i dashuri im, ne darsem po te thrras
du mem pa ti, kur zemra me plas
ne krahet e tu, une dua me vdek
amanet po ta la, mos me harro per jet
deshira ime ke, qe me ty te martohna
por nuk mrina i dashur, nuk e perjetova!!
:cry: :cry: :cry: :cry: :wink:

sexybrikenda
30-07-05, 18:36
KUR NDJENAT RRITEN

Bardhesia dhe dashuria
kujdesen ne mua.
Ne mua nuk do te mungoje
asgje..
Ajo ushqen zemren time,
Ajo me jep energji te re
Ajo me tregon rruget
e arta te dashurise
Qdo dite dhe nete jam
nere rrezet e engjulleve
pereth perbushure...
Jetoi enderren tende
Diq dua te them,
cka ne te vertet nuk
mundem ta flase.
Dashuria ime ndaj teje
do te jete gjithmone
e pavdekshme..
TE DUA..... : :arrow: lazdrani

Honesty^uk.
14-08-05, 10:46
Shiu qe bie ne xhama, qete
Era e dimrit qe shtyn furishem rete
Lotet e pa thare qe shikon tek femija
Kjo eshte per mua, vetmia

Ulurima e shtazeve ne pyje
Nje nate e shkrete, pa yje
Te ndjehesh vetem mes njerezve, ne shtepi
Kjo eshte per mua, vetmi

Valet qe lepijne bregun ne mengjes
nje lule kryekeputur, ende me ves
nje mbremje vallezimi qe te sjell merzi
Kete quaj une, vetmi

Honesty^uk.
14-08-05, 11:23
M'pikuan lotet n'toke me rane
mos harro ate dite moj nane,
n'dite bajramit, n'dite gezimit,
mora rrugat e mergimit

Sot s'kam gezim as nuk kam gas,
se prej mallit s'mund te flas,
prandaj jam ule e po t'shkruej,
djali yt prej theut t'huaj.

Te tregoj nene pernjimend,
asgje s'asht si n'vendin tem,
qyshe kam ardhe ketu mallkoj vehten,
se merzia po m'shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fshehte,
ketu qielli eshte i errte,
as dielli nuk jep ndricim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'u vjen ere,
ketu s'ka vjeshte, as s'ka pranvere
ka vec dimen e vape te shkrete
mos me mujte nji nate me fjete

Ktu s'ka qefe vec pune a gjume,
pamiresi me shume zullum,
ketu jane njerzezit si bagetia,
nga nje jave nuk shkojne te shpia

Tash nene shume nuk po te shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa here te duesh me m'kujtue
puthe dheun qe m'ka rrite mue.

Urata
17-08-05, 15:07
Ne kopshtin Dardan,
ushqim truri gjeje,
secili menyren e gatimit
te fjaleve ndrysh e ndrysh,

Lexova e lexova,
Ne fjalet e Skofiarit pushova!

Honesty^uk.
24-08-05, 20:03
PERSE ...

Perse jemi te ndare
Dhe sjemi te bashkuar
Perse zoti na ka vrare
Kaq shum jemi larguar

Perse syt e mi
Po rrjedhin vec lot,
Nga qe jemi larg
Dhe ste perkedhel dot

Zemra nuk me rreh
Se nuk degjon gexim
Sepse ti mungon
Ne kraherorin tim

Perse zemra sme rreh
Se per ty ka ndjenja
Perse syri sme shef
Se ti je rrezja,

Ta zgjedhesh nje rruge
Sa nuk eshte shume vone
Qe te vish tek un
Zemrat ti bashkojme

Une jam Pellumb
Ti je Pellumbeshe
Ne zemren time
Gjithmone do te jesh

Honesty^uk.
11-09-05, 20:49
Kur jam pranė teje!!!!
Kur me fale shikimin
dhe levize ate vetull
shpirti zjarr me ndizet
si vullkani i fjetur!


Kur me fale buzeqeshjen
dhe ike me nxitim
zemra flake me ndizet
me t`marr n`perqafim..


Kur ule koken poshte
dhe fshehtas m`shikon
me ndeze flake te terin
me djege, me pervlon..


Prane meje kur ece
dhe bene se s`me shef
cope me behet zemra
pseeee behesh se s`m`njef ???


N`telefon kur m`therret
dhe zerin ta ndiej
humbi krejt i teri
vetes vend si gjej....


E kur te kam prane
dhe preke lekuren tend
si besoj dot vetes
them mos jam ne enderr!!!!!

Honesty^uk.
01-10-05, 19:56
Pse e krrysur shpina jote
ka nje mal me hidherim
mos eshte dhimbje a mekat ?
qe harron ti dashurine?!

Kam nevoje per frymen tende
per gjymtyret,mish e sy
me lekuren e trupit tim
ta mbeshtjell une dashurine.

Sonte dua te jesh tjeter
ki kurajo e me veshtro
zgjati duart e beji litar
e me to me perqafo...

lazdrani
28-10-05, 15:02
Engjell

Une jam engjulli i juaj
ne mbremje
Qe tash e tutje gjithmone
per ty kujdeset
Qe qdo kohe kujdesem
kur te rrezoheshe
Ai qe gjithmone kur
me kerkone
Ai qe te done ashtu si je
Ty qe gjithe afersine te dhurone
Me ndjene qe gjithmone
Afer mje te jeshe...

lazdrani
28-10-05, 15:12
A done te qeshesh
Nese une ty hapatas
te them se me bene te
qeshem...

A do te me ndegjoshe
Nese ty te them
Se me mungone me shume
Se kurre

Ado te me kuptoshe nese
Mundohem te spjegoje
Se nuk e di si te reagoje
ne keto momente...

A done te dishe,cka mendoje
Nese bertas me ze te larte
Kur them se kam nje ndjene
Qe nuk me le rahat

A do te me besoshe
Nese une ty te them
Se te dua ende...

A done qe....

lazdrani
28-10-05, 15:22
Zjarri dhe Drita

Une jam zajrri dhe drita e juaj
Eja afer meje,nuk te lendoje
Beru ti vete,hudhe masken e vjeter
Eja nga erresira jote ne fatin tim
Realizo enderren tende ne realitet
Qetesohu,lejome ne afersine tende
Mbulli Syte,enderro...
Dile nga enderra jote ne enderr time
Dhe nese nuk ke arrite ende ...
Une do te jem zajrri ne driten tende

lazdrani
02-11-05, 21:52
Frika

Frike qe te fleje
Frike nga ju qe
Te enderroje..
Frike qe i vetmuar
Te zgjohem
Me merre friken time
Fleje me mua
Enderro me mua
Zgjohu se bashku me mua
Me merre friken time..

Te dua

lazdrani
02-11-05, 21:54
Edhe Ti

Mendoje ne Ty
Dua qe zerin ta ndegjoi

Mendoje ne Ty
Dua qe duarte ti ndjeje

Mendoje ne Ty
Dua qe buzet ti puthi..

A mendone edhe Ti
Keshtu :wink:

lazdrani
02-11-05, 22:00
Ty te dashuroje
nuk eshte e mundure!

Ty te perqafoje nuk eshte
e mundure!

E gjithe kjo me shkatrron
Dhimbje...

Ty te shohe eshte e mundure!
Ty te ndegjoi eshte e mundure!

Ty te pershendes eshte e mundure!
E gjithe kjo prape me bene dhimbje...

Domira
06-11-05, 10:25
Malli

Mė merr malli pėr drithmėritė e zemrės
Mė merr malli tė guxoj tė digjem
nė dritėn e flakėve tė mia....

Ėndėrroj detyrimin e shpirtit tim
tė mė tėrhjekė me fuqinė
e zėrit tė ėmbėl
tė mė ngujojė tek zemėr e tij
pa e ditur
pse
ēmendurisht po lumturohem
si njė lule e pėrjetshme
e dashurisė....


shtator '05

Domira
06-11-05, 18:10
Mė fal zemra ime


Mė fal zemėr e imja
qė zhgėnjeva rrahjet e tua
nė kohė beharesh...

Mė fal zemėr e imja
qė dėgjoja tik taket
tjera...
e ti rrihje me shpresė
se njė ditė do tė kthehem.

Mė fal zemėr
qė bridhja
netėve tė gjata
duke tė lėnė
tė vetmuar
tė pastėr
naive
me shpresė
qė do tė kthehem njė ditė...

Mė fal zemėr
qė po kthehem
e dėrmuar
nga dashuria
qė kam pėr ty
por
mė pak forcė
qe tė pėrvehtėsoj
si dikur
qė dashuroheshim
unė dhe ti
nė harmoni...

Domira
06-11-05, 20:43
A do tė vish...A do tė vish nė ėndrrat e mia
ti stolisim yjet me puthje
e tė argėtojmė
engjujt...

A do tė vish tė tė rrėfej
tregimet mė tė bukura
mbi fatin tonė tė mirė...

A do mė vish tė tė them
se nuk njoh fjalėn mungesė
sepse tė kam ty.

A do tė vish tė tregoj
se nė cilendo anė tė murit qė mbėshtes kokėn
shoh dritėn e syve tu
shoh buzėqeshjen tėnde
e dora yte e zgjatur mė ledhaton
faqen, buzėn...

A do tė vish nė ėndrrat e mia pėrsėri
tė mė thuash se tė dy lirshėm
do qeshim
qajmė
pėrqafohemi
e vallėzojme pa pas frikė
se mund tė humbim njeni tjetrin...

A do tė vish tė mė shikosh nė sy
qė buzėqeshja ime e lehtė
tė tė tregojė
sa shumė tė dua...

A do tė vish tė marrėsh ėndrrat e mia
naive
tė bukura
tė sinqerta
ndoshta qesharake pėr dike
sepse dua ti fsheh
thellė nė ty...

Sy_kaltra
15-11-05, 14:37
TE PERSHENDES

f/d Me kang te pershendes
Sepse edhe naten
Ti e kthen ne mengjes
An e mban Netit i rash
Kund Forum me te bukur nuk Pash.
Ti e kall gjdo Antar
Ti e Ngrit dijen e moralin e njeriut shum lart.
Por Gjat kohes kush te jep shpres e gaz?
Veq Ju Antar qe jeni ne Dardani.de
Ju me beni veq me te re.
Jeni Frumezim qe me jepet Gaz e shpres ne jet.
Juve ju kam Mbreteri.
Gjdo her do bi e zgjohem me mendje tek ti dardani.

Do te largohem e digjem per ty
Nuk do te ju harroj edhe pse do te jetoj ne vetmi.
Do te tretem e lutem vetem per ty Dardani.
Nese malli ju kaplon.
Pa me thirrur mos e le.
Dije se ke Sy_Kaltra-en ashtu si ti je.
Kam frig se un po ndahem
E me von po te kerkoj e spo
mundem te gjej Askund.
Mi Falni te gjitha Gabimet Dardani
Nese Gabova e bera pa qellim.
Nese ofendova e bera pa vete dije
E vetmja ishe ti ku gjeta shpres e Gaz veq ti Dardani-e.

GURI SYLAJ
17-11-05, 21:02
Mos m'a dridh ylberin
te shkruar ne qerpik,
bukuroshja e ime
merri krahet e eres,
lotit mbyllja rrugen
te mos pikoj ne zemer-
hapi rruge Praneveres.
Mos m'a dridhe qepallen
se zemra s'duron
lotet e tu ne faqe,
ne netet pa gjum
kendoje vargun tim
Lule Manushaqe.

Honesty^uk.
20-11-05, 13:11
Ah Kosov
Ne ty derdha lotin e gjakun
Gjysh e stėrgjysh
Ma ruajten pragun

Moj nene kreshnike
hapi syt njehere
Bijt dhe bijat
Europa po ti merr

Moj nena ime
Me ngroh ne gjirin tuaj
Se nuk dua te jetoj ne dheun e huaj

Me mbaj moj nene loke
fort me perqafo
se lirin e pritur
tash po e shoh

lazdrani
04-12-05, 11:16
:roll: :roll:
Ooooooo Kosove
Vendlindje ime e Dashure
Ku do qe gjindem
Ku do qe shkoje ,Zeri
i juaj gjithmone me thrret.
Me thrret aroma e dheut
Me thrret zeri i Nanes dhe Babes
Jeta ne mergim me flete dhe spjegon
Se diqka me mungone
Ajo me thrret me ze te forte.
Nje lidhje qe askushe nuk mundet
ta nderprej.
Para meje dhe jush eshte nje udhetim qe
Do ta zgjedhesh .Ajo eshte dashuria
Vendlindja na thrret....Ajo na prete...

SFA
09-12-05, 21:01
Ja disa vargje modeste, edhe nga unė …


SHI E LOTĖ

Asgjė nuk bėzėnte
atė buzėmbrėme
vetėm vjeshta
sikur njė vozgė e vrimosur
po derdhej me shi.
Sipėr nesh
Qielli i zymtė
nata e vdekur
vallė, ishim tė gjallė
Ne tė dy?

Pėrtokė binin gjethe
stolisur me verdhėsi
dhe shelgjet zhvisheshin
Ngadal e mirė
Sikur njė femėr e turpėruar
kur zhvishet
nė gjysėmerrėsirė.


Jo, asgjė s’pipėtinte
nėn qiellin e molepsur
vetėm heshtje e boshėsi
dhe pika
Pika tė vakėta lotėsh
pėrzier me shi.

Domira
16-12-05, 00:32
Pak gjum e mall

Vetmine e fsheh ne mes duresh
te lidhura nen jastek,
aty i bej vend edhe mallit qe kam per ty.

E ti buzeqesh mbi qerpikun tim
si ylli i vetem mbi
qytetin e fjetur.

Ngris duart mbi koke
sa per te prekur buzen
me maje te gishterijve
dhe ashtu me buzeqeshjen tende
stolis endrrat dhe mallin per ty.

Domira
24-12-05, 00:14
Une e di pse.

Nje ze i dalluar nga dhjetra tjere
zgjoi mbrendin time
shtigjeve malore
njihere moti.
Neper mote
ecnim shtegut te njejte te qytetit
te thirrun nga ze
i mbrendshem
pa fjale
perdit e pershkuar
me drithmeri magjike
te paspjegueshme
nuk e dija pse
as se si ndodhi
nuk e dija.
Mbas shum kohesh
kuptova
zeri yt
ishte panda ne mua
heshtja magjike
me rrefeu
per udhet
per driten.
Te kuptova
nuk e di se si.
Te enderrova
te ndoqa
te gjeta
te dua i dashur,
cuditerisht
ende cmendurisht
si atehere moti
shtigjeve
te mbuluara me meshtekna
qe nuk e kuptoja pse...

engjulli_boss
30-12-05, 19:57
Mė fal qė tė kujtoj
Mė fal se nuk mund tė harroj
Mė fal qė tė flas
Mė fal qė tė shkoj mbas..
Mė fal qė tė shikoj,
Mė fal qė pėr ty jetoj...
Mė fal qė kam mbet i harrum
Mė fal qė emrin tėnd e pėrmendi nė gjumė
Mė fal qė kam qen i marrė,
Mė fal se ky su kon gabimi i parė
Mė fal qė tė bezdis
Mė fal qė stė kam ra nė his.
Mė fal edhe nje her qė kom gabu
Mė fal qė jom pendu..
Por mė sė shumti mė fal qė TĖ DU!!!

engjulli_boss
30-12-05, 19:58
Mė fal qė tė shkruaj
Mė fal qė pėr ty vuaj
Mė fal qė jam dashuru
Mė fal qė smuna pa ty me jetu
Mė fal qė tė thėras
Mė fal qė vetėm pėr ty flas
Mė fal qė kom gabu
Mė fal qė pėr kėtė skom mendu...
Mė fal qė tė kujtoj
Mė fal se nuk mund tė harroj
Mė fal qė tė flas

engjulli_boss
30-12-05, 20:00
E quaj dashuri
nga zemra qe me loton
dy zemra qe u dashuruan
me ne fund i lendon..

ju mallkoft zoti
ju mallkoft perendija
na ndat te pafajshmit
na ndat nga dashuria..

Pse te mos shkruaj
pse te mos lotoj
pse te mos ta shprehi
ate qe e enderroj..

Me laps ne dor
me lot ne sy Buzet mė bėjn Puthje
syri me qet lot por ta dish i dashur
se tė dua fort...
d.... :?

engjulli_boss
30-12-05, 20:01
Vajza ėshtė e art
vajza eshte e zjarrt
por nuk eshte e krijuar
vetem pėr njė Natė.


e dua njė lule
e dua njė gjelbrim
e dua njė puthje
si pas qefit tim

Dashurija ėshtė zjarr
qe zemren ta pervlon
por eshte edhe akull
qe zemren ta freskon.

Te jem une e fudit,
qe ti po e tradheton,
mos te kete me asnje,
qe per ty te loton.

Tradhetia nuk bene pjes ne dashuri.
Bindja vetevetes!
Loja me nje zemer te re
eshte deshprim i jetes. per ty d..... te dua

engjulli_boss
30-12-05, 20:02
KAM NJE DESHIR
O SA ESHTE E LEHT
BUZET ME TI PUTH
TJETER SKISHA DESHT
TE DUA TE DUA
PA TY DO TE VDES
POR NE BOTEN TJETER
PRAP DO TE TE PRES

engjulli_boss
30-12-05, 20:03
Dėshiroj tė behem zog
te vi pran teje, dėshiroj
te bėhem lot, te pikoj
ne buzet e tua
Dhe te tregoj sa shum te Dua

ME DOR PO TE SHKRUAJ
ME ZEMER PO VUAJ
PSE JE LARG MEJE
ME LEN TE VETMUAR
SA DIT E MERZITSHME
SA NAT E QET
TE SHKRUAN SHPIRTI YT
QE TE DON PER "JET d...

engjulli_boss
30-12-05, 20:05
Nuk te du
Me politik sikur
Rusi me amerik
Por te dua me dashuri
Si kosova me shipri
Ai djal i poshter
qe vajzen e treadhton
Emrin shqiptar nuk
E meriton

Hape zemren dhe vajto
Hape dritaren dhe shiqo
Hape letren dhe lexo
Te kam ZEMER mos harroU hap ditari i jetes time
i plageve dhe i merzise
u hap nje varr dhe nje leter
u hap ditari i poezise


ti zemres time
nje borgj i ke mbete
qe hyre dhe ja more
dashnine e vertete,

pse po me qan shpirti
pse po vuaj me zemer
pse ende pa te takuar
u dashurova ne emer

vazhdo rruges tende
koken mos e kthe
do te vdes per nje puthje
qe kurr nuk ma dhe
:oops:

engjulli_boss
30-12-05, 20:06
Ne qoftese me nuk te takoj,
ne qoftese me nuk te shoh ,
mos i harro keto fjale
qe po ti shkruaj ,
ai qe te deshti prap te do

Zemra jote me ben te vuaj
syri yt me ben te shkruaj
trupi yt me ben poet
fjala jote zemren ma djeg.

engjulli_boss
30-12-05, 20:07
Fillova ta mesoj
alfabetin ne gjuhen shqipe
por shkronja '..'
shum ... me la pershtypje..

Te kerkoj tek shkolla
Te kerkoj tek shtepija
Te kerkoj o engjull
Te me kthehet dashurija..

Mos i ndegjo fjalet
qe te thojn shoqerija
ndegjoje zemren
qe te flet nga dashurija.. :roll: :roll: :roll:

engjulli_boss
30-12-05, 20:09
amundesh amundesh pa mua a mundesh pa syt e mi a je e bindur se sdo ti kesh moa mundesh pa buzet e mija a do te kesh mall per to apo aje e bindur se dikush tjeter do i puth ato amund te pajtohesh qe ma sje veq ish e dashura ime aje e bindur se sjam i yti apome mban ende ne kujtime ti me premtove shum dashuri jeo veq per ty shpirti im vet e the syt tu mbushen lot te njejten ta thash edhe une me ber edhe mua te qaj nga premtimet qe ti i dhe athu qfar paska qen vetem fjal te kotasdo besoj shpirt sikur te permbysja edhe bota

Zana_ch
30-12-05, 21:27
I dashur,
brenda ne shpirt ndiej diellin qe eshte futur..
thelle diku ndjej nostalgji te dremitur....
e ndjej mungesen tende cdo moment..
ne zemren time vec per ty ka vend..
I ndiej valet e detit tek vallzojne brenda meje..
e ndjej eren perkedhelse duke rendur pas teje..
te ndiej i dashur kur je afer dhe larg..
dua te te kem... me shume se pak..
dhe nese kjo quhet e embla dashuri..
e ndjej se atje vallzojme :UNE E TI.....

engjulli_boss
31-12-05, 21:45
S'kam besuar se mė ik si era
S'kam menduar tė jetoj pa ty
S'besoj se erdhi pranvera
Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe
Nė gjum mė bie ndėrmend
Kur flej
Mė duket tė kam pranė
Kur qeshi mė duket mė shikon
Kur qaj mė duket mė pajton
Eja pranė meje
Edhe nė vdeksha

engjulli_boss
31-12-05, 21:46
Bindu ndjenjės qė kam pėr Ty....
me shiqim mė lėmon
sikur mė pėrgėdhel
dhe ēdo herė si tė jetė
hera e parė
une ēdo herė mendoj
se do ndalėt prej qetėsisė
sė pastėr do zhduket
dėshiroj..!!!
tė mos ndalėt,ti mė je nė gjak...

engjulli_boss
31-12-05, 21:50
do te doja te isha pike loti
te lindja ne syte e tu
ne faqen tende te rreshqisja
na buzen tende te vdisja
jeta eshte te dashurosh
te dashurosh eshte te vuash
te vuash eshte te vdesesh
ateher pse et jetosh ??????????,

engjulli_boss
31-12-05, 21:52
mos duaj cdo kend
mos vuaj kot
por duaje ate
qe per ty derdh lot
Kur te ndihehs vetem
dhe te mos kesh qetesi
vere doren ne zemer
per mua pak mendo
ulu prane dritares dhe henen shiko
ateher une nga larg do et ndiej
se vertet me do
ateher tek dritarja do vrapoj
ngre koken dhe henen shikoj
dhe atje larg ne qiell ne largesi
do te bashkohen shikimet tona
plot dashuri

engjulli_boss
31-12-05, 21:53
Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

engjulli_boss
31-12-05, 21:54
Nuk eshte edhe aq poezi dashurie
Por poezi vuajtje por nje
dashuri e madhe njekohesisht
Lind me nje dhimbje te madhe

engjulli_boss
31-12-05, 21:55
Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

per ty osht zana_ch_16

engjulli_boss
31-12-05, 21:58
Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

engjulli_boss
31-12-05, 21:58
Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter
Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

engjulli_boss
31-12-05, 21:59
Nė tėr trrupin shikimin ma lėshon
Mė pėlqen kur mė ngacmon
Me bisht tė syrit tė vėshtroj
Buzėn ngadal e kafshoj
Ti mendjen ta tranoj
Por qė tė mė ofrohesh, stė lejoj
Plas prej atje dhe vetėm fantazo
Se nė realitet mė tepėr sguxoj
Digjem si prush se as njé her skam tė tė provoj..
Ndoshta nė duar tė mė kesh pėr njė sekond
Gati shansėn ta dhuroj!
Por mos u mashtro mė larg me shpresa tė vazhdojsh
Se S objekt pėr njeri skam mu ba
Mor sjam i leht e jom i veshtir te kam than

engjulli_boss
31-12-05, 22:00
Die Erde kann vergehen ,
dir Sonne kann erblassen,
aber wahre freundschaft soll uns nie verlassen

engjulli_boss
31-12-05, 22:01
Te pyes, ku po shkojm, me thua, se di.
Me pyet, pse jetojm pergjigjien se di.
TE DUA, te them, TE DUA a e di,
te puthi ne buz, me puth dhe ti.
E pastaj heshtje, qetesi dy zemra degjohen,
her une her ti, TE DUA degjohen perseri.
Te pyes, pse jeton?! Me thua, per TY.
Me pyet q’fare do, te them... TE DUA VETEM TY!

engjulli_boss
31-12-05, 22:02
SaG mIr NiChT,
dAs Du MicH mAgSt,
WeNn Du NiE tUsT wAs Du SaGsT....
LiEbE iSt NiChT nUr EiN wOrT,
mAcH sIe WaR sOnSt GeHt SiE fOrT!!!

engjulli_boss
31-12-05, 22:02
Ohne DIch, ist alles so leer,
Ohne dich, ist das leben so schwer,
Ohne dich, kann ich nicht sein,
Ohne dich fühl ich mich so allein.

engjulli_boss
31-12-05, 22:03
»Die Zeit ist vorbei und kehrt niemehr zurück.«“Æ))
((Æ`»Langsam merkt man sein vergangenes Glück.«“Æ))
((Æ`»Die Zeit ist vorbei, man kann nichts machen.«“Æ))
((Æ`»Nicht denken, nicht schlafen, nicht mal lachen.«“Æ))
((Æ`»Es ist sinnlos, wenn man tausende Tränen vergießt.«“Æ))
((Æ`»Denn man merkt meistens zu spät, «“Æ))
((Æ`»wie sehr man einen Menschen liebt!!!«“Æ))

engjulli_boss
31-12-05, 22:04
vjen dita ne dy meu takua
a vjen dita buzt me ti shijua
a vjen dita qe te tham te dua?
A vjen ajo dit te shiqoj nė sy
a vjen ajo nat ta kaloj me ty?
A vjen ajo dit unazen ta adhuroj?
un ate nuk e di
por deri sa te vjen dita
un por ty dot lotoj.

Dilingjia
05-01-06, 11:33
FJALE,

Ne syte e tu,ne etjen tuaj
burimet rrjedhin si kenget
as malle,as endrrat nuk treten,
per fatin dhe te verteten.
:lol:

Prishtinasja_
20-01-06, 20:57
Bukuria e fjalės tė dua


O fjala e bukur e gjuhės sime ,
mė erdhe shpirtit e ėmbėl mua ,
si yll prej qiellit mu ule shpesh ,
nėpėr buzėt e mia e buzėt e tua...!

Tė dua, thėrritėm shpirtit thellė ,
kur kulmet e ndienjės patėm provuar,
tė dua, nėpėr lotė ne thamė aq herė ,
kur unė tė puthja fort e ti mė puthje mua.

Larg e dėgjova edhe nė gjuhė tė tjera,
I love You, nė vesh mė tha ajo mua,
Tė Jubesk, sa herė mes lotėsh e ndjeva,
Ti amo, shpesh herė e pata dėgjuar
Ich liebe dich, mė erdhi nėpėr endėrr,
Sagapo, e thonė diku edhe pa mua...

Si nė gjuhėn tonė tė bukur, tė nėnės,
asnjėherė s`u ndie thellė fjala , tė dua !!

Prishtinasja_
20-01-06, 20:59
Dashuria


Dikush me mall tė dashurisė jeton,
Por vdes dhe kur se pėrjeton.
Dikush e shiojn tėrė jetėn,
Dhe nuk ja dinė vlerėn.
Dikush e kėrkon,
"E ėmbėl ėshtė ", Mendon!
Dikush jeton,
Qė njė ditė dikush ta dashuron.
Dikush lėndohet,
Dhe tėrė jetėn nuk shėrohet.
Dikush shpreson,
Se njė ditė do tė dashuron.
Dikush s'beson ,
Qė DASHURIA Egziston!

Prishtinasja_
20-01-06, 21:00
Dėshiroj


Dėshiroj tė bėhem blerim,
Tė bleroj zemrėn tėnde.
Dėshiroj tė bėhem erė,
Tė ledhatoj nė qetėsi flokun tėnd.

Dėshiroj tė bėhem lule,
Tė lulėzoj nė kopshtin e zemrės sate.
Dėshiroj tė bėhem kėngė,
Tė argėtoj shpirtin tėnd,

Dėshrioj tė bėhem rreze ,
Tė ngrohė trupin tėnd.
Dėshiroj tė bėhem krua
Tė freskohėsh nė mua.

Dėshiroj tė bėhem lot i yti,
Ehhh tė rrėshqasė nė qepallat e tua !!

Prishtinasja_
20-01-06, 21:03
Le tė mbesė dhuratė pėr ty

Kėto fjalė qė mi tha zemra
edhe shpirtit mė pikojnė,
le tė jenė dhuratė pėr ty,
pėr tė bukurėn kohėn tonė.

Le tė jenė si trėndafil ,
mbaje nė buzė e nėpėr gojė,
merri moj i bukuri im
se prej shpirtit t`i dhuroj!

Ēdo petale ka njė mall,
ka njė fjalė qė ma the mua,
ka njė zjarr e njė dėshirė,
qė na mbeti pa u shuar...!

Gjithė aroma qė e kanė ,
ka burimin veē tek ty,
nė ēdo puthje kur u dhamė
vjen kjo erė plot dashuri.

Po t`i falė kėto fjalė ,
merri mbaji thellė nė gji ,
si kujtim tė kohės tonė
le tė mbesė dhuratė pėr ty !

engjulli_boss
26-01-06, 00:12
Nėse ndonjėherė
mė humbasish,
mė kėrko
nė stuhinė e kohės,
sepse jam i bindur
se atje jam humbur
duke tė kėrkuar ty.
Nėse ndonjėherė me le...
a mund tė nisem
edhe unė pas teje??.
Nėse ndonjėherė mė le,
atėherė tė lutem
mė le nė shi,
qė mos qaj i vetmuar.

engjulli_boss
26-01-06, 00:13
Nuk gjej fajl qe te them Te Dua
Nuk gjej fjal qe te them se sa po me mungon ti mua
Ndoshta fjalve tmia sju beson
Ndoshta goja tverteten se tregon
Por dije se Zemra ime nuk mund te genjen
Ajo vertet ty te do

engjulli_boss
26-01-06, 00:14
Dashurija esht nje lule me stine
Se shum shpejt thahet
Shum ngadal ngjallet
Dashurin kur ta kish ne dor
Nuk e vlerson
E kur te hup ateher e kerkon
Po dashurija eshte e till
Se nje her ta cikrrosh
Asni her nuk dota keshe
As ne zeme e as ne shpir
Nuk dota keshe
E mos e kerko
Se ajo nuk te takon me ty
Se jeta pa dashuri nu kalon
E as me iluzjon nuk shkon

engjulli_boss
26-01-06, 00:14
Dashurija esht nje lule me stine
Se shum shpejt thahet
Shum ngadal ngjallet
Dashurin kur ta kish ne dor
Nuk e vlerson
E kur te hup ateher e kerkon
Po dashurija eshte e till
Se nje her ta cikrrosh
Asni her nuk dota keshe
As ne zeme e as ne shpir
Nuk dota keshe
E mos e kerko
Se ajo nuk te takon me ty
Se jeta pa dashuri nu kalon
E as me iluzjon nuk shkon

engjulli_boss
26-01-06, 00:15
Ma more ngjyren e flokeve...
Ma more ngjyren e syve...
Ma more ngjyren e trupit...
Mbeta duke kerkuar ngjyra!!!...
Me fal pak ngjyra nga buzet...
Se gjith kohes
Jam duke fol
PA NGJYRA
per dashurine....

engjulli_boss
26-01-06, 00:16
Nė kaltėrsinė e syve tė tua
U zhyta si nė detin e pafund
Mbeta i mahnitur me shkėlqimin
Qė i ngjante yjeve tė natės
Nė thellėsinė e galaksisė
Ku e humba orientimin
Desha tė i puthi yjet
Ta shuaj zjarrin nga buzėt
Qė flakė digjeshin
U treta nė thellėsinė
Shpirti dhe trupi
U ndan nė dy pjesė.

engjulli_boss
26-01-06, 00:17
Puthje me shikim e bukur tunduese
u afrove afėr hyre nė shpirtin tim
zemrat u tėrbuan dashuri pėrveluese
buzėt flakė ndezen puthje pa mbarim...

engjulli_boss
26-01-06, 00:18
Nė thellėsi tė shpirtit do jetė e perjetshme
brishtėsi e shkruar nga zjarri i dashurisė
pafajsia e puthjes do jetė e pavdekshme
ėndėrr qė jeton nė qiellin e lumturisė...

lazdrani
28-01-06, 13:21
http://new.rtklive.com/images/rugova.jpg


Nese ju me kerkoni
Atehere me kerkoni
Ne zemrat e juaja
Se aty me takoni
Atehere une do te jetoi
ne Ju.


I dashuri President
Ti nuk je aty me ky ishe
Por ti je gjithekunde ku
Ne jemi.

Kujtimet qe ne zemrat
Tona lane dhimbje
Kurre nuk do te humbin
Sepse ju i dashure
President ne zemren time
Gjithmone do te jetoshe.

I juaji M...

BlertaB
28-01-06, 13:57
lazdrani me plqen shume kjo poezia fare e ke shkruar per,Zotrin: Dr.Ibrahim Rugoven, PRESIDENTIN E KOSOVES i cili gjithmone do te jete ne zemrat tona. Te pershendes Lazdrani

BlertaB
07-03-06, 21:51
Ta fali si Kujtim 100% Shpiritn tim!
Nese Shpirti ste mjafton,ta fali syrin qe per ty,loton!
Me lot ne faqe,me lot ne sy mendoj vetem, per TY....

Zana_ch
08-03-06, 09:23
Ēėshtė Dashuria

Dashuria ėshtė si njė Poezi,

Ne pranvesr shkruhet,

Ne vere diktohet,

Ne vjeshtė lexohet,

Ne dimer enderrohet.

Studenti1
09-03-06, 14:13
Dashuria eshte nje rreze qe fort rrezon
Eshte nje shigjete, qe i gjuan zemrat
Me nje vrull ta pa arritshem, ajo vepron
Enderr na e ban jeten tone.

Murgesha
17-04-06, 22:25
Fėmiut tim!Kur para disa viteve njė mjek,
shtatėzaninė time vėrtetoi,
U ndjeva mė krenarja ndėr shoqe,
Gėzimi im pushtoi botėn,

Tė mbarta nė trupin tim,
Lėvizjet tuaja mė mbushnin gėzim
Edhe pse kisha vuajtje e vėshtirėsi
Me gėzim pritja takimin me ty.

Edhe atė ditė kur tė solla nė jetė,
Krahėt e mij u banė me fletė
Doja qiellin tė pushtoj,
Gėzimin tim tė tregoj,

Mes dhimbjeve e vujatjeve tė mia,
Sikur pėrtoje tė vije nė prehėrin tim
Nė njė ēast kur mė kaploi agonia,
Pash se si nga trupi im doli mrekullia,

Mes lotėve tė gėzimit
Ti putha dy syqkat e zi,
Qė nė atė ēast pėr ne filloi dashuria
Vazhduam shtegėtimin ka lumturia

Mė kujtohet si sot belbėzimi yt i parė
Mos tė flas kur sė pari mė thirre nanė,
Se atė ditė fluturova pa krahė
Arrita po te krijuesi pėr tja dhėnė falėnderimin,

Sot ti je i rriturr e nuk ma ke fort nevojėn,
Por njė gjė kurr mos harro,
Se sado ti tė rritesh e kudo qė tė shkojsh
Ėshtė njė uratė nėne qė tė shoqėron e tė mbron.

lazdrani
07-05-06, 11:57
Endrra

Eshte enderra poashtu realitet?
Eshte ajo nje mbeshtetje per gjithe
ata qe flejne...
Nje enderr mundet te jete e kaluara
Shpeshe reale qe nuk tregohet...
Enderra mundet te jete ardhmeria
Mos te lejojme qe enderrat te jane dyshime..
Ajo eshte gjithmone te ne
Kete duhet ta kuptojme
Ajo ti mbylle syte dhe ndegjojme
Duke fluturuar ne ere te lehte
Enderr eja me merre ne udhetim tuaj
Enderr eja me merre ne kopshtin tuaj te gjelberuar
Ndriqo realitetin ,trego ecjen e yjve..

lazdrani
16-05-06, 21:33
Besimi ne Dashuri


I leshoje ndjenat ne duart tuja
Ti dhuroje me gjithe Zemer
Se te Dua...
Per mua eshte nje nevoje
Qe veten ta dhuroje
Te shtrihem me nje besim pakufi
Ne duarte tuja...
Se Ti je dashuria e Jetes sime...
Nese syte e mi i mbylli
Dhe endrren time e shijoje
E gjithe kjo ka te beje vetem
Per Ty..
Sepse Ty,Ty te dashuroi...
A thua eshte kjo vetem nje
Enderr?...Jo nuk e besoje aspak..
Sepse ti je e vertet ne jeten reale..
Dhe nuk je large meje...
Pasi gjithmone te mbaje ne zemren time..
Te Dua mbi gjithcka..Lazdrani per Ty

lazdrani
19-05-06, 23:25
Me deshire do te
kompunoja
nje kenge dashurie...
Ne flete pentagrami
Po rendis vargje poetike
Qe burojne nga kujtimet

I zgjuar,me fjale te bukura
Per ty kam mendu...
Njemije fjale i gjeje ne kenge
Dashurie dhe ne Libra ...

Te gjitha tregojne dashurin e madhe
Por ate qe une kerkoje nuk e gjeje...
Ajo do te ndriqon qysh ne lindje
Te drites sone..

Dhe nese mendimi im i dashurise
Se flaket eshte vetem per pake kohe
Ne Zemer tende do te rri,ateher
Qellimin tim kam takuar
dhe them qe,
Une Ty te Dua!

lazdrani
19-05-06, 23:34
Toni i Nenes


Zeri i Nenes-
Gjithmone i besushem
Toni i saje ne Veshet e mi
Duan te thojne
Te dua...
Vetem fjalet vine perpara..
Kjo nuk do te thote
Asgje qe nuk ndegjoi,
Pasi Femiju i juaj jam.
Ajo mendone kete nuk e vrej,
Por mendimet e Nenes
Bine ne Mua
Tani si je poezi
Nene e dashure te pershendes
Pezemersisht-Mireupafshim
Edhe pake kohe
Une e di se qeshja jote
Kurr nuk do te jete e Vjetruar..

lazdrani
03-06-06, 23:15
Biri im

Qdo mbremje ngadale
Vije te shikoje e ndegjoi
Sikurse oret jane te pregaditura
Per mua..

Shtrihem lehte
Afersin tende ta ndjeje
Ti afrohesh afer meje
Me perqafone..une nuk te leshoje

Mbylli syte e mi
Filloi te enderroi
Se si ti me shikon
Qdo mengjese i zgjuar

Afer meje me shikon
Se si zgjohem,
Nga enderra ime e bukure
I lumture ngritem dhe marre
Me veti nga fati i madhe
Nje cope te vogel...

Dr. Leone
28-06-06, 12:55
Pyete Zemren


pyete zemren pse lote pikoi
pyete shpirtin pse endrrat shkaterroi
pyete qenien pse shuplaka mori
pyete trupin cfare rrugeve gjurmoi

rendesi peshe mbi cdo jete
kjo eshte shume e vertete
mos harroni veten e te dashurit
e kujtoni mbesni me te kenaqurit

zemren gezoje sa here mundesh
shpirtin shpetoje sa mundesi te kesh
ama hire e pahire mos shiko te lutem
pse asgje s'do mund te gjesh

njeriu di peshen e gjithkujt
dhe ne hak s'mund t'i hyje askujt
hallet,probleme edhe shqetesime
jane larguese, por mbesin gabime


kjo jete ngjyra ka
edhe ngjyra kerkon
por shpirtin merre pra
e mos kujto se renkon:))))

Dr. Leone

beqari_
16-07-06, 22:34
me ki deshte
edhe une te deshta
por e kom dite se ,
sje per mua
me largo nga vetja
te largoje nga zemra
se keshtu e paskemi deshte
qe te dyte

lazdrani
23-07-06, 12:39
Nje dite pa dashuri
Nje dite e re i vetmuar
Nje dite pa rreze te diellit
Lotet rrjedhin nga mallengjimi
Oj Nane thrret nipi gjyshen
Udhetimi eshte i gjate
Me nje drejtim te pakuptimt
Deshirat dhe endrrat jane
e vetmja qe mbesin
Perqafimet nga ndarja
Lotet e derdhura jane
ato qe mbeten...

Dr. Leone
12-08-06, 10:44
MEDITIMNjeriun e ka lartėsuar mendja dhe logjika,
Qė t’i gjykojė veprimet me vetėdijen qė ka.

Kur pėrdor mendjen meriton lumturinė,
Lartėsohesh dhe fiton respekt dhe nderim.

Me atė mund tė ndajė tė keqen nga e mira,
Ta parapėlqejė tė bukurėn nga e vėshtira.

Gjithnjė vazhdo jetėn me pėrkushtim e shpresė,
Qė tė arrish qėllimin para se trupi tė vdesė.

Vlerėn e pakėt mendja e dallon nga e shumta,
E pėrjetshmja kushton ndaj atyre tė shkurtra.
Mendja pėr njeriun ėshtė shkak lartėsimi,
Mban cilėsitė e larta tė njė shėrbimi.

O vėlla mos adhuro gjėrat e pėrkohshme,
Pėrpiqu e merito kėnaqėsinė e perjetshme.

Ta pėrfundosh jetėn me fytyrė tė bardhė,
Tė ēlirohesh nga vendi thurur me gardh.

Nė kėtė jetė mos u bė vegla e sherrit,
Qė tė mos vuash kurrė torturėn e ferrit.

Pėrpiqu dhe pėrjeto kulmin e besimit,
Nė jetėn tjetėr bėn festimin e kujtimit.

Dije rezultatin qė tė sjellė meditimi,
Pėr njeriun kjo ėshtė njė shkak shpėtimi.

Vetima
16-08-06, 01:57
Per nje yll lus zotin...

Nė kėtė natė me yje
Pranė dritarės rri
Duke menduar pėr ty
Njė yll seē m'gjason nė ty

Drejt duke e shiquar
Filloj flas me tė
"Tė lutem o yll ,
a jam duke tė parė ty ,
apo zemren time qe e ndjen
nė mbrendesi"?

-Ai yll seē ma kthen:-
S'je duke me par mua,
por je duke e parė zemren qė deshiron
,nė kėtė natė magjike puthje tė dėrgon"?

O ,zot , tė lutem mė ndihmo
Tė lutėm mė t'fillo
Ta shofė atė shpirt ,qė shumė e dashuroj.
Nė pėrqfimin e tij tė hidhem si zanė
Tė mos zgjohem mė aspak merak s'mė ban.

Pas kėsaj lutje tė madhe
Pėr kėtė dėshirė qė kam
Njė zė me erdhi lehtas dhe mė tha:
"Nėser do jetė gėzimi mė i madhė pėr ty
Nėser do caktosh ditėn me atė tė rri
Nėser do kesh lumturi
Dikujt nė heshtje do i thua sė shpejti me ty do tė rri"

O ,Zot ,tė lutem mė gėzo.
O ,Zot , tė lutem qė ky zė tė m'bėhete realitet
O ,Zot, tė lutem nėser kėshtu tė mė ndodhė
Se e dua atė shpirt qė mė dashuron
Dua qė tani tė kam lirin tė vendosi
se me Tė kur do tė rri!

Tė lutem o ,Zot , me plotėso ketė lutje!
Tė lutem o ,Zot , ma dhuro kėtė mirės!
Tė lutem o ,Zot , atė yll ta takoj tė kam mundesi!

ZeShKaNee
15-09-06, 11:16
E Pa Fat

Ndoshta Kur U Linda Prinderit
Su Gėzuan
Ne Djepin E Djalit
Mė Vendosėn Mua

Zoti Kur Mė Fali
Ndoshta Me Dėnoi
Dhe Dha Urdhėrin
E Pa Fat Tė Jetoj

Kur U Linda Un
Prindėrit Pritėn Djal
Dhe Prej Ditės Se Lindjes
E Pa Fat Jetoj .

Mustaqedredhur
17-09-06, 14:19
hmm, qe nje poezi..dmth e huazueme :

U nisa me shetit i hutuar neper rruget e kryqezuara
te mendjes sime
thue mos i gjej ato dy vargje te arta te gershetueme
per bukurine e syve te tu me qinda te tmershem mundime
qe jane tretur diku si koker gruri ne zalle shkretine!
..
vazhdon..

Mustaqedredhur
21-09-06, 15:56
Kėsaj kange nuk kam t'i shtoj ma snjė fjalė,
prej zemre, plumbeshė, them, t'i kurrė s'ke me dalė
por ndjej kob: kanga e zogut po vdes ngadalė!

Zana_ch
22-11-06, 21:43
Ne Kafen te
DARDAIS


Ne kafe te Dardanis
nuk flas per dashurin
ne ket kafe ushqei miqsin.

Te jetoim ne realitet
une dhe ti ,ti dhe une
mjer ai qe se di
qe nuk i pershatet atij
do ta ndjek fati i iz .
Atdhetart e mi .
Zana_ch

Diana007
06-01-07, 14:47
http://img213.imageshack.us/img213/315/mij2.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)

ARI_03
06-01-07, 16:37
Nene,
Ne ballin tend
Pleqeria ka firk te ulet galuc
Krenaria jote e zjarrt
Mbi vetullat e tua asaj i shpalli lufte
Dhe nuk t'u rrudh kurre lekura
Edhe pse une u rrita
e u bera burre,
Nene ti nuk di te plakesh
Kurre,kurre.....
Sic te mbaj mend ne femijeri
ashtu te shoh edhe tani
Vitet aspak s'te shemtuan
Pranverat gjithe e me shum
te zbukurśan
Ti nder lule-lulekuqe e arit
Ti nder shoqe rreze e beharit
Ti nder femijet e tu-drit mengjesi
Arome trendafili...........

lazdrani
23-03-07, 00:07
Kjo leter shkone ne qiell,eshte per ju
Ne zemrat tona gjithmone do te jete 8 Marsi
Ndjenat tona jane thelle te mallengjyer
Na ike ne moshen shume te re...
Te gjithe pyesin pse mu Ti
Pergjigjja mbetet ne erresire
Cdo mbremje bisedoje per Ty..
Dhe zemrat tona te degjoje Ty..
Ne shiqojme ne qiell dhe te shohim Ty..
Ylli qe shenderrite me rreze te forta je Ti..
Mire u pafshim engjulli jone....

budo785
01-04-07, 21:06
TI-UNE

Ti,ti ke lindur ne nje dite me monotoni
ben nje jete pa kuptim
Une,paskam djegur qirinjte e botes,sa gabim!
eshte kohe per ndryshym.
Ti,ti i lodhur nga jeta qe nuk e jeton
dashuron bardhe e zi!
Une,une e lodhur nga jeta qe me fale ti
eshte kohe per ndryshim.....

budo785
04-04-07, 23:29
Te dua,te dua,te dua
O fjale hyjnore e kesaj bote!
Kur peshperiten nga buzet e dashuruara,qe fryme ty te dhane
Shume te kerkova gjere sa te gjeta
dhe nese vdes mos u trishto,por
ti jeto,jeto....

lazdrani
11-09-07, 12:17
Ndonjehere

Ndonjehere dua te tregoje
Cka une mendoje
Ndonjehere dua te them
Cka une ndjeje
Ndonjehere Une mendoje
Qe Ti me nevoitesh
vetem per pake
E ajo eshte shume shume..
Ndonjehre deshiroje te dije
Cka ti mendone
Ndonjehere dua te ndegjoi
Cka Ti ndjen ne mua
Ndonjehere mendoje qe une ty te duhem
Per pake ashtu sa ti deshiron
Ndonjehere dua te shkruaj
Cka ti nuk lexone
Ndonjehere behem sikur
Kerkoje diq cka nuk gjeje
Ndonjhere beje ashtu kinse beje ...
Pataj mendoje ne mendjen time
jam i dashuruar...

Domira
16-09-07, 21:43
Titull i mocem…


Ka kohe qe heshtja ime genjen
fund e krye
flusken
e lamshit brenda meje.

Prek me maje gishtash
durimin e fjetur ne mua
vazhdoj rrugetimin e vetmuar

e vetme siguri
mes tehesh te bera kryq
thelle ne shpirtin tim.

…e i cmenduri flen gjumin e perjetshem
mbi epshin e egos se tij…

…i mencuri ben hesape me jeten e vehten

…i miri te ngroh me gjith qenien e tij…

…vete puth cdo rreze qe bie mbi fytyren time
ashtu si kam bere gjithnje…


dhjetor 2006

Domira
24-10-07, 20:30
Zogut tim

Sa mire qe nuk sheh lotin tim
Zogu im
Derisa te “ngroh” me premtimet
Te pabindshme edhe per mua
Qysh nga pranverat tua te para.

Sa mire qe te shoh me krihe
Zogu im
Dhe vazhdoj te mbytem ne lot
Per puthjet qe nuk ti dhurova
Kur ti kishe me se shumti nevoje.

Sa bukur qe po fluturon
Zogu i shpirtit tim.

Te puth me mall…tash ne kete cast.

vjeshta
16-11-07, 23:05
Fluturoja nė kohėn e ikur sikur rrufe
pa krihė ,pėr fatin e humbur
ushqehėsha mė ngjyrat fisnike tė shpresės
thithesha pluhurin e harreses
e ndėgjoja gjuhėn e heshtjes........

Kepi
17-01-08, 22:01
E ter bota te jet det
nje ujedhes do te ket
emrin Shqipni do ta ket
shqipet te jetojne qet.

. II .


...................................

Kepi
17-01-08, 22:24
AMANET

Amanet ...
Amanet o shoke te mi
me flamure n'varr me me shti
se shqiptare une kam le
si i till du te hy ne dhe.

Amanet...
Ju mbi supe kurr te me mbani
te mijte, femijte, ne shtepi te m'dalni
vellezer as ju mos me qani
se s'jam i pari, as i mbrami

Amanet...
Aty prane meje kurr te kaloni
Ju lutem mbi varr me tregoni
qielli mbi dhe kurr te kthjellohet
atje larte flamuri a do te shpalohet

Amanet...
Kurr te me tregoni, se erdhi dita
e LIRISE...se gjalle se mbrita
un ne varr do te jeme i qete
se mbi dhe, do te kete jete.

natyra
01-02-08, 17:43
Pershendetje per poetet,me konsiderat per gjithe ju...njiherit dhe per temen e qelluar,

KOPSHTI DARDAN

Pergezime ne krijimtarin...Flm

natyra

Sy_kaltra
02-02-08, 19:48
E kuptoj sa here me tradheton……
Sa here me sjell lule.
E kuptoj sa here ke dicka…
Cdo here qe ke nevoje te flasesh ne heshtje.
E kuptoj sa here te shqetesojne
Cdo here qe pi me mua.
E kuptoj kur me do.
Sa here largohesh.
Per cdo njeren nga keto e kam nja hajmali…….
Kur tradheton – kam nje kopesht plot me lule
Kur hesht – cdo mbremje ne shtrat
Kur shqetesohesh – cdo shishe xhin bosh e kam ruajtur
Kur me do – cdo leter qe me ke shkruajtur nga larg
Per te gjitha keto – kam nje gur gdhendur me emrin tend.

lirik
15-04-08, 09:03
Hajde rini hajde secili ma bilbil se tjetri rini dardane shqiptare ju lumt pena e fjala s a bukur
shkruani talenta secili ma talent e ma bukuri shkrime e paraqitje shkelqyese vargje te rrjedhshme

Rozafa
10-06-08, 10:50
Mall Dashurie

Mė duhesh me shumė se gjithqka
Tė pėrshperis me ngashėrim
Nė kėte natė tė akullt
Nė kėtė vetmi qė me vret
Eja sonte...
Se malli me djeg pėr Ty
Dua tė tė shoh
Zėrin ta dėgjoj
Eja tė prehesh nė prehrim tim!

Adrenalina
11-06-08, 12:08
Heshtja

Heshta edhe une ashtu si ti
ne nje dhome e vetmuar
lotova per ty...
po askund nuk ishe ti..!!

Tash veq yjet na shoqrojn
me nuk ndriqojn..
vetem rrugen na shtrojn
stuhit t'i kalojme...!!

Pse dikush provoj
neve te na sundoj..
dashurin ton te na ndaloj..
jo askush nuk mundet
dashurin ndaj teje me ma ndalu..
nese e ka thene zoti
ajo eshte dhurat per mu..!!

Toka eshte e thate
qielli eshte i but
uijt na ushqen
dielli shkelqen..!!

Ngadal o shpirti im
mos u ngut me pend..
se fjalet jan per lum
verpra eshte per fund..!!

lyra2
11-06-08, 12:19
[QUOTE=Adrenalina]Heshtja
QUOTE]

(Adrenaline,e mora titullin tend dhe vazhdoi poezia nga nje mike imja A.D )
Nuk di mė qfarė tė them, e
ėshtė momenti qė duhet tė flasim.
Tė heshtem ,nuk mundem.
Thjeshtė , dua tė bisedojmė ,jo tė bėrtasim.

Unė fola, dhe ti gjithnjė hesht,
Fjalėt e mia , akomulohen , ditėn e natėn.
Heshta dhe prapė nuk u nguta ,
Por , dua tė dėgjoj fjalėt.

I tillė je,kėrkon shumė
Por tė gjitha i kėrkon nė heshtje.
Heshtjen gjithėkush nuk e kupton,
E ti pėrpiqėsh tė flasėsh nė heshtje.

Nėse diēka nuk tė shkon mirė
Nevrikosesh,po prapė nė heshtje.
E dimė se heshtja jote diēka na thotė
Por askush s'mundet tė tė ndihmoj.


Madhėrishėm filloi rrėfimi pėr ne
rrėfimi qė fundin s’ja gjen dot kush
me mijėra netė e mijėra ditė
gjersa njė ditė
gjersa njė ditė
s’dinim ēka tė flisnim

Adrenalina
11-06-08, 12:30
Lyra shume buku qe vazhdoj poezia edhe pse heshtja qendron na nuk ngurrojm prap rreshtojm me intuiten ton..

Jana
04-07-08, 21:12
"LARGESA"

Kur malli te te kete marre
Dhe une te mos jem me ty
Mbyll syte dhe me thirr
Se une do te vij aty...

Kur buzet te te jen thare
Dhe puthja te mungon
Hap dritaren dhe lutju henes
Se puthjen time ajo ta dergon...

Kur ti te ndiesh ne vetmi
Dhe zemra po te qan
Zhytu ne kujtime
Dhe mua do te me kesh prana...

Kur ti te me duash
Dhe prane te mos me kesh
Hap dritaren dhe fluturo
Se une dote jem mes resh...!!!

Jana
04-07-08, 21:13
"TE PYES"

Te pyes,ku po shkojme?
Me thua,s'e di!
Me pyet ,pse jetojme?
Pergjigjen s'e di.

E prap te ledhatoj floket e zi
Te puth te perqafoj,
E te strngoj ne gji.

Te dua,te them ,
Te dua a e di
Te puth ne buze,
Me puth dhe ti.

E pastaj,heshtje,qetesi
Dy zemra degjohen
Here une here ti,
Te dua,degjohet perseri.

Keshtu vazhdojme ne pafundesi
Here te prek une,here me ndez ti.
Dy zemrat tashme jane bere nje
Valle a s'eshte kjo dashuri!!

Te pyes,pse jeton?
Me thua,per ty
Me pyet c'fare do?
Te them........ te dua vetem ty!

Jana
04-07-08, 21:14
"DO TE DOJA"

Dy sy te medhenj te kisha do te doja
Ne cdo vend ty te shikoja
Dy vesh te prehte gjithashtu do te doja
Ne cdo moment ty te degjoja

Por prap ta dish do t'me mungoje
Ne cdo sekonde qe s'do t'me shikoje
Ne cdo minute te jetes time
Ty do te t'kerkoja e dashura ime

E kur te dy te ishim prane
Do te doja qe cdo gje te pushonte
Asnje ne bote te mos punonte
Do te doja qe te gjithe t'me degjonin mua
Kur me zjarr do te te them :TE DUA

Jana
04-07-08, 21:16
"TE PRES"

Prej mijera vitesh e deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia

Jana
19-08-08, 20:49
TĖ KĖRKOJ TY

Nė ėndėrr netėve tė gjej kollaj fare,

Sillem keq, hap sytė dhe pranė s'tė kam.

Nėpėr gishtat e mi si shkumė detare

Tretet imazhi yt dhe... zbardh.Humbet pėrsėri dhe ditėn jetojmė

Pa lajme, secili nė rrugėn e vet.

Nga malli pėr ty sytė e mi dėshirojnė

Tė bėhet i vogėl njė ēast ky qytet.Por nė rrugė tė ndryshme qyteti na fsheh,

Ashtu tė paparė shkojnė javė e muaj,

Tė gjitha i kemi bėrė pa bėrØė gjė,

Tė gjitha i thamė e prapė tė huaj.Nė njė stinė krenarie, madhėshtie tė marrė

Rastėsisht tė shihemi e lamė dikur,

E qyteti u rrit mė shumė se kurrė,

E unė u munda qysh ditėn e parė.

Jana
19-08-08, 20:50
TĖ TĖ NJOHU largova nga ti

Qė nga larg tė tė shoh mė mirė!

Ambalazhet dhe etiketat mė tė ēuditshme

T'i heq nga mendja

Qė m'i vure nėn hije.U largova nga ti

Qė nga larg tė tė njoh mė mirė,

Nėn diellin e jetės

E dialektikės sė pamėshirshme

Pėr ty dhe pėr mua.

Jana
19-08-08, 20:53
E VETMUARQetėsi

s'lėviz asgjė

veē akrepave tė orės

pa kohėUnė

e vetmuar

shikoj derėn

qė era e lehtė

e ka hapur pėrgjymė

pėr tė m'i risjellė

kujtimet e brejturaStinė pa gjurmė

selvija
20-08-08, 13:39
Kerkon njeriu ne jete keshtjellen e tij
per t'u strehuar,
e gjen e pushton e ndihet i realizuar.
Po nje thenie e vjeter tani mu kujtua,
"e lehte te pushtosh nje keshtjelle,
e veshtire eshte ta mbash pushtuar...

Jana
25-08-08, 14:12
SYTE E MI

Sa shumė te pelqente
te mi puthje sytė
sytė e mi te kalter
si copza liqeni

Mos ! Tė lutesha unė
se thonė qe ndahen
dy te dashuruar
kur i puthin sytė
ndare pse te jemi?

Tashme rrojme ndare
vdekur pėr se gjalli
Syt' e mi qirinj
qe digjen nga malli .

Jana
25-08-08, 14:12
'''GabimI'''

Dikush mė tha se ti je ajo
e unė nuk i besova
Papritmas hyrė ne zemren time
dhe te gjithė rend i mallkova.

Nuk e di as vete
si munda ne ty ,te dashurohem
Si munda ,aq shpejt te hyj aty
ku,s'mundem te largohem.

Nuk ka dert,jo
qe pėr ty po vuaj.
Por me fal te lutem,
qe pėr ty po shkruaj.

E di ti qe pėr mua
Nuk ekziston femėr tjetėr.
Ah,shpirti im ,me degjo
do ta bėj ndonjė vepėr.

Veper,qe,nuk ėshtė e mirė
ngase dikush ,flijohet.
Veper e bėrė ne errėsirė
ku edhe me i pameshirshmi do tė trishtohet.

Mos te lutem ,mos ik tash
se unė nuk te ha .
Vetėm me mua bisedo,
disa fjale qe ti le.

Jana
25-08-08, 14:13
...cfar na ndau ne te dy???
cfar na nadu le ta thon dy sy...
c'far ndodhi qe jemi te huaj???
c'far ndodhi qe tani po vuaj...
se te dua baby do ta perseris...
ne mendimet e mia foton do ta ngjis...
mer guximin grise kete leter...
behu pak i fort harro boten e vjeter...