PDA

View Full Version : Statusi i Jezusit nė Islam


Hattabi
30-11-05, 22:24
Me falni por nuk e kam ndermend qe t'ju nenqmoj apo diqka tjeter.

Kjo o nje broshur ku me te vertet ia vlen te lexohet.
http://www.mburoja.net/Pertekrishteret/PozitaeJezusitneIslam.html

Hakikat
26-08-06, 22:19
Jezusi ėshtė ke Al-lahu i Lartėmadhėruar njė Profet me njė nderim tė madhė. Sepse Al-lahu i Lartėmadhėruar njė dashuri tė madhe nga Profetėt pėr me i dashur na ka dhėn the ata na duan. Se ne kimi njė bindje the dashni tė pa fund. Ne imi nė gjendje, pėrfitimin e epėrsis me dėshmu sepse lartė logjikės tė njeriut ėshtė. Se aj ėshtė veē njė Profet.
,,O beni israilė, unė jamė i dėrguar i Al-lahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilėt ėshtė Ahmed!‘‘ (Es-Saff:6)
Ėshtė shum me vėndes tė dijni qė nga fillimi i jetės sė njeriut tė parė d.t.th.qė nga ADEMI a.s. dhe koh pas kohe kanė ardhur edhe Profetė tė tjerė, kėshtu qė secili Profet qė ka ardhur ka ardhur me njė pėrsoshmėri mė tė plotė e tė kompletur. Islami qė ia shpall Musait a.s. ka qėn ma e pėrsosur se sa islami qė iu shpall Nuhit a.s.. Islami qė i ishte shpallur Isaut a.s. ishte ma e pėrsosur the mė e kompletuer se sa feja e cila ia kishte shpallur Musaut a.s.. Feja Islami qė u shpall Muhammedit muar formėn tė dreijt e sajė me tė kompletuar me rastin e pėrfundimit tė Profetizmit me Muhammedin a.s. dhe me shpalljen e tij Kur-anin famėlartė.
Al-lahu i Lartėmadhėruar dėshmon nė Kur-anin e tij:
,,Sot pėrsosa fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe.‘‘ (El-Maide: 3)
Pas kėsaj feje ISLAMIN, nuk do tė ket gjėr nė ditėn e gjykimit, po edhe Profet tjetėr nuk do tė ketė. Njė kapitė nga Kur anikur thotė:
,,Feja e pranueshme tek Al-lahu ėshtė Islami‘‘ (Ali Imran: 19)
Qė tė gjith kėrkesat dhe nevojat qė kėrkon jeta e njeriut pėr ētardo shqyrtimi tė hellit tė jetės n’fenė e Al-lahut nė Islam ekziston zgjidhja, pėrēdo pyetje ke pėrgjegjje tė vėrtetė e tė sigurtė. Fejatė tė vjetra me zbatu, qė Islami ekziston the i sigurt ėshtė, nuk ėshtė qetėr pėrveē tė mundohesh qė tė shohės ndonjė yll nė qiell kur dilli rrezaton nė Zentin tė qiellit.

Hakikat
26-08-06, 22:20
Ungjilli pėr Kundė devijimi, ėshtė perplot fakte dhe argumente qė dėshmon pėr Robėsinė dhe Profetizmin e Mesihut a.s.:

Nė Ungjillin e Gjonit nė kapitullin (6/14) ku thotė: ,,Ky ėshtė pėrnjėmend Profet qė duhet tė vij nė botė.‘‘ Nė Ungjillin e Mateut (15/24) ku thotė: ,, Unė jam vetėm i Dėrguar ke deletė e shpisė sė Israilit.‘‘ Nė Ungjillin e Lukės (7/16) ku thotė: ,,Profeti i madh u duk ndėr ne.‘‘ Kurse prapė nė Ungjillin e Mateut (13/57) ku thotė: ,,Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpin e vet.‘‘
Qė tė gjith kėto fakte dhe argumente tė sipėt pėrmenduar po nga vet Ungjilli i juaj shumė qartė dėshmojnė se ka qenė Profet dhe Dėrguar i Zotit. Kurse nga ana tjetėr nė po tė njejtin Ungjill, dėshmon qartė devijimi i Ungjillit kur thotė Jezusi ėshtė ,,i biri i Zotit‘‘ siē bie fjala nė Ungjillatė e Lukės: 9/35, Mateut: 3/17, Markut: 1/11, Gjonit: 1/18), u sjellėm fakte the argument mjaftė tė qarta nga libri i shenjėt i juaj tė cilat dėshmojnė shum qartė devijimin e mėdha nė Unjill. A ka kundėrshtime mė tė mėdha e mė tė qarta se sa kė to citate. Si mund tė jenė kundėrshtime dhe kundėrthėnije nė libėr tė shenjėt, nė libėr tė Zotit.
Kur-ani famėlartė me njė mėnyrė shumė tė qartė e pėrshkruan gjendjen e Isaut a.s.:
,,Dhe kur i frymėzova Havarijjunėt: Tė mė besoni Mua dhe tė dėrguarin tim! E ata thanė: Ne besuam, e ti dėshmo se ne jemi muslimanė.‘‘ (El-Maide: 111)
,,Mesihu nuk tėrhiqet prej asaj se ėshtė rob i Al-lahut, nuk tėrhiqen as engjėjt mė tė zjedhur. Kush tėrhiqet prej adhurimit ndaj Tij dhe bėn mendjemadhėsi, Ai do t’i ringjallė dhe do t’i tubojė tė gjithė pranė Tij.‘‘ (En-Nisaė: 172)
,,Ai ka qenė vetėm njė rob, tė cilin e bėmė pejgamber dhe e bėmė shembulltė jashtėzakonshėm si pėrvojė pėr beni israilėt.‘‘ (Ez-Zuhruf: 59)
Jezusi ėshtė njė njeri, njė Profet, i zgjedhuri i Al-lahut, qė njerzve rrugėn e drejtė e tė shpėtimit t’u tregoi. Me obligimin e tij profetik njerzve i ftonte n’rrugėn e besimit tė vėrtetė, qė njerzt ta njohin vetėm Al-lahun- Krijuesin e Gjithėsisė pėr Zot tė vetmin dhe vetėm Atij t’i pėrulen dhe vetėm ATĖ ta adhurojnė.

SoKoLi-i-Maleve
27-08-06, 04:41
I paskeni perzije adresat e ne forum,,kto jan tema per Mesime nga kurani e jo mesime nga bibla apo ndoshta fmija jau kan hjeke kapaket dhe ju kan perzije dhe spo dini se cila asht bibla e cila kurani,lol

Psikologu
29-08-06, 18:21
Ungjilli pėr Kundė devijimi, ėshtė perplot fakte dhe argumente qė dėshmon pėr Robėsinė dhe Profetizmin e Mesihut a.s.:

Nė Ungjillin e Gjonit nė kapitullin (6/14) ku thotė: ,,Ky ėshtė pėrnjėmend Profet qė duhet tė vij nė botė.‘‘ Nė Ungjillin e Mateut (15/24) ku thotė: ,, Unė jam vetėm i Dėrguar ke deletė e shpisė sė Israilit.‘‘ Nė Ungjillin e Lukės (7/16) ku thotė: ,,Profeti i madh u duk ndėr ne.‘‘ Kurse prapė nė Ungjillin e Mateut (13/57) ku thotė: ,,Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpin e vet.‘‘
Qė tė gjith kėto fakte dhe argumente tė sipėt pėrmenduar po nga vet Ungjilli i juaj shumė qartė dėshmojnė se ka qenė Profet dhe Dėrguar i Zotit. Kurse nga ana tjetėr nė po tė njejtin Ungjill, dėshmon qartė devijimi i Ungjillit kur thotė Jezusi ėshtė ,,i biri i Zotit‘‘ siē bie fjala nė Ungjillatė e Lukės: 9/35, Mateut: 3/17, Markut: 1/11, Gjonit: 1/18), u sjellėm fakte the argument mjaftė tė qarta nga libri i shenjėt i juaj tė cilat dėshmojnė shum qartė devijimin e mėdha nė Unjill. A ka kundėrshtime mė tė mėdha e mė tė qarta se sa kė to citate. Si mund tė jenė kundėrshtime dhe kundėrthėnije nė libėr tė shenjėt, nė libėr tė Zotit.
Kur-ani famėlartė me njė mėnyrė shumė tė qartė e pėrshkruan gjendjen e Isaut a.s.:
,,Dhe kur i frymėzova Havarijjunėt: Tė mė besoni Mua dhe tė dėrguarin tim! E ata thanė: Ne besuam, e ti dėshmo se ne jemi muslimanė.‘‘ (El-Maide: 111)
,,Mesihu nuk tėrhiqet prej asaj se ėshtė rob i Al-lahut, nuk tėrhiqen as engjėjt mė tė zjedhur. Kush tėrhiqet prej adhurimit ndaj Tij dhe bėn mendjemadhėsi, Ai do t’i ringjallė dhe do t’i tubojė tė gjithė pranė Tij.‘‘ (En-Nisaė: 172)
,,Ai ka qenė vetėm njė rob, tė cilin e bėmė pejgamber dhe e bėmė shembulltė jashtėzakonshėm si pėrvojė pėr beni israilėt.‘‘ (Ez-Zuhruf: 59)
Jezusi ėshtė njė njeri, njė Profet, i zgjedhuri i Al-lahut, qė njerzve rrugėn e drejtė e tė shpėtimit t’u tregoi. Me obligimin e tij profetik njerzve i ftonte n’rrugėn e besimit tė vėrtetė, qė njerzt ta njohin vetėm Al-lahun- Krijuesin e Gjithėsisė pėr Zot tė vetmin dhe vetėm Atij t’i pėrulen dhe vetėm ATĖ ta adhurojnė.

Jezusi , nuk ka nevojė tė marrė status nga Islami , por Islami nga Jezusi , sepse sikur tė mos mirrej e pranohej Jezusi nje Islam , atehere feja Islame do tė quhej vetem tatare dhe luftarake e asgja ma shumė.
Sidoqoftė , edhe pse ne Kuran , kapitulli Mejrem 19 tė benė tė qeshesh se si e pershkruan Kurani lindjen e Jezusit , pra vetem njė gjė qesharake dhe e palogjikuarė mirė.
Kalifati i ka pasur fajet sigurishtė pasi vranė njeri-tjetrin se si tė formulohet Kurani , kuptohet pas perleshjes se muslimanve mes veti dhe fiseve tė tyre ku shumė faqe u djegen dhe u pjeken, e pastaj shkruhet se Syret janė ra ne luftė por mė vonØ“e janė shkruarė nga ata qe i kan mbajtur mend , kuptohet , pas 100 viteve.
Pra , shkurt , Islami , nuk mundet ta statutoj Jezusin , por Jezusi , si cdo here eshtė pėr paqe dhe nuk kerkon status aspak aty ku thirret lufta, ndasija dhe urrejtja.

Hakikat
29-08-06, 21:56
Aj nuk ėshtė ZOT, por ėshtė MISIONAR, si PREDIKUES dhe i DĖRGUARI i Al-lahut Fuqiplot, the Al-lahu e zgjodhi the atij i tha tė Vėrtetėn. Al-lahu Fuqiplot ua tha disave Profetve me lejėn e tij MREKULLI, the Isaut a.s. (Jezusit) i lejoj disa MREKULLIJA (Muėxhize) tė vėrteta, qė drejtėsin ta vėrtetojnė. Qė me lejėn dhe ndihmėn e Al-lahut tė vdekurit tė Ringjall, ėshtė pa dyshim se edhe Musaut a.s. (Mojsiu) qė shkopi i tij tė shėndrohet nė njė gjallesė- nė gjarpėr tė gjall e cila rrėshqiste. Nėse prej Mrekullirave tė mahnitshme ka qenė krijimi- lindja e vet Isaut a.s. prej nėnės sė tij mirpo pa babė, atėher ėshtė edhe vetė krijimi i Ademit a.s. (Adamit) si pa nėnė the pa babė. Kjo gjė ėshtė ma e ēuditshme. Gjith janė prej Al-lahut Fuqiplotė. Gjithė Mrekullit e Jezusit, Mojsiu dhe PROFETVE tė tjerė tė gjith janė nėn Kompetencėn e vet Al-lahut qė tregon PLOTĖFUQINĖ e TIJ.

Vet Isau a.s. nuk ka qenė Profeti i parė i Zotit.

,,Para tij pati shumė tė dėrguar. Nėna e tij ishte e drejtė. Qė tė dy ishin ata qė ushqeheshin. Ja, si u sqarohen atyre argumentet dhe shih pastaj se i kthejnė shpinėn tė vėrtetės!‘‘ (El-Maide: 75)

Al-lahu i Lartėmadhėruar qartė dėshmon se Zonja Merjemja (Maria) dhe djali i saj Mesihu ‘‘ishin qė ushqeheshin,‘‘ d.t.th. se Isau a.s.-Mesihu, hante, pinte, shėtiste si ēdo njeri. Dikush kėsi soji mė kėtė cilėsi tė qenjesė njerzore a mund tė jetė ZOT? AL-LAHU ėshtė AI ZOT i cili nuk ka fillim po as nuk ka mbarim.

Al-lahu i Lartėmadhėruar pėr konceptin nė atė mėnyr tė pasuesve tė librit mbrapsht, por verbėrisht qė vazhdojnė rrugės sė devijuar. Zoti i Lartėmadhėruar qė pasuesve tė Biblės u tėrhjekė vėrejtjen kur u thotė:

,,O ithtarė tė librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Al-lahun, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė.‘‘ (En-Nisaė: 171)

Sepse thėnis tė tyre e hoqėn ardhėsin dhe inatin e Al-lahut tė Lartėmadhėruar. Krishterėt thanė, qė tė pastrohesh prej shumė mėkatve tė parė, qė tė i japshė me flijim trinibesim the dėrgimit sė shpirtit. The qė flijimi pėr kėtė besim i pari kushtė ėshtė the nga ky shpėtim. Gjith kėto nuk thonė qė tė besojsh njė Al-lah. Kjo ėshtė njė Kundėrthėni se ėshtė njė mos Besim. TRINIBESIM nuk ėshtė Besim, qė prej Buris sė Ungjillit rrjedh. Ėshtė njė Besė e gabueshme, qė prej Falsifikimit rrjedh.

Ungjilli i parė prej Jezusit a.s. ėshtė Ungjilli i Markut, nė kėtė Ungjill se Mesihu a.s. ,,Tij je Mesihu‘‘ (8/29) shkruan, qė nė Ungjillin e L’ukės ,,Tij je Mesihu i Zotit‘‘ (9/20), the nė Ungjillin e Mateut ,,Tij je Mesihu, Biri i Zotit‘‘ (16/16)

Shum e shum gjėra citate kann marrur prej Markut, Mateu the L’uka.

Dhe ke letratė e Palit ka shkresa nė Trinibesim. Ata qė nė ditėn e sotshme nė Ungjilin nė Trinibesim rrjedhė nga Baba i ideoritė, qė e kanė ngritur nė shkallėn e Zotit rrjedhin nga mendimet (letrat) tė Palit.

Sotė nė Ungjillin po thuj se mė shumė se gjysma e librit tė shejntė ėshtė e pėrbarė prej letrave tė Jahudive tė shkruar nga PALI.

,,Nė periudhėn e Jahudive, Pali ishte njė HKAHKAAM (prift Jahudi) nė Romė, andaj dhe, para se tė pranonte besimin e fesė Krishtere, ndaj njė numri shum tė madhė tė Krishterve kishte bėrė masakėrs, shtypje dhe tirani mbi ta. Mirpo pasi qė ishte bėrė Krishter, rregullishtė i kishės shkruante letra dhe ato letrat e shkruara tė Kishės ia bashkangjitėn Ungjillit qė tjetė njė pjesė e Ungjillit- pjesė e 27 e sojė, e cila pothujse gjysma e Ungjillit ėshtė ku ato letra tė tia, ka futur ka bėrė njė shpifje dhe gėnjeshtėr n’fundamentin kryesor t’besimit Krishter- ka thėn se Jezusi ėshtė i biri i Zotit dhe Kryqi i tij. Kjo shpifje dhe gėnjeshtėr ėshtė nga Pali i cili i vuri gurė themelin e parė tė devijimit fesė Krishter.‘‘ Kėt vealitet dhe vėrtetėsi na e zbulon Revista Amerikane: ( US NEWS AND WORLD REPORT, 20 Pril-1992 nė faqen 70)

Njė nga Priftrit me titull tė lartė sipas deklaratės sė tij thotė se: ,,Mendimet e djallėzuara tė Palit nė letrat e shkruara tė tij, tė cilat linonin nga urrejtja dhe gjellozia e tij e djallėzuar i cili bėnte dhe pasonte tė tjerėt qė t’bėnin spionllėqe pėr Spionazhė.‘‘ Mjerėsishtė qė njė numėr shum i madh i kėtyre letrave janė pėrplotė me dekadencė janė tė mbushura.

,,PALI, e emri i tij i vėrtetė quhetė –SAUL, njė Jahudi nga Tarsusi. Dhe ėshtė i pari i cili tha sipas paralajmėrit tė tij TRE. Dhe kėshtu kėt deklaratė tė shpifur e t’ė gėnjeshtruar e publikoi, ky publikim para se tė merr shtrijren dhe pėrhapjenė nė masa tė gjėra tė pojpujve krishter, sė pari kėrkoi qė kjo dokrinė, edhe nė literatarėn e Jevrejve KABBALA n’KUDS veē e kishte vendosur. (The Concised Atlas of the Bible.Faqe124)

,,Edhe Kisha e Anadollit veē filloi pastaj kėt doktrin pėr me e predikuar dhe me e pėrhapur n’mesin e besimtarve tė vet, se Jezusi a.s. ėshtė i Biri i Atij tė shenjėt. Por kėtė doktrinė ishte nė krye diskutimit letrat-shkrimit tė PALIT.‘‘ (The Concised Atlas of the Bible. Faqe 70)

Jezusi ėshtė ke Al-lahu i Lartėmadhėruar njė Profet me njė nderim tė madhė. Sepse Al-lahu i Lartėmadhėruar njė dashuri tė madhe nga Profetėt pėr me i dashur na ka dhėn the ata na duan. Se ne kimi njė bindje the dashni tė pa fund. Ne imi nė gjendje, pėrfitimin e epėrsis me dėshmu sepse lartė logjikės tė njeriut ėshtė. Se aj ėshtė veē njė Profet.

,,O beni israilė, unė jamė i dėrguar i Al-lahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilėt ėshtė Ahmed!‘‘ (Es-Saff:6)

Ėshtė shum me vėndes tė dijni qė nga fillimi i jetės sė njeriut tė parė d.t.th.qė nga ADEMI a.s. dhe koh pas kohe kanė ardhur edhe Profetė tė tjerė, kėshtu qė secili Profet qė ka ardhur ka ardhur me njė pėrsoshmėri mė tė plotė e tė kompletur. Islami qė ia shpall Musait a.s. ka qėn ma e pėrsosur se sa islami qė iu shpall Nuhit a.s.. Islami qė i ishte shpallur Isaut a.s. ishte ma e pėrsosur the mė e kompletuer se sa feja e cila ia kishte shpallur Musaut a.s.. Feja Islami qė u shpall Muhammedit muar formėn tė dreijt e sajė me tė kompletuar me rastin e pėrfundimit tė Profetizmit me Muhammedin a.s. dhe me shpalljen e tij Kur-anin famėlartė.

Al-lahu i Lartėmadhėruar dėshmon nė Kur-anin e tij:

,,Sot pėrsosa fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe.‘‘ (El-Maide: 3)

Pas kėsaj feje ISLAMIN, nuk do tė ket gjėr nė ditėn e gjykimit, po edhe Profet tjetėr nuk do tė ketė. Njė kapitė nga Kur ani kur thotė:

,,Feja e pranueshme tek Al-lahu ėshtė Islami‘‘ (Ali Imran: 19)

Qė tė gjith kėrkesat dhe nevojat qė kėrkon jeta e njeriut pėr ētardo shqyrtimi tė hellit tė jetės n’fenė e Al-lahut nė Islam ekziston zgjidhja, pėrēdo pyetje ke pėrgjegjje tė vėrtetė e tė sigurtė. Fejatė tė vjetra me zbatu, qė Islami ekziston the i sigurt ėshtė, nuk ėshtė qetėr pėrveē tė mundohesh qė tė shohės ndonjė yll nė qiell kur dilli rrezaton nė Zentin tė qiellit.Ungjilli pėr Kundė devijimi, ėshtė perplot fakte dhe argumente qė dėshmon pėr Robėsinė dhe Profetizmin e Mesihut a.s.:Nė Ungjillin e Gjonit nė kapitullin (6/14) ku thotė: ,,Ky ėshtė pėrnjėmend Profet qė duhet tė vij nė botė.‘‘ Nė Ungjillin e Mateut (15/24) ku thotė: ,, Unė jam vetėm i Dėrguar ke deletė e shpisė sė Israilit.‘‘ Nė Ungjillin e Lukės (7/16) ku thotė: ,,Profeti i madh u duk ndėr ne.‘‘ Kurse prapė nė Ungjillin e Mateut (13/57) ku thotė: ,,Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpin e vet.‘‘

Qė tė gjith kėto fakte dhe argumente tė sipėt pėrmenduar po nga vet Ungjilli i juaj shumė qartė dėshmojnė se ka qenė Profet dhe Dėrguar i Zotit. Kurse nga ana tjetėr nė po tė njejtin Ungjill, dėshmon qartė devijimi i Ungjillit kur thotė Jezusi ėshtė ,,i biri i Zotit‘‘ siē bie fjala nė Ungjillatė e Lukės: 9/35, Mateut: 3/17, Markut: 1/11, Gjonit: 1/18), u sjellėm fakte the argument mjaftė tė qarta nga libri i shenjėt i juaj tė cilat dėshmojnė shum qartė devijimin e mėdha nė Unjill. A ka kundėrshtime mė tė mėdha e mė tė qarta se sa kė to citate. Si mund tė jenė kundėrshtime dhe kundėrthėnije nė libėr tė shenjėt, nė libėr tė Zotit.

Kur-ani famėlartė me njė mėnyrė shumė tė qartė e pėrshkruan gjendjen e Isaut a.s.:

,,Dhe kur i frymėzova Havarijjunėt: Tė mė besoni Mua dhe tė dėrguarin tim! E ata thanė: Ne besuam, e ti dėshmo se ne jemi muslimanė.‘‘ (El-Maide: 111)

,,Mesihu nuk tėrhiqet prej asaj se ėshtė rob i Al-lahut, nuk tėrhiqen as engjėjt mė tė zjedhur. Kush tėrhiqet prej adhurimit ndaj Tij dhe bėn mendjemadhėsi, Ai do t’i ringjallė dhe do t’i tubojė tė gjithė pranė Tij.‘‘ (En-Nisaė: 172)

,,Ai ka qenė vetėm njė rob, tė cilin e bėmė pejgamber dhe e bėmė shembulltė jashtėzakonshėm si pėrvojė pėr beni israilėt.‘‘ (Ez-Zuhruf: 59)

Jezusi ėshtė njė njeri, njė Profet, i zgjedhuri i Al-lahut, qė njerzve rrugėn e drejtė e tė shpėtimit t’u tregoi. Me obligimin e tij profetik njerzve i ftonte n’rrugėn e besimit tė vėrtetė, qė njerzt ta njohin vetėm Al-lahun- Krijuesin e Gjithėsisė pėr Zot tė vetmin dhe vetėm Atij t’i pėrulen dhe vetėm ATĖ ta adhurojnė.

Hakikat
29-08-06, 21:57
Libri i Al-lahut DHE Ungjilli i sotshėm

Kur-ani ėshtė shpallur nė periudhėn e fundit tė shpalljeve Qillore- iu ėshtė shpallur Muhammedit i cili ka qėn i fundit i dėrguar nga Al-lahu xh.sh.. Andaj prej Muslimanve ua pėrhap the u shumėzua. Sotė, prej Millioneve Exemplareve prej Kuranit nė botė nuk ka kurfarė ndryshimi po bile as nė shenjė tė pikėzimit. Andaj ata, qė Kur-ani famėlartė thonė se ėshtė paplotė, nuk munden tė bien njė Exemplar. Ska nevoj pėr kėshtu pytje. Pas luftės sė dytė botėrore Gjermanėt tentuan me mija Exemplare qė tė gjejnė ndonjė ndryshim nė mes tė tirazhve tė Kur-anit, the nuk mundėn tė gjejnė njė diferencė nga Kur-antė. Kurse Ungjillin e sotshėm e keni tė pėrpilluar nga katėr prenda tė ndryshme the nuk janė tė njejtė. Eshtė fjala e Ungjillit tė cilėt janė tė publikuara, por sa e sa tjera janė qė nuk janė tė publikuara?! Ku nė mbrendėsit e tyre, ndaj vet HYUT tė Al-lahut dhe ndaj Isaut a.s. shkruhe gjėra si rrėfime, tė mbushė me letra prej njerzve, sepse kėtysh ka ndhasje the kundėrthėni.

Njėri ndėr priftrinjėt tė rrymės Protestante (Ordained Methodist Minister) C. Leslie Mitton Jesus: The Pact Behind the Faith (William B. Eerdmans Publisking Company Grand Rapids, Michigen, 1974 U.S.A. faqe 10) nė librin e tij me emėr sipėrmenduar kėto gjėra ai i raportonė:

,,Ata tė cilėt Mesihun e shiqojnė me njė nderim dhe rrespektė sipas dekleratės dhe definimit qė deklaron Kisha se ėshtė i biri i Zotit njė gjė tė till me gjitha seriozitet dhe bindje mos e besonjė kėtė gjė. Po edhe vet librit Ungjillit nuk i ka mbetur ēdo fjalė. Mirpo mjerishtė se njerzt tjerė tė zakonshėm tė cilėt mė njė mėnyrė tė verbėt besojnė dhe pasojnė besimin ndaj Ungjillit se ėshtė i vėrtetė libėri i shenjėt, janė pėr shkaqe tė disa shkrimėve tė cilat i konsiderojnė se janė tė shenjėta. Ndaj vet personalitetit tė Mesihut a.s. ,ēka mund tė dijmė?‘ Pyetjes sė tij, ai vet i pėrgjigjet me njė pėrgjigjje shumė tė thjeshtė ku deklarohetė se, mėsimet zyrtare tė kishės apo edhe shpjegimet dhe komentimet e fjalve dhe citateve tė Ungjillit nuk kanė mbetur mė pėr kurfar shpjegimi dhe zbėrthimi do tė lindin edhe mėshumė nėpyetje dyshuese.‘‘

Kurėse Prifti i Franēez Katilik Rouguet-i nė deklarimin e tyre se: Prof. Dr. Mourice Bucaille- i nga penda e tij ai kėtė e deklaronė: Njė sasi e madhe e lexuesve tė Ungjillit, deklarojnė se nė Ungjill nė mėnyre shum tė qartė, janė-ekzistojnė- shumė citate lexuesit turpėrohen qė ti marrin me mend-ti paragjykojnė disa gjėra- tregime se si pėrshkruanė nė Ungjill-sa qė edhe fytyrat e tyre skuqen!

Ky sqarim i deklaruar nga e Priftit Roguet, i cili nė shkrimet e Parathėnjeve apo Hyrje-t e Ungjijve tė cilat ai vet me pendėn e tij ai shkruan, kėto gjėra veē i ka publikuar nė shumė tirazhe. Nė njė nga Reviset Katolike, shumė vite me rradhė nė mexhliset e tyre pjesė marrėsit e kėtij mexhlisime pa durim presin qė t’vinė nė atė Mexhlisė, me qėllim qė tė gjejnė pėrgjigjje sqaruese rreth gjėrave tė cilat e lexojnė nė librin Ungjill, gjėra tė cilat janė shumė tė pa qarta, pėrshkakė tė kundėrshtimeve tė citateve gjatė leximit tė tyre nė Ungjill. Mirpo njerzt tė cilėn e vizitojnė prittin Raguet gjat debatimeve qė zvillojnė-rredh sqarimeve dhe zbėrthimeve tė citateve tė Ungjillit, derdhen njė mund shum tė madhė pėr t’i sqaruar dhe zbėrthyer, por ato prap jesin tė pa qarta e tė harmonizuar qoft n’lexim apo nė kuptim; saqe rredh citateve tė dyshuara apo edhe skandaloze tė Ungjillit mendohet qė t’i sqaroi, por prap vet ai i shef se janė tė pa haromonizuara n’aspektin e citateve tjera tė Biblės! Kėta mundime dhe tentime janė mundime dhe tentime tė reja-nuk janė tė vjetra para sa shekujve-Keto gjėra janė dėshmuar nė librin e Priftit Roge-ut i cili u shtyp nė viti 1973. Jo shumė largė njė periudhė mendonte se shumica e Katolikve Krishter besonte bindshėm se ata rregullishtė i lexojnė dhe i kuptojnė Ungjillin apo edhe nė ligjerimet e predikuar nė Kishė. Mirpo i pėrjashtojnė krishterėt Protestan, pasi qė pėr ta mendonte se ata janė nuk kanė as pėr edukat po as pėr shprehi qė ta lexoj tėr Ungjillin. Nga kjo shifet qartė gjė qė fton edhe njė bindje tė pa dyshimtė se Krishterėt tė cilėt nuk po e lexojnė Ungjillin, ėshtė njė gjė qė i brengosė dhe i shqetson njė gjė e till. (The Bibel, The Kur-an and Science, sh: 61, Paris)

Siē pamė the vėrejtėm, nė daje tė dėshmive tė vetė prijsve-shkencėtarve tė teologjisė Krishterve-nė mėnyrė tė qartė deklarohen dhe publikojnė se nė Ungjillin ka pėsuar shumė ndryshime tė mėdha-shumė tekste tė saja origjinale janė prekur! Njė Krishter i cili lexon me vėmendje dhe kujdesė Ungjillin the analizon Ungjillin, pa kurfar dyshimi do tė vėrejė se vėrtetė se Ungjilli ka humbur origjinėn dhe shejtėrin e vetė. Andaj edhe n’bazė tė kėtyre shumė kundėrthėnjeve nė vet Ungjillin qė ekzistojnė-disa prej Theologėve Krishter deklarojnė bindshėm se libri i cili ia shpall Isaut a.s. nuk ėshtė libėr i shpakur prej Zotit te Isau, por ėshtė punim-pėrpilim-nga pendet e simpatizaesve tė vet Jezukrishtit. Mirpo sipas besimit tė principeve t’besimit Islam, dihet qartė se Al-lahu i Lartėmadhėruar i ka shpallur katėr libra tė mėdha Profetve-tė Dėrguarve tė tij, e ata janė ZEBURI, TEVRATI, UNGJILLI dhe KUR-ANI.

Po ju pėr nder dhe bukuri tė Zotit e tė Perendisė kundėrisa fare qartė shifet dhe argumentohet se VĖRTETĖSIA E FJALĖVE TĖ AL-LAHUT ĖSHTĖ NDRYSHUAR! Atėher ēka ka mbetur qė t’besohet nė atė libėr? Si mund ta konsiderojmė kėt libėr tė shenjėt e tė bekuar? Nė bazė tė njė libri tė kėtill a mund tė formoj njeriu njė bazė dhe fundament tė BESIMIT.

Ardhjen e Profetit tė fundit Muhammedit a.s. nė ēfar fakte dhe argumente po mbėshteteni qė po e mohoni Profetizmin e TIJ? Mirpo , vet Isau a.s. ka dėshmuar me gjuhėn e tij se ardhja e Muhammedit i cili do tė jetė Profet i fundit tė-ėshtė mė se e vėrtetė-pa kurfar dyshimi! Por ėshtė e caktuar edhe nė librat e shpalluara qyshė edhe para Ungjillit, andaj ē’keni qė nuk po besoni?!

SoKoLi-i-Maleve
30-08-06, 04:35
E nderuar Zana!
Se i ka zen diq kta dihet,por une besoj qe i ka zen aroma e pageses e jo ramazani se shum nga kta qe shkruajn as qe dijn se ca asht ramzani dhe me sa i lexoj as qe ju intereson ramazani apo bajrami por vetem mjegulla (kaosi) se ujqit preferojn mjegullen per me ardhun deri te ndoj pre( perfitim) tue u mundue me kriju sa ma shum ngatrresa ne mes te shqiptarve se ka ndoj fukara naiv qe edhe ndoshta ju beson.
Te pershendes ty dhe te gjith njerzit vullnet mire

Psikologu
30-08-06, 07:45
Ardhjen e Profetit tė fundit Muhammedit a.s. nė ēfar fakte dhe argumente po mbėshteteni qė po e mohoni Profetizmin e TIJ? Mirpo , vet Isau a.s. ka dėshmuar me gjuhėn e tij se ardhja e Muhammedit i cili do tė jetė Profet i fundit tė-ėshtė mė se e vėrtetė-pa kurfar dyshimi! Por ėshtė e caktuar edhe nė librat e shpalluara qyshė edhe para Ungjillit, andaj ē’keni qė nuk po besoni?!

Tė mos e bejė njė analizė tė gjerė shkrimit tė juaj anėeperqark , sepse aty janė marrur vetem thenje dhe anime islamike , do tė ndalesha ketu qe thuani dhe shkruani mė lartė gjė tė cilen thenje tė Jezusit , nuk e takojmė askund qė tė ketė thenė se pas tij vijka Muhamedi , por do tė ketė thenė se pas tij do tė vijnė shumė e shumė profet tė rrejshem e atyre sdo tė u besohet.
Nese flasim pėr dyshimin profetik tė Muhamedit , do tė ndaleshim ne shumė e shumė pika tė analizes pėr figuren e tij dhe personalitetin e tij , bazuar sė pari ;
Martesa
Luftrat ( jo ato qe mbronte veten )
Roberimi dhe martesat me roberesha
Fedeku
Vorrimi i tij dhe rruga pėr ne qiell etj etj
Keto , na dhenė njė pasqyrė tė mirė dhe tė kjartė se ketu nuk kemi tė bejmė me njė profeci , por me njė tirani, me njė thenje krye ne veti Kuranor , edhe pse ilustrimet satirike , poetike , liturgjike janė munduarė tė jenė me devijuese nder tė tjerat pas shumė shekujve , pra pas ardhjes se Muhamedit gjė e cila nuk deshmon asnjė kontakt tė ketij profeti me Zotin , asnjė mrekulli tė tij ( nese bazohemi tek profetet e tjerė Moisiu , Abrahami , Jezusi ) pra ketu kemi gjera tė cilat nuk pėrfillen e pėrputhen askund qe ardhja e ndonjė profeti pas Jezusit do tė pritej , por mund tė thuhet se ardhja e ndonjė luftetari , kalorsi do tė pritej si clirimtar , por assesi si profet i fundit qė e pėrmbush fjalen e Zotit, edhe pse ky ska ditur si tė shkruaj e as si tė lexoj ( paramendo qe shkruesit mund tė kishin shkruar cka te donin , se ky sdinte tė lexoj )

Hakikat
30-08-06, 08:35
Tė qenėt rreth nesh i njofim nėpėrmjet t'organeve t'ona tė shqisave. Gjerave qė i influencojnė organėt e ndjenjave t'ona u thonė tė qenėt. Influencave tė qenėve nė pesė organe t'ona tė shqisave u themi veēori ose cilsi. Tė qenėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit e tyre. Drita, zėri, ujti, ajri, qelqi janė nga njė egzistencė. Tė qenėve qė janė me peshė e me volum dhe qė nė zbrazti zen njė vend u themi landė. Landėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit dhe cilsit e tyre. Ajri, ujti, guri, qelqi janė nga njė landė me vehte. Deri sa drita, zėri nuk janė lande. Sepse drita dhe zėri nuk kaplojnė vend, as kan peshė. Ēdo egzistencė pėrmban energji, d.m.th. se mund tė ban njė punė. Ēdo landė mund tė jet nė tri gjendje: nė gjendje tė ngurt, tė langshme e nė gjendje gazi. Lande tė ngurta kan trajta tė tyre. Landėt qė janė nė gjendje tė langshme e tė gazit nuk kan trajta tė tyre. Kėto e marrin formėn e enės nė tė cilėn gjinden. Forma, tė cilėn e merr landa quhet trup. Landėt gjithmon ndodhen nė gjendje tė trupit. P.sh. kyqi, gyjlpara, masha, lopata, peroni janė trupra veē e veē. D.m.th. se format i kan se i cili mė vehte, por qė tė gjitha janė formuar nge hekuri. Truprat ndahen nė dy: trupi i thjesht dhe trupi i kompozuar (i pėrbėr).

Ēdo trup, pa pushuar ndryshohet. P.sh. kuer lėviz, e ndėron vendin. Smadhohet ose zvoglohet. E ndėron ngjyrėn. Tek tė gjallėt ndodh qe i gjalli sėmuret dhe vdes. Kėto ndryshimet jane ngjarje. Po mos tė influencohet nga jashtė, landa nuk ndryshon. Kuer ndodh njė ngjarje dhe nė se nuk prishet konstrukcioni dhe nė se nuk i ndryshon thelbi, kėsaj i thone ngjarje fizike. Letra griset, kjo ėsht njė ngjarje fizike. Deri sa ngjarjeve qė e prishin konstrukcionin dhe e ndrojnė thelbin u thonė ngjarje kimike.

Letra digjet dhe bahet hi, kjo ėsht njė ngjarje kimike. Pėr tė ndodhur njė ngjarje kimike duhet qė ate tė ndikoje njė landė tjetėr. Dy ose ma teper lande duke influencuar njena tjetrėn shkaktojnė qė nė ēdo njenėn nga ato tė bahet njė ngjarje kimike. Kėsaj i thonė reakcioni kimik. Hyrja e landeve nė reakcionin kimik, d.m.th. influenca e tyre reciproke bahet me pjesėt ma tė vogla tė tyre. Kėtyre pjesve ma t'imta tė landeve u themi “atome”. Ēdo trup permbahet nga atomet. D.m.th. se ėsht grumbull atomėsh. Me gjith se konstrukcionėt e atomve ndėrmjet tyre kan pėrngjajshmėri, madhėsija dhe pesha ndryshojnė. Pėr kėte arsye sot dihen njėqindė e pes atome. Edhe atomi ma i madh ėsht aq i vogėl, sa qė nuk mund tė duket edhe ndėn mikroskopin ma tė pėrsosur. Me bashkimin e atomeve tė pėrngjajshėm ndėrmjet tyre, formohet elementi (trupi i thjesht). D.m.th. se pėr 105 lloj atomesh janė 105 trupra tė thjeshta. Hekuri, squfri, xhiva, gazi i oksigjenit, qymyri janė nga njė element. Nga bashkimi i atomve tė ndryshėm del trupi i pėrbėr. Tė kėtilla trupra tė kompozuara ka me mijra. Ujti, langje me alkohol, krypa, gėlqera janė trupra tė kompozuara. Trupra tė kompozuara dalin nė shesh nga bashkimi i dy ose ma tepėr trupash shumė tė thjeshta. Bashkimet e truprave tė thjeshta bahen me bashkimet e atomeve ndėrmjet tyre.

Hakikat
30-08-06, 08:36
Tė qenėt rreth nesh i njofim nėpėrmjet t'organeve t'ona tė shqisave. Gjerave qė i influencojnė organėt e ndjenjave t'ona u thonė tė qenėt. Influencave tė qenėve nė pesė organe t'ona tė shqisave u themi veēori ose cilsi. Tė qenėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit e tyre. Drita, zėri, ujti, ajri, qelqi janė nga njė egzistencė. Tė qenėve qė janė me peshė e me volum dhe qė nė zbrazti zen njė vend u themi landė. Landėt ndėrmjet tyre dallohen me veēorit dhe cilsit e tyre. Ajri, ujti, guri, qelqi janė nga njė landė me vehte. Deri sa drita, zėri nuk janė lande. Sepse drita dhe zėri nuk kaplojnė vend, as kan peshė. Ēdo egzistencė pėrmban energji, d.m.th. se mund tė ban njė punė. Ēdo landė mund tė jet nė tri gjendje: nė gjendje tė ngurt, tė langshme e nė gjendje gazi. Lande tė ngurta kan trajta tė tyre. Landėt qė janė nė gjendje tė langshme e tė gazit nuk kan trajta tė tyre. Kėto e marrin formėn e enės nė tė cilėn gjinden. Forma, tė cilėn e merr landa quhet trup. Landėt gjithmon ndodhen nė gjendje tė trupit. P.sh. kyqi, gyjlpara, masha, lopata, peroni janė trupra veē e veē. D.m.th. se format i kan se i cili mė vehte, por qė tė gjitha janė formuar nge hekuri. Truprat ndahen nė dy: trupi i thjesht dhe trupi i kompozuar (i pėrbėr).

Ēdo trup, pa pushuar ndryshohet. P.sh. kuer lėviz, e ndėron vendin. Smadhohet ose zvoglohet. E ndėron ngjyrėn. Tek tė gjallėt ndodh qe i gjalli sėmuret dhe vdes. Kėto ndryshimet jane ngjarje. Po mos tė influencohet nga jashtė, landa nuk ndryshon. Kuer ndodh njė ngjarje dhe nė se nuk prishet konstrukcioni dhe nė se nuk i ndryshon thelbi, kėsaj i thone ngjarje fizike. Letra griset, kjo ėsht njė ngjarje fizike. Deri sa ngjarjeve qė e prishin konstrukcionin dhe e ndrojnė thelbin u thonė ngjarje kimike.

Letra digjet dhe bahet hi, kjo ėsht njė ngjarje kimike. Pėr tė ndodhur njė ngjarje kimike duhet qė ate tė ndikoje njė landė tjetėr. Dy ose ma teper lande duke influencuar njena tjetrėn shkaktojnė qė nė ēdo njenėn nga ato tė bahet njė ngjarje kimike. Kėsaj i thonė reakcioni kimik. Hyrja e landeve nė reakcionin kimik, d.m.th. influenca e tyre reciproke bahet me pjesėt ma tė vogla tė tyre. Kėtyre pjesve ma t'imta tė landeve u themi “atome”. Ēdo trup permbahet nga atomet. D.m.th. se ėsht grumbull atomėsh. Me gjith se konstrukcionėt e atomve ndėrmjet tyre kan pėrngjajshmėri, madhėsija dhe pesha ndryshojnė. Pėr kėte arsye sot dihen njėqindė e pes atome. Edhe atomi ma i madh ėsht aq i vogėl, sa qė nuk mund tė duket edhe ndėn mikroskopin ma tė pėrsosur. Me bashkimin e atomeve tė pėrngjajshėm ndėrmjet tyre, formohet elementi (trupi i thjesht). D.m.th. se pėr 105 lloj atomesh janė 105 trupra tė thjeshta. Hekuri, squfri, xhiva, gazi i oksigjenit, qymyri janė nga njė element. Nga bashkimi i atomve tė ndryshėm del trupi i pėrbėr. Tė kėtilla trupra tė kompozuara ka me mijra. Ujti, langje me alkohol, krypa, gėlqera janė trupra tė kompozuara. Trupra tė kompozuara dalin nė shesh nga bashkimi i dy ose ma tepėr trupash shumė tė thjeshta. Bashkimet e truprave tė thjeshta bahen me bashkimet e atomeve ndėrmjet tyre.

Hakikat
30-08-06, 08:37
Bota duke qen hādis, d.m.th. se egziston njė krijues qe e ka krijuar ate nga mosqenje. Sepse treguam edhe ma lartė se as nje ngjarje nuk mund tė formohet nga vetvehtja. Sot nėpėr fabrika prodhohen me mijra ilaēe, orendi shtėpije, landėt industrijale dhe tregtare, veglat elektronike, mjete luftarake e tj. Shumica e kėtyre prodhimeve pėrfitohen pas llogaritjeve e pas eksperiencave tė gjata. Tė paktėn vetėm pėr njenin nga kėto prodhime a thonė se u-krijua nga vetvehtja? Nuk thonė. Pėrkundrazi thonė se kėto u-ban duke ditur dhe duke dėshiruar dhe thonė se duhet qė t'egziston njė ndėrtues i tė gjithave atyre. Nga ana tjetėr pėr miliona landesh dhe ngjarjesh qė janė konstatuarė tek tė gjallet e tė pagjallėt dhe qė nė ēdo shekull janė zbuluarė si ma tė reja dhe ma delikate dhe qė permbajtja e tė cilave ka mbetur e pakuptuarė, thonė se janė krijuar rastėsisht nga vetvehtja. Kjo hipokrizi ēfar mund tė jet tjetėr, pėrveē njė kokėfortėsije ose njė budallalluku. Shifet se egziston njė i vetmi krijues qė krijon ēdo landė dhe lėvizje. Ky krijues ėsht “Vaxhib-ul-vuxhud” (All-llahu teālā). D.m.th. se nuk ėsht krijuar duke mos qen. Duhet qė t'egziston gjithmon. Pėr tė qen egzistues Ai nuk ka nevojė pėr as gjė. Po mos t'ishte e nevojshme qė Ai t'egzistonte, atėhere do t'ishte “Mumkin-ul-vuxhud”. Do t'ishte si dhe botrat qė jane “hādis”, d.m.th. do t'ishte krijesė. Krijesa formohet nga ndryshimi i njė krijese tjetėr ose nga mosqenje. Edhe ate duhet qė t'a ket krijuar njė krijues. Kėshtu qė krijuesa tė pa fund janė tė nevojshėm. Sikur qė tham edhe ma lartė, nė se mendojmė se ndryshimet tek krijesat nuk mund tė jenė tė pa fund, kuptohet se edhe krijuesit nuk do tė munden tė jen tė pa fund, kuptohet se krijimi duhet qė tė filloje nga krijuesi i par. Sepse, nė se themi se krijimi i krijuesve njeni tjetrin, shkon nė pafundsi, nuk duhet qė t'egziston as njė krijues. Ja, pra krijuesi i par i maparshėm qė ėsht i pakrijuar, ėsht krijuesi i vetem i krijesavet. Para dhe pas Tij tjetėr krijues nuk ka. Krijuesi nuk krijohet. Ai gjithnjė ėsht. Ai tė mos jet njė ēast, ēdo gjė zhduket. Vaxhib-ul-vuxhud (Perendija) nuk ka nevojė pėr as gjė dhe n'as njė mėnyrė. Krijuesi i tokave, tė qiejve, t'atomeve, tė tė gjallve duhet qė tė ket njė fuqi tė pa fund, duhet tė jet i ditur, se krijon ēdo gjė me njė harmoni, ēdo gjė qė dėshiron duhet qė t'a realizoje, duhet qė tė jet njė dhe tek Ai as njė ndryshim nuk duhet qė tė bahet. Po mos tė ket njė fuqi tė pa fund, nė mos tė jet i ditur, kėshtu me harmoni tė gjallė nuk mund tė krijoji mahlukėt (krijesat). Ky krijues po tė jet ma shumė se njė (ma teper krijuesa), nė krijimin e njė gjeje nė se nuk dakordohen, atėhere nuk mund tė jenė krijues dhe se gjera tė krijuara nga ata bahen tė ngatėruara, bahen nė dizarmoni. Pėr t'u-informuar me tepėr mbi kėte, lexoni shėnimet e Alī Ūshi-t.[Alī Ushī vdiq mė 575 p. H (1180 p. Kr.)], nga libri i itij “Emālī Kasīde” arabisht dhe turqisht.

Tek krijuesi nuk bahet as njė ndryshim. Si qė ėsht tani, ashtu ka qen edhe para se t'a krijonte botėn. Si qė ka krijuar ēdo gjė nga mosqenje, edhe sot gjithnji ėsht duke krijuar. Sepse ndryshimi tregon me qen krijesė, tregon krijimin nga mosqenje. Ma lartė treguam se Ai gjithnjė ėsht dhe se nuk do tė jet zhdukur. Pėr kėte arsye tek Ai nuk mund te ndodhet as njė ndryshim. Krijesat, si qė e kan patur nevojėn e Tij nė krijimin e tyre tė par, ashtu edhe ēdo ēast e kan kėte nevojė. Krijuesi i tė gjitha tė qenėve ėsht Ai. Ndryshime vetėm Ai i ban. Ai me arsye ban tė mundur qė njerzit tė jetojnė nė qetsi e tė jen tė qytetruarė. Si kuer qė arsyet i krijon Ai, njėkohėsisht ban tė mundur qė ato t'influencojnė e tė bajnė punė. Njerzit bahen mjet qė arsyet tė ndikojnė nė landėt.

Kuer e merr urija, njeriu don qė tė haje diēka. Kuer sėmuret, e pėrdor arsyen qė tė marri ilaē. D.m.th. se njeriu bahet mjet qė All-llahu madhėshtor t'i japi shėndet. Pėr t'a ndezur qirinė e shkrepim ēakmakun. Pėr t'a pėrfituar hidrogjenin, mbi cinkun derdhim njė sasi tė njė acidi, pėr tė bėr ēimento, duke e pėrzier gurin e gėlqerės me argjilin, e ngrohim. Pėr tė patur qumėsht, duhet qė t'a ushqejmė lopėn. Per tė patur energji elektrike, duhet qė tė ndėrtojmė hidrocentralla. Pėr tė ndėrtuar ēdo lloj fabrikash, pra duke i pėrdorur arsyet, njerzit jane duke u-bėr mjet qė tė krijohen gjera tė reja nga All-llahu teālā. Edhe vullneti i fort dhe fuqija e njeriut janė nga njė arsye pėr krijimin e All-llahut teālā. All-llahu teālā kėshtu don qė tė krijon. Duket pra, se me thanė: “njeriu krijoi” nuk pėrputhet me mendjen dhe me fen, kjo ėsht njė fjalė boshe.

Njerzit duhet qė t'a duan kėt krijues tė vetėm, i cili i i ka krijuar ata, i cili ban tė mundur qė tė rrojnė, i cili siguron tė gjitha gjera tė nevojshme pėr ata. Njerzit duhet qė tė jenė rob dhe skllav tė Tij. D.m.th. se krijesat duhet qė t'i luten Atij, duhet qė t'a adhurojnė, t'i binden e t'a nderojnė. Kjo e vėrtetė ėsht treguar hollėsisht nė fillimin e librit, volumi tret tė letrės shtatėmbėdhet. Kjo hyjni qė ėsht njė dhe qė ėsht “Vaxhib-ul-vuxhud”, ky perėndi, vet e ka njoftuar se emrin e ka All-llah. Robėt e tij nuk kan tė drejtė qė t'a ndryshojnė emrin, tė cilin vet Ai na ka njoftuar. Kjo do t'ishte njė punė e pa drejtė dhe do t'shte egėrsi, do tė baheshte diēka shumė e keqe.

Hakikat
30-08-06, 08:38
Nje qe etill ju duhet nje her me besu ne nje Krijues po ata tjerat tani vazhdojme nje pas nje. Lexoni me vemendj nga kjo pregatitje. Flm

Psikologu
01-09-06, 07:45
Nje qe etill ju duhet nje her me besu ne nje Krijues po ata tjerat tani vazhdojme nje pas nje. Lexoni me vemendj nga kjo pregatitje. Flm

Mė mirė tė shkruash pėr keto llojė propaganda tė Islamit , tė shkruajsh ne rubriken pėr Mesime rrethė Kuranit , sepse ne fakt , nuk na duhen Copy/Paste aspak ne ketė rubrik , e sidoqoftė, agja nuk ke sjellur qe tė mund tė quhet si njė mund qoftė filozofik , teologjik ose psikologjik.
Kur besimtaret e besimit muslima tė arrijnė dhe tė tregojnė se cka ėshtė dhe cka do tė thotė :
Bismilahi , Rrahmani, Rrahim , atehere vazhdojmė me tutje , por jo ketu tė Bibla.

Hattabi
05-09-06, 01:18
Jezusi - Muslimani

Debati ėshtė zhvilluar me shekuj. A ishte Jezusi historik nga Nazareti vetėm njė rabin i madh apo ishte diēka mė tepėr?

A ishte ai njė pacifist revolucionar apo ishte njė ēifut fanatik i vendosur tė pėrzė jashtė rrangullat romake. Mbase ishte Mesia i hebrenjve dhe Profeti i Zotit apo ndoshta Zoti vetė? Ndoshta ai nuk ekzistonte fare, ose ishte njė grua e quajtur Sofie? A ishte njė Sufi? Njė Jogi Hindu? Njė esen? Njė samaritan? Njė hipokrit? Si besim themelor i komunitetit musliman, pėrgjigja e pyetjes pėr identitetin e Jezusit (Isait a.s) ėshtė shumė e qartė.

Pyetja reale ėshtė: nėse Jezusi do tė ishte gjallė nė ditėt tona, cilėn nga tri traditat Abrahamike do ta kishte pėrcjellė ai? Kjo pyetje mund tė pėrgjigjet duke shikuar thellė nė katėr narracionet ungjillore tė shėrbesės sė Jezusit tė gjendura nė Dhiatėn e Re. Para se gjithash, mė leni tė them se ėshtė mė se e qartė se kėta katėr autorė tė ashtuquajturve “ungjij” kanė definuar agjendėn teologjike qė ata kanė dėshiruar tė gjendet nėpėr shkrimet e tyre.

Tek Marku (68 – 70 pas Krishtit), Jezusi ėshtė konsideruar si Mesia i fshehur, Profeti i pėrvuajtshėm dhe gjykatėsi i ardhshėm eshatologjik i cili “nuk erdhi qė t’i shėrbejnė, por qė tė shėrbej dhe pėr tė dhėnė jetėn e tij si ēmim pėr shpengimin e shumė vetave”(Marku 10:45). Mateu (80 pas Krishtit) e paraqet Jezusin si njė Mėsues tė Madh dhe si Mesinė e qartė ēifut i cili ka ardhur qė tė “plotėsojė Ligjin dhe profetėt” (Mateu 5:17). Luka (85 – 90 pas Krishtit) e sheh Jezusin si Mesinė universal i cili ėshtė dėrguar qė tė vdesė pėr mėkatet e njerėzimit. Luka ėshtė i pari evangjelist qė e pagėzon Jezusin “Soter”, domethėnė Shpėtimtar (Luke 2:11). Pėrfundimisht, tek Gjoni (90 – 100 pas Krishtit), Jezusi ėshtė Fjala Hyjnore (Logos) qė nis krijimin pėr atė i cili i kėshillon pėrkrahėsit e tij: “nė qoftė se dikush mė shėrben, Ati im do ta nderojė.” (Gjoni 12:26). Ēka ndodhi me “unė nuk erdha qė tė shėrbehem”? Ēuditėrisht, nė njė interval kohe prej vetėm disa dekadash, Jezusi evoluoj prej njė njeriu tė pėrvuajtur nė njė zot tė plotfuqishėm.

Prapė se prapė ne me tė vėrtetė nuk kemi zgjidhje; ne detyrohemi tė pėrdorim kėto burime sepse kjo ėshtė ajo ēka tė krishterėt kėrkojnė prej nesh. Sipas kristianėve tė rilindur (born-agains) nėse nuk ka ekzistuar nė Bibėl , nuk ka ekzistuar fare. S’ka rėndėsi pėr tani boshllėk i turpshėm nė tė dhėnat Ungjillore rreth jetės sė Jezusit mes viteve 12 – 30 qė evangjelistėt kanė zgjedhur ta injorojnė plotėsisht ose tėrėsisht e kanė lėnė nė harresė. Duket e pazakonshme qė njė njeri tė cilit njė pjesė e madhe e njerėzimit i referohet si Zoti i ardhur nė mish, nuk ka pothuajse asgjė pėr tė treguar pėr vetveten gjatė 30 viteve tė para tė jetės sė tij. Nė tė 30-tat, Aleksandri i Madh kishte pushtuar shumicėn e botės sė njohur. Nė tė 30-tat, profeti Muhamed ishte i njohur nga tė gjithė tė afėrmit e tij si al-Ameen, i Sinqerti; reputacion ky i pėrhapur pėrgjatė gjithė gadishullit Arabik. Nė tė 30-tat, profeti Moisiu ishte i edukuar nga e gjithė njohuria e Egjiptit antik dhe ishte thirrur si Princ i Egjiptit.

Ėshtė njė fakt i sigurt historik se Moisiu kurrė nuk e kishte dėgjuar fjalėn “Judaizėm” gjatė gjithė jetės sė tij tokėsore. Sipas studiuesve, kjo fjalė ishte shpikur diku kah vitet e vona tė shekullit tė shtatė p.e.s. pasi Sirianėt i sulmuan dhe kishin zhdukur dhjetė nga dymbėdhjetė fiset e Izraelit, diku 600 vjet apo diēka ashtu pas vdekjes sė Moisiut. Nė kėtė kohė kishte ēifut por jo edhe Judaizėm. Fjala “ēifut” megjithatė paraqiste mė shumė identitetin fisnor sesa atė religjioz. Interesant, Moisiu madje as nuk ėshtė i kualifikuar pėr kėtė. Na ėshtė thėnė: “Kėto janė familjet e Levit: familja e Libnitėve, familja e Hebronitėve, familja e Mahlitėve, familja e Mushitėve, familja e Korahitėve. Dhe Kohathit i lindi Amrami. Gruaja e Amramit quhej Jokebed; ishte bijė e Levit dhe i kishte lindur Levit nė Egjipt; nė Amram ajo lindi Aaronin, Moisiun dhe Miriamin, motrėn e tyre.” (Numrat 26:58 – 59). Ai ishte Levit, jo ēifut.

Gjersa Moisiu ishte Levit nga fisi, cili ishte religjioni i tij? Musliman! Ai ishte njė njeri i cili qetėsisht dhe me gjithė qenien e tij i nėnshtrohej tėrėsisht Vullnetit tė tė Plotfuqishmit. Ai “hėngėr dhe fjeti” me religjion. Krahasoje kėtė me tė krishterėt e ditėve moderne tė cilėt besojnė se shkuarja nė kishė njė herė nė javė tė Dielėn dhe dėgjimi me kujdes i njė njeriu qė bėnė melodi me gishtat e tij nė banxho prezanton sakrificėn personale dhe nėnshtrimin e plotė Vullnetit tė Zotit.

A ishte Jezusi jude? Shumicėn e tė krishterėve i gjen tė besojnė se ai ishte pasardhės i Davidit, nga fisi i Judės. Kontradiktat e dhėna pėr prejardhjen e Jezusit janė material pėr njė artikull tė njė here tjetėr. Megjithėse fjala Judaizėm ishte pėrdorur gjatė kohės sė Jezusit, mbetet njė fakt se ky emėr asnjėherė nuk ėshtė menduar tė jetė pėr religjionin e Bijve tė Israilit. Ju mund ta lexoni ēdo verset tė 39 librave tė Biblės Hebraike si edhe shtatė librat e Apokrifisė dhe ju asnjėherė nuk do ta hasni emrin “Judaizėm”. A harroi Zoti ta emėronte popullin e tij tė zgjedhur?

A ishte Krishti i krishter? Absolutisht jo! Luka na tregon neve se kjo fjalė i krishter sė pari ėshtė pėrdorur si nėnēmim pėr ata qė kanė pėrcjellur rrugėn e Jezusit, Mesisė sė hebrenjėve: “Dhe dishepujt sė pari ishin quajtur tė krishterė nė Antiok” (Veprat 11:26) Si ishin quajtur dishepujt nga Zoti? Allahu na tregon neve: “E kur e kuptoi Isai vendosmėrinė e tyre nė mosbesim (dhe qėllimin qė ta mbysin) tha: “Kush janė ndihmėtarėt e mi pėr nė rrugė tė Allahut?” Havarijjunėt thane:”Ne jemi ndihmėtarė tė fesė sė Allahut, ne i besuam Allahut , e ti dėshmo pėr ne se jemi muslimanė (tė bindur, tė dorėzuar)!”(Kuran 3:52). Prandaj Jezusi vet ishte gjithashtu njė musliman.

Le tė fillojmė nga mėnyra e tė folurit tė Jezusit. Pas “ringjalljes” sė tij tė supozuar nga vdekja, ai pėrshėndet apostujt e tij tė mėrzitur nga Dhoma e Sipėrme me fjalėt “Paqja qoftė me ju” (Luka 24:36) ose nė Hebraishte “Shalom malaihem” ose ndoshta nė Aramaike “Shlama alaikum”. Kjo ėshtė saktėsisht e njėjtė me atė se si MUSLIMANĖT e pėrshėndesin njėri tjetrin. Nė Arabishte, poashtu edhe kjo pra njė gjuhė Semite, ne themi “As-salamu alaikum” – Paqja qoftė me ju. S’ka njeri nė Tokė, madje as ēifutėt, qė kanė vazhduar tė pėrdorin kėtė pėrshėndetje pėrveēse muslimanėve.

Gjatė predikimit nė mal siē ėshtė raportuar nga Mateu 5, Jezusi ju mėson pasuesve tė tij Urimin e Zotit dhe pastaj reciton nėntė deklaratat tė njohura si Lumturia e Plotė. Nė versetin e 9 ai thotė : “Tė bekuar janė pajtuesit: ata do tė quhen fėmijėt e Zotit”. Fjala greke pėr pajtuesit, eirenepoios – ėshtė e nxjerrė nga fjala paqe ose eireny. Versioni Aramaik Pshiita i Dhiatės sė Re bazuar nė manuskriptet origjinale nė greqishte e jep kėtė versetė nė gjuhėn origjinale tė Jezusit si: Goovay hoon la'ovdai shlomo, davanaa-hi d'Aloho nethqroom. Vini re fjalėt Aloh dhe la'ovdai shlomo pėr “Zot” dhe respektivisht “pajtuesit”. Ata tė cilėt bėjnė shlomo janė po ata qė bėjnė salam, Muslimanėt!

Fjalėt Eirenepoios, La'ovdai shlomo dhe Muslimoon tė gjitha kanė kuptim identik, ai ėshtė, tė nėnshtruarit paqėsor ndaj Vullnetit tė Shenjtė tė Aloh-ut (Zotit). Shoqėria Biblike Aramaike pėrktheu Luken 6:40 nė Hebraishte si: Ein talmeed na'leh al rabbo, shekken kal adam, she'mushlam yihyeh ka rabbo, qė nė shqip do tė thotė: “Dishepulli nuk ia kalon mėsuesit tė vet, madje ēdo dishepull qė ka mėsuar (Mushlam, Musliman) do tė jetė si mėsuesi i vet.”

Mateu na tregon neve se Jezusi e luti Zotin e tij qė ta shpėtojė atė nga poshtėrimi i kryqėzimit duke u lutur nė mėnyrė shumė specifike: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti”. (Mateu 26:39). Jezusi i shtrirė nė fytyrėn e tij siē bėjnė Muslimanėt nė faljet e tyre ditore, i lutet Zotit pėr ndihmėn e tij hyjnore nėse Ai dėshiron – “insha’allah”. Mateu gjithashtu na tregon neve se kur dishepujt e dėgjuan zėrin e Zotit nė mal gjatė shpėrfytyrimit, ata “ranė me fytyrė pėr tokė dhe i zuri njė frikė e madhe” (Mateu 17:6). Gjithashtu lexoni se si profetėt Hebrenjtė faleshin nė kėtė mėnyrė saktėsisht tek Joshua 5:14, 1 e Mbretėrve 18:42, Numrat 20:6, Zanafilla 17:3. Kush tjetėr pėrveē se muslimanėve vazhdon tė falet nė kėtė mėnyrė?

Tora na tregon neve se Moisiu dhe Aaroni kishin pėr tė pastruar gjymtyrėt e jashtme nė mėnyrė qė tė ishin nė gjendje tė faleshin “Dhe me kėtė ujė, Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij lanė duart dhe kėmbėt; kur hynin nė ēadrėn e mbledhjes dhe kur i afroheshin altarit, ata laheshin, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.” (Eksodi 40: 31 –32). Gjoni gjithashtu na tregon neve pėr njė pellg qė gjendej jashtė rrethinave tė Tempullit qė ēifutėt gjatė kohės sė Jezusit e pėrdornin pėr tė bėrė pastrimin e tyre. Jezusi i referohet kėtij pellgu pasi e shėroi njė person nga verbėrimi: “Pastaj i tha: ``Shko, lahu nė pellgun e Siloamit`` (qė do tė thotė: dėrguar); dhe ai shkoi atje, u la dhe u kthye duke parė. “ (Gjoni 9:7). Kush tjetėr pėrveē se muslimanėve vazhdojnė tė kryejnė pastrimin nė kėtė mėnyrė?

Ndoshta ne duhet tė presim deri nė Ardhjen e Dytė tė Jezusit qė ta pyesim atė vet. Megjithatė njė gjė ėshtė e qartė, qė tė dy palėt, Muslimanėt dhe tė Krishterėt janė duke e pritur me padurim ardhjen e birit tė Marisė dhe mund tė thonė njėzėri siē kishte thėnė njėherė njėri nga dishepujt e zgjedhur tė Jezusit: “Maranatha” – “Eja o Zotėri, eja”!

“Kjo ėshtė (fjalė) e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime.” (Kuran 19:34).

Shpirt_Djalit
07-09-06, 01:21
Hattabi-Hataja: ti ke smundje shum te rend !
Te deshiroj sherim sa mate shpejt biro !!!

Savior
09-09-06, 20:42
Me thuaj o Hattabi si mund ta mohosh Krishtin Mesi
e nje 'Profet' te rrejshem e te keq e ben Hyjni.

Perse i besoni nje njeriu te vetem me nje ide kaq te cmendur, i cili vjen qe ta mohoje Mesine, Meshiren e Zotit per ne, i cili nuk ka ofruar shpetim por bile i ka perzier tregimet biblike me paganizem.
Islami eshte fe qe na largon nga meshira e Zotit per ne, lexo vet Kuranin dhe analizo se a eshte fjala e Zotit me aq shume gabime dhe injorance dhe te lutem mos i beso secilit perpos Zotit (leri ato propaganda aty, ato jane shkruar vetem qe t'ju mbajne te burgosur. Gjithashtu lexo Ungjillin ai nuk eshte i ndryshuar, po si mund te ndryshohej fjala e Zotit, Gjyqit dhe Fuqise te te Cilit nuk mund t'i perballoje askush.

Luka 23:18 - Por ata, tė gjithė njėzeri, bėrtitėn duke thėnė: ``Vraje kėtė dhe na liro Barabėn``.

Ky varg flet shume merre Biblen dhe Lexoje me vemendje kete varg... e me se miri i pershtatet myslimaneve.
Shiko sesi njerzit pothuajse gjithmone zgjedhin te keqin dhe i largohen meshires se Zotit, Cifutet zgjodhen Baraben e Myslimanet Muhamedin (me vepra si baraba).

Te pershendes. Kthejuni Mesise. Nuk ka mundesi te dyte.

mullari
26-09-07, 01:18
ej hatabi nej morre ftyren jarabi ,po ate kapuq pse e ki qit ,a e din bile shka te qkrun nto.