PDA

View Full Version : Poezi nga e_martumja.


e_martumja
29-08-05, 19:02
Kuroja veten me helm
Luftoja ne sėmundjen e mungesės
Pranė hendekut tė paprekur
Pėrkulesha busteve tė vdekur
Provoja ujin e papijshėm
Gėrvishtja fotografinė e zhdukur
Nė kuti tė zbrazėt imagjinoja veten
Kuroja veten me helm
Luftoja me sėmundjen e mungesės

e_martumja
29-08-05, 19:08
Ditėt po kalojn nė drite un spo shoh mir
mos vallė kam probleme e mė jan vėrbuar syt
cdo gėzim qė pata dikur e lėshova
ika nė botėn lavire e plagėt nė zemėr nuk i shėrova.

Mu ashtu sikur njė vėrshim mė kaploi gėzimi
kur mendova se arita dicka e i arita qėllimit
atėher e pash se me tė vėrtet paskam gabua
por von ishte pėr kėthim e drejtimin me e ndrua.
Mendova se koha plagėt do tė mė i shėroj
por ja se barė nė kėt bot nuk u gjet
e vėrbuar po e kaloj jetėn e lindjen po e mallkoj
pse une nė njė reth jo tė sinqert jam gjet.

Cdo njė qė tė gėnjen e tė mashtron
mos i beso se tė lėndon e stė len tė qet
nė trup tė sjell njė dhėmbje qė se kupton
e heton dikur por pėr kėthes ėshtė von.

Kur qesh tė ledhaton nė njerėn anė
me thik pas shpine atėher

me thik pas shpine atėher tė mėshon
sepse ti je nė syt e rethit vetėm i huaj
dhe duhet tė mbushish vrimat e jetės sė tire tė privelegjuar.

Por ja se un nuk e ndroj mendimin e jetės
sėpaku e sinqert nė kėt boet po jetoj
dua qė kur ti them kėsaj bote lamtumire
veprat e mira tė mija, shoqėt e mija tė i kujtojn.

e_martumja
29-08-05, 19:17
Dhe vjen koha e ndarjes
Me muret do bėj shoqėri
Humbem tretem shkrihem
Nė katet mė tė larta tė vetmisė.


Ajo dritė atje larg je ti
Vezullon pa pra me nxitim
Tė rrahurat e zemrės m'i shprish
Sa largė sa afėr mė je.

E lehtė i ėmbėl ti mė je
Kėtu vetėm kėtu njė ditė do tė jesh
E unė ajo qė nuk e mendon jam
Lot vetėm lot nė kėte mesnateFjalėt e mia, pėrshpėritjet dhe ofshet
mbajnė zjarrin e zemrės;
zemrėn e kam tė njomė,
dashurinė e kam tė kthjelltė,
si qielli i Vendit tonė...

O, i dashur, qė po m'i thith burimet e mia
n'ėndėr e nė zhgėndėrr,
zjarrin e zemrės sė kallur
kam me ta falė gjithmonė...

O, po t'i dhuroj duart e sytė,
po tė dhuroj ēdo gjė qė kam,-
Dasma jonė e vrullshme
tė festohet kėtij Agimi


Mbeta nė vetmi duke menduar,
dicka nė shpirt mė ka shtrėnguar.
Nė zemėr e ndjej tė shkretėn vetmi,
vuaj por pėrse nuk e di

Dikur isha i lumtur dhe gėzuar,
shpejt u tret ajo hare.
Qaj nė vend qė tė kėndoj,
vuaj por nuk e di pse

Nuk dua qė gjithmonė tė lotoj,
nė zemėr dhembjen s'mund duroj.
Nuk dua Ty tė tė mallkoj,
por pse vuaj dua tė zbuloj.

Tė zbuloj fshehtėsin e zemrės sime,

atė dhembje tė zbuloj.
S'dua mė vetmi,lot e vajtime,
por,dua qė e lumtur tė jetoj.

e_martumja
30-08-05, 21:27
jam ne shtrat dhe kam te ftohte ,asgje zemren nuk me ngrohe,ka humbur shpresa ka humbur kujtimi ,nganjeher mungon perqafimi,perqafime ka shume lloje,sa bukur eshte kur te dashurohesh,je e lumtur dhe ndriqon ne shpirte sikur te jem pran teje do ti puthi syte

e_martumja
04-09-05, 14:41
Me merr malli qe te shohe,edhe pse ENDE ste njoh,jam me shprese mendoj ne ty,dua ti shohe ata dy sy,zerin tend NESE e degjoj,rrahjet ne zemer shume do ti shpejtoj,do te me dridhet trupi e do te me shtohet merzia,a thua kjo eshte dashuria,do te lundroj det dhe oqean,do te luftoj me tiger dhe luan,behem viktime e botes me mundime,vetem qe ty te kam afer zemres sime,;;


qiri kur te digjet mos i merr lakmi,nese me djeg mua,do te perveloj edhe TY:::

e_martumja
11-01-06, 21:03
Dora me dridhet!!!!!!
NUk kam zemer te shkruaj per vehten per jeten tone me duket se dora e huaj po shkruan per jeten time ndoshta eshte fundi i vuajteve athua do te vine dite te lumtura per vazhdimin e jetes tone....................nje shikimi yt me mjafton,
nje fjale e embel ma zbukuron diten,
Nje shtregim ma forcon zemren,
Nje puthje ma knaq shpirtin,
Te jesh pran meje ma jep buzqeshjen,
Te dua me gjithe zemer dhe me gjithe shpirt se ti je frynzimi im.
Pra te lutem mbaji ne mend keto dhe bere realizimin se lumturia ime do te behet e jotja..............................

------------------------------------------------------Po sikur Dashuria ndaj nesh eshte e zbehur ne zemren tende,
malli ndaj meje eshte shuar,
ndoshta ke lule me arome me te kendshme.
ndoshta ato ta shuajn mallin,
por dita e pare jam une per ty,
ashtu edhe lulja ma e bukur kam qen,
a thua ke pas zemer me veprru keshtu,
po kurre nuk besoj as te mendoj, me shpres per rikthimin e besimit........................................... .............

e_martumja
05-02-06, 17:32
28/06/1998


Edhe ne qofte se PASURIA e botes eshte ne duart e mija,

nuk vlen ajo per mu,Cdo gje kisha bere vetem me TY me jetu,

jam duke derguar lutje zotit dhe zerin time per me ta dergu TY,

me shpres realizimet e deshirave se shpejti dhe bashkimin tone......

Ketu eshte nje lule qe nuk eshte e ujitur prej dores tende por gjithnje te vyshkura prej mallit tend..............


Une nuk kam ndermend qe te jam e trishtuar, pa TY nuk kam lumturi ne jete. Une nuk kam fuqi ti qes ne kete liber gjithe ato qe perjetova ne kohen me te mire te jetes sime.........
I drejtoj disa fjal qe TY te deshta me se shumti ne kete jete.......

Une rri me lote ne sy e me zemer te ngrire, aq sa ushqeva shpresen se do te takoheshmi shpejt por babai im nuk lejon kete........

Une nuk kam ndermend me tradhtu famuljen time as TY sepse e dua aq fort sa te du TY.........

Erdhi momenti i rende, qe une u detyrova me realitetin, me at realitet qe ishte larg meje dhe per te cilin s'mund te bej asgje per ta ndryshuar.......


etc................................. :wink:
---------------------------------------------------------------------------

SA TE BUKURA JAN
LULET E SHTATORIT
AQ TE EMBELA JAN
PUTHJET E DASHNORIT.

TE DUA TE DUA
SA AS VET NUK E DI
ME DUAR TUA
HELEM KISHA PI

PRANO NI PUTHJE ME GJITH DESHIR
SI PERSHENDETJE PER NAT TE MIR
ME SHPRES NE ENDERR TE PRES
SE DERI NESER NDOSHTA MUND TE VDES
VETEM PUTHJA SI KUJTIM LE TE JET
SE UNE TE DUA TE DUAAAAA....

e_martumja
11-02-06, 15:04
Sikur Hėna para agimit
q'ia lėshon vendin Diellit,
njashtu ti po largohesh
dhe po shkon drejt atij tjetrit.

E ndieja qė do vinte kjo ditė
qė kur zemrėn ti ma more,
ajo qan e pėrvėlohet
t'paktėn njėher s'e takove.

Ik Berbuqe me dashnin time
mbaje peng pėr jet e mote,
t'a fala tė gjithėn vetėm ty,
dhe askujt tjetėr nė ktė Bote.

Kur tė kesh mall ti pėr mue
njat za temin me nigju,
cingėrroma telefonin
tė't tregoj...sa shum tė du.


Kur tė kesh mall pėr buzėn time
m'a dėrgo njė porosi,
do tė puthi dorėn time
tė kujtoj se tė putha ty.

Pėr njat ditė qė do tė ikėsh
e tė marrėsh botėn nė sy,
deri nė ditėn qė do tė kthehesh
do tė ruaj kujtimin pėr ty.

Edhi dielli nuk do mė ngroh,
se ti ishe Rrezja ime
qė ike, mė le tė vetėm
me shumė vuajtje e pėrmallime.

Po ti shko, e dashur shko
mos tėt vij keq ty, pėr mue,
kėshtu dėshiron i madhi Zot
t'na shkoj jeta veē me lot.

Loti m'a ngrohu faqen
nuk e di pėr t'satėn her,
zemra ndali nuk bėn mė
O Berbuqe pėrse mė le!?


Poezi nga nje miku im :wink:

e_martumja
15-02-06, 10:18
14.02.06
" Shėn Valnetini Per Ty .........."

Sdua te te humbas

Ty Edashura ime

Sepse te kam dasht gjithehera

dhe te dua prandaj

dhe ja sod po ta shkruaj

Pyes veten ne kete nate,

tek veshtroj tiparet e tua

pa prek jet, puthjen tende

qkuptim do kishte jeta per mua ?

Tani qe ste kam pran,ndjej frik

sdua te te humbas ty

dhe vetem po vuaj per ty

Me sheh se si vuaj brenda vetes

syte me mbushen me lot

mundohem te fsheh duart qe me dridhen

ka te shkruaj ty por gjithe qka po asht e kote

por nuk po muj me ja dal dote e njehera

e pergjithmon me i ndal keta dy sy lote...

e_martumja
15-02-06, 11:33
Me duket jam e vetmuara, por nuk jam se e kam ne keto momente merzijen dhe lotin..........
Shume gjera i bera dhe i kushtova jetes por ajo me duket asgje nuk po me kushton mue veq monotonijen.
E ndi mungesen e dikujt apo dicka,
qe do shqetson shpirtin time apo koken time.
Spo di ka te kerkoj ndihm.....Cka te kerkoj apo
kend ta kerkoj.........
Na kaloj jeta me pyetje, pyetje, pyetje........

Dr. Leone
03-07-06, 14:10
Bravo e martumja keni shkruar shum bukur me pelqejne poezit tua .
Mbetem me shpres se do vazhdosh te na shkruash ende..

Me respekt
Dr. leone

e_martumja
25-08-06, 22:02
Bravo e martumja keni shkruar shum bukur me pelqejne poezit tua .
Mbetem me shpres se do vazhdosh te na shkruash ende..

Me respekt
Dr. leone


Flm nga zemraaaaa !

Pershendetje

e_martumja
25-08-06, 22:05
Jam ulur pran PC, dhe mendoj per TY, a thu ku te kam TY oh shpirti im.

e_martumja
25-08-06, 22:18
Jam ulur pran PC, dhe mendoj per TY, a thu ku te kam TY oh shpirt im.

Vazhdpj vazhdimin ehehehehe

Eshte nje qiell i kalter dhe te shikoj ne sy
Shikoj syte e tu qe me per kujtojn gjelbrimin e pranveres,
Ti puthi buzat dhe befasisht zgjohem nga gjumi dhe fatkeqsisht isha ne enderrr...

Me fal nese ndoniher te rrok lemza
Sepse mendja ime i ka fajet,
Me fal nese ndoniher me keqkupton
Por besom qe asnje her nuk kam qellim te keq.

Me fal nese vertet te dua
As mos me mallko se pa ty nuk mundem te jetuar
Me fal gjithe kete kohe qe jam duke te marr
por eja te lutem se buzet mu kan tha dhe mu kan terr
duke pritur tuat.

Nese ditet e ardhshme nuk dukem ksajde
por ta dish se me mungon
dhe largsija jone ma shton mallin.

Nese edhe une ty
te mungoj at her
leht e ki
Thirrem dhe meniher vi

Nese vertet nuk me don
pra mos luaj me ndjenjat
e mija, se nuk kam fuqi te perballoj lotet qe rrjedhin nga syte e mi.

Shume her e lodhi koken dhe ndoniher del edhe loti
Shikoj me kuptu veten
por kot e kam se jam e humbur duke pasur
mendjen veq tek TI.

A thu me don sa te du une TY
Eja te lutem shqetsoma shpirtinnnnn dhe e vren se vertet te dua.

Zero Cool
25-08-06, 22:48
Jam ulur pran PC, dhe mendoj per TY, a thu ku te kam TY oh shpirt im.

Vazhdpj vazhdimin ehehehehe

...
Veq ulu pran PC ti e mendo ne najkan tjeter, veq nese te prishet e di qe ke mu ul pran PC e me mendu ne mu e me thon : hec o djal ndreqma kompjuterin se dashnis une ja pash sherrin... :wink: :tongue: :smile: :biggrin:

e_martumja
26-08-06, 19:51
Hyra ne bised me Drinni dhe me tha qe e ka rrok Dashnia e shikova ne sy krejt
mendime ishin kshtu:

Koha po ec e malli per ty po shtohet
E ndi aq shume mungesen tende qe veq ne mendje te kam
Aq shume qe te ndi me dukesh qe je ngat meje
Por kot e kam nuk e ndi ngrotsijen tende!

Sa e gjate me duket dita pa ty
Sa e shkurt me duket nata kur jam me ty
Sa e embel jeta eshte me ty...

Buka nuk me hahet,
Uji nuk me pijet
Gjumi nuk po me ze
Syriii nuk po me mbyllet
A thu pse... Ndoshta e di por nuk dua ta pranoj.

Shikimi yt me jep buzeqeshje
Buzeqeshja jote me jep Lumturi
Lumturia me jep shpresen
Te kam gjithmone Buzeqeshjen
me ty se bashku tere jeten...

ah Dashni moj virone
na more mend e na tranove :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Drinni
26-08-06, 20:00
Hyra ne bised me Drinni dhe me tha qe e ka rrok Dashnia e shikova ne sy krejt
mendime ishin kshtu:

Koha po ec e malli per ty po shtohet
E ndi aq shume mungesen tende qe veq ne mendje te kam
Aq shume qe te ndi me dukesh qe je ngat meje
Por kot e kam nuk e ndi ngrotsijen tende!

Sa e gjate me duket dita pa ty
Sa e shkurt me duket nata kur jam me ty
Sa e embel jeta eshte me ty...

Buka nuk me hahet,
Uji nuk me pijet
Gjumi nuk po me ze
Syriii nuk po me mbyllet
A thu pse... Ndoshta e di por nuk dua ta pranoj.

Shikimi yt me jep buzeqeshje
Buzeqeshja jote me jep Lumturi
Lumturia me jep shpresen
Te kam gjithmone Buzeqeshjen
me ty se bashku tere jeten...

ah Dashni moj virone
na more mend e na tranove :biggrin: :biggrin: :biggrin:

wow..... wow

Drinni
26-08-06, 20:08
Nė natėn e erret mė mungon veq ti,
nė qiellin e ndritur shoh njė gjithsi,
Yjet sikur luajn vallen lazdrore,
tė shtėrngoj doren me dashuri ngrohtėsore.

Mė thuaj njė fjal nga ato magjike,
me ngroh zemren me forc galaktike,
me perkdhel mua pa qoft e fundit her,
qėndro nė gjoksin tim je e imja gjithėher.