PDA

View Full Version : HAZRETI FATIMJA DHE ROLI I SAJ NE ISLAM


doGzona
06-11-05, 02:24
Pershendetje te gjithe.

Kisha pas deshire te dij dicka me shume per hazreti Fatimen dhe rolin e saj ne besimin islam.
A eshte edhe kjo nje nder shtyllat kryesore te islamit?
Cili eshte roli dhe kontributi i saj ne islam?

Ju mirepres.

doGzona

Psikologu
06-11-05, 23:13
Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Me heret kam debatuar dhe shkruar pėr rolin dhe vleren e te nderuares Hasreti Fatimes qe kam nje respekt dhe konsiderat tė veqantė , sepse jeta e saj ishte aq e shtypur pas vdekjes se babait te saj , saqe ėshtė turp pėr i madhe pėr padrejtesin ndaj saj , dhe mu per kete as sot nuk i dihet as varri se ku ėshtė.
Hasreti Fatomja ishte gruaja e hasreti Aliut dhe njerit nder njerezve me trima dhe me te fortė ne historin e botes islame , por si perfundoj jeta e tij dhe e saj ne pergjithesi , eshte nje gjė quditese dhe nje shkelje me e madhe qe i behet dikuj , kur e dijm se Hasreti MUhamedi vdiq ne preherin e hasreti Aliut e pas vdekjes se Muhamedit , atehere fillon edhe lufta per Fedekun qe e dijn mirė ata te cilet e kan lexuar dhe studjuar sado pak ketė qeshtje.
Nje padrejtesi e madhe ne islam i eshte bere qe te dyve e sidomos hasreti Fatimes.

Psikologu

uliksi31
07-11-05, 00:33
Per hir te vertetes do te ceki se; Muhamedi s.a.w.s. nuk ka vdeke as ne duar te Aliut e as te Fatimes. Por ai vdiq ne duar te gruas se vet Aishes r.a.
Sa i perket Fedekut. Ajo ne kohen e Ebu-Bekrit e kerkoj at trashigimi. Mirpo Ebu-Beker Sidijk (paqa dhe shpetimi i Zotit qofshin mbi te) i tregoj asaj se; Profetet nuk len trashigimi. Kjo ishte e tera. Te besimtaret nuk ka vend per dyshim ndaj Ebu-Bekrit.
Per te dihet se Muhamedi s.a.w.s. te kete then: Ebu-Bekri eshte shoku im me i mire ne kete si dhe ne boten e arshme. Ai kur ishte halif, kishte te bashkuar mbi 5000 hadithe nga Profeti s.a.w.s. Ju kujtua nje hadith i Muhamedit a.s. ku thot: Cdo kush qe nga thenjet e mia shton apo hjek edhe te vetmen fjale, at e pret karrika ne zjarr te xhehnemit
Sa besimtar i fort qe ishte edhe sa frike nga Krijuesi qe kishte, ai vendos qe t'i djeg te gjitha ato hadithe. Dihet se Ebu-Beker Sidijk r.a. ka transmetuar vetem 17 hadithe. Edhe hadithi i lart- permendur pra eshte nje nga ata; Profetet nuk len trashigimi..
Ka shume thashe theme si dhe te pa verteta ne lidhje me kete rast. Armiqt e perbetuar te fes islame kan shti duar ne keto thenje, fatkeqsisht ato akoma po vazhdojn.
Kur Fatimja ju drejtua Ebu-Bekrit per trashigimin, ai me lot per faqe i tha: Per mua me te dashur jane familja e Profetit sesa familja ime.
Tani dihet se Aliu r.a. ishte njeri nder keshilltaret me te afert gjat halifatit te Ebu-Bekrit.

Pra diskutues te nderuar ju kisha lut qe te jene diskutime korrekte dhe mos te ofendohen Sahabet, perndryshe do te i permbahem rregullores se Dardanis

Uliksi

munti
07-11-05, 01:01
Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Me heret kam debatuar dhe shkruar pėr rolin dhe vleren e te nderuares Hasreti Fatimes qe kam nje respekt dhe konsiderat tė veqantė , sepse jeta e saj ishte aq e shtypur pas vdekjes se babait te saj , saqe ėshtė turp pėr i madhe pėr padrejtesin ndaj saj , dhe mu per kete as sot nuk i dihet as varri se ku ėshtė.
Hasreti Fatomja ishte gruaja e hasreti Aliut dhe njerit nder njerezve me trima dhe me te fortė ne historin e botes islame , por si perfundoj jeta e tij dhe e saj ne pergjithesi , eshte nje gjė quditese dhe nje shkelje me e madhe qe i behet dikuj , kur e dijm se Hasreti MUhamedi vdiq ne preherin e hasreti Aliut e pas vdekjes se Muhamedit , atehere fillon edhe lufta per Fedekun qe e dijn mirė ata te cilet e kan lexuar dhe studjuar sado pak ketė qeshtje.
Nje padrejtesi e madhe ne islam i eshte bere qe te dyve e sidomos hasreti Fatimes.

Psikolog keto jane perrallat shiite,dhe si te tilla nuk vlejne as pese cente.

Psikologu
07-11-05, 02:02
Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Me heret kam debatuar dhe shkruar pėr rolin dhe vleren e te nderuares Hasreti Fatimes qe kam nje respekt dhe konsiderat tė veqantė , sepse jeta e saj ishte aq e shtypur pas vdekjes se babait te saj , saqe ėshtė turp pėr i madhe pėr padrejtesin ndaj saj , dhe mu per kete as sot nuk i dihet as varri se ku ėshtė.
Hasreti Fatomja ishte gruaja e hasreti Aliut dhe njerit nder njerezve me trima dhe me te fortė ne historin e botes islame , por si perfundoj jeta e tij dhe e saj ne pergjithesi , eshte nje gjė quditese dhe nje shkelje me e madhe qe i behet dikuj , kur e dijm se Hasreti MUhamedi vdiq ne preherin e hasreti Aliut e pas vdekjes se Muhamedit , atehere fillon edhe lufta per Fedekun qe e dijn mirė ata te cilet e kan lexuar dhe studjuar sado pak ketė qeshtje.
Nje padrejtesi e madhe ne islam i eshte bere qe te dyve e sidomos hasreti Fatimes.

Psikolog keto jane perrallat shiite,dhe si te tilla nuk vlejne as pese cente.

A thua munti , po dicka me teper cka ke per tė shkruar?!
Cdo gjė qė nuk po u pelqejka qenkan pėrralla!!!

munti
07-11-05, 16:55
Psikolog!

Ti nese shkruan nje gje atehere duhet te shkruash objektivisht dhe burimet e informatave duhet te perdoren prej origjinalit e jo prej sekteve te devijuara sic eshte shiizmi ne kete rast.

Ti e dine se shiitet perbejne 8-10 % ne boten Islame dhe si te tille nuk mund te pranohen objektivisht.

Islamin e perbejne 90% sunitet, dhe ne si sunit i nderojme te gjithe ata qe kane jetuar me Muhammedin a.s.Qofte Ebu Bekri.Omeri Othmani apo Aliu r.a.etj.te gjithe keta kane nje vend te posacem ne zemrat e muslimaneve,dhe si te tille gjithmone jane nderuar dhe do te nderohen deri ne diten e fundit.

Pa marre parasysh se cka shkruan armiqte e Islamit,ata kurre nuk do te arrijne qellimit.

Senada
10-11-05, 16:43
Allahu shperblefte gjithe ata-te cilet sjellin argumente autentike dhe nuk shtremberojne asnje germe qe i perket islamit. Uliksi qofsh i nderuar per shpjegim te hollesishem dhe korrekt. Allahu ju shperblefte.

regi_05
10-11-05, 20:40
Pershendetje!

[color=green]Fatimeja eshte bija e katert e Pejgamberit(paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te) dhe Hatixhes(Zoti qofte i kenaqur me te). Ajo eshte e vetmja qe e mbijetoji babain e saj dhe e vetmja qe transmetoi hadithe prej tij. Ajo me se gjati qendroi me Pejgamberin(paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te) si ne mundimet gjat davetit(thirjes islame) ne Meke poashtu edhe gjat perhapjes se islamit ne Medine gjat ndodhive vendimtare, cdoher ishte afer babait te saj dhe ne njefare menyre e ndihmonte. Ate qe kishte mundesi e bente me duart e saja, e ate qe nuk mundte... E bente me lotet e saja femijerore.
Fatimja (Zoti qofte i kenaqur me te) ishte gruaja fisnike e kohes se saj dhe te gjitha koherave pas, ishte dhe duhet te jete shembull e gruas durimtare ne te gjitha sprovat e jetes dhe shembull e besimtares se forte.
Pasi i kalon 18 vitet e saja(nese nuk gabohem), martohet me Aliun(Allahu qofte i kenaqur me te). Jeta e tyre bashkeshortero eshte nje shembull per te gjithe besimtaret, ato kishin nje jete te lumtur bashkeshortore me gjithe sprovat qe iu beheshin. Ishin edhe nje familje e varfer dhe durimtare. Dhe si ne te gjithe familjet edhe mes Alit r.a dhe hazreti Fatimes kishte mosmarreveshje, qe zgjidhin ne menyre paqesore. Aliu(Zoti qofte i kenaqur me te) gjat jeteses me Fatimen r.a asnjehre nuk u martua me ndonje grua tjeter.
Fatimeja(Zoti qofte i kenaqur me te) pati 5 femij nga Aliu(Zoti qofte i kenaqur me te) nder te cileve njeri vdiq qysh i voge, ai ishte Muhsini. Ndersa femijet tjere ishin: Hasani, Husejni, Zejneb dhe Umu kulthum( Pejgamberi-paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te- i pergezoji me keta emra mbesat e tij si kujtes ne tezet e tyre Zejneb dhe Umu Kulthum.
Fatimes (Zoti qofte i kenaqur me te) i vdiq nena qe kur ishte e vogel, pastaj i vdesin edhe motrat Zejnebeja, Rukaja dhe Umu Kulthumi, pas gjithe ketyre pikellimeve ajo prap ishte durimtare. Kur vdes edhe Muhammedi(paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te) atehere mbet e vetmja anetare e familjes se Profetit s.a.w.s, dhe 6 muaj pas vdekjes se Muhammedit (s.a.w.s) e kaplon nje semundje dhe dhe vdes edhe ajo, atehere kishte reth 27 vjet.[color]

Psikologu ju keshilloj mos flisni aq lehte, faleminderit :wink:


Ju kisha keshilluar kete liber te gjithe te interesuareve, [u]Bijat e Pejgamberit[u], Esmir Haliloviē.

doGzona
19-11-05, 01:20
Te nderuar .
Temen qe kam hapur nuk ka te beje asgje me perkrahjen e nje sekti ose te sektit tjeter.Shpesh kam lexuar se ne pas vdekjes se Muhamedit , ne mes te Hasreti Aliut dhe esnafeve te tjere kan ndodhur konflikte , gje te cilen , e kam lexuar edhe ketu nje shkrim te tille me heret. Do te doja te dij , se ku gjindet varri i hasreti Fatimes , amundet kush nga ju te me tregoj varrin e saj.

plakiiri
29-11-05, 15:40
asselamu alejkum
ALLhu qoft i kanqur me te gjith ata qe e dojn te vertetn dhe e pasojn
dhe mbi gjith ata te cilet a djekin te derguarine tij deri ne diten e gjykimit
sa i perket fatimes Allahu qoft e knaqur me ata eshte zonjusha e grave te xhenetiti. Nena hasani dhe husejnit .
FAtimja ka ndruar jet ne medine dhe atu eshte vorosur ne varezat e quajtura BAkia te cilet momentalisht gjindesh shum afer xhamis se te dereguairt ne medine

KUrse sa i perkaet atij fedeku dhe aitj qe tha se ka pas lufta te mdha reth kesaj
un kisha parashtru nje pyetje ati vellaut me nick me duket ke psigologu
pse Aliu R.a pasi u be halife krijetar i muslimanve nuk ja dha djemve te vet do ne te thot djemve te fatimes ata te cilen ""JA vodhen "" Ebu Bekri r.a
p;rgjigjeja eshte
se edhe aliu r.a e dinte se fatimja nuk ka te drejt .

doGzona
04-12-05, 20:28
Me ka ra qe te lexoj shume libra te shkruar per hasreti Fatimen , por akoma se kam lexuar se eshte e vorrosur ne vorrezat Bakia siq e keni shkruar ju me larte.Qe hasreti Aliu e ka ditur qe ajo ska te drejte , kam lexuar se ai edhe eshte sulmuar nga te tjeret dhe se reagimet e hasreti Fatimes kan qene te medha kur ata shkuan ta sulmojn hasreti Aliun dhe se kete e kishin goditur dhe nga kjo goditje kishte humbur edhe femij ne kohen e shtatezanis se saj.Kam lexuar edhe per fjalimet e saj te mbajtura ne xhami dhe te dokumentuara nga burimet islame , edhe pse ndoshta sektet islame bien ne kundershtim mes vete per keto gjera.

Psikologu
14-05-06, 16:25
Hasreti Fatimja njė femer qė nga une gezon respket tė madhė , njė femer qe kishte guximin tė fliste pa frigė dhe nje femer qe u maltretua dhe u rrah nga nga ata qė ishin tė afermit e profetit Muhamed.

taxisti
14-05-06, 17:28
Per hir te vertetes do te ceki se; Muhamedi s.a.w.s. nuk ka vdeke as ne duar te Aliut e as te Fatimes. Por ai vdiq ne duar te gruas se vet Aishes r.a.
Sa i perket Fedekut. Ajo ne kohen e Ebu-Bekrit e kerkoj at trashigimi. Mirpo Ebu-Beker Sidijk (paqa dhe shpetimi i Zotit qofshin mbi te) i tregoj asaj se; Profetet nuk len trashigimi. Kjo ishte e tera. Te besimtaret nuk ka vend per dyshim ndaj Ebu-Bekrit.
Per te dihet se Muhamedi s.a.w.s. te kete then: Ebu-Bekri eshte shoku im me i mire ne kete si dhe ne boten e arshme. Ai kur ishte halif, kishte te bashkuar mbi 5000 hadithe nga Profeti s.a.w.s. Ju kujtua nje hadith i Muhamedit a.s. ku thot: Cdo kush qe nga thenjet e mia shton apo hjek edhe te vetmen fjale, at e pret karrika ne zjarr te xhehnemit
Sa besimtar i fort qe ishte edhe sa frike nga Krijuesi qe kishte, ai vendos qe t'i djeg te gjitha ato hadithe. Dihet se Ebu-Beker Sidijk r.a. ka transmetuar vetem 17 hadithe. Edhe hadithi i lart- permendur pra eshte nje nga ata; Profetet nuk len trashigimi..
Ka shume thashe theme si dhe te pa verteta ne lidhje me kete rast. Armiqt e perbetuar te fes islame kan shti duar ne keto thenje, fatkeqsisht ato akoma po vazhdojn.
Kur Fatimja ju drejtua Ebu-Bekrit per trashigimin, ai me lot per faqe i tha: Per mua me te dashur jane familja e Profetit sesa familja ime.
Tani dihet se Aliu r.a. ishte njeri nder keshilltaret me te afert gjat halifatit te Ebu-Bekrit.

Pra diskutues te nderuar ju kisha lut qe te jene diskutime korrekte dhe mos te ofendohen Sahabet, perndryshe do te i permbahem rregullores se Dardanis

Uliksi

Si kane guxofte qe ti djegin hadithet e Muhamedit a.s .
Ju te tjeret pse nuk po i pasoni kta qe i kane djegur hadithet ,pse spo djegni edhe ju hadithet e permbledhura nga buhariu e muslimi e te tjere .

Shume mire paska vepruar ebu bekri i paska djegur te gjitha ata hadithe dhe pastaj po dalin disa hadithe se ai na paska qene shoku ma i mire ne kete bote dhe ne boten tjeter i Muhamedit a.s

Psikologu
22-06-06, 10:13
Sa hadithe janė djegur , e sa syre kan ra ne luftė e kan humbė , a thua , kush mundet tė i numroj keto , se dihet fare mirė qe mė vonė ato janė mbledhurė dhe perpiluarė njė nga njė.
Nese ndalemi tek jeta e hasreti Fatimes, atehere se dij se perse nuk pranohet e vertata se si ėshtė rrahur dhe maltretuarė ajo , mu nga shoket e aferm tė Muhamedit ??!

Pause_Print_Scroll
24-06-06, 23:40
Pershendetje....

Fatimja [Allahu qofte e kenaqur me te!] eshte bija e Profetit Muhammed [paqa dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te!]. Vetem se deshiroje te flas, rreth asaj qe paska thene Psikologu. Une personalisht mbaj mendimin, i cili bazohet ne shume argumente se ajo qe tha Psikologu eshte nje genjeshter e shpifur nga vellezerit e qifuteve (shiitet- te cilet shtiren si muslimanet, ndersa dallimi i tyre prej muslimave eshte i njet si dita me naten). Me fal zotri i nderuar Psikolog, mirepo aspak nuk ke te drejte te futesh ne kete teme, sepse nuk je kompetent. Une te njohe shume mire (sipas artikujve te tua qe kam lexuar) qe shpesh je shume i mire, ndersa ka raste kur e tepron. I nderuar anetare i kesaj liste Psikolog, mos e detyro vetveten qe ne cdo teme te futesh hunden tende. Kjo ishte nje keshille e sinqerte, qe ishte drejtperdrejt (inshAllah) nga zemra ime. Te rrespektoje shume, mirepo ki rrespkt ndaj ketyre temave, sepse jane shume te rrezikshme ne te cilat nuk futet cdo njeri, pervec dijetareve kompetent.

Pershendetje..

Me rrespekt
P.P.S.
Maqedoni

Psikologu
25-06-06, 11:28
Pershendetje....

Fatimja [Allahu qofte e kenaqur me te!] eshte bija e Profetit Muhammed [paqa dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te!]. Vetem se deshiroje te flas, rreth asaj qe paska thene Psikologu. Une personalisht mbaj mendimin, i cili bazohet ne shume argumente se ajo qe tha Psikologu eshte nje genjeshter e shpifur nga vellezerit e qifuteve (shiitet- te cilet shtiren si muslimanet, ndersa dallimi i tyre prej muslimave eshte i njet si dita me naten). Me fal zotri i nderuar Psikolog, mirepo aspak nuk ke te drejte te futesh ne kete teme, sepse nuk je kompetent. Une te njohe shume mire (sipas artikujve te tua qe kam lexuar) qe shpesh je shume i mire, ndersa ka raste kur e tepron. I nderuar anetare i kesaj liste Psikolog, mos e detyro vetveten qe ne cdo teme te futesh hunden tende. Kjo ishte nje keshille e sinqerte, qe ishte drejtperdrejt (inshAllah) nga zemra ime. Te rrespektoje shume, mirepo ki rrespkt ndaj ketyre temave, sepse jane shume te rrezikshme ne te cilat nuk futet cdo njeri, pervec dijetareve kompetent.

Pershendetje..

Me rrespekt
P.P.S.
Maqedoni

Ju falenderoj pėr rrespektin e juaj dhe shkrimin e juaj !
Sikur tė ishin shkrimet e mija trillime ose genjeshtra , do tė kerkoja falje pėr atė, mirpo , pamvarsishtė se si ju i respektoni sektet tjera fetare , shkrimet pėr hasreti Fatimen janė tė shkruara dhe tė publikuara me fakte , por edhe nese shkojmė ne stiudime tė matutjeshme edhe tė suniteve , gjejmė dicka qe pėrshtatet me shkrimet e shiiteve , gjė e cila deshmon pėr njė thenje tė tillė nga shiitet.
Nese e marrim edhe studimin e Naim Frasherit nė ketė drejtim , a thua qe edhe ai paska pasur gabim dicka ne lidhje me sqarimin e sekstit tė tij , edhe pse ky sekt deshmohet cdo here si tolerant , kombetar me shumė se sunitet , pra e kam fjalen pėr trojet tona shqiptare, sepse nga ketu kan dalur figura tė medha kombetare , e jo nga sunitet qe ju i quani vllezer tė qifuteve.

Pause_Print_Scroll
25-06-06, 22:03
Pershendetje.

I nderuari zotri Psikolog, nė gjithė hapėrsirė botėrore shumė terme janė ndrshuar si p.sh. Sunnit dhe Shiit.

Sunnit ėshtė shkurtesė nė gjuhėn arabe, tė cilėn ėshtė mė mirė t'a themi tė plorė, Ehlu Sunneh ue Xhema', qė nė gjuhėn shqipe d.m.th. "njerėz tė traditės (sunnetit tė Muhammedit a.s) dhe xhematit (bashkėsisė Islame)". Dėshirojė tė ta sqarojė pak kėtė term. Ai person i cili pason rrugėn e Profetit Muhammed a.s. quhet Ehlu Sunneh, mirėpo ky person mundohet t'i pėrēajė Muslimanėt, atėherė kė person e ka kompletuar ėrė termin e lartpėrmendur. Termi plotėsohet kėshtu "Tė pasosh rrugė e Profetit a.s, hulefau rrashidinėt (Ebu Bekri, Omeri, Othmani, Aliu tė cilėt i ka pėrmendur Profeti a.s. ne fjalet e tij te shumta), pasardhėsit e mir, dhe tė rrishė (i bashkuar) me xhematin (bashkėsin)".

Nga kjo qė tham mė lart, neve vim nė pėrfundim se Shiitėt janė njerėz tė devijuar. PSE!!!!???. Pėr arsye se ata kanė qenė njerėzit e parė qė kanė pėrēarė muslimanėt dhe kanė bėrė kryengritje ndaj prijėsave muslimanė, duke pretenduar se janė murted (tė dezertuar nga Islami).

I nderua Psikolog, pėt shiitėt qė janė tolerantė nuk ėshtė fare e vėrtetė sepse ata janė mė ektremistėt qė mund tė ekzistojnė. Merreni me mend aq ekstremistė janė, pėr njė fjalė goje tė prijėsave tė tyre ata ta heqin kokėn me pretendim se ti je i humbur dhe ti je me Muhammedin. Mirėpo ti e ceke pėr shiitėt tek ne, mirėpo ata janė qė e mshehin ideologjinė e tyre tė kotė, pėr arsye se atėherė nuk i do populli. Bile bile mund tė shohėsh nė ndejat e tyre me grat amoraliteti qė bėhet aty, sa qė ti nėse e lexon Kuranin, thua, pse kėta njerėz tė pretendonė se janė muslimanėt kur shiko se qfar vepra bėjnė xxx....???

Ėshtė turp, (mbase kam rrespkt ndaj anėtarėve), tė tregohen veprat e pista tė kėtyre njerėzve tė humbur qė quhen shiit.

Ka thėnė njė prej tė parėve tė muslimanėve "Dallimi mes muslimanėve Ehlu Sunneh ue xhema' dhe risimtarėve (qė shpikin gjėra tė reja nė Islam) ėshtė senedi". Ēka ėshtė senedi?. Senedi ėshė vargu i zingjirit tė transmetuesve tė: haditheve tė Profetit a.s., fjalėve tė shokėve tė tij, ngjarjeve Islame etj.

D.m.th. nėse neve na transmetohet njė tregim se kinse Omeri apo Ebu Bekri, qė kanė qenė shokėt mė tė ngushtė tė Profetit e paska rrahur vajzėn e Muhammedit a.s., neve shikojmė se kush i transmeton kėto tregime. Apo shikojnė nėpėr librat e Xherhit dhe Taadilit se ēka kanė thėnė dijeatrėt Islame pėr filan personin qė e ka transmetuar atė ngjarje. Ēka ėshtė xherh dhe Taadil?. Xherh ue Taadil, ėshtė shkencė me tė cilat merret dijetari kompentė pėr tė gjetur gabimet, apo shpifėsat nė varg tė transmetimeve. Dhe kėsi ka shumė, dhe kjo qenė shkak pėr tė u ruajtur e vėrteta. Kjo mund tė krahasohet (qė ndoshta e din mė mirė se une i nderuari Psikolog), me Kritikėn Letrare. Neve kemi lexuar nė libra se personi duhet tė jetė shumė kompetent, dhe tė bėj kritik dhe tė ketė diapazon tė gjėtė nė atė lėmi nė tė cilėn futet tė bėjė kritik. Er njejta gjė ndodh edhe me kritik ndaj personave apo transmetuesve tė cilėt janė nė vargun e zingjirit tė transmetit tė xy ngjarjes apo hadithit.

Ėshtė njė ligjeratė Islame e pėrgatiru nga njė teolog i cili jeton nė Vushtrri dhe quhet Besofrt Maxhuni. Kė nė kėtė ligjeratė tregon dhe e titull temėn "Veēoritė e pėrbashkėta mes Havarixhėve dhe Shiitėt". Kush janė Havarixhėt?. Havarixhėt janė grup/sekt i cili ka dalur nė pah menjėherė mė shiit, dhe kanė marr emrin Havarixh, nga folja huruxh, qė d.m.th. rrebelim. Dhe ky teologu sjell argumente se kėta dy grupe lirisht mund tė quhen rrebela, sepse gjithėnjė janė munduar tė bėjnė rrebelim. Pėr mė shumė t'a ndėgjoni kėtė ligjeratė kliko ke web site Islamike www.mburoja-audio.net (http://www.mburoja-audio.net) dhe pastaj tek studentet dhe tek Teologu i lartpermendur. Shpresoj te keni durim ta ndegjoni. Si do qofte, desha te tregoj se tregimet qe transmetohet nga njerez shiit, janė vetėm pėr qėllim tė rrebelimit, e jo pėr tė arritur deri tek e vėrteta.

Ndėrsa i nderuari Psikolog, sa i pėrket Naim Frashėrit, ndaj librave apo veprave tė cilit kanė njė rresptk, sepse me tė vėrtetė ndaj letėrsisė ka pasur njohuri apo diapazon tė gjėrė. Mirėpo mendoj qė ka gabuar nė ēėshtjet kur ka folur pėr Fe-nė. Pėr mė shumė pėr Fe-nė e pastėr burimore mund tė lexosh nga veprat e Sami Frashėrit, i cili njihet dhe numrohet nga dijetarėt Islam. 12 veprat e tija (tė Sami Frashėrit) janė pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe, ke shtėpi botuese Logos-A.

Nuk kam kohė mė shumė tė flasė, sepse ashtu i kam punėt, mirėpo shpresoj tė keq qenė i qartė, dhe pres qė tė diskutojmė prap, sepse thjesht ky ėshtė njė forum qė ēdo njėri qė fletė duhet tė argumentohet.

Me rrespekt pėr tė gjithė anėtarėt dhe veēanarishtė pėr Psikogun, Pause_Print_Scroll.

Pause_Print_Scroll
25-06-06, 22:08
Pershendetje.

I nderuari zotri Psikolog, nė gjithė hapėrsirė botėrore shumė terme janė ndrshuar si p.sh. Sunnit dhe Shiit.

Sunnit ėshtė shkurtesė nė gjuhėn arabe, tė cilėn ėshtė mė mirė t'a themi tė plorė, Ehlu Sunneh ue Xhema', qė nė gjuhėn shqipe d.m.th. "njerėz tė traditės (sunnetit tė Muhammedit a.s) dhe xhematit (bashkėsisė Islame)". Dėshirojė tė ta sqarojė pak kėtė term. Ai person i cili pason rrugėn e Profetit Muhammed a.s. quhet Ehlu Sunneh, mirėpo ky person mundohet t'i pėrēajė Muslimanėt, atėherė kė person e ka kompletuar ėrė termin e lartpėrmendur. Termi plotėsohet kėshtu "Tė pasosh rrugė e Profetit a.s, hulefau rrashidinėt (Ebu Bekri, Omeri, Othmani, Aliu tė cilėt i ka pėrmendur Profeti a.s. ne fjalet e tij te shumta), pasardhėsit e mir, dhe tė rrishė (i bashkuar) me xhematin (bashkėsin)".

Nga kjo qė tham mė lart, neve vim nė pėrfundim se Shiitėt janė njerėz tė devijuar. PSE!!!!???. Pėr arsye se ata kanė qenė njerėzit e parė qė kanė pėrēarė muslimanėt dhe kanė bėrė kryengritje ndaj prijėsave muslimanė, duke pretenduar se janė murted (tė dezertuar nga Islami).

I nderua Psikolog, pėt shiitėt qė janė tolerantė nuk ėshtė fare e vėrtetė sepse ata janė mė ektremistėt qė mund tė ekzistojnė. Merreni me mend aq ekstremistė janė, pėr njė fjalė goje tė prijėsave tė tyre ata ta heqin kokėn me pretendim se ti je i humbur dhe ti je me Muhammedin. Mirėpo ti e ceke pėr shiitėt tek ne, mirėpo ata janė qė e mshehin ideologjinė e tyre tė kotė, pėr arsye se atėherė nuk i do populli. Bile bile mund tė shohėsh nė ndejat e tyre me grat amoraliteti qė bėhet aty, sa qė ti nėse e lexon Kuranin, thua, pse kėta njerėz tė pretendonė se janė muslimanėt kur shiko se qfar vepra bėjnė xxx....???

Ėshtė turp, (mbase kam rrespkt ndaj anėtarėve), tė tregohen veprat e pista tė kėtyre njerėzve tė humbur qė quhen shiit.

Ka thėnė njė prej tė parėve tė muslimanėve "Dallimi mes muslimanėve Ehlu Sunneh ue xhema' dhe risimtarėve (qė shpikin gjėra tė reja nė Islam) ėshtė senedi". Ēka ėshtė senedi?. Senedi ėshė vargu i zingjirit tė transmetuesve tė: haditheve tė Profetit a.s., fjalėve tė shokėve tė tij, ngjarjeve Islame etj.

D.m.th. nėse neve na transmetohet njė tregim se kinse Omeri apo Ebu Bekri, qė kanė qenė shokėt mė tė ngushtė tė Profetit e paska rrahur vajzėn e Muhammedit a.s., neve shikojmė se kush i transmeton kėto tregime. Apo shikojnė nėpėr librat e Xherhit dhe Taadilit se ēka kanė thėnė dijeatrėt Islame pėr filan personin qė e ka transmetuar atė ngjarje. Ēka ėshtė xherh dhe Taadil?. Xherh ue Taadil, ėshtė shkencė me tė cilat merret dijetari kompentė pėr tė gjetur gabimet, apo shpifėsat nė varg tė transmetimeve. Dhe kėsi ka shumė, dhe kjo qenė shkak pėr tė u ruajtur e vėrteta. Kjo mund tė krahasohet (qė ndoshta e din mė mirė se une i nderuari Psikolog), me Kritikėn Letrare. Neve kemi lexuar nė libra se personi duhet tė jetė shumė kompetent, dhe tė bėj kritik dhe tė ketė diapazon tė gjėtė nė atė lėmi nė tė cilėn futet tė bėjė kritik. Er njejta gjė ndodh edhe me kritik ndaj personave apo transmetuesve tė cilėt janė nė vargun e zingjirit tė transmetit tė xy ngjarjes apo hadithit.

Ėshtė njė ligjeratė Islame e pėrgatiru nga njė teolog i cili jeton nė Vushtrri dhe quhet Besofrt Maxhuni. Kė nė kėtė ligjeratė tregon dhe e titull temėn "Veēoritė e pėrbashkėta mes Havarixhėve dhe Shiitėt". Kush janė Havarixhėt?. Havarixhėt janė grup/sekt i cili ka dalur nė pah menjėherė mė shiit, dhe kanė marr emrin Havarixh, nga folja huruxh, qė d.m.th. rrebelim. Dhe ky teologu sjell argumente se kėta dy grupe lirisht mund tė quhen rrebela, sepse gjithėnjė janė munduar tė bėjnė rrebelim. Pėr mė shumė t'a ndėgjoni kėtė ligjeratė kliko ke web site Islamike www.mburoja-audio.net (http://www.mburoja-audio.net) dhe pastaj tek studentet dhe tek Teologu i lartpermendur. Shpresoj te keni durim ta ndegjoni. Si do qofte, desha te tregoj se tregimet qe transmetohet nga njerez shiit, janė vetėm pėr qėllim tė rrebelimit, e jo pėr tė arritur deri tek e vėrteta.

Ndėrsa i nderuari Psikolog, sa i pėrket Naim Frashėrit, ndaj librave apo veprave tė cilit kanė njė rresptk, sepse me tė vėrtetė ndaj letėrsisė ka pasur njohuri apo diapazon tė gjėrė. Mirėpo mendoj qė ka gabuar nė ēėshtjet kur ka folur pėr Fe-nė. Pėr mė shumė pėr Fe-nė e pastėr burimore mund tė lexosh nga veprat e Sami Frashėrit, i cili njihet dhe numrohet nga dijetarėt Islam. 12 veprat e tija (tė Sami Frashėrit) janė pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe, ke shtėpi botuese Logos-A.

Nuk kam kohė mė shumė tė flasė, sepse ashtu i kam punėt, mirėpo shpresoj tė keq qenė i qartė, dhe pres qė tė diskutojmė prap, sepse thjesht ky ėshtė njė forum qė ēdo njėri qė fletė duhet tė argumentohet.

Me rrespekt pėr tė gjithė anėtarėt dhe veēanarishtė pėr Psikogun, Pause_Print_Scroll.

me falni pėr ca gabime shtypi, mirėpo aty kur ka thėnė e ka kompletur kam dėshruar tė them qė ai qė e pason traditėn e Profetit mirėpo pėrēan bashkėsinė atėherė ai ka dalur ka termi tė cilin e kam sqaruar mė lart.

Nėse ka mundėsi tė mė tregon dikush qė kur gaboj nė drejtshkrim, ti pėrmirėsoj gabime mė pas... mė shkruani n pv.

andaluzi91
06-02-07, 04:40
Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Me heret kam debatuar dhe shkruar pėr rolin dhe vleren e te nderuares Hasreti Fatimes qe kam nje respekt dhe konsiderat tė veqantė , sepse jeta e saj ishte aq e shtypur pas vdekjes se babait te saj , saqe ėshtė turp pėr i madhe pėr padrejtesin ndaj saj , dhe mu per kete as sot nuk i dihet as varri se ku ėshtė.
Hasreti Fatomja ishte gruaja e hasreti Aliut dhe njerit nder njerezve me trima dhe me te fortė ne historin e botes islame , por si perfundoj jeta e tij dhe e saj ne pergjithesi , eshte nje gjė quditese dhe nje shkelje me e madhe qe i behet dikuj , kur e dijm se Hasreti MUhamedi vdiq ne preherin e hasreti Aliut e pas vdekjes se Muhamedit , atehere fillon edhe lufta per Fedekun qe e dijn mirė ata te cilet e kan lexuar dhe studjuar sado pak ketė qeshtje.
Nje padrejtesi e madhe ne islam i eshte bere qe te dyve e sidomos hasreti Fatimes.

Psikologu
Hazreti (i nderuari)???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

A je ti qe po akuzon ata burra te lartpermendur, se jane terrorist, e mashtrues, non-stop, ndersa ketu na thua HAZRETI (i nderuari).

o bo bo, ēkas po ndegjon njeriu kohet e fundit...