Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-12-05, 10:13   #1
Margaritari
 
Anėtarėsuar: 15-12-05
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 39
Margaritari e ka pezulluar reputacionin
Gabim Poezi nga Margaritari

Dhimbje shpirti...

Ti qave dhe psheretite thellė
zemra ime u kris, u plas,
mė the se isha frymė e ajėr pėr ty
s'e pėr tė jetuar kish mbetur vetėm njė ēast!

NJė dridhje kaloi mes ēarjes
e ty tė pushtova me nxitim
nuk do tė harroj kurr atė ēast
kur loti i parė rrodhi nga syri im...

Ish lot qė mė kushtoi njė jetė,
kristal me dashuri tė sinqert....
Lot qė do pasohej nga tė tjerė
qė copat e shpirtit lagte menjėher!

Mė dhimbte loti kur binte mbi ty,
mė dhimbte zemra kur te shihja nė sy...
dikur mė ke par nė sy dhe mė the:
"Nė botė vetėm vdekja na ndan ne"!

Ajo mizore , ajo e pafe
ty tė mori, tė vetmuar mė le...
dua qė me tė edhe unė tė vi
dua tė tė dua, tė tė kem pėrsėri....


__________________
Duke kerkuar lumturin e tjetrit,gje lumturin tende!!!
Margaritari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-12-05, 06:58   #2
Margaritari
 
Anėtarėsuar: 15-12-05
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 39
Margaritari e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dikur

Po buzėqeshja sė dridhuri duke mė puthur nė bulėz tė veshit
fytyra tė shkØlqente si drita qė pėrhapet mbas shiut tė vrullshėm pranveror
syt e tu tė bukur po zgjoheshin kėndueshėm
notonuam nė sferat mė tė larta,prekėm eterin
ti hyre si lugatesh e fsheur,me klithma gėzimi dhe nirvana dhe gjete vargun lapidary...
dhe u kthyem ne murmuritjen e pėrronjėve,
lulishtja po vazhdonte tė shijonte kėnaqėsin....po pėshpėrisja
ti je romansa,dlirėsia,nimfė me arin e pranverės qė ndėrton kala nė breg tė detit,
alegjio me shtat tė lartė e flokė floriri
tundim fushash e Male
ti mė je diell qė rrezon me dashuri!


__________________
Duke kerkuar lumturin e tjetrit,gje lumturin tende!!!
Margaritari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.