PDA

View Full Version : E folura shqipe ne Kosovė..!


Barbaroza
09-12-05, 16:52
Te gjithe e dijme se gjuha shqipe nuk flitet pothuaj askund pastert ne Kosove.Secili rajon e ka dialektin e tij qe ndryshon mjaft nga tjetri,por perseri,askund paster!
Por,ajo cka me iriton kohe te gjate,jane ca shprehje qe totalisht dikush ua nderron kuptimin!
Edhe ne forum kam hasur te shkruhen keto shprehje,e kur shkruhen,edhe fliten...!Por,dua te cek vetem dy qe po me iritojne jashte mase,e nese dikush heton edhe tjera qe nuk besoj se jane te pakta,eshte mire t'i veme ketu ne diskutim!

P.sh.

Kishmi dale,ne vend te kishim dalur!
Kishmi shkuar...
A po dalmi.........

:roll:

Ju ftoj te debatojme bashke!

Arb
09-12-05, 17:03
Boll e patem lomsh, kullerat na e bone edhe ma lomsh...

Vec kadale kthehemi ka "Keshtjella e Krujes," boll jemi kthy ka "Kibla."

Eagle
10-12-05, 02:36
Permiresojeni titullin e temes se pari!!

E mandej trego se cilat shprehje po te iritojne jashte mase!

Te folurit shqip ne Kosove e jo e falura.

Barbaroza
10-12-05, 18:42
Permiresojeni titullin e temes se pari!!

E mandej trego se cilat shprehje po te iritojne jashte mase!

Te folurit shqip ne Kosove e jo e falura.

:roll: :roll: :roll:

Kalt
10-12-05, 18:45
Permiresojeni titullin e temes se pari!!

E mandej trego se cilat shprehje po te iritojne jashte mase!

Te folurit shqip ne Kosove e jo e falura.

Eagle ku e gjete ate fjalen e falura se nuk po e shoh? :roll:

Barbaroza
10-12-05, 18:50
Permiresojeni titullin e temes se pari!!

E mandej trego se cilat shprehje po te iritojne jashte mase!

Te folurit shqip ne Kosove e jo e falura.

Eagle ku e gjete ate fjalen e falura se nuk po e shoh? :roll:

Kalt,tani u informova se vertete titullin e paskam shkruar gabim per cka kerkoj falje nga diskutuesit,por kjo nuk eshte arsyeja qe Eagle te mos i pergjigjet temes pasi qarte e ka verejte ne shkrimin tim se per cfare behet fjale!

Kalt
10-12-05, 18:55
E folura dialektore nuk ka problem ne mjedise familjare, por e folura skandaloze ne media, ne shkolla, ne vende pune, eshte e pafalshme.

Po te vezhgosh me vemendje dhe ketu ne forum, do te shohesh se cfare niveli i ulet gjuhesor mbizoteron, pa permendur ketu shenjat e pikesimit.

Vetem po te shohesh strukturen e fjalise dhe perdorimin e fjales, kupton menjehere se cfare niveli ka ai qe shkruan.

Eagle
10-12-05, 19:16
Permiresojeni titullin e temes se pari!!

E mandej trego se cilat shprehje po te iritojne jashte mase!

Te folurit shqip ne Kosove e jo e falura.

Eagle ku e gjete ate fjalen e falura se nuk po e shoh? :roll:

E folura kam dasht te shkruaj Kalt gabim shtypi!!!

Ditirambe
12-12-05, 17:10
Hajde filozofi e gjuhės hajde.

- Tė folurit (si mekanizėm) dhe e folura (e njė gjuhe) nuk janė njėsoj.

Barbaroza ia ka vėnė titullin mirė temės.

Mė habit pse bjen nėn ndikimin e Eagle dhe pranon njė gabim tė pa qenė!?

Tė folurit (Eagle) nėnkupton mekanizmin e tė folurit. Pra, tė folurit nuk i takon vetėm gjuhės shqipe.

Ndėrsa E FOLURA e apo E FOLMJA e njė gjuhe (apo dialekti) kėsaj radhe e E FOLURA (E FOLMJA) E GJUHĖS SHQIPE NĖ KOSOVĖ, nėnkupton mėnyrėn se si flitet gjuha nė Kosovė.

E folura kam dasht te shkruaj Kalt gabim shtypi!!! (Eagle)

I fortė qenke Eagle!!! Lexo mė pshtė....

E folura kam dashtė ta shkruaj....

hahaha ...

Eagle
12-12-05, 21:52
Lexo edhe ti gabimet e tua me poshte hahahahah

I fortė qenke Eagle!!! Lexo mė poshtė.... hahahha


Lexo pak me mire shkrimet se nuk paranova asnje gabim per kritiken
qe dhash.

Mos eja me porosi te tjeter kujt, shpreh mendimin tend.

Mire mbetsh.

Murgesha
12-12-05, 21:56
Lexo edhe ti gabimet e tua me poshte hahahahah

I fortė qenke Eagle!!! Lexo mė poshtė.... hahahha


Lexo pak me mire shkrimet se nuk paranova asnje gabim per kritiken
qe dhash.

Mos eja me porosi te tjeter kujt, shpreh mendimin tend.

Mire mbetsh.


Hahahhahaahhaahhahah po kritikoheni mes vete me gabime.

Eagle pranova e jo paranova.

Eagle
12-12-05, 21:59
hahahahhahah po ani de Murgesha se per ngut isha.

Po ani, keshtu mesohemi te shkruajme /flasim me mire gjuhen :lol:

Murgesha
12-12-05, 22:02
hahahahhahah po ani de Murgesha se per ngut isha.

Po ani, keshtu mesohemi te shkruajme /flasim me mire gjuhen :lol:

Vetėm vazhdoni Eagle, nė mė ndėgjofsh mua, shkruani mė shpesh me gabime nė kėtė temė dhe pastaj mėsojmė nga gabimet.

8) I vura syzet tė shikoj mos kam bėrė edhe vet ndonjė gabim. :lol:

Barbaroza
12-12-05, 22:09
Sa mirė po ta shėndėrronim kėtė temė si temė ku do tė shkruajmė vetėm fjalė dhe shprehje tė bukura shqipe,pa gabime gjuhėsore! :P

Ditirambe
13-12-05, 21:33
Lexo edhe ti gabimet e tua me poshte hahahahahMos eja me porosi te tjeter kujt, shpreh mendimin tend.Paskam ardhur me porosi !? Oho sa i menēur qė na dole ! Vallė me porosinė e kujt? Sa tė vegjėl dalin « tė mėdhenjtė » !?
Jo mor ēun pėr tė shkruar nė forum s’i bindem askujt. Mė mirė ėshtė tė pranosh kur gabon sesa tė akuzosh.
Unė e pranoj qė fjalėn poshtė e kisha shkruar gabim. Gabimet janė njerėzore, por, para se tė kritikosh dikė duhet tė jesh i sigurtė nė vetvete. Kaq !!!

Vazhdo Barbaroza me frazeologji. Kėrkoj falje qė ta prishėm temėn.

Shumė, shumė shėndet!...

Barbaroza
13-12-05, 21:40
Ditirambe,Eagle mė duket se nuk ėshte ēun por sigurisht ka ėnderruar se ka kaluar ylberin dhe shprehet nė mashkullore. :lol:
Tė falenderoj pėr fjalėt Ditirambe.Patjeter se do vazhdoj me frazeologjizma!

DEA
13-12-05, 23:35
hahahahhahah po ani de Murgesha se per ngut isha.

Po ani, keshtu mesohemi te shkruajme /flasim me mire gjuhen :lol:

Vetėm vazhdoni Eagle, nė mė ndėgjofsh mua, shkruani mė shpesh me gabime nė kėtė temė dhe pastaj mėsojmė nga gabimet.

8) I vura syzet tė shikoj mos kam bėrė edhe vet ndonjė gabim. :lol:


A i gjete ato ne pale te dimive.....................se me siguri i ka mbulu pluhuri i harreses :lol:

Murgesha
14-12-05, 01:23
A i gjete ato ne pale te dimive.....................se me siguri i ka mbulu pluhuri i harreses :lol:

Valla krejt pluhur ishin konė. :cry: :cry: :cry: :cry:

Dea edhe ti mos harro t`i shkruajsh fjalėt drejtė.
Po tė mungojnė Ė-jat dhe duhet thėnė mbuluar e jo mbulu si dhe ke harruar tė vėsh njė :?: (pikėpyetje) :wink:
Siē po duken bathėt duhet me u mbajt mirė me hy e me shkru nė kėtė temė.

Prap isha me syze. 8) 8)

SFA
14-12-05, 13:45
E folura dialektore nuk ka problem ne mjedise familjare, por e folura skandaloze ne media, ne shkolla, ne vende pune, eshte e pafalshme.

Po te vezhgosh me vemendje dhe ketu ne forum, do te shohesh se cfare niveli i ulet gjuhesor mbizoteron, pa permendur ketu shenjat e pikesimit.

Vetem po te shohesh strukturen e fjalise dhe perdorimin e fjales, kupton menjehere se cfare niveli ka ai qe shkruan.


Po t'i shtoja kėsaj diē, (do tė bėja krim).
Plotėsisht pajtohem.

Po, shihni dhe dėgjoni (mediat tona), aty "KRIMI" KA BRIRĖ.
SKANDAL...

Ditirambe
15-12-05, 13:34
Ditirambe,Eagle mė duket se nuk ėshte ēun por sigurisht ka ėnderruar se ka kaluar ylberin dhe shprehet nė mashkullore. :lol:
Tė falenderoj pėr fjalėt Ditirambe.Patjeter se do vazhdoj me frazeologjizma!

Ndoshta Eagle e ka kaluar ylberin, por provimin e drejtshkrimit nė shqip jo. Njėmend ē'gjini pate Eagle?
Jo, veē pata deshirė ta dijė pasi kam ardhur me porosi...!!!

Eh, Barbaroza, e foljma nė Kosovė pėrveē shprehjeve tė ēoroditura tė tipit qė i ke theksuar mė lartė, nė disa rajone mė pengojnė edhe shprehjet e tipit :
- shka bone
- deshta me dasht me shkue
- nuk di shka me boe etjj

Ani e folmja nė Maqedoni!!!

- gji bojsh be
- ene une ene tie
- pasha sit e ballit

etjj

Dikush i pėrmendi edhe mediat (Kalt). E pėrgezoj pėr vėrejtjet qė i ka bėrė. Nuk di ē'mendon kalorsi i ylberit (Eagle).?
Hahhaa.

Shenim: Me falni qė nuk ia arrij dot ta pėrfundoj njė shkrim pa u qeshur.

Barbaroza
15-12-05, 15:31
Eh, Barbaroza, e foljma nė Kosovė pėrveē shprehjeve tė ēoroditura tė tipit qė i ke theksuar mė lartė, nė disa rajone mė pengojnė edhe shprehjet e tipit :
- shka bone
- deshta me dasht me shkue
- nuk di shka me boe etjj

Ani e folmja nė Maqedoni!!!

- gji bojsh be
- ene une ene tie
- pasha sit e ballit

etjj


Edhe mua me pengojne shprehjet e larteshenuara Ditirambe,qofte ato qe fliten ne Kosove apo edhe ato nga shqiptaret e Maqedonise.Bile keta ne Maqedoni nuk u kuptohet nese flasin shqip apo ndonje gjuhe te shpikur,sidomos ne fshatrat e rrethines se Tetoves por edhe viseve tjera te populluar me shqiptare! :roll:

Kodra
15-12-05, 22:08
Hajde filozofi e gjuhės hajde.

- Tė folurit (si mekanizėm) dhe e folura (e njė gjuhe) nuk janė njėsoj.

Barbaroza ia ka vėnė titullin mirė temės.

Mė habit pse bjen nėn ndikimin e Eagle dhe pranon njė gabim tė pa qenė!?

Tė folurit (Eagle) nėnkupton mekanizmin e tė folurit. Pra, tė folurit nuk i takon vetėm gjuhės shqipe.

Ndėrsa E FOLURA e apo E FOLMJA e njė gjuhe (apo dialekti) kėsaj radhe e E FOLURA (E FOLMJA) E GJUHĖS SHQIPE NĖ KOSOVĖ, nėnkupton mėnyrėn se si flitet gjuha nė Kosovė.

E folura kam dasht te shkruaj Kalt gabim shtypi!!! (Eagle)

I fortė qenke Eagle!!! Lexo mė pshtė....

E folura kam dashtė ta shkruaj....

hahaha ...


**********
**********
**********
Ditirambe i nderuar,

do tė isha shumė mirėnjohės nėse na e gjen njė tekst nė njė libėr letrar, ku shkruhet kėshtu siq JU e keni shkruar (kuota me tė kuqe ) !!!.

Unė kuptimin po e kuptoj por pyetja ime pėr JU do tė ishte :


Cila folje fshehet pas asaj ,,dashtė,, ?Pastaj,kuota me ngjyrė tė kaltėrt,sa po e kuptoj unė,Ju e pohoni ,, E FOLMJA,,*** kjo fjalė nuk egziston nė gjuhėn shqipe i nderuar,po tė egzistonte atėherė fjalia:

Eja folmi rreth gjuhės letrare *** do tė ishte nė rregull,por nė fakt kjo formė e shprehjes nuk qėndron aspak nė gjuhėn letrare.

Eja tė flasim rreth gjuhės letrare,kėshtu do tė ishte nė rregull.

Tė pėrshėndet


Kodra

Ditirambe
16-12-05, 06:03
**********
**********
**********
Ditirambe i nderuar,

do tė isha shumė mirėnjohės nėse na e gjen njė tekst nė njė libėr letrar, ku shkruhet kėshtu siq JU e keni shkruar (kuota me tė kuqe ) !!!.

Unė kuptimin po e kuptoj por pyetja ime pėr JU do tė ishte :


Cila folje fshehet pas asaj ,,dashtė,, ?Pastaj,kuota me ngjyrė tė kaltėrt,sa po e kuptoj unė,Ju e pohoni ,, E FOLMJA,,*** kjo fjalė nuk egziston nė gjuhėn shqipe i nderuar,po tė egzistonte atėherė fjalia:

Eja folmi rreth gjuhės letrare *** do tė ishte nė rregull,por nė fakt kjo formė e shprehjes nuk qėndron aspak nė gjuhėn letrare.

Eja tė flasim rreth gjuhės letrare,kėshtu do tė ishte nė rregull.

Tė pėrshėndet


Kodra


E DASHURA KODRA


Nė shqip asnjė folje nuk e fshehet pas ndonjė tjetre. Qė ka folje tė fshehura dhe jo tė fshehura nė gjuhėn shqipe, le tė mbetet zbulim i yti.

Ndėrsa kur e kemi te E FOLMJA, kliko nė lidhjen e mė poshtme e gjen ekziston apo jo kjo fjalė nė gj shqipe:

http://www.google.ch/search?hl=en&q=e+folmja&meta=

Pastaj kliko kliko pėr TĖ FOLURIT


http://www.google.ch/search?hl=en&q=t%C3%AB+folurit&meta=

Hajt edhe ME DASHTĖ

http://www.google.ch/search?hl=en&q=me+dasht%C3%AB+&meta=

Rroftė google!!!

E DASHURA KODRA-A


Hahahahahaa

ARVANITI
16-12-05, 18:33
Kishmi dale,ne vend te kishim dalur! = kishim dale / patem dale
"dalur" nuk ekziston fare si trajte

Kodra
16-12-05, 22:33
E DASHURA KODRA


Nė shqip asnjė folje nuk e fshehet pas ndonjė tjetre. Qė ka folje tė fshehura dhe jo tė fshehura nė gjuhėn shqipe, le tė mbetet zbulim i yti.

Ndėrsa kur e kemi te E FOLMJA, kliko nė lidhjen e mė poshtme e gjen ekziston apo jo kjo fjalė nė gj shqipe:

http://www.google.ch/search?hl=en&q=e+folmja&meta=

Pastaj kliko kliko pėr TĖ FOLURIT


http://www.google.ch/search?hl=en&q=t%C3%AB+folurit&meta=

Hajt edhe ME DASHTĖ

http://www.google.ch/search?hl=en&q=me+dasht%C3%AB+&meta=

Rroftė google!!!

E DASHURA KODRA-A


Hahahahahaa


**********
**********
**********

E nderuara Ditirambe,
tė dėshiroj suksese nė kėrkim tė gjuhės letrare nė Google ! .


Tė lė tė Pėrshėndetur


Kodra

netgear
22-12-05, 01:59
hi

Un po ju tregoj se une vet bash kret mir me shkruajt shqip nuk di emo spo e ma ne ment qka ka shkruajt tema Hajdeni dhe Kritizone njonitjetrin

Gentiani
14-01-06, 02:54
Nga bisedat, intervistat nė TV, kam vėrejtur nė pyetjet qė u parashtrohen tė rinjėve nė ndonjė koncert ose mbrėmje Rinore.

Pyetja:
Si po kaloni ?

Pėrgjigja:
shumė, shumė, shumė mirė !!!

ndėrkohė pason ndonjė pyetje tjetėr

Pėrgjigja;
s`di!

Nivel varfėrues kur i dėgjon si e flasin gjuhėn dhe shprehjet e tyre, kur mirret parasysh se mbi 95 % e atyre sigurisht vijojnė ose e kanė tė kryer njė shkollė tė mesme dhe tjerėt janė studentė ose kanė kryer studimet. Pėr kėngėtaret dhe intervistat e tyre mos pyet fare, kanė mangėsi e mungesė, janė nėn ēdo nivel komunikimi!

E lehtė ėshtė ta mėsosh njė tekst pėrmendėsh dhe nisja e krisja kėngės.

Ėshtė edhe tjetra qė kam mundur ta kuptoj, se tek tė rinjėt - nxėnėsit vėrtetė janė mbrapa dhe me dobėsi nė shkrim. Kam pasur rastin tė shikoj shkrimin e nxėnėsit tė shkėlqyeshėm, aq sa nga fjalėt qė i shkruan, krijon njeriu bindjen se ai ėshtė duke jetuar jashtė Kosove dhe nuk ndjek mėsimet nė gjuhėn amtare.

Ku ėshtė shkaku dhe kush qėndron pas gjithė kėsaj? Kullerizmi apo rėnja e nivelit dhe kualitetit tė shkollave.

Barbaroza
15-01-06, 18:50
Per ate se nuk flitet gjuha shqipe siq duhet,edhe pergjigjet mbarojne shpejte me nje"po","jo"dhe "s'di".Une mendoj se edhe kullerizmi qe ka deformuar shume gjuhen e folur shqipe,edhe niveli shume i dobet i mesimit ne shkolla,kane bere qe shqipja sot te jete e rrezikuar seriozisht nga degradimi gjuhesor.
Ne Shqiperi,flitet gjuha shume me paster,kudo.Prandaj ata kane nje diapazon me te zgjeruar shprehjesh dhe s'kane shume kohe te mendojne si i thuhet nje fjale ne gjuhen letrare sepse ate e kane pervetesuar nga lindja!
Ndersa sa i perket drejteshkrimit shqip,kjo eshte akoma ne gjendje me te mjerueshme ne Kosove,por edhe ne Shqiperi nese"shfletojme"forume te ndryshme dhe lexojme.E fajtori ketu eshte shkolla,pastaj edhe vete personi qe nuk eshte i interesuar te shkruaje bukur ne gjuhen e tij!

yllush_qiki
14-07-07, 20:42
mu me pelqen shume kosovarqja me kejt djalektet qe ka mrena dhe nuk e nrroj me asnjo gjuh ose djalekt tjeter...per shqipen standarde kom vetem ni menim:"ni bleeeaaaahhhhhhhh t'modhe:mad: "....mu m'bon shum me qesh kur shkoj te dajt dhe flasin disa fjal si prsh TASHNI, A PO DUSH, BATARE, A PO VISH etj etj:biggrin:

rilinda
14-07-07, 22:42
Ku ėshtė shkaku dhe kush qėndron pas gjithė kėsaj? Kullerizmi apo rėnja e nivelit dhe kualitetit tė shkollave.


E si mund tė kemi njohuri, apo fjalor mė tė gjerė, kur librit i ka rėnė pluhuri? E si po ecin punėt tė duket se sė shpejti do tė vendoset nė ndonjė muze, e siē dihet edhe vizitorė tė muzeve ka pak! Hmmm...mjerim pėr ne!

Fajet i kanė prindėrit qė ua plotėsojnė tė gjitha dėshirat fėmijėve tė tyre. Nė njėrėn anė themi se ka varfėri nė Kosovė, e nė anėn tjetėr, po tė bėsh njė shėtitje nėpėr ēdo qytet, do ta kuptosh paradoksin! Lokalet janė bėrė si kėrpudhat pas shiut, e tė gjitha janė tė stėrmbushura (si natėn, ashtu edhe ditėn) me rini.
Pse janė tė paktė ata prindėr qė i kushtėzojnė fėmijėt e tyre tė lexojnė?!
-Kėshtu ėshtė kur gjithėkush po bėhet prind nė ditėt e sotme!

Edhe Tv po tė shikosh, asgjė qė mund tė tė shėrbejė, nuk mund tė mėsosh. Tė gjitha televizionet janė tė mbushura me boshllėk!!!

Disa shembuj:

"Ta dėgjojmė tani Leonora Poloskėn e cila ėshtė sot kėngė e re!"
"Unė muj me hoq..."
"Ushqimi nuk ėshtė i madh"!
"A po thush a?"
"Cili mo shpejt po e bon mumja?"Janė kėto fjali si njė pikė uji nė njė oqean, krahasuar me gabimet tjera tė bėra nga i preferuari i shumicės- nga Labi i rtv21-shit. (Do t'i postoj njė ditė mė shumė gabime tė tilla). Sa e ēuditshme se si del fjala nga goja, pa u shėtitur nėpėr kokė!!!

Nuk ėshtė i vetmi ky gabimtarė! Ka edhe tė tjerė, por ky ėshtė presidenti...

Artisti
15-07-07, 00:44
Nga bisedat, intervistat nė TV, kam vėrejtur nė pyetjet qė u parashtrohen tė rinjėve nė ndonjė koncert ose mbrėmje Rinore.

Pyetja:
Si po kaloni ?

Pėrgjigja:
shumė, shumė, shumė mirė !!!

ndėrkohė pason ndonjė pyetje tjetėr

Pėrgjigja;
s`di!

Nivel varfėrues kur i dėgjon si e flasin gjuhėn dhe shprehjet e tyre, kur mirret parasysh se mbi 95 % e atyre sigurisht vijojnė ose e kanė tė kryer njė shkollė tė mesme dhe tjerėt janė studentė ose kanė kryer studimet. Pėr kėngėtaret dhe intervistat e tyre mos pyet fare, kanė mangėsi e mungesė, janė nėn ēdo nivel komunikimi!

E lehtė ėshtė ta mėsosh njė tekst pėrmendėsh dhe nisja e krisja kėngės.

Ėshtė edhe tjetra qė kam mundur ta kuptoj, se tek tė rinjėt - nxėnėsit vėrtetė janė mbrapa dhe me dobėsi nė shkrim. Kam pasur rastin tė shikoj shkrimin e nxėnėsit tė shkėlqyeshėm, aq sa nga fjalėt qė i shkruan, krijon njeriu bindjen se ai ėshtė duke jetuar jashtė Kosove dhe nuk ndjek mėsimet nė gjuhėn amtare.

Ku ėshtė shkaku dhe kush qėndron pas gjithė kėsaj? Kullerizmi apo rėnja e nivelit dhe kualitetit tė shkollave.


Aiiiiiiiii Gentiiii, po a nuk pe din a ?

Statusiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiii i Kosoves i ka fajettttttttttt, hhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaahahahahaahahahahhaahahaha hahhaa.

O njeri, po qka me be pa status , hej njeri, nuk dijn ata qka me be,

hhhhhhhhhahahahahahahahahahahahahhahhaaaa

O betohem qe sikur Qeveria qe eshte pa fjalor, qe eshte pa tekste, ashtu jane edhe ata pa fjalor dhe pa tekste.

.

arton bala
17-07-07, 16:52
E si mund tė kemi njohuri, apo fjalor mė tė gjerė, kur librit i ka rėnė pluhuri? E si po ecin punėt tė duket se sė shpejti do tė vendoset nė ndonjė muze, e siē dihet edhe vizitorė tė muzeve ka pak! Hmmm...mjerim pėr ne!

Fajet i kanė prindėrit qė ua plotėsojnė tė gjitha dėshirat fėmijėve tė tyre. Nė njėrėn anė themi se ka varfėri nė Kosovė, e nė anėn tjetėr, po tė bėsh njė shėtitje nėpėr ēdo qytet, do ta kuptosh paradoksin! Lokalet janė bėrė si kėrpudhat pas shiut, e tė gjitha janė tė stėrmbushura (si natėn, ashtu edhe ditėn) me rini.
Pse janė tė paktė ata prindėr qė i kushtėzojnė fėmijėt e tyre tė lexojnė?!
-Kėshtu ėshtė kur gjithėkush po bėhet prind nė ditėt e sotme!

Edhe Tv po tė shikosh, asgjė qė mund tė tė shėrbejė, nuk mund tė mėsosh. Tė gjitha televizionet janė tė mbushura me boshllėk!!!

Disa shembuj:

"Ta dėgjojmė tani Leonora Poloskėn e cila ėshtė sot kėngė e re!"
"Unė muj me hoq..."
"Ushqimi nuk ėshtė i madh"!
"A po thush a?"
"Cili mo shpejt po e bon mumja?"Janė kėto fjali si njė pikė uji nė njė oqean, krahasuar me gabimet tjera tė bėra nga i preferuari i shumicės- nga Labi i rtv21-shit. (Do t'i postoj njė ditė mė shumė gabime tė tilla). Sa e ēuditshme se si del fjala nga goja, pa u shėtitur nėpėr kokė!!!

Nuk ėshtė i vetmi ky gabimtarė! Ka edhe tė tjerė, por ky ėshtė presidenti...

Shembulli me librin e mbuluar nga pluhuri me kujtoj viziten time te fundit ne Gjakove.
A din sa librari i pash? Vetem nje! Edhe ajo kishte formen e kioskut, per nga madhesia ndoshta as sa gjysma e disa "trafikave te farave".

Nese i krahason problemet e drejteshkrimit te "kosovareve" me ato te popujve tjere, ma merr mendja se mund te futemi ne Liber te Guinnessit per begati ne keso probleme.

Arsyet sigurisht se jane te lloj-llojshme. Ate kryesoren e shoh tek fakti se ne Kosovaret vazhdojme te jetojme ne dy gjuhe: Shqipen e Unifikuar, me te cilen "konfrontohemi" vetem ne libra apo situata disi te jashtezakonshme ne jete, dhe "Kosovarqen" si gjuhe te komunikimit te perditshem, te mendimeve, shkurt te jetes ne pergjithesi. Mua personalisht, gjuha letrare shqipe (sidomos ne te folur) ne njefar aspekti me duket si Gjermanishtja ne ate kohen kur pata nisur ta mesoj. Pra si nje terain i panjohur, cka te ben te ndiehesh jo i sigurte, dhe disi te shtyen t“i shmangesh asaj gjuhe. Per kete arsye besoj qe nuk lexohet ne Kosove. Gjuha tek ne ende eshte per tu krahasuar me popujt e afrikes: ne shumicen prej nesh ajo ekziston kryesisht si e folur.

Me nderime,
Artoni

rilinda
17-07-07, 17:12
Epo, pėr tė mos ecur symbyllurazi, e pėr tė mos e hedhur veten nė humnerė, ėshtė mirė qė tė zgjohemi nga ky "ankth"!
Duhet filluar kritikat drejt pasqyres mė tė madhe- televizioneve, qė na janė bėrė si fabrikė bastardimesh, duhet kushtėzuar rininė pėr tė lexuar nė mėnyrė qė mos tė rikrijohen analfabetėt e rinjė.

lyra2
21-07-07, 10:25
Dihet e njihet mire, se gjuhet qe bashkejetojne, japin e marrin nga njera-tjetra. Edhe shqipja e folur nga shqiptaret e Kosoves, per fat te keq historik, ishte gjate e sundura nga turqit e sllavet, vecmas nga keta te fundit. ka marr, jo me deshiren e nevojen e saj gjuhesore, por ka marr detyrimisht nga dhuna politike Shqipja ne Kosove e vise te tjera etnike shqiptare ne ish-jugosllavine, eshte e sterngarkuar me nderhyrje te tilla te vrazhta. Depertimet sllave ne hapesirat shqiptare ndikimi i sllavishtes nuk eshte edhe aq i vogel edhe ne gjuhen shqipe te shtetit historik e zyrtar Shqiperise. Kemi shprheje e emertime vendesh. Si fjala zbor, per tubim, rrjeshtim. Komshi, per fqinje, trojka per treshja e te tjera.Fjale tė pėrkthyera si ajo " pa lidhje – nga bez veze serbokroatisht " qė Shqiperia merr si shembull pėr t“i pėrbuzur kosovarėt, kurse vet pėrdorni shprehje nė italisht ( tutto in posto), edhe kėtu me gabim, nė vend tutto a posto. Kosova ka jetuar gati 100 vite e ndarė nga Shqipėria dhe deri nė vitet e 70 e kishim tė ndaluar edhe Universitetin dhe gjuha ka pėsuar ndikime tjera nga njė shtet nė tė cilin bėnte pjese Kosova,prandaj jo qe dua tė arsyetoj edhe aq ..por shpesh ndėgjoj kritka nga shqipetaret e Shqipėrise per te folmen tone...shkollat dhe mediat e kanė barrėn kryesore pėr "korigjimin" e gjuhės,por nuk kanė kohė tė merren me kėtė "cikrrim" .Tona t'mirat e shnet vllazėn emootra pi Kosove:biggrin: :wink: