PDA

View Full Version : Pse duhet tė jetojmė


Labi_nEgA
22-11-05, 11:03
Qka ju merr mendja pse duhet te jetojm.


A duhet qe jeten ta jetojm ashtu siq na vjen prej zotit apo duhet me rregullu edhe ne vet disi....????

xhema
23-11-05, 15:32
Duhet mejet per me jetu qy njeher :lol: :lol:

doGzona
23-11-05, 20:06
Jeta e njeriut nuk duhet te behet parazit e te pritet qe dikush e ka shkruar ne ndonje fletore per ne , por jeta kerkon hapesir , mund , vullnet dhe kontribut te pa shtjerrur qe ta merre emrin si jete.Ne jete asgje nuk plotesohet vetevetiu , ka edhe gjera qe mundemi ti quajm "fat" por edhe ky fat mvaret nga ne , sjellja e jone , njerezia dhe pjekuria.Nese rrim e presim atehere nuk mund ta quajm jete por ta quajm vetem koha per ushqim e gjume.

Murgesha
23-11-05, 21:25
Qka ju merr mendja pse duhet te jetojm.


A duhet qe jeten ta jetojm ashtu siq na vjen prej zotit apo duhet me rregullu edhe ne vet disi....????

Zoti na e ka fal jetėn, pasi qė paske pyetur nė kėtė kuptim.
Por po ta lenim ashtu siq na vjen prej zotit, ne faktikisht nuk do tė egzistonim fare.
Sė pari nėna nuk do ta ushqente e mbronte foshnjen vet se e kishte lėnė nė dorė tė zotit.
Sė dyti Zoti nuk ka kohė tė na ushqejė tė gjithėve.
Sė treti kur je i etur duhet tė marrėsh vetė ujin, se Zoti nuk na e sjell.

Duhet tė jetojmė se kemi lindur, duhet tė punojmė qė tė jetojmė.

vjeshta
24-11-05, 12:50
Sikur ta dija ,pse kam lindur
Do te tregoj pse jetoj

Sy_kaltra
24-11-05, 20:30
Sepse Vdekja ėshtė i vetmi vend ku nuk egziston ikja....Prandaj jetojm per te vdekur :wink:

laliloli
24-11-05, 20:56
Sikur ta dija ,pse kam lindur
Do te tregoj pse jetoj

Me pelqeu kjo thenie

vjeshta
24-11-05, 21:42
Sikur ta dija ,pse kam lindur
Do te tregoj pse jetoj

Me pelqeu kjo thenie
Flm.i nderuar

laliloli
24-11-05, 21:50
[quote="vjeshtaFlm.i nderuar[/quote]

Me nder qofsh e rrespektuar

Gentiana
24-11-05, 22:18
Kur linda askush nuk me pyeti a dua te lind, kur te vdes askush nuk me pyet a dua te vdes, e pse ateher te pyes un ndokend se si te Jetoj?!

4peace
25-11-05, 08:26
Qka ju merr mendja pse duhet te jetojm.


A duhet qe jeten ta jetojm ashtu siq na vjen prej zotit apo duhet me rregullu edhe ne vet disi....????

Pėrshėndetje
Kjo ėshtė pyetje e thjeshtė, megjithėse me domethėnie tė madhe, tė cilėn ne e komplikojmė vet.

Duhet tė jetojmė pėr tė shėrbyer, pėr tė shėrbyer dhe vetėm pėr tė shėrbyer, nė tė gjitha kuptimet mė tė mira tė kėsaj fjale.

Pra, duhet tė jetojmė pėr tė shėrbyer nė ujdi me PLANIN dhe kėshtu t'ia sigurojmė vetes jetėn e amshueshme!

Kėshtu e kam kuptuar unė kėtė "mesele"!!!

*

Arb
25-11-05, 09:43
Qka ju merr mendja pse duhet te jetojm.


I paske qit pune te veshtire vetit!

Mos ja shkurto ymnin vehtes he burre! Hyqu ktyne dreq pyetjeve...

Arb
25-11-05, 09:44
Edhe dicka tjeter...

Labi,

Cka dreqin e ki qit ate foto te nje skeleti te njerit... Hiqna ate dreqi vampiri...

Jepna bile pak shenje se je i gjalle, e kemi pune me nje te gjalle...

Ej vallah nihere!

krijuesiii
26-11-05, 00:40
...Jeta eshte e shenjte dhe jipet vetem nje here prandaj duhet jetuar me begati e dashuri duke ia ditur Allahut te madherishem per falm qe na i ka fal kaq shume te mira na ka dhene mendjen shpirtin dhe shqisat tjera per te perjetuar, vepruar, menduar e gjykuar...

...duhet nder te tjera te jetojme per ta dhene provimin se jemi njerze te devotshem me bindje e vullnet pozitiv duke e ditur e shpresuar se ne diten e gjykimit ky provim i te jetuar ne kete Bote te kete me shume plusa sesa minusa...

...jeta thjeshte duhet te jetohe be se eshte e bukur shume...tungiii

Labi_nEgA
30-11-05, 16:58
o arb njeri jam more qy njer her po em pelqn qajo fot edhe e kom qit po muna mi hek ska problem a kshtu qe do ta heki edhe un e kom bo ket pytje veq mi ni mendimet e juaja edhe skom kurr far problem.

flm.njeri per kshillat aa heheh kalofsh shum majr a

Jana
17-12-09, 12:40
Duhet jetojm duke u mbeshtet ne ndihem e Zotit...per ti realizuar qellimet dhe planet tona Jetsore...

LaCoStA
18-12-09, 23:57
Sepse jemi krijuar qe te jetojme, te punojm dhe veprojme per t'miren e vetvetes dhe te tjereve, te krijojm familje, miqe dhe farefis, te perballemi me qdo gje qe na del perpara, te sfidojme vetveten ne gjithqka qe na sjell jeta, e ne fund te vdesim. Te vdesim, por te vdesim me faqe t'bardh, te lem prapa fjale dhe vepra t'mira, qe neser-pasneser kur flitet per ty, pasardhesit dhe gjith njerezit tjere te ngriten ne kembe, per te shpreh mirenjohjen dhe respektin per jeten dhe vepren tende.

emine
19-12-09, 00:04
a edhe po vetni,kure jane 100 arsye :tongue: tan nata s'del me ja nis kanges jetes,,dallap dallap del kajka:tongue:

turisti
19-12-09, 08:43
Per :biggrin: pa cenzure :biggrin: - mes tjerash......

premium
19-12-09, 09:17
... kemi lind per nje jetė tė vdekshme.

jadore
19-12-09, 10:29
jo, mos jeto po deshte..!

Agolli
19-12-09, 10:38
jo, mos jeto po deshte..!
..qe de. :biggrin:

Une jetoje per inati te punes, dhe do jetoje deri sa t'ja fshi identitetin tim!

premium
19-12-09, 10:43
.. dote vdesi pas caktimit tė afatit :rolleyes:
InshAllah jo pa i kryer obligimin e borxhit .

Amina
21-12-09, 21:04
Sepse JETA eshte dhurate:smile:

romansa
21-12-09, 21:19
sepse kemi lindur pe te jetuar!!

~AnnA~
21-12-09, 21:45
Duhet te jetojme per te ploteusuar misionin e caktuar e me pas te vdesin...
Me nje fjale:Jetojme per te vdekur!!!

Penelope
21-12-09, 22:00
Jetojme per te qene te gezuar, pikelluar, lumtur, nganjehere per te ndjere dhimbje, me nje fjale gjithe ato qfare kjo jete ofron. Jeta eshte nje imponim, nuk na ka pyetur askush nese duam te vime ne kete jete,e sdo te na pyes as nese duam te shkojme. pra nuk e dime nga vijme as nga do te shkojme,por ja vlen ta jetojme jeten, meqe veq jemi pjese e saj, dhe te nxerrim me te miren nga ajo.

premium
22-12-09, 10:19
Mue e paska sjell lejleku tė jetoj

.. kėshtu me thuanin kur kam qene i vogėl ;)

Murgesha
22-12-09, 14:06
Per mi ardh dita me e pyet veten pse jetoj???

premium
22-12-09, 14:32
... mer frymė ,, dhe dhe jeto !
...sa lehtė te qenka me jetu ;)

DEA
23-12-09, 23:25
Qe te jem shembuj!

Idila
19-01-10, 20:53
Duhet tė jetojmė pėr t`u penduar, kėshtu thotė Makreshi. :rolleyes:
(pak shaka)

ndėrsa unė mendoj,

duhet tė jetojmė pėr ta kryer detyrėn tonė drejt qėllimit tė caktuar. :rolleyes:

Cila nga kėto ėshtė e saktė?

lirik
19-01-10, 21:08
duhet te jetojme por me pelqeu shum thenja e vjeshtes kur thot
sikur te dija perse kam lindur do te tregoje per se duhet jetuar

jeta esht nji kombinacion i programit dhe instiktit qe te dy keto komponente e shtyjne keto jan dy mekanizma te rendesishme qe eperbejne jeten
programi qe do te thot programi esht organizmi i programuar dhe instiktit qe drejteon ne nen vetedije kutpohet edhe vetedija udhheqe por edhe instikti
jeta esht arsye dhe deshire e dikuj qe esht i mbinatyrshem me i fuqishem se ne ai programon trupin konstruktin dhe logjiken te menduarit materialin mishin ndjenjen formimin -
gjallesat ne planet nuk jan formuar rastesisht ne trajta dhe forma te tilla teper interesante levizese me kaq programe
mendoj se per ti sherbyer dikuj qe e sht ma i fuqishem se ne kjo esht
ja pra perse jetojme kjo teori qendron

lirik
19-01-10, 21:09
jeta ka perberje interesante dhe esht teper terheqse ka shum perberje mashtrimi

lirik
19-01-10, 21:10
ka shum vuajtje jeta perqindje me te madhe te vuajtjes se sa te gzimit me gjithat esht terheqese dhe instikt i detyrueshem ajo na udhheqe duke mos e dashur vdekjen per asnji qmim edhe kur vuajm ja pra qudirat e jetes

lirik
19-01-10, 21:11
kujt i sherben jeta deri sa brezat ndrrohen e largohen dhe vijn e te tjeret breza per te vuajtur

lirik
19-01-10, 21:17
deri sa ka kaq shum vuajtje e ndrrim brezash dikujt i i intereson qe planeti te jet plot e jo i zbrazur

kjo sjellje sherben per te vazhduar brezat ne vazhduimsi te pa fund ku zakonisht

njerzimi perplaset me probleme mbi glob interesi i kujt esht gjith lot gjak dhimbje vuajteri
dhe pse e shum pak ka buzqeshje pra jeta njerzore sherben per diken tjeter mbi dhe por jo per qenjet e e as per gjallesat por per ndonji superfuqi qe
qendron mbi ne dhe dirigjon dirigjimet e tij behen me energji dhe fenomene te cilat ne nuk i shofim por i ndjejme
perndryshe per se njeriu nuk ka mundsi q ete ndrroj shumqka vet

njeriu nuk ka ndodnje buton qe preke dhe ndryshon vuajtjen siq e ka butotin pultin e televizionit pra njeruiu mvaret nga nje qenje ma e fuqishme s e ai i cili esht i interesuar te ket keto levizje ne planet levizjet e tilla na duket sikur na sherbejn ne

emine
31-10-11, 12:14
se a knaqsi mi zemru shume njerz me pranin tende

Ardea
08-11-11, 12:22
Duhet te jetojm, se ashtu jem krijua, per te jetuar..per ndryshe nuk ishmi kon!
Dhe me kon ose me kon :D

Duhet te jetojm, te ja dim vleren kohes, te ja dim vleren dashuris, familjes dhe harmonis :) Zoti krejtve na ka kriju, krejt gjerat tjera ne ket bot/ ne ket jet, jan ne duart e tona!
Zoti ta jep jeten, ti duhesh me dit me jetu!! A e mer shancen me jetu mir, mu mundu per to, me ja nxerr maksimumin, esht krejt ne duart e tua!

emine
08-11-11, 20:35
Kush na veti ne se,ata prinde tan as se kan ba dert me ne hiq veq ne kry ne veti kan nxan naj vend romantik marr krrabzat e tja kan nis me na maru simas jerrnekut,bile as vete sna kan ku mu rrit na,kush ka pas nafak a rrite ne pelhure te paster e ushqy per qejfi gjersa tjert jan gjujte si kungujt qaty,bane ka nja per sene ,bile edhe harru kan kaniher qysh i kan fmija emnat,masnej sna kan vete ne cillen shkolle me na qu,nese ke pas fat ke shku ne shkolle te mire nese je je met analfabet,e qeshtu derisa je ba 18 vjeq ste kan vete gadi send,e pse duhet jetu me ja ba edhe ti e une dikujna te njejten grac e mi than:Hec jeto tash se ski tjeter rrugdalje:biggrin:

Hajra
08-11-11, 20:47
....me i be femrat te lumtura edhe me pagu tatimin, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Jana
14-11-11, 02:08
..me u knaq qyy ... pse jetojm veq me shiju kto pak dite te jetes qe i kemi ...

kybrah
15-11-11, 17:35
kjo jetė ishte me telashe , po duhet gjeth me marrė frymė pėr me jetu ;D

ju a u lodhet tuj e marrė frymė :-)

panta_rhei
15-11-11, 17:38
Me kqyr magjupin kah ta merr ēiken :tongue: :biggrin:
haj bre nanen... :biggrin:

kybrah
15-11-11, 17:41
Me kqyr magjupin kah ta merr ēiken :tongue: :biggrin:
haj bre nanen... :biggrin:
Po e mas 9 mujve lind fėmija pa collor
zi e bardh , qajo o ma interesante :D

panta_rhei
15-11-11, 17:46
Po e mas 9 mujve lind fėmija pa collor
zi e bardh , qajo o ma interesante :D

:biggrin:
a qysh i thojke ai magjupi atij magjupit qe u merzitke pse ju ka martu cika me italian: ti thuj shyqyr qe nuk e ka marr naj shyptar, e qateher ma na shku ftyra me ka krejt :biggrin:

per qito ia vlen te jetohet :tongue:

kybrah
15-11-11, 17:58
:biggrin:
a qysh i thojke ai magjupi atij magjupit qe u merzitke pse ju ka martu cika me italian: ti thuj shyqyr qe nuk e ka marr naj shyptar, e qateher ma na shku ftyra me ka krejt :biggrin:

per qito ia vlen te jetohet :tongue:
hahaha po bre t'ish martue me Shqiptarin e kish fut gishtat nė fasunk ;D

emine
15-11-11, 18:00
ja mu ka ftofe jeta:tongue:

Oqeani
15-11-11, 18:46
ja mu ka ftofe jeta:tongue:


Vertete mraz po bahet ne mengjes .... hajt se del pranvera ....

P.S. Kush me hjek per ne !

emine
15-11-11, 18:48
Vertete mraz po bahet ne mengjes .... hajt se del pranvera ....

P.S. Kush me hjek per ne !

njeri lexo panten,a durohet magjupi me te thirr mami bre:mad:

Dallandyshja_718
19-11-11, 21:40
njeri lexo panten,a durohet magjupi me te thirr mami bre:mad:

More mami e babi edhe disi, por kur t'a therret gjyshin e gjyshen...:biggrin:

Virti
19-11-11, 21:42
... per ta nxjerr gurin nga uji! :cool:

emine
19-11-11, 22:15
mi shfrytzu krejt qato qe jeta i ofrone:tongue:

Oqeani
19-11-11, 22:27
Per te i perseritur gjerat qe ta bejne ket jete te lodhur!
Per te perjetur gjera te reja, per te na mashtruar endjen dhe per te na bere qe te jetojme edhe mė .... !

Zero Cool
20-11-11, 15:48
Sepse:

Jeta ėshtė njė fat ; kape ! Jeta ėshtė bukuri ; admiroje ! Jeta ėshtė lumturi e plotė ; shijoje ! Jeta ėshtė njė ėndėr ; bėje realitet ! Jeta ėshtė sfidė ; bėri ballė asaj ! Jeta ėshtė njė detyrė ; kryje!

Jana
21-11-11, 00:30
...me u zgju en mengjes me buzeqeshje dhe me flejt me buzeqeshje ...

Naki
21-11-11, 03:20
.....te qesim diqka ne drite qe pasardhesit tone te vazhdojne misionin e procesit zingjeror!

Diana007
21-11-11, 11:09
Me i shiju gjitha te mirat qe ti jep jeta :smile:

emine
21-11-11, 11:27
Mendoi sa keq kish me qen sikure mos te isha une:tongue:

Hajra
21-11-11, 15:11
....veq per me shku te dajt nganjehere, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Skyfter
21-11-11, 18:08
.......... per ta mboshte bishen-shtazen qe e mbajme ne vetevete!


diku kan arrit e diku hala jo...... un personalisht sa her futem ne FD e lexoj lajme vec negative edhe propaganda te killavta te islamistav me ngjallet bisha!

Murgesha
21-11-11, 18:26
.......... per ta mboshte bishen-shtazen qe e mbajme ne vetevete!


diku kan arrit e diku hala jo...... un personalisht sa her futem ne FD e lexoj lajme vec negative edhe propaganda te killavta te islamistav me ngjallet bisha!

Shuj se ndoshta pikėrisht pėr tė tu ngjallė bisha je ka jeton.

Pse jetojmė?

Ku mos me jetu pash Zotin, u knaqėm e hajt. :biggrin:

Skyfter
21-11-11, 18:32
Shuj se ndoshta pikėrisht pėr tė tu ngjallė bisha je ka jeton.

Pse jetojmė?

Ku mos me jetu pash Zotin, u knaqėm e hajt. :biggrin:

Murgesha,MBRETERESHE DARDANE mos bo hajgare me mu se e pata fjalen per bishen nr. 2 qe e kem vetem ne mashkullat:tongue:...u knaqsh sa te jetojsh,e e paq nje jete te gjate.


Ps. PEACE :wink:

panta_rhei
21-11-11, 19:20
Te "Idioti" i Dostojevskit kam pas lexuar nje menyre shume interesante ne lidhje me kete pyetje. (realisht nuk jam shume i sigurte nese ka fort lidhje me temen):

Kur njeriu e din dhe e ndjen se eshte shume i rendesishem per te tjeret, per shoqerine per rrethin per familjen bile edhe per armiqte... ka qejf me vdeke. Demek mendon: do t'i mungoje botes, pas vdekjes. Do te me kujtojne me dashuri e me mall etj.

Kur njeriu e din dhe e ndjen se te gjithe po ia duan vdekjen: ka qejf shume me jetu, e mos me vdeke "pa ia vertetu botes se ka qene njeri i mire" dhe qe pas vdekjes ta kujtojne me dashuri.

Ndoshta, arsye shume forte per te jetuar ne kete bote do te ishte qe t'ia vertetojme botes qe na jemi te mire dhe qe ta meritojme dashurine e te tjereve.

gjithsesi, bota dhe jeta, pastaj, eshte nje keqkuptim i madh i ketij qellimi.

nejse

jadore
21-11-11, 21:13
...cka je tek bre pante me Dostojevskin , ishalla s'ta kujtova une ne ate prozen tonde , se po me e cilsu na kete faze tonde si faza posDostojevsjane e Pantes . hahahhhaha .


....

..pse duhet te jetoj ..!

per tri qellime

...sepse ashtu ishte e thene , une te vij ne kete jete ..!
...sepse ne kete jete kam njohur njerze aq te mire sa qe dhe jetra tjera te kisha do doja ti vazhdoj me ata ..
...duhet te jetoj , e per kete kujdesem ne maximum , sepse ikja ,vdekja do te shkaktonte dhimbje ne familjaret e mij , eshte torture e pashpjegushme ,nuk dua ata kete ta provojne, prandaj e ndjej obligim jo ndaj jetes sime sa ndaj ndjenjave te tyre ta qoj jeten deri aty ku eshte e shkruar ..

e per kete i falenderohem Zotit ,..nese me ka dhene dhurate te jetuarit , mundohem ta ndjej ate ..

vjeshta
22-11-11, 20:58
Sepse ,me te hijeshem jemi te gjalle se sa te vdekur !

premium
22-11-11, 21:03
me marre frymė
me jap frymė derisa ka oksigjen pa pare :)

e-uritura
26-11-11, 11:23
Secili nga ne vjen nė kėtė botė pėr qėllime tė caktuar. Pėr tė kryer detyra tė ndryshme.
Dikush psh vjen vetėm pėr tė ruajtur bagtinė.
Dikush pėr tė shpėtuar jetė, tjetri pėr tė shkatrruar ato.
Dikush qė tė moderojė, tjetri qė tė mesojė.
Dikush...dikush...dikush......

Gjej detyrėn tėnde, bėje me dashuri dhe pėrpikmėri.

Atėherė e din pse zgjohesh nė mėngjes!

Antika
26-11-11, 11:41
Secili nga ne vjen nė kėtė botė pėr qėllime tė caktuar. Pėr tė kryer detyra tė ndryshme.
Dikush psh vjen vetėm pėr tė ruajtur bagtinė.
Dikush pėr tė shpėtuar jetė, tjetri pėr tė shkatrruar ato.
Dikush qė tė moderojė, tjetri qė tė mesojė.
Dikush...dikush...dikush......

Gjej detyrėn tėnde, bėje me dashuri dhe pėrpikmėri.

Atėherė e din pse zgjohesh nė mėngjes!

Une psh kur erdha nuk erdha me ndonje qellim te caktuar.Erdha thjeshte veq ehhh,ashtu rastesisht! Perndryshe, kam mundur te jem e humbur si miliona e miliona ..........qe nuk paten fatin te krijohen si une e ti ,ai e ajooo!!

E tash ,pasi qe jam,jetoj me moton "mirmengjesi jete, jam ne valet tua dhe lutem te kem forcen te t'perballoj ne cdo sfide"!

Sidoqofte ,mirdita jete!

e-uritura
26-11-11, 11:44
Une psh kur erdha nuk erdha me ndonje qellim te caktuar.Erdha thjeshte veq ehhh,ashtu rastesisht! Perndryshe, kam mundur te jem e humbur si miliona e miliona ..........qe nuk paten fatin te krijohen si une e ti ,ai e ajooo!!

E tash ,pasi qe jam,jetoj me moton "mirmengjesi jete, jam ne valet tua dhe lutem te kem forcen te t'perballoj ne cdo sfide"!

Sidoqofte ,mirdita jete!


Kur u caktua qė ti tė vije nė kėtė botė, pa dijeninė tėnde, u caktua edhe detyra jote, poashtu pa dijeninė tėnde.

Pse zgjohesh nė mėngjes?

username
26-11-11, 11:47
Sikur ta dija ,pse kam lindur
Do te tregoj pse jetoj

mbase ju me pasket begenis komentet qe juve po ju pergjigjna pse duhet te jetojme-e kush me hek tona?!!!

Antika
26-11-11, 11:48
Kur u caktua qė ti tė vije nė kėtė botė, pa dijeninė tėnde, u caktua edhe detyra jote, poashtu pa dijeninė tėnde.

Pse zgjohesh nė mėngjes?

Aha! Tash re ndesh me disa shkrime tua te mehershme !


Me trego kush me solli dhe kush me caktoi detyrat e mia?


Zgjohem sepse duhet tė jetojmė ateher ,jo se dua ,a!

e-uritura
26-11-11, 11:51
Aha! Tash re ndesh me disa shkrime tua te mehershme !


Me trego kush me solli dhe kush me caktoi detyrat e mia?


Zgjohem sepse duhet tė jetojmė ateher ,jo se dua ,a!


Pėrgjegju nė pyetjen qė tė bėra, e urrej kur pėrgjegjen me pyetje.

Pastaj tė jipet e drejta tė shtrosh pyetje!

username
26-11-11, 11:53
me marre frymė
me jap frymė derisa ka oksigjen pa pare :)

ndreqe ti maqinen e teshave se kena me marr tifozin e let merr fryme familja jote ndreqe edhe aspiratorin tja merr eren e jemekavvvv se spa muj bre me ni dor me perzi jemekin e me tjeter dor me mbajt sustėn e aspiratorit spo bajki me lug te qajit me ngul se pe qet karshi lugėn edhe ni lutje te kam para diaspores-blema ni maqine tėenavvvv se pram kam la ne ora 3 te nates e mu kan ba durt si gjembat e irriqit

Antika
26-11-11, 11:57
Pėrgjegju nė pyetjen qė tė bėra, e urrej kur pėrgjegjen me pyetje.

Pastaj tė jipet e drejta tė shtrosh pyetje!

Mesou te duash kur te pergjigjen m epyetje ;).

T' i ruaj edhe gjera tė vogla me dashuri te madhe.:wink:

jEtA_1
26-11-11, 14:36
...edhe une shpesh her ja kam ber vetit ket pytje por asnjiher skam dit te pergjigjem

Domira
26-11-11, 14:38
Ne duhet te jetojme sepse kemi lindur per te jetuar!
Ne duhet te jetojme dhe ne duhet ti lejojme edhe te tjeret qe te jetojne njisoj si ne!

shef-qeti
26-11-11, 15:27
Ne duhet te jetojme sepse kemi lindur per te jetuar!
Ne duhet te jetojme dhe ne duhet ti lejojme edhe te tjeret qe te jetojne njisoj si ne!

Kishe mujt shume shkurt me thane veq "Lem te jetoj"!

Amina
26-11-11, 17:38
Jeta eshte dhurate, pse te mos e jetojm.

emine
28-11-11, 22:06
sepse kemi nje mision per ta perfunduar:rolleyes::cool:

Jana
29-11-11, 06:06
...me shiju momente qe nuk harohen kurr... si une sot ... Jeta eshte dhurat...varet se si dijm ta shijojm ...

GURI SYLAJ
29-11-11, 17:43
Per "fajin" e atyre qe, per qef te vetin, nuk na kan vete hiq a po doni a s'po doni !!!
....edhe nuk guxojme hiq me u anku se edhe vet po hecim te njejtes rruge....!

Hajra
29-11-11, 20:20
....qe te mbajme zjarrin ndezur,

emine
26-04-12, 20:24
Nje nder shume arsyethttp://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/292604_205285742922618_199312603519932_333706_1011 444911_n.jpg

emine
02-05-12, 20:50
e kena pas nje plak (frajer)
edhe per me nenqmu tjeret gjeth ju thojke( zashto zhivish)

Qeshtu po une tu kujtu se o pershendetje speciale,pi tham ooo mixha *** zhashtu zhivish bre:tongue:

kerkoi ndjes qe perdora ket gjuhe pise,po qka kam ba e fole se mohoi(z di a kam shkru mire)

jadore
02-05-12, 21:02
e kena pas nje plak (frajer)
edhe per me nenqmu tjeret gjeth ju thojke( zashto zhivish)

Qeshtu po une tu kujtu se o pershendetje speciale,pi tham ooo mixha *** zhashtu zhivish bre:tongue:

kerkoi ndjes qe perdora ket gjuhe pise,po qka kam ba e fole se mohoi(z di a kam shkru mire)

jaaaaa , ti si fotomodele e re duhesh te jesh motro internacionale jo nacionale ..ska me shajte ..
( nima , urime detyren shqipe )

Murgesha
02-05-12, 21:05
...Pėr me shiju momentet, si ato tė mirat ashtu edhe jo tė mira.

Zero Cool
02-05-12, 21:08
*_*


:biggrin:

lovely
02-05-12, 21:12
Ingjja iu kallxon, duhet me rrnu per me u perplas, sa qanej, sa qiknej. Me u munue me e pa ma t miren n gjithqka, edhe poe, me kesh, edhe me lue:biggrin:

Murgesha
02-05-12, 21:15
Ingjja iu kallxon, duhet me rrnu per me u perplas, sa qanej, sa qiknej. Me u munue me e pa ma t miren n gjithqka, edhe poe, me kesh, edhe me lue:biggrin:

Me mendu holl e hollė nuk e ki edhe keq :wink:

lovely
02-05-12, 21:17
Me mendu holl e hollė nuk e ki edhe keq :wink:


Qyrum, se ia kom merzi me u livdu, veq kur e kom pas keq une?:tongue: Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:biggrin:

Murgesha
02-05-12, 21:18
Qyrum, se ia kom merzi me u livdu, veq kur e kom pas keq une?:tongue: Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:biggrin:

Sigurisht edhe ti e ki keq kajherė po si duket unė s`po jam ksajde me tė pa ha,ahahahahahahahaahaa

emine
02-05-12, 21:47
Qyrum, se ia kom merzi me u livdu, veq kur e kom pas keq une?:tongue: Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:biggrin:

qka na kallxojshe syreta me elvisin pra

Zero Cool
02-05-12, 21:48
Ingjja iu kallxon, duhet me rrnu per me u perplas, sa qanej, sa qiknej. Me u munue me e pa ma t miren n gjithqka, edhe poe, me kesh, edhe me lue:biggrin:

qka me lue ? mendsh a ? :tongue::biggrin:

lovely
02-05-12, 22:23
qka me lue ? mendsh a ? :tongue::biggrin:me lue qyqek bre haaaaaaaaaaaaaaaaa:biggrin:

emine
22-05-12, 21:29
Kur ta shofesh vdekjen me sy nuk i parashtrone vetes kso pyetje kurre me,,,

Kaqanikasja
17-04-13, 12:11
pse duhet se jeta eshte e mire kur dijme te jetojme

vjeshta
19-04-13, 22:03
Per mos me e kput hallken zingjirore.

jadore
20-04-13, 23:16
Per mos me e kput hallken zingjirore.

nese kjo qe thua sypozohet si e vertet Vjeshte ,del qe te gjithe ata njerz qe e kane kryer kete funksion ,jane te teper ,teprice e panevojshme bile..? ahtehere .....?

vjeshta
28-04-13, 21:54
nese kjo qe thua sypozohet si e vertet Vjeshte ,del qe te gjithe ata njerz qe e kane kryer kete funksion ,jane te teper ,teprice e panevojshme bile..? ahtehere .....?


Ketu kisha fjalen per njeriun pse duhet te jetoje si qenie e jo si individ. Si hallke zingjirore nenkuptova hallka e quajtur prind qe mbahet e lidhur me hallken qysh dhe ate nip. Ne kete rast nuk ka asgje teprice .


E nese flasim per njeriun si individ ,aresyet jan te ndryshme ,prej me te lartave deri tek ato me qyqaret.

halla e madhe
28-04-13, 22:07
..kukuu cfar titulli!!,po qysh pse? grahi n'ta bajt, jeto, mos ta bajte shkelja n'drejtim te kundert, ganz einfach:biggrin:

Domira
28-04-13, 22:14
Kemi linde dhe jetojme. Jetojme sepse ne kete bote kemi ardhe per ta jetu jeten, dhe jo pse "duhet" te jetojme!

natyra
29-04-13, 05:13
"Bash pyetje me ven perzote,pse duhet te jetoim?E kur vdekja na pret ne qdo sekond te jetes!:rolleyes:,,dhe une mendoi se me e drejt do kishte qen,sikur te lindte pyetja?(para se ne te lindim)A deshiron te dalesh ne boten Jet?me siguri pergjigja do ishte PO Te secili prej nesh...Ne nifar menyre,dhe te jep kuptim jeta...edhe pse e "shkurt".

Natyra.

Motrushe,me pelqeu dhe mendimi yt zemra:)
per ate dhe e veqova...Kemi linde dhe jetojme. Jetojme sepse ne kete bote kemi ardhe per ta jetu jeten, dhe jo pse "duhet" te jetojme!

Gjithe te mirat ti keni pran jetes...motrushe:)))

jadore
06-05-13, 10:00
Bravo Domire. Per ta jetu pra!

Vet fjala jete te sqaron shume gjera. Dicka e mire, gjalleruese qe evuon me universin qe eshte pjese e universit dhe duhet jo me jetu po me JETU. Kur e shkruan me caps lock e ngulite ne memorje se fjala jete me fjalen vuajtje kane dy pole te kunderta te magnetit dhe kemi te bejme me dy skaje etreme.
!
po nga te lindi ky krahasim se , jete dhe vuajtje !

p.s.
ah , kjo sukoshienca ,send shume i idiotafte , te tradheton shume here ..

Domira
06-05-13, 17:48
Bravo Domire. Per ta jetu pra!

Vet fjala jete te sqaron shume gjera. Dicka e mire, gjalleruese qe evuon me universin qe eshte pjese e universit dhe duhet jo me jetu po me JETU. Kur e shkruan me caps lock e ngulite ne memorje se fjala jete me fjalen vuajtje kane dy pole te kunderta te magnetit dhe kemi te bejme me dy skaje etreme.

Bravo paq Dre1 :biggrin:

S'kam qare pa te tregu nji ndodhi te vertete, por pa keqkuptime a, sepse ka te beje me bukurine e jetes!

E kam nji butik ktu afer shpis teme, e ajo pronarja Zot runa cfare hajneshe asht. Ju ban gazep punetoreve, i perjashton prej pune e mos vet sa xhurulltia bahet ksajde. Vjen inspekcioni e besa edhe policia nganjiher kur qellon dikush nga punetoret qe nuk ia duron padrejtesite, sa kamera vjen e sa deklarata kerset, teater krejt. Ata qe nuk shujin por veq i marrin plaqkat e ikin pa fjale, kalojne ma lehte vec mos me pas pun me te.

Kur ia arrin qelimeve te veta ajo dhe qetesohen ujrat, del para dere e iu thot njerzve: une jam e tille kam qejf te gjith me mbet te knaqur, myshterit e knaqur, punetoret e knaqur edhe une e knaqur hahahahah. Teater krejt, ani ka ba pare vehtes skajin nuk ia din me qisi dallevere, maxhupshtihane me ni fjale :biggrin::biggrin:

p.s.nuk i dedikohet askujt ksajde!

halla e madhe
06-05-13, 21:23
Jo gjithemone jeta asht e lehte, ka dite ne te cilat kerkon te dorezohesh, por kujtohu gjithemone se neser asht nje dite tjeter dhe munde te jete me e mire se dita e sotit!:cool:

Domira
06-05-13, 23:30
Ndodhi e bukur qenka me perjetu 1 here ne vit. Po me fal se nuk e kuptova mesazhin mrenda saj. klm

Nuk eshte e bukur por ndodh Dre1.

Mesazhi eshte se do ti bente mire dikujt me perjetu ngjarje te tilla, ne vend se me u anku, ne vend se mos me ia dite vleren asaj qe iu ka ofru (pa marre parasysh me ose pa merita), ne vend se me be perpjekje per percarje, ne vend se me harru se kane shkaterru jete njerezish vetem per te tregu pushtet (pa mendu se nje dite mund ta humbin edhe ata ate far "pushteti").

Pra mesazhi eshte se disave do u bente mire ndonje ndodhi e ngjajshme ne menyre qe mos ti shkaktojne dikuj (shumekujt) mendime te tilla, si kjo: pse duhet te jetojme!

lovely
07-05-13, 22:25
Jo gjithemone jeta asht e lehte, ka dite ne te cilat kerkon te dorezohesh, por kujtohu gjithemone se neser asht nje dite tjeter dhe munde te jete me e mire se dita e sotit!:cool:


Gabimi me i madh i perbashket i krijeses se quajtur njeri.

E nesermja nuk egziston. Dmth te nesermen nuk e kena te garantune.

Krejt qka e kena ne dore na si njerez, eshte dita e sotit.

Njerezit harrojne. Po harrojne shume.

Shume ankohen, vujne, e munojne veten palidhje, per gjana te vogla, per imtesina.

Po harrojne, se sonte kur t`bijne n`gjume, mujn mos me u qu mo kurre.

E ne vend qe me u koncentru ne gjanat e mira e pozitive te dites, e me i shiju momentet e mira, e me u knaq me qka t`mujn, me nxjerr ma t`miren prej gjithckafit, ata vajtojne per gjana koti.

Sot knaqu. Sot jeto. SOT eshte dita. Dje ka shku. Neser nuk e kem ne dore. SOT eshte krejt qka kem.

Shpirtin e huazum e kem. Kur na e merr ai atje nalt, a poshte a ku osht, veq ai e din.

:)

halla e madhe
08-05-13, 21:11
Gabimi me i madh i perbashket i krijeses se quajtur njeri.

E nesermja nuk egziston. Dmth te nesermen nuk e kena te garantune.

Krejt qka e kena ne dore na si njerez, eshte dita e sotit.

Njerezit harrojne. Po harrojne shume.

Shume ankohen, vujne, e munojne veten palidhje, per gjana te vogla, per imtesina.

Po harrojne, se sonte kur t`bijne n`gjume, mujn mos me u qu mo kurre.

E ne vend qe me u koncentru ne gjanat e mira e pozitive te dites, e me i shiju momentet e mira, e me u knaq me qka t`mujn, me nxjerr ma t`miren prej gjithckafit, ata vajtojne per gjana koti.

Sot knaqu. Sot jeto. SOT eshte dita. Dje ka shku. Neser nuk e kem ne dore. SOT eshte krejt qka kem.

Shpirtin e huazum e kem. Kur na e merr ai atje nalt, a poshte a ku osht, veq ai e din.

:)


Jeta asht shprese,lufte,mundi,gezim, hidherim, vuajtje skamje,lote,.... ke ditur ti permbahesh rregullave te jetes, e ke fitu lojen,sikur te mendoja cdo nate per vdekjen s'do mundohesha fare per asgje . prandaj, e jetoj jeten, e dua jeten,i gezohem dites se neserme, keto mendime i them kur e perfundoj nje dite te sukseshme,nuk pendohem fare per keto vite qe i kam jetu, me te liga ,me gezime, lote, sakrifica.. praseprap e them se e dua jeten me nje te neserme qe nuk i dihet:cool:..hmm suprizat i dua:tongue::wink:

Domira
08-05-13, 22:53
Jeta asht shprese,lufte,mundi,gezim, hidherim, vuajtje skamje,lote,.... ke ditur ti permbahesh rregullave te jetes, e ke fitu lojen,sikur te mendoja cdo nate per vdekjen s'do mundohesha fare per asgje . prandaj, e jetoj jeten, e dua jeten,i gezohem dites se neserme, keto mendime i them kur e perfundoj nje dite te sukseshme,nuk pendohem fare per keto vite qe i kam jetu, me te liga ,me gezime, lote, sakrifica.. praseprap e them se e dua jeten me nje te neserme qe nuk i dihet:cool:..hmm suprizat i dua:tongue::wink:

Halla e madhe, mire ke fole :smile:

vetem kisha shtu, nuk i harroj te kaluarat (per mos i perseritur te kaluarat jo te mira), qe t'ju di kimetin te sotmeve, te ardhshmeve dhe ...!

Naki
09-05-13, 02:11
Pasi kemi lindur,sigurisht me deshiren e prindereve -sepse ata donin te kene femije e me kete pasardhes!
Secili nga ne ka nje mision per te plotesuar dikush ne nje kohe te shkurter jetesore e dikush pak me gjate.
Shekulli yne,pretendojme te behemi 100 vjeq gjate rrugetimit jetesor ,te permbushim planet tona,sherbejme dhe te lejme Vepra qe pasardhesit te kene gurethemelin e kontinuitetit te vazhdimsis.

Kalimero
09-05-13, 09:35
oo rnono be rnoni, qashtut qish na ka shkru Zoti ,mus gaboni me ndrishu najsen se viq qa e prishni tibe :biggrin:
ere mus filluzufoni be qishtutne
me qisishne pudhavrash

jo ndrisho ,jo mino ,jo shpriso, jo mino pur nestra mus mino pur gje ,joto viq SOT knaqu ere mus ta nin pur nestra ,pfffffffffffffffffff ikni mare mus u boni budadh me si un badh, pse a kem na kumpjutera e jeta ke furumi dardania me bo e me qkrujten qa kina qeff,


jeto, punu bon mire sa t'mujsh ,mus bon keq ere qerat viq priti t'mira e kqija :cool:

lovely
09-05-13, 11:35
Alime, qka deshta me thane?

Po, vdekja.

Me kuptoni drejt iu lutem, eshte dallim i madh ne mes te "i frigohem vdekjes" dhe "e mendoj vdekjen".

Steve Jobs ka thane; Vdekja eshte shpikja me e mire e jetes. Sepse pastron te vjetren, per me i liru rruge te rejes.

Dmth, pastron Hallen e Malle, per me m`liru rruge mu.
Ni dite, jo fort larg prej sot, me pastron mu, per me i liru rruge binjakeve te Lacostes psh.

Une jam e bindun se, sikur ta mendonim vdekjen nganjihere, lexo; Nuk po them frigoju vdekjes, po them mendoje se sot mundet me kane dita e fundit e jotja, ose e njerit apo tjetrit te aferm, te dashur, te njofshem tendit.
Po, sikur ta mendonim vdekjen nganjehere, kjo do te na bente njerez me te mire. Do te na bente me te lire per me e jetu jeten tone, qashtu qysh dojme vet.

Panta_rhei ka thane; Perpara vdekjes jemi te pafuqishem.

Vule. Perpara vdekjes jemi edhe te barabarte.

Steve Jobs ka thane; Duke e kujtuar se nje dite do te vdesim, eshte menyra me e mire per t`iu shmangur kurthit qe te mendojme se kemi diqka per te humbur.

Pse me e mendu vdekjen po te bojka njeri ma t`mire?

Te shtin me mendu para se me fol. Te shtin me mendu para se me ia thane ni fjale t`keqe ni fmise. Ni t`vjetri.
Nuk del gruja plake me i cirit dhomt lidhje e palidhje.
Te shtyn me i fal gabimet e njerzve qe i duam. Me iu dhane edhe ni shance.
Te shtin me e kap telefonin me i thirr njerezit qe i don.
Te detyron me e kuptu se parja nuk eshte gjithqka.
Te zbut. I sheh njerezit, gjanat, jeten me sy tjeter.

Kujtone "Kukullen";

"Kukulla
nėse Zoti pėr njė moment do tė harronte
qė jam kukull lecke
dhe tė mė jipte njė copėz jetė
ndoshta nuk do tė thoja gjithcka qė mendoj,
por definitivisht do tė mendoja gjithcka qė do e thoja.
Do t`i vlersoja gjėrat
jo pėr vlerėn qė kanė
por pėr domethėnien e tyre.
Do tė flija pak, ėndėrroja mė shumė,
e di se pėr cdo minutė qė i mbyllim sytė,
humbasim 60 sekonda drite.
Do tė shetisja kur tė tjerėt sillen kot,
do zgjohesha kur tė tjerėt janė nė gjumė
Do t`i dėgjoja kur tė tjerėt flasin
oh si do e shijoja njė akullore tė cokollates.
Nėse Zoti do mė dhuronte njė copėz jetė,
unė do vishesha thjeshtė,
do tė hudhja veten barkas nėn diell
ekspozuar jo vetėm trupin tim
por edhe shpirtin tim.
Zoti im, nėse do kisha zemer,
do tė shkruaja urrejtjen time nė akull
dhe do prisja tė dal dielli..
Me ėndrrėn e Van Gogh do tė shkruaja ne yje
njė poemė tė Benedetti-t
dhe njė kėngė e Serrat-it do tė ishte
serenatė e hėnės.
Me lotėt e mia do i ujisja lulet
tė ndiej dhimbjen e gjembave tė tyre
dhe puthjen mishėrore tė petaleve tė tyre
Zoti im, sikur tė kisha njė copė jetė..
Nuk do lejoja tė kaloj njė ditė e vetme
pa ua thėnė njerzve qė dua;
iu dua
Do tė bindja cdo burrė ose grua
qė ata janė tė preferuarit e mi
dhe se unė do jetoj
nė dashuri
me dashuri.
Do ia vėrtetoja njerėzimit
se sa shumė gabojnė kur mendojnė
qė ata nuk dashurojnė mbas mplakjes
duke mos e ditur
se ata mplaken kur ndalojnė sė dashuruari
Femijėve do u jipja krahė
por do i lejoja tė mėsojnė tė fluturojnė vet.
Tė moshuarve do u tregoja se
vdekja nuk vjen me moshėn
por me harresėn.
Kam mėsuar aq shumė nga ju njerėz..

Kam mėsuar se tė gjithė dėshirojnė tė jetojnė
ne majė te malit
duke mos e kuptuar qė
lumturia e vėrtetė
qėndron gjatė ngjitjes sė shpatit..
Kam mėsuar se kur njė i posalindur
shtrėngon gishtin e babit
nė grushtin e tij tė vogėl,
ai e ka bėrė atė pėr vete pergjithmonė.
Kam mėsuar se njeriu ka tė drejtė
tė shikojė poshtė nė tjetrin
vetėm atėherė kur do i ndihmojė tė ngritet lart pėrsėri.
Kam mėsuar aq shumė nga ju
por sė fundmi
pjesė e madhe e diturisė
do mbetet e pashfrytėzuar
sepse kur ata tė mė fusin
brenda nė valixhe
fatkeqėsisht do tė vdes."


"Sikur te kisha nje copez jete"- do te beja keshtu e ashtu. Keshtu e ashtu.
Po pse mos me i bo kto gjana derisa e ke ate copez jete???

E ju allahile, kurre mos u qoni pej kauqit sot, pritne t`nesermen, se "nashta" osht ma e mire. :biggrin:

PS: Qysh po m d`doket Kalimere, kokna dale krejt prej teme, po ti po e din qka po du me thane:biggrin:

halla e madhe
09-05-13, 12:09
..pak gat ja paske qu ksaj mesele, po nasht, zoti ishalla rrshoj vend une juve!deka me rend asht mirad i madh:wink:masnej nuk met merak sepse e kam zemren plote,kater plluma e di qe m'kan nene mu.ku po lodhna une per qishit mileti:biggrin:

Perndryshe mos ta nin dhovice, njerzimi rrnojn qefe qefe, nji vorr bjen secili,si i pasuni si fukaraja..hahahaha,

ps:ja marofsh Hallven halles ti per 7_tat,.t'bjen ty se t'kemi sugaricen e FD:biggrin:

Kaqanikasja
10-05-13, 08:09
Zoti na ka kriju me jetu dhe duhet te jetojme na pelqejti apo sna pelqejti kem me jetu kete jete ashtu si zoti ka thene

Domira
10-05-13, 15:05
Alime, qka deshta me thane?

Po, vdekja.

Me kuptoni drejt iu lutem, eshte dallim i madh ne mes te "i frigohem vdekjes" dhe "e mendoj vdekjen".

Steve Jobs ka thane; Vdekja eshte shpikja me e mire e jetes. Sepse pastron te vjetren, per me i liru rruge te rejes.

Dmth, pastron Hallen e Malle, per me m`liru rruge mu.
Ni dite, jo fort larg prej sot, me pastron mu, per me i liru rruge binjakeve te Lacostes psh.

Une jam e bindun se, sikur ta mendonim vdekjen nganjihere, lexo; Nuk po them frigoju vdekjes, po them mendoje se sot mundet me kane dita e fundit e jotja, ose e njerit apo tjetrit te aferm, te dashur, te njofshem tendit.
Po, sikur ta mendonim vdekjen nganjehere, kjo do te na bente njerez me te mire. Do te na bente me te lire per me e jetu jeten tone, qashtu qysh dojme vet.

Panta_rhei ka thane; Perpara vdekjes jemi te pafuqishem.

Vule. Perpara vdekjes jemi edhe te barabarte.

Steve Jobs ka thane; Duke e kujtuar se nje dite do te vdesim, eshte menyra me e mire per t`iu shmangur kurthit qe te mendojme se kemi diqka per te humbur.

Pse me e mendu vdekjen po te bojka njeri ma t`mire?

Te shtin me mendu para se me fol. Te shtin me mendu para se me ia thane ni fjale t`keqe ni fmise. Ni t`vjetri.
Nuk del gruja plake me i cirit dhomt lidhje e palidhje.
Te shtyn me i fal gabimet e njerzve qe i duam. Me iu dhane edhe ni shance.
Te shtin me e kap telefonin me i thirr njerezit qe i don.
Te detyron me e kuptu se parja nuk eshte gjithqka.
Te zbut. I sheh njerezit, gjanat, jeten me sy tjeter.

Kujtone "Kukullen";

"Kukulla
nėse Zoti pėr njė moment do tė harronte
qė jam kukull lecke
dhe tė mė jipte njė copėz jetė
ndoshta nuk do tė thoja gjithcka qė mendoj,
por definitivisht do tė mendoja gjithcka qė do e thoja.
Do t`i vlersoja gjėrat
jo pėr vlerėn qė kanė
por pėr domethėnien e tyre.
Do tė flija pak, ėndėrroja mė shumė,
e di se pėr cdo minutė qė i mbyllim sytė,
humbasim 60 sekonda drite.
Do tė shetisja kur tė tjerėt sillen kot,
do zgjohesha kur tė tjerėt janė nė gjumė
Do t`i dėgjoja kur tė tjerėt flasin
oh si do e shijoja njė akullore tė cokollates.
Nėse Zoti do mė dhuronte njė copėz jetė,
unė do vishesha thjeshtė,
do tė hudhja veten barkas nėn diell
ekspozuar jo vetėm trupin tim
por edhe shpirtin tim.
Zoti im, nėse do kisha zemer,
do tė shkruaja urrejtjen time nė akull
dhe do prisja tė dal dielli..
Me ėndrrėn e Van Gogh do tė shkruaja ne yje
njė poemė tė Benedetti-t
dhe njė kėngė e Serrat-it do tė ishte
serenatė e hėnės.
Me lotėt e mia do i ujisja lulet
tė ndiej dhimbjen e gjembave tė tyre
dhe puthjen mishėrore tė petaleve tė tyre
Zoti im, sikur tė kisha njė copė jetė..
Nuk do lejoja tė kaloj njė ditė e vetme
pa ua thėnė njerzve qė dua;
iu dua
Do tė bindja cdo burrė ose grua
qė ata janė tė preferuarit e mi
dhe se unė do jetoj
nė dashuri
me dashuri.
Do ia vėrtetoja njerėzimit
se sa shumė gabojnė kur mendojnė
qė ata nuk dashurojnė mbas mplakjes
duke mos e ditur
se ata mplaken kur ndalojnė sė dashuruari
Femijėve do u jipja krahė
por do i lejoja tė mėsojnė tė fluturojnė vet.
Tė moshuarve do u tregoja se
vdekja nuk vjen me moshėn
por me harresėn.
Kam mėsuar aq shumė nga ju njerėz..

Kam mėsuar se tė gjithė dėshirojnė tė jetojnė
ne majė te malit
duke mos e kuptuar qė
lumturia e vėrtetė
qėndron gjatė ngjitjes sė shpatit..
Kam mėsuar se kur njė i posalindur
shtrėngon gishtin e babit
nė grushtin e tij tė vogėl,
ai e ka bėrė atė pėr vete pergjithmonė.
Kam mėsuar se njeriu ka tė drejtė
tė shikojė poshtė nė tjetrin
vetėm atėherė kur do i ndihmojė tė ngritet lart pėrsėri.
Kam mėsuar aq shumė nga ju
por sė fundmi
pjesė e madhe e diturisė
do mbetet e pashfrytėzuar
sepse kur ata tė mė fusin
brenda nė valixhe
fatkeqėsisht do tė vdes."


"Sikur te kisha nje copez jete"- do te beja keshtu e ashtu. Keshtu e ashtu.
Po pse mos me i bo kto gjana derisa e ke ate copez jete???

E ju allahile, kurre mos u qoni pej kauqit sot, pritne t`nesermen, se "nashta" osht ma e mire. :biggrin:

PS: Qysh po m d`doket Kalimere, kokna dale krejt prej teme, po ti po e din qka po du me thane:biggrin:

A keshtu duhet motivu njerezit, femijet per perparim ne jete ?
Lovely keshtu u flitet njerzve vetem sa per te mbijetu.
Shume ligjerata e kurse mbahen ne mbare boten duke motivu njerzit se si duhet ti marrin te gjitha mundesite per te realizu deshirat e veta. Me fal vec kjo qe ke sjelle ketu nuk me len pershtypjen se ky tekst motivon njerezit per prosperitet. Aq me teper me duket disciplinues per mos me thane trishtues per nje njeri te lire!

jadore
10-05-13, 17:46
A keshtu duhet motivu njerezit, femijet per perparim ne jete ?
Lovely keshtu u flitet njerzve vetem sa per te mbijetu.
Shume ligjerata e kurse mbahen ne mbare boten duke motivu njerzit se si duhet ti marrin te gjitha mundesite per te realizu deshirat e veta. Me fal vec kjo qe ke sjelle ketu nuk me len pershtypjen se ky tekst motivon njerezit per prosperitet. Aq me teper me duket disciplinues per mos me thane trishtues per nje njeri te lire!

ja-a, mos ja shif per te madhe,de , thjeshte loveli murr rol keshe po kallxohem e meqme , po reflektoj prej vetes, sikur kur je e ulur ne prijtore te ordinancave shendetesore ne Kosove e te bjen me tyrlifre qeshiti me u ul afer e me prediku miresi ( per qudi , edhe Dardania e njejte me duket ne kete krahasim )

se sa predikim e reflektim per toke i cekt eshte ai postim mjafton nje fraze e vetme e saj te analizohet ...

citat ..
'' Te shtin me mendu para se me ia thane ni fjale t`keqe ni fmise. ..''

pa keqkuptim , e them nje mendim te pergjitheshem .. po te ishte memesia test paraprak vlersues , per nje mendim te tille do ja privoja kete te drejte gjitheseciles qenje ,por elhamdyrlihah , Ai , atje lart nuk zgjedh ...

p.s.
njekohesishte me kete postim shfrytezoj rastin i them motrushes sime ne Tasligje , kur je per soqe ? ( sot jo se jam nxont ..) edhe njekohesishte ne kete rruge e pershendes mikun tim Lojetarin .

jadore
10-05-13, 17:53
..pak gat ja paske qu ksaj mesele, po nasht, zoti ishalla rrshoj vend une juve!deka me rend asht mirad i madh:wink:masnej nuk met merak sepse e kam zemren plote,kater plluma e di qe m'kan nene mu.ku po lodhna une per qishit mileti:biggrin:

Perndryshe mos ta nin dhovice, njerzimi rrnojn qefe qefe, nji vorr bjen secili,si i pasuni si fukaraja..hahahaha,

ps:ja marofsh Hallven halles ti per 7_tat,.t'bjen ty se t'kemi sugaricen e FD:biggrin:

ja , me kete miratim tondin , me te thone qe e ke pervetesu perjetesine ,rrej ! ( nuk eshte ne dore teme ) veq njo po te garantoj , prej kujdo qe e kam degju kete thenje te tille e ka pas te garantume 90-shin (demek ne rastin tond konkret edhe nje here qikaq sa i ke ..)

p.s.
veq mos thuaj qe u merzite ,mandej ..

Dushku
10-05-13, 18:03
Pse duhet te jetojme?

"Jetojme" periudhe, prej lindjes dhe momentit aktual e gjer sa......???! Per gjithcka,ka ndonje shkak (asrye)

Nje kohe per te mbjellur, nje kohe per te mbledhur.
Vlera e te jetuarit nuk shtrihet ne gjatesin e diteve,por ne perdorimin qe ne u bejm atyre,
e pasi qe jetojme perse mos te shijojme,duke punue,dashurue... ;)

Jetojme per dashuri, nese s'do te ishte dashuria s'do te ishte as njerzia!

lovely
10-05-13, 18:06
A keshtu duhet motivu njerezit, femijet per perparim ne jete ?
Lovely keshtu u flitet njerzve vetem sa per te mbijetu.
Shume ligjerata e kurse mbahen ne mbare boten duke motivu njerzit se si duhet ti marrin te gjitha mundesite per te realizu deshirat e veta. Me fal vec kjo qe ke sjelle ketu nuk me len pershtypjen se ky tekst motivon njerezit per prosperitet. Aq me teper me duket disciplinues per mos me thane trishtues per nje njeri te lire!


Kush tha moj me i motivu femijet per perparim?

A thashe une dikun; Mos i merr te gjithe mundesite per me i plotesu deshirat e tua?

Jo Domire, une e thashe total te kunderten.

Thashe; Jetoje secilen dite, shfrytezoje deri ne maksimum, me krejt qka je e krejt qka mundesh, se neser mundet me kane vone.

E, se neser mundet me kane vone, e dijme krejt. Shumica prej nesh, e ka perjetu me dashte me ia thane ni fjale te fundit dikujna, po qe e ka lane per neser, e neser eshte bo vone, se ai person ka vdekur.

Eh, sikur ta mendonim se nje dite do te vdesim, pa u frikesu prej vdekjes, gjerat e sotit nuk do i linim per neser. Fjalet e mira, diskutimet e pergjysmuara, fjalet e dashurise, mosmarreveshjet, te gjitha do i perfundonim mire e mare, SOT.

Femijet lej jashte ktij diskutimi.

Domire, nuk pres me m`kuptu tulifare lope, seriozisht jo. Ti? Po.

Tash, Zhades nuk i nxinet per t madhe, se ajo n`vend t`fmijeve i merr soqat n`prehen e i ledhaton. Me keqardhje po e them, po kur nenvlereson femijet deri ne kete shkalle, engjejt e ksaj bote, tjeter shpjegim nuk mundet me pas.


Njoh femra qe nuk kane femije. Njerez ma te pashpirt, zor e ke me gjet.

Zhade, shihemi n`xhezemti t`obollantes!

jadore
10-05-13, 18:11
Kush tha moj me i motivu femijet per perparim?

A thashe une dikun; Mos i merr te gjithe mundesite per me i plotesu deshirat e tua?

Jo Domire, une e thashe total te kunderten.

Thashe; Jetoje secilen dite, shfrytezoje deri ne maksimum, me krejt qka je e krejt qka mundesh, se neser mundet me kane vone.

E, se neser mundet me kane vone, e dijme krejt. Shumica prej nesh, e ka perjetu me dashte me ia thane ni fjale te fundit dikujna, po qe e ka lane per neser, e neser eshte bo vone, se ai person ka vdekur.

Eh, sikur ta mendonim se nje dite do te vdesim, pa u frikesu prej vdekjes, gjerat e sotit nuk do i linim per neser. Fjalet e mira, diskutimet e pergjysmuara, fjalet e dashurise, mosmarreveshjet, te gjitha do i perfundonim mire e mare, SOT.

Femijet lej jashte ktij diskutimi.

Domire, nuk pres me m`kuptu tulifare lope, seriozisht jo. Ti? Po.

Tash, Zhades nuk i nxinet per t madhe, se ajo n`vend t`fmijeve i merr soqat n`prehen e i ledhaton. Me keqardhje po e them, po kur nenvlereson femijet deri ne kete shkalle, engjejt e ksaj bote, tjeter shpjegim nuk mundet me pas.


Njoh femra qe nuk kane femije. Njerez ma te pashpirt, zor e ke me gjet.

Zhade, shihemi n`xhezemti t`obollantes!


pasha nje Zot ,lovlie , dr Ilirit i erdhen drute qe i paska ble per dimrin e ardhshem .. qitu eshte ka i shkarkon .. kuku garant neser i sharron , paskem me pas zhurme ..

ti mire keshtu me shnet ..?

Domira
10-05-13, 18:15
Kush tha moj me i motivu femijet per perparim?

A thashe une dikun; Mos i merr te gjithe mundesite per me i plotesu deshirat e tua?

Jo Domire, une e thashe total te kunderten.

Thashe; Jetoje secilen dite, shfrytezoje deri ne maksimum, me krejt qka je e krejt qka mundesh, se neser mundet me kane vone.

E, se neser mundet me kane vone, e dijme krejt. Shumica prej nesh, e ka perjetu me dashte me ia thane ni fjale te fundit dikujna, po qe e ka lane per neser, e neser eshte bo vone, se ai person ka vdekur.

Eh, sikur ta mendonim se nje dite do te vdesim, pa u frikesu prej vdekjes, gjerat e sotit nuk do i linim per neser. Fjalet e mira, diskutimet e pergjysmuara, fjalet e dashurise, mosmarreveshjet, te gjitha do i perfundonim mire e mare, SOT.

Femijet lej jashte ktij diskutimi.

Domire, nuk pres me m`kuptu tulifare lope, seriozisht jo. Ti? Po.

Tash, Zhades nuk i nxinet per t madhe, se ajo n`vend t`fmijeve i merr soqat n`prehen e i ledhaton. Me keqardhje po e them, po kur nenvlereson femijet deri ne kete shkalle, engjejt e ksaj bote, tjeter shpjegim nuk mundet me pas.


Njoh femra qe nuk kane femije. Njerez ma te pashpirt, zor e ke me gjet.

Zhade, shihemi n`xhezemti t`obollantes!


Ok me fal per keqkuptim!

halla e madhe
11-05-13, 07:25
ja , me kete miratim tondin , me te thone qe e ke pervetesu perjetesine ,rrej ! ( nuk eshte ne dore teme ) veq njo po te garantoj , prej kujdo qe e kam degju kete thenje te tille e ka pas te garantume 90-shin (demek ne rastin tond konkret edhe nje here qikaq sa i ke ..)

p.s.
veq mos thuaj qe u merzite ,mandej .....jo moj, cfar t'merzitne une,s'po kam nga fryme me marr,sa puna ,sa mesimi,kam edhe disa provime deri ka korriki,masnej kam seminare ditore te Imlantologjise neper evrope, ska bijo dinamizmi i jetes po ece 120/h...kjo asht esenca e jetes,sa t'ka pune mire asht gjithcka:smile:...allahi na rujt prej badihavgjive,me ta lujt trullin e kres :tongue:


ps:U knaqa me dr. Dashe,ajo shihet loqke qe asht zoje, hone e done,mi tregoj projektet e fiziatrise te nivelit evropjan me t'pas imoni hejr cfar personaliteti:smile:

emine
15-05-13, 22:03
Jeta e njeriut gjason me lulen qė harliset nė fushė. Vjen dhia, e ha dhe s'ka mė lule

schütze
15-05-13, 22:13
sa isha ne barkun e nenes,deshiroja te shijoj ket Jet,pasi linda,deshiroja te shijoj rinin,pasi u rrita,deshiroja te krijoj familje,pasi krijova familjen, deshiroj te shijoj edhe pleqerin, e kur te plakem do ta vazhdoj ketu ku e lash shkrimin

Alima
15-05-13, 23:18
...

Kjo pyetje me gjason ne nje pyetje qe ia kam parashtruar vetes time qysh ne moshen 3 vjeēare( nuk e dij tani a i kam pasur saktesisht 3 vjet a me pak ndoshta , ndodhe edhe me shume kam mund ti kem pasur kur jam marr me keso pyetjesh te komplikuara ,ngase qysh kesh tuj thon .. kesosh pyetjesh beja kur isha 3-4 vjeē ,mund te isha edhe 2 a me pak ...sidoqofte qaty diku 234 vjeē ...qe te mos komplikoj si zakonisht) ... pyetjen qe e parashtroja ne moshen 234 vjeē ishte: -" po te mos isha (jame) ...ku do isha?! ...( ju lutem mos perdorni banalitete, kjo vlen ne veēanti per dy nofka bukur te lazdruara te ketij mesi ne medium ,..qe te ruaj privatesin e tyre do qendroj diskret sa i perket Lovelies & Kalimerit !!!) ...


Tani sa i perket temes :
...jetojm qe te fitojme ate boten tjeter,pa asnje dyshim! ... mirepo, duke u marre shume me kete boten ketu,rrezikojm me nje rrezik te rrezikshem ate per te cilen jetojme ketu ... ,mjere per ne qe po mashtrohemi dhe edhe njehere mjere per ne !...ngase mu ngaterru tani ēka deshta te vazhdoj me tutje ...


Alima :)

.

Kalimero
16-05-13, 10:58
...

Kjo pyetje me gjason ne nje pyetje qe ia kam parashtruar vetes time qysh ne moshen 3 vjeēare( nuk e dij tani a i kam pasur saktesisht 3 vjet a me pak ndoshta , ndodhe edhe me shume kam mund ti kem pasur kur jam marr me keso pyetjesh te komplikuara ,ngase qysh kesh tuj thon .. kesosh pyetjesh beja kur isha 3-4 vjeē ,mund te isha edhe 2 a me pak ...sidoqofte qaty diku 234 vjeē ...qe te mos komplikoj si zakonisht) ... pyetjen qe e parashtroja ne moshen 234 vjeē ishte: -" po te mos isha (jame) ...ku do isha?! ...( ju lutem mos perdorni banalitete, kjo vlen ne veēanti per dy nofka bukur te lazdruara te ketij mesi ne medium ,..qe te ruaj privatesin e tyre do qendroj diskret sa i perket Lovelies & Kalimerit !!!) ...


Tani sa i perket temes :
...jetojm qe te fitojme ate boten tjeter,pa asnje dyshim! ... mirepo, duke u marre shume me kete boten ketu,rrezikojm me nje rrezik te rrezikshem ate per te cilen jetojme ketu ... ,mjere per ne qe po mashtrohemi dhe edhe njehere mjere per ne !...ngase mu ngaterru tani ēka deshta te vazhdoj me tutje ...


Alima :)

.

pash qikit kapuq alima krazaj kalimers sa bardaka shlivuvica i ki pi qi pu fol qiahtutne.

ps;gjith kum pas minu qi ; femnat e mlune me qasishne shamia e higjaba nuk pin raki, tekykna konen gabim pra .

:biggrin::tongue:

Murgesha
17-05-13, 13:43
Me duket se e kam gjet pse u dasht te jetoj "kaq gjate" :biggrin:

Paj te perkund femijet e femijeve te mi, te ju gezohem rrites se tyre siq ju pata gezuar rrites se femijeve te mi.

Me u ba gjyshe nuk ish shaka. Mendoj se qenka edhe vet kuptimi i jetes te kenaqesh me frytet e frytave tu.

emine
17-05-13, 18:51
Me duket se e kam gjet pse u dasht te jetoj "kaq gjate" :biggrin:

Paj te perkund femijet e femijeve te mi, te ju gezohem rrites se tyre siq ju pata gezuar rrites se femijeve te mi.

Me u ba gjyshe nuk ish shaka. Mendoj se qenka edhe vet kuptimi i jetes te kenaqesh me frytet e frytave tu.
:smile:u knaqsh gjithmone,,,,

shfrytzoi rastin te pershendes!

schütze
17-05-13, 19:45
Me duket se e kam gjet pse u dasht te jetoj "kaq gjate" :biggrin:

Paj te perkund femijet e femijeve te mi, te ju gezohem rrites se tyre siq ju pata gezuar rrites se femijeve te mi.

Me u ba gjyshe nuk ish shaka. Mendoj se qenka edhe vet kuptimi i jetes te kenaqesh me frytet e frytave tu.
nje arsye shum e fort,me qen se ende se kam provu,por Shum njerz e kann te njejtin mendim,Murgesha me vjen mir qe ke ket mundesi,shfrytzoje