PDA

View Full Version : Jeta dhe vepra e Dr. Ibrahim Rugoves.


Psikologu
21-01-06, 22:48
Biografia e Presidentit Ibrahim Rugova

Prishtinė, 3 dhjetor 2004 - Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė. Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.

Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971. Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.

Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.

Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.

Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.

Autor i dhjetė librave. Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.

Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.

Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi. LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe parti e grupe tė tjera.

Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės.

Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992.

LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.

Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.

Nėn udhėheqjen e Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000, si dhe zgjedhjet e para nacionale nė vitin 2001 dhe zgjedhjet e dyta lokale mė 2002.


Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.

Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.

Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.

Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.

Mė 2003 nė Belgjikė mori Ēmimin Senator Nderi i Evropės.

Mė 2004 u shpall Honoris Causa (Doktor Nderi) i Universitetit tė Tiranės.

Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Kosovės nė mars tė vitit 2002 nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė zhvilluara nė nėntor tė 2001.

Psikologu
21-01-06, 22:49
Shkeputje nga fjalimi i dr:Ibrahim Rugova ...Shkurt 2004

Duke i falenderuar edhe njėherė senatorėt e pranishėm evropianė pėr titullin e akorduar, Presidenti Rugova tha se kjo "ėshtė mirėnjohje pėr mua dhe pėr vendin tim".

"Le tė jetė shenjė pozitive se vendi im sė shpejti si vend i pavarur do tė gjendet edhe formalisht nė familjen e madhe evropiane, aty ku e kishte vendin gjithmonė, sepse Kosova e sotme ėshtė Dardania centrale antike iliro-shqiptare, pra, Dardania e Justinianit, vend i njė civilizimi qė qėndron nė themelet e civilizimit modern evropian e perėndimor".
Ndėrkaq, nė fund tė fjalės sė tij, Presidenti Rugova tha:

"Duke pranuar titullin Senator Nderi i Evropės, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha fuqitė e mia nė tė mirėn e vendit tim, nė tė mirėn e popujve evropianė dhe nė tė mirė tė miqėsisė me SHBA dhe me popujt e tjerė tė botės dhe pėr forcimin e paqes dhe tė lirisė nė botė".

Psikologu
21-01-06, 22:55
Ibrahim Rugova figura me karizmatike e popullit Kosovare ne aspiratėn pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ky burrė shteti qe gjithė jetėn e tij ja ka kushtuar ēėshtjes kombėtare shqipatere asaj kosovare, ka qene dhe ngelet figura me karizmatike e shumicės se popullit Kosovare ne gjithė historinė e ekzistencės se vet, mbasi Ibrahim Rugova me menēurinė dhe intelektin e tij prej njė burri shteti ka ditur te mbroje me vendosmėri dhe atdhedashuri te pashoq dinjitetin dhe nderin e te qenurit Shqipater ne Kosovėn tone te lavdishme. Biri Cerrces i diplomuar ne fushen e letėrsisė ju pėrkushtua politikes me qėllimin e vetėm dhe kryesor qe te mbronte aspiratat e shenjta te popullit kosovar te shtypur e te persekutuar duke krijuar me 23 dhjetor te vitit 1989 partine e pare atė Lidhja Demokratike e Kosoves.

Ideatori dhe udhėheqėsi i kėsaj partie gjate gjithė veprimtarisė se vet ka zhvilluar njė aktivitet te pastėr patriotik e liridashės nene hundėn e serbve pėrbindėsh dhe ka shfaqur hapur dhe pa frike platformen dhe dėshirėn e gjithė popullit te Kosovės duke kėrkuar pavarėsi te Kosoves ne kohen qe Serbia ishte ne kulmin e saj te shtypjes dhe urrejtjes kundėr Kosovarėve . Ibrahim Rugova jo vetėm qe nuk ju tremb makinerisė shtypse e shfarose serbe por krijoj ne hundėn e tyre parlamentin dhe qeverinė Kosovare atėherė qe kulmi i zemėrimit te popullit kosovare kishte arritur ne piken me te larte te saj. Fillimi i masakrave ēnjerėzore qe Serbia filloje ta vere ne zbatim kundėr kosovarėve ne vitin 1998 e gjeti Ibrahim Rugovėn ne Prishtine dhe si burrė shteti qe ishte , trim e i papėrkulur dhe intelektual qėndroj ne shtėpinė e tij ku nga dita ne dite i kėrcėnohej jeta e tij dhe e familjes me zhdukje dhe ekzekutim nga ushtria e Millosheviēit. Por edhe pse ne rrezik pėr jetėn e tij
dhe te familjes ky burrė shteti nuk pranoj te behej vegėl e Miloshevicit per te realizuar qėllimet e mbrapshta te Serbisė para opinionit ndėrkombėtare per te justifikuar gjenocidin kundėr kosovarve qe kishte filluar, por Ibrahim Rugova deklaroj se qėndresa e shqiptareve te Kosovės ėshtė e ligjshme dhe e drejta e tyre pėr pavarėsi.

Ibrahim Rugova ka treguar gjithmonė tolerancė ne politik si udhėheqės moderator qe njihet nga vet populli kosovare por edhe nga ndėrkombėtaret ai ėshtė simboli i bashkimit dhe i pavarėsisė pa te cilin nuk munde te identifikohet Kosova. Gjate viteve pas lufte Ibrahim Rugova si i zgjedhur ne postin me te larte te vendit atė te Presidentit ai ka mbajtur njė qėndrim te qarte dhe te prere ne lidhje me statusin final te Kosovės duke deklaruar kudo ne te gjitha kancelaritė e botes se e vetmja zgjidhje pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e plote e Kosovės te cilėn kosovaret e kane merituar prej kohesh por qe ne mėnyrė te padrejte ajo i ėshtė mohuar. Lidhja demokratike e Kosovės nen udhėheqjen e drejtpėrdrejtė te liderit te saj Rugovės ka fituar katėr here zgjedhjet ne Kosove duke dale fituese nga vota e shumicės kosovare, gjė e cila tregon se vete lideri i kėsaj force ėshtė ne njė linje me dėshirat dhe aspiratat e popullit kosovare dhe si i tillė e ka merituar votėn plebishitare te tyre.

Sėmundja qe po kalon ky burrė shteti qe ne te njėjtėn kohe simbolizon menēurinė dhe tolerancėn ne Kosove, ėshtė dhimbje jo vetėm pėr atė dhe familjen e tij, por ėshtė ne te njėjtėn kohe dhimbje pėr gjithė kosovaret dhe mbare popullin shqiptare. Veprimtaria e tij politike ne interes te ēėshtjes madhore te Kosovės ėshtė sa produktive aq dhe definuese pėr pavarėsinė e Kosovės ku ėshtė momenti qe vete Kosova dhe kosovaret kane me shume nevoje pėr te se ēdo here tjetėr. Ibrahim Rugova ngelet njė nga udhėheqėsit me popullor dhe i dashur pėr popullin e vet ku menēuria, urtėsia dhe dashuria pėr popullin e vet ka qene gurė themeli ne te gjithė jetėn e tij te mbushur me vuajtje mundime dhe sakrifica por qe e bėjnė atė simbolin e lirisė se Kosovare.

Engjėll Shehu - 8 Janar 2005

Psikologu
21-01-06, 22:58
Rexhep Ismajli: Pėr dy dekada Rugova u bė njė ndėr figurat e rėndėsishme tė studimeve letrare nė albanistikė

Kam nderin qė para jush sonte tė flas pėr veprėn intelektuale, shkencore, hulumtuese e kritike tė personalitetit tė shquar tė botės shqiptare, anėtarit korrespondent tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, bartėsit tė shumė ēmimeve ndėrkombėtare pėr paqe, doktor honoris causa tė universiteteve tė Parisit VIII dhe tė Tiranės, Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės, tė botuar nė 8 vėllime nga shtėpia botuese e Prishtinės "Faik Konica".
Nė dekadėn e fundit tė sh. 20, pėr botėn shqiptare dramatike e me ndryshime dhe pėrmbysje shpresėdhėnėse, dr. Ibrahim Rugova u njoh ndėrkombėtarisht si lideri i lėvizjes mė tė madhe paqėsore nė Evropė, lideri i lėvizjes sė gjerė pėr emancipim, pėr ēlirim kombėtar e pėr pavarėsi tė Kosovės. Personaliteti i tij u ēmua lart pėr shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane tė kohės.
Aktualisht dr. Ibrahim Rugova vepron si Kryetar i Kosovės.
Para se tė niste veprimtarinė e gjerė politike, dr. Ibrahim Rugova nė kulturėn e studimet letrare dhe albanistike pėr dy dekada tė tjera ishte dalluar me studimet, ndėrmarrjet, idetė, botimet pėr letrat dhe kulturėn shqiptare nė tėrėsi. Vepra e tij nė kėto fusha pėrmblidhet nė 6 vėllimet e para tė kėsaj kolane tė bukur tė botuar nga shtėpia botuese "Faik Konica" e Prishtinės. Aty ėshtė pėrfshirė pjesa mė e madhe e ndihmesės qė Rugova i ka dhėnė kulturės dhe dijes shqiptare nė kėto fusha, ashtu si i kishte bėrė gati vetė nė atė kohė. Kanė mbetur tė papėrfshira shkrimet e shpėrndara nėpėr revista dhe parathėnie librash.
Vetėm nė 2 vėllime tė kolanės ėshtė pėrfshirė veprimtaria e gjerė e shkrimtarisė politike tė dr. Rugovės. E shpėrndarė gjithandej nė shtypin e botės, nuk ka dyshim se, kur tė pėrmblidhet, ajo do tė mbushė vėllime tė tjera, pėr tė folur nė mėnyrė autentike pėr idetė e kohės sonė, pėr ecejaket e mendimit dhe tė synimit pėr pavarėsi, pėr mundėsitė e funksionimit tė pushtetit me mbėshtetje nė "autoritetin moral", siē thoshte ai, pėrballė makinerisė shkelėse, despotizmit e diktaturės, pėr shanset e lėvizjeve paqėsore nė tėrėsi, pėr hapėsirat e lirisė.
Me shkrime publike Ibrahim Rugova u shfaq qysh nė vitet 1967 1968. Librin e parė Prekje lirike, e botoi mė 1971. Qysh me atė libėr ai manifestoi qartė mėvetėsinė dhe pavarėsinė e vėshtrimit dhe tė gjykimit, autonominė personale nė fushėn e kritikės dhe tė interpretimit letrar. Mu sikur tė donte njė prerje, njė ndryshim tė sugjeruar qysh nė tituj, 7 vjet mė vonė (1978) ai botoi librin Kah teoria, me pėrmbajtje e synime tė tilla. Pastaj vetėm dy vjet mė vonė (1980) librin tjetėr me hyrje teorike dhe me brumė kritik pėr letėrsinė e sotme, me njė synim tipologjizues e me vlerėsime
normative nė fund Strategjia e kuptimit. Rruga e vėshtrimeve
teorike kritike tashmė po intensifikohej nė veprimtarinė e Rugovės dhe mė 1982 ai botoi librin monografik Vepra e Bogdanit, qė mėton nė radhė tė parė ta interpretojė atė, por rrugės bėn dhe shumė punė tė tjera hulumtuese tė natyrave tė ndryshme pėr autorin dhe veprėn. Nė 4 vjetėt e ardhshėm (1986) ai arrin ta pėrfundojė veprėn e gjerė Kahe dhe premisa tė kritikės letrare shqiptare, nė tė cilėn ngėrthehen hulumtimi historiko letrar albanistik me vlerėsimin kritik, tendencat pėr klasifikime dhe pėrgjithėsime lidhur me
rrjedhat e mendimit dhe tė shkrimit shqip nė kėtė fushė. Librin e fundit tė natyrės sė studimeve letrare Refuzimi estetik, e botoi mė 1987. Nė mė pak se dy dekada jete tė ngjeshur hulumtuese ai arriti tė bėhej njė ndėr figurat e rėndėsishme tė studimeve letrare nė albanistikė, nė fushėn e kritikės e tė interpretimit letrar nė pėrgjithėsi nė botėn shqiptare.
Pas vitit 1972 Rugova pati mundėsi ta thellonte mė shumė punėn e tij hulumtuese sistematike nė drejtime tė ndryshme pėr letrat dhe kulturėn shqiptare, pėr idetė estetike dhe pėr ēėshtjet themelore tė studimit tė letėrsisė. Dhe nė kėto preokupime shkrihen vrojtimet e tij tė natyrės teorike, estetike tė letėrsisė me kundrimet pėr fenomene, autorė dhe vepra nga tradita shqiptare dhe nga bashkėkohėsia. Nė kėtė shkrirje natyrshėm ngėrthehen fenomenet letrare shqiptare, ndryshe nga njė traditė qė mund tė kėrkonte qė ato tė vėshtrohen me optikė dhe metoda tė posaēme. Tėrė aparaturėn hulumtuese dhe klasifikuese e zbaton me tė njėjtin kut tė matjes
nė fenomenet e traditės ashtu si te veprat bashkėkohėse. Prodhimin letrar bashkėkohės e vėshtron nė mėnyrė njėsoj sistematike. Objekt i vlerėsimit tė tij u bė njė numėr i madh autorėsh dhe veprash qė doli nė Kosovė deri nė atė kohė. Shkonte dhe mė tej pėr ato rrethana dhe, duke shpėrnjohur retiēencat e kohės, afirmonte dhe vlerėsonte autorė dhe personalitete tė sė kaluarės.
Rugova ndėrthur nė vėshtrimet e tij bagazhin e dijeve teorike, tė njohjeve tė thelluara albanistike me interesimet bashkėkohėse.
Derisa nė shkrimet e para kritike pėr letėrsinė Rugova i jepte hapėsirė mė tė madhe dimensionit lirik e personal tė vendosur qoftė dhe vetėm figurativisht nė kontekst aktual, nė studimet pėr letėrsinė, nė veprat teorike e nė monografitė e pastajme tė tij mbisundojnė dy vija themelore: hulumtimi i tė dhėnave, krijimi i aparaturės themelore pėr studime serioze dhe njėherėsh studimi, interpretimi e kontekstualizimi i veprave, ideve e fenomeneve letrare nė botėn shqiptare.
Nė studimet letrare Rugova vinte me njė anim nga vlerėsimi pjesėrisht impresionist i veprave dhe fenomeneve letrare, por me frymėn e tij tė butė liberale, qė ia bėnte tė mundur tė gjente ēarje nė bllokun e mendėsisė sė atėhershme nė kėto studime, si mendėsi dhe si metodė. Ai thjesht ofronte njė tjetėr mėnyrė interpretimi dhe pėrmes saj ngjallte kontestime qė nė themelet
e atyre studimeve. Me kohė aspektet e tilla dhe gjallėria rinore e Rugovės sikur i lanė mė shumė hapėsirė disiplinės studiuese. Por bindja se nė ēėshtje interpretimi gjithnjė ka mė shumė se njė vėshtrim e shoqėron atė nė tėrė veprimtarinė, jo vetėm studiuese. Me kėtė gjerėsi, nė pėrplasje tė vetvetishme me dogmatizmin sundues tė kohės, nga fundi i viteve '70, dr. Rugova u bė njė nga figurat qendrore tė studimeve letrare dhe u bė i tillė me risinė e vėshtrimeve, me njohjet bazike pėr rrjedhat dhe me qėndrimin
jopėrjashtues pėr tjetrin.
Ndėrkohė ai kishte depėrtuar mė thellė me informimet dhe me formimin teorik nė frymėn e kohės, kryesisht nė rrymimet qė merreshin me interpretimin dhe me teoritė estetike. Kjo ishte afėrsisht koha kur tek ne po depėrtonin dhe ide moderne tė strukturalizmit e tė semiologjisė. Dhe gjurmėt e kėsaj gjerėsie idesh, tė kombinuara me rreptėsinė metodike nė njė rrafsh me
figurshmėrinė gati tė mirėfilltė letrare, i gjejmė nė studimet e tij pėr letėrsinė shqipe, moderne dhe tė traditės. Jo rastėsisht ai pikėrisht nė kėtė kohė ngulte kėmbė tė merrej me studimin e themeltė tė veprės dhe tė figurės sė Pjetėr Bogdanit, duke hapur njė horizont tjetėr sa i pėrket studimit letrar dhe vlerėsimit tė traditės sė hershme tė shkrimit shqip.
Nė veprat si kjo, apo nė monografinė pėr zhvillimin e mendimit kritik shqiptar, ai i shkrin njohjet themelore, tė dhėnat, hulumtimin personal pozitiv me interpretimin, kontekstualizimin dhe ndriēimin e fenomeneve letrare dhe implikimet shoqėrore tė tyre. Bogdani do tė bėhet dhe si njė dyshor identifikues i tij pėr dimensionin e flijimit pėr tė nxjerrė nė pah identitetin e ndrydhur kombėtar. Kėshtu, mu nė mes tė interesimeve estetike, filozofike, teorike letrare, nė mėnyrė tė beftė vjen e rishfaqet natyra
kontestuese e Ibrahimit dhe kjo ngjet nė kohė shumė tė rėnda tė zhvillimeve intelektuale nė Kosovė dhe nė botėn shqiptare. Natyrė jo impulsive, pėrgjithėsisht e qetė dhe e shtruar, kontempluese, mė duket se kontestimet e tij vijnė nga brenda, synojnė qenėsoren dhe depėrtojnė thellė, bėhen kėshtu radikale.
Ibrahim Rugova vepron me qėndrimin pėr tė mos iu shtruar thjeshtėsimeve dhe rrėgjimeve nė njė interpretim tė vetėm. Pėr arsye tė tilla dhe tė tjera, ai shpesh e ndien nevojėn t'i drejtohet madje esesė, ndonjėherė edhe mė shumė se kaq interpretimit tė ēlirshėm letrar, duke prodhuar vetė njė tekst nga
aspekti i gjinisė vėshtirė i pėrcaktueshėm. Gjerėsia e tematizimeve teorike, kritike, iniciuese, nismat e projekteve hulumtuese, shpesh tė pambaruara, na sjellin pėrpara njė vepėr qė shtron ēėshtje, hap horizonte, josh pėr ndėrmarrje interpretimi. Tė gjitha kėto aspak papritur, sidomos pasi doli nė krye tė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, zhyten pėrnjėherė nė projektin qė shtroi jeta atė tė angazhimit pėr ēlirimin kombėtar.
Vitet e vona '80 i dhanė krih pikėrisht kėsaj pjese tė natyrės sė tij dhe ajo gjeti pėrkrahjen dhe mbėshtetjen nė frymėn e gjerė dhe tė akumuluar me vite tė popullit tė Kosovės qė po pėrjetonte momente tė rėnda tė shtypjes.
Kėshtu fryma shoqėrore, e pakėnaqur me klasėn e atėhershme politike, gjeti tek intelektuali liderin dhe Rugova, kontestues i butė e konstruktiv, mjedisin pėr idetė e tij vepruese e tė padhunshme nė drejtim tė realizimit tė idealeve ēlirimtare, pėrgjithėsisht emancipuese. Ajo qe mė shumė se lėvizje e padėgjueshmėrisė, lėvizje pėrmes sė cilės shqiptarėt e Kosovės e
shfaqėn veten sėrish rrėnjėsisht dhe fuqishėm nė vlerat politike e
shpirtėrore tė Evropės.
Me natyrėn e tij tė paimponueshme, me humanizmin, me orientimet liberale, me tolerancėn, me dijet e gjera e me finesat, me qėndresėn dhe frymėn e gjatė nė kontaktet, dr. Rugova u bė gjerėsisht i pranueshėm nė botėn shqiptare dhe njėherėsh dha njė ndihmesė tė ēmueshme pėr krijimin e miqėsive tė botės shqiptare me tė tjerėt.
Nė bisedat e tij me M.F. Allain dhe X. Galmiche, mė 1991 Rugova theksonte: "Emri im prej intelektuali, kjo do tė mbetet nga unė, po tė mbetet diē nė historinė shqiptare". Ai qysh atėherė kishte vetėdijen dhe bindjen pėr trashėgiminė intelektuale qė po krijonte. Mbase gjendja e pėrgjithshme e rėndė, fillimet e vėshtira, tė panjohurat e aksionit tė rezistencės konstruktive paqėsore, nuk i jepnin shumė optimizėm pėr tė parė qysh atėherė se nė historinė shqiptare i rėndėsishėm do tė mbetet jo vetėm emri i tij prej intelektuali, po dhe nami i prijėsit paqėsor drejt ēlirimit dhe
pavarėsimit tė Kosovės dhe emancipimit politik tė botės shqiptare.
Nė vazhdėn e ideve pėr mėvetėsimin e Kosovės, qė nė vitet '60 tė shekullit 20 kishin marrė formėn e kėrkesės pėr Republikė, e tė synimit pėr realizimin e idealeve tė ēlirimit kombėtar, nė horizontin e shpėrbėrjes sė federatave tė mėdha komuniste dhe me kufizimet e tjera tė realiteteve aktuale evropiane, kjo lėvizje me Rugovėn nė krye dhe me mbėshtetjen e gjithanshme tė Aganit nga brezi i mėparmė dhe tė tjerėve nga brezi i tij, natyrshėm e
ushqeu mė tutje kėrkesėn e gjithpranishme nė popull pėr pavarėsi tė plotė tė Kosovės dhe pėr bashkim tė mėtejmė kombėtar nė suazat e bashkimeve tė mėdha evropiane. Projektet e tilla nyjėtohen dhe shpjegohen nė mėnyrė tė pėrshtatshme pėr lexues shtresash tė ndryshme dhe nė dy librat e fundit tė kėsaj kolane tė Rugovės.
Mė shumė se dhjetė vjet tė shkuara, redaktori i BBC sė kėrkonte tė pėrmendja njė tipar me rėndėsi tė personalitetit tė dr. Rugovės. Nuk kisha menduar shumė dhe papritur kisha thėnė: qėndrueshmėria, persistenca. Tani mė duket se kjo qėndrueshmėri e tij gati metodike kanė rrezatuar dhe vazhdon tė rrezatojė siguri dhe besim, ēka vazhdon tė jetė me shumė rėndėsi pėr zhvillimet politike, pėr baraspeshimin e tėrėsishėm.
Ibrahim Rugova kulturės shqiptare tashmė i ka lėnė njė vepėr me vlera intelektuale, shkencore, tė dijes. Njė vepėr mė tė rėndėsishme, madhore, dimensionet e sė cilės mbase nuk i vėrejmė pėr shkak tė afėrsisė sė pandėrmjetme, ai bashkė me plejadėn e qėndresėtarėve tė kėsaj kohe, e kanė krijuar me lėvizjen pėr ēlirim kombėtar dhe njėherėsh pėr ndėrtim tė vlerave demokratike e pėr emancipim tė pėrgjithshėm tė shoqėrisė shqiptare, duke krijuar kėshtu kontekst cilėsisht tė ri pėr tė gjitha ato vlera dhe pėr rigjallėrimin e tyre nė horizonte qė s'i kishim mė parė.
--------

Autori ėshtė kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės dhe profesor i Fakultetit tė Filologjisė nė Prishtinė

Psikologu
21-01-06, 23:07
Rugova e Daci i shkruajnė Hagės

Ibrahim Rugova dhe Nexhat Daci i kanė shkruar Kryetarit tė Tribunalit tė Hagės, Theodor Meron. Ata kanė ofruar garanci pėr mbrojtjen nė liri tė Ramush Haradinajt.

Artan Mustafa - Gazeta Express


Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, dhe Kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci, i kanė shkruar Kryetarit tė Tribunalit tė Hagės pėr Krimet e Luftės nė ish-Jugosllavi, Theodor Meron.
Ata kanė ofruar garanci pėr mbrojtjen nė liri tė komandantit tė njohur tė UĒK-sė dhe ish-Kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

Letrat e Rugovės dhe Dacit i janė dėrguar Kryetarit tė Tribunalit me anė tė koordinatorit tė mbrojtjes sė Ramush Haradinajt, avokatit Michael O’Rielly.

Letra e Presidentit tė Kosovės mban datėn 5 prill 2005.

“Z.Ramush Haradinaj ka shėrbyer si Kryeministėr i Kosovės pėr 100 ditė. Gjatė asaj kohe ai demonstroi lidership shembullor. E konsideroj atė si njė politikan tė shquar dhe burrėshtetas, humbja e tė cilit pėr Kosovėn nė kėtė kohė tė rėndėsishme nė historinė tonė ėshtė e pallogaritshme”, e ka filluar letrėn e tij Rugova.

Ai ka shtuar se dorėheqja e Haradinajt dhe shkuarja e tij nė Hagė ka treguar dinjitet tė lartė tė njė njeriu qė ia ka dedikuar jetėn e tij arritjes sė lirisė dhe pavarėsisė pėr popullin e tij.
“Me kėtė akt tė veēantė, ai tregoi se Kosova ka arritur njė nivel tė ri tė maturisė politike dhe se ne jemi tė gatshėm ta mbajmė vendin tonė”, ka shtuar Rugova.

Presidenti i Kosovės, po ashtu, ka vlerėsuar lart udhėheqjen e Qeverisė sė Kosovės nga Ramush Haradinaj.

“Ėshtė njė tregues i karakterit tė z.Haradinaj se - megjithėse ka qenė plotėsisht nė dijeni tė mundėsisė sė njė aktakuze qė nga nėntori i kaluar - ai ia dedikoi tėrė energjinė dhe talentin kauzės sė popullit tė tij nė muajt pauses. Ashtu sikur edhe duke qenė njė politikan i zoti, ai ėshtė gjithashtu njė njeri i paqes. Mėnyra e shkurajes sė tij, ēoi atė qė ka mundur tė jetė njė rast pėr rrezik tė madh, nė njė rast tė dhimbjes, por edhe krenarisė”, ėshtė shprehur Rugova.

Mė tej ai ka thėnė se Haradinaj me veprimet e tij ka avansuar ecjen e vendit drejt njė shteti paqėsor, pluralist, tė pavarur brenda Europės.

“Haradinaj ėshtė njė njeri me njė ndershmėri tė lartė. Unė besoj se ai do tė vazhdojė tė respektojė tė gjitha obligimet e tij para Gjykatės sė Hagės, para komuniteti ndėrkombėtar pėrgjithėsisht dhe popullit tė Kosovės, i cili me arsye ėshtė krenar pėr tė. Pas pranimit tė njė kėrkese formale nga Tribunali, unė gjendem nė njė pozitė qė tė oforoj garancat e nevojshme pėr lirimin e pėrkohshėm tė z.Haradinaj”, ka pėrfunduar Rugova.

Letra e Kryeparlamentarit Nexhat Daci, drejtuar Kryetarit tė Tribunalit, mban datėn 7 prill.
Daci ka pohuar se Haradinajn e ka njohur qe pesė vjet dhe se ka qenė nė dijeni tė rolit tė tij nė luftėn e Kosovės.

“Ai ishte njė hero pėr popullin tonė, pėr shkak tė trimėrisė sė tij dhe kualiteteteve pėr lidership. Nė vitin 2001, Haradinaj, si lideri i AAK, u bė deputet i Kuvendit. Ai menjėherė e shqoi veten si njė politikan tė dalluar, duke treguar aftėsi tė jashtėzakonshme tė lidershipit”, i ka shkruar Daci, Theodor Meron.

Mė pas, ai ka shtuar se Haradinaj qė nė fillim tė ditėve tė para si deputet, kishte bėrė tė qartė se duhej tė ishte njė forcė e rėndėsishme unifikuese nė Kosovėn e pasluftės.
“Ai kuptoi nevojėn pėr pajtim, pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, e posaēėrsiht me minoritetin serb. Gjuha e tij politike ishte gjithmonė konstruktive dhe e rregulluar me kujdes. Koha e shkurtė e Haradinajt si Kryeministėr - ishte shėnuar nga njė energji dhe vizion i jashtėzakonshėm. Gjatė tre muajve, ai e transformoi punėn e Qeverisė, duke e arritur njė nivel tė bashkėpunimit me komunitetin ndėrkombėtar, qė pėrpara nuk ishte parė”, ka thėnė Daci.

Kryeparlamentari ka shtuar se Haradinaj tregoi aftėsi tė posaēme dhe kurajo nė vendosjen pėr ēėshtje shumė tė ndjeshme, si delegimi i pushtetit nė nivelin lokal tė qeverisjes dhe vendosjen e komunave tė reja.

“Haradinaj ėshtė njė forcė unifikuese nė Kosovė. Koalicioni i tij me partinė time, Lidhjen Demokratike tė Kosovės, dhe parti tė minoriteteve tjera, bashkoi dy traditat kryesore tė historisė sė re tė shqiptarėve tė Kosovės. Besoj se me kohė ai do tė unfikonte tė gjitha pjesėt e ndryshme politike dhe kulturore tė Kosovės. Sjellja shembullore e Haradinajt kur ai pranoi lajmin pėr akuzimin e pashmangjshėm, flet vetvetiu. Ai i bėri njė shėrbim tė madh Kosovės, komunitetit ndėrkombėtar dhe sinqerisht edhe vetė Tribunalit”, ka thėnė Daci.
Nė pėrmbyllje tė letrės sė tij, Daci ka shprehur besimin e tij se Haradinaj ėshtė njė njeri maksimalisht i ndershėm.

“E njoh atė si njeri tė fjalės. Besoj se ai do tė respektojė deri nė fund obligimet e kėrkuara nga Haga. E di qė ai nuk do ta turpėronte veten ose vendin e tij, duke bėrė ndryshe”.
Edhe nė fjalimin e tij tė sė mėrkures, para pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit, Nexhat Daci shprehu besimin qė deri nė takim e radhės tė kėtij niveli, Ramush Haradinaj do tė jetė nė liri nė Kosovė.

Edhe Jessen-Petersen i gatshėm

Express ka siguruar edhe njė komunikim tė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės me Shefin e UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, nė lidhje me mbrojtjen nė liri tė Ramush Haradinajt.
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, mė datėn 11 mars, i ka dėrguar Kryeadministratorit njė letėr me tė cilėn kėrkon qė ai t’i ofrojė tė gjitha garancitė pėr mborjtjen nė liri tė Ramush Haradinajt.

“Mbrojtja e Ramuash Haradinajt nė liri, nė bazė tė garancive qė do t’i jepni ju, do tė ishte edhe njė dėshmi pėr stabilitetin e krijuar nė Kosovė, pėr misionin e suksesshėm tuajin dhe tė institucioneve tė zgjedhura tė Kosovės, do tė ishte njė pranim i rezultatit se Kosova me njerėzit e saj ėshtė njė vend normal, i rregullt, dhe me sundim tė ligjit”, shkruan, ndėr tė tjera, nė letrėn e Kryesisė, nėnshkruar nga Nexhat Daci, e cila po ashtu numėron argumentet pėrse duhet ofruar garancitė.
Kryesia e Kuvendit ka marrė njė pėrgjigjie nga Jessen-Petersen, vetėm pas dy javėsh, nė tė cilėn ai pohon se ėshtė i gatshėm ta bėjė mė tė mirėn, nė momentin kur Tribunali i Hagės kėrkon garancitė.

“Mėnyra e pėrgjegjshme se si Haradinaj iu pėrgjigj akuzės sė lėshuar nga Tribunali, ka qenė plotėsisht e mirėnjohur nė Kosovė dhe nga komuniteti ndėrkombėtar. Nė pėrputhje me procedurat e vendosura tė Tribunalit, i takon tė akuzuarve qė tė shtrojnė kėrkesė pėr lirim tė pėrkohshsėm nga paraburgimi, pėrmes mbrojtjes sė tij, sipas rregullės 65 (B) tė Rregullave tė procedurės dhe Evidencave. UNMIK, si autoritet me pėrgjegjėsi pėr administratėn e pėrkohshme tė Kosovės, nuk e ka pozitėn pėr tė bėrė paraqitje tė tilla te Tribunali”, ka shkruar Jessen-Petersen.
Por, Kryeadministratori ka shtuar se ėshtė i gatshėm tė ndihmojė, vetėm atėherė kur mbrojtja e Haradinajt tė kėrkojė lirimin e tij tė pėrkohshėm dhe kur Tribunali tė kėrkojė garanci nga UNMIK.

“Kur kėrkesa tė jetė shtruar para Tribunalit, Tribunali mundet formalisht tė kėrkojė garanci nga UNMIK-u. Sapo tė kemi pranuar ndonjė kėrkesė nga Tribunali, UNMIK do tė bėjė mė tė mirėn pėr tė kėnaqur kėrkesat e sugjeruara nga Tribunali”, ka pėrfunduar Shefi i UNMIK-ut.

Ish-Kryeministri i Kosovės dhe gjenerali i njohur i UĒK-sė, Ramush Haradinaj, kishte marrė njė akuzė nga Tribunali i Hagės pėr krime lufte, mė 8 mars.
Ai dha dorėheqje nga posti i Kryeministrit po atė ditė, ndėrsa ka udhėtuar nė Tribunalin e Hagės, njė ditė mė vonė, mė 9 mars.

Psikologu
21-01-06, 23:13
Sabri Hamiti: Njeriu meditant, njeriu militant.


I. QARKU KULTUROR I PRISHTINĖS

Ibrahim Rugova i pėrket brezit tė 68 tės, dhe mė tej Qarkut Kulturor tė Prishtinės.
Nė fund tė viteve gjashtėdhjetė tė shekullit njėzet Prishtina u bė qytet universitar duke u prirė nga njė lėvizje e fuqishme studentore e kulturore, qė mblidhte pėr tė parėn herė tė rinjtė e tokave shqiptare: nė Kosovė e rreth Kosovės. Kjo lėvizje kulturore e intelektuale, krejt natyrshėm e bėri qendrėn nė Universitetin e Prishtinės, pėr ta shpėrndarė ndikimin e vet ēlirues edhe nė shtresa tė tjera tė shoqėrisė. Fuqia e kėsaj lėvizjeje u pėrqendrua nė kulturė e krijimtari, me artikulim mė tė fuqishėm nė letėrsi, me shenjėn e fuqishme nacionale e autentike dhe me shenjėn e modernitetit pėrnjėherėsh.
Nė kėto vite Prishtina, si dhe gjithė Kosova, kishte njė gazetė tė pėrditshme, njė revistė letrare, njė radio, njė shtėpi botuese nė shqip. Lėvizja kulturore e intelektuale e pėrqendruar nė brezin universitar e bėri gazetėn e vet kulturore, revistėn e vet kulturore dhe formoi shtėpinė e vet botuese. Kjo, nė mėnyrė tė pashpallur, artikulonte alternativėn e njėshit pushtetor nė kulturė.
Protagonist nė tė gjitha kėto lėvizje kulturore e letrare, qė pėrqendroheshin nė Fakultetin Filozofik ishte Ibrahim Rugova me krijuesit e brezit tė tij studentė, kryesisht tė gjuhės e tė letėrsisė shqipe. Disa nga nismėtarėt e kėtij qerthulli kulturor e letrar janė ngritur tanimė nė shkallėn mė tė lartė nė fushat e tyre krijuese nė shqip. Njėri nga mė pėrfaqėsuesit ėshtė Ibrahim Rugova, me pėrcaktim kritik letrar e studiues i letėrsisė dhe i kulturės shqiptare.
Qerthulli kulturor i Prishtinės, qė mė vonė do tė zhvillohet edhe nė njė kulturė letrare, nė fillim tė viteve shtatėdhjetė tė shekullit njėzet kishte pėrqafuar njė program letrar e kulturor, qoftė pa e afishuar: tė hyhet sa mė thellė nė njohjen e trashėgimisė shpirtėrore nacionale e nė tė njėjtėn kohė tė ketė njė hapje ndaj kulturave tė tjera perėndimore, sidomos tė modernitetit tė tyre.
Ibrahim Rugova si krijues e kritik nuk u ėshtė larguar asnjėherė kėtyre dy kėrkesave tė qerthullit kulturor tė Prishtinės, pėr dy decenie tė plota tė krijimtarisė letrare kritike.


II. PROFILI I KRITIKUT

Pak nga miqtė e tij e dijnė qė Ibrahim Rugova nė moshėn e re shkollore ka shkruar lirikė dhe ka pėrkthyer poezi. Mirėpo, emri i tij letrar publik ėshtė bėrė i njohur me shkrimet letrare nė rubrikėn "Zenite letrare" nė revistėn Fjala. Tekstet, qė rimerrnin nė njė lexim krejt subjektiv e tė lirė, vepra tė shkrimtarėve botėrorė e shqiptarė, lexoheshin me mallin e leximit tė letėrsisė sė vėrtetė. Kėto shkrime Ibrahim Rugova, pas njė rileximi redaktues, i botoi nė librin Prekje lirike. Vetė titulli pėrcakton natyrėn e shkrimeve estetike poetike, qė nuk i iknin lirizmit nė interpretim. Ky ishte njė revolt kundėr shkrimeve kuaziobjektive qė shkruheshin pėr letėrsinė duke zbritur mė shpesh nė njė sociologjizėm vulgarizues.
Nė librin e dytė Kah teoria, tė botuar shtatė vite mė vonė, e gjejmė Rugovėn nė skajin tjetėr tė diskursit kritik. Tashmė ai, gjithė dijen e madhe letrare, gjithė mjeshtėrinė e shkrimit kritik tė argumentuar, e ēon kah qėllimi suprem: tė artikulohet nė nivelin mė tė lartė teorik letėrsia si krijimtari individuale e veēantė, e ndryshme nga tė tjerat, qė duke pasur praktikė origjinale tė krijimit, kėrkon edhe kritere tė vetat tė interpretimit. Tashmė, revolta lirike e librit tė parė kthehet nė sistem vetanak tė mendimit e tė argumentimit.
Dy polet kritike, tė shfaqura nė dy librat e parė, e kanė pėrcaktuar fuqishėm gjithė krijimtarinė kritike tė Ibrahim Rugovės nė vitet shtatėdhjetė e tetėdhjetė tė shekullit njėzet. Ky ndikim nė njė anė ka prodhuar njė diskurs kritik tė ēlirshėm, shpesh me gjuhė konotative, madje nė nivel tė metaforės, pėr t'u kurorėzuar me trajtėn e eseut e tė kritikės interpretuese; kurse nė anėn tjetėr ka prodhuar diskursin kritik tė argumentuar, duke e ngritur nė nivel tė abstragimit teorik, madje krejt nė teori tė letėrsisė e tė kritikės; por gjithmonė me kėrkesėn pėr kultivimin e temave abstrakte nė shqip, nėpėrmjet rindėrtimeve terminologjike.
Dy libra tė ngjashėm, pėrmbledhje esesh e kritikash, kapin tekstet kritike tė Ibrahim Rugovės tė viteve shtatėdhjetė nė Strategjia e kuptimit dhe tė viteve tetėdhjetė nė Refuzimi estetik. Sharmi themelor i shkrimeve kritike, qė korrespondojnė nė radhė tė parė me librat e botuar gjatė kėtyre viteve dhe me autorėt kryesisht tė brezit tė tij, ėshtė se janė shkruar rėndom si kritika tė para (punė tepėr e vėshtirė nė interpretimin e vlerėsimin e letėrsisė), duke prodhuar edhe mendimin e parė publik pėr veprat, e njėkohėsisht duke krijuar aureolėn e kritikės sė respektueshme.
Nė shkrime tė tjera, nė kėta libra, Rugova lėshohet ngadalė nė kohė pėr tė studiuar formacione artistike e doktrina letrare shqiptare, po ashtu autorė tė njohur tė traditės; ashtu edhe fenomene letrare, kryesisht kritike tė modernitetit evropian.
Dy libra tė tjerė, tani monografikė, qė provojnė deri nė skaj fuqinė krijuese e intelektuale tė Ibrahim Rugovės, janė Vepra e Bogdanit dhe Kahe e premisa tė kritikės letrare shqiptare 1504 1983. Nė tė parin bėhet interpretimi i fuqishėm i tekstit bogdanian nė librin e parė origjinal shqip Ēeta e profetėve, duke analizuar tė gjitha aspektet e strukturat e tekstit bashkė me domethėnien e tij. Rugova kėtu ribėn gjenetikėn dhe bėn analitikėn e veprės sė autorit tė madh tė vjetėr shqiptar, duke e parė atė tė njėnjėshėm, nėpėrmjet temave, strukturave letrare, domethėnieve nacionale; duke analizuar sistemin e plasat e tij. Studiuesi, i formuar me dijet moderne letrare, dėshmon qė teksti bogdanian nuk ėshtė dėshmi por ėshtė njė qenie e gjallė kulturore, madje bashkėkohėse, njė vlerė qė jeton. Vepra shpejt u bė paradigmė e studimeve shqiptare, jo vetėm bogdaniane.
Mirėpo, projekti mė i ndėrliqshėm e mė i rėndėsishėm studimor i Ibrahim Rugovės mbetet monografia pėr kritikėn shqiptare. Ky libėr ėshtė dhe kurora kritike e tij. Aty gjejmė njė sistematizim tė mendimit kritik shqiptar qė lidhet me letėrsinė dhe kritikėn letrare, dhe mė thellė njė vetėdije kulturore tė shqiptarėve. Idetė themelore, duke u fiksuar nga Barleti deri te autorėt bashkėkohorė, janė trajtuar jo si rend kronologjik i shfaqjeve, por si vlera nė njė sistem tė sprovuar tė mendimit letrar. Rugova lucid kėtu informon, analizon, interpreton. Vepra merr vlerėn e njė projekt enciklopedie pėr kritikėn letrare shqiptare duke u bėrė, qė nga shfaqja, njė pikė reference e pakalueshme pėr kėtė fushė.
Pėrfundimisht Ibrahim Rugova ėshtė njė kritik modern qė teorinė e ndėrton si majė qė del nga interpretim i tekstit letrar, kurse vlerėsimin e bėn si njė pėrqasje me universalitetin e krijimit letrar. Kjo e shpie nga qerthulli i letėrsisė kombėtare nė universumin e literaturave tė tjera.
Njė tė tillė sprovė e kishte nisur Rugova nė shkrimin pėr rrėnjėt e degėt letrare, pra pėr trashėgiminė origjinare dhe shpėrndėrrimet e mėvonshme duke sjellė nė relacion krijues Shqipen, Aristotelin e Xhojsin. Kjo aventurė krijuese ishte ndėrprerė pėrnjėherė. Dhe kjo duhet tė quhet humbje pėr kėrkimet nė letėrsinė shqipe.
Vepra e madhe dhe e ndėrliqshme kritike e Ibrahim Rugovės e ka bėrė autorin njėrin ndėr mendimtarėt mė tė mėdhenj bashkėkohorė shqiptarė pėr letėrsinė.
Konteksti sociokulturor, thuhej mė parė, por rrethanat nacionale, do tė thuhej mė vonė, e bėnė apo mė saktė e detyruan Ibrahim Rugovėn qė nga njeriu meditant tė kalojė te njeriu militant. I pari i pėrket domenit tė kritikės. I dyti domenit tė veprimtarisė nacionale.
I lejojmė vetes tė mbyllim kėtė shkrim me njė metaforė: Prekje e Gurit. Brezat e idealistėve (nėse mbeten gjallė) do tė tregojnė a u formėsua guri nga prekja dhe pėr sa kohė ndodhi kjo.
--------

Ky tekst ėshtė lexuar nė promovimin e veprave tė Dr.Ibrahim Rugovės nė muajin nėntor nė Tiranė. Autori ėshtė profesor i Fakultetit tė Filologjisė nė Prishtinė

Psikologu
21-01-06, 23:19
07-02-2004

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ėshtė shprehur dje se Kosova ėshtė gjithnjė e mė afėr integrimeve evropiane. Sipas Rugovės krahas integrimit tė Kosovės nė Bashkimin Evropian udhėheqėsit kryesorė evropianė, pėrkrahin dhe pavarėsinė Kosovės. "Udhėheqėsit e institucioneve nė Bruksel, e pėrkrahin Kosovėn nė rrugėn e saj tė pavarėsisė". Njė deklaratė tė tillė Rugova e ka bėrė menjėherė pas kthimit tė tij nga Brukseli ku ka qenė "i ftuar nderi" nė Asamblenė e Partive Popullore Evropiane. Gjithashtu Rugova ka marrė pjesė nė ndarjen e ēmimeve "Sakharov" si dhe ėshtė nderuar me titullin "Senator Nderi" i Parlamentit Evropian.

Gjatė vizitės nė Bruksel, ai pati njė takim edhe me ministrin e jashtėm belg, Lui Mishel. "Isha edhe nė Kongresin e Partive Popullore dhe dėshirojmė qė sė shpejti edhe Kosova tė ketė pėrfaqėsuesit e vet nė Parlamentin Evropian", deklaroi Rugova duke shtuar se gjatė takimeve me pėrfaqėsuesit evropian "ata kanė ēmuar progresin nė Kosovė dhe janė angazhuar tė ndihmojnė atė edhe nė tė ardhmen," ka pėrfunduar Rugova. Nė fillim tė kėsaj asambleje ėshtė paraqitur nga ana e Rugovės kėrkesa pėr pranimin e partisė sė tij me statusin e vėzhguesit nė PPE. Mėsohet se ai ka marrė njė pėrgjigje pozitive dhe brenda njė afati kohor, prej pak mė shumė se nėntė muajsh, kjo parti mund tė fitojė statusin e vėzhguesit nė kėtė organizėm. "Ka rreth tre lexime pėr ēdo dosje qė paraqitet nga partitė e ndryshme, pėrpara fazės sė shqyrtimit nga byroja politike e partisė. Nė momentin qė dosja futet nė byro, atėherė kryhen edhe dy lexime tė tjera tė saj," ka shpjeguar njė prej sekretareve tė kėsaj partie.

Presidenti Rugova, ėshtė nderuar nė mėnyrė tė veēantė nga pjesėmarrėsit nė kongres gjatė fjalės sė hapjes sė presidentit tė Partisė Popullore, Wilfred Martens.

Psikologu
21-01-06, 23:27
Ibrahim Rugova mė 1996 u nderua me titullin Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit


Mė 17 dhjetor 1996 nė e Universitetit Paris 8, nė praninė e njė numri tė madh pjesėmarrėsish, dr.Ibrahim Rugovės iu dorėzua diploma "Doktor Honoris Causa"
Nė solemnitetin dyorėsh, presidentja e Universitetit Irene Sokolgarsky, duke pėrshėndetur Dr.Rugovėn, ndėr tė tjera tha:
"Dr.Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptarėt tė goditeshin pėrsėri nga gjėmat e errėta tė historisė evropiane, ėshtė pėrcaktuar pėr aksion politik nė mbrojtjen e 'ekzistencės'. Po ky nxėnės i vjetėr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shumė mbi relacionet forcė-dije, nuk ėshtė angazhuar nė njė rrugė tė ēfarėdofshme, por universalizmi i tij ėshtė vullneti absolut pėr tė luftuar pėr tė drejtat e njeriut dhe pėr demokracinė. Kjo e ka shtyrė tė praktikojė dhe tė bėjė tė ndiqet njė politikė e mosdhunės, absolute, e cila dukej e parealizueshme nė kontekstin e luftės dhe tė vlimeve nacionaliste.
I etshėm pėr tolerancė dhe hapje ndaj Evropės, Universiteti Parisi 8 ėshtė shumė i nderuar me pranimin nė cilėsinė e doktorit tė nderit tė Ibrahim Rugovės, shkrimtar pacifist dhe i guximshėm nė rrugėn e tij. Tė mos pyesim ne sot 'se ē'presim nga Ibrahim Rugova', por mė mirė tė pyesim "se ē'pret njė njeri i tillė nga ne".


Fjalimi i Dr. Ibrahim Rugovės mbajtur nė Universitetin e Parisit


Me rastin e marrjes sė titullit Doktor Nderi tė Universitetit tė Parisit 8, mbajti kėtė fjalim.
- Jam shumė i lumtur qė gjendem sot nė Universitetin tuaj, nė kėto momente gėzimi qė mė keni dhuruar, duke mė ndarė diplomėn e ēmuar Doktor Honoris Causa. Po ashtu ndiej kėnaqėsi tė madhe t'i drejtohem kėtij auditori tė respektuar tė Parisit e tė Francės qė ka gjetur kohė tė marrė pjesė nė kėtė solemnitet.
Titulli qė mė ėshtė dhėnė ėshtė njė njohje pėr mua personalisht dhe pėr popullin e Kosovės, pėr rezistencėn e tij non-violente e paqėsore qė po bėn tash disa vjet me sakrifica tė mėdha. Njėherėsh ėshtė njė njohje nga Universiteti juaj, i dalė nga gjiri i njėrit nga universitetet mė tė vjetra tė Evropės, i njohur pėr ide e studime moderne, qė sot njihen nė tė gjithė botėn. Ėshtė njė njohje e intelektualėve francezė pėr Kosovėn.
Mė lejoni t'i them disa fjalė pėr lidhjet shqiptaro-frėnge. Shqiptarėt dhe Shqipėria dalin sė pari nė Kėngėt e Rolandit, pastaj lidhjet e kontaktet e Derės sė Anzhuinėve me princat nė Shqipėri e nė Kosovė. Nė kohėn e Renesansės nė Francė shumė shkrimtarė e filozofė e bėjnė tė njohur figurėn e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, i cili pėr 25 vjet udhėhoqi rezistencėn e shqiptarėve kundėr osmanėve dhe nga Ati i Shenjtė u quajt 'Atleta Cristi'. Nė veprėn e shkrimtarit dhe teologut shqiptar tė shek. XVII, Pjetėr Bogdani, gjejmė gjurmė tė Dekartit, ndėrsa Rilindja Kombėtare Shqiptare e shek. XIX do tė inspirohet nga lėvizjet kombėtare qė i inicoi Napoleoni i Madh nė Evropė dhe qė nga kjo kohė kultura shqiptare do tė ushqehet nga kultura dhe idetė franceze e evropiane. Mirėpo raportet e para pėr njė kulturė tė fuqishme mesjetare shqiptare i kemi nga prifti frėng Brocard, qė shėrbente nė Arēeliocezėn e Antivarit (Antibarensi), mė 1332. Nga shek. XIX e kėndej, filologjia dhe historiografia frėnge ėshtė marrė shumė me gjuhėn, kulturėn dhe historinė shqiptare, si Antoine Meje dhe Mario Roques, mes dy luftėrave botėrore, kurse Emil Benvenorde, njėri ndėr linguistėt mė tė mėdhenj tė shek. XX, nė institucionet e vjetra indoevropiane e vendos institucionin Be-ja -besa e sotme shqiptare, si njėri ndėr institucionet mė tė vjetra. Georges Castellan thotė se grekėt dhe iliro-shqiptarėt janė popujt mė tė vjetėr tė Ballkanit, kurse Georges Salograc e ēmon lart civilizimin e Ilirisė antike dhe ilirėt i vendos edhe nė tabelėn e gjeneologjisė biblike, tash vonė mė 1992.
Kosova e sotme pėrfshin pjesėn mė tė madhe tė Dardanisė antike, apo Dardanisė qendrore, qė ishte e njohur pėr minierat e saj. Para romakėve ishte njėra ndėr mbretėritė mė tė fuqishme ilire dhe si popull dardan, nė histori lidhet me Trojėn dhe me shkrimet e Egjiptit tė vjetėr. Nė kohėn romake, Dardania ishte njė provincė e lulėzuar dhe me Ilirinė bėhet ndėr qendrat mė tė rėndėsishme tė antikės. Pra, Kosova-Dardania ėshtė atdheu i Konstantinit tė madh dhe i Justinianit, njėrit ndėr themeluesit e sė drejtės romake. Po ashtu, nė Dardani, nė Ulpianėn e bukur, afėr Prishtinės sė sotme, kemi martirėt e parė tė krishterizmit nė Evropė, Florin e Laurin (Flavius et Laurius), 117-135, qė ishin skulptorė e minatorė. Dardanėt ishin tė njohur pėr muzikėn e tyre tė instrumentuar me tela e me frymė. Te Prishtina ėshtė gjetur instrumenti me frymė, okarina e keramikės e kohės sė neolitit. Po ashtu, Kosova-Dardania antike ėshtė vendlindja e shenjtėreshės sė gjallė Nėnė Tereza. Pėr kėrshėrinė e kėtij auditori, mė lejoni tė theksoj se emrin Dardania filologjia franceze dhe evropiane e shjegojnė me fjalėn shqipe "dardhė", qė do tė thotė "vend i dardhėve".
Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj.
Kėrkoj falje qė u ndala nė disa ēėshtje historike, po me dėshirė qė brenda njė semiologjie historike tė hedh pak kripė, siē thoshte Barthi, nė dijen historike mbi shqiptarėt dhe Kosovėn, sepse civilizimi shqiptar duhet tė zėrė njė vend nė historinė universale tė njerėzimit, nė kohėn kur Kosova e Shqipėria dhe shqiptarėt po shndėrrohen nė shoqėri moderne demokratike, apo thėnė me njė parafrazė frėnge, se pak histori nuk na bėn keq.
Gjendja nė Kosovė qė shtatė vjet ėshtė dhe vazhdon tė jetė e rėndė, me represion sistematik, persekutim tė aktivistėve politikė e humanitarė, pra njė gjendje mjaft e rrezikshme. Kėto ditė ky front i dhunės, qė falė durimit tė popullit tė Kosovės nuk u shndėrrua nė front tė armėve, mori viktimėn e 14-tė tė pafajshme gjatė kėtij viti. Kėshtu Serbia e mban Kosovėn nėn dominim, nė kundėrshtim me tė gjitha normat e tė drejtės ndėrkombėtare. Pra, nė Kosovė qe shtatė vjet shqiptarėt persekutohen deri nė vrasje (...).

Nė fjalėn e vet, Dr.Rugova, duke iu drejtuar presidentes, theksoi: "Mė lejoni qė kėtė diskurs ta dedikoj tė tėrin nė kujtim tė Roland Barthes-it, njėri ndėr intelektualėt mė tė njohur tė Parist dhe tė botės tė kėsaj pjese tė shekullit. Ndihem krenar tė them se jam njė nxėnės i vogėl i Barthes-it tė madh.
Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj.".


M.F. Allen: Rugova ėshtė njė lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vet

Nė ceremoninė e shpalljes Doktor Nderi nė Universitetin e Parisit pėr Ibrahim Rugovėn fle edhe biografja e tij franceze Mari Fransoa Allen, profesoresha e atij Universiteti, intelektuale e njohur dhe koautore e librit "Ibrahim Rugova: Ēėshtja e Kosovės", e flet gjerėsisht pėr dr. Rugovėn si intelektual e politikan nė rrethanat aktuale nė Kosovė. Ajo, ndėr tė tjera, ajo thekson:
- Rugova erdhi nė politikė nė rrethana tė veēanta dhe pasi qė kėtė e kėrkonte nevoja e qė mund ta krahasojmė me V. Havelin, i cili nė vitin '86 thoshte: 'Pėr shkaqe tė ndryshme tė interesit tė shkrimtarit, i cili mund tė shkruajė pėr dashurinė, xhelozinė, pėr dėshtimin... pėr Zotin, ka njė gjė tė vėrtetė qė shkrimtari nuk mund ta evitojė kurrė, qė ėshtė historia-situata sociale, epoka e tij qė njėkohėsisht do tė thotė vetė politika'.
Rugova ėshtė ky lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vet; ėshtė figurė e jashtėzakonshme, figurė e rrallė pacifisti jo vetėm nė fjalė, por edhe nė veprime. Kėtė e ka vėrtetuar tash shtatė vjet me gjithė pengesat dhe grackat e provokimet qė ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pėr pėrgjegjėsinė dhe raportet e tė mundshmes dhe pushtetit."

Duke prezentuar filozofinė politike tė dr. Rugovės, biografinė e tij dhe situatėn nė tė cilėn mori rolin e politikanit, Mari Francoaz Allen thekson se "nė vitin 1981 Kosova u bė pikė e kuqe e Evropės me manifestimet pėr liri e pavarėsi qė u shtypėn me gjak. Procese politike, dėnime tė rėnda. Nė atė kohė Rugova ishte duke shkruar monografinė e Pjetėr Bogdanit, shkrimtar i shekullit XVII, nė Prizren, humanist dhe liberator i njė pjese tė Kosovės.
Esetė e tij (1980) nė 'Strategjinė e kuptimit', ishin shenja qė nėnkuptonin mė vonė edhe nė 'Refuzimi estetik', ku dėshmoi se letėrsia ėshtė sipėrore ndaj pushtetit, dhe se vetėm literatura ishte nė formė tė sė mundshmes nė veprimet e pushtetit. Rugova ishte i njohur me miqtė e tij Eqrem Basha e Rexhep Ismaili, tė formuar nė Francė, edhe pse nė vitin 1985 mori qėndrim tė guximshėm nė mesin e shkrimtarėve, por edhe kur ishte nė aksion tė tė shprehurit. Kėtė e shpjegon nė librin 'Ēėshtja e Kosovės'. Denoncimi i terrorit sė pari kaloi nga tė shprehurit e letėrsisė. Prej aty erdhi edhe miqėsia pėr Francėn, pėr studimet e tij nėn disertacionin e dr. Roland Barthes (1976-1977). Semiologjia dhe strukturalizmi ishin arma e tij mė e fortė. Ai ka deklaruar nė libėr se ka dy rrugė pėr intelektualin: tė qėndrohet me librin dhe tė merret me veprimin.
Nė vitin 1988 ishte kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, kur nė 'Refuzimi estetik' thekson: 'Refuzim do tė thotė tė mos pranohet ajo qė imponohet'. Mė 1989 ai diferencohet, i larguar nga e drejta, i zhgėnjyer; ēdo i dyti shqiptar i ndaluar nga policia - do tė thotė mbi 700.000 veta."

Duke folur gjerėsisht pėr gjendjen nė Kosovė, Mari Francoaz theksoi "e gjithė biografia e dr. Rugovės del nga angazhimi i literaturės qė prodhoi tipin e veprimit qė ai udhėheq sot: lirinė dhe demokracinė. Dr.Rugova ėshtė njė ēelės qė hap njė rrugė nga literatura nė aksion politik.
Rugova ėshtė pėrcaktuar tė shkojė deri nė fund tė lojalitetit tė tij. Politika pėr tė ėshtė njė shėrbim (service), por u mbetet besnik angazhimeve tė tij si shkrimtar. Kėshtu, sistemi i tij politik ėshtė fryt i elaborimit me situatėn. Pėrveē kėsaj, referencat e tij tė mendimit mbi botėn perėndimore janė permanente. Citon BECKETT-in, Dostojevskin, Levi-Strausin, Sartre-in, etj. Gjithashtu, sot ende e lexon Aristophanin, Platonin, Biblėn. E shohim atė nė pozicion intermediar midis intelektualėve tė Perėndimit dhe tė Lindjes, duke u inspiruar, po e citoj, nga tė parėt pėr atė ēka i takon teorisė, por duke e pasur tė njėjtin fat me tė dytėt" Ai do tė preferonte pa dyshim tė mbetej pranė librave: nė mėnyrė modeste thotė: 'Nėse mbetet diēka prej meje nė historinė shqiptare, ky do tė jetė emri im intelektual', thekson Mari Fransoa Allen

Psikologu
22-01-06, 01:20
Fjalimi i Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova nė ceremoninė e shpalljes Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės nė Tiranė mė 9 shtator 2004


I nderuari President Moisiu,
I nderuari Kryeministėr Nano,
I nderuari Rektor Rrokaj,
I nderuari Kryetar i Kuvendit Pėllumbi,
Tė nderuar kryetarė tė forcave politike,
Tė nderuar senatorė dhe profesorė tė Universitetit tė Tiranės,

Zonja dhe Zotėrinj,

Titulli qė po mė akordoni sot ėshtė njė nderim i madh pėr mua, pėr popullin dhe vendin tim Kosovėn. Njėherėsh kam njė ndjenjė tė veēantė gėzimi qė mė dhatė mundėsinė tė gjendem nė mesin e Universitetit Tuaj.

Me kėtė rast mė lejoni t'i them disa fjalė pėr Universitetin Tuaj. Do thėnė me bindje tė plotė se Universiteti i Tiranės i vuri themelet e studimeve moderne nė fushat e tė gjitha shkencave. Do pranuar se ky Universitet e afirmoi shkencėn dhe kulturėn shqiptare nė botė. Kėtu po veēojmė se nė fushėn e historisė vėrtetoi dhe afirmoi njėrėn nga ēėshtjet kyēe nė historinė e popullit tonė, vazhdimėsinė e drejtpėrdrejt ilire-shqiptare, qė mė parė ishte tezė shkencore. Sot mund tė themi se ėshtė argument, fakt i kryer i vėrtetuar nė fushėn e arkeologjisė, tė gjuhėsisė dhe tė etnologjisė, ku vėrtetohet populli dhe territori nė Ilirinė e Jugut, pra Shqipėria, Kosova-Dardania antike dhe Maqedonia qė mbijetuan historinė nė Gadishullin Ilirik nė Europėn e sotme juglindore. Ky ėshtė kontribut i pėrbashkėt i Universitetit Tuaj dhe Universitetit tė Prishtinės. Sot ėshtė e vėrtetė notore se shqiptarėt janė njė popull antik, qė origjina e tyre lidhet edhe me gjenealogjinė biblike.

Do pėrmendur edhe njė veēori tjetėr sė fillet e bashkėpunimit midis Universitetit tė Tiranės dhe tė Prishtinės ishte shenja e parė e prishjes sė themeleve artificiale tė murit ndėrshqiptar. Dhe sot falė pėrpjekjeve tė pėrbashkėta dhe tė miqve tanė, zhvillohet njė jetė e lirė universitare ndėrshqiptare dhe ndėrshtetėrore.

Zonja dhe Zotėrinj,

Nė kėtė moment solemn dėshiroj tė theksoj se Kosova gjatė kėtyre pesė vjetėve pas lufte, nė liri, ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Kosova i ka krijuar strukturat e veta shtetėrore dhe po funksionon si shtet nė tė gjitha segmentet. Objektiva tė institucioneve tė Kosovės janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, siguria e investimeve, krijimi i vendeve tė punės pėr tė rinjtė si dhe mbrojtja e grupeve etnike apo minoriteteve. Ndėrsa tash po punojmė me UNMIK-un pėr bartjen e kompetencave te institucionet nacionale. Njėherėsh po punojmė pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Pra, njė Kosovė demokratike, paqėsore e tolerante e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA.

Zonja dhe Zotėrinj,

Do theksuar se zgjidhja e ēėshtjes shqiptare do tė pėrmbushej me pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa shqiptarėt nė Maqedoni do tė jenė element i shtetit dhe shqiptarėt nė Mal tė Zi e nė Preshevė do tė udhėheqin veten. Mendojmė se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė optimum i shqiptarėve. Unė shpesh e them se pse edhe shqiptarėt tė mos i kenė dy shtete apo dy e gjysmė si popujt tjerė nė rajon apo nė Europė.

Zonja dhe Zotėrinj,

Objektiva tė pėrbashkėta tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, pra tė dy vendeve tona, janė integrimi nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. E themi me bindje tė plotė se shqiptarėt nė pėrgjithėsi sot janė nė rrugė tė progresit, janė populli mė dinamik nė kėtė pjesė tė Europės e tė botės dhe kanė shansin historik tė hyjnė me vlerat e tyre nė familjen e madhe evropiane.


I nderuari Zoti Rektor,

Nė kėtė ditė solemne i shprehim mirėnjohje tė lartė Universitetit tė Tiranės pėr pėrkrahjen qė nė vitet '90 i dha Lėvizjes sė Kosovės pėr liri, pavarėsi e demokraci dhe pėr njohjen e Republikės sė pavarur tė Kosovės.

Zonja dhe Zotėrinj,

Mė lejoni qė nė kėtė moment solemn t'i pėrkujtojmė me pietet tė lartė doajenėt e Universitetit Tuaj Prof. Eqrem Ēabejn dhe Prof. Aleks Budėn qė dhanė kontribut tė madh pėr shkencėn shqiptare dhe europiane.

Nė fund do theksuar se nga ky Universitet kanė dalė shumė studiues e shkrimtarė tė njohur, nė mesin e tė cilėve ėshtė Ismail Kadare, qė me veprėn e tij tė madhe i afirmoi shqiptarėt nė botėn moderne.

Zoti President dhe Zoti Rektor,
Zonja dhe Zotėrinj,

Duke pranuar kėtė titull tė lartė, Ju premtoj se do tė punoj me tė gjitha fuqitė e mia pėr vendin tim Kosovėn, pėr integrimet shqiptare dhe pėr mirėkuptim ndėrshqiptar e ndėrnjerėzor.

Zoti e bekoftė Universitetin e Tiranės.

Zoti i bekoftė shqiptarėt.

Zoti e bekoftė Shqipėrinė.

Zoti e bekoftė Kosovėn.

Ju falemnderit.

Dr. Ibrahim Rugova, President i Kosovės

Psikologu
22-01-06, 11:01
Presidenti Rugova: Do tė kapėrcej edhe kėtė betejė dhe do tė vazhdojmė mė fuqishėm pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

Prishtinė, 5 shtator - Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova me njė mesazh iu drejtua sot qyetarėve tė Kosovės nėpėrmjet tri televizioneve kryesore tė Kosovės, duke njoftuar pėr gjendjen e tij serioze shėndetėsore. Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė mesazhit tė Presidentit Rugova.
"Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,
Zonja dhe zotėrinj,
Tė shtunėn u ktheva nga Gjermania, ku isha nė spitalin ushtarak amerikan pėr testime dhe pėr shėrim.
Mjekėt kanė gjetur se vuaj nga kanceri i lokalizuar nė mushkėri, prandaj mė kanė caktuar njė terapi intensive shėruese.
Gjithashtu mjekėt kanė konstatuar se tash gjendja ime shėndetėsore ėshtė duke u pėrmirėsuar dhe janė optimistė pėr shėrimin tim tė shpejtė.
Me kėtė rast, nė mėnyrė tė veēantė e falėnderoj nga zemra Qeverinė amerikane, qė kėto ditė u kujdes dhe po kujdeset pėr gjendjen time shėndetėsore.
Njėherėsh falėnderoj ekipin mjekėsor amerikan dhe kosovar qė po kujdesen pėr mua.
Qytetarė tė dashur,
Jam i bindur se me ndihmėn e Zotit do tė kapėrcej edhe kėtė betejė dhe do tė vazhdojmė tė punojmė sė bashku mė fuqishėm pėr njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės, sa mė parė nga miqtė tanė amerikanė e europianė.
Pres pėrkrahjen Tuaj, si gjithmonė.
Zoti Ju bekoftė!
Zoti i bekoftė miqtė e Kosovės!
Zoti e bekoftė Kosovėn!", thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Psikologu
22-01-06, 11:07
Rugova pėr rėndėsinė e pavarėsisė


Rugova tha se bisedimet me Beogradin tė mundshme pa veto
Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, i tha BBC-sė, se njohja e drejtėpėrdrejtė e pavarėsisė sė Kosovės do tė ishte mė e dobishmja pėr gjithė rajonin.
Ai shtoi se e respekton edhe rrugėn e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės pėrmes bisedimeve.

Zoti Rugova deklaroi pėr BBC Sot se bisedimet me Beogradin zyrtar janė tė mundshme nė kuadėr tė ndonjė konference ndėrkombėtare, por pa tė drejtė tė vetos.

"Nėse mbahet ndonjė takim ndėrkombėtar pėr Kosovėn, unė dėshiroj njohje direkte, por nėse mbahet, ne do tė marrin pjesė edhe vendet fqinje, pra edhe Serbia, pa tė drejtė vetoje".

Kėtė tė drejtė e kanė humbur tė gjithė pas intervenimit tė NATO-s dhe flasin pėr njė vend qė ėshtė shkatėrruar dhe nuk ekziston mė", tha presidenti i KOsovės.

Me zotin Ibrahim Rugova bisedoi nė Prishtinė, korrespondenti i BBC-sė, Muharrem Nitaj fillimisht e pyeti presidentin Rugova, se si e cilėsonte ai, takimin qė pati me nėnsekretarin amerikan tė shtetit Nicholas Burns.


Intervista e plotė me Presidentin Rugova

Rugova: Vėrtet qė ishte njė vizitė e madhe dhe e rėndesishme e nėnsekretarit Berns dhe po ashtu e njoftuam pėr progresin qė kemi bėrė nė Kosovė dhe qė do tė bėhet vlerėsimi i progresit. Pra kjo ėshtė ajo rruga ndėrkombėtare dhe do tė bisedohet, unė them, pėr pavarėsinė e Kosovės. Ndėrsa unė insistoj pėr njė njohje direkte nga Shtetet e Bashkuara nga Unioni Evropian apo dhe nga vende tė veēanta tė Unionit Evropian pėr pavarėsinė e Kosovės sepse kjo do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės dhe tė botės edhe Kosovės do ti hapeshin perspektiva tė reja. Natyrisht sekretari Burns premtoi pėrkrahjen e vazhdueshme tė ShBA.

BBC: President Rugova pėrmendėt premtimin qė ka dhėnė nėnsekretari amerikan Burns se SHBA do tė vazhdojnė tė mbėshtesin Kosovėn dhe popullin e saj. Mua do tė mė interesonte vlerėsimi tuaj pėr angazhimin e SHBA gjatė tė gjithė periudhės prej vitit 1990 e kėtej nė mėnyrė qė ēėshtja e Kosovės tė vijė tė paktėn kėtu ku ka ardhur deri mė tani.

Rugova: Falė edhe zotit dhe miqėve tanė amerikanė natyrisht edhe aleatėve tė tyre europian. Siē e dini SHBA ėshtė vendi i parė qė ėshtė interesuar pėr ne. Pas vitit 1990 na kanė pėrkrahur vazhdimisht. Pra, siē e dini edhe ndihmat qė kemi pasur kėtu kongresi, qeveria pastaj, nė se ju kujtohet, kėrcėnimet e kėrshėndellave tė presidentit Bush plak qė vuri vijėn e kuqe atėhere qė tė mos preket Kosova; pastaj presidenti Klinton qė vazhdoi dhe ngjau edhe intervenimi i NATO-s dhe i SHBA-sė pėr tė mbrojtur popullin e Kosovės dhe pėr tė qenė sot Kosova njė vend i lirė dhe qė tash na pėrkrah dhe nė rrugėn e pavarėsisė. Unė them se pavarėsia pėr Kosovėn dhe pėr gjithė shqiptarėt nė rajon ėshtė njė optimum.

BBC: President Rugova, fitohet pėrshtypja se komuniteti ndėrkombėtar tashmė e ka qartėsuar qėndrimin e tij rreth statusit tė Kosovės. Janė pėrjashtuar, unė do tė thosha, tre opsione qė do tė ishin mė tė papėrshtatėshme pėr Kosovėn, tė cilat ju i dini shumė mirė. Nė fakt a po bėhet pavarėsia e Kosovės realitet pas zhvillimeve qė po shkojnė aktualisht?

Rugova: De facto, pas luftės, pra pas ndėrhyrjes sė NATO-s e kėndej ne jemi de facto tė pavarur prandaj unė them njohja formale apo zyrtare, sidoqė t'i themi pavarėsisė sė Kosovės ėshtė ēėshtje qė duhet tė bėhet sa mė shpejt. Sė paku ne kemi arritur progres tė madh kėto 6 vjet. Kemi dėshmuar se mund tė udhėheqim. Natyrisht kėtu ka qenė UNMIK-u, KFOR-i, NATO, miq tė tjerė qė na kanė ndihmuar, por edhe ne si institucione kemi treguar aftėsinė tonė tė udhėheqjes. Prandaj na duhet edhe njohja formale, qė tė kemi mundėsinė e zhvillimit ekonomik, sepse ne, pa njohjen formale tė pavarėsisė, nuk kemi tė drejtė nė kredinė ndėrkombėtare nga Banka Botėrore, Fondi Monetar Ndėrkombėtar, bankat evropiane tė ndryshme, dhe nuk kemi mundėsi. Ėshtė njė ēėshtje praktike pra pavarėsia, tė eksportojmė, qarkullimi i njerėzve ėshtė i vėshtirėsuar, plus neve nuk kemi njė pėrfaqėsim diplomatik nė botėn e jashtėme ndėrkombėtare dhe jemi nė mėshirė tė informatave, gjysėm informatave. Prandaj kjo do tė siguronte edhe nė njė ardhme dhe njė siguri pėr Kosovėn dhe pėr popullin e Kosovės. Mandej dėshiroj tė theksoj, pėr shembull, sikur tash qė ndodhi pak a shumė njė krizė e integrimeve europjane me kushtetutėn. Pėrsėri thuhet se do tė shtyhen integrimet evropiane etj. do tė thotė qė Kosova nė kėtė gjendje pėson pėrsėri. Sepse ne jemi vendi mė afėr Bashkimit Europjan, nė rajon, legjislacionin e kemi komplet, punojmė me ekspertė ndėrkombėtarė etj. plus euron e kemi. Mirėpo pėr tė evituar kėto kriza tė ndryshme qė mund tė ndodhin edhe nė tė ardhmen, atėhere pavarėsia na siguron tė ardhmen tonė dhe pėrcaktimin tonė si popull.

BBC: Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan ka caktuar dy ditė mė parė si emisar special tė tij qė do tė bėjė vlerėsimin e asaj qė ėshtė arritur, vlerėsimi i standardeve, ndėrkohė qė vetė ambasadori norvegjez nė NATO ka deklaruar se ai do tė ketė kompetenca akoma mė shumė, do tė bėjė njė vlerėsim politik tė situatės nė Kosovė. Si president i Kosovės si e shihni, pėr shembull, vlerėsimin e tij, ēfarė do tė jetė ai?

Rugova:Unė besoj dhe shpresoj dhe do tė punojmė qė jetė njė vlerėsim pozitiv, gjithpėrfshirės apo njė vlersim politik, sepse, siē e dini, deri tash janė bėrė disa vlerėsime teknike, i fundit ishte nė Kėshillin e Sigurimit nga zoti Petersen qė ishte pozitiv. Shpresoj se edhe ky do tė jetė njė vlerėsim pozitiv sepse ambasadori Kai Aide e njeh shumė mirė Kosovėn, ēėshtjen e Kosovės. Ai vjet bėri njė raport apo internerar pėr hapat qė do tė vijnė. I vuri gjėrat nė lėvizje. Unė shpresoj se do tė jetė pozitiv vlerėsimi i tij dhe natyrisht ne do tė punojmė dhe do tė kėrkojmė qė tė vlerėsohen faktet. Unė e kam thėnė shumė herė se ne qė 6 vjet kemi plotėsuar shumė standarde, por asnjėherė nuk janė vlerėsuar. Po pėrmend vetėm katėr palė zgjedhje qė kanė qenė shumė tė mira, demokratike si edhe funksionimin e institucioneve, i gjyqėsisė, legjislacionit etj. etj. Plus zhvillimi ekonomik. Mirėpo tash besoj se do tė vlerėsohen.

BBC: President Rugova, a mendoni qė bashkėsia ndėrkombėtare duke vėnė si kusht pėrmbushjen e 8 standardeve sikur e vendosi Kosovėn pėrpara njė sfide relativisht tė fortė?

Rugova: Pak a shumė mund tė them se deri nga fundi i vitit tė kaluar u vendosėn ato 8 standartet tė cilat krijuan njė atmosferė tė rėndė nė Kosovė. Unė edhe atėhere kam thėnė se standarti i parė ėshtė pavarėsia pastaj tė tjerat do ti zhvillojmė natyrisht dhe tashmė ne ato i kemi pėrmbushur, por duke punuar na ndodhėn gjėra tė padėshirueshme. Pėr shembull, nė ekonomi tash kanė filluar disa kompetenca dhe pa kompetenca ne nuk kemi se ēfarė tė bėjmė kėtu. Investime ne nuk mund tė garantojmė si qeveri, askush nuk vjen. Njerėzit vijnė e shkojnė etj.etj. madje investimet shkojnė tjetėrkah, bota ėshtė e madhe.

BBC: Si i vlerėsoni institucionet e Kosovės? Kosova tashmė ka institucionet e veta tė pushtetit. Ju si njeriu i parė i piramidės sė pushtetit nė Kosovė, si e shihni funksionimin e institucioneve tė pushtetit, kam parasysh qeverinė, parlamentin por edhe institucione tė tjera qė janė pjesė e rrjetit tė qeverisė.

Rugova: Ne tash e kemi mandatin e dytė. Nė mandatin e parė u krijua njė bazė e ministrive, e qeverisė, e presidentit edhe e parlamentit. Tash nė kėtė fazė do tė jemi mė funksionalė dhe mė praktikė. Plus qė kemi hyrė edhe nė njė zhvillim tjetėr demokratik, do me thėnė si qeveria dhe opozita. Dhe kėshtu vihen gjėrat nė lėvizje dhe natyrisht unė si president i vlerėsoj gjėrat si pozitive dhe duhet tė konsolidohen mė shumė.

BBC: Zoti president ėshtė vlerėsuar si njė lloj hendikapi bojkoti qė njė pjese e komunitetit serb tė Kosovės i ka bėrė kėtyre institucioneve. Kanė paralajmėruar pėr shembull, se ndoshta pėrfundimisht nė fund tė kėtij muaji do tė jenė pjesė e institucioneve, mė nė fund. Ēfarė mund tė bėjė faktori politik shqiptar nė mėnyrė qė tė jetė mė i vendosur nė integrimin e pjestarėve tė minoriteteve nė institucionet e shtetit nė Kosovė?

Rugova: Ne kemi bėrė nga ana jonė mjaft, ne edhe UNMIK-u po them. Ndoshta jemi i vetmi vend nė Europė apo nė botė qė kemi vende tė rezervuara nė parlament pėr minoritetet: dhjetė janė pėr serbėt meqė i pėrmendėt, dhjetė pėr minoritetet e tjera nga 120 deputetė, tri ministri nga trembėdhjetė ministri, dy i kanė serbėt. Pastaj nė vendbanimet ku ata janė nė shumicė dhe kanė fituar votat ata udhėheqin, e shumica shqiptare nuk pėrbėn problem. Atje siē e dini ata kanė buxhetin qė ja u japim ne, shkollat, ambulancat e tė tjera. Ne do tė bėjmė edhe mė shumė nė kėtė drejtim, mirėpo ėshtė edhe kjo ēėshtja tjetėr qė lidhet, ju lutem pa tė keq po e them prapė, me pavarėsinė qė lidhet. Ka njė pjesė tė serbėve qė hezitojnė ende tė integrohen nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės. Beogradi pėr fat tė keq ende manipulon ndonjė pjesė tė serbėve tė Kosovės dhe krijon tensione. Nė anėn tjetėr ėshtė frika e popullatės shumicė pėr tė ardhmen e Kosovės. Por ne do t'i bėjmė tė gjitha pėrpjekjet qė ata t'i afrojmė.

BBC: President Rugova, sė voni ka patur disa tratativa, disa pėrpjekje, qė tė vendoset njė dialog i drejtpėrdrejtė i pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė pushtetit nė Serbi me zyrtarėt mė tė lartė tė Kosovės.

Rugova: Ne kemi filluar njė dialog me Beogradin sa i pėrket ēėshtjeve teknike. Patėm filluar vitin e kaluar, u ndėpre, rifilluam dhe ėshtė shumė vėshtirė tė bisedohet me Beogradin direkt pėr ēėshtje politike, se ata ende kanė pretendime ndaj Kosovės, pėr fat tė keq. Ne ofruam njė shans nė Gjenevė ku do tė ishin liderėt e pesė vendeve tė rajonit dhe tė kėsaj pjese tė Europės. Natyrisht do tė kishim edhe njė takim simbolik me udhėheqėsit e lartė tė Serbisė. Mirėpo ata nuk pranuan dhe tė shikojmė tash. Ju e dini se ata ende i kanė ato ngarkesat e vjetra, do tė thotė luajnė de facto, dhe nuk janė shumė tė interesuar. Nėse mbahet ndonjė takim ndėrkombėtar pėr Kosovėn, unė dėshiroj njohje direkte. Por, nėse mbahet, aty do tė marrin pjesė edhe vendet fqinje, pra edhe Serbia, pa tė drejtė veto-je. Kėtė e kanė humbur tė gjithė pas intervenimit tė NATO-s, dhe flasim pėr njė shtet qė ėshtė shkatėrruar dhe nuk ekziston mė.

BBC: Kur shpresoni se presidenti i Kosovės do tė mund tė thotė njė ditė qė pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur edhe formalisht?

Rugova: Unė besoj sė shpejti dhe po punoj qė kjo tė jetė sė shpejti.

BBC: U tha qė ndoshta nė vjeshtė fillojnė negociatat?

Rugova: Po mirė ashtu ėshtė kjo rruga ndėrkombėtare unė po e them. Unė po punoj edhe nė kėtė rrugėn tjetėr, qė thonė rruga mė e shkurtėr, mė e shėndetėshme dhe mė e qėndrueshme, njohjen direkte.

BBC: Zoti presiden, thatė qė keni institucione shumė tė suksesshme tė pushtetit nė Kosovė. Atėhere ēfarė u desh qė tė krijohej edhe njė forum politik?

Rugova: Ne duhet tė mėsohemi, ne duhet ta respektojmė botėn dhe tė respektojmė normat demokratike. Opozita po ashtu duhet tė mėsohet qė do tė kritikojė etj, por tė jetė njė kritikė me argumente. Ishte ideja qė tė bėhej njė forum konsultativ, jo formal, qė tė takohen liderėt e partive kryesore politike, natyrisht edhe presidenti i Kosovės. Do tė provojmė, mund tė kemi edhe forma tė tjera.

BBC: President Rugova, sipas kornizės kushtetuese ju jeni faktor i unitetit. Ja keni arritur qė ta kryeni kėtė detyrė siē duhet?

Rugova: Sė pari, unė jam faktor i unitetit tė popullit dhe qytetarėve -- edhe pse nuk jam i zgjedhur drejtpėrdrejt nga qytetarėt, shpresoj qė nė tė ardhmen do ta kemi kėtė -- natyrisht edhe i faktorit politik, dhe unė do ta bėj kėtė, do tė bisedoj dhe bisedoj vazhdimisht me tė gjitha grupet politike, edhe tė opozitės. Ndėrsa si president do t'i bėj tė gjitha pėrpjekjet qė tė ruaj unitetin e popullit dhe unitetin e grupeve politike. Ju e dini dhe mė njihni se edhe nė jetėn politike unė jam shumė i matur dhe i toleroj tė gjitha.

BBC: Sa konstruktive ose e kundėrta janė kritikat e fundit tė opozitės nė adresė tė qeverisė? Sepse fitohet pėrshtypja sikur ka nisur njė fazė e pėrplasjeve.

Rugova: Opozita ka tė drejtė tė bėjė kritika dhe nuk jemi armiq. Natyrisht kur bėhen kritika duhet tė ketė edhe argumente. Unė jam i mėsuar, por besoj qė edhe qeveria ka zėnė tė mėsohet, edhe parlamenti natyrisht.

BBC: President Rugova mė lejoni tė flasim diēka pėr pjesėn e profesionit tim. Mediat nė Kosovė janė njė pjesė e funksionimit tė shoqėrisė demokratike nė pėrgjithėsi.

Rugova: Unė e them gjithmonė, dhe ju kam thėnė disa herė, qė jeni pjesė e shoqėrisė, pjesė e shtetit, natyrisht shtyp i lirė dhe i pavarur, por qė tė punojė edhe pėr interesat e Kosovės. Edhe kritikat kur bėhen tė jenė me argumente, njė gazetari hulumtuese, analitike, qė ndoshta kemi mė pak, edhe kryesore ėshtė qė tė jepet informata ēka ndodh. Prandaj kėrkoj njė maturi edhe nga mjetet e informimit qė tė kontribuojnė, tė afirmojnė edhe realitetin nė Kosovė, se kemi pasur shumė progres, pos mjeteve publike apo shtetėrore, si tė themi, edhe mjete mjaft tė suksesshme private televizive, radio, plus edhe kėto si BBC-ja, nga miqtė tanė qė i bėjnė kėtu nė Kosovė.

9 Qershor 2005

Psikologu
22-01-06, 11:12
Presidenti Rugova: Haradinaj ėshtė njė figurė e shquar nė luftėn pėr liri dhe pavarėsi

Prishtinė, 8 mars - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, pas njė takimi me shefin e UNMIK-ut Soren Petersen dhe liderėt e partive politike, ku ishin informuar rreth deklaratės dhe vendimit tė kryeministrit Ramush Haradinaj pėr akuzėn dhe dorėheqjen, dha njė deklaratė para gazetarėve.
"Unė si President i Kosovės jam informuar qė nė mėngjes, por e ēmoj shumė punėn dhe veprėn si dhe gatishmėrinė e zotit Haradinaj pėr bashkėpunim me Tribunalin e Hagės. Shpreh keqardhjen time pėr kėtė qė ka ndodhur, por ky ėshtė edhe njė gjest i punės dhe i pėrkushtimit tė zotit Haradinaj", u shpreh Presidenti Rugova.
"Tė gjithė e dimė se Haradinaj ėshtė njė figurė e shquar nė luftėn pėr liri dhe pavarėsi dhe tash nė kohėn e lirisė nė zhvillimin demokratik. Kjo ėshtė treguar nė 1OO ditėt e qeverisė tė cilėn sapo e kemi vlerėsuar tė suksesshme", theksoi Presidenti Rugova, duke shprehur mendimin se zoti Haradinaj ka dhėnė njė kontribut tė madh nė stabilitetin e vendit. Njėheri ai tha se beson se drejtėsia do ta japė fjalėn e vet dhe zoti Haradinaj nė kėtė rast do tė kontribuojė edhe nė tė ardhmen pėr Kosovėn.
"Ky gjest i Haradinajt ėshtė njė kontrubut i madh pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės pėr tė cilėn po punojmė. Me kėtė rast kėrkoj nga qytetarėt dhe apeloj qė tė ruajnė qetėsinė dhe tė jenė tė kujdesshėm dhe tė respektojnė vendimin e Kryeministrit tė Kosovės dhe tė institucioneve qendrore tė Kosovės, si dhe tė UNMIK-ut dhe strukturave tė tjera".
Nė kėtė moment, tha ai, mė e rėndėsishmja ėshtė gjendja e sigurisė nė Kosovė dhe se ai si President garanton, dhe me kėtė ėshtė pajtuar dhe zoti Petersen, qė qeveria tė vazhdojė punėn; zv.kryeministri tė vazhdojė punėn dhe tė kryejė detyrėn e kryeministrit. Presidenti Rugova premtoi se sė bashku me Petersenin do tė punojnė nė bazė tė Kornizės Kushtetuese dhe rregullave pėr nominimin e kryeministrit tė ri dhe tė qeverisė.
Presidenti Rugova falenderoi Kryeministrin Haradinaj pėr punėn e gjertanishme pėr ta ndėrtuar shtetin e pavarur tė Kosovės, tė integruar nė BE nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė.

Psikologu
22-01-06, 11:15
Tentim atentati ndaj Presidentit tė Kosovės Ibrahim RugovaPrishtinė, 15 mars - Sot nė mėngjes, rreth orės 8:25, nė Prishtinė ka pasur njė tentim atentati ndaj Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Presidenti Rugova dhe shoqėruesit e tij kanė shpėtuar pa lėndime, por njoftohet se janė plagosur dy kalimtarė tė rastit.
Njė mjet shpėrthyes qė ishte vendosur nė njė kontejner tė mbeturinave, nė rrugėn "Agim Ramadani", para Shtėpisė sė Sporteve, ka shpėrthyer, me gjasė me teledirigjues, nė momentin kur po kalonte eskorta e Presidentit Rugova dhe makinat qė e shoqėronin. Shpėrthimi ka dėmtuar veturėn nė tė cilėn ndodhej Presidenti.
Presidenti Rugova nė atė moment po shkonte pėr t'u takuar me pėrfaqėsuesin e Lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana.
Policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja menjeherė kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe po i kryejnė hetimet dhe kanė bllokuar rrugėt pėrreth ku ka ndodhur shpėrthimi.

Psikologu
22-01-06, 11:19
Takimi Rugova-Solana: Institucionet e Kosovės kanė punuar shumė mirėPrishtinė, 15 mars – Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova bisedoi sot para dite me Pėrfaqėsuesin e Lartė tė BE-sė pėr Politikė tė jashtme dhe Siguri Havier Solana, pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, si dhe pėr situatėn e krijuar pas dorėheqjes sė kryeministrit Ramush Haradinaj. Presidenti Rugova vlerėsoi se situata nė Kosovė ėshtė stabile dhe se institucionet tani janė pėrqendruar mė shumė nė gjendjen e sigurisė.
Presidenti Rugova paralajmėroi se mandatarin e ri tė Qeverisė Kosovės do ta caktojė brenda afatit tė caktuar kushtetues, pas konsultimeve me partitė politike.
"Kėto ditė, unė do t'i konsultoj tė gjitha pėrtitė politike dhe me kohė do ta caktoj kryeministrin e ri", tha Presidenti Rugova dhe shtoi se qeveria aktuale ėshtė duke kryer detyrat dhe obligimet e saj.
"Do tė vazhdojmė tė pėrqendrohemi nė ēėshtje tė sigurisė dhe nė realizimin e standardeve prioritare. Qeveria ėshtė e gatshme tė vazhdojė punėn dhe po vazhdon tė punojė", tha Presidenti Rugova dhe kėrkoi njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, duke shtuar se njohja e pavarėsisė nga Bashkimi Evropian dhe nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės dhe do tė hapte perspektivė pėr integrimin e Kosovės nė Bashkimin Evropian dhe nė strukturat veriatlantike.
Nga ana e tij Havier Solana tha se BE pret qė Kosova sa mė shpejt tė ketė qeverinė e re. Solana tha se e ēmon synimin e Presidentit tė Kosovės qė tė diskutojė me tė gjithė faktorėt politikė pėr mėnyrėn e formimit tė qeverisė sė re tė Kosovės, pas doėrheqjes s dhe shkuarjes nė Hagė tė kryeministrit Ramush Haradinaj.
"Unė i them Presidentit se e ka pėrkrahjen e BE-sė nė ēėshtjen qė ėshtė shumė me rėndėsi pėr ne qė tė gjithė kosovarėt kanė njė ndjenjė bashkėpunimi, njė ndjenjė dhe njė qėllim tė pėrbashkėt drejt orientimit tė pėrbashkėt", tha Solana, duke shtuar se tani Presidenti Rugova ka pėrgjegjėsi pėr tė takuar liderėt politikė e pastaj ka pėrgjegjėsi qė tė ndėrtoihet qeveria e re.
Me kėtė rast Solana lavdėroi institucionet e Kosovės dhe qytetarėt pėr sjelljet e tyre, siē u shpreh, nė kėto ditė tė vėshtira.
"Strukturat vendore, pėrfshirė Qeverinė, Presidentin dhe institucionet e tjera kanė punuar shumė mirė dhe kjo periudhė kohore ėshtė kaluar pa ndonjė vėshtirėsi dhe secili nė Kosovė ėshtė sjellė nė mėnyrė konstruktive", u shpreh mes tjerash Solana.

Psikologu
22-01-06, 11:20
Presidenti Rugova: Ende ka elementė qė dėshirojnė ta destabilizojnė Kosovėn

Prishtinė, 15 mars – Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e dėnoi ashpėr tentim atentatin ndaj tij.
"Si President i Kosovės, e gjykoj kėtė rast dhe kėrkoj qė ata njerėz qė kanė pėr qėllim tė bėjnė vepra tė tilla tė pengohen. Ata duhet ta marrin dėnimin e merituar, sepse nuk mund t'i lejojmė qė tė vėnė nė rrezik jetėn e qytetarėve tė Kosovės", theksoi Presidenti Rugova.
Presidenti Rugova kėrkoi qė tė merren masa pėr shtimin e kontrollit tė kufijve dhe tė aeroportit. Ai tha se policia e Kosovės duhet tė specializohet dhe duhet tė jetė e pranishme aty ku mund tė rrezikohet jeta e qytetarėve, sidmos kėto ditė kur qytetarėt kanė treguar njė pjekuri dhe njė maturi shumė tė madhe. Po ashtu Presidenti Rugova tha se ende ka elementė qė dėshirojnė destabilizimin e Kosovės.
"Pėr fat tė keq, ende ka elementė, ende ka njerėz qė dėshirojnė ta destabilizojnė Kosovėn", tha ai, duke shtuar se situata e sigurisė nė Kosovės ėshtė pėrgjithėsisht e mirė.
"Kosovarėt janė tė aftė tė mbrojnė stabilitetin nė vend, stabilitetin nė kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės", theksoi Presidenti Rugova pas takimit me Havier Solanėn.

Psikologu
22-01-06, 11:25
PRISHTINĖ
Kryetari Ibrahim Rugova, nė njė mesazh drejtuar popullit tė Kosovės, me rastin e 5-vjetorit tė fushatės ajrore tė NATO-s mbi Serbi, u shpreh optimist se gjendja e krijuar gjatė protestave tė fundit do tė pėrmirėsohet sė shpejti dhe do tė fuqizohet progresi nė vend.
Rugova edhe njė herė pėsėriti se objektiv madhor pėr gjithė popullin dhe qytetarėt ėshtė njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt. Kėtė objektiv, ai tha se do ta realizojmė sė bashku me miqtė e Kosovės.

Psikologu
22-01-06, 11:29
Rugova mė shpetoj jeten

E zhdukur nė Kosovė:

Ditari i Renate Flottau nga Prishtina


"DER SPIEGEL"
"Ikė, shpėtoje kokėn"

Nga gjermanishtja: Enver ROBELLI

"Ikė, shpėtoje kokėn"

E MĖRKURĖ, 31 MARS

Pas shtatė ditė bombardimesh nga NATO-ja nė Prishtinė mbretėron anarkia. Nėpėr rrugė janė komandot frikėndjellės "Tigrovi" tė ēetnikut serb Arkan, duke bėrė gjah ndaj shqiptarėve.Policia serbe ndihmon nė dėbimin (e shqiptarėve). Ajo sistematikisht kontrollon lagjet shqiptare tė banimit. Kuzhina e thashethemeve e njoftimeve tė ankthshme zien. Njė radiostacion perėndimor njofton se prijėsi i
shqiptarėve Ibrahim Rugova ėshtė plagosur apo madje ka vdekur.

Edhe pėr Fehmi Aganin, njė bashkėpunėtor i ngushtė i Rugovės, tė cilin edhe unė e njoh shumė mirė, thuhet se ėshtė vrarė. A ėshtė kjo e vėrtetė? Me Rugovėn kam folur dy ditė mė parė. Fjala ishte pėr pėrshtatjen pėrfundimtare tė intervistės
sonė nga fundjava.

Aty prijėsi i shqiptarėve, i dėshpėruar pėrballė dėbimit tė popullit tė tij nga Kosova, kishte apeluar te Alenaca Atlantike, qė tashti gjithēka tė vė nė njė kartė "dhe nė rast
urgjent tė kėrcėnohet me shkatėrrimin total tė Serbisė".
Pra, edhe njė vizitė te Rugova. Vetura ime qė nga fillimi i sulmeve ajrore qėndron nė autoparkun pranė "Grand Hotel", Prishtinė. Shenja "40-P" nė tabelat e veturės ēdokėnd sinjalizon se pronari i veturės ėshtė pėrfaqėsues i shtypit gjerman. Tė lėvizėsh tashti me njė etiketė tė tillė nėpėr Prishtinė do tė ishte ēmenduri. Andaj shkojė nė kėmbė nė lagjen shqiptare Velania pėr tė provuar thashethemet. Ora ėshtė disa minura para njėmbėdhjetėsisht (paradite).
Rruga para rezidencės sė Rugovės, e cila ėshtė gėlqerosur nė tė bardhė, duket ēuditėrisht e zbrazėt dhe e boshatisur. Mė vonė mėsojė se tė gjithė shqiptarėt qė banonin aty nė mėngjes ishin dėbuar me dhunė nga policia serbe.

Vetėm pasi i bie disa herė ziles Rugova hap derėn. Nuk u besoj syve,si eshte e mundur tė ngelet ai vet !Ai ėshtė i gatshėm qė nė diktofonin tim tė japė njė lajm pėr popullsinė shqiptare, tė tregojė se jeton dhe t'u bėjė thirrje tė pėrndjekurve tė mos humbim shpresėn pėr njė ardhmėri mė tė mirė.
Nė ēastin kur dua tė largohem nė dhomė futet me nxitim dhėndrri i Rugovės dhe si me paralajmėrim vė gishin mbi gojė. Nga kati pėvidhemi shkallėve teposhtė dhe pas njė pjese muri vėzhgojmė se si veturat e policisė dhe automjetet e
blinudara i afrohen shtėpisė dhe ndalen para saj. Dy dyzina pjesėtarėsh
tė policisė speciale serbe kėrcėjnė prej tyre. Ata lėkundin portėn e hekurt, dikur e heqin brutalisht nga vendi. Tre tė uniformuar vėrsulen nė shtėpi dhe tė gjithė neve na shtyejnė nė bodrum nė njė dhomė, e cila deri mė tan i shėrbente pėr konferenca pėr shtyp.

Gjithsejt jemi 17 persona: Rugova, gruaja e tij Fana me tre fėmijė,dy motra me familjet e tyre dhe Adnan K.Merovci, truproja dhe shefi i protokolit i Rugovės, i cili kėtė mėngjes rastėsisht kishte qėluar nė shtėpinė e prijėsit tė shqiptarėve. Nga shtatė fėmijė njėri ėshtė akoma tetėmuajsh. Ora ėshtė dymbėdhjetė. Ne presim tė heshtur dhe nuk tundemi vendit derisa dy policė me helmeta dhe antiplumb
kėrcėnueshėm drejtojnė pushkėt e tyre drejt nesh. Polici i tretė e rėndon Rugovėn me fjalė: "E, zoti Rugova, politika, me sa duket, politika e prishi krejt punėn". Dy shokėt e tij e ndėrprejnė: "Mbylle gojėn, kjo s'ėshtė detyrė e jona". Me njė goditje me pushkė hiqet nga vendi kamera mbikėqyrėse, qė ėshtė e varur mbi portėn e
hyrjes. Ē'do tė ndodhė me ne tashti? Qe disa ditė nėpėr Prishtinė qarkullojnė thashetheme pėr likuidime tė planifikuara nga komandot ekzekutuese.

Njėri nga tė uniformuarit vendosė dy shishe limonadė mbi tavolinė:
"Edhe ne serbėt jemi njerėz", thotė ai, thua se dėshiron tė
shfajėsohet. Pėrjashta vijnė automjete tė tjera tė blinduara. A do tė
na marrin me vete? Pastaj, rreth orėe 16.00,vjen komandanti i
policisė speciale. Udhėri i tij ėshtė i shkurtėr: policia zapton/pushton dhomat e poshtem dhe katin e dytė. Ne qėndrojmė nė katin e parė "nė mbrojtje policore", tė gjithė nė njė dhomė tė vetme.
Pėshpėritshėm kėshillohem me Rugovėn se ėshtė shumė rrezikshėm qė tashti tė shpalosė identitetin tim si gazetare. Mirėpo Rugova mė tha se ti do tė prezentohesh si e afėrme e familjes sime. Adnani caktohet "ndėrmjetėsues" mes Rugovės dhe "mbrojtėsve"tė tij tė rinj.

Nga jashtė dėgjohet trokėllima e xhmava tė dritareve, shkatėrrimi i dyerve. Me sa duket policia pushton tė gjitha shtėpitė pėrreth.Antena satelitore hiqet, kabllot e televizorit dhe lidhjes sė telefonit shkėputet nga muri. "A keni radio?", na bėrtasin neve. Ne mohojmė.

Telefonat mobilė edhe ashtu nuk funksionojnė qė nga fillimi i sulmeve ajrore. Pastaj vėrshon makineria propaganduese serbe. Rodovan Urosheviqi nga Media Qendra serbe vjen me disa kolegė/gazetarė besnikė qeveritarė.
Rugova duhet tė dalė para kamerave dhe tė mashtrojė botėn se ėshtė shėndosh e mirė dhe person i lirė. Ēdo deklaratė tjetėr assesi nuk do tė emitohej nga
radiotelevizioni shtetėror. Dhe ajo do tė rrezikonte jetėn e tė gjithė neve. Mbrojtėsit tanė serbė nuk duken aq tė lumtur nė gjithė kėtė punė. Kemi frikė tė madhe, pranon njėri prej tyre, si nga sulmet e NATO-s ashtu dhe nga ndonjė aksion i mundshėm ēlirimtar i shqiptarėve tė mbetur ende nė Prishtinė.
Nė orėn 19.00, si ēdo ditė, nė Prishtinė ndalet rryma. Edhe ujė ka vetėm nė orė tė caktuara. Familja e madhe Rugova gjatė ditės mbush rreth 20 shishe si rezervė. Rrimė ulur para dritės sė njė gypi tė ftohtė neoni, tė cilėn djali i Rugovės, M., qė ėshtė gjeni i teknikės, e mban tė ndezur me bateri pėr njė orė.
Pastaj nė punė futet kombinimi tjetėr i baterive, qė i ngjan reflektorėve tė stadiumit futbollistik. Nė orėn 20 Rugova thirreet pėrjashta. Atij i propozohet qė mėngjesin tjetėr tė udhėtojė nė Beograd.Presidenti jugosllav Slobodan Milosheviq do tė bisedojė me tė, "pėr t'u kėshilluar mbi njė zgjidhje tė krizės".Rugova duhej te pranon me gjysmė zemre dhe me vetėdije se nuk ka zgjidhje tjetėr. Natėn flejmė nė dysheme, tė ngjeshur si sardina, njėri pranė tjetrit. Rugova dremitet nė kanape me njė peshqir tė shtrirė mbi kokė . Sulmet ajrore gjatė natės nuk janė aq tė ashpra ne qender tė qytetit.

Psikologu
22-01-06, 11:30
E ENJTE, 1 PRILL

Rugova ėshtė shumė i zemėruar. Fėmijėt flasin vetėm shqip - nė vitin 1990 shqiptarėt nė Kosovė kishin filluar tė themelojnė shkollat e tyre nė shtėpi private; "Serbishtja" pėr ta ėshtė gjuhė e huaj. Nė orėn 9.00 bėhet nisja nė BMW e policisė
serbe. Rugova ėshtė i shqetėsuar se si do ta presė opinioni shqiptar takimin e tij me Milosheviqin. Tėrė ditėn rrimė ulur nė karrige. Gruaja e Rugovės Fana pren bukėn nga dita e djeshme dhe e rreshk nė shporet. Tė gjithė hanė nga njė tepsi tė
madhe prej llamarine. Ka edhe supė tė hollė makaronash nga
pakoja. Kur Rugova kthehet aty rreth orė 18.30, ai duket i trazuar.

Me sa duket Milosheviqi e ka kėqpėrdorur atė pėr qėllime propagandistike.
Njė propozim konkret pėr njė zgjidhje paqėsore ai sidoqoftė nuk e kishte bėrė. Opinionit tė irituar botėror i prezentohen pamje tė Rugovės qė buzėqesh me pėrzemėrsi gjatė bisedės me Milosheviqin.
Rugova, i cili nga zemėrmi as qė dėshiron tė ulet,tregon se nė fakt Milosheviqi kishte mallkuar si i ēoroditur Clintonin, ndėrmjetėsit amerikan Hill dhe Holbrooke, por mbi tė gjitha kancelarin gjerman Schröder. Nė Helmut Kohlin, kishte thėnė
Milosheviqi, NATO-ja kurrė nuk do tė kishte bombarduar vendin e tij.

Me zemėrgjerėsi cari i serbėve i kishte premtuar Rugovės: "As njė
qime floku nuk do t'ju preket, pėr kėtė do tė kujdesen njerėzit tanė."
Rugova nėnshkroi njė komunikatė tė parapėrgatitur, sipas sė cilės
ai gjithashtu pėrkrahte njė zgjidhje me "mjete politike". Kjo s'ėshtė
gjė tjetėr veēse "njė frazė".Kjo s'domethėnė asgjė. Me "mjete politike" ai, siē dihet,kupton nėnshkrimin serb nė marrėveshjen e Rambouillet-it dhe
sigurimin e autonomisė sė Kosovės me trupa paqėsore.

Pėrndryshe ai ėshtė i bindur se edhe politikanėt perėndimorė nuk do t'i kushtojnė kurrfarrė rėndėsie nėnshkrimit tė tij kur kuptojnė se ky ishte peng i Milosheviqit.
Rugova jo vetėm qė ėshtė i zemėruar shumė, ai sot duket thellėsisht i dėshpėruar.Udhėtimi nga Prishtina nė Beograd, nėpėr fshatra me shtėpi tė
braktisura, e kishte tronditur atė.
As njė qen i vetėm nuk shihej nėpėr rrugė, thotė ai i tronditur dhe i rezignuar shton: "Unė jam president pa popull. Ēfarė karte mund tė luaj unė ndaj Beogradit?
Ēfarė kuptimi ka qė si hero i fundit tė qėndrojė nė Prishtinė?"
Ai dėshiron tė lus Beogradin qė atė dhe familjen e tij t'i evakuojė nė
Shkup pėr shkaqe humanitare dhe me pėrcjellje tė sigurtė. Atje,beson prijėsi i shqiptarėve, ai mė mirė do tė mund tė influencojė zhvillimet nė krizėn e Kosovės, tė ndikojė ndaj bashkėkombasve tė tij qė tė kthehen pėrsėri. Atje qėmoti kanė shkuar edhe pėrkrahėsit/bashkėpunėtorėt e tij politikė.
Rugova nuk mund tė marrė me mend se si OSBE-ja ashtu urtė e butė mundi t'i braktisė shqiptarėt, qė ata pa mbrojtje t'ua dorėzojė kasapėve serbė.
Deri nė orėn njė tė natės rrimė pėrreth njė tavoline tė madhe. Flitet vetėm
me ton pėshpėritės. Disave nga lodhja u pėrkulet koka nė faqen e tavolinės. Tė tjerėt pėrpiqen qė tė ndryshojnė atmosferėn me barcoleta tė lehta. Djali i Rugovės M. kėndon: "Ne jemi tė fundit nė qytet".

Psikologu
22-01-06, 11:34
E PREMTE, 2 PRILL

Puna jonė bėhet gjithnjė e mė dėshpėruese. Zgurdullojmė muret, ku
janė tė varura dekoratat e Rugovės, piktura e njė luftėtari avangardist
tė quajtur "Bogdan" (Pjetėr Bogdani), flamuri i madh shqiptar,
veshjen e drunjtė tė tavanit. Nganjėherė i ngrejmė pak roletat pėr tė
parė nėse kordoni policor akoma ėshtė nė rrugė nė pėrbėrje tė
plotė. S'ka ndryshim. Disa prej nesh ecnin tė nervozuar nėpėr
dhomė. Kujdesshėm, me kufje, dėgjojmė radiostacionet e huaja.
Takimi i Rugovės me Milosheviqin nga shumica e mediave
ndėrkombėtare vlerėsohet realisht si njė mashtrim propogandistik serb. Nė orėn njėmbėdhjetė prapė instalohet linja telefonike. Por, kėsaj radhe
dėgjon edhe policia. Ajo ndėrpren ēdo thirrje tė dyshimtė. Adnani
arrin tė marrė ambasadorin amerikan Hill nė Shkup. Ai pėrpiqet t'ia
interpretojė atij situatėn, shpreson nė pėrkrahje nga ana e tij.
Mirėpo, amerikani reagon mė tepėr i pavendosur.

Nė qoftė se serbėt organizojnė transportin e Rugovės deri nė kufi, ai
me dėshirė do tė priste nė anėn tjetėr tė kufirit.
Koleksioni i Rugoves me minerale ėshtė jashtėzakonshėm.
Me krenari ai thotė se Kosova me thesaret e saj nėntokėsore numėrohet ndėr vendet mė tė pasura tė botės. Disa kristale,zmeralde dhe gurė tė
tjerė tė vlefshėm ai i ka shpėrndarė nė gota tė vogla nė trajtė vidhe.
Disa pika nė fytyrė ndikojnė si njė kurė rinimi, predikon ai.
Adnani thėrret nė kabinetin e Milosheviqit. Ai pėsėri lutet pėr njė gjest
humanitar, pėr njė udhėitm tė sigurtė pėr nė Shkup.
Mirėpo,Milosheviqi dėshiron t'i vazhdojė bisedimet nė Beograd.
Rugova ia kthen: Vetėm nė Shkup, ku janė edhe kėshilltarėt dhe anėtarėt e tij tė LDK-sė, ai mund tė vendosė mbi vazhdimin e bisedimeve me
Milosheviqin apo madje pėr ndonjė marrėveshje eventuale.

Do tė telefonojmė (pėrjgigjen nga kabineti i Milosheviqit). Presim,
natyrisht kot sė koti. "Milosheviqi tashti po luan me mua lojėn e
macės dhe miut", vėren Rugova me hidhėrim.
"Ai dėshiron qė pasi tė ketė mashtruar mjaft botėn me gjoja marrėveshjet tona tė mė diskriminojė para popullit tim si tradhėtar".
Mirėpo, Rugova akoma e ndien veten si njė peng tė vlefshėm: vetėm nėse shqiptarėt panojnė njė raund tė ri bisedimesh NATO-ja do tė mund t'i ndalte bombardimet.
Deutsche Welle raporton mbi njė iniciativė tė SHBA-ve,
Gjermanisė, Francė dhe Itali, sipas sė cilės Rugovės dhe familjes
sė tij u bėhet ftesė pėr tė provuar "lirinė" e tyre.

Por, kjo ėshtė vetėm njė shpresė e vogėl, e cila zbehet shpejt.
Ndėrkohė Rugova lufton me njė grip, qė e ka kapluar. Ne e quajmė
"Virusi Milosheviq". Nė mbrėmje kėshillohemi mbi mundėsinė e
arratisjes sime. Mirėpo, ēdo shpalosje e idenitetit tim nė kėtė
moment do tė ishte tepėr e rrezikshme. Fundja bota le tė besojė se
Rugova vullnetarisht ka kėrkuar mbrojtje serbe.
Rugova ende beson nė udhėtimin pėr nė Maqedoni. Nė rast tė tillė unė do tė maskohesha me shami dhe me njė fėmijė nė krah do tė sillesha si njė anėtar familjeje.

Psikologu
22-01-06, 11:36
E SHTUNĖ, 3 PRILL

Atmosfera ėshtė e ngrysur, ashtu si dhe moti. Tė gjithė rrinė ulur nė
karriget e tyre dhe janė apatik. Milosheviqi pėrsėri kėrkon udhėtimin
e Rugovės (nė Beograd). Kėsaj here ai do tė duhej tė inskenonte njė
shou shtypi nė Beograd me drejtuesin e delegacionit serb nė
bisedimet paqėsore nė Rambouillet, Ratko Markoviq.
Prijėsi i shqiptarėve refuzon.
Zėvendėskryeministri jugosllav Nikola Shainoviq merr rrugėn pėr nė Prishtinė. Bota ėshtė e irituar, pasi tashti janė bėrė publike deklaratat e Rugovės nga intervista nė "DER SPIEGEL" me kėrkesėn pėr angazhimin e trupave tokėsore. Kjo tingėllon krejt ndryshe se sa marrėveshja me Milosheviqin dhe gjoja thirrja e pėrbashkėt pėr ndėrprerjen e sulmeve tė NATO-s.

Mua mė duket se Rugova e mbivlerėosn nivelin e informatave tė
Perėndimit, kur beson se "ata e dinė saktėsiht se nė ēfarė situate
gjendem."

Shainiviqi vjen aty rreth orės 21, pa ndonjė propozim konkret. Vetėm bota le tė mėsojė tė nesėrmėn se "bisedimet me shqiptarėt" po vazhdojnė.
Rugova, thotė ai me shpoti, ėshtė njeri i lirė. Ai lirisht mund tė udhėtojė nė Maqedoni. Mirėpo, mė kėtė rast duhet tė ketė parasysh se gjatė rrugės serbėt e tėrbuar mund tė "inskenojnė" tė gjitha incidentet e mundshme. Njė paralajmėrim i qartė. Nė radio dėgjojmė se sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Javier Solana dėshiron tė vė kontakt me Rugovėn pėr tė qartėsuar se a ėshtė ai pėr vazhdimin apo ndėrprerjen e sulmeve tė NATO-s.
Rugova reagon i dezinteresuar.
Raportet nė radio atij pothuaj se nuk i interesojnė. Ai pėrpiqet tė
fsheh hidhėrimin e tij. Faktin se tė gjithė ata qė atė e kanė pritur me
vite, e kanė dekoruar me ēmime dhe janė fotografuar me tė pėr
shtypin, tashti shikojnė pafuqishėm se si diktatori serb e poshtėron
atė, Rugova pothuaj se nuk e kupton.
Po aq pak edhe lajmin se Perėndimi dėshiron tė strehojė 100 mijė refugjatė shqiptarė. "Tashti edhe pjesa qė ka mbetur do tė arratiset nga Kosova", thotė ai, "sepse ēdonjėri ėndrron tė gjejė strehim nė Perėndim." Asnjė s'do tė kthehet mė, thotė Rugova.
Djali i tij M. kėtė ēka ndodhė me satirė e quan njė "spastrim human etnik."

Psikologu
22-01-06, 11:39
E DIEL, 4 PRILL

Dita e Pashkėve. Pėr disa ēaste Rugova e ndien veten pėrsėri si
"president" i njė populli prej dy milionėsh. Me krenari ai rrėfen se si
festėn katolike tė Pashkėve ai e kishte shpallur festė shtetėrore nė Kosovė. Si nė perėndim edhe nxėnėsit shqiptarė nė kėtė kohė kishin pushim. E shoqja e Rugovės Fana ngjyros 30 vezė nė njė lėng me fletė qepėsh. Vezėt i kishte sjellur njė ditė mė parė policia serbe, gjithashtu edhe qumėshtin pėr fėmijė dhe ujin mineral.
Fėmijėt ngjyrosnin vezėt derisa Rugova shpresonte nė njė telefonatė
shpėtuese nga Beogradi. Dhe kjo telefonatė bėhet rreth mesditės.
Mirėpo, vetėm me njoftimin se ai nė mbrėmje duhet tė takojė
ambasadorin rus bashkė me Shainivoqin. Motrat e Fanės qėndrojnė
ulur nė dysheme dhe pėrziejnė miell me ujė qė ēdo ditė tė pjekin
dhjetė bukė. Krahas shporetit elektrik, ku ndalet rryma, pėrdoret njė
shport me thėngjill. Foshnja tetėmuajshme shtrihet nė njė peshqir tė
lidhur banjoje, prindėrit e pėrkundin me tė pėr ta vėnė nė gjumė.
Gjatė ditės, pėr tė qenė e qetė, kalėrohet nėpėr dhomė me karrocėn
e fėmijėve.

Ambasadori rus anulon takimin. Me sa duket kėtė ditė ai nga Beogradi nuk kishte marrė garancė pėr siguri. Vizita e tij ėshtė shtyrė pėr tė hėnėn. Tė heshtur rrimė pėrpara "Menysė sė Pashkėve", pulė me oriz. Njėherė nė ditė mbrojtėsit serbė i lejojnė dhėndrrit tė Rugovės qė nga frigoriferi nė bodrum tė marrė rezerva ushqimore. Mė vonė i hamė copat e bukės tė lėna nga fėmijėt, tė cilat janė rreshkur nė shporet. Rreth mesnatės bombardon NATO-ja, kėsaj radhe shumė afėr. Shtėpia dridhet. Tė gjithė kėrcejnė nga krevatet e tyre nė dysheme, pėrsėri qėndrojnė pėrreth tavolinės.
Kemi frikė se serbėt mund tė ēojnė nė ajėr rezidencėn e Rugovės
dhe mė vonė kėtė t'ia mveshin NATO-s.

Psikologu
22-01-06, 11:46
E HĖNĖ, 5 PRILL
Pak para arritjes sė ambasadori rus Jurij Kotov, Rugova sheh njė shansė pėr arratisjen time. Pritet tė vijnė shumė gazetarė nė katin e dytė, ku duhet tė zhvillohet takimi. Kur tė niset Rugova unė duhet tė shkojė pas tij dhe atje tė pėrzihem me gazetarė. Plani ka sukses.
Gazetarėt prisnin lartė, unė si tė ihste krejt normale qėndrojė mes tyre, pres disa minuta dhe pastaj e para e braktisė rezidencėn. Njė nėpunės policie mė pyet prej nga po vija: "Nga konferenca pėr shtyp e ambasadorit rus", pėrgjigjem unė. "Okay", thotė ai dhe mė lejon tė kalojė.

Pėr herė tė parė frymojė ajėr tė freskėt,pas gjashtė ditėsh shoh diellin dhe eci nė drejtim tė Hotelit Grand. Vetura ime nuk ėshtė mė nė autopark. Bagazhi im ėshtė zhdukur nga dhoma. Nė recepsion tregohen tė pėrzemėrt. Thonė se kanė qenė tė shqetėsuar. Bagazhi do tė vijė menjėherė, vetura ime pėr shkaqe sigurie ėshtė sjellur me kamionė nė autoparkun qė gjendet 500 metra mė larg.
Lehtėsimi zgjatė pak kohė. Shfaqen tre "pjesėtarė tė sigurimi", konfiskojnė pasaportėn time, mė dėrgojnė nė bisedė informative/hetim policor nė sallėn e ushqimit tė Grand Hotelit. Janė dy burra, njėri me kėsulė tė zezė, tjetri me kasketė si ēadėr, dhe njė bjondinė, rreth tė
tridhjetave. "Biseda informative" ėshtė brutale dhe me ton tė pacipė.
"Cili shėrbim sekret qėndron prapa DER SPIEGEL-it?" "E dimė se ju jeni spiune." "Silluni me korrktėsi,pėrndryshe duhet tė llogarisni me mė tė keqėn." "Dimė gjithēka pėr Ju nga Interesi kryesor i pyetėsve ka tė bėjė me vendqėndrimin tim gjatė ditėve dhe netėve tė fundit. Them se kam
qenė te refugjatėt nė kufirin maqedon. Pastaj mė konfrontojnė me pothuaj tė gjitha kontaktet, tė cilat unė i kam pasur me shqiptarėt gjatė dhjetė viteve tė shkuara dhe tė cilėt unė gjoja i kam keqpėrdorur pėr "aktivitetet e mia spiunuese."

Sidoqoftė raportimet e mia kanė qenė "antishtetėrore". Para sė gjithash intervista me Rugovėn njerėzit e sigurimit i zemėron pa masė. Ata dinė edhe pėr kontaktet e mia me komandantėt e UĒK-sė. Me sa duket biseda jonė ransmetohet nė lokalin tjetėr pėrmes mikrofonit. Pas njė ore njeriu me kasketė tė zezė braktisė lokalin, pas disa minutave kthehet dhe kėrkon falje pėr "sjelljen pak brutale tė forcave tė sigurisė" - thotė se ishin vetėm tė irituar mbi zhdukjen time. Si vetura ashtu dhe bagazhi do tė vijnė menjėherė, premtojnė ata. Mirėpo, nė "DER SPIEGEL" e ardhshėm preisn diēka pozitive pėr serbėt. Atėherė unė pėrsėri mund tė punojė nė Kosovė si gazetare. Me sa duket njė "njeri nga lart" kishte vendosur tė kenė mėshirė me mua. Por, as vetura as bagazhi nuk vijnė.

Njė orė mė vonė njė nėpunės policie ma rrok pėr flokėsh: drejt nė veutrėn e policisė. "Ē'kėrkon ti kėtu si gjermane?" Pres nė stacionin
policor. Tė uniformuarit janė nė atmosferė tė ndezur: veēse po presim trupat tokėsore tė NATO-s, sigurojnė ata me entuziazėm dhe i bėjnė duart grushta. Tė gjithė (ushtarėt e NATO-s) do ta braktisinKosovėn nė arkivole, mendojnė ata. Valigjet e mia kontrollohen. Kontrollim trupi. Pastaj kthimi i pasaportės - mė porosisin tė mos lėvizė jashtė Grad Hotelit. S'duam tė kemi mė probleme. Qė nga arresti im i pavullnetshė shtėpiak mė 31 mars dhe kthimi im mė 5 prill Prishtina ka ndryshuar.
Tashti ēdo serb ka nga njė armė, ēdokush e ndien veten superhero patriotik. Gra me uniforma tė zeza sillen si amazona tė universit.
NJė pjesė e madhe e personelit serb tė hotelit qėmoti ėshtė arratisur, po ashtu edhe 20 punėtorėt e Media Qendrės sė etabluar nė katin e parė. Hoteli ėshtė pėrlot me ushtarakė, polici, vullnetarė tė Arkanit dhe polici speciale. Njėrin prej tyre mė duket se e njoh.
Ai ishte nė mesin e atyre qė u vėrsulėn nė rezidencėn e Rugovės.
Edhe ai duket se mė ka vėrejtur. Pasdite vonė: njė punonjėse e hotelit mė tėrheq nė njė qoshe. "Duhet tė largoheni, kėtu Ju nuk jeni mė e sigurtė." Telefonojė nė Beograd, lus sekretareshėm time tė pyes te ministri i informatave Komneniq, se nė rast se udhėtojė nė Maqedoni a mund tė kthehem pėrsėri nė Jugosllavi. Komneniqi ėshtė anėtar i SPO-sė, partisė sė Vuk Drashkoviqit, e cila nė Perėndim njė kohė tė gjatė shihej si alternativė demokratike ndaj Milosheviqit.

Por, ministri i informatave vetėm zemėrohet pėr atė se si njė serbe e
vėrtetė ka fytyrė tė punojė pėr njė redaksi gjermane. Ē'kėrkon
gazetarja gjermane nė Kosovė! Nėse ajo nga frika do tė dhihet nė pantollona, atėherė vetė le tė shikojė se si del nga kjo situatė, kėshtu tingėllon mesazhi tij ndihmės.Domethėnė unė mbes edhe mė tej nė dhomėn time 505 nė Grand, si gjithnjė qė nga fillimi i sulmeve ajrore flejė me kėpucė, xhakavento dhe me baterinė/llabmėn e xhepit nė dorė. Nė tė vėrtetė sulmet ajrore kėtė natė janė mė tė afėrta, mirėpo raketat nuk flutorojnė pėrskaj dritareve tė hotelit. Jam e lumtur qė afrohet mėngjesi.

Psikologu
22-01-06, 11:52
E MARTĖ, 6 PRILL

Fytyrat e "personave tė sigurimit", tė cilėt mė kishin premtuar kthimin e veturės dhe bagazhit, ndėrkohėjanė tė ngrysura. Njė punonjės i hoteli mė kėshillon qė tė largohem menjėherė. Ka dyshime mbi vendqėndrimin tim gjatė gjashtė ditėve tė fundit. Me sa duket unė do tė duhej tė likujdohesha. Raza nga policia serbe nė Beograd dėshiron tė ndihmojė.

Sekretaresha ime e kam alarmuar edhe atė. Ai mė kėshillon qė nė
vend se tė pres veturėn time dhe bagazhin bashkė me kompjuterin,
pajisjet pėr fotografi dhe tė hollat, "mė mirė tė shpėtojė kokėn".
Raza: "Ikė, merre menjėherė autobusin pėr nė Beograd." Ai do tė kujdeset qė nė postblloqet kontrolluese gjatė rrugės tė mė lėnė tė kalojė. Nisja e autobusit sipas planit ėshtė edhe 5 minuta, marshi nė kėmbė deri nė stacionin e autobusėve zgjat sė paku 40 minuta.
Dhe pėrsėri ėshtė njėri nga serbėt e pakėt, qė kėto ditė nuk mė shikojnė si "armike e shtetit", i cili mė sjellė atje. Biletat janė shitur qė para disa ditėsh.

Ndihmėsi im arrin tė sigurojė njė biletė "jashtė planit", i lutet shoferit
tė autobusit dhe mė fut nė autobusin Prishtinė-Beograd - nė mesin e ushtarėve, policėve dhe patriotėve nė rend tė parė. Afėr meje
ėshtė ulur Dragani. I them se jam gazetare zvicerane. Sidoqoftė, Zvicra nuk bombardon bashkė me aleatėt perėndimorė. Dragani thotė se nuk e kupton botėn mė qė kur NATO-ja ka filluar tė bombardojė. Nė autobus zėri i radios sillet deri nė fund. Clintoni rahasohet me Hitlerin, NATO-ja me terroristėt. Ēdo njoftim propagande, qoftė mbi ndėrtesat e shkatėrruara serbe apo avionėt e rrėzuar tė NATO-s komentohet me njė "Hallo" apo "Oooh" tė zėshme. Befasisht gjendemi para kolonave disakilometėrshe tė mjeteve lėvizėse, kamionØve tė vogėl dhe veturave - tė mbushur pėrplot me refugjatė shqiptarė. "Prej nga vijnė kėta?", pyet shoferi i habitur. Kėta gjatė natės janė dėbuar nga kufiri maqedon, thotė njė ushtar me uniformė tė blertė. Vargu i mjerimit ėshtė i pafundshėm,
nga Gjilani deri nė Bujanoc. "Humbni nė turqi!", shpotisin udhėtarėt
e autobusit me zemėrim.

Rruga mė tutje na shpie pranė kazermės sė shkatėrruar tė Leskocit. Pastaj nė "Autoput" (autostradė), e cila shkon drejt Nishit.
Rreth 15 autobusė me "vullnetarė" kalojnė pranė nesh (drejt Kosovės). Udhėtarėt e autobusit i pėrshėndesin ata me duar tė ngritura dhe brohoritje. M'u nė qendėr tė Nishit, mes ndėrtesave shumė afėr njėra-tjetrės, ėshtė shkatėrruar njė qendėr komanduese e policisė. Siguria goditėse e NATO-s ėshtė "fantastike", pranon Dragani. Pastaj vazhdojmė drejt Beogradit. Tashti kontrollon vetėm policia ushtarake, dhe vetėm ushtarėt nė uniformė, tė cilėt udhėtojnė me autobus. Kėrkohen dezertorė.Lajmet njoftojnė pėr 1500 ushtarė gjermanė nė Maqedoni, tė cilėt gjoja kanė hedhur armėt e tyre dhe janė arratisur nė Greqi. Askush nė autobus nė dyshon, po ashtu as nė njoftimet e tjera pėr pėrkrhajen e Serbisė nga mbarė bota. Rreth orės 20.30 shihen konturat e Beogradit -
pothuaj Las Vegas pas disa javėsh zymtėsi totale nė Prishtinė. Jeta
duket se pulson normalisht. Askush nuk reagon nė sirenat qė paralajmėrojnė sulmet e NATO-s. Duket se njerėzit janė mėsuar me
luftėn.

Psikologu
22-01-06, 12:08
Si e pėrcollėn gazetat "Bujku" e "Koha ditore" takimin e presidentėve Klinton-Rugova

Prishtinė, 30 maj (QIK)
Takimin e djeshėm nė Shtėpinė e Bardhė tė presidentėve Klinton-Rugova e kanė paraqitur sot dy gazetat e pėrditshme shqipe nė Kosovė,

"Bujku" e paraqet takimin nė dy faqe tė gazetės. Nė faqen e parė, gazeta boton njė fotografi nga takimi i djeshėm i Presidentit Klinton me kryetarin Rugova. Me mėnyrėn e paraqitjes, gazeta shpreh qėndrimin e vet pėr takimin si pėr ngjarjen kryesore politike tė ditės, me titull tė dalluar: Klinton: "Nė Kosovė nuk do tė lejojmė pėrsėritjen e Bosnjės", kurse nė dy nėntitujt, theksohen fjalėt e presidentit tė Republikės sė Kosovės: "Ne ritheksuam se zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn ėshtė shtet i pavarur" dhe tė Ambasadorit Kristofer Hill: "SHBA-tė nuk do tė largohen pėrderisa tė arrihet njė zgjidhje paqėsore nė Kosovė". Nė faqen e parė, "Bujku" parlajmėron takimin e sotėm nė Uashington tė kryetarit Rugova me sekretaren e shtetit z. Medllin Ollbrajt. Nė faqen e dytė jepet deklarata e kryetarit Rugova pas takimit me presidentin Klinton me titull: Kjo ishte ditė historike pėr Kosovėn" si dhe intervista e kryeministrit tė qeverisė se Republikės sė Kosovės Bujar Bukoshi dhėnė "Zėrit tė Amerikės" me titull: "Kemi arsye tė jemi optimistė tė matur". Pėr dallim nga "Bujku" gazeta "Koha ditore" takimin e presidentėve Klinton-Rugova e paralajmėron nė faqen e parė nėpėrmjet tė anėtarit tė delegacionit tė Kosovės, Veton Surroi, duke cituar fjalėt e tij: Clintoni dha garanca pėr implikimin serioz tė SHBA-sė nė bisedat pėr Kosovėn". Gazeta nuk boton asnjė fotografi nga takimi Klinton-Rugova, as fotografi tė ndonėjrit nga presidentėt, ose anėtarėt e delegacioneve qė kanė marrė pjesė nė takimin e djeshėm. "Koha" boton gazeta portretin e kryeredaktorit tė saj, tė Veton Surroit si edhe tekstin e Rojterit. Kėtė takim, tė cilėsuar si historik pėr Kosovėn, kjo gazetė nuk e ka shėnuar as me njė lajm tė veēantė redaksional.

Psikologu
22-01-06, 12:10
Prishtinė, 30 maj (QIK)
Shtypi i sotėm i Tiranės, siē njoftuan nė emisionin e mėngjesit radio "Zėri i Amerikės" dhe radio BBC i kushtoi vėmendje tė posaēme takimit tė djeshėm tė kryetarit tė Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova me presidentin e SHBA-ve, Bill Klinton.

Gazeta "Republika" nė editorialin e saj "Lamtumirė politikė e pasivitetit", shkruan se nė imagjinatėn evropiane takimi Klinton-Rugova shėnon braktisjen e politikave abstrakte dhe mobilizimin drejt njė tė ardhme autentike. Sipas kėsaj gazete, kjo ndodhi pas paralizimit tė aftėsisė utopike evropiane me mbarimin e luftės sė ftoftė. Nė kėtė shkrim theksohet se me kėtė takim SHBA-tė kėrkojnė t'u tregojnė shqiptarėve se rruga qė ndjek dr. Rugova ėshtė rruga mė autentike drejt paqes.

Ndėrkaq, pėr gazetėn "Albania", takimi i presidentit Klinton me pėrfaqėsuesit legjitimė shqiptarė tė Kosovės ėshtė njė mbėshtetje mė e fortė dhe mė e qartė qė SHBA-tė i kanė dhėnė ndonjėherė shqiptarėve nė Kosovė. Kurse pyetjes se ēfarė presin amerikanėt nga shqiptarėt nė Kosovė, gazeta pėrgjigjet se udhėheqėsit shqiptarė nė Kosovė duhet tė vendosin autoritetin e tyre real nė terren, si dhe tė marrin pėrsipėr qėndresėn shqiptare si e vetmja mėnyrė pėr tė merituar njė ndėrhyrje ndėrkombėtare nė favor tė palės qė mbron trojet dhe liritė e veta.

Nga deklarimet zyrtare, por edhe nga burime tė tjera tė informacionit, duket se amerikanėt po shprehen qartė se janė pėr njė Kosovė, e cila duhet tė jetė njėsi federative nė Jugosllavi. Ndėrsa nė anėn tjetėr po theksohet njė qėndrim i prerė amerikan pėr tė mos lejuar qė nė Kosovė tė pėrsėritet Bosnja. Por, situata nė terren vėren gazeta "Albania" ėshtė krejt ndryshe dhe larg nga ajo ēfarė ėshtė biseduar nė Shtėpinė e Bardhė. Pikėrisht dje, Millosheviqi provoi se ka filluar ta kthejė Kosovėn nė Bosnjė duke ndėrmarrė njė sulm ushtarak nga mė tė fuqishmit qysh nga fillimi i masakrave nė Kosovė.

"Zėri i Popullit" i konsideron rezultatet e takimit si njė mbėshtetje tė alternativės tė zgjidhjes paqėsore tė krizės nė Kosovė. Duke sjellė informacione rreth mbledhjes sė Kėshillit tė Partneritetit Atlantik nė Luksemburg, gazeta bėnė tė ditur se ministri i jashtėm shqiptar, Paskal Milo u ka bėrė thirrje homologėve tė tij tė mbėshtesin zgjidhjen e konfliktit nėpėrmjet dialogut, si dhe tė dėnojnė dhunėn serbe ndaj popullatės shqiptare nė Kosovė.

Takimin Klinton-Rugova e ka pėrshėndetur edhe lideri i opozitės shqiptare Sali Berisha. Sipas "Rilindjes Demokratike", ai e ka vlerėsuar kėtė takim si njė faqe tė re tė miqėsisė midis Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Kosovės, si dhe si njė angazhim direkt tė Uashingtonit pėr tė ndėrprerė agresionin serb ndaj popullatės shqiptare dhe pėr tė ndihmuar zgjidhjen e krizės nė rajonin e Ballkanit.

Klinton: Rugovės: "Do ta mbrojmė Kosovėn", Rugova: "Shtetet e Bashkuara tė jenė tė pranishme nė Kosovė", "Mbėshtetja e alternativės sė zgjidhjes paqėsore tė krizės nė Kosovė", "Takimi historik pėr ēėshtjen e Kosovės"... ishin titujt kryesorė nė gazetat e sotme tė Tiranės, kushtuar takimit Rugova-Klinton.

Udhėheqėsi i shqiptarėve tė Kosovės, ashtu siē ishte parashikuar zhvilloi dje njė takim me presidentin amerikan, Bill Klinton shkruan gazeta e pavarur "Koha jonė". Nė takim u diskutua rreth krizės nė Kosovė, si dhe gjetjen e rrugėdaljes nga kriza e cila ėshtė aktualisht nė muajt e parė tė kėtij viti si pasojė e mungesės sė gjatė tė dialogut ku kategorikisht janė armėt. Dr. Rugova me sa bėhet e ditur prej bashkėpunėtorėve tė ngushtė tė presidentit Rugova i kėrkoi presidentit amerikan, Bill Klinton tė ndėrhyjė, nė mėnyrė qė t'i jepet fund dhunės qė ka pėrfshirė pėr disa muaj Kosovėn. Mė tej, gazeta "Koha jonė" citon presidentin Rugova tė ketė thėnė se ka kėrkuar nga presidenti Klinton njė prani mė tė madhe tė SHBA-ve nė Kosovė dhe se i ka parashtruar presidentit Klinton kauzėn e krijimit tė njė shteti tė pavarur dhe neutral, si zgjidhjen mė tė mirė lidhur me krizėn nė Kosovė. Nė vijim tė shkrimit thuhet se presidenti Rugova nė takimin me presidentin amerikan ka propozuar njė fazė tė tranzicionit nė mėnyrė qė t'i jepet fund dhunės serbe nė Kosovė dhe tė mundėsohet kėrkimi i njė zgjidhjeje politike. Nga ana e tij, sipas kėsaj gazete, presidenti Klinton siguroi presidentin e Kosovės pėr njė mbėshtetje tė parezervė tė SHBA-ve.

Psikologu
22-01-06, 12:15
Prishtinė, 7 mars 2002 / TN
Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova mbrėmė i dha njė intervistė Televizionit tė Kosovės, nė tė cilėn u pėrgjegj nė shumė pyetje tė drejtorit tė TV Kosovės Avni Spahiu qė kishin tė bėnin me ēėshtjet aktuale politike, ekonomike e tė tjera.

Nė pyetjen e parė se si e ndien tani vetėn si President i Kosovės i njohur tash edhe ndėrkombėtarisht, presidenti Rugova tha se e ndien vetėn mė mirė dhe mė tė lumtur, si edhe tė gjithė kosovarėt, sepse sot Kosova ėshtė e lirė.

- Sė bashku me miqtė tanė UNMIK-un, KFOR-in dhe OSBE-nė kemi arritur njė progres nė tė gjitha fushat e jetės, pėrfshirė kėtu edhe zgjedhjet e vitit 2000, por edhe zgjedhjet e vitit tė kaluar nacionale.

Pra gjithsesi ėshtė njė relaks mė shumė tash qė arritėm t'i konstituojmė tė gjitha institucionet e Kosovės nė Parlamentin e Kosovės me marrėveshjen qė arritėm me grupacionet politike. Tash duhet ta kryejmė anėn formale dhe duhet t'ia fillojmė punės dhe zbatimit tė programeve qė i kemi paraqitur, qė i kemi bėrė dhe qė do t'i detajizojmė, - tha Presidenti Rugova.

I lutur tė japė komentin e tij se si i sheh zhvillimet tash e tutje nė Kosovė, presidenti Rugova tha se institucionet e Kosovės do tė pėrqėndrohen nė prioritetet e caktuara dhe sigurisht Qeveria e Kosovės do tė paraqesė praogramin nė Parlament ku do tė bėhet aprovimi i tij.

Po ashtu Presidenca ka programin e vet qė ka dhe rolin reprezentativ tė Kosovės. "Aktiviteti qendror do tė orientohet nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, nė sigurimin e investimeve, siguri mė tė madhe nė Kosovė, stabilitet politik dhe gjithsesi tė kemi njė qeveri stabile.

Kjo na duhet qė tė kemi garanca pėr investime", tha zoti Rugova dhe shtoi se nė vija tė pėrgjithshme duhet tė jetė privatizimi me prioritet i ekonomisė sė vogėl, sidomos i industrisė sė mesme qė mundėsojnė krijimin mė tė madh tė vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e Kosovės qė pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė popullit tė Kosovės.

Njė nga prioritetet, tha Presidenti Rugova, do tė jetė zhvillimi i shoqėrisė civile, tė drejtat e njeriut, duhet tė fillojė edhe njė pajtim mes njerėzve sepse tė gjithė kanė pėrjetuar njė periudhė tė rėndė disavjeēare. Por megjithatė populli shqiptar i Kosovės ėshtė njė popull i fortė dhe si njė popull dinamik qė ėshtė ka arritur t'i kapėrcejė ato vėshtirėsi dhe tė rindėrtojė Kosovėn, tha zoti Rugova.

Njė ēėshtje tjetėr ėshtė edhe integrimi i grupeve etnike nė Kosovė nė jetėn sociale, ekonomike dhe politike tė Kosovės dhe siguri mė shumė, vazhdoi ai dhe shtoi se shqiptarėt si shumicė kanė pėrgjegjėsi pėr integrimin e kėtyre grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės.

- Meqenėse tash i kemi tė gjitha institucionet: Parlamentin, Presidentin dhe Qeverinė e Kosovės, por edhe grupet politike do tė punojmė edhe pėr njohjen formale, pra zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės, sepse kjo do tė qetėsonte rajonin tonė. Kjo do tė qetėsonte edhe popullin e Kosovės, sepse ende ka frikė pėr tė ardhmen, - nėnvizoi presidenti Rugova.

Ndėr ēėshtjet e tjera ai theksoi forcimin e policisė, tė TMK-sė etj.

Pas njė pjekurie qė u tregua me marrėveshjen pėr ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės ku ėshtė krijuar njė unitet dhe njė bashkėqeverim dhe a mund tė ruhet kjo nė tė ardhmen, ishte pyetja tjetėr, nė tė cilėn Presidenti i Kosovės u pėrgjegj se gjithė kjo punė ėshtė kryer mirė dhe me sukses, kuptohet kanė pasur tė gjithė ngapak frustrime, por mund tė thuhet se ishte kjo edhe njė pėrvojė demokratike pėr tė cilėn u gjet zgjidhje.

Pėr kėtė marrėveshje, Presidenti Rugova edhe me kėtė rast falėnderoi kryeadministratorin Mihael Shtajner, i cili ishte mjaft energjik duke ndihmuar nė kėtė plan, siē ka ndihmuar edhe ambasadori amerikan Menzis sė bashku me grupin e pesėshes evropiane.

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje tjetėr qė lidhet me angazhimin e tij edhe nė takimet e tashme me diplomatė tė huaj qė lidhet me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, qė ėshtė kuptuar si njė prioritet i zyrės sė presidencės dhe cilat do tė jenė prioritetet e tij nė kėtė rrafsh, Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova tha:

- Sėrish po them se sa mė parė tė njihet Kosova ndėrkombėtarisht ėshtė mė mirė, sepse ne de fakto jemi tė pavarur, sepse do tė qetėsonte vetė popullin e Kosovės, por edhe vendet fqinje dhe do tė kishim ecur mė shpejt nė zhvillimin tonė dhe nė kėtė mėnyrė do tė qetėsohej edhe rajoni ynė.

Siē dihet Kosova ėshtė njė faktor qendror nė rajonin tonė qė ndikon nė stabilitetin e Maqedonisė, Malit tė Zi, Shipėrisė, por edhe tė Serbisė ndonėse ajo momentalisht mendon ndryshe. Kjo do tė thotė se nė kėtė mėnyrė do tė demantoheshin pohimet e disa dashakqijve se pavarėsia e Kosovės do tė destabilizonte rajonin tonė, pra kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės.

Natyrisht do tė punojmė qė tė gjejmė pėrkrahje sa mė shumė ndėrkombėtare pėr kėtė ēėshtje. Mund tė them se nė kėtė aspekt tashmė ka njė mirėkuptim. Pra do tė insistojmė te Bashkimi Evropian, te vendet e mėdha tė BE-sė te Shtetet e Bashkuara tė Amerikės qė tė kryhet kjo punė dhe tė qetėsohet populli i Kosovės, pėr tė cilin bashkėsia ndėrkombėtare ka bėrė shumė dhe ka investuar shumė nė Kosovė nė tė gjitha planet.

Nė pyetjen se cili do tė jetė raporti i tij me Qeverinė e Kosovės, presidenti Rugova tha se ai do tė jetė i mirė dhe pozitiv, duke shtuar se duhet punuar tė gjithė sė bashku. Ai e vlerėsoi kėtė si unitet demokratik qė gjithkush ta kryejė punėn e vet.

Nė vėrejtjen e intervistuesit se ka pakėnaqėsi nė LDK dhe nė parti tė tjera se nė qeverinė e Kosovės nuk janė zgjedhur mė tė mirėt, Presidenti Rugova tha se gjithmonė ka mė tė mirė e mė tė mirė, por sipas tij, ky ėshtė njė ekip solid, ata janė ekspertė, njerėz publikė, njė pjesė edhe qė kanė punuar nė administratėn e pėrbashkėt qė ka qenė deri mė tash.

Presidenti Rugova pėr kryeministrin Bajram Rexhepi tha se ai ėshtė njė njeri pragmatik qė ka punuar dhe ėshtė i njohur edhe mė parė, por edhe me mistrat e tjerė tė tė gjitha fushave. Pra do tė bėhet njė punė me koordinim sepse vetė njerėzit nuk munden tė bėjnė asgjė, nėnvizoi Presidenti Rugova.

Nė vijim z. Rugova tha se aktiviteti i institucioneve tė Kosovės bashkė me KFOR-in dhe UNMIK-un do tė koncentrohet mė shumė nė zgjidhjen e problemit tė Mitrovicės, ku kanė filluar disa hapa tė vegjėl pozitivė nė integrimin ekonomik tė kėtij qyteti pėr tė filluar tė funksionojė industria dhe jeta nė Mitrovicė.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen se a do tė vizitojė Prekazin dhe varrin e komandantit legjendar tė Kosovės Adem Jasharit, Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova tha se do ta vizitojė gjithsesi nė cilėsinė e Presidentit dhe presidenca do tė ketė konsideratė tė veēantė ndaj tė gjithė dėshmorėve dhe heronjve tė luftės, duke i dekoruar ata pėr merita tė veēanta. "Pra do tė tregojmė njė pėrkujdesje shumė mė tė madhe shtetėrore pėr ta", tha ndėr tė tjera presidenti Rugova.

Ndėrkaq, duke shfaqur qėndrimin e tij rreth diasporės shqiptare, Presidenti Rugova i falenderoi nė veēanti shqiptarėt nė diasporė pėr kontributin e dhėnė nė rrethanat mė tė rėnda pėr Kosovėn, duke shtuar se do tė krijohen kushtet dhe siguria qė ata tė kthehen dhe tė investojnė nė bizneset e tyre nė Kosovė.

Nė kėtė kontekst, ai tha se do tė angazhohet qė tė fillojnė prodhimtarinė e tyre pėrveē Trepēės edhe repartet e saj anembanė Kosovės me qėllim tė zhvillimit ekonomik dhe punėsimin e njė numri mė tė madh tė punėtorėve, duke zbutur kėshtu problemet e shumta sociale nė Kosovė. Kjo do tė ndodhė me investime tė reja.

Duhet tė ndihmohen pensionistėt, kategoritė sociale tė goditura, familjet e dėshmorėve. Pra do tė ketė njė pėrkujdesje mė tė madhe sociale.

I pyetyr se si e komenton vijėn e demarkacionit tė kufirit tė Kosovės me Maqedoninė si rezultat i njė marrėveshje pėr tė cilėn populli i Kosovės ka pohuar se ėshtė e papranueshme dhe ēfarė do tė bėjnė institucionet e Kosovės nė kėtė aspekt, Presidenti Rugova tha se edhe vitin e kaluar tė gjitha grupet politike, por edhe KPA, janė prononcuar se nuk e njohim atė marrėveshje dhe nuk ėshtė me vend dhe kjo ishte njė lojė e keqe, sepse kufijtė e jashtėm dhe ata tė brendshėm askund nuk janė prekur.

Ndoshta, tha ai, ky ishte edhe njė provokim se si do tė reagojnė kosovarėt. -- Do tė jemi shumė tė vendosur pėr kėtė ēėshtje. Me qėllim qė tė mos e acarojmė situatėn kemi kėrkuar nga qeveria e Maqedonisė qė tė mos nxisė situatėn dhe njerėzit tė kenė tė drejtė tė shfrytėzojnė pronėn e tyre,- tha presidenti Rugova.

Ai shtoi se kjo ēėshtje do tė ngritet nė Parlamentin e Kosovės dhe Qeveria e Kosovės do tė deponojė nė Kėshllin e Sigurimit tė OKB-sė njė kėrkesė qė kjo marrėveshje tė rishikohet dhe ky problem tė zgjidhet. Kjo do tė thotė se institucionet e Kosovės do tė kėrkojnė me kėmbėngulėsi qė kjo ēėshtje tė zgjidhet.

I pyetur se si e komenton vizitėn e Ēoviqit nė Kosovė, pėrkatėsisht kontaktet me pėrfaqėsusit e UNMIK-ut dhe deklaratat e tij rreth ēėshtjes sė Kosovės, presidenti Rugova u shpreh qartė se Serbia mund tė interesohet pėr serbėt nė Kosovė, por nė asnjė mėnyrė nuk mund tė involvohet nė problemin e Kosovės, duke shtuar se edhe serbėt njė ditė do tė emancipohen dhe do ta kuptojnė mirė se nuk mund tė pėrzihen nė punėt e Kosovės.

Nė fund tė kėsaj interviste Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova RTK-sė i dhuroi njė kristal tė vogėl tė cilin e quajti pėrkrenarja tė Skėnderbeut.

Arb
23-01-06, 02:50
Intervista e fundit e Rugovės pėr BBC-nė

Rugova tha se bisedimet me Beogradin tė mundshme pa veto
Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, i tha BBC-sė, se njohja e drejtėpėrdrejtė e pavarėsisė sė Kosovės do tė ishte mė e dobishmja pėr gjithė rajonin.

Ai shtoi se e respekton edhe rrugėn e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės pėrmes bisedimeve.

Zoti Rugova deklaroi pėr BBC Sot se bisedimet me Beogradin zyrtar janė tė mundshme nė kuadėr tė ndonjė konference ndėrkombėtare, por pa tė drejtė tė vetos.

"Nėse mbahet ndonjė takim ndėrkombėtar pėr Kosovėn, unė dėshiroj njohje direkte, por nėse mbahet, ne do tė marrin pjesė edhe vendet fqinje, pra edhe Serbia, pa tė drejtė vetoje".

Kėtė tė drejtė e kanė humbur tė gjithė pas intervenimit tė NATO-s dhe flasin pėr njė vend qė ėshtė shkatėrruar dhe nuk ekziston mė", tha presidenti i KOsovės.

Me zotin Ibrahim Rugova bisedoi nė Prishtinė, korrespondenti i BBC-sė, Muharrem Nitaj fillimisht e pyeti presidentin Rugova, se si e cilėsonte ai, takimin qė pati me nėnsekretarin amerikan tė shtetit Nicholas Burns.

Intervista e plotė me Presidentin Rugova

Rugova: Vėrtet qė ishte njė vizitė e madhe dhe e rėndesishme e nėnsekretarit Berns dhe po ashtu e njoftuam pėr progresin qė kemi bėrė nė Kosovė dhe qė do tė bėhet vlerėsimi i progresit. Pra kjo ėshtė ajo rruga ndėrkombėtare dhe do tė bisedohet, unė them, pėr pavarėsinė e Kosovės. Ndėrsa unė insistoj pėr njė njohje direkte nga Shtetet e Bashkuara nga Unioni Evropian apo dhe nga vende tė veēanta tė Unionit Evropian pėr pavarėsinė e Kosovės sepse kjo do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės dhe tė botės edhe Kosovės do ti hapeshin perspektiva tė reja. Natyrisht sekretari Burns premtoi pėrkrahjen e vazhdueshme tė ShBA.

BBC: President Rugova pėrmendėt premtimin qė ka dhėnė nėnsekretari amerikan Burns se SHBA do tė vazhdojnė tė mbėshtesin Kosovėn dhe popullin e saj. Mua do tė mė interesonte vlerėsimi tuaj pėr angazhimin e SHBA gjatė tė gjithė periudhės prej vitit 1990 e kėtej nė mėnyrė qė ēėshtja e Kosovės tė vijė tė paktėn kėtu ku ka ardhur deri mė tani.

Rugova: Falė edhe zotit dhe miqėve tanė amerikanė natyrisht edhe aleatėve tė tyre europian. Siē e dini SHBA ėshtė vendi i parė qė ėshtė interesuar pėr ne. Pas vitit 1990 na kanė pėrkrahur vazhdimisht. Pra, siē e dini edhe ndihmat qė kemi pasur kėtu kongresi, qeveria pastaj, nė se ju kujtohet, kėrcėnimet e kėrshėndellave tė presidentit Bush plak qė vuri vijėn e kuqe atėhere qė tė mos preket Kosova; pastaj presidenti Klinton qė vazhdoi dhe ngjau edhe intervenimi i NATO-s dhe i SHBA-sė pėr tė mbrojtur popullin e Kosovės dhe pėr tė qenė sot Kosova njė vend i lirė dhe qė tash na pėrkrah dhe nė rrugėn e pavarėsisė. Unė them se pavarėsia pėr Kosovėn dhe pėr gjithė shqiptarėt nė rajon ėshtė njė optimum.

BBC: President Rugova, fitohet pėrshtypja se komuniteti ndėrkombėtar tashmė e ka qartėsuar qėndrimin e tij rreth statusit tė Kosovės. Janė pėrjashtuar, unė do tė thosha, tre opsione qė do tė ishin mė tė papėrshtatėshme pėr Kosovėn, tė cilat ju i dini shumė mirė. Nė fakt a po bėhet pavarėsia e Kosovės realitet pas zhvillimeve qė po shkojnė aktualisht?

Rugova: De facto, pas luftės, pra pas ndėrhyrjes sė NATO-s e kėndej ne jemi de facto tė pavarur prandaj unė them njohja formale apo zyrtare, sidoqė t'i themi pavarėsisė sė Kosovės ėshtė ēėshtje qė duhet tė bėhet sa mė shpejt. Sė paku ne kemi arritur progres tė madh kėto 6 vjet. Kemi dėshmuar se mund tė udhėheqim. Natyrisht kėtu ka qenė UNMIK-u, KFOR-i, NATO, miq tė tjerė qė na kanė ndihmuar, por edhe ne si institucione kemi treguar aftėsinė tonė tė udhėheqjes. Prandaj na duhet edhe njohja formale, qė tė kemi mundėsinė e zhvillimit ekonomik, sepse ne, pa njohjen formale tė pavarėsisė, nuk kemi tė drejtė nė kredinė ndėrkombėtare nga Banka Botėrore, Fondi Monetar Ndėrkombėtar, bankat evropiane tė ndryshme, dhe nuk kemi mundėsi. Ėshtė njė ēėshtje praktike pra pavarėsia, tė eksportojmė, qarkullimi i njerėzve ėshtė i vėshtirėsuar, plus neve nuk kemi njė pėrfaqėsim diplomatik nė botėn e jashtėme ndėrkombėtare dhe jemi nė mėshirė tė informatave, gjysėm informatave. Prandaj kjo do tė siguronte edhe nė njė ardhme dhe njė siguri pėr Kosovėn dhe pėr popullin e Kosovės. Mandej dėshiroj tė theksoj, pėr shembull, sikur tash qė ndodhi pak a shumė njė krizė e integrimeve europjane me kushtetutėn. Pėrsėri thuhet se do tė shtyhen integrimet evropiane etj. do tė thotė qė Kosova nė kėtė gjendje pėson pėrsėri. Sepse ne jemi vendi mė afėr Bashkimit Europjan, nė rajon, legjislacionin e kemi komplet, punojmė me ekspertė ndėrkombėtarė etj. plus euron e kemi. Mirėpo pėr tė evituar kėto kriza tė ndryshme qė mund tė ndodhin edhe nė tė ardhmen, atėhere pavarėsia na siguron tė ardhmen tonė dhe pėrcaktimin tonė si popull.

BBC: Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan ka caktuar dy ditė mė parė si emisar special tė tij qė do tė bėjė vlerėsimin e asaj qė ėshtė arritur, vlerėsimi i standardeve, ndėrkohė qė vetė ambasadori norvegjez nė NATO ka deklaruar se ai do tė ketė kompetenca akoma mė shumė, do tė bėjė njė vlerėsim politik tė situatės nė Kosovė. Si president i Kosovės si e shihni, pėr shembull, vlerėsimin e tij, ēfarė do tė jetė ai?

Rugova:Unė besoj dhe shpresoj dhe do tė punojmė qė jetė njė vlerėsim pozitiv, gjithpėrfshirės apo njė vlersim politik, sepse, siē e dini, deri tash janė bėrė disa vlerėsime teknike, i fundit ishte nė Kėshillin e Sigurimit nga zoti Petersen qė ishte pozitiv. Shpresoj se edhe ky do tė jetė njė vlerėsim pozitiv sepse ambasadori Kai Aide e njeh shumė mirė Kosovėn, ēėshtjen e Kosovės. Ai vjet bėri njė raport apo internerar pėr hapat qė do tė vijnė. I vuri gjėrat nė lėvizje. Unė shpresoj se do tė jetė pozitiv vlerėsimi i tij dhe natyrisht ne do tė punojmė dhe do tė kėrkojmė qė tė vlerėsohen faktet. Unė e kam thėnė shumė herė se ne qė 6 vjet kemi plotėsuar shumė standarde, por asnjėherė nuk janė vlerėsuar. Po pėrmend vetėm katėr palė zgjedhje qė kanė qenė shumė tė mira, demokratike si edhe funksionimin e institucioneve, i gjyqėsisė, legjislacionit etj. etj. Plus zhvillimi ekonomik. Mirėpo tash besoj se do tė vlerėsohen.

BBC: President Rugova, a mendoni qė bashkėsia ndėrkombėtare duke vėnė si kusht pėrmbushjen e 8 standardeve sikur e vendosi Kosovėn pėrpara njė sfide relativisht tė fortė?

Rugova: Pak a shumė mund tė them se deri nga fundi i vitit tė kaluar u vendosėn ato 8 standartet tė cilat krijuan njė atmosferė tė rėndė nė Kosovė. Unė edhe atėhere kam thėnė se standarti i parė ėshtė pavarėsia pastaj tė tjerat do ti zhvillojmė natyrisht dhe tashmė ne ato i kemi pėrmbushur, por duke punuar na ndodhėn gjėra tė padėshirueshme. Pėr shembull, nė ekonomi tash kanė filluar disa kompetenca dhe pa kompetenca ne nuk kemi se ēfarė tė bėjmė kėtu. Investime ne nuk mund tė garantojmė si qeveri, askush nuk vjen. Njerėzit vijnė e shkojnė etj.etj. madje investimet shkojnė tjetėrkah, bota ėshtė e madhe.

BBC: Si i vlerėsoni institucionet e Kosovės? Kosova tashmė ka institucionet e veta tė pushtetit. Ju si njeriu i parė i piramidės sė pushtetit nė Kosovė, si e shihni funksionimin e institucioneve tė pushtetit, kam parasysh qeverinė, parlamentin por edhe institucione tė tjera qė janė pjesė e rrjetit tė qeverisė.

Rugova: Ne tash e kemi mandatin e dytė. Nė mandatin e parė u krijua njė bazė e ministrive, e qeverisė, e presidentit edhe e parlamentit. Tash nė kėtė fazė do tė jemi mė funksionalė dhe mė praktikė. Plus qė kemi hyrė edhe nė njė zhvillim tjetėr demokratik, do me thėnė si qeveria dhe opozita. Dhe kėshtu vihen gjėrat nė lėvizje dhe natyrisht unė si president i vlerėsoj gjėrat si pozitive dhe duhet tė konsolidohen mė shumė.

BBC: Zoti president ėshtė vlerėsuar si njė lloj hendikapi bojkoti qė njė pjese e komunitetit serb tė Kosovės i ka bėrė kėtyre institucioneve. Kanė paralajmėruar pėr shembull, se ndoshta pėrfundimisht nė fund tė kėtij muaji do tė jenė pjesė e institucioneve, mė nė fund. Ēfarė mund tė bėjė faktori politik shqiptar nė mėnyrė qė tė jetė mė i vendosur nė integrimin e pjestarėve tė minoriteteve nė institucionet e shtetit nė Kosovė?

Rugova: Ne kemi bėrė nga ana jonė mjaft, ne edhe UNMIK-u po them. Ndoshta jemi i vetmi vend nė Europė apo nė botė qė kemi vende tė rezervuara nė parlament pėr minoritetet: dhjetė janė pėr serbėt meqė i pėrmendėt, dhjetė pėr minoritetet e tjera nga 120 deputetė, tri ministri nga trembėdhjetė ministri, dy i kanė serbėt. Pastaj nė vendbanimet ku ata janė nė shumicė dhe kanė fituar votat ata udhėheqin, e shumica shqiptare nuk pėrbėn problem. Atje siē e dini ata kanė buxhetin qė ja u japim ne, shkollat, ambulancat e tė tjera. Ne do tė bėjmė edhe mė shumė nė kėtė drejtim, mirėpo ėshtė edhe kjo ēėshtja tjetėr qė lidhet, ju lutem pa tė keq po e them prapė, me pavarėsinė qė lidhet. Ka njė pjesė tė serbėve qė hezitojnė ende tė integrohen nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės. Beogradi pėr fat tė keq ende manipulon ndonjė pjesė tė serbėve tė Kosovės dhe krijon tensione. Nė anėn tjetėr ėshtė frika e popullatės shumicė pėr tė ardhmen e Kosovės. Por ne do t'i bėjmė tė gjitha pėrpjekjet qė ata t'i afrojmė.

BBC: President Rugova, sė voni ka patur disa tratativa, disa pėrpjekje, qė tė vendoset njė dialog i drejtpėrdrejtė i pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė pushtetit nė Serbi me zyrtarėt mė tė lartė tė Kosovės.

Rugova: Ne kemi filluar njė dialog me Beogradin sa i pėrket ēėshtjeve teknike. Patėm filluar vitin e kaluar, u ndėpre, rifilluam dhe ėshtė shumė vėshtirė tė bisedohet me Beogradin direkt pėr ēėshtje politike, se ata ende kanė pretendime ndaj Kosovės, pėr fat tė keq. Ne ofruam njė shans nė Gjenevė ku do tė ishin liderėt e pesė vendeve tė rajonit dhe tė kėsaj pjese tė Europės. Natyrisht do tė kishim edhe njė takim simbolik me udhėheqėsit e lartė tė Serbisė. Mirėpo ata nuk pranuan dhe tė shikojmė tash. Ju e dini se ata ende i kanė ato ngarkesat e vjetra, do tė thotė luajnė de facto, dhe nuk janė shumė tė interesuar. Nėse mbahet ndonjė takim ndėrkombėtar pėr Kosovėn, unė dėshiroj njohje direkte. Por, nėse mbahet, aty do tė marrin pjesė edhe vendet fqinje, pra edhe Serbia, pa tė drejtė veto-je. Kėtė e kanė humbur tė gjithė pas intervenimit tė NATO-s, dhe flasim pėr njė shtet qė ėshtė shkatėrruar dhe nuk ekziston mė.

BBC: Kur shpresoni se presidenti i Kosovės do tė mund tė thotė njė ditė qė pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur edhe formalisht?

Rugova: Unė besoj sė shpejti dhe po punoj qė kjo tė jetė sė shpejti.

BBC: U tha qė ndoshta nė vjeshtė fillojnė negociatat?

Rugova: Po mirė ashtu ėshtė kjo rruga ndėrkombėtare unė po e them. Unė po punoj edhe nė kėtė rrugėn tjetėr, qė thonė rruga mė e shkurtėr, mė e shėndetėshme dhe mė e qėndrueshme, njohjen direkte.
BBC: Zoti presiden, thatė qė keni institucione shumė tė suksesshme tė pushtetit nė Kosovė. Atėhere ēfarė u desh qė tė krijohej edhe njė forum politik?

Rugova: Ne duhet tė mėsohemi, ne duhet ta respektojmė botėn dhe tė respektojmė normat demokratike. Opozita po ashtu duhet tė mėsohet qė do tė kritikojė etj, por tė jetė njė kritikė me argumente. Ishte ideja qė tė bėhej njė forum konsultativ, jo formal, qė tė takohen liderėt e partive kryesore politike, natyrisht edhe presidenti i Kosovės. Do tė provojmė, mund tė kemi edhe forma tė tjera.

BBC: President Rugova, sipas kornizės kushtetuese ju jeni faktor i unitetit. Ja keni arritur qė ta kryeni kėtė detyrė siē duhet?

Rugova: Sė pari, unė jam faktor i unitetit tė popullit dhe qytetarėve -- edhe pse nuk jam i zgjedhur drejtpėrdrejt nga qytetarėt, shpresoj qė nė tė ardhmen do ta kemi kėtė -- natyrisht edhe i faktorit politik, dhe unė do ta bėj kėtė, do tė bisedoj dhe bisedoj vazhdimisht me tė gjitha grupet politike, edhe tė opozitės. Ndėrsa si president do t'i bėj tė gjitha pėrpjekjet qė tė ruaj unitetin e popullit dhe unitetin e grupeve politike. Ju e dini dhe mė njihni se edhe nė jetėn politike unė jam shumė i matur dhe i toleroj tė gjitha.

BBC: Sa konstruktive ose e kundėrta janė kritikat e fundit tė opozitės nė adresė tė qeverisė? Sepse fitohet pėrshtypja sikur ka nisur njė fazė e pėrplasjeve.

Rugova: Opozita ka tė drejtė tė bėjė kritika dhe nuk jemi armiq. Natyrisht kur bėhen kritika duhet tė ketė edhe argumente. Unė jam i mėsuar, por besoj qė edhe qeveria ka zėnė tė mėsohet, edhe parlamenti natyrisht.

BBC: President Rugova mė lejoni tė flasim diēka pėr pjesėn e profesionit tim. Mediat nė Kosovė janė njė pjesė e funksionimit tė shoqėrisė demokratike nė pėrgjithėsi.

Rugova: Unė e them gjithmonė, dhe ju kam thėnė disa herė, qė jeni pjesė e shoqėrisė, pjesė e shtetit, natyrisht shtyp i lirė dhe i pavarur, por qė tė punojė edhe pėr interesat e Kosovės. Edhe kritikat kur bėhen tė jenė me argumente, njė gazetari hulumtuese, analitike, qė ndoshta kemi mė pak, edhe kryesore ėshtė qė tė jepet informata ēka ndodh. Prandaj kėrkoj njė maturi edhe nga mjetet e informimit qė tė kontribuojnė, tė afirmojnė edhe realitetin nė Kosovė, se kemi pasur shumė progres, pos mjeteve publike apo shtetėrore, si tė themi, edhe mjete mjaft tė suksesshme private televizive, radio, plus edhe kėto si BBC-ja, nga miqtė tanė qė i bėjnė kėtu nė Kosovė.

Psikologu
24-01-06, 22:47
RUGOVA : SHTĖPIA NUK MBAHET PA MIQPRESIDENTI I KOSOVĖS DHE POLITIKA E TIJ PAQĖSORE


"Unė insistoj pėr njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės". Kjo deklaratė e presidentit tė ndjerė tė Kosovės, Ibrahim Rugova, ėshtė bėrė mė 23 dhjetor tė vitit tė kaluar, qė shėnon edhe paraqitjen e tij tė fundit nė publik. Pėrmbajtja e kėsaj deklarate nė fakt ėshtė shndėrruar nė shenjė identifikimi pėr politikėn, tė cilėn ai e udhėhoqi qė nga viti 1989. Atėbotė ai u zgjodh kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, partisė sė parė politike shqiptare nė Kosovė, e cila identifikonte lėvizjen e rezistencės sė shqiptarėve kundėr regjimit tė atėhershėm serb. Nė tė gjitha prononcimet e tij, presidenti i Kosovės vazhdimisht ka bėrė thirrje pėr njohjen e menjėhershme tė pavarėsisė sė Kosovės. Nė intervistėn qė i ka dhėnė Radios Evropa e Lirė mė 24 dhjetor tė vitit 2004, vetėm pak ditė pas fitores sė dytė nė zgjedhjet e pėrgjithshme, presidenti pat shpjeguar se si e sheh Kosovėn nė tė ardhmen: "Kosovėn po ju them qė nė fillim, dėshiroj sot apo nesėr ta shoh si vend tė pavarur, tė njihet pavarėsia e Kosovės. Pra, njė Kosovė e integruar nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės".
Presidenti gjithashtu njihet pėr mesazhet drejtuar opinionit kosovar pėr punė dhe tolerancė: "Tė gjithė tė angazhohemi edhe mė shumė – edhe deri mė tash jemi angazhuar – pėr progresin e Kosovės, pėr tė mirat e Kosovės. Nė planin shpirtėror dhe njerėzor tė kemi njė tolerancė dhe mirėkuptim edhe mė tė madh ndėrmjet veti, njė respekt pėr njėri tjetrin dhe njė vetėrespekt". Ishte ky mesazhi qė zoti Rugova e pat dhėnė nė intervistėn me Radion Evropa e Lirė.
Lėvizja paqėsore e presidentit tė Kosovės ka bėrė qė ai nė botė tė njihet si udhėheqės i njė lėvizjeje gandiste. Ky angazhim i tij ėshtė shpėrblyer me shumė ēmime ndėrkombėtare qė u jipen personaliteteve botėrore pėr punėn e tyre nė shėrbim tė paqes. Nė mesin e ēmimeve, dr.Ibrahim Rugova ka fituar edhe Ēmimin Saharov nga Parlamenti Evropian mė 16 dhjetor tė vitit 1998. Nė fjalimin qė pat mbajtur me kėtė rast nė praninė e deputetėve tė Parlamentit Evropian nė Strazburg, presidenti i Kosovės pat theksuar se zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn ėshtė njė Kosovė e pavarur me tė gjitha garancat pėr serbėt e Kosovės dhe njė protektorat ndėrkombėtar si fazė kalimtare. Duke iu drejtuar presidentit tė atėhershėm tė Parlamentit Evropian, Hose Marie Robles Delgado, fjalimin e tij dr.Rugova e pat pėrmbyllur me njė proverb shqiptar: "Shtėpia nuk mund tė mbahet pa miq, por Kosova sot ka shumė miq nė kėtė shtėpi", pat thėnė presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.

Arbana VIDISHIQI

Urata
25-01-06, 02:36
Ibrahim Rugova at the University of Toronto

http://www.utoronto.ca/crees/images/rugova.JPG

CREES hosted Dr. Ibrahim Rugova, President of the Democratic League of Kosovo and a member of the United Nation's Interim Administrative Council for Kosovo, during September 10-14. The visit was the result of a collaborative effort between CREES, the Department of Foreign Affairs and International Trade (DFAIT), and the Kosova Information Centre in Toronto. This was Dr. Rugova's first visit to Canada and the delegation was pleased with the proceedings. In Ottawa, he met with Foreign Minister John Manley and had a number of other meetings with senior officials at DFAIT and the Canadian International Development Agency. He also took time to visit with the small Kosovar community in Ottawa, most of whom arrived in Canada during the 1999 war in Kosovo.

http://www.utoronto.ca/crees/images/lineup2.JPG

In Toronto, Dr. Rugova briefly joined the CREES "September Social." In addition to interviews with journalists from The Toronto Star and The Globe and Mail, Dr. Rugova and his chief political advisor, Skender Hyseni, met with U of T President Robert Birgeneau, Munk Centre Director Janice Stein, CREES Director Peter Solomon, and CREES Project Coordinator Robert Austin. Dr. Rugova stressed the need for more opportunities for students from Kosovo to spend time at a western university.


l-r: J. Stein, P. Solomon, R. Birgeneau, I. Rugova, R. Austin, S. Hyseni
Dr. Rugova also held an informal roundtable at the Munk Centre for scholars and graduate students. In his opening remarks, Mr. Rugova thanked the University and the academic community for their constant support, indicating that it is ultimately the intellectuals who uphold the values of civilization during the most difficult times, and added that he looked forward to future cooperation between U of T and the University of Prishtina. He also expressed gratitude to Canada for aiding Kosovo both during and after the war in terms of reconstruction, health care, post-secondary education, and its refugee policy. He spoke with relative satisfaction about the current status and the progress made in Kosovo: the reconstruction efforts and the joint administration, the establishment of 20 governing departments, and the first municipal election in 2000, in which Dr. Rugova’s party won 58% of the vote. With respect to economic recovery, Dr. Rugova indicated that the primary focus of the new government, to be elected in November 2001, would be privatization and foreign investment, accompanied by job creation for young Kosovars, who constitute 60% of the population and account for a high rate of unemployment.Ibrahim Rugova and Peter Brock (History) He then spoke briefly about the question on the minds of all present: the political choices that Kosovo would make under the direction of the Democratic League of Kosovo. "The national objective," stated Dr. Rugova unhesitatingly, "is independence." He added that the principal purpose of the international community is the construction of democratic institutions and economic recovery, while the decision as to the political status would be decided only at the end. He insists on full independence and prompt formal recognition by the international community as the only means of calming the Albanian communities in Macedonia, Montenegro, and in Albania itself. How this would be attained, he did not elucidate.


http://www.utoronto.ca/crees/images/brock2.JPG

Maria Banda, International Relations

Presidenti i pare i Kosoves Dr. Ibrahim Rugova ne percjellje te keshilltarit Mr. Hyseni dhe truprojes se tij Mr.Nikqi shkeli token e Torontos pikerisht me 11 Shtator 2001 kur USA u ball me tragjedin...
Te gjithe diplomatet/burreshtetas te vendeve tjera i kthyen andej nga erdhen, perveq Dr.Ibrahim Rugoves...
U nderua edhe me darke nderi, darke kjo e dyta ne historin Canadeze(Mandeles i kishin pas shtrue darke nderi dhe Dr. Ibrahim Rugoves)...

Komuniteti Kanadezo Shqiptare-KOSOVA organizoi gjithashtu darke nderi per ardhjen e tij dhe nje program kulturor...
Si shenje Nderimi i dhuruam nje pllakate me simbole Canadeze! E mirepriti...
Nje numer i njerezve nuk u paraqiten ate nate per shkak te propagandes se udhehequr nga nje Shoqate tjeter ku ne mesin e saj ulen njerez te nivelit me te ulet njerezor...!
I urte dhe perpikte si gjithehere, i pershendeti te gjithe bashkekombasit dhe me fjalimin e tij nuk i la hapsire asnjeriut te pyes...
E Ēudtishme, sikur u lexoj mendjen dhe deshirat e te gjitheve...!Pastaj ju afrua te gjithe tavoline me tavoline dhe te gjitheve u zgjati doren...
Ky gjest i tij i impresionoj shume mysafire nderi te huaj...
Si perfundim, vete Dr. Ibrahim Rugova, Mr. Hyseni dhe Mr. Nikqi e thane disa here se pritja me mire qe i ishte bere deri ne ate kohe!

Lavdi!

Urata
25-01-06, 02:56
Si rezultat i asaj vizite dhe takimit te Dr. Rugoves me gjithe ata njerez autoritativ, sistemi shkollor u morr persiper nga Canadezet, gjithashtu sot plot student kosovar po e shkelin Canadane me visa students...!

Meritat e te ndjerit te tjeret po akceptohen, javen qe shkoi tre student nga Kosova mberrin ne Toronto...!

Lavdi jetes dhe vepres se Babait te popullit!

Gentiani
25-01-06, 22:09
Profeti nga Cerrca
E Diele, 22 Janar 2006
"Vetem Hazreti Muhamedi, tani Rugova, kane qene. Njeri si Rugova nuk mund te lind nene shqiptare mbi kete toke". Keshtu thone bashkefshataret e Ibrahim Rugoves ne vendlindjen e tij ne Cerrce te Istogut

Nga fshati Cerrce i Istogut

Nebih Maxhuni

Heren e fundit tashme me te ndjerin Ibrahim Rugoven ishte takuar para nje viti gjate ceremonise se perurimit te rruges Istog-Peje. Lokja Myze Hasanaj, rreth te 65-ve, prej se kishte marre vesh per vdekjen e Presidentit Rugova, asaj nuk iu kishin ndalur lotet per humbjen e fqinjit te pare. Kjo plake thote se Rugova ka qene njeri i urte dhe se ishte rritur jetim, ngase babai e kishte lene ate vetem nje muajsh.

Myza para 41 vjetesh ishte martuar ne Cerrce, ku kishte lindur Presidenti Ibrahim Rugova. Edhe pse ne moshe te shtyre, kujton shume qarte se si ishte rritur dhe shkolluar Ibrahim Rugova. "Une e mbaj mend shume mire. Eshte shkolluar per gazep, nena e ka shkolluar vete se Serbia ia ka vrare baben dhe babagjyshin e tina", thote plaka, e cila nuk pushon se qari per vdekjen e Presidentit dhe fqinjit te saj.

I kujtohet shume mire gjithe historia e Rugoves, por ne mendjen e saj sillen vetem dy gjera. Fotografia qe ka bere me Presidentin tashme te ndjere si dhe mbajtja peng me gjithe familjen e tij nga forcat e sigurimit shteteror te Sllobodan Milloshevicit. "Njeri ma te mecum nuk ka, pasi ai ka luftue shume per Kosoven vec ne burg cka ka hjek prej shkijeve gjate luftes, vetem ai e din dhe nuk ia m' rrini ymri me ba Kosoven shtet sovran dhe te pavarur", thote plaka Myze Hasanaj, e cila kishte dale para shtepise se saj dhe shikonte cdo njeri qe hynte ne familjen Rugova per te ngushelluar.

Ajo tere kohen sa po fliste, luste Zotin qe Kosova te behet ashtu sic kishte kerkuar Rugova ne cdo takim te tijin me burreshtetas te ndryshem per njohjen formale te pavaresise se Kosoves. "Ishalla more Zot bohet Kosova qysh ai ka pas qejf . Eshte dem i madh qe vdiq Rugova per Kosoven se nuk mujti me prit Kosoven te pavarur pas gjithe asaj qe ka bo", rrefen ajo.

Ndryshe, prej se mediat ne Kosove kane raportuar per vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova, turma e njerezve ia kishte mesyre shtepise se familjes Rugova ne Cerrce te Istogut, per te ngushelluar per vdekjen e Rugoves. Ismajl Rugova, djali i axhes se Ibrahim Rugoves, thote se pak para ores 12 te mesdites vellai i tij, Naseri, kishte njoftuar per vdekjen e Presidentit.

"Ka qene lajm te cilin nuk e kemi prit ne keto momente. E kemi marre lajmin shume rende, eshte humbje e madhe per familjen si dhe popullin e Kosoves", thote Ismajli, i cili kishte dale ne hyrje te shtepise dhe priste njerezit qe vinin per te ngushelluar. Ismajli thote se shume njerez te Kosoves nuk e kane ditur se kush ka qene Ibrahim Rugova, por pas vdekjes se tij gjithcka do te merret vesh. Ai thote se eshte rritur si femije se bashku me Rugoven dhe se kane jetuar se bashku ne nje shtepi.

"Kemi jetuar ne bashkesi se kemi ndare kurre nga vellezerit ne jemi gjashte dhe Ibrahimin e kemi konsideruar si vellain e shtate", tregon Ismajli. Ai thote se karakteristike e Ibrahim Rugoves ka qene se qysh si femije ishte i urte dhe nxenes e student i dalluar. "Une shume e kam ngucur gjate jetes, s'ka dite me kthye dore kurre. Ai ka mbet jetim njemuajsh, e ka rrit baba im, e ka shkolluar deri sa ka shkue ne Prishtine per studime. Ka qene nxenes shume i zgjute. Vetem kujtime te mira kemi prej tij", thone ne familjen Rugova.

Ne familjen e tij ne Cerrce thone se Rugova ka qene nje intelektual i rralle dhe burreshtetas i mire, qe ka punuar per ceshtjen e Kosoves. "Ka punuar per me arrit qe ta beje Kosoven shtet enderr, kjo e secilit shqiptar, por Zoti i madh dhe qe ndodhi kjo..., por prape jemi te bindur se se bashku do ta realizojme endrren e tij", thone familjaret. Nga viset e ndryshme te Kosoves, njerezit vinin per te ngushelluar familjen Rugova. Sipas familjareve, ne oret e vona eshte paralajmeruar te vine shuam zyrtare te institucionesh ne Cerrce per te ngushelluar familjen Rugova per vdekjen e Ibrahim Rugoves.

"Fshataret shume jane te pikelluar, i gjithe fshati u organizua per te shkuar ne Prishtine, ne Velani, per te bere homazhe. E kemi deshte jo si President, por si bashkefshatar, ka qene shembull gjithmone", thone ne vendlindjen e Presidentit Ibrahim Rugova.

Pak para rruges qe con drejt familjes Rugova ishin mbledhur shume bashkefshatare te Rugoves per te udhetuar drejt rezidences, ku tashme gjendet trupi i pajete i tij. "Une Dr. Ibrahim Rugoven e njoh prej feminise. Ka qene 5 vjet para meje qitu i kemi shpijat vetem Hasreti Muhamedi, se njeri ma te mire se Ibrahim Rugoven nuk lind nene shqiptare ne Kosove. Sot kesi njeri nuk ka as kurre nuk ka me lind, u kon i urte, i sjellshmi, i shoqerum me cdo njeri po deri qaty e ka pas...", thote Muhamet Magjari, banor i Cerrces. Ne oret e mbremjes nje autobus me perplot cerrcas kane udhetuar drejt Prishtines ne rezidencen e Ibrahim Rugoves.

I ndjeri Ibrahim Rugova heren e fundit ne vendlindjen e tij kishte shkuar para nje viti per te prere shiritin perurues te rruges Peje-Istog. Presidenti Ibrahim Rugova eshte larguar nga fshat i tij i lindje, Cerrce, ne vitin 1970 per te jetuar ne kryeqytet. Por, ai here pas here kishte shkuar ne familjen e tij ne fshat per te vizituar me te dashurit e tij. Qe nga viti 1990 kur ishte zgjedhur kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosoves, Ibrahim Rugova ishte pare me rralle duke udhetuar ne Cerrce te Istogut.

Diten e varrimit, te merkuren, bashkefshatare te tij do te organizojne qe me autobus te vine deri ne Prishtine per t'i dhene lamtumiren e fundit bashkefshatarit te tyre si dhe njehere ish kryetarit te Kosoves, Ibrahim Rugova. Ne qytetin e Istogut, me t'u kumtuar lajmi per vdekjen e tij, ishin ngritur flamujt kombetare ne gjysmeshtize ne shenje zie.

Dani11
26-01-06, 15:11
LAVDI LAVDI LAVDI..................

Arb
26-01-06, 16:00
LAVDI!

doGzona
29-01-06, 19:02
http://www.trepca.net/2006/presidenti/rugova_i_ri_3.jpg

Poezi e Presidentit Ibrahim Rugova - botuar nė fund tė viteve tė 60-ta

1.
Me varg nė shpirt m`ēeli pranvera.
Desha t`jetoj gjithmonė i neshtė.
Mė bėhet se do tė vajtoj pėrhera,
Kur po hyj me tė madhe nė vjeshtė.

2.
Ah, stinė e verdhemtė, stinė e venitur
Vallė, Ty tė mallkoi mėma – natyrė?
Qė bashkė t`shkrihemi kėshtu t`nemitur,
Mos jemi tė mjerė nė krijatyrė?

Mė mbaj fjalėn, Ti e verdha stinė.
Edhe unė qeshė si ti i gjallė dikur.
E tani diēfarė fort, fort mė nxin –
E me dritė n`shpirt po bėhem nur.

3.
Po ėndėrrove me kėngė tė rritesh,
Dhe ajo jetės pėrpara t`i flasė.
E di. Me dėngė plot do t`goditesh,
E ngado tė endesh veē do tė vrasė.

4.
Athua Zoti i marrė diti tė gjykojė,
Qė njomakėt tė kalben shi nė vrug.
Apo secili barrėn e vdekjes tė peshojė
N`zjarr tė heshtjes i ndryrė si murg?

5.
I ngrohur me tė vėrtetėn nė gji,
Vėllau im dole n`mesin me erė.
Mbi fytyrėn e re t`ra njė vel i zi –
T`nxuer e t`futi n`kuvli pėrherė.

6.
O kujt t`i falem n`kėtė orė t`vėshtirė,
Kujt t`ia kėrkoj hijen e njomėsisė?
Pa frikė. Prore do t`jetė ndjellamirė –
Pikllimi im, kasnec i gjallė i fuqisė.

7.
Dua tė iki fushės e malit -
Jetėn e shoh si grusht t`rėndė.
Jo,s`dua t`iki. Dua si shpirt djalli
Tė ngjitem sė bashku nė vend.

8.
Bėn qė pėr vargjet e mia t`pėrvėlimit,
Tė mė quajnė edhe njeri fare t`prishtė.
Pa heret i vranė sytė e shtrembėrimit,
Se e flas t`vėrtetėn e kam ēiltėrtisht.

Por njė tė dihet se zemra e poetit,
N`dimėr a n`verė s`di tė ngurrė
Dhe kur e ndjen valėn rreth vetit –
Qan e qesh, nuk qetėsohet kurrė.


------------------------------------------------------------------
Poezinė dhe Fotografinė
pėr botim nė trepca.net i dėrgoi : Shaip Beqiri

Psikologu
29-01-06, 21:40
Presidenti Rugova e vlerėson shumė pozitiv planin amerikan pėr Kosovėn qė sjell njė dinamikė tė re


Prishtinė, 19 maj - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot ministrin e Jashtėm tė Danimarkės, Per Stig Moler, i cili gjendet sot pėr njė vizitė njėditore nė Kosovė.
Presidenti Rugova falenderoi pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen ushtarake dhe civile pėr Kosovėn qė ka dhėnė Danimarka nė gjashtė vitet pas luftės nė liri, dhe si vend gjatė luftės nė planin ndėrkombėtar. Presidenti tha se e ka njoftuar ministrin danez me progresin qė ėshtė bėrė dhe me punėn nė vlerėsimin e standardeve pėr progresin, qė siē tha, mė vonė tė bisedohet pėr Kosovėn. Si progres, ai veēoi mbrojtjen e minoriteteve, integrimin e tyre, duke shtuar se po punohet qė ky progres tė jetė mė i dukshm dhe ketė njė gjendje stabile rreth reformės sė pushtetit lokal. "Ndėrsa unė insistoj qė pavarėsia e Kosovės tė njihet drejtpėrdrejt nga SHBA-ja dhe BE, ēfarė do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe botės dhe vendet pėrreth Kosovės, fqinjėt tanė, qė Kosova nesėr tė jetė nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė qė na kanė ndihmuar shumė", tha Presidenti Rugova, duke thėnė se kjo ėshtė perspektiva e Kosovės dhe pret pėrkrahjen e mėtejshme tė Danimarkės.
Nė interesimin e gazetarėve pėr planin amerikan tė paraqitur dje nga nėnsekretari Nikolas Bėrns, Presidenti Rugova tha:
"Kėtė plan e vlerėsoj shumė pozitiv qė sjell njė dinamikė tė re, nė mėnyrė qė nė afatin sa mė tė shkurtėr tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės qė unė i them pavarėsi. E vlerėsoj shumė pozitiv edhe rolin e SHBA-ve dhe tė vendeve tė BE-sė", u shpreh Presidenti Rugova.
Ng ana e tij ministri danez Moler shprehu gatishmėrinė e vendit tė tij pėr ta ndihmuar Kosovėn nė tė gjitha proceset nėpėr tė cilat po kalon ajo. Ai tha se kėtė muaj Danimarka ka kryesinė e radhės nė Kėshillin e Sigurimit dhe pėr kėtė qėllim edhe kishte ardhur nė Kosovė pėr t'u informuar mė shumė me gjendjen aktuale. Me kėtė rast ai u shpreh i kėnaqur me arritjet qė janė bėrė nė Kosovė nė fushėn e standardeve sidomos me mbrojtjen dhe lirinė e lėvizjes sė minoriteteve.
Shefi i diplomacisė daneze theksoi se tash ėshtė koha tė bėhen tė gjitha pėrgaritjet nė mėnyrė qė nė vjeshtė tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
Po ashtu ai bėri tė ditur se para dy muajsh ėshtė nėnshkruar njė marrėveshje me shtatė banka tė Kosovės pėr tė pėrkrahur bizneset e vogla tė Kosovės dhe zhvillimin e ekonomisė si dhe pėr t'u mundėsuar qytetarėve tė Kosovės vende tė reja tė punės.
Ministri danez u takua dhe me kryeministrin Bajram Kosumi.

Psikologu
30-01-06, 11:35
Kryetari Rugova vuri lule mbi varrin e Xhemail Mustafės dhe ngushėlloi familjen Mustafa

Prishtinė, 25 nėntor (QIK) - Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova sot nė mesditė u kthye nė Prishtinė nga takimi i Forumit Botėror nė Monako. Prej aeroportit tė Prishtinės, dr. Rugova bashkė me bashkėpunėtorėt shkoi drejt nė varrezat e fshatit Gllamnik tė Podujevės, ku vuri lule mbi varrin e Xhemail Mustafės dhe i bėri nderime bashkėpunėtori tė tij tė ngushtė shumėvjeēar.

Kryetari Rugova pastaj vizitoi familjen e tė ndjerit Xhemail nė Gllamnik, dhe u shprehu ngushėllime nėnės, bashkėshortes, vajzės, djalit dhe vėllezėrve, duke u dhėnė zemėr pėr tė pėrballuar kėto momente tė rėnda pėr ta.

Pastaj kryetari Rugova, bashkė me bashkėpunėtorėt dhe strukturat komunale e tė LDK-sė nė Podujevė, shkoi nė restoranin "Beni-Dona", ku po mbahet e pamja pėr Xhemail Mustafėn dhe i shprehu ngushėllime tė thella babait tė Xhemailit dhe tė afėrmve tė tij. Nė ato momente tepėr emocionuese, kryetari Rugova tha se vrasja e Xhemailit ėshtė njė humbje e pakompensueshme pėr familjen, sepse ai ka qenė bir dhe prind shembullor, por edhe humbje e madhe pėr LDK-nė dhe Kosovėn.

Familja Mustafa duhet tė jetė krenare qė pati njė djalė tė urtė e tė ditur qė do ta mbajė nė kujtim tė pėrhershėm, jo vetėm Llapi, por edhe mbarė Kosova.