PDA

View Full Version : Delegacionet dhe pjesėmarresit nė ceremoninė mortore


Dilaver
23-01-06, 14:28
Delegacionet dhe pjesėmarresit nė ceremoninė mortore

1. Shqipėria do tė marrė pjesė nė funeralin e Presidentit Rugova me njė delegacion prej 30 anėtarėsh, nė pėrbėrje tė tė cilit do tė jenė Presidenti Alfred Moisiu, kryeministri Sali Berisha, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, sekretari i i Partisė Socialiste Pandeli Majko dhe kryetari i saj, Edi Rama, ish-presidenti Rexhep Mejdani, ish-kryeministri, Fatos Nano dhe drejtues tė partive politike tė pozitės dhe tė opozitės.

2. Shefi i Politikės sė Jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe kryenegociatori ndėrkombėtar pėr bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, Marti Ahtisari.

3. Kryetari i Slovenisė, Janez Dėnovshek

4. Kryetari i Kroacisė Stipe Mesiq

5. Kryetari i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviq

6. Kryetari i Maqedonisė, Branko Cervenkovski Nga Maqedonia vijnė edhe Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe Arbėn Xhaferi, kryetar i Partisė Demokratike Shqiptare.

7. Qeveria e Holandės

8. Suedisė,

9. Shteteve tė Bashkuara

10. Japonisė, kanė bėrė rezervimet nė hotelet prishtinase pėr delegacionet e tyre, qė do tė marrin pjesė nė varrimin e Presidentit Rugova.

illyria
23-01-06, 20:49
Kurse kryetari i shkijeve Boris Tadiq dėshiron qė edhe kėtė rast ta shfrytėzon nė mėnyrė tė paturpshme pėr provokim ndaj popullit shqiptar dhe veprės madhore tė kryetarit Rugova.

Urata
23-01-06, 21:37
Kurse kryetari i shkijeve Boris Tadiq dėshiron qė edhe kėtė rast ta shfrytėzon nė mėnyrė tė paturpshme pėr provokim ndaj popullit shqiptar dhe veprės madhore tė kryetarit Rugova.

Njerezve te medhenj edhe armiku u perkulet...!
Ka plot vete shqipfoles qe do jene prezent si kukulla porcelani gjate funeralit...!!!

Psikologu
24-01-06, 08:31
Varrimi i Presidentit Rugova do tė jetė me karakter kombėtar dhe shtetėror

Prishtinė, 23 janar - Kėshilli Ekzekutiv i Varrimit tė Presidentit Rugova, nė mbledhjen e tij tė rregullt sot pasdite, vlerėsoi mbarėvajtjen e ditės sė parė tė homazheve pėr Presidentin Ibrahim Rugova.
Kėshilli ka ēmuar sjelljen dinjitoze tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt, pėrkundėr acarit, nė numėr tė madh kishin ardhur t'i shprehin nderimet e tyre pėr Presidentin e vet tė dashur, Dr. Ibrahim Rugovėn.
Kėshilli vlerėsoi lart angazhimin e tė gjitha institucioneve dhe strukturave tė pėrfshira nė organizimet rreth ceremonive pėr nderim tė Presidentit, duke veēuar punėn e Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės (TMK) dhe tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK)., thuhet nė njė kumtesė
Kėshilli i Varrimit beson se do tė ketė mbarėvajtje edhe nė dy ditėt e ardhshme tė homazheve publike pėr Presidentin Rugova.
Orari pėr homazhet publike nė Kuvend, ditėn e martė dhe tė mėrkurė, mbetet ai qė ishte shpallur nė fillim, nga ora 09:00 deri nė 18:00. Mirėpo, do tė ushtrohet fleksibiliet ndaj fluksit eventual tė madh tė qytetarėve nė orėt e pasdites.
Kėshilli i Varrimit lut qytetarėt qė pėr hir tė kohės, duke ditur edhe kushtet klimatike nė tė cilat qytetarėt presin nė rreshta tė gjatė, vetėm tė parakalojnė nė hap para trupit tė pajetė tė Presidentit Rugova.
Kėshilli Ekzekutiv i Varrimit ritheksoi se varrimi i Presidentit Rugova, qė do tė bėhet ditėn e enjte nė Prishtinė, do tė jetė me karakter kombėtar dhe shtetėror.
Tė gjitha detajet e tjera qė lidhen me organizimet e ceremonive qendrore tė ditės sė varrimit tė Presidentit Rugova do tė bėhen tė ditura me kohė.

Fshatari
24-01-06, 10:11
Kurse kryetari i shkijeve Boris Tadiq dėshiron qė edhe kėtė rast ta shfrytėzon nė mėnyrė tė paturpshme pėr provokim ndaj popullit shqiptar dhe veprės madhore tė kryetarit Rugova.

Ndaj plotėsisht mendimin tuaj. Me shkie nuk kemi as "t'shkuem" as "t'ardhun".
Kjo listė nuk duhet reduktuar vetėm nė njė delegacion : i duhet shtuar edhe kjo :

"Administratori i parė i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė Bernard Kushner e ka cilėsuar presidentin Rugova si " njė njeri tė zgjuar dhe me aftėsi pacifiste qė ka qenė i pėrgatitur tė bisedojė me armiqtė nė emėr tė paqes.
Nė njė interviste pėr Televizionin Associated Press Kushner tha se "ėshtė e pikėllueshme qė Rugova vdiq para nisjes sė bisedimeve pėr statusin", pėr tė cilat, ai tha se mund tė rezultojnė me njė "status tė veēantė", qė do tė ishte diēka ndėrmjet "njė autonomie tė fuqishme dhe pavarėsie tė kushtėzuar".

Kushneri as qė ka shprehur ngushllimet pėr vdekjen e kryetarit : ka preferue tė na thotė se ēfarė do jetė statusi i Kosovės duke cituar v.drashkoviēin!
Pra bernard tadiēi asht boris kushneri! Nuk ka dallime esenciale nė mes tyre! I mbetė nė fyt buka qė ka hangėr nė Kosovė!

Dilaver
24-01-06, 10:45
Moisiu, Berisha e Topalli, tė tre nė varrimin e Rugovės. Presidenti dhe kryeministri nė njė avion

Krerėt e shtetit thyejnė protokollin


Nevila Perndoj

TIRANĖ- Asnjė shtetar i lartė, siē e kėrkon protokolli, nuk do tė jetė nė Shqipėri ditėn e enjte, ku nė Prishtinė do tė zhvillohet ceremonia mortore nė nderim tė presidentit Ibrahim Rugova. Mbrėmė ėshtė konfirmuar edhe pėrbėrja e delegacionit shtetėror qė do tė kryesohet nga presidenti Alfred Moisiu, pėr tė vijuar mė pas me kryeministrin Sali Berisha, kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli, ministrin e Jashtėm, Besnik Mustafaj, ish-presidentin Rexhep Meidani (ky i fundit ėshtė jashtė vendit), kryetarin e grupit parlamentar tė PD-sė, Bamir Topi dhe atė tė PS-sė, Pandeli Majko. Mendohet qė ky ėshtė edhe delegacioni shtetėror qė do tė niset pėr nė Prishtinė, ndėrkohė qė pjesėmarrja e Topallit nė kėtė delegacion ėshtė konfirmuar vetėm dje, nisur edhe nga fakti se nė mungesė tė presidentit dhe kryeministrit, nė bazė tė protokollit shtetėror, asaj i takonte qė tė qėndronte nė Shqipėri. Por meqenėse bėhet fjalė pėr njė rast tepėr tė veēantė, mėsohet se edhe Topalli do tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit, por nuk do tė udhėtojė me tė njėjtin avion qė do tė nisen presidenti Moisiu dhe kryeministri Berisha. Megjithatė, fakti qė Berisha dhe Moisiu do tė udhėtojnė nė tė njėjtin avion, ditėn e mėrkurė mbasdite, pėrbėn njė tjetėr shkelje tė protokollit, ndėrkohė qė burimet kanė saktėsuar se ka qenė njė zgjidhje e sforcuar, pėr shkak tė motit tė keq qė do tė mbajė ditėn e enjte.

Dilaver
24-01-06, 10:55
Austria kėtė shtet do ta pėrfaqėsojė ministrja e punėve tė jashtme, Ursula Plasnik, kurse nė pėrbėrje tė delegacionit do tė jenė edhe kordinatori i Paktit tė Stabiliteti, Erhad Busek dhe zėvendėsi i kryenegociatorit ndėrkombėtar pėr Kosovėn, Albert Rohan.

Luksemburgu njoftohet se kryeministri dhe ministri i jashtėm i kėtij vendi tashmė janė nisur pėr tė ardhur nė Prishtinė.

Holanda ketė shtet do ta pėrfaqėsojė Jan Lukas van Horn, drejtor pėr Evropėn Juglindore

Zvicra, sipas tė gjitha gjasave do tė pėrfaqėsohet nga Mishelin Kalmi Rej, ministre e punėve tė jashtme

Lona
24-01-06, 14:17
Lista e delegacioneve të huaja në ditën e varrimit të Presidentit Rugova pritet të jetë e gjatë
Lista e delegacioneve të huaja që do të vijnë ditën e varrimit të Presidentit Rugova në Prishtinë, pritet të jetë e gjatë.

Kështu, gjatë ditës së djeshme është njoftuar për disa emra të shquar të diplomacisë botërore që ndër të parët kanë paralajmëruar pjesëmarrjen, si Havier Solana, Marti Ahtisari, delegacioni i Shqipërisë, i udhëhequr nga presidenti Moisiu dhe kryeministrin Sali Berisha, pastaj nga udhëheqës e diplomatë shtetëror të vendeve të tjera të rajonit.
Nga Zyra gjermane në Prishtinë bëhet e ditur se zyrtarë të shteteve të Grupit të kontaktit janë duke u konsultuar për t’u marrë vesh që në ceremoninë e varrimit të Presidentit Rugova të përfaqësohen në nivel të njëjtë. Ndërkaq, Zyra austriake në Prishtinë ka thënë se këtë shtet do ta përfaqësojë ministrja e punëve të jashtme, Ursula Plasnik, kurse në përbërje të delegacionit do të jenë edhe kordinatori i Paktit të Stabiliteti, Erhad Busek dhe zëvendësi i kryenegociatorit ndërkombëtar për Kosovën, Albert Rohan. Zyra greke ka thënë se Greqia ende është duke shqyrtuar se kush nga qeveritarët e lartë do të marrin pjesë në varrim. Zyra ndërlidhëse e Luksemburgut njofton se kryeministri dhe ministri i jashtëm i këtij vendi tashmë janë nisur për të ardhur në Prishtinë. Qeverinë holandeze do ta përfaqësojë Jan Lukas van Horn, drejtor për Evropën Juglindore. Zvicra, sipas të gjitha gjasave do të përfaqësohet nga Mishelin Kalmi Rej, ministre e punëve të jashtme.
Duke pritur numër të madh delegacionesh dhe individësh që do të marrin pjesë në ceremoninë mortore të Presidenti Rugova, zyrtarët e aeroportit të Prishtinës kanë thënë se për përballimin e fluksit të madh të fluturimeve, do të përdoret edhe aeroporti i Gjakovës dhe i Shkupit. / 24 01 2006/V.H.

Psikologu
24-01-06, 18:58
Prishtina pėrgatit funeralin e presidentit

Nazim Rashidi
BBC, Prishtinė


Njerėzit kanė ardhur nga e gjithė Kosova pėr tė bėrė homazhe
Mijėra qytetarė, nė temperatura deri nė -15 gradė presin nė radhė pėr tė bėrė homazhe para arkivolit tė presidentit, Ibrahim Rugova, i cili ndodhet nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.
Ndėrkohė autoritetet thonė se po bėjnė pėrgatitjet pėr ceremoninė e varrimit dhe pritjen e delegacioneve tė huaja qė do tė mbėrrinė nė Prishtinė.

Atmosfera

Kosova vazhdon tė jetė veshur me zi, edhe pse gjithēka ėshtė mbuluar me dėborė.

Atmosfera e humbjes sė njė njeriu tė rėndėsishėm ndihet gjithė andej.

Nė qendėr tė Prishtinės qė ėshtė e mbushur me mijra vetė, shumica janė nė rradhė tė gjatė disa orėshe, duke pritur pėr tė bėrė homazhe, kurse tė tjerėt duke u larguar nga homazhet.

Dėshira e madhe e njerėzve qė kanė ardhur nga tė gjitha zonat e Kosovės pėr tė nderuar pėr herė tė fundit Rugovėn, tregon pėr njė respekt tė jashtėzakonshėm qė gėzonte Presidenti i parė i Kosovės.

Dhe ndėrsa vazhdojė homazhet, autoritetet po pėrgatiten pėr ceremoninė e varrimit tė Ibrahim Rugovės qė do tė zhvillohet tė enjten.

Rreth 40 delegacione tė huaja kanė konfirmuar pjesėmarrjen nė varrimin e atij qė sot konsiderohet si "Prijėsi i pavarėsisė'' sė Kosovės.

Ndėr emrat mė tė spikatur qė tashmė dihet se do tė marrin pjesė nė ceremoninė e varrimit janė Havier Solana, Oli Rehn, Martti Ahtisaari si dhe shumica e krerėve shtetėrorė nga vendet e rajonit.

Autoritet nga ana tjetėr kanė refuzuar kėrkesėn e presidentit serb Boris Tadiē pėr tė marrė pjesė nė funeral.

Ministri i Pushtetit Lokal tė Kosovės Lutfi Haziri i ka deklaruar BBC-sė se egzistojnė disa arsye, pse nuk ėshtė pranuar kėrkesa e presidentit tė Serbisė.

Njė shkak, sipas tij ka tė bėjė edhe me deklaratat e fundit tė presidentit serb Tadiē.

Forcohet siguria

Autoritet kanė marrė masa operative pėr gjithė kėtė ngjarje, pėrmasat e sė cilės janė tė papara mė herėt kėtu.

Plane shtesė veprimi janė parashikuar nė aeroportin e Prishtinės, institucionet shėndetėsore, si dhe organet e sigurisė.

Zėvendėsdrejtori i Aeroportit tė Prishtinės, Afrim Aziri tha se nėse Aeroporti i Prishtinės nuk do tė mund tė pėrballojė numrin e madh tė fluturimeve, do tė pėrdoret edhe Aeroporti i Gjakovės dhe ai i Shkupit.

Institucionet shėndetėsore nė Kosovė kanė njoftuar pėr ngritjen e shkallės sė gadishmėrisė sė tyre gjatė organizimit tė aktiviteteve pėr tė nderur presidentin e ndjerė, Ibrahim Rugova.

Masat e sigurisė janė rritur nė shkallė vendi, ndėrsa numri mė i madh i policėve ėshtė pėrqėndruar nė Prishtinė dhe nė hyrje-daljet e saj.

Shėrbimi Policor i Kosovės thotė se gjendja e sigurisė ėshtė e qetė.

Gjithēka nė Kosovė ėshtė e lidhur me Ibrahim Rugovėn.

Shuarja e tij ka lėnė dilemat e zėvendėsimit tė tij si nė partinė qė ai drejtonte Lidhjen Demoratikė tė Kosovės, ashtu dhe nė postin e Presidentit.

Megjithatė zgjidhja e kėtyre dilemave ėshtė lėnė pėr mė vonė.

Tani tė gjithė refuzojnė tė flasin pėr kėtė. Edhe pse presidenti i Kosovės ka vdekur, Kosova vazhdon tė jetojė me tė.

Gentiani
27-01-06, 18:38
Lidhur me delegacionet dhe pjesmarrjen e tyre, pa e minimizuar pjesmarrjen nga shtetet mike dhe pėrkrahėse qė kishin ardhur ti thonin lamtumirė mikut tė tyre, mė la pėrshtypje delegacioni dhe pėrfaqėsimi shtetit Shqiptarė me pjesmarrėsit e Tij dhe tė vetmin zėvendėsministėr qė kishte mbetur nė Shqipėri tė drejtonte shtetin nė rast nevoje!

Ju Falemnderit Shqipėri pėr Jetė e Mote!

Ishin vėllezėrit dhe motrat shqiptare qė kishin ardhur ti jepnin lamtumirėn e fundit dhe tė ndaheshin nga vėllau i Tyre!

Ishin Ata qė i jepnin kurajo dhe ngushėllim, familjes, vėllezėrve tė tyre nė kėto momente tė vėshtira qė pėrballeshin ata. Ishin ata qė me mėnyrėn e pjesmarrjes sė tyre madhėshtore e dinjitetshme na Nderuan, Rrespektuan dhe Ndihmuan, ashtu siē i gjindet vėllau tė vėllaut e motra tė vėllaut!

Ju Falemnderit dhe Rrespekt Nėnė Shqipėri!
Ju pėrkulėm me admirim Presidentit Moisiu, Kryeministrit Berisha, Kryetares sė Parlamentit Zonjės Topalli dhe gjithė stafit tė ministrave dhe pjesmarrėsve tjerė nga shteti Shqipėtarė.