PDA

View Full Version : Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........


laliloli
08-07-05, 19:24
Ne jetėn e pėrditshme shpesh hasim ne situata tė ndryshme.Ka raste kur shpeshė ndodhemi para ofendimeve tė ndryshme ,sulmeve verbale e ndoshta edhe fizike .Mė intereson mendimi i juaj si iu kundėrviheni kėtyre ligėsirave?A mendoni se te keqen e mund e keqja ,dyfish e keqja apo e mira?
Tė rrespektuar nga laliloli

[/u]

GURI SYLAJ
08-07-05, 20:04
I nderuari Lali , me kete teme e keni qelluar .
Une per veten time , mundohem te jem shum i qete dhe te kem njefar rrespekti per te gjithe. Mendoj se nese e keqja luftohet me te keqen ateher kemi vetem rritje te kesaj dukurie te pa mire. Por edhe nese mendon se e keqja te luftohet me te mire edhe atehere ti do te jesh humbs sepse e keqja nuk din te ndalur. Me se miri do te ishte qe e keqja te injorohet dhe te iket nga ajo por nese ajo te ka vu ne thumb dhe s'ke shanse t'i shpetosh atehere Zoti qaren o Lali. Ne, kete teme e patem edhe tek tema se a duhet qe te tolerohet e keqja ? Mendimet ishin te ndryshme por megjithate duhet patur kujdese qe e keqja mos me te marr me vete.

Me nderime Guri Sylaj

Kupid
09-07-05, 05:29
Ne jetėn e pėrditshme shpesh hasim ne situata tė ndryshme.Ka raste kur shpeshė ndodhemi para ofendimeve tė ndryshme ,sulmeve verbale e ndoshta edhe fizike .Mė intereson mendimi i juaj si iu kundėrviheni kėtyre ligėsirave?A mendoni se te keqen e mund e keqja ,dyfish e keqja apo e mira?
Tė rrespektuar nga laliloli

[/u]

me rrah ose mos me rrah? kur njeni po me ofendon, nuk du me ul vete me barazoj me budallin. me vjen keq me pranu qe me grusht kam thy thembet ni budallit nje her, edhe nuk mujta me fjet per 3 dite pre merzia. keq kam rreh at djalin (ska mujt me hengre buke normal per 6 jov). po ne tjeter end, nganjeher dikush me fat madhe po me ofendon, edhe une nuk bere gje. ndi veten ma maqem edhe si njeri, ma mir se ai pa mend.
kur ai budalli vazhdon me ofendim, s'kam qare, thirre dentistin per takim djali mir. :twisted:

uliksi31
09-07-05, 06:39
Nese vjen ne situat te pa lakmueshme me diken e ai eshte me i vjeter se ti, ne asnje menyre nuk mundesh me i meshuar,se eshte me i vjeter.
Po nese eshte me i ri se ti,tani i drejtohesh keshtu: Qyre jaran une jame me i vjeter. Nese me rreh mua vec koritesh se ke rreh nje te vjeter. Tani vazhdon e thua; po nese une te rrehi ty,prap ti i koritun, se plaku met rreh a ka ma zi.
Besoj se ne kete menyre mund ta kalojsh situaten e palakmuar. :lol:

GURI SYLAJ
09-07-05, 07:09
Uliksi 31.jr

Pajtohem me mendimin tuaj. Eshte nje tejkalim shum i menqur i situatave kritike por kur takohen bineqet (e kam fjalen bineqet ne budallaki ) ma mir mos hyn ne mes.

halla e madhe
09-07-05, 08:04
Mos te perpjekt zoti me te keqin :wink:

Gentiani
09-07-05, 14:02
Nuk do tė isha pajtuar me atė qė shpesh mundemi tė hasim nė situata tė tilla. Sė fundit mvaret cilat rrethe jetojmė e frekuentojmė qė tė gjindemi para situatave tė tilla. Ka mundėsi qė tė gjindet njeriu edhe para situatave tė tilla, por janė tė rralla.

laliloli
09-07-05, 19:46
Guri,Uliksi,Kupid ,Gentiani,Halla e madhe ju falenderoj shume per mendimet e juaja pozitive qe keni dhene ne kete teme ,te cilat sado pak do ti shtyjne te mendojne ata te cilet gjinden ne situata te tilla.
me nderime laliloli

dr1ta
11-07-05, 11:09
Ndonjer i keqi vetem stupcin e kuptoh dhe e rahaton :lol:

Kloni
11-07-05, 11:32
Urtesia popullore ju ka pergjegj situatave te tille me shume variante:

Po u more me thengjiil, nuk mbetesh pa u zhyt!

Me maxhupin po u zure, o te rrahu, o e rrahe, nuk mbetesh pa u flliq!

Qeni me te kafshu, nuk duhet me u ba qen e me kafshu edhe ti!

I ligu ta bje pune me vra! Trimi jo, sepse e din cka ban trimi e nuk ta bjen ngusht!

Por, prape njerez jemi dhe jo cdohere mund te permbahemi!

laliloli
11-07-05, 16:56
Ndonjer i keqi vetem stupcin e kuptoh dhe e rahaton :lol:
Ka raste edhe te tilla,por vetepermbajtja dhe maturiai mundin edhe te tillet.

dr1ta
12-07-05, 01:03
Ndonjer i keqi vetem stupcin e kuptoh dhe e rahaton :lol:
Ka raste edhe te tilla,por vetepermbajtja dhe maturiai mundin edhe te tillet.

Apsolut , vec dikush e lyp si buka krypen .

Stuhia
12-07-05, 01:09
Apsolut , vec dikush e lyp si buka krypen .

Klonja ime ta hongsha syrin, po ai qe e lyp futja me grushte e shkelma.
Mos e mbaj te keqen mbrenda se te bahet kancer, po hudhe perjashta e te bahet shendet. :wink:

dr1ta
12-07-05, 01:14
Apsolut , vec dikush e lyp si buka krypen .

Klonja ime ta hongsha syrin, po ai qe e lyp futja me grushte e shkelma.
Mos e mbaj te keqen mbrenda se te bahet kancer, po hudhe perjashta e te bahet shendet. :wink:

Oj me my sef and I :lol: loqki at dashta ti tregoj Lalit :wink:

Stuhia
12-07-05, 01:18
Oj me my sef and I :lol: loqki at dashta ti tregoj Lalit :wink:

Si mos te marrin vesh, tregoja edhe menyren tjeter. :lol: :lol: :wink:

dr1ta
12-07-05, 01:21
Oj me my sef and I :lol: loqki at dashta ti tregoj Lalit :wink:

Si mos te marrin vesh, tregoja edhe menyren tjeter. :lol: :lol: :wink:

Po ajo esht me efikase po sja vlen me u perly :roll: :lol: :P

Stuhia
12-07-05, 01:23
Po ajo esht me efikase po sja vlen me u perly :roll: :lol: :P

Jo ske faj valla, se sot te paperlyemin po e bajne te perlyer, e lere me me pas shkas. :lol: :lol:

Domira
12-07-05, 02:18
Ne te shumten e rasteve nuk reagoj fare.

Lina_pr
12-07-05, 13:02
Jom natyre shum e qet edhe shumicen e hereva i marr me shum qetesi por nese teprohet kuptohet reagoj.Por shumicen e hereva heshti edhe njerezit ndihen shum inferior para asaj heshtje.

laliloli
12-07-05, 17:13
Urtesia popullore ju ka pergjegj situatave te tille me shume variante:

Po u more me thengjiil, nuk mbetesh pa u zhyt!

Me maxhupin po u zure, o te rrahu, o e rrahe, nuk mbetesh pa u flliq!

Qeni me te kafshu, nuk duhet me u ba qen e me kafshu edhe ti!

I ligu ta bje pune me vra! Trimi jo, sepse e din cka ban trimi e nuk ta bjen ngusht!

Por, prape njerez jemi dhe jo cdohere mund te permbahemi!

Te lumte kloni,qdo fjale eshte e tepert,po te vepronim keshtu ,nuk do te kishim probleme e hasmeri te ndryshme.

laliloli
12-07-05, 17:17
Ndonjer i keqi vetem stupcin e kuptoh dhe e rahaton :lol:
Ka raste edhe te tilla,por vetepermbajtja dhe maturiai mundin edhe te tillet.

Apsolut , vec dikush e lyp si buka krypen .

Duhet pasur durimin Drita ,se ai qe e lyp edhe e gjen

laliloli
12-07-05, 17:18
Domira dhe Lina_pr ju falenderoj nga zemra per mendimet e qelluara

Reana
13-07-05, 07:31
Apsolut , vec dikush e lyp si buka krypen .

Klonja ime ta hongsha syrin, po ai qe e lyp futja me grushte e shkelma.
Mos e mbaj te keqen mbrenda se te bahet kancer, po hudhe perjashta e te bahet shendet. :wink:

:lol: :lol: :lol:


Kur nacionalizmi serb kishte marre hov dhe digjte ne flake Ballkanin me luftera ne Kroaci, Bosnje dhe me okupimin ushatrak ne Kosove, Evropa per te gjetur zgjidhje, dergonin Lorde e fisnike tjere oborresh mbreterore Evropiane!!!
Diplomatet qe respektonin rregullat e miresjellejes dhe dialogut nuk ishin pale te denja per tu marre me kategorine e nje Makiavelisti te llojit Milosevic! Fatekeqesisht, bindja Evropiane per dialogje te civilizuara dhe me nje person pa moral dhe karakter njerezor, u be pjese e problemit dhe shkaktoi zgjatjen e konflikteve dhe humbjen e me shume jeteve te civileve te pafajeshem!!!
Pa DHUNEN dhe FORCEN ushtarake Amerikane ne caqet ushatrake Serbe, qe perfunduan okupimin serb edhe ne Bosnje edhe ne Kosove, besoj se keto konflikte do te ishin ende aktive, sikur qe ndodh ne Checheni!!!!

Populli thote "SIPAS VENDIT, EDHE KUVENDIN"!!!
dhe
"Qenit hallve nuk i jepet" :wink: prandaj jete te gjate motrat e mia militante :lol: pajtohem plotesisht me juve!!!!
Qenit shqelmat dhe duhet teguar deren :wink:

Odise
13-07-05, 10:04
TEHFJALE E KOKA E MENDIMIT OFENDUES PERTOKE! (gjegjja e temes)

E Keqja e quajtur - millosheviqi, mori fund me Luften Ēlirimtare te Kosoves! U bene tri luftera te maparshme edhe me hollokaust boshnjak, Srebernica, qe duhet te mbahet mend ne Histori - e nuk perfundoi E Keqja Millosheviqi!

Dardania ishte ishte Renia e te gjitha perandorive barbare europiane:

Renia e perandorise turke - Fundi i saj ne Kosove!

Renia e perandorise sllave (1999) - Fundi i saj ne Kosove!

Reana
13-07-05, 10:16
Dardania ishte ishte Renia e te gjitha perandorive barbare europiane:

Renia e perandorise turke - Fundi i saj ne Kosove!

Renia e perandorise sllave (1999) - Fundi i saj ne Kosove!

"Dardania ishte ishte Renia e te gjitha perandorive barbare europiane"

Konstatim i pasakte dhe shqip formualuar ne menyre jo korrekte :? (Si mundet Dardania te jete RENIE :roll: ???)

"Renia e perandorise turke - Fundi i saj ne Kosove!"

Konstatim i pasakte duke filluar prej faktit se KURR nuk egzistoi perandori TURKE por Otomane apo Osmane! Renia kishte te beje me zhvillimet e brendshme ne kete perandori e aspak me Kosoven!!!

"Renia e perandorise sllave (1999) - Fundi i saj ne Kosove"

Konstatim i pasakte!!! Sllavet kurr nuk paten Perandori me 1999 qe kjo te perfundonte ne Kosove!!! Rregullimi shteteror politik i sllaveve me 1999 ska asgje te beje me konceptin e "perandorise" :? (si po mundesh t'ua rrisesh namin kaq shume se :( )

Odise
13-07-05, 10:30
ishte perandoria turke, se jo osmane (Osman eshte emer i nje njeriu mbret) sa per dijenine tende te cekte!

1. Dardania ishte Renia e perandorise turke, se aty kapitulloi!

2. Renia e perandorise sllave (1999) - Fundi i saj ne Kosove! Konstatim shume real, sepse servia e kishte krah e moter njeren nga superfuqite boterore brss - dhe u thye pikerisht ne Kosove!

Kosova ishte me 1999, Pika Ma kritike E Botes, ku atehere e kam dhene i pari shkrimin origjinal - KOSOVA ĒESHTJE BOTERORE! (ma vone u kopjua nga tjeret ky titull)!

A mund te na jepni definicionin e emrit - perandoria? Nese nuk e dini, po ju tregoj


une


Odise

Kaltrushi
13-07-05, 12:44
sikure femije me rrahi nje kusheri i imi, i cili ishte pakez ma i moshuar....., une vetem mendoja se si tja kthej aq isha nervoz

kurse im gjysh me tha diqka qe ende e kam ne mendje dhe se e mendoj sa here qe gjindem ne at situat (sadopak koft)


MBESA IME TE KEQEN DUHESH KTHYER ME TE MIRE: VETEM KESHTU I NDIHMON VEHTES DHE ATIJ PERSONI

keto fjale ende jane ne koken time....mund te them esht thuajse sikur nje moto e jetes sime.......

pershendetje!!

Piskama
13-07-05, 16:38
Une per vete reagoj me piskama, kur me ofendojne. :twisted: :twisted: :twisted:

laliloli
13-07-05, 19:06
Fatekeqesisht, bindja Evropiane per dialogje te civilizuara dhe me nje person pa moral dhe karakter njerezor, u be pjese e problemit dhe shkaktoi zgjatjen e konflikteve dhe humbjen e me shume jeteve te civileve te pafajeshem!!![/b]
Pa DHUNEN dhe FORCEN ushtarake Amerikane ne caqet ushatrake Serbe, qe perfunduan okupimin serb edhe ne Bosnje edhe ne Kosove, besoj se keto konflikte do te ishin ende aktive, sikur qe ndodh ne Checheni!!!!

Populli thote "SIPAS VENDIT, EDHE KUVENDIN"!!!
dhe
"Qenit hallve nuk i jepet" :wink: prandaj jete te gjate motrat e mia militante :lol: pajtohem plotesisht me juve!!!!
Qenit shqelmat dhe duhet teguar deren :wink:


Nje konstatim shume me vend ,ja pra dikush merr vesh vetem gjuhen e te fortit

Lona
14-07-05, 10:56
Ndaj ofendimeve reagoje me butesi ne menyre adekuate, e jo me agresivitet.

Panopticon
14-07-05, 11:02
Per vete nuk di cfare te them, duhet ti pyes shoket/shoqet e mi/mija.

Me te mire jane ata qe "nxehen" ngadale nga e keqja dhe ofendimi ne adrese te tyre, e ne anen tjeter pajtohen shpejt pas hidherimit.

Me te keqij jane ata qe "nxehen" shpejt nga e keqja dhe ofendimi ne adrese te tyre, e ne anen tjeter pajtohen ngadale pas hidherimit. Ose nuk pajtohen aspak.

Panopticon.

Stuhia
14-07-05, 12:41
Per vete nuk di cfare te them, duhet ti pyes shoket/shoqet e mi/mija.

Me te mire jane ata qe "nxehen" ngadale nga e keqja dhe ofendimi ne adrese te tyre, e ne anen tjeter pajtohen shpejt pas hidherimit.

Me te keqij jane ata qe "nxehen" shpejt nga e keqja dhe ofendimi ne adrese te tyre, e ne anen tjeter pajtohen ngadale pas hidherimit. Ose nuk pajtohen aspak.

Panopticon.

Hajde baco hajde, sa mire po pershkruan keto gjera.
Ti sigurisht se bjen ne grupin e dyt, por me nje ndryshim.
Ti po u nxejshe edhe pa te ofenduar kush.
Sigurisht je azgani i lagjes tonde, pa marre parasysh kush me kend flet bile edhe pa te cek ty fare ti po kcejshe sikur knus.
Se paku keto pershtypje per ty i kam nga shkrimet tua ne Dardani.
Te shofim sa po te kap "nxehja" tani. :lol: :lol:

Panopticon
14-07-05, 12:48
Hajde baco hajde, sa mire po pershkruan keto gjera.
Ti sigurisht se bjen ne grupin e dyt, por me nje ndryshim.
Ti po u nxejshe edhe pa te ofenduar kush.
Sigurisht je azgani i lagjes tonde, pa marre parasysh kush me kend flet bile edhe pa te cek ty fare ti po kcejshe sikur knus.
Se paku keto pershtypje per ty i kam nga shkrimet tua ne Dardani.
Te shofim sa po te kap "nxehja" tani. :lol: :lol:

Jo moj Stuhia, nuk nxehem aspak :) , flm per mendimin tend, e cmoj si mendim te cdo shoku tim.

Vecse nuk e paske gjete vendin te gjykosh per mua. Kalo mire ti dhe gjithe shqiptaret.

Me dashuri,

Panopticon.

Stuhia
14-07-05, 12:53
Jashte teme.
Ndryshuar nga Murgesha.

Panopticon
14-07-05, 16:49
Jashte teme.

Ndryshuar nga Murgesha

Murgesha
14-07-05, 18:37
Panopticon dhe Stuhia.

Pėr pėrshėndetje mes anėtarėve kemi forumin Pėrshėndetje.

Murgesha.

Panopticon
14-07-05, 21:21
Shkrim jashtė teme.

Murgesha.

laliloli
14-07-05, 21:29
I pershendes te gjithe pjesemarresit ne kete teme dhe ju falenderoj per mundin tuaj.

Ju mirepres edhe me tej me mendimet e juaja.

Nese dikush ju poshteron,fyen,nenēmon e ndoshta edhe fizikisht ju sulmon si do te jet reagimi i juaj?

Stuhia
15-07-05, 00:29
Shkrim jashte teme.

Murgesha!

halla e madhe
15-07-05, 06:41
Ofendimi me i madh eshte kur lexon prej nji akademiku fjale boshe.Po mundohesh te lexosh mendimin e tij..e me ne fund...katastrofe!!! :shock:

Krokodilli
15-07-05, 06:48
TE KEQEN DUHESH KTHYER ME TE MIRE: VETEM KESHTU I NDIHMON VEHTES DHE ATIJ PERSONI


pershendetje!!

Barbaroza
07-11-05, 18:35
Ne jetėn e pėrditshme shpesh hasim ne situata tė ndryshme.Ka raste kur shpeshė ndodhemi para ofendimeve tė ndryshme ,sulmeve verbale e ndoshta edhe fizike .Mė intereson mendimi i juaj si iu kundėrviheni kėtyre ligėsirave?A mendoni se te keqen e mund e keqja ,dyfish e keqja apo e mira?
Tė rrespektuar nga laliloli

[/u]

Pershendetje lali per temen!

Jo rralle njeriu ne jete apo edhe ne perditshmeri ballafaqohet me njerez qe cdo te dyten fjale e kane ofendimin,sulmin verbal apo edhe ate fizik!
Ketyre gjerave te liga u kundervihem me durim,paqe,me te mire.Keto jane armet me te mira qe eshte mire t'i perdor secili njeri!
E mira gjithmone e mund te keqen!

uliksi31
07-11-05, 19:52
Shkrim jashte teme.

Murgesha!

O mUrgeshe kesaj Stuhis ton i paska ardh edhe motra Fortuna. :lol: O kuku per neve nese behen se bashku. :lol: :lol: :lol:

zana e maleve
07-11-05, 20:17
nuk reagoj fare vetem ia kthej shpinene atij personi qe me bene ofendime dhe e le ate te ballafaqohet me ofendimet e bera

Barbaroza
07-11-05, 20:45
Shkrim jashte teme.

Murgesha!

O mUrgeshe kesaj Stuhis ton i paska ardh edhe motra Fortuna. :lol: O kuku per neve nese behen se bashku. :lol: :lol: :lol:

Xhaxhi,ke frike????Mossssssssss,se ma more fytyren! :lol: :lol: :lol:

uliksi31
07-11-05, 21:03
Shkrim jashte teme.

Murgesha!

O mUrgeshe kesaj Stuhis ton i paska ardh edhe motra Fortuna. :lol: O kuku per neve nese behen se bashku. :lol: :lol: :lol:

Xhaxhi,ke frike????Mossssssssss,se ma more fytyren! :lol: :lol: :lol:

Kqyr ti mbesa eme. Ti nuk jeton ku jeton xhaxhi. Une i pash se cka na bene; Katrina, Rita dhe Wilma. Po ndoshta keto jane hurricane shqiptare e kane pak meshire ndaj nesh. :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
07-11-05, 21:13
Mbasi jane tonat,edhe kane meshire keto,ashtu po shpresoj o xhaxhi. :?

Honesty^uk.
07-11-05, 22:05
Ne jetėn e pėrditshme shpesh hasim ne situata tė ndryshme.Ka raste kur shpeshė ndodhemi para ofendimeve tė ndryshme ,sulmeve verbale e ndoshta edhe fizike .Mė intereson mendimi i juaj si iu kundėrviheni kėtyre ligėsirave?A mendoni se te keqen e mund e keqja ,dyfish e keqja apo e mira?
Tė rrespektuar nga laliloli

[/u]

Pershendetje LALI.
pa u zgjatur shume po mundohem te paraqes pak nga natyra ime persa i perket reagimeve te mia ndaj te keqes dhe ofendimeve.

Kur une hasi ne situata te tilla dhe qe skan te bejne aspak me karakterin tim, por vecse jane trillime dhe brockulla, ateher reagimi im eshte teper i pakontrolluar dhe nuk paragjykoj se cka vjen prapa,por nese une ja kam bere vendin qe te marr ofendimet e dikujt, ateher mundohem qe ti tregoj arsyet e mia, qe mund te ket qene keqkuptimi, keqinterpretimi, apo ndonje arsye tjeter,,, dhe se nuk nguroj te kerkoj falje ( pasi dihet qe askush nuk eshte i perkryer)

Honesty _i pa kyrsyer dhe i pamposhtur ndaj se vertetes

doGzona
07-11-05, 23:31
Ndaj te keqes reagoj qete dhe me durim , edhe pse eshte e nevojshme te flas , por nuk kam deshire te hyj ne thes me cdo kend dhe te mposhti veten time.
Njeriu duhet te logjikoj para se te lendoj dikend , pra te mos llogaris se personi qe nuk flet eshte i pa ditur ose i pa fuqishem , por thjesht nuk dua te futem ne thes me te keqin ose te keqen.

dr1ta
07-11-05, 23:57
:roll: per te keqen behem gjebraile , per te miren krejt shpirtin e jap :lol: :D

DEA
08-11-05, 00:33
Heshti per nje kohe deri sa ofenduesi te qetesohet, kur te qetesohet s`qarohem me qetesi dhe ofenduesi pendohet vet :D

Murgesha
08-11-05, 00:34
Heshti per nje kohe deri sa ofenduesi te qetesohet, kur te qetesohet s`qarohem me qetesi dhe ofenduesi pendohet vet :D

Hiē s`po ma merr mendja me qenė kaē e pėrmbajtur ti.

DEA
08-11-05, 00:35
Heshti per nje kohe deri sa ofenduesi te qetesohet, kur te qetesohet s`qarohem me qetesi dhe ofenduesi pendohet vet :D

Hiē s`po ma merr mendja me qenė kaē e pėrmbajtur ti.
eh de, a me besove ti a?

Murgesha
08-11-05, 00:39
eh de, a me besove ti a?

Jo hiq valla. :lol: :wink:

DEA
08-11-05, 00:40
eh de, a me besove ti a?

Jo hiq valla. :lol: :wink:

E dita, kur te qetsohesh te spjegohem ma mire :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

laliloli
08-11-05, 20:16
Pershendetje lali per temen!

Jo rralle njeriu ne jete apo edhe ne perditshmeri ballafaqohet me njerez qe cdo te dyten fjale e kane ofendimin,sulmin verbal apo edhe ate fizik!
Ketyre gjerave te liga u kundervihem me durim,paqe,me te mire.Keto jane armet me te mira qe eshte mire t'i perdor secili njeri!
E mira gjithmone e mund te keqen!

Pershendetje Barbaroza si dhe ju te tjeret qe moret pjese ne kete teme .Shumica nga ju shihet qe keni zgjedhur durimin ,te miren dhe paqen per ta luftuar te keqen ,PO a mund qe ketij durimi ndonjeher te i vie fundi ,dhe a mendoni qe i keqi ndonjeher kur sheh qe je i durueshem nuk e ndale ofendimin e te keqen ndaj jush ??

Me rrespekt Lali

Honesty^uk.
08-11-05, 20:25
Pershendetje Barbaroza si dhe ju te tjeret qe moret pjese ne kete teme .Shumica nga ju shihet qe keni zgjedhur durimin ,te miren dhe paqen per ta luftuar te keqen ,PO a mund qe ketij durimi ndonjeher te i vie fundi ,dhe a mendoni qe i keqi ndonjeher kur sheh qe je i durueshem nuk e ndale ofendimin e te keqen ndaj jush ??
Me rrespekt Lali

RRuga me e shkurter dhe e palodhshme kuptohet qe eshte DURIMI, por ka persona te atille qe kete durim e keqkuptojn dhe e keqinterpretojn si mungese aftesie per tu perballur me keto veprime te coroditura qe vihen ne veprim nga disa gjallesa frymore qe per fatkeqesi quhen Njerez, keshtu qe per tua nderprere oreksin e gjesteve te tilla , duhet qe tu tregohet me mire heret se vone vendi qe ata/o duhet te zene ne ZOO

Mbetesh me shendet
Honesty

Barbaroza
08-11-05, 20:28
Pershendetje lali per temen!

Jo rralle njeriu ne jete apo edhe ne perditshmeri ballafaqohet me njerez qe cdo te dyten fjale e kane ofendimin,sulmin verbal apo edhe ate fizik!
Ketyre gjerave te liga u kundervihem me durim,paqe,me te mire.Keto jane armet me te mira qe eshte mire t'i perdor secili njeri!
E mira gjithmone e mund te keqen!

Pershendetje Barbaroza si dhe ju te tjeret qe moret pjese ne kete teme .Shumica nga ju shihet qe keni zgjedhur durimin ,te miren dhe paqen per ta luftuar te keqen ,PO a mund qe ketij durimi ndonjeher te i vie fundi ,dhe a mendoni qe i keqi ndonjeher kur sheh qe je i durueshem nuk e ndale ofendimin e te keqen ndaj jush ??

Me rrespekt Lali

Laliloli,jam provuar edhe me kete qe thoni,por ne jete kam mesuar se vetem budallait i leshohet rruga,ndryshe,nje njeri normal kupton me nje fjale e ai qe s'kupton me fjale,s'kupton as me dhune!

Sy_kaltra
08-11-05, 20:37
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........


Kur Dikush me ofendon Un Direkt mendoj tek Karakteri i dobet qe ka ai njeri seps sjelljet jo rrall her te bejn te Kuptosh me teper se duhet te kuptosh tek nje person..Dmth Personalisht un Jam teper Optimiste ne raste te tilla deri ne shkall te caktuar kuptohet sepse gjdo kur ka nje nerv,,Mirpo Kurr nuk refanshohem ne fjal fyese sepse un mendoj se pasuria me e madhe qe kemi ne si indivit asht Mirsjellja deri ne pik te caktuar.... sepse kur ke kultur nuk bie ne shkall degraduese sikur kundershtari apo ofenduesi/sja .....por jo rrall her e keqja mbytet me butesi dhe miresi,,,Mirpo ai/ajo qe me ofendojn ndalem dhe mendohem se mos kam ber diq te keqe pa dashje qe ai person t'me ofendoj ???Dhe ndoniher mundem te jem edhe un ne faj Kurse shpesh her ofendimet jan edhe pjes Ngacmimi apo provokimi ku ta di un.. Kshtu qe personalisht un gjdo te keqe mundohem ta mbys me miresi ,,me ka ndodh 1 her jeten time nje konflikt qe me kan ofenduar pa piken e pikes Fajit edhe kam dal jasht Binarve ...Sa mbas pak kam logjiku dhe kam stopu veten se me nje fjal Gati i kalova t'gjith kufijt edhe pse ai person e meritonte,,U ktheva shpinden duke e len nen ndergjegjesin e saj...

Perkunder nervozitetit qe ndonje her te kaplon Mundohem te jem optimiste e madhe ..

Barbaroza
08-11-05, 20:46
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........
Kur Dikush me ofendon Un Direkt mendoj tek Karakteri i dobet qe ka ai njeri seps sjelljet jo rrall her te bejn te Kuptosh me teper se duhet te kuptosh tek nje person..Dmth Personalisht un Jam teper Optimiste ne raste te tilla deri ne shkall te caktuar kuptohet sepse gjdo kur ka nje nerv,,Mirpo Kurr nuk refanshohem ne fjal fyese sepse un mendoj se pasuria me e madhe qe kemi ne si indivit asht Mirsjellja deri ne pik te caktuar.... sepse kur ke kultur nuk bie ne shkall degraduese sikur kundershtari apo ofenduesi/sja .....por jo rrall her e keqja mbytet me butesi dhe miresi.
Perkunder nervozitetit qe ndonje her te kaplon Mundohem te jem optimiste e madhe ..
Perndryshe,kam te njetin mendim sikur ju edhe pse pak me pare shkrova shkurt!

Sy_kaltra
08-11-05, 20:49
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........
Kur Dikush me ofendon Un Direkt mendoj tek Karakteri i dobet qe ka ai njeri seps sjelljet jo rrall her te bejn te Kuptosh me teper se duhet te kuptosh tek nje person..Dmth Personalisht un Jam teper Optimiste ne raste te tilla deri ne shkall te caktuar kuptohet sepse gjdo kur ka nje nerv,,Mirpo Kurr nuk refanshohem ne fjal fyese sepse un mendoj se pasuria me e madhe qe kemi ne si indivit asht Mirsjellja deri ne pik te caktuar.... sepse kur ke kultur nuk bie ne shkall degraduese sikur kundershtari apo ofenduesi/sja .....por jo rrall her e keqja mbytet me butesi dhe miresi.
Perkunder nervozitetit qe ndonje her te kaplon Mundohem te jem optimiste e madhe ..
Perndryshe,kam te njetin mendim sikur ju edhe pse pak me pare shkrova shkurt!Barbaroza Kultura Karakteri dhe Mirsjelljet e juaja Duken Kjart e Nderuar .

Barbaroza
08-11-05, 20:56
Te falenderoj Sykaltroshe,gjithashtu kam krijuar nje pasqyre shume te qarte sinqeriteti tek ju!

Sy_kaltra
08-11-05, 21:27
Flm..Barbaroza..

Gentiani
08-11-05, 22:03
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........

Fatbardhėsisht nuk kam pasur raste tė tilla, por edhe nėse gjindem nė njė situatė tė tillė nuk do ti pritoja aspak dhe nuk do tė hamendesha gjatė e shumė qė tė pasojė kundėrgoditje. Nuk duhet gjithėherė budallait ti lėshohet rruga, bile shumė mė mirė ėshtė qė edhe budallait ti tregohet rruga e cila e shpie nė drejtimin ku ai e kėrkon. :lol: :lol: :lol: :wink:

Sy_kaltra
08-11-05, 23:16
mundohu ta mbytesh te keqen me te mire.

turisti
08-11-05, 23:32
Pershendetje Barbaroza si dhe ju te tjeret qe moret pjese ne kete teme .Shumica nga ju shihet qe keni zgjedhur durimin ,te miren dhe paqen per ta luftuar te keqen ,PO a mund qe ketij durimi ndonjeher te i vie fundi ,dhe a mendoni qe i keqi ndonjeher kur sheh qe je i durueshem nuk e ndale ofendimin e te keqen ndaj jush ??
Me rrespekt Lali

RRuga me e shkurter dhe e palodhshme kuptohet qe eshte DURIMI, por ka persona te atille qe kete durim e keqkuptojn dhe e keqinterpretojn si mungese aftesie per tu perballur me keto veprime te coroditura qe vihen ne veprim nga disa gjallesa frymore qe per fatkeqesi quhen Njerez, keshtu qe per tua nderprere oreksin e gjesteve te tilla , duhet qe tu tregohet me mire heret se vone vendi qe ata/o duhet te zene ne ZOO

Mbetesh me shendet
Honesty

Ndoshta nervozohet -krokodili- jone qe i prishet rahatia?

Honesty i nderuar,

Me mungon stili i moderimit tende. :(

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Honesty^uk.
08-11-05, 23:45
Ndoshta nervozohet -krokodili- jone qe i prishet rahatia?

Honesty i nderuar,

Me mungon stili i moderimit tende. :(

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
normal se as nuk mundet me ja ndjek dhe as nuk din me i prire
:wink:
Ju faleminderit per pershtypjen tuaj i nderuar


njeanshmeria nuk verehet vetem nga i Zoti

doGzona
09-11-05, 00:01
Me duket se nese njeriu me kohen nuk reagon ndaj te keqes , ajo vjen dhe rritet e nuk din te ndalur.
Me heret kam pasur shume durim ne kete aspekt , por e kam verejtur se qenka gabim te perdori heshtjen si mjet te inteligjences dhe kultures , por besoj qe te keqen duhet nxjerrur ne shesh e jo te behet heshtja se njerezit nuk e ditkan kufirin se kur eshte mjaft.

turisti
09-11-05, 02:15
Ndoshta nervozohet -krokodili- jone qe i prishet rahatia?

Honesty i nderuar,

Me mungon stili i moderimit tende. :(

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
normal se as nuk mundet me ja ndjek dhe as nuk din me i prire
:wink:
Ju faleminderit per pershtypjen tuaj i nderuar


njeanshmeria nuk verehet vetem nga i Zoti

E kuptova....... :wink:

Flm i nderuar. :wink:

BEKIi
09-11-05, 05:51
Hmmmm....

Qet dhe Gjakėftohėt, mė mirė nuk ka kerkund .

;)

Sy_kaltra
09-11-05, 17:31
Ashtu siē e kam cekur me lart .

i_riu_45
11-12-05, 11:44
Mundohem gjdohere qe mos te jem personazh i se keqes dhe ofendimeve.Nese ato me drejtohen perpiqem ti eliminoj me butesi,por njeherit me vjen shume keq per ate qe i drejton ato.

turisti
11-12-05, 23:20
Kohen e fundit i tejkaloj ashtu qe nuk jane te vlefshme te mirrem me to.....jane bere edhe ofendime pa stil..... :(

dr1ta
11-12-05, 23:57
Kohen e fundit i tejkaloj ashtu qe nuk jane te vlefshme te mirrem me to.....jane bere edhe ofendime pa stil..... :(


:? :(

Reana
12-12-05, 08:04
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........

Fatbardhėsisht nuk kam pasur raste tė tilla, por edhe nėse gjindem nė njė situatė tė tillė nuk do ti pritoja aspak dhe nuk do tė hamendesha gjatė e shumė qė tė pasojė kundėrgoditje. Nuk duhet gjithėherė budallait ti lėshohet rruga, bile shumė mė mirė ėshtė qė edhe budallait ti tregohet rruga e cila e shpie nė drejtimin ku ai e kėrkon. :lol: :lol: :lol: :wink:

:lol: :lol: :lol: :wink: :arrow:

Barbaroza
12-12-05, 16:26
Kam edhe nje metode tjeter te reagimit.Disa i kaloj heshtazi duke i lene me mendimin se jane te menqur shume edhe kur ofendojne! :lol: :arrow:

Gentiani
12-12-05, 23:40
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........

Fatbardhėsisht nuk kam pasur raste tė tilla, por edhe nėse gjindem nė njė situatė tė tillė nuk do ti pritoja aspak dhe nuk do tė hamendesha gjatė e shumė qė tė pasojė kundėrgoditje. Nuk duhet gjithėherė budallait ti lėshohet rruga, bile shumė mė mirė ėshtė qė edhe budallait ti tregohet rruga e cila e shpie nė drejtimin ku ai e kėrkon. :lol: :lol: :lol: :wink:

:lol: :lol: :lol: :wink: :arrow:

po, pra edhe budallės duhet treguar rrugėn pse jo ? :lol: :lol:

nėse nuk i tregon rrugėn njėherė, pėrsėri dhe ēdo herė do ta kesh nė rrugė :lol: :lol: :wink:

laliloli
13-12-05, 20:46
Fatbardhėsisht nuk kam pasur raste tė tilla, por edhe nėse gjindem nė njė situatė tė tillė nuk do ti pritoja aspak dhe nuk do tė hamendesha gjatė e shumė qė tė pasojė kundėrgoditje. Nuk duhet gjithėherė budallait ti lėshohet rruga, bile shumė mė mirė ėshtė qė edhe budallait ti tregohet rruga e cila e shpie nė drejtimin ku ai e kėrkon. :lol: :lol: :lol: :wink:


Po nese dalim fitues :lol: :lol: , por ndoshta ndodh e kunderta ne kete beteje ,dhe e keqja sjell edhe me te keqen

Gentiani
15-12-05, 21:28
Po nese dalim fitues :lol: :lol: , por ndoshta ndodh e kunderta ne kete beteje ,dhe e keqja sjell edhe me te keqen

Fitues - Humbės, pamvarėsisht rezultatit rruga duhet treguar dhe ta mbajė mend fituesi-humbėsi eventual :lol: :wink:

Guri i madh
15-12-05, 23:09
nese e keqja ofendimi perseritet shum her e humbi kontrollen reagoj edhe ma keq edhe nuk pendohem fare jam i pa kthyshem

Diana007
16-12-05, 09:32
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........


Kur Dikush me ofendon Un Direkt mendoj tek Karakteri i dobet qe ka ai njeri seps sjelljet jo rrall her te bejn te Kuptosh me teper se duhet te kuptosh tek nje person..Dmth Personalisht un Jam teper Optimiste ne raste te tilla deri ne shkall te caktuar kuptohet sepse gjdo kur ka nje nerv,,Mirpo Kurr nuk refanshohem ne fjal fyese sepse un mendoj se pasuria me e madhe qe kemi ne si indivit asht Mirsjellja deri ne pik te caktuar.... sepse kur ke kultur nuk bie ne shkall degraduese sikur kundershtari apo ofenduesi/sja .....por jo rrall her e keqja mbytet me butesi dhe miresi,,,Mirpo ai/ajo qe me ofendojn ndalem dhe mendohem se mos kam ber diq te keqe pa dashje qe ai person t'me ofendoj ???Dhe ndoniher mundem te jem edhe un ne faj Kurse shpesh her ofendimet jan edhe pjes Ngacmimi apo provokimi ku ta di un.. Kshtu qe personalisht un gjdo te keqe mundohem ta mbys me miresi ,,me ka ndodh 1 her jeten time nje konflikt qe me kan ofenduar pa piken e pikes Fajit edhe kam dal jasht Binarve ...Sa mbas pak kam logjiku dhe kam stopu veten se me nje fjal Gati i kalova t'gjith kufijt edhe pse ai person e meritonte,,U ktheva shpinden duke e len nen ndergjegjesin e saj...

Perkunder nervozitetit qe ndonje her te kaplon Mundohem te jem optimiste e madhe ..

Margaritari
16-12-05, 10:04
Po thommmmmm (kafeneja jone Naim schatzi) hahahha

NUk e di ndoshta do te ju duket e mire kjo MOtoja ime:

*MOs me ofendo o njeri i mire, sepse nuk ta kthej!"

Me kete duhet te them qe: edhe nese te ofendon, ose lendon kush me ose padashje, ju kurrsesi nuk duhet ta beni te njejten gje, dhe ta ktheni ofendimin me ofendim, sepse nuk keni arrit asgje me kete, perpos qe : Ke ra ne nivelin e tjetrit, pra atij qe te ofendoi....

Hajt shnet se bohet mire ,

Sy_kaltra
16-12-05, 22:58
Si reagoni ndaj tė keqes,ofendimit........


Kur Dikush me ofendon Un Direkt mendoj tek Karakteri i dobet qe ka ai njeri seps sjelljet jo rrall her te bejn te Kuptosh me teper se duhet te kuptosh tek nje person..Dmth Personalisht un Jam teper Optimiste ne raste te tilla deri ne shkall te caktuar kuptohet sepse gjdo kur ka nje nerv,,Mirpo Kurr nuk refanshohem ne fjal fyese sepse un mendoj se pasuria me e madhe qe kemi ne si indivit asht Mirsjellja deri ne pik te caktuar.... sepse kur ke kultur nuk bie ne shkall degraduese sikur kundershtari apo ofenduesi/sja .....por jo rrall her e keqja mbytet me butesi dhe miresi,,,Mirpo ai/ajo qe me ofendojn ndalem dhe mendohem se mos kam ber diq te keqe pa dashje qe ai person t'me ofendoj ???Dhe ndoniher mundem te jem edhe un ne faj Kurse shpesh her ofendimet jan edhe pjes Ngacmimi apo provokimi ku ta di un.. Kshtu qe personalisht un gjdo te keqe mundohem ta mbys me miresi ,,me ka ndodh 1 her jeten time nje konflikt qe me kan ofenduar pa piken e pikes Fajit edhe kam dal jasht Binarve ...Sa mbas pak kam logjiku dhe kam stopu veten se me nje fjal Gati i kalova t'gjith kufijt edhe pse ai person e meritonte,,U ktheva shpinden duke e len nen ndergjegjesin e saj...

Perkunder nervozitetit qe ndonje her te kaplon Mundohem te jem optimiste e madhe ..

Kshtu mendoj dhe jam Motrushe :?

Diana007
17-12-05, 12:22
Kshtu mendoj dhe jam Motrushe :?

Asht dhe un jam dhe per kete e barta shkrimin tend :wink:

turisti
17-12-05, 15:43
Ofendimet gjithmone perfundojne ne :lol: vetmi :lol: .....

Dilingjia
06-01-06, 16:10
Veq i them O ZOT FALE :lol:

Tomori
06-01-06, 21:17
E gjitha mvaret kushe me Ofendone..!
Po ta kem shok nuk reagoj fare..
...veq e kisha shajte duke qeshur..hahaha :lol:
nuk ju kushtoj rendesi Ofendimet qe bejme ndermjet veti me shoket..

-Po te jet i panjohur ndryshon muhabeti komplet.. :arrow:

dr1ta
07-01-06, 11:44
Ja fali :?

laliloli
07-01-06, 17:41
Ja fali :?

Ai qe fale nuk humb asnjehere ,por do te jete fitues edhe para sfidave me te veshtira.

FrEsKiA
08-01-06, 02:10
Ne jetėn e pėrditshme shpesh hasim ne situata tė ndryshme.Ka raste kur shpeshė ndodhemi para ofendimeve tė ndryshme ,sulmeve verbale e ndoshta edhe fizike .Mė intereson mendimi i juaj si iu kundėrviheni kėtyre ligėsirave?A mendoni se te keqen e mund e keqja ,dyfish e keqja apo e mira?
Tė rrespektuar nga laliloli

[/u]
Nuk e kam bere veten te jem e fyer apo ofenduar nga dikush dhe nuk e kam idene si mund te te reagoj ne kete rast..!!! :roll: Nuk e di!!

gjini
12-04-06, 13:13
Ndaj ofendimit, reagoj shume indiferent dhe e injoroj ate, qe mundohet te me ofendoj.
Vetem kur zhgenjehem, jam shume i keq dhe me duhet kohe qe te rehabilitohem perseri.

Shtegtarja
16-04-06, 14:18
Varet edhe nga disponimi im momental. Nese ndihem e qete brenda meje, atehere heshti, pra mendoj se kam force te hesht. E nese jo, hmmm mundohem ti kundervihem edhe une, por jo me fjale vulgare.......

Me t'omla!

Shtegtarja

Psikologu
16-04-06, 19:03
Ne cdo sferė tė jetes sė perditeshme , njeriu has nė veshtirėsi tė ndryshme, sidomos tė ato tė komunikimit dhe tė vetė degjimit .
Celesi kryesor i cdo ofendimi eshte edhe menyra e panjohur e komunikimit ndernjerezor, si bazė e asaj tė fajesimit dhe vetė fajesimit.
Ne tė shumten e rasteve, ne jeten e njeriut eshte edhe paksa e veshtirė tė dilet nga membrana e shoqerisė e cila edhe nuk e kupton sa duhet fjalen, shkrimin, termin dhe qellimin e ne ketė aspekt janė berė shumė e shumė studime duke u bazuar se pari ne njohjen e menyres se komunikimit dhe tė vetė bindjes dhe gabimeve ne komunikim.
Duke lexuar librin e studimit tė Douglas Stone, Bruce Pattion dhe Sheila Heen, nxjerrim ne pėrfundim citimin e tyre se:

"As te drejtė apo tė padrejtė, vetem mendime tė ndryshme dhe mospajtim me keto mendime, mosdurim i degjimit tė fjales sė mirė dhe tė keqe dhe celesi kryesor i terė kesaj ka te bejė me atė se njerezit shohin boten nga kende te ndryshme dhe krijimi i vetė bindjes personale se ka tė drejtė, kalon cdo here ne ofendim dhe nė vetėfajesim " (Libri "Bisedat e veshtira "- faqe 206)


Ne vetėsabotimin e njeriut, qendron gabimi kryesorė i komunikimit ndernjerezor, sepse njeriu krijon nje sabotim ne brendesine e vet, duke mos e thenė atė cka mendon, atė cka do tė mendonte.
Duke e perdorur atitydin e vetėmbrojtjes dhe duke e mos analizuar se kemi apo nuk kemi tė drejtė, duke mos pasur durim qė tė behemi analistė tė vetė ndjenjave tona, ne nuk kemi mundesine tė jemi tė paofenduar ose tė mos ofendojmė, ne jemi krijuar nga agresiviteti dhe mekanizmi i tij sic janė:
mbrojtja pėrsonale, shoqerore, morale dhe jetesore.
Si pasoje e gjithė kesaj, njeriu edhe kalon sė pari ne ofendimin e vetvetes, ne vetėmbrojtjen personale pastaj nė atė tė tjetrit dhe e tera ka tė bejė se sa kemi pasur ne durim tė degjojmė, si jemi shprehur, si e kemi tė edukuar tonin e komunikimit dhe tė shprehjes dhe perse fajesojmė ne veten tonė dhe nuk e themi hapur mendimin, pra kjo ka te bejė me njė frikė tė brendshme personalo-njerezore dhe nga kjo frikė krijohet edhe nje komunikim i dobet ne brendesine e uni-t tė njeriut, duke krijuar imazhe tė ndryshme, duke rritur urrejtjen ne menyrė tė ndryshme, pra me njė fjalė sa per fund:
Komunikimi i mirė e pamundeson ofendimin dhe urrejtjen dhe si tė komunikohet duhet me doemos tė mesohet akoma dhe tė lexohet, duhet tė kontribohet dhe jo tė krijohen ligje tė gabuara nga ata/ato qe janė larg ketij parimi dhe kesaj dukurie pozitive.

( Libri ėshtė miku me i mirė i njeriut )

jadore
19-04-06, 19:04
Si reagoni ndaj te keqes , ofendimit...

.......se kush ka kohe te mirret me keto se!! ,-mendoj qe jane humbje kohe ....
(interesant, jetojme kohe moderne , dhe kemi mbetur po ata, te thenjes "njeriu per njeriun eshte ujk",te mos mundemi te zhdukim keto vese,edhe mbahemi qe te gjithe "persona ideal ne vetevete".....! -nese, jam e sinqert ne kete drejtim ,me fajtore etiketoj ate qe mirret me ofendusin, se ofenduesin ,pse te ulemi ne nje nivel te tille te gjithe ,ka njerze e njerze ,ka karaktere ,e karaktere....)

E|iza
07-06-06, 00:58
Pershendetje !!!

Une per veti Falemenderohem dhe terhiqem nga ato qe ofendojn dhe nuk jam e gatshme per e zbrit edhe une veten ne ate Nivel te tyre se ato qe ofendojn nuk kan aspak Edukate apo Karakter,... esht mendimi im tash Ju pershendes me Respekt !!!

Trina_1
26-03-09, 22:41
Heshti!

emine
27-03-09, 09:31
m'varet,vetem ma mire mos me hy ne nje kazan me te keqin,,,,,

thellenza
27-03-09, 16:40
N'varet se nga kush vjen e keqja dhe ofendimi, jan te ndryshme reakcionet e mia.

Jana
31-03-09, 01:17
Nuk duroj...kerkoj sqarim...edhe pse kjo nuk ndodh shpesh....
Por ndodh edhe mes mu marr me at pun....