PDA

View Full Version : KENGA dhe MUZIKA


PersonX
12-07-05, 20:43
Es-selamu alejkum

Vellezer dhe motra muslimane,pasi qe jemi vete deshmitar se ne kohen te cilen jena duke jetu me te madhe eshte duke u ndegju kenga dhe muzika dhe une ketu deshta te postoj dicka ne lidhje me kengen dhe shpresoj ne Allahun az-zeuexhel qe ky matrial do te ket dobi tek ata te cilet jane duke ber kete mekat te shumtuar.Lus Allahun az-zeuexhel qe ky matrial te jet shkak per pendim dhe kthim tek Allahu i Madheruar.

-Kėnga dhe Shejtani


Thotė Allahu i Madhėruar nė Kur'an: "Allahu e shpalli tė folmėn mė tė mirė, librin, tė ngjajshėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas herė (me keshilla e dispozita), qe prej (degjimit tė) tij rrėnqethen lėkurat e atyre qė i kanė dronė Zotit tė tyre, e pastaj me pėrkujtim ndaj Allahut u qetėsohen lėkurat dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim I Allahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė Allahu e lė tė humbur pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues". Zumer 23

Vėlla dhe motėr muslimane:

A je ti prej atyre qė iu rrėnqethėn zemrat kur ta ndėgjojnė Kur'anin? A je ti prej atyre qė qajnė nga frika e Allahut? A je prej atyre qė thellohen duke menduar nė domethenien e Kur'anit fisnik. A ke dashuri tė vėrtet ndaj ndėgjimit tė Kur'anit dhe e ndjenė vetėn tė kėnaqur kur ta ndėgjosh atė? A je prej atyre qė kur kalojnė ditė tė gjata dhe nuk ke ndegjuar Kur'an, pėrmallohesh tė dėgjosh diēka prej tij ?

Nėse pėrgjegja e kėtyre pyetjeve ėshtė " Jo ", s'ka dyshim se ti je prej atyre qė je sprovuar me tė ndegjuarit e kėngėve dhe muzikės.
Ndodhė qė tė pyesėsh: Cfarė lidhje ka nė mes tė menduarit mbi domėthėnien e Kur'anit dhe kėngėve.

S'ka dyshim se kėngėt dhe muzika janė denimet mė tė medha, tė cilat i kanosėn zemrės dhe e pengojnė efektivizimin e fjalės se Allahut dhe tė menduarit nė urtesinė e saj. Kjo kėshtu sepse kėnga ėshtė kur'an i Shejtanit dhe zemra e njeriut s'ka mundėsi t'i bashkojė Kur'anin e Mėshiruesit dhe kur'anin e Shejtanit.
Ka thėnė imam ibėn Kajjimi:" Prej kurthave dhe gjuetive tė armikut tė Allahut, shejtanit, me tė cilat ia pakėson gjahut tė vet (njeriut i cili bie nė kurthėn e Shejtanit) diturin, menēurin dhe fenė dhe me tė cilat gjuan zemėrat e injorantėve dhe tė prishurve: Ndėgjimi i fishkėllimes, duartrokitjes dhe kėngės tė pėrcjellura me vegla muzikore, te cilat janė tė ndaluara dhe me tė cilat i pėngon zemrat nga Kur'ani dhe qė i shpie nė mėkate dhe kundėrvajtje, e ky pra ėshtė kur'ani i shejtanit dhe zbluarje nga mbulesa e Allahut". (Igathetu el-lehfanė 1/224).
Ndodhė qė tė pytesesh pėrseri dhe tė thuash: Cili ėshtė argumenti se kėnga ėshtė kur'an i shejtanit? Dhe cili ėshtė argumenti, i cili ndalon prerazi ndėgjimin e kėngėve dhe muzikės ?

S'ka dyshim se argumente mbi kėto kemi plot, dhe prej tyre janė:

1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " [b]Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)

Eshtė pyetur ibėn Mes'udi rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."

Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.

Ka thėnė Muxhahidi: ""Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".

Po tė njejtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj
.
2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)

C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?

Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."

Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "A prej kėtij ligjerimi (Kur'ani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Madje dhe e zeni nė asgje? (En-nexhm 59-61).

Ē'do tė thot: "Samidunė" (e cila ėshtė e cekur nė origjinalin e Kur'anit)?

Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė), Ebu Abide, Taberiu, Kurtubiu, ibėn Kethiri dhe El-ulusiu: "Fjala "Samidunė" rrjedh nga gjuha Himjere, e kjo ėshtė njera nga fiset arabe dhe don tė thot "Kengetarė".

4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (roberit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk deshmojnė rrejshėm dhe kur (rastesisht) kalojnė pranė sė keqės, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet. (furkanė 72).

Cili ėshtė kuptimi i fjalės "El-lagv" nė kėtė ajet?

Kanė thėnė dijetarėt dhe komentatorėt e Kur'anit ndėr tė cilėt ėshtė edhe Muxhahidi, Muhamed bin Hanefije dhe ibėn Rexhepi: "El-lagv" ėshtė Kėnga. Ndėrsa Kurtubiu thotė: ""El-lagv" ėshtė ēdo gjė e pėrēmuar, prej fjalėve dhe veprave. Nė kėtė hyn edhe kėnga, argetimet etj.

5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Lutja e tyre pranė shtepisė (qabes) nuk ishte tjetėr veēse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane denimin pėr shkak tė denimit". (El-enfalė 35)

C'do tė thotė el-muka dhe Et-tasdije ?

Ka thėnė ibėn Amer, ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me ata), Muxhahidi, Atijje, Ed-dahakė, El-hasani dhe Katade se el-muka dhe Et-tasdije ėshtė fishkėllimė dhe duartrokitje.

Ka thėnė Kurtubiu: E gjitha kjo ėshtė e urryer dhe largohet nga kjo i menēuri, kurse vepruesi e kėsaj i pėrngjet Mushrikėve dhe nė atė se ēka veprojshin tek Qabja. (kthehu Tefsireve te Ajetėve paraprake dhe fjalėve tė dijetarėve nė tė, nė Tefsiret e: Et-taberiut, El-kurtubiut, ibni Kethirit, El-ulusiut dhe te Es-sa'diiu).

6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).

Ē'do tė thotė "el-meazif"?

Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

7. Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif). (hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu, dhe i vėrtetuar nga Albani).

Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra".

8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra". (Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).

Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).

9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).

Dijetaret e Sahabėve, tabiinėve, i katėr medh-hebeve dhe tė tjerėt janė tė njėzėshėm se fetarisht, kėnga dhe muzika ėshtė e ndaluar, qė prej fjaleve tė tyre janė:

- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".

- Ka thėnė Abdullah ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga mjell hipokrizi nė zemėr".

- Ka thėnė El-kasim bin Muhamed: "Kėnga ėshtė bosh (e pavlerė) dhe ēdo boshe ėshtė nė zjarr".

- Ka thėnė umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).

- Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".

- Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?

- Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".

- Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".

- Kurse imam Ebu amer bin Salah, nė perkrahje tė shumicės se dijetarėve, tė cilėt e ndalojnė Kėngėn dhe muzikėn, thotė: "Kėnga dhe veglat muzikore janė tė ndaluara me "Ixhma"".

Paraprakisht e pamė shumė qartė sa qė nuk pranon dyshimin mė tė vogėl se ndegjimin e kėngės dhe muzikės e ndaloi: Kur'ani, Synneti, dhe El-ixhmai.

Tė keshė kujdes, tė mos mashtrohesh me disa fetwa (opinjon), te cilat e lejojnė muziken. Apo qė thojnė se muzikė e ndaluar ėshtė vetėm ajo qė tė shpie nė tė kqija. Tė gjitha kėto fetwa janė nė kundershtim me Kur'anin, Synetin dhe El-ixhmain. Dėgjimi i kėnges ėshtė haram, tė jetė ajo e zhurmėshme apo e lehtė, e shoqėruar me muzikė apo jo.

Lejohet vetėm defi (daireja) qė t'a pėrdorin vetėm gratė nė festa apo gezime, gje e cila argumentohet me dy hadithe tė sakta se Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) shkoi tek Pejgamberi a.s., e Pejgamberi a.s. ishte nė shtepi te Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) dhe aty gjeti dy vajza te reja qe luajshin me def para Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė). Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) i qortoi vajzat dhe iu tha: "Fyejt e shejtanit tek Pejgamberi a.s.?!! Pejgamberi a.s. tha: "O Ebu beker, leri se kėto ditė janė ditė feste". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Buhari dhe muslimi).

Pėr ēudi, disa njerėz e marrin kėtė hidith si argument pėr lejimin e muzikės edhe pse Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) e quajti lojėn me def fyell i muzikes dhe Pejgamberi a.s. ishte ne pajtim me njė gjė tė tillė por ia sqaroi atij se shkaku qe ti le te luajnė ishin ditėt e festės, ditė nė tė cilat lejohet shfaqja e gezimit.

Ka thėnė imam Ibn Kajjimi: "Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) e quajti kėtė fyej tė shejtanit gjė e cila ishte nė pajtim me Pejgamberin a.s. dhe se lojėn me def e bėnin dy vajza tė vogla tė cilat nuk kanė obligime fetare dhe sė pėr to nuk ka mėkat nė kėndimin dhe dėgjimin i saj. Vallė a kjo aludon pėr lejimin e asaj tė cilės ju e punoni dhe e mesoni, ajo qė pėrmban ato qė as ju s'mund t'a mshefni?! O ēfarė mjerimi, ka humbur inteligjenca dhe te kuptuarit."

Nisur nga kjo, kanė thėnė dijatarėt se loja me def ėshtė e lejuar vetėm pėr gra, gjė e cila pėr burra nuk vlenė dhe kjo kushtimisht nė ditėt e festave dhe gezimėve.

Ka thėnė dijetari i ndėruar, Abdul Aziz bin Bazi (Allahu e mėshiroftė): Ndėgjimi i muzikės ėshtė e ndaluar dhe nga punėt e kėqija, gjė e cila shkakton sėmundjen e zemrės dhe ngurtjes se saj dhe e pėngon nga pėrkujtimi (dhikri) i Allahut. Ndėrsa nė Martesė, lejohet vetėm pėr gra rėnia e defit, duke kėnduar kėngė tė matura, nė tė cilat nuk ka shtytje pėr nė tė ndaluara. Ndėrsa renia e tupanit nuk lejohet nė dasem e as jashtė saj. Pra, mjafton defi ta pėrdorin gratė, gjė e cila nuk lejohet pėr burra.

Dhe pėrfundimisht: O vėlla dhe motėr besimtare...

Kujdes, mos tė bėhėsh prej atyre tė cilėt i ka mashtruar shejtani dhe iu ka zbukuruar kėngėn dhe muzikėn dhe e lanė Kur'anin e madheruar pas dore. Tė cilėt po t'i shikosh kur janė duke ndegjuar muzikė, i sheh ato se si ju ka shterrur zani, u janė molisur gjymtyrėt, e kanė flijuar zemrėn pėr muzikė, pėrdridhėn sikurse i dehuri dhe kėrcejnė si femra apo si gra tė amoralizuara.

O fatkeqesi pėr tė rinjtė, tė cilėt jetėn e tyre e ēojnė nė argetime, kėngė e muzikė. E morėn fenė e tyre loje e defrim. Fyejt e shejtanit janė mė tė dashur Tek ata se ndėgjimi i kur'anit, saqe, po ta lexojė ndonjėri prej tyre Kur'anin prej fillimi e deri nė mbarim, nuk do ndyshonte asgje tek ai dhe as qė do tė lente gjurmė e as qė do ta pasiononte. E kur ta ndegjojė kur'anin e shejtanit, shpėrthejnė nga zemra e tij burimet e pasionėve, kėmbėt fillojnė ti luajnė, duart ti perplasėn pėr njėratjetrėn, pjeset e trupit ti shkundėn, gjuha duke pėrcjellur (kėngėt) dhe i levizin ndjenjat e emocionet. O i madhi Zot, cila nga kėto dy janė me tė dashura tek ai?!
O fatkeqėsi pėr kohėn e cila humbet jashtė pėrmendjės sė Allahut, pėr pasurinė cila shpėnzohet jashtė madhėrimit tė Allahu xh.sh., pėr zemrat nė tė cilat strehohet shejtani, pėr tė rinjtė tė cilėt e humbėn fenė e tyre.

O fatkeqėsi, armiqt e Islamit kėnaqėn dhe gėzohėn me rininė tonė, tė cilėn e kryqėzoi burrerinė e tyre kėnga-muzika, muzika iu mori entuzjazmin e tyre, xhelozia iu mbyti ndenjat e dashurisė, vendosshmerinė e tyre iu more kėrcimi. Ndėrsa vėllezrit e tyre vritėn ne ēdo kodėr dhe mbytėn me thiken diskredituese. O I madhi Zot, kur do tė zgjohėn?!!

Thotė Allahu xh.sh.: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e ) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgaditur dėnim i turpshėm. E kur i lexohėn atij ajetėt Tona, ai kthehet kryelartė dhe bėhėt sikur nuk i ka ndėgjuar ato, bėhėt sikur nė veshėt e tij ka shurdhim tė rėndė, pra, ti pėrgezoje atė me njė denim tė dhėmbshėm". (llukman 6)

Reana
27-07-05, 07:05
Pas nderhyrjes se Bashkesise Nderkombetare dhe rrezimit te regjimit Talibanesk ne Afganistan, festonte populli i Afganistanit anembane vendit, nga gezimi se e kane hequr qafe Talibanin!
A e din si???
ME MUZIKE! :P
Me kege e valle, me radio e TV, te gjitha keto qe i ndoqi, i dogj e u mundua ti shakterroje regjimi Talibanez; njekohesiht populli i Afganistanit eshte shume i lumtur qe me ne fund mundet te KENDOJE e te degjoje MUZIKE, cfare t'u doje zemra!
E po me vjen keq, qe paskan harruar te te pyesin ty :lol: , NESE kane te drejte apo jo, te degjojne muziken qe kane deshire ata :twisted:

Reana
27-07-05, 07:08
Harrova te shtoj:
Nje TV private e krijuar nga biznismene te Lindjes se Afert ne Afganistan kishte filluar te emitoje edhe videoklipe te muzikes perendimore; Britney Spears dhe videoklipet e saj jane me te preferuarat e popullit Afgan per momentin :twisted:

PersonX
27-07-05, 23:27
Edhe cka pastaj...? po don me then se eshte e lejuar muzika ne Islam pershkak se ndegjoj disa taliban edhe avganistanez a???

Reana
28-07-05, 05:02
:lol:
Po dua te them se je duke KEQ-intepretuar qysh po ke qef, dhe e dyta edhe po te vazhdosh keshtu deri ne diten e Kijametit, KURR s'do te arrish te ndryshosh natyren NJEREZORE; n j e r e z i t prej egzistimit te tyre kane kenduar dhe bere muzike, dhe do te vazhdojne!

Perndryshe, kunder NATYRES se njeriut, mundet te jete njeriu, lloji yt, dhe i naivave/primitivave te shpellave qe nuk shohin petej hundes se tyre, qe kultivojne hashash, dhe qe kane mesuar permendesh dhe perserisin si refren, gjera qe NUK jane te gjendje ti KUPTOJNE!
Perendia, nuk mundet te jete kunder kenges e as bukurise se shpirtit te njeriut qe KRIJON artin e muzikes!

Ato citate qe i ke nxjerr ketu, ndoshta ke nevoje ti diskutosh me dikend qe e kupton ne origjinal se cka eshte deshur te thuhet me to!

at|n|
28-07-05, 09:43
Ato citate qe jane paraqit aty, nuk kane nevoje spjegimi me te hollesishem per kuptimin e tyre ne thelb. Muzika eshte haram, ketu jane ne pajtim shumica e dijetareve Islam. Ne si Muslimane e kemi per detyre te percjellim Kuranin dhe Sunnetin e pejgamberit a.s Tash nese ka ndonje gje te paqarte per neve si besimtare te thjeshte jemi te obliguar te ndjekim dijetaret e mire dhe te sinqerte. E kush don me lexu i sheh edhe Ajetet Kuranore per muziken, Hadithet per muziken edhe mendimet e dijetareve me te medhenj dhe me te sinqerte te Islamit duke filluar prej sahabeve te pejgamberit a.s , kater imameve te elhi sunnetit e deri ne dijetaret e diteve tona.
Tash, nese dikush nuk mundet te jetoje pa muzike (pa kuranin e shejtanit) atehere ai eshte problemi i tij, ne kete rast i juaji Reana. Por se muzika eshte haram kjo nuk vihet ne dyshim, sikur qe nuk vihet ne dyshim se alkooli eshte haram edhe ndaq eshte ushqim shpirti ndaq ushqim zemre ndaq qka dush eshte haram. Gjerat jane te pastera si loti ne Islam, per ata qe kane mendje te shendoshe.
Argumentet jane: Ajetet, hadithet, mendimet e dijetareve - keto te trija me rradhe jane ato qe Muslimani eshte i obliguar t'i percjell.

at|n|

Dilaver
28-07-05, 10:13
Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.

Po tė ishte e ndaluar kėnga nuk do tė kendonin imamet nga sa herė ne ditė Ezanin.
Nuk do te kendoheshin Ilahi.
Nuk do te kendohej Kur`an.
Vetė profeti Muhamed a. s. gjat hyrjes triumfale nė Mekė ėshtė pritė me daulle, kėngė e valle.

PersonX
28-07-05, 23:28
********* Ndryshuar Uliksi *********Dilaver shkruajti
Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.

Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".
Dilaver Ebu Hanifja po thot se duhet larguar prej muzikes menjeher edhe po thote se eshte mekat apo jo? e tash cka ta merr mendja, me te ngu ty apo Ebu Hanifen?

Po tė ishte e ndaluar kėnga nuk do tė kendonin imamet nga sa herė ne ditė Ezanin.

Kush eshte ai i "mecem" qe thote se Ezani eshte muzik e kenge?!!!

Nuk do te kendoheshin Ilahi.
Nuk do te kendohej Kur`an.
Vetė profeti Muhamed a. s. gjat hyrjes triumfale nė Mekė ėshtė pritė me daulle, kėngė e valle.

Dilaver ty tu paskan perzi plusi edhe minusi bre djal.Hajt lexoje njeher mire ate matrialin edhe pastaj fol dhe nese je ai qe mundesh mi gjet haditheve dobsi apo fjalve te sahabve urdhno.,por jam i sigurt dhe me se i sigurt se smundesh ta besh nje gje till.
Nese ke ndonje argument te sakt se muzika eshte e lejuar ateher na sjell ketu.Ma merr mendja se e din cka eshet argument, Kuran dhe sunnet.

Reana
29-07-05, 03:30
**** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi 31 ****

Reana
29-07-05, 05:00
:lol: :lol: :lol:

Kastri
30-07-05, 21:46
Pershendetje

O djale i mire,po ku po jetoni ju ej?

Se pari me trego sa gjate eshte jeta e njeriute ne kete bote-sa jane gezime e sa jane hidhrime(mundime)?

Je future aqe thelle sa edhe po te donime ne i nxirrime nga ai balte ku ke ra nuk mundemi te nxirrime se juve mir po ju dukete aty ku jeni.

Po kushe qenka ky Ebu Hanifja,tani a mos eshte ndonje pejgamer a qka,nese thuani se eshte dijatare i ISLAMITE atehere,kurgje nuk po dika,kenga e sherone shpirtine,kurse vajtimi te ciline po e preferoni ju e dhunone shpirtine.

Me nderime i nderuare.

uliksi31
30-07-05, 22:21
I nderuari Kastri, Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31

Kastri
30-07-05, 22:50
I nderuari Kastri, Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31


..................................
..................................

Pershendetje
I nderuari uliksi31-jr. te pershendese ty edhe te gjithe moderatorete,diskutuesite pjesmarres te Dardania.

Nese ju apo ai qe e ka shkrue e di se kushe eshte ai persone,une i nderuare nuk e kame diture,pra une edhe e thashe nese eshte dijetare i ISLAMITE,eshte vlersime i imi,edhe gjynahete me takoine mue,une e di se kushe kendone keq nuk mendone,edhe qka nuk ta merre mendja as ne Kur“an nuk shkruen.

Mirpo nese eshte gjeture dikushe i fyere nga ky shkrime i imi atehere une po kerkoi falje publike. ME FALNI VLLAZNI SHQIPTARE.

Me nderime te nderuare.

Islam
31-07-05, 17:06
S'ka dyshim se argumente se kėnga dhe muzika jan tė ndaluara (haram) kemi plot, dhe prej tyre janė:

1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)

Eshtė pyetur ibėn Mes'udi rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."
Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.
Ka thėnė Muxhahidi: ""Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".
Po tė njejtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj
.
2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)

C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?
Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."
Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "A prej kėtij ligjerimi (Kur'ani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Madje dhe e zeni nė asgje? (En-nexhm 59-61).
Ē'do tė thot: "Samidunė" (e cila ėshtė e cekur nė origjinalin e Kur'anit)?
Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė), Ebu Abide, Taberiu, Kurtubiu, ibėn Kethiri dhe El-ulusiu: "Fjala "Samidunė" rrjedh nga gjuha Himjere, e kjo ėshtė njera nga fiset arabe dhe don tė thot "Kengetarė".

4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (roberit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk deshmojnė rrejshėm dhe kur (rastesisht) kalojnė pranė sė keqės, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet. (furkanė 72).

Cili ėshtė kuptimi i fjalės "El-lagv" nė kėtė ajet?
Kanė thėnė dijetarėt dhe komentatorėt e Kur'anit ndėr tė cilėt ėshtė edhe Muxhahidi, Muhamed bin Hanefije dhe ibėn Rexhepi: "El-lagv" ėshtė Kėnga. Ndėrsa Kurtubiu thotė: ""El-lagv" ėshtė ēdo gjė e pėrēmuar, prej fjalėve dhe veprave. Nė kėtė hyn edhe kėnga, argetimet etj.

5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Lutja e tyre pranė shtepisė (qabes) nuk ishte tjetėr veēse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane denimin pėr shkak tė denimit". (El-enfalė 35)

Lexoni me vėmendje kėto dy ajete:

29. Andaj ti largohu prej atij qė ia ka kthyer shpinėn Kurķanit dhe qė nuk do tjetėr pos jetės sė kėsaj bote!

30. Ajo ėshtė e tėrė dituria qė kanė arritur, e Zoti yt di mė sė miri pėr atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr atė qė ėshtė nė rrugėn e drejtė


C'do tė thotė el-muka dhe Et-tasdije ?

Ka thėnė ibėn Amer, ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me ata), Muxhahidi, Atijje, Ed-dahakė, El-hasani dhe Katade se el-muka dhe Et-tasdije ėshtė fishkėllimė dhe duartrokitje.
Ka thėnė Kurtubiu: E gjitha kjo ėshtė e urryer dhe largohet nga kjo i menēuri, kurse vepruesi e kėsaj i pėrngjet Mushrikėve dhe nė atė se ēka veprojshin tek Qabja. (kthehu Tefsireve te Ajetėve paraprake dhe fjalėve tė dijetarėve nė tė, nė Tefsiret e: Et-taberiut, El-kurtubiut, ibni Kethirit, El-ulusiut dhe te Es-sa'diiu).

6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu). Ē'do tė thotė "el-meazif"?

Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjaėn e Pejgamberit a.s e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

E kush e kundershton Rasulin vllazni musliman, e ka kundershtu All-llahun, kurse ata qė thonė se muzika dhe kėnga nuk jan haram, ai me tė vėrtet nuk e njeh fen Islame, dhe i mbron epshet e tij, e kush i jep perparsi epshit para ndalesave dhe obligimeve nga ana e All-llahut, ai nese nuk pednohet e ka denimin e sigurt insh'All-llah. Kurse qė e fyejn dhe e kunderhtojn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Reana, Kastri ju qė kundershtoni aq ashper) All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
Kėrkoj ndjes, sepse ajeton orginal nuk e gjeta, por insh'All-llah nese dikush e don orgjinalin, ja gjej mrenda disa diteve : )


Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

7. Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif).

(hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu, dhe i vėrtetuar nga Albani).
Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra".

8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra".

(Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).
Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).


9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).

Dijetaret e Sahabėve, tabiinėve, i katėr medh-hebeve dhe tė tjerėt janė tė njėzėshėm se fetarisht, kėnga dhe muzika ėshtė e ndaluar, qė prej fjaleve tė tyre janė:


- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".
- Ka thėnė Abdullah ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga mjell hipokrizi nė zemėr".
- Ka thėnė El-kasim bin Muhamed: "Kėnga ėshtė bosh (e pavlerė) dhe ēdo boshe ėshtė nė zjarr".
- Ka thėnė umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).
- Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".
- Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?
- Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".
- Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".
- Kurse imam Ebu amer bin Salah, nė perkrahje tė shumicės se dijetarėve, tė cilėt e ndalojnė Kėngėn dhe muzikėn, thotė: "Kėnga dhe veglat muzikore janė tė ndaluara me "Ixhma"".Vendimi mbi kėngėt e lejuara

Nėse kėto enashide (kėngė me motive fetare) kanė kuptim islamik dhe nėnkuptoj kėtu qė nuk shoqėrohen me asnjė instrument muzikor, def, daullė ose tė ngjajshme me kėto atėherė nuk ka asnjė problem nė kėtė. Megjithatė ėshtė e nevojshme pėr tė shpjeguar njė kusht tė rėndėsishėm pėr lejueshmėrinė e tyre; duhet tė jenė pa asgjė qė bie nė kundėrshtim me sheriatin, tė tilla si tepėrimi (nė lavdėrimet ndaj Pejgamberit ose ndokujt tjetėr) dhe tė ngjajshme me kėte. Pastaj njė tjetėr kusht ėshtė qė kjo nuk duhet tė bėhet njė zakon sepse i shmang kėto dėgjues [dėgjues tė enashideve] nga recitimi i Kur'anit i cili ėshtė i inkurajuar nė sunnetin e pastėr profetik. Si dhe se kjo i shmang ata nga kėrkimi i dijes sė dobishme dhe thirrja tek Allahu, subhanehu ve teala.

Pėrsa i pėrket pėrdorimit tė defeve nė enashide, atėhere kjo gjė ėshtė e lejueshme pėr gratė kur janė midis vetė tyre dhe jo pėr burrat dhe ate vetėm nė Bajram ose nė dasma.

Shejh Muhammed Nasirud-din el-Albani

Ata njerz qė i fyen dhe i ofenfojn diejtart, kan bėrė mekat. Dijetart jan ata qė All-llahu i don, dhe i ka pėrmend nė Kur'an, thotė All-llahu i Madhėruar nė Kur'an: "...dhe pyetni dijetart kur nuk dini"
Kurse kush kundershton fjalen e All-llahut, e ceka mė lart ajetin se ata jan prej mė tė poshtėrve.


Eh, kam ende material pėr ata qė nuk jan bind se kėnga dhe muzika nė Islam jan tė ndaluara (haram).


Vėna re se njė prej antarve, ka ngatrruar ilahit dhe Kur'anin me kėngen dhe muziken, kjo ėshtė pėr tė qeshur gjatė, po hajr insh'All-llah, kur te meson se qfar jan ilahit dhe recitimi i Kur'anit atėher bisedojm mė gjatė insh'All-llah.

Kastri
31-07-05, 18:07
Pershendetje

Islami i nderuare,une po i lutem ZOTITE te me shperbleje ose te me denoi ashtu si e kame ZEMREN,asgje me teper,edhe jame i bindure se ate shperblime do e merre seicili.

Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjaėn e Pejgamberit a.s e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

E kush e kundershton Rasulin vllazni musliman, e ka kundershtu All-llahun, kurse ata qė thonė se muzika dhe kėnga nuk jan haram, ai me tė vėrtet nuk e njeh fen Islame, dhe i mbron epshet e tij, e kush i jep perparsi epshit para ndalesave dhe obligimeve nga ana e All-llahut, ai nese nuk pednohet e ka denimin e sigurt insh'All-llah. Kurse qė e fyejn dhe e kunderhtojn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Reana, Kastri ju qė kundershtoni aq ashper) All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
Kėrkoj ndjes, sepse ajeton orginal nuk e gjeta, por insh'All-llah nese dikush e don orgjinalin, ja gjej mrenda disa diteve :

Nuk keni pse kerkoni ajetine origjinale,se ju vete teke jeni ajete origjinale,koj vlene nga une,jo edhe per REANEN e nderuare ,sepse une nuk jame avokate i saj,edhe e di qe me siguri motra REANA di edhe do te pergjigjete per veti,ne menyre te merituare.

Kame edhe nje lutje te lutem me dokumento ku jame kunder ALL-LLAHUT edhe te derguarite te ti,e mos lesho shkrime si LOPA baglen.

Edhe te jeni i sigurte se ate vende ne FERRE qe po e rezervoni per mue e te nderuaren Reana, aty do jeni ju edhe bashkemendimtaret tuaje.

Me nderime te nderuare.

Dilaver
31-07-05, 18:16
Vėna re se njė prej antarve, ka ngatrruar ilahit dhe Kur'anin me kėngen dhe muziken, kjo ėshtė pėr tė qeshur gjatė, po hajr insh'All-llah, kur te meson se qfar jan ilahit dhe recitimi i Kur'anit atėher bisedojm mė gjatė insh'All-llah.

Tė kisha preferuar tė konsulltohe nji herė me Refikun pėr kete qe ke shkruar, pasi qe ma merr mendja se ėshtė mė i kualifikuar se ti per ketė punė, pra a ėshtė e ndaluar kėnga e muzika nė islam.

Kur te konsulltohe, mund te vazhdojmė prap biseden se po me duket edhe me parė kemi debatuar.

E kam njė pyetje;

Agim Ramadani ka kenduar kėngė te ndryshme, pra ėshtė marr me muzik.

Tani me thuaj a vajton, qan, kukat, renkon apo mos vallė prap po KĖNDOJKA ilahi.

Pyetja tjeter; me thuaj DEFI qfar vegle ėshtė, a mos vallė ėshtė vegel; pune, bujqesore, peshkimi, rroje, hekurosje apo ndoshta mos ėshtė VEGEL MUZIKORE.

Fjala kendoj ka kuptimin; nxjerrje me zė tinguj muzikor duke shqiptuar fjalė.

Dilaver

Islam
31-07-05, 22:27
Nuk e njoh Refikun, nese Refiku ėshtė i interesuar pėr debat rreth ksaj qėshtje (d.m.th kanges dhe muzikes), ėshtė i mir se ardhun, dhe me padurim e pres.

A kam prit njė gja tė till prej disave qė Sunnetin e Rasulullahut alejhi salatu ue selam kan mi dal ball, dhe nuk kan me pranu, prandaj nuk befasohem fare.

Kurse kur jemi te tua, sė pari, ke harruar se tema quhet: "KENGA dhe MZIKA", dhe dihet se tema ka pėr qėllim, se a lejohet kėnga dhe muzika nė Islam apo jo? Prandaj tė lutem mos ti ngatrrojm temat pa nevoj. Kurse sa i pėrket Adem Ramadanit dhe "DEFIT", mundesh me hap tema tė reja special pėr Adem Ramadanin dhe DEFIN, nuk tė pengon askush, por tė lutem duhet tė kemi kujdes, e tju pėrmbahemi temes, se pėrndyshe sheklim rregullat e nėnforumit/kategoris, dhe kjo nuk mendoj se ėshtė e pelqeyr tek Moderatorėt dhe antarėt, pasi perzihen kabllat nese kcem prej njė teme nė njė tjeter, dhe kjo mendoj se ėshtė e njohur fare mir tek tė gjithė NE ; )

PersonX
31-07-05, 23:34
Kastri shkruajti

Po kushe qenka ky Ebu Hanifja

ti bre djal e quan veten musliman edhe mos me dit se kush eshte Ebu Hanifja!!??? dmth qe ti nuk ke lidhje me Islam dhe te kam then une ty se Ateist je kur thu se FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.

Kame edhe nje lutje te lutem me dokumento ku jame kunder ALL-LLAHUT edhe te derguarite te ti,e mos lesho shkrime si LOPA baglen.

Cfar njeriu katastrof je. Une po ta ceki vetem nje se ku je kunder Allahut FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.Kjo eshte qe ti nuk je Musliman perarsye se nuk pranon si fe tenden Islamin.

Edhe te jeni i sigurte se ate vende ne FERRE qe po e rezervoni per mue e te nderuaren Reana, aty do jeni ju edhe bashkemendimtaret tuaje

Ne bre djal askujt nuk i rezervojna vend ne ferr,perarsye se nje gje e till vetem Allahut i takon, mirepo Allahu tregon ne Kuran se kush dhe cfar jan ata njerez qe do te jene banues te zjarrit . Ja cka thote ALlahu i Madheruar ne Kuran : "Atyre qė i janė pėrgjegjur Zotit tė tyre u takon shpėrblimi mė i mirė, ndėrsa ata qė nuk iu pėrgjigjėn Atij, ata do tė japin si kompensim, sikur tė ishte e tyre aqė shumė sa e gjithė pasuria tokėsore edhe njė herė aq. Ata kanė llogarinė mė tė rėndė, vendstrehimi i tyre ėshtė xhehenemi qė ėshtė shtrat i keq." (13:18 ) Ne te gjithe jena duke e pare se ti nuk je duke ju pergjigjur thirrjes se Allahut dhe njeherit shume kundra Fes Islame je,e per kete arsye ne ne baz te Ajeteve Kuranore thojna se ai i cili nuk i zbaton urdhnat e KRIJUESIT,ai do te jet ne Ferr .

Dilaveri shkruajti

Tė kisha preferuar tė konsulltohe nji herė me Refikun pėr kete qe ke shkruar, pasi qe ma merr mendja se ėshtė mė i kualifikuar se ti per ketė punė

Na trego dilaver se cili prej ktyrve: Ibn Tejmije, Ibn Kajjimi,Ebu Hanife,Imama Shafiu,Bin Bazi,Uthejmini ( Allahu i meshiroft), kan me shume te drejte me fol ne lidhje me muziken dhe kengen apo ai Refiku te cilin e kepermend ti??

Dilaver
31-07-05, 23:52
Islam

Refiku ėshtė imam por edhe Isaku ishte mė parė, e qė tė dy janė tė kualifikuar dhe shum tė aftė nė lemin e besimit Islam.

Mos nxito me dhėnė mendime sė mund tė dalin tė gabuara, si njeherė mė parė kur kemi pas debatuar per njė temė bukur tė nxehtė.

Ėshtė e vertetė se tema quhet kėnga dhe muzika, por edhe krejt qka kam shkruar kan tė bėjnė vetėm me kengen e muziken nė Islam.


E kam njė pyetje;

Agim Ramadani ka kenduar kėngė te ndryshme, pra ėshtė marr me muzik.

Tani me thuaj a vajton, qan, kukat, renkon apo mos vallė prap po KĖNDOJKA ilahi.

Pyetja tjeter; me thuaj DEFI qfar vegle ėshtė, a mos vallė ėshtė vegel; pune, bujqesore, peshkimi, rroje, hekurosje apo ndoshta mos ėshtė VEGEL MUZIKORE.

Fjala kendoj ka kuptimin; nxjerrje me zė tinguj muzikor duke shqiptuar fjalė.

Pra si po shef nuk kam dal jashtė teme por krejt qka kam shkruar bėn fjal pėr temėn.

Nėse ėshtė e ndaluar muzika ateherė pse lejohet kėndimi i Ilahive?

Pse lejohet defi si vegel muzikore?

Pra nese keto dyja lejohen ateherė nuk qenka e ndaluar as kėnga e as muzika nė islam, por siq e kam potencuar mė lartė ka kufizime e gjera qe jan tė ndaluara sipas dispozitave e rregullave islame, POR JO KĖNGA E AS MUZIKA nė pergjithėsi, e vet Profeti Muhamed a. s. kur ka hy nė Mekkė ėshtė prit me kėngė e valle e daulle.


Dilaver

Kastri
01-08-05, 00:11
Kastri shkruajti

[quote]Po kushe qenka ky Ebu Hanifja

ti bre djal e quan veten musliman edhe mos me dit se kush eshte Ebu Hanifja!!??? dmth qe ti nuk ke lidhje me Islam dhe te kam then une ty se Ateist je kur thu se FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.

Kame edhe nje lutje te lutem me dokumento ku jame kunder ALL-LLAHUT edhe te derguarite te ti,e mos lesho shkrime si LOPA baglen.

Cfar njeriu katastrof je. Une po ta ceki vetem nje se ku je kunder Allahut FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.Kjo eshte qe ti nuk je Musliman perarsye se nuk pranon si fe tenden Islamin.

Edhe te jeni i sigurte se ate vende ne FERRE qe po e rezervoni per mue e te nderuaren Reana, aty do jeni ju edhe bashkemendimtaret tuaje

Ne bre djal askujt nuk i rezervojna vend ne ferr,perarsye se nje gje e till vetem Allahut i takon, mirepo Allahu tregon ne Kuran se kush dhe cfar jan ata njerez qe do te jene banues te zjarrit . Ja cka thote ALlahu i Madheruar ne Kuran : "Atyre qė i janė pėrgjegjur Zotit tė tyre u takon shpėrblimi mė i mirė, ndėrsa ata qė nuk iu pėrgjigjėn Atij, ata do tė japin si kompensim, sikur tė ishte e tyre aqė shumė sa e gjithė pasuria tokėsore edhe njė herė aq. Ata kanė llogarinė mė tė rėndė, vendstrehimi i tyre ėshtė xhehenemi qė ėshtė shtrat i keq." (13:18 ) Ne te gjithe jena duke e pare se ti nuk je duke ju pergjigjur thirrjes se Allahut dhe njeherit shume kundra Fes Islame je,e per kete arsye ne ne baz te Ajeteve Kuranore thojna se ai i cili nuk i zbaton urdhnat e KRIJUESIT,ai do te jet ne Ferr .

...........................................
...........................................

Pershendetje

I nderuare une edhe pse nuk e kame dite se kushe na qenka ky njeri,se besoi se eshte fundi i botes,po te mos e kisha dite se kushe eshte p.sh. SABRI BAJGORA atehere do kishe pase drejte te me qortoshe e jo te me ofendoshe,edhe nese une kame be mekate atehere ju si fetare i devotshem duhete ti ishite me i kujdeseshem e jo te mirrni gjynahet e mia.

Kurse per ate se une e kame ne profile: Feja e Shqiptarite eshte SHQIPTARIA,une mburrem,por edhe une po ju pyese ju a mos rasishte e dini qka do me thane kjo,a kushe e ka shkrue, pse e ka shkrue, kur e ka shkrue.

Se pari ju duhete te jeni Shqiptare e mandej te keni nje fe,pa marre parasyshe se cilen,me mir eshte te dini se kushe eshte baba i gjuhes Shqipe se te dini per dijetare ARABE,kur po shkrueni Shqip ndoshta edhe Shqip folni.


Kushe jeni ju te gjithe qe jeni duke me pare,mos valle keni marre detyre nga Arabet,sa po ndihem i privilegjuare qe ju te gjithe po mirreshite me mue.

Me nderime te nderuare.

PersonX
01-08-05, 00:24
O vlla Dilaver na sjell argumente nga Kurani ,sunneti edhe ixhmaja,e mos i komento gjerat ti vet, sai perket defit ka argument se Pejgamberi a.s e ka lejuar,edhe ate vetem per gra ne festa( dy bajramet). e sdo me then se kur e ka leju defin i ka leju edhe instrumentat tjera. Na thuaj ti pse kur kaloj Pejgamberi a.s pran nje bariu dhe ai ishte duke i ra fyellit,e ky (Muhammedi a.s) i mbylli veshet qe mos ta ndegjon??? Por te lutem mos i komento hadithet ty qysh ta merr mendja,por na sjell komentator te haditheve dhe dijetar te cilet mirren me ate lemi.

Nėse ėshtė e ndaluar muzika ateherė pse lejohet kėndimi i Ilahive?

nese e ke fjalen per ilahit me instrumente,vllai i dashur edhe ato jan haram,a nese e ke fjalen per ato ilahi qe kendohen pa instrumente,ateher ti nuk je ne gjendje ti dallosh muziken prej ilahive.

PersonX
01-08-05, 00:32
Kastri kete shkrim tash cka e ke bo eshte i dyti dokument qe verteton se nuk i pergjigjesh thirrjes se Allahut dhe e mashtron veheten kur thu se je musliman. Mos tja nisi tash me ti marr fjalt te gjith cka i ke shkrujt kunder islamit dhe fjal qe e hidherojn Allahun,se vallahi shume dalin ato. Nese din dicka per kengen edhe muziken me shkrujt undhno edhe mos te dalim nga teme shume.Ti mundesh me u kyc tek tema Munafiket apo do ta hapi nje teme te re ATEISTET,qe ma shume aty e ke vendin ti per diskutim.

Reana
01-08-05, 00:50
Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31
EBU Hanifja :lol:
eshte njeri si krejt njerezit tjere, dhe si i tille eshte i GABUESHEM :wink:
Mos don te thuash se njerezit nuk bejne gabime??? :roll:

ma gjej citatin ne Kuran ku shkruan se MUZIKA dhe KENGA ne teresi eshte e mekatshme??? :evil:

Kur te arrish behesh ti, se bashku me kete bashkepunetorin sllav personX, i paguar per te kompromituar shqipetaret ne fundamentaliste islamike ne te deleguar te perendise, kur te beheni
Hazreti dikushi, atehere mundeni te dilni ketu dhe te tregoni dicka, deri atehere kjo eshte teme diskutabile dhe qesharake!

Reana
01-08-05, 00:59
Kastri kete shkrim tash cka e ke bo eshte i dyti dokument qe verteton se nuk i pergjigjesh thirrjes se Allahut dhe e mashtron veheten kur thu se je musliman. Mos tja nisi tash me ti marr fjalt te gjith cka i ke shkrujt kunder islamit dhe fjal qe e hidherojn Allahun,se vallahi shume dalin ato. Nese din dicka per kengen edhe muziken me shkrujt undhno edhe mos te dalim nga teme shume.Ti mundesh me u kyc tek tema Munafiket apo do ta hapi nje teme te re ATEISTET,qe ma shume aty e ke vendin ti per diskutim.

uhhhhh edhe ketij ja paske marre mekatet, a :lol: :lol: :lol:
aaaaaa, mire ja ke nise besa-bese :lol: :lol: :lol:
po shiko ka edhe anetare tjere ketu, a....
:lol: :lol: :lol:

Islam
01-08-05, 01:06
Nuk pasna ndegjuar pėr Rafikun, veq mash'All-llah pasi thue qė ka dije nė Akide, por mė beso se nuk ka ma shum se Imami i madh (se e di qė je hanefi, dhe ky Imami gjithashtu, se vetem hanefit i lejojn instrumentet) Ebu Hanifja rahimehullah, as si Shejhul Islam Iben Tejijje, Imam Shafiu, Imam Maliku dhe Ahmed Ibn Hanbeli, d.m.th ktu i kemi dijetart dhe udheqėsit e pes medh'ehebeve mė tė mėdha nė kohen tonė, qė tė gjithė kėta jan tė pajtimit se kėnga dhe muzika nė islam jan tė ndaluara (haram), bile bile ti nese i thu vetes hanefi (se e pash qe ne kategorin Feja e Shqiptarit ke hapur njė tėmė lidhje me medh'hebin tėnd) a e din se medh'hebi Hanefi, ėshtė medh'hebi mė i rrept nė qėshtjen e kanges dhe muzikes, gjykatėsi i Ebu Hanifes, Ebu Jusufi thotė, se nese me njė shpi apo lokal apo qfar do qoft, ndegjohet muzika, ki drejt mi hy nė shpi pa leje, dhe me ja thy raidon, studijon apo mjetin nė tė cilin ndegjohet muzika.

Dilaver:
Mos nxito me dhėnė mendime sė mund tė dalin tė gabuara, si njeherė mė parė kur kemi pas debatuar per njė temė bukur tė nxehtė.


Hahaha, ku pi sheh ato "mendime" i nderuar, a ajetet e All-llahut Azze ue Xhel dhe Hadithet e Rasulit alejhi selam i zen mendime ? vAll-llahi ke frig All-llahun, ti e ke kundershtu All-llahun dhe tė Dėrguarin e tij, e nese ende mban kit mendim ti pėrfshihesh nė kategorin e njerzve mė tė poshter:
All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
O i nderuar, juve duhet tė ndjekni Kur'anin dhe Sunnetin, e jo halanin dhe filanin, ndegjoe ni rast me Osmanin r.a, ishte nje ditė me disa shokė tė Rasulit alejhi selam, e ishin udhtar, e disa thanė mi fal 2 reqate, e Osmani r.a nderhyri dhe tha 4 duhet mi fal, se vAll-llahi jam fal pas Pejgamberit alejhi selam, mas Ebu bekrit dhe Omerit, dhe kater reqate i kemi fal, grupi qė anojke qė mi fal dy reqate ishin kėmbėngules, dhe thonin se ka thanė Ebu Bekri e ka thanė Omer se kshtu e kshtu, pergjigja e Osmanit radi All-llahu anhu, ishe: "vAll-llahin unė po kam frik se All-llahu po lshon gur pej qijelli, une po thamė ka than Muhammedi alejhi selam, e ju po thuni ka than Ebu Bekri e ka thanė Omeri".
I ngjajshėm ėshtė rasti jot, "konsolltohu me Refikun" a?, All-llahu Mustehan, SubhanAll-llah.

Ku "paskam" gabuar une nė temen mjaft tė "nxhehtė" sipas teje, insh'All-llah qfar dush teme me ty debatoj pa problem, dija jote mbi dinin e All-llahut XhelefiUlah ėshtė e pakėt, sa qė ma shum kundershton dhe sjell mendime tė pakices sė dijetarve, sesa sjell argumente mbi njė qėshtje qė bisedohet, kėtė nuk ėshtė vėshtir me vrejt, por sidoqoft secili do tė japim pėrgjigje para Krijusit, pėr atė se qka kemi thanė dhe vepru.Ke harruar me pėrmend "Adem Ramadanin" ė ? Sa keq, se ky reciton ilahi, e nuk ka tė bėj asgjė me temen, kurse nė lidhje me Ademin mundesh me mė pyet qka tė dush, por nė "mesazh privat" tė lutem, sidoqoft tema jon ėshtė tjeter kun, ma primare ėshtė tė flasim me fakte dhe arguemnte se a lejohet apo nuk lejohet kėnga dhe muzika nė Islam.

Dilaver:
Nėse ėshtė e ndaluar muzika ateherė pse lejohet kėndimi i Ilahive?

Unė pata thanė mė lart, se nuk pe dishe dallimin mes kėnges dhe muzikes me "Ilahi". Rasulullahi SalAll-llahu Alejhi ve Selem bashk me asahabt kan recitu ilahi nė luften e Hendekut, ilahit qė tė nxisin pėr nė rrugen e All-llahut (xhihad), ta shtojn Imanin dhe pėrmendet Rasuli padyshim se lejohen, por nese ka aty diqka nė kundershtim me sheriatin nuk lejojen.

Lexo se qfar thotė Shejh Albani mbi kėngėt (ILAHIT) e lejuara:

Vendimi mbi kėngėt e lejuara

Nėse kėto enashide (kėngė me motive fetare) kanė kuptim islamik dhe nėnkuptoj kėtu qė nuk shoqėrohen me asnjė instrument muzikor, def, daullė ose tė ngjajshme me kėto atėherė nuk ka asnjė problem nė kėtė. Megjithatė ėshtė e nevojshme pėr tė shpjeguar njė kusht tė rėndėsishėm pėr lejueshmėrinė e tyre; duhet tė jenė pa asgjė qė bie nė kundėrshtim me sheriatin, tė tilla si tepėrimi (nė lavdėrimet ndaj Pejgamberit ose ndokujt tjetėr) dhe tė ngjajshme me kėte. Pastaj njė tjetėr kusht ėshtė qė kjo nuk duhet tė bėhet njė zakon sepse i shmang kėto dėgjues [dėgjues tė enashideve] nga recitimi i Kur'anit i cili ėshtė i inkurajuar nė sunnetin e pastėr profetik. Si dhe se kjo i shmang ata nga kėrkimi i dijes sė dobishme dhe thirrja tek Allahu, subhanehu ve teala.
Pėrsa i pėrket pėrdorimit tė defeve nė enashide, atėhere kjo gjė ėshtė e lejueshme pėr gratė kur janė midis vetė tyre dhe jo pėr burrat dhe ate vetėm nė Bajram ose nė dasma.

Shejh Muhammed Nasirud-din el-Albani

Sjellmi dijetart me "emen" qė kan thanė, se lejohen ilahit me instrumente, kush i njef kėta Refika e qė ndjekin vetem "disa" dijketar d.m.th e kan ngushtu rrugen qė All-llahu ja ka zgjanu, All-llahu Mustehan. Tash ti me mendimet e tua, pi ja zen rrugen Shejh Albanit me argumente tė bazuara nė logjik dhe nga dijetar hanefi a ?

Muhammedin SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ėshtė e vėrtet se e kan prit me ilahi kur ka shku nė Medin, me DEFA, por jo me asi tela qė bajn defat mrenda, jan do teneqe apo qfar ti them, qė bajn zhurm, po ti ku arguementohesh se DEFI lejohet nė Islam ?

6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).

Hadithi na qenka sahi, i transmetuar nga Buhariu, bjeri hadithet e tua qė e lejojn defet shoqi.

PersonX
01-08-05, 01:10
**** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi31 ****

Dilaver
01-08-05, 02:18
Islam, lėmsh e paske bėrė krejt.

Nuk isha krejt i sigurtė se a je ai qė kemi debatuar para do kohe, por ja qė u vertetova se qenke i njejti, fort mir paske berė qe e paske shkurtuar emrin se ke pas nji emėr tė gjatė.

Nejse po e lėmė Refikun, e permenda me qellim qė tė perkujtoj se ai ka tė kryer fakultet dhe i njef gjerat me mirė se ti, pastaj edhe tjetri ka tė kryer fakultet (Isaku), por nejse nuk ka rendėsi ajo, e ti nuk ke kualifikim tė tillė por ja qė ke qasje nė internet e material kah do qė tė shfletojsh gjen me bollek, por tru me i komentu nuk ke.

Thua se vetėm hanefit i lejojn instrumentat, e kush qenkan ata qe i ndalojnė keto pra na qenkan vahabistet.

Sipas teje hanefit nuk qenkan besimtar musliman por vetėm vehabistet, shum interesant, dhe hanefit po e ”kundershtokan dhe fyekan All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, dhe ata qenkan prej mė tė poshtėrve" jo qe nuk e paskam ditur ketė, po nejse ndoshta edhe keta permirėsohen e marrin rrugen e vehabistėve.

Paske bėrė edhe njė krahasim, sipas teje ke dasht me thėnė diq por ja qe nuk ke thėnė asgjė, them asgjė sepse njiher po e mohon ate qka e kam thėnė unė e pastaj po kthehe e po e pohon ate qka kam thėnė unė.

Reciton dhe kendon keto dy fjalė kan domethenje te ndryshme.

Ai kendon Ilahi. (Adem Ramadani) dhe Ilahit qenkan te lejuara.

Defi si njė instrument apo vegel muzikore qenka e lejuar, mos ja ban si Haxhi pishmani her e kom pa e her se kom pa, sa thua lejohet sa thua ėshtė haram hajt baco se ke probleme serioze me koken tėnde, percaktohu ne njeren anė, se nuk ėshtė pergjigje ajo ėshtė e ndaluar por edhe ėshtė e lejuar.

Tema e nxehtė qe kemi pas debatuar ėshtė kjo;
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2627

Dilaver

taxisti
01-08-05, 02:24
A jeni ne mend ju se ēka po shkruani , pse po e perdorni kuranin qysh po keni qef ju .Ate ajetin te surja llukman ku thuhet te mos merremi me tregime boshe ajo eshte ber per juve ,edhe aty po shkruan shume mire qe te mos talleni me kuran .Ju jeni ata qe po talleni dhe po i interpretoni kuranin siē doni ju
Ani njani shkruajti aty se duhet me jau thy radiot atyre qe ndegjojn muzike .Une po i lutem zotit le te del dikush perpara le te ma thej radion se gjeja e fundit ka me qene ēka ka me thy ai
Krejt fajin per kto gjera ēka po i shkruani ju vehabista i kan hoxhallaret qe nuk ju marrin me ju udhezu por jane vetem duke fjetur dhe kane frige se po i humbin nduhmat nga arabia (arabia e sauditve)
Neper xhamija spo mundeni me marr pushtetin ju keni drejtu internetit ,jeni bere sikur rriqnat , ska qe ju largon prej internetit me kto planprogramet e arabve te semure
Eshte bidat (risi) te thuhet se muzika eshte e ndaluar

Reana
01-08-05, 02:39
*** Jasht teme. Uliksi31 ****

Reana
01-08-05, 02:42
**** Ndryshuar Jasht teme. Uliksi31 *******

uliksi31
01-08-05, 03:06
Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31
EBU Hanifja :lol:
eshte njeri si krejt njerezit tjere, dhe si i tille eshte i GABUESHEM :wink:
Mos don te thuash se njerezit nuk bejne gabime??? :roll:

ma gjej citatin ne Kuran ku shkruan se MUZIKA dhe KENGA ne teresi eshte e mekatshme??? :evil:

Kur te arrish behesh ti, se bashku me kete bashkepunetorin sllav personX, i paguar per te kompromituar shqipetaret ne fundamentaliste islamike ne te deleguar te perendise, kur te beheni
Hazreti dikushi, atehere mundeni te dilni ketu dhe te tregoni dicka, deri atehere kjo eshte teme diskutabile dhe qesharake!

E nderuar Reana, Ky shkrimi ime me larte eshte dedikuar per te nderuarin Kastrin dhe ata qe nuk kane dijt se kush eshte Ebu Hanifa.
Nuk po te kuptoi, kah kerceve tash ti, "over the conclusion". Ti as nuk din se kush ishte Ebu Hanifa,prandaj mos jep mendime per nje ceshtje qe nuk ke "clue".
Tani me drejtohesh mua; Ma gjej ne Kur'an ku shkruan se Muzika dhe Kenga ne tersi eshte e mekatshme?
Una akoma nuk kame dhene opinion ne lidhje me kete teme,apo vec hajt se po i futi krejt me nje thes,kishe po foli dicka.
Sidoqoft permbahu temes e mos u merr me diskutues.Edhe ashtu ju kemi terhjek verejtjen disa here,per shkrime joserioze.
Mos harro ketu eshte tema mesime nga Kur'ani dhe pritet te kete tema te tilla, fetare.
Me nderime Uliksi31

Reana
01-08-05, 03:45
E nderuar Reana, Ky shkrimi ime me larte eshte dedikuar per te nderuarin Kastrin dhe ata qe nuk kane dijt se kush eshte Ebu Hanifa.
Nuk po te kuptoi, kah kerceve tash ti, "over the conclusion". Ti as nuk din se kush ishte Ebu Hanifa,prandaj mos jep mendime per nje ceshtje qe nuk ke "clue".
Tani me drejtohesh mua; Ma gjej ne Kur'an ku shkruan se Muzika dhe Kenga ne tersi eshte e mekatshme?
Una akoma nuk kame dhene opinion ne lidhje me kete teme,apo vec hajt se po i futi krejt me nje thes,kishe po foli dicka.
Sidoqoft permbahu temes e mos u merr me diskutues.Edhe ashtu ju kemi terhjek verejtjen disa here,per shkrime joserioze.
Mos harro ketu eshte tema mesime nga Kur'ani dhe pritet te kete tema te tilla, fetare.
Me nderime Uliksi31

I nderuar,

ky eshte forum shqipetare dhe ketu flitet SHQIP :evil: http://www.dardania.de/v2/
nese ty dhe dikend tjeter i ka marre malli te shkarravisin ne gjuhe te huaja, e ke forumin e vecante per kete:
http://www.dardania.de/v2/board/viewforum.php?f=23&sid=10b06c4c5e33103442528b6ac437a398

Me vjen keq, qe ju ka kapluar ndjenja e inferioritetit dhe deshira e flakte per t'iu sherbyer racave te Botes!
Jeni duke u sherbyer me kultura e gjuhe te huaja, jam e sigurte se i keni aryset tuaja (gjenetike me siguri) por mos harro se je moderator
dhe rregullat e faqes Dardania.de vlejne per ty me shume se per antaret!!!

Sa i perket temes, une po te them TY, se ti qenke autor e jo Kastri, (e me fal qe paskam harruar te marre leje prej teje nese ben te komentoj ne lidhje me kete :lol: :lol: :lol: ).
Ne Kuran nuk shkruan ASKUND se MUZIKA dhe KENGA ne TERESI jane te ndaluara!
Kush e ka thene kete eshte ne kundershtim me islamin e jo dijetar Islami!
Ose ka mundesi analfabete te keqinje qe jo vetem nuk dine te mendojne me koken e tyre ne menyre kritike, po madje nuk dine as te kopjojne si duhet, kane bere gabim ne kopjimin e citateve!
keshtu :wink:

E nderuar,

Sa i perket opinjonit tende ne fjalit e fundit, ne kete shkrimin tuaj,e respektoj,bile eshte opinjon. Mirpo te folish per gjenezen e dikujt, pa pas kurrfar njohurish, kjo eshte e tepert.Sidoqoft, cdo ofendin i yti, ndaj mejet personalisht nuk do ta fshij.Por nese i ofendon diskutuesit tjere,tani me siguri se me duhet me krye punen me nder, apo jo.

Me nderime Uliksi31

Kastri
01-08-05, 17:07
Kastri kete shkrim tash cka e ke bo eshte i dyti dokument qe verteton se nuk i pergjigjesh thirrjes se Allahut dhe e mashtron veheten kur thu se je musliman. Mos tja nisi tash me ti marr fjalt te gjith cka i ke shkrujt kunder islamit dhe fjal qe e hidherojn Allahun,se vallahi shume dalin ato. Nese din dicka per kengen edhe muziken me shkrujt undhno edhe mos te dalim nga teme shume.Ti mundesh me u kyc tek tema Munafiket apo do ta hapi nje teme te re ATEISTET,qe ma shume aty e ke vendin ti per diskutim.


.................................
.................................

Pershendetje

Allahile a dokumenti i dyte qenka a aiiiiiiiiiiiiiiiiiii,mo bre burr se me ftige,
edhe me trego a shume e paskame hidhrue Zotin a,mos valle ti po rrishe me Zotin, a po do emrin e vertete timine e shkruje ne dokument.

Kur ti vete i pari po del nga tema,si po mundesh me kerkue nga te tjeret te rrine ne teme, ani edhe temen qe e ke hape.
A eshte dalje nga tema,nese une e kame shprehe nje mendime timine per kengen e muziken,juve nese nuk pajtoheni ne mendimine tim,gje qe edhe po shifet ,pse bre djale me caktove si kunder ISLAMI,a nuk dole nga tema ti vet.

Me thuaje si quhete BABA i gjuhes SHQIPE,nese jeni Shqiptare.

E sa per ATEIZEM, skame qka te them se ku me dite cili dijetare ARABE ka shkrue e po e bej edhe dokumentine e trete.

Me nderime te nderuare.

PersonX
01-08-05, 23:47
Dilaveri

Thua se vetėm hanefit i lejojn instrumentat, e kush qenkan ata qe i ndalojnė keto pra na qenkan vahabistet.

Shume mire ta ka cek vllau se medh'hebi me i rrept ndaj muzikes eshte medh'hebi Hanefi, dhe per kete ka shume argumente. Mirepo,ti vlla dilaver sa po e shoh kurr nuk ke mar dicka te lexosh nga dijetaret e medh'hebit Hanefi ne lidhje me muziken,edhe per ate ti ke perfitu bindje te gabushme ne ate se cka te ka then ai hoxha qe ke cek ti.nese eshte hoxh i yty ai,merre dhe pyete mire,dhe te kisha propozu qe ti kerkosh argumente nga dijetaret se cfar thojn e jo ai si i komenton ato ok? Nese ai e ka nje fakultet dhe muziken e ka leju,une te sjelli pr.dr i medh'hebit hanefi qe nje gje te till e kundershton me te madhe,dmth muziken dhe te gjith instrumentet muzikore,perveq defit per gra. Nese je i interesuar per ate personin qe ta ceka,urdhno ne privat do ta jep emrin e mbiemrin dhe shume leht e gjen dhe mundesh te konsultohesh me ate ne lidhje me kengen dhe muziken dhe njeherit edhe shume mesele tjera do te mesosh sa i perket medh'hebit Hanefi.

Defi si njė instrument apo vegel muzikore qenka e lejuar, mos ja ban si Haxhi pishmani her e kom pa e her se kom pa, sa thua lejohet sa thua ėshtė haram

Shume mire ta ka sqaru por ti sje ne gjendje me kuptu. Trego kur tha se defi eshte i lejuar per burra?? dhe kur tha se eshte haram per gra??

PersonX
01-08-05, 23:54
taxsisti

A jeni ne mend ju se ēka po shkruani , pse po e perdorni kuranin qysh po keni qef ju .Ate ajetin te surja llukman ku thuhet te mos merremi me tregime boshe ajo eshte ber per juve ,edhe aty po shkruan shume mire qe te mos talleni me kuran .Ju jeni ata qe po talleni dhe po i interpretoni kuranin siē doni ju

bravo bre,e pasmi pas edhe nje komentator te Kuranit ketu ne forum e nuk e pasmi dit.

Ani njani shkruajti aty se duhet me jau thy radiot atyre qe ndegjojn muzike .Une po i lutem zotit le te del dikush perpara le te ma thej radion se gjeja e fundit ka me qene ēka ka me thy ai

Cka te kerkosh edhe e gjen,mos ta ndin,por kur ta then radion per kry ndoshta spo mundesh me u zgju,e cka behet halli ateher?

taxisti
02-08-05, 00:41
taxsisti

A jeni ne mend ju se ēka po shkruani , pse po e perdorni kuranin qysh po keni qef ju .Ate ajetin te surja llukman ku thuhet te mos merremi me tregime boshe ajo eshte ber per juve ,edhe aty po shkruan shume mire qe te mos talleni me kuran .Ju jeni ata qe po talleni dhe po i interpretoni kuranin siē doni ju

bravo bre,e pasmi pas edhe nje komentator te Kuranit ketu ne forum e nuk e pasmi dit.

Ani njani shkruajti aty se duhet me jau thy radiot atyre qe ndegjojn muzike .Une po i lutem zotit le te del dikush perpara le te ma thej radion se gjeja e fundit ka me qene ēka ka me thy ai

Cka te kerkosh edhe e gjen,mos ta ndin,por kur ta then radion per kry ndoshta spo mundesh me u zgju,e cka behet halli ateher?O personi x po shihet se qfare bindje te keqe keni ju dhe disa te tjere vehabista qka jeni mbledhe ketu . Mu nuk po me nevojitet askush te vertetoj se ai ajeti ne suren lukman nuk ka te beje me muziken .
Aty shume mire po shkruhet qe te largohemi nga tregime boshe .
Dhe per tregime boshe ju vehabistat jeni te paret .


Hej person x a e njeh dikend qe mund ta thyej nje radio per koken time
Atij azgani thyeni se edhe pasurin time si plaqke lufte e ka hallal masandej ,ashtu siē thojn vehabistat ,lajmrom ne qofte se njeh dikend
A KA NEVOJE ME TE DHENE SELAM

Islam
02-08-05, 01:00
A lėmsh a ? Ani ani, realiteti nganjėher dhemb.

Kujdes, se mos po mė pėrzin me dikėnd tjeter, linkun qe e shenove, e kontrollova, vėrtet temė e nxheht, por ja qė smė mjafton koha me ja hedh njė sy 3 apo 4 faqeve qė gjinden aty, dhe ku nuk pajtohesh nė atė temė, hape njė temė tė re, dhe ne pa problem insh'All-llahu Te'ala diskutojm. vAll-llahi ti nuk ke argument se une jam ai qe mendon, e di fort mir se ku bazohesh ; ) por sa pėr dijeni, jemi shum (nė ...), muslimanėt jan vėllezer siq thotė edhe All-llahu Subhanehu we Te'ala nė Kur'an.

Prap spo pajtohesh me hakkun, mir de, une e pranoj se Refiku, ka dijeni ma shum se unė, por ja qė ma shum se dijetart e pėrmendur (shif nė faqen e par) nuk ka dijeni, dhe gjema njė dijetar nė kohen tonė qė e kan livdu apo e njohin Refikun ?

Mos hy anej ka sun dilsh, qka din ti kush jan "vehabit" ? (mos nga tash me copy/paste) Ti i ki disa cilsi tė bidatgjiut, "qdo bidat (risi nė fe) tė qon nė humbje, e qdo humbje tė shpije nė zjarr" qdo hoxhe para fillimit te dersit e thotė kėtė, e ku ka bidat ma tė madh se me than se kėnga dhe muzika jan tė lejuara nė Islam, pasi qė ty tė ėshtė sjell argumenti i qart ?

Pro.Dr. Imam dhe Ligjerues Shefqet Krasniqi (nė xhamin e madhe ne Prishtinė), ndėr hoxhallart mė tė mdhej hanefi shqiptar, e ka mendimin se kėnga dhe mzuika nė islam nuk lejohen, tash edhe ky vehabi a ? All-llahu Mustean, All-llahu na rujt.

Dilaver:
Sipas teje hanefit nuk qenkan besimtar musliman por vetėm vehabistet, shum interesant, dhe hanefit po e ”kundershtokan dhe fyekan All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, dhe ata qenkan prej mė tė poshtėrve" jo qe nuk e paskam ditur ketė, po nejse ndoshta edhe keta permirėsohen e marrin rrugen e vehabistėve.

Kjo ėshtė shpifje i nderuar, kush tha qė hanefit nuk jan "besimtar" musliman ? Jo jo, nuk ka "nejse", gjuje gurin dhe ik, por tregom kush i qujti hanefit "pabesimtar" ? Ke kujdes.

Jo i nderuar nuk jan vehabit qė i kan ndalu instrumentet, mos u mashtro kollaj, se ai qė ti dhe hanefit e djekin Imami i madh Ebu Hanifja rahimehullah, dd.m.th medh'hebi hanefi ėshtė medh'hebi mė i rrept kur jemi te kėnga dhe muzika, kėtė e thonė edhe gjykatėsit e Ebu Hanifes, Ebu Jusufi dhe Muhammedi, dhe tė gjithė e din.


Paske bėrė edhe njė krahasim, sipas teje ke dasht me thėnė diq por ja qe nuk ke thėnė asgjė, them asgjė sepse njiher po e mohon ate qka e kam thėnė unė e pastaj po kthehe e po e pohon ate qka kam thėnė unė.

A ban ni spjegim ktu ? me argumente tė lutem !


Kush tha bre qe defi si instrument qenka i lejuar ? Nga e paska burimin tash ky bidat ? A nuk tė mjafton fjala e Rasulullahut alehi salatu ue selam ku thotė:

Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).

A ke harru hadithin kudsi (ku vjen drejtpersedrejti nga All-llahu Te'ala) ?!

Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjalėn e Pejgamberit alejhi selam e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

Tashi mos ndrro temė, e sjellmi argumentet e tua qe lejohet defi si instrument, e mos u merr me mu, mos ju largo temes tė lutem.


Thotė njė prej sahabve radi All-llahu anhu: "Njife hakkun, do ti njifsh burrat e hakkut".

Dilaver
02-08-05, 12:57
Islam, tė lutem mos nxito, qetėsohu pak, nuk kam unė asgjė kunder mendimit, bindjeve e ideologjis tėnde, as kunder cilės shkollė filozofike i takon ti, unė kam shprehur mendimin tim, mendimi im ka mbeshtetje tek dijetar islam, e sa i i njef ti ata dijetar ėshtė problem i yti.

Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.

Qka do te thot kjo, ka gjera qe jan te ndaluara, tė gjithė i dijnė gjerat e ndaluara, p. sh. muzika e haremeve ku kan vallzu femra te bukura dans, e muzika tjera qe i dijmė tė gjithė, por jo te gjitha jo muzika e as kėnga ne pergjithėsi, edhe pse ka mendimtar tė cilėt jan kunder tyre rreptėsisht.


S'ka dyshim se argumente se kėnga dhe muzika jan tė ndaluara (haram) kemi plot, dhe prej tyre janė:

Kush tha bre qe defi si instrument qenka i lejuar ? Nga e paska burimin tash ky bidat ?

Vendimi mbi kėngėt e lejuara

Nėse kėto enashide (kėngė me motive fetare) kanė kuptim islamik dhe nėnkuptoj kėtu qė nuk shoqėrohen me asnjė instrument muzikor, def, daullė ose tė ngjajshme me kėto atėherė nuk ka asnjė problem nė kėtė.

Pėrsa i pėrket pėrdorimit tė defeve nė enashide, atėhere kjo gjė ėshtė e lejueshme pėr gratė kur janė midis vetė tyre dhe jo pėr burrat dhe ate vetėm nė Bajram ose nė dasma.


Eh, kam ende material pėr ata qė nuk jan bind se kėnga dhe muzika nė Islam jan tė ndaluara (haram).

Si me i komentu keto qe shkruan ti vet me dorėn tende, lejohen kėnget me motive fetare, a sipas sheriatit kėnga qenka e ndaluar dhe haram, ose ėshtė e lejueshme perdorimi i defit nė mesin e grave, por jo edhe per burrat ama muzika qenka haram.


Agim Ramadani ka kenduar kėngė te ndryshme, pra ėshtė marr me muzik.

Tani me thuaj a vajton, qan, kukat, renkon apo mos vallė prap po KĖNDOJKA ilahi.

Pyetja tjeter; me thuaj DEFI qfar vegle ėshtė, a mos vallė ėshtė vegel; pune, bujqesore, peshkimi, rroje, hekurosje apo ndoshta mos ėshtė VEGEL MUZIKORE.

Fjala kendoj ka kuptimin; nxjerrje me zė tinguj muzikor duke shqiptuar fjalė.Nėse ėshtė e ndaluar muzika ateherė pse lejohet kėndimi i Ilahive?

Pse lejohet defi si vegel muzikore?

Pra nese keto dyja lejohen ateherė nuk qenka e ndaluar as kėnga e as muzika nė islam, por siq e kam potencuar mė lartė ka kufizime e gjera qe jan tė ndaluara sipas dispozitave e rregullave islame, POR JO KĖNGA E AS MUZIKA nė pergjithėsi, e vet Profeti Muhamed a. s. kur ka hy nė Mekkė ėshtė prit me kėngė e valle e daulle.

Ka plot Ilahi qe kendohen te percjellura me instrumente muzikore, dhe ata qe kendojnė por edhe ata qe i dnegjojnė jan besimtar musliman.


Nuk pasna ndegjuar pėr Rafikun, veq mash'All-llah pasi thue qė ka dije nė Akide, por mė beso se nuk ka ma shum se Imami i madh (se e di qė je hanefi, dhe ky Imami gjithashtu, se vetem hanefit i lejojn instrumentet)


Nejse po e lėmė Refikun, e permenda me qellim qė tė perkujtoj se ai ka tė kryer fakultet dhe i njef gjerat me mirė se ti, pastaj edhe tjetri ka tė kryer fakultet (Isaku),


Prap spo pajtohesh me hakkun, mir de, une e pranoj se Refiku, ka dijeni ma shum se unė,
Ja se si bie ne kundrshtim me fjalet e tua vet dhe sa tė gjatė e ka jetėn e paverteta.


Unė pata thanė mė lart, se nuk pe dishe dallimin mes kėnges dhe muzikes me "Ilahi". Rasulullahi SalAll-llahu Alejhi ve Selem bashk me asahabt kan recitu ilahi nė luften e Hendekut, ilahit qė tė nxisin pėr nė rrugen e All-llahut (xhihad), ta shtojn Imanin dhe pėrmendet Rasuli padyshim se lejohen, por nese ka aty diqka nė kundershtim me sheriatin nuk lejojen.


Gjeje ku kam thėnė unė se lejohen kėnget apo muzika qe bie ndesh me sheriatin.Sjellmi dijetart me "emen" qė kan thanė, se lejohen ilahit me instrumente, kush i njef kėta Refika e qė ndjekin vetem "disa" dijketar d.m.th e kan ngushtu rrugen qė All-llahu ja ka zgjanu, All-llahu Mustehan. Tash ti me mendimet e tua, pi ja zen rrugen Shejh Albanit me argumente tė bazuara nė logjik dhe nga dijetar hanefi a ?

Muhammedin SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ėshtė e vėrtet se e kan prit me ilahi kur ka shku nė Medin, me DEFA, por jo me asi tela qė bajn defat mrenda, jan do teneqe apo qfar ti them, qė bajn zhurm, po ti ku arguementohesh se DEFI lejohet nė Islam ?
A lėmsh a ? Ani ani, realiteti nganjėher dhemb.

Kujdes, se mos po mė pėrzin me dikėnd tjeter, linkun qe e shenove, e kontrollova, vėrtet temė e nxheht, por ja qė smė mjafton koha me ja hedh njė sy 3 apo 4 faqeve qė gjinden aty, dhe ku nuk pajtohesh nė atė temė, hape njė temė tė re, dhe ne pa problem insh'All-llahu Te'ala diskutojm. vAll-llahi ti nuk ke argument se une jam ai qe mendon, e di fort mir se ku bazohesh ; ) por sa pėr dijeni, jemi shum (nė ...), muslimanėt jan vėllezer siq thotė edhe All-llahu Subhanehu we Te'ala nė Kur'an.


Nuk ka rendesi prej nga shkruan, prej nga paraqite, sepse qasja jote nė diskutime secilen herė ka tė njejtin qellim dhe shum lehtė e identifikon veten e bie nė kundershtim me ate qe e thua vet.
Mos u beto nė Allah se nuk ka kurrfar rendesie kjo punė, a kam argument a jo nuk luan kurrfar roli a je ti apo ndonjė vėlla i yti edhe pse me ke pas mbetur borgj, por unė ta bėj hallall.

O i nderuar, juve duhet tė ndjekni Kur'anin dhe Sunnetin, e jo halanin dhe filanin,

ti je kshtu, ti nuk ke than asgja, ti je filani e halani, etj....
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2627&postdays=0&postorder=asc&start=25

Islam
02-08-05, 16:02
Dilaver shkruajti:
Islam, tė lutem mos nxito, qetėsohu pak, nuk kam unė asgjė kunder mendimit, bindjeve e ideologjis tėnde, as kunder cilės shkollė filozofike i takon ti, unė kam shprehur mendimin tim, mendimi im ka mbeshtetje tek dijetar islam, e sa i i njef ti ata dijetar ėshtė problem i yti.

All-llahu na rujt, mir por ende nuk na solle ata "dijetart" tek tė cilėt ti bazohesh, ende nuk na solle argumentet qė defi si vegel muzikore, kėnga dhe muzika lejohen nė Islam ?


Islam shkruajti:
Eh, kam ende material pėr ata qė nuk jan bind se kėnga dhe muzika nė Islam jan tė ndaluara (haram).

Kėtė e kam thėnė nė postimin tim tė par nė kėtė temė, dhe mė beso se vAll-llahi Bilahi Talahi, kam material shum ma shum se sa kam shkru mbi vendimin e kėnges dhe muzikes nė Islam nė kėtė temė, por mė beso se, kemitema shum mė tė dobishme se kjo sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu, nuk don shum koment. All-llahu thotė me njė ajet: "..dhe sillni arguemntet e juaja nese jeni tė sinqert" Nuk jam armik apo nuk te konsideroj si tė krishter, sepse ky ajet ėshtė zbrit pėr tė krishterėt,ė cilet i bėjn shokė All-llahut Krijues, por insh'All-llah sa pėr dobi e pėrenda. Pastaj thotė All-llahu Xhele fi Ulah se nese nuk e ndjekmi Kur'anin, do ta hupim rrugen e drejt, e kurr nė Xhenet skemi me hy, qka kam qėllim me kėtė ajet ? Fjala ėshtė se ne, nuk po tham ti, por tė gjithė ne, nuk mundemi ti komentojm ajetet Kur'anore me mendjen tone, jan dijetart aa tė cilet merren me kėtė, kurse per dijetarėt All-llahu ka fol nė Kur'an ku thotė: "...dhe pyetni dijetart kur nuk dini" e neve mendoj se na jan tė njofur shum mir dijetar dhe komentatort e Kur'anit Famėlaret, prej tyre jam shum, e gjema nje komentator tė Kur'anit dijetar tė madh qė ka lejuar kėngen dhe muziken nė Islam ?

Pastaj ti mė akuzin, kinse se kto jan mendimet e mija, vAll-llahi kurrsesi, ato ajete dhe hadithe qė i kam sjell, jan tė komentuara hollėsisht nga dijetar tė njofur, e mes tyre jan: Ebu Hanifja, Shejhul Islam Ibn Tejmijje, Imam Shafiu, Imam Maliku, Ahmed Ibn Hanbeli, Imam Nevaviu, Imam Buhariu, Imam Muslimi, Ibn Kajmxhozi, Ibn Abbazi, Ibn Kasmi, El-Hasan el-Basri, Ibn Mesud, Ebu“l Sahbaa, Muxhahidi, Ibn Kajjimi, Ibn Kathir, Sufjan el-Thawri, Muhamed bin Hanefije, Iben Rexhepi, Kurtubiu, Ebu Mailk El-esh'ariu, El-Xhevheriu. Kta jan vetem disa nga dijetart dhe komentatort e Kur'ani Kerimit dhe Hadithit tė Rasulit alejhi selam (sepse na shkon sabahu mi permend tė gjithe, edhe pse une si di), por kta jan dijetart mė elminant dhe mė tė njohur, pra tė gjithė kta kan dal kundra kėnges dhe muzikes me arguemnte nga sheriati, pra nga Kur'ani dhe Sunneti.

Dilaver shkruajti:
Si me i komentu keto qe shkruan ti vet me dorėn tende, lejohen kėnget me motive fetare, a sipas sheriatit kėnga qenka e ndaluar dhe haram, ose ėshtė e lejueshme perdorimi i defit nė mesin e grave, por jo edhe per burrat ama muzika qenka haram.

I nderuar, une para fetwas e kam shkru emrin e Shejh Albanit, mirpo si duket e keni fshi, nuk jan prej dores sime asnjė arguement qė une kam sjell mbi kėngen dhe muziken se jan tė ndaluara, tė lutem ktheju faqes sė par dhe lexoj ajetet dhe hadithet mir.

Dilaver shkruajti:Ka plot Ilahi qe kendohen te percjellura me instrumente muzikore, dhe ata qe kendojnė por edhe ata qe i dnegjojnė jan besimtar musliman.

Ėshtė e vėrtet, kėtė askush se ka mohu, as nuk ka qen tema jon kėtu, por neve nuk guxhojm ti quajm pabesimtar ata, pėr denimin e tyre ka fol Rasuli nė hadithė, tė transmetuar dhe komentuar nga dijetarėt e mdhej, kurse kur jemi te ajeti se All-llahu ka thėnė se jan prej mė tė poshtėrve ata qė e kundershtojn dhe fyejn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, vlla i dashun "kundershtojn" ka pėr qėllim, ai qė me vet dije e din se ashtu thonė dijetarėt dhe hadithet jan sahi dhe nuk i pranon, ejo pėr disa qė hadithet i kupojn ndryshe, edhe pse nuk lejohet mi msu hadithet sipas deshires.

Dilaver shrkuajti:
Ja se si bie ne kundrshtim me fjalet e tua vet dhe sa tė gjatė e ka jetėn e paverteta.

Tė lutem pse mi pėrgjysmon postimet ? Une kam thanė se Refiku ndoshta ėshtė mė i dijshėm se une, All-llahu A'lem, por une kam thanė se nuk ka dije ma shum se pes Imamėt e pes medh'hebeve mė tė mėdha, prandaj tė lutem, sepse ndihem i ofenduar kur mė sillni postime tė pėrgjysmuara, kthehu dhe lexoj edhe njeher postimet e mia nese nuk beson.
Hoxha i madh shqiptar Sadullah Bajrami, ka mbajt 7 ligjerata vetėm e vetėm mbi kėngen dhe muziken, dhe ka sjell arguemente qė mi mledh ato me tė gjithä nė kėtė temė, do tė na shkonin javė, por ne nuk do te diskutojm deri te na sjellesh arguemntet e tua se lejohet defi, kėnga dhe muzika nė Islam ? kur tė na sjellesh atėher une sjelli edhe mė shum argumente, por tė lutem mos u merr ma se qka kam thane e ku kam thanė, sepse po na shkon dita tuj u marr me ksi budallakina, tema ėshtė: "MUZIKA dhe KĖNGA", ti pėrmbahemi temes, e une te kam thane edhe mė par, nese don te distkuojm me naj teme tjeter, ska problem, por hape nje temė tjeter.


Dilaver shkruajti:
Gjeje ku kam thėnė unė se lejohen kėnget apo muzika qe bie ndesh me sheriatin.

Unė nė postimin tim tė par kam thėnė se ti nuk e dije dallimin mes Ilahive dhe kėnges dhe muzikes, dhe ja u vėrtetova edhe mė shum. O i nderuar, Ilahi qė do tė thotė nė gjuhen arabe neshid, nė ta nuk kendohet apo vajtohet apo ku ta di unė, vAll-llahi nuk mė mjafton koha pėr momentin tė them mė shum mbi Ilahit, pasi edhe Rasuli ka recitu Ilahi me shokt e vet ne shum raste, qė pėr momentin nuk mundem mi shkru. Por insh'All-llah do tju kthehemi edhe ilahive.Dilaver shkruajti:
Nuk ka rendesi prej nga shkruan, prej nga paraqite, sepse qasja jote nė diskutime secilen herė ka tė njejtin qellim dhe shum lehtė e identifikon veten e bie nė kundershtim me ate qe e thua vet.
Mos u beto nė Allah se nuk ka kurrfar rendesie kjo punė, a kam argument a jo nuk luan kurrfar roli a je ti apo ndonjė vėlla i yti edhe pse me ke pas mbetur borgj, por unė ta bėj hallall.

All-llahu Mustean, kur ke marr ti guximin me gjyku ? All-llahu na thotė nė Kur'anin Famėlart tju largohemi paragjykimeve, dhe thotė All-llahu me njė ajet tjeter qė mos tė kemi dyshim nė vllaun musliman, pėrderisa te kemi argumentin e qart, e ku ki ti argument dhe ku din ti se qka kam une ne zemer ? Je ba si fallxhort tash, sepse ata jau tregojn te ardhmen njerzve me 100 rrena, All-llahu na rujt, All-llahu i di zemrat tona, qfar mshefim nė to, tė ma bėjsh hallall por tash i ke kalu kufit. Ku ėshtė ai "qėllimi" i njėjt sipas teje ? Ki frig All-llahun bre djal.

Kastri
02-08-05, 19:20
Pershendetje

Islami po ju drejtoheme edhe nje here se paskeni shkrue diqka qe ju vete po vini ne kundershtime me veten i nderuare.

ISLAMI SHKRUAJTI:
All-llahu Mustean, kur ke marr ti guximin me gjyku ? All-llahu na thotė nė Kur'anin Famėlart tju largohemi paragjykimeve, dhe thotė All-llahu me njė ajet tjeter qė mos tė kemi dyshim nė vllaun musliman, pėrderisa te kemi argumentin e qart, e ku ki ti argument dhe ku din ti se qka kam une ne zemer ? Je ba si fallxhort tash, sepse ata jau tregojn te ardhmen njerzve me 100 rrena, All-llahu na rujt, All-llahu i di zemrat tona, qfar mshefim nė to, tė ma bėjsh hallall por tash i ke kalu kufit. Ku ėshtė ai "qėllimi" i njėjt sipas teje ? Ki frig All-llahun bre djal.


KETE QE E KENI PYETURE TE NDERUARINE DILAVERI,SE PARI TREGOI VETI SE KU E KE MARRE TE DREJTEN ME SULMUE REANEN EDHE KASTRIN.

Ku e di ti se qka kame une ne Zemer apo Reana e nderuare, apo ju e keni ate te drejte,edhe nuk e ke Frike All-llahun.

Me nderime te nderuare.

Dilaver
02-08-05, 21:55
Islam, unė qe sa herė po i sjelli por ti nuk don me marr vesh.

E kam potencuar njė njeri dhe tė kam thėnė se mund tė kontaktosh, e ai ka te kryer Fakultetin e studimeve Islame ketu nė Prishtinė dhe si dijetarė e pedagog ka pas edhe Dr Rexhep Bojen etj.
Nė Prishtinė gjindet Bashkėsia Islame e Kosovės, perpos Fakultetit tė studimeve Islame nė tė cilin praktikohet vetėm njė shkollė juridike islame (njė medh-heb, pra ai Hanefi), e jo vetėm ne Kosovė por ne terė ballkanin duke perfshi ketu edhe komplet Turqinė. Pra sa pėr fillim keta mendojnė se nuk ėshtė haram dhe as qe ėshtė e ndaluar kėnga e muzika nė islam, por normal ka kufizime.

Edhe vet e ke thėnė se vetėn Hanefitė e lejojnė kėngen dhe muzikėn, por ti i harron fjalėt tua, e nuk merzite qe bie ne kundershtim me to, pastaj vet e ke potencuar se lejohet e ndalohet e nuk po ndalem me ti perserit shkrimet prap.

Nuk do te mirrem shum me fjalet boshe tua tė komentoj pamvarsisht se ofendon pa pik lidhje her diskutuesit e her kcen edhe tė krishteret ofendon, nuk ke nevoj te ofendosh asnjeri, bėhu ti i mirė per vete e mos u merzit per tė tjerėt, secili vet jep pergjegjėsi pėr mekatet e veta.

Shum je qesharak thua se ne ajetin ku All-llahu ka thėnė se jan prej mė te poshterve ata qe e kundershtojn dhe e fyejn Allahun e te derguarin e tij, e sipas teje kush qenkan ata qe e kundershotojnė pra te gjith HANEFITĖ, ti po e thua kete se askush nuk e ka thėnė.

Nuk te kam thėnė qe e di qka ke ne zemer por nė shkretiren tende mendore, aty e kam pas fjalen.

ebubekr_albani
02-08-05, 22:02
eselamu alejkum

Me vejn shum mir qe po shkeruni per ket tem edhe kisha pas deshir me mar pjes por nuk kam koh shum por ju kisha keshillu qe me fol pak me ma shum butesi, me fol kjo ishte keshilla ime per ju , allahu ju rujt te gjithve dhe allahu ju ndihmoften muslimanve kudo qe gjinden (amiiin)

eselamu alejkum

PersonX
02-08-05, 23:18
Dilaver

mendimi im ka mbeshtetje tek dijetar islam, e sa i i njef ti ata dijetar ėshtė problem i yti.

Po tek cilet dijetar mbeshtetesh ti? na sjell neve ato dijetar po dojna edhe ne ti njohim me emra.

E kam potencuar njė njeri dhe tė kam thėnė se mund tė kontaktosh, e ai ka te kryer Fakultetin e studimeve Islame ketu nė Prishtinė

Per ty eshte me i ditur ai qe ka kry fakultet apo i cili ka doktoru ne medh'hebin Hanefi?? kam deshire te me jepesh pergjigje

Pra sa pėr fillim keta mendojnė se nuk ėshtė haram dhe as qe ėshtė e ndaluar kėnga e muzika nė islam, por normal ka kufizime.

Kete mendim e kan vetem ata te cilet kan Akide eshari e jo ehlu sunneti.

Taxisti

Mu nuk po me nevojitet askush te vertetoj se ai ajeti ne suren lukman nuk ka te beje me muziken .
Aty shume mire po shkruhet qe te largohemi nga tregime boshe .

pasi qe nuk te intereson cka perzihesh dhe e fut hunden aty ku nuk din dhe nuk te intereson per nje gje, apo vetem don te shkruash ckadoqoft,ashtu sikur ty ta merr mendja a?

Kastri

Ku e di ti se qka kame une ne Zemer apo Reana e nderuare

E din ne baz te shkrimeve qe i keni ber ju dyt.

Islam
02-08-05, 23:52
Dilaver,

I nderuar mė erdh me qesh kur the se Refiku na qenka shqiptar, e ke bėrė prej dijetarve (unė thash mos ėshtė arab apo njė nga shtetet arabe). Ti sigurisht ke ndegju pėr Pr.Dr. Shefqet Krasniqin, qė ėshtė Imam dhe ligjerues nė xhamin e madhe nė Prishtinė, ai a doktorru nė shtetet arabe shoq, Shefqeti o me emer, ata pyte tė tregon pėr kėngen dhe muziken.

Refiku paska tė kryer vetem fakultetin, bre djal ai munet me qen talebe (nxhėnc) i Shefqetit dhe hoxhallarve tė mdhaj shqiptar.

I nderuar nuk tė kuptoj fare, niher thu se e kam leju e niher thu se e kam ndalu kėngen dhe muziken ? diqka absurde qė vetem me mendu nė ta tė shtin me qesh dhe sdon shum koment, pėr arsye se pi ja fut kot pa fakte, pi mi pėrgjysmon postimet e tani po thu kinse kom thanė kėshtu e ashtu.


Aha, tash dul qė edhe tė krishterėt demek i paskam ofenduar, plus postimet e mia qenkan fjalė "boshe", po i nderuar, nuk ke faj, ski ka mu kap, pasi je met ti "boshė" pa argumente, e po qet fjal qė lidhje me temen nuk kan.


Dilaver shkruajti:
Shum je qesharak thua se ne ajetin ku All-llahu ka thėnė se jan prej mė te poshterve ata qe e kundershtojn dhe e fyejn Allahun e te derguarin e tij, e sipas teje kush qenkan ata qe e kundershotojnė pra te gjith HANEFITĖ, ti po e thua kete se askush nuk e ka thėnė.

Unė tė tregova njėher se qka d.m.th me kundershtu Rasulullahun, por si duket, ose nuk po don me marr vesh, po mi pėrgjysmon postimet qysh po ta don qefi, nuk e di se ku qendron problemi yt.


Dilaver shkruajti:Nuk te kam thėnė qe e di qka ke ne zemer por nė shkretiren tende mendore, aty e kam pas fjalen.

Aha, "gabim teknik" nė gjuhė paska qen a ? Mir, tė kuptoj...Qyky me shkretiren e tij mendore, pot kall me fakte dajo, qiti faktet dhe atguemntet e tua atė qė e ke ba hallall kurse Rasuli e ka ba haram ?
Ke ra viktim e Hadithi vijues:
Tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". [/b](Hadith i saktė, transemeton Buhariu). Ē'do tė thotė "el-meazif"?
Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė[b] kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

Unė ende jam nė pritje tė faktev dhe argumentev tua qė e lejojn nė Islam veglat muzikore, si pėrshemull defin, dhe se kėnga dhe muzika nė Islam lejohen, pėr fat tė keq sa her pėrgjigjesh ndrron temė, nuk e di se pse i kundershton ajetet dhe hadithet si me qen pallavra.

Dhe tek e fundit, ata qė mendojn dhe i thonė veti musliman, e kan par se kush po i ik temes dhe kush i ka arguemntet mė tė forta.

Dilaver
03-08-05, 00:18
Kėtė e kam thėnė nė postimin tim tė par nė kėtė temė, dhe mė beso se vAll-llahi Bilahi Talahi, kam material shum ma shum se sa kam shkru mbi vendimin e kėnges dhe muzikes nė Islam nė kėtė temė, por mė beso se, kemitema shum mė tė dobishme se kjo sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu, nuk don shum koment. All-llahu thotė me njė ajet: "..dhe sillni arguemntet e juaja nese jeni tė sinqert" Nuk jam armik apo nuk te konsideroj si tė krishter, sepse ky ajet ėshtė zbrit pėr tė krishterėt,ė cilet i bėjn shokė All-llahut Krijues, por insh'All-llah sa pėr dobi e pėrenda. Pastaj thotė All-llahu Xhele fi Ulah se nese nuk e ndjekmi Kur'anin, do ta hupim rrugen e drejt, e kurr nė Xhenet skemi me hy, qka kam qėllim me kėtė ajet ? Fjala ėshtė se ne, nuk po tham ti, por tė gjithė ne, nuk mundemi ti komentojm ajetet Kur'anore me mendjen tone, jan dijetart aa tė cilet merren me kėtė, kurse per dijetarėt All-llahu ka fol nė Kur'an ku thotė: "...dhe pyetni dijetart kur nuk dini" e neve mendoj se na jan tė njofur shum mir dijetar dhe komentatort e Kur'anit Famėlaret, prej tyre jam shum, e gjema nje komentator tė Kur'anit dijetar tė madh qė ka lejuar kėngen dhe muziken nė Islam ?

Dilaver
03-08-05, 00:22
Po e shkeputi vetėm ketė pjesė, se po ankohe qe po ti shkurtoj shkrimet, a ke thėnė ti se:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Islam
03-08-05, 02:37
Po, ashtu kam thėnė, por mos e kupto ashtu qysh ta merr mendja !

Dilaver
03-08-05, 09:43
E mirė, do me thėnė sipas teje;

All-llahu dhe i Derguari i Tij e paskan ndaluar kėngen dhe muziken nė islam.

Ok

Unė po them bindshem se nuk e ka ndaluar as All-llahu e as i Deleguari i Tij muziken e as kėngen nė islam, dhe nuk ėshtė haram as muzika e as kėnga nė islam.

Argumentet i mia po ti sjelli nė mėnyr kronologjike si i kam dhėnė.

1. Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.


E ato kufizime janė qe; nė tekstet e e tyre mos tė ken krahasime, perqeshje, shtremberime, falsifikime, gėnjeshtra etj ne dhe me emrin e All-llahut, fesė, librave fetar, profeteve, dijetarve islam, dhunė, ftes ne vrasje, racizėm, fashizėm, cullakhane e gjera tjera tė cilat jan te potencuara me porosinė e All-llahut xh. sh. perndryshe nuk ka haram e as ndales ne muzik e as nė kėngė.

2. Te kam sjellur dy emra e ata te dy jan imam te cilėt kan kryer fakultetin e studimeve islame, e qe te dy ke mundėsi t’i kontaktosh, por ti ke marr tjeter drejtim.

3. Te perkujtova se Bashkesia Islame e Kosoves ka njė mendim tė tillė.

4. Ta perkujtova se ne Prishtinė egziston njė fakultet i studimeve islame dhe ate mendim kan.

5. Ta permenda se Hanefitė nuk e ndalojnė dhe sipas tyre lejohet kėnga dhe muzika

6. Nė fillim tė kam thėnė se Muhamedi a. s. kur ka hy ne Mekkė triumfalisht ėshtė pritė me kėngė e valle e daulle, e sikur tė kishte qen e ndaluar kėnga e vallja e daullja, ai do t’ju kish drejtuar mases S T O P S T O P se keshtu ėshtė haram apo me ndonji fjalė tjeter, por ai nuk e beri ketė kurrė, pra Muhamedi a. s. nuk e ndaloi kurr muziken e as kėngen nė islam.

Keto ishin disa argumente qe po i kerkon ti vazhdimisht argumentet ne qka bazohna une qe po them se nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika ne islam.

Pra deri te i Deleguari i All-llahut tė solla argumente, e tani ka mbetur tė sjelli edhe argumente prej All-llahut qe nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam.

Mirėpo ti si duket ke deshir me tė sjell argumente prej far arabve a far kushdoqoftė vetėm mos te ket emer shqiptar, dhe si duket ma te besueshme per ty jan fjalėt e far arabi se sa edhe vet All-llahu.

Edhe aso (tė rabve) do te sjelli bile edhe asi te shkollave filozofike (te krahut tėnd), por nuk do ti perziej ketu me shkrime tė mia.

Tani kam kerkes per ty; na e sjell njė argument ku e ndaloi All-llahu ose profeti Muhamed muziken e kėngen nė islam, edhe ate vetėm njė ajet kuranor, apo ne qka bazohe ti qe thua ėshtė haram e ka ndaluar Allahu dhe i Deleguari, edhe nėse ke shkruar vetėm beri kopi e sjelle ketu e per secilen do te pergjigjem unė, por edhe do tė sjelli argumente prej atyre mė tė sigurtave.

Dilaver

Islam
03-08-05, 18:47
Falm i nderuar.

Fillojm kshtu:

1. Ky argument nuk ka bazė tė shėndosh, sepse ska fol asni dijetar, vetem se ta ka marr mendja ty.

2. Po ėshtė e vėrtet, por unė ti njei me emra hoxhallart shqiptar qė mujn me kan mėsues apo hoxhe tė vet atyre dy Imamėve, dhe prej tyre jan shum. Ta kam pėrmend Pr.Dr. Shefqet Krasniqin, qė ka doktorru ne shtetet arabe, mirpo se ke marr parasysh fare, sa pėr dijeni i nderuari Dilaver, ligjeratat e Shefqetit ndegjohen kudo nė shqiptari dhe diaspor, dhe ai ka talebet e veta nė Prishtin qė mundesh mi pyt pėr kėngen dhe muziken.

3. Ti ndoshta e din se Shefqeti ėshtė distancu qysh moti prej Bashksis Islame, e nese Bashksia Islame e Kosoves ka njė mendim tė till, atėher na pėrmend me emra tė gjithė hoxhallart me emra qė e kan leju kengen dhe muziken. Mos po na dalin ma tė ditur se Ebu Hanifja, All-llahu Mustean.

4. Po ėshtė e vėrtet se nė Prishtin egziston njė fakultet i studimev Islame, por nuk ėshtė e vėrtet se tė gjithė Profesoret kan mendim tė tillė, nese po, silli argumentet.

5. Hanefit e ndalojn kėngen dhe muziken, por jo ilahit me instrumente (si duket nuk ke fare njohuri mbi shqiptart hanefi (pėr kėtė kam fakte). Ta kam pėrmend njėher se Ebu Hanifja, qė ju e ndjekni medh'hebin i tij, qka d.m.th medh'heb? Rrugė, drejtim, shkoll...Pra ata qė i thonė veti hanefi, duhen ta ken tė qart se medhe'hebi juaj ėshtė medh'hebi mė i rrept nė qėshtjen e kėnges dhe muzikes, vet Ebu Hanifja, pėr mė afer gjykatėsi i tij Ebu Jusufi thotė, se nese me njė shpi apo lokal apo qfar do qoft, ndegjohet muzika, ki drejt mi hy nė shpi pa leje, dhe me ja thy raidon, studijon apo mjetin nė tė cilin ndegjohet muzika.

6. Si duket ke ngatrruar Medinen me Mekken, por sidoqfot, tema jon nuk ėshtė aty. Por kėngė nuk ka pas aty, kush thotė kshtu nuk posedon Argument.
Islami shkruajti:Muhammedin SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ėshtė e vėrtet se e kan prit me ilahi kur ka shku nė Medin, me DEFA, por jo me asi tela qė bajn defat mrenda, jan do teneqe apo qfar ti them, qė bajn zhurm, po ti ku arguementohesh se DEFI lejohet nė Islam ?

Dilaver
03-08-05, 19:12
Po mirė nė rregull tė gjitha qka kam thėnė unė nuk paskan kurrfar baze dhe qenkan tė paverteta!

Ok

Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:
sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.

Duke mbyllur ketė shkrim po ta sjelli edhe njė variant tė njė mendimtari tė madh, po them i madh sepse nuk ėshtė shqiptar e per ty ndoshta fjala e tij me siguri peshon rėndė.

Pėr tė dhėnė njė mendim mė tė thellė ne lidhje me ketė temė unė po fokusohem tek nji dijetar arab pasi qe shqiptaret nuk po ta mbushin syrin, Muhjidin Ibn Arebi (i cili ndrroi jetė nė vitin 1240)

Nėse deshirojmė tė shqyrtojmė nė menyrė thelbėsore ketė temė patjeter se duhet tė nisemi nga Shpallja e Kur`anit si fjalė e Zotit, e cila u shpall pėr t’u degjuar. Njeriu nė moshė para vdekjes tė fundit e humb shqisen e te degjuarit (veshin), per ate ndegjimi zen vend tė posaqem ne islam.
Muzika nė gjuhen arabe shqiptohet mūsīqā, apo semā (qe do te thot ndegjim e qe ka kuptimin e muzikės shpirterore)

Muhjidin Ibn Arebi ishte ai qe nė detale e pershkroi semā (muziken) dhe si e shef ai nė tri nivele, qe mund tė bėhet njė ndarje e trefisht.
1. Semā‘ ilāhī (muzika Hyjnore)
2. Semā‘ rūhānī (muzika e frymezuar)
3. Semā‘ tabī‘ī (muzika e thjeshtė)

E para muzika e hyjnore si njė nivel mė i lartė, janė fjalėt e All-llahut krejt …… (perkthim i dobėt)

E dyta ka te bėj me grithjen e pendes, zeri i ferkimit me pllaken . Pendat flasin e veshėt ndegjojnė thot Ibn Arebi.
Keto dy muzika depertojnė tek te gjith por vetėm njeriu i persosur (plotėsisht rob i Zotit) ka aq shqisa te forta qe mund tė ndegjoj valet e saj.

Muzikės sė thjeshtė Ibn ‘Arebī nuk i jep kurrfar domethanje apo dije. Kjo ėshtė muzika te cilen e prodhojnė instrumentet muzikore, ose zerat njerzor, me ndegjimin e tė cilave njeriu ndien kenaqesi ose deshprim, por kurrfar dije ne te nuk mund te gjindet.


E pyesin Eš-Šiblī el-Baġdādī-n (edhe ky dijetar arab se shqiptaret nuk po dijkan); “qka mendon pėr muzikėn?”, e ai pergjigjet: “Fillestarit i ndalohet, e ai i cili ka arrijt ne cak nuk ka nevoj per te.” Pastaj e pyesin: “E kush mund te ndegjoj pra (muziken)?” Ai thot: “Ata nė mes”

Ne pergjithėsi Ibn ‘Arebī thot se muzika (e rangut tė tretė) lejohet.

P. s. nuk ia dola dot te perkthej si duhet por perafersisht sidomos tė parėn.


Presim argumentet tua.

Islam
03-08-05, 19:13
Desha tė klikoj nė "Shiko" por gabimisht kam klikuar "Paraqit" postimin, kshtu qė mė ka mbet nė gjyst.

vazhdim i postimit tė fundit...


6....Kurse unė ta kam sjell hadithin sahi (tė vėrtetė), ku Pejgameri alejhi selam, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).
Ē'do tė thotė "el-meazif"?
Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

Dhe qka vlen me pėrmend ktu ėshtė se, Rasulin kur ka shku nė Medin nuk e kan prit me kėng argetuese, me tuliqfar fjal Al-llahu na ruajt, gjė qė do tė thotė se ata kan recitu Ilahi, e nuk kan kendu. Gjema ni argument qė Rasuli e ka leju dfefin, vallzimin apo tė kėnduarit ? Mos ka thanė, vazhdoni se mir jeni, hallall e keni ?
Ne kemi hadithe tė vėrteta qė flasin pėr kėngen dhe muziken dhe instrumentet muzikore, qė jan rreptėsisht tė ndaluara nė Islam, sė paku kėshtu thotė Ebu Hanifja dhe dijetart tė mdhej.

Ne e marrim nė konsiderim edhe thėnjen e Ebu Bekrit r.a, qė ska pas njeri nė rruzullin toksor qė e ka njoft Rasulin ma mir se ai.
- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".

Pastaj thotė Imami i madh Ebu Hanifja:
Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo". D.m.th Ebu Hanifja e ka ba prej mėkateve dėgjimin e kėnges.


Lejohet vetėm defi (daireja) qė t'a pėrdorin vetėm gratė nė festa apo gezime, gje e cila argumentohet me dy hadithe tė sakta se Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) shkoi tek Pejgamberi a.s., e Pejgamberi a.s. ishte nė shtepi te Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) dhe aty gjeti dy vajza te reja qe luajshin me def para Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė). Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) i qortoi vajzat dhe iu tha: "Fyejt e shejtanit tek Pejgamberi a.s.?!! Pejgamberi a.s. tha: "O Ebu beker, leri se kėto ditė janė ditė feste". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Buhari dhe muslimi).


I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “Nga Ummeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė to t“a bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe veglat muzikore…” (Transmetohet nga Buhariu ta“likan, nr.5590; transmetohet si mevsul nga El-Taberaniu dhe el-Bejhekiu. Shiqo el-Silsilah el-Sahihah,91 tė el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė) Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “ Ky hadith ėshtė sahih, i transmetuar nga Buhariu nė Sahihun e tij, ku ai e paraqiti atė si argument dhe e deklaroi si mu“allak dhe mexhzum." Ai tha:” Kapitull nė tė cilin trasmetohet pėr ata tė cilėt lejojnė alkoholin duke e thirrur atė me emra tė tjerė.”

Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia (gėzimi) nė dėgjimin e tyre janė haram. E para ėshtė ajo se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ (ata) lejojnė” , gjė qė shumė qartė tregon se, gjėrat e pėmendura, duke pėfshirė kėtu edhe instrumentet muzikore, janė haram (tė ndaluara) me Sheriat, por kėta njerėz do t“i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se, instrumentet muzikore janė pėrmendur sė bashku me gjėrat pėr tė cilat nuk ka kurrėfarė dyshimi se janė haram, siē ėshtė zinaja dhe alkoholi; po tė mos ishte e ndaluar (muzika dhe veglat muzikore), atėherė pse do tė ishin pėrmendur sė bashku me kėto gjėra (tė ndaluara)? (marrur nga el-Silsilah el-Sahihah, 1/140-141, tė Sheikh el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė))

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: " Medh-hebi i Ebu Hanifes ėshtė mė i rrepti nė kėtė ēėshtje dhe komentet e tij janė ndėr mė tė ashpėrtat. Pasuesit e tij, deklaruan qartė se dėgjimi i tė gjitha instrumenteve muzikore ėshtė haram, sikurse janė fluta dhe daullet, e edhe (tingujt e) rrahjes sė shkopit. Ata deklaruan se kjo ėshtė mėkat me tė cilin tregohet se ai person ėshtė fasik ( rebel keqbėrės) dėshmia e tė cilit duhet refuzuar (nuk pranohet).O djal, All-llahu i ka pėrmend dijetart nė Kur'an, e ska pas shqiptar as nė evrop as askun nė botė dijetar mė tė mdhej se Ebu Hanifja, Shejhul Islam bn Tejmijje, Imam Shafiu, Imam Maliku, Ahmed Ibn Hanbeli, Ibn Abassi qė i Dėrguari i All-llahu ka ba dua pėr ta qė All-llahu ta bėj komentatorin mė tė mir tė Kur'ani Kerimit, kta tė gjithė an qen arab, dhe nuk ka sot nė kohen tonė asi diejtari.


Dilaver shkruajti:
Tani kam kerkes per ty; na e sjell njė argument ku e ndaloi All-llahu ose profeti Muhamed muziken e kėngen nė islam, edhe ate vetėm njė ajet kuranor, apo ne qka bazohe ti qe thua ėshtė haram e ka ndaluar Allahu dhe i Deleguari, edhe nėse ke shkruar vetėm beri kopi e sjelle ketu e per secilen do te pergjigjem unė, por edhe do tė sjelli argumente prej atyre mė tė sigurtave.

Kam sjell, dhe do te sjell fakte dhe arguemnte te qarta, qė e ndalojn kėngen dhe muziken nė Islam, insh'All-llah do ti mledh me njė vend tė gjitha dhe do ti postoj.

Dilaver
03-08-05, 19:24
Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.Te lutem syre dhe numrin e syres.

Kastri
03-08-05, 19:30
*** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi31 ***


Luten te gjith antert qe diskutojn ne keto tema, te ju permbahen rregullave te Dardania.de.

Kastri
03-08-05, 19:34
*** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi31 ***

Dilaver
04-08-05, 00:07
Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.

Te lutem syre dhe numrin e syres.Islam, te prita se po e komenton mendimin e Muhjidin Ibn Arebi-ut por ti nuk u duke, ndoshta paske menduar se ke thėnė diq ne shkrimin e fundit ku paraqet njė hadith tė mjegullaftė pa kurfar baze argumetuese.6....Kurse unė ta kam sjell hadithin sahi (tė vėrtetė), ku Pejgameri alejhi selam, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).


Kete hadith unė ta hedhi posht me fjalėt e All-llahut dhe te Muhamedit, dhe nuk ėshtė asgjė tjeter pos njė trillim, pa marr para sysh kush e ka transmetuar apo kush ka thėnė.

Sa i perket ketij hadithi tė treguar nga Imam Buhariu si hadith i “sakte”; All-llahu na meson ne Kur,an se Muhamedi nuk ka dijtur per te ardhmen, kjo menjiher e hudh posht saktesinė e ktij hadithi dhe ketij te ngjashėm. All-llahu ka thėnė se Muhamedi nuk ka dijtur per te ardhmen

Kur,an syre A'raf
188. Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.


Kur,an syre Ahkaf
9. Thuaj: “Unė nuk jamė risimtar prej tė dėrguarve, e nuk e di se ēka do tė bėhet me mua e as me ju, unė nuk ndjek tjetėr vetėm atė qė mė shpallet, unė nuk jam tjetėr pos i dėrguar qė ju trheq qartas”.

Dhe me thuaj prej kur po ndalojka All-llahu me anė te haditheve e syreve? Ke thėnė se All-llahu e ka ndaluar muziken dhe kėngen sjelle ketu ajetin Kur,anor me tė cilin ndalohen keto dyja.

Askund ne Kur,an nuk shkruan se muzika dhe kėnga jan te ndaluara e as haram, dhe se askush nuk mund tė ndaloj ate qka All-llahu nuk e ka ndaluar, perfshi ketu edhe Muhamedin, e le ma tjeter kush.Dilaver

Islam
04-08-05, 03:51
Dilaver shkruajti:Te lutem syre dhe numrin e syres.

Islami shkruajti:Po, ashtu kam thėnė, por mos e kupto ashtu qysh ta merr mendja !

Nuk kam thanė qė egziston ajet qė All-llahu ka thanė qė ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, subhanAll-llah, kam pas pėr qėllim qė nuk ka dobi, dhe nuk sjell asgja nė shesh nese merremi me njė temė qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, sepse une ti kam sjell argumente, e mos i kupto postimet si tė duash!


Dilaver shkruajti:
Islam, te prita se po e komenton mendimin e Muhjidin Ibn Arebi-ut por ti nuk u duke, ndoshta paske menduar se ke thėnė diq ne shkrimin e fundit ku paraqet njė hadith tė mjegullaftė pa kurfar baze argumetuese.

A ka mendim, pas mendimit tė Muhammedit SalAll-llahu Alejhi ve Selem ?
Osmanin r.a, ishte nje ditė me disa shokė tė Rasulit alejhi selam, e ishin udhtar, e disa thanė mi fal 2 reqate, e Osmani r.a nderhyri dhe tha 4 duhet mi fal, se vAll-llahi jam fal pas Pejgamberit alejhi selam, mas Ebu bekrit dhe Omerit, dhe kater reqate i kemi fal, grupi qė anojke qė mi fal dy reqate ishin kėmbėngules, dhe thonin se ka thanė Ebu Bekri e ka thanė Omer se kshtu e kshtu, pergjigja e Osmanit radi All-llahu anhu, ishe: "vAll-llahin unė po kam frik se All-llahu po lshon gur pej qijelli, une po thamė ka than Muhammedi alejhi selam, e ju po thuni ka than Ebu Bekri e ka thanė Omeri".

Ne kemi hadithe tė sakta, qė e arguemntojn se kėnga dhe muzika jan tė ndaluara, dhe gjithashtu ajete, dhe nė kėtė jan tė mendimit tė pes medh'hebet mė tė mdha, e ti thua ka than filani e ka thanė halani, ka thanė Refiku e ka thanė Muhjidin Ibn Arebi.


Do ti ceki disa fjalė, rreth peshes dhe vleres sė hadithit tė Pejgamberit alejhi salatu ue selam, pėr arsye se pėr kėta, ndoshta ka nevoj ligjerata tė gjata me majt, e para prej atyne qka du me ta thanė, hadithi i Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, hadithi i Pejgamberit, ka zbrit prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, nuk ėshtė njė mendim i njė njeriu, nuk ėshtė mendim i ndonjė shkenctarit, po ky ėshtė vendimi i All-llahut Subhanehu we Te'ala. All-llahu pėr Sunnetin e Pejgamberit alejhi selam ka thanė nė Kur'ani Kerim: "O Muhammed, na tė kena qu ty sunnet, na tė kena shpall ty sunnet, qė me sunnet me ja komentu dhe spjegu Kur'ani Kerimin" (natyrisht ajeti i komentuar nga djijetaret me te mdhaj, duke fillu nga shokt e Rasulit). Pėr kėta vendimi i dijetarve pėrfundimisht, qė nuk vlen pas ksajna me dhan mendim, pėr arsye se ktu qendrojn argumentet, ėshtė se Kur'ani Kerimi ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut, dhe Sunneti i Pejgamberit ėshtė shpallje, pėr kėtė arsye, Abdullah Iben Mesudi (shoku i Rasulit) njė dit prej ditėve kur i mallkoj ato grat qė i hollojn vetllat e tyre, ato qė tė cilat i zbukurojn vetllat e tyre i mallkoj, u ngrit njė grua dhe i tha ja aba Abdurrahman, o baba i Abdurrahmanit, qysh pi mallkon ato gra qė i nukin vetllat dhe i hollojn? Ja kthej Abdullah Iben Mesudi dhe i tha: "Pėr qka mos ti mallkoj kurse ato i ka mallku All-llahu Subhanehu we Te'ala, dhe ky mallkim gjindet nė Kur'an" Pastaj ajo gruja qė e dinte pėrmendsh Kur'anin tha, o ti baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu kejt Kur'anin, kėtė ajet qė po e pėrmend sum ka ra para syve dhe nuk e dij, ja kthej Abdullah Iben Mesudi, tha vAll-llahi me pas lexu me vėmdnje tha e kishe gjet. Shkoj kjo gru nė shtėpi, e lexoj Kur'anin prej El Fatiha deri nė kaptinen e fundit e cila quhet suretul Nas, edhe prap nuk e gjet ajetin, erdh te Abdullah Iben Mesudi dhe i tha, o baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu me vėmendje ajet pas ajeti, mirpo kėta se kam gjet nė Kur'ani Kerim, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: vAll-llahi me pas lexu me vėmendje e kishe gjetė, tha une pot pys se spe zgati me tye shum, tha a e ke lexu kėtė ajet: "Qka ju ka than Pejgamberi me ba, bane. qka ju ka ndalu, ndalone dhe lene" a e ke gjet kit ajet ? I tha po ajo gruja, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: "Po Pejgamberi i All-llahut i ka mallku."
Pėr kėta All-llahu na ka porosit dhe na ka thanė, ata qė e ka mallku Pejgamberi edhe Unė e kam mallku, ata qė ka urdhnu Pejgamberi, edhe une kam urdhnu, ata qė e ka ndalu Pejgamberi i All-llahut, edhe Unė e kam ndalu. Kjo ėshtė vlera e Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem.
Edhe njė tjeter fjalė qė desha me jau thėnė, rreth haditheve tė Pejgamberit alejhi selam, dhe rreth vleres sė Sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam, All-llahu ka thanė nė Kur'ani Kerim, ky ėshtė ajeti mė i rėnd qė jau troket kokat e atyne, tė cilėt kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam ja kthejn shpinen apo bajn hajgare, ka thanė All-llahu nė Kur'an, Le tė ken kujdes ata tė cilet, kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam, dhe ato nuk jau vnojn veshin dhe nuk pėrpiqen qė me punu me ata, se pi godet ndonjė sprovė. Rreth ktij komenti "sprovė" kan fol shum dijetar por Ahmed Iben Hanbeli ja ka vnu kapakin dhe ka thanė: "Sprova cila mundet me godit atė njeri, qė sja vnon veshin Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, apo hadithi tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ka mundsi me ra nė shirk, ka mundsi me ra nė kufer edhe me dal pej Islami dhe me vdek kshtu. Kur e pyten Ahmed Iben Hanbelin dhe i thanė pse ? Ahmed Iben Hanbeli: Pėr arsye se kur e ka laku zemren e atij pej Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, zemra e tij ka laku prej tė vėrtetes, me devijimin, me lakimin dhe shtrembimin e zemres sė atij shtrembon ai person, All-llahu na rujt mundet me vdek nė shirk dhe me dal para All-llahut si jomusliman.

Besoj se u kuptu se qka do me than vlera e hadithi tė Rasulullahut alejhi selam.

Dilaver shkruajti:
Sa i perket ketij hadithi tė treguar nga Imam Buhariu si hadith i “sakte”; All-llahu na meson ne Kur,an se Muhamedi nuk ka dijtur per te ardhmen, kjo menjiher e hudh posht saktesinė e ktij hadithi dhe ketij te ngjashėm. All-llahu ka thėnė se Muhamedi nuk ka dijtur per te ardhmen.

Dilaver shkruajti:
Kur,an syre Ahkaf
9. Thuaj: “Unė nuk jamė risimtar prej tė dėrguarve, e nuk e di se ēka do tė bėhet me mua e as me ju, unė nuk ndjek tjetėr vetėm atė qė mė shpallet, unė nuk jam tjetėr pos i dėrguar qė ju trheq qartas”.

I nderuar me kto fjalė ju drejtohet Rasuli shokve te tij, dhe ka pėr qėllim se nuk din se qka do tė ndodh me ta pas vdekjes, prandaj mos na sjell ajetet qė skan lidhje me temen se ne kemi ajetet dhe hadithe tė qarta ku All-llahu i ka tregu shum msheftsina Rasulit, disa prej tyre jan:
Muhammedi alejhi selam, kur idhujtart e paten Mekken nė dorė, dhe kur i debun muslimanėt prej atij vendi, ka thanė se do ta qlirojn Mekken pa "luftė" dhe ashtu ndodhi, kqyre filmin qe e tregon kėtė ngjarje.
Pasjtaj Rasuli ka pėrmend "shenjat" e mėdha dhe tė vogla tė kijametit, qė shumica prej tė voglave jan dal, po pritoj me ti sjell ato hadithe se jan shum, por une me dy ajete ja "vnoj" kapakin ksaj teme, se a ka dit Rasuli ndonjė gjė rreth muslimanve dhe njerzve ne te ardhmen, dhe se a ja zbulon All-llahu ndonjė fshetsi Muhammedit alejhi selam apo ndonjė kujt tjeter.

Suretu El Xhinn:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),


Po shihet se kush i ka argumentet mė tė qarta, muslimanėt e ktij forumi besoj se e kan pa se kush i ik temav dhe kush i ka mė tė qarta dhe mė tė forta argumentet.


Kėrkon argumente nga Kur'ani:

1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)Eshtė pyetur Abdullah ibėn Mes'udi rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.Ka thėnė Muxhahidi: ""Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".
Po tė njejtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj

.
2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?
Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "A prej kėtij ligjerimi (Kur'ani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Madje dhe e zeni nė asgje? (En-nexhm 59-61).Ē'do tė thot: "Samidunė" (e cila ėshtė e cekur nė origjinalin e Kur'anit)?
Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė), Ebu Abide, Taberiu, Kurtubiu, ibėn Kethiri dhe El-ulusiu: "Fjala "Samidunė" rrjedh nga gjuha Himjere, e kjo ėshtė njera nga fiset arabe dhe don tė thot "Kengetarė".4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (roberit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk deshmojnė rrejshėm dhe kur (rastesisht) kalojnė pranė sė keqės, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet. (furkanė 72).
Cili ėshtė kuptimi i fjalės "El-lagv" nė kėtė ajet?
Kanė thėnė dijetarėt dhe komentatorėt e Kur'anit ndėr tė cilėt ėshtė edhe Muxhahidi, Muhamed bin Hanefije dhe ibėn Rexhepi: "El-lagv" ėshtė Kėnga. Ndėrsa Kurtubiu thotė: ""El-lagv" ėshtė ēdo gjė e pėrēmuar, prej fjalėve dhe veprave. Nė kėtė hyn edhe kėnga, argetimet etj.5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Lutja e tyre pranė shtepisė (qabes) nuk ishte tjetėr veēse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane denimin pėr shkak tė denimit". (El-enfalė 35)C'do tė thotė el-muka dhe Et-tasdije ?
Ka thėnė ibėn Amer, ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me ata), Muxhahidi, Atijje, Ed-dahakė, El-hasani dhe Katade se el-muka dhe Et-tasdije ėshtė fishkėllimė dhe duartrokitje.Ka thėnė Kurtubiu: E gjitha kjo ėshtė e urryer dhe largohet nga kjo i menēuri, kurse vepruesi e kėsaj i pėrngjet Mushrikėve dhe nė atė se ēka veprojshin tek Qabja. (kthehu Tefsireve te Ajetėve paraprake dhe fjalėve tė dijetarėve nė tė, nė Tefsiret e: Et-taberiut, El-kurtubiut, ibni Kethirit, El-ulusiut dhe te Es-sa'diiu).


Kėrkon edhe hadithe, ska problem, kemi edhe prej tyre:
6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).
Ē'do tė thotė "el-meazif"?
Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.


7. Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif). (hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu, dhe i vėrtetuar nga Albani).
Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra".8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra". (Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).Dijetaret e Sahabėve, tabiinėve, i katėr medh-hebeve dhe tė tjerėt janė tė njėzėshėm se fetarisht, kėnga dhe muzika ėshtė e ndaluar, qė prej fjaleve tė tyre janė:


- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".


- Ka thėnė Abdullah ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga mjell hipokrizi nė zemėr".


- Ka thėnė El-kasim bin Muhamed: "Kėnga ėshtė bosh (e pavlerė) dhe ēdo boshe ėshtė nė zjarr".- Ka thėnė umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).

- Ka thėnė Imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".- Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?


- Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".


- Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".

- Kurse imam Ebu amer bin Salah, nė perkrahje tė shumicės se dijetarėve, tė cilėt e ndalojnė Kėngėn dhe muzikėn, thotė: "Kėnga dhe veglat muzikore janė tė ndaluara me "Ixhma"".


Ndėr dijetarėt mė tė mdhej tė kohes sonė, Jusuf al-Kardavi:
Ata qė mbajnė qėndrimin pėr lejimin (e muzikės), duhet tė jenė shumė tė kujdesshėm dhe tė ruhen sa mė shumė qė tė jetė e mundur, kjo ėshtė kėshtu pėr sa i pėrket dėgjimit, ndėrkaq ēėshtja e marrjes me tė nė mėnyrė profesionale ėshtė edhe mė delikate, sepse zhytja nė tė ashtuquajturėn sferė tė saj “artistike”, muslimanit ia vė nė rrezik fenė e tij, saqė rrallėkush del prej saj i shėndoshė…Dije se prej gjerave qe pa tjeter duhet tĆ¢ā‚¬ā„¢i njohesh eshte njohja dhe shpjegimi i qendrimit te Islamit ndaj qeshjtes se instrumenteve muzikore, muzikes dhe vallezimit, vetem se na ka qartesuar Sheriati ndalimin e saj Ć¢ā‚¬Ā¦eshte e ditur (e njohur) sipas sheriatit tek pasuesit e diturise siq jane: (kater imamet-Ebi Hanifete, Maliku, Shafiu, Ahmedi -All-llahu i meshirofte), eshte vertetuar tek ta ndalimi i muzikes me argumente te qarta nga KurĆ¢ā‚¬ā„¢ani dhe Sunneti se muzika eshte e ndaluar-haram.
Keta jane pasuesit e udhezimit dhe fese se vertete, te dalluar me dituri te dobishme dhe pune te mira, dritat e tyre te shkelqyera me rrespekt te pergjithshem dhe argumentet e tyre te qarta, medh-hebi i tyre eshte i qarte, argumentet e tyre jane ngadhnjimtare.

Mjet per ta eshte Libri, kurse argument eshte Sunneti, nuk ndjekin epshet e tyre dhe nuk anojne kah mendimet (personale), pranohet prej tyre ajo qe eshte transmetuar nga i Derguari i All-llahut, ata jane imamet tane te drejte, mbrojtes te fese, bartes dhe enebartes te diturist, nese jane kundershtuar ne ndonje hadith perseri jane kthyer ne te (hadith-sunnet), dhe qkado qe kane gjykuar me te ai eshte i pranuar dhe i mirepritur.


Permendja e argumenteve dhe gjurmeve tek kater Imamet per ndalimin e ndegjimit te instrumenteve muzikore dhe te kenduarit:1-Medh-hebi i Imam Ebu Hanifes, All-llahu e meshirofte:

Nga Ebi Tajjib et-Taberi thuhet se:"Ebu Hanifeja e ka urrejtur muziken dhe e ka bere ndegjimin e muzikes prej mekateve.[2]

Dhe ka thene :" dhe keshtu eshte medhhebi i gjithe Kuffes".[3]

Transmetohet nga Ebu Hanifeja All-llahu e meshirofte i cili thote :" Te kenduarit (muzika) eshte e ndaluar-haram- ne te gjitha fete ".[4]


Thote Ibn Kajjimi ne librin e tij "Igathet el-Lehfani (fq-348) ": Medhhebi i Ebu Hanifes ne kete (muziken) eshte medhhebi me i rrepte prej medhhebeve, dhe fjala e tij ne kete qeshtje prej fjaleve me te ashpra, dhe i ka qortuar shoket e tij per ndalimin e te ndegjuarit te te gjitha instrumenteve si fyellin, defin, bile edhe te rrahurit te tupanit dhe ka thene se te gjitha keto jane prej mekateve, eshte rruge qe te shpie ne mekat, dhe nuk i pranohet deshmia (i refuzohet), dhe me rigoroze se kjo kane thene :"Me te vertete ndegjimi eshte mekat, dhe te shijuarit e saj eshte kufer (mohim), kjo eshte shprehja e tyre".


2-Medh-hebi i Imam Malikut, All-llahu e meshirofte:

Nga IsĆ¢ā‚¬ā„¢hak bin Isa et-Tiba i cili thote:"E kam pyetur Malik bin Enesin per lehtesimin e banoreve te medines per kendim(muzike) ? dhe Ai tha :"tek ne nje gje te tille e veprojne vetem hipokritet (fasiket) !!!. [5]


Transmetimi eshte i vertete e ka nxjerrur Hal-lali ne librin e tij "El Emru bil MaĆ¢ā‚¬ā„¢ruf ve nehju anil Munker, (fq-142)", poashtu edhe Ibn Xhevziu ne librin e tij "Telbis Iblis (fq-282) " nga Abdullah bin Ahmed nga baba i tij e ky nga IsĆ¢ā‚¬ā„¢haku.

Thashe (Autori) : ky sened eshte i vertete, sikur qe e ka vertetuar Shejh Albani ne librin e tij "Ndalimi i instrumenteve muzikoreĆ¢ā‚¬Ā¦Ć¢ā‚¬Ā¦ (fq-98)".


Thote Ebu Tajjib et-Taberi :"Sa i perket Malik bin Enesit, ai e ka ndaluar kendimin,(muziken) dhe te ndegjuarit e saj , dhe ky ishte medhhebi i gjithe medines".[6]


Thote Ibn Kasim :"E kam pyetur Malikun per kendimin(muziken), e ai me tha:"ka thene All-llahu subhanehu ve teala :"dhe qka pas te vertetes ! vetem se humbje, e qfare e vertete eshte kjo?[7]


Nga Ibrahim bin Mundhir el-Medeni i cili eshte pyetur dhe i eshte thene :" Ju po e lehtesoni kendimin? tha: " All-llahu na ruajt kete! nje gje te tille tek ne nuk e ben askush perveq se hipokritet (fasiket)".


3- Medh-hebi i Imam Shafiut, All-llahu e meshirofte:

Nga Shafiu All-llahu e meshirofte i cili thote:"Kam lene ne Irak nje gje qe i thuhej poezi,[8]e kane shpifur zindiket[9] per ti larguar njerezit nga KurĆ¢ā‚¬ā„¢ani ".


Transmetimi eshte i vertet e ka nxjerur ebu Nuajm ne librin "El-hiljetu, (vell. 9, fq-146)", poashtu edhe Hal-lali ne "El Emru bil MaĆ¢ā‚¬ā„¢ruf ve nehju anil Munker (fq-151)", dhe Ibn Xhevziu ne "Telbis Iblis (fq-283)", te dy rruget e transmetimit jane nga Hasen bin Abdulaziz el-Xhervij ku thote: "E kam ndegjuar Shafiun me te". Thashe senedi eshte i vertet .


Thote Ibn Tejmijje ne "Fetava (vell.11, f.507)" "Ate qe e ka permendur Shafiu eshte se ajo (muzika) eshte prej shpifjeve te zindikeve", kjo eshte fjala e Imamit me pervoje ne rregullat e Islamit, me te vertete ky ndegjim nuk ka qene vullnet i njerezve qe te thirin ne te, perveq ai i cili eshte quajtur (akuzuar) si zindik"


Thote Ebu Tajjib et-Taberi All-llahu e meshirofte:"Nuk lejohet te kenduarit, te ndegjuarit dhe as te rrahurit e tupanit, dhe thote kush iĆ¢ā‚¬ā„¢a mvesh kete Shafiut vetem se ka genjyer ndaj tij".[11]Thote Ibn Xhevziu:"Keto jane fjalet e dijetareve Shafi-ite dhe pasuesve te tyre, ndersa e kane lehtesuar ate (muziken) te mevonshmit nga mangesia e diturise se tyre dhe mundja e injorances (epsheve).[12]


Thote Imam Shafiu ne librin e tij "el-Umm (vell. 6, fq-209):"Te kenduarit eshte mekruh[13], i pergjason te kotes, kush vazhdon me ate eshte (ipa mend)I manget dhe i refuzohet deshmia".


Thote Ebu Tajjib et-Taberi:"E ka bere pronarin e saj te manget sepse ai i ka thirrur njerzit ne te kote, dhe kush i therret njerezit ne te kote ai eshte i manget, hipokrit (fasik)".[14]


Thote Ibn Kajjimi ne "Igathetu el-Lehfani (fq350)": "Shafiu dhe shoket e tij te vjeter dhe poashtu te diturit ne kete medh-heb kane qene me rigorozet ne te shprehurit e tyre per kete Ć¢ā‚¬ā€œ d.m.th-muziken.4-Medh-hebi i Imam Ahmedit, All-llahu e meshirofte.


Nga Abdullah bin Ahmed ibn Hanbeli i cili thote:"E kam pyetur Babain per kendim(muziken), me tha:"te kenduarit e fute nifakun ne zemer, nuk me qudite mua kjo gje".


E ka permendur ibn Xhevziu ne "Telbis Iblis -(fq280):"nga ebi Harithi ku thote:"E kam pyetur Ebu Abdullahun se si e sheh poezine[15],? Tha:"e dobeson zemren dhe tha :"eshte bidat -risi ". Transmetimi eshte i vertete dhe ka nxjerur Hal-lali ne librin e tij "El Emru bil MaĆ¢ā‚¬ā„¢ruf ve nehju anil Munker, (fq-151)", nga rruget e Muhammed bin ebi Harun dhe Muhamed bin Xhafer e keta nga ebu Harithi i cili u ka folur per kete, Thashe: dhe ky sened eshte i vertet.

Thote Ibn Xhevziu:"Te kenduarit qe njihet sot, eshte e ndaluar tek Imam Ahmedi e si sikur ta dinte ai se qka kane shpifur njerezit ne te!!!"[16].


Thote Ibn Xhevziu:"Kane thene fukahate (Juristet) nga shoket tane Ć¢ā‚¬ā€œd.m.th. Hanbelite, nuk i pranohet deshmia atij i cili kendon dhe valezon, All-llahu na ndihmofte [17].


Thote Ibn Tejmijje ne Fetava ( vell.11, fq-576):"Medh-hebi i kater Imameve per instrumentet muzikore eshte se te te gjithe eshte e ndaluar-haram-".


Thote Ibn Kajjimi ne "Igathetu el-Lehfani (vell 1, fq-350)":" Le ta dine se defi te rinjte dhe kendimi nese bashkohen, atehere ndegjimi i tyre eshte i ndaluar tek Imamet e medh-hebeve dhe tek dijetaret tjere musliman".


Thote Ibn Tejmijje ne "Menhaxh el-Sunneh" (vell 3, fq-439):"jane bashkuar kater imamet ne mendimin se instrumentet muzikore jane te ndaluara -haram- gjithashtu edhe ato qe te shpiejn drejt epshit- sikur qiftelia-kitara etj etj.


Thote shejh Muhamed Nasirudin el-Albani ne librin e tij :"Tahrim Alatu et-TarbĆ¢ā‚¬Ā¦(fq-105)":"Dijetaret, Fukahate Ć¢ā‚¬ā€œdhe kater imamet - jane te nje mendimi se ndalohen-haram-instrumentet muzikore, duke pasur per baze hadithet e Pejgamberit alejhi selam dhe gjurmet e Selefit".

Keta kater prej me te dalluarit (dijetare) tek muslimanet kane folur per ndalimin -haram-e te ndegjuarit te muzikes, kendimin dhe vallezimin, e kush vjen pas tyre me i ditur se keta ne pranim dhe kundershtim?, e qka pas te vertetes, vetem se humbje.


Dhe qeshni me tė e nuk qani, Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.)” [en-Nexhm 53:59-61]


Ikrimah (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Ėshtė transmetuar nga Ibn “Abbas se, el-sumud (foljorja nga samidun, e pėrkthyer kėtu si “Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.)” ka pėr qėllim “kėndimin”, nė dialektin e Himjarėve; mund tė thuhet “Ismidi lanaa” (“kėndo pėr ne“- nga e njejta rrėnjė e fjalės sikurse samidun/sumud) me kuptimin “ghanij” (kendo). Dhe ai (All-llahu e mėshiroftė) tha: “ Kur ata (kafirat) dėgjonin Kur“anin, do tė fillonin tė kėndojnė, pastaj Zbriti ky ajet.”


Ibn Kathir (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.) “ – Sufjan el-Thawri ka thėnė, duke transmetuar nga babai i tij, Ibn “Abbas: “(kjo ka pėr kuptim) kėngėn.“ Kjo ėshtė (dialekt) Jemeni: “ismad lana“ do tė thotė “ghan lana“ (na kėndo). Ky ishte edhe mendimi i “Ikrimah. (Tefsir Ibn Kethir) Ėshtė transmetuar nga Ebu Umaamah (All-llahu e mėshiroftė) se i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ Mos i shitni robėreshat qė kėndojnė, mos i bleni ato dhe mos i mėsoni. Nuk ka asnjė tė mirė (dobi) nė kėtė tregėti, ndėrsa ēmimi i tyre ėshtė haram. Duke pasur parasysh ēėshtjet e kėtilla, ėshtė shpallur ajeti: “ Dhe nga njerėzit ėshtė ai qė blen (pėrkushtrohet nė veprimtari) biseda boshe (lojė, zbavitje, kėngė, muzikė) pėr tė gabuar (njerėzit) nga Rruga e All-llahut...“(Llukman 31:6) “ (Hadith Hasen)
I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “Nga Ummeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė to t“a bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe veglat muzikore…” (Transmetohet nga Buhariu ta“likan, nr.5590; transmetohet si mevsul nga El-Taberaniu dhe el-Bejhekiu. Shiqo el-Silsilah el-Sahihah,91 tė el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė) Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “ Ky hadith ėshtė sahih, i transmetuar nga Buhariu nė Sahihun e tij, ku ai e paraqiti atė si argument dhe e deklaroi si mu“allak dhe mexhzum." Ai tha:” Kapitull nė tė cilin trasmetohet pėr ata tė cilėt lejojnė alkoholin duke e thirrur atė me emra tė tjerė.”Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia (gėzimi) nė dėgjimin e tyre janė haram. E para ėshtė ajo se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ (ata) lejojnė” , gjė qė shumė qartė tregon se, gjėrat e pėmendura, duke pėfshirė kėtu edhe instrumentet muzikore, janė haram (tė ndaluara) me Sheriat, por kėta njerėz do t“i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se, instrumentet muzikore janė pėrmendur sė bashku me gjėrat pėr tė cilat nuk ka kurrėfarė dyshimi se janė haram, siē ėshtė zinaja dhe alkoholi; po tė mos ishte e ndaluar (muzika dhe veglat muzikore), atėherė pse do tė ishin pėrmendur sė bashku me kėto gjėra (tė ndaluara)? (marrur nga el-Silsilah el-Sahihah, 1/140-141, tė Sheikh el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė))


Sheikh el-Islam (Ibn Tajmijeh) (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “ Ky hadith tregon se ma“azif janė haram, ndėrsa ma“azif do tė thotė instrumente muzikore, bazuar nė dijetarėt e gjuhės (arabe). Kjo fjalė pėrfshinė tė gjitha llojet e kėtyre instrumenteve.” (El-Mexhmu“, 11/535)


El-Kasim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:“ Kėnga ėshtė pjesė e gėnjeshtrės.

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: " Medh-hebi i Ebu Hanifes ėshtė mė i rrepti nė kėtė ēėshtje dhe komentet e tij janė ndėr mė tė ashpėrtat. Pasuesit e tij, deklaruan qartė se dėgjimi i tė gjitha instrumenteve muzikore ėshtė haram, sikurse janė fluta dhe daullet, e edhe (tingujt e) rrahjes sė shkopit. Ata deklaruan se kjo ėshtė mėkat me tė cilin tregohet se ai person ėshtė fasik ( rebel keqbėrės) dėshmia e tė cilit duhet refuzuar (nuk pranohet).


Sjellna ti tash Faktet dhe Argumentet e tua qė e lejojn kėngen dhe muziken nė Islam, por mos mė sjell mendime tė "telebeve" (nxhėnsve), unė dua dijetar tė rangut tė Ebu Hanifes, etj...qė ska dijetar tė till nė kohen tonė, pas mednimit tė Muhammedit SalAll-llahu Alejhi ve Selem nuk ka, por na sill hadithet dhe ajetet e tua tash ti shofim.
Unė tė solla argumente tė qarta se medh'hebi Hanefi ėshtė medh'hebi mė i rrept nė qėshtjen e kėnges dhe muzikes, dhe rreptsisht i ndalojn instrumentet/veglat muzikore.

Dilaver
04-08-05, 11:27
Islam!

Qka asht ajo fjal halani e falani, ose po e shofin muslimanet e ketij forumi se kush po ik nga tema, e kush i ka ma te forta argumentet.
Secili shkrim i imi qe e kam postuar ketu ka te bej vetėm me temėn pra me muziken dhe kėngen nė islam.

Ty te duket diskutim jasht teme nese tė argumentohet me anė tė ajeteve Kur,anore vertetėsia e njė hadithi, ndoshta te pengon edhe ajeti Kur,anor sepse ma shum per ty ka rėndesi fjala e nji arabi por ai le te jet mendim i yti.

Mos fol ketu sikur tė ishe duke folur pėr ndonjė lider politik ose para publikut nė fushatė parazgjedhore e nė atė menyr tė perfitosh sa mė shum simpatizantė, ketu je duke fol pėr All-llahun dhe ligjet e Tij e Ai nuk ka nevoj per gjera te tilla.

Keto argumentet tua qe i ke sjell, jan duke u siell me vite prej forumit ne forum, dhe te gjitha i ke marr shabllon te gatshme (copy paste) pa e munduar fare shkretiren tende mendore, e drejtė e jotja ėshtė te besosh apo mos te besosh nė to.

Unė nji herė ta hudha poshtė atė hadithin e imam Buhariut (tė cilin shumica e arabėve e shofin si argumentin mė tė madh nė lidhje me ndalesen e muzikės dhe kėngės nė islam) edhe ate jo me kokfortėsi apo vetėm po me teket tė kundershtoj por me fjalė tė All-llahut dhe profetit.

Ato dy ajete Kur,anore qe un i kam potencuar tregojnė se Muhamdi nuk ka dijt per te ardhmen, pra nuk ka qen parashikues, se qka do te ndodh nė tė ardhmen, apo konkretisht pas 100, 200, 500, 1000 apo edhe mė shum viteve, e kur kete e verteton vet All-llahu me ajetin kuranor si edhe vet Muhamedi ti kete e mohon, a kjo qenka argument i yti a?!

Kur,an syre A'raf
188. Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.


A ka mendim, pas mendimit tė Muhammedit SalAll-llahu Alejhi ve Selem ?


Po, ka mendim para dhe pas mendimit tė Muhamedit, e ai ėshtė mendimi i All-llahut dhe fjala e tij ne Kura,an.

Kur'an syre Murselat
50. Pra, cilės fjale (libėr) pas kėtij (Kur’anit) i besojnė?


Kur’an syre En'am
19. Thuaj: “Cili send ka dėshminė mė tė madhe?” Thuaj: “All-llahu ėshtė dėshmues mes meje e jush, e mua mė ėshtė shpallur ky Kur’an qė me tė t’ju tėrheqė vėrejtjen juve dhe atij qė i komunikohet (dhe tė gjithė atyre qė vijnė pas jush deri nė ditėn e kijametit). Ju po dėshmoni se All-llahut ka edhe zota tjerė, a?” Thuaj: “Unė nuk dėshmoj!” Ai ėshtė vetėm njė Zot dhe unė jam i pastėr nga ajo qė j u i shoqėroni!”

Kur'an syre Zumer
23. All-llahu e shpalli tė folmėn mė tė mirė, librin, tė ngjashėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas herė (me kėshilla e dispozita), qė prej (dėgjimit tė) tij rrėnqethen lėkurat dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim i All-llahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė All-llahu e le tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues.


Kur'an syre Maide
48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur’anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte Alahu, do t’ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t’ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t’ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi.


Do te ndalem pak me hollsisht tek ajetet Kur,anore tė cilat ti mendon se e ndalojnė muziken dhe kėngen nė islam, duke u bazuar ne prrallat e komentuesve arab.
Komentimi i ketyre pes ajeteve kuranore prej komentuesve te ndryshėm a din si kisha pėr tė ber njė krahasim; Para shum vitesh ne kohė tė pushtimit turk tokave arberore, njė fshatar kishte gjetur njė Ēizme, por ai nuk dinte qka ėshtė, e mblidhen krejt fshati e diskutojnė ate punė qka mund te jet, secili jep mendime te ndryshme dhe kurrsesi tė bijnė ne ujdi se qka ėshtė dhe vendosin te shkojnė te kryeplaku, kur e pyesin kryeplakun (dijetari si do arab tu) qka ėshtė kjo, ai u pergjigjet; hė, ky ėshtė makllaf tėrrnakopi.
Komentimi i ketyre pes ajeteve ėshtė nė ketė rast sikurse makllafi i terrnakopit.

Kerkund ne keto ajete nuk permendet muzika apo kėnga, as ndalesa per keto dyja.

All-llahu nuk ka qen i padijshėm e kur e ka shpall Kur,anin t’i ken munguar shprehjet e fjalėt, si p. sh. njė femij kur fillon tė flas e i din vetėm pak fjalė, e me njė fjal i emron shum gjera, po e marrim si shembull fjalen KOKA qe nenkupton qokollatėn apo qfardo sheqerke, ai femija e ka mesuar kete fjalė dhe me ketė fjalė koka emron shum gjera, koka i thot prindit, tv aparatit, lapsit, stufės, pra shum gjera i emeron me ate fjalė sepse nuk din tjera.

Hė, All-llahu din, ka dijtur edhe perpara, din edhe tani, por edhe ėshtė i vetmi qe do te din edhe ne te ardhmen.
All-llahut nuk i kan munguar shprehjet, Ai nuk ka harruar as nuk harron, nuk ja ka pas friken dikujt, qe te fus nė listen e gjerave tė ndaluara muziken dhe kėngėn.

Kur'an syre Merjem
64. Ne (engjėnt, thotė Xhibrili) nuk zbresim (nuk vijmė) vetėm me urdhėrin e Zotit tėnd. Vetėm Atij i takon e tėrė ēėshtja e tashme e ardhme dhe mes tyre, e Zoti yt nuk ėshtė qė harron.


Kur'an syre Lukman
27. Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur deti t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaroni fjalėt e All-llahut (do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekulitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

Pra ky ajet Kur,anor na verteton se All-llahu ka dijt se qka ėshtė muzika dhe kėnga, edhe emrat ua ka dijt qe te dyjave, e sikur tė kishte pa te arsyeshme ai do tė kishte fut ne listen e gjerave te ndaluara.

Gjerat e ndaluar ne islam paraqiten shum qartė pa rrotulla por ne menyr tė drejtperdrejt ne gjuhen arabe, e shtrohet pyetja a nuk paska pas emer muzika e kėnga ne gjuhen arabe?

Kur'an syre Zumer
28. Duke qenė Kur’an arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar.

Kur'an syre Nahl
114. E ju (besimtarė), hani, pra. nga tė mirat qė ua dha All-llahu, tė lejuara e tė pastra, jimi mirėnjohės pėr dhuntitė e All-llahut, nėse jeni tė sinqertė nė adhurim vetėm mdaj Tij.
115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė theret jo nė emėr tė All-llahut. E kush detyrohet (t’i hajė) duke mos qenė dhunues dhe duke mos e teruar (nėngrėnie), All-llahu fal dhe ėshtė mėshirues.
116. Mos i thoni asaj rrenės sė gjuhve tuaja: “Kjo ėshtė hallall e kjo ėshtė haram” e tė shpifni ndaj All-llahut rrenėn. Vėrtet, ata qė shpifin rrenėn ndaj All-llahut , nuk kanė shpėtim.

Kur'an syre En’am
145. Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.

150. Thuaj: “Sillni dėshmitarėt, tė cilėt dėshmojnė se All-llahu ndaloi (bėri haram) ato ( qė i ndalonin vetė). Nėseda tė dėshmojnė rrejshėm, ti mos dėshmo bashkė me ta dhe mos shko pas dėshirave tė atyre qė argmentet Tona i bėnė tė rremedhe pas atyre qė nuk besojnė jetėn e qė largohen prej Zotit tė tyre (adhurojnė tjetėr).
151. Thuaj: “Ejani t’ju lexojė atė qė me tė vėrtetė ju ndaloi Zoti juaj: tė mos i shoqėroni Atij asnjė send, tė silleni mirė me prindėrit, tė mos i mbytni fėmijėt tuaj pėr shkak tė varfėrisė, sepse Ne u ushqejmė juve dhe ata, tė mos u afroheni mėkateve tė hapta apo tė fshehta, mos e mbtni njeriun sepse mbytjen e tij e ndaloi All-llahu, pėrpos kur ėshtė me vend. Kėto janė porositė e Tij, kėshtu tė mendoni thellė.
152. Mos iu afronu pasurisė sė jetimit derisa ai tė arrijė pjekurinė, (mund t’i afroheni) vetėm nė mėnyrė mė tė mirė, zbatoni me drejtėsi masėn dhe peshojėn, Ne nuk ngarkojmė asnjė njeri pėrtej mundėsive tė tij. Kur tė flitni (tė dėshmoni), duhet tė jeni tė drejtė edhe ėshtė ēėshtja pėr (kundėr) tė afėrmit, dhe zotimin e dhėnė All-llahut plotėsonie. Kėto janė me ēka Ai ju porositė kėshtu qė tė pėrkujtoni.

Kur'an syre A'raf
32. Thuaj: “Kush i ndaloi bukuritė dhe ushqimet e mira qė All-llahu i krijoi pėr robtė e vet?” Thuaj: “Ato janė nė kėtė botėpėr ata qė besuan, e nė ditėn e kijametitjanė tė posaqme pėr ta. Kėshtu i sqaron argumentet njė populli qė kupton.

Nder bukuritė apo mrekullit qe krijoi All-llahu bėn pjesė edhe muzika. (mendim imi)

Kur,ani ėshtė libri hadithi, syneti mė i mirė dhe mė i persosur. All-llahu i ka ftuar besimtaret tė ndjekin vetėm hadithin e Tij-Kur,anin, poashtu edhe i Deleguari i Tij Muhamedi.


I deleguari Muhamed ka jetuar dhe qeverisur vetėm nė bazė te Kur’anit. Ka predikuar dhe dhe ndjekur vetėm Kur’anin
Askush nuk mund tė ndaloj ate qka Allahu nuk e ka ndaluar duke perfshi ketu edhe Muhamedin.

Kur profeti Muhamed njėherė ka bėrė ndales tė cilen All-llahu e ka lejuar, All-llahu publikisht ia ka terhjek verejtjen qe t’ua perkujtoj besimtarve qe VETEM All-llahu mund tė bėj ndalesa.

Kur'an syre Tahrim
1.O ti pejgamber (o ti, qė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoni? A kėrkon me tė pajtim e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

Keto nuk kan fund por ja qe po e shof se u bė postim i gjatė dhe po perpiqem qe me sa mė pak fjalė tė paraqes keto argumente tė Zotit.

Sa i perket haditheve e Synetit edhe per ato tė jap pergjigje jo nga koka ime por nga Kur,ani,

Keto ndalesa dhe novacione janė krijuar nga disa dijetar (kryepleq arab) tė cilėt bien ndesh drejtpėrsedrejti me urdhėrat e All-llahut duke hedhur posht urhderat e pastėr tė All-llahut nė Kur’an e ne vend te tyre predikojnė ligje tė cilat i ka shpallur njeriu – librat e haditheve dhe Synetit.
Keto libra jan kontradiktore dhe jan te shkruara mbi 200 vjet pas vdekjes se Muhamedit a. s.

Vet profeti Muhamed a. s. ka ndjekur dhe predikuar VETĖM Kur’anin.

Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.

Te lutem syre dhe numrin e syres.


Dilaver

Dardania
04-08-05, 13:06
salaam alaikum

Surah:31. Luqman. Ayah 6-7

6. Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e mė qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės sė All-llahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) All-llahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgaditur dėnim i turpshėm.
7. E kur lexohen atij ajetet Tona, ai kthehet kryelartė dhe bėhet sikur nuk i ka dėgjuar ato, bėhet sikur nė veshėt e tij ka shurdhim tė rėndė, pra, ti pėrgėzoje atė mė njė dėnim tė dhėmbshėm.


Siq e di, vetem ne Surah:31. Luqman. Ayah 6-7 ka te bej me temen e muzikes (por jo edhe explicit), dmth ka vend per interpretim !!!!!

Me respekt

Admin

Islam
04-08-05, 18:40
Dilaver!

Dilaver shkruajti:
Qka asht ajo fjal halani e falani, ose po e shofin muslimanet e ketij forumi se kush po ik nga tema, e kush i ka ma te forta argumentet.
Secili shkrim i imi qe e kam postuar ketu ka te bej vetėm me temėn pra me muziken dhe kėngen nė islam.

Ti e di ma sė mirti, se qka do me than kjo e qka ajo!


Dilaver shkruajti:
Ty te duket diskutim jasht teme nese tė argumentohet me anė tė ajeteve Kur,anore vertetėsia e njė hadithi, ndoshta te pengon edhe ajeti Kur,anor sepse ma shum per ty ka rėndesi fjala e nji arabi por ai le te jet mendim i yti.

SubhanAll-llah, a Sunnetin e Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem e ze si mendim a? A dijetart qė All-llahu Azze ue Xhel i ka pėrmen nė Kur'an i zen mendimtar, ku thotė Ai Te'ala: "..dhe pyteni dijetart kur nuk dini" ?

Dilaver shkruajti:
Mos fol ketu sikur tė ishe duke folur pėr ndonjė lider politik ose para publikut nė fushatė parazgjedhore e nė atė menyr tė perfitosh sa mė shum simpatizantė, ketu je duke fol pėr All-llahun dhe ligjet e Tij e Ai nuk ka nevoj per gjera te tilla.


All-llahu Mustean, jo vAll-llahi kto jan fakte dhe argumente tė qarta, qė si mohon kush veq xhahili dhe bidatgjiu, a mos e kam livdu veten time apo ndonjeri ? Jo vAll-llahi pos qė kam sjell argumente tė qarta nga Sheriati.


Dilaver shkruajti:
Keto argumentet tua qe i ke sjell, jan duke u siell me vite prej forumit ne forum, dhe te gjitha i ke marr shabllon te gatshme (copy paste) pa e munduar fare shkretiren tende mendore, e drejtė e jotja ėshtė te besosh apo mos te besosh nė to.

A jan tė gatshme a nuk jan, a jan copy paste e nuk jan, nuk lun rrol tė madh kjo, rrol lujn Argumentet e qarta, qė pot djegin!

Dilaver shkruajti:
Unė nji herė ta hudha poshtė atė hadithin e imam Buhariut (tė cilin shumica e arabėve e shofin si argumentin mė tė madh nė lidhje me ndalesen e muzikės dhe kėngės nė islam) edhe ate jo me kokfortėsi apo vetėm po me teket tė kundershtoj por me fjalė tė All-llahut dhe profetit.

Hadithin e sakt, e hedh posht, fjalen e All-llahut e hedh posht, ti nuk pe dishe njėher se qfar ėshtė hadithi dhe vleren e tij, tė lutem ktheju edhe njėher postimit tim tė fundit, dhe do ta gjesh pėrgjigjen.

Islami shkruajti:

Do ti ceki disa fjalė, rreth peshes dhe vleres sė hadithit tė Pejgamberit alejhi salatu ue selam, pėr arsye se pėr kėta, ndoshta ka nevoj ligjerata tė gjata me majt, e para prej atyne qka du me ta thanė, hadithi i Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, hadithi i Pejgamberit, ka zbrit prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, nuk ėshtė njė mendim i njė njeriu, nuk ėshtė mendim i ndonjė shkenctarit, po ky ėshtė vendimi i All-llahut Subhanehu we Te'ala. All-llahu pėr Sunnetin e Pejgamberit alejhi selam ka thanė nė Kur'ani Kerim: "O Muhammed, na tė kena qu ty sunnet, na tė kena shpall ty sunnet, qė me sunnet me ja komentu dhe spjegu Kur'ani Kerimin" (natyrisht ajeti i komentuar nga djijetaret me te mdhaj, duke fillu nga shokt e Rasulit). Pėr kėta vendimi i dijetarve pėrfundimisht, qė nuk vlen pas ksajna me dhan mendim, pėr arsye se ktu qendrojn argumentet, ėshtė se Kur'ani Kerimi ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut, dhe Sunneti i Pejgamberit ėshtė shpallje, pėr kėtė arsye, Abdullah Iben Mesudi (shoku i Rasulit) njė dit prej ditėve kur i mallkoj ato grat qė i hollojn vetllat e tyre, ato qė tė cilat i zbukurojn vetllat e tyre i mallkoj, u ngrit njė grua dhe i tha ja aba Abdurrahman, o baba i Abdurrahmanit, qysh pi mallkon ato gra qė i nukin vetllat dhe i hollojn? Ja kthej Abdullah Iben Mesudi dhe i tha: "Pėr qka mos ti mallkoj kurse ato i ka mallku All-llahu Subhanehu we Te'ala, dhe ky mallkim gjindet nė Kur'an" Pastaj ajo gruja qė e dinte pėrmendsh Kur'anin tha, o ti baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu kejt Kur'anin, kėtė ajet qė po e pėrmend sum ka ra para syve dhe nuk e dij, ja kthej Abdullah Iben Mesudi, tha vAll-llahi me pas lexu me vėmdnje tha e kishe gjet. Shkoj kjo gru nė shtėpi, e lexoj Kur'anin prej El Fatiha deri nė kaptinen e fundit e cila quhet suretul Nas, edhe prap nuk e gjet ajetin, erdh te Abdullah Iben Mesudi dhe i tha, o baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu me vėmendje ajet pas ajeti, mirpo kėta se kam gjet nė Kur'ani Kerim, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: vAll-llahi me pas lexu me vėmendje e kishe gjetė, tha une pot pys se spe zgati me tye shum, tha a e ke lexu kėtė ajet: "Qka ju ka than Pejgamberi me ba, bane. qka ju ka ndalu, ndalone dhe lene" a e ke gjet kit ajet ? I tha po ajo gruja, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: "Po Pejgamberi i All-llahut i ka mallku."
Pėr kėta All-llahu na ka porosit dhe na ka thanė, ata qė e ka mallku Pejgamberi edhe Unė e kam mallku, ata qė ka urdhnu Pejgamberi, edhe une kam urdhnu, ata qė e ka ndalu Pejgamberi i All-llahut, edhe Unė e kam ndalu. Kjo ėshtė vlera e Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem.
Edhe njė tjeter fjalė qė desha me jau thėnė, rreth haditheve tė Pejgamberit alejhi selam, dhe rreth vleres sė Sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam, All-llahu ka thanė nė Kur'ani Kerim, ky ėshtė ajeti mė i rėnd qė jau troket kokat e atyne, tė cilėt kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam ja kthejn shpinen apo bajn hajgare, ka thanė All-llahu nė Kur'an, Le tė ken kujdes ata tė cilet, kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam, dhe ato nuk jau vnojn veshin dhe nuk pėrpiqen qė me punu me ata, se pi godet ndonjė sprovė. Rreth ktij komenti "sprovė" kan fol shum dijetar por Ahmed Iben Hanbeli ja ka vnu kapakin dhe ka thanė: "Sprova cila mundet me godit atė njeri, qė sja vnon veshin Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, apo hadithi tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ka mundsi me ra nė shirk, ka mundsi me ra nė kufer edhe me dal pej Islami dhe me vdek kshtu. Kur e pyten Ahmed Iben Hanbelin dhe i thanė pse ? Ahmed Iben Hanbeli: Pėr arsye se kur e ka laku zemren e atij pej Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, zemra e tij ka laku prej tė vėrtetes, me devijimin, me lakimin dhe shtrembimin e zemres sė atij shtrembon ai person, All-llahu na rujt mundet me vdek nė shirk dhe me dal para All-llahut si jomusliman.

Si duket argumentet per vleren e hadithit nuk e merr parasysh fare, as atė se qfar kan than dijetarėt pėr ata qė ja kthen shpinen Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem.

Dilaver shkruajti:
Ato dy ajete Kur,anore qe un i kam potencuar tregojnė se Muhamdi nuk ka dijt per te ardhmen, pra nuk ka qen parashikues, se qka do te ndodh nė tė ardhmen, apo konkretisht pas 100, 200, 500, 1000 apo edhe mė shum viteve, e kur kete e verteton vet All-llahu me ajetin kuranor si edhe vet Muhamedi ti kete e mohon, a kjo qenka argument i yti a?!


Dilaver shkruajti:
Kur,an syre A'raf
188. Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.

I nderuar, tė "fshehten" ėshtė nė shumes, d.m.th ai nuk e dijse kur do te ndodh dita e Gjykimit, as kur do vdesin njerzit apo diqka tė till, qė All-llahu na ka ba tė qart se vetem Ai i di.
Kurse ne kemi ajetin e qart:

Suretu El Xhinn:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),

Ajeti ėshtė shum shum i qart, pėr kėtė flasin shum hadithe, bile do ti kam pėrmend nė postimin e fundit, po si duket nuk ato i merr si asgjė.


Islami shkruajti:

I nderuar me kto fjalė ju drejtohet Rasuli shokve te tij, dhe ka pėr qėllim se nuk din se qka do tė ndodh me ta pas vdekjes, prandaj mos na sjell ajetet qė skan lidhje me temen se ne kemi ajetet dhe hadithe tė qarta ku All-llahu i ka tregu shum msheftsina Rasulit, disa prej tyre jan:
Muhammedi alejhi selam, kur idhujtart e paten Mekken nė dorė, dhe kur i debun muslimanėt prej atij vendi, ka thanė se do ta qlirojn Mekken pa "luftė" dhe ashtu ndodhi, kqyre filmin qe e tregon kėtė ngjarje.
Pasjtaj Rasuli ka pėrmend "shenjat" e mėdha dhe tė vogla tė kijametit, qė shumica prej tė voglave jan dal, po pritoj me ti sjell ato hadithe se jan shum, por une me dy ajete ja "vnoj" kapakin ksaj teme, se a ka dit Rasuli ndonjė gjė rreth muslimanve dhe njerzve ne te ardhmen, dhe se a ja zbulon All-llahu ndonjė fshetsi Muhammedit alejhi selam apo ndonjė kujt tjeter.


Safvan bin Assal r.a. tre*gon: “Njė ēifut i thotė shokut tė vet: Eja me mua te ky Pej*gam*ber, dhe shkuam ke i Dėrguari i All-llahut dhe e pyetėm pėr shpjegimin e ajeteve (nėntė mrekullive tė mėdha tė All-llahut), ndėrsa trans*me*tuesi pasi e ka pėrmendur hadi*thin pėr ato ajete, thotė: “Nė fund tė dy e puthėn dorėn dhe kėmbėn e Pej*gam*be*rit s.a.v.s. dhe thanė: dėsh*mojmė se ti je i Dėr*guari i All-llahut”. (Tirmidhiu dhe tė tje*rėt me sened tė vėrtetė)

Unė nė postimin e fundit, kam pėrmend ajetin ku All-llahu Subhanehu we Te'ala, thotė O Muhammed na tė kemi shpall ty sunnet qė me sunnet me ja komentu dhe me ja spjegu Kur'ani Kerimin, dhe ja fakte pėr kėtė, ku shkoj qifuti per spjegim tė ajeteve.


Ebu Hurejre r.a. tregon se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Madhėruar do tė thotė Ditėn e Kijametit: “O njeri, isha i sėmurė dhe nuk mė vizi*tove!” Njeriu atėherė do tė pėrgjigjet: “O Zoti im, si do tė vizitoj Ty, kur Ti je Zot i gjithė botėve?” All-llahu do tė thotė: “A nuk e ke ditur se filan robi im ishte i sėmurė dhe nuk e ke vizituar? A nuk e di se sikur ta kishe vizituar me siguri do tė mė kishe gjetur Mua te ai. O njeri, kam kėrkuar prej teje ushqim, por nuk mė ke dhėnė”. Njeriu do tė pėrgjigjet: “O Zoti im, si do tė jap unė Ty ushqim, kur Ti je Zot i gjithė botėve?” All-llahu do tė thotė: “A nuk e ke ditur qė robi im ka kėrkuar prej teje ushqim e ti nuk i ke dhėnė? A nuk e ke ditur se sikur t’i kishe dhėnė ushqim do tė mė kishe gjetur Mua te ai. O njeri, Unė kam kėrkuar prej teje tė mė japėsh ujė, por ti nuk mė ke dhėnė tė pijė!” Njeriu do tė thotė: “O Zoti im, si do tė jap unė Ty ujė, kur Ti je Zot i gjithė botėve?” All-llahu do tė thotė: “Ka kėrkuar robi im ujė prej teje e ti nuk i ke dhėnė. Sikur t’i kishe dhėnė ujė atij, do tė mė kishe gjetur Mua te ai!” (Mus*limi)

Qe argumenti tjeter, ku bjen dakord me ajetin vijues:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),


Resulull-llahu [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ēdoherė kur fillonte fjalimin e tij thoshte: “Fjala mė e mirė ėshtė fjala e All-llahut, udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhammedit, punėt mė tė kėqija janė ato tė shpikurat (nė fe), e ēdo shpikje ėshtė humbje.” Ka edhe shumė hadithe nė kėtė temė.

Pra, e kemi obligim t'ua tėrheqim vėrejtjen njerėzve nga kjo vepėr, t'i largojmė prej saj dhe t'i kėshillojmė pėr pėrqėndrim nė sunetin e Resulull-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe pėr largim prej asaj qė e kundėrshton sunnetin.

Kto nuk jan fjalt e mija, jan nga dijetarėt, dhe komentatorėt e hadithit.

Trans*me*tohet nga Ebu Ejjub Halid ibn Zejd el-Ensarij r.a. se njė njeri ka thėnė: “O i Dėrguari i All-llahut, mė trego pėr njė punė qė do tė mė shpie nė Xhennet dhe do tė mė largojė nga Xhehen*nemi?” Pej*gam*be*ri s.a.v.s. tha: “Ta adhurosh All-llahun dhe tė mos i shoqėrosh asgjė, ta falėsh namazin, ta ndash zekatin dhe t’i mbash lidhjet farefisnore”. (Mut*tefekun alejhi)

Ku e ka dit Muhammedi alejhi selam, se qka tė shpie nė Xhennet ? Ti thua se ai tė ardhmen te ka dit!
Aha, tash mos ėshtė edhe kjo rren, kush ėshtė ai i cili i del ball dhe e kundershton Rasulullahun SalAll-llahu Alejhi ve Selem ?!!, vAll-llahi munet me dal pej fes, dhe me vdek nė shirk, sikur shijat!


Trans*me*tohet nga Ebu Muhammed Xhubejr ibn Mut’im r.a. se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nuk do tė hyjė nė Xhennet ai qė i ndėrpret lidhjet”. Sufjani nė transmetimin e tij thotė: “Do tė thotė lidhjet fa*miljare”. (Muttefekun alejhi)


Thotė Pejgamberi Alejhi Salatu ue Selam: Kush mi shan Sahabėt (shokėt), mė ka sharė edhe mua, e kush mė shan mua, e ka sha edhe All-llahu Subhanehu we Teala.Trans*me*tohet nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. qė thotė: “E kanė pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. pėr njeriun qė lufton pėr tė treguar trimėri, qė lufton pėr fanatizėm (nacional, fisnor ose familjar) dhe pėr sy tė botės, cila prej kėtyre (luftėrave) ėshtė nė rrugė tė All-lla*hut?” I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. thotė: “Kush lufton (me armikun) vetėm pėr dominim dhe epėrsi tė fjalės sė All-llahut (fesė sė Tij - Islamit), vetėm ai ėshtė nė rrugė tė All-llahut”. (Muttefekun alejhi)

Nga Ebu Bekrete Nufej’i ibn el-Harith eth-Thekafijj trans*me*to*het se Pej*gam*be*ri (s.a.v.s) ka thėnė: “Kur tė pėrleshen dy mus*limanė me shpatat e tyre (pėr ta vrarė njėri-tjetrin), edhe vrasėsi edhe i vrari janė nė zjarr”. Atėherė i thashė: “O I Dėrguari i All-llahut, pėr vrasėsin ėshtė e qartė, por pėrse edhe i vrari?” Pej*gam*be*ri atėherė pėrgjigjet: “Sepse edhe i vrari ka dėshiruar ta vret shokun e vet”. (Muttefekun alejhi)

Ku pe dika Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem se kta tė dy qė pėrleshen me shpata dhe vriten tė dyt do tė jen nė zjarr ?!!!

Pėrgjigja:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),


13. Ebu Hamza Enes ibni Malik el-Ensarij r.a, shėrbėtori i Tė Dėr*guarit tė All-llahut s.a.v.s. thotė se Alejhisselami ka thėnė: “All-llahu mė tepėr gėz*ohet pėr pendimin e robit tė vet se sa qė do tė gėzohej ndonjėri prej jush kur do ta gjente devenė e humbur nė shkretėtirė, pa ujė dhe fryte”. (Mutte*fekun alejhi)

Nga pe dika Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem kėtė ?


26. Nga Ebu Hurejre r.a. pėr*ci*llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu i Madhė*rishėm thotė: “Shpėrblimi i ro*bit tim besimtar, kur t’ia merr tė dashurin e tij nga banorėt e kėsaj bote, e ai bėn durim pėr tė duke llogaritur shpėrblim, ėshtė me Xhennet”. (Buhariu)


Nga Muadh ibn Enesi r.a. pėrcillet se Pej*gam*be*ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kush e pėrmban zemė*ri*min e tij atėherė kur ka mundėsi t’ia kthejė (personit qė e ka zemėruar), All-llahu i Madhė*rishėm nė Ditėn e Gjykimit do ta ftojė qė para tė gjitha krije*sa*ve ta zgjedhė cilėn tė dojė nga hyri*tė”. (Ebu Davudi dhe Tirmi*dhiu thonė se ėshtė hadith hasen)

A thua vallė, kush e ka njoftu Pejgamberin SalAll-llahu Alejhi ve Selem pėr kėtė ?! E kush tjeter pos Krijusit tė Plotfuqishėm, All-llahu Xhele fi Ulah, Azze ue Xhel, qė na ka njoftu nė Kur'an.Trans*me*tohet nga Umer ibn Hattabi r.a. se ka thėnė: “Njė ditė ishim duke ndenjur tek I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetohej shenja e udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm.U ul pranė Pej*gam*be*rit s.a.v.s. duke i mbėshtetur gjunjtė e vet nė gjunjtė e tij, i vendosi duart e veta nė kof*shėn e tij dhe tha: “O Muhammed, mė trego ē’ėshtė Islami?” I Dėr*gu*a*ri i All-llahut s.a.v.s. tha: “Islami ėshtė tė dėshmosh se nuk ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muham*medi ėshtė i dėrguar i All-llahut, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta agjėrosh Ramazanin, ta vizitosh Qa’benė, nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!” Ai tha: “Tė vėrtetėn e the”. Ne u ēuditėm: Po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: “Mė trego, ē’ėshtė imani? (Pej*gam*be*ri) Tha: “Tė besosh All-llahun, engjėjt e Tij, librat e Tij, tė dėr*guarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė tė mirės dhe tė keqes”. Tha: “Tė vėrtetėn e the”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ihsani?” (Pej*gam*be*ri) Tha: “Ta adhurosh All-llahun sikur ta shohėsh, sepse edhe pse ti nuk e sheh, Ai vėrtet tė sheh ty”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ēasti (i fundit, Dita e shka*tė*rri*mit)?” (Pej*gam*be*ri) Tha: “Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai qė pyet”. Tha: “Mė trego mbi shenjat e tij?” (Pej*gam*be*ri) Tha: “Kur robėre*sha t’i lind vetes zo*njushė, kur tė shihen barinjtė kem*bėzbathur, tė zhveshur e tė mjerė se si garojnė nė ndėrtimin e godi*nave tė mėdha”. Pastaj shkoi, kurse unė mbeta njė kohė. Pastaj (I Dėrguari) tha: “O Umer, a e di kush ishte pyetėsi?” Thashė: “All-llahu dhe I Dėrguari i Tij mė sė miri e dinė”. Tha: “Vėr*tet ishte Xhibrili, erdhi t’ua mėsojė fenė tuaj”. (Muslimi)

Ajeti qė ti ke pėrmend lidhet edhe me kėtė, se Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem nuk ka dit kur do bėhet dita e Gjykimit, por hadithi qart tregon se kur Rasulullahu alejhi selam pytet nga ana e Xhibrilit alejhi selam (melqaes sė All-llahut) alejhi selam mbi shenjat e Kijamtit, i Dėrguari i All-llahut alejhi selam ju pėrgjigj dhe i tha atė qė All-llahu ja ka shpall.

Kėto jan vetėm disa hadithe, nga qindra dhe ndoshta mijėra hadithe ku Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem ka fol mbi shenjat e vogla dhe tė mdha tė kijametit, tė xhihadit, pėr jeten e njerzve etj...
Nese don tė sjelli ende hadithe ku Muhamemdi alejhi selam ka fol mbi shenjat e Kijametit e shum tjer, sa dush, por pėr shkak se koha nuk mė premton, shkėputa vetėm disa hadithe si argumente se Rasulullahu alejhi selam, vėrtet e ka dit atė qė i ėshtė shpall nga ana e All-llahut Subhanehu we Te'ala.


Asnjė ajet si ke sjell, ska asgja tė bej me temen tonė, dhe asnja nuk ėshtė i qart, dhe thotė se asnjė njeri dhe Pejgamber nuk di te kalueren dhe tė ardhmen, kjo ėshtė e vėrtet se tė ardhmen fjal pas fjale as Pejgambert se kand it, pos asaj qė ju ėshtė shpall nga ana e All-llahut Subhanehu we Te'ala, dhe qka Ai Te'ala ka desht me ju tregu.
Sjellmi dijetart me komentime qė kan than se ato ajete flasin nė atė se qfar ti pretendon se jan zbirt, qka nuk ėshtė e vėrtet, sepse pa ndihmen e dijetarve ne nuk mujm ta msojm Islamin e as ta kuptojm Kur'anin, pėr shkak se All-llahu dijetart i ka pėrmend nė Kur'an.


Njė dit prej ditve, pėrlahen pėr mexhen e tyre, dhe shkojn te i Dėrguari i All-llahut SalAll-llahu Alejhi ve Selem me gjyku, shkojn te Pejgamberi dhe i tregojn se si qendron puna, gjykon mes tyre Rasuli. Por pasi qė gjykoi mes tyre Muhammedi alejhi selam, ata dy than tė shkojm ta ndegjojm mendim e Ebu Bekrit, shkun te Ebu Bekri r.a, dhe it han qishtu qishtu qendron puna, duam ta ndegjojm mendimin tend, tha Ebu Bekri po pse sjeni shku te i Dėrguari i All-llahut, se ai ėshtė Pejgamber dhe gjykon mas mirti dhe me drejtsi? Than vAll-llahi jemi kan, por tham ta ndegjojm mendimin tend, atėher ju pėrgjigjet Ebu Bekri radi All-llahu anhu: "Ska mendim pas mendimit Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem" dhe ja mbylli deren. Pasjtaj ata dy, than tė shkojm te Omeri ta ndegjojm mendimin e tij, i trokisin nė derė, del Omeri r.a, urdhėroni, kermi ardh pėr kėtė e kėtė pune, e deshmi ta ndegjojm mednimin tend, po shkoni te i Dėrguari i All-llahun se ai ėshtė PEjgamber dhe gjykon me drejtsi ja kthen Omeri radi All-llahu anhu. Pastaj than kta dy, kemi qen te Muhamemdi alejhi selam, po deshem ta ndegjojm mendimin tend, atėher Omeri radi All-llahu anuh tha, pritni se nė dhome mrenda e kam ilaqin pėr ju, hyri Omeri dhe e nxerri shpaten dul jasht dhe jau hjeki koken ktyre dyve dhe: "Ska mendim pas mendimit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, e kush lyp mendim tjeter pos tė Pejgamberit alejhi selam, ky ėshtė denimi i tij"


Tu kan pėrzi kabllat i nderuar, qka ėshtė kjo "Po ka pas mendimit tė Muhammedit, e ai ėshtė mendimi i All-llahut dhe fjala e tij Kur'an" ??!!! Kur dihet dhe ta kam pėrmend ajetin ku sunneti i Rasulit ėshtė shpallje dhe vendim nga ana e All-llahut Azze ue Xhel, a mos vallėr Muhammedi alejhi selam ka gabu ?!! jo vAll-llahi, asnjėher ska gabu nė shpallje Muhamemdi SalAll-llahu Alejhi ve Selem. Atė qka e ka thanė Muhammedi alejhi selam, atė e ka than edhe All-llahu, por Muhamemdi alejhi selam me sunnet e komenton dhe spjegon Kur'anin, ashtu qysh edhe ka than nė Kur'an All-llahu Subhanehu we Te'ala.Dilaver shkruajti:
Do te ndalem pak me hollsisht tek ajetet Kur,anore tė cilat ti mendon se e ndalojnė muziken dhe kėngen nė islam, duke u bazuar ne prrallat e komentuesve arab.

A prralla i quan ti kėto ? All-llahu na ruajt, po All-llahu dijetart i ka pėrmen nė Kur'an bre subhanAll-llah. Po a e ka ndalu nė hadith Rasulullahu alejhi selam instrumentet muzikore dhe e ka ba haram kėngen dhe muziken ? A kemi thanė se ajo ėshtė shpallje nga ana e All-llahut Subhanehu ve Te'ela.

Islami shkruajti:

"Qka ju ka than Pejgamberi me ba, bane. qka ju ka ndalu, ndalone dhe lene"

A tė ka ra para sysh ky ajet ?

A edhe dijetart mė tė mdhej i ofendove a ? All-llahu na ruajt, ata jan evlijat (tė dashurit e All-llahut), a e din se ėshtė mekat mi fy dhe mi ofendu dijetart dhe tė dashurit e All-llahut, dhe vetem sa ja merr gjynahet qysh na ka ardh nė hadith.
A nuk ka than All-llahu nė Kur'an: "..dhe pyetni dijetart kur nuk dini" ? E ku ka dijetar mė tė mdhej se Ebu Hanifja, Imam Maliku, Imam Shafiu, Ahmed Ibn Hanbeli, Shejhul Islam Ibn Tejmijja All-llahu qoft i knaqur me kėta tė gjithė ?

Pse a tha kush qė All-llahu harron ? All-llahu Mustean.Dilaver shkruajti:
Gjerat e ndaluar ne islam paraqiten shum qartė pa rrotulla por ne menyr tė drejtperdrejt ne gjuhen arabe, e shtrohet pyetja a nuk paska pas emer muzika e kėnga ne gjuhen arabe?

A nuk e dije, se All-llahu ka thanė, se do ta lexojm, do ta studijojm deri nė Diten e Gjykimit kit Kur'an dhe e gjithė Kur'anin nuk do ta zbėrthejm dhe nuk do ti gjejm tė gjitha fshehtsinat ?!!!!! Pėrgjigjmu a nuk ka thanė Al-llahu kshtu ? A nuk ka thanė All-ll-llahu: O Muhammed ne tė kemi shpall sunnet, qė me sunnet me jau spjegu dhe komentu Kur'anin.???!
Mos na dul na dijetar i ri, apo ti me mendjen tane pe komenton Kur'anin, subhanAll-llah.


Dilaver shkruajti:
Nder bukuritė apo mrekullit qe krijoi All-llahu bėn pjesė edhe muzika. (mendim imi)


Islami shkruajti:

Ke ra viktim e Hadithi vijues:
Tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu). Ē'do tė thotė "el-meazif"?
Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.


Dilaver shkruajti:
Te lutem syre dhe numrin e syres.

Islam shkruajti:

Nuk kam thanė qė egziston ajet qė All-llahu ka thanė qė ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, subhanAll-llah, kam pas pėr qėllim qė nuk ka dobi, dhe nuk sjell asgja nė shesh nese merremi me njė temė qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, sepse une ti kam sjell argumente, e mos i kupto postimet si tė duash!

Dilaver
04-08-05, 19:32
Islam!

Nė ketė postimin e fundit krejt qka ke shkruar vetėm prralla je duke treguar, isha duke lexuar lajmet ne faqen Bllakan web ne rubriken shqiperi, desha njiherė me i ba copy paste tė gjitha ato lajme qe ishin ne njė faqe, e me i postu, pra dua te them do te ishte e njejta gjė sikurse ti qe po i perserit ato qka i ka shkruar nikoqiri i temes por edhe ti nė secilin mesazh.

Per hadithe e synet ke marr pergjigje nga unė, e nese vazhdojmė keshtu t'i perserisim te njejtat qka ėshtė ajo punė.

Qka me la pershtypje vetėm ky ajet qe po e perserit qe tri kater herė.

Suretu El Xhinn:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),

Qka po don me than me ket ajet, Zoti ėshtė ai qe din te fshehten, por fshehtėsinė nuk ia zbulon askujt, me perjashtim te ndonjė te derguari.

Kur,an syre A'raf
188. Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.

Shtrohet pyetja a po genjen ketu Muhamedi ku thot se nuk e din te fshehten.

Perqendro diskutimin mbrenda kornizave te temės, dhe kurse vetėn, jepe ndonjė mendim nga koka jote se mbarove me keto kopi paste, e per tė qen shkrimi i lexueshėm prej diskutuesve tjer bjeri ma shkurt e trup se nuk e lexon kush njė shkrim te gjatė pasi qe te gjithė dijnė me hy ne faqe te ndryshme e me lexu me jav, e po e them kete pasiqe po ke deshir me te vlersuar (perkrahur) muslimanet.

Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.

Te lutem syre dhe numrin e syres.


Dilaver

Kastri
04-08-05, 22:30
*** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi31 ***


Luten te gjith antert qe diskutojn ne keto tema, te ju permbahen rregullave te Dardania.de.
.................................................. ...
.................................................. ...


Pershendetje

Uliksi31 une nuk ofendoi pa me ofendue i nderuare,por pasi qe postimete e mia i ke bllokue une po ju garantoi se nuk hy me ne kete neneteme.

Me nderime te nderuare.

PersonX
05-08-05, 00:37
Dilaver per nje njeri qe din te mendon nuk duhet me shume argumente,perveq aq sa te ka sjell vllau Islami. Mirpo,une sa po e shoh nje gje tek ti eshte se me duket nuk i bindesh fjales se Muhammedit a.s dhe nuk i merr ato si argument,seshte problem,kjo te qon ne xhehennem.Pastaj nese vazhdon keshtu te shkruash dhe thu se pallavra te arbve ateher une do te bindem se ti je KURANI per te cilen Pejgamberi a.s na ka paralajmeru se ka me ardh nje kohe qe ka me pas prej tyrve qe kan me leju ate cka eshte e lejume ne Kuran dhe kan me ndalu ate cka eshte e ndalume ne Kuran, e nuk kan me i pranu hadithet e Pejgamberit a.s. Dilaver mospranimi i hadithit eshte kufer dhe qitje jasht Islami. Pse bre djal ti nuk i pranon ato hadithe,a thu ku eshte problemi jot, pse ti nuk i pranon komentatort me te medhenj? pse nuk i ndegjon dijetart por mirresh me hatmaxhi,e me mevludxhi qe skan lidhje me fene e ALlahut? Pallavraxhi pot duken Ibn Abbasi, Ibn Mesudi,Ebu Hanifja,SHafiu, Maliku a??? Shko pyete Refikun per kto persona dhe nese edhe ai te thot se kto jan pallavraxhi ateher dije se je tu pas pune me nje zihirbaz dhe me nje armik te Allahut,por sma merr mendja se thote ashtu,se te gjith muslimant i njohin se kush kan qen kto,mirepo nuk shkojn sipas msimeve te tyre,por shkojn sipas epshit,e mu per kete e lejojn kengen dhe muziken.

Dilaver

Unė nji herė ta hudha poshtė atė hadithin e imam Buhariut

Si mundet nje njeri me thene keshtu ,kur ja ka dhen besen Allahut se VETEM Ai eshet qe meriton te adhurohet dhe se i Derguari i Tij eshet Muhammedi a.s ? Kete e thote vetem ai qe ska lidhje me fene Islame,vallahi bilahi ska lidhje. Kush je ti me hedh posht subhanallah? Tutju AllahitDilaver, se une ndoshta tkam konsideru simusliman por vallahi mke shty me dyshu.Tutju Allahut dhe mos i jep perparsi shume logjikes por kur te vjene argumenti bindju atij se muslimanit kur ti vjene argumenti nuk i mbetet asgje tjeter pos te thote: Ndegjuam dhe rrespektuam.(kuran)

uliksi31
05-08-05, 07:21
*** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi31 ***


Luten te gjith antert qe diskutojn ne keto tema, te ju permbahen rregullave te Dardania.de.
.................................................. ...
.................................................. ...


Pershendetje

Uliksi31 une nuk ofendoi pa me ofendue i nderuare,por pasi qe postimete e mia i ke bllokue une po ju garantoi se nuk hy me ne kete neneteme.

Me nderime te nderuare.

I nderuar Kastri,

Nuk eshte ne pyetje bllokimi i shkriumeve tuaja.As larg qoft me pas dicka kunder jush.Por jeni i rrespektuar nga ana ime.
Mirpo ketu kemi te bejm me shkrime jasht teme, qe vlen per te gjithe pa perjashtime.Edhe mua me ka ndodhur qe te me fsahihen ose ndryshohen shkrimet,mirpo une kurrqysh nuk e kame marr si bllokim ndaj shkrimeve te mia.Une bile u jame mirenjohes kur me korrigjojn,sepse me siguri kane edhe arsye per nje gje te tille.
Kuptohet se une beje gabime,por do te mundohem mbrenda mundesive qe te mbaj nje ekuliber mes antarve,te mos jeme i njeanshem.Ju dhe te tjeret antar jeni te mireseardhur qe te me terheqni verejtjen per gabime.Forumi eshte i yni,i krejtve.Qellimi eshte qe te mesojm nga njani tjetri,t'i ndihmojm njeni tjetrit e kurrqysh te nencmojm,fyejm e tjera.
Vecanrisht ky nen forum Mesime nga Kur'ani. Ketu bile duhet te tregojm tolerance.
Pra i nderuar Kastri jeni i miresardhur ne diskutime te mirfillta.
Me nderime Uliksi31

Kastri
05-08-05, 18:13
.......................................
.......................................


Pershendetje


Uliksi31,flm per pergjigjejene,por i nderuare une jame shume i pa knaqure,ja edhe pse lexo kete qka dhe si jame ofenduare:
Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjaėn e Pejgamberit a.s e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

E kush e kundershton Rasulin vllazni musliman, e ka kundershtu All-llahun, kurse ata qė thonė se muzika dhe kėnga nuk jan haram, ai me tė vėrtet nuk e njeh fen Islame, dhe i mbron epshet e tij, e kush i jep perparsi epshit para ndalesave dhe obligimeve nga ana e All-llahut, ai nese nuk pednohet e ka denimin e sigurt insh'All-llah. Kurse qė e fyejn dhe e kunderhtojn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Reana, Kastri ju qė kundershtoni aq ashper) All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
Kėrkoj ndjes, sepse ajeton orginal nuk e gjeta, por insh'All-llah nese dikush e don orgjinalin, ja gjej mrenda disa diteve : )

Uliksi31 nese ky ajete thote keshtu,qka une skame dyshime,por si personi ne fjale qe e ka postuare kete i jepe drejte veti te apostrofoi Kastri,Reana, i nderuare sipase ti ky ajete qenka dedikuare direkte per te apostrofuarite.

Edhe kur thoni se,po ju citoi:Forumi eshte i yni,i krejtve. Qellimi eshte qe te mesoime nga njani tjetri,t`i ndihmojm njeni tjetrit e kurrqyshe te nencmojm,fyejm e tjera.

Ketu dikujte po i mundsohete te tregoi te tjerve se kushe qenkane te "POSHTRITE".

Por une prape po ju garantoi se une skame me shkrue me ne kete nenteme deri sa te jane ketu keta TALIBANA:

Edhe nese ke diqe per te shtuare te lutem vetem ne private se une ketu se kame mendjen te postoi.

Me nderime i nderuare.

uliksi31
05-08-05, 21:27
I nderuar Kastri si dhe diskutues tjere,

Sipas mendimit tim, ketu kemi te bejm me dy grupe diskutuesish.Ata te cilet e njohin fene islame si edhe ata qe me pak e njohin.
Grupi i pare ata qe e njohin islamizmin, shkojn aq large ne ceshtje fetare qe na grupi i dyte nuk e kuptojm ne tersi kete ceshtje bajagi te nderlikuar.
Grupit te pare ja nxe per te madhe,se nuk i spjegojn gjerat e lehta per besimtar,ato qe jane me te kuptueshme.Keshtu qe edhe Profeti s.a.w.s na ka porosit.Kemi shume shembuj nga jeta e tij qe bile edhe fsheht popullit bente lutjet dhe "extra" namazet, qe populli musliman ta kene me te leht ceshtjen e besimit.
Muhamedi a.s ishte profet, apostafat i zgjedhur nga ana e Zotit, njajt sikur edhe profetet para tij.Ai thonte se sheh edhe ata qe falen pas tij.Na nuk i shohim.Ai thoshte se edhe kur flen zemra e tij eshte e zgjuar.Pra ndaj edhe do citoj nje pjese te hadithit ne anglisht, se nuk dua te humbet dicka nga origjinali.Profeti a.s thot:.........Do the best you can..... qe do te thot;
(beni,zbatoni me se miri qe keni mundesi) .Pra ai profeti e ka dijt se ne nuk do te jemi ne gjendje te bejm 100% sikur ai,prandaj edhe e thot kete.
Shembull tjeter kemi edhe shpalljen e Kur'anit.Zbritja e tij ka zgjat 23 vjet.Pse? A nuk mundte Zoti i gjithsis ta shpalle per menjehere.Po pra, sigurisht se po.Mirpo ai u shpalle gradualisht qe vet besimtaret ta pranojn nga vet-deshira e tyre.Zoti eshte i knaqur me besimtar kur ata vet me deshire dhe vet-dije i zbatojn te gjitha urdhrat e Tij,si dhe largohen po ashtu me vet-deshire nga te gjitha ndalesat qe Ai i ka ndaluar.Ai nuk ka nevoj per neve.Ne jemi ata qe lindim dhe vdesim pa vullnetin ton.

Sa i perket asaj se dikush quan diken me emra te ndryshem si;pabesimtar,munafik,qafir e tjera.Une isha distancua nga ai/ajo.Na nuk kemi njohuri per asken kush shkon ne xhehnem-ferr apo xhennet.
Ja si illustrim nje hadith te profetit;lidhje me nje njeri ne kohen e Profetit i cili kishte pi alkohol tere jeten.Dhe ai njeri vdese.Shoket i thon se ka vdeke filani.Profeti refuzon me ja fal xhenazen atij.Mirpo Zoti i Gjithfuqishem dergon Xhibrilin,kuptohet ne forme njeriu dhe i thot; O profeti i Zotit, Le te shkojm dhe ti falim xhenazen filan njeriut.Muhamedi as. i tregon se kush ishte ai dhe se kishte qen qe kish pi alkoholin tere jeten.Xhebraili i drejtohet me keto fjale:Ai njeri ka jetuar ne vetmi,ka qene large nga dijetaret islam,nuk ka pas kurrfar diturie fetare.Por nje gje e ka bere rregullisht. Kur ka ardh dita e premte,per hir te namazit te xhumas ai e ka len pijen,eshte la,eshte vesh e mbath paster,ne shenje te dites se premte.At dite nuk e ka prek alkoholin.Prandaj vazhdon Xhebraili edhe Zoti ja ka fal xhennetin sot.Keshtu qe shkojn dhe ja falin namazin e xhenazes me nderime.Ka edhe shume hadithe te ngjajsme.
Keto pra jane hadithe nga i Derguari i Allahut,qe na bene me dije se ne nuk dijm kush ku shkon.
Ashtu ai vet Muhamedi as. i pat then bijes se vet Fatimes ra. Cdo gje qe kame,nga kjo bote, ta kisha dhen ty o bija ime,se ti je pjese nga une.Por nuk mundem me te sigurua hymjen tende ne xhennet.
Kjo pra eshte ajo madheshtia islame, qe cdo individ pergjigjet vet per veprat e veta.

Keshtu pra cdo njeri ka te drejt te jap opinjonin e vet.Edhe dijetaret islam kane pas opinjone te ndryshme,per at shkak edhe i kemi 4 medh'hebe.
Por nje gje duhet ta keme parasysh se dijetaret islam kane dhen opinjone ne lidhje me ligjet islame,jurispondencen- sherijatin e kurrsesi me akiden.Ata nuk kane argumentuar asnjehere per ajete te Kur'anit.Pse ato jane fjale te Zotit.E Ai eshte i Gjithdijshmi,I Pagabueshmi.

Diskutues te nderuar, deshiroi qe te keni diskutime te mirfillta dhe te gjithe neve, te keme beneficione nga njani-tjetri.

Me nderime Uliksi31

Dilaver
06-08-05, 02:40
Islam, unė e kam shprehi kur ti drejtohem dikujt i drejtohem me zotėri ose i nderuar, por ty nuk po mundem pasi qe nuk e preferon ti bile njėherė edhe mė ke kritikuar keq pėr zotėri, po s’prish punė edhe keshtu.

Nuk e kisha ndėrmend tė replikoj nė shkrimin tėnd tė fundit pasi qė nuk shof ndonji gja qė meriton me i kushtu rėndesi e replikk, por ta them tė drejtėn disi e filluam ketė debat, unė per vete disi nė menyr krejt spontane, por me nxite e hymė bukur thell, e kjo temė ėshtė njė nder temat mė tė rrahura nė tė gjitha anėt e botės ku ka besimtar islamist, e thash tė vazhdojmė pasi qė tė paktė janė ata qė kan guxim t’i qasen kesaj teme dhe tė zberthejnė nė menyrė tė drejtė per arsye se duhet kundershtuar shum dijetar tė kesaj lemie, e per ate tė gjithė i bajnė leqe ose e mebshtesin teorin gjoja se qenka e ndaluar muzika nė islam, pra edhe ti jo qė ke far dije por e mbeshtet ketė teori edhe material nete gjitha forumet, se ka than halani e falani (shprehje e jotja), e duhet tė mbeshtetet pa e lodhur koken fare se a ka baz tė shendosh pėr mebshtetje apo jo.

Tani po shkoj me radh nė shkrimin tėnd tė fundit, e deri tė kjo thenje;
Islam shkroi ” I nderuar, tė "fshehten" ėshtė nė shumes, d.m.th ........”
nuk e shof tė arsyeshme tė ndalem, ketu prap mė duhet me tė dhan mendimin tim, “fshehten” nuk ėshtė shumėsi, po tė ishte "te fshehtat" atėherė do tė ishte shumėsi, pra kjo bie poshte qe po mundohe ajetin Kur’anor; A'raf 188 me shtremberu, don tė thot se profeti Muhamed nuk e ka dijtur tė fshehten dhe nuk ka qen parashikues siq e ka thėnė be ajetin e permendur, pra nuk ka dijt qka do tė ndodh p. sh. pas sa e sa vitesh, por e ka dijtur vetėm atė qe ju ka shpallur edhe pikė, kete e verteton All-llahu me tė dy ajetet.

Edhe ajeti; Xhin 26 don tė thot se vetėm All-llahu e din fshehtesinė dhe qė nuk ia zbulon askujt, me perjashtim tė ndonjė tė derguari, por nuk e cek se ia ka zbuluar ndonjenit tė derguar, e ne fare mirė e dijmė se ka pasur te derguar numer (lexo, pes xero me njė numer perpara).
Pra dy ajetet e permendura nga unė i ke ngatrruar se nuk bėhet fjalė ketu per qka do te ndodh pas vdekjes por konkretisht per te ardhmen.

Ndoshta ti e din punen e atij besimtari qe pyet proffetin se ku do tė shkoj babai i tij dhe a do ti falen mekatet pasi kishte qen i taborrit te pabesimtarve, e profeti i pergjigjet se ne xhehnem, ai vazhdon te falet e te lutet ditė e natė e prap vjen e pyet profetin dhe te njeten pergjigje merr, prap vazhdon dit e natė me lutje e ibadet prap shkon e pyet profetin e te njeten pergjigje merr dhe niset te dal per dere duke qajtur, e profeti e thirr, i thot kthehu edhe njiherė, ai kthehet i thotė edhe 100 vjet nese lute e nese ban ibadet per babain ai do tė shkon atje ku e ka fitu e bashk me te edhe babai im (babai i profetit Muhamed).

E ku e dijti ky se ku do tė shkoj babai i vet pas vdekjes, e mos e merr kete tani si argument me than se e ka dijt edhe per te ardhmen, jo jo me an te Kur'anit i ėshtė shpallur Muhamedit se ku do shkojnė pabesimtaret.

Kush ka thanė se nuk ėshtė Muhamedi i shpalluri i All-llahut, ketė nuk e ka thėnė kush prandaj pse po mirresh me kete.

Per tė hy p. sh. ne forumin dardania, para se tė kyqe duhet tė shkruajsh nofken me tė cilėn je regjistruar dhe pastaj duhet dhėnė edhe kodin sekret per t’u kyqur nė forum.
Ndėrsa pėr tė hyrė nė islam duhet dhėnė kodin publik se ai nuk ėshtė sekret :

>>Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjeter pėrveē Allahut, qė ėshtė njė dhe nuk ka shok pėr Tė. Po ashtu dėshmoj se Muhamedi a. s. Ėshtė rob dhe i derguar i Tij.<<

Dhe ja menjiher dyert e islamit hapen. Pra ėshtė e vertetė se Muhamedi ėshtė udhėzuesi dhe komentuesi legjitim i Kur’anit, por mos harro se as Muhamedi nuk ka ingerenca me sjell ndalesa gjė te cilėn kurr nuk e ka bė dhe gjithmon ju ka permbajt strikt vetėm Kur'anit.

Kur'an syre Maide
48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur’anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte Alahu, do t’ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t’ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t’ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi.Muhamedi ka pas per detyr me komentu Kur’anin ėshtė fakt, por edhe ketu duhet te kemi parasysh se qka, p. sh. nė Kur’an ceket se duhet falur namazin, por nuk ėshtė percaktuar metoda se si duhet falur, rregullat etj. e kete e ka pas per detyr Muhamedi me zgjidh kete problem, pastaj nė Kur,an nuk ėshtė caktuar se si duhet paguar zeqatin per llojet e pasuris sa duhet dhėnė e kujt por keto i ka pas per detyr Muhamedi me i zberthue dhe gjera te ngjashme plot tė cilat jan cekur por nuk jan zbėrthyer nė detale, por nuk e ka per detyr as te lejuar tė ben ndalesa as Muhamedi, prej atyre qka Allahu nuk i ka ndaluar.

“E qetu me ke nxanė ngusht, edhe unė po quditem si e paska dijt Muhamedi se duhet adhuruar Allahun dhe se nuk duhet shoqeruar Atij asgjė, e bile per namaz shum interesant qysh e paska dijt, por ja qe ndoshta ka qen i mbrrim, edhe zeqatin paska dijt edhe lidhjet farefisnore, shum interesant qysh i paska dijt, bile po me duket e pabesueshme.” !!!!! qfar shembulli shum qesharak !!!!

Tė gjitha keto pyetje qe po i ban ne lidhje me keto hadithe qe tė gjitha kan te bėjnė me ahiretin e jo me te ardhmen ne ketė botė, pra ndalu e logjiko pak e per ata po te them ndalu e shkruaj diq nga koka jote se me copy paste vetėm po ja perzien veti kabllot bile te njetin ajet je duke e perserit tri herė, te gjithė e dijmė ne ahiret qka na pret, sikur ne ketė botė nese e parkojmė automobilin ne zonė tė ndaluar paguajmė xhobė secili vend e ka shumen e caktuar, e ne ahiret jan te caktuara per tė gjith xhobat per gjdo parkim, per gjdo tejkalim te shpejtėsis, apo hyrje ne rrug njėkaheshe e te ndaluar. Pra nese i kryejmė detyrat qe na i ka dhan Zoti do tė shkojmė tek Hyrijat e nese nuk i kryejmė detyrat do tė shkojmė atje ku pėrzhitem edhe pikė.

Edhe keto qe po i thua gjithku ėshtė thėnė se Muhamedi i ka dijt vetėm ato qe ja ka shpall Allahi, por jo ato qe nuk ja ka shpall, e kur thot vet Allahi se nuk din per kete Muhamedi, ti po dojke me qyk te zorit me dokumentu se e paska dijt!

Mos u ban qesharak me hadithe se edhe unė muj me ba copy paste e me disa postime e postoj ketu Kur'anin te terin copy paste.

Krejt ky shkrim qe ke ba prej fillimit e ne fund nuk ban fjal per temen.

E tani bėn fjal per temėn, i ka ndalu Resulullahi instrumentet muzikore.

Profeti e ka pas per detyr me i rregullu ato te cilat nuk jan definu mirė e me i zberthy, sepse Zoti ėshtė i pagabueshėm ne punėt e veta, detyr e Muhamedit ka qen me zberthy punen e namazit, zeqatit, e shum tjera te pa definuara ne terėsi qe nuk jan permend tani.

Allahu ka qen shum i qartė kur e ka perpiluar listen e ndalesave dhe nuk lejon qe kushdoqoftė tė ndaloj ate qe Ai nuk e ka ndaluar.

Kur profeti Muhamed njėherė ka bėrė ndales tė cilen All-llahu e ka lejuar, All-llahu publikisht ia ka terhjek verejtjen qe t’ua perkujtoj besimtarve qe VETEM All-llahu mund tė bėj ndalesa.

Kur'an syre Tahrim
1.O ti pejgamber (o ti, qė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoni? A kėrkon me tė pajtim e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

Gjerat e ndaluar ne islam paraqiten shum qartė pa rrotulla por ne menyr tė drejtperdrejt ne gjuhen arabe, e shtrohet pyetja a nuk paska pas emer muzika e kėnga ne gjuhen arabe?

Kur'an syre Zumer
28. Duke qenė Kur’an arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar.


Lista e gjerave te ndaluara nga Allahu shiqo sa e qartė ėshtė:


Kur'an syre Nahl
114. E ju (besimtarė), hani, pra. nga tė mirat qė ua dha All-llahu, tė lejuara e tė pastra, jimi mirėnjohės pėr dhuntitė e All-llahut, nėse jeni tė sinqertė nė adhurim vetėm mdaj Tij.
115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė theret jo nė emėr tė All-llahut. E kush detyrohet (t’i hajė) duke mos qenė dhunues dhe duke mos e teruar (nėngrėnie), All-llahu fal dhe ėshtė mėshirues.
116. Mos i thoni asaj rrenės sė gjuhve tuaja: “Kjo ėshtė hallall e kjo ėshtė haram” e tė shpifni ndaj All-llahut rrenėn. Vėrtet, ata qė shpifin rrenėn ndaj All-llahut , nuk kanė shpėtim.

Kur'an syre En’am
145. Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.

150. Thuaj: “Sillni dėshmitarėt, tė cilėt dėshmojnė se All-llahu ndaloi (bėri haram) ato ( qė i ndalonin vetė). Nėseda tė dėshmojnė rrejshėm, ti mos dėshmo bashkė me ta dhe mos shko pas dėshirave tė atyre qė argmentet Tona i bėnė tė rremedhe pas atyre qė nuk besojnė jetėn e qė largohen prej Zotit tė tyre (adhurojnė tjetėr).
151. Thuaj: “Ejani t’ju lexojė atė qė me tė vėrtetė ju ndaloi Zoti juaj: tė mos i shoqėroni Atij asnjė send, tė silleni mirė me prindėrit, tė mos i mbytni fėmijėt tuaj pėr shkak tė varfėrisė, sepse Ne u ushqejmė juve dhe ata, tė mos u afroheni mėkateve tė hapta apo tė fshehta, mos e mbtni njeriun sepse mbytjen e tij e ndaloi All-llahu, pėrpos kur ėshtė me vend. Kėto janė porositė e Tij, kėshtu tė mendoni thellė.
152. Mos iu afronu pasurisė sė jetimit derisa ai tė arrijė pjekurinė, (mund t’i afroheni) vetėm nė mėnyrė mė tė mirė, zbatoni me drejtėsi masėn dhe peshojėn, Ne nuk ngarkojmė asnjė njeri pėrtej mundėsive tė tij. Kur tė flitni (tė dėshmoni), duhet tė jeni tė drejtė edhe ėshtė ēėshtja pėr (kundėr) tė afėrmit, dhe zotimin e dhėnė All-llahut plotėsonie. Kėto janė me ēka Ai ju porositė kėshtu qė tė pėrkujtoni.

Kur'an syre A'raf
32. Thuaj: “Kush i ndaloi bukuritė dhe ushqimet e mira qė All-llahu i krijoi pėr robtė e vet?” Thuaj: “Ato janė nė kėtė botėpėr ata qė besuan, e nė ditėn e kijametitjanė tė posaqme pėr ta. Kėshtu i sqaron argumentet njė populli qė kupton.

Kur’an Nisa
22. Mos u martoni me ato gra me tė cilat qenė tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para islamizmit) pse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar.
23. U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnėat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjeėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s’ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh.
24. (Nuk u lejohet tė martoheni) Edhe me gra tė martuara (qė kanė burrat e nuk janė tė lėshuara), pėrveē atyre qė i keni futur nė pushtetin tuaj (robėreshat e lufrtės). (Ky ėshtė) obligim mbi ju nga All-llahu. U janė lejuar, pos kėtyre (qė u pėrmendėn), tė tjerat qė t’i merrni me pasurinė tuaj (me niqah) duke pasur pėr qėllim bashkėshorėsi e jo prostitucion (kurvėni). Epėr atė qė pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė), jepnu shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim. E nuk ka pengesė pėr ju, pas pėrcaktimit (te niqahut), nė atė qė ju pėlqeni mes vete. All-llahu ėshtė i gjithėdijshėm, i urti.


.................................................. .................................................. .......
Pasi qe po e shof se nuk mundesh as me kundershtu tani me duhet tė kthehem e tė ndihmoj pak edhe ty, mbraove me hadithe por kot.

Hadith ; Ebu Sa’lebe njė prej shokve te Muhamedit tregon se i Deleguari ka thėnė se “Allahu i ka caktuar disa detyrime e mos i lėshoni, ka vėnė kufij e mos i kaloni, i ka heshtur disa gjera e mos hulumtoni per to".
.................................................. .................................................. .......


Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.

Te lutem syre dhe numrin e syres.


Dilaver

Islam
06-08-05, 04:54
Dilaver!

Dilaver shkruajti:

Nė ketė postimin e fundit krejt qka ke shkruar vetėm prralla je duke treguar, isha duke lexuar lajmet ne faqen Bllakan web ne rubriken shqiperi, desha njiherė me i ba copy paste tė gjitha ato lajme qe ishin ne njė faqe, e me i postu, pra dua te them do te ishte e njejta gjė sikurse ti qe po i perserit ato qka i ka shkruar nikoqiri i temes por edhe ti nė secilin mesazh.

A pėrralla e zen Sunnetin e Rasulullahut SalAll-llahu Alejh ve Selem a ?

Shejh ul-Islam Ibn Tejmijje ka thėnė: "Dhe ėshtė e njohur nga nevojshmėria e Dinit tė Muslimanėve dhe nga pajtueshmėria e tė gjithė Muslimanėve se, kush pason Sheriatin (ligj) tjetėr nga Sheriati i Muhammedit s.a.w.s, atėher ky ėshtė Kafir dhe ky ėshtė sikurse kufri i atij qė beson nė njė pjes tė Librit, ndėrsa mohon njė pjes tjeter tė librit."(Al-Fetwa, Vol. 28/524)

Dilaver shkruajti:
Per hadithe e synet ke marr pergjigje nga unė, e nese vazhdojmė keshtu t'i perserisim te njejtat qka ėshtė ajo punė.

Ėshtė pėr tė qeshur, ku ėshtė ajo pėrgjigje, me argumente i nderuar jo me pallavra, pėr Sunnetin e Pejgamberi alejhi selam tė kam dhan pėrgjigje me fakte tė qarta, nese si ke lexu khtju edhe njėher postimeve tė fundit.


Dilaver shkruajti:

Shtrohet pyetja a po genjen ketu Muhamedi ku thot se nuk e din te fshehten.


A edhe tė Dėrguarin e All-llahut e bėre rrenacak a ? SubhanAll-llah, All-llahu na ruajt.

Eh, spo ta kana a ?! Normal se argumentet jan tė gjata, qė shkon orė mi lexu tė gjitha, dhe hakkun jo qdo kush e pranon, dhe ėshtė e vėrte qė bidatgjiu e urren Muhammedin SalAl-llahu Alejhi ve Selem, pėr arsye se e mbron bidatin e vet duke e urrejt Rasulullahun.

All-llahu tė udhzoft !

Islam
06-08-05, 06:48
Dilaver!


Dilaver shkruajti:

Nuk e kisha ndėrmend tė replikoj nė shkrimin tėnd tė fundit pasi qė nuk shof ndonji gja qė meriton me i kushtu rėndesi e replikk, por ta them tė drejtėn disi e filluam ketė debat, unė per vete disi nė menyr krejt spontane, por me nxite e hymė bukur thell, e kjo temė ėshtė njė nder temat mė tė rrahura nė tė gjitha anėt e botės ku ka besimtar islamist, e thash tė vazhdojmė pasi qė tė paktė janė ata qė kan guxim t’i qasen kesaj teme dhe tė zberthejnė nė menyrė tė drejtė per arsye se duhet kundershtuar shum dijetar tė kesaj lemie, e per ate tė gjithė i bajnė leqe ose e mebshtesin teorin gjoja se qenka e ndaluar muzika nė islam, pra edhe ti jo qė ke far dije por e mbeshtet ketė teori edhe material nete gjitha forumet, se ka than halani e falani (shprehje e jotja), e duhet tė mbeshtetet pa e lodhur koken fare se a ka baz tė shendosh pėr mebshtetje apo jo.

Aha, mir bre djal, po ato hadithe tė Muhammedit SalAll-llahu Alejhi ve Selem qka jan ato ? A nuk jan pėr tja hudh njė sy njėher ?! A nuk tė kam sjell argumente mbi vleren dhe rėndsin e hadithit me fakte dhe argumente tė qarta ? Pse i ze si gėnjeshter hadithet e Rasulullahut ? Ti ke dal pej dini, pėr ksi lloj njerz kan fol dijetart gjatė,sa qė ka than Sejhul Islam Ibn Tejmijje se jan kafira dhe Ahmed Ibn Hanbeli ka thanė se zemra e atij qė ja ka kthy shpinen hadithit tė Rasulullahut, zemra e tij ėshtė shtrmbuar prej tė vėrtetes.


vAll-llahi bre ti djal unė po dyshoj mos je shiia, se ni grup i tyre nuk e pranojn Sunnetin dhe Hadithin e Muhammedit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, e pėr shirkun dhe kufrin e tyre kan fol dijetart, ne nuk e kemi temen kėtu, mirpo mė duhet tė ndalem njė qast, sepse ėshtė mė primare se sa tė vazhdosh me biseda, gėnjeshtra dhe akuza tė bazuara nė inat dhe urrejtjen e muslimanėve qė e ke, e ta pėrfundojm sa ma shpejt kit diskutim, sepse tė diskutosh me njė njeri i cili e zen si genjėshtar tė Dėrguarin e All-llahut ėshtė kot dhe humbje kohe.

Te na thojn: "Na flasim pėr lisa, ky pėr plisa", ėshtė qudi e madhe qė nuk mi komenton hadithet dhe ajetet dhe bėhesh kinse si ke lexuar, dhe kshtu del nė akuzime qė lidhje me temen nuk kan, dhe qė nxhisin nė urrejtje pa nevoj. (Tash mos u merr me mu, 100 fjalė me mi qit si grat, po sjllemi argumentet e tua nė lidhje me temen).


Dilaver shkruajti:

Tani po shkoj me radh nė shkrimin tėnd tė fundit, e deri tė kjo thenje;
Islam shkroi ” I nderuar, tė "fshehten" ėshtė nė shumes, d.m.th ........”
nuk e shof tė arsyeshme tė ndalem, ketu prap mė duhet me tė dhan mendimin tim, “fshehten” nuk ėshtė shumėsi, po tė ishte "te fshehtat" atėherė do tė ishte shumėsi, pra kjo bie poshte qe po mundohe ajetin Kur’anor; A'raf 188 me shtremberu, don tė thot se profeti Muhamed nuk e ka dijtur tė fshehten dhe nuk ka qen parashikues siq e ka thėnė be ajetin e permendur, pra nuk ka dijt qka do tė ndodh p. sh. pas sa e sa vitesh, por e ka dijtur vetėm atė qe ju ka shpallur edhe pikė, kete e verteton All-llahu me tė dy ajetet.

Pse me shtermbu kur ta kam sjell ajetin ku flet qart se Muhammedi alejhi selam din pėr tė ardhmen e njerzve nė jetes aq sa All-llahu ja ka shpallė, kėtė e kam vertetu me hadithe tė shumta sahi (tė vėrteta).
Mir, kur jemi te ky ajet:

Kur,an syre A'raf
188. Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.

"..Sikur ta dija tė fshehtėn.." mir, d.m.th kur ka thanė "tė fshehten", paska mendu vetėm pėr Diten e Gjykimit, vdekjen apo ku ta di unė apo jo? Jo i nderuar, se nė ajet nuk ėshtė e cekur asnjėra prej ktyre, d.m.th as Dita e Gjykimit, vdekja apo diqka tjeter, e as njė qėshtje e caktuar nuk ėshtė cek. E nese e kupton ti kėshtu ajetin, atėher qe argumenti se All-llahu paska thanė nė kėtė ajet vetėm pėr njė fshehtsi, jo pėr tė gjitha fshehtsit. Faleminderit shum qė mė pėrmisove, tė jam mirnjohės, se vėrtet nuk qenka shumės kur All-llahu ka thanė "tė fshehtėn" sepse All-llahu me njė ajet tjeter thotė:

26. Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

Ky ajet me ka veqmas pej ktij tjetrit mė posht, dhe mos tė ishte fare ky mė posht, ti me siguri kit ajet do ta pėrdorshe si argument, apo mos ka rrejt ktu All-llahu ?!!SubhanAll-llah si nuk i pranon argumentet. Tash duhet tė ndalemi njė qast nė kėtė ajet, ajeti si duket ėshtė i ngjajshem me ajetin qė ti ke sjell, dhe flasin pėr tė njėjten temė, por ja qė All-llahu zbrit ajet prej 7 kat qiej dhe thotė:

27. Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),

E ktu dalim nė pėrfundim se All-llahu Subhanehu we Te'ala po ja tregojka fshetsit e Tij "vetėm" ndonjė tė Dėrguari, apo mos ka rrejt edhe ktu All-llahu ?! (stagfirllah, All-llahu na falt dhe na ruajt).

Madje komentatort mė tė mdhej tė Kur'ani Kerimit nė fund tė ajetit 27 qė ta kuptojn njerzit shtojn dhe thonė: "(kur i shpall fshehtėsinė)", qka na le tė kuptojm se vėrtet All-llahu ja shpall ndonjė fshehtsi ndonjė tė Dėrguari.


Dilaver shkruajti:

Edhe ajeti; Xhin 26 don tė thot se vetėm All-llahu e din fshehtesinė dhe qė nuk ia zbulon askujt, me perjashtim tė ndonjė tė derguari, por nuk e cek se ia ka zbuluar ndonjenit tė derguar, e ne fare mirė e dijmė se ka pasur te derguar numer (lexo, pes xero me njė numer perpara).
Pra dy ajetet e permendura nga unė i ke ngatrruar se nuk bėhet fjalė ketu per qka do te ndodh pas vdekjes por konkretisht per te ardhmen.


Qyre qyre, ma ka marr mendja qė ki me pėrdor si argument ajetin nr. 26 tė sures Xhinn, po nuk e di qka pret ti tjeter ? Shife ajetin nr. 27 te sures Xhinn, dhe ato jan tė pėrmendur tė dėrguarit qė All-llahu ja shpall fshehtsit. Dhe argumente tė kam sjell edhe nga hadithet e Rasulullahut SalAll-llahu Alejhi ve Selem, por si ke pranu, e sipas dijetarve ke dal pej dini (feje), qka na jep tė kuptojm se fjala jote nuk merret paraysh nė din ma, pėr arsye se ti e urren dhe e kundershton Sunetin dhe Hadithin e Muhammedt SalAll-llahu Alejhi ve Selem, e Muhammedi alejhi salatu ue selam, nė qdo hytbe ka thanė: "Udhėzimi mė i mir ėshtė udhzimi i Muhamedit" kshtu na ka ardh nė hadith, e quhesh bidatgji e dihet se qdo bidat tė qon nė humbje e qdo humbje tė shpi nė zjarr.


Dilaveri shkruajti:
Ndoshta ti e din punen e atij besimtari qe pyet proffetin se ku do tė shkoj babai i tij dhe a do ti falen mekatet pasi kishte qen i taborrit te pabesimtarve, e profeti i pergjigjet se ne xhehnem, ai vazhdon te falet e te lutet ditė e natė e prap vjen e pyet profetin dhe te njeten pergjigje merr, prap vazhdon dit e natė me lutje e ibadet prap shkon e pyet profetin e te njeten pergjigje merr dhe niset te dal per dere duke qajtur, e profeti e thirr, i thot kthehu edhe njiherė, ai kthehet i thotė edhe 100 vjet nese lute e nese ban ibadet per babain ai do tė shkon atje ku e ka fitu e bashk me te edhe babai im (babai i profetit Muhamed).

A hadithit i thu punė ?!! Tė kuptoj, se vetėm si argument ke dasht me pėrdor asgjė mė shumė. Pse more kshtu kur Muhammedin e ke ba rrenacak ?! Ke thanė se hadithi ėshtė pallaver, a kaq shpejt ke harru ?
A je ti ai si ke thanė:

Dilaver shkruajti:

Ndoshta ti e din punen e atij besimtari qe pyet proffetin se ku do tė shkoj babai i tij dhe a do ti falen mekatet pasi kishte qen i taborrit te pabesimtarve, e profeti i pergjigjet se ne xhehnem, ai vazhdon te falet e te lutet ditė e natė e prap vjen e pyet profetin dhe te njeten pergjigje merr, prap vazhdon dit e natė me lutje e ibadet prap shkon e pyet profetin e te njeten pergjigje merr dhe niset te dal per dere duke qajtur, e profeti e thirr, i thot kthehu edhe njiherė, ai kthehet i thotė edhe 100 vjet nese lute e nese ban ibadet per babain ai do tė shkon atje ku e ka fitu e bashk me te edhe babai im (babai i profetit Muhamed).
Dilaver shkruajti:
E ku e dijti ky se ku do tė shkoj babai i vet pas vdekjes, e mos e merr kete tani si argument me than se e ka dijt edhe per te ardhmen, jo jo me an te Kur'anit i ėshtė shpallur Muhamedit se ku do shkojnė pabesimtaret.

?? A je ti ai qė ke thanė:

Dilaver shkruajti:
Nė ketė postimin e fundit krejt qka ke shkruar vetėm prralla je duke treguar,

??

Aha mir, e ku me lan Sunnetin dhe Hadithin ?! A skan vend nė shpalljen e All-llahut pėr muslimanėt ? Nė bazė tė argumentev qė na solle po na del se hadithi ėshtė rren dhe pallaver dhe nuk vlen aspak. Tash edhe pe kundershton veten sepse, e permende hadithin pėr argument (kurse hadithin haptas ke thanė qė nuk e pranon dhe se ėshtė pallaver, qudi!) se Rasulullahu i paska thanė atij njeriut se babai i tij po pėrfundoja nė zjarr (xhehnem), kurse nė anen tjeter thu se me anė tė Kur'anit i ėshtė shpall Muhammedit alejhi selam se ku do tė shkojn pabesimtarėt !Dilaver shkruajti:
Dhe ja menjiher dyert e islamit hapen. Pra ėshtė e vertetė se Muhamedi ėshtė udhėzuesi dhe komentuesi legjitim i Kur’anit, por mos harro se as Muhamedi nuk ka ingerenca me sjell ndalesa gjė te cilėn kurr nuk e ka bė dhe gjithmon ju ka permbajt strikt vetėm Kur'anit.

Edhe kėtu po deshmon se nuk e pranon hadithin e Rasulullahut alejhi selam. A nuk ka thanė All-llahu nė Kur'an:
"Qka ju ka than Pejgamberi me ba, bane. qka ju ka ndalu, ndalone dhe lene"

?

A nuk ka thanė All-llahu: "O Muhammed, na tė kena qu ty sunnet, na tė kena shpall ty sunnet, qė me sunnet me ja komentu dhe spjegu Kur'ani Kerimin" (natyrisht ajeti i komentuar nga djijetaret me te mdhaj, duke fillu nga shokt e Rasulit).

A mos vallė po gėnjen tash edhe All-llahu edhe i Dėrguari i Tij ?! stagfirllah el-adhim, All-llahu na ruajt.Dilaver shkruajti:
Muhamedi ka pas per detyr me komentu Kur’anin ėshtė fakt, por edhe ketu duhet te kemi parasysh se qka, p. sh. nė Kur’an ceket se duhet falur namazin, por nuk ėshtė percaktuar metoda se si duhet falur, rregullat etj. e kete e ka pas per detyr Muhamedi me zgjidh kete problem, pastaj nė Kur,an nuk ėshtė caktuar se si duhet paguar zeqatin per llojet e pasuris sa duhet dhėnė e kujt por keto i ka pas per detyr Muhamedi me i zberthue dhe gjera te ngjashme plot tė cilat jan cekur por nuk jan zbėrthyer nė detale, por nuk e ka per detyr as te lejuar tė ben ndalesa as Muhamedi, prej atyre qka Allahu nuk i ka ndaluar.

Aha, mos na ke ti naj dijetari me na tregu se qka ka pas pėr detyr apo tė lejuar apo tė ndaluar Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem ?! (temen tjeter kun e kemi, na duhen argumente tjera per kėtė temė qė ke hy.) D.m.th sipas teje Muhammedi alejhi selam po shpallka diqka tjeter e All-llahu Azze ue Xhel diqka tjeter, pasi ti the se Muhammedi alejhi selam nuk e ka te lejuar pėr tė bėrė ndalesa ? Na jep njė spjegim tė lutem, se i ke ngatrru gjėrat shumė.


Dilaver shkruajti:
Tė gjitha keto pyetje qe po i ban ne lidhje me keto hadithe qe tė gjitha kan te bėjnė me ahiretin e jo me te ardhmen ne ketė botė, pra ndalu e logjiko pak e per ata po te them ndalu e shkruaj diq nga koka jote se me copy paste vetėm po ja perzien veti kabllot bile te njetin ajet je duke e perserit tri herė, te gjithė e dijmė ne ahiret qka na pret, sikur ne ketė botė nese e parkojmė automobilin ne zonė tė ndaluar paguajmė xhobė secili vend e ka shumen e caktuar, e ne ahiret jan te caktuara per tė gjith xhobat per gjdo parkim, per gjdo tejkalim te shpejtėsis, apo hyrje ne rrug njėkaheshe e te ndaluar. Pra nese i kryejmė detyrat qe na i ka dhan Zoti do tė shkojmė tek Hyrijat e nese nuk i kryejmė detyrat do tė shkojmė atje ku pėrzhitem edhe pikė.

Tė lutem, ne kemi hadithe tė shumta, si e diti Muhammedi alejhi selam se ka mu shliru Mekka pa luft,dhe ashtu ndodhi (kur dihet ne ate koh se qfar ushtrie ka pas Ebu Sufjani, Ebu Xhelhi etj..) ? Dua pėrgjigje ketu, unė apet do kthehem kėtu nese nuk pėrgjigjesh.


Trans*me*tohet nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. qė thotė: “E kanė pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. pėr njeriun qė lufton pėr tė treguar trimėri, qė lufton pėr fanatizėm (nacional, fisnor ose familjar) dhe pėr sy tė botės, cila prej kėtyre (luftėrave) ėshtė nė rrugė tė All-lla*hut?” I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. thotė: “Kush lufton (me armikun) vetėm pėr dominim dhe epėrsi tė fjalės sė All-llahut (fesė sė Tij - Islamit), vetėm ai ėshtė nė rrugė tė All-llahut”. (Muttefekun alejhi)

Pastaj kemi hadithe tė shumta, ku Rasulullahu alejhi selam, flet per shenjat e mėdha dhe tė vogla tė Dites sė Gjykimit, prej tyre kemi shum, nese nuk bindesh bi idhni lah ti sjelli.


Dilaver shkruajti:

Kur profeti Muhamed njėherė ka bėrė ndales tė cilen All-llahu e ka lejuar, All-llahu publikisht ia ka terhjek verejtjen qe t’ua perkujtoj besimtarve qe VETEM All-llahu mund tė bėj ndalesa.


Kjo ėshtė shpifje i nderuar, nuk ėshtė e vėrtet qė Muhammedi alejhi selam ka bėrė ndales kurse All-llahu e ka ndaluar njė gjė, nese po sjelli faktet dhe argumentet e tua ?!!!!

1.O ti pejgamber (o ti, qė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoni? A kėrkon me tė pajtim e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

Nuk thotė: Pse ndalon besimtarve, por thotė vetes, pėr arsye se Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem ka pas moral, ka pas turp dhe kurr nuk ka fol pa dije, mendoj nė shpallje.
Tė lutem na sjell ajete tė qarta, jo ajete qė skan tė bėjn me temen.


Dilaver shkruajti:

Pasi qe po e shof se nuk mundesh as me kundershtu tani me duhet tė kthehem e tė ndihmoj pak edhe ty, mbraove me hadithe por kot.

Ėshtė pėr tu quditur, kur unė tė kam sjell arguente tė qarta se kėnga dhe muzika jan haramė, si me mė ndihmu kur e ke hedh posht hadithin e Rasulullahut alejhi selam ? Pse sje kthy mi komentu ato ?

Kurse hadithin qė e solle, qka ka tė bėjė me temen tonė ? nuk e kuptoj, dhe tė lutem na sjell transmetuesin.


Dilaver shkruajti:


Dilaver shkruajti:
Po na sjell tani ti argumente dhe nė lidhje me keto se ku bazohe ti qe thua:

sepse ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij SalAll-llahu Alejhi ve Selem na ka ndalu,

Pra na e sjell njė argument me te cilin do te na bindesh se si e kan ndaluar All-llahu dhe i deleguari kėngen dhe muzikėn.


Te lutem syre dhe numrin e syres.

Qe sdisa her je duke e pėrsėrit kėtė, qudi e madh, a nuk tė ka ardh pėrgjigja apo nuk e ke lexu se ke mendu se ėshtė copy paste ?

Islami shkruajti:

Nuk kam thanė qė egziston ajet qė All-llahu ka thanė qė ėshtė apsurde tė merremi me njė qėshtje qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, subhanAll-llah, kam pas pėr qėllim qė nuk ka dobi, dhe nuk sjell asgja nė shesh nese merremi me njė temė qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij e ka ndalu, sepse une ti kam sjell argumente, e mos i kupto postimet si tė duash!

Qka kėrkon mė shum, mos ke trup, pyet !


Islam.

ebu Hamza
06-08-05, 21:32
Falėnderimi i takon All-lahut (Subhanehu ve Teala)

Ma'aazif ėshtė shumėsi i mi'zafah, dhe nėnkupton instrumentet muzikore (Fath al-Baari, 10/55), instrumentet nė tė cilat lozet (al-Majmoo', 11/577). El-Kurtubiu (All-llahu e mėshiroftė) transmeton nga el-Xhawhari (All-llahu e mėshiroftė) se ma'aazif do tė thotė kėndim (kėngė). Nė Sihaah-un e tij, qėndron se me kėtė nėnkuptohen veglat muzikore. Poashtu, qėndron se, kjo mund tė kuptohet edhe si tingulli i veglave muzikore. Nė el-Hawaashi tė el-Dimyaati (All-llahu e mėshiroftė) qėndron: ma'aazif do tė thotė daulle (lodėr, kėndim, def) dhe instrumente tjera tė cilave u bihet, apo u sillet (Fath al-Baari, 10/55).

Argumente tė ndalimit, nga Kur“ani dhe Sunneti

All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė nė Suren Llukman:

“Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e mė qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė All-llahut"
[Llukmaan 31:6]

Dijetari i Ummetit, Ibn Abbasi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

"Kjo nėnkupton kėndimin."

Muxhahidi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė se kjo nėnkupton lozjen e daulleve (tabl). (Tafseer al-Tabari, 21/40).

El-Hasan el-Basri (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Ky ajet ėshtė shpallur nė lidhje me kėngėn dhe instrumentet muzikore."
[Tafseer Ibn Katheer, 3/451]

El-Sa'di (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Kjo nėnkupton ēdo lloj tė fjalėve tė ndaluara, ēdo bisedė tė kotė dhe boshe, dhe ēdo marrėzi e cila nxitė nė kufr dhe mosnėnshtrim; fjalėt e atyre tė cilėt flasin pėr tė mohuar tė vėrtetėn dhe pėr tė pėrkrahur gėnjeshtrėn, me qėllim tė mposhtjes tė sė vėrtetės; siedhe pėrgojimi, gibeti, gėnjeshtra, ofendimet dhe mallkimet; kėnga dhe veglat muzikore tė Shejtanit (sh.p. tė mallkuar); edhe veglat muzikore, tė cilat nuk kanė dobi, as nė shpirtėrore e as tė dunjasė."
[Tafseer al-Sa'di, 6/150]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Interpretimi i Sahabėve dhe Tabi“inėve se, me “tregime boshe“ nėnkuptohet kėnga, ėshtė i mjaftueshėm. Kjo ėshtė transmetuar me isnade (zingjirė transmetuesish) sahih nga Ibn Abbas dhe Ibn Mesud. Ebu“l Sahbaa“ ka thėnė: E kam pyetur Ibn Mesudin nė lidhje me ajetin: “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe…” [Llukman 31:6]. Ai tha: “Pasha All-llahun, pėrveē tė Cilit nuk meriton tė adhurohet askush, kjo nėnkupton kėngėn” - dhe kėtė e pėrsėriti tri herė. Nga Ibn “Umar (All-llahu e mėshiroftė), poashtu me isned sahih, transmetohet se kjo nėnkupton kėndimin. Nuk ka asnjė kontradikt nė mes interpretimit tė “tregime boshe“ me kuptim tė kėngės, dhe interpretimit me domethėnie tė tregimeve tė persianėve dhe mbretėrve tė tyre, mbretėrve romakė etj, siē ishte rasti me el Nadr ibn el-Harith, i cili i nxitte njerėzit e Mekkes tė largohen (braktisin) nga Kur“ani. Qė tė dyja janė tregime boshe. Kėshtu, Ibn “Abbas ka thėnė: “ “Tregime boshe“ janė gėnjeshrtat dhe kėnga.” Disa nga Sahabėt thonin njėrėn, disa thonin tjetrėn, ndėrsa disa prej tyre thonin qė tė dyjat. Kėnga ėshtė mė e keqe dhe mė e dėmshme se tregimet e mbretėrve, sepse kjo qon nė zina (kurvėri) dhe shkakton rritjen e hipokrizisė (nė zemėr); ėshtė kurthė e shejtanit, dhe turbullon mendjen. Mėnyra, se si kjo bllokon njerėzit nga Kur“ani ėshtė mė e rrezikshme se marrėzitė tjera tė kota, sepse njerėzit, nga natyra e tyre, anojnė nga ajo dhe dėgjimi i saj (muzikės). Ky ajet dėnon zėvendėsimin e Kur“anit me tregime tė kota me qėllim tė devijimit (tė njerėzve) nga rruga e All-llahut (Subhanehu ve Teala), pa vetėdije dhe duke e marrur kėtė si shaka, sepse kur i lexohet ndonjė personi tė tillė ndonjė ajet nga Kur“ani, ai e kthen shpinėn, pothuajse nuk e dėgjon fare, pothuajse tė kishte shurdhėri nė veshėt e tij. Nėse dėgjon diēka nga kjo (nga Kur“ani), ai bėn shaka (hajgare) me tė. E gjithė kjo ndodhė tek kafirat (jobesimtarėt), dhe nė qoftė se kjo ėshtė cilėsi edhe e kėngėtarėve dhe e atyre tė cilėt i dėgjojnė ata, ata qė tė gjithė kanė pjesė (hise) nė fajėsinė (mėkatin) e kėsaj (vepre). "
[Ighaathat el-Lahfaan, 1/258-259]

All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė:

“ Dhe shqetėsoji (tė nxituarit dhe mendjelehtit) vazhdimisht, ata qė tė mundohesh nga mesi i tyre (pasardhėsve tė Ademit) me zėrin tend (duke u pėshpėritur ose duke u bėrė vesvese, me kėngė, muzikė, biseda boshe, sharje dhe thirrje tė tjera n kundhtim me rrugėn e bindjes ndaj All-llahut)"
[el-Israa' 17:64]

Transmetohet se Muxhahidi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" “ Dhe shqetėsoji (tė nxituarit dhe mendjelehtit) vazhdimisht, ata qė tė mundohesh nga mesi i tyre (pasardhėsve tė Ademit) me zėrin tėnd…” – zėri i tij (zėri i Shejtanit/Iblisit) ėshtė kėnga dhe gėnjeshtra. "

Ibn Kajjimi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Kjo idaafah (konstruksion zotėrues apo gjenitiv, nė kėtė rast “zėrin tėnd“) shėrben pėr specifikimin e domethėnieve, sikurse me shprehjet “me kalorėsinė tėnde” dhe “me kėmbsorinė tėnde” (nė tė njejtin ajet tė Kur“anit). Ēdonjėri, i cili flet nė ēfarėdo qoftė mėnyre tė mosnėnshtrimit ndaj All-llahut, ēdonjėri qė fryen nė flaut apo nė ndonjė prej instrumenteve tjera fryrėse tė drurit, apo a i cili u bie ēfarėdo lloji tė daulleve tė ndaluara, kjo ėshtė zė i Shejtanit. Secili qė ecė nė veprimin e veprave kundėr nėnshtrimit ndaj All-lahut ėshtė pjesė e kėmbsorisė sė tij (sė Shejtanit), dhe secili qė kalėron nė veprimin e mėkateve, ėshtė pjesė kalorėsisė sė tij (sė Shejtanit). Ky ėshtė vėshtrimi i Selefėve, sikurse transmeton Ibn “Ebi Haatim nga Ibn “Abbas:”Kėmbsoria e tij ėshtė secili qė ecė nė drejtim tė mosnėnshtrimit ndaj All-llahut.”
[Ighaathat al-Lahfaan]

All-llahu (Subhanehu ve Teala) thotė:

“ A habiteni pra nga ky rrėfim (nga Kur“ani)? Dhe qeshni me tė e nuk qani, Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.)”
[en-Nexhm 53:59-61]

‘Ikrimah (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Ėshtė transmetuar nga Ibn “Abbas se, el-sumud (foljorja nga samidun, e pėrkthyer kėtu si “Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.)” ka pėr qėllim “kėndimin”, nė dialektin e Himjarėve; mund tė thuhet “Ismidi lanaa” (“kėndo pėr ne“- nga e njejta rrėnjė e fjalės sikurse samidun/sumud) me kuptimin “ghanij” (kendo). Dhe ai (All-llahu e mėshiroftė) tha: “ Kur ata (kafirat) dėgjonin Kur“anin, do tė fillonin tė kėndojnė, pastaj Zbriti ky ajet.”

Ibn Kathir (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Duke humbur jetėn tuaj (tė ēmuar) nė lojė e qejfe (nė kotėsi, muzikė, etj.) “ – Sufjan el-Thawri ka thėnė, duke transmetuar nga babai i tij, Ibn “Abbas: “(kjo ka pėr kuptim) kėngėn.“ Kjo ėshtė (dialekt) Jemeni: “ismad lana“ do tė thotė “ghan lana“ (na kėndo). Ky ishte edhe mendimi i “Ikrimah.
[Tefsir Ibn Kethir]

Ėshtė transmetuar nga Ebu Umaamah (All-llahu e mėshiroftė) se i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė:

“ Mos i shitni robėreshat qė kėndojnė, mos i bleni ato dhe mos i mėsoni. Nuk ka asnjė tė mirė (dobi) nė kėtė tregėti, ndėrsa ēmimi i tyre ėshtė haram. Duke pasur parasysh ēėshtjet e kėtilla, ėshtė shpallur ajeti: “ Dhe nga njerėzit ėshtė ai qė blen (pėrkushtrohet nė veprimtari) biseda boshe (lojė, zbavitje, kėngė, muzikė) pėr tė gabuar (njerėzit) nga Rruga e All-llahut...“(Llukman 31:6) “
[Hadith Hasen]

I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė:

“ Nga Ummeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė to t“a bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe veglat muzikore"
[Transmetohet nga Buhariu ta“likan, nr.5590; transmetohet si mevsul nga El-Taberaniu dhe el-Bejhekiu. Shiqo el-Silsilah el-Sahihah,91 tė el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Ky hadith ėshtė sahih, i transmetuar nga Buhariu nė Sahihun e tij, ku ai e paraqiti atė si argument dhe e deklaroi si mu“allak dhe mexhzum." Ai tha:” Kapitull nė tė cilin trasmetohet pėr ata tė cilėt lejojnė alkoholin duke e thirrur atė me emra tė tjerė.”

Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia (gėzimi) nė dėgjimin e tyre janė haram. E para ėshtė ajo se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ (ata) lejojnė” , gjė qė shumė qartė tregon se, gjėrat e pėmendura, duke pėfshirė kėtu edhe instrumentet muzikore, janė haram (tė ndaluara) me Sheriat, por kėta njerėz do t“i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se, instrumentet muzikore janė pėrmendur sė bashku me gjėrat pėr tė cilat nuk ka kurrėfarė dyshimi se janė haram, siē ėshtė zinaja dhe alkoholi; po tė mos ishte e ndaluar (muzika dhe veglat muzikore), atėherė pse do tė ishin pėrmendur sė bashku me kėto gjėra (tė ndaluara)? (marrur nga el-Silsilah el-Sahihah, 1/140-141, tė Sheikh el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė))

Sheikh el-Islam (Ibn Tajmijeh) (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Ky hadith tregon se ma“azif janė haram, ndėrsa ma“azif do tė thotė instrumente muzikore, bazuar nė dijetarėt e gjuhės (arabe). Kjo fjalė pėrfshinė tė gjitha llojet e kėtyre instrumenteve.”
[El-Mexhmu“, 11/535]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Nė lidhje me tė njejtėn ēėshtje, komentime tė ngjashme janė transmetuar nga Sahl ibn Sa'd el-Saa'idi, ‘Imraan ibn Husejn, ‘Abd-Allaah ibn ‘Amr, ‘Abd-Allaah ibn ‘Abbaas, Ebu Hurejrah, Ebu Umaamah el-Baahili, ‘Aa'ishah Umm el-Mu'minin, ‘Ali ibn Ebi Taalib, Enes ibn Maalik, ‘Abd el-Rahmaan ibn Saabit dhe el-Ghaazi ibn Rabi'ah.”
Pastaj ai e pėrmendi kėtė nė Ighaathat el-Lahfaan, dhe kjo tregon se ato (veglat muzikore) janė haram.

Transmetohet se Naafi“ (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Ibn “Umer dėgjoi njė instrument fryrės dhe vendosi gishtat e tij nė veshė dhe u largua nga ajo rrugė. Ai mė tha, “ O Naafi“, a dėgjon diēka?“, unė i thash “Jo.“ , kėshtu ai largoi gishtat nga veshėt e tij dhe mė tha: “ Isha me tė Dėguarin e All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) dhe ai dėgji diēka ngjashėm me kėtė, edhe ai (Alejhi Selam) veproi kėshtu.“”
[Sahih, Ebu Davud]

Disa persona tė parėndishėm kanė thėnė se ky hadith nuk dėshmon se veglat muzikore janė haram, sepse po tė ishte kėshtu, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) do t“a urdhėronte Omerin (All-llahu e mėshiroftė) t“i vendosė gishtat e tij nė veshė (t“i mbyllė veshėt), dhe poashtu Omeri (All-llahu e mėshiroftė) do t“a urdhėronte Naafi“- un tė vepronte ashtu!

Pėrgjigja nė kėtė ėshtė: Ai nuk ishte duke e dėgjuar atė, por ajo dėgjohej. Ka dallim nė mes tė dėgjimit dhe dėgjueshmėrisė. Sheikh el-Islam, Ibn Tejmijeh (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Sa i pėrket muzikės tė cilėn njeriu nuk ka pėr qėllim t“a dėgjojė, kėtu nuk ka ndalesė apo fajėsi, duke u bazuar nė konsesusin (mendimin unanim) e dijetarėve. Duke pasur parasysh se, fajėsimi apo shpėrblimi ndėrlidhet me dėgjimin, e jo me dėgjueshmėrinė. Ai i cili dėgjon Kur“anin, do tė shpėblehet pėr tė, derisa ai i cili e ndien (dėgjon zėrin e leximit tė Kur“anit) pa e pasur pėr qėllim apo pa dashur tė dėgjojė atė (Kur“anin), nuk do tė shpėrblehet pėr kėtė, pasi qė veprat gjykohen sipas nijetit (qėllimit). E njejta vlenė edhe pėr instrumentet muzikore, tė cilat janė tė ndaluara: nė qoftė se njeriu dėgjon (ndien tingujt e tyre sh.p.) ato, pa pasur qėllim tė veproj ashtu, kjo nuk prishė punė (sh.p. nuk konsiderohet si e ndaluar)."
[el-Mexhmu“, 10/78]

Ibn Kudameh el-Mekdisi (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Dėgjues ėshtė ai i cili pretendon tė dėgjojė, e qė nuk ishte rasti me Ibn Omerin (All-llahu e mėshiroftė); ajo qė ndodhi nė rastin e tij ishte dėgjim (sh.p. pa pretendim pėr tė dėgjuar). I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) kishte nevojė qė tė dijė momentin kur tė mos dėgjohej zėri (i muzikės) pasi qė ishte larguar nga ajo rrugė dhe i kishte mbyllur veshėt. Andaj, ai (Alejhi Selam) nuk dėshironte tė kthehej nė atė rrugė apo t“i largojė gishtat nga veshėt, prandaj e lejoi Omerin tė vazhdojė tė dėgjojė atė zė, pasi qė njė veprim i kėtillė ishte i nevojshėm."
[el-Mughni, 10/173

ebu Hamza
06-08-05, 21:35
El-Kasim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Kėnga ėshtė pjesė e gėnjeshtrės. El-Hasan (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: Nė qoftė se muzika ėshtė e involvuar (sh.p. ka muzikė) nė ftesėn e darkės (waleemah), mos e pranoni ftesėn.”
[el-Xhami, nga el-Kajrawani, f.262-263]

Sheikh el-Islam Ibn Tejmijeh (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Mendimi i katėr Imamėve ėshtė se, ēdo lloj i instrumenteve muzikore ėshtė haram.. Ėshtė transmetuar nė Sahih el Buhari, si edhe nė hadithe tė tjera se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė se do tė ketė nga Ummeti i tij prej njerėzve, tė cilėt do t“a lejojnė zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe instrumentet muzikore, dhe ka thėnė se ata do tė shėndrrohen nė majmunė dhe derra... Asnjė nga pasuesit e Imamėve nuk ka cekur apo pėrmendur ndonjė mosmarrėveshje sa i pėrket ēėshtjes sė muzikės."
[el-Mexhmu“, 11/576]

El-Albani (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Katėr Medh-hebet janė tė pajtimit se tė gjitha instrumentet muzikore janė haram."
[el-Sahihah, 1/145]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Medh-hebi i Ebu Hanifes ėshtė mė i rrepti nė kėtė ēėshtje dhe komentet e tij janė ndėr mė tė ashpėrtat. Pasuesit e tij, deklaruan qartė se dėgjimi i tė gjitha instrumenteve muzikore ėshtė haram, sikurse janė fluta dhe daullet, e edhe (tingujt e) rrahjes sė shkopit. Ata deklaruan se kjo ėshtė mėkat me tė cilin tregohet se ai person ėshtė fasik ( rebel keqbėrės) dėshmia e tė cilit duhet refuzuar (nuk pranohet). Ata shkuan edhe mė tutje dhe thanė se dėgjuarja e muzikės ėshtė fisk (rebelim, keqbėrje) dhe kėnaqėsia me tė (me dėgjimin e saj) ėshtė kufr (mosbesim). Kėto janė fjalėt e tyre. Ata transmetuan duke u bazuar nė njė hadith, i cili nuk mund t“i pėrshkruhet tė Dėrguarit (Alejhi Selam). Ata thanė: " ai duhet tė pėrpiqet tė mos dėgjojė atė, nėse kalon pranė saj apo ajo (muzika) ėshtė nė afėrsi tė tij." Ebu Jusufi ka thėnė, nė lidhje me shtėpinė nga e cila mund tė dėgjohen instrumentet muzikore: " Hyni pa lejen e tyre, sepse ndalimi i veprave tė kėqija ėshtė obligative, dhe nė qoftė se nuk do tė ishte e lejuar hyrja pa leje, njerėzit nuk do tė ishin nė gjendje tė kryejnė obligimin e tyre (urdhėrimin nė tė mirė dhe ndalimin nga e keqja)."
[Ighaathat al-Lahfaan, 1/425]

Imam Maliku (All-llahu e mėshiroftė) ėshtė pyetur nė lidhje me lozjen e daulleve apo tė flutės, nė qoftė se ndodhė qė njeriu tė dėgjojė tingujt e tyre dhe kėnaqet me dėgjimin e tyre, duke ecur apo duke qenė ulur. Ai tha:

" Duhet tė ngritet (sh.p. prej atij vendi) nė qoftė se vėrenė se ėshtė duke u kėnaqur me dėgjimin e saj duke ecur apo duke qenė ulur."

Ai tha:

" Ai duhet tė ngritet nė qoftė se vėrenė se kėnaqet me dėgjimin e saj, pėrveēse nėse ėshtė ulur pėr ndonjė nevojė, apo nuk ėshtė nė gjendje tė ngritet. Nė qoftė se ėshtė nė rrugė (udhėtim), ai duhet ose tė kthehet ose tė vazhdojė udhėtimin."
[el-Xhami' nga el-Kajrawaani, 262]

Ai (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Njerėzit e vetėm, tė cilėt veprojnė kėshtu, sipas vėshtrimit tonė, janė fasikėt."
[Tefsir el-Kurtubi, 14/55]

Ibn ‘Abd el-Barr (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

" Nga llojet e fitimit, tė cilat janė haram sipas konsensit (mendimit unanim) tė dijetarėve janė ribaja (kamata), pagesa e prostitutes (lavires), ēdo gjė e ndaluar, rryshfeti, pagesa pėr tė qajturit pėr tė vdekurit dhe kėndimi, pagesa e treguesve tė fatit dhe atyre qė pohojnė se e dijnė tė fshehtėn dhe astrologėt, pagesa pėr lozjen e flutės, dhe ēdo lloj i kumarit (lojės sė fatit)."
[el-Kaafi]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė, duke shpjeguar vėshtrimin e Imam Shafiut:

“ Pasuesit e tij, tė cilėt njohin medh-hebin e tij (vėshtrimin e tij), kanė thėnė se kjo ėshtė haram dhe i kanė denoncuar ata tė cilėt kanė thėnė se ai e ka lejuar atė."
[Ighaathat al-Lahfaan, 1/425]

Autori i Kifaajat el-Ekber, i cili ishte nga Sha“fitė, numėronte instrumentet muzikore si munker (tė liga), dhe ai i cili ėshtė prezent (aty ku lozen ato) duhet t“i denoncojė ato. Ai nuk mund tė arsyetohet me faktin se ka pasur dijetarė tė kėqinjė, sepse e kanė korruptuar Sheriatin, apo fakirė tė ligė – duke kuptuar kėtu Sufitė, sepse ata e quajnė veten fukara“ apo fakirė – sepse ata janė injorantė dhe pasojnė secilin i cili bėn zhurmė; ata nuk janė tė udhėzuar nga drita e diturisė; mė parė, mund tė themi se ata janė tė shtyer nga pothuajse ēdo (fryrje e) erė(s).
[Kifaajat el-Ekber, 2/128]

Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Sa i pėrket mendimit tė Imam Ahmedit, i biri i tij “Abd-Allah ka thėnė: “ E kam pyetur babain tim rreth kėndimit (kėngės). Ai tha: “Kėnga shkakton rritjen e hipokrizisė nė zemėr; Unė nuk e pėlqej atė.“ Pastaj i pėrmendi fjalėt e Malikut: “Keqbėrėsit (fasikėt) nė mesin tonė e bėjnė atė.“”
[Ighaathat al-Lahfaan]

Ibn Kudameh, hulumtues i medh-hebit Hanbeli (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Tri lloje tė instrumenteve muzikore janė haram. Kėto janė kordoni (sh.p. veglat muzikore me tela) dhe tė gjitha llojet e flautės dhe tė llautės, daullet dhe rabaab (instrument me tela), e kėshtu me rradhė. Kushdo qė instiston nė dėgjimin e tyre, dėshmija e tyre duhet rrefuzuar.”
[el-Mughni, 10/173]

Ai (All-llahu e mėshiroftė) poashtu tha:

“ Nė qoftė se njeriu ftohet nė njeriu ftohet nė ndonjė tubim, nė tė cilin ka diēka tė kundėrshtueshme, siē ėshtė vena dhe instrumentet muzikore, dhe ai ka mundėsi t“i denoncojė ato, atėherė le tė prezentojė dhe tė shprehet kundėr tyre, sepse nė kėtė rast ai i kombinon dy obligime. Nėse nuk ka mundėsi tė veprojė kėshtu, atėherė le tė mos prezentojė."
[el-Kaafi, 3/118]

El-Tabari (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Dijetarėt e tė gjitha vendeve janė tė pajtimit se kėndimi ėshtė mekruh dhe se duhet penguar. Edhepse Ibrahim ibn Sa“d dhe Ubejd-Allah el-“Enbari dalluan nga shumica, (duhet tė ceket se) i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ Bashkangjituni shumicės.” Dhe kushdo qė vdes duke u dalluar nga shumica, vdes xhahil."
[Tefsir el-Kurtubi, 14/56]

Nė gjeneratat e hershme, fjala “mekruh“ ėshtė pėrdorur pėr tė cekur haramin, pastaj morri kuptimin “e papėlqyer“. Mirėpo, kjo duhet kuptuar si haram, sepse ai (el-Tabariu) ka thėnė “duhet penguar” dhe asgjė nuk largohet, pos haramit; dhe pasi qė nė dy hadithet e cekura, muzika ėshtė denoncuar me fjalė tė ashpėra. El-Kurtubiu (All-llahu e mėshiroftė) ėshtė njė prej atyre qė kanė transmetuar kėtė hadith, pastaj ka thėnė:

“ Ebu“l Faraxh dhe el-Kaffaal, kanė thėnė: “Dėshmija e kėngėtarit dhe vallėzuesit nuk duhet pranuar.” Unė them: nėse ėshtė vėrtetuar se kjo ēėshtje nuk ėshtė e lejuar, atėherė pranimi i pagesės pėr tė, poashtu nuk lejohet.”

Sheikh el-Fawzaan (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Atė qė Ibrahim ibn Sa“d dhe Ubejd-Allah el-“Enbari kanė thėnė rreth kėndimit, nuk ėshtė sikurse mėnyra e kėndimit tė kohės sonė, andaj ata asnjėherė nuk do t“a lejonin kėtė lloj tė kėndimit, qė ėshtė shtyerje nė imoralitet dhe nė humbje tė turpit."
[el-I“laam]

Ibn Tejmijeh (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Nuk ėshtė e lejuar bėrja e instrumenteve muzikore.”
[el-Mexhmu“, 22/140]

Ai poashtu tha:

“ Duke u bazuar nė shumicėn e fukahave, lejohet shkatėrrimi i instrumenteve muzikore, siē ėshtė tanburi ( instrument me tela, i ngjashėm me mandolinėn). Ky ėshtė mendim i Malikut, dhe ėshtė mendimi mė i fortė nga dy mendimet, tė transmetuara nga Ahmedi.”
[el-Mexhmu“, 28/113]

Dhe ai tha:

" Ibn el-Mundhir ka cekur se dijetarėt janė tė pajtimit se nuk ėshtė e lejuar tė paguhen njerėzit pėr tė vajtuar dhe kėnduar… konsensi i tė gjithė dijetarėve, vėshtrimet e tė cilėve i cekėm mė sipėr, ėshtė se vajtimi dhe kėndimi nuk janė tė lejuara. El-Shu“bi, el-Nekha“i dhe Maliku i cilėsuan si mekruh (d.m.th. haram). Ebu Thawr, el-Nu“maan – Ebu Hanife (All-llahu e mėshiroftė)- dhe Jakubi dhe Muhammedi, dy nxėnėsit e Ebu Hanifes kanė thėnė: “ Nuk ėshtė e lejuar kurrėfarė pagese pėr kėndim dhe vajtim. Ky ėshtė vėshtrimi (mendimi) ynė". Dhe ai tha: “Instrumentet muzikore janė verė e shpirtit, dhe ajo se ēka i shkakton ajo shpirtit ėshtė mė e keqe se ajo qė shkaktojnė pijet dehėse.”
[Mexhmu“ el-Fetawa, 10/417]

Ibn Ebi Shejbah (All-llahu e mėshiroftė) transmeton se, njė njeri theu (shkatėrroi) mandolinėn e njė njeriu, dhe ky i fundit e paraqiti rastin tek Shurejhu. Mirėpo, Shurejhu nuk i pėercaktoi atij kurrėfarė dėmshpėblimi- d.m.th. ai nuk e obligoi personin e parė qė tė paguaj dėmin e mandolinės, sepse ajo ishte haram dhe kėshtu e pa vlerė.
[el-Musannaf, 5/395]

El-Baghawi (All-llahu e mėshiroftė) deklaroi nė njė fetwa se shitja e ēdo lloji tė instrumenteve muzikore, siē janė mandolinat, flautat, etj. Pastaj, ai tha:

“ Nė qoftė se fotografitė janė shlyer dhe instrumentet muzikore janė vjetruar, atėherė lejohet shitja e pjesėve tė tyre, wofshin ato nga argjendi, hekuri, druri apo diē tjetėr.”
[Sharh el-Sunnah, 8/28]

Njė pėrjashtim i pėrshtatshėm Pėrjashtim nga tė pėrmendurit e mėsipėrm ėshtė defi- pa kurrėfarė unazash (d.m.th., daulle e dorės e cila duket si tamburinė, mirėpo pa rraketake tė ēfarėdo lloji)- kur ato pėrdoren nga gratė nė Festa dhe martesa. Kjo ėshtė cekur nė transmetime Sahih.
Sheikh el-Islam (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė:

“ Mirėpo, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka lejuar disa lloje tė instrumenteve muzikore, nė darsma dhe tė ngjashme, dhe ai (Alejhi Selam) ua lejoi grave t“i bien defit nė martesa dhe raste tjera festive. Mirėpo, burrat nė kohėn e tij nuk i binin defit apo duartrokitnin. Ėshtė transmetuar nė Sahih se, ai (Alejhi Selam) ka thėnė: “Duartrokitja ėshtė pėr gra, ndėrsa tesbihėt (tė thėnurit SubhanAll-llah) ėshtė pėr burrat.” Dhe ai mallkoi gratė qė i emitojnė burrat dhe burrat qė emitojnė gratė. Sepse kėndimi dhe lozja e defit janė gjėra qė bėhen nga gratė, Selefėt i quanin ata burra tė cilėt vepronin kėshtu “mukhannath“ (mashkull i femėrizuar), ndėrsa kėgėtarėt meshkuj, i quanin “femėrorė“- dhe sa ka prej tyre tani !!! Ėshtė e njohur se Selefėt e kanė thėnė kėtė.

I ngjashėm ėshtė edhe hadithi i Aishes (All-llahu e mėshiroftė), kur i erdhi babai (All-llahu e mėshiroftė) pėr vizitė nė kohė tė festės, dhe aty ishin dy vajza tė reja me tė, tė cilat kėndonin vargjet tė cilat ensarėt i kėnduan nė ditėn e Bu“aathės. Ebu Bekri (All-llahu e mėshiroftė) tha:

” Instrumentet muzikore tė Shejtanit nė shtėpinė e tė Dėrguarit tė All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) !”
I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ishte kthyer kah muri – andaj disa dijetarė kanė thėnė se Ebu Bekri (All-llahu e mėshiroftė) asnjėherė nuk do tė kritikonte dikė nė prani tė tė Dėrguarit (Alejhi Selam), mirėpo ai mendoi se i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) nuk ia kishte vėnė mendjen se ēka po ndodhte. Dhe All-llahu (Subhanehu ve Teala) e di mė sė miri. Ai (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

„ Leri, O Ebu Bekr, sepse ēdo popull ka festėn e vet, dhe kjo ėshtė festa jonė, e popullit tė Islamit.“

Ky hadith tregon se, nuk ishte shprehi e tė Dėrguarit (Salallahu Alejhi ve Selem) dhe Sahabėve qė tė mblidhen dhe tė dėgjojnė kėngė, andaj Ebu Bekri e quajti kėtė „instrumentet muzikore tė Shejtanit“. Dhe i Dėrguari (Alejhi Selam) e aprovoi kėtė apelim, ku tha “Leri, sepse ēdo popull ka festėn e vet dhe kjo ėshtė festa jonė.” Kjo tregon se arsyeja e lejimit ishte sepse ishte koha e festės, ndėrsa ndalimi mbeti nė fuqi kohėve tjera jashtė festave, duke pasur parasysh edhe rastet e martesave, tė pėmendura nė hadithet tjera.

Sheikh el-Albani e shpjegoi kėtė nė librin e tij tė ēmuar “Tahrim Alaat el-Tarab” (Ndalimi i Instrumenteve Muzikore). I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) lejoi ato dy vajzat tė kėndojnė pėr festė, sikurse transmetohet nė hadithin: “Ashtu qė mushrikėt tė shohin se nė fenė tonė ka vend pėr relaksim.” Nuk tregohet askund nė hadith se i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ishte duke i dėgjuar ato (sh.p. duke kėnduar). Urdhėresat dhe ndalimet kanė tė bėjnė me dėgjimin (sh.p. e qėllimtė dhe me kėnaqėsi), e jo me dėgjimin, mu ashtu si ėshtė rasti me shikimin, rregullat kanė tė bėjnė me shikimin e qėllimtė dhe jo me atė tė rastit. Poashtu, duhet ta kemi tė qartė se kjo ėshtė vetėm pėr fem

Dilaver
07-08-05, 20:08
Islam, i paske dhėn zor bukur fort, nė shkrimet tua shpesh pėrdor shum shprehje vullgare ofenduese si dhe me njė ironi e me elemente ekstreme si p. sh. bidatxhi, prej mė te poshterve, hanefi, shiit, qafir etj.
Bėn leqe me tė madhe kur pergjigjet vijnė me anė tė ajeteve Kur’anore apo aty nuk pergjigje fare, ose nese pergjigje e thua ate qka nuk asht, sillu e pshtillu rreth Haditheve e kudo qė perdoret ajeti Kur’anor largohe duke u mbeshtet menjihrė nė Hadith e harron se ajetet Kur’anore Zoti ja ka shpall Muhamedit dhe ma teper i jep rėndesi Hadithit se vet Kur’anit edhe pse Hadithi ėshtė vetėm komentues i Kur’anit.

Qe ta heki ketė merak tė shprehjeve tua vullagre dhe pyetjet qė po i parashtron shpesh herė, bile edhe njiherė pėrpara tė kam pas treguar se; nuk jam musliman as arab, as i poshtėr, as shitt, as bidatxhi as qafir por jam SHQIPTAR.

Tani do te perpiqem edhe njiherė tė them ne pika te shkurta se muzika dhe kėnga nuk jan tė ndaluara as haram, ne Kur’an nuk ėshtė e ndaluar qka do te thot se Zoti nuk e ka ndaluar, tani shtrohet pyetja a thua e ka ndaluar edhe profeti Muhamed, edhe per kete do tė jap pergjigje.

Ky kapitull ku jemi duke debatuar titullohet MESIME NGA KURANI, pra nė rend tė parė ka te bėj me mesime nga Kur’ani, e pastaj ne rend te dytė vjen Hadithi.
Pasi qe me Kur’an u vertetua se nuk ka ndales, as haram as verejtje as nuk permendet muzika e kėnga do tė thot se nuk ėshtė e ndaluar, sipas Kur’anit.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::
Kerkund ne keto ajete nuk permendet muzika apo kėnga, as ndalesa per keto dyja.

All-llahu nuk ka qen i padijshėm e kur e ka shpall Kur,anin t’i ken munguar shprehjet e fjalėt.

All-llahut nuk i kan munguar shprehjet, Ai nuk ka harruar as nuk harron, nuk ja ka pas friken dikujt, qe te fus nė listen e gjerave tė ndaluara muziken dhe kėngėn.

Kur'an syre Merjem
64. Ne (engjėnt, thotė Xhibrili) nuk zbresim (nuk vijmė) vetėm me urdhėrin e Zotit tėnd. Vetėm Atij i takon e tėrė ēėshtja e tashme e ardhme dhe mes tyre, e Zoti yt nuk ėshtė qė harron.


Kur'an syre Lukman
27. Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur deti t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaroni fjalėt e All-llahut (do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekulitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

Pra ky ajet Kur,anor na verteton se All-llahu ka dijt se qka ėshtė muzika dhe kėnga, edhe emrat ua ka dijt qe te dyjave, e sikur tė kishte pa te arsyeshme ai do tė kishte fut ne listen e gjerave te ndaluara.

Gjerat e ndaluar ne islam paraqiten shum qartė pa rrotulla por ne menyr tė drejtperdrejt ne gjuhen arabe, e shtrohet pyetja a nuk paska pas emer muzika e kėnga ne gjuhen arabe?

Kur'an syre Zumer
28. Duke qenė Kur’an arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar.

Kur'an syre Nahl
114. E ju (besimtarė), hani, pra. nga tė mirat qė ua dha All-llahu, tė lejuara e tė pastra, jimi mirėnjohės pėr dhuntitė e All-llahut, nėse jeni tė sinqertė nė adhurim vetėm mdaj Tij.
115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė theret jo nė emėr tė All-llahut. E kush detyrohet (t’i hajė) duke mos qenė dhunues dhe duke mos e teruar (nėngrėnie), All-llahu fal dhe ėshtė mėshirues.
116. Mos i thoni asaj rrenės sė gjuhve tuaja: “Kjo ėshtė hallall e kjo ėshtė haram” e tė shpifni ndaj All-llahut rrenėn. Vėrtet, ata qė shpifin rrenėn ndaj All-llahut , nuk kanė shpėtim.

Kur'an syre En’am
145. Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.

150. Thuaj: “Sillni dėshmitarėt, tė cilėt dėshmojnė se All-llahu ndaloi (bėri haram) ato ( qė i ndalonin vetė). Nėseda tė dėshmojnė rrejshėm, ti mos dėshmo bashkė me ta dhe mos shko pas dėshirave tė atyre qė argmentet Tona i bėnė tė rremedhe pas atyre qė nuk besojnė jetėn e qė largohen prej Zotit tė tyre (adhurojnė tjetėr).
151. Thuaj: “Ejani t’ju lexojė atė qė me tė vėrtetė ju ndaloi Zoti juaj: tė mos i shoqėroni Atij asnjė send, tė silleni mirė me prindėrit, tė mos i mbytni fėmijėt tuaj pėr shkak tė varfėrisė, sepse Ne u ushqejmė juve dhe ata, tė mos u afroheni mėkateve tė hapta apo tė fshehta, mos e mbtni njeriun sepse mbytjen e tij e ndaloi All-llahu, pėrpos kur ėshtė me vend. Kėto janė porositė e Tij, kėshtu tė mendoni thellė.
152. Mos iu afronu pasurisė sė jetimit derisa ai tė arrijė pjekurinė, (mund t’i afroheni) vetėm nė mėnyrė mė tė mirė, zbatoni me drejtėsi masėn dhe peshojėn, Ne nuk ngarkojmė asnjė njeri pėrtej mundėsive tė tij. Kur tė flitni (tė dėshmoni), duhet tė jeni tė drejtė edhe ėshtė ēėshtja pėr (kundėr) tė afėrmit, dhe zotimin e dhėnė All-llahut plotėsonie. Kėto janė me ēka Ai ju porositė kėshtu qė tė pėrkujtoni.

Kur'an syre A'raf
32. Thuaj: “Kush i ndaloi bukuritė dhe ushqimet e mira qė All-llahu i krijoi pėr robtė e vet?” Thuaj: “Ato janė nė kėtė botėpėr ata qė besuan, e nė ditėn e kijametitjanė tė posaqme pėr ta. Kėshtu i sqaron argumentet njė populli qė kupton.

Kur’an Nisa
22. Mos u martoni me ato gra me tė cilat qenė tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para islamizmit) pse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar.
23. U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnėat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjeėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s’ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh.
24. (Nuk u lejohet tė martoheni) Edhe me gra tė martuara (qė kanė burrat e nuk janė tė lėshuara), pėrveē atyre qė i keni futur nė pushtetin tuaj (robėreshat e lufrtės). (Ky ėshtė) obligim mbi ju nga All-llahu. U janė lejuar, pos kėtyre (qė u pėrmendėn), tė tjerat qė t’i merrni me pasurinė tuaj (me niqah) duke pasur pėr qėllim bashkėshorėsi e jo prostitucion (kurvėni). Epėr atė qė pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė), jepnu shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim. E nuk ka pengesė pėr ju, pas pėrcaktimit (te niqahut), nė atė qė ju pėlqeni mes vete. All-llahu ėshtė i gjithėdijshėm, i urti.

Nder bukuritė apo mrekullit qe krijoi All-llahu bėn pjesė edhe muzika. (mendim imi)

Kur,ani ėshtė libri hadithi, syneti mė i mirė dhe mė i persosur. All-llahu i ka ftuar besimtaret tė ndjekin vetėm hadithin e Tij-Kur,anin, poashtu edhe i Deleguari i Tij Muhamedi.


I deleguari Muhamed ka jetuar dhe qeverisur vetėm nė bazė te Kur’anit. Ka predikuar dhe dhe ndjekur vetėm Kur’anin
Askush nuk mund tė ndaloj ate qka Allahu nuk e ka ndaluar duke perfshi ketu edhe Muhamedin.

Kur profeti Muhamed njėherė ka bėrė ndales tė cilen All-llahu e ka lejuar, All-llahu publikisht ia ka terhjek verejtjen qe t’ua perkujtoj besimtarve qe VETEM All-llahu mund tė bėj ndalesa.

Kur'an syre Tahrim
1.O ti pejgamber (o ti, qė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoni? A kėrkon me tė pajtim e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::


Dilaver

Dilaver
07-08-05, 20:27
Tė shkojmė tani sipas Hadithit qe po ke aq shum deshir me lanė Kur’anin e me ja mbajt krahun Hadithit.

Nė njė hadith qė e transmeton Ebu Sei’d el-Hudriu, qė pėrfshihet nė “Sahihun” e Muslimit thot : “Mos shkruani nga unė asgjė pėrveē Kur’anit. Kush ka shkruar nga unė diēka pėrveq Kur’anit, le ta fshijė atė. Transmetoni nga unė (gojarisht), sepse pėr kėtė nuk ka gjynah. Dhe kush mė shpif mua duke mė bėrė gėnjeshtarė (kush thotė diēka kinse unė e kam thėnė), ai do ta gjejė vendin e vet nė Xhehennem”

Komentimi i ketij hadithi; me kėtė Hadhith Profeti ka pasė pėr qėllim tė tregojė se Kur’ani ėshtė Fjala e All-llahut xh.sh. dhe pėr nga fuqia qė ka, asgjė nuk mund tė krahasohet me tė, prandaj as fjalėt e tij.

Ne jemi deshmitar tė perditshėm tė ngjarjeve ne ketė botė, zakonisht mbrėmjeve ulem pran aparatit televiziv (ata qe nuk e kan te ndaluar) dhe shiqojmė nė mes tjerash lajmet vendore e botėrore, del njė lexues/e i/e lajmeve, por gjithmon me njė letėr perpara qysh ja kan shkruar redaktoret, pra edhe Profeti Muhamed ka qen vetėm njė lexues i lajmeve tė cilat ja ka shpall Zoti (kryeredaktori) nėpermjet redaktorit, por edhe e ka ngarkuar qe tė komentoj ato lajme, pra tė jap spjegime tė hollsishme nė lidhje me ato qka janė shpallur ne Kur’an, per ata qe nuk i kan kuptuar dhe kurrsesi nuk i ka dhėnė ingerenca qe tė jep lajme si don vet, gjė tė cilėn kurr nuk e ka bėrė Muhamedi.

Nė njė hadith tjeter Muhammedi a.s. nė bisedė me Mu’adh ibn Xhebelin, me rastin e emėrimit tė tij pėr kadi - guvernator nė Jemen. Me kėtė rast Pejgamberi i All-llahut e ka pyetur Mu’adh ibn Xhebelin:
- Nė bazė tė ēkafit do tė gjykosh?
- Nė bazė tė Librit tė All-llahut! - u pėrgjigj Mu’adhi.
- E nėse aty nuk e gjenė?- pyeti sėrish Muhammedi a.s.
- Nė bazė tė Sunnetit tė Pejgamberit tė All-llahut! - tha Mu’adhi.
- E nėse as aty nuk e gjenė! - pyeti Pejgamberi a.s.
- Atėherė do tė pėrpiqem ta formoj gjykimin (mendimin) tim personal - tha Muadhi

Nė mesin e dijetarve dhe besimtarve mė tė shquar te tė gjitha kohrave patjeter se vend kyē zėn Ebu Hanife, ku nė literatur tė shumtė nė tė cilen kemi ēasje, mednimin e tij e konsiderojnė si njė nder mendimet mė tė mprehta, mė te sakta e mė tė drejta por edhe mė te besueshme si mendim juridik superior nė krahasim me juristet e atėhershėm. Interpretimin e vet per tė drjetėn ai kurr nuk e ka konsideruar fjalė tė fundit tė shkencės, e as dogmė.
Tani ndoshta dikush mendon se do ia mbaj krahun ketij dijetari, por jo do tė shofim mė poshtė.
Ebu Hanife thotė: Njohuria jonė ėshtė vetėm njė mendim; kjo ėshtė mė e mira qė kemi mundur tė arrijmė: kush ėshtė nė gjendje te arrij deri tė ndonjė mendim apo perfundim tjeter, ka te drejtė ne mendimin e tij, sikur qė edhe ne kemi tė drejtė nė mendimin tonė. burimi; Ebu Zehre, Muhammed, Ebu Hanife - hajatuhu ve asruhu, arauhu ve fikhuhu, 1976. (Kajro)

Hadithi refuzohet nėse ėshtė nė kundėrshtim me shkronjėn e Kur’anit (edh-dhahiru), ose me kuptimin e pėrgjithshėm tė njė fjale tė tij (‘umūmu-l-Kur’an). Kėtė Ebu Hanife e konfirmon me fjalėt e Muhammedit a.s. se: “Hadithi duhet domosdo tė pajtohet me Kur’anin, e nėse e kundėrshton Kur’anin, ai nuk ėshtė prej meje”.


Ebu Hanife njėherė e vėrejti Ebu Jusufin duke shkruar ēdo gjė qė e thoshte ky, dhe i tha: “Ndalu!... Unė sot kam njė mendim, e nesėr mund tė kem mendim tjetėr. Ajo qė do ta mendoj nesėr mund tė dallohet nga ajo pasnesėr.” (sepse e ka thėne njeriu e jo Zoti)

Hadithi pėr shkak tė kompilimit tė vonshėm (200 vjet pas vdekjes se Muhamedit), shpesh ėshtė objekt i diskutimeve tė mėdha kontraverse qė edhe sot e kėsaj dite vazhdojnė me vrull herė mė tė madh e herė mė tė vogėl. Problemi pra, nuk ėshtė nė vetė esencėn e Hadithit, por nė besnikėrinė, autenticitetin e tij (Hadithit).

Armiqėsitė, mospajtimet, karrierizmi, ferkimet e shumta ideologjike partiake etj nė rend tė parė nė mes tė Aliut (Fatimes) dhe Ebu Bekrit, Aliut e Osmanit, Aliut e Muaviut, pastaj Abdull-llah ibn Zubejrit dhe Abdulmelikut, ndėrmjet Emevitėve dhe Abasitėve e kėshtu me radhė, ne pergjithėsi edhe dita e sotme e kan lėnė me njė zbehtėsi tė madhe ddhe klimen e pershtatshme pėr paraqitjen e haditheve tė apokrifizuara.

Ibnul-Kajjimi regjistron ndodhi tė shumta te ferkimeve tė dijetarve islam. Njė prej atyre ėshtė edhe rasti kur Aliu dhe Zejdi e gjykuan njė rast, e nė ndėrkohė Umeri u pyet nga njė njeri, se a kanė gjykuar drejt ata?, kurse Umeri u pėrgjigj: “Sikur tė kisha qenė gjyqtar, unė do tė gjykoja ndryshe”.

Nė shtrembėrimin e Hadithit ka ndikuar edhe rivaliteti ndėrmjet disa popujve, si arabėt - joarabėt, tė bardhėt - tė zitė, tė cilėt i theksonin pėrparėsitė e veta (nacionale, etnike, fisnore e territoriale) dhe ato i konfirmonin me hadithe tė trilluara.

Motive dhe rast jo mė tė vogėl kanė ofruar edhe kundėrshtimet ndėrmjet apologjetėve dhe juristėve islamė, filozofėve e mendimtarėve tė tjerė. Disa ithtarė nga kėta, prej fushės intelektuale e shkencore kaluan nė perfiditet, kėshtu qė kanė trilluar Hadithe qė t’i pėrforcojnė pikėpamjet e tyre.

Kėsaj situate tė ndėrlikuar i ndihmuan edhe disa njerėz, qė nga motivet fisnike trilluan hadithe (tergib ve terhib), si pėr shembull, kanė theksuar vlerėn e njė kaptine ose ajeti tė Kur’anit nė krahasim me tjetrin, duke e cekur aty edhe numrin e “sevapeve” tė fituara e tė tjera. Kėtė e kanė bėrė mė sė shumti me qėllim qė t’i nxisin njerėzit nė kryerjen e disa veprave tė caktuara apo nė abstenimin nga disa tė tjera.


Tani tė terhjekim njė paralele aty ku e potencova mė lartė pėr Ebu Hanifen.

El-Buhariu, nė veprėn e vet “Et-Tarih-ul-evsat” pohon se Ebu Hanifeja e ka shkatėrruar fenė pjesė-pjesė, dhe nuk i ka pranuar transmetimet e tij.

Pra ai qe shkatrron fenė qka e pret?

Kater shkollat juridike islame; hanefite, malikite, shafi’ite e hanbelite (dhahirite - hanbelite) qfar luftash zhvillojnė ne mes vete duke kryer masakra!

Nė shekullin V-VI H./11-12, mosmarrėveshjet midis hanbelitėve dhe shafi’itėve kanė kulmuar me luftėra tė pėrgjakshme rrugėve tė Bagdadit, kurse hanefitėt i kanė masakruar shafi’itėt nė Isfahan.
!!!!

Shtrohet pyetja pse?

Vehabistet nė vitin 1803 pushtuan Meken e ne vitin 1804 Medinen duke shkatrruar e duke bėrė krime e masakra ndaj vellezėrve musliman me pretekst se gjoja paskan devijuar nga rruga e drejtė, sikur tė luftonin me shkie e ma zi!

Sot marrėdhėniet ndėrmjet shkollave juridike dhe tarikateve apo shkollave filozofike-dogmatike janė mė tė qeta, me mospajtime e pezmatime tė theksuara, duke synuar ne formime tė rrymave tė reja.

Njerzit kan mbet tė hutuar nuk dijnė kujt t’i besojnė, cili e thot tė verteten, kush ka devijuar, kur jemi deshmitar te kundershtimeve te theksuara jo vetėm tani por prej lindjes se besimit Islam.Tani nese analizojmė keto dy Hadithe qe sa po sillen si argumentet mė tė forta se gjoja muzika qenka e ndaluar dhe haram!
.................................................. .................................................. .................................
hadithin sahi (tė vėrtetė), ku Pejgameri alejhi selam, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).
Ē'do tė thotė "el-meazif"?
Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.
.................................................. .................................................. ..................................
Lejohet vetėm defi (daireja) qė t'a pėrdorin vetėm gratė nė festa apo gezime, gje e cila argumentohet me dy hadithe tė sakta se Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) shkoi tek Pejgamberi a.s., e Pejgamberi a.s. ishte nė shtepi te Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) dhe aty gjeti dy vajza te reja qe luajshin me def para Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė). Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) i qortoi vajzat dhe iu tha: "Fyejt e shejtanit tek Pejgamberi a.s.?!! Pejgamberi a.s. tha: "O Ebu beker, leri se kėto ditė janė ditė feste". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Buhari dhe muslimi).
.................................................. .................................................. .....................................
Tani unė kisha per tė thėnė OK si po shkruan Hadith i saktė qenka por komentimi nuk ėshtė i saktė.

A dijti Muhamedi me ndalu ngrėnjen e mishit tė egersirave mishngrėnese, pra dul e tha ndalohen edhe pse nuk ėshtė e dnaluar me Kur’an.

Pastaj a nuk e ndaloi Muhamedi ngrenjen e Gomarit

A nuk dul Muhamedi me flori ne njė dorė e me mendafsh ne tjetren dhe tha keto jan te ndaluara per mashkuj e jo per femra.

A nuk paska dijt Muhamedi tė thot NDALOHEN TĖ GJITHA VEGLAT MUZIKORE, NDALOHET KĖNGA, NDALOHET GJDO LLOJ MUZIKE, po po ka dijt por nuk e ka bėrė ketė prandaj komentimi i ketyre Haditheve mund te jet nė kundershtim me Kur’anin, me vet me Hadithin e ne pergjithėsi komentim i dyshimtė.

Po vjen Ebu Bekri e po e meson Muhamedin thua se Ebu Bekrit ju paska shpall kur'ani e jo Muhamdit.

Tani edhe ne Kosov e ne Shqiperi (jan zyrtarizuar), si po shifet kan filluar te formohen institucione fetare paralele!

Zoti i krijoi qka ka ne ketė botė duke perfshi ketu edhe kafshėt, si edhe i ndau gjinitė femrore e mashkullore, por edhe kafshėt i pajisi me njė rend apo disiplinė tė gjitha kafshėt mashkujt pshurren nė kėmbė e femrat ulen kush mė pak e kush me shum, ndėrsa tani del njė dijetar e thot se burrat duhet tė pshurren si femrat, ec e besoj atij dijetari!


Asnjėherė nuk kam per qellim tė hedhi poshtė Hadithin sepse nuk kam aq dije, por krejt ato qe kam shkruar unė e them se nuk ėshtė ndaluar me fjalėn e Zotit as te Muhamedit Muzika e as kėnga por njerzit kan dorė aty, Hadithi ėshtė gjithqka qė Muhammedi ka folur, ka vepruar dhe ka pėlqyer. Me fjalė tė tjera, pėrmes Hadithit shprehet e tėrė jeta dhe veprimtaria e Profetit. Nga kjo shihet qartė se Kur’ani dhe Hadithi janė burimet themelore tė Isalmit.
Muhammedi, pėrveq qė ėshtė shpjegues i parė i Kur’anit, ai ka dhėnė edhe disa zgjidhje qė nuk gjenden nė Kur’an, por kėto zgjidhje mund tė kuptohen vetem atėherė kur ėshtė dashur tė shpjegohen ato qėshtje tė pėrgjithshme tė Kur’anit. Megjithatė kjo duhet tė kuptohet se Hadithi gjithnjė ėshtė nė lidhshmėri tė ngaushtė dhe tė plotė me Kur’anin.


Dilaver

PersonX
07-08-05, 21:48
Dilaver ne jena tut sjell Ajete Kuranore dhe hadithe te verteta nga Sahihul Buhari dhe Sahihul Muslim dhe keto askush nuk i kundershton perveq se nje njeri qe nuk sheh me shume se hunda e vet.Ne aspak nuk jena ka i komentojna ato qysh dojna ,por ato i kan komentu dijetar te medhej bre djal,dhe njeherit eshte komentatori me i madh i Buhariut,ibn Haxheri ,e ti mundohesh ti shtremberosh ato dhe i hedh posht,kush ta ka dhen kete te drejt ty a?

Pasi qe me Kur’an u vertetua se nuk ka ndales, as haram as verejtje as nuk permendet muzika e kėnga do tė thot se nuk ėshtė e ndaluar, sipas Kur’anit.

Dilaver pasi qe po thu se ne Kuran nuk eshte e permendur muzika dhe nuk ka ndales per muziken(edhe pse ka argumente dhe ajete Kuranore qe e ndalojn por ti nuk je ne gjendje te kuptosh per arsye se zemra yte eshte bere e fort si guri,bile edhe me e fort),ateher na trego ti neve keshtu: A eshte haram Droga? Nese thu PO ateher na sjell Ajet Kuranor qe Allahu e ka ndalu ate(drogen).

hasanmehmeti
07-08-05, 22:16
selamualejkum musliman

Vella i dashur Dilaveri

NE Kuranin nuk e marrim si po mendoni ju se vetem se qka eshte shkruar ne te dhe kuptohet nga logjika jone ateher e marrim tjeteren e lejmi .Kjo vella eshte sipas asaj qe ju po hudheni poshte fjalet e sahabeve ne lidhje me tefsirin e kuranit kur dihet qe Pejgamberi a.s e pergezoj Iben Abassin r.a me dije ne kete fushe .Ne e dime se Kurani deri diten e gjykimit nuk mund te dihen te fshehtat qe permban ai .Kete na e sqarojne ulemate .
Dijetaret jane me ixhama se tefsiri ne lidhje me ato ajete dhe hadithe dele se muzika dhe kendimi eshte haram perveq ne rastet kur dihet se per femrat eshte e lejuar defi pasi eshte e lejuar edhe ne kohen e Profetit a.s ne festene Bajramit .
Ndersa ju vellait sikur doni te beni ixhtihad perballe ketyre dijetareve te medhejne qe jane ne pajtime me kete mesele .
Une po peremndi disa prej atyre qe jane kane ne pajtim se kjo gje eshte haram .Ebu Bekri r.d , iben Umeri r.a ,Iben Abassi r.a Iben Mesud , Ebul Sehba,Hasan el Basri , El Seidi, Muxhahidi, Shejh Sa'd el-Din ibn Muhamed el-Kibbi,Ibn el-Kajjim,Iben tejmija,Ikrime (Allahu e Meshiroft),Iben Kethiri,El Kasim,Ibn Abd el-Berr,Ibn Kudame,El-Teberi ,Ibn Ebi Shejbe,El-Begaui,Shejh Albani,Ibrahim bin Mundhir el-Medeni,Ibn Xhevziu,Xhabiri,Mekhul,Amr ibn Shuajb , Ali ibn Bedhijne,Seid ibn Xhubejri, Uthejmini , bin bazi , feuzani e dijetare tjere vellait qe kane thene qe kjo mesele eshte se muzika eshte e ndaluar .
Pra te gjithe keta vella paskan gabu a , o vella nese e mbeshtet ndonje metheheb ateher te theme se dijetaret kryesor te ketyre methehevee e kan ndaluar si Ebu hanifeja , Imam Maliku , imam Shafiu , Imam Ahmedi
edhe pse disa dijetare

Ju thuani vellati keto fjale
A nuk paska dijt Muhamedi tė thot NDALOHEN TĖ GJITHA VEGLAT MUZIKORE, NDALOHET KĖNGA, NDALOHET GJDO LLOJ MUZIKE, po po ka dijt por nuk e ka bėrė ketė prandaj komentimi i ketyre Haditheve mund te jet nė kundershtim me Kur’anin, me vet me Hadithin e ne pergjithėsi komentim i dyshimtė.

ske neveoj per komentim shiqo hadithet e me poshtme nese nuk po i merre fjalet e dijetareve .

Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thėnė:

"Nga mesi i umetit tim me siguri do tė ketė njerėz qė e lejojnė zinanė [kurvėrinė], mėndafshin dhe instrumentet muzikore…" [Transmetuar nga el-Buhari, nr.5590; i transmetuar si meusul nga el-Teberani dhe el-Bejheki. Shiko el-Silsile el-Sahiheh tė el-Albanit, 91].

pra qe e lejojne ajo qenka e ndalar mirpo disa nga dijetaret qe meritojne te futen ne thonjeza e lejuan ate ne menyra te ndryshme duke e kundershtuar hadithin dhe fjalet e xhematit
Pastaj hadithi tjeter
Nga Ebu Amir ose Ebu Malik-El Eshari transmetohet se ka thėnė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem)
"Do tė ketė prej ummetit tim njerėz qė e bėjnė hallall imoralitetin, mėndafshin , alkolin dhe ]muzikėn. Do zbresin disa prej kėtyre rrėzė njė mali. Kthehet nga kullota njė bari me bagėtitė e tyre dhe shkon tek ata pėr njė nevojė, i thonė: Kthehu nesėr tek ne. I vdes Allahu kėta duke u hedhur malin pėrsipėr disa tė tjerė i shndėrron nė majmuna e derra deri nė Ditėn e Kijametit".Buhari dhe e ka cilesuar sahi ai dhe
Ibn Hibani, Ibn Kethiri, El Ismailiju, Ibn Haxher El Askalani, Ibn Silahu, Ibn Uzeir Es Sinani, Ibn Tejmijje, Es Sahaui, Neueui, Emir Es Sanani, Ibn Kajim El Xheuzije dhe dijetari i keti shekulli Abani rahmillah

Pra qenka e ndaluuar vella kjo gje .

Ju shkruani :
5. Ta permenda se Hanefitė nuk e ndalojnė dhe sipas tyre lejohet kėnga dhe muzika

O vella methehebi i ebu Hanifes rahimullah e urren me se shumti muziken nga te gjitha methehbet ndersa ata qe sot thojne qe e pasojne kete metheheb jane large fjaleve te Ebu Hanifes rahimullah

Nga Ebi Tijb et-Taberi thuhet se:”Ebu Hanifeja e ka urrejtur muzikėn dhe e ka konsideruar dėgjimin e muzikės prej mėkateve."1
Dhe ka thėnė:”Dhe kėshtu ėshtė medhhebi i gjithė Kuffes.”2

Transmetohet nga Ebu Hanifeja, All-llahu e mėshiroftė, tė ketė thėnė:”Kėndimi (muzika) ėshtė e ndaluar (haram) nė tė gjitha fetė.“3

[[i]1] Shiko Telbis Iblis tė Ibn Xhevziut, fq.282 dhe Igathetu el-Lehfani, po ashtu tė Ibn Kajimit 347.
[2] Shiko Telbis Iblis tė Ibn Xhevziut, fq.282.
[3] Shiko Rruh el-Meani tė Elusit, 21/68.

Pastaj ju thuani kete fjale te rende Wallahi te Ala po te dini hadithet qe flasin per sahabet :
Po vjen Ebu Bekri e po e meson Muhamedin thua se Ebu Bekrit ju paska shpall kur'ani e jo Muhamdit.

Andaj kujdes vellait se neve si njerez asgje nuk na ka deviju perveq injoranca edhe pse i kemi argumentet perpara dhe keshtu na eshte forcuar zemra .Allahu xh.h na befte te bute ate .

Pastaj ju vellait beni nje analogji gje ecila eshte e ndaluar te behet me Kuran dhe Synet ne bazat e fikhut
Ju thuani
Kerkund ne keto ajete nuk permendet muzika apo kėnga, as ndalesa per keto dyja.

All-llahu nuk ka qen i padijshėm e kur e ka shpall Kur,anin t’i ken munguar shprehjet e fjalėt.

All-llahut nuk i kan munguar shprehjet, Ai nuk ka harruar as nuk harron, nuk ja ka pas friken dikujt, qe te fus nė listen e gjerave tė ndaluara muziken dhe kėngėn.

Kur'an syre Merjem
64. Ne (engjėnt, thotė Xhibrili) nuk zbresim (nuk vijmė) vetėm me urdhėrin e Zotit tėnd. Vetėm Atij i takon e tėrė ēėshtja e tashme e ardhme dhe mes tyre, e Zoti yt nuk ėshtė qė harron.


Kur'an syre Lukman
27. Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur deti t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaroni fjalėt e All-llahut (do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekulitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

Pra ky ajet Kur,anor na verteton se All-llahu ka dijt se qka ėshtė muzika dhe kėnga, edhe emrat ua ka dijt qe te dyjave, e sikur tė kishte pa te arsyeshme ai do tė kishte fut ne listen e gjerave te ndaluara.


A e thotė kėtė gjė ai qė beson hadithin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
"…Kush vjen rrotull tė ndaluarės, mund tė bjerė nė tė."

Dhe hadithin:
"Lėre tė dyshimtėn dhe shko tek jo e dyshimta", dhe argumente tė tjera nga Kur'ani e Sunneti, mbi tė cilat ėshtė ngritur rregulli:
"C`do gjė qė tė ēon nė haram ėshtė haram".

Pastaj vella sikur ke harrua krejt kete hadithe shume te madhe ne kete raste sepse Allahu xh.h nuk ka harruar asgje per neve mirpo ka lene ne disa raste haspire qe ne vete te vendosim e pastaj ne Kuran na urdheron ti pyesim dijetaret per ate qe nuk dijem .Ndersa ju nuk po doni me ndegju per asnje prej ketyre dijetareve madje thuani as per hadithe dhe tefsir te Kuranit .
Hadithi eshte keshtu :
"Hallalli dhe harami janė tė qartė. Ndėrmjet tyre gjenden gjėra tė dyshimta, tė cilat nuk dihen nga shumica e njerėzve. Kush largohet nga gjėrat e dyshimta, e ka ruajtur fenė dhe nderin e tij. Ndėrsa kush kryen gjėra tė dyshimta, ėshtė futur nė zonėn e haramit, ashtu si ai bariu, delet e tė cilit kullosin rreth vendit tė ndaluar, nga casti nė cast ato mund tė hyjin nė tė...." (Trasmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

pra o vella edhe sikur te mos e pranosh asnje nga keto komente ta dishe se kjo do jete per ty gje e dyshimt dhe po e kryete nje gje te tille je ne zonen e haramit (e ketu do vazhdoj fjalet e mija me hadithet e melarta te cekura nga une rrethe dyshimeve ).Pra nuk do te thote se Allahu xh.h ka harru per kete (dhe Ai eshte large kesaj, Allahu na Falet ) mirpo siq e ceket ju rastin e Pejtimit te Pejgamberit a.s me Muadhin kur shkoj si guvernator jemi ne gjendje te veprojmi edhe ne ashtu pasi pejgamberi a.s u pajtu me te .pra nese nuk gjejmi ne Kuran shkojmi ne hadithe , e nese edhe atu ska gje shkojmi te dijetaret e medhenje te Islamit dhe keta dijetare vellait ti kam sjelle qe te gjithe jane ne graden e muxhtehidave me dijen e tyre .Pra qe vlen ti merret fjala .


Pastaj qe desha ta ceki nje pike tjeter .Ajo eshte sikur ju te mos i pranoni te gjitha keto argumetne nga kurani , syneti .Ne do kalojmi ne kijas qe per kete ne kete raste nuk ka nevoj aspak pasi i kemi argumetnet .
Ju ndoshta e dini nje gje se ne ndarjet qe i bene Fikhu tek veprat qe duhet ti bejmi ne eshte edhe ajo se vepra sipas konesensusit te dijetareve mund te behet Waxhib per popullin dhe nese njeriu nuk e kryen ateher nuk ka kryer nje obligim dhe meriton denimin e Allahut xh.h .Une me larte te thashe se me konesenus te sahabeve , tabeineve , dhe tabi tabeineve qe ne jami te urdheruar nga pejgamberi a.s qe ti pasojmi ata eshte se muzika eshte haram , pastaj , sipas methehebeve eshte se eshte haram , sipas dijetareve te meveonshem si sheju Islam Iben tejmija dhe nxensit e tij eshte se eshte haram .Sipas dijetareve dhe pasuesve te selefit sote eshte haram .Pra vella nuk e di ku e mbeshtet arsyen ju vella i dashur .A e dini ju nje gje se ne rregullat e taklidit te lejuar eshte te pasosh edhe dijetrin qe e ka akiden e drejte .pra vella e nuk me thua se Ebu Bekri , omeri , abassi , etj etj nuk e paskan pas kete akide te drejte qe pejgamberi a.s i pergezoj me xhenet .

Nese i vene arsye nje gje edhe pse ju nuk e keni cekur ketu e ajo eshte rasti i imam Iben hazmit qe e ka leju ate por , Ai thote se per keto hadithe ne fjale nuk dije senedin e tyre .ne e dime se Iben Hazmi eshte dijetare i madhe ne fikh dhe ska dyshim ne te mirpo ne hadithe jo nuk eshte ashtu .Imam me i madhe nder imamet e hadithit qe njeh bota islame Hafidh iben haxheri e kundershton ate duke thene se nuk ka lexuar shume nga hadithi pasi Iben Hazmi thote se nuk kame degjuar per imam Neueviun rahimullah . Pastaj nje gje te tille e bene edhe Albani rahimullah kur i argumenton keto hadithe qe jane vetetuar nga imamet me te mdhenje te hadithit si sahi ndersa Iben hazmi nuk ka dite ne kete drejtim .pra ne nuk e marrim mendimin e tij ne kete raste .Sepse Albani kur sqaron kete mesele thote se Ai (Iben hazmi ) ka thene se sikur te dij qe eshte njeri prej ketyre haditheve (qe une i kam pru disa prej tyre me larte) jane sahi do i pasoj ato .

hasanmehmeti
07-08-05, 22:18
selamualejkum vella

ma ban hallal se preka pak si shpejt ate tastin paraqit duke menduar ne tastin tjeter pa te dhene selam .

kerkoj falje nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te tilla ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe meshirues

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Islam
08-08-05, 19:51
Dilaver, nese ndihesh i ofenduar, atėher tė them se nuk kam pas qėllim qė tė ofendoj apo nėnqmoj. Nuk ėshtė e vėrtet se tė kam qujt direkt bidatgji dhe kafir, por unė kam sjell ca mendime tė dijetarve mė tė mdhej tė ktij dini, se qfar thonė pėr ata qė pranojn tjeter sheriat por sheriatit tė Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem.

Nuk ėshtė e vėrtet se unė i dha pėrparsi hadithit para Kur'anit, por ti duhesh ta kuptosh se hadithi e komenton Kur'anin, ashtu qysh ka ardh nė Kur'an nga ana e All-llahut Subhanehu we Te'ala.
Madje ti sjell ajete, pa komemntim, qka do tė thotė se ne kurr nuk mund ta dim se ato ajete qė i ke sjell pėr qfar qėshtje kan fol, edhe pse jam i sigurt se skan tė bėjn me temen sepse tema jon ėshtė tjeter kun, une ti kam sjell ajetet qe e ndalojn kengen dhe muziken me koementim nga dijetaret me te mdhej tė ktij dini, dhe nga Ibn Abassi ku e kam cek edhe ne postimin tim te fundit, se Pejgamberi alejhi selam ka ba dua per Ibn Abassin, qė All-llahu ta bėj qė ta njoh dhe koemntoj mė sė miri Kur'anin, e dihet se duaja e Rasulullahut alejhi selam nuk kthehet mrapa.
Ti vet e pranon se hadithi e komenton Kur'anin, pra duhet ta pranojm edhe hadithin, pra si mund ne ta kuptojm Kur'anin pa hadith ?

Ti the qė sje musliman, mir ske problem, po si mund ta kuptosh dinin ma mir se sahabt dhe dijetart qė All-llahu i ka pėrmen nė Kur'an ? Si mund ta kuptosh dinin ma mir se Ebu Bekri r.a, qė eka shoqu Pejgamberin alejhi selam nė qdo qast, kush e ka njoft Pejgamberin ma mir se Ebu Bekri ? Dua pėrgjigje tė lutem, sepse Ebu Bekri ka thėnė, se kėnga dhe muzika jan zėri i shejtanit, a nuk e tha kėtė Ebu Bekri edhe me njė hadith tjeter ku permendet: A zėri i shejtanit paska arrit edhe ne shpin e Pejgamberit a? Kurse atu ishin duke retizu VJERRSHA dy vajza tė vegjla, tė cilat i kan ndegju luftetarėt e Ensarve nė luftė duke i recitu ato vjerrsha.
Ti qė nuk je musliman, nga e kupton ti fen Islame ma mir se gjithė kėta ?

Mir e ceki njė vėlla, tha a e ka ndalu All-llahu drogen nė Kur'an ? Jo por qdo gja qė i ban dėm njeriut, e ka haram me marr, sepse ka ardh edhe nė hadith. Pra mos thuj se lejohet kenga sepse All-llahu se ka permen ne Kur'an, ty mir tė paska than ai qė e ke pyt, se All-llahu reqatet e namazeve sna ka lanė nė Kur'an, por kan ardh permes Rasulit alejhi selam, pra ne duhet ta ndegjojm se qfar ka thanė Muhammedi alejhi selam mbi kangen dhe muziken.


Dilaver shkruajti:
Kur profeti Muhamed njėherė ka bėrė ndales tė cilen All-llahu e ka lejuar, All-llahu publikisht ia ka terhjek verejtjen qe t’ua perkujtoj besimtarve qe VETEM All-llahu mund tė bėj ndalesa.


Islam shkruajti:


Kjo ėshtė shpifje i nderuar, nuk ėshtė e vėrtet qė Muhammedi alejhi selam ka bėrė ndales kurse All-llahu e ka ndaluar njė gjė, nese po sjelli faktet dhe argumentet e tua ?!!!!

1.O ti pejgamber (o ti, qė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoni? A kėrkon me tė pajtim e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

Nuk thotė: Pse ndalon besimtarve, por thotė vetes, pėr arsye se Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem ka pas moral, ka pas turp dhe kurr nuk ka fol pa dije, mendoj nė shpallje.
Tė lutem na sjell ajete tė qarta, jo ajete qė skan tė bėjn me temen.
Dilaver shkruajti:

Nė njė hadith qė e transmeton Ebu Sei’d el-Hudriu, qė pėrfshihet nė “Sahihun” e Muslimit thot : “Mos shkruani nga unė asgjė pėrveē Kur’anit. Kush ka shkruar nga unė diēka pėrveq Kur’anit, le ta fshijė atė. Transmetoni nga unė (gojarisht), sepse pėr kėtė nuk ka gjynah. Dhe kush mė shpif mua duke mė bėrė gėnjeshtarė (kush thotė diēka kinse unė e kam thėnė), ai do ta gjejė vendin e vet nė Xhehennem”
Hadithi ėshtė i vėrtet, dhe nuk e mohoj. Por duhet theksuar se Pejgmberi alejhi salatu ue selam, kėtė e ka thanė nė fillim tė shpalljes duke u friguar mos po pėrzihet me ajetet, nga ky sebep pėr atė jau ka ndalu Muhammedi alejhi selam sahabve tė shkruajn prej tij, kėtė e gjen edhe te hadithi ku e ke marr, dhe historia flet shum qart. E pastaj e ka leju Pejgamberi alejhi selam me hadithin vijues:

Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Sleme tha diqka para sahabve, pastaj shkoj e atė qė e ka than Rasuli ata e kan shkru, kurse disa sahab thanė: "Mos shkruj se Pejgamberi i All--llahut sot thotė kėshtu, e neser e ndrron mendimin", e kur e pyten ja Rasulullah, a mos me shkrujt apoq qka me ba ? JA kthej pėrgjigjen Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem dhe i tha: "Shkruj, se nuk del prej gojes sime tjeter vetėm HAKK"Ø

Me kėtė hadith na paralajmron Pejgamberi alejhi selam, se nuk del prej gojes sė tij tjeter vetėm se hakk apo vėrtet.


Ėshtė e vėrtet se ka thanė ashtu Ebu Hanifja rahimehullah, por nuk i takon qdo kuj me dhan mendime nė din, nuk ka mendim pas fjales sė All-llahut dhe tė Dėrguarit tė Tij. Mendime dhajn vetėm dijetart qė All-llahu i ka dhuru, dh forcu me Imam, ata jan evlijat 8tė dashurit) e All-llahut Azze ue Xhel. Mos tė them tė gjithė, por shumica e dijetarve mė tė mdhej tė ktij dini e kan ndalu kėngen dhe mzuiken dhe e kan ba prej mėkateve tė mėdha.Dilaver shkruajti:

Hadithi refuzohet nėse ėshtė nė kundėrshtim me shkronjėn e Kur’anit (edh-dhahiru), ose me kuptimin e pėrgjithshėm tė njė fjale tė tij (‘umūmu-l-Kur’an). Kėtė Ebu Hanife e konfirmon me fjalėt e Muhammedit a.s. se: “Hadithi duhet domosdo tė pajtohet me Kur’anin, e nėse e kundėrshton Kur’anin, ai nuk ėshtė prej meje”.


Ktu shifet qart, se Ebu Hanifja ka thanė pėr veten e tij, e jo pėr Muhammedin alejhi salatu ue selam, d.m.th shifet se ka mendu nuk ėshtė prej medh'hebit tė tij ai qė e kundershton Kur'anin.
Dhe nese vėrtet kshtuka thanė Ebu Hanifja, na sjell volumin dhe emrit nė cilin liber ?


Na ke sjell disa mendime, All-llahu e din nga e kan burimin, lej copy paste se vet the se sti lexon kush shkrimet nese i zgjat me copy paste, dhe tjera nuk ka me temen tonė tė bej aspak.

Niher po e livdon Ebu Hanifen pastaj po na sjell emndime tė ni dijetari, se kinse ka than kėshtu e ashtu pėr Ebu Hanifen, na sjell dijetar mė tė mdhej se Buhariu qė e kan kundershtu Ebu Hanifen jo vetėm nja.


Tė lutem Dilaver, tema jon ėshtė se a lejohet kėnga dhe muzika nė islam apo jo, e ti mos hy anej qė veq me shtu diqka nė temė, kurse nė realitet asgja ske sjell ne postimin e fundit, histori dhe mendime, kaq.Dilaver shkruajti:
Tani unė kisha per tė thėnė OK si po shkruan Hadith i saktė qenka por komentimi nuk ėshtė i saktė.

Aha, ku bazohesh bre djal, na sjell dijetart tė cilėt nuk e quajn tė sakt komentimin e ktij hadithi apo haditheve tjera nė mnyr mė tė pėrsosur, jo me dhan mendime vet, se ti as musliman nuk je, prandaj nuk munesh ta njofesh Islamin mir, kjo kuptohet dhe ėshtė e qart.


Dilaver shkruajti:

Zoti i krijoi qka ka ne ketė botė duke perfshi ketu edhe kafshėt, si edhe i ndau gjinitė femrore e mashkullore, por edhe kafshėt i pajisi me njė rend apo disiplinė tė gjitha kafshėt mashkujt pshurren nė kėmbė e femrat ulen kush mė pak e kush me shum, ndėrsa tani del njė dijetar e thot se burrat duhet tė pshurren si femrat, ec e besoj atij dijetari!
Shif njėher se qfar shprehjesh pėrdor, kjo tregon mė sė miri pėr karakterin tėnd !
Po kush na ke ti mi kundershtu gjithė ata dijetar qė e kan ba hram kėngen dhe muziken ? Ku bazohesh dhe ku jan argumentet e tua ?

Dilaver
08-08-05, 22:57
Islam, jo nuk ndihem i ofenduar nga ti, por vetėm te tregova se ēasja jote ne diskutim ėshtė e nivelit tė fyrjeve ne pjesen dermuese tė shkrimeve, e unė vetėm te perkujtova qe tė mos e gjesh personalitetin tim ne pershkrimin e atyre cilėsive qe i perdor aq shum.

Po kam thėnė se nuk jam musliaman por jam SHQIPETAR e prap po te them.

Ti ke probleme shum serioze, Zoti ėshtė ai qe nuk gabon, Zoti e ka shpall Kur’anin, Muhamedi ka qen i deleguari i Zotit, e asnji tjeter dijetar nuk kan qen te deleguar te Zotit, e ata u dashka te korigjojnė Muhamedin, e njejta gjė sikur tė korigjonte Muhamedi Zotin, edhe ate sa ka jetuar e ka qen ne top formė Muhamedi.

Ebu Bekri dihet fare mirė se ėshtė personi nr 2 i cili ka dhėnė kontribut tė pakontestueshėm nė perqarjen e mednimtarve si edhe ne zbehjen e mjegullavjen e haditheve ne konfrontim me Aliun e ke ne shkrimin paraparka pak mė hollsisht, nuk po hyj ma thell ketė herė, por edhe nuk e kontestoj meriten e tij, por te krahasohet me Muhamedin dhe tė mesoj ate jo nuk bėn, e ka pas edhe tjer qe e kan shoqeruar pos Ebu Bekrit. Pra ja ku e ke pergjigjen qe eke kerkuar e nese nu kje i kenaqur me pergjigjen tė sjelli pergjigje edhe ma te hollsishme.

Nese unė nuk jam musliman une jam shqipetar, me thuaj ti se qka kan ma teper arabt se shqiparet, asgjė vetėm nese kan mė pak tru, e shkenca nuk ja ka mbyll deren askujt pra as SHQIPATRVE e fanatizmi musliminve ua ka qit kerpeshin ne kokė pjeses dermuese.

Edhe pyetjen qe e paska bėrė vellau yt muslimin ne lidhje me drogen e gjen ne Kur’an.

Kur’an syre Maide
90. O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.

E komentimi i ketij ajeti ka baz apo mbeshtetje nė Kur,an dhe ne hadith qe te ndalohet droga.

Edhe ne hadithin te cilin e transmeton Ebu Dauti thuhet; I deleguari i Allahut e ka ndaluar gjdo gjė qe deh dhe mjegullon vetdijen.

Ė pyetjen qe ju ka parashtruar te deleguarit ne lidhje me disa pije qe nuk jan potencuar, i Deleguari ėshtė pergjigj , gjdo pije qe deh ėshtė hamr, e gjdo hamr ėshtė haram, pra per ketė pyetje ke baz ne Kuran por edhe ne hadith.

E tani kur jemi ketu pse te ndalohet muzika kur ajo as nuk deh as nuk semur, as nuk demton por perkundrazi ajo sheron plagėt ajo e knaq shpirtin, ajo e zgjat jetėn e mos me zgajt shum nuk e thojnė kėngetaret kot se “Kush kendon keq nuk mendon ”

Pra per muziken nuk ka baz as Kuranore as hadithore as kurrfare me perjashtim te njerėzve, e ketu duhet te kthehesh e te lexosh ato etiketime qe mi adreson mua se e gjen veten dhe disa dijetar.

Ty po te perzihen njiherė i jep ma teper rendesi Hadithit se vet ajeteve Kur’anore, tani don te thuash se mė mirė paska dijt Ebu Bekri se Muhanedi, po nejse nuk je i vetmi qe jep komentime te tilla, por tek ti tjeterkund qendron problemi, se nuk e shfrytezon koken tėnde pėr tė analizuar tė pakten ata qka shkruan vet me dorė tėnde e per ata po ta perseris ne secilin shkrim kur tė kopjosh nji gjė analizo qka don me thėnė e mos e fut ku duhet e ku nuk duhet.

Kur ėshtė fjala pėr Buhariun, a nuk po ta mbushka syrin aaaaa po ti krejt aty po mbeshtete kush ka shkruar vepėr me kapitale pėr hadithin se Buhariu.

Komentimi i ajeteve qe i bėn ti nuk mund te ndalem secilen herė por do te ndalem ne hadith ku te gjitha komentimet tua jan te njejta me kete dhe secilen herė te kam perkujtuar se je gabim.Hadithi refuzohet nėse ėshtė nė kundėrshtim me shkronjėn e Kur’anit (edh-dhahiru), ose me kuptimin e pėrgjithshėm tė njė fjale tė tij (‘umūmu-l-Kur’an). Kėtė Ebu Hanife e konfirmon me fjalėt e Muhammedit a.s. se: “Hadithi duhet domosdo tė pajtohet me Kur’anin, e nėse e kundėrshton Kur’anin, ai nuk ėshtė prej meje”.

Pra Ebu Hanife ju spjegon nxėnesve se MUHAMEDI KA THĖNĖ; "Hadithi duhet domosdo tė pajtohet me Kur’anin, e nėse e kundėrshton Kur’anin, ai nuk ėshtė prej meje"
Pra secili qe mendon me kok te vet e nuk e huazon koken e dikujt tjeter neper forume tjera, e kupton se keto jan fjalė tė Muhamedit dhe Ebu Hanife vetėm e ka cituar Muhamdin.

Ja komentimi yt, njejt keshtu je duke i komentuar edhe ajetet e te gjitha hadithet tjera!!!!!!!Ktu shifet qart, se Ebu Hanifja ka thanė pėr veten e tij, e jo pėr Muhammedin alejhi salatu ue selam, d.m.th shifet se ka mendu nuk ėshtė prej medh'hebit tė tij ai qė e kundershton Kur'anin.
Dhe nese vėrtet kshtuka thanė Ebu Hanifja, na sjell volumin dhe emrit nė cilin liber ?Nese deshiron literatur lexo vepren e Shibli Nu’manit pėr shkollen juridike Hanefite. Edhe ne shqip ke por jo si aty.

Pėr argumente nuk te kam lėnė pra pa argumente, bile do ti permbledhi tė gjitha nė njė postim, kur tė kem kohė dhe ka mbetur vetėm sikur tė ishte e mundėshme Allahun me ta pru e me te than Ai vet se perndryshe.....

Por tani ta sqaroj punen e argumenteve qe kerkon ti me ta sjell se nuk ėshtė e haram dhe se nuk e ka ndaluar Zoti.

Ajo qe nuk ėshtė e ndaluar mund te themi se ėshtė e lejuar dhe kurrrrrrrrrrr nuk ėshtė haram.

Po e marrim nji shembull, ėshtė afati e regjistrimit tė studenteve te ri nė fakultete, zakonisht ne fakultetin e mjeksis dominojnė kerkesat e studenteve te rinj, nėse ket vit shkollor 2005/6 kerkohen (shembull) 200 student te rinj, konkurojnė 2500 ndėrsa pranohen vetėm 200 vetė.
Secili student e gjen pergjigjen ne lista, atij qe i figuron emri ne listė ėshtė pranuar ndersa ai qe nuk figuron nė listė nuk ėshtė pranuar, e nese ti e kerkon argumentin apo kerkon me ta gjet emrin e atij studenti qe nuk ėshtė pranuar, ate nuk e gjen dhe automatikisht kur nuk e gjen emrin e kupton se nuk ėshtė pranuar, por emrin e gjen vetėm pėr ata qe jan pranuar.
Edhe ti nese kerkon me ta sjell ku shkruan se ėshtė e lejuar Muzika e kėnga e njejta gjė ėshtė me studentin i cili nuk ėshtė pranuar, pra muzika nuk ėshtė ndaluar dhe nuk figuron nė listen e gjerave te ndaluara ku ne shkrimet e me parshme e ke njė list me disa gjera te ndaluara.

Do te mbyllim ketu tani me keto hadithe e fjalė, por do ti parashtroj dy tri pyetje.


Tani me thuaj a ėshtė haram muzika dhe kenga? shkurt me PO ---- JO

A i ka ndalua dhe ba haram Zoti kėngen dhe muziken.

A i don Zoti kėngetaret dhe muzikantet, a komunikon me ta?

Pra te lutem vetėm keto tri pyetje shkurt.


Dilaver

Islam
09-08-05, 00:57
Dilaver shkruajti:
Edhe pyetjen qe e paska bėrė vellau yt muslimin ne lidhje me drogen e gjen ne Kur’an.

Kur’an syre Maide
90. O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.

Atėher nese All-llahu me kėtė ajet na ka ndalu drogen, atėher Al-llahu Subhanehu we Te'ala na paska ndalu edhe kėngen dhe muziken nė islam.


2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?
Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

Unė ti sjell edhe me komentime ajete, jo si ti qė i komenton sipas teje dhe ashtu qysh i kupton ti!

Unė tė kam ba thirrje, dhe ende tė baj thirrje mi ju kthy temes. A tė tha kush, apo a tė lypa argumente se ndalohet droga ? Ti me kėto copy paste ski ku shkon, kam argumente edhe mu taku e me bisedu pa ba copy paste, insh'All-llah edhe nė Prishtinė ata, pa problem.


Dilaver shkruajti:

Pra per muziken nuk ka baz as Kuranore as hadithore as kurrfare me perjashtim te njerėzve, e ketu duhet te kthehesh e te lexosh ato etiketime qe mi adreson mua se e gjen veten dhe disa dijetar.


Kush tė tha qė nuk kam bazė Kur'anore dhe nga hadithet se kėnga dhe muzika jan haram ?! A nuk kemi fol na njėher mbi vleren dhe rėndėsin e hadithit? ? Pse nuk e pranon o djal, se nuk ke argumente, pse si pranon kėto hadithe:

Islam shkruajti:

Do ti ceki disa fjalė, rreth peshes dhe vleres sė hadithit tė Pejgamberit alejhi salatu ue selam, pėr arsye se pėr kėta, ndoshta ka nevoj ligjerata tė gjata me majt, e para prej atyne qka du me ta thanė, hadithi i Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, hadithi i Pejgamberit, ka zbrit prej anes sė All-llahut Subhanehu we Te'ala, nuk ėshtė njė mendim i njė njeriu, nuk ėshtė mendim i ndonjė shkenctarit, po ky ėshtė vendimi i All-llahut Subhanehu we Te'ala. All-llahu pėr Sunnetin e Pejgamberit alejhi selam ka thanė nė Kur'ani Kerim: "O Muhammed, na tė kena qu ty sunnet, na tė kena shpall ty sunnet, qė me sunnet me ja komentu dhe spjegu Kur'ani Kerimin" (natyrisht ajeti i komentuar nga djijetaret me te mdhaj, duke fillu nga shokt e Rasulit). Pėr kėta vendimi i dijetarve pėrfundimisht, qė nuk vlen pas ksajna me dhan mendim, pėr arsye se ktu qendrojn argumentet, ėshtė se Kur'ani Kerimi ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut, dhe Sunneti i Pejgamberit ėshtė shpallje, pėr kėtė arsye, Abdullah Iben Mesudi (shoku i Rasulit) njė dit prej ditėve kur i mallkoj ato grat qė i hollojn vetllat e tyre, ato qė tė cilat i zbukurojn vetllat e tyre i mallkoj, u ngrit njė grua dhe i tha ja aba Abdurrahman, o baba i Abdurrahmanit, qysh pi mallkon ato gra qė i nukin vetllat dhe i hollojn? Ja kthej Abdullah Iben Mesudi dhe i tha: "Pėr qka mos ti mallkoj kurse ato i ka mallku All-llahu Subhanehu we Te'ala, dhe ky mallkim gjindet nė Kur'an" Pastaj ajo gruja qė e dinte pėrmendsh Kur'anin tha, o ti baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu kejt Kur'anin, kėtė ajet qė po e pėrmend sum ka ra para syve dhe nuk e dij, ja kthej Abdullah Iben Mesudi, tha vAll-llahi me pas lexu me vėmdnje tha e kishe gjet. Shkoj kjo gru nė shtėpi, e lexoj Kur'anin prej El Fatiha deri nė kaptinen e fundit e cila quhet suretul Nas, edhe prap nuk e gjet ajetin, erdh te Abdullah Iben Mesudi dhe i tha, o baba i Abdurrahmanit vAll-llahi e kam lexu me vėmendje ajet pas ajeti, mirpo kėta se kam gjet nė Kur'ani Kerim, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: vAll-llahi me pas lexu me vėmendje e kishe gjetė, tha une pot pys se spe zgati me tye shum, tha a e ke lexu kėtė ajet: "Qka ju ka than Pejgamberi me ba, bane. qka ju ka ndalu, ndalone dhe lene" a e ke gjet kit ajet ? I tha po ajo gruja, ja kthen Abdullah Iben Mesudi: "Po Pejgamberi i All-llahut i ka mallku."
Pėr kėta All-llahu na ka porosit dhe na ka thanė, ata qė e ka mallku Pejgamberi edhe Unė e kam mallku, ata qė ka urdhnu Pejgamberi, edhe une kam urdhnu, ata qė e ka ndalu Pejgamberi i All-llahut, edhe Unė e kam ndalu. Kjo ėshtė vlera e Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem.
Edhe njė tjeter fjalė qė desha me jau thėnė, rreth haditheve tė Pejgamberit alejhi selam, dhe rreth vleres sė Sunnetit tė Pejgamberit alejhi selam, All-llahu ka thanė nė Kur'ani Kerim, ky ėshtė ajeti mė i rėnd qė jau troket kokat e atyne, tė cilėt kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam ja kthejn shpinen apo bajn hajgare, ka thanė All-llahu nė Kur'an, Le tė ken kujdes ata tė cilet, kur pėrmendet Sunneti i Pejgamberit alejhi selam, dhe ato nuk jau vnojn veshin dhe nuk pėrpiqen qė me punu me ata, se pi godet ndonjė sprovė. Rreth ktij komenti "sprovė" kan fol shum dijetar por Ahmed Iben Hanbeli ja ka vnu kapakin dhe ka thanė: "Sprova cila mundet me godit atė njeri, qė sja vnon veshin Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, apo hadithi tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ka mundsi me ra nė shirk, ka mundsi me ra nė kufer edhe me dal pej Islami dhe me vdek kshtu. Kur e pyten Ahmed Iben Hanbelin dhe i thanė pse ? Ahmed Iben Hanbeli: Pėr arsye se kur e ka laku zemren e atij pej Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, zemra e tij ka laku prej tė vėrtetes, me devijimin, me lakimin dhe shtrembimin e zemres sė atij shtrembon ai person, All-llahu na rujt mundet me vdek nė shirk dhe me dal para All-llahut si jomusliman.

E hajde sjellmi argumentet qė hadithi i Rasulit nuk ėshtė shpallje prej anes sė All-llahut, a paska thanė All-llahu nė Kur'an se qka ju ka than Pejgamberi me lan, lene se edhe Une kam thanė, qka ju ka ndalu Pejgamberi, edhe Une kam thanė ? Mir, tash tju kthehem haditheve tė mėparme, sepse si duket ose spo don me i pranu e po lyp argumente nė Kur'an, ose ni problem tjeter e ki qė spo i pranon, tja hedhim njė sy haditheve qė do ti shkojm e analizojm nja ka nja.


I Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “Nga Ummeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė to t“a bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoholin dhe veglat muzikore…” (Transmetohet nga Buhariu ta“likan, nr.5590; transmetohet si mevsul nga El-Taberaniu dhe el-Bejhekiu. Shiqo el-Silsilah el-Sahihah,91 tė el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė) Ibn el-Kajjim (All-llahu e mėshiroftė) ka thėnė: “ Ky hadith ėshtė sahih, i transmetuar nga Buhariu nė Sahihun e tij, ku ai e paraqiti atė si argument dhe e deklaroi si mu“allak dhe mexhzum." Ai tha:” Kapitull nė tė cilin trasmetohet pėr ata tė cilėt lejojnė alkoholin duke e thirrur atė me emra tė tjerė.”

Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia (gėzimi) nė dėgjimin e tyre janė haram. E para ėshtė ajo se, i Dėrguari i All-llahut (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thėnė: “ (ata) lejojnė” , gjė qė shumė qartė tregon se, gjėrat e pėmendura, duke pėfshirė kėtu edhe instrumentet muzikore, janė haram (tė ndaluara) me Sheriat, por kėta njerėz do t“i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se, instrumentet muzikore janė pėrmendur sė bashku me gjėrat pėr tė cilat nuk ka kurrėfarė dyshimi se janė haram, siē ėshtė zinaja dhe alkoholi; po tė mos ishte e ndaluar (muzika dhe veglat muzikore), atėherė pse do tė ishin pėrmendur sė bashku me kėto gjėra (tė ndaluara)? (marrur nga el-Silsilah el-Sahihah, 1/140-141, tė Sheikh el-Albanit (All-llahu e mėshiroftė))

Dua pėrgjigje nė shkrimin me ngjyr tė kuqe tė lutem.
Jo kush ka thanė se Ebu Bekri ka dit ma mir se Rasulullahu, pse mė akuzon me diqka qė kurrrr se kam than e insh'All-llah nuk do ta them ?

Ani masi qenkam gabim, hajde dhe komentoj ti hadithet me ata dijetar tu, merre edhe Refikun ndash ska problem e ta shofim se ku po del nė pėrfundim.

Koha pėr hakk, shkojm me hadithe:

Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra". (Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).

Pejgamberi alejhi selam po na thotė se ata qė lujn (vallzojn, ndėgjojn) All-llahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra.


Thote Ibn Xhevziu:"Keto jane fjalet e dijetareve Shafi-ite dhe pasuesve te tyre, ndersa e kane lehtesuar ate (muziken) te mevonshmit nga mangesia e diturise se tyre dhe mundja e injorances (epsheve).[12]

Kėtu pėrfshihesh edhe ti me disa qė e kan jelu dhe kan ba lehtsime nė argumente se kinse nuk ėshtė haram kėnga dhe muzika.

Po mir de, pasi e paska konfirmu Ebu Hanifja atė me hadithin e Rasulit alejhi selam, e pranojm ata dhe ajo ėshtė e vėrte, se qdo hadith qė e kundershton Kur'anin nuk ėshtė hadtith i vėrte dhe vėrtet nuk ėshtė prej Muhammedit alejhi selam, mirpo kur jemi te kėnga dhe muzika unė tė kam sjell argumente nga Kurani dhe Sunneti, ktheju edhe njėher postimeve tė fundit.


Sa pėr argumente ende sum ke sjell, edhe pse po mundohesh me shty kit muhabet e me gjet ajete qė ti nuk i kupton e qė i kundershtojn hadithet.

Nuk ke sqaru asgja i nderuar dhe mos na sill pallavra, se une pot sjelli ajete Kur'anore dhe hadithe tė vėrteta (sahi) e ti me pallavra, jo kshtu sban jo kshtu ba.

Pytjeve do ti pėrgjigjna atėher kur ti ti pėrgjigjesh tė miav, e prej pytjeve tė mija jan shum, dhe gati asnjėres nuk ju ke pėrgjigj, edhe nese po, jo me argumente dhe fakte.


Dilaver, nuk kam ndėrmend ta shtyj kit muhabet gjatė, unė ma sdo ta sgjas, vetėm tė paralajmroj se nese nuk sjell ma argumente dhe fakte qė lejojet kėnga dhe muzika mir, nese jo lej ato pallavra, jo mke than jo tė kam thanė, pėr me qen tė lexushme postimet qė i poston, pėrforcoj me argumente, dhe mos mė akuzo pa asgja. E ti ndash lejoje, e ndash bane haram, ėshtė punė e jotja, kryesorja argumente tė kam sjell.

Dilaver
09-08-05, 01:09
Tani me thuaj a ėshtė haram muzika dhe kenga? shkurt me PO ---- JO

A i ka ndalua dhe ba haram Zoti kėngen dhe muziken.

A i don Zoti kėngetaret dhe muzikantet, a komunikon me ta?

Pra te lutem vetėm keto tri pyetje shkurt.


Dilaver

Islam
09-08-05, 01:21
Islami shkruajti:

Pytjeve do ti pėrgjigjna atėher kur ti ti pėrgjigjesh tė miav, e prej pytjeve tė mija jan shum, dhe gati asnjėres nuk ju ke pėrgjigj, edhe nese po, jo me argumente dhe fakte.

PersonX
09-08-05, 21:31
*** Ndryshuar, jasht teme. ***


Uliksi

PersonX
10-08-05, 19:24
Uliksi cka pate aty qe e fshine shkrimin? Une asgje nuk shkruajta per ta ofenduar askend,por e ceka kurfin e tij qe ai vete me me shkrimin qe e beri deshmoj se nuk eshte musliman.

Ja cka tha DILAVERI : Po kam thėnė se nuk jam musliaman por jam SHQIPETAR e prap po te them.

uliksi31
10-08-05, 19:53
Uliksi cka pate aty qe e fshine shkrimin? Une asgje nuk shkruajta per ta ofenduar askend,por e ceka kurfin e tij qe ai vete me me shkrimin qe e beri deshmoj se nuk eshte musliman.

Ja cka tha DILAVERI : Po kam thėnė se nuk jam musliaman por jam SHQIPETAR e prap po te them.

I nderuar Personi X,

Nuk ka te beje me ofendime,ashtu eshte nuk keni ofenduar askend.Mirpo edhe kur dilet jasht teme,(diskutohet jasht teme) Bjen ne kundershtim me rregullat e forumit.Prandaj edhe e kame ceke; JASHT TEME.
Ketu ne Dardani, respektohet shprehja e mendimit te lire.Shpesh ndodh qe as une nuk pajtohem me shkrime te diskutuesve. Por i respektoj ato mendime, sepse bile jane mendime, te japin shkas per diskutime te mirfillta.

Me nderime Uliksi

Reana
22-08-05, 07:58
Bota arabe e don muziken fort.
deshmi per kete jane kengetaret femra dhe meshkuj qe bejne "zijafet" dite e nate ne TV-te arabe.
ja disa nga kengetaret e estrades arabe per lexuesit e FDs :P:

*** Ndryshuar nga Uliksi ***

********************************

********************************

E nderuar, ketu eshte tema; Mesime nga Kur'ani.Jo foto te beli dancit.Kishim fjalen, a eshte muzika e ndaluar apo jo, sipas fese islame. Pra nuk diskutojm per arabet,as per cfar bejn ata. Falemderit.

Uliksi

ebu Hamza
22-08-05, 20:47
Selamu Alejkum moter Reana

Po nese ne arabi ka kengtar e kengtare po edhe adhurues te muzike se qka ka lidhje tash kjo me lejimin apo me ndalimin emuzikes .Muzika asht e ndaluar e tash pse ka kengtare ne arabi apo ndegjues nuk ka lidhje kjo moter muslimane se Muslimanet nuk duhen te pasojne arabine apo ndonje vend tjeter por duhet te pasoj Pejgamberin S.a.v.s ne duhen te lidhemi m oter per Kuran dhe sunnet ...
Esselamu ALejkum me falni qe nderhy ra ne kete teme por e pata te arsyeshme sepse kjo motra Reana e kishte bo ate shkrim

Reana
23-08-05, 04:32
E nderuar, ketu eshte tema; Mesime nga Kur'ani.Jo foto te beli dancit.Kishim fjalen, a eshte muzika e ndaluar apo jo, sipas fese islame. Pra nuk diskutojm per arabet,as per cfar bejn ata. Falemderit.

Uliksi

"beli dancit"???? :roll:
Se ku te paska shkuar mendja ty :lol:
Jo te lutem mos i ngaterro profesionet; ato ishin KENGETARE (e jo valletare), muslimane te botes arabe, qe bejne muzike per miliona muslimane arabe!

Njekohesisht pasi e paske permendur kete fare "beli danci" :lol: , me duhet te shtoj se ky fenomen eshte rezultat i kultures arabe, kultures se haremeve perfshire ketu edhe religjionin islam!!!
Fatekeqesisht ndoshta dikujt nuk i pelqen kjo per ta degjuar, por ky eshte realiteti; fenomenet shoqerore jane gjithmone te rrenjosura dhe te lidhura ngushte me rrethanat shoqerore e kulturore, perfshire religjionin poashtu.

puqi
23-08-05, 05:39
selamu alejkum
shume respekt per ju diskutues te nderuar ,nje gje duhet ta them nese kam vendosur ta djegu shtepin time nuk mund te me ndalni vetem pergatitni kovat me uje per ti mbrojtur shtepit tuaja .

e them ket sepse shume her dua te diskutoj me ju por me kend te diskutoj me nerez qe kan vedosur ti djegin shtepit e tyre, jo nuk mundem ,me duhet te mbroj shtepin time dhe te mbrohem nga e keqja e tyre .

Mos fyeni fjalet e ZOTIT o rober te pasuris qe jeni vene nen prangat e verberis suaj por nuk keni faj ALLAHU ju ka verberuar andaj lutunji per shpetim, me dhimbseni sepse ndoshta edhe une do te isha si ju po te mos ishte udhezimi i ZOTIT qe me ka udhezuar.Perdoreni armen e fort kunder djallit te mallkuar e qe kjo arme eshte lutja pra drejtojuni ZOTIT me lutje e pendim.
Paskeni diskutuar per muzik por per juve nuk qenka aspak e ndaluar ,nuk paska argument qe e ndalon sepse per ju nuk eshte argument fjala e ZOTIT e as e Pejgamberit s.a.w.s. dhe as e dijetareve te devotshem.Per ju argument jan epshet tuaja sepse nuk e besoni ZOTIN nje ,nuk e besoni ringjalljen ,nuk e besoni xhenetin e as xhehnemin na ruajt ALLAHU nga hudhja ne te ,andaj edhe muzika si shume ndalesa te tjera nuk jan te ndaluara per ju.
Per fund lus ALLAHUN e madhruar qe te me shpetoj prej veprave te mia te liga ,nga cytjet e shjtanit dhe juve tju udhezon ne rrugen e shpetimit qe nuk katjeter pos saj.

selamu alejkum ue rahmetullah

uliksi31
23-08-05, 07:01
E nderuar, ketu eshte tema; Mesime nga Kur'ani.Jo foto te beli dancit.Kishim fjalen, a eshte muzika e ndaluar apo jo, sipas fese islame. Pra nuk diskutojm per arabet,as per cfar bejn ata. Falemderit.

Uliksi

"beli dancit"???? :roll:
Se ku te paska shkuar mendja ty :lol:
Jo te lutem mos i ngaterro profesionet; ato ishin KENGETARE (e jo valletare), muslimane te botes arabe, qe bejne muzike per miliona muslimane arabe!

Njekohesisht pasi e paske permendur kete fare "beli danci" :lol: , me duhet te shtoj se ky fenomen eshte rezultat i kultures arabe, kultures se haremeve perfshire ketu edhe religjionin islam!!!
Fatekeqesisht ndoshta dikujt nuk i pelqen kjo per ta degjuar, por ky eshte realiteti; fenomenet shoqerore jane gjithmone te rrenjosura dhe te lidhura ngushte me rrethanat shoqerore e kulturore, perfshire religjionin poashtu.

Une fjalen beli dance e mora nga shkrimi yt.Prandaj nuk eshte ketu fjala as per vallzim e as per kengetare arabe. Por ketu flitet:per qendrimin e fese islame ndaj kenges dhe muzikes.A eshte e lejuar apo jo?Feja islame nuk eshte vetem e arabve.
Ju lutem te diskutojm per temen.Keshtu qe mos te humb vlera e diskutimit.
Me nderime Uliksi

uliksi31
23-08-05, 09:03
selamu alejkum
shume respekt per ju diskutues te nderuar ,nje gje duhet ta them nese kam vendosur ta djegu shtepin time nuk mund te me ndalni vetem pergatitni kovat me uje per ti mbrojtur shtepit tuaja .

e them ket sepse shume her dua te diskutoj me ju por me kend te diskutoj me nerez qe kan vedosur ti djegin shtepit e tyre, jo nuk mundem ,me duhet te mbroj shtepin time dhe te mbrohem nga e keqja e tyre .

Mos fyeni fjalet e ZOTIT o rober te pasuris qe jeni vene nen prangat e verberis suaj por nuk keni faj ALLAHU ju ka verberuar andaj lutunji per shpetim, me dhimbseni sepse ndoshta edhe une do te isha si ju po te mos ishte udhezimi i ZOTIT qe me ka udhezuar.Perdoreni armen e fort kunder djallit te mallkuar e qe kjo arme eshte lutja pra drejtojuni ZOTIT me lutje e pendim.
Paskeni diskutuar per muzik por per juve nuk qenka aspak e ndaluar ,nuk paska argument qe e ndalon sepse per ju nuk eshte argument fjala e ZOTIT e as e Pejgamberit s.a.w.s. dhe as e dijetareve te devotshem.Per ju argument jan epshet tuaja sepse nuk e besoni ZOTIN nje ,nuk e besoni ringjalljen ,nuk e besoni xhenetin e as xhehnemin na ruajt ALLAHU nga hudhja ne te ,andaj edhe muzika si shume ndalesa te tjera nuk jan te ndaluara per ju.
Per fund lus ALLAHUN e madhruar qe te me shpetoj prej veprave te mia te liga ,nga cytjet e shjtanit dhe juve tju udhezon ne rrugen e shpetimit qe nuk katjeter pos saj.

selamu alejkum ue rahmetullah

I nderuar Puqi,

Sa u perket diskutimeve ato gjithmon kane eksistur dhe do te eksistojn.Diskutonin edhe sahabet shoket e Pejgamberit a.s.Tani edhe ata pas tyre, tabiijnet,ata pas tyre tabiijn-tabijnet si dhe dijetaret islam.Per ate i kemi edhe 4 medh'hebet (shkolla)ne fen islame.Ato te katertat ndryshojn ne te menduar nga njera-tjetra.Pra do te te thot se nuk mendojn njejt.
Ne e kemi te ndaluar per shembull te diskutojm per namazin,te agjeruarit,zeqatin e tjera, a duhet apo nuk duhet te zbatohen. Mirpo per rregullat e namazit,te agjeruarit,zeqatit ne mund te diskutojm, per ate eshte shkenca e fik'hut (Jurispondences) qe merret me kete ceshtje.Keshtu qe sheriati islam te jete me i kompletuar.
Tjeter eshte se neve na mungon gjuha e diallogut,por shkurt e shqip, krejt ne xhehnem. Ose keshtu ose ska ndryshe.
Duhet te keme parasysh se; pa meshiren e Krijuesit te gjithsis, te gjithe jemi te humbur :arrow: Prandaj edhe shporesojm :idea:

Me nderime Uliksi

Dilaver
23-08-05, 12:01
I nderuari puqi, mė pelqeu kjo far mesele e jotja!

Kishte qen njė burr bukur nė moshė, e kishte rrokė njė semundje e rėndė dhe tė gjithė farefisi e kuptuan se janė nė pyetje orėt ose minutat sa do tė frymon ai burrė, kėshtu qe mblidhen burrat si zakon qe ka qen tė ruajnė para se tė ndahet me jeten ndonjeri e te ndegjojnė amanetet e tij.
Atypari kalon Xhebraili dhe thot eh qka don me than kur njeriu nuk e din.
Shtat te vdekur po e ruajnė njė tė gjall.
Nejse mos me zgjat shum nuk shkoi gjat e burri i semur jo qe nuk vdiq por bėri mė mirė e u zgjue prap nė kėmbė e ata shtat qe e ruajten deri sa te ndahet me jeten qe tė gjithė vdiqen, jo ne te njejten koh por kur ju erdhi koha.
Edhe ti puqi po ta merr mendja se shtepia e fqiut po kallet e je duke ruajtur me kov ne dorė kur ti del flaka!
Kėshillė; kthehu e shiqo ndonjėherė shtepin tende mos po i del flaka kah.

Nejse nuk e kisha ndermend me zgjat shum por me la pershtypje fjala jote kur thua se ” per ju nuk eshte argument fjala e ZOTIT e as e Pejgamberit” tė kisha lut na e sjell ate fjalė tė zotit cila asht ajo fjalė dhe ku shkruan se ėshtė e ndaluar muzika dhe kenga, pasi qe unė e di se nuk ka njė ndales te tillė dhe Zoti nuk e ka ndaluar, e dijetaret po por per mua nuk kan peshė fjalet e dijetarve mė teper se fjalet e Zotit.

Sipas meje; gjdo gjė qė nuk ėshtė ndaluar me Kur’an, ėshtė e lejuar.

Tomori
23-08-05, 12:14
selamu alejkum
shume respekt per ju diskutues te nderuar ,nje gje duhet ta them nese kam vendosur ta djegu shtepin time nuk mund te me ndalni vetem pergatitni kovat me uje per ti mbrojtur shtepit tuaja .

e them ket sepse shume her dua te diskutoj me ju por me kend te diskutoj me nerez qe kan vedosur ti djegin shtepit e tyre, jo nuk mundem ,me duhet te mbroj shtepin time dhe te mbrohem nga e keqja e tyre .

Mos fyeni fjalet e ZOTIT o rober te pasuris qe jeni vene nen prangat e verberis suaj por nuk keni faj ALLAHU ju ka verberuar andaj lutunji per shpetim, me dhimbseni sepse ndoshta edhe une do te isha si ju po te mos ishte udhezimi i ZOTIT qe me ka udhezuar.Perdoreni armen e fort kunder djallit te mallkuar e qe kjo arme eshte lutja pra drejtojuni ZOTIT me lutje e pendim.
Paskeni diskutuar per muzik por per juve nuk qenka aspak e ndaluar ,nuk paska argument qe e ndalon sepse per ju nuk eshte argument fjala e ZOTIT e as e Pejgamberit s.a.w.s. dhe as e dijetareve te devotshem.Per ju argument jan epshet tuaja sepse nuk e besoni ZOTIN nje ,nuk e besoni ringjalljen ,nuk e besoni xhenetin e as xhehnemin na ruajt ALLAHU nga hudhja ne te ,andaj edhe muzika si shume ndalesa te tjera nuk jan te ndaluara per ju.
Per fund lus ALLAHUN e madhruar qe te me shpetoj prej veprave te mia te liga ,nga cytjet e shjtanit dhe juve tju udhezon ne rrugen e shpetimit qe nuk katjeter pos saj.

selamu alejkum ue rahmetullah

Puqi nuke te kuptoje fare...bjeri muhabetit shkurte mbas mendimit tende a eshte e ndaluar Muzika..!!!!
-Kaq nje here...jam ne pritje tme pergjigjesh por te lutem shume shkurte..PO ose .JO kaq desha nje here...!

halla e madhe
23-08-05, 16:58
Siq lexova me larte nga disa fetar Islam,kenga qenka zeri i shejtanit.Po e zeme se ashtu eshte.
Do te tregoja nje shembull per kete rast;isha e ftuar tek nji familje besimtare islame e trojeve te ILirides ne nji dasem madheshtore me 500dasmor,e gjithe kjo ishte nje atmosfere e hareshme,aty kendonte nji pseudo kengtar qe ishte i paguar per ate dasem 2000euro.mbeta e hutuar qe i zoti i dasmes nji njeri fetar dhe Haxhe 5 heresh,te lejonte ate muzike e gjysa e restorantit ishin familjar me gra te mbuluara.eshte kjo e drejte?Do te ishte me mire te ipen ato te holla per ndonji familje te varfer?Eshte haram te degjohet muzike ne keso dasmash?Kjo pytje vlene per fetaret qe bejne dasma te shpeshta ne trojet shqiptare :!:
Ndoshta dola jashte teme,por me intereson te di qka lejohet e qka jo :!:

Me nderime Halla e madhe :)E nderuara Halla e madhe,

Mire se paskeni ardh ne mesin ton.Po eshte knaqsi te diskutoni dhe te jepni mendimet. Fjala juaj e matur, gjithmon ka nje rendesi te vecant.
Mbetesh e pershendetur Halla e madhe.

Me nderime Uliksi

Reana
23-08-05, 17:33
Une fjalen beli dance e mora nga shkrimi yt.Prandaj nuk eshte ketu fjala as per vallzim e as per kengetare arabe. Por ketu flitet:per qendrimin e fese islame ndaj kenges dhe muzikes.A eshte e lejuar apo jo?Feja islame nuk eshte vetem e arabve.
Ju lutem te diskutojm per temen.Keshtu qe mos te humb vlera e diskutimit.
Me nderime Uliksi

Ooooo, a guxoj me ta perserit me shkronja te medha??? :lol:
KENGETARE ishin ato, e jo valletare!!!!

Po populli arab, musliman qe 15 shekuj, shqipetaret musliman qe 5 shekuj, ata ende nuk e zhduken muziken si pjese te kutltures se tyre por po kendojne e po vallezojne (ani cfare vallezimi bile, "beli dance" si po thote Uliksi :lol:) e ne po duam ti japim fund muzikes a???
Besa-bese kjo eshte ajo qe i thone "me Pape se Papa i Romes" :lol:

loni19
24-08-05, 10:56
Une fjalen beli dance e mora nga shkrimi yt.Prandaj nuk eshte ketu fjala as per vallzim e as per kengetare arabe. Por ketu flitet:per qendrimin e fese islame ndaj kenges dhe muzikes.A eshte e lejuar apo jo?Feja islame nuk eshte vetem e arabve.
Ju lutem te diskutojm per temen.Keshtu qe mos te humb vlera e diskutimit.
Me nderime Uliksi

Ooooo, a guxoj me ta perserit me shkronja te medha??? :lol:
KENGETARE ishin ato, e jo valletare!!!!

Po populli arab, musliman qe 15 shekuj, shqipetaret musliman qe 5 shekuj, ata ende nuk e zhduken muziken si pjese te kutltures se tyre por po kendojne e po vallezojne (ani cfare vallezimi bile, "beli dance" si po thote Uliksi :lol:) e ne po duam ti japim fund muzikes a???
Besa-bese kjo eshte ajo qe i thone "me Pape se Papa i Romes" :lol:


pershendetje.
lexova dicka nga ajo qe keni debatuar.
nuk e di se si Reana nuk din ti ndaje dhe ti dalloje Islamin dhe Muslimanet.
aj pohon se Arabet qe kane 15 shekuj Islamin nuk e lene muziken e si ta leme ne.
E nderuar un kush do qofte nuk ja imponojme askujt Islamin dhe nuk e detyrojme aske ta lere muziken jo jo absolutisht, e sa i perket asaj qe the me pare nuk don te thote se Islami eshte i arabeve sepse edhe atje ka lloj-llj individe te cilet jan kunder rregullave Islame, mirepo ne e dime se ka ne gjithe rruzullin tokesor njerez qe jan pro besimit Islam dhe jane muslimane e jane nga kombe te ndryshme.
me respekt loni19.

Kastri
25-08-05, 14:25
Pershendetje

Eshte e pa kuptimte kjo e dhene ,se muzika qenka e ndaluare te Muslimanet,te nderuare ndoshta nuk e keni kuptuare esencen e temes qe e keni hapure.

Une jame kunder muzikes e cila eshte degjeneruese per njerzimine,por jo edhe te mos kete fare muzike.

Nje shembulle:
Para 17 viteve ne nje fshate ne rrethine te Mitrovicese e Vushtrrise-Smrekovnice,per Ramazane ka qene nje Hoxhe i ri i cili kishte mbaruare fakultetine e Teologjise ne Kairo,nje nate aty para darke,pra mbase Iftari ku isha edhe une musafire,ne ate ode te madhe disa pleqe ju thane femive te daline jashte se tani do mbane vajze Hoxha e ju beni zhurem,por Hoxha i ndali femite ne ode edhe ju tha jo per me dale mundeni ju me dale se bashe kjo eshte per femi,keta duhete te msoine se ju ska kushe qe ju thene mendjen.
Pleqve nuk ju erdhe mir hiqe,por mbete ashtu si tha Hoxha,edhe filloi te flasi Hoxha,shiqoni ju te rite do ju theme diqka qe shume kohe ka qene mbrapshte te ne sa i perkete fese,gabimi eshte se nuk kemi pase kushe te na i spjegoi te dhenate e KUR“ANIT; shkronjate e para aty janelexo,lexo,lexo,kurse ne ketu na eshte thene se duhete te lexoime vetem per fene jo gabime i madhe ka qene ,por aq sa kane dite aq na kane msuare,duhete te lexohete gjithqka qe te bie ne dore qdo liber te pasuroshe trurine me te gjitha qe keni mundsi po te jete edhe Bibel,diqka nga shkenca pra nga te gjitha lemite por te mos harroshe se KUR“ANI eshte mbi te gjitha.

Pra edhe une mendoi se duhete studiuare mire qka thote aty per muziken e jo te mirrete kallupe.

Jane shume pyetje te cilate duhete spjeguare thellsishte e jo vetem te mirrete kallup.

Me nderime te nderuare.

Marigona-KS
25-08-05, 14:58
Sa i perket muzikes nese ne shqiptaret dojna me u ba edhe ma musliman se ne arabi, mos harroni se ne arabi asgjė nuk festohet pa muzik, si dhe mos e harroni vallzimet qe i bejn femrart arabe me arke e te zhveshura pothuajse krejt.

Veq une tash e mora vesh se kokam mbush haram, aj medet se une prej se me kujtohet kurr pa muzik nuk kam mujt me ndejt!!

Zotė bjer mend aty ku ska

experti_lu
27-08-05, 05:26
Sa i perket muzikes nese ne shqiptaret dojna me u ba edhe ma musliman se ne arabi, mos harroni se ne arabi asgjė nuk festohet pa muzik, si dhe mos e harroni vallzimet qe i bejn femrart arabe me arke e te zhveshura pothuajse krejt.

Veq une tash e mora vesh se kokam mbush haram, aj medet se une prej se me kujtohet kurr pa muzik nuk kam mujt me ndejt!!

Zotė bjer mend aty ku skati marigona_ks,po mendon
muzika orientale???
eshte e vertete se muzika orientale linde nga vendet arabe.
nuk po kuptoj pse qenka haram muzika dhe kush po e ndalojka muziken??
nese mendojme kjarte popujt njifen nepremjet kultures.
si pershemull muzika veshje kombtare dhe shume gjera tjera.

puqi
01-09-05, 03:59
I nderuari puqi, mė pelqeu kjo far mesele e jotja!

Kishte qen njė burr bukur nė moshė, e kishte rrokė njė semundje e rėndė dhe tė gjithė farefisi e kuptuan se janė nė pyetje orėt ose minutat sa do tė frymon ai burrė, kėshtu qe mblidhen burrat si zakon qe ka qen tė ruajnė para se tė ndahet me jeten ndonjeri e te ndegjojnė amanetet e tij.
Atypari kalon Xhebraili dhe thot eh qka don me than kur njeriu nuk e din.
Shtat te vdekur po e ruajnė njė tė gjall.
Nejse mos me zgjat shum nuk shkoi gjat e burri i semur jo qe nuk vdiq por bėri mė mirė e u zgjue prap nė kėmbė e ata shtat qe e ruajten deri sa te ndahet me jeten qe tė gjithė vdiqen, jo ne te njejten koh por kur ju erdhi koha.
Edhe ti puqi po ta merr mendja se shtepia e fqiut po kallet e je duke ruajtur me kov ne dorė kur ti del flaka!
Kėshillė; kthehu e shiqo ndonjėherė shtepin tende mos po i del flaka kah.

Nejse nuk e kisha ndermend me zgjat shum por me la pershtypje fjala jote kur thua se ” per ju nuk eshte argument fjala e ZOTIT e as e Pejgamberit” tė kisha lut na e sjell ate fjalė tė zotit cila asht ajo fjalė dhe ku shkruan se ėshtė e ndaluar muzika dhe kenga, pasi qe unė e di se nuk ka njė ndales te tillė dhe Zoti nuk e ka ndaluar, e dijetaret po por per mua nuk kan peshė fjalet e dijetarve mė teper se fjalet e Zotit.

Sipas meje; gjdo gjė qė nuk ėshtė ndaluar me Kur’an, ėshtė e lejuar.

selamu alejkum

ALLAHU te shperbleft per keshilen "shko e shiqo shtepin tende...."pasi qe po thirresh sikur e din qe nuk ka ndales te muzikes ne kur'an ateher a e din qe muziken e ka ndalu Pejgamberi s.a.v.s ,nese nuk e din lexo edhe pak dhe a e din qe ALLAHU I MADHERUAR ne shume vende ne Kur'an na urdheron per bindje ndaj pejgamberit a.s. dhe ndegjimin e te diturve nese kam koh do ti sjell ajetet e shkoqitura e nese jo atehere perpiqu vet.Pra qdo gje qe e ka ndalu Pejgamberi a.s. doemos e ka ndalu ALLAHU sepse Pejgamberi a.s. ka qen nen kujdesin e ALLAHUT dhe nuk ka mundur te gaboj ka pas rste kur ka gabuar menjeher e ka korigju ALLAHU me shpallje.

modestja
20-09-05, 15:50
Esselamu alejkum

...ndoshta edhe nuk ka nevoje a vend te flas mbi temen ne fjale,por fjalet dhe pyetjeve te se nderuares halles se madhe,deshiroj tu pergjigjem aq sa kam njohuri rreth kesaj ceshtjeje

...Eshte me se e vertete se shumica e muslimaneve ne bote mos te flasem kur jane ne pyetje disa arabe te cilet perdorin me te madhe muziken,madje shqiptaret e Maqedonise me sa di dhe kam pare,pas gjithe ceremonise qe behet ne dasem leshojne nje kasete arabe me muzike te shfrenuar per ta kalle me nje far menyre per te luajtur e kercyer sa me shum e sa me me zemer(Zoti na ruajt)
..Mirepo ne islam,moster dhe pasqyre nuk i kemi arabet,e askend qe te bejme sic bejne ata,cudi pse kyqemi te arabet :!:

Udhezimi dhe modeli i cdo muslimani duhet te jete kur'ani,nga i cili rrjedhin dhe nxirren argumentet per cdo te mencur,mirepo perderisa ne nuk jemi ne gjendje te kuptojme ca dispozita te cilat ne Kur'an spjegohen edhe ne menyre alegorike,kemi resulullahun s.a.s.i cili na spjegon shume gjera,madje kemi dijetaret tane te njohur...

Cfar argumenti me i madh na duhet rreth muzikes pos hadithit te pejgamberit a.s.:
"do te vije koha qe ummeti im gjerat e ndaluara do ti beje te lejuara,nderto eshte edhe muzika"
Ne poqese jemi muslimane te sinqerte atehere eshte e udhes te respektojme fjalet e pejgamberit,dhe nuk ka vend diskutimi ashtu ne sic na e mer mendja..
..madje nuk duhet perzier kenga si kenge fjalet e saj, poqese eshte patriotike,a popullore,dhe ka tekst te paster me ato kenget e shfrenuara,thjesht instrumentet jane te ndaluara muzika,e jo tekstet,por edhe ato te permbajne fjale te pastra e te mira

...Ate qe kishte thene halla e madhe se edhe ai personi kishte qene haxhi e 5 kohe i fale ndosha megjithate kjo nuk duhet te na habise,dhe kjo nuk merr kuptimin se poqese ai si haxhi e ben nje veper te tille dhe ajo eshte e lejuar,jo shembulli yne eshte Mihamedi a.s.per te cilin thote Allahu ne Kur'an:

"Dhe ju shembull me te mire keni te derguarin e Allahut"

Vetem Allahu eshte fales dhe meshirues

enesi_21
21-09-05, 10:01
Esselamu alejkum

Subhanallah sa rremuja qenka bere ketu pasi qe skam hyre moti ne kete forum.

Mbas gjith atyre argumente qe i kane sjell vellezerit tane me heret une skisha pas diqka me shtu vetem se me ju thane o vellezer dhe motra te ndershme, neve si musliman qe urdherojme ne te mire dhe ndalojme nga e keqja Allahu nuk na e ka bere obligim qe njerzit gjithsesi ti bindim.

Neve e kemi per detyre me ua sqaru argumentet, ne menyren me te mire dhe me te kjarte, kurse a i pranojne apo jo ne nuk kemi pergjegjesi.
Per ata Allahu i Madherishem thote ne Kuran:
"Ne e krijuam njeriun prej njė uji tė bashkėdyzuar pėr ta sprovuar atė, andaj e bėmė tė dėgjojė e tė shohė.
Ne e udhėzuam atė nė rrugė tė drejtė, e ai do tė jetė: mirėnjohės ose pėrbuzės.[Insan:2-3]

Ska rruge tjeter njeriu ose do te jete"MIRENJOHES" ose "PERBUZES" dhe pra le te shikoj veten secili se ne cilin grup bane pjesė.

sinqerisht nga vellau juaj ne islam enesi_21

sherri
27-09-05, 20:09
Motra,e Vllazen:selamualejkym(se di a e thash mire ajo)
edhe ky nik!prap se di a eshte per kto tema,veq bomna hallall,
megjithse as veshe nuk merrem shume,nga feja
po e dha nje mendim rreth muzike,dhe kenge a eshte e lejume apo jo(keshtu me duket ishte edhe tema)
Me sa di un kendimi ka lind mu nga kendimi ne kuran,une e di kur thonin,po kendojm mevlud,kenduan hoxhollaret ne kuran,po keshtu e di se edhe fet tjera,kan pas keng ne kisha,edhe kenget e para muzika e pare kan fillu nga aty?! ndoshta e paskam pas gabim por kam mendu se edhe muzika te muslimanet ka fillu pikrisht nga kendimi ne kuran,apo ne ndonje liber tjeter fetar qe nuk di si mund te quhen.
Nese mendohet se kenga dhe muzika ne pergjithsi eshte degjeneru,ju ka dhan kahje dhe qellim tjeter,eshte fut fjalor banal,tekste te shemtuara,kjo eshte tjeter gje,kendohet nga njerz gjysem lakuriq,kjo mund edhe te jet e ndaluar,por muzika dhe kenga si keng mendoj se s'eshte e ndaluar.

Nuke e di si quhet, apo mund ta quajm"kor"gup te rinjesh qe per festa bajrami kendojn ne xhami, kuptohet pa instrumente(diqka e ngjajshme me polifonin)ku kendohet po ashtu pa instrumente.
Bomnani hallall!,se shum pa sherr e pata,e ishalla se kam gjynah se tuj ngu muzik jam.

27-09-05, 22:45
E nderuar, ketu eshte tema; Mesime nga Kur'ani.Jo foto te beli dancit.Kishim fjalen, a eshte muzika e ndaluar apo jo, sipas fese islame. Pra nuk diskutojm per arabet,as per cfar bejn ata. Falemderit.

Uliksi

"beli dancit"???? :roll:
Se ku te paska shkuar mendja ty :lol:
Jo te lutem mos i ngaterro profesionet; ato ishin KENGETARE (e jo valletare), muslimane te botes arabe, qe bejne muzike per miliona muslimane arabe!


Pershendetje
Pse Kush te ka then ti se gjith ARABET jan Musliman ?!!!! Pastaj Mohuesit e Fes edhe nese e ngritin zerin dhe thojn se jan Muslimani Feja Islame eshte e Paster nga ATA Musliman eshte ai i cili e din se ku eshte e Lejume e Ku seshte se nje njeri i cili e ben nje Hallall Haram duke e ditur se ajo gje eshte HARAM me kuran me sunet ai Automatikisht del nga Feja e ska nevoj ti e ndokush mena tregu per arabet kur ske pas shanca as ne TV mi marren vesh se cfar folin e jo te i dish edhe traditant apo Kufret e tyre .....
JU Pershendes me respekt RENTISI

27-09-05, 22:52
Tani me thuaj a ėshtė haram muzika dhe kenga? shkurt me PO ---- JO

A i ka ndalua dhe ba haram Zoti kėngen dhe muziken.

A i don Zoti kėngetaret dhe muzikantet, a komunikon me ta?

Pra te lutem vetėm keto tri pyetje shkurt.


Dilaver


Kto Pyetje gjen Pergjigje nese e Lexon Komentimin e Iben Mesudit ne Suner Llukman ne Ajetin e ( 6 )
Me Respekt RENTISI