PDA

View Full Version : Poezi nga Margaritari


Margaritari
16-12-05, 10:13
Dhimbje shpirti...

Ti qave dhe psheretite thellė
zemra ime u kris, u plas,
mė the se isha frymė e ajėr pėr ty
s'e pėr tė jetuar kish mbetur vetėm njė ēast!

NJė dridhje kaloi mes ēarjes
e ty tė pushtova me nxitim
nuk do tė harroj kurr atė ēast
kur loti i parė rrodhi nga syri im...

Ish lot qė mė kushtoi njė jetė,
kristal me dashuri tė sinqert....
Lot qė do pasohej nga tė tjerė
qė copat e shpirtit lagte menjėher!

Mė dhimbte loti kur binte mbi ty,
mė dhimbte zemra kur te shihja nė sy...
dikur mė ke par nė sy dhe mė the:
"Nė botė vetėm vdekja na ndan ne"!

Ajo mizore , ajo e pafe
ty tė mori, tė vetmuar mė le...
dua qė me tė edhe unė tė vi
dua tė tė dua, tė tė kem pėrsėri....

Margaritari
20-12-05, 06:58
Dikur

Po buzėqeshja sė dridhuri duke mė puthur nė bulėz tė veshit
fytyra tė shkØlqente si drita qė pėrhapet mbas shiut tė vrullshėm pranveror
syt e tu tė bukur po zgjoheshin kėndueshėm
notonuam nė sferat mė tė larta,prekėm eterin
ti hyre si lugatesh e fsheur,me klithma gėzimi dhe nirvana dhe gjete vargun lapidary...
dhe u kthyem ne murmuritjen e pėrronjėve,
lulishtja po vazhdonte tė shijonte kėnaqėsin....po pėshpėrisja
ti je romansa,dlirėsia,nimfė me arin e pranverės qė ndėrton kala nė breg tė detit,
alegjio me shtat tė lartė e flokė floriri
tundim fushash e Male
ti mė je diell qė rrezon me dashuri!