PDA

View Full Version : FALJA!!


doGzona
06-11-05, 01:36
Te nderuar diskutues!

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?
Ka shume njerez qe kete e perdorin ne menyra te ndryshme duke e ditur se do te falen dhe se me kete mesohen qe ndoshta edhe me shpesh te gabojne.
A eshte e rruges qe njeriu te falet vetem deri ne tri here , apo edhe me shume?

Si cdo here , ju deshiroj debatim te kendshem.

doGzona

Luana
06-11-05, 03:10
Pershendetje te gjitheve.
Duke reflektuar vendosa te shkruaj ju bashkeatdhetareve te mi.
E dim qe njeriu mbart ne vetevete nje kompleks ndjenjash. Gezim, inat, nervozen, dhimbsuri, dhimbje, revolte,dashuri per motren, vellain nenen baben, te dashurin te dashuren.Me pak fjale ne momente e situata te ndryshme te jetes prezantojme sipas rastit keto ndjenja te arsyeshme e fiziologjike. E fale ketyre ndjenjave subkonshi yne arrin te mbaje ekuilibrin. Por njera nga keto eshte shkaterrimtare per raportet dhe karakterin e njeriut dhe ajo eshte KRENARIA. Desha te nis e para te mposht krenarine. Kerkoj ndjese nese kam lenduar dike pa vullnetin time........................


Pershendetje per autoren e temes se re ...


Luana

SheTa
06-11-05, 03:55
Falja : te falet 2,3 por ku te tepron nuk e mirton te falesh perseri ,
nes ni breson ki besim ne ta , ben 1,3 kabim e fal ... prap vazhdon me ato kabim nuk e mirton ase pakes ta fal ....


Nes ni preson eshte i sinqert kabon niher 2 her e fali me gjith zemer por kur te vazhdon prap :) e urrej me shpirt kurr nuk e pres tja fali ma :)

Urata
06-11-05, 14:49
"Te gabosh eshte njerezore e te FALESH eshte hyjnore" nuk thuhet kot...

Vetima
06-11-05, 14:53
Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.

zana e maleve
06-11-05, 14:54
Fale gjithmone por mos harro kurre...................

Urata
06-11-05, 15:02
Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.

Po fale njehere...
dhe u perserit i njejti gabim...
e fale prape...
athere gabimet jane tuajat...! :arrow:

Vetima
06-11-05, 15:20
Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.

Po fale njehere...
dhe u perserit i njejti gabim...
e fale prape...
athere gabimet jane tuajat...! :arrow:


Ashtu asht syn.
Por une e fola at me teper qe autorja kishte than se a asht e rruges te falim vetem deri ne tri here apo edhe me shume.


Se si thojn nje fjal po gabove e ta fala fal te qoft po e perserite e te fala me paq ne qaf.

Psikologu
06-11-05, 15:38
Pershendetje pėr autoren e temes!

Tė falesh ėshtė hyjnore-kan thenė dikur mė heret dijetaret, por duke e shikuar nė kandin tjeter ne duhet tė pyesim veten se ne cilat vepra dhe nė cilat gabime mund ta falim njeriu?
Ne gabime tė lehta njeriu gabon ndoshta ne tri aspekte:
Pa dituria
Besimi nė personin nė fjalė dhe
e treta
Me qellim.
Ne mardhenjet e ngushta familjare , bashkshortore dhe ato tė aferta imtime , nuk mund te falim njeriun pėr gabimet e bera , ndoshta qė me kohen kan qenė tė perseritura akt pas akti, kohė pas kohe ,por kur personit nė fjalė ia kthejm shpinden dhe i caktojmė kufirin e fundit atehere i bie ndermend qė tė kerkoj falje , e nė keto rrethana nuk mund tė falet askush , sepse as ligji nuk fal pėr gabim tė rendė.
Ato tė voglat , ndonjė fjalė ose ofendim i pa menduar mundet tė ketė leshime pak aty ketu , por pa ardhur deri tė perdorimi i forcen ne mes tė njerzisė.
Sheti edhe fal pėr ndonje sjellje tė pa menduar dhe pėr ndonjė vozitje pa patent shoferi , fal nje here ,por nuk fal nese i njollos dhe etiketon moralin dikuj , tė pakten keto ligje janė keshtu ne Suedi , e sidomos qė nga viti 1999 dhe ėshtė njė nder ligjet me tė forta qė i perket integritetit tė femres (Grovkvinofrids kränkning) qė do tė thotė; (Nenqmimi dhe shqetesimi madhe i femres) dhe ky ligjė rezulton minimim deri ne 1 vitė burgim , pra edhe nese nuk ėshtė perdoru forca , por vetem shqetsimet psiqike dhe etiketimet morale.
Por tė lemė anen ligjore me njė anė.
Fal pėr tė mos e perseritur , nese ka ndodhur rastesishte, mos fal nese ka qenė kohė e gjatė e perseritjes se gabimeve , sepse njė fjalė e urtė thotė:

Ujku kimen e ndrron e vesin se harron.

Psikologu

Naki
06-11-05, 17:39
Falja,Shtrirja e dorės sė pajtimit ėshtė virtyti mė i qmuar i qenjės Njerzore.
Gabimet,Hakmarrjet,Inatet ,Veprat e kqija pėr derisa ato janė nga intensiteti tė lehta pa rezonancė tė kapercimit tė kufijėve tolerant,pa dėme materiale dhe Njerzore me komunikim tė shėndoshė duke pasur parasysh perspektiven ėshtė E Madherishėme tė falet.

Njeriu Gjatė jetes bėnė gabime me dashje dhe pa dashje,me sponzorizime-Thashė e thėnave,me krijimė tė njė pasqyre jo reale,zhytja e kokės sė helmuar nė vepra tė pezmatimit duke krijuar Gabime,Kėrkonė sqarime dhe njė proces i tillė duke i menjanuar gabimet dhe duke i dhėnė fundė thashethėnave eshtė njerzore tė falet.

Faljet mund tė kenė rezonancė pedagogjike kur kemi parasysh Moshen,Gjendjen Shėndetsore,Kohen dhe Hapsiren.

Me nderime Naki

Guri i madh
06-11-05, 21:39
falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal

doGzona
07-11-05, 00:01
falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal

Pajtohem me mendimin tuaj i nderuar, por nese njeriu gabon duke llogaritur se do te falet cdo here , a thua a meriton falje ?
A thua qe njeriu qe ka gabuar shume kohe me rradhe , pas faljes do te gaboj prap.
Une mendoj se po.

SheTa
07-11-05, 01:02
falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal

Pajtohem me mendimin tuaj i nderuar, por nese njeriu gabon duke llogaritur se do te falet cdo here , a thua a meriton falje ?
A thua qe njeriu qe ka gabuar shume kohe me rradhe , pas faljes do te gaboj prap.
Une mendoj se po.


doGzona edhe une pajtohem me ty :) edhe per ata ceka :) falet 1 2 3 por
dikur eshte teper :)

Fortuna
07-11-05, 03:01
Te nderuar diskutues!

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?
Ka shume njerez qe kete e perdorin ne menyra te ndryshme duke e ditur se do te falen dhe se me kete mesohen qe ndoshta edhe me shpesh te gabojne.
A eshte e rruges qe njeriu te falet vetem deri ne tri here , apo edhe me shume?

Si cdo here , ju deshiroj debatim te kendshem.

doGzona

Ps. Eshte kjo tem delikate, per tu ber debatim i kendshem.
Tani po pergjigjem ne pyetjen tende.
E nderuara dogzona!
Kur te kerkohet falja, duhet bere njeriu zemer gure dhe te fale.
Nuk e di sa her ti ke falur apo te kan falur qe ke hapur ket teme per debatim, por mendoj qe pak a shum ke pak pervoje ne ket drejtim qe po e kerkon mendimin e te tjereve.
Do te doja te di nga pervoja juaj se deri ne sa her duhet te falet personi qe ke te besh dhe qe ka gabuar ndaj teje.
Apo sa her te kan falur ty per gabimet tuaja te mundshme?

doGzona
07-11-05, 04:41
Shkrimi i bukur i stilizuar ky i juaji e nderuara Fortuna!
Sa qudi , nje here shkruani se do te pergjigjeni ne pyetjet e mia , pastaj ne asnje vend nuk pergjigjeni por vetem me pyesni .
Ndersa une do te ju pyes juve pak me shkurt;
A bisedoni keshtu me veten e juaj , apo si e kaloni kohen e lire.
Kur te mendoni dicka mendohuni qe edhe ta sqaroni , por ketu nuk keni sqaruar asgje vetem me keni pyetur , po na tregoni se ju si mendoni, pa u futur ne qeshtjet e mija private se besoj qe nuk ju duhen aq shume.

Fortuna
08-11-05, 03:03
Shkrimi i bukur i stilizuar ky i juaji e nderuara Fortuna!
Sa qudi , nje here shkruani se do te pergjigjeni ne pyetjet e mia , pastaj ne asnje vend nuk pergjigjeni por vetem me pyesni .
Ndersa une do te ju pyes juve pak me shkurt;
A bisedoni keshtu me veten e juaj , apo si e kaloni kohen e lire.
Kur te mendoni dicka mendohuni qe edhe ta sqaroni , por ketu nuk keni sqaruar asgje vetem me keni pyetur , po na tregoni se ju si mendoni, pa u futur ne qeshtjet e mija private se besoj qe nuk ju duhen aq shume.

Kur te kerkohet falja, duhet bere njeriu zemer gure dhe te fale.


Te paskan mberthyer keq nervat e tendosura kur ke lexuar shkrimin tim sa qe ske mundur as ta lexojsh fare pergjigjen time.

Une as qe kam pasur mendim te perzihem ne problemet tuaja, por vet kerkesa juaj per te debatuar ne kete tem eshte perzierje ne qeshtjen tende private.

Ti shkruan:
Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?

doGzona
08-11-05, 03:34
Aspak sme kan mberthyer nervat si ju mendoni , te pakten e dij se shkruani , por cka na sjellni me shkrimin eshte nje ? e madhe .

Ju para kesaj here shkruat ;

Ps. Eshte kjo tem delikate, per tu ber debatim i kendshem.
Tani po pergjigjem ne pyetjen tende.
E nderuara dogzona!
Kur te kerkohet falja, duhet bere njeriu zemer gure dhe te fale.
Nuk e di sa her ti ke falur apo te kan falur qe ke hapur ket teme per debatim, por mendoj qe pak a shum ke pak pervoje ne ket drejtim qe po e kerkon mendimin e te tjereve.
Do te doja te di nga pervoja juaj se deri ne sa her duhet te falet personi qe ke te besh dhe qe ka gabuar ndaj teje.
Apo sa her te kan falur ty per gabimet tuaja te mundshme?

Ndersa une kam shkruar:

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?

Pra , ju a do ti kerkonit falje armikut apo atyre qe i doni ( te aferm)


Dhe ketu me duket se bini ne ndesh me veten e juaj pike se pari ku shkruani ;

Une as qe kam pasur mendim te perzihem ne problemet tuaja, por vet kerkesa juaj per te debatuar ne kete tem eshte perzierje ne qeshtjen tende private.

Dhe me tutje ne shkrimin e juaj:


Nuk e di sa her ti ke falur apo te kan falur qe ke hapur ket teme per debatim, por mendoj qe pak a shum ke pak pervoje ne ket drejtim qe po e kerkon mendimin e te tjereve.
Po ketu , a eshte pyetje apo pergjegjje e juaj…

Simbas jush do te thote se nese nje professor pyet se kur lindi Skenderbeu , duhet ta marrim se ai ishte ne konflikt me Skenderbeun apo .
Me duket vetem humbje kohe me ju e nderuar , mos e merrni per te keq por perqendrohuni ne ate se cka thuani dhe shkruani , ose te pakten mendoni para se te shkruani.

Fortuna
08-11-05, 03:52
Simbas jush do te thote se nese nje professor pyet se kur lindi Skenderbeu , duhet ta marrim se ai ishte ne konflikt me Skenderbeun apo .


Une po e kuptoj fare mire se pse e ke perdorur kete fjali per argument por po i jap nje debat, se edhe ashtu ndoshta nuk flet me me mua e mos ti mbetemi borgj njera tjetres.
Eshte dashte te me pyetesh keshtu.

"Nese nje Profesor thot se Skenderbeu nuk ka luftuar fare me Turqit, a duhet ta marrim se ai ishte ne konflikt me Skenderbeun?"

Se nese te pyet dikush per ditelindje, kjo nuk nenkupton konflikt dhe nuk kemi nevoje te kerkojme falje.

doGzona
08-11-05, 04:24
Fortuna shkruan:

Une po e kuptoj fare mire se pse e ke perdorur kete fjali per argument por po i jap nje debat,

Po si e formulove kete fjali dhe asgje nuk merret vesh ……Nuk po e kuptoj fare mire
pse e ke perdorur kete fjali per argument por po i jap nje debat,

Mos mendove se shkrimi behet pa formulimin e fjalive apo argumenti duhet te jete tull ose guri per ju.
Pa e formuluar fjalen dhe fjalin e mendimin e juaj sdi se si te ju kuptoj.

Ti shkruan:

Se edhe ashtu ndoshta nuk flet me me mua e mos ti mbetemi borgj njera tjetres.
Eshte dashte te me pyetesh keshtu.

Si ndoshta nuk flas me ty !!!! Dhe cka me mbetesh borgj .
Po mire e ke , jo q emua me mbetesh borgj por vetes tende qe te kesh mundesi per formulimin e fjalis dhe shprehjen e kjart te mendimit.
Me larg nga zhgallavitjet .

Ti shkruan:
"Nese nje Profesor thot se Skenderbeu nuk ka luftuar fare me Turqit, a duhet ta marrim se ai ishte ne konflikt me Skenderbeun?"

Edhe kjo ndodhi nga dijetarja Fortuna

Ti shkruan:
Se nese te pyet dikush per ditelindje, kjo nuk nenkupton konflikt dhe nuk kemi nevoje te kerkojme falje.

E cka ka lidhje ditlindja me konflikt , aman se e ke ba krejt turrshi dhe spo din se cka na shkruan.
Cka hy ditlindja ketu ne lidhje me konfliktin!!!

Arb
08-11-05, 06:54
Ani, cka meti me kon "falja?"

doGzona
10-11-05, 15:41
Ani, cka meti me kon "falja?"

Falja mbeti te behet per ate qe e meritojn dhe nese ke kujt te ja falesh.

Fortuna
11-11-05, 02:01
Fortuna shkruan:

Une po e kuptoj fare mire se pse e ke perdorur kete fjali per argument por po i jap nje debat,

Po si e formulove kete fjali dhe asgje nuk merret vesh ……Nuk po e kuptoj fare mire
pse e ke perdorur kete fjali per argument por po i jap nje debat,

Mos mendove se shkrimi behet pa formulimin e fjalive apo argumenti duhet te jete tull ose guri per ju.
Pa e formuluar fjalen dhe fjalin e mendimin e juaj sdi se si te ju kuptoj.

Ti shkruan:

Se edhe ashtu ndoshta nuk flet me me mua e mos ti mbetemi borgj njera tjetres.
Eshte dashte te me pyetesh keshtu.

Si ndoshta nuk flas me ty !!!! Dhe cka me mbetesh borgj .
Po mire e ke , jo q emua me mbetesh borgj por vetes tende qe te kesh mundesi per formulimin e fjalis dhe shprehjen e kjart te mendimit.
Me larg nga zhgallavitjet .

Ti shkruan:
"Nese nje Profesor thot se Skenderbeu nuk ka luftuar fare me Turqit, a duhet ta marrim se ai ishte ne konflikt me Skenderbeun?"

Edhe kjo ndodhi nga dijetarja Fortuna

Ti shkruan:
Se nese te pyet dikush per ditelindje, kjo nuk nenkupton konflikt dhe nuk kemi nevoje te kerkojme falje.

E cka ka lidhje ditlindja me konflikt , aman se e ke ba krejt turrshi dhe spo din se cka na shkruan.
Cka hy ditlindja ketu ne lidhje me konfliktin!!!

Qka hyn de, se edhe une u qudita kur e kishit marre si shembull konflikti.
Edhe merr fryme nganjeher mos u humb ne deshprim dhe nervoze se ketu eshte forum e kur te hapesh teme duhet te jesh e pergaditur edhe per kryqpyetje.
Turshi hesapi mos ta nijne hiq.

doGzona
11-11-05, 03:23
Qka hyn de, se edhe une u qudita kur e kishit marre si shembull konflikti.
Edhe merr fryme nganjeher mos u humb ne deshprim dhe nervoze se ketu eshte forum e kur te hapesh teme duhet te jesh e pergaditur edhe per kryqpyetje.
Turshi hesapi mos ta nijne hiq.

Fortuna , a u lodhe moj?

Me duket se ske asgje te besh vetem te ndjekesh fjale , asgje me teper , nuk me ra te lexoj dicka te cilesis se larte te juajen , nje mendim , por vetem sa rrokesh me ate sa me kete.
Me sa shifet te paska munguar thenja e fjales se lire , e tash spo din te ndalur.
Mos brengosi per deshperimin tim , se nuk kam deshperim e as nervoz, ndersa per gatishmeri te pergjegjes se pyetjeve dhe mendimeve jame cdo here e pregaditur.
Besoj qe na shkruan dicka me te menqur heren tjeter se mbarove duke u fjalos me njerez , mbaje veten me te mire.

Vranina
11-11-05, 19:23
Te nderuar diskutues!

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?
Ka shume njerez qe kete e perdorin ne menyra te ndryshme duke e ditur se do te falen dhe se me kete mesohen qe ndoshta edhe me shpesh te gabojne.
A eshte e rruges qe njeriu te falet vetem deri ne tri here , apo edhe me shume?

Si cdo here , ju deshiroj debatim te kendshem.

doGzona

Dallon rasti prej rastit.Nese dikush ka bere qellimshme diqka kunder teje,atehere falja ska vend.Nese ka ndodhe paqellimshem falja eshte njerzore.

doGzona
11-11-05, 21:14
Vranina , ju falenderoj per inkuadrimin ne teme.
E kam cekur edhe me larte se njeriu gabon nje here nga padituria ( pa qellim ) te dyten ne besim ( bene nje veperim qe mendon se sdo ti hidherohesh) ndersa e treta eshte me qellim dhe me vetedije pra ketu nuk mund te kete falje.
Fakt qe falja eshe virtyt i lart njerezore , por ne shume raste e humb edhe vleren e vete,sepse gjate faljes njeriu mesohet te gaboj shume e me shume duke llogaritur prape ne falje.

laliloli
11-11-05, 21:57
Edhe une mendoj se nese dikush te ben nje te keqe me qellim falja ketu nuk ia vlen,ndersa nese ajo e keqe behet pa qellim ,vertet pa qellim ,une kisha falur edhe me shume se tri here

Psikologu
13-11-05, 13:19
Eu po kjamet!
Dikush mesohet te falet duke genjyer e prapė vazhdon si me te vjeteren!
Ani ketu ne net , sa falja kerkohet e prapė veprohet njejt ne boten virtuale.
Trimi o te fal o te mbyt , trimi gabon njehere jo me shume, jo trim me shpata e lopata , por trim me ka krejt edhe me dituri e moral.

doGzona
14-11-05, 14:33
Ju falenderoj per shkrimet e juaja te gjitheve.Vetem kam deshire te debatojme rrethe asaj se njeriu kur fal njehere , a duhet te flas me ate person apo ta beje vetem si te falur.Po marre shembulle nga disa raste qe i dij qe pas faljes kan kontaktuar , por gabimet kan qene prape te njejta.

Psikologu
14-11-05, 14:37
Ju falenderoj per shkrimet e juaja te gjitheve.Vetem kam deshire te debatojme rrethe asaj se njeriu kur fal njehere , a duhet te flas me ate person apo ta beje vetem si te falur.Po marre shembulle nga disa raste qe i dij qe pas faljes kan kontaktuar , por gabimet kan qene prape te njejta.

Dogzona;

Njeriu falet , por nese falet sdo tė thotė tė vazhdojnė bisedat prapė nė mėnyren e vjeter se kush nuk mbushet mend njihere nuk mbushet as pėr 1000 here.

doGzona
14-11-05, 14:40
Po simbas jush Psikologu , njeriu nuk po u mesojka nga gabimet e veta , ose me kohen nuk permiresohet , si mendoni ju?!

Artisti
14-11-05, 14:43
Ju falenderoj per shkrimet e juaja te gjitheve.Vetem kam deshire te debatojme rrethe asaj se njeriu kur fal njehere , a duhet te flas me ate person apo ta beje vetem si te falur.Po marre shembulle nga disa raste qe i dij qe pas faljes kan kontaktuar , por gabimet kan qene prape te njejta.


Po e kallxoj ni rast temin, e ka be nje gabim njani edhe tash ate gabim une e mora vesh nga dikush tjeter,e ai se dike qe une e di,edhe nje nate e thirra ne tel e i thashe

--- a ki me m thane diqka ?---

s dike kah mi ja nise apo s dkie per qka eshte fjala veq tha po kallxom per qka eshte fjala ,une i thashe qe pi hypi kerrit bone qajin e tani ulemi e bisedojm se permes telefonit nuk muj me te pa a po kuqesh hiq.

Mrrijta atje edhe e pinum nga nje qaj,e ja nisa mi kallxue,po vallahin u kuq se e pa vweten qe ka gabu,nashta sipas mendjes tij jo veq kur ja kallxova une punet qysh pse e pa gabimin,

Tash ,asgje nuk i ndihmoj,flas me te por ndihma ime per te eshte veq kur eshte ai me mua dhe i them keshtu duhet me be ,kur te me pyet normalisht se nuk i them asgje pa me pyet,shoqeria ka mbet ende por jo ajo shoqeria qe ka qene ma heret qe qdo guri si kemi lene vend hahahahaha.

Tash ai e ka kuptue se ndihma ime nuk vjen pa kane ai me mue per ate edhe ka mbet shoqeria ,dhe nuk ka shanse mu perserit gabimi.


kete kallxim dashta me e lidh me shkrimin e doGzones nashta me keni kuptue pak :lol: :lol:Artisti

Artisti
14-11-05, 14:45
Ju falenderoj per shkrimet e juaja te gjitheve.Vetem kam deshire te debatojme rrethe asaj se njeriu kur fal njehere , a duhet te flas me ate person apo ta beje vetem si te falur.Po marre shembulle nga disa raste qe i dij qe pas faljes kan kontaktuar , por gabimet kan qene prape te njejta.

Dogzona;

Njeriu falet , por nese falet sdo tė thotė tė vazhdojnė bisedat prapė nė mėnyren e vjeter se kush nuk mbushet mend njihere nuk mbushet as pėr 1000 here.Te lumteeee o i nderuar,ky shkrimi im qe e postova me pare me jep me mendu qe kogja si ti po mendojsha ,jam krenarrrrr per kete.


.

Psikologu
14-11-05, 14:48
Po simbas jush Psikologu , njeriu nuk po u mesojka nga gabimet e veta , ose me kohen nuk permiresohet , si mendoni ju?!


Po de po , se koha e Krishtit ka vdekė se edhe ai thoshte ;
Njeriu duhet te fal 77 here , por sot kjo nuk mund tė zabtohet nė praktikė , njeriu fal pėr tė harruar e jo pėr tė pėrseritur , se atij qė i mesohet goja me vjellė veshtirė qe permiresohet , por me e keqja ėshtė qe as qė deshiron diksuh tė permiresohet nga inati qė mbanė nė veti.
Nese e fali nuk do tė thotė se behem shokė por as edhe armik , vetem mbesim tė pajtuar e asgjė me shumė .
Por aq ma shume qė i mson njerzit tė falen nga ti ,aq me keq edhe reagojnė , i meqmi dhe trimi gabojnė njeherė e falen njė here , se aty pastaj behet dasma e maqorrave , e ne dasme tė tilla nuk shkon kush krushk.

doGzona
14-11-05, 14:54
Spo dij se cilet maqorra po hyjn ne kete debat.E kam fjalen se nese gabon , e jo per maca e maqorra. Por une mendoj se njeriu duhet te fal nese ka kuj te ja fal, ate e kam cekur edhe me heret. Me duket se nuk jeni duke u permbajtur ne pyetjen qe une e parashtrova me heret.

GURI SYLAJ
14-11-05, 17:58
Njerezit qe i dua, jo nje here por njeqind here i fali se kurrkush me zor nuk me ka shty me i dasht.
Falja dhe rrespekti jan nder sjelljet me njerezore qe mund ti kate nje njeri........ Lum ai qe i ka dhe i din.

Psikologu
14-11-05, 19:10
Spo dij se cilet maqorra po hyjn ne kete debat.E kam fjalen se nese gabon , e jo per maca e maqorra. Por une mendoj se njeriu duhet te fal nese ka kuj te ja fal, ate e kam cekur edhe me heret. Me duket se nuk jeni duke u permbajtur ne pyetjen qe une e parashtrova me heret.

Maqorri ishte shembullė , ndersa sa i perket pyetjes sė juaj e dhash mė lartė , se nuk falet njeriu cdo here , se mesohet me princip tė keq dhe nuk ka kujdes se kur gabon , pra i behet shprehi, dhe perseritja e gabimeve nuk mungon nė kėto raste.
Mos tė je bejmė si maxhupet , ndodhi cka ndodhi e hajde pėr darkė :lol: :lol:

spirl_girls
14-11-05, 19:12
Spo dij se cilet maqorra po hyjn ne kete debat.E kam fjalen se nese gabon , e jo per maca e maqorra. Por une mendoj se njeriu duhet te fal nese ka kuj te ja fal, ate e kam cekur edhe me heret. Me duket se nuk jeni duke u permbajtur ne pyetjen qe une e parashtrova me heret.

Maqorri ishte shembullė , ndersa sa i perket pyetjes sė juaj e dhash mė lartė , se nuk falet njeriu cdo here , se mesohet me princip tė keq dhe nuk ka kujdes se kur gabon , pra i behet shprehi, dhe perseritja e gabimeve nuk mungon nė kėto raste.
Mos tė je bejmė si maxhupet , ndodhi cka ndodhi e hajde pėr darkė :lol: :lol:

Edhe iriqin e hiq prej therave po ai prap ne thera shkon :lol: :lol: :lol:

Psikologu
14-11-05, 19:20
Kur mesohet dora dhe goja e ka tė veshtirė tė pėrmbahet, edhe pse shumė pendohen pėr momentin, e ketu ska falje, se sdihet se cka ėshtė principi dhe parimi.

doGzona
14-11-05, 20:48
E vertet se njeriu duhet te kete princip dhe parim njerezore,ketu pajtohem me ju , por te falesh besoj se eshte gjest human dhe njerezore, ndersa ta perseritesh gabimin e falur eshte sa te gabosh edhe dy here me shume.

Tomori
14-11-05, 22:17
E vertet se njeriu duhet te kete princip dhe parim njerezore,ketu pajtohem me ju , por te falesh besoj se eshte gjest human dhe njerezore, ndersa ta perseritesh gabimin e falur eshte sa te gabosh edhe dy here me shume.
"doGzona" pajtohem me ju 100% shume e sakte jeni, :wink:

zana e maleve
14-11-05, 22:52
per mendimin tim falja eshte shume e shtrenjet edhe e shenjet

Psikologu
15-11-05, 14:56
Kush e fal nje armik e fiton nje mik.

halla e madhe
15-11-05, 23:35
Eu po kjamet!
Dikush mesohet te falet duke genjyer e prapė vazhdon si me te vjeteren!
Ani ketu ne net , sa falja kerkohet e prapė veprohet njejt ne boten virtuale.
Trimi o te fal o te mbyt , trimi gabon njehere jo me shume, jo trim me shpata e lopata , por trim me ka krejt edhe me dituri e moral.

Ti shpetove prej KOSES edhe njehere :lol: :lol:

te pershendes:halla e madhe

Sy_kaltra
20-11-05, 12:37
Fjala e mire i qel dyert e hekurit...!!!!

GURI SYLAJ
20-11-05, 15:18
Fale faljes, une fale.............

doGzona
25-11-05, 20:26
Deshirova te dij se falja , a thua mund te jete trashegimi familjare dhe edukate familjare apo dicka me shume ose me pak.

gjergjii
27-11-05, 19:17
qe te falet dikush nga gabimi qe eka ber nuk mendoj qe mjafton ti thuhet ''ye kam falur''edhe njeriu me i edukuar mire dh nga nje familje e mire nuk mund ta beje kete, sepse koha eshte ajo une mendoj qe e zbut faljen dhe vjen deri te zhdukja e e gabimit, po mendoj te njerzit qe jan te formuar mire se te ata te pa edukuarit ajo nuk zhduket kurr.

GURI SYLAJ
27-11-05, 20:40
Falja eshte virtyt qe ka ne vete edhe trashegimi por edhe shume cka tjeter.

doGzona
04-12-05, 19:38
Ju falenderoj te gjithve per pjesemarrjen dhe kontributin e juaj.Kam deshire te debatojme edhe per dicka:


Vetit e njeriut a munden te ndryshohen pas faljes , apo me kohen ato perseriten prape , pamvarsishte se cilat jane ato.

Urata
21-09-08, 04:37
...shume prej nesh e frenojme veten te falim sepse mendojme se kjo do te thote te mohojme dhembjen/vuajtjet... Kjo nuk eshte e vertet, sepse falja eshte nje sinjal per ndryshim ....

...asesi te perqendrohemi tek dhembjet perkundrazi te mirren masa te rritet kenaqesia dhe mireqenia jone dhe e te tjereve...


Kur falim te tjeret, e mbulojme veten me ndjenja te mira-begati...jo bashkejetese me zemerimin-keshilltare i keq...

permireso situaten-kurajo ndaq me shiju/pertheku lumturine!

Penelope
21-09-08, 13:45
te gabosh eshte njerzore, ndersa te falesh eshte hyjnore. Megjithate disa gabime nuk i fal as Zoti, sidomos ato qe jane aq te renda dhe perseriten shpesh..

gazi-de
21-09-08, 14:20
FALJA!!!!
Te falesh eshte trimri,pa qen trim nuk mundesh ase me fal...
Por nganjehere te falesh eshte teper apo i ligshti,siq tha edhe Penelope do gabime ase Zoti nuk i fal.
Por me kohe une personalisht besoj do ti fali te gjitha gabimet qe mendoj qe dikush mi beri,se une besoj per gabime a po lendime qe dikush mi beri jom i lig dhe i fali me kohe....

teutaA
29-09-08, 07:23
mentalitet te dobet ka shqiptari nuk e bjen ai veten ne gjendje as me te kerku falje gjithmon mendon se ka te drejt

un per vete nuk e fali kurr gabimin apo me mir me than qefin e tjetrit qe len pasoja ne mua dhe jeten time

lyra2
29-09-08, 08:26
mentalitet te dobet ka shqiptari nuk e bjen ai veten ne gjendje as me te kerku falje gjithmon mendon se ka te drejt

un per vete nuk e fali kurr gabimin apo me mir me than qefin e tjetrit qe len pasoja ne mua dhe jeten time
..pajtohem Teuta,vetem do kisha shtuar kete:Ai te cilit ti i kerkon falje te konsideron ty si me te dobet dhe e mendon vehten me larte nga ti.(keshtu menova edhe me heret por doli me tjeter kuptim hahaha)

lirik
30-09-08, 20:15
Falja prej faljes ka shum dallim ka gjėra qė nuk falen nuk ka forcė e arsyes apo emocoinit apo e kandarit mendorė qė mund ti falė disa gjėra e kutpohet disa falen te ne shqiptart ėsht njė dukuri
shum intresante qka kam arrit ta perjetoje ta studjoj dhe ta shoh
nga afer
falja te shqiptart ne mes vete shum ma ma shum veshtirsi shum ma shum theksohet e len pasoja ne shpirtin e shqiptarve hidhrimet dhe mos tolerimet ose mbajtja e inateve e mosfalja ose ma mir me than urrejtja ne shpirt inati ma shum mbahet ne mes te shqiptarve ne mes vete se sa nese i shkaktohet nga i huaji apo nese i huaji i ka borgj ekam vrejt shqiptari me shqiptarin mban ineti dhe falja shum ma vshtir kalon ne provim te shqiptart ne mes vete kjo dukuri esht teper intresante
te ky komb pra falja te shqiptzart ne mes vete duket si diqka e veshtirė
kam arrit shum thell ta analizoj e ta shoh ne praktik se sa gjat e mbajn inatin urrejtjen e antipatinė
njeri me tjetrin ne mes vete ndersa me te huajt ma ndryshe paraqitet kjo ndjenjė
shum intresant kjo dukuri te kombi ynė
GJITHNJI MENDOJ SE SHQIPTARI MA LEHHT E FAL TE HUAJIN SE TE VETIN MUND TA KEM EDHE GABIM

Honesty^uk.
06-10-08, 19:00
..........Pergjegjshmeria dhe niveli i vleresimit , qe dime te bejme

Domira
06-10-08, 22:42
Ska ndjenje me te mire se sa kur dikush thote me fal kurse tjetri thote i falur je...dhe nje perqafim pas kesaj.

lirik
07-10-08, 09:12
mentalitet te dobet ka shqiptari nuk e bjen ai veten ne gjendje as me te kerku falje gjithmon mendon se ka te drejt

un per vete nuk e fali kurr gabimin apo me mir me than qefin e tjetrit qe len pasoja ne mua dhe jeten time

sidomos shkjaut nuk i falet kurr dhuna mbi femrat shqiptare