PDA

View Full Version : Poezi nga Sy_Kaltra


Sy_kaltra
21-08-05, 18:00
Tani un e kuptova kush je ti
Genjeshtar ishe ne Dashuri
Jo smund te luash si te duash ti
Dhe pse zoti te dha bukuri
Kurr nuk me the se te du
Kurr s'me the se s'rri pa mu
Kurr s'me the zemren ta jap
Kurr s'me the do te jemi bashk
Murr s'me the..


Ti me mungon dhe per'reth meje vjen nat pa ty
Syt e mi prap i laga me nje lot qe pikon
Mungon ne zemer me mungon
Dhe ne ender nuk te gjej
Askund tjeter shpirti po me renkon..
Ku te te gjej te te shoh dhe te them
Ti me Mungon
Jeta pa ty nuk vlen
Ku te te gjej ty sonte
Te behem dhimbja jote..
Ti me Mungon......


Dhe ky terr po me mbyt
S’kam askend t’ja qaj hallet
Dhe cdo fjale me mbet ne fyt
O kurre nuk dita c’eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s’me deshti mu
Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime
Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar
Se gjithcka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote


te jetosh per te tjeret
s“eshte ide e mire
ngase i ben vetes nje
jete me te veshtire.
mos jeto as per mua
edhe pse une te dua
jeto veq per veten dhe
mos e shkaterro jeten.
as une nuk jetoj
me per te tjeret
se me prune ne ate gjendje
qe ta mallkoj dhe veten.


Njė natė e ftohtė erdhi
ketu ne dhomėn time.
E mua mė shkon mendja te
ti i dashuri ime.
Nuk e di pse
as nuk e kuptoj dot
por vetėm e di
se e kam kot.
kjo natė e ftohtė
nuk e di pse erdhi
qė kujtimet pėr ty
ashtu m“i mbledhi.
Athua ende tė dua
qe ende te mbaj ne mend,
apo jam e frustuar
qe nuk me zihet vendi-vend?
Nuk e di,jo
pėrse te kujtoj
kur mė shumė dua
pėrgjithmonė tė tė harroj.

Sy_kaltra
21-08-05, 18:01
Do te vij naten
dhe te puthi fshehurazi
Ti sdo ta dish
ne endrra tua do te hy dhe ti shprishi
ti sdo ta dish
do te behem si nje ylle dhe te sjelli drit
pastaj do te shkoj
te kthehem prap ne ket vetmi !!!

Sy_kaltra
21-08-05, 18:02
Ti fike andrrat qe per ty endrroja.
Ti ma morre driten ,Qe per ty shiqoja.
Mallku qofsh mor i pa bes,
Si sme le as pak shpres
S'te haroj shum te duaa
Deri sa te vdes******


Ku je sonte ? Pse ti nuk me flettun e shkreta mbeta vet,,
Ditet ikun netet shkojn,
Ku je tiiiiiii,Syt e mi per ty lotojn
Kthehu tiii ,Po renkoj edhe kerkoj
Kthehu prap pa ty s'jetoj.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Si ne mjegull po te shoh.
Ku je ti qe mir te njohhh...!!!
Veq ne anderr ndonjeher.
Kthema shpirto at pranve...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Sy_kaltra
21-08-05, 18:06
http://www.forumi.zeriyt.com/avatars/Animacione/zemer.gif

Askush s’mund ta sheh vetminė
Nga se ajo ėshtė e paparė
Askush s’mund ta sheh pikėllimin
Nga se ajo ėshtė e paqartė
Askush s’mund ta sheh perėndimin
Nga se dielli ėshtė i ndryshueshėm
Askush s’mund t’mi sheh ėndrrat
Nga se ato janė tė zbrazėta
Askush se din se ēfarė ekziston
Nga se t’ekzistuarit ėshtė vetmi

Jasht frye era
Xhamat dridhin shpirtin
Dhe ditėt e ngrohta ikin
Tok me kujtimin e dlirė...

Nė dhomėn time tė vogėl
E vetmuar jam
Dhe pres e pres -
Askund nuk tė kam!

Ti ike mbrėmė
Si hije e padukshme
Po unė s'shuhem dot
Dhe pres e pres -
E di,
E tėrė kjo ėshtė kot!

Dhe do tė pres tė tė shikoj
Shpirtin ta qetėsoj
Plagėn ta shėroj
Jetėn ta ėmbėlsoj
Edhe pse e di
Se nuk do tė vish -
Vallė, shpirtin ē'ma helmoj!

Sy_kaltra
21-08-05, 18:07
http://212.112.234.235/pixdir/ri//riztoniku/pppp.gif


Ti nuk e meritove
Dashurin e shpirtit tim
Si duket dikush tjeter
E zuri vendi tim
Ti dikur mu betove
Se ke filluar nje jet tjeter
Po tani ke ndryshuar
Te mungon zanat i vjeter
Ti ske faj
E di mir fajin e kam un
Qe te thash e para
Qe te dua shum
Qe ja fala zemren dikujt sikur ty
Qe genjen para syve t'mi.
Ty nuk te ka mjaftuar
As nje her dashuria jon
Knaqesh me te tjerat
E kthehesh dikur naten von
I lodhur i derrmuar
Nga epshet tua Djaloshare
Nese ske koh per mua
Neser mos u kthe me Fare.

Sy_kaltra
27-08-05, 14:23
http://www.qerkinaj.com/images/stories/poezi%20%20nr.44%20www.qerkinaj.com%20design%20gaz mendi.gif

Sy_kaltra
27-08-05, 14:25
Sa zemra jan thy,
Sa zemra tė plagosur kan mbetė
Ku je ti dashuri, qė quhėsh e vėrtet?
Sa lule jan vyshkur, sa lot kan piku
Ku je o shpirti im, qė mė vrave mu?
Sa ndjenja i ringjall, sa buzėqeshje i gazmonė
Por mė nė fund sa shum po i pėrvlon
Sa pajtime dhe idhnime ti i shkaktove
Disa i perqave dhe disa i martove
Sa e ėmbėl qenke dhe shum po na mashtron,
Aq qenke e verbėr as qė e mendojm
Sa herė na provokon dhe leht po na mer n'dorrė
Fillimi dhe ndarja na dukėt sa njė orė
Cka tė mungon, cka pret ti nga mua?
Pėrse s'mė harron, pėrse mė thua Tė dua?

Sy_kaltra
27-08-05, 14:29
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron

Sy_kaltra
27-08-05, 14:32
Isha shum e qet nje mbremje e ftoht
Kur ti me erdhe Ti dhe vetem ti
Me pershperisje per problemet e tua
Mbas pak u njoftem
Qte solli te un ?
Perse me humbe ritmin e jetes?
Perse u berre dallg ne zemren time?
Perse me lendove kur nuk mudje te me dashuroje?
Perse me bere me lot te qaj?
Perse sot jam e vetmuar?
Perse ike kaq larg?
Tani jam pa ty
si e vetmuar pa ty edhe pse sme deshte.
Si nje jetime.
Mjaft plag kisha qte solli ty te me lendosh me shum?
Perse mu shfaqe ,,e sot ke mbet veq nje hije?
Ku te gjej ty ,,Ku te tretem un?
Te humbem e te zhdukem .
Ne nje shkretetir .
Ku edhe po te doje t'me kerkosh.
te mos me gjesh kurr.
Edhe pse e di qe nuk do te me kerkoje.
Por gjdo shprehje qe kam gjdo mendim qe me lind.
Bashkpunon me shpresen.
Tani gjdo gjejes po i vije fundi .
Un po tretem .
Un po humbem
Mu ne ato humnaret e jetes.
Ku do te tretem te shuhem te humbem.....
Ku veq fjala D*A*S*H*U*R*I do te qendroj ne vend te emrit tim....

Sy_kaltra
27-08-05, 14:39
E zhytur ne mendime
per endrrat pa mbarrim
per ty veq genjeshtra ka kuptim
U ndame pa puthje, pa shikime
vetem ne heshtje ne u ndame
valle nuk di si do qendroj kesaj ndarje
Une te dua si e marre
a ti theve zemren time
shpirti im vec dhimbje per ty ka
kur zemra me s'te ka
Zemerthyer ti do jesh pergjithmone
me ke len pa shpirt, me ke len pa jete
Dashnia sa e embel esht aq e hidhet esht.
Nje fjale qe ne zemer me pikellon
kurr ky shpirt nuk e harron
kur me thone se ne dashuri
nuk ka bese por ,,tradheti''

o zot q'jane keta njerez pa zemer
si munden ta tradhetojn nje femer
si munden te sjellin vuajtje e lot
kur per mua kjo s'durohet dot

Kush e kupton dashurine
sikur nje gje me vlere
ai per mua eshte besnik
njeri i qmuar dhe me ndere

Sy_kaltra
29-08-05, 09:06
E hapa dritaren time.
Ndjeva puhin e leht
Mu kujtove ti i dashur
Qe zemren ma remben
E hodha nje veshtrim
Ne rrugen ku ne u takuam
Me ktheve ne ditet e majit
Kur ne dy u njoftuam
Si kur ta din
Sa shum jam permalluar
Do te vish tek un
Per tme perqafuar
Ne perqafimin tend
Dot ndjehesha e lumtur
Dot me duket jeta
E ambel e Bukur.
Buza me dridhet
Kur e therras emrin tend
Ne mendime rri e tretem
Lotet sme len rehat
Ah buzeqeshjet e mia
I kisha te pakta ne jet
Edhe ato qe i pata
Me kan Humbur me jan tret.

Sy_kaltra
31-08-05, 21:09
Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...


Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet...


Dashuria e pare ka me shume nektare...


Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme...


Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj...Ngadhnjeni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne...


Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese do ta dije sa shumm te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

-Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

-Leri buzet e mira te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.

-Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!

-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe ajo qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

-Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

-Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t'i them zemres sime qe mbaroi!

-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

-Ajo qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

-Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

-Kur te bije shi, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t'i jap.

-Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

-Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

-Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

-Je fjala qe me vjen pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

-Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

-Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr..uvaaa....

-Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

-Me duart e mia do te desha te te qoja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

-Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

-Ajo qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

-Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t'u zhdukur vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.

-Syte e tu si te nje maceje jane per mua nje gervishtje ne zemer.

-MOMENTET E BUKURA NUK I NDJEN KUR I JETON, POR VETEM KUR I KUJTON ME NOSTALGJI....

-Kam besuar se kam dashur shume persona...por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua .....je ti..... Te dua!

-Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.

-Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime....pas kesaj...asgje...

-Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te jesh e 'dobet' por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret.

-Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar...

-Dashuria eshte si nje zjarr qe te djeg brenda. KUJDES!!! Mos e shuaj kurre!

-I tha dashuria miqesise: pse ekziston ti kur jam une? Miqesia u pergjigj: Per te mbushur me nje buzeqeshje atje ku ti le lot.

-Kur linde ti binte shi...nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur.

-Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!

-Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.

-Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.

-Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.

-E dua dashurine, sepse eshte lumturi, ndonese te jep ndonjehere trishtim, por prape eshte e bukur, sepse eshte DASHURI.

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund!

-Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

-Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

-Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!

-Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

-E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.

-Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate

-Puthjet nga puthjet shume ndryshojne,
por puthjet e tua te embla do te jene pergjithmon.

-Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURI

-Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh "te pamunduren"...e lehte per t'u thene, e veshtire per t'u bere...kjo gje e komplikuar quhet DASHURI!

Sy_kaltra
04-09-05, 17:17
Natė- Trishtim

Nat e trishtuar
Kur e mira iku nga ne
Lotėt nėpėr faqe
Na u shkrehen ndėr sy
Pran bregut tė detit shpesh
ri mėndoj kujtoj natėn pa gjum
Dhe mundohėm pse edhe ne tė mos jem te gezuar
Ikėnnnn nė fund te detit ziii
Ikėnnn dhe na lan zemėr coptuar
Do te shendrohem
Ne nje pulbardh dhe te notoj
Kurse ti nje delfin
Fuqia e zerave te jehoj
dhe tė perbie gjdo stuhi
Por un kurr askend nuk e lendova
Po pse vall t'sotmėn kėshtu e jetova

Sy_kaltra
11-09-05, 12:08
PERFUNDIM TRAGJIK


E kam zemren te plagosur,
E kam shpirtin gati n'te sosur ,
3 pranvera qe nuk te kam pa..
E kam gjakun te helmuar,,
3Pranvera sjam gezuar,
hiq pa desht Ne u ndam...
.Munafikun e vraft zoti,,
Qysh su knaqem ne ket dynjahh..
Kisha pas zemren prej guri Ahh me ndihmon oo Allahhh...
Shoket e mi ka i kam ,
Te gjitheve ju kam tregu,,
Neper kang dua me me kujtuu...
Pse kshtu jeta e pa shpirtt??
Pse kshtu fati i pa fat??..
Kurr pa u knaq pa u ba rahatt...
Per syt e mi krejt bota asht shkatrruar,,
Per zemren time gjithsia ka vdekur,,
Pse nuk i thash qe e dua fort...!!!!
Se gjithnje do ti them neser hajt neser,,,
Ohh zottt nuk ju besoj syve te mi,
A ti je veshur me tesha dhandrrije aaa???
Po kush asht aja e pa njohur qe asht veshur si nuse qe zdua fare ta njohh kush esht...
Qfar tu desht te shpejtosh oreee???
Un jam aja qe mes'shumti te don bile edhe ne amshim...
A nuk te erdhi keq kur me le,,
Tash jeto jet te Lumtur.
Murmurim qielli po erret,,
Filloj te bie shi me gjak
Ofrohu deres me Nr13
Qafr te shohesh Kurora lulesh me shirita te zi,,
Do te shohesh shum gra qe do hyjn e dalin,
Dhe pyeti Por ato nuk do te pergjigjen fare ,,
Do Te veshtrojn me lot per fityre....
Pa pritur do ta degjosh Hoxhen ne minare...
SOD KA VDEKUR NJE VAJZ E RE NE LAGJEN TON........

Sy_kaltra
12-09-05, 20:48
HARRESA E MIRESISE


Hija e dale nga dheu
Zgjat doren e vet miresise
Prej saj kush vall srrembeu
Dhe spiu si foshnja sise?
Hije e dal nga nata
Gezon, kur te tjeret gezojne
Ju fala gjithshka une pata
Vec njerzit te lumtur te jetojne

Hija e dale nga dhimbja
Trishtohet dhe iken pa shprese
Kur di se ka bere miresira
Dhe emrin ia fshijne ne harrese
Shkon mbyllet tek varr'' i vetmise
Prej saj vec degjohet ky ze
Shperblim si kerkoje miresise
Harresa me vret mbi cdo gje

Sy_kaltra
12-09-05, 20:53
NGADAL VDES

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.

GURI SYLAJ
07-10-05, 10:00
Pushova dhe u knaqa duke lexu vargje te mrekullueshme nga Ju e nderuar.

Pershendetje e rrespekt nga Guri Sylaj

Sy_kaltra
08-10-05, 09:07
Pushova dhe u knaqa duke lexu vargje te mrekullueshme nga Ju e nderuar.

Pershendetje e rrespekt nga Guri Sylaj

GURI SYLAJ Faleminderit per Komplimente i Nderuar dhe shum i Respektuar nga un GURI SYLAJ..

Me respekt Sy_Kaltra.

Domira
08-10-05, 11:02
Sy_kaltra te lumte per poezite.....me pelqyen shume....uroj qe te shkruash edhe shume te tjera.

Me repsekt

Domira

Sy_kaltra
08-10-05, 18:14
Sy_kaltra te lumte per poezite.....me pelqyen shume....uroj qe te shkruash edhe shume te tjera.

Me repsekt

Domira
Domira te faleminderit Motrushe per Komplimentin e dhen ,,Pa tjeter sepse ju jeni ata qe me nxisni te jem me dinamiken ne sferen e poezis ..

Dhe njeher te Faleminderit e Nderuara Domira ...

Me respekt Sy_Kaltra.

Sy_kaltra
08-10-05, 18:24
ĖNDĖRR E NDALUAR
---------------------------------

Tėr bota e pret ė
qė Ora tė bėj tik tak
Agu si do tė jetė
shumė vite kaluan
ditėt me shekuj u matė
njerzit me numra matematikor
para Agut Tragjedi PSE?
Sa fjal thonė Agu nuk do tė vijė
MITROVICĖN Tmerri duhet ta mbaj
kur do tė ndalen Fjalėt?
Mėngjesi afrohet
Pritja e Madhe vazhdon
A thua MITROVICA do tė Buzqeshė?
A thua KOSOVA do tė jetė jo vetė m Emėr
HISTORIA DO TĖ NA GJYKOJ .

Sy_kaltra
08-10-05, 18:28
E PA FAT

NDOSHTA KUR U LINDA PRINDERIT
SU GĖZUAN
NE DJEPIN E DJALIT
MĖ VENDOSĖN MUA

ZOTI KUR MĖ FALI
NDOSHTA ME DĖNOI
DHE DHA URDHĖRIN
E PA FAT TĖ JETOJ

KUR U LINDA UN
PRINDĖRIT PRITĖN DJAL
DHE PREJ DITĖS SE LINDJES
JETOJ E PA FAT.

Sy_kaltra
08-10-05, 18:31
LERMĖNI TĖ QAJĖ


Lermėni tė qajė mbi humnerat e jetės
Ta nxjerr shpirtin e ta pėrplas atje,
Pėr trishtimin e mallkuar qė shpirtin
Ma ka venitur
Lermėni tė qajė mbi c,do krijes tė kėsaj bote
Qė janė taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermėni tė qajė tė thėrras pa pushim
o njerzė dėgjojeni vetėm pak shpirtin tim
Lermėni tė qajė atje tej e vetmuar
qė kur c,do gjėje ti vije fundi
tė qeshė pa pushuar

Sy_kaltra
09-10-05, 15:14
Larg Do t'me Kesh

E di Mir se Von do ta kuptosh
Pse kja ndarje kaq shum po me dhemb
E ke kot Por zdo te me ndalosh
Se kohen prapa dot se kthen
Asht mekat dhe zoti te denon
Ti thyesh Krahet zogut Flutrim
Gabohesh rend nese mendon
Se do te Gjesh Shprehje ne pendim
Se ti kurr ,,Kurr se ke kuptu
Se sa shum e Sa Fort te kam Dashuru
Vetem vuajtve vetem Lot vetem Dhimbje sjolle ne ket Bot
Do te jem ktu
Por shum larg do t'me kesh
I vetmuar me pendimin do te Mbetesh
E un do te vuaj e lotoj
Me plasi zemra sa te Dashuroj

Urata
12-10-05, 22:55
E PA FAT

NDOSHTA KUR U LINDA PRINDERIT
SU GĖZUAN
NE DJEPIN E DJALIT
MĖ VENDOSĖN MUA

ZOTI KUR MĖ FALI
NDOSHTA ME DĖNOI
DHE DHA URDHĖRIN
E PA FAT TĖ JETOJ

KUR U LINDA UN
PRINDĖRIT PRITĖN DJAL
DHE PREJ DITĖS SE LINDJES
JETOJ E PA FAT.

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

U nisa per djale...!!!
Kur ma thonin sa isha e vogel...
Une lusja Perendin t'me shendrronte ne djale...
Urinoja ne kembe...
vishesha si djale...
lozja loje djemsh...
dhe vone e kuptova...
Se isha sjellur n'kete bote VAZJE...
dhe duhet jetuar jeten e vajzave...
Dhe "burrerova" vajzerin...
gjithemon ne mendje ...
do u beje t'krenoheni...
edhe me VAJZEN...

M'eshte dashur, energji, durim dhe dedikim i thekur...
Kam arritur qe edhe pse vajze t'jem e ulur ne ode me burra...
dhe t'degjojne...

Hapat n'jete i kam hedhur si vajze / grua ...!!!

Sy_Kaltra t'qaf!

Sy_kaltra
10-11-05, 11:45
TI KE VDEK

Gjithqka dogja qe ke prek
Tash per mua me ke vdek
Mos e nguc ma emrin tim
Gjithmon ke vdek per mua shpirt.

Kthema zemren time
Qe ma more at pranver
Shum ka dashtun met haru
Por prap malli po me mer.

Pik gjynahu nuk ke pas
Edhe Gurin e ke plas
E qka isha un per ty,,,
Mish e eshtra mi ke Shkri.

Kthema Zemren time
qe ta dhash ne at pranver
Ti per mua sot ke vdek
Mos me kujto ma kurr ne jet..

Sy_kaltra
11-11-05, 18:18
LARGIMI YT

S'dua te besoj ne ringjallje
pas nje vdekje te vertet
vdekja eshte vdekje e duhet pranuar
A mund te besoj ne kthimin tend
pas nje ndarje kaq te gjate
Apo ta quaj vdekje per nje mend
Largimin tend ate nate
Po u takuam serish nje dite
Asgje te pamundur s'mund te kete
Mes nesh gjithshka mund te rilinde
Pervec dashurise se vertet

Sot vetem dua te jem
dashurine e humbur te kujtoj
larg teje dua te qendroj
nuk dua te verteten te kerkoj
me endrat e mia do vazhdoj
do te dua gjithmone
ne zemer do te keme
pergjithmone

Sy_kaltra
11-11-05, 18:20
DASHURIA


Dashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te

Pse e denon veten dhe mua..??
Pse e fik dashurine qe e dua..??
Pse e shkel fjalen qe eshte..??
Pse sot me urejn mua..??
Kur e di se ende TE DUA.

Perse sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesen tande e ndjejn..??
Te lutem mendo pak ne mua..
Dhe ne zemren tende ruaj nje vend per mua

Sy_kaltra
13-11-05, 16:34
Mos Qaj


Nese vdes nje dit Mos fillo me qajt
Sme mbyti askush
Tradhetia m'ka vra
Nese me don ende
Eja n'varrin tim
Me sjell ndonje Lule
Thirre emrin Tim.
Mjafton ndonje her qe te me kujtosh
Nga thellsia zemres te mos me largosh
Nese don tme shohesh
Prite Naten ti
Shiko ne Qiell Yjet
Un dot jem Aty.
*********************

Sy_kaltra
13-11-05, 16:41
LAMTUMIR

Lamtumire
Mos me pengo te lutem
shko ku ke deshir
Qe mu me mashtrove
Ndoshta gjen me mire...
Ndoshta do te mendosh
per qastet qe i kaluam
ndoashta ste intereson
se dashuria jone ka mbaruar...
Tani me mes nesh
vetem kujtimet kan mbet
lumturia jone e bukur
eshte tretur per jete..
Tani me harrove
dhe qdo gje mori fund
do te largohem larg
qe mos te shoh kurr me kurre..

Sy_kaltra
17-11-05, 20:08
You're the first thing I think of
Each morning when I rise.
You're the last thing I think of
Each night when I close my eyes.

You're in each thought I have
And every breath I take.
My feelings are growing stronger
With every move I make.

I want to prove I love you
But that's the hardest part.
So, I'm giving all I have to give
To you... I give my heart.

Sy_kaltra
20-11-05, 12:57
NJE LOT NGA MALLI PER TY.


Nje lot i rend nga syte e mi,
me ra nga malli qe kam per ty
kjo zemer po qan e po vajton
per yllin e nates(ty)po mendon
Valle perse fati im keshtu
thelle qenka fundose
per jeten tone te gjate
veq zoti le te vendose
Mbrem ne enderr me ty kalova
sikur dasem te madhe per ne kishin nis
uen si nje zane mali nuseroja
eti i veshur dhenderr si nje princ
na mundoi jeta po ne fund me more
ngado hidhej vallja kishte ve cgezim
ndersa uen eti qendronim ne perqafim.

Sy_kaltra
21-11-05, 12:18
Love knows no reasons,
love knows no lies.
Love defies all reasons,
love has no eyes.
But love is not blind,
love sees but doesn't mind.

***************************
Love is a burning desire,
That makes your heart light on fire,
Love is being with you,
Someone saying I love you too,
Love is your tender kiss,
Something you don't want to miss,
Love is you and me,
And that is all I see.

****************************
My love for you is a journey;
Starting at forever,
And ending at never.

****************************

To love a person is to learn the song
That is in their heart,
And to sing it to them
When they have forgotten.

Sy_kaltra
27-11-05, 18:41
Mos me ler

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend......TE dua.

Sy_kaltra
27-11-05, 18:49
Per ty Dashuri

Kur un kendova Dashuri te pash ty.
Se un jam me e lumtura ne bot.
Je me i miri je nje Yll .
Do kisha dhen edhe jeten per ty.
Ne u takuma Zemrat tona i bashkuam.
Ta jap fjalen .
Ta jap besen.
Ta fali zemren.
Ta fali jeten.
Do te premtoj se kurr zdua te lendoj.
Edhe ter boten mua te ma falin.
Azgje pa ty i Dashur nuk ka vler.
Nese mungon ti ne jeten time.
Nuk do te me kenaq as nje pranver............

Sy_kaltra
27-11-05, 19:48
Mos e mallko Fatin

Nese Dashuria Per ty esht urrejtje
Mos ju fal te tjerve!
Por mbaje per vete.
Nese ti ke humbur ?
Shko gjej rrugen tuaj
Veē mos i plagos
Te tjeret si mua.....
Nese Dashuria Te duket si plumb
Ruaje per vete
Se duhet per FUND.
Nese je penduar
Mos e mallko Fatin
Zoti ka meshir
Dhe ta fal Mekatin

Sy_kaltra
27-11-05, 19:58
Vetmia

Nė dritare m'kan mbet syt
Por ste shoh askund
Zemra ime Nuk pajtohet
Me fjal te askujt......
Kalojn ditet
Kalojn net
Un rri mbyll ne kete dhom
Z'dua t'shoh si jeton bota
Kur ti me mungon
Nuk i dua keto dit
Qe me zbardhin pa ty
Nuk i dua keto net
Kur nuk te shoh me sy.

Sy_kaltra
07-12-05, 17:27
PSE NUK PO MUND TE QETESOHEM

Ne fillim me deshte-
Tash mė ke harru-
Nuk po mundem-
Me kėt meu pajtu-
Do tė mundohem-
Tė Ofroj -
mėshiren dhe fjalėn-
Nėse me tregon -
pėrse po me ndahėsh???
O zot i madh -
te lutem me ndihmo-
Dashurin time -
Tė lutem ma shpeto!!!!!!!!
Pse nuk po mund t'qetsohem????
Pse nuk po Muj pa ty?????
Deshta veq met tregu !
Nuk te kam :(
Por te Du!!
Ty te kam dasht.
Ty prap te du.
Shenoj pėr ty .
Z'dua me tė harru........

Sy_kaltra
07-12-05, 17:28
SA KOH DUHET TE PRES

Qe sa vjet jemi ndar?
Qe sa koh s'jemi parė?
U hidherove per nje fjal.
A spo ndjen per mua mall?
Tė betohem ne Dashuri
Gjėja mė e shtrenjėt je ti?
Nuk te ndroj me Azgjė-
Tė lutem mos me Lendo mė:(
Zgjatma doren Me ndihmo
Mos lejo t'vuaj mė
Se kja vlen per ne tė dy
Per te Shtrenjeten Dashuri.
Sa Koh do te pres?
Sa her Duhet tmė lesh?
Sa her Duhet tė VDES?....

Sy_kaltra
11-12-05, 00:06
Jeta pa ty e rende e me mundim
Nje jete e veshtireqe nuk ka kuptim
E tretur ne jete per ty u mundova
Ne syte e tu une u dashurova
Jetoj per ty ne nje largesi
Per ty mendoj me lot ne sy
Kur do te kthehesh nuk po e di
Vetem te zoti kerkoj qudi
Nese i beson ti zemres time
Besoj te vertetes me shum gezime
Nese mendon se une ste dua
Beso se dua te vdes
Pran buzeve tua
Lexo letrat qe une ti dergoj
Ato te tregojne sa te dashuroj
Lexo mesazhet qe vine nga une
Ato te tregojne se te dua shum
E tretur ne jete pa meshire fare
Te dua me zemer se je vajz shqiptare
E tretur ne jete me kujtimin tend
Si te dua tyyy sdo te du kurr askend
E tretur ne jete me lot per faqe
Per ty po e ruaj nje lule ne baqe
E tretur ne jete po vuaj per ty
Une ne diku larg e ti ne largesi..
Malli per tysa shum po me merr
Kjo jete keshtu jo nuk eshte fer
Jetoj ne pikellim pa shpresa te jetes
Valle pse o zot qka i bera vetes
Jetoj e mvarur ne rruge te lotit
Pse keshtu e denuar qka i bera zotit
Jetoj me dhimbje per ty me mall
Nese pa ty mbes me mir vdekur sa gjall
Jeta pa ty
Nuk ka kuptim
Beso se sa te do ty shpirti im
Kur nje dite
Do te nderroj jete dije se te deshta
Me te vertete...
Keto poezi
I shkruaj per ty
Nga nje largesi
Nese i kupton ke kuptu zemren time
Ajo per ty vuan me mall e pikellime.....

Sy_kaltra
11-12-05, 12:58
Ndoshta Un Nuk Di Kete jet ta Jetoj-
Por As Nuk Dua Pa Ty ta Provoj -
Te LuTeM Mi Kthe Ndjenjat -
E Jetes.
Mos Me Ler Mua ne PraG te VdeKjes -
Mi Kthe Endrat -
FeTyra Jote Endrat Mi ZgjaT -
Por Te i Realizoj Nuk Kam Fat -
Te Lutem Eja Mos u Vono -
Me Asnje Tjeter Ti Mos Shko -
Ne dashurin Time Ti Jeto
Dhe Nga Askush Tjeter Mos U Mashtro -
I Vetmi Je Ti Qe Me MbaN Gjall -
Ne Kete Bot
I Vetmi Je Ti
Qe Me Sjell Gezim Deri Me Sod -
Vdekja Pa Ty Gjindet Ne Dhom -
Te Lutem i dashur Eja Shpetom -
I Vetmi je Ti qe Me jep Shpres -
Qdo Gje Qe Un Shoh Me Duket Pa Vler -
Edhe Kjo Jet pa Ty Me Eshte Ber Tmer .........

Sy_kaltra
11-12-05, 13:03
Dua te Behem Lot,
Qe Mbi Fytyren Tende Te Qendroj.
Dua Te Behem Ajer,
Qe Ne Trupin Tend Te Lundroj.
Dua Te Behem Flutur,
Qe Lulet Pran Teje Ti Nuhas.
Dua Te Behem Fjale,
Qe Nga Buzet e Tua Te Rreshqas.
Dua Te Behem Zog,
Qe Mbi Ty Te Fluturoj.
Dua Te Behem Gjithcka,
Qe Pran Teje Te Qendroj......

Sy_kaltra
11-12-05, 13:10
Tė ruaj nė zemėr
si njė kristal tė bardh
si njė engjėll i veqant
nė jetėn time ke ardh.
Si njė engjėll i ėmbėl
ma dhuron dashurin,
mendoja se e kam humbur
por ti ma ktheve lumturin
Hapi syt e mos i mbyll
Un jam dielli ti je yll
Kur ti qesh une behem ze
Mos mendo se dote le
Kur ti qan un behem lot
S“te nderroj me askend ne bot
Ti je gjumi un jam endrra
Ti je shpirti un jam zemre
Ti je djelli un jam drita
Ti je jeta un qe e prita
Zemra ime rrah per ty
Ty te kam si dy syt e mi ......

Sy_kaltra
11-12-05, 13:26
JETA E RENDE E MERGIMIT.!!!


Koha e rinise koha e merzise
ne zemren time hapi rruget e dashurise
u bera kjo qe jam me ndihmen e zotit
edhe pse jeta ime shpesh ishte rrug e lotit


tjera veprime kerkonte ketu jeta
ndersa tjera ndenja e mall kisha ne zemer
rruge te lumturise asnjehere nuk gjeta
valle pse o Zot? a veq pse isha femer!


Per bukurine time eshte kujdesur zoti
e per syte e mi kujdeset vetem loti
edhe pse jeta e mire e qete edhe luksoze
por per zemren time nje plage e rende nervoze


Nuk eshte kjo jete ,kur zemrat jane te ndara
por eshte nje pranvere me lule te thara
tani gjithqka ketu u ndryshua
barra me e rende ka rene mbi mua


Nuk mundem ta hjek kete mall e pikellim
veshtire se ketu gjindet pak gezim
krejt ate gezim edhe lumturi
tani e gjej vetem ne poezi


ata me mesuan shum ngjarje te vertetes
ata ma tregua edhe fatin e jetes
mirpo fati yne paska shum pengesa
rruget e saj i hap e vetmja Jeta.....

Sy_kaltra
15-12-05, 17:34
Un te dua .
Un te dua,Ate pa dyshim.
Por mos me thuaj se s'me do.
Ate se pranoj.
Por te Lutem me Kupto .
Vetem per Dashuri.
Se pa ty z'dua t'jetoj.
Pa ty shum e veshtir.
Shpresoj nje dit do te behet mir.

Sy_kaltra
07-02-06, 21:54
Tash e di qka fsheh prej meje.
I dij tė gjitha qka nuk mi tregove.
Diēka tjetėr fshehej pas teje.
U shtire,se shum mė dashurove.
Tjetra belin ta lėmon -
kur un nuk jam pran teje.
Kishe pas njė mal dėshirash-
jo vetėm pėr mua.
Tė kam menduar pėr njė -
njeri tjetėr, e gėnjeva vetėn.
Tek un jan sosur dėshirat.
Mė mashtroi mua jeta
me ty kur u takova.
Mė mashtruan ata Sy
Sa shpejt u dashurova.
Tjetėr kishe s'mė tregove.
Mė le mua tė Verbohėm
Kaq shum tė Dashurohem.....

Sy_kaltra
12-02-06, 16:44
Shoku..

Shok te Kisha
Shok me mbete
Biseda jone kurr nuk treti
Diten kur ben te shkosh
Mbi dritare te shiqoj
Kujtoj kohen kur postoj
As nje her s'te harroj
Fytyra ime njome
Do te mbulohet me rrudha
Do te mbeshtetm tek nje lis
Ti kujtoj ditet me ty shoku im
Nje Ngrohtesi qe ta fal zemra
Eshte e mire mos e largo
Nje Shoqeri ta lidh mendja
kurr mos e harro
Jetoj me biseden tande
Sa merak e kam :)

Sy_kaltra
16-10-06, 17:01
JETĖ E HIDHUR

Sa rėndė e shqiptoj kėtė fjalė
Dora mė dridhet kur e shkruaj.
Me shpirt, njėrit, duhet besuar
Se jeta nuk ka lindur pėr tu hidhėruar.

Sa fjalė tė buta ka nė jetė
Sa zemra rrahin pėr tė mirė.
Edhe shumė njerėz gabojnė
Ata qė zemrėn e hidhėrojnė.

Sa mirė do ishte gėzimi
Nė sy do tė lexohej mirėsia,
Nė zemėr do tė vėrehej butėsia
Hidhėrimin nuk e duron njerėzia

Sy_kaltra
04-11-06, 20:20
Pėllumbė

Syt e tu i desha
I desha aq shume
Djale, djale i bukur
Sikur nje pėllumbė

Por pėllumbat ikun
Dhe kethehen prap
Fluturove ti nga une
Dhe me ike large

Qaje , qaje pa pushim
Bashk me pėllumbat
Kthehu sa me pare
Kthehu ti tek mua

Te kerkone kjo zemer
Ah qe per ty vuan
Kthehu pėllumbėash
Ty te kame,kthehu se te Dua

Dashurine ma verave
Por si me pelumb
Djale, djale i bukur
Sikur nje pėllumbė

Syt e tu jo nuk i gjej
Me tek as nje djale
Zemren time e genjeu
Nje pėllumbė i bardhe......

Sy_kaltra
04-11-06, 20:52
Dashuroj dy syt e tua


Kur te shikoj
Harroj Edhe te flas
I dashur me fal
Humbas per nje qast
Por Zemra nis e flet
Per ty papritmaz
Thjesht nje fjal
Ty te ben te ndjehesh
Djale krenar
Puthja e par
lan nga pas
Vetmine si nje ziliqare

Dashuroj dy syt e tua
Si nje diell lindur per mua
Egzistoje se te dua
Te jetoj me puthjet e tua

Nje ditare mbaj ne duar
Emrin tend ne gjdo flet e kam shkruar
I dashur
Mbete gjithmon i pari
Ti zemren e un ditarin
Ne gjdo vend un ku jam
Hija jote me ndjek pas
Ndoshta jam pak e marre
Dashuria te len pa Fjale....

Kavaleri
06-11-06, 02:36
Komplimet,qenket te mira!

Vetem se ka po shkoj me duket veq ne kopje po hasi!
si te kenga,ashtu edhe tek vjerrshat.
Mendoj se ai,apo ajo qe i ka dhen rendesi te shkruaj nje poezi nga shpirti i saj,nga ndjenjat e saj,tij.
Esht gjynah ti kupjohen vargjet,si te kenga edhe te vjerrsha.
Edhe nje her ju lumt asaj apo ati qe i ka thuarr keto vargje,qenkan thurr mire.

Sy_kaltra
06-11-06, 03:00
Flm per vlersimin tuaj,qofte kritik apo kompliment flm !

Sy_kaltra
13-11-06, 13:54
Kur Malli


Kur malli tė ketė marrė
edhe unė mos tė jem aty,
mbylli sytė edhe mė thirr
se unė do tė vi aty.
Kur buzėt tė janė tharė,
edhe puthja tė mungon
hape dritarėn e lutju hanės,
se puthjen time ajo ta dėrgon.
Kur ti ndjehesh nė vetėmi
edhe zemratė qan,
zhytu ne kujtime dhe
mua do tė mė kesh pranė.
kur ti tė me duash
dhe pranė tė mos mė keshė,
hap dritarėn dhe fluturo
se tek unė do tė jeshė.

http://www.beepworld4.de/images/imagearchive/17/06.gif

Albanian eX|PerT
13-11-06, 15:39
Komplimente e nderuar.!

Shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Giovanni
15-11-06, 22:36
Me lejoni qe te ju shkruaj edhe une nje poezi.
Sy kaltra

Syte e tu te kaltert si qielli po vizllojn
Shume djem ne forum ate sy po e shikojn,

Syte e tu te kaltert si deti po vizllojn
Shume djem ne forume ate sy e adhurojn.

E shkurter por besoj se ka vlere hahahhahahaha:wink:

lolagi
20-11-06, 12:32
DASHURIA


Dashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te

Pse e denon veten dhe mua..??
Pse e fik dashurine qe e dua..??
Pse e shkel fjalen qe eshte..??
Pse sot me urejn mua..??
Kur e di se ende TE DUA.

Perse sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesen tande e ndjejn..??
Te lutem mendo pak ne mua..
Dhe ne zemren tende ruaj nje vend per muapershendetje sy kaltra...lexova poezite e tua...e ia vlen ti lexosh.Mos eshte edhe kjo nje poezi e jotja?

Sy_kaltra
21-11-06, 21:03
Me lejoni qe te ju shkruaj edhe une nje poezi.
Sy kaltra

Syte e tu te kaltert si qielli po vizllojn
Shume djem ne forum ate sy po e shikojn,

Syte e tu te kaltert si deti po vizllojn
Shume djem ne forume ate sy e adhurojn.

E shkurter por besoj se ka vlere hahahhahahaha:wink:

Shume e Bukur :smile: Faleminderit...

Sy_kaltra
21-11-06, 21:04
pershendetje sy kaltra...lexova poezite e tua...e ia vlen ti lexosh.Mos eshte edhe kjo nje poezi e jotja?

Faleminderit lolagi....besoj se po !!!

Sy_kaltra
21-11-06, 21:08
Vetmia

Edhe njė natė pa ty
Nė vetmi pa Dashuri
Njė ditė si njė mijė vjet
S`mund tė duroj t`jetoj pa ty...

As fotografi s`mė le tė shikoj
Shpresoj se do kthehėsh pėrseri
Ti.... tash me tjeter je
Nė mendje nuk mė ke...


Ti tash me tjetėr shko
E mua mė harro..

Vetėm ty zemrėn unė ta dhashė
Edhe shpirtin nė dorė ta lashė
Vetėm ty Dua tė Degjojė
Se mė le s`mundėm tė kuptoj..

As njė gjė nė kėtė botė
Smund ta kėthej
pėr ne ėshtė vonė
Gjithqka qė pata me ty
Mbeti njė kujtim...

Askush s`mundet ta shuan
Dhėmbjen qė kamė nė shpirtė
Askush smundet....
Mė ndihmoni........
Jo ......askush......

ARI_03
24-11-06, 13:32
Kompliment!:wink:

Sy_kaltra
27-11-06, 18:41
Loti vėrbėr

Nė mes kėngės ti me hyre
Si njė ėngjull a si pa besi
Sikur Detė nga pasqyre
Mi verbonė keta syt e mi...

Njė floke n`ajer derdhur
Mbi supe ma merrė mendjėn
Mė tretė largė...........

Seq mė mbushin me helėm kupen
Lotėt e tu qė pikojnė varg
Prej nga vjen, a ku je rritė
Qė ėshtė ai shtat qė leshon dritė
Qė ėshtė ai detė ,a po kjanė
Syt e tu me helmojnė gjall...

Ik prej meje mos mė qmend
Prap tė thėm un jam atje
Vi nga Struga bregut Drinit
Ja thėm kėngės mallėngjimit...

Oh kjo natė se qė leshoje ferrin
Edhe hėna mbet pa drit
Ti veq ti ma solle ferrin
Mu ne kėngė me zure prit...

Seq na qenka Dashuria
Kotė mė kotė marr arrati
Ti bėn roje nė ėndėrrat e mia
Mbi plagėn time thurrė maxhi...

Sy_kaltra
11-12-06, 18:46
*
* *
* * *

Nėna e Vetmuar


Ishte nje dite dimer e me bore
Duke ecur isha ne kembe
Ne stacion takova nje plake
Nga syte i dilte flake
Me erdhi keq dhe ju ofrova
Nje buzeqeshje i dhurova
Me shiqoi me nje shiqim te thelle
Beso ne shpirte me ka prere
E pyeta ngadal se qka i mungon
Filloi syri ti lotoje
Me shami lotin e fshiu
Doren tjeter ofroj tek gjiri
Ne dore i pash dy fotogravi
Dy djemve te vrare per liri
Te tretin tha kame ne gurbet
E treti mergimi shkrete
U ofrova e perqafova
Me erdhi keq kur u kujtova
Perseri folloj me qare
E pyeta Vajza a ka
Kame nje vajze ne Australi
Ka pesmbedhjet vite se kame pare me sy
Tjetren ne Amerik e kame martuar
Por fytyren ja kame harruar
Ehh qe me duhet mua lokes jeta
Me ashte shpuar zemra si shigjeta
Pes femije ne djep i rrita
Te dy vdekres ja u shita
Moje vajze e re me tha mua
Me shiqo drejt ne sy
Nese neser rrit femije
Ti ofrosh ti mbash ngat vetit
Se ti mer Lufta e Gurbeti.....!!!
*
**
***

Sy_kaltra
01-04-07, 10:28
Vetė Pėr ty


Je strukur nė thellėsinė shpirtit tim..
Nė trupin tim Jemi bėr njė..
Nė ėndėrr je pran buzėve tė mia..
Pse Dashuria ime tė ndodhi ter kjo..

Pėr ty do te bėja gjdo gje..
Do tė hyja nė zjarr..
Do tė vdisja..

Tretėm nė mendimėt e hutuara
E mendja ime gjen prehje kur
kur tė kujtoj ty...
Sa tė pa qelluara jan pyetjet qė ja bėj vetes...
Athua a mė do ?

Dhe lehtaz rrjedhin lotet..
Vėrtet tė dua,pse nuk mė kupton ?
Po shkruaj me forcėn e lapsit..
Tė desha,Tė dua dhe do tė tė dua gjithmon...

Edhe nėse me trup do ti takoj tjetrit..
Shpirti im do tė takoje vetė ty ..
Do tė jesh pjesė e pa ndashme e jetės sime..
Kur trupin tim ta mbuloi dheu i zi..
Shpresoj tė mė pushojn dhėmbjet e zemrės..
Lotėt e derdhur per ty..

Atė her do ti takoje vėtėm zotit..
Shpresoj tė mė falė pėr mėkatin qė i bėra vetės
Duke tė dashur ty mė shumė se vetėn..
Ah sikur tė jemi bashkė.
E tė mos mendoj pėr vdekjėn..

Por Vetem per ty..Vetem per ty......

Sy_kaltra
06-07-07, 21:27
Dhe sėrish unė...


Moti s'isha kėtej,
kaloi kohė e gjatė,
pa tė shkruar njė fjalė,
pa tė thėnė njė datė...

E sot prapė vendosa,
tė t'i them ca fjalė,
ta hapė zemrėn time,
dhe ta shprazė atė mallė...

Ta shprazė atė zjarr zemre,
qė nė shpirt ėshtė mbledh,
si vullkan i ndezur,
qė zjarr e flakė hedhė...

Dhe qė mė djeg shpirtin,
dhe mė len pa gjumė,
jo s'mund tė hesht mė,
se tė dua shumė.

S'kam shkruajt disa ditė,
provova t'harroj,
po ēfarė t'u bėjė ndjenjave,
kėtė s'mund ta besoj!

Ikin javėt, muajt,
nga njė ditė nė tjetėr,
n'vend qė tė shuhet zjarri,
ai ndizet edhe mė tepėr...

Dhe provoj sėrish tė heshti,
shkruaj ca fjalė nė letėr,
por sot po vraj heshtjen,
s'mund tė duroj mė tepėr.

Se jetojė pėr ty,
unė shėrbėtore e vuajtur,
qė ti tė gėzosh jetėn,
veē ti t'jesh i lumtur.....!!!

Sy_kaltra
23-12-07, 23:05
Me mungon shume

Jan pika kujtese
Keta lote te ri
Jemi shpirtera -
ne nje shfaqje
Te pashlyer

Sa here te pafundeme
Do te vish te me kerkosh
Ne dhomat e mija bosh
I qmueshem

Eshte e pakapeshme mungesa
jote qe me takon
Jemi te pa ndar
Jemi te njejt dhe te ndjeshem

Dhe jemi kaq larg
Me akull ne mendje
Po vrapoja tek ti
Jemi ne te njejten rruge
qe pa pritmaz do te na ndryshoj

Po presim vetem nje shenje
Nje fat
Nje perjetesi
Thuam si mund t`ia beje
qe te arrij tash tek ti
Qe te arrij ty

Kjo kohe na ka tradhetuar
Eshte e pakapshme
Do te tregoj per ty
Do te krijoj per ty
At qka nuk kemi

Premtimet jan thy
Sikur shiu permbi ne
Fjalet jan te lodhura
Por e di qe do te me ndegjosh

Te presim nje udhetim tjeter
Nje fat,nje vertetesi
Thuam si mund t`ia bej
Te arrij tash tek ti .....???

Albonita
03-02-08, 14:28
*
* *
* * *

Nėna e Vetmuar


Ishte nje dite dimer e me bore
Duke ecur isha ne kembe
Ne stacion takova nje plake
Nga syte i dilte flake
Me erdhi keq dhe ju ofrova
Nje buzeqeshje i dhurova
Me shiqoi me nje shiqim te thelle
Beso ne shpirte me ka prere
E pyeta ngadal se qka i mungon
Filloi syri ti lotoje
Me shami lotin e fshiu
Doren tjeter ofroj tek gjiri
Ne dore i pash dy fotogravi
Dy djemve te vrare per liri
Te tretin tha kame ne gurbet
E treti mergimi shkrete
U ofrova e perqafova
Me erdhi keq kur u kujtova
Perseri folloj me qare
E pyeta Vajza a ka
Kame nje vajze ne Australi
Ka pesmbedhjet vite se kame pare me sy
Tjetren ne Amerik e kame martuar
Por fytyren ja kame harruar
Ehh qe me duhet mua lokes jeta
Me ashte shpuar zemra si shigjeta
Pes femije ne djep i rrita
Te dy vdekres ja u shita
Moje vajze e re me tha mua
Me shiqo drejt ne sy
Nese neser rrit femije
Ti ofrosh ti mbash ngat vetit
Se ti mer Lufta e Gurbeti.....!!!
*
**
***Sy_Kaltra... ishte knaqsi se i lezova gjitha kto vargje te mira, metvert me pelyn shum , veq kjo diq me preku shum , shpresoj se do shenosh prap ktu poezi te naj knaqish syt me shenimet e tua , suksese ne vazhdim , te pershendet >>>>Albonita.!!

lirik
16-02-08, 19:15
suksese e nderuara sykaltra na knaqe me bukuri vargjesh bukuroshe
dhe tė lėmuara tė ėmbla muzikale ete prekshme kristalore gurėqmuara simbilike art fjale per dahsurinė dhe thelslit e saj magjike
ti je vet bukuri e vargut dhe prekė thell ne dhelet e gjakut dhe qelizave te dashursiė me lmimet tua vargtare
tė pėrgėzoj artiste e vargut ti qė ja artstikisht dashurinė e zberhtenė me larmitė dhe fenomenin e sajė tė uroj suksese talentja e ynė e forumit

lirik
16-02-08, 20:21
Vraje o zot gjithmonė armikun

autori xhelal ferizi liriku

kushtuar sykaltres

edhe tradhtarin e munafikun
qė sykaltren na e ka tha
mu nė zemer na e ka nda
e paska nda nga nji zog mali
e ka nda nga i sokol djali
e kjo nė lot po e nxjerrė cicrimen
si ai zog qė nxjerrė bėrtimen
nga dikush kur tė jet plague
dhimbshėm ndjehet tue cicrue
dhimbshėm i del vaji prej sqepit
dhimbja i ndanė ah gur't e shkrepit
i ndanė lisat pėr mejdisi
dru prej ahu e qiparisi
e qanė nė lot pikueshėm n' degė
kokėrr bukura e kuqja shegė
nuk e mbanė lotin zallina
as zymbyli e kanarina
as ledina e maja e malit
kur qanė vasha me mallė t'ė djalit
qė ja ndau ai munafiku
qė pa nda i loton qerpiku
kush ka nda zemer t' virgjreshes
mallkua qoftė ah maja e heshtes
ajo heshtė aq helmatare
qė e ka shpue zemren shqiptare
tė ksaj vashe tė pa djallzisė
e mu nė zemer tė dashurisė
ka goditė me helmatare
mos me lanė kėt vashė shqiptare
me u dehė nė art tė dashurisė
e nė shijen e magjisė
per me i marrė lakmi ai qeilli
yje hanė e ylbera e dielli
vraje zot at heshtė a shtizė
qė theu t' flladit kėt puhizė
kėt vashė tė lehtė si era e malit
e la zbrazt pa krah tė djalit
e ja muar at ktrahnorė t' gjerė
e ka lanė mbi dhe tė mjerė
tash me vargje me vajtue
me cicrimė qė shkon tue shpue
e shpon zemren e gurines
mal e vrrije e prrue t' lugines
e nuk mbetet dushk as fletė
lot qerpikut pa ju gjetė
as curilit e as ujvare
qe nuk ndjenė kėt vashė shqiptare
dhimbjet tė sajė vargut t'VARGISUR
kah s' len lule me u harlisur
KAH S' PO LEN KėRCYELL PA THYE
ME ART VARGU FUND E KRYE
ah sykalter moj vashė kristali
ty at zemer ta theu djali
zemra jote ajo ylltare
ka thye fiq e shegenare
ka thye shum edhe karajfila
ka thye rrushin n' gigje e vila
ka thye lisa me levore
mallku qoftė shtiza mizore
qė t'ka shpue ty mu nė zemer
dashurinė ta la pa emer
ti la motet tue vajtue
porsi zog ti me cicrue
vargu yt me tha shum mote
sa e dhimbshme fjala jote
kah del vargut sa e pa faj
n' poezi me dnesje e vaj
ah sykaltra e mendimit
ah robresha e kujtimit
sa shum tė vrasin ato mote
si ti quaj tash ato lote
qe nuk t 'ndalen kurr qerpikut
veq me t' que vargje t 'lirikut
me do shpresa artistike
me ti mbshtjellė n# fjalė qiellorike
plot me art qė m' ka falė hana
me ti nisė ty kah dardana
ne qerpik tandin me ti ndalė
kah po tė rrjedhė dnesshėm si valė
pėr kullim tė dashurisė
e me art t' melankolisė
e me t 'dhanė ndoj pikė sherbeti
me tė sjellė gzim sa mali e deti
me ti la ato varrė e plagė
se me lot ti dhe po lagė
e spo len kund lulė n' ledinė
as bilbil as kanarinė
pa ja dridhė zmren e vogel
s' po len dushk lejthi as gogel
s 'po len guri permbi dhe
as po len kund kombe e fe
pa Ua lue gjakun e lotin
nuk po e len kund stinė as motin
as lulkuqe as zambakun
pa ja lue lotin e gjakun
po prekė qiell e fundin t' detit
S# PO LEN FUSHA T# BEReQETIT
as kallij s' po len as va
prrue as ujė spo len pa tha
me ato dhimbje tė dashurisė
prandaj vargjet ti kam nisė
si mehlem me ta ndal lotin
mirėme i que ti stinė e motin
e me i gzue ti dhe e zallė
ah me u nisė tash me u ringjallė
mos me ra loti si vesė
veq me u nisė me jetė e shpresė
per me dalė nė maja t' reja
e me tė nisė gazi e hareja
e me nis bashk me bilbila
me cicrue nder karajfila
e me dalė me at kangė goje
me shijue burime e kroje
kroje tė reja tė dashurisė
ah me ndihmė te perendis
e me ndiihmė tė madhit zotit
me ndalė dhimbje e ecicrimė t 'lotit
porsi zogu i plague
dhimbshėm nė degė ma mos me kndue
veq me kndue me ngjyra tė arit
me art t' diellit rrezatarit
e me e mbajtė ti zemren nxe
me pikue si shegė nder ne
me at art qė e ke t' kullimit
e me kangė tė re t' burimit
siq din ti bukur me e nisė
me art t ri te dashurisė

Autori xhelal feizi liriku ne mergim
i frymzuar ngaparaqitja e sykaltres me poezi te bukura ja kushtoj kto vargje mikeshes
vashes shqiptare njkohsisht edhe per te stilzuar dhe pepraruar artin shqiptarė

^katunari^
18-02-08, 10:18
Poezi pėr Kosovėn

Oj Kosova ime e dashur,
mė rrite, mė ushqeve, aty u shkollova,
u bėra burrė, e shpinėn ta ktheva, nė botė tė huaj shkova.

E lash nanėn e lash babėn, miq e shokė e farefis,
me vehte mora veq kujtimet, shpirti mbeti te ti , natė e ditė.
Isha i ri e nuk kam ditė, ate qė e di sot , e qė e kam pritė.

Sot isha me trup, nė botė tjetėr, me lotėt e mi isha te ti.

Mė kujtua fėminia, ato vende ku jam rritė,
brigje, kodra e lumturi qė kam pasė, kur i kam ruajtė dhitė.

Mė kujtua, edhe mundimi, sakrifica e prindėve tė mi,
kur u bana i zoti i vetit , ika nė botė tjetėr si shqiponjė me Kosovėn time nė gji.

Dje u lėshua njė rreze dielli, ra mbi ty oj Kosovė kreshnike.
Pastroi mjerimet, vuajte e dyshime, qeli rrugėn pėr ditė magjike
lulja mė e bukur nė botė, dje u qil dhe e mbuloi erė krejt rruzullin tokėsor.
Rrnoftė ky vend , ky popull krenarė,
se Kosova do tė bėhet, lulė, bilur, ma e plleshmja arė.

shoki
15-04-08, 11:20
Gjithmon je Kon Numer On ;)

Sy_kaltra
27-04-08, 15:38
Tė thėrras ty...


Te therras ty me te gjithe qenien time
ajri qe mundeson egzistencen time
me ter fuqin qe trupi im posedon
me c'do gje timen qe vetem ty te takon

te therras ty me te gjitha mendimet qe kam
me enderrat e c'do nate qe te sjellin me prane
me mengjeset e bukura qe me ty ndaj un
me rruget e c'do vendi neper te cilat duhemi shume

te therras ty shpresa e rilindur ne boten time
me syt e mi te mbushur ..me lumturi e gezime
me shpirtin tim qe vetem tek ti pushon
me te gjitha vendet ..e zemra ime c'do kufi kalon

te therras ty motivi me i bukur i jetes sime
me engjujt qe te zbriten ta ringjallesh dashurine time
me c'do buzeqeshje qe kam vetem fal teje
me zemren time qe edhe kur s'je te mban pran meje

te therras ty burim i pashterrshem i deshirave te mia
me c'do gje tenden qe mbizoteron vetem dashuria
me secilin yll qe ndricon qiellin..si ti jeten time
me bukurit e kesaj bote..e njera eshte pranija jote

te therras ty me te gjitha ndjenjat qe kam
me ter dashurine qe zemra ime per ty mban
deri ne ditet kur s'do te kem me fryme
do te therras ty tet them "Te dua shpirti im ".

Sy_kaltra
25-05-08, 17:50
Jetime

Mbi varrin tende nene po bertas
Por nuk pergjegjet asnjeri,heshtje!
Cou nene jam vajza yte
Kam ardhe me te pa
Me ke lene te vogel
E tani jame rritur
Qohu te lutem nene qohu
Se jame e merzitur
Me mungon perqafimi yt
Ne shtepi shume ndjej trishtim
Ne shpirtin tim te vetem ndjej nje mallkim
Me pikojne lotet si rrufe
Nene, ne shtepi zeri im nuk therret
Dita dites po ndjej trishtim
E nata nates nuk i ngjan
Po ndjej shum malle per ty oj nane
Neeeeennnnneeeee a me degjon ?
Perseri tek varri yt heshtja ka
E rrita oj nene motren qe ma la
Por ajo shume po qane e don me te pa
Po s'kam qka bej zoti keshtu deshiroj
Dy motra te vetme sikur i mallkoje
Na therrasin jetime,e nuk e di pse
Ti si engjull gjdo here me neve je
Kur isha e vogel me mashtruan
Ka shkuar nena per te udhetuar
Tani ty te kerkoje
Por nuk te gjej askund
Po te ishe e gjalle do kaloja det e lum
Nene si te kalbi ky dhe
Nuk i erdhi gjynah per ne
Si te mori zoti vall
Nuk iu kujtua se dy pellumba te bardh ke me i lan ...

Albonita
25-05-08, 17:57
Jetime

Mbi varrin tende nene po bertas
Por nuk pergjegjet asnjeri,heshtje!
Cou nene jam vajza yte
Kam ardhe me te pa
Me ke lene te vogel
E tani jame rritur
Qohu te lutem nene qohu
Se jame e merzitur
Me mungon perqafimi yt
Ne shtepi shume ndjej trishtim
Ne shpirtin tim te vetem ndjej nje mallkim
Me pikojne lotet si rrufe
Nene, ne shtepi zeri im nuk therret
Dita dites po ndjej trishtim
E nata nates nuk i ngjan
Po ndjej shum malle per ty oj nane
Neeeeennnnneeeee a me degjon ?
Perseri tek varri yt heshtja ka
E rrita oj nene motren qe ma la
Por ajo shume po qane e don me te pa
Po s'kam qka bej zoti keshtu deshiroj
Dy motra te vetme sikur i mallkoje
Na therrasin jetime,e nuk e di pse
Ti si engjull gjdo here me neve je
Kur isha e vogel me mashtruan
Ka shkuar nena per te udhetuar
Tani ty te kerkoje
Por nuk te gjej askund
Po te ishe e gjalle do kaloja det e lum
Nene si te kalbi ky dhe
Nuk i erdhi gjynah per ne
Si te mori zoti vall
Nuk iu kujtua se dy pellumba te bardh ke me i lan ...


Pershndetje..sy_Kaltra..!


Beso me shum kujdes e lexova ket poezi aq se syt me lot mu mbushen..!

E..nderuara sy .kaltra ..na mungojn shum shkrimmet ..me knaqsi i lexoj....

Te pershndes ku do se gjindesh me shum Rrespekt Albonita.!

Sy_kaltra
25-05-08, 18:03
Pershndetje..sy_Kaltra..!


Beso me shum kujdes e lexova ket poezi aq se syt me lot mu mbushen..!

E..nderuara sy .kaltra ..na mungojn shum shkrimmet ..me knaqsi i lexoj....

Te pershndes ku do se gjindesh me shum Rrespekt Albonita.!
Faleminderit shume e nderuara Albonita,me ben te ndjehem mire fakti qe ti lexon poezit e mia ,edhe pse disa i kam te huazuara,por shume e shume prej tyre rrjedhin nga gjdo celiz qe kame ne trup,dhe kur i shkruaj un heq gjdo malle e merzi qe kam per brenda ...

Te pershendes dhe te uroje gjdo te mire .

lovely
25-05-08, 18:18
Jetime

Mbi varrin tende nene po bertas
Por nuk pergjegjet asnjeri,heshtje!
Cou nene jam vajza yte
Kam ardhe me te pa
Me ke lene te vogel
E tani jame rritur
Qohu te lutem nene qohu
Se jame e merzitur
Me mungon perqafimi yt
Ne shtepi shume ndjej trishtim
Ne shpirtin tim te vetem ndjej nje mallkim
Me pikojne lotet si rrufe
Nene, ne shtepi zeri im nuk therret
Dita dites po ndjej trishtim
E nata nates nuk i ngjan
Po ndjej shum malle per ty oj nane
Neeeeennnnneeeee a me degjon ?
Perseri tek varri yt heshtja ka
E rrita oj nene motren qe ma la
Por ajo shume po qane e don me te pa
Po s'kam qka bej zoti keshtu deshiroj
Dy motra te vetme sikur i mallkoje
Na therrasin jetime,e nuk e di pse
Ti si engjull gjdo here me neve je
Kur isha e vogel me mashtruan
Ka shkuar nena per te udhetuar
Tani ty te kerkoje
Por nuk te gjej askund
Po te ishe e gjalle do kaloja det e lum
Nene si te kalbi ky dhe
Nuk i erdhi gjynah per ne
Si te mori zoti vall
Nuk iu kujtua se dy pellumba te bardh ke me i lan ...


me seriozitetin me te madh qe egziston te them se fjalet tua me preken ne shpirte....

ndiej dhembjen tende Sy_kaltra!!

me endje lexoj poezite tua...edhe pse ka shume vuajtje ne to..duket ashtu...

te deshiroj absolut cdo t mire ne jete o moter!!

duke menduar per Ty

lovely me lot ne sy