PDA

View Full Version : SHOQERIA DHE REALITETI.


doGzona
16-10-05, 23:45
Pershendetje te gjithe!

Kisha pasur deshire te debatojme ne lidhje me temen se sa me te vertet vlen shoqeria per ne , sa vlejme ne per ata , dhe cka na lidhe me se shumti, dhe sa eshte realiteti dhe sinqeriteti i nje shoqerie te mire .

Mire se vini ne debat,

doGzona

turisti
16-10-05, 23:58
Pershendetje te gjithe!

Kisha pasur deshire te debatojme ne lidhje me temen se sa me te vertet vlen shoqeria per ne , sa vlejme ne per ata , dhe cka na lidhe me se shumti, dhe sa eshte realiteti dhe sinqeriteti i nje shoqerie te mire .

Mire se vini ne debat,

doGzona

Pershendetje -doGzona e nderuar-.

Tema eshte shume interesante,por fatkeqesisht edhe me shume dallime te shoqerive,varsisht nga cili kend analizohen.E dua shume shoqerine,qoft ajo nga puna,qoft ajo nga jeta jashte punes,por ketu ne perendim nuk eshte njesoj si ne Kosove (qe diskutuesit te cilit jetojne jashte Kosoves e dijne forte mire) dhe shpeshhere po e pyes vehten:a ka logjoke shoqerimi dhe pse mu shoqerue kur shumica e rasteve permbahen nga interesi i cili me heret a me vone del ne siperfaqe.

"Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė deri tek shoqerimi."


Sinqerisht,
TURISTI. :P

Toni3
17-10-05, 00:17
Realiteti ne shoqeri sot lidhet ngushte ne interesin e paleve qe jane shoqeruar dmth interesi lidh shoqeri.

Une them kete duke u nis nga vetja ime, une kam shume lloje te shoqerive, kam shoqeri qe luaj ne teater, shoqeri nga familja, shoqeri te lagjes, (Ulpianes), shoqeri nga shkolla fillore, e mesme, fakulteti, shoqeri kur luajm basketboll dmth ne mua jane futur nje numer i madh interesash dmth nga kjo lehte mund te konkludohet se interesi lidh njerez.

Shoqeria te respekton nese sillesh me to realisht dhe i drejte, shoqeria eshte shume e "drejte" nese sillesh me to mire, sillen ato mire me ty, nese sillesh keq ato ta fusin edhe me keq, pra sipas meje ne shoqeri cdo eshte reciproke, pra kjo ndodh edhe me shoqerine

PS:
Sa te respektojne te respektojne, sa i duash te duan...

Murgesha
17-10-05, 00:21
Pėrshėndetje pėr temėn Dogzona.

Pajtohem me Turistin dhe Tonin.
Do tė shtoja.

Familjen nuk mund ta zgjedhėsh e duhet ta pranojsh ashtu siē tė jetė, ndėrsa pėr shoqėri kėtė mund ta bėjsh ēdo herė.

Shoqėri tė mirėfilltė vėshtirė qė gjen ndonjėherė, gjithmonė interesi tė lidhė me dikend.

Murgesha!

Urata
17-10-05, 04:23
Interesi ēelės i gjitheckaje, mirepo ne interesin e interesit t'mos investohet vetem INTERES nje anesh...
Te zhveshim mendjen nga lakmia dhe t'kem parasysh GIVES & GETS (dhenje/marrje)...

Psikologu
17-10-05, 09:54
Realiteti ne shoqeri?!

Sė pari pėrshendetje Dogzona pėr hapjen e kesaj teme tė qelluar!
Ne shoqerin njerzore , realiteti nganjehere ėshtė paksa i larget dhe ėshtė edhe i vėshtirė.
Pajtohem me shkrimet e shumė pjesmarresve ketu nė ketė temė , sidomos me atė tė Murgeshes sė nderuar , ku nė faktė e shkruan fare kjart dhe mirė , mirpo , une mendoj qė shoqeria duhet tė analizohet tė jetė objektive , tė llogaritet se ne cilin rangė ose shkallė gjindet shoqeria e jonė , ose a perputhemi ne me shoqerin qė na rrethon afer nesh , dhe cilat janė cenzus ose koncenzus i gjithė kesaj.
Nganjehere njerezit lidhen me interese tė ndryshme , nganjehere edhe besojnė me bindje se besimi i tyre ėshtė pjesė e deshmisė pėr njė shoqeri reale , por me pas kesaj vjene dhe tė deshtimi , sepse besimi personale , pėrdoret nė menyren tjeter , pra njeriu zgjenjehet.
Nese ne ndoj shoqeri lind interesi paraprak , pamvarsisht se ne cilat menyra , do tė ishte e demshme qė tė vazhdohej me njė shoqeri tė tillė , sepse aty nuk ka aspak jetė tė gjatė shoqeria qė mund tė quhet shoqeri.
Realiteti del cdo herė ne shesh se bashku me tė verteten , dhe se keto tė dyja , analizohen mirė se ku qendron shoqeria dhe ne cillen shkallė dhe kush nga kush ka qenė i zgenjyer ose i shfrytezuar nė ketė aspekt.
Pźr mua personalishtė , nuk me bashkon asnjė interes me ndokend nė kuadrin dhe ne rrethin shoqerorė , dhe as qė lejoj qė ndodkush tė futet ne mesin tim nė menyra tė tjera pėrpos shoqeris ideale dhe asaj pa qellime tė interesit paraprak.
Por , shpesh , pėr fat tė keq shumė njerez luajn lojrat e ndryshme Poker ,dhe ato lojra janė tė turpeshme dhe janė joaspak njerzore dhe le ma ato shoqerore, sepse njeriu duhet ta ketė njerzin si parim qe tė krijoj shoqerin, ose e ka njerezin por shoqria e keqperdorin atė ne shumė menyra.
Sdo ta zgjatja me shumė , por cdo njeri ka deshirė tė ketė shoqeri reale , shoqeri qe mundet ti qaj hallet dhe dertet se bashku , por sa i ruajnė keto pa i pėrhapur me tutje ?
Ketu ,nė raste tė tilla nuk kemi shoqeri , kemi vetem njė tradheti qe duhet ti hapim syt sa ėshtė heret, qe te mos behet vonė.

Naki
17-10-05, 19:48
Jeta pa shoqėrim ėshtė si njė lule e vyshkur-Jetimė,Shoqėrimi I shėndoshė Kėrkonė Zgjedhje dhe pėrshtatje ,marrjen dhe dhėnjen reciproke tė interesave Personale apo Kolektive.
Gjatė Jetės Njeriu krijonė qyshė si fėmijė shoqėri sė pari me lodra- lojė Imagjinate shoqėri tė rrethit aty ku Jetonė dhe Banonė me fėmijė dhe nė fazen e Pjekurisė Lindin Miqėsit,Interesat,Hobet,Simpatitė etj

Shoqėrinė reale e kamė krijuarė me sinqeritetė duke e ruajtur me pėrshtatje reciproke,nuk kamė pasur lakmi tregtije tė shkėmbimitė tė mallrave me vlera,shoqėrimi pa Interese Njėkahshe ka krijuar njė gjallėri tė ngrohtė Shoqėrore,Vertetė shoqėrija pėr mua eshtė pa hile pa dorza,kėtė e kemi pėrjetuar nė dualitetė.

DEA
17-10-05, 21:16
Jeta pa shoqėrim ėshtė si njė lule e vyshkur-Jetimė,Shoqėrimi I shėndoshė Kėrkonė Zgjedhje dhe pėrshtatje ,marrjen dhe dhėnjen reciproke tė interesave Personale apo Kolektive.
Gjatė Jetės Njeriu krijonė qyshė si fėmijė shoqėri sė pari me lodra- lojė Imagjinate shoqėri tė rrethit aty ku Jetonė dhe Banonė me fėmijė dhe nė fazen e Pjekurisė Lindin Miqėsit,Interesat,Hobet,Simpatitė etj

Shoqėrinė reale e kamė krijuarė me sinqeritetė duke e ruajtur me pėrshtatje reciproke,nuk kamė pasur lakmi tregtije tė shkėmbimitė tė mallrave me vlera,shoqėrimi pa Interese Njėkahshe ka krijuar njė gjallėri tė ngrohtė Shoqėrore,Vertetė shoqėrija pėr mua eshtė pa hile pa dorza,kėtė e kemi pėrjetuar nė dualitetė.
Pajtohem me Z.Nakun plotesisht, nuk me lidhe me shoqeri interesi, mjafton te me pershtatet biseda me shoqeruesit, kalohet koha e lire duke diskutuar pa lendime reciproke, ajo eshte shoqeri qe zgjat, qdo lloj shoqerije tjeter venitet.

doGzona
18-10-05, 01:38
Ju falenderoj per pjesmarrjen ne debat te gjithe.

Me intereson te dij vetem nje gje.
Ata ose ato qe kan interesin dhe nuk jane te sinqert ne shoqeri a thua ku perfundojne dhe si e ndijn veten kur e verteta del ne shesh.

Psikologu
20-10-05, 17:50
Ju falenderoj per pjesmarrjen ne debat te gjithe.

Me intereson te dij vetem nje gje.
Ata ose ato qe kan interesin dhe nuk jane te sinqert ne shoqeri a thua ku perfundojne dhe si e ndijn veten kur e verteta del ne shesh.

Njeriut tė cilit i mungon virtyti njerzorė , kuptimi , besnikeria dhe shumė parime tė tjera , nuk merzitet shumė se si e ndjen veten pas shumė gjerave tė keqperdorura ne rrethin shoqerorė , arsye e kesaj ėshtė se e verteta heret e vonė del ne shesh .

Domira
22-10-05, 19:22
Ka shoqeri edhe ne realitet ka po si nuk ka.

Murgesha
22-10-05, 20:06
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??

Artisti
22-10-05, 20:17
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??


Murgesha ,nqofse me lejohet mua ,pe japi mendimin tem rreth pyetjes.

Nqofse ajo shoqeri nuk e permireson veten pas verejtjes se trete,ateher eshte momenti vendimtar qe te terhiqesh,sepse nqofse nuk terhiqes pas heres se trete,do te rrezikosh vetveten.


Me Respekt,Nderime dhe Sinqeritet


Artisti

Honesty^uk.
22-10-05, 20:27
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??


Pershendetje Murgesha
Une jo qe do ja ktheja shpinen, por ne mes meje dhe asaj shoqerie te krimbur do te vendosja malet e HIMALAJAVE.dhe do me dukeshin pak.

doGzona
22-10-05, 21:25
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??

Kufiri ne keto rrethana eshte shume i qarte.
Kur shoqeria keqeperdoret dhe kalon ne nje lajkatim te pa baze atehere kjo nuk mund te quhet shoqeri aspak.
Nje shoqeri per te pasur jeten e gjate duhet qe keto parime te mos i kete ne brendesin e saj pra qe te jete reale dhe te jete shoqeri qe krijohet permes besimit e jo nga kjo te zhgenjehet njeriu per cdo gje, pra pas kesaj nuk ka me shoqeri dhe se nje e tille nuk mundet qe as te falet aspak.

Domira
22-10-05, 21:39
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??


Pershendetje Murgesha
Une jo qe do ja ktheja shpinen, por ne mes meje dhe asaj shoqerie te krimbur do te vendosja malet e HIMALAJAVE.dhe do me dukeshin pak.

Edhe une ashtu mendoj Honesty..

Honesty^uk.
22-10-05, 21:42
Pėr tė mos hapė temė tė re po e lidhi njė pyetje nė kėtė temė.
Simbas jush ku ėshtė kufiri i fundit qė njė shoqėrie duhet ti themi mjaft dhe tja kthejmė shpindėn pėrgjithnjė??


Pershendetje Murgesha
Une jo qe do ja ktheja shpinen, por ne mes meje dhe asaj shoqerie te krimbur do te vendosja malet e HIMALAJAVE.dhe do me dukeshin pak.

Edhe une ashtu mendoj Honesty..

Nuk kam thene kot, se EMERUESI yne i perbashket eshte vleresimi dhe paraqitja reale
Te pershendes

GURI SYLAJ
23-10-05, 12:32
Per kete ceshtje, filozofija popullore , ka plot te drejte kur thot ; me shokun mos e lidhe kurr nyje por vegez sepse po erdhi puna me u prishe me mire eshte me e zgidhe se me e kpute.
Ato qe nje shoqeri e bejne te cendrueshme jan, thjeshtesia dhe sinqeriteti.

Gentiani
23-10-05, 12:47
Hėmm!

"shume mė mirė ėshtė tė qenurit ujk i vetmuar, se sa nė shoqėri hijenash"!

GURI SYLAJ
23-10-05, 13:30
Per te mos qen ujk i vetmuar duhet te jesh qingj qe e njeh nenen.

Gentiani
24-10-05, 21:49
Per te mos qen ujk i vetmuar duhet te jesh qingj qe e njeh nenen.

Po, edhe pastaj kjo duhet tė jetė shoqėri sipas teje!

Shoqėrinė unė e shohė si pjesė e vullnetit tė lirė dhe dėshirės sė mirė e cila krijohet nė parime tė raporteve tė pastėrta, korrekte dhe tė barabarta.

~AnnA~
04-10-11, 16:52
Pershendetje te gjithe!

Kisha pasur deshire te debatojme ne lidhje me temen se sa me te vertet vlen shoqeria per ne , sa vlejme ne per ata , dhe cka na lidhe me se shumti, dhe sa eshte realiteti dhe sinqeriteti i nje shoqerie te mire .

Mire se vini ne debat,

doGzona

Si faktor primar, per t'u shoqeruar me nje person eshte Menyra (kultura) e komunikimit...kjo per mua eshte hallka lidhese qe une me tej te vazhdoj e te shoqerohem me nje person...
E vleresoj shume shoqerine, si pasuri te cmuar qe shume shpejt humbet dhe shume veshtire fitohet...kam fjalen per shoqerine reale, se keshtu ne virtualitet i kam pothuajse te gjithe miq :smile:

Te them te drejten, s'jam tip qe me pelqen rrethi i gjere shoqeror...nuk bej kedo mik, mbaj shume rezerva, mirepo ato qe i konsideroj miq, jan vertete per ti respektuar, sepse ne cdo veshtiresi qe kalova ne jete pata vetem ato afer vetes...