PDA

View Full Version : Disa poezi nga Napoleoni


napoleoni
05-12-05, 17:47
dashuri e lashtė


ah Afroditė ! Ndėr shekuj lakmove nė emra
prishje gjum`e ėndrra. Shpirtėrat u tmerruan
kur kėrkoje butė butė prehjestrehim nė zemra
qė luteshin helenisht e faleshin. Mėkatnueshėm mėkatuan
ah Afroditė ! Mos mė rrėfe pėr dashuri
se ne palcė e ndjeva para se tė ishe ti
kur gjuhėt akoma nuk qenė ngatėrruar, pėr perėndi
as…as dashuritė nė shikim tė pare, mos ma ki mėri
ah Afroditė! Mėngjeseve nga pellgu sodisja
zemrat qė vritnin dashuri e dashuritė zemra
kur n`Dodonė vritej vdekja e unė lumnueshėm prisja
tė vritnin dhe tradhėtinė si Akilin thembrra
ah Afėrditė!

napoleoni
05-12-05, 17:55
Ika-erdha qava-qesha s`ka rėndėsi
Pėr tė pestėn stinė mbeta shkularak
Qė takon buzė(kuqe)qeshje nė rastėsi
Nė kanė mall a dashuri a ēdreq kanė
S`ka rėndėsi
Shkulmet e ujit i ē`kompozojnė hijen
Tė pėrdalurit nė qytetin e ri
Qė tkurret me gjamė pėrvėluese
Ndėr thjerrėza qė pėrgjojnė dhe zemra e
Femra poli(mi)tike globalizuese
Hmm..unė qė ēajė kokė pėr atdhe !
I rashė nė gjurmė dhe mbeta shkularak
Sepse bartja njė mijė (e njė) amanete
Tani marshoj nė korteun e pabajrak
Mė fal atdhe, mė fal…