PDA

View Full Version : Atdheu ynė virtual.


Urata
15-10-05, 00:19
Mediume keto ku po takohemi ne nga ketu me ata nga atje. Flasin Dita me naten, defrimi me mundimin, mireqenia me arrogancen, e bukura me te shemtuaren, dhimbja me gezimin...
Pikturojme/ngjyrosim ATDHEUN ashtu siq duam/ndihemi...

Kufijte gjeografik i kem zvogelue...

E ēfarė mendoni ju...?

Urata
15-10-05, 03:35
Atdheu yne virtual...
flasin shqipja me shqipen...
rrefejn pervoja te ndryshme...
zhveshim hollesit individuale...
per t'shpetuar nga malli...

Tė gjithe emėr tė pėrbashket DISKUTUES...

Naki
15-10-05, 09:56
Humbja e kufijėve Gjeografikė,Relativimi i kohės nga Kontinenti nė Kontinentė sjellė Dritaren 24 orėsh Bashkim i botes shqiptare nė njė medium Atdhetarė.
Sofra Dardane dhe nė Pėrgjithėsi Bota Virtuale,personalishtė mė ka Ofruarė Atdheun ,Vendlindjen nė Shtėpizen e vendqendrimit Mergimtarė.
Relaksimin shpirtėror,Marrjen dhe dhėnjen e Njohurive,Krijimin e miqėsisė,Ruajtjen e Gjuhes Amtare e mbi tė Gjitha Njohjen E Botes shqiptare nga tė gjitha Viset shqiptare.


Me nderime Naki

Urata
15-10-05, 16:29
Atdheu yne virtual...
mundesim kembimi i vlerave shqiptare dhe globale...
te ketushmet me te atjeshmet...
te gjitheve...

Perbashkim transgjeografik global...
fale modernizimit(mjeteve elektronike)...

doGzona
15-10-05, 21:34
Njeriu kudo qe shkon duhet ta kete me veti , ne zemren e tij Atdheun e tij , dhe ne cdo hap ne boten virtuale te ndertoj nje Atdhe , te ndertoj nje respekt per Atdheun e tij , sikur qe vepruan te medhenjet tane kombtar si Noli , Konica etj .
Bota virtuale Atedheun e mbane ne enderr ne cdo hap dhe ne cdo malle , por duke llogaritur se se fundi eshtrat do te tretenn e realitet atje ne zemren tokes nene .
Kultura dhe inteligjenca shqiptare ka arritur qe te ndertoj atdheun e tyre ne cdo vend , duke e ngritur zerin per te , duke treguar shembullin e mire e kulturore dhe patriotik.
Nganjehere jeat na meson qe nje Atedhe tjeter te na behet Atdhe sepse aty jetojm punojme dhe aty krijojm nje jete te re , por ky Atdheu i ri eshte vetem virtuar ,s epse ketu nuk do te mundemi kurre qe shpirtin tone ta kemi te qete , pa malle dhe pa munges te elemnetit me te vogel te Atdheut tone te vertet.

Toni3
16-10-05, 20:47
Teme e bukur Urata, te supozoj te zhvendosesh tek nen-forumi psikologjia se me shume ka te beje me psikologjine se sa me fenomenin e quajtur shoqeri, por nejse kjo eshte secondare, t'i futemi temes ne thelb.

Te krijosh nje atdhe virtual eshte teper veshtire, bota virtuale eshte teper e madhe. Ke te beshe me karaketere te ndryshme nga shume lloje, ke te beshe me karaktere te dupluara, ke te beshe me trimeri permes tastatures dhe pas ekranit, ke te beshe me shume gjera qe nuk i has ne jeten reale dot.

Virtualitet ka teper mangesi por ka edhe teper perprsi, se cilat jane mangsite dhe perparsite e Atdheut Virtual i dime te gjithe :)

Shendet njerez.

Urata
16-10-05, 21:38
Tribunali shoqror/forumor! Kah "psikollogjia nuk ma rroke fortė" ...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...!
Entiteti i qellimit tim ishte te inkuadrohen me shume diskutues, mbas KAFEHANES se Forumit ky nenforum frekuentohet si goxha mire...!

Toni, n'kete "ATDHEUN" tone shpesh bisedat tona u ngjajne SEMINAREVE INFORMALE te te gjitha sferave jetesore, perqendrim ne kontrastet e veseve shoqeri ...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaa...

Informacionet po i shkembejme me ngjeshje faktesh e krahasimesh, maske domosdoshmerie...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa...

A e dine cka fshihet pas asaj maske...?

dr1ta
16-10-05, 23:38
Atdheu yne virtual nuk ka shume dallim nga ajo jo virtuale, i kemi : bukuroshat/et, Politikanet,artistat,poetet,hoxhallart,ato solemet,rrebelat, etj etj :lol: :P kufijte geografike jan zhduk gadi po, por me ne fund nuk esht njesoj sikur kur e shohim njeri tjetrin ne sy :roll: besa as webcam nuk esht njesoj :roll: :P

turisti
16-10-05, 23:49
Pershendetje URATA.

Shpresoj se reali behet si ky virtual,sepse ketu ka shum me shume tolerime dhe kontakte interesante te cilat dallohen nga jeta e perditshme.Teoritikisht,ky mire funksionon,e si do te zhvillohet ne praktik nese takohemi,aty nuk muj ta komentoj.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Toni3
16-10-05, 23:51
dr1ta,

Vertet mendon se atdheu yne virtual nuk ka dallim nga ai real, nese mendon ashtu me te vertete me vjen teper keq dhe te them se e ke gabim.

Virtualiteti eshte virtualitet, realiteti eshte realitet dhe dallojne si dita me naten, ka aq dallime sa aqe ne as qe mund ti paramendojme ndryshimet.

Virtualitetin e mbytin montazhet, si fotomontazhe, videomontazhe e shume tjera. Dhe si shkak se sot ekzistojne montazhet, videot dhe fotot nuk merren si deshmi ne gjyq per ndonje krim te bere sepse ekziston mundsia ato te jene te montuara dmth ja nje mangesi qe te ofron virtualiteti.

Eshte shume esenciale te beshe dallim mes virtualitetit dhe realiteti dhe te ndashe keto dy botera te tera.

Une per veten time, ne jeten reale nuk fus virtualitetin, dhe ne jeten virtuale nuk fus realitetin dmth per mua gjerat jane te qarta, virtualiteti me sherben per tu informuar me shume me ndodhite neper bote si lajme, ndodhi te ndryshme, miqesi virtuale ndersa realiteti eshte krejt ndryshe.

Dicka qe me pengon se tek shqipet nuk ka dallim virtualitet - realitet, cdo gje tek eshte the same thing...

Nejse mos te fillozofoje me shume, kaq njehere...

dr1ta
17-10-05, 00:28
dr1ta,

Vertet mendon se atdheu yne virtual nuk ka dallim nga ai real, nese mendon ashtu me te vertete me vjen teper keq dhe te them se e ke gabim.

Virtualiteti eshte virtualitet, realiteti eshte realitet dhe dallojne si dita me naten, ka aq dallime sa aqe ne as qe mund ti paramendojme ndryshimet.

Virtualitetin e mbytin montazhet, si fotomontazhe, videomontazhe e shume tjera. Dhe si shkak se sot ekzistojne montazhet, videot dhe fotot nuk merren si deshmi ne gjyq per ndonje krim te bere sepse ekziston mundsia ato te jene te montuara dmth ja nje mangesi qe te ofron virtualiteti.

Eshte shume esenciale te beshe dallim mes virtualitetit dhe realiteti dhe te ndashe keto dy botera te tera.

Une per veten time, ne jeten reale nuk fus virtualitetin, dhe ne jeten virtuale nuk fus realitetin dmth per mua gjerat jane te qarta, virtualiteti me sherben per tu informuar me shume me ndodhite neper bote si lajme, ndodhi te ndryshme, miqesi virtuale ndersa realiteti eshte krejt ndryshe.

Dicka qe me pengon se tek shqipet nuk ka dallim virtualitet - realitet, cdo gje tek eshte the same thing...

Nejse mos te fillozofoje me shume, kaq njehere...


Une zgjedh te besoj pra pak me shume ne njerz se sa ty , mendimet dhe ndjenjat me te sinqerta munden te shprehen ketu, po ska shume dallim nga ajo jo virtuale sepse secili esh njeri pra , mendoj ce ne shumicen e rasteve shprehemi ashtu siq e ndijm thell ne zemer , kuptohet jan edhe ato ce gjithnje jan melaqe, dhe pagabim perfect people :P Une jam vec duke u pergjigj temes dhe ashtu sic e shof boten virtuale ,filozofine po ta la ty. :) kuptohet qe realiteti esht ndryshe na mungon kontakti fizik dhe ndonjeher trimeria behet e tepert (sic thave ty). por ndonjher cka ka ne det ka edhe ne toke :P

Toni3
17-10-05, 00:35
Nein gabim je.

Shume njerez jane te zhgenyer nga virtualitet, mjafton te vizitoshe dhomat e chatit dhe sheh se cka behet andej, per veten time kure nuk futem ne IRC sepse ajo eshte "dobesia" me e madhe qe ka shpik interneti zonjushe/zonje.

Dhe ajo filozofia ime nuk ka dalur ashti si kepurdhe pas shiut por ka rrenjte te forta sepse asgje sot nuk behet rastesisht edhe pse thone se rasti eshte mbret i botes.

Virtualiteti eshte duke mbyt rinine kosovare, eshte nje opium i keq qe na futi perendimi, mjafton te dalesh dhe te shohesh se sa internet kaffeja eshte gjithandej neper PR dhe te shohesh se cka bejne "djemte" dhe "vajzat" tona neper IRC dhe MSN-ja.

Kjo eshte katastrofe, ne vend qe te shkon cika e babit ne ligjerata rin ne internet aty tek Lesna, ehhh ec e thuam ty se ka dicka mandej prej ketyre.

ps:
me fal se dola nga tema por mendoj se nuk eshte problem, nese sheh moderatori/ja se jam jashta kufirit te normales mund te shlyen postimin tim.

dr1ta
17-10-05, 00:49
Nein gabim je.

Shume njerez jane te zhgenyer nga virtualitet, mjafton te vizitoshe dhomat e chatit dhe sheh se cka behet andej, per veten time kure nuk futem ne IRC sepse ajo eshte "dobesia" me e madhe qe ka shpik interneti zonjushe/zonje.

Dhe ajo filozofia ime nuk ka dalur ashti si kepurdhe pas shiut por ka rrenjte te forta sepse asgje sot nuk behet rastesisht edhe pse thone se rasti eshte mbret i botes.

Virtualiteti eshte duke mbyt rinine kosovare, eshte nje opium i keq qe na futi perendimi, mjafton te dalesh dhe te shohesh se sa internet kaffeja eshte gjithandej neper PR dhe te shohesh se cka bejne "djemte" dhe "vajzat" tona neper IRC dhe MSN-ja.

Kjo eshte katastrofe, ne vend qe te shkon cika e babit ne ligjerata rin ne internet aty tek Lesna, ehhh ec e thuam ty se ka dicka mandej prej ketyre.

ps:
me fal se dola nga tema por mendoj se nuk eshte problem, nese sheh moderatori/ja se jam jashta kufirit te normales mund te shlyen postimin tim.

Cfar nein bre ? :)

Pajtohem me ty , sepse interneti behet sikur smundje ndonjher , por gjithkush mundet me ndalu veten , kurse ne mergimtaret kemi pak me shuem drejt te perdorim :) sepse shumica e kemi ne shtepi dhe skemi kohe te endemi neper shoqeri e kafice te ndryshme , e dikund duhet te argetohemi, shprehemi, kontaktojm me vllezerit dhe motrat tona, irc/mirc chat ska vler aspak , prandaj ekziston forumi , dhe gjithkush durron te zhgenjehet pak , behet me i forte :? tani hapi syte per tjeter her .

Toni3
17-10-05, 00:54
tani hapi syte per tjeter her

Nuk te kuptova se cka don te thuash me kete e nderuar, per cka te hap syte une.

Pak me qarte sepse ora eshte 1:53 e nates dhe jemi te raskapitur dhe nuk kuptojme mire.

dr1ta
17-10-05, 01:01
tani hapi syte per tjeter her

Nuk te kuptova se cka don te thuash me kete e nderuar, per cka te hap syte une.

Pak me qarte sepse ora eshte 1:53 e nates dhe jemi te raskapitur dhe nuk kuptojme mire.

Nuk te thash ty , por dashta te them : njeriu kur zhgenjehet shume her duhet mesuar dicka nga ato gabime dhe i hap syt mire mos me u zhgenjy prap ,apo?

:?

Urata
17-10-05, 13:18
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

LOJETARI
17-10-05, 15:03
Atedheu yne virtual i ngjane nje klinike te "cmendurve" ku shume anetare si duket kane harruar emrin e vet real . Por kjo ka edhe anen pozitive qe ka te bej me mundesine e ikjes nga atedheu sahere qe te rrezikohet identiteti. Ketu me sa munde te verej une kemi nje gershetim te te gjitha shtresave te shoqerise per te cilet eshte veshtire te dihet dicka reale.
Jam i bindur se shume e ndjejne kete qe dua te them , ne jemi ne nje gjendje jashtevetedijes . Shume nga ne jane te semure , nje pjese tjeter nuk fut gjume ne sy , disa prej nesh kane marre kallje te muskujve neper vende te ndryshme te trupit e keshtu me radhe , pra mbizoteron nje gjendje e jashtezakonshme e cila na ka pushtuar dhe nuk na liron pa na nxjerre tere lengun njerezore ne pah.
Te na rroje Dardania atedheu yne i dashur !

Murgesha
17-10-05, 15:12
Me gjithė zemėr do tė ikja nga ky Atdheu Virtual, (Jo Dardania, por prej kompjuterit dhe netit) dhe do tė shkoja tė kėrkoj azil politik nė Bangladesh apo nė njė vend ku nuk pėrdoret interneti fare.
Ikje nga jeta reale, futje e vetvetes nė qorrsokak apo labirint qė nuk ka dalje.
Gėzim dhe zhgėnjim sė bashku.

Por edhe kėnaqėsi e pėrkohshme, me qeshje e ngėrdheshje, me hidhėrime e pajtime.
Ky ėshtė atdheu ynė virtual, e ne banorė tė pajtuar me fatin, i bėjmė ironi vetvetes, injorojmė jetėn tonė normale pėr njė maqinė virtuale.
:( :( :( :(

Urata
17-10-05, 15:23
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaa...

LOJTARI, nuk e di vllako a loje apo cilėsi kėto trazirat shpirtore...!!! Na e paske "ngarkue" i ēikė "profilin" po hajt mo...!!!ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Te gjitha ato qe i ke cekur jane kaluese...me llogjikė tė ftohtė a!ēdo gje eshte e perkohshme deri atehere kur integrohemi natyrshem ne jeten e vendit (real apo virtual) qė kem zgjedhė tė jetojme/punojme...

Nga "statusi i semure" disa kem kaluar ne "statusin i sheruar"...
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

tentim kthyerje e therjes ne shaka, a!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Atdheu ynė virtual ishte...

LOJETARI
17-10-05, 16:47
Ndoshta ky atedheu yne eshte vetem nje enderr ne te cilen munde te hyjme kur te duam dhe sa here te duam ,marrim role te ndryshme dhe i luajme me sukses . Eshte vendi i vetem ne bote qe nuk vdese askush , ketu duhen edhe armiqte ne mes veti , ketu duhen edhe ciftat e ndare , ketu ka moral e mbi moral , ketu ka heronje te kalibrave te ndryshem ,
ketu martohen te martuarit , kety shkelqen edhe vrazhdesia, ketu ka zjarre qe shuan plage , ketu derdhet vrelli mashkullor e ai femrore e askush nuk mbetet shtatezene....Me nje fjale tjeter nje enderr e bukur sipas recetava te gatuar ne koken tone ,receta keta qe ne te perditshmen reale veshtire munde te gatuhen .

Urata
17-10-05, 16:54
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaa...

LOJETARI
17-10-05, 19:57
Qeshu Urate qeshu !

Urata
17-10-05, 20:30
Qeshu Urate qeshu !

...se bota e LOJTARIT...!

Vigani
18-12-05, 05:41
Lodhje ...

LOJETARI
17-06-06, 15:16
...se bota e LOJTARIT...!

Ku mbeti more kjo Urata ...................................?

lovely
07-10-11, 21:37
Atedheu yne virtual i ngjane nje klinike te "cmendurve" ku shume anetare si duket kane harruar emrin e vet real . Por kjo ka edhe anen pozitive qe ka te bej me mundesine e ikjes nga atedheu sahere qe te rrezikohet identiteti. Ketu me sa munde te verej une kemi nje gershetim te te gjitha shtresave te shoqerise per te cilet eshte veshtire te dihet dicka reale.
Jam i bindur se shume e ndjejne kete qe dua te them , ne jemi ne nje gjendje jashtevetedijes . Shume nga ne jane te semure , nje pjese tjeter nuk fut gjume ne sy , disa prej nesh kane marre kallje te muskujve neper vende te ndryshme te trupit e keshtu me radhe , pra mbizoteron nje gjendje e jashtezakonshme e cila na ka pushtuar dhe nuk na liron pa na nxjerre tere lengun njerezore ne pah.
Te na rroje Dardania atedheu yne i dashur !A ke harru nejsen? :biggrin:

emine
08-10-11, 21:10
atdheun yne i dashur qetu te pafsha e qetu te lafsha:biggrin:

Naki
10-10-11, 22:01
Pėr shumė kėndė Preferencė e Pėlqyer,vendtakimė dhe shoqėrim alternativė pėr ta mposhtur monotonin,pėr tė shkėmbyer mendime tė koloriteve tė ndryshėme.
Duke qeshur,argėtuar,shkėmbim informatash te mbėshtjellura me emocione te kalendarit ditorė.
Atdheu ynė Virtual 24 orė me drita tė dhezura ,ėshtė berė vendtakimė i shkronjave te radhitura dikur me shumė entuzjazėm dhe tani mė pakė energji pozitive.
Atdheu yne Virtual -dardania.de njė mundesi qė ofronė bukė e krypė nė sofer te hapur qė ta ruajmė dhe ta duam si dikur-me zemėr hapur!

natyra
13-10-11, 16:39
Atdheu Yn virtual,ngjajshem me ate real,keshtu mendoi une
Per faktin,se qka po ndodhe ne realitet,i shenoim ne kete virtuale,ndonihere dhe i zmadhoim gjerat,apo i zvogloim ne nje kohe,mirepo,prap se prap biem ndesh me ate reale.

Ju pershendes ne pergjithesi lexues (antar/e te nderuar/a),e veqmas autoren e hapjes se temes-Atdheun virtuale :smile:
P.s.nese eshte diku?:wink:

Natyra.

emine
13-10-11, 16:54
Atdheu Yn virtual,ngjajshem me ate real,keshtu mendoi une
Per faktin,se qka po ndodhe ne realitet,i shenoim ne kete virtuale,ndonihere dhe i zmadhoim gjerat,apo i zvogloim ne nje kohe,mirepo,prap se prap biem ndesh me ate reale.

Ju pershendes ne pergjithesi lexues (antar/e te nderuar/a),e veqmas autoren e hapjes se temes-Atdheun virtuale :smile:
P.s.nese eshte diku?:wink:

Natyra.jo Natyra disa kan bindje mas nikav mshefen rambo,misa apo njerz superiore dhe ne qofte se nuk shfaqet ftyra gjithqka eshte ne rregull,po ke te drejt dhe ktu cdonjeri prej nesh sjell nje copez realiteti dhe karakteri qe mbart ne vete,deshtem apo sdeshtem ...
te pershendes edhe une ty prej dhomes atdheut tone:P

tipi engjellor
13-10-11, 21:50
Atdheu Yn virtual,ngjajshem me ate real,keshtu mendoi une
Per faktin,se qka po ndodhe ne realitet,i shenoim ne kete virtuale,ndonihere dhe i zmadhoim gjerat,apo i zvogloim ne nje kohe,mirepo,prap se prap biem ndesh me ate reale.

Ju pershendes ne pergjithesi lexues (antar/e te nderuar/a),e veqmas autoren e hapjes se temes-Atdheun virtuale :smile:
P.s.nese eshte diku?:wink:

Natyra.flm natyra per pershedtjen te pershedesim edhe na ty...