PDA

View Full Version : DY GjUHĖSIJA Dhe Vlera Komunikuse


Naki
06-10-05, 19:39
Gjuha ėshtė njė nga Veqoritė dalluese tė Njeriut e Cila lidhet edhe me vetė egzistimin e tij.

Sa pėrfitojnė Njerzitė qė dijnė me shumė gjuhė
Ku i shihni ju pėrfitimet nė cila segmente tė jetės.

Me Nderime Naki

GURI SYLAJ
07-10-05, 09:15
I nderuari Naki .
Kjo teme eshte shume e qelluar dhe une po hyj me pake fjale me bindjen se do te ndigjohemi prap.

Njohja e dy a me shume gjuheve , ne rend te pare krijon mundesi per te njohte me mire veteveten edhe si individ por edhe si kolektivitet.
Mundesia per te komuniku me te tjeret dhe per te debatu d.m.th. me marr dhe me dhene , krijon edhe mundesine e krahasimit ne mes paleve e pse jo edhe te permiresimeve .
T'a njohesh gjuhen e tjetrit don te thote automatikisht te jeshe me afer tij dhe kjo afersi krijon mundesi te reja te cilat duhet te shfrytezohen, kuptohet, ne aspektin pozitiv.

Me nderime Guri Sylaj

laliloli
07-10-05, 17:36
Pershendetje Naki per temen .
Njohja e sa me shume gjuheve do te te sjelle njohuri te kulturave dhe popujve te ndryshem .
Duke komunikuar me popuj te ndryshem do te fitosh pervoja edhe ne lemi te ndryshme.

Sinqerisht Lali

doGzona
08-10-05, 00:04
Pershendetje Naki dhe urime per temen e re.

Njohja e gjuheve eshte nje vlere e madhe per cdo njeri ,sepse aq sa gjuhe din njeriu edhe aq persona ai vlene.
Njeriu e ndin veten si te humbur kur dikush flet nje gjuhe qe ne se kuptojme ,e ndin veten ne raste te tilla , sikur ata na ofendojn ose vetem per ne flasin , edhe pse nuk eshte ashtu.
E kam fjalen aty se cdo gjuhe pamvarsisht se cila ka vlere te madhe si per te njohur mikun po ashtu edhe armikun.
Komunikimi dhe njohja e gjuheve te huja , ndikon edhe ne njohjen kulturore te njerezve te ndryshem e cila ia vlene sa per te pasuruar me shume thesarin tone njerzore shume e me shume sepse asnje dije nuk eshte e keqe ne jeten e njeriut.

Naki
08-10-05, 12:20
Tė nderuarė paradiskutues Vertetė Njerzitė qė pėrdorin Dy Gjuhė ose mė tepėr Gjuhė Dyfishonė aftėsinė e ēdokujtė pėr tė fituar njohuri ose infomacione tė reja nė sferat sociale dhe kulturore,sjelljenė e pėrvoja etj.
Pra mė pakė fjalė tė jeshė antarė i dy ose mė shumė komuniteteve Gjuhėsore ose kulturore siq po ndodhė me shumė shqiptarė-Mergimtarė nė veqanti do tė thotė qė bėhėsh pjestarė mė i ēėndrushėm i njė Sistemi Global i cili mbijetonė nė saje tė Larmisė dhe komunikacionit.

dr1ta
09-10-05, 23:38
Dygjuhesia esht mire , mendoj ce nuk mjafton te dijsh te flasish shume gjuhe te huaja dhe asnjeren nuk e njef mire , sepaku nje gjuhe duhet te flasim mire per ti mesuar tjerat. :roll:

turisti
09-10-05, 23:51
Tė nderuarė paradiskutues Vertetė Njerzitė qė pėrdorin Dy Gjuhė ose mė tepėr Gjuhė Dyfishonė aftėsinė e ēdokujtė pėr tė fituar njohuri ose infomacione tė reja nė sferat sociale dhe kulturore,sjelljenė e pėrvoja etj.
Pra mė pakė fjalė tė jeshė antarė i dy ose mė shumė komuniteteve Gjuhėsore ose kulturore siq po ndodhė me shumė shqiptarė-Mergimtarė nė veqanti do tė thotė qė bėhėsh pjestarė mė i ēėndrushėm i njė Sistemi Global i cili mbijetonė nė saje tė Larmisė dhe komunikacionit.

Naki i nderuar,

Plotesisht ndaj mendimin tende,sepse vlera e gjuhes eshte e barabarte( per mua vlen edhe me teper) se fakulteti.Me cilendo gjuhe,komunikimi eshte me i shpejte,deportoni me mire ne cdo sfere te jetes dhe informatave ne ato gjuhe qe ne gjuhen e juaj nuk mundeni m'i gjejte.Pa gjuhe,nuk mundeni mi thone as shoferit me e cel deren e autobusit,aq qe jeni te paafte ne situatat e tilla dhe jete te perditshme e mos te flasim per vleren e gjuhes ne komunikim te larte dhe zyrtare.

Pa gjuhe,jeni te vdekur.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Urata
10-10-05, 03:27
Bilingualiteti ose edhe multilingualiteti aftesi/pasuri/vlere/fortesi/perparesi/mundesi/njohje/afersi/lidhje/perparim/afirmim mendor/njerezor individo/gruporo/vendor...!

Njohja e gjuheve te huaja t'nderto me shume si njeri...!

zemermiri
12-10-05, 12:15
Njohja e nje gjuhe te huaj te jep mundesi njohjen e kultures se nje populli nga brendesia

Urata
12-10-05, 14:43
Njerezit i ndanė gjuha apo jo...?
Njohja e gjuhes se nje personi/grupi tjeter te afron/lidh...!

Pas gjuhes amtare flase edhe dy te tjera, komunikoj moderate edhe ne 2 te tjera...
Shume interesant, prej se percjell telenovelat spanjolle ne channalet satelitore, kam filluar te zhytem ne gjuhen spanjolle shume....

Kodra
14-10-05, 21:37
Gjuha ėshtė njė nga Veqoritė dalluese tė Njeriut e Cila lidhet edhe me vetė egzistimin e tij.

Sa pėrfitojnė Njerzitė qė dijnė me shumė gjuhė
Ku i shihni ju pėrfitimet nė cila segmente tė jetės.
Me Nderime Naki


**********
**********
**********


Pėrshėndetje tė ngrohtė,Naki i nderuar,

Njerėzit,tė cilėt zotėrojn njė apo mė shumė gjuhė tė huaja,kanė pėrfituar shumė nė atė moment kur kanė mėsuar ato gjuhė.

Pėrfitimet janė ,se mund ta kuptosh njė popull tjetėr,njė kulturė tjetėr,njė mentalitet tjetėr mė mirė,pastaj pėrfitmet tjera janė tė varura nga shkathtėsia e atyre personave,qė gjuhėn tė cilėn kanė mėsuar,ta pėrdorin edhe si pėrfitim personal duke punuar dhe treguar aftėsitė e tyre me fjalė dhe me punė.


Kodra

Gentiani
16-10-05, 13:57
Gjuha ėshtė parakusht i ēdo komunikimi ndėrnjerėzorė. Njohja e sa mė shumė gjuhėve i mundėson njerėzve komunikim dhe shpien nė rrugėt e ku jetojnė ata, qofshin shkollim, punė, njohje dhe orientim me vendin, njerėzit, rrethin e tė cilin e arrijmė pėrmes komunikimit nė gjuhėt tė cilat i njohim dhe pėrdorim.

Mosnjohja e njė gjuhe ėshtė pengesė e cila ndėrpret komunikimin dhe ngadalėson arritjet nė rrugėt ku kemi pėr objektiv.

halla e madhe
16-10-05, 14:16
Sa me shume njef gjuhe aq me shume njef boten 8)