PDA

View Full Version : Njė milionė kosovarė i kanė dhėnė nderimet e fundit heroit t


Dilaver
27-01-06, 11:51
"Indipendent": Njė milionė kosovarė i kanė dhėnė nderimet e fundit heroit tė pavarėsisė

Londėr, 27 janar - Njė milionė kosovarė i kanė dhėnė nderimet e fundit Ibrahim Rugovės - heroit tė pavarėsisė, shkruan gazeta britanike "Indipendent". Gazeta thekson se vdekja e Rugovės e ka lėnė Kosovėn pa lider, me tė cilin do tė hynte nė bisedime tė Vjenės pėr statusin.
"Asnjė politikan i Kosovės nuk posedon karizmėn, as biografinė e pionierit tė pavarėsisė sė Kosovės, thekson gazeta, e cila pret qė nė mesin e liderėve politikė tė shqiptarėve tė Kosovės tė fillojė lufta pėr pushtet.
Gazeta tjetėr britanike "Gardian" shkruan se Presidentit Rugova nė varrimin iu bė pėrcjellje heroike, si liderit pėr pavarėsinė e Kosovės. Rugova, shkruan gazeta, ka qenė i kujdesshėm, ndonėse nacionalist i vendosur dhe ėshtė pėrmbajtur nga dhuna nė konfliktin me Serbinė. Gazeta thotė se ėshtė e qartė se ende nuk ka trashėgimtar tė Ibrahim Rugovės dhe se ekziston shqetėsim se ish-presidentin mund tė zėvendėsojė njė person shumė mė militant.

Urata
05-04-11, 06:15
Dilaver,

Edhe diskutuesit e dardanise, gati mbas dy nuajve te ndrrimit te jetes tuej po t'kujton me dhimbje e mall ...!

I perjetshem n'Dardani....!Lavdi shpirtit tend...!