PDA

View Full Version : Njihe Armikun Tėnd[Informata per armikun tend]


ebu Hamza
13-08-05, 12:23
Njihe Armikun Tėnd

[color=violet]Kėto janė informata pėr armikun tėnd-Iblisin,Allahu e mallakoftė [color]

[size=18][color=red]1-Emri i tij:Iblis
2-Qyteti i tij:Zemrat e pakujdesshme.
3-Shoqėria e tij:Mizorėt (zullumqarėt).
4-Vendi i pėrhershėm e tij:Xhehennemi
5-Pozita e tij: I prishur i shkallės sė parė.
6-Vendet i tubimit tė tij:Tregjet.
7-Armiqėt e udhėtimit:Muslimanėt.
0-Motoja e tij:Hipokrizia.
11-Petkat e punės sė tij:Me tė gjitha ngjyrat, si kameleoni,pėr ēdo vendė ka ngjyrėn e vetė tė veēantė.
12-Gratė e tij tė kėsaj bote: Gratė e mbuluarat-zbuluarat.
13-Kėn e don ai?:Atė qė ėshtė i pakujdesshėm ndaj pėrmendjes sė Allahut s.v.t.
14-Ēfarė e shqetėson atė:Istigfari.(kėrkimi falje nga Allahu).
15-Shkrimi i tij: Tetovazha.
16-Shtėpia e tij: Wc dhe banjot.
17-Cilėsia e tij: I luhatur varėsisht si e sheh interesin.
18-Fillimi i paraqitjes sė tij:Ditėn kur refuzoi t’i bėjė sexhde Ademit a.s.
19-Shokėt e tij: Dyftyrėshit {hipokritėt}
20-Burimi i rrizkut: Pasuria haram 21-Laboratorit e tij: Vendet e fėlliqura dhe vendet ku bėhet harami
22-Shėrbimi i tij: Urdhėrimi nė tė kėqia dhe kėnaqja me tė
23-Urdhėrat e tij:Urdhėron nė tė kėqia. 24-Feja e tij:Kufri.
25-Pozita e punės:Drejtor i atyre qė tėrhoqėn kundėr vetes hidhėrimin dhe i tė humburve. 26-Afati i shėrbimit: Deri ne ditėn e kijametit.
27-Rruga nė tė cilėn drejton: Rruga e xhehenemit.
28-Fitimi i tregėtisė:Hi e pluhur.
29-Shoqėron nė udhėtim: Shejtanėt nga xhinnėt dhe njerėzit.
30-Shokė tė punės: Atė qė hesht para tė kotės. 31-Mediumet e tij: Pėrgojimi, Bartja e fjalėve dhe spiunimi.
32-Ushqimin qė e preferon:Mishin e tė vdekurve.(pėrgojimi, shiko El Huxhurat ajeti 12). 33-Kujt i frikėsohet:Besimtarit tė devotshėm.
34-Kė e urrenė: Atė qė e pėrmendė Allahun s.v.t. shumė.
35-Mburoja e tij:”Me tė vėrtetė intriga e shjetanit ėshtė e dobėt”En-Nisa ajeti 76.
36-Gjahu i tijė: Gratė.
37-Dėshira e tij: Devijimi i njerėzve.
38-Synimi i tij: Qė tė gjithė njerėzit tė bėjnė kufėr.
39-Fundi i tij:”Deri nė kohėn e ditės sė caktuarė”Sad 81.
40-Puna mė e preferuar tek ai: Homoseksualizmi dhe lezmbeizmi.
41-Fjala sekret pėr pasuesit e tij:”Unė”,fjala e mnedjėmdhenjėve.
42-Gėzim sjellėsit e tij:Artistėt dhe artistet.
43-Premtimi i tij: Premton Varfėrinė.
44-Ēfarė e hidhėronė atė mė shumė:Sexhdet e shumta.[color][size]

Arb
17-08-05, 02:03
Njihe Armikun Tėnd

[color=violet]Kėto janė informata pėr armikun tėnd-Iblisin,Allahu e mallakoftė [color]

[size=18][color=red]1-Emri i tij:Iblis
2-Qyteti i tij:Zemrat e pakujdesshme.
3-Shoqėria e tij:Mizorėt (zullumqarėt).
4-Vendi i pėrhershėm e tij:Xhehennemi
5-Pozita e tij: I prishur i shkallės sė parė.
6-Vendet i tubimit tė tij:Tregjet.
7-Armiqėt e udhėtimit:Muslimanėt.
0-Motoja e tij:Hipokrizia.
11-Petkat e punės sė tij:Me tė gjitha ngjyrat, si kameleoni,pėr ēdo vendė ka ngjyrėn e vetė tė veēantė.
12-Gratė e tij tė kėsaj bote: Gratė e mbuluarat-zbuluarat.
13-Kėn e don ai?:Atė qė ėshtė i pakujdesshėm ndaj pėrmendjes sė Allahut s.v.t.
14-Ēfarė e shqetėson atė:Istigfari.(kėrkimi falje nga Allahu).
15-Shkrimi i tij: Tetovazha.
16-Shtėpia e tij: Wc dhe banjot.
17-Cilėsia e tij: I luhatur varėsisht si e sheh interesin.
18-Fillimi i paraqitjes sė tij:Ditėn kur refuzoi t’i bėjė sexhde Ademit a.s.
19-Shokėt e tij: Dyftyrėshit {hipokritėt}
20-Burimi i rrizkut: Pasuria haram 21-Laboratorit e tij: Vendet e fėlliqura dhe vendet ku bėhet harami
22-Shėrbimi i tij: Urdhėrimi nė tė kėqia dhe kėnaqja me tė
23-Urdhėrat e tij:Urdhėron nė tė kėqia. 24-Feja e tij:Kufri.
25-Pozita e punės:Drejtor i atyre qė tėrhoqėn kundėr vetes hidhėrimin dhe i tė humburve. 26-Afati i shėrbimit: Deri ne ditėn e kijametit.
27-Rruga nė tė cilėn drejton: Rruga e xhehenemit.
28-Fitimi i tregėtisė:Hi e pluhur.
29-Shoqėron nė udhėtim: Shejtanėt nga xhinnėt dhe njerėzit.
30-Shokė tė punės: Atė qė hesht para tė kotės. 31-Mediumet e tij: Pėrgojimi, Bartja e fjalėve dhe spiunimi.
32-Ushqimin qė e preferon:Mishin e tė vdekurve.(pėrgojimi, shiko El Huxhurat ajeti 12). 33-Kujt i frikėsohet:Besimtarit tė devotshėm.
34-Kė e urrenė: Atė qė e pėrmendė Allahun s.v.t. shumė.
35-Mburoja e tij:”Me tė vėrtetė intriga e shjetanit ėshtė e dobėt”En-Nisa ajeti 76.
36-Gjahu i tijė: Gratė.
37-Dėshira e tij: Devijimi i njerėzve.
38-Synimi i tij: Qė tė gjithė njerėzit tė bėjnė kufėr.
39-Fundi i tij:”Deri nė kohėn e ditės sė caktuarė”Sad 81.
40-Puna mė e preferuar tek ai: Homoseksualizmi dhe lezmbeizmi.
41-Fjala sekret pėr pasuesit e tij:”Unė”,fjala e mnedjėmdhenjėve.
42-Gėzim sjellėsit e tij:Artistėt dhe artistet.
43-Premtimi i tij: Premton Varfėrinė.
44-Ēfarė e hidhėronė atė mė shumė:Sexhdet e shumta.[color][size]

Eh mire, e tash a po na kallxon ku dashte me dal me gjithe keto vargje?

GURI SYLAJ
17-08-05, 07:46
Arb, po te pergjigjem une, KURRKUND !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ebu Hamza
17-08-05, 11:42
Esselamu Alejkum ..
Ma bani hallall se skam qene nja 3 dite ne net skam pasur kohe vella Arb me keto vargje e njeh armikun tend e tjeter kurqa ketu nuk duhet te shtohet Esselamu Alejkum

Murgesha
17-08-05, 12:24
Esselamu Alejkum ..
Ma bani hallall se skam qene nja 3 dite ne net skam pasur kohe vella Arb me keto vargje e njeh armikun tend e tjeter kurqa ketu nuk duhet te shtohet Esselamu Alejkum

Ebu Hamza, sigurisht se ka ēka tė shtohet ende nė kėtė shkrimin tėnd, por ti nuk mundesh ta bėsh atė, se ky shkrim i yti ėshtė i kopjuar.
Pėr kopjime ska gjė se tek shkrimet e tua kjo vėrehet me tė madhe, por kur tė hapėsh njė temė me njė tematikė kaq tė rėndėsishme siq ėshtė ruajtja nga Shejtani ti duhet tė jesh nė gjendje edhe tė japėsh komente e jo vetėm tė sjellėsh njė kopje tė thatė, dhe pastaj tė ikėsh me arėsyetim se nuk paska ēfarė tė shtohet mė kėtu.

Unė mendoj se duhesh si autor i njė teme tė jesh i gatshėm tė japėsh sqarime edhe me fjalėt tuaja.
Edhe pse e di se tė mungon fjalori i shprehjes, por sė paku tė bėsh njė mundim.

Me nderime.

Murgesha!

ebu Hamza
17-08-05, 12:32
Esselamu alejkum moter murgesha ky vellai arbi nuk di qka ka kerkuar madje qka don me pyet e me te komentue une tije e saper fjalorin tim mos me flit ok.. se une edij a kam ajo fjalor por ty shikoje tendin e nese ke diqka em pyet por besoj se ketu jan gjitha sendet e qarta e ska qka te flitet por ti moter a vetem ndoshta ke deshire vetem se me boe shkrime !! edhe qe the se gjerat i merr te kopjuara edhe nuk din ti komentosh une psei marr gjerat e kopjuara per te gjitha keto gjera kam njohuri inshallah por Ulemaja kam thane: Sa ma shume qe po lexoj e po mesoj po edi se ma teper spo di .. E tash ne kete kohe e lexon nje liber e mendons e edin tere dinin uneinshallah nuk jam i forte por per ate qe e qes ketu e di se e di sado pake ..

Murgesha
17-08-05, 12:46
Esselamu alejkum moter murgesha ky vellai arbi nuk di qka ka kerkuar madje qka don me pyet e me te komentue une tije e saper fjalorin tim mos me flit ok.. se une edij a kam ajo fjalor por ty shikoje tendin e nese ke diqka em pyet por besoj se ketu jan gjitha sendet e qarta e ska qka te flitet por ti moter a vetem ndoshta ke deshire vetem se me boe shkrime !! edhe qe the se gjerat i merr te kopjuara edhe nuk din ti komentosh une psei marr gjerat e kopjuara per te gjitha keto gjera kam njohuri inshallah por Ulemaja kam thane: Sa ma shume qe po lexoj e po mesoj po edi se ma teper spo di .. E tash ne kete kohe e lexon nje liber e mendons e edin tere dinin uneinshallah nuk jam i forte por per ate qe e qes ketu e di se e di sado pake ..

Fatmirėsisht kam shkrime tė mjaftueshme nė kėtė forum, sa qė se kam aspak nevojėn tė inkuadrohem nė shkrimet tuaja pėr tė bėrė njė shkrim mė tepėr.
Ja ku i tregove tė gjitha njohuritė dhe personalitetin tėnd, po tė kishe njohuri sė paku do tė logjikoje pak se nuk u inkuadrova nė kėtė temė vetėm sa pėr tė bėrė njė shkrim mė tepėr.

U inkuadrova pėr tė tė thėnė se nuk ėshtė e arėsyeshme pasi qė ke sjellė njė kopje, dhe nė pyetjen e diskutuesit tjetėr, tė thuash se ska ēka tė shtohet mė kėtu, se me kėtė ti po i tregon njohuritė tuaja.
Nėse hap tema qė nuk ka se ēka tė shtohet mė aty, atėherė pėrmblidhi tė gjitha me njė temė, dhe pasi ti thuash tė gjitha drejtoju moderatorit qė ta mbyllė temeėn se ska ē`tė shtohet mė tepėr aty.

Besoj se tani je i kjartė se pėr ēka shkrova.

Murgesha!

ebu Hamza
17-08-05, 19:45
oj ti moter murgesha une te thashe se ne kete teme ska qka flitet se gjitha sendet jane te qarta a kupton se ketu flitete per iblisin edhe ati ke shkrimin edhe lexoje mire edhe ketu jane te gjtha argumentet qe flasin per ate ok.. edhe ketu besoj se ska qka te flitet e sa tha ti qe i ke temet e pembyllta hyne dhe shfletoj temat tjera dhe folim ne temat tjera edi qe duhet flitet gjate edhe duhet komentuar prandaj edhe ne temat tjera jam munduar te jap pergjigje per secilin kilent qe hyn ne temat e mija edhe i kam dhane pergjigje edhe ka pasur diskutime te shumta prandaj une te thashe se ne kete teme jane te gjitha te dhenat e dhanma per cka flitet mandej asnje klient nuk ka komentuar por ky vllai arbi nuk di se qka deshti te thote ..ok Esselamu alejkum

the godfather
17-08-05, 23:16
GURI SYLAJ shkrujati:

Arb, po te pergjigjem une, KURRKUND !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

__________________________________________________ ________

Guri vella gabim je pergjigjur,si duket nuk paske lexuar shkrimin deri ne fun e ja ke futur kot.
Une po i them Arbit se ne shkrimin e te nderuarit Ebu Hamza,mesohet se armiku me i madh i njeriut eshte dreqi i mallkuar "Shejtani apo Satani".
E nje njeri qe nuk ia spjegon dikujt edhe nese beson qe e ka kutuar thelbin e temes ai rradhitet ne ushtrine e te lartepermendurit "te dreqit te mallkuar".

Une ju them edhe ty ARB edhe ty GURI mos iu bashkangjit ushtrise te "dreqit te mallkuar".

Me nderime

GURI SYLAJ
18-08-05, 06:52
I nderuari godfather, e lexova dhe ate me shume kujdese, por ajo qe me shtyri te pergjigjem shkurt ishte

1. Se ishte nje shkrim i bartur textualisht
2. Se i mungonte nje trajtim pak me i pergjithshem
dhe ajo kryesorja se jo rralle bie ndesh me boten ne te cilen ne sot jetojm. Une po ju marr vetem nje shembull (nuk e dij cka ju kuptoni me fjalet artiste) por pa artist nuk do te egzistonin , nder te tjera , as ato xhamite e bukura ane e kende botes.
Shkurt gjuha me te cilen n'a drejtohet shkrimi ne fjale eshte e manget dhe shume e larget per te thene dicka serioze per sot dhe ketu.
Ketu ka edhe shume cka per t'u thene por nuk po e shoh te arsyeshme me e zgjate.

Me nderime Guri Sylaj

the godfather
21-08-05, 00:29
Pershendetje GURI

Me vjen keq qe e kam tepruar pakez,kerkoj ndjese.
Eshte dashur te jap me shum spjegime rrethe permbajtjes se temes,por shum mir i ka perceptuar ne pika te shkurtera,dhe shumices thuajse jan te qelluara,i ka huazu prej njdonje libri apo ku ta dij une,por ti lexosh me vemendje jan shum afer em realitetin.

Me nderime

GURI SYLAJ
21-08-05, 08:01
I nderuari godfather pajtohem , dhe ju pershendes perzemersisht.

Tomori
21-08-05, 11:27
Esselamu alejkum ebu Hamza:
-Shkrimin qe ke postuar eshte shume i qelluar!
Mos u irito me antaret qe thuan se nuk kuptojkan kurghe,,ndoshta e kan me vente se e gjitha mvaret prej konficientit te njeriut sa eshte ne gjendje te kuptoje...denjeni kuptone shum mire,,denjeni pjeserishte e ka edhe prej atyre qe nuk kuptojne...se Iblisi i ka pervetsuar per veten!

nje sqarim:ebu Hamza..te lutem mos keqe kupto Murgeshen,,nuk e di edhe une gjdeshi kjo ne ket mes...se une Tomori shum lirshem flase tashe nemrin e saje..ebu Hamza nuk ka rendesi teksti a eshte i kopjuar primare eshte qellimi shprehjes..(ebu Hamza motren Murgeshe,tamam e ndjeje si moter ishalla e befte zoti nasip e takohemi n'ahiret..prandaj flas lirshem ne emrin e saje, se ajo shum mire dot me kuptone!)
Me respekt te madhe per ju ebu Hamza
Tomori :wink: esselamu alejkum errahmetulla

Artisti
21-08-05, 11:43
Esselamu alejkum moter murgesha ky vellai arbi nuk di qka ka kerkuar madje qka don me pyet e me te komentue une tije e saper fjalorin tim mos me flit ok.. se une edij a kam ajo fjalor por ty shikoje tendin e nese ke diqka em pyet por besoj se ketu jan gjitha sendet e qarta e ska qka te flitet por ti moter a vetem ndoshta ke deshire vetem se me boe shkrime !! edhe qe the se gjerat i merr te kopjuara edhe nuk din ti komentosh une psei marr gjerat e kopjuara per te gjitha keto gjera kam njohuri inshallah por Ulemaja kam thane: Sa ma shume qe po lexoj e po mesoj po edi se ma teper spo di .. E tash ne kete kohe e lexon nje liber e mendons e edin tere dinin uneinshallah nuk jam i forte por per ate qe e qes ketu e di se e di sado pake ..

Fatmirėsisht kam shkrime tė mjaftueshme nė kėtė forum, sa qė se kam aspak nevojėn tė inkuadrohem nė shkrimet tuaja pėr tė bėrė njė shkrim mė tepėr.
Ja ku i tregove tė gjitha njohuritė dhe personalitetin tėnd, po tė kishe njohuri sė paku do tė logjikoje pak se nuk u inkuadrova nė kėtė temė vetėm sa pėr tė bėrė njė shkrim mė tepėr.
Murgesha!
keta muslimanet e ,,devotshem,, qe jan ne ket Forum u pane se qfare jane !!!!!

si ne ket quote,mundohen tja mveshin Murgeshes se don me boe shkrime e nuk nisen nga e mira se Murgesha ka dhen mendimin e saj,por meniher nga ana negative nisen keta pra :

Edhe jane negativa


mesohuni mi kuptu edhe tjert e jo veq menyren e juve


Nje pytje per TOMORIN

Qka do me thene ,,VA,, se pe permend shum her ne shkrimet tua?


Edhe nje per TOMORIN

A thue more ti flet ne emer te Murgeshes edhe kur pi perkrah ato Grupet Terroriste ?Artisti

ebu Hamza
21-08-05, 19:58
Selamu alejkum vella Tomorri Allahu te shperblefte inshallah po vella ski qka me boe tash cdo njerimund te shkruaj se qka te don .. E tash skemi qka bojmi por vella Artisti po i tregon ti vete veten tande ...E ti per njohurine time ske qka flet e sipas teje kush asht terrotist prej muslimaneve a ?
Esselamu Alejkum

Artisti
21-08-05, 20:15
Selamu alejkum vella Tomorri Allahu te shperblefte inshallah po vella ski qka me boe tash cdo njerimund te shkruaj se qka te don .. E tash skemi qka bojmi por vella Artisti po i tregon ti vete veten tande ...E ti per njohurine time ske qka flet e sipas teje kush asht terrotist prej muslimaneve a ?
Esselamu AlejkumEsht e vertet qe un pe kallxoj veten,edhe esht mir keshtu se juve duhet me ju kallxu cila esht udha e ZOTIT,se e kam Obligim prej te madhit ,meshireberesit ZOTIT


Allahu se shperblen kerkend qe bon terror

Allahu nuk thote mi myt femijt,pleqt asnje njeri

Allahu nuk shperblen ata t cilt i perkrahin terroristat

kush esht terrorist,pyete TOMORIN ai pi perkrah ata
Artisti

Murgesha
21-08-05, 22:36
nje sqarim:ebu Hamza..te lutem mos keqe kupto Murgeshen,,nuk e di edhe une gjdeshi kjo ne ket mes...se une Tomori shum lirshem flase tashe nemrin e saje..

Tė lutem Tomor tė rrespektoj, ama tė flasėsh nė emėrin tim nuk e kuptoj kėtė shprehje. :roll: :roll: :roll:

Tomori
22-08-05, 14:47
nje sqarim:ebu Hamza..te lutem mos keqe kupto Murgeshen,,nuk e di edhe une gjdeshi kjo ne ket mes...se une Tomori shum lirshem flase tashe nemrin e saje..

Tė lutem Tomor tė rrespektoj, ama tė flasėsh nė emėrin tim nuk e kuptoj kėtė shprehje. :roll: :roll: :roll:

-Pikerishte pra...
....( kam bindjen qe kures nuk keqekuptohem prej motrushes)
-Murgeshe nderhina se keqe perdorshin shkrimin tend neutral..se ju ne esence nuk kundershtojshit "ebu_Hamzen" perveq qe i bejshit sygjerime.perveq kopjes te shtoje edhe diqka..kjo ka qene e gjitha si ide e motrushes sime apo jo Murgesh!

-Murgesh shnet nje here tungji shum e nderuara motrushe :wink:

ebu Hamza
22-08-05, 20:39
Esselamu Alejkum.....

Vllai Ar tisti :
Esht e vertet qe un pe kallxoj veten,edhe esht mir keshtu se juve duhet me ju kallxu cila esht udha e ZOTIT,se e kam Obligim prej te madhit ,meshireberesit ZOTIT


Allahu se shperblen kerkend qe bon terror

Allahu nuk thote mi myt femijt,pleqt asnje njeri

Allahu nuk shperblen ata t cilt i perkrahin terroristat

kush esht terrorist,pyete TOMORIN ai pi perkrah ata

Kjo fjalia : Eshte mire se juve duhet me ju kallxue e cila eshte udha zotin edhe e kam obligim mi ja tregue
E qka don me thane ti me ekte fjali vllai qka me na tregue ..Edhe kete fjale pak sqarim me teper juve...Edhe e dyta mi ja tregue rrugen e Zotit vella po te pyes une ty se cila asht rruga e Zotit ..Edhe kjo i bjen vella se na nuk jemi ne rruge te zotit

E saper vllain tomorrin n ekete fjale mos e eprzi se te kisha keshillue po trego vete ty edhe ti qe i ke thane ke to fjale:

Allahu se shperblen kerkend qe bon terror

Allahu nuk thote mi myt femijt,pleqt asnje njeri

Allahu nuk shperblen ata t cilt i perkrahin terroristat

A ke ndonje fakt qe muslimant jan tu boe kesi lloji qe po bojne terrorr e po mysin femije ... Esselamu Alejkum edhe vellai te kisha keshillue qka te folesh fol me argumen te ok

Tomori
23-08-05, 14:58
Selamu alejkum vella Tomorri Allahu te shperblefte inshallah po vella ski qka me boe tash cdo njerimund te shkruaj se qka te don .. E tash skemi qka bojmi por vella Artisti po i tregon ti vete veten tande ...E ti per njohurine time ske qka flet e sipas teje kush asht terrotist prej muslimaneve a ?
Esselamu Alejkum

-Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

Falenderimi i takon All-llahut (Subhanehu ve Teala). Paqja dhe Meshira e Tij qofshin mbi te Derguarin e Tij (SalAllahu Alejhi ve Selem), mbi familjen e tij, shoket e tij, dhe mbi te gjithe ata qe e pasojne deri ne Diten e Gjykimit. Amiiin

Tomori
23-08-05, 15:24
kush esht terrorist,pyete TOMORIN ai pi perkrah ata

Artisti

"Artisti" po te pergjigjet Tomori...lexo per Terrorin makaber te vllezerve tu krishtere...veq mos u nxito dakorte:(Ky shkrime eshte enkas i dedikume per "Artistin"...Artiste lexim te mbare ju Urone Tomori!)


TERRORIZMI-GJENOCIDI I NJĖMBĖDHJETĖ - SLLAVĖT E JUGUT DHE
MUSLIMANĖT E BALLKANIT
Sikurse Evropa Inkvizitore e Krishterė qė gjatė
periudhės jo mė tė gjatė se dy shekuj (1099 - 1291)
bėri dhjetė kryqėzata kundėr botės, Islamit dhe
muslimanėve, gjithashtu edhe sllavėt e jugut bėnė
dhjetė gjenocide ndaj muslimanėve tė Ballkanit. I
njėmbėdhjeti ėshtė nė vazhdim.

GJENOCIDI I PARĖ ndaj muslimanėve ndodh 584 vjetė mbas
kryqėzatės sė parė dhe konkretisht zgjatė nga viti
1683 deri mė 1699. Ky ėshtė gjenocidi i parė dhe
tragjedia e parė kolektive e muslimanėve qė ndodh
gjatė luftės sė madhe ndėrmjet Perandorisė Turke dhe
Austrisė. Pasiqė Turqit nė kėtė luftė humbėn pushtetin
nė Hungari, Sllavoni, Likė, Kėrbavė, Dalmaci dhe nė
Bokėn e Kotorrit, tė gjithė muslimanėt nga kėto troje
tė cilėt nuk mundėn tė tėrhiqėn me kohė dhe tė
shpėrngulėn nė Bosnje dhe nė jug tė Savės dhe Danubit,
pėr njė kohė tė shkurtė, sikurse edhe muslimanėt e
Spanjės dy shekuj mė parė, u vranė, perzunė, asimiluan
dhe kthyen nė krishterė - katolikė. Udhėheqėsi
shpirtėrorė i gjithė kėtyre aksioneve ishte Kisha. Ajo
pėrdori dogmėn extra ecclesiam nulla sallus - jashtė
kishės nuk ka shpėtim dhe shpėtimi ėshtė vetėm brenda
sajė dhe extra ecclesiam nullus propheta - jashtė
kishės nuk ka profetė, tė vėrtetė, mirėsi, drejtėsi
dhe marėdhėnie tė vėrtetė me Zotin. Ky ėshtė arsyetim
religjiozo - kishtarė i kryqėzatave, Inkvizicionit dhe
gjenocidit ndaj tė gjithė jokrishterėve. Sikurse dy
shekuj mė parė nė Spanjė, tė gjithė objektet e
kulturės dhe civilizimit Islam: varrezat, turbet,
tekijet, kutubhanet, hamamėt, bazistanėt, imaretėt,
musafirhanet, sahatkullat, xhamitė, medresetė,
karavansarajet dhe hanet nė tokat e Hungarisė,
Sllavonisė, Likės, Udbinės, Kėrbavės, Dalmacisė dhe
Bokės sė Kotorrit u shkatėrruan. Muslimanėt dhe
objektet e tyre tė shenjta, pėrgjatė sundimit
gjashtėmbėdhjetėvjeēarė krishterė, nuk i ruajti as
fakti se gjatė njėqindė e gjashtėdhjetė vjetė sundimit
tė tyre (muslimanėve) nga viti 1526 deri mė 1683, tė
krishterėve j'u garantuan dhe mundėsuan tė gjtha tė
drejtat fetare, kulturore dhe humane. Nė vėnd tė
ēfarėdo falandarimi dhe tolerimi ndaj muslimanėve, tė
krishterėt e kėtyre vendeve, nė emėr tė religjioni dhe
dashurisė, pėrdorėn pa kurrfarė rezerve dhe deri nė
fundė parimin pagano-faraonik cuius regio eius religio
- i kujt ėshtė shteti i tij ėshtė edhe besimi i tyre,
sikurse ata e kanė krijuar botėn e jo Zoti.

GJENOCIDI I DYTĖ ndaj muslimanėve ndodh nė fund tė
shekullit 17, saktėsishtė mė 1711 nė natėn e
Kėrshėndellave. Atė natė u bė e ashtuquajtura "ndjekja
e turkoshakėve", kur pėrafėrsishtė 1000 muslimanė
jetonin nė tokat e "Malit tė Zi tė vjetėr" qė gjithsej
pėrbėhej nga katėr nahije me qėnder nė Cetinje, u
vranė dhe pėrzunė nė Nikshiq dhe nė fshatin Tugjemile
afėr Beranės. Strategu dhe mbajtėsi i idejės sė kėtij
gjenocidi ishte prapė Kisha por kėsaj here jo ajo
katolike por ortodokse. Njė ndėr argumentėt e kėsaj
ngjarjeje ėshtė edhe vetė kėnga "ndjekja e
turkoshakėve" e kėnduar nga peshkopi dhe personaliteti
mė i lartė kishtarė Petar II Petroviq Njegoshi nė
"Gorski Vijenac" (Kurora e Maleve). Ai me kėtė ofron
mbėshtetje epike dhe paradigmė pėr tė gjithė
gjenocidet mė pasė. kėshtu Njegoshi si peshkopė dhe
poeti mė i madhė serbo-malazez, apo mbajtėsi i
pushtetit mė tė lartė fetarė dhe shtetėrorė, kėndonė,
kushtonė dhe nė veprėn madhėshtore bėnė gjenocidė
ndėrkombėtarė me ēka kuptohet shkatėrrim tė
vetėdijshėm, me qėllimė dhe tė planifikuar tė
grupacioneve kombėtare, etnike religjioze tė ndryshme.
Motiv pėr bėrjėn e gjenocidi janė dėshira pėr
plaēkitje dhe grabitje, si dhe urrejtja racore,
nacionale dhe fetare. Tė gjithė kėto motive janė tė
kėnduar nė Kurorėn e Maleve.

GJENOCIDI I TRETĖ ndaj muslimanėve, tė cilin
historiani dhe diplomati i njohur serb Stojan
Novakoviq e shėnon si "dėbimi gjeneral i Turqėve -
muslimanėve nga populli" ndodh nė tokė tė Serbisė
ndėrmjet viteve 1804 dhe 1820 si pasojė e kryengritjės
sė parė dhe tė dytė. Me fjalė tė tjera, qė nga fillimi
i shekullit 19 Serbia dhe Mali i Zi, me vrasje dhe
dėbime tė muslimanėve kan dashur tė formojnė shtetet e
tyre nacionale dhe gjithė, nė dėm tė muslimanėve, kėto
shtete janė zgjeruar. Pėrveē Kishės ortodokse e cila
nė gjenocidin e dytė luan rolin kyēė, nė gjenocidin e
tretė ndaj muslimanėve asaj i bashkangjitėn edhe
historianė dhe politikanė, kuptohet edhe poetėt sikur
Njegoshi.

GJENOCIDI I KATĖRT ndaj muslimanėve ndodh nė periudhėn
ndėrmjet viteve 1830 dhe 1867, si pasojė e
Hati-sh-Sherif i vitit 1830 dhe anekses sė saj nga
viti 1833, nga e cila Serbia fiton statutin e
autonomisė principale brenda Perėndorisė Osmane, si
dhe mundėsinė qė tė dėbojė muslimanėt nga Uzhica,
Shapci, Sokola dhe Beogradi, e qė kjo edhe u realizua
nga viti 1862 deri mė 1867. Tė gjithė muslimanėt e
dėbuar vėndosėn nė Bisnje dhe pėr ta ngritėn dy
vendbanime tė reja qė konkretishtė sot janė Bosanski
Shamac dhe Orashje.

GJENOCIDI I PESTĖ ndaj muslimanėve, kryesishtė kundėr
Shqiptarėve dhe Turqėve, ndodh nė Serbi dhe Mal tė
Zindėrmjet viteve 1876 dhe 1878. Mbas kryengritjes nė
Hercegovinė, tė nxitur nga Serbia dhe Mali i Zi, vjen
deri tek Kongresi i Berlinit (1878) ku nė bazė tė
vėndimeve tė kėtij kongresi principatat autonome,
Serbija dhe Mali i Zi, fitojnė pamvarėsinė e plotė
shtetėrore si dhe i zgjerojnė kufijt e tyre nė
disfavor tė shqiptarėve dhe muslimanėve. Kėshtu,
Serbia zgjerohet nė rrethet e Nishit, Pirotit,
Toplicės dhe Vranjės, kurse Mali i Zi nė Hercegovinė.
Nga tė gjitha kėto trojet muslimanėt - shqiptarėt dhe
turqit u dėbuan terėsishtė, ndonėse ata nė baz tė
vėndimeve tė kongresit tė Berlinit u obliguan qė tė
respektojnė tė drejtat fetare tė muslimanėve. Edhe pse
dėbimi i banorėve nga kėto vėnde shkaktonte pasoja nė
bujqėsi qė drejtė pėrsėdrejti ndikonde nė ekonominė e
Serbisė dhe Malit tė Zi, urrejtja e tyre ndaj
muslimanėve ishte mė e madhe sesa dobia dhe interesi.
Ndėrmjet viteve 1862 dhe 1878, gjatė gjithėsei
gjashtėmbėdhjetė viteve, nga Beogradi, Shabci, Uzhica,
Sokolė, Nishi, Piroti dhe Vranja u zhdukėn me qindra
xhamija, shumė sahatkulla, musafirhane, karavansaraje,
hane dhe kutubhane.

GJENOCIDI I GJASHTĖ ndaj muslimanėve ėshtė si pasojė
e ekupacionit Austro-hungarez tė Bosnjes dhe
Hercegovinės. Edhe pse Austro-Hungaria shtet i cili
sundoi Bosnjėn pėr 115 vjet j'u garantoi tė gjithė
qytetarėve tė drejtat themelore fetare-shpirtėrore,
fizike dhe materiale, muslimanėt nė fillim me tė
gjitha mjetet e mundshme iu kundėrshtuan okupacionit
Austro-Hungare. Ata pėr gjatė okupacionit filluan tė
shpėrngulen nė Turqi, Sanxhak, Kosovė dhe Maqedoni ku
ende gjindej qeveria turke. Kėshtu vjen deri tek
zvoglimi radikal i popullatės muslimane nė Bosnje dhe
Hercegovinė. Nė bazė tė rregjistrimeve tė vitit 1879
muslimanėt pėrbėnin 39% tė popllatės sė pėrgjithshme,
kurse mė 1910 ajo ra nė 32%.

GJENOCIDI I SHTATĖ ndaj muslimanėve tė Sanxhakut dhe
Malit tė Zi si dhe tentimi i krishterizimit me dhunė
tė musliamnėve nė Plavė dhe Gucinjė, ėshtė si pasojė e
luftės sė parė dhe tė dytė ballkanike. Ky ishte
gjenocidi i shtatė ndaj muslimanėve tė Ballkanit dhe i
pari ndaj musliamnėve tė Sanxhakut, pasiqė nuk kishte
pushtet qė ti mbronte ata.

GJENOCIDI I TETĖ ndaj muslimanėve zgjatė nga themelimi
i Mbretėrisė Serbe, Kroate dhe Sllovene mė 1918 deri
me shkatėrrimin e mbretėrisė Jugosllave mė 1941. Edhe
pse muslimanėt nė Jugosllavinė e parė nuk kishin
kurrfarė rėndėsie prapė ata torturoheshin nė veēanti
muslimanėt e Sanxhakut dhe Hercegovinės Lindore.
Kėshtu nė fshatin Shahoviq nė rrethin e Bjellopolės nė
Sanxhak me 7 nėntor 1924 rreth 600 muslimanė u vranė
pa kurrfarė shkaku, faji dhe arsye. Nė Hercegovinė me
urdhėr, planė dhe me mėnyrė sistematike ndodhėn mbi
3000 vrasje jashtė ligji dhe tė pazbuluara por mirė tė
njohura, kuptohet viktima ishin musliamnėt. Kėto
vrasje dhe tmerrime ndikuan nė ndryshimin etnik tė
Hercegovinės Lindor, nė dėm tė musliamnėve e nė dobi
tė sėrbėve dhe malazezėve.

GJENOCIDI I NĖNTĖ ndaj musliamnėve zgjati nga viti
1941 deri mė 1945. nė bazė tė hulumtimeve tė
deritanishme tė Kocoviqit, Zerjaviqit, Dedijerit dhe
Miletiqit (tė gjithė jo muslimanė), Lufta e Dytė
Botėrore solli 103.000 viktima muslimane apo 8.1% tė
popullsisė sė pėrgjithshme tė atėhershme muslimane. Mė
sė shumti muslimanė nė atė luftė vdiēin nga thika e
ēetnikėve, kojshive tė tyre. Nė nėntė gjenocidet e
para muslimanėt nuk iu kundėrvuan me armė vrasėsit e
tyre, pėrkundrazi nga viti 1683 deri mė 1992, pra 309
vjet tė plota, musliamėt pritėn qė vrasėsit e tyre tė
kėrkojnė falje, dhe qė kjo asnjėherė nuk ka ndodhur.

GJENOCIDI I DHJETĖ ndaj muslimanėve ėshtė gjenocidi mė
i tmerrshėm dhe mė i madhi qė filloi nė prill tė vitit
1992 dhe vazhdoi deri mė 1995. Ky ndryshon nga tė
tjerėt pėr shumė arsye: mė i ashpėr, mė i vrazhdė, mė
i thellė dhe mė i gjerė nė pėrmasa sesa tė tjerėt. Ky
ėshtė gjenocidi i parė nė tė cilin nė tė njėjtėn kohė
marrin pjesė Kroacia, Serbia dhe Mali i Zi dhe
pikėrisht kundėr muslimanėve tė Bosnjės dhe
Hercegovinės. Ndonėse pėr 45 vjetė tė propagandės
komuniste pėr bashkim vėllazėrim, urrejtja e popujve
Kroatė, Serbė dhe Malazez ndaj muslimanėve tė
Ballkanit nuk u shua. Me tė gjetur rastin e parė kjo
urrejtje shpėrtheu. U pėrdorėn tė gjitha masat e
mundshme jonjerėzore pėr tė shkatėrruar njė komb, njė
popull tė tėrė. Ishte planifikuar qė gjithė
operacionet tė zgjasin disa javė, por... Pėr herė tė
parė muslimanėt e Ballkanit e kuptuan se pėr fatin e
tyre duhet tė mendojnė vetėm ata. Pėr herė tė parė
morėn armėn nė dorė pėr tu mbrojtur nga kojshit e
tyre, "vėllezėrit e tyre". Me qindra mijėra muslimanė
u vranė, masakruan, torturuan me tė gjitha metodat e
mundėshme dhe u dėbuan nga vendi i tyre por prapė nuk
arritėn t'i zhdukin muslimanėt dhe definitivisht tė
mposhtin Islamin nga kėto troje.

GJENOCIDI I NJĖMBĖDHJETĖ ndaj muslimanėve ėshtė
agresioni i Serbėve ndaj Shqiptarėve qė filloi mė 1997
e qė ende vazhdon. Pėr kėtė gjenocid si dhe pėr dhjetė
tė tjerėt qė u pėrmendėn mė lartė mund tė shkruhet
shumė por pak mund tė thuhet. Nuk ekzistojnė fjalė nė
fjalorin e njerėzimit qė mund tė pėrshkruajn aktet
johumane tė bėra ndaj muslimanėve tė Ballkanit sepse
ato u bėnė nga johumanėt pėr arsye jo tė logjikshme. E
gjithė kjo bėhet pėr shkak se ata mėndonin dhe besonin
ndryshe.

-"Artisti" si ndihesh mbasi kuptove Terroristat e vertete..!!!?

Artisti
23-08-05, 20:44
kush esht terrorist,pyete TOMORIN ai pi perkrah ata

Artisti

"Artisti" po te pergjigjet Tomori...lexo per Terrorin makaber te vllezerve tu krishtere...veq mos u nxito dakorte:(Ky shkrime eshte enkas i dedikume per "Artistin"...Artiste lexim te mbare ju Urone Tomori!)

TERRORIZMI-GJENOCIDI I NJĖMBĖDHJETĖ - SLLAVĖT E JUGUT DHE
MUSLIMANĖT E BALLKANIT
Sikurse Evropa Inkvizitore e Krishterė qė gjatė
periudhės jo mė tė gjatė se dy shekuj (1099 - 1291)
bėri dhjetė kryqėzata kundėr botės, Islamit dhe
muslimanėve, gjithashtu edhe sllavėt e jugut bėnė
dhjetė gjenocide ndaj muslimanėve tė Ballkanit. I
njėmbėdhjeti ėshtė nė vazhdim.

GJENOCIDI I PARĖ ndaj muslimanėve ndodh 584 vjetė mbas
kryqėzatės sė parė dhe konkretisht zgjatė nga viti
1683 deri mė 1699. Ky ėshtė gjenocidi i parė dhe
tragjedia e parė kolektive e muslimanėve qė ndodh
gjatė luftės sė madhe ndėrmjet Perandorisė Turke dhe
Austrisė. Pasiqė Turqit nė kėtė luftė humbėn pushtetin
nė Hungari, Sllavoni, Likė, Kėrbavė, Dalmaci dhe nė
Bokėn e Kotorrit, tė gjithė muslimanėt nga kėto troje
tė cilėt nuk mundėn tė tėrhiqėn me kohė dhe tė
shpėrngulėn nė Bosnje dhe nė jug tė Savės dhe Danubit,
pėr njė kohė tė shkurtė, sikurse edhe muslimanėt e
Spanjės dy shekuj mė parė, u vranė, perzunė, asimiluan
dhe kthyen nė krishterė - katolikė. Udhėheqėsi
shpirtėrorė i gjithė kėtyre aksioneve ishte Kisha. Ajo
pėrdori dogmėn extra ecclesiam nulla sallus - jashtė
kishės nuk ka shpėtim dhe shpėtimi ėshtė vetėm brenda
sajė dhe extra ecclesiam nullus propheta - jashtė
kishės nuk ka profetė, tė vėrtetė, mirėsi, drejtėsi
dhe marėdhėnie tė vėrtetė me Zotin. Ky ėshtė arsyetim
religjiozo - kishtarė i kryqėzatave, Inkvizicionit dhe
gjenocidit ndaj tė gjithė jokrishterėve. Sikurse dy
shekuj mė parė nė Spanjė, tė gjithė objektet e
kulturės dhe civilizimit Islam: varrezat, turbet,
tekijet, kutubhanet, hamamėt, bazistanėt, imaretėt,
musafirhanet, sahatkullat, xhamitė, medresetė,
karavansarajet dhe hanet nė tokat e Hungarisė,
Sllavonisė, Likės, Udbinės, Kėrbavės, Dalmacisė dhe
Bokės sė Kotorrit u shkatėrruan. Muslimanėt dhe
objektet e tyre tė shenjta, pėrgjatė sundimit
gjashtėmbėdhjetėvjeēarė krishterė, nuk i ruajti as
fakti se gjatė njėqindė e gjashtėdhjetė vjetė sundimit
tė tyre (muslimanėve) nga viti 1526 deri mė 1683, tė
krishterėve j'u garantuan dhe mundėsuan tė gjtha tė
drejtat fetare, kulturore dhe humane. Nė vėnd tė
ēfarėdo falandarimi dhe tolerimi ndaj muslimanėve, tė
krishterėt e kėtyre vendeve, nė emėr tė religjioni dhe
dashurisė, pėrdorėn pa kurrfarė rezerve dhe deri nė
fundė parimin pagano-faraonik cuius regio eius religio
- i kujt ėshtė shteti i tij ėshtė edhe besimi i tyre,
sikurse ata e kanė krijuar botėn e jo Zoti.

GJENOCIDI I DYTĖ ndaj muslimanėve ndodh nė fund tė
shekullit 17, saktėsishtė mė 1711 nė natėn e
Kėrshėndellave. Atė natė u bė e ashtuquajtura "ndjekja
e turkoshakėve", kur pėrafėrsishtė 1000 muslimanė
jetonin nė tokat e "Malit tė Zi tė vjetėr" qė gjithsej
pėrbėhej nga katėr nahije me qėnder nė Cetinje, u
vranė dhe pėrzunė nė Nikshiq dhe nė fshatin Tugjemile
afėr Beranės. Strategu dhe mbajtėsi i idejės sė kėtij
gjenocidi ishte prapė Kisha por kėsaj here jo ajo
katolike por ortodokse. Njė ndėr argumentėt e kėsaj
ngjarjeje ėshtė edhe vetė kėnga "ndjekja e
turkoshakėve" e kėnduar nga peshkopi dhe personaliteti
mė i lartė kishtarė Petar II Petroviq Njegoshi nė
"Gorski Vijenac" (Kurora e Maleve). Ai me kėtė ofron
mbėshtetje epike dhe paradigmė pėr tė gjithė
gjenocidet mė pasė. kėshtu Njegoshi si peshkopė dhe
poeti mė i madhė serbo-malazez, apo mbajtėsi i
pushtetit mė tė lartė fetarė dhe shtetėrorė, kėndonė,
kushtonė dhe nė veprėn madhėshtore bėnė gjenocidė
ndėrkombėtarė me ēka kuptohet shkatėrrim tė
vetėdijshėm, me qėllimė dhe tė planifikuar tė
grupacioneve kombėtare, etnike religjioze tė ndryshme.
Motiv pėr bėrjėn e gjenocidi janė dėshira pėr
plaēkitje dhe grabitje, si dhe urrejtja racore,
nacionale dhe fetare. Tė gjithė kėto motive janė tė
kėnduar nė Kurorėn e Maleve.

GJENOCIDI I TRETĖ ndaj muslimanėve, tė cilin
historiani dhe diplomati i njohur serb Stojan
Novakoviq e shėnon si "dėbimi gjeneral i Turqėve -
muslimanėve nga populli" ndodh nė tokė tė Serbisė
ndėrmjet viteve 1804 dhe 1820 si pasojė e kryengritjės
sė parė dhe tė dytė. Me fjalė tė tjera, qė nga fillimi
i shekullit 19 Serbia dhe Mali i Zi, me vrasje dhe
dėbime tė muslimanėve kan dashur tė formojnė shtetet e
tyre nacionale dhe gjithė, nė dėm tė muslimanėve, kėto
shtete janė zgjeruar. Pėrveē Kishės ortodokse e cila
nė gjenocidin e dytė luan rolin kyēė, nė gjenocidin e
tretė ndaj muslimanėve asaj i bashkangjitėn edhe
historianė dhe politikanė, kuptohet edhe poetėt sikur
Njegoshi.

GJENOCIDI I KATĖRT ndaj muslimanėve ndodh nė periudhėn
ndėrmjet viteve 1830 dhe 1867, si pasojė e
Hati-sh-Sherif i vitit 1830 dhe anekses sė saj nga
viti 1833, nga e cila Serbia fiton statutin e
autonomisė principale brenda Perėndorisė Osmane, si
dhe mundėsinė qė tė dėbojė muslimanėt nga Uzhica,
Shapci, Sokola dhe Beogradi, e qė kjo edhe u realizua
nga viti 1862 deri mė 1867. Tė gjithė muslimanėt e
dėbuar vėndosėn nė Bisnje dhe pėr ta ngritėn dy
vendbanime tė reja qė konkretishtė sot janė Bosanski
Shamac dhe Orashje.

GJENOCIDI I PESTĖ ndaj muslimanėve, kryesishtė kundėr
Shqiptarėve dhe Turqėve, ndodh nė Serbi dhe Mal tė
Zindėrmjet viteve 1876 dhe 1878. Mbas kryengritjes nė
Hercegovinė, tė nxitur nga Serbia dhe Mali i Zi, vjen
deri tek Kongresi i Berlinit (1878) ku nė bazė tė
vėndimeve tė kėtij kongresi principatat autonome,
Serbija dhe Mali i Zi, fitojnė pamvarėsinė e plotė
shtetėrore si dhe i zgjerojnė kufijt e tyre nė
disfavor tė shqiptarėve dhe muslimanėve. Kėshtu,
Serbia zgjerohet nė rrethet e Nishit, Pirotit,
Toplicės dhe Vranjės, kurse Mali i Zi nė Hercegovinė.
Nga tė gjitha kėto trojet muslimanėt - shqiptarėt dhe
turqit u dėbuan terėsishtė, ndonėse ata nė baz tė
vėndimeve tė kongresit tė Berlinit u obliguan qė tė
respektojnė tė drejtat fetare tė muslimanėve. Edhe pse
dėbimi i banorėve nga kėto vėnde shkaktonte pasoja nė
bujqėsi qė drejtė pėrsėdrejti ndikonde nė ekonominė e
Serbisė dhe Malit tė Zi, urrejtja e tyre ndaj
muslimanėve ishte mė e madhe sesa dobia dhe interesi.
Ndėrmjet viteve 1862 dhe 1878, gjatė gjithėsei
gjashtėmbėdhjetė viteve, nga Beogradi, Shabci, Uzhica,
Sokolė, Nishi, Piroti dhe Vranja u zhdukėn me qindra
xhamija, shumė sahatkulla, musafirhane, karavansaraje,
hane dhe kutubhane.

GJENOCIDI I GJASHTĖ ndaj muslimanėve ėshtė si pasojė
e ekupacionit Austro-hungarez tė Bosnjes dhe
Hercegovinės. Edhe pse Austro-Hungaria shtet i cili
sundoi Bosnjėn pėr 115 vjet j'u garantoi tė gjithė
qytetarėve tė drejtat themelore fetare-shpirtėrore,
fizike dhe materiale, muslimanėt nė fillim me tė
gjitha mjetet e mundshme iu kundėrshtuan okupacionit
Austro-Hungare. Ata pėr gjatė okupacionit filluan tė
shpėrngulen nė Turqi, Sanxhak, Kosovė dhe Maqedoni ku
ende gjindej qeveria turke. Kėshtu vjen deri tek
zvoglimi radikal i popullatės muslimane nė Bosnje dhe
Hercegovinė. Nė bazė tė rregjistrimeve tė vitit 1879
muslimanėt pėrbėnin 39% tė popllatės sė pėrgjithshme,
kurse mė 1910 ajo ra nė 32%.

GJENOCIDI I SHTATĖ ndaj muslimanėve tė Sanxhakut dhe
Malit tė Zi si dhe tentimi i krishterizimit me dhunė
tė musliamnėve nė Plavė dhe Gucinjė, ėshtė si pasojė e
luftės sė parė dhe tė dytė ballkanike. Ky ishte
gjenocidi i shtatė ndaj muslimanėve tė Ballkanit dhe i
pari ndaj musliamnėve tė Sanxhakut, pasiqė nuk kishte
pushtet qė ti mbronte ata.

GJENOCIDI I TETĖ ndaj muslimanėve zgjatė nga themelimi
i Mbretėrisė Serbe, Kroate dhe Sllovene mė 1918 deri
me shkatėrrimin e mbretėrisė Jugosllave mė 1941. Edhe
pse muslimanėt nė Jugosllavinė e parė nuk kishin
kurrfarė rėndėsie prapė ata torturoheshin nė veēanti
muslimanėt e Sanxhakut dhe Hercegovinės Lindore.
Kėshtu nė fshatin Shahoviq nė rrethin e Bjellopolės nė
Sanxhak me 7 nėntor 1924 rreth 600 muslimanė u vranė
pa kurrfarė shkaku, faji dhe arsye. Nė Hercegovinė me
urdhėr, planė dhe me mėnyrė sistematike ndodhėn mbi
3000 vrasje jashtė ligji dhe tė pazbuluara por mirė tė
njohura, kuptohet viktima ishin musliamnėt. Kėto
vrasje dhe tmerrime ndikuan nė ndryshimin etnik tė
Hercegovinės Lindor, nė dėm tė musliamnėve e nė dobi
tė sėrbėve dhe malazezėve.

GJENOCIDI I NĖNTĖ ndaj musliamnėve zgjati nga viti
1941 deri mė 1945. nė bazė tė hulumtimeve tė
deritanishme tė Kocoviqit, Zerjaviqit, Dedijerit dhe
Miletiqit (tė gjithė jo muslimanė), Lufta e Dytė
Botėrore solli 103.000 viktima muslimane apo 8.1% tė
popullsisė sė pėrgjithshme tė atėhershme muslimane. Mė
sė shumti muslimanė nė atė luftė vdiēin nga thika e
ēetnikėve, kojshive tė tyre. Nė nėntė gjenocidet e
para muslimanėt nuk iu kundėrvuan me armė vrasėsit e
tyre, pėrkundrazi nga viti 1683 deri mė 1992, pra 309
vjet tė plota, musliamėt pritėn qė vrasėsit e tyre tė
kėrkojnė falje, dhe qė kjo asnjėherė nuk ka ndodhur.

GJENOCIDI I DHJETĖ ndaj muslimanėve ėshtė gjenocidi mė
i tmerrshėm dhe mė i madhi qė filloi nė prill tė vitit
1992 dhe vazhdoi deri mė 1995. Ky ndryshon nga tė
tjerėt pėr shumė arsye: mė i ashpėr, mė i vrazhdė, mė
i thellė dhe mė i gjerė nė pėrmasa sesa tė tjerėt. Ky
ėshtė gjenocidi i parė nė tė cilin nė tė njėjtėn kohė
marrin pjesė Kroacia, Serbia dhe Mali i Zi dhe
pikėrisht kundėr muslimanėve tė Bosnjės dhe
Hercegovinės. Ndonėse pėr 45 vjetė tė propagandės
komuniste pėr bashkim vėllazėrim, urrejtja e popujve
Kroatė, Serbė dhe Malazez ndaj muslimanėve tė
Ballkanit nuk u shua. Me tė gjetur rastin e parė kjo
urrejtje shpėrtheu. U pėrdorėn tė gjitha masat e
mundshme jonjerėzore pėr tė shkatėrruar njė komb, njė
popull tė tėrė. Ishte planifikuar qė gjithė
operacionet tė zgjasin disa javė, por... Pėr herė tė
parė muslimanėt e Ballkanit e kuptuan se pėr fatin e
tyre duhet tė mendojnė vetėm ata. Pėr herė tė parė
morėn armėn nė dorė pėr tu mbrojtur nga kojshit e
tyre, "vėllezėrit e tyre". Me qindra mijėra muslimanė
u vranė, masakruan, torturuan me tė gjitha metodat e
mundėshme dhe u dėbuan nga vendi i tyre por prapė nuk
arritėn t'i zhdukin muslimanėt dhe definitivisht tė
mposhtin Islamin nga kėto troje.

GJENOCIDI I NJĖMBĖDHJETĖ ndaj muslimanėve ėshtė
agresioni i Serbėve ndaj Shqiptarėve qė filloi mė 1997
e qė ende vazhdon. Pėr kėtė gjenocid si dhe pėr dhjetė
tė tjerėt qė u pėrmendėn mė lartė mund tė shkruhet
shumė por pak mund tė thuhet. Nuk ekzistojnė fjalė nė
fjalorin e njerėzimit qė mund tė pėrshkruajn aktet
johumane tė bėra ndaj muslimanėve tė Ballkanit sepse
ato u bėnė nga johumanėt pėr arsye jo tė logjikshme. E
gjithė kjo bėhet pėr shkak se ata mėndonin dhe besonin
ndryshe.

-"Artisti" si ndihesh mbasi kuptove Terroristat e vertete..!!!?

Tomor,asnjani qe ben terror nuk esht vllau im e me se paku kta qe i ke permend.
Po tu i lexu shkrimet tua edhe tu e pa qe ti pi perkrah terroristat ,ateher me siguri se je shume krenar qe e ke sjell ket tekst ketu.


Qka ka lyp Turqia allahile ne Hungari e Sllavoni e Like e Kotorr aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ?

Qka ka lypppppppppp Turqia ne Vend te HUAJ ?

d.m.th Turqia i ka pushtu ato vende edhe pse i thot veti musliman :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:


A je ti tu e dite se qka po shkruan ?
A je tu e dite se kon pe perkrah ?
A je tu e dite qe nese ti mundohesh me mish e shpirt me ja imponu dikujt fen tonde je sikur keta qe kane VRA ne ate kohe ?


OOOO ti sdin asni sen t mire

Ti din veq me FYE te tjert

Ti din me bo terror

Ti din me myt njerz te pafajshem

Ti din veq me llomotit palidhje e asgje tjeter


Une nuk ndihem kurre mire kur te nij se terroristat po vrajn njerz te pafajshem

Po si duket ti me krenari dhe plot mburrje tu e dite se TI je vet qasi Terroristi e prune kete Tekst,se ti pi Perkrah ato grupe qe po vrajn pra pi perkrah edhe keta nga teksti yt .Une e kam Obligim nga i madhi ,meshireberesi me ti tregu keto sene e mos me t lene me sharru ne XHEHNEM.
Artisti

Tomori
23-08-05, 20:53
-Qfare Injoranti..ja kalon edhe BENEDIKUT XVI...(PAPASIT)

Artisti
23-08-05, 20:54
nje sqarim:ebu Hamza..te lutem mos keqe kupto Murgeshen,,nuk e di edhe une gjdeshi kjo ne ket mes...se une Tomori shum lirshem flase tashe nemrin e saje..

Tė lutem Tomor tė rrespektoj, ama tė flasėsh nė emėrin tim nuk e kuptoj kėtė shprehje. :roll: :roll: :roll:

-Pikerishte pra...
....( kam bindjen qe kures nuk keqekuptohem prej motrushes)
-Murgeshe nderhina se keqe perdorshin shkrimin tend neutral..se ju ne esence nuk kundershtojshit "ebu_Hamzen" perveq qe i bejshit sygjerime.perveq kopjes te shtoje edhe diqka..kjo ka qene e gjitha si ide e motrushes sime apo jo Murgesh!-Murgesh shnet nje here tungji shum e nderuara motrushe :wink:
Qyre qyreeeee


eeee bacoooooooo


ani

Pikerisht pra......

thu ti qe Murgesha ja dha lejen me fol ky n emer te saj a nuk don me kuptu qe Murgesha e ka kritiku qe ka fol ky ne emer te saj.

Nuk don me kuptu se nuk esht Musliman i mir.


Jo qe dikush e ka keqperdor shkrimin e Murgeshes po veq

ebu_Hamza e ka keqperdor

tu u mundue me ja mvesh Murgeshes se ajo kinse po don me bo sa ma shum shkrime,po ty spo ta kana kur pe sheh nje me emer ARAB qe po gabon e pe rrit numrin e Xhynaheve.

Ani,,kjo ka qen ide e motrushes,,


Kqyre me ta lepit pa e pas hiq
e kete e bojn veq ata qe dojn me pru trazira.
OOO msou niher me shkru vet po nime ti sdin kurgje veq me FYE din ti.
Artisti

GURI SYLAJ
23-08-05, 21:09
I nderuari Tomor , ju keni te drejte kur i numroni keto gjenocide por gaboheni rande dhe une dyshoj ,se ky gabim nuk eshte i rastit ,sepse ky gjenocid nuk u be kunder myslimaneve . Askund ne bote nuk ka komb musliman, dhe kur ju nuk i permendeni ketu shqiptaret une dyshoj se ju nuk e dini se ky gjenocid ndodhi kunder kombeve e nder to edhe shqiptareve. Formimi i Kombit mysliman ne Bosnje ishte nje kurthe shume mire i pergaditur nga tito, kardeli e bakariqi qe ne momentin e caktuar Bosna mos te sundohet nga Kombi Boshnjak por te ndahet ne mes serberve e kroateve gje qe edhe po behet ngadal. Kur Izetbegoviqi e mori vesh u denua me burg dhe te gjitha orvatjete tij shkun huq.

Edhe njehere , ne bote nuk ka komb musliman dhe bindu se pas cdo lufte qofshin ato kryqezata apo ne mes Iranit e Irakut , kurr nuk qendron besimi -feja por interesat per pushtime te reja dhe per pasuri te reja.
Feja edhe mund te dal si pretekst por kurr si qellim i luftes.
Ti me siguri e din se edhe ne beligrad e moske ka Xhamia. Ose rastin e njeres prej xhamijave me te njohura ne Stambollin e sotem , Konstandinopolisin e dikurshem.
Dhe percarjet e fundit ne mes shqiptareve , qofshin ato edhe ne baza fetare e bile edhe brendaperbreda Bashkesise Islame jan kurthe te pergaditura dhe tani te aktivizuara jo per t'i damtu shqiptaret si besimtare por per t'i damtu si komb. Ata qe nuk e kuptojne kete moment ose jan shum injoranet ose jan argat te paguar nga armiqet e shqiptareve.

Me nderime Guri Sylaj

Me nderime Guri Sylaj

ebu Hamza
23-08-05, 22:08
I nderuar mirru me temen e jo me diskutuesit.


Bond

Tomori
24-08-05, 09:57
Diskutim jasht teme.Bond

Tomori
24-08-05, 10:43
I nderuari Tomor , ju keni te drejte kur i numroni keto gjenocide por gaboheni rande dhe une dyshoj ,se ky gabim nuk eshte i rastit ,sepse ky gjenocid nuk u be kunder myslimaneve . Askund ne bote nuk ka komb musliman, dhe kur ju nuk i permendeni ketu shqiptaret une dyshoj se ju nuk e dini se ky gjenocid ndodhi kunder kombeve e nder to edhe shqiptareve. Formimi i Kombit mysliman ne Bosnje ishte nje kurthe shume mire i pergaditur nga tito, kardeli e bakariqi qe ne momentin e caktuar Bosna mos te sundohet nga Kombi Boshnjak por te ndahet ne mes serberve e kroateve gje qe edhe po behet ngadal. Kur Izetbegoviqi e mori vesh u denua me burg dhe te gjitha orvatjete tij shkun huq.

Edhe njehere , ne bote nuk ka komb musliman dhe bindu se pas cdo lufte qofshin ato kryqezata apo ne mes Iranit e Irakut , kurr nuk qendron besimi -feja por interesat per pushtime te reja dhe per pasuri te reja.
Feja edhe mund te dal si pretekst por kurr si qellim i luftes.
Ti me siguri e din se edhe ne beligrad e moske ka Xhamia. Ose rastin e njeres prej xhamijave me te njohura ne Stambollin e sotem , Konstandinopolisin e dikurshem.
Dhe percarjet e fundit ne mes shqiptareve , qofshin ato edhe ne baza fetare e bile edhe brendaperbreda Bashkesise Islame jan kurthe te pergaditura dhe tani te aktivizuara jo per t'i damtu shqiptaret si besimtare por per t'i damtu si komb. Ata qe nuk e kuptojne kete moment ose jan shum injoranet ose jan argat te paguar nga armiqet e shqiptareve.

Me nderime Guri Sylaj

Me nderime Guri Sylaj
Guri Sylaj me ju kam kenaqsi te debatoje..se vazhdimishte i permbaheni temes pamvarsishte qe kemi bindje te kunderta...kte une e vlersoje shume me vjen mire qe edhe ju vlersoni bindjen e bashkebiseduesit...qe nuk shkoni me varijanten JO une si theme..dhe pa tjeter duhet te mendojshe si une...! Se ka edhe prej tyre qe leshohen ne fyerje mandej kur va kthene fillojne te Qajne :cry: si kalamaj... :arrow:

-Tashe ti kthehemi temes...
-Ju me thuani se gabojkam se nuk na qenka bere genocit kundra muslimanve...!???
Ju lutem a ka mundesi tma elaboroni kte mendimin tuaj qe thuani se nuk na paska..GENOCIT KUNDRA MUSLIMANVE.. :!: :!: :!: :?:
A jeni te sigurte ne kte...nese jeni mundesishte tme sqaroni pak..
..jam ne pritje...

me respekt per ju;
Tomori :wink:

GURI SYLAJ
24-08-05, 22:16
Inderuari Tomorr
Une po ndalem tek rasti i fundit.
Kombin Musliman ne Bosne nuk e bene muslimanet por ata qe ishin kunder muslimaneve. Dhe nese gjenocidi behet kunder popujve atehere numroj popujt me besim musliman sepse popull musliman nuk ka kurrkund ne bote.
Lufta nuk behet per ceshtje te besimit por per ceshtje te prones , pushtetit , territorit. Une mund te besoj ne cka te deshiroj dhe kurrkujt te mos i ze udhen por toka ime , shtepia ime , pasurite e atdheut tim jan ato qe armiqet i lakmojne ,jo une si person apo si besimtar i nje besimi te caktuar. Me nderime Guri Sylaj

Tomori
24-08-05, 23:28
GURI SYLAJ nje her ju falemderohem per pergjigjen tuaj..
-Pore si duket nuke jemi mirekuptuar...une jam dakorte me ju kur thuani qe nuk egzistone Kombi Musliman..per kte pike jemi shume ne regull qe njekohesishte nuk egziston as Kombi Katolik..Kombi Budiste Kombi Hinduse Kombi Ortodokse..... :arrow:

I nderuari GURI SYLAJ..pyetja ime konkrete nuk ishte..
A eshte bere gjenocide ne (KOMOBIN MUSLIMAN)

Por:
Ju lutem a ka mundesi tma elaboroni kte mendimin tuaj qe thuani se nuk na paska..GENOCIT KUNDRA MUSLIMANVE..

GURI SYLAJ kjo eshte pyetja konkrete...
....ju lutem mos perzini KEKIN me BUREKUN (Se keshtu e kane nje shprehje VLONJATET) qe dua te theme mos perzini Kombin me Fejen...!

-I nderuari GURI SYLAJ...me kaq e mbylli me njoftoni zotrote..a jeni dakorte nese JO...me jipni sqarime ju lutem...
Me respekt:
Tomori :wink:

GURI SYLAJ
27-08-05, 21:27
I nderuari Tomor , lexojeni edhe njehere shkrimin tuaj dhe pyetjen qe e parashtroni . Nese nuk ka Komb Musliman nuk ka se si te behet genocid ndaj dickaje qe nuk egziston.
Une e pranoj se eshte bere genocid atje ku ju e potenconi por p.sh. kur jan ne pyetje shqiptaret ketu armiku nuk e ka zgjedh se i cilit besim eshte por qellimi i tij kaqene qe si shqiptare , ne forma te ndryshme t'i shfaros nga keto troje dhe shqiptaret asnjehere nuk rrezistuan si besim por si komb - te gjithe se bashku.
Me nderime Guri Sylaj

Tomori
27-08-05, 23:01
I nderuari Tomor , lexojeni edhe njehere shkrimin tuaj dhe pyetjen qe e parashtroni . Nese nuk ka Komb Musliman nuk ka se si te behet genocid ndaj dickaje qe nuk egziston.
Une e pranoj se eshte bere genocid atje ku ju e potenconi por p.sh. kur jan ne pyetje shqiptaret ketu armiku nuk e ka zgjedh se i cilit besim eshte por qellimi i tij kaqene qe si shqiptare , ne forma te ndryshme t'i shfaros nga keto troje dhe shqiptaret asnjehere nuk rrezistuan si besim por si komb - te gjithe se bashku.
Me nderime Guri Sylaj

Po e vertete shume qe pohoni ju ne lidhje me shqiptaret shume ne regull jemi...! Ju lutem mos ngatroni nocionin kombe pa mare parasyshe per cilin kombe....nese keni pergjigje adekvate me sqaroni ju lutem nese skeni thuani Tomori nuk kam pergjigje dhe mbaron historija..!
ja po va perserisi pyetjen..!:
....se nuk na paska..GENOCIT KUNDRA MUSLIMANVE..


Ju lutem a ka mundesi tma elaboroni kte mendimin tuaj qe thuani se nuk na paska..GENOCIT KUNDRA MUSLIMANVE..
A jeni te sigurte ne kte...nese jeni mundesishte tme sqaroni pak..
..jam ne pritje...

Me respekt:
Tomori

GURI SYLAJ
28-08-05, 07:24
I nderuari Tomor, ne nuk kemi nevoje me e zgjate.
N'e shkrimin e parafundit pyetja ishte e shtruar ndryshe kurse tani eshte hjekur nocioni komb.
Ne Maqedoni , pjesa me e madhe e shqiptareve jan te besimit mysliman . Lufta e fundit qe ndodhi atje a ishte lufte kunder genocidit qe behej ndaj myslimaneve apo ndaj shqiptareve dhe ata trimat qe i rroken armet ne emer te kujt e bene ate lufte? Ketu e ke edhe pergjegjejen qe po e kerkon me aq ngulem.

Deshira e Maqedonit e e shkaut eshte qe ti te harrosh gjuhen , traditen e trojet tua sa per fe ai te ndihmon edhe te shkollohesh e te behesh nje njeri i fese qe ka harruar kombin. Me nderime Guri Sylaj

Tomori
28-08-05, 12:17
I nderuari Tomor, ne nuk kemi nevoje me e zgjate.
N'e shkrimin e parafundit pyetja ishte e shtruar ndryshe kurse tani eshte hjekur nocioni komb.
Ne Maqedoni , pjesa me e madhe e shqiptareve jan te besimit mysliman . Lufta e fundit qe ndodhi atje a ishte lufte kunder genocidit qe behej ndaj myslimaneve apo ndaj shqiptareve dhe ata trimat qe i rroken armet ne emer te kujt e bene ate lufte? Ketu e ke edhe pergjegjejen qe po e kerkon me aq ngulem.

Deshira e Maqedonit e e shkaut eshte qe ti te harrosh gjuhen , traditen e trojet tua sa per fe ai te ndihmon edhe te shkollohesh e te behesh nje njeri i fese qe ka harruar kombin. Me nderime Guri Sylaj

hahaha "GURI SYLAJ" dmth nuk jeni ne gjendje tme pergjigjeni...ne regull..! perse zotrote dilni tashe ne IRJ-Maqedonise..!!!?
...ani po tju pyes juve ....sa jeni ju ne dijeni per ket lufte te kontrolluar..!
...'GURI SYLAJ" ,,,sa per luften ta lem anash se nuk jeni ne rrjedha per kte problem qe u mashtrua popullata dhe rrinia e shkelqyer shqiptare, pikerishte nga njerzit qe thireshin ne emer te kombit ,,,e njekohesishte keta "udheheqes" kishin qene Ateiste qe ne te kaluaren kishin qene antare te levizjes "Marksiste-Leniniste Shqiptare"
besoje qe dote kuptoni nga rodhi marveshtja" Sllavo-maqedonse" me palen gjoja (kundershtare ) me Marksistet shqiptare..!
Ju lutem mos hyni tek e ashtequajtara lufta e Maqedonise..

-Po nese ju mendoni qe pala sllave nuk ka pase urejtje fetare islame..
...atehere si e spjegoni ju: ..
..qe ju vu flaka xhamive (them xhamive ne shumes) ne Prilep...?
...po ashtu ne Manastire...dhe po te vazhdoja me radhe dot me duhej nje dite tju shkruja....ose ma shkurte mbi 150 xhami jane te demtuara me granata qe ka xhuajtur armiku...ju lutem si e komentoni ju ket te vertete...!!!
Me nderime:
Tomori

GURI SYLAJ
30-08-05, 18:49
Pjese e luftes eshte edhe lufta psikologjike . Sulmo ne pikat me te ndieshme per t'dobsu kundershtarin. Dhe me sa po shoh une kjo forme e luftes edhe pask pas njefar suksesi sepse nuk mund te gjej nje arsye tjeter qe ju te identifikoni luten e Popullit Shqiptare me nje grup njerezish dhe t'i ulni vleren e saje. Ajo nuk ishte lufte as per rrenimin e Xhamive e kishave e as per ndertimin e tyre , ajo ne rend te pare ishte per te mbajtur ne kembe dhe per te ece perpara ,Kombi Shqiptar , drejt endrres dhe amanetit.

Me nderime Guri Sylaj

Tomori
30-08-05, 19:08
Pjese e luftes eshte edhe lufta psikologjike . Sulmo ne pikat me te ndieshme per t'dobsu kundershtarin. Dhe me sa po shoh une kjo forme e luftes edhe pask pas njefar suksesi sepse nuk mund te gjej nje arsye tjeter qe ju te identifikoni luten e Popullit Shqiptare me nje grup njerezish dhe t'i ulni vleren e saje. Ajo nuk ishte lufte as per rrenimin e Xhamive e kishave e as per ndertimin e tyre , ajo ne rend te pare ishte per te mbajtur ne kembe dhe per te ece perpara ,Kombi Shqiptar , drejt endrres dhe amanetit.

Me nderime Guri Sylaj

I nderuari "GURI SYLAJ" pajtohem ne te gjitha pikat me ju....
por vetem do tju pyetsha nje gje (kryesorja)
..shum mire edhe ju permendni ketu..
..i nderuari ku mbete AMANETI

(a u realizua AMANETI)....ju them Tomori qe amaneti nuk eshte realizuar me nje JO te madhe....tungji :wink:

Artisti
30-08-05, 20:01
Pjese e luftes eshte edhe lufta psikologjike . Sulmo ne pikat me te ndieshme per t'dobsu kundershtarin. Dhe me sa po shoh une kjo forme e luftes edhe pask pas njefar suksesi sepse nuk mund te gjej nje arsye tjeter qe ju te identifikoni luten e Popullit Shqiptare me nje grup njerezish dhe t'i ulni vleren e saje. Ajo nuk ishte lufte as per rrenimin e Xhamive e kishave e as per ndertimin e tyre , ajo ne rend te pare ishte per te mbajtur ne kembe dhe per te ece perpara ,Kombi Shqiptar , drejt endrres dhe amanetit.

Me nderime Guri Sylaj

I nderuari "GURI SYLAJ" pajtohem ne te gjitha pikat me ju....
por vetem do tju pyetsha nje gje (kryesorja)
..shum mire edhe ju permendni ketu..
..i nderuari ku mbete AMANETI

(a u realizua AMANETI)....ju them Tomori qe amaneti nuk eshte realizuar me nje JO te madhe....tungji :wink:**** Ndryshuar Jasht teme ****


Uliksi

Tomori
31-08-05, 10:40
[quote=GURI SYLAJ]Pjese e luftes eshte edhe lufta psikologjike . Sulmo ne pikat me te ndieshme per t'dobsu kundershtarin. Dhe me sa po shoh une kjo forme e luftes edhe pask pas njefar suksesi sepse nuk mund te gjej nje arsye tjeter qe ju te identifikoni luten e Popullit Shqiptare me nje grup njerezish dhe t'i ulni vleren e saje. Ajo nuk ishte lufte as per rrenimin e Xhamive e kishave e as per ndertimin e tyre , ajo ne rend te pare ishte per te mbajtur ne kembe dhe per te ece perpara ,Kombi Shqiptar , drejt endrres dhe amanetit.

Me nderime Guri Sylaj

I nderuari "GURI SYLAJ" pajtohem ne te gjitha pikat me ju....
por vetem do tju pyetsha nje gje (kryesorja)
..shum mire edhe ju permendni ketu..
..i nderuari ku mbete AMANETI

(a u realizua AMANETI)....ju them Tomori qe amaneti nuk eshte realizuar me nje JO te madhe....tungji :wink:


**** Ndryshuar Jasht teme ****

Uliiksi

blero
20-12-05, 00:00
Njihe Armikun Tėnd

[color=violet]Kėto janė informata pėr armikun tėnd-Iblisin,Allahu e mallakoftė [color]

[size=18][color=red]1-Emri i tij:Iblis
2-Qyteti i tij:Zemrat e pakujdesshme.
3-Shoqėria e tij:Mizorėt (zullumqarėt).
4-Vendi i pėrhershėm e tij:Xhehennemi
5-Pozita e tij: I prishur i shkallės sė parė.
6-Vendet i tubimit tė tij:Tregjet.
7-Armiqėt e udhėtimit:Muslimanėt.
0-Motoja e tij:Hipokrizia.
11-Petkat e punės sė tij:Me tė gjitha ngjyrat, si kameleoni,pėr ēdo vendė ka ngjyrėn e vetė tė veēantė.
12-Gratė e tij tė kėsaj bote: Gratė e mbuluarat-zbuluarat.
13-Kėn e don ai?:Atė qė ėshtė i pakujdesshėm ndaj pėrmendjes sė Allahut s.v.t.
14-Ēfarė e shqetėson atė:Istigfari.(kėrkimi falje nga Allahu).
15-Shkrimi i tij: Tetovazha.
16-Shtėpia e tij: Wc dhe banjot.
17-Cilėsia e tij: I luhatur varėsisht si e sheh interesin.
18-Fillimi i paraqitjes sė tij:Ditėn kur refuzoi t’i bėjė sexhde Ademit a.s.
19-Shokėt e tij: Dyftyrėshit {hipokritėt}
20-Burimi i rrizkut: Pasuria haram 21-Laboratorit e tij: Vendet e fėlliqura dhe vendet ku bėhet harami
22-Shėrbimi i tij: Urdhėrimi nė tė kėqia dhe kėnaqja me tė
23-Urdhėrat e tij:Urdhėron nė tė kėqia. 24-Feja e tij:Kufri.
25-Pozita e punės:Drejtor i atyre qė tėrhoqėn kundėr vetes hidhėrimin dhe i tė humburve. 26-Afati i shėrbimit: Deri ne ditėn e kijametit.
27-Rruga nė tė cilėn drejton: Rruga e xhehenemit.
28-Fitimi i tregėtisė:Hi e pluhur.
29-Shoqėron nė udhėtim: Shejtanėt nga xhinnėt dhe njerėzit.
30-Shokė tė punės: Atė qė hesht para tė kotės. 31-Mediumet e tij: Pėrgojimi, Bartja e fjalėve dhe spiunimi.
32-Ushqimin qė e preferon:Mishin e tė vdekurve.(pėrgojimi, shiko El Huxhurat ajeti 12). 33-Kujt i frikėsohet:Besimtarit tė devotshėm.
34-Kė e urrenė: Atė qė e pėrmendė Allahun s.v.t. shumė.
35-Mburoja e tij:”Me tė vėrtetė intriga e shjetanit ėshtė e dobėt”En-Nisa ajeti 76.
36-Gjahu i tijė: Gratė.
37-Dėshira e tij: Devijimi i njerėzve.
38-Synimi i tij: Qė tė gjithė njerėzit tė bėjnė kufėr.
39-Fundi i tij:”Deri nė kohėn e ditės sė caktuarė”Sad 81.
40-Puna mė e preferuar tek ai: Homoseksualizmi dhe lezmbeizmi.
41-Fjala sekret pėr pasuesit e tij:”Unė”,fjala e mnedjėmdhenjėve.
42-Gėzim sjellėsit e tij:Artistėt dhe artistet.
43-Premtimi i tij: Premton Varfėrinė.
44-Ēfarė e hidhėronė atė mė shumė:Sexhdet e shumta.[color][size]


selam
Shum me ka pelqyer ky shkrim te lumt dhe Zoti te shperbleft

BE LK
18-01-06, 12:23
du tete falenderoj me gjith zemer per kete shkrim mos u merni me ata qe mikut i thon armik dhe armikut mik zoti ta shperbleft Ebu hamza[/i]