PDA

View Full Version : Keshilla per muslimanet


hasanmehmeti
27-08-05, 19:06
Sheikh Abdulmuhsin ibn Muhammed El-Kasim

(Imam dhe ligjėrues nė xhaminė e Pejgamberit alejhis-selam)


Falenderimet i takojnė Allahut, falja dhe pėrshėndetjet qofshin mbi tė Dėrguarin e Allahut, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe ata qė i pasojnė ata deri nė ditėn e Kijametit.

Feja islame ėshtė feja qė sjell lumturi dhe siguri. Allahu i madhėruar ka urdhėruar qė ta pėrhapim atė nėpėr horizonte. Me dritėn e saj ndriēohen arabėt dhe joarabėt. Allahu ua ka bėrė detyrė gjithė popujve qė ta pranojnė atė dhe ēdo fe tjetėr veē saj nuk ėshtė e pranuar. Allahu i Madhėruar ka thėnė:
“E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē Islamit, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpėruarit.” (Ali Imran: 85)

Rrugėt qė ndihmojnė nė udhėzimin e njerėzve qė nė kohėn e Pejgamberit alejhis-selam kanė qenė nga mė tė shumtat, kėshilla, letrat, hytbja dhe nė kėtė kohė ėshtė shumė e lehtė qė fjalėn ta ēosh nė cepat mė tė largėt tė tokės nė njė kohė shumė tė shkurtėr nė tė cilėn mė parė nuk mund ta ēoje atė fjalė as nė cepat e fshatrave apo qyteteve. Islami bėri qė muslimanėt tė bashkohen nė festėn e pėrjavshme, nė tė marrin udhėzimet e fesė sė tyre dhe urdhėrat e ligjit tė tyre, nė njė njė fjalim (hytbe) me fjalė tė shkurtėra qė pėrmbajnė kuptim tė madh dhe qė kanė njė ndikim tė rrallė. Hytbet e dy Haremeve tė Shenjta zėnė njė vend shumė tė madh nė zemrat e muslimanėve, arabėt i njohin dhe kuptojnė fjalėt e tyre ndėrsa tė tjerėt heshtin dhe i dėgjojnė me vėmendje dhe zemrat e tyre pėrpiqen qė t`i kuptojnė me sa tė kenė mundėsi. Muslimanėt nė gjithė botėn janė vėllezėr edhe pse janė larg njėri-tjetrit. Prandaj me qėllim qė t`i kėnaqim ata, t`i bashkojmė mendjet e tyre dhe qė ta shuajmė etjen e tyre po ju dėrgojmė atyre ēdo ditė tė xhumaje pėrkthimin e hytbeve tė dy Haremeve qė ata t`i kuptojnė ato dhe tė punojnė sipas udhėzimeve qė ka nė to.

Lusim Allahun qė t`i njėsojė rreshtat e muslimanėve dhe ta bashkojė fjalėn e tyre nė tė vėrtetėn. Me tė vėrtetė Ai ėshtė i mundshėm pėr kėtė gjė. Falja dhe pėrshėndetjet qofshin mbi pejgamberin tonė, Muhammedin, mbi familjen dhe gjithė shokėt e tij.

hasanmehmeti
27-08-05, 19:37
VIZITOJI TĖ AFĖRMIT

Shejhu: Abdul-Muhsin El-Kasim

3/11/1424H

Me tė vėrtetė falenderimet i takojnė Allahut, Atė e falenderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė prej Allahut tė na mbrojė prej tė kėqes sė veteve tona dhe prej punėve tė kėqija. Atė qė e udhėzon Allahu nuk ka se kush e humb dhe atė qė Ai e humb nga rruga e drejtė nuk ka se kush e udhėzon. Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut dhe dėshmoj se pejgamberi ynė, Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguari i Tij. Falja dhe pėrshėndetjet e Allahut qofshin mbi tė, mbi familjen dhe shokėt e tij.

Frikėsojuni Allahut dhe dijeni se devotshmėria bėn qė tė vijė begatia ndėrsa largimi prej saj bėn qė tė zbresi zemėrimi (i Allahut).


O ju muslimanė! Islami ka pėr qėllim ndėrtimin e njė shoqėrie islame ku mbizotėron mėshira, dashuria dhe vėllazėria mes njėri-tjetrit. Familja ėshtė njėsia bazė e shoqėrisė. Ajo e fiton lumturinė vetėm nė sajė tė devotshmėrisė ndaj Allahut dhe nė sajė tė kujdesit pėr tė afėrmit.

Islami i ka dhėnė rėndėsi forcimit tė lidhjeve farefisnore. Pėr kėtė menjėherė pas urdhėrit pėr njėsimin e Allahut dhe pėr respektimin e prindėrve, vjen urdhėri pėr ruajtjen e lidhjeve farefisnore. "Adhurojeni All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, dhe silluni mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve ..." (En-Nisa: 36)

Ebu Ejub El-Ensari transmeton se njė burrė erdhi tek Muhammedi sal-lallahu alejhi ue sel-lem dhe i tha: Mė trego ndonjė punė qė tė mė futi nė Xhennet. Ai i tha: "Tė adhurosh Allahun e mos t`i shoqėrosh asgjė nė adhurim, tė falėsh namazin, tė japėsh zekatin dhe tė ruash lidhjet farefisnore." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Edhe popujt e tjerė para nesh janė urdhėruar pėr kėtė gjė. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "(pėrkujtoni) Kur Ne morėm zotimin e bijve tė Israilit: mos adhuroni tjetėrkėnd pėrveē All-llahut, tė silleni mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmėve ..." (El-Bekare: 83)

Muhammedi sal-lallahu alejhi ue sel-lem thėrriti pėr njė gjė tė tillė qė nė fillim tė profecisė sė tij. Amru ibn Abese ka thėnė: Nė fillim tė profecisė sė Pejgamberit erdha nė Meke dhe shkova tek ai dhe i thashė:

I thashe :Ēfarė je ti?
Tha: "Pejgamber."
I thashė: Ēfarė ėshtė pejgamberi?
Tha: "Mė dėrgoi Allahu."
Thashė: Pėr ēfarė tė dėrgoi?
Tha: "Pėr tė ruajtur lidhjet farefisnore, pėr tė thyej idhujt dhe pėr njėsimin e Allahut." Transmetoi Hakimi.

Hirakliu e pyeti Ebu Sufjanin pėr Muhammedin alejhis-selam se ēfarė u thoshte. Ai u pėrgjigj: Thotė: Adhurojeni Allahun e mos i shoqėroni asgjė nė adhurim. Na urdhėron pėr namazin, zekatin, nderin dhe pėr lidhjet farefisnore.

Pėr njė gjė tė tillė Muhammedi sal-lallahu alejhi ue sel-lem urdhėroi qė nė fillim tė ardhjes sė tij nė Medine. Abdullah ibn Selam ka thėnė: Kur erdhi Pejgamberi nė Medine njerėzit filluan tė shkonin tek ai. Gjėja e parė qė dėgjova prej tij tė thoshte ishte:
"O ju njerėz! Shpėrndani pėrshėndetjen (selamin), jepni ushqim (sadaka), ruani lidhjet farefisnore dhe faluni natėn kur njerėzit flenė qė tė hyni me paqe nė Xhennet." Transmetoi Tirmidhiu dhe Ibn Maxheh.
Ebu Dherri ka thėnė: Mė porositi i dashuri im (Muhammedi alejhis-selam) qė t`i ruaj lidhjet farefisnore edhe nėse mė kthejnė shpinėn. Transmetoi Tabaraniu.

Ruajtja e lidhjeve farefisnore ėshtė shenjė e besimit. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė:
"Kush beson Allahun dhe ditėn e Kijametit le t`i ruajė lidhjet farefisnore." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Allahu i Madhėruar ka pėrmendur se jobesimtarėt e Kurejshėve nuk i ruanin lidhjet farefisnore. "Ata nuk respektojnė te asnjė besimtar as farefisninė as marrėveshjen ..." (Et-Teube: 10)

Ruajtja e tyre ėshtė pjesė e respektimit tė prindėrve. Njė burrė erdhi tek Pejgamberi alejhis-selam dhe i tha:
O i Dėrguar i Allahut, a mė ka mbetur mė ndonjė gjė pėr tė bėrė si respekt ndaj prindėrve tė mi pas vdekjes sė tyre?
Tha: "Po, tė lutesh pėr ta, tė kėrkosh falje pėr ta, tė plotėsosh marrėveshjet e tyre si dhe tė ruash lidhjet e tė afėrmve tė tu me tė cilėt nuk mund tė kesh afėrsi veēse me anė tė prindėrve." Transmetoi Ebu Daudi.

Allahu i Madhėruar ka premtuar se do t`i ruajė lidhjet me atė i cili i ruan lidhjet farefisnore e kush fiton nga njė gjė e tillė ka pėr tė arritur ēdo mirėsi ndėrsa atė qė nuk e bėn njė gjė tė tillė Ai e poshtėrron dhe nuk mund ta lartėsojė atė askush prej njerėzve.
"Atė qė e poshtėron All-llahu nuk ka kush qė mund ta nderojė." (El-Haxh , 18 )

Ruajtja e lidhjeve farefisnore bėn qė me lejen e Allahut tė largohen nga personi fatkeqėsitė.
Kur Muhammedit sal-lallahu alejhi ue sel-lem i zbritėn ajetet e para tė sures El-Alak u kthye i frikėsuar duke u dridhur tek Hadixhja dhe i tha ta mbulonte, pastaj i tregoi pėr ēfarė i ndodhi dhe tha: "U frikėsova pėr veten time."
Ajo i tha: "Jo pasha Allahun, nuk tė poshtėrron Allahu asnjėherė sepse ti i ruan lidhjet farefisnore, nderon mikun ..." Transmetoi Buhariu.

Allahu i Madhėruar ka urdhėruar pėr kujdes dhe butėsi ndaj tė afėrmve ashtu siē kujdesemi edhe pėr tė varfėrit.
"Dhe jepi ēdo tė afėrmi tė drejtėn qė i takon, edhe tė varfėrit, edhe atij nė kurbet ..." (El-Isra: 26)
Tė drejtės sė tyre pėr dhėnie dhe shpenzim i jepet pėrparėsi ndaj tė drejtės sė tė varfėrve dhe jetimėve.
"Tė pyesin se ēdo tė japin. Thuaj: Ēfarė tė jepni prej mirėsisė le tė jetė pėr tė afėrmit, pėr jetimėt, pėr tė varfėrit, pėr kurbetēinjtė." (El-Bekare: 215)

Bujaria ndaj tyre ka shpėrblim tė shumėfishuar. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė:
"Sadakaja pėr tė varfėrin konsiderohet si sadaka ndėrsa sadakaja pėr tė afėrmin konsiderohet si sadaka dhe si ruajtje e lidhjeve farefisnore." Transmetoi Tirmidhiu.

Tė parėt qė meritojnė t`i jepet sadaka janė tė afėrmit e varfėr. Ebu Talha dha sadaka kopshtin e tij. Muhammedi alejhis-selam i tha: "E shikoj tė arsyeshme ta ndashė atė mes tė afėrmve." Atėherė ai e ndau atė mes tė afėrmve dhe xhaxhait tė tij. Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Ali ibn Ebi Talib (Allahu e mėshiroftė!) ka thėnė: T`i jap sadaka njė dirhem ndonjėrit prej vėllezėrve tė mi ėshtė mė e dashur pėr mua sesa t`i jap sadaka njėzet dirhem ndonjė tjetrit.

Esh-Sha`bi ka thėnė: Nuk vdiq ndonjė prej tė afėrmve tė mi e tė kishte borxh veēse ia shlyeja atij borxhin.

Komshiu kur ėshtė prej tė afėrmve e meriton mė shumė kujdesin sesa tė tjerėt. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit prej sheikhit)
"Adhurojeni All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, dhe silluni mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqinjit tė afėrt, ndaj fqinjit tė largėt, ndaj shokut pranė vetes ..." (En-Nisa: 36)
Thirrja e tyre drejt sė mirės, udhėzimi dhe kėshillimi i tyre ėshtė mė parėsor sesa ndaj tė tjerėve.
"Dhe tėrhiqju vėrejtjen farefisit tėnd mė tė afėrt." (Esh-Shuara: 214)

Nderimi i tė afėrmve ėshtė detyrė por jo nė kurriz tė tė tjerėve. "Kur tė flisni (tė dėshmoni), duhet tė jeni tė drejtė edhe nėse ėshtė ēėshtja pėr (kundėr) tė afėrmit ..." (El-En`am: 152)

Ruajtja e lidhjeve farefisnore sjell fryte tė mėdha tė cilat janė bazat e ndėrtimit tė jetės.
Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ruajtja e lidhjeve farefisnore sjell dashuri nė familje ...." transmetoi Ahmedi
ndėrsa tek Buhariu dhe Muslimi "Kush dėshiron qė t`i shtohet risku dhe t`i shtohen pasardhėsit le tė ruajė lidhjet farefisnore."

Ibnut-Tijn ka thėnė: Ruajtja e lidhjeve farefisnore bėhet shkak pėr sukses nė adhurime, pėr mbrojtje nga gjynahet dhe pas personit ngelet pėrkujtimi i tij pėr tė mirė dhe ėshtė njėsoj sikur nuk ka vdekur.

Ajo ėshtė njė nga adhurimet mė tė nderuara.
Amru ibn Dijnar ka thėnė: Pas farzeve nuk ka ndonjė hap qė tė ketė mė shumė shpėrblim sesa ai qė hidhet drejt tė afėrmit. Shpėrblimi pėr tė ėshtė i shpejtuar nė kėtė dynja dhe ruhet edhe pėr nė Ahiret.

Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk ka ndonjė gjė me tė cilėn i bindem Allahut qė t`i ketė shpėrblimet me tė shpejta sesa ruajtja e lidhjeve farefisnore." Transmetoi Bejhakiu.

Atij qė i plotėson siē duhet tė drejtat e tė afėrmve i ėshtė premtuar Xhenneti.
Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Banorėt e Xhennetit janė tre:
Njė njeri me pozitė qė mban drejtėsi,
njė burrė i mėshirshėm e me zemėr tė butė ndaj tė afėrmve dhe muslimanėve
si dhe njė person i pasur, i ndershėm qė jep sadaka."
Transmetoi Muslimi.

Ajo bėn qė tė forcohet dashuria, afrimiteti, lidhjet, tė largohet armiqėsia dhe urrejtja dhe tė ndihet lumturi.

Ka shumė rrugė pėr t`u treguar bamirės me tė afėrmit dhe pėr tė ruajtur lidhjet me ta: Buzėqeshja kur i takon, butėsia nė sjellje, fjalėt e kėndshme, vizitat, shoqėrimi i tyre nė gėzime dhe ngushėllimi nė hidhėrime, bamirėsia ndaj atij qė ka nevojė, kėshillimi i tyre, ndihma e tyre nė fatkeqėsi, vizita e tė sėmurit, falja e gabimeve. Shkurtimisht: Dhėnia pėr ta e ēdo mirėsie qė tė mundesh dhe largimi prej tyre i ēdo tė keqeje.

Ajo ėshtė tregues i bujarisė sė zemrės dhe origjinės sė mirė, prandaj ėshtė thėnė: Kush nuk rregullon familjen e tij nuk mund tė tė rregullojė ty, kush nuk largon tė keqen prej tyre nuk mund ta bėjė kėtė gjė pėr ty. Ruajtjen e lidhjeve farefisnore nuk mund ta kryejnė siē duhet veēse ata qė janė largpamės dhe qė pėrkujtohen.

Tė afėrmit nuk janė tė pagabueshėm, prej tyre ndodhin gabime ndoshta edhe gjynahe tė mėdha por nėse shikon diēka tė tillė atėherė pėrpiqu tė anosh nga falja sepse falja dhe toleranca janė prej cilėsive tė bamirėsve e Allahu nuk i shton robit tolerant veēse krenari. Pėrgjigjiu tė keqes sė tyre me mirėsi dhe pranoja shfajėsimin e tyre kur gabojnė. Vėllezėrit e Jusufit i bėnė atij atė qė i bėnė por kur kėrkuan tė shfajėsohen para tij ai ua pranoi shfajėsimin dhe u soll me ta me mirėsjellje dhe nuk i fyejti pėrkundrazi u lut pėr ta dhe i kėrkoi Allahut falje pėr ta. "Ai tha: Sot nuk ka qortim kundėr jush, All-llahu ju faltė juve e Ai ėshtė mė mėshiruesi i mėshiruesve!" (Jusuf: 92)

Falua gabimet dhe pakėso qortimet qė tė vjelėsh dashurinė dhe vėllazėrinė, botėsinė dhe pastėrtinė. Vazhdo t`i vizitosh edhe nėse tė largohen, fali edhe nėse gabojnė dhe tregohu bamirės ndaj tyre edhe nėse tė bėjnė keq.

Mos i kėrko llogari tė afėrmve dhe mos e bė qortimin tėnd shkak qė tė tė largohen. Ji bujar ndaj tyre dhe largoju kopracisė sepse ajo ėshtė shkak pėr largim.
Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Kujdes nga epshet se ato i shkatėrruan ata qė ishin para jush. I urdhėruan ata pėr kopraci dhe tė tillė u bėnė, i urdhėruan pėr padrejtėsi dhe tė padrejtė u bėnė, i urdhėruan pėr t`u larguar nga njėri-tjetri dhe u larguan." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Shpėrblimi i bamirėsisė me bamirėsi ėshtė i mjaftueshėm por mė i miri ėshtė ai i cili i ruan lidhjet edhe kur tė tjerėt i ndėrpresin.
Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ai qė ruan lidhjet nuk ka vepruar aq sa duhet por lidhjet i ruan si duhet ai i cili kur i largohen tė afėrmit ai u afrohet." Transmetoi Buhariu.

Abdullah ibn Muhejrizit i thanė: Kush ėshtė e drejta e tė afėrmve? Tha: T`u drejtohesh kur tė drejtohen dhe t`i shkosh pas kur tė kthejnė shpinėn.

Njė burrė erdhi tek Pejgamberi alejhis-selam dhe i tha: O i Dėrguar i Allahut, kam disa tė afėrm tė cilėt i vizitoj e mė largohen, u bėj tė mira dhe mė bėjnė keq, ėndėroj pėr ta ndėrsa ata nuk duan t`ia dinė pėr mua.
Pejgamberi alejhis-selam i tha: "Nėse ėshtė siē thua atėherė me ty do tė jetė ndihma e Allahut pėr sa kohė qė do tė vazhdosh kėshtu." Transmetoi Muslimi.

Ēdo i afėrm do tė vijė ditėn e Kijametit e do tė dėshmojė pėr personin nėse i ka ruajtur lidhjet me ta ose jo.

"E (sipas dispozitave) farefisi ka mė pėrparėsi ndaj njėri-tjetrit (se sa ensarėt e muhaxhirinėt). Me tė vėrtetė All-llahu ėshtė i dijshėm pėr gjithēka." (El-Enfal: 75)

Ndėrprerja e lidhjeve farefisnore ėshtė prej gjynaheve tė mėdha dhe njė gjė e tillė ka si ndėshkim mallkimin. "A pritet prej jush (hipokritėve) qė nėse merrni sundimin (ose zbrapseni prej fesė islame) tė bėni trazira nė tokė dhe tė ndėrpreni lidhjet me tė afėrmit? Tė tillėt janė qė All-llahu i mallkoi, i bėri tė shurdhėt dhe ua verbėroi shikimet e tyre." (Muhammed: 22-23)

Kthimi i shpinės mes tė afėrmve bėhet shkak pėr largimin e mirėsive, pėr fund tė keq tė jetės dhe pėr ndėshkim tė shpejtuar.
Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk do tė hyjė nė Xhennet ai qė ndėrpret lidhjet farefisnore."
Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Ibn haxheri ka thėnė: Ai qė ndėrpret lidhjet farefisnore do tė ndėrpritet nga mėshira e Allahut, do tė ketė ndėshkim tė shpejtuar nė dynja para Ahiretit.
Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk ka ndonjė gjynah qė e meriton mė shumė t`i shpejtohet ndėshkimi i Allahut nė dynja pėrveē atij qė Ai ia ruan pėr nė Ahiret sesa ndėrprerja e lidhjeve farefisnore ..." transmetoi Tirmidhiu.

Ajo bėhet shkak pėr nėnshtrim dhe poshtėrrim, dobėsi, vetmi dhe sjell vuajtje. Sahabėt nuk e pėlqenin uljen me personat qė nuk i ruanin lidhjet farefisnore. Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: E nxit ēdo person qė nuk i ruan lidhjet farefisnore qė tė largohet nga ne. Ndėrsa Ibn Mes`udi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ishte ulur nė njė grumbull njerėzish pas faljes sė sabahut dhe tha:
Pėr hir tė Allahut i kėrkoj atij qė nuk ruan lidhjet farefisnore qė tė largohet prej nesh sepse duam tė lusim Zotin tonė por dyert e qiellit janė mbyllur pėr shkak tė atij qė nuk i ruan lidhjet farefisnore.

Kush ka ndonjė armiqėsi me tė afėrmit le tė shpejtojė pėr t`u afruar me ta dhe le t`i fali e tė tregohet tolerant sepse ai qė fal dhe vepron tė mira e ka shpėrblimin tek Allahu.

Morali i mirė ka ndikim tė madh tek lidhjet farefisnore prandaj tregohu i edukuar me ta e dije se kush ruan gjuhėn e ka qetėsuar veten e tij.

Ndėrsa ajo qė i bashkon zemrat nė dashuri ėshtė dora qė jep dhe bamirėsia. Nėse pėrdor fjalė tė bukura atėherė vepro edhe punė tė mira qė kėshtu tė bashkohet rrjedhshmėria e gjuhės me frytet e bamirėsisė.


Kerkoj Falje dhe Meshire nga Allahu xh ,h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues

Lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut xh.h

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
28-08-05, 15:35
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.


KĖRKIMI LLOGARI NDAJ VETES

Falenderimet i takojnė Allahut, Zotit tė Tokės dhe qiejve, Atij qė i falenderon mirėsitė, Atij qė i fal tė kėqijat, Atij qė gjithkujt i llogarit veprat e pastaj shpėrblen pėr tė mirat e ndėshkon pėr tė kėqijat dhe nuk bėn padrejtėsi as sa njė grimcė. "... e nėse ajo vepėr ėshtė e mirė, Ai e shumėfishon atė dhe vetė Ai i jep shpėrblim tė madh." (En-Nisa: 40) Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut, tė adhuruarit tė krijesave, dhe dėshmoj se pejgamberi dhe zotėria ynė Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij. O Allah, fale, pėrshėndete dhe begatoje robin dhe tė Dėrguarin Tėnd, Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij.


Frikėsojuni Allahut dhe bindjuni Atij, frikėsojuni asaj dite kur askush nuk mund tė shlyejė gjė pėr asnjė tjetėr por janė vetėm punėt me tė cilat vuan i keqi dhe gėzon i lumturi.

O robėrit e Allahut! Allahu i Madhėruar dėrgoi tek ju robin e tij Muhammedin alejhis-selam si pėrgėzues dhe paralajmėrues, si thirrės nė rrugėn e Allahut dhe si pishtar ndriēues. Ai i zbriti atij Kur`anin e Nderuar si dritė e qartė. Nuk ka ndonjė mirėsi veēse na ka lajmėruar dhe na ka urdhėruar pėr tė e nuk ka ndonjė tė keqe veēse ka ndaluar prej saj. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Asgjė nuk kemi lėnė pas dore nė libėr nga evidenca." (El-En`am: 38 ) dhe "Ne ty tė shpallėm librin sqarim pėr ēdo send, udhėzim, mėshirė dhe pėrgėzim pėr myslimanėt." (En-Nahl: 89)
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka thėnė: "Me tė vėrtetė hallalli ėshtė i qartė dhe harami ėshtė i qartė ndėrsa mes tyre ka ēėshtje tė dyshimta tė cilat nuk i dinė shumė njerėz. Kush i ruhet atyre me tė vėrtetė e ka mbrojtur fenė dhe nderin e tij ndėrsa kush bie nė to veēse ka rėnė nė haram si ai ēobani qė i kullot bagėtitė rreth njė zone tė ndaluar e nga ēasti nė ēast mund t`i futen brenda. Ēdo mbret ka zonat e tij tė ndaluara ndėrsa zonat e ndaluara tė Allahut janė haramet. Me tė vėrtetė nė trup ndodhet njė copė mishi e cila kur ėshtė e saktė bėn qė edhe i gjithė trupi tė jetė i saktė ndėrsa kur ajo prishet edhe i gjithė trupi prishet. Ajo ėshtė zemra."
Transmetoi Buhariu dhe Muslimi nga Nu`man ibn Beshijr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!)
Ndėrsa nė hadithin tjetėr: "Allahu i Madhėruar ka caktuar detyra prandaj mos i humbisni ato, caktoi kufij prandaj mos i shkelni ato, bėri haram disa gjėra prandaj mos i veproni ato dhe pushoi ndaj disa tė tjerave si mėshirė pėr ju prandaj mos pyesni pėr to."

Nėse mėsove o musliman se cilat janė detyrat e Allahut ndaj teje dhe se ēfarė tė drejtash kanė tė tjerėt ndaj teje atėherė e ke detyrė t`i kėrkosh llogari tė fortė vetes, tė vazhdueshme qė tė tė lehtėsohet llogaria nė Ahiret. Ai qė e ndien se Allahu ėshtė mbikqyrės i tij dhe i frikėsohet Atij nė gjithēka qė vepron ose lė, do tė ketė mė pak mangėsira nė detyrat e tij, do t`i largohet tė kėqijave dhe do t`i kryejė si duhet tė drejtat e tė tjerėve ndaj tij. "Vėrtet, ata tė cilėt ndaj madhėrisė sė Zotit tė tyre kanė frikė. Ata tė cilėt u besojnė argumenteve tė Zotit tė tyre. Dhe ata tė cilėt nuk i pėrshkruajnė shok Zotit tė tyre. Dhe ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė dhe zemrat u dridhen sepse e dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre. Tė tillėt janė ata qė shpejtojnė drejt tė mirave dhe tė parėt do t’i arrijnė ato." (El-Mu`minun: 57-61)

Atij qė ndien mbikqyrjen e Allahut, i frikėsohet Atij dhe vepron ato gjėra qė e afrojnė tek Ai dhe e largojnė nga gjynahet dhe haramet, do t`i qartėsohet mendja, do t`i rregullohet gjendja dhe pėrfundimi i tij.
Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "E kush iu frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve. Me tė vėrtetė Xhenneti ėshtė vendkthimi i tij." (En-Naziat: 40-41) Ai qė i kėrkon llogari vetes dhe e bėn atė durimtare nė adhurimin e Allahut, duke iu bindur kėshtu thėnies sė Allahut tė Madhėruar (ky ėshtė komentimi i ajeteve) "Ai ėshtė Zoti i qiejve dhe i tokės dhe ē`ka ka nė mes tyre, pra Atė adhuroje, e nė adhurim ndaj Tij bėhu i qėndrueshėm. A di pėr Atė ndonjė emnak (adash)!" (Merjem: 65), "Urdhėro familjen tėnde pėr namaz, e edhe ti vetė zbatoje atė, sepse Ne nuk kėrkojmė prej teje ndonjė furnizim (pėr ty as pėr familjen tėnde), Ne tė furnizojmė ty (dhe ata), pėrfundimi i mirė ėshtė pėr tė devotshmit." (Ta Ha: 132) dhe "O ju tė cilėt besuat, bėni durim, bėhuni tė qėndrueshėm kundėr armikut, rrini tė pėrgatitur dhe frikėsojuni All-llahut me shpresė se do tė fitoni." (Ali Imran: 200) si dhe duke marrė shembull shokėt e tė Dėrguarit tė Allahut tė cilėt tregoheshin tė kujdesshėm ndaj namazit.

Abdullah ibn Mes`udi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) pėr namazin me xhemat ka thėnė: Ne kemi parė se nuk prezanton nė tė veēse ai qė ėshtė munafik i njohur. Sillej personi i sėmurė duke u mbajtur mes dy tė tjerėve derisa drejtohej nė saf.
Ndėrsa Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: O ju njerėz! Kėrkojini llogari veteve tuaja para se tė gjykoheni, peshojini ato para se tė peshoheni dhe pregatituni pėr daljen e madhe pėrpara Allahut.

Kush i kėrkon llogari vetes sė tij dhe punon sipas Sunnetit, do t`i shtohen tė mirat e do t`i pakėsohen tė kėqijat, pėrfundimi i tij do tė jetė i mirė, do ta takojė Zotin e tij e Ai do tė jetė i kėnaqur prej tij dhe do ta ēojė nė njė vend tė nderuar bashkė me pejgamberėt, tė sinqertit, dėshmorėt dhe njerėzit e mirė e sa shoqėri e mirė qė ėshtė ajo.

Kėrkojini llogari veteve tuaja pėr fjalėt qė thoni sepse Allahu i Madhėruar thotė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "E ai nuk thotė ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij njė mbikqyrės i gatshėm." [/b(Kaf: 18 )
[b]"Kurse mbi ju ka rojtarė! Shkrues tė ndershėm (te All-llahu). Ata e dinė se ē`ka punoni." (El-Infitar: 10-12)
Kėrkojini llogari veteve tuaja pėr punėt qė bėni se Allahu i Madhėruar thotė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "E kush e punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe sa grimca, atė do ta gjejė." (Ez-Zelzele: 7-8 )
Kėrkojini llogari veteve tuaja pėr ato qė fshehin nė zemra se Allahu i Madhėruar thotė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Dhe dijeni se All-llahu di ē`ka fshehni nė vetvete, pra kini frikė prej Tij." (El-Bekare: 235)

Nėse ty o musliman nuk tė bėhet i qartė gjykimi i njė vepre nė Sheriat atėherė pyet dijetarėt pėr tė. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Pyetni pra dijetarėt nėse ju nuk dini."
(En-Nahl: 43)
Nėse muslimani bėhet i lėkundur pėr ndonjė ēėshtje tė dyshimtė le tė ketė kujdes e mos ta veprojė sepse Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "E mira ėshtė ajo tek e cila tė qetėsohet zemra dhe vetja ndėrsa gjynahu ėshtė ai i cili vėrtitet tek vetja dhe e urren qė ta dinė njerėzit." Vetja e qetėsuar ėshtė ajo e cila do atė qė e do edhe Allahu, urren atė qė e urren edhe Allahu, ėshtė ajo e cila e ka besuar Allahun dhe ėshtė mbėshtetur tek Ai pėr gjithēka. Ėshtė ajo vete e cila e qorton tė zotin e saj pėr mangėsitė qė tregon nė kryerjen e detyrave dhe e qorton pėr veprimin e gjynaheve. Ndėrsa zemra e mirė ėshtė ajo e cila ka shpėtuar nga pasimi i epsheve dhe nga dyshimet, ajo ėshtė zemra e cila di ta dallojė mirėsinė nga gjynahu dhe tė mirėn nga e keqja kur ato ngatėrrohen me njėra-tjetrėn.

Ndėrsa vetja e sėmurė me pasimin e epsheve dhe zemra e sėmurė me dyshime ėshtė ajo e cila nuk di tė dallojė mes tė mirės dhe tė keqes kur ato ngatėrrohen dhe nuk e do atė qė e do Allahu, pėrkundrazi urren atė qė do Allahu dhe do atė qė e urren Allahu. "E ata, qė nė zemrat e tyre kanė anim nga e shtrembėta, ata gjurmojnė atė qė nuk ėshtė e qartė pėr tė shkaktuar fitne e kėshtu kėrkojnė komentin e tyre. Por, pėrveē All-llahut askush nuk e di domethėnien e tyre tė saktė. Dijetarėt e pajisur me dituri thonė: Ne e kemi besuar atė (qė ėshtė e paqartė), tė gjitha janė nga Zoti ynė!" (Ali Imran: 7)
"Por ata (idhujtarėt), nuk ndjekin tjetėr vetėm se paragjykime dhe ē`ka duan vetė, megjithėse prej Zotit tė tyre u pat ardhur udhėzimi." (En-Nexhm: 23)
Prandaj kėrkimi llogari vetvetes bashkė me pasimin e Sunnetit profetik janė rruga e vetme e shpėtimit.

Ndėrsa ai i cili i plotėson vetes sė tij epshet dhe e lejon atė tė kullosė nė lėndinat e humbjes, epsheve, shthurjes dhe e largon atė nga kujdesi pėr adhurimin e Allahut e largohet nga Sunneti i tė Dėrguarit tė Allahut, ka arritur nė njė gjendje tė keqe dhe pėrfundimi i tij do tė jetė i keq. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Ju nuk fshiheshit (kur bėnit mėkate) se do tė dėshmojnė kundėr jush tė dėgjuarit tuaj, tė parit tuaj dhe lėkurat tuaja, bile ju menduat se All-llahu nuk di shumė gjėra qė ju bėnit. Ai ėshtė mendimi juaj i gabuar, tė cilin e patėt ndaj Zotit tuaj, ėshtė ai qė ju shkatėrroi dhe tani jeni mė tė dėshpruarit. Nėse bėjnė durim, zjarri ėshtė vend i tyre, e nėse kėrkojnė tė kthehen nė atė qė e dėshironė (nė kėnaqėsinė e Zotit), atė nuk do t`a arrijnė." (Fussilet: 22-24)

O robėrit e Allahut! Gjendja e muslimanėve sot bėn tė domosdoshėm mendimin, meditimin korrigjimin dhe rregullimin e gjendjes sė tyre sepse armiqtė e Islamit janė vėrsulur mbi ta, fjala e tyre ėshtė pėrēarė, mendimet e tyre kundėrshtojnė njėra-tjetrin, mes tyre janė shtuar bidatet, e keqja u vjen prej njeri-tjetrit, janė shtuar mbi ta fatkeqėsitė. Ēdo musliman e di se shkaku i gjithė kėsaj ėshtė mangėsia qė ata kanė treguar nė fenė e tyre. Por nėse ata rregullojnė ē`ka mes tyre dhe Zotit tė tyre, Allahu ka pėr tė rregulluar ē`ka mes tyre dhe njerėzve tė tjerė si dhe problemet mes tyre. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Me tė vėrtetė All-llahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli derisa ata ta ndryshojnė veten e tyre. Po, kur All-llahu vendos ta ndėshkojė njė popull, atė nuk ka kush qė ta zbrapsė. Ata, (njerėzit) nuk kanė mbrojtės tjetėr pėrveē Tij." (Er-Ra`d: 11)

Hapi i parė pėr tė rregulluar gjendjen e muslimanėve ėshtė rregullimi i personit dhe i grupeve tė ndryshme e kjo duke i kėrkuar ēdo person llogari vetes sė tij pėr gjithēka para se Allahu t`i kėrkojė atij llogari se ēfarė ka bėrė pėr Islamin dhe a i ėshtė bindur, nėnshtruar dhe e ka dashur Allahun? A i ka respektuar ndalesat e Allahut duke iu larguar atyre dhe duke i urryer ato? A e madhėron ligjin e Allahut? Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Pra, kėshtu: Kush madhėron atė qė All-llahu e bėri tė shenjtė, ajo ėshtė mė e dobishme pėr tė te Zoti i tij." (El-Haxh: 30)

A e madhėron muslimani Sunnetin profetik duke e mėsuar dhe pasuar atė, duke urryer kundėrshtimin e tij dhe bidatet qė shpiken? A i plotėson muslimani tė drejtat e prindėrve, tė afėrmve dhe tė muslimanėve tė tjerė? A pendohet ai pėr gjynahet qė bėn dhe a qan pėr gabimet e tij? A shton ai ēdo ditė dije, kuptim dhe punė tė mira nė fenė e Allahut e cila ėshtė Islami, feja tė cilėn e pėlqen Zoti i botėve? Zoti ynė i Madhėruar kėrkon prej nesh qė ta takojmė Atė nė Ahiret me punė tė mira e jo vetėm me pretendime. Ai na ka bėrė detyrė qė tė jetojmė nė dynja me sinqeritet nė fjalėt dhe veprat tona me tė cilat i afrohemi Zotit tonė, e duam Krijuesin tonė. Allahu ėshtė Ai i cili nderon kė tė dojė dhe poshtėrron atė qė poshtėrron urdhėrat e Tij. A mos vallė ka vuajtur ndokush pėr shkak tė bindjes ndaj Allahut? Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Dhe thuaj: Veproni, All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe i dėrguari i Tij e besimtarėt, e pastaj do tė ktheheni te njohėsi i tė fshehtės dhe tė dukshmes, e do t’ju njoftojė pėr atė qė vepruat." (Et-Teube: 105)

Kėrkimi i llogarisė qė muslimani i bėn vetvetes pėr ēdo gjė tė vogėl ose tė madhe sėbashku me kapjen fort pas Sunnetit profetik ėshtė varka e shpėtimit, rrugullatorja e jetės dhe fitorja me kėnaqėsinė e Allahut. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "O ju qė besuat, frikėsojuni All-llahut dhe le tė shikojė secili se ē`ka ka bėrė pėr nesėr. Dhe frikėsojuni All-llahut! Me tė vėrtetė All-llahu ėshtė i dijshėm pėr atė qė punoni!" (El-Hashr: 18 )

Nė hadith thuhet: "Ai tė cilin e gėzon e mira e tij dhe e hidhėron e keqja e tij, ėshtė besimtar." Ndėrsa nga Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmetohet se ka thėnė: Ju po veproni disa gjėra qė nė sytė tuaja janė mė tė holla se floku ndėrsa nė kohėn e tė Dėrguarit tė Allahut sal-lallahu alejhi ue sel-lem i konsideronim prej gjynaheve tė mėdha. Transmetoi Buhariu.

"Me tė vėrtetė Allahu dhe engjėjt e Tij e lavdėrojnė Pejgamberin. O ju qė keni besuar, lavdėrojeni atė (duke bėrė salavate pėr tė) dhe pėrshėndeteni me selam." (El-Ahzab: 56)

Shejhu: Ali Abdurrahman El-Hudhejfi
17/11/1424H

Kerkojmi falje dhe meshire nga Allahu xh.h per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu xh.h eshte Fales dhe Meshirues.

Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut xh.h

Esselamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
25-09-05, 14:14
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.Disa kėshilla tė dobishme pėr muajin e bekuar tė Ramazanit.


Thotė All-llahu s.u.t:
O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, me qėllim qė tė bėheni tė pėkushtuar nė besimin e pastėr islam.

Nė kėtė ajet All-llahu s.u.t. informon Ummetin e Muhammedit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) se Ai e ka bėrė agjėrimin obligim pėr ta, ashtu siē e ka bėrė pėr popujt para tyre.
Kjo ėshtė njė ēėshtje e njohur tek tė gjithė muslimanėt qė e lexojnė kėtė ajet dhe e kuptojnė domethėnien nė mėnyrė tė qartė.
Por unė dėshiroj tė flas pėr diēka tjetėr, njė ēėshtje tė cilėn shumė pak njerėz e vėnė re dhe ajo ėshtė thėnia e All-llahut s.u.t:
Me qėllim qė tė bėheni tė devotshėm.

All-llahu s.u.t. ku i urdhėron robėrit e Tij ose i obligon ata me ndonjė ligj, zakonisht vetėm e jep urdhėrin pa e shpjeguar urtėsinė e kėtij urdhėri.
Kjo sepse Urtėsia e All-llahut s.u.t. duke dhėnė urdhra mbi robėrit e Tij, ėshtė qė t’i provojė ata dhe nė kėtė mėnyrė tė bėhet e dukshme se kush i bindet Atij dhe kush jo.
Por nė kėtė ajet, All-llahu s.u.t. pėrmend diēka qė nuk gjindet shpesh nė Kur’an, e ajo ėshtė arsyeja pėr urdhrin e agjėrimit.
Me qėllim qė tė bėheni tė devotshėm.

Kėshtu, urtėsia e agjėrimit tė besimtarėvė, nuk ėshtė vetėm qė ata tė provojnė veten e tyre nga kėnaqėsi, nga gjėra tė lejuara dhe tė mira edhe pse kėto janė tė obligueshme pėr agjėruesin, por kjo nuk ėshtė e vetmja gjė qė kėrkohet nga ky agjėrim.

Urtėsia e urdhėrimit tė agjėrimit ėshtė qė muslimanėt tė shtojnė bindjen ndaj All-llahut s.u.t. nė muajin e agjėrimit dhe tė bėhen mė tė bindur sesa ishin para kėtij muaji.
Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e ka qartėsuar kėtė pikė tė urtėsisė me thėnien e tij:
Ata tė cilėt nuk braktisin fjalėt dhe veprat e kėqija, All-llahu s.u.t. nuk ka nevojė qė ata tė lėnė ushqimin dhe pijen e tyre.
Tra: Bukhariu.

Kuptimi i kėtij hadithi ėshtė se All-llahu s.u.t. nuk dėshiron qė agjėrimi tė jetė pėr besimtarėt vetėm largim nga ngrėnia dhe pirja, ata duhet gjithashtu tė largohen nga ajo ē`farė All-llahu s.u.t. na e ka ndaluar, nga veprimet e pabindura ndaj Tij dhe nga fjalėt dhe veprat e kėqija.
Kėshtu pra i Dėrguari i All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e thekson ajetin:
Me qėllim qė tė bėheni tė devotshmėm.

Duhet qė veprimet e adhurimit tė na afrojnė tek All-llahu s.u.t. si rezultat i tė larguarit nga ngrėnia dhe pirja , gjithashtu nga veprimet e ndaluara si pėrgojimi, trillimet pėr tė shkaktuar tek tė tjerėt zemėrim, gėnjeshtra etj.

Duhet qė tė gjithė muslimanėt tė jenė nė dijeni se veprimet qė e prishin agjėrimin, nuk janė vetėm veprimet fizike (siē janė tė ngrėnit, tė pirėt dhe marrėdhėniet seksuale).
Disa nxėnės dije i ndajnė gjėrat qė e prishin agjėrimin nė dy kategori dhe kjo ėshtė ajo ē`ka kam dėshirė tė flas.

Ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr ata tė cilėt mbajnė hutbe dhe paralajmėrojnė njerėzit gjatė ramazanit, qė kur i pėrkujtojnė njerėzit, tė pėrqendrohen mė shumė nė kategorinė e dytė tė gjėrave tė cilat prishin agjėrimin.

Kjo sepse njerėzit mendojnė se agjėrimi ėshtė vetėm pėrmbajtja nga kategoria e parė pra tė pėrmbahen nga gjėrat materiale. Por gjindet dhe njė kategori tjetėr qė e prish agjėrimin dhe qė mund tė quhen gjėra jomateriale.

Sapo e lexuat se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė se:
Ata tė cilėt nuk braktisin fjalėt dhe veprat e kėqija, All-llahu s.u.t. nuk ka nevojė qė ata tė lėnė ushqimin dhe pijen e tyre.

Prandaj ē`do agjėrues duhet ta testojė vetveten, A ėshtė duke u pėrmbajtur vetėm nga gjėrat materiale apo gjithashtu po pėrmbahet edhe nga gjėrat jomateriale?

Qėndrimet dhe sjelljet a janė tė mira kur vjen ky muaj i bekuar? Nėse pėrgjigjia ėshtė pozitive atėherė ai e ka pėrmbushur fjalėn e All-llahut s.u.t.
Me qėllim qė tė bėheni tė devotshmėm.

Ndėrsa ai qė e kufizon veten e tij gjatė agjėrimit vetėm nga ushqimi dhe pija dhe vazhdon me sjelljet e kėqija tė cilat i kishte vazhdimisht dhe para Ramazanit, ky nuk ėshtė agjėrimi qė ėshtė kėrkuar nga urtėsia qė ėshtė prapa urdhrit pėr agjėrimin e kėtij muaji tė bekuar. Prandaj ne i kėshillojmė dhe i kujtojmė vėllezėrit muslimanė qė ata t ‘ia kujtojn edhe kategorinė e gjėrave jomateriale qė e prishin agjėrimin.

Kjo ėshtė ajo pėr tė cilėn unė desha t’ia kujtoj vėllezėrve tonė, kėshtu qė tė mund tė jetė shkak pėr shtimin e adhurimeve pėr tu afruar sa mė shumė tek All-llahu s.u.t. nė kėtė muaj tė bekuar tė agjėrimit, ku ne shpresojmė se All-llahu s.u.t. tė na udhėheqė nė pėrmbushjen e sukseshme tė kėsaj detyre me vlera tė mėdha.

Pėr mė tepėr unė shpresoj se ju do tė tregoni vėmendje nė disa ēėshtje tė cilat janė neglizhuar nga shumica e muslimanėve, edhe nga ata qė kanė njohuri.

Gjendet njė hadith i cili shpesh neglizhohet pėr shkak tė disa haditheve tė tjera tė cilėt njerėzit nuk mund t’i pranojnė nė praktikė dhe tė veprojnė me tė dy njėkohėsisht.

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
Ummeti im do tė vazhojė tė ketė tė mira pėr aq kohė sa tė shpejtojė iftarin dhe ta vonojnė syfyrin.

Nė kėtė hadith pėrmenden dy ēėshtje, tė cilat janė lėnė pas dore nga shumica e njerėrzve dhe ato janė:
Shpejtimi i iftarit dhe vonimi i syfyrit.

Neglizhimi nė lidhje me ēėshtjen e parė e cila ėshtė shpejtimi i iftarit, nė pikpamjen e disa njerėzve, ndodh se hadithi bie nė kundėrshtim me hadithin tjetėr ku thotė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Nė ummetin tim do tė vazhdojė tė ketė mirėsi pėr aq kohė sa tė shpejtojnė namazin e akshamin.

Kėshtu kėtu kemi dy udhėresa pėr shpejtimin e dy ēėshtjeve. Ajo shfaqet tek disa njerėz si pamundėsi pėr tė shpejtuar tė dyja sė bashku.
Por pranimi mes urdhėrit pėr shpejtimin e iftarit dhe urdhėrit pėr shpejtimin e namazit tė akshamit ėshtė njė ēėshtje e lehtė. Ėshtė diēka qė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na e ka bėrė tė qartė pėrmes veprimit dhe praktikės.
Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e ka prishur agjėrimin me tre kafshata, pastaj falte namazin e akshamit dhe hante pėrsėri nėse kishte nevojė qė tė hante pėrsėri.

Por sot ne kemi rėnė nė dy shkelje:

Sė pari
Ne vonojmė ezanin nga koha e tij e ligjėruar. Pas kėsaj vonese vjen njė vonesė tjetėr e cila ėshtė ulja pėr tė ngrėnė pa falur akshamin, pėrveē njė pjese tė vogėl njerėzish tė cilėt kanė shumė dėshirė tė falin namazin e akshamit nė xhami.
Por shumica e njerėzve presin dėgjimin e ezanit dhe ulen nė tavolinė pėr tė ngrėnė sikurse janė dukė ngrėnė darkėn apo drekėn e jo vetėm duke prishur agjėrimin.

Ezani kėto ditė nė shumė vende islame fatėkeqėsisht dhe nė Jordani (kėtė e di nga studimet nė shumė vende islame) ezani i akshamit therritet pas kohės sė duhur, arsyeja e sė cilės ėshtė se ne kemi braktisur rregullat islame dhe nė tė vėrtetė ne varemi nga llogaritjet astronomike, varemi nga ora por kėto orė janė bazuar nė llogaritjet astronomike tė cilat e llogarisin vendin sikur tė ishte planet i rrafshėt.
Nė realitet toka ndryshon mes uljes sė luginave dhe ngritjes sė maleve. Nuk ėshtė korrekte qė e njėjta orė tė jepet pėr zona qė pėrfshin bregdete, male etj. Jo, secila pjesė e tokės (vendit) ka kohėn e saj, prandaj kudo ėshtė e mundur qė nė vendbanimin e tij, nė qytetin apo fshatin e tij tė shohė perėndimin e diellit me sytė e tij, ē`farėdo ore qoftė ajo.

Pastaj ėshtė shpejtimi pėr tė cilin jemi urdhėruar jemi urdhėruar nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nė hadithin:
Nė ummetin tim do tė vazhdojė tė ketė mirėsi pėr aq kohė sa tė shpejtojnė namazin e akshamin.

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ishte i kujdesshėm duke e zbatuar sunnetin dhe duke na e mėsuar atė.

Nė hadithin e transmetuar nga Bukhariu, Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na ka mėsuar duke thėnė:
Nėse nata shfaqet nga kjo anė (duke bėrė me shenjė nga lindja) dhe dita ėshtė larguar nga kėtej (dhe bėri me shenjė nga perėndimi) dhe dielli ka perėnduar, agjėrimi i agjėruesit ėshtė prishur (prishet).

Ē`farė do tė thotė agjėrimi i agjėruesit ėshtė prishur ?

Kjo nėnkupton se ai ka hyrė nė rregullin qė duhet tė prishė agjėrimin. Mė pas vjen rregulli i sipėrpėrmendur ku Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nxit nė shpejtimin e iftarit.
Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e ka vėnė nė zbatim kėtė gjatė njė udhėtimi.

Transmeton nga Bukhariu se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) urdhėroi njė nga shokėt e tij tė pėrgatiste iftarin pėr tė.
Ai i tha:
O i Dėrguari i All-llahut, ka akoma kohė dita para nesh, (kuptimi ėshtė se drita e diellit e cila nuk kishte perėnduar, ishte e qartė nė perėndim).
I Dėruari (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nuk iu pėrgjigj asaj ē`farė Sahabi i tha por ia theksoi urdhėrin pėr tė pėrgatitur iftarin.

Transmetuesi i hadithit thotė:
Ne mund tė shihnim dritėn para nesh (dritėn e diellit). Kur ne e prishėm agjėrimin thashė, nėse njėri prej nesh do tė hipte mbi njė deve ai do e kishte parė diellin.

Dielli kishte perėnduar dhe Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) i tha njėrit prej shokėve tė pėrgatiste iftarin, Pse ?

Qė tė shpejtohen tė mirat:
Nė ummetin tim do tė vazhdojnė mirėsitė derisa tė shpejtojnė yftarin.

Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė se ne vėmė re se iftari qė ėshtė ligjėruar tė shpejtohet duhet tė bėhet me disa hurma, pastaj ne duhet tė shpejtojmė nė kryerjen e namazit dhe pas kėsaj njerėzit mund tė ulen dhe tė hanė ashtu siē dėshirojnė.
Kjo ėshtė ēeshjta e parė tė cilėn dua t’jua kujtoj dhe kjo ėshtė si pranojmė dy ēėshtje tė cilat Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka urdhėruar nė shpejtimin e tyre.

Urdhėri i parė ėshtė shpejtimi i prishjes sė agjėrimit dhe urdhėri i dytė ėshtė shpejtimi i kryerjes sė namazit tė akshamit.
Iftari duhet tė prishet me disa hurma arabie, siē ndodhet nė sunnet dhe nėse hurmat nuk janė tė mjaftueshme edhe ndonjė gllėnke ujė.
Pastaj mund tė falemi me xhemat nė xhami.

Ēėshtja tjetėr qė dėshiroj tė sqaroj ėshtė se ē`farė ndodhet nė hadithin e mėsipėrm dhe tė vonojnė syfyrin.

Ajo ē`ka kėrkohet kėtu ėshtė e kundėrta e rastit tė iftarit, mė parė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na urdhėronte nė shpejtimin e iftarit, ndėrsa pėr syfyrin, ai duhet tė vonohet.
Ajo ē`ka ndodh sot nė tė gjithė vendet ėshtė krejtėsisht ndryshe. Disa njerėz e hanė syfyrin para shfaqjes sė agimit, ndoshta njė orė para.
Kjo nuk ėshtė e dobishme dhe ėshtė nė kundėrshtim me sunnetin e treguar nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) dhe nga praktika e tij.

Shokėt e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e linin syfyrin aq vonė saqė njėri prej tyre e dėgjonte gjithnjė ezanin dhe vazhdonte tė hante, pra e vononte syfyrin.

Nė tė vėrtetė ėshtė njė hadith i saktė i thėnė nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) i cili tregon lehtėsimet qė na ka ofruar islami.
Ėshtė njė nga shtyllat e islamit (lehtėsimi) pėr tė cilėn muslimanėt janė krenarė pėr kėtė veēanėrisht nė lidhje me agjėrimin ku All-llahu s.u.t. pėrfundon ajetin e agjėrimit me thėnien:
All-llahu dėshiron lehtėsira pėr ju dhe nuk dėshiron vėshtėrsi.

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
Nėse njėri nga ju dėgjon thirrjen pėr lutje (ezanin) dhe ka enėn nė duart e tij, mos ta lėshojė atė derisa tė ketė plotėsuar nevojėn e tij nga ajo (derisa tė jetė ngopur).

Nėse donjėri nga ju dėgjon ezanin dhe ka enėn nė tė cilėn ka ushqim, si qumėsht, ndonjė pije, ujė apo diēka tjetėr ta marrė pėr syfyr dhe ai dėgjon ezanin, thotė ushqimi ėshtė i ndaluar pėr atė qė ka ngrėnė mjaft nga ajo dhe nuk ėshtė e lejuar pėr tė, qė tė marrė pėrsėri qoftė pije apo frut kur ai ka ngrėnė mė parė.

Ndėrsa per ate qe ka degjuar ezanin dhe nuk ka marrė as ushqim e as pije, Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka bėrė tė lejueshme pėr tė. Prandaj ai e ka thėnė nė mėnyrė tė kuptueshme dhe nė gjuhėn e qartė arabe:
Nėsė njėri nga ju dėgjon ezanin dhe e ka enėn nė duart e tij, mos e lini qė ta lėrė atė derisa tė ngopet prej saj.

Nė lidhje me thirrjen e ezanit kėtu flitet pėr ezanin e dytė, dhe nuk ėshtė ezani i parė pėr tė cilin thonė disa gabimisht se ėshtė ezani i agimit.
Ne duhet tė dimė se nuk ka bazė se ezani i parė ėshtė ezani i agmit. Ezani i dytė ėshtė kur ne duhet tė pėrmbahemi dhe kjo ėshtė thėnė qartė nė Kur’an ku All-llahu s.u.t. thotė:
Dhe hani e pini derisa qartė tė dallohet peri i bardhė nga peri i zi nė agim Bekare 187.

Pra ngrėnia bėhet e ndaluar kur fillon koha e faljes sė sabahut dhe nuk ka ndarje mes kėtyre dyjave. Nuk ndalohet ushqimi dhe pija pėr mė pak apo mė shumė se 15 minuta para se tė fillojė kaha e faljes sė sahahut.
Pėr kėtė nuk ka asnjė transmetim tė sakte, sepse falja bėhet e detyrueshme dhe uqshqimi bėhet i ndaluar kur shfaqet agimi.

Hadithi i transmetuar nga Bukhariu dhe Muslimi nga Abdullah Ibn Umer ibn Hattabi (radiall-llahu anhuma) se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
Mos t’ju gėnjejė ju ezani i Bilalit (nėnkupton ezanin e parė) sepse ai e thėrret ezanin pėr tė zgjuar njerėzit qė janė nė gjumė dhe ai person qė dėshiron pėr tė ngrėnė syfyr mund tė hajė, prandaj hani e pini derisa Ibn Ummi Mektumi tė thėrrasė ezanin.

Ibn Ummi Mektumi (radiall-llahu anhu), emri i tė cilit ishte Amr, ishte njė burrė i verbėr pėr tė cilin zbriti fjala e All-llahut s.u.t:
Ai vrenjti (fytyrėn) dhe u kthye. Ngase atij i erdhi i verbėri. Abese 1-2.

Ai thėrriste ezanin e dytė ezani ku kuptohet se ngrėnia dhe pirja bėhen tė ndaluara dhe ajo ėshtė koha e faljes sė sabahut.
Lind pyetja se si e ka thirrur ezanin kur ka qėnė i verbėr ?

Amr Ibn Ummi Mektumi (radiall-llahu anhu) ka hipur mbi ēatin e xhamisė por nuk mund tė shihte agimin. Ai priste derisa kalonte ndonjėri rrugės gjatė agimit dhe kėshtu kur ndonjėri shihte agimin duke u pėrhapur nepėr horizont, i thonte atij ėshtė mėngjes, ėshtė mėngjes dhe pastaj ai thėrriste ezanin.
Pra ezani i Amr Ibn Ummi Mektumit (radiall-llahu anhu) ishte pasi dukej agimi dhe shihej nga njerėzit ndėrsa ecnin.

Siē shihet nė kėtė ēėshtje ka gjėrėsi. Muezini mund tė vonohet nė thirrjen e ezanit derisa dėgjon njerėzit duke i thėnė atij se ėshtė mėngjes. Pastaj i Dėrguari i All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
Nėsė njėri nga ju dėgjon ezanin dhe e ka enėn nė duart e tij, mos e lini qė ta lėrė atė derisa tė ngopet prej saj.

All-llahu s.u.t. thotė nė fund tė ajetit nė lidhje me agjėrimin:
All-llahu ju dėshiron juve tė lehtėn dhe Ai nu do qė t’i vėshtėrsojė gjėrat pėr ju. (Ai do qė ju) duhet tė plotėsoni tė njėjtin numėr (ditėsh) dhe qė ju duhet tė lartėsoni All-llahun pėr atė qė Ai ju ka udhėzuar juve drejt me qėllim qė tė jeni shumė mirėnjohės dhe falenderues ndaj Tij. Bekare 185.

Bėhen disa kritika qė bien nė kundėrshtim me kėtė sunnet ku njėri thotė:
Nėse dikush dėgjon ezanin dhe ka ca ushqim nė gojė ai duhet ta hedhe atė.
Kjo ėshtė e kritikueshme nė Islam dhe tejkalon kufirin e fesė. Zoti i gjithė krijesave na paralajmron dhe na kujton neve nė librin e Tij dhe nė sunnetin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) qė ne nuk duhet tė tejkalojmė kufijtė e fesė tonė.

Thotė All-llahu s.u.t. nė Kur’anin fisnik:
O njerėz tė librit mos kapėrceni kufijtė e fesė tuaj dhe mos thoni pėr All-llahun asgjė pėrveē tė vėrtetės.

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
Rujuni nga tejkalimi i kufijve nė fe, sepse ata qė ishin para jush u shkatėrruan nga tejkalimi i kufijve tė fesė sė tyre.

Pra kur i Dėrguari i All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na ka bėrė tė qartė se ngrėnja e syfyrit ėshtė nė dorėn e personit pėr tė marrė anėn mė tė thjeshtė duke thėnė:
Nėsė njėri nga ju dėgjon ezanin dhe e ka enėn nė duart e tij, mos e lini qė ta lėrė atė derisa tė ngopet prej saj.

Pra ėshtė nė kundėrshtim me All-llahun s.u.t. dhe Profetit tė Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) kur njė person thotė se ai qė dėgjon ezanin dhe ka ushqimin e tij nė gojė duhet ta hedhė atė nė tokė.
Kjo ėshtė nė kundėrshtim me sunnetin dhe urdhrin e qartė tė Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Mė kanė pyetur shumė herė pėr kėtė hadith, pėr tė cilin unė do t’ju paraprij juvė duke ju treguar se ky hadith gjindet nė librat mė me famė tė sunnetit, tek suneni i Ebu Daudit dhe ky ėshtė libri tretė nga gjashtė librat e njohur, i pari i tė cilėve ėshtė Sahihul Bukhari, i dyti Sahihul Muslim dhe i treti Suneni i Ebu Dautit.
Ky hadith gjindet gjithashtu nė mustedrekun e Hakimit dhe musnedin e Ahmedit.
Kėshtu qė hadithi ėshtė mjaft i njohur dhe i tregur nga Imamėt e sunnetit nė kohėt e hershme dhe me njė zinxhir tė vėrtetė transmetuesish.

Tani pėr tė pėrfundur kėtė bisedė, po e mbyll me thėnien e tė Dėrguarit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
All-llahu s.u.t. dėshiron tė lejuarat tė veprohen ashtu siē do qė detyrat tė kryhen.
Dhe nė njė thėnie tjetėr:
Ashtu siē urren qė kundėrshtimet ndaj urdhrave tė tij tė veprohen.


Nga Shejkh:
Muhammed Nasiruddin Albani (All-llahu s.u.t. e meshirofte).

Lus Allahun xh.h qe te perfitoni nga keto keshilla dhe kete muaj te Madheruar ta prisni ashtu siq eshte me se miri dhe siq eshte i knaqur Allahu s.u.t.Duke lutur Allahun te jua pranoj .

Lutja jone e fundit eshte :Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut xh.h.

Es-selamualejkum we rahmetullah nga vellau juaj ne Islam

Senada
24-11-05, 02:19
Kush deshiron te dije se ku eshte le t'i krahasoje veprat e evta me Kur'an e do ta shohi se cka fiton dhe cka humbet. Allahu e ka meshiruar ate njeri, i cili krahason veprat e veta me Kur'anin dhe kur e sheh se perputhet me te e falenderon Allahun dhe i lutet per sukses te madh. Por nese shef se veprat i ka ne kundershtim me mesimet e Kur'anit pendohet dhe perpiqet t'i pershtat.

Dijetari i shquar Hasan El-Basri thote: Sa i cuditshem eshte njeriu?!
Dy roje dhe percjelles kurre nuk e lene vete (njeriun dmth). Gjuha e tij eshte laps ndersa peshtyma e tij eshte boje e ai prape flet ate qe nuk i perket!
Njeri, deshiron te permenden veprat e tua te mira, ndersa urren te degjohen veprat e tua te keqinja! E akuzon tjetrin per shkak te dyshimit e sigurisht e di se dy meleke jane duke shenuar veprat dhe fjalet e tua.

I mencuri perpqiet qe dite e nate te punoje sa me shume vepra te mira, sepse ne shpirtin e tij eshte frika se ndoshta Krijuesi i tij nuk do ta meshiroje.

Po te mos ishin fisniket, toka do te copetohej, po te mos ishin te miret do te deshtonte i tere populli, po te mos ishin te diturit, njerezit do te ishin si kafshet, po te mos ishte pushteti, njerezit do te shkaterroheshin mes veti, po te mos ishin budallenjet, bota do te ishte rrenuar, po te mos ishte era gjithcka do te prishej dhe do qelbej!

Tri deshtimet me te medha jane:
-Udheheqesit te cilit i perkulesh (bindesh) e ai te mashtron.
-Fqinji, i cili e perhap te keqen tende, ndersa e fsheh te miren tende.
-Varferia, e cila sjell dhembje.

Nese e veren tek femija yt ate qe e urren, pendohu tek Allahu dhe kerko falje prej Tij, sepse kjo eshte pjese e karakterit tend, respektivisht, mekati yt, te cilin e ke bere me heret.

Onjeri, te jane dhene fjalet dhe veprat, por vepra eshte me me rendesi se fjalet. Ke jeten publike dhe private, por me me rendesi eshte jeta private se sa ajo publike. Ke aktin dhe pasojen, por dije se pasoja eshte me me rendesi se akti momental.

Besimtari nuk defrehet e te behet i pakujdesshem. Ai gjithnje mendon, prandaj ate do ta shikosh gjithmone te merakosur e te pikellueshem.

Kush kujdeset per veprat e veta, ai eshte si muxhahidi ne lufte, vetem se ky i fundit e ka shperblimin me te madh dhe me te mire.

Senada
24-11-05, 02:36
( I tha nje burre Hasanit-nje dijetarit):

- O Ebu Sejjid! Me trego cfare eshte besimi?

Tha:)
Durimi dhe hijeshia!

Tha burri: E c'eshte durimi dhe hijeshia?

Tha Hasani:)
-DURIM eshte ta frenosh veten, ne kundershtimet ndaj Allahut, kurse HIJESHIA eshte kryerja e detyrave, qe t'i ka caktuar Allahu.

Njeri ! Kurre nuk mund t'i bashkosh besimin dhe tradhtine. Si mund te jesh besimtar, kur fqinji yt nuk eshte i qete prej teje?! E si do jesh musliman, nese prej teje nuk jane te qete njerezit e tjere?!

A nuk ka thene profeti: "Nuk ka besim ai, te cilit nuk i besohet, e as Fe ai qe nuk i lkryen premtimet!"

Ai poashtu ka thene: "Nuk eshte besimtar ai prej te keqes se te cilit friksohet fqinji i tij!"

Keshtuqe, O Njeri! Nuk je ne besimin e vertete derisa ua zbulon te metat te tjereve, e as vet nuk je pa to. Prandaj ne fillim largoi te metat e tua dhe leri te tjeret dhe te metat e tyre.

Nje njeri e nencmoi dhe e fyeu me fjale Ebu Dherrin, ndersa Ebu Dherri iu pergjigj: "Ne mes meje dhe xhehennemit ekziston nje pengese, te cilen nese e mposhti, atehere jam me i mire se ajo qe thua ti e nese nuk mund ta kaloje, atehere me te vertete jam me i keq se ajo qe ke thene ti"

El-Basri thote: jane dy lloj durime:
- durimi ne fatkeqesi dhe durimi nga mekatet.

Nje njeri fyeu tjetrin: dhe ky i fundit ia ktheu: "Sikur, te mos me degjonte Allahu, do t'a ktheja fyerjen"

Njeriu po s'qe i stolisur me durim e besim, ai pamedyshje se eshte i shkaterruar.


Te nxjerrura nga libri "NDIEJ SHUSHURIMEN POR MIKUN NUK E SHOH", autor Hasan El-Basri.

hasanmehmeti
19-01-06, 22:21
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.
RREGULLI DHE QETĖSIA


Vetet e njerėzve kėrkojnė gjithnjė atė gjė qė i qetėson, zemrat shpresojnė qė tė gjejnė dikė tek i cili tė prehen ndėrsa trupat kėrkojnė qė tė rrethohen nga lumturia dhe paqja.

Mendimtarėt e hershėm dhe ata tė kohės sė sotme kanė folur pėr shkaqet tė cilat tė ndihmojnė nė arritjen e kėtyre kėrkesave dhe mėnyrėn e plotėsimit tė kėtyre qėllimeve. Populli musliman nė ditėt e sotme me gjithė vėshtirėsitė dhe shqetėsimet qė po kalon, ėshtė shumė i nevojshėm pėr tė arritur ēdo gjė e cila u siguron atyre njė jetė tė mirė dhe tė kėnaqshme. Jo vetėm kaq por i gjithė njerėzimi e ka tė domosdoshme qė tė kuptojė shkakun se pėrse ėshtė krijuar si dhe ta dijė mirė se sado qė tė pėrparojė nuk ka pėr tė gjetur shkallėn e duhur pėr tu ngjitur drejt lumturisė sė vėrtetė dhe jetės sė kėndshme pėrveēse duke zbatuar atė qė ua ka zgjedhur Krijuesi i tyre dhe ua ka dėrguar me anė tė vulės sė profetėve, Muhammedit alejhis-selam.

* Besimi i plotė se Allahu ėshtė Zot dhe se Muhammedi alejhis-selam ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij , ky ėshtė parimi kryesor qė tė ēon drejt realizimit tė mbrojtjes prej Allahut dhe kujdesit tė Tij.
Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Me tė vėrtetė atyre qė thanė: Zoti ynė ėshtė Allahu. e pastaj u drejtuan (nė rrugėn e drejtė), atyre u vijnė engjėjt (nė prag tė vdekjes dhe u thonė): mos u frikėsoni dhe mos u brengosni dhe pėrgėzohuni me Xhenetin i cili u ėshtė premtuar." (Fussilet: 30)
dhe ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Dijeni se me tė vėrtetė tė dashurit e Allahut (eulijatė) nuk kanė frikė e nuk brengosen. (Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė devotshėm." (Junus: 62-63)

Prandaj kush e zbaton njė gjė tė tillė, Allahu e do atė dhe e nxjerr nga errėsirat nė dritė duke e larguar atė nga errėsira ose duke e larguar errėsirėn prej tij siē ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit)
"Allahu ėshtė mbikqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė. E kujdestarė tė atyre qė nuk besuan janė djajtė qė i nxjerrin ata prej dritės nė errėsira." (El-Bekare: 257)

Er-Razi ka pėrmendur mendimin e njėjtė tė komentuesve tė Kur`anit se errėsirat janė errėsirat e kufrit ndėrsa drita ėshtė drita e besimit.

* Plotėsimi i Teuhidit, sinqeriteti nė adhurimin e Allahut, lidhja e zemrės vetėm me Tė, mbėshtetja e plotė tek Ai dhe mosshpresimi i dobisė apo largimit tė sė keqes nga ndonjė prej krijesave, tė gjitha kėto mundėsojnė mbrojtjen e Allahut nė tre drejtime:

- Mbrojtja qė Allahu i bėn dobive tė robit nė kėtė dynja, nė trupin e tij, pasardhėsit e tij, familjen e tij dhe pasurinė e tij.

- Mbrojtja qė Allahu i bėn personit nė fenė dhe besimin e tij duke e ruajtur atė prej dyshimeve qė ēojnė nė humbje, prej epsheve tė ndaluara dhe duke e mbrojtur fenė e tij nė ēastet e vdekjes duke e bėrė tė qėndrueshėm nė besim.

- Mbrojtja qė Allahu i bėn robit tė Tij pas vdekjes duke e bėrė tė qėndrueshėm nė pyetjet qė i bėhen nė varr, duke e mbrojtur nga ndėshkimi i varrit, nga tronditja e madhe ditėn e Kijametit dhe vuajtjet e saj, duke e futur nė Xhenet dhe duke e shpėtuar nga zjarri.
Muhammedi alejhis-selam ka thėnė:
"O djalė, vėrtet unė po t`i jap disa kėshilla:
Ruaje Allahun (urdhėrat dhe fenė e Tij) qė Ai tė tė ruajė ty.
Ruaje Allahun qė ta gjesh Atė pėrballė (gjithmonė).
Nėse kėrkon diēka, kėrkoje atė prej Allahut dhe nėse kėrkon ndihmė, kėrkoje atė prej Allahut.
Dije se sikur i gjithė populli tė grumbullohet pėr tė tė bėrė njė tė mirė, nuk kanė pėr tė bėrė mirė pėrveē asaj qė ka caktuar Allahu pėr ty.
Dhe sikur tė grumbullohen qė tė tė bėjnė njė tė keqe, nuk mund tė tė bėjnė tė keqe tjetėr pėrveē asaj qė ka caktuar Allahu pėr ty.
Janė ngritur lapsat dhe janė tharė fletushkat."
Transmeton Tirmidhiu i cili ka thėnė se hadithi ėshtė i saktė, hadithin e ka saktėsuar edhe shejhul-Albani.

* Mosplotėsimi i Teuhidit dhe i besimit e ēon personin drejt sė keqes dhe errėsirave si dhe e largon atė nga mbrojtja e Allahut dhe nga kujdesi i Tij. Allahu i madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Prandaj largohuni nga ndytėsitė e idhujve dhe largohuni prej fjalės shpifėse. Duke qenė tė sinqertė nė besim ndaj Allahut, dhe duke mos i pėrshkruar Atij shok, e kush i pėrshkruan shok Allahut, ai ėshtė sikur tė bjerė nga qielli e ta rrėmbejnė shpendėt ose si ai tė cilin e hedh era e stuhishme nė ndonjė vend tė humbur." (El-Haxh: 30 -31 )

Ibn Xherijr nė komentin e kėtij ajeti thotė: Kush i bėn shok Allahut, shembulli i tij nė largimin nga udhėzimi dhe e vėrteta, shkatėrrimi i tij dhe largimi nga Zoti i tij ėshtė si shembulli i atij qė bie nga qielli dhe e rrėmbejnė atė zogjtė apo e hedh era nė ndonjė vend tė humbur.

O vėllezėrit e njė besimi! Besimtari i vėrtetė me akide tė saktė, i cili e ka pastruar Teuhidin nga shirku dhe bidatet, atij Allahu i bėn rrugėdalje dhe shpėtim nga ēdo vėshtirėsi qė i del pėrpara, nga ēdo sprovė dhe e keqe, Allahu i lehtėson atij rrugėn drejt paqes dhe shpėtimit, i lehtėson atij ēdo gjė qė i nevojitet si dhe e furnizon atė andej nga nuk e pret dhe qė atij as nuk mund t`i shkojė ndėr mend.
Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "E kush tregohet i devotshėm ndaj Allahut, Ai i bėn atij rrugėdalje. Dhe e furnizon atė prej nga nuk e pret. E kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton atij." (Et-Talak: 2-3)

* Duke plotėsuar Teuhidin dhe ēdo gjė qė lidhet me tė, krijohet mundėsia pėr tė larguar tė kėqijat tė cilat i shkaktojnė shejtanėt prej njerėzve dhe xhindeve. Nga natyrshmėria e sė keqes ėshtė se ajo ėshtė e armatosur mirė, godet pa i ardhur aspak keq, ndodh qė tė zotėrojė mėnyra me tė cilat i largon njerėzit nga e vėrteta, mundet qė tė zotėrojė forcė materiale me tė cilėn tė mashtrojė dhe tronditi zemrat e njerėzve. Por me gjithė kėtė ata qė e njėsojnė Allahun me Teuhid tė sinqertė dhe me besim tė plotė, janė nėn mbrojtjen e Allahut siē thuhet nė ajetin e mėposhtėm: (Ky ėshtė komentimi i tij) "Me tė vėrtetė Allahu i mbron ata tė cilėt besuan. Allahu nuk e do asnjė tradhėtar, mohues." (El-Haxh: 38 )

O muslimanė! Me tė vėrtetė Kur`ani bėn tė qartė njė tė vėrtetė tė cilėn shumė nuk e njohin. Kjo e vėrtetė ėshtė se nuk mund tė qetėsohen zemrat, nuk mund tė lumturohen dhe nuk mund tė gjejnė kėnaqėsi pėrveēse me pėrkujtimin e Allahut. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Me pėrmendjen e Allahut qetėsohen zemrat." (Err-Rra`d: 28 )
Po, me tė vėrtetė qė ato qetėsohen duke ndier lidhjen e fortė me Allahun, sigurinė me Tė, duke kuptuar menēurinė e krijimit tė tyre dhe fundin qė do tė kenė. Qetėsohen nga ēdo e keqe apo sulm qė mund t`u bėhet pėrveē asaj qė u ėshtė caktuar, duke duruar ndaj saj.

Ibn Kajjimi (Allahu e mėshiroftė!) thotė: Zemra ėshtė e ashpėr dhe nuk e zbut atė asgjė tjetėr pėrveēse kthimi tek Allahu, ajo ėshtė e egėr dhe egėrsinė nuk ia largon asgjė tjetėr pėrveē kthimit tek Allahu, nė tė ka hidhėrim tė cilin nuk e largon veēse kėnaqėsia e njohjes sė Allahut, nė tė ka varfėri tė cilėn nuk e largon veēse dashuria e Allahut dhe kthimi tek Ai, pėrkujtimi i Tij, sinqeriteti ndaj Tij e sikur t`i jepej dynjaja dhe ēdo gjė qė ekziston nė tė, nuk kishte pėr ta larguar atė varfėri. Kush largohet prej Teuhidit ka pėr tė kaluar njė jetė tė ngushtė e tė vėshtirė, i ndėshkuar nė tė me hidhėrime dhe fatkeqėsi, me zjarr tė kėsaj dynjaje, me Xhehenem tė kėsaj jete para Xhehenemit tė vėrtetė. Ky ka pėr tė qenė pėrfundimi i atij qė sillet keq ndaj Zotit tė tij nė tė kundėrt tė atij qė ėshtė njėsues i Allahut, ky ka pėr tė gjetur shpėrblimin e shpejtė nė kėtė botė, gėzim, lumturi, kėnaqėsi tė trupit dhe tė zemrės, tė gjitha kėto sepse ai u soll me nderim ndaj Zotit tė tij, iu bind Atij, e deshi Atė dhe u kėnaq me Tė. Gėzimi i atij personi ėshtė mė i madh se gėzimi i atij qė ėshtė prej tė afėrmve tė njė prijėsi bujar. (Mbaroi fjala e Ibn Kajjimit Allahu e mėshiroftė!)

Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Atė qė Allahu dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin. Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngushtė sikur tė ngjitej nė qiell. Kėshtu Allahu lėshon dėnimin mbi ata qė nuk besojnė." (El-En`am: 125)
dhe ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė." (Ta-Ha: 124 )

Gjithashtu Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t`i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t`u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre." (En-Nahl: 97)
Ibn Kethijri ka thėnė: Jeta e mirė pėrfshin ēdo qetėsi, nė ēdo fushė qoftė. Siē ėshtė lumturia, qetėsia dhe zgjerimi i zemrės.

Siguria ėshtė kėrkesa kryesore e jetės, ėshtė gjėja mė e nevojitshme pėr gjithė njerėzimin pa tė cilėn nuk mund tė plotėsohen interesat personale dhe as ato tė pėrgjithshme. Nuk mund tė lulėzojė jeta dhe nuk mund tė gjejnė njerėzit prehje pėrveēse kur ka siguri dhe qetėsi. Njė gjė e tillė me lejen e Allahut i krijohet besimtarėve dhe atyre qė njėsojnė Allahun me Teuhid siē ka thėnė Allahu i Madhėruar: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Ata qė besuan dhe nuk e ngatėrruan besimin e tyre me padrejtėsi (besim tė kotė), ata do tė kenė siguri dhe ata do tė jenė tė udhėzuar." (El-En`am: 82)

Pėr kėtė shkak ligji islam ka paralajmėruar dhe ka ndaluar rreptėsisht nga ēdo sulm apo shkatėrrim qė prish rendin dhe sigurinė. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj..." (El-A`raf: 56) dhe ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "Ka ndonjė nga njerėzit qė fjala e tij tė mahnit, por vetėm nė kėtė botė, dhe pėr atė qė ka nė zemrėn e tij, e paraqet Allahun dėshmues, e nė realitet ai ėshtė kundėrshtari mė i rreptė. E posa tė kthehet, ai nė tokė vepron tė bėjė shkatėrrim nė tė, tė asgjesojė tė mbjellat dhe gjallesat. E Allahu nuk e do ērregullimin (fesadin)." (El-Bekare: 204-205)

Nga rregullat mė madhėshtore tė Sheriatit ėshtė mbrojtja dhe ruajtja e pesė gjėrave mė tė domosdoshme: Feja, vetja, mendja, nderi dhe pasuria.

Pėr kėtė janė caktuar shumė ligje qė mbrojnė dhe ruajnė paprekshmėrinė e kėtyre pesė gjėrave.
Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk i lejohet muslimanit qė tė frikėsojė njė musliman tjetėr."
Transmeton imam Ahmedi dhe Ebu Daudi.

Gjithashtu Muhammedi alejhis-selam ka ndaluar qė personi tė ngrejė armėn nė vendin e muslimanėve dhe ka thėnė: "Mos t`i drejtojė ndonjėri prej jush vėllait tė vet armėn sepse nuk i dihet, ndoshta shejtani lėviz me dorėn e tij (e kėshtu vret vėllanė e tij) dhe pėrfundon nė njė gropė me zjarr (nė Xhehenem)."
Transmeton Buhariu dhe Muslimi.
Gjithashtu ka thėnė: "Kush i ngrin armėt kundra nesh nuk ėshtė prej nesh."

Siguria ėshtė e bazuar nė shumė parime tė fesė islame dhe nuk ka tė bėjė vetėm me muslimanėt. Feja islame e cila ėshtė feja e parimeve mė tė larta dhe shembullore, ka caktuar rregulla dhe ka urdhėruar pėr ēdo gjė qė ndihmon nė ruajtjen e sigurisė dhe rendit nė vendet e muslimanėve. Jo vetėm kaq por Islami ka nxitur dhe urdhėruar pasuesit e tij qė tė ruajnė sigurinė e jomuslimanėve tė cilėve u ėshtė dhėnė besa apo leje pėr tė qėndruar nė tokėn islame. Kėshtu, kushdo qė jeton nė tokėn islame dhe nė vendet ku banojnė besimtarėt, Islami kujdeset pėr qetėsinė dhe sigurinė nė veten e tij, pasurinė dhe nderin e tij ashtu siē ėshtė pėrmendur nė rregullat e legjislacionit islam. Ato nuk janė rregulla tė caktuara pėr shkak nevojash apo pėrfitimi politik, pėrkundrazi ato janė detyra fetare tė cilat duhet t`i zbatojė ēdo musliman.

Islami krijon njė shoqėri njerėzore, tė lartė tė cilėn e gjykon Sheriati hyjnor i bazuar mbi drejtėsinė, bamirėsinė dhe mėshirėn. Kjo shoqėri nuk dėshiron zhdukjen dhe shkatėrrimin e njerėzimit, pėrkundrazi dėshiron udhėzimin dhe mirėsinė e tij. Prandaj Islami e bazon bashkėpunimin me jomuslimanėt nė dy ēėshtje kryesore:

- Sistemi moral i bazuar nė faljen dhe lehtėsimin e gjėrave.

- Ruajtjen dhe mbrotjen e jetės dhe tė drejtave si dhe largimin nga padrejtėsia dhe armiqėsia.

Ligji islam i siguron jomuslimanit njė jetė tė sigurt brenda shoqėrisė islame. I bėn detyrė muslimanit largimin e sė keqes nga jomuslimani i cili me lejen e prijėsit musliman, vjen nė tokėn islame pėr tė punuar apo pėr ndonjė ēėshtje tjetėr tė lejuar e cila ėshtė nė dobi tė muslimanėve.

Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Kush vret njė njeri tė cilit i ėshtė dhėnė besa (prej kafirėve) nuk ka pėr ta ndier erėn e Xhenetit edhe pse ajo ndihet dyzet vjet larg." Transmeton Buhariu.

Ndėrsa nga Rifaa ibn Sheddad transmetohet se ka thėnė: Kur po qėndroja pranė kokės sė gėnjeshtarit El-Muhtar ibn Ebi Ubejd i cili pretendonte se ishte profet, pasi u binda se ai ishte gėnjeshtar, vendosa tė nxirrja shpatėn dhe t`i prisja kokėn por mu kujtua njė hadith tė cilin na e kishte treguar Amru ibn El-Hamk se kishte dėgjuar Pejgamberin alejhis-selam tė thoshte: "Kush siguron veten e tij tek njė person dhe ai pastaj e vret atė, ditėn e Kijametit do t`i jepet flamuri i tradhėtisė." Transmeton imam Ahmedi, Nesai dhe Tahaui me isnad tė saktė.

Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr nga imam Ahmedi dhe Tahaui thuhet: "Kush i lė nė besė jetėn e tij njė personi dhe ai pastaj e vret, unė jam larg prej tij, edhe sikur i vrari tė jetė kafir."

Ndėrsa nė njė transmetim tek Abdurrazaku thuhet: "Ēdo person i cili merr nė besė dikė e pastaj e vret, ai nuk ka mė mbrotje prej Allahut edhe nėse i vrari ėshtė kafir."

Kurtubi nė tefsirin e ajetit: (Ky ėshtė komentimi i tij) "Me tė vėrtetė Allahu i mbron ata tė cilėt besuan. Allahu nuk e do asnjė tradhėtar, mohues." (El-Haxh: 38 ) ka thėnė: Transmetohet se ajeti zbriti pėr shkak tė besimtarėve tė cilėt pasi u shtuan nė Meke dhe kafirėt filluan t`i torturonin, disa prej tyyre u shpėrngulėn pėr nė Abisini ndėrsa disa tė tjerė deshėn qė tė vrisnin kėdo qė t`u jepej mundėsia prej kafirėve, t`i tradhėtonin dhe mashtronin. Atėherė zbriti ky ajet nė tė cilin Allahu i Madhėruar premtoi se do t`i mbronte besimtarėt dhe ndaloi ashpėr nga mashtrimi dhe tradhėtia.

O ju muslimanė! Nuk ka pėr t`u rregulluar jeta e muslimanėve pėrderisa tė drejtohen nė urdhėrat e Allahut, nuk ka pėr t`u larguar vuajtja dhe nė vendin e saj tė vijė paqja dhe qetėsia pėrderisa t`i pėrgjigjen urdhėrit tė Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij nė ēdo aspekt tė jetės. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (Ky ėshtė komentimi i ajetit) "O ju qė besuat, pėrgjigjuni (thirrjes sė) Allahut dhe tė Dėrguarit kur ai (i Dėrguari) ju fton pėr atė qė ju jep jetė..." (El-Enfal: 24 )

Prej asaj qė ju ka ftuar nė tė Allahu dhe i Dėrguari i Tij ėshtė ruajtja e rendit dhe sigurisė nė jetė, kjo ėshtė njė pėrgjegjėsi dhe amanet i madh qė duhet ta mbajė ēdo person qė jeton mbi tokė.

Prej rregullave tė mėdha tė Islamit ėshtė: "Ndihmohuni mes vete nė tė mira dhe nė tė mbara, e mos u ndihmoni nė mėkate e nė armiqėsi..." (El-Maide: 2)

Shejhu Husejn Ali Shejh
22/3/1424H


Lutja jone e fundit eshte :Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut xh.h.

Es-selamualejkum we rahmetullah nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
13-03-06, 12:38
Esselamualejkum ue Rahmetullahi ue Berakatuhu .


Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.


DHE JEPENI ZEKATIN

Feja islame ka pėrmbledhur ligje tė cilat shėrbejnė pėr rregullimin e kėsaj jete dhe pėr ngritjen e njė shoqėrie shembullore bijtė e sė cilės ndihmojnė njėri-tjetrin nė vėshtirėsitė e saj.

Islami ka treguar njė kujdes shumė tė madh pėr zgjidhjen e problemit tė varfėrisė. Shembull i tillė nuk ėshtė parė ndonjėherė, ndėrkohė qė studimet shoqėrore dhe ekonomike e shikojnė problemin e varfėrisė si njė enigmė para sė cilės bota ėshtė treguar e pafuqishme pėr ta zgjidhur dhe pėr t`i dhėnė fund.

Pėr zgjidhjen e problemit tė varfėrisė nė Kur`an dhe Sunnet ėshtė treguar njė kujdes shume i madh dhe atij i ėshtė dhėnė njė rėndėsi e madhe.
Pėr kėtė nė Islam ėshtė cakuar detyrimi i dhėnies sė zekatit e kjo dihet domosdoshmėrisht. Pėr kėtė detyrim kanė ardhur argumente tė shumta nė Kur`an dhe nė Sunnet e pėr tė ka rėnė nė mendim tė pėrbashkėt i gjithė umeti. Konsiderohet si njeri i prishur ai qė nuk e jep atė ndėrsa ai qė e mohon detyrimin e tij konsiderohet si josbesimtar.
Zekati ėshtė njė simbol i madh dhe njė adhurim madhėshtor, ėshtė njė detyrim periodik, burimet e tė cilit janė tė pėrhershme dhe dobia e tij ėshtė e vazhdueshme. Qėllimi i dhėnies sė tij ėshtė plotėsimi i nevojave tė tė varfėrve dhe tė gjithkujt qė ka nevojė derisa tė jetė i aftė pėr tė pėrparuar me forcat e tyre. Zekati ėshtė e drejta e tė varfėrve nė pasurinė e tė pasurve. Nuk ka vend pėr t`u pėrmendur dhėnia e tij dhe nuk ėshtė njė bamirėsi qė jepet sipas dėshirės. Zekati ėshtė njė detyrim i shkallės mė tė lartė morale dhe fetare. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Kėto janė ajete tė Kur’anit dhe tė librit tė qartė. Janė udhėrrefyes dhe pėrgėzim pėr besimtarėt. Tė cilėt falin namazin e japin zekatin dhe tė cilėt besojnė bindshėm Ahiretin." (En-Neml: 1-3)
O ju muslimanė! Dhėnia e zekatit ėshtė shkak pėr tė shpėtuar nga ēdo gjė e frikshme dhe ėshtė rruga pėr tė fituar ēdo tė mirė. "Unė ua kam tėrhequr vėrejtjen pėr zjarrin e ndezur fort. Nė tė cilin nuk hyn tjėtėrkush, pėrveē atij qė ėshtė mė i prishuri. I cili pėrgėnjeshtroi dhe u zmbraps. Ndėrsa ai qė ėshtė mė i devotshėm do tė jetė larg tij. Ai qė e jep pasurinė e vet e pastrohet." (El-Lejl: 14-18)
Pejgamberi alejhis-selam nė haxhin e lamtumirės ka thėnė: "Frikėsojuni Zotit tuaj, falni pesė namazet tuaja, agjėroni muajin tuaj, jepni zekatin e pasurisė tuaj dhe bindjuni prijėsave tuaj qė tė hyni nė Xhennetin e Zotit tuaj." Transmetoi Tirmidhiu, Hakimi dhe Dhehebiu.
Kur`ani i Nderuar i ka drejtuar kėrcėnim tė ashpėr atyre qė nuk e japin zekatin dhe atyre qė nuk i japin rėndėsi atij. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Ata tė cilėt e ruajnė arin e argjendin e nuk e japin pėr rrugėn e All-llahut, pėrgėzoji pėr njė dėnim tė dhembshėm. Atė ditė kur ajo (pasuri e deponuar) fėrgohet nė prushin e Xhehennemit, e me tė u lyhen ballėt, anėt dhe shpinat e tyre (do t’u thuhet): Kjo ėshtė ajo qė e depozituat pėr veten tuaj, pra shijoni atė qė e depozitonit!" (Et-Teube: 34-35) Jo vetėm kaq por Allahu i Madhėruar e bėri dhėnien e zekatit njė nga cilėsitė qė e dallojnė besimtarin nga munafiku. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Munafikėt dhe munafiket janė si njėri tjetri; urdhėrojnė pėr tė keqen e ndalojnė nga e mira dhe shtrėngojnė duart e tyre." (Et-Teube: 67)
Pejgamberi ynė sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka paralajmėruar ata qė nuk e japin zekatin se do tė kenė njė ndėshkim tė ashpėr nė Ahiret. Buhariu transmeton nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Kujt i ka dhėnė Allahu pasuri e ai nuk e jep zakatin e saj, do t`i shfaqet atij ditėn e Kijametit njė gjarpėr tullac (figurė letrare qė pėrdoret pėr tė treguar gjarprin mė tė shpifur) i cili e kap personin nga faqet e pastaj i thotė: Unė jam pasuria jote, unė jam ajo qė depozitoje (nė dynja)." Pastaj Muhammedi alejhis-selam lexoi ajetin: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Ata, tė cilėt tregohen koprracė me tė mirat qė u dha All-llahu nga mirėsitė e Tij, tė mos mendojnė kurrsesi se ajo ėshtė nė dobi tė tyre. Pėrkundrazi, ajo ėshtė nė dėm tė tyre. Ajo e mirė me tė cilėn u treguan koprracė, nė ditėn e Kijametit do t’u mbėshtillet nė qafėn e tyre." (Ali Imran: 180)
Muslimi transmeton nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk ka ndonjė person qė zotėron ar ose argjend e nuk e jep zekatin e tyre veēse ditėn e Kijametit do t`i bėhen disa fletė prej zjarri e me to do tė fėrgohet nė zjarr tė Xhehennemit. Me to do t`i fėrgohet balli, krahėt dhe shpina. Sa herė qė ato tė ftohen do t`i vihen pėrsėri atė ditė qė ėshtė sa pesėdhjetė mijė vjet, derisa tė gjykohet mes robėrve e pastaj do tė shikojė rrugėn e tij, ose drejt Xhennetit ose drejt Xhehennemit."
Njė grua me vajzėn e saj nė dorė shkoi njė ditė tek i Dėrguari i Allahut. Ai pa nė dorėn e vajzės dy byzylyqe tė trashė prej ari. I tha gruas: "A e jep zekatin e tyre?" Ajo tha: Jo. Ai i tha: "A tė pėlqen qė Allahu ditėn e Kijametit tė tė vendosi nė vend tė tyre dy byzylyqe prej zjarri?" Ajo i hoqi dhe ia dha Pejgamberit alejhis-selam e i tha: Ato janė pėr Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. Transmetoi Ebu Daudi dhe Tirmidhiu.
O ju tė cilėt ju ka begatuar Allahu me begati dhe pasuri tė shumta! Pėrkujtoni ata qė vuajnė e kanė nevojė pėr ndihmė. Pėrkujtoni qė prej gjynaheve dhe krimeve mė tė mėdha ėshtė kur tė pasurit dhe bujarėt i harrojnė tė varfėrit tė cilėt nuk kanė asnjė burim fitimi, gratė tė cilat nuk kanė familje, jetimėt tė cilėt nuk kanė baballarė, ata tė cilėt nuk kanė banesė ku tė jetojnė. Feja juaj ėshtė e qartė nė urdhėrat e saj qė ju kujtojnė detyrimin e dhėnies sė zekatit, pėr realizimin e tė cilit duhet forca e prijėsit por njėkohėsisht edhe besimi nė zemra. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Faleni namazin dhe jepeni zekatin." (En-Nisa: 77)
Ibn Mes`udi ka thėnė: Jeni urdhėruar pėr tė falur namazin dhe pėr tė dhėnė zekatin, nuk ka namaz pėr atė qė nuk jep zekatin. Zoti ynė i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Por nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zekatin, atėherė i keni vėllezė nė fe." (Et-Teube: 11)
O ju muslimanė! Duhet qė populli musliman tė kuptojė se prej shkaqeve tė nėnshtrimit dhe humbjeve tė mėdha tė tyre ėshtė mosplotėsimi i detyrimit tė dhėnies sė zekatit nga disa prej bijve tė kėtij populli. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "All-llahu do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, e All-llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe krenar. (Ai ndihmon) Ata tė cilėt kur Ne u mundėsojmė vendosjen nė tokė, e falin namazin, japin zekatin, urdhėrojnė pėr tė mirė dhe ndalojnė nga e keqja. Dhe All-llahut i takon pėrfundimi i ēėshtjeve." (El-Haxh: 40-41) Prej porosive tė Sunnetit tė Pejgamberit alejhis-selam pėr shoqėrinė islame ėshtė se sa herė qė nė njė popull shfaqet mosdhėnia e zekatit, prej tokės largohen begatitė dhe ndodhin fatkeqėsi dhe skamje.


Vazhdon kjo teme pasi nuk ka mundesi qe shkrimi me me shume se 1000 karaktere te postohet

hasanmehmeti
13-03-06, 12:45
Vazhdimi i temes se mesiperme mbi Zeqatin

Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk ndalon njė popull dhėnien e zekatit veēse Allahu ka pėr t`i sprovuar me skamje." Transmetoi Tabaraniu ndėrsa Ibn Huzejme dhe Tabaraniu transmetojnė: "Atij qė jep zekatin e pasurisė sė tij i largohet e keqja e tij." Ibn Maxheh, Bezzari dhe Bejhakiu transmetojnė se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Nėse ndalojnė dhėnien e zekatit, do t`u ndalohet uji nga qielli e sikur mos tė ishin kafshėt nuk do t`u hidhej shi." Hadithin e saktėsoi Hakimi dhe i kėtij mendimi ishte Dhehebiu.
O ju pasanikė tė nderuar! Pėrkujtoni jetimėt, tė dobėtit, vejushat dhe tė varfėrit, ata kanė tė drejtat e tyre tė detyrueshme nė pasurinė tuaj. Pėr to ju jeni pėrgjegjės dhe do t`u kėrkohet llogari. Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: Allahu i bėri detyrė tė pasurve muslimanė tė japin njė pjesė tė pasurisė nė masėn e cila i bėn dobi tė varfėrve e tė varfėrit nuk kanė pėr tė vuajtur urie veēse pėr shkak tė asaj qė bėjnė tė pasurit. Allahu ka pėr t`i kėrkuar atyre llogari tė ashpėr.
Frikėsojuni Allahut o robėrit e Tij dhe jepeni zekatin e pasurive tuaja duke qenė tė kėnaqur nė zemrat tuaja dhe duke larguar kėshtu tė kėqijat e pasurive tuaja, prandaj pastroni me tė fenė dhe Ahiretin tuaj. "Merr prej pasurisė sė tyre lėmoshė qė t’i pastrosh me tė dhe t’u shtosh tė mirat dhe njėkohėsisht lutu pėr ta, " (Et-Teube: 103)
O ti i cili nuk e jep atė qė Allahu ta ka bėrė detyrim, a nuk frikėsohesh nga zemėrimi i Allahut, a nuk frikėsohesh nga fatkeqėsitė qė mund tė tė ndodhin nė pasurinė tėnde apo nė trupin tėnd e tė mos mundesh ta shijosh mė atė! Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ka humbur robi i dirhemit, ka humbur robi i dinarit, nėse i jepet diēka kėnaqet e nėse nuk i jepet gjė hidhėrohet ..." transmetoi Buhariu. Nė hadithin tjetėr thuhet: "Ēdo mėngjes dhe pasdite dy engjėj thėrrasin: O Allah, gjithkujt qė jep sadaka jepi kompensim, gjithkujt qė nuk jep sadaka jepi shkatėrrim." Transmetoi Buhariu.
O vėllezėr tė njė besimi! Muslimanėt ashtu si edhe tė tjerėt janė ēuditur papritur nga njė ngjarje e rėndė e cila tė thinj flokėt, para saj zemra dridhet, lapsat dhe gjuha nuk mund tė pėrshkruajė dhimbjet. Bėhet fjalė pėr shpėrthimet qė ndodhėn nė kryeqytetin e Teuhidit Rijad, natėn e tė dielės sė shkuar. Me e ēuditshmja ėshtė se kjo ndodhi nė atė muaj tė cilin Allahu e ka lartėsuar mė shumė se tė tjerėt. Prandaj kjo ngjarje ishte njė krim i madh i cili dėmtoi vendin dhe njerėzit. Tė gjithė muslimanėt e denoncojnė njė akt tė tillė kriminal, edhe dijetarėt janė tė njė mendimi tė pėrbashkėt se ky ishte njė krim i madh dhe njė haram i madh. Ky akt ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me dy shpalljet, Kur`anin dhe Sunnetin. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) " Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (pas ardhjes sė pejgamberėve) ..." (El-A`raf: 56) dhe "All-llahu nuk e do shkatėrrimin." (El-Maide: 64) Ky ėshtė njė akt qė e pėrmbledh thėnia e Allahut tė Madhėruar (ky ėshtė komentimi i ajetit) "E ata qė dėmtojnė besimtarėt dhe besimtaret, pėr ē`ka ata nuk janė fajtorė, ata kanė ngarkuar veten me shpifje dhe me njė mėkat shumė tė madh." (El-Ahzab: 58) Kjo ėshtė njė ngjarje tė cilėn asnjė llogjikė apo fe nuk e pranon. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ēdo musliman e ka haram gjakun, pasurinė dhe nderin e ēdo muslimani tjetėr." Transmetoi Muslimi. Nė porosinė e tij nė hytben e lamtumirės ka thėnė: "Me tė vėrtetė gjaku, pasuria dhe nderi juaj ėshtė haram pėr njėri-tjetrin ashtu siē ėshtė e shenjtė kjo ditė nė kėtė vend." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Besimtari vazhdon tė jetojė i lirė nė fenė e tij pėr sa kohė qė nuk ka derdhur gjak tė ndaluar." Ky akt vrau, dėmtoi, dogji, shkatėrroi dhe prishi. Pėr ēfarė gjynahu u vranė ata persona, me ē`tė drejtė u shkatėrruan ato ndėrtesa, ēfarė qėndrimi do tė mbajnė ata persona qė bėnė kėtė vepėr kur tė dalin para Allahut tė Madhėruar ndėrkohė qė Ai i ka premtuar robėrve tė tij besimtarė: "Kush e vret njė besimtar me qėllim, dėnimi i tij ėshtė Xhehennemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. All-llahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgatitur dėnim tė madh." (En-Nisa: 93)
Ky akt kriminal ėshtė kundėrshtim i mėsimeve tė Islamit i cili ka treguar kujdes tė madh pėr tė mbrojtur pesė gjėrat mė tė domosdoshme tė njeriut. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Kush ngrin armėt kundėr nesh nuk ėshtė prej nesh." Dhe ka thėnė: "Atė qė i drejton vėllait tė tij qoftė edhe njė hekur e mallkojnė engjėjt." Transmetoi Buhariu.
Ky akt shkatėrrues bėri qė tė frikėsohen muslimanėt, tė vriten besimtarė dhe tė shkelen marrėveshje. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Kush del mbi popullin tim dhe rreh tė mirėt e tė kėqijtė, qė nuk do t`ia dijė pėr besimtarėt dhe nuk i plotėson marrėveshjet me ata qė janė lidhur ato, ai nuk ėshtė prej meje e unė nuk jam prej tij." Transmetoi Muslimi.
Ēfarė qėndrimi do tė mbajnė ata qė kryen kėtė akt kur tė dalin para Allahut i cili i ka paralajmėruar ata duke thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "Edhe ata qė pėrveē All-llahut, nuk lusin zot tjetėr dhe nuk vrasin njeriun qė ka ndaluar All-llahu, por vetėm kur e meriton nė bazė tė drejtėsisė, dhe qė nuk bėjnė kurvėri, ndėrsa kush i vepron kėto, ai gjen ndėshkimin." (El-Furkan: 68) Si do tė dalin para Tij ndėrkohė qė Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Gjynahet mė tė mėdha janė: T`i bėsh shirk Allahut, tė vrasėsh dikė, tė kundėrshtosh prindėrit dhe dėshmia e reme." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.

Pprap vazhdon tema e njejte mbi Zeqatin

hasanmehmeti
13-03-06, 12:52
Pjesa e fundit e kesaj teme

Ku janė ata nė lidhje me thėnien e Pejgamberit alejhis-selam "Nėse dy muslimanė luftojnė me shpatat e tyre kundėr njėri-tjetrit, vrasėsi dhe i vrari janė nė zjarr." Tha njė prej shokėve tė tij: O i Dėrguar i Allahut, mirė vrasėsi po i vrari? Tha: "Ai mezi priste ta vriste shokun e tij." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi. Nėse kjo ndodh me atė qė vetėm dėshironte ta vriste po ai qė e vepron njė gjė tė tillė me qėllim!
Islami nuk e ka lėnė tė lirė ēėshtjen e gjakderdhjeve dhe tė vrasjes sė personave tė pafajshėm. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Ēdo gjynah Allahu mund ta fali pėrveē atij qė vdes idhujtar dhe besimtarit qė vret njė besimtar me qėllim." Transmetoi Ebu Daudi, Hakimi dhe Dhehebiu. Ndėrsa nė transmetimin e Nesait thuhet: "Ēdo gjynah mund ta fali Allahu pėrveē personit qė vret me qėllim njė besimtar dhe atij qė vdes mosbesimtar." Islami e shikon vrasjen pa tė drejtė tė dikujt si diēka mė tė rėndė sesa zhdukja e gjithė tokės. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Zhdukja e gjithė tokės ėshtė me lehtė tek Allahu sesa tė vritet njė person besimtar." Transmetoi Nesai me sened hasen.
Kjo ngjarje i ndodhi disa njerėzve tė pafajshėm qė po kalonin njė kohė tė kėndshme nė kėtė muaj Ramazani kur papritur i ndodh njė fatkeqėsi e madhe pa bėrė ndonjė gjynah dhe pa kryer ndonjė krim. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Kush i jep besėn se do t`i ruajė gjakun dikujt e pastaj e vret atė, ditėn e Kijametit do tė mbajė flamurin e mashtrimit." Po kėto shpirtra njerėzish qė jetonin nė hijen e sigurisė tė njė shoqėrie islame dhe nė moralin e njė shoqėrie besimtare!? Gjakderdhja ėshtė diēka shumė e rrezikshme dhe pėr tė llogaria ėshtė shumė e vėshtirė. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ditėn e Kijametit i vrari vjen drejt Arshit duke e mbajtur vrasėsin nga koka dhe thotė: O Zoti im ky mė ka vrarė." Transmetoi Ahmedi. Buhariu dhe Muslimi transmetojnė se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Gjėja e parė pėr tė cilėn gjykohet mes njerėzve janė gjaqet."
Prandaj Abdullah ibn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tė dyve!) ka thėnė: Prej telasheve mė tė mėdha nga e cila personi nuk mund tė dali ėshtė tė derdhėsh gjak padrejtėsisht. Transmetoi Ahmedi.
I bėjmė thirrje atyre qė vetja i lejoi tė vepronin diēka tė tillė qė t`i frikėsohen Zotit dhe Krijuesit tė tyre se Allahu e pranon pendimin e atij qė pendohet, rregullohet dhe vepron mirė.
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka thėnė: "Kush gabon le tė pendohet e mos tė vazhdojė nė shkatėrrim se sa mė shumė tė vazhdosh nė tė keqen aq mė larg rrugės (sė drejtė) je."
Zekati ėshtė njė detyrim i ditur tė cilit Sheriati i ka caktuar sasinė, kufijtė, kushtet dhe kohėn e dhėnies qė muslimani tė jetė i qartė nė ēėshtjen e tij dhe tė dijė se ēfarė ka pėr detyrė dhe kur. Prandaj ēdo musliman duhet tė pyesi dijetarėt pėr tė qenė sa mė i qartė. "Pyetni dijetarėt nėse jeni qė nuk dini." (En-Nahl: 43)
Zekati ėshtė detyrė tė jepet pėr arin dhe argjendin e gjykimin e tyre e marrin edhe kartmonedhat, zekati jepet pėr drithėrat dhe hurmat, pėr bagėtitė dhe pėr mallrat e tregėtisė, pėr gjithēka qė ėshtė caktuar pėr shitje qoftė tokė, banesė etj. Nėse mbushet njė vit pėr kėto pasuri llogaritet vlera e tyre sipas tregut dhe i zoti i tyre nxjerr pėr to zekatin sa njė e dyzeta. Ndėrsa pėr banesat qė jepen me qera nuk jepet zekat por pėr vleftėn e qerasė sė mbledhur nėse mbush vitin jepet zekati.
Nga Shejhu Husejn Ali Shejh
20/9/1424H
Lutja jone e fundit eshte :Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut xh.h.
Es-selamualejkum we rahmetullah nga vellau juaj ne Islam

Reana
13-03-06, 21:29
Ku janė ata nė lidhje me thėnien e Pejgamberit alejhis-selam "Nėse dy muslimanė luftojnė me shpatat e tyre kundėr njėri-tjetrit, vrasėsi dhe i vrari janė nė zjarr." Tha njė prej shokėve tė tij: O i Dėrguar i Allahut, mirė vrasėsi po i vrari? Tha: "Ai mezi priste ta vriste shokun e tij." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi. Nėse kjo ndodh me atė qė vetėm dėshironte ta vriste po ai qė e vepron njė gjė tė tillė me qėllim!
Islami nuk e ka lėnė tė lirė ēėshtjen e gjakderdhjeve dhe tė vrasjes sė personave tė pafajshėm. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Ēdo gjynah Allahu mund ta fali pėrveē atij qė vdes idhujtar dhe besimtarit qė vret njė besimtar me qėllim." Transmetoi Ebu Daudi, Hakimi dhe Dhehebiu. Ndėrsa nė transmetimin e Nesait thuhet: "Ēdo gjynah mund ta fali Allahu pėrveē personit qė vret me qėllim njė besimtar dhe atij qė vdes mosbesimtar." Islami e shikon vrasjen pa tė drejtė tė dikujt si diēka mė tė rėndė sesa zhdukja e gjithė tokės. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Zhdukja e gjithė tokės ėshtė me lehtė tek Allahu sesa tė vritet njė person besimtar." Transmetoi Nesai me sened hasen.
Kjo ngjarje i ndodhi disa njerėzve tė pafajshėm qė po kalonin njė kohė tė kėndshme nė kėtė muaj Ramazani kur papritur i ndodh njė fatkeqėsi e madhe pa bėrė ndonjė gjynah dhe pa kryer ndonjė krim. Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: "Kush i jep besėn se do t`i ruajė gjakun dikujt e pastaj e vret atė, ditėn e Kijametit do tė mbajė flamurin e mashtrimit." Po kėto shpirtra njerėzish qė jetonin nė hijen e sigurisė tė njė shoqėrie islame dhe nė moralin e njė shoqėrie besimtare!? Gjakderdhja ėshtė diēka shumė e rrezikshme dhe pėr tė llogaria ėshtė shumė e vėshtirė. Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Ditėn e Kijametit i vrari vjen drejt Arshit duke e mbajtur vrasėsin nga koka dhe thotė: O Zoti im ky mė ka vrarė." Transmetoi Ahmedi. Buhariu dhe Muslimi transmetojnė se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Gjėja e parė pėr tė cilėn gjykohet mes njerėzve janė gjaqet."
Prandaj Abdullah ibn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tė dyve!) ka thėnė: Prej telasheve mė tė mėdha nga e cila personi nuk mund tė dali ėshtė tė derdhėsh gjak padrejtėsisht. Transmetoi Ahmedi.
I bėjmė thirrje atyre qė vetja i lejoi tė vepronin diēka tė tillė qė t`i frikėsohen Zotit dhe Krijuesit tė tyre se Allahu e pranon pendimin e atij qė pendohet, rregullohet dhe vepron mirė.
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem ka thėnė: "Kush gabon le tė pendohet e mos tė vazhdojė nė shkatėrrim se sa mė shumė tė vazhdosh nė tė keqen aq mė larg rrugės (sė drejtė) je."
Zekati ėshtė njė detyrim i ditur tė cilit Sheriati i ka caktuar sasinė, kufijtė, kushtet dhe kohėn e dhėnies qė muslimani tė jetė i qartė nė ēėshtjen e tij dhe tė dijė se ēfarė ka pėr detyrė dhe kur. Prandaj ēdo musliman duhet tė pyesi dijetarėt pėr tė qenė sa mė i qartė. "Pyetni dijetarėt nėse jeni qė nuk dini." (En-Nahl: 43)


Cka thua Hasan ti per keta te ashtuajquajtur musliman te vendeve arabe te cilet po orkesterojne vrasjen masive te qytareve Irakiene te fese muslimane, dhe ne proces e siper po vrasin civile te moshave te ndryshme, kalimtare te rastit, femije, gra e pleq?????
Apo qellimisht po kidnapojne dhe egzekutojne punetoret e sherbimeve civile ne Irak, mesues, polic, punetor te sherbimeve te ndryshme shterore Irakiene??????
Shkrimi qenka shume me vend, por po me intereson, mos ka ndonje kuran tjeter qe po e lexojne keta bukuroshat e Arapistanit, se predikimet e tyre disi nuk perputhen ASPAK, me parimet e islamit te cilat i ke sjelle ketu!!!

musl|m
13-03-06, 21:51
Pershendetje Reana, te pershendes dhe rrespekt se shifet nga shkrimet e tua qe lexon teper dhe deri me tani je i vetmi person qe e takova ne kete forum e te mos ket pike injorance ne te, shifet qe je nje personalitet mjaft i ēmuar dhe ke vlera te shumta, po te kaloj ne teme dhe nese mundem te pergjigjem ne pyetjen tende, ne bote nuk ka njeri perfekt e lere me nje komb ne kete rast Arabet, askush nuk mund te thot se tegjith arabet jan shpirta qe shkelqejne dhe nuk gabojne aspak, sigurisht se edhe atje ka shum lloje njerzish njejt sikur tek xhdo popull tjeter, dhe nuk e kuptoj pse ti vet nuk e din ket? Un do te mundesha te shkruaj edhe me teper per kete ēeshtje por nuk dua ta teproj pos nese ty te intereson do te shkruaj perseri.

hasanmehmeti
13-03-06, 22:20
selamualejkum musliman

E nderuara Reana edhe ju vellait S|m3oNe dhe te gjithe ata qe do e lexojne kete teme ju beje me dije se kjo teme nuk eshte hapur per diskutime por per Keshilla per komunitetin muslimane dhe te gjithe ata qe kane deshir ti lexojne .
Nuk eshte puna qe nuk dua te pergjigjem dhe qe nuk kame pergjigjie per pyetjet e juaja qe i ke bere komunitetit musliman por tema nuk eshte hapur per nje gje te tille.
Dhe une te ftoj te hapesh nje teme te re ketś te komuniteti musliman apo ku te deshironi ju dhe e diskutojme nje problem te tille .

Pra te gjitha ata qe deshirojne te bejne kete teme arene diskutime , ju theme te hapeni nje teme tjeter se kjo nuk eshte hapur per diskutuar, por per te gjetur prehje ne keshillat qe i dhejne dijetaret Islam per ummetin musliman.

Dhe i kerkoj moderatorit te ketij forumi Islam qe shkrimet qe jane jashte teme , duke perfshire edhe shkrimin time te Largohen nga ketu.

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

nezi
14-03-06, 13:53
pikrisht nga keto shkrime, per fene doni te ktheni trevat shqiptare ne arene vellavrasese!

pikrisht ata muslimanet(taliban) po vrasin e ekzekutojne ne emer te zotit edhe vellezerit tane qe shkuan per kafshat goje ne vendet e tyre, njeherit edhe te japin kontributin e tyre ne ato vende makaber ! Ore njerez mos thoni se nuk jeni egoist ne ket aspekt ??
ne ket jete qe Zoti te dergoj te jetosh , dhe rrespektosh njeriun pa marre parasysh cfare religjioni i takon ..apo race , ju po punoni n ket Bot thjeshte per te gjeur vendin e juaj (sipash jush parajsen e preferuar ..por gaboheni nese urreni Njeriun !


A mendoni ju se pikrisht me keto predikime jeni ka i beni dem njeriut , femiut ne ket Bot..!

Mos u befasoni kure nje dit Femiu juaj bene vetvrasje pikrisht nga keto ide se do ik ne gjenetin e preferuar..duke ngre ne ajr te pafajshem !!

dhe nuk jeni ne gjendje te formoni nje femije me karakter permbajtesor ..te forte te jetoj e veproi, te perballoj edhe vuajtjet qe i ka jeta ne rrjedhe normale..!

Por mos harroni se pikrisht nga nje lendim i lehte ay me deshire pranon vdekjen ...!!1

ehuuu se cjeni shtuar keshtu nga keta pakistanezet e mallkuar qe erdhen ne kosove dhe sollen faren e sekteve te dreqit e birit .!
Ne vend se teuleni te edukoni gjeneratat e reja drejt shkollimit, t'i orjentoni drejt dyerve te dituris .., ju i orjentoni drejt tempujve fetar qe te punojne per nje bote tjeter??!!!

Ne vend se cdo fshat, e lagje te kete shkolla ata te mallkuar nga arabet na i mbushen me gjamia..dhe te rinjet e te rejat te jetojne per boten e pertejme..!!!!!

Sa qudiii.. doni te na ktheni ne shek. e 18.. te marrin rruget e anadollit aaaaaaaaaa???

musl|m
14-03-06, 14:36
pikrisht nga keto shkrime, per fene doni te ktheni trevat shqiptare ne arene vellavrasese!

pikrisht ata muslimanet(taliban) po vrasin e ekzekutojne ne emer te zotit edhe vellezerit tane qe shkuan per kafshat goje ne vendet e tyre, njeherit edhe te japin kontributin e tyre ne ato vende makaber ! Ore njerez mos thoni se nuk jeni egoist ne ket aspekt ??
ne ket jete qe Zoti te dergoj te jetosh , dhe rrespektosh njeriun pa marre parasysh cfare religjioni i takon ..apo race , ju po punoni n ket Bot thjeshte per te gjeur vendin e juaj (sipash jush parajsen e preferuar ..por gaboheni nese urreni Njeriun !


A mendoni ju se pikrisht me keto predikime jeni ka i beni dem njeriut , femiut ne ket Bot..!

Mos u befasoni kure nje dit Femiu juaj bene vetvrasje pikrisht nga keto ide se do ik ne gjenetin e preferuar..duke ngre ne ajr te pafajshem !!

dhe nuk jeni ne gjendje te formoni nje femije me karakter permbajtesor ..te forte te jetoj e veproi, te perballoj edhe vuajtjet qe i ka jeta ne rrjedhe normale..!

Por mos harroni se pikrisht nga nje lendim i lehte ay me deshire pranon vdekjen ...!!1

ehuuu se cjeni shtuar keshtu nga keta pakistanezet e mallkuar qe erdhen ne kosove dhe sollen faren e sekteve te dreqit e birit .!
Ne vend se teuleni te edukoni gjeneratat e reja drejt shkollimit, t'i orjentoni drejt dyerve te dituris .., ju i orjentoni drejt tempujve fetar qe te punojne per nje bote tjeter??!!!

Ne vend se cdo fshat, e lagje te kete shkolla ata te mallkuar nga arabet na i mbushen me gjamia..dhe te rinjet e te rejat te jetojne per boten e pertejme..!!!!!

Sa qudiii.. doni te na ktheni ne shek. e 18.. te marrin rruget e anadollit aaaaaaaaaa???

Je kaq injorant ose naiv apo nuk ke lexuar asgje vetem lexon titullat dhe pastaj na flliq ketu me ate mllefin e flliqur qe e ke ne bark. Cfare dini ju ore zoteri i shkrete per Islamin e ēka per boten e civilizuar, ēfar edukate pretendon per femiun tend ore i shkret pretendon te edukosh femien tend me nje civilizim amerikan i cili nuk do ti mesonte gje tjeter pos droges, alokohlit, prostitucionit, bixhozit, mijera here e kam cekur por nuk ke lexuar siē thash me heret lexo dhe pastaj shkruaj mos u ben nga injorantet naiv, tek e fundit nese merzitesh te lexosh logjiko se thjesht eshte kjo matematike civilizimi amerikan dhe civilizimi islam, cili civilizim femiet i shendrron ne "gangster" ose "street boys" perndryshe rrugaq, po me krahason ti shkollen me xhamine, shkolle ne wc e te cilave nxenesit bejn marresira nga me te ndyrat, pin drogen dhe bejn zinane, ma krahason me xhamine ne te cilen femia meson si te rrespektoj, si te doj, si te nderoj, si te dhimbset, ne te cilen mesohen se ēka eshte haram ose e ndaluar ne te cilen pengohen shum te kqija.

Me vjen keq per vetedijen tende qe e ke kaq te ulet, pa dyshim se shkolla na duhet me shum se xhamia, por shkollat e ketij shekulli te dreqit jan ashtu siē e thash te pakten fola per qytetin tim Kumanoven ne te cilen ka disa shkolla te mesme dhe kur kalon pran tyre te ngushtohet gjoksi nga gjerat qe i bejn te rinjet ne shkoll dhe rreth shkolles, perqindja eshte teper e vogel te themi 10% e nxenesve te mirfillt qe mesojne dhe nuk bejn gje tjeter ne shkolle pos edukimit, pjesa tjeter qe perben 90% nuk lexojn aspak, shkollen e perdorin si arsyetim per te dalur nga shtepia dhe pjesen me te madhe te kohes qe duhet ta kalojne ne shkolle e kalojne kafeneve qe jan me numer shum te madh per rreth shkollave, shkaku i kesaj eshte pikerisht ai civilizim dhe modernizim qe ju e kerkoni, shpresoj qe jo por nese ju vet femiet e juaj i edukoni ne ate menyre te nesermen mos te ju pelcasin zemrat kur vajza juaj do te nderroj jete ne wc te diskotekave nga doza e tepruar e droges, ose djali juaj te vritet e therret nga gangster te rruges per nje femer, ose kur femijet tuaj do te shkurorzohen ose divorcohen shum lehte nga bashkeshortet/et e tyre, Islami eshte arma me e forte per te mbrojtur nga keto te kqija, ajo qe ju ngatrroni Islamin me arabet dhe grupet teroriste qe perbehen prej disa arabeve nuke shte shkak qe ju ta urreni islamin dhe xhamite, terrorist te tille sot ka ēdo komb, dhe nukmund te gjesh ne glob njeri perfekt e lere me komb perfekt, e kam then edhe me heret qellimi i vellaut eshte ndalimi nga e keqja dhe urdherimi ne te mire, e jo te nxitim ndokend te luftoj per xhennet, ajo eshte gjeja me e fundit qe i shkon ndermend nje muslimani, nderkaq ju e merrni te paren, shpresoj te marrin fund injoranca dhe naiviteti ne keto forume dhe njeher e pergjithmone te lexoni gjithēka e mepastaj te komentoni.

hasanmehmeti
26-03-06, 16:36
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.
MĖSHIRA

Falenderimet i takojnė Zotit tė botėve, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit, Krenarit, tė Menēurit, tė Urtit, tė Gjithėdijshmit. E falenderoj Zotin tim pėr mirėsitė e Tij tė mėdha. Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Tij, Ai ka emrat mė tė bukur dhe Ai ėshtė mė i Larti, Madhėshtori. Dėshmoj se pejgamberi dhe zotėria ynė, Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij. Ai ėshtė pejgamberi i nderuar tė cilin Allahu e dėrgoi me udhėzim pėr nė rrugėn e drejtė. O Allah! Fale, pėrshėndete dhe begatoje robin dhe tė Dėrguarin Tėnd, Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij tė cilėt kishin moralin mė tė lartė.

O ju muslimanė, frikėsojuni Allahut me sinqeritet tė vėrtetė dhe dijeni se devotshmėria bėn qė personi tė ngrihet nė gradė dhe me tė largohen tė kėqijat dhe fatkeqėsitė. Dijeni o robėr tė Allahut se jeta ndėrtohet mbi disa parime tė larta tek tė cilat varen dobitė dhe mirėsitė. Prej atyre parimeve dhe cilėsive tė nderuara tė cilat e bėjnė jetėn tė lumtur, ėshtė mėshira. Mėshira ėshtė njė moral madhėshtor dhe cilėsi e nderuar e cila i ėshtė dhėnė tė lumturve dhe i ėshtė privuar tė kėqijve. Mėshira ndodhet nė rrėnjėt e krijesave dhe nė gjithēka qė ekziston prej gjallesave.
Ebu Hurejre transmeton se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Allahu ka njėqind mėshira. Prej tyre zbriti njė dhe me tė mėshirohen tė gjitha krijesat saqė edhe kali apo deveja kur ngrijnė kėmbėn pėr mos tė shtypur tė vegjėlit e tyre. Ai (Allahu) mbajti nėntėdhjetė e nėntė pjesė mėshire pėr ditėn e Kijametit." Transmetoi Buhariu.

Allahu i Madhėruar e ka zgjedhur mėshirėn si njė prej cilėsive tė Tij nė pėrshtatje me madhėrinė e Tij. Gjithashtu mėshira ėshtė njė cilėsi e nderuar tek krijesat. Ajo bėn qė krijesat tė jenė tė afrueshme me njėra-tjetrėn, qė i forti tė ndihmojė tė dobėtin duke e ndihmuar nė atė qė i bėn dobi dhe duke i larguar tė keqen, ajo bėn qė bijtė e Ademit tė duhen mes njėri-tjetrit. Pra mėshira ėshtė pjesė e natyrshmėrisė tė cilėn e krijoi Allahu por ndodh qė disa njerėz ta fshijnė atė natyrshmėri me gjynahet qė bėjnė e kėshtu vendin e mėshirės e zė njė ashpėrsi kryeneēe. Edhe pse mėshira ėshtė pjesė e natyrshmėrisė qė ka krijuar Allahu tek krijesat, Islami i dha asaj rėndėsi dhe bėri tė detyrueshme ndaj muslimanėve qė ta kenė mėshirėn njė prej cilėsive tė tyre sepse feja islame ėshtė fe e mėshirės. Mėsimet e saj nxitin pėr mirėsi, drejtėsi, paqe, pėr tė vėrtetėn, pėr adhurimin e Zotit tė botėve, pėr shkatėrrimin e sė kotės dhe pėr tė shkulur rrėnjėt e sė keqes. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) [/B]"E Ne nuk tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha botėt." (El-Enbija: 107)
[B]Abdullah ibn Amru (Allahu qoftė i kėnaqur prej tė dyve!) transmeton se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Mėshiruesit i mėshiron Mėshiruesi. Mėshironi ata qė janė nė tokė qė t`ju mėshirojė Ai qė ėshtė nė qiell." Transmetoi Ebu Daud.

Nga Xhabir ibn Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmetohet se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Atė qė nuk mėshiron njerėzit nuk e mėshiron Allahu." transmetoi Buhariu dhe Muslimi ndėrsa nė njė transmetim tjetėr thuhet: "e kush nuk fal nuk ka pėr tu falur."
Nė njė hadith thuhet: "Shembulli i besimtarėve nė dashurinė, mėshirėn dhe afrimitetin mes tyre ėshtė si shembulli i njė trupi tė vetėm qė kur njė pjesė e tij ėshtė e sėmurė atėherė tė gjithė pjesėt e tjera vuajnė nga pagjumėsia dhe temperatura."

Islami ka nxitur pėr tė mėshiruar tė vegjėlit, tė mėdhenjtė dhe tė dobėtit. Ibn Abbasi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Nuk ėshtė prej nesh ai i cili nuk nderon tė madhin prej nesh dhe nuk mėshiron tė vogėlin prej nesh, qė nuk urdhėron pėr tė mirė e nuk ndalon nga e keqja." Transmetoi Ahmedi dhe Tirmidhiu.
Nga Aishe (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) transmetohet se njė beduin erdhi tek Muhammedi alejhis-selam dhe i tha: Ju i puthni fėmijėt ndėrsa ne jo. Muhammedi alejhis-selam tha: "Unė nuk e kam nė dorė qė Allahu ta ka hequr mėshirėn nga zemra." Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.
Ebu Hurejre transmeton se ka dėgjuar Muhammedin alejhis-selam tė thotė: "Me tė vėrtetė Allahu ėshtė i butė dhe e do butėsinė. Jep pėr butėsinė atė qė nuk e jep pėr dhunėn apo pėr diēka tjetėr veē saj." Transmetoi Muslimi.
Jo vetėm kaq por Islami ka pėrfshirė me mėshirėn e tij edhe kafshėt e gjithēka tjetėr sepse ėshtė feja e mėshirės, drejtėsisė dhe paqes. Islami i ka urdhėruar muslimanėt pėr mėshirė nė kuptimet me tė larta tė saj.
Abdullah ibn Xha`fer (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se Muhammedi alejhis-selam njė ditė hyri tek kopshti i njėrit prej ensarėve, aty ishte njė deve. Kur ajo e pa atė rėnkoi dhe sytė i lotuan. Muhammedi alejhis-selam iu afrua dhe e pėrkėdheli. Ajo pushoi. Ai pyeti "Kush ėshtė i zoti i saj?" Njė djalosh prej ensarėve erdhi dhe tha: E imja o i Dėrguar i Allahut. Ai i tha: "A nuk i frikėsohesh Allahut pėr kėtė kafshė tė cilėn Allahu ta bėri pronė tėnden? Ajo u ankua tek unė se ti e lė tė uritur dhe e trajton keq." Transmetoi Ahmedi dhe Ebu Daudi. Allahu i Madhėruar i mėsoi atij gjuhėn e devesė ashtu siē i mėsoi Sulejmanit gjuhėn e zogjve.

Ibn Mes`udi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: Ishim nė udhėtim me tė Dėrguarin e Allahut. Ai u largua pėr nevojat e tij. Ne pamė njė zog me dy tė vegjėlit e tij, i morrėm tė vegjėlit ndėrsa zogu vinte rrotull. Erdhi Muhammedi alejhis-selam dhe na tha: "Kush e frikėsoi atė pėr tė vegjėlit e saj? Kthejani tė vegjėlit."
Dhe pa njė familje milingonash qė e kishim djegur dhe tha: "Kush i ka djegur kėto?"
Thamė: Ne o i Dėrguar i Allahut.
Tha: "Nuk duhet qė tė dėnojė me zjarr askush veē Zotit tė zjarrit." Transmetoi Ebu Daudi.

Ibn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tė dyve!) ka thėnė: E ka mallkuar i Dėrguari i Allahut atė qė vendos si shėnjestėr diēka me shpirt. Transmetoi Buhariu dhe Muslimi.
Transmeton Nesai dhe Ibn Hibbani se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: "Kush vret sėkoti njė harabel, ai ka pėr tu ankuar ditėn e Kijametit tek Allahu e do tė thotė: O Zot, filani mė vrau kot e nuk mė vrau pėr ndonjė gjė tė dobishme."

Prej mėshirės sė Islamit ėshtė se ai i urdhėron pasuesit e tij qė tė mos i bėjnė padrejtėsi jomuslimanėve.
Hisham ibn Hakijm ibn Hizam transmeton se ai kishte kaluar nė Sham e kishte parė disa prej ithtarėve tė Librit tė cilėve u ishte dhėnė besa, tė lidhur pėr shkak tė mospagimit tė xhizjes dhe tha: Dėshmoj se kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut tė thotė: "Me tė vėrtetė Allahu do t`i dėnojė ata tė cilėt dėnojnė njerėzit nė kėtė botė." Pastaj Hishami shkoi tek prijėsi dhe i foli. Ai urdhėroi qė ata njerėz tė liroheshin.
Transmetoi Muslimi, Ebu Daudi dhe Nesai.

Njerėzimi ka nevojė shumė tė madhe pėr kėtė cilėsi madhėshtore e cila nxit pėr plotėsimin e tė drejtave tė prindėrve dhe tė afėrmve, pėr ndihmesėn e tė dobėtve, tė jetimėve, tė pamundurve si dhe pėr ruajtjen e tė drejtave tė gjithkujt tjetėr. Ajo bėn qė mos tė derdhet padrejtėsisht gjaku i muslimanėve apo i jomuslimanėve, tė ruhet pasuria e tyre nga shkatėrrimi. Ajo nxit pėr veprimin e punėve tė mira dhe pėr largimin nga haramet. Njerėzimi ka nevojė tė madhe pėr kėtė cilėsi nė kėtė kohė kur sundojnė epshet, kur secilit i pėlqen vetėm mendimi i tij dhe nuk merr parasysh Kur`anin dhe Sunnetin e as mendimet e dijetarėve. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "O ju tė cilėt keni besuar, frikėsojuni All-llahut dhe thoni vetėm fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, ju shlyen mėkatet tuaja, e kush i bindet All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, ai ka fituar njė fitore tė madhe." (El-Ahzab: 70-71)

Vazhdon me ndihmen e Allahut subhanehu we teAla.>>>>

hasanmehmeti
26-03-06, 16:37
vazhdimi i temes se mesiperme . " Meshira "

O robėrit e Allahut, mėshirė do tė thotė tė tregohesh bamirės ndaj vetes tėnde duke zbatuar detyrat qė ka caktuar Allahu dhe duke u larguar nga ndalesat e tij. Mėshirė do tė thotė tė tregohesh bamirės ndaj krijesave duke vepruar ēdo tė mirė qė i bėn dobi robėrve dhe rregullon vendin si dhe duke mos i dėmtuar apo bėrė keq atyre. Kush vepron tė gjitha kėto, atė Allahu ka pėr ta futur nė mėshirėn dhe Xhennetin e Tij e ka pėr t`ia rregulluar ēėshtjet. Allahu i Madhėruar ka thėnė: (ky ėshtė komentimi i ajetit) "... e mėshira Ime ka pėrfshirė ēdo gjė. Atė (mėshirėn) do ta caktoj pėr ata tė cilėt i ruhen mėkateve, e japin zekatin dhe pėr ata qė argumentet tona i besojnė. Edhe pėr ata qė pasojnė tė Dėrguarin (Muhammedin), Pejgamberin analfabet, tė cilin e gjejnė tė shkruar (tė pėrshkruar me virtytet e tij) te ata nė Teurat dhe nė Inxhil, e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet, dhe heq nga ata barrėn e rėndė tė tyre dhe prangat qė ishin mbi ta. Pra, ata tė cilėt e besuan atė, e nderuan, e ndihmuan dhe pasuan dritėn qė u zbrit me tė, ata janė tė fituarit." (El-A`raf: 156-157)

O musliman! Zgjidhe mėshirėn si njė nga cilėsitė e tua sepse jeta nuk rregullohet veēse me tė dhe i pari qė pėrfiton nga ajo cilėsi nė dynja dhe nė Ahiret ėshtė ai qė e ka atė. Nė njė hadith thuhet: "Banorė tė Xhennetit janė tre:
*Prijėsi i drejtė,
*njė burrė qė nė zemrėn e tij ka mėshirė pėr tė varfėrit dhe tė afėrmit si dhe *njė burrė i varfėr qė ka familje por qė nuk lyp."

O musliman! Mėsoje fenė e Allahut, adhuroje Allahun me largpamėsi dhe dije, mėshiroji krijesat e Allahut duke bėrė tė mira e duke mos i bėrė keq atyre sepse Allahu do tė tė pyesi pėr tė drejtat e Tij dhe pėr tė drejtat e robėrve tė Tij "Ditėn kur nuk bėn dobi as pasuria e as fėmijėt. Pėrveē atij qė i paraqitet Allahut me zemėr tė pastėr." (Esh-Shuara: 88-89)

O Robėrit e Allahut! "Me tė vėrtetė Allahu dhe engjėjt e Tij e lavdėrojnė Pejgamberin. O ju qė keni besuar, lavdėrojeni atė (duke bėrė salavate pėr tė) dhe pėrshėndeteni me selam." (El-Ahzab: 56)

Nga Shejhu Ali Abdurrahman El-Hudhejfi
10/11/1424H

Ndersa lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
10-04-06, 16:28
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem. Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.


PASTRIMI (EDUKIMI) I VETVETESFalėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Prej Tij kėrkojmė falje dhe udhėzim. Atė qė Allahu e udhėzon s'ka kush e humb dhe atė qė Ai e humb s'ka kush ta udhėzojė.Dėshmoj se s'ka tė adhuruar tjetėr me meritė pėrveē Allahut, i Vetėm, i Pashok, siē dėshmoj se Muhamedi ėshtė robi dhe i Dėrguari i Tij. Paqja, mėshira dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, familjen dhe shokėt e tij.

Besimtarė myslimanė!Kijeni drojė Allahun sinqerisht sepse me devotshmėri lehtėsohen ēėshtjet dhe me tė largohen tė kėqijat dhe tė rrezikshmet.

Tė nderuar besimtarė!

Allahu e pėrsosi dhe e pėrmbushi pėr ne fenė tonė, e plotėsoi mbi ne Mirėsinė e Tij dhe zgjodhi pėr ne Islamin si fé. Vendosi bazat e saj tė forta dhe themelet e saj tė fortifikuara. Nė to, Ai pėrmblodhi ēka ėshtė e dobishme pėr krijesat (njerėzit) duke i urdhėruar ata drejt sė ndershmes dhe i ndaluar ata nga e ndyta. Me tė vėrtetė, prestigjin njeriu e arrin me fé, edukatė dhe me moral.Edukimi i nefsit (vetes) ėshtė ndihmė pėr pastrimin e zemrave dhe lehtėsim pėr ecurinė e punėve. Nėse e kalon kufirin e moralit atėherė je bėrė kundėrshtar i tij dhe nėse nuk e pėrfill (e le) atė, atėherė bėhesh i nėnēmuar. Pėr kėtė bėji llogari vetes pėr ēka ka kaluar dhe dije se ēka ka shkuar nuk kthehet.
Gjithashtu dije se nga natyra e nefsit tė dobėt ėshtė tė kėrkosh arsyetime pėr atė ēka ka kaluar dhe rron me shpresa tė kota nė atė ēka i ka mbetur, ndėrsa mė i menēuri nga tė gjithė kėta ėshtė ai qė e pėrmban vetveten. Kush e njeh vlerėn pse ekziston, vrapon pėr tė arritur mė tė vyerėn qė ekziston, sepse jeta i pėrngjan njė sezoni dhe mė aktivi nė tė zgjedh mė tė dobishmen.Dihet se ėmbėlsia nė jėtė arrihet vetėm me ndekjen e Besimit tė Pastėr Islam, ndėrsa i lumturi nė tė ėshtė vetėm ai qė lakmon pėr grada tė larta nė Xhenet duke derdhur mund dhe pėrfituar nga dhuntitė qė iu kanė dhėnė.

Mė e mira vepėr me ēka duhet tė merret njeriu ėshtė mėsimi i dijeve fetare, sepse pa to ka vetėm humbje e mjerim. Tė vrapuarit dhe tė lodhurit pėr dije fetare me ēka njeriu kėrkon me tė lumturinė e tė dy jetėve ėshtė mė e mirė sesa lodhja pėr fitimin e kėsaj dynjaje.Nga ana tjetėr, kush kėrkon siguri nė kėtė jetė le tė mbikqyrė Allahun. Nėse robi e lėshon veten e tij nė ēdo gjė qė ia dobėson devotshmėrinė, atėherė le ta dijė qė dėnimi ėshtė afruar dhe po vjen. Tė bėsh keq dhe tė mendosh se ajo ėshtė e mirė do tė thotė tė mashtrosh vetveten sikurse mėkatari i cili shikon shėndet tė plotė dhe pasuri tė bollshme dhe mendon qė s'ka pėr tė dėnim! A nuk e sheh ai se pakujdesia nė atė ēka bėn ėshtė dėnim pėr tė, siē edhe mėkati pas mėkatit ėshtė dėnim pėr tė!

Dėnimi mund tė vonohet nga Urtėsia dhe Butėsia (e Allahut), kėshtu qė largoju mėkatit sepse njė shkėndijė e vogėl djeg njė vend tė tėrė.Kush mediton nė pėruljen e vėllezėrve tė Jusufit kur i thanė atij: “ Ji mirėbėrės ndaj nesh…”, do ta njohė se ēka sjell mėkati dhe gabimi, dhe kush zhytet nė llumin e epsheve e mė pas kėrkon si tė pėrmirėsojė zemrėn, do ta shohė se pastrimi i tė njollosurės ėshtė tepėr i vėshtirė. Prandaj largohu nga ēdo rrugė qė tė ēon nė gjynah, sepse po u afrove mund tė biesh dhe mė pas dalja nga ai nuk ka zgjidhje. Nėse e kaplon atė diēka e vėshtirė, durimi i tij do ta mundi tė vėshtirėn dhe kėnaqja me kaderin (caktimin e Allahut) do ta shpėtojė atė.

Nefsi i njeriut ėshtė gjithmonė lakmues prandaj lakminė e tij ndaloje me frérė dhe nėse kėrkon lumturi tė pėrhershme nė dynja, ajo do tė jetė pėr ty e pėrkohshme dhe pak ēaste ajo do tė shkojė, prandaj qėndro pranė atyre qė ti pėrfiton, pranė atyre qė janė tė menēur, tė sinqertė nė dashuri,tė besueshėm pėr tė fshehtėn dhe zemėrgjerė nė vėllazėri.Liji vetvetes ēaste t'i kėrkosh Allahut nė to nevojėn qė ke, ēaste tė vetėllogaritėsh nefsin, ēaste tė pėrmbash gjymtyrėt nga frika se mos gjuha do tė nxjerrė diēka tė fshehtė pėr to dhe dije se gjuha dhe syu janė tė vetmet qė duhen kontrolluar shpesh. S'ka dyshim qė ēdo shikim qė hedh nė haram tė pakėson lumturinė, tė humb shoqėrinė dhe tė shkatėron jetėn.

Epshet dhe dėshirat e kėsaj jete janė si rrjeta (e gjuetisė) qė tė kap dhe se nuk ka mė tė dobishme rrugė shpėtimi sesa stėrvitja e nefsit dhe parapėrgatitja e tij pėr tė qenė gjithmonė vigjilent dhe i pėrkushtuar e mos t'ia dorėzojė frerėt e tij epshit dhe lakmisė pėr tė fituar atė ēka posedon dynjaja.Nga faktet e shpagimit tė veprės sė keqe nė kėtė botė pėrmendim pikėrisht atė ēka ngjau me vėllezėrit e Jusufit, tė cilėt pasi e shitėn atė me njė ēmim tė ulėt, pėr pak grosh, zgjatėn duart e tyre drejt tij (tė pėrēmuar) duke i kėrkuar tė jetė mirėbėrės dhe bamirės ndaj tyre.

Vėlla mysliman!

Mos u mashtro me rininė dhe shėndetin qė gėzon sepse tė paktė janė ata qė vdesin tė vjetėr dhe tė shumtė janė tė rinjtė, dhe nėse e pastron brendėsinė (nijetin) tėnd, zemrat do t'i mbulojė mirėsia dhe aroma do tė rrethojė ēka ėshtė pėrreth. Pėr kėtė, shiko tek gjurmėt qė lė sinqeriteti dhe mos e shit krenarinė tėnde me rėnien nė gjynahe dhe ēdo virtyt tė mirė mundohu ta arrish (pėrfitosh) sepse i uluri (ai qė nuk punon) nuk arrin diēka nga pasioni i ulėt qė ka dhe plogėshtia qė e ka kapluar.Mos bjer nė pėrtaci se e mira qė tė ka ikur nuk tė ka ikur vetėm se nga pėrtacia, dhe e mira qė ke bėrė nuk e ke bėrė vetėm se nga pasioni dhe dėshira e madhe.

Largoju arrogancės dhe mendjemadhėsisė.
Imam Ahmedi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij) thotė: [/B[B]]“ Nuk vlen tė dėgjosh asgjė nga ai qė e ngre (lavdėron) veten e tij ”.
Nėse i mbėshtetesh shkaqeve do tė humbėsh ēdo gjė qė pret prej tyre.
Allahu i Madhėruar thotė: “ …dhe nė Ditėn e (luftės sė) Hunejnit, kur ju u gėzuat me numrin e madh tė radhėve tuaja, por qė nuk vlejti fare…” .Et-Teube 25

Vėshtro nė gjendjen e Jakubit (paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) dhe frikėn qė kishte pėr Jusufin se mos ujku ta hajė atė dhe ata (bijtė e tij) sollėn kėtė fjalė si argument pėr atė ēka ndodhi.

Vėlla musliman!

Duhet tė dish se Allahu ka pėrcaktuar ēdo gjė qė do tė ndodhi dhe rrugėt e saj deri nė fund (prandaj mos iu mbėshtet shkakut fund e krye), sepse ēėshtjet nė dynja i kap ai qė ėshtė i ngadalshėm dhe nuk i arrin ai qė vrapon pėr to, fiton nganjėherė dembeli dhe gabon i vendosuri (aktivi).Dije se shkaqet janė rrugė qė tė ēojnė nė atė qė kėrkon dhe nuk janė ato ēka ti dėshiron, e nėse mbėshtetesh nė to plotėsisht humbja do tė jetė afėr siē ndodhi me Sulejmanin (paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) i cili tha: “ Do t'i vij (nė shtrat) tė njėqind grave nė kėtė natė qė ēdonjėra tė lind djalosh…” dhe nuk tha: “ Nėse don Allahu ”. Pėr kėtė arsye, asnjėra s'mbarti, pėrveē njėrės prej tyre dhe ajo mbarti njė fėmijė jo tė plotė.

Pėr kėtė, lum pėr atė qė e njohu Shkaktarin (Krijuesin e shkaqeve) dhe iu mbėshet vetėm Atij. Ndaj shpresėn dhe frikėn vendosi nė vendin qė meritojnė , mos u druaj nga askush pėrveē Allahut e mos mbaj shpresė nga dikush qė nuk jep. Sa herė qė tė merr etja nė atė ēka dėshiron, shtrije dorėn e shpresės tek Allahu sepse Ai ėshtė mė Bujari.Nga ana tjetėr, duaja (lutja) ėshtė njė armė tjetėr pėr besimtarin e nėse ajo nuk i pėrgjigjet atij, edhe pse ai e pėrsėrit atė (duanė) disa herė dhe nuk shikon asnjė ndryshim, atėherė ēėshtja kėrkon mė shumė durim, sikurse sėmundja qė kėrkon shėrim.

Vazhdon ne postimin tjeter>>>>>>>>

hasanmehmeti
10-04-06, 16:30
Vazhdim i postimit te mesiperm me titull Pastrimi(edukimi) i Vetevetes


Bujaria dhe Butėsia e Allahut janė tė pafund dhe ndodh qė nė vonimin e pėrgjigjes sė duasė tė ketė mirėsi mė tė madhe nėse do t'i pėrgjigjej shpejt asaj. Ndodh gjithashtu qė pėrgjigjia tė vonohet pėr arsye tė tjera, si tė ngrėnit pasuri nga jo e lejuara, ose nga mossinqeriteti gjatė duasė, apo pėrkushtimi jo i duhur. Dėnimi bėhet edhe mė i madh kur ke bėrė ndonjė gjynah dhe s'tė ėshtė pranuar pendimi yt.E nėse sheh tė ndodhė diēka e tillė, atėherė mundohu tė kujtosh ndonjė mirėsi (dhunti) qė nuk e ke falenderuar Allahun pėr tė, apo mėkat qė nuk je penduar tek Allahu pėr tė dhe ki kujdes nga largimi i dhuntive dhe kaplimi i zemėrimit.

Gjithashtu ripėrtėri nijetin (qėllimin) tėnd pėr punė tė mira vazhdimisht, edhe pse ti nuk i vepron ato, duke ditur se vdekja tė kaplon befasisht. Puno nė kėtė botė qė shpėrblimin ta korrėsh nė botėn tjetėr dhe eduko pasardhės qė ta pėrmendin Allahun pas teje. Vėrtet njė njeri qė i bėn kėto nuk ėshtė i vdekur me atė tė mirė qė lė pas.

Tė dashur besimtarė!

E plota (nė ekzistencė) ėshtė e pakėt, siē ėshtė i pakėt edhe i ploti (nė vepra), ndėrsa kufiri i qetėsisė (shpirtėrore) ėshtė tek ndalimi dhe pėrmbajtja e nefsit (vetvetes) nga ajo qė lakmon pėr tu pėrgatitur kėshtu pėr ibadet dhe pėr tė pėrfituar virtyte tė larta. Nėse qetėsia e kalon kėtė cak, atėherė shndėrrohet nė plogėshti dhe pėrtaci.I menēur ėshtė ai qė e pėrmend vdekjen natė e ditė nė atė formė qė le gjurmė tė thella nė zemėr duke i prerė kėshtu ēdo lakmi tė nefsit (qė ka pėr kėtė dynja), sepse pėrkujtimi i vdekjes ėshtė mburojė nga e keqja dhe siguri nga kaplimi i tmerrshėm dhe i dhembshėm.

Vdekja e tjetrit ėshtė pamje e vdekjes tėnde (nesėr) dhe mė e vėshtira gjė e obliguar (mbi robin) ėshtė durimi nė ato qė ka caktuar Allahu pėr tė (e hidhura), siē edhe nuk ka mė me vlerė sesa tė kėnaqurit me kėtė caktim. Pėr kėtė, mos u mėrzit pėr atė qė ka shkuar nga kjo botė dhe ēdo gjė qė tė ngjet pėrfytyroje qė ajo nuk ka ndodhur mbi ty.

Ēudia mė e madhe ngjet atėherė, kur pakujdesia ndaj botės tjetėr arrin kulmin tek i vjetri qė i ka kaluar tė gjashtėdhjetat dhe ka rėnė nė shtatėdhjetė, pasi tashmė ai ka rėnė nė fundin e kėsaj jete, dhe kush arrin kėtė moshė vdekjen e ka pranė.

Ēdo ditė qė njeriu jeton ka fitim nė tė.
Profeti (paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė) thotė: “Besimtarit, jeta e tij (e gjatė), nuk i shton vetėm se mirėsi”.
Muslimi

Dunjaja ėshtė si puna e fatit , ēka tė ka ardhur ty prej saj nuk ėshtė prej teje (sepse njeriu ėshtė i dobėt) dhe ēka tė bėn dėm ty nuk mund ta shpėtosh veten me forcėn tėnde dhe s'ka pėr njeriun pasuri mė me vlerė sesa mendja dhe feja.

Nga Shejkh ABDUL MUHSIN MUHAMED EL-KASIM
29 Rebiuth-thani 1422 h - 20 Korrik 2001

Ndersa lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.Kerkojmi falje dhe meshire nga Allahu subhanehu we teAla per vete dhe per ju andaj edhe ju bene nje gje te tille ngase Allahu subhanehu eshte Fales dhe Meshirues .

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
19-04-06, 00:00
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.Njeriu dhe ecja e tij drejt plotėsimit tė vetvetes.


Me tė vėrtetė qė All-llahu s.u.t. e dalloi njeriun nga shumė krijesa tė tjera duke e pajisur atė me intelekt dhe me formėn fizike mė tė bukur.

All-llahu s.u.t. nuk u mjaftua me kaq por njerėzve u dėrgoi tė dėrguar dhe libra pėr t’ia bėrė tė qartė qėllimin se pse ata erdhėn nė kėtė botė, ngaqė normalisht qėllimi i diēkaje (nė kėtė rast i njeriut), dihet vetėm prej atij i cili e ka krijuar atė gjė, dhe nė kėtė moment neve na bėhet e qartė qė sekretin e ardhjes sonė nė ekzistencė e di vetėm All-llahu s.u.t. sepse Ai na solli kėtu nė kėtė planet qė quhet Tokė.

Pikėrisht Kur’ani, shpallja e fundit e All-llahut s.u.t. ėshtė e permbushur me dritė e udhėzim pėr njerėzimin na e bėn plotėsisht tė qartė pėrgjigjen e pyetjes sė parashtruar duke na thėnė:
Dhe Unė (All-llahu) nuk i krijova njerėzit dhe xhindet veēse qė ata tė mė adhurojnė vetėm Mua. Dharijat: 56.

Kėshtu, qėllimi i qenėsishėm pėr tė cilin ėshtė krijuar njerėzimi ėshtė adhurimi i Zotit.
Duke u nisur nga njė fakt i tillė mund tė konstatojmė me plot siguri se nė qoftėse njeriu nuk beson dhe nuk e adhuron Zotin, si Krijues te tij ai patjetėr ka pėr tė adhuruar diēka tjetėr objekt qoftė ai apo subjekt, me dėshirėn e tij apo pa dėshirėn e tij.

Kėtė qė unė pohova jo vetėm qė ėshtė nė pėrputhje me fenė Islame dhe me logjiken e shėndoshė, por me njė fenomen tė ngjashėm pėrballemi edhe nė shfletimin e fletėve tė historisė njerėzore.

Pati dhe ka edhe sot turma njerėzish pa shkencė, pa art e filozofi, por asnjėherė s’pati kolektivitet pa fe.

Secili nga ne qė ka lexuar apo studiuar sado pak historinė e popujve dhe qytetėrimeve tė mėpėrparshme, pa dilemė do ta shohė tė shkoqitur tejet qartė kėtė fenomen.

Kjo pėr arsyen e vetme siē dhe e thamė mė lart qė njeriu i tillė ėshtė krijuar me njė boshllek nė brendėsinė e tij qė patjetėr duhet ta plotėsojė me besim dhe me adhurim.

Andaj njeriu mund tė jetojė nė njė vend pa shkencė, pa teknologji tė pėrparuar dhe pa art, por ai assesi nuk mund tė jetojė pa besuar e pa adhuruar diēka.

Deshi apo nuk deshi njeriu, zemrėn e tij patjetėr ka pėr ta lidhur me ndonjė objekt apo me ndonjė qenie tė caktuar, dhe kėtė realitet besoj se tė gjithė ne e kemi hasur nė vetet tona, pra secili nga njerėzit ėshtė i prirur qė tė anojė drejt njė gjėje tė caktuar pėr tė kėrkuar atė qė tė gjithė e kėrkojnė pra harmoninė dhe lumturinė nė kėtė jetė.

Gjithashtu realiteti i cili na rrethon ėshtė njė tjetėr argument pėr vėrtetėsinė e kėtij pohimi, pra tė nevojės shumė tė madhe qė njerėzit kanė pėr t’iu pėrkushtuar diēkaje tė caktuar.

Tė gjithė jemi dėshmitarė se si shumė njerėz rendin pas mirėqenies materiale, garojnė pėr tė pasur shtėpi shumėkatėshe, veturėn sa mė tė fundit nė prodhim, sa mė shumė rezerva parash nė banka, pajisjet shtėpiake duan t’i kenė tė kohės, po ashtu bindja me ē`do kusht pėr t’iu pėrgjigjur dėshirave tė lukthit (stomakut), divorcet e shumta sepse shijet u ndryshojnė vazhdimisht si shkak i alternativave tė ndryshme qė u ofron zbulimi dhe lakuriqėsia e femrave e si pasojė kėrkojnė tė tjera lidhje bashkėshortore, ja pra se si tė gjitha kėto qė pėrmenda mė lart janė kthyer nė qėllim pėr shumė njerėz.

Shikojmė njerėz qė kanė ē`do gjė por nuk duan asgjė.

Pėrballemi me njė fenomen tė tillė ngaqė janė kthyer nė qėllim pėr njerėzit krijesat e ndryshme e jo Krijuesi.

Nė 1983 shkrimtari rus Aleksandėr Solzhenjicin, fitues i ēmimit Nobėl nė letėrsi nė vitin 1970, mbajti njė ligjėratė nė Londėr dhe u pėrpoq tė shpjegonte se pse i kanė rėnė kaq tė kėqija mbi supe popullit tė tij:
Gjysmė shekulli mė pare, kur isha ende fėmijė, mbaj mend se kam dėgjuar disa tė moshuar qė jepnin shpjegimin e mėposhtėėm pėr fatėkeqėsitė qė i kishin rėnė Rusisė:
Njerėzit e kanė harruar Zotin prandaj dhe ndodhi e gjithė kjo.

Pėr sa kohė qė njeriu e mban zemrėn e tij tė lidhur me ndonjė tjetėr pos Dhuruesit dhe Krijuesit tė kėsaj zemre ai ėshtė i destinuar tė dėshtojė dhe njėkohėsisht jeta kthehet nė njė fole brengash dhe kėshtu stresi sa vjen dhe rritet.

Ēėshtja e zemrės pa dyshim qė ėshtė shumė e rėndėsishme dhe njėkohėsisht delikate. Meqė zemra e ka kėtė peshė dhe rėndėsi kaq tė madhe nė jetėn tonė, nuk duhet nė asnjė moment qė tė jemi mospėrfillės ndaj ecurisė pėr ta pėrmirėsuar atė.

Shembulli i zemrės ėshtė i ngjashėm deri diku me shembullin e trenit, i cili ėshtė i ndėrtuar dhe i prodhuar qė tė ecė vetėm mbi shinat e tij e nė qoftė se ai pėr njė moment del nga shinat pa mėdyshje qė do tė shkatėrrohet e do tė dėmtohet rėndė, normalisht i njėjti pėrfundim ėshtė edhe pėr pasagjerėt.

Kėshtu nė kėtė mėnyrė dhe zemra, nė qoftė se ajo largohet nga lidhja, mbėshtetja, pėrkushtimi dhe bindja ndaj All-llahut s.u.t, Krijuesit tė saj, ajo do tė shndėrrohet nė njė vatėr qė pėr pronarin e kėsaj zemre do tė jetė dhimbje, trishtim, mėrzi, stres, hidhėrim dhe vdekje.

Dije se All-llahu s.u.t, ėshtė Ai i cili ėshtė Dhuruesi i suksesit dhe i begative, nuk i derdh mirėsitė e Tij nė atė zemėr qė gjendet dikush tjetėr pėrveē Tij.

Kur njeriu shmanget dhe largohet nga errėsira e robėrimit ndaj krijesave dhe epsheve tė kėsaj botė pėr tek drita e robėrimit ndaj Zotit tė Lartėsuar atėherė ai ndihet i lirė dhe krenar, atėherė jeta e tij merr kuptimin dhe qėllimin e duhur sepse tashmė ajo ėshtė rikthyer nė shinat e identitetit tė saj.

Ndersa Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut subhanehu we teAla

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
13-06-06, 23:37
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.

Disa baza tė Menhexhit.
Baza e parė. " Rruga ėshtė njė "

Dije All-llahu s.u.t. tė mėshiroftė se rruga qė siguron mirėsinė e Islamit ėshtė vetėm njė dhe nuk mund tė shumfishohet sepse All-llahu i Madhėruar e ka e ka caktuar shpėtimin vetėm pėr njė rrugė dhe pėr njė grup.

Ka thėnė All-llahu s.u.t:
Ata janė partia (pala ose grupi) e All-llahut, dhe s’ka dyshim se pala e All-llahut janė tė shpėtuarit.

Ka shkruar fitoren vetėm pėr kėtė grup dhe ka thėnė s.u.t:
Dhe kush e don All-llahun, tė Dėrguarin e Tij dhe ata tė cilėt besuan, dije se grupi i All-llahut janė fitimtarėt (te shpetuarit).

Dhe sado tė kėrkosh nė librin e All-llahut s.u.t. apo nė Sunnetin e tė Dėrguarit tė Tij (salall-llahu alejhi ue la alihi ue sel-lem), nuk do ta gjesh pėrēarjen e Ummetit nė grupe dhe parti veēse tė nėnēmuar.

Thotė All-llahu s.u.t:
Dhe mos u bėni prej idhujtarve tė cilėt e pėrēanė fenė e tyre dhe u bėnė grupe-grupe ku ē`do parti (ē`do palė) ishin tė gėzuar pėr atė qė kishin.

E si tė aprovojė All-llahu s.u.t. pėrēarjen e Ummetit pasi e bashkoi dhe e lidhi atė pėr litarin e Tij dhe Ai e ka mbrojtur dhe larguar Profetin e Tij nga pėrēarja dhe i ka kėrcėnuar kėto grupe.

Thotė All-llahu s.u.t:
Dhe s’ka dyshim, se ata tė cilėt e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ti nuk i pėrket atyre nė asnjė gjė, dhe ēėshtja e tyre do tė kthehet tek All-llahu, pastaj (Ai) do t’i lajmėroj ata pėr ē’ka punonin.

Nga Muauia i biri Ebu Sufjanit (radiall-llahu anhuma), tansmetohet se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) i ka thėnė shokėve tė tij:
Ata tė cilėt ishin para jush prej idhujtarėve tė librit u pėrēanė nė shtatėdhjetė e dy grupe ndėrsa ky Ummet do tė pėrēahet nė shtatėdhjetė e tre grupe, shtatėdhjetė e dy prej tyre janė nė zjarr dhe njėri nė Xhennet, dhe ky grup ėshtė xhemati (tė bashkuarit).
Tra: Imam Ahmedi, Ebu Daudi, Daremiu, Tirmidhiu dhe shumė tė tjerė. Sahih.

Thotė San’ani (radiall-llahu anhu):
Nuk ėshtė permėndur numri nė hadith pėr tė treguar tė humburit e shumtė por ėshtė pėrmendur pėr tė treguar rrugėt e shumta tė humbjes dhe njėsimin e rrugės se vėrtetė dhe kėtė mendim e ndihmon komentimi i imamve tė tefsirit nė fjalėn e All-llahut s.u.t. ku thotė:
Dhe mos pasoni rrugėt tė cilat ju pėrēajnė nga rruga e Tij.

Kanė thėnė (Dijtaret e Tefsirit):
All-llahu s.u.t. ka pėrmėndur rrugėt e humbura ne shumės pėr tė treguar shumicėn (shumėsinė) e tyre (numrin e madh tė tyre) dhe ka pėrmndur nė njėjės udhėzimin e drejtė dhe rrugėn e vėrtetė pėr tė treguar (njėsimin) njėshmėrinė saj.

Transmetohet nga Abdullah Ibn Mes’udi (radiall-llahu anhu) se ka thėnė:
I Dėrguari i All-llahut s.u.t, e bėri njė vizė tė drejtė dhe tha kjo ėshtė rruga e All-llahut s.u.t, dhe pastaj bėri tė tjera nė tė djathtė dhe nė tė majtė tė saj dhe tha:
Kėto janė rrugė qė nė krye tė secilės prej tyre ėshtė njė shejtan i cili thėrret nė tė.
Pastaj lexoi:
Dije s’ka dyshim se kjo ėshtė rruga ime e drejtė prandaj pasojeni atė dhe mos pasoni rrugėt tė cilat ju pėrēajnė (largojne) nga kjo rrugė.
Tra: Imam Ahmedi dhe tė tjerėt, Sahih.

Tregon ky hadith nė tekstin e tij se rruga ėshtė vetėm njė.

Thotė Shejkhul Islam Ibn Kajjim El-Xheuijje (rahimehull-llah):
…dhe kjo ėshtė pėr shkak se rruga (pėr te cilėn jemi urdhėruar me e ndjekur) qė tė ēon tek All-llahu ėshtė vetėm njė dhe kjo rrugė ėshtė ajo pėr tė cilėt ka dėrguar tė Dėrguarit e Tij dhe ka zbritur librat e Tij dhe nuk arrinė tek Ai askush veēse me kėtė rrugė.

Dhe sikur njerėzit tė vijnė nga ē`do rrugė tjetėr dhe tė kėrkojnė tė hyjne,nga ē`do derė tjetėr, rrugėt do tė jenė tė zėna dhe dyert do tė jenė tė mbyllura, veēse nė kėtė rrugė tė vetme e cila ėshtė e lidhur me All-llahun s.u.t, dhe tė ēon tek All-llahu s.u.t.

Them ndėrtesat e shumta e bėjnė kėtė rrugė tė duket e vėshtirė, dhe pėrēarja e ndarja nė grupe ka qėnė pėr shkak tė butėsisė dhe liberalizimit nė mendimet dhe besimet qė shpikėn dhe po ashtu mos pėlqimi o bashkimit tė njerėzvė me njė rrugė tė vetme dhe po ashtu nxitimi pėr tė arritur tek frika nga mbartja e barės se rėndė nė kėtė rrugė tė gjatė.

Thotė Shejkhul Islam Ibn Kajjim El-Xheuzijje (rahimehull-llah):
Kush e shikon rrugėn tė gjatė, do tė dobėsohet ecja e tij.


vazhdon me ndihmen e Allahut subhanehu we teAla.

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
18-06-06, 14:58
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.VAZHDIMI.

Disa baza tė Menhexhit.

Baza e dytė: “ Pasimi i Kuranit Dhe i Sunnetit ” (sipas kuptimit tė tė parėve tanė tė mirė).

Ajo gjė tė cilėn nuk kanė rėnė ndonjėherė nė kundėrshtim muslimanėt as nė kohėt e para dhe as nė kėtė kohė ėshtė se rruga nė tė cilėn kėnaqet All-llahu s.u.t. dhe ka urdhuar pėr tė ėshtė, rruga e Kur`anit dhe e Sunnetit prandaj tė gjithė kthehen tė kėto dy baza edhe pse ndryshojnė mėnyrat e argumentimit nė to.

Kjo gjė ndodh sepse All-llahu s.u.t. ka siguruar pėr qėndrimin nė fe pėr atė i cili pason Kur`anin dhe na tregon nė kėtė (Kur`an) fjalėn e besimtarėve xhin pėr tė (Kur`anin):
O populli ynė, ne kemi dėgjuar njė libėr i cili ka zbritur mbas Musait si vėrtetues i librave tė mėparshėm, udhėzon pėr nė tė vėrtetėn dhe pėr nė rrugėn e drejtė.

Ashtu siē e ka siguruar pėr pasuesin e tė Dėrguarit ndaj tė cilit All-llahu s.u.t. ka thėnė:
E s’ka dyshim se ti udhėzon pėr njė rrugė tė drejtė.

Por ajo gjė e cila i ka bėrė grupet islame tė shtrembėrohen dhe tė dalin nga rruga e drejtė ėshtė qėnja e tyre tė pavėmendėshėm tė njė kushti tė tretė i cili ėshtė pėrmendur nė tė dy shpalljet (Kur`ani dhe Sunneti), dhe ai ėshtė kuptimi i tė parėve tanė tė mirė ( si e kanė kuptuar ato Kur`anin dhe Sunnetin).

Surja Fatiha i ka pėrmbledhur tė treja kėto kushte nė mėnyrė tė pėrsosur prandaj fjala e All-llahut s.u.t:
Na udhėzo nė rrugė tė drejtė.

I ka pėrmbledhur dy kushtet e para (Kur`anin dhe Sunnetin) ashtu siē pėrmendėm me lartė.

Ndėrsa fjala e Tij, Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove, e ka pėrmendur kuptimin e tė parėve tanė, pėr kėtė rrugė edhe pse askush nuk dyshon se kush kapet prej Kur`anit dhe Sunnetit ėshtė udhėzuar nė rrugė tė drejtė por pasi kuptimi i njerėzve pėr Kur`anin dhe Sunnetin ėshtė edhe i saktė por mund tė jetė edhe i sėmurė prandaj duhej pėr kėtė ēėshtje njė kusht i tretė pėr ta hequr kundėrshtimin mes njerėzve dhe ai ėshtė lidhja e kuptimit tė pasardhėse me kuptimin e tė parėve.

Ka thėnė Ibn Kajjim El-Xheuzijje (rahimehull-llah):
Medito nė njė tė fshehtė tė mprehtė nė pėrmendjen e shkakut dhe shpėrblimit tė kėtyre tre grupeve, me fjalė tė pakta dhe shumė domethėnėse.
Begati qė u ka thėnė kėtyre njėrzve ėshtė udhėzimi i cili ėshtė dija e dobishme dhe puna e saktė (e mirė).

Dhe ka thėnė:
Kushdo qė ėshtė mė i ditur pėr tė vėrtetėn dhe mė shumė pauses i saj ėshtė, mė pėrparėsor pėr rrugėn e drejtė e s’ka dyshim se shokėt e tė Dėrguarit tė All-llahut (salall-llahu alejhi ue alaalihi ue sel-lem) janė mė pėrparėsor ndaj kėtyre cilėsive…
Prandaj e kanė komentuar tė parėt tanė (kėtė Ajet), se ato janė, Ebu Bekri, Umeri dhe shokėt e tė Dėrguarit tė All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem)

Nė kėto fjalė tė tij All-llahu s.u.t. e meshirėofte ka kuptohet qartė se ata tė cilėt i ka begatuar mė shumė All-llahu s.u.t. me dije dhe punė janė shokėt e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem)

Sepse ne Kohen e tyre ėshtė zbritur Kur`ani dhe e panė udhezimin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sl-lem) gjėra tė cilat bėnė tė kishin kuptim tė saktė te kėto tė dyja (Kur`ani dhe Sunneti).

Siē ka thėnė Ibn Mes’udi (radiall-llahu anhu):
Kush dėshiron tė pasojė njė rrugė, le tė pasojė rrugėn e atyre qė kanė vdekur sepse i gjalli nuk i sigurohet fitnes (sprovave).
Ata janė shokėt e Muhammedit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ishin mė tė mirėt e kėtij ummeti me zemrat mė tė pastra dhe kishin dije tė thellė.
Pra pėr kėtė ummet ishin njerėzit qė kishin mė shumė dije dhe mė tė paktit nė shtirje.
Vepronin me atė qė dinin, dhe nuk e ngarkonin veten mė shumė seē mundeshin.
Popull tė cilėt i zgjodhi All-llahu s.u.t. pėr tė shoqėruar tė Dėrguarin e Tij, dhe pėr tė mbajtur fenė e Tij.
Prandaj njihini mirėsitė e tyre dhe pasoni gjurmėt e tyre, kapuni sa tė mundeni pėr moralin e tyre dhe fenė e tyre sepse ata ishin nė rrugė tė drejtė.

Dhe ka thėnė gjithashtu:
All-llahu s.u.t. vėshtroi nė zemrat e njerėzve dhe e gjeti zemrėn e Muhammedit (salall-llahu alejhi ue alaalihi ue sel-elm) zemrėn mė tė mirė, prandaj e zgjodhi atė pėr Veten e Tij s.u.t. dhe e dėrgoi me dėrgesėn e Tij.
Pastaj pa nė zemrat e njerėzve mbas zemrės sė Muhammedit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) dhe gjeti zemrat e shokėve tė tij zemrat mė tė mirat e njerėzve.
Prandaj i bėri ata Trashegues tė Tij, tė cilėt luftonin pėr fenė e Tij.

Ata qė ka pėr qėllim Ibn Mes’udi janė Sahabėt (radiall-llahu anhum).

Ka thėnė Imam Ahmedi (rahimehull-llah):
Bazat e Sunnetit tek ne, janė kapja pėr nė rrugėn e Sahabeve dhe marrja e shėmbujve tė tyre (pasimi i tyre).

Thotė All-llahu s.u.t:
Tė paret, prej muhaxhirėve dhe ensarėe dhe ata tė cilėt i pasuan me mirėsi (me perpikmėri) All-llahu ėshtė i kėnaqur prej tyre dhe ata janė kėnaqur prej Tij.

Ėshtė pėrcaktuar perjudha e selefėve tė cilėt nuk lejohet ti kundėrshtosh ne shpikjen e ndonjė kuptimi tė cilin se kanė kuptuar me hadithin e Ibn Mes'udit (radiall-llahu anhu) i cili ka thėnė:
Ka thėnė Profeti (salall-llahu alajhi ue ala alihi ue sel-lem):
Njerrėzit mė tė mirė janė nė shekullin tim, pastaj ata qė i pasojne, pastaj ata qė i pasojnė.
Pastaj vjen njė popull qė dėshmia e dikujt prej tyre paraprin betimin e tij dhe betimi i tij paraprin dėshmin....
Tra: Imam Bukhariu dhe Imam Muslimi.

Ka thėnė Imam Abdul Hamid Ibn Badis (rahimehull-llah)
Islami, gjendet nė Librin e All-llahut s.u.t, nė rrugėn e tė Dėrguarit tė Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sl-lem) dhe nė ē'ka kanė qenė nė tė, tė parėt tanė nė tre shekujt pėr tė cilėt Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka dėshmuar pėr mirėsi.

Vazhdon me poshte me kete teme (baze te menhexhit) :Pasimi i Kuranit dhe Sunetit

ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

hasanmehmeti
20-02-07, 22:48
Pėr kėtė bazė ka argumenta nė Kur`an dhe nė Sunnet.

Prej kėtyre ėshtė fjala e All-llahut s.u.t:
Dhe kush e kundėrshton tė Dėrguarin pasi i ėshtė s`qaruar (atij) udhėzimi, dhe pason rrugė tjetėr pėrveē asaj tė besimtarėve, e lėmė tė ndjeke atė (rrugė) qė pasun dhe e fusim atė nė Xhehnem dhe sa pėrfundim i keq ėshtė ai.

Argumenti kėtu gjendet nė pėrmendjen e rrugės sė besimtarėve pėrkrah me kundrshtimin e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) gjė pėr tė cilėn kundėrshtuesi meriton kėrcėnim te ashpėr edhe pse kundėrshtimi i tė Dėrguarit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) nė vetėvete mjafton pėr pėr kėtė kėrcėnim.

Siē thotė All-llahu s.u.t:
Dhe s’ka dyshim, se ata tė cilėt e mohuan dhe penguan nga rrugėn e All-llahut, dhe e kundėrshtuan tė Dėrguarin, pasi ju sqarua atyre udhėzimi, ata nuk e dėmtojnė All-llahun nė asnjėgj, dhe Ai do tua shkatėrojė punėt e tyre.

Prej argumenteve ėshtė edhe hadithi i Muauies (radiall-llhu anhu) qė thotė, se i Dėrguari All-llahut (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) u cua nė mesin tonė dhe tha:
Ata qė kanė qėnė para jush prej idhtarėvė tė librit, u ndanė nė shtatėdhjetė e dy grupe, ndėrsa ky ummet do ndahet nė shtatėdhjetė e tre grupe, shtatėdhjetė e dy ne zjarr dhe njė nė Xhenet dha ai ėshtė xhemati.

Argumenti kėtu ėshtė nė cilėsimin e grupit tė shpėtuar me fjalėn xhemat dhe ne te cilin (Hadith) Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), nuk ka pėrmendur Kur`anin dhe Sunnetin.

Edhe pse nuk mundet qe ky grup tė dalė nga kėto tė dyja (Kur`ani dhe Sunneti), eshtė e kuptueshme se ky ėshtė xhemati i cili ka kuptuar argumentet e tė dy shpalljeve dhe ka punuar me kėto tė dyja ashtu siē ka dashur All-llahu s.u.t. dhe i Dėrguari Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

Siē dihet nuk ka patur nė atė kohė xhemat tjerėr veē shokėve tė Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), prandaj shumė prej dijetarėve kanė saktėsuar rrugėn tjetėr tė kėtij hadithi i cili ėshtė transmetuar nga Hakimi dhe tė tjerė se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė duke cilėsuar grupin e shpėtuar me fjalėn:
…ata janė, ata te cilėt janė nė atė ē`fare jam unė sot dhe shokėt e mi.

Dhe prej argumenteve ėshtė edhe hadithi qė transmeton Irbad Ibn Sarijje (radiall-llahu anhu) i cili ka thėnė:
Na kėshilloi Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) me njė kėshillė, nga e cila lotuan sytė dhe dhe u drodhėn zemrat.
U cua njė njeri dhe tha:
O i Dėrguari All-llahut, kuptohet qe kjo ėshte njė kėshillė lamtumire, prandaj na kėshillo ne.
Tha Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Ju kėshilloj pėr devotshmėri ndaj All-llahut s.u.t, dhe, tė dėgjoni e t’i bindeni edhe nėse ju udhėheq njė rob abisinas, e s’ka dyshim se kush do tė jetojė prej jush pas meje do tė shikojė kundėrshtime tė mėdha (mosmarrėveshje, pėrēarje) prandaj e kini pėr detyrė tė kaperni pėr Sunnetin Tim dhe Sunnetin e Prijsave tė drejtė, kapuni prej saj me dhėmballė e kujdes nga gjėrat e reja (tė pa qėna mė parė) se ē`do gjė e re ėshtė bidat (shpikje) dhe ē`do shpikje ėshtė humbje.
Tra: Ebu Daudi dhe tė tjerėt, e Saktesoi Shejkh Albani.

Argumenti nė kėtė hadith ėshtė bashkimi ndėrmjet rrugės se Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) me rrugėn e Prijsave tė drejtė dhe pasimin e kėtyre tė dyja.

Pastaj mendo pak se si Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) e bėri kėtė kėshillė tė tij si testament pėr ummetin e tij.

Pastaj mendo, se si Ai (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) vuri pėrballė pėrēarjeve (fitneve) kapjen pas kėsaj rrugė, dhe pėr tė mėsuar nėse kuptimi i tė parėve tanė tė mirė ėshtė shkak pėr tė shpėtuar nga pėrēarja.

Ka thėnė Imam Shatibiu (ahimehull-llah):
Bashkangjiti Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), Sunnetin e Prijsave tė drejtė me Sunnetin e Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) dhe prej pasimit tė Sunnetit tė Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ėshtė, pasimi Sunnetit tė tyre, dhe gjėrat e shpikura janė kundėrshim i kėtyre (rrugėve) dhe nuk janė prej tyre nė asgjė.

Sepse Ata (radhiall-llahu anhum) nė rrugėn e tyre ose janė pasuesa tė Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ose pasuesa tė asaj ē`ka kuptuan nga rruga e Tij (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), qoftė kjo nė pėrgjithėsi apo nė hollesi (nė detaje) nė njė mėnyrė tė veēantė qė s’ėshtė pėr kėdo, pra aspak mė tepėr se ē'farė ato kanė kuptuar.

Dhe po kėshtu ka thėnė Imam Ibn Iz-zel Hanefi (rahimehull-llah) nė spjegimin qė i ka bėrė fjalės sė Imam Tahauiut (rahimehull-llah):
Dhe ata (te paret tanė), pasojnė Sunnetin dhe Xhematin dhe i largohen kundėrshtimeve, mosmarrėveshjeve dhe pėrēarjeve.

Ka thėnė Enes Ibn Malik (radiall-llahu anhu):
Nuk rregullohet fundi i kėtij ummeti vetėm nė atė (me atė mėnyrė) qė u rregullua fillimi tij.


Do vazhdoj me pjesen e trete inshaAllah:Pozita arrihet me Dije

Ndersa lutja jone e fundit eshte Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
Hasani

ssara
22-02-07, 08:45
KESHILLA TE ARTA
Te jesh i buzeqeshur eshte shenje besimit.
Te ankohesh per cdo njeri te ben mendjemadh.
Buzeqeshja dhe fjala e mire jane armet e ketij shekuli.
Ndimesa behetme te dhene jo me te mare.
Trupin qe ushqehet me haram e djeg zjarri.
Mendjemadhin nuk e don as njeriu as allahu.
Ai cili nuk ka frike se mund te vdes pa besim, vdes pa besim.
Vesi i mire eshte te shohesh gjithmon te metat dhe gabimet tek vetja.
Te lexosh nje liber perfiton sa gjysma e asaj qe mund te perfitosh nga nje bisede.

Tomori
01-03-07, 19:21
selamualejkum hasanmehmeti falimderes shume per keta postime te mrekullueshme, ishalla secilat shkronja tu befshin sevape.

hasanmehmeti
02-03-07, 22:56
wealejkumuselam vella Tomori,

Shpresoj te jeni se pari mire me Iman, e pastaj me shendet dhe familje . Allahu te shperblefte per lutjen dhe selamin ne kete dunja dhe ahire

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam
Hasani

hasanmehmeti
02-03-07, 23:03
VAZHDIMI i pjeses se mesiperme

Disa baza tė Menhexhit.

Baza e tretė:


“ Pozita arrihet me dije ”

Kjo bazė ėshtė nga bazat mė tė rėndėsishme e gjashtė bazave sepse pikėsynimi nė kėtė kapitull ėshtė sqarimi i themelit tė punės pėr tė cilėn duhet tė pėrpiqemi. Sepse disa njerėz kanė parė pėrpjekjet e shumta qė bėjnė ata qė ndjekin kufrin dhe humbjen dhe menduan se pozita mbi ta arrihet duke pėrballur mundin dhe pėrpjekjet e tyre me njė pėrpjekje mė tė madhe se ajo dhe pėrdorėn gjithėēka mundėn prej mundėsive pėr t’i kaluar ata dhe e lanė pas dorė dijen e sherjatit nė njė mėnyrė jo tė kėndėshme.

E vėrteta ėshtė se kėta njerėz sado qė tė gjykohen nga ligjet e vėna nga vetė ata, dhe sado qė ta pėrsosin udhėheqen dhe organizimin e punėve dhe sado qė mund tė shpenzojė e sado qė tė rruhen nga kurthet e armikut ata nuk do tė arrijnė tė kenė pozitė e as tė udhėheqin nė mėnyrė tė rregullt, derisa tė kenė si bazė dijen e sherjatit dhe t’i njohin asaj dhe njerėzve tė saj vlerat e tyre.

Ka thėnė All-llahu s.u.t:
…i ngren All-llahu ata qė besuan prej jush dhe ata tė cilėve u ėshtė dhėnė dije (nė grada).

“ Ngremė nė grada kė tė duam ”

Ka thėnė Imam Malik (rahimehull-llah):
Ngrihesh nė grada, me dije.

Kėtė gjė Imam Makik (rahimehull-llah) e ka marrė nga Shejkhu i tij Zejd Ibn Eslem (rahimehull-llah) i cili ka thėnė pėr kėtė ajet:
Ngremė nė grada kė tė duam.
S’ka dyshim se ka pėr qėllim dijen, me tė cilėn All-llahu ngre kė tė dojė nė dun`ja.

Kjo ngritje nė dun`ja ndodh pėrpara Akhiretit siē tregon All-llahu i Madhėruar pėr Talutin tė cilin e zgjodhi pėr tė udhėhequr njė popull prej Beni Israilve:
Dhe u tha atyre Profeti i tyre, All-llahu ua ka dėrguar Taulin si mbret, thanė, Si mund t’i kalojė atij mbretėria ndaj nesh, kur ne kemi mė shumė tė drejtė se ai pėt t’i patur ato, dhe atij nuk i ėshtė dhėnė pasuri.
Tha Profeti:
S’ka dyshim se All-llahu e zgjodhi atė nė mesin tuaj dhe i dhuroi atij dije dhe fuqi fizike dhe All-llahu ia jep mbretėrinė kujt tė dojė, Ai ka dije tė gjerė.

Dhe nė Sahihun e Muslimit (rahimehull-llah) transmetohet nga Amir Ibn Uathile (rahimehull-llah) se Nafil Ibn Abdul Harithi (rahimehull-llah), e ka takuar Umerin (radiall-llahu anhu) nė Usfan (njė vend), dhe Umeri (radiall-llahu anu) e kishte caktuar si pergjegjes sė Mekkės.
I tha Umeri (radiall-llahu anhu)
Kė le ne Mekke si Zevendes pėr ti drejtuar njerėzit ?
U pergjigj Nafili:
Ibn Ebzan.
Tha Umeri:
E kush ėshtė ky Ibn Ebza ?
U pergjigj Nafili:
Njė prej Robėrve.
Tha Umeri:
Vure zevendes, dhe lejove t’i drejtoj Njerezit njė Rob ?
U pergjigj Nafili:
Ai ėshtė lexues i mirė i Librit tė All-llahut s.u.t. dhe Dijetar nė ēėshtjet e trashėgimnisė.
Tha Umeri:
Me te vėrtetė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thėnė:
S’ka dyshim, se All-llahu s.u.t. me kėtė libėr i ngren disa dhe i ul me Tė, disa te tjerė.

Prandaj All-llahu s.u.t. na ka informuar se i ka ngritur dijetarėt e mirė tė Beni Israilėve deri sa i ka bėrė ata gjykatės ndaj tyre dhe tė zbatojnė mbi ta ligjin e All-llahut.

Thotė All-llahu s.u.t:
Ne e kemi zbritur Teuratin nė tė cilin ka udhėzim dhe dritė, me tė gjykuan Profetėt tė cilėt ishin tė bindur ndaj jehudive… gjykuan edhe dijetarėt e devotėshem e paria fetare, sepse ishin tė obligaur ta ruanin Librin e All-llahut dhe ndaj tij ishin dėshmues (se ishte prej All-llahut). Maide: 44.

Kėta dijetarė tė cilėve ju dhanė kėto mundėsi u cliėsuan si njerėz qė mėsonin dije dhe ua mėsonin atė te tjerėve.

Ka thėnė All-llahu s.u.t:
Nuk i takon ndonjė njeriu tė cilit All-llahu i ka dhėnė Librin, gjykimin dhe e ka bėrė atė Profet qė t'u thotė njerėzve, Bėhuni robėr tė mi e jo tė All-llahut (Por duhet t'u thotė), Bėhuni dijetarė tė mėsimeve tė All-llaht, sepse u keni mėsuar njerėzve librin, edhe vetė e keni stjuduar atė. Ali Imran: 79.

Nė Librin e All-llahut s.u.t. gjenden dy ajete tė ngjashėm me njėri tjetrin nė shprehje.

Thotė All-llahu s.u.t. nė Ajetin e pare duke treguar pėr Ibrahimin (alejhis-slam):
Dhe kėto janė argumentet Tona, tė cilat ia dhanė Ibrahimit kundėr popullit tė tij, ne i ngremė nė grada kė tė duam e s’ka dyshim se Zoti yt ėshtė i Urtė, i Dijshėm.

Dhe thotė All-llahu s.u.t. nė ajetin e dytė duke treguar pėr Jusufin (alejhis-selam):
Ngremė nė grada kė tė duam dhe mbi ē`do njerin qė ka dije, All-llah ėshtė me i Dijėshmi.

Ka thėnė Shejkhul Islam Ibn Tejjmijje (rahimehull-llah) duke i komentuar kėto Ajete:
Ka treguar All-llahu s.u.t. se i ngre nė grada ata qė dėshiron si nė historinė e Ibrahimit (alejhis-selam) ashtu edhe nė atė tė Jusufit (aljhis-selam).

Ne historinė e Ibrahimit (alejhis-selam) tregohet pėr argumentet e qarta dhe tė forta qė i dha All-llahu s.u.t. Atij, pėr tė diskutuar me popullin e tij, dhe pėr tė larguar dėmet (tė keqen) e armiqėve tė tij nga feja.

Ndėrsa nė historinė e Jusufit (alejhis-selam) tregohet pėr dijen qė i dha atij All-llahu s.u.t. nė ēėshtjet e politikės, tė drejtimit dhe organizimit tė punėve pėr tė arritur dobitė e kėrkuara.

Ajeti i parė tregon dijen e cila largon dėmet nga feja dhe i dyti pėr dijen e cila sjell dobi e po ashtu i pari flet pėr dijen nė fjalė ndėrsa i dyti flet pėr dijen nė punė.

Drejtimi i ēėshtjėve tė dun`jase dhe atyre fetare ėshtė i ndėrtuar mbi dijen sepse kjo ėshtė bazė e kėtyre tė dyjave.

Prandaj thotė Shejkhul Islam Ibn Tejjmijje (rahimehull-llah):
Edhe kjo ėshtė pėr shkak se All-llahu s.u.t. thotė nė Librin e Tij:
Kemi dėrguar tė Dėrguari tanė me argumenta tė qarta dhe u kemi zbritur atyre Librin dhe peshoren qė njerėzit tė jetojnė nė drejtėsi dhe kemi zbritur hekurin nė tė cilin ka force tė madhe dhe dobi pėr njerėzit nė mėnyrė qė All-llahu tė dijė se kush janė ata qė e ndihmojnė Atė dhe tė Dėrgarit e tij nė fshehtėsi…

Tregon se ai e ka zbritur librin dhe peshoren qė njerėzit ta zbatojnė dhe tė jetojnė nė drejtėsi e po ashtu sė bashku me kėto tė dyja ka zbritur edhe hekurin siē tregon nė kėtė ajet, prandaj feja ngrihet nė kėtė Libėr udhėzues dhe shpata ėshtė ndihmuese.
… Dhe te mjafton Ty, Zoti yt si udhėzues dhe ndihmues.

Libri ėshtė origjina prandaj e para gjė me tė cilėn u dėrgua Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ishte ky Libėr.

Ai qėndroi nė Mekke dhe nuk urdhėroi pėr te Luftuar, derisa u Forcua pėr luftė. Prandaj ata tė cilėt pėrfytyrojnė ngritjen e njė shteti Islam vetėm me ndonjė ndjenjė tė flakė Islame dhe mendim tė zhveshur nga argumentet e Sherjatit tė cilin e quajnė mendim Islam, Dhe diēka boshe nga dija Islame tė cilin e quajnė kulturė Islame, dhe se mėsimi dhe dija janė pjesė qė vijnė pas kėtyre, Kėta njerėz kėrkojnė te arrijnė Kulmin, tė cilin e kėrkojnė pa patur fuqi e as shkaqe.

Forca e parė, ėshtė forca (fuqia) e fesė pėr tė cilėn All-llahu s.u.t. ka premtuar se do t’i ndihmojė besimtarėt.

Thotė All-llahu s.u.t:
Ėshtė e drejta Jone, qė t’i ndihmojmė Besimtarėt.

Prandaj pėr kėtė Shejkhul Islam Ibn Kajjim el-Xheuzijje (rahimehull-llah) thotė:
Dhe pas luftės ndaj armiqėve tė All-llahut s.u.t. tė cilėt janė jashtė Islamit ėshtė luftimi (ndergjegjsimi i vetetvetes) qė duhet t’i bėj robi vetes sė tij pėr fenė e All-llahut s.u.t. siē ka thėnė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Luftėtar, ėshtė ai i cili e lufton veten e tij nė bindje te All-llahut s.u.t, dhe emigrues ėshtė ai i cili braktis ato gjėra qė i ka ndaluar All-llahu s.u.t.
Tra: Ahmedi dhe tė tjerėt. Sahih.

Atėherė lufta ndaj vetes ėshtė mė pėrparėsore sesa lufta ndaj armiqve tė jashtėm dhe ėshtė bazė pėr tė.

Sepe s’ka dyshim se ai i cili nuk lufton veten e tij qė tė veproj ato gjėra pėr tė cilat ėshtė urdhėruar dhe tė lėrė ato gjėra pėr tė cilat ėshtė ndaluar dhe ta luftojė atė (veten) pėr hirė te All-llahut s.u.t. nuk do tė ketė mundėsi qė te luftojė armiqtė e jashtėm.

E si mundet tė luftojė armikun e jashtėm kur armikun e tij qė e ka mes dy supeve ėshtė sundues ndaj tij, nuk e ka luftuar atė dhe nuk ėshtė pėrpjekur pėr tė fituar ndaj tij.
Prandaj nuk do tė ketė mundėsi qė tė dalė pėr tė luftuar armikun e tij derisa tė luftojė veten e tij.

Ėshtė sprovuar robi me kėta dy armiq, tė cilėt duhet ti luftojmė dhe ndėrmjet kėtyrė tė dyve ėshtė njė armik i tretė qė nuk mundet t’i luftosh dy tė parėt veēse (pa) e luftuar kėtė.

Dhe ai qėndron mes kėtyre tė dyve mes kėtyre tė dyve duke frenuar robin ndaj luftės qė bėn ndaj atyre tė dyve dhe e nėnēmon, e frikėson atė dhe nuk ndalon sė futuri te ky rob mendime dhe pėrfytyrime tė kėqia se gjoja nė luftėn e dy tė tjerėve ka vėshtirėsie duhet tė saktifikosh gjėra tė mėdha siē janė epshet dhe lezetet.

Pra, nuk mundet tė luftoj kėta dy armiq veēse duke luftuar kėtė tė parin, prandaj luftaj ndaj tij ėshtė bazė e luftės ndaj dy tė tjerėve dhe ky ėshtė Shejtani mallkuar.

Ka thėnė All-llahu s.u.t:
S’ka dyshim se shejtani ėshtė armiku juaj, prandaj konsiderojeni atė armik.

Urdhėri qė ta konsiderojmė atė armik, ėshtė qė tė pėrpiqemi me tė gjitha mundėsitė pėr ta luftuar atė sikur tė jetė njė armik i cili nuk ndalon e nuk pushon se luftuari robin mė shumė se numri i frymėmarrjeve tė tij.

Kėto fjalė tė Ibn Kajjmit (rahimehull-llah), janė shumė tė mira dhe tė qarta, kėto saktėsojnė rrugėn e atyre tė cilėt i gjuajnė tė tjerėt me gurė dhe shtėpitė e tyre janė prej xhami, Dhe nė tė njėjtėn kohė i madhėrojnė shumė shkaqet materjale derisa mendojnė se armiku i tyre pėr shkak tė tyre ėshtė forcuar.

Dhe e vėrteta ėshtė se armiku nuk mund tė hyjė tek ata veēse mbasi shtėpitė e tyre janė rrenuar.
D.m.th nuk munden Muslimanėt pėr shkak tė fuqisė sė armikut tė tyre por pėr shkak tė dobėsimit tė besimit. Edhe nėse zhvishen duart e tyre prej shkaqeve, ju mjafton All-llahu s.u.t. pėr ē`ka u mungon.

Ka thėnė Shejkhul Islam Ibn Kajjim El-Xheuzijje (rahimehull-llah):
Betohem nė All-llahun s.u.t, se nuk mundet tė tė dėmtojė ty armiku yt vetėm atėherė kur tė kėtė lėnė Kujdestari (All-llahu s.u.t). Prandaj mos mendo se shejtani i mallkuar tė ka fituar, porse Ruajtėsi (All-llahu s.u.t.) tė ka lėnė.

Sikurse e vure re, ty tė bėhet harram (tė ndalohet) pėrkujdesja e All-llahut s.u.t. ndaj teje nėse lė ato gjėra pėr tė cilat je urdhėruar dhe vepron tė ndaluarat, ashtu siē ti do tė jesh i ndihmuar nėse zbaton fenė e All-llahut s.u.t. nė urdhėra dhe ndalesa.

Prandaj gjithėēka kthehet tek dija, me tė cilėn njihen tė lejuarat dhe tė ndaluarat.

Vazhdon InshaAllah me Bazen e katėrt:
“ Kritika ndaj atij me tė cilin bie ndesh feja e vėrtetė, ėshtė pjesė e urdhėrimit pėr tė mirė dhe ndalimit nga e keqja ”
selamualejkum we rahmetullah we bereketuhu,
vellau juaj ne Islam. Hasani

SoKoLi-i-Maleve
03-03-07, 04:49
Nese vertet e don dhe adhuron Zotin tend dhe njef besimin tend ,atehere me siguri do te nderojsh dhe respektojsh krijesat e Zotit dhe sdo ja bejsh apo kujtojsh kujt cka ske deshir me ta be kush,Zoti i ka krijue te gjitha sepse i kan peqyje dhe i ka dasht dhe i don ato. Nese ti I urren apo keqperdor krijesat e Zotit a nuk je tue punue direkt apo indirekt kunder Krijusit. Mendo pak?

ssara
08-03-07, 22:09
Keshilla islame

Sinqerisht dhe ne teresi dorezoju Allahut xh.sh. ne te gjitha qellimet dhe ruaju nga hipokritet ne fjale dhe ne vepra.
Ndiqe sunnetin e te Derguarit te Allahut xh.sh me fjale, me vepra dhe me sjelljen tende te teresishme.
Frikesohu nga Allahu xh.sh. dhe vendos ne menyre te paluhatshme se do t’i kryejsh te gjitha urdherat e Tij dhe te largohesh nga gjithQka qe e ka ndaluar.
Sinqerisht pendohu Allahut xh.sh. dhe lutu per faljen (ben istigfar)
Le te jete Allahu xh.sh. ne mendjen tende ne te gjitha veprimet.
Ne teresi dorezoju rregullave fetare, ngase vete Islami eshte marre nga fjala arabeperkushtim, dhe mos u mundo qe me mendjen tende t’i njohish te gjitha, sepse mendja ka kufij pertej te cileve nuk mund te kalosh, ashtu siQ ka shikimi largesine e fundit gjer te e cila arrin dhe nuk kalon.
Shoqerohu me njerezit e ditur (alime) dhe sillu bukur ndaj tyre dhe perpiqu, t’i duash dhe te sherbehesh me diturine e tyre. Te gjitha keto ua ben shprehi edhe f emijeve tuaj, ngase dijetaret jane pasardhes (trashigimtare) te te derguarve te Allahut xh.sh.
Degjoj vazet (ligjeratat) dhe sherbehu me to.
Te verteten pranoje nga secili dhe ruaju nga kokefortesia dhe mendjemadhesia.
Besimi (itikad) pershtate me Kur’anin dhe synnetin dhe ruaju besimit dhe fjaleve, qe shpiejne jashte fese.
Beso fuqimisht ne Allahun xh.sh. , meleket e Tij, Librat ( e Tij), Pejgamberet dhe diten e Gjykimit, dhe se gjithQka Qka ndodh behet me lejen dhe caktimin e Allahut xh.sh.
Mos ndiq verberisht aske deri sa te mos e vertetosh drejtesine e saj per te cilen te therret.
Kur’anin mos e komento sipas mendimit tend, por mbeshtetu ne te dhenat burimore te tefsirit
Behu i durueshem me arritjen e diturise dhe mesoji te tjeret, sepse me i miri eshte ai qe kerkon diturine dhe i meson te tjeret.
Doemos gjeje (siguroje) nje liber nga fikhu i hanefive.
Bleje Rijadusalihin, librin per Muhammedin a.s. (Nurul-Jekinga Hudariu) dhe librin per zikrin (El-ezkar) nga imam Neveviu.
Shmangiu literatures pornografike dhe librave, te cilat jane ne kundershtim me mesimin Islam.
Behu gjithnje i pari ne vepra te mira per te cilat do te shperblehesh dhe do te arrish shperblimin e te gjithe atyre, te cilet marrin shembull ne ty

ssara
08-03-07, 22:10
MBI PASTERTINE


1. Ne toalet (banjo) hyn me kemben e majte. Para hyrjes thuaje: “eudhu bil-lahi mineshejtanirraxhim” dhe ne te, mos fol asgje. Dil me kemben e djathte dhe thuaj doven tjeter:”Gufranek”.
2. Shmangu nga kryerja e nevojes ne rruge dhe hiqe ate ku pushojne njerezit ngase ajo I shqeteson ata.
3. Mos u kthe nga kibla e as ne anen e kunderte prej saj gjate kryerjes se nevojes, kur gjendesh jashte lokaleve.
4. Largohu kryerjes se nevojes ne kembe, qe te ruhesh nga urina.
5. Pastrohu pas nevojes se vogel me uje ose gure (ne mungese te ujit) perdore leter, ose me njeren dhe me tjetren Qka eshte edhe me mire.
6. Mos e perdore doren e djathte per pastrimin e hundes, larjes pas nevojes, as per Qfardo pune tjeter te ndyre, por perdore doren e majte.
7. Synetoj djemte e tu sa jane ende te vegjel, sepse te berit synet eshte nje nga rregullat islame.

ssara
08-03-07, 22:13
MBI ABDESTIN


1. Ruaje abdestin, perserite dhe mundohu te jesh vazhdimisht me abdest.
2. Mos bjer ne gjume (te flesh) pa abdest
3. Para abdestit thuaje bismilahin.
4. Pastroje dhembet me misvak (brushe) me rastin e Qdo abdesti dhe para kryerjes se namazit.
5. Me rastin e abdestit laje-shperlaje mire gojen dhe hunden, perpos nese agjeron.
6. Laji mire te gjitha pjeset e trupit, kaloje doren neper mjekerr dhe ndermjet gishtave te duarve dhe te kembeve dhe plotesoje abdestin tend.
7. Gjithnje fillo me doren e djathte.
8. Lage (jepi mes) tere kokes.
9. Veshet laj mire nga ana e mbrendshme dhe e jashtme.
10. Pas Qdo abdesti, nese ke mundesi fali dy rekate namaz

hasanmehmeti
09-03-07, 21:53
VAZHDIMI.Disa baza tė Menhexhit.Baza e katėrt:“ Kritika ndaj atij me tė cilin bie ndesh feja e vėrtetė, ėshtė pjesė e urdhėrimit pėr tė mirė dhe ndalimit nga e keqja ”

Jo pa qėllim e kam pėrgatitur kėtė kapitull, sepse disa njerėz tė dobėt nė vetėvete, tė pakėt nė dije kur dėgjojne dhe shikojnė kėto kritika u ngushtohen atyre zemrat duke mos e pėlqyer kėtė gjė e mendojnė se veprimi i tyre ėshtė mė i mirė pėr tė ruajtur nderet e muslimanėve.

Duke hedhur njė vėshtrim tė shpejtė nė historinė e dijetarėve gjejmė se nuk ka pasur kohė prej kohėve pa patur kritika ndaj kundėrshtarėve edhe nėse kėta ishin prej muslimanėve tė zgjedhur.

Prandaj pasi gjithė Xhematet Islame punojnė nė tė kundėrtėn e asaj qė quhet kritikė ndaj personit dhe paralizimit tė urdhėrimit nė tė mirė dhe ndalimit nga e keqja duke argumentuar se gjoja kėshtu mbulojmė muslimanėt, apo duhet qė tė ngremė kurthe kundėr qafirave e justifikime tė tjera boshe si kėto tė cilat i bėjnė mendjet e zymta tė mashtrohen nė kėtė kohė qė dija fetare ėshtė lėnė nė prapavijė, e pashė tė arsyeshme qė tė kthej hakun (tė vėrtetėn nė vendin e tij):

Qė tė shkatėrohet i shkatėruari duke qėnė i sqaruar dhe tė jetoj i gjalli (ai qė do tė jetoj) duke qėnė i sqaruar (nė qartėsi).

Ata tė cilėt i ndyjne gjuhėt e tyre duke kundėrshtuar me mospėlqim kritikat ndaj tė kotės edhe nėse nė disa prej tyre mund tė ketė mirėsi (khajr) dhe janė pa probleme nė fe veēse veprimi i tyre ngandonjėherė ėshtė dobėsi nė ambicje e herė tė tjera ėshtė dobėsi e arritjes sė kuptimit tė tė vėrtetės dhe tė saktės, bile nė tė vėrtetė kjo s’ėshtė gjė tjetėr veēse largim dhe kthim shpine ndaj hendeqeve tė fesė sė All-llahut s.u.t. dhe mbrojtjes sė saj dhe nė kėtė ēast ėshtė ai i cili pushon (hesht) ndaj sė kotės dhe nuk thotė tė vėrtetėn (hakun) si ai i cili flet nė tė kotėn nė gjynah.

Ka thėnė Ebu Alij Ed-Dekik (rahimehull-llah):
Ai i cili hesht ndaj tė vėrtetės ėshtė njė shejtan qė hesht dhe ai i cili flet me tė kotėn ėshtė njė shejtan qė flet.

Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) na ka lajmėruar pėr pėrcarjen e kėtij ummeti nė shatėdhjetė e tre grupe dhe i shpetuari ndėr kėta, ėshtė vetėm pėr njė grup i cili ėshtė nė rrugėn e Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem).

A duan kėta njerėz ta quajnė apo ta (konsiderojnė), bėjnė ummetin njė grup tė vetėm dhe t’i bashkojnė ata edhe pse nė to ka besime tė ndryshme ?
Apo kjo ėshtė njė thirrje nė paralizimin (pengimin) e fjalės sė teuhdit. Prandaj kini kujdes!!! Dhe nuk janė argumentet e tyre veēse disa fjalė kot dhe boshe, dhe prej tyre:

Mos e pėrcani safin nga brenda!

Mos ngrini pluhur nga jashtė!

Mos i nxisni pėrcarjet mes muslimanėve !

Bashkohuni nė ato gjėra pėr tė cilat biem dakort dhe le tė justifikojmė njėri-tjetrin nė ato gjėra qė kundėrshtohemi, etj…

Dhe besimi mė i dobėt ėshtė qė kėtyre njerėzve tu thuhet:
A kanė pushuar kėta qė flasin nė tė kotėn, nė mėnyrė qė tė heshtim, apo ata e sulmojnė akiden e pastėr nė tė shikueshmet dhe tė dėgjueshmet (TV, radio, apo c`do mėnyė e mjet) dhe nga ne kėrkohet qė tė heshtim ? Insha`all-llah jo!!!

I kėrkojmė All-llahut s.u.t. tė ruaj c`do musliman nga argumenti (justifikimi) i ēifutėve tė cilėt janė pėrcarė dhe kundėrshtues sė librit tė tyre e megjithatė ata shfaqin se gjoja janė tė bashkuar dhe tė njė mendimi.

All-llahu s.u.t. i ka pėrgėnjeshtruar ata duke thėnė:
I mendon ata tė bashkuar por zemrat e tyre janė tė pėrcara.

Dhe prej shkaqeve qė ata u mallkuan ishte ajo qė ka thėnė All-llahu s.u.t. pėr ta:
Ata nuk ndalonin (njėri-tjetrin) nga njė e keqje qė e bėnin.

Prandaj kur shikon ndokė qė kritikon dikė tjerėr qoftė nė cėshtjet tė fikhut (pėr ato qė janė tė padiskutueshme) apo ndonjė fjalė bidati atėherė falenderoje kėtė njeri pėr mbrojtjen qė i bėn Islamit me aq sa ka mundėsi dhe mos e nėncmo me fjalėn e ulėt:
Pse nuk shkruan kundėr qafirave (krishterėve apo komunistve) ?

Sepse njerėzit llogariten pėr mundėsitė qė kanė, dhe kundėrshtimi i tė kotės ėshtė detyrė sidoqoftė lloji i saj dhe c`do musliman ka pozicionin e vet nė kėtė ummet.

(Marrur nga:
Kritika ndaj kundėrshtarit ėshtė prej bazave tė fesė.
I Shejkh, Bekr Ebu Zejd (All-llahu s.u.t. e ruajt).

Dhe si bazė pėr kėtė kapitull janė argumentet tė cilat kanė ardhur pėr urdhėrimin nė tė mirė dhe ndalimin nga e keqja siē ėshtė fjala e All-llahut s.u.t:
Dhe le tė jetė prej jush njė grup tė cilėt thėrrasin pėr nė mirėsi dhe urdhėrojnė pėr tė mira dhe ndalojnė nga e keqja, ata janė tė shpėtuarit.

Ka thėnė Shejkhul Islam Ibn Tejmijje (rahimehull-llah):
Urdhėrimi pėr kapjen mbas sunnetit dhe ndalimin nga bidatet ėshtė nga urdhėrimi pėr tė mira dhe ndalimi nga e keqja dhe kjo gjė ėshtė nga punėt mė tė mira.

Prandaj nuk duhet qė xhematet Islame tė cilat egzistojnė sot, t’u ngushtohen zemrat nga kėto kritika sepse kjo punė ėshtė zbatim i drejtėsisė dhe dėshmisė pėr All-llahun s.u.t. gjėra pėr tė cilat na ka urdhėruar qoftė edhe nė vetet tona apo tė afėrmit tanė.

Thotė All-llahu s.u.t:
O ju tė cilėt keni besuar, jini zbatues tė drejtėsisė dhe dėshmues pėr All-llahun, qoftė edhe ndaj veteve tuaja, apo prindėrve dhe tė afėrmėve tuaj, nėse ėshtė i pasur apo i varfėr pėrsėri All-llahu ėshtė mė pėrpasor se kėta tė dy, prandaj mos pasoni epshet ne mėnyrė qė tė mos mbani drejtėsi, edhe nėse dredhini apo ktheni shpinėn atėherė All-llahu ndaj asaj qė punoni ėshtė i lajmėruar.

“ Dredhia ” ėshtė gėnjeshtra edhe “ kthimi i shpinės ” ėshtė fshehja e sė vėrtetės siē ka thėnė Shejkhul Islam Ibn Tejmijje (rahimehull-llah):
Atėherė si mund t’i pėlqej njė besimtari njė dua (thirrje) e cila fsheh gabimet duke i mbuluar atė me lajka (shtirje) politike mbas kėtij ajeti?!

E s’ka dyshim se xhelozia (pėr fenė) tė cilėn All-llahu s.u.t. e ka vendosur nė zemrėn e c`do besimtari ndaj fesė sė tij, e nxit njeriun qė tė zbatojė kėtė detyrė, siē ka thėnė Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Dhe s’ka dyshim se All-llahu s.u.t. ėshtė xheloz.
Fund i kesaj keshille mbi menhexhin .


Nga Shejkh:
Ebu Beker El-Xhezairi (All-llahu s.u.t. e Meshirofte).
Ndersa lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.

Esselamualejkum we rahmetullah we bereketuhu
Nga vellau juaj ne Islam
Hasani.

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:19
Kėshilla pėr rininė

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė Allahut subhanehu ue teala, i Cili ka thėnė: ".Ne ju patėm sugjeruar atyre qė iu pat dhėnė libri para jush, e edhe juve qė tė keni frikė nga Allahu." suretu en-Nisaė: 131.
Selamet dhe pėrshėndetjet tona janė pėr tė dėrguarin e Allahut, Muhamedin alejhi selam, i cili ka thėnė: "U porosisė juve me devotshmėri ndaj Allahut tė Madhėruar, dėgjueshmėri dhe nėnshtrim ndaj sunduesit."
Devotshmėria ėshtė pėrulje dhe nėnshtrim ndaj Allahut subhanehu ue teala, duke i zbatuar Urdhėrat e Tij dhe duke u larguar nga Ndalesat e Tij, dhe me anė tė sė cilės arrihet lumturia nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
Kėto janė disa kėshilla tė vlefshme islame nė sfera tė ndryshme, si nė adhurime, marrėdhėnie ndėrnjerėzore, moral e mirėsjellje si dhe nė sfera tė tjera jetėsore. Ia drejtojmė kėto kėshilla rinisė islame, e cila kujdeset pėr njohjen e asaj qė i shėrben si pėrkujtim, sepse pėrkujtimi i bėn dobi muslimanėve. Shpresojmė tek Allahu i Lartmadhėruar qė ai i cili i lexon apo i dėgjon tė ketė dobi prej tyre, si dhe ta shpėrblejė atė qė i ka shkruar, i ka shpėrndarė apo ka punuar me to. Tek Allahu mbėshtetemi dhe Ai na mjafton neve.
Kėto kėshilla janė:
1. Ki nijet (qėllim) tė pastėr vetėm pėr Allah dhe ki kujdes nga syfaqėsia nė fjalė dhe punė.
2. Paso sunetin e Pejgamberit alejhi selam nė ēdo fjalė, vepėr apo moral.
3. Ki frikė Allahun subhanehu ue teala, angazhohu nė kryerjen e tė gjitha obligimevedhe nė largimin nga tė gjitha ndalesat.
4. Pendohu tek Allahu subhanehu ue teala me njė pendim tė sinqertė dhe shpeshto istigfarin (kėrkimin e faljes).
5. Ki parasyshė Allahun xhel-le ue ala nė ēdo lėvizje apo qėndrim tėndin, dije se Allahu tė sheh, tė dėgjon dhe e di se ēfarė fsheh nė zemren tėnde.
6. Beso nė Allahun subhanehu ue teala, nė engjujt e Tij, nė librat e Tij, nė tė dėrguarit e Tij, nė Ditėn e Fundit dhe nė caktimin e Tij: tė sė mirės dhe tė sė keqės.
7. Mos paso askėnd me njė pasim tė verbėr dhe mos u bėj lajkatar.
8. Ji i pari nė punė tė mira, qė tė shpėrblehesh pėr ato punė dhe pėr tė gjithė ata qė tė pasojnė ty nė to.
9. Lexo pėr veten tėnde dhe pėr familjen tėnde librin: "Rijadu Salihin" dhe librin: "Zadul Mead" tė dijetarit tė njohur Ibn Kajjim.
10. Kushtoji rėndėsi abdesit, ripėrtėrije atė dhe qėndro vazhdimisht i pastėr nga ēdo papastėrti.
11. Kushtoji rėndėsi faljes sė namazit nė fillim tė kohės sė tij, dhe faljes me xhemat nė xhami, sidomos jacinė dhe sabahun.
12. Mos ha gjėra qė kanė erė tė rėndė si qepė apo hudhėr (para shkuarjes nė xhami) dhe mos pi duhan, sepse e dėmton veten dhe muslimanėt.
13. Ji i kujdesshėm pėr faljen e namazit me xhemat me qėllim qė tė arrishė shpėrblimin qė ėshtė nė tė.
14. Jepe zeqatin dhe mos u bėj pėrtac ndaj atyre qė e meritojnė atė.
15. Shko nė namaz tė xhumasė herėt dhe ki kujdes qė tė mos vonohesh deri pas ezanit tė dytė e qė tė jeshė prej gabimtarėve.
16. Agjėro muajin e Ramazanit me besim tė plotė duke shpresuar qė Allahu subhanehu ue teala do t'i falė mėkatet e mėparshme dhe ato tė mėvonshme.
17. Ki kujdes nga prishja e agjėrimit tė ndonjė diteje gjatė Ramazanit, pa ndonjė arsye fetare, e tė jeshė prej mėkatarėve.
18. Falu gjatė netėve tė Ramazanit, posaēėrisht gjatė natės sė Kadrit, me besim dhe llogaritur veten tek Allahu subhanehu ue teala, qė tė tė falen ty mėkatet e kaluara.
19. Shpejto pėr ne Haxh dhe Umre nėse ke mundėsi dhe ke kujdes nga vonesa nė kryerjen e tyre.
20. Lexo Kur'anin dhe medito rreth kuptimeve tė tij, zbato urdhėrat e tij dhe largohu nga ndalesat e tij qė tė jetė argument dhe ndėrmjetėsues pėr ty para Allahut xhel-le ue ala Ditėn e Gjykimit.
21. Vazhdo dhe shpeshto pėrmendjen e Allahut, fshehurazi dhe haptazi, nė kėmbė, ulur apo shtrirė dhe ke kujdes nga harresa e tij (dhikrit).
22. Prezanto nė vendet e dijes, sepse ato janė prej kopshtijeve tė xhenetit.
(Kėshilla numėr 23 mungon dhe nuk gjendet as nė kopjen origjinale tė fletushkės nė gjuhėn arabe, sh.p.)
24. Ule shikimin tėnd nga gjėrat e ndaluara dhe mos shiko pa kontroll, sepse shikimi ėshtė shigjetė e helmuar nga shigjetat e Iblisit.
25. Mos e lėsho rroben tėnde poshtė nyjes sė kėmbės dhe mos ec me mburrje e mendjemadhėsi.
26. Mos vish mėndafsh dhe mos u stolis me ar, sepse ato janė tė ndaluara pėr meshkujt.
27. Mos u pėrngjaj grave dhe mos lejo qė gratė tuaja tu pėrngjajnė burrave.
28. Lėsho mjekrrėn, sepse Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: "Shkurtoni mustaqet dhe lėshoni (rritini) mjekrrat."Transmeton Buhariu dhe Muslimi.
29. Mos ha dhe mos pi vetėm se hallall dhe do tė jeshė prej atyre qė ju pranohen lutjet.
30. Fillo me Bismilah kur tė fillosh ngrėnien dhe pirjen, ndėrsa kur tė pėrfundosh Falendėroje Allahun, thuaj: " Elhamdulilah."
31. Ha, pi, jep dhe merr me tė djathtėn.
32. Ki kujdes nga zullumi (padrejtėsia) sepse ajo ėshtė errėsirė Ditėn e Gjykimit.
33. Mos e shoqėro vetėm se besimtarin dhe mos ta hajė ushqimin tėnd vetėm se i devotshmi.
34. Largohu nga marrja, dhėnia dhe ndėrmjetėsimi nė rryshfet, sepse ai qė e bėn kėtė ėshtė i mallkuar.
35. Mos e kėrko kėnaqėsinė e njerėzve duke e hidhėruar Allahun subhanehu ue teala, e qė Allahu tė hidhėrohet me ty.
36. Respekto udhėheqėsitė tuaj nė ēdo gjė tė lejuar me sheriat dhe lutu pėr pėrmirėsimin e tyre.
37. Ki kujdes nga dėshmia e rrejshme dhe fshehja e dėshmisė. Ka thėnė Allahu subhanehu ue teala "...sepse ai qė e fsheh atė, ai ėshtė mėkatar, me zemrėn e vet, Allahu di pėr atė qė veproni." Suretu el-Bekare: 283
38.Urdhėro pėr nė tė mirėn dhe ndalo nga e keqja. Ka thėnė Allahu subhanehu ue teala: ".urdhėro pėr punė tė mira e ndalo nga tė kėqiat, dhe pėrballo me durim ēdo gjė qė tė godet..." Suretu Llukman: 17
Punė tė mira janė ēdo gjė qė ka urdhėruar Allahu dhe i dėrguari i Tij, kurse tė kėqiat janė ēdo gjė qė ka ndaluar Allahu dhe i dėrguari i Tij.
39. Largohu nga tė gjitha gjėrat e ndaluara (haramet): tė voglat dhe tė mėdhat, mos bėj mėkat ndaj Allahut subhanehu ue teala dhe mos e ndihmo askėnd nė mėkat.
40. Mos iu afro prostitucionit. Ka thėnė Allahu subhanehu ue teala: "Mos iu afroni imoralitetit (zinasė), sepse vėrtetė ai ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė e keqe."El-Israė: 32
41. Sillu mirė me prindėrit e tu dhe ki kujdes nga mosrespektimi i tyre.
42. Mbaj lidhje farefisnore dhe ki kujdes nga shkėputja prej tyre.
43. Sillu mirė me fqiun tėnd dhe mos e mundo atė.
44. Shpeshto vizitat e tė mirėve dhe tė vėllezėrve tė tu nga feja.
45. Duaj dhe urrej pėr hirė tė Allahut subhanehu ue teala sepse kjo ėshtė prej pjesėve mė tė rėndėsishme tė imanit.
46. Rri mė njeri tė mirė dhe largohu nga i keqi.
47. Shpejto nė kryerjen e nevojave tė muslimanėve dhe fut nė zemrat e tyre gėzim.
48. Pajisu me butėsi, durim dhe tolerancė dhe ki kujdes nga vrazhdėsia dhe nxitimi.
49. Mos ia ndėrprej fjalėn tjetrit, por ndėgjoje atė.
50. Pėshėndete me selam atė qė e njeh dhe atė qė nuk e njeh.
51. Kur tė japėsh selam shprehe me fjalė (es-selamu alejkum) e mos u mjafto vetėm me lėvizjen e dorės apo tė kokės.
52. Mos e ofendo askėnd e as mos e cilėso me cilėsi tė kėqija.
53. Mos e mallko askėnd, madje as kafshėt e as gjėrat e ngurta.
54. Ki kujdes nga shpifja ndaj njerėzve ne nderin e tyre, sepse kjo ėshtė prej mėkateve tė mėdha.
55. Ki kujdes nga nemimja(e qė ėshtė): bartja e fjalėve nė mes tė njerėzve me qėllim fesadi (pėrēarjeje).
56. Ki kujdes nga gibeti(e qė ėshtė): t'ia thuash vėllaut tėnd atė qė e urren.
57. Mos e frikėso asnjė musliman e as e mos e mundo atė.
58. Pajto nė mes tė njerėzve, sepse ajo ėshtė prej punėve mė tė mira.
59. Fol mirė ose pėrndryshe hesht.
60. Ji i drejtė dhe mos gėnje, sepse gėnjeshtra shpie deri nė mėkate, kurse mėkatet tė shpien ne zjarr.
61. Mos ji dyfytyrėsh qė t'iu paraqitesh disave me njė fytyrė kurse tė tjerėve me njė fytyrė tjetėr.
62. Mos u beto nė emėr tė dikujt tjetėr pėrveē Allahut xhel-le ue ala dhe mos e shpeshto betimin, edhe nėse ėshtė pėr tė vėrtetėn.
63. Mos e nėnēmo tjetrin, sepse askush nuk ėshtė mė i mirė se tjetri vetėm se nė devotshmėri.
64. Mos shko te fallxhorėt, parashikuesit dhe magjistarėt dhe mos u beso atyre.
65. Mos fotografo (vizato, pikturo) njerėz apo ndonjė gjallesė, sepse ata qė e bėjnė kėtė janė prej njerėzve qė do ta kenė dėnimin mė tė rėndė nė Ditėn e Gjykimit.
66. Mos mbaj nė shtėpinė tėnde fotografi tė gjėrave qė kanė shpirt, e qė tė mos lejosh hyrjen e melekėve nė tė.
67. Kėrko mėshirė pėr atė qė teshtinė duke i thėnė jerhamukallah "Allahu tė mėshiroftė" nėse ai ka thėnė: elhamdulilah.
68. Mos e praktiko fishkėllimėn e duartrokitjen.
69. Shpejto pėr nė pendim nga ēdo mėkat dhe punėn e keqe pasoje me njė punė tė mirė, qė ta fshijė tė parėn, si dhe ki kujdes nga fjala: "do ta, do ta" (lėnia e punėve pėr mė vonė).
70. Shpreso nė faljen dhe mėshirėn e Allahut dhe ki mendim tė mirė pėr Allahun subhanehu ue teala.
71. Frikėsohu nga dėnimi i Allahut subhanehu ue teala dhe mos e mendo veten tė shpėtuar (tė sigurtė) nga ai dėnim.
72. Bėj durim gjatė sprovave dhe falenderoje Allahun nė begati.
73. Shpeshto punėt e mira shpėrblimi i tė cilave tė mbetė edhe pas vdekjes, si: ndėrtimi i xhamive dhe shpėrndarja e dijes.
74. Kėrko nga Allahu xhenetin dhe kėrko prej Tij mbrojtje nga zjarri.
75. Shpeshto selamet dhe pėshėndetjet (salavatet) e tuaja ndaj Pejgamberit alejhi selam.
Paqa dhe mėshira e Allahut qoftė pėrgjithmonė mbi tė, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Pėrgatiti: Daru el-Kasim
Pėrktheu nga arabishtja: Arben Ahmetaj (Ebu Abdurrahman)
25/10/1425 h - 07/12/2004
Forumi i pėrkthimeve, Rijad </SPAN>
Daru el-Kasim,
8.4.2005

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:24
Si ta shfrytėzojmė kohėn?!

Vlera e kohės, rėndėsia e sajė, si ta ruajme kohėn, ku ta shfrytėzojmė dhe tė metat qė pengojnė shfrytėzimin e sajė. Krejt kėto mundeni ti gjeni nė kėtė artikull.
Koha ėshtė gjėja mė e shtrenjtė qė kujdesesh pėr te
Mirėpo shoh se mė sė lehti tė kalon

الوقتُ أنفسُ ما عنيتَ بحفظه وأراهُ أسهلَ ما عليكَ يضيعُ
· Ai qė pėrcjellė lajmet e njerėzve dhe gjendjen e tyre, kupton se si e kalojnė kohėn dhe si e jetojnė jetėn e tyre, kupton se shumica e krijesave e humbin kohėn kot, janė tė privuar nha dhuntia e shfrytėzimit tė kohės dhe jetės, andaj i shohim se si harxhojnė kohėn dhe jetėn e tyre nė gjėra qė nuk sjellin asnjė tė mirė.
· Njeriu habitet me gėzimin e tyre pėr kalimin e ditėve dhe ndėrimin e muajve, duke haruar se ēdo minutė, bile ēdo sekondė, qė u kalon nga jeta e tyre, i afron mė shumė nga varri dhe ahireti dhe i largon nga dunjaja.
إنَّا لنفرحُ بالأيام نقطعها وكل يوم مضى جزءٌ من العمرِ
Gėzohemi me ditėt qė i kalojmė
Kurse ēdo ditė qė kalon ėshtė njė pjesė e jėtės tonė.
· Pasiqė koha ėshtė tėrė jeta jonė, ėshtė ymri i vėrtetė i njeriut, kurse ruajtja e sajė ėshtė baza e ēdo tė mire, kurse humbja e sajė ėshtė fillimi i ēdo tė keqe, ishte e domosdoshme pėr ne tė ndalemi qė tė sqarojmė vlerėn e kohės nė jetėn e muslimanit dhe obligimet e tij ndaj kohės sė vet, mjetet qė i ndihmojnė nė ruajtjen e kohės dhe gjėrat ku mundet ta shfrytėzojė kohėn e vet.
E lusim All-llahun [subhanehu ve teala] qė tė na bėjė prej atyreve qė u zgjatet ymri dhe u shtohen veprat e mira dhe tė na dhurojė shfrytėzim tė mirė tė kohės.

Vlera e kohės dhe rėndėsia e sajė

Nėse njė njeri mėson vlerėn dhe rėndėsinė e njė gjėje, ėshtė i shtrenjtė dhe kujdeset pėr te, kjo ėshtė gjė normale, andaj nėse muslimani kupton vlerėn dhe rėndėsinė e kohės, sigurisht se do tė jetė mė i kudesshėm nė shfrytėzimin e kohės nė gjėra qė e afrojnė drejt All-llahut [subhanehu ve teala]. Imam Ibn Kajjimi [rahimehull-llah] e sqaron kėtė tė vėrtetė duke thėnė:
“Koha e njeriut nė realitet ėshtė ymri i tij i vėrtetė, lėnda e jetės sė tij tė pėrhershme nė dhuntitė e vazhdueshme dhe lėnda e jetės sė rėndė nė vuajtje tė dhimbshme. Ajo kalon sikurse retė. Ai qė e ka kohėn pėr All-llahun dhe e kalon me All-llahun, sigurisht se ajo ėshtė heta dhe ymri i tij, pėrndryshe nuk i llogaritet pjesė e jetės sė tij…Nėse i kalon koha nė pakujdesi, lozje dhe shpresa tė kota, ose vepra mė e mirė qė e bėnė ėshtė gjumi dhe dembelia, atėhere vdekja e tij ėshtė mė e mirė pėr jetėn e tij”.
Ibn Xhevziu [rahimehull-llah] thotė:
“Njeriu duhet tė dijė nderin dhe pozitėn e kohės sė tij dhe nuk duhet tė kalojė asnjė ēast nė vepra qė nuk janė adhurim, duke i dhėnė pėrparėsi mė tė mirės e mė tė mirės, qofshin fjalė ose vepra. Vazhdimisht le tė ketė nijet pėr tė bėrė mirė, duke mos u lodhur aspak, nė vepra qė mundet trupi i tij ti realizojė”.
Kur'ani dhe sunneti i kanė dhėnė rėndėsi tė madhe kohės mė llojlloj formash dhe mėnyrash. All-llahu [subhanehu ve teala] ėshtė betuar nė te dhe nė disa pjesė tė sajė nė fillimin e disa sureve, siē ėshtė dita, nata, mėngjesi, paradita, pasdita, etj.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
{ واللَّيْلِ إِذَا يَغْشى والنَّهَارِ إِذَا تَجَلَّى }
“Pasha natėn qė me errėsirė mbulon gjithėsinė! Pasha ditėn kur ajo shkrepėtin!”. (El-Lejl: 1-2).
{ وَالْفَجْرِ وَلَيَالٍ عَشْرٍ }
“Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt!”. (El-Fexhr: 1-2).
{ وَالضُّحَى وَاللَّيْلِ ..}
“93:1. Pasha paraditėn! Pasha natėn kur shtrinė errėsirėn!”. (Ed-Duha: 1-2).
{ وَالْعَصْرِ إِنَّ الإِنْسَانَ لَفِيْ خُسْر} .
“Pasha kohėn!Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt”. (El-Asr: 1-2).
Ėshtė e ditur se All-llahu nuk betohet nė krijesat e Tija, nėse ato nuk kanė vlerė dhe rėndėsi tė madhe, qė tua tėrhjek vėmendjen njerėzve nga to dhe tu sqaron dobinė e madhe qė sjellin ato.
Kurse Sunneti i Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka ardhur qė tė pėrforcojė vlerėn e kohės dhe tė konfirmojė se njeriu ėshtė pėrgjegjės pėr te nė Ditėn e Kijametit.
Muadh ibn Xhebeli [radijall-llahu anhu] thotė se Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
))لا تزول قدم عبد يوم القيامة حتى يُسأل عن أربع خصال : عن عمره فيم أفناه، وعن شبابه فيم أبلاه، و عن ماله من أين اكتسبه وفيم أنفقه، وعن علمه ماذا عمل فيه(( [ رواه الترمذي وحسنه الألباني ] .
“Nuk do ti lėvizin kėmbėt birit tė ademit nė Ditėn e Gjykimit derisa nuk pyetet pėr katėr gjėra: pėr jetėn ku e ka harxhuar, pėr rininė, ku e ka kaluar, pėr pasurinė, ku e ka fituar dhe ku e ka harxhuar dhe pėr diturinė, ēka ka vepruar me te”. (hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu).
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka sqaruar se koha ėshtė dhunti prej All-llahut andaj edhe duhet falėnderuar ate pėr kėtė dhunti, pėrndryshe miret dhe tėrhiqet. Falėnderimi ndaj kėsaj dhuntie bėhet duke e shfrytėzuar nė vepra tė mira, nė respekte dhe vepra tė mira qė mbesin:
)) نعمتان مغبون فيهما كثير من الناس : الصحة، والفراغ (( [ رواه البخاري ] .
“Dy dhunti shumica e njerėzve nuk i pėrfillin: shėndetin dhe kohėn e lirė”. (Buhariu).

Obligimi i muslimanit ndaj kohės sė vet

Pasiqė koha e paska kėtė vlerė tė madhe, saqė konsideorhet jeta e vėrtetė, atėhere muslimani ka obligime ndaj kohės sė vet, duhet ti mėsojė kėto obligime dhe ti ketė parasysh. Prej kėtyre obligimeve janė edhe kėto:

1- Kujdesi qė ta shfrytėzojė kohėn
Nėse njeriu kujdeset me tė madhe ndaj pasurisė sė vet dhe e ruan ate, duke e ditur se pasuria vjen e shkon, atėhere edhe ma shumė duhet tė kujdeset pėr kohėn e vet dhe ta shfrytėzojė nė vepra ku qėndron e mira e dunjasė dhe ahiretit, vepra qė i sjellin tė mira dhe lumturi, sidomos kur ta dije se ajo qė i kalon nuk i kthehet mė.
Selefi [rahimehumull-llah] kujdeseshin me tė madhe pėr kohėn, sepse ia dinin vlerėn. Ata kujdeseshin qė mos tu kalojė asnjė ditė, as gjysmė dite ose ma pak se kjo, pa fituar dituri tė dobishme, ose pa bėrė vepra tė mira, ose pa luftuar vetveten, pa i bėrė ndokujt mirė, etj.
Hasan Basriu [rahimehull-llah] thotė: “Kam takuar njerėz qė mė shumė kujdeseshin pėr kohėn e tyre se sa ju qė kujdeseni pėr dinarėt e juaj”.

2- Rregullimi i kohės
Prej obligimeve tė muslimanit ndaj kohės ėshtė rregullimi i sajė mes obluigimeve dhe veprave tė ndryshme fetare ose profane, me qėllim qė mos tė shtypin njėra tjetrėn, ose ta shtypė vepra pa vlerė atė me vlerė.
Njė burrė i mirė thotė: “Koha e njeriut ėshtė vetėm katėr pjesė, e ska tė pestėn: dhunti, sprovė, respekt dhe mėkat. Nė secilėn kohė All-llahu kėrkon njė hise pėr adhurim, tė cilin e meriton pasiqė ėshtė Zot: nėse e kalon kohėn nė vepra tė mira, le ta dije se kjo ėshtė dhunti e All-llahut, Ai e ka udhėzuar nė kėtė vepėr dhe i ka mundėsuar qė ta realizojė; kush e kalon kohėn nė dhunti, le ta falėnderon Ate; kush e kalon kohėn nė mėkate, le tė bėjė teube dhe istigfar; kurse kush e kalon kohėn nė sprova, le tė kėnaqet me caktimin e All-llahut dhe le tė durojė”.

3- Shfrytėzim i kohės boshe
Koha boshe ėshtė dhunti tė cilėn nuk e pėrfillin shumica e njerėzve, i shohim duke mos e falnėderuar All-llahun pėr kėtė kohė, nuk e vlerėsojnė ashtu siē duhet. Ibn Abbasi [radijall-llahu anhu] thotė:
))نعمتان من نعم الله مغبون فيهما كثير من الناس : الصحة، والفراغ(( [ رواه البخاري ] .
“Dy dhunti shumica e njerėzve nuk i pėrfillin: shėndetin dhe kohėn e lirė”. (Buhariu).
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka nxitur qė tė shfrytėzohet koha duke thėnė:
))اغتنم خمساً قبل خمس …" وذكر منها : "… وفراغك قبل شغلك" [ رواه الحاكم وصححه الألباني ] .
“Sfrytėzoji pes gjėra para pesė tė tjerave, mes tyre pėrmendi edhe: “kohėn e lirė para se tė angazhohesh”. (hadithi ėshtė sahih, transmeton Hakimi).
Njė burrė i mirė thotė: “Posedimi i kohės sė lirė ėshtė dhunti shumė e madhe, nėse besimtari e pėrbuzė kėtė dhunti, duke ia hapur vetvetes derėn e epshit dhe i dorėzohet udhėheqjes se tij, pa dyshim se All-llahu ia ērregullon kėtė dhunti tė zemrės dhe ia largon atė pastėrti qė e ka ndier nė zemėr”.
Andaj njeriu i menēur duhet ta mbushė kohėn e lirė me vepra tė mira, pėrndryshe dhuntia e kohės boshe bėhet denim pėr atė njeri. Andaj mė herėt kanė thėnė: “koha boshe pėr burrat ėshtė denim, kurse pėr gratė lėvizje tė epshit”.
Mjete qė tė ndihmojnė nė ruajtjen e kohės

Vazhdon

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:25
1- Llogaria e vetvetes
Kjo vepėr ėshtė mjeti mė i mirė qė i ndihmon besimtarit nė shfrytėzimin e kohės nė respekte ndaj All-llahut [subhanehu ve teala], ėshtė metodė e burrave tė mirė dhe rrugė e njerėzve tė devotshėm. Llogarit vetveten dhe pėr ēdo ditė pyete: sot ēka ke bėrė? Nė ēfarė veprash e ke kaluar ditėn? A i ke shtuar veprat e mira ose i ke shtuar mėkatet?

2- Edukimi i vetvetes nė ambicje tė lartė
Ai qė edukon vetveten nė vepra tė larta dhe largim nga veprat e ulta, pa dyshim se do tė kujdeset qė ta shfrytėzojė kohėn maksimalisht, kurse ai qė ka ambicje tė lartė, pa dyshim se nuk kėnaqet me vepra tė vogla, kurse detyrat vijnė sipas vullnetit.
Poeti thotė:
إذا ما عَلا المرءُ رام العلا ويقنعُ بالدُّونِ من كان دُونَا
Kur tė ngritet njeriu kėrkon lartėsinė
Kėnaqet me tė ultėn ai qė ėshtė u ulėt

3- Shoqėrimi i njerėzve qė e ruajnė kohėn e tyre
Shoqėrimi i njerėzve tė tillė dh epėrzierja me ta, kujdesi qė tė jesh sa ma afėr tyre dhe ti keshė shembėlltyrė, tė ndihmon nė shfrytėzimin e kohės, tė forcon shpirtin qė ta shfrytėzosh kohėn e jetės nė vepra tė mira. All-llahu e mėshiorftė ate qė ka thėnė:
إذا كنتَ في قومٍ فصاحِب خِيارَهم ولا تصحبِ الأردى فتردى مع الرَّدِي
عن المرءِ لا تَسَلْ وسَلْ عن قرينهِ فــكلُّ قـــريــنٍ بــــــالمقـــــــــارَن يــقتــــــدِي
Nėse jeton me njė popull, shoqėro tė zgjedhurit e tyre
Mos shoqėro tė poshtrin e bėhesh i poshtėr
Mos pyet pėr njė njeri, por pyet pėr shokun e tij
Sepse shoku shokut i ngjet

4- Njohja e gjendjes sė selefit me kohėn
Njohja e gjendjes sė tyre dhe leximi i jetėpėrshkrimit tė tyre, pa dyshim se i ndihmon shumė muslimanit nė shfrytėzimin e mirė tė kohės. Ata njerėz janė njerėzit qė mė sė miri e kanė kuptuar vlerėn e kohės dhe rėndėsinė e jetės. Ata kanė dhėnė shembullin mė tė mirė nė shfrytėzimin e minutave tė jetės dhe shfrytėzimin e ēasteve nė respekte ndaj All-llahut [subhanehu ve teala].

5- Llojllojshmėri e veprave me tė cilat shfrytėzohet koha
Sepse shpirti sipas natyrės sė vet shpejt mėrzitet dhe ikė nga njė gjė e pėrsėritur, nadaj llojllojshmėria e veprave e ndihmon shpirtin nė shfrytėzimin e kohės maksimalisht.

6- Kuptimi se ajo kohė qė kalon nuk kthehet mė
Secila ditė qė kalon, secila orė qė ikė, secili moment qė pėrfundon, nuk ka mundėsi tė kthehet, andaj edhe nuk ka mundėsi tė kompenzohet. Kjo ėshtė domethėnja e fjalės sė Hasan basriut i cili ka thėnė:
"ما من يوم يمرُّ على ابن آدم إلا وهو يقول : يا ابن آدم، أنا يوم جديد، وعلى عملك شهيد، وإذا ذهبت عنك لم أرجع إليك، فقدِّم ما شئت تجده بين يديك، وأخِّر ما شئت فلن يعود إليك أبداً" .
“Ēdo ditė qė i vjen birit tė Ademit i thotė: biri i Ademit, unė jam ditė e re, dėshmitar pėr veprat tuaja, nėse shkoj kurrė nuk kthehem, vepro ēka tė dėshirosh do ta gjeshė para vehtes, le pas dore ēka tė dėshirosh, dije se kurrė nuk do tė kthehet”.

7- Pėrkujto vdekjen dhe momentin e dhėnjes sė shpirtit
Kur tė niset njeriu tė largohet nga dunjaja dhe tė drejtohet nga ahireti, do tė shpreson qė ti jipet njė ēik kohė qė tė pėrmirėsojė atė qe e ka prishur, tė bėjė atė qė e ka lėrė pa bė, mirėpo kot e ka, i ka pėrfunduar koha e punės dhe i ka ardhur koha e llogarisė dhe shpėrblimit. Andaj pėrkujtimi i kėtij realiteti e bėnė njeriun tė kujdesshėm nė shfrytėzimin e kohės nė gjėra qė e kėnaqin All-llahun [subhanehu ve teala].

8- Largohu nga shoqėrimi i njerėzve qė humbin kohėn kot
Shoqėrimi i njerėzve pėrtac dhe pėrzierja me ata qė e humbin kohėn kot, ėshtė derdhje e energjisė pa vend dhe humbje e kohės. Fundi i fundit njeriu krahasohet me shokun e vet, andaj Abdull-llah ibn Mesudi [radijall-llahu anhu] thotė:
"اعتبروا الرجل بمن يصاحب، فإنما يصاحب الرجل من هو مثله" .
“Kosideroni njeriun me shokun e vet, sepse njeriu e shoqėron tė ngjajshmin me vetveten”.

9- Pėrkujto pyetjen pėr kohėn nė Ditėn e Kijametit
Atė ditė kur do tė qėndron njeriu para Zotit tė vet, atė ditė tė vėshtirė dhe kur do tė pyetet pėr kohėn dhe jetėn e tij, si e ka kalaur, ku e ka harxhuar dhe nė ēka e ka shfrytėzuar?
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:
لا تزول قدم عبد يوم القيامة حتى يُسأل عن أربع خصال : عن عمره فيم أفناه، وعن شبابه فيم أبلاه، و عن ماله من أين اكتسبه وفيم أنفقه، وعن علمه ماذا عمل فيه(( [ رواه الترمذي وحسنه الألباني ] .
“Nuk do ti lėvizin kėmbėt birit tė ademit nė Ditėn e Gjykimit derisa nuk pyetet pėr katėr gjėra: pėr jetėn ku e ka harxhuar, pėr rininė, ku e ka kaluar, pėr pasurinė, ku e ka fituar dhe ku e ka harxhuar dhe pėr diturinė, ēka ka vepruar me te”. (hadithi ėshtė hasen, transmeton Tirmidhiu).
Pėrkujtimi i kėtij momenti tė ndihmon nė kujdesin ndaj kohės dhe shfrytėzimin e sajė nė gjėra qė e kėnaqin All-llahun [subhanehu ve teala].

Gjendja e selefit nė ruajtjen e kohės

· Hasan Basriu ka thėnė:
"يا ابن آدم، إنما أنت أيام، إذا ذهب يوم ذهب بعضك".
“Biri i Ademit ti je ditė, nėse kalon njė ditė tė kalon njė pjesė e ytja”.
"يا ابن آدم، نهارك ضيفك فأحسِن إليه، فإنك إن أحسنت إليه ارتحل بحمدك، وإن أسأت إليه ارتحل بذمِّك، وكذلك ليلتك" .
“Biri i Ademit, dita ėshtė mysafir te ti, andaj kujdesu pėr te, se po i bėre mirė, shkon duke tė falėnderuar, e po i bėre keq, shkon duke tė qortuar. E njejta vlen edhe pėr natėn”.
"الدنيا ثلاثة أيام : أما الأمس فقد ذهب بما فيه، وأما غداً فلعلّك لا تدركه، وأما اليوم فلك فاعمل فيه" .
“Dunjaja ėshtė tre ditė; dita e djeshme e cila ka shkuar, e nesėrmeja, tė cilėn ndoshta nuk e arrinė dhe e sotshmeja, andaj puno nė kėtė ditė”.
· Abdull-llah ibn Mesudi [radijall-llahu anhu] thotė:
"ما ندمت على شيء ندمي على يوم غربت شمسه، نقص فيه أجلي، ولم يزدد فيه عملي" .
“Pėr asgjė nuk pendohem, sa pendohem pėr ditėn, nė tė cilėn ka perenduar dielli, mė ėshtė shkurtuar jeta, kurse nuk i kam shtuar veprat”.
· Ibn Kajjimi [rahimehull-llah] thotė:
"إضاعة الوقت أشد من الموت؛ لأن إضاعة الوقت تقطعك عن الله والدار الآخرة، والموت يقطعك عن الدنيا وأهلها" .
“Humbja e kohės ėshtė mė e rezikshme se sa vdekja, sepse humbja e vdekjes tė largon nga All-llahu dhe ahireti, kurse vdekja tė largon nga dunjaja dhe banorėt e sajė”.
· Serri ibn Mufsili [rahimehull-llah] thotė:
"إن اغتممت بما ينقص من مالك فابكِ على ما ينقص من عمرك" .
“Nėse brengosesh kur tė pakėsohet pasuria, ma shumė duhesh tė qajshė pėr pakėsimin e jetės tėnde”.

Ku ta shfrytėzojmė kohėn tonė?
Hapėsirat pėr tė shfrytėzuar kohėn janė tė shumta, kurse muslimani duhet ti zgjedhė mė tė pėrshtatshmet dhe mė tė dobishmet. Kėto hapėsira janė:

Vazhdon

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:26
1- Memorizimi i Kur'anit dhe mėsimi i tij
Kjo ėshtė vepra mė e mirė nė tė cilėn duhet ta harxhojė muslimani kohėn e vet. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka nxitur nė mėsimin e Kur'anit duke thėnė:
"خيركم من تعلم القرآن وعلمه" [ رواه البخاري ] .
“Mė i miri prej jush ėshtė ai qė e mėson dhe ua mėson tjerėve Kur'anin”. (Buhariu).

2- Kėrkimi i diturisė
Gjenerata e selefit kujdeseshin me tė madhe qė ti shfrytėzojnė kohėt e tyre nė kėrkimin dhe nxėnjen e diturisė, sepse kishin kuptuar nevojėn e madhe qė kishin pėr te, e cila ishte mė e madhe sesa nevoja e tyre pėr ushqim dhe pijė. Shfrytėzimi i kohės nė kėrkimin dhe nxėnjen e diturisė ka mėnyra tė ndryshme, prej tyre janė: pjesmarja nė ligjerata tė rėndėsishme, dėgjimi i audio shiritėve tė dobishėm, leximi i librave me vlerė, blerja e tyre, etj.

3- Pėrmendja e All-llahut
Asnjė vepėr nuk e mbush tėrė kohėn sikurse ėshtė dhikri, pėrmendja e All-llahut [subhanehu ve teala]. Ėshtė hapėsirė pjellore dhe e lehtė, e cila nuk kėrkon prej muslimanit para ose mund. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka porositur njė as’hab duke i thėnė:
"لا يزال لسانك رطباً من ذكر الله" [ رواه أحمد وصححه الألباني ] .
“Le tė mbetet gjuha jote e largur nga pėrmendja e All-llahut”. (hadithi ėshtė sahih, transmeton Ahmedi).
Sa bukur ėshtė kur zemra e besimtarit ėshtė e banuar me pėrmendje tė All-llahut, kur flet All-llahun e pėrmend, kurse nėse lėviz, sipas urdhėrave tė Tij lėviz.

4- Shtimi i veprave vullnetare
Ėshtė njė hapėsirė shumė e rėndėsishme nė shfrytėzimin e kohės sė jetės dhe ėshtė njė el;ement shumė me rėndėsi nė edukimin e shpirtit dhe pastrimin e sajė. Ėshtė shansė pėr tė kompenzuar mangėsinė e cila shkaktohet gjatė kryerjes sė obligimeve. Kurse pėrmbi krejt kėtė ėshtė shkak pėr tė arritur dashurinė e All-llahut. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:
" ولا يزال عبدي يتقرَّب إليَّ بالنوافل حتى أحبه" [ رواه البخاري ] .
“Vazhdon robi im tė mė afrohet me vepra vullnetare derisa ta Dua”. (Buhariu).

5- Thirrja nė rrugė tė All-llahut, urdhėrimi nė tė mirė dhe largimi nga tė kėqijat dhe kėshillimi i muslimanėve
Thirrja nė rrugė tė All-llahut ėshtė detyrė e pejgamberėve. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
قُلْ هَذِهِ سَبِيْلِي أَدْعُو إِلَى اللهِ عَلَى بَصِيْرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِيْ [ يوسف : 108 ]
“Thuaj: “Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė thėrras te All-llahu, unė dhe ai qė vjen pas meje. Larg tė metave ėshtė All-llahu, e unė nuk jam nga idhujtarėt.” (Jusuf: 108).
Andaj, vėlla i nderuar musliman, kujdesu qė tė shfrytėzosh kohėn duke thirrur nė rrugė tė All-llahut, duke mbajtur ligjerata, duke shpėrndarė libra dhe shirita, duke i thirru tė familjes, tė afėrmit dhe fqinjėt.

6- Vizita e farefisit dhe pėrkujdesi ndaj tyre
Kjo vepėr ėshtė shkak pėr tė hyrė nė xhennet, pėr tė arritur mėshirėn dhe pėr tu zgjėruar rizku. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:
"من أحب أن يُبسط له في رزقه، ويُنسأ له في أثره، فليصل رحمه" [ رواه البخاري ].
“Kush dėshiron qė ti zgjėrohet rizku dhe ti shtohet jeta, le tė pėrkujdeset ndaj farefisit”. (Buhariu).

7- Shfrytėzimi i kohėve tė pėrditshme me vlerė
Siē janė rastet pas farzeve, mes ezanit dhe kametit, nė pjesėn e tretė tė natės, gjatė dėgjimit tė ezanit, pas namazit tė sabahut deri nė dalje tė diellit. Krejt kėto kohėra shoqėrohen me adhurime tė vlefshmem, nė tė cilat nxitė sherijati, andaj me shfrytėzimin e tyre muslimani fiton shpėrblim tė madh.

8- Mėsimi i shkencave tė dobishme
Siē ėshtė kompjuteri, gjuhėt, zanatet e ndryshme, me qėllim qė ti bėjė dobi vetvetes dhe muslimanėve pėrreth tij.
Kėto janė shanse tė pėrshtatshme, mjete tė ofruara dhe hapėsira tė llojllojshme, i kemi pėrmendur si shembuj, sepse hapėsirat e veprave tė mira nuk munden tė numėrohen, qė ta shfrytėzosh kohėn, pėrskaj tė detyrave kryesore tuaja.

Tė meta qė e mbysin kohėn

Gjinden disa tė meta dhe pengesa tė shumta qė ia humbin besimtarit kohėn, saqė ka mundėsi qė edhe tėrė jeta t’i kalon, nėse nuk i kupton dhe nuk mundohet qė tė lirohet prej tyre. Kėto tė meta dhe pengesa janė:

1- Gafleti, mospėrfillja
Ėshtė njė sėmundje shumė e rezikshme, me tė cilėn janė infektuar shumė musliman tė sodit, gjersa e kanė humbur ndenjėn pėr vlerėn e kohės. Kur'ani na e ka tėrhjekur vėmendjėn nga gafleti, saqė pronarėt e sajė i ka bėrė lėndė djegėse tė xhehenemit duke thėnė:
وَلَقَد ذَرَأنَا لِجَهَنمَ كَثِيرًا منَ الجِن وَالإِنسِ لَهُم قُلُوبٌ لا يَفقَهُونَ بِهَا وَلَهُم أَعيُنٌ لا يُبصِرُونَ بِهَا وَلَهُم ءاذَانٌ لا يَسمَعُونَ بِهَا أُولَـئِكَ كَالأنعام بَل هُم أَضَل أُولَـئِكَ هُمُ الغاَفِلُونَ (179) [ الأعراف : 179] .
“Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr xhehennem. Ata kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt”. (El-A’raf: 179).

2- Tesfivi- zvaritja dhe vonimi
Ėshtė e metė e cila e shkatėrron kohėn dhe e mbytė jetėn. Pėr fat tė keq, fjala “do ta bėjė nesėr”, ėshtė bėrė simbol i shumicės sė muslimanėve dhe zakon i tyre. Hasan basriu [rahimehull-llah] thotė:
"إياك والتسويف، فإنك بيومك ولست بغدك"
“Ruaju nga zvaritja, sepse ti vlen me (shfrytėzimin) ditėn e sodit, e jo me ditėn e nesėrme”.
Vėlla i dashur, kujdesu nga zvaritja, sepse ske garancė se do tė jetosh deri nesėr, nėse tė garantohet jeta deri nesėr nuk sigurohesh nga pengesat e rastėsishme ose angazhimet e papritura. Dije se ēdo ditė dhe secila kohė i ka obligimet e veta, nuk ke kohė boshe nė jetėn tėnde. Pastaj zvaritja nė ibadete shkakton qė tė bėhet e zakonshme lėrja e adhurimeve, siē thotė poeti:
تزوَّد من التقوى فإنك لا تدري إن جنَّ ليــــلٌ هـــــل تعــيشُ إلــى الفجــــرِ
فكم من سليمٍ مات من غير عِلَّةٍ وكم من سقيمٍ عاش حِيناً من الدهرِ
وكم من فتىً يمسي ويصبح آمناً وقــــد نُسجتْ أكفانُه وهــــو لا يـــــــدري
Furnizohu me devotshmėri se nuk e di
Nėse tė vjen nata, a jeton deri nesėr
Sa njeri i shėndosh ka vdekur pa asnjė sėmundje
Dhe sa tė sėmurė kanė jetuar gjatė kohė
Sa djelmosha ngrysin dhe gdhinė tė sigurtė
I janė qendisur qefinat, mirėpo ai nuk e di.
Vėlla i nderuar nxito nė shfrytėzimin e kohės sė jetės tėnde me adhurime dhe largohu zvaritjes dhe pėrtacisė, sepse nė varre ke shumė njerėz tė vrarė bga kjo fjalė “do ta bėjė nesėr”.
Zvaritja ėshtė njė shpatė e cila e kėputė njeriun nga shfrytėzimi i frymėmarjeve tė veta nė rrugė tė All-llahut, andaj kujdesu e mos u bė viktimė e sajė.
Paqa dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], familjen, shokėt dhe gjithė ata qė e pasonjė nė mėnyrė mė tė mirė deri nė Ditė tė Kijametit.
Shqipėroi: Bekir Halimi</SPAN>
Marur nga nje fletushke e pėrgaditur nga "Darul-Vatan".,
27.4.2001

http://www.albislam.com (http://www.albislam.com)

Albanian eX|PerT
02-04-07, 16:57
Koha, gjė e shtrenjtė pėr besimtarin

Vėllezėr muslimanė! Sot po shohim shumė njerėz qė e humbin kohėn kot duke mos pėrfituar asgjė nga ajo… Po shohim njerėz qė janė krejtėsisht arrogant ndaj kohės sė tyre aq tė shtrenjtė… Kjo kohė ikėn pėr tė mos u kthyer mė vetėm nė ditėn e Gjykimit, ku njeriu do tė thotė: ‘ah sikur do tė kthehesha edhe njė herė e do ta shfrytėzoja kohėn e do tė isha prej vepėr mirėve’… (Kur`ani, 39:56-58)
Ja seē tregon njė musliman i cili kohėn e tij e shpenzoi kot duke mos pėrfituar asgjė nga ajo:
U ula njė ditė dhe vendosa tė pendohesha pėr kohėn dhe pėr momentet e shkuara kot gjatė jetės sime. U ula dhe thirra njė prej ēasteve. Njė prej atyre ēasteve qė kish shkuar dėm nė jetėn time, nė punė tė pa vlera. Pra thirra ato ēaste kur kisha bėrė ndonjė gabim a ndonjė punė tė pavlefshme dhe iu drejtua ēastit: O ēast kėrkoj prej teje tė kthehesh tė tė pėrdor pėr punė tė ndershme dhe tė hairit. Ah gjė qė nuk bėhet ! –ma ktheu ēasti. O ēast tė lutem shumė, kthehu tė lutem shumė se jam penduar dhe dua ta shfrytėzoj kohėn, tė pėrfitoj e tė ndreq fajin qė kam bėrė. E qysh mund tė kthehem unė? Kur faqet e tua tė kota mė kanė mbuluar! Bėj tė pamundurėn tė lutem shumė kthehu o ēast! Hė, po tė ishte nė dorėn time mbase edhe do tė kthehesha, por qysh mund ta bėj unė kėtė. Tashmė fletėt e punėve tua janė mbyllur kanė marrė rrugėn pėr tek Krijuesi. Dhe ti kėtė duhet ta dish. Mbaje vesh mirė! Ti kėtė duhet ta dish. Mbaje vesh mirė! Ēastet janė miq tė mirė dhe dėshmojnė mirė pėr atė qė e ka harxhuar kohėn nė rrugė tė mira e tė ndershme, ashtu siē janė armiq tė rreptė tė atyre qė i kanė harxhuar ato pėr punė tė pa ndershme. E pra, unė jam prej atyre ēasteve qė dėshmojnė kundėr teje nė ditėn e “Gjykimit”. Po tė them qė jam penduar! A mė dėgjon, pėrgjigjmu tė lutem shumė.
O ti, qė humb kohėn kot, a nuk e kupton qė deri tani pėr tė kthyer njė ēast humbe shumė ēaste tė jetės tėnde. A mendon se mund tė kthehen kėshtu ēastet? Unė ja seē mund tė tė bėj ty: Mbaje, mbaje vesh mirė, pėrpiqu qė pas sodit tė bėsh punė tė mira, sepse vetėm tė mirat do ti fshinė tė kėqijat. Hajde shko tani dhe mendohu. Por tė mendohesh gjatė ama pėr sa tė thashė, dhe mos harro kėtė: se nė radhė tė parė lutje dhe falje duhet ti kėrkosh vet All-llahut fuqiplotė. Shfrytėzo pra kohėn, puno mirė me nder e me faqe tė bardhė pas sodit. A dėgjove ē`tė thashė? Shfrytėzo pra kohėn e puno mirė pas sodit, kėtė mos e harro kurrė. Unė kaq kisha pėr tė thėnė. (Marrė nga: “Kthehu tek Krijuesi”)
Pra vėllezėr muslimanė tė gjithė tė vrapojmė e mos ta lėmė tė na iki kot koha jonė e shtrenjtė, sepse koha vazhdimisht tė merr me vete ne rrjedhėn e saj tė pandalshme. ‘Dhe pėr secilin afat ekziston dėshmi e caktuar’. {Kurani 13:38}
Dėgjojmė jo rrallė herė vėllezėr se ka njerėz qė nuk e shpenzojnė kohėn ashtu siē duhet (pra pėr tė pėrfituar prej saj) madje ato e shajnė kėtė kohė tė shtrenjtė. Pėr kėta njerėz thotė Pejgamberi, alejhis-selam, nė njė hadith kudsij, All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: ‘Mė shqetėson njeriu i cili shanė kohėn dhe fatin, kurse unė e drejtoi kohėn dhe e pėrcaktoj fatin. Gjithēka ėshtė nė Dorėn time. Unė e ndėrroj ditėn dhe natėn’. {Transmeton Buhariu dhe Muslimi}
Thotė njė fjalė e urtė: Derisa pyesim ē`duhet filluar, koha pėr tė filluar kalon. Hajne (poet gjerman 1797-1856) (Bota e mendimeve, Adnan Mehmeti, f. 206). Andaj tė mos presim, tė mos ngurrojmė dhe tė mos bėhemi pesimist por tė punojmė fort, nė mėnyrė qė tė pėrparojė feja jonė Islame dhe shoqėria shqiptare. Tė cilat kanė rėnė nė njė gjumė tė thellė…
I lumi ai, qė e shfrytėzon kohėn me dije! Transmetohet nga Buhariu, radijallahu anhu, Xhabiri, radijallahu anhu, thotė: ‘Pejgamberi, alejhis-selam, i varroste nė njė varr nga dy veta nė Uhud, pastaj pyeste: Kush ma shumė di Kur`an, nėse e tregonin kah ndonjėri, atij i jepte pėrparėsi nė varr.’ {Buhariu}
Nėse kėtė post e ka pasur i dituri pasi qė ka vdekur, paramendo se cilin post duhet tė ketė kur ky njeri i dijes tė jetė gjallė, nga i cili kanė dobi jo vetėm njerėzit po edhe kafshėt nė vendet e tyre…
Ėshtė pėr tė ardhur keq se tė rinjtė shqiptarė sot po e shpenzojnė kohėn pas: Telenovelave, Formula Uno-s, futbollit, pėr tė mos thėnė programeve tė turpshme; ndėrsa kjo kohė kalon pėr tė mos u kthyer mė deri nė ditėn e Gjykimit…
Transmetohet se Amr ibėni Abdi Kajsit, njėrit prej tabiinėve, duke ecur njė person i tha: Ndalu tė flasim bashkė!
Ai ia ktheu: Ndaloje diellin! D.m.th ndaloje kohėn qė tė ndalem e tė flasim bashkė. (Revista “Burimi” nr. 5, faqe 35.)
Sa larg jemi ne me kėta njerėz!... Vallė, a duhet ta marrim si shembull kėtė vullnet tė hekurt pėr pėrparim?
Ja disa fjalė tė urta pėr kohėn dhe shfrytėzimin e saj:
1. Koha s`vjen pas teje, ti shkon pas kohės. (N. Frashėri)
2. Koha ėshtė aleati, shoku mė i mirė i tė drejtit. (Pinari-poet grek 518-442 para e.r)
3. Koha ėshtė si paraja, mos e humbisni, qė tė kini sa mė shumė. (Franceze)
4. Koha vrapon pa u kthyer prapa. (Latine)
5. Koha ėshtė si shpata, nėse ti nuk e prźt atė, tė prźt ajo ty.
6. Koha vjen pėr atė qė di ta presė
E mbi tė gjitha kėto, betimi i Krijuesit tė gjithėsisė mbi kohėn ėshtė sinjali mė i madh, se koha ėshtė sekreti i mbarėsive dhe i sukseseve tona nė jetė, po ditėm ta administrojmė siē duhet. All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė nė Kur`anin e Madhėrueshėm: ‘Pasha natėn, qė me errėsirė mbulon gjithėsinė! Pasha ditėn, kur ajo shkreptin!’ (Lejl:1-2)
‘Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt!’ (EL-Fexhr 1-2)
‘Pasha paraditen! Pasha natėn, kur shtrin errėsirėn!’ (Ed-Duha:1-2)
“Pasha kohėn” (EL-Asr:1)
Mė poshtė, po jap disa shembuj nga njerėzit e mėdhenj tė Islamit se si e shfrytėzuan ato kohėn e tyre me punė jashtėzakonisht tė dobishme:
1. Ibėn ul-Ethiri shkroi librat e tij mė tė shkėlqyer si Xhami`ul-Usul dhe en-Nihaje, duke qenė i gjymtė. (Psikologjia Islame “Mos u trishto” (Aid el-Karni) faqe 156-157)
2. Serhesiu, librin e tij tė njohur el-Mebsut qė pėrmban 15 vėllime, e shkroi pėr shkak se ishte i mbyllur nė pus!
3. Ibėn el-Kajjimi shkroi Zadul Mia`d-in gjatė udhėtimit!
4. Kurtubiu e shkroi komentimin e Sahih Muslimit duke udhėtuar mbi shpinėn e devesė.
5. Ibėn Tejmije, mė tepėr se gjysmėn e librit tė tij Fetva Ibėn Tejmije e shkroi duke qenė nė burg!
6. Ebu A`la el-Mearri, tė gjitha veprat e tij i ka shkruar duke qenė i verbėr. (Psikologjia Islame “Mos u trishto” (Aid el-Karni) faqe 156-157)

E sa tė tjerė tė dalluar, qė u dėbuan nga punėt dhe pozitat e tyre zyrtare, por pastaj iu pėrveshėn shfrytėzimit tė kohės dhe punės vullnetare dhe i ofruan popullit dituri tė dyfishtė.
Andaj vėllezėr musliman tė pėrpiqemi edhe ne qė ta shfrytėzojmė kohėn e mos ta lėmė tė na iki kot, ngase ‘koha ėshtė anije, qė nuk e hedh kurrė spirancėn’… Zoti na bėftė prej atyre qė e shfrytėzojnė kohėn nė dobi tė njerėzimit. Amin!

Pėrgatiti: Mirsad SYLJA
(autori ėshtė nxėnės nė kl. e 10 nė medresenė “Haxhi Sheh Shamia”-Shkodėr) </SPAN>
Mirsad SYLJA,
30.3.2007

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 17:33
Se a lutesh ne xhami,teqe,apo tyrbe,asht e drejta e jote ,asht e drejta e ndergjejejes tende ne mardhenje me Zotin qe ti beson dhe i lutesh.Por Kurr mos e harro qe Zoti te ka lindun nder Shqiptar,me gjuhe e tradita te veqanta,te rrethuem me vllazen dhe motra qe i luten Zotit ne menyra te ndryshme,(tradita),kjo asht pasuri kulturore dhe shpirtnore,qe duhet perdor te gjitha se bashku per perparimin dhe ngritjen dhe mireqenjen e Kombit tand Shqiptar qe Zoti te ka dhan ne mbikqyrje,me lindjen tande ne ket komb.Mos harro se e ke detyr nga Krijusi,sepse Ai e di ma se miri pse te ka lind mu bash ktu.

Albanian eX|PerT
04-04-07, 00:21
Se a lutesh ne xhami,teqe,apo tyrbe,asht e drejta e jote ,asht e drejta e ndergjejejes tende ne mardhenje me Zotin qe ti beson dhe i lutesh.Por Kurr mos e harro qe Zoti te ka lindun nder Shqiptar,me gjuhe e tradita te veqanta,te rrethuem me vllazen dhe motra qe i luten Zotit ne menyra te ndryshme,(tradita),kjo asht pasuri kulturore dhe shpirtnore,qe duhet perdor te gjitha se bashku per perparimin dhe ngritjen dhe mireqenjen e Kombit tand Shqiptar qe Zoti te ka dhan ne mbikqyrje,me lindjen tande ne ket komb.Mos harro se e ke detyr nga Krijusi,sepse Ai e di ma se miri pse te ka lind mu bash ktu.
Keshilla per muslimanet, eshte e hapur ne rubriken: MESIME NGA KURANI! Sokol, kjo ironija yte spo me pelqen aspak, kerkoj nga moderatori ta mbaje temen me te paster ne kete aspekt, e ti largoj postimet qe skane te bejne me mesime kuranore e profetike!

SoKoLi-i-Maleve
04-04-07, 01:25
Keshilla per muslimanet, eshte e hapur ne rubriken: MESIME NGA KURANI! Sokol, kjo ironija yte spo me pelqen aspak, kerkoj nga moderatori ta mbaje temen me te paster ne kete aspekt, e ti largoj postimet qe skane te bejne me mesime kuranore e profetike!


Expert.........!
E di qe spreferon logjiken dhe te verteten, preferon vetem copy and paste,( simbas udhzimeve qe ke marr) por i nderuar une nuk isha jasht teme,mos ke frik cka mbjell do korrish.

Albanian eX|PerT
05-04-07, 00:47
Kėta janė ata qė i don Allahu Subhanehu ue teala

Falėnderimi i takon Allahut tė botrave, e falėnderoj pėr bukurin e mėshirės sė Tij dhe fisnikėrinė e faljes sė Tij, me falėnderim nėnshtrues qė tregon Madhėrinė e Tij dhe falėnderues i dhuntive tė Tij, salatet dhe selamet qofshin mbi atė qė ėshtė dėrguar mėshirė pėr njerėzimin dhe zotėrinė e pejgamberėve pejgamberi ynė dhe shembulli ynė udhėzuesi ynė mėsuesi ynė i tė gjitha tė mirave dhe treguesi i udhėzimit dhe devotshmėrisė Muhamed ibn Abdullahu Alejhi Selam...
Mė Pastaj:
Me tė vėrtet se ka prej muslimanėve disa lloje tė njerėzve qė i donė Allahu subhanehu ue teala dhe e zbret ndaj tyre pėlqimin e lum pėr ata tė dashur te Allahu dhe lum pėr ata qė kanė fat kėtė lumturi nė takimin e tij, e pėr atė shkrova nė kėtė temė e ndoshta lexuesit e pasojnė kėtė dhe bėhen prej atyre tė cilėve hynė nėn mėshirėn dhe pajtimin e Zotit tė tyre dhe iu jep atyre dashurin e Tij xhele xhelaluhu, ngase ajo dashuri dhe kėnaqėsi e pajtim ėshtė qėllimi i ēdo besimtari dhe dėshirė e ēdo adhuruesi.


Nėse e marrim dhe shfletojmė Librin e Allahut-Subhanehu ue teala dhe i mendojmė ajetet e Tij subhanehu ue teala dhe sunetin e tė dėrguarit tė Tij alejhi selam, do tė kuptojmė se kush janė ata qė meritojnė dashurin qė ti donė dhe ti duan edhe Melaqet me tė, dhe t’iu bėnė pranimin atyre nė tokė, siē ėshtė Transmetuar Nga Ebi Hurejre(Allahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i dėrguari alejhi selam se ka thėnė: <<Nėse e donė Allahu robin e thirr Xhibrilin, Allahu e donė filanin e duaje edhe ty, dhe e donė edhe Xhibrili, e thirr Xhibrili nė Qiell (ehlu Semaė) se Allahu e donė filanin dhe dune edhe ju, dhe e duan edhe ehlu semai pastaj i vendohet pranimi nė tokė .>> [Transmeton Imam Buhari]

E cilėsitė e tė dashurve te Allahu dhe tė afėrmve janė tė shumta nė librin e Tij (Kuranin) dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam, po i pėrmendim disa si shembuj e jo pėr tė thėnė se janė vetėm kėto nė vijim..
Allahu Subhanhu ue teala donė nga robėrit e tij :1. Penduesit: (Ai qė pendohet-bėnė tewbe):
Thotė Allahu subhanehu ue teala: {5:39. E kush pendohet pas punės sė keqe (vjedhjes) dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim All-llahu ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.} . Thotė Allahu Subhanehu ue teala: {6:54. E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kushbėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues.}. Thotė Allahu subhanehu ue teala: {25:70. Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqijat ua shndėrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė.}.
Nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: ka thėnė i dėrguari alejhi selam: << Kush pendohet para se tė lind dielli prej perendimit ia pranon Allahu pendimin atij.>>[Transmeton Muslimi]
E Argument pėr dashurin e Allahut ndaj penduesve ėshtė edhe fjala e Allahut subhanehu ue teala: { 2.222.All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme.}

Por pėr pendimin kanė cekur dijetarėt disa kushte tė cilat janė:

1.Tė jet pendimi i Sinqert ndaj Allahut subhanehu ue teala
2.Pishmanlleku pėr atė qė ka kaluar nė mėkate
3.Largimi nga mėkati menjėher, ngase nuk pranohet pendimi me vazhdueshmėrin e mėkateve.
4.Tė vendos qė mos tė kthehet mė nė atė mėkat nė tė ardhmėn.
5.Tė jet pendimi para pėrfundimit tė kohės d.m.th (http://d.m.th/) para lindjes diellit nga perendimi apo para prezantimit tė daljes shpirtit.
6.Nėse ėshtė mėkati nė lidhshmėri me robėrit si : Marrja e pasurive pa dėshiren e personave duhet tiu kthehet atyre gjėrat e tyre e nėse ėshtė mėkati si: Pėrgojim apo Nemijme (bartje fjalėve) duhet qė tė pastrohet nga kjo dhe lutje nė fshehtėsi pėr ata qė i ka pėrgojuar dhe pėrmendja e tė mirave nė ato vende ku i ka pėrmendur pėr tė keq.2. Pasuesit e Sunetit tė Pejgmaberit Alejhi Selam:
E kėta janė ata tė cilėt i pasojnė gjurmėt e pejgamberit alejhi selam me pasimin e tyre ndaj gjitha ēėshtjeve tė jetės si nė haje nė pije nė veshje nė pamje nė adhurim nė madhėniet mbledhore dhe ata familjare, dhe mendues nė historin e tij alejhi selam pėr tė gjetur kėrkesėn e tij nė pėrballim tė kėsaj bote dhe ēka gjindet nė tė prej gėzimeve brengave lumturive dhe mėrziave, Transmeton Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) se disa persona prej shokėve tė pejgamberit alejhi selam, pyetėn grat e pejgamberit alejhi selam pėr punėn e tij nė msheftėsi e thanė disa prej tyre: Nuk do tė martoj gra dhe than disa: Nuk do tė ha mishė., e thanė disa: nuk do tė flej nė shtart , e Falenderoj Allahun dhe i dėrgoj salawate e tha: << Ēka ėshtė puna e disa njerėzve qė kanė thėnė kėshtu e kėshtu , Por unė falem dhe fli, agjėroj dhe ha, dhe i martoj grat e kush largohet nga suneti im nuk ėshtė prej mua (nesh). >>[Transmeton Muslimi]
E argument pėr dashurin e Allahut subhanehu ue teala pėr atė qe e pason tė dėrguarin alejhi selam ėshtė fjala e tij subhanehu ue teala: {3:31. Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė.}3. Tė Drejtit:
E ata janė: Qė bėjnė drejtėsi nė tė gjitha ēėshtjet me veten dhe me tė tjerėt dhe argument pėr dashurin e Allahut ndaj tyre ėshtė fjala e tij subhanehu ue teala: {60:8. All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė }
4. Ata qė bėjnė mirė:
E ata janė: Tė cilėt shpenzojn pėr veten e tyre dhe pėr tė tjerėt duke shrpesuar vlerat e Allahut subhanehu ue teala dhe shpėrblimet e tij dhe nuk e permendin atė qė e japin me tė mir e as me tė keq, e argument dashurin e Allahut ndaj tyre ėshtė fjala e Allahut subhanehu ue teala: {2:195. Dhe jepni pėr nė rrugė tė All-llahut e mos e hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit. }5. Ata qė dėshirojn takimin e Allahut subhanehu ue teala:
Kush e dėshiron takimin e Allahut e donė edhe Allahu takimin e tij, nuk dėshiron vdekjen e tij, por njeriu besimtar kur ti ofrohet pėrfundimi (exheli) i tij dhe fillon tė jap shpirtin nė kėtė moment pėrgėzohet pėr pajtimin e Allahut dhe e donė takimin e Allahut subhanehu ue teala dhe e donė Allahu takimin e tij, ndėrsa njeriu Jo besimtarė (qafir) kur ti vjen pėrfundimi dhe fillon dalja e shpirtit pėrgėzohet pėr urrejtjen e Allahut ndaj tij dhe e urren takimin e Allahut dhe e urren Allahu takimin e tij, argumenti i kėsaj ėshtė ajo qė ėshtė Transmetuar nga Ubade ibn Samit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i dėrguari alejhi selam qė ka thėnė: (Kush e dėshiron takimin e Allahut, Allahu e dėshiron takimin e tij, dhe kush e urren takimin e Allahut e urren Allahu takimin e tij, ka thėnė Aishja apo disa prej grave tij, me tė vėrtet se ne se duam vdekjen, ka thėnė nuk ėshtė ajo, por besimtarit nėse i afrohet vdekja pėrgėzohet me pajtimin e Allahut dhe fisnikėrinė e Tij e nuk ka asgjė mė tė dashur para Tij dhe e dėshiron takimin e Allahut dhe e dėshiron Allahu takimin e tij, dhe se Jo Besimtari (Qafiri) nėse i ofrohet vdekja pėrgėzohet me dėnimit e Allahut dhe dėnimet e tij e nuk ka gjė mė tė urryer para tij se sa ajo qė urren takimin e saj dhe e urren Allahu takimin e tij.) [Transmeton Buhari]
6. Ata qė ofrohet te Allahu me adhurime nafile dhe ata qė pėrmendin Allahun shumė
:
Me tė vėrtet se gjėja mė e mirė qė kalon nga koha ėshtė ajo kohė qė janė tė angazhuar zemra e gjymtyrėt dhe gjithė trupi nė pėrmendjen e Allahut subhanehu ue teala nė ēdo moment dhe nė ēdo gjendje ngase ata qė pėrkujtojnė Allahun Allahu i pėrmend dhe i pėrkujton Thotė Allahu subhanehu ue teala: {2.152. Pra ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shprėblim). Mė falėnderoni e mos Mė mohoni.}
Transmeton Ebu Hurejre(Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: ka thėnė i dėrguari alejhi selam, Thotė Allahu subhanehu ue teala: ( Unė jam aty kur mė kujton robi mua, dhe unė jam me tė kur mė pėrmend, e nėse mė pėrmend nė veten e tij, e pėrmendi nė vetėn time, e nėse mė pėrmend nė ndonjė grup e pėrmendi nė grup mė tė mirė se ai, e nėse ofrohet te unė njė pėllėmbė ofrohem te ai sa njė krah, e nėse ofrohet te unė njė krah ofrohem te ai sa njė pash, e nėse mė vjen duke ecur unė i vij duke shpejtuar-vrapuar-) [Transmeton Buhari]
Pra afrimi te Allahu subhanehu ue teala bėhet me nafile prej adhurimeve si Namazi, Agjėrimi, Dhėnia e lėmoshės, pėrmendja e Allahut subhanehu ue teala me falėnderim dhe madhėrinė dhe kėrkim tė faljes .

Albanian eX|PerT
05-04-07, 00:49
8. Tė Dashuruarit pėr Allah:
Me tė vėrtet se tė dashuruarit pėr Allah i thirr Allahu ata dhe ai e din mė mirė gjendjen e tyre dhe ua zbret atyre pajtimin e tij dhe mirėsinė dhe fisnikėrinė dhe i mbulon nėn hije ditėn e kiametit atė ditė kur s’ka hije po hija e tij subhanehu ue etala.
Ka transmetuar Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė): <<Thotė Allahu ditėn e kiametit ku janė ata tė dashuritė pėr Madhėrinė Time ti mbuloj nėn hijen Time ditėn kurė s’ka hije pos hijes Time.>> [Transmeton Muslimi]

9. Tė Pastėrtitė dhe ata qė zbukurohet pėr Allah:
Pastėrtia ėshtė heqja e papastėrtisė nga trupi dhe rrobet dhe vendet e adhurimit tė Allahut subhanehu ue teala, pra i donė robėrit e pastėr siē thotė subhanehu ue teala: {9.108. aty ka burra qė dėshirojnė tė pastrohen mirė, e All-llahu i do tė pastrit.}.
Ndėrsa zbukurimi duhet tė jetė pėr Allah pa mendje madhėsi dhe pa i nėnēmuar robėrit e Allahut siē ėshtė transmetuar nga Abdullah Ibn Mesudi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) : Nga i dėrguari alejhi selam se ka thėnė: <<Nuk hy nė Xhennet kush ka nė zemrėn e tij njė grimcė prej mendjemadhėsisė, ka thėnė njė njeri: Po njeri dėshiron qė tė jetė veshja e tij e bukur dhe mbathja e tij e bukur, ka thėnė: Me tė vėrtet se Allahu ėshtė i bukur dhe e donė bukurin, mendjemadhėsia ėshtė mospranimi i hakut dhe nėnēmimi i njerėzve.>> [Transmeton imam Muslimi]
E Allahu subhanehu ue teala na ka urdhėruar qė tė zbukurohemi pėr ēdo namaz apo shkuarje nė xhami pėr adhurim ku ka thėnė: {7:31. O bijtė e Ademit, vishuni bukur pėr ēdo namaz (lutje), hani dhe pini e mos e teproni, pse Ai (All-llahu) nuk i do ata qė e teprojnė shkapėrderdhin .}10.Personat qė pėrdorin misuakin:
Pėrdorimi i Misuakut ėshtė sunet i tė dėrguarit tonė alejhi selam, ka qenė kur ėshtė zgjuar nga gjumi ka filluar me Misuak e kur hynte nė shtėpi fillonte me misuak, Transmeton Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) Nga i dėrguari alejhi selam: <<Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin>> [Transmeton imam Buhari]
Nga Ebi Umame (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) Se i dėrguari alejhi selam ka thėnė: <<Pėrdorni misuakun se misuaku ėshtė Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin, nuk mė ka ardhur Xhibrili e tė mos mė porosis pėr misuakun deri sa u frikova se do tė obligohet ndaj meje dhe ndaj umetit tim dhe sikur mos tė kisha frik pėr ti rėnduar umetin do t’ia kisha obliguar atyre, dhe unė pėrdori misuakun deri sa kam frik se po i fshij pėrparėsen e gojės.>> [Transmeton Imam Ibn Maxheh nė Sunenin e tij].


11. Tė Ofruarit te Allahu me kryerjen e obligimeve dhe pėrkujdesjen ndaj tyre:
Prej fisnikėrisė Allahut ndaj robėrve tė Tij tė cilėt e adhurojnė vetėm Atė duke mohuar tjerėt, se ai i donė ata tė cilėt i pėrgjigjen urdhrave tė Tij dhe i bėjnė obligimet qė u janė obliguar atyre vazhdimisht dhe i veprojnė ata pa pėrtaci, nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: Ka thėnė i dėrguari alejhi selam: << Vėrtet Allahu i Madhėrishėm ka thėnė: "Kushdo qė tregon armiqėsi ndaj mikut (velij) Tim, unė do t'i shpall luftė. Me asgjė robi Im nuk mund mė mirė tė mė afrohet, pos me atė me ēfarė Unė e kam obliguar dhe vazhdimisht robi Im mė afrohet me vepra tė mira (nafile), derisa ta dua, e kur ta dua, Unė bėhem veshi i tij me tė cilin dėgjon; syri i tij me tė cilin sheh; dora e tij me tė cilėn sulmon fuqishėm; kėmba e tij me tė cilėn ec. I kėtilli nėse mė kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbrojė atė". >>[Transmeton Buhari (Rijadusalihin)]
12. Tė devotshmit
Ata tė cilėt kanė frikė Allahun dhe janė devotshėm nė fshehtėsi dhe nė dukuri dhe tė cilėt vendosin ndėrmjet tyre dhe dėnimit tė Zotit tyre mburojė duke pasuar urdhrat e tij dhe largimi nga ndalesat e tij, Thotė Subhanehu ue teala: {3:76. Jo, (nuk ėshtė ashtu si thonė ata) po kush e pėrmbush amanetin e vet (ėshtė besnik) dhe ruhet nga mėkatet, s’ka dyshim, All-llahu i do ata qė ruhen.}
13.Durimtarėt:
E durimtarėt janė banorė tė Xhennetit dhe u ėshtė pėrgatitur Xhenneti durimtarėve dhe janė pėrmendur durimtarėt nė mė shumė se njė vend nė Kuranin Famėlartė dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam, nga edhe ai ka bėrė durim nga tė gjitha qė e kanė kapluar atė nė thirrjen e tij pėr ne fenė e Allahut subhanehu ue teala, dhe i ka lėvduar Allahu subhanehu ue teala durimtarėt nė rrugė tė tij dhe iu ka premtuar atyre Xhennetin dhe pajtimin e tij thotė subhanehu ue teala: { 3:146. E sa pejgamberė pati qė sė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe as nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt.}14.Ata qė mbėshteten nė Allahun subhanehu ue teala:
Mbėshtetja nė Allahun ėshtė argument pėr shtuarjen e Besimit dhe ngrtja e tij nė shpirt, ngase ēdo herė qė ėshtė besimtari mė i fort dhe mė i mbėshtetur nė Allahun nė gjitha ēshtjet e tija tregon kjo pėr besimin e fort tė tij dhe lidhshmėrin e tij me Zotin e tij e pėr kėtė ėshtė shpėrblimi i kėsaj qė tė meritoj dashurin e Allahut suibhanehu ue teala e pėr argument kemi fjalen e tij subhanehu ue teala ku thotė: { 3:159. Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun, se All-llahu i do ata qė mbėshteten.}


Pra o tė dashurit e mi, kėta ishin disa cilėsi qė i donė Allahu subhanehu ue teala nė robėrit e tij, pra a po na dukem shumė pėr vetėn tonė qė tė cilėsohemi me njė cilėsi prej kėtyre cilėsive e tė kemi pėr qėllim me tė afrimin te Allahu subhanehu ue teala e tė fitojmė me tė pajtimin e tij dhe tė na arrij dashuria e tij edhe neve, edhe pse kjo ėshtė e domosdoshme pėr ne qė te jemi tė cilėsuar me kėta cilėsi tė gjitha, na furnizoftė Allahu mua dhe ty me dashurin e tij dhe lusim atė qė tė zbret ndaj nesh pajtimin dhe kėnaqėsinė e tij dhe tė na bėj prej atyre qė i bėjnė obligimet e tij vazhdimisht, dhe ti bėjmė kėta vepra me sinqeritet pėr hir tė tij ngase ai ėshtė pamės;dėgjues dhe pėrgjigjes.
E pėr nė fund Falėnderimi i takon Allahut subhanehu ue teala, Saletet dhe Selamet qofshin mi tė dėrguarin e Tij Muhamedin alejhi selam dhe mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij deri nė ditėn e gjykimit.
<IMG height=2 width="100%" vspace=9>
''E kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thrretė nė rrugėn e All-llahut,qė bėn vepra tė mira dhe qė thotė:''Unė jamė prej Muslimanve''?
" Dhe gjithmone pas veshtiresise vjen lehtesimi" Ashtu si pas stuhise dielli fillon te ndrije perseri,.... edhe per ty

Albanian eX|PerT
05-04-07, 02:28
Falja e sabahut tregon sa e dona All-llahun

Gėzimi i atij djali ishte i pamasė kur njė ndėrmarrje e njohur e pranoi atė tė punoi pėr ta. Ai fluturonte mbi hėnė dhe ai ishte kandidati i vetėm i pranuar. Ai nėnshkroi kontratė qė pėrmban nė vete se ai duhet tė pranojė respektimin e orarit tė ndėrmarrjes, dėrgimin e raporteve javore rreth aktiviteteve tė tij, dhe pranimin se do tė ndėshkohej nėse shkelte rregullat...
Mė vonė, djaloshi takoi menaxherin e tij dhe i tha, “Prej nesėr e tutje, unė nuk do tė vijė nė kohė, dhe gjithashtu nuk do t’i dėrgoi raportet javore nė kohė nė vend qė tė vonohen vetėm pak. Gjithashtu unė nuk do tė tė lejojė qė tė mė dėnosh mua, dhe nuk ke tė drejtė qė tė mė pėrjashtosh nga puna.”
Nė qoftė se imagjinojmė njė situatė tė tillė, ne do qeshnim me sjelljen e atij djaloshi. Askush nuk do ta shoh ndryshe pos si njė person tė ēmendur. Si mund dikush tė marrė tė drejtė, duke marrė parasysh se ai nuk i plotėson obligimet e tij?!
Ndaj, pse shumica prej nesh bėjnė vepra tė tilla madje edhe mė tė kėqija? (Sikur qė ne
bėjmė mėkate mė tė mėdha kundėr Ligjit tė All-llahut tė Madhėruar). Si mund qė njeriu shpirtėrisht i shėndoshė ti lejoi vehtes tė gėzoj mirėsitė e All-llahut: siē janė ushqimet, pijet, veshjet dhe kėnaqėsitė jetėsore; ndėrsa nuk i kryen obligimet me tė cilat Ai e ngarkon, siē ėshtė p.sh. Namazi?! Dhe madje edhe nėse falet, ai atė nuk e kryen nė kohė tė vete ose e kryen shpejt e shpejt sikur gjeli (me shpejtėsi dhe pa kujdes). Ai gjithashtu nuk pėrputhet me tė falurit e vet e as qė e kupton atė qė thotė.
Duke u bazuar nė njė anketim tė bėrė nga web-faqja Islamway.com qė pėrfshiu mbi 4000 persona, rezultatet janė si vijon:
- 14% prej tyre asnjėherė nuk e kryen namazin nė kohė;
- 16% prej tyre rallė herė e falin nė kohė;
- 33% shpesh e falin nė kohė;
- 35% preh tyre gjithmonė e falin nė kohė.
Subhanall-llah! Ne nuk flasim rreth jurisprudencės rreth tė cilės dijetarėt nuk qenė nė ujdi ose rreth njė suneti tė cilin kush dėshiron e kryen e kush dėshiron jo. Ne flasim rreth ABC-sė sė Islamit. Ne flasim rreth faljes tė cilėn All-llahu e bėri obligim pėr tė gjithė muslimanėt – cilat do qofshin kushtet e tyre.
Atėherė kur All-llahu i Madhėruar i urdhėron muslimanėt tė falin, Ai ua tėrheq vėrejtjen rreth vonesės sė tij, duke thėnė: " Mjer pėr ata qė falen, - tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm. (El Maun 107: 4-5)
Komentatorėt thonė se kuptimi i kėtij verseti ėshtė vonimi i faljes pas kohės sė caktuar. Ata gjithashtu thonė: “Vejl (Mjer)” ėshtė njė luginė qartė e zezė nė Xhehennem. A nuk i besojmė Fjalėt e Allahut?
Shumica e muslimanėve e neglizhojnė kohėn e sabahut sikur tė mos ishte aty. Prandaj ata e falin atė shumė mė vonė. Nė vazhdim, disa prej tyre e falin mu para namazit tė drekės. Disa nuk do ta falin kurrė ose do ta falin mė pastaj. Ndaj pse gjithė ky dembelllėk yni, a e meriton All-llahu i Gjithėfuqishėm kėtė? A nuk proklamojmė ne se e dona mė shumė se gjithēka tjetėr? Kur dikush prej neve e dashuron dikend me dashuri tė sinqertė, ai dėshiron ta takojė atė. Ai do tė mendojė shumė pėr tė. Kur tė ketė takim me tė, ai nuk mund tė flejė deri sa ta takojė atė qė e do. Ndaj, tė tillė janė ato faltorė tė cilėt nuk e falin namazin e sabahut nė tė vėrtetė pėr dashuri ndaj All-llahut. A i respektojnė nė tė vėrtetė ata urdhėrat e Tiij? A dėshirojnė ta takojnė Atė?
Tė paramendojmė se njė multimilioner i ofron njėrit nga punėtorėt e tij pėr ēdo ditė nga 1000$, vetėm me njė kusht, qė punėtori pėr ēdo ditė doemos ta thirrė punėdhėnėsin e tij nė mėngjez qė ta zgjojė dhe tė ik. Kjo gjė e thjesht, punėtorit nuk do t’i kushtojė mė tepėr se disa minuta nė ditė. Kjo ofertė e shkėlqyeshme dhe shpirtėgjėrė do tė zgjatė derisa punėtori tė vazhdojė rregullisht ta zgjojė punėdhėnėsin e tij. Pėrndryshe, oferta e tij do tė ndėrpritej menjėherė, dhe nga punėtori do tė kėrkohet qė t’i kthejė tė gjitha tė hollat qė i ka pranuar, nė qoftė se neglizhon vetėm njė herė ta zgjojė punėdhėnėsin pa arsye. Ndaj, nėse ti, vėllau im musliman, do tė ishe ai punėtor, a do ta neglizhoje ta thirrje shtėpinė e punėdhėnėsit? A nuk do tė kujdeseshe tė fitoje pėr ēdo ditė nga njė mijė dollarė? Me siguri qė jo – dhe nėse ndodh qė njė mėngjez tė dėshtosh – mundohu qė tė arsyetohesh se nė tė vėrtetė nuk qenė nė gjendje ta zgjosh?
Pėr All-llahun ėshtė shembulli mė i lartė, ndaj ēfarė me ty vėllau im i dashur drejt Zotit, All-llahut tė Gjithėfuqishėm? Ai ėshtė i Njė i Vetėm, qė tė jep ty mėnyrėn e jetesės dhe qė tė dhuroi ty me ēdo gjė, kėto mirėsi janė krejtėsisht shumė mė tepėr se njė milionė dollarė nė ditė. Ėshtė Ai i Gjithėfuqishėm i Cili thotė: “Dhe Ai ju dha gjithatė qė e kėrkuat (qė kėrkoi nevoja juaj) dhe, edhe nė qoftė se pėrpiqeni t’i numėroni tė mirat (nė numėr). Vėrtet, njeriu ėshtė i padrejtė dhe shumė pėr pėrbuzės.”
A nuk meriton ky Zot i Gjithėmėshirshėm, Dhuruesi mė i madh, qė tė zgjohesh pėr Tė ēdo mėngjez rreth orės 5 (gjatė verės kurse gjatė dimrit edhe mė vonė) dhe ti falėnderosh Atij vetėm pesė deri nė dhjetė minuta pėr dhuntitė e mėdha tė Tij?
Gjykimi ndaj atyre qė neglizhojnė faljen e sabahut nė kohė:
All-llahu i Madhėruar thotė: “Kur tė kryeni namazin (e frikės) pėrmendeni All-llahun, kur jeni nė kėmbė, ulur, tė
mbėshtetur. E kur tė qetėsoheni (nga lufta), atėherė faleni namazin nė mėnyrė tė rregullt, pse namazi ėshtė obligim (pėr kohė) i caktuar pėr besimtarėt.” [En Nisa, 4: 103]
Islami ėshtė njė rrugė e logjikshme jetese... Ėshtė sikur njė marrėveshje nė mes Zotit tė Madhėruar dhe robit tė Tij tė pėrulur. Duke u bazuar nė kėtė marrėveshje, robi kryen detyrime tė caktuara para All-llahut. Me respekt ndaj kėtyre obligimeve, All-llahu do t’i dhuroj robit tė drejtat dhe privilegjitė. Ėshtė e pandjeshme qė ju tė pajtoheni me kontratėn, dhe, menjėherė pastaj, ju tė bėni ēfarė tė doni dhe tė neglizhoni ēfarė nuk ju pėlqen. All-llahu i Madhėruar nė Kur’an thotė: “O ju qė besuat, hyni nė islamin e tėrėsishėm (Pėrqafoni fenė islame nė tėrėsi), e mos ndiqni rrugėn e djallit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt.” [El-bakare, 2 : 208]
Komentuesit e Kur’anit thonė: Kjo nėnkupton tė pranosh Islamin me tė gjithė legjislaturėn dhe rregullat. All-llahu u hidhėrua me Benu Israilėt kur ata kryen atė qė donin nga Feja e Tij dhe neglizhuan tė tjerat. Mu pėr kėtė, Ai iu drejtua atyre duke u thėnė: “Pastaj qe, ju jeni ata qė mbytni njėri-tjetrin, i dėboni disa prej jush nga vendi i tyre duke bashkėpunuar kundėr tyre si ėshtė mėkatė e padrejtė, e nėse ata bien te ju nė robėri, ju jepni konpensim pėr (t’i liruar) ata, e dėbimi i tyre nga vendi ėshtė i ndaluar pėr ju. A e besoni njė pjesė tė librit, e tjetrėn e mohoni? Ē’mund tė jetė ndėshkimi ndaj atij qė punon ashtu prej jush, pos poshtėrim nė jetėn e kėsaj bote, e nė ditėn e gjykimit ata hidhen nė dėnimin mė tė ashpėr. All-llahu nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj asaj qė veproni ju.” [El-Bekare: 2 : 85]
Pejgamberi, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, ata qė nuk e kryejnė namazin e Sabahut dhe jacisė me xhemat i konsideron munafikė. Ndaj ēfarė mendoni pėr ata tė cilėt nuk e falin fare, as me xhemat e as tė vetmuar nė shtėpi?
● Pejgamberi (paqja e All-llahut qoftė mbi tė): “Nuk ka falje (namaz) mė tė rėndė pėr hipokritėt (dyftyrshėt) se sa namazi i sabahut dhe i jacisė. Dhe sikur ta dinin ata ēfarė ka nė to (ēfarė shpėrblimi, thevabi), ata do tė kujdeseshin pėr tė ashtu qė do tė vinin madje duke u zvarritur.” (Transmeton Buhari)
● All-llahu i Madhėruar pėrmend se heq dorė nga ata qė neglizhojnė obligimin e namazit. Pėrveē kėsaj, Pejgamberi, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, thotė: “Mos e leni kryerjen e namazit qėllimisht ngase kushdo qė vepron ashtu, nga ai do tė heq dorė All-llahu dhe Pejgamberi i Tij.” (Transmeton Imam Ahmedi)
Ashtu dėshiron, vėllau dhe motra ime muslimane, qė mė tė afėrmit tė heqin dorė nga ty? Ndaj si e neglizhon namazin dhe ashtu shkakton qė All-llahu tė heq dorė nda ty?
Mirė... ēfarė duhet tė bėjė unė?
● Ēdokush prej neve duhet ta rregulljo alarmin e orės qė tė ngrihet ta falė namazin e sabahut.
● Ne duhet qė namazit t’ia japim statusin e tij nė jetėt tona, dhe ne duhet ti disiplinojmė punėt tona nė koordinim me kohėt e rregullta tė namazit. (pėr fat tė keq, ne thjesht veprojmė tė kundėrtėn).
● Ne duhet tė flejmė mė herėt dhe tė zgjohemi pėr sabahun dhe mandej tė shkojmė nė punė. Manjėherė pas sabahut, All-llahu ndanė rizkun e njerėzve.
● Ēdokush prej neve duhet tė kėrkojė shoqėri e cila do ta zgjojė atė pėr faljen e sabahut. Pėrveē kėsaj, ata duhet ta ndihmojnė njėri-tjetrin nė kryerjen e veprave tė mira.
● Ne duhet gjithnjė tė bėjmė duanė e natės (para fjetjes, nė tė cilėn kėrkojmė nga Allahu qė tė na ndihmojė nė namazin tonė.
● Tė ndjehemi fajtorė nė qoftė se na ik dhe njė namaz i vetėm. Madje, ne duhet tė premtojmė qė kurrė nuk do tė pėrsėritet njė mėkat i tillė.
Le tė na bėjė All-llahu prej atyre qė nė tė vėrtetė e duan Atė. Le tė na jep sinqeritet nė fjalė dhe nė vepra. (Amin) Pėrfundimisht, ēfarėdo qė nė kėtė artikull ėshtė e drejtė, ėshtė vetėm se dhuratė nga All-llahu. Dhe ēdo gabim apo mangėsi ėshtė prej meje apo shejtanit.
Shkruar nga njė anėtar i IANA-s.
Solli nė shqip: Ebu Jasin </SPAN>
[I]Ebu Jasin,
18.8.2006
</SPAN>

Albanian eX|PerT
05-04-07, 02:42
Kush sprovohet mė sė shumti?

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė: “Njerėzit qė mė sė shumti sprovohen janė pejgamberėt, pastaj ata qė janė mė afėr tyre, pastaj ata qė janė mė afėr tyre. Sprovohet njeriu aq sa ka fe, ai qė ka fe tė madhe i shtohet sprovimi, kurse ai qė ėshtė i dobėt nė fe, i lehtėsohet sprovimi. Sprovohet besimtari aq, sa qė ecė nė mesin e njerėzve, duke mos mbetur nė te asnjė mėkat”. (Buhariu).
Hadith madhėshtor me domethėnie gjigante. Fjalė tė zgjedhura tė cilat mund tė dalin vetėm nga njeriu i zgjedhur, i cili nuk flet nga hamendja, por nga shpallja qė i shpallet nga i Dituri, i Urti.
Ky ėshtė njė hadith bazė sa i pėrket temės sė sprovimit, e ai qė e analizon kėtė hadith do t’i mjaftojė pėr ta kuptuar esencėn e ēėshtjes sė sprovimit.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė kėtė hadith me pak fjalė e sqaron krejt atė qė duhet tė dihet nė lidhje me sprovat. Hadithi ndahet nė tri pjesė, ku secila prej tyre tregon njė ēėshtje tė caktuar:
1. “Njerėzit qė mė sė shumti sprovohen janė pejgamberėt, pastaj ata qė janė mė afėr tyre, pastaj ata qė janė mė afėr tyre.”
Kjo pjesė e hadithit na bėn tė qartė njė tė vėrtetė tė madhe, e ajo ėshtė se: Ligji i All-llahut nė kėtė botė ėshtė se Ai do t’i sprovojė besimtarėt, e nga ky ligj nuk pėrjashtohet askush, as krijesat mė fisnike – pra tė Dėrguarit, alejhimus-selam.
All-llahu, subhanehu ve teala, thotė: “A menduan njerėzit tė thonė: “Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?” Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t'i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn, do t'i dallojė dhe gėnjeshtarėt”. [Ankebut: 2-3].
Kėshtu Ai, subhanehu ve teala, na bėn tė ditur se sprova ėshtė gjė e pashmangshme, janė sprovuar tė dėrguarit, janė sprovuar ata qė ishin para nesh dhe do tė sprovohen ata qė do tė vijnė pas nesh. Kėshtu ka caktuar i Dituri, i Urti. Fundi fundit, e tėrė jeta ėshtė sprovė, siē thotė Ai, subhanehu ve teala: “Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t'ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė…” [Mulk: 2].
Pastaj All-llahu, subhanehu ve teala, tregon se sprovat janė tė llojllojshme, duke thėnė: “Ju patjetėr do tė sprovoheni si nė pasurinė tuaj, si nė vetėn tuaj, madje do tė dėgjoni ofendime tė shumta prej atyre qė u ėshtė dhėnė libri para jush, e edhe prej idhujtarėve, po nė qoftė se duroni dhe ruheni, ajo ėshtė gjėja mė vendimtare”. (Ali Imran: 186).
Nga mėshira e Tij, All-llahu, tebareke ve teala, na i mėson dy gjėra pėr ti kaluar sprovat me sukses, e ato janė:
1. Durimi,
2. Devotshmėria.
Pra, gjėja e parė qė na mėson Resulull-llahu, alejhis-selam, nė kėtė hadith ėshtė se sprovat janė tė pashmangshme, se me to do tė sprovohen tė dėrguarit dhe pasuesit e tyre deri nė Ditėn e Gjykimit.
2. “Sprovohet njeriu aq sa ka fe, ai qė ka fe tė madhe i shtohet sprovimi, kurse ai qė ėshtė i dobėt nė fe, i lehtėsohet sprovimi.”
Pasi qė na e qartėsoi se sprovat janė ligj i All-llahut dhe se do tė sprovohen tė gjithė, nė kėtė pjesė i Dėrguari i All-llahut na tregon kriterin nė bazė tė cilit njerėzit sprovohen, e ai ėshtė: imani (besimi).
Kjo ėshtė drejtėsia e All-llahut, azze ve xhel: E sprovon atė qė ka besim tė dobėt me sprovė mė tė vogėl, sepse ai mund tė durojė mė pak dhe meriton shpėrblim mė tė vogėl, kurse atė qė ka besim tė madh e sprovon mė shumė, sepse ai mund tė durojė mė shumė dhe meriton shpėrblim mė tė madh.
Nėse imani ėshtė i madh, sprovat janė tė asaj grade, e nėse ėshtė i vogėl, aq janė edhe sprovat. Ky fakt i jep vullnet, kurajo dhe shpresė tė sprovuarit, sepse:
• Sprova e tij tregon se ai ka besim, tregon se ai ėshtė nė rrugėn e drejtė, nė rrugėn e tė dėrguarve dhe njerėzve tė mirė, sepse ata janė sprovuar me sprovat mė tė rėnda.
• Sprova – nėse kalohet si duhet – ėshtė nė dobi tė tė sprovuarit, e assesi nė dėm tė tij. All-llahu i Madhėrishėm me anė tė sprovės do t’ia fshijė mėkatet dhe do t’ia ngritė gradat e tija nė xhennet.
Tė dashur vėllezėr! A nuk mjafton ky fakt qė tė na ndihmojė tė mos dėshpėrohemi dhe tė mos demoralizohemi kur tė goditemi me ndonjė sprovė, por tė durojmė dhe tė shpresojmė nė shpėrblimin e All-llahut?
3. “Sprovohet besimtari saqė ecė nė mesin e njerėzve, duke mos mbetur nė te asnjė mėkat”.
Pasi qė tregoi se sprova ėshtė ligj i All-llahut dhe pasi qė e tregoi kriterin nė bazė tė tė cilit njerėzit sprovohen, nė kėtė pjesė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, na tregon urtėsinė e cila qėndron pas sprovave, sepse All-llahu ėshtė i Urtė dhe ska mundėsi tė veprojė diēka kot, mirėpo Ai e bėn atė me njė qėllim tė caktuar, qėllim i cili padyshim se ėshtė i drejtė dhe i urtė.

Besimtarėt kanė dobi tė mėdha nga sprovat, edhe atė:
- All-llahu nga mėshira e Tij me anė tė sprovave na i fal mėkatet tona dhe na i ngritė gradat tona nė xhennet.
- Sprovat e kalitin personalitetin e besimtarit dhe e pėrsosin, e bėjnė tė durueshėm dhe tė qėndrueshėm, tė aftė dhe tė kujdesshėm, e bėjnė tė pėrgaditur pėr ta bartur emanetin e “mėkėmbėsit nė tokė” mbi supet e tij dhe pėr ta kryer kėtė funksion ashtu si duhet. Dihet se ai qė e fiton njė gjė pa mund, nuk i’a din vlerėn dhe shumė shpejt e humbė, kurse ai qė e fiton me mund, i’a din vlerėn dhe lufton me mish e me shpirtė qė ta ruaj atė.
- Sprovat i pastrojnė rradhėt e besimtarėve nga munafikat, dyftyrėshat dhe tė luhatshmit nė fe.
Pejgamberi, alejhis-selam, ka thėnė: “E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr) andaj edhe kjo i sjell dobi (shpėrblim)”. [Muslimi].
Pjesa “dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr” na sqaron se pabesimtarėt (kafirat) nuk e fitojnė kėtė mirėsi nga sprovat. Ato janė dėnim pėr ta.
Kjo ėshtė ajo qė All-llahu na e lehtėsoi nga nxjerja e pėrfitimeve nga ky hadith i madh. Ku e kemi qėlluar, ajo ėshtė nga mirėsia e All-llahut, e ku kemi gabuar, ajo ėshtė nga dobėsia jonė dhe nga shejtani.
E lusim All-llahun, tebareke ve teala, qė tė na mėson atė qė ėshtė e dobishme dhe tė na mundėson tė kemi dobi nga ajo qė e mėsojmė. Amin. </SPAN>

Omer Islami,
25.11.2005

Albanian eX|PerT
06-04-07, 01:47
Kėshillė bashkėshortėve

Kėshillėn time e filloj duke treguar rreth Luftės sė Dytė Botėrore, Armatės britaneze dhe shkretėtirės egjiptase! Njėrės nga betejat mė vendimtare, qė ndodhi mė 1942 gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, e quajtur beteja El-Alemejn, e quajtur ashtu sipas vendit nė Egjiptin verior. ثshtė e mirėnjohur qė gjermanėt okupuan Afrikėn Veriore dhe arrritėn deri nė Egjipt. Shpresonin ta pushtojnė Kanalin e Suezit, mandej tė pushtojnė fushat e naftės nė Iran dhe Irak, mandej ta sulojnė Bashkimin Sovjetik nga jugu, etj.
Britanezėt qenė tė qėndrueshėm qė asnjėherė tė mos e lejojnė tė ndodh ajo, ndaj sollėn ushtarakun mė tė mirė, gjeneralin Berndard Montgomerin qė tė udhėheq ushtrinė e tyre me qėllim tė ndalimit tė gjermanėve dhe pėrparimit tė tyre. Ndodhi njė betejė e vėrtetė. ثndrrat gjermane nuk u realizuan, britanezėt marrin fitoren ndėrsa shumė luftėtar vdiqėn dhe u varrosėn nė shkretėtirėn El Alemejn.
Ajo qė neve na intereson, nuk ėshtė ndodhia mes britanezėve dhe gjermanėve. Ne na intereson qė pas luftės, shumė familjarė tė ushtarėve tė rėnė nė El Alemejn, erdhėn tė vizitonin varret e tyre. Disa nga ata, lanė ca fjalė tė gdhendura nė varret e tyre. Ndėr ta, gjenden fjalėt e njė vejushe tė re angleze e cila i shkroi burrit tė saj: “Pėr Botėn, ti qe vetėm ushtar, por pėr mua, ti ishe Bota e tėrė!”
Ndaj, gjatė martesės, ju nuk fitoni vetėm bashkėshorte, ju fitoni gjithė botėn. Nga tani e nė botėn e ardhshme, bashkėshortja jote do tė jetė partneri yt nė jetė, bashkėudhėtar dhe shoku mė i mirė. Do t’i ndajė me ty ēastet, ditėt dhe vitet. Do ta ndajė me ty gėzimin dhe dėshpėrimin, sukseset dhe dėshtimet, ėndrrat dhe frikėsimet tua. Kur do tė jesh i dobėt, ajo mė sė miri do tė kujdeset pėr ty; kur tė kesh nevojė pėr ndihmė, do tė bėjė gjithė ē’ka mundet; kur tė kesh ndonjė sekret, ajo do ta ruajė mė sė miri; kur tė kesh nevojė pėr kėshillė, ajo do ta jep. Ajo gjithnjė do tė jetė me ty. Kur tė zgjohesh nė mėngjes, gjėja e parė qė shohin sytė tua ėshtė ajo.
Gjatė ditės, ajo do tė jetė me ty, nė qoftė se nė njė moment nuk ėshtė me ty, fizikisht, ajo do tė mendojė pėr ty me gjithė zemėr, mendime e shpirt. Kur tė shkoni tė flini, ajo do tė jetė gjėja e fundit qė e sheh; madje edhe kur flenė ti, sėrish do ta shohėsh atė nė ėndėrr. Shkurtė, ajo do tė jetė e gjithė bota pėr tė dhe ti do tė jesh e gjithė bota pėr tė.
Pėrshkrim mė i mirė tė cilin personalisht e kam lexuar ndonjėherė e qė pėrshkruan afėrsinė e bashkėshortėve pėr njėri-tjetrin, paraqet ajeti Kur’anor: 'Ju jeni veshja e tyre dhe ato janė veshja e juaj.’
Bashkėshortėt janė sikur petku pėr njėri-tjetrin, ngaqė ia sigurojnė njėri-tjetrit mbrojtjen, konforitetin, mbulesėn, ndihmėn dhe pasurinė. Paramendoni sikur tė udhėtonit nė Alaskė pa veshje! Bashkėshortėt tanė na sigurojnė nė tė njėjtėn mėnyrė mbrojtjen dhe konforitetin, mbulesėn dhe ndihmėn, nė udhėtimet tona nė kėtė botė sikur veshja qė do tė na nevojitej nė udhėtimin tonė nė Alaskė.
Relacioni mes bashkėshortėve ėshtė gjėja mė e shenjtė nga tė gjitha relacionet: vlera e dashurisė dhe kujdesit, intimitetit dhe afėrsisė, mėshirės dhe mirėkuptimit dhe qetėsisė e cila mbushė zemrėn e bashkėshortėve. Kjo paraqet vepėr Hyjnore. Vetėm Zoti me fuqinė e pakufizuar, mėshirėn e pafund dhe Urtėsinė e shkėlqyer, mund tė forcojė kėto ndjenja tė shkėlqyera nė zemrat e bashkėshortėve.
Faktikisht, Allahu na kujton ata qė shkojnė shenjave tė Tij nė Univers, janė ndjenjat nė zemrat e bashkėshortėve ndėr shenjat e Tij qė duhet udhėzuar qeniet njerėzore kah Ekzistenca e Tij.
Siē qėndron nė Kur’an, (Er-Rum 21): “Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje te ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė.”
Mirėpo zemra e njeriut nuk ėshtė qenie e palėvizshme, ajo ėshtė mjaft dinamike. Dashuria mund tė thahet dhe zbehet. Lidhja bashkėshortore mund tė dobėsohet nėse pėr tė nuk kemi kujdes. Lumturia nė bashkėshortėsi nuk vjen vetvetiu. Fati konstant kėrkon dhėnie dhe sakrificė konstante nga tė dy anėt. Qė pema e dashurisė bashkėshortore tė mbijetojė, tė mbetet e gjallė dhe ta vazhdojė rritjen, toka duhet tė jetė e palodhshme, e mirėmbajtur dhe e kujdesur. Ndaj, ja kėtu disa kėshilla si ta mirėmbajmė kėtė pemė, qė vazhdimisht tė rritet:
Nė botėn tonė, jetojmė njė jetė dinamike, tė rrethuar me tabela tė dendura dhe tė stėrmbushur me afate. Pėr bashkėshortėt, kjo domethėnė, ndoshta mė nuk do tė gjeni kohė qė tė kaloni sė bashku, tė vetmuar dhe larg nga obligimet. Kėtė nuk duhet ta lejoni asnjėherė tė ndodh! Mundohuni qė periodikisht tė gjeni kohė, tė kryeni ndonjė punė, larg nga bota tjetėr. Kujtoni se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, gjente kohė qė tė shkojė i vetėm me bashkėshorten Aishen radijallahu anha, nė shkretėtirė, pėr tė garuar. Fillimisht ajo ia kalonte, mirėpo pasi fitoi pak nė peshė, filloi ai t'ia kalojė...
Dil rregullisht jashtė me tė dhe bėni ēfarėdo lloj aktiviteti. Shkoni nė bregdet. Vizitoni familjen dhe shokėt.
Shkoni nė xhami, nė piknik etj. Kujtoni se Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ndante kohė qė tė shkojė me gruan e tij tė shohė lojėrat e etiopianeve tė reja.
Gjithmonė tė kesh romansė nė jetė. Jeta moderne gati e transformoi qenien njerėzore nė robot apo high-tech - maqina pa emocione.
Shfaqja e emocioneve ėshtė e nevojshme qė ta ruajmė lidhjen bashkėshortore, larg nga dryshku dhe dezintegrimi. Mbaje mend, do tė shpėrblehesh nga Allahu pėr ēdo emocion qė tregon ndaj gruas tėnde. Ashtu siē thotė Resulullahu, salallahu alejhi ue selem: “Do tė shpėrbleheni pėr gjithė ku kėrkoni kėnaqėsinė e Allahut, madje edhe pėr ushqimin qė vėni nė gojė tė bashkėshortes.” Asnjėherė mos e nėnēmo vlerėn pėr gjėra qė duken tė vogla, ashtu siē ėshtė vėnia e ushqimit nė gojė tė gruas, hapja derėn e veturės etj. Kujtoni se Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, vėnte gjurin e tij qė bashkėshortja tė shalonte devenė... Mundohu qė gjithnjė tė gjesh kohė pėr lutje tė pėrbashkėt.
Forcimi i lidhjes mes teje dhe Allahut ėshtė garantim mė i mirė qė lidhja jote bashkėshortore, tė mbetet gjithnjė e fortė. Kjo do tė rezultojė me pasje tė qetėsisė mė tė madhe nė shtėpinė tėnde. Kujto si Pejgamberi, salallahu alejhi ue selem, gjithnjė tregonte lutje dhe dėshira pėr bashkėshortėt e ri, tė cilėt zgjoheshin natėn tė falen, ai madje udhėzonte qė nėse njėri prej tyre ngrihet, le ta thirr tjetrin qė nuk ėshtė ngritur, madje edhe me stėrpikje me ujė nė fytyrėn e tij/saj.
Mundohu qė gjithnjė me vepra a me fjalė tė jesh i mirė ndaj bashkėshortes. Bisedo me tė, buzėqeshu, kėrko kėshillėn e saj, pyete pėr mendimin e saj, harxho kohė tė vyeshme me tė dhe kujto se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: “Mė tė mirėt nga ju janė ata qė janė mė tė mirė ndaj bashkėshorteve...”
Nė fund, ėshtė rutinė qė bashkėshortėt tė japin besėn nė dashuri dhe nder, deri sa vdekja tė mos i ndajė. Unė mendoj se kjo besė ėshtė jo e mirė, por e shkėlqyeshme, mirėpo jo e mjaftueshme! Nuk mjafton vetėm ta dashurosh bashkėshorten. Gjithashtu duhet tė duash atė qė ajo do. Familjen e saj, dashamirėt e saj duhet tė jenė edhe dashamirė pėr ty. Mos u bė si kolegu im, i cili nuk kėnaqej qė, prindėrit e bashkėshortes sė tij, tė vijnė nė vizitė, pėr disa javė. Ai sinqerisht asaj i thotė: ‘Nuk i dua prindėrit tu’. Natyrisht se e shikoi me hidhėrim dhe ia ktheu: ‘Edhe unė nuk i dua prindėrit tu’.
Gjithashtu, nuk mjafton ta duash deri sa vdekja t’ju ndajė. Dashuria nuk duhet tė ndėrpritet dhe ne besojmė qė, ekziston bota tjetėr pas kėsaj. Atje ku ata tė cilėt bėjnė gjėra tė drejta nė kėtė botė, do tė bashkohen me bashkėshortet dhe pasardhėsit e tyre. Shembull mė i mirė ėshtė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, dashuria e tė cilit ndaj Hatixhes radijallahu anha, vazhdoi edhe pas vdekjes sė saj. Edhe shumė vite pas vdekjes sė saj, ai asnjėherė nuk harroi qė kur tė therė ndonjė dele, njė pjesė t’ia dėrgonte shoqeve tė saj...
Duaje bashkėshorten tėnde dhe atė qė ajo do, dhe atė, jo deri nė vdekje, por deri sa tė bashkoheni pėrsėri nė botėn tjetėr.
Inshaallah!

Sherif Muhammed

Pėrktheu: Ebu Jasin
Redaktoi: O. B.
</SPAN>
Sherif Muhammed,
18.9.2006

http://www.albislam.com

Albanian eX|PerT
06-04-07, 01:54
Njė porosi dashamirėse

Vėlla i dashur, sa mė vjen turp kur e mar lapsin pėr tė shkruar letėr ty. Shembulli im i ngjan njė borxhliu i cili vjen pėr ta kthyer borxhin me vonesė. Ky njeri ec pėrreth murit dhe e troket derėn, duke iu lutur All-llahut qė mos ta hapė derėn borxhdhėnėsi, por le tė jetė ai qė e hapė derėn ndonjė fėmijė i tij i vogėl, qė tia jep borxhin atij dhe tė ikė me tė shpejtė dhe tė fshehet ngta ai njė kohė tė caktuar. Mendoj se unė nuk dalloj shumė nga ky borxhli. Sa shumė kam dėshirė ta dėrgojė kėtė letėr nėpėrmjet ndokujt qė tė njeh ose tė ka farefis, ose tek e fundit tė vjen era e ta mer kėtė letėr pėr ta dėrguar ty, qė tė ma lehtėson lodhjen e takimit me ty, i cili ėshtė i pėrzier me turp borxhliu. Mirėpo dėshira dhe shpresa ime ėshtė e lidhur me natyrėn dhe moralin tėnd tė lartė, i cili mė jep guzim tė qendroj para teje me kėtė letėr nė dorė, duke mos mė shoqėruar frika e e borxhit.


Ndjenja shumė tė ēuditshme mė kapluan kur lexova letrėn tėnde, ku kėrkoje nga unė kėshillė: vallė kėto janė ndjenja tė gėzimit pėr vazhdimin e besimit dhe dashurisė mes nesh?!


Ose ndjenja e frikės se nuk kam forca ta kryej kėtė detyrė?!


Ose ndjenja e dobėsisė qė mė ndalon ta kėshilloj atė qė ka pozitė tė lartė tė fesė dhe moralit?!


Ditė tė tėra nuk munda ta pėrcaktoj realitetin e ndjenjave tė mia dhe qėndrimin tim ndaj kėsaj letreje, derisa pėrfundova nė dy gjėra qė s'pranojnė tė tretėn: ose ta kthej kėtė letėr ose mos ta kthejė.


Qė kėto dy solucionet ishin shumė tė fuqishme saqė nuk mundesha ti jipen njėrės dhe mbetesha nė mėdyshje. Mirėpo vendosa ta kthej kėtė letėr, pėr ta kryer obligimin tim fetar ndaj besimtarėve, e ndoshta All-llahu bėn qė tė ketė dobi pėr mua dhe pėr ty nė kėtė prosi.


Pika e parė: shoqėruesi yt nė kėtė rrugė.


Vėlla i nderuar. Sa e rėndė ėshtė rruga dhe sa e largėt pėr ate qė udhėton vetėm, tė cilėt nuk marin me vehte shoqėrues qė do tia lehtėson vėshtirėsitė e rrugės dhe udhėtimit. Muslimani nė kėtė jetė ėshtė udhėtar, ka nevojė pėr shoqėrues nė kėtė udhėtim, ndihmėtar nė kėtė betejė, gjersa tė arrijė te qėllimi dhe synimi i tij. Sa i lumtėr do tė jetė ai njeri qė ka shoqėruesin e vet nė kėtė rrugė njė njeri tė menēur, mendjeprehtė dhe tė devotshėm! Sa fatkeq do tė jetė nėse shoqėruesi i tij nuk do tė jetė i tillė!


Besimtari ėshtė i fuqishėm me vėllezėrit e tij, kurse i dobėt kur tė jetė i vetėm, andaj do tė mbetėt i fuqishėm derisa ėshtė nė shoqėrinė e njerėzve tė zgjedhur dhe burrave tė mirė, sepse “ujku e hanė delen qė ndahet nga kopeja”.


Ndihem shumė budalla kur flas pėr rėndėsinė e vėllaut tė sinqertė dhe shoqėrisė sė mirė. Kjo ėshtė njė e vėrtetė qė ėshtė bėrė prej gjėrave tė padiskutueshme!


Ndoshta disa djelmosha tė cilėt kanė kaluar njė kohė tė gjatė nė udhėzim do ta kontestonin porosinė e shoqėrimit me njerėz tė mirė dhe tė kapurit fort pėr ta, mirėpo ata janė nė gabim nė kėtė kontestim, sepse besimtarėt nė ēdo rast, pa marė para sysh se ēfarė shkalle ka arritur kanė nevojė pėr vėllezėr tė vet, bile edhe Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e porositė All-llahu duke i thėnė:


“Pėrkufizoje veten tėnde me ata qė lusin Zotin e tyre mėngjes e mbrėmje, e qė kanė pėr qėllim kėnaqėsinė (razinė) e Tij, dhe mos i hiq sytė e tu prej tyre e tė kėrkosh bukurinė e kėsaj bote dhe mos iu bind atij qė ia kemi shmangur zemrėn e tij prej pėrkjtimit ndaj Nesh dhe i ėshtė dhėnė epshit tė vet, pse puna e tij ka mbaruar”. (18:28).


Sa ēmenduri e madhe ėshtė kryelartėsia!!


Pika e dytė: shoqėria kėrkon kujdes.


Gabim ėshtė, bile ėshtė mendjelehtėsi tė mendosh qe shejtani do tė dorėzohet nga lufta nga disfata e parė qė do ta pėrjeton nė kėtė luftė, ose do tė largohet prej nesh nga qėndrimi i jonė parė serioz me vetveten. Nėse pak mė parė aludova nė rėndėsinė e shoqėrisė sė mirė, atėherė medoemos tė aludoj nė dy pika tė cilat shejtani me tė madhe mundohet tė na i imponon:


a) tė mendojmė se kemi gjetur shoqėruesin e mirė pasi qė shoqėrohemi me njė shoqėri tė mirė. Kjo na shtyen tė besojmė se jeton me njė mik tė mirė nga vet fakti pse ai shoqėrohet mė njė grup nė pėrgjithėsi i mirė, duke haruar se dobia e madhe vjen nga njerėzit e veēantė tė atyre burrave tė mirė. Disa njerėz zgjedhin njerėzit mė tė dobėt nga kjo shoqėri dhe prej tyre marin sjelljen dhe moralin e tyre, duke lėnė pas shpine burrat e zgjedhur dhe tė veēantė prej tyre, me argument se kjo shoqėri nė pėrgjithėsi ėshtė e mirė. Vazhdon nė dobėsim dhe ulje me kėtė mik tė vetin derisa ta harojė vehten dhe ti kalojnė shumė tė mira.


Ibn Kajjimi rahimehull-llah tregon tė metat e shoqėrimit me disa vėllezėr dhe thotė:


“shoqėrimi me vėllezėr ėshtė dy llojesh:


Njė: shoqėrim pėr rehati dhe kalim kohe. Ky shoqėrim ėshtė mė i dėmshėm sesa i dobishėm, dėmi ma i vogėl ėshtė prishja e zemrės dhe humbja e kohės.


Dy: shoqėrim me vėllezėr pėr bashkėpunim nė gjetjen e shkaqeve tė shpėtimit, pėr tė kėshilluar njėritjetrin nė tė vėrtetė dhe nė durim. Ky shoqėrim ėshtė prehu mė i mirė dhe mė i dobishėm, mirėpo i ka tre tė meta: zbukurimi para njėri tjetrit, bisedimi dhe shoqėrimi ma tepėr se nevoja dhe shndėrrimi nė epsh dhe adet qė nuk e luan rolin e vet.


b) tė mjaftohesh me rolin e mėsuesit dhe edukatorit. Edhe pse ky rol ėshtė shumė i ndershėm dhe i rėndėsishėm, mirėpo, gjithashtu, kujdesi pėr tu shoqėruar me njerėz tė vyeshėm, tė menēur dhe tė devotshėm ėshtė gjė e rėndėsishme. Krejt kjo me qėllim qė mos tė bėhet mendja e njeriut, me kalim tė kohės, mendje fėmije nė trup tė burrit. Maturia ėshtė e mirė dhe e kėrkuar nė ēdo gjė.


Pika e tretė: jetė pa shpirtė.


Sa jetė e keqe ėshtė jeta pa shpirtė. Tek e fundit smund tė ketė jetė pa shpirtė, andaj secili qė kėrkon vazhdim tė jetės pa shpirtė ėshtė sikur ai qė kėrkon tė pamundurėn. All-llahu thotė:


“Po kėshtu me urdhėrin tonė Ne tė shpallėm edhe ty shpirtin (Kur'anin).” (Esh-Shura: 52)


Subhanall-llah! All-llahu quajti Kur'anin shpirtė, andaj kuptojmė se ska jetė tė vėrtetė pa Libėr tė All-llahut dhe ska lumturi nė dunja dhe ahiret pa Libėr tė All-llahut. Kur'ani ėshtė kėnaqėsia e atyreve qė kėrkojnė kėnaqje dhe lumturi, ėshtė litar i All-llahut i fortė dhe rruga e Tij e drejtė.


Gjėja qė ma sė miri e edukon njeriun dhe i edukon shokėt e vet ėshtė ulja me frikėrespekt me Kur'anin, larg nga tė metat dhe njollat e kėsaj bote. Sa e mirė ėshtė lidhja me litarin e qiellit, atėherė kur kėputen litarėt e tokės! Sa mirė ėshtė hyrja nė dyert e qiellit, atėherė kur mbyllen dyert e tokės! Kėnaqėsinė mė tė madhe e pėrjeton njeriu me Librin e All-llahut, atėherė kur pushojnė sytė dhe thellohen njerėzit nė gjumin e tyre, atėherė ngriten burrat e mirė pėr tė lexuar Fjalėn e All-llahut me frikėrespekt tė sinqertė dhe me modesti tė plotė, atėherė i mbulojnė melekėt me mėshirė, sepse “Vėrtet, leximi i Kur'anit nė agimit ėshtė e pėrcjellur”. (17:78).


Kujdesu tė lexosh Kur'an, ta mėsosh pėrmendsh, tė lexosh libra tė tefsirit, tė meditosh rreth ajeteve tė Kur'anit dhe tė jetosh duke lexuar pjesė tė caktuar pėr ēdo ditė. Asnjėherė mos e kėput kontaktin tėnd me Librin e All-llahut, duke u larguar nga lozjet dhe pengesat e kėsaj bote.


“Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė”. (41:35).


Pika e katėrt: bėhu njeriu mė i mėshirshėm ndaj njerėzve.


Vėlla fisnik. Sa tė dhemb kur tė shohish ndokend qė ka probleme. Tė dhemb ajo qė i dhemb atij dhe qanė pėr atė qė qan ai.

Sa i mėshirshėm je kur ndokush e zgjat dorėn, sinqerisht, pėr ti ndihmuar.

Vazhdon

Albanian eX|PerT
06-04-07, 01:55
Sa ma i mėshirshėm je kur e lodh veten pėr ti ndihmuar, duke i dhėnė pėrparėsi edhe para vehtes.


Mirėpo dije se, tė mėshiroftė All-llahu, do tė jesh njeriu mė i mėshirshėm ndaj njerėzve, atėherė kur do t'i thėrrasish nė rrugė tė All-llahut, atėherė kur do tua paraqesish dritėn e udhėzimit dhe kur ti shpėtosh nga errėsira e lajthitjes.


Thirrja nė rrugė tė All-llahut ėshtė detyrė e Pejgamberėve qė kanė qenė para nesh, kurse ne kemi nder tė bėjmė tė njejtėn punė dhe tė ecim tė njejtėn rrugė. Dije se thirrja mė e madhe nė rrugė tė All-llahut ėshtė edukimi i fėmijėve ta duan All-llahun dhe ta duan Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], largimi i tyre nga kėnetat e amoralitetit. Kėtė e thamė nė kėtė kohė kur njė grup njerėzish e nėnvlerėsojnė detyrėn e edukatorėve duke i etiketuar se janė shkurtėpamės, mendojnė sipėrfaqėsisht dhe miren me arsimimin e fėmijėve.


Vėlla i dashur.


Edukimi i djemve tė rinj nė ibadete dhe devotshmėri ėshtė sfera mė e lartė e thirrjes nė rrugė tė All-llahut, rezultatet e tė cilės nuk i sheh askush pėrveē atij qė ėshtė largpamės, tė cilėve All-llahu ua ka mundėsuar ti kuptojnė kėto gjėra. Andaj, ata qė mendojnė sipėrfaqėsisht dhe qė kėrkojnė rezultatet tė shpejta le tė kullosin livadhet e mendjelehtėsisė sė tyre dhe le tia lėnė kėtė gjė atyreve qė e meritojnė.


Edukatorėt janė prodhuesit e burrave, ngritėsit e civilizimeve dhe ndryshuesit e historisė. Secila thirrje qė posedon sa ma shumė edukator tė sinqertė, ėshtė thirrje e cila zgjat shumė kohė, ėshtė thirrje qė i thellon rrėnjėt thellė nė tokė, thirrje tė cilės nuk mund ti bėjė dėm asnjė sprovė dhe fortunė.


Pika e pestė: mos u bė qiri.


E mjeri qiri. Sa i dhimbshėm ėshtė fakti qė ai digjet pėr ti ndriēuar tjerėt!


Sa i dhimbshėm ėshtė fakti qė tė digjet thirrėsi pėr njerėzit, e ata tė ndriēohen me kėtė dritė!


Kam pėr qėllim, lėnjen pas dore tė vetvetes kur tė arrijė njeriu njė etapė tė jetės sė vet duke menduar se plakja i mjafton nga edukimi personal i vetvetes, ose marja me aktivitet tė davetit mjafton nga kujdesi pėr vetveten. Kjo ėshtė njė rrezik i madh, sepse ai qė se ka njė gjė nuk mundet me ta dhėnė. Pastaj , thirrėsi vazhdimisht ėshtė nė pozitė tė shembėlltyrės, andaj duhet gjetur metodė pėr edukim personal, metodė pėr ta ngritur imanin e vet, metodė pėr tu kujdesur pėr zemrėn dhe pėr ta kultivuar devotshmėrinė e tij, qė mos tė bėhemi sikur qiriu, tė digjemi e tjerėt tė kėnaqen me dritėn tonė.


Pika e gjashtė: trashėgimia e pejgamberėve.


Edhe pse thirrja nė rrugė tė All-llahut ėshtė e rėndėsishme dhe me vlerė, ashtu sikur pėrmendėm ma parė, mirėpo mundet ti bėhet shkatėrrim nėse nuk ka bazė tė fortė dhe material origjinal, nėse nuk ka dituri fetare. All-llahu thotė:


“Thuaj: "Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė dhe ai qė vjen pas meje. Larg tė metave ėshtė All-llahu, e unė nuk jam nga idhujtarėt". (12:108).


Secila thirrje, pa marur para sysh aktivitetin e saj, ėshtė thirrje e zbrazėt nėse nuk pėrmban dituri tė pjekur, bile mundet tė jetė thirrje nė injorancė, andaj dalja e xhemateve tė devijuara ėshtė rezultat i thirrjeve tė zbrazura nga dituria fetare e vėrtetė.


Secili ibadet qė nuk bėhet nė pėrputhje me udhėzimin e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], pa marur para sysh sa shumė ėshtė, ėshtė mangėsi dhe e metė, sidomos kur i mungon dituria e sherijatit. Dalja e xhemateve tė devijuara tė asketėve ėshtė vetėm rezultat i pėrhapjes sė madhe tė injorancės nė radhėt e tyre.


Nė dituri ka jetė tė cilėn nuk e di ai qė se ka shijuar ėmbėlsinė dhe kėnaqėsinė e saj. Besoj se po pati njerėz tė zgjedhur nė njė shoqėri, atėherė dijetarėt janė tė parėt e tyre. All-llahu thotė:


“Po All-llahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij, vetėm dijetarėt”. (35: 28)


Pika e shtatė: sinqeriteti qė ka nevojė pėr sinqeritet.


All-llahu thotė:


“...pėr t'ju sprovuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė”. (67: 2)


Pra, All-llahu i Lartėsuar nė kėtė rast ka bėrė bazė tė mbivlerėsimit, mirėsinė, e nuk e ka bėrė numrin e madh, pra sqenka me rėndėsi numri i madh, por lloji dhe gjinia e mirė.


Ma sė miri qė ndihmon nė pėrmirėsimin e njė vepreje dhe meritimin e cilėsisė “i mirė”, ėshtė sinėeriteti. Bile sinqeriteti ėshtė materiali i vėrtetė i njė vepre, sepse pa te, ekzistimi i njė vepreje dhe mosekzistimi ėshtė i barabartė.


Vėlla i nderuar. Sa vuajnė njerėzit e drejtė pėr sinqeritet, mirėpo nuk ėshtė kjo gjė problem, sepse hapi i parė drejt arritjes ėshtė vuajtja pėr atė gjė. Por medoemos duhet shoqėruar kėtė me durim dhe insistim, nėse dėshiron tė arrijė njeriu nė qėllimin dhe synimin e vet, edhe pse kjo mund tė vonon. Vazhdimisht ke dro nga mahnitja me veprat tuaja, sepse disa dijetarė tė selefit kanė thėnė: “kush mendon se nė sinqeritetin e tij ka sinqeritet, atėherė sinqeriteti i tij ka nevojė pėr sinqeritet”.


Vėlla i nderuar. Kėto porosi qė i kam pėrmendur, pėr tė cilat, unė, vall-llahi, kam ma shumė nevojė se ti, ndoshta nxisin te ti ambicje tė punės dhe gjallėri tė prodhimit, kurse kjo ėshtė ajo qė e shpresoj. Ndodh qė njeriu nė fillim mos tė mundė tė arrijė realizimin e krejt kėtyre gjėrave, mirėpo s'prishė punė. Le tė provon sėrish, le tė lufton, le tė duron derisa tė arrijė qėllimin e vet. Mos mendo se kjo gjė ėshtė e lehtė, por ėshtė njė synim pėr tė cilin njerėzit kanė dhėnė edhe shpirtin. Zbritja ēmimin gjėjės sė shtrenjtė pėr tė arritur kėtė qėllim, All-llahu tė drejtoftė nė rrugė tė drejtė, “E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne, me siguri do t'i orientojmė rrugės pėr te Ne”. (29: 69).


Nė fund, vėlla i nderuar. Kėrkoj falje pėr mangėsinė qė kam shprehur gjatė kėshillimit tim dhe sjelljes sė keqe qė kam paraqitur gjatė pėrmirėsimit tėnd. Ky ėshtė mund i njeriut mė pak dituri, andaj shpresoj se do tė ma falish dhe nuk do tė ma zėsh pėr tė madhe dhe dije, tė mbroftė All-llahu, se kėto fjalė i kam shkruar pas njė mėdyshje tė madhe, sepse e dija se jam i dobėt dhe kam pak dituri.
All-llahun e lus qė tė mė ndihmojė mua dhe ty nė realizimin e aspiratave tona, tė na i fal gjėrat qė i bėjmė pa dije dhe tejkalimin e kufijve tona.


pregaditi:
Bekir Halimi
publikimi i parė:
AlbIslam.Com
3.3.2000</SPAN>
Albislam.Com,
8.8.2003

Albanian eX|PerT
06-04-07, 13:07
NJE DITE NE JETEN E MUSLIMANITE

-Ae ke lutur Allahun tri here te shpieje new Xhennet, ngase ai qe e pyet Allahun,subhane hu we te“ala,qe te dergoj ne Xhennet,Xhenneti i thot:"o Zot fute ne Xnennet!"?
-A ke kerkuar ndoj here shpetim nga zjarri te Allahu xhel-le shanuhu,nga se per ate qe e ben kete XHehnemi thot:"Shpetoje o Zot nga zjarri"!?
-A e ke lexuar diq nga fjalimet e Resulullahut,Sal-lallahu “alejhi we selem?
-A ke menduar te largohesh nga shoqeria e lige?
-A ke provuar ti pakesosh te qeshurit dhe shakat?
-A ke qajtur nga friga prej Zotit tend?
-A ke bere dhikrin e mengjesit dhe te nates?
-A ke kerkuar me te vertet shwhadet(te behesh shehid),ngase Resulullahu,s.a.w.s.,thot:ai qe do te kerkoj me te vertet shehadet nga Allahu dote jap graden e shehidit edhe nese vdes ne shtratin e tij".
-A eke lutur Allahun xh.sh qe te forcoj ne fene e tij.?
-A e ke blere nje liber te ri me tematik islame per te pasur njohuri lidhur me fene tende?
-A ke kerkuar falje te mekateve per besimtare dhe besimtare,ngase ateher perqdo mu“min dhe mu“mine edhe ti ke veper te mire?
-A e ke falenderuar Allahun xh.sh per begadite islamit?
-A e ke falenderuar Allahun xh.sh per dhurimin e sqisave te degjuarite,e shikuarite dhe begadite tjera?
-A eke dhene sadakan per te varferit dhe te pa fuqishmite?
-A e ke lene zemerimin per shkak te vefsit tend dhe ke filluar te mos zemerohesh pos per shkak te Allahut,az-ze ve xhel-le?
-A ke ndejtur pa u krenuar dhe lavduar me veteveten?
-A ke vizituar vellaun islam dhe ke qen i sjellshem me te?
-A e ke ftuar familjen tende vellezrite,fqinjte dhe te tjeret me te cilet je ne kontakte drejte Allahut te Madheruar?marr nga :ALI IBNI MUHAMMED-SULLTAN EL-KARIU

Lijanna
12-04-07, 20:29
Keshille kerkuesit te diturise

Falėnderimi i takon vetėm All-llahut [subhanehu ue teala], Atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kė e udhėzon All-llahu nė rrugė tė drejtė nuk ka kush e largon nga ajo (rruga e drejtė) dhe kė e le nė humbje Ai, nuk ka kush e udhėzon nė rrugė tė drejtė. Paqja, mėshira dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi krijesėn mė tė zgjedhur tė Tij, Muhammedin [sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem], mbi familjen e tij tė ndershme, mbi shokėt-as’habėt e tij besnikė dhe mbi tė gjithė pasuesit e Rrugės sė Drejtė. Dėshmoj se nuk meriton tė adhurohet askush tjetėr pos All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi [sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem] ėshtė rob dhe i dėrguar i All-llahut.
Duke parė sjelljen e njė pjese tė kosiderueshme tė nxėnėsve tė dijes (Talibul-ilm) tė cilėt mirren me nxėnien e diturisė pėr pėrfitimin e tė mirave materiale nė kėtė botė dhe duke mos i kushtuar kujdes kėnaqėsisė sė All-llahut tė Madhėruar, i zgjodha kėto fjalė qė do tė mund t’i lexoni nė vazhdim tė kėtij shkrimi ashtu qė duke shpresuar nė ndihmėn e All-llahut tė pėrfitoj unė dhe ju tė cilėt e lexoni. E lusim All-llahun e Madhėruar qė kėtė vepėr tė na pranoj si pjesė e veprave tona tė mira dhe gjithashtu e lusim All-llahun e Madhėruar qė edhe lexuesve tė kėtij shkrimi t’u bėj dobi leximi i tij.
Transmetohet nga Muadh ibn Xhebeli se Pejgamberi [sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem] ka thėnė:
“Biri i Ademit nuk mund tė hapėrojė Ditėn e Kijametit para se t’ju pėrgjigjet 4 (katėr) pyetjeve:
- Jetėn e vet ku e kaloi;
- Rininė e vet ku e ēoi;
- Pasurinė e vet si e fitoi dhe ku e harxhoi dhe
- Diturinė e vet ku e praktikoi”.
Vėllezėr tė nderuar! Ky hadith ėshtė barrė e rėndė pėr bartėsit e diturisė, sepse nesėr All-llahu i Madhėruar pa dyshim do t’i pyesė sa e praktikuan diturinė e vet dhe ē’vepruan me tė. Ashtu do tė pyetet edhe ēdo i moshėrritur pėr dhuntitė e All-llahut qė ia dhuroi, ē’veproi me to. Dhuntitė e jetės, tė rinisė, tė pasurisė dhe nė fund tė diturisė. Me diturinė All-llahu [subhanehu ue te'ala] e dalloi njeriun nga shtazėt. Dituria ėshtė dhunti shumė e ēmueshme, prandaj Allahu ia fal vetėm atij qė e do. Ndėrsa falėnderimi ndaj kėtij ni’met (dhuntie) ėshtė tė veprosh sipas saj dhe t’ua mėsosh tė tjerėve. Kush merr dituri dhe vepron sipas saj, vetėm ai ka marr dituri dhe meriton tė quhet Dijetar dhe Edukator. E kush mėson diēka e pastaj e fsheh nga njerėzit, kurse ata kanė nevojė pėr diturinė e tij, do tė gjuhet Ditėn e Kijametit me gaca tė zjarrit. Ndėrsa ai qė mėson dhe nuk vepron sipas asaj qė e ka pėrvehtėsuar, i pėrngjanė gomarit tė ngarkuar me libra tė ēmuar. Gjėja qė mė sė shumti e frikėsonte Muhammedin [sal-lAll-llahu 'alejhi ve sel-lem] pėr ummetin pas vdekjes sė tij ishte munafiku i dijshėm.
Munafiku i dijshėm! Parashtrohet pyetja si ėshtė e mundur qė njeriu tė jetė njėkohėsisht dijetar dhe munafik?!
Munafik i dijshėm ėshtė ai dijetar qė gjuhėn e ka tė mprehtė kurse zemrėn e zbrazėt nga frika ndaj All-llahut [subhanehu ue te'ala]. Nga Aliu r.a. transmetohet se Pejgamberi [sal-lAll-llahu 'alejhi ue sel-lem] ka thėnė:
“Vėrtet, unė nuk brengosem pėr ju nga ndonjė besimtarė apo mushrik. Besimtarin e mbron imani i tij, kurse mushrikun e asgjėson kufri i tij. Por brengosem pėr ju nga ndonjė munafik qė diturinė e ka vetėm nė gjuhė. Flet pėr atė qė ju e doni, kurse punon pėr atė qė ju e urreni”.
Vėllezėr tė nderuar, ky pra ėshtė ai qė kokėn e ka pėrplot dituri, kurse zemrėn e ka tė zbrazėt nga frika ndaj All-llahut [subhanehu ue te'ala]
Shtrohet pyetja se:
Cila ėshtė shenja e frikės ndaj All-llahut [subhanehu ue te'ala]?
Shenja e frikės ndaj All-llahut [subhanehu ue te'ala] ėshtė tė vėndosh kufi mes vetes dhe mėkateve.
Por, ēka e ndihmon njeriun t’ia ketė frikė All-llahut [subhanehu ue te'ala]?
Nė kėtė aspekt njeriun e ndihmon pėrkujtimi i vdekjes dhe ahiretit. Kjo i pastron zemrat e damkosura dhe ia zvogėlon njeriut lakminė ndaj kėsaj bote. Pejgamberi [sal-lAll-llahu 'alejhi ve sel-lem] na ka lėnė dy kėshilltarė. Njėri flet e tjetri hesht. Ai qė flet ėshtė Kur’ani, ndėrsa ai qė hesht ėshtė vdekja. Kėta dy kėshilltarė mjaftojnė pėr besimtarin. Zemra e besimtarit fillon tė varfėrohet pikėrisht kur e kaplon harresa e vdekjes.
A nuk kuptohet nga kjo se besimtari e nėnēmon jetėn dhe e urren atė?
Jo, vėlla i dashur! Ēdo ditė pėr besimtarin ėshtė me vlerė. Gjatė jetės ai e adhuron All-llahun, ėshtė i dobishėm pėr krijesat e tij dhe i kontrollon veprimet e veta. Kjo ėshtė pėr njeriun arė e ahiretit. Sot mbjell nė kėtė botė, nesėr korr nė botėn tjetėr.
Vėllezėr tė nderuar! Kjo botė nė peshojėn e All-llahut nuk peshon as sa krahu i mushkonjės. Vetėm nė dunja i bėhet mėkat All-llahut, vetėm nė tė kundėrshtohen urdhėrat e Tij, prandaj edhe ėshtė e mjerė. Armiqtė e All-llahut nė kėtė botė argėtohen dhe sillen me arrogancė, ndėrsa dashamirėt e Tij shtypen dhe torturohen. Tė mjerėt ne, nė qoftė se na tėrheq kjo botė dhe e harrojmė botėn tjetėr (ahiretin). All-llahu dunjanė ia jep atij qė do, por edhe atij qė nuk e do, kurse fenė dhe ahiretin ia jep vetėm atij qė e do. Dine se nuk ka vlerė feja pa dituri, por edhe nuk ka vlerė edhe dituria pa vepėr. Po ashtu edhe vepra nuk ka vlerė pa sinqetitet nė tė. E lusim All-llahun e madhėrishėm qė tė na ndihmojė me kujdesin dhe suksesin e Tij, ashtu qė tė jemi prej atyre qė mėsojnė pėr tė vepruar, qė veprojnė pėr ta treguar sinqeritetin dhe janė tė sinqertė pėr ta fituar kėnaqėsinė e All-llahut dhe Xhennetin e Tij.
www.klubikulturor.com (http://www.klubikulturor.com)

Lijanna
14-04-07, 18:16
- Ti pėrshėndesėsh ata qė i njeh dhe ata qė nuk e njeh.

- Buzėqeshja ėshtė sadeka: “Buzėqeshja nė fytyrėn e vėllait tėnd ėshtė sadeka” Hadith sahi.

- T’i drejtohesh me fjalė tė mira njerėzve. Allahu i Lartėsuar thotė: “…dhe njerėzve u thuani fjalė tė mira…” (El Bekare: 83)

- Tė jesh i thjeshtė me njerėzit dhe jo mendjemadh.

- Thirri njerėzit me emrat qė janė mė tė dashur pėr ta. Kėshtu ka vepruar edhe i Dėguari i Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė.

- Tė jesh i butė me ta. “Allahu ia jep tė butit atė qė nuk ia jep tė ashpėrit.” (Muslimi)

- T’u iu bėsh thirrje qė t’i pėrmbahen fesė e atė duke pėrdorur urtėsinė dhe fjalė tė qeta. “Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė” (En Nahl: 125)

- T’i ndihmosh sipas mundėsisė. “Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara.” (El Maide: 2)

- Tė mendosh tė mirėn pėr ta, tė largohesh nga paragjykimet. “O ju qė keni besuar, largohuni prej dyshimeve tė shumta …” (El Huxhurat: 12)

- Pėrballoji gabimet e tyre.

- Prano arsyetime prej atyre qė nuk janė sjellur mirė ndaj teje.

- Shakaja me ta tė jetė e drejtė dhe mos tė jetė e tepėrt. I Dėrguari i Allahut ka bėrė shaka, por e ka folur gjithmonė tė vėrtetėn.

-Tė ua mėsosh fenė nė bazė tė nivelit tė mendjes ose tė kuptuarit tė tyre.

- Tė jesh i sinqertė nė bisedė me ta. “Frikėsojuni Allahut dhe tė jeni me ata tė drejtit.” (Et Teube: 119)

- T’i pėrmbahesh premtimit.

- T’i pėrgjigjesh ftesės, vetėm nėse ke arsye ose nėse te ftuesi ka harame atėherė mund tė mos i pėrgjigjesh.

- Kėshilloji ata tė cilėt gabojnė me metodat mė tė mira. “Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė” (En Nahl: 125)

- Mos i nėncmo tė dobėtit prej tyre. “E ska dyshim se tek Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė i ruajtur (kėqijat)…” (El Huxhurat: 13)

- Tė bisedosh me ta nė bazė tė kuptuarit dhe pozitės sė tyre.

- Tė kesh sjellje tė mira qė tė jesh shembull pėr tė mirė te ata. “Vėrtet ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit” (El Kalem: 4)

- Dhurimi i dhuratave. “Dhuroni qė tė duheni” (Buhariu)

- Tė ua duash tė mirėn sic ia do vetvetes. “Nuk beson askush prej jush derisa nuk ia do vėllaut tė vet atė qė ia do vetvetes” (Buhariu dhe Muslimi)

- Vizita pėr hir tė Allahut e jo pėr ndonjė interes tjetėr. “Veprat vlerėsohen sipas qėllimit” (Buhariu)

- Ji shembull i mirė pėr ta qė tė ndikohen prej teje.

- Pėrmbaju sjelljes gjatė bisedės ose diskutimit pėr ndonjė cėshtje.

- Tė ua pėrfitosh zemrat pėr fenė dhe pėr tė mirėn.

- Kur tė jesh nė makinė mos i ngushto, por hapjau rrugėn.

- Nėse dikush tė pėrcjellė dicka jo tė mirė nga njerėzit sigurohu para se tė gjykosh pėr tė.

- Mos e shpeshto tė pėrzierėn me njerėzit e tė prishet zemra, dhe as mos u largo prej tyre por qėndro nė mes.

- Largohu nga grindjet me njerėzit dhe mos e ngre zėrin gjatė bisedės. “Unė jam garant pėr njė shtėpi nė mes tė xhennetit atij (besimtari) qė e flak grindjen mes veti, edhe nėse ka tė drejtė…” (Ebu Davudi)

- Bėju mirė njerėzve me pasurin tėnde, kohėn tėnde e kjo tė bėhet vetėm pėr hir tė Allahut dhe jo me qėllim qė tė lavdėrojnė njerėzit.

www.pertymoter.net (http://www.pertymoter.net)

Shqiptare
17-04-07, 14:21
Tregim i marrė nga faqja www.pertzmoter.net (http://www.pertzmoter.net)


Thuhet se profesori qėndroi para nxėnėsve, me vehte kishte disa mjete aftėsimi.
Kur filloi mėsimi profesori duke mos folur asgjė nxori njė enė tė madhe tė xhamit bosh. Filloi duke e mbushur enėn e xhamit (me topa tė golfit).
Mė pas pyeti nxėnėsit: Se ena e cila ishte nė dorėn e tij a ėshtė e mbushur ose bosh? Nxėnėsit thanė: ėshtė plot.
Profesori e mori njė sunduk tė vogėl tė mbushur me guralecė, derdhi brenda enės sė xhamit, mė pas e tundi fortė derisa u shpėrndanė guralecėt nė vendet boshe ndėrmjet topave tė golfit. Mė pas i pyeti pėrsėri nxėnėsit: Se a ėshtė ena e mbushur? Nxėnėsit ranė dakort pėrsėri se: ėshtė e mbushur.
Mė pas profesori e mori pėrsėri njė sunduk tė vogėl tė mbushur me rėrė. E zbrazi nė enėn e xhamit. Nuk diskutohet se rėra i mbushi boshllėqet e ngelura nė tė. Profesori i pyeti pėrsėri nxėnėsit: Se a ėshtė ena e mbushur? Nxėnėsit u pėrgjigjėn njėzėri: Se ena ėshtė e mbushur.
Mė pas profesori e nxori njė filxhan kafe. E zbrazi mbi pėrbėrėsit brenda enės. Nxėnėsit qeshėn nga veprimi i tij. Pasi qė nxėnėsit u qetėsuan nga tė qeshurit, filloi profesori bisedėn duke thėnė: Tani dėshiroj qė ta dini se cka ėshtė kjo ngjarje.
Kjo enė i ngjason jetės sė cdonjėrit prej jush.

Topat e golfit imitojnė gjėrat e domosdoshme nė jetėn tėnde, si: Fenė tėnde, parimet, sjelljen, familjen, fėmijėt, shėndetin dhe shokėt e tu. Qė nėse e humb (cdo gjė) dhe ngelin kėto gjėra vazhdon jeta jote, e mbushur dhe e qėndrueshme.

Ndėrsa guralecėt imitojnė gjėrat e rėndėsishme nė jetėn tėnde: Punėn, shtėpinė makinėn…etj.

Rėra imiton gjėrat e tjera, ose tė themi gjėrat e thjeshta. Sikur tė kisha vendosur sėpari rėrėn nė enė, nuk do tė ngelte vend pėr guralecėt ose pėr topat e golfit. E gjithė kjo pėrputhet me jetėn tėnde aktuale.

Nėse e harxhon kohėn dhe mundin tėnd pėr cėshtje tė kota, nuk do tė ngelet vend pėr cėshtjet tė cilat tė interesojnė, prandaj duhet tė jesh shumė i kujdesshėm dhe para sė gjithash pėr gjėrat e domosdoshme, pėr jetėn dhe vendosmėrinė tėnde, kujdesu pėr lidhjen me fenė tėnde (Islamin). Ji i kujdesshėm ndaj fesė, parimeve dhe karakterit tėnd.
Dhuroji dhuratė partnerit tė jetės tėnde si dhe shprehja atij/asaj dashurinė qė ke ndaj tij/saj. Ki besim gjithmonė se do tė keshė kohė tė mjaftueshme edhe pėr cėshtjet e tjera, dhe gjithmonė kushtoji rėndėsi topave tė golfit sė pari, sepse kėto janė gjėrat tė cilat meritojnė qė t’i kushtohet mė sė shumti rėndėsi.
Definoji pėrparėsitė, sepse tė tjerat janė thjesht: rėrė!

Ndėrkohė qė profesori e pėrfundoi bisedėn, njėri nga nxėnėsit e ngriti dorėn duke thėnė: Ti nuk na e sqarove se cfarė imiton kafeja?
(Buzėqeshi) profesori dhe tha: Unė jam i gėzuar qė pyete, e hodha edhe kafen qė tė ua sqaroj juve, se sado qė jeta jote tė jetė e mbushur plot , do tė ngelet hapėsirė, pėr njė filxhan kafe.

Pėrktheu: Merita Rexha

Shqiptare
21-04-07, 00:55
Mėsova se mė tė lumturit janė ata, tė cilėt kanė pėrmbushur zemrat e tyre me dashurinė e All-llahut, dhe janė tė pėrmalluar pėr Te. Ndėrsa tė tjerėt jetojnė nė iluzione, qė nuk pėrmban tjetėr pėrpos pėrjetime tė dynjas kalimtare.
Dhe se dituria e vėrtete ėshtė dritė qė Allahu hedh nė zemėr, siē ka thėnė imam Maliku, Allahu e mėshirofte! Nuk ėshtė vetėm me tė mbledhur shumė pėrmendėsh.
Dhe se begatia e diturisė nė vete dhe tek njerėzit ėshtė aq sa ėshtė i lidhur personi me Kur'anin Famėlartė dhe aq sa tė kujdesėt pėr te.

Dhe tė nderohet dijetari nė mesin e umetit aq sa i pason ai gjurmet pejgamberike, ngase nga kjo rrjedh nderi mbi te. Ndersa dijetari i lidhur me dynja po tė jetė prijės, ai ėshtė dėmtuesi me i madh i dinit.
Dhe se dijetarin qė e pėrgadit qeverija e prishur pėr vetėdijen e gjėndjes se popullit, nuk ėshtė tjetėr pos buri e koordinuar nga qeveria, dhe ai do jetė kazme pėr rrenimin e atij populli.
Dhe se s'ka mundėsi tė mėkėmbėt njė umet i pėrparuar dhe as qė tė pėrcjellet mesazhi e tij, pa rregullore politike tė nxjerrura nga besimi dhe sheriatit islam.
Dhe perderisa nė mėsin e umetit nuk ka njerėz besnik, qė e bartin kėtė mesazh sipas rregullorės politike tė kėtij dini dhe nuk veprojnė me te, atėherė ata do tė jenė njė kope qė do t'i drejtojė tagjija dhe kamxhiku nė ahurin e roberimit.
Dhe se organizimin pėr rizgjimin islam nuk ka mundėsi ta bėjė askush tjetėr pėrveē atyre qė janė gjithmonė tė gatshėm qė tė veprojnė per islamin. Ndėrsa ata qė e pėrfaqėsojnė kėtė organizim, nėse nuk kanė aftėsi qė t'i pėrmbushin skajet e projektit tė kėtij organizimi dhe kuadro, do tė deshtojė nė udhėheqjen e kėtij organizimi.
Dhe se obligimi mė i madh i sistemit politik nė islam ėshtė vuarja e kurorės sė krenarisė mbi kokėn e umetit. E njė gjė e tillė nuk mund tė realizohet pa praktikimin e sheriatit.
Dhe se ai umet, i cili ia kthen shpindėn xhihadit nuk e meriton e as nuk do tė ketė krenari.
Dhe se krimi me i madh i sistemit tė mykur arab, i gjunėzuar nė krye tė udhėheqės sė popullit tė tij, ėshtė humbja e krenarisė sė umetit qė ia sollėn duke shmangur sheriatin e Allahut dhe dorezimin e tij nė dorėn e armikut. Ndėrsa, ai cili u jep kėtė tė drejtė ėshtė edhe me kriminel sesa ata. Ndėrsa, ai i cili i shpėrbėn umetit pėr Allahun do tė sheh miresi, nderė, fitore dhe suksese (prej anės se Allahut). E nėse e godet ndonjė sprove nė rrugėn e Tij, Allahu do tė zbret nė zemrėn e tij qetėsi dhe durim prej nga nuk e mendon. Dhe do tė dėrgojė mbi te ėmbelsira nė kohėrat mė tė nėvojshme prej nga ai s'e kujton. Dhe kėshtu do tė jetė nėn strehimin e Tij dhe i nderuar me krenari deriqė ta takojė Allahun [subhanehu ve teala].
Dhe prej nderit mė tė ēmueshem ėshtė qė Allahu tė tė radhisė nė rreshtin e ushtarėve tė Tij. Atėherė, mos u brengos ndaj vuajtjeve nė rrugėn e Tij ngase durimi zbret me te, dhe sė qetėsia aty gjindet. Pėr kėtė Thotė Allahu [subhanehu ve teala]:

إنّ مع العسر يسرا
"E, pa dyshim se me vėshtirėsisė ėshtė lehtėsimi" [El-Inshirah, 5]

E nuk ka thėnė se pas vėshtirėsis, por me veshtiresinė ėshtė lehtesimi.
Dhe se njėriu mė budalla ėshtė ai qė ėshtė mashtruar me menēurin e tij, fuqin dhe pėrpjekjet e tija. Realiteti ėshtė se disa njerėz perdorėn nga ana e Allahut dhe tė tjerėt janė nė fatin e shejtanit, dhe Allahu nuk i pėrdore per fenė e tij, pėrveē tė sinqertit dhe ata qe u kanė mbeshtetur vetėm Atij.
Dhe mėsova se duaja ėshtė ēelėsi i ēdo tė mire dhe nuk perjashtohet nga kjo e mirė askush pėrveē atij qe e ka pėrjashtuar vetėn e tij.
Dhe se sprova nuk ka ilaē tjetėr pėrpos durimit dhe pėr ziliqarin nuk ka shėrim tjetėr pėrpos qė t'i mbeshtetė Allahut dhe t'i anashkalojė ato qė e mundojnė.
Dhe se zilia gjithėherė ka sjellė pengesa dhe vėshtirėsi nė realizim e projekteve gjatė thirrjes islame. Gjithashtu ajo ka shkaktuar vonesė nė realizimin e qellimeve te tyre. Prandaj, nuk ka ilaē me tė mirė pėr zilaqarin se sa sinqeriteti.
Dhe se mbeshtetja e sinqertė nė All-llahun ėshtė nė sekretin e shpėtimit mė tė madh. Pėr kėtė fituesit mė tė mėdhej ishin ata qė i tejkaluan tė tjerėt nė xhenet. E ata janė shtatėdhjetėmijė veta qe do tė hynė pa dhėnė llogari, ngase ishin me tė sinqertit nė tevekul (mbeshtetje nė Allahun).
Dhe se burri i mirė qė ėshtė sprovuar me burgim ose do t'i shtohet vlera e mirė dhe vendosshmeria ose i keqėsohet gjendja edhe bie nga vlerat – Allahu na ruajt. Kurse tė pakėt janė ata qė qėndrojnė nė atė gjendje qė kan qenė.
Dhe se sinqeriteti ėshtė mė e kushtueshme e atyre qė veprojnė pėr islam, pėr atė duhet qė ēdo aktivist duhet nxitur pėr ta arritė kėtė, duke ia lenė synimet e tyre nė dijenin e Allahut.
Dhe s'ka me injorant se ai, i cili mashtorhet me fjalėt e pretenduesve para se t'i sheh veprat e tyre, dhe se ai i cili mashtrohet me veprat e tyre nė kohėn e liris para se t'i sheh ata nė kohėn e sproves.
Dhe se mėsimet e vėrteta tė besimit janė nė fushat e xhihadit dhe ballafaqimit me injorancen. Kėtė e kemi vėrejtur qartazi nė irak, qė mund ta marrim si shėmbull. Pėr njė kohė shumė tė shkurtė, trimat besimtarė, i njohėn kėto mėsime dhe i punuan ato, nė ate kohė kur e gjithė kjo u injorua nga ata, tė cilėt me dekada me rradhė ishin mesuesa tė kėsaj lėmie dhe nuk mjaftuan me kaq. Pėrdorėn diturin e tyre nė luftė kundėr besimit (tevhidit) dhe pjestarėve tė tij.
Mėsova se pėr ēdo send ka ilaē pėrveē marrėzisė. Tė largohesh nga ata ėshtė rehati shpirtrore, edhe pse sprova me to ėshtė e domosdoshme, s'ka tė ikur. E mendjelehtėsia ėshtė shėnja mė e madhe e marrėzisė.
Dhe se qėndrimi nė parime ėshtė shenja me e madhe e butėsisė dhe urtėsisė.

............ vazhdimi......

Shqiptare
21-04-07, 00:57
Mėsova dhe se ēėshtjet qė gjinden tek thirrėsat islam dhe qė hasin mospajtime nė to janė pesė:
1. Ēėshtje qė as nuk meriton tė emėrtohet ēeshtje.
2. Ēėshtje qė nuk duhet ndalur shumė tek to, por aq sa u takon.
3. Ēėshtje qė duhet tė ndalur para tyre edhe pse diskutimi nė to ėshtė i lehtė dhe i afėrt.
4. Ēėshtje qė meriton tė merret qendrim i prerė ndaj kundershtarit.
5. Ēėshtje e cila meriton distancim dhe braktisjen e kundershtarin.
E ngatėrrimi mes tyre ėshtė i madh nė fushėn e thirrjes, e perzierja mes tyre dhe lakmisė sė vetvetės ėshtė edhe mė e shumtė.


Mėsova se njerėzit janė tre shkallėsh:
• Njerėz qė aftesitė mendore tė tyre i kanė te kufizuara tek disa pėrsona tė veēantė, nuk mendojnė me gjatė sesa rreth e pėrqark tyre. Dhe nė bazė tė kėsaj dhe marrin qėndrimet e tyre.
• Ndėrsa njė grup tjetėr e kufizon tė menduarit e tyre nė ndodhi, nuk posedojnė njė vizion tė mėtutjeshėm. Kėshtuqė, ēdo ndodhi i merr ata djathtas e majtas dhe sa herė qė kalon njė ngjarje angazhohen me ngjarjėn tjetėr.
• Ndėrsa njė grup tjetėr kanė synime dhe dėshira tė morishme, duke poseduar mendime tė pėrgjithshme tė plota, dhe tė menduarit e tyre pėrqėndrohet nė atė burim dhe pėrpiqet tė pėrfshijė nė tėrėsi, t'i pėrmisojė dhe orientojė njerėzit ashtu siē duhet nė kėtė fushė.
Pra, tė parėt stagnojnė nė bregdet. Ata qė vijojnė pas tyre zhytėn nė ujė tė turbullt. Ndėrsa pala e tretė ėshtė ajo qė di tė notojė nė oqean. Sepse Allahu [subhanehu ve teala] pėr ēdo send ka krijuar mundėsi .
Mėsova se e tėrė intelegjenca ėshtė dallimi i shkallėve tė mirėsis dhe shkallėve tė sė keqės dhe tė u ipet perparesi mė tė rėndėsishmėve nė kohėrat specifike. Pėrndryshe, vetėm t'i dallosh tė mirėn nga e keqa ėshtė lehtė pėr ēdokend.
Dhe se nga gabimet e mėdha ėshtė mosnjohja e ndryshimeve tė karakterit tė njerėzve gjatė aplikimit tė projektėve islame. Ngase ēdokush ėshtė i paraprirė pėr tė punuar atė pėr tė cilėn ėshtė krijuar. Andaj, ka mundėsi qė njė projekt tė jetė i pėrshtatshėm pėr njė mjedis e tė dėshtojė nė njė mjedis tjetėr, ashtu siē mund tė jetė i pėrshtatshėm pėr njė person dhe nuk i pėrshtatėt njė tjetrit.
Dhe se butėsia e urtėsia bashkė me besnikėrinė dhe qėndrueshmėrinė janė sekretėt e suksesit tė aktiviteti tė davetit (thirrjes).
Dhe se xhihadi ėshtė organimzimi i gjithė umetit dhe nuk mund tė ketė sukses nė atė mjedis qė nuk pėrgaditėn pėr atė.

Dhe se burrat janė katėr llojesh:
• Njė lloj burrash qė mund tė mos i shohėsh nė kohėn e paqės dhe qetėsisė. Mirėpo, kur ndodhė ndonjė vėrull a rrėmujė shpejtojnė drejtė teje pėr tė tė dalė nė ndihmė.
• Njė lloj tjetėr i burrave qė janė prezent nė kohėn e qetėsisė, mirėpo nė kohėrat e vėshtira kur ndodhė ndonjė rrėmujė, fshihen dhe nuk dukėn.
• Njė lloj burrash qė nuk turpėrohen qė tė ka braktisur nė kohėn kur pate nėvojė pėr ta dhe pastaj tė vijnė kur ai ka nėvojė pėr ty.
• Dhe njė tjetėr qė kurr nuk tė afrohet pėrpos kur dėshiron qė tė dėmtojė.
I pari ėshtė burrė besnik me plot kuptimin e fjalės.
I dyti ėshtė shoqėrues i njė rruge tė shkurtė.
I treti ėshtė mashtrues.
I katėrti ėshtė armik. Edhe pse ai armiqėsia e tij ėshtė nė dobinė tėnde, mirėpo ai kėtė nuk e heton.

Poashtu, gratė janė katėr llojesh :
• Njera qė ėshtė burrėreshė dhe ngritet nė pozita tė larta qė ndodhė qė shumica e burrave tė mos kenė mundėsi ta arrijnė kėtė pozitė.
• Njė grua e bekuar, motėr e ndershme, ndihmuese nė tė mirė gjithėherė kur ka mundėsi dhe arsyetohet kur nuk ka mundėsi.. Nė mesine e umetit ka shumė tė tilla tė bereqetshme saqė disa prej tyre kanė mė shumė sukses dhe bereqet nė davet sesa shumė disa tė tjerė qė pretėndojnė se janė davexhi –thirrėsa.
• Njė grua e mbuluar, si shumica e femrave besimtare, tė pastėrta nga sprovat e ato janė vepėrmirat dhe fidan i burrave.
• Dhe njė lloj tjetėr qė janė litarė nga litarėt e shejtanit, qė me to shejtani gjuan fatin e zjarrit –Allahu na ruajt prej llojit te tyre! Ashtu siē ėshtė cekur nė hadith: “ Mallkoni se ato janė tė mallkuara!“

Dhe se tė rinjtė nga mesi i tė mirėve janė gjithashtu katėr lloje:
• Njė i ri, i udhėzuar me sinqeritet dhe pėrqafues i sė vėrtetės me besnikeri, i motivizuar, vullnetlartė, keta janė shtyllat e islamit dhe ardhmėria e tij.
• Njė i ri, qė nuk ėshtė si ky qė pėrmendėm mė lartė. Mirėpo, ėshtė shpirtmirė. Shoqėrohet me llojin e parė, u bė i lumtur me kėtė shoqėrim dhe pėrfitoi.
• Njė i ri, qė kalon kohėn e lirė me tė rinjtė e mirė, ai do tė jetė njeri prej dyve: ose mėrzitet dhe e le shoqėrimin e tyre dhe anon nė sprovat e dynjas ose ka pėr ta goditur era e udhėzimit dhe ndryshon e permiresohet gjendja e tij.
• Dhe njė ri, i cili e llogarit vetėn mes tyre, mirėpo ėshtė shpirtkeq dhe rrallė herė ndodhė qė tė jetė i pėrqėndrueshėm me ta.

Dhe se studentėt islam janė gjithashtu katėr llojesh:
• Studenti i sinqertė, i mallėngjyer nė dituri, ėshtė i qėndrueshėm si hekuri. Kėtij do t'i dhurohet trashegimia profetike.
• Studenti qė pėrpiqet me mundėsit e tija, kėtė nuk ka pėr ta humbė Allahu [subhanehu ve teala], ashtu siē kan thėnė dijetarėt: Perpiqu nė studime se do tė tė vijė ndihma (suksesi).
• Studenti qė e humbė kohėn nė ēėshtje diskutabile dhe me polemika tė kota. Pra, ky e ka humbur bereqetin e diturisė dhe do tė deshpėrohet pėr humbjen e mundėsive. E nėse nuk zgjohet dhe merr vetėdijėn do tė mbesė i dėshpėruar pėr tėrė jeten.
• Dhe studenti qė me diturin e tij don tė ketė pėrfitime tė kėsaj bote. Kėta janė kaloresit e djajve. Nėse arrijnė qė kėta tė kenė ndonjė pozitė, mjer Islami nga ata.
Mėsova dhe se pėrpjekjet e njerėzve tė rėndomtė, qė dėshirojnė te hecin nė kėtė rrugė, e pėrmbushin jetėn e tyre me vepra tė mira.
Ndėrsa pėrpjekjet e disa tė veēantėve ėshtė shfrytėzimi i veprave tė mira nė kohėrat mė tė vlefshme.
Ndėrsa perpjekjet e atyre mė tė veēantėve ėshtė qė tė realizojne pozitat mė tė larta qė Allahu ka percaktuar pėr adhurim ndaj tij. E nė veēanti ato lloje tė adhurimėve qė kanė tė bejnė me zemrėn. Kėshtuqe ata janė tė pėrgaditur ēdoherė nė kėtė front.
Dhe se kush vepron mirė gjatė natės shpėrblehet gjatė ditės. E kush vepron mirė gjatė ditės shpėrblehet gjatė natės.
Dhe kush i ka raportėt e pastėrta me Allahun dhe dhuntitė do t'i ketė tė tilla. Ndersa ai, i cili i dobėson marredheniet me Allahun dhe shpėrblimin do ta kėtė tė tille.
Dhe ēdo sprovė, saqo qė tė jetė e madhe, ėshtė e vogėl nė syrin e atij qė kjo botė nuk ka peshė pėr tė, por jeton pėr botėn e pėrherėshme. Dhe ēdo sprovė ėshtė e rėndė dhe e pakalueshme pėr ata qė lakmojnė shumė nė kėtė dunja dhe nuk shpresojnė fare Ahiretin.
Poashtu, ēdo mashtirm i shjetanit ėshtė i dobėt nė syrin e atij qė nuk jeton pėr kėtė botė, por jeton pėr Ahiret.
Dhe shumica e prishjeve dhe ndamjeve mes njerėzve dhe mes familjeve ėshtė nga pasojat e mėkatėve dhe pakujdesia ndaj tė pėrmendurit e Allahut [subhanehu ve teala].
Dhe ata qė kanė karakter tė vrazhdė nuk mund tė shijojne bukuri dhe mirėsi nė jetėn e tyre dhe nuk dine fare pėr ndjenjat e dashurisė sė pastėr. Dhe se ata tė ulėtit dhe tė lehtėt nuk shikojnė bukuri pėrveē me syrin e epsheve tė ndaluara .
Dhe i mashtruar i vėrtetė ėshtė ai, i cili e ka lidhur zemrėn e tij me njerėzit dhe shumica e njerėzve janė tė sprovuar me njerez.
Thotė All-llahu i njerėzve:


قل أعوذ بربّ الناس ، ملك الناس ، إله الناس"Thuaj: “Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve! Sunduesin e njerėzve, Tė adhuruarin meritor tė njerėzve!" [En-Nas, 1-3]


Dhe mesova se s'ka njeri pa te meta dhe gabime, por e gjithė ēėshtja ėshtė nė shpirtmirėsi dhe dashuri tė sė mirės ndaj besimtarėve. Ēdo njeri duhet tė orvatėt tė veprojė drejtė apo sė paku tė pėrpiqėt qė t'ia qėllojė. E kush do tė jetė i kėtillė Allahu ka pėr t'ia mbuluar tė metat e tija para krijesave dhe do t’ia falė tė metat dhe do t’ia mundesojė tė kėtė pėrfundimin nga kjo botė me vepra tė mira.
Lus Allahun qė t'na furnizojė nga mirėsia e Tij, t'na japė shendet, t'na i mbulojė tė metat dhe tė na dhurojė perfundim tė mirė dhe t'na i pėrmison gjėndjen nė kėtė botė dhe ahiret, neve dhe tė gjithė besimtarėve! Amin

Shkroi: Sh. Hamid bin Abdullah El-Alij
Pėrktheu:
Ankebut.com

Lijanna
23-04-07, 19:32
Keshilla eshte detyre...


Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja ėshtė pjesė e veprave islame tė adhurimit dhe kjo kėrkohet nga ata qė kanė mundėsi ta bėjnė, aq sa kanė mundėsi.
All-llahu subhanehu ve teala nė thotė Kuran: “Besimtarėt e besimtaret janė miq tė njeri-tjetrit. Ata urdhėrojnė pėr tė mirė dhe ndalojnė tė keqen…” (Et-Tevebe: 71).
Allahu besimtarėt i ka pėrshkruar se ftojnė nė vepra tė mira dhe largojnė nga ato tė kėqijat. Nė kėtė ajet, All-llahu na tregon se njė nga cilėsitė kryesore, me tė cilėn duhet tė karakterizohet ēdo besimtar e besimtare, ėshtė kėshillimi i tė tjerėve pėr kryerjen e veprave tė mira dhe lėnien e veprave tė kėqija. Kurse Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) thotė: “Nėse dikush prej jush sheh diēka tė keqe, duhet tė pėrpiqet ta ndryshojė me dorėn e tij; nėse nuk mundet, atėherė (duhet tė pėrpiqet ta ndryshojė) me gojė, e nėse nuk mundet as me gojė, atėherė (duhet tė pėrpiqet ta ndryshojė) me zemėr, por ky ėshtė besimi mė i dobėt” (Transmetom Muslimi). Ky hadith udhėzon pėr atė qė ėshtė gjykimi i sė keqes dhe largimi nga veprat e kėqija, aq sa ėshtė e mundur , ėshtė obligim. Kjo do tė thotė se largimi nga veprat e kėqija, me gjuhė dhe duar ėshtė obligim aq pėr sa ėshtė e mundur, ndėrsa miratimi i veprave tė mira dhe gjykimi i atyre tė kėqija, me zemėr, ėshtė obligim i prerė i cili nuk bie nga askush, keshtu ėshtė i humbur ai i cili nuk bėn sė paku kaq.
Lėnia e kėsa detyre tė rėndėsishme, mund tė sjell pasoja katastrofale pėr shoqėrinė dhe ėshtė shkak kryesor i pėrhapjes degjenerimit, imoralitetit dhe veprave tė pandershme.
Allahu tregon se shkaku i mallkimit tė ēifutėve ishte pikėrisht lėnia e kėsaj detyre.
Nga ana trejtėr edhe Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem na paralajmėron pėr kėtė, nė mėnyrė qė tė pėrfitojmė nga gabimet e popujve tė mėparshėm dhe t’i evitojmė ato: “Nėse njerėzit e shohin tė keqėn dhe nuk e ndryshojnė, Allahu do t’i pėrfshijė me dėnimin e Tij”.
www.pertymoter.net (http://www.pertymoter.net)

Lijanna
02-05-07, 23:22
Ta ruajė fenė e tij nga shirku, bidati dhe nga mėketet.

Tė pastrojė zemrėn nga sėmundja e zilisė dhe urrejtjes.

Largimi nga vendet e fitnes qė tė shpėtosh nga rreziku i tyre.

Llogaritja e vetvetes pėr cdo ditė, qė t’i zbulosh tė metat e tua.

Luftimi i vetvetes pėr punė tė mira. "E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne, me siguri do t’i orientojmė pėr te Ne, e nuk ka dyshim se Allahu ėshtė nė krahun e bėmirėsve" (El Ankebut: 69)

Durimi nė bindje ndaj Allahut. "Allahu i don Durimtarėt" (Ali Imran: 146)

Durimi nė largimin prej mėkateve, duke pasur parasysh shpėrblimin prej Allahut tė Lartėsuar.

Leximi i Kur’anit vazhdimisht. "Lexojeni Kur’anin sepse ai do tė ndėrmjetėsojė nė ditėn e kijametit pėr ata qė e lexojnė." (Muslimi)

Bėrja dua qė Allahu tė tė udhėzojė ty. "Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem.” (Gafir:60)

Zgjedhja e shoqes e cila i frikėsohet Allahut se njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė vet.

Qortimi i vetvetes kur tė biesh nė mėkat.

Mos tė tė pėlqejė vetvetja kur tė veprosh ndonjė punė tė mirė, sepse kjo ėshtė dhunti nga Allahu, "Por, sikur mos tė ishte dhuntia e Allahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, atėherė ju, pos njė pakice, do tė ndiqnit rrugėn e djallit" (En Nisa: 83)

Tė ndiesh gjithmonė se ke mangėsi nė bindjen e Allahut tė Lartėsuar. Pėrkujtimi i vdekjes.

Largoje vetveten nga vesveset dhe rreziqet e kėqija.

Perktheu: M. Rexha

valiii
03-05-07, 01:00
Qortimi i dyftyrėshave. Dyftyrėshat i ka sqaruar Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, nė fjalėn e tij: "Do jenė ndėr njerėzit mė tė poshtėr tek Allahu nė ditėn e gjykimit dyftyrėshat. Ai qė del para disa njerėzve me njė fytyrė kurse para tjerėve me njė fytyrė tjetėr"
تجدُ من شر الناس يوم القيامة عند الله ذا الوجهين. الذي يأتي هؤلاء بوجه وهؤلاء بوجه
(Buhari 6058, Muslim 2525, Ahmed 7296, Tirmidhi 2025, Ebu Davud 4872 dhe Malik 1864) Kurtubiu thotė: Dyftyrėshi ėshtė njeriu mė i poshtėr shkaku se gjendja e tij ėshtė si gejndja e munafikut, kur ai ėshtė i pėshtjellur me pavėrtetėsi dhe gėnjeshtra, ndėrhyrės pėr tė pėrēarė ndėr njerėz. Dhe thotė Nevevi: ėshtė ai qė shfaqet para ēdo grupi me ate ēka ato i kėnaq, dhe u shfaqet atyre se ėshtė me kėte dhe se ėshtė nė kundėrshtim me tė kundėrtėn a atyre gjėrave. Kjo vepėr e tij ėshtė nifak i pastėr, rrenė, mashtrim, hile dhe ka pėr qėllim kuptimin e sekreteve tė tė dyja palėve, dhe kjo ėshtė lloj mirėsjellje i ndaluar. Thotė: por ai qė me kėtė ka pėr qėllim pajtimin mes dy grupeve tė njerėzve ėshtė duke bėrė njė punė tė lavdėrueshme. Dhe tha dikush tjetėr pos tij se: dallimi nė mes kėtyre dyve, se ai qė ėshtė pėr tu qortuar ėshtė ai i cili i lavdėron ēdo grupi punėn e tyre dhe tė njėjtėn punė e nxjerr si tė keqe tek grupi tjetėr, dhe qorton ēdo grup tek grupi tjetėr, kurse ai qė ėshtė i lavdėruar sjell ēdo grupi fjalėt qė janė tė mira pėr grupin tejtėr dhe arsyeton ēdonjėrin grup tek ai tjetri, dhe pėrcjell ēka do qė mundet nga e bukura dhe mbulon tė shėmtuarėn…(Fethul Bari v.10, f.490)

valiii
03-05-07, 01:04
Falenderimi i takon All-llahut, qė ėshtė i vetėm; paqja dhe shpėtimi i Tij qofshin mbi profetin Muham-med, qė nuk ka tjetėr pas tij, mbi familjen dhe shokėt e tij.

لا إلـه إلا الـلــه

“LA ILAHE IL-LALL-LLAH”

(Nuk ka Zot tjetėr, pos All-llahut)

قال تعالى : "فاعلم أنه لا أله ألا الله …" سورة محمد ، أية 19.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “Atėherė, dije se nuk ka Zot tjetėr pos All-llahut,…”. Suretu Muham-med, ajeti 19.

و قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : "من مات وهو يعلم أنه لا اله إلا الله دخل الجنة".

Thotė i dėrguari i All-llahut (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė): “Kush vdes, duke e ditur se nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė, veē All-llahut, hyn nė xhen-net”.

Ky njėsim patjetėr duhet tė bie e tė burojė nga zemra, dhe ajo duhet ta dijė atė e tė punojė me ato gjėra qė janė nė pajtim me kėtė. Pėr kėtė dituri na urdhėron All-llahu i lartėsuar, sepse ajo ėshtė dituria pėr njėsimin e Tij. Ajo ėshtė detyrė e domosdoshme pėr ēdo musliman (pėr ēdo njeri) dhe nuk pėrjashtohet nga kjo asnjė nga krijesat, ēfarėdo qoftė ajo.

Rruga e dijes pėr njėsimin (nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē All-llahut) ka kėto kushte:

1- Mė e madhja: tė mendojė njeriu pėr emrat, cilėsitė dhe veprat e All-llahut tė lartėsuar, tė cilat tregojnė plotėsimin dhe madhėshtinė e Tij. Pėr kėtė adhurim tė Zotit njeriu duhet tė pėrpiqet me tė gjitha mundėsitė.

All-llahu ėshtė Ai, i Cili meriton ēdo lavd, falenderim, madhėshti dhe bukuri.

2- Tė dijė se All-llahu i lartėsuar ėshtė i vetėm nė adhurim, ėshtė Ai, i Cili vendos vetė pėr gjithė krijesat.

3- Tė dijė se All-llahu ėshtė i vetėm (nuk ka shok) pėr mirėsitė e jashtme dhe tė brendshme fetare dhe jetėsore dhe kjo ka lidhje me zemrėn.

4- Tė shikojė dhe tė dėgjojė pėr mirėsitė dhe ndihmėn e shpejtė, tė cilat ua zbret All-llahu i lartėsuar tė dashurve tė tij, si dhe pėr ndėshkimin qė u jep armiqve (politeistėve).

Kjo dije ėshtė thirrje qė All-llahu ėshtė Njė, dhe vetėm Ai meriton tė adhurohet.

5- Tė njohė cilėsitė e idhujve, tė cilat disa i marrin pėr zota dhe i adhurojnė bashkė me All-llahun. Kėto idhuj janė tė mangėt nga tė gjitha anėt dhe tė varfėr. Ato (idhujt) nuk kanė pushtet qė tė bėjnė as mirė e as keq. Ato nuk kanė nė dorė as jetė, as vdekje dhe as ringjallje. Ato nuk mund tė ndihmojnė dhe as t’i bėjnė dobi as edhe njė grimce tė vogėl (atomi). Ato nuk mund tė afrojnė tė mirėn dhe as tė largojnė tė keqen.

Dhe pėr kėtė ėshtė e domosdoshme tė dimė qė All-llahu ėshtė Njė, qė nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē Tij dhe tė gjitha adhurimet e tjera janė tė kotė, tė pavlerė dhe nuk lejohen.

6- Tė dijė se tė gjitha librat e zbritur nga All-llahu i lartėsuar pėr tek profetėt, vėrtetojnė njėsimin e All-llahut.

7- Tė dijė se mė tė veēantėt e krijesave, tė cilėt janė mė tė plotė nė moral, arsye e dije janė profetėt dhe dijetarėt, tė cilėt kanė dėshmuar All-llahun si tė vetmin Zot tė adhuruar me tė drejtė.

8- Tė dijė se argumentet tė cilat na i jep Zoti nė horizont dhe nė vetet tona tregojnė njėsimin e madhėrimin e Tij, krijimin, mjeshtėrinė, urtėsinė dhe gjėra tė tjera tė shumta tė panjohura nga ne pėr krijesat e Tij.

Kėto janė rrugėt, tė cilat All-llahu i lartėsuar i ka shumuar, nė mėnyrė qė tė ftojmė krijesat me “Nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė, veē All-llahut” dhe kėtė ftesė e filloi me librin e Tij.

Njeriu patjetėr duhet tė arsyetojė dhe tė ketė siguri e dituri pėr kėtė. Ai duhet tė bashkohet, dhe tė fusė themele e tė ndėrtohet mbi bazat e njėsimit nė tė gjitha anėt.

Kėshtu ngulitet ky besim dhe kjo dituri nė zemėr tė njeriut, kėshtu bėhet besimi si malet e larta dhe nuk lėkundet nga dyshimet e fantazitė edhe pse shtohen kotėsitė dhe pėrngjasimet, atij veēse i shtohet plotėsimi.

Dhe pėr kėtė ai anon nė shikimin e argumentit dhe urdhėrit tė madh. Ky arsyetim ėshtė nė Kur’anin e nderuar dhe ēdo mendim e gjykim duhet tė bazohet nė ajetet e tij, tė cilat janė fjala e All-llahut tė nderuar.

Kur’ani ėshtė porta mė e madhe pėr dijen e njėsimit dhe pėrfitohen prej tij shpjegime tė shumta, qė mund tė gjenden vetėm aty.

Sė fundi, dėshmija “nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē All-llahut” kėrkon sinqeritet nė adhurim dhe tė gjitha gjėrat e tjera qė adhurohen (njerėz, engjėj etj) janė adhurime tė kota.

Merita e adhurimit i takon vetėm All-llahut, i Cili ėshtė i vetėm.

قال تعالى: "ذلك بأن الله هو الحق وأن ما يدعون من دونه هو البطل …" سورة الحج ، أية 62.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “Kjo, ngase All-llahu ėshtė Ai i vėrteti, dhe atė qė lusin ata pos tij ėshtė e kotė …”. Suretu El Haxh, ajeti 62.


Punė, tė cilat bien nė kundėrshtim me fjalėn

valiii
03-05-07, 01:04
Falenderimi i takon All-llahut, qė ėshtė i vetėm; paqja dhe shpėtimi i Tij qofshin mbi profetin Muham-med, qė nuk ka tjetėr pas tij, mbi familjen dhe shokėt e tij.

لا إلـه إلا الـلــه

“LA ILAHE IL-LALL-LLAH”

(Nuk ka Zot tjetėr, pos All-llahut)

قال تعالى : "فاعلم أنه لا أله ألا الله …" سورة محمد ، أية 19.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “Atėherė, dije se nuk ka Zot tjetėr pos All-llahut,…”. Suretu Muham-med, ajeti 19.

و قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : "من مات وهو يعلم أنه لا اله إلا الله دخل الجنة".

Thotė i dėrguari i All-llahut (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė): “Kush vdes, duke e ditur se nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė, veē All-llahut, hyn nė xhen-net”.

Ky njėsim patjetėr duhet tė bie e tė burojė nga zemra, dhe ajo duhet ta dijė atė e tė punojė me ato gjėra qė janė nė pajtim me kėtė. Pėr kėtė dituri na urdhėron All-llahu i lartėsuar, sepse ajo ėshtė dituria pėr njėsimin e Tij. Ajo ėshtė detyrė e domosdoshme pėr ēdo musliman (pėr ēdo njeri) dhe nuk pėrjashtohet nga kjo asnjė nga krijesat, ēfarėdo qoftė ajo.

Rruga e dijes pėr njėsimin (nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē All-llahut) ka kėto kushte:

1- Mė e madhja: tė mendojė njeriu pėr emrat, cilėsitė dhe veprat e All-llahut tė lartėsuar, tė cilat tregojnė plotėsimin dhe madhėshtinė e Tij. Pėr kėtė adhurim tė Zotit njeriu duhet tė pėrpiqet me tė gjitha mundėsitė.

All-llahu ėshtė Ai, i Cili meriton ēdo lavd, falenderim, madhėshti dhe bukuri.

2- Tė dijė se All-llahu i lartėsuar ėshtė i vetėm nė adhurim, ėshtė Ai, i Cili vendos vetė pėr gjithė krijesat.

3- Tė dijė se All-llahu ėshtė i vetėm (nuk ka shok) pėr mirėsitė e jashtme dhe tė brendshme fetare dhe jetėsore dhe kjo ka lidhje me zemrėn.

4- Tė shikojė dhe tė dėgjojė pėr mirėsitė dhe ndihmėn e shpejtė, tė cilat ua zbret All-llahu i lartėsuar tė dashurve tė tij, si dhe pėr ndėshkimin qė u jep armiqve (politeistėve).

Kjo dije ėshtė thirrje qė All-llahu ėshtė Njė, dhe vetėm Ai meriton tė adhurohet.

5- Tė njohė cilėsitė e idhujve, tė cilat disa i marrin pėr zota dhe i adhurojnė bashkė me All-llahun. Kėto idhuj janė tė mangėt nga tė gjitha anėt dhe tė varfėr. Ato (idhujt) nuk kanė pushtet qė tė bėjnė as mirė e as keq. Ato nuk kanė nė dorė as jetė, as vdekje dhe as ringjallje. Ato nuk mund tė ndihmojnė dhe as t’i bėjnė dobi as edhe njė grimce tė vogėl (atomi). Ato nuk mund tė afrojnė tė mirėn dhe as tė largojnė tė keqen.

Dhe pėr kėtė ėshtė e domosdoshme tė dimė qė All-llahu ėshtė Njė, qė nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē Tij dhe tė gjitha adhurimet e tjera janė tė kotė, tė pavlerė dhe nuk lejohen.

6- Tė dijė se tė gjitha librat e zbritur nga All-llahu i lartėsuar pėr tek profetėt, vėrtetojnė njėsimin e All-llahut.

7- Tė dijė se mė tė veēantėt e krijesave, tė cilėt janė mė tė plotė nė moral, arsye e dije janė profetėt dhe dijetarėt, tė cilėt kanė dėshmuar All-llahun si tė vetmin Zot tė adhuruar me tė drejtė.

8- Tė dijė se argumentet tė cilat na i jep Zoti nė horizont dhe nė vetet tona tregojnė njėsimin e madhėrimin e Tij, krijimin, mjeshtėrinė, urtėsinė dhe gjėra tė tjera tė shumta tė panjohura nga ne pėr krijesat e Tij.

Kėto janė rrugėt, tė cilat All-llahu i lartėsuar i ka shumuar, nė mėnyrė qė tė ftojmė krijesat me “Nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė, veē All-llahut” dhe kėtė ftesė e filloi me librin e Tij.

Njeriu patjetėr duhet tė arsyetojė dhe tė ketė siguri e dituri pėr kėtė. Ai duhet tė bashkohet, dhe tė fusė themele e tė ndėrtohet mbi bazat e njėsimit nė tė gjitha anėt.

Kėshtu ngulitet ky besim dhe kjo dituri nė zemėr tė njeriut, kėshtu bėhet besimi si malet e larta dhe nuk lėkundet nga dyshimet e fantazitė edhe pse shtohen kotėsitė dhe pėrngjasimet, atij veēse i shtohet plotėsimi.

Dhe pėr kėtė ai anon nė shikimin e argumentit dhe urdhėrit tė madh. Ky arsyetim ėshtė nė Kur’anin e nderuar dhe ēdo mendim e gjykim duhet tė bazohet nė ajetet e tij, tė cilat janė fjala e All-llahut tė nderuar.

Kur’ani ėshtė porta mė e madhe pėr dijen e njėsimit dhe pėrfitohen prej tij shpjegime tė shumta, qė mund tė gjenden vetėm aty.

Sė fundi, dėshmija “nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė veē All-llahut” kėrkon sinqeritet nė adhurim dhe tė gjitha gjėrat e tjera qė adhurohen (njerėz, engjėj etj) janė adhurime tė kota.

Merita e adhurimit i takon vetėm All-llahut, i Cili ėshtė i vetėm.

قال تعالى: "ذلك بأن الله هو الحق وأن ما يدعون من دونه هو البطل …" سورة الحج ، أية 62.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “Kjo, ngase All-llahu ėshtė Ai i vėrteti, dhe atė qė lusin ata pos tij ėshtė e kotė …”. Suretu El Haxh, ajeti 62.


Punė, tė cilat bien nė kundėrshtim me fjalėn

valiii
03-05-07, 01:06
“LA ILAHE IL-LALL-LLAH”.

Dije o vėlla musliman se All-llahu i lartėsuar e bėri detyrė pėr tė gjithė robėt e Tij, hyrjen dhe kapjen nė islam dhe ka ndaluar kundėrshtimin e asaj qė iu zbrit profetit Muham-med (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė), i cili i ftoi njerėzit pėr njėsim.

All-llahu i lartėsuar e ka bėrė tė qartė, se kushdo qė e ndjek islamin, vėrtet ėshtė drejtuar dhe kushdo qė i kthen shpinėn, vėrtet ka humbur.

Po kėshtu nė shumė ajete Kur’ani na thotė qė tė kemi kujdes nga llojet e shirkut dhe tė mohimit.

Pėr kėtė, pėrmendin dijetarėt, muslimani del nga feja e tij (islami) nė shumė lloje. Kėto e prishin njėsimin e tij dhe lejohet pastaj gjaku dhe malli i tij.

Shkurtimisht disa nga kėto rrugė tė rrezikshme janė:

1- Politeizmi (adhurimi i shumė zotave) nė adhurimin e All-llahut.

قال تعالى : "إن الله لا يغفر أن يشرك به ويغفر ما دون ذلك لمن يشاء…" سورة النساء ، أية 48.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “S’ka dyshim se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i pėrshkruhet atij shok (idhujtarinė)…”. Suretu En Nisaė, ajeti 48.

2- Ndėrmjetėsimi i dikujt tjetėr midis teje e Zotit. Ai, i cili i kėrkon ndihmė kėtij ndėrmjetėsi, i lutet atij dhe mbėshtetet tek ai, vėrtet ka mohuar.

3- Kush beson se udhėzimi dhe gjykimi i dikujt tjetėr, ėshtė mė i mirė se i profetit Muham-med (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė), ai ėshtė mohues.

4- Kush nuk mohon politeistėt, kush dyshon nė mohimin e tyre dhe ai i cili lavdėron idetė e tyre, ai ka mohuar.

5- Kush urren diēka, e cila ka ardhur prej profetit Muham-med (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė) edhe sikur tė punojė me tė, vėrtet ka mohuar.

قال تعالى : "ذلك بأنهم كرهوا ما أنزل الله فأحبط أعمالهم…" سورة محمد ، أية 9.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “Kėtė pėr shkak se ata e urrejtėn atė qė e zbriti All-llahu, prandaj atyre ua zhduk veprat”. Suretu Muham-med, ajeti 9.

6- Kush tallet me shpėrblimin dhe ndėrshkimin e Zotit, tė cilat i ka njoftuar profeti (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė) ose me ndonjė gjė brenda fesė islame, ai ka mohuar.

قال تعالى : "… قل أبا لله وءايته ، ورسوله ، كنتم تستهزءون. لا تعتذروا قد كفرتم بعد إيمانكم …". سورة التوبة ، أية 65-66.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “…Thuaju: A me All-llahun, librin dhe tė dėrguarin e Tij talleni? Mos kėrkoni fare ndjesė, ju pasiqė besuat , keni mohuar…”. Suretu Et Teube, ajeti 65-66.

7- Kush vepron magjinė ose kėnaqet me tė, ai ka mohuar.

قال تعالى : "… وما يعلمان من أحد حتى يقو لا إنما بحن فتنة فلا تكفر…". سورة البقرة ، أية 102.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “… E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t’i thonin: “Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bė i pafe!…”. Suretu El Bekare, ajeti 102.

8- Kush ndihmon dhe bashkėpunon me politeistėt kundėr besimtarėve, ai me tė vėrtetė ka mohuar.

قال تعالى : "… و من يتولهم منكم فإنه ، منهم إن الله لا يهدى القوم الظالمين." سورة المائدة ، أية 51.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “… E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtet All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė”. Suretu El Maide, ajeti 51.

9- Kush beson se mund tė gjejė njė sheriat (ligj) mė tė plotė se ai i profetit Muham-med (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė), ai ėshtė mohues.

قال تعالى : "… و من يبتغ غير الإسلام دينا فلن يقبل منه وهو في الأخرة من الخاسرين". سورة العمران ، أية 85.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “E, kush kėrkon fe tjetėr, pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpėruarit”. Suretu Ali Imran, ajeti 85.

10- Kush e di, dhe i kthen shpinėn fesė sė Zotit, nuk e mėson dhe nuk punon me tė, ai ka mohuar.

قال تعالى : "… و من أظلم ممن ذكر بآيات ربه ، ثم أعرض عنهآ إنا من المجرمين منتقمون". سورة السجدة ، أية 22.

Thotė All-llahu i lartėsuar nė Kur’an: “E, kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė kėshillohet me ajetet e Zotit tė vet, e pastaj u kthen shpinėn atyre? Ne me siguri do tė hakmerremi kundėr kriminelėve”. Suretu Es Sexhde, ajeti 22.

Nuk ka dallim nė tė gjitha kėto gjėra, dhe kėto janė tė rrezikshme. Prandaj ėshtė detyrė pėr muslimanin qė tė ketė frikė dhe kujdes pėr veten e tij.

Kėrkojmė mbrojtje prej All-llahut pėr punėt tona, nė mėnyrė qė tė mos marrim zemėrimin dhe dėnimin e Tij, paqja dhe mėshira e All-llahut qoftė mbi mė tė mirin e krijesave, profetin Muham-med, familjen dhe shokėt e tij.

Fjala e njė tė menēuri:
“Humbja e kohės ėshtė mė keq se vdekja, sepse humbja e kohės tė shkėput ty nga Zoti, kurse vdekja tė shkėput ty nga bota dhe banorėt e saj”.

Lijanna
03-05-07, 20:27
Qendro nje cast dhe veshtro

Rremuje...zhurme...zera...njerez qe shkojne e vijne...makina, dhune, gjakderdhje, vjedhje, konkurence, urrejtje...etj.
Ditet ikin para syve te tu dhe ti nuk i arrin dot. Sillesh ne nje verbull dhe nuk e di se per ku, bota tundet nen kembet e tua, kurse ti ende se ke te qarte se cfare po ben, bile ende nuk e ke vrare mendjen PSE JETON?

Merzitesh per hic gje, e te rritet femija para syve te tu, kenaqesh...te dobesohesh shikimi dhe vendos syze, krenosh se te rrin mire, te bien dhembet njeri pas tjetrit dhe vendos te tjere, kenaqesh buzeqesh, te keputen gjunjet dhe fillon te mbash shkop, bile e zgjedh te bukur pasi ka me teper personalitet...edhe ende nuk e di njeri, se cdo gje qe ndodh rreth teje apo tek ti, do te thote afrim drejt FUNDIT.

Sirenat e stacionit te fundit po bien...nga libri yt nuk kane ngelur vecse edhe pak faqe... eshte libri i jetes tende.
Tani je rritur dhe gjithcka qe mendon eshte vetem se si te fitosh sa me shume para dhe pushtet per te ardhmen....Zgjohu njeri pa shiko pak rreth vetes...qendro pak vetem dhe shikoje veten tende ne pasqyre! Ndoshta nuk do ta njohesh veten sepse monotonia e jetes te ka larguar nga ajo.

Per pak caste mbylli syte dhe riktheje njehere shiritin e jetes tende qe nga fillimi, qe ate dite kur linde dhe fillove te qaje, me pas u forcove dhe zeri t’u trash, dhe fillove te egersoheshe me cdo njeri rreth vetes, fillove t’i sfidoje te gjithe bile edhe nenen dhe babain tend.

Te parin kraheror qe e braktise ishte krahrori i nenes tende, tek e cila preheshe kur ishe femije. Ky tani qe po ze ekranin e kujteses tende eshte djali yt. Zeri i tij po trashet, por mos u gezo....ai po fillon te te bertas por tani mos u hidhero, sepse historia po rikthen vetveten...!

Po per takimin me Zotin tend cfare ke pergatit?
LLogarite veten para se toka te te rreshqas nen kembet e tua, para se te te len fuqite, te afermit, para se te te pushoje se rrehuri zemra. Mendo per fundin qe po i ofrohesh!

Perzgjedh nga revista ‚Argumenti’

Lijanna
05-05-07, 14:31
Largoje vetveten nga vesveset dhe rreziqet e kėqija.

Ta bėsh tė qartė se pėrmirėsimi (udhėzimi) i nefsit ėshtė nė dorė tė ALlahut.

Ta dish se nefsi ka tė kėqija, nė hadith sahi thuhet: “Dhe kėrkoj mbrojtje nga tė kėqiat e vetvetes tonė", largoji kėto tė kėqia.

Mos u dėshpėro nga pėrmirėsimi dhe udhėzimi i shpirtit.

Nuk mund tė pėrmirėsohesh vetėm se me adhurimin e Allahut dhe pėrmbajtja e urdhėrave tė Tij.

Shpirti ndien dhembje nga mėkatet dhe kundėrshtimi.


Nefsi ka nevojė pėr Allahun nė ēdo moment. "Ju keni nevojė pėr Allahun" (Fatir: 15)

Pėrmirėsimi i vetes ka nevojė pėr kohė tė gjatė.

Sheriati tė tregon se si ta pėrmirėsosh nveten, prandaj pėrmbaju atij.

Kujtoji vetės se kjo dynja ėshtė e shkurtėr dhe kalimtare.

Gjithmonė kujto ahiretin dhe se ai ėshtė i pėrgjithmonshėm.


Plogėshtia ėshtė e mundshme nė cdo nefs, por ki kujdes mos tė jetė vazhdueshme me ty.

Kuro veten me tė pėrmendurit e Allahut tė Lartėsuar dhe llogaritje tė vetvetes.

Nėse bėn ndonjė mėkat shpejtohu nė istigfar dhe pendim.

Shoqėrohu me ato tė cilėt janė mė tė mirė se ti nė fe qė tė shtohet aktiviteti yt.

Nėse bėn mėkat ndiej keqardhje sepse nė hadith thuhet: "Keqardhja ėshtė pendim."

Shqiptare
10-05-07, 17:20
Askush nuk shpėton nga sprovat

Kur sprovohen nė mėnyrė tė tillė besimtarėt dhe tė pėrqendruarit nė fenė e Allahut, atėherė tė mos u shkoj nėpėr mend jobesimtarėve, injorantėve dhe atyre qė pasojnė epshet, se do tė shpėtojnė nga sprovat, dhimbjet dhe mundimet, tė cilat nuk ka dyshim se pėr ata do tė jenė shumė e shumė mė tė mėdha nga ato tė besimtarėve. Allahu thotė:
"Elif, Lam, Mim. A mendojnė njerėzit se do tė lihen pa u trazuar ngaqė thonė: ‘Ne besojmė’ dhe nuk do tė sprovohen?
Dhe sigurisht qė Ne i sprovuam ata tė cilėt ishin para tyre. Dhe vėrtet qė Allahu do ta bėjė tė njohur (tė vėrtetėn e) atyre qė janė tė vėrtetė dhe (po kėshtu) vėrtet qė Allahu do ta bėjė tė njohur (gėnjeshtrėn e) atyre qė janė gėnjeshtarė (edhe pse Allahu di gjithēka para se t’i vėrė ata nė provė). Apo ata qė bėjnė poshtėrsi, a mos mendojnė se ata mund tė na kalojnė Ne (pa u dėnuar nga Ndėshkimi Ynė)? Sa i lig ėshtė gjykimi i tyre! Kushdo qė shpreson pėr Takimin me Allahun dhe sigurisht qė Pėrcaktimi i Allahut po vjen. Dhe Ai ėshtė Gjithėdėgjuesi, i Gjithėdituri. Dhe kushdo qė pėrpiqet, ai pėrpiqet vetėm pėr veten e vet. Sigurisht qė Allahu ėshtė i Lirė nga ēdo nevojė pėr askėnd nė univers."Ankebut, 1-6.
Ibn Kajim el Xheuzije -Allahu e mėshiroftė!- thotė nė lidhje me komentimin e kėtij ajeti: "Allahu i Madhėruar nė kėtė sure ka pėrmendur se Ai patjetėr do t’i sprovojė robėrit e Tij, nė mėnyrė qė tė dallohet i drejti nga gėnjeshtari, besimtari nga qafiri, ai qė e falėnderon dhe e adhuron Atė tė vetėm, nga ai i cili e lė pas dore adhurimin e Tij dhe adhuron nė vend tė Tij tė tjerėt. Ai nė kėtė sure ka treguar pėr gjendjen e tyre nė kėtė botė dhe ato qė i presin nė botėn tjetėr. Mė pas Ai tregon gjendjen e prijėsve nė sprova, profetėve dhe pasuesit e tyre dhe atė qė do tė pėrfitojnė ata nė botėn tjetėr. Ndėrsa ata tė cilėt pretendojė se besojnė dhe qė mendojnė se nuk sprovohen, Ai i ka qortuar duke u bėrė tė ditur se nuk ėshtė ajo qė ata mendojnė Urtėsia e Tij tek krijesat…
Po ashtu Ai ka qortuar edhe ata tė cilėt nuk e besojnė Atė dhe tė dėrguarit e Tij nga frika se mos vihen nė sprovė, duke menduar se me kėtė qė po veprojnė po shpėtojnė nga sprovat. Por kėta njerėz janė tė pavėmendshėm ndaj sprovave, tė cilat i kėrcėnojnė ata, vėrtetė se para tij gjenden sprova, mundime e dėnim shumė herė mė shumė nga ato prej tė cilave ai ėshtė larguar.
Njerėzit, pas ardhjes sė profetėve, janė mes dy zgjedhjesh: ose tė thonė besuam, ose tė thonė nuk besuam dhe tė vazhdojnė nė kundėrshtimin e Zotit tė tyre. Ata qė thonė besuam do t’i sprovojė Allahu, nė mėnyrė qė sprovat tė nxjerrin nė pah besimin dhe pėrqendrimin e tij nė fenė e Allahut. Ndėrsa ata tė cilėt nuk besojnė tė mos mendojnė se me mohimin e tyre ata do tė shpėtojnė, pėrkundrazi ata to t’i kapin sprova dhe mundime shumė herė mė tė mėdha se sprovat e besimtarėve…
Patjetėr qė ēdo person do tė sprovohet, besimtarė apo jobesimtarė qoftė, porse besimtari pėrjeton mundime dhe dhimbje nė kėtė botė mė pas ato mbarojnė e nė botėn tjetėr ato kthehen nė kėnaqėsi. Ndėrsa jobesimtari pėrjeton kėnaqėsi nė fillim (pra nė kėtė botė) pastaj ato ndėrpriten dhe menjėherė pas tyre ai nuk do tė pėrjetojė vetėm se dhimbje, mundime e dėnim tė pa imagjinueshėm.” Shefau el-Alil 345-346.
Allahu pėr kėtė thotė nė Kuran:
"Jo, por (ju njerėz) e doni shumė jetėn e shpejtė tė kėsaj bote. Dhe e lini pas shpine tė Pastajmen (Ahiretin). Disa fytyra atė Ditė do tė jenė qė shkėlqejnė, duke parė Zotin e tyre. Dhe disa fytyra do tė jenė tė nxira, (tė zymta, tė mjeruara), Duke menduar se ndonjė fatkeqėsi shkatėrruese ėshtė duke u rėnė sipėr. Por kur tė arrijė (shpirti) tek fyti (te gryka, nė dalje e sipėr), Dhe kur tė thuhet (nga tė afėrmit): ‘Kush mund ta shėrojė dhe ta shpėtojė atė nga vdekja?’ Dhe ai (qė po jep shpirt) do ta kuptojė mė nė fund se ishte ndarja (koha e vdekjes); Dhe t’i bashkohen kėmbėt me njėra-tjetrėn. Drejtimi atė Ditė do tė jetė drejt Zotit tėnd (Allahut)! Kėshtu pra, ai (mosbesimtari) as nuk besoi, as nuk u fal (nė namaz)! Por pėrkundrazi, ai pėrgėnjeshtroi dhe ktheu shpinėn. Pastaj shkonte gjithė krenari drejt familjes sė vet duke i pėlqyer vetja. Mjerė pėr ty (o njeri mosbesimtar)! Dhe pastaj (prapė) mjerė pėr ty! Pėrsėri mjerė pėr ty (o njeri jobesimtar)! Dhe pastaj (prapė) mjerė pėr ty"! Kijame, 20-35.
Pra Allahu i Madhėruar ka qartėsuar nė kėto ajete pėrfundimin e besimtarėve dhe tė atyre tė cilėt ia kthyen shpinėn Allahut dhe pėlqyen jetėn e kėsaj bote para ahiretit. Ndaj le t’i bėj apel ēdokush prej nesh vetvetes sė tij dhe ta pyesė atė se kė nga kėto dy pėrfundime dėshiron?
Si pėrfundim, meqenėse njerėzit besimtarė qofshin apo jo do tė vihen nė sprovė e do tė kenė mundime, atėherė lum pėr atė i cili zgjedh tė jetė besimtar dhe tė sprovohet e mundohet nė kėtė dynja, me sprova e mundime kalimtare dhe mjerė pėr atė qė zgjedh mos bindjen ndaj Allahut dhe sprovat e mundimet e jetės tjetėr qė janė tė pėrjetshme e pa fund.
Njė herė njė ēifut i varfėr dhe i vobektė pa njė dijetar musliman tė pasur qė kishte hipur nė njė kalė tė stolisur dhe i tha:
-Ē’ėshtė me ju xhanėm, besoni se Muhamedi, profeti juaj ka thėnė: "Dynjaja ėshtė burg pėr besimtarin (musliman) dhe xhenet pėr qafirin." (Muslimi), kurse ti je nė bollėk e unė i varfėr e nė gjendje tė mjerueshme, tė lutem si ta kuptoj njė gjė tė tillė? Dijetari me qetėsi ia ktheu:
-Tė vėrtetėn ka thėnė Profeti ynė, kjo begati qė jam unė nė krahasim me atė qė i ėshtė pėrgatitur besimtarit nė xhenet nuk llogaritet, prandaj dhe ai ėshtė nė kėtė botė si nė burg, ndėrsa gjendja qė ti je tani nė krahasim me atė qė i ka pėrgatitur Allahu jobesimtarėve ėshtė si tė ishe nė xhenet.
E lusim Allahun tė na bėjė besimtarė tė denjė, tė na bėjė prej atyre tė cilėt sprovat nuk u sjellin vetėm se tė mira, siē ka thėnė Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "E habitshme ėshtė ēėshtja e besimtarit! Vėrtet ēėshtja e tij ėshtė e gjitha mirėsi dhe njė gjė e tillė nuk ėshtė vetėm se pėr tė. Atij nėse i vjen ndonjė mirėsi, ai falėnderon dhe kjo ėshtė dobi pėr tė, por edhe nėse i vjen ndonjė fatkeqėsi dhe ai bėn durim sigurisht qė edhe kjo ėshtė dobi pėr tė." (Muslimi, 2999)
Betohem nė Allahun se Profeti ka thėnė tė vėrtetėn. Nėse besimtarit i dhurohen mirėsi dhe ai ėshtė falėnderues ndaj Allahut, sigurisht qė Ai do t’ia shtojė atij mirėsitė, por nėse e godasin fatkeqėsitė dhe ai duron atėherė ato janė shlyerje gjynahesh.
Edhe njėherė, lum pėr atė qė ka zgjedhur kėto sprova e mundime, tė cilat nuk vijnė vetėm se me mirėsi pėr besimtarin dhe mjerė pėr atė qė i ka zėvendėsuar ato me sprovat dhe mundimet e kėsaj bote dhe botės tjetėr, tė cilat janė tė pa fundme dhe tė padurueshme dhe nė tė cilat nuk ka as edhe njė lloj mirėsie, porse vetėm vuajtje dhe mjerim!
E lusim Allahun tė na bėjė besimtarė tė devotshėm! E lusim Allahun tė na dhurojė xhenetin Firdeus, tė na bashkojė nė tė me profetėt dhe tė mirėt! E lusim Allahun t’i kthejė muslimanėt nė fenė e Tij me njė kthim tė bukur!
Kjo ishte e tėra dhe paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė dėrguarin e Allahut, Muhamedin, familjen e tij dhe tė gjithė besimtarėt e vėrtetė deri nė Ditėn e Gjykimit! Amin!
Bledar Haxhiu
27.10.2006

Shqiptare
19-05-07, 04:33
Ja tetė mėnyra tė rritjes sė imanit.


Ibni Kajjim ka thėnė: “Nėse nė zemėr mbillet pema e dashurisė dhe vaditet me ujin e sinqeritetit dhe me pasimin e zotėriut tė njerėzve do t’i japė tė gjitha llojet e fruteve nė ēdo kohė nė emėr tė Allahut, rrėnjėt e saj janė thellė nė zemėr tė besimtarit, ndėrsa degėt e saj janė tė lidhura me Sidretul Munteha”.
Kur njeriu i dėshmon dy dėshmitė dhe e njėhson Allahun ka mbjellur farėn e imanit ose do tė kujdeset pėr tė, e tė bėhet pemė e madhe ose do ta lė tė vyshket e tė prishet.
Gjėja ndėr mė tė rėndėsishmet pėr tė arritur te akidja e ehli sunneh ėe xhemaah, ėshtė tė kuptuarit e domethėnies sė imanit (besimit) se iman ėshtė tė besuarit me zemėr, tė shqiptuarit me gojė dhe tė vepruarit me gjymtyrė, imani shtohet me bindjen ndaj Allahut dhe dobėsohet me kundėrshtimin e Tij.

Ja tetė mėnyra tė rritjes sė imanit.

1- Njohja e Allahut tė Lartėsuar.
Njohja e Allahut tė Lartėsuar ėshtė mėnyra e parė pėr rritjen e imanit (besimit). Nuk ėshtė njohje e tij vetėm njėhsimi me gjuhė, por a e ke njohur Allahun e Lartėsuar me emrat, lartėsinė, madhėshtinė dhe cilėsit e Tij tė pėrsosura, qė tė mbushet zemra me dashuri dhe frikė sėbashku e mė pas ta adhurosh Atė me kėto cilėsi.
Kur njeriu e njeh Zotin e Tij dhe beson nė Tė shpėrthejnė burimet e hajrit nė zemėr dhe shpėrndahen nėpėr gjymtyrėt e tij nė bazė tė dijes dhe forcės sė imanit (besimit) pėr aq sa e njeh ky njeri Zotin e tij dhe e adhuron Atė.
Dija ėshtė rruga e njohjes sė Allahut.
Mė i ditur te Allahu ėshtė ai njeri i cili i frikėsohet Atij mė sė shumti. Allahu i Lartėsuar thotė: “… po Allahut i kanė frikėn nga robėrit e Tij vetėm dijetarėt …” (El Fatir: 28)
Cdo musliman duhet ta forcojė themelin e fesė sė tij duke studiuar akiden (besimin) e saktė dhe duke iu ruajtur besimit tė prishur.

2- Tė medituarit mbi domethėnien e Kuranit.
Nė kohėn e sotme shumė prej muslimanėve e lexojnė Kuranin por rėndėsia e tyre ėshtė qė tė bėjnė hatmen (leximin e tė gjithė Kuranit) pa medituar nė domethėnien e tij dhe pa i kuptuar shprehjet. Tė medituarit nė domthėnien e Kuranit ėshtė ndėr shkaqet mė tė rėndėsishme pėr rritjen e imanit. Allahu i Lartėsuar pėr cilėsitė e besimtarėve tė sinqertė thotė: “E besimtar tė vėrtetė janė vetėm ata, tė cilėt kur pėrmendet Allahu u rrėnqethen zemrat e tyre, tė cilėve kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre.” (El Enfal: 2)
Allahu i Lartėsuar na ka urdhėruar qė tė meditojmė nė domethėnien e Kuranit ku thotė: “(Ky ėshtė) libėr i begatshėm. Ne ta shpallėm ty kėtė, qė t’i studiojnė argumentet e tij qė tė marrin mėsim prej tij ata qė kanė mend.” (Sad: 29)
Ndėrsa ai i cili vetėm e lexon dhe nuk mediton nė domethėnien e ajeteve, pėr tė thotė i Lartėsuari: “A nuk e studiojnė me vėmendje Kur’anin? Por jo, ata janė zemra qė kanė drynat e vet.” (Muhammed: 24)
Ibni Kajjim ka thėnė: Nėse dėshiron qė tė pėrfitosh prej Kuranit bėje qė zemra jote tė jetė prezent gjatė leximit dhe dėgjimit tė tij, lėshoje dėgjimin tėnd dhe koncentrohu kur dikush tė drejtohet me tė, sepse ky ėshtė fjalim i Allahut pėr ty me gjuhėn e tė Dėrguarit tė Tij. Allahu i Lartėsuar thotė: “Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė veshin me vėmendje, ka argumente.” (Kaf: 37)

3- Njohja e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė.
Njohja e tė Dėrguarit, sires (autobiografisė), mrrekullive tė tij, me kėtė rritet imani dhe beson jobesimtari.
Nuk plotėsohet imani i besimtarit derisa tė jetė i Dėrguari i Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė, pėr tė mė i dashur se vetvetja e tij.
Allahu i Lartėsuar thotė: “Thuaj: Nėse e doni Allahun, atėherė ejani pas meje qė Allahu t’ju dojė…” (Ali Imaran: 31)
Cdo musliman duhet ta lexojė sirėn e tė Dėrguarit tė Allahut, tė njohė karakterin e tij mrekullitė tij, ta marrė atė pėr shembull dhe ta pasojė nė tė gjitha punėt e tij.

4- Tė medituarit nė krijimet e Allahut.
Tė medituarit nė ato cfarė i ka krijuar Allahu i Lartėsuar, ėshtė ndėr ibadetet mė madhėshtore. Kėtė shumica e muslimanėve e kanė harruar tani. Kjo ėshtė mėnyra mė e rėndėsishme pėr arritjen e tė vėrtetės dhe largimi nga dyshimet, si dhe rritjen e imanit.
Kur ka zbritur thėnia e Allahut tė Lartėsuar: “Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės, ka argumente tė qarta pėr ata qė kanė arsye dhe intelekt.” (Ali Imran:190) I Dėguari i Allahut paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė, ka thėnė: Mjer pėr atė qė e lexon e nuk mediton nė tė.
Shiko pėrreth teje, nė qiell dhe tokė, kodra dhe pemė, si dhe shiko nė cdo fryt qė e han, pėrkundrazi shiko nė veten tėnde sepse tė shikuarit nė vetveten tė mjafton. Allahu i Lartėsuar thotė: “Edhe nė tokė ka argumente pėr ata tė bindurit. (20) Po edhe nė veten tuaj. A nuk jeni ka e shihni.” (Edh Dharijat: 20-21)

5- Tė vepruarit e sa mė shumė nafileve pas farzit.Tė shpeshtuarit e nafileve sjellėn dashurinė e Allahut ndaj teje, prandaj fal nafile pas farzit, si namaz nate, agjėro tė hėnėn dhe tė enjtėn, jep sadeka. Cdo punė e mirė shkakton rritjen e imanit nė zemėr. Sepse ėshtė rruga e cila sjellė dashurinė e Allahut. Nė hadith kudsij thuhet: “Nuk mė afrohet robi im me asgjė mė tė dashur te Unė sesa me atė qė ia kam bėrė farz (obligim). Robi do tė mė afrohet pandėrprerė pėrderisa tė mos e dua. E kur ta dua, do tė bėhem ndėgjimi i tij me tė cilin ndėgjon, tė pamurit e tij me tė cilin shikon, duart e tij tė cilat i shtrin, dhe kėmbėt e tij me tė cilat ec, e mbrotje nga Unė, Unė do ta mbroj. Nėse mė lutet do t’i pėrgjigjem e nėse mė kėrkon do t’i jap.” (Sahihul Buhari)

6- Tė afruarit nga veprat e mira.
Tė afruarit nga ambientet e hajrit ta rrisin imanin, ndėrsa tė afruarit nga gjėrat e ndalura ta dobėsojnė imanin.
Largoje zemrėn tėnde nga filmat dhe telenovelat, nga kėngėt, nga lakmia e tė shikuarit e haramit, dhe largimi nga shoqėria e keqe dhe shoqėrohu me besimtarė. I Dėrguari i Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė ka thnė: “Shembulli i shoqėruesit tė mirė ėshtė si shembulli i bartėsit tė miskut. Nėse nuk arrin tė marrėsh prej tij atėherė bile tė arrinė era e tij. Shembulli i shoqėruesit tė keq ėshtė si shembulli i farkatarit, nėse nuk ndytesh me katranin e tij do tė arrijė tymi.” (Muttefekun Alejhi) dhe thotė: “Njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė vet, cdonjėri prej jush le tė shikojė se cilin e shoqėron.” (Ebu Davudi)

7- Dhikri (tė pėrmendurit e Allahut tė Lartėsuar)
I Dėrguari i Allahut paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė ka thėnė: “Dallimi ndėrmjet atij qė e kujton Allahun dhe atij qė nuk e kujton, ėshtė si i gjalli me tė vdekurin.” (Buhariu)
I Dėrguari i Allahut ka thėnė: Fjalėt mė tė mira pas Kur’anit janė katėr, e ato janė nga Kurani, Subhanall llahi wel hamdulil lahi we la ilahe il lall llahu wall llahu ekber…” (Muslimi)

8- Thirrja nė rrugė tė Allahut.
Allahu i Lartėsuar thotė: “Nga ju le tė jetė njė grup qė thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja.” (Ali Imran: 104) dhe thotė: “Kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thėrret nė rrugėn e Allahut, qė bėn vepra tė mira, dhe qė thotė unė: Unė jam prej muslimanėve” (Fussilet: 33)
I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Feja ėshtė kėshillė, thamė: Pėr kė o i Dėrguari i Allahut? Tha: Pėr Allahun, librin e Tij, pėr imamėt e muslimanėve, dhe njerėzit e rėndomtė prej tyre.” (Muslimi)

Shqiptare
22-05-07, 18:02
NAMAZI I PAKUJDESSHĖM


E kujton gjyshėn dhe vėrejtjet e saja qė namazin e tij ta kryen me kohė: »Djali im, nuk duhet lėnė namzin deri nė momentin e fundit!« Gjyshja e tij ishte shtatėdhjet vjeēare, por, sa herė qė e dėgjonte ezanin, menjėherė ngrihej dhe i pėrgjigjej thirrjes sė myezinit.
Ai, pėrkundrazi, kurrė nuk mundi ta mposhtė egon e tij, tė ngritet menjėherė e tė falet. Ēfarėdo pune tė bėnte, namazi ishte nė rend tė fundit dhe ēdo herė e kryente me shpejtėsi tė madhe qė tė arrijė me kohė. Duke menduar pėr kėtė, u ngrit dhe e kuptoi se i kishin mbetur vetėm pesėmbėdhjetė minuta deri nė ezanin e jacisė. Shpejtė morri abdest dhe filloi tė falė namazin e akshamit.
Derisa bėnte tesbih, sėrish e kujtoi gjyshėn e tij dhe filloi t’i vie turp nga lutjet e veta. Ajo u falte me aq pėrulėsi dhe qetėsi. Filloi me duanė e tij, pastaj e lėshoi kokėn nė sexhde dhe pėr njė kohė qėndroi nė atė pozitė. Kishte qenė tėrė ditėn nė shkollė dhe ishte shumė i lodhur…
Papritmas, e zgjoi njė zė i ēuditshėm, zhurmė dhe bėrtimė. Filluan ta kaplojnė djersėt e ftohta. Shikoi rreth vetes, nė secilėn anė qė shikonte – shihte shumė njerėz. Turmė e madhe. Disa qėndronin tė ngrirė, duke shikuar rreth vetit, disa vraponin herė djathtas e herė majtas, krejtėsisht tė humbur, pėrderisa disa prej tyre ishin gjunjėzuar me duar tė mbledhura, vetėm duke pritur… E kaploi njė frikė e madhe dhe panikė kur e kuptoi se ku gjendet. Kjo ishte Dita e Gjykimit!!!
Derisa ishte gjallė kishte ndėgjuar pėr dhėnjen e llogarisė nė Ditėn e Gjykimit, por kjo i dukej shumė largė! A thua kjo mund tė jetė fryt i imagjinatės sė tij, diēka ēka mendja e tij kishte trilluar?! Jo, pritja dhe frika ishin aq tė mėdha – ėshtė e pamundshme qė kjo tė jetė e pavėrtetė. Hulumtimet ende vazhdonin. I dėshpruar filloi tė vrapojė herė tek njeri e herė tek tjetri duke pyetur se a e kishin thirrur emrin e tij. Askush nuk kishte mundėsi t’i pėrgjigjet.
Papritmas, ndėgjoi njė zė duke thirrur emrin e tij, turma e njerėzve filloi tė ndahej duke i bėrė rrugė pėr tė kaluar. Dy veta e kapėn pėr dore dhe e tėrhiqnin pėrpara. Kaloi nė mes tė turmės duke mos shikuar fare. Melekėt e sollėn deri nė qendėr dhe aty e lanė. Derisa koka e tij ishte e pėrulur, e gjithė jeta e tij i kalonte para syve, si tė jetė ndonjė film.
E shikontė babain e tij duke vrapuar nga ligjerata nė ligjeratė, duke hargjaur shėndetin e tij nė rrugėn e islamit. E shikonte nėnėn e tij duke ftuar mysafir nė shtėpinė e tyre, duke shtruar sofrėn e mbushur me tė gjitha tė mirat. Filloi tė mbrohet: »Edhe unė gjithnjė isha nė atė rrugė. I kam ndihmuar tė tjerėt, e kam pėrhapur fjalėn e Zotit, namazin e kam kryer, kam agjėruar Ramazanin. Tė gjitha obligimet e All-llaht i kam kryer, ndėrsa ato qė i ka ndaluar, nuk i kam bėrė« Filloi tė ēajė dhe tė mendojė pėr atė sa e ka dashur All-llahun. E dinte se tė gjitha qė i bėri nė jetė nuk ishin aq sa e meriton All-llahu. E dinte se All-llahu ėshtė Mbrojtėsi i vetėm i tij…
Djersitej dhe dridhej sa asnjėherė nė jetėn e tij. Sytė e tij ishin tė ngulitur nė peshojėn e veprave, duke pritur vendimin. Mė nė fund, vendimi ėshtė marrė. Dy melekė, duke mbajtur fletėt nė duart e tyre, u kthyen nė drejtim tė turmės. Kėmbėt i kishte para kolapsit. I mbylli sytė posa filluan tė lexojnė emrat e atyre tė cilėt shkojnė pėr nė Xhehennem. Emri i tij ishte i pari. U gjunjėzua dhe filloi tė bėrtasė me zė tė lartė »Si mund tė jamė unė pėr nė Xhehennem? Tėrė jetėn time i kam shėrbyer tė tjerėt, e kam pėrhapur fjalėn e All-llahut nė mesin e njerėzve tė tjerė…«
I humbi shikimi, filloi tė dridhej nė tėrė trupin. Ata dy melekė e kapėn pėr duar. Pėrderisa kėmbėt i zvarriteshin, ata e tėrhiqnin nėpėr turmė nė drejtim tė humnerės sė Xhehennemit. Bėrtiste, dhe i dėshpruar mendonte se a ka ndokush prej njerėzve qė mund t’i ndihmojė… I thėrriste tė gjitha veprat e mira tė cilat i kishte bėrė: ndihmėn tė cilėn ia kishte bėrė babait tė tij, agjėrimin e tij, namazet e tij, Kur’anin tė cilin e kishte lexuar, pyeste se amund t’i ndihmojė ndonjėra vepėr tė cilėn e kishte kryer!? Por, melekėt edhe mė tej e tėrhiqnin nė drejtim tė Xhehennemit.
Iu afruan zjarrit. Shikimi i tij i fundit pas vete… A nuk kishte thėnė Resulullahi s.a.v.s., i pastėr ėshtė ai person i cili pastrohet nė lumė pesė herė nė ditė, ashtu edhe namazi i kryer pesė herė nė ditė pastron nga gjynahet?! Filloi tė bėrtasė: »Namazi im? Namazi im? «
Melekėt nuk u ndalėn dhe arritėn buzė grėminės sė Xhehennemit. Filloi ta ndien nxehtėsinė e zjarrit nė fytyrėn e tij. Shpresat e fundit ishin humbur, ėshtė dėnuar nė zjarr tė pėrhershėm…Njėri nga melekėt e shtyri nė zjarr dhe ai filloi tė bie, duke shikuar fundin i cili afrohej sa mė shumė … Papritmas, njė dorė e fortė e kapi dhe e tėrhoqi prapa. E fshiu pluhurin nga fytyra dhe para veti pa njė plak me mjekėrr tė gjatė dhe tė bardhė. E pyeti: » Kush je ti?« Plaku u pėrgjigj: »Unė jam namazi yt«
»Po ku ishe deri tani? Mė shpėtove nė momentin e fundit! edhe pak dhe do tė pėrfondoja nė fund tė Xhehennemit!«
Plaku buzėqeshi dhe tha: » Po, edhe ti mua mė ke kryer gjithmonė nė momentin e fundit, a ke harruar?!«
Nė atė moment i hapi sytė dhe e ngriti kokėn nga sexhdeja. Ishte tėrėsisht i djersitur. Ndėgjonte zėrat tė cilat vinin nga jashtė dhe ndėgjoi ezanin e jacisė. Menjėhėrė u ngrit dhe shkoi tė marrė abdest.
“Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, Tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm”. (El Ma’un, 4,5)

Shqiptare
25-05-07, 12:01
Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve

Sa e sa prej popujve dhe vendbanimeve i ka shkatėrruar Allahu, disa prej tyre ende ndihen gjurmėt e tyre, ndėrsa disa tė tjerė nuk dihen as gjurmėt e tyre. A thua ku janė ata? Ata shkuan tek Allahu? Ai i ka shkatėrruar dhe i ka asgjėsuar dhe nuk ka lėnė prej tyre asnjė. A thua ky ėshtė njė zullum prej Allahut? Thotė Allahu:
“Allahu nuk i bėn mizori askujt, por ata i kanė bėrė zullum vetes sė tyre.”
“E sikur banorėt e kėtyre vendbanimeve tė kishin besuar dhe tė ishin ruajtur, Ne do t'ju hapnim begati nga qielli e toka, por ata pėrgėnjeshtruan, andaj i dėnuam me shkatėrrim pėr atė qė merituan.”

Sa nga njerėzit i ka shkatėrruar Allahu pėr shkak tė mėkateve tė tyre, pėr shkaqet qė do ti cekmi mė poshtė.

“Sa e sa gjenerata i kemi shkatėrruar pas Nuhut. Mjaft ėshtė Zoti yt vėzhgues i mėkateve tė robėrve tė Tij.” Isra, 17.
Allahut nuk i fshihet asgjė dhe nuk bėn dallim nė mes popujve, Ai ėshtė i drejtė, nėse e shkatėrron njė popull pėr shkak tė disa gjynaheve, Ai shkatėrron edhe popujt e tjerė pėr shkak tė atyre gjynaheve. Kjo ėshtė urtėsia e Allahut.

Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve
Nėse nė njė popull gjendet njė shkak prej kėtyre shkaqeve dije se atė vendbanim, atė popull, atė shoqėri e pret shkatėrrimi i menjėhershėm apo i mėvonshėm.

Zullumi

Mizoria (zullumi) ėshtė prej shkaqeve mė kryesore qė Allahu me tė e shkatėrron njė popull. Thotė Allahu:
“Ja, kėshtu ėshtė ndėshkimi i Zotit tėnd, kur dėnon vendet qė janė zullumqare. Vėrtet, ndėshkimi i Tij ėshtė i dhembshėm, i ashpėr.” Hud, 102.
Sa zullum bėhet sot nė disa vende. Zullumi qė bėhet ndaj Allahut, zullumi qė e bėjnė njerėzit nė mes vete. Sheh shumicėn e punėtorėve dhe ata tė cilėt punojnė me paga qė kalojnė disa muaj dhe nuk e marrin hakun e vet qė kanė punuar. Sa ka njerėz tė kėtij lloji ka qė punėtorit tė tij nuk ia jep rrogėn e punės? Sa njerėz ka qė vijnė dhe qajnė dhe ankohen nga zotėria i tij i cili ia ka ndaluar kafshatėn e fėmijėve tė tij? Presin me muaj tė tėrė dhe nuk marrin asgjė prej asaj qė kanė punuar, jo vetėm kaq, por edhe nėse ia kėrkon zotėrisė sė tyre i kėrcėnohen me lloj-lloj kėrcėnime. Zullumi mė i madh ėshtė kur u bėhet zullum besimtarėve tė cilėt e njėsojnė Allahun, zullum ndaj thirrėsve nė Islam, zullum ndaj miqve tė Allahut. Nėse kėtyre u bėhet zullum, dije se ai vend i ka shpallur luftė Allahut dhe ky vendbanim nuk pret tjetėr pėrveē se t’i vijė Allahu me urdhrin e tij pėr ta shkatėrruar atė. Ja se ē’thotė Allahu:
“Ato janė fshatra (vendbanime) qė kur bėnė zullum, Ne i shkatėrruam dhe pėr shkatėrrimin e tyre u patėm caktuar kohė tė sakta.” Kehf, 59.

Thotė shejhul islam Ibėn Tejmije: “Allahu e shkatėrron njė shtet zullumqar edhe nėse ėshtė mysliman, edhe nėse banorėt e tij janė mysliman edhe nėse janė namazxhi shkatėrrohen ata pėr arsye se kanė bėrė zullum. Kujdes mizorisė, sepse Allahu e ka ndaluar zullumin ndaj vetes dhe gjithashtu e ka bėrė haram ndaj robėrve tė Tij.

Luksi dhe begatitė e shumta

I gjen disa njerėz qė veshin rrobat mė tė mira dhe banon nė pallatet me luksoze dhe blen mjet udhėtimi mė tė shtrenjtin dhe ky luksoz ndikon dhe e ēon njeriun pastaj nė mėkate dhe nė haram. Gjersa ai duke qenė nė kėtė gjendje e harron Allahun, i harron urdhrat e Allahut dhe nėse dikush e urdhėron atė nė tė mirė dhe mundohet ta ndalojė nga tė kėqijat i vjen mėrzi. Thotė Allahu: “Kur duam tė shkatėrrojmė ndonjė vend (popull), i urdhėrojmė pasanikėt (parinė) e atyre (tė jenė nė rrugė), e ata kundėrshtojnė; atėherė zbatohet dėnimi i merituar kundėr tyre dhe i shkatėrrojmė krejtėsisht.” Isra, 16.

Nėse do ta dish se Allahu do ta shkatėrrojė njė popull dėgjo nė shenjat e tij. Allahu urdhėron ata qė kanė shumė pasuri me dhėnien e zeqatit, me faljen e namazit, i urdhėron ata qė tė gjykojnė me ligjin e Allahut dhe respektimin e tė Dėrguarit tė Tij. Pra, e kanė kundėrshtuar urdhrin e Allahut dhe nuk shikojnė nė tė varfrit e vendit tė tyre, nė ata qė janė tė gjorė, nuk shikojnė nė tė dobėtit. Pra, nėse do ta dish se ky popull a ėshtė mė afėr shkatėrrimit apo mė afėr qėndrimit, shiko nė njerėzit e pasur tė atij populli, nė njerėzit e lartė tė atij populli, a janė ata qė e praktikojnė fenė e Allahut apo jo dhe nėse jo, atėherė dije se ata janė mė afėr shkatėrrimit se sa qėndrimit.

Thotė Allahu:
“Urdhėrojmė pasanikėt (parinė) e atyre (tė jenė nė rrugė), e ata kundėrshtojnė; atėherė zbatohet dėnimi i merituar kundėr tyre dhe i shkatėrrojmė krejtėsisht.”

Mohimi i begative tė Allahut

Disa njerėz i gjen qė Allahu i ka dhėnė shumė begati, ndėrsa ata nuk e falėnderojnė Allahun dhe e harron hakun qė ka ndaj Allahut pėr kėtė begati.

Shumimi i hipokritėve

Prej shkakut tė shkatėrrimit tė popujve ėshtė edhe kur i marrin nė duar punėt e muslimanve hipokritėt tė cilėve nuk u takon qė t’i udhėheqin muslimanėt. Hipokritėt tė cilėt e paraqesin Islamin dhe e fshehin kufirin, i luftojnė miqtė e Mėshiruesit, i luftojnė thirrėsat qė thėrraisn nė rrugėn e Allahut, i luftojnė ata qė janė tė kapur pas fesė sė Allahut, ndėrsa nė anėn tjetėr paraqesin veten si mysliman dhe pas tėrė kėsaj ata flasin edhe ne emėr tė muslimanve. Siē ka thėnė Pejgamberi: “Kur ēėshtjet i marrin nė dorė ata qė nuk e meritojnė, prite Kiametin.”
Thotė Allahu: “E paraqesin veten se ata po mundohen qė t’i pėrmirėsojnė punėt e muslimanve, ndėrsa disa prej tyre thonė: ‘O popull, unė po frikėsohem qė juve mos t’ju rrokė shkatėrrimi, frikėsohem se do tė shkapėrderdhet kjo shoqėri, frikėsohem se mos po ju ndėrrojnė juve fenė tuaj dhe pėr kėtė unė i mbyta kėta, pėr kėtė i burgosa’.” Paraqitet hipokriti se e mbron kėtė fe dhe kėtė shoqėri. Kjo ėshtė njėra prej shenjave qė e shkatėrron kėtė popull.

vazhdon........

Pėrgatiti: Shaban Murati
14.04.2007

Shqiptare
25-05-07, 16:10
Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve - II

Marrja e jobesimtarėve pėr miq

Sheh disa njerėz tė cilėt i bėjnė miq armiqtė e Allahut, por bėhen armiq tė besimtarėve. Thotė Allahu: “Ata qė e mohuan tė vėrtetėn janė miq tė njėri-tjetrit.” (Enfal, 73)
Pra, nėse muslimanėt nuk bėhen miq tė njėri-tjetrit dhe nuk duhen nė mes tyre, do tė pėrhapet fesadi dhe shkatėrrimi nė tokė. Siē thotė Allahu: “E nėse nuk e bėni atė (tė ndihmoni e tė kujdeseni pėr njėri-tjetrin), bėhet trazirė dhe rrėmujė e madhe nė tokė.” (Enfal, 73)
D.m.th. shkatėrrim qė pėrfshin shoqėrinė, shkatėrrim qė pėrfshin popuj tė shumtė dhe i shpartallon radhėt e muslimanėve pėr njė shkak, sepse i kanė bėrė miq armiqtė e Allahut dhe kanė lėnė pas dore robėrit e Allahut, sepse ndihmat dhe tė gjitha tė tjerat i dėrgojnė pėr jobesimtarėt, por qė muslimanėt vdesin urie, ata nuk merakosen fare.

Lėnia e urdhėrimit nė punė tė mira dhe ndalimi nga tė kėqijat
Thotė Allahu: “Ruajuni nga e keqja (nga dėnimi), qė nuk godet vetėm ata qė bėnė mizori prej jush, (por edhe tė mirėt) dhe ta dini se All-llahu ėshtė ndėshkues i rreptė.” (Enfal, 25)
Dhe tė gjithė ne e dimė shembullin e anijes, tė cilėn Pejgamberi e ka marrė shembull duke thėnė: “Shembulli i atyre qė urdhėrojnė nė punė tė mira dhe i atyre qė nuk urdhėrojnė nė punė tė mira ėshtė sikur shembulli i disa njerėzve qė kanė hipur nė anije dhe ata qė janė poshtė nė anije marrin ujė prej atyre qė janė lart. Dhe njė ditė thonė: “Sikur ta kishim bėrė njė vrimė nė anije, qė mos t’i pengojmė ata duke marrė ujė dhe tė marrim prej poshtė.”
Pra, nėse ata qė janė sipėr nuk i ndalojnė nė kėtė veprim, atėherė do tė fundosen tė gjithė. E, nėse e ndalojnė kėtė veprim, atėherė do tė shpėtojnė tė gjithė.
Pra, nėse ne nuk i ndalojmė ata qė bėjnė keq, nėse ne nuk i ndalojmė zullumqaret nga zullumi i tyre dhe nuk i themi atij qė ka bėrė zullum se ti je zullumqar, ndėrsa atij qė ėshtė gabimtar se ti je gabimtar, atėherė do tė fundosemi tė gjithė. Nėse i ndalojmė kėto gjėra, atėherė do tė shpėtojmė tė gjithė.

Pėrhapja e kamatės
Nėse nė njė popull paraqitet kamata, dije se ata janė nė luftė me Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij; i godet fatkeqėsia, i godet varfėria, i godasin borxhet e mėdha dhe atė shoqėri e sundojnė armiqtė e Allahut.

Thotė Allahu: “O ju qė besuat, keni frikė All-llahun dhe nėse jeni besimtarė tė sinqertė, hiqni dorė prej asaj qė ka mbetur nga kamata.” (Bekare, 278)
Lėre kamatėn edhe nėse ėshtė njė dinar, edhe nėse ėshtė njė dėrhem, edhe nėse ėshtė njė euro. E, si ėshtė puna me ata tė cilėt marrin me miliona euro kamatė? Si ėshtė puna me ata tė cilėt e kanė mbushur shtėpinė dhe shoqėrinė e tyre me kamatė?

“E nė qoftė se nuk e bėni kėtė (nuk hiqni dorė nga kamata), atėherė binduni se jeni nė konflikt me All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij.” (Bekare, 279)

Shtetet e vogla frikėsohen nga lufta kundėr shteteve tė mėdha dhe nuk kanė mundėsi tė mbrohen. Por si ėshtė ēėshtja kur Allahu i shpall luftė njė populli qė punon me kamatė? E, nėse Allahu i shpall luftė ndonjė populli, a thua si do ta luftojė atė?
A nuk e shkatėrroi Allahu njė popull me zė tė tmerrshėm? A nuk i shkatėrroi Allahu tė tjerėt me erė tė fuqishme? A nuk shkatėrroi Allahu shumė njerėz me ujė tė furishėm, me ngritjen e detit, siē ndodhi me cunamin, siē ndodhi me uraganin Katrina tė Amerikės? A nuk janė kėta shembuj nga tė cilėt duhet tė marrim mėsim?
Nuk e di urdhrin e Allahut askush pėrveē Tij. Deti ēdo ditė kėrkon leje prej Allahut qė t’i fundosė njerėzit, sepse hidhėrohet nga gjynahet e njerėzve. Po ashtu, toka nuk mund t’i mbajė ata tė cilėt bėjnė shkatėrrime nė tokė dhe kėrkon leje nga Allahu qė tė lėkundet me gjithė ata. Por mėshira e Allahut ndaj nesh bėn qė ne tė jetojmė ende. Pra, thotė Allahu se nėse nuk e lini punėn me kamatė, Allahu atėherė do t’ju shpall luftė juve.
Po ashtu, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “Nuk ka ndonjė popull qė paraqitet nė tė kamata, pėrveēse Allahu do t’i marrė ata me vite tė tėra.” D.m.th., do t’i godasė thatėsi e madhe, do tė futen nė borxhe tė mėdha dhe njeriut nuk do t’i dalė rroga as pėr tė mbajtur familjen e vet pėr shkak se ėshtė i zhytur nė borxhe.

Lėnia e luftės nė rrugėn e Allahut
Nėse njė popull e ka lėnė luftėn nė rrugėn e Allahut, dije se atė popull e pret njė shkatėrrim. Thotė Allahu: “Dhe jepni pėr njė rrugė tė All-llahut e mos hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit.” (Bekare, 195)
Thotė njė shok i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Ky ajet ka zbritur pėr ne pasi luftuam nė rrugė tė Allahut dhe e ndihmoi Allahu kėtė umet me ne. Thamė: Sikur tė kthehemi nė shtėpitė tona dhe nė arat tona tė punojmė, tė mbjellim. Dhe Allahu e zbriti kėtė ajet.”
Pra, nėse njerėzit e lėnė luftėn nė rrugėn e Allahut dhe janė tė kėnaqur me tė mirat e kėsaj bote, me tė mbjellat e tyre, me firmat e tyre, me dyqanet e tyre, Allahu i poshtėron ata dhe nuk e largon kėtė poshtėrim derisa tė kthehen nė dinin e Allahut.

Pėrhapja e amoralitetit
Nėse nė njė popull janė pėrhapur tė kėqijat, dije se ai popull ėshtė afėr shkatėrrimit. Prandaj shohim nėpėr rrugė e nėpėr spitale fėmijė qė nuk e dinė se kush ėshtė nėna e tij. Edhe pėrhapja e shtėpive publike dhe e prostitutave mė sė shumti rrjedh nga ata qė bėjnė muzikė dhe merren me kėto gjynahe, siē ėshtė thėnė: “Muzika ėshtė posta e zinasė”. Vėllezėr tė nderuar, sot shtetet perėndimore ankohen prej pėrhapjes sė zinasė me tė madhe dhe pėr pėrhapjen e sėmundjeve tė ndryshme, tė cilat nuk po gjejnė shėrim, siē ėshtė sėmundja e Sidės, pėr tė cilėn thuhet se nė vitin 2000 nė mbarė botėn kanė qenė pėrafėrsisht 40 milionė tė sėmurė.

Fjalė pėrmbledhėse rreth shkaqeve tė shkatėrrimit tė popujve
Thotė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: “O ju muhaxhirė, nėse sprovoheni me pesė gjėra, e lus Allahun qė mos t’ju zėnė: Nuk shfaqet amoraliteti haptas nė njė popull pėrveēse nė atė popull do tė pėrhapet murtaja dhe sėmundje qė nuk kanė qenė te tė parėt tuaj.”
Sa ėshtė i pėrhapur amoraliteti sot nė shoqėri, madje edhe haptas? Bėhen reklama, ftohet haptazi nė amoralitet dhe prostitucion pėrmes gazetave pornografike, pėrmes kanaleve pornografike, besa edhe pėrmes kanaleve publike. Kėto sėmundje, tė cilat janė sot tek ne dhe prej te cilave nuk ka shėrim, sėmundje tė cilat nuk kanė qenė tė pėrhapura nė mesin e tė parėve tanė, kanė ardhur si rezultat i pėrhapjes sė amoralitetit, si shkak i pėrhapjes sė zinasė e kėshtu me radhė.

Preshevar
29-05-07, 01:40
Keshilla per martese te lumtur!
(http://www.ilirida.net/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=735)
(http://www.ilirida.net/index2.php?option=com_content&task=view&id=735&pop=1&page=0&Itemid=27)
(http://www.ilirida.net/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=735&itemid=27) Postuar nga Burhan


Nusja dhe dhendrri te emocionuar dhe te mahnitur me dasmen dhe martesen, vetem disa muaj me vone, e kuptojne se martesa nuk eshte detyre e lehte, por ajo merr shume mund dhe durim. Keshillat e meposhtme jane per burrin dhe per gruan qe te marrin shume shperblime ne kete lidhje te mrekullueshme dhe te nderlikuar.

Hyj ne martese me qellim te paster

Te dy bashkeshortet duhet te hyjne ne martese me qellimin e paster: Vete martesa eshte nje akt i adhurimit dhe secili nga bashkeshortet do te shperblehet. Allahu do te jete i kenaqur me ta dhe ky do te jete elemeneti me vendimtar i sigurimit te paqes, stabilitetit dhe lumturise ne jeten martesore. eshte e rendesishme te ceket se kur akti i adhurimit vazhdon per nje kohe te gjate, atehere behet e domosdoshme te perterihet nijeti dhe te qendrohet ne rrugen e drejte duke fituar shume dobi.

Mos mbani shpresa joreale

Para marteses, njerezit shpesh kane ide joreale per burrin (gruan) e ardhshem te tyre, posacerisht persosmeri ne te gjitha aspektet. Kjo rralle ndodh ne realitet dhe mund te sjell probleme dhe shqetesime te panevojshme. Ne duhet ta dime se Allahu, xhele shanuhu, i krijoi njerezit si qenie te papersosura, qe do te thote se gjate jetes mund te behen shume gabime. Duke pasur parasysh jopersosmerine e njeriut, ne do te jemi perzemersisht te befasuar dhe te kenaqur kur burri yne eshte me i mire se sa kemi shpresuar.

Theksoji te mirat e burrit tend

Perderisa askush nuk eshte i pajisur me te gjitha cilesite e mira, theksimi duhet te bie mbi cilesite positive qe i ka burri. Inkurajimi, lavderimi dhe mirenjohja duhet t’i shprehet rregullisht burrit sepse i forcon keto cilesi dhe ben dobi edhe ne paraqitjen e cilesive te tjera. Duhet te behen perpjekje per injorimin e vetive negative, sic ka thene Pejgamberi alejhi selam: “Besimtari nuk duhet te kete inat kunder besimtares. Ai mund te mos e pelqeje ndonje veti te saj, por mund te gjej dicka te mire te ajo qe e kenaq.” (Muslimi)

Behu shoku me i mire i burrit

Mundohu te kujtosh se cfare mendon ose ben shoku me i mire per burrin tuaj. Kjo nenkupton ndarjen e interesave, pervojave, endrrave, deshtimeve dhe merzitjeve. Kjo mund te nenkuptoje kuptimin e deshirave dhe jodeshirave te burrit dhe perpjekjen per ta kenaqur ate ne cdo menyre te mundshme. Shoku me i mire eshte gjithashtu dikush qe eshte i sigurte per t’i besuar dhe per t’u mbeshtetur ne te. Bashkeshorti duhet te jete shok qe njeriu deshiron ta mbaje gjate gjithe jetes.

Te kalosh kohen e vecante me te

Nuk eshte e mjaftueshme te ndani shujtat, punet e perditshme dhe bisedat e shkurtra se bashku. Bashkeshortet, gjithashtu, duhet te gjejne kohe te perqendrohen per ta forcuar lidhjen e tyre. Shpesh cifti eshte i zene me detyrat e tyre te ndara dhe harrojne te punojne ne njerin prej elementeve me te rendesishme ne jete. Koha e vecante mund te jete edhe dicka modeste, bisede e gjate, te ecurit e gjate ne natyre(sheti), etj..

Shprehni ndjenjat shpesh

Ky mund te jete koncept shume ‘perendimor’ dhe dicka qe disa njerez veshtire mund ta plotesojne, por eshte e rendesishme te jesh i hapur dhe i sinqerte per ndjenjat positive dhe negative. Komunikimi duhet te jete gjithmone i hapur dhe edhe ndonje shqetesim mund te nxis vemendjen e bashkeshortit shume shpejt. Arsyeja e kesaj eshte se ajo qe fillon si shqetesim i vogel mund te rritet ne problem te madh nese nuk drejtohet sic duhet. “Tretmani i qete” nuk ka qene kurre ilac per dicka.

Pranoj gabimet dhe kerko falje

Ashtu si e lusim Allahu te na fale neve kur gabojme, ashtu duhet te veprojme edhe me bashkeshortin. Njeri i forte eshte ai i cili e pranon gabimin, kerkon falje nga tjetri dhe punon shume per t’i ngritur pikepamjet e tij per te ndryshuar. Kur personi nuk deshiron ta beje kete, atehere do te kete pak perparim dhe rritje ne martesen e tij.

Kurre mos i paraqit gabimet e te kaluares

Mund te jete shume e prekshme per personin tjeter t’ia kujtosh gabimet e kaluara. Ne Islam, pergjithesisht, nuk eshte e pelqyeshme te jetohet ne te kaluaren. Dikush mund t’i kujtoje gabimet qe jane bere ne menyre qe ato te mos perseriten me, por kjo s’duhet te behet jashte mase. Natyrisht, si njerez, ne s’jemi ne pozite t’i gjykojme personat tjere. Keshilla mund te ipen, por jo ne menyre te demshme.

Befasoni njeri-tjetrin kohe pas kohe

Kjo nenkupton te sjellim ne shtepi ndonje dhurate te vogel ose lule, pergatitjen e nje shujte te vecante, te vishesh dhe ta zbukurosh vetveten (kjo s’vlen vetem per femra), etj.. Pak imagjinate mund te beje shume. Ideja eshte te ndryshojme pak ne martese dhe ta largojme rutinen e merzitshme qe mund te ndikoje negativisht ne martese.
Te kesh sens per humor
Ky aspekt i vecante mund te sjelle atmosfere ne shtepi. Gjithashtu, duhet te kuptosh se kjo karakteristike i pelqen burrit tend dhe per kete shkak ai kerkon ta kaloje kohen me ty.

Disa keshilla per diskutime dhe mospajtime

Fillo me qellimin per ta zgjidhur ceshtjen. Nese te dy bashkeshortet e kane kete qellim dhe planifikojne te keshillohen se bashku, ka me shume mundesi se do te kete zgjidhje te suksesshme.
Perkujto se duhen dy veta per t’u grindur. Nese vetem nje person zgjedh te mos sjelle prova, atehere s’do te kete argument. Pergjithesisht, ai qe ka gabuar flet me se shumti.
Te dy bashkeshortet nuk duhet te zemerohen ne te njejten kohe. Nese njeri prej bashkeshorteve zemerohet, me se miri eshte qe tjetri te mundohet te mbetet i qete dhe i permbajtur.
Kurre mos i bertisni njeri-tjetrit pervec kur digjet shtepia. Natyrisht, djegia e shtepise nuk ndodh shpesh, e keshtu duhet te ndodh edhe me bertimen.
Kurre mos shko per te fjetur me nje diskutim te pazgjidhur. Kjo eshte njera prej gjerave me te keqija qe mund te ndodhin ne martese dhe duhet te largohet sa me shume qe mundet. Kjo shkakton cenimin e ndjenjave dhe pergjithesisht acaron problemin.
Nese njeri bashkeshort duhet te fitoje, le te fitoje bashkeshorti juaj. Mos u mundo te fitosh vete; kjo eshte arsyeja kryesore qe diskutimet behen te nxehta.

Albanian eX|PerT
31-05-07, 04:45
Letėr studentit musliman

Nga: Sejjid Hassan el Benna

(I lindur mė 1906 nė Egjipt, Hassan el Benna, rrjedh nga njė familje dijetarėsh. Mė 1928, ai formoi shoqėrinė e quajtur Ikhvan el-Muslimin (Vėllezėrit Myslimanė). Kjo lėvizje, qė kishte pėr qėllim ripėrtėritjen e Islamit u shtri shpejt nėpėr Egjipt e rajon. Nė dhjetor 1948, Organizata e Vėllezėrve Myslimanė u shua pėrderisa mijėra nga anėtarėt e saj u arrestuan. Hassan el Benna i pati shpėtuar arrestit pėr tu vrarė nė shkurt tė vitit 1949.

Letėr Studentit Mysliman ėshtė pėrkthimi i njė letre tė cilėn Hassan el-Benna i shkroi njėrit prej nxėnėsve tė tij i cili atėbotė po studionte nė Perėndim. Kėshillat e sinqerta qė pėrmban kjo letėr burojnė nga vlerat dhe karakteri i pėrhershėm i Islamit. Pėrmes saj, ai pėrpiqet t’ia pėrkujtoj tė adresuarit dhe nė tė vėrtetė gjithė myslimanėve, se qėllimi primar nė jetėn e njė myslimani ėshtė ta kėnaq Allahun dhe tė jetoj sipas ligjit tė Tij tė shenjtė. Po ashtu, kjo letėr na jep tė kuptojmė se studimi nuk duhet tė jetė vetė fundi i ēdo gjejė dhe se qėllimi primar i studimit nuk ėshtė pėrfitimi i tė mirave materiale. Myslimani duhet tė dallohet nė studimet e tij nė mėnyrė qė tė punoj pėr Islamin dhe t’i shėrbej njerėzimit.)

Vėllai im nė islam (mbrojtja dhe kujdesi i Allahu qofshin mbi ty). Falėnderimet qofshin pėr Allahun, pėrveē Tij tjetėr nuk ka. Paqja dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi Muhamedin, i cili u dėrgua mėshirė pėr mbarė njerėzimin, mbi familjen e tij, shokėt dhe gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri ne Ditėn e Gjykimit.

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi ty tash kur udhėton me njė qėllim tė pėrkryer dhe synim fisnik, dhe atėherė kur tė kthehesh me njė pėrgatitje tė theksuar pėr njė mision bujar.

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi ty pėrderisa i shėrben Islamit me frytet mė tė pėrsosura tė shkencės dhe diturinė mė tė mirė .

Vėllai im mė i dashur, shpejtė ke pėr tu gjetur nė mesin e njerėzve qė nuk i ke njohur mė herėt, me sjellje dhe tipare me tė cilat nuk je mėsuar. Nė ty ata do tė shohin shembullin e njė myslimani. Andaj ki kujdes qė tė shohin nė ty shėmbėlltyrėn mė tė mirė dhe imazhin mė tė bukur, nė mėnyrė qė ta kuptojnė se fjala ‘Mysliman’ shpreh virtyt dhe fisnikėri.

Me vete ke njė besė tė ēmuar, ajo ėshtė bashkėshortja jote e ndershme, ēmoje kėtė. Ndaj saj tė jesh shokė besnik. Siguroj asaj qetėsi dhe lumturi. Ndaje lumturinė me tė, duke qenė i kujdesshėm nė tė drejtat tua dhe tė mos jesh neglizhent gjatė kryerjes sė detyrave tua.

Lexo kėto pak fjalė qė burojnė nga dashuria dhe sinqeriteti im ndaj teje, si njė vėlla mė i vjetėr qė i dėshiron vėllait dhe motrės sė tij dėshirat mė tė mira dhe njė jetė tė lumtur.

1. O vėllai im, dallohu pėr nga respekti ndaj Allahut (xh.sh.) nė tė gjithė sjelljet tua. Kuptoje se Ai vazhdimisht vėshtron sipėr teje, tė sheh dhe posedon ēdo gjė pėr tė cilėn ke nevojė - kudo qė tė jesh. Ai di tradhtinė e syve tu dhe gjithēka qė zemra jote fsheh. Pėrpiqu qė Allahu mos tė sheh ndryshe, pėrveēse ėshtė i kėnaqur me ty.

Mos u bė i pa kujdesshėm nė respektimin e atij qė ėshtė Njė (i Lartėsuar dhe i Madhėrishėm ėshtė Ai), pėrndryshe djalli do tė depėrtoj nė ty dhe do tė pushtohesh nga teket e dėshirat tua. Beso, vėlla i dashur, se nėse njė zemėr ėshtė e vetėdijshme nga vėshtrimi i Allahut, djalli kurrė nuk do t’i afrohet asaj. Mirėpo, kur ajo largohet nga Allahu, e keqja bėhet tėrheqėse pėr tė dhe shpejt do ta vėrshojnė lakmitė dhe dėshirat trupore. Kėshtu qė, bashkoje zemrėn me shikimin e Allahut dhe nė vigjilje kėrko strehim prej mjedisit dhe mos u bė nė mesin e tė shkujdesurve.

2. Kryej detyrat tua obliguese me tė cilat tė ka urdhėruar Allahu, nė kohėn e tyre tė caktuar. Mos i lė pas dore me pretekst pėr t’i kryer mė vonė, ngase je i zėnė me punė apo arsye tjera justifikuese. Ky ėshtė njė mashtrim i vetvetes: ‘E mos shko pas dėshirave se ato tė shmangin prej rrugės sė Allahut’ (Sad, 26).

Gjithashtu kuptoje vėllai im i dashur se askush nuk afrohet tek Allahu me diēka mė tė dashur tek Ai se sa kryerja e detyrave obliguese nė kohėn e tyre, siē theksohet nė sahihun e Buhariut. Andaj ke mendjen e mos i lė pas dore ato e as mos ndiej pėrtaci pėr t’i kryer; ato janė e drejta e Allahut mbi ty. Qėndro i pa lėkundur nė namaz dhe plotėsoje agjėrimin.

Vėshtirėsitė qė i do t’i pėrjetosh gjatė agjėrimit nė tokėn e Perėndimit do tė mundėsoj ty njė shpėrblim tė vlefshėm dhe njė pasuri mė tepėr nė llogarinė tėnde; ėshtė njė kėnaqėsi tek Zoti yt si dhe nder pėr ty. Kėshtu qė mos tento tė prishėsh agjėrimin, pėrpos nėse nuk je nė gjendje ta kompletosh atė. Nuk kam nevojė tė kėshilloj mė shumė pėr detyrat obliguese, nė fund tė fundit ato janė kapitali yt. A mund ta imagjinosh dikė qė ka humbur kapitalin e tij, ēfarė do tė jetė gjendja e tij nesėr?

3. Kurdo qė tė kesh kohė kryej detyra vullnetare si shenjė nėnshtrimi. Fali namazet sunnete. Shto lutjet tua pėr tė kėrkuar falje dhe shto falėnderimin ndaj Zotit tėnd Bujar. Mbaje nė mend se, lutja e atij qė ėshtė nė rrugėtim apo atij qė ėshtė larg atdheut, do tė pėrgjigjet; prandaj, shto lutjet tua nė fshehtėsi dhe me pėrulėsi. Vazhdo pėrkujtimin ndaj Allahut.

Profeti pat kėshilluar Aliun qė vazhdimisht ta lag gjuhėn e tij duke pėrkujtuar Allahun. Mos braktis rrugėn qė tė qon drejt asgjėje tjetėr pėrpos detyrave dhe nėnshtrimit, ato janė njė lloj investimi qė i shumon shpėrblimet. Pėrkujtimi i Allahut nė mesin e njė populli tė shkujdesur ėshtė si njė fener ndriēues. Kėshtu qė, shfrytėzoje kėtė kohė, sepse ėshtė njė stinė pėr tė mbjellė shpėrblimet e Botės tjetėr, vetėm pėr ata qė dėshirojnė tė zėnė kėtė mundėsi dhe tė pėrfitojnė nga kjo stinė.

4. Shto leximin e Kuranit tė Famshėm me kuptim dhe shpjegim. Ėshtė shėrim pėr shpirtin dhe qetėsim pėr zemrėn. Pėrcakto njė pjesė pėr ta lexuar nė fillim tė ditės dhe njė tjetėr nė fund tė saj, qė tė kesh kėshtu njė fillim tė mbarė dhe njė fund tė mirė.

5. Nė qejfet e jetės dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote, do tė gjesh atė qė pėrkul zemrėn, impresionon mendjen, tėrheq syrin dhe huton atė shpirti i tė cilit ėshtė i dobėt. Mos lejo tė joshesh nga to, sepse ato tė largojnė nga vlerat dhe bėjnė qė tė harrosh botėn tjetėr: ‘Dhe mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre (mosbesimtarė), e pėr t’i sprovuar me tė, sepse shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm. Urdhėro familjen tėnde tė falė namaz, e edhe ti vetė zbatoje atė, ngase ne nuk kėrkojmė prej teje ndonjė furnizim (pėr ty as pėr familjen tėnde), Ne tė furnizojmė ty (dhe ata), ardhmėria e mirė ėshtė e atij qė ruhet (Ta Ha: 131-132)

[[[...vazhdon...]]]

Albanian eX|PerT
31-05-07, 04:46
Ji i vetėdijshėm vėlla i dashur se nė shikim tė Allahut gjithė kėto kėnaqėsi nuk peshojnė as sa krahu i mushkonjės dhe nuk tė qojnė as te nderi e as te virtyti. Ato nuk janė tjetėr pėrveē se manifestime tė qejfeve dhe gracka tė joshjes. Andaj ke kujdes qė mos tė lejosh djallin tė mashtroj, pėrndryshe do tė zhytesh nė greminėn e mėkatit dhe korruptimit.

Gjithmonė pėrkujto fjalėt e Allahut: ‘Njerėzve u ėshtė zbukuruar dashuria ndaj tė kėndshmeve, ndaj grave, djemve e ndaj pasurisė sė grumbulluar nga ari e argjendi, ndaj kuajve tė stolisur, bagėtisė e bujqėsisė. Kėto janė kėnaqėsi tė kėsaj bote, po tek All-llahu ėshtė e ardhmja mė e mirė’.(Ali Imran:14). Libri i Allahut pėrsėrit kėto fakte ditė e natė. Andaj mos u bė nė mesin e atyre qė i japin pėrparėsi jetės sė kėsaj bote para Botės tjetėr, apo nė mesin e atyre qė mashtrohen nga pamja e jashtme e gjėrave pa gjykuar esencėn e tyre.

Gjithė kėnaqėsitė qė na ka sjellė qytetėrimi aktual do tė rezultojnė nė asgjė tjetėr pėrveē dhimbjes. Njė dhimbje qė do tė pushtoj kėnaqėsinė e tyre dhe largoj ėmbėlsinė. Prandaj shmangu ėndjes materiale tė kėtyre njerėzve; mos lejo qė tė komandohesh dhe tė mashtrohesh, nėse dėshiron tė jesh nė mesin e trashėguesve.

6. Vėlla i dashur, atė qė Allahu e ke bėrė Haram (tė ndaluar) pėr ne, ata njerėz e konsiderojnė Hallall (tė lejuar) pėr vete. Kėshtu qė, kur bėjnė njė akt tė ndaluar, as nuk do tė ndihen tė turpėruar e as nuk do tė mundohen t’i shmangėn pėr tė mos e pėrsėritur. Ti as nuk duhet tė pajtohesh me teket e tyre e as tė pėrzihesh me ta nė mėkatet e tyre. Pėrndryshe, nuk do tė lėshohesh pa u pėrgjigjur para Allahut dhe nuk do tė kesh justifikim ditėn e Gjykimit.

7. Mos u shoqėro me vajzat e tyre, dhe mos lejo qė mes teje dhe atyre tė lind ndonjė miqėsi e veēantė apo lidhje emocionale. Nėse ky lloj shoqėrimi ėshtė mėkat edhe pėr tė tjerėt, atėherė ky mėkat ėshtė dy fish mė i madh pėr ty dhe ti e di mirė domethėnie e kėsaj. Edhe pse nė mesin tonė ti njihesh si njeri i besueshėm dhe modest, po ta pėrmendi kėtė, si paralajmėrim karshi gremisė sė mėkateve, nė mėnyrė qė kėmbėt tua kurrė mos tė rrėshqasin.

8. Sa i pėrket alkoolit, mos iu afro atij dhe mos pėrdor mjedisin si justifikim, sepse kur Allahu e bėri Haram, Ai ishte nė dijeni pėr tė gjitha llojet e mjediseve, mirėpo Ai nuk pėrjashtoi ndonjė vend apo popull nga ky ndalim. Allahu e bėri tė ndaluar pėr tė gjithė, pa dallime apo pėrjashtim. Andaj ke kujdes dhe mos lejo qė ai tė zė vend nė barkun tėnd, nė tė kundėrtėn do tė mbetej si njė pikė e zezė nė lėkurė tė pastėr.

Qėndro i vendosur sa mė shumė qė tė mundėsh para pijes sė parė. Sepse kur mendja humbet, vijon edhe pija e dytė dhe e tretė, me anė tė sė cilave ke rėnė nė humnerė, nga e cila ėshtė vėshtirė tė ikėsh, pasi se ke diskriminuar vetėn dhe tė tjerėt. Pastaj, edhe sikur t’i largohesh kėtij mėkati me keqardhje e pendim, prapė nuk mund tė krahasohesh me pastėrtinė origjinale dhe besueshmėrinė madhėshtore qė ke gėzua dikur.

9. Mos shijo gjėsend nė ato restauronte qė shėrbejnė ushqime haram, si mish derri apo ngordhėsira. Nė atė qė ėshtė hallall ke zėvendėsimin dhe kėnaqėsi. Andaj mos provo haramin dhe mos lejo qė trupi yt tė rritet me tė, pėrndryshe zjarri ėshtė ai qė meriton ai trup. Allahu ka ndaluar atė qė ėshtė e pa pastėr: ‘...e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet’ (Araf: 151)

10. Sa u pėrket kazinove, klubeve tė natės, dhe vendeve tjera tė kota, koha jote ėshtė shumė mė e ēmuar pėr tu humbur nė to. Kam parė thėnien, koha ėshtė flori, por nuk jam pajtuar me tė. Koha ėshtė shumė mė e vlefshme se floriri, sepse koha ėshtė jetė. Nuk ėshtė e vėrtetė se jeta jote s’ėshtė gjė tjetėr pos njė grumbull orėsh pėrfundimin e tė cilave kurrė nuk mund ta di? I dashuri vėlla, bėhu i rreptė me kohėn tėnde dhe mos e harxho atė pėrveē nė atė qė ėshtė e rėndėsishme, dhe merr kėnaqėsi vetėm nga ajo qė ėshtė e ligjshme.

Nė qiej ka qetėsi kurse nė tokė ka bukuri. Nė kopshte ka freski kurse nė ty ka gjurmė. Nė det ka fuqi kurse nė ajėr ka ushqim. Merr nga tė gjitha kėto qetėsi pėr shpirtin dhe shėrim pėr mendjen tėnde. Dhe mos e humb kohėn duke qenė i shkujdesur, kjo do tė pengonte nga tė mirat dhe drejtoj drejt sė keqes.

11. Bėhu kritik, me mendjemprehtėsi, bėhu i drejtė dhe mundohu t’i njohėsh njerėzit si duhet. Mos lejo qė mirėsia jote tė bėj tė harrosh tė keqen e tyre, dhe e keqja e tyre tė lėndoj sa tė harrosh tė mirėn e tyre. Mė saktė, studioj ata ashtu si bėn njė hulumtues apo pedagog. Rretho me dituri gjithė punėt e tyre, pastaj me njė sy tė mprehtė, shqyrtoje atė. Shfaqi tė mirat qė ke gjetur tek ata njerėz dhe ai populli, dhe kthehu fitimtar dhe i pėrkrahur. Diēka tjetėr pos kėsaj, lė prapė tek ta dhe mos u kthe pėrderisa ke ē’pluhurosur duart tua dhe ke zbrazur mendjen nga e gjithė ajo.

Atje do tė gjesh njė grup njerėzish tė cilėt ēnderojnė tė Dėrguarin tėnd, pėrgėnjeshtrojnė Kuranin tėnd dhe turpėrojnė popullin tėnd. Mos u ul me njerėz tė tillė, derisa ta ndėrrojnė temėn e diskutimit, ēoftė edhe nėse tė duket e domosdoshme tė futėsh nė dialog me ta. Diskuto me ta nė mėnyrėn mė tė mirė. Shpjegoju atyre tė mirėn qė di ti dhe shmangu polemikave qė qojnė nė urrejtje dhe rebelim (fitne).

‘Ėshtė e vėrtetė se ti nuk mund ta udhėzosh atė qė do ti, por All-llahu udhėzon kė tė dojė dhe Ai ėshtė qė di mė sė miri pėr tė udhėzuarit’ (Kasas: 56)

Vėlla i dashur, mbaje mend se thirrja e njerėzve pėrmes shembujve praktik ėshtė shumė mė e mirė se thirrja e tyre pėrmes fjalimit. Ėshtė mė frutdhėnėse dhe mė e dobishme ta pėrdorėsh karakterin tėnd tė lėvdueshėm, pėrsosjen e vetės tėnde dhe sjelljet e ēiltra qė tė mbrohesh dhe tė ftosh ata nė fenė dhe kombin tėnd. Kurdo qė tė jepet mundėsi pėr tė mbajtur njė fjalim apo ligjėratė nė ndonjė vendtubim apo shoqėri tė tyre, pėrgatitu mirė pėr tė. Zgjidh diēka qė nuk nxit trazira dhe nuk cenon integritetin e dikujt. Mos u druaj nga pozita e tyre, sepse ndihma e Allahut ėshtė me ata qė janė tė sinqertė. Bėhu pozitiv, dhe mos nėnēmo besimin e tė tjerėve, pėrkundrazi shpjegoju atyre mirėsinė e brendshme dhe zbuloju besimin tonė. Duke vepruar kėshtu, ti ke promovuar si duhet vetėdijesim dhe nxitje.

Nė fund, edhe pse ka shumė pėr tė thėnė, po ndaloj, ngase kam frikė se sikur ta zgjasja kėtė bisedė mė shumė, ti mund tė harrosh shumicėn e asaj qė ta kam thėnė; sepse tė folurit e tepruar mund tė hutoj nga ajo qė thuhet. Atėherė, dhashė Allahu qė tė bėheni nga trashėgimtarėt mė tė mirė dhe siguria e Tij tė ju shoqėroj kudo.

Allahu ju ruajt dhe ju ktheftė nė mirėsi, ashtu si kanė dėshirė tė sinqertit. Unė i lė nė dorė Allahut fenė tuaj, obligimet si dhe rezultatet e veprave tuaja. Le tė jetė paqja dhe bekimi i Allahut me ju. Amin.

Nga anglishtja: Jeton Mehmeti

Albanian eX|PerT
14-06-07, 13:25
MBAJ MEND!
“Dhe mbaj mend, se Ai qė zotėron thesaret e qiejve e tė tokės, ta ka dhėnė lejen qė t’i lutesh dhe ta ka premtuar pranimin e lutjes. Ai ka urdhėruar t’ia kėrkosh Bekimin, qė tė mund tė tė bekojė dhe t’ia kėrkosh Mėshirėn, qė tė mund tė tė mėshirojė. Ai nuk ka vendosur ndonjė pengesė midis teje e Vetes, qė do mund tė tė veēonte prej Tij. Ai s’tė kėrkon tė gjesh ndėrmjetėsues midis vetes dhe Atij. Dhe nėse ti gabon, Ai s’ta ka ndaluar tė pendohesh. Ai s’nxiton nė tė ndėshkuar dhe nuk e poshtėron tė penduarin as kur meriton tė poshtėrohet. Ai s’ėshtė i kursyer nė pranimin e pendesės dhe s’tė merr me dhunė nė pyetje pėr mėkatet qė ke bėrė. Ai s’tė zhgėnjen me Mirėsinė e Tij. Ai e quan pendesėn virtyt e pėrkushtim ndaj Tij, kurse qėndrimin larg mėkatit veprim tė perėndishėm
Ai e quan ‘njė’ secilin prej mėkateve tė tua dhe e quan ‘dhjetė’ ēdonjė prej virtyteve tė tua.
Ai ta mban hapur portėn e pendesės; ta dėgjon thirrjen, sa herė qė i flet, dhe e di ē’i pėshpėrit, sa herė i pėshpėrit. Thuaja nevojat e tua, zbuloje veten pėrpara Tij, qaja hallet vetėm Atij, kėrkoja Atij largimin e brengės, lypja Atij ndihmėn pėr punėt e tua dhe lutju mėshirės sė Tij pėr thesaret qė s’ka fuqi tė t’i japė tjetėrkush e qė janė vetėm jetėgjatėsia, shėndeti i trupit dhe bollėku i mjeteve tė jetesės. Ai t’i ka dhėnė nė duar ēelėsat e tyre qysh nė ēastin qė tė tregoi si t’ia kėrkosh.

Pra vetėm lutju, dhe lutja do t’i hapė dyert e thesareve tė Tij sa herė qė tė duash: Mėshira e Tij do tė tė vijė si krua ujėshumė nė ditė thatėsire e zije. Mos u zhgėnje po t’u vonua pranimi i saj, se lutja miratohet nė pajtim me pėrmasėn dhe natyrėn e vėrtetė tė qėllimit tė saj. Herė-herė vonohet qė lutėsi tė presė shpėrblim mė tė madh e durimtari tė shpresojė dhuratė mė tė mirė. Ndodh qė tė kėrkosh diēka e tė mos jepet, e kjo se do tė jepet diēka mė e mirė nė vend tė saj; mund tė humbasėsh diēka tjetėr, qė tė tė jepet njė e mirė e vėrtetė, e kjo se ke kėrkuar gjėra qė rrėnojnė fenė, po tė jepen. Pra, ji i matur kur kėrkon, lutu pėr gjėra vėrtet tė dobishme, me vlera tė pėrjetshme e pa pasoja qė mund tė tė dėmtojnė njė ditė. Se nėse do lutesh pėr pushtet e pasuri, mbaje mend, biri im, qė ato s’mund t’i kesh pėrjetė me vete dhe veē tė kėqija do tė tė sjellin nė jetėn tjetėr.”

Shqiptare
14-06-07, 15:15
BASHKĖSHORTJA JUAJ ĖSHTĖ E GJITHĖ BOTA PĖR TY


Kur tė martohesh, nuk merr vetėm grua, por e merr gjithė botėn. Prej kėtij momenti e tutje, ajo ēdo ditė do tė jetė partneri yt, shoqėruesi yt dhe shoku yt mė i ngushtė.
Ajo do tė ndajė momentet me ty, do tė ndajė ditėt, lotėt. Ajo do tė ndajė kėnaqėsinė dhe dėshpėrimin me ty, sukseset dhe dėshtimet, ėndrrat dhe frikat. Kur tė sėmuresh ajo do tė kujdeset mė sė miri pėr ty, kur tė duhet ndihmė, ajo do tė bėjė ēmos pėr ty.

Kur tė kesh ndonjė sekret, ajo do ta ruajė; kur tė duhet kėshillė, ajo do ta jep kėshillėn mė tė mirė. Ajo ēdoherė do tė jetė me ty: kur tė ngrihesh nė mėngjes, gjėnė e parė qė sytė e shohin ėshtė ajo; gjatė ditės ajo do tė jetė me ty, nėse pėr ndonjė moment ajo nuk ėshtė me ty fizikisht, ajo do tė mendojė pėr ty, duke u lutur pėr ty me gjithė zemėr, mendje dhe shpirt; kur bie tė flesh natėn, gjėnė e fundit qė sytė e tu e shohin ėshtė ajo; dhe kur je duke fjetur e sheh atė edhe nė ėndėrr. Thėnė shkurt, ajo do tė jetė e gjithė bota pėr ty, njėjtė siē je ti e gjithė bota pėr tė.
Pėrshkrimin mė tė mirė qė deri tani e kam lexuar ku pėrshkruhet afėrsia ndėrmjet bashkėshortėve ėshtė ky ajet kur’anor, qė thotė: “…ato janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr ato…” (Bekare, 187).
Vėrtet, bashkėshortėt janė si prehje (mbulesė/mbulim) pėr njėri-tjetrin pėr shkak se ata njėri-tjetrit i ofrojnė mbrojtje, komfor, mbulesė, pėrkrahje dhe ėmbėlsi qė prehja/mbulimi ua ofron njerėzve. Paramendoni njė udhėtim nėpėr Alaskėn e ftohtė tė pa mbuluar! Bashkėshortet tona na ofrojnė tė njėjtėn shkallė tė komforit, mbrojtjes, mbulesės, dhe pėrkrahjes nė udhėtimin e jetės nė kėtė botė, njėjtė sikurse mbulimi gjatė udhėtimit nėpėr Alaskė.
Marrėdhėniet ndėrmjet dy bashkėshortėve janė mė interesantet nga tė gjitha marrėdhėniet njerėzore: sasia e dashurisė dhe ngrohtėsisė, intimja dhe afėrsia, mėshira dhe ngushėllimi, paqja dhe qetėsia qė mbush zemrat e bashkėshortėve ėshtė thjesht e papėrshkrueshme. Sqarimi i vetėm racional pėr kėto ndjenja mė interesante nga tė gjitha ndjenjat njerėzore ėshtė se: ky ėshtė njė akt i Allahut, subhanehu ve teala: “Allahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj…” (Nahl, 72).
Vetėm Allahu ynė i Gjithėfuqishėm, subhanehu ve teala, me fuqinė e Tij tė pakufishme, mėshirėn e pafund, dhe menēurinė e madhe mund t’i krijojė dhe t’i vendosė kėto ndjenja tė ēuditshme e tė paprekshme nė zemrat e bashkėshortėve. Nė fjalė, Allahu, subhanehu ve teala, i rikujton ata qė i kėrkojnė shenjat e Tij nė gjithėsi, se kėto ndjenja nė zemrat e bashkėshortėve janė ndėrmjet shenjave qė duhet t’i udhėzojnė njerėzit pėr ekzistimin e Tij, siē thotė nė Kur’an: “Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė” (Rrum, 21).
Mirėpo, Allahu, subhanehu ve teala, e di se zemra njeriut nuk ėshtė njė send i ngurtė, ajo ndonjėherė ėshtė e dobėt, e ndonjėherė ėshtė dinamike. Ndjenjat ndryshojnė me kohė. Dashuria mund tė dobėsohet dhe vyshket. Lidhja martesore mund tė dobėsohet nėse nuk i kushtohet kujdesi i duhur.
Lumturia nė martesė nuk mund duhet tė merret falas; lumturia e vazhdueshme kėrkon dhėnie tė vazhdueshme nga tė dyja palėt. Qė druri i dashurisė martesore tė mbahet gjallė e tė rritet, toka, dheu duhet tė mbahet, mirėmbahet, ujitet dhe t’i kushtohet kujdes.
Mos harro se i Dėrguari ynė, Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka gjetur kohė tė shkojė nė shkretėtirė dhe tė garojė mė bashkėshorten e tij, Ajshen. Ajo nė fillim e ka fituar atė, mirėpo mė vonė, pasi kishte shtuar pak nė peshė, ai kishte filluar ta fitojė atė.
Mos harro se do tė shpėrblehesh nga Allahu, subhanehu ve teala, pėr ēfarėdo emocioni qė ia tregon bashkėshortes tėnde. Pėr kėtė Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Madje edhe ushqimin qė e vendos nė gojėn e gruas tėnde ėshtė sadaka.”
Asnjėherė mos e nėnēmo rėndėsinė e gjėrave, qė nė shikim duken tė vogla, siē ėshtė vendosja e ushqimit nė gojėn e bashkėshortes, hapja e derės sė veturės, etj.. Mos harro se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, zakonisht ka zgjatur kėmbėn (gjurin) pėr t’i ndihmuar gruas sė tij tė hip nė deve.
Pėrpiqu tė gjesh kohė qė tė dy tė faleni sė bashku. Pėrforcimi i lidhjes ndėrmjet juve dhe Allahut, subhanehu ve teala, ėshtė garancia mė e mirė qė lidhja juaj martesore ēdoherė do tė jetė e fortė. Paqja dhe rehatia me Allahun, subhanehu ve teala, ēdoherė do tė rezultojė me paqe dhe rehati nė shtėpi.
Mos harro se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ka lavdėruar ēiftet bashkėshortore qė janė zgjuar pėr tė falur namaz nate sė bashku. Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, madje edhe ka nxitur atė qė zgjohet mė herėt tė zgjojė bashkėshortin/bashkėshorten edhe nėse ėshtė e nevojshme, duke ia lagur fytyrėn me ujė. Ēdoherė mundohu tė jesh sa mė i mirė me gruan nė fjalė dhe nė vepra. Fol me tė, buzėqeshi, kėrko kėshillėn e saj, kėrko mendimin e saj, kalo kohė tė mirė me tė dhe mos harro se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Mė tė mirėt prej jush janė ata qė janė mė tė mirėt me gratė e tyre”.
Dhe mė nė fund, ėshtė e zakonshme qė bashkėshortėt pohojnė se i duan dhe i nderojnė bashkėshortėt e tyre deri nė vdekje. Besoj se ky pohim ėshtė i mirė, madje i shkėlqyeshėm, mirėpo nuk mjafton vetėm kjo! Nuk mjafton vetėm ta duash gruan. Duhet tė duash atė qė ajo e do. Familjen e saj, tė afėrmit e saj duhet tė bėhen edhe tė afėrmit e tu. Mos u bė si njė mik i imi, i cili ishte dėshpėruar se prindėrit e bashkėshortes do t’i vinin mysafirė pėr disa javė. Ai drejt dhe thjesht i kishte thėnė bashkėshortes: “Nuk i dua prindėrit e tu”. Natyrisht, ajo me mllef e ka shikuar drejt nė sy dhe i ka thėnė “As unė nuk i dua prindėrit e tu”.
Po ashtu, nuk mjafton ta duash atė deri nė vdekje. Dashuria nuk duhet tė pėrfundojė asnjėherė dhe ne besojmė se ka jetė pas vdekjes ku ata qė kanė bėrė vepra tė mira nė kėtė botė do tė bashkohen me bashkėshortėt. Shembulli mė i mirė nė kėtė kuptim ėshtė Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dashuria e tė cilit pėr Hatixhen, bashkėshorten e tij pėr 25 vjet ėshtė zgjeruar dhe ka pėrfshirė tė gjithė ata qė ajo i ka dashur, dhe ka vazhduar edhe pas vdekjes sė saj. Kishin kaluar shumė vjet nga vdekja e saj dhe ai asnjėherė nuk e harroi atė, dhe ēdoherė qė priste ndonjė edh (kurban) nė shtėpinė e tij, ai do tė dėrgonte njė pjesė familjes sė Hatixhes, radijallahu anha.

Marrė nga:
Revista periodike fetare kulturore shkencore “Drita e besimit” nr.7, shkurt 2007
Organ i Unionit tė Studentėve Shqiptar nė Medinė

Albanian eX|PerT
15-06-07, 19:53
2. Mos u hidhėro!

Hidhėrimi tė ēon deri tek morali i keq, sepse hidhėrimi t'i shkatrron nervat dhe tė bėn qė tė grindesh me tė tjerėt. All-llahu [Subhanehu ve Teala] na ka ndaluar nga kėto sjellje e padashur tek Ai. Gjithashtu edhe i Dėrguari i All-llahut [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] na ka nxit qė tė mos hidhėrohemi.
All-llahu [Subhanehu ve Teala] nė Kur'anin famėlartė thotė:
"…Dhe ata qė e frenojnė mllefin, qė ua falin (tė keqen) njerėzve, e All-llahu i do bamirėsit." [Ali imran, 134]
Erdhi nje njeri tek i Dėrguari i All-llahut [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: "O i Dėrguari i All-llahut, mė kėshillo! I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i tha: Mos u hidhėro! I tha prap: Mė kėshillo! I tha i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: Mos u hidhėro! I tha prap: Mė kėshillo! I tha i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: Mos u hidhėro! Kėshtu disa herė."
I Dėrguari i All-llahut [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė pėr atė qė ka falimentuar: "I falimentuar ėshtė ai i cili vjen nė Ditėn e Gjykimit, ka plotėsuar namazin e tij, ka plotėsuar agjėrimin e tij, ka plotėsuar dhėnien e zekatit, por e ka fyer (sha) kėtė e atė, e ka mallkuar kėtė e atė, dhe ėshtė bėrė prej tė falimentuarve, sepse All-llahu [Subhanehu ve Teala] ia ka marrė tė mirat e tij dhe ia ka dhėnė atyre qė i ka fyer e i ka mallkuar."
I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Nuk ka dozė tė shpėrblimit mė tė madhe tek All-llahu [Subhanehu ve Teala] sesa frenimi i mllefit."
I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Kush e frenon mllefin, dhe ai ka mundėsi qė ta shfaqė atė (mllefin), All-llahu e thirrė atė nė Ditėn e gjykimit para tė gjitha krijesave, derisa ky njeri ta zgjedh njė nga hyritė e xhenetit".
Dhe si pėrfundim i kėsaj ėshtė se hidhėrimi ėshtė ēelėsi i shumė sherreve dhe prishjes sė moralit, dhe prej gjėrave qė mė sė shumti takohet muslimani kėtyre ditėve qė tė ēojn deri tek hidhėrimi janė: Telashet, kokėēarjet, papastėrtia, gringja pėr kafshatėn gojės, por me anė tė Kur'anit dhe Sunetit tė mudohet qė ta kthej edukatėn dhe moralin tek besimtari.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 10:32
.....................687

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 11:19
Ilija Ebu Ma“di i thuri keto vargje:

THa: QIelli eshte nxire! E u mrrol ne fytye.

I Thashe: Buzeqesh, mjafton vrazhdesia ne qiell, behu ti i clire.

Tha: Rinia me kaloi, e hodhi si mbeturine te kroi.

I Thashe: Buzeqesh, dhimbjet e rinise qe mban ne tru copetoje, se ne kete jete askush pergjithmone s“qendroi.

Tha: Ajo qe ,e ishte me e shtrenjta ne dashurine time, e helmoi shpirtin tim, e me la te djegur ne perkujtime. I Theu te gjitha premtimet dhe pasi zemra ma pervetesoi, shpirtin me eshte vrare, shpresat mr jane fshire, fytyra buzeqeshjeve iu tha lamtumire, e si mund te qesh kur vdekja e shpirtit me la pershqesh?!

I thashe: Buzeqesh, ngrihu sypattrembur, trego se jeton dhe ende nuk ke vdekur. Perballoje flaken e trathtareve, mos lejo nje kembe fytyren te a prek.

Tha: Tregtia s“me ecen, dita - dites me humbet e ne hiq me tretet.
Njelloj si i ngrati ne shkretetire, s“gjen nje pike uje per te pire, i shrire ne pluhur i vdekur mbetet.
Njelloj si vajza e bukur e zbehte, e semure; kolle me copa gjaku nxjerr, s“ka dobi kur te njejten vjell!

I thashe: Buzeqesh, se ti sike baretat dhe sherimin e saj ne dore. E ndoshta buzeqeshja jote te shume te tjere hidherimiet i korr.
Tjeter kush qe kriminel, ai fajrot le te ngele, me veprat e tyre mos u zemero, e shpirtra njerezish ende s“ke vrare!

Tha: SI te gezohem kur armiqte rreth meje me zera e tyre me trishtojne?! Kur cerdhen time me zogjte e mia, me rrethojne!

I thashe: Gezohu dhe krenohu, nuk do te ta kishin shkelur ujqerit oborrin, po te mos kishe famen e njerezise. Ti je njeri qe akullin ke thyer, per kete te versulen e te vijne me te rrembyer!

Tha: Festave ju doli lajmese, para pragjeve jane, mua sikur me thone `Robat e reja dhe lodrat femijet ku i kane?! PEr kete obligim te pandare ndaj te dashurve qe kam, syri e zemra pareshtur me qan. Kur dora nuk me arrin, e xhepat e shqyera te holla nuk mbajne!

I Thashe: Buzeqesh, mjafton ti qe ne mesin e tyre je i gjalle, nuk je i vdekur e i ndare, qe te lajne festen me lot e syve e perseri mos me te pare!

Tha: Netet e mia me dhane ujin e hidhur, nga vuajtjet te shtrydhur.

I thashe: Buzeqesh, nga ky uje pive mos rri duke u dridhur. Ndoshta te tjeret kur t“ju shohin te qeshur do ju bashkengjiten, vuajtjet anash duke i hedhur.
Valle, athua te pasuron hidherimi, apo ta humb pasurine gezimi?!
Shoku im i dashur, buzet e tua nese qeshin nuk kane üer te plasur, dhe asnje fytyre nga te qeshurit para kohe s“eshte plakur! Buzeqesh si shkendije e zjarrte, qe lundron dhe vallezon ne qiellin e mjegulluar.

Tha: Buzeqeshja asnjeri ne kete bote s“e pergezon, perderisa deshi apo s“deshi ai ne kete dunja vjen, dhe ashtu ngadale dikur shkon.

I thashe: Buzeqesh, perderisa je gjalle dhe ende s“ke vdekur, se pasi te mbullohesh me dhe kurre s“ke per te qeshur!


M“falni nese kam ber donje gabim shtypje.

ME respekt...

Albanian eX|PerT
19-06-07, 15:02
Kibla e zemrave te devotshme

16.06.2007 11:21

Nė brendinė e qytetit tė vjetėr aty ku zemra gurllullonte valė valė , si jehonė brenge stilizohej njė ndjenjė e mbėshtetur pėr mur. Nuk kishte as mamanė as babanė , e vetme e harruar nga koha dhe jeta si strofull e pėllumbave blu mallėngjente , shkėlqente , thėrriste pandalė drejtė karizmės sė pastėr njerėzore. Ishte i vetėm pėrderisa nuk i besonte Zotit , i vetėm pėrderisa heshte pėrballė ēdo filantropi demagogjikė nė histerinė e numrave tė syrgjynosur dhe lyer me brenga strategu. Ishte dite e diel kur unė u nisa pėr nė rrugėn e gjatė tė murnajės sė fshatit tonė. Kaloja rrugės si njė lum i shterpur dhe harroja ēdo servilizėm tė mahnitur nėn thundrat e botės pafund. Isha i kobshėm! Orientim i vetėm i mendjes dhe zemrės sime ishte shndėrruar egoja e cila me fliste pėr kėnaqėsitė nė ferr. Egoja mahnitej nga ficizienti , ajo fliste me kimistin, fshihej pas biologut , fliste pėr sociologun , por ne asnjė ēast nuk me orientonte kah Zoti i Plotfuqishėm. Kush ėshtė Zoti , kush ėshtė Zoti , ku ėshtė Ai , bėrtisja si njė i ēoroditur rrugėve tė humbura tė dynjasė. Nuk dija pse kam ardhur dhe kah tė shkoj , kisha harruar mendjen , mė kishin lėnė veshėt nė sorollatjen patologjike tė mizantropit fashist. Nė vete ndjeja se jam i lirė si njė sorkadhe e bredhur pas gjetheve tė verdha tė vjeshtės. Pasqyroja ēdo mendim tė renditur si njė flagrant i vdekur i bukurisė. Thellohej nė ēdo shkronjė, nė ēdo ēast tė hedhur mbi mur si pėrroskė e hidhėtisė. Kisha harruar se pas ēdo ēasti , vjen njė ēast tjetėr qė mė pyet , mė ledhaton , ose edhe me humb, mė sulmon ! Por , nuk mund tė besoja se ēastet mė humbin, mė venisin, mė vrasin, mė pushkatojnė. Ja arritėn qėllimit , mė hudhėn nė anėn tjetėr tė medaljes sė jetės.

Pėrderisa flisja me veten papritmas mu ofrua njė i thinjur dhe me njė mjekėr tė bardhė shėndėrriste nga drita e tij , buzėqeshja e tij mė frikoi nė vend qė tė mė gėzoi , mė turpėroi nga pamja e tij. Mė afroi nė pusin e zemzemit dhe mė tha shpirti pi o zemėr e etur , pi o shqiptar i tretur , pi e ēelu oj blegėrin e fshehur pas sensit tim.. Isha nė transformimin mė tė madh qė mund tė ndodhte nė botėn e shpirtrave , atė sentimentalizėm virtuoz qė mund tė humbej nė botėn e hapur tė menēurisė sizifike.
Nga bota e nxehur e saharasė qė mė vlonte si afishe e zverdhur e drenushės mu kujtua plaga e mbjellur si rezultat i dezorientimit tim bashkė mė popullin tim drejtė krijimit tė putit , pėr putin dhe drejtė putit. Po , po populli im putit i ra nė sexhde dhe orientoi veten kah ai, Bushit i ra nė sexhde , Skenderbeut i ra nė sexhde , Rugovės i ra nė sexhde!!! Ahh , populli im i mjerė , ahh populli im i mjerė! Duke vajtuar protagonisti ynė zbret nga deveja dhe i fshin sytė prej lotit e niset pėr nė rrugėn e Mėrgimit .

Letėr nga mėrgimi- I dashur besimtar! Tė njoftoj se filantropi yt i dikurshėm u shėndėrrua nė njė mysliman magjikė me prejardhje arvanitase. Kam bėrė tė mundur qė ky mysliman tashmė i rilindur pėr sė dyti tė punojė nė institutin pėr hulumtime statistikore. Ėshtė martuar dhe ka dy fėmijė. Sivjet ka themeluar themeluar fondin pėr ndihmėn e studentėve shqiptar nė trojet shqiptare , ku ky fond tė ardhurat kryesore do t`i ketė prej xhematit tė xhamisė sonė.

Hulumtimin e dukurive negative nė shoqėri e ka bėrė pėrditshmėri , pritet qė sė shpejti tė botojė edhe librin e tij tė parė. Rrugės pėr nė njė seancė shkencore nė Mekke , aty drejtė gjirit Persik , vdes , vdes me fjalėn e fundit , mos harroni shqiptar , kibla e zemrave tė devotshme ėshtė All-llahu , All-llahu... Pas shehadetit qė iu ishte pėrkujtuar nga ana e njė mikut tė tij nė autobus , ky shpirt i lirė prej zemreje tė devotshme , kaloi nė botėn e xhenetit

Preshevar
06-07-07, 21:03
Ah, sikur ta dinte populli im se ē’ėshtė xhehenmi?!

--------------------------------------------------------------------------------

Vallė a dini diē pėr xhehenemin ?


Zjari, All-llahu na ruajtė nga ai

Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] shpesh lutej dhe thoshte:

"All-llahu im, kėrkoj prej Teje xhennetin dhe ajo qė mė afron te ai, qoftė fjalė ose vepėr, dhe strehohem te Ti nga zjari dhe ajo ēka mė afron te ai, qoftė fjalė ose vepėr. Tė lus qė ēdo caktim qė e ke bėrė pėr mua tė jetė mirė pėr mua".

Malik ibn Dinari thoshte:

"Po tė gjeja ndihmėtar, do t’i shpėrndaja anė e mbanė botės qė tė thėrrasin: o ju njerėz, kujdesuni nga zjari, kujdesuni nga zjari.

Ata Sulejmiu thoshte:

"Kur tė pėrmendet xhehenemi nuk mė ėndja as ushqimin e as pijen".

Tavusit i shtrohej shtrati, shtrihej dhe rrotullohej nė te ashtu siē rrotullohet kokrra nė tavė. E pastaj ngritej, e drejtohej nga kibleja deri nė mėngjes dhe thoshte:

"Pėrkujtimi i xhehenemit e largoi gjumin nga ata qė i frikėsohen atij".

Zjari, vallė e dini se ēka ėshtė zjarri

Transmeton Imam Muslimi nė sahihun e tij nga Abdull-llah ibn Mesudi [radijall-llahu anhu], i cili tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Do tė sjellin atė ditė xhehenemin, i cili do t’i ketė shtatėdhjet mijė frerė, secilin fre do t akapin shtatėdhjet mijė melek pėr ta tėrhjekur".

1- Nxehtėsinė mė tė madhe ose acarinė mė tė madhe qė e ke pėrjetuar ndonjėher nė jetėn tėnde dije se ajo ėshtė vetėm njė frymėmarje e xhehenemit.

Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Ėshtė ankaur zjari te Zoti i saj dhe ka thėnė: Zoti im, njėra pjesė ma han tjetrėn. Atėherė All-llahu i lejoj qė tė ketė dy frymėmarje: njė njė dimėr dhe njė nė verė. Kjo ėshtė kur e dnieni nxehtėsinė mė tė madhe dhe acarinė mė tė madhe tė zemheririt". (Buhariu dhe Muslimi).

Abdull-llah ibn Omeri [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Kur tė shtohet tė nxehtit, namazin falne kur tė ftohet, sepse tė nxehtit e madh ėshtė nga zierja e xhehenemit". (Buhariu dhe Muslimi).

2- Zjari i dunjasė ėshtė njė pjesė e shtatėdhjet pjesėve tė saja.

Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Ky zjari juaj, tė cilin e dhez biri i Ademit ėshtė njė pjesė e shtatėdhjet pjesėve tė zjarit tė xhehenemit. I thanė: o i Dėrguar i All-llahut! Edhe kjo mjafton. Tha: ajo ėshtė edhe ma e nxehtė pėr gjashtėdhjet e nėntė pjesė, secila pjesė ėshtė e nxehtė sikurse nxehtėsia e sajė". (Buhariu dhe Muslimi).

3- Vėshtirėsitė dhe telashet mė tė mėdhaja qė i pėrjetoni nuk krahasohen me njė fundosje nė te.

Enes ibn Maliki [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Do tė sjellin njeriun qė mė sė shumti ėshtė kėnaqur, mirėpo qė ėshtė banor i xhehenemit, Ditėn e Kijametit, dhe do ta fusin njė her nė xhehenem, e pastaj do ti thonė: Biri i Ademit, a ke parė ndonjėher tė mira? A tė ka kaluar ndonjė kėnaqėsi? Do tė thotė: Jo, vall-llahi, o Zot. Pastaj do tė sjellin njeriun qė mė sė shumti ka vuajtur nė dunja, mirėpo qė e meriton xhennetin, do ta fusin njė her nė xhennet, e do ti thonė: Biri i Ademit! A ke parė ndonjėherė tė keqe? A ke kaluar ndonjė vėshtirėsi? Do tė pėrgjigjet: jo, vall-llahi, o Zot! Nuk kam parė asnjėher vėshtirėsi a tė keqe". (Muslimi).

4- Denimi mė i lehtė

Ebu Seid Hudriu [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Njeriu nga banorėt e zjarit me denim mė tė vogėl ėshtė ai qė vishet me kėpucė tė zjarta, nga nxehtėsia e tyre vlojnė trutė". (Buhariu).

5- Nė te do tė hyjnė edhe njerėz pa llogari.

Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Do tė del nga zjari njė qafė, e cila ka dy sy qė shohin, dy veshė qė dėgjojnė dhe gjuhė qė flet, e do tė thotė: jam autorizuar pėr tre lloj njerėzish: pėr secilin tiran kryeneē, pėr secilin qė i lutet edhe tjetėrkujt pėrveē All-llahut dhe pėr vizatuesit". (transmeton Ahmedi dhe Tirmidhiu, kurse shejh Albani thotė se hadithi ėshtė sahih).

6- Xhehenemi ėshtė shumė i thellė.

Utbe ibn Gazvani transmeton nga Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem]:

"Njė shkamb i madh do tė hudhet nga buza e xhehenemit, e do tė fluturon nė te shtatėdhjet vjet pa arritur nė fund". (transmeton Tirmidhiu, kurse shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih).

Kurse Enesi tregon njė hadith merfu’:

"Poqėse hedhet njė gurė sa shtatė hilafate hidhen nga buza e xhehenemit, do tė fluturojnė shtatėdhjet vite, pa arritur nė fund". (transmeton ibn Hennadi, kurse shejh Albani thotė se ėshtė hadith sahih).

Na shpėto o Zot, na shpėto.

7- Xhehenemi nuk ngopet.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

"(Pėrkujto) Ditėn kur Ne Xhehennemit i themi: "A je mbushur?" E, ai thotė: "A ka ende?". [ Kaf: 30 ].

Enes ibn Maliku [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Do tė vazhdohet tė hidhen njerėz nė xhehenem, kurse ajo vazhdimisht thotė: "???? ???? ???????"- "a ka ende", gjersa ta vėndon mbi te Zoti i Krenarisė kėmbėn e vet, e ajo tė mbledhet palė palė e tė thotė: mjaft mė, mjaft mė, pasha Krenarinė dhe Bujarinė tėnde. Kurse nė xhennet do tė mbetet edhe mė tej tepricė, pėr tė cilėn All-llahu do tė krijoj krijesa, tė cilat do ti banojė nė tepricėn e xhennetit". (Buhariu dhe Muslimi).

8- Xhehenemi i ka shtatė dyer.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

"E s'ka dyshim se Xhehennemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre. Ai (Xhehennemi) i ka shtatė dyer, ēdonjėri prej tyre ka shtegun (derėn) e caktuar (nėpėr tė cilėn do tė hyjė)". [ El-Hixhr: 43- 44 ].

9- Ushqimi i banorėve tė xhehenemit ėshtė zekumi. Vallė a e dini se ē’ėshtė zekumi?!

Ibn abbasi [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Poqėse njė pikė e zekumit pikon nė kėtė botė, do tua prishte njerėzve tėrė jetėn e tyre, vallė si ėshtė puna e tij, qė kėtė e ka ushqim?!". (transmeton Tirmidhiu, shejh Albani thotė se hadithi ėshtė sahih).

Ebu Derda [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Banorėt e xhehenemit do tė uriten. Harojnė denimin nė tė cilin gjinden dhe kėrkojnė ndihmė nė ushqim, e u jipet ndihma ushqim nga barishte me ferra helmuese, i cili as nuk trash e as nuk ngop. Sėrish kėrkojnė ushqim, e u jipet ushqim nga therrat. Ju kujtohet se nė dunja ata ushqimin e dėrgoni te poshtė nė fyt me ujė, andaj kėrkojnė ujė, atėhere u jipet valė e nxehtė, i cili u derdhet nga kazanat e hekurt, e kur u afrohet fytyrs, ua djeg fytyrėn, e nėse u depėrton nė ushqim ua bėnė barkun copė copė. Atėherė thonė; thėrritni mbikqyrėsit e xhehenemit, kurse ata do tu pėrgjigjen: a nuk ju erdhėn pejgamberėt mė fakte. Do tė thonė: gjithsesi. Atėherė do tu thonė: lutuni, e lutja e pabesimtarėve ėshtė e kotė. Do tė thonė: thėrritne Malikun. Do t’i drejtohen atij duke i thėnė: Malik le tė le tė na shkatėrron Zoti jot. U pėrgjigjet: ju do tė mbeteni kėtu". A’meshi tregon: mė ka ardhur lajmi se mes lutjes sė tyre dhe pėrgjigjes sė Malikut kalojnė njėmijė vjet. Do tu thuhet: lutne Zotin tuaj, sepse askush s’ėshtė mė i mirė se sa Zoti juaj. Atėherė do tė thonė: "Zoti ynė. Na zotėroi fatkeėsia jonė, e ishim popull i lajthitur. Zoti ynė, na nxjer nga kjo, e nėse kthehemi atėherė jemi zullumqar. Atėherė u pėrgjigjet All-llahu: "Heshtni e mos flitni". Nė kėtė moment u humbin tė gjitha shpresat nga ēdo e mirė dhe fillojnė tė vajtojnė, mjerohen dhe t’ju vjen keq". (Tirmidhiu).

Vėllezėr…

Ēka pastaj?!

A nuk duhet nxituar nė pendim para se tė vdesim qė tė garantohemi nga e keqja e xhehenemit?1

Vėlla, qaj pėr mėkatin tėnd sot, para se ta qajsh nesėr me gjak.

Ebu Musa [radijall-llahu anhu] tregon se Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Banorėt e zjarit do tė qajnė, saqė edhe anija mundet tė lundrojė nė lotėt e tyre. Ata do tė qajnė me lotė gjaku". (transmeton Hakimi, kurse shejh Albani thotė se hadithi ėshtė hasen).

Vėllezėr…

Rujuni nga zjari, sepse nuk e dini se sa vėshtirė ėshtė atje!

Rujuni nga zjari duke bėrė mes jush edhe zjarit pengesė!

Ofroni flijime tani para se tė ikė mundėsia!

Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

"Bėni mes jush dhe zjarit pengesė, po qoftė se edhe me njė gjysmė hurme". (Taberaniu, hadithi ėshtė sahih).

Preshevar
06-07-07, 21:04
Edhe pėr fund disa ajete qė flasin pėr banorėt e xhehenemit:

"Po disa prej tyre i besuan atij (Muhammedit), e disa e refuzuan. Pėr ta mjafton zjarri i Xhennemit. Ėshtė e vėrtetė se ata qė mohuan argumentet Tona, do t'i hudim nė zjarr. Sa herė qė u digjen lėkurat e tyre, Ne ndėrrojmė lėkura tė tjera qė tė shijojnė dėnimin. All-llahu ėshtė i plotėfuqishėm, i drejtė. ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė Xhennet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do te jenė pėrgjithmonė. Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme". [ en-Nisa: 55- 57 ].

"O bijtė e Ademit, juve ju vijnė tė dėrguar nga mesi juaj, ju pėrkujtonė faktet e Mia (shkoni pas tyre). E kush ruhet dhe pėrmirėsohet, pėr ta s'ka as frikė as s'kanė pėrse tė pikėllohen. E ata qė i konsideruan tė rreme faktet tona dhe kryelartėsi u larguan prej tyre, ata janė banues tė zjarrit dhe nė tė janė pėrjetė. Kush ėshtė mė mizor se ai qė trilin shpifje ndaj All-llahut, apo i pėrgėnjeshtron argumentet e Tij? Ata e arrijnė pjesėn e tyre qė u ėshtė caktuar (nė shėnime) deri kur t'u vijnė atyre tė dėrguarit tanė (mekaiket) t'ju marrin shpirtine u thonė: "Ku janė ata qė pos Zotit i lutshit?" Ata thonė: "Kanė humbur prej nesh" dhe ashtu dėshmojnė pėr vete se ishin mohues (kafira). (All-llahu) Ju thotė: "Hyni nė Xhehennem me atė popull qė ishte para jush nga xhinėt dhe nga njerėzit (e qė ishin si ju). Sa herė qė njė gruphyn nė tė, e mallkon atė tė mėparshmin derisa kur tė arrijnė nė tė tė ggjithė, grupi i fundit i tyre thotė pėr grupin e parė: "Zoti ynė, kėta (pari) na kanė humbur neve (nga rruga e drejtė), pra shtoju dėnimin me zjarr atyre!" (All-llahu) Thotė: "Pėr secilin (grup) ėshtė (dėnimi) i shtuar, por ju nuk po dini. Tė parėt e tyre (paria) tė mbramėve tė tyre ju thotė: " Ju nuk keni pėrparėsi ndaj nesh (pse vetė keni bėrė kufur), shijone pra dėnimin pėr atė qė e fituat!" Nuk ka dyshim se ata qė pėrgėnjeshtruan argumente Tona dhe nga mendjemadhėsia u larguan prej tyre, atyre nuk u hapen dyert e qiellit dhe nuk do tė hyjnė nė Xhennet deri tė pėrbirojė devja vrimėn e gjilpėrės. Ja, kėshtu i shpėrblejmė kriminelėt. Pėr ata ėshtė pėrgattitur shtrat nga zjarri dhe mbulojė (mga zjarri).

E kėshtu pra i shpėrblejmė zullumqarėt. Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, e Ne as qė obligojmė ndoken ēka nuk ka mundėsi (tė veprojė), tė tillėt janė banues tė Xhennetit dhe nė tė janė pėrgjithmonė. Nga zemrat e tyre kemi hequr (kemi zhdukur) ēdo gjė qė ishte krijuar nga zilia (nga urrejtja), janė nė Xhennet, ku rrjedhin lumenj, e ata thonė: "falėnderojmė All-llahun qė na udhėzoi pėr kėtė (pėr iman, pėr punė tė mira,na hoq zilinė, na futi nė Xhennet), pse sikur tė mos na drejtonte All-llahu, ne nuk do tė dinim tė udhėzoemi. Vėrtet, tė dėrguarit e Zotit na e thanė tė vėrtetėn dhe ne i besuam!" E atyre u drejtohet thirrje: "KY ėshtė Xhenneti, iu dha juve pėr atė qė vepruat. Ata tė Xhennetit i thėrrasin (i pyesin) banuesit e zjarrit e u thonė: "Ne e gjetėm tė vėrtetė atė qė na e pat premtuar Zoti nė, e ju (banues tė zjarrit) a e gjetėt tė vėrtetėn atė qė pat premtuar Zoti juaj?" Ata (banuesit e zjarrit) thonė: "Po". Atėherė nė mes tė tyre (mes dy grupeve) thėrret njė zė: "Mallkimi i All-llahut qoftė mbi zullumqarėt!"". [ El-A’raf: 35- 44 ].

"9:34. O ju qė besuat, vėrtet njė shumicė e parisė fetare e jehudive dhe e tė krishterėve, nė mėnyrė tė paligjshme e hanė pasurinė e njerėzve dhe pengijnė tė tjerėt nga rruga e All-llahut. Ata tė cilėt e ruajnė arin e argjendin e nuk e japin pėr rrugėn e All-llahut, lajmėroji pėr njė dėnim tė dhėmbshėm.

9:35. Atė ditė kur ajo (pasuri e deponuar) fėrgohet nė prushin e Xhehennemit, e me tė (ashtu zharavė) lyhen ballėt, anėt dhe shpinat e tyre (do t'u thuhet): "Kjo ėshtė ajo qė e dispozituat pėr veten tuaj, pra shijoni atė qė e depozitonit!"". [ Et-teube: 34- 35 ].

"Ata qė mohuan tė dėrgarit e vet thanė: "Pėr Zotin, ne do t'ju dėbojmė nga vendi ynė, ose ju domosdo do tė ktheheni nė fenė tonė!" E atyre (tė dėrguarėve) Zoti u shpalli; Ne gjithqysh do t'i shkatėrrojmė zullumqarėt. Dhe pas tyre Ne do t'ju vendosim nė atė tokė. E kėtė (ndihmė) pėr atė qė i frikėsohet pranisė Sime dhe i frikėsohet dėnimit Tim. Ata (tė dėrguarit) e kėrkuan ndihmėn, ndėrsa ēdo kryelartė idhnak pėsoi dėshtim. E pas tij (kryelartit) ėshtė Xhehennemi, nė tė cilin i jepet ujė tė ndyrė (qė rrjedh prej lėkurave tė djegura. Pėrpiqet ta pėrbijė, po nuk mund ta gėlltis atė, atij i vjen vdekja nga tė gjitha anėt (sipas shenjave shkatėrruese), po ai nuk vdes (e tė shpėtojė prej vuajtjeve), atė e pret dėnim shumė i rėndė. Shembulli i veprave tė atyre qė nuk besuan ėshtė si hiri, tė cilin me puhi e shkapėrderdh era nė ndonjė ditė tė stuhishme, e ata nuk mund tė realizojnė asgjė nga veprat qė kanė bėrė, e ky ėshtė ai dėshtimi i madh". [ Ibrahim: 13- 1.]

hasanmehmeti
20-07-07, 00:24
Rinia- dhimbje dhe shpresė

Namazi ėshtė dritė


Namazi dhe mospėrfillja e tij ishte pyetja e parė e anketės. A je prej atyre qė nė pėrpikmėri e kryen namazin? Pėrgjigja ishtė e hidhur - tridhjetė e nėntė pėrqind u pėrgjigjen: ndonjėherė; katėr pėrqind thanė: jo; pesedhjetė e gjashtė pėrqind thanė: po; (Allahu i mėshiroftė tė rinjtė tanė, vallė ēdo tė kishte thėnė ky dijetare sikur tė shihte realitetin e rinisė nė vendet tona tė cilėt e kanė nėpėrkėmbėr shtyllėn e fesė tonė – namazin, Allahu i udhėzoftė nė udhė tė drejtė. sh.p.) e gjithė kjo duke patur prasysh faktin se pjesmarrėsit e anketės ishin tė rinj qė anonin kah dėfrimi dhe jovigjilenca fetare, mirėpo nuk duhet tė harrojmė se ne jetojmė nė vendin e Teuhidit (besimi i pastėr nė njėshmėrinė e Allahut), jetojmė nė gurrėn e islamit, vendin e sigurisė, imanit, xhamive, tubimeve shkencore fetare dhe mėsimit tė kur’anit. Pėr kėtė arsye them se rezultati tė bėn tė ndihesh keq dhe tė dėshpron sepse bėhet fjalė pėr njė shtyllė prej shtyllave tė fesė.
Gjatė disa bisedave dhe takimeve me ca tė rinj m’u bė e qartė njė mospėrfillje e ēuditshme tek ata ndaj namazit. Disa prej tyre u betuan se nuk kanė hyrė nė xhami. Disa thanė: nuk jam falė pėrveē pėr shkak turpit dhe pėr tė bėrė lajka. Disa falen mirėpo shumė rrallė, disa tė tjerė thanė: nuk mund qė tė lihet pas dore namazi nė asnjė gjėndje pa marrė parasyshė shkallėn e degjenrimit. Unė mundem qė tė sjellė argumente nga kur’ani dhe sunneti dhe fjalėvė tė selefit (tė parėt tanė tė mirė) qė aludojnė nė obligueshmėrinė ė faljes sė namazit me xhemat. Kėto argumente janė tė njohura pėr atė qė i kėrkon ato.
Unė e di se ti i di o vėlla i ri mirėpo i drejtohem logjikės tėnde dhe them:
Sė pari: a pajtohesh qė njerėzit ta dinė se ti nuk falė, nėse thua se jo atėherė dije se Allahu e di.
Sė dyti: ti e kėrkon lumturinė dhe qetėsinė shpirtrore dhe nėse ka novoje e blenė atė me gjithė pasurinė qė e posedon – siē thua vet. Po tė shikosh spitalet e sėmudjeve shpirtėrore apo vendet ku bėhet rukje (lexim i Kur’anit pėr tė sėmurė) do tė habitesh nga dėshprimet, mėrziat, pikėllimet dhe brengat e njerėzve qė do t’i vėresh, e Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: " Namazi ėshtė dritė" (Muslimi) – ėshtė dritė pėr zemrat. Allahu (subhanehu ve teala) thotė: " E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė ditėn e kijametit do ta ringjall tė verbėr." (Ta ha-124)
E si mund ndryshe t’i kthehet shpina udhėzimit tė Allahut pėrveē se me lėnien e namazit?
Namazi ėshtė lidhja yte me Allahun (subhanehu ve teala) Subhanallah (i madhėruar qoftė Allahu)! Shiko pėrgjigjen e kėsaj pyetje nė anketė:
A je i lumtur? Pesėdhjetė e pesė pėrqind pėrgjigjen: ndonjėherė; gjashtė pėrqind pėrgjigjen: po. Kjo pėrqindje nuk dallon shumė nga pėrqindja e sipėrthėnė e atyre qė linin namazin. Pra krahaso! eshtė nė pyetje nanazi, ēelėsi i lumturisė dhe bari i saj. Ai qė ėshtė i pėrpiktė nė aplikimin e kėtij obligimi ėshtė nė gjendje tė mirė ēfardo qė ndodhė.
Sė trteti: Allahu (subhanehu ve teala) thotė: "Falni namazin dhe jepni zeqatin, dhe falnu me ata qė falen (bini nė rukuė me ata qė bijnė)." (Bekare-43) ky tekst kur’anor qartė tregon nė obligueshmėrinė e faljes sė namazit me xhemat e sikur tė ishte pėr qėllim vetem falja (d.m.th. – falja pa marrė parasysh me xhemat apo vetėm) atėherė do tė mjaftonte tė thuhej " Falni namazin". Dije se Allahu nuk ka toleruar lėnien e namazit me xhemat edhe nė rrast lufteje porse urdhėroi qė namazi tė kryhet me xhemat edhe atėherė kur ėshtė mė vėshtirė, Allahu (subhanehu ve teala) thotė: "Kur tė jesh ti (Muhammed) bashkė me ta dhe ju falė namazin, njė grup prej tyre, duke i bartur armėt" (Nisa-102)
Pejgamberi alejhis-selam nuk lėshoi pe as pėr tė verbėrin i cili pėrvėē asaj se kishte humbur shikimin e kishte shtėpinė larg, rruga s’ishte e sigurtė, nuk kishtė ndihmės qė do ta shpienjte nė xhami, megjith kėtė Allahu nuk e liroi nga obligimi i faljes sė namazit me xhemmat.
Pejgamberi a.s i tha atij: "A e dėgjon ezanin?
Ai u pėrgjigj: po.
Pejgamberi tha: pėrgjigjju.
Nė njė transmetim tjetėr qėndron: " nuk mund tė gjej arsye pėr ty" (Muslimi)

O ti i ri qė nuk falesh, apo qė nuk je i pėrpiktė nė kryerjen e namazit.. a mund pas gjith kėtyre argumenteve tė gjeshė arsyetim pėr lėnien e namazit?
Nėse ata nuk kanė arsye.. cila do tė jetė arsyeja yte nesėr para Allahut, kur do tė pyetesh qė nė fillim pėr ēėshtjen e namazit? Cila ėshtė arsyeja yte – e ti je i shėndoshė, i rehatuar?
Sė katėrti: A tė pėlqen o i ri tė vdesish si lėnės i namazit, apo mospėrfillės i kėtij obligimi?
Njė larės i kufomave tė tė vdekurve thotė: E sollėn njė tė vdekur tė cilin e mbanin babai dhe vėllėezėrit e tij. Ia hoqėm rrobet dhe e pėrgatitėm pėr ta larė. Allahu i kishte dhėnė fuqi trupore dhe lėkurė shumė tė bardhė. Duke rrotulluar kufomėn pėr ta larė papritmas ngjyra e e lėkurės sė tij u ndėrua nė ngjyrė shumė tė zezė. M’u shtangėn duart dhe m’u zgurdulluan sytė nga frika dhe lemeria. Dola prej dhomes sė larjes dhe e pyeta tė atin e djalit tė vdekur pėr kėtė ēėshtje e ai mė tha: ai nuk ka falur namazin. Larėsi thotė: i thash familjes sė tė ndjerit: merreni kėtė kufomė dhe lanie ju, dhe kėshtu larėsi refuzoi tė lajė kėtė kufomė e gjithashtu edhe imami i xhamisė refuzoi t’ia falė namazin e xhenazes.
Allahu na mbroftė – as nuk lahet kufoma e as qė ia falin muslimaėt namazin, nuk vorroset te varret e muslimanėve. Ky ishte gjykimi i Allahut pėr kėtė tė ri, a ka pėrfundim mė tė keq se ky?
O i ri! Dėgjo pra para se tė mos bėhesh prej atyre qė nuk iu falet namazi i xhenazes. Pėrgjigjiu thirrjes sė fesė pėrderisa mundesh dhe mos tė tė mashtrojė fakti se akoma nuk tė ka gjykuar Allahu. Ne gėzohemi kur tė shohim nė xhami, dėshprohemi kur nuk nuk e shkėle pragun ė xhamisė. Ne nuk kemi nė dorė udhėzimin, kush udhėzohet e ka pėr vete e kush devijon e ka poashtu pėr vete, mirėpo deri kur kėshtu? Deri kur do t’ia privosh vetvetes lumturinė dhe qetėsinė? Kėnaqėsia mė e madhe nė botė ėshtė qė me kėmbėt e tua tė shkosh nė xhami. Pyeti falėsit e namazit qė shkojnė natėn nė xhami ecur, ata do tė tregojnė.

vazhdon bidhni teAla>>>

esselamualejkum
hasanmehmeti

Shqiptare
01-08-07, 13:40
Besimtari e jobesimtari e dėshirojnė lumturinė. Shumica e njerėzve nuk e gjejnė rrugėn kah lumturia, por gjithnjė dėshirojnė lumturinė edhe pse shumica gabojnė dhe nuk e gjejnė atė rrugė.


Njerėzit e kėrkojnė dhe pretendojnė se lumturia mund tė arrihet kur njeriu ėshtė i pasur, ka autoritet, pozitė, famė etj.
Tė gjithė e dimė nga jeta e pėrditėshme se lumturia e cila arrihet nga kėta faktorė ėshtė shumė jetėshkurtėr, shumė e zbehtė, shumė e tejdukshme dhe nuk meriton tė quhet lumturi nė kuptimin e fjalės.
Padyshim, ekzistojnė pengesa tė shumta nė rrugėn drejt lumturisė, disa pengesa qė mund tė arrihet deri te lumturia janė:

1. Kufri (mosbesimi) ky ėshtė shkaku mė i madh pengimit tė lumturisė, pėrfundimi i cili do tė jetė shumė i keq dhe me njė pafatėsi tė pėrjetėshme. Kėta njerėz do tė jetė tė palumtur me kuptimin e vėrtetė tė tė palumturisė, dhe tė tillėt gjithmonė i shoqėron e keqja, zemėrimi dhe ndihen tė pavlerė

2. Veprimi i mėkateve
Pejgamberi, paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Robi kur tė bėn mėkate, nė zemrėn e tij vendoset njė pikė e zezė, e nėse largohet dhe pendohet, i pastrohet zemra, nėse u kthehet mėkateve, i shtohen ngjyra e zezė, gjersa t’ia mbulon tėrė zemrėn”.
Mėkatet janė errėsirė njėra mbi tjetrėn, kurse zemra sėmuret dhe dobėsohet nga shkaku i mėkateve dhe gabimeve. Ndodh qė ajo tė vdes tėrėsisht, e kur tė vdes zemra, shkatėrrimi ėshtė i pashmangshėm dhe humbja e patjetėrsueshme. Mėkatet shkaktojnė mossuksesimn e diturisė, heqjen e rriskut, ngurtėsinė e gjoksit, vėshtėrsinė e gjėrave, vdekjen e befasishme, pakėsimin e jetės, ikjen e turpit, xhelozisė, sjelljes dhe moralit nga zemra. Ato largojnė dhuntitė, sjellin dėmet, asgjėsojnė bereqetin e jetės si dhe e pėrballin njeriun me lloj lloj dėnimesh nė dynja e ahiret.

3. Zilia dhe xhelozia
Zila ėshtė dukuri e rrezikshme, madje edhe Allahu ka urdhėrua qė t’i largohemi tė keqės dhe zilisė sė ziliqarit.
“Ziliqari s’ėshtė kurrė i qetė, ai ėshtė zullumqari i vetėvetės. Sic edhe kanė thėnė: “Sa mirė dhe sa e drejtė ėshtė zilia, fillon me pronarin e saj e pastaj e mbyt atė”.
Xhelozi e ziliqari jetojnė nė zjarrin djegės tė pėrhershėm derisa tė mirat e tjetrit nga prona t’i largojnė.

4. Urrejtja ndaj tė tjerėve
Thotė Allahu xhel-le shanehu nė Kur’an: “Dhe mos lejo nė zemrat tona farė urretjeje ndaj besimtarėve…” (El-Hashėr: 10)
Allahu i pėrshkruan besimtarėt se si luten dhe ia drejtojnė Atij fjalėt e lartshėnuara nė lutje, ngase urrejtja ėshtė njėra nga pengesat e lumturisė.

5. Zemėrimi i tepėrt
Padyshim se edhe hidhėrimi ėshtė njėra nga pengesat e lumturisė e tė kėnaqėsisė. I Dėrguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Nuk ėshtė i fuqishėm ai i cili e mund dikė nė mundje, por i fuqishėm ėshtė ai i cili pėrmbahet nė hidhėrim.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

6. Zullumi (padrejtėsia)
Edhe padrejtėsia ėshtė ushqim jo i shėndoshė dhe ka pėrfundim shumė tė hidhur.

7. Frika nga dikush tjetėr perveē Allahut
Frika nga dikush tjetėr, e jo nga Allahu xhel-le shanehu shkakton fatkeqėsi dhe poshtėrim. Ibrahimi alejhi selam popullit tė vet i deklaron: “Unė nuk u frikėsohem atyre qė ju ia bėni shok Atij” (El-En’am: 80).

8. Pesimizmi
Pesimizmi ėshtė pengesė e lumturisė dhe tė shkakton ngarkesė psikike.
Pesimizmi tė mbjellė ftohtėsi dhe ngurtėsi nė shpirt si dhe tė bėnė tė bllokuar para lėvizjes jetėsore. Tė ndal dhe tė bėn tė palėvizshėm, tė zhduk pėrparimin personal, ta vdes zemrėn.
Njerėzit mė tė vrazhėt, tė zymtė, e tė mėrzitur janė ata qė i ikėn punės dhe nuk angazhohen me diēka.

9. Paragjykimet
Paragjykim ėshtė e kundėrta e mendimit tė mirė. Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Largojuni nga paragjykimet se paragjykimet janė gėnjeshtra tė mėdha” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

10. Mendjemadhėsia (arroganca)
Pejgamberi i Allahut, Muhamedi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Nuk do tė hyjė nė xhenet ai nė zemrėn e tė cilit do tė ketė madje edhe njė grimė tė mendjemadhėsisė”. Pastaj njė njeri e pyeti: “Po nėse njeriu dėshiron tė posedojė rroba dhe kėpucė tė bukura? Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem u pėrgjigj: “Me tė vėrtetė Allahu ėshtė i bukur dhe e don bukurinė, ndėrsa mendjemadhėsia ėshtė tė refuzuarit e bukurisė dhe nėnēmimi i njerėzve” (Transmeton Muslimi)
Njeriu qė ėshtė mendjemadh, jeton vazhdimisht jetė tė mjerė e tė palumtur.

11. Zemra e cila ėshtė e lidhur me dikėnd tjetėr perveē Allahut.
Nga pengesat e lumturisė ėshtė edhe zemra e cila ėshtė e lidhur me dikend tjertėr perveē Allahut, se tė gjitha lidhjet mund tė kėputen dhe copėtohen pėrveē lidhjes sė Allahut xheleshanehu, tė gjitha dyert mbylllen pėrveē derės sė Tij.

12 Droga
Disa gabimisht mendojnė se lumturia qėndron nė konsuminin e drogave dhe nė dehje, mirėpo mė tė vėrtetė kėto janė shkaktare tė palumturisė, mjerimit, pikėllimit, humbjes sė shpresave, vuajteve, shkatėrrimit jo vetėm tė individit por edhe tė shoqėrisė.

Preshevar
18-08-07, 16:33
Mrekullia mė e madheAll-llahu xh.sh. neve na sprovon. Mbajmė qėndrim ndaj sprovave , por nė vend tė kėtij qėndrimi i llogarisim punėt me Shpalljen Hyjnore...
Dikush i tha hazreti Bajezid Bistamijut:
"Shejh , kemi parė atė dhe atė. Mashallah , ai i cili i ka ato mrekulli mundet tė ecė edhe nėpėr ujė."
Hazreti Bajezid Bistami u pėrgjigjė :
"E mirė ėshtė , por ajo nuk ėshtė dicka e madhe "
Nė ndėrkohė dikush tjetėr tha:
"Ndėrsa ata munden edhe nė qiell tė fluturojnė sikur pėllumba" .
Hazreti Bistami u pėrgjigjė:
"E mirė ėshtė , por ajo nuk ėshtė ndonjė mrekulli e madhe.."
Njerėzit e habitur pėrreth kėtij shejhu , nuk munden ta mbajnė veten dhe i thanė Shejhut:
"Pra , cka ėshtė sipas teje kerameti ( mrekullia) i drejtė?"
Hazreti Bajezdi Bistami pak heshti , e ngrehu intonacionin e zėrit dhe tha:
"Mrekullia mė e madhe ėshtė kur i sheh pabesimtarėt dhe tė paudhėzuarit se si udhėzohen nė rrugėn e drejtė. Kur ato fillojnė tė falen dhe sinqerisht tė bėhen robėr tė All-llahut xh.sh. Kur e dikton se ėshtė treguar ajo mrekulli e madhe- kur veset e kėqija i ndryshon me veset e mira. Nuk ka keramet( mrekulli) mė tė madhe se ajo. "
All-llahu xh.sh. neve na sprovon. Mbajmė qėndrim ndaj sprovave , por nė vend tė kėtij qėndrimi i llogarisim punėt me Shpalljen Hyjnore , kuptimi i jonė mbi fenė dhe All-llahun e Mėshirshėm e marrim si kriterin mė tė vėrtetė , dhe tė fundit. Ashtu sic thotė i Madhėrishmi: "Ata (mohuesit) nuk e njohėn All-llahun sa duhet njohur Atė kur thanė; "All-llahu nuk i shpalli gjė asnjė njeriu!" Thuaj: "Kush e zbriti librin, me tė cilin erdhi Musai e qė ishte dritė e udhėrrėfyes pėr njerėz, e tė cilin ju e bėni tė shpėrndarė nė letra, qė disa i prezentoni, kurse shumicėn e fshehni. Dhe u mėsuat ēka nuk e dinit ju as prindėrit tuaj? Thuaj: (e zbriti) All-llahu". Mandej lėri ata qė luajnė nė atė kotėsinė e tyre."(6:91)

Duhet qė neve tė na bėhet e qartė se i Madhėrishmi neve na llogaritė nė "dobėsitė" e tona; kur do tė kėrkojmė falje , All-llahu na falė tė gjitha. Por Ai nuk donė dhe nuk na falė kur flasim pėr tė atė qė se dimė dhe ia mveshim shumė gjėra atij , ku vetėm e intepretojmė atė cfarė Ai thotė nė Kur`an: "kush ėshtė mė gabimtar i madh se sa ai qė trillon rrenė ndaj Zotit, ose thotė: "Mua po mė shpallet e nuk i ėshtė shpallur asgjė, ose se sa ai qė thotė: "Do tė thur diēka tė ngjashme me atė qė e ka zbritur All-llahu". E, sikur t'i shihje mizorėt kur janė nė agoni tė vdekjes, e engjėjt kanė shtrirė duart e veta (me ndėshkim) e (u thonė): "Shpėtojeni pra vetveten (nėse mundeni)". "Tash pėrjetoni dėnimin e turpshėm pėr shkak se e thoshit tė pavėrtetėn pėr All-llahun, dhe ndaj argumenteve tė Tij ishit kryeneē".(6:93)
Sic ka thėnė Muhammedi a.s.:" A dini kush janė besimtarėt mė tė mirė? Nga ju janė besimtarėt mė tė mirė ato cka sjellen mirė me gratė e tyre." ( Ebu Hurejre , shėnon Tirmidhiu)
Ėshtė dicka tjetėr tė shkaktojmė dhimbje , por me imanin shikohet drejtė nė mundėsitė qė tė tjerėt t`i kuptojmė , mėshirojmė , t`i qetėsojmė. Dashuria ndėrmjet njerėzve sigurt ėshtė shenja mė dalluese se nė mesin e tyre ka edhe besim ose iman.
Dashuria ndaj tjetrit , ndaj atij pėr tė cilin jetojmė , me tė cilin punojmė sė bashku , me tė cilin biem sė bashku nė sexhde para All-llahut , dashuria e kėtillė ėshtė treguesi mė i mirė se nga vetja dhe pėr veten kemi zgjedhur njė rrugė tė hajrit dhe tė frytshme
Nė njėrėn prej rasteve ato njerėz qė e kanė urryer Pejgamberin a.s. kanė theksuar njė identifikim tė tij dhe kanė thėnė:" Dhashtė Zoti qė tė vdes". Kur Hazreti Aisha nė tė ka reaguar ashpėr , Muhammedi a.s. nė formė qetėsuese i ka thėnė;" Aishe , All-llahu dėshiron mirėsi ndaj tė gjithėve."( hadithin transmeton Aisha , ndėrsa shėnojnė Buhariu dhe Muslimi).
Kur i kemi provuar tė gjitha , tė gjitha mėkatet kanė qenė pjesė e jona , nuk jemi nė tė drejtė t`i themi dikujt se jemi nė tė drejtė. Mė nuk ėshtė me rėndėsi se sa jeta jonė pėrshtatet me Sheriatin , sa jemi dyftyrėsha , se sa jemi matrialista. Ėshtė me rėndėsi qė tė tregojmė se jemi nė tė drejtė. Na bėhet e qartė se veten e dojmė ndėrkaq tjerėt i urrejmė dhe na bėhet e qartė se ajeti kur`anor ėshtė i theksuar pėr ne : "Vėrtet ka kaluar njė periudhė kohore, qė njeriu nuk ekzistonte fare si njė diēka i pėrmendur."(76:1)
E di fatkeqėsisht se sa veta i kam rėnduar me fjalė , se sa i kam plagosur nė zemėr sot , i kam pėrgojuar dhe kam folur keq pėr to. Dhe njėashtu pėr fat tė keq nuk e di se sot ose kėtė muaj sa vetave ia kam falur , dikujt qė i kam ndihmuar , e dikėnd qė e kam ledhatuar. Sic thotė All-llahu xh.sh. shpesh nė Kur`an se jeta ėshtė e shkurtė , Tek Ai do tė kthehemi ndėrsa : Secili njeri ėshtė peng i veprės sė vet.(74:38) , Dhe a nuk ėshtė mirė qė tė jemi peng pėr dashurinė dhe paqėn , dhe tė bėhemi armiq tė urrejtjes dhe dhunės? Pejgamberi a.s. urdhėron dhe thotė: "Nuk do tė hyni nė Xhennet , pėrderisa nuk bėheni besimtar , dhe nuk do tė besoni pėrderisa nuk dashuroheni ndėrmjet vete. Dėshironi qė tė ju tregoj se cka shton dashurinė ndėrmjet juve; shpėrndani selamin( paqen) ndėrmjet jush!"
(Hadithin e trasnmeton Ebu Hurejra , ndėrkaq ėshtė i shėnuar nė Sunenin e Muslimit) .

Nga Boshnjakishtja: Hamdi NUHIJU

BaNu Ne JeT I sInQeRt
22-08-07, 10:55
Sillu me te Tjeret sic Deshiron qe te sillen me Ty..!!!


Nje i urte ka thene se ai qe kerkon gabimet e te Tjereve eshte si miza - ulet ne ate qe eshte e keqe. DIsa njerez jane te ,olepsur me fjalen `POR `Sahere qe u permend dikend, ata do te te thone dicka si, `Ai ka ndonje te mire , por ...`
Ajo qe vojon pas fjales `POR` eshte kritika, fajesimi, censura..!!!

"Mjer per secilin qe ofendon e perqesh" ( Kuran, 104:1)

"..qe eshte pergojues e qe mbart fjale nder njerz" (Kuran, 68:11)

" Dhe mos e pergojoni njeri - tjetrin" ( Kuran, 49:12)


Sa me te drejte te jemi me te tjeret, aq me shume do te na Respektojn.
Edhe e Kunderta eshte e Vertete. Asnje Njeri i Mencur nuk mendon se do te Fitoje Respektin dhe Lavderimin e te tjereve duke i Percmuar ata dhe ulur Vlerat e Tyre.

" Te Mjerat ata qe mangut masin e peshojne" ( Kuran, 83:1)

Shqiptare
23-08-07, 13:38
Dasma e Fatimes, radija-Allahu anhaFatimja, radija-Allahu anha, ishte bija mė e re e Profetit tonė tė dashur (salallahu alejhi ue selam). Prej tė gjithė fėmijėve, ajo ishte mė e dashura pėr tė. Ai ka thėnė: “Mbretėresha e grave nė Xhenet ėshtė Fatimja.” Ai gjithashtu ka thėnė: “Fatimja ėshtė pjesė e trupit tim. Kushdo qė e ofendon atė, mė ka ofenduar mua.”

Kur Fatimja, radija-Allahu anha, arriti moshėn pesėmbėdhjetėvjeēare, propozimet pėr martesėn e saj filluan tė vinin nga familje tė ngritura dhe tė njohura. Por, Profeti (salallahu alejhi ue selam) qėndronte pa u pėrgjigjur.

Aliu, radija-Allahu anhu, i cili nė atė kohė ishte 21 vjeēar, ka thėnė: Po mė vjen nė mend se unė duhet tė shkoj ta bėj njė propozim formal, por atėherė po mendoj: “Si mund tė kryhet kjo kur unė nuk posedoj asgjė.” Mė nė fund, i nxitur nga mirėsia e Profetit, shkova te ai dhe ia shpreha synimin tim pėr ta martuar Fatimen, radija-Allahu anha. Profeti, salallahu alejhi ue selam, ishte tepėr i kėnaqur dhe pyeti: “Ali! A ke diēka t’i japėsh asaj si Mehėr?” Iu pėrgjigja: ‘Pėrveē njė kali dhe njė parzmoreje nuk kam asgjė.’
Profeti, salallahu alejhi ue selam, tha: “Ushtari duhet, natyrisht, ta ketė kalin e tij. Shko dhe shite parzmoren tėnde.”
Kėshtu, Aliu shkoi dhe ia shiti parzmoren e tij Uthmanit, radija-Allahu anhu, pėr 480 dėrhemė dhe ia dorėzoi ato Resulullahut, salallahu alejhi ue selam. Bilalli, radija-Allahu anhu, ishte i urdhėruar nga Profeti, salallahu alejhi ue selam, tė sjell parfum dhe disa gjėra tė tjera dhe Enesi, radija-Allahu anhu, ishte dėrguar t’i thėrrasė: Ebu Bekrin, Uthmanin, Talhan, Zubejrin dhe disa prej ensarėve, radija-Allahu anhum.

Kur erdhėn kėta njerėz dhe u ulėn, Profeti, salallahu alejhi ue selam, recitoi Khutbah (fjalimin) e Nikahut dhe ia dha Fatimen, radija-Allahu anha, Aliut, radija-Allahu anhu, pėr martesė. Ai njoftoi: “Ju kam tė gjithė juve dėshmitarė se ia kam dhėnė bijėn time Fatimen pėr martesė Aliut pėr 400 mithkalė tė argjendit dhe Aliu ka pranuar.” Ai pastaj ngriti kokėn e tij dhe bėri dua duke thėnė: “O Allah, krijo dashuri dhe harmoni nė mes kėtyre dyve. I beko ata dhe u jep atyre fėmijė tė mirė.” Pas Nikahut, u shpėrndanė hurmat.

Kur erdhi koha qė Fatimja, radija-Allahu anha, tė shkojė te shtėpia e Aliut, radija-Allahu anhu, ajo ishte dėrguar pa ndonjė zhurmė, britmė e vaj e pėrcjellur nga Umu Ajmanja, radija-Allahu anha. Pas namazit tė jacisė, Profeti, salallahu alejhi ue selam, shkoi te shtėpia e tyre, mori leje dhe hyri. Ai kėrkoi njė legen me ujė, i vuri duart e tij tė bekuara nė tė dhe i spėrkati me ujė tė dytė: Aliun, radija-Allahu anhu dhe Fatimen, radija-Allahu anha dhe bėri dua pėr ta.

Profeti, salallahu alejhi ue selam, i dha bijės sė tij tė dashur njė byzylyk tė argjendit, dy shtresa tė Jemenit, katėr dyshekė, njė batanije, njė jastėk, njė filxhan, njė mulli dore pėr bluarje, njė shtrat pa dyshek, njė lėkurė tė vogėl tė ujit dhe njė shtambė tė lėkurės.

Nė kėtė mėnyrė tė thjeshtė, u solemnizua dasma e bijės sė udhėheqėsit tė botės. Nė rregullat vijuese tė Sunetit, dasma bėhet shumė e thjeshtė dhe e lehtė pėr ta kryer.

Disa rregulla tė nxjerra nga martesa e lartpėrmendur

1. Shumė zakone qė i pėrkasin fejesės janė nė kundėrshtim me Sunetin. Nė fakt, shumė janė kundėr Sheriatit dhe konsiderohen mėkate. Propozimi gojor dhe pėrgjigjja janė tė mjaftueshme.

2. Vonimi i panevojshėm i Nikahut i tė dyve: djalit dhe vajzės pasi ta kenė arritur moshėn e martesės ėshtė e gabuar.

3. Nuk ka asgjė tė keqe ta ftojmė dikė tė afėrt pėr shoqėrim me rastin e Nikahut. Megjithatė, s’duhet tė mundohet njeriu pėr mbledhjen e njerėzve nga vendet e largėta.

4. Ėshtė e pėrshtatshme qė dhėndrri tė jetė disa vite mė i vjetėr se nusja.

5. Nėse babai i vajzės ėshtė ndonjė dijetar ose i devotshėm dhe i aftė pėr ta bėrė Nikahun, atėherė ai duhet vet ta solemnizojė martesėn.

6. Ėshtė mė mirė tė ipet Mehri si i Fatimes dhe njeriu duhet tė pėrpiqet ta bėjė kėtė. Por nėse dikush nuk ka mjete atėherė nuk ka gjė tė keqe nėse ipet mė pak.

7. Ėshtė plotėsisht joislame pėr atė qė nuk posedon mjete, t’i sjellim borxhe me qėllim qė tė kemi martesė madhėshtore.

8. Ėshtė ide e gabuar tė mendohet se respekti i tjetrit mund tė humbet nėse njėri nuk mund tė bėjė martesė ekstravagante dhe tė thėrrasė shumė njerėz. Cili ėshtė respekti ynė nė krahasim me atė tė Resulullahut (salallahu alejhi ue selam)?

9. Nė ditėt e sotme praktikohet pėrzierja e burrave me gra qė ėshtė mėkat dhe plotėsisht nė kundėrshtim me Sheriatin.

10. Nė Islam nuk ka asgjė tė ngjashme me ndejat e fejesės tė ashtuquajtura ‘party’.

11. Kujdes tė madh duhet t’i kushtohet namazit nė rastet e martesave prej tė gjithėve: nuses, dhėndrrit dhe tė gjithė pjesėmarrėsve.

12. Ėshtė joislame tė paraqitet nusja nė skenė.

13. Harxhimet e panevojshme qė i sjellin familja e nuses nė mbajtjen e ahengut nuk kanė bazė nė Sheriat.

14. Takimi i ēiftit tė fejuar nė vend publik ku djali mban dorėn e vajzės dhe i vė unazėn nė gishtin e saj ėshtė joislame.

15. Ėshtė joislame pėr ēiftin e fejuar (pa nikah) ta takojnė njėri-tjetrin dhe tė dalin sė bashku.

16. Tri gjėra duhet tė lindin nė mendje kur t’i jipen vajzės dhuratat nė kohėn e Nikahut:
- Dhuratat duhet t’i jipen brenda mundėsive (nuk ėshtė e lejuar tė mirret hua, kredi pėr dhurata tė tilla);
- Tė ipen sende me vlerė;
- Shfaqja nuk duhet tė bėhet ēfarėdoqoftė qė tė mirret.

17. Ėshtė Sunet pėr familjen e dhėndrrit tė bėhet Walimeh.
Shėnim: Nė Walimeh, njerėzit duhet ushqyer lehtė dhe s’duhet bėrė harxhime ektravagande dhe tė vie deri te borxhi.

18. Tė vonohet Nikahu pas fejesės ėshtė joislame.

Disa zakone

Nė metodėn e imituar tė Perėndimit muslimanėt kanė pranuar shumė zakone tė cilat janė joislame dhe janė treguar tė pakėnaqur me to.
Ja disa shembuj:
- Paraqitja e nuses nė skenė;
- Thirrja e mysafirėve pėr dasmė nga vendet e largėta;
- Pranimi i mysafirėve nė ndėrtesė publike;
- Njerėzit e nuses bėjnė shpenzime tė panevojshme duke bėrė aheng i cili nuk ka bazė nė Sheriat. Duhet kujtuar se Walimeh ėshtė gosti e bėrė nga dhėndrri pas martesės.

Ėshtė nė kundėrshtim me Synetin (dhe praktikė e disa fiseve jomuslimane nė Indi) tė dėshirohet, shpresohet pėr kėrkimin e dhuratave pėr dhėndrrin prej njerėzve tė nuses. Ne duhet ta kujtojmė gjithmonė se i Dėrguari ynė (salallahu alejhi ue selam) nuk i dha Aliut, radija-Allahu anhu, diēka pėrveē duasė.

Shqiptare
27-08-07, 14:21
Pėr tė arritur lumturinė bashkėshortore ndėrmjet bashkėshortėve duhet tė mbizotėrojė dashuria, mirėkuptimi dhe respekti. Ato e mbrojnė martesėn prej problemeve dhe konflikteve. Por nuk ka shtėpi pa probleme, qofshin tė vogla apo tė mėdha.
Duhet qė bashkėshorti tė kuptojnė se gruaja pėrjeton shumė vėshtirėsi e mėrzitje qė mund tė jenė disa herė mė tė mėdha se hallet e tij. Gruaja ėshtė njė krijesė delikate qė kėrkon kujdes dhe ndihmė. E po qe se ti o vėlla (bashkėshort) jeton larg ndjenjave tė saj, atėherė kush do tė merret me tė? Ajo nuk dashuron tjetėr veē teje dhe nuk ka shok veē teje. Dije se qėndrimi i saj nė shtėpi nuk nėnkupton rehat e qetėsi, pėrkundrazi ajo ka mjaft punė, kush merret me fėmijėt dhe edukimin e tyre? Kush merret me gatimin, larjen, pastrimin, sistemimin e shtėpisė? Tė gjitha kėto punė kanė lodhje mendore e fizike, sikurse edhe puna jote jashtė familjes? E nėse zanatin tėnd do ta ndėrroje me tė sajin s’kishe pėr tė vazhduar dot mė tepėr se njė orė. Profeti (a.s) e ka barazuar punėn e femrės nė shtėpi me luftėn pėr hir tė Allahut, qė ėshtė prej adhurimeve mė tė mėdha.
Pėr ju bashkėshortė po shtrojmė disa kėshilla pėr tė hyrė nė zemrėn e njė gruaje dhe ėshtė detyrė e juaja t’i praktikoni ato.

Njohja

Njih natyrėn e personalitetit tė saj, sepse ēdo grua ka personalitetin e saj dhe pėr ēdo personalitet gjenden ēelėsat qė mundėsojnė kuptimin dhe bashkėpunimin me tė.

Dashuria

Ta duash atė ashtu siē ėshtė, dashuri pa kushte, duke i lėnė pas tė metat apo momentet e dobėsisė sė saj, pra, ti ta duash atė me gjithė qenien e saj, me tė gjithė bukurinė dhe mangėsitė e saj; me gjithė forcėn dhe dobėsinė e saj.
Ta duash atė, sepse dashuria ėshtė nga mirėsitė mė tė mėdha qė ia ka dhuruar Allahu dy bashkėshortėve dhe prej saj burojnė lumenjtė e gėzimit, suksesit dhe shpėtimit.

Kėnaqėsia

Tė jesh i kėnaqur prej saj edhe nėse sheh ndonjė tė metė tek ajo, pasi nuk gjendet nė tokė njė grua e pėrsosur (ose njė burrė i pėrsosur) dhe patjetėr do tė gjesh njė tė metė nė cilėndo grua qė do tė martohesh me tė, edhe sikur ta zgjedhėsh atė, pasi tė tė paraqiteshin ty tė gjithė gratė e tokės. Pra, kėnaqėsia ėshtė ēelėsi i njė jetese tė gėzuar dhe nėse urren tek ajo diēka, duro, se Allahu i shpėrblen durimtarėt.

Kritika

Mos e bėj shprehi kritikėn e saj, sepse gruaja nuk e do atė qė e kritikon shpesh (edhe sikur kritika tė jetė me vend), sepse kjo kritikė e pėrsėritur ėshtė argument i refuzimit dhe pėrgojimit tė dashurisė.

Respekti

Ta respektosh atė, sepse ajo sė pari ėshtė njeri qė e ka nderuar Allahu i lartėsuar, sė dyti ėshtė gruaja jote, tė cilėn e zgjodhe atė midis grave tė tjera, sė treti ėshtė nėna e fėmijėve tė tu, sė katėrti ėshtė ajo qė ruan sekretet dhe gjėrat personale tuaja dhe sė pesti ėshtė ruajtėse e qetėsisė, rehatisė dhe kėnaqėsisė tėnde.

Kuptimi

Tė kuptosh shqetėsimet fiziologjike tė saj (tė pėrmuajshmet, shtatzėninė, lindjen) dhe tė kuptosh gjendjen shpirtėrore tė saj gjatė tyre.

Gėzimi

Gėzimi i saj tė jetė njė nga qėllimet e tua mė tė rėndėsishme.

Ndjenja

Ti shfaqėsh ndjenjat e tua pozitive pėr tė pa pasur turp.

Pėrmbajtja

Tė pėrmbash veten (ndjenjat e tua) negative kundrejt saj nė momentet e mėrzitjes dhe tė pėrpiqesh tė gjesh shfajėsim apo diskutim dhe, nėse nuk gjen, mjafton tė dish se nuk ka njeri pa gabime dhe tė meta.

Zbukurimi

Zbukurohu pėr tė ashtu siē dėshiron ti qė tė zbukurohet ajo pėr ty.

Pėrkujdesja

Nuk mendoj se shikimi i televizorit ėshtė mė i rėndėsishėm se pėrkujdesja ndaj gruas. Bėje atė tė ndiejė pėrkujdesjen dhe pėrgjegjėsinė tėnde, sepse kjo tė bėn ty njė burrė tė vėrtetė nė sytė e saj, sepse gruaja gjithmonė ka nevojė tė ndiejė dikė qė e ruan atė dhe pėrkujdeset pėr tė.

Pėrkrahja

Gruas i pėlqen gjithmonė qė tė ndiejė se burri i saj qėndron pranė saj pėr ta mbrojtur, mbėshtetur, ndihmuar nė ēdo situatė qė i shfaqet, sepse kjo ndjenjė i jep asaj fuqi dhe forcė nė pėrballimin e situatave.

Dyshimi

Ruaju dyshimit nė lidhjet e tua me gruan tėnde, pasi dyshimi sjell armiqėsi dhe ėshtė ēelėsi qė hap dyert pėr tė keqen, tė cilat nuk kanė qenė tė hapura mė pėrpara.

Ndjesia

Gruaja dėshiron gjithmonė tė ndiejė qė burri i saj ėshtė i kėnaqur me tė, dhe kjo me feminilitetin e saj, p.sh. me shijen nė seleksionimin e parfumeve qė i pėrdor, me elegancėn, me mėnyrėn e rregullimit tė flokėve, me personalitetin, me zgjuarsinė qė e karakterizon atė, me guximin e saj, me nivelin e saj kulturor dhe edukativ. Ajo pret prej bashkėshortit gjithmonė njė fjalė pėr pėlqimin e tij dhe pėshpėritjen e kėnaqėsisė sė tij.

Shmangia

Shmang rrahjen e gruas tėnde ose turpėrimit tė saj, sepse s’ėshtė burrėri qė tė rrahė burri gruan, dhe s’ėshtė prej moralit tė mirė qė tė shohin fėmijėt e tu nėnėn e tyre nė kėtė gjendje. Kujto gjithmonė se, nėse ke ti njė vajzė, a do tė dėshiroje qė ta rrihte atė burri i saj, sido qė tė ishin shkaqet?

Rėndėsia

Trego gjithmonė rėndėsinė qė ka ajo tek ty, pėrpiqu ta mohosh fjalėn qė pėrforcon se burri nuk i jep rėndėsi gruas; pėrpiqu me sa tė mundesh tė shfaqėsh rėndėsinė e madhe qė ka gruaja pėr ty sikur ajo ėshtė qendėr e jetės tėnde, pasi kjo e gėzon atė sė tepėrmi dhe i dhuron asaj ndjenjėn mė tė madhe tė sigurisė tek vetvetja. Kjo bėn qė tė zgjerohet pėrfshirja e gjėrave, rėndėsive tė pėrbashkėta qė afrojnė largėsinė e mirėkuptimit dhe bashkėpunimit me tė… Dhe sigurisht, me kėtė vėmendje arrihet peshorja midis jush dhe qetėsia nė jetėn e saj.

Nxitja pėr tė ecur pėrpara

Ndihmoje nė formimin e njė figure pozitive dhe dalluese tė saj pėrpara fėmijėve, pasi kjo bėn tė mundur marrėdhėnien e mirė midis saj dhe teje dhe e pajis atė me njė forcė mė tė madhe mbi praktikimin e rolit tė saj edukativ me ta.
Pėrpiqu t’i shfaqėsh asaj nė nivelin emocional, mendor dhe kulturor gjithmonė pėrzemėrsi, dashuri dhe simpati, sepse gruaja, sado qė tė jetė me personalitet tė fortė, gėzohet kur gjen burrin e saj qė e mbron, tregon simpati dhe e nxit tė ecė pėrpara.

Krenohu me tė.

Bėje atė tė ndiejė gjithmonė qė ti krenohesh me tė, thuaja kėtė nga ēasti nė ēast, veēanėrisht pėrpara fėmijėve tė tu, pasi kjo e bėn atė tė kėnaqet, tė ndihet krenare dhe tė ndiejė thellė vetveten.
Nėse e do atė nderoje dhe nėse e urren atė mos u sill keq me tė, sepse kėto janė cilėsi qė e karakterizojnė burrin e pastėr, bujar dhe madhėshtor, ashtu si e ka cilėsuar Pejgamberi ynė: “Nuk e urren besimtari besimtaren; po nuk i pėlqeu tek ajo diēka, ka pėr t’i pėlqyer diēka tjetėr.”

Dhe sė fundi, qė tė realizosh kėtė ka njė kusht tė vetėm, gjatė pėrdorimit tė ēelėsave pėr hyrjen nė zemrėn e gruas duhet qė ta bėsh kėtė me tė gjithė dashurinė tėnde, me mėnyrė natyrale dhe me qėllim tė sinqertė qė tė mos dalė ky afrimitet nė dyfytyrėsi apo rol teatral.

Shqiptare
29-08-07, 09:14
Martesa ka qėllimet dhe synimet e veta, prej tė cilave do t’i theksojmė vetėm disa:Zoti i Madhėrueshėm i ka krijuar njerėzit nė tokė dhe nė tė ka caktuar ekzistencė tė pėrkohshme, e cila ėshtė e lidhur me tė lindurit e fėmijėve dhe shumėzimin e pėrgjithshėm tė racės njerėzore. Pikėrisht pėr kėtė si dhe pėr tė tjera shkaqe tė arsyeshme, martesa islame urdhėrohet dhe rregullohet me ligj.
Martesa konsiderohet ndėr vendimet mė serioze tė jetės sė njeriut. Martesa ėshtė njė institucion fetar, tė cilin sikurse edhe institucionet tjera fetare, myslimanėt janė tė obliguar t’i respektojnė, qė t’i pėrmbahen plotėsisht dhe ta aplikojnė nė jetė. Martesa ėshtė hapi mė i rėndėsishėm tė cilin krijesa njerėzore do ta kishte bėrė nė interes tė tė mirave dhe lumturisė personale.

Nga ajetet kur’anore dhe njė numėr i madh i haditheve tė Pejgamberit, alejhi selam, shohim se muslimanėve u rekomandohet martesa. Allahu thotė nė Kur’an:
“Martoni tė pamartuarit (e tė pamartuarat) tuaja dhe skllavėt (e skllavet) tuaja tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, Zoti do t’i begatojė nga dhuntitė e Tij...” (En-Nur: 32)
Muhamedi, alejhi selam, gjithashtu e porositi martesėn duke thėnė: “Martohuni dhe shumėzohuni, sepse unė krenohem me ju ndaj popujve tė tjerė nė Ditėn e Gjykimit.”
Nga historia e njerėzimit shohim se tė gjithė popujt e lashtė, si p.sh.: sirianėt, babilonasit, egjiptasit, grekėt, etj. martesės i kanė kushtuar rėndėsi tė madhe.

Islami na mėson se martesa ėshtė “gjysma e fesė”. Pėr shkak se plotėson aq shumė nevoja themelore tė individit dhe shoqėrisė, martesa shihet si njė shtyllė prej guri nė tė cilėn mbėshtetet e tėrė jeta muslimane. Kur dy njerėz martohen dhe familjen e tyre e drejtojnė sipas dėshirės sė Zotit, ata me tė vėrtetė kanė filluar rrugėn pėr nė Xhenet.

Ekzistojnė mendime tė ndryshme rreth vlerėsimit tė martesės, po i citojmė vetėm disa:
- Martesa shėrben si bazė e fesė dhe e shtetit, ngase duke shėrbyer si mjet pėr shtimin e njerėzimit, ajo i siguron jetė fesė dhe shtetit.
- Martesa ėshtė themel i bashkėsisė njerėzore, me anė tė sė cilės mund ta dimė se sa vlen njė burrė ose njė grua.
- Martesa ėshtė mjeti mė i mirė pėr mbrojtje nga prostitucioni dhe prishja morale.
- Martesa ėshtė nė shėrbim tė kulturės dhe tė njerėzimit, e cila na ruan nga krimet dhe mėkatet.
- Martesa na nxit nė punė dhe angazhim, tė cilat duhet t’i orientojmė nė tė gjitha drejtimet.
- Martesa ėshtė mjet, qė i shpie popujt deri te fuqia, ndėrsa bijtė e tyre deri te mirėqenia, lumturia dhe fama.
- Martesa ėshtė kopsht i lumturisė, mbrojtės i shėndetit dhe synimi mė fisnik i gjinisė njerėzore.

Martesa ka qėllimet dhe synimet e veta, prej tė cilave do t’i theksojmė vetėm disa:

1. Ruajtja e gjinisė njerėzore
Martesa nėnkupton shtimin e gjinisė njerėzore dhe paraqet faktorin kryesor pėr vazhdimėsinė e saj derisa tė jetė kjo botė. Allahu thotė nė Kur’an:
”O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe kinie frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se All-llahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju.” (En-Nisa: 1)
”All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja - fėmijė e nipa dhe ju furnizoi me (ushqime) tė mira. A besojnė ata tė pavėrtetėn, e tė mirat e All-llahut i mohojnė?” (Nahl: 72)

2. Sigurimi i trashėgimtarėve ligjor, ngase duhet ditur se kush kė e trashėgon me ligj.

3. Sigurimi i bashkėshortėve nė pikėpamje morale, sepse pa sigurim tė jetės morale nuk ka as rregull tė mirė shoqėror.

4. Edukimi i mirė i fėmijėve nė pikėpamje fetaro-morale, ngase pa edukim tė mirė tė rinisė, bashkėsia njerėzore nuk ka lumturi dhe mirėqenie tė vėrtetė.

5. Mbajtja e gruas dhe e fėmijėve sepse duhet ditur se kujt i takon kjo detyrė, etj.

Jeta martesore pėrmban nė vete edhe tensione, por ajo jetė tė siguron atė lloj tė relaksimit pėr tė cilėn qenia njerėzore ka nevojė natyrale.
Jeta moderne pėrmban mbi vete aq shtypje dhe sprova sa qė do tė mund ta shkatėrronin edhe lidhjen mė stabile. Pėr kėtė arsye ėshtė e domosdoshme qė bashkėshortėt tė respektojnė tė drejtat e njėri-tjetrit dhe tė ndihmohen mes vete.
Ēelėsi i parė pėr martesė tė lumtur ėshtė ta duash Allahun dhe tė praktikosh parimet e Tij nė ēdo situatė dhe lidhje. Pėr njė martesė tė suksesshme ėshtė tepėr e rėndėsishme tė merrni parasysh nevojat dhe karakterin e partnerit tuaj. Nė martesėn muslimane, pėrgjegjėsi dhe detyra kanė si burri edhe gruaja dhe qė tė dy, individualisht janė pėrgjegjės para Zotit pėr veprat e tyre.

valiii
31-08-07, 14:10
Nuk i kisha kaluar tė tridhjetat kur gruaja ime lindi fėmiun tonė tė parė. Akoma vazhdoj dhe kujtoj atė natė me shokėt e mi, nė njė prej vendeve tė pushimit ku kalonim natėn, tė mbushura me fjalė dhe biseda tė kota, madje edhe me pergojime dhe harame tė tjera.
Isha unė ai qė e mbaja fjalėn mė sė shumti nė mesin e shokėve duke pėrgojuar dhe u tallur me njerėz, kurse shoket e mi qeshnin dhe kenaqeshin me kėtė.

Kėtė natė kam qeshur shumė. Posedoja talent tė ēuditshem nė imitimin e njerėzve, saqė edhe zėrin e ndryshoja sikur zėri i personit qė e imitoja. Tallesha me secilin, saqė edhe shoket e mi nuk i kurseja nga kjo.

Kujtoj kėtė natė, ku u talla me njė tė verbėr qė lypte nė treg. Ia vura kėmbėn pėrpara, zuri nė kembėn time dhe u rrezua. Mė tha diēka por nuk e mora vesh se ē'foli. Shokėt dhe tė gjithė njerėzit qė ishin nė treg qeshnin.

U ktheva ate natė shumė vonė nė shtėpi si gjithherė dhe gjeta gruan time duke mė pritur. I vinte keq pėr gjendjen time, me pyeti me zė tė ulet dhe tė dobėsuar: Rashid, ku ishe? Ia ktheva me shaka: Nė Mars, tek shoket si zakonisht.

Ishte tepėr e lodhur. Mori tė flasė por lotėt e kishin ngulfatur: Rashid, jam lodhur shumė, dhe me duket qartė se mė ėshtė afruar koha e lindjes.
Ndjeva nė vetėn time se kam qenė i pakujdesur pėr tė. Ka qenė e duhur tė jam me i kujdesur pėr tė dhe me afėr saj, dhe te rrij mė pak natėn jashte shtepisė, veēanerisht nė muajin e saj tė lindjes.

E dergova nė spital me shpejtėsi, hyri nė dhomen e lindejs dhe filloi t'i ndjejė dhimbjet e lindjes. Me orė tė tėra prita lindjen, derisa mė humbi durimi duke pritur dhe thash tė shkojė nė shtėpi, dhe lashė numrin e telefonit tek pėrgjegjėsit, qė tė mė thėrrasin kur tė lindė .U ktheva nė shtėpi tė pushojė.

Pas njė ore mė lejmėruan pėr tė mė pėrgezuar pėr lindjen e djalit, Salimit. Shkova nė spital mėnjėherė. I pari qė mė takoi me pyeti pėr numrin e dhomės dhe informatet tjera pėr shoqėn time. Kėrkuan prej meje tė paraqitėsha sė pari tė doktoresha, qė ishte kujdesur pėr shoqėn time. Bertita me vrazhdėsi: Ēfarė doktoreshe! Me rėndesi ėshtė ta shohė djalin tim. Por me detyruan qė tė shkoj tek doktoresha.

Hyra tek ajo dhe me lejmeroi se lindja e djalit tuaj ėshtė me tė meta. Mė kėshilloi qė tė pajtohem me caktimin e All-llahut, pastaj me tha se djali juaj ka deformim tė madh nė tė dy sytė e tij dhe kjo konkludon se djali juaj ėshtė i verbėr. E ula kokėn dhe u mundova t'i ndali lotet dhe mėnjėherė kujtova lypsin e verbėr, tė cilin e kisha rrezuar nė treg dhe qeshen njerezit me te. Thashė: Subhanallah ē'ka tė mbjellėsh korrė. Qėndrova kėshtu pėr njė ēast dhe nuk dija se ēka tė thoja. Mu kujtua gruaja dhe djali. Falėnderova doktoreshen pėr butesinė dhe sjelljen e saj dhe shkova ta shoh gruan dhe djalin.

Gruaja nuk ishte e deshpėruar pėr atė qė na kishte goditur, ishte besimtare e forte nė caktimin e All-llahut dhe e kėnaqur me te. Shpesh me kėshillonte qė tė mos tallem me njerėz, dhe e perseriste shpesh mos i pėrqesh njerėzit!

Dolem prej spitalit, doli edhe Salimi i vogėl me ne. Nė tė vėrtetė, nuk u kujdesėsha shumė pėr Salimin. E konsideroja sikur tė mos ishte prezent nė shtėpi, saqė kur qante shumė ikja nga dhoma e fjetjes dhe dilja nė sallon dhe flija. Ndėrsa gruaja ime kujdesej shumė pėr te dhe e donte shumė. Kurse unė, jo qė e urreja, mirėpo nuk mund ta doja, nuk e di pse...?!
Rritej salimi dhe filloi tė zvarritej. Kur mbushi afėr gjashtė vjetė filloi tė mundohej tė ecte. Vėrejtem tek ai se ishte edhe i gjymtė nė kembė.
Pas Salimit, qė ishte fėmiu ynė i parė, lindi dhe Umeri dhe Halidi. Kalonin vitet, rritej Salimi dhe rritėshin edhe vėllezėrit e tij.

Nuk e pelqeja te rrija nė shtėpi, si gjithmonė isha me shokėt e mi. Nė tė vėrtet, isha bėrė si loder nė duart e tyre. Nuk shpresonte gruaja ime se unė mund tė pėrmisohesha. Porse ajo gjithmonė lutej qė tė mė udhėzonte All-llahu dhe nuk hidherohej prej veprimeve tė mija tė pamatura. Hidherohej vetėm kur shihte moskujdesjen time ndaj Salimit dhe interesimin tim te madh pėr vėllezėrit e tij.

Rritej Salim por rritej edhe brengosja ime pėr te, nuk e refuzova kėrkesėn e gruas sime qė ta regjistroj Salimin nė njė shkollė pėr tė nxėnėsit me tė meta.
Isha i pakujdesshem ndaj kohės dhe vitet shkonin, ditet me ishin bėrė tė njėjta, punė-gjumė, ushqim dhe qendrim im nė orėt e vona tė natės, kjo ishte dita dhe jeta ime.
Ishte ditė e xhuma, u zgjova nė ora njembedhjetė tė drekės, pėr mua ishte akoma herėt. Kisha njė takim, nė njė gosti me kishin ftuar, u vesha bukur, u parfumosa dhe vendosa tė dal.

Duke kaluar nėpėr koridorin e shtėpisė, papritmas ma tėrhoqi vėrejtjen Salimi duke qarė shumė me njė zė tė madh. Ishte hera e parė qė vėrejta Salimin duke qarė, qė prej kur ishte i vogel. Dhjete vite kishin kaluar e unė nuk i jam afruar atij. U mundova ta injoroj sikurse nuk po e dėgjoj, mirėpo nuk u mbajta, dėgjova zėrin e tij duke thirrur nėnė e tij kurse unė isha prezent. Ktheva koken kah ai, pastaj u afrova tek ai dhe i thashė: Salim, pse qanė? Ēfarė ke?

Sapo dėgjoi zėrin tim u ndal nga tė qajturit dhe kur ndjeu se jam afėr tij filloi tė prekė pėrreth tij me dy duart e tija tė vogla. E kuptova se po mundohet tė lergohet nga unė, sikur don tė me thonte: , "Tash gjete kohė tė interesohesh pėr mua, ku ishe qė dhjete vite?!" Hyri nė dhomėn e tij e unė i shkova nga pas. Nė fillim refuzoi tė mė tregonte shkakun se pse qante. U mundova te sillem butė me te deri sa filloi te me tregoi problemin.
Ishte vonuar Umeri, i cili e dėrgonte atė nė xhami pėr namaz tė xhumasė, ishte frikuar se nuk do te gjente vend nė saffin e parė, thirri Umerin dhe thirri nėnėn e tij, porse nuk i pėrgjigjej askush dhe qau. I shikoja lotėt e tija, qė i rridhnin nga sytė e verbėr. Subhanallah thashė, une isha i verber e jo ai!

Nuk e mbajta dot vetėn deri nė fund tė fjalės sė tij, vendosa doren time mbi gojėn e tij dhe i thash: Pėr kėtė ke qarė, o Salim? Ma ktheu: Po.
I harrova shoket e mi, e harrova gostinė, qė kisha pėr tė shkuar, dhe i thash: O Salim, mos u hidhero! A e din se kush do tė dėrgojė ty sot nė xhami? Tha: Sigurisht Umeri porse ai vonohet gjithmonė. Ia ktheva: Jo Umeri, por unė do tė dėrgoj sot nė xhami.
U habit Salimi, nuk e besonte kėtė, mendoi se po bėja shaka me te dhe filloi tė qajė. Ia fshiva lotėt e tija me dore dhe e kapa pėr dore. Desha ta dėrgojė me veturė, porse refuzoi duke me thėnė: Xhamia ėshtė afėr dhe kam dėshirė tė eci deri nė xhami.

Nuk e kujtoja herėn e fundit qė kam hyrė nė xhami, porse ishte hera e parė qė ndjeva frikė dhe pendim pėr ato vite tė gjata, qė me kishin shkuar pa falur namaz.
Kishte qėnė xhamia e mbushur me besimtarė, por, pėr Salimin gjeta njė vend nė rreshtin e parė. Dėgjuam hutben e xhumasė sė bashku dhe u fal Salimi afėr meje. Nė fakt unė u fala afėr tij.

valiii
31-08-07, 14:12
Pasi mbaroi namazi, kėrkoi prej meje qė t'ia afroi Kuranin. U habita! Si do tė lexon kurse ai ėshtė i verbėr?! Ne fillim e injorova kėrkesėn e tij, mirėpo u frikova mos po i shkaktoj plagė nė vetėn e tij dhe ia dhashė Mus'hafin. Kėrkoi prej meje qė t'ia hapi Mus'hafin tek sureja Kehf. Fillova ta shfletojė Mus'hafin deria sa e gjeta nė pėrmbajtje suren Kehf. E mori, e vendosi pėrpara vetės dhe filloi ta recitojė surėn me sy tė mbyllur.
O All-llah! - thash i ēuditur. Ai e ka mėsuar tėrė suren Kehf.

U turperova prej vetės, e kapa njė Mus'haf qė tė lexoj, ndjeva njė dridhje nė vete nga frika. lexova e lexova dhe e luta All-llahun tė mė falė dhe tė mė udhėzojė. Fillova tė qajė i penduar me njė zė sikur fėmijė. Disa njerėz akoma ishin tė pranishėm nė xhami duke falur nafile, u turpėrova prej tyre dhe u mundova tė mos e marrin vesh qė po qajė.
Paspak ndjeva dorėn e vogėl tė Salimit duke prekur fytyren time, duke m'i fshirė lotėt, qė mė kishin mbuluar. E afrova dhe e shtėrngova pėr gjoksi duke e pėrqafuar, e shikova njėherė dhe tash nė vete: Ti nuk je i verbėr, por unė jam i verbėr.

U kthyem nė shtėpi. Grauja ime ishte brengosur shumė pėr Salimin. Mirėpo, kur mori vesh se unė kam qenė me tė nė xhami dhe kam falur namazin me te, brenga e saj u kthye nė gėzim. Nga kjo ditė nuk kam lėnė namaz pa falur nė xhami.
Braktisa shoqėrinė e shfrenuar tė natės dhe bėra shoqėri mė tė mirė, shokė tė xhamisė, tė cilėt i njoftova nė xhami dhe shijova ėmbelsinė e imanit me ta.
Mėsova shumė gjėra prej tyre, qė dunjaja m'i kishte harruar.

Nuk leja ligjėrate, qė mbahej nė xhami e qė nuk prezentoja nė to, e bėra hatme edhe Kur'anin disa herė nė muaj, u lidh gjuha ime me permendjen e All-llahut nė ēdo kohė, me shpresė qė tė mė falė All-llahu pėr pėrgojimet dhe gjynahet tjera qė i kisha bėrė.
U afrova me afer familjes si kurrė mė parė.

Njė ditė, vendosen shokėt e mi tė mirė tė shkojnė nė njė vende largė nga shtėpia ime, pėr tė bėrė thirrje nė Islam. Nė fillim, nuk isha i vendosur tė shkojė me ta, por pasi fala namaz istihare dhe lajmėrova bashkėshortėn time, qė mendova se do tė refuzonte, por pėrkundrazi u pajtua me vendimin tim dhe me nxiti nė kėtė qėllim. Ishte hera e parė qė e lajmeroja gruan time pėr shkuarje nė njė vend jo tė shfrenuar dhe te urrejtur e tė mbushur me harame.

U drejtova kah Salimi, i tregova pėr udhėtimin tim, me kapi me dy krahet e tij tė vegjėl dhe mė pėrqafoj duke u lutur pėr mua.
Mungova nė familje afėrsishte tre muaj e gjysėm. Gjatė kėsaj kohe thirrja nė telefon sa herė qė mė jepej mundėsia, bisedoja me bashkeshorten dhe femijet.
Filloi tė mė kapė njė mallė i madh. Ah... sa me mori malli pėr Salimin.
Kisha dėshirė ta ndegjoja zėrin e Salimit, ai ishte i vetmi qe nuk kisha biseduar me te prej qė kisha udhėtuar. Nuk e dija shkakun, ose ėshtė nė shkollė mendoja ose nė xhami ne kohen kur thirrja.

Sa herė qė bisedoja me bashkėshortėn, i tregoja pėr mallin qė me kishte marrur pėr Salimin, kurse ajo qeshte e gėzuar dhe duke me pėrgezuar pėr te. Vetem se nė herėn e fundit kur bisedova , nuk e dogjoja tė qeshuren e saj, si zakonisht, pėr habi kishte ndėrruar zėrine saj. I thash t'i dėrgonte selam Salimit nga unė. Ma ktheu: Inshallah, dhe pushoi.

Pasi qė erdhi koha e kthimit nė shtėpi u gėzova shumė. Kur u ofrova derės sė shtėpisė trokita dhe shpresoja qė ta hapė deren Salimi. Papritmas, e hapi derėn Halid, i cili akoma nuk i kishte mbushur katėr vite. E pėrqafova dhe e barta me krahet e mi, kurse ai bertiste: Babi... babi...! Nuk e di, sa hyra nė shtėpi ndjeva njė ngushtim nė vetėn time, kėrkova ndihmė nga All-llahu prej shejtanit tė mallkuar.
Ndejta me gruan time, pashė se ishte e vėrenjtur nė fytyrė, nuk ishte sikur herave tė tjerave. U mundua tė paraqitej si e gėzuar pėr ardhjėn time. E pyeta se ēka ndodhur? M'u pėrgjigj: Asgjė!

Nė ēast m'u kujtua Salimi. I thashė: Ku ėshtė Salimi? Uli kokėn e saj dhe nuk m'u pėrgjigj, ndėrsa nė fytyrėn e saj filluan t'i rrjedhin lotėt. Bėrtita prap: Ku ėshtė Salimi? Nuk foli askush. Mė pas m'u afrua Halidi i vogėl duke belbezuar dhe tha: Baba, Salimi ka shkuar nė xhenet tek All-llahu. Gruaja filloi tė qajė me tė madhe gati sa nuk u perplas pėr tokė dhe dola nga dhoma e pikėlluar pėr ndarjen e Salimit.
Pas kėsaj, mora vesh se dy javė para se tė mbėrrija Salimin e kishte goditur njė temperaturė e madhe dhe ethe dhe bashkėshortja e kishte dėrguar nė spital. Mirėpo, sėmundja i ishte rėnduar u nda nga kjo botė.
Salimi nuk ishte i verbėr por unė isha i verbėr.
O All-llah, sa kėnaqėsi ėshtė ta shijosh ėmbėlsinė e imanit!
All-llahu e mėshiroftė Salimin! E njohu All-llahun edhe pse ishte i verbėr. Sa e sa njerėz sot posedojnė shqisa tė shėndosha por nuk shohin dhe nuk e njohin All-llahun [subhanehu ve teala].

Shqiptare
05-09-07, 08:39
Bėhu i sinqertė nė lutjen tėnde drejtuar Allahut tė Lartėsuar dhe mos lut askėnd pėrveē Tij, ngase duaja ėshtė adhurim (ibadet), madje ndėr ibadetet mė tė rėndėsishme dhe mė tė vlefshme, sepse Allahu i Lartėsuar pranon vetėm atė qė ėshtė e sinqertė pėr Tė. Ai thotė: “Dhe (mua mė shpallet) se vėrtet xhamitė janė veēantė pėr ta adhuruar Allahun, e mos adhuroni nė to askėnd tjetėr me Allahun!” (Xhin, 18)
Gjithashtu thotė: “Pra, adhurojeni Allahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, edhe pse jobesimtarėt e urrejnė atė (adhurimin).” (Gafir, 14)
Ndėrsa Ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Kur tė kėrkosh, kėrko prej Allahut. Nėse kėrkon ndihmė, kėrko prej Allahut.”1
Duro dhe mos nxito nė pėrgjigje. Nėse durimi yt mbaron, atėherė ti do tė jesh humbės, je sjellė keq me Allahun. Ebu Hurejra transmeton se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “I pranohet lutja (lutėsit) pėrderisa nuk nxiton e thotė: “Luta, por nuk m’u pranua lutja.”2
Gjithashtu, nga ai transmetohet se ka thėnė: “I pranohet lutja (e lutėsit) pėrderisa nuk lutet pėr ndonjė mėkat ose pėr ndėrprerjen e lidhjeve familjare dhe pėrderisa nuk nxiton.” I ėshtė thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, ē’ėshtė nxitimi?” Tha: “Tė thotė: “Bėra lutje, bėra lutje dhe nuk shoh se mė ėshtė pranuar.” Me kėtė rast pikėllohet dhe e lė lutjen (duanė).”3
Pendohu pėr tė gjitha mėkatet dhe kthehu tek Ai, ngase shumicėn e atyre qė ankohen nga mospranimi i lutjeve e kanė kapluar mėkatet. Mėkatet janė pasojė e ēdo fatkeqėsie. Vėlla i dashur, shembulli i mėkatarit nė lutjen e tij ėshtė si shembulli i njeriut i cili lufton me ndonjė mbret tė kėsaj bote pėr njė kohė tė gjatė dhe pastaj shkon dhe i kėrkon mbretit ndonjė tė mirė. Ēfarė mendon pėr kėtė njeri? A do tė arrijė ta realizojė kėrkesėn e vet? Do ta realizojė vetėm nėse dashuria e njeriut pėr mbretin ėshtė e sinqertė dhe e ēiltėr.
Kujdesu qė kafshata e gojės tė jetė hallall (e lejuar). Mos e fut nė barkun tėnd haramin (tė ndaluarėn). Nėse njeriu stoliset me kėto qė thamė, atėherė do tė vėrejė gjurmėt e pranimit tė lutjeve tė veta. I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “O ju njerėz! Allahu ėshtė i mirė dhe nuk pranon veēse tė mirėn." Ai i urdhėroi besimtarėt sikurse i urdhėroi tė Dėrguarit dhe u tha: “(Ne u patėm thėnė): "O ju tė dėrguar, hani atė qė ėshtė e lejuar dhe e mirė dhe bėni vepra tė mira se Unė e di atė qė ju veproni.” (Muminun 51). Gjithashtu thotė: “O ju qė besuat, hani nga tė mirat qė ua kemi dhėnė dhe falėnderoni Allahun, nėse jeni qė vetėm Atė e adhuroni.” (Bekare, 172)
Pastaj pėrmendi njeriun i cili ka udhėtuar gjatė me flokė tė shpupuritura dhe tė pluhurosura dhe qė i shtriu duart e tij kah qielli (duke thėnė): “O Krijues, o Krijues!”, kurse ushqimi i tij ėshtė haram, pija e tij haram, veshmbathja e tij haram dhe ėshtė ushqyer me haram. E, si do t'i pranohet lutja?!'"
Sa’d bin ebi Vekasi, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, ėshtė bėrė i njohur nė mesin e sahabėve pėr pranimin e lutjeve tė tij. Kur bėnte dua, lutja e tij ngrihej dhe nuk kthehej vetėm se me realizimin e asaj qė kėrkoi. Ai thotė: “Ēdo kafshatė qė kam futur nė gojė e di nga ka ardhur dhe si ka dalė.” Pikėrisht kėtu qėndron fshehtėsia e pranimit tė lutjeve, pra, kafshata e lejuar.
Ki mendim tė mirė pėr Allahun e Lartėsuar. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Luteni Allahun duke qenė tė bindur nė pranimin e lutjes. Vėrtet Allahu nuk e pranon lutjen nga zemra e pakujdesshme.”4
Vėlla i dashur, tė jesh i bindur pėr pranimin e lutjes. Allahu pranoi lutjen e krijesės mė tė keqe, Iblisit, i cili ėshtė mė i keq se ti.
Mos e tepro nė lutjen tėnde. Teprimi kėtu ka pėr qėllim ēdo lutje qė ėshtė nė kundėrshtim me urtėsinė e Allahut Fuqiplotė, nė kundėrshtim me ligjin dhe urdhrin e Tij, ose pėrmban nė vetvete tė kundėrtėn e asaj qė ka lajmėruar Ai. Allahu thotė: “Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.” (Araf, 55)
Mos iu lut Allahut pėr atė qė nuk tė pėrket ty, si diēka nga pozitat e tė Dėrguarve, mos e tepro nė lutje duke pėrmendur ēdo hollėsi tė panevojshme, ose duke kėrkuar atė qė nuk tė lejohet tė kėrkosh, pėr shembull diēka nga haramet (tė ndaluarat), ose ta ngresh zėrin gjatė lutjes e tė ngjashme me kėto.
Urdhėro pėr tė mirė dhe ndalo nga e keqja. Hudhejfeja, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, ose do tė urdhėroni pėr tė mirė e do tė ndaloni nga e keqja, ose do tė zbresė Allahu dėnimin mbi ju. Kėshtu qė do t’i luteni Atij, por nuk do t’ua pranojė lutjet.”5
Filloje lutjen me falėnderimin e Allahut, pastaj dėrgo salavate e selame mbi tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, e pastaj lutu pėr atė qė ke nevojė. Kthehu nė drejtim tė kibles, zgjidh shprehjet mė tė mira e kuptimplota, por s’ka fjalė mė kuptimplote dhe mė tė mira sesa ato qė kanė ardhur nė Kuran dhe nė hadithin e vėrtetė, ngase ato kanė mė shumė bereqet dhe janė shprehje pėrmbledhėse.
Kėrko momente dhe kohė tė vlefshme. Kėto janė mbrėmja e natės sė Arafatit ndėr netėt e vitit, netėt e muajit tė Ramazanit ndėr muajt e vitit, e sidomos dhjetė netėt e fundit tė tij, e veēanėrisht nata e Kadrit, dita e xhuma ndėr ditėt e javės, fundi i natės, koha mes ezanit dhe ikametit, koha kur zbret shiu, etj..
Shfrytėzo momentin kur je nė sexhde, pas namazit, nė muajin e Ramazanit, etj..
Shfrytėzo rastet kur je nė vėshtirėsi, kur je nė udhėtim, kur je i sėmurė, kur je i dėmtuar, etj..
Ngriji duart gjatė lutjes. Selmani, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, transmeton se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Allahu ėshtė i turpshėm, ėshtė fisnik. Atij i vjen turp qė, kur njė rob i Tij i ngre duart, t’ia kthejė atij tė zbrazura.”6
Paraprije lutjen nga ndonjė vepėr e mirė, si namazi, agjėrimi, sadakaja… A nuk e sheh vėlla se mė tepėr shpresohet nė pranimin e duasė pas namazit, ngase ėshtė bėrė pas njė vepre tė mirė. Prandaj, vėlla i dashur, provo tė lutesh pas njė pikė loti nga frika e Allahut Fuqiplotė, ose pas ndonjė pune qė i ke mbaruar ndonjė vėllai, ose pas sadakasė qė ke dhėnė nė errėsirėn e natės…
Lute Allahun me emrat e Tij tė bukur. Ai thotė: “Allahu ka emrat mė tė mirė, andaj Atė thirreni me ata.” (Araf, 180)
Fillo me lutjen pėr veten tėnde, pastaj pėr prindėrit e tu e pastaj edhe pėr vėllezėrit e tu muslimanė, pėr dijetarėt e pėr burra tė mirė e tė ndershėm.
Nė fund, vėlla i dashur, mos u dėshpėro nėse nuk sheh pėrgjigje, nėse lutja jote s’pranohet. Ndoshta tė ėshtė pėrgjigjur Allahu duke tė tė larguar ndonjė sprovė dhe fatkeqėsi pėr tė cilėn ti s’ke njohuri, ose nuk tė ėshtė pėrgjigjur, duke e ditur se ajo qė ke kėrkuar s’ėshtė e mirė pėr ty; pasuria qė ke kėrkuar ndoshta do tė bėnte qė ti tė prisheshe e tė largoheshe nga Allahu, ose ke kėrkuar djalė e Allahu e ka ditur qė ai, kur tė rritet, nuk do tė tė respektojė, ose ke kėrkuar ndonjė punė, por ajo punė tė hap rrugėt e haramit (sė ndaluarės). “Por mund qė ju ta urreni njė send, e ai ėshtė shumė i dobishėm pėr ju, dhe mund qė ju ta doni njė send, e ai ėshtė dėm pėr ju.” (Bekare, 216). Ndoshta nuk tė ėshtė pėrgjigjur ngase ti ke futur haram nė riskun tėnd, ose sepse Ai dėshiron tė shohė kėmbėnguljen tėnde gjatė lutjes nė fundin e natės. Allahu di mė sė miri!

Preshevar
06-09-07, 16:42
Q ė n d r o p ė r n j ė ē a s t … d h e v ė s h t r oRrėmujė… Zhurma… Zėra… Njerėz qė shkojnė e vijnė… Makina dhe kamionė qė buēasin. Dhunė… gjakderdhje… vjedhje… teknologji… konkurencė… urrejtje… kurthe… zhvillim… revolucion shkencor… luftra... ditė qė ikin dhe veniten para syve tė tu dhe nuk i arrin dot. Fėmijėt e tu tė rriten para teje, kurse ti nė njė vorbull sillesh dhe nuk e di se pėr ku. Njėri tė shtyn djathtas, njė tjetėr majtas, njė i tretė tė shkakton njė tronditje qė tė zien koka. Bota tundet nėn kėmbėt e tua, kurse ti akoma s’e di se ēfarė po bėn, bile akoma se ke vrarė mendjen se pse jeton. Je i trullosur, i hutuar. Kėnaqesh pa e ditur se pėr ēfarė, mėrzitesh pėr hiē gjė…tė rritet fėmija para syve tė tu, kėnaqesh…Tė dobėsohet shikimi dhe vendos syze, krenohesh se tė shkojnė shumė…tė bien dhėmbėt njėri pas tjetrit dhe vendos tė tjerė dhe i kėnaqur buzėqesh…Tė kėputen gjunjėt dhe fillon tė mbash shkop, bile e zgjedh tė bukur, pasi ka mė tepėr personalitet, krenohesh… Doktori tė jep disa ilaēe pėr qetėsimin e zemrės dhe ti kėnaqesh me ngjyrat e bukura tė kutisė sė kėtyre ilaēeve.
Dhe akoma nuk e ke kuptuar o i shkretė se ēdo gjė qė ndodh rreth teje apo tek ty do tė thotė afrim drejt fundit. Sirenat e stacionit tė fundit po bien... Nga libri yt nuk kanė ngelur veēse pak faqe. Ėshtė libri i jetės tėnde, faqen e parė tė tė cilit e fillove me veprat dhe veprimet e tua tė para. Me ėndrrat dhe iluzionet e tua qė ditėn e parė kur erdhe nė kėtė jetė dhe fillove tė qaje pa e ditur se pėrse qan. Pastaj tė ēelej fytyra kur qeshje pėr lodrat e tua. Kurse tani je rritur dhe nuk qan mė, qoftė edhe pėr gjėra tė mėdha, ndoshta edhe tė qeshurėn e ke shumė tė rrallė. Nuk tė bėn pėrshtypje asgjė. Gjithēka qė mendon ėshtė tė fitosh sa mė shumė para dhe pushtet pėr tė ardhmen tėnde dhe tė fėmijėve tė tu.
Zgjohu vėllai im, pa shiko pak rreth teje… Qėndro pak i vetėm dhe shikoje veten tėnde nė pasqyrė, ndoshta nuk do ta njohėsh, sepse monotonia e jetės tė ka larguar nga ajo.
Pėr pak caste mbylli sytė dhe riktheje njė herė kasetėn e jetės tėnde qė nga fillimi, qė atė ditė kur linde dhe fillove tė qaje, mė pas ti fillove tė zvarriteshe nėpėr qilim dhe dalėngadalė fillove tė ecje me kėmbėt e tua. Ti s’e mban mend se sa herė je rrėzuar dhe je ngritur prapė, derisa mėsove tė ecje me kėmbėt e tua.
Mė pas u forcove dhe zėri t’u trash dhe fillove tė egėrsoheshe me ēdo njeri rreth teje. Fillove t’i sfidoje tė gjithė, bile edhe nėnėn dhe babain tėnd. Tė parin krahėror qė braktise ishte krahėrori i nėnės tėnde, tek i cili preheshe kur ishe fėmijė dhe duart e saj tė ledhatonin flokėt e tu tė butė. Mė pas kėrkove njė tjetėr prehje dhe njė tjetėr jetė pėr tė shuar zjarrin rinor, i cili tashmė ishte ndezur tek ty. Tė vunė njė kusht sa pėr fillim. Tė braktisėsh nėnėn dhe babain qė tė jetosh i lumtur kėtė jetė tė re, buzėqeshe dhe the se kjo ėshtė shumė e lehtė.
Ky qė tani po tė zė ekranin e kujtesės tėnde ėshtė djali yt, i cili po rritet, por mos u kėnaq… Zėri po i trashet, por mos u gėzo… Ai po fillon tė tė bėrtasė, por tani mos u dėshpėro…, sepse historia po rikthen vetveten… Allahu (xh. sh) kėshtu vendos drejtėsinė dhe ekuilibron jetėn. Kėshtu ishe edhe ti mė parė, a nuk tė kujtohet?! Pra, mbylli sytė i dashur dhe kėrko pėr njė pikė loti qė asnjėherė nuk e ke lėshuar, gjeje dhe qaj pėr vetveten, pėr jetėn tėnde qė tė kaloi, pėr ēfarė tė ka ngelur. Qaj pėr ditėt qė i kalove nėpėr kėnaqėsi mashtruese, nėpėr mėkate.
Tani, pra, ēfarė ke pėrgatitur pėr takimin me Zotin tėnd, i Cili do tė tė marrė nė llogari shumė shpejt?
Ēfarė do t’i thuash Krijuesit tėnd qė tė krijoi sytė, veshėt dhe tė pėrsosi nė kėtė pamje kaq tė bukur? Ai tė dha shėndetin, pasurinė, postin, gruan dhe fėmijėt, ēfarė, pra, ke vendosur t’i thuash ditėn kur do tė dalėsh para Tij?
Atje do tė jetė stacioni i fundit dhe a tė ka shkuar ndėrmend ndonjėherė se ēka atje?
Nxehtėsi… Djersė… Dielli do tė qėndrojė mbi kokat e njerėzve… Zjarr… llavė… ujė i valuar qė tė rrjep lėkurėn dhe tė nxjerr mishin nga kockat. Njerėzit kanė pėr tė qėndruar ashtu nė atė vend 50000 vjet dhe pastaj do tė kalojnė nė njė urė mė tė hollė se tehu i shpatės. Tėrė kėto gjėra nė njė errėsirė tė tmerrshme dhe shumė prej njerėzve do tė bien nga kjo urė pėr nė xhehenem.
Do tė shpėtojnė vetėm ata njerėz qė kanė fituar kėnaqėsinė e Allahut (xh. sh)… Ata pėrpara do tė kenė njė dritė qė do t’ua ndriēojė rrugėn… Do tė jenė nė njė hije qė do t’i mbrojė nga ajo vapė e tmerrshme. Hije qė buron nga Arshi i Allahut (xh.sh)… Do tė qėndrojnė nėpėr frone prej drite dhe do t’i kenė zili tėrė njerėzit…
Pra, zgjidh, o miku im, nė cilin grup dėshiron tė jesh?
Vendos njė peshore pėr punėt e tua dhe peshoji ato pėrpara se tė t’i peshojė Zoti yt nė ditėn e gjykimit.
Llogarite vetveten, para se tė tė rrėshqasė toka nėn kėmbė, para se tė tė lėnė miqtė dhe tė afėrmit, para se tė tė lėnė fuqitė tė tė shkojė pasuria.
Llogarite vetveten, para se doktori tė t’i heqė shpresat pėr t’u shėruar...
Llogarite vetveten, para se tė shikosh sytė e tė afėrmve dhe miqve tė tu tė qajnė pėr ty tė pashpresė, duke thėnė pse po na le?, pyetje qė as ti nuk ia di pėrgjigjen.
Atėherė do tė pendohesh, pasi nuk e ke ndjekur udhėzimin e Zotit tėnd, do tė pendohesh qė ti nuk e ke njohur asnjėherė Atė. Dhe do tė kėrkosh tė kthehesh prapa qė tė plotėsosh ē’ka ke lėnė, por do tė jetė vonė dhe do tė tė thuhet: “Jo”, nė asnjė mėnyrė, a nuk tė mjaftoi jeta qė jetove? Aty tu dhanė shumė shanse pėr t’u udhėzuar dhe ti asnjėherė nuk i more parasysh.” Mė pas do tė hapet njė gropė dhe do tė tė mbulojnė me dhé, pėrfundimisht e le kėtė botė. Ike pėr t’u ndarė nga miqtė e tu, ata tė lanė tė vetėm, tė la edhe pasuria jote dhe ua dhanė tė tjerėve, ajo pasuri pėr tė cilėn u mundove tėrė jetėn pėr ta fituar, tashmė ėshtė nė duart e tė tjerėve. Pastaj do tė harrojnė, ashtu siē u harruan edhe tė tjerė para teje. …Ashtu tė vetėm aty nė varr do tė tė vijnė engjėjt dhe do tė marrin nė pyetje, mė pas do tė dėnohesh pėr indiferencėn tėnde ndaj Allahut, Krijuesit tėnd, tė cilin nuk doje ta njihje kurrė dhe ta adhuroje. Ashtu nėn tortura do tė thėrrasėsh: “O njerėzit e mi, ju lutem jepni lėmoshė nga pasuria qė lashė, jepuani tė varfėrve.” Por ata nuk mund tė dėgjojnė, bile ata sikur thonė: “Pėr ēfarė pasurie flet, ajo nuk ėshtė mė e jotja. Ajo ėshtė e tė tjerėve tashmė.” Pėrsėri do tė thėrrasėsh kėsaj rradhe me zė mė tė pėrvuajtur: “Ju lutem o fėmijėt e mi, falni disa namaze pėr mua, agjėroni disa ditė pėr mua, lexoni pak Kuran pėr mua, ndoshta mė lehtėsohet sadopak ky dėnim nė tė cilin jam.” Por ata edhe kėsaj here duket sikur thonė: “Nuk kemi kohė tė tepėrt pėr ty, ashtu siē edhe ti nuk pate kohė pėr ne, bile ti nuk e gjete kohėn as pėr veten tėnde.” Atėherė do tė pendohesh shumė pėr veten tėnde, pėr kėto ditė, pėr kėto orė, pėr kėto para, pėr kėtė shėndet. Pėr indiferencėn tėnde ndaj Krijuesit tėnd.
Pra, vėllai im!

Zgjohu tani…sa i ke akoma shėndetin, pasurinė dhe kohėn!

Zgjohu tani…para se tė ngushtohen horizontet dhe tė errėsohet gjithēka para syve tė tu!

Zgjohu tani…para se tė mbytesh nė vorbullėn e jetės!

Zgjohu tani…para se tė tė ikė drita e syve e tė shurdhohen veshėt dhe zemra tė ndalojė sė rrahuri!

Zgjohu tani…para se tė tė mbarojnė ditėt dhe orėt e tua!

Zgjohu tani…para se tė thuash: “I mjeri unė dhe tė tė thuhet: “Nuk vlen tashmė, ka mbaruar gjithēka dhe punėt e tua Allahu (xh.sh) i ka marrė pėr t’i gjykuar.””

Zgjohu tani…dhe fillo njė faqe tė re! Jeto dhe adhuro Krijuesin tėnd, Allahun e Mėshirshėm, i Cili ėshtė i Vetmi qė e meriton adhurimin. Jeto me Islamin deri nė fund tė jetės tėnde, qė t’i japėsh asaj njė motiv tė denjė pėr tė jetuar.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
15-09-07, 12:17
http://burimi.net/images/bismicol.gif
Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit

istiharja

Ka thene i Derguari i Allahut - Muhamedi a.s.:
"Lumturia e birit te Ademit varet nga te qenurit i lumtur me ēka Allahu i ka dhene atij,
mėrzia e birit te Ademit vjen nga mosfalja e Isti'hares,
dhe pakenaqesia e birit te Ademit rezulton nga qenia jo i kenaqur me ēfare Allahu i ka dhene atij."

Hadith - al-Tirmidhi # 2151. [I cilesuar si Sahih dhe Hasen]
Duaja e Istihares eshte transmetuar nga Xhabir Ibn 'Abdullah i cili ka thene se: "Profeti, alejhi selam (paqja qofte mbi te), na mesonte te bejme Istiharen per gjithe ēeshtjet/punet tona, ashtu siē na mesonte suret e Kuranit. Ai (profeti) na thoshte: 'Nese ndonjeri prej jush mendon te beje diēka, le te fale dy rekate namaz (jo prej namazit farz) dhe te thoje (pas namazit) duane e Istihares..."

Pra, Namazi i Istihares eshte ai namaz ne te cilen ne myslimanet pyesim Allahun e gjitheditur dhe qe i ka shkruar tashme ceshtjet tona, se cilen rruge duhet te marrim. Per te falur namazin e Istihares, njeriu duhet te fale dy rekate namaz (jo-farz), dmth ato mund te jene dy rekate sunet ose nafile dhe mund te falet ne ēdo kohe te dites apo nates. Si i tille mund te sherbeje edhe nje namaz sunnet i ndonje vakti, por duke i vene si nijet pervec namazit te synetit edhe nijetin e Istihares.
Per shembull, le ta zeme se do te falesh namazin e sabahut (synetin), atehere ver ne zemren tende si nijet " Une po fal synetin e sabahut dhe njekohesisht edhe namazin e istihares". Ne kete namaz, pasi ke falur dy rekate te zakonshem me Fatihane, nje sure dhe te gjitha te tjerat sipas rregullit, ulu ne uljen e fundit tek "Etehijatu..." ,thuaj ato qe thua zakonisht dhe pasi te japesh selam dhe te besh pak dhikr pas selamit si psh. estagfirullah, estagfirullah, estagfirullah, Subhanallahi uel hamdulilahi ue la ilahe ilallah uallahu ekber, etj. thuaj kete dua , qe quhet "Duaja e istihares" (ne qofte se nuk e dime permendesh, por desherojme te falim kete namaz, atehere mund ta mbajme copen e letres me duane te shkruar afer vetes dhe pastaj, pas selamit, ta marrim letren ne gjunje dhe ta lexojme duane.
DUAJA E ISTIHARES (Arabisht)
http://burimi.net/images/dua%20istihares.gif

"Allahumme in-ni estekhiruke bi ilmike. Ue estakdiruke bi kudretike, ue es'eluke min fadlikel-adhim.
Fe inneke takdiru ue la akdiru, ue ta'lemu ue la a'ėlemu, ue ente 'allamul - gujub.
Allahumme, in kunte ta'ėlamu enne hadheI emru (emerton ketu nevojen tende) hairun li fi dini ue ma'ashi ue akibeti emri ue 'axhilihi ue axhilihi fakdirhu li ue jes-sirhu li thumme barik li fihi.
Ue in kunte ta'ėlemu en-ne hadhel emru sherrun li fi dini ue me'ashi ue akibeti amri ue 'axhilihi ue axhilihi fasrifhu anni uesrifni anhu uakdir li al-hajre haithu kana thum-ma ardini bihi"

DUAJA E ISTIHARES (Shqip)

" O Zot, me diturine Tende kerkoj hajrin! Kerkoj ndihme prej fuqise Sate, kerkoj prej te mirave te Tua te shumta, sepse Ti je
i gjithefuqishem, e une jam i dobet, Ti di cdo gje e une nuk di, Ti je Ai qe i di te fshehtat.
O Zot, nese kjo pune e imja (emeron ketu deshiren, hallin, etj) eshte hajr per fene dhe jeten time, per kohen e tashme dhe te ardhmen, bej te mundshme qe te realizohet, lehteso dhe beko.
E nese kjo pune eshte e demshme per fene dhe jeten time , per te tashmen dhe te ardhmen dhe per ne ahiret, largoje prej meje dhe me largo mua nga ajo, me percakto hajrin kudo qofte, pastaj me bej te kenaqur me te."

Pergjigja e lutjes se ketij namazi mund te vije ne menyra te ndryshme, si psh. dikush (mysliman) te keshillon me nje keshille te ēmuar ne lidhje me ēeshtjen tende, ne enderr ndoshta, apo ne zemer ndihesh e frymezuar dhe e qete ne vendimin tend dhe se kjo eshte rruga e drejte dhe qe do Allahu.
Pejgamberi a.s. ua mesonte as'habeve duane e istihares siē ua mesonte suret e Kuranit dhe i porosiste qe ta bejne praktike per cdo pune te rendesishme. Thoshte : "Kur ndokush prej jush deshiron te vendose per ndonje pune te rendesishme, le t'i fale dy rekate namaz e pastaj te thote: ....dhe u thoshte duane e istihares.

Rastet per te cilat perdoret duaja e Istihares jane ta panumerta, si psh para se te niseni ne ndonje udhetim, para se te vendosni per martese, per fushen e studimeve qe duhet te ndjeke, etj, dmth ne ēdo situate qe ke te besh me pasiguri dhe duhet te marresh vendim.

Dhe se fundi theksojme se eshte e rendesishme te kesh besim dhe te mbeshtetesh tek Allahu: "... e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė Allahun, se Allahu i do ata qė i mbėshteten (Atij)."
(Sure Ali Imran, 3:159)

ssara
20-09-07, 12:49
Kėshilla pėr bukurinė (javascript:void(0)) (javascript:void(0)) (javascript:void(0))


Pėr buzė atraktive
Fol fjalė tė ėmbla.
Pėr sy tė bukur,
Kėrkoje tė mirėn nė njerėz.

Pėr shtat tė hedhur,
Ndaje ushqimin me tė varfėrit.
Pėr flokė tė bukura,
Lėre fėmijėn t’i ledhatojė ato njė herė nė ditė.
Pėr drejtpeshim,
Ec me tė diturit se kurrė nuk do tė ecėsh vetė.

Njerėzit duhet tė pėrtėrihen, tė rigjallėrohen, dhe tė pėrmirėsohen;

Kurrė mos u inatos me askend!
Pėrkujto, nėse tė duhet ndonjėherė njė dorė ndihmėse, do ta gjesh nė fund tė krahut tėnd.
Kur tė plakesh, ti do tė zbulosh se ke dy duar; njėrėn pėr t’i ndihmuar vetes, tjetrėn pėr t’iu ndihmuar tė tjerėve.

Bukuria e gruas nuk ėshtė nė rrobat qė i vesh,
Trupin qė ka, ose mėnyrėn qė ajo i kreh flokėt.
Bukuria e gruas duhet tė shihet nė sytė e saj
Sepse ata janė pasqyrė e zemrės sė saj, vendi ku dashuria jeton.
Bukuria e gruas nuk ėshtė nė kozmetikėn e saj,
Por bukuria e vėrtetė e gruas reflektohet nga shpirti i saj
Ėshtė dashamirėsia qė ajo me zemėr dhuron,
ndjenja qė ajo tregon.
Dhe, bukuria e gruas, me kalimin e viteve, vetėm rritet!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
21-09-07, 07:47
Shum Bukur eke Shenu ssara....pershendetje..!!!

Psikologu
22-09-07, 20:36
Kėshilla seksuale islame ?!

Imam Ayatolla Khomeini - Lideri Suprem i Revolucionit Islamik, ne Librin e tij "Tahrirolvasyleh", Edicioni i Katert, Darol Elm, Gom, Iran, 1990 - lidhur me 'Mesimet e Islamit mbi Seksin me Femije dhe Kafshe' shprehet:

citat:
"Njeriu mund te kete kenaqesi sexuale me femije te vegjel sa edhe nje foshnje. Nderkaq ai nuk guxon te 'penetroje'. Neqoftese ai penetron duke lenduar femiun, ai duhet te merr pergjegjesine per ekistencen e saj gjate gjithe jetes se vet. Kjo vajze, sidoqofte nuk numerohet si njera nga kater grate e perhershme te tij. Poashtu, ky njeri nuk ka te drejte te merr per grua motren e kesaj vajze"

citat:
"Njeriu mund te kete sex me kafshet si dele, lope, deve e te tjera. Nderkaq, ai duhet te vret kafshen, pasi te kete perjetur orgazmin. Ai nuk guxon te shes mishin e kesaj kafshe ne fshatin e vet, porse shitja e atij mishi ne fshatin fqinje eshte e lejuar."

jadore
22-09-07, 20:53
Kėshilla seksuale islame ?!

Imam Ayatolla Khomeini - Lideri Suprem i Revolucionit Islamik, ne Librin e tij "Tahrirolvasyleh", Edicioni i Katert, Darol Elm, Gom, Iran, 1990 - lidhur me 'Mesimet e Islamit mbi Seksin me Femije dhe Kafshe' shprehet:

citat:
"Njeriu mund te kete kenaqesi sexuale me femije te vegjel sa edhe nje foshnje. Nderkaq ai nuk guxon te 'penetroje'. Neqoftese ai penetron duke lenduar femiun, ai duhet te merr pergjegjesine per ekistencen e saj gjate gjithe jetes se vet. Kjo vajze, sidoqofte nuk numerohet si njera nga kater grate e perhershme te tij. Poashtu, ky njeri nuk ka te drejte te merr per grua motren e kesaj vajze"

citat:
"Njeriu mund te kete sex me kafshet si dele, lope, deve e te tjera. Nderkaq, ai duhet te vret kafshen, pasi te kete perjetur orgazmin. Ai nuk guxon te shes mishin e kesaj kafshe ne fshatin e vet, porse shitja e atij mishi ne fshatin fqinje eshte e lejuar."

me shume indinjate e them , nje kaliber i nje intelektuali mendoj qe nuk do provokonte intelektin e lexuesit deri ne shkalle te tille ..
per sygjerim ..
....mendja e njeriut mund te kaloj dimensione te tjera te tjetersimit ,mendoj qe do ishte me e drejte te hulumtoni literatura te ndryshme psikoanalitike qe shkenca i sqaron lidhje me trurin e njeriut ,perceptoret qe nxisin ate deri tek tjetersimi i karakterit ndaj epshit dhe tek pastaj te gjinden paralele nese feja i lejon ato ,te ipet shpjegimi ..

p.s.

...me gjithe respektin qe per ju si person gezoni nga ana ime psikollog , them qe nje kahje e tille e "studimeve" tuaja ne kete drejtim vetem sa cekujlibron lexuesin e ketij postimi , nje citat i tille nuk e vetedijeson asnje ,vetem qka sjell huti dhe aversion ndaj provokimeve ..
pse jemi ketu ..? .. te degjenerojme nje shoqeri ,te krijojme ndasi dhe urrejtje qofte dhe fetare , apo te punojme per nje te mire te perbashket ...!! vetem kete pergjigje pres nga nje tru intelektuali ..!!
ju pershendes me zhgenjim, jador

Artisti
22-09-07, 21:08
me shume indinjate e them , nje kaliber i nje intelektuali mendoj qe nuk do provokonte intelektin e lexuesit deri ne shkalle te tille ..
per sygjerim ..
....mendja e njeriut mund te kaloj dimensione te tjera te tjetersimit ,mendoj qe do ishte me e drejte te hulumtoni literatura te ndryshme psikoanalitike qe shkenca i sqaron lidhje me trurin e njeriut ,perceptoret qe nxisin ate deri tek tjetersimi i karakterit ndaj epshit dhe tek pastaj te gjinden paralele nese feja i lejon ato ,te ipet shpjegimi ..

p.s.

...me gjithe respektin qe per ju si person gezoni nga ana ime psikollog , them qe nje kahje e tille e "studimeve" tuaja ne kete drejtim vetem sa cekujlibron lexuesin e ketij postimi , nje citat i tille nuk e vetedijeson asnje ,vetem qka sjell huti dhe aversion ndaj provokimeve ..
pse jemi ketu ..? .. te degjenerojme nje shoqeri ,te krijojme ndasi dhe urrejtje qofte dhe fetare , apo te punojme per nje te mire te perbashket ...!! vetem kete pergjigje pres nga nje tru intelektuali ..!!
ju pershendes me zhgenjim, jador


E tani, pse ti e nderuara jador nuk e kritikon ate qen bir qeni i quajtur Ajetullah a qysh e ka emrin per ato shkrime qe ka bere, por i kapesh Psikologut i cili po ju a qet marrezirat e te semureve psiqik islamik.

A mos i perkrah ti keto sende te cilat i ka shkrue ai ?

Po qfare je ti moj, trego te verteten se ke filluar me gjeni, pastaj nuk dije se qka do te thote definicioni gjeni, pastaj fillove me mrekullira nga qielli, pastaj fillove me fe islame e tash po sulmon dhe po zhgenjehesh nga nje i cili marrezirat e te ashtuquajturve te devotshem islamik, po i qet ne shesh.

Ah moj jador qe dita dites po e humb respektin, merre si te duash.


Artisti

jadore
22-09-07, 21:38
E tani, pse ti e nderuara jador nuk e kritikon ate qen bir qeni i quajtur Ajetullah a qysh e ka emrin per ato shkrime qe ka bere, por i kapesh Psikologut i cili po ju a qet marrezirat e te semureve psiqik islamik.

A mos i perkrah ti keto sende te cilat i ka shkrue ai ?

Po qfare je ti moj, trego te verteten se ke filluar me gjeni, pastaj nuk dije se qka do te thote definicioni gjeni, pastaj fillove me mrekullira nga qielli, pastaj fillove me fe islame e tash po sulmon dhe po zhgenjehesh nga nje i cili marrezirat e te ashtuquajturve te devotshem islamik, po i qet ne shesh.

Ah moj jador qe dita dites po e humb respektin, merre si te duash.


Artistinuk e kritikoj e as qe dua bile, sepse aq kap intelekti i mases dhe aq thone, aq dine ,.... sypozojme qe vertet ato fjale jane nga librat e shenjet ...?...atehere pse nuk i hulumtojne ato ...!!, fjala e shenjet u shkrua per krejte njerzimin neper kohe ,jo gjithemone intelekti i qenjes njeri pati kete shkalle te nivelit ,... marrim shembull , kush me garanton mua qe ti si artist ateist ,nuk ke nje cast tjetersimi dhe humb kontrollen ,se je njeri de me aftesi te kufizuar dhe ne halocilacione siper ,nuk dine te dalloje mbesen tende dy vjeqare, apo apo , nga nje super yll kinemaje .. dhe pastaj te duhet te shfletosh ndoshta librin e shenjet te gjesh ngushllimin per te vetmen arsye qe je vetem nje krijese qe mekati te humbi arsyen dhe logjiken ..!!
qfare sqarime tjera pret nga une .. !!...ah po ...
...kush jam une .. jador , askush tjeter, dhe mendoj qe te gjitha keto nuk i perkrahi ( kur me pyet )ashtu siq nuk perkrahi iden utopike qe gjithmone duhet te kem nje armik dhe ta luftoj siq pretendojne tjeret ....
...tjeter , postoj dhe them ne spontanitet por origjinal ate qe mendoj si jador , ( mrekullit e mija qe dergova ishte diq personale, pse per mua pat vleren e derguesit dhe gjurmet deshta ti le mes jush .. artistat kuptojne shume gjera, mos me kerko me shume sqarime te lutem )
...tjeter..nuk pres respekt ,te lutem,... kuptoni te gjithe , jam kjo qe jam , tregohem vetevetja ketu aq sa dij , shpresoj qe te pakten nje lexues i vetem te vetedijesohet ne moment te caktuar nga pasimi i leximit neper postimet e mija ..
hm , tjeter qfare te intereson artist , drejtimi im fetar me siguri qe po ..
ok , ju hjeki merakun ..
... jam kombinim besimesh , ... per hyjenoren besim kam monoteizmin, besoj vetem ne Krijuesin, vetem ne raportin vetevetja ime dhe Ai ,pa perzier njeri tjeter dhe rrymat fetare ,
..per njerzoren ,persoshmerine dhe komunikimin mes njerzesh dhe njeriun ( vteveten) e praktikoj budizmin , aty e gjej kompromisin ,tolerancen dhe arsyeshmerin per nje mirkuptim idilik ..por as kete ti nuk e kupton , ( pastaj ja lene fajin jador-es ti ,hahaha)
..krishterizmin dhe pse e kam te analizuar sado pak ,them qe gjeta shume antagonizma nga vete njeriu ,
..ateizmin nuk ja praktikova vetit , pse kur kuptova qe kemi nje mendje relevante pash qe jemi shume te cekte , keshtu nuk me mbet tjeter artist , te kem durimin e budes mes njerzesh dhe nenshtrimin e pervuajtur per perfeksionin e universit qe Krijuesi me deshmon .. e une i perkulem vetem te shenjetes dhe perfeksionit ( as kete nuk e ke ditur apo ..!!)
ke pytje tjera , ta shpetoj reputacionin qe me ka mbetur ..!!

Artisti
22-09-07, 21:56
Ojjjjj jadoreeee hahaha, shiqo rep. tend se ke menduar qe une te kam dhene negativ eh,e mos mendo qe Artisti te ka dhene negativ, ta shkrujta te teren ne koment. Dije njehere e pergjithmone qe une nuk jam nje qe kam inat, ia them njerit ne sy sikur ty qe te kam thene gjithmone, por me erdhi qudi sikur me vjen gjithmone qudi rreth shkrimeve tua, ne vend qe t'i sulmosh ata qe e meritojn ti kapesh gjithmone rreth atyre qe aspak nuk kane te bejne me ty.Kjo po ta humb seriozitetin dhe respektin.Nuk kerkoje asnje sqarim nga ti, kam te drejten te beje pyetjen, ke te drejten te heshtesh.

Sa per shembullin qe e ke marre, ti nese mendon se dikur halucinacionet tua arrijne ate shkalle qe te marrezohesh, atehere edhe do te marrezohesh, sepse ti tere jeten e ke ne mendje ate marri, pra mos mendo aso punesh dhe do te jeshe gjithmone reale, do ta kontrollosh veten dhe kurre nuk do te keshe lufte me vetveten ( halucinacione).Une nuk jam aq mendje lehte dhe mund ta kontrolloje veten time ne qdo situate, e ti, ti ruju se e paske ne mendje ate pune.

Ty te deshiron Artisti suksese ne mbizoterimin e vetes tende.

.

jadore
22-09-07, 22:57
Ojjjjj jadoreeee hahaha, shiqo rep. tend se ke menduar qe une te kam dhene negativ eh,e mos mendo qe Artisti te ka dhene negativ, ta shkrujta te teren ne koment. Dije njehere e pergjithmone qe une nuk jam nje qe kam inat, ia them njerit ne sy sikur ty qe te kam thene gjithmone, por me erdhi qudi sikur me vjen gjithmone qudi rreth shkrimeve tua, ne vend qe t'i sulmosh ata qe e meritojn ti kapesh gjithmone rreth atyre qe aspak nuk kane te bejne me ty.Kjo po ta humb seriozitetin dhe respektin.Nuk kerkoje asnje sqarim nga ti, kam te drejten te beje pyetjen, ke te drejten te heshtesh.

Sa per shembullin qe e ke marre, ti nese mendon se dikur halucinacionet tua arrijne ate shkalle qe te marrezohesh, atehere edhe do te marrezohesh, sepse ti tere jeten e ke ne mendje ate marri, pra mos mendo aso punesh dhe do te jeshe gjithmone reale, do ta kontrollosh veten dhe kurre nuk do te keshe lufte me vetveten ( halucinacione).Une nuk jam aq mendje lehte dhe mund ta kontrolloje veten time ne qdo situate, e ti, ti ruju se e paske ne mendje ate pune.

Ty te deshiron Artisti suksese ne mbizoterimin e vetes tende.

.
artist..!!
postimi i pare mu duk me i ngritur , prandaj morra mundin te ju pergjigjem , ky i fundit eshte shume i cekte , shume here pyes jeni i njejti autore ..!!
mgjithate ... nese gjene kohe dhe interesim kuptohet per pasurim intelekti , emri Frojdi ,dhe studimet e tij ju thene gje , kerkoni ne librarine apo bibloteken e qytetit , pastaj te vertetosh toremat ktheju Librit te shenjet, shume bukur pershkruan psiciken dhe perceptoret e vetedijes se njeriut ne te jetuar , ( pra nuk bhet fjal ne postimin tim te me parshem te etiketoj ty, mua apo tjetrin ketu )
PS:
me kete rast pershendes punen dhe iniciativen e nickut Lab , per kontributin qe jep me postimet e tij , qe njeriu vitual shqiptare te edukohet dhe mesoj ..

Artisti
22-09-07, 23:01
artist..!!
postimi i pare mu duk me i ngritur , prandaj morra mundin te ju pergjigjem , ky i fundit eshte shume i cekte , shume here pyes jeni i njejti autore ..!!
mgjithate ... nese gjene kohe dhe interesim kuptohet per pasurim intelekti , emri Frojdi ,dhe studimet e tij ju thene gje , kerkoni ne librarine apo bibloteken e qytetit , pastaj te vertetosh toremat ktheju Librit te shenjet, shume bukur pershkruan psiciken dhe perceptoret e vetedijes se njeriut ne te jetuar , ( pra nuk bhet fjal ne postimin tim te me parshem te etiketoj ty, mua apo tjetrin ketu )
PS:
me kete rast pershendes punen dhe iniciativen e nickut Lab , per kontributin qe jep me postimet e tij , qe njeriu vitual shqiptare te edukohet dhe mesoj ..Te deshiroje suksese ne mbizoterimin e vetes tende !!!


.

SoKoLi-i-Maleve
23-09-07, 05:01
me shume indinjate e them , nje kaliber i nje intelektuali mendoj qe nuk do provokonte intelektin e lexuesit deri ne shkalle te tille ..
per sygjerim ..
....mendja e njeriut mund te kaloj dimensione te tjera te tjetersimit ,mendoj qe do ishte me e drejte te hulumtoni literatura te ndryshme psikoanalitike qe shkenca i sqaron lidhje me trurin e njeriut ,perceptoret qe nxisin ate deri tek tjetersimi i karakterit ndaj epshit dhe tek pastaj te gjinden paralele nese feja i lejon ato ,te ipet shpjegimi ..

p.s.

...me gjithe respektin qe per ju si person gezoni nga ana ime psikollog , them qe nje kahje e tille e "studimeve" tuaja ne kete drejtim vetem sa cekujlibron lexuesin e ketij postimi , nje citat i tille nuk e vetedijeson asnje ,vetem qka sjell huti dhe aversion ndaj provokimeve ..
pse jemi ketu ..? .. te degjenerojme nje shoqeri ,te krijojme ndasi dhe urrejtje qofte dhe fetare , apo te punojme per nje te mire te perbashket ...!! vetem kete pergjigje pres nga nje tru intelektuali ..!!
ju pershendes me zhgenjim, jador

Heret a vone njeriu e tregon vehten,e nxjerr koken,si kan than te vjetrit :mos e dvete se te kalxon vete,edhe ti ashtu veprove ,te falenderoj.

jadore
23-09-07, 10:28
me shume indinjate e them , nje kaliber i nje intelektuali mendoj qe nuk do provokonte intelektin e lexuesit deri ne shkalle te tille ..
per sygjerim ..
....mendja e njeriut mund te kaloj dimensione te tjera te tjetersimit ,mendoj qe do ishte me e drejte te hulumtoni literatura te ndryshme psikoanalitike qe shkenca i sqaron lidhje me trurin e njeriut ,perceptoret qe nxisin ate deri tek tjetersimi i karakterit ndaj epshit dhe tek pastaj te gjinden paralele nese feja i lejon ato ,te ipet shpjegimi ..

p.s.

...me gjithe respektin qe per ju si person gezoni nga ana ime psikollog , them qe nje kahje e tille e "studimeve" tuaja ne kete drejtim vetem sa cekujlibron lexuesin e ketij postimi , nje citat i tille nuk e vetedijeson asnje ,vetem qka sjell huti dhe aversion ndaj provokimeve ..
pse jemi ketu ..? .. te degjenerojme nje shoqeri ,te krijojme ndasi dhe urrejtje qofte dhe fetare , apo te punojme per nje te mire te perbashket ...!! vetem kete pergjigje pres nga nje tru intelektuali ..!!
ju pershendes me zhgenjim, jador

sokol i maleve , lexoni dhe nje here kete postim ...
nese keni ndjekur punen e jador-es nga fillimi e deri me sot keni te drejte qe thuani nuk devijova nga kursi qofte ajo ne temat politika , bota shpirterore etje ... mvaret e gjitha se si ju i kuptoni dhe i merrni gjerat ..
e analizoj kete postim timin drejtuar psikollogut ndahet ne tri shtyllat kryesore..
1.eshte vrejtja qe ja beje , qe nje intelektual , e ka per dertyre dhe obligim moral qe shoqerine ta orjentoj ne drejtim te dijes , ta ngis ate nga injoranca ,dhe paditurija
2.eshte obligim moral i cilit do qe veteveten e njeh si intelektual , te hulumtoj mesoj dhe pasuroj intelektin e tij ,dh te gjitha keto ti tranmentoj ne mase per qellimin prap te njejte te ngiteten njohurite e mases ,popullit ..
3. eshte pa maturi e nje intelektuali nese aftesine e tij intelektuale e perdore ne drejtimin negative, per nxitje urrejtje , shtremrim faktesh , apo krijim tensionesh ..
pra jador ishte dhe mbet e njejte me moton e saj , te persosesh veteveten me njohuri , ti transmetosh ate tjetrit te ngisesh vleren e mirfillte tek tjeret , mendoj qe eshte obligimi me i veshire qe duhet te kaloj nje intelektual, e te jesh i forumuar dhe ngitur te punosh per te miren e te tjereve rreth teje , eshte me shume se devoteshmeri , patriotizem apo kulture...
prap them , te gjitha citatet e mija prekin vetem fillimin e nje kodeksi juve te tjereve ju mbetet ti kuptoni ato , e qe te sqarohen ju duhet hulumtim ne literatura , mendoj qe eshte forma me e persosur per ngitje dhe pasurim intelekti , e keto sinjale ja dergova dhe nickut psikollog , e tij eshte sa ka kohe dhe deshire per zbulime labirinthesh te trurit te njeriut qe shkenca i analizon ..
me kupton sokol ...!!

tetovari_088
27-09-07, 00:33
Kėshilla seksuale islame ?!

Imam Ayatolla Khomeini - Lideri Suprem i Revolucionit Islamik, ne Librin e tij "Tahrirolvasyleh", Edicioni i Katert, Darol Elm, Gom, Iran, 1990 - lidhur me 'Mesimet e Islamit mbi Seksin me Femije dhe Kafshe' shprehet:

citat:
"Njeriu mund te kete kenaqesi sexuale me femije te vegjel sa edhe nje foshnje. Nderkaq ai nuk guxon te 'penetroje'. Neqoftese ai penetron duke lenduar femiun, ai duhet te merr pergjegjesine per ekistencen e saj gjate gjithe jetes se vet. Kjo vajze, sidoqofte nuk numerohet si njera nga kater grate e perhershme te tij. Poashtu, ky njeri nuk ka te drejte te merr per grua motren e kesaj vajze"

citat:
"Njeriu mund te kete sex me kafshet si dele, lope, deve e te tjera. Nderkaq, ai duhet te vret kafshen, pasi te kete perjetur orgazmin. Ai nuk guxon te shes mishin e kesaj kafshe ne fshatin e vet, porse shitja e atij mishi ne fshatin fqinje eshte e lejuar."

Nga gjith ajo literatur islame zotrit psikolog kjo i paska pelqyer shum.
Keshillat per muslimanet ma smiri mund ti gjesh ne Kur'an dhe ne Hadithin Muhamedit a.s e jo nga njerez te cilet kan shpikur gjithqka vetem per me ba nje far kariere
Sipas mendimit tim dhe sipas gjith asaj qe kam lexuar un deri sot kjo qe ka shkruj qeki far lideri suprem n iran nuk esh aspak e vertet

Flm per mirkuptim

Shqiptare
27-09-07, 13:11
Sikur Islami te ishte fe jo e paqes dhe te mbeshteste sjellje te pahijshme dhe gjithcka negative, sikur na paska shkruar ky far Khomeini, sigurisht qe, le qe feja Islame nuk do te ekzistonte ne faqen e dheut por edhe vete Zoti xh.sh. nuk do te bente qe kjo fe e pastert, e paqes dhe e miresise te jetonte kaq gjate, madje me shekuj te tere e edhe te jete e pandryshueshme sipas aspektit hyjnor te saj!!!

Kini kujdes cfare flisni per fene te cilen Zoti xh.sh. e zbriti me Urdherin, Meshiren dhe Plotfuqishmerine e Tij!

Gjithcka qe s'ka baze ne Librin e shenjte Kur'an dhe ne sunetin (veprat) e Muhammedit a.s. nuk duhet besuar, aq me pak kur dihet qarte se nga kush jane shkruar ata propaganda negative!

Islami si fe gjithmone do te jete ne shenjester te te pafeve, e jona (muslimaneve) eshte qe ta mbrojme ate duke sjellur argumente dhe fakte te qarta!

Fjalet,shkrimet ne pergjithesi, qe s'kane baze argumentin dhe faktin jane genjeshtra te kulluara!

E kane kot ata qe perpiqen ta ndyjne Islamin, aq me pak perpara muslimaneve te devotshem qe Zoti xh.sh. i ka sjellur ne kete bote per ta mbrojtur kete fe paqesore,paqedashese dhe te pastert!

Me respekt,
Shqipja

Psikologu
27-09-07, 21:25
E kane kot ata qe perpiqen ta ndyjne Islamin, aq me pak perpara muslimaneve te devotshem qe Zoti xh.sh. i ka sjellur ne kete bote per ta mbrojtur kete fe paqesore,paqedashese dhe te pastert!Ø

Cdo gja qė eshte e shkruar , sidomos nga dijetaret islam , nuk mund tė quhet e ndryrė, sepse ata e kan shkruar , ata skan pasur me shumė baza se ku tė bazohen , e as kompetenca .
Cilat do tė ishin ato baza se ku dhe kush do tė bazohej ?
Asnjera nga ato, sepse , edhe Homeni ka shkruar qe lejohet martesa me te mitur , pra bazuar ne atė martesen e profetit me nje tė mitur.
Nuk e di se kend do ta quanit ju tė pa fe ?!
Feja e ketyre qe e quan ti dhe shumė si ti tė pa fe , ka egzistuar 5 shekuj me heret sesa islami dhe duke u bazuar ne keto fe , atehere vjen Kurani si njė liber i shkruar nga dora e njeriut.
Sikur muslimanet tė e thonin se Muhamedi ka ditur tė shkruaj , atehere nuk do tė i besohej Kuranit , por fakti eshte se ai nuk ka qenė analfabet , ai ka ditur tė shkruaj fare mirė dhe tė lexoj mirė , por Kurani , formulohet nga khalifet shumė vjet pas vdkjes sė Muhamedit.
Profecia , ketu shtjen ne dyshim shumė gjera :
Sepse asnje urdher Muhamedit nuk i eshte dhanun nga Zoti por nga engjelli Gabriel, tash ;
Kush eshte me i madhe , Zoti apo Gabrieli?!
Libri i Khomeinit eshte dalur nga ai , sepse ai sot per sot , cmohet si njė dijetar i fortė i islamit , atehere si tė i mohohet dituria.Ti thua se duhet bazuar ne Kuran , por edhe ne kUran , ka shumė gabime , urrejtje dhe shumė trillime , tė cilat me deshirė do tė ua sjelli ketu , nese doni .
Se Muhamedi ka ditur tė shkruaj , kemi ketė fakt:

Hadithi i Ibn Sadės pėrmend tėrthorazi faktin qė ai shkruante. Ibn Sadi shkruan:
"Profetin, Allahu ta bekojė atė, u sėmur tė enjten. Pas kėsaj ai, Ibn Abaz filloi tė vajtojė e tė thotė: "Mjerė kjo e enjte! Ēfarė e enjte"! Sėmundja e Profetit, Allahu e bekoftė atė, u keqėsua; ai tha: "Sillni njė kamare me bojė dhe diēka pėr tė shkruajtur. Unė do tė (shkruaj pėr ju) njė dokument dhe ju kurrė nuk do tė keqtrajtoheni". (Ibn Sadi, f.302)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-09-07, 21:52
Butėsia

Muslimanėt e vėrtetė janė dashamirės, tė mėshirshėm dhe tolerantė. All-llahu xh.sh. njerėzit e tillė i cilėson si vijon:
"...dhe qė e frenojnė mllefin, qė u falin (tė keqen) njerėzve, e All-llahu i do bamirėsit".

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-09-07, 21:53
Drejtėsia dhe respektimi i tė drejatve tė njeriut

Drejtėsia dhe respektimi i tė drejtave tė njeriut janė parime themelore tė Fesė Islame. Allahu i Mdhėrueshėm na kėshillon:
"... dhe jini tė drejtė! All-llahu njėmend i do tė drejtėt".
Nė vitin 632, Muhammedi a.s. mbajti hutben e tij tė njohur (Hutbeja e lamtumirės) para mė se njėqind mijė muslimanėve. Ai u tregoi tė pranishmėve se pėrfundimisht tė gjithė njerėzit tashmė kishin tė drejta tė barabarta dhe se jeta e tyre, pasuria e tyre dhe nderi i tyre ishin tė pacenueshme...
"Nuk ėshtė musliman i mirė ai qė nuk e do pėr tjetrin atė qė e do pėr vete".

tetovari_088
27-09-07, 23:52
Ø
Ti thua se duhet bazuar ne Kuran , por edhe ne kUran , ka shumė gabime , urrejtje dhe shumė trillime , tė cilat me deshirė do tė ua sjelli ketu , nese doni .Ne kuran gabime-asesi nuk eshte e vertet perkundrazi ne Kuran ka mrekulli te cilat nuk mund te jene veper e nje njeriu para 14 shekujve sic ishte Muhamedi a.s si per shemull kjo statistike e disa fjaleve te permendura ne Kur'an:

Fjala/Pėrkthimi/Sa her asht pėrmendur nė kuran
Al-Dunya Bota 115
Al-Akhira Ahireti 115

Al-Mala'ikah Meleket 88
Al-Shayateen Shejtani 88

Al-Hayat Jeta 145
Al-Maout Vdekja 145

Al-Rajul Mashkulli 24
Al-Mar'ha Femra 24

Al-Shahr Muaji 12
Al-Yahom Dita 365
Al-bahar Deti 32
Al-bar Toka 13
Nėse i bashkojm numrin e detit dhe tokes se pėrmendur asht 45 . Tash nėse e bejm ni llogari kjo del:
Uji :::: 32/45 X 100% = 71.11111111%
Toka ::: 13/45 X 100% = 28.88888888%
Naltė ėshte pėrqindja e ujit dhe pėrqindja e tokės qė e dim kėsaj dite . Pra kjo esht edhe ni mrekulli e famshme e kuranit.

uliksi31
28-09-07, 00:49
Diskutues te nderuar,

Ju terheqim verejtjen qe te i permbaheni temes, Keshilla per Musliman, perndryshe cdo shkrim qe eshte jasht teme, nxit urrejtje, percarje nderfetare do te fshihet pa paralajmerim. Falemderit

Uliksi

Preshevar
28-09-07, 11:04
Si ta kuptojmė Islamin ?

Eshtė ēudi, se muslimani mendon se mund tė sillet kundėr ligjeve tė Allahut (xh.sh), se mund tė tradhėtojė, tė gėnjejė, tė vjedhė, t'u dorėzohet epsheve dhe tė pranojė mekatet, tė refuzojė pjesėmarrjen nė ndėrtimin dhe zhvillimin e shoqėrisė Islame; dhe me kėtė praktikisht tė ndihmojė nė ndėrtimin dhe zhvillimin e shoqėrisė joislame e cila mbėshtetet nė dhunė, devijim dhe mėkate; dhe pas gjithė kėsaj, me disa rekate namaz qė kryen gjatė ditės sė tij (?!), mendon se mund ta zhveshė shpirtin e tij joislam dhe se mund tė krahasohet me njė musliman tė vėrtetė.
E njėjta ēudi ndodh edhe me "muslimanen"; ajo mendon se mund t'i thyejė dispozitat e Allahut dhe mund tė tradhėtojė, tė gėnjejė, tė xhelozojė e tė pėrgojojė, tė dalė lakuriq, duke i ndihmuar kėshtu vendosjes sė shoqėrisė joislame, dhe pas tėrė kėsaj, tė mendojė se "nijeti i pastėr" nė zemėr mund tė largojė nga ajo petkun joislam dhe se mund tė krahasohet me njė muslimane tė vėrtetė.
Megjithatė, ėshtė fakt se shoqėria Islame nuk ka qenė e tillė pėr aq kohė sa njerėzit e kanė kuptuar drejt atė.
Si e kanė kuptuar nocionin Islam muslimanėt e parė?!
Pa dyshim, muslimanėt e parė e kanė kuptuar Islamin shumė mė ndryshe se sa ne sot. Ata nuk kanė qenė tė kėnaqur me kryerjen e njė numri tė caktuar ibadetesh, dhe nuk e kanė menduar se ėshtė e mundshme t'i drejtohen sinqerisht Allahut gjatė ibadetit, e pastaj, nė jetėn e tyre tė pėrditshme, tė kthehen dhe tė pranojnė ndonjė rrugė tjetėr pėrveē asaj Islame. Islami ėshtė i tillė siē e ka kuptuar atė Profeti (a.s.), shokėt e tij dhe ata qė i pasuan me tė mira. Ai ėshtė dorėzim i plotė ndaj Allahut me tėrė qėnien. Ēdo mendim, ēdo ndjenjė dhe ēdo cast e moment i pėrjetuar duhet tė jetė i udhėhequr dhe i harmonizuar me ligjet qė i ka urdhėruar Allahu (xh.sh.). Dėshmia se vetėm Allahu ėshtė Zot dhe Muhamedi i dėrguar i Tij, si kushti i parė i Islamit, nuk ėshtė kuptuar si deklarim verbal pėr pėrkatėsinė islame.
Jo, patjetėr qė jo. Me fjalėn La ilahe ila Allah- Nuk ka zot tjetėr veē Allahut, ata kanė manifestuar dhe kanė besuar se Allahu ėshtė i Vetmi dhe poseduesi i paprekshėm i gjithēkaje qė ekziston, se Ai ėshtė Programuesi i Vetėm dhe Kontrollues i gjithēkaje qė ndodh dhe se vetėm Atė duhet tė adhurojnė. Atij i duhet frikėsuar dhe caktimi dhe kufijtė e Tij duhen respektuar. Kanė besuar bindshėm se vetėm Ai dhuron jetė dhe se vetėm Ai e cakton momentin e fundit, atė tė vdekjes. Gjithashtu kanė besuar se drejtimi apo robėrimi i kujtdoqoftė, pėrveē Tij, dhe mashtrimi se ndonjė qenie apo ndonjė forcė udhėheq nė kėtė botė jetėn e tyre, pos Tij, paraqet shirk tė rėndė, prej tė cilit i janė lutur Allahut qė t'i mbrojė e t'i ruajė.
Gjithashtu, nga tė dėshmuarit se Muhamedi ėshtė i dėrguari i Allahut, ata kanė kuptuar se ai dhe vetėm ai ėshtė i zgjedhuri dhe i autorizuari ta pėrcjellė kėtė udhėzim, nė pasimin e tė cilit obligohen njerėzit.
Kjo paraqet shkurtimisht tė dėshmuarit se ka vetėm njė Zot dhe Muhamedi ėshtė i dėrguari i Tij. Kuptim ky, nėse me tė vėrtetė instalohet dhe pėrforcohet nė vetėdijen e njeriut, ėshtė konfirmim i mjaftueshėm se ai ėshtė musliman, sepse ajo nė esencė paraqet Islamin dhe garanton jetėn e njeriut, dhe e drejton nė rrugė tė drejtė, rrugė qė tė shpie tek Allahu i Madhėrueshėm.
Asnjėri prej brezave tė mėparshėm tė muslimanėve nuk ka besuar se mund tė jetė musliman i vėrtetė duke pasur vetėm nijetin e mirė, kurse gjatė jetės t'u lėshohet cytjeve, t'u gėzohet komoditeteve, t'i shmanget mundimeve dhe rreziqeve dhe tė merret me tradita tė papranueshme joislame.
Ata e kanė kuptuar se vetėm praktikimi dhe tė jetuarit e Islamit nė botėn e realitetit quhet nė tė vėrtetė Islam. Asnjėri prej tyre nuk shtirej se mund tė ishte musliman i vėrtetė vetėm me nijetin e mirė, e tė lejonte qė shoqėria rreth tij tė jetojė jetė joislame; sepse pa marrė parasysh se parimisht ti nuk pajtohesh me ta, ti praktikisht zbaton zgjedhjen e tyre, nėse nuk tenton ta shndėrrosh kėtė shoqėri tė humbur nė shoqėri muslimane, e cila e beson Allahun dhe i pėrmbahet normave qė Ai ka vėnė.
Njė prej pikave qė dėshiroj tė ndaloj mė shumė ėshtė se, njė gjė shumė tė rėndėsishme tė cilėn e kuptuan muslimanėt e parė ėshtė se adhurimi nė Islam ka kuptim gjithpėrfshirės, dhe se ai nė tė vėrtetė pėrfshin ēdo aktivitet njerėzor.
Njė nga karakteristikat mė tė rėndėsishme tė rrugės Islame ėshtė se ajo ėshtė rrugė e devotshmėrisė, e cila nuk kufizohet vetėm nė ritualet e njohura siē janė: namazi, agjėrimi apo zekati, por ka kuptim shumė mė tė gjerė dhe shumė mė tė thellė.
Devotshmėria ėshtė nė realitet lidhje e pėrhershme me Allahun dhe kjo lidhje, ėshtė burimi kryesor prej tė cilit buron gjithēka. Namazi, agjėrimi, zekati, haxhi, apo llojet e tjera tė adhurimeve, janė vetėm ēelėsat, ato janė shifra apo kode pėr tė hyrė nė adhurimin e vėrtetė dhe fenė e drejtė. Kėto janė stacione nė rrugė, nė tė cilat udhėtarėt ndalin dhe furnizohen me nevojat e rrugės. Vetė rruga me tėrė gjatėsinė e saj ėshtė adhurim pėrderisa tė jetė e drejtuar kah Allahu.
Adhurimi vlen dhe ka kuptim vetėm si mėnyrė e jetesės qė pėrfshin tėrė jetėn, vlen dhe ka kuptim nėse ėshtė mėnyrė e sjelljes dhe e punės, mėnyrė e tė menduarit dhe e tė kuptuarit, plan dhe program qė ka kurs tė fortė, nė tė cilin nė ēdo moment shihet dhe dihet se ēfarė duhet dhe ēfarė nuk duhet bėrė. Ky ėshtė kuptimi i adhurimit nė Islam.
Kuptimi i adhurimit nė Islam nuk ėshtė asketizėm dhe murgėri, dhe nuk mund tė ndodhė qė njeriu tė ketė frikė ndaj Allahut vetėm nė sexhde dhe pasi tė kryejė namazin atė ta mundė pėrsėri lakmia, pasioni dhe kapadaillėku, apo pasiviteti kundrejt obligimeve tė kėsaj bote dhe punės.
Adhurimi ėshtė udhėtim gjatė tė cilit njeriu kohė pas kohe furnizohet me gjėrat e domosdoshme. Nė atė rrugė zemra mban masė tė gjallė dinamike e cila nė mėnyrė permanente nxit dhe fton pėr punė.
Islami ėshtė shumė i qartė nė shikimin e punės si njė lloj adhurimi. Kjo ėshtė ajo rrugė pėr tė cilėn thėrret Islami, dhe nė tė cilėn bazohet edukimi dhe arsimimi, rrugė qė ėshtė e kushtėzuar me sinqeritet dhe devotshmėri ndaj Allahut.
Ajo ēka u munduam tė shpjegojmė mė sipėr, ėshtė se njerėzit sot mundohen ta minimizojnė Islamin vetėm si njė religjon, si gjithė tė tjerėt. Ky ėshtė botėkuptim shumė i gabuar, sepse Islami nuk ėshtė thjesht njė religjon por, ėshtė shumė mė tepėr se kaq.
Islami mė tepėr se tė jetė teori ėshtė praktikė, pra, Islami ėshtė njė mėnyrė jetese, dhe qė tė jesh musliman duhet mė parė tė sillesh dhe tė jetosh si i tillė.
Besoj se Islami i ka pėrgjigjet pėr ēdo gjė qė i nevojitet njeriut; qoftė pėr jetėn e pėrditshme, qoftė edhe pėr probleme qė dalin herė pas here gjatė rrugės.
Le ta jetojmė Islamin, sepse vetėm atėherė do ta shikojmė madhėshtinė dhe rėndėsinė e kėsaj feje tė zbritur nga vetė Zoti.

nga Namir Lapardhaja

hasanmehmeti
03-12-07, 22:19
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje ēon nė zjarr.

Besimi nė All-llahun.


Besimi nė All-llahun do tė thotė tė bindurit e fuqishėm se All-llahu ėshtė Zot, Sundues, Sundues dhe Krijues i ē`do gjėje.
Se vetėm Ai meriton t’i bėhet ibadet me anė tė, namazit, agjėrimit, duasė, shpresės, frikės, pėruljes dhe dėgjesės. Se ai posedon tė gjitha cilėsitė e pėrsosmėrisė, dhe se Ai ėshtė larg ē`do tė metė.

Imani, besimi nė All-llahun pėrfshinė tri gjėra:

1. Tė besuarit se vetėm All-llahu ėshtė Krijues dhe Sundues i tė gjithave (teuhidur-rububijje).

2. Tė besuarit se vetėm Atij mund t’i bėhet ibadet (teuhidul-uluhijje).

3. Tė besuarit se vetėm Atij i takojnė emrat dhe cilėsitė e pėrsosmėrisė (teuhidul esma’i ues-sifat).

Prandaj njeriu nuk mund tė jetė besimtar nė All-llahun pėrderisa nuk beson se All-llahu ėshtė Sundues i tė gjithave dhe se Sundues tjetėr nuk ekziston, se vetėm Ai ėshtė Zot dhe se vetėm Ai mund tė adhurohet, dhe se Ai ėshtė plotėsisht i pėrsosur me cilėsitė dhe emrat e Vet dhe se askush tjetėr nuk ėshtė i pėrsosur dhe i pėrkryer.

Kėta janė tre lloj tė teUhidit qė i ngėrthen domethėnia e Imanit ndaj All-llahut e me sa vijon detajisht do tė sqarojmė ē`donjėrin prej tyre.

1) Teuhidur-rububijje:
Teuhidur-rububijje shkurtimisht do tė thotė:

Bindshmėria e fuqishme se All-llahu ėshtė Krijues dhe Sundues i tė gjithave dhe se tjetėr Sundues nuk ekziston.

Fjala Rabb nė gjuhėn arabe do tė thotė pronar, udhėheqės e, rububijjeti i All-llahut mbi krijesat e Veta do tė thotė se vetėm Ai dhe i Vetmi Ai i ka krijuar ato, se vetėm Ai ėshtė pronar dhe se vetėm Ai i mirėmbanė ato dhe udhėheqė me to.

Prandaj Teuhidur-Rububijje do tė thotė pranimi se All-llahu ėshtė i Vetmi Krijues i tė gjitha krijesave dhe i Vetmi Pronar i tyre, se vetėm Ai i ngjallė dhe i vdesė ato, se Vetėm Ai u sjellė dobi apo dėm dhe se Vetėm Ai i pranon lutjet e krijesave, po qe se gjenden nė situatė pa shtegdalje.

Se vetėm Ai mund tė bėjė me ta `ēka tė dojė Vet, se vetėm Ai me tė vėrtetė jep dhe merr, se vetėm Ai krijon dhe se nė duart e Tij janė tė gjitha.

All-llahu na thotė:
Vetėm Ai krijon dhe sundon, I Lartėsuar ėshtė All-llahu, Sundues i botėve. A’raf: 54.

Nė kėtė lloj tė teuhidit bėnė pjesė edhe besimi nė pėrcaktimin e All-llahut besimi se ē`do gjė qė ndodh, ndodh me dijeninė, vullnetin dhe fuqinė e All-llahut. (Sherhul ‘Akidetit-Tahauijje, f. 76-77; Tejsirul ‘Azizil Hamid, f. 17-18)

Me fjalė tė tjera ky lloj i teuhidit do tė thoshte:
Tė kuptuarit dhe tė pranuarit se iniciator i njėmendtė qė me tė vėrtetė vepron nė kėtė Gjithėsi ėshtė vetėm All-llahu me krijimin, udhėheqjen, ndryshimin, drejtimin (e lėvizjes), rritjen dhe zvogėlimin, ringjalljen dhe vdekjen dhe me veprime tė tjera, dhe se nė tėrė kėtė askush nuk i shoqėrohet Atij.

Kur’ani tejet qartė flet pėr kėtė lloj tė teuhidit. Gati se asnjė kaptinė e Kur’anit nuk e lė pa e pėrmendur atė, apo bile pa treguar atė nė tė nė mėnyrė tė zhdrejtė.

Ky ėshtė themel i llojeve tė tjera tė teuhidit, ngase vetėm Ai ėshtė Krijues i njėmendtė, Sundues dhe Udhėheqės, i Cili meriton t’i bėhet ibadet (ē`do formė e adhurimit), qė T’i shprehet dhe T’i drejtohet pėrulja dhe bindja.

Dhe vetėm Ai ėshtė meritor qė T’i drejtohet falėnderimi, dhikri, duaja, shpresa, droja e tė ngjashme. Pra, ē`ka do qoftė nga ibadeti mund t’i kushtohet vetėm Atij i Cili posedon pushtet absolut dhe udhėheqė me tė gjitha. (Tefsirul Kurtubi, 5: 395; Sherh Mulla Ali El-Kari`i alel fikhil ekber, f. 9)

Nga ana tjetėr, vetėm Ai ėshtė Krijues i njėmendtė, Sundues dhe Udhėheqės, qė i meriton cilėsitė madhėshtore, tė bukura dhe tė pėrsosura. Pėr shkak se kėto cilėsi mund t’i posedon vetėm Sunduesi i tė gjitha botėve, sepse, ėshtė e pamundur t’i pėrshkruhet pronėsia dhe sundimi dikujt qė nuk ėshtė i gjallė, qė nuk dėgjon, nuk sheh, qė ėshtė i pafuqishėm, memec, qė nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė atė qė dėshiron vet dhe qė nuk ėshtė i pėrkryer nė tė folmen e vet dhe nė veprat e veta. (Fet’hul Mexhid, f. 13; El es’iletu uel exhuibe, f. 29-30)

Andaj gjejmė se Kur’ani e pėrmend kėtė lloj tė teuhidit nė kontekst tė hamdit (falėnderimit), tė ibadetit, tė nėnshtrimit, tė pėrkushtimit All-llahut dhe nė kontekst tė shpjegimit tė cilėsive tė lartėsuara dhe emrave tė bukur tė Tij.

Nė kontekstin e hamdit (falėnderimit) ē`do myslimanė nė ē`do rekatė kėndon:
Falėnderimi i pėrket vetėm All-llahut, Zotit tė botėve. Fatiha: 1.

All-llahu s.u.t. thotė:
Pra, falėnderimi i pėrket vetėm All-llahut, Zotit tė qiejve dhe Zotit tė Tokės - Zotit tė Gjithėsisė. Xhathije: 36.

Nė kontekstin e nėnshtrimit dhe pėrkushtimit (devocionit) Atij, All-llahu thotė:
Thuaj, Rruga e All-llahut ėshtė e vetmja rrugė e drejtė, dhe neve jemi tė udhėruar t’i bindemi Zotit tė Gjithėsisė. En’am: 71.

Nė kontekstin e tė drejtuarit dhe mbėshtetjes vetėm Atij, All-llahu thotė:
Thuaj, Me tė vėrtetė, namazi im dhe adhurimi im, jeta ime dhe vdekja ime, i pėrkasin vetėm All-llahut, Zotit tė Gjithėsisė. En’am: 162.

Nė kontekstin e sqarimit se vetėm All-llahu mirret pėr mbrojtės e askush tjetėr, All-llahu thotė:
Thuaj, A tė marr pėr mbrojtės dikė tjetėr pėrveē All-llahut, Krijuesit tė qiejve dhe tė Tokės! Ai ushqen (botėn), e Atė askush nuk e ushqen.
Thuaj, Mua mė ėshtė urdhėruar qė tė jem i pari nga ata qė pėrulen, dhe, kurrėsesi mos u bėnė nga ata qė i bėjnė shok Atij. En’am: 14.

Nė kontekstin e duave, All-llahu thotė:
Vetėm Ai krijon dhe sundon! I lartėsuar ėshtė All-llahu, Zoti i Gjithėsisė! Lutjuni Zotit tuaj pėrulshėm dhe ngadalė (nė vete)! Ai, me tė vėrtetė, nuk i do ata qė luten me zė tė lartė. A’raf: 54-55.

Nė kontekstin e ibadetit, All-llahu thotė:
Pėrse tė mos e adhuroj Atė, i cili mė ka krijuar. E, te Ai do tė ktheheni ju. Ja Sin: 22.

O njerėz, Adhuroni Zotin tuaj, i Cili u ka krijuar juve dhe ata para jush, qė tė ruheni nga ndėshkimi. Zoti ėshtė Ai, qė pėr ju Tokėn e ka bėrė shtrat dhe qiellin ndėrtesė; i Cili prej qielli lėshon shira dhe bėnė qė tė rriten frutet, ushqim pėr ju. Prandaj mos i bėni me vetėdije shok All-llahut, sepse ju e dini (qė Ai nuk ka shok). Bekare: 21-24.

Me tė vėrtetė, vetėm Krijuesi i qiejve, i Tokės dhe i ē`do gjėje qė gjendet nė to, eshtė i Vetmi i Cili meriton qė njeriu ta pranojė pėr Zot dhe pėr mbrojtės, dhe tėrėsisht t’i dorėzohet Atij, qė duatė e veta t’ia drejtojė Atij dhe tė mbėshtet tek Ai.

Nga ana tjetėr vėrejmė se Kur’ani ndėrlidhė rububijjetin e All-llahut i cili pasqyrohet nė sundimin e Tij me qiejt e me Tokėn dhe me ē`do gjė qė ekziston nė to me konservimin e tyre me emrat e Tij tė bukur dhe me cilėsitė e Tij tė lartėsuara.

Kuptoi fjalėt e All-llahut nė ajetin Kursijj:
All-llahu ėshtė, s’ka tjetėr zot pėrveē Tij i Gjalli dhe i Pėrjetshmi.
Atė nuk e kaplon as kotja as gjumi, Tė Atij janė tė gjitha ato qė gjenden nė qiej dhe nė Tokė. Kush mund tė angazhohet pėr ndokend pa lejen e Tij ?! Ai di ē`do gjė qė ka ndodhė pėrpara dhe ē`do gjė qė do tė ndodhė nė tė ardhmen.
Por, njerėzit, nuk dinė asgjė nga dijenia e Tij, pėrveē qė Ai ka dashur t’ua tregojė.
Froni (Madhėria) i Tij pėrfshinė qiejt dhe Tokėn dhe Atij nuk i vie rėndė t’i ruajė ato. Ai ėshtė shumė i Larti, i Madhėruari. Bekare: 255.

Me tė vėrtetė, Ai qė i ka krijuar qiejt dhe Tokėn ėshtė i Vetmi qė jeton pėrgjithmonė dhe kurrė nuk vdes, i Cili i mirėmbanė tė gjitha, di ē`do gjė, kujdeset pėr ēdo gjė, i Cili ėshtė mė i Lartėsuari, mė Madhėshtori.


--- VAZHDON ---

hasanmehmeti
15-12-07, 20:38
Pastaj pėrqėndrohu nė kėto fjalė tė All-llahut:
Ne e krijojmė njeriun dhe Na dimė ēka pėshpėrit shpirti i tij, sepse Ne jemi mė afėr se damari i qafės sė tij. Kaf: 16.

E si mos tė dinte Ai, i Cili ka krijuar ē`do gjė dhe ėshtė i informuar hollėsisht. Mulk: 14.

Pra, nuk ka kurrfarė dyshimi se Ai i Cili i ka krijuar tė gjitha krijesat, i mbikėqyrė ato dhe se Ai di ē`do gjė ē’veprojnė ato.

E, pėr sa i pėrket atyre, tė cilėt pranojnė se All-llahu ėshtė Sundues dhe Krijues i tė gjithave, por nuk e veēojnė nga hyjnitė e tjerė, por sė bashku me Tė adhurojnė edhe tė tjerėt, dhe qė nuk e veēojnė sipas emrave dhe cilėsive tė Tij, duke i mohuar ato apo duke i krahasuar ato me cilėsitė e krijesave tė tjera, apo duke i komentuar ato nė kuptimin figurativ qė nuk ka bazė, atyre teuhidi i kėtij lloji nuk do t’u shėrbejė dhe assesi nuk do t’i nxjerrė ata nga rrethi i mosbesimit nė rrethin e imanit.

All-llahu na tregon nė Kur’an se jobesimtarėt (mushrikėt) kanė pranuar se All-llahu ėshtė i Vetmi Krijues, por pėrkundėr kėsaj kanė mbetur mushrikė(Sherhul"Akidetit-Tahauijje, f. 79: Fet'hul Mexhid, f. 17; Tejsilu Azizil-Hamid, f. 17; Tathirul i'tikaf, f. 5), ngase nuk e kanė veēuar All-llahun nė uluhijjetin (hyjninė) e Tij, por i kanė adhuruar edhe tė tjerėt pėrveē Tij. Dhe pėr shkak se ata nuk i kanė bėrė teuhid All-llahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij, ashtu qė disa i mohonin dhe nuk i besonin atyre.

Prandaj All-llahu thotė pėr ta:
Shumica e tyre nuk i besojnė All-llahut, por i bėjnė shok Atij. Jusuf: 106.

Mufessiri i njohur Muxhahidi (rahimehull-llah), gjatė komentimit tė kėtij ajeti thotė:
Imani i tyre nė All-llahun ėshtė pranimi se ne na ka krijuar All-llahu s.u.t. dhe se Ai na furnizon qė tė gjithėve, por ata krahas kėtij pranimi i bėjnė ibadet edhe tė tjerėve pėrveē Atij. (Tefsirut-Taberi, 16: 28)

Njė pjesė e ulemasė nga gjeneratat e para ka thėnė:
Ku t’i pyesish.
Kush i ka krijuar qiejt dhe Tokėn ?
Ata pėrgjigjen.
All-llahu, por megjithėkėtė e adhurojnė tjetėr kė. (Kėtė e pėrmend Ibni Kethiri prej Ibni"Abbasit, Muxhahidit, 'Ata'as, 'Ikrimes, Esh-Sha'biut, Katades, Dah-hakut dhe Abdurrahman b. Zejd b. Eslemit. Shih: Tefsir Ibni Kethir, 2: 494; Tefsiru Taberi, f. 78)

All-llahu na thotė nė Kur’an se edhe mushrikėt kanė besuar se All-llahu ėshtė Krijues, Furnizues dhe Sundues:
E, nėse i pyet kush i ka krijuar, ata, me siguri, do tė thonė. All-llahu, , nga po ia mbajnė atėherė ? Zuhruf: 87.

Thuaj, Kush ju ushqen juve nga qielli dhe nga Toka ? Ose, kush mund tė krijojė tė dėgjuarit dhe tė pamurit ? Dhe kush mund tė nxjerrė tė gjallin nga i vdekuri dhe tė vdekurin nga i gjalli ? Dhe kush i drejton gjėrat ? Ata do tė thonė, All-llahu, E ti (o Muhammed!) Thuaj, E, pėrse atėherė nuk i frikėsoheni Atij ? Junus: 31.

Nga ajetet e cituara shihet qartė se, gjithsecili qė pranon se All-llahu ėshtė Zot i tė gjithave, njėherit nuk ėshtė edhe ai qė e ka besuar All-llahun si tė Vetmin Zot, tė Cilit i bėhet ibadet dhe i Vetmi tė Cilit i pėrkasin tė gjitha emrat e bukur dhe cilėsitė e pėrsosmėrisė. (Fet'hul Mexhid, f. 18; Sherhul Mulla Ali El-Kari`i alel fikhil ekber, f. 9)

Shumica e njerėzve nuk mohojnė Krijuesin dhe udhėheqjen e Tij me krijesat, por shumė mosbesime tė tyre rrjedhin nga adhurimi i tjetėrkujt pėrveē All-llahut.


--- VAZHDON ---

Preshevar
22-01-08, 12:14
Me emrin Tend udhetoj

Njehere ne doren time kisha ca lule.
Disa u vyshken, kurse njera me humbi, nuk e di se cka u be me te.
Shume kohe e kerkova po kot,
nuk e gjeta dot.


http://img147.imageshack.us/img147/6578/mediumvoyageurdk0.jpgVertete po i ngjaja nje njeriu te shkretetires. Lodhje shume e pa rezultate, ehe, ndoshta deshta te behem nga njerezit qe shohin shume larg, ngase i dituri sheh shume larg, kurse i vuajturi edhe me larg...e ne kete rast jam nje i paditur po i vuajtur.E kuptova... jeta eshte sakrific... Bota nje mashtrim, e nuk mundesh te keshe ne dore ate qe e do per vete. Jam vetem nje udhetar... Ne kete rast vetes ia gjeta ngushellimin, mu kujtuan popujt e lasht, ata qe kishin ngritur civilizime dhe te njejtat kane vdekur, kulturat e tyre qe kane lulezuar e jane vyshkur, mbreterit qe kane mugulluar dhe jane zhdukur, kurse ne (njerezit) gjendemi ne te njejten hallke te zingjirit te madh te evoluciomit kozmik. Mendova thelle mbi keta ligje qe sundojne ne natyre e ne jete i vleresova ata, i pashe, nga ngjyrat shendritese te luleve deri te deget qe lekunden te pemet, nga bubullima e forte deri te zeri i zogjeve, ne cdo gje, ndieva reflektimin e Qenies me Fuqi te Pafundme.... verejta drite, nxehtesi...dukuri qe shfaqen dhe une duhet ti gjurmojme. Une udhetari i kesaj bote, qe eshte si nje liber i mbushur me ilustrime. Mundohem me e lexuar kete liber per te shtuar kulturen, pse jo edhe per me u lartesuar si njeri. E mos me u be si ata qe jetojne me sy lidhur per te mos pare, duke mos e ditur nga erdhi dhe nga shkon: qe vijne e ikin shpejt, pa lene asnje gjurme pas... E une jam duke menduar per Individualitetin e fshehte per syte. Para vetes shohe oqeanet, peisazhet e maleve dhe bahcet me ato pamje magjistare te shtrira neper siperfaqen e tokes. Ato jane reflektime te bukurive te pafundme te Tij qe me magjepsin...Cdo ze qe degjoje eshte thirje prej Tij dhe cdo gje eshte shenje e Tij. E ndjeje ekzistencen e Zotit ne natyre, edhe ne shpirtin tim. E une po vazhdoje udhetimin tim, jo per te kerkuar nje lule po per me e njohur Ate qe me ane te veprave te veta na ben te njohur Veten. Pra , jam ne nje rruge qe ska fund, per tu ndodhur gjithehere ne rrugen e Tij, duke kapercyer portat e hapura per tek Ai.

O Udhezues!
Te gjithe pasurin do ta harxhoje ne kete rrugen qe kam filluar, ngase ne Ty jam mbeshtetur dhe vetem TY te nenshtrohem...

O Krijues ti je i gjithemeshirshem, me forco ne kete rruge se Ti je shpresa dhe qetesia e te mbeturve ne zi!

Hape nje perde per mua dhe ma shero zemren time, shuaje urine time...

O Zoti im nese une ne kete rruge kam be ndonje gabim, nese kam nuhatur eren e bukur te ndonje lule pa te drejte, me fal, nese kam prekur mbi te vertetat e larta qe skam mundur ti njohe , te kerkoje falje, me fal!Nga: Agim Jakupi

xnjeri
25-01-08, 21:25
Paramendoj mekatet tua sikur shkuma e detit!


Kjo teme me pelqeu…desha t’ue ofroj edhe juve.Nje dit, i paramendova dallgėt e detit, e pastaj e paramendova shkumen qė sjellin keto keto dallgė nė breg det.

Thash: sikur mekatet e mia te ishin sikur kjo shkum, si do te m’i falte Allahu keto mekate?

Para se t’i permedim gjėrat qe i shlyejn mekatet edhe nese jan si shkuma e detit, le ta shohim shkumen e detit si ėshtė

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/1-4.jpg?t=1199633851

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/2-4.jpg?t=1199633856

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/3-3.jpg?t=1199633860

xnjeri
25-01-08, 21:27
A e din cfar duhet te thėm qė tė me shlyhen mekatet edhe nese jan si kjo shkuma e detit?

”Nuk ka mbi siperfaqen e tokes ndonjė qė thot:

<<La ilahe ilallah, wallahu ekber we la haule we la kuwete ila bilah>>

E te mos I falen gjunahet edhe nese jan sa shkuma e detit”

Kush thot kur te shtrihet ne shtrat pėr tė fjetur:

”Estagfirullaje la ilahe ila huwel hajjul kajjum we etubu ilejh”

(tri her, Allahu ia fal mekatet edhe nese jon sa shkuma e detit.)
”Namazi i Duhas I shlyn mekatet edhe nese jan sa shkuma e detit”

xnjeri
25-01-08, 21:29
Le t’i shkikojm edhe disa foto tjera te shkumes se detit
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/4-3.jpg?t=1199633948

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/5-2.jpg?t=1199633953

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/6-2.jpg?t=1199634031


http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/7-2.jpg?t=1199634036

http://i222.photobucket.com/albums/dd264/MnAfee5_Group/8-2.jpg?t=1199634041

xnjeri
25-01-08, 21:34
A nuk po e sheh o rob i Allahu qe shkuma e detit gati e ka permbyt qytetin ne tėrsi?!

I Lartmadhėruar je o Allahu im i cili fal mekatet atyre qe nuk te bejn shirk ty edhe nese jan si shkum a e detit, edhe nese jan sa toka e qielli”Kush thot 100 her ne dit:


<<Subhanallahi we bihamdihi>>
I falen mekatet e tij edhe nese jan sa shkuma e detit”
”Kush thot ne mengjes apo ne mbremje:

<<La ilahe ilallahu wahdehu la sherike leh, lehul mulku we lehul hamdu we huve ala kulli shejin kadir>>
I fallen gjunahet edhe nese jan sa shkum ae detit”

Allahu mi falt mekatet e mia, mekatet e prinderve te mi dhe mekatet e gjith Ymmetit te Muhammedit alejhi selam Amin Amin Amin we ahiru dawana enilhamdulilahi rabil alemin.


Pergaditi:
Burim Dalipi

rilinda
26-01-08, 00:31
xnjeri, a bėn t'i pėrkthesh lutjet (ato qė nuk i ke pėrkthyer)?!
Edhe a kanė efekt nėse thuhen shqip?

Preshevar
26-01-08, 16:49
Nuk ka shperblim pa sprova

Besimi ne Allahun xh.sh nuk eshte ceshtje gjuhe se si do ta shprehim me bukur, as luks me te cilin njeriu kenaqet, e nuk eshte dekor qe e zbukuron, nuk eshte profesion me te cilin jetohet...Nga: Agim JAKUPI


" A mendoni ju, se do te hyni ne xhennet, e ende nuk e keni shijuar ate qe e kane shijuar ata, te cilet para jush kane qene dhe zhdukur? Ata i kane ndermuar mospasjet dhe semundjet, dhe aq qene shqetesuar, qe edhe i derguari edhe ata qe kane besuar me ta, kane bertitur:"Kur do te vije me ndihma e All-llahut?" Ja, ndihma e All-llahut eshte vertete afer!"

(El-Bekare:214)Besimi ne Allahun xh.sh nuk eshte ceshtje gjuhe se si do ta shprehim me bukur, as luks me te cilin njeriu kenaqet, e nuk eshte dekor qe e zbukuron, nuk eshte profesion me te cilin jetohet...Rruga e fese eshte e mundimshme, me pengesa te shumta dhe te rrezikshme. Jeta e besimtarit eshte vetem provim dhe varg i sprovave te panderprera, te cilat shpesh e trondisin ne shpirt e qe ndonjehere e cojne ne deshprim.
Nje besimtar mund te jete i uritur, skamnor, te jete i ofenduar, i demtuar, semure, jorehat dhe te jetoj ne jostabilitet: „Ata i kane ndermuar mospasjet dhe semundjet". Kete e kane perjetuar edhe te derguarit. Nga goditjet e medha qe i kane gjetur edhe te derguarit edhe besimtaret, ata kane beritur :"Kur do te vije me ndihma e All-llahut?"
Kjo nuk eshte karakteristik e nje kohe, as e nje misioni te te derguarit te caktuar, as vendit te lidhur per kete apo ate shpallje. Ky na paraqitet si parim kryesor i ekzistences se njeriut, nje ligj qe e rregullon shoqerine e teresishme njerezore...
" A mendoni ju, se do te hyni ne xhennet, e ende nuk e keni shijuar ate qe e kane shijuar ata, te cilet para jush kane qene dhe zhdukur?
Fukaralleku, demet, ofendimet jane te natyres matriale, qe paraqesin kokecarje dhe pasoja qe mund te zgjasin shume dhe qe ve njerezit ndermjet kokecarjes dhe shpreses ne ndihmen e te Gjithfuqishmit All-llah: ?" Ja, ndihma e All-llahut eshte vertete afer!"
Kur besimtari te jete i sigurt ne ndihmen e All-llahut, gjithsesi se kjo duhet te jete e udhehequr sipas parimeve fetare, fukaralleku per te eshte e parendesishme, do ti kthehet qetesise dhe ne te do te mbisundoje shpresa qe e cone ne fitore.... E kur flasim per fitore, nuk e kemi per pasuri, per para, per ngritje te pallateve te perkohshme te kesaj bote (faraonet dhe mbreterit kane fjetur ne ar, por pasuria e tyre nuk iu bene dobi, All-llahu nuk ka nevoje per para e gjera matriale, por ai nga ne do BESIM, PERKULJE DHE RESPEKTIM TE LIGJIT TE TIJ). Andaj, besimtari duhet qe me lehtesi ti perballoje fukarallekun dhe te sakrifikoje ne emer te All-llahut e te behet krenar, ngase, ndihma dhe shperblimi i All-llahut ate do ta percjelle.

var tmp; tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a"); for(i=0; i

xnjeri
27-01-08, 20:58
xnjeri, a bėn t'i pėrkthesh lutjet (ato qė nuk i ke pėrkthyer)?!
Edhe a kanė efekt nėse thuhen shqip?

Jo nuk e kan te njetin efekt sikur arabisht.. edhe nuk jan te gjata qe te jet e veshtir te mesohen permendsh, mundohu t'i mesosh permendsh

rilinda
29-01-08, 12:59
Jo nuk e kan te njetin efekt sikur arabisht.. edhe nuk jan te gjata qe te jet e veshtir te mesohen permendsh, mundohu t'i mesosh permendsh

Qysh mu lut pėr diēka kur nuk e kuptoj!?!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 13:59
Per femrat dhe motar muslimane
Te vendosin buzekuq ne buzet e juaj sinqeritetin dhe fjalen e Zotit.
Te jete vathi i juaj degjimi i kuranit dhe i fjaleve te mira.
Te jete rimeli i juaj ne kenaqesine e Zotit dhe duke u larguar nga gjynahet.
Te jete unaza e juaj kenaqesia dhe besnikeria ndaj burrit dhe ruajtja e nderit te saj.
Te jete varsja e juaj turpi .
Te jete rrobja e juaj devotshmeria dhe frika ndaj Allahut .
Te jete boja e flokeve te juaj dituria islame ne baz te kuranit dhe sunetit
Te Perpiqesh qe sa me pak te te duken pjeset (islamikisht) te turpshme te trupit: mos vish tesha te shkurta, te ngushta ose te tejdukshme. Burri yt le te martohet per bukurine tende shpirterore, e jo ate trupore (trupi humb bukurine pas nje kohe, kurse shpirti eshte i perjeteshem)
Te Mos lexosh revista dhe libra me tematike "te ndyte", mos shiqo filma dhe mos degjo muzike, se keto ta roberojne shpirtin, te bejne te jetosh ne boten e enderrave dhe ta dobesojne te mbajturit mend.
Te Shoqerosh me besimtare, qe te keshilloheni njera me tjetren.
Kudo qe je, beju shembull per muslimanet dhe femrat tjera.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:01
Nga Ebu'l Abbas Abdullah ibn Abbasi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thene: "Nje dite kam qene pas te derguarit te All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe me tha:
' Oj moter, do t'i mesoj disa fjale: Kije ndermend All-llahun, All-llahu do te te ruaje ty. Kije nder mend All-llahun, All-llahun do ta gjesh para teje. Kur te kerkosh, kerko prej All-llahut. Nese kerkon ndihme, kerko prej All-llahut. Dije, sikur tere populli te tubohej qe te te ndihmoje ne dic, nuk do te te ndihmonin, pervec ate cka te ka caktuar All-llahu. E nese do te tuboheshin qe ne dic te te bejne dem, nuk do te te demtonin, pervec ne ate cka All-llahu tash me te ka caktuar. Jane ngritur lart pendat dhe jane thare faqet ( d.m.th. cdo gje eshte caktuar dhe mbaruar )
( Tirmidhiu, i cili thote: hadith hasen sahih )
Ne trasmetimet e tjera, pervec te Tirmidhiut, qendron:
" Kije ndermend All-llahun, do ta gjesh para vetes. Njihe All-llahun ( kur je ) ne bollek, All-llahu do te njeh ty ne veshtiresi. Dhe dije, ajo qe nuk te ka goditur, as qe ka mundur te te godase, kurse ajo qe te ka goditur, nuk ka mundur te mos te godase. "
O njeri lidhu me Zotin tend se Ai ste le kurre ne balte por krijesat te zhgenjejne qofshin ato dhe prinderit tu ose te afermit e tu.
Dije se Allahu i ka ne dore cdo ceshtje dhe mos iu frikeso asgjeje pervec Atij .Te gjithe jane krijesa dhe nje dite te gjithe do te kthehen tek Ai.Behu trim dhe krenohu me te miren dhe i turpshem ne veprimin e te keqes.
Dije se verte ndihma eshte me durim, gezimi me deshperim, kurse pas cdo veshtiresie ka lehtesi.
Mos u bej kurre pesimist se Zoti eshte Ai qe i shikon roberit e tij besimtar dhe nuk i le ato ne balte bej durim .A nuk i shikon qafirat Allahu i ka furnizuar dhe ua largon demet atyre shpesh here po per ty a Thua se nuk mendon .JO kurre por Ai deshiron te ngreje ty ne grada te larta ne xhenet deshiron te fali gjynahet te cilat ti i ke kryer qe kur te dalesh para TIJ te jesh i paster dhe keshtu te begatoje me xhenetin e TIJ.
Dije se cdo dhimbje ka nje fund .Vertet Islamin po e luftojne po kjo eshte sprove per ty sa ti do te kontribosh ne ruajtjen e kesaj feje madheshtore A do te besh tregti me Zotin tend.
A doni tju njoftoj per nje thenje te derguarit salallahu alejhi we selam.Te jepni pasurine dhe veten tuan ne rrugen e Tij .Vertet Xheneti eshte pasuri e perjetshme.A nuk e shikon sa punon ne kete dynja sa lodhesh me Zor se e blen nje shtepiu kurse Allahu ta ka lehtesuar xhenetin me 12 namaze synet ne dite te dhuron nje shtepi ne xhenet.apo kush ja kryn vllaut te vte nje pun ka mere sevap sa me nejte nje muaj ne xhmi e te pejgaberit salallhu aljhi ve selem ,dhe ka vpra te shumta si kta. SUBHANLLAH sa leht te ka bere zoti te fitosh xhentin ja pra mos e lesho kete shfritezoje para se te te kalon koha e shfritezimt .

rilinda
29-01-08, 14:05
Per femrat dhe motar muslimane
Te vendosin buzekuq ne buzet e juaj sinqeritetin dhe fjalen e Zotit.
Te jete vathi i juaj degjimi i kuranit dhe i fjaleve te mira.
Te jete rimeli i juaj ne kenaqesine e Zotit dhe duke u larguar nga gjynahet.
Te jete unaza e juaj kenaqesia dhe besnikeria ndaj burrit dhe ruajtja e nderit te saj.
Te jete varsja e juaj turpi .
Te jete rrobja e juaj devotshmeria dhe frika ndaj Allahut .
Te jete boja e flokeve te juaj dituria islame ne baz te kuranit dhe sunetit
Te Perpiqesh qe sa me pak te te duken pjeset (islamikisht) te turpshme te trupit: mos vish tesha te shkurta, te ngushta ose te tejdukshme. Burri yt le te martohet per bukurine tende shpirterore, e jo ate trupore (trupi humb bukurine pas nje kohe, kurse shpirti eshte i perjeteshem)
Te Mos lexosh revista dhe libra me tematike "te ndyte", mos shiqo filma dhe mos degjo muzike, se keto ta roberojne shpirtin, te bejne te jetosh ne boten e enderrave dhe ta dobesojne te mbajturit mend.
Te Shoqerosh me besimtare, qe te keshilloheni njera me tjetren.
Kudo qe je, beju shembull per muslimanet dhe femrat tjera.

Krejt me i bo, k'ta: "mos dėgjo muzikė"- kurrė nuk do tė mund ta pėrfilli.

valiii
29-01-08, 14:31
Qysh mu lut pėr diēka kur nuk e kuptoj!?!

Egziston njė libėrth i vogėl qė quhet " Mburoja e muslimanit ", nė tė cilin i ke tė gjitha lutjet qė i nevojiten njeriut, tė gjitha i ke arabishte ( me shkronja latine ) dhe tė perkthyera shqip.
Gabim ėshtė tė pohohet se duat qė recitohen nė shqip nuk kanė efekt, thuaji qysh tė vie mė lehtė, kryesorja qė tė ketė efekt nevojitet tė thuhen me zemer/besim/iman.
Nė hyrje tė kėtij libėrthi e ke hadithin kudsij ( Thenie te Allahut, te interpretuara nga Muhammedi a.s.) ku Allahu thotė : “Unė jam ashtu siē mė parafytyron robi. Jam me tė kur mė perkujton. Nėse mė kujton nė vehte, edhe Unė e kujtoj nė vehte; nėse mė kujton nė tubime, Unė e kujtoj nė tubime edhe mė tė mira, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė krah, nėse mė afrohet njė krah, i afrohem njė pash, dhe nėse mė afrohet me ecje, i afrohem me shpejtėsi.”

rilinda
29-01-08, 14:41
Egziston njė libėrth i vogėl qė quhet " Mburoja e muslimanit ", nė tė cilin i ke tė gjitha lutjet qė i nevojiten njeriut, tė gjitha i ke arabishte ( me shkronja latine ) dhe tė perkthyera shqip.
Gabim ėshtė tė pohohet se duat qė recitohen nė shqip nuk kanė efekt, thuaji qysh tė vie mė lehtė, kryesorja qė tė ketė efekt nevojitet tė thuhen me zemer/besim/iman.
Nė hyrje tė kėtij libėrthi e ke hadithin kudsij ( Thenie te Allahut, te interpretuara nga Muhammedi a.s.) ku Allahu thotė : “Unė jam ashtu siē mė parafytyron robi. Jam me tė kur mė perkujton. Nėse mė kujton nė vehte, edhe Unė e kujtoj nė vehte; nėse mė kujton nė tubime, Unė e kujtoj nė tubime edhe mė tė mira, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė krah, nėse mė afrohet njė krah, i afrohem njė pash, dhe nėse mė afrohet me ecje, i afrohem me shpejtėsi.”Aha, se pėrpak kesh tu i besu xnjerit. Bile kesh pėrpak me besu qė Zoti s'koka me shqiptarinė!

valiii
29-01-08, 14:46
Aha, se pėrpak kesh tu i besu xnjerit. Bile kesh pėrpak me besu qė Zoti s'koka me shqiptarinė!


Po de, edhe une e pata me ta mat impulsin, se a e ke bere pyetjen si provokim apo me sinqeritet... e mora vesh edhe ti cenke bere "pionere" perhajr perhajr ...

rilinda
29-01-08, 14:58
Po de, edhe une e pata me ta mat impulsin, se a e ke bere pyetjen si provokim apo me sinqeritet... e mora vesh edhe ti cenke bere "pionere" perhajr perhajr ...

O Val, edhe unė po ua mas pulsin juve.
E pas pėrgjigjes qė e mora nga xnjeri, u binda qė pas shkrimeve tė tij qė po i bėn fshihet dikush tjetėr e n'pėrgjigje u duk ai (i vėrteti).


Shėndet!
Rilinda- dora vet.

SoKoLi-i-Maleve
29-01-08, 17:32
Jo nuk e kan te njetin efekt sikur arabisht.. edhe nuk jan te gjata qe te jet e veshtir te mesohen permendsh, mundohu t'i mesosh permendsh

A vetem arabisht paskan efekt a? Sa cudi?

BE LK
30-01-08, 09:37
xnjeri, a bėn t'i pėrkthesh lutjet (ato qė nuk i ke pėrkthyer)?!
Edhe a kanė efekt nėse thuhen shqip?

Rilinda, Lutjet mund te behen ne c'far do lloje gjuhe dhe kane te njejtin efekt. Nese e lut zotin me zemer te paster e sinqerte ai kete kerkon prej njerezve, e jo me e lut ne gjuhen arabe.

Ndersa Kurani duhet te thuhet ne ritet t faljes (Namazeve) ne arabisht, sepse keshtu eshte me mire.

Profeti Muhamed A.s. thote: Allahu nuk Shikon Trupat Tuaj e as fizjonomine tuaj, por zemrat tuaja !

Ajo qe kerkon zoti eshte zemra e paster, e jo gjuha e bukur...!

Lutu ne gjuhen shqipe me sinqeritet, e do kesh kenaqesine e zotit me shume se nje qe e lut Arabisht e me zemer Cop, cop...!

Tung!

BE LK
30-01-08, 09:42
Jo nuk e kan te njetin efekt sikur arabisht.. edhe nuk jan te gjata qe te jet e veshtir te mesohen permendsh, mundohu t'i mesosh permendsh

I dashur Xnjeri......


Spo arrij te kuptoj kete llogjiken tuaj te ketyre fjaleve, nese e din dicka thuaje. e nese jo atehere hesht. Mos u mer me gjera qe nuk i din, sepse nuk e ke kėte te drejte.

Ebu hanife thote: Njeriu eshte i lire ne ate qe din, e eshte i burgosur ne ate qe nuk din..!

Keshtu, mos thuaj gjera sipas mendjes tende. Ose ne fund thuaj, kete nuk e di por u ne mendoj keshtu. ok..!

Pa dasht me te dhene argumente per rrezikun e kesaj, dua te te them, Mos mer persiper gjera qe nuk i din, e te shtysh njerezit si puna ime te mendojne se je X...Njeri...!

Mea-selame..!

BE LK
30-01-08, 09:44
O Val, edhe unė po ua mas pulsin juve.
E pas pėrgjigjes qė e mora nga xnjeri, u binda qė pas shkrimeve tė tij qė po i bėn fshihet dikush tjetėr e n'pėrgjigje u duk ai (i vėrteti).


Shėndet!
Rilinda- dora vet.

Oj Rilinde, sa e kishem Pulsin e zemres, se ka ca dite qe nuk kam qene mire me tensionin...:biggrin::tongue:

hasanmehmeti
30-01-08, 11:47
Edhe ti kur te mesohe njehere qe ne secilin afishim te mos mirre me punen e moderatrove e stafit shume me mire do te jete.

Secilin shkrim qe mirre me moderator e me staf do ta fshij ty dhe secilit.


Me nderime Bond

uliksi31
30-01-08, 19:07
I dashur Xnjeri......


Spo arrij te kuptoj kete llogjiken tuaj te ketyre fjaleve, nese e din dicka thuaje. e nese jo atehere hesht. Mos u mer me gjera qe nuk i din, sepse nuk e ke kėte te drejte.

Ebu hanife thote: Njeriu eshte i lire ne ate qe din, e eshte i burgosur ne ate qe nuk din..!

Keshtu, mos thuaj gjera sipas mendjes tende. Ose ne fund thuaj, kete nuk e di por u ne mendoj keshtu. ok..!

Pa dasht me te dhene argumente per rrezikun e kesaj, dua te te them, Mos mer persiper gjera qe nuk i din, e te shtysh njerezit si puna ime te mendojne se je X...Njeri...!

Mea-selame..!

Te pershendes BELK, kjo eshte pergjigje adekuate, e shkurt dhe e qart. Bile ti si hafiz i Kur'anit kur e thua kete e bene edhe me madhshtore pergjegjen.
Me leximin e dy tre haditheve nuk mjafton te perfaqsohet as spjegohet feja islame.
Uliksi

pleshti
01-02-08, 05:23
E vertet Ulliksi31, shumica nga "muslimanet" shqiptar qe po shkrujn ne forume shqiptare, ja u kan spjegu si duket nga dy tri sure e tri kater hadithe e po ju duket vetja se me dijetar se keta nuk ka. Une kisha vetem nje keshille. Mbane besimin ne zemrat tuaja, e largohuni nga flliqja e kesaj feje me veprimet e shkrimet e juaja vetem sa e keni demtuar e zhyt ket fe ne grope te *****. Keni frige nga Allahu qe kaq shum po e trumbetoni.
Adminet e moderatoret e forumit duhet ti mbajn sa me larg prej ketu keto flliqesira qe shpirtin e kan te shitur te djalli e jo te Allahu.

Pleshti dora vet.

BE LK
01-02-08, 08:18
E vertet Ulliksi31, shumica nga "muslimanet" shqiptar qe po shkrujn ne forume shqiptare, ja u kan spjegu si duket nga dy tri sure e tri kater hadithe e po ju duket vetja se me dijetar se keta nuk ka. Une kisha vetem nje keshille. Mbane besimin ne zemrat tuaja, e largohuni nga flliqja e kesaj feje me veprimet e shkrimet e juaja vetem sa e keni demtuar e zhyt ket fe ne grope te *****. Keni frige nga Allahu qe kaq shum po e trumbetoni.
Adminet e moderatoret e forumit duhet ti mbajn sa me larg prej ketu keto flliqesira qe shpirtin e kan te shitur te djalli e jo te Allahu.

Pleshti dora vet.

Plesht....

Ne nuk po kerkojme dhjame nga pleshti, keshtu qe skemi nevoje per ironite tuaja.

Shpirtin e zemrat tona i din me mire ai qe i ka krijuar, nuk i dine as pleshtat e as morrat....!

Me te mira BE LK

SoKoLi-i-Maleve
01-02-08, 19:38
Meso ma shum per Islamin:http://pergjigje.com/Islam/index.htm

BE LK
02-02-08, 09:31
Meso ma shum per Islamin:http://pergjigje.com/Islam/index.htm
Eu sa i zgjuar......!

Me habite me keto linke e keshilla....!

Mos doje me thene Keshilla per te krishteret, a??

Se kjo eshte thjeshte nje permbledhje e disa kristjaneve....!

Sa keq, nuk te eci prap me duket.....!

xnjeri
04-02-08, 11:32
I dashur Xnjeri......


Spo arrij te kuptoj kete llogjiken tuaj te ketyre fjaleve, nese e din dicka thuaje. e nese jo atehere hesht. Mos u mer me gjera qe nuk i din, sepse nuk e ke kėte te drejte.

Ebu hanife thote: Njeriu eshte i lire ne ate qe din, e eshte i burgosur ne ate qe nuk din..!

Keshtu, mos thuaj gjera sipas mendjes tende. Ose ne fund thuaj, kete nuk e di por u ne mendoj keshtu. ok..!

Pa dasht me te dhene argumente per rrezikun e kesaj, dua te te them, Mos mer persiper gjera qe nuk i din, e te shtysh njerezit si puna ime te mendojne se je X...Njeri...!

Mea-selame..!

Kur mendon se di dicka...dije se nuk din asgje.

Ktu ka nje keq kuptim dhe nje peshtjellim. Dallon duaja -lutja- prej te ashtu quajtures "dhikr"
Unė nuk kam thėn se Allahu nuk eshte per shqiptaret e as qe lutjet -duat- nuk ben tė thuhen shqip. Por un i kam sjell disa trnsmetime e qe jan dhikr e jo dua -lutje-. Prandaj thuhen ne gjuhen arabe e jo ne gjuhen shqipe. Eshte mir me ditė kuptimin e tyre bile edhe duhet me ditė, por thuhen ne gjuhen qe jan then nga i Derguari i Allahut Muhammedi alejhi selam.
Kurse lutjet mund te behen dhe te thuhen edhe ne gjuhen shqipe bile nuk ka asnje problem. Lutu per cdo gje qe ke nevoj, per cdo gje qe te intereson, per cdo gje ia vlen te lutet. Po mos na haroni edhe neve me lutjet tuaja

xnjeri
04-02-08, 11:38
O Val, edhe unė po ua mas pulsin juve.
E pas pėrgjigjes qė e mora nga xnjeri, u binda qė pas shkrimeve tė tij qė po i bėn fshihet dikush tjetėr e n'pėrgjigje u duk ai (i vėrteti).


Shėndet!
Rilinda- dora vet.

Paragjykimet jan mekat

xnjeri
04-02-08, 11:40
O Val, edhe unė po ua mas pulsin juve.
E pas pėrgjigjes qė e mora nga xnjeri, u binda qė pas shkrimeve tė tij qė po i bėn fshihet dikush tjetėr e n'pėrgjigje u duk ai (i vėrteti).


Shėndet!
Rilinda- dora vet.

Nese dikush fshihet pas pergjigjeve tuaja, mos mendo se te gjith e kan keshtu>
Rilinda, ti vertet paske nevoj per nje rilindje.

BE LK
04-02-08, 13:34
Kur mendon se di dicka...dije se nuk din asgje.


Ktu ka nje keq kuptim dhe nje peshtjellim. Dallon duaja -lutja- prej te ashtu quajtures "dhikr"
Unė nuk kam thėn se Allahu nuk eshte per shqiptaret e as qe lutjet -duat- nuk ben tė thuhen shqip. Por un i kam sjell disa trnsmetime e qe jan dhikr e jo dua -lutje-. Prandaj thuhen ne gjuhen arabe e jo ne gjuhen shqipe. Eshte mir me ditė kuptimin e tyre bile edhe duhet me ditė, por thuhen ne gjuhen qe jan then nga i Derguari i Allahut Muhammedi alejhi selam.
Kurse lutjet mund te behen dhe te thuhen edhe ne gjuhen shqipe bile nuk ka asnje problem. Lutu per cdo gje qe ke nevoj, per cdo gje qe te intereson, per cdo gje ia vlen te lutet. Po mos na haroni edhe neve me lutjet tuaja

Dale, dale, mos e mer me yrysh.........

NJe vajze qe quhet Rilinda te pyeti, a ban me i perkthy keto "lutjet" dhe me u lut shqip.

Ju pergjigjeni, se nuk kane te njejtin efekt ne shqip. Nuk the se keto nuk jane lutje por Dhikr, (Dhikr- permendje e zotit.). Kjo duhej sqaruar per autoren e pyetjes.

Nuk te tha kush se ke thene se All-llahu nuk eshte me shqipetaret, por zotnia juaj duhej te sqaronte dicka.

1- Lutjet ndahen ne dy kategori.

a- Lutje te perveqme,
b- lutje te pergjithshme.

a- Lutje te perveqme, jane ato lutje qe profeti Muhamed S.A.W.S ka keshilluar te behen ne kohe dhe vende te ndryshme dhe keto eshte mire te thuhen me te njejtat fjale qe ka thene i derguari i zotit.
por ka dhe dicka shume njerez nuk kane mundesi me i mesu dhe kjo nuk nenkupton se u bie vlera nese thuhen ne shqip, ska asnj problem.

b- Lutje te pergjithshme, jane ato lutje qe njeriu ben ne cdo moment, ne cdo gjendje qe ndodhet, ne cdo kohe e menyre. Pra keto lloj lutjesh mund te behen shqip, ose kinezqe nese je kinez, se kjo eshte gjuha jote e zoti e kupton cfar do lloj gjuhe.

Biles une mendoj. Se eshte me mire te behen ne gjuhen tende edhe nese din arabisht, sepse llogjikisht gjuha jote eshte gjuhe qe e ndjen e e kupton me shume se gjuhet e tjera. (Ky eshte mendimi im.)

2- Dhikri eshte permendje qe i behet zotit, qe ndahet ne shume kategori. Por ne dy kryesisht, asht usiq jane lutjet, dheker qe profeti e ka keshilluar dhe dhikr qe mund te besh ti ne cdo moment. Dhikri eshte mire te behet arabisht, po nese nuk din apo ske mundesi me i mesu permendesh behet dhe ne shqip pa me te voglin problem. Zoti shikon Zemrat tuaja.


Kjo ishte e gjitha, qe ju nuk patet guximin ta thoshit, por thate disa fjale qe gabuat rende me to...!p.s. Kur mendon se di dicka...dije se nuk din asgje.! Kjo eshte thejne madheshtore, por para se gjithash duhet tja thuash vetes, pastaj te tjereve, ne kohen dhe vendin e duhur....


C'do te mire BE LK

4peace
04-02-08, 14:24
*


E kemi pakėz si vėshtirė tė lirohemi nga klishetė, paragjykimet…

Kėshtu ėshtė edhe me kėtė rast kur shtrohet pyetja “pse jo nė gjuhėn shqipe?” Shumica e atyre qė e shtrojnė kėtė pyetje, e shtrojnė nga dy arsye (botėkuptime) kryesore.
1) Duke menduar se shqip luten tė gjithė tė tjerėt pos muslimanėve.
2) Duke menduar pėr “patriotizmin e lartė” (me bateria) se vetėm shqip duhet tė bėhen tė gjithat.

Tė parėt (1) mendojnė kėshtu duke i nisur nga ajo se gjoja (p.sh.) tė krishterėt luten vetėm shqip. Kėta harrojnė se, prapseprap, Bibla ėshtė pėrkthyer (nė shqip) mė vonė se Kur’ani. Prandaj edhe shumė lehtė vihet nė pėrfundim se kush lutet apo ėshtė lutuar mė sė fundi nė gjuhė tė huaj. Madje nė gjuhė latine apo greke. Cila shpallje/zbulesė ėshtė shpallur/zbuluar nė gjuhėn latine? Asnjėra. Dhe, prapseprap ajo pėrdoret. Kush e ka pėrcjellė varrimin e Papės sė fundit mund ta vėrtetojė se mė shumė u “kėndua” nė latinisht se sa italisht apo gjuhė tjetėr.

Tė dytėt (2), pėr ta dėshmuar “patriotizmin e lartė” tė tyre, me qėllim qė t’i shmangen me ēdo kusht “gjuhės sė terroristėve”, tregojnė alergji tė jashtėzakonshme sa here tė jet nė pyetje gjuha e shpalljes/zbulesės (Kur’anit), pra, gjuha arabe. Kurse, nė rast se vie nė shprehje anglishtja, atėherė, jo qė e mbyllin njėrin por tė dy sytė, duke e harruar shumė shpejt “patriotizmin” e tyre “tė lartė”….
Kush ka mėsuar ndonjė orė muzikė/edukatė muzikore, e din se nė muzikė ka nota. Edhe gjuha e shpalljes/zbulesės ka nota, qė kanė tingull tė veēantė. Pėr ta shpjeguar gjithė kėtė mė duhet tė elaboroj shumė. Megjithatė mendoj se kjo ėshtė e mjaftueshme pėr ata qė kuptojnė. Prandaj edhe jam i mendimit tė njėjtė me shpjegimin e “xnjeri”-it.

Kurse e gjithė kjo s’ka tė bėjė aspak me mohimin e gjuhės shqipe. Andaj, kush s’ka mundėsi pėr tė parėn (“xnjeri”), bėn edhe me tė dytėn (BE LK). Me kėtė rast, mė kryesorja ėshtė vetėdija hyjnore, duke qenė i vetėdijshėm se KRIJUESI ekziston. Kurse ti i lutesh ATIJ me sinqeritetin tend mė tė madh. Kjo, pra, ėshtė shumė mė me rėndėsi se ajo “a nė shqip, nė arabisht a nė latinisht…”


Gjitha tė mirat!***

xnjeri
05-02-08, 13:53
te lumt o vllai dashr 4peac... ke then fjalė madhėshtore...vertet cdo gje pas ketyre fjalve eshte e tepert.

Preshevar
06-02-08, 21:14
Zot i Mėshirshėm,

Na bėn qė vetėm Ty tė shėrbejmė! Tė largohemi nga mėkatet! Tė flasim tė vėrtetėn! Tė mendojmė mirė!

Tė bėjmė vepra tė mira! Tė ruhemi nga haku i juaj! Zot i Pėrjetshėm!

Na jep dituri tė dobishme! Mos na lejo tė na mashtrojė suksesi! Por as suksesi tė na dėshpėrojė! Zot i Plotfuqishėm!

Nėse na merr pasurinė, na lėrė shpresėn! Nėse na jep sukses, na jep fuqi dhe dėshirė ta mposhtim humbjen!

Nėse na merr begatinė e shėndetit, jepna begatinė e besimit! Zot i Gjithėdijshėm!

Na mėso qė toleranca ėshtė shkalla mė e lartė e fuqisė, ndėrsa dėshira e hakmarrjes, shenja e parė e dobėsisė! Zot i Drejtė!

Kur gabojmė ndaj njerėzve, jepna fuqinė e kėrkimfaljes! Ndėrsa kur njerėzit gabojnė ndaj nesh, jepna fuqinė e faljes! Zot i Madhėrishėm!

Nėse ne tė harrojmė Ty, Mos na harro Ti, neve!Burbuqe REXHA

rilinda
10-02-08, 13:13
Paragjykimet jan mekat

Edhe tė flasėsh (shkruash) palidhje ėshtė mėkat.

BE LK
10-02-08, 20:38
Edhe tė flasėsh (shkruash) palidhje ėshtė mėkat.
Mekatet dhe zemrat i din Zoti, keshtu qe linja ne kopetenca te tij...............!

Preshevar
31-03-08, 22:24
P E N D I M I ...


Njėherė njė grup prej njerėzish gjatė njė nate udhėtonin rrugės e cila ishtė mbuluar me gurė…

http://mesazhi.com/images/news/4312.jpg

Njė zė i erdhi nga qielli duke iu drejtuar atyre se kushdo qė prej juve merr kėto gurė do tė pendohet, dhe kushdo qė nuk i merr do tė pendohet… Tani, njerėzit ishin tė hutuar… Si mund tė jetė kėshtu?... Qoftė nėsė i marrim apo jo gurrėt ne do tė pendohemi!...Sidoqoftė, disa prej tyre morrėn ca gurė ndėrsa disa nuk morėn… Nė mėngjes kur ata mbėrinė nė shtėpitė e tyre, ata panė se gurėt u kthyen nė diamant… Tani, ata njerėz tė cilėt nuk morėn gurėt filluan tė ndjejnė keqardhje duke thėnė "Nėse vetėm do kishim marrė ca gurė…" Ata njerėz tė cilėt morėn ca gurė gjithashtu filluan tė pendohen duke thėnė "Pse nuk morėm mė shumė gurė..??? Tė dyja anėt pėrfunduan duke u penduar…

Tė dashur Muslimanė, i njejti incident do tė zė vend edhe me neve nė ditėn e gjykumit… Ata njerėz tė cilėt kaluan kohėn e tyre nė gjėra tė panevojshme do tė fillojnė tė pendohen duke shikuar drejt atyre tė cilėt zėnė pozitat tė larta nė parajsė duke kaluar kohėn nė rrugė tė All-llahut… Tani, ata tė cilėt kanė fituar pozitė nė parajsė do tė fillojnė tė pendohen duke shikuar tek ata tė cilėt bėnė mė shumė se ata dhe janė me status mė tė lartė…"
Ah! Sikur tė bėnim mė shumė qė ta kėnaqnim All-llahun…!!!"

Pėrktheu: Jehona PERQUKU

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Njė Ilahi shumė e bukur nga vėllezėrit Xhaferi

"Pendimi"

http://fr.youtube.com/watch?v=1LFPJmnkZvg (http://fr.youtube.com/watch?v=1LFPJmnkZvg)

hasanmehmeti
26-08-08, 00:30
Tetė mesele

Es-selamu alejkum

Dijetari pyeti nxėnėsin: Sa kohė ke qė mė shoqėron?
Nxėnėsi: Tridhjetė e tre vjet.
Dijetari: Ēfarė ke mėsuar prej meje gjatė kėsaj kohe?
Nxėnėsi: Tetė mesele.
Dijetari: Inna lilah ve inna ilejhi raxhiun, tėrė ymri mė kaloi me ty dhe ti vetėm tetė mesele paske mėsuar prej meje?!
Nxėnėsi: O mėsues nuk kam mėsuar ēėshtje tė tjera dhe nuk dua tė gėnjej.
Dijetari: M’i trego ato mesele qė ke mėsuar.
Nxėnėsi:

Meseleja e parė ėshtė: Vėrejta se ēdo njeri ka njė tė dashur dhe, kur shkon nė varr, largohet prej tyre, andaj tė dashurit e mi bėra veprat e mira, e kur tė hy nė varr, edhe ato do tė hyjnė me mua.


Meseleja e dytė: Analizova fjalėn e Allahut:
“E kush iu frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve, xheneti ėshtė vendi i tij”. (En-Naziat: 40- 41).
Andaj e detyroj veten tė luftoj epshin tim, qė tė qėndroj nė adhurime ndaj Allahut.

Meseleja e tretė:
Kuptova se tė gjithė njerėzit ruajnė gjėrat qė kanė vlerė, qė tė mos i humbasin, pastaj analizova fjalėn e Allahut:
“Ajo qė e keni pranė vetes ėshtė e pėrkohshme, e ajo qė ėshtė te Allahu ėshtė e pėrjetshme...”. (En-Nahl: 96).
Pėr kėtė, ēdo herė qė mė binte nė dorė ndonjė gjė me vlerė e drejtoja tek Allahu qė tė ma ruante Ai.

Meseleja e katėr:
Kam analizuar krijesat dhe kam vėrejtur se secili mburret me pasurinė ose sojin e tij, pastaj analizova ajetin Kuranor:
"... e s'ka dyshim se te Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat)". (El-Huxhurat: 13).
Andaj punova pėr devotshmėri, qė tė jem i nderuar tek Allahu, azze ve xhele.

Meseleja e pestė:
Kam analizuar akuzat qė njerėzit i bėjnė shoqi-shoqit dhe mallkimet qė i bėjnė njėri-tjetrit dhe kam kuptuar se origjina e tėrė kėsaj ėshtė zilia. Pastaj kam shikuar ajetin Kuranor:
"...Ne kemi pėrcaktuar ndėr ta gjendjen e jetės nė kėtė botė; ...". (Ez-Zuhruf: 32).
Andaj e flaka zilinė, u largova prej njerėzve dhe kuptova se ndarja ėshtė prej Allahut, andaj s’kam pse t’i kem zili njerėzit.

Meseleja e gjashtė:
I shoh njerėzit si armiqėsohen me njėri-tjetrin, i bėjnė zullum njėri-tjetrit dhe luftojnė njėri kundėr tjetrit, e pastaj shikova ajetin Kuranor:
"Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsiderojeni armik...". (Fatir: 6).
Andaj braktisa armiqėsinė e krijesave dhe u pėrcaktova vetėm pėr armiqėsinė e djallit, shejtanit.

Meseleja e shtatė:
I shoh njerėzit se si e lodhin veten dhe e poshtėrojnė duke kėrkuar riskun, madje, edhe futet nė gjėra qė nuk i lejohen e pastaj shikova ajetin Kuranor:
"Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj...". (Hud: 6).
Kuptova se edhe unė jam njė prej kėtyre gjallesave, andaj u angazhova me detyrat e mia ndaj Allahut dhe nuk merrem me gjėrat qė m’i siguron Allahu.

Meseleja e tetė:
I shikoj krijesat dhe mėsoj se ēdo krijesė i mbėshtetet krijesave tė ngjashme me tė, ose pėr pasurinė, ose pėr shėndetin e tij, ose pėr postin e tij, e pastaj shikova ajetin Kuranor:
"Kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton atij...". (Talak: 3).
Andaj braktisa mbėshtetjen nė krijesa dhe u mundova tė mbėshtetem tek Allahu, azze ve xhele.
Mėsuesi i tha: Allahu tė bekoftė.

Pėrshtati: Bekir Halimi

Jana
02-09-08, 00:37
I dashur Zot, unė tė falenderoj pėr kėtė ditė.
Tė falenderoj se jam nė gjendje tė dėgjoj dhe shoh kėtė mėngjes.
Unė jam i bekuar sepse ti je njė Zot qė fal dhe kupton.
Ti ke bėrė aq shumė pėr mua, dhe ti vazhdon tė mė bekosh.
Mė fal pėr gjithēka qė kam bėrė, kam thėnė qė nuk ka qenė e mirė pėr ty.
Unė kėrkoj faljen tėnde.
Tė lutem mė ruaj nga ēdo rrezik dhe lėndim.
Mė ndihmo tė nis kėtė ditė me qėndrime tė reja dhe plot falenderim.
Mė lejo tė nxjerr mė tė mirėn nga secila ditė, kėshtuqė mund tė qartėsoj
mendjen dhe mund tė dėgjoj nga ti.
Tė lutem mė zgjero mendjen qė unė tė mund tė jem nė gjendje tė pranoj
gjithēka dhe tė mos ankohem e rėnkoj pėr gjėra tė cilat s'mund t'i
kontrolloj.
Dhe pėrgjigja mė e mirė ėshtė kur unė jam i shtyer pėrtej kufinjve tė mij.
Unė e di se kur mund tė lutem, ti dėgjon zemrėn time.
Vazhdo tė mė bėsh tė dėgjoj vullnetin tėnd.
Vazhdo tė mė bekosh mua qė unė tė mund tė jem si bekim i tė tjerėve.
Mė mbaj tė fortė qė unė tė mund tė ndihmoj tė dobėtit...
Mė mbaj lartė qė unė tė kem fjalė inkurajuese pėr tė tjerėt.
Unė lutem pėr ata qė kanė humbur dhe s'mund tė gjejnė rrugėn.
Lutem pėr ata qė keqkuptohen dhe keqgjykohen.
Unė lutem pėr ata qė nuk tė njohin Ty. Lutem pėr ata qė do e fshijnė kėtė
mesazh duke mos e ndarė me tė tjerėt.
Lutem pėr ata qė nuk besojnė.
Por unė tė falenderohem ty se unė besoj.
Unė besoj se Zoti ndryshon gjėrat dhe njerėzit.
Unė lutem pėr tė gjithė vėllezėrit dhe motrat.
Pėr secilin nga anėtarėt e familjeve tė tyre.
Unė pėr paqe, dashuri dhe gėzim nė shtėpitė e tyre dhe qė ēdo dėshirė e
tyre tė plotėsohet.
Unė lutem qė ēdo sy qė lexon kėtė mesazh e di se nuk ka asnjė problem,
gjendje qė ėshtė mė e madhe se Zoti.
Ēdo betejė ėshtė nė duart tuaja tė luftosh.
Unė lutem qė kėto fjalė tė pranohen ne zemrat e atyre qė lexojnė kėtė.
Nėse ke bėrė kėtė lutje, shtoje njė numėr nė katrorin e forward kėshtuqė
njerėzit do e shohin sa njerėz janė lutur, Zoti i bekoftė.
Vetėm pėrsėrit kėtė frazė dhe shih se si vepron Zoti.
Zot, unė tė dua dhe kam nevojė pėr ty, eja nė zemrėn time tė lutem

hasanmehmeti
19-03-09, 01:00
T'i gėzosh muslimanėt... art i shpirtrave tė bardhė


Gėzim i papėrshkrueshėm kaplon zemrėn e njeriut, kur ai i gėzon tė tjerėt, kontribuon pėr gėzimin e tyre ose ua lehtėson dhembjen... ėshtė gėzim qė mund ta ndjejnė vetėm shpirtrat e pastėr si loti, tė cilėt vazhdimisht kanė njė shpresė – tė arrijnė kėnaqėsinė e Zotit dhe njė preokupim – tė gjenden nė ēdo rrugė tė hairit.
Kjo jetė ėshtė pėrplot lodhje, vėshtirėsi, sprova, probleme e dhembje, sado qė largohen ato, sė shpejti kthehen nė vuajtje, nė asnjėrėn prej tyre nuk ka momente tė ēiltra, pėrpos momenteve tė adhurimit tė sinqertė qė bėjmė kundrejt Zotit tė botėve.

Njerėzit, tė gjithė njerėzit, kanė nevojė t’u shtrihet dora e mėshirės, qė do t'i qetėsojė nė momentet e fatkeqėsisė, do t'ia lehtėsojė dhembjet dhe do t’ua lagė fytin kur ato i mbulon thatėsia...


Ata qė kanė pėrvojė mė tė madhe nė kėtė jetė e dinė bindshėm se njerėzit me nam mė tė madh janė ata qė i kėshillojnė tė tjerėt me dije tė dobishme, ata qė i shpėtojnė tė tjerėt nga problemet, ata qė ua lehtėsojnė tė tjerėve vėshtirėsitė dhe ata qė japin mundin t'i gėzojnė tė tjerėt.

Ndalu pak, tė shikojmė rastin interesant, kur njėri prej shokėve tė Dėrguarit, salAllahu alejhi ue selem, thirri njė mysafir qė desh ta nderonte dhe t’i falte gėzim, mirėpo ushqimi s’mjaftonte, kėshtu qė shoi qiriun dhe shtirej se ėshtė duke ngrėnė derisa mysafiri e sosi ushqimin dhe u ngop. Atėherė, zbret njė ajet pėr tė regjistruar kėtė ngjarje tė vogėl nė sy tė njerėzve, por e madhe nė peshoren e sjelljes dhe vlerave, prandaj Allahu vlerėsoi kėtė nė shkallė tė lartė, duke thėnė: "...por duan t’u bėjnė mė mirė tė tjerėve sesa vetes, edhe pse vetė janė nevojtarė..." (Hashėr 9).

Ata i jepnin pėrparėsi ngopjes sė lukthit tė mysafirit, para lukthit tė tyre, ata vlerėsuan mė tė shenjtė gėzimin e shokut sesa gėzimin e vet, dhe kėshtu arritėn njė lloj tjetėr tė gėzimit, i cili ėshtė mė i madh dhe mė i lartė...


Pėrkujto sė bashku me mua rastin e atij sahabiu qė shpejtoi me tėrė forcėn drejt tre personave qė kishin munguar nga lufta, me qėllim t'u kumtonte lajmin e gėzuar se Allahu ua kish falur gabimin e t'i mbushte ato zemra me dashuri, gėzim, lumturi dhe ngazėllim. Ai, madje, nuk duroi tė arrinte tek ata, por prej sė largu thėrriste me tėrė zėrin qė kishte: O Ka'b b. Malik, myzhde... Ka'bi rrėfen: Menjėherė u pėrula nė sexhde, se e kuptova qė kishte ardhur rrugėdalja, ngase Resulullahu, salAllahu alejhi ue selem, pas namazit tė sabahut kishte lajmėruar njerėzit se Allahu na ka falur gabimin dhe njerėzit me tė shpejtuar vinin tė na uronin, te dy shokėt e mi kishte shkuar dikush tjetėr, ndėrsa drejt meje ish nisur me kalė njėri qė para meje kishte pranuar Islamin dhe kur arriti te kodra, zėri i tij vinte mė shpejtė se kali; kur dėgjova nga ai lajmin e gėzuar, hoqa rrobat e mia dhe ia dhurova atij pasi mė dha myzhdenė, ndėrsa nuk kisha rroba tė tjera. Pas kėsaj, huazova rroba dhe dola me shpresėn pėr tė takuar Resulullahun, salAllahu alejhi ue selem, ndėrsa njerėzit grupe-grupe mė takonin e mė uronin pendimin. Kur e pėrshėndosha tė Dėrguarin, salAllahu alejhi ue selem, fytyra e tij shkėlqente nga gėzimi dhe mė tha: "Gėzohu me kėtė mirėsi, qė nuk tė ka kapluar qė nga dita kur tė lindi nėna".


Shiko ēfarė gėzimi e kaploi tė Dėrguarin, salAllahu alejhi ue selem, dhe shokėt e tij me rastin e kėsaj mirėsie qė i ndodhi shokut tė tyre, Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė ata.

Pėrveē kėsaj, lexo edhe kėtė hadith tė vėrtetė, Ebu Hurejre radijAllahu anhu rrėfen se i Dėrguari salAllahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Nga veprat qė Allahu do mė sė shumti janė futja e gėzimit nė zemrėn e besimtarit, largimi i mėrzisė, larja e borxhit tė tij dhe t'i japė ushqim, kur ka nevojė". (Shėnon Bejhekiu, Albani nė Sulsiletu Sahiha nr. 1494 thotė se ky hadith ėshtė hasen).


Nė njė transmetim tė Taberaniut thotė: "Vepra mė e dashur tek Allahu, pas farzeve, ėshtė futja e gėzimit te myslimani, t'ia mbulosh tė metat, t'ia zbusėsh urinė ose t'ia plotėsosh nevojat".

Ai gjithashtu shėnon nga Ajsha, radijAllahu anha: "Kush fut gėzimin nė njė familje myslimane, Allahu do t'i japė vetėm njė shpėrblim: Xhenetin".


Po ashtu, shėnuar nga Enesi: "Kush e takon vėllanė mysliman me diē pėr ta gėzuar, Allahu do ta gėzojė atė nė ditėn e Kiametit".

Resulullahu, salAllahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Kush i heq myslimanit njė brengė prej brengave tė dynjasė, Allahu do t'i heqė atij njė brengė prej brengave tė Kiametit, kush ia lehtėson dikujt vėshtirėsinė, Allahu do t'i japė lehtėsime nė dynja dhe ahiret. Allahu ėshtė nė ndihmėn e robit, pėrderisa ai ėshtė nė ndihmė tė vėllait tij".


Lexues i nderuar, kjo sjellje ėshtė ibadet, nėse kemi parasysh nijetin e mirė, madje, kjo ėshtė prej punėve mė tė dashura tek Allahu i lartėsuar... Medito, pra.

Ndėrsa shoqėritė – tė cilat janė duke pėrjetuar konfliktet e shumta pėr interesa personale – janė tė varfra pėr ta kuptuar kėtė madhėshti, e cila kėlthet drejt nesh: Nxitoni tė silleni butė me njerėzit, t'ua hiqni atyre brengat, t'ua lehtėsoni dhembjet, t'i ushqeni tė uriturit, t'ua lani borxhet borxhlinjve dhe ta gėzoni tė dėshpėruarin.


Kur vetė thirrėsit tė mėsojnė madhėshtinė e futjes sė gėzimit te myslimani dhe tė punojnė sipas saj, atėherė do tė japin njė shėmbėlltyrė tė gjallė nė njė shoqėri qė e kemi humbur prej disa kohėsh.

Sa tė lartė ishin ata njerėz tė mirė, me shpirtra tė bardhė, qė vazhdimisht punonin pėr t'i gėzuar vėllezėrit e tyre, pyesnin pėr hallet e tyre dhe kontribuonin pėr ta ndihmuar tė dėshpėruarin, pėr ta shėruar tė sėmurin dhe pėr t'ua zgjidhur problemet, pavarėsisht ēka u kushtonte kjo gjė: lodhje fizike, harxhim pasurish apo harxhim kohe. Tė gjitha kėto, me shpresė qė tė fitonin buzėqeshjen e tė dėshpėruarit, e cila i gėzonte pamasė, dhe tė hynte nė listėn e veprave tė mira pėr Ditėn e Takimit.


Sa mund kishte dhėnė i Dėrguari, salAllahu alejhi ue selem, me shpresė qė t'i bėnte dobi njerėzve dhe t'i gėzonte ata nė dynja dhe ahiret. Ajsha radijAllahu anha, rrėfen se e kishin pyetur njėherė: A falej Resulullahu, salAllahu alejhi ue selem, ulur ndonjėherė? Po, atėherė kur e lodhėn njerėzit. (Muslimi).

ElKasimi, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: "Plotėsimi i nevojave dhe bėrja e tyre pa ndonjė lutje ėshtė detyrė pėr vėllezėrit, madje, ato kanė pėrparėsi pėrpara nevojave personale.

Kjo ėshtė shkallė-shkallė, mė e ulėta ėshtė: Plotėsimi i nevojės sė dikujt pasi tė lut (kėrkon) ai, mirėpo duke qenė fytyrėēelur, fytyrėqeshur dhe i gėzuar. Disa kanė thėnė: Nėse kėrkon nga vėllai qė ta kryejė njė punė dhe ai nuk e bėn, pėrkujtoja sėrish se ndoshta ka harruar, nėse tani nuk e kryen atėherė falja xhenazen dhe lexoje ajetin: "...ndėrsa tė vdekurit, Allahu i ngjall". Kishte prej gjeneratave tė para, njerėz qė interesoheshin pėr hallet e familjeve tė shokėve deri nė dyzet vjet pas vdekjes sė shokut, shkonin ēdo ditė pėr tė shikuar nevojat e tyre dhe pėr t’u dhėnė nga pasuria personale. Pra, mund tė thuhet se ajo familje humbiste vetėm trupin e babait, madje, nga shoku i babait arrinin gjėra qė nuk i arrinin sa ishte babai gjallė.

Kishte prej tyre qė vinin te shtėpia e tjetrit, ua kryenin nevojat pa u vėnė re nga shoku nevojtar, atėbotė ishte e dukshme dhembshuria dhe vėllazėria, ngaqė dhembshuria jote, nėse nuk arrin tė ndjehet edhe me problemet e vėllait tėnd, atėherė s'ka hair nė atė dhembshuri. Mejmun b. Mehrani kishte thėnė: "Nėse shoqėrimi me dikė nuk tė bėn dobi, atėherė s'humbet asgjė edhe nėse armiqėsohesh me tė". Pra, nevoja e vėllait tėnd pėr ty duhet tė jetė sikur nevoja jote, madje, edhe mė e rėndėsishme.

Duhet tė interesohesh kur ai ka nevojė dhe jo tė tregohesh pavramendas pėr hallet e tij, siē interesohesh pėr hallet tua e jo ta detyrosh qė ai tė kėrkojė ndihmė prej teje. Po ashtu, mos mendo se ai tė ka ndonjė hak ty pse i ke kryer njė problem, pėrkundrazi tė ndjehesh mirė pse ka pranuar ndihmėn dhe kontributin tėnd". (Tehdhibu meu'idhatil mu'minin).


E kanė pyetur Imam Malikun: Cilėn vepėr do? “T'i gėzoj myslimanėt, unė kam dhuruar veten nė shėrbim pėr tė larguar brengat e myslimanėve” – ishte pėrgjigjur.

Ebu Seidi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, rrėfen: “Gjatė njė udhėtimi me tė Dėrguarin, salAllahu alejhi ue selem, erdhi njė njeri me njė kafshė tė tij e filloi tė lėshojė shikimin djathtas-majtas (mos vallė do ta ndihmonte kush), ndėrsa Resulullahu, salAllahu alejhi ue selem, tha: “Kush ka kafshė tepėr, le t’ia japė atij qė nuk ka, kush ka nozull mė shumė, le t’i japė atij qė nuk ka” dhe pėrmendi disa lloj pasurish saqė u bindėm se nuk kemi hak nė pasurinė shtesė”. (Muslimi 3258).Njeriut tė mirė nuk i fshihen metodat e futjes sė gėzimit te vėllai mysliman. Ai e pėrgėzon me myzhde, i tregon lajmet e mira qė i priste, ia lan borxhin, i jep dhurata, ia shpreh dashurinė qė ka kundrejt tij pėr hir tė Allahut, tregon bujarinė ndaj familjes sė vėllait, fėmijėve apo shokėve tė tij, ia mėson ndonjė dije tė dobishme, e nderon nė mesin e tė tjerėve, nxiton t’ia plotėsojė dėshirat ēdoherė, e kėshillon me tė mirė nė tė mirė si dhe shumė metoda tjera, qė dihen dhe janė tė njohura, por kjo ėshtė vetėm pėrkujtim. Madje, mund ta gėzosh vėllain mysliman duke thėnė vetėm njė fjalė tė vetme mirėsie, duke bėrė njė buzėqeshje tė sinqertė ose duke e pėrshėndetur pėr dore ngrohtėsisht. Medito, pra!!!Autori: Halid Rusheh
nga arabishtja: Omer BERISHA
Marrė nga revista Albislam nr.57

hasanmehmeti
20-03-09, 09:58
Epopeja sė Kosovės sė Re

Shkruan Dr.Shefqet Krasniqi


Isha duke shfletuar diēka, kur ja mė ranė nė dorė disa foto tė kufomave tė familjes Jashari -Allahu i pastė Mėshiruar-, tė masakruara nga ushtria dhe policia serbe nė marsin e vitit 1998. Fotografi kėto tė cilat bashkė me
fėmijėt filluam ti shikojmė, fillova t’ju shpjegoi atyre se kush janė ato kufoma dhe se tashmė janė mbushur njėmbėdhjetė vite tė plota nga ajo ngjarje e madhe e cila e ndėrroi gjendjen e popullit shqiptar pėr 180 shkallė me emrin e Allahut xh.sh. Fillova ta kthej mendjen nė tė kaluarėn, atėherė kur kėto fotografi mė kishin rėnė nė dorė nė marsin apo prillin e atij viti tė mbushur mė gjak pėrderisa isha student nė universitetin islamik tė Medinės sė Shenjtė, ku nėpėrmjet atyre fotove dhe shumė tė tjerave u mundonim sė bashku me shok qė ta informojmė popullin arab mysliman pėr vuajtjet e popullit shqiptarė nė Ballkan. Foto kėto tė cilat i ruaj edhe sot e kėsaj dite sepse ato na sjellin njė kujtim shumė tė ithtė ngase ai vit do tė mbahet nė mend pėr njė kohė tė gjatė pėr vuajtjet dhe torturat e pėrjetuara nga ushtria , policia dhe paramilitarėt serb, e siē thotė populli “mos na raft me harru”, por tė njėjtėn kohė ai vit ishte gjithashtu njė kujtim i ėmbėl, - sė paku unė mendoi ashtu-, ngase ishte viti mė rezistues i shqiptarėve ndaj okupatorit fashist. Ishte vit kur burrat e mėdhenj vendosėn ta japin e ta flijojnė mė tė shtrenjtėn pėr mė tė shenjtėn, ta japin jetėn pėr ta fituar lirinė, ishte viti kur tashmė ishin pėrhapur gjithė andej nėpėr Kosovė celula ushtarake tė cilat e stimulonin popullin pėr njė rezistencė ndaj njė armiku shumė tė vrazhdė, po qe besa edhe shumė tė fortė. Mė kujtohet kur shumė kush nė atė kohė nuk mundej ta merrte me mend se njė ushtri kaq e vogėl, siē ishte UĒK-ja ti dalė para gjithė atij arsenali ushtarak serb. Nė njė far mėnyre edhe nuk kishin aq faj ngase ata shikonin dhe gjykonin sipas ligjeve tė rėndomta luftarake ku zakonisht i forti e mund tė dobėtin, pėr atė arsye edhe disa nga ta nuk nguronin tė thoshin se: “kėta djem dojn me na ēu poshtė”. Pėrderisa dėgjoja kėto biseda mė kujtohej njė ngjarje tė cilėn e ka cekur Allahu xh.sh nė Kuran nė kaptinėn Bekare prej ajetit 246-252 ku personazh kryesor i kėsaj ngjarjeje ishte njė djalosh shumė trim dhe guxarimtar i quajtur me emrin Davud, i cili mė vonė edhe shpallet pejgamber nga ana e Allahut tė Madhėruar. Zhvillimi i ngjarjes nė pika tė shkurtra ėshtė se: populli “benu israil” –izraelitėt- ishin tė okupuar nga njė armik gjakpirės dhe ishin tė interesuar qė tė ēlirohen nga ai armik, pėr kėtė i thanė pejgamberit tė tyre (nė atė kohė izraelitėt kishin pejgamber): Na cakto njė mbret, apo prijės i cili do tė na prij nė luftė kundėr armikut tonė. Pejgamberi ju tha: keni kujdes nėse u caktohet ndonjė mbret, apo prijės pėr t’ju prirė pėr luftė atėherė duhet ti bashkangjiteni atij pėr luftė, pėr ēka edhe ia dhanė besėn. Pejgamberi i tyre e luti Allahun, i cili ua caktoi Talutin pėr mbret dhe prijės pėr luftė. Pas njė kundėrshtimi tė gjatė tė tyre rreth zgjedhjes sė kėtij njeriu pėr prijės ata vendosėn qė tė dalin nė luftė kundėr Xhalutit dhe ushtrisė sė tij e cila ishte shumė mė e madhe dhe mė e pėrgatitur sesa ushtria myslimane e Talutit. Me tė nisur pėr nė betejė shumica e ushtrisė thanė se nuk mundė tė luftojmė kundėr asaj ushtrie tė madhe tė Xhalutit, pėr ēka edhe u kthyen dhe ikėn. Nė ushtri mbeti njė grup i vogėl i prier nga udhėheqėsi i tyre Taluti ku nė mesin e asaj ushtrie ishte edhe djaloshi i ri Davudi a.s. Ky grup i vogėl edhe pse askund nuk ishte i barabartė me armikun as nė numėr e as nė pėrgatitje ushtarake, bile edhe i dezertuar nga shumica e popullit tė tyre, megjithatė vendosmėria e madhe pėr tu ēliruar nga armiku, pastaj bindja e fortė nė Allahun se Ai kė tė dojė e triumfon dhe kė tė dojė e mposht ndikoi qė ti dalin ballė atij armiku, tė mbėshtetur nė Allahun duke thėnė: “ ...sa prej grupeve tė vogla kanė mundur grupe tė mėdha me emrin e Allahut. Me tė vėrtet Allahu ėshtė me ata qė bėjnė sabėr?!...”(Bekare:249).


Dhe subhanallah nė betejėn e parė dhe qysh nė dy luftim djaloshi i ri Davudi vrau mbretin Xhalut me ēka u shpartallua ushtria dhe fituan robėrit e Allahut, fituan ata qė merituan fitoren, fituan tė dobėtit dhe humbėn tė fortit. Ngadhėnjyen atėherė kur pak kujt ia merrte mendja se kanė pėr tė fituar, atėherė kur sipas ligjeve dhe rregullave ushtarake nuk ishte e mundur e as logjike tė fitojnė. Por kur u lidhen me Krijuesin e gjithėsisė, me tė Pamposhturin u bėnė tė fortė, u trimėruan dhe vendosėn qė me tėrė fuqinė dhe mundėsin e tyre tė mbėshtetur nė Allahun ti dalin para armikut dhe nuk mungoi rezultati.

Edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e udhėhequr nga komandanti legjendar Adem Jashari nuk ėshtė larg kėsaj ngjashmėrie me kėtė ngjarjeje ngase i gjithė populli kishin rėnė dakord pėr tu ēliruar, por jo edhe pėr tė luftuar, shumė nga ta nuk ishin tė gatshėm tė ballafaqohen me armikun e fortė pėr atė arsye ia mėsyn Blacės e Morinės, shumė prej tyre duke u fshehur edhe nėn dimitė e grave tė tyre, sepse donin tė jetonin dhe pėrtonin tė vdisnin pėr liri. Kėshtu qė mbeti njė numėr i vogėl por qė armikut i doli mjaft nga se me emrin e Allahut ishin shkaktar pėr ēlirimin e vendit dhe shijimin e kėsaj lirie, ku tashmė e gėzojnė barabartė edhe ata qė kanė derdhur gjak, po edhe ata qė kanė ikur, “nasht”, le ta gėzojnė tė gjithė, sepse liria ėshtė pėr tė gjithė edhe pse nuk e kanė sjellė tė gjithė, por te Allahu nuk janė tė barabartė, Ai u jap meritorėve meritat e duhura atė ditė kur nuk ka njoftėsi dhe ryshfet, e ajo ditė do tė vijė shumė shpejt. Inshallah e gėzojmė kėtė liri, dimė ta ruajmė dhe ta mbajmė. Zoti i pastė Mėshiruar dėshmorėt tanė.
Amin

Nga Gazeta Epoka e Re.

hasanmehmeti
05-04-11, 18:33
Jeta e kėndshmeAutor: Shejh Muhamed Muhtar Esh Shenkiti

Jeta, ose punon nė tė mirė tė njeriut ose ėshtė kundėr tij. Jeta ėshtė orė dhe sekonda, ditė dhe vjet qė i kalojnė pranė duke e shpėnė (me veprat e tij) nė Dashurinė dhe Kėnaqėsinė e Allahut derisa tė futet nė mesin e njerėzve qė kanė korrur sukses dhe nė Kopshtet e Parajsės; ose t’i kundėrvihen atij, duke e shpėnė (me veprat e tij) nė Flakėt e Zjarrit dhe nė Zemėrimin e Atij, Sunduesit tė Drejtė, Allahut.

Jeta, ose do tė bėjė tė qeshesh dhe tė kėnaqesh me tė pėr disa ēaste pėr ēfarė pastaj do tė qash pėrjetėsisht (nė amshim) ose do tė bėjė tė qash pėr disa ēaste pėr ēfarė pastaj do tė qeshesh dhe do tė kėnaqesh pėrjetėsisht (nė amshim).
Jeta, ose ėshtė njė begati e madhe pėr njeriun, ose njė vuajtje e pakėndshme kundėr tij.
Kjo ėshtė jeta tė cilėn e jetuan brezat e mėhershėm, gjyshėrit dhe stėrgjyshėrit tanė dhe tė gjithė ata qė ishin para nesh. Tė gjithė ata i janė kthyer Allahut me atė ēfarė kanė punuar (me veprat e tyre).
“Jeta” i referohet ēdo ēasti tė vetėm qė jetohet dhe ēdo ore qė kalohet brenda saj. Dhe pėrmes kėtyre ēasteve, ne jetojmė kėtė jetė tonėn e cila ėshtė argument pėr ne ose kundėr nesh.
Prandaj, njeri i suksesshėm dhe i lumtur ėshtė ai njeri qė e kupton jetėn dhe e pranon realitetin dhe natyrėn e saj tė vėrtetė. Sepse, pasha Allahun, kjo ėshtė ajo jeta qė disa njerėz shpesh i bėn tė qajnė, duke mos iu tharė kurrė lotėt e tyre, ndėrsa disa tė tjerė shpesh i bėn tė qeshen, por kėto tė qeshura dhe gėzime kurrė mė nuk do t’u kthehen.
Tė dashurit e mi, Allahu e ka bėrė kėtė jetė vetėm sprovė, provim, pėr ta sqaruar natyrėn e vėrtetė tė robėrve tė Tij. Prandaj, i lumtur ėshtė ai njeri i cili ka korrur sukses (nė kėtė provim) me Mėshirėn e Allahut, ndėrsa i mjerė dhe i privuar (nga shpėtimi) ėshtė ai njeri pėr tė cilin ėshtė bėrė e ndaluar Kėnaqėsia e Allahut (pėrmes kėtij provimi).
(Dije se) ēdo orė tė cilėn e jeton, Allahu ose ėshtė i kėnaqur me ty nė atė orė (me veprat e tua) ose ėshtė i hidhėruar, Allahu na shpėtoftė. Pėr kėtė arsye (pėrmes asaj ore) ose i afrohesh Allahut ose largohesh edhe mė shumė nga Ai.
Prandaj mund tė ndodhė qė ti tė jetosh njė ēast tė vetėm me dashuri dhe me bindje ndaj Allahut (me veprat e tua) me tė cilat do tė falen tė kėqijat dhe mėkatet e tėrė jetės tėnde. Por, mund tė ndodhė qė tė jetosh njė ēast tė vetėm nė tė cilin shmangesh nga Rruga e Allahut, duke u larguar nga Nėnshtrimi ndaj Tij, qė pastaj bėhet shkak qė pjesėn tjetėr tė jetės ta kalosh nė vuajtje dhe nė mjerim. E lusim Allahun pėr Sigurinė dhe Faljen e Tij.
Nė kėtė jetė ekzistojnė dy “thirrės” tė ndryshėm: I pari ėshtė gjithēka qė thėrret kah Mėshira, Kėnaqėsia dhe Dashuria e Allahut (qofshin ato mendime apo veprime). Thirrėsi tjetėr ėshtė gjithēka qė fton nė tė kundėrtėn e saj. (E tillė) ėshtė lakmia ose pasioni qė shtyn njeriun kah e liga, ose trilli mėkatar i ēastit qė mund te dėrgojė nė pėrfundim tė keq (vdekja nė rrethana tė kėqija duke bėrė mėkate).
Kėshtu mund tė ndodhė qė njeriu pėr njė ēast tė jetės sė tij tė qajė; tė qajė nga keqardhja dhe nga pendimi pėr shkak tė mosbindjes ndaj Zotit tė tij; dhe (pėr hir tė kėtyre lotėve) Allahu t’ia shndėrrojė tė bėmat e tij tė liga nė vepra tė mira (nė regjistrin e tij).
Por, sa e sa njerėz vazhdojnė tė bėjnė mėkate? Sa e sa njerėz ende bėjnė tė liga? Sa e sa njerėz vazhdojnė ta distancojnė veten (nga Allahu), duke u larguar sa mė larg Zotit tė tyre (me veprat e veta)? Kėshtu, tė gjithė ata janė larg Kėnaqėsisė sė Allahut qė pėr ta ėshtė krejt e panjohur dhe e huaj.
Pastaj u vjen atyre ajo orė, ai ēast i pėrpiktė (pėr t’u penduar), tė cilit do t’i referohemi si “jetė e kėndshme”, nė atė mėnyrė qė ata derdhin lot tė pendimit dhe tė keqardhjes sa tė mund tė ndizet fija e dhimbjes nė zemrat e tyre. Vetėm kėshtu njeriu kupton sa gjatė ka qenė i ftohur ndaj Allahut, dhe sa gjatė ka munguar tek Zoti i tij, saqė tė mund tė thotė, “Vėrtet, po i kthehem Zotit tim i penduar, i nėnshtruar dhe duke shpresuar nė Mėshirėn dhe nė Kėnaqėsinė e Tij!”
Ky ēast (pėr t’u penduar) ėshtė ēelėsi i lumturisė dhe i kėnaqėsisė pėr njeriun, kohė e pendimit. Kjo punė ėshtė siē thonė dijetarėt, “Vėrtet, njeriu bėn plot mėkate, por nė qoftė se ėshtė vėrtet i sinqertė nė pendimin e vet, Allahu do t’ia shndėrrojė te kėqijat e tij nė vepra tė mira”. Kėshtu, edhe jeta e tij pastaj bėhet e dėlirė dhe e kėndshme, pėr hir tė dėlirėsisė dhe tė ēiltėrsisė sė atij pendimi, pėr hir tė sinqeritetit nė pikėllim dhe pėr hir tė dhimbjes sė ndjerė nė brendėsi.
E lusim Allahun, Madhėshtorin, Zotin e Arshit tė Nderuar, qė t’i japė jetė kėtij thirrėsi tė bekuar qė thėrret brenda zemrave tona pėr nė Mėshirėn e Tij dhe pėr nė dhimbjen tė cilėn duhet ta ndjejmė kur jemi tė shkujdesur ndaj Allahut dhe ndaj Urdhrave tė Tij.
Vėlla i dashur, secili prej nesh duhet t’ia bėjė vetes njė pyetje, duhet ta pyesim veten tonė pėr ditėt dhe netėt, tė cilat i kalojmė tė zgjuar pa pėrfituar asgjė prej tyre?

Sa orė kalohen nė kėtė mėnyrė?

Sa njerėz kanė qeshur nė kėtė jetė? Dhe (ajo ēka ėshtė mė e rėndėsishmja) a ka qenė Allahu i kėnaqur me kėto tė qeshura?
Sa kohė ėshtė kaluar pėr dėfrim dhe pėr gėzim nė kėtė jetė?

A ka qenė ky gėzim pėr Kėnaqėsinė e Allahut?

Sa net pa gjumė janė kaluar?

A ka qenė ky qėndrim pa gjumė (dhe ajo ēfarė keni punuar gjatė atyre netėve), pėr Kėnaqėsinė e Allahut?

Dhe kėshtu me radhė, (kėto janė) pyetjet qė njeriu duhet t’ia bėjė vetes sė tij. Por dikush mund tė ēuditet pse duhet tė parashtrojė pyetje tė tilla (ku ėshtė qėllimi i tyre)?
Po! Duhet patjetėr tė bėsh kėso pyetje pasi qė nuk kalon asnjė ēast i vetėm madje as sa ēel e mbyll sytė, asnjė ēast i rrufeshėm nė jetėn tėnde, pėrveē se je duke provuar dhe pėrjetuar Begatitė e Allahut? Prandaj, nga droja dhe nga nėnshtrimi ndaj Allahut, njeriu duhet tė jetė i vetėdijshėm tėrė kohėn pėr madhėshtinė e Begative qė i janė dhuruar.
Nga kjo drojė ėshtė ta ndjesh sinqerisht dhe ta pranosh se ushqimi tė cilin e hamė, i takon Allahut dhe Ai e siguron atė.
Pastaj ne e shuajmė etjen me ujin e krijuar nga Allahu. Pastaj ne strehohemi dhe jemi nėn hijen e njė ēatie tė siguruar nga ana e Tij. Pastaj ne ecim mbi tokėn e krijuar nga Ai. Pastaj ne pa asnjė dyshim jemi duke provuar dhe jemi duke pėrjetuar Bujarinė dhe Mėshirėn e Tij. E ēfarė ua merr mendja se mund t’i ofrojmė Atij si shpėrblim?
(Prandaj ėshtė me rėndėsi) qė njeriu ta pyes veten pėr kėto gjėra.
(Pėr shembull) mjekėt pohojnė se nė zemrėn e njeriut ekziston njė lėndė, pėrmbajtja e sė cilės po tė rritej apo po tė ulej vetėm pėr 1%, njeriu do tė vdiste menjėherė… Prandaj (kujto) nėn mirėsjelljen apo mirėsinė e kujt ėshtė duke u kėnaqur njeriu, ēfarė mėshire dhe ēfarė dhembshurie tė Allahut ėshtė duke e provuar dhe duke e pėrjetuar njerėzimi!
(Edhe nė qoftė se) njeriu e pyet veten vetėm pėr Mėshirėn e Allahut, kur tė gdhihet nė mėngjes, duke dėgjuar, duke parė, duke qenė i fuqishėm, kush ėshtė Ai qė ia ruan dėgjimin? Kush ėshtė Ai qė ia ruan shikimin? Kush ėshtė Ai qė ia ruan mendjen? Kush ėshtė Ai qė ia ruan shpirtin e tij?
Ai duhet patjetėr ta pyesė veten, kush qenka Ai qė ia mbron tė gjitha kėto dhunti? Kush qenka Ai qė i dhėnka shėndet dhe mirėqenie?
(Kujtoji ata) ata qė janė tė sėmurė, tė shtrirė mbi shtretėr tė bardhė (nė spitale), ata qė janė nė dhimbje duke rėnkuar (nga sėmundja), pasha Allahun, pėrmes kėtyre begative tė mėdha Allahu na shfaq Dashurinė e Tij ndaj nesh. Begatitė e mėdha tė shėndetit tė mirė, tė mirėqenies dhe tė sigurisė, tė gjitha kėto na jepen me tė vetmin qėllim qė tė mund ta jetojmė njė jetė tė kėndshme.
Allahu, i lavdėruar dhe i lartėsuar qoftė, i dėshiron dy gjėra nga robi i Vet: e para ėshtė qė ai t’i kryejė detyrimet e tij (p.sh. namazin) dhe e dyta, t’i braktisė dhe tė pėrmbahet nga tė gjitha ato tė cilat ia ka ndaluar Allahu.
Sa pėr atė i cili pohon se derisa njė njeri ėshtė i afėrt me Allahun, do tė ketė njė jetė me vuajtje dhe me kufizime, ai njeri pa dyshim se ka gabuar rėndė nė mėnyrėn se si e percepton ai Allahun.
Sepse, pasha Allahun, nėse nuk e pastron dhe nuk e pėrmirėson jetėn tėnde duke iu afruar Zotit tėnd, atėherė kurrė nuk do ta arrish njė gjė tė tillė me asnjė send tjetėr.
E nė qoftė se nuk e pastron dhe nuk e stolis jetėn tėnde duke i kryer detyrimet ndaj Tij dhe duke i braktisur tė gjitha ato qė Ai t’i ka ndaluar, atėherė pasha Allahun, kėtė nuk do ta arrish me asnjė gjė tjetėr.
Njeriu mund t’i pėrjetojė tė gjitha kėnaqėsitė qė mund t’i ofrojė jeta, por pasha Allahun, ai kurrė nuk do tė pėrjetojė diēka qė ėshtė mė e kėndshme, mė e bukur sesa nėnshtrimi ndaj Allahut duke i kryer detyrimet ndaj Tij dhe duke lėnė gjithēka qė Ai na ka ndaluar.
Ti je i urdhėruar me dy gjera nga Allahu ose te vjen urdhri qe te veprosh ose te mos veprosh . Sa here qe dėshiron te veprosh diēka pyete veten: “A ta ka lejuar Allahu kėtė apo jo?” Pra pėr ēdo gjė qė dėshiron tė punosh.
” Pasi qė vetė qenia njerėzore i takon Allahut, tė gjitha zemrat i takojnė Allahut dhe tė gjithė shpirtrat i takojnė Allahut, atėherė, njeriu u dashka, sa herė qė dėshiron tė bėjė diēka ose tė pėrmbahet nga ajo, ta pyesė veten, a do tė jetė Allahu i kėnaqur me tė (me atė veprim)? Nėse po, atėherė le ta punojė atė. Ose, nėse Allahu nuk do tė jetė i kėnaqur me atė veprim, atėherė ai duhet ta pėrmbajė veten.
Sepse, pasha Allahun, njeriu nuk punon diēka apo nuk pėrmbahet nga ajo punė, duke kėrkuar Mėshirėn e Allahut, e mos ta kėnaqė Zotin e vet me njė gjė tė tillė.

vazhdon me posht...

hasanmehmeti
05-04-11, 18:34
vazhdimi...


Pėr kėtė arsye, lumturia e vėrtetė dhe jeta e kėndshme mund tė gjenden vetėm duke iu afruar Allahut.
Duke iu afruar Kujt? Mbretit tė mbretėrve, Mbajtėsit tė Qiejve dhe tė Tokės, Atij tė cilit i takon i Gjithė Pushteti, i gjithė krijimi, dhe rregulli i pėrsosur dhe masa e gjithēka qė ekziston.
Kėshtu mund tė shihni njerėz qė janė tėrė kohėn tė shqetėsuar dhe tė kėputur, mund tė shihni njerėz qė kanė tė gjitha qė dėshirojnė, por pasha Allahun, do ta shihni se shumica e atyre qė kanė gjithēka qė dėshirojnė vuajnė nga probleme shpirtėrore, nga ankthi dhe nga depresioni, shumica e tyre janė jashtėzakonisht tė pikėlluar dhe tė pakėnaqur me jetėn e tyre.
Shko dhe kėrko njeriun mė tė pasur dhe do ta kuptosh se ai ėshtė prej njerėzve mė tė mjerė nė kėtė botė. Pse? Sepse Allahu ka caktuar qė rehatia dhe qetėsia e shpirtit tė gjendet nė tė qenit afėr me Tė dhe ka pėrcaktuar ēelėsin e jetės sė kėndshme dhe tė dashur nė raportin e kėndshėm dhe tė dashur me Tė.
(Po qe se marrim vetėm) njėrėn prej 5 faljeve tė detyrueshme ditore tė namazit; nė ēastin e plotėsimit tė rukusė dhe tė sexhdes apo nė ēastin e plotėsimit tė nėnshtrimit tė tij ndaj Zotit tė vet, menjėherė pas daljes nga vendi i faljes, njeriu ndjen njė lehtėsim dhe qetėsim tė madh brenda vetes sė tij!
Pasha Allahun, edhe nė qoftė se do ta shpenzonte tėrė pasurinė e botės (nė pėrpjekje pėr ta blerė kėtė ndjenjė), ai nuk do tė kishte mundėsinė ta gjente shtegun deri tek ajo.
Kėshtu jeta e kėndshme gjendet vetėm duke iu afruar Allahut. Njė jetė e kėnaqshme, e qetė do tė gjendet vetėm duke iu afruar Allahut. Nė qoftė se njeriu nuk e pastron dhe nuk e pėrmirėson jetėn e vet pėrmes kėsaj lidhjeje tė ngushtė, atėherė me ēka tjetėr do ta bėjė njė gjė tė tillė…?

RkQaRLSNyKY