PDA

View Full Version : Depresioni i nenave pas lindjes se pare


zana e maleve
08-11-05, 13:34
Forumiste te nderuar e hapa kete teme ne myre qe te shkembejme te gjithe mendimet tona lidhur me kete teme.Ky problem eshte shume i shfaqur tek femrat qe lindim femijen e pare,duke iu shaktuar mos disonim dhe vullnet per asgje.

Ju mirepres formusite te nderuar qe te shtjellojme kete teme se bashku.

Me nderime zana e maleve

Naki
08-11-05, 15:30
Ndrrimi i rolit nė familje nga bashkėshortja nė rolin e dyfishtė edhe tė nėnės sjellė shumė ndryshime nė jetė ,qė kėrkonė pėrshtatje,njohuri,durimė-nė rritjen dhe edukim e femiut.
Pėr Nėnat ēė janė nė mardhėnje pune,Ēė kanė para vete Karrieren,Studimet ėshtė vėshtirė ēė vetėm tė rrisin dhe edukojnė fėmiun.
Nė pedagogji Familjare njihen problemet Intrapersonale kur njeriu Ka rolin e dyfishtė dhe pa mė dyshje Vetėm eshtė vėshtirė tė Pėrballohen sfidat.
Lindja e femiut pėr shoqėrin tonė eshtė gėzimi mė i madhė nė Familje,Fatėkeqėsisht shpeshherė Nėnat Gjinden tė vetmuar nė rritjen dhe kujdesin e Femiut dhe nė pėrgjithėsi Kanė njė barrė te madhe.
Njeriu i Vetmuar,I ndarė nga rrethi shoqėrorė i Izoluar mbrenda 4 Murėve ėshtė Potencial i Depresioneve.
Kėrkohet mė shumė nga Bashkėshortėt njė kalendarė ditorė i obligimeve qė kujdesi dhe rritja i fėmiut tė jetė i balancuar duke pasur parasysh ēė dita i ka 24 orė,dhe nuk mundė tė jetė vetem nėna Barra Kryesore e kujdesit tė Femiut.

Pėrshėndetje pėr Autoren e temės.

Naki

zana e maleve
08-11-05, 18:24
Ju faleminderit shume mik i dshur per shprehjen e medimit tend.
Depresioni i nenes nuk ka te beje fare me kushtet,por vete psikologjia e femres dhe frika qe nuk do te mund te arrin me te mire per femiun e vet bene qe nena e re te bie ne depresion post natal.
Ky depresion menifestohet tek nenat ne menyra jo te njejta por te ndryshme.
Tek disa femra egziston frika qe mund te them nga asgje dhe nga qdo gje,tek disa te tjera manifaestohet ne ate menyre qe mendojne qe eshte fajotore per gjendjen e tyre vete femiju dhe refuzojne ne dhenjen e gjirit,tek disa te tjera nuk e shohin veten me te vlefshme ne familje.

Naki
08-11-05, 21:18
Kushtet dhe rrethanat Psikosomatike,ndodhitė,Mendimet,Ndjenjat Nė fazen e paslindjes mundė tė shkaktojnė depresione tė lehta.

Nė postimin timė Autoktonė duke krahasuar dy shoqėri me mentalitete dhe kushte tė ndryshme shoqėrore kamė sjelluar pėrvojat qė kamė pėrceptuar tek Ky grup i pacienteve.
Shkaqet dhe Preventivat si potencial tė depresionit ishin nė segmentin e debatimit Timė.

Me nderime Naki

e_martumja
05-02-06, 21:24
Baby Blues


Nje Depression qe ndodh ne disa rrasteve mbasi qe nje nene e lind femijen ska faj gjithe ato ndryshime :lol: :lol: :lol: Por eshte e shkurt por ajo qe don me zgjat pushim mjeksorin e ben Depression te madhe :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gentiani
04-03-06, 02:28
Depresioni i nenave pas lindjes se pare!

Pėr ti ikur depresionit, duhet ndėrmarrė tė gjitha masat pėr pėrgaditjen e lindjes sė dytė :biggrin: :biggrin:

Murgesha
04-03-06, 10:56
Pėr mendimin tim tė rralla janė ato nėna tė reja qė bien nė depresion pas lindjes sė parė. Pėrkundrazi ndjehen krenare pėr vetė aktin e lindjes si dhe pėr fėmijėn qė kanė sjalėė nė jetė.

Naki
28-04-06, 13:43
Ēka e shkakton depresionin post-natal?

Lindja e fėmijės ėshtė kohė kur bėhen ndryshime tė mėdha. Nėnat pėrjetojnė ndryshime biologjike, fizike, emocionale dhe sociale. Mund tė ndodhė se depresioni post-natal shkaktohet nga pėrzierja a tėgjitha ndryshimeve. Edhe ndodhitė tjera tė vėshtira nė tė njejtėn kohė mund tė kontribojnė.
Ndryshimet biologjike

Lindja e fėmijės sjell ndyshime tė hormoneve nė trupin tuaj. Depresioni post-natal mund tė jetė i lidhur me kėto ndryshime. Por edhe pse kjo mund tė jetė shkaku dėshmitė sygjerojnė se hormonet nuk janė shkaktar tė vetėm. Rrethanat tuaja individuale dhe sociale janė poashtu me rėndėsi.
Megjithatė, ilaqet kundėr depresionit dhe ilaqet e tjera mund tė ju ndihmojnė. Bisedoni me mjekun pėr kėto.
Ndryshimet fizike

Lindja e fėmiut ėshtė rraskapitėse dhe ndonjėhere mund tė shkaktojė probleme fizike p.sh. nėse keni lindur fėmiun me operacion, dhėmbjet pas operacionit. Shėrimi pas operacionit nuk ėshtė gjithmonė i lehtė. Kujdesi pėr foshnje e bėnė tė vėshtirė qė ju tė pushoni dhe tė fleni sa duhet. Nėse keni fėmijė tė tjerė ata mund tė reagojnė duke kėrkuar nga ju vemendje mė tė madhe. Kjo mund tė ju bėjė mė tė lodhur.
Ndoshta ju nuk keni oreks tė mirė dhe nuk hani sa duhet. Kur kjo ndodh ėshtė shumė lehtė tė lodheni pa masė. Disa femra poashhtu ndjehen tė pa sigurta dhe jo-atraktive pėrshkak se forma e tyre e trupit ndryshon dhe nuk kanė kohė tė kujdesen pėr veten. Nė tė njejtėn kohė disa femra tė cilat vuajnė nga depresioni post-natal kujdesen pėr veten dhe foshnjen e tyre posaqrisht mė shumė pėr tė fshehur ndjenjat e dėshtimit qė ndjejnė pėr shkak tė depresionit. Kjo shkakton mė shumė lodhje fizike.
Ndryshimet emocionale

Femrat shpesh nuk i pėrjetojnė ndjenjat qė i kanė paramenduar kur lindin foshnjen. Kur ato marrin nė duar foshnjen e tyre pėr tė parėn herė, njė numėr i madh i tyre nuk ndjenė atė emocione tė nxituar tė ‘dashurisė sė nėnės’. Ato vetėm ndjehen tė lodhura dhe pak tė shkėputura. Kjo ėshtė normale. Disa nėna e duan fėmijėn nė shikim tė parė por disa mėsohen ta duan fėmijėn gradualisht.
Por kryesorja ėshtė qė mos tė brengoseni apo tė zghėnjeheni nėse lindja e fėmiut nuk ėshtė si e keni paramenduar. Dhe ėshtė e vėrtet se shumė femra thonė se pas lindjes sė fėmiut ndjehen mė tė emocionuara kėshtu qė kur gjėrat nuk shkojnė mirė atėhere duken shumė mė keq se zakonisht.
Ndryshimet sociale

Lindja e fėmiut mund tė shkaktojė shumė ndryshime. Nevojat e foshnjes vėshtėrsojnė vazhdoni jetė aktive shoqėrore. Poashtu mund tė shkaktojė tendosje nė marrėdhėniet e prindit sepse ėshtė vėshtirė tė kalojnė kohė sė bashku si ēift.
Pėr shkak se shumė njerėz nuk jetojnė afėr anėtarėve tė familjeve tė tyre, prindėt mund tė ndjehen tė izoluar dhe nėnat nuk kanė ndihmė nga njerėzit e tjerė. Posaqėrisht ato tė cilat nuk i kanė nėnat e tyre afėr tė ju ndihmojnė gjatė kėsaj kohe tė vėshtirė. Edhe ato qė kanė familjet afėr mund tė kenė vėshtėrsi tė kėrkojnė ndihmė praktike.
Gazetat, revistat dhe programet televizive thonė se tė lind fėmijė ėshtė pėrvojė e mrekullueshme por shpesh nuk pėrmendin pjesėt e vėshtira. Pėr shkak se ēka dėgjojmė nga mediat dhe se ēka njerėzit tjerė tregojnė pėr lindjen e fėmiut, femrat ndonjėherė ndjehen se kjo kohė duhet tė jetė e pėrkryer. Ato mendojnė qė ēdokush tjetėr ia del mbanė tė lind fėmiun nė mėnyrė natyrale dhe lehtė dhe menjėhere bėhet nėnė e pėrkryer. Kjo ndikon tė keni vėshtirė tė kėrkoni ndihmė.
Por ky mit pėr amėsinė ėshtė larg nga e vėrteta pėr shumė njerėz. Lindja e fėmiut mund tė jetė shumė e vėshtirė dhe tė bėheni nėnė ėshtė rol i ri qė mėsohet nė jetė.
Femrat kėto ditė kanė mė shumė kėrkesa se nėnat e tė kaluarės. Ato ndoshta janė mėsuar tė dalin tė punojnė dhe tani ndjehen tė izoluara nė shtėpi dhe i mungon takimi me kolegėt e tyre. Por nėse vendosin tė kthehen nė punė ato mund tė ballafaqohen me shumė mundime.
Ndodhitė e vėshtira jetėsore

Ne gjithashtu njohim se njerėzit tė cilėt kanė pėrjetuar apo perjetojne jete me ndodhi tė mundueshme mund tė ju shfaqet depresionin post-natal pas lindjes. Pėr shembull, abortimet spontane nė tė kaluarėn, vdekja e nėnės, probleme financiare, vėshtėrsi me banim. Pėrfundimisht ėshtė me rėndėsi tė mbani mend se njėra prej shkaqeve mė tė zakonshme tė stresit janė ndryshimet nė jetė, dhe asgjė mė shumė se lindja e fėmiut nuk e ndryshon jeten.
Ēka mund tė ndihmon?

Mos harroni se ndihma ekziston dhe ka mėnyra se si ju mund t’i ndihmoni vetės.
Hapat e parė

Pranoni se diēka nuk ėshtė nė rregull
Bisedoni me partnerin/burrin tuaj ose me ndonjė shok/shoqe apo ndonjė nga anėtarėt e familjes pėr ndjenjat qė i pėrjetoni
Mos harroni se ju do tė bėheni mė mirė
Bisedoni me mjekun apo infermjeren e shėndetPo tretman tjetėr?

Studimet vėrtetojnė se terapija konsultuese ėshtė tretman shumė efektive pėr depresionin post-natal. Infermjerja e juaj e shėndetit ėshtė pėrsoni me tė cilėn mund tė bisedoni, ajo mund tė ketė trajnim nė shkathtėsi tė konsultimit. Mjeku mund tė ju drejtojė te njė konsultues nė klinikėn lokale apo te psikologu, infermjerja psikiatėr nga komuniteti. Konsultuesi juaj mund tė shqyrtojė me ju ēėshtjet nga e kaluara, tė cilat ju mendoni se kanėlidhshmėri me ndjenjat qė i pėrjetoni tani.
Si ta ndihmojė vetėn?

Mund te merrni disa hapa praktike tė cilat ju bėjnė tė ndjeheni mė mirė.

Tė bisedoni pėr ndjenjat tuaja ėshtė me rėndėsi. Ndoshta ju duket vėshtirė tė bisedoni me partnerin/burrin tuaj por nėse i mbani gjėrat nė vete tėrė kohėn ai mund tė ndjehet i lėnė anash. Kjo posaqėrisht ėshtė e vėrtet nėse nuk dėshironi tė keni marrėdhėnie seksuale, gjė qė ndodh shpesh te njerėzit me depresion.
Mundohuni tė mos kaloni kohėn vetėm ēdo ditė. Bėni pėrkjekje qė tė takoheni me shoqe/shokė apo tė takoheni me nėna tjera. Infermjerja e juaj e shėndetit mund tė ju tregojė pėr grupet lokale ku mund tė njoftoheni me femra tė tjera. Ndonjėhere mund tė ketė grupe ku japin pėrkrahje tė cilat mund tė ju ndihmojnė shumė. Poashtu ka edhe anėtarė nga organizatat vullnetare tė cilt mund tė ju ofrojnė pėrkrahje praktike dhe emocionale (Shikoni adresat nė fund tė kėsaj fletushke).
Ēdoherėpranoni ofertat pėr ndihmė praktike. Mos tė ju vjen keq tė kėrkoni ndihmė apo tė ndiheni keq pėr ta pranuar ndihmėn. Gratė tė cilat pėrjetojnė depresion tė rėndė ėshtė e mundur se kanė tė drejtė pėr ndihmė me mbikėqyrje tė fėmijve dhe punė shtėpiake.
Mos u mundoni tė bėheni amvise e pėrsosur. Nuk ėshtė me rėndėsi a e keni shtėpinė e pastėr apo tė papastėr. Bėni sa mė pak punė qė ėshtė e mundur.
Pushoni sa mė shumė sepse lodhja e keqėson depresionin.
Hani ushqim tė shėndoshė.
Gjeni kohė pėr vetėn. Kjo mund tė jetė joreale por nėse p.sh. kaloni njė kohė tė gjatė nė vaskė, bėni shetitje tė shpejtė apo vetėm nėse e lexoni njė revistė pėr gjysmė ore ju ndihmon tė qetėsoheni.
Ushtrimet fizike posaqrisht janė shumė tė dobishme.Marrė nga multikulti, Naki