PDA

View Full Version : Ne shkollen e dashurise.


INDRITI
11-10-05, 21:26
Absurditet

Te kam prane
dhe te ndej larg.
Te pelqej,
Te kam inate.
Per ty vdes
per ty "ringjallem"
Nga ty perlotem
Per ty permallem.
seriozisht te flas
me pas dhe tallem.

Te kerkoj
dhe ste kerkoj.
Te pranoj
dhe ste pranoj
Te humbas
serish te gjej.
Te them t'verteta
dhe te genjej.

Te kerkoj neper kenete,
te kerkoj neper shkretetire.
Te kerkoj neper fushe
te kerkoj neper rrepire.
Te kerkoj
dhe ste kerkoj.
te pohoj dhe te mohoj.
te ndryshoj
te c'ndryshoj
te te "vdes'
te "gjalleroj".

Te shetis
te ngujoj
te bej te qash
te ngushelloj.
kur iken larg
une ndjehem prane
kur bie shi
une ndizen zjarr.
kur ti e ftohte
akull ngri
une ndizem
shkrihem si qiri.
Dhe kur ti ndizesh
porsi une
Une kthehem ne shi
bresher, furtune.
Me pas une zbutem perseri
por me egersohesh ti
skuptoj pse gjithe
ky absurditet
te jetoje
ne realitet!!

INDRITI
11-10-05, 21:41
Pa ndonje titull

Nuk eshte poezi por…
Nje klithme qe me zgjon
Dhimbjen e pakujdesise
Trysnine e merzise…
Kalon neper erresire
Vajza qe…
Brenda kraharorit e burgosa
Gonxhja pranverore
Qe ne zemer mbolla.
Perqafimi i saj
Shpirtin ma trajnoi
Cdo vale te zemres
Pasqyroi.

Ne mengjeset gri isha ne krahe te saj
Asaj i thashe te parat fjale magjike
Te dua,
tmerresisht te dua
Te dashuroj ty ,
fytyren simpatike.
Ne zemer do ti ruaj
Kujtimet e tua
Dhe gjithe historite
Aq fantastike.

Rrezet e paradites u perflaken
Nga nje tronditje e forte zemrash
Historirrefenjesit zeri ju shterua
Prej mbreterise se mallengjimit
Perjetesisht u debua.
Vajzes ju gjynjezuan
te tere…
Lumenjte
deti i gjere
Me gjithe uje,
me gjithe rere
Shenderrohet edhe dielli nga
Kulminacjon drite
Ne nje lule te arte
Qe per te, ere kundermon
Per te nxehtesi mban
Dhe zemra ime u shenderrua
Ne album fotosh te madh
Njeri prej syve mu verbua
E tjertri per cdo nate qan.
Por dicka e them me shpirt
Me ty dua te jem prape.

INDRITI
11-10-05, 21:46
Me thuaj te dua.

Me thuaj te dua, te me shtohet hijeshia
Pa dashurine tende,ndjehem krejt i humbur.
Me thuaj te dua te kthehen duart e mija
Ne nje pene te arte, qe per ty shkruan bukur.

Me thuaj te dua qe te transformohem
Te behem i pashem, trendafil me vese
Ma thuaj ne mengjes,sapo te zgjohem
Sepse disa ndjenja nuk pranojne vonese.

Me thuaj te dua te me shtohet fantazia
Te ngrihet vargu im, ne ajer si drite
Me vezellimin e tij, te shohe njerezia
Se si ne k’te bote nisin dashurite.


Do te ndryshoj rendin ,nese do me duash
Vrerin do nderroj me nurin e miresise
Shkolla e urrejtjes do falimentoje
Vendin do ja zere, shkolle e dashurise.

Me thuaj te dua, thuaje me nxitim
Me thuaj te dua te rrije shpirti qete
Me thuaj te dua, ky eshte rasti im
Te behem i lumtur ndoshta edhe “mbret”

Urata
11-10-05, 21:50
E cfare e mire te solli ne CONGO(Zaire)...?!!!

INDRITI
11-10-05, 21:57
E cfare e mire te solli ne CONGO(Zaire)...?!!!

Me sa shoh paskam edhe i shqiptare tjeter ketu :lol: se perderisa thu car e mire te solli dmth qe je edhe vete ketu apo jam gabim?
Hallet na kane pru dashnia :lol: kom ra n'dashmi mi i kongoleze :x

INDRITI
14-10-05, 23:08
Dialogu i te dashuruarve.

Me tha:
Kush jam une?
Thashe:
Ti je lumturia
Qellimi im
dhe magjia...
Ti je plage
qe me dhemb
Po une valle
kush mund te jem?
Tha:
Ti je strehimi im
Shpresa ime
Ti je i pari
Ti je i fundit
Ne jeten time…
Ti je origjina
E loteve te mi
Ti je lidhja
Midis trupit
Dhe shpirtit
Tim
Ti je i cmendur
Pas meje
je shterngate
e forte rrufeje
Ti je brenge
perqafim.
Ti je puthje
Pergjerim.
Ti je
Fruti i pemes
Ti je dhe
Hadjuti i zemres
Ti je i vetmi
Ne jete qe kam
Po une, valle
cila jam?
Tashe:
Ti je substanca
E jetes sime
Ti
je dashuria ime
Ti je fillimi i fjales
Je pulsi i zemres
sime.
Ti je gaz
Por je dhe dhimbje.
Ti je vjeshta
je pranvera
ti je gjumi
ti je enderra
ti je vendi
ti je koha
ti je shiu
ti je bora.
Ti je lule
Trendeline
ti je gonxhe
jasemine
ti je strofe
ne poezine time
e dashur je vete
zemra ime.

INDRITI
24-10-05, 22:13
Forca e dashurise!

Une shkateroj boten me nje strofe te vetme.
Dhe me nje strofe, serish e rindertoj
Tere kete e bej me ndihmen e nje flete
Dhe te nje pene qe ngjyhet ne boje.

Nis e ju flas yjeve me zjarr qe pervelon.
E ne syte e tu ngjaj si gur i ftohte
E sa here qe boja ne shishe me mbaron
Penen nis e ngjyej ne kupen me lote.

Ja, te mijat vargje qe dikur i doje
Jane po ato flete qe shume urren sot.
Thua nuk jane tjeter pervec njolla boje
Por ne fakt jane ndjenja perzier me lot.

Une jam luftetari qe lufton me shkronja
Lapsin e kam shpate,fleten e kam kale.
Cdo gje me nje strofe vetes ja neneshtrova
Ndersa dashuria, me la ne shesh, te vrare.

INDRITI
11-11-05, 20:09
Enderra

Imazhi yt
Per cdo nate
Si kartoline
Me vjen
S’me le rehat
Me josh…
Si pakuptuar
Me rremben...

Ferferin ne veshe
Zeri yt
aq i brishte…
Me pas me merr
Si me magji
Te dyfishte…
Enderren ma vret
Zemren ma ther
Larg me dergon…
Enderren me prish
Shpirtin ma gris
Me roberon...

Sa here ne gjume
Fytyren tende
E enderroj.
Sa jam munduar
Kete drite hene
Ta pikturoj.
Por sa marr lapsin
Ne dore
Ta vizatoj
Shkelqimi zhduket
Nuk mundem dot
As ta kujtoj.

Shikoj ne enderr
Kur si nje nimfe
Tek une ti vjen
Futesh lehtesisht
Ngaqe dritaren
Hapur e gjen.
Me pas nga une
Porsi nje gjethe
Afrohesh lehte
S’kerkon jastek
Mbi gjoksin tim
Koken mbeshtet.

Fytyra ime
Ne kete cast
Mbushet tere gaz
Pa u menduar
Drejt trupit tend
Doren e zgjas
Dhe sa provoj
Me dore te bardhe
Ty te te prek
Shperthen nje vale
Nga trupi yt
Doren ma djeg.

Me pas te dhimsem
Dhe drejt meje
Duart i con
Zemren ma ndez
sapo me prek
Me lumturon.
Sa shume cuditem
Vec me nje prekje
Dhimbja me shkon.
Por nuk zgjat shume
Se vjen mengjesi
Dhe te largon.

Sa e sa here
Kjo enderr
Me perseritet.
Sa e sa here
Ma ka bere zemren
Qe te venitet
Sa here qe vajza
Ne gjume te nates
Ndjenjat me grish
Vjen nje furtune
Vajzen perze
Enderren ma prish.


Epo kur sdo sdo tha tha samarxhiu, ske ci bon :lol:

INDRITI
28-11-05, 14:34
Kujtim

A te kujtohen valle kohet
kur ne banke ishe me mua
kur te perkedhelja floket
ku me shpirt te thashe te dua

Kur plot me zjarr te flisja
me plot dashuri e ndjenja
kur me fjale te merzisja
kur dhurate lule te sillja.

Kur te sillja trendelina
te hiqja brengen e trishte
cilte zemra trendafila
sic cel jasemina e brishte.

INDRITI
28-11-05, 14:35
Shtegetari

Kush do te me degjoje
te pakten nje here
me pas te me mbylle
ne burg a qeli
me ka bere te vuaj
nje trendafil me ere
ma kane shqyer zemren,
nja dy sy te zi.

Mendoj te ulerij,
me ze te larte
Megjithese e di
askush s’me degjon
Te kerkoj vajzen
me zemer te arte
Te kerkoj ate,
qe zemra me don.

Ta kerkoj neper shtigje
pafund te gjata
Ose midis mureve
te varreve te zi
Neper shkrtetira
te nxheta te thata
Te rend dite e nate
dhe uje te mos pi.

Do rendem ne maja
te larta dhe shkrepa
Atje ku ka folezen
debora e bardhe
Te vishem me triko
kepuce e doreza
Te rrembej vajzen
qe rri aty lart.

Kush do me ndihmoje
Vec nje here te pakten
Ne maje te me coje
Qe te takoj vajzen.
Ti them se e dua
Lules me vese
Ne qafe ta shtengoj
Tere boten te ndez.


Ndihme kerkova eres
tufanit te forte
Dhe kete e bera
Vec me nje vikame
Ndihme i kerkova
dhe bores se ftohte
Por asgje nuk mora,
Asnje ndihme s’me dhane.

Ndihme i kerkova
Diellit te arte
Detit te kaltert
Henes se bardhe
yllit te shenderitshem
dhe malit te larte.
Edhe zemres sime
Qe qan dite e nate.

Dielli sme ndihmoi
Rrezet mi pengoi
Hena driten humbi
Erresire leshoi
Era e forte vajzen
Pas diellit e dergoi
Deti u zemrua
Dallge e shkume leshoi
Vendosa te kthehem
Por zemra s’me lejoi.

Shtegetimin vazhdova
Mora dhe nje harte
Qe te gjeja rrugen
Pas diellit te arte.

Ndoshta drite e diellit
Syte do mi verboje
Ndoshta do me djege
Do me perveloje
Do me beje te qaj
Shume do me mundoje
por kam dashurine tende
qe do me ngushelloje
do me jape kurajo
shtegtimin te vazhdoj.

INDRITI
03-12-05, 11:28
Fllad vjeshte!

1.
Flladi i vjeshtes fluturon
Ringjall t’varrosuren dashuri
Permallimin e fjetur zgjon
Debon perjete t’keqen magji.

2.
Vale e detit perplot shkume
Tutje thellesive me rremben
Ma shkaterron te brishtin gjume
Me vone serish,ne breg me kthen.

3.
Nis te shkruaj perplot gaz
Mbi nje leter bore te bardhe
Fjalen tende pres me pas
Te me heqe gjigandin ankth.

4.
Tere ky zjarr do me prangose
Kembe e duar me zinxhire
Valle kjo leter kur do sose?
Te kerkoje nga ti meshire.

5.
Leter pas letere te shkruaj
Dhe ti nis me fluturim
Po ta dish sa shume po vuaj
Do ma falje k’te gabim.

6.
Vrasesja pashpirt e zemrave
Zemren ma rrembeu nder duar
Me pas u arratis shtigjeve
Me gjethe vjeshtore mbuluar.

7.
Nga pas mundohem ti shkoj
Plogesht,me hapa te marre
Ne shteg diku ta ndaloj
Nga dora zemren tja marr.

8.
Ky xhind dashurie me mashtron
Me grish k’te ndjenje te perflakte
Me shpirtin e vrare vallezon
Me kordat e zemres se plagte.


9.
Ah mashtohem dhe vallezoj
Per nje çast tere ankthi tretet
Dhe kur nektarin e mbaroj,
Ne fund te gotes, helmi mbetet.

10.
Fllad i vjeshtes fluturon
Rizgjon dashurine e fjetur
Pije zemres mi ofron
Dhe ne çast mbetem i dehur.

11.
Per nje çast ndjehem i lumtur
Me vone zemra pikon gjak
Zhduket tere imazhi i bukur
Sapo pija te me dale.

12.
Ah ky fllad vjeshtor i lehte
Sa me vret sa me mashtron
Here zemres mi jep flete
Dhe me pas e roberon.

13.
Ah ne detin a mallengjimit
Sa larg iki, sa thelle zhytem
Me perplas vale e trishtimit
Dhe ne brenge i teri mbytem.

14.
Pyet zemra e prushitur
Dashuri pse erdhe valle
Tashme afshi me ka ikur
U shua tutje ne vale.

15.
Serish zemra pershperit
Se kuptoj se ç’flet nen vete
Meshire fllad, perserit
Mos me flak tutje si gjethe.

16.
Fllad i vjeshtes fluturon
Rizgjon dashurine e fjetur
Zemren time e gozhdon.
Dhe ne çast mbetem i vdekur.

INDRITI
08-12-05, 13:46
Shpresa vdes ne porten tende!


Pashe gjithesine si nje varr te ngushte
Mbuluar ngado me simbole prangash
Pashe syte e mij veshur me mjergull
Mjegull te bardhe si cerdhe merimangash.

Pashe diellin te humbe nen re
Pashe henen, tutje pas nje brinje
Pashe edhe akujt qe qanin per ne
Qaje dhe ti sa akujt i shkrije.

Qaja, dhe lotet me rrjedhnin si lum
Plot dhimbje, ngaterruar me mjergull
Te kembet e tua bota merr fund
Ne porten tende, shpresa mbetet vdekur.

Ditirambe
15-12-05, 13:56
INDRITI

Ta kam lakmi se si je kaq i palodhur. Ta kam lakmi që shkruan bukur. Ta kam lakmi që di të shkruash kështu ndieshëm.

Vazhdo, je i mrekullueshëm!


Hahhaahaha,

Vazhdo, he skofiar...

INDRITI
20-12-05, 14:39
Flm ditirambe, dhe per kurajon flm por se mora vesh perse qeshe aq shume?

per qefin tend po postoj dicka

INDRITI
20-12-05, 14:43
Deshire

Dua te jem vetvetja,
kete dua gjithmone
Te jem i lumtur qofte
dhe per pak minuta
Te dashuroj nje vajze
qe me dashuron
e vargje per te
Nate e dite te thurja.

Te dua ate…
magjine e syve te saj…
Ne zemer te saj,
dashurine te kerkoj
Ta vendos ate,
lart permbi qerpike
Qe driten e syve
te me zevendesoje.


Te jem lot dua
ne pikellimin e saj
te rreshqas si krua
sa here ajo te qaje
Dua te jam gaz…
Dua te jem shprese
Dua te jem tingull
sa here qe te qeshe.

Dua te mi pushtoje
arteriet e zemres
Dua te jem me te
Pergjithmone.
Te jem nje trendafil,
Qe per te kundermon
Te jem era e perfumit
qe ajo preferon.

Dua zemra ime
te jete foleza e saj
Ne zemer ta mbyll
Ne shpirt ta ngujoj
Te shkrihem te tretem
Te mbytem ne vaj
Te zgjohem cdo mengjes
Ne krahet e saj.

INDRITI
20-12-05, 14:49
Deshire 2.

Dua te jem drite
per ty te ndricoj
dua te jem gjethe
jershile ftoi
dua te jem gonxhe
te jem trendafil
dua qe per ty
ta ruaj dashurine.

dua te jem mal
i larte me bore
dua te jem peme
qe hije ben per ty
dua per cdo dite
te te pershendes me dore
dua per cdo dite
te puth tendin sy.

Dua per cdo nate
prane teje te vi
dua te bej cerdhen
mbi tenden cati
dua pas dritares
te behem avull
vese
dua te te jap
pak afsh e pak shprese
dua ne ate gjendje
te ri e te pres
derisa ti te zgjohesh
heret ne mengjes.
dhe kur ne ate gjendje
me sy te me shikosh
te rendesh tek xhami
te me ngushellosh.

Me pas dua dritaren
ta ma hapapesh ti
ne dore te me marresh
te me futesh thelle ne gji
aty le te mbetem
nen afshin tend te zjarrte
te mos dal me kurre
as dite as nate.

Takohemi ne adicjone te ardheshme :lol:

INDRITI
01-02-06, 15:24
Sonte

dua sonte te te kem prane
te te them nja dy tre fjale
dua sot te jesh e mua
te ta shpreh sa shume te dua.

sa je prane, jam ngazelluar
dua nata te jete e gjate
shpirtin tim te pezmatuar
ta perfshije e nxehta flake.

te marre flake porsi nje pishe
te mbaje prush e nxehtesi
te na beje tere naten drite
gjer n'agim ndezur te rrije.

dhe atehere sdua te flej
dua zgjuar te qendroj
lart ne ere ty te te ngrej
te te puth te ledhatoj.

INDRITI
01-02-06, 15:29
Trokitje

Une trokas ne zemren tende
ti me ndjen apo s'me ndjen
rrahjet ti degjoj me endje
ngaqe shume me pelqen.

Ah, trokas, sa shume trokas
ne kete porte mbyllur me hekur
dashuria me tere kete gaz
do me lene te ngrire te"vdekur"

Me force trokas une perseri
dhe tek ti, dua te hy
ndoshta, vajze me ke bere magji
qe te dua vetem ty.

INDRITI
01-02-06, 15:31
Recete dashurie

Mos e shuaj zjarrin
qe te pervelon
se uji perseri,
si benzine do te ndizet
mos e braktis dashurine
dhe pse te mundon
se nga dashuria,
nje shpirt i ri ngjizet.
Mos e mbulo prushin
persiper me hi
pasi zemra,
do te venitet
por lere prushin
te hyje thelle ne gji
qe dashuria te rritet.

INDRITI
04-02-06, 17:33
Dite prilli.

Se harroj dot kur me joshe
Me buzeqeshjen plot magji
Kur te pashe ne nje qoshe
Kur te erdha per karshi.

Si harroj dot hapat tymin
Rruges kur vija tek ti
Neper kembe gjembat hynin
N’zemer hynte dashuri.

Se harroj kur humbi dielli
U mbulua me nje re
Se harroj ate dite prilli
Kur te dua ti me the.

INDRITI
01-04-06, 09:03
Testament!

Kur te kem ikur nga kjo bote
Ti kem mbyllur te dy syte
Atehere nuk dua me lote
Nuk ka dobi me loti yt.

Kur buzet e mija te jene ajsberge
kur afshi i tyre te zhduket
Sigurisht do te kerkojne ndonjehere
Qe me buzet e tua te puthen.

Kur syte e mi te mos hapen me
Kur te mbyllur me perde te jene
Atehere ti mos bej me asgje
Me s’hapen, jane mbyllur perjete.

Kur trupi im teresisht i ngrire
I ftohte si bust te qendroje
Kur vdekja zjarrin ta kete perpire
Ne gjirin tend me zjarr s’do coj.

Kur ne qefinin e bardhe do te jem
Mbeshtjellur si vello nuserie
Dashurine tende me s’do ta kem
Ajo si ngjan kesaj ftohtesire.

Kur grushtin me dhe mbi mua te hedhesh
Jo,ti mos hidh asnje lot permbi mua
Mos qaj,dhe ti nje dite do te vdesesh
Dhe une do te t’pres kraharuar.

Sa here qe ne shtratin e ftohte
Pa mua gjumi do te t’zere
Mos e mallko asapak kete bote
Mos mallko, as fatin e mjere.

Kur une ne kete bote te mos jem
Atehere do e njohesh vetmine
Kur nje grumbull dhe persiper te kem
Me s’ngrihem te te shuaj merzine.

Sigurisht qe varri i ftohte do te jete
Patjeter, do mbizoteroje erresire
Por dashurine varri kurre s’do ta trete
Megjithese do me leshoje vetmine.

Sigurisht krimbat syte do mi hane
Tere trupin tim toka do ta trete
Por zemren time tek ti e kam lene
Ta mbash ne zemer si testament.

S’dua ta grisesh e as ta vrasesh
S’dua aty te kete tjeter emer
Dua ta ruash mos ta humbasesh
Ta mbash perjete ne tenden zemer.

Kur per te fundit here ne buze t’me puthesh
Te me thuash perjete lamtumire
Dua ne qefin, testamentin tend te fusesh
Dua ta lexoj, me mall plot deshire.

Nderkohe edhe ne varr do ndjehem me i qete
Zhabat e krimbat s’ma grisin k’te gezim
Se lulja plot vese qe kisha ne kete jete
E imja do mbetet edhe ne amshim.

INDRITI
30-04-06, 16:29
Ne dasmen tende une do te vi
do vishem keq porsi lypsar
nuk kam pire kurre,por do te pi
Te shuaj shpirtin e ndezur zjarr.

Kur me te bardhen vello e veshur
kur permbi koke te kesh kurore
do te kujtohet shpirti i qeshur
qe sot e ke thjesht nje dasmor.

Kur drejt ne sy do te me shohesh
kur te me rrjedhin lotet si shi
kur perplot lot do ta mbush goten
me pas do kthehem me fund ta pi.

Perbuze me lot do te jete gota
Do e perplas me goten tende
s'dua t'ja di ne me sheh bota
e vogel bota para nje zemre.

Me pas do te marr dhe mikrofonin
dhe dhimshem kenges do ja nis
kengen qe bashke gjithmone kendonim
i thonim himn i dashurise.

Lere nje cast te parfumsurin
Merr mikrofonin dil te kendosh
me ngushello, zemerplagosurin...
castet e lumtura te me kujtosh.

Do e nis keq fillim pranveren
Nuk do mbledh lule por do derdh lot
Pas kesaj dasme do e gris zemren
sepse ne gjoks me se mbaj dot.

INDRITI
10-06-06, 08:04
Syte e tu…

Tashme rri i qete sepse te kam prane
Dhe nese vjen vdekja me s'me behet vone
Prane teje dhe vdekja do me duket mjalte
Ti pashe te dy syte dhe kjo me mjafton.

Keto sy te kaltert si boja e qiellit
Tere kohen i shoh edhe nuk ngopem dot
Te celur, te qeshur si lulja e prillit
Si vese e mengjesit, te paster si lot.

Tani qe te pashe, ndjehem kaq i lumtur
Le te vije po deshi vdekja te me marre
Prane teje dhe varri ngjan si park i bukur.
E di, syte e tu do ma hapin varre.

INDRITI
13-06-06, 08:19
Pesha e dashurise

E mora ne dore zemren, rende e ngarkova
I vura mbi shpine nje shkemb dashurie
Ditet rrjedhin shpejt , sa shpejt fluturon koha
Nga zemra nuk dalin, vetem fjale e dhimbje.

E ngarkova zemren, e ngarkova rende
E pashe tek zvarritej pleqerisht, ngadale..
E pyeta:kaq e rende qenka dashuria?
Mu pergjigj: me mire te kesh mbi shpine nje mal.

INDRITI
23-04-07, 14:47
KUJTIM I HIDHUR!

Nuk isha shkrepese e djegur
Nuk isha gjarper i pabese
Nuk isha foshnje, i papjekur
Dhe as plakush mustaqefshese.

Nuk isha grenxe qe thumbon
Nuk isha buf, zog torollak
S’isha akrep qe te helmon
Dhe as bilbil zene ne kafaz.Ishe e re kur bashke u njohem
Por s’mund te them:ishe e mitur
Si lule dukeshe kur folem
Nje trendeline e vesitur.

Ishte mengjes por s’kishte diell
Permbi ombrella pikonte shi
Ombrella blu ngjante si qiell
Si diell i zjarrte me ngjaje ti.

...

Tani ke mbetur thjeshte neper vargje
Diell rrethuar me re te zeza
Si trendeline dikur me ngjaje
Tani me dukesh rrodhe me gjemba.


Nuk isha une gjethe e flakur
Nuk isha birbo,as lypsar
Isha dikush qe te ka dashur
Nje trendafil celur ne maj.

Kurre se kuptove sa te kam dashur
E ndoshta kurre s’ke per ta ditur
Enderr te nates ty te kam pasur
Tani ke mbetur kujtim i hidhur.Isha i ri, me endrra mbushur
Aq shume sa s’munda ti enderroj
Vargje e kenge te pata thurur
Kenge qe s’munda kurre ti kendoj.

Tashme dhe boja me eshte mbaruar
Jane sosur endrrat e pasmesnates
Ndjenjat e zemres me jane shteruar
Ndaj vadis shpirtin me lot te paster.