PDA

View Full Version : E drejta e besimit tė lirė


regi_05
18-10-05, 23:51
Islami asnjėherė nuk ka shtrėnguar ndonjė person tė bėhet musliman. Gjithmonė ėshtė deklaruar njė liri e plotė pėr tė ndjekur fenė vetjake dhe nuk ka obliguar asnjė tė perqafojė Islamin. Kjo e drejtė ėshtė dokumentuar nė Kur’an dhe Sunnet:

Sikur tė kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin ēka janė nė tokė qė tė gjithė. A ti di t’i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė? (Yunus 99)
Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt , e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm. (El Bekare 256)
E ti thuaj: “E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė. Ne kemi pėrgaditur pėr jobesimtarėt zjarr qė muret e tij (tė flakės) i rrethojnė ata, e nėse kėrkojnė shpėtim, ndihmohen me njė ujė si katran qė pėrzhit fytyrat. E shėmtuar ėshtė ajo pije, e vend i keq ėshtė ai”. ( El Kehf 29)

Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. (El Bekare 256)

Islami nuk ėshtė kufizuar vetėm nė lirinė fetare ndaj jomuslimanėve, por ligji i tij ėshtė aq tolerues saqė ua lehtėson funksionet religjoze dhe tė ruajnė faltoret e tyre:

(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: “All-llahu ėshtė Zoti ynė!” u dėbuan pa kurfarė tė drejte. E sikur All-llahu tė mos i zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastirėt, kisha, havrat e edhe xhamitė qė nė to pėrmendet shumė emri i All-llahut. E All-llahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se All-llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues. (El Haxhxh 40)


Prof. Saleh Al-Ayed, Tė drejtat e jomuslimanėve nė shtetet islamike

Kėrkoj falje Allahut nėse kam gabuar diēka se kam bėrė njė pėrkthim tė vogėl nga italishtja,(ajetet Kur'anore nuk i kam pėrkthyer unė).