PDA

View Full Version : Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??


Clintoni
18-12-05, 13:32
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni :wink:

blero
19-12-05, 17:08
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni :wink:

selam
un nuk jam dijetar por do te mundohem te te pergjigjem
mishin e derrit e ndaloj All-llahu xh.sh ne kuran dhe muhamedi s.a.v.s e transmetoj tek sahabet por te mos hahet se eshte i demshem dhe i ndyr.
Me siguri ke lexuar per smundjet te cilat paraqiten nga ngrenia e mishit te derrit,me siguri ke lexuar per shiritin e qenit e sila eshte e pranishme edhe te derrri.


mendoj se nuk duhet te flasim per kete por pasiqe parashtrove pyetje eshte e rruges qe te te pergjigjem
sepse fundi i fundit ju ithtaret e librit ju kemi me te afert se te tjeret

me te mirat

4peace
19-12-05, 17:33
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni :wink:

E kemi vjedhė nga bibla :lol:

Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:


"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

...derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.


Levitiku 11, 1-2, 7E kuptove tash :?:


*

Al-Shama
19-12-05, 20:24
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni :wink:

E kemi vjedhė nga bibla :lol:

Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:


"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

...derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.


Levitiku 11, 1-2, 7E kuptove tash :?:


*


SubahnAllah ... ku ka papasterti eshte HARAM ... prej papastertis vijn semundje te ndryshme...
gjithcka cka eshte ne dam te njeriut eshte HARAM ...


e DERRI cka te sheh han d.m.th. edhe mbeturinen qe e hudh jasht trupit te vet e han ... e tash ju e hani derrin ?

GURI SYLAJ
19-12-05, 21:36
E pulat cka hane??????????????????????????????????????

Reana
19-12-05, 22:03
Une nuk e di se cka hane pulat, por te gjithe ata jerez qe shakterrojne/vrasin krijesa tjera, qofte edhe pula, per te knaqur apetitet dhe barkun e tyre, jane krijesa qe kane probleme me MORALIN!!!
Si mund te jete e moralshme te mirret shpirti i nje krijese, cilesdo, per te mbushur barkun!!!
hani buke, pini uje-dardha e kumbulla reqel :lol: , atehere mund te them se mund te moralizoni dhe se jeni njerez te mire!!!!
perndryshe krejt jane te keqinje si ata qe vrasin nje derr, si ata qe vrasin nje dele!!!

blero
19-12-05, 23:27
Une nuk e di se cka hane pulat, por te gjithe ata jerez qe shakterrojne/vrasin krijesa tjera, qofte edhe pula, per te knaqur apetitet dhe barkun e tyre, jane krijesa qe kane probleme me MORALIN!!!
Si mund te jete e moralshme te mirret shpirti i nje krijese, cilesdo, per te mbushur barkun!!!
hani buke, pini uje-dardha e kumbulla reqel :lol: , atehere mund te them se mund te moralizoni dhe se jeni njerez te mire!!!!
perndryshe krejt jane te keqinje si ata qe vrasin nje derr, si ata qe vrasin nje dele!!!

pershendetje
nuk eshte e vertet ket qe thua Reana Zoti i ka kriju te gjitha per njerzit dhe na ka treguar se cila eshte e paster per te ngren dhe cila eshte e ndaluar per te ngren d.m.th haram

4peace
20-12-05, 08:04
*

Nuk po e kuptoj une pse dilet nga tema pa pike arsyeje. Ky "Billy Boy"-i (i perdorur) nuk pyeti (provokoi) per pula, pata e bibana por per mishin e derrit. Dhe, nese ketij "Billy..."-t nuk i ka ra ne mend ta fshije se pari oborrin e vet (ta lexoje biblen e vet cka po i thot lidhje me mishin e derrit) e tek pastaj ta fshije sokakun (te merret e interesohet per pune tjera).


Mirembetshi!


*

Reana
20-12-05, 18:45
*

Nuk po e kuptoj une pse dilet nga tema pa pike arsyeje. Ky "Billy Boy"-i (i perdorur) nuk pyeti (provokoi) per pula, pata e bibana por per mishin e derrit. Dhe, nese ketij "Billy..."-t nuk i ka ra ne mend ta fshije se pari oborrin e vet (ta lexoje biblen e vet cka po i thot lidhje me mishin e derrit) e tek pastaj ta fshije sokakun (te merret e interesohet per pune tjera).


Mirembetshi!


*

Po edhe ti po citon Toren e Jahudive po me duket, e te bijte e Izraelit :lol: :lol: :lol: e spo te pengon qe ke dale nga tema :twisted: , apo po te konvenon ti citosh vellezerit Jahudi-pasi edhe ata nuk hane mish te derrit, po veq "hallall" :twisted:

Marrja e shpirtit edhe te patave dhe bibanave, per ata qe kane moral te vertete paraqet problem; natyrisht per ata qe nuk e lodhin koken apo ata me moral te korruptuar, cdo gje qe iu ben mire barkut dhe qefit te tyre eshte e mireseardhur :? !

Dmth del prej ketyre postimeve se cdo gje qe eshte e dobishme per neve personalisht, kemi te drejte ta bejme. Interesant apo jo!!! :roll: Me teper po me duket hedonism sesa islam kjo fare filozofie, ne menyren sesi i keni paraqitur argumentet; ose keni harruar te beni copy-paste, dhe me fjalet tuaja nuk dini ta sqaroni!!!

Reana
20-12-05, 21:33
Me vjen keq por ti nuk don te shkruash jo se nuk don, (kur dihet fare mire ne kete Forum se goja yte shkreton gjerat me te ndyta qe mund te dalin ne siperfaqe), POR pse nuk ke aftesi morale e as intelektuale te merresh shtruar me temen :twisted: :lol:

Duke iu kthyer temes me duhet te them se fatekeqesisht HEDONIZMI i rrenjosur ne mesin e fanatikeve islamist, dhe makiavelizmi ne rritje e siper, eshte duke krijuar probleme te medha ne brendi te botes islame, pasiqe vetedijesimi/emancipimi i besimtareve i ben ata te shtrojne pyetje LEGJITIME, e jo te percjellin hapat e te ashtuquajturve "dijetar" sikur dhente ne therrtore :evil: .

Nese themi se nuk e perdorim mishin e derrit sepse eshte i demshem per organizmin e njeriut, por therrim/mbysim krijesa te tjera, sepse prej tyre paskemi dobi, dhe na bejkan mire...cili qenka morali i ketij mesimi???

Jam e sigurte se sqarimi, qendron dikund tjeter, por fatekesisht ketu ne kete forum i kemi vetem "dijetaret" e "copy-paste-it" prandaj vete me mendjen e tyre nuk jane ne gjendje te japin pergjegjje ne lidhje me kete ceshjte!!
Duhet te presim derisa ta gjejne dikund pjese adekuate per copy-paste ne ndonje liber fetar :oops:
(auuu-vetem mos thuaj tash se cregjistrohesh prej forumit krejt tash :lol: :lol: :lol: )

Barbaroza
21-12-05, 11:37
Eshte konstatuar se mishi i derrit ne 1000 kg.,permban 1 kg.papasterti dhe se ne perberjen e tij ka nje bakterie te rrezikshme e cila gjendet ne me shume se 85% ne mishin e derrit.Poashtu dihet se derri eshte e vetmja kafshe qe e han qenin e ngordhur dhe po kuptohet shume mire pse mishi i derrit eshte i ndaluar!

First
30-12-05, 13:08
pershendetje
Tem e qelluar po pa argumente
nje deshta tju them se disa po i shoh qe po mundohen me argumentu me mendjen e tynve qe kan bateri qe nuk bejn me shum se dy dit ,edhe pi sho do njerez qe me shkrimin e tyre po kundershtohen nuk edi pse po po dihet athere kur e tregon injorancen e vet ,ok sidoqoft neve cdo kush qe i thot vetes musliman besoj qe duhet mu mor me dy argumente te qarta edhe te verteta qe jan Kur'ani dhe sunneti e nese i morim, keto per argumente athere edim se mishi i derrit eshte i ndaluar islamikisht per shum arsye se Allahu nuk i ben dem robit te tina as qe e mundon me shum se sa ka mundesi dhe naka leju qe kemi dobi edhe mos u mundoni me shkru diqka qe vet aty gjindeni ok ju pershendes kaq per fillim
pershendetje mos e folni ate qe se veproni edhe te kunderten e kesaj fjale

dani2
02-01-06, 16:04
E moj Barbarosa po shkencen qe e paske zbuluar po ata qe hane derrin sipas teje moti eshte desht te zhduken nga faqja e dheut ,tregoju atje ne perendim se ata i,, mbyti papstertia,, . Zoti ka pas pune ma te medha se ajo me qka merreni ju ,psh. ne indi nuk hahet lopa ,lopa nderohet per shejte etj..Ne beslidhjen e Vjeter shkruan se cilet jane shtazet epastra e cilet jane te pa pastra po po bukur moti eshte shkruar ajo liber e ma vone kete e shkruan edhe kurani Une isha patuar me njenin ne forum qe thote se nuk eshte e moralshme te hahet shtaza qe jeton me njerin se ajo eshte si antar i familjes.

munti
02-01-06, 16:35
Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrktheu Rasim Vrioni, Dentist

Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim.
--------------------------------------------------------------------------------

Si arsye pėr t'u sprovuar
Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa rregulla e disa gjėra tė ndaluara. Gjėja themelore ėshtė bindja ndaj kėtyre urdhėrave dhe ruajtja nga gjėrat e ndaluara. Principet e vendosura nga Allahu (xh.sh.) kanė shumė dobi si pėr njeriun nė planin personal, ashtu edhe pėr njerėzit nė planin e pėrbashkėt (tė shoqėrisė). Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė prej atyre gjėrave tė quajtura "haram". Kjo ndalesė pėrmban nė vetvete shumė dobi, disa prej tė cilave do i trajtomė mė poshtė.

Lėndėt helmuese
Mishi i derrit ėshtė njė mish shumė me dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon nė gjak dhe nė njė tė ardhme rrezikon shėndetin e njeriut. Kjo yndyrė qė shėtit nėpėr damarėt e njeriut, bėhet shkak pėr rritjen e tensionit (hipertension), bllokimin e damarėve dhe pėr infarkt tė zemrės.
Nė mishin e derrit gjendet dhe njė lėndė e dėmshme e quajtur "Sutoksin". Pėr t'u hedhur jashtė trupit tonė kjo lėndė qė hyn me mishin e derrit, duhet qė gjėndrat linfatike tė punojnė mė tepėr. Tek fėmijėt kjo gjėndje bėhet shkak pėr qelbėzimin dhe fryrjen e tyre. Qafa e fėmijės sė sėmurė fryhet nė mėnyrė anormale dhe ngjan me atė tė derrit. Pėr kėtė arsye kėsaj sėmundje "skrofuloz" i vihet dhe emri "sėmundja e derrit". Me avancimin e sėmundjes gjithė gjėndrat limfatike nė trup infektohen, fryhen, temperatura rritet, nisin dhimbjet dhe paraqitet njė gjendje e rrezikshme.

Sasia e tepėrt e squfurit
Mishi i derrit ėshtė i pasur me squfur dhe me konsumimin e tij nė trupin e njeriut hyn njė sasi mė e madhe se normalja. Ky squfur i tepėrt depozitohet nė pjesėt kėrcore, nė muskuj dhe nerva, dhe nė artikulacione (kyēe) shkakton inflamacion, prishje tė tyre dhe sėmundje tė tjera. Nė qoftė se mishi i derrit konsumohet vazhdimisht, pjesėt e forta kėrcore nė trup fillojnė tė dobėsohen dhe me kohė shtypen nėn peshėn e trupit, dhe kėshtu kyēet (artikulacionet) prishen. Duart e njerėzve qė konsumojnė vazhdimisht mishin e derrit, qullosen, e nė to formohen shtresat e dhjamit. Nėse njė sportist vazhdimisht ha kėtė mish, bėhet dembel, ndien lodhje dhe lėviz mė pak e mė ngadalė. Disa futbollistė pėr pasojė kanė humbur edhe profesionin e tyre.

Rritja e tepėrt
Hormoni i rritjes, ėshtė njė tjetėr lėndė qė gjendet me shumicė nė trupin e derrit. Derrkuci kur lind ėshtė disa qind-gramė por brenda 6-muajsh shkon nė 100 kg. Kjo rritje kaq e shpejtė bėhet shkak pėr infeksion dhe enjtje nė organe tė ndryshme.
Gjithashtu bėhet shkak pėr njė rritje anormale nė kockat e duarve, tė kėmbėve, hundės, dhe nofullave si dhe shkakton dhjamosje tė trupit.
Efekti mė i spikatur i hormonit tė rritjes sė derrit ėshtė krijimi i kushteve tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e kancerit. Personat tė cilėt merren me therjen e derrave thonė se pas njė moshe tė caktuar derrat meshkuj nė pėrgjithėsi preken nga kanceri.

Sėmundjet e lėkurės (dermatologjike)
Mishi i derrit pėrmban lėndėt e quajtura "histamin" dhe "imtidazol", lėndė tė cilat shkaktojnė ndjenjėn e kruajtjes nė lėkurė. Kjo pėrgatit fushėn pėr sėmundje lėkure si; Ekzema, dermati, neuro dermatit.
Gjithashtu kėto lėndė rrisin mundėsinė qė njeriu tė preket dhe nga sėmundjet e mėposhtme; apandesiti, sėmudje tė tėmthit e rrugėve tė tij, infeksion tė damarėve, etj. Pėr kėtė arsye doktorėt i rekomandojnė tė sėmurėve tė zemrės (sėmundje kardiake) qė tė mos hanė mish derri nė mėnyrė absolute.
Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja.
Familja ku unė qėndrova dhe familjet e tjera fqinje qė i rrethonin e qė dėgjuan kėshillėn time, hoqėn dorė nga mishi i derrit, shpėtuan ose u lehtėsuan nga shumica e sėmundjeve dhe tani nė fermat e tyre s'sheh veēse dele."

Mishi i derrit dhe Trishina (shiriti)
Njė nga sėmundjet e rrezikshme qė i kalon njeriut me anė tė mishit tė derrit ėshtė "Trishina". Derrat e marrin kėtė sėmundje kur hanė minj ose mishin e derrave me shirit. Shiriti nuk shkakton sėmundje tė rėndėsishme tek derrat, por kur kalon tek njeriu shkakton njė sėmundje tė rrezikshme dhe vdekjeprurėse. Krimbat e vegjėl tė trishinės qė merren me mishin e derrit, nga stomaku dhe zorrėt kalojnė nė gjak dhe kėshtu pėrhapen nė tė gjithė trupin. Nė veēanti vendosen nė nofull, gjuhė, qafė, dhe nė muskujt nė zonėn e kraharorit. Ata shkaktojnė paralizė nė muskujt e pėrtypjes e tė tė folurit. Gjithashtu shkaktojnė bllokim nė damarė, menengjit (qelbėzim i cipės sė trurit). Nė disa raste tė rėnda pėrfundimi ėshtė vdekja. Ana mė e keqe e kėsaj sėmundjeje ėshtė se nuk ka njė mjekim tė caktuar.
Sėmundja e trishinės, ėshtė e pėrhapur veēanėrisht nė vendet ku konsumohet mishi i derrit. Megjithė kontrollet e rrepta tė veterinerėve nė Norvegji, Angli dhe Poloni vėrehen epidemitė e trishinės. Pėr vendet islame kjo sėmundje ėshtė e panjohur pasi muslimanėt nuk e pėrdorin mishin dhe nėnproduktet e derrit.

Ushqimet dhe veēoritė e njeriut
Njerėzit dhe kafshėt, pak a shumė ndikohen nga ushqimet qė hanė. P.sh. macja, qeni, luani, qė ushqehen me mish janė paksa tė egėr dhe shqyes; ndėrsa delja, dhia, deveja, qė ushqehen me barishte janė mė tė buta dhe mė paqėsore.
Kjo ėshtė e vlefshme dhe pėr njerėzit. Ėshtė vėrejtur se ata qė ushqehen me mish e nėnproduktet e derrit nė pėrgjithėsi janė mė tė rreptė, ndėrsa tė tjerėt janė mė tė urtė e tė butė nga natyra. Derri ėshtė njė kafshė qė nuk ka xhelozi pėr femrėn e tij. Tek njerėzit qė vazhdimisht pėrdorin mishin e derrit vihet re se ndjenja e xhelozisė pakėsohet ose shuhet plotėsisht.
Filozofi francez Savorin, e pranon dhe e vlerėson ndikimin e tė ushqyerit mbi karakterin e njeriut dhe thotė: "Mė thuaj mua se ēfarė ha qė unė tė them se ēfarė je ti."

Gjėrat e lejuara (hallall) i plotėsojnė nevojat
I madhi Zot, ka krijuar shumė ushqime pėr t'i pėrdorur ne. Por disa gjėra tė dėmshme janė tė ndaluara. Allahu (xh.sh.) ėshtė i Mėshirshėm dhe i do robėrit e Vet, prandaj nuk i ngarkon njerėzit me shumė detyra nga sa ata mund tė mbajnė. Njerėzit me lehtėsi mund t'i kryejnė urdhėrat e Allahut (xh.sh.) e mund tė shmangen nga ndalesat e Tij. Ēfarė humbet njeriu kur nuk pi pije alkoolike e kur nuk ha mish derri?

Krijuesi e di
Inxhinieri qė ka bėrė makinerinė e di mė mirė se, nė cilat kushte dhe si punon. P.sh. nė katalog shkruhet se makineria duhet tė punojė nė 220 volt, ndėrsa ne pa ia vėnė veshin katalogut, e lėmė tė punojė nė 500 volt. Mendoni se ēdo ndodhė me makinėn? Trupi i njeriut ėshtė si njė motor dhe makineri e mrekullueshme e krijuar nga Allahu i Madhėruar. Pa dyshim Ai e di mė sė miri se si punon kjo makineri. Meqenėse Allahu (xh.sh.), Krijuesi ynė na e ka ndaluar tė hamė mishin e derrit, atėherė ne s'duhet ta pėrdorim, pasi edhe logjika kėtė konkluzion nxjerr.

GURI SYLAJ
04-01-06, 12:34
Po , por para se Muhamedi a.s. t'a ndaloj mishin e derrit kete ndales e gjejm edhe ne Bibel.

Kur eshte fjala te alkoholi, vertete se konsumimi i tij eshte i damshem porse asnje operacion, NE MJEKESI, nuk mund te kryhet pa ndihmen e alkoholit.

Pse duhani nuk eshte i ndaluar as me bibel e as me Kuran?

munti
04-01-06, 15:16
[quote="GURI SYLAJ"]Po , por para se Muhamedi a.s. t'a ndaloj mishin e derrit kete ndales e gjejm edhe ne Bibel.

Kur eshte fjala te alkoholi, vertete se konsumimi i tij eshte i damshem porse asnje operacion, NE MJEKESI, nuk mund te kryhet pa ndihmen e alkoholit.


Pse duhani nuk eshte i ndaluar as me bibel e as me Kuran?


Pershendetje,Guri!

Muhammedi a.s.nuk e ndaloi mishin e derrit por Allahu eshte Ai qe e ndaloi perdorimin e mishit te derrit,kete ndales e gjejme ne bibel por edhe ne tevrat qe do te thote se Autori i ketyre librave eshte Allahu I Madheruari.

Alkoholet te cilat perdoren ne medicine

Alkoholet Kimike,keto alkohole perdoren ne medicine si dhe ne kozmetike.
Emrat e ketyre alkoholeve jane:Metanol,Propylalkohol(perdoret edhe ne kozmetike),Glycerin Propanol etj.Keto alkohole nuk jane haram sepse nuk jane te pijshem.


Alkoholi i cili perdoret per pije

Ky alkohol quhet,etanol apo rakija,dhe ky alkoholi eshte i ndaluar sepse ky alkohol mbas perdorimit ndikon ne funkcionin e trurit.Ky lloj alkoholi mund te gjendet edhe ne disa barna.

Pse duhani nuk eshte i ndaluar as me bibel e as me Kuran?

Ne Kur'an jane te ndaluara vetem ato sendet qe ishin prezente ne ate kohe,ndersa ky ajeti ne pergjithesi i ndalon sendet qe i bejne deme njeriut:
Dhe jepni ne rruge te Allahut e mos e hidhni veten ne rrezik dhe beni mire,se me te vertete Allahu i do bamiresite.(Kur'an, II-195)

Allahu e dine me se miri.

GURI SYLAJ
04-01-06, 15:39
une ju falenderoj per spjegimin e hollesishem, por doemos me duhet te them mendimin tim shume here te perseritur se ,duhet pas kujdese shume, ne logjiken e gjuhes.

Kur ndalohet alkoholi ,gjithashtu nuk dihej se cilat alkohole jan kimike e cilat jo , cilat ndalohen e cilat jo , ashtu sikurse mos ndalesa e duhanit. Ju lutem , kujdese ne logjiken e gjuhes , dhe asnjehere mos te lejojm qe spjegimet te behen me dy kute.Pyetja ime rreth duhanit e tejkalon paksa thjeshtesine me te cilen ju mundoheni te pergjigjeni.Mos permendja e Amerikes ne asnjerin prej librave te shenjet nuk eshte nje thjeshtesi pertej se ciles mund te kaloj secili sipas qejfit apo mendimit qe ati i pelqen per momentin.Eshte dicka qe shtrohet pak me seriozisht dhe qe kerkon maturi pak me te madhe.

blero
04-01-06, 17:41
Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrktheu Rasim Vrioni, Dentist

Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim.
--------------------------------------------------------------------------------

Si arsye pėr t'u sprovuar
Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa rregulla e disa gjėra tė ndaluara. Gjėja themelore ėshtė bindja ndaj kėtyre urdhėrave dhe ruajtja nga gjėrat e ndaluara. Principet e vendosura nga Allahu (xh.sh.) kanė shumė dobi si pėr njeriun nė planin personal, ashtu edhe pėr njerėzit nė planin e pėrbashkėt (tė shoqėrisė). Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė prej atyre gjėrave tė quajtura "haram". Kjo ndalesė pėrmban nė vetvete shumė dobi, disa prej tė cilave do i trajtomė mė poshtė.

Lėndėt helmuese
Mishi i derrit ėshtė njė mish shumė me dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon nė gjak dhe nė njė tė ardhme rrezikon shėndetin e njeriut. Kjo yndyrė qė shėtit nėpėr damarėt e njeriut, bėhet shkak pėr rritjen e tensionit (hipertension), bllokimin e damarėve dhe pėr infarkt tė zemrės.
Nė mishin e derrit gjendet dhe njė lėndė e dėmshme e quajtur "Sutoksin". Pėr t'u hedhur jashtė trupit tonė kjo lėndė qė hyn me mishin e derrit, duhet qė gjėndrat linfatike tė punojnė mė tepėr. Tek fėmijėt kjo gjėndje bėhet shkak pėr qelbėzimin dhe fryrjen e tyre. Qafa e fėmijės sė sėmurė fryhet nė mėnyrė anormale dhe ngjan me atė tė derrit. Pėr kėtė arsye kėsaj sėmundje "skrofuloz" i vihet dhe emri "sėmundja e derrit". Me avancimin e sėmundjes gjithė gjėndrat limfatike nė trup infektohen, fryhen, temperatura rritet, nisin dhimbjet dhe paraqitet njė gjendje e rrezikshme.

Sasia e tepėrt e squfurit
Mishi i derrit ėshtė i pasur me squfur dhe me konsumimin e tij nė trupin e njeriut hyn njė sasi mė e madhe se normalja. Ky squfur i tepėrt depozitohet nė pjesėt kėrcore, nė muskuj dhe nerva, dhe nė artikulacione (kyēe) shkakton inflamacion, prishje tė tyre dhe sėmundje tė tjera. Nė qoftė se mishi i derrit konsumohet vazhdimisht, pjesėt e forta kėrcore nė trup fillojnė tė dobėsohen dhe me kohė shtypen nėn peshėn e trupit, dhe kėshtu kyēet (artikulacionet) prishen. Duart e njerėzve qė konsumojnė vazhdimisht mishin e derrit, qullosen, e nė to formohen shtresat e dhjamit. Nėse njė sportist vazhdimisht ha kėtė mish, bėhet dembel, ndien lodhje dhe lėviz mė pak e mė ngadalė. Disa futbollistė pėr pasojė kanė humbur edhe profesionin e tyre.

Rritja e tepėrt
Hormoni i rritjes, ėshtė njė tjetėr lėndė qė gjendet me shumicė nė trupin e derrit. Derrkuci kur lind ėshtė disa qind-gramė por brenda 6-muajsh shkon nė 100 kg. Kjo rritje kaq e shpejtė bėhet shkak pėr infeksion dhe enjtje nė organe tė ndryshme.
Gjithashtu bėhet shkak pėr njė rritje anormale nė kockat e duarve, tė kėmbėve, hundės, dhe nofullave si dhe shkakton dhjamosje tė trupit.
Efekti mė i spikatur i hormonit tė rritjes sė derrit ėshtė krijimi i kushteve tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e kancerit. Personat tė cilėt merren me therjen e derrave thonė se pas njė moshe tė caktuar derrat meshkuj nė pėrgjithėsi preken nga kanceri.

Sėmundjet e lėkurės (dermatologjike)
Mishi i derrit pėrmban lėndėt e quajtura "histamin" dhe "imtidazol", lėndė tė cilat shkaktojnė ndjenjėn e kruajtjes nė lėkurė. Kjo pėrgatit fushėn pėr sėmundje lėkure si; Ekzema, dermati, neuro dermatit.
Gjithashtu kėto lėndė rrisin mundėsinė qė njeriu tė preket dhe nga sėmundjet e mėposhtme; apandesiti, sėmudje tė tėmthit e rrugėve tė tij, infeksion tė damarėve, etj. Pėr kėtė arsye doktorėt i rekomandojnė tė sėmurėve tė zemrės (sėmundje kardiake) qė tė mos hanė mish derri nė mėnyrė absolute.
Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja.
Familja ku unė qėndrova dhe familjet e tjera fqinje qė i rrethonin e qė dėgjuan kėshillėn time, hoqėn dorė nga mishi i derrit, shpėtuan ose u lehtėsuan nga shumica e sėmundjeve dhe tani nė fermat e tyre s'sheh veēse dele."

Mishi i derrit dhe Trishina (shiriti)
Njė nga sėmundjet e rrezikshme qė i kalon njeriut me anė tė mishit tė derrit ėshtė "Trishina". Derrat e marrin kėtė sėmundje kur hanė minj ose mishin e derrave me shirit. Shiriti nuk shkakton sėmundje tė rėndėsishme tek derrat, por kur kalon tek njeriu shkakton njė sėmundje tė rrezikshme dhe vdekjeprurėse. Krimbat e vegjėl tė trishinės qė merren me mishin e derrit, nga stomaku dhe zorrėt kalojnė nė gjak dhe kėshtu pėrhapen nė tė gjithė trupin. Nė veēanti vendosen nė nofull, gjuhė, qafė, dhe nė muskujt nė zonėn e kraharorit. Ata shkaktojnė paralizė nė muskujt e pėrtypjes e tė tė folurit. Gjithashtu shkaktojnė bllokim nė damarė, menengjit (qelbėzim i cipės sė trurit). Nė disa raste tė rėnda pėrfundimi ėshtė vdekja. Ana mė e keqe e kėsaj sėmundjeje ėshtė se nuk ka njė mjekim tė caktuar.
Sėmundja e trishinės, ėshtė e pėrhapur veēanėrisht nė vendet ku konsumohet mishi i derrit. Megjithė kontrollet e rrepta tė veterinerėve nė Norvegji, Angli dhe Poloni vėrehen epidemitė e trishinės. Pėr vendet islame kjo sėmundje ėshtė e panjohur pasi muslimanėt nuk e pėrdorin mishin dhe nėnproduktet e derrit.

Ushqimet dhe veēoritė e njeriut
Njerėzit dhe kafshėt, pak a shumė ndikohen nga ushqimet qė hanė. P.sh. macja, qeni, luani, qė ushqehen me mish janė paksa tė egėr dhe shqyes; ndėrsa delja, dhia, deveja, qė ushqehen me barishte janė mė tė buta dhe mė paqėsore.
Kjo ėshtė e vlefshme dhe pėr njerėzit. Ėshtė vėrejtur se ata qė ushqehen me mish e nėnproduktet e derrit nė pėrgjithėsi janė mė tė rreptė, ndėrsa tė tjerėt janė mė tė urtė e tė butė nga natyra. Derri ėshtė njė kafshė qė nuk ka xhelozi pėr femrėn e tij. Tek njerėzit qė vazhdimisht pėrdorin mishin e derrit vihet re se ndjenja e xhelozisė pakėsohet ose shuhet plotėsisht.
Filozofi francez Savorin, e pranon dhe e vlerėson ndikimin e tė ushqyerit mbi karakterin e njeriut dhe thotė: "Mė thuaj mua se ēfarė ha qė unė tė them se ēfarė je ti."

Gjėrat e lejuara (hallall) i plotėsojnė nevojat
I madhi Zot, ka krijuar shumė ushqime pėr t'i pėrdorur ne. Por disa gjėra tė dėmshme janė tė ndaluara. Allahu (xh.sh.) ėshtė i Mėshirshėm dhe i do robėrit e Vet, prandaj nuk i ngarkon njerėzit me shumė detyra nga sa ata mund tė mbajnė. Njerėzit me lehtėsi mund t'i kryejnė urdhėrat e Allahut (xh.sh.) e mund tė shmangen nga ndalesat e Tij. Ēfarė humbet njeriu kur nuk pi pije alkoolike e kur nuk ha mish derri?

Krijuesi e di
Inxhinieri qė ka bėrė makinerinė e di mė mirė se, nė cilat kushte dhe si punon. P.sh. nė katalog shkruhet se makineria duhet tė punojė nė 220 volt, ndėrsa ne pa ia vėnė veshin katalogut, e lėmė tė punojė nė 500 volt. Mendoni se ēdo ndodhė me makinėn? . Pa dyshim Ai e di mė sė miri se si punon kjo makineri. Meqenėse Allahu (xh.sh.), Krijuesi ynė na e ka ndaluar tė hamė mishin e derrit, atėherė ne s'duhet ta pėrdorim, pasi edhe logjika kėtė konkluzion nxjerr.
selam
All-llahu te shperbleft vlla i nderuar per ket shpjegim te hollsishem.

Trupi i njeriut ėshtė si njė motor dhe makineri e mrekullueshme e krijuar nga Allahu i Madhėruar
:) te lumt


selam

blero
04-01-06, 17:42
Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrktheu Rasim Vrioni, Dentist

Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim.
--------------------------------------------------------------------------------

Si arsye pėr t'u sprovuar
Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa rregulla e disa gjėra tė ndaluara. Gjėja themelore ėshtė bindja ndaj kėtyre urdhėrave dhe ruajtja nga gjėrat e ndaluara. Principet e vendosura nga Allahu (xh.sh.) kanė shumė dobi si pėr njeriun nė planin personal, ashtu edhe pėr njerėzit nė planin e pėrbashkėt (tė shoqėrisė). Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė prej atyre gjėrave tė quajtura "haram". Kjo ndalesė pėrmban nė vetvete shumė dobi, disa prej tė cilave do i trajtomė mė poshtė.

Lėndėt helmuese
Mishi i derrit ėshtė njė mish shumė me dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon nė gjak dhe nė njė tė ardhme rrezikon shėndetin e njeriut. Kjo yndyrė qė shėtit nėpėr damarėt e njeriut, bėhet shkak pėr rritjen e tensionit (hipertension), bllokimin e damarėve dhe pėr infarkt tė zemrės.
Nė mishin e derrit gjendet dhe njė lėndė e dėmshme e quajtur "Sutoksin". Pėr t'u hedhur jashtė trupit tonė kjo lėndė qė hyn me mishin e derrit, duhet qė gjėndrat linfatike tė punojnė mė tepėr. Tek fėmijėt kjo gjėndje bėhet shkak pėr qelbėzimin dhe fryrjen e tyre. Qafa e fėmijės sė sėmurė fryhet nė mėnyrė anormale dhe ngjan me atė tė derrit. Pėr kėtė arsye kėsaj sėmundje "skrofuloz" i vihet dhe emri "sėmundja e derrit". Me avancimin e sėmundjes gjithė gjėndrat limfatike nė trup infektohen, fryhen, temperatura rritet, nisin dhimbjet dhe paraqitet njė gjendje e rrezikshme.

Sasia e tepėrt e squfurit
Mishi i derrit ėshtė i pasur me squfur dhe me konsumimin e tij nė trupin e njeriut hyn njė sasi mė e madhe se normalja. Ky squfur i tepėrt depozitohet nė pjesėt kėrcore, nė muskuj dhe nerva, dhe nė artikulacione (kyēe) shkakton inflamacion, prishje tė tyre dhe sėmundje tė tjera. Nė qoftė se mishi i derrit konsumohet vazhdimisht, pjesėt e forta kėrcore nė trup fillojnė tė dobėsohen dhe me kohė shtypen nėn peshėn e trupit, dhe kėshtu kyēet (artikulacionet) prishen. Duart e njerėzve qė konsumojnė vazhdimisht mishin e derrit, qullosen, e nė to formohen shtresat e dhjamit. Nėse njė sportist vazhdimisht ha kėtė mish, bėhet dembel, ndien lodhje dhe lėviz mė pak e mė ngadalė. Disa futbollistė pėr pasojė kanė humbur edhe profesionin e tyre.

Rritja e tepėrt
Hormoni i rritjes, ėshtė njė tjetėr lėndė qė gjendet me shumicė nė trupin e derrit. Derrkuci kur lind ėshtė disa qind-gramė por brenda 6-muajsh shkon nė 100 kg. Kjo rritje kaq e shpejtė bėhet shkak pėr infeksion dhe enjtje nė organe tė ndryshme.
Gjithashtu bėhet shkak pėr njė rritje anormale nė kockat e duarve, tė kėmbėve, hundės, dhe nofullave si dhe shkakton dhjamosje tė trupit.
Efekti mė i spikatur i hormonit tė rritjes sė derrit ėshtė krijimi i kushteve tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e kancerit. Personat tė cilėt merren me therjen e derrave thonė se pas njė moshe tė caktuar derrat meshkuj nė pėrgjithėsi preken nga kanceri.

Sėmundjet e lėkurės (dermatologjike)
Mishi i derrit pėrmban lėndėt e quajtura "histamin" dhe "imtidazol", lėndė tė cilat shkaktojnė ndjenjėn e kruajtjes nė lėkurė. Kjo pėrgatit fushėn pėr sėmundje lėkure si; Ekzema, dermati, neuro dermatit.
Gjithashtu kėto lėndė rrisin mundėsinė qė njeriu tė preket dhe nga sėmundjet e mėposhtme; apandesiti, sėmudje tė tėmthit e rrugėve tė tij, infeksion tė damarėve, etj. Pėr kėtė arsye doktorėt i rekomandojnė tė sėmurėve tė zemrės (sėmundje kardiake) qė tė mos hanė mish derri nė mėnyrė absolute.
Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja.
Familja ku unė qėndrova dhe familjet e tjera fqinje qė i rrethonin e qė dėgjuan kėshillėn time, hoqėn dorė nga mishi i derrit, shpėtuan ose u lehtėsuan nga shumica e sėmundjeve dhe tani nė fermat e tyre s'sheh veēse dele."

Mishi i derrit dhe Trishina (shiriti)
Njė nga sėmundjet e rrezikshme qė i kalon njeriut me anė tė mishit tė derrit ėshtė "Trishina". Derrat e marrin kėtė sėmundje kur hanė minj ose mishin e derrave me shirit. Shiriti nuk shkakton sėmundje tė rėndėsishme tek derrat, por kur kalon tek njeriu shkakton njė sėmundje tė rrezikshme dhe vdekjeprurėse. Krimbat e vegjėl tė trishinės qė merren me mishin e derrit, nga stomaku dhe zorrėt kalojnė nė gjak dhe kėshtu pėrhapen nė tė gjithė trupin. Nė veēanti vendosen nė nofull, gjuhė, qafė, dhe nė muskujt nė zonėn e kraharorit. Ata shkaktojnė paralizė nė muskujt e pėrtypjes e tė tė folurit. Gjithashtu shkaktojnė bllokim nė damarė, menengjit (qelbėzim i cipės sė trurit). Nė disa raste tė rėnda pėrfundimi ėshtė vdekja. Ana mė e keqe e kėsaj sėmundjeje ėshtė se nuk ka njė mjekim tė caktuar.
Sėmundja e trishinės, ėshtė e pėrhapur veēanėrisht nė vendet ku konsumohet mishi i derrit. Megjithė kontrollet e rrepta tė veterinerėve nė Norvegji, Angli dhe Poloni vėrehen epidemitė e trishinės. Pėr vendet islame kjo sėmundje ėshtė e panjohur pasi muslimanėt nuk e pėrdorin mishin dhe nėnproduktet e derrit.

Ushqimet dhe veēoritė e njeriut
Njerėzit dhe kafshėt, pak a shumė ndikohen nga ushqimet qė hanė. P.sh. macja, qeni, luani, qė ushqehen me mish janė paksa tė egėr dhe shqyes; ndėrsa delja, dhia, deveja, qė ushqehen me barishte janė mė tė buta dhe mė paqėsore.
Kjo ėshtė e vlefshme dhe pėr njerėzit. Ėshtė vėrejtur se ata qė ushqehen me mish e nėnproduktet e derrit nė pėrgjithėsi janė mė tė rreptė, ndėrsa tė tjerėt janė mė tė urtė e tė butė nga natyra. Derri ėshtė njė kafshė qė nuk ka xhelozi pėr femrėn e tij. Tek njerėzit qė vazhdimisht pėrdorin mishin e derrit vihet re se ndjenja e xhelozisė pakėsohet ose shuhet plotėsisht.
Filozofi francez Savorin, e pranon dhe e vlerėson ndikimin e tė ushqyerit mbi karakterin e njeriut dhe thotė: "Mė thuaj mua se ēfarė ha qė unė tė them se ēfarė je ti."

Gjėrat e lejuara (hallall) i plotėsojnė nevojat
I madhi Zot, ka krijuar shumė ushqime pėr t'i pėrdorur ne. Por disa gjėra tė dėmshme janė tė ndaluara. Allahu (xh.sh.) ėshtė i Mėshirshėm dhe i do robėrit e Vet, prandaj nuk i ngarkon njerėzit me shumė detyra nga sa ata mund tė mbajnė. Njerėzit me lehtėsi mund t'i kryejnė urdhėrat e Allahut (xh.sh.) e mund tė shmangen nga ndalesat e Tij. Ēfarė humbet njeriu kur nuk pi pije alkoolike e kur nuk ha mish derri?

Krijuesi e di
Inxhinieri qė ka bėrė makinerinė e di mė mirė se, nė cilat kushte dhe si punon. P.sh. nė katalog shkruhet se makineria duhet tė punojė nė 220 volt, ndėrsa ne pa ia vėnė veshin katalogut, e lėmė tė punojė nė 500 volt. Mendoni se ēdo ndodhė me makinėn? . Pa dyshim Ai e di mė sė miri se si punon kjo makineri. Meqenėse Allahu (xh.sh.), Krijuesi ynė na e ka ndaluar tė hamė mishin e derrit, atėherė ne s'duhet ta pėrdorim, pasi edhe logjika kėtė konkluzion nxjerr.
selam
All-llahu te shperbleft vlla i nderuar per ket shpjegim te hollsishem.

Trupi i njeriut ėshtė si njė motor dhe makineri e mrekullueshme e krijuar nga Allahu i Madhėruar
:) te lumt


selam

munti
05-01-06, 02:11
une ju falenderoj per spjegimin e hollesishem, por doemos me duhet te them mendimin tim shume here te perseritur se ,duhet pas kujdese shume, ne logjiken e gjuhes.

Kur ndalohet alkoholi ,gjithashtu nuk dihej se cilat alkohole jan kimike e cilat jo , cilat ndalohen e cilat jo , ashtu sikurse mos ndalesa e duhanit. Ju lutem , kujdese ne logjiken e gjuhes , dhe asnjehere mos te lejojm qe spjegimet te behen me dy kute.Pyetja ime rreth duhanit e tejkalon paksa thjeshtesine me te cilen ju mundoheni te pergjigjeni.Mos permendja e Amerikes ne asnjerin prej librave te shenjet nuk eshte nje thjeshtesi pertej se ciles mund te kaloj secili sipas qejfit apo mendimit qe ati i pelqen per momentin.Eshte dicka qe shtrohet pak me seriozisht dhe qe kerkon maturi pak me te madhe.

Kur ndalohet alkoholi ,gjithashtu nuk dihej se cilat alkohole jan kimike e cilat jo

“O ju qė besuat, s'ka dyshim se vera (alkooli), bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.” (Kur’an, 5-90)


Ne ate kohe ska pasur alkoholet kimike sepse keto alkohole jane zbuluar me vone,ndersa arabet ne ate kohe kane ditur vetem per pijen alkoholike te quajtur vere(hamr),me kalimin e kohes,alkoholet jane zgjeruar,keshtu qe sot kemi lloje te ndryshme te alkoholit,te cilet ne realitet, efektin dhe qellimin e kane te njejte,e ky eshte shkaterrimi i njeriut.

------------------------------------------------------------------------------

ashtu sikurse mos ndalesa e duhanit. Ju lutem , kujdese ne logjiken e gjuhes , dhe asnjehere mos te lejojm qe spjegimet te behen me dy kute


Mendoj se keto argumente do te mjaftojne per haramllekun e duhanit.“…Mos e hidhni veten nė rrezik dhe beni mire, se me te vertete All-llahu i do bamiresit”.

(El Bekare, 195)

Ndersa pejgamberi s.a.v.s. ka thene: “Askujt nuk i lejohet t'i behet dem.”

Tash ta lexojme kete tekst:DUHANI APO SHĖNDETI - NE DUHET TĖ VENDOSIM

Salih HaushiēNjėra ndėr fatkeqėsitė bashkėkohore e cila ėshtė duke marrė pėrmasa tė mėdha nė botė ėshtė kėnaqėsia e duhanit. Duhanin e konsumojnė njerėzit nga tė gjitha kontinentet, besimeve tė ndryshme, moshave tė ndryshme, e pėr fat tė keq shpesh herė edhe fėmijėt. Me pirjen e duhanit fillohet nė rininė e hershme dhe rrallė kush mė vonė largohet nga ky ves i keq. Me kohė ky ves kalon nė njė pasion tė flaktė, kundėr tė cilit ėshtė shum ė vėshtirė tė luftohet.Pas disa vjetėve tė pirjes sė acidit cianhidrik - helmi mė i rėndė tė cilėn e njeh njerėzimi, nikotina alkaloide dhe nornikotinat e ngjajshme, miosmin, anabazin, katran dhe shumė helme tjera, e bėjnė tė veten.Epidemia e kėnaqėsisė sė duhanit shkakton vetem robėrimin ndaj duhanit, e muslimani nuk guxon tė jetė rob i askujt veēse i All-llahut xh.sh. T'i dėgjojmė fjalėt e Kur'anit fisnik:“A e ke parė ti (Muhammed) atė qė duke e ditur, dėshirėn e vet e respekton si zot tė vetin, atė All-llahu e ka humbur, ia ka mbyllur tė dėgjuarit dhe zemrėn e tij, i ka vėnė perde mbi tė parit e tij, mė thuaj, pos All-llahut, kush mund ta udhėzojė atė? A nuk merrni mėsim?”

(El Xhathije, 23)A thua duhani nuk paraqet kėtė lloj dėshire (pasioni), dėshirė pa kufi? Fillestarėt shpeshherė e pėrdorin kėtė shprehje: “le tė jetė pėr hir tė shoqėrisė”. Ndėrsa mė vonė, shprehi jetėsore! E njė ditė pasion pa tė cilin nuk jetohet. Qėndrimi i Kur'anit ėshtė i qartė: “ …Mos i ndiqni epshet tuaja”!A thua kjo ėshtė kėnaqėsi e jetės, kėnaqėsi nė kundėrshtimin e fjalėve Kur'anore?Jo, kurrsesi, ky ėshtė fillim i shkatėrrimit pėr tė cilin paralajmėrojnė fjalėt Kur'anore: “…Mos e hidhni veten nė rrezik”!Cilit njeri i solli kėnaqėsi cigarja e parė? Asnjėrit! Ajo sigurisht ka qenė kundėrmim, kundėrmim i padurueshėm, gulēim! Kolli! Vjellje e shoqėruar me pėrbuzje intime. Por prap se prap vazhdon. Pse? Nga ndjenja e inferioritetit. Ai dėshiron tė jetė burrė. Tė refuzoj cigaren do tė thoshte t'i ekspozohet pėrqeshjeve dhe talljeve: “Ti nuk je burrė”! Sa larg qėndrojmė nga ato ditė kur burrėria ishte besueshmėri, nder dhe dashuri ndaj tė vėrtetės? Vlera njerėzore, ajo ishte burrėri. Ndėrsa sot, si ē e shohim ėshtė fatkeqėsi burrėrore. A nuk e bėn tė veten retė e tymit tė shoqėruara me epshe, edhe pse i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ndaloi tė gjitha ato qė dehin dhe dobėsojnė. Ku thotė: “Keni kujdes nga pasionet (epshet), sepse ato e shurdhojnė dhe e verbojnė njeriun”!Ende mė kujtohen fjalėt e njė miku i cili thoshte: “Kurrė nuk kam pirė duhan.” Thjesht, kisha ndjenjė se nuk kam kohė pėr diēka tė tillė. Por tani, pas aq viteve, e shoh se ēdo tė thotė. Fillova t'i analizoj duhanxhijtė dhe joduhanxhijtė nė mesin e rinisė. Vėshtirė ėshtė tė definohet, por e kam shumė tė qartė se kemi tė bėjmė me njė mangėsi tė madhe. Shikoni gjestet e tyre . Shikoni si i ndezin cigaret e tyre, dhe si i shkundin hirin e tyre. Tė gjitha kėto janė poza. Gjeste tė thata. Reklamime tė pavetėdijshme tė njėfar superioriteti. Shfaqje. E nė tė vėrtetė perde e tymit pėr mbulimin e zbraztirės sė vėrtetė shpirtėrore”. Kalojmė nėpėr park e ai vazhdon: “Ēuditem, si dhe pse meshkujt i nėnshtrohen duhanit kryesisht nga nevoja e afirmimit personal. Shikoni kėto maturante. Ēka i shtyn kėto ta konsumojnė duhanin? Cigaret e tyre thjesht tė shokojnė. Ato nuk janė tė vetėdijshme se posedojnė rininė dhe bukurinė e shkurtė dhe kalimtare. Ato nuk duhet tė jenė tė marra, pėr kėtė janė duke u shkolluar. A thua, kjo nuk mjafton t'i shmangen ndjenjes sė inferioritetit? Sigurisht nuk janė tė vetėdijshme se si duken me atė cigare, ku ēdo njėra i merr nga 15 minuta jetė? Kjo ėshtė e pakuptimtė, pėrderisa janė tė vetėdijshme se nesėr do tė bėhen nėna! Pėrveē kėsaj, vėllezėrit e mi, nė retė e tymit tė duhanit lind njė gėnjeshtėr e madhe e duhanxhinjėve. Ata flasin pėr kėnaqėsinė e madhe tė cilėn e ndiejnė gjatė pirjes sė duhanit. Nė tė vėrtetė ata janė helmuar me duhan. E kanė mėsuar organizmin me atė. Ata nuk mund ta imagjinojnė jetėn pa duhan. Pirja e duhanit ėshtė ndjenjė e rrejshme e kėnaqėsisė, tė cilės pa vetėdije i robėrohen. Kjo ėshtė ndjenjė e rrejshme e kėnaqėsisė sepse nuk ėshtė e natyrshme.Rregulla e parė e natyrės ėshtė: “Tė gjitha ato qė nuk e ushqejnė organizmin janė helmuese” dhe “Tė gjitha ato qė i bėjnė dėm njeriut janė haram (tė ndaluara)”. Ky ėshtė pretendimi i Islamit.Ta dėgjojmė tregimin e njeriut i cili me njė dėshirė tė zjarrtė mundohet t'i largojė vėllezėrit dhe bashkėqytetarėt e tij nga ky pėrbindėsh i tmerrshėm, tė cilit vite me rradhė ia mprehu dhėmbėt qė ai ta gėlltiste. “Biri im, duhani ėshtė lojė e rrezikshme. Duhani ka qenė kuptimi i jetės sime, armiku im i vėrtetė. E kam pėrqafuar bukurinė e pėrulėsisė, pasionit dhe shkatėrrimit tim personal. Isha nė fund tė humnerės. E kam pirė duhanin pa ndėrprerė, dhe imanin tim e kam ndotur me baltėn e pasionit, ndėrsa shkėlqimin e tij e kam turbulluar me pasionin e cigareve tė panumėrta. Isha i joshur mė fuqinė time tė padukshme tė thellėsive mė tė ulėta. Dhe derisa zemra ime ishte e pėrfshirė me problemet jetėsore, e cila ndizej me flakėn e nxehtė tė mendimeve shkatėrruese, lakmia e ēmendur e mori pushtetin ndaj meje dhe unė iu dorėzova me tė dy duart pasionit tė lirė tė turpit njerėzorė, por tė palejushme nga ana e ligjeve tė All-llahut. Kėnaqėsia pėr duhanin u ndez edhe mė shumė, duke e tėrhequr rininė time tė dobėt nėpėrmjet dėshirave epshore dhe duke e fundosur nė vorbullėn e ligėsisė sė duhanit. Nuk shihja humnerėn e turpit nė tė cilėn isha i hedhur. Helmohesha me duhan. Isha pranė gėrminės sė shkatėrrimit. Pėr fat tė mirė nė mua ngadhnjeu e vėrteta. Nėn kėmbė e hodha burimin e fatkeqėsive. Thellė nė shpirtė jam penduar, dhe fillova tė qajė mbi jetėn time tė dėshtuar nė tė cilėn ishin tė fikura edhe shpresat e fundit, sepse vrasėsi u fut si gjarpėr helmues nė tė gjitha poret e qenies sime.Sytė mė ishin turbulluar, goja kishte filluar tė marrė njė formė dekurajuese, pėrderisa mendimet mė silleshin larg nė shtigjet e mia tė errėta. Mė pėrfshiu njė keqardhje e madhe pėr shkak tė moskujdesit nė tė cilin kisha lidhur marrėveshje me armikun tim mė tė madh.Dėshira e All-llahut ishte qė tė shėrohem dhe pasionin tim ta shkėpus me rrėnjė. Ajo ishte dita ime mė e dashur, sepse u ndėrprenė retė e dendura tė formuara nga tymi i duhanit duke i shpalosur tė vėrtetat e qarta kuranore. E dėgjova All-llahun tim i cili mė shpalli: “…Mos e hidhni veten nė rrezik”! Iu drejtova All-llahut me kėto fjalė: “O Zot, Ti mė krijove dhe tek Ti do tė kthehem. Ti je i Mėshirshėm. Po e braktisi epshin tim, nga ky moment vetėm Ty do tė adhuroj! Nė mushkėritė e mia nuk do tė arrijė mė kundėrmimi i duhanit. Dhe ia dola”.Vėlla i dashur, nėse dikush tė afron njė cigare, ai duhet tė jetė i papėrgjegjshėm. Nė vend se tė kėshillojė: “Mos u helmo me duhan. Mos i kalo kufijtė e All-lahut, sepse aty gjenden moēalet e krizave nervore, sėmundjeve shpirtėrore dhe degjenerimeve. Aty janė epshet. Tė lutem tė kesh kujdes. Nuk ekziston cigarja e fundit, pas sė cilės vjen tjetra. Kjo ėshtė fatkeqėsi e vėrtetė. Ia merr vetes shėndetin dhe e shkatėrron jetėn, e helmon veten me tym dhe atė marrėzi e paguan me para tuaja” Por kėtė ata nuk e thonė, por mundohen qė rrethin e tyre ta zgjėrojnė. Ata i janė nėnshtruar asaj fatkeqėsie, dhe tani i nxisin edhe tė tjerėt nė kėtė rrugė. Ata as qė dėshirojnė tė mendojnė se ajo ėshtė e ndaluar (haram). Ata as qė dėshirojnė tė dėgjojnė pėr kėtė. Arsyetohen me atė se nė Kur'an dhe Hadith nuk ekzistojnė ndalesa tė drejtpėrdrejta pėr ndalimin e duhanit, ndėrsa harrojnė se kjo fatkeqėsi u paraqit 9 shekuj pas vdekjes sė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. dhe shpalljes.Ku e kanė logjikėn e mendjes sė shėndoshė? Ēka ngjau me analogjinė? A thua duhani nuk i takon gjėrave “munker”? A thua kjo nuk ėshtė FATKEQĖSI! Pėrderisa ēdo tė premte i dėgjojnė fjalėt e lartėsuara tė All-llahut xh.sh.:“All-llahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna”

(En Nahl, 90)Pasioni i duhanxhinjėve ėshtė i shprehur nėpėrmjet varėsisė psikologjike ndaj duhanit dhe ajo ishte aq e fortė sa qė duhanxhiu pa tė nuk mund ta arrijė koncentrim, nuk mund tė punojė dhe nė pėrgjithėsi pa duhan ėshtė i pakėnaqur. Ky tip i duhanxhinjėve i gjasonė narkomanėve, edhe pse bėhet fjalė vetėm pėr epsh tė fortė dhe varėsi psikologjike ndaj duhanit. Rruga deri te pirja e duhanit ėshtė dėshirė qė tė arrihet “diēka”. Nė tė vėrtetė kjo ėshtė zbrazti shpirtėrore e cila duhet tė mbushet me diēka, kėtu si zakonisht ėshtė shoqėria e keqe, e cila tė shpie nė ēdo tė keqe. Dhe nė fund…? Fundi nuk ekziston.Kėnaqėsia nuk ka fund! Kėnaqėsi pas sė cilės nuk kėrkohet asgjė tjetėr. Ja, sot ėshtė duhani. Nesėr kjo nuk mjafton sepse e ndjekin epshin. Tani i vjen rradha edhe gotės! Po, por nesėr edhe kjo nuk mjafton. Sot marihuana, nesėr edhe kjo nuk do tė mjaftojė; duhet heroina! Fund! Fundi ėshtė shkatėrrim. Fundi manifestohet me vargun e sėmundjeve tė cilat drejtpėrdrejt tė shpiejnė nė vdekje. Fundi ėshtė nė: kancerin e mushkėrive, bronhitis, kancerin e fytit, ulcerės nė lukth dhe nė zorrėn dymbėdhjetėgishtore, infarkti nė zemėr, kanceri i veshkėve, sėmundjet e zemrės, sėmundjet e gjakut etj.Personat tė cilėt konsumojnė mbi 35 cigare nė ditė kanė 45 herė mė shumė gjasa qė tė sėmuren nga kėto sėmundje nė krahasim me ata tė cilėt nuk e perdorin duhanin.Duhani, poashtu ėshtė i dėmshėm edhe pėr qelizat nervore, enėt e gjakut, mushkėritė dhe mukozės sė lukthit tek mashkujt dhe femrat. Nė tė vėrtetė duhani ėshtė helm, bombė nė xhep tė duhanxhiut, fatkeqėsi, drogė, vdekje. Prandaj a ėshtė ēudi pse Islami kėtė rrugė tė shejtanit e dėnon kaq ashpėr?! Vėllezėr! Duhet tė mendojmė edhe pėr tė tjerėt. Vetėm i kujtoni hapėsirat tė mbushura pėrplot me tym tė duhanit, tė cilin duhen ta thithin edhe ata tė cilėt nuk e konsumojnė atė. Duhet ta dini se edhe ata kanė tė drejtė nė ajrin e pastėr. Mos tė harrojmė edhe anėn materiale.O njeri All-llahu i Madhėruar tė urdhėron:“…Mos shpenzo tepėr e pa rrugė. Ata qė shpenzojnė tepėr (mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve, e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė Tij.

(El Isra, 26-27)Prandaj t'i shpallim luftė duhanit. Tė pranojmė luftėn pėr njeriun e humbur nė tymin e pirjes masovike tė duhanit.Pėr njerėzit tė cilėt kanė vullnet tė madh e propozoj kėtė program pėr largim nga duhani:Pėr fillim hidhni cigaren e parė, nesėr tė dyten, e pastaj atė tė tretėn. Mundohuni qė ēdo ditė sa mė gjatė tė mos e konsumoni duhanin, pėrderisa, mė nė fund tė mbeteni nė njė cigare nė ditė, e pastaj definitivisht tė ndėrpreni konsumimin e duhanit. Para kėsaj, do tė ishte e pėlqyeshme t'i hudhni cigaret tė cilat mė sė shumti ju ka ėnda. Gjatė kėsaj kohe ndėrroni vendin ku zakonisht qėndroni, ndėrroni gazetat tė cilat zakonisht i keni lexuar, ndryshoni mėnyrėn e tė ushqyerit dhe tė gjitha gjėrat tjera tė cilat do tė nxisin epshin e duhanit. Nėse keni vendosur qė menjėherė ta zvogėloni numrin e cigareve, keni kujdes nga shejtani, mund t'ju pėrshpėris nė vesh: “Njė mė tepėr nuk do t'ju pengojė”. Ndėrsa i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. na kėshillon tė largohemi dhe tė ruhemi nga epshet: “Agjėroni ngase agjėrimi ndalon nga epshet…” Nėse e dėgjojmė tė dashurin e All-llahut, forca e vullnetit do tė fitojė. Ndėrsa atyre tė cilėt ia dalin t'i ndalojnė epshet e veta, All-llahu xh.sh. i premton Xhennetin.Ja, lexues i nderuar! Vėlla duhanxhi! A thua nuk ėshtė koha qė t'i shmangesh njė vesi kaq tė dėmshėm?! Paratė e shpenzuara nė duhan ėshtė mė mirė t’i shpenzosh aty ku do tė kesh dobi ti edhe rrethi nė tė cilin jeton.

Allahu e dine me se miri

GURI SYLAJ
05-01-06, 09:38
Ju falem nderit per mundin qe te sqaroni dicka ne kete teme , por ende jemi larg nga ajo qe mund te quhet e kjarte.

Vera dhe Alkoholi nuk jan e njejta gje,dhe shtrohet pyetja ;a eshte vera apo alkoholi haram?

Dhe a mundemi, ne sot, te ndalojm dicka qe ne Kuran as nuk permendet e edhe vete e keni thene se ne kohen kur eshte shpall Kurani nuk eshte dite se egziston , duhani e kam fjalen.

Sa per keshillen se duhani e alkoholi jan te damshem , kete mund t'a ndigjojme e lexojm edhe nga shume shkenctare e mendimtare te cilet edhe vet e konsumojn, dhe fare nuk bazohen ne librat fetar por ne studime te mirfillta shkencore.Ketu edhe i ka rrenjet ajo fjala e hoxhes ;BANI CKA JU THEM UNE, E MOS BANI CKA BAJ UNE.

regi_05
05-01-06, 11:52
Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrktheu Rasim Vrioni, Dentist

Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim.
--------------------------------------------------------------------------------

Si arsye pėr t'u sprovuar
Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa rregulla e disa gjėra tė ndaluara. Gjėja themelore ėshtė bindja ndaj kėtyre urdhėrave dhe ruajtja nga gjėrat e ndaluara. Principet e vendosura nga Allahu (xh.sh.) kanė shumė dobi si pėr njeriun nė planin personal, ashtu edhe pėr njerėzit nė planin e pėrbashkėt (tė shoqėrisė). Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė prej atyre gjėrave tė quajtura "haram". Kjo ndalesė pėrmban nė vetvete shumė dobi, disa prej tė cilave do i trajtomė mė poshtė.

Lėndėt helmuese
Mishi i derrit ėshtė njė mish shumė me dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon nė gjak dhe nė njė tė ardhme rrezikon shėndetin e njeriut. Kjo yndyrė qė shėtit nėpėr damarėt e njeriut, bėhet shkak pėr rritjen e tensionit (hipertension), bllokimin e damarėve dhe pėr infarkt tė zemrės.
Nė mishin e derrit gjendet dhe njė lėndė e dėmshme e quajtur "Sutoksin". Pėr t'u hedhur jashtė trupit tonė kjo lėndė qė hyn me mishin e derrit, duhet qė gjėndrat linfatike tė punojnė mė tepėr. Tek fėmijėt kjo gjėndje bėhet shkak pėr qelbėzimin dhe fryrjen e tyre. Qafa e fėmijės sė sėmurė fryhet nė mėnyrė anormale dhe ngjan me atė tė derrit. Pėr kėtė arsye kėsaj sėmundje "skrofuloz" i vihet dhe emri "sėmundja e derrit". Me avancimin e sėmundjes gjithė gjėndrat limfatike nė trup infektohen, fryhen, temperatura rritet, nisin dhimbjet dhe paraqitet njė gjendje e rrezikshme.

Sasia e tepėrt e squfurit
Mishi i derrit ėshtė i pasur me squfur dhe me konsumimin e tij nė trupin e njeriut hyn njė sasi mė e madhe se normalja. Ky squfur i tepėrt depozitohet nė pjesėt kėrcore, nė muskuj dhe nerva, dhe nė artikulacione (kyēe) shkakton inflamacion, prishje tė tyre dhe sėmundje tė tjera. Nė qoftė se mishi i derrit konsumohet vazhdimisht, pjesėt e forta kėrcore nė trup fillojnė tė dobėsohen dhe me kohė shtypen nėn peshėn e trupit, dhe kėshtu kyēet (artikulacionet) prishen. Duart e njerėzve qė konsumojnė vazhdimisht mishin e derrit, qullosen, e nė to formohen shtresat e dhjamit. Nėse njė sportist vazhdimisht ha kėtė mish, bėhet dembel, ndien lodhje dhe lėviz mė pak e mė ngadalė. Disa futbollistė pėr pasojė kanė humbur edhe profesionin e tyre.

Rritja e tepėrt
Hormoni i rritjes, ėshtė njė tjetėr lėndė qė gjendet me shumicė nė trupin e derrit. Derrkuci kur lind ėshtė disa qind-gramė por brenda 6-muajsh shkon nė 100 kg. Kjo rritje kaq e shpejtė bėhet shkak pėr infeksion dhe enjtje nė organe tė ndryshme.
Gjithashtu bėhet shkak pėr njė rritje anormale nė kockat e duarve, tė kėmbėve, hundės, dhe nofullave si dhe shkakton dhjamosje tė trupit.
Efekti mė i spikatur i hormonit tė rritjes sė derrit ėshtė krijimi i kushteve tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e kancerit. Personat tė cilėt merren me therjen e derrave thonė se pas njė moshe tė caktuar derrat meshkuj nė pėrgjithėsi preken nga kanceri.

Sėmundjet e lėkurės (dermatologjike)
Mishi i derrit pėrmban lėndėt e quajtura "histamin" dhe "imtidazol", lėndė tė cilat shkaktojnė ndjenjėn e kruajtjes nė lėkurė. Kjo pėrgatit fushėn pėr sėmundje lėkure si; Ekzema, dermati, neuro dermatit.
Gjithashtu kėto lėndė rrisin mundėsinė qė njeriu tė preket dhe nga sėmundjet e mėposhtme; apandesiti, sėmudje tė tėmthit e rrugėve tė tij, infeksion tė damarėve, etj. Pėr kėtė arsye doktorėt i rekomandojnė tė sėmurėve tė zemrės (sėmundje kardiake) qė tė mos hanė mish derri nė mėnyrė absolute.
Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja.
Familja ku unė qėndrova dhe familjet e tjera fqinje qė i rrethonin e qė dėgjuan kėshillėn time, hoqėn dorė nga mishi i derrit, shpėtuan ose u lehtėsuan nga shumica e sėmundjeve dhe tani nė fermat e tyre s'sheh veēse dele."

Mishi i derrit dhe Trishina (shiriti)
Njė nga sėmundjet e rrezikshme qė i kalon njeriut me anė tė mishit tė derrit ėshtė "Trishina". Derrat e marrin kėtė sėmundje kur hanė minj ose mishin e derrave me shirit. Shiriti nuk shkakton sėmundje tė rėndėsishme tek derrat, por kur kalon tek njeriu shkakton njė sėmundje tė rrezikshme dhe vdekjeprurėse. Krimbat e vegjėl tė trishinės qė merren me mishin e derrit, nga stomaku dhe zorrėt kalojnė nė gjak dhe kėshtu pėrhapen nė tė gjithė trupin. Nė veēanti vendosen nė nofull, gjuhė, qafė, dhe nė muskujt nė zonėn e kraharorit. Ata shkaktojnė paralizė nė muskujt e pėrtypjes e tė tė folurit. Gjithashtu shkaktojnė bllokim nė damarė, menengjit (qelbėzim i cipės sė trurit). Nė disa raste tė rėnda pėrfundimi ėshtė vdekja. Ana mė e keqe e kėsaj sėmundjeje ėshtė se nuk ka njė mjekim tė caktuar.
Sėmundja e trishinės, ėshtė e pėrhapur veēanėrisht nė vendet ku konsumohet mishi i derrit. Megjithė kontrollet e rrepta tė veterinerėve nė Norvegji, Angli dhe Poloni vėrehen epidemitė e trishinės. Pėr vendet islame kjo sėmundje ėshtė e panjohur pasi muslimanėt nuk e pėrdorin mishin dhe nėnproduktet e derrit.

Ushqimet dhe veēoritė e njeriut
Njerėzit dhe kafshėt, pak a shumė ndikohen nga ushqimet qė hanė. P.sh. macja, qeni, luani, qė ushqehen me mish janė paksa tė egėr dhe shqyes; ndėrsa delja, dhia, deveja, qė ushqehen me barishte janė mė tė buta dhe mė paqėsore.
Kjo ėshtė e vlefshme dhe pėr njerėzit. Ėshtė vėrejtur se ata qė ushqehen me mish e nėnproduktet e derrit nė pėrgjithėsi janė mė tė rreptė, ndėrsa tė tjerėt janė mė tė urtė e tė butė nga natyra. Derri ėshtė njė kafshė qė nuk ka xhelozi pėr femrėn e tij. Tek njerėzit qė vazhdimisht pėrdorin mishin e derrit vihet re se ndjenja e xhelozisė pakėsohet ose shuhet plotėsisht.
Filozofi francez Savorin, e pranon dhe e vlerėson ndikimin e tė ushqyerit mbi karakterin e njeriut dhe thotė: "Mė thuaj mua se ēfarė ha qė unė tė them se ēfarė je ti."

Gjėrat e lejuara (hallall) i plotėsojnė nevojat
I madhi Zot, ka krijuar shumė ushqime pėr t'i pėrdorur ne. Por disa gjėra tė dėmshme janė tė ndaluara. Allahu (xh.sh.) ėshtė i Mėshirshėm dhe i do robėrit e Vet, prandaj nuk i ngarkon njerėzit me shumė detyra nga sa ata mund tė mbajnė. Njerėzit me lehtėsi mund t'i kryejnė urdhėrat e Allahut (xh.sh.) e mund tė shmangen nga ndalesat e Tij. Ēfarė humbet njeriu kur nuk pi pije alkoolike e kur nuk ha mish derri?

Krijuesi e di
Inxhinieri qė ka bėrė makinerinė e di mė mirė se, nė cilat kushte dhe si punon. P.sh. nė katalog shkruhet se makineria duhet tė punojė nė 220 volt, ndėrsa ne pa ia vėnė veshin katalogut, e lėmė tė punojė nė 500 volt. Mendoni se ēdo ndodhė me makinėn? Trupi i njeriut ėshtė si njė motor dhe makineri e mrekullueshme e krijuar nga Allahu i Madhėruar. Pa dyshim Ai e di mė sė miri se si punon kjo makineri. Meqenėse Allahu (xh.sh.), Krijuesi ynė na e ka ndaluar tė hamė mishin e derrit, atėherė ne s'duhet ta pėrdorim, pasi edhe logjika kėtė konkluzion nxjerr.
All-llahu ju shpėrbleftė i nderuar pėr kėtė artikull. (Amin!)

All-llahu xh.sh ka thėnė:
"Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė". (El-En'am: 145)
Ky ajet e ndalon konsumimin e ngordhėsirave, nė kohen nė tė cilėn arabėt lejonin qė tė konsumohen, duke e thėnė kėtė nė mėnyrė mashtruese, por vepruese: "Atė qė All-llahu e bėn tė vdekur ėshtė mė e mirė sesa ajo ēka ne e mbysim me duartė tona!!" POr Kur'ani kėtė e ndaloni, ndėrsa pėrparimi shkencor e zbuloi urtėsinė e kėsaj ndalese. Njeriu ka kuptuar se trupi i kafshės sė vdekur i ėshtė nėnshturar bakterieve pėr kalbje, tė cilat natyrshėm gjinden nė zorrėt e kafshėve. Ato i pėrfshijnė tė gjitha pjesėt e trupit menjėherė pas vdekjes, pėrmes enėve limfatike dhe tė gjakut. Derisa nga kėto bakterie gjat shumimit tė vet, krijojnė materie tė dėmshme, siē krijohen edhe materiet helmuese si rezultat i lirimit, madje edhe pas vluarjes. Megjithatė dihet coftina lirohet nga gjaku i cili nė vete pėrmban lėnde urinore, kurse rreziku shtohet nėse kafsha e ngordhur ka qenė e sėmurė, dhe nė atė mėnyrė, te njeriu barten kėto sėmudje: tuberkulozi, ethet e gurit e tjera.
Ėshtė i ndaluar gjaku qė rrjedh. Gjatė vet rrjedhjues sė gjakut nga kafsha, ajo ndotet me bakterie tė cilat zhvillohem me shpejtėsi nė tė, sepse kėto janė rrethana tė volitshme pėr zhvillimin e bakterieve. Gjithashtu, rruzat e bardha tė gjakut e humbin mundėsinė pėr t'u kundėrvėnė. Gjaku shumė shpejt kuagullohet, madje edhe nėse mbetet sasi e tij mė e vogėl nė lukth, njeriu atė e nxjerrė ose e vjellė, duke mos e tretur pėrmes fekaleve ose si materie tė zezė jargėzore. Gjat kalimit tė gjakut nėpėr kanalet digjestive, ai kalbet dhe i bėn dėm trupit. Gjaku e bart urinėn tonė dhe materiet tjera tė ndryshme nga trupi, tė cilat nė fakt janė mbeturina, andaj kthimi i sėrishėm i tyre nė trup nuk ėshtė nė rregull. Gjaku, gjithashtu, nė vete bart helme tjera andaj edhe merr pjesė nė lirimin e tyre nga trupi.
1. Ajeti e ndalon edhe mishin e derrit. Ai i cili ha mish derri i ėshtė ekspozuar sėmundjes sė trikinozės. Librat e mjekėsisė pohojnė se kjo sėmundje gati ėshtė bėrė sėmundje e pėrgjithshme nėpėr disa pjesė tė Francės, Gjermanisė dhe Italisė. Kjo sėmundje ėshtė fare e rrallė nė vendet e Lindjes pėr shkak tė ndalesės sė konsumimit tė mishit tė derrit.
2. Ai i cili ha mishin e derrit, i nėnshtrohet rrezikut qė tė sėmuret nga trikinoza (trahinolosis spiralis), e cila shkakton dhimbje tė mėdha te njeriu, veēanėrishtė nė muskuj. Mė e rėndėsishme ėshtė qė tė pėrmendet se pėr kėte sėmundje nuk ka ilaē, pėr arsye teknike, siē ėshtė e pamundur qė ky rregull tė zbatohet nė derrin i cili nuk ėshtė i sėmurė nga kjo sėmundje nga arsye gjithashtu tjera teknike. Dr. Sefar Bajroni ne tekstin e vet nėn titull "Islami dhe ruajtja e shėndetit" thotė: "Aq sa adaptohesha nė jetėn islame, pėrherė mė tepėr mė befasonin rregullat e ēuditshme tė lidhura me ruajtjen e shėndetit, tė cilat i Dėrguari i fesė ua ka vendosur besimtarėve...Muhammedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] shumė kishte kujdes nė gjėrat e papastėrta: siē janė derrat dhe qentė. Pėrse kjo?! Nga shkaku se derri sėmundjen trikinoza, e cila ėshtė vdekjepruese...Qeni bart krimba tė rrezokshėm, tė cilėt shkatėrrojnė jetėn e atij ne trupin e tė cilit hynė".


Abdul Mexhid Aziz Ez-zendani, Njėshmėria e Krijuesit (kap. Kur'ani ėshtė nė epėrsi ndaj shkencave bashkėkohore)

munti
06-01-06, 02:14
Ju falem nderit per mundin qe te sqaroni dicka ne kete teme , por ende jemi larg nga ajo qe mund te quhet e kjarte.

Vera dhe Alkoholi nuk jan e njejta gje,dhe shtrohet pyetja ;a eshte vera apo alkoholi haram?

Dhe a mundemi, ne sot, te ndalojm dicka qe ne Kuran as nuk permendet e edhe vete e keni thene se ne kohen kur eshte shpall Kurani nuk eshte dite se egziston , duhani e kam fjalen.

Sa per keshillen se duhani e alkoholi jan te damshem , kete mund t'a ndigjojme e lexojm edhe nga shume shkenctare e mendimtare te cilet edhe vet e konsumojn, dhe fare nuk bazohen ne librat fetar por ne studime te mirfillta shkencore.Ketu edhe i ka rrenjet ajo fjala e hoxhes ;BANI CKA JU THEM UNE, E MOS BANI CKA BAJ UNE.


Pershendetje!


Vera dhe Alkoholi nuk jan e njejta gje,dhe shtrohet pyetja ;a eshte vera apo alkoholi haram?

Kjo gje eshte e njejte sikur:Ali hoxhe,hoxhe Alija",vera te bene te dehur por edhe rakija apo pijet alkoholike te bejne te dehur,nese ju, ketu shihni ndonje ndryshim, atehere po ju them se veteveten po e mashtroni.


Ne lidhje me alkoholin do te permendi edhe disa hadithe keshtu qe mund te shihni se te gjitha pijet alkoholike jane haram.

Te shohim se cka thote Muhammedi a.s. per alkoholin.

Muhamedi, paqja dhe shpetimi qofshin me te, ka thene:

1. „Alkooli eshte nena e te gjitha te keqijave dhe nga te gjitha veset eshte me i turpshmi.“

Sunen Iben Maxhe

-------------------------------------------------------------------------

Ēdo gje qe shkakton dehje (nese perdoret) ne sasi te medha, ndalohet te perdoret qofte edhe ne sasi te vogla.“

Sunen Iben Maxhe

-------------------------------------------------------------------------

Allahu ka mallkuar dhe ka paralajmeruar me denim ne ferr (Xhehenem) kedo qe:

• prodhon alkool,

• porosit prodhimin e tij,

• pi alkool,

• transporton alkool nga nje vend ne tjetrin,

• porosit transportimin e alkoolit,

• shet alkool,

• blen alkool,

• ka fitime nga shitja e alkoolit,

• porosit alkool per vete dhe per tė tjeret.

-------------------------------------------------------------

Dhe a mundemi, ne sot, te ndalojm dicka qe ne Kuran as nuk permendet e edhe vete e keni thene se ne kohen kur eshte shpall Kurani nuk eshte dite se egziston , duhani e kam fjalen.

Ne Kur'an nuk eshte permendur as Droga/Heroini/Marihuana etj.por per keto gjera kurr nuk eshte diskutuar, sepse Droga dhe Co.bejne pjese ne grupin e pijeve dehese.

Sa i peket ndaleses se duhanit ne kete pyetje dijetaret jane ndare ne dy grupe:

Nje grup i dijetareve mendon se pirja e duhanit eshte mekruh(nuk eshte ne shkallen e haramit, por eshte shume afer haramit).

-----------------------------------------------------------------------

Ndersa grupi tjeter i dijetareve pirjen e duhanit e kategorizon ne haram sepse demet qe shkaktohen nga pirja e duhanit jane te medha.Keta dijetare jane bazuar ne faktet medicinale per rreziqet dhe pasojat nga pirja e duhanit.Ketu duhet te shtohet edhe fakti se nga duhani nuk ka asnje dobi.
-Allahu e dine me se miri-


Duhani dhe pasojat-nje statistik e vogel.

Cdo vite ne gjermani vdesin 140.000 njerez si rezultat i pirjes se duhanit.
Numri i invalideve parakohore eshte shtuar prej 70.000 ne 100.000 ne vite.

Disa prej semundjeve te cilat shkaktohen prej duhanit:

Kanceri,
Infarkti,
Damlla,(apopleksi),
Astma,
Emfizemi(gaz ne mushkeri),
Alchajmer
--------------------
literatura:praxisbenner.de

Ky ishte nje veshtrim i shkurter ne lidhje me alk.dhe duhanin si dhe arsyet se perse jane te ndaluar apo jane haram ne fene islame.

BE LK
06-01-06, 11:12
Selam Alejkum lexova me kujdes repliken mes anetarit Guri Sylaj dhe Muntit dhe doja ti perfjifjesha shkurtimisht te nderuarit Guri. vella munti po te flet me argumente te qarta ndersa ti flet per qark ai te thot ajet kuranor dhe ti pergjigjesh ne menyren me te pa llogjikshme me kujdes julutem. dhe mos beni replik kot pa argumente dhe dije se ALL-LLAHU thote ne kuran ne me shum se 8 vende qe njeriu ti largohet asaj qe e shkaterron trupine tij pra mos i vritni vetet tuaja dhe zoti e nderof ate qe mundohet te ndihmoj fen e zotit ajo nuk ka nevoj e ta ngrejm ne por ne do ngirhemi me te.
me nderime
Bekim Loka

GURI SYLAJ
06-01-06, 12:30
Shume ju falem nderit per kshilla dhe sqarime ,jeni te mrekullueshem.
Ne rend te pare vera dhe alkoholi nuk jan e njejta gje , kete e keni thene edhe ju me heret. Bile vera eshte prodhim i rrushit dhe pemve tjera dhe i shtohet edhe pak alkohol.
Por kjo eshte dicka e dores se fundit, gabimi qendron dikun tjeter.

Nuk spjegohet bota e sotme me botkuptimet dhe njohurit e para 1500-2000 viteve.Ketu qendron edhe mosmarrveshja qe mund te lind ne mes nesh.
Une nuk jam kunder ndaleses se mishit te derrit, alkoholit , prostitucionit, lojrave te fatit , droges , duhanit etj , sepse njeriu e din cka eshte dam e cka e dobishme ,por jam kunder spjegimeve te thjeshta , te ngatrruara dhe te pa argumentuara sot.
Ne njeren ane citojm Ajete Kuranore dhe themi eshte e ndaluar dhe ne anen tjeter pajtohemi detyrimisht se pa alkohol dhe pa narkoze mjekesia do te ishte e pa mundur .
Ne flasim per duhanin por nuk kemi guxim te pranojm se ne kohen e Muhametit a.s. nuk kan dijte se egziston nje bime e tille e as qe kan dijte se dikun egziston Amerika,ky eshte defekti i ketyre shkrimeve .

Por une e kam edhe te kjart pse iket nga keto fakte , pse ketu behen kercime te cilat humbin vleren e debatit.

Me nderime Guri Sylaj

hasanmehmeti
06-01-06, 15:48
selamualejkum

ja disa argumenta nga Ku'rani i Lartesuar mbi ndalimin e mishit te derrit pėr njerėzitė .
Pasi tema eshte zberthyer mjafte shume me analiza shkencore nga vellezrit ketu .
Allahu ne Kuran na e sqaron te miren dhe te keqen per neve siq thote me poshte.

6:119. Ē’keni ju qė tė mos hani nga ajo pėr tė cilėn ėshtė pėrmendur emri i All-llahut, e Ai ju sqaroi juve se ēka ėshtė ndaluar pėr ju, pėrveēkur jeni detyruar (atėherė edhe harami ėshtė hallall). Njė shumicė (e mohusve), duke mos pasur kurrfarė dije, por vetėm nga pasionet e tyre, duan tķi largojnė nga e vėrteta (njerėzit). Po Zoti yt di mė sė miripėr ata qė i shkelin dispozitat.

Ketu Allahu s.u.t po na tregon se qfare eshte e mire per neve dhe si duhet te verpojme ne raste se jemi te detyruar .
Por shiqo me poshte qe bene nje dallim dhe sortim te asaj qe eshte e ndaluar per neve :


6:145. Thuaj: >>Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė. <<


ndersa ne kete ajetin e me poshtem per te mos bere huti mbi ata qe nuk dojne te kuptojne i bjen Allahu ne nje ajet dy gjera .Ate qe eshte haram dhe ajo qe na detyrohet neve .

16:115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė theret jo nė emėr tė All-llahut. E kush detyrohet (tķi hajė) duke mos qenė dhunues dhe duke mos e teruar (nė ngrėnie), All-llahu fal dhe ėshtė mėshirues.
2:173. (All-llahu) Ua ndaloi juve vetėm tė ngordhtėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė thėrret (ngritet zėri me te) jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtetė All-llahu falė, ėshtė mėshirues.
5:3. Juve u janė ndaluar (t’i hani): ngordhėsira, gjaku, mishi i derrit,ajo qė thėrret jo nė emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrėzuarja, e shpuarja (nga i tjetrės), ajo qė e ka ngrėnė egėrsira, pėrveē asaj qė arrini ta therrni (para se tė ngordhė), ajo qė ėshtė therrur pėr idhuj, dhe (u ėshtė e ndaluar) tė kėrkoni me short fatin. Kjo ėshtė mėkat ndaj All-llahut. Tashmė, ata qė mohuan, humbėn shpresėn pėr fenė tuaj (se do tė ndėrroni), andaj mos u frikėsonju atyre, por Mua tė mė frikėsoheni. Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe. E kush detyrohet nga uria (tė hajė nga tė ndaluarat), duke mos anuar dhe duke mos patur qėllim mėkatin, All-llahu falė shhumė dhe ėshtė mėshirues.


5:60. Thuaj: >>A t’ju lajmėroj pėr njė tė keqe (tė zezė) mė tė dėmshme (nga ajo e metė qė na e shihni) si dėnim nga All-llahu? (Ajo ėshtė) Mallkimi i atij qė e mallkoi All-llahu dhe hidhėrimi ndaj tij, qė disa rej tyre i shdėrroi nė majmunė e nė derra, e i bėri tė djallit. Tė tillėt janė nė pozitė mė tė keqe dhe mė tė humburit prej rrugės sė drejtė. <<

Pra per ate qe ka sy dhe shef ateher po i shefe qarte ajetet per kete gjallenes qe eshte e ndaluar per muslimanet dhe eshte e demshme per qdo njeri .Per demin e derrit na ka pruar vellau me siper rezultatin nga analizat e bera edhe ne ditet e sotit .

E Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut s.u.t .

selamualejkum nga vellau juaj nė Islam

GURI SYLAJ
06-01-06, 16:35
Dy gjera duhet kjartesu.

KURANI eshte i perkther ne gjuhen shqipe tash e tetedhjet vjet dhe qe nga atehere ka pas disa perkthime te shoqeruara me komente nga dietare te qmuar dhe qe ne femini kam pas nderin dhe rastin edhe te ndigjoj e me vone edhe te lexoj kete Dhurate.
Ajo qe ketu po debatohet eshte e nje niveli te cilin une e kam ndegju qe ne moshen shtate vjeqare, por une po kerkoj qasje me serioze ndaj ketyre problemeve, qasje me te pergaditur dhe me te pjekur.
Shtruarja dhe debati per fene Islame cfare behet ketu nga disa debatues eshte shume nene nivelin e kohes ne te cilen ne po jetojm.

Shume ndalesa i kemi edhe me heret .Shume arsye vertetohen edhe sot nga shkenca moderne por eshte absurditet t'i kundervihemi te dhenave shkencore sot duke u thirre ne nje kohe qe eshte shume larg nesh,ose te pohojm se gjithcka ka qen e ditur.

Dhe e dyta eshte se une deshiroj qe problemi te shiqohet i teri dhe nga te gjitha anet. Ketu debatuesit po ju ikin fakteve,dhe po mbyllen ne nje burim i cili me siguri se eshte me vlere por edhe me sigurt se nuk i thot te gjitha por qe edhe nuk lejon qe te interpretohet nga secili dhe mvarsisht nga deshira e mundesia e secilit debatues.

Fakt. Arabet nuk dinin as per duhanin dhe as per Ameriken,nuk ka nevoj te iket nga ky fakt e as te aludohet se me ketu fillon bota dhe me ketu mbaron bota.

Fakt. Une i frigohem vetem te keqes kurse te miren e adhuroj dhe e dua.

Fakt. Besimi Islam nuk eshte aq i thjeshte sa dikush mendon ketu dhe sa dikush mendon se ka force per spjegim.Bile kishte raste, ketu ne kete forum, kur edhe fyhej ulet, e kjo nga ata qe thirreshin me se shumti ne kete besim.

munti
06-01-06, 17:51
Pershendetje Guri!

Ju kisha lutur juve qe ju t'na i scaroni keto ndalesa pak ma mire.

Urdheroni.

hasanmehmeti
06-01-06, 20:41
esselamualejkum musliman

shiqo i nderuar Clinton
a nuk ke sy ti apo nuk po te bejne drite , shiqo ate shkrimin qe e kame shkru se e kemi te ndaluar me Kuran me ngren mishe derri .Pra na e ndalon dhuntia e Allahut s.u.t qe dmth feja Islame e ndalon dhe ska diskutime me te medha ne kete teme .Pergjigjia te eshte dhene me argumente nga Kurani dhe tema mundet me u mbyllen .

esselamualejkum musliman
ps/ kush don me hupen kohe mund te vazhdoj me shkrime e analiza te tij .Por dijeni se Allahu s.u.t e ka thene qarte se ngrenja e mishit te derrit eshte haram.!!!

Clintoni
06-01-06, 20:51
Tema eshte "pse nuk lejohet ngrenja e mishit te derrit ne islam" e deri me atni askush sme ka jap pergjigje me vend.

hasanmehmeti
06-01-06, 21:11
esselamualejkum musliman

pergjigjie te kemi dhene po nuk po kupton se .
Nuk lejohet se Allahu ne kuran thote :

16:115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit

2:173. (All-llahu) Ua ndaloi juve vetėm tė ngordhtėn, gjakun, mishin e derrit

5:3. Juve u janė ndaluar (t’i hani): ngordhėsira, gjaku, mishi i derrit

a po e shef pse ?
me siper i ke ajetet me gjersishte dhe me nuk te pergjigjena se do e vertetoj se nuk shef me duket .

esselamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

GURI SYLAJ
06-01-06, 21:43
Po , por para se t'a ndalon me Kuran , kete ndalese e gjejm edhe me heret p.sh.ne Bibel.
Dhe pikrisht ketu fillon ajo nervoza e jone qe eshte si rezultat i mosnjohjes , dhe e nje vetemashtrimi se bota fillon dhe merr fund me ne.
Nuk mendojm se ketu bijm ne provim.Ne i biem me te madhe kesaj ndalese e nuk permendim fare mishin e kalit,gomarit , maces,,ujkut , ariut, etj.A ka ndonje ndalese per te lartpermenurat apo lejohet ngrenja e keti mishi.
Une nuk kisha dasht qe te humbim ne rruget e errta te mosdurimit por te mesohemi me u ballafaqu edhe me mendimin e kundert , me te cilin nuk kemi nevoje qe detyrimisht te pajtohemi por as qe t'a perbuzim sepse perbuzja qet ne shesh mosdurimin e mosdurimi eshte shenje e mosditurise.

uliksi31
07-01-06, 04:03
Te nderuar diskutues,

Mendoj se pergjegja nga aspekti islame eshte dhene, me ajete dhe hadithe. Pasi qe ketu kemi rubriken Mesime nga Kur'ani, une spo kuptoj se cfar pergjigje tjera mund te jepen nga ky aspekt.Kur baza dhe burimi kryesor i fese islame eshte Kur'ani dhe hadithi Por sidoqoft jane te mire se ardhur te gjithe diskutuesit te debatojn lidhje me temen, derisa rrespektohen rregullat e forumit. Falemderit

Me nderime Uliksi

Pearl jam
11-01-06, 09:39
ju lutem pergjigjen

Pearl jam
11-01-06, 09:40
a lejohet?

M.H
11-01-06, 19:57
a lejohet?

---------------------------------------
JO

pastaj pasojne PSE???


pastaj pasojne PERGJIGJET...


pastaj NUK JAM I KENAQET ME PERGJIGJEN

cdo here gjeni shteg ... argumente plot kurse edhe INAT plot :D

Zana_ch
15-01-06, 11:42
Muhamedi e ka nalue ngrenjen e mishit te derrit sepse:
Ne ate kohe muhamedi ishte ne lufte dhe i kishin ngel ushtrija pa ushqim dhe ata ishin te untuar......ndersa i bie ne vesh muhamedit se nje pasanik i kishte ca derra ne shtall...kur e merr vesht ket muhamedi jep urdher ushtave me shkue e me i marre derrat pa lejen e pronarit....kshtu ushtaret shkojne dhe e kryej urdhnin, i sjellin derrat dhe i presin ,i ngrejne mishin por kishte qen vape e madhe dhe kur ngrejn mishin nuk kishin uj per me shujte etjen dhe vdesin e ter ushtrija......kur ndegjon muhamedi se qfar ka ndodh ju thot popullit se kush e ngren mishin e derrit do te vdes ...per ket arsye e ka ndalue mishin e derrit .....por muhamedi e ka ba nje pshtjellim se nuk ju kah tregue te verteten popupllit te vet se si ka qen rasti .....ai ket e ka ber me qellim vetem e vetem per ti besuar populli muhamedit se gjeja ky ka qen urdhri i allahi dhe allahi e ka ndalue mishin e derrit.


P.S nje her tjeter do ju tregoi se pse e ka ndaluar alkoholin muhamedi.

Barbaroza
15-01-06, 12:16
E moj Barbarosa po shkencen qe e paske zbuluar po ata qe hane derrin sipas teje moti eshte desht te zhduken nga faqja e dheut ,tregoju atje ne perendim se ata i,, mbyti papstertia,, . Zoti ka pas pune ma te medha se ajo me qka merreni ju ,psh. ne indi nuk hahet lopa ,lopa nderohet per shejte etj..Ne beslidhjen e Vjeter shkruan se cilet jane shtazet epastra e cilet jane te pa pastra po po bukur moti eshte shkruar ajo liber e ma vone kete e shkruan edhe kurani Une isha patuar me njenin ne forum qe thote se nuk eshte e moralshme te hahet shtaza qe jeton me njerin se ajo eshte si antar i familjes.

Jo pasha mamin ore Dani2,shkencen nuk e kam zbuluar une,se une nuk jam Krijuesi e as ndonje shkencetare dhe as dokoreshe,por e zbuluan edhe vete ata qe jane bindur ne se mishi i derrit eshte i demshem per shendetin.Tani edhe njerezit qe pijne duhanin,nuk vdesin gjithaq te rinje edhe pse eshte edhe ai i demshem,por pasojat i ndjen me vone.Ja nje shkrim te huazuar qe gjeta ne nett,flet mjaft per demin e mishit te derrit:

[b]Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja. [b]

E ti Dani2,allahile ha nese te hahet e mbushe barkun.Nese ti nuk ia ndalon vetes,nuk ta force tjeter qe mund te ta ndaloje.Eshte krejtesisht problemi yt...!

Portokalli
15-01-06, 15:24
E moj Barbarosa po shkencen qe e paske zbuluar po ata qe hane derrin sipas teje moti eshte desht te zhduken nga faqja e dheut ,tregoju atje ne perendim se ata i,, mbyti papstertia,, . Zoti ka pas pune ma te medha se ajo me qka merreni ju ,psh. ne indi nuk hahet lopa ,lopa nderohet per shejte etj..Ne beslidhjen e Vjeter shkruan se cilet jane shtazet epastra e cilet jane te pa pastra po po bukur moti eshte shkruar ajo liber e ma vone kete e shkruan edhe kurani Une isha patuar me njenin ne forum qe thote se nuk eshte e moralshme te hahet shtaza qe jeton me njerin se ajo eshte si antar i familjes.

Jo pasha mamin ore Dani2,shkencen nuk e kam zbuluar une,se une nuk jam Krijuesi e as ndonje shkencetare dhe as dokoreshe,por e zbuluan edhe vete ata qe jane bindur ne se mishi i derrit eshte i demshem per shendetin.Tani edhe njerezit qe pijne duhanin,nuk vdesin gjithaq te rinje edhe pse eshte edhe ai i demshem,por pasojat i ndjen me vone.Ja nje shkrim te huazuar qe gjeta ne nett,flet mjaft per demin e mishit te derrit:

[b]Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja. [b]

E ti Dani2,allahile ha nese te hahet e mbushe barkun.Nese ti nuk ia ndalon vetes,nuk ta force tjeter qe mund te ta ndaloje.Eshte krejtesisht problemi yt...!

:lol: :lol: :lol: :lol:

A mbrohet shkenca e kuranit me kete? :lol: :lol: :lol:

krijuesiii
15-01-06, 15:48
Muhamedi e ka nalue ngrenjen e mishit te derrit sepse:
Ne ate kohe muhamedi ishte ne lufte dhe i kishin ngel ushtrija pa ushqim dhe ata ishin te untuar......ndersa i bie ne vesh muhamedit se nje pasanik i kishte ca derra ne shtall...kur e merr vesht ket muhamedi jep urdher ushtave me shkue e me i marre derrat pa lejen e pronarit....kshtu ushtaret shkojne dhe e kryej urdhnin, i sjellin derrat dhe i presin ,i ngrejne mishin por kishte qen vape e madhe dhe kur ngrejn mishin nuk kishin uj per me shujte etjen dhe vdesin e ter ushtrija......kur ndegjon muhamedi se qfar ka ndodh ju thot popullit se kush e ngren mishin e derrit do te vdes ...per ket arsye e ka ndalue mishin e derrit .....por muhamedi e ka ba nje pshtjellim se nuk ju kah tregue te verteten popupllit te vet se si ka qen rasti .....ai ket e ka ber me qellim vetem e vetem per ti besuar populli muhamedit se gjeja ky ka qen urdhri i allahi dhe allahi e ka ndalue mishin e derrit.


P.S nje her tjeter do ju tregoi se pse e ka ndaluar alkoholin muhamedi.


...Kusherin mos genjen se nuk te ka hije ne Kurani Famelarte e ndalone ngrenjen e mishite te shtazeve qe nuk pertypen perseri si rasti i derrit qenit maces e shume shtaze tjere, teoria jote eshte nje kashelash....


tungiii

Murgesha
15-01-06, 17:46
Sigurisht se nė kohėn e Muhammedit Derrave ju ka rėnė ndonjė sėmundje, dhe e kanė ndaluar fare mishin e tij.
Sot kur nė gjithė botėn po paraqiten raste tė infektimit prej shpezėve, nuk ėshtė ēudi qė pėrgjithmonė tė ndalohet ēdo lloj mishi nga shpezėt, e paramendoni pas dy mijė vjetėve tė egzistojė njė fe qė ndalon ngrėnien e mishit tė shpezėve. :lol: :lol:

Nuk ha kurrė mish Derri, por as nuk pajtohem se mishi i tij ėshtė i dėmshėm, sepse deri mė tani skishte egzistuar kund asnjė krishterė. :wink:

krijuesiii
15-01-06, 20:15
...Qy sa interasnt dihet se ignorantet do mundohen me cdo kushte per te mohuar faktete Shkencore ne Kur-ane, si psh. tek ceshtja e Alkoholit eshte e njejte si me mishin e derrit ne vite vdesin me mijra njerze nga konzumimi i Alkoholit ne Gjermani, deri sa ne shtetet skandinave provohet te ndalohet aq sa eshte e mundshme pirja e alkoholite me ane te ngritjes se cmimeve per pije alkoholike...

...Shih per kete te gjitha ato qe Allahu ua mesoj njerzimit permes Kuranite disave ju duhen me vite e shekuj per te vertetuar te verteten e madhe ne Kuran se alkoholi psh. eshte i demshem, Cfare mrrekullia paska ky Liber prandaj, askush nuk do mund te del jashte te vertetes ne Kuran kot e kane igonjorante e fjales se Allahut se ne fund te fundit edhe Vdekja i pret...tungiii

Portokalli
15-01-06, 20:19
...Qy sa interasnt dihet se ignorantet do mundohen me cdo kushte per te mohuar faktete Shkencore ne Kur-ane, si psh. tek ceshtja e Alkoholit eshte e njejte si me mishin e derrit ne vite vdesin me mijra njerze nga konzumimi i Alkoholit ne Gjermani, deri sa ne shtetet skandinave provohet te ndalohet aq sa eshte e mundshme pirja e alkoholite me ane te ngritjes se cmimeve per pije alkoholike...

...Shih per kete te gjitha ato qe Allahu ua mesoj njerzimit permes Kuranite disave ju duhen me vite e shekuj per te vertetuar te verteten e madhe ne Kuran se alkoholi psh. eshte i demshem, Cfare mrrekullia paska ky Liber prandaj, askush nuk do mund te del jashte te vertetes ne Kuran kot e kane igonjorante e fjales se Allahut se ne fund te fundit edhe Vdekja i pret...tungiii

krijues pse e pin ti alkoholin si ekstremist qe je kur te shkojsh ne party? A i ke ba hala letrat ne Ravensburg te Gjermanis a jo :lol: :lol:

Murgesha
15-01-06, 20:20
:lol: :lol: :lol: :lol:

Po ēka po mėrzitesh Krijues kur ėshtė vdekja qė na pret e jo ti. A shumė po tė dhimbsen shpirtrat tanė a??

krijuesiii
15-01-06, 20:42
:lol: :lol: :lol: :lol:

Po ēka po mėrzitesh Krijues kur ėshtė vdekja qė na pret e jo ti. A shumė po tė dhimbsen shpirtrat tanė a??


..qy kush kane ata Shqipetare tue more mos i gjete ne te murguar diku ti???tungiiii

Murgesha
15-01-06, 20:47
..qy kush kane ata Shqipetare tue more mos i gjete ne te murguar diku ti???tungiiii

Tė lutem pėrkthema se asgjė nuk mora vesh nga ky shkrim.

Tomori
16-01-06, 15:57
Sigurisht se nė kohėn e Muhammedit Derrave ju ka rėnė ndonjė sėmundje, dhe e kanė ndaluar fare mishin e tij.
Sot kur nė gjithė botėn po paraqiten raste tė infektimit prej shpezėve, nuk ėshtė ēudi qė pėrgjithmonė tė ndalohet ēdo lloj mishi nga shpezėt, e paramendoni pas dy mijė vjetėve tė egzistojė njė fe qė ndalon ngrėnien e mishit tė shpezėve. :lol: :lol:

Nuk ha kurrė mish Derri, por as nuk pajtohem se mishi i tij ėshtė i dėmshėm, sepse deri mė tani skishte egzistuar kund asnjė krishterė. :wink:

Murgeshe perse miresh me supozime te kota.
Shum bukur ka sqaruar me larte antari i nderuari "hasanmehmeti"...

Po ju citoj "hasanmehmetin"

Nuk lejohet se Allahu ne kuran thote :

16:115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit

2:173. (All-llahu) Ua ndaloi juve vetėm tė ngordhtėn, gjakun, mishin e derrit 5:3. Juve u janė ndaluar (t’i hani): ngordhėsira, gjaku, mishi i derrit a po e shef pse ?
me siper i ke ajetet me gjersishte dhe me nuk te pergjigjena se do e vertetoj se nuk shef me duket .

esselamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

krijuesiii
16-01-06, 17:51
..qy kush kane ata Shqipetare tue more mos i gjete ne te murguar diku ti???tungiiii

Tė lutem pėrkthema se asgjė nuk mora vesh nga ky shkrim....qa me te perkthye ty kur sdo te marrish vesh ti shko ha derrr e pi raki sa te mundesh pse ne fund te fundit mos po me pengon mua aaa kurrr mos u ngifshi...


tungiii

Zabeli i bacės Brahim
17-01-06, 09:09
Pėr ata qė besojnė ajetet e Kuranit :

16:115. Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit

2:173. (All-llahu) Ua ndaloi juve vetėm tė ngordhtėn, gjakun, mishin e derrit

5:3. Juve u janė ndaluar (t’i hani): ngordhėsira, gjaku, mishi i derrit

janė tė mjaftueshme pėr zbatimin e ndalesės,haramit!

(KuranBekare,6"
E pėr ata qė mohuan ėshtė njėlloj, ua tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.

Murgesha
17-01-06, 12:51
...qa me te perkthye ty kur sdo te marrish vesh ti shko ha derrr e pi raki sa te mundesh pse ne fund te fundit mos po me pengon mua aaa kurrr mos u ngifshi...


tungiii

Ani de mos u ban nervoz.

arben-ks
17-01-06, 15:46
Ne kohen e fundit edhe mjeksia ka vertetu se mishii dierrit esh mishi me infektus per shum arsye keshtu ata qee hajn le ta hajn por mos te thojn se jan musliman
Mishi i derrit esht i ndaluar per te gjith, perveq te uris se madhe ku lejohet edhe harami si shpetim deri ne vetdisim perkosisht edhe kjo ka qen vetem ne kohrat e vjetra se tash askush s vunnga skamja e bukes qe te perdor shtaz te egra si mishi i derrit.
vjami i derrit perdoret ne mjeksi per disa ekzaminime terapi por kjo esht vetem eksperimentim kurse ne te kunderten edhe mjeket ket mish nuk e perdorin gjdo kush tash e ka per vete.
Kurse sa i perket te kaluares, dihet mir pse esht lejuar dhe pse esht ndaluar dhe kujt i esht ndaluar dhe kujt i esht lejuar pra jo esht rregull dhe dispozit e allahut e joe njerzve se gjdo gje qe e gjetinjeri ne tok te mir te keqe te lejuar te pa lejuar ne fund rrezulltatin e saj eke ne Kuran :idea:

Zana_ch
17-01-06, 22:56
Ne kohen e fundit edhe mjeksia ka vertetu se mishii dierrit esh mishi me infektus per shum arsye keshtu ata qee hajn le ta hajn por mos te thojn se jan musliman
Mishi i derrit esht i ndaluar per te gjith, perveq te uris se madhe ku lejohet edhe harami si shpetim deri ne vetdisim perkosisht edhe kjo ka qen vetem ne kohrat e vjetra se tash askush s vunnga skamja e bukes qe te perdor shtaz te egra si mishi i derrit.
vjami i derrit perdoret ne mjeksi per disa ekzaminime terapi por kjo esht vetem eksperimentim kurse ne te kunderten edhe mjeket ket mish nuk e perdorin gjdo kush tash e ka per vete.
Kurse sa i perket te kaluares, dihet mir pse esht lejuar dhe pse esht ndaluar dhe kujt i esht ndaluar dhe kujt i esht lejuar pra jo esht rregull dhe dispozit e allahut e joe njerzve se gjdo gje qe e gjetinjeri ne tok te mir te keqe te lejuar te pa lejuar ne fund rrezulltatin e saj eke ne Kuran :idea:

Pa keqkuptime ju lutem po pse po folni fjal bla bla ......me qen se mishi i derrit eshte infektues dhe nuk eshte i shendetshem .....veq nje gja mendoni sa katolik kishin vdekur qe 2005 vite .....nuk kishte mete asnje katolik i gjalle ne ket bote ....por ato qe thuni ju jan veq fjal kote dhe fjal pa kurrfar kuptimi .....mos mundohi me u ba ma shum te menqur se sa kini mundesin ....!!!!!!

arben-ks
18-01-06, 11:54
Jo moj zan un skisha asgje te keqe kundra askujt, por vertet kjo qendron ne mjeksi siq e thash dhe per ket ka argumente dhe ne fund une askujt nuk po ia ndaloj mos me hanger mishin e thiut se kjo dikujt i lejohet por e thash ne baz te argumenteve shkences dhe mjeksis si baz.
me duket se thash diqka me lart se harami lejohet me u hanger e me u pi apo me mir me u perdor vetem ne raste kritike siq jan urija qe ske asgje tjeter pran veq at mishin e thiut apo gjak apo gjarpen, kurse ne mjeksi alkoholi perdoret per verjen ne koma ne padini gjat operacioneve dhe disa ekzminimeve se mjeku nuk mundet me pi nje pacient me stupc se ai mundet edhe me dek ne at ras ai esht vet gjysm i vdekur te pershendes
dhe diqka dua te them,nese zoti e ka shkru ty apo mua me mč dallu diqka dallimi vjen nga ai e jo nga ne nga ne vin vetem fjalet dalluse gjithashtu edhe gjestet... keshtu qe duhet ti permbahemi asaj qe dojm dhe e vlersojm si te mir apo te keqe te shendetshme apo te pa nevojshme
dikush ka ber diqka, si per ty si per mua ti i ke mendjen gjithashtu edhe un askush se ka per detyr ti a msoj askujt te ligen te keqen shpifjen genjeshtren at me mir gjdo njeri e kupton se per te esht rob i saj

Espresso
18-01-06, 17:04
Ne kohen e fundit edhe mjeksia ka vertetu se mishii dierrit esh mishi me infektus per shum arsye keshtu ata qee hajn le ta hajn por mos te thojn se jan musliman
Mishi i derrit esht i ndaluar per te gjith, perveq te uris se madhe ku lejohet edhe harami si shpetim deri ne vetdisim perkosisht edhe kjo ka qen vetem ne kohrat e vjetra se tash askush s vunnga skamja e bukes qe te perdor shtaz te egra si mishi i derrit.
vjami i derrit perdoret ne mjeksi per disa ekzaminime terapi por kjo esht vetem eksperimentim kurse ne te kunderten edhe mjeket ket mish nuk e perdorin gjdo kush tash e ka per vete.
Kurse sa i perket te kaluares, dihet mir pse esht lejuar dhe pse esht ndaluar dhe kujt i esht ndaluar dhe kujt i esht lejuar pra jo esht rregull dhe dispozit e allahut e joe njerzve se gjdo gje qe e gjetinjeri ne tok te mir te keqe te lejuar te pa lejuar ne fund rrezulltatin e saj eke ne Kuran :idea:

Arben

Eshte e vertet qe mishi i derrit mund te shkaktoje edhe ndonje semundje. Ngrenja e dhjamit me pa kontroll mund te shkaktoj smundje te zemres si angina pectoris dhe smundje te tjera te eneve te gjakut per shkak te rritjes se kolesterines dhe yndyrnave. Po ti shoku arben, kete nuk e shkakton vetem mishi i derrit, por edhe mishi i lopes dhe kafsheve tjera. Gjithcka duhet ngrene me mase dhe keshtu mbahet linja trupore. Po te ishte ashtu siq konkludoni Ju, te krishteret nuk do te mbijetonin keta dy mije vjet pas Jezusit. Fakti tjeter kontadiktor me ato hulumtimet kinse mishi i derrit eshte i demshem, eshte edhe "Mosha mesatare e Jetes" tek jomuslimanet, e cila eshte shume me e lart sesa tek tek ata te cilet nuk e ngrene mishin e derrit. Nuk kame kohe te shkruaj me shume, por, habitem kur lexoj lloj-lloj postimesh te cilat s'kan te bejne asgje me shkencen dhe kur nuk perdoret logjika fare. Jo m'tha ai...jo m'tha ky...jo kish pas than ai mjeku etj......... Keto jane vetem bla bla bla....paushall si ka than Qumili. Mjafton te vesh gishtin ne koke, te informohesh permes literatures shkencore dhe te perdoresh loxhiken qe te mos biesh pre e manipulimeve qe s'kane asgje te perbashket me shkencen.
"Shkenca eshte Feja" :wink:

Espresso

arben-ks
18-01-06, 17:56
espreso pershendetje shoki

Se adi un apo sdi un mbetem te mesoj at qe se di e sa i perket asaj qe e thash me lart edhe ti i pske shtu disa fjal se mishi i derrit esh me shum i demshem se sa i hajrit un spo du te them diqka personale se personale mbetet vetem tek un at un e vendosi dhe si du vet bej por mishi i derri esht shum i rend dhe sidomos vjami esht i rand per njerzit e moshuar te smur dhe femijet.

Fjala harma esht ndales;

me mir se zoti kurkush tjeter nuk ka mundur me dit ne at koh se mishi i derrit esh i demshum edhe pse kjo ka qen arsyja pse ai ju ka then hajeni nje her e pastaj besimtarve musliman mos e hani se ai me mir se ne i din disa te kaluaren tashmen dhe te ardhmen dhe ket e ka si dispozit per besimtaret stop haramin
Mishi i derrit
alkoholi
gjdo gje e tepruar esht haram,gjdo gje qe esht me dispozit e ndaluar esht haram por jo per gjith njerzit se edhe ai ka mundur me i ba gjith besimtaret katolik apo musliman besimtar apo jo besimtar kjo esht arsyja se secili duhet vet me vlersu me se miri nje her nga dispozita teori e pastaj nga shkenca por gjith ashtu edhe ne praktik.

Espresso
18-01-06, 18:11
Arben-as

Ndegjo shokun! Une , me duket se fort mire ta sqarova se pse mishi i derrit mund te jet i demshem nese hahet pa kontroll. Gjithashtu ta sqarova se kjo demshmeri shendetsore nuk vjen vetem nga mishi i derrit, por edhe i kafsheve tjera. Eshe kafshet tjera mund te shkaktojne semundje (deme shendetsore) edhe me te renda sesa mishi i derrit. Rast te fresket kemi gripin e shpendeve ne Azi. Une nuk pajtohen aspak me ate cka thua ti se mishi i derrit bene me shum deme sesa hajr. Faktet qe bien ne kundershti me kete qe thua ti i kame vequr me lart dhe nuk kame nevoje t'i perseris me. Me miliarda njerez e ngrene mishin e derrit dhe kane mbijetuar e nese ti ju beson mesimeve iluzioniste te Kuranit, eshte ceshtje e juaja dhe sme prek ne tel aspak. Nje cop mish ma shume per mua :lol: :lol: :lol:

Zabeli i bacės Brahim
18-01-06, 23:13
Dr. Hans -Heinrich Recweg, nė vitin 1977 nė Baden-baden botoi librin " Mishi i derrit dhe shėndeti" ku bėn njė analizė shkencore mbi demet e mishit te derrit dhe shendetin e njeriut :

- Masa e mishit te derrit eshte e pasur me sasi te medhaja te sulfurit dhe sheqerit,kjo i jep mishit cilesi te lemueshem me jarge.Kjo supstance e lagesht /jargė eshte faktori kryesor qe e lidhe sulfurin dhe sheqerin ne tetivat muskulore e qe shkakton semundjet reumatike,ndezjen e nyjeve skeletore dhe demtimin e palces kurizore.

- Ne mishin e derrit gjindet sasi e madhe e suptances te quajtur histamin qe shkaton semundje zgjeben ( krurje) te perhershme te lekures.

- Poashtu ne mishin , gjegjesisht ne mushkerite e tij ne forme inaktive gjindet ne sasi te medhaje virusi i gripit.Ky virus si inaktiv eshte prezent ne te gjitha prodhimet e mishit te derrit.
Ne trupin e njeriut ky virus ne 90% e rasteve behet aktiv, me nje ftohje te vogel aktivizohet ne semundje gripi.

- Shkrufuloza eshte nje semundje qe i godet femijet qe kunzumojne mish te derrit,gjegejsisht kjo semundje paraqitet me ndezje te qelizave ashtu qe qafa e tyre mer nje forme te ngritur dhe te fryer qe femise i jep pamje te nje derri te vogel.

- eshte vertetuar me siguri qe hormonet seksuale te derrrit jane kancerogene ( 99%) dhe te futura ,nepermjet mishit te derrit, ne trupin e njeriut paraqesin rezik me shkalle te larte per paraqitjen e formave te ndryshme te kancerit.

e tjere...

arben-ks
19-01-06, 10:34
Po shiko ti ti ekspreso ne praktik , nese je ismur kur te shkosh tek mjeku
mjeku te kshillon dhe te thot se ja keto barna dhe mos konsumo alkohol dhe gjithashtu mish derri e ke vrejt ket apo te ka ra rasti me te then. :wink:

Espresso
19-01-06, 13:10
Po shiko ti ti ekspreso ne praktik , nese je ismur kur te shkosh tek mjeku
mjeku te kshillon dhe te thot se ja keto barna dhe mos konsumo alkohol dhe gjithashtu mish derri e ke vrejt ket apo te ka ra rasti me te then. :wink:

:lol: :lol: :lol:

Me bere te qesh me kete Wic hahahaha. Kurrenjehere nuk me ka then asnje mjek se nuk duhet ngrene mishi i derrit. Une vet mirrem me kete drejtim dhe akoma nuk kame ndegjuar ndonje mjek duke i thene nje patienti: "mos e ngrene mishin e derrit e mishrat e kafsheve tjera jane te pademshem"! Ne rast se nje patient ka yndyrnat e larta ne gjak (eshte i trash), ai keshillohet te mos perdor per ushqim harxhet me yndyrna ( nuk ceket ekstra mishi i derrit). Mishi i derrit ka shume dhjam, por kjo nuk do te thot qe mishi hahet se bashku me gjithe ate dhjam. Une i konsumoj shume lloje te mishrave, mirepo cdohere e pastroj komplet nga dhjami se nese nuk e beje kete me vie te vjell. :D Nese mjeku te keshillon, atehere te keshillon te mos konsumosh yndyrnat, cfardo lloj kafshe qofshin ato. Te ndalohet vetem mishi i derrit nuk ka kuptim dhe bie ne kundershti me shkencen. Perberja biokimike e yndyrnave eshte pothuaj e njejt, per ate eshte e palogjikshme ndalimi i mishit te derrit.
Me beft mire pra sa here ta keme ne sofer se bashku me nje kafe ekspres :lol:

Espresso

Espresso
19-01-06, 13:13
Dr. Hans -Heinrich Recweg, nė vitin 1977 nė Baden-baden botoi librin " Mishi i derrit dhe shėndeti" ku bėn njė analizė shkencore mbi demet e mishit te derrit dhe shendetin e njeriut :

- Masa e mishit te derrit eshte e pasur me sasi te medhaja te sulfurit dhe sheqerit,kjo i jep mishit cilesi te lemueshem me jarge.Kjo supstance e lagesht /jargė eshte faktori kryesor qe e lidhe sulfurin dhe sheqerin ne tetivat muskulore e qe shkakton semundjet reumatike,ndezjen e nyjeve skeletore dhe demtimin e palces kurizore.

- Ne mishin e derrit gjindet sasi e madhe e suptances te quajtur histamin qe shkaton semundje zgjeben ( krurje) te perhershme te lekures.

- Poashtu ne mishin , gjegjesisht ne mushkerite e tij ne forme inaktive gjindet ne sasi te medhaje virusi i gripit.Ky virus si inaktiv eshte prezent ne te gjitha prodhimet e mishit te derrit.
Ne trupin e njeriut ky virus ne 90% e rasteve behet aktiv, me nje ftohje te vogel aktivizohet ne semundje gripi.

- Shkrufuloza eshte nje semundje qe i godet femijet qe kunzumojne mish te derrit,gjegejsisht kjo semundje paraqitet me ndezje te qelizave ashtu qe qafa e tyre mer nje forme te ngritur dhe te fryer qe femise i jep pamje te nje derri te vogel.

- eshte vertetuar me siguri qe hormonet seksuale te derrrit jane kancerogene ( 99%) dhe te futura ,nepermjet mishit te derrit, ne trupin e njeriut paraqesin rezik me shkalle te larte per paraqitjen e formave te ndryshme te kancerit.

e tjere...

:lol: :lol: :lol:
Zabel

Keto mund t'i quaj lirisht gjepura dhe propaganda islamiste.

Zabeli i bacės Brahim
19-01-06, 19:16
Pėrshėndetje espresso:

Nese pėr ty shkenca ėshtė 'gjepura' dhe njė shkenctarė si Dr. Hans Reckeweg, MD (Germany/USA) , njė prej themeluesėve tė homotoksikologjise moderne shkruan gjepura ateher, bacės ..hmm...... lexo pak mė shum, informohu dhe mos ja fut kot, me inat :wink:

Reckeweg

In 1790, Samuel Hahnemann, a German physician, discovered homeopathy by translating a materia medica. He observed that the substance China (Peruvian bark), containing quinine, administered in high dosage to a healthy individual, provoked an intermittent fever, and that this same remedy, taken in infinitesimal dosages, cured this symptom in an individual inflicted with this same type of fever. He demonstrated this principle on himself and his colleagues, and repeated experiments with other substances. The results were always very conclusive.

In 1796, he published his theories and experiments based on the "vital force", the capacity of the individual's reaction in response to illness, as well as the law of similars.

Towards the end of the 19th century, Dr. Heinrich Reckeweg founded the Laboratorium Eupha where he developed and used the first homeopathic medications formulated according to Hahnemann's similarity principle.

In 1947, his sons K. Günther and Alfred Reckeweg founded Dr. Reckeweg & Co. Since that time, they have accommodated to the needs of the population. Based on the homeopathic principal of proving a remedy in healthy people, Dr. Reckeweg Homeopathic Specialties were developed from therapeutic practice. They are produced from raw materials of the highest quality and are strictly manufactured in accordance with the German Homeopathic Pharmacopoeia.

Modernization has facilitated production and distribution. Today, Dr. Reckeweg & Co. supplies its products to over 40 countries and is world-renowned for the unsurpassed quality of its products.
:lol:


WHAT IS IT: Homotoxicology is an approach to medicine formulated by Dr. Hans Reckeweg in 1948. It is based on the integration of basic medical science with the principles of homeopathic medicine. It represents a unique intellectual synthesis between the concepts of molecular biology, biochemistry, toxicology and pathophysiology, resulting in non-toxic biological therapy.

Reckeweg observed that diseases are the result of the body’s struggle with endogenous (from within the body) and exogenous (from outside the body) toxins or, homotoxins. For example, homotoxins of internal origin would include antigen-antibody complexes, histamine, peroxidized lipids, lactic acid, etc. External origin homotoxins include infectious agents such as viruses, bacteria, protozoa, environmental pollutants, allopathic drugs, etc. According to Reckeweg, illness is always a biologically meaningful process, the purpose of which is to eliminate the toxins and to repair, reduce or contain the damage they cause. The type and degree of damage a homotoxin causes in the body depends on 1) the body’s immune status, ie its regulatory capabilities and 2) the type of homotoxin and the duration and strength of its effect.

As toxins accumulate, they block the cells ability to receive oxygen, nutrients and energy. It also becomes more difficult to eliminate metabolic wastes. The toxins eventually penetrate the cells and create the symptoms of chronic disease.

It is important to remember that everyone’s accumulation of toxins is unique to them. This means that a single disease agent rarely, if ever, causes chronic illness. Every case of any disease is caused by a unique collection of toxins in that animal’s body. There may be certain toxins that will be common from one case to another. The combination and quantity of toxins, however, is rarely the same. Each animal will have a particular “toxic signature”. The appropriate therapies and sequencing of treatments will be specific to them. Although the toxic signatures of patients are unique, the functions and processes of the body are the same.

Three of the body’s major systems (blood, lymph and nerves) end in the soft connective tissue and not directly inside organ cells. Connective tissue is the medium for communication between these systems, and is necessary for the transport of nutrients and waste products. Build up of toxins in connective tissue blocks this communication and disease ensues.

The body’s defense against toxins/homotoxins proceeds in phases, elimination, deposition and degeneration. Each phase can then be further subdivided into two additional phases.

Shtype linkun ,dhe lexo,lexo..kuptohet nėse ke pregaditje tė duhur shkollore pėr ta kuptuar gjuhėn e shkencės :

http://www.google.com/search?hl=en&lr=&client=opera&rls=en&q=+Dr.+Hans+-Heinrich+Reckeweg+&btnG=Search[/quote]

Espresso
20-01-06, 16:07
Dr. Hans -Heinrich Recweg, nė vitin 1977 nė Baden-baden botoi librin " Mishi i derrit dhe shėndeti" ku bėn njė analizė shkencore mbi demet e mishit te derrit dhe shendetin e njeriut :

- Masa e mishit te derrit eshte e pasur me sasi te medhaja te sulfurit dhe sheqerit,kjo i jep mishit cilesi te lemueshem me jarge.Kjo supstance e lagesht /jargė eshte faktori kryesor qe e lidhe sulfurin dhe sheqerin ne tetivat muskulore e qe shkakton semundjet reumatike,ndezjen e nyjeve skeletore dhe demtimin e palces kurizore.

- Ne mishin e derrit gjindet sasi e madhe e suptances te quajtur histamin qe shkaton semundje zgjeben ( krurje) te perhershme te lekures.

- Poashtu ne mishin , gjegjesisht ne mushkerite e tij ne forme inaktive gjindet ne sasi te medhaje virusi i gripit.Ky virus si inaktiv eshte prezent ne te gjitha prodhimet e mishit te derrit.
Ne trupin e njeriut ky virus ne 90% e rasteve behet aktiv, me nje ftohje te vogel aktivizohet ne semundje gripi.

- Shkrufuloza eshte nje semundje qe i godet femijet qe kunzumojne mish te derrit,gjegejsisht kjo semundje paraqitet me ndezje te qelizave ashtu qe qafa e tyre mer nje forme te ngritur dhe te fryer qe femise i jep pamje te nje derri te vogel.

- eshte vertetuar me siguri qe hormonet seksuale te derrrit jane kancerogene ( 99%) dhe te futura ,nepermjet mishit te derrit, ne trupin e njeriut paraqesin rezik me shkalle te larte per paraqitjen e formave te ndryshme te kancerit.

e tjere...

O zabel i bacit brahim...

A gogla te rrushit do mem shit ketu a? :lol: I raft e dala he burr po shiqoje vitin kur eshte botuar ai liber - 1977, gati 30 vite.
Me kete gjegjeze vetem e tregon kokthatsine tende. Hera e pare qe ndegjoj se Histamia shkakton zgjeben hahahahaha. Histamina mund te shkakton kruarje e jo zgjeben o zabel i bacit. Zgjeben e shkakton nje parazit. Nuk eshte deshmuar kurre permes shkences se mishi i derrit shkakton zgjeben dhe kruarje te perhershme :lol: Do me then se 90% e te krishtereve kane gripin sipas atij studimi gagagagagagaa dhe jane te rrezikuar nga kanceri gagagagaga. Belivalla shume i mencur paska qene ai mjek, inshalla ka dal ne penzion se spo i vlejka as dy pare.
Zabel, ke ndegjuar thenjen e humoristeve (sme kujtohet nga kush):" He sa traka ka ndrru deri tash"! :lol: :lol: Kane kaluar 30 vite o zabel beba e shkenca po ecen perpara. Ju zabeli i bacit shkoni edhe njehere te hoxha se ndoshta ju tregon edhe ndonje prrall tjeter dhe ejani e na sillni ketu nuanca argetimi :lol: :lol: :lol:

Tha espresso dhe shkoj me hanger ni cop mish derri + kafe Ekspres :lol: :lol:

arben-ks
20-01-06, 16:57
Po edhe mishin e qenit me perzhit, dhe me ja qit nja dhet bibera dhe me kaverdis me vin te kuqe, esht i shishum dhe smund me dallu qfar mishi esht po kjo sdo te thot se dikush eshte duke te hten mos e ha mishin e derrit por esht duke u diskutu rreth ndalimit te tij i cili quhet haram.
Sikur edhe njemij fakte me ti sjell ti prap sdo ta besosh qe ai esht i ndaluar dhe esht i pa shendetshem.

Askush sesht ka te shtin mos me hanger mishin e derrit as me hanger.
S e disave, e prapta i duket e mar,as s lidhen me fe as me shkenc as me njerz keto jan sindromet e njerzve te cilet mbesin pa te ardhme.
feja esht teori e shkenca esht praktik :idea:

Zabeli i bacės Brahim
20-01-06, 19:09
O zabel i bacit brahim...

A gogla te rrushit do mem shit ketu a? :lol: I raft e dala he burr po shiqoje vitin kur eshte botuar ai liber - 1977, gati 30 vite.
Me kete gjegjeze vetem e tregon kokthatsine tende. Hera e pare qe ndegjoj se Histamia shkakton zgjeben hahahahaha. Histamina mund te shkakton kruarje e jo zgjeben o zabel i bacit. Zgjeben e shkakton nje parazit. Nuk eshte deshmuar kurre permes shkences se mishi i derrit shkakton zgjeben dhe kruarje te perhershme :lol: Do me then se 90% e te krishtereve kane gripin sipas atij studimi gagagagagagaa dhe jane te rrezikuar nga kanceri gagagagaga. Belivalla shume i mencur paska qene ai mjek, inshalla ka dal ne penzion se spo i vlejka as dy pare.
Zabel, ke ndegjuar thenjen e humoristeve (sme kujtohet nga kush):" He sa traka ka ndrru deri tash"! :lol: :lol: Kane kaluar 30 vite o zabel beba e shkenca po ecen perpara. Ju zabeli i bacit shkoni edhe njehere te hoxha se ndoshta ju tregon edhe ndonje prrall tjeter dhe ejani e na sillni ketu nuanca argetimi :lol: :lol: :lol:

Tha espresso dhe shkoj me hanger ni cop mish derri + kafe Ekspres :lol: :lol:
Espresso ,
o, qyski i bacės, pėr ty shkenca qėnka humor ,se aq e ke trurin tė zhvilluar hiē ma larg se truri i dhiut, andaj ,bacės vazhdo e ha mish dhiu !
----------------------------------------------


Po edhe mishin e qenit me perzhit, dhe me ja qit nja dhet bibera dhe me kaverdis me vin te kuqe, esht i shishum dhe smund me dallu qfar mishi esht po kjo sdo te thot se dikush eshte duke te hten mos e ha mishin e derrit por esht duke u diskutu rreth ndalimit te tij i cili quhet haram.
Sikur edhe njemij fakte me ti sjell ti prap sdo ta besosh qe ai esht i ndaluar dhe esht i pa shendetshem.

Askush sesht ka te shtin mos me hanger mishin e derrit as me hanger.
S e disave, e prapta i duket e mar,as s lidhen me fe as me shkenc as me njerz keto jan sindromet e njerzve te cilet mbesin pa te ardhme.
feja esht teori e shkenca esht praktik

arben-ks


Bre, ēfar menēurie na tregove!!!

Me nder tė kėti forumi, ti bacės kavėrdis ēka tė ke qejfi e haj se tybe qė e kam ndėrr mėnd me t'shti mos me i hangėr! :lol:

Zabeli i bacės Brahim
21-01-06, 10:03
Meqė Zoti i Madhėruar ėshtė krijues i njerėzve dhe dhurues i begative tė panumėrta, atėherė ėshtė e drejtė e Tij qė t'i lejojė apo ndalojė si dhe t'i obligojė ashtu siē dėshiron Ai. Ata nuk kanė tė drejtė tė refuzojnė ose kundėrshtojnė ngase kjo ėshtė e drejtė e Tij hyj-nore dhe qėllim i adhurimit tė Tij. Nga mėshira e Vet, Zoti i Ma-dhėruar ka caktuar hallalle e harame ndaj robėrve tė vet pėr shkaqe tė logjikshme, me qėllim qė ta mbrojė interesin e njerėzve. Zoti i Madhėruar ka lejuar vetėm tė mirėn dhe ka ndaluar vetėm tė keqen.

Kur e dėrgoi Zoti pejgamberin e fundit me fenė e pėrgjithshme e tė pėrjetshme, atėherė nga mėshira e Tij ngriti barrėn e ndalimit qė ishte masė e pėrkohshme edukative pėr popullin kundėrshtar, dhe atė pas zhvillimit dhe ardhjes sė tė vėrtetės,Muhamedit a.s. ashtu siē i pėrshkruan Tora dhe Bibla.

Zoti ka caktuar forma tė tjera nė Islam pėr mbulimin e gabimit pėrveē ndalimit tė tė mirave, si p.sh. nė Islam ekziston pendimi (Teuvbe) i sinqertė i cili e pastron mėkatin ashtu siē e pastron uji ndytėsirėn. Aty ka gjithashtu tė mira qė i fshijnė tė kėqijat ashtu siē ėshtė edhe sadakaja, e cila e zhdukė mėkatin sikur qė e zhdukė uji zjarrin. Gjithashtu ekzistojnė sprovime dhe vėshtirėsi tė cilat i fshijnė mėkatet ashtu siē bien gjethet e thata tė drurit nė vjeshtė.

Nga ky aspekt, nė Islam u bė e njohur se ndalimi (harami) ėshtė pasojė e tė keqes dhe e tė ėmshmes. Ajo qė ėshtė e dėmshme, ėshtė e ndaluar, e ajo qė ėshtė e mirė, ėshtė e lejuar. Nė qoftė se dėmi ėshtė mė i madh se dobia, atėherė ajo punė konsiderohet e ndaluar. Nė kėtė kontekst kur Kur'ani flet pėr verėn dhe bixhozin, thotė:

"Tė pyesin pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj: "Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre '. (El-Bekare, 219)
Njė prej pėrgjigjeve korrekte rreth hallallit nė Islam, ėshtė se "janė tė mira" ato gjėra tė mira qė i pranojnė shpirtrat e drejtė dhe njerėzit si tė mira, gjegjėsisht tė cilėt nuk janė nėn ndikimin e traditave.
Zoti i Madhėruar thotė:"Tė pyesin ty se ē'u ėshtė lejuar, e u thuaj: "Ju janė lejuar tė mirat” (Maide, 4)
Nė njė vend tjetėr, Zoti i Madhėruar thotė: "Sot iu janė lejuar tė mirat." (Maide, 5)

Nuk ėshtė e domosdoshme qė muslimani tė ketė njohuri tė hollėsishme rreth tė kėqijave dhe dėmeve qė janė shkak pėr ndalimin e gjėrave, ngase ndokush di mė pak e ndokush mė shumė, apo ndoshta e keqja nuk zbulohet nė kohėn kur jeton (muslimani) por mė vonė.

A nuk e vėrehet se Zoti e ka ndaluar mishin e derrit pa e kuptuar muslimani shkakun e ndalimit, pėrpos asaj se ėshtė i fėlliqtė. Me kali-min e kohės, shkenca ka zbuluar parazite e bakterie vdekjepruese qė gjenden nė te, dhe sikur tė mos i zbulonte shkenca, muslimani do tė vazhdonte me bindjen e tij se ai ėshtė i fėlliqtė.

Sa mė shumė qė zgjerohen horizontet e shkencės sė zbulimeve, aq mė shumė madhėrohen karakteristikat e hallallit dhe haramit nė Islam dhe nė legjislacionin e tij.

Si tė mos ndodh kėshtu kur Islami prezenton urtėsi, efikas dhe tė mėshirshėm pėr ithtarėt e tij! "All-llahu di tė dallojė qėllimkeqin nga qėllimmiri. E sikur tė dėshironte All-lahu, do t'ju rėndojė. All-llahu ėshtė mė i fuqishmi,mė i urti." (El-Bekare, 220)

Tomori
21-01-06, 21:04
Perse me eshte hekur shkrimi...?!!!! :shock: :?: :!: :!: :!:

King_Gentius
09-02-06, 06:10
Tomor, mos po e kerkon ne topikun e gabuar o vella? :lol: :lol:

Tomori
14-02-06, 17:17
RREZIQET E MISHIT TĖ DERRIT
Dr. Haluk Nurbakii
Specialist i radioterapisė - radiobiologjisė

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).

Fakti se derrat janė kafshė tė papastra (tė ndyta), e nė veēanti pse bartin qeskėn (cistin ) e njė paraziti tė famshėm trishina , janė tregues i mjaftueshėm se ne duhet t'i shmangemi ēdo kontakti me ta nė jetėn tonė tė pėrditshme. Megjithėkėtė, madje edhe nė shoqėritė qė me vite tė tėra e kanė ndaluar qarkullimin e mishit tė derrit, disa individė kanė filluar tė thonė se "mund tė konsumohet pas njė inspektimi tė hollėsishėm tė veterinarit".

Po mirė, ē'janė arsyet reale qė e ndalojnė (e bėjnė haram) konsumimin e mishit tė derrit?
Studimet shkencore qė janė kryer 25-30 vitet e fundit i kanė zbuluar arsyet e kėtij vendimi, kurse shkencėtarėt e kanė shikuar me habi kėtė saktėsi tė mbinatyrshme tė Kur'anit lidhur me kėtė ēėshtje. Pėr kėtė arsye, nė fillim dėshiroj t'i pėrmbledh e rendis elementet pėrbėrėse tė derrit qė e dėmtojnė shėndetin e njeriut.

Mjeku gjerman Hans Heinrich Reckeweg , nė mishin e derrit ka identifikuar njė proteinė tė re e tė huaj tė quajtur sutoksin , e cila shkakton alergji tė ndryshme. Ky helm shkakton sėmundje alergjike si ekzemėn dhe ekzantemėn (shpėrthimin) astmatike . Nė qoftė se doza e sutoksinit ėshtė e ulėt, i hap rrugė lodhjes e raskapitjes trupore dhe dhimbjes sė nyjeve. Nė kėtė kontekst, nė qoftė se mendojnė e llogarisin mirė ata qė pohojnė se mishi i derrit ėshtė mė ekonomik, do tė shohin se, nga aspekti i pakėsimit tė forcės produktive nė punė, do t'u dalė mishi mė i shtrenjtė.
Ky ndikim i mishit tė derrit ėshtė shėnuar gjithnjė nė eksperimentet e ndryshme tė kafshėve. Kjo veti paraqitet nga ērregullimi qė ndodh nė sistemin limfatik tė kafshės, si rezultat i ngrėnies sė vazhdueshme tė ushqimeve tė ndotura me bakterie. Do t'i rikthehemi kėsaj teme mė poshtė.

Nė mishin e derrit ekziston sasi e madhe e mukopolisakaridit. Meqė kjo lėndė ėshtė e pasur me squfur, edhe kjo shkakton dhimbje tė nyjeve. Mė tutje, hormoni i rritjes ka njė pėrqėndrim shumė tė madh te derrat, ēka rezulton me deformime trupore abnormale te njerėzit qė vazhdimishte konsumojnė mishin e derrit.

Njė sėmundje tjetėr serioze qė e pėrcjell mishi i derrit ėshtė virusi SHAPE (shapi) . Kjo sėmundje gjen vend nė mushkėrinė e bardhė tė derrit. Pėr kėtė arsye, nė shumė vende evropiane ėshtė ndaluar ngrėnia e mushkėrisė sė bardhė tė derrit. Kurse, te ushqimet si suxhuku, sallami etj. rreziku pėr t'u infektuar nga ky virus ėshtė shumė i lartė.

Te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, trupi i tyre merr formė gypi apo cilindri. Studimet qė i ka bėrė prof. Lettre lidhur me lėndėt radioaktive, ka konstatuar se ushqimet tregojnė prirje tė pėrqėndrohen nė inde tė pėrngjashme me indet tė cilave u pėrkasin. Kurse kjo, po e vėrteton mendimin se te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, akumulimi i dhjamit te ta ėshtė mė i pėrqėndruar nė vithet e tyre.

Tani, le tė kalojmė te tema e trishinės qė ėshtė njė sėmundje tejet e rrezikshme, e bartur nga mishi i derrit. Nė librin e tij me titull This Wormy World (Kjo botė e krimbur), shkencėtari Stahl, ka shėnuar se nė botė ka afro 30 milionė viktima tė trishinės. Sėmundja e trishinės, pėrkundėr asaj qė mendohet, nuk shkakton cist vetėm nė tru.
Te kjo sėmundje e pėrcjellur nga derri, meqė shkakton ngushtimin e enėve tė gjakut, vėrehen barkqitje si te kolera, tifoja e tė tjera sėmundje dhe shkakton vdekjen e menjėhershme. Ajo shpesh vendoset nėpėr muskuj duke shkaktuar dhimbje tė rėnda muskujsh.
Njė sėmundje tjetėr qė bartet prej mishit tė derrit ėshtė edhe shiriti i derrit .
Ėshtė mė i rrezikshmi prej tė gjithė krimbave tė zorrėve.

Tani le tė kalojmė nė ndikimin mė tė rrezikshėm tė mishit tė derrit pėr shėndetin:

1) Mishi i derrit e rrit sasinė e yndyrės nė gjak. Sot pėr sot, ushqimi mė i rrezikshėm pėr shėndetin e njeriut ėshtė dhjami i brendshėm i kafshėve.
Siē dihet, te kafshėt kemi dy lloje dhjamėrash: i pari, ėshtė dhjami i brendshėm qė shihet qartė nė pjesėn e sipėrme tė mishit, kurse i dyti, ėshtė dhjami qė gjendet nė masė tė madhe ndėr fijet e mishit. Njėherit, ky i fundit ėshtė edhe mė i rėndėsishmi sa i pėrket mishit tė kafshės. Pėr sa i takon kėtij dhjami, pėrqindjet dhjamore nė artikujt e pėrditshėm ushqimorė, duken kėshtu:

a. Mishi i viēit.........10 %
b. Mishi i deles.........20 %
c. Mishi i qengjit.......23 %

Yndyrat qė i marrim nėpėrmjet mishit tė kafshėve, tani pėr tani, konsiderohen si yndyrat qė mė vėshtirė digjen (konsumohen) nė gjak. Si rezultat i kėsaj vėshtirėsie, nė gjak rritet sasia e lipidit dhe kolesterinės . Nė qoftė se ky nivel i lartė i kėtyre lėndėve pėr njė kohė tė gjatė mbetet nė gjak, sė pari i ngushton enėt e gjakut e pastaj i forcon (ngurtėson) ato. Sot, mendohet se faktori kryesor i sėmundjeve kardiovaskulare , ėshtė marrja e gabuar (pra, nė masė tė madhe) e yndyrave. Tepėrsia e yndyrės nė gjak ėshtė njė arsye shumė e rėndėsishme pėr paraqitjen e dukurive, si: plakja, matufosja, paraliza dhe ngushtimi apo zėnia e damarėve tė zemrės.

Sot ēdo blerės kur hy nė mishtore dėshiron tė zgjedhė mish pa dhjam. Mirėpo, i rrezikshėm nuk ėshtė dhjami i dukshėm, por ai qė gjendet brenda fijeve tė mishit. Po, tani tė pyes: Kur tė hyni nė mishtore, nėse kasapi shet vetėm mish derri, ē'do tė bėni ju? Mund ta bėni njėrėn prej kėtyre dyjave:

a. Ose ta merrni atė mish e t'i lėshoni helm gjithė shėndetit tuaj, e nė veēanti enėve tė gjakut; b. Ose tė thoni se jeni muslimanė e tė dilni pa blerė mish, duke e marrė kėshtu nėn garancion shėndetin tuaj.

Ja pra, me urdhrin qė jua jep Kur'ani, nuk ju jep thjesht njė ndalesė, por ju dhuron njė mirėsi tė madhe shėndeti.
Ėshtė pėr t'u habitur pse konsumimi i mishit tė derrit nė Perėndim vazhdon me tė njėjtin avaz edhe pėrkundėr faktit se kjo veti, pra sasia e madhe e yndyrės nė tė, ėshtė gjithandej e njohur.
Besoj se nė kėtė, faktorėt ekonomikė luajnė rol vendimtar. Mirėpo, nė njė tė ardhme shumė tė afėrt kjo ēėshtje do tė aktualizohet si njė problem shėndetėsor shumė serioz. Edhe sot, madje, nė shoqėritė ku konsumohet mishi i derrit, haptas vėrehet rritja e sėmundjeve kardiovaskulare. Edhe pse deri vonė kohėve tė fundit, ēėshtja e yndyrės sė tepėrt nė mishin e derrit nuk ėshtė diskutuar nėpėr qarqe publike, sot kjo ėshtė bėrė mjaft aktuale.
Kurse nė tė ardhmen shpresojmė qė gjithė bota ta braktisė konsumimin e mishit tė derrit.
Njė e keqe e madhe qė vjen nga tepėrsia e yndyrės nė mishin e derrit, ėshtė se harxhon nė masė tė madhe vitaminėn E.
Te njerėzit qė e konsumojnė derrin, vitamina E harxhohet menjėherė dhe paraqitet njė mungesė e pahetueshme e saj.
Siē dihet, vitamina E ka mjaft funksione interesante, prej tė cilave mė e rėndėsishmja ėshtė ndikimi pozitiv nė gjėndrat seksuale.

Ata qė konsumojnė sasi tė mėdha tė yndyrave, e sidomos tė mishit tė derrit, pėr njė kohė tė shkurtėr e harxhojnė vitaminėn E dhe pėr pasojė, nga aspekti i marrėdhėnieve intime, duken tė plogėsht, tė paafrueshėm dhe tė paaftė (impotentė). Mungesa e vitaminės E nė mėnyrė graduale shkakton edhe pamjaftueshmėrinė e vitaminės A. Paraqiten sėmundje tė ndryshme tė lėkurės, tė tė parit (syrit) etj.

Tani mbėrrijmė te problemi i dytė me rėndėsi pėr shėndetin qė lind nga struktura e derrit

2) Ashtu siē pėrmendėm nė fillim tė kėtij shkrimi, derri ėshtė njė kafshė qė ushqehet me gjėra tė pista (tė fėlliqta), ndaj dhe sistemi limfatik i tij gjithnjė ėshtė nė veprim.
Pėr kėtė arsye, pėr ta mbrojtur vetveten ai ėshtė i pajisur me lėndė tė ndryshme mbrojtėse qė pėrmbajnė albuminė . Kėto lėndė qė paraqiten nė sistemin mbrojtės tė trupit dhe qė studiohen nga shkenca e imunologjisė, pėr gjallesat e tjera janė mjaft tė rrezikshme.
Sepse njė gjallesė qė i prodhon kėto proteina pėr t'i mbrojtur qelizat e veta, pėr qelizat e njė gjallese tjetėr janė helm. Pėr kėtė arsye, te njerėzit qė vazhdimisht ushqehen me mish derri, paraqiten sėmundje formash tė ndryshme alergjike dhe ėnjtje indesh.
Edhe pse akoma nuk dihet me saktėsi, kėto lėndė ndoshta mund tė shkaktojnė destabilizime shumė negative edhe nė sistemin tonė limfatik.

Mbasi derri ėshtė njė kafshė qė infektohet nga sėmundje tė ndryshme, ėshtė gati e pamundur tė ushqehesh me mishin e tij e tė mos i fitosh kėto albumina tė dėmshme tė quajtura antitruptha.
Sipas kėsaj, mishi i derrit nuk ėshtė njė artikull qė mund ta hash e tė ushqehesh me tė, por ėshtė njė helmim me paramendim, me qėllim. Ėshtė pėr t'u qajtur halli i atyre qė e preferojnė atė vetėm sa pėr t'u treguar e hequr si tė mėdhenj e tė pamposhtur, po edhe tė panėnshtruar ndaj Krijuesit.

Njė urtėsi tjetėr me rėndėsi e ajetit kur'anor ėshtė se ndalesa e mishit tė derrit ėshtė bėrė bashkė me ndalesėn e konsumimit tė gjakut tė derdhur e tė cofėtinės.
Ėshtė bėrė njė pėrngjasim midis mikrobeve e toksinave tė shumta qė mund tė shfaqen nga mishi i derrit. Kėtu ka njė porosi tė veēantė; na tėrhiqet vėmendja nė pėrngjasimin qė ekziston midis albuminave tė serumit tė gjakut dhe albuminave qė derri i prodhon vazhdimisht me anė tė sistemit limfatik. Kėshtu mishi i derrit, pėr nga infektimi me mikrobe e fėlliqėsira, ėshtė pėrngjasuar me konceptin cofėtinė qė pėrmendet nė ajetin kur'anor, kurse, pėr nga albuminat e dėmshme tė serumit, ėshtė pėrngjasuar me konceptin gjak.

Sė fundi do ta bėj komentimin shkencor tė njė lidhshmėrie qė krijohet me mishin e derrit
Shumė disa mendimtarė muslimanė kanė mbrojtur idenė se derri ėshta kafsha e vetme qė nuk e xhelozon dhe nuk lufton pėr partnerin (ēiftin) e vet dhe se njerėzit qė hanė mish derri janė indiferentė (tė painteresuar) pėr nga dėshira seksuale.
Ashtu siē thamė edhe mė lart, harxhimi i shpejtė i vitaminės E nga yndyra e derrit, i jep kredibilitet (besueshmėri) kėsaj ideje.

Njė mesazh tjetėr i Librit tonė tė shenjtė, Kur'anit fisnik, ėshtė se ai nė katėr ajete tė ndryshme e thekson ndalesėn e mishit tė derrit. Nė suren el-Bekara : 173, el-Maideh : 3, el-En'am : 145 dhe en-Nahl : 115 ka urdhėresa tė njėjta pėr ndalim.
Ndalimi i katėrfishtė nėpėr sure tė ndryshme, thekson nevojėn qė ēdokush duhet t'i qaset me seriozitet kėsaj ēėshtjeje.

Sot, problemi i mishit tė derrit ka dalur nė shesh dhe qarqet shkencore me seriozitet po ia vėnė gishtin kėtij ushqimi tė neveritshėm e tė rrezikshėm.

Pėrktheu nga anglishtja: Mr. Rejhan Neziri

Hattabi
06-03-06, 22:05
Tema eshte "pse nuk lejohet ngrenja e mishit te derrit ne islam" e deri me atni askush sme ka jap pergjigje me vend.

Po a pak tu doken aaa .

Thjesht i FLLIQTĖ eshte .

Zana_ch
07-03-06, 17:55
Pse bre po folni pa lidhe pash at zot .....por kur doni me u mbush mend .....me qen se ashtė aq i rrezikshem mishi i derrit nuk kishte per te jetue asnje Katolik ne ket bot....edhe te gjith ata musliman qe jetojne ne evrop apo ne amerik ėshte e pa mundur pa e ngren mishin e derrit ...por ata njerz te fes muslimane qe kam yndyra ne gjak po e hajshin tinzash mishin e derrit le bra mos folni fjal te kota .

NJE FJAL POPULLORE QKA TE FUSISH NE GOJE NUK ESHTE GJYNAH POR ME NXJERR NGA GOJA DMTH FJAL TE KQIJA AJO ESHTE GJYNAH.....KSHTU QE ATI QE JA KONA MISHIN E DERRIT LIRISHTE HANE NE QAF TIMEN POR MOS FOLNI FJAL TE KQIJA SE JU VRET ZOTI .

Hattabi ndoshta ma i paster eshte mishi i derrit se qajo foto qe ki vue si avtar sido ku do derri eshte derr ndersa ti me shkrue Shqip e me vu foto te arabve :eek:

Hattabi
08-03-06, 23:59
o E Drejt E Imja Personale Edhe Askush Nuk Mud Te Me Pengoj.

fuli_88
28-03-06, 01:38
nga pergjigja e zana_ch kisha se muhamedi as i ka dergu ushtaret me marr mish e kan vdek e qka tha ..... kisha dasht me e dite se ku e ka lexu , sepse bash po kam deshire me dite apo vetem po fol pa dite sen per fene islame
i pershendes te gjithe besimtaret flm

Zero Cool
12-04-06, 00:21
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni :wink:
Muhamedi nuk e ka ndalu perdorimin e mishit te derrit (kete e kan bere qifutet, jahudite), Muhamedi vetem e ka kopju kete nga ata !

Meti_tetova
11-09-06, 15:56
o Zero cool!!! pres argument per at qe ke shkruajtur!!
dhe te lutem duhet ta dish se nuk e ka shkruajtur MUHAMEDI a.s Kuranin,e as Biblen ISAI a.s po keto jane shpallje te zotit te madheruar.

Savior
11-09-06, 20:54
Mishi i derrit apo mishi i dhise, e qka ka kjo lidhje me Besimin ne Zot.

Zero Cool
12-09-06, 14:49
o Zero cool!!! pres argument per at qe ke shkruajtur!!
dhe te lutem duhet ta dish se nuk e ka shkruajtur MUHAMEDI a.s Kuranin,e as Biblen ISAI a.s po keto jane shpallje te zotit te madheruar.
Askund se kam than qe Isaja (Jezusi) e ka shkru biblen e aq ma pak Muhamedi kuranin (sepse ka qen analfabet dmth ska dit shkrim lexim).
Nese don argumente atehere lexo Tevratin, dhe e sheh qe mishi i derrit ka qene i ndalum 2.500 vjet para Muhamedit, dhe si zakonisht qe behet ligj pas ligji, kopjim pas kopjimi, keshtu kan rrjedhe edhe keto libra (te harapeve e jo te Zotit) te kopjuara dhe te modifikuara sipas nevojes se atehershme te atyre popujve atje, e qe skan te bejne agje , apsolutisht asgje me neve Shqiptaret.

P.S.: Na si Shqiptare qe jemi kemi disa libra te tille qe kan rregulluar jeten ne nje kohe te mahershme (besa edhe me sot jane ne perdorim), te perkujtoj: Kanunin e Leke Dukagjinit dhe Kanunin e Skenderbeut.

Ora
13-09-06, 01:08
More shoket e mi po kuj po i ben gja pershuta e derrit ,henesia apo 2a3 korona ,pasha besen ne katundin tim nuk e di nji musliman qe nuk i perdor keto sende luftarake qe e mbysin njeriun, CHEERS

Ereniku
17-09-06, 15:42
Eshte konstatuar se mishi i derrit ne 1000 kg.,permban 1 kg.papasterti dhe se ne perberjen e tij ka nje bakterie te rrezikshme e cila gjendet ne me shume se 85% ne mishin e derrit.Poashtu dihet se derri eshte e vetmja kafshe qe e han qenin e ngordhur dhe po kuptohet shume mire pse mishi i derrit eshte i ndaluar!

Kjo ja vlen te lexohet edhe nga te tjeret hahahahaha E vetmja kafsh qe hane qenin e ngordhur?:eek: Po c'han pula? Krokodili? Luani?:tongue:

1 kg papasterti ne 1000 kg? Po t'i leshonte nje adoleshent keto fjal nga goja, s'do ja zija per te madhe por juve per te mbrojtur fundrrinat e fese bini me endje ne poziten e adoleshentit te ceket. :wink:

tech
23-12-06, 18:52
Ēdo gje qe eshte mishngrense (perjashtim ato qe jetojn ne det) jan te ndaluar te hahen.
Kjo deshi te thot (sa qe ti ishe shum koktrash dhe smund ta kuptoje) se i vetem derri qe njihet barėngrenes han qenin e ngordhur.

E ke te kjart tani ..?

Arb
23-12-06, 21:51
... duhet ta dish se nuk e ka shkruajtur MUHAMEDI a.s Kuranin,e as Biblen ISAI a.s po keto jane shpallje te zotit te madheruar.

Zoti nuk pat ndonje pune tjeter pa i shpallur Biblen e Kuranin a? E ki ni ti Zotin tu i shpall a?

valiii
24-12-06, 16:30
mishi i derrit eshte i ndaluar (haram) me KUR'AN e SYNET , pre muslimanet e kan haram e sa i perket komuniteteve tjera ju baft mire

Sunnih
25-12-06, 15:30
Arsyeja e ndalimit eshte se eshte i pa paster dhe i demshem dhe per pa pastertine e tij edhe shkenca ka folur dhe kush deshiron te lexoje me teper per kete le ti referohet studimeve mjekesore qe jane bere nga jo-muslimanet. Nuk eshte vetem Kur'ani qe e ndalon mishin e derrit por edhe bibla madje bibla ndalon edhe prekjen e mishit te derrit dhe jo me ngrenien e tij.

ladi105
05-01-07, 21:31
U mundova me lexu gati temen prej fillimit dhe kerkoj falje qe jam paraqit me vones por deshta me e ber nje replik per dia qe veten e quaj te menqur...

Zana_ch thot

Muhamedi e ka nalue ngrenjen e mishit te derrit sepse:
Ne ate kohe muhamedi ishte ne lufte dhe i kishin ngel ushtrija pa ushqim dhe ata ishin te untuar......ndersa i bie ne vesh muhamedit se nje pasanik i kishte ca derra ne shtall...kur e merr vesht ket muhamedi jep urdher ushtave me shkue e me i marre derrat pa lejen e pronarit....kshtu ushtaret shkojne dhe e kryej urdhnin, i sjellin derrat dhe i presin ,i ngrejne mishin por kishte qen vape e madhe dhe kur ngrejn mishin nuk kishin uj per me shujte etjen dhe vdesin e ter ushtrija......kur ndegjon muhamedi se qfar ka ndodh ju thot popullit se kush e ngren mishin e derrit do te vdes ...per ket arsye e ka ndalue mishin e derrit .....por muhamedi e ka ba nje pshtjellim se nuk ju kah tregue te verteten popupllit te vet se si ka qen rasti .....ai ket e ka ber me qellim vetem e vetem per ti besuar populli muhamedit se gjeja ky ka qen urdhri i allahi dhe allahi e ka ndalue mishin e derrit.


Se pari ky tregimi yt eshte genjeshter dhe nuk ka ndonje ngjarje qe eshte transmetuar sikur kjo qe thua..na trego ku e ke lexuar ashtu qe ta mesojm edhe ne e nese e ke shpik ti moj zana e ke imagjinaten teper te dobet..

vazhdon zonjusha me postimet e saja:


Pa keqkuptime ju lutem po pse po folni fjal bla bla ......me qen se mishi i derrit eshte infektues dhe nuk eshte i shendetshem .....veq nje gja mendoni sa katolik kishin vdekur qe 2005 vite .....nuk kishte mete asnje katolik i gjalle ne ket bote ....por ato qe thuni ju jan veq fjal kote dhe fjal pa kurrfar kuptimi .....mos mundohi me u ba ma shum te menqur se sa kini mundesin ....!!!!!!


Mishi i derrit shkakton semundje te ndryshme dhe helmime te ndryshme keshtu qe jeten e njeriut e ben te pa rehatshme dhe njeriu gjithmon eshte i dobesuar ne imunitet...askush nuk tha se mishi i derrit shkakton vdekje te menjehershme...
sa njerz tregojn sot per demshmerin e duhanit por a thua a krejt duhangjit duhet me qen te zhdukur??

Guri Sylaj:

E pulat cka hane??????????????????????????????????????

Nese pula eshte ushqy me ndyrsira ateher ne islam duhet te mbyllet ajo pul tri dit dhe te ushqehet me ushqime te pasterta pastaj te behet therrja dhe harja e saj...

Reana:

Une nuk e di se cka hane pulat, por te gjithe ata jerez qe shakterrojne/vrasin krijesa tjera, qofte edhe pula, per te knaqur apetitet dhe barkun e tyre, jane krijesa qe kane probleme me MORALIN!!!
Si mund te jete e moralshme te mirret shpirti i nje krijese, cilesdo, per te mbushur barkun!!!
hani buke, pini uje-dardha e kumbulla reqel :lol: , atehere mund te them se mund te moralizoni dhe se jeni njerez te mire!!!!
perndryshe krejt jane te keqinje si ata qe vrasin nje derr, si ata qe vrasin nje dele!!!


Reana nese jeni vegjetariane nuk do te thot se mishi eshte i ndalun...e nese i quan ata kriminel qe prejn dash e dele e pula edhe ti je kriminele me e madhe se po i pren bimet e po i copton po ua prish qetsin e rehatin pastaj po i perzhit a nuk ke pak meshir??/

Psikologu
08-01-07, 03:35
Arsyeja e ndalimit eshte se eshte i pa paster dhe i demshem dhe per pa pastertine e tij edhe shkenca ka folur dhe kush deshiron te lexoje me teper per kete le ti referohet studimeve mjekesore qe jane bere nga jo-muslimanet. Nuk eshte vetem Kur'ani qe e ndalon mishin e derrit por edhe bibla madje bibla ndalon edhe prekjen e mishit te derrit dhe jo me ngrenien e tij.

Ishte kur na ishte , ne kohen kur skishte frigorifer.
Pse a thua edhe mishi i lopes ishte i shendosh ne atė kohė ??!!
Ne fakt cdo gja qe e quani ju hallall eshte e semurė sot vetem derri nuk u semur deri me sot..

Psikologu
08-01-07, 03:36
mishi i derrit eshte i ndaluar (haram) me KUR'AN e SYNET , pre muslimanet e kan haram e sa i perket komuniteteve tjera ju baft mire

Edhe ty tė baftė mirė se ti e han tinez si shumė tė tjerė...

ladi105
08-01-07, 14:34
Ne fakt cdo gja qe e quani ju hallall eshte e semurė sot vetem derri nuk u semur deri me sot

Psikolog derri nuk ka nevoj per semundje se ai eshte magazina e semundjeve..

ladi105
08-01-07, 14:48
Zero Cool shkruan

Askund se kam than qe Isaja (Jezusi) e ka shkru biblen e aq ma pak Muhamedi kuranin (sepse ka qen analfabet dmth ska dit shkrim lexim).
Nese don argumente atehere lexo Tevratin, dhe e sheh qe mishi i derrit ka qene i ndalum 2.500 vjet para Muhamedit, dhe si zakonisht qe behet ligj pas ligji, kopjim pas kopjimi, keshtu kan rrjedhe edhe keto libra (te harapeve e jo te Zotit) te kopjuara dhe te modifikuara sipas nevojes se atehershme te atyre popujve atje, e qe skan te bejne agje , apsolutisht asgje me neve Shqiptaret.


Nese Kurani dhe ingjili dhe tewrati kan gjera te perbashkta kjo nenkupton se rrjedhin prej nje burimi e ai eshte e ai burim eshte Allahu...
Ne muslimant besojm qe tewrati ingjili kurani zebur jan te zbritur nga Allahu...
Gjithashtu besojm se tre librat e par kan pesu ndryshime dhe devijime por ka diqka qe ka mbet e vertet por prej devijimit te tepert nuk dallohet e verteta nga devijimi...
Prandaj nese ka mbet diqka e njejt ateher dmth qe Allahu e ka ndalu te te gjith pejgamberet dhe popujt dhe te gjith pejgamberet e kan pas te njejtin mision...

Studenti1
08-01-07, 16:06
O lejini keta o te nderuar.
Per jete e mot keta do i mbrojne derrat se kane dicka te perbashket me ta per ate.
Ani ani, knaqnu duke ngrene derra.

pirro
08-01-07, 18:08
Studenti1.

Po ta marr nje shembull analog,nese ne qe e hajm mishin e derrit kemi te perbashket me te diqka,atehere edhe ju qe explodoni neper autobuza keni te perbashketa me dinamit.

Mos e dhez fitilin e dinamitit deri sa te dal une prej internetit ahhaahah.

Mrdanos
08-01-07, 18:43
Studenti1.

Po ta marr nje shembull analog,nese ne qe e hajm mishin e derrit kemi te perbashket me te diqka,atehere edhe ju qe explodoni neper autobuza keni te perbashketa me dinamit.

Mos e dhez fitilin e dinamitit deri sa te dal une prej internetit ahhaahah.studenti1 mir e ki te lumt

Zana_ch
08-01-07, 20:34
mishi i derrit eshte i ndaluar (haram) me KUR'AN e SYNET , pre muslimanet e kan haram e sa i perket komuniteteve tjera ju baft mire


edhe femrat muslimane e kan haram me qit berkin dhe kerthizen perjasha te pa mbulume ...........por ne shkoll bile po na kaloin neve katolikeve me veshje ...............haram asht me ofendue diken dmth kur dikush e ofendon dike ai duhet me nxjerr fjal prej goje .....ato jan haram ..........ndersa me honger per me jetue per me e mbajt shpirtin gjalle e ku ta die un ato nuk jan haram....mendimi im asht ky .

hajt pasha daden hani e pini qka te ju doi zemra se nuk ashte haram


shnet ju lasha
Zana_ch

Mrdanos
08-01-07, 20:57
edhe femrat muslimane e kan haram me qit berkin dhe kerthizen perjasha te pa mbulume ...........por ne shkoll bile po na kaloin neve katolikeve me veshje ...............haram asht me ofendue diken dmth kur dikush e ofendon dike ai duhet me nxjerr fjal prej goje .....ato jan haram ..........ndersa me honger per me jetue per me e mbajt shpirtin gjalle e ku ta die un ato nuk jan haram....mendimi im asht ky .

hajt pasha daden hani e pini qka te ju doi zemra se nuk ashte haram


shnet ju lasha
Zana_ch


:wink: zana ku po takomi me ngran mish guci?

valiii
08-01-07, 23:08
edhe femrat muslimane e kan haram me qit berkin dhe kerthizen perjasha te pa mbulume ...........por ne shkoll bile po na kaloin neve katolikeve me veshje ...............haram asht me ofendue diken dmth kur dikush e ofendon dike ai duhet me nxjerr fjal prej goje .....ato jan haram ..........ndersa me honger per me jetue per me e mbajt shpirtin gjalle e ku ta die un ato nuk jan haram....mendimi im asht ky .

hajt pasha daden hani e pini qka te ju doi zemra se nuk ashte haram


shnet ju lasha
Zana_ch

zana qa bone a je mire qysh po kalon, n shpi qysh jon mire mire ishalla ..... ok

argumentoma pak kend e ofendova une:wink:

qy nje postim ma lart po t thire tipi me honger mish thiu, me bo me refuzu djegesh.

ju baft mire pra prap po them .

Sunnih
08-01-07, 23:49
Ishte kur na ishte , ne kohen kur skishte frigorifer.
Pse a thua edhe mishi i lopes ishte i shendosh ne atė kohė ??!!
Ne fakt cdo gja qe e quani ju hallall eshte e semurė sot vetem derri nuk u semur deri me sot..

O psikopat. Pyetja eshte pse ne fe nuk lejohet mishi i derrit. Po meqe i referohesh filozofise dhe psikologjise boterore a nuk e ke degjuar parimin filozofik se "c'te hash do te jesh"? Hahahahahaha

Sunnih
08-01-07, 23:52
Studenti1.

Po ta marr nje shembull analog,nese ne qe e hajm mishin e derrit kemi te perbashket me te diqka,atehere edhe ju qe explodoni neper autobuza keni te perbashketa me dinamit.

Mos e dhez fitilin e dinamitit deri sa te dal une prej internetit ahhaahah.

Pirro. Ti e ke lexuar biblen. Pse nese e prek mishin e derrit ne mengjes do te jesh i papaster deri ne darke dhe nese e prek ne darke do te jesh i pa paster deri ne mengjes? A nuk me thua ku lejohet ngrenia e mishit te derrit ne bibel? A me sjell nje varg nga bibla qe ta lejoje ate?

Sunnih
08-01-07, 23:55
edhe femrat muslimane e kan haram me qit berkin dhe kerthizen perjasha te pa mbulume ...........por ne shkoll bile po na kaloin neve katolikeve me veshje ...............haram asht me ofendue diken dmth kur dikush e ofendon dike ai duhet me nxjerr fjal prej goje .....ato jan haram ..........ndersa me honger per me jetue per me e mbajt shpirtin gjalle e ku ta die un ato nuk jan haram....mendimi im asht ky .

hajt pasha daden hani e pini qka te ju doi zemra se nuk ashte haram


shnet ju lasha
Zana_ch

O Zana_ch. Po vargjet e bibles qe flasin per kafshet qe lejohen te hahen e ato qe nuk lejohen kot jane?

Sunnih
08-01-07, 23:57
:wink: zana ku po takomi me ngran mish guci?

Sa mire e flet gjuhen shqipe more. Papapapapapa. Hahahahahaha

Studenti1
09-01-07, 16:14
Studenti1.

Po ta marr nje shembull analog,nese ne qe e hajm mishin e derrit kemi te perbashket me te diqka,atehere edhe ju qe explodoni neper autobuza keni te perbashketa me dinamit.

Mos e dhez fitilin e dinamitit deri sa te dal une prej internetit ahhaahah.


Ncncncnc kisne thashe dicka.
Ku dilka atje tjeterkun.
Cfare analogjie jo konsistente.

Psikologu
09-01-07, 16:19
O Zana_ch. Po vargjet e bibles qe flasin per kafshet qe lejohen te hahen e ato qe nuk lejohen kot jane?

Tek njeriu normal , cdo gja duhet te jete e reformuar , duhet te behen progrese ne shume drejtime , qofshin ato fetare ose ato shkencore e teknologjike.
Ne ate kohe ka qen e ndaluar ne Dhjaten e vjeter , por sot nuk ka se perse te ndalohet , nuk ka asnje arsye te ndalohet sepse shijen me te mire te mishit e ka ky mish dhe akoma i pasemur dhe i pa infektuar ne ngrenje.
Te kota kan qene gjoja eksperimentet e ndryshme se ai nuk eshte i dobishem , ne fakt dobia e ketij mishi ka qene cdo here shija me emire e gjellrave , qofte ne pjekje apo zierje.
Me shume dhjam permban delja sesa derri , kete e din cdo kush , e dhjami i derrit deri vone eshte perdorur sikur yndyr per pergaditje ushqimi pra ne kohen kur vaj akoma ska qene i perpunuar.

Psikologu
09-01-07, 16:24
O psikopat. Pyetja eshte pse ne fe nuk lejohet mishi i derrit. Po meqe i referohesh filozofise dhe psikologjise boterore a nuk e ke degjuar parimin filozofik se "c'te hash do te jesh"? Hahahahahaha

E pse nuk lejohet mishi i derrit ???
Ti mundohesh te shkruash se per kete ose ate , ne fakt , kete e keni marrur nga Bibla si dhe shum]e gjera te tjera.
Po a thua eshte me i demshem mishi i derrit apo i deles , a me i demshem mishi i lepurit apo i demit..
Me thuja tash ti se pse ndalohet mishi i lepurit simbas sekteve islame.
Ndersa sa i perket asaj se cka han njeriu ashtu edhe behet , ke te drejte , sepse ti me barkun e uritur e ke edhe trurin e uritur dhe te shtjerrur.
E lekura e derrit simbas islamit lejohet te mbeshtillesh me te apo ??!!!

Sunnih
23-01-07, 02:36
Edhe pse ta kam kthyer pergjigjen me pare dhe si gjithmone kuptohet kemi moderime selektive ne kete forum po te them vetem dy fjale:

Thua se e kemi marre nga bibla ndalesen e mishit te derrit. Nese eshte sikurse thua ti (gje qe nuk eshte e vertete) atehere pse kristjanet nuk e zbatojne kete urdherese? Prape nga fjalet e tua del se muslimanet jane me afer mesimeve te Jezusit se te krishteret.

Nuk ka dyshim se mishi i derrit eshte me i demshem se te tere misherat e tjere qe ke permendur dhe per kete deshmon mjekesia.

Mishi i lepurit nuk eshte i ndaluar ne Islam.

Sa persa i perket asaj qe c'te hash do te jesh, ti thua se ti han derrin dhe i bie te jesh derr sipas vete pohimit tend.

Sa per lekuren e derrit, nuk kemi nevoje per te ngase kemi lekura te tjera me te mira se ajo qofshin nga bukuria qofshin nga funksionaliteti.

(Pershendetje moderatoreve qe jane te gatshem te moderojne postimet e muslimaneve dhe jo te atyre qe ofendojne muslimanet. Drejtesi dhe barazi?! Po po duket qarte!)

Tomori
18-02-07, 13:49
RREZIQET E MISHIT TĖ DERRIT
Dr. Haluk Nurbakii
Specialist i radioterapisė - radiobiologjisė

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).

Fakti se derrat janė kafshė tė papastra (tė ndyta), e nė veēanti pse bartin qeskėn (cistin ) e njė paraziti tė famshėm trishina , janė tregues i mjaftueshėm se ne duhet t'i shmangemi ēdo kontakti me ta nė jetėn tonė tė pėrditshme. Megjithėkėtė, madje edhe nė shoqėritė qė me vite tė tėra e kanė ndaluar qarkullimin e mishit tė derrit, disa individė kanė filluar tė thonė se "mund tė konsumohet pas njė inspektimi tė hollėsishėm tė veterinarit".

Po mirė, ē'janė arsyet reale qė e ndalojnė (e bėjnė haram) konsumimin e mishit tė derrit?
Studimet shkencore qė janė kryer 25-30 vitet e fundit i kanė zbuluar arsyet e kėtij vendimi, kurse shkencėtarėt e kanė shikuar me habi kėtė saktėsi tė mbinatyrshme tė Kur'anit lidhur me kėtė ēėshtje. Pėr kėtė arsye, nė fillim dėshiroj t'i pėrmbledh e rendis elementet pėrbėrėse tė derrit qė e dėmtojnė shėndetin e njeriut.

Mjeku gjerman Hans Heinrich Reckeweg , nė mishin e derrit ka identifikuar njė proteinė tė re e tė huaj tė quajtur sutoksin , e cila shkakton alergji tė ndryshme. Ky helm shkakton sėmundje alergjike si ekzemėn dhe ekzantemėn (shpėrthimin) astmatike . Nė qoftė se doza e sutoksinit ėshtė e ulėt, i hap rrugė lodhjes e raskapitjes trupore dhe dhimbjes sė nyjeve. Nė kėtė kontekst, nė qoftė se mendojnė e llogarisin mirė ata qė pohojnė se mishi i derrit ėshtė mė ekonomik, do tė shohin se, nga aspekti i pakėsimit tė forcės produktive nė punė, do t'u dalė mishi mė i shtrenjtė.
Ky ndikim i mishit tė derrit ėshtė shėnuar gjithnjė nė eksperimentet e ndryshme tė kafshėve. Kjo veti paraqitet nga ērregullimi qė ndodh nė sistemin limfatik tė kafshės, si rezultat i ngrėnies sė vazhdueshme tė ushqimeve tė ndotura me bakterie. Do t'i rikthehemi kėsaj teme mė poshtė.

Nė mishin e derrit ekziston sasi e madhe e mukopolisakaridit. Meqė kjo lėndė ėshtė e pasur me squfur, edhe kjo shkakton dhimbje tė nyjeve. Mė tutje, hormoni i rritjes ka njė pėrqėndrim shumė tė madh te derrat, ēka rezulton me deformime trupore abnormale te njerėzit qė vazhdimishte konsumojnė mishin e derrit.

Njė sėmundje tjetėr serioze qė e pėrcjell mishi i derrit ėshtė virusi SHAPE (shapi) . Kjo sėmundje gjen vend nė mushkėrinė e bardhė tė derrit. Pėr kėtė arsye, nė shumė vende evropiane ėshtė ndaluar ngrėnia e mushkėrisė sė bardhė tė derrit. Kurse, te ushqimet si suxhuku, sallami etj. rreziku pėr t'u infektuar nga ky virus ėshtė shumė i lartė.

Te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, trupi i tyre merr formė gypi apo cilindri. Studimet qė i ka bėrė prof. Lettre lidhur me lėndėt radioaktive, ka konstatuar se ushqimet tregojnė prirje tė pėrqėndrohen nė inde tė pėrngjashme me indet tė cilave u pėrkasin. Kurse kjo, po e vėrteton mendimin se te njerėzit qė e konsumojnė mishin e derrit, akumulimi i dhjamit te ta ėshtė mė i pėrqėndruar nė vithet e tyre.

Tani, le tė kalojmė te tema e trishinės qė ėshtė njė sėmundje tejet e rrezikshme, e bartur nga mishi i derrit. Nė librin e tij me titull This Wormy World (Kjo botė e krimbur), shkencėtari Stahl, ka shėnuar se nė botė ka afro 30 milionė viktima tė trishinės. Sėmundja e trishinės, pėrkundėr asaj qė mendohet, nuk shkakton cist vetėm nė tru.
Te kjo sėmundje e pėrcjellur nga derri, meqė shkakton ngushtimin e enėve tė gjakut, vėrehen barkqitje si te kolera, tifoja e tė tjera sėmundje dhe shkakton vdekjen e menjėhershme. Ajo shpesh vendoset nėpėr muskuj duke shkaktuar dhimbje tė rėnda muskujsh.
Njė sėmundje tjetėr qė bartet prej mishit tė derrit ėshtė edhe shiriti i derrit .
Ėshtė mė i rrezikshmi prej tė gjithė krimbave tė zorrėve.

Tani le tė kalojmė nė ndikimin mė tė rrezikshėm tė mishit tė derrit pėr shėndetin:

1) Mishi i derrit e rrit sasinė e yndyrės nė gjak. Sot pėr sot, ushqimi mė i rrezikshėm pėr shėndetin e njeriut ėshtė dhjami i brendshėm i kafshėve.
Siē dihet, te kafshėt kemi dy lloje dhjamėrash: i pari, ėshtė dhjami i brendshėm qė shihet qartė nė pjesėn e sipėrme tė mishit, kurse i dyti, ėshtė dhjami qė gjendet nė masė tė madhe ndėr fijet e mishit. Njėherit, ky i fundit ėshtė edhe mė i rėndėsishmi sa i pėrket mishit tė kafshės. Pėr sa i takon kėtij dhjami, pėrqindjet dhjamore nė artikujt e pėrditshėm ushqimorė, duken kėshtu:

a. Mishi i viēit.........10 %
b. Mishi i deles.........20 %
c. Mishi i qengjit.......23 %

Yndyrat qė i marrim nėpėrmjet mishit tė kafshėve, tani pėr tani, konsiderohen si yndyrat qė mė vėshtirė digjen (konsumohen) nė gjak. Si rezultat i kėsaj vėshtirėsie, nė gjak rritet sasia e lipidit dhe kolesterinės . Nė qoftė se ky nivel i lartė i kėtyre lėndėve pėr njė kohė tė gjatė mbetet nė gjak, sė pari i ngushton enėt e gjakut e pastaj i forcon (ngurtėson) ato. Sot, mendohet se faktori kryesor i sėmundjeve kardiovaskulare , ėshtė marrja e gabuar (pra, nė masė tė madhe) e yndyrave. Tepėrsia e yndyrės nė gjak ėshtė njė arsye shumė e rėndėsishme pėr paraqitjen e dukurive, si: plakja, matufosja, paraliza dhe ngushtimi apo zėnia e damarėve tė zemrės.

Sot ēdo blerės kur hy nė mishtore dėshiron tė zgjedhė mish pa dhjam. Mirėpo, i rrezikshėm nuk ėshtė dhjami i dukshėm, por ai qė gjendet brenda fijeve tė mishit. Po, tani tė pyes: Kur tė hyni nė mishtore, nėse kasapi shet vetėm mish derri, ē'do tė bėni ju? Mund ta bėni njėrėn prej kėtyre dyjave:

a. Ose ta merrni atė mish e t'i lėshoni helm gjithė shėndetit tuaj, e nė veēanti enėve tė gjakut; b. Ose tė thoni se jeni muslimanė e tė dilni pa blerė mish, duke e marrė kėshtu nėn garancion shėndetin tuaj.

Ja pra, me urdhrin qė jua jep Kur'ani, nuk ju jep thjesht njė ndalesė, por ju dhuron njė mirėsi tė madhe shėndeti.
Ėshtė pėr t'u habitur pse konsumimi i mishit tė derrit nė Perėndim vazhdon me tė njėjtin avaz edhe pėrkundėr faktit se kjo veti, pra sasia e madhe e yndyrės nė tė, ėshtė gjithandej e njohur.
Besoj se nė kėtė, faktorėt ekonomikė luajnė rol vendimtar. Mirėpo, nė njė tė ardhme shumė tė afėrt kjo ēėshtje do tė aktualizohet si njė problem shėndetėsor shumė serioz. Edhe sot, madje, nė shoqėritė ku konsumohet mishi i derrit, haptas vėrehet rritja e sėmundjeve kardiovaskulare. Edhe pse deri vonė kohėve tė fundit, ēėshtja e yndyrės sė tepėrt nė mishin e derrit nuk ėshtė diskutuar nėpėr qarqe publike, sot kjo ėshtė bėrė mjaft aktuale.
Kurse nė tė ardhmen shpresojmė qė gjithė bota ta braktisė konsumimin e mishit tė derrit.
Njė e keqe e madhe qė vjen nga tepėrsia e yndyrės nė mishin e derrit, ėshtė se harxhon nė masė tė madhe vitaminėn E.
Te njerėzit qė e konsumojnė derrin, vitamina E harxhohet menjėherė dhe paraqitet njė mungesė e pahetueshme e saj.
Siē dihet, vitamina E ka mjaft funksione interesante, prej tė cilave mė e rėndėsishmja ėshtė ndikimi pozitiv nė gjėndrat seksuale.

Ata qė konsumojnė sasi tė mėdha tė yndyrave, e sidomos tė mishit tė derrit, pėr njė kohė tė shkurtėr e harxhojnė vitaminėn E dhe pėr pasojė, nga aspekti i marrėdhėnieve intime, duken tė plogėsht, tė paafrueshėm dhe tė paaftė (impotentė). Mungesa e vitaminės E nė mėnyrė graduale shkakton edhe pamjaftueshmėrinė e vitaminės A. Paraqiten sėmundje tė ndryshme tė lėkurės, tė tė parit (syrit) etj.

Tani mbėrrijmė te problemi i dytė me rėndėsi pėr shėndetin qė lind nga struktura e derrit

2) Ashtu siē pėrmendėm nė fillim tė kėtij shkrimi, derri ėshtė njė kafshė qė ushqehet me gjėra tė pista (tė fėlliqta), ndaj dhe sistemi limfatik i tij gjithnjė ėshtė nė veprim.
Pėr kėtė arsye, pėr ta mbrojtur vetveten ai ėshtė i pajisur me lėndė tė ndryshme mbrojtėse qė pėrmbajnė albuminė . Kėto lėndė qė paraqiten nė sistemin mbrojtės tė trupit dhe qė studiohen nga shkenca e imunologjisė, pėr gjallesat e tjera janė mjaft tė rrezikshme.
Sepse njė gjallesė qė i prodhon kėto proteina pėr t'i mbrojtur qelizat e veta, pėr qelizat e njė gjallese tjetėr janė helm. Pėr kėtė arsye, te njerėzit qė vazhdimisht ushqehen me mish derri, paraqiten sėmundje formash tė ndryshme alergjike dhe ėnjtje indesh.
Edhe pse akoma nuk dihet me saktėsi, kėto lėndė ndoshta mund tė shkaktojnė destabilizime shumė negative edhe nė sistemin tonė limfatik.

Mbasi derri ėshtė njė kafshė qė infektohet nga sėmundje tė ndryshme, ėshtė gati e pamundur tė ushqehesh me mishin e tij e tė mos i fitosh kėto albumina tė dėmshme tė quajtura antitruptha.
Sipas kėsaj, mishi i derrit nuk ėshtė njė artikull qė mund ta hash e tė ushqehesh me tė, por ėshtė njė helmim me paramendim, me qėllim. Ėshtė pėr t'u qajtur halli i atyre qė e preferojnė atė vetėm sa pėr t'u treguar e hequr si tė mėdhenj e tė pamposhtur, po edhe tė panėnshtruar ndaj Krijuesit.

Njė urtėsi tjetėr me rėndėsi e ajetit kur'anor ėshtė se ndalesa e mishit tė derrit ėshtė bėrė bashkė me ndalesėn e konsumimit tė gjakut tė derdhur e tė cofėtinės.
Ėshtė bėrė njė pėrngjasim midis mikrobeve e toksinave tė shumta qė mund tė shfaqen nga mishi i derrit. Kėtu ka njė porosi tė veēantė; na tėrhiqet vėmendja nė pėrngjasimin qė ekziston midis albuminave tė serumit tė gjakut dhe albuminave qė derri i prodhon vazhdimisht me anė tė sistemit limfatik. Kėshtu mishi i derrit, pėr nga infektimi me mikrobe e fėlliqėsira, ėshtė pėrngjasuar me konceptin cofėtinė qė pėrmendet nė ajetin kur'anor, kurse, pėr nga albuminat e dėmshme tė serumit, ėshtė pėrngjasuar me konceptin gjak.

Sė fundi do ta bėj komentimin shkencor tė njė lidhshmėrie qė krijohet me mishin e derrit
Shumė disa mendimtarė muslimanė kanė mbrojtur idenė se derri ėshta kafsha e vetme qė nuk e xhelozon dhe nuk lufton pėr partnerin (ēiftin) e vet dhe se njerėzit qė hanė mish derri janė indiferentė (tė painteresuar) pėr nga dėshira seksuale.
Ashtu siē thamė edhe mė lart, harxhimi i shpejtė i vitaminės E nga yndyra e derrit, i jep kredibilitet (besueshmėri) kėsaj ideje.

Njė mesazh tjetėr i Librit tonė tė shenjtė, Kur'anit fisnik, ėshtė se ai nė katėr ajete tė ndryshme e thekson ndalesėn e mishit tė derrit. Nė suren el-Bekara : 173, el-Maideh : 3, el-En'am : 145 dhe en-Nahl : 115 ka urdhėresa tė njėjta pėr ndalim.
Ndalimi i katėrfishtė nėpėr sure tė ndryshme, thekson nevojėn qė ēdokush duhet t'i qaset me seriozitet kėsaj ēėshtjeje.

Sot, problemi i mishit tė derrit ka dalur nė shesh dhe qarqet shkencore me seriozitet po ia vėnė gishtin kėtij ushqimi tė neveritshėm e tė rrezikshėm.

Pėrktheu nga anglishtja: Mr. Rejhan Neziri


"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).

Zero Cool
18-02-07, 15:58
"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).Nja 2.500 vjet para se All-llahu i muhamedit me i ndalu keto, i pat ndalu Zoti i Musas (Moisiut)....
Qe dmth All-llahu i muhamedit i ka kopju nga Zoti i Musas...P.S.: Lexo Tevratin per me teper...

Albanian eX|PerT
18-02-07, 16:41
Zoti i Mosiut, Jezusit, Solomonit, Davidit, Muhamedit, eshte Nje, Allahu i Gjithefuqishem.

Te gjithe kane pasur nje mesazh... nje drejtim... nje thirrje...!!!

Te gjithe Profetet duhet besuar... Muhamedi eshte i fundit... vula e profetesise... ne pasimin e rruges se tij eshte shpetimi...

Kjo teme eshte e hapur tek: Mesime nga Kur'ani,... mos harroni!

Kaloni bukur

ebu dherire
09-06-07, 02:01
Allahu i madheruar ndaloj ngrenjen e mishit te derit sepse derii eshte kafsha me flliqt ne dynje eshte kafsh e cila bene mardhanje seksuale me femijet e vet e hane nevojen e vete dhe rrine me nvendet me te flliqta ky eshte pershkrimi mi se paku qe mund te thuhet per kete tem

Tomori
04-08-07, 11:32
Nja 2.500 vjet para se All-llahu i muhamedit me i ndalu keto, i pat ndalu Zoti i Musas (Moisiut)....
Qe dmth All-llahu i muhamedit i ka kopju nga Zoti i Musas...P.S.: Lexo Tevratin per me teper...


Zero Cool" mir de po lexo ti nje heres keta pak reshta:

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).

hasanmehmeti
04-08-07, 17:59
selamualejkum Musliman

Tomor , ajeti nuk interpretohet se eshte i lejuar , por fjala ne ajet: Kur te Shtrengohet . ka tefsirin nga dijetaret se kur je ne veshtersi te eshte e lejuar .shembull ska mbet ushqim tjeter per me ngren vetem mishi i derrit dhe nese nuk e han ushqim mund te semuresh keq apo te vdesesh ateher te lejohet inshaAllah.
Apo kur te merre dikush me dhun te fut me ngren mish derri dhe te thot o haje o te mbys ateher duhet ngrene per te shpetuar jeten.

Dhe kjo hyn ne rregullat e sheriatit :
Ne mes dy te kqijave zgjidhe ate qe eshte me pak e demshme .Dhe Allahu nuk ngarkon njeriu pertej mundesis se tij .
Ndersa per hukmin e pergjitheshem ateher dihet se eshte Haram.E raste te veqanta si shembujt e cekur te lejohet dhe inshaAllah Allah me meshiren e Tij na e fal.

esselamualejkum
hasani

Zero Cool
05-08-07, 10:39
Zero Cool" mir de po lexo ti nje heres keta pak reshta:

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allllahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173).Keta rreshta jan shkru nja 2.500 vjet ma vone, kupto mire:

Zero Cool][/B]
Nja 2.500 vjet para se All-llahu i muhamedit me i ndalu keto, i pat ndalu Zoti i Musas (Moisiut)....
Qe dmth All-llahu i muhamedit i ka kopju nga Zoti i Musas...P.S.: Lexo Tevratin per me teper...

hasanmehmeti
05-08-07, 11:57
hahahaha sa qesharak qe je more 0,

Eshte Nje i Vetmi Allah , Si i Ademit , i Nuhut , Ibrahimit , Muses , Ises , Muhammedit alejhiselatu we selam we xhemain . Dhe Ai ka dergu fletushka Ibrahimit alejhiselam , Muses alejhiselam Tevratin, Ises alejhiselamInxhilin dhe Muhammedit alejhiselam Kuranin.

Pra te gjitha keto libra jane nga Ai ,Allahu , Zoti i im dhe i yti , i qiellit dhe i tokes dhe qka ka brenda ne te. Por po te mos kishte pasur ndryshime ne besimin qe e ka perhap Musai dhe zullum mbi popullat (dihet skllavopronaria e asaj kohe) nuk ishte ardhur Isa alejhiselam me Inxhill , por si shkaktar i te mendjemadhesis se popullit te Muses alejhiselam pas vdekjes dhe mos pasimit te tij , erdhi Isa alejhiselam , edhe kete pas vdekjes nuk e pasuan populli me , e ndryshuan biblen(nejse bibla eshte shkruar 300 e ca vite nga Pali ) dhe erdhi Profeti Muahammedi alejhiselam me librin dhe keshillat do tjera e do qe kan qen ne librat e meparshme pra Kuranin. Dhe tha ne Kuran se kete liber(Kuranin) nuk do ja lej me njerezve ta ruajn por do e ruaj Ai nga mosndryshimet e mundshme qe si pasoj e tyre erdhi deri te nenvlersimi i Teuratit dhe Inxhillit.
Dhe tha ne Kuran se me Profet dhe Shpallje deri ne diten e gjykimit nuk do te kete.
Dhe thot Profeti alejhiselam : se pas ardhjes se Kuranit , Allahu i ka nenvlersuar librat e mehershme qe ia pat dergu popujve te mehershem ngase ata bene ndryshime ne to. Dhe tha me tutje se Po te ishte edhe Musai alejhiselam gjall do te me pasonte mua dhe Kuranin .

Pastaj thote ne nje hadithe tjeter se kush ndegjon per ardhjen time si profet dhe Kuranin dhe beson prap ne te meparshmet libra ateher nuk do jete prej banoreve te Xhenetit .

nuk e di sa te eshte sqaruar , disa here ta kam sqaruar por ose une jam i pakjart ose ju po doni ti hudhni pluhur mbi argumentet e qarta.

Pastaj nese eshte ne dhjaten e vjeter (shyqyr qe nuk eshte ndryshu ai citat ende) dhe tashme ne Kuran qka do te thote pas gjithe asaj qe tha Profeti alejhiselam qe ti lesh ato qka jane ne librat e mehershme se jan perzi nuk dihet qka eshte e Shejte e qka eshte nga dora e njeriut , e te besohet Kurani si liber permbledhes dhe perfundimtar per njerezit deri ne diten e gjykimit. Pra ne i marrim gjerat nga Kurani edhe pse mund te jene ne bible ndokund te njejtat.


selamualejkum
hasani

hawk
05-08-07, 22:28
Tek njeriu normal , cdo gja duhet te jete e reformuar , duhet te behen progrese ne shume drejtime , qofshin ato fetare ose ato shkencore e teknologjike.
Ne ate kohe ka qen e ndaluar ne Dhjaten e vjeter , por sot nuk ka se perse te ndalohet , nuk ka asnje arsye te ndalohet sepse shijen me te mire te mishit e ka ky mish dhe akoma i pasemur dhe i pa infektuar ne ngrenje.
Te kota kan qene gjoja eksperimentet e ndryshme se ai nuk eshte i dobishem , ne fakt dobia e ketij mishi ka qene cdo here shija me emire e gjellrave , qofte ne pjekje apo zierje.
Me shume dhjam permban delja sesa derri , kete e din cdo kush , e dhjami i derrit deri vone eshte perdorur sikur yndyr per pergaditje ushqimi pra ne kohen kur vaj akoma ska qene i perpunuar.Feja Islame pretendon te jete nje rruge e mesme,pra e pershtatshme per njeriun e reformuar qe ti nenkupton ekuilibrin ne kete rast edhe pse ke zgjedhur nje fjale jo qarte nga ana kuptimore(jo e fjales por e mendimit qe kerkon te shprehesh).

Nese ne ate kohe qe ndaluar perse sot u dashka lejuar ??
Nese Dhjata e Vjeter e ndalon dhe ajo eshte pjese e krishterimit,me c'te drejte shkelet ky urdher??
Mire Kuarni eshte kopje,por nese Dhjata e Vjeter eshte hyjnore,kush te dha te drejten ty te barazohesh me hyjnoren e madje te kalosh me lart per ta ndrsyhuar nje urdher ??!!!!!!

Kur pohon se Kurani mori nga Dhjata e Vjeter kete ndalim,ku i ke argumentat qe kjo Dhjate eshte e krishtere ne nje kohe qe permban urdhrat,ligjet,sjelljet,normat,histori, qe i perkasin hebrenjve dhe Teuratit te tyre?!
Sic e shikon,me ndihmen e "syzeve",krishterimi inkuadron pjese nga Teurati,pra sic ke qef ti kopjon-kete e them vetem ne repliken me ty sepse nuk eshte mendimi im por rrjedhoje e logjikes tende te semure.

Tradicionalisht mishi "i tije",te pakten per shqipetaret ne Republiken e Shqiperise nuk perdoret ne gjellera te ndryshme pervecse i pjekur,skuqur-qe nuk eshte gjelle-apo ne lakra...Nuk njoh gjelle te tjera ku ky mish perdoret.Se ku dhe kujt ja jep shijen e mire e di vec nje guzhinjer si ti.
Pastaj guzhina yne eshte zgjatim i perhapjes se asaj turke,qe nuk perdor derrin.
Jam kurioz te di ato gjelle tradicionale shqipetare me mish derri,me perhapje kaq te madhe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Per yndyren jane perdorur nenproduktet e qumeshtit,dhe kjo edhe ne zonat e krishtera te cilat besoj se edhe pse kan patur gjith kete bollek dhjami kan njohur dhe njohin me se miri te prodhojne gjalpin apo tlynin.Nese do te ishte ashtu sic pohon ti i bie qe popullsia ne Italine e jugut qe prodhon vaj ulliri me mijera vjet nuk do te njihte fare derrin si depozite dhjamore.Ndersa Italia e veriut qe nuk e njeh kulturen e ullirit do te nxirrte ynyren nga derri,ku ne te vertete nuk ndodhte dhe nuk ndodh keshtu sepse eshte qumeshti baza e prodhimit te ynyres ne keto zona(historikisht).Nese ke deshire per referenca lexo "Italiani" te Gian Luigi Bravo.

Kur lexoj rreshtat e mesiperm nuk e kuptoj perse nuk e trasferojme temen tek barcaletat pasi e tille ehte logjika e bazuar ne "gjellet e shijshme" e "yndyren".


Sa per kulture pak muaj me perpara ka hyre ne fuqi ne Britani nje ligj qe percakton se mishi i derrit duhet gatuar mire ne restorante,me shume se ai i vicit,deles..., per shkak te Tenies qe sjell deme ne tru.
Ky nuk eshte eksperiment por realitet.
Se kush eshte me i demshem e tregon vendimi per ndryshe do te trajtohej ne te njejten menyre me mishin tjeter.

E sa per lepurin e ndaluar nga sekte Islame,kjo nuk eshte doktrinore Islame sepse nuk ka argumente.Leri sektet.
Ti hyjme sekteve te krishterimit nuk e di ku mbarojme.

Alko71
06-08-07, 10:16
Nja 2.500 vjet para se All-llahu i muhamedit me i ndalu keto, i pat ndalu Zoti i Musas (Moisiut)....
Qe dmth All-llahu i muhamedit i ka kopju nga Zoti i Musas...P.S.: Lexo Tevratin per me teper...


Lexoi keto vargje sepse izraeliteve Zoti u kishte ndaluar edhe disa ushqime tjera dhe per keto na lajmeron ne Kur'an, e qe ne beselidhjen e vjeter nuk e di a gjinden tani por ti mund t'i hulumtosh. E nese i gjene ,atehere pse nuk gjenden keto ndalesa edhe ne Kur'an pasi qe po thua se eshte kopjuar.
145.Thuaj: "Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur'an) nuk po gjej diēka tė ndaluar nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: coftinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t'i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar; Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.


146.E ndaj atyre qė janė jehudi Ne kemi ndaluar ēdo (kafshė) thundrake: nga lopėt dhe delet u kemi ndaluar dhjamin e tyre, pos atij (dhjami) nė shpinėn dhe nė zorrėt e tyre dhe pos atij tė pėrzier me ndonjė asht. Kėtė (masė-ndalesė) e morėm si ndėshkim ndaj mėkatit tė tyre. S'ka dyshim, Ne jemi tė vėrtetė (nė ēka ju rrėfejmė).


Ai eshte Zot, ndalon cfare te doje dhe lejon cfare te doje. Disa ndalesa jane si sprove disa si ndeshkim dhe disa si meshire. Po te logjikoni thelle, te gjitha hyjn tek meshira.

Edhe po te mos kishte dem nga mishi i derrit (edhe pse ka fakte shume), prapseprap ne qe e besojme Zotin Nje dhe Librat e Tij nuk do ta hanim sepse keshtu do te binim nga provimi.
Jehudet e kishin te ndaluar peshkimin diten e shtune dhe e thyen. Te ne nuk eshte i ndaluar peshkimi te shtunen. Ajo ishte nje sprove per ata (jehudet) ne te cilen rane dhe nuk iu permbajten.
Tash sikur te pyesim pse u ndalua peshkimi te shtunen ne Tevrat dhe te kerkohet pergjigje racionale sic po kerkohet ne kete rast eshte absurde apo jo? Edhe me absurde se tek mishi i derrit, pasi qe per derrin edhe mjekesia bashkekohore gjithnje e me shum po zbulon demet dhe rreziqet qe shkakton dhe permban kjo qenje. Ndersa per peshkimin nuk ka spjegim racional fare edhe pse ne muslimanet e kuptojme edhe ate ndalese ne kuader te sprovimit dhe ky eshte spjegimi me racional per ne.

Zero Cool
07-08-07, 19:46
E nese i gjene ,atehere pse nuk gjenden keto ndalesa edhe ne Kur'an pasi qe po thua se eshte kopjuar.


Sepse shkruesit e kuranit skan desht me vjedhe ma shume, aq i ka konvenu atyre :biggrin:

Alko71
07-08-07, 20:49
Sepse shkruesit e kuranit skan desht me vjedhe ma shume, aq i ka konvenu atyre :biggrin:

Ti nuk qenke serioz aspak. Ketu nuk po bejme gare femijesh "babi im me i forte se i yti" qe ne kete rast ti keshtu veprove. Mos fol pa fakte. Nese do te bisedosh serioz ateher hyn ne debat perndryshe mos u fut fare kur nuk ke njohje te asnjerit religjion.

Shko zgerdhiju tani.

Malsori-Makaveli
07-08-07, 22:28
Aiiiii Baba apo Nana met than; Djali jem mos e ha qet sen,ti se len pa e hanger e le ma me shkru ni Liber mso e ha.hahahahaha


Le bre se me jetu si thot Bibla e Kurani sasht e mundshme ne kohen e sodit pash Zoten.

Leni kto Teoria ni Zot asht.

Si po Jetojn Budistat e Judat??Ata ne Indi se besojn ne Lop??

Super ma mi se Shqiptart.hahahaha

Jo se ha kta e jo ata e ja fut Tekilla e Birra e myt.hahahaha Venė ma shum se duhet.hahahaha


Ma mir me msu Shkoll diqka se t`duhet.

hasanmehmeti
10-08-07, 00:16
Aiiiii Baba apo Nana met than; Djali jem mos e ha qet sen,ti se len pa e hanger e le ma me shkru ni Liber mso e ha.hahahahaha


Le bre se me jetu si thot Bibla e Kurani sasht e mundshme ne kohen e sodit pash Zoten.

Leni kto Teoria ni Zot asht.

Si po Jetojn Budistat e Judat??Ata ne Indi se besojn ne Lop??

Super ma mi se Shqiptart.hahahaha

Jo se ha kta e jo ata e ja fut Tekilla e Birra e myt.hahahaha Venė ma shum se duhet.hahahaha


Ma mir me msu Shkoll diqka se t`duhet.

Thot nje fjale e urte popullore ne Kosove , Me jetu jeton edhe miza ne b... te Kalit po qysh se.

Islami te kerkon dhe te urdheron te mesosh qysh ne ajetin e pare ne Kuran .

Mundesia eshte te jetohet sipas udhezimeve te Zotit por mungon udhezimi i krijeses ndaj akceptimit te ketyre udhezimeve.

selamualejkum
hasani

gesti80
17-09-07, 22:20
OR suri ne radh te pare ZOTI ta largofte ironine pastaj nuk tha kush se ZOTI ka ndalu alkolin ne mjeksi biles eshte paresore ne ket fushe.

ebuemir
23-05-08, 18:44
Pulat posedojne diēka qe derri nuk e ka e ai diēkahi i pulave ne e quajm errcok i cili sherben per pastrimin apo filtrimin e ushqimit gjitheashtu pula posedon edhe gushen e cila e neutralizon ushqimin.

ebuemir
23-05-08, 18:48
ēdo gje qe eshte krijuar e ka edhe qellimin e krijimit te vete. Edhe derri e ka qellimin e krijimit e ai eshte qe ta bene pastrimin e ambientit. Nje krijese e krijuar per pastrim te ambientit nuk mundet te sherben per ushqim se ne te kunderten, pra nese e hame ne atehere konsideromi si pastrues te ambientit sepse po e hjekim mbeturin nga ambienti siq eshte derri.

Boro
23-05-08, 20:16
ALLAHU ky zot i lindjes e i perendimit.Sot ne muslimanet po e udheheqim boten per nga numri ,do te vjen dita kur do behet islamizimi i gjith botes, nuk ka kthim prapa .

uck_aksh
24-05-08, 00:02
ALLAHU ky zot i lindjes e i perendimit.Sot ne muslimanet po e udheheqim boten per nga numri ,do te vjen dita kur do behet islamizimi i gjith botes, nuk ka kthim prapa .


Boro do te vje dita kur njerzimi do ta kuptoj se bibla kurani dhe libra te tjer jan shkruar nga disa persona qe gjithmon te ket ndermjet njerzve urrejtje
si ne kohen e sodit nje budalla krijon nje virus dhe i shkatrron me miliona PC njejt kan qen edhe keta budalla qe kan shkruar keto vetem per shkatrrim

SoKoLi-i-Maleve
24-05-08, 00:46
ALLAHU ky zot i lindjes e i perendimit.Sot ne muslimanet po e udheheqim boten per nga numri ,do te vjen dita kur do behet islamizimi i gjith botes, nuk ka kthim prapa .


Po mendon ashtu si mishi i derrit qe asht shumua,Sepse numri qe cek ti sasht e vertet ,por asht e vertet se islami asht i treti besim ma i madh nder 4 religjionet ma te medha ne bote...,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,si asht shumua,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,se tema asht per mishin e derrit,apo ke harrua se ate rregull e kopjoj nga Jahudijt dhe se atje asht teper ngroht per te qendrua mishi dhe thatesir e pa uji per te jetua derri.

Hajde Budallakije hajde!

kroni i etheve
08-08-08, 22:28
myslimanet kan te drejt ti han te gjitha kafshet me nje pal dhemb ne pjesen e par te gojes si p.sh. lopa ose te tjerat e sa i perket duhanit ne kohen e muhamedit nuk kishte fare duhan

hawk
09-08-08, 16:46
...nga Jahudijt dhe se atje asht teper ngroht per te qendrua mishi dhe thatesir e pa uji per te jetua derri.

Hajde Budallakije hajde!

Derri nuk eshte peshk.
Vapa ashtu sic pengon jetegjatesine mishit te derrit behet pengese edhe per llojet e tjera te mishit qe jane te lejuara.
Keta nuk jane arsye,gjej te tjera.

Jezusi eshte hebre te cilit mishi i derrit nuk i lejohej. Vendi ku jetoi ishte me temperatura te larta dhe thatesire ashtu sic ekzistonte shekuj me perpara kur perdorimi i ketij mishi u ndalua per hebrenjte. Bibla perbehet dhe nga Dhjata e Vjeter pra ligjin hebraik ku permbahet ndalimi. Perse te krishteret me nje Hyjni hebraike,me nje liber qe inkuadron ligjet e Moisiut,me temperatura dhe thatesire te njejte te pranishme ne vendlindjen e kesaj feje,perdorin kete mish??
Kjo zhvlereson me teper dy arsyet qe na ke sjellur madje shkon edhe me tej sepse na ben te mendojme rreth lindjes se Krishterimit qe nuk lidhet me vendlindjen(per te mos thene me Jezusin) por me popuj te tjere,fillimisht hebrenj te diaspores dhe me vone pagane europiane qe e perpunuan kete doktrine sipas kushteve dhe preferencave....

ANTE
09-08-08, 20:43
krishterimi ska te bej aspak me predikimin e ISA-it a.s

Idila
15-11-09, 16:56
Sipas mendimit tim, duke menduar logjikisht, Muhamedi a.s. ka qenė njeri tejmase i zgjuar, ka qenė njė mėsues i pėrkryer kundrejt popullit tė tij(BESIMTARĖVE MUSLIMAN). Ka shpėrndarė mėsime tė devotshme, tė frytshme pėr vetpopullin.
-Ka ndaluar ngrėnjen e mishit tė derrit, pėr ta mbrojtur organizmin nga infektimet qė mund tė shfaq ky mish....
-Ka drejtuar njerėzimin drejt rrugės sė drejtė qė tė bėn Njeri nė plotkuptimin e fjalės.
-Ka vėnė obligim faljen pėr t`iu drejtuar Zotit tė plotfuqishėm.
Tė falesh don tė thotė:
1- Besimi nė Zot, nga kjo del qė njeriu gjithmon duhet pasur frikė nė diēka tė pathyeshme, pėr t`iu larguar mėkateve, vjedhjeve, keqbėrjeve e shumė e shumė gjėrave qė nuk i ka hije njė njeriu, pėrndryshe njeriu kur tėrbohet ėshtė mė i rrezikshėm se bisha....
2-Ndikon pozitivisht, pra ėshtė medicinė pėr trupin e njeriut, ushtrim....
3-Ėshtė HIGJIENĖ pėr trupin tonė, para ēdo falje duhet bėrė abdest, pra higjiena, ėshtė gjėja mė elementare pėr njeriun....
...e tė tjera...e tė tjera....pra, me kėtė dua tė them se feja muslimane ėshtė SUPERMEDICINĖ PĖR NJERIUN.

Lapsi
15-11-09, 17:05
Ngrenien e mishit te derrit e ndaloi Zoti. Me sa e di une, mishi i derrit bene ndezjen e zorreve. Nje doktor nga gjermania, i cili kishte ruajtur peshqi- nje dite e pyet kolegun e tij doktor: do per 24 ore te gjithe peshqit te ngordhin?
Ai i ka thene po nese i helmon me dicka.
Ka thene, nese i ushqej me mishe derri.

Zero Cool
16-11-09, 15:45
Titulli: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??


Pėr me parandalu gripin e thive :biggrin:

Murgesha
16-11-09, 15:46
Titulli: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??


Pėr me parandalu gripin e thive :biggrin:

Shyqyr qe jam muslimane ne ket koh gripash te derrav :tongue:

filxhani
10-12-09, 20:14
Bėj ēka tė them unė,jo ēka bėj unė?Se ta kish udhėzu zoti atė pėr kėtė,tybe mė parė i kish faru thitė si pandat,atėherė s'kish ra kush n'dilemė a bėn a jo!

Lapsi
10-12-09, 20:19
Bėj ēka tė them unė,jo ēka bėj unė?Se ta kish udhėzu zoti atė pėr kėtė,tybe mė parė i kish faru thitė si pandat,atėherė s'kish ra kush n'dilemė a bėn a jo! ca ke thene se nuk te kuptoj fare

Zana_ch
10-12-09, 20:47
Shyqyr qe jam muslimane ne ket koh gripash te derrav :tongue:kadal kadal qik se edhe tfes muslimane i kish nis mi kap gripi i derrave .....noshta e kan honger dikun tinzash mishin e derrit............hahahahaha

jadore
10-12-09, 21:15
kadal kadal qik se edhe tfes muslimane i kish nis mi kap gripi i derrave .....noshta e kan honger dikun tinzash mishin e derrit............hahahahaha

jo bre Zane , po te boj be ne Perendi qe jo , jo per tjeter por ti e dine qe nuk kemi se si te ushqehemi nga nje kafshe qe ushqehet me ndytesira ,po e kemi bo me be mire e keq mbasi jemi te gjithe binder Adem ( qishtu thote mama jeme ) te miren e te keqen me e kapercy bashke ..
a e kuptove.?

Zana_ch
11-12-09, 22:12
jo bre Zane , po te boj be ne Perendi qe jo , jo per tjeter por ti e dine qe nuk kemi se si te ushqehemi nga nje kafshe qe ushqehet me ndytesira ,po e kemi bo me be mire e keq mbasi jemi te gjithe binder Adem ( qishtu thote mama jeme ) te miren e te keqen me e kapercy bashke ..
a e kuptove.?.....sa keq me vjen per ty kujshike se po ja jep vetes shum e meqme e ne fakte hmmm

ma kan thon se edhe Pula po shkojke ne plehra duke kerku me honger noj gja ......kujdes mos e haj as mishin e pules.....asi harrova ti je e nivelit te lart me shkoll kshtu qe ti e han mishin e pules me pirun e me thik ....ti hiq se prek me gishta ......hahahahaha

roadrunner
11-12-09, 22:16
M'thojke vajza: Mami mami, ke kujdes ne pune, mos rri me derra, se ta ngjesin gripin hahahha....kur mora grip sezonal, prej frige a be mami, te kam then mos rri me derra. Ne TV thone se po vdesin njerzit prej tij, e ti mami? Pse sme degjove? Hahahahha

jo bre Zane , po te boj be ne Perendi qe jo , jo per tjeter por ti e dine qe nuk kemi se si te ushqehemi nga nje kafshe qe ushqehet me ndytesira ,po e kemi bo me be mire e keq mbasi jemi te gjithe binder Adem ( qishtu thote mama jeme ) te miren e te keqen me e kapercy bashke ..
a e kuptove.?

Makresh
11-12-09, 22:20
kadal kadal qik se edhe tfes muslimane i kish nis mi kap gripi i derrave .....noshta e kan honger dikun tinzash mishin e derrit............hahahahaha

Hé Zana ? A po gzohesh ti Qe edhe muslimanet po vdesin ????

jadore
12-12-09, 11:47
.....sa keq me vjen per ty kujshike se po ja jep vetes shum e meqme e ne fakte hmmm

ma kan thon se edhe Pula po shkojke ne plehra duke kerku me honger noj gja ......kujdes mos e haj as mishin e pules.....asi harrova ti je e nivelit te lart me shkoll kshtu qe ti e han mishin e pules me pirun e me thik ....ti hiq se prek me gishta ......hahahahaha

zana , deri sa me vlerson dhe ti menqurin te perbehem ne Perendi qe kete e kam lene lene ne sirtare si relike te vjeter ..

ok ..jo menqurija , jo niveli i larte i shkolles , por prej qe thike e pirune po i kam ne funksion po ushqehem veq vegjeteranisht , diqysh ma lehte po i prej ne pijate .. po del qe po di keshe une e kullturume ..haha ..krejte qaty eshte arsyeja ..
keshtu vendase te ftoj edhe ty te kesh mirkuptim per speciet tjera farefisnore .. per mua eshte mekat ti eksprlatojme dhe ti prevojme ne te jetuar vetem pse e kemi ate mundesi .. ne te kunderten e shef si na revanshohen ..
nima , a e ke pas ndi ti ate fjalen ..cka ka thone Shaban Paja ..dallap dallap dynjaja .!

INPERATORE BT
30-01-10, 10:07
kush tha se derri eshte i papaster e han gjithqka .... ateher pse i hani pulat ato veq ma te ndyta jan! me respekt

Makresh
30-01-10, 11:04
kush tha se derri eshte i papaster e han gjithqka .... ateher pse i hani pulat ato veq ma te ndyta jan! me respekt


Jezus Krishti a ka qen konsumator i mishit t'derrit ?

Nese po, atehere keni te drejt qe e hani.

Nese jo, atehere nuk paska krishter te vertet !

roadrunner
30-01-10, 11:27
Pse pra po i han ti pulat? Ha mish derri kerkush spo te ndal :D...


Derri permban ne vete shume parazite te cilet mund te shkaktojne semundje ne qenien njerezore. Trakti digjestiv i tyne eshte i njohur per shumen e madhe te krimbave parazitore. Per kete arsye edhe zierja e saj eshte me e kujdesshme dhe zgjate me ore te tera.

Nuk jane vetem muslimanet se nuk e hajne kete lloj te mishit, por ka edhe familje-sekte te tjera te kristianeve qe nuk e hanekush tha se derri eshte i papaster e han gjithqka .... ateher pse i hani pulat ato veq ma te ndyta jan! me respekt

uck_aksh
06-02-10, 23:47
Titulli: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit?

Mendoj se nuk ju ka ngren

hasanmehmeti
07-02-10, 02:24
kush tha se derri eshte i papaster e han gjithqka .... ateher pse i hani pulat ato veq ma te ndyta jan! me respekt


S'po e dishe anatomin e procesit te tretjes dhe ushqimit te pules!

LOJETARI
07-02-10, 10:35
Titulli: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit?

Mendoj se nuk ju ka ngren

Pse e ka ndalu ? , nuk e di ,veq jam koxha i sigurt qe po te jetonte sot nuk do ta kishte ndalu .Kqyrni gjermanėt qė po e hanė [kapak] sa e kane mesataren e te jetuarit .Ēka ja u merr mendja ?, qė kėta me kfinta po i ikin ALLAHUT ,e po jetojne kaq shumė a ?

premium
07-02-10, 11:02
Ma mirė mos t'ju tregoj mos po gerditeni e mos po vjellni ));

Makresh
07-02-10, 13:05
Pse e ka ndalu ? , nuk e di ,veq jam koxha i sigurt qe po te jetonte sot nuk do ta kishte ndalu .Kqyrni gjermanėt qė po e hanė [kapak] sa e kane mesataren e te jetuarit .Ēka ja u merr mendja ?, qė kėta me kfinta po i ikin ALLAHUT ,e po jetojne kaq shumė a ?


Lojtar, ka njerėz, seriozisht e kam, ka njerez qe pijn urinen e tyre dhe hajn jashtqitjet e tyre sepse thon qe ka disa vitamina te fuqishme qe s'gjinden askund tjeter ! Dhe besom qe jetojn po aq sa gjermanet.

4peace
07-02-10, 13:50
Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:


"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

...derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.


Levitiku 11, 1-2, 7


*


Makresh,
leje lojtarin se, soltari si lojtar ja tufė shumė shpesh pi korrnerit.

Ndalimi i mishit tė derrit ėshtė mė i saktėsuar nė Bibėl (lexo citatin) se Kur'an. Por, ja qė ndalimi i mishit tė derrit qėndron nė Dhjatėn e Vjetėr, kurse kjo (Dhjata e Vjetėr) pėr tė krishterėt vlenė vetėm sipas pėlqyeshmėrisė. Pėrse e them kėtė?
Ja njė shembull:
Dhjetė Urdhėresat (e Moisiut, Musait a.s) merren nė konsideratė te krishterėr, megjithėse edhe kėto janė nė Dh. e Vjetėr, kurse mishi i derrit(po aty) anashkalohet.
Aq sa e di unė, ngrėnia e mishit tė derrit tek tė krishterėt ka filluar nga domosdoshmėria e situatave tė caktuara kur ka mbretėruar uria totale, siē ka qenė, ta zėmė, periudha e luftėrave 30-vjeēare ndėrkrishtere (katolikėt kundėr protestantėve).

Njėfarė kohe kur ende nuk kisha aspak njohuri rreth feve, kam pasur rastin tė lexoj nė njė leksikon (Dudenlexikon) se misshi i derrit ka filluar tė hahet nga shtresat mė tė ulėta tė popullatės (nė Austri)...Pra, ngrėnia e kėtij mishi ka filluar nė rend te parė nga (mo)skamja... kėshtuqė, edhe sot e kėsaj dite, derri ėshtė simbol i kursimtarisė... Klientėt e bankave nė Perėndim sa herė tė duan mund tė marrin si dhuratė njė "derr kursimi"(Sparschwein), pra, njė bust derri me njė vrimė mbi, ku mund t'i hedhėsh tė hollat nė tė...

Sa iu pėrket Profetėve dhe njerėzve me rang po aq sa ata dhe mbi ta, ata nuk hanė mish fare, sepse mishi ( i tė gjitha llojeve) pėr ta ėshtė i dėmshėm...


***

Sibora
07-02-10, 14:14
E ka ndaluar Zoti apo Muhamedi?:rolleyes:

LOJETARI
07-02-10, 16:11
Makresh,
leje lojtarin se, soltari si lojtar ja tufė shumė shpesh pi korrnerit.


***

Nuk ishte qėllimi im qė dikujt t'ia bėj mishin e derrit interesant .Ju keni tė drejtė kur thoni se ky lloj i mishit nuk ėshtė i klasės mondene , mirėpo edhe kėtu ,arti i tė gatuarit ka arritė tė nxjerrė delikatesa jashtėzakonisht tė ēmueshme .Ėshtė njė lloj e derrit [IBERICO]qė kultivohet ne Spanjė, porshuta [schinken] e tė cilit ne treg sjellė njė ēmim deri ne 200 euro .Mirėpo kjo ėshtė njė racė e re e thive , nuk e di se a ka ekzistue gjithėmonė , pėr ata thashe mėl lartė se jam goxha i sigurt qė sot sanksionimi i derrit do tė bėhej ndoshta me njė paragraf shtesė i cili aty kėtu do ta lejonte shijimin e kėtyre delikatesave.

4peace
07-02-10, 16:42
Nuk ishte qėllimi im qė dikujt t'ia bėj mishin e derrit interesant .Ju keni tė drejtė kur thoni se ky lloj i mishit nuk ėshtė i klasės mondene , mirėpo edhe kėtu ,arti i tė gatuarit ka arritė tė nxjerrė delikatesa jashtėzakonisht tė ēmueshme .Ėshtė njė lloj e derrit [IBERICO]qė kultivohet ne Spanjė, porshuta [schinken] e tė cilit ne treg sjellė njė ēmim deri ne 200 euro .Mirėpo kjo ėshtė njė racė e re e thive , nuk e di se a ka ekzistue gjithėmonė , pėr ata thashe mėl lartė se jam goxha i sigurt qė sot sanksionimi i derrit do tė bėhej ndoshta me njė paragraf shtesė i cili aty kėtu do ta lejonte shijimin e kėtyre delikatesave.

@
LOJETARI

Kam pershtypjen qe e njeh mire gastronomine...

E paske harruar pėrshutėn e Shvarcvaldit (Schwarzwalder Schinken), edhe kjo e njohur.
Kjo mvaret nga pergatitja, menyra e pergatitjes, lloji i mishit, receta e njelmezimit...
Njefare kohe, posa u paten hape RTV-te private/komerciale ("Mein Name tut's nix zur Sache...Ich bin Explosiv") flitej per mishin e qenit... Keta (emision gjerman) ia filluan me Kinen, dhe, dalengadale arriten ne Zvicerr, e masandej zbuluan ngrenien e mishit te qenit edhe ne Gjermani...Me ne fund doli se qene hahen me shume ne Europe se sa ne Kine. Kurse, ngrenia e mishit te qenit ne kine, me ne fund, doli se ata vertete e hane mishin e qenit por nje lloj qeni special per kete gje. Keshtuqe edhe ajo doli si nje lloj delikatese. Pra, e shtrenjte, ashtuqe s'mund t'ia lejoje vetes cdonjeri te haje mish qeni per shkak te cmimit.
Perndryshe, askush nuk ia ndalon askujt se cfare fut ne stomakun e vet. Sejcili per veten e vet.

@
Sibora
Titulli i temes ka te beje me vet hapesin e temes. Pra, ashtu ka menduar ai dhe ashtu e ka shkruajtur.


***

valiii
07-02-10, 16:49
Muhammedi nuk e ka ndaluar mishin e dergucit/thiut neverites. Kjo urdherese vjen nga larte, prej Arshit te te Madheruarit te transemtuar nga Meleku i Tij i dashur e deri tek Profeti final sal-Allahu-ajehi we selem (paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te).
P.S| 4 peace, nuk egzistojne njerez qe jane ne nje rang me Profetet. As me ju afru atyre bile, e per ma larte se ta as te mos flasim/shkoje mendja. Ketu mund te beje perjashtim paraqitja e Hidrit ne kohen e Muasit a.s, apo Dhulkarnejnit te cilet i cek Allahu ne Kur'an e disa nga dijetaret thone per ta qe nuk ishin profet por te dashurit e Allahut (evliate).... E sot nuk egstojne keso njerezish qe mund (te pakten) te u ofrohen profeteve. E kjo qe the nje rang me larte veq prej do shehave ne gjakove edhe prej teje po ndegjoje. Edhe ni sufiste para do dite me tha se, shehi vet percdo dite dreken pi falke ne Medine e akshamin ne Mekke po ai qashtu po shkojke me telepati edhe kta spo guxojshin me ja vjedhe taktikat se tona kercet dajaki prej baballarve... T kerkoje falje per nderhyrjen por sinēerishte shume ma vrau syrin ajo 'apo edhe me larte'...

4peace
07-02-10, 17:05
P.S| 4 peace, nuk egzistojne njerez qe jane ne nje rang me Profetet. As me ju afru atyre bile, e per ma larte se ta as te mos flasim/shkoje mendja. Ketu mund te beje perjashtim paraqitja e Hidrit ne kohen e Muasit a.s, apo Dhulkarnejnit te cilet i cek Allahu ne Kur'an e disa nga dijetaret thone per ta qe nuk ishin profet por te dashurit e Allahut (evliate).... E sot nuk egstojne keso njerezish qe mund (te pakten) te u ofrohen profeteve. E kjo qe the nje rang me larte veq prej do shehave ne gjakove edhe prej teje po ndegjoje. Edhe ni sufiste para do dite me tha se, shehi vet percdo dite dreken pi falke ne Medine e akshamin ne Mekke po ai qashtu po shkojke me telepati edhe kta spo guxojshin me ja vjedhe taktikat se tona kercet dajaki prej baballarve... T kerkoje falje per nderhyrjen por sinēerishte shume ma vrau syrin ajo 'apo edhe me larte'...

Me vie keq per ty Valiii
Mua s'me interesojne te vetquajturit apo te ashtuquajturit "sufi"-ste, sepse jo cdonjeri qe quhet edhe eshte...
Natyrisht qe ka pasur, ka dhe do te kete njerez/krijesa me te medhenj/medha se Profetet. Ketu s'ka as me te voglin dyshim pos atyre qe s'jane te (mire)informuar.
Edhe ne Kur'an e kemi shembullin e dy personave (megjithese perkthyesi/interpretuesi i quan melajke/engjuj), te cilet ishin nisur tek populli i Lutit a.s. dhe ndaluar tek Ibrahimi a.s.. Kyr ky i fton per te ngrene, ata ia kthejne "Jo, ne nuk hajme".
Ata qe e kane arritur shkallen me te larte: nuk hane, nuk pijne, nuk flejne...udhetojne ashtu sic te paska thene ai "sufisti", pra, me forcen e mendjes mund te gjinden ne cdo cep te botes...ama, keto gjera jane tabula rassa per shumekend apo shpansko sello qysh thojne kah Peja...


***

valiii
07-02-10, 17:21
Me vie keq per ty Valiii
Mua s'me interesojne te vetquajturit apo te ashtuquajturit "sufi"-ste, sepse jo cdonjeri qe quhet edhe eshte...
Natyrisht qe ka pasur, ka dhe do te kete njerez/krijesa me te medhenj/medha se Profetet. Ketu s'ka as me te voglin dyshim pos atyre qe s'jane te (mire)informuar.
Edhe ne Kur'an e kemi shembullin e dy personave (megjithese perkthyesi/interpretuesi i quan melajke/engjuj), te cilet ishin nisur tek populli i Lutit a.s. dhe ndaluar tek Ibrahimi a.s.. Kyr ky i fton per te ngrene, ata ia kthejne "Jo, ne nuk hajme".
Ata qe e kane arritur shkallen me te larte: nuk hane, nuk pijne, nuk flejne...udhetojne ashtu sic te paska thene ai "sufisti", pra, me forcen e mendjes mund te gjinden ne cdo cep te botes...ama, keto gjera jane tabula rassa per shumekend apo shpansko sello qysh thojne kah Peja...


***
hahaahahaaa... Ok! Ti din, e une z'di. U kry puna.... S'po te thome edhe mua qe po me vjen keq per ty, se kjo mo po dihet se ne te kunderten nuk te kisha replikuar por me gjitherespektin qe kam per ty me duhet te theme se kto cka i ki shkru jane certana e ideologji t kota qe fatkeqesishte (duke u bazuar n shkrime tua) po me del ajo qe medoja. Vazhdo ti me tenden e une me timen, zdo te replikoje me per keto ceshtje. E pra kam qindra milona fakte qe qeta" msusat telepatik" katastrofe jane prej akides ose ma mire me thone mozamakeq. Ky diskutim per mu u kry, cka smuj met garantu ne te ardhmen ne qofte se rastesishte na paraqitet ndonje teme 'fluturuese'.

4peace
07-02-10, 17:54
***


Po t'besoj Valiiiii
Ma mire me i besue ni Hasani arab, me disa tituj (mr, pr, vr) para emrit se sa ni anonimusi t'internetit sikur une...krejt me cerrtana t'Valt Disney-it...:cool:


***

Makresh
07-02-10, 22:17
Makresh,
leje lojtarin se, soltari si lojtar ja tufė shumė shpesh pi korrnerit.

Ndalimi i mishit tė derrit ėshtė mė i saktėsuar nė Bibėl (lexo citatin) se Kur'an. Por, ja qė ndalimi i mishit tė derrit qėndron nė Dhjatėn e Vjetėr, kurse kjo (Dhjata e Vjetėr) pėr tė krishterėt vlenė vetėm sipas pėlqyeshmėrisė. Pėrse e them kėtė?
Ja njė shembull:
Dhjetė Urdhėresat (e Moisiut, Musait a.s) merren nė konsideratė te krishterėr, megjithėse edhe kėto janė nė Dh. e Vjetėr, kurse mishi i derrit(po aty) anashkalohet.
Aq sa e di unė, ngrėnia e mishit tė derrit tek tė krishterėt ka filluar nga domosdoshmėria e situatave tė caktuara kur ka mbretėruar uria totale, siē ka qenė, ta zėmė, periudha e luftėrave 30-vjeēare ndėrkrishtere (katolikėt kundėr protestantėve).

Njėfarė kohe kur ende nuk kisha aspak njohuri rreth feve, kam pasur rastin tė lexoj nė njė leksikon (Dudenlexikon) se misshi i derrit ka filluar tė hahet nga shtresat mė tė ulėta tė popullatės (nė Austri)...Pra, ngrėnia e kėtij mishi ka filluar nė rend te parė nga (mo)skamja... kėshtuqė, edhe sot e kėsaj dite, derri ėshtė simbol i kursimtarisė... Klientėt e bankave nė Perėndim sa herė tė duan mund tė marrin si dhuratė njė "derr kursimi"(Sparschwein), pra, njė bust derri me njė vrimė mbi, ku mund t'i hedhėsh tė hollat nė tė...

Sa iu pėrket Profetėve dhe njerėzve me rang po aq sa ata dhe mbi ta, ata nuk hanė mish fare, sepse mishi ( i tė gjitha llojeve) pėr ta ėshtė i dėmshėm...


***

Dakord mbi shpjegimin e dhen me siper, pervec aty ku i dhash pakes ngjyr,.. se kuptova !? A s'kan ngren profetet (paqja qoft mbi ta) mish, apo thjesht u kan urdheruar qe te urdherojn per ndalesen e te gjitha llojet e mishit ?

Dhe tregona nga po e sjell burimin e ketyre detaleve, ne fe s'duhet te ket as te fshehura, e gjitha eshte transparente per besimtarin/rėn, se s'besoj qe po i thua prej vete.

4peace
08-02-10, 00:22
Dakord mbi shpjegimin e dhen me siper, pervec aty ku i dhash pakes ngjyr,.. se kuptova !? A s'kan ngren profetet (paqja qoft mbi ta) mish, apo thjesht u kan urdheruar qe te urdherojn per ndalesen e te gjitha llojet e mishit ?

Dhe tregona nga po e sjell burimin e ketyre detaleve, ne fe s'duhet te ket as te fshehura, e gjitha eshte transparente per besimtarin/rėn, se s'besoj qe po i thua prej vete.

Mos i ngaterro gjerat, Makresh, sic po i ngaterrojne shumica...

Profetet nuk kane qene kurrnjehere urdherdhenes. Pra, nuk kane urdheruar kurnjehere per asgje. Vetem kane qortuar/udhezuar.
Qortimi, as udhezimi nuk jane njesoj me urdherin!!!

Perndryshe, sa here te them dicka lidhje me ceshtje "te nxehta"/me peshe, sic eshte kjo, nuk flas me tahmin (nga vetevetja) por mundesisht sa me sakte, drejte...te verteten.

Ngrenia e mishit eshte e rende per lukthin, pike se pari.

Eshte ketu diku nje teme lidhje me dieten sipas Islamit apo, edhe me konkretisht, merret per shembull ushqimi, te cilin e ka marre Profeti Muhammed (sawst). Une, asja kohe pata protestuar duke e quajte kete blasfemi, meqene s'ka pasur te beje me kurrfare diete shembulli i Profetit.
Sepse, Profeti, ne rend te pare, eshte njeri jomaterialist. Edhe kur eshte ne pyetje marrja e ushqimit.
Eshte veshtire per njeriun e sotem, njeriun e materializuar/komercializuar, edhe ata (shumica) qe vetequhen muslimane sot, per ta kuptuar si kana jetuar Profetet: Ata pra, gjithe jeten ia kane kushtuar misionit te tyre. Nuk i kane kushtuar rendesi asaj "cfare do te ha sonte per darke", "neser per mengjes", "...per dreke". Por kan ngrene ashtu sic iu ka dhene rasti: Here buke te thate, here ndonje peme a perime, here buke e djathe... e jo si keta barkmedhenjte (goxha)"dijetaret" e sotem, te cilet, pa kafen/cajin e mengjesit nuk e hapin as gojen te flasin...
Nejse, te mos shkoj shume larg: Njeriu, sa me i ngritur qe eshte, aq per me pak ushqim ka nevoje... Sa me pak materie, aq me shume drite... Edhe drita eshte ushqim. Per Valii-n edhe kjo eshte "cerrtani film", ama, s'ka lidhje. Keshtu eshte e verteta.

Perndryshe: Sejcili nga ne mund ta provojme: si ndjehemi pas ngrenies se mishit e si pa tė. Kjo s'eshte ndonje sekret aq i madh. Me pak durim mund te konstatoje sejcili... se, ta zeme, pas ngrenies se mishit ndjehesh me i rende, me i mefshte (dembel)...


***

panta_rhei
08-02-10, 12:28
Mos i ngaterro gjerat, Makresh, sic po i ngaterrojne shumica...

Profetet nuk kane qene kurrnjehere urdherdhenes. Pra, nuk kane urdheruar kurnjehere per asgje. Vetem kane qortuar/udhezuar.
Qortimi, as udhezimi nuk jane njesoj me urdherin!!!

Perndryshe, sa here te them dicka lidhje me ceshtje "te nxehta"/me peshe, sic eshte kjo, nuk flas me tahmin (nga vetevetja) por mundesisht sa me sakte, drejte...te verteten.

Ngrenia e mishit eshte e rende per lukthin, pike se pari.

Eshte ketu diku nje teme lidhje me dieten sipas Islamit apo, edhe me konkretisht, merret per shembull ushqimi, te cilin e ka marre Profeti Muhammed (sawst). Une, asja kohe pata protestuar duke e quajte kete blasfemi, meqene s'ka pasur te beje me kurrfare diete shembulli i Profetit.
Sepse, Profeti, ne rend te pare, eshte njeri jomaterialist. Edhe kur eshte ne pyetje marrja e ushqimit.
Eshte veshtire per njeriun e sotem, njeriun e materializuar/komercializuar, edhe ata (shumica) qe vetequhen muslimane sot, per ta kuptuar si kana jetuar Profetet: Ata pra, gjithe jeten ia kane kushtuar misionit te tyre. Nuk i kane kushtuar rendesi asaj "cfare do te ha sonte per darke", "neser per mengjes", "...per dreke". Por kan ngrene ashtu sic iu ka dhene rasti: Here buke te thate, here ndonje peme a perime, here buke e djathe... e jo si keta barkmedhenjte (goxha)"dijetaret" e sotem, te cilet, pa kafen/cajin e mengjesit nuk e hapin as gojen te flasin...
Nejse, te mos shkoj shume larg: Njeriu, sa me i ngritur qe eshte, aq per me pak ushqim ka nevoje... Sa me pak materie, aq me shume drite... Edhe drita eshte ushqim. Per Valii-n edhe kjo eshte "cerrtani film", ama, s'ka lidhje. Keshtu eshte e verteta.

Perndryshe: Sejcili nga ne mund ta provojme: si ndjehemi pas ngrenies se mishit e si pa tė. Kjo s'eshte ndonje sekret aq i madh. Me pak durim mund te konstatoje sejcili... se, ta zeme, pas ngrenies se mishit ndjehesh me i rende, me i mefshte (dembel)...


***

S'ki faj ti more haram, normal qe leht shet kaqapordhica kėtu... kape grahi terrnakopit edhe kacisė njo dy dit e hajde pastaj tregona qysh osht mefshtėsia... a ish ma mirė me mish a pa mish.
Se ti jo veq ma i menqur se profetėt po edhe ma i menqur se Zoti po don me dal. E pse, sipas teje, Zoti pėr kurban nuk e ka lanė me e pre nji lakėr, po nji dash?

Edhe, nė fenė islame, shembulli mė i mirė jetėsor qė duhet me u ndjekė nga njė musliman
ėshtė sunneti i Muhammedit.

Sipas teje njeriu sa mė i ngritur qė ėshtė, aq pėr mė pak ushqim ka nevojė, a? Qysh po mendon i ngritur? Normal, sa mė dembel njeriu, aq mė pak ka nevojė pėr ushqim... sa mė aktiv njeriu nė punė psiqike e fizike, aq mė i lodhur e mė tepėr nevojė ndjen pėr ushqim, bile edhe tri herė nė ditė?

A shkon vetura pa ushqim? PC_ja pa rrymė?
Tregona njė shembull nga natyra qė funksionon pa energji.
Tekefundit, pse duhet tė marrim shembull patjetėr diēka qė 6 miliard njerėz nuk e njohin as qė ju han pėr to (disa qenė tė ngritur mbi profetėt qė nuk po hėngėrkan hiq)... nami i madh!!! Ata nuk po hajkan, tash na me u tranu mbas tyre... kurrgjo s'qenka profeti, ēka qenkan ata.
Nejse, pėr tipat qė kanė fiksime si ti, populli thotė JU KA HYPĖ SKIJAV.

Derri ėshtė dythundrak, ėshtė ripėrtypės... sikur edhe lopa... nė arabi, shkretėtirė hesapi... temperatura tė larta... me punu fizikisht arabėt as atėherė e besa as sot nuk ua don bash hiq... normal qė nė asi kushte tė mundon edhe mishi i dhisė se jo veq i derrit qė ka njė sasi mė tė madhe tė yndyrės. Pėr me shitė kopalla e pallavra gjithė ditėn, nuk duhet shumė ushqim kalorik.
Pėr me punu mirė, duhet me hangėr mirė. Fizikisht. Ndryshe nuk e rrokė.
E ata bankierat e menagjerat e bankave qė me mospunėn e me idiotizmin e tyre e sollėn ekonominė botėrore para kolapsit... ata normal qė bėhen vegjetarianė, sepse derrat nuk hanė mish.

4peace
08-02-10, 12:39
S'ki faj ti more haram, normal qe leht shet kaqapordhica kėtu... kape grahi terrnakopit edhe kacisė njo dy dit e hajde pastaj tregona qysh osht mefshtėsia... a ish ma mirė me mish a pa mish.
Se ti jo veq ma i menqur se profetėt po edhe ma i menqur se Zoti po don me dal. E pse, sipas teje, Zoti pėr kurban nuk e ka lanė me e pre nji lakėr, po nji dash?

Edhe, nė fenė islame, shembulli mė i mirė jetėsor qė duhet me u ndjekė nga njė musliman
ėshtė sunneti i Muhammedit.

Sipas teje njeriu sa mė i ngritur qė ėshtė, aq pėr mė pak ushqim ka nevojė, a? Qysh po mendon i ngritur? Normal, sa mė dembel njeriu, aq mė pak ka nevojė pėr ushqim... sa mė aktiv njeriu nė punė psiqike e fizike, aq mė i lodhur e mė tepėr nevojė ndjen pėr ushqim, bile edhe tri herė nė ditė?

A shkon vetura pa ushqim? PC_ja pa rrymė?
Tregona njė shembull nga natyra qė funksionon pa energji.
Tekefundit, pse duhet tė marrim shembull patjetėr diēka qė 6 miliard njerėz nuk e njohin as qė ju han pėr to (disa qenė tė ngritur mbi profetėt qė nuk po hėngėrkan hiq)... nami i madh!!! Ata nuk po hajkan, tash na me u tranu mbas tyre... kurrgjo s'qenka profeti, ēka qenkan ata.
Nejse, pėr tipat qė kanė fiksime si ti, populli thotė JU KA HYPĖ SKIJAV.

Derri ėshtė dythundrak, ėshtė ripėrtypės... sikur edhe lopa... nė arabi, shkretėtirė hesapi... temperatura tė larta... me punu fizikisht arabėt as atėherė e besa as sot nuk ua don bash hiq... normal qė nė asi kushte tė mundon edhe mishi i dhisė se jo veq i derrit qė ka njė sasi mė tė madhe tė yndyrės. Pėr me shitė kopalla e pallavra gjithė ditėn, nuk duhet shumė ushqim kalorik.
Pėr me punu mirė, duhet me hangėr mirė. Fizikisht. Ndryshe nuk e rrokė.
E ata bankierat e menagjerat e bankave qė me mospunėn e me idiotizmin e tyre e sollėn ekonominė botėrore para kolapsit... ata normal qė bėhen vegjetarianė, sepse derrat nuk hanė mish.

Kesaj i thone:

"Shka di dhija shka osht taxhia"

Bon me thone edhe "lopa"!!!

***

Makresh
08-02-10, 13:46
Mos i ngaterro gjerat, Makresh, sic po i ngaterrojne shumica...

Profetet nuk kane qene kurrnjehere urdherdhenes. Pra, nuk kane urdheruar kurnjehere per asgje. Vetem kane qortuar/udhezuar.
Qortimi, as udhezimi nuk jane njesoj me urdherin!!!

Perndryshe, sa here te them dicka lidhje me ceshtje "te nxehta"/me peshe, sic eshte kjo, nuk flas me tahmin (nga vetevetja) por mundesisht sa me sakte, drejte...te verteten.

Ngrenia e mishit eshte e rende per lukthin, pike se pari.

Eshte ketu diku nje teme lidhje me dieten sipas Islamit apo, edhe me konkretisht, merret per shembull ushqimi, te cilin e ka marre Profeti Muhammed (sawst). Une, asja kohe pata protestuar duke e quajte kete blasfemi, meqene s'ka pasur te beje me kurrfare diete shembulli i Profetit.
Sepse, Profeti, ne rend te pare, eshte njeri jomaterialist. Edhe kur eshte ne pyetje marrja e ushqimit.
Eshte veshtire per njeriun e sotem, njeriun e materializuar/komercializuar, edhe ata (shumica) qe vetequhen muslimane sot, per ta kuptuar si kana jetuar Profetet: Ata pra, gjithe jeten ia kane kushtuar misionit te tyre. Nuk i kane kushtuar rendesi asaj "cfare do te ha sonte per darke", "neser per mengjes", "...per dreke". Por kan ngrene ashtu sic iu ka dhene rasti: Here buke te thate, here ndonje peme a perime, here buke e djathe... e jo si keta barkmedhenjte (goxha)"dijetaret" e sotem, te cilet, pa kafen/cajin e mengjesit nuk e hapin as gojen te flasin...
Nejse, te mos shkoj shume larg: Njeriu, sa me i ngritur qe eshte, aq per me pak ushqim ka nevoje... Sa me pak materie, aq me shume drite... Edhe drita eshte ushqim. Per Valii-n edhe kjo eshte "cerrtani film", ama, s'ka lidhje. Keshtu eshte e verteta.

Perndryshe: Sejcili nga ne mund ta provojme: si ndjehemi pas ngrenies se mishit e si pa tė. Kjo s'eshte ndonje sekret aq i madh. Me pak durim mund te konstatoje sejcili... se, ta zeme, pas ngrenies se mishit ndjehesh me i rende, me i mefshte (dembel)...


***

Mir, dakord mbi modestin shembullore te profetėve, eshte e vertet qe Muhamedi a.s. thuhet qe shpesh vetem me sereale dhe me fruta eshte ushqye, po si e shpjegon mishin e kurbanit ? ... Cfar i beri mishit t'dashit Ibrahimi dhe Ismaili a.s. ? Me kujtohet kur isha ne shkoll, na mesonin sipas piradimės ushqimore qe per te qen i shendetshem duhesh me pi ujė, qumėsht, ēaj,. me ngren buk e shume sereale, sallat e shume fruta dhe gati ne maje t'piramides u gjindeshin mishi, peshku, djathi, margarini etj. produkte te tilla te nevojshme per energjin trupore ?!

GURI SYLAJ
08-02-10, 13:49
Dhija nuk e din cka eshte taxhia veq edhe ata qe nuk kan pre pasterrma dimnit ,nuk i kan marre me prashite kallamoq... ktynehere!
Edhe .. nga Ai qe ushqehet me "DRITE" ; pergjigje kaq te ulta nuk kam prite!!

4peace
08-02-10, 14:16
Mir, dakord mbi modestin shembullore te profetėve, eshte e vertet qe Muhamedi a.s. thuhet qe shpesh vetem me sereale dhe me fruta eshte ushqye, po si e shpjegon mishin e kurbanit ? ... Cfar i beri mishit t'dashit Ibrahimi dhe Ismaili a.s. ? Me kujtohet kur isha ne shkoll, na mesonin sipas piradimės ushqimore qe per te qen i shendetshem duhesh me pi ujė, qumėsht, ēaj,. me ngren buk e shume sereale, sallat e shume fruta dhe gati ne maje t'piramides u gjindeshin mishi, peshku, djathi, margarini etj. produkte te tilla te nevojshme per energjin trupore ?!
Pikerisht ky eshte nje shembull (kete ta kam thene nje here tjeter) se sa eshte i demshem imitimi, qofte edhe i nje personi te larte, sic jane Profetet.

Pra, megjithese tek ne ende mbisundon thenia negative ndaj hoxhallareve a prifterinjeve "Bej cfare te them une, jo cfare bej une". Pra, per ne vlene ajo cfare na thone profetet e jo te bejme sikur ata...
Sepse edhe ashtu s'mund t'i bejme shume gjera sikur ata.
Cdo keshille e tyre e ka arsye e vet. Te forte bile. Nese s'kemi kohe ta gjejme arsyen, atehere na mbetet vetem te veprojme sipas keshillave te tyre. Rezultati del i njejte.
Ti, pra, filloja piramides se ushqimit si te duash, si ta merr mendja ty...


Kush tha "qesharake kjo puna e drites"?
Qesharake eshte cdo gje e panjohur. Edhe me qesharake eshte kur njeriu flet (fillozofon) dicka per te panjohuren.


P.S.
Puna e "taxhisė" vlene edhe per mua,
me nje perjashtim shume te vogel por edhe shume domethenes:
Ka 10 vite qe marr dhe bej pjese ne kete forum dhe, asnjehere deri tash nuk i kam futur hundet ("fillozofuar")ne gjerat qe nuk me kane interesuar. Dhe, cdo gje qe nuk te intereson s'mundesh edhe ta njohesh. Prandaj mbetet "taxhi" e panjohur/pashijuar per mua...


***

valiii
08-02-10, 21:59
Dhija nuk e din cka eshte taxhia veq edhe ata qe nuk kan pre pasterrma dimnit ,nuk i kan marre me prashite kallamoq... ktynehere!
Edhe .. nga Ai qe ushqehet me "DRITE" ; pergjigje kaq te ulta nuk kam prite!!
valla more guri sylve qekjo nderhyrja jote po me duket shume shume, teper ma e ulte se pergjigjja e 4 peaces. Ti si moderator nuk te ka hije me bo anime, nese nuk je ne gjendje me adresu kritika tek 2 palet atehere edhe fjalte e odave i merr era.

GURI SYLAJ
09-02-10, 15:23
Jo, Valiiii, edhe ti mir e ki .
Mua, me vije keq prej disave ,qe me te vertete ke cka meson nga shkrimet e tyre,kur bijn ne pozita kaq te ulta.Se, ketu ka turli turli!
Ky ishte qellimi i reagimit tim .Po e ke kuptu mire cfar don te thote "drite" ateher e kupton edhe reagimin tim.
Kurse sa i perket mundesise se kritikes dhe pozites se moderatorit keto jan dy ceshtje krejt tjera dhe nuk kan te bejne fare me kritiken time.
Une ,thjeshte nuk kisha dasht qe te kexoj fjale rrugesh neper shkrimet me vlere te disa antareve ketu e sidomos ketu tek feja.
Mbasi po i ke niri fjalet e odave po te tregoj edhe nje :
Nje vegshe mjalte e prish nje luge e vetme me ...asi tjetri!!
Edhe njemije postime te shkelqyeshme i prishe(ju qet hije te keqe 9edhe nje sharje e vetnme!
Une po kerkoj qe te rrespektojm veteveten dhe shkrimet tona jo ate tjetrin sepse ate as qe e njohim kush eshte!!
Me te mira!

4peace
09-02-10, 16:27
Mir, dakord mbi modestin shembullore te profetėve, eshte e vertet qe Muhamedi a.s. thuhet qe shpesh vetem me sereale dhe me fruta eshte ushqye, po si e shpjegon mishin e kurbanit ? ... Cfar i beri mishit t'dashit Ibrahimi dhe Ismaili a.s. ? ?!E di qe pjellin jo vetem pyetje tjera por edhe shume keqkuptime, prandaj dhe nuk t'u pergjigja lidhje me kete qe e nenvizova me bold.

Une mendoj se kjo ka te beje me simboliken e sakrifices/flijimit/te berit kurban.
Kete shembullin e Ibrahimit a.s. nuk mund ta shpjegoj sakte, pasiqe nuk kam mesuar (me mire) lidhje me kete rast...dhe si ka mbetur tradite. Por ajo qe eshte duke u praktikuar sot nuk me duket aspakt e drejte/islame. Sepse prihen aq shume kafshe dhe ia shperndahet aq shume mish atyre (skamnoreve), te cilet ndodhta as buk nuk kane, per ta ngrene me mish. E vetmja pozitive ne kete edhe tė dhėnurit/tė falurit.

Sakrifica...
ne realitet ka te beje me dhenien/faljen/flijimin e dickaje me te vogel per dicka me te madhe.


Njeriu i ka 5 faza, prej nga me e uleta (1) e deri tek me e larta (5). Kemi shembullin e Isait a.s. (prej pagėzimit e deri tek i ashtuquajturi kryqezim). Faza apo (krye)provimi e/i trete (p.sh) eshte "fluturimi ne qiell, tek Zoti (qe njihet sikur tek Isai a.s. ashtu edhe tek Muhammedi sawst)...
Faza e peste dhe e fundit eshte flijimi i trupit (fizik) per drite. Ose, thjesht, njeriu s'ka nevoje per trup fizik. Ai shnderrohet ne DRITE (100%). Dhe misioni i tij ne Toke (kete dynja) ka perfunduar. Ai mundet te qendroje edhe me tutje ketu por shumica "shkojne" me lart...dhe jeta vazhdon...


P.S. Per kete arsye thuhet se Profetet kane qene te ndriēuar, kane ndritė, shkėlqyer...Sepse edhe ne ate faze trupi i tyre permban me shume drite se materie (te forte/ngurte)***

Makresh
09-02-10, 17:09
Pėrpos mishit, jipėn edhe vitrat. Kurse simbolika eshte perkujtimi i devotshmėris se nje besimtari jasht-normave, i pa arritshem ne besim ! Per ato qe "s'tė" duken aspak islame, kjo ka te bej me shijėt e tua apo ... nga Mesuesi ? Un e kam nje ide te vogel se pse thua keshtu per profetet, ndoshta kete e lidhe edhe me (po i quaj "profet") profetet si Budha qe ishin vegjetarian ? --- apo s'jam fare ktu pari ? :biggrin:

E sa pėr 5 fazat, dukesh me informuar... e s'di cfar te them ! Shpirtrat qe ti po i quan Dritė, (nese ke fjalen per shpirtrat ?) nuk e kam ditur qe mund te shkojn lart e posht, ?! Sa her qe te flitet per Shpirtin, kam parasysh kete ajet kur'anor : "Tė pyesin pėr shpirtin, thuaj: Shpirti ėsht ēėshtje qė i takon vetėm Zotit tim. Por juve nuk ju ėshtė dhėnė nga dija veēse pak." [EI-Isra: 85]

4peace
09-02-10, 17:58
Pėrpos mishit, jipėn edhe vitrat. Kurse simbolika eshte perkujtimi i devotshmėris se nje besimtari jasht-normave, i pa arritshem ne besim ! Per ato qe "s'tė" duken aspak islame, kjo ka te bej me shijėt e tua apo ... nga Mesuesi ? Un e kam nje ide te vogel se pse thua keshtu per profetet, ndoshta kete e lidhe edhe me (po i quaj "profet") profetet si Budha qe ishin vegjetarian ? --- apo s'jam fare ktu pari ? :biggrin:

E sa pėr 5 fazat, dukesh me informuar... e s'di cfar te them ! Shpirtrat qe ti po i quan Dritė, (nese ke fjalen per shpirtrat ?) nuk e kam ditur qe mund te shkojn lart e posht, ?! Sa her qe te flitet per Shpirtin, kam parasysh kete ajet kur'anor : "Tė pyesin pėr shpirtin, thuaj: Shpirti ėsht ēėshtje qė i takon vetėm Zotit tim. Por juve nuk ju ėshtė dhėnė nga dija veēse pak." [EI-Isra: 85]

Po de po. Mire thuash ti per simboliken. Une te thash se s'eshte mire (e drejte/islame) nese prihen aq shume kafshe, behen aq shume shpenzime, thjesht: teprohet... ne nje kohe kur njerezit vdesin urie. Ketu e pata fjalen.

Fazat...
Iluzioni...
Mjeshtria e te jetuarit...
Ligjet e jetes...
Rrezet...
Sekretet... etj. etj. jane libra per studim, kerkojne kohe per t'i kuptuar deri diku (sepse jo te gjithat mund t'i kuptosh shpejt). Ke libra nga fundi i shekullit 19, fillimi i shekullit 20 dhe fundi i shekullit njezet (sic eshte "Ligjet e jetes", te cilat nuk t'i meson asnjeri religjion...).

Per driten, lexo edhe nje here, te lutem (ate qe e thash pak me pare).
Buddha (i perndrituri) kur eshte ne pyetje ky, i ngaterrojme gjerat. Tjeter eshte Buddha (i verteti) dhe tjeter eshte (te themi ashtu) i derguari i tij Princi Gautama Buddha. Por, nejse, kjo nuk na hyn ne pune.

*

Edhe nje problem mjaft aktual sot (do te shprehem me fjalorin tim) me nje lloj literature te popullarizuar. Kush jeton ne Perendim, me siguri ka pare librari (libershites) te ashtuquajtur "Esoteric shop". Ato jane te stermbushura me libra te tipit Dan Brown, Harry Potter, lloj-lloj profetesh te vetequajtur, mesues shpirteror, magji te te gjitha llojeve, sihre... Te gjitha keto vijne nga rrafshi astral/emocional, gjegjesisht nga nenrrafshi i 4-ert dhe i 5-te i rrafshit astral. Ky eshte rrafshi i Iluzionit. Rrafshi i botes se rrejshme ku ka sa te verteta poaq edhe te paverteta, perlyerje, perbaltje...Bukur, ndjehesh mire kur i lexon, ama s'ka te beje me te verteten... verteta fillon nga nenrrafshi i 7-te i rrafshit astral/emocional dhe vazhdon me rrafshin mental (4 nenrrafshe) dhe rrafshin spiritual (shpirteror), we eshte me i larti nga te gjithe dhe me i verteteti (100% i vertete).
Atehere kur mesohesh te lexosh (duhen 6 muaj deri 3 vite per t'u mesuar vetem per t'u mesuar te lexosh, t'i mesosh shprehjet baze), atehere ke filluar ta mesosh te verteten dhe e kupton edhe fene tende shume, shume me drejte se nga mendimtare (po medoj per "mendimtaret" qe flasin ne emer te Islamit, sic eshte edhe ky shkrimi qe ke sjellur)te ndryshem te qenderzuar ne rrafshin astral.....
***

uck_aksh
09-02-10, 23:41
Ma ka ndalu kjo video se sa per qka thot muhamedi e jezusi atyre futja se nuk i kem asgje

OCvuIq0sobQ

Makresh
10-02-10, 00:11
Po de po. Mire thuash ti per simboliken. Une te thash se s'eshte mire (e drejte/islame) nese prihen aq shume kafshe, behen aq shume shpenzime, thjesht: teprohet... ne nje kohe kur njerezit vdesin urie. Ketu e pata fjalen.

Fazat...
Iluzioni...
Mjeshtria e te jetuarit...
Ligjet e jetes...
Rrezet...
Sekretet... etj. etj. jane libra per studim, kerkojne kohe per t'i kuptuar deri diku (sepse jo te gjithat mund t'i kuptosh shpejt). Ke libra nga fundi i shekullit 19, fillimi i shekullit 20 dhe fundi i shekullit njezet (sic eshte "Ligjet e jetes", te cilat nuk t'i meson asnjeri religjion...).

Per driten, lexo edhe nje here, te lutem (ate qe e thash pak me pare).
Buddha (i perndrituri) kur eshte ne pyetje ky, i ngaterrojme gjerat. Tjeter eshte Buddha (i verteti) dhe tjeter eshte (te themi ashtu) i derguari i tij Princi Gautama Buddha. Por, nejse, kjo nuk na hyn ne pune.


ėėėėėėėėėėėė......... !? Nuk e di, nuk e kuptoj se si mund te thuash keshtu kur e dim shume mir qe mos-prerja e kurbanit nuk do ta permirsonte ne asgje nivelin e uris ne botė ?! Kurbani eshte edhe urdhėr i Allahut svt, qe s'duhet as diskutuar ! "Thuaj: namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr Allahun Zotin e botėve!"(El-En' am:162)

Keto libra qe i permende, kush i shkroi ? Njerezit e thjesht apo njerez qe kan nje shkenc te besimit islam ? Po them Islam, sepse shkencat tjera qe jan te inspiruara ne bota imagjinuese, jan thjesht te pa pranueshme, dhe me te drejt keto libra e keto filozofi s'pranohėn.

E sa pėr Budhėn dhe te derguarit e tij, pendohem qe e permenda !


Edhe nje problem mjaft aktual sot (do te shprehem me fjalorin tim) me nje lloj literature te popullarizuar. Kush jeton ne Perendim, me siguri ka pare librari (libershites) te ashtuquajtur "Esoteric shop". Ato jane te stermbushura me libra te tipit Dan Brown, Harry Potter, lloj-lloj profetesh te vetequajtur, mesues shpirteror, magji te te gjitha llojeve, sihre... Te gjitha keto vijne nga rrafshi astral/emocional, gjegjesisht nga nenrrafshi i 4-ert dhe i 5-te i rrafshit astral. Ky eshte rrafshi i Iluzionit. Rrafshi i botes se rrejshme ku ka sa te verteta poaq edhe te paverteta, perlyerje, perbaltje...Bukur, ndjehesh mire kur i lexon, ama s'ka te beje me te verteten... verteta fillon nga nenrrafshi i 7-te i rrafshit astral/emocional dhe vazhdon me rrafshin mental (4 nenrrafshe) dhe rrafshin spiritual (shpirteror), we eshte me i larti nga te gjithe dhe me i verteteti (100% i vertete).
Atehere kur mesohesh te lexosh (duhen 6 muaj deri 3 vite per t'u mesuar vetem per t'u mesuar te lexosh, t'i mesosh shprehjet baze), atehere ke filluar ta mesosh te verteten dhe e kupton edhe fene tende shume, shume me drejte se nga mendimtare (po medoj per "mendimtaret" qe flasin ne emer te Islamit, sic eshte edhe ky shkrimi qe ke sjellur)te ndryshem te qenderzuar ne rrafshin astral.....***

Nese mund ta jap nje keshille, eshte kjo ! Mos i nencmo dijetaret Islam, dhe largohu nga mesimet e padobishme se do te qojn ne nje humbje te sigurt !

valiii
10-02-10, 00:25
Jo, Valiiii, edhe ti mir e ki .
Mua, me vije keq prej disave ,qe me te vertete ke cka meson nga shkrimet e tyre,kur bijn ne pozita kaq te ulta.Se, ketu ka turli turli!
Ky ishte qellimi i reagimit tim .Po e ke kuptu mire cfar don te thote "drite" ateher e kupton edhe reagimin tim.
Kurse sa i perket mundesise se kritikes dhe pozites se moderatorit keto jan dy ceshtje krejt tjera dhe nuk kan te bejne fare me kritiken time.
Une ,thjeshte nuk kisha dasht qe te kexoj fjale rrugesh neper shkrimet me vlere te disa antareve ketu e sidomos ketu tek feja.
Mbasi po i ke niri fjalet e odave po te tregoj edhe nje :
Nje vegshe mjalte e prish nje luge e vetme me ...asi tjetri!!
Edhe njemije postime te shkelqyeshme i prishe(ju qet hije te keqe 9edhe nje sharje e vetnme!
Une po kerkoj qe te rrespektojm veteveten dhe shkrimet tona jo ate tjetrin sepse ate as qe e njohim kush eshte!!
Me te mira!
O Guri ti lojme demagogjite anash, nuk jam avokat i 4 peaces as qe kam inati me panten, bile bile panta kish reague si me pa shkru une vet qat shkrim edhe ato me cdo shkronje tina isha dakord perveq cinizmit te shprehur dhe disa etiketave te cilat ty te "iken" pa i lexuar e u kape per "dhi e taxhi". Thjesht kjo nderhyrje nuk perkon me moderimin (rolin e edukatorit/gjykuesit) sepse ne permbajtjen e saj verehet doze animi. Normal, ty si moderator askush spo ta cenon drejten e pjesmarjes ne diskutime, por kur e merr iniciativen per te shkep leksione ne emer te 'kodit te miresjelljes' atehere duhet qortohen te 2 palet... Per kete mua mu duke si reagim i ulet i joti, se pata per ndonji te keqe dhe shpresoje ne mirkuptim.
P.S| Si duket 4 peace paska zbuluar nje fe te re te mixovatme nga te gjitha fete nga pak.... Budha, krishna, nirvana, Tom and jery edhe dushko dugurushko. E qesajna i thojme ne ne Peje "shpansko sello" kur zdihet kush po pine e kush po pagune. Keto bindje jane tuat dhe i respektoje por aman mos ja atribo islamit e sidomos kur shkruajme ne kete nenforum. Tash, ty mundet me t'mbete hatri (edhe s'ki faj), por imagjino njehere, perjeto ne veti se si munden mu ndi besimtart kur indirekt po e shane sunnetin e Pejgamberit dhe dijetart e hakkut...

4peace
10-02-10, 00:34
*

Makresh,
s'eshte mire te sjellesh Ajete Kur'ani vend e pa vend. Pastaj, kur te sjellesh ndonje citat kur'anor konsultohu edhe me perkthimet tjera (nga gjuhet qe i njeh) te Kur'anit. Sepse ke sjelle Ajet qe s'ka te beje me Kurbanin...


"Thuaj: Shihe, lutja ime, sherbimi im ndaj All-llahut (gjerm: Gottesdienst), jeta ime dhe vdekja ime i pėrkasin All-llahut, Zotit te boterave."


Per te tjerat, adresen e din. Ke libra falas, ke libra me te porositur...Nese interesohesh, i gjene, i lexon, i studjon dhe, me ndihmen e Zotit, edhe i kupton.

Pra, eshte me mire te mesosh vet se sa me te treguara nga une.

Nuk i nencmoj une dijetaret pos qe terheq vemendjen se nuk jane burime te sigurta, ne te cilet mund te mbeshtetesh 100%, as mund t'iu referohesh te gjitha herave...

*


...po e shoh qe s'po ta rroke ne shume raste!!!


Edhe nje keshille (merre si te duash):
Mos u perzij tek "Mesime nga Bibla", meqenese ende nuk e njeh fene tende per t'iu dhene keshilla besimtareve te konfesioneve/feve tjera!!!


*

hasanmehmeti
10-02-10, 03:40
*
[FONT=Book Antiqua][SIZE=3]
Makresh,
s'eshte mire te sjellesh Ajete Kur'ani vend e pa vend. Pastaj, kur te sjellesh ndonje citat kur'anor konsultohu edhe me perkthimet tjera (nga gjuhet qe i njeh) te Kur'anit. Sepse ke sjelle Ajet qe s'ka te beje me Kurbanin...


"Thuaj: Shihe, lutja ime, sherbimi im ndaj All-llahut (gjerm: Gottesdienst), jeta ime dhe vdekja ime i pėrkasin All-llahut, Zotit te boterave."

*


Ajeti eshte shume me vend , por perkthimi yte eshte qesharak dhe tejet i zgjeruar, qka ne te vertet perkthimi i fjaleve arabe وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي eshte pikerisht pershtatje e asaj qe Makresh ka ofruar(kete e gjene edhe neper tefsire te tille te sqaruar si fjale ne vete dhe si togfjalesh sipas ajetit).

Edhe ne gjuhen gjermane e ke te tille perkthimin: Sag: Gewiß, mein Gebet und mein (Schlacht)opfer, mein Leben und mein Sterben gehören Allah, dem Herrn der Weltenbewohner.

Fjala "sherbime" eshte "sehir" qe ke sjelle ne kete pune ti, sepse nen umbrellen e saj mund te fusesh shume gjera , por ajeti ne arabisht eshte me specifike se "dritat" tuja qe po ti perkthejne ato.

Me t'mira.
Hasani.

Makresh
10-02-10, 08:30
*

Makresh,
s'eshte mire te sjellesh Ajete Kur'ani vend e pa vend. Pastaj, kur te sjellesh ndonje citat kur'anor konsultohu edhe me perkthimet tjera (nga gjuhet qe i njeh) te Kur'anit. Sepse ke sjelle Ajet qe s'ka te beje me Kurbanin...


"Thuaj: Shihe, lutja ime, sherbimi im ndaj All-llahut (gjerm: Gottesdienst), jeta ime dhe vdekja ime i pėrkasin All-llahut, Zotit te boterave."


Per te tjerat, adresen e din. Ke libra falas, ke libra me te porositur...Nese interesohesh, i gjene, i lexon, i studjon dhe, me ndihmen e Zotit, edhe i kupton.

Pra, eshte me mire te mesosh vet se sa me te treguara nga une.

Nuk i nencmoj une dijetaret pos qe terheq vemendjen se nuk jane burime te sigurta, ne te cilet mund te mbeshtetesh 100%, as mund t'iu referohesh te gjitha herave...

*


...po e shoh qe s'po ta rroke ne shume raste!!!


Edhe nje keshille (merre si te duash):
Mos u perzij tek "Mesime nga Bibla", meqenese ende nuk e njeh fene tende per t'iu dhene keshilla besimtareve te konfesioneve/feve tjera!!!


*

4Peace,

Mos ta marrin mendja qe je duke m'dhen mesim per dicka ?! Ti je duke folur me passione per keta mesuesit si Jezus Krishna aka Messi Mehdia.

Ti deri tash i nencmove dijetaret duke i quajtur ata barkamdhenje e injorant, kurse popullin me te ndyt ne bot e ben pjesė tė sė vertetės absolute, ketu ka nje problem ! Ti i ule edhe profetėt nėn keta mesuesit qe u beson thuajse me shum se profetėve per te cilt ke P R O V A e per ata te pa-dukshmit qe egzistojn ne mendjen e nje Guru-s beson qe profeti ULTIM, Vula e Profetėsis ende s'ka arritur, "eshte ne pergaditje, i duhėt pakės kohė" ! Me qon shpesh mallin e asaj profetės nga shqiperia qe thoshte : Un s'jam si te tjeret, un jam me ndryshe !

Eshte e vertet qe s'ma rrok shpesh here, her n'katin e 7 e her n'parin, thuajse i din sekretet e botes se fsheht, qyre-qyre ! Subhan'Allah, je investuar ne nje loje te rrezikshem, i ke pakės frig Allahut dhe eja ne vete !


*

Per keshillen :

Keshillat qe i dhash tek mesime nga bibla, jan nga nje dijetar i zgjuar qe eshte quajtur Leopold Weiss, qe eshte 100 mijė here me i besueshem se ai idhujtari qe ti beson. E sheh se si ti jap burimet per ti shuar dyshimet ? Edhe ti mund ta besh te njejten gje !

Po meqense muslimanėt nuk e njohin fejen e tyre, po deshka qe ai tipi telepatik te na meson fejen pa i lexuar dy rreshte per Muhamedin a.s.. Edhe ēka tani ? Ta shpresoj mėshiren dhe xhennetin ? :rolleyes:

4peace
10-02-10, 08:31
*

Hasan,
Ajetin qe e solle ti, shkruan Schlacht (ne kllapa) Opfer... Kur thuhet Opfer, kuptojme viktime, sakrifice. Kur thuhet Schlachtopfer kuptojme therrje Kurbani, Kurban. Sakrifica mund te ket dhjeta kuptime. Njeri nja to (10 e me shume) mund ta ket kuptimin e therrjes se kafsheve, Kurbanit.

Ja dhe disa shembuj qe tregojne sa ka dallime perkthim-interpretimi i ketij Ajeti:

162. Say: "Truly, my prayer and my service of sacrifice, my life and my death, are (all) for Allah, the Cherisher of the Worlds:

162. Dis: ‹En vérité, ma Salat, mes actes de dévotion, ma vie et ma mort appartiennent ą Allah, Seigneur de l'Univers.
162. Sprich: «Mein Gebet und mein Opfer und mein Leben und mein Tod gehören Allah, dem Herrn der Welten.
162. Sprich: Wahrlich, mein Gebet und mein Gottesdienst, mein Leben und mein Sterben sind Gottes
162. Sprich: „Mein Gebet, mein Dienst an All-llah, mein Leben und Mein Tod gehörem All-llah…
162. Zeg: "Mijn gebed en mijn offer, mijn leven en mijn dood zijn gewijd aan Allah, de Heer der Werelden."
162.
Thuaj: “E namazi im dhe tradita ime, jeta ime, dhe vdekja ime janė njėmend pėr All-llahun, Zoti i tėrė botėrave,

162. Reci: "Klanjanje moje, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova,


Edhe mos me mundoni t'ua sjell edhe transliterimin, origjinalin me gjithe audio, sepse me merr kohe dhe s'ia vlene.


I keni mesuar gjerat paste/copy e s'dini cfare flisni.


Mesojeni fene ne vend qe te merreni me kopje te gatshme!!!
***

Makresh
10-02-10, 08:41
As tash s'je kėrka me perkthime po le kete pun.

*tradita ime ????! A nuk pate ndonje fjal me te sakt si "akt i sakrificės, sakrifica, i pėrkushtimit" po "tradita ime" ?! Te lutem, mos pėrkthe me !

Tani mos hyn ne pun sekondare te perkthimit, por koncentrohu dhe kuptoje ne teresi fjalin dhe plotkuptimin e saj.

4peace
10-02-10, 08:43
4Peace,

Mos ta marrin mendja qe je duke m'dhen mesim per dicka ?! Ti je duke folur me passione per keta mesuesit si Jezus Krishna aka Messi Mehdia.

Ti deri tash i nencmove dijetaret duke i quajtur ata barkamdhenje e injorant, kurse popullin me te ndyt ne bot e ben pjesė tė sė vertetės absolute, ketu ka nje problem ! Ti i ule edhe profetėt nėn keta mesuesit qe u beson thuajse me shum se profetėve per te cilt ke P R O V A e per ata te pa-dukshmit qe egzistojn ne mendjen e nje Guru-s beson qe profeti ULTIM, Vula e Profetėsis ende s'ka arritur, "eshte ne pergaditje, i duhėt pakės kohė" ! Me qon shpesh mallin e asaj profetės nga shqiperia qe thoshte : Un s'jam si te tjeret, un jam me ndryshe !

Eshte e vertet qe s'ma rrok shpesh here, her n'katin e 7 e her n'parin, thuajse i din sekretet e botes se fsheht, qyre-qyre ! Subhan'Allah, je investuar ne nje loje te rrezikshem, i ke pakės frig Allahut dhe eja ne vete !


*

Per keshillen :

Keshillat qe i dhash tek mesime nga bibla, jan nga nje dijetar i zgjuar qe eshte quajtur Leopold Weiss, qe eshte 100 mijė here me i besueshem se ai idhujtari qe ti beson. E sheh se si ti jap burimet per ti shuar dyshimet ? Edhe ti mund ta besh te njejten gje !

Po meqense muslimanėt nuk e njohin fejen e tyre, po deshka qe ai tipi telepatik te na meson fejen pa i lexuar dy rreshte per Muhamedin a.s.. Edhe ēka tani ? Ta shpresoj mėshiren dhe xhennetin ? :rolleyes:

Tash e ke psh*rr krejt

Leopold Weiß a.k.a Muhammed Assad qenka reference e ytja a?

Nejse, ishte insistimi yt per t'u pergjigjur. Te gjithe mundin qe e bera, sic po e shoh, e bera kot. Falemnderit.

Une, me siguri s'e njoh "islamin" sa ti dhe ca te tjere. Sepse ende s'e kam kaluar numrin 700 (te librave me literature Islame). Gjithashtu shume pak jam marre me Kur'an (afro 4 vite dhe ende vazhdoj, sepse kam lexuar "Kur'ani eshte burim i pashterrshem", kurse ju, sic po shihet, e keni shtjerre ende pa e lexuar ndonjehere) me pershkrimin (futjen ne pc) e disafishte si dhe perkthimin e dyfishte...Mirepo, meqenese ju jeni marre me shume me keto pune - po ua le primatin juve, "te dijshmeve".

Te tjerat qe i ke thene nuk po i komentoj. Pergjigjen e ke lart("Tash e ke...")***

Makresh
10-02-10, 08:51
Tash e ke psh*rr krejt

Leopold Weiß a.k.a Muhammed Assad qenka reference e ytja a?


***

Kisha fjalen per tek mesime nga bibla, meqe me keshillove. Ai mbetet nje dijetar (e jo nje referenc) qe i ka pershkruar dallimet mes dy popujve : perendimit dhe lindjes, pershrkime jo ne favor te guruve, e te dexhalleve mashtrues.

hawk
10-02-10, 20:45
Natyrisht qe ka pasur, ka dhe do te kete njerez/krijesa me te medhenj/medha se Profetet. Ketu s'ka as me te voglin dyshim


Pershendetje.

Si e argumenton kete qe kam cituar?

Nisem nga vertetesia e asaj qe ti pohon: ka patur njerez me te medhenj, ne vlera kuptohet. Ateher me lind pyetja: cfare roli kane profetet? Meqenese ka patur njerez me te vlefshem, Krijuesi duhej t'u drejtohej atyre dhe t'i perzgjidhte ato si shembull, si trasmetues dhe udheheqes. Tek shtyllat kryesore do te kishim edhe "beso ne njerezit e medhenj", perkrah Krijuesit, engjejve dhe profeteve. Fakti qe keto nuk i gjej ne ate rregullore aq te qarte, me shtyn te dsyhoj ne ate cka pohova ne fillim se eshte e vertete dhe te te bej pyetjen e mesiperme (te paren): si e argumenton?

Flitet per madheshti besimi e jo vlera te derivuara nga arti, shenca etj.

4peace
14-02-10, 23:30
*

Mė vie keq.

Kam dhėnė mjaft pėrgjigje...

...nuk ėshtė as vendi e as kuvendi pėr bymehje nė kėtė drejtim.

Shpresoj nė mirėkuptim.


Falemnderit.


***

4peace
14-02-10, 23:38
P.S| Si duket 4 peace paska zbuluar nje fe te re te mixovatme nga te gjitha fete nga pak.... Budha, krishna, nirvana, Tom and jery edhe dushko dugurushko. E qesajna i thojme ne ne Peje "shpansko sello" kur zdihet kush po pine e kush po pagune. Keto bindje jane tuat dhe i respektoje por aman mos ja atribo islamit e sidomos kur shkruajme ne kete nenforum. Tash, ty mundet me t'mbete hatri (edhe s'ki faj), por imagjino njehere, perjeto ne veti se si munden mu ndi besimtart kur indirekt po e shane sunnetin e Pejgamberit dhe dijetart e hakkut...

O Valiiii, djal pejoni

E qysh dashte ti njifare kohe ta marresh titullin "nxenes pervoja"? Vetem duke figuruar si i tille apo ...?
Me u veteshpalle "...pervoja" duhejt me i pervjele manget e me mesue...jo me hater.


Pra, si nxenes, ndoshta e ke ulur prapanicen ne bange...ama as te shkronja "a" e shtypit nuk ke arritur...hajt pi uje peje pakez e rritu edhe pak!


***

4peace
14-02-10, 23:47
Kisha fjalen per tek mesime nga bibla, meqe me keshillove. Ai mbetet nje dijetar (e jo nje referenc) qe i ka pershkruar dallimet mes dy popujve : perendimit dhe lindjes, pershrkime jo ne favor te guruve, e te dexhalleve mashtrues.

Shko ti mesoe domethenien e fjales "reference" dhe paraqitu prap ketu!!!


P.S.
Muhammad Assad alias Theodor Weiß nga shoket e "klubit" tend perqeshetdhe nencmohet si ēifut. Nese nuk e ke ditur, te sjelle une dokumente deshmuese - argumente (me thes)!


***

hasanmehmeti
15-02-10, 03:26
*

Hasan,
Ajetin qe e solle ti, shkruan Schlacht (ne kllapa) Opfer... Kur thuhet Opfer, kuptojme viktime, sakrifice. Kur thuhet Schlachtopfer kuptojme therrje Kurbani, Kurban. Sakrifica mund te ket dhjeta kuptime. Njeri nja to (10 e me shume) mund ta ket kuptimin e therrjes se kafsheve, Kurbanit.

Ja dhe disa shembuj qe tregojne sa ka dallime perkthim-interpretimi i ketij Ajeti:

162. Say: "Truly, my prayer and my service of sacrifice, my life and my death, are (all) for Allah, the Cherisher of the Worlds:

162. Dis: ‹En vérité, ma Salat, mes actes de dévotion, ma vie et ma mort appartiennent ą Allah, Seigneur de l'Univers.
162. Sprich: «Mein Gebet und mein Opfer und mein Leben und mein Tod gehören Allah, dem Herrn der Welten.
162. Sprich: Wahrlich, mein Gebet und mein Gottesdienst, mein Leben und mein Sterben sind Gottes
162. Sprich: „Mein Gebet, mein Dienst an All-llah, mein Leben und Mein Tod gehörem All-llah…
162. Zeg: "Mijn gebed en mijn offer, mijn leven en mijn dood zijn gewijd aan Allah, de Heer der Werelden."
162.
Thuaj: “E namazi im dhe tradita ime, jeta ime, dhe vdekja ime janė njėmend pėr All-llahun, Zoti i tėrė botėrave,

162. Reci: "Klanjanje moje, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova,


Edhe mos me mundoni t'ua sjell edhe transliterimin, origjinalin me gjithe audio, sepse me merr kohe dhe s'ia vlene.


I keni mesuar gjerat paste/copy e s'dini cfare flisni.


Mesojeni fene ne vend qe te merreni me kopje te gatshme!!!
***Pershendetje 4peace,

Nuk bera gje copy paste, perkunder keti carqafit tend te tille qe solle. Une te solla ne gjuhen e Kuranit , ne arabisht si ka ardhur dhe me perkthe ti apo "ato" kuptimin e saj.

Rrethe ajetit nuk ka mospajtime se eshte i dedikuar kurbanit(kesaj lloje sakrifice te VECANTE) ne mesin e dijetareve Islam. Nese ke ndonje qe e kontestone kete ajet atehere me sjelle!

Nuk e kam fene profesion aventurash as kopje pasti , e kam Obligueshmeri dhe qendroje pas asaj qe ta theme, ke pshtjellur personazhet me duket.

Sido qe te jete ,te uroje cdo te mire.

Hasani.

4peace
15-02-10, 09:03
Pershendetje 4peace,

Nuk bera gje copy paste, perkunder keti carqafit tend te tille qe solle. Une te solla ne gjuhen e Kuranit , ne arabisht si ka ardhur dhe me perkthe ti apo "ato" kuptimin e saj.

Rrethe ajetit nuk ka mospajtime se eshte i dedikuar kurbanit(kesaj lloje sakrifice te VECANTE) ne mesin e dijetareve Islam. Nese ke ndonje qe e kontestone kete ajet atehere me sjelle!

Nuk e kam fene profesion aventurash as kopje pasti , e kam Obligueshmeri dhe qendroje pas asaj qe ta theme, ke pshtjellur personazhet me duket.

Sido qe te jete ,te uroje cdo te mire.

Hasani.
O Hasan Mehmeti

Pėrse nuk ndalesh e tė mendosh pakėz, para se tė mė pėrgjigjesh kot sė koti?

E para:
Unė ato Ajete nuk i kam pėrkthyer vet.

E dyta:
S'ėshtė problemi tek arabishtja por tek shqipja (mungojnė shprehjet adekuate).

E treta:
Pikėrisht kjo ishte ajo qė mė pengon tek ju qė nguteni shumė (lexoe tė lutem shkrimin e parė e deri tek i fundit lidhje me kėtė pyejte).

E katėrta: (edhe njė herė)
Nė kėtė Ajet nuk flitet pėr Kurban (therrje) por pėr flijim,qė ėshtė diēka tjetėr, siē e kam shpjeguar mė heret.

E pesta (dhe e fundit):
Ajetet qė flasin pėr Kurban (therrje tė kafshėve) janė:
Al Fatiha :196
Al Haxhxh: 33-37 dhe
Al-Kauthar: 2

Prandaj, po e pėrsėris:
Lėrini gjėrat qė nuk i dini/njihni!!!***

GURI SYLAJ
15-02-10, 10:04
Prandaj, po e pėrsėris:
Lėrini gjėrat qė nuk i dini/njihni!!! ( 4peace)
***************************************


Sikur kjo te vlente per te gjithe !!!
Dhe te repektonim thenjen e te madhit Wintgenshtain.

Makresh
15-02-10, 10:58
Shko ti mesoe domethenien e fjales "reference" dhe paraqitu prap ketu!!!


P.S.
Muhammad Assad alias Theodor Weiß nga shoket e "klubit" tend perqeshetdhe nencmohet si ēifut. Nese nuk e ke ditur, te sjelle une dokumente deshmuese - argumente (me thes)!


***


Qetesohu e mos be akuzime te panevojshme. Un si perkas "klubėve", kam dy referenca dhe ti i din shum mir se cilat jan ato. Me keshillen e ketyre dy referencave, ēdo mbeshtetje tjeter qe pretendon ta posedon nje pjes te se vertetes hyjnore, eshte devijim. Muhamed Asadin (Allahu e past meshiruar) e konsideroj si nje dijetar qe ka ofruar shume pergjigje per epoken ton.

Pyetje me vend te beri Hawk-i. T'them te drejten me padurim e prita nje pergjigje.
Edhe dicka, lexova nje hadith qe kur Ibrahimit a.s. i vinin musafiret, ai inderonte me shpirt e zemer per Allah, duke prer nje kingj, vic apo cka i qellonte per ta. Ibrahimi a.s., babai i Profetėteve !

hasanmehmeti
15-02-10, 11:07
O Hasan Mehmeti

Pėrse nuk ndalesh e tė mendosh pakėz, para se tė mė pėrgjigjesh kot sė koti?

E para:
Unė ato Ajete nuk i kam pėrkthyer vet.

E dyta:
S'ėshtė problemi tek arabishtja por tek shqipja (mungojnė shprehjet adekuate).

E treta:
Pikėrisht kjo ishte ajo qė mė pengon tek ju qė nguteni shumė (lexoe tė lutem shkrimin e parė e deri tek i fundit lidhje me kėtė pyejte).

E katėrta: (edhe njė herė)
Nė kėtė Ajet nuk flitet pėr Kurban (therrje) por pėr flijim,qė ėshtė diēka tjetėr, siē e kam shpjeguar mė heret.

E pesta (dhe e fundit):
Ajetet qė flasin pėr Kurban (therrje tė kafshėve) janė:
Al Fatiha :196
Al Haxhxh: 33-37 dhe
Al-Kauthar: 2

Prandaj, po e pėrsėris:
Lėrini gjėrat qė nuk i dini/njihni!!!***

OOO (sa dush o-ja) 4peace,

Tek e para: Pse atehere pason njerezit qorrazi? a thua vet se je i pshtjellet me drita,atehere te theme qorri nuk e shef driten.Per kete nuk duhet te mjaftohesh vetem me ato perkthime dhe te vish ketu te nxierresh nje konkluze te "me te menqurit dritagji".

Tek e dyta: tek dyjat eshte problemi, tek e para qe ti nuk e dine definimin e fjales qe ka ardhe ne ajet per kete lloje sakrifice se eshte sakrifice e veqant , dhe tek perkthyesit qe nuk jane kujdes se siq kane gjete perkthyesit tjere fjale per kete lloje perkthimi kishe gjet dhe ti.

E treta: C'ka po te dukem more 4. ty une, kaq mendjeleht!?

E pesta: mos hup kohe me gjera te tilla, flit me standard tjeter me mua.

Te katerten e ke me posht:

Aty ku nuk di nuk i rrasi hundet se diturin e marre nga ata qe ecin per toke e jo per qielle, ky eshte dallimi ime me ty!!

Te kame thene edhe me nje shkrime tjeter , se ketu flitet per Islamin, nuk eshte ky vend filozofilleqesh e dritash personale, por sqarime me argumente.

Ajeti eshte i qarte pa ti numruar ty asgje hiq, per kete te kam thene se nese une qenkam xhahil(ionjorant), qenkan xhahila edhe shoket e Pejgamberit dhe dijetaret me tutje qe e sqaruan kete lloje sakrifice te tille definuar.

Pra nuk eshte sakrifice e pergjitheshme, se atehere do kuptohej edhe agjerimi,zeqati,falja namazit naten e diten,heqja e nje therre prej rruge e krejt koha e njeriut, por eshte e vecant dhe per kete te kam thene ktheju sqarimeve e mos fol Hava.

Une padyshime qe shume gjera nuk i di, por une nuk fluturoj as ne drite e as ne terre, por eci modest tokes se Zotit.

Dhe sqarimet tuaja jane sqarime injorance dhe lus Zotin te mos ta merr shpirtin me nje besime te tille, por ta permiresoj ate , sepse nga ato qe kame lexuar ne kete teme dhe tema tjera nga ty , problemet tuaja ne definimin e akides ne veten tate jane te medha per tu quditur,per kete bjeri mas vetes!!!

Mandej une nuk jame ketu ne forume per ti pelqyer filan/es apo filan/es forumistit me shkrimet e mija, e as ty!, dhe kot koti mire e ke ti , se ke shkruar ne forumin Islam brenda dardanis, dhe ketu lexojne edhe te tjere qe si kane 2 lidhje me keto qeshtje, se nuk kisha shpenzuar kohen as nje qaste per te korrigjuar, pra ti sje shkaktari.

Kaq per kete qeshtje!

4peace
15-02-10, 11:54
***

O shoku Hasan Mehmeti

Mos i pėrziej gjėrat tash, se marre pėr ty.

Ti i ke anashkaluar tė 5 pikat qė i kam pėrmendur.

Ja filloi me Makreshin, me Ajetin qė e solli. Unė thash se ky Ajet s'ka tė bėjė me therrje kafshėsh/kurban. Ti u pėrpoqe ta mbrosh Makreshin e jo tė vėrtetėn qė e thash. Ky ėshtė gabim trashanik,sepse nė vet Kur'anin fjala "e vėrteta" pėrmendet qinda herė.
Si ti, si Makreshi e si disa "muslimanė" tė tjerė fenė Islame e keni bėrė klub (futbollistik, tenisi, boksi a ku ta di unė) dhe, sa herė ua pėrplasė dikush tė vėrtetėn turinjėve ju, ose e anashkaloni atė, ose bėni kundėrsulm me argumente tejet tė dyshimta.
Pra, edhe njė herė, Ajeti nė fjalė s'ka tė bėjė me therrje kafshėsh/kurban (megjithėse fjala "kurban" ka domethėnien e flijimit dhe jo doemos flijimit tė kafshėve, sepse flijimet janė tė ndryshme). T'i solla Ajetet qė flasin mbi kėtė ēėshtje.

Ato gjėrat tjera qė i kam thėnė s'kanė tė bėjnė me ata qė fenė Islame e shohin si klub. Pėr ate edhe cilėsohen si pėrralla, filma tė vizatuar e deri nė akuza tė pakuptimta. Prandaj dhe kam vendosur tė mos i pėrgjigjem askujt. Pėr arsye tė shumta. Njėra ndėr to ėshtė "s'mund t'i japėsh njė filloristi pėrgjigje nga fakulteti", sepse ai s'mund tė jet nė gjendje pėr t'i kuptuar ato.


!!!Kėshtu me M'su'sin!!!


***

GURI SYLAJ
15-02-10, 12:17
Une kerkoj falje por ket fjalen KURBAN e keni bere krejt QORBE!!Ndoshta edhe keni te drejete sepse ne nje krahasim (toksore) dalin bukur te ngjajeshme ndoshta edhe te njejta!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

A prehen Kurban sot ne Meke gjate Haxhit????Apo kete pune e kryejn sherbimet e specializuara si Hotelet ,restaurantet e edhe sherbimet tjera!!???

4peace
15-02-10, 12:51
Une kerkoj falje por ket fjalen KURBAN e keni bere krejt QORBE!!Ndoshta edhe keni te drejete sepse ne nje krahasim (toksore) dalin bukur te ngjajeshme ndoshta edhe te njejta!!
?

Jo pasul pa mish...:smile:
Pikėrisht pėr kėtė e kam fjalėn. "T'u bafsha kurban" pėrmendet shumė shpesh...
Edhe Adem Jashari, me gjithė familjen e vet, u bė Kurban. Pra,u flijua pėr diē mė tė madhe ("flijimi i diēkaje mė tė vogėl pėr diēka mė tė madhe", siē e kam pėrmendur para ca ditėsh).

Nė tė shumtėn e rasteve, posaēėrisht ata qė nguten ("kush ngutet pėrmutet", thot populli, siē bėn Hasani, Makreshi dhe co.) i kapėrcejnė shumė fjalė pa u marrė dot me kuptimin e vėrtetė tė tyre.
Kur sillen citate nga Kur'ani nė shqip lypsen konsultime me pėrkthime (tė gjitha pėrkthimet e Kur'anit nė gjuhė tjera janė interpretime. Prandaj edhe variojnė nga njėri- tjetri, varėsisht nga aspekte tė shumta tė pėrkthyesit/interpretuesit) tjera pėr ta marrė njėfarė mesatareje tė pėrafėrt tė kuptimit tė vėrtetė tė saj.
Unė e kam indeksin e tematikave tė Kur'anit, ashtuqė, sa herė e lypė nevoja i gjejmbrenda ca minutave, i lexoj, i kopjoj dhe i sjell kėtu, megjithėse kėtė metodė (dhe shume metoda tjera) nuk i pėrdori shpesh, e as vend e pa vend, siē janė dukew vepruar disa anėtarė tė klubit....


***

GURI SYLAJ
15-02-10, 13:24
Po!
Une, qellimisht ,po preke nganjehere ceshtje te dores se fundit ,siq eshte pyetja e fundit qe shtrova ne temen tjeter ose ceshtja e perdorimit te fjales ZBAVITE ne perkthimin shqip te Kuranit per te tregu se po nuk pate kujdese ne imtesite e tilla cfar te bejme p.sh me 120000 formave te mundesise se interpretimit te Kuranit!!
Sot Kurani nuk lexohet e recitohet vetm nga Hafuz e Imam Xhamishe por nga bota e mbare ,bilem edhe nga hierarhia me e larte e shkences!DHE PIKRISHT INTERPRETIMET SHKENCORE JAN ATO QE NA BEJNE EDHE ME KURRESHTAR PER TE LEXU E MESU SEPAKU DICKA NGA KY BURIM I PASHTERSHEM !

Makresh
15-02-10, 13:56
Jo pasul pa mish...:smile:
Pikėrisht pėr kėtė e kam fjalėn. "T'u bafsha kurban" pėrmendet shumė shpesh...
Edhe Adem Jashari, me gjithė familjen e vet, u bė Kurban. Pra,u flijua pėr diē mė tė madhe ("flijimi i diēkaje mė tė vogėl pėr diēka mė tė madhe", siē e kam pėrmendur para ca ditėsh).

Nė tė shumtėn e rasteve, posaēėrisht ata qė nguten ("kush ngutet pėrmutet", thot populli, siē bėn Hasani, Makreshi dhe co.) i kapėrcejnė shumė fjalė pa u marrė dot me kuptimin e vėrtetė tė tyre.
Kur sillen citate nga Kur'ani nė shqip lypsen konsultime me pėrkthime (tė gjitha pėrkthimet e Kur'anit nė gjuhė tjera janė interpretime. Prandaj edhe variojnė nga njėri- tjetri, varėsisht nga aspekte tė shumta tė pėrkthyesit/interpretuesit) tjera pėr ta marrė njėfarė mesatareje tė pėrafėrt tė kuptimit tė vėrtetė tė saj.
Unė e kam indeksin e tematikave tė Kur'anit, ashtuqė, sa herė e lypė nevoja i gjejmbrenda ca minutave, i lexoj, i kopjoj dhe i sjell kėtu, megjithėse kėtė metodė (dhe shume metoda tjera) nuk i pėrdori shpesh, e as vend e pa vend, siē janė dukew vepruar disa anėtarė tė klubit....


***


"T'u bafsha kurban", nga ti po e degjoj. Por s'ka dert, sepse kurban eshte flijim, dhe per kete lloj flijimi e permendin edhe te krishteret per Isėn a.s., kinse u be kurban per t'i falur mekatet e njerzimit, kurse per flijimin e muslimanėve, ne, thom ndryshe : Ata ran dėshmorė, dhe dėshmorėt s'vdesin por jan te gjall pran Zotit te tyre.

Kurse te diplomuarit ne teologji me 5/8/10 vite universitare, e paskan keqkuptuar kete fjali "flijim/kurban" sepse na e permendin per ēdo bajram, kurse ti, ti i korigjove pa i ditur dy fjal arabishte ! Mos je edhe ti naj far profeti e gjithe kohen po e mban fsheht se po flet disi si i "rezervuar" ? :tongue:

E sa per ato nen-kllapa dhe nėn-thonjza, s'do e komentoj fare. Sepse edhe kjo mund te jet nje lloj "kulture" ne vete.

4peace
15-02-10, 14:05
Po!
Une, qellimisht ,po preke nganjehere ceshtje te dores se fundit ,siq eshte pyetja e fundit qe shtrova ne temen tjeter ose ceshtja e perdorimit te fjales ZBAVITE ne perkthimin shqip te Kuranit per te tregu se po nuk pate kujdese ne imtesite e tilla cfar te bejme p.sh me 120000 formave te mundesise se interpretimit te Kuranit!!
Sot Kurani nuk lexohet e recitohet vetm nga Hafuz e Imam Xhamishe por nga bota e mbare ,bilem edhe nga hierarhia me e larte e shkences!DHE PIKRISHT INTERPRETIMET SHKENCORE JAN ATO QE NA BEJNE EDHE ME KURRESHTAR PER TE LEXU E MESU SEPAKU DICKA NGA KY BURIM I PASHTERSHEM !

Eshtė njė shprehje qė pėrdoret nė shqipe: "kuptimi mes rreshtave". Nėse e marrim Kur'anin, fjalėt nė tė, si ēėshtje e ngurtė ("kėshtu ėshtė dhe pikė") atėherė ai, Kur'ani pra, shtjerret. Sepse ngurtėsia shtjerrė. Ngurtėsimi i tij (nga ana e njeriut) e ngurtėson edhe vet atė person. Ngurtėsimi i njeriut ėshtė qėndrim nė njė vend. Duke qėndruar nė njė vend ne e shohim tė vėrtetėn nga njė anė e vetme. Duke qėndruar nė njė anė tė vetme bėhemi njerėz tė njėanshėm. Njėanshmėria dihet se ku ēon...
Po tė mos ishte Kur'ani i pashterrshėm, nė atė rast, ai s'do tė kishte nevojė tė lexohet pėr sė dyti, treti...
Pėr disa (shumicėn) qė mjaftohen me njė lexim tė vetėm - Kur'ani ėshtė burim i shtjerrė. S'ėshtė as burim.
Vetėm ata qė e lexojnė shpesh/vazhdimisht e kanė tė sigurtė pashtjerrshmėrinė e tij.


***

valiii
15-02-10, 21:06
O Valiiii, djal pejoni

E qysh dashte ti njifare kohe ta marresh titullin "nxenes pervoja"? Vetem duke figuruar si i tille apo ...?
Me u veteshpalle "...pervoja" duhejt me i pervjele manget e me mesue...jo me hater.


Pra, si nxenes, ndoshta e ke ulur prapanicen ne bange...ama as te shkronja "a" e shtypit nuk ke arritur...hajt pi uje peje pakez e rritu edhe pak!


***
Kete forre e kishe t mire more preshevali, kur spo kishe cka me shkru po ja nis me ofendu edhe ato me ofendime me te uletat te tipit :"Ti je debil e une i mencur". Hajt ku je bre... Niher Hyrijat na dulen me gjini asnjejese, tani na dulen disa njerez ne rang me profetet e per ta bere gallate fare na doli edhe ajo se paska edhe mbi profetet (hajde'de), qy tash i menēuri ku na dul me kundershtuar edhe mishin e kurbanit lol...
Une edhe e kam titullin nxenes pervoja/nxenes i dijes/Talebe apo apo... Qysh te duash ngjitja emrin. Madje edhe hoxhallaret tane me te fortit qe jane (hoxhe ne perkthim- Mesues) i thone vetit TALEBE/nxenes sepse kane respekte per ULEMAT/DIJETARET/MSUSAT APO HOXH'T QE I PASOJNE. E ata jane duke u nisur nga Ai s.a.w.s e nisja numroji 4 halifet me te drejte te muslimaneve e vazhdo me, Hasan el Basriu, Imam ahmedi, Hanefija, Hanbelia, ibni Tejmija, Ibn kajjim el Xheuzije, Omar Eshkar, Zindani, shejh Albani, Bin Bazi, Favzani e shume tjere qe spo i permendi. Te gjithe prej ketyre Msusave te mi jane zgjuar/zgjohen para sabahut dhe marin abdes me uje te ftohet dhe i drejtohen Krijuesit (qeshtu kane qillu kta se t shkretit nuk dine me fluturu e duhen me prish ma t mirin gjume e mu merdhi prej ujit t ftofte )....
Aspirata me e larte ne kerkimin e dijes, eshte dija qe mbart Kur'ani dhe Sunneti, kuptimi i asaj qe ka dashur te thote Allahu dhe i Derguari i Tij ne to, si dhe njohja e kufive te Allahut per gjerat jetesore. ASPIRATA ME E KEQE E NJE NXENESI DIJEJE, ESHTE SE PREOKUPOHET VETEM ME ĒESHTJE TE RALLA, TE CILAT NUK KANE ASNJE PRAKTIKE DHE I PERKASIN IMAGJINATES. E ngjajshme eshte edhe per ate qe preokupohet me njohjen e mendimeve te ndryshme dhe nuk ka per qellim gjetjen e mendimit te sakte mes tyre. Te ralle jane ata qe mund te perfitojne prej dijes se ketyre njerzeve.