PDA

View Full Version : Presidenti i parė i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova..


GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:15
Te dashur lexues dhe antar te ketij forumi , duke pa punen e mire te presidentit te kosoves dhe duke pa qe shumica e popullit kan edhe deshir te lexojn per presidentin e tyre. Un u mundova qe sa me mire ti hedh ketu te gjitha ato qe i beri Presidenti yn.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:16
Biografi e shkurtėr

Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė.

Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.

Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971.

Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.


Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.

Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.

Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.

Autor i dhjetė librave (shih mė poshtė), Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.

Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.

Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi.

LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.

Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės.

Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992.

LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.

Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.

Nėn udhėheqjen e Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000.


Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

- Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.

- Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.

- Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.

- Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

- Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.

- Nė vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004. Bartės tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė:

- Mbreti i Spanjės Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.

- Nė vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė mė 16 shkurt 2004, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).

“...Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.” (znj. Kethrinė Bejkėr Noll)

- Nė vitin 2004, Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar tė hėnėn mė 2 shkurt 2004, pasdite nė qytetin e Belgjikės Atverpen (Anvers), ėshtė shpallur Senator Nderi i Evropės nga Senati i Evropės. Ky ėshtė grupacion i figurave mė eminente tė skenės politike evropiane nga i cili nderohen personalitete mė nė zė tė botės sė politikės, gazetarisė, tė shkencave ekzakte apo humane tė cilėt ka dhėnė kontributin e tyre pėr demokracinė paqen, zhvillimin apo stabilitetin nė Evropė.

"Edhe me kundėrshtimet e kėtyre viteve qė i kanė bėrė nė skenėn politike Ibrahim Rugovės, Presidenti i Kosovės ka patur kurajon qė tė vazhdojė tė pėrpiqet pėr idealin e tij nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė Ballkanit".

"Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe vullnetin e lirė tė njė populli tė vogėl, kur kjo nuk korrespondon me dėshirėn e popujve tė mėdhenj. Rugova vazhdoi qė tė luftojė vetėm, ndonjėherė pa hasur nė mirėkuptim pėr njė ideal qė do tė mund t'i japė Evropės atė paqe pėr tė cilėn ne kemi nevojė. Ėshtė pikėrisht kjo gjė qė do ta nderojė sot me titullin Senator Evropian qė tė mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

- Mė 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Tiranės.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:17
LAUDATIO PĖR PRESIDENTIN IBRAHIM RUGOVA

Nga Bardhyl Metaj
Sep 8, 2005, 11:20


Ibrahim Rugova, Presidient i Kosoves
„Süddeutsche Zeitung”: “E ēuditshme! Nė Kosovė ishte edhe dikush –apojo? Ishte edhe njė personalitet - i cili paraqiste figurėn Qendrore tė Kosovės! Dhe i cili nuk mungonte asnjėherė, nė asnjė fotografi nga Kosova, nė asnjė lajm e pankartė tė demonstratave Kosovare...Po sot, ku ėshtė Dr.Ibrahim Rugova, Gandi i Ballkanit dhe Presidenti i shqiptarėve tė Kosovės?”... Ai i cili qysh atėherė, mė 1991, kėrkonte njė protektorat tė OKB-sė dhe prezencė tė NATO-s nė Kosovė...njė demilitarizim tė Kosovės...njė Kosovė tė Pavarur dhe Neutrale...”dhe ku ėshtė personaliteti, i cili gjatė Procesit tė Dejtonit, tentonte qė t’i mobilizonte pėr ēėshtjen e Kosovės fuqitė e Mėdha Perėndimore...dhe tė cilit, Amerikanėt, qysh atėherė (Konferenca e Dejtonit) i premtuan – se fill pas “Konferencės sė Dejtonit”, ”do tė jeni Ju Kosovarėt, ēėshtje qėndrore nė agjendėn e Perėndimorėve (...),
“Ku ėshtė Dr. Ibrahim Rugova, Gandi i Ballkanit dhe Presidenti i shqiptarėve tė Kosovės?”, shpaloste dilemat dhe pyeste plot brengė e pėrditshmja autoritative gjermane “Süddeutsche Zeitung”, nė komentin qendror tė saj, tė shkruar nga nėnkryetarja e Bundestagut (Parlamentit) gjerman, Dr. Antje Vollmer!
Duke portretizuar figurėn e Presidentit tė Kosovės, tė cilin sė fundi edhe Reuters, sikurse edhe ēdo agjenci e gazetė ditore apo javore, radio e televizion ndėrkombėtar e vendor - nė lajmin trishtues mbi sėmundjen e tij rėndė, e portretizojnė, si ikonė (“leitfigur”) e simbol tė luftės sė kosovarėve pėr Pavarėsi – Zonja Antje Vollmer, shkruan mė tutje: ”Pėrkundėr paraqitjes sė tij tė butė e tė thelluar nė mendime – imazh tė cilin e kultivon gjatė prezantimeve tė tij – Ai (Rugova) konsiderohet, ndėrkaq, si shumė kokėfortė dhe i palėkundshėm nė atė, qė e ka pėrcaktuar pėr qėllim dhe cak tė njohur tė tij...ėshtė shumė karizmatik, flet me zė tė ultė dhe duket pothuajse i marrshėm dhe i largėt... pothuaj edhe qiellor, tė lė pėrshtypjen sikur tė ishte nga njė botė tjetėr...por, njėkohėsisht, shumė i fuqishėm, gjithherė i pathyeshėm dhe i pa zbrapshėm nė synimet e tij...”.
“Pėr dhe rreth tij, bashkohen e ndahen shpirtrat dhe mendjet”, vazhdon komentin dhe portretizimin nėnkryetarja e parlamentit gjerman. “Por autoriteti i tij (Rugovės) njėkohėsisht ėshtė garanci - e njė dhjetėvjetėshi tė pacifizmit e mosdhunės sė shqiptarėve tė Kosovės, tė cilėt, tradicionalisht janė ēdo gjė tjetėr - por jo edhe pacifistė! Dr. Rugova, nuk preokupon vetėm fantazinė e bashkėkombėsve tė tij, por ka irrituar edhe shumė bashkėbisedues perėndimorė! Ai synonte, qė nga fillimi i veprimtarisė sė tij politike, njė status tė njėjtė tė Kosovės me atė tė Sllovenisė dhe Kroacisė...ndėrkohė qė, qėllimi dhe strategjia e bashkėbiseduesve tė tij perėndimorė, ishte (gjatė kohė) ruajtja e ish-Jugosllavisė...”
Kėshtu shkruante nėnkryetarja e Parlamentit Gjerman, qysh mė 19.06.1999, nė njė editorial tė saj tė botuar nė tė pėrditshmen autoritative gjermane „Süddeutsche Zeitung”, shkrim ky qė nė tė vėrtetė sublimon e pėrmbledhė ate qė po emitojnė tė gjitha mediat pėr personalitetin e Presidentit Rugova, pas mesazhit tė tij drejtuar popullit tė Kosovės dhe opinionit ndėrkombėtar.
Vetėm pak ditė mė vonė, do t’i jepet nderi nga Qeveria Gjermane, pikėrisht kėsaj zonje qė mė 15 gusht 1999, t’i dhurojė Presidentit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova, ēmimin e mirėnjohur ndėrkombėtar gjerman pėr tolerancė, tė qytetit Münster - me ē’rast ajo do tė shtrojė dilemėn me tė cilėn, fatkeqėsisht, po ballafaqohemi ne Kosovarėt sot:
Posibiliteti i mungesės sė tij nė jetėn politike tė Kosovės.
Mungesa eventuale e personalitetit tė tij, i cili autoritetin e tij politik ndėrkombėtar dhe kombėtar e ka krijuar ekskluzivisht duke ndėrtuar e promovuar identitetin politik-shtetėror kosovar, si dhe duke ruajtur e ndėrtuar “unitetin dhe konsensusin demokratik e institucional” tė Kosovės e Kosovarėve – por, pa sulmuar nė asnjė rast, asnjėrin prej oponentėve tė tij jo tė paktė politik, nė Kosovėn e 16 viteve tė fundit, nuk ka sesi tė mos vėrehet e ndihet.
Personalitetit tė tij duhet t’i falėnderohen nė heshtje, ndoshta edhe publikisht, edhe shumė “publicistė”, “analistė”, “ekspertė”, e njė dorė politikanėsh kosovarė, tė cilėt duke kritikuar Rugovėn, mė tė drejtė e pa tė padrejtė, me vend e pavend...kanė krijuar njėfarė soj profili identifikues politik. Pa kėtė parashenjė - anti-Rugovė - njė pjesė syresh zor se do tė kishte apo do tė ketė ēfarė t’i thotė a sjell politikės kosovare nė tė ardhmen e saj.
Nė pėrfundim tė kėsaj qė po e quajmė “Laudatio pėr Presidentin Ibrahim Rugova”, mė duhet tė shtoj se, marshi i tij nė historinė diplomatike shqiptare, veēanėrisht historinė e Kosovės, e ka forcėn e fenomenit i cili ndanė historinė e Kosovės – nė dy pjesė...nė atė para dhe pas tij.
Nuk jam i sigurtė, ndėrkaq, nėse njerėzit e mėdhenj i bėjnė Kohėrat e Mėdha, apo anasjelltas, Kohėrat e Mėdha i nxjerrin nė sipėrfaqe njerėzit e mėdhenj, por e di se Presidenti Ibrahim Rugova ėshtė krijues e bir i Kohėrave tė Mėdha... pjesa e tyre mė e devotshme dhe mė origjinale.
Urimeve tė shumta tė cilat po i arrinė Presidentit Rugova i bashkohet edhe ekipi i gazetės JAVA. Ndoshta kėtė e shpreh mirė edhe Kryeministri i sapozgjedhur i Shqipėrisė, Dr. Sali Berisha: “Ndihma e Zotit, guximi me tė cilin ju po i qėndroni sėmundjes, mbėshtetja dhe pėrkujdesja e madhe familjare dhe mė gjerė, mjetet e shkėlqyera tė mjekimit, misioni i madh qė keni pėr tė pėrmbushur, kemi bindjen se tė gjitha kėto sė bashku do ta mposhtin kėtė proces dhe shėrojnė atė".

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:19
Fon Habsburg: Rugova punoi qė liria e popullit tė Kosovės tė realizohet nėpėrmjet Evropės sė bashkuar

Atverpen/Bruksel, 2 shkurt 2004 -

Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar dje pasdite nė qytetin e Belgjikės Atverpen (Anvers), ėshtė shpallur Senator Nderi i Evropės nga Senati i Evropės.

Ky ėshtė grupacion i figurave mė ememinente tė skenės politike evropiane nga i cili nderohen personalitete mė nė zė tė botės sė politikės, gazetarisė, tė shkencave ekzakte apo humane tė cilėt ka dhėnė kontributin e tyre pėr demokracinė paqen, zhvillimin apo stabilitetin nė Evropė.

Nė traditėn 43-vjeēare me kėtė titull janė nderuar personalitete si ish-kryeministra apo ish-presidentė, ish-ministra.Ndėrkaq, kėsaj radhe me kėtė titull u nderuan ish-kryeministri belg Zhan-Lyk Dean, gazetari francez David Geta, ish-presidenti i Komisionit Evropian Gaston Tom dhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.

Duke prezentuar Presidentin e Kosovės, deputeti shumėvjeēar evropian Oto fon Habsburg, tha se e di se sa e vėshtirė ka qenė pėr Ibrahim Rugovėn qė tė kryejė misionin e tij, sepse shumė nga personalitetet politike perėndimore nuk e kuptonin atė dhe nuk e kuptonin as mesazhin e tij. Madje ata e kanė trajtuar shpesh si lypės tė padurueshėm kur ai kėrkonte nė emėr tė popullit tė Kosovės lirinė, tha Habsburg.

Pastaj ai dha shembuj nga tmerret e regjimit tė Beogradit qė ka ushtruar mbi popullin e Kosovės, duke theksuar se kėto tmerre njihen shumė pak dhe se nė atė kohė Presidenti Rugova kėrkonte t'u jipej fund kėtyre tmerreve. "Dhe ai kishte tė drejtė.

Ai vazhdoi qė tė pėrfaqėsonte me dinjitet patriotėt e Kosovės deri nė atė pikė sa personat qė e njihnin dhe qė ishin marrė me Kosovėn e quanin 'Gandi i Evropės", Tha Oto fon Habsburg.

Duke folur mė tutje pėr figurėn e Ibrahim Rugovės, zoti Habsburg tha se ai vazhdon tė punojė dhe tė mbėshtesė lėvizjen evropiane, pas mendonte se liria e popullit tė tij, do tė ishte e mundur vetėm nėpėrmjet krijimit tė njė Evrope tė bashkuar. "Ka shumė qė nuk e kanė kuptuar, apo e kanė keqintepretuar, duke u ndalur thjesht te fakti qė Rugova ėshtė mysliman.

Por ai qė nė fillim pėrfaqėsoi njė nga idetė mė tė vėshtira pėr t'u realizuar nė njė pjesė tė globit, qė ėshtė doktrina e Evropės sė bashkuar", tha z. Habsburg dhe vazhdoi: "Edhe me kundėrshtimet e kėtyre viteve qė i kanė bėrė nė skenėn politike Ibrahim Rugovės, Presidenti i Kosovės ka patur kurajon qė tė vazhdojė tė pėrpiqet pėr idealin e tij nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė Ballkanit".

"Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe vullnetin e lirė tė njė populli tė vogėl, kur kjo nuk korrespondon me dėshirėn e popujve tė mėdhenj. Rugova vazhdoi qė tė luftojė vetėm, ndonjeherė pa hasur nė mirėkuptim pėr njė ideal qė do tė mund t'i japė Evropės atė paqe pėr tė cilėn ne kemi nevojė. Ėshtė pikėrisht kjo gjė qė do ta nderojė sot me titullin Senator Evropian qė tė mos dekurajohet", tha ai.

Nė fund tė fjalimit tė tij, Oto fon Habsburg tha: "Mesazhi ėshtė qė nė njė zonė nga mė kritikėt nė Evropė, ne kemi njė njeri tek i cili kemi besim. Sakrifica e gjithė jetės sė tij nuk ka shkuar huq. Zoti e ka krijuar njeriun me imazhin e tij dhe duke ndjekur parimin e feve tona monoteiste, ne do tė arrijmė qė tė ndėrtojmė njė Evropė tė bashkuar, vėllazėrore dhe tolerante, duke jetuar nė paqe".

Nė fund tė fjalimit tė zotit Babsburg pėr figurėn dhe personalitetin e Ibrahim Rugovės, nė sallėn e mbushur me personalite evropiane shpėrthyen duartrokitje tė gjata, ku kishte edhe shumė shqiptarė, tė cilėt ngritėn flamurin shqiptar, duke e shoqėruar Senatorin shqiptar tė nderuar tė Evropės edhe nė dalje tė Pallatit tė kongreseve tė Atverpenit.


Ibrahim Rugova: Kosovės i ėshtė hapur perspektiva e njė kombi tė lirė pėr integrime perėndimore

Presidenti Rugova, i shoqėruar me duartroktije tė gjata nga tė pranishmit, duke u falenderuar pėr titullin qė iu dha nga Senati Evropian, tha se ky ėshtė njė nderim i madh pėr tė, pėr Kosovėn dhe pėr popullin e saj. Nė vazhdim ai foli pėr rrugėn qė kaloi Kosova nė historinė mė tė re tė saj, sidomos pėr vitet '90, kur u themelua lėvizja pėr liri, pavarėsi e demokraci.

Bartėse kryesore ishte Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK, 1989) si parti e parė demokratike nė botėn shqiptare dhe nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės, kur filloi rėnia e komunizmit dhe nė kohėn e shembjes sė Murit tė Berlinit, tha Presidenti Rugova, duke theksuar se "kjo lėvizje u krijua nė kohėn kur Kosova ishte nė sulm tė egėr tė Beogradit pėr ta dominuar dhe pėr ta shkatėrruar kombin shumicė tė saj shqiptarėt". Nė vazhdim tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha:

"Ne ndėrtuam kėtė lėvizje paqėsore pėr liri, pavarėsi e demokraci pėr tė mbrojtur ekzistencėn tonė nacionale, vlerat tona dhe vlerat njerėzore tė njė populli. Nė ndėrkohė ne ndėrtuam edhe strukturėn shtetėrore tė Kosovės, pėrmes akteve madhore, siē ishin Deklarata e Pavarėsisė (korrik '90), Kushtetuta e Republikės sė Kosovės (shtator '90) si dhe Referendumi pėr Pavarėsinė e Kosovės (shtator '91).

Nė vitin 1992 ne i organizuam zgjedhjet e para tė lira presidenciale e parlamentare me qėllim tė funksionimit demokratik tė institucioneve tona. Kėshtu shteti ynė filloi tė funksionojė nė tė gjitha fushat e jetės. Nė botė ky shtet filloi tė njihet si 'shtet i shqiptarėve tė Kosovės', 'shtet paralel' i Kosovės. Ky ėshtė kontributi ynė nė lėvizjet e popujve pėr liri e pavarėsi", nėnvizoi Dr. Rugova.

- Nė vitin 1998, kur lėvizja jonė u forcua dhe shteti ynė afirmohej gjithnjė e mė shumė nė arenėn ndėrkombėtare, - tha Presidenti Rugova - Beogradi vendosi ta shkatėrrojė me sulm tė armatosur, duke shkaktuar masakra e shkatėrrime masive.

Mirėpo, tha ai, bashkėsia ndėrkombėtare, doli nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės, nė radhė tė parė SHBA dhe BE. Dhe me ndėrhyrjen e NATO-s u ndėrpre dhuna, masakrat, gjenocidi dhe eksodi ndaj popullit tė Kosovės dhe Kosova u bė e lirė mė 12 qershor 1999.

Duke folur pėr Kosovėn e pasluftės, Presidenti Rugova tha se "pėr katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka bėrė njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės". "Ishin kėto vite tė forcimit tė lirisė, tė sigurisė, tė ekonomisė dhe tė demokracisė. Institucionet e Kosovės tė themeluara nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė vitit 2001 funksionojnė me sukses".

Ndėrkaq, duke folur pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės, Dr. Rugova veēoi zhvillimin ekonomik, privatizimin, sigurinė pėr investime dhe krijimin e vendeve tė punės pėr tė rinjtė si dhe integrimin dhe mbrojtjen e grupeve etnike, apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

Ai veēoi progresin e arritur nė fushėn e ekonomisė, ku siē tha, sektori privat ėshtė mjaft i gjallė dhe dinamik. "Kosovarėt kanė njė shpirt ndėrmarrės dhe ndėrtues pėr jetėn dhe vendin e vet", nėnvizoi Presidenti Rugova.

Nė vazhdim tė fjalės sė tij Presidenti i Kosovės, tha se ai punon dhe insiston pėr njohjen formale e mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės.

"Pavarėsia do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės si dhe popullin e Kosovės", tha Dr. Rugova, duke nėnvizizuar se "njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA, ėshtė vullneti politik i popullit dhe i qytetarėve tė vendit tim".

Po ashtu tha se do tė punohet qė Kosova tė ketė marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt.

Nė kėtė proces tė progresit tė Kosovės, ai tha se institucionet vendore po punojnė me UNMIK-un pėr bartjen e kompetencave tek institucionet shtetėrore tė Kosovės, qė ato tė jenė mė efektive. Nė vazhdim Presidenti Rugova tha:

"Nė kėtė ceremoni solemne dėshiroj tė theksoj se ne gjithnjė duhet tė bėjmė pėrpjekje qė problemet t'i zgjidhim me mjete paqėsore e politike, por kur kjo nuk ėshtė e mundur, atėherė lufta apo intervenimi nė emėr tė paqes e tė vlerave njerėzore e demokratike ėshtė ēėshtje e drejtė. Shembulli i vendit tim e tregon kėtė mė sė miri. Kėshtu sot, pas ndėrhyrjes sė NATO-s, Kosovės i ėshtė hapur perspektiva e brendshme dhe perspektiva e njė kombi tė lirė pėr integrime europiane e perėndimore.

Po ashtu dėshiroj tė them se perspektiva e Evropės ėshtė respektimi i tė gjithėve dhe integrimi i tė gjithėve nė njė bashkėsi tė kombeve tė lira duke pėrfshirė edhe vendin tim Kosovėn", theksoi Dr. Rugova dhe pėrkujtoi me kėtė rast bashkėpunėtorin e tij mė tė ngushtė gjatė njė dekade, Profesor Fehmi Aganin, si dhe shumė aktivistė tė tjerė qė u vranė, tė cilėt i cilsoi "burra tė ēmuar tė lėvizjes sonė pėr liri, pavarėsi, paqe e demokraci tė Kosovės".

Duke i falenderuar edhe njėherė senatorėt e pranishėm evropianė pėr titullin e akorduar, Presidenti Rugova tha se kjo "ėshtė mirėnjohje pėr mua dhe pėr vendin tim".

"Le tė jetė shenjė pozitive se vendi im sė shpejti si vend i pavarur do tė gjendet edhe formalisht nė familjen e madhe evropiane, aty ku e kishte vendin gjithmonė, sepse Kosova e sotme ėshtė Dardania centrale antike iliro-shqiptare, pra, Dardania e Justinianit, vend i njė civilizimi qė qėndron nė themelet e civilizimit modern evropian e perėndimor".

Ndėrkaq, nė fund tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha:

"Duke pranuar titullin Senator Nderi i Evropės, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha fuqitė e mia nė tė mirėn e vendit tim, nė tė mirėn e popujve evropianė dhe nė tė mirė tė miqėsisė me SHBA dhe me popujt e tjerė tė botės dhe pėr forcimin e paqes dhe tė lirisė nė botė".

Arb
17-12-05, 17:20
Presidenti Rugova u nderua me mirėnjohje nga Kėshilli i Qytetit tė Nju Jorkut

Kėshilli i Qytetit tė Nju Jorkut e ka nderuar presidentin e Kosovės, Ibrahim Rugova, me njė mirėnjohje tė veēantė pėr pėrkushtimin e tij nė afirmimin e parimeve tė demokracisė dhe pėr udhėheqjen e tij politike frymėzuese. Me rastin e pranimit tė mirėnjohjes, presidenti Rugova tha se ky ėshtė njė nder i madh pėr tė dhe pėr popullin e Kosovės, si dhe ėshtė shenjė e pėrkrahjes sė pavarėsisė e demokracisė sė Kosovės.

Kėshilli i qytetit tė Nju Jorkut kishte autorizuar Elmi Berishėn, pėrfaqėsues i presidentit Rugova nė zyrėn e senatorit Bob Dol nė Nju Jork, qė t'ia dorėzonte kėtė mirėnjohje presidentit Rugova. Nė letrėn e nėnshkruar nga kryetari i Kėshillit tė qytetit tė Nju Jorkut, Gifford Miller, ndėr tė tjera thuhet se Ibrahim Rugova ėshtė prani dinamike nė jetėn intelektuale dhe shoqėrore tė vendit tė tij, Kosovės.

Ėshtė dijetar i letėrsisė, studiues dhe pikėvėshtrimet depėrtuese tė dr. Rugovės si dhe pėrkushtimi i tij ndaj ēėshtjeve tė drejtėsisė sociale kanė qenė mė rėndėsi themelore pėr zhvillimin dhe pavarėsinė e Kosovės. "Jemi shumė krenar qė nderojmė dr. Ibrahim Rugovėn pėr kontributet tė qėndrueshme pėr jetėn politike tė vendit tė tij, Kosovės, si dhe pėr arritjet dhe karakterin e tij nė jetė qė pasqyron mė tė mirėn tek njerėzit"thuhet nė letrėn e Kėshillit tė qytetit tė Nju Jorkut.

RTK

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:21
Rugova ikonė e aspiratave 15-vjeēare tė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi

Agjencia britanike e lajmeve Rojters shkruan gjerėsisht pėr Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me tė njoftuar lajmi se vuan nga njė sėmundje e rėndė.

- Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, ikonė e aspiratave 15-vjeēare tė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi, deklaroi dje se tek ai ėshtė diagnostifikuar kanceri nė mushkėri, vetėm disa javė para fillimit tė bisedimeve pėr pavarėsimin e Kosovės.

Por, Rugova, i cili javėn e kaluar qėndroi nė njė spital ushtarak amerikan nė Gjermani, theksoi se mjekėt atje i kanė thėnė se gjendja e tij shėndetėsore ėshtė duke u pėrmirėsuar dhe se ata janė optimistė se ai do tė kėndellet.

Ai nuk pėrmendi mundėsinė e dorėheqjes sė tij eventuale nga funksioni i kryetarit.

"Mjekėt kanė thėnė se unė kam njė kancer tė lokalizuar tė mushkėrive", tha Rugova 60-vjeēar, dukshėm i thyer, nė fjalimin televiziv drejtuar opinionit nė Kosovė, i cili ishte xhiruar mė herėt."Me vullnetin e Zotit, unė do ta tejkaloj edhe kėtė betejė dhe do tė vazhdoj tė punoj pėr njohjen e shtetit tonė, Kosovės", shtoi ai mė tutje.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:24
KETU MUND TE SHIHENI DHE TI MBYLLENI GOJEN ATYRE QE FLASIN DHE THON SE PRESIDENTI ISHTE DHE NDIHMOI SERBIN SIQ SHIHEN DHE FLASIN DISA NJERZ TE TRASH..!

JA LEXONI SE CKA I BERI MILLOSHEVIC'IT NE HAG.

http://24ur.com/media/images/large/May2002/2008256.jpg

Mej : Pyetrja ishte kėshtu: A ishte UĒK-ja kryesisht njė grup i grupeve pa lidhje, pa komadė tė njėsuar. A mund tė na thoni gjė Z. Rugova.?

Dr. Rugova: Ju lutem, nė fillim ato kanė qenė grupe qė janė organizuar pėr mrojtje dhe siguri dhe ka qenė shumė vėshtirė qė tė hyjnė, qė tė jenė nė njė komandė si ushtri e rregullt apo diēka tjetėr, por me kohė janė unifikuar dhe kanė psur njė komandė tė pėrbashkėt . Kjo ėshtė pėrshtypja ime.

Millosheviq: A ėshtė e saktė se kėta ishin tė gjithė kriminelė tė cilėt ishin tė financuar, tė stėrvitur dhe tė mbėshtetur nga sherbime tė huaja, kryesisht gjermane, ishte sherbimi sekret gjerman.

Dr.Rugova Jo, jo ju lutem.

Millosheviqi:A ishte UĒK-ja njė organizatė terroriste?

Dr. Rugova: Jo nuk ishte, por ishin njerėz qė kanė reaguar ndaj dhunės dhe represionit shumėvjeēar nė Kosovė. Pra qėllimi i tyre ishte tė arrihet liria, tė mbrohen njerėzit, pra ky ishte qėllimi i tyre.

Millosheviqi Z. Mej, pasiqė ju mua po mė tregoni qė tė mos mbaj fjalim, ju lutem sihurohuni qė deshmitari mos tė mbajė fjalim, por tu pėrgjigjet pyetjeve tė mia.

Mej: Nuk ka nevojė pėr fjalime, por t’i kishit pyetjet e shkurtėra , atėherė edhe pėrgjigjet do tė kishin qenė tė shkurtėra.

Millosheviq: Nė kėto pyetje ai mund tė pėrgjigjet me po ose jo. Pra ai po thotė ko nuk ishte organizatė terroriste dhe pastaj po mban njė fjalim pėr ata qė ishin ēlirimtarė apo ku di unė qė nuk ishte fare e domosdoshme. Megjithatė, unė tani do t’ju lexoj njė citat e ju do tė mė thoni a ėshtė e saktė apo jo. “UĒK-ja ishte njė pėrzgjedhje grupesh duke pėrfshirė gangsterėt, mercenarėt, fashistėt, bile edhe njerėz qė pretendonin qė ishin ithtarė tė udhėheqjes marksisite tė Shqipėrisė sė Enver Hoxhės. Titulli ėshtė “Solider of mission”. A ėshtė I saktė ky pėrkufizim?

Dr. Rugova: Jo

Gjkatėsi: Kush ėshtė autori i saj?

Millosheviq: Ėshtė 25 prill data, tani unė do tė tregoj vitin, 25 prill ‘pp. Gaj Wilson.

Mej: Ju lutem tė mė jepni burimin para se tė citoni diēka. Ėshtė e drejtė e deshmitarit si dhe ėshtė njė domosdoshmėri.

Millosheviqi: Jo nuk e kuptoj qė qenka e drejtė e deshmitarit. Tani unė mund tė bėjė njė kundėrpyetje. Ēėshtja e kundėrpyetjes ėshtė qė tė tregoj a ėshtė ky pėrkufizim i saktė apo jo.?

Dr. Rugova: Jo ato janė shkrime gazetash.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:26
Pse z. Rugova nuk shkon nė Shqipėri?

http://www.kosova.com/~news/foto/040205rugova.jpgNjė shkrim i z. Godo mundohet tė ngreje njė pyetje: Pse z. Rugova nuk vjen nė Shqipėri?

Nuk e di nėse z. Rugova do i pergjigjet z. Godo, i cili ka zgjedhur ēuditėrisht gazetėn "Koha Jone" pėr tė publikuar shqetėsimin e tij, kur dihet roli i kėsaj gazete nė ngjarjet e 1997-s. Por kėto ditė, pas njė interviste nė gazetėn "Bota Sot", Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova ka sqaruar ndėrmjet tjerash se, Kosova ka mundėsi qė tė dalė me njė flamur tė saj, i cili do ketė edhe njė himn tjetėr, nga ai qė ka flamuri i sotėm shqiptar.

Nė pamje tė parė, kjo gjė duket disi ekstreme, dhe nuk ka dyshim qė do priten reagime tė ndryshme nė kėtė drejtim, por nėse i shohim gjėrat nė njė prizėm mė tė gjėrė, atėherė e kuptojmė qė, nėse Kosova do jetė shtet nė vete, asaj i duhet tė ketė shenja tė veēanta dalluese, pėrfshirė kėtu edhe flamurin dhe himnin kombėtar - ndonėse ne jemi nė fakt i njėjti komb. Kosova pėrpiqet tashmė tė krijojė njė identitet tė vetin, i cili duhet tė jetė larg imazhit tė keq, qė Shqipėria ka dhėnė nė 50 vjetėt e komunizmit dhe nė kėto vitet e fundit tė tranzicionit demokratik, ku shteti shqiptar u thye nė kurriz nga bandat politike greko-komuniste tė armatosura mė 1997.

Janė pikėrisht kėta terroristė politikė tė reformuar (sa tė jenė nė pushtet, se kur janė nė opozitė kthehen nė antikushtetues), qė sot vazhdojnė ta mbajnė peng Shqipėrinė, nėn njė tutelė tė kuqe, pa asnjė prespekivė tė hapur e demokratike. Ndoshta kėsaj ia ka frikėn Presidenti Rugova, dhe nuk ėshtė pėr t'u ēuditur, pse z. Rugova nuk shkon nė Shqipėri. Nga ana tjeter, tė gjithė e morėm vesh se delegacioni nga Kosova, i kryesuar nga kryeministri Rexhepi dhe i ftuar nga shteti shqiptar pėr tė festuar festėn e Flamurit, u poshtėrua paskajshmėrisht, kur nuk u prit as nė aeroportin e Rinasit nga administrata protokollare e Ministrisė sonė tė Jashtme. Po tė ishte edhe z. Rugova me kėtė delegacion, atėherė do bėhet pyetja: A mos vallė presidenti Rugova ia ka pėr borxh kėtė papėrgjegjshmėri ekstreme shtetit tė sotem shqiptar, pėr njė fyerje kaq banale ndaj pėrfaqėsuesve tė Kosovės? Jo, Rugova nuk jua jep shancin ta fyeni zotėrinj tė ministrisė sė jashtme shqiptare, se ai ėshtė paksa mė largpamės se ju!

Ky rast pa precedent, nė radhė tė parė nuk ėshtė traditė shqiptare dhe nuk mund tė justifikohet me pushimin e dy zyrtarėve nga puna, tė cilėt nė fund tė fundit marrin urdhėresė kur duhet tė presin apo pėrcjellin zyrtarisht dikė. Por pėrsėri nuk duhet tė ēuditemi nga nomeklatura e kuqe e sotme nė Shqipėri, qė veē shqiptarė nuk dinė tė jenė. Mos ndoshta fyerja e fundit ndaj delegacionit kosovar, fsheh ndonjė pabesi tė radhės nga vizita e z. Meta nė Beograd? Apo mos ndoshta qeveria serbe po mundohet tė pėrdorė sot si kalė troje shtetin e pamoral tė sotėm shqiptar, qė tė minojė rrugėn e Kosovės drejt pavarėsisė?... Dhe pasojat nga tė pėrgjėruarit e sllavėve nė Shqipėri tashmė dihen...

Dihet gjithashtu se ėshtė meritė e shqiptarėve tė Kosovės, e pėrjekjeve dsa vjeēare tė LDK-sė dhe tė lidėrve tė saj, e sidomos e z. Ibrahim Rugova, qė Kosova mundi tė ēlirohej nga serbėt me ndėrhyrjen e NATO-s, dhe po ecėn mė e sigurtė se asnjėherė, drejt pavarėsisė sė saj. Sa punė bėhet realisht nga shteti i sotėm shqiptar, qė kėto aspirata pėr liri e pavarėsi, tė ushqyera ndėr dekada nga popullsia shqiptare e Kosovės, tė mbėshteten diplomatikisht hapur e me guxim, pėr tė drejtėn e patjetėrsueshme tė popullit tė Kosovės, qė tė jetojė i lirė? Pse duhet tė bėhemi pre e mendimit pėr "Shqipėri tė madhe" apo terma tė tjerė dashakeqės, qė janė pjellė e kuzhinės anti-shqiptare e shoviniste serbe e greke? Shqiptarėt nuk kanė pse tė tregojnė takt nė mbrojtjen e tė drejtave tė veta fundamentale, pasi kjo e drejtė njihet ndėrkombėtarisht. Dhe mbrojtja hapur e tė drejtės sė Kosovės pėr pavarėsi nuk pėrbėn aspak precedent pėr t'u kritikuar, pėrkundrazi, kjo ėshtė njė shenjė e njė civilizimi tė lartė dhe e njė respeki tė merituar, qė duhet tė tregojmė pėr vetveten.

Kosova ka zgjedhur tashmė vetė rrugėn e saj pėr njė shtet tė pavarur. Kėtij obcioni duhet t'i pėrmbahet secili prej nesh qė mendon demokratikisht, pasi kjo ėshtė zgjedhja e popullit tė Kosovės nė referendumin e tij pėr pavarėsi. Janė liderėt e sotėm tė Kosovės, ata qė pėrcaktojnė normat shoqėrore, simbolet kombėtare dhe rrugėn nėpėr tė cilėn do kalojė pavarėsia e Kosovės, e cila nuk duket se do jetė mė tepėr e gjatė. Kushtet janė pjekur tashmė, dhe Kosova ka dhėnė prova tė mjaftueshme se ėshtė e aftė tė qėndrojė nė kėmbė si shtet i pavarur.

Presidenti Rugova e di fort mirė se ku i ka miqtė e tij, ai nuk ka ngurruar dhe nuk do ngurrojė asnjėherė t'i pyesė miqtė e tij e tė Kosovės pėr ndihmė, nėse e sheh tė arsyeshme. Ndoshta kėshtu ka bėrė edhe para se tė vendoste, qė ta festonte ditėn e flamurit nė Prishtinė. Por z. Rugova nuk do prishet me popullin shqiptar tė Shqipėrisė, sepse ata sot vazhdojnė tė jenė tė uzurpuar qė nga viti 1997 nga bandat anti-shtet. Socialistėt shqiptarė, duhet nė radhė tė parė, tė mėsojnė tė respektojnė normat demokratike tė njė shteti tė lirė, dhe rotacionin demokratik nė bazė tė votave tė lira tė zgjedhėsve, atėherė tė kėrkojnė qė dikush tjetėr t'i respektojė ata. Nuk ka dyshim, qė marėveshja e fundit pozitė-opozitė ėshtė njė fillim i mirė pėr qetėsimin e politikės shqiptare nė pėrgjithėsi, por nuk duhet harruar se kjo ėshtė vetėm fillimi. Duhet njė punė e madhe qė Shqipėria tė ndėrtojė vlera demokratike pėrkundėr anti-vlerave tė deritanishme. Dhe kjo mund tė fillojė vetėm me zgjedhjet e ardhėshme, ku do mund tė dėshmohet se votat e lira tė zgjedhėsve do respekohen, ashtu siē ka ndodhur edhe nė Kosovė.

Kosova ka qenė e pushtuar nga serbėt, dhe si e tillė trashėgon njė prapambetje nė drejtime tė ndryshme tė organizimit tė njė shteti. Por pėrsėri, Kosova ka treguar kėto vite, se populli i saj e do lirinė, e do demokracinė dhe i respekton njerėzit qė punojnė pėr tė. Populli i Kosovės ėshtė njė ndėr popujt mė optimistė tė botės, dhe ky optimizėm nuk vjen vetvetiu, por vjen nga njė besim i madh qė ai popull ka pėr tė ardhmen e vet, njė besim tek liderėt politikė tė saj, qė asnjėherė nuk e tradhėtuan besimin e kėtij populli, njė besim pėr ato liderė, qė e kanė ideal tė shenjtė shtetėsinė e Kosovės e nuk e shohin karrierėn politike tė tyre si njė mjet banal pėr mbushjen e xhepave me para. E kėtu, roli i z. Rugova, si kreu mė i rėndėsishėm i shtetėsisė kosovare ka qenė dhe ėshtė i pakontestueshėm e i pazėvendėsueshėm.

Rugova me siguri do vijė nė Shqipėri njė ditė, kur miqtė e tij atje tė jenė mė tė shumtė nė numėr se armiqtė, dhe kur shteti shqiptar tė ketė provuar qartė se punon pėr kombin e vet, dhe pėr tė ardhmen e tė gjithė shqiptarėve.

Arben Ēokaj, 03.12.2002
Publikuar: QIK - opinione, Bota Sot - opinione, Trepēa.net - letra tė hapura

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:28
http://news.bbc.co.uk/olmedia/100000/images/_102999_rugovameetsclinton300.jpg

http://www.danas.co.yu/20030920/img/hronika1_1.jpg


http://www.triera.net/upload/Svet/albright_rugova_show.jpg

http://ereniku.net/040423rugova_mojsiu.jpg

http://www.trepca.net/2003/0903/rugova_klinton_aeroport-2.jpg

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:28
Personalitetit tė tij (v.j.Presidentit RUGOVA) duhet t’i falėnderohen nė heshtje, ndoshta edhe publikisht, edhe shumė “publicistė”, “analistė”, “ekspertė”, e njė dorė politikanėsh kosovarė, tė cilėt duke kritikuar Rugovėn, mė tė drejtė e pa tė padrejtė, me vend e pavend...kanė krijuar njėfarė soj profili identifikues politik. Pa kėtė parashenjė - anti-Rugovė - njė pjesė syresh zor se do tė kishte apo do tė ketė ēfarė t’i thotė a sjell politikės kosovare nė tė ardhmen e saj.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:29
Ibrahim Rugova mė 1996 u nderua me titullin Doktor Nderi i Universitetit tė ParisitMė 17 dhjetor 1996 nė e Universitetit Paris 8, nė praninė e njė numri tė madh pjesėmarrėsish, dr.Ibrahim Rugovės iu dorėzua diploma "Doktor Honoris Causa"
Nė solemnitetin dyorėsh, presidentja e Universitetit Irene Sokolgarsky, duke pėrshėndetur Dr.Rugovėn, ndėr tė tjera tha:
"Dr.Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptarėt tė goditeshin pėrsėri nga gjėmat e errėta tė historisė evropiane, ėshtė pėrcaktuar pėr aksion politik nė mbrojtjen e 'ekzistencės'. Po ky nxėnės i vjetėr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shumė mbi relacionet forcė-dije, nuk ėshtė angazhuar nė njė rrugė tė ēfarėdofshme, por universalizmi i tij ėshtė vullneti absolut pėr tė luftuar pėr tė drejtat e njeriut dhe pėr demokracinė. Kjo e ka shtyrė tė praktikojė dhe tė bėjė tė ndiqet njė politikė e mosdhunės, absolute, e cila dukej e parealizueshme nė kontekstin e luftės dhe tė vlimeve nacionaliste.
I etshėm pėr tolerancė dhe hapje ndaj Evropės, Universiteti Parisi 8 ėshtė shumė i nderuar me pranimin nė cilėsinė e doktorit tė nderit tė Ibrahim Rugovės, shkrimtar pacifist dhe i guximshėm nė rrugėn e tij. Tė mos pyesim ne sot 'se ē'presim nga Ibrahim Rugova', por mė mirė tė pyesim "se ē'pret njė njeri i tillė nga ne".


Fjalimi i Dr. Ibrahim Rugovės mbajtur nė Universitetin e Parisit

Me rastin e marrjes sė titullit Doktor Nderi tė Universitetit tė Parisit 8, mbajti kėtė fjalim.
- Jam shumė i lumtur qė gjendem sot nė Universitetin tuaj, nė kėto momente gėzimi qė mė keni dhuruar, duke mė ndarė diplomėn e ēmuar Doktor Honoris Causa. Po ashtu ndiej kėnaqėsi tė madhe t'i drejtohem kėtij auditori tė respektuar tė Parisit e tė Francės qė ka gjetur kohė tė marrė pjesė nė kėtė solemnitet.
Titulli qė mė ėshtė dhėnė ėshtė njė njohje pėr mua personalisht dhe pėr popullin e Kosovės, pėr rezistencėn e tij non-violente e paqėsore qė po bėn tash disa vjet me sakrifica tė mėdha. Njėherėsh ėshtė njė njohje nga Universiteti juaj, i dalė nga gjiri i njėrit nga universitetet mė tė vjetra tė Evropės, i njohur pėr ide e studime moderne, qė sot njihen nė tė gjithė botėn. Ėshtė njė njohje e intelektualėve francezė pėr Kosovėn.
Mė lejoni t'i them disa fjalė pėr lidhjet shqiptaro-frėnge. Shqiptarėt dhe Shqipėria dalin sė pari nė Kėngėt e Rolandit, pastaj lidhjet e kontaktet e Derės sė Anzhuinėve me princat nė Shqipėri e nė Kosovė. Nė kohėn e Renesansės nė Francė shumė shkrimtarė e filozofė e bėjnė tė njohur figurėn e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, i cili pėr 25 vjet udhėhoqi rezistencėn e shqiptarėve kundėr osmanėve dhe nga Ati i Shenjtė u quajt 'Atleta Cristi'. Nė veprėn e shkrimtarit dhe teologut shqiptar tė shek. XVII, Pjetėr Bogdani, gjejmė gjurmė tė Dekartit, ndėrsa Rilindja Kombėtare Shqiptare e shek. XIX do tė inspirohet nga lėvizjet kombėtare qė i inicoi Napoleoni i Madh nė Evropė dhe qė nga kjo kohė kultura shqiptare do tė ushqehet nga kultura dhe idetė franceze e evropiane. Mirėpo raportet e para pėr njė kulturė tė fuqishme mesjetare shqiptare i kemi nga prifti frėng Brocard, qė shėrbente nė Arēeliocezėn e Antivarit (Antibarensi), mė 1332. Nga shek. XIX e kėndej, filologjia dhe historiografia frėnge ėshtė marrė shumė me gjuhėn, kulturėn dhe historinė shqiptare, si Antoine Meje dhe Mario Roques, mes dy luftėrave botėrore, kurse Emil Benvenorde, njėri ndėr linguistėt mė tė mėdhenj tė shek. XX, nė institucionet e vjetra indoevropiane e vendos institucionin Be-ja -besa e sotme shqiptare, si njėri ndėr institucionet mė tė vjetra. Georges Castellan thotė se grekėt dhe iliro-shqiptarėt janė popujt mė tė vjetėr tė Ballkanit, kurse Georges Salograc e ēmon lart civilizimin e Ilirisė antike dhe ilirėt i vendos edhe nė tabelėn e gjeneologjisė biblike, tash vonė mė 1992.
Kosova e sotme pėrfshin pjesėn mė tė madhe tė Dardanisė antike, apo Dardanisė qendrore, qė ishte e njohur pėr minierat e saj. Para romakėve ishte njėra ndėr mbretėritė mė tė fuqishme ilire dhe si popull dardan, nė histori lidhet me Trojėn dhe me shkrimet e Egjiptit tė vjetėr. Nė kohėn romake, Dardania ishte njė provincė e lulėzuar dhe me Ilirinė bėhet ndėr qendrat mė tė rėndėsishme tė antikės. Pra, Kosova-Dardania ėshtė atdheu i Konstantinit tė madh dhe i Justinianit, njėrit ndėr themeluesit e sė drejtės romake. Po ashtu, nė Dardani, nė Ulpianėn e bukur, afėr Prishtinės sė sotme, kemi martirėt e parė tė krishterizmit nė Evropė, Florin e Laurin (Flavius et Laurius), 117-135, qė ishin skulptorė e minatorė. Dardanėt ishin tė njohur pėr muzikėn e tyre tė instrumentuar me tela e me frymė. Te Prishtina ėshtė gjetur instrumenti me frymė, okarina e keramikės e kohės sė neolitit. Po ashtu, Kosova-Dardania antike ėshtė vendlindja e shenjtėreshės sė gjallė Nėnė Tereza. Pėr kėrshėrinė e kėtij auditori, mė lejoni tė theksoj se emrin Dardania filologjia franceze dhe evropiane e shjegojnė me fjalėn shqipe "dardhė", qė do tė thotė "vend i dardhėve".
Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj.
Kėrkoj falje qė u ndala nė disa ēėshtje historike, po me dėshirė qė brenda njė semiologjie historike tė hedh pak kripė, siē thoshte Barthi, nė dijen historike mbi shqiptarėt dhe Kosovėn, sepse civilizimi shqiptar duhet tė zėrė njė vend nė historinė universale tė njerėzimit, nė kohėn kur Kosova e Shqipėria dhe shqiptarėt po shndėrrohen nė shoqėri moderne demokratike, apo thėnė me njė parafrazė frėnge, se pak histori nuk na bėn keq.
Gjendja nė Kosovė qė shtatė vjet ėshtė dhe vazhdon tė jetė e rėndė, me represion sistematik, persekutim tė aktivistėve politikė e humanitarė, pra njė gjendje mjaft e rrezikshme. Kėto ditė ky front i dhunės, qė falė durimit tė popullit tė Kosovės nuk u shndėrrua nė front tė armėve, mori viktimėn e 14-tė tė pafajshme gjatė kėtij viti. Kėshtu Serbia e mban Kosovėn nėn dominim, nė kundėrshtim me tė gjitha normat e tė drejtės ndėrkombėtare. Pra, nė Kosovė qe shtatė vjet shqiptarėt persekutohen deri nė vrasje (...).

Nė fjalėn e vet, Dr.Rugova, duke iu drejtuar presidentes, theksoi: "Mė lejoni qė kėtė diskurs ta dedikoj tė tėrin nė kujtim tė Roland Barthes-it, njėri ndėr intelektualėt mė tė njohur tė Parist dhe tė botės tė kėsaj pjese tė shekullit. Ndihem krenar tė them se jam njė nxėnės i vogėl i Barthes-it tė madh.
Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj.".M.F. Allen: Rugova ėshtė njė lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vetNė ceremoninė e shpalljes Doktor Nderi nė Universitetin e Parisit pėr Ibrahim Rugovėn fle edhe biografja e tij franceze Mari Fransoa Allen, profesoresha e atij Universiteti, intelektuale e njohur dhe koautore e librit "Ibrahim Rugova: Ēėshtja e Kosovės", e flet gjerėsisht pėr dr. Rugovėn si intelektual e politikan nė rrethanat aktuale nė Kosovė. Ajo, ndėr tė tjera, ajo thekson:
- Rugova erdhi nė politikė nė rrethana tė veēanta dhe pasi qė kėtė e kėrkonte nevoja e qė mund ta krahasojmė me V. Havelin, i cili nė vitin '86 thoshte: 'Pėr shkaqe tė ndryshme tė interesit tė shkrimtarit, i cili mund tė shkruajė pėr dashurinė, xhelozinė, pėr dėshtimin... pėr Zotin, ka njė gjė tė vėrtetė qė shkrimtari nuk mund ta evitojė kurrė, qė ėshtė historia-situata sociale, epoka e tij qė njėkohėsisht do tė thotė vetė politika'.
Rugova ėshtė ky lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vet; ėshtė figurė e jashtėzakonshme, figurė e rrallė pacifisti jo vetėm nė fjalė, por edhe nė veprime. Kėtė e ka vėrtetuar tash shtatė vjet me gjithė pengesat dhe grackat e provokimet qė ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pėr pėrgjegjėsinė dhe raportet e tė mundshmes dhe pushtetit."

Duke prezentuar filozofinė politike tė dr. Rugovės, biografinė e tij dhe situatėn nė tė cilėn mori rolin e politikanit, Mari Francoaz Allen thekson se "nė vitin 1981 Kosova u bė pikė e kuqe e Evropės me manifestimet pėr liri e pavarėsi qė u shtypėn me gjak. Procese politike, dėnime tė rėnda. Nė atė kohė Rugova ishte duke shkruar monografinė e Pjetėr Bogdanit, shkrimtar i shekullit XVII, nė Prizren, humanist dhe liberator i njė pjese tė Kosovės.
Esetė e tij (1980) nė 'Strategjinė e kuptimit', ishin shenja qė nėnkuptonin mė vonė edhe nė 'Refuzimi estetik', ku dėshmoi se letėrsia ėshtė sipėrore ndaj pushtetit, dhe se vetėm literatura ishte nė formė tė sė mundshmes nė veprimet e pushtetit. Rugova ishte i njohur me miqtė e tij Eqrem Basha e Rexhep Ismaili, tė formuar nė Francė, edhe pse nė vitin 1985 mori qėndrim tė guximshėm nė mesin e shkrimtarėve, por edhe kur ishte nė aksion tė tė shprehurit. Kėtė e shpjegon nė librin 'Ēėshtja e Kosovės'. Denoncimi i terrorit sė pari kaloi nga tė shprehurit e letėrsisė. Prej aty erdhi edhe miqėsia pėr Francėn, pėr studimet e tij nėn disertacionin e dr. Roland Barthes (1976-1977). Semiologjia dhe strukturalizmi ishin arma e tij mė e fortė. Ai ka deklaruar nė libėr se ka dy rrugė pėr intelektualin: tė qėndrohet me librin dhe tė merret me veprimin.
Nė vitin 1988 ishte kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, kur nė 'Refuzimi estetik' thekson: 'Refuzim do tė thotė tė mos pranohet ajo qė imponohet'. Mė 1989 ai diferencohet, i larguar nga e drejta, i zhgėnjyer; ēdo i dyti shqiptar i ndaluar nga policia - do tė thotė mbi 700.000 veta."

Duke folur gjerėsisht pėr gjendjen nė Kosovė, Mari Francoaz theksoi "e gjithė biografia e dr. Rugovės del nga angazhimi i literaturės qė prodhoi tipin e veprimit qė ai udhėheq sot: lirinė dhe demokracinė. Dr.Rugova ėshtė njė ēelės qė hap njė rrugė nga literatura nė aksion politik.
Rugova ėshtė pėrcaktuar tė shkojė deri nė fund tė lojalitetit tė tij. Politika pėr tė ėshtė njė shėrbim (service), por u mbetet besnik angazhimeve tė tij si shkrimtar. Kėshtu, sistemi i tij politik ėshtė fryt i elaborimit me situatėn. Pėrveē kėsaj, referencat e tij tė mendimit mbi botėn perėndimore janė permanente. Citon BECKETT-in, Dostojevskin, Levi-Strausin, Sartre-in, etj. Gjithashtu, sot ende e lexon Aristophanin, Platonin, Biblėn. E shohim atė nė pozicion intermediar midis intelektualėve tė Perėndimit dhe tė Lindjes, duke u inspiruar, po e citoj, nga tė parėt pėr atė ēka i takon teorisė, por duke e pasur tė njėjtin fat me tė dytėt" Ai do tė preferonte pa dyshim tė mbetej pranė librave: nė mėnyrė modeste thotė: 'Nėse mbetet diēka prej meje nė historinė shqiptare, ky do tė jetė emri im intelektual', thekson Mari Fransoa Allen.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:29
Ibrahim Rugova mė 1998 nderohet me Ēmimin Saharov

Nė Strazburg, mė 16 dhjetor 1998, nė selinė e Parlamentin Evropian nė Strazburg, Dr. Ibrahim Rugovės, nė njė ceremoni madhėshtore iu dorėzua Ēmimi Saharov nga kryetari i Parlamentit Evropian, Hoze Maria Robles Delgado.
Nė praninė e parlamentarėve, tė mysafirėve tė shumtė evropianė dhe nga Kosova dhe tė disa prej laureatėve tė deritashėm tė kėtij Ēmimi tė lartė, nė kėtė ceremoni arsyetimin e dhėnies sė kėtij ēmimi e paraqiti kryetari i Parlamentit Evropian, Hoze Maria Robles.
Duke folur pėr personalitetin e dr.Ibrahim Rugovės, zoti Robles tha se "njeriun qė po e nderojmė sot ka zgjedhur rrugėn e mosdhunės dhe tė negociatave nė kėrkim tė njė zgjidhjeje politike, qė do t'i garantonte liritė themelore pėr popullin e Kosovės". Rruga qė ka zgjedhur dr.Rugova pėrfshin edhe lirinė e vetėvendosjes pėr popullin e tij, siē jepet nė Konventėn e OKB-sė, theksoi zoti Robles.
Dr. Ibrahim Rugova, tha nė fjalėn e tij Kryetari i Parlamentit Evropian, ėshtė njeriu rreth tė cilit kanė mundur tė bashkoheshin bashkėvendėsit e tij, tė cilėt e kanė zgjedhur pėrfaqėsues tė tyre nė rrehtana mė tė jashtėzakonshme, tha ndėr tė tjera z.Robles, duke pėrkujtuar se kėtė Ēmim e ka marrė edhe Adem Demaēi.Fjala e Ibrahim Rugovės me rastin e marrjes sė Ēmimit Saharov


Kryetari i Republikės Kosovės Ibrahim Rugova, duke u falenderuar pėr kėtė mirėnjohje tė lartė tė Parlamentit Evropian, tha:
- Kam kėnaqėsi tė madhe qė sot gjendem nė kėtė institucionin mė tė lartė evropian. Kjo kėnaqėsi ėshtė mė e madhe meqė ky institucion mė nderoi me ēmimin e vet mė tė lartė, me Ēmimin Saharov, i cili tashmė ėshtė bėrė i njohur nė Evropė dhe nė mbarė botėn. Brenda kėtyre dhjetė viteve ky ēmim ėshtė bėrė simbol pėr paqe, liri dhe humanitet.
Zoti president, e them me gjithė mend, se ky ēmim ėshtė njė mirėnjohje pėr mua personalisht dhe pėr popullin e Kosovės, rezistencėn e tij paqėsore dhe sakrificat e tij.
Poashtu e them me gjithė zemėr se Parlamenti Evopian si dhe Kongresi Amerikan janė institucionet e para tė larta qė sė pari kanė reaguar pėr Kosovėn qe mė se njė dekadė dhe e kanė pėrkrahur vazhdimisht.
Shumė deputetė tė kėtij Parlamenti tė nderuar e kanė vizituar Kosovėn dhe i kanė dhėnė forcė popullit tė saj pėr tė qėndruar.
Zoti president, brenda kėtyre dhjetė viteve nė Kosovė kemi arritur tė ndėrtojmė njė shoqėri civile. Sė pari vendosja e rendit demokratik, mbajtja e sistemeve krusiale siē janė: arsimi, ekonomia e vogėl, bujqėsia, shėndetėsia dhe solidariteti. Tė gjitha kėto populli i Kosovės i ka bėrė me njė fuqi tė madhe shpirtrore, pėrkundėr dhunės, dhe represionit sistematik mbi tė. Ky popull gjatė kėtyre viteve ka treguar me shembullin e tij se di tė organizojė shoqėri dhe institiucione demokratike tė realizuara pėrmes rrugės paqėsore, aktive me sakrifica tė mėdha.
Qė nga marsi i kėtij viti Kosova u gjend nė gjendje tė rėndė dhe dramatike. U vranė shumė njerėz dhe u bėne shkatėrrime masive, tė fshatrave dhe qyteteve. Gjendja nė Kosovė ėshtė ende e rėndė dhe e ndieshme. Shpresojmė se me vendosjen e misionit tė OSBE-sė dhe tė angazhimit tė NATO-s do tė arrijmė tė qetėsojmė gjendjen dhe tė krijojmė mė shumė hapėsirė pėr zgjidhje politike. Theksojmė se zgjidhja me e mirė pėr Kosovėn ėshte, Kosova e pavaruar me tė gjitha garancat pėr serbėt e Kosovės dhe njė prorektorat ndėrkombėtar si fazė kalimtare.
Pavarėsia e Kosovės do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Sė pari do tė qetėsonte Shqipėrinė, Maqedoninė madje edhe Serbinė. Pra do tė ishte njė faktor stabilizues nė rajon. Po punojmė nė njė marrėveshje kalimtare pėr Kosovėn e cila do tė qetėsonte gjendjen, do tė linte derėn e hapur pėr tė ardhmen e saj.
Zoti president, ndjehem posaēėrisht i nderuar me Ēmimin tuaj nė vitin jubilar dhe po ashtu qė mė ndahet nė 50-vjetorin e Deklaratės sė OKB-sė pėr tė drejtat e njeriut, e cila ka ngritur nė botė vetėdijen pėr njeriun.
Edhe njė herė i falėnderoj deputetėt e kėtij institucioni tė lartė, shpresoj e dėshiroj qė njė ditė edhe Kosova tė ketė vendin e vet kėtu, sepse siē thoshte profesori im i nderuar, Roland Bart, dėshirat duhet t'i vendosim nė politikė nė aksion, sepse janė pjesė e njerėzve dhe e popujve.
Zoti president, mė lejoni qė kėtė fjalė timen ta pėrmbyll me njė proverb shqiptar, tė njėrit nga popujt mė tė vjetėr tė kontinentit, se "shtėpia nuk mbahet pa miq".
Kosova sot mund tė themi se ka shumė miq nė kėtė shtėpi, pėrfundoi kryetari i Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:30
Presidenti Ibrahim Rugova mė 2004 u shpall Senator Nderi i Evropės


Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar mė 1 shkurt 2004 nė qytetin e Belgjikės Atverpen (Anvers), ėshtė shpallur Senator Nderi i Evropės nga Senati i Evropės. Ky ėshtė grupacion i figurave mė eminente tė skenės politike tė evropiane nga i cili nderohen personalitete mė nė zė tė botės sė politikės, gazetarisė, tė shkencave ekzakte apo humane tė cilėt ka dhėnė kontributin e tyre pėr demokracinė paqen, zhvillimin apo stabilitetin nė Evropė.
Nė traditėn 43-vjeēare me kėtė titull janė nderuar personalitete si ish-kryeministra apo ish-presidentė, ish-ministra. Ndėrkaq, kėsaj radhe me kėtė titull u nderuan ish-kryeministri belg Zhan-Lyk Dean, gazetari francez David Geta, ish-presidenti i Komisionit Evropian Gaston Tom dhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.


Fon Habsburg: Rugova punoi qė liria e popullit tė Kosovės tė realizohet nėpėrmjet Evropės sė bashkuartDuke prezentuar Presidentin e Kosovės, deputeti shumėvjeēar evropian Oto fon Habsburg, tha se e di se sa e vėshtirė ka qenė pėr Ibrahim Rugovėn qė tė kryejė misionin e tij, sepse shumė nga personalitetet politike perėndimore nuk e kuptonin atė dhe nuk e kuptonin as mesazhin e tij. Madje ata e kanė trajtuar shpesh si lypės tė padurueshėm kur ai kėrkonte nė emėr tė popullit tė Kosovės lirinė, tha Habsburg. Pastaj ai dha shembuj nga tmerret e regjimit tė Beogradit qė ka ushtruar mbi popullin e Kosovės, duke theksuar se kėto tmerre njihen shumė pak dhe se nė atė kohė Presidenti Rugova kėrkonte t'u jipej fund kėtyre tmerreve. "Dhe ai kishte tė drejtė. Ai vazhdoi qė tė pėrfaqėsonte me dinjitet patriotėt e Kosovės deri nė atė pikė sa personat qė e njihnin dhe qė ishin marrė me Kosovėn e quanin 'Gandi i Evropės", Tha Oto fon Habsburg.
Duke folur mė tutje pėr figurėn e Ibrahim Rugovės, zoti Habsburg tha se ai vazhdon tė punojė dhe tė mbėshtesė lėvizjen evropiane, pas mendonte se liria e popullit tė tij, do tė ishte e mundur vetėm nėpėrmjet krijimit tė njė Evrope tė bashkuar. "Ka shumė qė nuk e kanė kuptuar, apo e kanė keqintepretuar, duke u ndalur thjesht te fakti qė Rugova ėshtė mysliman. Por ai qė nė fillim pėrfaqėsoi njė nga idetė
mė tė vėshtira pėr t'u realizuar nė njė pjesė tė globit, qė ėshtė doktrina e Evropės sė bashkuar", tha z. Habsburg dhe vazhdoi: "Edhe me kundėrshtimet e kėtyre viteve qė i kanė bėrė nė skenėn politike Ibrahim Rugovės, Presidenti i Kosovės ka patur kurajon qė tė vazhdojė tė pėrpiqet pėr idealin e tij nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė Ballkanit".
"Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe vullnetin e lirė tė njė populli tė vogėl, kur kjo nuk korrespondon me dėshirėn e popujve tė mėdhenj. Rugova vazhdoi qė tė luftojė vetėm, ndonjeherė pa hasur nė mirėkuptim pėr njė ideal qė do tė mund t'i japė Evropės atė paqe pėr tė cilėn ne kemi nevojė. Ėshtė pikėrisht kjo gjė qė do ta nderojė sot me titullin Senator Evropian qė tė mos dekurajohet", tha ai.
Nė fund tė fjalimit tė tij, Oto fon Habsburg tha: "Mesazhi ėshtė qė nė njė zonė nga mė kritikėt nė Evropė, ne kemi njė njeri tek i cili kemi besim. Sakrifica e gjithė jetės sė tij nuk ka shkuar huq. Zoti e ka krijuar njeriun me imazhin e tij dhe duke ndjekur parimin e feve tona monoteiste, ne do tė arrijmė qė tė ndėrtojmė njė Evropė tė bashkuar, vėllazėrore dhe tolerante, duke jetuar nė paqe".
Nė fund tė fjalimit tė zotit Babsburg pėr figurėn dhe personalitetin e Ibrahim Rugovės, nė sallėn e mbushur me personalite evropiane shpėrthyen duartrokitje tė gjata, ku kishte edhe shumė shqiptarė, tė cilėt ngritėn flamurin shqiptar, duke e shoqėruar Senatorin shqiptar tė nderuar tė Evropės edhe nė dalje tė Pallatit tė kongreseve tė Atverpenit.


Ibrahim Rugova: Kosovės i ėshtė hapur perspektiva e njė kombi tė lirė pėr integrime perėndimore

Presidenti Rugova, i shoqėruar me duartroktije tė gjata nga tė pranishmit, duke u falenderuar pėr titullin qė iu dha nga Senati Evropian, tha se ky ėshtė njė nderim i madh pėr tė, pėr Kosovėn dhe pėr popullin e saj. Nė vazhdim ai foli pėr rrugėn qė kaloi Kosova nė historinė mė tė re tė saj, sidomos pėr vitet '90, kur u themelua lėvizja pėr liri, pavarėsi e demokraci. Bartėse kryesore ishte Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK, 1989) si parti e parė demokratike nė botėn shqiptare dhe nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės, kur filloi rėnia e komunizmit dhe nė kohėn e shembjes sė Murit tė Berlinit, tha Presidenti Rugova, duke theksuar se "kjo lėvizje u krijua nė kohėn kur Kosova ishte nė sulm tė egėr tė Beogradit pėr ta dominuar dhe pėr ta shkatėrruar kombin shumicė tė saj shqiptarėt". Nė vazhdim tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha:

"Ne ndėrtuam kėtė lėvizje paqėsore pėr liri, pavarėsi e demokraci pėr tė mbrojtur ekzistencėn tonė nacionale, vlerat tona dhe vlerat njerėzore tė njė populli. Nė ndėrkohė ne ndėrtuam edhe strukturėn shtetėrore tė Kosovės, pėrmes akteve madhore, siē ishin Deklarata e Pavarėsisė (korrik '90), Kushtetuta e Republikės sė Kosovės (shtator '90) si dhe Referendumi pėr Pavarėsinė e Kosovės (shtator '91). Nė vitin 1992 ne i organizuam zgjedhjet e para tė lira presidenciale e parlamentare me qėllim tė funksionimit demokratik tė institucioneve tona. Kėshtu shteti ynė filloi tė funksionojė nė tė gjitha fushat e jetės. Nė botė ky shtet filloi tė njihet si 'shtet i shqiptarėve tė Kosovės', 'shtet paralel' i Kosovės. Ky ėshtė kontributi ynė nė lėvizjet e popujve pėr liri e pavarėsi", nėnvizoi Dr. Rugova.
- Nė vitin 1998, kur lėvizja jonė u forcua dhe shteti ynė afirmohej gjithnjė e mė shumė nė arenėn ndėrkombėtare, - tha Presidenti Rugova - Beogradi vendosi ta shkatėrrojė me sulm tė armatosur, duke shkaktuar masakra e shkatėrrime masive. Mirėpo, tha ai, bashkėsia ndėrkombėtare, doli nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės, nė radhė tė parė SHBA dhe BE. Dhe me ndėrhyrjen e NATO-s u ndėrpre dhuna, masakrat, gjenocidi dhe eksodi ndaj popullit tė Kosovės dhe Kosova u bė e lirė mė 12 qershor 1999.
Duke folur pėr Kosovėn e pasluftės, Presidenti Rugova tha se "pėr katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka bėrė njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės". "Ishin kėto vite tė forcimit tė lirisė, tė sigurisė, tė ekonomisė dhe tė demokracisė. Institucionet e Kosovės tė themeluara nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė vitit 2001 funksionojnė me sukses".
Ndėrkaq, duke folur pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės, Dr. Rugova veēoi zhvillimin ekonomik, privatizimin, sigurinė pėr investime dhe krijimin e vendeve tė punės pėr tė rinjtė si dhe integrimin dhe mbrojtjen e grupeve etnike, apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės. Ai veēoi progresin e arritur nė fushėn e ekonomisė, ku siē tha, sektori privat ėshtė mjaft i gjallė dhe dinamik. "Kosovarėt kanė njė shpirt ndėrmarrės dhe ndėrtues pėr jetėn dhe vendin e vet", nėnvizoi Presidenti Rugova.
Nė vazhdim tė fjalės sė tij Presidenti i Kosovės, tha se ai punon dhe insiston pėr njohjen formale e mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės. "Pavarėsia do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės si dhe popullin e Kosovės", tha Dr. Rugova, duke nėnvizizuar se "njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA, ėshtė vullneti politik i popullit dhe i qytetarėve tė vendit tim". Po ashtu tha se do tė punohet qė Kosova tė ketė marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt.
Nė kėtė proces tė progresit tė Kosovės, ai tha se institucionet vendore po punojnė me UNMIK-un pėr bartjen e kompetencave tek institucionet shtetėrore tė Kosovės, qė ato tė jenė mė efektive. Nė vazhdim Presidenti Rugova tha:
"Nė kėtė ceremoni solemne dėshiroj tė theksoj se ne gjithnjė duhet tė bėjmė pėrpjekje qė problemet t'i zgjidhim me mjete paqėsore e politike, por kur kjo nuk ėshtė e mundur, atėherė lufta apo intervenimi nė emėr tė paqes e tė vlerave njerėzore e demokratike ėshtė ēėshtje e drejtė. Shembulli i vendit tim e tregon kėtė mė sė miri. Kėshtu sot, pas ndėrhyrjes sė NATO-s, Kosovės i ėshtė hapur perspektiva e brendshme dhe perspektiva e njė kombi tė lirė pėr integrime europiane e perėndimore. Po ashtu dėshiroj tė them se perspektiva e Evropės ėshtė respektimi i tė gjithėve dhe integrimi i tė gjithėve nė njė bashkėsi tė kombeve tė lira duke pėrfshirė edhe vendin tim Kosovėn", theksoi Dr. Rugova dhe pėrkujtoi me kėtė rast bashkėpunėtorin e tij mė tė ngushtė gjatė njė dekade, Profesor Fehmi Aganin, si dhe shumė aktivistė tė tjerė qė u vranė, tė cilėt i cilsoi "burra tė ēmuar tė lėvizjes sonė pėr liri, pavarėsi, paqe e demokraci tė Kosovės".
Duke i falenderuar edhe njėherė senatorėt e pranishėm evropianė pėr titullin e akorduar, Presidenti Rugova tha se kjo "ėshtė mirėnjohje pėr mua dhe pėr vendin tim".
"Le tė jetė shenjė pozitive se vendi im sė shpejti si vend i pavarur do tė gjendet edhe formalisht nė familjen e madhe evropiane, aty ku e kishte vendin gjithmonė, sepse Kosova e sotme ėshtė Dardania centrale antike iliro-shqiptare, pra, Dardania e Justinianit, vend i njė civilizimi qė qėndron nė themelet e civilizimit modern evropian e perėndimor".
Ndėrkaq, nė fund tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha:
"Duke pranuar titullin Senator Nderi i Evropės, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha fuqitė e mia nė tė mirėn e vendit tim, nė tė mirėn e popujve evropianė dhe nė tė mirė tė miqėsisė me SHBA dhe me popujt e tjerė tė botės dhe pėr forcimin e paqes dhe tė lirisė nė botė".

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:31
Presidenti Rugova mė 2004 u nderua nga Komunuelthi i Pensilvanisė me mirėnjohjen "Mik i SHBA-ve"


Nė njė ceremoni tė zhvilluar mė 26 prill 2004, nė shtetin Pensilvania, Presidentit Rugova iu dorėzua mirėnjohja "Mik i SHBA-ve" dhe "njeriu qė punon pėr ta pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".
Zv.guvernatorja e Pensilvanisė znj. Katrin Bejker Noll, nė njė darkė tė organizuar pėr nder tė Presidentit Rugova, tha se miqėsia e Ibrahim Rugovės ndaj SHBA-ve ka qenė jo vetėm nė tė mirė tė Kosovės, por edhe tė SHBA-ve. "Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė njė ideal drejt tė cilit aspirojnė tė gjithė njerėzit", tha zonja Noll. Ajo nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Pensilvanisė i shprehu falėnderim Presidentit tė Kosovės pėr miqėsinė ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
"Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara. Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", tha mes tjerash nė fjalėn e saj, zonja Ketrin Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).
Ndėrkaq, Presidenti Rugova, duke u falenderuar pėr kėtė miėrnjohje tha se "roli i Amerikės ishte i pazėvendėsueshėm edhe nė jetėsimin e aspiratės shekullore tė shqiptarėve".
"Njohja sa mė e shpejtė e pavarėsisė sė Kosovės do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tėrė botėn",- tha Presidenti Rugova.

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:32
Presidenti Ibrahim Rugova mė 2004 u nderua me titullin Doktor Honoris Causa i Universitetit tė Tiranės


Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova u nderua mė 9 shtator 2004 me tutllin "Honoris Causa", i propozuar nga Fakulteti Histori-Filologji i Universitetit tė Tiranės.
Nė njė solemnitet tė organizuar me kėtė rast, rektori i UT-sė Shezai Rrokaj i dha titullin Doktor Honoris Causa. Dr. Ibrahim Rugovės. Fillmisht Presidenti Rugova pati njė takim tė gjerė me akademikėt dhe Senatin e UT.
Nė fjalėn e tij, rektori i UT e vlerėsoi shumė tė shquar dhe tė jashtėzakonshėm kontributitn e Ibrahim Rugovės nė fushėn e kulturės dhe letrave shqipe, dhe si njė kritik intelektual i shquar i tė gjitha letrave shqipe, i tė gjitha veprave shqipe.
Duke folur pėr veprėn e doktor Rugovės, profeseresha e UT Floresha Dado tha se Ibrahim Rugova ėshtė njė akademik i lartė qė shfaqet si njė faktor i jashtėzakonshėm kritik si dhe njė studiues u autorėve shqiptarė, autorėve arbėreshė, humanistėve shqiptarė. Ajo vlerėsoi fenomenin e quajtur Rugova, i cili ka sjellė vija e linja tė reja nė letėrsinė dhe kritikėn shqiptare nė vitet 70-80 nė fushėn e letėrsisė shqipe.
Ndėrkaq, prof.Ēiraku e vlerėsoi Rugovėn si njė nga kritikėt dhe eseistėt mė tė mirė e mė nė zė tė letėrsisė shqiptare. Poashtu ai e quajti zbulues tė vlerave tė brendshme tė kritikės dhe tė kulturės kombėtare.


Fjalimi i Presidentit Ibrahim Rugova nė ceremoninė e shpalljes Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės

I nderuari President Moisiu,
I nderuari Kryeministėr Nano,
I nderuari Rektor Rrokaj,
I nderuari Kryetar i Kuvendit Pėllumbi,
Tė nderuar kryetarė tė forcave politike,
Tė nderuar senatorė dhe profesorė tė Universitetit tė Tiranės,

Zonja dhe Zotėrinj,

Titulli qė po mė akordoni sot ėshtė njė nderim i madh pėr mua, pėr popullin dhe vendin tim Kosovėn. Njėherėsh kam njė ndjenjė tė veēantė gėzimi qė mė dhatė mundėsinė tė gjendem nė mesin e Universitetit Tuaj.

Me kėtė rast mė lejoni t'i them disa fjalė pėr Universitetin Tuaj. Do thėnė me bindje tė plotė se Universiteti i Tiranės i vuri themelet e studimeve moderne nė fushat e tė gjitha shkencave. Do pranuar se ky Universitet e afirmoi shkencėn dhe kulturėn shqiptare nė botė. Kėtu po veēojmė se nė fushėn e historisė vėrtetoi dhe afirmoi njėrėn nga ēėshtjet kyēe nė historinė e popullit tonė, vazhdimėsinė e drejtpėrdrejt ilire-shqiptare, qė mė parė ishte tezė shkencore. Sot mund tė themi se ėshtė argument, fakt i kryer i vėrtetuar nė fushėn e arkeologjisė, tė gjuhėsisė dhe tė etnologjisė, ku vėrtetohet populli dhe territori nė Ilirinė e Jugut, pra Shqipėria, Kosova-Dardania antike dhe Maqedonia qė mbijetuan historinė nė Gadishullin Ilirik nė Europėn e sotme juglindore. Ky ėshtė kontribut i pėrbashkėt i Universitetit Tuaj dhe Universitetit tė Prishtinės. Sot ėshtė e vėrtetė notore se shqiptarėt janė njė popull antik, qė origjina e tyre lidhet edhe me gjenealogjinė biblike.

Do pėrmendur edhe njė veēori tjetėr sė fillet e bashkėpunimit midis Universitetit tė Tiranės dhe tė Prishtinės ishte shenja e parė e prishjes sė themeleve artificiale tė murit ndėrshqiptar. Dhe sot falė pėrpjekjeve tė pėrbashkėta dhe tė miqve tanė, zhvillohet njė jetė e lirė universitare ndėrshqiptare dhe ndėrshtetėrore.

Zonja dhe Zotėrinj,

Nė kėtė moment solemn dėshiroj tė theksoj se Kosova gjatė kėtyre pesė vjetėve pas lufte, nė liri, ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Kosova i ka krijuar strukturat e veta shtetėrore dhe po funksionon si shtet nė tė gjitha segmentet. Objektiva tė institucioneve tė Kosovės janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, siguria e investimeve, krijimi i vendeve tė punės pėr tė rinjtė si dhe mbrojtja e grupeve etnike apo minoriteteve. Ndėrsa tash po punojmė me UNMIK-un pėr bartjen e kompetencave te institucionet nacionale. Njėherėsh po punojmė pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Pra, njė Kosovė demokratike, paqėsore e tolerante e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA.

Zonja dhe Zotėrinj,

Do theksuar se zgjidhja e ēėshtjes shqiptare do tė pėrmbushej me pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa shqiptarėt nė Maqedoni do tė jenė element i shtetit dhe shqiptarėt nė Mal tė Zi e nė Preshevė do tė udhėheqin veten. Mendojmė se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė optimum i shqiptarėve. Unė shpesh e them se pse edhe shqiptarėt tė mos i kenė dy shtete apo dy e gjysmė si popujt tjerė nė rajon apo nė Europė.

Zonja dhe Zotėrinj,

Objektiva tė pėrbashkėta tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, pra tė dy vendeve tona, janė integrimi nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. E themi me bindje tė plotė se shqiptarėt nė pėrgjithėsi sot janė nė rrugė tė progresit, janė populli mė dinamik nė kėtė pjesė tė Europės e tė botės dhe kanė shansin historik tė hyjnė me vlerat e tyre nė familjen e madhe evropiane.

I nderuari Zoti Rektor,

Nė kėtė ditė solemne i shprehim mirėnjohje tė lartė Universitetit tė Tiranės pėr pėrkrahjen qė nė vitet '90 i dha Lėvizjes sė Kosovės pėr liri, pavarėsi e demokraci dhe pėr njohjen e Republikės sė pavarur tė Kosovės.

Zonja dhe Zotėrinj,

Mė lejoni qė nė kėtė moment solemn t'i pėrkujtojmė me pietet tė lartė doajenėt e Universitetit Tuaj Prof. Eqrem Ēabejn dhe Prof. Aleks Budėn qė dhanė kontribut tė madh pėr shkencėn shqiptare dhe europiane.

Nė fund do theksuar se nga ky Universitet kanė dalė shumė studiues e shkrimtarė tė njohur, nė mesin e tė cilėve ėshtė Ismail Kadare, qė me veprėn e tij tė madhe i afirmoi shqiptarėt nė botėn moderne.

Zoti President dhe Zoti Rektor,
Zonja dhe Zotėrinj,

Duke pranuar kėtė titull tė lartė, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha fuqitė e mia pėr vendin tim Kosovėn, pėr integrimet shqiptare dhe pėr mirėkuptim ndėrshqiptar e ndėrnjerėzor.

Zoti e bekoftė Universitetin e Tiranės.

Zoti i bekoftė shqiptarėt.

Zoti e bekoftė Shqipėrinė.

Zoti e bekoftė Kosovėn.

Ju falemnderit.

Dr. Ibrahim Rugova, President i Kosovės

GjIlAnAsI_cSi
17-12-05, 17:32
Dr. Ibrahim Rugova:

Njė decenie e mbushur me rezistencė tė organizuar pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės


Kemi kėnaqėsi tė veēantė qė sot gjendemi sė bashku nė njė moment solemn, nė 10-vjeotrin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Kjo ditė tashmė ka hyrė si ditė e rėndėsishme nė historinė mė tė re tė Kosovės.
Shenja dhe simboli i LDK-sė pėr kėto dhjetė vjet ėshtė aksioni pėr liri dhe pavarėsi tė Kosovės. Ėshtė njė decenie jete e LDK-sė e mbushur me rezistencė tė organizuar pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės dhe sot nė krye tė dhjetė vjetėve, ėshtė njė pėrvjetor i artė pėr LDK-nė, tė cilin po e mbajmė nė Kosovėn e lirė me prani mbrojtėse e administrative ndėrkombėtare. Pra, Kosovėn e lirė - ėndėrr tė shumė brezave, e gėzojmė sot.
Mė lejoni tė pėrkujtoj disa nga momentet nga historiku i LDK-sė. Ditėn e 23 dhjetorit tė vitit 1989, njė grup intelektualėsh tė shquar pėr guximin e tyre, themeluan Lidhjen Demokratike tė Kosovės. Pa kaluar shumė kohė LDK-ja u shndėrrua nė lėvizje tė gjerė demokratike. Iu bashkuan me qindra mijėra qytetarė si anėtarė dhe simpatizues. Sė shpejti u bė njėra nga partitė mė tė fuqishme nė botėn postkomuniste. Pra, ėshtė koha e shembjes sė Murit tė Berlinit.
LDK-ja pas organizimit tė saj nė gjithė Kosovėn dhe Evropėn perėndimore e nė SHBA nė diasporėn shqiptare, sė bashku me forcat e tjera politike tė Kosovės u angazhua nė ndėrtimin e shoqėrisė dhe shtetit tė Kosovės. LDK-ja ishte iniciatore dhe pėrkrahu aktet madhore:
Deklaratėn e Pavarėsisė sė 2 Korrikut 1990, pastaj Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės mė 7 Shtator tė po kėtij viti. Nė Shtatorin e vitit 1991 bashkė me institucionet e Kosovės organizoi Referendumin pėr Pavarėsi dhe nė vitin 1992 organizoi zgjedhjet e para demokratike parlamentare dhe presidenciale. Po ashtu organizoi funksionimin e sistemve tė mėdha si arsimi, shėndetėsia, ekonomia.
Kėshtu iu vunė themelet shtetėsisė sė Kosovės. Edhe pse nėn dominimin e huaj, LDK-ja angazhohej pėr vendosjen e rendit demokratik nė Kosovė. Kėshtu shteti dhe shoqėria e Kosovės nė botė u njohėn si shtet dhe shoqėri paralele me respekt tė madh.
Nė planin ndėrkombėtar LDK-ja u bė parti e nderuar dhe punoi nė afirmimin dhe ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes sė Kosovės. Ajo vendosi lidhje tė vazhdueshme me shumė parti evropiane dhe amerikane, me shumė institucione. Thjesht: LDK-ja punoi nė krijimin e miqve tė Kosovės nė Evropė, nė Amerikė dhe nė botė, sepse deri atėherė Kosova ishte njė terra incognita.
Nė kėtė plan LDK-ja punoi fuqishėm me forcat e tjera politike dhe me Parlamentin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Ishin zyret dhe pėrfaqėsitė e LDK-sė nė shumė vende evropiane dhe nė SHBA.
Degėt e LDK-sė nė Evropė e Amerikė u bėnė tė njohura dhe ndihmuan Kosovėn nė tė gjitha planet.
Nė fushėn e bashkėpunimit me forcat politike tė Kosovės dhe tė botės shqiptare, LDK-ja u angazhua fuqimisht nė frymėn kombėtare e demokratike. Fryt i kėsaj ėshtė formimi i Kėshillit tė partive politike tė Kosovės dhe Kėshilli i partive politike shqiptare nė Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi dhe nė Serbi tė Jugut. Kėto institucione politike morėn vendime tė rėndėsishme dhe kontribuan nė klimėn e bashkėpunimit dhe tolerancės. Po ashtu LDK-ja vendosi bashkėpunimin me partitė politike tė Shqipėrisė.
LDK-ja punoi pandėrprerė nė forcimin e shtetit dhe tė shoqėrisė sė Kosovės. Vitin e kaluar organizoi zgjedhjet e dyta parlamentare e presidenciale pėr tė mbajtur legjitimitetin demokratik nė Kosovė. Ishte kjo kohė, kur pushtuesi, kishte vendosur tė eliminojė shtetin e Kosovės dhe tė shfarosė popullin e tij. Pas masakrave nė Drenicė dhe Dukagjin, LDK-ja u angazhua nė formė aktive pėr tė parandaluar kėtė. Shumė aktivistė tė saj gjatė rezistencės sė vitit tė kaluar dhe tė kėtij viti morėn pjesė aktive, ndėrsa anėtarėsia e gjerė e ndihmoi kėtė. Me qindra aktivistė ranė dėshmorė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Ndėrhyrja e NATO-s dhe e bashkėsisė ndėrkombėtare u bė me kohė dhe nė mėnyrė efikase.
Sot gjashtė muaj pas fitores sė NATO-s dhe fitores sonė, LDK-ja arriti tė konsolidohet shpejt. Sot gjashtė muaj tė lirisė, qė nga hyrja e KFOR-it dhe administratės ndėrkombėtare, LDK-ja ėshtė angazhuar nė ndėrtimin politik, ekonomik e social tė Kosovės. Tė gjitha degėt e LDK-sė i kanė mbajtur Kuvendet e punės. LDK-ja po punon nė konsolidimin dhe profilizimin e saj si parti e tipit perėndimor me bazė tė gjerė tė anėtarėsisė. Po ashtu LDK-ja po pėrgatitet pėr zgjedhjet e reja parlamentare, presidenciale dhe lokale qė pritet tė mbahen nė pjesėn e parė tė vitit tė ardhshėm.
Me qėllim qė Kosova tė funksionojė nė mėnyrė efikase LDK-ja merr pjesė nė Kėshillin transicional tė Kosovės dhe kėto ditė sė bashku me forcat e tjera politike tė Kosovės dhe me UNMIK-un ka vendosur tė bėjė njė administratė tė pėrbashkėt. Kjo ėshtė njė e arritur nė ndėrtimin e jetės demokratike nė Kosovė. Po ashtu LDK-ja bashkėpunon ngushtė edhe me KFOR-in dhe institucionet e tjera ndėrkombėtare tė pranishme nė Kosovė.
LDK-ja sė shpejti do tė mbajė Kuvendin e punės, ku do tė caktohen objektivat pėr periudhėn e ardhshme.
Gjatė tragjedisė qė pėsuam, LDK-ja humbi shumė aktivistė e figura tė ēmuara. E pėrkujtojmė me dhembje e krenari profesor Aganin, nėnkryetarin shumėvjeēar, njėrin ndėr figurat kryesore tė LDK-sė dhe tė Kosovės. Dhjetė vjet rresht nuk u ndal kurrė. Do tė mbetet njėri ndėr njerėzit mė tė shquar tė historisė sė Kosovės. Njėherit e pėrkujtojmė edhe profesor Latif Berishėn kryetarin e Degės sė LDK-sė nė Mitrovicė, si burrė tė urtė e tė guximshėm. Pėrkujtim tė veēantė meriton nė kėtė pėrvjetor aktivisti Sali Ēeku, i cili ra trimėrisht nė betejėn e Koshares.
Sot nė dhjetėvjetorin e LDK-sė mund tė themi se kėto 10 vjet ishin 10 vjet tė rezistencės nė ndėrtim pėr liri, pavarėsi e demokraci tė Kosovės.
Kosova ėshtė e lirė. LDK-ja do tė angazhohet fuqimisht nė ndėrtimin e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

(Fjalė e mbajtur nė 10-vjetorin e LDK-sė 1989-1999)

Arb
17-12-05, 17:45
NJERIU QE I PRIU PAVARESISE SE KOSOVES

Shkruan: Teki Dervishi

Cili lider Shqiptar, vitin e ardhshem, do te vere nenshkrimin e pare ne dokumentin historik te Paveresise se Shtetit te Kosoves? Do ta vere Ai qe I vuri themelet e Shtetit te pare te Kosoves? Ai qe populli I Kosoves e zgjodhi ne dy referendume dhe ne zgjedhjet nacionale te para tre vjeteve. Ai eshte dr. Ibrahim Rugova, President I Shtetit te Kosoves.
1. (Kush do ta nenshkruaj dokumentin zyrtar te Pavaresise)

Ne vitin 2005 do te nenshkruhet (zyrytarizohet) Pavaresia e Shtetit te Kosoves. Ky fakt tashme u shpall zyrtarisht nga instancat me te larte te Fuqive te Medha, sidomos nga ato te SHBA-se.

Cili lider Shqiptar, vitin e ardhshem, do te vere nenshkrimin e pare ne dokumentin historik te Paveresise se Shtetit te Kosoves? Do ta vere Ai qe I vuri themelet e Shtetit te pare te Kosoves? Ai qe populli I Kosoves e zgjodhi ne dy referendume dhe ne zgjedhjet nacionale te para tre vjeteve. Ai eshte dr. Ibrahim Rugova, President I Shtetit te Kosoves.

Prijesi I pare, Lideri I Kosoves, dr. Ibrahim Rugova, menjehere pas luftes (pas hyrjes se trupave te NATO-s ne Kosove), tha: "Tash Kosova, faktikisht, eshte e pavarur. Pritet vetem njohja formale e kesaj Pavaresie! Dhe keshtu u be!"

Presidenti Rugova e tha kete I pari. Sot kete fakt e vertetojne personalitete te medha te SHBA-ve dhe te Europes. Te gjithe thone: "Pavaresia de fakto e Kosoves, ne menyre de jure, do te zyrtarizohet ne vitin 2005." Eshte ky personaliteti suprem I kohes sone te sakrifices, njeriu qe me urtesine e tij intelektuale, nuk lejoj te shkeputet vazhdimesia e Levizjes Kombetare ne Kosove.

Makineria e propagandes Serbe nje shekull kishte satanizuar ceshtjen e Kosoves, dhe e kishte bindur boten se Shqiptaret jane popull komunist, lindor, popull antiperendimor. Sot, bota shpall publike sondazhe qe vertetojne se 95 per qind e popullit te Kosoves, eshte pro-Amerikan, qe do te thote pro-Perendimor.

2. (Themeluesi I Insitucioneve te para te Shtetit te Kosoves)

Qe kur dihet, Shqiptaret kane luftuar per liri, per te drejten me elementare njerezore, per shtetformim. Por u desh te dilte ne skenen historike Personaliteti suprem I dr. Rugoves, qe I dha emer qellimit dhe idealeve te Rezistences Historike paqesore dhe ushtarake Shqiptare - Pavaresine!

Ai tha se, "Nuk luftojme per fe, nuk luftojme per ideologji, nuk luftojme as per shoqeri civile (qe do te thote socialiste), por luftojme per te drejten kombetare, qe do te thote per shtet. Pa shtet nuk mund te kete kurrnje lloj lirie, kurrnje lloj drejtesie!"

Se shkenca thote: "Kombi eshte shteti!" Kur nje popull eshte I pavarur dhe di te shtetformohet, ne liri, ai mund t'I sendertoj te gjitha qellimet e veta fetare, ideologjike, qytetare, sociale, arsimore, kulturore etj.

Dhe, keshtu, zgjedhjet para tre vjeteve krijuan institucionet e para te Shtetit te Kosoves. Kjo ishte e arritura me e madhe e Kosoves, qe kur dihet per Kosoven, krijimi I institucioneve te para te Shtetit. Tre vjet vazhdon sakrifica e te gjitheve qe u bejne sfide atyre forcave desktruktive politike qe I pengonin dhe I pengojne keto institucione, ne te cilat institucione u angazhuan te gjithe ata qe kane kontribuar per lirine e Kosoves, me nje fjale te gjithe ata qe I zgjodhi populli I Kosoves.

Sot, ne "emer" te fushates parazgjedhore, propagandistet meskine mohojne kontributin e madh te institucioneve te para te Shtetit te Kosoves, duke fajesuar themeluesit e ketyre institucioneve per situaten e rende sociale.

Ata qe kane heshtur deri dje, ata qe e kane ngritur flamurin e majtizmit te Nanos ne Kosove, sikur nuk kuptojne se shteti modern dhe zhvillimi ekonomik I nje vendi te shkaterruar nga lufta nuk behet dot per vjet jete institucionale, ne fazen kur shteti ende eshte nen protektoratin e Fuqive te Medha, pra kur ende, formalisht, nuk eshte pranuar.

Kosova per keta tre vjet te udheheqjes se Presidentit Rugova e ka bindur boten se ajo di te bej shtet, se populli I Kosoves, eshte pro-perendimor, e jo pro-lindor, ndaj Fuqite e Medha sot e pranojne zyrtarisht se pavaresia formale e Shtetit te Kosoves do te njihet ne vitin 2005.

3. (Njeriu qe Kosoven e beri qender politike te Botes)

Kush e institucionalizoj I pari ceshtjen e Kosoves? Derisa ne skenen politike Shqiptare nuk u paraqit individi suprem I dr. Ibrahim Rugoves, per Kosoven eshte folur vetem neper tavolinat diplomatike konspirative te Fuqive te Medha, te cilat nuk kane lejuar internacionalizimin e ceshtjes se Kosoves, nen trysnine e euro-komunisteve dhe te disa vendeve te medha pro-Ruse dhe pro-Kineze.

Pse, pikerisht sot, I vetmi Personalitet Shqiptar qe pranohet, dekorohet, nderohet dhe cmohet lart nga te gjitha instancat kulturore dhe politike te shteteve me te medha perendimore, eshte dr. Ibrahim Rugova, Presidenti legjitim I Kosoves?

Sepse, populli I Kosoves asnjehere nuk e ka nderprere vazhdimesine e rezistences se tij kunder okupatorit Serb, por I pari qe ngriti zerin para mediave gjitheboterore per ceshtjen e Kosoves ishte dr. Ibrahim Rugova.

Ishte fillimi I dekades se fundit te shekullit XX. Kryetari I atehershem I Shoqates se Shkrimtareve te Kosoves, Zoteri Ibrahim Rugova, ne takimin e pare te intelektuale Shqiptare dhe Serbe ne "Francuska 7," te Beogradit, I dha nje leksion nokdauni Akademise shoveniste te Shkencave dhe te Arteve te Serbise.

E nxori ne pah superioritetin e diturise dhe te kultures politike Shqiptare midis taborrit te armiqeve shekullore. I beri te ndihen inferiore! Intelektualet qe Serbet I marrin per me te medhenjte e tyre, u ndien te vegjel dhe te mjere para madheshtise intelektuale te dr. Ibrahim Rugoves. Ishte trimeri e jashtezakonshme te nxjerresh publikisht te gjithe atute historike te Shqiptareve, pikerisht midis atyre qe I kishin falsifikuar ato me pasion shovenist, militarist dhe levanist.

Kryetarin e atehershem te Shoqates se Shkrimtareve te Kosoves e versulen qindra gazetare nga te gjitha anet e botes. Para tyre, cdo dite, fliste dr. Ibrahim Rugova, I vetmi Ai, dhe nuk kaloi as nje vit dhe nga keto qendrime te guximshme, dhe ceshtja e Kosoves, rreshqiti nga tryezat diplomatike te spekulanteve anti-Shqiptare, dhe keshtu, ceshtja e drejte e Kosoves u internacionalizua definitivisht dhe perfundimisht.

Dhe keshtu, Bota Perendimore Euro-Atlantike e zbuloi Personalitetin me te cilin do te punoj gjate gjithe nje dekade, deri ne Pavaresine perfundimtare te Kosoves. Perendimi e pranon partner pune vetem dr. Rugoven, asnje tjeter! Po, Ibrahim Rugoven - njeriun me te preferuar te Fuqive te Medha! Njeriu qe Kosoven e beri qender politike te botes! Njeriun e Uashingtonit!

Dhe ne fund, para nje muaj, pritja madheshtore qe iu be Presidentit Rugova ne Shqiperi, dhe deklaratat e te gjithe lidereve te Shqiperise, pa perjashtim, e vulosen Personalitetin suprem politik dhe intelektual, prijesin historik te Kosoves.

Ishte viti 1967, vjeshte. Ishim studente. Bashke me Shaqir Shaqirin dhe Jusuf Gervallen, ne nje dhome konvikti, bisedonim me Rugoven e Ri. Ai tha se, "edhe Naimi thoshte se Dielli lind ne Perendim."

"Ne jemi djep I Botes Perendimore," na tha qe atehere. Na tregoi per takimin e tij me themeluesin e arsimit Shqip, Ernest Koliqin, njeriu qe hapi shkollat e para ne cdo qytet dje ne cdo fshat me te madh te Kosoves. Rugova I ri, Koliqin e kishte vizituar ne Rome, se bashku me dr. prof. Zejnullah Rrahmanin.

Pas pesedhjete vitesh komunizmi, hapin e pare drejt djepit te Shqiptarizmit, Perendimit, e zune nje dege e vogel studentesh te Universitetit te Prishtines.

Ibrahim Rugoves iu deshten tridhjete vjet udhe qe ta bej Kosoven te vendoset ne themelin e trashegimise, dhe te tradites se saj Perendimore.

Sot tere bota e di se Kosova eshte Shtet Perendimor. Shtet qe nen udheheqjen e Liderit te saj suprem, arriti Pavaresine e saj ne vitin 2005.

Prishtine, 19 Tetor, 2005.
__________________

Clintoni
17-12-05, 18:03
http://news.bbc.co.uk/olmedia/100000/images/_102999_rugovameetsclinton300.jpg

http://www.danas.co.yu/20030920/img/hronika1_1.jpg


http://www.triera.net/upload/Svet/albright_rugova_show.jpg

http://ereniku.net/040423rugova_mojsiu.jpg

http://www.trepca.net/2003/0903/rugova_klinton_aeroport-2.jpg

I nderum Gjilanasi

faleminderit shume per keto postime dhe biografine e Dr. Rugoves - shpetimtarit tone nga kthetrat sllave. :wink: :wink:

Arb
17-12-05, 18:39
Kongresisti Engell tha se Rugova ėshtė njė patriot i madh dhe Kosova ėshtė fatlume qė ka atė si lider


http://www.trepca.net/foto/050707rugova_engel.jpg

Prishtinė, 7 korrik 2005 - President i Kosovės Ibrahim Rugova nė njė ceremoni rasti i dorėzoi sot kongresisti amerikan Eliot Engell Medaljen e Artė tė Lirisė me tė cilėn e ka dekoruar vitin e kaluar, nė 5-vjetorin e ēlirimit tė Kosovės.

"Presidenti i Kosovės e dekoron me Medaljen e Artė tė Lirisė, kongresmenin Eliot Engel pėr meritat e tij nė afirmimin dhe mbrojtjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe tė ēėshtjes sė shqiptarėve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si dhe pėr pėrkrahjen e fuqishme tė lirisė dhe pavarėsisė". Kėshtu shkruan nė motivacionin e Presidentin Rugova pėr ta dekoruar zotin Engell.

Presidenti Rugova, ndėrkaq nė njė takim pati me kongresistin Eliot Engell, atė e cilsoi si mikun e madh tė Kosovės dhe tė shqiptarėve dhe pėr tė cilin tha se mė shumė se 15 vjet punon pėr ēėshtjen e Kosovės.

Nė kėtė takim ėshtė biseduar progresin e shėnuar nė Kosovė, pėr gjendjen e sigurisė qė ėshtė e mirė, pėr stabilittetin e pėrgjithshėm, si dhe pėr vlerėsimin qė do tė bėhet pėr bisedohet pėr tė ardhmen e Kosovės, pėr tė cilėn Presidenti Rugova tha se do tė jetė pavarėsia.

Edhe me kėtė rast Presidenti kėrkoi pėr njė njohje direkte tė pavarėsisė sė Kosovės nga SHBA tė, Unioni Evropian, nė mėnyrė qė Kosova tė jetė njė vend i integruar nė Bashkimin Evropian nė NATO dhe nė strukturat euroatlantike dhe nė miqėsi permenanete me SHBA tė.

Presidenti Rugova falėnderoi tė gjithė miqtė e Kosovės nė Amerikė dhe SHBA-nė qė e ka ndihmuar Kosovėn dhe po e ndihmon edhe pas luftės, nė liri, nė rindėrtimin e saj, me prezencėn ushtarake, civile, diplomatike. Ai shprehu bindjen se Kosova ėshtė nė rrugė tė mirė pėr ta ndėrtuar lirinė, tė ardhmen dhe pavarėsinė e saj.

Nga ana e tij, kongresisti Engell tha pas takimit se sa herė qė vjen nė Kosovė e ndien veten si nė shtėpi, ngase, siē u shpreh: "Jam kėtu me miq pėr tė diskutuar pėr tė ardhmen e vendit. Jam kėtu sė bashku me djalin tim, sepse ai ka dėgjuar shumė pėr Kosovėn kur ishte fėmijė, pėr pėrpjekjet e saj pėr liri e pavarėsi".

http://www.trepca.net/foto/eliot_engel1.jpg

Kongresisti Engell tha se Rugova ėshtė njė patriot i madh dhe Kosova ėshtė fatlume qė ka atė si lider.

Duke krahasuar vizitėn e tij tė fundit para disa vjetėve, ai tha se sheh shumė ndryshime qė e bėjnė optimist. "Kur kamė ardhur kėtu pas bombardimeve nė vitin 1999 kamė parė vdekje, shkatėrrime etj. Tani nė vitin 2005, shoh jetė, shpresė, energji shoh fillimin e njė shteti tė lirė dhe tė pavarur".

"Jam i sigurt, ashtu siē marr frymė, se Kosova do tė bėhet njė shtet i lirė, i pavarur dhe demokratik, sepse qytetarėt e Kosovės nuk meritojnė mė pak, sepse qytetarėt e Kosovės duan t'i bashkohen demokracive tė tė gjithė botės", u shpreh Engell, duke i vlerėsuar marrėdhėniet e popullit amerikan dhe tė Kosovės tė mrekullueshme dhe tė fuqishme.

"Kur Kosova tė bėhet e lirė dhe e pavarur, atėherė SHBA dhe Republika e Kosovės do tė kenė njė bashkėpunim tė gjatė mes vete", nėnvizoi ai, duke shtuar se nė SHBA e dinė se qytetarėt e Kosovės janė miqtė e amerikanėve.

Engell tha se ka ndjekur pėrpjekjet e shqiptarėve tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi. "Kjo nuk ndodhi brenda natės, sipas meje madje zgjati shumė", tha ai.

"Unė e kam thėnė shumė herė se njėqind pėr qind e mbėshtes pavarėsinė e Kosovės. Do tė jem i lumtur kur kjo do tė ndodhė dhe do tė ndodhė shpejt, dhe unė do tė jem nė Prishtinė pėr ta festuar sė bashku shtetin e lirė dhe tė pavarur".

Engel premtoi se do tė vazhdojė me pėrpjekjet e tij nė Uashington, pėr tė ndihmuar popullin e Kosovės.

"Unė do t'i them edhe UNMIK ut edhe BE sė se standardet para statusit janė tė papranueshme. Ne duam standardet bashkė me statusin dhe qė ky status tė zgjidhet shpejt. Ne duam njė datė pėr kėtė.

Ne duam qė kosovarėt tė udhėheqin me qeverinė e tyre, me ministritė, me jetėn e tyre. Ka gjėra tė dhimbshme gjatė rrugės, por kur ta shihni rrugėn e gjatė nėpėr tė cilin ka ka kaluar Kosova ėshtė njė mrekulli", u shpreh nė fund Eliot Engell. Pesidenti Rugova dhe kongresisti Engell pastaj vizituan varrezat e hebrenjve afėr lagjes Velania nė Prishtinė.

Arb
17-12-05, 18:42
Dr.Oto fon Habsburg: Presidenti Rugova ka qenė shembull i rrallė, i cili ka luftuar me fjalė kundėr tankeve

http://www.kosova.com/~news/foto/040918rugova_cmimievropes.jpg
Prishtinė, 18 shtator - Nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar sot nė mjediset e Kuvendit tė Kosovės kryetari i Unionit Panevorpian Dr. Oto fon Habsburg, ia dorėzoi Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004, tė cilin ia ka akorduar Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi. Fillimisht ishte paraparė qė kėtė Ēmim Presidentit Rugova t'ia dorėzojė kryetari i Fondacionit Coudenhove-Kalergi, Dr. Aloiz Mok (Alois Mock), ish-ministėr i Jashtėm i Austrisė, por pėr shkak tė problemeve shėndetėsore, ai nuk ka mundur tė vijė nė Prishtinė.
Kryetari i Unionit Paneuropian, Oto fon Habsburg u shpreh se ėshtė shumė i kėnaqur qė e nderon Ibrahim Rugovėn, kėtė evropian tė madh, Presidentin e Republikės sė Kosovės, me tė cilėn, siē tha, ėshtė njofur para shumė vitesh.
"Presidenti juaj ka qenė shembull i rrallė, i cili ka luftuar me fjalė kundėr tankeve", tha nė Dr.Fon Habsburg.
"Presidenti juaj Rugova ka qenė njė shembull nė dy rrafshe. Para sė gjithash, nė vėshtirėsi... ai luftoi pa armė kundėr tankeve. Kurajoja e tij qė e ka shpėrndarė nė vendin tuaj, paraqesin ideale pėr Kosovėn. Dhe sė dyti ėshtė njė njeri qė ka prezentuar traditėn demokratike dhe liberale e cila ėshtė gjithashtu traditė e vendit tuaj", tha Oto fon Habsburg.
"Ndiehem i previligjuar qė kam pasur rastin tė njoh Presidentin Rugova qė njė kohė tė gjatė. I kam treguar tė gjithėve se sa i madhėrishėm ka qėnė Rugova kur bashkėpunonim sė bashku nė Unionin Panevropian ku ai ishte prezent nė raste shumė tė veēanata", tha Fon Habsburg, duke shtuar se ėshtė jashtėzakonisht i lumtur qė ka mundėsi tė jetė sot nė Kosovė nė kėtė ceremoni "pėr tė nderuar njėrin nga pionierėt e mėdhenj qė ne kemi nė kėtė kontinent", theksoi Dr. Oto fon Habsburg.
"Ky ēmim evropian qė ėshtė mirėnjohje pėr njerėzit e mėdhenj qė u ėshtė dhėnė edhe shumė udhėheqėseve qė kanė bėrė shumė pėr bashkimin e Evropės, por jo vetem pėr kėtė, por pėr
bashkimin e mendjeve edhe tė shpirtrave e grupeve gjuhėsore e nacionaliteteve tė cilat nė fund tė fundit e pėrbėjnė Evropėn".
"Ju President Rugova keni punuar pėr kėtė tėrė jetėn tuaj, prandaj pėr kėtė arsye ėshtė kėnaqėsi tepėr e madhe pėr mua qė nė emėr tė Fondacionit dhe nė mungesė tė njėrit prej njerėzve mė tė medhenjė tė historisė evropiane z. Aloiz Mok qė tė ndajė pėr Presidentin Rugova: njė evropian shumė i madh dhe njė shqiptar i madh i Kosovės", u shpreh mes tjerash Dr.Oto fon Babsburg.
Presidenti Rugova duke u falenderuar pėr Ēmimin, tha se
"Ēmimi Europian i Fondacionit Coundenhove-Kalergi", "ėshtė
njė nder i ēmueshėm pėr mua, pėr popullin dhe vendin tim Kosovėn".
Ky ēmim, tha Presidenti Rugova, ka vlerė tė veēantė, sepse vjen nga Fondacioni qė mban emrin e themeluesit tė Idesė paneuropiane Coundenhove-Kalergi, qė gjithė jetėn ia kushtoi integrimit tė familjes sė madhe europiane qė sot po bėhet realitet.
Pasi vlerėsoi progesin e arritur nė liri, Presidenti tha se Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
"Duke pasur parasysh kėtė progres, mendoj se ka ardhur koha qė sa mė shpejt tė bėhet njohja e pavarėsisė sė Kosovės, ēfarė do t'i shpejtonte proceset e brendshme dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės. Pra, njė Kosovė e pavarur, demokratike, paqėsore e tolerante e integruar nė Bashkimin Europian, nė NATO dhe nė strukturat euroatlantike e nė miqėsi permanente me SHBA. Ky ėshtė objektivi ynė nacional nė tė cilin po punojmė. Po ashtu ne jemi nė gjendje tė garantojmė mbrojtjen e minoriteteve dhe integrimin e tyre nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės".
Poashtu Presidebnti Rugova tha se ky ēmim ėshtė shumė i dashur pėr tė sepse vjen nga Presidenti i Fondacionit Coundenhove-Kalergi Ministri Mok, i cili pėr vite tė tėra e ka pėrkrahur ēėshtjen e Kosovės.
"Duke pranuar kėtė Ēmim, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha mundėsitė e mia nė tė mirė tė vendit tim Kosovės, pėr vlerat europiane, euroatlantike e njerėzore", nėnvizoi nė fund
Ibrahim Rugova, President i Kosovės.
Laureatė tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė mbreti i Spanjės Huan Karlos, kancelari gjerman Helmut Kol, presidenti amerikan Ronald Regan, Oto fon Habsburg dhe Emil Konstantinesku.

Arb
17-12-05, 18:43
Presidentit Rugova i jipet Ēmimi i Evropės 2004

http://www.trepca.net/foto/rugova_eu_cmimi2004.gif

Prishtinė, 26 mars - Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004.


Kryetari i Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi, Dr. Aloiz Mok (Alois Mock), ish-ministėr i Jashtėm i Austrisė, ka njoftuar pėrmes njė letre dėrguar Presidentit Rugova ditėn e enjte se bartės tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė Mbreti i Spanjės Huan Karlos, Helmut Kol, Ronald Regan-i, Oto fon Habsburg dhe Emil Konstantinesku.
Koha dhe vendi i dhėnies sė ēmimit pėr Presidentin Rugova do tė bėhen tė njohura mė vonė.

Arb
17-12-05, 18:45
Zoteri Dr Ibrahim Rugova

Shkruan: Psikologu, "Forumi Dardan"

Ky vigan i vegjelis
e simbol i shqiptaris
rrjedh e madhe e historis
kokė e qmuar e urtesis.

Ne tėrė Evropen i nderuar
per urtsi dhe dijeni
dhe si shkembi i pa thyer
ndaj stuhis per ketė njerzi.

Nuk lind shpesh jo shqiptaria
kesi burrash mendjehollė
si Bogdani ne kohen e vetė
librin n“gji , lapsin ne dorė.


Drejt Evropes ne marrshim
ec ky burrė me hapa hapa
dikur ne ishim te paret
kemi mbetur tash shumė mbrapa.

Si Ilir e si shqiptar
do te jemi te renditur
ne Evropen e civilizuar
do te jemi prap te mirpritur.

Shumė na dalin sot ne sken
sikur gjeli ne mengjes
kendojn vend pa vend pa hije
tuj fol mirė tuj mendu keq.

Edhe pse ka shumė pengesa
do te ec ky flamurtar
ti thotė botes siq i tha:
Jem me nder e jem shqiptar.

S jemi shembull e Azisė
as s jemi shembull e shkinis
jem ai gjakė dikur qe ishim
gjakė i paster i Ilirisė.

Per te shkruar duhet shumė
se meritat s nxajn aq faqe
vetem shkrova per ta uruar
dhe pak shkrim te ja kushtoj
aq sa malet jetojn gjatė
Jetė te gjatė Zotri tśroj.

President edhe shkrimtar
humanist e dijetar
President Ibrahim Rugova
me ty eshtė Kosova mbarė.

Kur stuhija e lendoj lisin
askush si ti ne ballė si doli
e ma keq o zot i madhė
qka menduan kush se foli.

Tash pas dasmes dojn bajrak
tuj mundu me ta humb mundimin
si gjithmon e din Zotri
druri i keq e sjell veq tymin.

Keto urime qe ti shkrova
i tha zemra te verteta
Rrnofsh e qoft sa malet tona
Burri i dheut tu zgjat ty jeta.

IB
20-12-05, 00:04
I pershendes te gjith ata qe kontribuan ne keto njoftime sepse informimi ne kosove eshte ne errsir totale te "kmerve te kuq".

Arb
01-01-06, 19:25
Urime Presidentit Viti i Pavaresise 2006!

Shkruan: Teki DERVISHI

Ne fillim te dekades se 70-te te shekullit te kaluar, ne eliten intelelktuale gjitheshqiptare, u paraqit nje shkrimtar dhe intelektual i formatit te Konices dhe Koliqit, IBRAHIM RUGOVA, i Pari qe u pranua pa rezerve nga te gjithe lideret e Fuqive te Medha, i i pari qe promovoi idene e perkatesise Perendimore te Identitetit te kultures dhe historise, te trashigimise dhe te kultures kombetare Shqiptare.

Kryetari i atehershem i Shoqates se Shkrimtareve te Kosoves, i pari pas Luftes se Dyte, nderkombtarizoi Ceshtjen e Kosoves, duke intervistuar nga te gjithe masmediat boterore.

E beri kete pune me nje guxim dhe trimeri deri atehere te pa-pare. Ishte koha kur disa te tjere ga eminenca gri shihnin shancin e Kosoves ne "demokratizimin e Serbise," ne "shoqerite civile," ne "te drejtat dhe lirite e njeriut," dhe dilnin hapur me keso opcionesh.

Rugova kishte vetem dy fjale: "Pavaresia e Kosoves" ceshtje qe do te qetesonte rajonin e Ballkanin dhe me gjere. Te tjeret kishin dhjetera opcione. Ndersa tash te gjithe e perfaqesojne opcionin e Rugoves te permbledhur ne fjaline e Tij te thjeshte "Pavaresia e Kosoves."

Gjashtembedhjete me pare, kerkohej nje Njeri Suprem pa hipoteka te se kaluares qe te dilte balle Ceshtjes madhore te sendertimit te Lirise dhe te drejtave politike te popullit tone te roberuar.

Ajo elite e vogel intelektuale u ofronte mundesite gati te gjitha individualiteteve eminente te kohes, por aksush nuk u paraqit te dilte balle detyres historike.

Doli Dr. Ibrahim Rugova. Nje Njeri i Urte, gjithnje duke fshehur pikellimin me nje buzeqeshje, asnjehere pa i sulmuar me asnje fjale ata dhjetera e dhjetera individe qe ia kthenin shpinen, duke kujtuar se po e linim vetem.

Por ai e kishte besnik dhe pas vetes gjithe popullin e Kosoves. Se tashme te gjithe e dine se Platforma shkencore e Rugoves sherbeu si baze e forte per nje opsion te te filozofise politike, qe per tridhjete vjet e deri ne ditet e sotme, do te ndertohet si trase per realizimin e Pavaresise se Kosoves.

Dhe mbeten pak muaj deri ne realizimin e Pavaresise, te cilen i pari do ta nenshkruaj ideatori i saj, Presidenti i Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova.

Sa eshte merite e Presidentit Pavaresia e Kosoves, edhe me shume eshte merite e popullit te Kosoves, qe per gjashtembedhjete vjet, me nje disipline te pa-pare politike, me sakrifica te mbinatyrshme, i ndenji prane Presidentit Rugova duke luftuar dhe rezistuar kunder roberise, duke e perkrahur me shpirt dhe sakrifica te jashtezakonshme punen dhe vepren politike te Presidentit Rugova.

Zoti President, Ju urojme perzemersisht Vitin e Ri 2006! Vitin e Pavaresise, vitin e sendertimit te qellimit me sublim te ketij vendi dhe ketij populli, vitin e sendertimit te Idealave Tuaja, vitin kur do te nenshkruani i pari Pavaresine e Kosoves, vitin qe do te jete historik per kete vend dhe per kete vend te vuajtur me shekuj.

Prishtine, me 30 Dhjetor, 2005 - "Bota Sot"

Gjebraili
01-01-06, 22:05
http://news.bbc.co.uk/olmedia/100000/images/_102999_rugovameetsclinton300.jpg

http://www.danas.co.yu/20030920/img/hronika1_1.jpg


http://www.triera.net/upload/Svet/albright_rugova_show.jpg

http://ereniku.net/040423rugova_mojsiu.jpg

http://www.trepca.net/2003/0903/rugova_klinton_aeroport-2.jpg


I Madhe eshte ai populle qe ka keso udheheqesi.

Duhet ta falenderojme vete Zotin qe na e solli nje Presidente te tille: Te beses, te fjales. Gjithqka qe premtoi edhe realizoi! Kjo eshte dukuri e rralle ne historine e njerezimit, sidomos tek udheheqesit e partive politike apo te popujve!

Mua nuk me mbetet te theme edhe naj gje sepse shumeqka u tha e shume e shume mbeten te thuhen. Presidenti yne, Dr. Ibrahim Rugova eshte enciklopedi dhe nuk ka as gjasa teorike qe te thuhen te gjitha per te. Per te do te flitet edhe ne shekullin e ardhshem, ne SUPERLATIV, por dua vetem, per fund, Presidentit tone, ti uroj sherim te plote, sa me te shpejte, dhe qe te na udheheq edhe 15-20 vitet e ardhshme sepse kemi nevoje per te. I deshiroj lumturi te plote dhe realizimin e te gjitha deshirave te tija.

Zoti e bekofte Presidentin tone te dashur, Dr. Ibrahim Rugova.

Arb
19-01-06, 19:45
Presidenti Rugova do tė jetė nėnshkrues i aktit formal tė pavarėsisė sė Kosovės, tha Daci

Prishtinė, 19 janar 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, zhvilloi dje njė bisedė me Arnaud Danjean, kėshilltar special i Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Francės, tė shoqėruar nga Thiery Reynard, shef i Zyrės franceze nė Kosovė, i cili e njoftoi kryeparlamentarin pėr takimin e paradokohshėm tė Grupit tė Kontaktit nė Vjenė.

Arnaud Danjean veēanėrisht u interesua pėr qasjen e institucioneve tė Kosovės ndaj procesit tė ndėrmjetėsimit ndėrkombėtar tė Marti Ahtisarit dhe ndaj ēėshtjes sė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

Kryeparlamentari Nexhat Daci tha se dėshiron qė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ashtu si ishte udhėheqės i popullit tė Kosovės tash e gjashtėmbėdhjetė vjet, tė jetė edhe nėnshkrues i aktit formal tė pavarėsisė sė Kosovės, sepse kjo e ka simbolikėn e vet, si faktor i unitetit dhe pėr vetė historinė e Kosovės dhe pėr vendin e saj nė strukturat euroatlantike, duke shprehur besimin se ky proces do tė pėrfundojė sipas vullnetit tė popullit me Kosovėn shtet tė pavarur e sovran deri kah mesi i kėtij viti, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.

QIK-u

Arb
15-04-06, 05:10
Rugova i bėri shqiptarėt, mik tė medhenjė dhe tė pėrjetėshėm me Amerikėn

Nga Dervish JAHJAGA & Beqir SINA

Klinton : "Gėzohem qė Dr. Rugova, ka pasur njė vizitė tė rėndėsishme nė SHBA-s, dhe se takimet e tij me zyrtarėt mė tė lartė tė Adimistratės ishin tė frytėshme pėr tė dy palėt", Ne jemi tė vendosur nė pėrpjekjet pėr rikthimin e tė drejtave njerėzore dhe politike tė popullit nė Kosovė, ku Dr Rugova ka njė rol tė rėndėsishėm dhe tė admirueshem. Refuzimi i ndaj dhunės dhe durimi i tij pėrball represionit sėrb, dėshmon njė kurajo dhe largėpamėsi"

ARHTURE AVENUE - BRONX (NY) Me Amerikėn lidhjet e tija dhe vizioni qė kishte Dr Rugova si dhe me kėto vizita e takime qė zhvilloi ai nė Shtete e Bashkuara tė Amerikės, gjithėnjė e mė tepėr po kuptohej mė mirė ēėshtja shqiptare e Kosovės, si dhe lufta paqėsore pėr liri e pavarėsi. Rugova arriti tė shpalosė nė Washington D.C. planin prej dhjetė pikash, plan i cili solli edhe lirinė e ėndėrruar tė shqiptarėve mė 9 qershor 1999-tė. Vitė kur Sėrbia, u shporrė njė herė e pėrgjithmon nga Kosova. Rugova me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės u la shqiptarėve njė mik tė madhė dhe tė pėrjetėshėm.

Mė shkurt 1990 pėr herė tė parė presidenti Rugova kryesoi njė delgacion tė gjėrė intelektualėsh nė vizitėn e parė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Dr. Ibrahim Rugova me njė grup intelektualėsh, gazetarė dhe aktivistė tė njohur tė tė drejtave tė njeriut si : Dr. Zekeria Cana, Zenun Celaj, indjeri avokat Bajram Kelmendi tė ftuar nga kongresmeni republikan i njujorkut Josph DioGuardi zhvilluan njė seancė dėgjimore tė kryesuar nga kongresmenve Lantosh dhe Porter.

Mė 8 - 9 - janar 1993 , realizohet vizita e dytė e kryetarit tė Lėvizjes Demokratike tė Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Dr Rugova nė krye tė njė delegacioni i shoqėruar nga z Shaqir Shaqiri pati njė sėrė takimesh me Administratėn e Presidentit Gorge H. Bush(babai i kėtij sot) dhe nė institucione tė tjera. Ai u takua me z Arnold Kantor n/sekretar pėr ēėshtjet politike nė Departamentin Amerikan tė Shtetit. Nė kėtė takim u bisedua pėr ndihmėn 5- milion dollar qė kongresi amerikanė i dhuroi Kosovės. Vizita nė Washington D.C. erdhi pasi mė parė Rugova qe takuar nė Bruksel me zotin Eagleburger. Rugova nė kėto takime kėmbėnguli pėr njė intervenim ndėrkombėtar nė Kosovė, si rruga e vetme pėr tė ndaluar konfliktin qė po provokohej sistematikisht nga rregjimi sėrb ndaj shqiptarėve.

Mė 16 shkurt 1993- Presidenti Rugova filloi njė vizitė tjetėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė Institutin Amerikan pėr Paqe dhe njė takim me zyrtarin e lartė amerikanė Carnegie , Rugova kėrkoi vendosjene trupave tė OKB-ės nė bashkėpunim me NATO-n nė Kosovė, vėnien e Kosovės nėn protektorat ndėrkombėtar deri nė pavarėsinė dhe neutralitetin e plotė tė sajė.

Nė maj 1994 - nė Nju Jork, nė katedralen kryesore San Patrick nė Manhattan, i ndjeri kardinal John O'Cnor priti nė njė takim tė veqantė Dr Rugovėn dhe dha njė meshė tė veqantė me lutje pėr Kosovėn nė sallė ishin rreth 3.000 besmitarė. "Gėzohem qė Dr. Rugova ka pasur njė vizitė tė rėndėsishme nė SHBA-s, dhe se takimet e tij me zyrtarėt mė tė lartė tė Adimistratės ishin tė frytėshme pėr tė dy palėt", i shkruan presidenti Klinton kongresitit Engel dhe kogresites Molinari ". Ne jemi tė vendosur nė pėrpjekjet pėr rikthimin e tė drejtave njerėzore dhe politike tė popullit nė Kosovė, ku Dr Rugova ka njė rol tė rėndėsishėm dhe tė admirueshem. Refuzimi i ndaj dhunės dhe durimi i tij pėrball represionit sėrb, dėshmon njė kurajo dhe largėpamėsi", shkruan Presidenti Bill Klinton.

Mė maj 1996- gjatė njė vizite nė SHBA-s Dr Rugova u takua mė Sekretarin amerikan tė Shtetit Warren Christopher dhe diplomatin e njohur amerikanė Kris Hill ku u njohė me nismėn amerikanė pėr hapjen e misonit tė parė amerikanė nė Kosovė. Mė 12 korrik kongersmeni Eliot Engel pret shiritine misionit amerikanė nė Prishtinė.


Rugova u takua me ndihmėsekretarin amerikan Strob Talbot

Dr. Ibrahim Rugova u takua nė Uashington me Strob Talbotit, ndihmėsekretarin shtetėror amerikan, i cili ishte edhe ushtrues i detyrės sė sekretarit tė shtetit.Takimi u zhvillua nė njė atmosferė tė ngrohtė e miqėsore. Zyrtari i lartė amerikan theksoi pėrkrahjen e fuqishme amerikane pėr lirinė dhe paqen nė Kosovė dhe shprehu pėrkrahjen e madhe amerikane pėr rrugėn paqėsore tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės e pėr politikėn e udhėhequr nga dr. Ibrahim Rugova.Dr Rugova e pėrshkroi gjendjen nė Kosovė si shumė tė rėndė e tė rrezikshme pėr shkak tė aksioneve tė vazhdueshme tė forcave serbe dhe masakrimeve tė popullėsisė nė shtėpitė e veta.

Rugova kėrkoi nga SHBA-tė pėrkrahje edhe mė tė madhe pėr luftėn paqėsore tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi dhe pėr zgjidhjen politike tė ēėshtjes sė Kosovės. Ai i bėri thirrje administratės amerikane qė tė ndėrmarrė masa preventive pėr evitimin e njė masakre mbi popullin e pambrojtur tė Kosovės. Dr. Rugova bėri thirrje qė udhėheqja e SHBA-ve tė marrė rolin prijės nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Ndihmėssekretari shtetėror amerikan Strob Talbot e vlerėsoi tė rėndėsishėm fillimin e procesit tė bisedimeve mes Prishtinės e Beogradit. Ai premtoi angazhimin e vazhdueshėm tė SHBA-ve nė kėtė proces. Nė bisedė ishin tė pranishėm edhe Robert Gelbardi, i dėrguari i posaēėm pėr Ballkanin i Presidentit Klinton dhe i Sekretares sė shtetit Medlin Ollbrajt dhe ambasadori i SHBA-ve nė Shkup Kristofer Hill, i cili ėshtė angazhuar nė procesin negociator nė Kosovė.


Kryetari Rugova dhe anėtarėt e delegacionit tė Kosovės folėn nė Fondacionin Karnegi

Dr Rugova dhe anėtarėt e delegacionit tė Kosovės folėn sot nė Fondacionin Karnegi. Paraqitja u organizua nga Grupi Ndėrkombėtar i Krizės, ndėrsa dr. Ibrahim Rugova foli pėr gjendjen e rrezikshme nė Kosovė dhe pėr nevojėn e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės me mjete politike.

Mė 28- maj 1998- Rugova takohet me Presidentin Klinton nė Shtėpinė e Bardhė nė Washington D.C, nė orėn 9:50, sipas kohės lokale, i shtrohet karpeti i kuq dhe ai zhvillon nje takim 40 minutash me presidentin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Klinton. Mė pasė ai takohet me Robert Galbardin, i dėrguar special pėr Ballkanin i presidentit Klinton dhe i Sekretares sė shtetit Medlin Ollbrajt. Vizita e kryetarit tė Republikės sė Kosovės nė SHBA po pėrcillej me interesim nga mjetet e informimit publik.

Mė vitin nėntor tė viti 2000- nė kremtimin e pesė vjetorit tė Marrveshjes sė Dejtonit Presidenti Rugova erdhi nė Shetetet e Bashkuara tė Amerikės, si presidenti i parė i Kosovės sė lirė. Ai zhvilloi nė kėtė vizitė takime nė Nju Jork, Detroit, Ēikago dhe Washington D.C.


Presidenti Rugova mė 2004 u nderua nga Komunuelthi i Pensilvanisė me mirėnjohjen "Mik i SHBA-ve"

Nė njė ceremoni tė zhvilluar mė 26 prill 2004, nė shtetin Pensilvania, Presidentit Rugova iu dorėzua mirėnjohja "Mik i SHBA-ve" dhe "njeriu qė punon pėr ta pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".Zv.guvernatorja e Pensilvanisė znj. Katrin Bejker Noll, nė njė darkė tė organizuar pėr nder tė Presidentit Rugova, tha se miqėsia e Ibrahim Rugovės ndaj SHBA-ve ka qenė jo vetėm nė tė mirė tė Kosovės, por edhe tė SHBA-ve. "Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė njė ideal drejt tė cilit aspirojnė tė gjithė njerėzit", tha zonja Noll. Ajo nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Pensilvanisė i shprehu falėnderim Presidentit tė Kosovės pėr miqėsinė ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

"Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara. Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", tha mes tjerash nė fjalėn e saj, zonja Ketrin Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).
Ndėrkaq, Presidenti Rugova, duke u falenderuar pėr kėtė miėrnjohje tha se "roli i Amerikės ishte i pazėvendėsueshėm edhe nė jetėsimin e aspiratės shekullore tė shqiptarėve". "Njohja sa mė e shpejtė e pavarėsisė sė Kosovės do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tėrė botėn",- tha Presidenti Rugova.


Mė 19 shtator 2003 nė Prishtinė, rreth 8.00 tė mėngjesit, mbėrriti ish-presidenti amerikan Bill Klinton, i cili qėndrojė pėr njė vizitė njėditėshe nė kryeqytetin e Kosovės, ku u nderua me ēmimin doktor nderi i Universitetit tė Prishtinės. Ish-presidentin Klinton nė aeroportin e Prishtinės e priti dhe i dėshiroi mirėseardhje Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, shefja e Zyrės amerikanė nė Prishtinė, Mersi Ris etj. Nė aeroportin e Prishtinės Klintonin e pėrshėndetėn edhe disa qindra qytetarė. Ish-presidentit Bill Klinton nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar nė amfiteatrin e madh tė Fakultetit tė Filologjkisė iiu dorzua titulli "Doctor honoris causa".


Njė takim i veēantė i ish-presidentit amerikan Bill Klinton me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova nė mjediset e Universitetit tė Prishtinės, takim qė zgjati rreth 40 minuta dhe u zhvillua me dyer tė mbyllura u biseduar rreth ēėshtjes sė Kosovės. Me mijėra qytetarė tė kryeqytetit dhe nga viset e tjera tė Kosovės, kishin ardhur pėr tė pėrshėndetur ish-presidentin amerikna Bill Klinton dhe pėr ta falenderuar atė pėr tė gjitha qė ka bėrė pėr lirinė e Kosovės si President i SHBA-ve.