PDA

View Full Version : Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike


Dilaver
15-11-05, 22:21
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Barbaroza
18-11-05, 19:16
I nderuari Dilaver,kjo teme eshte paraqitur ne nje moment shume te rendesishem sepse po verehen qarte oscilimet ne vete kombin tone sa u perket te drejtave te muslimaneve ne shtetet perendimore!
Une jam muslimane,por nuk hezitoj te jem e sinqerte kur eshte ne pyetje diqka qe duhet te pergjigjem sinqerisht dhe ashtu siq ma merr mendja se eshte.
Mendoj se jane te lejuara te gjitha keto qe keni cekur,duke filluar nga shkollimi,puna,marrja e kredive dhe shume te drejta tjera.Perndryshe ku do mbeste nje numer aq i madh mergimtaresh tane ne bote pa keto te drejta???
Po te mos ekzistonin keto te drejta,atehere mendoj se pa nje,pa dy,te gjithe mergimtaret do ia mesynin Kosoves me gjithe kete kolaps ekonomik qe ka!

Mendimi im.

Kalt
18-11-05, 19:55
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Ke prek nje pike te dobet dhe ma merr mendja se barbaroza u pergjigj drejt.
Kur vjen puna ne pare e ne interes edhe hoxhallaret e shohin kete te fundit ani pse ne xhami predikojne kete e ate.
E pyeta njehere nje shqiptar prej Kumanove se ti si besimtar mysliman pse merr pare duke mos punu. Pse ke marre kredit per te ble banese etj.
E me tha, sipas vendit behet kuvendi.
Ndryshe flitet e krejtesisht ndryshe veprohet.
Po ne fakt njeriu duhet te pershtatet me jeten reale ose ka rrezik te mbese ne udhekryq - te jesh a te mos jesh dhe te kesh a te mos kesh.

Kalt
18-11-05, 19:55
Barbaroza te kerkoj ndjese qe e shkrova gabimisht emrin tend me germe te vogel.

Barbaroza
18-11-05, 20:07
Barbaroza te kerkoj ndjese qe e shkrova gabimisht emrin tend me germe te vogel.

S'ka problem Kalt.Je i pershendetur!

Murgesha
19-11-05, 00:56
Une jam muslimane,por nuk hezitoj te jem e sinqerte kur eshte ne pyetje diqka qe duhet te pergjigjem sinqerisht dhe ashtu siq ma merr mendja se eshte.

Mendimi im.

Hiq pa marramendje Barbarozė e nderuar.

Si muslimane nė njė shtet tė krishterė, gėzoj tė gjitha tė drejtat qė i gėzojnė tė krishterėt vendas.
Kam tė drejtė tė marr kredi, tė blej shtėpi, tė vozisė veturė tė shtrenjtė, nė shėrbimin shėndetėsor gratis, nė shkollim dhe tė mbaj fenė time pa mė penguar kurrė askush.
Fėmijėt i kam nė shkollė me danez e jo tė ndarė se janė tė huaj, kanė rrespektin e shoqėrisė sė vet, nėse ftohen nė shtėpi tė shokėve/shoqeve tė veta prindėrit e shoqėrisė sė tyre e dijnė se janė muslimanė dhe kurr nuk i shėrbejnė me ushqime tė prodhimit tė derrit.
Nėse dojnė tė shkollohen vetėm se ēka stimulohen me kėshilla e tė holla se askush nuk i pengon
Jo vetėm unė qė jam muslimane evropiane, por pa marrė parasysh se prej cilit regjion kanė ardhur muslimanėt kėtu, kanė trajtim tė njėjtė.
Ajo qė bjen nė sy ėshtė se shumica e muslimanėve qė jetojnė nė kėtė shtet janė tė papunė. Jo se nuk ka punė pėr ta, por duke pasur parasysh numrin e fėmijėve tė shumtė nuk kanė llogari tė punojnė se marrin mė pak se socialin e majmė qė e jep shteti pėr tė papunėt.

Nuk po e kuptoj pse ėshtė aktuale kjo temė pėr mendimin tėnd Barbaroza, por po tė mos kishin muslimanėt leverdi tė jetojnė nė kėto shtete askush nuk kishte ndejtur tė mbajė mall vendlindjen.

doGzona
19-11-05, 01:29
Mendoj se kjo teme e hapur kerkon nje sqarim te shkurt, duke u bazu ne ate se ne perendim cdo qytetar ka te drejten e besimit , shprehjes, dhe punesimit . Edhe femrat te cilat e mbajn hixhabin jane te punsuara ne shume vende te punes , cka dua te theme se demokracia dhe vlera e saj shifet kjart e mire per barazin nacionale dhe racionale, dhe te cilat ndoshta ne vendet muslimane nuk zbatohen aq sa duhen.

uliksi31
19-11-05, 01:46
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.

Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksi

Urata
19-11-05, 05:47
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Po...!
Edhe po te jesh ne kishe ...
falu, drejtoju Allahut...
vetem ktheu nga kiblja....!
dhe vice-versa...
nje jo musliman ne xhami...
le t'kryqohet, pse jo...!

Reana
19-11-05, 07:14
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.

Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksi

Hemmm...na paske nxjerrur ne drite tash :lol:
e ne cilen gjuhe ke ky fare citati -nese ka mundesi te na iluminosh pak me gjeresisht, se ka mundesi se dikush nuk te merr vesh :lol: :lol: :lol:

Kalt
19-11-05, 11:30
Qendrimi i myslimaneve ne keto vende eshte jo me dy fytyra po me dyqind fytyra.
Kur vjen puna te interesi material e "harrojne" besimin a nga ana tjeter nuk lene gje pa shajt e pa thene kunder ketyre vendeve.
Nje vend o duhet o nuk duhet.
Une kam vite qe jetoj prane komuniteteve te tilla dhe me thene te drejten ndihem shume i turperuar, vecanerisht nga shumica e shqiptareve.
Han buken e ketyre vendeve e nuk lene gje pa fol kunder.
Ka qene e turpshme kur pas akteve terroriste te 11 Shtatorit ne SHBA, shihje bashkeatdhetare tane duke u ngazelly ne fshehtesi e duke fol neper oda mbar e mbrapsht kunder atyre qe bene gjithe ate sakrifice per Kosoven.
Po provohet se islami nuk pershtatet me demokracine evropiane, sepse ndryshojne qe ne themel nga njera-tjetra.
Po provohet se islamiket nuk mund te jetojne ne liri, por pelqejne vetem jeten e tyre nen diktat.
Jet e tille eshte tipike per nje skllav i cili kur sheh driten e lirise, kthehet serish prapa tek skllaveruesi, sepse nuk mund te jetoje dot pa te.

Artisti
19-11-05, 12:21
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver

Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.
Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksiuliks a ben me ma perkthye qka do te thote ne shqip ajo qka ke shkrue ,kjo me te kuqe po mendoj ????.

uliksi31
20-11-05, 03:54
Te nderuar Reana dhe Artisti,

Nese Fjala farz perkthehet bukvalisht, do te ishte; obligim, detyre. Mirpo ketu ka te beje me nje kuptim me te gjere, qe per besimtaret musliman eshte shume e qart dhe e kuptueshme. Pra do te thote, urdher qe rrepsisht duhet zbatuar. Por fatkeqsisht shume prej nesh nuk e zbatojm. Si ilustrim do te marr zeqatin-lemoshen. Zoti i gjithsis ka urdhruar qe i pasuri eshte rrepsisht i detyruar pasurin e tij ta ndaj te varfurve 2 e gjysem per qind. Po sa e japim at pasuri. :?: Besa pak, sepse kur vjen te pasuria njerzit nga vet natyra jane te shternguar. Sot ne bote jane 800 milion njerze te varfer. Pasi qe jemi te tema Mesime nga Kur'ani po ceki per muslimanet ne bote, qe me miliona jane ne skamje. Ku nga ana tjeter eshte ajo elita e sheikve qe as vet nuk dijn ka dhe cka te bejn me pasuri. Kjo nuk eshte ne rregull, pra ligji i Zotit nuk zbatohet askund, ne asnje shtet.
Pra te nderuar, kjo ishte perafersisht ajo qe doja te them.

Me nderime Uliksi

Reana
21-11-05, 06:20
Te nderuar Reana dhe Artisti,

Nese Fjala farz perkthehet bukvalisht, do te ishte; obligim, detyre. Mirpo ketu ka te beje me nje kuptim me te gjere, qe per besimtaret musliman eshte shume e qart dhe e kuptueshme. Pra do te thote, urdher qe rrepsisht duhet zbatuar. Por fatkeqsisht shume prej nesh nuk e zbatojm. Si ilustrim do te marr zeqatin-lemoshen. Zoti i gjithsis ka urdhruar qe i pasuri eshte rrepsisht i detyruar pasurin e tij ta ndaj te varfurve 2 e gjysem per qind. Po sa e japim at pasuri. :?: Besa pak, sepse kur vjen te pasuria njerzit nga vet natyra jane te shternguar. Sot ne bote jane 800 milion njerze te varfer. Pasi qe jemi te tema Mesime nga Kur'ani po ceki per muslimanet ne bote, qe me miliona jane ne skamje. Ku nga ana tjeter eshte ajo elita e sheikve qe as vet nuk dijn ka dhe cka te bejn me pasuri. Kjo nuk eshte ne rregull, pra ligji i Zotit nuk zbatohet askund, ne asnje shtet.
Pra te nderuar, kjo ishte perafersisht ajo qe doja te them.

Me nderime Uliksi

"Bukvalisht"???? :roll: hmmm!!!


Skrimi yt edhe me tutje ngel shume konfuz, meqe ende nuk je duke e sqaruar lidhjen mes kesaj qe je duke shkruar dhe temes ne fjale "Qendrimi i muslimaneve ne vende jo-islamike"!!!

Vetem shpresoj se nuk deshiron te thuash se eshte urdher/obligim musliman te jetosh ne vende jo-islamike dhe t'ua shfrytezosh pasurine atyre qe ndoshta nuk i don!

Krokodilli
21-11-05, 08:35
Vetem shpresoj se nuk deshiron te thuash se eshte urdher/obligim musliman te jetosh ne vende jo-islamike dhe t'ua shfrytezosh pasurine atyre qe ndoshta nuk i don

obobobo qfar fjalesh marramendse,,,
cili musliman simbas teje reana pe shfrytezojka pasurin e krishterve??

(SHFRYTEZIM E THERRAS AMERIKEN, QE ESHTE NE IRAK DHE VJEDH PASURIN E IRAKUT)

nese jetoj ne shtet krishter, nuk shfrytezoj pasurin e krishterve, po punoj dhe fitoj me djers, ligjet e shtetit i rrespektoj,, por ligji i Kuranit gjithmon numer nje.

POR SI DUKET TI REANA SHFRYTEZON SHTETIN KU JETON ,, DUKE MARR NDIHMA PA ASNJE DITE PUNE,, ATE E THERRAS SHFRYTEZIM..

uliksi31
21-11-05, 11:00
Te nderuar Reana dhe Artisti,

Nese Fjala farz perkthehet bukvalisht, do te ishte; obligim, detyre. Mirpo ketu ka te beje me nje kuptim me te gjere, qe per besimtaret musliman eshte shume e qart dhe e kuptueshme. Pra do te thote, urdher qe rrepsisht duhet zbatuar. Por fatkeqsisht shume prej nesh nuk e zbatojm. Si ilustrim do te marr zeqatin-lemoshen. Zoti i gjithsis ka urdhruar qe i pasuri eshte rrepsisht i detyruar pasurin e tij ta ndaj te varfurve 2 e gjysem per qind. Po sa e japim at pasuri. :?: Besa pak, sepse kur vjen te pasuria njerzit nga vet natyra jane te shternguar. Sot ne bote jane 800 milion njerze te varfer. Pasi qe jemi te tema Mesime nga Kur'ani po ceki per muslimanet ne bote, qe me miliona jane ne skamje. Ku nga ana tjeter eshte ajo elita e sheikve qe as vet nuk dijn ka dhe cka te bejn me pasuri. Kjo nuk eshte ne rregull, pra ligji i Zotit nuk zbatohet askund, ne asnje shtet.
Pra te nderuar, kjo ishte perafersisht ajo qe doja te them.

Me nderime Uliksi

"Bukvalisht"???? :roll: hmmm!!!


Skrimi yt edhe me tutje ngel shume konfuz, meqe ende nuk je duke e sqaruar lidhjen mes kesaj qe je duke shkruar dhe temes ne fjale "Qendrimi i muslimaneve ne vende jo-islamike"!!!

Vetem shpresoj se nuk deshiron te thuash se eshte urdher/obligim musliman te jetosh ne vende jo-islamike dhe t'ua shfrytezosh pasurine atyre qe ndoshta nuk i don!

Besimtari i vertet e ka obligim qe te respektoj ligjin e atij shteti ku jetone. Mirpo autori kesaj teme i ka shtruar qartas pyetjet. Besom se atyre pyetjeve mund t'ju pergjegjen vetem ata qe e njohin mire kete ceshtje. Mendova nga aspekti islam-fetar, perndryshe me shkrua shkruajm te gjithe.

Senada
24-11-05, 00:50
Dilaveri citoi: Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.

I nderuar,

Sipas sheriatit (ligjit) Islam, eshte e lejuar qendrimi-jetesa, puna, shkollimi ne perendim (jashte vendit), porse, sa i perket pensionit eshte i lejuar nese ke vepruar dhe punuar ne ate shtet dhe sigurisht se te takon pensioni, por kuptohet, jo sic veprojne shume nejrez ne perendim, sic e dijm se kemi te atille qe nuk kane punuar fare ne ate shtet dhe permes mjekimit kryejn dokumenta false vetem per t'gezuar pensionin, gje qe eshte e ndaluar ne islam. Pastaj sa i perket ceshtjes se kredis (kamates) eshte vendim i prere ne islam te mirren, dmth eshte rreptesisht i ndaluar cdo lloj kredie (kamate).
Kete do e deshmojne disa hadithe ne vijim lidhur me ndalesen e kredis (kamates)!....

Allahu nuk i ka shpallur lufte askujt ne Librin e Tij, pervec atyre qe merren me kredi (kamate). Allahu i Madheruar ka thene:

"O ju qe besuat, keni frike Allahun dhe nese jeni besimtare te sinqert hiqni dore prej asaj qe ka mbetur nga kamata (kredia). E ne qofte se nuk e beni kete (nuk heqni dore nga kamata (kredia), atehere binduni se jeni ne konflikt me Allahun dhe te derguarin e Tij." (El-Bekare: 288-289)

Kjo eshte e mjaftueshme per te treguar shemtimin e kesaj vepre.
Keshtuqe, kush e percjell e zoteron kredin(kamaten, do shohe shkaterrimin qe do ndodhe si pasoje e kredise, qofte ne nivel individual apo ne ate shteteror. Perdorimi i kredis (kamates) shkakton falimentime, stagnime dhe dobesi ne tregti, pamundesi ne kthimin e borxheve, paralizim ne ekonomi, rritje te papunesise si dhe renien e shume ndermarjeve. Cdonjeri qe merr pjese ne kamate si inicues,ndermjetsues apo si ndihmes, eshte i mallkuar me hadithin e Pejgamberit a.s. qe transmetohet nga muslimi dhe buhariu, i cili thote: "I Derguari i Allahu ka mallkuar ate qe e konsumon kredine (kamaten), ate per te cilin konsumohet, ate qe regjistron dhe ate qe deshmon. Dhe ka thene: ata jane te njejte."
Keshtuqe, duke iu mbeshtetur kesaj, konkludojm se nuk lejohet .
Ndalesa e kredise (kamates) i perfshin te gjithe, nuk ben perjashtim asnje, qofte i pasur apo i varfer. Ndalesa vie vendim i prere ne menyre te pergjithshme, per te gjithe, per cdo kohe dhe cdo person. Faktet deshmojne per ate se sa te pasur dhe afariste te medhenj kane falimentuar shkaku i kredise (kamates). Gjeja me e vogel qe eshte ne te, eshte zhdukja e bereqetit te pasurise edhe pse kjo eshte pasuri e madhe. I Derguari Muhammedi a.s. ka thene: "Kamata (kredia) edhe nese shtohet, perfundimin e ka pakice." Kredia pa marre parasysh se a e ka perqindjen te larte apo te ulet, shume ose pak, e tera eshte haram. Konsumuesi (ai qe merr kredine (kamaten), kur do te ringjallet nga varri i tij ne Diten e Gjykimit ngritet ashtu si ngritet ai qe e remben shejtani me kapjen e tij. Madje, krahas haditheve autentike , Allahu i Madheruar ka lajmeruar per tevben (pendimin) prej saj dhe ka sqaruar menyren. Allahu i Madheruar ka thene per konsumuesin e kredise (kamates) :

"...e nese pendoheni, atehere juve u takon kapitali i pasurise suaj, aske nuk demtoni, as vete nuk demtoheni." (El-Bekare 279) Kjo eshte drejtesi, me te cilin Allahu i Madheruar, ka len dyert e meshires se Tij hapur per te gjithe krijesat e tij, sepse te gjithe ne jemi gabimtare e mekatues, andaj askush pervec Allahut we teala nuk i fal mekatet dhe gabimet tona. Allahu i Madheruar, na lajmerone poashtu, se, ata (konsumuesit e kredis (kamates) duhet vazhdimisht te kekrojne falje prej Allahut dhe te orvaten te gjejne zgjidhje tjeter sa me te shpejt, qe t'i shmangen kredise. Atyre nuk u lejohet t'ua kekrojne bankave kamaten (kredine), por nese u vihen ne llogarite e tyre, duhet qe te lirohen prej saj sa me pare, duke e shpenzuar shumen e kamates (kredise) ne vende te lejuara, vetem per t'u liruar prej saj e jo per sadaka (lemoshe), ngase Allahu eshte i Mire dhe nuk pranon pos te miren. Pra te njejteve nuk u lejohet te shfrytezojne kredine (kamaten) ne asnje fushe te punes fetare, nuk lejohet te ushqehen me te, ti shpenzojne ne veshmbathje apo ta perdor ate per vendbanim, as per shpenzime qe i ka obligim ndaj gruas apo ndaj femijeve, ndaj atit apo nenes. Nuk lejohet ta perdor as per dhenien e zekatit , e as nuk paguan prej saj ndonje padrejtesi te veten. Pra lirohet prej saj vetem qe te shpeton prej ndeshkimit te Allahut te Madheruar.

Besimtaret e devotshem kete urdher te prere e kane te ditur te gjithe, por ata qe nuk kane njohuri duhet te pyesin e jo t'a bejne te lejuar ate qe ka ndaluar Allahu dhe i derguari i Tij.

Une personalishte ju lutem, bashkebiseduesve te cilet nuk kane njohuri Islame dhe nuk sjellin argumente autentike, ju lus te mos i beni padrejtesi vetes suaj se pari dhe se dyti mos sjellni risi (bidat) sic dhe keni dhene ne postimet e juaja secili opinionet e juaja apo s ekeni degjuar thashetheme apo dhe flisni pa menduar. Ketu nuk ka te beje me ndonje teme dashurie te jipet mendimi yne personal, porse ketu duhet patur kujdes, sepse respektojme fjalen fisnike te allahut, andaj mos shtremberoni , por ate qe nuk dini me mire heshtni e mos mekatoni vetet tuaj. Ju flm ne mirekuptim.

Dilaver
24-11-05, 01:17
E nderuara Senada ju falenderoj pėr inkuadrimin e juaj ne kete temė, e cmoj mundin tuaj edhe pse kam mendim tė kundert nga ju, por sidoqoftė e ftoj edhe te nderuarin Suhejbi tė na ndihmoj pasi qe konsideroj se ka njohuri me te gjer se ne nė ketė lemi.


I nderuari Uliksi gjithmon respekt per ju edhe pse po i ik pergjigjes, (veti shum e pelqyer) e nuk po pergjigje direkt por ne menyr te terthortė

Dilaver

uliksi31
24-11-05, 02:08
I nderuar Dilaver, si nikoqir i kesaj rubrike mundohem qe te ruaj qetsi mas parit, duke pas para sysh se keto jane tema te nxehta dhe duhet kujdes. Tani me bere gabime eshte pergjegjsi si para Zotit ashtu edhe para lexuesve. Vertet ka per tu folur mjaft lidhje me keto pyetje, por sic e ceket edhe ju, se kemi lexues qe kane njohuri ne keto ceshtje.
Sa i perket Suhades, shume bukur e ka sqaruar ceshtjen, por nuk e pata te qart se a e ka bere dallimin mes kredis dhe kamates. Kredia mund te jet edhe pa kamat, flas nga self-experience (vet-vetja). Pra kamata-ribba eshte haram e jo kredia, nese eshte vetem kredi pa interes. Me gjith se Abdullah Jusuf Ali, perkthyesi dhe komentatori i kur'anit, Arabisht - Anglisht e sheh te arsyeshme-lejueshme perdorimin e disa lloje te kamatave si; credit card, credi per shtepi, auto e te ngjajshme. Mirpo ai eshte i kritikuar nga shume dujetar islam.

Me nderime Uliksi

Senada
24-11-05, 02:51
I nderuar Uliksi, ate qe nuk e fiton me mundin me djersen tende nuk e ke te lejaur te ushqesh veten tende. andaj cdo lloj kredie sic vie ne hadithet autentike dhe ne ajetet kur'anore sic dhe i theksova disa ne postimin e siperm, jane vendim i prere i moslejimit. Kamate e quanim ne " kamaten te cilin na jipnin te afemrit, njerezit perreth me deshmitare, e qe duhej t'ua ktheje me fajde pastaj, kurse tani ne boten moderne ku teknika eshte me e persosur na eshte dhene mundesia te marrim permes bankave. Keshtuqe, une nuk e shpifa nga vetja ime, porse e komentova permes haditheve autentike dhe mbi gjitha ke fjalen fisnike te Allahut ne postimin tim te siperm.

P.S. Sikur mos te ishte e ndaluar, do pasuroheshim te gjithe e do i jipnim shqelm varferise. Por duhet theksuar dhe kete; besimtari nga besimtari dallon, ke besimtare ne perendim qe jetojne me social kurse jane te afte per te punuar dhe fituar me djerse per t'siguruar ekzistencen e tyre jetesore, porse epshi (deshira-lakmia) i bene pertac dhe ushqehen nga e ndaluara, dhe anasjelltas, ke besimtare te devotshem qe ne shpirtrat e tyre eshte frika ndaj Allahut, ku jetojne me te ardhura te paketa porse ato u mjaftojne sepse frika ndaj Allahut i bene te kujdesshem dhe evitojne ate qe eshte e ndaluar nga Allahu dhe urdherojne vetet e tyre ne ate qe ua ka bere te lejuar Allahu.

Keshtuqe mos t'i ngaterrojme te lejuaren me te ndaluaren, sepse fundja secili vepron sic deshiron, porse mos te harrojme se padrejtesi i bejme vetes e askujt tjeter. Ne Diten e Gjyikimit, secili do pyetet nga Allahu, si e fitoi pasurine e tij, ku dhe si e shpenzoi ate etj. Dmth secili jemi pergjegjes per vetet tona, vetem se e kemi obligim t'ua mesojme te paditureve kurse e tyre eshte te zgjedhin ate qe duan.

Me respekt, S.

uliksi31
24-11-05, 03:41
E nderuar Senada,

Une do tregoj nje ngjarje ne kohen e Omer iben Hatabit. Ku ne e dijm se sa i ashper dhe besimtar i drejt ishte ai (Omeri r.a.).
Ne nje ligjerat te tij u kritikua halifi musliman nga nje grua e pranishme; i tha; o prijsi i besimtarve nuk eshte ashtu sic po thoni ju. Krejt u ndalen, priten se Omeri do ta shkyej at gruan. Por cka ndodhi: Omeri r.a i tha, na trego ju lutem mendimin tuaj. Gruaja u ngrit dhe e tha, krejt te kunderten nga Omeri r a. Halifi u ngrit ne kemb, ju drejtua mases me keto fjale:Falemderimi i kjoft Zotit te gjithsis qe e kemi nje grua te tille mes neve Pra e nderuar nuk po dua ta krahasoj vetin me Omerin r.a. larg qoft ( se edhe e njiqind mijta pjese e tij te jeme do te isha i knaqur) por edhe une jame i knaqur qe te kemi ne mesin ton.
Pra meqense ishte fjala te kredia dhe kamata, une prap thom se kredia eshte dicka tjeter e kamat-interesi eshte tjeter. Une personalisht kame shit nje pasuri te patundshime - business. Mirpo blesit i kame mundsuar kredi, kuptohet pa interes, por qe ai te paguaj cdo muaj sipas kontraktet. Me thuaj tash a eshte ketu dicka haram apo jo. Ketu e kisha fjalen.

Me nderime Uliksi

Senada
24-11-05, 03:52
I nderuar, ti flet per kredi pa interes(pa kamat), qe do te thote tregohesh bamires ndaj bleresit .

Shembull; une posedoj nje pasuri te patundshme dhe ne nderkohe me paraqtiet nje bleres , por sigurisht se bleresi nuk ka mundesi te ofroj cmimin e caktuar dhe me lut t'ia mundesoj pagesen me dy/tre keste. Dmth une ia mundesoi sepse kuptoj gjendjen e tij momentale dhe nuk tregohem kryelarte, kjo s'ka te beje asgje kredi me kamate. Por ne kemi te bejme me kredi-interesi, qe aturoi i temes ka parashtruar dhe kete pyetje, duke e pasur parasysh faktin e botes moderne ku cdo hape te ofrohen oferta te ndryshme kredie. Keshtuqe duhet dalluar kredin bamiresie qe veconi ju dhe kredin-kamatore. Une nuk jam dijetare as keshilltare, porse rastin tend nga kendveshtirimi im me aq sa kam studiuar mbi teologjine islame nuk eshte e ndaluar, porse ke bere nje gjest te mire dhe Allahu te shperblefte nese e ke bere pa asnje lloj interesi (kamate). Respekt.

4peace
24-11-05, 09:48
Kjo eshte e mjaftueshme per te treguar shemtimin e kesaj vepre.
Keshtuqe, kush e percjell e zoteron kredin(kamaten), do shohe shkaterrimin qe do ndodhe si pasoje e kredise, qofte ne nivel individual apo ne ate shteteror. Perdorimi i kredis (kamates) shkakton falimentime, stagnime dhe dobesi ne tregti, pamundesi ne kthimin e borxheve, paralizim ne ekonomi, rritje te papunesise si dhe renien e shume ndermarjeve.

Pėrshėndetje e nderuara Senada
All-llahu xh.sh. tė shpėrbleftė pėr kėtė pėrgjigje qė ke dhėnė

Jam shumė i kėnaqur me pėrgjigjen qė ke dhėnė. E vetmja mangėsi, nėse mund tė quhet ashtu, ėshtė mosprecizimi apo pėrzierja e shprehjes kredi (e pėrzier) me kamatė. Kredia, nėse nuk gabohem, ėshtė dhėnie hua/huazim (pėr atė qė e jep) dhe marrje hua/huazim/borxh (pėr atė qė e merr). Megjithatė, nė anėn tjetėr, nėse pėrmendim kredinė nė perėndim, nuk ėshtė gabim ashtu siē e ke pėrmendur/emėrtuar ti, meqenėse me kėtė rast ajo ėshtė e vetkuptueshme.

Mirėpo, ky s’ishte qėllim imi pėr ta thėnė sa pėr ta thėnė e bėrė ndonjė kritikė tė pavend. Ajo qė mė shtyri mė sė shumti tė shkruaj ėshtė pjesa e citatit qė e kam kuotuar mė lart, meqė poso m’u kujtua diēka nga jeta e pėrditshme. Pasi qė jetoj e punoj nė Germani do ta marr pėr shembull. Gjermanėt e kanė njė thėnie: “Kur tė dalėsh jashtė shtėpisė, ēdo gjė qė sheh nė rrugė (objekte tė ndėrtuara, automjete…), vetėm 1% e tyre ėshtė e paguar, ndėrsa 99% ėshtė e marrė me kredi”. Dhe ėshtė mė se e vėrtetė.

Vet shteti gjerman i ka afro 1.500 (njėmijė e pesėqind) miliard € (uro) borxh. Pėr ēdo vit qė merr kredi, me tepėr se 90% i duhen tė paguajė pėr kamatat. Jo rrallė, nė zgjedhjet e fundit, ėshtė pėrmendur falimentimi i shtetit. Kredinė e sivjetme qė e kanė nė plan ta marrin i tejkalon tė gjitha tė tjerat, ashtuqė me kėtė ėshtė bėrė edhe shkelje e Kushtetutės shtetėrore. Sidoqoftė, sipas statistikave ka dhe shtete, nga tė ashtuquajturat e zhvilluara/demokratike, tjera qė kanė borxhe edhe mė tė mėdha. Tė mos i pėrmendim vendet e ashtuquajtura tė pazhvilluara/bota e tretė… tė cilat nuk kanė mundėsi t’i paguajnė as kamatat e lėre mė edhe borxhet.

Kėto, pra, janė njė pjesė e vogėl e tė dhėnave me ēka vėrtetohet ajo qė ke thėnė si nė citatin nė fillim.

Ndoshta nuk ėshtė e tepėrt tė pėrmendet edhe diē mė e keqe se kredia me kamatė. Kėto janė burzat, tė cilat me plot tė drejtė quhen “casino botėrore”, e qė janė dhjetėra fish mė tė rrezikshme (s’po e pėrdori fjalėn haram=e ndaluar) se kėto kreditė me kamatė.


Do tė kisha qenė shumė mirėnjohės nėse dikush e njeh ēėshtjen e kredive nė shtetet muslimane.

Ēdo tė mirė!

.

Dilaver
24-11-05, 16:59
Kam deshir qe i nderuatri Suhejbi tė inkuadrohet ne kete temė, te ndegjojm edhe prononcimin e tij, por si duket nuk e ka parė ftesen qe i kemi berė e shpresojm se do te pergjigjet.

Ceshtja e qėndrimit tė muslimanve jasht shteteve islamike eshte diskutuar shum dhe mendimet me te forta dhe me te shumta janė se:
Cdo musliman i cili jeton ne shtetet joislamike, menjėhere duhet tė largohet prej tyre.

uliksi31
24-11-05, 19:56
Kam deshir qe i nderuatri Suhejbi tė inkuadrohet ne kete temė, te ndegjojm edhe prononcimin e tij, por si duket nuk e ka parė ftesen qe i kemi berė e shpresojm se do te pergjigjet.

Ceshtja e qėndrimit tė muslimanve jasht shteteve islamike eshte diskutuar shum dhe mendimet me te forta dhe me te shumta janė se:
Cdo musliman i cili jeton ne shtetet joislamike, menjėhere duhet tė largohet prej tyre.

I nderuar, hajt thash te flasim deri sa te na ndegjoj Suhejbi. Edhe une e di ashtu se duhet kthyer, pervec jemi te lejuar nese mergojm per te nxen dituri.... dhe e dyta spo me kujtohet per momendtin. Por, problemi qendron se ku me u kthye. :lol: Ketu eshte krejt ajo qe une kisha deshir te debatohet. :idea:

Dilaver
26-11-05, 01:44
I nderuar Uliksi, keni te drejtė deri sa tė na bashkangjitet edhe Suhejbi apo edhe kushdoqoftė qe ka njohuri ne kete temė po ja jepim edhe ni redn une e ti.

Ėshte krejt e padyshimtė se nuk i lejohet muslimanit tė jetuarit ne vendet jomuslimanike pa identitetin e tyre islam, pervec atij qe nuk ka kurfar rrugėdalje, do te thot i ka te mbyllura tė gjitha rrugėt dhe nė asnjė menyr nuk mund te del prej atij vendi.

Pėr kete mė se miri na tregojn ajetet Kur'anore

Syre En Nisa ajeti (97 - 100)

Ndėrsa ata te cilėt kan mundėsinė e nuk shperngulen denimi ėshtė shum i rėnde (Xhehenemi)

Senada
26-11-05, 02:24
Dilaveri citoi:
Ceshtja e qėndrimit tė muslimanve jasht shteteve islamike eshte diskutuar shum dhe mendimet me te forta dhe me te shumta janė se:
Cdo musliman i cili jeton ne shtetet joislamike, menjėhere duhet tė largohet prej tyre....


Es-selamu alejkum te nderuar bashkebisedues.

Ne cdo shtet te botes te jetoni e keni te lejuar, sepse cdo pellembe toke eshte toke e bekuar e Krijuesit, por shkaqet kryesore per moslejimin e e te jetuarit (qendruarit) ne shtet te huaj, jane te shumta. Se pari do citoj nje hadith te te Derguarit tone, ku aludon: "Ne kerkim te diturise shkoni dhe ne Kine." Me kete desha te nderlidhem, qe qendrimi ne shtetet e huaja sigurisht se eshte i lejuar, porse kuptohet te perfillim dispozitat fetare e jo sic degjojme X raste nga me te ndryshmet nga vellezerit musliman qe nuk u lejohen te perfillen ne shtetin ku jetojne ritet fetare sipas dispozitave te islamit. Shembull: kem vellezer qe ankohen se ne vendin e punes nuk ia lejojne te kryej namazin, se mundesin e vetme e ka te punoj ne restaurant (ku konsumohet prdouktet e ndaluara), e te ndryshme raste te ngjashme, porse une vecova dy/tre raste te cilat tani me jane te njohura per te gjithe ne. O vellezer, kur ballafaqohemi me situata te tilla, nese nuk kemi mundesi te nderrojm vendin e punes, e te tjera raste, ateheere emigro nga ai shtet cafiresh, nese serish pas emigrimit ne nje vend tjeter ballafaqohesh me te njejten situate, emigro serish e asesi mos iu nenshtro ligjeve te qafireve e te dorezohesh nga feja e drejtesis duke pasur frike se te eshte keqesuar ekzistenca e te jetuarit. Toke e Allahu e toke e bekuar eshte gjithe rruzulli tokesor, andaj ai qe respekton dhe i dorezohet Allahut me besim absolut, pa medyshje se Allahu atij ia lehteson.

Une personalisht jetoj ne zemer te kryqezatave, por perkunder sprovave qe kisha dhe kam, une serish vazhdoj me perkushtim obligimet qe kam ndaj Zotit tim. Kjo eshte nje sprove e madhe qe Allahu do t'i vej ne sprove krijesat e Tij dhe kuptohet se nuk eshte e lehte. Por cfare e bene te tejkalohet gjithe kjo cytje,veshtiresi e t'u shmangemi me denjesi?! Vetem besimi absolut ne Krijuesin tone u shmanget cytjeve te cafireve e sprovave te medha te tyre. Andaj vellezer, une asnjehere nuk kam hasur ne argumente autentike te kene ndaluar qendrimin ne shtete joislamike, kuptohet perderisa ke arsyen te qendrosh e jo te lesh pasurine ne memedhe e te emigrosh per t'shtuar pasurine.

P.S. Jam e interesuar te dij kush eshte i nderuari Suhejbi?! Cfare ka te kryer?! Sepse lexova ne dy.tri postime, t'i kekrohet argumenti i tij dhe vertetesia e tij per shkresat e bashkebiseduesve!

Respekt.

4peace
26-11-05, 09:35
I nderuar Uliksi, keni te drejtė deri sa tė na bashkangjitet edhe Suhejbi apo edhe kushdoqoftė qe ka njohuri ne kete temė po ja jepim edhe ni redn une e ti.

Ėshte krejt e padyshimtė se nuk i lejohet muslimanit tė jetuarit ne vendet jomuslimanike pa identitetin e tyre islam, pervec atij qe nuk ka kurfar rrugėdalje, do te thot i ka te mbyllura tė gjitha rrugėt dhe nė asnjė menyr nuk mund te del prej atij vendi.

Pėr kete mė se miri na tregojn ajetet Kur'anore

Syre En Nisa ajeti (97 - 100)

Ndėrsa ata te cilėt kan mundėsinė e nuk shperngulen denimi ėshtė shum i rėnde (Xhehenemi)

Kur engjujt do t’ua marrin shpirtin atyre qė kanė gabuar ndaj vetvetes, do t’u thonė: „Ē’u bė me ju“? – „Kemi qenė tė shtypur nė tokė“ – do tė pėrgjigjen. „Vallė, a nuk ėshtė toka e All-llahut e gjėrė qė tė emigroni, - lėvizni nėpėr tė? Prandaj vendi i tyre do tė jetė nė xhehennem, sa vendbanim i keq ėshtė ai! Vetėm burrat e pafuqishėm dhe gratė e fėmijėt, tė cilėt nuk kanė pasur mundėsi dhe nuk e kanė ditur rrugėn. All-llahu, mbase do t’ua falė, sepse All-llahu ėshtė ai qė fshinė dhe falė mėkatet. Ai qė shpėrngulet pėr hirė tė All-llahut, do tė gjejė nė Tokė shumė vendstrehime e liri. Atij qė del nė shtėpia e vet dhe emigron pėr hirė tė All-llahut dhe tė dėrguarit e Tij dhe i vjen vdekja, i ėshtė garantuar shpėrblimi nga All-llahu, sepse All-llahu ėshtė i mėshirshėm dhe falė shumė.[/quote] (en Nisa (4), 97-100).Pėrshėndetje i nderuari DilaverJa pra, meqė ti ke cituar njė gjysmė fjalie nga ajetet e Sures „En Nisa“, dhe i ke pėrmendur katėr ajete. Mė vie keq por, me atė citim tė shkurtėr i ke dhėnė kahje tjetėr vet temės. Po t’i lexosh tė katėr ajetet, do tė kuptosh se nuk ėshtė fjala pėr shtypjen e muslimanėve nė tokat e krishtera apo ēka di unė por shihet shumė qartė se ėshtė fjala pėr muslimanėt e shtypur (pushtuar) nė vend tė vet. Vetėmbrojtja (shqip: mbrojtja e atdheut) ėshtė obligim pėr ēdo musliman, siē duhet tė jetė edhe pėr ēdo njeri, pa dallim race, konfesioni, ideologjie…Emigrimi kėtu, veē tjerash, ka tė bėjė me daljen nga shtėpia nė luftė pėr ēlirim tė tė gjithė atyre qė janė tė aftė. Pra, kėta emigrojnė, lėshojnė familjet e veta dhe dalin atje ku ėshtė fronti i luftės.
[b]“Vallė, a nuk ėshtė toka e gjėrė toka e All-llahut qė tė emigroni“?
Me kėtė shihet qartė se nė planetin Tokė nuk ka toka tė krishtera, toka muslimane, toka… por se ajo ėshtė e All-llahut. Kjo edhe e shpjegon pyetjen tėnde tė parė (temėn e hapur) se tė gjithe njerėzit kanė tė drejtė tė emigrojnė kah t’iu teket e kah tė duan dhe se ka vend pėr tė gjithe Pėr momentin komente tjera nuk kam. Pjesėn tjetėr ta kish shpjeguar shumė bukur e nderuara „Senada“.Shpresoj se kemi shkuar njė hap mė para nė kėtė drejtim (temė).


Ēdo tė mirė!


*

Dilaver
26-11-05, 11:31
I nderuari 4peace, ndoshta nuk do te hasim ne keqkuptim me kete qe po e potencoj tani;
Unė kur shprehi mendimin tim ketu nė kete kapitull gjithmon i referohem literatures Islame edhe ate shum pak informatave ne net.

Cdo musliman i cili jeton ne shtetet joislamike, menjėhere duhet tė largohet prej tyre....

Kete mendim e kam lexuar para njė viti por per fat te keq nuk jam njohes i mirė i gjuheve te huaja dhe nuk mund te perkthej mirė, por deri diku e kuptoj dhe kam kerkuar e hulumtuar nė lidhje me kete temė qe kam inicuar, kam has ne mendime te shumta, por si e kam cek edhe me lartė te shumtat ato qe kam lexuar rezultojnė ne kete mendim qe kam sjell ne shkrimin e meparshėm.


Tani po i referohem burimit te asaj qe kam sjellė. Libri, European Council for Fatwa and Research, institucion shkencor islam profesional qe perbehet nga njė grup dijetaresh pothuajse nga te gjitha trevat ku praktikohet Islami, te dhenat mbeeshteten kryesisht nė kater medhhebet (shkollat juridike) islame ne krye me Dr Jusuf El-Kardavi.

Pra po e perseris edhe njėhere ate qe kam lexuar; duke u bazuar nė njė hadith tė transmetuar, sipas tė cilit; Pejgamberi a.s. largohet nga muslimani qė jeton nė mesin e idhujtarve.

Komentimi i ketij hadithit:
Nuk ka dyshim se nuk i lejohet muslimanit tė jetojė nė mesin e jomuslimaneve pa identitetin e tyre islam, perpos njeriut tė cilit i janė mbyllė rrugėt dhe nuk ka rrugdalje tjeter. Shkak i kesaj ėshtė mundesia apo pamundesia e muslimanit qe ta mbroj veten, fenė dhe ata pėr tė cilėt ėshtė pėrgjegjės si anetaret e familjes dhe femijet e tij. Nėse ėshtė ne njė mjedis ku i rrezikohet feja vetvetja dhe femijėt e tij, ai ėshtė i obliguar tė largohet prej atij mjedisi dhe te gjej vend ku mund tė mbroj kėto qe u permenden. Poashtu nuk i lejohet tė qendrojė nė njė mjedis ku i kanoset rreziku i zvetenimit fetar dhe shkaterrimit personal.

Tani te shkojmė tek komentimi i ajeteve kuranore te permendura, pos atyre qe keni potencuar ju i nderuari 4peace nė konsiderat mirret mundesia e praktikimit te fesė, pėrmbajtja e rregullave fetaredhe mbrojtja e njeriut nga padrejtesia dhe demtimet.
Nese qendrimi i muslimanit nė nje vend e demton fetarishtatehere obligohet te shperngulet prej atij vendi ne nji vend tjeter ku do te ket mundesi te praktikoj dhe mbroj fenė veten dhe familjen.

Si e kishte potencuar Senada edhe une jetoj ne shtet jo islam kete po e them qe dikush mos te merr kete si provokim.

Tė marrim shembull Zvicren si shteti me i demokratizuar evropian, a i ploteson keto kushte qe te jetoj nje musliman ne kete shtet, une po e them shtet ndoshta po shprehem gabim se duhet thenė mjedis.


Dilaver

4peace
26-11-05, 15:51
Dilaver shkruajti:

Komentimi i ketij hadithit:
Nuk ka dyshim se nuk i lejohet muslimanit tė jetojė nė mesin e jomuslimaneve pa identitetin e tyre islam, perpos njeriut tė cilit i janė mbyllė rrugėt dhe nuk ka rrugdalje tjeter. Shkak i kesaj ėshtė mundesia apo pamundesia e muslimanit qe ta mbroj veten, fenė dhe ata pėr tė cilėt ėshtė pėrgjegjės si anetaret e familjes dhe femijet e tij. Nėse ėshtė ne njė mjedis ku i rrezikohet feja vetvetja dhe femijėt e tij, ai ėshtė i obliguar tė largohet prej atij mjedisi dhe te gjej vend ku mund tė mbroj kėto qe u permenden. Poashtu nuk i lejohet tė qendrojė nė njė mjedis ku i kanoset rreziku i zvetenimit fetar dhe shkaterrimit personal.

Tani te shkojmė tek komentimi i ajeteve kuranore te permendura, pos atyre qe keni potencuar ju i nderuari 4peace nė konsiderat mirret mundesia e praktikimit te fesė, pėrmbajtja e rregullave fetaredhe mbrojtja e njeriut nga padrejtesia dhe demtimet.
Nese qendrimi i muslimanit nė nje vend e demton fetarishtatehere obligohet te shperngulet prej atij vendi ne nji vend tjeter ku do te ket mundesi te praktikoj dhe mbroj fenė veten dhe familjen.

I nderuari Dilaver
Ja, pra, unė po e marr guximin kėsaj here tė t’i „pėrkthej“ kėta tre komente nė shqip, ti pastaj komento apo merre si tė duash. Po e lėmė pėr njė moment fenė duke e „shndėrruar“ nė komb.

Lexo tash, tė lutem:
Nuk ka dyshim se nuk i lejohet shqiptarit tė jetojė nė mesin e joshqiptarėve (Beograd, Nish…) pa identitetin e tyre shqiptar, pėrpos njeriut tė cilit i janė mbyllur rrugėt dhe nuk ka rrugėdalje tjetėr. (ėshtė i shtrėnguar tė shkojė pėr punė ne Beograd, meqė fėmijėt kėrkojnė tė hanė, apo jo Dilaver? A nuk ka pasė para lufte, gjatė dhe pas lufte shqiptare qė punojnė pėr njė kafshatė goje mu nė Beograd?)

Poashtu nuk i lejohet tė qėndrojė nė njė mjedis (krejt shkije tė Shumadisė) ku i kanoset rreziku i zvetėnimit kombėtar (edhe bėhesh shka, nė mos pėrtej shkau, dhe shkatėrrimit personal (ku dhe mund ta shkatėrrosh veten…).
Nėse qėndrimi i shqiptarit nė njė vend e dėmton kombėtarisht ( i humbė soji e fara i/e shqiptarit), atėherė obligohet tė shpėrngulet prej atij vendi nė njė vend tjetėr ku do tė ketė mundėsi t’i praktikojė traditat dhe mbrojė kombin (pėrkatėsinė kombėtare), (ta mbrojė) veten dhe familjen,

I nderuar
Kėshtu unė e mora guximin ta bėj kėtė „pėrkthim“ (ndėrrim emrash/shprehjes) duke iu pėrmbajtur parimit „Pėr tė gjithat duhet tė nisesh nga vetvetja“.

Pėr momentin s’po e komentoj qėndrimin tėnd, duke e ditur se ku pėrfundojmė.

Tė pėrshėndes edhe njė herė!.

Espresso
26-11-05, 16:04
Nje pyetje per dijetaret islam te ketije forumi:

Ne cdo teme thuhet Kur'ani apo Sheriati e lejon kete apo ate. Rast konkret eshte kjo teme e hapur tani kur nje antare kishte shkruar qe Sheriati e lejon marrjen e penzionit, shkollimit etj.... ne vendet e krishtera.
Qe kur shkruan ne ligjin islam per penzion apo shkollim ne vendet e krishtera??? Ka pasur ne kohen e profetit Muhamed njerez qe kane marrur penzione ne vendet e krishtera apo i eshte shtuar nocioni "Penzion" ligjit te sheriatit ne shekujt e fundit te modernizimit??

Espresso

Senada
26-11-05, 23:02
I nderuari Espresso, ajetet kur'anore nuk u zbriten vetem per kohen dhe popullin (ummetin) e te Derguarit, porse u zbriten per gjithe koherat deri ne perfundimin e shkaterrimin e botes , keshtuqe te te jap nje shembull konkret: ne kohen e pejgamberit kur iu shpall kur'ani permes Xhibrilit i erdhi rudher i prere qe femra muslimane te mbulohet, keshtuqe kjo deshmon se ne kohen e pejgamberit a.s. nuk kishte femra te xhveshura (gjysem te veshura-me kete veshjen "moderne"), por Allahu permes Xhibrilit i zbiriti Muhammedit a.s. ajetet kur flasin per shenjat e vogla te Kijametit, sic do citoj vetem nje; "Nuk do te vie Kijameti perderisa femra te jete e veshur e xhveshur." dhe ky ajet zbriti para 1400 shekujsh qe ate kohe nje femer e tille nuk ekzistonte, porse Allahu e pershkruajti ate me fjalet e tij fisnike se do te vie nje kohe e tille, kohe te cilen ne sot e jetojme. Andaj me kete u nderlidha ne ate qe ke siperpermendur ti:" Ka pasur ne kohen e pejgamberit qe kane marrur penzione ne toka te krishterta?" Kur'ani eshte Liber, udherrefyes,keshilltar, ku na meson qe veprat tona t'i korigjojme me kur'anin dhe sunnetin e te Derguarit tone, andaj kur'ani flet pergjithesisht, per te gjithe ne dhe per cdo kohe e cdo vend. Keshtuqe, nese nuk ka pasur, allahu t'a qarteson dhe mundeson te ardhmen tende nese i referohesh kur'anit dhe sunnetit te te Derguarit.

Espresso
26-11-05, 23:14
E nderuar Senada

Nuk me jeni pergjigjur ne pyetjen qe kame parashtruar me lart!!!!!!

Me sjellni ju lutem nje burim nga Kur'ani ku shkruan per "penzione" apo shkollime ne vendet e krishtera te nje muslimani??

First
30-12-05, 12:40
po espresso ka pergjigje edhe per ket

I nderuar cdo kush kur te punoj ne qfar do vendi qoft nese punon disa vite te tera vet shteti dot ju jep penzion per arsye qe ke punuar edhe ne ballkan ashtu eshte edhe kudo ne bot ashtu eshte a sa i perket ne kohen e Muhamedit a.s skan mor penzion nga qafirat apo siq po i thu krishter si te dush thuaj nje jan nejse nga ato kan mor xhizje qe ekan pas patjeter me dhen se ka kersit shpata ok kaq besoj qe mjafton per ilusrim pershendetje..

Espresso
30-12-05, 14:02
po espresso ka pergjigje edhe per ket

I nderuar cdo kush kur te punoj ne qfar do vendi qoft nese punon disa vite te tera vet shteti dot ju jep penzion per arsye qe ke punuar edhe ne ballkan ashtu eshte edhe kudo ne bot ashtu eshte a sa i perket ne kohen e Muhamedit a.s skan mor penzion nga qafirat apo siq po i thu krishter si te dush thuaj nje jan nejse nga ato kan mor xhizje qe ekan pas patjeter me dhen se ka kersit shpata ok kaq besoj qe mjafton per ilusrim pershendetje..

hahahaha spjegim se jomahi pasha Zoten hahahahaha

Hajt e shnet pra :lol:

First
05-01-06, 02:26
pershendetje
tipi juve meju spjegu me argument se pranoni se per ju argument eshte logjika qe permban tek ju as 2 volt ok po shko pak meso me shum mbi argument qka eshte edhe kush eshte ok pastaj iben ndoshta pak voltat me te medhaja a :lol:
pershendetje