PDA

View Full Version : pemet me te preferuara


Krokodilli
03-09-05, 09:53
AVOCADO - gjendet ne Australi, Hawaii
sa ju pelqen Avokado,, dhe nese din dikush a importohet edhe ne Kosove?

http://www.obst-gemuese.at/images/product/imgbig/avocado.jpg

PAPAYA- gjendet ne Hawaii , Australia, Afrika Lindore...
sa ju pelqen,, a importohet ne Kosove

http://botany.cs.tamu.edu/FLORA/pic1/papaya.jpg

MANGO- nje pem shum e rrall,, rritet ne Australi me se shumti,gjendet edhe ne Afrik dhe Hawaii
perdoret shum ne embelsira te njohura ne bot...

http://www.globalgourmet.com/food/kgk/2004/0904/mango.jpg

http://www.mecronbooks.com/fruits.tif%20copy.jpg

????

Urata
03-09-05, 14:24
Personalishte preferoj pjeshken, dredhezat, qershite, mango, shalqi...
I ha te gjitha frutat, skam lane pa i kerkue te gjitha qe jane ne tregun canadez!

ps: AVOCADO, me krip t'knaq krejte...

Urata
06-09-05, 20:01
http://www.avatarity.com/avatars/7/71/7144.jpg

teDUAty
07-09-05, 01:11
me dardha turke ska

anna
07-09-05, 21:53
mandarinat :D

Kupid
10-09-05, 02:12
tung Krokodilli,

ata papaya jan shum mir edhe bejn si bonbon i natyres kur eshte e that.
eshte shum e mir per shendeti pse ka "enzyme" papain, kjo papain ndihmon per procesin e tretje (digestion) e proteinat. mund edhe me gjet ne ananas kjo papain. eshte shum me mir per bodibilderat. po e di nuk han kosovart shum pse pak teper embel eshte.

per mangos edhe avacados, cdo kosovart kush kan provu kta pemje ken qef me hengre po eshte problem i cmimit per me eksportu te kosova.

edhe flm shum, me ka marre uria me kta fotot. une vet preferoj bastani.

turisti
13-10-05, 13:13
:P "Pemet ekzotike" :P :wink: .

dr1ta
17-10-05, 00:14
urrej avokado , dredhzat dhe qershiat i ha shume . :)

Dimri
22-10-05, 09:29
Kiwi...... po shqyp sdi qysh u thojn

regi_05
23-10-05, 00:41
Avocado dhe mango "fanno schifo" :D , me te vertet "jane shume te neverithem", kush din mire letersine shqipe le te me korigjoje se si di a mund te thuash per pemet te "neveritshem" :roll: :? :( . Perndryshe mollat me pelqejne shume :) vecanerisht ato te tharta, te gjelberta :) ...

loni19
24-10-05, 15:58
I dua ne pergjithesi pemet vetem me shume dardhat e buta(jo te forta), pastaj pjeshkat.

ej ai hani ju mush-mullat?


loni19.

Kupid
24-10-05, 16:20
Kiwi...... po shqyp sdi qysh u thojn
kivi :)