PDA

View Full Version : Janari,ky muaj plot dhimbje eplage per shqiptaret!


GURI SYLAJ
22-01-06, 00:21
Ne historin me te re te Kosoves ,janari do te jete muaj i dhimbjeve dhe i plageve.Muaj i humbjeve me te mdha. Ketyre humbjeve sot ju shtua edhe nje,nga ne u nda Presidenti i Kosoves zoti.Ibrahim Rugova.Janari na e mori per t'a rradhite ne vargun e atyre qe kurr nuk do te vdesin,ne rradhen e atyre qe per jete do te mbesin fanare qe do e ndriqoj rrugen drejt mvehtesise dhe bashkimit kombetar.
Janari,ky muaj plot dhimbje e plage per shqiptaret.

Barb|Ka
22-01-06, 00:35
Ishalla nuk na perseritet ku muaj e as ky vit qe me te vertet Mbrapsht ja ka nis...zoti e boft hajr :cry: :cry: :cry:

Murgesha
22-01-06, 00:52
Shkrim i Bartur.
Postuar: nga GURI SYLAJ me 06.01.2006 11:30 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Ishte fillimi apo fundi i Janarit , nuk me kujtohet.E takova ne rruge dhe nuk munda te ndahem pa e pyet.
Me thuaj , te lutem, pse ne Peje eshte bora e kuqe?
Me shiqoj drejt ne sy por nuk dij a u mrrol apo i shkoj buza ne gaz.
Qenke i ri,me tha. Prit sa te piqesh dhe pergjigjen do e gjesh vet.Mos harro, vazhdoj.
Ti kujton se asfalti ne rruget e Tiranes eshte i zi! Jo. Atje asfalti eshte i kuq.
I kuq?
Nuk dyshoja fare sepse isha me se i sigurt se ai kishte te drejte.Dhe deshti te largohej por une e ndala pak si me inat.
Une po te besoj , por te lutem , m'a thuaj shkurt pergjigjen.
Djal i mire.
U be pak nervoz se si dukej i ngutej per dikund.
Neqoftese ke vendos me e qu rrugen e bardhe deri ne fund-ec dhe mos u ndal.Po t'a prene rrugen te pa beset, ti detyren e ke kry ,punen do t'a vazhdojn te tjeret .Aty ku ti do te mbetesh edhe bora , edhe asfalti , edhe lendina do te behen te kuqe.
Ne do te takohemi perseri.Ne kete takim do t'a gjesh edhe Jusufin , Kadrin, Bardhoshin, Ahmetin , Uken , Smajlin,Hakiun , do te takohesh me shume -me te gjithe ata qe u a preu rrugen pabesia.Ketu do e gjesh pergjegjejen qe po e kerkon sot , kur une nuk mund te pergjigjem.
U nis!
Po rri edhe pak, une dua te bisedoj me gjat me ty.Pse po ike keshtu si hije?
Hije? Jo , une nuk jam hije , une jam drite. Por jo per qorra . Se qorri deshti apo nuk deshti ai terr e ka.Ai , vetem po e preke e din se dicka po ndodhe. Po , edhe zhurmen per rreth e ndien, perndryshe.......
Me fale , por nuk deshta me te bezdise , une deshta vetem t'i ndrrojme dy-tri fjale.
Do te kemi rastin per biseda ,heren tjeter . Tash ngutu, ngutu e bene dicka per hater te syve.
Iku si hije.Mbi shpine mbante dicka qe nuk e dija cka eshte . Ne fillim me dukej Gitare por sa me shume qe largohej merrte formen e Pushkes.
Hapat e tij te mdhaj i ndjej edhe sot.
Kercasin neper Boren e Janarit

************************************************** ***


Ps. Ky shkrim bartet nė kėtė temė me dėshirė tė Z. Guri Sylaj.

Murgesha!

jadore
22-01-06, 01:09
Ishalla nuk na perseritet ku muaj e as ky vit qe me te vertet Mbrapsht ja ka nis...zoti e boft hajr :cry: :cry: :cry:

--eshte detyre morale e njeriut si qenje dhe e kombit si shoqeri qe te perballoi qdo sfid ,dhe stuhi qe sjell jeta ne epoka te caktuara ...pra mos te jemi dhe supersticioz...--nuk na duhen te tillet -jo ne kete kohe-!!

geisha
23-01-06, 00:52
bashkohem me jador ...

kjo ishte nga dora e zotit atehere ti bejme ball dhe kesaj sfide ... te jemi bashke ... e te qendrojme bashke gjithnje!
per nder te heronjeve dhe njerzve te medhenje te kosoves qe u sakrifikuan per kete! :!:

Urata
23-01-06, 02:02
bashkohem me jador ...

kjo ishte nga dora e zotit atehere ti bejme ball dhe kesaj sfide ... te jemi bashke ... e te qendrojme bashke gjithnje!
per nder te heronjeve dhe njerzve te medhenje te kosoves qe u sakrifikuan per kete! :!:

U shtri ne doren e zotit, po...
por, punoi/veproi/sakrifikoi qe ne te jemi te lire...
e vete, nuk doli i lire qe mbas lufte e ketej...!

Njeri kishte te beje aty jo zoti...!

Kjo dhimbje e pikellim po i hapin porten KRENARISE!

GURI SYLAJ
25-01-06, 14:24
Ibrahim Rugoves

ME KOSOVEN MBI SUPE
U NISE RRUGEVE TE EUROPES-
BOTES,
JO PER VETE ,
PER NEEEEEEEEEEEEEEEE.


RRUGETOVE E FLUTUROVE,
SIKUR SHQIPONJA
QE E DON LIRIN,
VETEM PER KETA NJEREZ,
PER KETE TOKE,
PER KETE ATDHEEEEEEEEEEEEE:


NE JANARIN E SKENDERBEUT,
TE ISA BULETINIT,
NE JANARIN E JUSUFIT,
BARDHOSHIT E KADRIS,
NE JANARIN TAND,
PO NDAHEMI- PRESIDENT,
MU NE PRAG TE PAMVARESISE.

AMANETIN NA E LAT JU,
BETIMI N'A TAKON NE
QE KETE RRUGE T'A QOJME
DERI NE FUND
PER TY,
PER VETE,
PER KOSOVEN,
PER TE SHTREJTIN
A T D H E .

GURI SYLAJ
27-01-06, 20:41
NJEZET E GJASHTE JANARI!

Rruget e Prishtines
ishin plot lule,
neper to kalonte Lavdija.

Rruget e prishtines
ishin plot krenari
neper to kalonte Burreria.

Rruget e Prishtines
ishin plot heshtje,
neper to kalonte Menquria.

Rruget e Prishtines
ishin plot-
dhimbje e lot.

Kishte ardhe e tere KOSOVA.
Neper rruget e Prishtines,
per here te fundit,
kalonte
PRESIDENTI RUGOVA.

Te gjithe,me krenari,
thonin
L A V D I , L A V D I !

Sy_kaltra
27-01-06, 21:26
Janar i kobshėm


NJE DIT E FTOHET
PER PLOT ACAR
DIT E 21 JANARI-t
QE ZEMRAT NA I THAU
LAJM I KOBSHEM
LAJM ZIE
I PA BESUESHEM
PER MBAR SHQIPETARIN

SHUM E SHUM NJEREZ
NE SHPIRT I LENDOVE
QE SHUM E SHUM NJEREZ
ENDE SPO MUND TE BINDEN
QE TI U LARGOVE

NE NJE KOH KUR
ME SE TEPERMI I DUHEJE
POPULLIT TEND
QE ME DEKATA
PER TA LUFTOVE

DHE LUFTA JUAJ ISHTE
BUTESIA,MENQURI
TRIMERIA,BUJARIA
MBI TE GJITHA KEMBE NGULESIA
QE TE ARRITET PAMVARSIA

AH KOSOV E MJER
HUMBE LEGJENDEN
HUMBE NJERIUN E PAQES
HUMBE ZOTIN E SHTEPIS
EEH DIKUSH HUMBI BABAN
DIKUSH HUMBI BASHKESHORTIN
KOSOVA HUMBI LEGJENDEN
BOTA HUMBI SHEMBULLIN
LIDERET BOTEROR HUMBEN MIKUN
POR PERJET E MOT AI NUK DO TE SHUHET
SA HER QE TA SHQEPTOJM FJALEN PAMVARSI
AI ESHT ATY ,AI ESHTE NE TE
AI ESHTE PAMVARSIA

Murgesha
30-01-06, 00:28
Janari ėshtė muaj i kobit, muaj i vrasjeve dhe vdekjeve tė mėdha tek shqiptarėt.
Keti muaji tė kobshėm pėr shqiptarėt kėtė vit ju shtua edhe njė vdekje, nje dhimbje dhe njė lot, njė humbje, sa e rėndė aq edhe e pazėvendėsueshme.
Por kobi u shėndrrua nė mrekulli, u shendrrua ne respekt , ku edhe pas ketij kobi, Dardanisė iu dha respekti me i madhė, iu bė ndera me e madhe, nė emer dhe nderė tė mė tė madhit.
Mrekullia ndodhi, mrekulli qė patėm rastin ta shofim, edhe pse me pikėllimin qė na kaploi, kėsaj mrekullie ja pamė syrin, ia thithėm lotėt ata lotė qė ngriheshin sikur shtresa tė medha tė akullit ende pa rėnė nė tokė.
Zoti kėsaj here u mėshirua me fatin e shqiptarėve, u misherua sikur ne kohen e Skenderbeut kur kishim nė krahun tonė Zotin dhe mrekullin e tij, edhe ajo ishte ne Janar , pra Janar i historive shqiptare.
Zoti me dorėn e tij nguli nė mendjet dhe zemrat shqiptare dėshirėn pėr tė qenė pjesė e mrekullisė qė po lindte, pjesė e mrekullis sė ringjalljes nga vdekja, edhe pse quhej vdekje e kob, bashkė me ketė lindi edhe krenaria e percjelljes me nder siē din ta bėn vetėm shqiptari, e malet thrrisnin nė ketė ftohtesi ..O tė bashkohemi edhe ne, se shqiptarėt janė bashkuar sot nė token Dardane, e bashkė me ata edhe bota po i bėn nderė Viganit tė kombit shqiptar.
Popullin nuk e ndali asgjė, as rrugėtimi i largėt e as acari, ata vėrshonin pėr nė Prishtinė, tė marrshojnė tek kolosi i madhė qė i bėri nder kėtij populli, qė ua solli buzėqeshjen nė fytyr, qė ua dhuroj fjalen e lirė dhe deshiren pėr tė realizuar ėndrrėn shekullore.
Te gjithė sė bashku donin tė jen tek njeriu qė ja u ktheu dinjitetin, qė ja u ngriti plisin e shkelur pėr tokė me mijėra vite, njeriu qė u bė simbol i aspiratave tė tyre.......
Tė jenė te simboli i ndershmėrisė, tė marrin vegimin e fundit, ta ruajnė si kujtim tė pėrjetshėm e tė tregojnė brez pas brezi se edhe ata kanė qenė aty kur lindi kjo mrekulli.
Do ta mbaj mend historia, do tė mėsohet pėrmendsh do tė analizohet edhe shumė vite pas dita kur mbi 1 milion shqiptar tė bashkuar qėndruan me lotin nė sy pėr te ja dhėn lamtumirėn e fundit birit mė tė madh qė ndonjėherė lindi nė kėtė tokė.Kjo qė ndodhi me 26 Janar ėshtė e vetmja mrekulli qė Zoti bėri pėr ne shqiptarėt, prej se egziston njerėzimi. Ajo ditė ishte mrekulli dhe kishte lotin nė sy. Lotin po, por edhe krenarinė. Mė 26 Janar u kurorėzua dėshira e flaktė e Dr. Ibrahim Rugovės, populli i bashkuar pėr njė tė vetmin qėllim, pa dallim feje a partie.
Atė ditė edhe zoti u mishėrua pėr lotėt qė ktheheshin nė akull ende pa rėnė nė tokė.
Na e mori mė tė mirin qė e patėm nė mes tonin, por na e dėrgoi edhe kėtė mrekulli se ai ėshtė me ne, dhe na e rilindi para syve tanė.
Vdiq njeriu pėr tė lindė Legjenda.
Mrekullia fitoi emrin e pėrjetshėm.
Dr. Ibrahim Rugova presidenti i parė shqiptarė i Kosovės.
Kjo mrekulli do tė jetojė sa tė jetojė edhe shqiptari i fundit.

Urata
30-01-06, 15:19
Janar...

Nuk me pyeti askush doja apo s'doja te vija nė kėtė muaj...
Ty jetė po tė flasė...!
Me J edhe Janari fillon...
Erdha por nuk llogaritem...
Te tjeret po ikin ...
E unė a su dashka tė jetoj Janarin...?!!!

Mbi faqet e mia sot Dhimbja ndizet zjarr...!

Janari egersohet ...
Merr dhe Jep...
Janari Jetėson...

Sot 30 Janar...!

Mbi faqet e mia Krenaria ndizet zjarr...!
Janari dhimbje dhe krenari...!
Janari Jetėson...

Murgesha
13-03-06, 16:33
Kushtuar Ibrahim Rugovės

ELEGJI PĖR MISIONARIN QĖ ARMĖ E PAT FJALĖN

Shefqet DibraniI
Misterioze duket Dardania me atė qiell tė vėrejtur
Udhėt e saj kėrkojnė shpėtimtarin
nga gjėma dukej se ra tėrmeti
Qielli me yje ngrysi mortin atė ditė
atė natė qė ngurtėsoi zia
Kudo nė botė u hap pikėllimi pėr Misionarin e Paqes
kur ra si lisi mbi tokė
Gjėma dhe dėnesja u ndie gjatė, trishtimi i kaploi njerėzit
e gjallė

Nė tokė e nė qielli tė janarit u ndie pikėllimi
ishte dėrguesi i Zotit qė erdh nga gjithėsia
Mėrziteshin Engjėjt nė dimrin e ashpėr pėrplot acar
U tundėn ndjenjat siē tunden nga tėrmeti malet
akujt shkriheshin nga zemra jonė
Binte dhembja copė-copė nga pėrflakja e mbufatur
mbi gjokset djaloshare
kurse lulet kėputeshin nga shtrėngimi
nė duart e ngrira tė fėmijėve
Secili pėrkulej para tempullit, dashurisė
Para njeriut tė urtė, pėrpara mirėsisė
Ra erė e fortė siē vjen ēdo herė janari
Me ngrica nė zemėr pėrplot akuj tė thepisur
Ranė tė gjitha iluzionet, loti piku nė tokė nga mėrzia
E mėrzisė s‘i vinte keq pse prishi dashuritė, shpresėn
Jashtė nė acarin e ftohtė ndizej, e diku fikej njė qiri
Ty qė nuk pate armė, pate fjalė qė shkėlqyen si arė
Tė qoftė bekuar fjala qė gjithmonė besnik i ndeje asaj

Murgesha
13-03-06, 16:34
II.
Hyre si Engjėll nė thellėsinė e shpirtit dhe dalėngadalė
Heshtur e butėsisht bėre strofullin nė zemrėn e njeriut
Askush s’tė kuptoi sa thellė ishe futur nė rrėnjėt tona
Ujana qė sillte ujėra tė turbullta u bė i kthjelltė si kristali
pastaj reflektonte ardhmėrinė e qytetarit tė prangosur
nė sakrificėn e pėrjetshme
Skamja e tij matej me njė kothere buke e njė kokėrr kripe
Nė pranverė zakonisht hante bukėn me njė gjeth qepe
njė kokė hudhre por vazhdimisht ruhej nga fqinjėt
tė mos i qelbej goja se duhma jonė pat marrė dhen
ndonėse thuhet: hudhra ėshtė e mirė pėr sytė
ne humbėm udhėn nė oborrin tonė
Pėr vite nuk pamė dritėn as derėn pėr tė dal nga tmerri
ku thika barbare rrinte mbi kokė tė njeriut
Shpresėn kishim humbur se do tė qėndrojmė deri
nė shekullin tonė e pėr ēudi as ky shekull s’qenka yni
na paska grabitur emri dhe misioni juaj prej njė profeti
qė vazhdimisht thyente arrat netėve tė gjata
e dimrave me borė
Tė atyre dimrave Alpin qė bėhen rrasat e akullit
dy metra tė trashė, tė cilat gjithmonė na rrinin mbi kokė
Acar dimėror qė ngrihej sqepi i shqiponjės
sa as dielli i verės nuk e ēmpinte kurrizin tonė
Nga siē thamė: thika na rrinte mbi kokė edhe atėherė
kur kėmbėt na pikonin gjak
Ty qė nuk pate armė, pate fjalė qė shkėlqyen si arė
Tė qoftė bekuar fjala qė gjithmonė besnik i ndeje asaj

Murgesha
13-03-06, 16:34
III
Ndėr pėrroska gurgullima e ujit vazhdimisht prishte
qetėsin e poetit qė kėrkonte metaforėn
e besimit tė fjalės apo tradhtisė
Shemra na rrinte nė tehun e shpatės, nė ēatitė tona
kurse kumria kėndonte nė pranverė
lejlekėt pastronin moēalet e mbushura pėrplot bretkosa
Ujana e madhe kishte mbuluar pellgun e dashurisė
shpresa pėr tė tashėm dhe tė nesėrmen qė do tė vjen
e kaluara ishte lanė nė harresė
Por zbriten yjet nga qielli dhe ranė nė grushtin tonė
Dhe kėtė yjėzim dashurie ia solla Engjėllit tim
atij qė dashuroi jetėn time
ardhmėrinė e tim biri qė sapo ka lindur, kurse Durimi
qė moti ka shkuar tė bėjė homazhe mbi trupin tėnd
Te vona ishte pagėzuar nė uratėn tuaj qė pėrsėritje nė
ēdo fund jave gjatė gjithė shekullit tė kaluar
Kortezhi mortar sjell nė yjėsi trupin tėnd, funerali qė
kurrė s’u sos mėsa nė pėrrallat e Visar Zhitit
qė kishte parė vdekjen nė Qafė Mali a Qafė Bari kurse
kodra s’kishte bar e as mal se ishte bėrė si truri i tharė
Te vona ne u zgjuam sot pak mė vonė se temperatura
minus shtatėmbėdhjetė gradė na i ngriu shpresat
Te vona neve nuk na bėhet vonė edhe nėse funerali
shtyhet pėr nesėr
sepse ka dy mijė vjet qė “funeralin e pafundmė” nuk e
zbritėm nga krahu por heronjtė i vargojmė nė robėri
Je i pari Engjėll qė ke marrė udhė drejt Kodrės ku tani
do tė prehesh nė pėrjetėsi
kurse shpirti juaj nga qielli do tė shndritė sofrėn tonė
Te vona ne nuk zgjohemi se nė Barakėn ku kryeje
meshėn e fundjavės aty ku predikimet i bėje ti
Misionari Ynė
tani ka ardhur meshtar njė predikues qė nuk njeh as fe
as Zot, as qiell, as tokė as Atdhe
qė do tė mbetet bastard i fjalės sė shkruar
i lutjes qė pagėzoi lirinė e demokracinė
Te vona ne ti shajmė edhe vitet tua, sidomos atėherė
kur nuk je nė mesin tonė
bile mė lehtė ta pshurrim varrin se na fale fjalėn
nuk e dimė por sikur ta dimė atė Fjalė-Uratė
nuk mundemi, nuk mundemi me falur se ne duhet tė
mbetemi shqiptarė

E pėr ty qė s’kishe armė ēdo fund jave kishe fjalė
e sikur ato t’i mori mali dhe Amenin tuaj ne na fali
Ty qė nuk pate armė, pate fjalė qė shkėlqyen si arė
Tė qoftė bekuar fjala qė gjithmonė besnik i ndeje asaj

Murgesha
13-03-06, 16:35
IV
Engjėlli Ynė u shkėput dhe kaloi mėtanė ku nuk flitet mė
Na kundron si atėherė kur e shanin dhe ai miratonte
Dhe vazhdimisht lutej te Zoti ti falte pėr padijen qė nuk
ditėn tė mos flasin
E flitnin kur nuk duhej e kur askush nuk i pyeste
flisnin pėr tė krijuar zhurmė e potere
E nėn timbrin e saj krimi vazhdimisht bėhej i trishtėt
Tani diellin pranveror po e presin ata tė cilėt ky acar ua
ka ngrirė kėmbėt
I presin lulet dhe dashuritė e pėrhershme se ndanė varrit
do tė vijmė vazhdimisht
Pėr ta kryer ritualin e Fundjavės qė predikoje si paqe e
misionit tuaj
Tani je futur nė zgafelle mermeri atje shtatė pashė
nėn dashurit dhe ngjitur je
nėntė pashė mbi projektin e ardhmėrisė
Por gjithkah shndrit nuri juaj, dashuria dhe fjala qė na le
pas nė kėtė antikitet akullnajash
Pėrplot thashetheme dhe marrėzi planetare
Orakujt nuk bien nga qielli kurse Djalli
vazhdimisht nga toka del
Nga kjo tokė qė tė mban lidhur si Anteun
peng e nuk tė lė tė tė vdesėsh
As nuk tė le tė emigrosh ndanė pusit nė tė cilin
janė gozhduar pėrjetėsisht anijet
ato tė cilat ankorojnė
misionin paqėsor tė pavarėsisė
Tani gjithēka vjen nga qielli qoftė edhe nga gozhda e
ndryshkur nė mileniumin shekullor
Mbetėn metaforat qė interpretohen
nė secilėn kohė biblike
Tek e fundja thyhen qypat
pse kanė fshehur thesare shekullore
atėherė kur shirat lagin dashurit
atėherė kur bien meteorėt
Dymijė vjet pas Krishtit Misionar i Parė nė hapėsirėn
Dardane qė armė tė vetme pate fjalėn
Andaj ēdo gjė qė lidhet me fjalėn
nė kuptimin pozitiv tė saj tė takon Ty Misionar
qė rastėsisht nė tokėn Dardane paska ardhur
Ty qė nuk pate armė, pate fjalė qė shkėlqyen si arė
Tė qoftė bekuar fjala qė gjithmonė besnik i ndeje asaj


V.
Tė gjithė e kuptuam se ishe kalimthi nė kėtė botė
pėr tė rrėfyer misionin e faljes edhe kur nuk falet
pastaj shpirti Yt nė qiell te Zotat shkoi
tė gjithė tė gjithė e pamė
kur qielli hapi krahėt dhe tė mori
Ty qė nuk pate armė, pate fjalė qė shkėlqyen si arė
Tė qoftė bekuar fjala qė gjithmonė besnik i ndeje asaj

Amen!...


Zvicėr, 31 janar 2006.


Marrė nga MondoAlbanese.