PDA

View Full Version : Gruaja shtylla e Shtepise


DEA
20-12-05, 21:15
Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA

Arb
20-12-05, 21:19
Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA

Edhe nje teme per sjell ne jete kunderthenje gjinore...

A nuk u lodhet a? Ndiheni jo te cmuara me punen dhe rolin e juaj si gra?

Cka jane gjithe keto tema qe sjellim helm feminist?

DEA
20-12-05, 21:24
I nderuari Arb ,nese eshte e tepert, mund edhe te shlyhet pa problem, nuk kisha qellim helmimi apo te zgjeroj konfliktet mes gjinive.

DEA

Arb
20-12-05, 21:33
I nderuari Arb ,nese eshte e tepert, mund edhe te shlyhet pa problem, nuk kisha qellim helmimi apo te zgjeroj konfliktet mes gjinive.

DEA

E cilesova te atille. Te tjeret mund te kene mendimet e tyre dhe te kyqen ne kete teme.

Reana
20-12-05, 21:59
Qka mendoni rreth kesaje thenje, sa eshte e bazuar ne realitet?
eshte apo seshte keshtu?

Urdheroni debatoni..........DEA

Edhe nje teme per sjell ne jete kunderthenje gjinore...

A nuk u lodhet a? Ndiheni jo te cmuara me punen dhe rolin e juaj si gra?

Cka jane gjithe keto tema qe sjellim helm feminist?

hemmm....

A nuk te ka ndodhur nodnjehere qe te shkosh ne fshat tek familja e gjere dhe te shkosh ne dhomen e zjarrit, aty ku grate gjithe diten gatuajne buke, ziejne ushqime, dhe perkundin djepat me femije???
Aty ku digjen dhe piqen me ore te tera mbi enet plote ushqime, perderisa ne te njeten kohe perkujdesen per femijet, vrapojne pas ujit tek pusi, lajne e pastrojne, e kur perfundojne me keto vrapojne ti sherbejne burrat dhe mysafiret, apo edhe te shkojne te punojne ne are krahperkrah burrave!!!

Kush te ka rritur ty ore, kush te ka mesuar te ecesh, te shkruash te lexosh??? sa here ke vizituar hallen/ tezen/ gjyshen dhe ke shkuar te vezhgosh gjitha detyrat e shtepise me te cilat nje grua mirret dhe eshte marre prej se egziston shoqeria!!!

Edhe sot e kesaj dite me gjithe modernizminin e shoqerise, punet dhe aktivitetet e femres nuk zvogelohen por sa vijne e shtohen!!!
Ajo jo vetem se vazhdon te mbaje gjithe familjen duke u kujdesur per nevojat e secilit, duke filluar prej ushqimit e deri te larja, veshembathja e te tjera, ajo tash punon dhe financon familjen e saj!!! Dhe prej saj pritet qe te kontriboje edhe ne ndarjen e shpenzimeve materiale!!!

Shume keq qe ate qe quan ti "feminizem" eshte realiteti para te cilit je duke i mbyll syte!!!

Pershendes ato familje ku obligimet ndahen, ku te gjithe bashkepunojne ne mirevajtjen e familjes, dhe diskutimi ne kuader te nje teme te ketille, nuk sjell asgje negative, perpos vetedijesimit!!!


Te pershendes edhe ty DEA per temen e hapur dhe mendoj se eshte shume teme me vend!!

Arb
20-12-05, 22:07
hemmm....

A nuk te ka ndodhur nodnjehere qe te shkosh ne fshat tek familja e gjere dhe te shkosh ne dhomen e zjarrit, aty ku grate gjithe diten gatuajne buke, ziejne ushqime, dhe perkundin djepat me femije???
Aty ku digjen dhe piqen me ore te tera mbi enet plote ushqime, perderisa ne te njeten kohe perkujdesen per femijet, vrapojne pas ujit tek pusi, lajne e pastrojne, e kur perfundojne me keto vrapojne ti sherbejne burrat dhe mysafiret, apo edhe te shkojne te punojne ne are krahperkrah burrave!!!

Kush te ka rritur ty ore, kush te ka mesuar te ecesh, te shkruash te lexosh??? sa here ke vizituar hallen/ tezen/ gjyshen dhe ke shkuar te vezhgosh gjitha detyrat e shtepise me te cilat nje grua mirret dhe eshte marre prej se egziston shoqeria!!!

Edhe sot e kesaj dite me gjithe modernizminin e shoqerise, punet dhe aktivitetet e femres nuk zvogelohen por sa vijne e shtohen!!!
Ajo jo vetem se vazhdon te mbaje gjithe familjen duke u kujdesur per nevojat e secilit, duke filluar prej ushqimit e deri te larja, veshembathja e te tjera, ajo tash punon dhe financon familjen e saj!!! Dhe prej saj pritet qe te kontriboje edhe ne ndarjen e shpenzimeve materiale!!!

Shume keq qe ate qe quan ti "feminizem" eshte realiteti para te cilit je duke i mbyll syte!!!

Pershendes ato familje ku obligimet ndahen, ku te gjithe bashkepunojne ne mirevajtjen e familjes, dhe diskutimi ne kuader te nje teme te ketille, nuk sjell asgje negative, perpos vetedijesimit!!!


Te pershendes edhe ty DEA per temen e hapur dhe mendoj se eshte shume teme me vend!![/quote]

Para se te kyqesh ne tema te ketilla, te duhet te heqesh ate nenshkrimin feminist qe mban ne fund te cdo postimi qe ben ne forum. Sepse i gjithe shkrimi yt lexohet ndryshe.

Askush nuk nencmoj apo nenvleresoj punen e gruas. Thjeshte e pashe te pa-nevojshme te flitet ne kete teme.

Para se te behet pershkrimi i "Gruas si shtylle e shtepise," tema merr kahje te kunderthenjeve gjinore. Kete e vertetove me shkrimin tend.

pokeri
20-12-05, 22:10
GRUAJA "shtyllė" shtėpie, po ky ėshtė koncept
funb e krye, patriarkal.

Reana
20-12-05, 22:21
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

"E verteta dhemb- po men", kishte shkruar dikush ne kete forum :twisted: :lol: !!!

Shkrimin e meparshem ia dedikoj te gjitha nenave shqiptare; dashurise/kujdesit dhe te gjitha sakrificave te saj!!!

Kaltrushi
23-12-05, 09:24
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

"E verteta dhemb- po men", kishte shkruar dikush ne kete forum :twisted: :lol: !!!

Shkrimin e meparshem ia dedikoj te gjitha nenave shqiptare; dashurise/kujdesit dhe te gjitha sakrificave te saj!!!

Reana motrushe me vje shum shum mire qe nje femer shqipetare shkruan realitetin dhe vepren e gruas shqipetare kaq kjart dhe me nje fjale ne emer te gjitha femrave...
jam plotsisht ne te njetin mendim si tendin...

sepse grua shqipetare ne kohrat e kaluara ka patur shume role siq i ke cekur ti (nene, punetore etj...) ndoshta gjinija e kundert e ndjen vehten pak a shume si te ngacmuar nga shkrimi i reanes apo nga titulli i temes...por spo marr flet para goje dhe po them: se me drejt ashtu esht dhe edhe veshtir ju bje ta pranoni a??

pershendetje per ty reana dhe per te gjitha motrat, nenat dhe gjyshet shqipetare...

Gentiani
26-12-05, 22:40
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol: :wink:

dr1ta
26-12-05, 22:42
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol: :wink:

Nuk jemi ne kafe more Genti :?

Gentiani
26-12-05, 22:50
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol: :wink:

Nuk jemi ne kafe more Genti :?

kush ishte duke shkruajtur pėr Kafe ?! unė e pata fjalėn pėr shtyllėn :wink: lexo mirė ėh ! :wink:

DEA
26-12-05, 23:04
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol: :wink:

Gruaja eshte shtylla e shtepise, po qe se ke gruan te zonjen as nuk ke shtepi, e as edukat te femijeve ( se ti je ashtu keshtu ne pune) dhe as nuk te vije ndokush nese nuk e ke mikepritse, po qe se qelloje e kunderta ke shtepine plot ke femije te edukuar, ke shtepi te paster dhe njeheriot te ndihmon finanziel, dhe ke shoqe dhe bashkeshorte qe te bene te ndjehesh i vlefshem dhe krenar. kaq kisha tash gjykoni vet juve :lol:

vjeshta
26-12-05, 23:25
Gruaja eshte shtylle ,po.Po vetem shtepija nuk mbahet vetem me nje shtylle .Zoti ka fal ,gruan dhe burrin ,pikerisht se asnjeri nuk mundet pa njeri tjetrin .Edhe shtepija ka nevoje si per duar femre ,ne mirembajtejen e mbrendeshme te shtepijes ashtu ka nevoje edhe per duare mashkulli per mirembajtjen e jashtme te stepijes .

Kaq per tash

Gentiani
26-12-05, 23:25
Gruaja shtylla e Shtepise

taksirat me u shembė shtėpia e mė tė nxėnė pėrfundi me gjithė shtyllėn :lol: :lol: :lol: :wink:

Gruaja eshte shtylla e shtepise, po qe se ke gruan te zonjen as nuk ke shtepi, e as edukat te femijeve ( se ti je ashtu keshtu ne pune) dhe as nuk te vije ndokush nese nuk e ke mikepritse, po qe se qelloje e kunderta ke shtepine plot ke femije te edukuar, ke shtepi te paster dhe njeheriot te ndihmon finanziel, dhe ke shoqe dhe bashkeshorte qe te bene te ndjehesh i vlefshem dhe krenar. kaq kisha tash gjykoni vet juve :lol:


hey, hey kėshtu kanė thėnė dikur, a fillove ta pėrvetėsosh atė thėnjen qė kanė thėnė dikur pėr gruan a ?! :lol: :wink:

Kėshtu e kanė gratė po ju doli mirė kthehen i marrin edhe ato thėnjet e dyqind viteve tė kaluara, e po nuk shkoi sipas dėshirave tė tyre nuk bėn qoftė edhe nėse e ardhmja lind nesėr :wink: :lol: :lol:

sehr warm
27-12-05, 16:05
jo,gruja eshte dreqi i shtepis

Murgesha
27-12-05, 16:23
jo,gruja eshte dreqi i shtepis

Bash dreqi a? :lol: :lol: :lol:

halla e madhe
28-12-05, 10:31
jo,gruja eshte dreqi i shtepis

:shock: :shock: zoti t'nimofte djalo :wink:

Psikologu
02-01-06, 06:11
Gruja shtylla e shtepisė ?!

Dikur kan thenė pleqet se ;
"Nė shpinen e ujkut hajnė edhe qentė"

Ne faktė , gruja e mirė ėshtė dhe do tė mbetet cdo here shtylla e shtepisė , njerzisė , nderit dhe kalitjes sė femijut qė nga djepi e deri ne moshen madhore.
Njė grua e mirė jo vetem qė ėshtė shtyllė e shtepisė , por ėshtė edhe pjesa kryesore e jetes nė mardhenjet bashkėshortore ,e nderit, mikpritjes, tolerances, etj , gjė e cila cdo here si barrė iu ka mveshur gruas pėr cdo gjė tė keqe e pak tė mirė , por gruja e keqe , edhe nė shpellė me e mbyllė as dreqit si duhet asgja hiq , se atje as dreqi nuk mirret vesht me tė , e e njejta gja vlenė edhe pėr burra.
Tė behet dallimi ne mes tė mires dhe tė keqes , nuk ėshtė edhe aq zorė ose veshtirė , sepse e mira flet vetė , por edhe e keqja fletė vetė , e nė tė shumten e rasteve , ata/ato nuk kerkojnė lavdata nė punė ,sepse puna e mirė shifet vetė por me ngadale , ndersa e keqja merrė pėrpjetė menjihere.
Tė mos dal nga tema.
Kohė pas kohe , gruja ka qenė si njė pėrgjegjese pėr shumė gjera tė cilat i ceka mė lartė ( kam fjalen pėr gruan e mirė) dhe cdo gjė ėshtė pritur nga ajo me pergjegjesi ,dhe cdo punė e saj , me ose pamundesi ose dituri ėshtė dashur tė jetė cdo here e mirė dhe ashtu si kerkon parija mashkullore.
Dikush edhe harron qė tė mėson dikend , ose e ka veshtirė qė vetė tė mesohet , pamvarsishtė se ne cka , ose edhe ma keq , as nuk don tė mesohet.
Shpesh grave , vetem pėr shkak tė perkatesive gjinore iu eshte mohuar cdo e drejtė e thenjes neper shtepi duke e vlersuar se ėshtė femer dhe nuk din mė teper.
Ndersa nė anen tjeter , burrat (burrecat qė veq keshen e flasin fjalė tė buta e tregojnė durim) ata kur ka ardhur puna ne deshtim kan fajesuar cdo here gruan ose femren , sepse me kohen nuk janė treguar principet ose thenė shkurt , nuk janė shkembyer ptincipet, sepse kur e themė ketė mendoj se cdo kush ėshtė edhe i pavetėkontrolluar ndojhere , por me dituri e maturi duhet tė jetė ne gjendje qė tė mirėpret cdo mendim , thenje ose fjalė nga gruja ose gjinija femrore.
Ai /ajo qė se thotė fjalen ashtu si mendon , cdo here afer tij/saj dikush ėshtė deshtues , ndersa pėr veti personi/personja , nuk din kufirin e vetė kontrolles dhe asaj tė orjentimit me ose padije.
Shpesh kam verejtur ketė edhe ne tė aferm qė burri si prishte vetit lirin aspak , sepse atė e kishte ashtu dhe aq sa i duhej , dhe jipej sikur tė ishte njė nder pėrsonat mė perparimtarė tė botes dhe njehere me tha njė burrė si nė shak;

"Grujes duhet me ja maru qefin me fjalė cdo here sepse ajo gezohet ashtu dhe tė don ma shumė..."

Po, profesori i dominances mbi tė paditurit , sepse qefi i marohet vetem budalles e jo askuj tjeter , por qefi i marohet pėrmes respektit dhe gatishmeris sė sakrificave nese edhe ashtu do tė kerkohej , e jo qė cdo gjė tė i behet rrafshė vetem pėr pėrfitimin e tij pėrsonal mbi gjinin femrore, ose pėrkundrazi.
Nuk po shkoj mė gjatė tash , por mendoj se gruja e mirė ka qenė dhe do tė jetė shtylla e shtepisė , e si ėshtė gruja e mirė , mendoj se duhet tė ndegjoj edhe pak ketu nga gratė nė ketė temė , por edhe burri i mirė ėshtė ai qė cdo here ėshtė nė gatishmeri qė gruan ta vlersojė si qenje njerzore e jo aspak si objekt seksuale , ose objekt i mashtrimit pėr qeshtjen dhe nevojen epshore...

"Gruja e mirė i mbanė konaqet , gruja e keqe i ban gjaqet"

Me nderime;

Psikologu

Gentiani
04-01-06, 14:36
Gruja shtylla e shtepisė,

o sa vėshtirė me ua sqaruar kėtė fenomenin e shtyllės.

Edhe u mbetet hatri me u thėnė se nuk janė shtylla tė shtėpisė.Po ata atėherė e kanė pasur me shtyllėn ta bindin gruan se ti je shtylla e shtėpisė dhe e ke vendin nė shtėpi e nuk guxon tė dalėsh jashtė saj, sepse... Rrezik! shembet shtėpia e ēka mbetet nga shtėpia- shtylla nuk guxon tė lėvizė pra :lol: :lol: :lol: :wink:

Naki
06-01-06, 22:06
Gruaja shtylla e shtėpisė,njė thėnje filozofike qė ka pėrmasa tė mėdha
edukative shoqėrore,qė kalonė pėrmasat e kulmit tė shtėpisė tė familjės nė kohėrat qė ne jetojmė.
Gruaja do tė thoja ėshtė qelsi i suksesit tė shoqėrisė Moderne dhe sė bashku me Burrin pėrbėjnė dy shtyllat e mbajtjes apo ikjes sė Statikės apo dinamizmit tė zhvillimit.

Mbajtja e gruas Zojė duke mos tentuar tė mbajė kulmin e shtėpisė nė njė shtyllė i ikė Tojės dhe si e tillė kjo thėnje i ikė Definimit Patriarkal.

Me nderime Naki

Naki
06-01-06, 22:20
Gruaja shtylla e shtėpisė,njė thėnje filozofike qė ka pėrmasa tė mėdha
edukative shoqėrore,qė kalonė pėrmasat e kulmit tė shtėpisė tė familjės nė kohėrat qė ne jetojmė.
Gruaja do tė thoja ėshtė qelsi i suksesit tė shoqėrisė Moderne dhe sė bashku me Burrin pėrbėjnė dy shtyllat e mbajtjes apo dinamizmit tė zhvillimit.

Mbajtja e gruas Zojė duke mos tentuar tė mbajė kulmin e shtėpisė nė njė shtyllė i ikė Tojės dhe si e tillė kjo thėnje i ikė Definimit Patriarkal.

Me nderime Naki

Tomori
09-01-06, 18:34
Po e vertete eshte gruja eshte shtylla e shtepis...?!!!
Po njekohesishte eshte edhe pasqyra burrit..!?? :wink:

Reana
10-01-06, 00:14
jo,gruja eshte dreqi i shtepis

:shock: :shock: zoti t'nimofte djalo :wink:

:lol: :lol: :lol:
E nderuara halle,

me siguri e ka rrahur nena me thuperr dhe ia ka djegur vithet mire ketij "shume te nxehtit"-se si po shihet ende ka mbetur "sehr warm"http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gif


Gruaja/femra mund te jete shtylle e cdo gjeje qe deshiron!!!
Ne pergjithesi, prej natyres nuk ka ka kufizime te cilat ia perkufizojne femres cilindo rrol te cilin ajo mund ta deshiroj per veten e vet, perveq atyre kufizimeve moralisto/fanatiko/primitive qe vet ne lejojme te na imponohen ne shoqerite ku jetojme :evil: !!!