PDA

View Full Version : Ne ate kohe kur luante gishti....


modestja
28-09-05, 14:33
...Ne kohet paksa me te hershme ne mesin e shqiptareve ishte me se e rendesishme ceshtja e besatimit,hakmarja me gjak e keshtu me radhe,kam fjalen se kur ne ate kohe leshohej nje nuse a tradhetohej me nje fjale,ate veper "shume te pandershme"nuk e lante kush pos levizja e gishtit,pushka ne lule te ballit..

..Sot pa pike problemi lihen e mirren,martohen shkurorizohen e te ngjajshme, sikur femra te kushtonte 5 denare,dhe me e keqja familjaret ne te shumten e rasteve mbeten pa koment dhe cdo bejne pos qe te heshtin,sepse cti bej nuk e don djali ka gjete nje tjeter,shtrohet pyetja:

A thua pasivizimi i gishtit ben qe keto gjera te ndodhin me te madhe?

Apo ne mungese te dashurise dhe duke mos patur shanse qe vajza te zgjidhte dhe te kundershtonte(me perjashtime kuptohet) ne ate kohe pajtohej me fatin,ndersa sot jane te lire ciftat dhe si te duan veprojne??Nuk e dua dhe pik.

Apo si do ta definonit ju te nderuar antare,cfare mendoni ne lidhje me kete aktualitet??

Piskama
28-09-05, 15:52
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :evil: :evil:
Kuku qka po me shtika me bertit qekjo tem.

Ti qiko a po i merr lakmi asaj kohe kur njerezit vriteshin per nje fjal goje, e po don me te thane dikush qe ma e mire o kon ajo kohe :twisted: :twisted: :twisted:
Hec moj shko ruj dhente a dhite se po shihet qe spaske kurrfarre lidhje me kulturen e sotme.
qpaska qef qika me e lujte gishtin, luj trute me mire oj ti qike e mos shtin tema pa kurrfarre lidhje ne diskutim. :twisted: :twisted:
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :twisted: :twisted: :twisted:

Psikologu
28-09-05, 16:10
Pershendetje modestia!

Temėn qė e keni hapur ndoshta do tė ishte paksa mė mirė nese do ta formulonit mė kjartė ,sepse ketu mund tė kuptohet se jeni nė kėrkim tė kohes sė vjeter , por besoj qė atė se deshironi aspak , as ju , dhe asnjė trup njerzorė qė mbanė ermin shqiptarė.
Rrudhja e gishtit , njė nderė metodat me tė felliqura nė boten njerzorė , e cila nuk ka teori tė tjera dhe nuk ka kapacitet mendorė qė tė llogarļsė mė shumė , qė tė kuptoj se njeriu nuk vrtitet pėr asgjė ne asnjė kushtė.
Tė pakten , njė burrė qe i thotė vetit burrė , nuk rritet e vritet me femer , edhe pse me njė mendim tė imprtuar nga vendet Aziataike tek shqiptaret , ishte bindja (ka edhe sot aty ketu) se morali qendron vetem tek dimijet e femres , ose trim ėshtė ai qė perdorė gishtin.
Gabim , gabim.
I fortė ėshtė ai qė din tė duroj , i mirė ėshtė ai qėdin tė kuptoj dhe i ndershem ėshtė ai qė din tė fal dhe tė logjikoj.
Cdo gjė ne ketė botė shkonme dhunė , por dashuria nuk mundet tė shkojė kurrė dhe qe as do tė shkoj , sepse njė martes pa dashuri , vetem pėr shkak te friges nga prinderit quhet dhunė , njė nderė menyrat me shkatrruese pėr shpirtin dhe jeten e njė femre.
Dhuna pelset nga dhuna dhe perfundon nė dhunė.
Askush nuk mundet tė jetoj aty ku ka dhunė, pra mallkuar coftė cdo nnjeri qė frenon lirin e femres , lirin e dashurisė , lirn e njerzisė , mijerahere edhe mė ui mallkuar Øqoftė ai qe e ngreh gishtin , duke menduar se me ketė e ndrit moralin.
Morali me gishtin ska lidhje ,sepse gishtine pėrdorė budalla , e koken e perdorė i meqmi.
Dikur nė odat e Kosoves kendoja shpesh me qifteli kengen ; "N“Qifteli kur knohet kanga"
E disa fjalė tė asaj kengė do ti shkruaja ketu.
Ta lam gardhin e ta lam mexhen
sepse koha e ban t“veten
koha asht e brezit ri
qe i ka qel keta dy sy
dy par sy na i bani shkolla
zemer butė e ment e holla.

Me respekt

Psikologu

modestja
28-09-05, 18:51
Pershendetje modestia!

Temėn qė e keni hapur ndoshta do tė ishte paksa mė mirė nese do ta formulonit mė kjartė ,sepse ketu mund tė kuptohet se jeni nė kėrkim tė kohes sė vjeter , por besoj qė atė se deshironi aspak , as ju , dhe asnjė trup njerzorė qė mbanė ermin shqiptarė.
Rrudhja e gishtit , njė nderė metodat me tė felliqura nė boten njerzorė , e cila nuk ka teori tė tjera dhe nuk ka kapacitet mendorė qė tė llogarļsė mė shumė , qė tė kuptoj se njeriu nuk vrtitet pėr asgjė ne asnjė kushtė.
Tė pakten , njė burrė qe i thotė vetit burrė , nuk rritet e vritet me femer , edhe pse me njė mendim tė imprtuar nga vendet Aziataike tek shqiptaret , ishte bindja (ka edhe sot aty ketu) se morali qendron vetem tek dimijet e femres , ose trim ėshtė ai qė perdorė gishtin.
Gabim , gabim.
I fortė ėshtė ai qė din tė duroj , i mirė ėshtė ai qėdin tė kuptoj dhe i ndershem ėshtė ai qė din tė fal dhe tė logjikoj.
Cdo gjė ne ketė botė shkonme dhunė , por dashuria nuk mundet tė shkojė kurrė dhe qe as do tė shkoj , sepse njė martes pa dashuri , vetem pėr shkak te friges nga prinderit quhet dhunė , njė nderė menyrat me shkatrruese pėr shpirtin dhe jeten e njė femre.
Dhuna pelset nga dhuna dhe perfundon nė dhunė.
Askush nuk mundet tė jetoj aty ku ka dhunė, pra mallkuar coftė cdo nnjeri qė frenon lirin e femres , lirin e dashurisė , lirn e njerzisė , mijerahere edhe mė ui mallkuar Øqoftė ai qe e ngreh gishtin , duke menduar se me ketė e ndrit moralin.
Morali me gishtin ska lidhje ,sepse gishtine pėrdorė budalla , e koken e perdorė i meqmi.
Dikur nė odat e Kosoves kendoja shpesh me qifteli kengen ; "N“Qifteli kur knohet kanga"
E disa fjalė tė asaj kengė do ti shkruaja ketu.
Ta lam gardhin e ta lam mexhen
sepse koha e ban t“veten
koha asht e brezit ri
qe i ka qel keta dy sy
dy par sy na i bani shkolla
zemer butė e ment e holla.

Me respekt

Psikologu

Pershendetje Psikolog

Ju flm per komentin qe keni dhene,
une asesi nuk anoj dhe nuk pretendoj qe mu ajo kohe te rikthehet,por kam ndegjuar nga ca pleqe se ne mungese te asaj kohe,ndodhin keto trazira,dhe thjesht une kam pyetur,ndoshta jam shume me e re nga ca antare andaj me interesojne shume gjera,per te cilat kerkoj edhe komente nga njerez te mencur dhe modest..

ju flm

modestja
28-09-05, 18:54
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :evil: :evil:
Kuku qka po me shtika me bertit qekjo tem.

Ti qiko a po i merr lakmi asaj kohe kur njerezit vriteshin per nje fjal goje, e po don me te thane dikush qe ma e mire o kon ajo kohe :twisted: :twisted: :twisted:
Hec moj shko ruj dhente a dhite se po shihet qe spaske kurrfarre lidhje me kulturen e sotme.
qpaska qef qika me e lujte gishtin, luj trute me mire oj ti qike e mos shtin tema pa kurrfarre lidhje ne diskutim. :twisted: :twisted:
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :twisted: :twisted: :twisted:

Pershendetje edhe per ju i nderuari piskame dhe ju flm per komentin qe i paskit bere autores e jo temes,flm edhe per komplimentet

Zoti ju dhashte te mira i nderuar

Dilaver
28-09-05, 19:19
E nderuara modestja, nėse keni ndegjuar nga ata pleq se nė kohė tė pakohė, kan egzistuar ceshtja e besatimit, hakmarrja me gjak etjera, e me theks tė posacem pėr vepra tė pandershme si leshuarja e nuses, e pėr ketė veper paska luajt gishti nė lule tė ballit atij qė e ka kryer njė veper tė pandershme.

Tani shtrohet pyetja a thua a ke ndegjuar nga ata pleq se mu nė atė kohė;
-njerzit kan hy nė shtepi dhe e kan grabit pra forcerisht e kan rrembye vajzen pa pelqmin e prindve as tė vajzes.
-gjat rruges nė diten e marteses e kan rrembyer nusen me duvak e me ate rast jan vra shum krushq me grabitesit.
-gruen e martuar e kan rrembye duke masakruar njerez tė familjes.
-nusen e kan vra dhe e kan shpall si tė pandershme.
-pasi qe e kan rrembye vajzen e kan mbajt njė natė sa per ta cnderuar e te nesrit e kan kthyer.
-e shum raste tė ngjashme.

Me kete desha tė them se nuk ka qen ajo zgjidhje as nė atė kohė, i forti (i ligu) edhe nė atė kohė ka bėrė si ka desht vet, zgjidhjen e ketyre problemeve shqetesuese nė shoqerine njerezore, duhet kerkuar nė menyra tė ndryshme demokratike e bashkohore nder tė cilat ėshtė ligji e jo me kaos e rrebelim.


Dilaver

modestja
28-09-05, 19:43
Spjegim i bukur i nderuari Dilaver

Po kam ndegjuar edhe per kete qe po thoni ju,por nuk dua te hec rreth e rotull temes,kerkoj nga antaret krejt dic tjeter,ajo kohe jo qe ka qene e mire,dhe ligjet apo rreptesia ne fjale meriton te mbetet si moster per ne JO,nuk e them kete,por shume thjesht e kam shtruar ne sofren e diskutimit se pse tash eshte bere tejet normale ceshtja e shkurorizimit e te ngjajshmet..une thjesht po flas vetem per kete pike ndersa shumica hyn e me spjegojne peripecite tjera te atij shekulli a te asaj kohe..

Kerkoj te mesoj se pse dhe si leshohet kaq shume pe ne keto raste,duke mos u hakmere se paku me nje gjysme fjala nga ana prinderore??

E di se ndokush do vi dhe do e sqaroj ate qe kerkoj une,pak a shume e ka spjeguar i nderuari psikologu,por deshiroj te mesoj edhe me shume,pasiqe ketu jemi per te mesuar nga njeri tjetri.

Me nderime:Modestia

Murgesha
28-09-05, 20:42
E nderuara Modestja atė qė ju po e kėrkoni do tė mundohem tė ta spjegoj me shumė pak fjalė.
Sot pėr sot kultura dhe civilizimi tek shqiptarėt ėshtė mė i madh se nė ato kohėra kur ngrihej gishti.
Ka ardhė koha e njė lirie mė tė madhe njerėzore si tek femra si tek mashkulli shqiptar.
Gjeneratat e reja janė fryte tė prindėrve tė martuar me dashuri dhe qė tė gjitha kėto ndikojnė nė ulje tė temperamentit.
Prindėrit tė martuar me dashuri, ma mirė e shohin tė ndarė fėmiun e vet se sa tė lidhur me vargonjė nė njė dashuri boshe, me ngatėrresa, me grindje tė pėrditshme e nė mos tolerancė ndėrmjet ēiftit tė rimartuar, dashuruar apo fejuar.
Mendoj se kėtu ėshtė esenca e asaj qė ti po kėrkon ta dijshė.

Me nderime.

Murgesha!

Dilaver
28-09-05, 20:44
Spjegim i bukur i nderuari Dilaver

.une thjesht po flas vetem per kete pike ndersa shumica hyn e me spjegojne peripecite tjera te atij shekulli a te asaj kohe..

Me nderime:Modestia

E nderuara modestja, tema te cilėn ju keni hapur titullohet:

"Ne ate kur luante gishti...."

pastaj po i shkepus disa rreshta nga afishimi juaj:

nuk e lante kush pos levizja e gishtit,pushka ne lule te ballit..

A thua pasivizimi i gishtit ben qe keto gjera te ndodhin me te madhe?

Kerkoj te mesoj se pse dhe si leshohet kaq shume pe ne keto raste,duke mos u hakmere se paku me nje gjysme fjala nga ana prinderore??

Sqaro pak me hollesisht qfar kerkoni e nderuara modestja, sepse nė bazė te ketyre qe keni potencuar ju ose kerkoni kohen kur problemet i zgjdhte huta, ose kerkoni kohen e Sheriatit, nese keni aluduar ne keto dyja mendimi im ėshtė se te dyja bijnė poshtė, nėse kerkoni mendim tjeter OK.

Me nderime Dilaver

Murgesha
28-09-05, 21:08
Tė pakten , njė burrė qe i thotė vetit burrė , nuk rritet e vritet me femer , edhe pse me njė mendim tė imprtuar nga vendet Aziataike tek shqiptaret , ishte bindja (ka edhe sot aty ketu) se morali qendron vetem tek dimijet e femres , ose trim ėshtė ai qė perdorė gishtin.


Me respekt

Psikologu

I nderuari Psikolog!

E nėnvizova kėtė shkrimin tėnd kėtu se dua tė dij mė tepėr, rreth asaj qė ke shkruar??
Pikėrisht nėse posedoni ndonjė material se kur u fillua qė pėr vajzė e grua tė qitet pushkė.
Shpresoj se do tė keni mundėsinė sadopak tė mė jepni njė skjarim mė tė madh nė lidhje me kėte.

Murgesha!

Vetima
28-09-05, 21:40
modestja apo te them e thjeshta vallahi se ti vertete qenke teper e thjeshte po ku po e kerkon ti ate qe as ate here ska qene zgjidhje e mire puna e gishtit e lere ma sot ku sban hiq po qka nuk shkon nuk shkon edhe fund ma mire te ndare e me nder se sa te bashkuar me detyrime e me tuta e kercnime po u ndave do te vras ,jo moter zbrit e ec per toke se ajo pune ka marre fund se nuk shkon me pune gishti asgje.

edhe desha me ta ba ty nje pytje:
A te duket nder po qe se prinderi i vajzes do ta vrante ate djale me te cilin vajza e tij do ishte e martuar apo e fejuar dhe per arsyeje te ndryshme qe smunden te shkojne tutje u ndan ?

halla e madhe
28-09-05, 22:12
Modestja_mos qaj koken per te kaluaren,ajo na la mbas me shekuj, :(
Shiqo jeten perpara aty eshte ardhmeria juaj :wink:

Psikologu
28-09-05, 23:39
Pershendetje e nderuara Murgesha!

Do tė perpiqem qė sa me thjeshtė e me shkurtė tė pėrshkruaj sado pak ketė gjestė tė keq tė trasheguar nder shqiptarė.
Pas ardhjes sė Turqis nė vendet tona Shqiptare , filloj mė tė madhe qė tė futet besimi Islam nė emsin tonė , diksuh lirishtė shkruan se kjo ishte jo faji i besimit Islam , por ne faktė edhe faji i Kanunit sepse Kanuni lejon keto menyra tė hakmarrjes , vrasjes sė gruas pėr qeshtje tė moralit etj.
Ne anen tjeter , kur futemi mė thellė nė keto studime tė Kanunit , kuptojmė mjaftė mirė se Kanuni nuk lejonte keto gjera dhe se keqperdorimi i ketij Kanuniļshte rritur me tė madhe dhe se cdo gjė kryhej nė emrin e tij.
Puna e At Shtjefen Konstatin Gjecovit pėr studimin e holllsishem mbi Kanunin , hasim nė kundershtim me shumė gjera tė cilat populli shqiptarė mendonte se ato sihin nga Kanuni , por nė faktė , hordhitė turke sollen me veti edhe pregaditen nė veti shumė tradita islame, tė cilat si bazė e bazuar nė Kuran (pas salvimit tė disa shqiptarve) femres iu morė total e drejta e saj pėr tė vendosur mbi fatin e saj , gjė tė cilen edhe mundemi ta quajmė sheriat, por te njejtin sistem e takojmė edhe ne kohen e Haxhi Qamilit ( shpallja e sheriatit nė Shqiperi) qė i jep kahje edhe mė tė keqe lirisė dhe tė drejtes sė gruasė nė rrethin shqiptarė.
Ne revisten shqiptare " Hylli i drites " nė vitin 1913 , fillojn botimet e shkrimeve tė At Shtjefen Gjecovit mbi studimin e Kanunit dhe nė ketė revistė lexojmė edhe nje studim tė hollsishem tė At Gjergj Fishtes se Kanuni nuk ėshtė i Lekė Dugagjinit , por eshtė Kanuni i Lek-Dugagjin , pra i pėrberė nga fiset e Lekajve dhe tė Dugagjinit .
Ja si lexojmėØketė spjegim tė At Gjergj Fishtes:

"Prandej āsht tė gjith gjasa se «Kanuni i Lekė Dukagjinit» dikśr kį kźnė i kodifikuem. Ket punė e dishmojn edhč analogķt e shumta, q1 ligjėt e Kanunit te sodshem kan me ligjė tė Romės, tė Byzantit, tė Serbvet. – Merret vesht prej vedit, se, mbas tė hīmit tė Turqvet nė Shqypnķ, «Kanuni i Lekės» kį hupė si formė kodi, e āsht perdhosė si landė drejtsije.
E po nder cillat vise tė Shqypnķs qitej nė punė, a – si thonė sot – zbatohej «Kanuni i Lekė Dukagjinit»? Qe nji tjeter pvetje, sė cilles nuk mund t’i pergjegjet me sugurķ; pse mjerisht per shum do arsye mungojn shenime pozitive mbķ ket ēashtje. Por, per me folė pergjithsisht, mund tė thohet se kį pasė vlerė legale nder Lekė (Malsorė tė Mbķshkoders) e nė Dukagjin. – Dukagjini nder kohė tė kalueme perfshīte Shalė e Shosh, Pukė e Iballe, Mirditė, Kthellė e Selitė e Zhuben (Malsķn) e Lezhės. – Per ket punė thonė nji palė, se Kanuni quhet i Lekė Dukagjinit, jo pse kį kźnė kodifikue prej Lekė Dukagjinit, por pse kį kźn zbatue nder «Lekė» e «Dukagjin»; pra: «Kanuni Lekė-Dukagjin», e jo i «Lekė Dukagjinit». Kto ēashtje tash i zhvillon me kohė historija.

Por te ndalemi mė hollsishtė ne atė se tradita e shqiptarit nuk ka qenė kurrė hakmarrja , njė gjė e tillė eshte futur ne mesin tonė pas shkeljes sė Islamit dhe perhapjes se tij ( edhe pse edhe ketu Islami u percjellė ne menyrė te gabuar) por sido qoftė hoxhallaret e benin ketė ne sherbimin dhe strehen e Turkut.

Dr:Shaban Sinani shkruan mbi vleren e Kanunit mė keto fjalė:

"Paragrafė tė tillė, si "ēmimi i jetės sė nierit asht nji" (nyje 124, 1 887); "secili mbahet rrumbull katėrqind derhem nė kandar (nė okė) tė vet" (§ 889); pėrmbajnė njė barazi tė ashpėr tė njerėzve.
Mund tė pohohet pa druajtje se barazia e rreptė qė ka sanksionuar e marrė nė mbrojtje kanuni ėshtė njė vlerė e kryehershme e tij, natyrisht paramesjetare ,anėn tjetėr, edhe privilegjet e pabarazitė e kanunit janė relative.
Nga kohėra shumė tė hershme vjen pėrmes kanunit kulti i nderit. Nderi tek shqiptarėt ndryshon nga kodet e kalorėsisė europiane tė pragut tė Rilindjes. Bėhet fjalė pėr njė nder tė ashpėr, por dinjitoz e madhėshtor nė ashpėrsinė e tij. Nderi nė kanun nuk ėshtė njė kategori morale nė kuptimin e ngushtė. Pėr kuptimet e ngushta kanuni kishte ndalime tė tjera. Njė familje shqiptare, para se tė vendoste pranimin e njė krushqie tė re, duhej tė hetonte nėse largėsia midis brezave tė gjakut e tė tamblit (nė linjė mashkullore dhe femėrore), ishte mė shumė se shtatė breza. Kishte rajone qė duhej tė kalonin 12 breza. Pėr vendin qė i ka dhėnė popullsia malėsore nderit, qė shkrinte dy kulte, atė tė bujarisė (tė mikut) dhe tė urtėsisė (tė pleqve), mjafton t’u referohemi dy paragrafėve tė njėpasnjėshėm tė kodit:
"Ndera e marrun ka gjakun" (nyje, § 598);
"Ndera i merret burrit me i than kush se rren faqe burrave nė kuvend".
Lidhja nė fjalė (pėr fjale) pėrbėnte pėr kanunin autoritetin mė tė lartė. Tė gjitha marrėdhėniet: nė gjini, nė fis, nė famulli, nė bajrak dhe nė nivelin e bashkėsisė etnike, madje edhe marėdhėnie ndėretnike, mbaheshin nė fjalė.
Shqipėria qe e pushtuar pėr pesė shekuj nga perandoria otomane, por Kanunin ajo nuk arriti ta nėnshtrojė. Nė shekullin e 19-tė nė Shkodėr funksiononte njė zyrė e veēantė, qė njihej me emrin "Xhibali", dhe qė kishte pėr detyrė tė hetonte se ku nuk pėrputheshin ligjet e perandorisė dhe tė sheriatit me kanunin, pėr t’u tėrhequr para konfliktit. E drejta zakonore shqiptare mund tė jetė e vetmja ndėr ato tė popujve ballkanikė qė mbeti si e drejtė paralele"

E. Ēabej, qysh nė vitin 1935, nė veprėn "Elemente tė literaturės dhe tė gjuhės shqipe", e pėrfshiu Kanunin nė antologjinė e vlerave letrare tė pėrzgjedhura pėr nevojat e shkollės. Nė kėtė parashtresė Kanuni gjithashtu do tė shihet si njė botė juridikisht e mbyllur dhe artistikisht e pasur. Kanuni u pėrcoll nga brezi nė brez me tė njėjtin mekanizėm si gjuha apo folklori, si njė traditė orale, nė qarkullim tė shumėfishtė gojor.
Njė karakterizim lakonik i ka bėrė kanunit gjuhėtari i shquar E. Ēabej, nė njė nga punimet e tij mė tė hershme, pikėrisht nė tekstin "Elemente tė gjuhėsisė e tė literaturės shqipe", botuar mė 1935. Nė kėtė libėr ai thekson shprehimisht:

"I ndjeri baron Nopsca ka lėnė edhe ky njė vepėr dorėshkrim mbi kanunin. Pas kėtij dijetari burimi i kanunit duhet kėrkuar nė ligjet gjermane tė Langbardėve, tė cilat hyjtėn nė Shqipėri me anėn e Venetikut. Mirėpo ne jemi tė mendimit se nga ekzistenca e gjurmėve tė forta tė kanunit nė Labėri na del njė vatėr e re e kėtij ligji nė Shqipėrinė Jugore. Me kėtė del i besuarshėm njė burim mjaft i vjetėr dhe shqiptar i kėtij kanuni. Pėrveē kėsaj ky kanun duhet krahasuar, besojmė, jo vetėm me ligjet gjermane tė Italisė, por edhe me ligjet e popujve tė Ballkanit".
Pėr herė tė parė kanuni u mblodh, u sistemua dhe u botua nė shqip prej at Shtjefėn Gjeēovit nė vitin 1933. Gjeēovi ishte njė prelat i shquar i kishės romane, prift i urdhėrit franceskan, qė jetoi midis malėsive tė veriut dhe ishte nė kontakt me veprimin e sė drejtės sė kanunit mbi marrėdhėniet nė shoqėri. Kanuni kishte pushtet jo vetėm mbi autoritetet laike, por edhe mbi kishėn, sido qė tė pjesshėm. Gjeēovi kishte kulturė tė shėndoshė filologjike, teologjike, arkeologjike dhe juridike. Ai pėrktheu vepra tė letėrsisė botėrore nė shqip dhe shkroi letėrsi origjinale vetė. Ishte njė prej koleksionistėve tė parė tė gjetjeve arkeologjike shqiptare. Fati i koleksionit tė tij nuk dihet. Kanuni i Lekė Dukagjinit u pėrkthye fillimisht nė gjuhėn italiane, pastaj serbisht, frėngjisht, rusisht, anglisht dhe nė ndonjė gjuhė tjetėr"


Por nese i kthehemi edhe thenjeve tė Kanunit lexojmė edhe keto nene dhe nyje , si pėr shembullė:
" neni 912 thote: po erdhi kush me te vjedhe, edhe e shef tuj t'a zberthye deren e vrave i ke gjakun. sepse sistemi shqiptarė ligjorė nė atė kohė nuk ishte aspak sepse gjindeshin siq e dimė nen sundimin turk , pra ketu u krijua nje sistem vetqeverises pėr ligjet e fiseve dhe bajraqeve
Njė ligjė i tillė perdoret edhe sot nė boten e civilizuar sepse nuk vritet askush pėr ndonjė pronė ,sepse njeriu eshtė vlera me e madhe e kesaj bote.
Sdua te them se Kanuni i kishte tė gjitha tė mirat , por vetem sa pėr njė analizė tė vogel dhe vetem e vetem tė kuptohet nga shumė se bota dhe ligjet e Kanunit nuk munden tė jenė dominant ne ditet e sotme,sepse shoqeria dhe tė arriturat kan ndryshuar ne miliona shkallė.

Parimet mbrojtese tė identitetit tė shqiptarit ishin ato tė cilat nė faktė ndikuan pėr ruajtjen e identitetit kombetarė , por perzerja dhe keqperdorimi i Kanunit me baza fetare e rrit mė shumė halmarrjen dhe e dryjoj mė shumė lirinė e femres , ne keto raste duhet patjeter tė konstatohet se lirija e femres ishte edhe e cunguar sidomos pas ardhjes sė Turqis nė vendin tonė , nė njeren anė pėr shkak tė pastertis sė gjakut , qė lexuam mė lartė nga Dr Shaban Sinani . dhe nė anen tjeter pėr ruajtjen kulturore tė shqiptarve , dihet fare kjartė se ligji fetar islam e lejonte martesen ne mes tė rrethit tė ngushtė familjarė 8 marrja e gruas sė vllaut pas vdekjes sė tij ) gjė tė cilen nė asnjė kod tė Kanunit nuk e hasim askund , nė faktė atje shkojmė mė largė deri ne shumė e shumė breza.
Duke analizuar tė gjitha shkrimet deri me tash pėr ketė veti tė keqe tė dryjimit tė lirisė hasim nė perputhjen e spjegimit tė gabuar fetarė dhe peØr tentimin e shfarosjes sė gjakut shqiptarė nga disa hoxhallarė ,sepse njerezit nė atė kohė drejtoheshin te Kadia ( gjykates turk populllorė) ose nė anen tjeter merrnin edhe keshilla nga hoxhallaret ( jo tė gjithė) kurse nė aspektin e mbrojtejes sė moralit dhe tė identiteti ose nderit e hasim Kanuni si ligjė shoqerorė ne mesin e shqiptarve , sidomo tek ata tė pjeses sė veriut.
Por , cdo kohė ndryshon ligje dhe duhet pa tjeter qė tė behen progrese edukative shoqerore tek cdo njeri pamvaresishtė nga gjinija, rrethi dhe shoqeria.
Zakonet e vjetra tė Kanunit ose ato tė qeshtjes fetare nuk kan vendė aspak sot ne mesin tonė kombetarė sepse kemi dallim tė madhe tė viteve dhe tė shekujve , gjė e cila na rrefen vetem pėr jeten e asaj kohe tė kaluar dhe se nuk perputhet aspak me jeten dhe sistemin e sotem shoqerorė.
Te bindur shumė se krenaria e burrit eshtė vetem fjala , fortesia , dhuna , dominimi , shumė njerez nė keto ditet tona e paguan shumė njeØ bindje tė tillė , e diku dikund si viktima janė vetem femrat tė cilat nė anen ligjore ose ate ekonomike nuk kan mbrojtje ose peØrkrahje tė mjaftuar.
Ne boten perendimore , ligjet behen tė forta cdo here nga dita ne ditė ,sepse dallgat e ndryshme tė shumė emigranteve tė huaj sollen me veti edhe keto tė meta kulturore dhe fetare , gjė e cila ndikoj ne mbrojtjen totale tė gruas dhe tė drejtave tė saj , por nė faktė ate mendje shkurterit nuk e ndalen gishtin duke kryer vepra makaber mbi nene e shumė femijeve , vetem e vetem se ajo nuk deshironte te ketė jetė me personin nė fjalė dhe se i tilli ishte i bindur se ajo duhet pa tjeter sepse eshte grua, duke harruar se ajo ka ndjenja dhe se kur pėrfundojnė ose fundosen ndjenjat , aty dashuri nuk ka mė.

Me nderime :

Psikologu

Gentiani
29-09-05, 00:28
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :evil: :evil:
Kuku qka po me shtika me bertit qekjo tem.

Ti qiko a po i merr lakmi asaj kohe kur njerezit vriteshin per nje fjal goje, e po don me te thane dikush qe ma e mire o kon ajo kohe :twisted: :twisted: :twisted:
Hec moj shko ruj dhente a dhite se po shihet qe spaske kurrfarre lidhje me kulturen e sotme.
qpaska qef qika me e lujte gishtin, luj trute me mire oj ti qike e mos shtin tema pa kurrfarre lidhje ne diskutim. :twisted: :twisted:
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :twisted: :twisted: :twisted:

Hmm, Piskama mė duhet tė ndėrhyjė pak, por jo rrallė herė janė piskamat qė njihen si ato qė dalin jashtė funksionimit tė kontroll-sistemit Tru.

Unė temėn e inicuar nga modestja e shoh nė njė kėnd tjetėr, por nė lidhshmėri me atė qė e ka potencuar modestja. Nė mungesė kohe nuk mundem tė zgjerohem mė shumė, por gjithsesi po pata mundėsi do tė jap kėndvėshtrimin tim pėr ato dukuri nė tė kaluarėn, por edhe pėr tė sotmen.

Dulia
29-09-05, 00:38
Psikollogu, jo valla as ngat me ja bo, jo me lexu une gjith at shkrim pa gazep te madh jo.

Bjeri ma trup se gat ja paske dhan.

Gentiani, allahile qka paske shkretu, mos u merr me piskama e me ushtima po fol per temen.

Nese edhe ti e paske ndermend me kthye kohen e Ali bungut me zgjidh qeshtje te e martesave e qmartesave me gryk holla o kry ajo pun.

Tani o ardh koha don secili te drejta te barabarta si femra si mashkulli, per ata edhe vie deri te ndarjet se shumica e femrave te sodit tan naten ne internet tan diten flejn, ku mos me ardh deri te konfliktet atehere.

Psikologu
29-09-05, 01:20
Dulia , akoma skam ndegjuar qė me lexime tė shkurtera njeriu meson diqka, ndoshta ti je mesuar ashtu.
Besoj qė lexon me teper , jo shkrimin tim , por shkrimet e tjera dhe studimet.
Te deshiroj suksese

Psikologu

dr1ta
29-09-05, 01:21
Spjegim i bukur i nderuari Dilaver

Po kam ndegjuar edhe per kete qe po thoni ju,por nuk dua te hec rreth e rotull temes,kerkoj nga antaret krejt dic tjeter,ajo kohe jo qe ka qene e mire,dhe ligjet apo rreptesia ne fjale meriton te mbetet si moster per ne JO,nuk e them kete,por shume thjesht e kam shtruar ne sofren e diskutimit se pse tash eshte bere tejet normale ceshtja e shkurorizimit e te ngjajshmet..une thjesht po flas vetem per kete pike ndersa shumica hyn e me spjegojne peripecite tjera te atij shekulli a te asaj kohe..

Kerkoj te mesoj se pse dhe si leshohet kaq shume pe ne keto raste,duke mos u hakmere se paku me nje gjysme fjala nga ana prinderore??

E di se ndokush do vi dhe do e sqaroj ate qe kerkoj une,pak a shume e ka spjeguar i nderuari psikologu,por deshiroj te mesoj edhe me shume,pasiqe ketu jemi per te mesuar nga njeri tjetri.

Me nderime:Modestia


loqki gjithcka shkrun ne liber aty ke shume pergjigje , :wink:


sa i perket temes nuk do te kisha leju prinderit kurre me reagu nese une ndahem me partnerit ,,sepse nese ishim bashku prap kisha mendu se ai e ben ket per hater te prinderve dhe kjo dashuri nuk ja vlen aspak.cka do ce te ndodh nje femen duhet te jet krenare .

kurse gishti sot tregohet ne nje menyre tjeter ,,,dialog :D

Reana
29-09-05, 02:42
...Ne kohet paksa me te hershme ne mesin e shqiptareve ishte me se e rendesishme ceshtja e besatimit,hakmarja me gjak e keshtu me radhe,kam fjalen se kur ne ate kohe leshohej nje nuse a tradhetohej me nje fjale,ate veper "shume te pandershme"nuk e lante kush pos levizja e gishtit,pushka ne lule te ballit..

..Sot pa pike problemi lihen e mirren,martohen shkurorizohen e te ngjajshme, sikur femra te kushtonte 5 denare,dhe me e keqja familjaret ne te shumten e rasteve mbeten pa koment dhe cdo bejne pos qe te heshtin,sepse cti bej nuk e don djali ka gjete nje tjeter,shtrohet pyetja:

A thua pasivizimi i gishtit ben qe keto gjera te ndodhin me te madhe?

Apo ne mungese te dashurise dhe duke mos patur shanse qe vajza te zgjidhte dhe te kundershtonte(me perjashtime kuptohet) ne ate kohe pajtohej me fatin,ndersa sot jane te lire ciftat dhe si te duan veprojne??Nuk e dua dhe pik.

Apo si do ta definonit ju te nderuar antare,cfare mendoni ne lidhje me kete aktualitet??

Vertete duhet me qene me nivel te ulte te intelektit per ti lidhur keto dy gjera bashke; numrin e larte te shkurorezimeve me kersitjen e pushkes dhe hakmarrjes!!!

Pushka-dhuna, si forme e ruajtjes se rendit, ndodh vetem ne ato vende ku egziston zbrazetire ligjore; aty ku nuk funksionon shteti, ligjet dhe institucionet tjera ligjedhenese dhe ligjeruajtse shteterore.
Ne mjedisin shqiptar ne mungese te SHTETIT dhe formave shteterore, nen sundimin e te huajve, e drejta kanunore/zakonore apo format tjera te imponuara te rendit, kane zevendesuar apo kane IMITUAR funksionet shteterore.

Forma te ngjashme zakonore/kanunore, apo kodit te nderit, kane egzistuar pergjate periudhave te ndryshme kohore ne shume mjedise jetesore, aty ku shteti ka qene jo funksional.
Shembull "Perendimi i eger", apo Wild West si i quajten amerikanet para disa shekujsh zonat teritoriale te perendimit ne kontinentin e Amerikes, per shkak te madhesise se teritorit jo-gjithmone e kane pasur lehte aplikimin e ligjit ne menyre institucionale; prandaj zgjidhja e problemeve permes tytes se armes, dhe kaubojlleku ka qene menyre e jeteses!

Ne Kosove, apo ne mjediset shqipetare kudo, ata njerez, ata persona qe kerkojne te marrin ligjin ne duart e tyre, qe problemet ti zgjidhin jashte institucioneve shteterore ne te cilat marrin pjese ne menyre demokratike, jashte gjykatave, jashte normave ligjore, nuk ia duan te miren vetevetes dhe kolektivitetit shqipetar ne pergjithesi.

Kosova nuk eshte Perendimi i eger i shekullit 18, as Pakistani i sotem, ku muslimanet suni dhe shija i vendosin bomba njeri-tjeterit neper xhamija.
Kjo nuk eshte menyra e njerezve te qytetruar as synues te nje perparimi te gjithmbarshem kombetar.

NUK DUHET ngaterruar asesi periudhat kohore te sundimit te huaj, dhe mungeses se aparatit shteteror, kur shqiptaret, per te funksionuar si shoqeri e organizur JANE DETYRYAR te organizojne veten dhe rregullat e jeteses, me kohen e tanishme te egzistimit te ligjeve, gjykatave dhe te gjitha institucioneve tjera shtetformuese! Nuk eshte KRENARI as gje e NDERSHME, apo kombetare neperkembja e insitucioneve shteformuese te vendit, si qe jane gjykatat, me qellim te luajtjes se rrolit te kaubojve! Jo ne shekullin 21!

Sa i perket shkurorezimeve, nuk jam sociologe, po kjo shtepi e madhe (dardania) me siguri ka edhe sociologe te cilet merren me studimin e fenomeneve shoqerore, dhe jam e sigurte se kane per tu pajtuar se shkaqet kryesore per shkurorezime jane kushtet ekonomike-sociale!

Ti "Modestja" e denarve, shiko ne artikullin nga Maqedonia, qe e kam nxjerre ne temen "Pse rinia shqipetare kerkojne vajza me vize", sa martesat prishen vetem ne Kumanove dhe rrethine, per shkak te kushteve te dobeta ekonomike. Poashtu kish qene mire te behesh e sinqerte dhe te flasesh nga del zemra, si thuhet ne mesin shqiptar, per tera veshtiresite e nje familje per te mbijetuar sfidat ekonomike etj ne kohen e sotme, e jo te besh kesi fare analogjishe e paralelesh feminore!

modestja
29-09-05, 12:58
Spjegim i bukur i nderuari Dilaver

.une thjesht po flas vetem per kete pike ndersa shumica hyn e me spjegojne peripecite tjera te atij shekulli a te asaj kohe..

Me nderime:Modestia

E nderuara modestja, tema te cilėn ju keni hapur titullohet:

"Ne ate kur luante gishti...."

pastaj po i shkepus disa rreshta nga afishimi juaj:

nuk e lante kush pos levizja e gishtit,pushka ne lule te ballit..

A thua pasivizimi i gishtit ben qe keto gjera te ndodhin me te madhe?

Kerkoj te mesoj se pse dhe si leshohet kaq shume pe ne keto raste,duke mos u hakmere se paku me nje gjysme fjala nga ana prinderore??

Sqaro pak me hollesisht qfar kerkoni e nderuara modestja, sepse nė bazė te ketyre qe keni potencuar ju ose kerkoni kohen kur problemet i zgjdhte huta, ose kerkoni kohen e Sheriatit, nese keni aluduar ne keto dyja mendimi im ėshtė se te dyja bijnė poshtė, nėse kerkoni mendim tjeter OK.

Me nderime Dilaver

Pershendetje i nderuari Dilaver:

Asesi as une as dikush tjeter nuk do te kerkonte ate kohe te gjore qe "Luante gishti"mirepo une kerkoj nga antaret te komentojne,spjegojne se sot cili gisht duhet te luaj ne menyre qe te mos ndodhin shkurorizime,ndarje ...

THJESHT SI TE JETE APO SI TE BEHET SHOQERIA SHQIPTARE ME SERIOZE NE KETE DREJTIM :?: :?:

Ia vlene te diskutohet e?

modestja
29-09-05, 13:06
E nderuara Modestja atė qė ju po e kėrkoni do tė mundohem tė ta spjegoj me shumė pak fjalė.
Sot pėr sot kultura dhe civilizimi tek shqiptarėt ėshtė mė i madh se nė ato kohėra kur ngrihej gishti.
Ka ardhė koha e njė lirie mė tė madhe njerėzore si tek femra si tek mashkulli shqiptar.
Gjeneratat e reja janė fryte tė prindėrve tė martuar me dashuri dhe qė tė gjitha kėto ndikojnė nė ulje tė temperamentit.
Prindėrit tė martuar me dashuri, ma mirė e shohin tė ndarė fėmiun e vet se sa tė lidhur me vargonjė nė njė dashuri boshe, me ngatėrresa, me grindje tė pėrditshme e nė mos tolerancė ndėrmjet ēiftit tė rimartuar, dashuruar apo fejuar.
Mendoj se kėtu ėshtė esenca e asaj qė ti po kėrkon ta dijshė.

Me nderime.

Murgesha!

Koment dhe spjegim me pak fjale por me shume kuptim,rrespekt per ju e nderuara Murgeshe

Tomori
29-09-05, 22:31
"Ne ate kur luante gishti...."
Kur lante gishti .....kjo periudhe eshte periudha me e ndrtshme...
Une jam PRO asaj periudhe....
....e di se dot thuani ja ti Tomori je i mbrapambetur,,,
,,,por mos haroni se nuk esht luajtur gishti ashtu thjeshte...
ky problemi "Iks" eshte pleqnuar para se te luhet gishti...
..nese Islihadi ka pru vendim ....qe gishti te luhet "
Le te luhet gishti...
se kryminelin veq pushka e pastron....nuk ka tjetr gjygj

turisti
29-09-05, 22:54
"Ne ate kur luante gishti...."
Kur lante gishti .....kjo periudhe eshte periudha me e ndrtshme...
Une jam PRO asaj periudhe....
....e di se dot thuani ja ti Tomori je i mbrapambetur,,,
,,,por mos haroni se nuk esht luajtur gishti ashtu thjeshte...
ky problemi "Iks" eshte pleqnuar para se te luhet gishti...
..nese Islihadi ka pru vendim ....qe gishti te luhet "
Le te luhet gishti...
se kryminelin veq pushka e pastron....nuk ka tjetr gjygj

Edhe ne Evrope njerzit i luajn gishtat. Ku eshte pra dallimi ne perparim???

Tomori
29-09-05, 23:03
"Ne ate kur luante gishti...."
Kur lante gishti .....kjo periudhe eshte periudha me e ndrtshme...
Une jam PRO asaj periudhe....
....e di se dot thuani ja ti Tomori je i mbrapambetur,,,
,,,por mos haroni se nuk esht luajtur gishti ashtu thjeshte...
ky problemi "Iks" eshte pleqnuar para se te luhet gishti...
..nese Islihadi ka pru vendim ....qe gishti te luhet "
Le te luhet gishti...
se kryminelin veq pushka e pastron....nuk ka tjetr gjygj

Edhe ne Evrope njerzit i luajn gishtat. Ku eshte pra dallimi ne perparim???
Turisto te lumte goja ....
po dallimi eshte qe ne Evrop nuk luhet gishti per qeshtje nderi e respekti
....por per LEK...

turisti
29-09-05, 23:20
"Ne ate kur luante gishti...."
Kur lante gishti .....kjo periudhe eshte periudha me e ndrtshme...
Une jam PRO asaj periudhe....
....e di se dot thuani ja ti Tomori je i mbrapambetur,,,
,,,por mos haroni se nuk esht luajtur gishti ashtu thjeshte...
ky problemi "Iks" eshte pleqnuar para se te luhet gishti...
..nese Islihadi ka pru vendim ....qe gishti te luhet "
Le te luhet gishti...
se kryminelin veq pushka e pastron....nuk ka tjetr gjygj

Edhe ne Evrope njerzit i luajn gishtat. Ku eshte pra dallimi ne perparim???
Turisto te lumte goja ....
po dallimi eshte qe ne Evrop nuk luhet gishti per qeshtje nderi e respekti
....por per LEK...

Gishtat kurre nuk do te ndalen e as grat.Siq shifet,gishtat kane edhe funksion tjeter ne Evrope:neper parlamentet ngriten larte,naten perdoren poshte.Luftojne gishti dhe gruaja.Nese analizohen 2-300 vjet te kaluara,gruaja eshte fitues. :wink:

doGzona
30-09-05, 01:37
Ata qe e luajne gishtin nuk jane njerez ne trupin e tyre , por jane vetem bisha qe kan problem se pari me vetveten , e te tillet shpesh edhe e marrin emrin e nderit neper goje , po nderi me vrasje e dhune nuk perputhet askund.

dr1ta
30-09-05, 01:52
"Ne ate kur luante gishti...."
Kur lante gishti .....kjo periudhe eshte periudha me e ndrtshme...
Une jam PRO asaj periudhe....
....e di se dot thuani ja ti Tomori je i mbrapambetur,,,
,,,por mos haroni se nuk esht luajtur gishti ashtu thjeshte...
ky problemi "Iks" eshte pleqnuar para se te luhet gishti...
..nese Islihadi ka pru vendim ....qe gishti te luhet "
Le te luhet gishti...
se kryminelin veq pushka e pastron....nuk ka tjetr gjygj


Cfar kriminaliteti esht kur dy persona ndahen , askush nuk e mban askend me zor , bile duhet te jen te knaqur nese nje martes katastrofale mbaron , e mos me i mar ne qaf as familjen e as fmijet me probleme .

Tomori
30-09-05, 10:41
Ata qe e luajne gishtin nuk jane njerez ne trupin e tyre , por jane vetem bisha qe kan problem se pari me vetveten , e te tillet shpesh edhe e marrin emrin e nderit neper goje , po nderi me vrasje e dhune nuk perputhet askund.

"doGzona" ju lutem mos i mirni punet aq thjeshte...
..si mundeni te thuani se ata njerez qe luajn gishtin jan bisha...?!!!!
"doGzona" e nderuar ju lutem mos flisni ashtu se ju pa vedije fyeni nje njeri te ndershem qe ka luajtur gishtin....
,,,e veheni ne anen e ati te pamoralitetit...ju kuptoj se (pavedije) e thuani kte...
-Gjdo problem ka peshen e vet...ja psh e nderuara "doGzona"
po skenojme nje problem: Ju jeni ''doGzona" e une Tomori tashe ne ket raste ti je motra ime...

-Juve vazhdimisht va pret rugen nje djalosh e ju thote ..!
Ti pa tjeter dot jesh gruja ime....ju e refuzoni kategorishte...po ky nuk hek dore .....mbas nje periudhe ky jhu grabiten juve dhe ju perdhunon
,,e tashe qka me ngel mua Tomorit te beje si vllau yt ...
....qe ky kryminel ma ka perdhunu motren ....
-E tashe nese une luaj gishtin....mbas hesapit tuaj dele qe une qenkam bisha...
Perse une bishe dale moj 'doGzona" nuk jam duke kuptuar... :arrow:

doGzona
30-09-05, 12:07
Tomori;

Ne ishim duke debatuar ne kahjen tjeter , jo ne ate qe je futur ti , mirpo sidocofte edhe ne keto raste qe i keni cekur ju , egziston nje shtet nje ligje , pra cdo gje fillon heret , edhe kercenimi i dikuj qe do te grabis dikend , atehere perse femra te jetoj me keto frige dhe te pres momentin e fundit.

Sduhet me pritur punen deri sa te behet sepse atehere eshte vone.

turisti
30-09-05, 12:51
Ata qe e luajne gishtin nuk jane njerez ne trupin e tyre , por jane vetem bisha qe kan problem se pari me vetveten , e te tillet shpesh edhe e marrin emrin e nderit neper goje , po nderi me vrasje e dhune nuk perputhet askund.

"doGzona" ju lutem mos i mirni punet aq thjeshte...
..si mundeni te thuani se ata njerez qe luajn gishtin jan bisha...?!!!!
"doGzona" e nderuar ju lutem mos flisni ashtu se ju pa vedije fyeni nje njeri te ndershem qe ka luajtur gishtin....
,,,e veheni ne anen e ati te pamoralitetit...ju kuptoj se (pavedije) e thuani kte...
-Gjdo problem ka peshen e vet...ja psh e nderuara "doGzona"
po skenojme nje problem: Ju jeni ''doGzona" e une Tomori tashe ne ket raste ti je motra ime...

-Juve vazhdimisht va pret rugen nje djalosh e ju thote ..!
Ti pa tjeter dot jesh gruja ime....ju e refuzoni kategorishte...po ky nuk hek dore .....mbas nje periudhe ky jhu grabiten juve dhe ju perdhunon
,,e tashe qka me ngel mua Tomorit te beje si vllau yt ...
....qe ky kryminel ma ka perdhunu motren ....
-E tashe nese une luaj gishtin....mbas hesapit tuaj dele qe une qenkam bisha...
Perse une bishe dale moj 'doGzona" nuk jam duke kuptuar... :arrow:

Tomoro shoqi,mos te dalim nga tema siq tha doGzona dhe tja fillojme per perdhunimin kur kahja eshte krejt tjeterkun.Mire eshte te debatojme a eshte,pse eshte,pse nuk eshte kjo dukuri e mire .Ēdo person e ka vizionin e vet te jetes dhe e kupton ndryshe,ashtu eshte dhe qeshtja ketu.Nese dikush jep mendimin e vet,ajo nuk dmth qe ai tjetri ta pranoje,por ne ēdo rast-mos pranimi dhe anashkalimi i gjendjes reale ne jete e deformon realitetin,e ashtu deformohet dhe kuptimi yn per jeten normale.Mendoj qe gjate komentimeve nuk ban te shkruajme me emocione per shkakun qe emocionet na shtijne ta luajme gishtin e pastaj te pendohemi.Shume here kam perseritur ketu ne forum,me duket se duhet edhe nje here te them se kokefortesia e ngren gishtin,a

KOKEFORTESIA ĖSHTĖ ENERGJIONI I MAGARIT.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Tomori
30-09-05, 13:37
Ata qe e luajne gishtin nuk jane njerez ne trupin e tyre , por jane vetem bisha qe kan problem se pari me vetveten , e te tillet shpesh edhe e marrin emrin e nderit neper goje , po nderi me vrasje e dhune nuk perputhet askund.

"doGzona" ju lutem mos i mirni punet aq thjeshte...
..si mundeni te thuani se ata njerez qe luajn gishtin jan bisha...?!!!!
"doGzona" e nderuar ju lutem mos flisni ashtu se ju pa vedije fyeni nje njeri te ndershem qe ka luajtur gishtin....
,,,e veheni ne anen e ati te pamoralitetit...ju kuptoj se (pavedije) e thuani kte...
-Gjdo problem ka peshen e vet...ja psh e nderuara "doGzona"
po skenojme nje problem: Ju jeni ''doGzona" e une Tomori tashe ne ket raste ti je motra ime...

-Juve vazhdimisht va pret rugen nje djalosh e ju thote ..!
Ti pa tjeter dot jesh gruja ime....ju e refuzoni kategorishte...po ky nuk hek dore .....mbas nje periudhe ky jhu grabiten juve dhe ju perdhunon
,,e tashe qka me ngel mua Tomorit te beje si vllau yt ...
....qe ky kryminel ma ka perdhunu motren ....
-E tashe nese une luaj gishtin....mbas hesapit tuaj dele qe une qenkam bisha...
Perse une bishe dale moj 'doGzona" nuk jam duke kuptuar... :arrow:

Tomoro shoqi,mos te dalim nga tema siq tha doGzona dhe tja fillojme per perdhunimin kur kahja eshte krejt tjeterkun.Mire eshte te debatojme a eshte,pse eshte,pse nuk eshte kjo dukuri e mire .Ēdo person e ka vizionin e vet te jetes dhe e kupton ndryshe,ashtu eshte dhe qeshtja ketu.Nese dikush jep mendimin e vet,ajo nuk dmth qe ai tjetri ta pranoje,por ne ēdo rast-mos pranimi dhe anashkalimi i gjendjes reale ne jete e deformon realitetin,e ashtu deformohet dhe kuptimi yn per jeten normale.Mendoj qe gjate komentimeve nuk ban te shkruajme me emocione per shkakun qe emocionet na shtijne ta luajme gishtin e pastaj te pendohemi.Shume here kam perseritur ketu ne forum,me duket se duhet edhe nje here te them se kokefortesia e ngren gishtin,a

KOKEFORTESIA ĖSHTĖ ENERGJIONI I MAGARIT.

Sinqerisht,
TURISTI. :P
Turisti ju pershendes...por nuk ju kuptoje perse mendoni se jam dale nga tema..!!!
Jo Turisti nuk jam dale nga tema..sa i perket 'doGzones" ajo ka te drejte te mendoje si te doje...qe une e pershendes mendimin e saje,,,
...por qe te qartesohemi une kam skenu nje shembell te thjeshte i nderuari Turisti,,,se pikerishte keta jan raste qe e detyrojne njeriun te mare hapin me "ekstrem"....e ky hape eshte ...luatja e gishtit
Me respekt per ju:
Tomori :wink:

turisti
30-09-05, 13:47
Ngo Tomori shoqi,

Nuk eshte fjala per perdhunim,por per dukurine negative e gishtit ndaj grave. Fakt qe edhe ne rastin tende mund me ndodh ashtu siq thua ti,por une mendoj ne shumicen e rasteve,"qendisja e kėmishės ja ballit te dikujna e bjen -qendisjen tjeter-,ashtu qe nuk muj pa u pyet: A ka llogjike te shkoje "burri" ne hapsane per kohe afatgjate? :arrow: JO,nuk ka,sepse gruaja e vdekur prap eshte fituese,sepse "BURRI" eshte bere "burrec" dhe e ka shtije ne hapsane,hahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahah aahahahahah.

Tomori
30-09-05, 14:36
A ka llogjike te shkoje "burri" ne hapsane per kohe [/quote]-Turisti me falni por nuk ju kuptoje ku aludoni mundesishte te jeni ma i qarte...

-Ju thuani a ka llogjik te shkoje 'burri" ne hapsane per kohe

Une "Tomori" me plote bindje te madhe theme
PO ka logjik ....biles ma e llogjikshme eshte te shkojshe ne hapsane..
..se sa me jetue i qdenruar..e kot si hajvan...
..kur eshte ne pyetje te mbrohet dinjiteti..
kam besimin qe ma e llogjikshem eshte hapsanja...

-Turisto ni jet i thuan ma mire me kalu jeten me dinjitet ne hapsane...
...se sa rezile jashte.. :arrow: :wink:


Q ka thua o Turisto shoqi Tomorit a?!!!!!

modestja
30-09-05, 15:06
Vazhdojme edhe me tutje antare te nderuar,kam thene qe ia vlene te diskutohet :arrow: :arrow: :arrow:

turisti
30-09-05, 15:35
A ka llogjike te shkoje "burri" ne hapsane per kohe-Turisti me falni por nuk ju kuptoje ku aludoni mundesishte te jeni ma i qarte...

-Ju thuani a ka llogjik te shkoje 'burri" ne hapsane per kohe

Une "Tomori" me plote bindje te madhe theme
PO ka logjik ....biles ma e llogjikshme eshte te shkojshe ne hapsane..
..se sa me jetue i qdenruar..e kot si hajvan...
..kur eshte ne pyetje te mbrohet dinjiteti..
kam besimin qe ma e llogjikshem eshte hapsanja...

-Turisto ni jet i thuan ma mire me kalu jeten me dinjitet ne hapsane...
...se sa rezile jashte.. :arrow: :wink:


Q ka thua o Turisto shoqi Tomorit a?!!!!![/quote]

Une tham qe nuk eshte koka vetem mi qeth floket,Tomori,shoqi i TURISTIT.A? Ēka thua ti?

LABI
01-10-05, 15:18
...Ne kohet paksa me te hershme ne mesin e shqiptareve ishte me se e rendesishme ceshtja e besatimit,hakmarja me gjak e keshtu me radhe,kam fjalen se kur ne ate kohe leshohej nje nuse a tradhetohej me nje fjale,ate veper "shume te pandershme"nuk e lante kush pos levizja e gishtit,pushka ne lule te ballit....Sot pa pike problemi lihen e mirren,martohen shkurorizohen e te ngjajshme, sikur femra te kushtonte 5 denare,dhe me e keqja familjaret ne te shumten e rasteve mbeten pa koment dhe cdo bejne pos qe te heshtin,sepse cti bej nuk e don djali ka gjete nje tjeter,shtrohet pyetja:A thua pasivizimi i gishtit ben qe keto gjera te ndodhin me te madhe?Apo ne mungese te dashurise dhe duke mos patur shanse qe vajza te zgjidhte dhe te kundershtonte(me perjashtime kuptohet) ne ate kohe pajtohej me fatin,ndersa sot jane te lire ciftat dhe si te duan veprojne??Nuk e dua dhe pik.Apo si do ta definonit ju te nderuar antare,cfare mendoni ne lidhje me kete aktualitet??

Martesa si institucion social mjaft i pehapur , ne kultura te ndryshme , ashtu si per elemente te ndryshme te jetes sociale , edhe per familjen e martesen ka nje shumellojshmeri modelesh .
Ndryshimet jane te medha lidhur me aspekte te tilla si cfare konsiderohet familje , lidhjet e saj me njerez te tjere te aferm , me ke i lejohet nje njeriu martesa , si behet zgjedhja e bashkeshortit , lidhjet midis marteses e seksualitetit .

Krahasimi i jetes familjare dhe i mardhenieve martesore te sotme me ato te periudhave te hershme tregon se instucioni familjar dhe martesa ka ndryshuar ne menyre te dukshme gjate shekujve .
Para industrializmit pjesa me e madhe e familjeve ishin edhe njesi prodhimi qe mereshin me punimin e tokes , ose me pune te ndryshme te zejeve .

Perzgjedhja e partnereve per martese zakonisht nuk percaktohej nga dashuria , por nga interesat sociale dhe ekonomike qe nderthureshin. (Ne martesat mesjetare shqiptare siq dime dhandri ose familja qe merte nusen ka dhane lira per ta marre nusen “robin” ). Pra ne koherat mesjetare familja dhe komuniteti lokal ishin epiqendra te prodhimit te mirave dhe kryerjes se sherbimeve .

Gjate tranzicionit dhe evoluimit te shoqerise nga periudha mesjetare ne ate te industrializmit idet , ndryshimet ne raportet martesore dhe dashurise dhe lidhja me seksualitetin u nderthuren me idealet e dashurise romantike …. Me q’rast ne te njejten kohe martesa e humbi bazen ekonomike .

Ne familje dolen ne plan te pare ideale te reja te dashurise familjare , por keto akoma e vinin theksin me teper tek detyrat sesa lidhja romantike .
Per me teper , me ndarjen e shtepise nga vend ii punes mardheniet (personale) e familjes u dalluan qarte nga mardheniet ne sferen e punes ... Filloj te del ne pah individualizmi duke formuar bazen e marteses dhe duke i ndryshuar lidhjet burre – grua .

Me fillimin e shekullit XX ne pergjithesi u pranua qe familja eshte nje bote private realizmi – ku intimiteti emocional ose seksual midis burrit dhe gruas i jepte rendesi parimore …

Sa i perket fenomenit te divorcit , faktoret dhe rrethanat qe ndikojn ne rritjen e keti fenomeni shoqerore dhe pse divorci po perhapet gjithnje e me teper ? Me mire eshte qe te perqendrohemi ne faktoret aktuale qe reflektojn ne paraqitjen e keti fenomeni , se sa ne perqendrimin e te kaluares historike te zhvillimite te shoqerise , ngase supozojm dhe pajtohemi me parimin qe shoqeria dhe njerzimi kane evoluar gjate histories :idea: :arrow:

modestja
02-10-05, 18:36
modestja apo te them e thjeshta vallahi se ti vertete qenke teper e thjeshte po ku po e kerkon ti ate qe as ate here ska qene zgjidhje e mire puna e gishtit e lere ma sot ku sban hiq po qka nuk shkon nuk shkon edhe fund ma mire te ndare e me nder se sa te bashkuar me detyrime e me tuta e kercnime po u ndave do te vras ,jo moter zbrit e ec per toke se ajo pune ka marre fund se nuk shkon me pune gishti asgje.

edhe desha me ta ba ty nje pytje:
A te duket nder po qe se prinderi i vajzes do ta vrante ate djale me te cilin vajza e tij do ishte e martuar apo e fejuar dhe per arsyeje te ndryshme qe smunden te shkojne tutje u ndan ?

Pershendetje dhe njeherit ju flm per komplimentin e nderuar

Ne rend te pare po shihet qe nuk e keni lexuar me nje sy studiues komentin dhe ate qe kerkoj une..
Sidoqetejete pasiqe me keni bere pyetje do mundohem te u pergjigjem me ate primitivizmin tim sidhe thjeshtesine time,keshtu:
Jo nuk mendoj asesi te vritet njeriu a personi ne fjale,nuk eshte nder e as mencuri,as bureri as njerezi,sepse jeta nuk i ka dy dite a dy jave e te jetohet me zor sic themi ne,jeta nuk shtyhet por ajo kerkon relaksim,vullnet,deshire etj etj..

Une kam shtruar per diskutim pyetjen se:Si te behet shoqeria jone shqiptare me serioze ne kete drejtim,si ta kete per dert se poqese loz une me nje vajze poqese ma ka endja te shetitem e te kenaqem,poqese kam pasion e jo dashuri si ta kontrolloj veten e keshtu me radhe,thjesht po mungoi levizja e gishtit atehere cfar do ta bente njeriun me te matur,me preciz dhe me te vendosur ne kete drejtim?A thua kjo lidhjet me prinderit kontrolin qe u ben femijeve,apo ka te beje me rethin ku jeton,apo ka te beje me....?per te qene ai ashtu si duhet qene,
Une nuk flas me perjashtime kur nuk hec nuk hec,nuk e don nuk i pelqen etj etj,por per mijera raste te cilat sot po ndodhin ne mesin e shqiptareve,dhe thjesht kam thene se atehere ishte ilac pushka ne lule te ballit,ndersa sot cila pushke do permiresonte gjendjen :?: :?:

Pyetje se ciles iu jane pergjigjur bukur shume antare,e te cilat meritojne te lexohen :arrow: :arrow:

Tomori
02-10-05, 20:30
Une tham qe nuk eshte koka vetem mi qeth floket,Tomori,shoqi i TURISTIT.A? Ēka thua ti?

-Po ashtu mendoje qe nuk eshte koka vetem me ba frizura,Turisti..
e me ket frizure me dale si dilengji.... :wink:

turisti
02-10-05, 21:00
-Po ashtu mendoje qe nuk eshte koka vetem me ba frizura,Turisti..
e me ket frizure me dale si dilengji.... :wink:

:roll:

Guri i madh
21-10-05, 15:06
per mua knuni i lek dugagjinit i ka pas do ligje shum ma te mira se do ligje te sodit ne disa shtete te evropes sa i perket ksaj teme

Kupid
21-10-05, 17:34
nuk kuptoj pse mendoni ju sikur eshte fenomen vetem ne kultur shqiptarve. cdo jave ka dicka ne lajmet per vrasje e grues pre xhelozi ketu ne amerik.

Psikologu
21-10-05, 17:44
Ligji natyror ėshtė i lidhur ngushtė me mirėqenien e qdo individi meqė ėshtė ligjė jetėsor i organizmit tė gjallė. Vetėm plotėsimi i kėsaj tė drejte natyrore ėshtė e dobishme pėr jetėn, ndėrsa shtypja e saj ėshtė e dėmshme.

Antifonti

Domira
22-10-05, 19:14
Ka kalue koha e lujtmes se gishtit. Ne vend te kesaj duhet mos me pritue me kerku zbatim te ligjit me guxim. Kjo eshte me e guximshme se lujtja e gishtit.

Lady Godiva
09-11-05, 17:14
Tani jemi ne shekullin 21 dhe keto gjera nuk zgjidhen me luajtejen e gishtit shqyr zotit. Kane kaluar ato kohera me zakone prapanike qe une jam me se e sigurte se na i kane sjellur pushtuesit e ndryshem. Trajtimi i tille i femres si plaqke e pavlefshme per fat te keq ende behet ne bote si ne vendet Arabe, Afrike, Azi etjera...
Poqese njrezit nuk dashurohen me, athere me mire te ndahen sesa t jetojne ne nje bashkesi problematike e te palumtur ku viktimat do te jene me te pafajshmit-Femijet.

Psikologu
13-11-05, 13:37
Gishtin me lujt e lun budalla , i meqmi e perdor koken!!

Gentiani
13-11-05, 16:03
Gishtin me lujt e lun budalla , i meqmi e perdor koken!!

Ha,hahaaaaaaaa mos e thuaj dy herė Psikologu, se pikėrisht tani mė shumė se kurrė luhen gishtat :lol: :lol: :wink: Koka gjithsesi tė pėrdoret, por edhe pa i luajtur gishtėrinjėt nė tastaturė vėshtirė ėshtė tė shkruhet diēka :lol: :wink:

Sy_kaltra
13-11-05, 16:16
Gishtin me lujt e lun budalla , i meqmi e perdor koken!!Respekt per juve i Nderuar .

Tanushi
13-11-05, 16:21
A jeni ba me fole edhe me gishta a!

Barbaroza
13-11-05, 16:40
Gishti tash i kalon se kaluares per ata qe mendojne per te zgjidhur problemet njehere e pergjithmone.Perndryshe,perdorimi i gishtit,len zhagas problemin...!

Psikologu
13-11-05, 16:41
Gishtin me lujt e lun budalla , i meqmi e perdor koken!!Respekt per juve i Nderuar .

Ju faleminderit e nderuar.
Respekt edhe per ju.

Psikologu

Psikologu
13-11-05, 16:42
A jeni ba me fole edhe me gishta a!

Jo ore , por mendonin te vrasin me gishte pėr tė ruajtur moralin !!!

Tanushi
13-11-05, 16:48
A jeni ba me fole edhe me gishta a!

Jo ore , por mendonin te vrasin me gishte pėr tė ruajtur moralin !!!


ha h a ha h aa ha....

Hajde kohe hajde he ardhsh ne maje te gishtave!

Psikologu
13-11-05, 16:53
A jeni ba me fole edhe me gishta a!

Jo ore , por mendonin te vrasin me gishte pėr tė ruajtur moralin !!!


ha h a ha h aa ha....

Hajde kohe hajde he ardhsh ne maje te gishtave!
Une a...hahahaha, nejse une thas mendonin e jo mendova , se tema fillon ashtu, qė te luhet gishti pėr "moralin"
Kalo mirė i nderuar.

Tanushi
13-11-05, 17:03
ha h a ha h aa ha....

Hajde kohe hajde he ardhsh ne maje te gishtave!
Une a...hahahaha, nejse une thas mendonin e jo mendova , se tema fillon ashtu, qė te luhet gishti pėr "moralin"
Kalo mirė i nderuar.[/quote]

E kisha per kohen e gurit dhe kete te kopjuterit kur flitet me gishta, kuse morali i goshtit ka vdek vet nuk ka kush pse e vret!

Kodra
17-03-06, 14:22
**********
**********
**********

Nė atė kohė,kur luante gishti---> Nuk kishte vend tė luaj bishti :smile: :rolleyes:

Murgesha
22-03-06, 13:14
Nė atė kohė kur luante gishti jo qė nuk luhej bishti, por as komandė nuk jepte granimi.
Sot sėrish po luhet gishti, po spo guxon me ba zė burrnimi. :biggrin: :biggrin: :wink:

Ps. Shaka e paqėllimt.