PDA

View Full Version : Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova


Dilaver
21-01-06, 13:05
Prishtinė, 21 janar 2006 (Kosovapress) Time: 12 : 49


http://www.trepca.net/2006/foto/presidenti_rugova_kosova_21012006_ndrron_jet.jpg


Pas njė sėmundje tė rėndė, tė shtunėn nė Prishtinė vdiq kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova. Kėtė e ka konfirmuar pėr RTK-nė ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri. Kryetari Rugova ka kohė qė vuante nga sėmundja e kancerit tė lokalizuar nė mushkėri, ndėrsa pėr terapi mjekėsore kishte qėndruar nė Gjermani dhe kampin ushtarak tė Bondstillit.

Barb|Ka
21-01-06, 13:22
Shfrytesoj Rastin ti shprehi ngushllime Familjes se tij...paqja dhe siguria qofshin perhere mbi familjen e tij....
Ishte nje nder figurat me te squara te Kosoves i cili kontriboi shume per popullin tone...Ai do te jete Perhere ne Zemrat tona si nje nder politikanet qe me se shumti ka bere per Vendin tone..


I qofte i lehte dheu i Kosoves....

Ngushllimee!!!

Ngushllime :cry: :cry: :cry:

Kercovari
21-01-06, 13:26
Edhe Radio Kombetare Zviceriane DRS 1 konfirmoi lajmin e ndarjes Fizike nga ne te Presidentit te Kosoves Dr.Ibrahim Rugova.
Ky lajme trondites u pranua me hidherim te thelle nga shume Bashkekombas qe jetojne dhe veprojne ne Zvicer.

spirl_girls
21-01-06, 13:27
Ohhh qfar lajmi i trishtuar... :cry:

Ngushllime familjes se tij...skam fuqi as te shkruaj...

krijuesiii
21-01-06, 13:30
...Ngushellimet edhe te mijat familjes se Presidentit...
tungiii

Zana_ch
21-01-06, 13:36
Ngushllimet e mija Familjes se Presidentit
dhe gjith popullit Shqiptar .
Dr Ibdahim Rugova iku nga kjo jet por do te jete ne jete ne jetat deri sa te ekzistoi Populli Kosovar.

Pushofte ne paqe
http://images.encarta.msn.com/xrefmedia/sharemed/targets/images/pho/000f0/000f054b.jpg

geisha
21-01-06, 13:42
Ngushllimet e mija Familjes se Presidentit
dhe gjith popullit Shqiptar .
Dr Ibdahim Rugova iku nga kjo jet por do te jete ne jete ne jetat deri sa te ekzistoi Populli Kosovar.

Pushofte ne paqe
http://images.encarta.msn.com/xrefmedia/sharemed/targets/images/pho/000f0/000f054b.jpg
bashkohem me mendimin e Zanes ... z.rugova do jet ne mendjen e popullit te kosoves gjithnje me veprat e tij! zoti e bekofte dhe gjithe kosoven!i qofte i leht dheu i Kosoves! :cry:

sherri
21-01-06, 13:50
:( :( :( :( :( :( :( :(

Kalt
21-01-06, 13:52
http://www.kosovo.com/albmanif.jpg

Kombi shqiptar qysh prej sot do te kuptoje se cfare ka humbur!
Ai do te mbetet ne historine tone kombetare si nje vijues i denje i Rilindjes Kombetare!

Kalt
21-01-06, 13:59
http://www.ldk-kosova.org/409513_13-1.jpg

turisti
21-01-06, 14:10
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

BigBaci
21-01-06, 14:15
Ngushllimet me te sinqerta per familjen e tij dhe mbarė kombin Shqiptar, komb i cili e humbi njeriun me te madh te historise se sotme Shqiptare!

Me dhembje dhe respekt,

BigBaci

experti_lu
21-01-06, 14:16
http://img35.imageshack.us/img35/8975/ibrhimrugova39nh.jpg (http://imageshack.us)ngushllime te sinqerta,familjes se persidentit,si dhe ngushllime
te gjithe popullit shqipetar,per vdekjen e presidentit te kosoves
DR,IBRAHIM RUGOVA,i qofte i lehte dheu i kosoves....


NGUSHLLIME POPULL SHQIPTAR.

4peace
21-01-06, 14:22
*

Ngushėllimet mė tė sinqerta nga unė

rrethit mė tė ngushtė familjar, dashamirėve, simpatizantėve dhe gjithė popullit! :(


***

Murgesha
21-01-06, 14:35
Nuk kam fjalė tė pėrshkruaj dhimbjen qė po ndjej kėto momente.
Dr. Rugova Lavdi pėr Jetėn dhe Veprėn Tėnde.
Qoft i pėrjetshėm kujtimi pėr ty.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

pokeri
21-01-06, 14:38
Tė nderuar,
Pasiqė polemika ka marr zjarr, dhe janė krijuar Dy
skajshmėri, unė si (neutral) do tė kisha dhėnė njė
propozim. Pėr dikė mund tė jetė bizar, keqdashės,
apo ndoshta edhe i cilėsuar "edhe mė keq", por
kam pėrshtypjen qė ėshtė mėnyra e vetme, tė
zgjidhet dilema, tashmė e redukutuar nė ēėshtjen se;
- "Ėshtė apo nuk ėshtė i madh, Rugova"?

Them qė kėtė ta zgjidh Zoti (gjithėkrijuesi).

Duke pasur parasysh, qė shumė figura tė shquara
tė Kombit, kanė vdekur, apo kanė rėnė nė muajin
Janar (Skėnderbeu, Ali Pashė Tepelena, Isa Boletini,
Vėllezėrit Gėrvalla-Kadri Zeka etj). atėherė
t'ia lėmė kohės, ta zgjidh dilemėn.

Nėse Rugova ndėrron jetė nė Janar, s'do mend qė
paskėsh qenė njeri i madh.

Ky ėshtė vetėm propozim, dhe nuk keni nevojė as
ta pranoni "rezultatin", dhe as tė reagoni!
Propozimi ėshtė shumė "qėllim-mirė".

Ju pėrshėndes
_________________
E VĖRTETA - DHEMB !

Ky postim ishte bėrė para rreth 20 ditėsh.
Ibrahim Rugova ishte Njeri i Madh.
Respekt.

Dilaver
21-01-06, 14:46
Ngushellimet e mia; familjes sė presidentit, tė gjithė qytetarve tė Dardanisė si edhe tė gjithė atyre qė janė tė pėrfshirė nga dhėmbja e pikellimi me rastin e ndėrrim jete tė presidentit.

Barb|Ka
21-01-06, 15:01
Ju kisha lut...pa komente...qe doni em shpreh ngushllime shpreni qe jo. skeni nevoj ktu me gjujt fjal te teperta,,,ai qe ka qen kundert tij..ska pse te gjuj fjal te kota..ma mire mos te hin hiq ne kit tem edhe te gjuj fjale pa kuptim...mundesisht ju kisha lutt...


Peaceeeeee for Rugova.....Ke qene ,Je dhe do te jesh me Ne PerheR
:cry: :cry: :? :cry: :? :cry: :? :cry: :? :cry: :? :cry:

Kercovari
21-01-06, 15:06
http://img.stern.de/_content/55/37/553731/Rugova_dpa_500.jpg

Perkulem para Ju Zoti President,me respekt dhe dhimbje te thelle ne shpirte.


Njerze te njohur te politikes ne Bote u kan cilisur si Gandi i Kosoves,Martin Luter Kingu,dhe Nene Tereza.
Publiciteti qu u japin Agjensi Lajmesh Boterore,ne bene edhe me te forte ,me te vendosur,dhe krenare qe u patem Ju President te pare ne Kosoven e lire dhe Demokratike.

Ngushullime me te sinqerta Familjes Rugova,dhe popullit te Kosoves. :cry: :cry: :cry: :cry:

Horizonti
21-01-06, 15:07
Edhe une ngushlloj familjen Rugova dhe gjith popullin shqipetare, pas ndarjes fizike te presidentit historik, udheheqesit dhe kreatorit te levizjes per pavarsin e Kosoves Dr. IBRAHIM RUGOVA.
I qoft i lehte dheu i Kosoves......

Tomori
21-01-06, 15:16
I paste shpirti rahmet... :arrow:

IB
21-01-06, 15:17
Ngushllime per vdekjen e Kryetarit te Kosoves DR. IBRAHIM RUGOVES,
Ngushllimet e mija i drejtoj te familja farefisi dhe gjithe ata qe e deshten
Lavdi i Qofte per vepren e tije.

munti
21-01-06, 15:24
Ngushellime gjithe familjes Rugova.

Ngushellime popullit te Kosoves.

jadore
21-01-06, 15:25
--Ngushllimet me te sinqerte per te gjithe- pse Ai ishte i te gjitheve.
-nuk e di pse gjithmone ne momentet vendimtare per Ne si popull ndodh nje "apokalips"--shpresoj qe pacifizmi zgjuaresia,vendosmeria,aftesia politike e tij te mbet si nje ogur i bardhe per gjithe te tjeret qe ndoqin rrugen e tij
-Vertet eshte humbje e madhe .ne momentet me vendimtare te vendit..
-I qofte i lehte dheu i Kosoves.

Murgesha
21-01-06, 15:40
Familje e nderuar Rugova.
Ju sot humbėt bashkėshortin, babanė, vėllaun.
Por tė jeni tė sigurtė se dhimbjen me ju e ndajnė i tėrė populli shqiptar.
Ngushėllime pėr Juve.
Ngushėllime pėr gjithė shqiptarėt qė sot kanė nė sy lotin.
Ngushėllime pėr tė gjithė Dardanasit.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Arb
21-01-06, 15:40
Nje dite e zeze per Shqiptaret... Sot humbem ikonen me te ndritshme Shqiptare te shekullit...! Sot humbem njeriun qe i duhej me se shumti Kosoves ne keto momentet vendosese per te ardhmen e saj!

Ngushellime Familjes se te madhit Rugova!

Ngushellime gjithe Kombit Shqiptar!

Ngushellime edhe te gjithe atyre miqeve nderkombetare qe ndajne dhimbjen me ne!

Le te behemi te forte ne kete dite zije e dhimbjeje!

E_Zjarrta
21-01-06, 15:48
I nderuar Popull Shqiptar kudo qe je
e nderuara Familje e Presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova
te nderuar Bashke punetor dhe miq te presidentit

Nuk kam fuqi as te shkruaj se sa e madhe eshte dhembja qe ndjej ne shpirte sot , dhimbjen nuk munde te ta pershkruaj por ajo eshte e rende


Une ne emrin tim Personal dhe te familjes sime Ju shprehe ngushllimet me te thella

ai ishte dhe do te jete ne zemrat tona

Espresso
21-01-06, 15:55
Me pikellim te thelle e mora kete lajm te hidhur per te gjithe shqiptaret ne fazen me te ndjeshme para pavaresise se Dardanise sone antike.
Le te shpresojme qe pasardhesit e tije ta qojne ne vend amanetin e tije dhe shpirti i tije te pushoje i qet ne truallin Dardan. Zoti na dhuroft forcen e duhur me qellim qe ikja e presidentit te mos sherbej si element per percarje nderpartiake dhe te mos i sherbej armikut.
Lavdi i qoft presidentit tone te devotshem. Lavdi i qoft punes se tije te shenjt per te miren e popullit tone. Do te jesh gjithmone ne zemrat tona. Do te jesh i paharruar. Ti je ndar vetem fizikisht nga ne ndersa shpirti yt do te qendroje ne mesin tone deri ne pambarim.

:cry: :cry: :cry: :cry:

Naki
21-01-06, 15:55
pnm://video4.rtklive.com/rugova.rm


Emision special mbi vdekjen e dr.Ibrahim Rugoves.

Me lotė nė sy Shiqojė lajmin pėr vdekjen e Burrėshtetit,Simbolit tė qėndreses dhe Pavarsiė Sė Kosovės.
Shprehė ngushllimet e mija pėr Familjen Rugova,dhe pėr Kombin Shqiptarė.

Le tė bėhem tė fortė nė kėtė ditė zije e dhimbjeje.

Urata
21-01-06, 15:56
9:45 e mengjesit ketu...
Vigani m'telefonoi dhe me shume dhimbje m'dha lajmin e humbjes fizike te PRESIDENTIT te kombit shqiptare Dr. IBRAHIM RUGOVA...!

Rrjeti satelitor nuk po funksionin qe 3-4 dite ketu!!!!!!

Me lote ne sy e me zemer te thyer po shkruaj ...!

Humbje e madhe per KOSOVEN dhe gjithe shqiptaret...!

Lavdi per jeten dhe vepren e tij!

Ngushellimet e mia i drejtohen pikesepari familjes se afert tete ndjerit dhe gjithe atyre qe diten ta ēmojne urtesin/diturin e tij!

Kosove shume te deshi ...!

Psikologu
21-01-06, 16:42
Lajm i pikelluar , trondites!!

Kosova humbi me shumė se njė burrė shteti.

Nuk gjejė as forcė e as koncentrim se si tė shkruaj , cka tė shkruaj ose si tė shprehem. :cry: :cry: :cry: :cry:

Me rastin e vdekjes sė prisit tė Kosoves Kryetarit Dr:Ibrahim Rugova
i shprehi ngushllime familjes sė Presinedentit , Kombit shqiptar dhe mbarė popullit shqiptar ne pergjithesi.
Kosova qė nga sot , jo vetem qe ka humbur njė burrė shteti , por ka humbur shumė e mė shumė ne rrugen e qellimit historik pėr tė miren e kombit tonė.
Emri i yt o burrė shteti, o vigan shekullorė , do tė mbetet brez pas brezi i pa harruar ne faqet e tona tė historis.
Tash do tė fillojnė mjegullat e zeza tė shfaqen prapė ne ditet tona kombtare, e ne kishim nevojė shumė e shumė pėr ty ne keto ditė vendimtare pėr tė miren e Kosoves.
Cdo here qofshė i nderuar, tė qoftė dheu i lehtė dhe shpirti tė pastė ndjes, vepra tė paste nderė, Kosova tė mbajtė nė zemer.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


I pikelluar ;


Psikologu

Arb
21-01-06, 16:54
Lavdi Jetes dhe Vepres se Presidentit Rugova

http://photos1.blogger.com/blogger/7679/2075/400/Rugova.0.jpg

Psikologu
21-01-06, 16:59
Lavdi.

Prishtinasja_
21-01-06, 17:15
Me keqardhje dhe pikėllim mora lajmin pėr vdekjen e Ibrahim Rugovės!!! :( :(

Ngushllime Familjes se Zoterit Ibrahim Rugovės,ngushllime popullit shqiptar pėr humbjen e njė njeriu, njė intelektuali nga me te shquarit te popullit shqiptar!

I qoftė i lehtė dheu i Kosovės !!

Barbaroza
21-01-06, 17:17
Me tronditje te thelle ne shpirt,sot mesova per vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova,njeriut qe nje jete te tere ia kushtoi ceshtjes kombetare,njeriu qe do te mbetet perjete i njohur si arkitekti i Pavaresise se Kosoves,njeriu qe veshtire se do te kete shok qe do e zevendesoje pas tij..!
Me kete rast,ngushelloj familjen Rugova dhe gjithe popullin shqiptar per kete humbje te pazevendesueshme!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

UniCorN
21-01-06, 17:34
Humbem Kolosin Kombetar, i cili tere jeten luftoi per nje Ideal te Vetem

Nje Kosove te Pavarur dhe Demokratike.

Kosova dhe Shqiptaret le te perballojne me dinjitet Humbjen e Burreshtetasit Shqiptar Dr. Ibrahim Rugoves, Humbjen e Njeriut i cili ishte i pari qe morri guximin te Udheheqe nje Parti Demokratike Shqiptare ne Kosove, qe ishte levizja e pare antijugosllave e kohes....

Humbem nje njeri paqesor, nje njeri MBINJERI, sic e kane quajtur shume, nje Burreshtetas permes te cilit per here te pare ne bote u aktualizua aq shume ne bote ceshtja shqiptare.

I perjeteshem qofte kujtimi per Jeten dhe Vepren e Tij!

Ngushllime familjes

Ngushllime Kosoves

Ngushllime te gjithe Shqiptareve

:cry: :cry:

Sy_kaltra
21-01-06, 17:43
Ngushllimet me te Sinēerta per Familjen Rugova,dhe per te gjith Kosoven ....NGUSHLLIME.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
http://muzik.bbflash.net/users/45/29/83/avatars/80-34.jpg
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Sy_kaltra
21-01-06, 17:50
Biografia e Presidentit Rugova

http://new.rtklive.com/images/rugova_1.gif

pnm://video2.rtklive.com/rugova1.rm

Arb
21-01-06, 17:50
Nje dite e zeze per Shqiptaret... Sot u nda fizikisht nga ne personaliteti me i ndritshem Shqiptar i shekullit...! Sot humbem njeriun qe i duhej me se shumti Kosoves ne keto momentet vendimtare per te ardhmen e saj!

Ngushellime Familjes se te madhit Rugova!
Te afermve, miqeve, e bashkepunetoreve!
Ngushellime vendlindjes se tij, Cerces se Burimit, dhe gjithe Dukagjinit!
Zyrtareve dhe anetaresise se gjere te LDK-se!
Shqiptareve te Kosoves!

Ngushellime gjithe Kombit Shqiptar!

Ngushellime edhe miqeve nderkombetare qe ndajne dhimbjen me ne!

Le te behemi te forte ne kete dite zije e dhimbjeje! Le te mburremi qe e patem! E ne, le te vazhdojme misionion e Juaj President!

Zoti e bekofte kombin tone!

Lavdi jetes dhe vepres se Presidentit Rugova!

Gentiani
21-01-06, 17:59
Me rastin e vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova, i shpreh ngushėllime familjes sė Tij, Popullit tė Kosovės, Institucioneve tė saja dhe mbarė shqiptarėve kudo qė janė.

I pėrjetshėm qoftė kujtimi pėr Veprėn dhe Personalitetin e Tij, qė brumosi dhe la gjurmė tė pashlyera nė historinė e popullit shqiptarė dhe tė Kosovės nė veēanti!

Dani11
21-01-06, 18:04
NGUSHLLIMET ME TE SINQERTA POPULLIT TE KOSOVES.SOT SHQIPTARIA HUMBI NJERIUN ME TE MADHE TE TE GJITHA KOHRAVE.

I QOFT I LEHTE DHEU I TOKES SE KOSOVES QE AQ SHUM E DESHI.

NDRECA
21-01-06, 18:46
Qanė Kosova e lshon Kushtrim
Me shumė mallė e plot gjėmim,
Ai shqiptar qė ėshtė shqiptar
Nė gjysmė shtizė Flamurin lshonė,
Ditė mė t“zezė nuk ka Kosova
Sot na la President Rugova!

Ngushllime Familjes Rugova!
Ngushllime Kosovės dhe popullit tė saj!
Ngushllime oj Toka e Arbėrit!

Reana
21-01-06, 19:07
Sikur edhe shume moshatare te mij, jam rritur duke degjuar emrin e te nderuarit, tanime te ndjerit Zotit Rugova!!!

Ne mendjen time si mendjen e shumices se shqiptareve, ai personifikon cdo perpjekje, cdo aspirate qyterurese te shqiptareve te Kosoves per LIRI, CLIRIM, PAVARESI dhe renditje te Kosoves ne mesin e shteteve te perparuara e qyteruara!!! AI eshte SINONIMI i luftes se KOSOVES per LIRI!!

Ai eshte dhe do te mbetet ne histori si njeri i pamposhtur, njeri i drejte, i dashur, i pa fjale, por kembengules dhe i paepur per te realizuar te drejtat merituese te popullit shqiptar te Kosoves.

Kemi nderin qe si shqiptar, te kemi pasur nje personalitet te rangut te Doktor Ibrahim Rugoves; ai ngel AMASADORI me i denje i indetitetit dhe kauzes se shqiptareve te Kosoves, ne mbare Boten.

Lavdi per familjen e tij, lavdi per Pejen dhe mjedisin qe e ngriti, lavdi per Bjeshket e bukura te Rugoves, qe i dhane emrin dhe karakterin e nje burri me tiparet me te bukura kombtare; trimerine, perkueshtueshmerine, dedidikimin, qendresen, paperkulshmerine dhe atdhetarizmen e paepur!!!

Ne rinia, dhe gjithe shtresat tjera te shoqerise shqiptare te Kosoves, kudo qe jemi, e qe kemi pasur mundesine dhe rastin te jetojme ne njetejten kohe sikur i nderuari Z.Rugova, dhe te mesojme aq shume nga ai, do te vazhdojme perpjekjejet dhe punen e tij te palodhshme per nje shtet te forte e perparimtar te Kosoves!!!

Paqja dhe dashuria e perhershme qofshin mbi shpirtin e tij, LAVDI per patriotimzin dhe kombtarizmen e tij; AI VAZHDON TE MBETET I GJALLE NE SECILIN SHQIPTAR TE DENJE DHE ATDHEDASHUR!!!

SOT-TE GJITHE JEMI IBRAHIM RUGOVA!!!

laliloli
21-01-06, 19:41
Ngushllime familjes se tij,farefisit ,miqeve,institucionit qe ai drejtoi dhe simpatizuesve.

Domira
21-01-06, 20:24
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Urata
21-01-06, 20:40
Dr. IBRAHIM RUGOVA ...
emer ky personifikon/vulos/rrezaton fjalet:
Dije
Urtesi
Afersi
Vullnet
Tolerance
Paqe
Guxim
Kuptim
Patriotizem
Vizion
Rezistenc
Qendrim
Krenar
Palodhshmeri
Durim
Sakrifikim
POPULL
PAVARESI


Ēdo gjė qė ka te beje me njerezimin/historin do vuloset me ty dhe popullin...
E pavdekshme vepra jote o hyjni Kosove...!

LAVDI!

MemphiSx
21-01-06, 21:17
PRESIDENT TI Shkove,por prapa le nje ushtri te tere qe do te luftojn sic luftove ti,sic na mesove ti duke pas parasysh gjithmon berjen e Shtetit te Kosoves.
PRESIDENT Ti ske vdek.Ti do te jetosh gjithmon ne zemrat e cdo Shqiptari me zemer te shendosh.
PRESIDENT Emri yt do te shkruhet me shkronja te arta ne cdo faqe te Historis me te re te Kosoves.
PRESIDENT Kosova po qan per ty,femije,pleq,plaka te rinje e te reja,PRESIDENT........
PRESIDENT SHko se atje po te pret krahehapur miku yt me i ngushte XHEMA,tregoj se Kosova po behet e Pavarur,po te pret edhe TAHIRI qe me krenari thoshte se une RESPEKTOJ vetem Komandantin e Pergjithshem te Forcave te Arnatosura te Kosoves Dr.Ibrahim Rugoven.

PRESIDENT I lehte te qofte dheu i KOSOVES
PRESIDENT Zoti te Bekofte
PRESIDENT LAVDI VEPRA JOTE.....

progoni
21-01-06, 22:19
Sot dheu i Kosoves po na merre ne vehte TE BIRIN E TIJ .
E ky BURRE me vete po merre edhe tjere.

Po merr me vete
Ibrahimin- NJERI TĖ HUMANIZMIT
Po merr me vete
Ibrahimin -NJERI TE PAQES
Po merre me vete
Ibrahimin-NJERI TE VLERES E QYTETRIMIT
Po merr me vete
Ibrahimin-NJERI TE KOMBIT
Po merre me vete
Ibrahimin-NJERIUN E HISTORIS
Po merre me vete
Ibrahimin-NJERIUN E ARDHMERIS

ky BURR qe i ishte betuar BOGDANIT para qindra vjete na erdhi edhe nje here

NA FALI FATIN NEVEEEEE DHE JETES SON

qe ta ndiem ,ta prekim dhe ta degjojm
FJALEN E KESAJ TOKEpo po po eheeeeeeeeTI ISHE ZERI I SAAAAJngushllime ngushllime ngushllime


Jeta i ka dhimbjet e veta-ATO NGANJEHER DHEMBIN KEQ

AXHA
21-01-06, 22:37
Gajret edhe pej AXHE.
U ban permi 10 sahat qi diq maj madhi i kosovs e tek qitash po kam takat mej shkrue kto llafe.
Mas pari gajret pej AXHE familes tmat madhit tkosovs ishalla e keni shneten,ishalla e gzoni diten per tcillen ka punue maj madhi i juej edhe i joni.
Gajret mat madhit tparlamentit,mat madhit tqeveris,partis mat madhe tkosovs edhe krejt atyne qi i e niejn veten si shqiptar medemek atyne qi ja din punen,dijenin edhe trimnin e mat madhit tkosovs qi e bani qe permi 16 vjet.
Si shum pej jush edhe AXHA se ka pas kallaj kur ka nie per mat madhin e kosovs qi u dek,jau di shum per falemineres krejt atyne qi mkan thirr e mkan dhan gajret edhe atyne qi jan ardh mem pa,me ma ba hallall ata qi mkan thirr e qi skam mujt me fol pos se jam merzit shum edhe falemineres qi mthirre.

GURI SYLAJ
21-01-06, 22:39
LAVDI PER JETE TE JETEVE
I nderuari President ,u ndat nga ne per te ju bashku vargut te burrave me te mdhenj qe dha kombi Shqiptar . U ndat nga ne per t'u ule kambekryq ne faqet e historise dhe per t'ju rrefy gjeneratave se si duhet te punohet per Atdhe.
Sot ,Trojet Etnike dhe populli Shqiptar ka dhembje .
Dhimbjen dhe lotin i gjen kudo,tek secili shqiptar.

Por n'a mban krenaria qe ju patem dhe deshira per te qu ne vend amanetin.

Ngushllime te gjithe shqiptareve kudo qe jan!

I lehte ju qofte ,Dheu i Kosoves!

e_martumja
21-01-06, 22:47
Nuk mundem te shpehi dhimbjen qe e kam me ndrrimin e jetes te Presindentit DR. Ibrahimi Rugova, Te gjithe Shqiptart kan knaqsi te veqant qe te paten President, Shok, Mik, Koleg, etc...Ishe nje person me vizion te qart dhe nuk u gutshe sepse dora dhe koke te punojke.........
Nuk ditem te qmojm se cfar nafak patem te kem nje person te tille, ne shtetin tone te pavarur qe vdiqe per KOSOVEN e LIRE.
Endrra jote do te realizohe se shpejti t: Pavarsija e Kosoves sepse na ke drejtu ne at rruge dhe se shpejti.
Familjes e DR Rugova i dergoj ngushllime te sinqerta dhe nga zemra.


Qofte dheu i Kosoves i leht qe e deshte aq shume

Dhe zoti e Bekoft KOSOVEN.

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Arbėri
21-01-06, 23:14
Me rastin e vdekjes se njeriut me te Madhe, me te qmuar, me meritor te Kosoves, Presidentit te Kosoves, u shprehi ngushellimet e mija me te sinqerta familjes se Madhe te Ibrahim Rugoves, miqeve, dashamireve, popullit te Kosoves dhe te gjithe Shqiptareve ku do qe ndodhen.

Eshte humbe e pakompensuar per Kosove dhe popullin Shqiptare!
Humbje ne momentet kur me se shumti na u dashte mendjemprehesia e te Madhit Ibrahim Rugova.

Zoti e bekofte familjen e nderuar Rugova!
Zoti e bekofte Ibrahim Rugoven!
Zoti i bekofte veprat qe i la, te cilat ishin te shumeta!

Zoti na ndihmofte qe mos ta leshojme rrugen qe e trasoi i Madhi Ibrahim Rugova!

Gjebraili
21-01-06, 23:27
Qaj kosove o qaj me lote http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Sote na la i vetmi, Shqiptare, Zote http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Zote i Madhe i SHQIPTARISE http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Zote i Kosoves dhe PAVARESISE http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

Qaj Kosove e mos pusho http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Te Madhin Rugove PATJETER kujto http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Kujto t'Madhin IBRAHIM http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Sa mire Kosoves i ka pri http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

Ooooo SHQIPTARE ku do qe jeni
Dr. Rugoven ZOT e kemi
Zot e kemi e do ta keme
Perher n'zemer do ta keme

Qane Kosova qane shqiptaria
Per ate TRIME qe dha shqiptaria


L A V D I


http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

Agroni22
21-01-06, 23:27
ngushllime per familjen e PRESIDENTIT RUGOVA

jom i rri me vjet mirpo sot per mua ka qen dita me e dhimbshme ne jeten time sepse per 16 vjet jemi rrite me emrin e IBRAHIM RUGOVES qdo dite e kemi permend emrin e tij qdo dite e kemi pare se qka punon presidenti per ne popollin e kosoves se aq shume e deshti dhe per pamvarsin e KOSOVES .

DHe nuk dojsha te besojsha qe ka vdek presidenti sot mirpo por e keqja eshte gjithmone e vertet thojne dhe keshtu ishalla amanetin e IBRAHIM RUGOVES e qojne deri ne funde pasardhsit e tij .

i leht i qofte dheu i KOSOVES

dr1ta
22-01-06, 00:37
Ngushllime familjes Rugova dhe popullit shqiptar.


:(

GjIlAnAsI_cSi
22-01-06, 02:17
Lajm i hidhur per gjith popullin Shqiptar an e mban botes. per humbejn e Babait te Dardanis Dr Ibrahim Rugova.

Ngushllime gjith familjes se ngusht te Presidentit Rugova njeashtu ngushllime gjith popullit se Kosoves per humbjen e njeriut me te madh shqiptrar i te gjitha kohrave.

Njeriu qe me vite punoi dhe luftoi pro Luftes Liris dhe Pavarsin e Kosoves , dhe ne fund at qe me vite e deshi nuk e priti

Nuk kam fjal me shum , pasi ndie dhimbje te mdha per te te cilin si President e doja me zemer..

Ju preht shpirti ne paqe

geisha
22-01-06, 03:15
:cry: :(

:( i qoftė i leht dheu i Kosovės...humbja e tij erdhi nė momentin me vendimtar te Kosovės!!por kosova do dije tia dal mbane sepse ka burra e gra te zonja e denja siē ishte zoteri rugova dhe populli ynė do ta ket gjithmonė ne mendje njerin nder njerzit me te merituare pėr pavarsine e Kosovės!!!

me dhimbje te madhe ne shpirt uroje qe zotri rugova te prehet i qete ne tokėn e atdheut tonė te dashur!tokėn pėr te cilėn u mundua gjatė gjithė jetės!!!

sot kosova veshu petkun e zij si ne 1998 kur vdiq Ademi me shok ... por Kosova e di se ka e do tė ket Adema e Rugova te tjerė sepse toka jonė ėshtė e bekuare nga dora e zotit dhe i dhuron asaj vlerat me te mėdha te nejrzimit!!

zotri rugova sot ju them flm pėr punėn tuaje dhe Kosova do jet ashtu siē deshet ju njerzit me te mėdhenjė te saj (luftetaret e liris)!kėtė premtim ua bėjmė ne rinia e shumė vuajtur e Kosovės!do ndjekim shembullin tuaje!!!

ngushellimet me te sinqerta popullit te Kosovės! :cry:


p.s ky eshte shkrim i im qe kam bere edhe ne nje forum tjeter!

Urata
22-01-06, 04:08
Qaj kosove o qaj me lote http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Sote na la i vetmi, Shqiptare, Zote http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Zote i Madhe i SHQIPTARISE http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Zote i Kosoves dhe PAVARESISE http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

Qaj Kosove e mos pusho http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Te Madhin Rugove PATJETER kujto http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Kujto t'Madhin IBRAHIM http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
Sa mire Kosoves i ka pri http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

Ooooo SHQIPTARE ku do qe jeni
Dr. Rugoven ZOT e kemi
Zot e kemi e do ta keme
Perher n'zemer do ta keme

Qane Kosova qane shqiptaria
Per ate TRIME qe dha shqiptaria


L A V D I


http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif

QAJ Kosove se humbe fizikishte me t'shtrenjetin djale...!

Kupid
22-01-06, 04:15
no words can fully describe what Dr. Rugova has done for Kosova or our feelings of loss. God bless his family.

Bonny
22-01-06, 04:59
Gajret bre burra.

Ai nuk ka vdek, eshte i gjalle, gjithmone do te jetoj ne kujtimin tone, e te pavdekshem e ban vepra e tij.

Ngushellime familjes, miqve, dhe gjithe Kosoves.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Ai eshte i gjalle!

Dani3
22-01-06, 08:06
Ngushėllimet i mia mė tė sinqerta Familjes Rugova dhe gjith vėllezėrve dhe motrave Shqiptare.
Kosova humbi: njė njeri shum tė madh,prsidentin e parė legjitim tė zgjedhur nga vota e lirė,arqitektin e pamvarėsis,nga tė huajt u njohur si Ghandi i Kosovės,njeriun qė tėr jetėn ja kushtoj Kosovės........................................... .............

Zoti Prsident vepra juaj do tė jet drit pėr ne.
Zoti ju shpėrbleft pėr gjitha tė mirat qė i bėre gjith popullit
Zoti ju shpėrbleft pėr sakrificat dhe vuajtjet qė i bėre pėr kėt popull.

I leht ju qoft dheu i Kosovės.
Zoti President shpirti i juaj pushoft nė paqėn e pėrjetshme.

I pėrjetshėm koft kujtimi pėr ju.

Lavdi pėr jetėn dhe veprėn tuaj.

Me shum Respekt Dani.

halla e madhe
22-01-06, 08:25
Ngushellime familjes RUGOVA!
Ngushellime mbare shqipetarise!

Amanetet TUA do te behen REALITET :!:

DEA
22-01-06, 09:14
Ngushllimet e mia te thella, familjes te afermeve dhe mbare Kosoves


Dr.Rugova te qoft i lehte dheu i Kosoves.

Arb
22-01-06, 09:39
Nje dite tragjedie per te gjithe ata qe ne venat e tyre u qarkullon gjak Shqiptari! Nje dite zeze pikellimi ne cdo vater Shqiptare.

Sot, u nda fizikisht nga ne personaliteti me i ndritshem Shqiptar i shekullit! Sot, humbem njeriun qe i duhej me se shumti Dardanise ne keto momentet vendimtare per te ardhmen e saj! Sot, Dardania humbi birin me te mire te saj! Sot, humbem Ambasadorin me te madh te identitetit dhe te qellimeve tona madhore, humbem udheheqesin historik te Dardanise!

Sot ne kete dite te kobshme humbem njeriun me cilesi te larta kombetare, morale dhe njerezore; njeriu qe ishte burim burrerie, urtesie, durimi, guximi, bashkimi, kembenguljeje, drejtesie, maturie, tolerance, nderi, atdhedashurie, besimi, patriotizmi, dashurie, besnikerie, dinjiteti, zgjuarsie, qendrese, respekti, frymezimi, shprese, perkushtimi e optimizmi!

Kete dite tragjike humbem luftetarin e vendosur per lirine, demokracine dhe pavaresine e Dardanise! Legjenden e qendreses qytetare, qendrimeve te pa-thyera, ideve fisnike, te vizionit te qarte; njeriun e pa-shembullt te pergjegjesise qe burrat e medhenj kane per interesat madhore te kombit te tyre!

Ngushellime bashkeshortes, dy djemve dhe vajzes! Te afermve, miqeve, e bashkepunetoreve!
Ngushellime vendlindjes, Cerces se Burimit, dhe gjithe Dukagjinit! Zyrtareve dhe anetaresise se gjere te LDK-se!

Ngushellime Shqiptareve te Dardanise!
Ngushellime gjithe Kombit Shqiptar!
Ngushellime edhe miqeve nderkombetare qe ndajne dhimbjen me ne!

Te behemi te forte ne kete dite zije, dhimbjeje e vajtimi! Te mburremi qe e patem!

E te vazhdojme misionin e Juaj kombetar, i perjetshmi President! Te vazhdojme rrugen e juaj per njohjen edhe zyrtare te Pavaresise se Dardanise, ndertimin e nje shteti te forte, demokratik dhe te integruar ne Europe!

Zoti e bekofte kombin tone!
Lavdi jetes dhe vepres se Presidentit Rugova!

Vranina
22-01-06, 11:29
Me pikellim tė thellė e zemer tė lenduar i shprehi ngushellimet e mia Familjes sė Presidentit, Institucioneve shtetėrore, LDK-sė, si edhe tė gjithė atdhetarve e dashamirėve tė kombit e presidentit.

Lavdi jetės dhe veprės sė Presidentit Rugova.
I qoftė i lehtė dheu i Dardanisė.

Manqa
22-01-06, 12:51
Shpreh ngushllime te perzemerta Familjes RUGOVA,

Me brengos fakti dhe me dhemb zemra qe nuk munde ta perjetosh Pamvarsin e ksaj Toke qe ju nenshtrove per gjithmon ,qe dhe ne te nenshtomi ty per vijimin e idealeve te keti Populli qe te deshti .!!!!!!!!

Te qofte dheu i leht i KOsoves o jneri i shenjt e i pa lodhur per kete tok qe te lindi dhe te rriti!!!!!!!!!!!!!!!

Qto fjal per ty percjell dhimbje ne keto momente.


Me nderimet e mija
MANQA :( :( :(

lazdrani
22-01-06, 13:05
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

LAVI BABIT SHQIPTAR PRESIDENTIT RUGOVA!!!
NUK PO MUNDEM TE SHKRUAJ ATE QE NDJEJE DHIMBJE LOTET NUK ME NDALEN EDHE NE KETE MOMENT!!!
NGA ZEMRA ME PLOTE SINQIRITET SHPREHI NGUSHLLIME FAMILJES SE
PRESIDENTIT DHE GJITHE SHQIPTAREVE!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

FrEsKiA
22-01-06, 13:12
Me keqardhje te thelle, e pikelluar teresishte nga ky lajme i hidhur, shpreh ngushellimet e mia familjes Rugova.
Shpresoj dhe jam e bindur se figura e tij do te nderohet dhe respektohet nga gjithe shqiptaret kudo qe jane, si nje figure e ndritshme ne historine e re tė Kosoves.
Lavdi !!! :(

Gentiani
22-01-06, 13:13
Ēaste dhe momente pikėllimie Zije i kanė rėnė Kombit anembanė!

Pikėllon, Vajton dhe mbanė Zi Kosova!
Vajton me tė Shqipėria!
Ilirida dhe Lugina e Preshevės heshtin nė lot e pikėllim!
Shqiptarėt anembanė kudo qė gjinden ndjejnė peshėn dhimbjes, pikėllimit dhe humbjes pėr Babanė, Djalin, Vėllaun, Mikun, Udhėheqėsin e tyre!

Pikėllon dhe i bėnė Nderime Kombi Birit tė saj, qė i qėndroj i urtė, me menēuri dhe besnik edhe nė momentet e fundit, mu sikur i takon dhe i ka hije Djalit para Nėnės!

Janė Lotėt, Lotėt e dhimbjes qė i rrokullisen faqeve Kombit, por qė e bėjnė tė fortė dhe krenar qė e patėn njė Drit qiri tė Naimit nė gjirin e Tij nė shekullin e XXI.

Tė qėndrojmė dhe tė bėhemi tė fortė edhe nė kėto ēaste. Vepėr dhe Sjellja e Tij le tė mbetet pasqyrė e Dinjitetit, Lavdisė, Urtėsisė dhe Menēurisė!

lazdrani
22-01-06, 13:18
http://www.kosovapress.com/foto/qirnjeteperrugoven.jpg

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

lazdrani
22-01-06, 13:26
Lavdi Dr:Ibrahim Rugoves

Kosovė, qendro e fortė se dite te veshtira nė tė ardhme te presin
a thua do tė vazhdojmė me tutje apo vetem ketu do mbesim
Kur shembet themeli , edhe kulmi dalngadale bie pėr tokė
ti e kishe njė burrė , njė trim , qe cdo kush e deshti ne botė.


Vepra, pjekuria dhe dituria e kesaj burrnije tė rrallė
ishte e matur , e vlersuar dhe e pa nenqmuar me asnje kandar
atehere kur bisha nga ne kerkonte te pinte gjakun e te derdhet gjakė
duart that i doli ne prit , ky prijs , dijetar i cili u bė bajrak.


Kosovė renko sot , se edhe renkimi ėshtė me arsye ne ketė ditė
Lavdi oj nenloke e nderuar qe me mund kete jetim e ke rritė
Lavdi veperes dhe qendrueshmeris se pa friguar pėrsonale
Lavdi nena Dardane qė e rrite ketė burrė e nderė tė madhe na bane.


Renkoni male dhe fusha , derdhne lotin burra gra dhe femij
kjo ėshtė humbje e madhe pėr ne si komb ne pergjithesi
emri i yt i nderuari burrė , profesor, studjue dhe dijetarė
do tė mbetet ne histori sa te jetė gjallė , populli shqiptar.
_________________
Kosova ėshtė e pikėlluar...

lazdrani
22-01-06, 13:28
Misionar Shekullor

Me lotė nė sy
Kosova gjėmonė
me qirinjė nė dorė
humazhe Presidentit i Kushtonė

Promotori dhe misionari
Jetė ka ndrru
nė zemrat tona Fole ka ndertu
Lumė Kombi ēė tė pati ty
Jeten e flijove pėr tė shtrenjėten Pavarsi.

I lehtė tė qoftė dheu i Kosoves-President Ibrahim Rugova
_________________
Bėni Punė tė Vogla,por me Dashuri tė Madhe

Espresso
22-01-06, 13:43
Ike ne kohen kur kemi nevoj me se shumti per ty. Ke ikur vetem fizikisht. Shpirterisht do te qendrosh ne mesin tone pergjithmon.

Lavdi te qoft

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Psikologu
22-01-06, 14:14
” Ne njė shtet ku dhuna gjindet ne kulminacion , ky ishte si njė simbol kombetar me njė rendesi tė madhe ” –Carl Bildt.

Barbaroza
22-01-06, 14:48
Nuk e tha me kot nje politikan shqiptar se"Kosova eshte Rugova dhe Rugova eshte Kosova".Pa njeriun e madh Ibrahim Rugova,sot Kosova nuk do kishte njohur hapat qe ka bere bashke te madhin tone,njeriu qe i dha kthese te fuqishme per te mire,kauzes sone.Nje njeri i tille,njehere lind,sepse nga popujt e vegjel nuk dalin cdo dite lidera!

LOJETARI
22-01-06, 15:15
Ndaj dhimbjen me ju per humbjen e njeriut me te madhe te historise se Kosoves.

Dreni30
22-01-06, 16:06
Shprehu ngushellimet e mia per familjen e ngushte te Presidentit Dr. Ibrahim Rugova dhe gjithe popullit shqiptare.

Me deshire qe populli shqiptare te vazhdoj ate rruge qe ai e krijoi gjate viteve me te veshtira te jetes se tij dhe gjithe popullit tone.
Lavdi i qofte

Nje njeri qe arriti ta ruaj popullin ne ditet me te veshtira dhe ta ngrit zerin kunder padrejtesive qe u beheshin.
Lavdi i qofte

Nje njeri qe diti ta heq ombrellen e zeze nga trolli i Kosoves dhe qe i dha drite tere Kosoves.
Lavdi i qofte.

Nje njeri i thjeshte, qe me miresjelljet, mencurine e tij arriti qe ti jap emer Kosoves dhe ta njef bota.
Lavdi i qofte.

Zoti e nderofte dhe pushofte qete ne token e Kosoves.

vushtrria
22-01-06, 16:22
Shprehi ngushllimet per familjen e ngushte te presidentit Ibrahim Rugova si mbare popullit shqiptare.

Presidenti rugova ishte nje akitekte i madhe i pamvarsis se kosoves,ishte nje trime i madhe i cili sakrifikoi te gjitha per popullin shqiptare,ai me mencurin e tij beri qe kosova te jet sot ee lire,tani ne duhet qe amanetin e tij ta qojme ne vend ashtu s'iq ai deshironte.

i lehte i qofte dheu i kosoves.

fadil
22-01-06, 16:30
Pershendetje;

Me vjen keq per humbjen e Dr. Ibrahim Rugoves parasegjithash se njeri dhe si president i pare i Kosoves i zgjedhur nga vota e popullit.

iu shprehi ngushllime familjes se Dr. Rugoves, farefisit te tije dhe te gjithe qytetarve te Kosoves .

deshiroj qe te gjithe ne ti bejme nje nderim te sinqert dhe ta percjellim per ne shtepin e fundit me nderimet me te mira siq i ka hije te varroset nje burrshtetas.

i cili beri gjithqka qe mundi dhe diti per te miren e popullit shqiptar.

edhe nje here ngushllime.

vjeshta
22-01-06, 16:54
Ngushellime,

Ngushellime se pari familjes se ngushte te kryetarit ,qe me punen e tij te palodheshme dhe te panderprer deri ne ditet e tij te fundit te jetes, qe punoi per te miren e neve te juaj dhe te atyre qe do ta trashegojne Kosoven e lire ,...................qe ndoshta jane ndier te lere pas dore..........mgushellime,pra.

Ngushellime te gjithe shqipetarve ,si mbrenda dhe jashte Kosoves.

Ngushellime edhe ty Kosove ,qe e deshte dhe te deshti aq shume .

Barbaroza
22-01-06, 18:01
Eshte privilegj yni i madh kombetar qe kemi patur nje kolos siq ishte Ibrahim Rugova.Lum si Ai qe do te mbetet i pavdekshem sa te ekzistoje jeta ne kete bote,i nderuar dhe i rrespektuar nga te gjithe ata qe e kuptuan vleren e ketij njeriu aq madheshtor!

Dani11
22-01-06, 18:33
Ngushllimet ma te sinqerta per Familjen RUGOVA dhe per mbare Popullin Shqiptare ane e mbane botes.Vdekja e Strategut Ibrahim Rugova eshte nje humbje e madhe jo vetem per popullin Shqiptare por per te gjithe boten Demokratike.Ai shkoi qe te ndikoi dhe te lutet tek Zoti per Lirin dhe mirqenien tone,ai shkoi qe ne te kuptoim me mire vlerat dhe rendesin e tije prej Mesis .Neve nuk na mbetet tjeter por te ndihemi krenare per ate qe e deshem e respektuam dhe ia ditem vleren ketij njeriu HYJNORE.
I qofte i lehte dheu i Kosoves. LAVDI LAVDI LAVDI

Dani11
22-01-06, 18:34
:( :( :( :( :(

Urata
22-01-06, 19:33
Kosove me e forte se kurre ...
Shume vete e kerkuan/deshen vdekjen e tij...!

Kosove, birin tende e ke me afer se kurre...
lejo amanetin/deshiren/sakrificen e tij te beje te veten!

Zot bekoje familjen e Presidentit!
Zot bekoje Popullin!
Zot bekoje Kosoven!
Zot bekoi dashamiret/miqet e Kosoves!

Urata
22-01-06, 19:37
LAVDI JETES DHE VEPRES SE PRESIDENTIT TE PAZEVENDSUESHEM TE KOSOVES!

Artisti
22-01-06, 19:51
Ngushellime familjes Rugova dhe gjithe shqiptareve kudo qe jane ..

e_martumja
22-01-06, 20:01
Lavdi jetės dhe veprės sė Presidentit Dr. Rugova.

doGzona
22-01-06, 20:07
Lavdi.

pirro
22-01-06, 20:37
Nese kosova duhet te ket heroin kombetar ai vend duhet i takoj IBRAHIM RUGOVES

Portokalli
22-01-06, 20:45
Me rastin e vdekes se HEROIT dhe BABAIT tone kombetar ju shpreh ngushllimet e mia familjes se Rugoves dhe te gjithe shqiptareve qe e kane rrespektu kudo qe jane.

Tash erdhi koha kur kemi me ni mungesen tende. :cry: :cry: :cry:

MEDALIM
22-01-06, 21:09
Shprehi ngushellimet me te sineqerta per figuren e madhe kombetare Njerzit e medhej nuk vdesin kurre, ato vetem nderorjen jete, mbeten te gjalle Dr. Rugova ishte dhe do te mbetet nji nder rilindasit e fundit te kombit shqipetar,

Murgesha
22-01-06, 23:31
Shkrime tė bartura nga tema Lajme tė shpejta.


Dhembje...dhe Madheshti ne te njejten kohe!.

Vdiq dhe Lindi Nje Legjend.


Vellezer dhe motra ne Kosove edhe diaspora eshte e shokuar dhe ndan dhimbjen aq te tmerrshme bashk me ju

Lavdi Heroit Te Kombit Dr Ibrahim Rugova

Murgesha
22-01-06, 23:38
Tė nderuar vizitues, anėtar e bashkbisedues
Nė kėto ēaste kur tė gjithėve po na qan zemra e shpirti, kur sytė tonė lėshojnė lotė pikėllimi pėr tė madhin kryetarin tonė,

Dr. Ibrahim Rugova

http://new.rtklive.com/images/rugova.jpg

ne stafi i Forumit Dardan;
(Dardania, Bond, Psikologu, Naki, Gentiana, Murgesha, aferdita, lazdrani, MemphiSx, Honesty^uk., Barbaroza, Gentiani, rilinda, Kercovari, uliksi31-jr., Domira, laliloli, doGzona)

shprehim ngushėllimet tona drejtuar:
Familjes Rugova,
Popullit tė Kosovės,
Si dhe juve anėtarė tė nderuar tė forumit Dardan.

Njėherit ju falėnderojmė pėr dinjitetin tė cilin po e shprehni me postimet tuaja.

Nė emėr tė stafit:

Murgesha!

Ftoi
22-01-06, 23:51
I qoft i leht dheu i tokės dardaneDr.Rugova,
TY qe vepra e JOTE ėshtė histori nga ari

Gjebraili
23-01-06, 00:25
Dita e pare, pa me te dashurin tone! http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c021.gif
http://new.rtklive.com/images/rugova.jpg
Nje dite e tmmerreshme!
Nje dite e dhimbshme!
Nje dite plote ankth!
Nje dite e turbullte!
Nje dite pa rreze dielli!
Nje dite pa dhe nen kemb!
Nje dite qe as armikut nuk ia kisha deshirua!
Nje dite duke kerkua ngushellime!
Nje dite duke pranua ngushellime!
Nje dite duke vajtur ne Prishtine, duke u mundua, sadopak, te jeme afer me te Madhit te Kosoves, BABAIT, mesuesit, vizionarit, strategut, patriotit, TRIMIT TONE LEGJENDAR!
Nje dite, e dyta me radhe, me tru te reduktuar, te bllokuar!
Nje dite qe kurreeeeeeeeeeeee nuk do te harrohet!

Por

Nje dite qe ndjehem krenar qe e patem, qe na udhehoqi, na mesoi, na udhezoi njeriu i Madhe, siq ishte Presidenti yne, shume i dashur, i nderuar, i rrespektuar!
Nje dite krenarie, kur e ter bota ndien dhembje per kete KOLOS te kohes!
Nje dite kur Presidenti dhe Kosova, ne secilin kanal televiziv, secilen gazete, permendet ne SUPERLATIV!

Pas gjithe asaj dhembje qe patem, kemi dhe do te keme, DUHET te ndjehemi krenar qe e pate!

Zoti qofte me familjen e me te dashurit tone, Presidentit Dr. Ibrahim Rugova!
Zoti qofte me bashkepunetoret e tij, te cilet, ne secilin moment, u verente se kan dhembje te madhe!
Zoti qofte me Popullin Shqiptare!
Zoti i ndihmofte edhe shpirtit te te Madhit tone, Presidentit tone Dr. Ibrahim Rugova!

I lehte qofte dheu i Kosoves, ooooooooooooooo BABAI YNE Dr. IBRAHIM RUGOVA

BETOHEM SE DO TA NDJEKI RRUGEN TENDE!!!!!!!!!!!!!!!!! http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif

SHREK
23-01-06, 00:35
tonve qe jeni per kryshnosh zoti ju lashte shnosh per kryetarin rugova,,, si shqiptare me vjen keq per vdeken e tina dhe i shprehi ngushllime familjes tina simpatizantve tina edhe shqiptarve pa dallim ne pergjethsi.

MEDALIM
23-01-06, 00:42
Flamurtarit tė Bardhyllnisė
~ Dr Ibrahim Rugovės ~

Kėngė pėr Burrin - Elegji pėr Trimin!

Unė isha kėtu qė nga ēasti i fillimit
Epokat e Para;
Dhe kėtu ende jam; do tė rri kėtu... i palėkundur
Nė vendin e lashtė e tė bekuar tė Bardhyllnisė
Pėr derisa tė mbytet e gjithė bota!

Vallė,
A do tė ketė pėrmbytje tė tjera?
Kėtu nuk do tė pėrfundojnė tė gjitha;
Nėse pikėllimet s'do tė mbarojnė pėr ne
Qė qenien shqiptare kaq keq e ka mbėrthyer!
Unė do tė rri me ju - po tė mbetemi tė burgosur
Pėr jetė!

Unė bredh nėpėr qiellin e pakufishėm
I ngjitem botės ideale
Ku shkes gjithmonė pėrmes kupės qiellore;
Por kėtu Jam -
Unė i burgosuri nė pėrmasa tė botės mjerane!

Unė ndjek mėsimet e Gandit - kuptoj menēurinė
Unė po rri pranė Gandit - nėn pemėn e diturisė;
Ende jam kėtu - jetoj me kryeneqėsinė herezi.

Unė sapo kthehem nga Bjeshkėt e Sharrit
Shpirtin e Nanės Terezė e gjej tė shoqėruar
Nga mrekullitė e Bardhyllnisė!
Isha kudo nėpėr botė pėr lutje -
Mirėsinė s'e gjeta lehtė
Unė vajta kudo dhe i pashė tė gjithė!
Kėtu jam, njė i burgosur i vendit tim!
Pastaj, synova tė Madhin e Gjithėsisė
Mėsova pėr mitologjitė e Bardhyllnisė;
Unė vrojta ndėrluftuesit e kreshnikėve tė mėdhej
Tė Bacėve Bardhyllash me pikėsynime tė hershme
Qė shfaqėn gjallėri - mė shtuan bindjet dhe forcėn time
Pėr pikėllime s'kemi nevojė - janė bėrė realizime qenėsore!

Unė bisedova me zanat e shqipeve tė kohės
U bashkėfjalosa me hirėsitė e Bardhyllniane
Unė qėmtoj pak nga pak me profecitė e shekullit
Edhe mė, Unė jam ende duke lypur - Idealen!

Unė mblodha urtėsinė qė nga Hindia e qetė;
Unė provova lashtėsinė e Bardhyllnisė pėr jetė
Unė ndėgjova tė gjithė atė qė mund tė ndėgjohet.
Ende mė, zemra m'ėshtė e shurdhėt dhe e verbėt!

Unė vuajta tek duarėt e sunduesve despotik;
Unė vuajta skllavėrinė nga pushtuesit e pashpirtė
Unė vuajta unshinė - imponuar nga tiranėt
Por kurrė s'mujtėn tė mposhtin Kullėn Dardane!

Ende, Unė posedoj fuqi tė mbrendshme
Pėrpiqem pėr t'u pėrshėndetur pėr ēdo ditė!
Mendja m'ėshtė pėrmbushur, shpirti m'ėshtė zbrazur
Trupi m'ėshtė vjetruar, por zemra m'ėshtė foshnjore.

Vėlla!
Pamvarėsinė e Bardhyllnisė e pėrpjestoj me ty;
Pamvarėsinė e saj tė shenjt t'a gėzoni edhe pa mu'!
Zemra do tė pėrtrihet nga ēastet madhėshtore
Vetėm Flamuri Dykrenar Bardhyllian tė valvitet
Qė valon ndėr kohėra me lashtėsinė katėrmijėvjeēare
Vetėm atėherė, zemra dhe shpirti do tė pėrmbushen!

Unė isha kėtu qė nga ēasti i fillimit
Epokat e Para
Dhe kėtu ende jam - Unė do tė rri kėtu...
I palėkundur
Derisa tė fundoset krejtėsisht bota!
Shpresoj se s'do tė ketė luhatje tjera
Ndoshta pikėllimet do tė kenė mbaruar
Qė qenien tonė kaq rrebtė e ka mbėrthyer!
Unė do tėrri kėtu... kėtu...!
Pėr tė mos mbetur tė burgosur pėr jetė!

Qazim Rrushaj, California (USA)

Psikologu
23-01-06, 00:55
Cdo here ne mujain Janar kemi percjallur mė tė medhenjet e kombit , e tash edhe tė madhin e ketij kombi dr:Ibrahim Rugova.
Ne Janar vdiq Gjergj Kastrioti Skenderbeu luftetar i shpater , tash ne Janar vdesė luftetri i pendes dhe i dituris, i politikes dhe i urtesis,i studimeve dhe i gjurmimeve i madhi i kombit dr:Ibrahim Rugova.

Nė Janar vdiq Ali Pashė Tepelena -Luani i Janines -luftetar i pa mposhtur me shtatė zemra , ne Janar vdesė tash Ti pėr tė jetuar -luani i Shqiptaris , zemerforti dhe i paperkuluri, trijumfuesi dhe ligjeruesi i madhi i mbarė kombit dr:Ibrahim Rugova.

Ne Janar vdiq Jusuf&Bardhosh Gervalla-luftetar tė pendes dhe tė fjales. ne Janar tash nderron jetė edhe Ti , i pamposhtur dhe i pafriguar, i nderuar dhe i respektuar i madhi i shqiptarisė mbarė dr:Ibrahim Rugova.


Ne Janar vdiq Isa Boletini -luftetar i pa lodhur me kobure ne brez, tash ne Janar vdesė edhe Ti pėr tė jetuar cdo here, luftetar qė ne vend tė kobures e kishe fjalen , ne vend tė kobures qendrimin dhe percaktimin Ti i madhi i historis tonė dr :Ibrahim Rugova.

Ne Janar vdiq Imzot Mark Sopi -i pa lodhur ne qeshtjen kombtare, thirres pėr bashkjetes tėpandarė nderfetare ne kombin tonė shqiptar, tash vdiqe edhe Ti -thirres i sė vertetes, demokracis dhe pamvarsis , bashkimit dhe ardhmeris, tolerances dhe vllazeris ,Ti O i madhi i mbarė kombit Dr:Ibrahim Rugova.

Lavdi vepres tende brez pas bresi.
Lavdi menuqris tende mot mbasė moti.
Lavdi nenes qė tė rriti.
Lavdi cdo here pėr ty perderisa te lexohet shqip ne faqet e ardheshme tė historisė.

Pushofsh ne paqė e tė qoftė i lehtė dheu i bekuar i Nanė Kosoves qė aq shumė e deshte dhe i dhurove.
Kosova dhe mbarė shqiptaria dp tė mburret me ty , do tė mburremi qė tė kishim , por edhe do tė kemi cdo here ne veper dhe frymezim pėr te ardhmen tonė.

LAVDI

Urata
23-01-06, 01:30
MEDALIM

Flamurtarit tė Bardhyllnisė
~ Dr Ibrahim Rugovės ~

Kėngė pėr Burrin - Elegji pėr Trimin!

Unė isha kėtu qė nga ēasti i fillimit
Epokat e Para;
Dhe kėtu ende jam; do tė rri kėtu... i palėkundur
Nė vendin e lashtė e tė bekuar tė Bardhyllnisė
Pėr derisa tė mbytet e gjithė bota!

Vallė,
A do tė ketė pėrmbytje tė tjera?
Kėtu nuk do tė pėrfundojnė tė gjitha;
Nėse pikėllimet s'do tė mbarojnė pėr ne
Qė qenien shqiptare kaq keq e ka mbėrthyer!
Unė do tė rri me ju - po tė mbetemi tė burgosur
Pėr jetė!

Unė bredh nėpėr qiellin e pakufishėm
I ngjitem botės ideale
Ku shkes gjithmonė pėrmes kupės qiellore;
Por kėtu Jam -
Unė i burgosuri nė pėrmasa tė botės mjerane!

Unė ndjek mėsimet e Gandit - kuptoj menēurinė
Unė po rri pranė Gandit - nėn pemėn e diturisė;
Ende jam kėtu - jetoj me kryeneqėsinė herezi.

Unė sapo kthehem nga Bjeshkėt e Sharrit
Shpirtin e Nanės Terezė e gjej tė shoqėruar
Nga mrekullitė e Bardhyllnisė!
Isha kudo nėpėr botė pėr lutje -
Mirėsinė s'e gjeta lehtė
Unė vajta kudo dhe i pashė tė gjithė!
Kėtu jam, njė i burgosur i vendit tim!
Pastaj, synova tė Madhin e Gjithėsisė
Mėsova pėr mitologjitė e Bardhyllnisė;
Unė vrojta ndėrluftuesit e kreshnikėve tė mėdhej
Tė Bacėve Bardhyllash me pikėsynime tė hershme
Qė shfaqėn gjallėri - mė shtuan bindjet dhe forcėn time
Pėr pikėllime s'kemi nevojė - janė bėrė realizime qenėsore!

Unė bisedova me zanat e shqipeve tė kohės
U bashkėfjalosa me hirėsitė e Bardhyllniane
Unė qėmtoj pak nga pak me profecitė e shekullit
Edhe mė, Unė jam ende duke lypur - Idealen!

Unė mblodha urtėsinė qė nga Hindia e qetė;
Unė provova lashtėsinė e Bardhyllnisė pėr jetė
Unė ndėgjova tė gjithė atė qė mund tė ndėgjohet.
Ende mė, zemra m'ėshtė e shurdhėt dhe e verbėt!

Unė vuajta tek duarėt e sunduesve despotik;
Unė vuajta skllavėrinė nga pushtuesit e pashpirtė
Unė vuajta unshinė - imponuar nga tiranėt
Por kurrė s'mujtėn tė mposhtin Kullėn Dardane!

Ende, Unė posedoj fuqi tė mbrendshme
Pėrpiqem pėr t'u pėrshėndetur pėr ēdo ditė!
Mendja m'ėshtė pėrmbushur, shpirti m'ėshtė zbrazur
Trupi m'ėshtė vjetruar, por zemra m'ėshtė foshnjore.

Vėlla!
Pamvarėsinė e Bardhyllnisė e pėrpjestoj me ty;
Pamvarėsinė e saj tė shenjt t'a gėzoni edhe pa mu'!
Zemra do tė pėrtrihet nga ēastet madhėshtore
Vetėm Flamuri Dykrenar Bardhyllian tė valvitet
Qė valon ndėr kohėra me lashtėsinė katėrmijėvjeēare
Vetėm atėherė, zemra dhe shpirti do tė pėrmbushen!

Unė isha kėtu qė nga ēasti i fillimit
Epokat e Para
Dhe kėtu ende jam - Unė do tė rri kėtu...
I palėkundur
Derisa tė fundoset krejtėsisht bota!
Shpresoj se s'do tė ketė luhatje tjera
Ndoshta pikėllimet do tė kenė mbaruar
Qė qenien tonė kaq rrebtė e ka mbėrthyer!
Unė do tėrri kėtu... kėtu...!
Pėr tė mos mbetur tė burgosur pėr jetė!
Qazim Rrushaj, California (USA)

E thyer nga pikellimi dhe dhimbja perkulem para ketyre fjaleve...!

Psikologu
23-01-06, 01:54
Lavdi Dr:Ibrahim Rugoves

Kosovė, qendro e fortė se dite te veshtira nė tė ardhme te presin
a thua do tė vazhdojmė me tutje apo vetem ketu do mbesim
Kur shembet themeli , edhe kulmi dalngadale bie pėr tokė
ti e kishe njė burrė , njė trim , qe cdo kush e deshti ne botė.


Vepra, pjekuria dhe dituria e kesaj burrnije tė rrallė
ishte e matur , e vlersuar dhe e pa nenqmuar me asnje kandar
atehere kur bisha nga ne kerkonte te pinte gjakun e te derdhet gjakė
duart that i doli ne prit , ky prijs , dijetar i cili u bė bajrak.


Kosovė renko sot , se edhe renkimi ėshtė me arsye ne ketė ditė
Lavdi oj nenloke e nderuar qe me mund kete jetim e ke rritė
Lavdi veperes dhe qendrueshmeris se pa friguar pėrsonale
Lavdi nena Dardane qė e rrite ketė burrė e nderė tė madhe na bane.


Renkoni male dhe fusha , derdhne lotin burra gra dhe femij
kjo ėshtė humbje e madhe pėr ne si komb ne pergjithesi
emri i yt i nderuari burrė , profesor, studjue dhe dijetarė
do tė mbetet ne histori sa te jetė gjallė , populli shqiptar.

Urata
23-01-06, 01:56
Psikologu

Lavdi Dr:Ibrahim Rugoves

Kosovė, qendro e fortė se dite te veshtira nė tė ardhme te presin
a thua do tė vazhdojmė me tutje apo vetem ketu do mbesim
Kur shembet themeli , edhe kulmi dalngadale bie pėr tokė
ti e kishe njė burrė , njė trim , qe cdo kush e deshti ne botė.


Vepra, pjekuria dhe dituria e kesaj burrnije tė rrallė
ishte e matur , e vlersuar dhe e pa nenqmuar me asnje kandar
atehere kur bisha nga ne kerkonte te pinte gjakun e te derdhet gjakė
duart that i doli ne prit , ky prijs , dijetar i cili u bė bajrak.


Kosovė renko sot , se edhe renkimi ėshtė me arsye ne ketė ditė
Lavdi oj nenloke e nderuar qe me mund kete jetim e ke rritė
Lavdi veperes dhe qendrueshmeris se pa friguar pėrsonale
Lavdi nena Dardane qė e rrite ketė burrė e nderė tė madhe na bane.


Renkoni male dhe fusha , derdhne lotin burra gra dhe femij
kjo ėshtė humbje e madhe pėr ne si komb ne pergjithesi
emri i yt i nderuari burrė , profesor, studjue dhe dijetarė
do tė mbetet ne histori sa te jetė gjallė , populli shqiptar

Kaltrushi
23-01-06, 08:01
Njeriun me te zgjuarin, me te drejtin, me te qetin thjesht Politikani (Presidenti DR. IBRAHIM RUGOVA) i cili me gjithe Forcen qe kishte luftoj deri ne momentin e fundin per te pare Kosoven e pavarur. Ai vdiq pa ju realizuar ajo enderr. E la popullin me sy te trubullt. Por edhe la nje Histori. Emri i tij do te jet Historik. Ai kurre nuk do te harrohet.
Populli shqipetar. Ne Kosovaret duhet te lidhem se bashku te behem edhe me te fort te tregojm Krenarin qe kishim dhe shpresoj se do te kem gjithnje.

Ngushllim per familjen e tij,
ngushllim per te gjithe kombin shqipetar..

Bond
23-01-06, 09:52
Tė nderuar vizitues, anėtar e bashkbisedues
Nė kėto ēaste kur tė gjithėve po na qan zemra e shpirti, kur sytė tonė lėshojnė lotė pikėllimi pėr tė madhin kryetarin tonė,

Dr. Ibrahim Rugova

http://new.rtklive.com/images/rugova.jpg

ne stafi i Forumit Dardan;
(Dardania, Bond, Psikologu, Naki, Gentiana, Murgesha, aferdita, lazdrani, MemphiSx, Honesty^uk., Barbaroza, Gentiani, rilinda, Kercovari, uliksi31-jr., Domira, laliloli, doGzona)

shprehim ngushėllimet tona drejtuar:
Familjes Rugova,
Popullit tė Kosovės,
Si dhe juve anėtarė tė nderuar tė forumit Dardan.

Njėherit ju falėnderojmė pėr dinjitetin tė cilin po e shprehni me postimet tuaja.

Nė emėr tė stafit:

Murgesha!

Bond

Lona
23-01-06, 10:47
Lajm me trondites per gjithe shqipetaret,
Nuk mund te shpreh me fjale keqardhjen time kur ndegjova lajmin per vdekjen e Dr-Ibrahim Rugoves. Vdekja e tij, jo qe solli nje tronditje vetem familjes se tij por solli nje tronditje gjithe shqipetarve kudo qe gjinden sepse ai ishte simbol i shqipetarve ne bote.
Shpreh ngushellimet e mia familjes Rugova dhe gjithe shqipetarve.
Lavdi vepres se tij.

:cry: :cry: :cry:

Diana007
23-01-06, 11:26
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ngushllime per te gjith


I qoft i leht Dheu :cry: i Kosoves te Dashurit President :cry:

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Dilingjia
23-01-06, 12:05
nje mike imja ma percjelli kete mesazh,e une po jau percjell juve:

Ndaj dhimbjen me te gjithe ju qe sot jeni me lot ne sy.Ndaj dhimbjen me te gjithe ju qe sot jeni me lot ne sy,
edhe u shprehi ngushllime per kete vdekje te madhe.


Kujtimi i mire jetoft ne zemrat e gjithe atyne qe e ēmuen, e nderuen dhe e
respektuen te madhin Ibrahim Rugova, per urtesine, sakrificen dhe qendresen
per me ngrit Kosoven aty ku e ka vendin.

Sot sigurishte se humbem nje Hero te paqes,po shpresoj qe amaneti i tije ka
me u percjell nga mbare populli i Kosoves.


Lum Kosova qe pat fatin te kete nje njeri si Rugova!
Lum ne qe jetuem ne kohen e ti..

Lutem per te
Shpirti i ti u preft ne paqe!

arben-ks
23-01-06, 12:33
Ngushlloj familjen e ibrahim rugoves me rastin e vdekjes se babait te tyre dhe te gjith kombin shqiptar per vdekjen e presidentit te kosoves presidentin e 3 milon shqiptarve ni ashtu edhe juve antar te forumit dhe te kombit shqiptar se bashku me juve ju bashkohem ngushllimeve.
kam mesu se fatin tend e ke ne dor por shpirti esht ne qiell.
Njeriu i ka dy rrug, at te paqes dhe mbas zullumit at te vetmbrojtjes apo luftes, ky njeri gjithmon kishte zgjedh at te paqes edhe ather kur ishte luft, por zoti kishte lejuar , qe para se te del shpirti te perdoresh edhe forcen se askujt sitakon ti a mohosh apo ti a marresh te drejten dhe pasurin.. kjo qoi ne rrezulltat se njerzit luftoj edhe me paqe ne luft,por paqja s luftohet me luft por me paqe, por nese thehet besa do te jesh humbs... por fitorja kurr si humb atyre qe ka rrespektuar ne at qe jetojn
pershkak se politika paqsore ne dit te luftes esht armiqsore ket e kan deshmu edhe luftrat ne shum vende te' botes, ket me se miri e din ata te cilet kan punu apo bashkvepru me te se sa ne ne keto dit tragjike si per vdekjen e kryetarin si per fillimin e zgjidhjes se statusit te kosoves esht veshtir ta kuptojm ket temir apo te keqe por si do qoft populli esht ai qe mbes mbas ti ati i qoft dheu i leht dhe zoti e perpjekt ne gjenet me familjen dhe me me te dashurit e tij.
Zoti ju laft shnosh.
Sa do qe te jesh i thjesht , por kur vdes zoti i shtepis esht trillim per gjith familjen e ne ket rast per gjith kombin por dhasht zoti me te mira se e ka lan shtepin plot kosoven dardanin dhe per ket duhet te mburremi se jemi me te fort se kur si shqiptar si komb.
Populli i jon ka pas nje histori te pervujshme te pergjakshme shpesh her esht ballafaqu me kesi ngjarje tronditse, por keto i ka kalu vetem me perkujtimin dhe veprat e tyre te pa shlyra drejt te se ardhmes se kombit te vet... dhe rrespektimin e atyre njerzve qe ben at qene te jetojm prap ne ket vend kujemi sod Lavdi.

Murgesha
23-01-06, 12:39
Lavdi jetės dhe veprės sė Dr. Rugovės.

Ps. Tė gjithė ata qė kėtė temė e kanė pėr qėllim tjetėr pos ngushėllimeve, mos tė lodhen se asnjė shkrim i tyre nuk do tė lejohet.

Isha unė ajo qė fshiva disa shkrime nė kėtė temė.

Murgesha!

turisti
23-01-06, 12:45
Lavdi jetės dhe veprės sė Dr. Rugovės.

Ps. Tė gjithė ata qė kėtė temė e kanė pėr qėllim tjetėr pos ngushėllimeve, mos tė lodhen se asnjė shkrim i tyre nuk do tė lejohet.

Isha unė ajo qė fshiva disa shkrime nė kėtė temė.

Murgesha!

Edhe kurre mos i lejoni shkrimet e tilla,sepse,njerzve qe nuk kan ndjenja ne momentet e tilla,- nuk duhet lejuar asnje germe e jo postimet.

Lavdi Dr.Rugovės.

TURISTI.

Zana_ch
23-01-06, 12:50
Ishalla na ka ba hllall te gjithve Shqiptarve !!!!!!!!!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Barb|Ka
23-01-06, 12:59
Mjere na qka ka me na gjet tash pa To :cry: :cry: :cry:
Ka qene i pazevendeushem !!!! :cry: :cry:

Krokodilli
23-01-06, 14:30
Nuk kisha pritur qe ne moshen 23 vjeqare te qaj si femije,

me dhembje, me hidherim prita lajmin e vdekjes se Figures me te madhe Kosovare, humbjen e jetes se Kryetarit Dr Ibrahim Rugoves,

mu ne keto momente ende me rrjedhin lotet e pikellimit,

jeta dhe veprimtaria e Dr Rugoves ishte e drejtuar dhe kishte nje cak te veqant, ta shihte Kosoven e lire dhe te Pavarur, ...

Nje personalitet me te cilin u rrita ne ndjenja, i cili jo vetem mu po te gjith shqiptarve na mbajti gjall me vite, gjithmon emri i ti na mbante me shpresa,.

NUK KAM FJAL QE TE SHPREHI DHEMBJEN QE KAM NE ZEMER

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:I QOFT I LEHT DHEU, LUTJET E MIA JAN ME JU DHE PER TE NDJERIN IBRAHIM RUGOVEN,, :cry:

:cry:

Barbaroza
23-01-06, 17:23
Ishalla na ka ba hllall te gjithve Shqiptarve !!!!!!!!!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Shume fjale me vend Zana!
Me kete rast dua te theksoj edhe fjalen e Pandeli Majkos,qe besoj se e keni degjuar te gjithe:"Kosovaret ia kane borgj Presidentit Rugova Pavaresine"!

Urata
23-01-06, 18:50
Ishalla na ka ba hllall te gjithve Shqiptarve !!!!!!!!!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Hallall edhe atyre qe i thirren vdekjen...
Hallall edhe atyre qe i organizuan ATENTATIN...
Hallall atyre qe per mendjen e semure te tyre nuk doli i lire asnjeher pas luftes...!


Zana, PROFETET falin gjithemon, perndryshe nuk quhen Profet...!

Psikologu
23-01-06, 18:55
Lavdi vepres madhore tė tė madhit kolos tė kombit tonė Dr:Ibrahim Rugova.

illyria
23-01-06, 20:19
Ngushllime familjes sė nderuar Rugova qė dha njė ndėr burrat mė tė shquar tė kombit shqiptar,
Ngushllime tėrė popullit i cili diti ta nderonte kryetarin e vet ashtu si qė kryetari nderoi popullin.
Populli duhet ta vazhdon rrugėn e tijė gjer nė fitoren pėrfundimtare,ne duhet ta ndjekim YLLIN e tij i cili shpien pa dyshim drejt ardhmėrisė mė tė mirė.
Kur shiqoi lajmet ndėrkombėtare dhe shfletoj revistat elektronike nė tė cilat flitet pėr madhėrinė e tij,kryetarin e Kosovės tashmė tė ndjerin Ibrahim Rugova unė e poashtu edhe secili shqiptar nė rruzullin tokėsor duhet tė jet shumė krenar dhe tė mburremi me veprėn e tij tė madhe tė cilėn vepėr e pranoi e gjithė bota demokratike,pėrveq normalisht armiqėve tė pėrbetuar tė popullit shqiptar.
TĖ QOFTĖ I LEHTĖ DHEU QĖ AQ SHUMĖ E DESHE DHE E NDEROVE ZOTI KRYETAR !

mjellma
23-01-06, 21:42
ngushllime familjes se RUGOVES
ngushllime gjithe popullit SHQIPTARE me humbjen e kryetarit tone humbem te gjithe SHQIPTARET anembane rozullit tokesor .

lavdi jetes dhe vepres se DR. IBRAHIM RUGOVES ,

MJELLMA suedi

Gjebraili
23-01-06, 23:14
Dita e dyte, pa me te Madhin e Kosoves!
Pa me te dashurin tone!
Pa te uretin tone, dr. Ibrahim Rugoven!
Dhembje, dhembje, dhembje, dhembje ....................

Por edhe krenari, si kurre me pare!
Qe e patem, qe na priu, na ngriti, ne te gjitha pikepamjet, qe na udhehoqi, ne rrugen me te drejte!
Krenare do ishte edhe AI, po ti shifte rreshtat e pafunde, dje, sot, neser ......... jo vetem ne Prishtine.
Pamje, madheshtore, qe tronditen ter boten e civilizuar!
Pamje qe dine te bejne vetem SHQIPTARET!

http://www.ibrahim-rugova.com/fotograhi/23_00.jpg

Xuki
23-01-06, 23:52
Shumė tė nderuar dhe tė respektuar...pranoni ngushllimet mė tė sinqerta pėr vdekjen e Dr. Ibrahim Rugoves.

Me shumė respekt!

Xuki :cry:

Vetima
23-01-06, 23:52
Me rastin e vdekjes te te madhit te shqiptaris Dr.Ibrahim Rugova ,shprehi ngushllimet e mia me te thella Familjes Rugova dhe mbar popullit shqiptar ku do qe jane.
Pasi jam ne kete forum shume madheshtor dhe me shkrues nga me te miret me lejoni tju shprehi ngushllimet e mia per te madhin Dr.Rugova e ne veqanti idhetarve te tij.

I leht i qoft dheu i Kosoves ,qe punoi me mjete paqesore gjere ne vdekje vetem qe nje dite populli i vendit te tij ta gezoj lirin si te gjithe popujt e vendeve tjera ku pa personalitetin e tij Kosoven as do u njifte nga evropa e aq ma pak nga bota.

Lavdi veprave te TIJ.

reflexion
24-01-06, 00:20
Ngushllime familjes Rugova dhe popullit Shqiptar.

trimi99
24-01-06, 01:23
pershendetje,

Ngushllime per familjen e d.Rugoves dhe gjithe popullin shqiptar.

Skofiar
24-01-06, 04:46
I ndrituri President, dr. Ibrahim Rugova,

Misionarėt sikur Ju nuk gatuhen, nuk bėhen, nuk formohen, ata lindin nga Zoti, aty, ku ndihet nevoja. Ju erdhėt si njė dorė nga jashtė, si njė misionar nga Zoti pėr tė shtuar shpresat e jetės sė njė populli tė shumvuajtur dhe nėpėrkambur.

I nderuari President, dr. Rugova,

Ju u shfaqėt nė skenėn politike tė Kosovės atėherė kur populli yt kishte nevojė pėr njė misionar qė do tė largonte retė e zeza mbi Kosovė, tė cilat, sikur bėheshin gati tė derdhin gjithė breshėrinė e zjarrtė mbi atė pjesė tė truallit shqiptar. Ju ishit caktuar nga Zoti pėr atė mision historik tė cilin e pėrmbushėt duke kaluar nėpėr kalvarin tragjik, por pa u dorėzuar kurrė derisa trasove rrugėn e Pavarėsisė sė Kosovės, tė cilėn, asnjė pjestar i kombit shqiptar s'ka tė drejtė ta shtrembėraoj.

- Zoti e bekoftė shpirtin e dr. Ibrahim Rugovės, atė shpirt qė edhe nė amshim po rrezaton mesazhe afrie dhe bashkimi nė mes tė shqiptarėve!

- Zoti e bekoftė familjen Rugova dhe popullin e Kosovės!

- Zoti e bekoftė gjithė Kombin Shqiptar!


http://www.ibrahimrugova.org/

Barb|Ka
24-01-06, 10:30
Lavdi shpirtit te tij

spirl_girls
24-01-06, 11:28
Lavdi shpirtit te tij

Lavdi.

Barb|Ka
24-01-06, 11:35
Zoti qofte me te

turisti
24-01-06, 11:36
Ngushllimet me te sinqerta:

Familjes Rugova,popullit Shiptar anembane botes dhe forumistave te nderuar."Ai i cili jeton vetem per vetevetin,me plote drejta eshte i vdekur per vetveten". Dr.Rugova jetoi per popullin dhe me plote drejta si i tille,kurre nuk do te vdes ne popull.

Lavdi vepres se tij.

TURISTI.

Barb|Ka
24-01-06, 11:52
Rugovaa Rugova Rugova
Rugovaa Rugova Rugova
Rugovaa Rugova Rugova
Rugovaa Rugova Rugova
Rugovaa Rugova Rugova
Rugovaa Rugova Rugova

Cool_Boy
24-01-06, 12:42
Dua qe ti shpreh ngushllime familjes t'madhe RUGOVA dhe te gjith popullit Shqiptare kudo qe gjindet.

Kemi hup nje njeri i cili e ka pas me shpirt luftimin kuder Serbit,nje njeri te besueshme dhe nje patriot qe kurr nuk e trembi syrin duke e lypur qe vendi i tij te jet i pavarur dhe demokrat...

Aje ka VDEK por ka len vepra qe kurr nuk do ti humb emri, e per tjer e kan lan nje amnet "Kosova 1 Dhe e Pavarur"...

DR IBRAHIM RUGOVA GJITHNJE DO TE JET NE ZEMRAT TONA

doGzona
24-01-06, 13:49
Skofiar


PO QAN MOZARTI

Tash tri ditė rresht po qan Mocarti
Ka hap pianon e mbuluar nga pluhuri
Njė strofė tė re ka vendosur t’ia shtojė
Simfonisė sė Nėntė – pėr Rugovėn

Me sy tė ajur po qan Mocarti
Duke i zgjuar kujtimet e sė kaluarės
Zemrėn tė shtėrnguar sikur nė kurth
Po luan njė pjesė tė vjetėr- pėr Rugovėn

Edhe sonte po qan e dėnes Mocarti
Tė gjithė butonėt ia ka nxier pianos
Lotėt zemrėn ia kanė pėrshkuar
Duke lozur njė pjesė tė re – pėr Rugovėn

Ēdo notė po lėshon njė zė vajtimi
Njė kėngė legjendė sikur n’lahutė
Ngadalė por sigurt po lind kushtrimi
Pėr ėndėrren qė shihte ēdo natė Ibrahimi

Urata
24-01-06, 15:04
Me mijėra qytetarė edhe sot i bėjnė homazhe Presidentit Rugova


http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060124_foto_homazhe.jpg

Prishtinė, 24 janar - Pikėrisht nė orėn 9.OO, nė Kuvendin e Kosovės shumė qytetarė filluan t'i bėjnė homazhe Presidentit Ibrahim Rugova. Pranė arkivolit tė Presidentit Rugova, tė mbuluar me Flamurin e Dardanisė, qėndrojnė katėr pjesėtarė tė Gardės sė Nderit tė TMK-sė. Qytetarėt pėrkulen lehtė dhe parakalojnė nė heshtje.

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060124_foto_homazhe1.jpg
Nė fytyrat e tyre shihet dhembja e pikėllimi pėr Presidentin.
Edhe pse sot nė Prishtinė bėn njė mot shumė i ftohtė, dy orė mė parė, me mijėra qytetarė nė Sheshin Skėnderbeu dhe Nėna Terezė, kishin krijuar rreshta tė gjatė nė pritje pėr tė nderuar Presidentin Rugova

Espresso
24-01-06, 16:03
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Lavdi te qoft o president i dashur. Jame shume krenar qe te patem. Ju perkulem prinderve tu qe te sollen ne kete Bote.

Gentiana
24-01-06, 16:46
Ngushellimet e mija Familjes Rugova, ngushellime te gjith Shqipetareve.

Jemi krenar qe patem nje njeri te till si keni qen ju.
I leht ju qoft dheu i Kosoves e ju pushofshi ne paq.


:(

Dea IS
24-01-06, 17:55
Ngushellime per familjen Rugova, Kosoven dhe gjithe shqiptaret kudo qe jane :cry:

Psikologu
24-01-06, 19:09
I would like to take this opportunity to express my sincere condolences to the people of Kosovo on the passing of their esteemed leader, President Ibrahim Rugova. I am sure that the best tribute that could be paid to honour the President's memory is that the people of Kosovo will be committed to building a non-violent and stable democracy in Kosovo. (Marcia Constable, UNMIK)

Psikologu
24-01-06, 19:14
Merēi, Monsieur le Président, un Homme est passé sur terre pour sauver son Peuple et aboutir ą son Indépendance. Vous źtes rentré dans l'Histoire pour des générations. Merēi ą votre maman de vous avoir mis au monde. Jean-Claude Louvins de HUY(Belgique)

Murgesha
24-01-06, 19:29
Sot dita e tretė pa Ty,
Tė madhin tonė,
Tri ditė lotė e dhimbje nga mbarė populli.
Tri ditė populli pret, nė ngricė e ftohtė.
Tė tė bajė nderimin e fundit,
Tė, tė shoh madheshtinė profetike.
Tė dėshmoj se e din ēka ke bėrė pėr te.

O i madh ishe TI, e i tillė do tė mbetesh.

Lavdi i madhi Dr. Rugova.

Albion
24-01-06, 20:17
Njė fjal e urtė thot se i kemi prijėsit qė i meritojmė, duhej tė ishim tė bekuar nga Zoti pėr ta merituar njė Profet siē ishit Ju o i Madhi President.

Me rastin e ndėrrimit tė jetės tė Profetit tonė tė dashur, shprehi ngushėllimet e mija familjes sė Tij dhe tė gjithė popullit shqiptar, i lehtė i qoftė dheu i Dardanisė.


Albioni :cry:

doGzona
24-01-06, 21:16
http://www.trepca.net/2006/foto/presidenti_rugova_kosova_21012006_ndrron_jet_2.jpg

Bob Dole:
Ashtu si presidenti amerikan, Abraham Lincoln, Presidenti Rugova ėshtė bėrė tashmė “njeriu i epokave”

Urata
24-01-06, 21:25
Gjithekun lexon:

Baba i Kombit ...
Gandi i Ballkanit ...
Simbol i Paqes dhe Pavaresis ...
Profet ...
Zeri i arsyes...
Pellumb i bardhe...
NJeriu i epokave...
Njeriu i pare i Europes...
Kolos...
Strateg...
gurethemel...
Ideor...
...
Urtesia/thjeshtesia njerezeore, embelsia/butesia shpirterore dhe fuqia intelektuale/vepra madheshtore e jote i sollėn drite Kosoves, zhdukėn kufijte dhe bashkoi.
Eshte e veshtire te gjinden fjale per te pershkruar figuren/portretin dhe humbjen fizike tuajen...
Mjafte po flasin lotet,pikellimi dhe tronditja e popullit...
Mjafte po flasin edhe telegramet ngushelluese nga dijetare dhe burreshtetas te tere botes...


Vdiqe per t'jetuar gjithemon.
Emri dhe vepra jote vule e historise se shqiptareve.
Krenarine na e veshe per jete e mot!
Lavdi jetes dhe vepres se Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugoves!

Dani11
24-01-06, 21:44
Kete respekt kete ndere dhe kete dashuri me permasa globale do ta deshironin edhe shume burra shtetesh apo superfuqishe te botes mbare.
LAVDI JETES DHE VEPRES SE Dr.IBRAHIM RUGOVES,ME TE NUK MBURRET VETEM KOMBI SHQIPTARE PORE I TANE NJERZIMI.
LAVDI LAVDI LAVDI

Urata
24-01-06, 21:47
Tė bindur pėr profecinė e Presidentit Rugova qytetarėt po tregojnė fuqishėm gjithė dashurinė pėr tė

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060124_foto_sot.jpgPrishtinė, 24 janar (Idriz Morina) - Dhembja dhe tronditja pėr vdekjen e Presidentit Rugova, njeriut mitik dhe historik tė Kosovės, po vazhdon tė lėndojė pandalshėm zemrat e qytetarėve tė Kosovės, por edhe gjithė shqiptarinė nė botė. Kėtė dhembje shumė nga shqiptarėt po mundohen ta zbusin duke ngushėlluar vetvetven dhe familjen Rugova me homazhet qė po i bėjnė para trupit, tė cilėsuar shumė prej tyre si njė shenjtė, Presidentin Rugova. Si nė gjithė jetėn politike tė Presidentit Rugova nė 16 vjetėt e fundit, qė ishin treguar, tė bindur pėr udhėheqėsin dhe njeriun e tyre tė dashur, tė cilit me plotė besnikėri ia kishin dorėzuar dhe falur besimin e tyre qė t’i udhėhiqte sė pari nė betejėn tepėr tė vėshtirė pėr ta sfiduar politikėn e presidentit Rugova. Tė bindur pėr profecinė e tij, pavarėsimin e Kosovės duke ruajtuar substancėn njerėzore, ata sot po ritregojnė edhe mė zėshėm dhe mė fuqishėm gjithė dashurinė, por edhe po qajnė pėr jetėn e tij tė shkurtėr dhe vetminė e tyre. Shumė nga pjesėmarrėsit, veēmas ata tė moshave mė tė pjekura qė bashkėjetuan me udhėheqjen e tij, dhe gėzuan mbrojtjen e tij, janė mė tė papėrmbajtur nė shfaqjen e emocioneve pikėlluese.
Edhe sot, homazhet kanė filluar rreth orės 9.00 tė mėngjesit nė hollin e Kuvendit tė Kosovės, ku ka qėndruar trupi i Presidentit Rugova mė shumė se 24 orė, i rrethuar nga 4 roje nderi tė TMK-sė, ndėrsa i pari e ka nderuar sot kryekuvendari Daci dhe Kryesia e Kuvendit. Mė pas ėshtė nderuar me homazhe nga kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi, zyrtarė tė partisė ORA si dhe personalitete tjera tė jetės politike vendore dhe ndėrkombėtare. Nuk kanė munguar sot as kurora lulesh nga udhėheqės tė lartė. Sot, ato i ka ofruar gjatė ditės stafi i UNMIK-ut, njėrėn nė emėr tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan dhe tjetrėn nga kryeadministratori Petersen. Po ashtu nė grupe tė organizuara kanė bėrė homazhe delegacione nga kuvendet e komunave tė ndryshme, pėrfaqėsues fetar, pjesėtarė tė ShPK-sė, punėtorė shėndetėsor, tė arsimit, por edhe minatorė, sportistė etj. Nderime para trupi bėnė bėnė edhe udhėheqės dhe punėtorė tė organizatave tė ndryshme vendore, tė jashtme dhe ndėrkombėtare, nė mesin e tė cilave ata tė konfederatės sė Sindikatave tė Shqipėrisė, tė AKM-sė etj. Shumė nga nėpunėsit e pėrfaqėsive diplomatike dhe zyrtarė tė administratės pas homazheve para trupit tė Presidentit Rugova, janė ngjitur deri nė katin e parė tė ndėrtėses ku gjendet administrata e Presidencės, ku shumė nga zyrtarėt e lartė ndėrkombėtarė i ka pritur Presidenti Rugova gjatė katėr vjetėve tė udhėheqjes. Nė hollin e saj, ata nėnshkrueheshin nė librin e zisė, rreth sė cilės janė vendosur kurora lulesh, ndėrsa anash bėnė roje nderi poashtu Garda Ceremoniale e TMK-sė.
http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060124_foto_sot1.jpg

Askush sot sikurse edhe dje nuk ka bėrė njė numėrim tė atyre qė kanė nderuar me homazhe presidentin Rugova, por besohet se nėse pėrllogaritet pėrfaėrsisht numri edhe i atyre qė kanė bėrė ngushėllime nė rezidencėn e Presidentit Rugova nė Velani, besohet tė ketė arritur nė rreth 200 mijė. Qė tė gjithė kėta janė treguar tė heshtje dhe durim plotė ashtu siē i ka edukuar prijėsi i tyre, i mbiquajtur edhe baba edhe arkitekt i pavarėsisė sė Kosovės.
Jahja Leka, sė bashku me vėllaun Ruzhdiun dhe nipin e tij nga Gjilani, qė sapo arritėn nė fundin e kolonės tė gjatė disa qindra, qė gjendej tek ministria e Kulturės, kishte ardhur nga Gjermania tė marrė pjesė nė varrimin e presidentit.
“Unė kam ardhur nga Gjermania tė marrė pjesė nė varrimin e presidentit Rugova. Unė mendoj se vendin e tij ėshtė tepėr vėshtirė ta zė dikush, na kemi shqiptarė bollė tė zot, por veprėn e tij nuk mund ta bėjė kush. E ka njohur krejt botėn me Kosovėn. Por, prej perėndisė s’kemi ku shkojmė”, thotė ai.
“Dhimbja ime ėshtė sikur e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, kemi humbur njė njeri tė madhė, qė gjatė gjithė jetės sė vet ia ka kushtuar ēėshtjes kombėtare shqiptare, iu shpreh ngushėllime personale. Veē amanetin e tij ta ēojmė nė vend, ne tash populli institucionet”, thotė Naime Gashi rreth tė 40-ve, nga Prishtina.
“Kam ndjenja shumė tė kėēija, dhe i ngushėllojė gjithė Prishtinėn, Kosovėn dhe gjithėsesi familjen Rugova”, thotė me njė gojė Rona nė klasėn e gjashtė nga Prishtina sė bashku me dy shoqet tjera, njėra nė klasėn e shtatė dhe tjetra nė tė tetėn.
“Ne e dimė pse kemi ardhur, ėshtė dhimbja e fortė pėr vdekjen e presidentit Rugova”, thotė Ruzhdi Kadriu (39), nga fshati Slivovė i Ferizajit, aktualisht i papunė, qė kishte ardhur tri orė mė parė, qė gjendej diku pėtej mesit tė kolonės, dhe sė paku edhe njė orė i duhej tė priste pėr t’i ardhur radha pėr ta nderuar presidentin Rugova.
“S’ka qysh ma keq, qysh ma vėshtirė mė rėndė pėr mua personalisht dhe pėr tė gjithė popullin. Dihet, humbje e madhe, dhembje e madhe fortė ėshtė, nuk kemi ēka t’i bėjmė. Vdekja ėshtė e domosdoshme pėr secilin, duhet tė pajtohemi edhe me kėtė”, thotė minatori rreth tė 60-ve prej Veēuku tė Vushtrrisė qė po priste nga ora 9.00 e mėngjesit dhe tė paktėn edhe gjysmė ore do tė kalonte nė radhė duke kaluar gjashtė orė pritje pa u mėrzitur.

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060124_foto_sot2.jpg“S’ka mė keq ėshtė shumė tragjike, pėr tė gjithė popullin shqiptarė”, tha njė tjetėr afėr tė parit. “Ai ėshtė njė lider qė gjithė bota e ka njohur, jo vetėm Kosova, prandaj ėshtė i pazėvendėsueshėm, e pėr kėtė tri ditė katėr duhet me pritė nė rend, e t’i bėhen homazhet njė lideri qė veē pas njė mijė vjetsh mund tė lind njė lider sikur ky”, thotė Haqif Sahiqi. “Jam duke pritur qe pesė orė”, thotė Haqifi qė ėshtė njė arsimtar nga fshati Pojadishtė i Ferizajit.
“Vdekjen e kam pėrjetuar shumė keq, pėr Kosovėn ėshtė diēka shumė e keqe pėr Kosovėn, ėshtė i pazėvendėsueshėm, me punėn e tij kush nuk mund tė matet. Kėshtu qė i pushoftė shpirti nė paqe”, thotė Bujar Asllani (20) nga fshati Gjinoc i komuns sė Suharekės, qė duket se punon nė njė firmė ndėrtimore. Ndėrsa, sot nė shumė pika gjithė atyre qė pritnin u shėrbehej ēaj i ngrohtė dhe poashtu shumė nga tė ardhurit ishin veshur shuėm mė mirė pėr tė pėrballuar tė ftohtin tepėr tė madhė.
Enver Abazi, mjek nė njėrėn nga katėr ambulantat lėvizėse, prej gjithėsejt gjashtėve, dy nga tė cilat statike, thotė se deri nė ora 13.30 kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore 44 veta. Ai thotė se qė tė gjithė kanė pasur hipotermi, pavarėsisht prej moshės sė tyre qė ishin “nga 15 vjet deri nė mosha tė shtyer”. Njėri nga tė cilėt ka pasur nevojė pėr shtrim nė spital. Nga ato ambulanta ata transportoheshin nė dy qendrat e mjekėsisė familjare pėr trajtim mė adekuat.
Poashtu vazhdojnė tė jenė tejet impresive edhe reagimet e qytetarėve shqipatrė, por edhe tė tjerėve, nė librat e zitė nė internet, por edhe nė komentet e lexuesve nė shumė faqe interneti. Njėri nga ta thotė se Presidenti Rugova ėshtė legjendar dhe i ka tejkaluar kufijtė shqiptarė.
“Ai ėshtė legjenda e kombit shqiptar, lideri i parė antikomunist nė tė gjithė Evropėn Juglindore. Vdekja e tij ėshtė njė humbje e madhe pėr tė gjithė kombin shqiptar, Ballkanin, Evropėn dhe tėrė liridashėsit nė botė. Zoti e bekoftė presidentit tonė legjendar Ibrahim Rugova!”, Emanuel Bajra, Londėr, Angli. Ndėrsa njė tjetėr, ėshtė poashtu interesan:
"Rugova u largua fizikisht nė njė moment kur e la Kosovėn nė embrion tė pavarėsisė,"- shkruan Mustafė Ismaili nga Toronto e Kanadasė.
Shumica e tyre shprehin dhembjen e papėrballueshme pėr njė zi, qė mbisundohet nga frika pėr ardhmėrinė dhe pasigurinė qė ka krijuar nė rrugėn aq tė sigurtė pėr pavarėsinė tė ndėrtuar nga Presidenti Rugova

Psikologu
24-01-06, 21:50
Njerezit e medhenjė nuk vdesin kurrė , ata vetem nderrojnė jetė.
Ne historin tonė kombtare vetem renditen te medhenjt , te diturit , qe Zoti i ka derguar ne mesin tonė , qė tė na krenojnė para botes, tė na nderojnė para botes, e keshtu ishte dhe do tė jetė vigani i kohrave me tė veshtira shqipatre, studjuesi dhe dijetari , i madhi dr:Ibrahim Rugova.

Lavdi jetes dhe vepres.
Lavdi punes dhe nderes e trimeris.
Lavdi tokes dardane qe e rriti.

I qoftė dheu i lehtė.

Zana_ch
24-01-06, 22:18
Nje humbje te madhe ka pesuar kombi yne sidomos populli i Kosoves, e them sidomos populli i Kosoves sepse kur permendej emri i Ibrahim Rugoves u nenkuptonte pavaresi e Kosoves, nenkuptohej bashkim, vellazerim. Kete gje kishte nisur ta bente vetem me diplomaci prej nje politikani te urte ku i zinte peshe fjala dhe kishte nje popullaritet te jashtezakonshem. Prandaj ne shqipetaret duhet te krenohemi per kete strateg te madh te kombit tone qe deri ne castin e fundit punoj per kete vend.Por edhe politikanet tane duhet te reflektojne dhe te punojne me shume per kete vend, pasi shembullin e kane, pra eshte i paharrueshmi Z.Ibrahim Rugova.

Psikologu
24-01-06, 22:30
Qytetarėt vazhdojnė homazhe pranė kryetarit Rugova


Prishtinė, 24 janar 2006 (Kosovapress)

Qytetarė tė shumtė nga e gjithė Kosova, tė martėn nė ditėn e dytė tė homazheve, kanė vazhduar t’i shprehin respektin kryetarit tė ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova, trupi i tė cilit ėshtė vendosur qė nga dita e djeshme nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.Nė mes tė hollit tė Kuvendit tė Kosovės i rrethuar me lule, po qėndron arkivoli i kryetarit tė ndjerė Ibrahim Rugova, i cili vdiq tė shtunėn nė moshėn 61 vjeēare pas njė sėmundje tė rėndė. Roje nderi vazhdojnė tė bėjnė Garda e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, kurse nė krahun e djathė tė arkivolit edhe sot qėndronin ulur familja e kryetarit Rugova, tė cilėt kanė pritur pėr ngushėllime mijėra veta qė me radhė kalonin afėr trupit tė pajetė tė kryetarit tė Kosovės nė shenjė nderimi. Nė mesin e qytetarėve kishte edhe tė atillė qė shkonin dhe iu shtrėngonin duart familjes Rugova pėr t’iu shprehur ngushėllimet e tyre.Ditėn e dytė tė homazheve e hapi kryeparlamentari dhe u.d. i kryetarit tė Kosovės, Nexhat Daci, i shoqėruar nga anėtarė tė kryesisė sė Kuvendit. Paradite ndėrkaq, nderime bėnė pjesėtarė tė TMK-sė, njė delegacion i Partisė Demokratike tė Kosovės nė krye me liderin Hashim Thaēi, zyrtarė tė lartė tė partisė reformiste ORA, kryetari i PreK-ut Bujar Bukoshi, delegacione nga kuvendet e komunave tė ndryshme, pėrfaqėsues tė bashkėsisė islame, pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, tė sistemit shėndetėsor, arsimit, minatorėt, sportistėt, Shoqata e tė Verbėrve, estrada kosovare, Kryqi i Kuq, etj.

rafet llapjani
24-01-06, 22:31
I SHPREHI NGUSHLLIME FAMILJES SE DR. RUGOVES DHE MBAR KOMBIT SHQIPTAR ZOTI E BEKOFT DHE I QOFT LEHT DHEU I KOSOVES.

Djellza 20
24-01-06, 22:42
LAJMI PER VDEKJEN E DR: IBRAHIM RUGOVES NA I LENDOJ ZEMRAT GJITHMON KA QEN DHE DO TE JET NE ZEMRAT TONA ZOTI E BEKOFT.

Objektiviteti
24-01-06, 23:38
Mos qėndroni duke vajtuar pranė varrit tim
Unė nuk jam kėtu duke fjetur thelle nė amshim
Unė jam Era, e cila fryen pa pra me plot freskim
Unė jam Xixė brilanti mbi dėborė me plot mallėngjim

Unė jam Dielli mbi korrat e pjekura kosovare
Jam Shiu i vjeshtės qė troket te ju mbi dritare
Zgjohem qetė, qetė herėt mbi agime shqiptare
Me flatra si zogu nė heshtje ngjitem nė lartėsi
Tėrhiqem qetė, qetė atje lartė nė gjithėsi

Natėn unė jam Ylli qė ndriēon mbi ju
Mos rrini pranė duke dėnesur kėtu
Unė nuk jam shtrire kėtu nė kėtė tokė arbėrore
Sepse unė nuk kam vdekur - unė jam i gjalle prore!!!
_________________

jadore
24-01-06, 23:51
Mos qėndroni duke vajtuar pranė varrit tim
Unė nuk jam kėtu duke fjetur thelle nė amshim
Unė jam Era, e cila fryen pa pra me plot freskim
Unė jam Xixė brilanti mbi dėborė me plot mallėngjim

Unė jam Dielli mbi korrat e pjekura kosovare
Jam Shiu i vjeshtės qė troket te ju mbi dritare
Zgjohem qetė, qetė herėt mbi agime shqiptare
Me flatra si zogu nė heshtje ngjitem nė lartėsi
Tėrhiqem qetė, qetė atje lartė nė gjithėsi

Natėn unė jam Ylli qė ndriēon mbi ju
Mos rrini pranė duke dėnesur kėtu
Unė nuk jam shtrire kėtu nė kėtė tokė arbėrore
Sepse unė nuk kam vdekur - unė jam i gjalle prore!!!
_________________


--Respekt !!!!!

Psikologu
25-01-06, 01:08
Psikologu
Moderator/e


Anėtarėsuar: 30 Sep 2003
Mesazhe: 4466

Postuar: Thu Oct 23, 2003 4:05 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Zoteri Dr Ibrahim Rugova

Ky vigan i vegjelis
e simbol i shqiptaris
rrjedh e madhe e historis
kokė e qmuar e urtesis.

Ne tėrė Evropen i nderuar
per urtsi dhe dijeni
dhe si shkembi i pa thyer
ndaj stuhis per ketė njerzi.

Nuk lind shpesh jo shqiptaria
kesi burrash mendjehollė
si Bogdani ne kohen e vetė
librin n“gji , lapsin ne dorė.


Drejt Evropes ne marrshim
ec ky burrė me hapa hapa
dikur ne ishim te paret
kemi mbetur tash shumė mbrapa.

Si Ilir e si shqiptar
do te jemi te renditur
ne Evropen e civilizuar
do te jemi prap te mirpritur.

Shumė na dalin sot ne sken
sikur gjeli ne mengjes
kendojn vend pa vend pa hije
tuj fol mirė tuj mendu keq.

Edhe pse ka shumė pengesa
do te ec ky flamurtar
ti thotė botes siq i tha:
Jem me nder e jem shqiptar.

S jemi shembull e Azisė
as s jemi shembull e shkinis
jem ai gjakė dikur qe ishim
gjakė i paster i Ilirisė.

Per te shkruar duhet shumė
se meritat s nxajn aq faqe
vetem shkrova per ta uruar
dhe pak shkrim te ja kushtoj
aq sa malet jetojn gjatė
Jetė te gjatė Zotri tśroj.

President edhe shkrimtar
humanist e dijetar
President Ibrahim Rugova
me ty eshtė Kosova mbarė.

Kur stuhija e lendoj lisin
askush si ti ne ballė si doli
e ma keq o zot i madhė
qka menduan kush se foli.

Tash pas dasmes dojn bajrak
tuj mundu me ta humb mundimin
si gjithmon e din Zotri
druri i keq e sjell veq tymin.

Keto urime qe ti shkrova
i tha zemra te verteta
Rrnofsh e qoft sa malet tona
Burri i dheut tu zgjat ty jeta.

jadore
25-01-06, 01:35
Psikologu
Moderator/e


Anėtarėsuar: 30 Sep 2003
Mesazhe: 4466

Postuar: Thu Oct 23, 2003 4:05 am Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Zoteri Dr Ibrahim Rugova

Ky vigan i vegjelis
e simbol i shqiptaris
rrjedh e madhe e historis
kokė e qmuar e urtesis.

Ne tėrė Evropen i nderuar
per urtsi dhe dijeni
dhe si shkembi i pa thyer
ndaj stuhis per ketė njerzi.

Nuk lind shpesh jo shqiptaria
kesi burrash mendjehollė
si Bogdani ne kohen e vetė
librin n“gji , lapsin ne dorė.


Drejt Evropes ne marrshim
ec ky burrė me hapa hapa
dikur ne ishim te paret
kemi mbetur tash shumė mbrapa.

Si Ilir e si shqiptar
do te jemi te renditur
ne Evropen e civilizuar
do te jemi prap te mirpritur.

Shumė na dalin sot ne sken
sikur gjeli ne mengjes
kendojn vend pa vend pa hije
tuj fol mirė tuj mendu keq.

Edhe pse ka shumė pengesa
do te ec ky flamurtar
ti thotė botes siq i tha:
Jem me nder e jem shqiptar.

S jemi shembull e Azisė
as s jemi shembull e shkinis
jem ai gjakė dikur qe ishim
gjakė i paster i Ilirisė.

Per te shkruar duhet shumė
se meritat s nxajn aq faqe
vetem shkrova per ta uruar
dhe pak shkrim te ja kushtoj
aq sa malet jetojn gjatė
Jetė te gjatė Zotri tśroj.

President edhe shkrimtar
humanist e dijetar
President Ibrahim Rugova
me ty eshtė Kosova mbarė.

Kur stuhija e lendoj lisin
askush si ti ne ballė si doli
e ma keq o zot i madhė
qka menduan kush se foli.

Tash pas dasmes dojn bajrak
tuj mundu me ta humb mundimin
si gjithmon e din Zotri
druri i keq e sjell veq tymin.

Keto urime qe ti shkrova
i tha zemra te verteta
Rrnofsh e qoft sa malet tona
Burri i dheut tu zgjat ty jeta.

-respekt!!!-poezi mjaft impresoinante!!( dhe e shkuar kohe me pare sa e shof!!-respekt)

Problematiku
25-01-06, 11:39
Me dhembje tė thellė shprehi ngushellime
Familjes Rugova
Qytetarve tė Kosovės,
Tė gjithė atyre qė ndien dhimbje pėr profetin shqiptar Ibrahim Rugova.

Lavdi e pėrjetshme i qoftė jetės dhe veprave tė njeriut mė tė madh tė historisė sonė mė tė re.
I qoftė i lehtė dheu i tokės sė Atdheut Profetit shqiptar.

Problematiku
25-01-06, 11:52
http://forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=10528&forum=17&start=0Problematiku
Anėtar qė nga: 22.04.2004
Afishime: 44 Afishuar me: 23.04.2004 21:49

Isha sot disi i indisponuar se ma humbėn disponimin stafi drejtues i kesaj faqe dhe u ankova tek Zoti xh. sh. Para pak minutave mora pergjigjen nė postėn elektronike edhe atė lajm tė gezuar, por per fat tė keq tė disave per palen kundershtare me bindje tė ndryshme politike tė hidhėruar.

Prej: < Z O T I >
Derguar: 23. prill 2004 21:30:04
Tek: [email protected]
Qellimi: Re: Pershendetje!


O bir i Ademit, Problematiku!

Mos u merzit fare se i deleguari special i IMI per popullin shqiptarė Ibrahim Rugova e ka mbėshtetjen time, ėshtė nė mbrojtjen dhe bekimin tim, enxhujt janė me tė dhe roje tė tij nė gjdo hap, e dijmė se ka armiq por janė tė pafuqishėm dhe armiqėsia e tyre e bėn edhe mė tė denjė hz. Ibrahim Rugovėn.

Vazhdoni nė rrugėn tė cilėn e keni filluar se qellimi perfundimtar do tė arrihet shpejt.

Paqa, meshira dhe bekimi Im janė mbi ju.

P. S. nderoni tė deleguarit e Zotit (I. R.) se me nderimin e tyre nderoni edhe krijuesin e juaj.

E-mira
25-01-06, 14:39
Me rastin e vdekjes se Kolosit tone Kombetar,Dr.Ibrahim Rugoves,profetit shqiptar,burreshtetasit me te madh qe ka dhene kjo toke ndonjehere,njeriut qe me largpamesine e tij arriti te rikrijoje nje shtet-Dardanine-gjithe popullit shqiptar,atyre qe me te vertetet e meritojne kete emer,u shpreh ngushellimet e mia me te sinqerta.

Urata
25-01-06, 14:49
Vetem katerta dite pa ty ...
llogarita netet,ditet,oret,minutat,secondat...
po dalin shume...
Gjithe ai lote,gjithe ky pikellim gjithe ajo tronditje...
u habiten edhe diell e edhe hene...
Acari tha "une do ti pushoj te gjitha keto"...
Vullneti i popullit i tha : JO...
Ngrohtesi dhe thellesi e dashjes, ēmuarjes dhe njohjes se tij...
shkriu acarin,bore e largesi...

O ACAR A KUPTON TI!
POPULLI MBET JETIM
SE VDIQ BABA IBRAHIM.

Lavdi jetes dhe vepres se tij!
I lehte i qofte dheu i tokes Dardane!
Zot bekoje familjen e tij!
Zot bekoje Kosoven!
Zot bekoe popullin ata qe e ndien dhimbjen dhe humbjen e tij!

UniCorN
25-01-06, 15:41
Tribun Legjendar,


I lehte te qofte dheu i Dardanise martire e lare me gjak neper shekuj!

Lotet qe rrjedhin neper rrudhat e fytyres se plakut me plis te bardhe qe gjysem i kerrysur parakalon prane trupit tend te shenjte, le te behen rrjedhe vershuese dhe ta mbulojne cdo gje te zeze dhe percarse ne trojet shqiptare!

Duarte e bardha te femijve qe shtrihen ne lutje per shpirtin tend le te behen pellumba te bardha te paqes per cdo gje qe quhet shqiptare !

Kolonat e njerezve me fytyra te thyera nga dhembja qe me ore te te tera presin vetem edhe per nje takim te fundit me Ty, le te behen fortuna tmerri dhe te perbijne cdo njeri qe eshte kunder Kombit dhe Atdheut!

Veshtire eshte ti thuhet Lamtumire Shpreses se Popullit, Idealit te Popullit.

Ti ngadale po largohesh nga ne ...por Lamtumira nuk do te jete fjala e fundit!


Lavdi!

Zana_ch
25-01-06, 15:49
Shfrytesoj Rastin ti shprehi ngushllimet e mija te sinqerta .....paqja dhe siguria qofshin perhere mbi familjen e tij....
Ishte nje nder figurat me te squara te Kosoves i cili kontriboi shume per popullin tone...Ai do te jete Perhere ne Zemrat tona si nje nder politikanet qe me se shumti ka bere per Vendin tone..
Qofte e pa harrushem jeta dhe vepra e Dr .IBRAHIM RUGOVES

Zoti e bekofte Trupin e PRESIDENTIT !
Zoti e bekofte Verrin e PRESIDENTIT !
Zoti e bekofte Token e KOSOVES !
Zoti e bekofte Popullin e KOSOVES !

NGUSHLLIMET E MIJA
Zana_ch

Objektiviteti
25-01-06, 18:25
Zoti e bekofte edhe familjen e tij: Rugova eshte i bekuar, aty dyshime nuk ka...

progoni
26-01-06, 02:05
Po na afrohen kohėt kur

MADHĖSHTIA E TIJ

po i jep fund misionit te kesaj BOT

TY qe me dhe ATDHE

TY qe me dhe erėn e dheut dardan


Atė AROM qe kishe bartur me vete gjat udhtimit TUAJ me shekuj

Atė kundurmim qė kishe dhurat tė Gjergjit tė Kastriotėve


e neeeee fatlumet e jetes qė ishim

BREZI I REPUBLIKĖS SUAJ


u knaqem me madhėshtin e ATDHEUT

Qė na dhurove

TY


Do te jesh ne Ne

sa tė frymoj ky popull ,
AROM DHEU DARDAN

FrEsKiA
26-01-06, 08:59
Faliminderit, president Rugova

E kishim harruar se ai po vuante. E shikonim gjithnje e me rralle ne ekrane, me buzeqeshje te pandryshuar. Sa ka ndryshuar Rugova, mendonim per nje cast e ndersa lajmi mbaronte, per t'ia lene vendin nje tjetri, mbaronte nderkaq edhe meditimi yne i shkurter shqetesues per kete njeri. Vertet, kishte ndryshuar shume. Floket te rralluar se tepermi, gjithmone e me i zbehte, gjithmone e me i ngadalte. Vetem buzeqeshja e shalli i tij ishin aty te pandryshueshme.

Nga Igli Totozani

Ne te vertete, Rugova po vdiste cdo dite, por ne ishim te paqete nga nje numer problemesh qe po mbushnin jeten tone. Ne ishim te paqete nga heqja e imunitetit te deputetit, nga konflikti i interesave ne KLD, nga e ardhmja e prokurorit te pergjithshem, nga realizimi i premtimeve te 100-diteshit, nga lufta kunder korrupsionit, nga mbikalimi i Zogut te Zi, nga marreveshjet dhe mosmarreveshjet elektorale.

Mirepo ja, Rugova vdiq dhe pavaresisht nga problemet, te gjithe ndjeme nje dhimbje te madhe. Te tejmbushur nga problemet dhe hallet tona te perditshme, ndoshta, ne menyre te pandergjegjshme ne e kishim dashur aq shume ate dhe ne menyre po kaq te pandergjegjshme ne kishim deshiruar te kishim nje udheheqes te tille.

* * *

Ne te vertete, ai ishte nje udheheqes ndryshe nga te gjithe te tjeret. Nga ai tip lideri, qe nuk te lene te "qete" edhe me vdekjen e tyre. Sic nuk na la te qete jeta dhe aktiviteti i tij. Nuk na la te qete kjo e fundit, ndersa shikonim qenien shqiptare te pershkruhej ne dhjetra e qindra faqe te intelektualeve serbe si qenia me e percudnuar qe Zoti kish mundur te krijonte mbi dhé dhe nga pena e tij nuk doli qofte edhe nje fjale e vetme e te njejtes balte per ta. Nuk na la te qete dhe na irritoi jo pak qe - ndersa serbet i "zhveshen" shqiptaret nga te gjitha te drejtat me humane e ne i kerkonim te "perdorte" edhe guret per t'u mbrojtur - ai vazhdonte me peshen e "fjaleve" dhe te "shallit" te tij, te kerkonte ne administratat nderkombetare drejtesi dhe liri per popullin e tij. Na "corientoi", nuk e kuptuam dhe e "urryem" aq shume qe - ndersa njerezit e tij po vriteshin dhe pakesoheshin nen zjarrin etnik serb - ai i shtrengonte doren dhe i buzeqeshte vrasesit nr. 1 te familjes se tij, te shokeve dhe bashkepunetoreve, te qytetareve te atij populli qe e kish zgjedhur "President". Sa shume nuk e kuptuam ate dhe sa dyshime na krijoi gjate gjithe kesaj kohe edhe pse brenda qenies sone "te zgjuar" ballkanike, kjo sjellje "ndryshe", nuk na linte te qete. Nuk na linte te qete ne, shqiptaret qe nuk dime t'i japim doren njeri-tjetrit, qe nuk dime te falim, qe shikojme armikun kudo brenda nesh, ne familje, ne shoqeri, ne qeverisje, ne opozite, qe i njohim vetes te drejten te quajme dhe te sulmojme kedo si kriminel, si te korruptuar, si mashtrues, qe denigrojme, qe vrasim, qe hakmerremi,qe peshtyjme...

Ky njeri, nuk i kishte keto cilesi. Ndaj e duam, ndaj na dhemb vdekja e tij. Pakuptuar, ne ndjejme se na "iku" ajo cka ne na mungonte me kohe e do te na mungoje ndoshta per nje kohe te gjate. Ai ishte lideri qe misheronte te kunderten, paqen kunder luftes, dashurine kunder urrejtjes, faljen kunder hakmarrjes. Dhe i deshironte te parat - pikerisht - ne kohen kur, me lehte se kurre, do te mund te terhiqte njerezit, duke shfrytezuar te dytat. Te ngrihesh mbi popullin tend, per ta udhehequr ate drejt drites qe ti e ke pare i pari, pas nje tuneli te erret, duke pranuar ne heshtje e qetesi dyshimet, talljet e mallkimet e kujtdo, kjo te ben nje udheheqes, te dashur per te gjithe. Ibrahim Rugova ishte nje i tille. I tille me jeten, por edhe me vdekjen e tij.

Por edhe kjo e fundit nuk na le te qete. Sikurse edhe jeta e tij, ajo na fton te kuptojme, se ka edhe nje politike ndryshe, ndryshe nga ajo qe ne po jetojme cdo dite te ketij tranzicioni te pafund e aq te dhembshem. Ndaj, duhet ta kerkojme ate, pa fund, pa pushim, sic kerkon ndoshta sot - plot ankth e zagushi - ndonje politikan i yni, ndersa kujton shembullin e Rugoves, teksa ve koken mbi jastek: "Po kur te vdes une?"

Per te gjitha keto, faleminderit Presidenti i te gjithe shqiptareve, RUGOVA.

Shpirti i pushofte ne paqe! :cry: :cry: :cry:

Espresso
26-01-06, 14:09
President i nderuar

Pushofsh ne amshim. :cry: :cry: :cry:

Urata
26-01-06, 15:06
http://www.trepca.net/2006/presidenti/26_01_2006_varrimi_presidentit/060126foto_rugova.jpg

Te falenderojm,
Na le me nam e emėr...!

Lamtumire!

Dani11
26-01-06, 15:08
LAVDI LAVDI LAVDI..................

Daja POLIC
26-01-06, 15:35
Me pikėllim tė madhė morėm lajmin pėr ndėrrim jete tė nderuarit dhe respektuarit Dr.IBRAHIM RUGOVA.
Ngushllime te sinqerta per familjen e Dr.Ibrahim Rugoves dhe gjithė popullit shqiptar
A ka gjak Shqiptari aj se mendon qe nuk e ke pas mendimin e drejt

Me ju kemi cen me ju do te jemi pergjithmon o Gandi i Kosoves pushofsh i qet ne Parajs. :cry:

Arb
26-01-06, 15:58
LAVDI!

Murgesha
26-01-06, 16:10
Sot Toka e Kosovės Nėnė me madhėshti pranoi nė Gjirin e vet Birin mė tė madh tė tė gjitha kohėrave qė kjo tokė Lindi E Rriti.

Lavdi!


http://new.rtklive.com/images/403.jpg

Urata
26-01-06, 16:24
http://www.trepca.net/2006/presidenti/rugova_citat_ne_jet_duhet_pasur_vullnet.gif

http://www.trepca.net/2006/presidenti/dole_citat_per_rugoven.gif

http://www.trepca.net/2006/presidenti/hollbruk_citat_per_rugoven.gif

http://www.trepca.net/2006/presidenti/kadare_citat_per_rugoven.gif

Lavdi!

Urata
26-01-06, 18:00
"LULE,
LUTJE,
LAMTUMIR,
LAVDI per Dr. Ibrahim Rugoven"

...

Lavdi jetes dhe vepres se tij!

http://www.trepca.net/2006/presidenti/kadare_citat_per_rugoven.gif

Psikologu
26-01-06, 19:12
Sot!
Dardania e shtrenjt Sot i hapi krihet saj tė madhej qė tė pranoj nė gjirin e saj birin mė tė madhė tė kesaj kohe, qė ta pėrqafoj dhe ta ruaj cdo here ne dheun e saj tė bekuar ketė djalė tė nderes dhe trimeris.
Zėri i trimit cdo here u ndegjua aq largė, kaloj male dhe fusha , uji dhe lumenj, brigje e shtigje dhe thirri me zė tė lartė e nė qetesi:
-O une jam biri i tokes Dardane , une jam den baba den ketu ,me shekuj e vite, kam qenė dhe do tė mbetem cdo here deri ne mbarim.
Ne gjirin e saj Sot Dardania e shtrenjet e mori edhe studjuesin e palodhur i cili nė thellsi tė kesaj toke mori e nxori aq shumė , dha e dhuroj e mė nė fund edhe u nderua Sot me nderin mė tė madhė tė kombit.
Pėr se gjalli tė beri nderė oj Dardani e shtrenjet e bekuar, por edhe pėr se vdekuri tė beri nderė, sepse zėri i tij qė moti kohė thirri si cdo here pėr ty, e zėri i fortė e i padridhur , Sot edhe pėr se vdekuri fizikishtė i bėri nderė Dardanisė se shtrenjet duke u nderuar nga e mbarė bota,nga dijetaret , kryetaret e cdo vendi qė Sot nė ketė ditė biri i yt Oj tokė Dardane tė beri nderė edhe pėr sė vdekuri.
Lotet u benė uji sot , uji qė shumė shpirtera tė rinjė e tė vegjel u lagen pėr faqe tė tyre , u dridhen nga dhimbja, u shkateruan nga merzija pėr kolosin e madhė tė kesaj kohe pėr Rilindasin e fundit qė Sot u pre ne dheun e bekuar tė tokes sė shtrenjet Dardani.
Kjo tokė , ka ne gjirin e saj bij e bija mė tė medha tė kombit ,ka dijetar , ka filozof e mendimtar, e Sot , historia e Dardanis do ta kujton cdo here , kohė pas kohe e mot pas moti tė shtenjetin , tė madhin dhe tė palodhurin dr:Ibrahim Rugova.
Bota edhe sot i kthen syt kah Dardania e madhe dhe pyet ne veti:
-A tua , kjo tokė lindka cdo here njerez tė medhenj qė zėri i tyre i kalon kufijt e maleve dhe fushave , a thua kjo tokė cdo herė ka lindur njerez qė aq shumė e paskan dashur dhe nderuar. Sot bota shef njerez nė kolonė me lot ne sy , me dhimbje , por edhe me mburrje , se kishte njė burrė e njė trim qė ėshtė krenar qė e kishte dhe krenar do tė jetė cdo herė pėr vepren e tij dhe nderin qė i beri tokes Dardane.
Sot Oj Dardani e shtrenjet , erdhen burrat e shtetit nga e mabrė bota , qė ti bejnė nderė birit tėnde tė dashur, qė ta percjellin nė gkirin tendė me nderen dhe nderimin mė tė madhe .
Sot ne gjirin tendė Oj tokė e nderuar e Dardanis, tė dhuruam burrshtetin tendė , tė dham dijetarin , gjuhtarin , filozofin qė ti ta mbashė ne gji, sepse lindi nga ti dhe vdiq ,pėr ty dhe dashurin ndaj teje. Sot e shekuj pas shekujve qė nga Sot emri i birit tendė do tė jetoj edhe me ty sa te jetoj edhe emri i yt i shrenjet.
Sot, zėrat thirren me te madhe e me sy tė pėrlotur:
Lavdi
Lavdi
Lavd
Lavdi vepres dhe jetes sė tė madhit dr Ibrahim Rugova.
Pushoftė nė paqe dhe i qoftė dheu i lehtė i tokes sė shtrenjet Dardane.
Sot e deri ne pėrfundim tė botes.
Lavdi

Psikologu
26-01-06, 20:09
Fjalet nga mergata

Ma ruani emrin
ma ruani Dardanin
mos e ndalni rrugen
pėr Pamvarsin
atė e kisha qellim
e kisha edhe vendim
ju dua e ju kam dashur
i nderuari populli im.


Amanetin tim tė shtrenjet
ne vend tė ma qoni
pėr tonen pamvarsi
asgjė mos kurseni
une jam me ju cdo here
ne veper me keni
aty jam cdo here
me sy e drejtuar kah ju
mos e ndalni rrugen
se ashtu jemi betu.


Mė mbani nė mend
buzqeshjen time
fjalen dhe urtesin
jam me ju e do tė jem
cdo here e cdo ditė
kombin tim tė dashur
ta nxjerrni nė dritė
u“a plotsoni endrren shekullore
qe moti qe e kan pritė
Pamvarsin e Dardanisė
duhet per ta fituar
keshtu se bashku ne qe moti
ishim dhe jemi betuar.


Mos pėrqahi ju lutem
se dheun ma rendoni
duane njeri -tjetrin
se me ketė menyrė
token ma lehtesoni
shpirtin ma pushoni
punoni e mos ndali
nga mergata ju porosis
betimi i pėrbashket ka qenė
Njohja e Pamvarsis.

Petrit Kola
27-01-06, 02:31
Une mendoje se Perendia ka gabuar ne rastin ne fjale...

I lehte i qofte dheu. Lavdi!


I dashur Zot

Gjera te pa tolerueshme kane ndodhur se fundi, ndaj e mora guximin qe t’Ju drejtohem me kete leter, me shprese se se bashku do ti korrigjojme.
Natyrisht, une ju a fale disa gabime qe ndodhen ne” Librin e Shenjte”qe juve na i derguat nepermjet Lajmetarit ,duke e justifukuar me moshen tuaj te re ne kohen e shkrimit.
Gabime rinore… te themi, dhe cdo gje eshte e kuptueshme, por jo pa tjeter e tolerueshme, sa te jete jeta mbi kete planet qe e quajme,Toke.
Duke u bazuar mbi parimet demokratike dhe te drejtes qe na i kane “mesuar” zuzarret komunista tashme te “rinovuar”, si fjala dhe mendimi i lire, ju sygjeroje Juve te beni disa ndryshme ne”Librin Shenjte” deguar neve per perdorim. Me qe ra fjala per komunistat, desha t’ju beje me dije, ne qofte se Ju ka shpetuar, se jane te njejtet kellirra qe dikur na vrisnin sepse mendonim dhe flisnim ndryshe. Shume prej “deleve” te tua jane vrare dhe sakatosur dhe per te vetmin fakt se besonin ne Ju Shenjeteri.
Nejse, Une e kam fjalen qe klauzola se; kriminelat, tradhetaret, hajdutet, kopuket, horrat, zuzaret, kellirrat etj., e gjejne parajsen nepermjet jush, te anulohet. Te fshihet fare. Kjo klauzole po sjell fatkeqsira te papara mbi shqiptaret. Gjithe kategorine qe permenda i kemi pushtetar, politikane, zyrtare, gazetar… te bindur se ne momentin e fundit do ta rregullojne me Ju sipas premtimit te bere ne” Librine Shenjte”, dhe parajsen do ta kene te siguruar.
I dashur Zot! Ju lutem shume vini dore. Juve duhet te zgjidhni midis horrave dhe njeriut te thjesht dhe te ndershem, sepse ne nuk duam ti kemi ata kopuke ne Boten e Perjetshme, ne Parajsen e premtuar si per te miret dhe per keta vrases kopuke.
Tjetra gje qe desha te theksoje eshte se; mire qe na eshte mbushur politika me horra, por dhe TE RALLET E MIRE qe me zi i kemi po na i merrni.
Nuk me thua c’deshet me IBRAHIM RUGOVEN qe na i moret? Qe te na shuhet fare shpresa? Merni horrat politikane nga kjo bote dhe neve do te na gezoni. Cojini ku te doni po i more shpejt e shpejt, qofte edhe ne parajse, sepse na i kane kthyer Shqiperine ne sketere dhe s’po di i varfri njeri nga t’ja mbaje dhe nga t’ja fut vrapit dhe KUJT TI DREJTOHET PER NDIHME. Fillojani qysh kete vit, ose qysh kete moment ne se ju duket e pershtatshme.
Une per vete e kame bere punen time me epitafet qe kam shkruar ne advance:-

Epitaf per Ramiz Aline

Ne se mendon se eshte kohe e shkuar,
Paralajmerim, ketu “prehet” qeni i helmuar.

***
Epitaf per Sali Berishen

Poshte kesaj pllake qe eshte porta e ferrit,
Digjet shpirti i derrbederit.
Poshte kesaj pllake plote zift e zjarr,
Torturohet Jagua shqiptar.
***

Epitaf per Fatos Nanon

Gjarper. Kujdes, kafshon edhe i ngordhur.
***

Epitaf per Sabri Godon

Zborist i Partise se Punes se Shqiperise deri ne vdekje.
***
Tani eshte radha juaj i dashur Zot.
Sa me shpejt, aq me mire.
Delja juaj

Petrit Kola

Marre nga http://vertet.blogspot.com

Gentiani
27-01-06, 18:14
Nė pamundėsi, pėr shkak tė angazhimit nė punė nuk kam mundur ta pėrcjell direkt ceremoninė e varrimit tė Kryetarit Rugova, por mbrėmė vonė RTK e ripėrsėriti ceremoninė.

Ishte vėrtetė skenė, sa e dhimbshme dhe e nderė po aq krenare kur shikonte njeriu, njė popull tė tėrė qė kishin dalur ti jipnin lamtumirėn e fundit dhe tė pėrcjellnin kryetarin e tyre nė banesėn e fundit!

E dhimbshme dhe tejet emocionuese ishte kur dėgjova fjalėt lamtumirėse tė kryetarit Nexhat Daci dhe momentet kur i dridhej zėri e buza, teksa po lexonte ato fjalė.

E kishte tė vėshtirė Daci, e tė vėshtirė e pata edhe unė dhe nuk munda ti pėrballoj lotit.

Zoti e bekoftė Shpirtin Tuaj Zotėri President! Zoti e bekoi edhe kėtė Popull qė e pati pėr Fat tė ishe Udhėheqės i tyre dhe ata shtylla Yte!

Lavdi Jetės dhe Veprės Tuaj!

Gjebraili
27-01-06, 23:26
Vetem katerta dite pa ty ...
llogarita netet,ditet,oret,minutat,secondat...
po dalin shume...
Gjithe ai lote,gjithe ky pikellim gjithe ajo tronditje...
u habiten edhe diell e edhe hene...
Acari tha "une do ti pushoj te gjitha keto"...
Vullneti i popullit i tha : JO...
Ngrohtesi dhe thellesi e dashjes, ēmuarjes dhe njohjes se tij...
shkriu acarin,bore e largesi...

O ACAR A KUPTON TI!
POPULLI MBET JETIM
SE VDIQ BABA IBRAHIM.

Lavdi jetes dhe vepres se tij!
I lehte i qofte dheu i tokes Dardane!
Zot bekoje familjen e tij!
Zot bekoje Kosoven!
Zot bekoe popullin ata qe e ndien dhimbjen dhe humbjen e tij!http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a176.gif

L A V D I

Psikologu
27-01-06, 23:32
Nese do tė me pyetje O i madhi i kombit se cka thanė , perse lotuan, une do tė thoja:

Sepse tė deshten dhe i deshte , u dhurove aq shumė qė me shekuj e pritnim ketė dhuratė.
Thanė aq shumė per ty , tha bota ,thanė burrat e shtetit , tha populli , thanė cdo tė mirė , sepse ishte vepra e jote , puna e jote dhe dituria e meritat e tua O vigan.
Ishte ndera qė i bane kombit e kombi tė benė nderė e do tė bejė.
Nese do tė me pyesje se si ta benė nderin e fundit ?
Do tė thoja qė ne historin tonė kombtare nuk i eshtė berė nderė me e madhe askuj sikur ty ne ketė kohė, por kjo nuk ishte ndera e fundit , sepse Ty o i madhi i jonė do tė behet nderė shekull pas shekulli , e brez pas brezi.


Ata qė tė thanė cdo tė zezė , sot shofin veten para pasqyres dhe u vjen turp, u vjen mund i madhė se kan gabuar , por ti i ke falur cdo here.
Ti ke qenė unitet, durim dhe lidheshmeri.
Ti na mesove qė durimin ta kemi parim , se ndasija nuk ėshte fitore por ėshtė humbje.
Ata qe u shprehen keq ndaj teje , menxi qė i mbanė toka , ata kan vdekur dhe vdesin shumė shpesh ne jetė .
Ata nuk do tė ken mundesi qė as te dera e shtepisė tė dalin.
Koka e tyre do tė jetė cdo here e ulur dhe e zbehtė fytyra.
Por ti i ke falur cdo here.

Ti vdiqe tė jetosh cdo here , brez pas brezi.
Ti u ndave nga kjo botė, por Jo nga historia e vepra si shembelltyrė , nga aty nuk ndahesh , aty do tė jetosh .


Nuk ke vdekur , mos tė thotė kush qe ke vdekur, por vetem ke pushuar dhe pushon ne gjirin e tokes nanė qė tė rriti , qe i dhurove shumė dhe ia ngrite zerin , lavdin dhe nderen O i madhi i kombit tonė.


Pushofsh nė paqe ne dheun e dashur tė Dardanis.

Lavdi brez pas brezi.
Nder kohė pas kohe.
Kengė mot mbasė moti .

Lavdi Dr:Ibrahim Rugova i madhi i kombit shqiptar.Lavdi

Arb
28-01-06, 01:43
Vazhdojne nderimet per Presidentin dhe Zia Kombetare - qytetare te shumte vizitojne varrin e Rugoves

Prishtine (27 Janar) - Nderimet po vazhdojne edhe sot per Presidentin Rugova. Edhe pse qindra e mijera qytetare anembane viseve Shqiptare, me zemer te thyer i thane lamtumiren e fundit ne menyren me madheshtore. Sot ne vendin ku pushon trupi i Presidentit Rugova, ne Varrezat e Deshmoreve ne Velani, qe ne oret e hershme te mengjesit, kane shkuar per vizite qytetare te moshave te ndryshme, qe nga nxenesit e deri tek moshat e thyera.

Ballkan Web

Urata
28-01-06, 04:05
Dibra pas varrimit tė Presidentit Dr. Ibrahim Rugoves

http://www.trepca.net/2006/presidenti/arkivoli2.jpg


27 janar 2006 /TN

Shkruan: Lirim JEGENI
Dibėr, 26 janar 2006, ora 12,5 minuta,

gjatė varrimit te Presidentit Dr. Ibrahim Rugovės, qe e qete dhe me zemra te pikėlluara te njerėzve tė saj, njerėzit vrapojnė ne drejtim te shtėpive te tyre, apo tė ndonjė lokali pranė qė kanė pėr tė ndjekur transmetimin direkt televiziv tė varrimit tė Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugovės, "Krenaria e jone Dibrane ", qė ndjemė pėr te.

Fjalėt e shpeshta qė ndjeheshin nė qytet gjatė asaj kohe ishin mos mė vono, ka filluar transmetimi, bisedojmė mė vonė, qenė fjalėt e ca ndėrzeve nė kalim, qė ecnin si tė tėrbuar.

Me lot ne sy dhe me rėnkim nė zemėr pėrcjellkej transmetimi direkt ne Dibėr.

Dibra nė orėt e mbrėmjes dhe atė tė vona !

Ec, drejt sheshit tė qyteti dhe pranė bustit te Skėnderbeut, takoj njėrės dibran tė rastit, mirėmbama me thonė, a t’u dhimb Rugova pyesin dhe pėrgjigjen vet, njė plak posa kishte ndalur nga xhamia tha: “Lėne, atė zoti e kishte bė pėr sė gjalli Pejgamber pėr Kosovė dhe pėr ne, e shohėsh ketė pėrkujtimoren, duke bėrė me dorė nė drejtim tė pllakės pėrkujtimore :

" Dibra njė Kosovė e vogėl, Kosova dhimbja e saj " ( shkrim i shkruar mbi ketė pllake si pas vargjeve tė Ali Podrimės, qė Dibrės i dhurohet me rastin e Kosovės nė shenjė falėnderimi nga vėllezėrit kosovarė gjatė viteve 1999-2000 nga Kryetari i atėhershėm i Prishtinės Z. Blerim Ramosaj dhuruar ish kryetarit tė Dibrės Z. Imer Ologut ) ky burrė bashkė me njerėzit e pushkės, i ēoj nėpėr shtėpitė e tyre nė Kosovė, serbin siē e dimė ne tė vjetrit ėshtė qen, e patė edhe vetė ju tė rite tash, por mos harro, Amerika ishte ajo or vėlla, e ketė mik e kishte rahmetliu ( Ibrahim Rugova ), i zgjuat zoti nė xhenet ka me qu (vendose ) pėr ketė natė tė madhe qė ėshtė (mendon pėr natėn e premte nė moment ) pėrfundojnė pleqtė e Dibrės me lot ne sy, duke porositur, mos ma nxjerr emrin se neve jemi pleq me njė kėmbė mbi tokė e me tjetrėn nėn tokė, natėn e mire thane !

Tė njėjta fjalė miradije ndjen pėr tė ndjerin president Dr. Ibrahim Rugova nėpėr tė gjitha meset tjera se ku tė ndodhesh, ėshtė e njėjta fjalė dhe dhimbje pėr te.

Pra Dibrės nė moment iu bėnė dy plagė, qė tė pėrkujton pllaka pėrkujtimore karshi bustit tė Skėnderbeut nė Dibėr:

" Dibra njė Kosovė e vogėl, Kosova dhimbja e saj " ėshtė plagė e zemrės shqiptare, e asaj Dibrane qė lajmi i zi e kaploi ketė qytet tė lashtė legjendar dhe heroik qė bashkė me nėnte malet e saj mbi majėn tė madhit mal Korab do ti shkruajmė ngushėllimet tona pėr ketė prijės Kosovar, qė do tė mbetėset i paharruar ndėr breza qė vinė pėr Dibranėt !

Pra ...
ēka tani ?
po, dhe vetėm po... !
amanetin e tij me ndihmėn,
e tė Madhit Zot,
dhe tė Amerikės me qu,
" Kosova Republikė " ,
zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj,
janė fjalėt e Rahmetliut - presidentit tonė tė dashur dhe tė ndjerė,
Dr. Ibrahim Rugovės.
Pra kėshtu, fillojnė dhe mbarojnė bisedat e Dibranėve.


Dibėr, 27 janar 2006 ora 12,15 minuta.

Urata
28-01-06, 15:13
Edhe sot qytetarė dhe delegacione i bėjnė nderime Presidentit Rugova

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060128_foto1.jpg

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060128_foto2.jpg


Prishtinė, 28 janar - Qindra qytetarė dhe delegacione tė LDK-sė, kanė vazhduar edhe sot ta vizitojnė dhe tė vendosin kurora lulesh mbi varrin e Presidentit Rugova, nė "Varrezat Pėrkujtimore" nė Velani.
Tė pesė degėt e LDK-sė nga Prishtina, nė grupe tė veēanta, kanė filluar tė vendosin kurora nga ora 10.00, nė njė ceremoni qė ka zgjatur pėr rreth dy orė. Edhe pas kėsaj kohe, vizita spontane dhe nė grupe janė duke vazhduar. Deri mė tash e kanė vizituar mijėra veta vendin ku prehet Presidenti Rugova, qė nga dita e enjte kur rreth njė milionė qytetarė, nga Kosova, e tė gjitha vendet ku jetojnė shqiptarėt, pėrfshirė SHBA-tė dhe Australinė, i thanė lamtumirėn e fundit, Presidentit Rugova.
Presidenti Rugova u nda nga jeta tė shtunėn e kaluar, mė 21 janar.

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060128_foto3.jpg

Urata
28-01-06, 15:15
Kolona njerėzish po i shprehin ngushėllimet tė afėrmve tė Presidentit nė vendlindjen e tij
Istog, 26 janar - Nė fshatin e tij tė lindjes nė Cercė, tė Istogut, vazhdojnė tė arrijnė kolona tė gjata tė qytetarėve nga viset e ndryshme tė Kosovės pėr t'iu shprehur ngushėllimet tė afėrmėve tė Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova dhe fshatarėve tė atjeshėm.

Objektiviteti
28-01-06, 15:51
Cka domethene kur njeriu ka shpirt te mire!
Ky ishte mesimi i jetes...

Psikologu
29-01-06, 00:42
Ne vargune kengeve , nė kengen e ardheshme tė trimeris, burreris e ndershmeris je TI , dhe do tė jesh TI, e cdo here vetem TI.
Pse , e kush pėrpos teje , e kush pas teje, a thua ne token tonė tė shtrenjet do tė lindin burrat , dijetaret, studjuesit , kombtaret sikur TI.
Jo, duhet kohė e kohė qe tė lindin e tė rriten , por mudnen tė frymezohen , tė mesohm nga TI , por jo tė jenė si TI.
TI, zerin e Dardanisė e pėrhape dh e percjelle ne cdo skėj tė botes, ne cdo vend ku ka ecur dhe shkelur kemba e njeriut. e TI , tash pushon nė paqe dhe nė amshim , por NE , pa ty , i kalojmė keto ditė me plotė merzi , me munges dhe me mallengjim.
Jetimet e kan keshtu , se ne kohen mė tė duhur u vdesė baba, u vdesė gezimi, qė tė mbesin me lot pėr sy , e mė zemer tė thyer.
A thua pse?
Tė pakten sikur tė na shifje nga mergata se sa shumė na mungon , e dij se do tė vije prapė qė tė na dhurosh edhe njehere buzqeshjen tende trimerore, tė na dhurosh e thuash fjalet me tė urta e me tė matura qė kurrė nuk munden tė peshohen , kurrė nuk munden tė jėnė tė dobeta, fyese e as ngacmuese.
TI dhe vetem TI ,je dhe do tė jesh e mbetesh flamurtar i parė nė historin tonė.
Pushofshė ne paqe e lavdi pėr ty cdo herė , cod hre , pėrderisa ti themi bukes bukė , e ujit uji.

Lavdi vepres.
Lavdi jetes.
Lavdi dituris dhe Lavdi menuqris , burreris dhe trimeris tende.

Je dhe do tė jesh cdo here ne zemrat tona, ne kujtimet tona, ne krenarit tona qė tė kishim ne mesin tonė.


Lavdi dr:Ibrahim Rugova.

Barb|Ka
29-01-06, 01:13
Ne vargune kengeve , nė kengen e ardheshme tė trimeris, burreris e ndershmeris je TI , dhe do tė jesh TI, e cdo here vetem TI.
Pse , e kush pėrpos teje , e kush pas teje, a thua ne token tonė tė shtrenjet do tė lindin burrat , dijetaret, studjuesit , kombtaret sikur TI.
Jo, duhet kohė e kohė qe tė lindin e tė rriten , por mudnen tė frymezohen , tė mesohm nga TI , por jo tė jenė si TI.
TI, zerin e Dardanisė e pėrhape dh e percjelle ne cdo skėj tė botes, ne cdo vend ku ka ecur dhe shkelur kemba e njeriut. e TI , tash pushon nė paqe dhe nė amshim , por NE , pa ty , i kalojmė keto ditė me plotė merzi , me munges dhe me mallengjim.
Jetimet e kan keshtu , se ne kohen mė tė duhur u vdesė baba, u vdesė gezimi, qė tė mbesin me lot pėr sy , e mė zemer tė thyer.
A thua pse?
Tė pakten sikur tė na shifje nga mergata se sa shumė na mungon , e dij se do tė vije prapė qė tė na dhurosh edhe njehere buzqeshjen tende trimerore, tė na dhurosh e thuash fjalet me tė urta e me tė matura qė kurrė nuk munden tė peshohen , kurrė nuk munden tė jėnė tė dobeta, fyese e as ngacmuese.
TI dhe vetem TI ,je dhe do tė jesh e mbetesh flamurtar i parė nė historin tonė.
Pushofshė ne paqe e lavdi pėr ty cdo herė , cod hre , pėrderisa ti themi bukes bukė , e ujit uji.

Lavdi vepres.
Lavdi jetes.
Lavdi dituris dhe Lavdi menuqris , burreris dhe trimeris tende.

Je dhe do tė jesh cdo here ne zemrat tona, ne kujtimet tona, ne krenarit tona qė tė kishim ne mesin tonė.


Lavdi dr:Ibrahim Rugova.

Me pelqej shume Analisti ose Psikologu :wink:

Psikologu
29-01-06, 12:09
Rehn: Standardet ēojnė Kosovėn drejt Evropės


Rehn: Plotėsimi i standardeve qė Kosova tė shkojė drejt Evropės
Komisioneri pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Olli Rehn, i tha BBC-sė se rruga mė e mirė pėr Kosovėn qė tė sigurojė perspektivėn evropiane ėshtė vazhdimi i pėrmbushjes sė standardeve.
Zoti Rehn, qė mori pjesė nė varrimin e presidentit Rugova, tha se vdekja e tij erdhi nė njė moment kritik pėr procesin e bisedimeve.
Ai, sė bashku me shefin e diplomacisė evropiane, Havier Solana, u ka bėrė thirrje udhėheqėsve shqiptarė qė tė bashkohen.
Arbėr Vllahiu bisedoi me zotin Rehn nė Prishtinė.
Mėnyra mė e mirė pėr tė siguruar perspektivėn evropiane ėshtė qė tė punohet pėr pėrfundimet e suksesshme tė procesit tė statusit. Kjo gjithashtu nėnkupton pėrmirėsimi i standardeve nė kuptimin e decentralizimit, mbrojtjen e pakicave.

Ollie Rehn, komisioneri evropian pėr zgjerimin

BBC: Zoti Rehn, Kosova po hyn nė njė fazė tė re, atė tė pas Rugovės. Si e shihni tani situatėn kėtu?
Zoti Rehn: Kam ardhur qė tė ndaj ēaste tė dhimbjes me njerėzit e Kosovės dhe tė shpreh simpatinė tonė e tė mbaj zi. Tani ėshtė me rėndėsi qė tė respektohet trashėgimia e presidentit Rugova dhe kjo mė sė miri do tė bėhej nėse sigruohet se Kosova e kupton perspektiven e saj evropiane.

BBC: Nėse ju besoni se perspektiva evropiane ėshtė e ardhmja e Kosovės, atėherė si do tė arrihet kjo rrugė deri nė Evropė?
Zoti Rehn: Mėnyra mė e mirė pėr tė siguruar perspektivėn evropiane ėshtė qė tė punohet pėr pėrfundimet e suksesshme tė procesit tė statusit. Kjo gjithashtu nėnkupton pėrmirėsimi i standardeve nė kuptimin e decentralizimit, mbrojtjen e pakicave. Me qėllim qė kjo tė ndjek negociatat pėr statusin, unė besoj se do tė ketė unitet tė udhėheqjes nė Kosovė dhe kapacitete efektive pėr tė negociuar pėr statusin.


Ėshtė menēuri pėr tė bėrė thirrje pėr stabilitet dhe unitet nė mesin e udhėheqjes politike.


Ollie Rehn, komisioneri evropian pėr zgjerimin

BBC: Tė gjithė faktorėt ndėrkombėtarė po bėjnė thirrje pėr unifikim tė faktorit politik shqiptar nė kėtė kohė. Keni parė ju apo mos po parashihni probleme nė mesin e udhėheqjes kosovare pas Rugovės?
Zoti Rehn: Ne tė gjithė i dimė tensionet e tė kaluarės brenda shoqėrisė kosovare dhe gjithashtu i dimė edhe ngjarjet e tė kaluarės. Prandaj ėshtė menēuri pėr tė bėrė thirrje pėr stabilitet dhe unitet nė mesin e udhėheqjes politike. Ėshtė nė interes tė Kosovės qė tė ndjek me sukses bisedimet pėr statusin dhe qė tė krijojė njė vend tė Kosvės nė Evropė.

BBC: Cka mund tė bėjė tani Evropa dhe ju si komisioner i BE-sė, pėr Kosovėn.
Zoti Rehn: Parasėgjithash ne po e mbėshtesim Martti Ahtisaarin nė pėrpjekjen e tij pėr tė ndihmuar njė zgjidhje pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Mbi tė gjitha ne po planifikojmė qė nė fazėn e ardhshme, pavarėsisht nga rezultati i bisedimeve pėr statusin, tė bėjmė detyrėn tonė sė bashku me udhėheqjen e Kosovės qė tė sigurojmė pėr Kosovėn njė pėrputhje me perspektivėn evropiane. Ne po ofrojmė burime tė rėndėsishme dhe do tė vazhdojmė t'i ofrojmė ato, psh nė fushėn e ligjit dh e tė rendit, polici, sistemin juridik si dhe nė fushėn e zhvillimit ekonomik. Besoj se kur tė kemi njė zgjidhje pėr statusin ne tė gjtihė do tė kemi mė shumė mundėsi tė zhvillojmė ekonominė nė Kosovė. Natyrisht ne duhet tė punojmė pėr standardet dhe kjo nėnkupton se Kosova do tė mund tė bėhet njė shoqėri zemėrgjerė dhe shumėkombėshe.

BBC: Ju e pėrmendet zotin Ahtisaarin. A parashihni ndonjė problem pėr bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pas vdekjes sė zotit Rugova.
Zoti Rehn: Natyrisht se vdekja e tij ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj. Vdekja e tij erdhi nė njė moment kritik pėr procesin e bisedimeve. Por kjo ėshtė njė arsye mė shumė qė tė tregohet uniteti dhe njė organizimin mė efektiv i negociatave nga ana shqiptare me qėllim qė kur presidenti Ahtisaari ėshtė i gatshėm t'i ftojė pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe Beogradit pėr bisedime, pala kosovare tė jetė e bashkuar dhe me njė mandat tė qartė qė do tė ndihmojė pėrparimin nė bisedime.

BBC: Ju takuat udhėheqjen shqiptare gjatė kohės sa po qėndronit nė Prishtinė. Dhe pėrveē thirrjes pėr bashkim, ēfarė porosie tė qartė u dhatė atyre?
Zoti Rehn: Ne takuam udhėheqjen kosovare dhe zotin Soren Jessen-Petersen dhe nė ditėn e varrimit tė presidentit ne shfaqėm simpatinė tonė dhe ndamė dhimbjen me popullin e Kosovės. Ne gjithashtu diskutuam me ta tė ardhmen sepse kjo ėshtė ajo qė presidenti Rugova do ta donte. Ne kemi nėnvizuar vendosmėrinė tonė pėr procesin e bisedimeve dhe kemi nėnvizuar faktin se na duhet stabiliteti dhe uniteti i udhėheqjes kosovare.

BBC: U thatė ju atyre se e doni njė president konsensual pas Rugovės?
Zoti Rehn: Pėrveē pėrqėndrimit nė kėto ēaste tė ndjeshme dhe tė dhimbshme ne kemi biseduar me udhėheqjen kosovare pėr tė ardhmen e Kosovės. Ne besojmė se ata do tė kenė mundėsi qė tė bashkohen dhe kjo do tė ketė efekte nė bisedimet pėr statusin.

BBC: Zoti Rehn a i ka BE-ja dyert e hapura tani pėr Ballkanin Perėndimor?
Zoti Rehn: Po. BE-ja e ka pėrkushtuar veten pėr njė perspektivė evropiane pėr Ballkanin Perėndimor. Nė fakt ne sot do tė paraqesim njė numėr propozimesh pėr hapat e ardhshėm nė Ballkanin Perėndimor dhe pėr perspektivėn e kėtij rajoni nė BE. Kur vendet tė plotėsojnė kriteret pėr hyrje, nė ē'gjė ne po i ndihmojmė kėto vende janė tė mirėseradhura nė BE dhe kjo i referohet gjithė vendeve tė Ballkanit.

schütze
29-01-06, 16:34
Ngushllimet e mia me te sinqerta per familjen Rugova,dhe per qdo shqiptar
jemi krenar per punen dhe vepren e Dr.Ibrahim Rugova
jemi krenar qe populli yn ka pas dhe ka njerz te till,dhe gjithmon do krenohemi qe patem fat te kemi nje legjend siq ishte presidenti Rugova
LAVDI;QOFT I LEHT DHEU I KOSOVES
me dhimbje te madhe
schütze

Psikologu
29-01-06, 21:41
Kryetarja e Senatit belg An-Mari Lizen ka ngushėlluar Familjen e Presidentit Rugova dhe popullin e Kosovės

Prishtinė, 28 janar - Kryetarja e Senatit belg An-Mari Lizen (Anne-Marie Lizin) me anė tė njė mesazhi ka ngushėlluar Familjen Rugova dhe popullin e Kosovės, me rastin e vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova.
"Nė emėr tė Senatit dhe nė emrin tim personal i shpreh ngushėllimet tona mė tė thella Familjes sė z. Ibrahim Rugova dhe popullit tė Kosovės, me rastin e vdekjes sė Presidentit tė tyre.
Ne pėrshėndesim dhe respektojmė njė lider qė ėshtė munduar tė realizojė sa mė mirė objektivin e tij, nė njė mėnyrė joviolente dhe pėr ēka na vjen keq qė nuk ka pasur fatin tė shohė realizimin e pėrpjekjeve tė tij", shkruan ne masazhin e saj zonja Lizen.
Kryetarja e Senatit Belg, paoshtu tė enjtėn nė krye tė njė delegacioni zyrtar tė Beglgjikės mori pjesė nė ceremoninė mortore tė Presidentit Rugova nė Prishtinė.
Telegrame ngushėllime nga Belgjika kanė dėrguar edhe personalitete tė njohura tė institucioneve belge, Jos Chabert, nėnkryetar i parė i Parlamentit tė Brukselit dhe ish-kryetar i regjionit tė Brukselit, Jef Ulburgs dhe Ivo Mols, kordinatorė tė Komitetit "Balkan – Kosovo".

Psikologu
29-01-06, 21:45
Punohet pėr ngritjen e Mauzoleut, ndėrsa homazhet vazhdojnė
28.01.2006 14:31 ET Prishtinė (KosovaLive)

Punimet pėr ndėrtimin e Mauzoleut po vazhdojnė, ndėrkohė qė shumė njerėz, zyrtarė institucionesh si dhe aktivistė politikė po i bėjnė homazhe varrit tė kryetarit tė ndjerė tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė Varrezat e Dėshmorėve nė Velani tė Prishtinės.

Psikologu
29-01-06, 22:03
PRISHTINĖ
Edhe nė ditėn e shtatė tė zisė sė pėrgjithshme shpallur pėr tė nderuar figurėn e presidentit tė ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova, qytetarė tė shumtė kanė vazhduar tė bėjnė homazhe te varri i tij nė Prishtinė.
Qytetarėt thanė se kanė ardhur pėr ta nderuar kujtimin e tyre pėr presidentin Rugova dhe pėr ta falėnderuar atė pėr tė gjitha pėrpjekjet e tij pėr Kosovėn.
Edhe sot flamujt kanė vazhduar tė mbeten nė gjysmėshtizė jo vetėm para institucioneve, por edhe nė sheshin kryesor tė Prishtinės.
BBC

progoni
30-01-06, 00:25
Pikllim edhe per mergates shqiptare


Ne pamundesi qe te jen pran gjithe atyre bashkombaseve te vete,sadokudo mergata shqiptare u organizua bile se paku ket dhimje ta ndiejen bashkarisht.

http://img12.imageshack.us/img12/7008/hpim01200wa.th.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=hpim01200wa.jpg) perkulja e nje nene.
http://img5.imageshack.us/img5/1865/hpim01603zg.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=hpim01603zg.jpg)
vaji i Elzes ,gazetares se B3gjermane qe enkas nga spitali kishte ardhur per tu perkulur per ket BURRE qe e keni dhurat nga qielli na tha AJO.
http://img71.imageshack.us/img71/937/hpim01218gv.th.jpg (http://img71.imageshack.us/my.php?image=hpim01218gv.jpg)http://img41.imageshack.us/img41/8884/hpim01224bc.th.jpg (http://img41.imageshack.us/my.php?image=hpim01224bc.jpg) ardhje te organizuar te familjeve.
http://img18.imageshack.us/img18/7135/hpim01242kv.th.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=hpim01242kv.jpg)http://img31.imageshack.us/img31/5935/hpim01521er.th.jpg (http://img31.imageshack.us/my.php?image=hpim01521er.jpg)http://img36.imageshack.us/img36/6333/hpim01518fc.th.jpg (http://img36.imageshack.us/my.php?image=hpim01518fc.jpg)http://img36.imageshack.us/img36/1900/hpim01539nn.th.jpg (http://img36.imageshack.us/my.php?image=hpim01539nn.jpg)ardhje te organizuara ne grupe.
http://img299.imageshack.us/img299/1276/hpim01283qa.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=hpim01283qa.jpg)http://img299.imageshack.us/img299/8427/hpim01257xk.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=hpim01257xk.jpg)http://img299.imageshack.us/img299/3174/hpim01275pw.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=hpim01275pw.jpg) http://img54.imageshack.us/img54/1921/hpim01323bn.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=hpim01323bn.jpg) gaditu para HEROIT
http://img54.imageshack.us/img54/87/hpim01333xr.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=hpim01333xr.jpg)http://img54.imageshack.us/img54/654/hpim01347ie.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=hpim01347ie.jpg)http://img54.imageshack.us/img54/473/hpim01476bm.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=hpim01476bm.jpg)http://img468.imageshack.us/img468/3858/hpim01611mp.th.jpg (http://img468.imageshack.us/my.php?image=hpim01611mp.jpg) betmi para heroit.

p.s
Jan kto foto te vetem te oreve te para ne organizimin per ta kujtuar
BABAIN E KOMBIT

Psikologu
30-01-06, 15:59
Vazhdojnė homazhet pėr simbolin e pavarėsisė - Ibrahim RugovaPrishtinė, 30 janar - Nderimet pėr Presidentin Ibrahim Rugova, po vazhdojnė me homazhe pranė varrit tė tij nė Velani.
Sot pėr homazhe ishin njė delegacion i Grupit parlamentar tė LDK-sė nė ora 12.00, tė cilėt kanė vendosė kurora lulesh. Ndėrsa, mė vonė ishte ministerja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli me gjithė kabinetin e saj dhe tė strukturave tė tjera udhėheqėse tė ministrisė, pastaj kėshilltari i Presidentit tė Kosovės, Skender Hyseni,
Edhe sot po vazhdojnė homazhet pranė varrit tė Presidentit tė ndjerė tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova. Qytetarė tė shumtė nga vendi dhe diaspora po vazhdojnė tė bėjnė nderime te varri i tij nė lagjen Velania nė Prishtinė. Pėrveē qytetarėve, homazhe sot kanė bėrė edhe Grupi parlametar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, tė cilėt shprehen dhembjen e thellė pėr humbjen e Presidentit Rugova, ndėrsa apeluan pėr unitet dhe forcė, tė cilat thanė se duhet tė jenė nė prag tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Fatmir Sejdiu, i propozuar nga LDK-ja pėr trashėgimtar tė postit tė Presidentit Rugova, tha: "Vdekja e Presidentit Rugova ėshtė humbja mė e madhe qė e kemi pėrjetuar dhe ai mbetet njė personalitet i pazėvendėsueshėm".
Kurora lulesh mbi varrin e Presidentit Rugova vunė edhe tre kėshilltarėt e Presidentit Rugova, Skender Hyseni, Muhamet Hamiti e Berim Ramosaj si dhe Elmi Berisha, pėrfaqėsues i ndėrlidhjes nė zyrėn e senatorit Bob Doll nė Uashington.
Ndėrsa, ministrja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli qė ishte pėr homazhe me kabinetin e saj, dhe gjithė strukturat udhėheqėse tė ministrisė, tha se kjo ėshtė njė dhembje pėr tė gjithė e sidomos pėr ata tė cilėt punuan njė kohė tė gjatė me dr.Rugovėn. "Pėrfaqėsuesit e mekanizmave tė kėsaj ministrie erdhėm pėr t'i bėrė nderime Presidentit tonė tė dashur. Ėshtė humbje e madhe pėr Kosovėn ndėrrimi jetė i Presidentit, i kėtij kolosi tė pavarėsisė sė Kosovės”, tha Tėrmkolli duke shtuar se mbetet detyrė e madhe dhe supreme qė ta ēojmė deri nė fund vizionin, idealin dhe amanetin e tij.
Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, qė poashtu ishte pėr homazhe, tha se po punohet vazhdimisht nė pėrmirėsimin dhe rregullimin e infrastrukturės sė varrit tė Presidentit mė qėllim qė sė shpejti ky varr tė marrė pamjen e duhur, ēfarė i ka hije njė personaliteti siē ishte doktor Rugova. Mė vonė pėr vizitė ishte edhe kryesia e Forumit Rinor tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Nė mesin e shumė delegacioneve tė tjera nga vendi ishin edhe ai i Kuvendit Komunal tė Prizrenit tė kryesuar nga Eqrem Kryeziu, kryetar. Poashtu homazhe kanė bėrė edhe anėtarėt e Ansamblit Kombėtar "Shota".
Qytetarė tė shumtė nga vendi dhe diaspora, kanė vazhduar si pėr uikend ashtu edhe sot tė bėjnė nderime te varri i Presidentit Rugova.
Deri mė sot nė varrin e Presidentit Rugova kanė bėrė homazhe me dhjetėra mijėra qytetarė dhe delegacione, ndėrsa pritet qė aty tė ndėrtohet mauzoleu kushtuar Presidentit.

Urata
02-02-06, 19:41
Rugovasit e 13 katundeve nderojnė Presidentin Rugova

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060202_rugovasit1.jpg

http://www.kosova.com/~news/foto/2006/060202_rugovasit2.jpg
Prishtinė, 2 shkurt – Tė paktė do tė kenė mbetur ata qytetarė qė s'kanė bėrė homazhe pėr Presidentin Rugova, qoftė derisa trupi i Tij, ndodhej ende nė shtėpinė e tij, pastaj nė hollin e Kuvendit tė Kosovės, dhe tash kėto ditė nė vendin ku po prehet pėrgjithnjė ai. Madhėshtia e personalitetit tė tij, i ka dhėnė kujtimin mė tė nderuar bashkėkohėsve tė tij, dhe ky kujtim duket se aspak nuk ėshtė zbehur qė nga 21 janari, kur filluan ta nderojė si njė shenjtorė.
Tė veēantė e ka bėrė peisazhin e dhimbshėm dhe krenarė nė "Varrezat Pėrkujtimore" nė Velani, prania e sotme e anėtarėve tė Ansamblit folklorik tė kėngėvė dhe valleve "Rugova", dhe tė burrave, grave e tė rinjve nga 13 katunde tė Rugovės, nga e cila krahinė e kishte prejardhjen Presidenti.
Vesel Nikēi, drejtues i kėtij ansambli, si i gjithė grupi i veshur me rroba kombėtare, ashtu si edhe kolėgėt e tij, tha se dhembja e tij ėshtė e madhe pėr vdekjen e presidentit Dr.Rugova, por njėkohėsisht duke shfaqur krenarinė qė kishim njė personalitet kaq madhėshtorė. Rugovasit kishin ardhur nė mėnyrė tė organizuar, me veturat e tyre, por edhe me autobusė, tė paktėn 400 veta. "Nuk e di as vetė saktėsisht, por e di qė kėtu janė njerėz tė farefisit tonė dhe tė Presidentit Rugova nga tė gjitha katundet e Rugovės", tha Agim Nikēi.
Kėta njerėz, pos veshjes karakteristike qė kishin, burrat e asaj krahine kryengritėse, mbajnė edhe shallin e gjatė, ndėrsa njė tė ngjashėm, por modern, e mbante Presidenti Rugova, tė cilin pos tjerash kishte thėnė se do ta hiqte ditėn qė do tė njihej pavarėsia e Kosovės. Disa nga ata, as sot nuk i mbanin lotėt. Vesel Nikēi, u thoshte burrave me shallė: mos u mėrziti, se loti nuk ėshtė pėr burra.
Tė ardhurit nga krahina e Rugovės ishin kryesisht nga fshatrat Malaj, Drelaj, Haxhaj, Shtupeē i Madh, Shtupeē i Vogėl, Koshutan, Kuqishtė, Pepaj, Stankaj, Bogaj, Reka e Allagės, Shkreli, i bėnė nderimin Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova dhe vunė kurora lulesh.
"Dhembje kanė tė gjithė, por ne e kemi pasur edhe tė gjakut. Si mund tė dihet, tė parėt e Presidentit Rugova dikur herėt kanė jetuar nė katundin Malaj. Diku rreth vitit 1910 njė pjesė e familjes sė tė parėve tė Presidentit janė shpėrngulur dhe vendosur nė Cercė tė Istogut", tregonte Tahir Lajēi.
Ndėrkohė, derisa vazhdonim bisedėn tonė erdhi njė grup nxėnėsish tė shkollės fillore “Faik Konica” tė Prishtinės, duke mbajtur lule tė njoma nė duar pėr nderim tė Presidentit tė ndjerė.
“Nuk kanė tė ndalur kolonat e vizitorėve qė prej orėve tė mėngjesit. Po vijnė nga tė gjitha anėt e Kosoėvs. Vijnė mė shumė tė organizuar qytetarė jashtė Prishtinės, por edhe individualisht. I shihni edhe vetė kėto kurora lulelesh”, thotė Ukshin Haliti, njėri nga truprojet e Presidentit Rugova.

Urata
02-02-06, 19:42
Shqiptarė katolikė e muslimanė u lutėn nė Grac tė Austrisė pėr Presidentin Rugova
Grac, 2 shkurt - Tė dielėn e kaluar nė kishėn St. Leonhard nė Grac tė Austrisė, u mbajt njė meshė e pėrshpirtshme e quajtur "Mesha e dritės" nė gjuhėn shqipe pėr Presidentin e Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Nė kishėn e pėrmbushur me besimtarė katolikė e muslimanė, tė gjithė i kishin tė drejtuar sytė ka qielli duke e lutur Zotin pėr shpirtin e Presidentit dhe duke e lutur Zotin pėr tė ardhmen e Kosovės me qytetarėt e saj.
Meshėn e celebroi Don Kolė Gjergji, prift nė famullinė Bruck an der Mur dhe njėkohėsisht pėrgjegjės pėr shqiptarėt qė jetojnė nė Steirmark me seli nė Graz.
Nė aspektin muzikor tė kėsaj meshe u pėrkujdesėn motrat e nderit, shqiptare qė jetojnė nė Grac: Rita Marjakaj me kitare, Lumnie Frrokaj, Angjelina, si edhe Agneza Marjakaj dhe shumė besimtarė qė iu bashkangjitėn kėngėve kishtare.
Besimtarėt katolikė dhe qytetarėt e pranishėm ishin nga gjithė Kosova, Shqipėria dhe nga Maqedonia. Fotografia e tė ndjerit President ishte vėnė para altarit nė kishė me plot lule e stolisur dhe mė njė qiri tė ndezur duke u shkrirė sikur qė e shkriu jetėn e me punė vetė Presidenti.
Meshtari Don Kolė Gjergji ndėr tė tjera theksoi Presidenti Rugova ishte njeri i durimit, njeri i paqes, qė i tregoi botės pėrkufizimin se ē'ėshtė paqja dhe si ajo duhet tė jetohet; njeri i qėndresės, i trimėrisė, i tolerancės, i guximit, i urtisė, i butėsisė, i menēurisė, i maturisė dhe i konstruktivitetit njerėzor, kulturor, letrar e politik. Pra ishte njė Njeri universal pėr tė gjithė, me tė gjithė dhe i tė gjithėve. Miku mė i madh i miqėsisė dhe dashurisė gjithėnjerėzore.
Njeriu qė me kohė e mėsoi mirė atė fjalėn e urtė popullore se "miqtė janė krahėt e njeriut!" dhe tė cilėn e bėri bazament dhe filozofi tė jetės dhe tė veprimtarisė sė tij. Njeriu qė fliste pak, por jehona e tij njerėzore e kulturore pėr paqe, shpresė e dashuri arriti te tė gjithė njerėzit e rruzullit tokėsor, tha ai. Kosova e humbi Rugoven, por fitoi miq, tash e pamė se kush ishte Ai, sepse e gjithė bota ishte me ne pėr tė.
Kur vdiq Nėnė Tereze, njė kardinal hungarez thoshte pėr tė: "Populli shqiptar nuk mund tė jetė njė popull i vogėl qė i dha botės njė nėnė kaq tė madhe"! Dhe sot: "Populli shqiptar nuk mund tė jetė njė popull i vogėl qė i dha botės njė njėri, njė babė kaq tė madh tė ditėve tona"!, tha meshtari Don Kolė Gjergji.

Medvegjalija
03-02-06, 01:40
Me vdekjen e parakohshme tė Ibrahim Rugoves Kosova e humbi:


...Njė shqiptar.
...Njė intelektual.
...Njė doktor shkence.

Ibrahim Rugova e ka dhėnė kontributin e madhė nė rezistencen paqėsore tė popullit shqiptar nė Kosovė.
Ibrahim Rugova ishte njė shkenctar i madhė.
Gjat luftes dhe pas luftes nė Kosovė u bėnė diso lėshime dhe gabime nė prezidenc,por apsolutisht pa fajin e Rugoves.
I shprehi ngushlime tė sinqerta familes tė Ibrahim Rugoves dhe mbar popullit shqiptar nė Ballkan.


LAVDI JETES DHE VEPRES TĖ IBRAHIM RUGOVES
Ajet Ajeti nga Zvicėra

Kastri
03-02-06, 17:46
................................
................................


Me pake vonese,por me SINQERITETINE Shpirtrore,shprehe ngushllimete nga Zemra,per familejene e PRESIDENTITE,edhe gjithe popullite.
LAVDI Dr-IBRAHIM RUGOVA.

Lulani
04-02-06, 01:23
Tė nderuar,

Tė gjithėve shqiptarėve nė botėn mbarė, atyre qė pėrkrahė mė tė madhin e shqiptarisė DR. Ibrahim Rugovėn u shprehi ngushllime mė tė sinqerta njerzore.

Falenderoj edhe ata qė mė ngushlluan mua edhe nė forum por edhe nė shtėpinė time.

I lehtė i qoftė dheu i Kosovės Dardane Dr. Ibrahim Rugovės.

Urata
04-02-06, 18:11
Njeriu vdes/varroset ashtu siq rrojti...
Rrojti per popull dhe me popull...
e nderuan populli...

Urata
04-02-06, 18:12
ps: e nderuan per here te fundit populli...

alban shqiponja
05-02-06, 01:04
Pranoni ngushllimet mė tė sinqerta nga unė dhe familja ime pėr me tė dashurin e popullit,pėr birin mė tė qmuar qė ka lind Kosova Dardane Dr. Ibrahim Rugova.

E-mira
05-02-06, 16:02
Ai ishte dhe mbeti Nje,njeriu me i madh i historise sone moderne.Nderimi qe i beri populli,flet sa vlejti Ai i pamposhturi para cdo shtrengate me te cilen u perball.Qofte i perjetshem kujtimi per te.

Domira
05-02-06, 23:57
I dashur President!

Mė lejoni qė prej sonte tė filloj tė shprehem me shkrim.

Nuk kemi mendu ndonjėherė i dashur President, Zot i Shtėpisė,se nuk do te qėndroni gjithnjė nė krye tė shkallėve tė Shtėpisė, shtėpi qė e ndėrtuat me mund dhe sakrificė jetėsore.
...dhe ende po ju pret Kosova e Shqiptaria, President i nderuar, Shenjtor i Paqes, qė tė shfaqeni nė shtepitė tona e tė na udhėzoni butėsisht me buzėqeshjen e shiqimin Tuaj tė sinqertė se si tė vazhdojmė nesėr.
Kosova Juaj, qyteti i rinisė Tuaj , qyteti i veprės Tuaj jetėsore, Prishtina, frymon me fjalėn Tuaj dhe nė qetėsi e pret mesazhin e zakonshėm: NE PO E BĖJMĖ SHTETIN E KOSOVĖS...ZOTI E BEKOFTĖ KOSOVĖN...
Zoti President!
Ne tė cilėt mbetėm nė kėtė anė, na keni pranė, kėte e dini...do t'ju flasim edhe mė tutje dhe kėshtu do tė bėjmė deri atėhere kur tė takohemi pėrfundimisht nė anėn tjetėr.

I pėrkulem veprės Tuaj tė shenjtė me tė cilėn ia sollėt Lirinė Kosovės.
I pėrkulem sakrificės Tuaj pėr Shtetin e Pamvarun tė Kosovės dhe popullit shqiptar.
I pėrkulem dashurisė Tuaj tė sinqertė dhe tė paskajshme pėr tė mirėn dhe unitetin e kombit tonė.

I dashur President!

Mirė u pafshim.

Domira
06-02-06, 01:41
Ushtimė e tmerrshme shkonte, filloj te shembet toka. Njėherė nga njera anė e njė ndėrtese tė lartė, pastaj nga ana tjeter.
Ēahej toka, ndahej dhe nė fund shembej. Ra kulmi mbi kokat e njerėzve. Shkoi ulėrimė. Derisa po vraponin turrma njerėzish, nga largė u ndėgjua lajmi: Presidenti Jeton!
Ėndrra mė e tmershme nė jetėn time.

20 janar 2006

Kodra
07-02-06, 22:05
**********
**********
**********
E nderuara familje Rugova,
Tė nderuar vėllezėr dhe motra,
Krenarja Kosovė,
Shqiptarė tė nderuar kudo qė jeni nėpėr Botė,

Humbja fizike e Presidentit tonė,udhėrrėfyesi i paqes,njeriu i cili kishte nė zemėr durimin dhe admirimin pėr tė dėrguar njerėzit nė Paqe,ėshtė shumė e vėshtirė.
E pėrmendte Zotin nė ēdo fjalim tė tij,falė zotit la amanete tė cilat ne duhet ti dėrgojm deri nė fund.
Zoti do ta respektoj dėshirėn e tij,qė shpirti i tij ,tė dirigjoj Kosovėn nga Qielli.
Tė jemi krenar,qė patėm njė njeri para tė cilit u pėrkulėn botėrorėt.

Pranoni ngushėllimet e miaKodra

e_martumja
21-01-09, 14:34
http://www.youtube.com/watch?v=2YOxsc8F-Ng&feature=related

Peja-Boy
07-03-09, 17:10
Thenje: Kur nuk e Nigon Nenen do e Nigosh Njerken

NUk e Niguan Presidentin per Flamur tash le ta Mbajn Flamurin qe Prezentuan Kombet e Bashkuara

http://i119.piczo.com/view/1/8/l/k/y/g/i/8/2/m/h/t/img/i302393333_81116_4.jpg

Rozafa
25-03-09, 17:48
Nuk vdesin tė mėdhenjet si Dr.Ibrahim Rugova...ata jetojne brez pas brezi!!!!!!!!!!!!!!!!

vjeshta
25-03-09, 18:36
Ende se kuptova mire ,apo nuk e sqaroi kush ,se a nderroi jete apo ja montuan kete ndrrim jete !?

Isinqerti25
28-03-09, 09:34
Ka qen shum njeri i zoti jo vetem Per kosoven por per gjith Boten ai e solli kosoven deri ktu njeri ma te zot kosova ska pasur as nje her dhe veshtir qe do ket njeri qe ta zavendson ate zoti ishalla ka qen i knaqur me to i leht i qoft dheu i kosoves.........

Urata
05-04-11, 06:07
Ngushellimet e mia; familjes sė presidentit, tė gjithė qytetarve tė Dardanisė si edhe tė gjithė atyre qė janė tė pėrfshirė nga dhėmbja e pikellimi me rastin e ndėrrim jete tė presidentit.


...........

natyra
21-01-13, 07:18
21 Janari qdohere do na kujton Pikellimin per Ty dhe humbjen e madhe tenden Dhe sa do jeto Kosova do jeto dhe Vepra Jote dhe Vizioni Yt i larte Politik ne Kujtes te miren e vendit dhe te Kombit Shqiptar e te te gjithe atyre qe kan kuptua rrugen tende te drejt per liri dhe Pavaresi..LAVDI

*Bejm Humazhe per Rugoven!

*
Dite e (zez) mbuloi, Kosoven!
Te pikelluar, per Rugoven
Qan Shqiperia e Arberia
Po qan Shkodra e Malesia
Kumanova qan Tetova
Bujanovci qan Presheva
Gjitha Trojet, e gjitha Trevat
Po (gjemonin) Bjeshket e Rugoves
Humben Ndriten e Kosoves!
Qajn, Familja e Farefisi!!
Vdekja e Jote i habiti
Paska dal Vajza te dera,
Po pret PRINCIN (Babain) si herat tjera!
Sa shum krahet i paska hapur,
Kerkon PRINCIN(Babin)per t'perqafuar
Se ku eshte ka harruar!
Ne (kufom i paluar)
Sa me denes, bija qan
Disa fjal, duke ja than...
Baba Im te qoft Lavdi!
Ndegjoi fjalet, nga e jote Bije
*
Jo Ti nuk ke vdekur, or Baba
E Tere Kosova Per Ty Po Qa!
Po qajn Burra po qajn Gra
Po qan Plaku, sikur thmi!
I mshon veti, me grusht ne kry
Mjer Kosova qe mbet, pa Ty!
Kurr s'do t'kemi ma, si Ty
Vdekja Jote, i ka Trondit!
Don se bota u permbys
Sot Krenare ndihem Per Ty
Sa Shum LAVDI Kan Ren Mbi Ty
ARTITEKT PER PAVARESI!
*
Me Vjen Keq, se Gezove Ti!
Ne Emer Tend. Do e Gezon KOSOVA...
Me Shkronja te *ARTA* IBRAHIM RUGOVA!.
Do Krenohem Perhere, per Ty
Ndihem krenare, qe me pate Bije
Jam kranare qe me rrite
Ne Drit dhe *PAQE* Ti me qite!
Lutju Zotit shum per mua,
Nanen dhe Vellezerit te mi Ruan
Bije e Jotja jam Teuta
As une nuk di qka, thot Tuta?!
Kam per t'ngja,o Babi Ty
Kam per t'ruajt t'enden,Trimeri!
Emrin Tend, do e mbaj ne (zemer)
Djali im ta Gezon kete Emer.
Emrin Tend (IBRAHIM)!
Kete e kemi me Tradit......
Emrin Gjyshit, mos me Braktis
Rugovasit kan zakon
Trimerin gjith, Trashigojn!
Trashigim kujtes, per Brezin
Dijetart kurr, nuk Vdesin.....


Me nderime hajla, bije Rugovase!

Natyra.

Domira
21-01-13, 15:46
Sot bėhen 7 vite nga vdekja e Presidentit Historik dr.Ibrahim Rugova.

Presidenti Rugova vuri themelet e shtetit tė Kosovės dhe orjentoj Kosovėn kah demokracitė perėndimore dhe me SHBAtė vendosi miqėsi tė pėrhershme.

Njeriu i vlerave, humanizmit, atdhetarizmit u bė frymėzim pėr progres jo vetėm pėr qytetarėt e Kosovės por edhe pėr njerėzit paqėdashės nė vende tė tjera. Pėr kėto vlera, Presidenti Rugova morri mirėnjohje tė shumta nga institucione tė ndryshme tė paqes, Akademi tė Shkencave, si shenjė falėnderimi pėr kontributin e tij pėr paqė qė i la jo vetėm kombit tė vet po edhe botės.

Maturia, durimi, modestia, dija dhe guximi ishin tiparet tė cilat e karakterizuan kėtė kolos - njeri tė madh tė Kosovės dhe botės qė di vlerėsojė paqen dhe vlerat njerėzore.

Qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr Presidentin tonė tė dashur Ibrahim Rugova!

sherri
21-01-13, 16:22
Mijėra qytetarė, homazhe te varri i Rugovės
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga nė akademinė pėrkujtimore kushtuar Ibrahim Rugovės, foli pėr ideologjinė, punėn dhe vizionin e tij. Kurse kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa tha se Rugova ishte lideri i cili e vulosi fundshekullin e kaluar dhe fillimin e shekullit tė ri dhe arritėm qė Kosovėn ta pavarėsojmė.

Bardha Shkreli
Presidentja Jahjaga tha se jeta dhe vepra e Rugovės na bėjnė tė ndjehemi krenar pėr tė arriturat e vendit. Jahjaga e quajti presidentin Rugova, arkitekt tė pavarėsisė e udhėheqės largpamės.

“Jeta dhe veprimtaria e presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės, na bėjnė tė ndihemi krenar pėr rrugėn qė ne si popull bashkarisht e kemi kaluar. E gjithė kjo rrugė, ky vizion na bėjnė qė tė nderojmė dhe kujtojmė, me respekt, liderin, arkitektin e pavarėsisė,udhėheqėsin tonė largpamės i cili pėrfundimisht e orientoi vendin e popullin tonė drejt SHBA-ve , nė pėrqafim tė vlerave pėrendimore”, tha Jahjaga.

Ndėrkaq, njė delegacion i kryesisė sė LDK-sė vizitoi sot familjen Rugova. Kreu i LDK-sė Isa Mustafa vlerėsoi lartė figurėn e ish presidentit Rugova dhe kontributin e tij nė shtetformimin e Kosovės.

“Si njė filozof i cili e zhvilloi njė aktivitet dhe njė lėvizje tė veēantė nė njė periudhe kur ishte shumė vėshtirė tė lėvizej pėr liri, pavarėsi dhe demokraci, lider i cili e vulosi fundshekullin e kaluar dhe fillimin e shekullit tė ri dhe tė arritėm qė Kosovėn ta pavarėsojmė, qė Kosova tė ec drejtė integrimeve evropiane dhe euro- atlantike, kėrkesė e tij e kamotshme”, tha Mustafa.

Pėr tė nderuar ish presidentin Rugova, homazhe pranė varrit tė tij bėnė edhe kryesia e AAK-sė. Lideri i AAK-sė Ramush Haradinaj tha se nė nderim tė veprės sė tij kujtojmė gjithė arritjet qė ka shėnuar vendi.

“Nė pėrvjetorin e ndarjes fizike nga ne tė presidentit historik dr. Ibrahim Rugova,bėjmė nderim dhe kujtojmė rrugėn e gjatė tė popullit tonė deri kėtu e veēanėrisht rolin historik tė presidentit Rugova nė rrugėn e gjatė tė arritjeve e popullit tė Kosovės”, tha Haradinaj.

Homazhe te varri i ish presidentit Rugova kanė bėrė edhe drejtues tė partive tjera politike, ndėrkohė nė shenjė tė nderimit tė veprės sė tij, forumi rinor i LDK-sė , organizoi marsh nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrkaq, seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės e paraparė pėr sot nuk ėshtė mbajtur me kėrkesė tė Grupit parlamentar tė LDK-sė pėr shkak tė aktiviteteve nė pėrkujtim tė vdekjes sė ish presidentit Ibrahim Rugova.

Zero Cool
21-01-13, 16:48
Atifete Jahjaga: Vendimet e Rugovės, na sollėn lirinė


Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, nė shtatėvjetorin e vdekjes sė Presidentit tė Parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova, bėri homazh dhe vuri lule mbi varrin e tij nė lagjen Velania tė Prishtinės.

Presidentja Jahjaga mė pas vizitoi familjen Rugova, ku u prit nga bashkėshortja dhe familjarėt e Presidentit Rugova.

Nė vijim tė aktiviteteve tė shėnimit tė kėtij pėrvjetori, nė Teatrin Kombėtar, nė patronazhin e Presidentes Jahjaga, u mbajt Akademia pėrkujtimore pėr Presidentin Rugova.

Nė kėtė Akademi, Jahjaga tha se jeta dhe veprimtaria e Presidentit tė Parė tė Kosovės, tė Presidentit historik, Ibrahim Rugova, na bėnė tė ndjehemi krenarė pėr rrugėn qė si popull bashkėrisht e kemi kaluar.

“Ne sot, duke i vlerėsuar tė arriturat tona, me pietetet i kujtojmė tė gjithė ata qė u sakrifikuan, qė ranė nė altarin e lirisė, qė punuan pėr tė mirėn e popullit dhe tė atdheut, qė u shkrinė nė pėrkushtimin pėr tė qenė tė lirė dhe zot nė trojet tona. Pėr Republikėn e Kosovės shtet sovran dhe tė pavarur, vend anėtar nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, anėtare nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara dhe nė tė gjitha organizatat dhe nė mekanizmat ndėrkombėtar dhe nė miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ka thėnė Jahjaga.

E gjithė kjo rrugė, ky vizion, sipas saj, “na bėnė qė tė nderojmė dhe tė kujtojmė me respekt tė thellė liderin, arkitektin e pavarėsisė, udhėheqėsin tonė largpamės i cili pėrfundimisht e orientoi vendin e popullin tonė drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė pėrqafim tė vlerave perėndimore”.

“Ne sot e kujtojmė Presidentin e parė tė shtetit, i cili nė kohė tė vėshtira, diti tė marrė vendime tė rėndėsishme qė i dhanė kahe historisė duke e pėrcaktuar pėrfundimisht fatin tonė si popull dhe tė ardhmen e atdheut”, theksoi presidentja Jahjaga.

E para e vendit u shpreh se nė nisje tė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, nė parakohėn e dominimit tė hegjemonizmit, qė rrinte kėrcėnueshėm mbi fatet e popujve, Ibrahim Rugova e zgjodhi rrugėn e krijimit tė mendimit filozofik e politik tė pikėpamjes sė atdhetarizmės tė formėsuar, si filozofi e politikės aktive paqėsore, qė mobilizoi popullin e etshėm pėr liri, pėr pavarėsi e pėr demokraci, pėr zhvillim tė jetės pluraliste, pėr avancim tė proceseve demokratike dhe pėr shtet ndėrtim.

“Dr. Ibrahim Rugova sė bashku me intelektualėt e tjerė krijoi dhe udhėhoqi Lidhjen Demokratike tė Kosovės, partinė e parė Demokratike nė historinė tonė, qė vepronte publikisht, e orientuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Evropian. Sė bashku me partitė e tjera krijoi jetėn shumėpartiake pėr shtet ndėrtim duke iu kundėrvėnė me shumė sukses sistemit okupues. E gjithė kjo punė dhe veprimtari e bazuar mbi vlerat dhe standardet demokratike, Kosovėn dhe tė gjithė qytetarėt e saj i drejtoi nė gjirin e popujve dhe tė shteteve tė lira tė Evropės”, theksoi Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga.

Jahjaga kujtoi se si me nismėn e liderit Ibrahim Rugova, u Krijua Kėshilli i Partive Politike tė Kosovės, e mė vonė edhe Kėshilli Koordinues i njėmbėdhjetė Partive Politike Shqiptare nė Jugosllavi, qė mbi bazėn e barabartė tė parlamentarizmit, ndėrtoi dhe miratoi “Platformėn Politike pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė ish Jugosllavi”.

“Duke bashkėrenduar tė gjitha aktivitetet ndėrtoi njė sistem efikas qeverisjeje e administrimi pėr Republikėn e Kosovės, shtet demokratik dhe tė lirė, tė gjithė qytetarėve tė barabartė. Dr. Ibrahim Rugova ishte strategu i shtetit tė Kosovės, i Republikės sė Kosovės, qė e kishte legjitimitetin e pėrkrahjen e gjithėmbarshme popullore dhe bazėn legale tė veprimit e tė funksionimit”, u shpreh Jahjaga.

“Filozofia politike rugoviane karakterizohej si njė politikė aktive paqėsore e bazuar nė pėrvojėn historike tė mbijetesės sė popullit tonė. Ishte ky njė program politik i pėrshtatur rrethanave tė kohės pėr krijimin e kushteve pėr ēlirim, duke ruajtur qenien biologjike dhe tėrėsinė territoriale. Filozofia e Rugovės ndėrkombėtarizoi ēėshtjen e Kosovės duke fituar pėrkrahje duke demaskuar politikėn agresive hegjemoniste”.

“Presidenti Rugova shpresonte shumė qė nė Kosovė do tė mund tė evitonte luftėn kundėr popullit tė pambrojtur, duke llogaritur se bota pėrparimtare kishte marrė mėsim nga luftėrat e pėrgjakshme nė Kroaci dhe nė Bosnje dhe do tė parandalonte gjenocidin dhe shpėrnguljen e popullit tė Kosovės”.

“Mirėpo kur filloi lufta, dr. Ibrahim Rugova pa as mė tė voglin hezitim nė Konferencėn e Rambujesė ia kaloi udhėheqjen e delegacionit dhe rolin prijės pėrfaqėsuesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, kujton Jahjaga.

Presidenti Dr. Ibrahim Rugova, sipas Jahjagės, njihet pėr sintagmėn “LIRI PAVARĖSI, DEMOKRACI” qė ishte platforma e Tij politike; tė punojmė, tė fitojmė lirinė tė shpallim pavarėsinė tė ndėrtojmė demokracinė. “Kjo tashmė ėshtė bėrė realitet, ashtu si edhe vizioni pėr miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”.

“Presidentit Rugova i takon edhe merita pėr ndėrtimin e partive tė orientimit properėndimor e demokratik, duke kultivuar karakterin liridashės, atdhetar dhe civilizues tė kombit duke hequr pėrgjithmonė nga kėto hapėsira ideologjinė komuniste, si njė e keqe qė i shkaktoi vuajtje popullit nė tė kaluarėn”, theksoi Jahjaga.

“Republika e Kosovės nderon bijtė dhe bijat e veta, qė kontribuuan qė ne sot tė jemi tė lirė, tė pavarur, tė barabartė e dinjitoz nė trojet tona. Presidenti Ibrahim Rugova ėshtė nė piedestalin e kėtyre intelektualėve, veprimtarėve, politikanėve qė si udhėheqės i zoti diti ta drejtoj popullin dhe atdheun drejtė tė ardhmes evropiane”, tha pėr fund, e para e vendit, Atifete Jahjaga para tė pranishmėve nė Akademinė pėrkujtimore pėr Presidentin Rugova.