PDA

View Full Version : Mrekullira, ndodhi te ndryshme Islame.


musl|m
15-03-06, 23:52
Te respektuar anetare te forumit!

Temen qe po e hap, sic e shihni edhe titullin e saj, ka te beje me tregime, refime te ndryshme, tematike e te cilave duhet te jete Islami!
Ju ftoj qe te gjithe ju qe do te kishit tregime te tilla, te marra nga burrime te ndryshme, te i sillni ne kete teme. Besoj qe nga tregimet e tilla ne te gjithe mund te perfitojme gjera te mira te cilat do te na sherbejne ne jete, gjithashtu te forcojme besimin tone ndaj All-llahut.

Paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi ju!


Po e filloj temen me nje tregim fetar:


DREJTESIA E ALL-LLAHUT

Nje dite Musai alejhis-selam e pa nje njeri shume te varfer. Ngaqe nuk ksihte rroba se cfare te vishte, ai ishte futur ne rere. Njeriu i varfer sapo e pa Musain alejhis-selam i tha: "Bej dua per mua, lutju All-llahut qe te me jape gjera te nevojshme per te jetuar ne kete bote, se po mbaroj nga skamja".
Me duane e hazreti Musait, All-llahu i dha atij njeriu gjera per te cilat kishte nevoje. Pas disa ditesh Musai alejhis-selam pa se nje turme e madhe njerezish e kishin kapur ate njeri dhe i ishin mbledhur siper kokes.
Kur pyeti per arsyen, i thane:

- Ky njeri ka pire alkool, ka bere sherr dhe ka vrare nje njeri. Tani po e cojne per ta denuar.

Musai alejhis-selam u bind edhe njehere tjeter per drejtesine e All-llahut dhe tha:

"Ne qofte se All-llahu do t'i jepte rrisk njerezve me shume sesa kane nevoje, sa te keqija do te benin ne kete bote"

Krijuesi i kesaj bote, All-llahu teala i ka dhene cdo njeriu ate qe merriton. Ai qe nuk te ka bere ty te pasur, e din se cfare merriton ti, me mire se ti.
Po te ishte krijuar macja me krahe, do t'i kishte zhdukur fare, te gjithe zogjte.


Burimi: TAKVIM

musl|m
15-03-06, 23:53
Ndodh qe ndonjehere jeta te behet e rende, tubohen shume probleme si personale, familjare, si kriza ekonomike, shendetesore, probleme te tilla vijne nje pas nje ashtu qe mendojme se tejkaljne fuqine tone te durimit dhe perballimit me ta. Natyrisht se ka edhe njerez te tille te cilet nuk dorezohen. Durimin qe tregojne para problemeve, ata i kalit dhe i ben me te fuqishem.

Por ka edhe te atille qe mund te durojne dhe shpejt dorezohen. Nuk e ngushellon veten, nuk e kupton se cdo gje eshte e kalueshme, cdo problem e mban ne vete, humb shpresat, shkon aq larg saqe nga All-llahu Fuqiplote kerkon te ia merr shpirtin. Pra, mendon se eshte me mire te vdese sesa te jetoje me problmet qe e preokupojne.

Njehere kur edhe une kur mbi koken time kisha shume probleme, pata lexuar nje hadith i cili me la pershtypje shume te madhe. Ejani qe te lexojme se bashku kete hadith i cili jep moral dhe vullnet per jete pa marre parasysh problemet me te cilat ballafaqohemi dhe qe na e bejne jeten te hidhur.Te shohim se cfare mesazhi na jep neve njerezve ne pergjithesi sidomos atyre te cileve u eshte merzitur jeta e kesaj bote dhe mendojne se vdekja eshte me e mire sesa jeta e tille.

Ngjarjen e tregon sahabiu i famshem Talha ibn Ubeydullah:

Dy persoa nga fisi Beli kishin vizituar Muhammedin a.s. Pasi pranuan islamin ishin kthyer te fisi i tyre. Une i njihja mire keta dy persona. Pas nje kohe njeri prej tyre ra deshmor ne rruge te All-llahut Fuqiplote, ndersa tjetri pas nje viti vdiq ne shtepine e tij. Pasi qe me te dy isha i preokupuar shume nje nate qe te dy i pashe ne enderr. Pashe se isha para dyerve te Xhennetit. Me mua ishin edhe ata dy.Duke qendruar ashtu para dyerve te Xhennetit doli nje njeri dhe e morri brenda ate qe kishte vdekur me pas. PAs pak kohe i njejti person doli perseri dhe e morri edhe te dytin, ndersa mua me tha te kthehem per arsye se ende nuk me kishte ardhur koha. U largova nga dera e Xhennetit. ne mengjes kete enderr ua tregova shokeve te mi, atyre u thashe se une mendoja qe i pari duheshte te ftohet, ai qe kishte vdekur si deshmor e pastaj ai tjetri, i cili vdiq ne shtepine e vet, edhe ate pas nje viti. Keto fjale shkuan deri te Muhammedi alejhis-selam. Pas ca diteve kete enderr vendosa t'ia tregoj edhe vet une atij te cilit ia percolla edhe habine time. I thashe se ne Xhennet i pari duheshte te ftohet ai i cili kishte rene deshmor. Edhe pse ftimi me vonese nuk do te degradonte asgje nga sevapet e tija, ai perseri do te kishte shperblim me te mire sesa ai qe vdiq ne shtepine e vet. Mua me kishte habitur fakti se pse ai te ftohet i fundit dhe doja qe te mesoj shkakun e kesaj situate.

Muhammedi a.s. kete gje ma sqaroi keshtu:

"A thua valle, ai qe vdiq me pas nuk beri me teper ibadet dhe pune te mira, a nuk agjeroi me teper, a nuk ka sherbyer me shume sesa ai tjetri i cili vdiq me heret?"
"Po, ka fituar me shume sevape" i thashe.

"Ja" me tha Muahmmedi a.s. "Ky eshte shkaku qe ai te thirret me heret qe te hyje ne Xhennet. Ai jetoi nje vit me teper sesa shoku i tij qe kishte fat te fitoje pak me teper sevape. Mos e nencmoni ibadetin e nje viti, mes tyre kishte nje dallim ne sevape aq sa eshte larg qielli nga toka!"Ndersa ne nga ky tregim duhet te nxjerrim kete mesim. Duhet qe ta preferojme jeten ndaj vdekjes, qofte edhe nese jetojme te rrethuar me probleme te shumta.


Marre nga gazeta "Zaman"
Autor i tekstit: Ahmed Shahin

musl|m
15-03-06, 23:54
Nje dite Ebu Xhehili i pergatiti nje kurth Pejgamberit alejhis-selam.
Hapi nje grope perpara shtepise se vet dhe e theriti Pejgamberin per vizite ne
shtepine e tij. Kur Pejgamberi po shkonte drejte shtepise se Ebu Xhehilit, vjen
Xhebraili alejhis-selam dhe i tregon per gropen.
Kur e morri vesh kete gje, Pejgamberi u kthye ne shtepine e tij. Ebu Xhehili kur
e pa te kthehej mbrapsht, u nis t'i shkonte nga pas per t'a pyetur per arsyen,
por e haroi gropen qe kishte hapur dhe ra ne gropen qe hapi vete.

Per ta nxjerre qe aty i zgjaten nje litar, por nuk e arrinte dot litarin. Sa me shume qe ia zgjatnin litarin aq me teper thellohej gropa. Ne kete gjendje Ebu Xhehili gati sa nuk po cmendej brenda gropes se erret.

I dergon fjale Pejgamberit dhe i lutet qe ta nxjerre nga gropa. Kur vjen Pejgamberi prane gropes i thote:

- Po te nxorra nga gropa a do te besosh (behesh besimtar)?

- Po me nxorre nga gropa do te besoj.

Pejgamberi alejhis-selam i zgjati doren e tij dhe e nxorri qe aty.
Kur doli, Ebu Xhehili tha:

- "Nuk kam pare kurre magjistar kaq te fuqishem sa ti ne jeten time" Dhe NUK BESOI!

Marre nga "Takvimi"

musl|m
15-03-06, 23:55
Te punosh qe te mos i jesh nevojtar te tjereve eshte gje shume e mire.
Pejgamberi sl-lall-llahu alejhi ue sel-lem nje dite kur takoi njerin nga as-habet, te ashtuquajturin Muaz, i tha:

- O Muaz, te qenkan ashpersuar duart e te qenkan bere me kallo (balte).

Po Resulull-llah kam kazem ne dore dhe punoj me token, keshtu arrij te siguroj jetesen e femijeve.

Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem e puthi hazreti Muazin dhe i tha:

- Kete dore nukl e djeg Xhehennemi.

Perseri nje dite, nje njeri i ri po shkonte shume heret per ne pune. Disa nga as-habet qe ndodheshin aty, nuk e pane me vend kete veprim. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem qe ndodhej aty, tha:

"Mos thoni ashtu!N.q.s. po shkon ne pune per te mos iu bere nevojtar te tjereve, per te mos e lejuar nenen, babane dhe pjestaret e tjere te familjes qe t'i behen te tjereve nevojtare, cdo hap qe ai hedh eshte IBADET. N.q.s. do te lavderohet ose te beje qejf me parate qe fiton atehere eshte bashke me shejtanin"

Sic kuptohet nga keto, puna me nje qellim te mire e muslimanit eshte IBADET. Por puna e kafireve dhe atyre qe bejne haramenuk quhet ibadet. Te thuash "Cfare nevoje ka te falesh namazin kur puna na qenka ibadet" eshte nje gje shume e gabuar.Ai qe thote keshtu behet kafir.

Ai qe deshiron te ushqehet me hallal duhet t'i kushtoje rendesi ketyre 5 gjerave:

1- Per te vrapuar pas riskut, nuk duhet te lihen pas dore ibadetet qe na ka bere farz All-llahu

2- Nuk duhet t'i bejme dem njeriu duke u munduar te fitojme

3- Duke punuar duhet te kemi per qellim qe te mbrojme pjesetaret e tjere te familjes.

4- Gjate punes nuk duhet te stermundojme veten

5- Duhet ta kemi te qarte se puna eshte vetem nje arsye per riskun. POR risku nuk fitohet me ane te punes, por na e jep All-llahu teala.

Marre nga "TAKVIM"

musl|m
15-03-06, 23:56
I nderuari Sejjid Abdulkadir Gejlani eshte nje nga dijetaret dhe nga evlijate me te medhenj te Islamit. Edhe nga ana e nenes edhe nga ana e babait eshte nga fisi i Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem. Ka qene muxhtehid i Fikhut dhe hadithit.

Kur ishte i vogel i mori leje nenes te shkonte te studijonte dhe u nis me nje karvan per ne Bagdad.
Gjate rruges i prene udhen kusaret dhe filluan t'i vidhnin.
Nje nga ata shkoi tek Abdulkadir Gejlani dhe e pyeti nese kishte gje me vlere me vete.

- Po kam, 40 florinj te cilet jane te qepur nen kolltuk.

Kusari u largua. Pas tij shkoi edhe nje i dyte, i cili i beri te njejten pyetje dhe morri po ate pergjigje qe kishte marre shoku i tij.
Te cuditur nga kjo pergjigje, i cuan fjale komandantit te tyre. Ky e therriti dhe e pyeti vet dhe e morri po te njejten pergjigje. Pasi i nxorri florinjte nga aty ku ishin, e pyeti djalin:

- Perse tregove vendin e florinjeve?

Ai u pergjigj:

- Sepse i kam dhene fjalen nenes time qe nuk do te them kurre asnje genjeshter. Nuk e thyej dot fjalen e dhene.

Komandanti i kusareve, filloi te qante dhe tha: "Kam kaq vjet qe nuk po e mbaj fjalen qe i kam dhene All-llahut" dhe beri teube. Edhe shoket e tij, kusaret e tjere, te cilet ishin rreth 60 vete, ndoqen rrugen e komandantit te tyre dhe bene edhe ata teube. I kthyen pas te gjitha mallrat e plackitura.

musl|m
15-03-06, 23:57
Aliu ibn el-Me'mun el-Abbasi - i biri i kalifit - banonte ne nje pallat te larte. ne te kishte gjithcka qe deshironte. Nje dite duke shikuar nga dritarja e pallatit pa nje punetor qe punonte tere diten dhe ne mbarim te dites merrte abdes dhe falte dy reqat namaz. Kete e bente cdo dite, keshtu qe Aliu nje dite i doli para dhe e pyeti per gjendjen e tij. Punetori i tha:

- Une kam gruan, dy motra dhe nenen time qe kujdesem per ta. Tere diten punoj dhe agjeroj qe ne mbremje darken ta ha bashke me familjen time.

Aliu e pyeti: A te mungon ndonje gje? Tha: Jo, jetoj i lumtur dhe shume i kenaqur, falenderoj All-llahun, Zotin e boterave, per te mirat qe me dha.

Ne kete rast Aliu vendosi ta lere pallatin e kalifit, ku jetonte me te gjitha te mirat dhe doli te jetoje jashte, vetem e vetem qe te arrinte lumturine, qe s'e gjeti ne pallat.
Pas disa vitesh e gjeten te vdekur ne nje shtepi afer Horosanit, ku kishte punuar si zdrukthtar, por gjithnje i lumtur me punen e tij.

"Kurse ata qe e gjeten rrugen e drejte, Ai atyre ua shton edhe me udhezimin ne rrugen e drejte dhe u ofron mundesi te jene edhe me te matur"

(Kur'an 47:17)

Kjo ngjarje na kujton tregimin e "shokeve te shpelles", te cilet ishin ne pallatin mbreteror dhe aty gjeten vetem ngushtesi e shqetesim, sepse ne pallat sundonte mosbesimi. Keshtu vendosen te dalin dhe te jetojne ne shpelle. Kur'ani i pershkruan ne kete menyre:

"Derisa te jeni te izoluar prej tyre dhe prej asaj qe adhurojne ata, pos All-llahut, atehere strehohuni ne shpelle, e Zoti juaj iu dhuron nga meshira e Tij e gjere dhe iu lehteson ne ceshtjen tuaj, ate qe eshte ne dobine tuaj"

(Kur'an 18:16)

Pra, vendi i ngushte me dashuri dhe Iman, zgjerohet dhe bashkon shume njerez.

Marre nga libri "Mos u trishto" i autorit : Aid El-Karni

musl|m
15-03-06, 23:58
Halifeja Harun Rashid shkonte te vizitonte shpesh evlijane e madh Shakik Belhi dhe kerkonte prej tij dua e keshilla. Nje prej vizitave, i nderuari Shakik Belhi i tha:

- Mendo sikur ke mbetur ne mes te shkretetires dhe po vdes nga etja. Nje gote uje mund te te shpetoje nga vdekja. N.q.s. prane teje vjen nje njeri qe shet uje, sa e blen nje gote uje?

- I jap cfare te me kerkoje, nuk e mendoj fare vleren e parase ne kete moment.

- Edhe nese ky person ne kembim te nje gote uje kerkon prej teje gjysmen e te gjithe pasurise tende, je i gatshem t'ia japesh?

- Patjeter qe ia jap.

- Mendo sikur e pive ujin qe bleve me gjysmen e pasurise tende. Pas pak ndjeve nevojen qe t'a nxjerresh jashte kete uje, por nuk arrin te urinosh dot. Arrin deri ne ate pike sa je duke plasur. Njerezit nen urdherat e tua nuk i gjejne dot ilac semundjes tende. Pikerisht ne kete moment vjen nje person e te thote: "une mund te te shpetoj ty nga kjo gjendje por ne kembim desha gjysmen e pasurise tende!", cfare ben ti?

- Per te shpetuar nga ky mundim ia jap te gjithe pasurine qe kam, mjafton te me ktheje shendetin. Cfare vlere ka pasuria po te ndodhem ne ate gjendje?

- Pra, asnjehere mos i beso kurre pasurise e cila nuk ka as vleren e nje gote uji te cilen e pive dhe me pas e nxorre jashte me ane te urines! Mos iu lavdero asnjeriu me te!


"Takvim"

musl|m
15-03-06, 23:59
Me 21 Korrik 1969, njeriu i pare zbriti ne hene.
Fjalet e astronautit Neil Armstrong "Shqiponja u ul" i degjoi e gjithe bota nga transmetimi direkt.
Armstrongu qe ecte ne hene, ishte nje i krishtere fanatik. POR ne hene ndodhen disa gjera.
Te tre astronautet ne te njejten kohe kishin pare nje "objekt te huaj". Por gjate transmetimit disa gjera censuroheshin. Te gjitha fjalet qe transmetoheshin ishin me shkeputje.

Aldrin: Duket dicka si nje liber i hapur ketu.

Collins: Nga ky pozicion duket me qarte qe i ngjan nje libri.

Kontrolli ne toke: Cfare po thoni ju, ne hene ka liber?!

Te nesermen libri ishte zhdukur, ndersa tani nje parazit filloi ta bezdis radion. I ngjan zerit te sirenes se nje zjarrfikeseje.

Collins: A po degjon? Hiqeni kete ze! Do te me plasin veshet.

Kontrolli ne toke: Ky ze nuk vjen nga ne, eshte i huaj.

Armstrong: Dhe tani filloi muzike! Hiqni keto parazite.

Kontrolli ne toke: Nuk ka difekt. Muzika vjen nga ju.

Aldrin: Nuk do te merremi vesh me duket. Kjo muzike nuk vjen nga ne.

Njeriu i pare shetiste henen. Ajo muzike filloi perseri. "Eshhedu en la ilahe il-lall-llah"

Kontrolli ne toke: Perseri rrathe fluturues? Cfare ishin fjalet e asaj kenge?
Collins: Dicka qe duket si ESHEN MAHATMA RESAMBALLAH. Kjo eshte indisht.
Armstrong: E degjova te teren, ka mundesi te kete qene ndonje nga radiot e Afrikes.
Aldrin: Ndryshova frekuencen, perseri i njejti ze. Ky ze vjen nga hena. E pabesueshme.
Kontrolli ne toke: U cmendet? A perhapet zeri ne nje vend pa ajer?!
Collins: Pse cfare, perseri rathe fluturues?
Kontrolli ne toke: Nje semundje e panjohur, jeni te goditur prej henes apo cfare?
Ky ze, libri, kjo melodi, duhet te jene te gjitha iluzione.
Armstrong: A e filmon kamera iluzionin? A rregjistrohet iluzioni ne shiritin e nje kasete?

Kontrolli ne toke: Po mire atehere, a perhapet zeri ne nje vend pa ajer?

Armstrongu dhe astronautet e tjere te Apollo- 2 u kthyen shendosh e mire ne toke. I degjuan perseri regjistrimet e kasetave. U keshilluan edhe me nepunesin e
NASA-s me origjine egjiptiane, Faruk El Bas. U dha raporti i specialistit se fjalet e nje mesazhi ishin " Nje fjali e shenjte Arabisht" Me vone, te njejten fjali e degjoi edhe astronauti Apollo-16, Werden.
Me te vertete askush nuk kishte mbetur i kenaqur nga shpjegimi qe iu be kesaj ngjarjeje. Mbase UFO, mbase dicka tjeter, por ne hene kishte nje mesazh.

Armstrongu nuk mbetej fare i kenaqur.
Gjate kesaj kohe astronautet shetisnin token. Njerit nga astronautet, qe pritej me me teper kurreshtje, Armstrongut, i ra rruga ne kryeqytetin e Egjiptit, Kairo. Ne kete kohe ndodhi dicka.

Armstrongu u step: "C'eshte kjo muzike?" Egjiptianet mezi e mbajten veten per te mos qeshur. Pastaj iu pergjigjen: "Ajo nuk eshte muzike, eshte Ezani.....ashtu si bien kembanat ne kishe, ne xhami kendohet ezani. Eshte ze njeriu i cili therret muslimanet ne namaz."
Armstrongu: "Une e kam degjuar edhe me pare kete ze. Nuk e kam fjalen per ne toke, kete ze e kam degjuar ne hene."

Fytyra e Armstrongut ishte zverdhur: "Aman o Zot, Ty nuk te gjeta ketu por te gjeta ne hene."

Per nje kohe te gjate Armstrongu nuk nxori ze nga goja. Me ne fund ra ne shehadet dhe u be musliman.


"Takvim"

musl|m
16-03-06, 00:01
AMERIKANI MEKSIKAN ZBULOI TĖ VĖRTETĖN E ISLAMIT

Quhem Ali. Jam 29 vjecar dhe kam lindur nė Meksikė.
Shpresoj se inshall-llah rrėfimi im do t’u ndihmojė njerėzve qė ta kuptojnė Islamin dhe pėrse mė ka tėrhequr Islami.
Shumė njerėz kanė shfaqje tė gabuar pėr Islamin dhe pėr muslimanėt. Pak gjėra qė i dinė, janė nga filmat dhe nga televizioni, ku pėrgjithėsisht ai ėshtė prezentuar gabimisht.

Jeta ime mė parė ishte e tmerrshme, nuk kisha kurrėfarė orientimi nga do tė shkoja. Kur dėshtova nė klasėn e nėntė, atėherė fillova tė bredh rrugėve. Me shokėt e mi fillova tė shkoj nėpėr ahengje, tė pi alkool, tė marr edhe tė shes drogė. Shumica e shokėve tė mi ishin anėtarė tė ndonjė bande (unė asnjėherė nuk i kam takuar nonjė bande tė tillė). Ashtu sic kalonte koha,ashtu edhe unė fillovaqė sa mė shumė tė mar drogė mė tė fortė. Edhe unė kisha ėndėrrat e mia, por realiteti ishte krejt ndryshe.
Sa mė shumė qė bija nė depresion, aq mė shumė bėhesha mė i varrur nga droga.
Njė ditė njė shok mė tha se e din njė vend ku mund tė blejė marihuanė tė mirė. Kisha dėshirė ta shijoj dhe ta provoj.
Hymė nė apartamentin ku ishin edhe disa njerėz tjerė. Kur shijuam drogėn dhe e blemė, atėherė u nisėm pėr tė dalė. Njėri prej atyre djemve qė ishin aty brenda e thirri shokun tim qė tė shkojė me tė nė banesėn e tij pėr t’ia dhėnė njė libėr. Shkuam me atė djaloshin te banesa e tij dhe ai shokut tim ia dha librin dhe i tha qė ta lexojė, sepse ai libėr mund t’i ndihmojė qė t’i zgjidh problemet e jetės.
Rrugės pėr nė shtėpi nga shoku im kėrkova qė tė ma tregojė librin. Ishte ky Kur’ani.

Asnjėherė mė parė nuk kisha dėgjuar pėr Kur’anin. SHkurtimisht fillova tė lexoj ca fragmente nga Kur’ani. Duke lexuar m’u bė e qartė se gjithcka qė po lexoj, ėshtė e vėrtėtė. Kjo ishte sikur dikush kur ta jep njė shuplakė nė fytyrė, si thirrje pėr t’u zgjuar.
Kur’ani ėshtė aq i qartė dhe i thjeshtė pėr t’u kuptuar. Me tė vėrtetė isha i impresionuar dhe dėshiroja qė sa mė shumė tė kuptoj pėr Islamin dhe pėr muslimanėt. Gjė e cuditshme ėshtė se unė nuk kėrkoja kurrėfarė feje. I pėrqeshja njerėzit tė cilėt skonin nė kishė dhe ngandonjėherė deklaroja se Zoti nuk ekziston, edhe pse thellė nė vete e ndjeja se Ai ekziston.

Disa ditė mė vonė shkova nė bibliotekė dhe e huazova Kur’anin. Fillova ta lexoj. mėsova pėr tė Dėrguarin e Zotit, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], kurse e kuptova edhe tė vėrtetėn pėr Isain [alejhis-selam], tė birin e Merjemes.
Kur’ani thekson faktin se Zoti ėshtė Njė dhe nuk ka shok e as bir. Kjo vecanėrisht pėr mua ishte interesante, sepse asnjėherė nuk e kuptoja nocionin “trini”.
Kur’ani e pėrshkruan lindjen e Isait [alejhis-selam] dhe pejgamberinė e tij. Kurse sureja Merjem ( e cila e mban emrin e nėnės sė tij) pėrshkruan jetėn e tij.

Qysh si fėmijė rregullisht shkoja nė kishė.
Nėna ime, mua dhe motrėn time pėr cdo javė na merrte nė kishė.
Nė tė vėrtetė, uneasnjėherė nuk kam qenė religjioz dhe kur i mbusha 14 vjet ndėrpreva shkuarjen nė kishė.
Asnjėherė nuk e kisha tė qartė pėrse nėna ime ishte protestante, kurse pjesa tjetėr e familjes ishin katolikė.
Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė Pejgamberi i fundit i Zotit i dėrguar pėr tėrė njerėzimin.
Kur’ani flet pėr tė gjithė pejgamberėt e Zotit, Ademin, Nuhin, Musain, Davudin, Isain-bekimi i Zotit qoftė mbi ta- dhe pėr tė gjithė ata flet, ashtu qė cdo njeri ka mundėsi qė ta kuptojė Kur’anin.

Fillova tė studijoj edhe historinė e Islamit. Duke studijuar historinė islame, kuptova se Spanja kishte qenė shtet musliman mbi 800 vjet dhe se muslimanėt ishin dėbuar nga Spanja prej mbretit spanjoll Ferdinand dhe mbretėreshės Isabela.
Ata qė kishin ikur nė Meksikė kishin qenė tė detyruar nga tė krishterėt spanjollė qė ta pranojnė krishterimin.
Histosria dhe rrėnjėt e mia ishin islame qė tani dalėngadalė mė bėheshin tė qarta.
Pas disa muajve hulumtimi dhe studimi, mė nuk mundesha ta mohoj tė vėrtetėn.
Megjithatė, edhe krahas kėsaj, gjithėcka lash anash dhe vazhdova tė jetoj jetėn e deritanishme.
E dija se nėse e pranoj Islamin do tė duhet tė lė gjithcka qė kam bėrė deri tani, dhe kjo ishte ajo pėr cka me shumė frikohesha.

Njė ditė duke lexuar Kur’anin, rrashė nė gjunjė, fillova tė bėrtas dhe t’i falenderohem All-llahut qė ma tregoi rrugėn e vėrtetė.
E kuptova se afėr shtėpisė sime gjendet njė xhami dhe njė tė premte vendosa tė shkoj atje dhe tė shoh se si falen muslimanėt.
Pashė se si muslimanėt gjatė hyrjes nė xhami i zbathin kėpucėt dhe ulen nė dysheme, gjė qė mė fascinoi pa masė.
Mjė njeri nga mesi i tyre u ngrit dhe filloi ta thirrė ezanin. Ky zė aq shumė mė fascinoi, saqė sytė m’u mbushėn me lot, sepse tingėllonte aq bukur.
E kuptova se Islami nuk ėshtė vetėm fe, por edhe udhėrrėfyes nė jetė.
Pasi qė disa tė premte shkoja nė xhami, vendosa qė ta shqiptoj shehadetin. Iu afrova hatibit dhe i thashė se dua tė bėhem musliman. Tė premten e ardhshme, nė prani tė tė gjithėve shqiptova shehadetin, sė pari nė arabisht e pastaj edhe nė anglisht.
Kur pėrfundova, njė vėlla thirri “tekbir” dhe tė gjithė zėshėm disa herė thane “All-llahu ekber”. Pastaj tė gjithė vėllezėrit erdhėn dhe filluan tė mė pėrqafojnė dhe tė mė urojnė.
Asnjėherė nuk do ta haroj atė ditė, ishte njė pėrjetim i kėndshėm.

Sot ndjej rehati nė shpirt dhe ndjej pastėrtinė e besimit tim.
Pranimi i Islamit, jetėn time e ndryshoi pėr tė mirė, prandaj pėr tė duhet t’i falenderohem All-llahut tė Madhėrishėm, i Cili ma tregoi rrugėn e vėrtetė.
Pata nderin tė shkoj nė haxhxh, nė qytetin e shenjtė tė Mekės. Kryerja e haxhxhit pėr mua ishte njė pėrjetim i madh. Tre milion njerėz tė ngjyrave dhe racave tė ndryshme, nga tė gjitha anėt e botės, erdhėn t’i luten All-llahut. Me tė vėrtetė gjė mahnitėse.
Nė vitin 2002, duke iu falenderuar All-llahut, u martova me njė besimtare nga Maroku.
Mendoj se Islami ėshtė pėrgjigje pėr tė gjitha problemet e tė rinjėve dhe tė shoqėrisė nė tėrėsi.

Shpresoj se rrėfimi im, inshall-llah, do tė tėrheqė shumė latino-amerikanė dhe tė tjerė nga mbarė bota qė ta shohin dritėn e Islamit.


Marrė nga revista informative, kulturore, shkencore "VEPRA"

musl|m
16-03-06, 00:03
Hazreti Omeri kishte njė sherbetor i cili nuk ishte musliman.

Hazreti Omeri e pyeti njė ditė sherbetorin e tij:

- A je i kėnaqur nga unė?- pyeti Hz. Omeri

- Patjetėr qė jam i kėnaqur, ti je njeriu mė i mirė nė botė- ia ktheu sherbetori.

- A e pėlqen moralin dhe edukatėn time?- pyeti Hz. Omeri

- Patjetėr qė i pėlqej. Nuk mė vjen nė mend njė njeri me moral mė tė mirė se ti- ia ktheu sherbetori.

- Sjelljet e mia, edukata dhe morali im janė tė tilla nė sajė tė fesė Islame. Eja tė tė mėsoj edhe ty fenė time- i tha Hz.Omeri.

Hazreti Omeri i tregoi shėrbėtorit pėr fenė Islame dhe mė pas e pyeti:

- Ēfarė mendimi ke?-e pyeti Hz. Omeri..

- Kėto qė thua janė gjėra tė mira- ia ktheu sherbetori

- Atėherė eja bėhu musliman edhe ti.- i tha Hz. Omeri

Sherbetori uli kokėn dhe tha:

- Zotėri, nė qoftė se nuk do tė mė detyrosh, unė preferoj tė jetoj fenė e tė parėve tė mi.

Hazreti Omeri megjithėse e kishte sherbetor nuk e detyroi atė tė pranonte Islamin.

Kjo ngjarje tregon qartė se asnjė nuk mund tė detyrohet tė pranojė fenė.


Marrė nga TAKVIM-i!

musl|m
16-03-06, 00:04
Njė kohė njė komandant kishte njė lulishte shumė tė bukur.
Lulishtja ishte e mrekullueshme, e mbushur me lule shumėngjyrėshe. Njėri nga lulishtarėt qė kujdesej pėr lulishten kishte njė grua shumė tė bukur.
Njė ditė teksa komandanti po shėtiste nėpėr lulishte, vuri re gruan dhe u mahnit nga bukuria e saj.
Gjeti njė pretekst dhe e largoi lulishtarin, mė pas thėrriti gruan e tij dh e urdhėroi qė tė mbyllte tė jitha dyert e lulishtes.

Gruaja, nuk ishte vetėm e bukur por edhe shumė e zgjuar dhe e ndershme.
E kuptoi menjėherė qė komandanti kishte qėllime tė kėqija ndaj saj. Shkoi, u fsheh disa minuta pas njė peme dhe pastaj erdhi tek komandanti e i tha:

- I mbylla tė gjitha dyert. Por ka mbetur vetėm njėra. Sado qė u mundova, nuk arrita qė ta mbyll dot.

- Cila ėshtė ajo derė qė nuk e mbylle dot?- e pyeti komandanti.

- Ta dishė se ajo derė ėshtė dera qė All-llahu teala me anė tė cilėsisė Besar na shikon neve dhe gjithēka tjetėr,- u pėrgjigj gruaja.

Komandanti kur e dėgjoi kėtė, e kuptoi gabimin, bėri teube dhe qė atėherė nuk guxoi tė bėnte mė njė gjė tė tillė.

Marrė nga TAKVIMI!


Mendim personal mbi tregimin nė fjalė: Sado qė tė arrijė dikush ta ēvesh njė njeri tė ndershėm nga nderi i tij, All-llahu teala e ruan njeriun e ndershėm dhe i pandershmi s'ia arrin dot qėllimit!

musl|m
16-03-06, 00:05
Nje dite e pyeti Musai a.s. Zotin e tij: "O Zot.. Si i pergjigjesh Ti robit Tend mekatar nese te therret.. "O Zot"?

U pergjigj All-llahu i Madheruar te derguarit dhe robit te Tij: "I them... te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im."


Me pas pyeti Musa a.s. All-llahun e Madheruar perseri: "O Zoti im si i pergjigjesh Ti robit tend te mire nese te therrret e te thote "O Zot"?

I tha All-llahu i madheruar: "I them: "Te pergjigjem robi im".


I tha Musa: O Zot, te thirri robi jot mekatar e Ti i the "te pergjigjem robi im" tre here, e kur te thirri robi jot i mire Ti i the "Te pergjigjem robi im" vetem nje here?
I tha All-llahu i madheruar: "O Musa! Kur me thirri robi im i mire u mbeshtet tek punet e tij te mira, ndersa kur me thirri robi im mekatar u mbeshtet ne meshiren Time"

Thuaj: O roberit e mi te cilet i keni bere padrejtesi vetes suaj mos u beni pesimiste nga meshira e All-llahut!

musl|m
16-03-06, 00:06
FLAKA E QIRIRIT

Njė herė nė njė lagje tė Stambollit kishte rėnė zjarri.
Flakėt e zjarrit arrijnė deri nė shtėpinė e njė Pashai. Vajza e Pashait e cila ishte shumė e bukur, trembet shumė nga zjarri dhe pėr tė shpėtuar, del nė rrugė dhe fillon tė ecė pa e ditur se ku shkonte, derisa arriti e sfilitur pranė njė xhamie.

Aty pranė, pa njė dritė dhe skoi e u fut brenda. Nė dhomė pa njė nxėnės i cili po mėsonte nė flakėn e qiririt. Nxėnėsi i ēuditur e pyeti:

- Kush je ti?...Pėrse ke ardhur?..

- Nė shtėpinė time ra zjarri. Tė lutem mė mbro mua kėtė natė- ja ktheu vajza.

- Unė jam beqar, prandaj nuk mund ta kalosh natėn kėtu- i tha djali

- E ku mund tė shkoj unė nė kėtė natė tė ftohtė dhe tė errėt dimri?- e pyeti vajza.

Nxėnėsi e pa qė nuk kishte zgjidhje tjetėr, i dha vajzės ujė pėr tė pirė, i tregoi asaj krevatin e tij qė tė flinte, ndėrsa vetė u kthye dhe vazhdoi tė mėsonte. POr nuk po arrinte dot tė pėrqėndrohej nė mėsime.

Vajza duke bėrė njė gjumė tė trazuar ishte zbuluar.

Shejtani i fut kėtė mendim tė keq nė kokė djalit: "Mos e humb kėtė rast! Nuk tė vjen mė nė dorė njė vajzė kaq e bukur dhe njė rast i tillė! Askush nuk tė sheh dot..."

Por e mblodhi veten shpejtė. Zgjati njėrin gisht drejt flakės sė qiririt dhe foli me vete: "Flaka e kėtij qiririt tė kujton zjarrin e Xhehennemit. Po i bėre gjė kėsaj vajze tė pafajshme, do tė digjesh!..."

Gishti i dogji shumė dhe kėshtu u kthye pėrsėri te mėsimet.
Por i njėjti mendim i ligė nuk po e linte rehat. Deri nė mėngjes luftoi shumė me veten pėr tė mos iu bindur shejtanit dhe kėshtu dogji nė flakėn e qiririt edhe disa gishta tė tjerė.

Vajza u zgjua nga gjumi aty nga mėngjesi , u mbulua dhe filloi tė ndjekė fshehurazi veprimet e djalit. Kur zbardhi mirė, mori njė pallto nga djali, e veshi dhe shkoi nė shtėpi dhe i tregoi nėnės sė saj gjithė ēka kishte ndodhur njė natė mė parė.

Kur e mori vesh edhe Pashai ngjarjen, mori edhe vajzėn e tij nė karrocė dhe shkuan nė shtėpinė e nxėnėsit. Pashai kur pa djaloshin me duart e lidhura, ngaqė ishte djegur mendoi:
"Domethėnė, ky ėshtė djali pėr tė cilin mė tregoi vajza. Ka luftuar me nefsin e tij pėr tė mos bėrė ndonjė veprim tė keq dhe pėr kėtė ka djegur duart e tija.."

Shkoi tek nxėnėsi dhe i tha: "Ky vend qėndron akoma nė kėmbė, nė saje tė edukatės sė mirė tė njerėzve si puna jote. Eja nė shtėpinė time, ha, pi, fli dhe mėso aty..."

Nė fund nxėnėsi u martua me vajzėn e Pashait.


Marrė nga TAKVIM

Mendim personal mbi tregimin: Njeriu me edukatė tė mirė dhe qė ėshtė durimtar, nė fund gjjithmonė del fitimtar!

musl|m
16-03-06, 00:07
Njė ditė Hazreti Ebu Bekri shkoi nė shtėpinė e Resulullahut. Nė momentin qė po futej brenda, erdhi edhe Hazreti Aliu.

Hazreti Ebu Bekri i tha:"O Ali! Urdhėro, futu ti i pari".
Hazreti Aliu u pėrgjigj: "O Ebu Bekr!Futu ti i pari sepse ti vrapon i pari nė ēdo punė tė mirė."

Futu ti i pari o Ali sepse ti je i pari i Resulullahut.

Si mund unė tė kaloj pėrpara teje? Unė kam dėgjuar nga Resulullahu tė thotė: "Dielli nuk ka ndriēuar mbi njė njeri nga populli im qė tė jetė mė i lartė se Ebu Bekri"

Unė nuk mund tė kaloj pėrpara teje, sepse ditėn qė u martove ti me Fatimenė, kam dėgjuar Resulullahun tė thotė: " I dhashė vajzėn mė tė mirė, burrit mė tė mirė".

Unė nuk mund tė kaloj pėrpara teje sepse Resulullahu ka thėnė:
"Ai qė dėshiron tė shohė Ibrahimin alejhis-selam, le tė shohė fytyrėn e Ebu Bekrit!"

Unė nuk mund tė kaloj pėrpara teje sepse Resulullahu ka thėnė:
"Ai qė dėshiron tė shohė butėsinė e Ademit alejhis-selam dhe edukatėn e mirė tė Jusufit alejhis-selam, tė shohė Aliun."

Unė nuk mund tė kaloj pėrpara teje sepse Resulullahu ka thėnė:
"O All-llah kush mė don mua mė shumė dhe kush ėshtė mė i mirė nga Es'habėt e mi." All-llahu teala thotė:"O Pejgamberi im, sa baba i mirė ėshtė babai jot, Ibrahim Halili. Sa vėlla i mirė ėshtė vėllai jot, Ali ibn Ebi Talib."

Unė nuk mund tė kaloj pėrpara teje sepse Resulullahu ka thėnė:
"Nė qoftė se peshohet besimi i Ebu Bekrit dhe besimi i tė gjithė besimtarėve tė tjerė, besimi i Ebu Bekrit vjen mė i rėndė."

Kėshtu vazhduan pėr njė kohė tė gjatė dhe Resulullahu po i dėgjonte ato. Nga brenda u tha:

" O vėllezėrit e mi, Ebu Bekri dhe Aliu! Futuni brenda tani. Erdhi Xhebraili alejhis-selam dhe mė tha Engjėjt nė qiej po iu dėgjojnė, edhe po tė vazhdoni tė lavdėroni njėri tjetrin deri nė ditėn e Kijametit, nuk mund tė tregoni dot vlerėn e madhe qė keni te All-llahu teala!"

U pėrqafuan me njėri tjetrin dhe u futėn brenda.


Marrė nga TAKVIM!

musl|m
16-03-06, 00:11
Prej fillimit shprehja “do ta bėj mė bonė ...” pėrsėritej shpesh nė jetėne tij. Ishte djalė I ri, izhvilluar dhe I fuqishėm. I hijshėm nė pamje, plot gjallėri ... Kur prej tij kėrkohejndonjė angazhim thonte: “Jo tani, tani jam I angazhuar me studimet dhe pėrsėritjen e mėsimeve, ka kohė pėr punė ...”.
Pas diplomimit thonte: “Jo tani, sepse tani duhet tė martohem. Pas martesės do tė jem I gatshėm pėr cdo angazhim ...”.
Pas martesės arsyeja e tij ishte se nuk ka mundėsi qė ta lė shoqėn e tij tė vetmuar sepse ėshtė shtatėzane ...
Pas lindjes sė fėmiut thonte duhet qė ti ndihmoj gruas deri deri sat ė rritet fėmiu dhe tė bėhet I pamvarur prej nėnės.
Shpeshherė ankohej se tani ėshtė nxehtė apo ftohtė ...
Vitet kalonin, ndėrsa tek miku yne ndryshonin vetėm arsyetimet.
Shpeshherė premtonte I vendosur se dotė angazhohet, porpuna mbetej e pakryer.
Me kohė gjallėria e tij dobėsohej dhe filloi qė ta mund pleqėria. Vendosi, kėtė vit do ta bėj Haxhxhin. Pėr herė tė parė me zellshmėri filloi qė tė pėrgatitet, vetėm se nė kėtė vit exheli ishte mė I shpejt. Vdiq pa e kryer Haxhxhin.
Motoja e tij “do ta bėj mė vonė” mbeti me tė deri nė fund tė jetės. I mashtruar prej saj vdiq duke mos I shfrutėzuar aftėsitė qė ishin dhunti tė Zotit [ subhanehu ve teala].

O Zot! Mos na provo nga mėshira Yte!

Sami ibėn Muhhamed El Abudi
Shqipėroi: Tahla Kurtishi- revista “Pena Studentore”

musl|m
16-03-06, 00:11
Njė telefonatė nga njė qytetar nė Dibėr, mė njoftoi tė shkoj e tė shoh nė oborrin e njė shtėpie mrekullinė Kuranore nė rrjetin qė kishte thurur njė merimangė. Kur arrita nė kėtė shtėpi kishte shumė njerėz qė kishin ardhur ta shohin me sytė e tyre kėtė mrekulli tė dėgjuar dhe tė rrallė pėr ta parė.
Destan Lala, pronar i kėsaj shtėpie, pėr Fakti-in deklaroi se:"Duke u kujdesur pėr lulet qė kam mbjellė nė oborrin e shtėpisė sime, mes dy tufave me lule vėrejta njė figurė tė ēuditshme qė kishte thurur merimanga nė rrjetėn e saj, nė mesin e sė cilės lexohej qartė emri MUHAMMED, Kjo gjė mu duk shumė e shenjtė, njė dhuratė e madhe magjepsėse dhe hyjnore nga Perėndia. Fillimisht pėrveē anėtarėve tė familjes sime nuk i tregova askujt. Pesė ditė i kalova duke e vėrejtur dhe ndjekur punėn e kėsaj merimange tė gjelbėr. Ditėn e gjashtė nuk mu durua dhe e bėra publik kėtė fenomen tė rrallė. Nė oborrin e shtėpisė sime erdhėn dhe ende po vijnė shumė qytetarė kureshtarė pėr ta parė dhe pėr t'iu bindur vetė kėtij fenomeni. Kėtė rast tė rrallė e shėnuam edhe me aparatin tonė fotografik, pėr t'ua plasuar dhe pėr t'i informuar edhe lexuesit tanė."

Rexhep Torte
Gazeta "Fakti"

musl|m
16-03-06, 00:14
A ka ndokush qė dėshiron tė veprojė kėshtu?!!

Thotė kjo muslimane, shkoi dhe mė la. Mė la duke i fshirė lotėt. Kur dikush e do dikėn dhe ia mbush zemrėn me dashuri ai do tė sakrifikojė ēdo send pėr tė dashurinė e tij.

O musliman, ky ėshtė realitet, mė ka ndodhur mua dhe po ua tregoj juve kėtė ndodhi:

U martova me njė djalė tė ri, nuk ekzistonte si ai nė kėtė botė asnjėherė, asnjėherė. Pas dy muajve mė tregoi se e donte njė tjetėr dhe se e donte mė shumė se mua dhe se ėshtė shumė e bukur dhe tėrheqėse, e kėndshme.

U mendova, kujtova njė kohė tė shkurtė pastaj e pyeta. A e donė ma shumė se mua? Tha: “Po, e dua ma shumė se ty”. I thashe: “O i dashuri im, shko dhe martohu me atė vajzė, ngase gėzimi yt ėshtė gėzim im, hareja jote ėshtė hare e imja.

Mu pėrgjigj se nuk mė mjafton pasuria pėr ta martuar atė vajzė. I thashe: “Merre arin tim tė cilin e posedoj, shite pastaj martohu me atė vajzė, tė cilėn e do. Refuzonte ta pranonte kėtė duke mė thėnė se ndoshta do tė nevoitėn ndonjė ditė oj e dashura ime. Por, kėmbėngulja, vendosshmėria dhe insistimi im bėri qė ta pranojė dhuratėn time.

I mori dhe i shiti pastaj udhėtoi pėr tė kėrkuar tė dashurėn e tij. Mė la mua edhe pse nuk kishte shumė qė ishim martuar.

Kaloi njė muaj … dy muaj... njė vit... dy vite... tre vite…, kurse i dashuri, burri im nuk mė viziton. Mė tregon pėrmes telefonit e mė thotė se ėshtė i preokupuar me punė dhe nuk mundet tė vijė nė vizitė.

I largoj lotėt gjatė tėrė ditės dhe natės duke e shijuar tė hidhurėn e ndarjes. Vallė a mendoni se jam e hidhėruar me atė. Jo, assesi... assesi... Ai ėshtė i dashuri im, por e arsyetoj dhe i besoj se ėshtė i sinqertė dhe besnik.

Pėrmallohem pėr tė folur me tė, veshi im gėzohet, kėnaqet kur i dėgjon ato fjalė tė tija tė bukura, zėri i tij i ėmbėl e qetėson veshin dhe trupin tim. Ndonjėherė kalon njė muaj e tė mos me thėrras nė telefon.

Oh sa zemėrvrazhdė dhe i pashpirt! Ah sa i vrazhdė edhe aq mė tepėr kur je zemėr dhimbėshėm? Qysh po duron duke mos mė folur, kurse unė nuk mundem mė tė duroj. Por, kėshtu janė burrat gjithmonė mė tė fortė, mė shumė durojnė dhe mė pak janė dinjitoz. Kur mė flet nė telefon, ndjei sikur e gjithė bota tė jetė nė duar tė mija. I fshehi lotėt e mija dhe zėrin e dridhur, pėr tė treguar se nuk mėrzitem, brengosem, e unė tė flasė e lotėt rrjedhin ne faqet e mija, zėri ndikohet nga gjurma e pikėllimit. E fsheh vajin nė brendėsin time, e kam mbyllur rėnkimin e ofshanė nė katėr muret e zemrės sime kurse zemra copėtohet nga pėrmallimi. Andaj tregohesha e fortė kėshtu qė mos ta mėrzis burrin tim.

Vallė, ēfarė burri ėshtė ai, i cili e lė gruan e vet tė porsa tė martuar dhe shkon pėr tė kėrkuar njė tjetėr.

Vallė ēfarė gruaje ėshtė ai, e cila e shet arin e saj pėr ta martuar burrin e vetė. Po befasohem, ēuditem me ju tė dy…!!!

Njė ditė e zymtė e mėrzitur... Jo dita gėzimit…Tingėllon telefoni, shpejton Heja ta hapė telefonin e ti pėrgjigjet. Njė zė i largėt:

-“Dua tė flas me motrėn Heja”!

-“Po, unė jam Heja”.

Zėri i largėt:

-“Unė jam njė vėlla nga Ēeēenia bėn durim dhe shpreso nė shpėrblimin e Allahut se burri yt ka ra shehid pas njė lufte tė ashpėr me rusėt nė Ceēeni. Bėn durim oj motėr dhe shpreso nė shpėrblimin e Allahut.”

E mbajta vetėn dhe i thashė: “Elhamdulilah, Falėnderimi i takon All-llahut, e mbylla telefonin dhe mė kaploj njė gjendje histerike, mė kaploi vaji, pikėllimi e gėzimi nė tė njėjtėn kohė, u trishtua nėna ime.

-“Heja...Heja! Ē’ke? Kush ishte nė telefon? Nuk kisha mundėsi tė flisja, vajtoja dhe qeshja. Mė pėrqafoi nėna ime duke mė thėnė tė lutem Heja mė trego ē’ka ndodhur. I tregova nėnės time pėr lajmin dhe shkova nė dhomėn time duke i thėnė nėnės time:

-“Nėna ime, kush don tė vijė tė mė pėrgėzojė le tė urdhėrojė e kush vjen nė ngushėllime, mos tė futet nė dhomėn time. Nuk erdhėn vetėm se njė pakicė e vogėl, tė cilėt mundesh ti numėrosh nė gishta. SubhaneAllah!

O burri im! Mė nė fund e gjete tė dashurėn dhe loēkėn e zemrės.

O burri im! Po futesh dhėndėr, po martohesh me shtatėdhjetė e dy hyri (gra te xhenetit) tė gjitha mė tė bukura se Heja, mė tė vlefshme se Heja dhe me tė kėndshme se Heja.

Ah o burri im! Kisha dėshirė tė dija gjendjen tėnde nė mesin e atyre hyrive tė bukura dhe tė kėndshme. A thua e ke harruar Hejen?! Kurrė nuk besoj se e ke harruar, unė asnjėherė nuk tė kam harruar. Do tė mbetesh nė zemrėn time pėrgjithmonė. Tre vite kam shijuar tė hidhurėn e ndarjes dhe nuk i kam zbukuruar sytė duke tė shikuar. Por, i jap shpresė vetės se do tė shikoj nė xhenet el-firdevs,inshallah. I dashuri im, ti je trim shehid, ke lėnė shtėpinė tėnde tė mirė e bukur qe tė jetosh nė malet dhe shpellat e Ēeēenisė dhe nėn reshjet e plumbave dhe granatave. E le gruan tėnde te re qė te flesh nė borė dhe hėndeqe. Me kujtohet kur me the: “Heja nuk mundem tė flejė rehat e gjendja e motrave tona nė Ēeēeni ėshtė keqėsuar. Nga kjo gjendje po me copėtohet zemra dhe po me rrjedhin lot sytė e mi.”

O burri im! Ishe burrė me vyrtyte tė larta, tė preokuponte fati i kėtij umeti dhe u shqetėsoheshe pėr muslimanėt.

Urime Xhenetin! Ta pėrgėzoj xhennetin!

Urime shoqėrimin me Hamzėn, Xhaferin, Zejdin , Musabin! Urime e pėrgėzime nė shoqėrimin e tė dashurit tonė Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]!

Rrugė tė mbarė burri im!

musl|m
16-03-06, 00:16
Ebu Hamid Gazaliu,permend tek libri i tij ''Ihja Ulume Din'' se nje adhurues (abid) mori vesh se disa njerez adhuronin nje peme ne vend te Allahut dhe doli ta proste,ndersa Iblisi i tha:Nese ti do presesh ate peme,ata do te adhurojnenje tjeter ,prandaj kthehu dhe adhuro Zotin Tend,por ky i thote qe patjeter do ta pres dhe perleshet me shejtanin dhe adhuruesi e mposhti ,ndersa shejtani menjehere i thote elefanti je njeri i varfer ,ktheu ne adhurimin tend dhe une cdo dite do te sjell 2 monedha floriri poshte jastekut tend dhe nese don Allahu qe ajo te pritet do te dergoje nje pejgamber ta kryeje kete pune dhe ti nuk ke ndonje gjynah se ti nuk po e adhuron ate.Ai pranoi.
Diten e pare i gjeti 2 monedhat ,ndersa diten e dyte nuk i gjeti dhe doli i zemeruar qe ta priste pemen por shejtani e ndaloi dhe u perleshen me njeri-tjetrin por shejtani e mposhti dhe ky i cuditur e pyet shejtanin se si munda te mposht heren e pare dhe me mposhte kete here?
Shejtani i thote se zemerimi yt i pare ishte per hir te Allahut ,ndersa heren e dyte ishte per shkak te 2 monedhave qe nuk i gjete me.Ahmed ibn Hanbeli degjon se ne Damask ndodhej nje dijetar qe dinte nje hadith te pejgamberit (alejhi selam) dhe u nis nga Bagdati per Damask.Kur arriti pyeti per sjelljen dhe virtytet e ketij dijetari.Ky kishte marre gusel,kishte hedhur parfum dhe kishte veshur rroba te mira.Kur u afrua afer shtepise se tij,pa se dijetari donte lidhte kalin i cili refuzonte qe te shkonte te ai,mblodhi cepin e rrobes se tij qe kali te mendonte se aty ndodhej tagji dhe kali e ndoqi nga pas.Imam Ahmedi u afrua dhe kur pa qe aty nuk kishte asgje u kthye dhe nuk pranoi ta merrte hadithin se ai qe genjeu kafshen mund te genjeje edhe njeriun.


Marre nga libri "Melhemet e zemres"

musl|m
16-03-06, 00:17
Pas nje zenke me fjale se kush e krijoj njeriun, Zoti apo u krijua vet nga natyra,nje pabesimtar dhe Ebu hanife
caktuan nje duel verbal por qe te jet publik, pra ne nje xhamij para xhematit.Mirepo ate dite kur Ebu Hanife ishte nisur,tere diten kishte rene shi,e rruges duhej kaluar neper nje ure te improvizur me disa lisa te shtrir mbi dy brigjet e lumit,Kur Ebu hanife Arriti tek ura verejti se porea,uji i madhe i kishte marr lisat keshtu qe ishte i detyruar qe te pret deri sa te ulet niveli i ujit.Gjate asaj kohe pabesimtari kishte arritur me kohe dhe filloj qe t'i flas xhematit per cendrimin e vete se njeriu u krijuar vetvetiu nga natyra..dhe se Ebu Hanife eshte friguar dhe se nuk ka guxim qe te vij.
Me vone kurr arriti Ebu Hanife kerkoj falje per vonesen dhe filloj te tregon per ate se cka i kishte ndodhur,dhe se nuk kishte si te kalon lumin.Pabesimtari e pyeti - ani cka bere per te kaluar.Ebu Hanife i tha se prita qe te ndertohet nje ure e re.Po si eshte e mundur te ndertohet nje ure e re?Pyeti ateisti .Ebu Hanife u pergjegj - po thjesht, duhej te prehen drunjt,te pastrohen nga deget,te vijn deri te bregu i lumit dhe pastaj te vendosen mbi lum,gje e thjesht.
Po si eshte e mundur qe vetvetiu te behen te gjitha keto,te ndertohet nje ure,pyeti pabesimtari. - Un mendoj se me veshtir eshte te ndertohet nje njeri se nje ure,kur ju thoni se njeriu u ndertua vetvetiu,pse mos te ndertohet edhe nje ure,ja priti Ebu Hanife,duke nxitur gazin e te gjithe te pranishmive.

musl|m
16-03-06, 00:18
"Sot, fjala paqe ėshtė e atillė qė tė gjitha vendet janė nėn ndikimin politik tė superfuqive; ato ushtrojnė kontroll kudo dhe thurin kurthe pėr tė mposhtur kėdo. Mė e rėndėsishmja nga kėto ėshtė mbjellja e pėrēarjes mes vėllezėrve.*
Muslimanėt duhet tė zgjohen, ata duhet tė jenė vigjilentė qė nėse ndodh ndonjė debat mes vėllezėrvee sunni e atyre shi‘i, ai ėshtė i dėmshėm pėr tė gjithė ne, ėshtė i dėmshėm pėr tė gjithė muslimanėt. Ata qė duan tė mbjellin pėrēarje nuk janė as sunni e as shi‘i, ata janė agjentė tė superfuqive dhe punojnė pėr to.

Ata qė pėrpiqen tė shkaktojnė mosmarrėveshje ndėrmjet vėllezėrve tanė sunni dhe shi‘i janė njerėz qė komplotojnė pėr armiqtė e Islamit dhe duan qė armiqtė e Islamit tė ngadhėnjejnė mbi muslimanėt. Ata mbėshtesin Amerikėn dhe disa prej tyre Bashkimin Sovjetik.*

Shpresoj se duke e marrė parasysh kėtė urdhėresė islame - qė tė tėrė muslimanėt janė vėllezėr - tė gjitha vendet islame do tė ngadhėnjejnė kundėr superfuqive dhe do t’ia dalin qė tė pėrmbushin tė gjitha normat islame.*
Muslimanėt janė vėllezėr dhe nuk do tė lejojnė tė veēohen prej pseudo-propagandės sė sponsorizuar nga elementė tė korruptuar. Burimi i kėsaj ēėshtjeje - qė shi‘itėt duhet tė jenė nė njėrėn anė dhe sunnitė nė tjetrėn - ėshtė nga njėra anė padituri dhe nga ana tjetėr propagandė nė dorėn e tė huajve.*
Nėse vėllazėria islame fiton pėrparėsi mes vendeve muslimane, aq e madhe do tė bėhet forca e Islamit saqė asnjė nga fuqitė globale nuk do tė jetė nė gjendje t’ia dali ndaj tij.*
Vėllezėrit shi‘i dhe sunni duhet tė shmangin ēdo lloj debati. Sot debati mes nesh do tė jetė nė pėrfitim vetėm tė atyre qė nuk ndjekin as shi‘izmin as sunnizmin. Ata nuk duan qė tė ekzistojė as ky e as ai, dhe e dinė mėnyrėn se si tė mbjellin pėrēarje mes jush dhe nesh. Duhet tė kemi kujdes se jemi tė gjithė muslimanė dhe se tė gjithė besojmė nė Kur’an; ne tė gjithė besojmė nė Teuhid dhe duhet tė punojmė t’i shėrbejmė Kur’anit dhe Teuhidit."

musl|m
16-03-06, 00:19
Disa muaj para lindjes sime, babi im kishte takuar njė tė huaj i cili ishte i ri nė qytetin tonė. Babi qė nga fillimi ishte i epur me kėtė te huaj dhe tregimet e tij sa qė shumė shpejt e ftoi tė jetoj me ne. Shumė shpejt u bė anėtar i familjes sonė.

Nė kohen kur unė fillova gradualisht tė rritem kurrė nuk kam pyetur pėr kėtė tė huaj, nga ėshtė, kush ėshtė dhe ēka ėshtė. Isha mėsuar tė jetė gjithnjė me ne. Kishte fituar vend nė zemrėn time si te gjithė anėtaret e familjes sime.

Prindėrit e mi ishin instruktor nė familje, nėna mė ka mėsuar ta dua fenė e Allahut e babi me ka mėsuar ta nderoj. Megjithatė, ky i huaj ishte ai i cili na tregonte ngjarje nga e kaluara, na ka argėtuar dhe na ka mbledhur me ore tė tėra ne njė rreth. Dėgjonim tregimet e tij fascinuese nga e kaluara. Pėr tė gjitha qė neve na interesonin pėr Historinė, Shkencėn, Politiken ….. pėr te gjitha ai kishte pėrgjigje. E dinte tė kaluarėn e ka kuptuar tė tashmen dhe ngapak kishte mundėsi tė tregonte se ēfarė do te ndodh nė mes tė njerėzve nė tė ardhmen. Fotografitė qe dinte t'i vizatonte dukeshin si tė gjalla kur e shikoja qaja apo qeshesha. Ishte njė shok i mire i gjithė familjes. Na dėrgonte mua babin dhe Bilallin nė lojėrat tona tė para tė futbollit dhe basketbollit.

Gjithmonė na shtynte tė shikojmė filma sa qė edhe na ofroi shansin tė njihemi mė shumė yje filmash.

Ky i huaj ishte njė flasaman i madh, kishte dėshire tė fliste shumė edhe pse e dinte se nė familjen tonė nuk pėrdoreshin fjalė me pėrmbajtje vulgare, shume shpesh i ikte ndonjė fjalė sa qė tė afėrmit tanė dhe shoqėria nuk kishin guxim tė pėrdorin kėso fjale nė bisedat e tyre e sidomos para nesh fėmijėve megjithatė atij nuk ja zėnte pėr tė madhe ai ka qene i vetmi nė shtėpi qe ka mundur tė flas sipas dėshire e askush ta pengonte.

Derisa ai me ore tė tėra na argėtonte me tregimet e tij nėna shpesh ngrihej dhe shkonte ne dhomėn e saj tė lexonte Kur’an. Pyes se a ėshtė lutur ndonjėherė nė duatė e saj qė ky i huaj tė lėshonte shtėpinė tone.

Nė shtėpinė tonė nė atė kohė mbahej ligji Islam, nuk ėshtė pėrdorur e as mbajtur alkooli, por ky i huaj me ngulm na tregonte se si duhet te bėjmė lėshime se si duhet te jetojmė ne mėnyrėn e jetesės sė sotshme.

Shpesh na ofronte birrė dhe na i tregonte cigaret qė tė fitonim njė pėrshtypje se janė te shijshme dhe tėrheqėse. Fliste me njė stil tė lire, mund tė them edhe shume tė lirė pėr temat e turpshme rreth grave. Zėri i tij dinte tė jete aq vulgar dhe aq i turpshėm pėr ta dėgjuar para anėtareve te familjes. Tash e di se ai i huaj ka ndikuar shumė nė qėndrimet e mia nė raportin mashkull-femėr dhe lidhja nė mes tyre.

Kur e shikoj tė kaluarėn them se neve vetėm mėshira e Allahut na ka shpėtuar qė ky i huaj tė kėtė ndikim mė te madh nė sjelljet tona.

Kohė pas kohėsh i ka pėrulur prindėrit e mi dhe me ato tė cilat na kanė mėsuar i ka nėnēmuar dhe i ka kundėrshtuar qėndrimet e tyre por asnjėherė nuk ka kėrkuar ta lėshon shtėpinė .

Edhe sot e kėsaj dite kėtė tė huaj mund ta shihni se si ėshtė ulur ne njė qoshė tė dhomės dhe pret qė njėri nga ne t'i kushtoj vėmendje t'i dėgjoj tregimet e tij dhe t'i shoh fotografitė e tij. Me pyesni se si quhet ky i huaj?

Ne e kemi quajtur TELEVIZORI.

Huazuar nga "Horizonti" (http://www.horizonti.com/artikujt/artikulli_2006_02_19_2722.php)

Murgesha
16-03-06, 12:47
Disa muaj para lindjes sime, babi im kishte takuar njė tė huaj i cili ishte i ri nė qytetin tonė. Babi qė nga fillimi ishte i epur me kėtė te huaj dhe tregimet e tij sa qė shumė shpejt e ftoi tė jetoj me ne. Shumė shpejt u bė anėtar i familjes sonė.

Nė kohen kur unė fillova gradualisht tė rritem kurrė nuk kam pyetur pėr kėtė tė huaj, nga ėshtė, kush ėshtė dhe ēka ėshtė. Isha mėsuar tė jetė gjithnjė me ne. Kishte fituar vend nė zemrėn time si te gjithė anėtaret e familjes sime.

Prindėrit e mi ishin instruktor nė familje, nėna mė ka mėsuar ta dua fenė e Allahut e babi me ka mėsuar ta nderoj. Megjithatė, ky i huaj ishte ai i cili na tregonte ngjarje nga e kaluara, na ka argėtuar dhe na ka mbledhur me ore tė tėra ne njė rreth. Dėgjonim tregimet e tij fascinuese nga e kaluara. Pėr tė gjitha qė neve na interesonin pėr Historinė, Shkencėn, Politiken ….. pėr te gjitha ai kishte pėrgjigje. E dinte tė kaluarėn e ka kuptuar tė tashmen dhe ngapak kishte mundėsi tė tregonte se ēfarė do te ndodh nė mes tė njerėzve nė tė ardhmen. Fotografitė qe dinte t'i vizatonte dukeshin si tė gjalla kur e shikoja qaja apo qeshesha. Ishte njė shok i mire i gjithė familjes. Na dėrgonte mua babin dhe Bilallin nė lojėrat tona tė para tė futbollit dhe basketbollit.

Gjithmonė na shtynte tė shikojmė filma sa qė edhe na ofroi shansin tė njihemi mė shumė yje filmash.

Ky i huaj ishte njė flasaman i madh, kishte dėshire tė fliste shumė edhe pse e dinte se nė familjen tonė nuk pėrdoreshin fjalė me pėrmbajtje vulgare, shume shpesh i ikte ndonjė fjalė sa qė tė afėrmit tanė dhe shoqėria nuk kishin guxim tė pėrdorin kėso fjale nė bisedat e tyre e sidomos para nesh fėmijėve megjithatė atij nuk ja zėnte pėr tė madhe ai ka qene i vetmi nė shtėpi qe ka mundur tė flas sipas dėshire e askush ta pengonte.

Derisa ai me ore tė tėra na argėtonte me tregimet e tij nėna shpesh ngrihej dhe shkonte ne dhomėn e saj tė lexonte Kur’an. Pyes se a ėshtė lutur ndonjėherė nė duatė e saj qė ky i huaj tė lėshonte shtėpinė tone.

Nė shtėpinė tonė nė atė kohė mbahej ligji Islam, nuk ėshtė pėrdorur e as mbajtur alkooli, por ky i huaj me ngulm na tregonte se si duhet te bėjmė lėshime se si duhet te jetojmė ne mėnyrėn e jetesės sė sotshme.

Shpesh na ofronte birrė dhe na i tregonte cigaret qė tė fitonim njė pėrshtypje se janė te shijshme dhe tėrheqėse. Fliste me njė stil tė lire, mund tė them edhe shume tė lirė pėr temat e turpshme rreth grave. Zėri i tij dinte tė jete aq vulgar dhe aq i turpshėm pėr ta dėgjuar para anėtareve te familjes. Tash e di se ai i huaj ka ndikuar shumė nė qėndrimet e mia nė raportin mashkull-femėr dhe lidhja nė mes tyre.

Kur e shikoj tė kaluarėn them se neve vetėm mėshira e Allahut na ka shpėtuar qė ky i huaj tė kėtė ndikim mė te madh nė sjelljet tona.

Kohė pas kohėsh i ka pėrulur prindėrit e mi dhe me ato tė cilat na kanė mėsuar i ka nėnēmuar dhe i ka kundėrshtuar qėndrimet e tyre por asnjėherė nuk ka kėrkuar ta lėshon shtėpinė .

Edhe sot e kėsaj dite kėtė tė huaj mund ta shihni se si ėshtė ulur ne njė qoshė tė dhomės dhe pret qė njėri nga ne t'i kushtoj vėmendje t'i dėgjoj tregimet e tij dhe t'i shoh fotografitė e tij. Me pyesni se si quhet ky i huaj?

Ne e kemi quajtur TELEVIZORI.

Huazuar nga "Horizonti" (http://www.horizonti.com/artikujt/artikulli_2006_02_19_2722.php)

Pasi qė i lexova tė gjitha kėto shkrime e mrekullime, habitem me kėtė shkrimin e fundit.
Ēka ka tė bėj ky shkrim me titullin e kėsaj teme "Mrekullira, ndodhi te ndryshme Islame"??

musl|m
16-03-06, 18:48
Pasi qė i lexova tė gjitha kėto shkrime e mrekullime, habitem me kėtė shkrimin e fundit.
Ēka ka tė bėj ky shkrim me titullin e kėsaj teme "Mrekullira, ndodhi te ndryshme Islame"??

Me kan rene ne sy shum shkrime te postuara nga ju kam verejtur kritikat qe shperndan ne tegjitha anet dhe ne ēdo shkrim qe behet ne forum, nuk e kuptoj rolin tend ketu po sidoqofte te uroj sukses por me bindje se tek un ato "fore te dobta" nuk shiten, ngase pesha dhe serioziteti i fjaleve tuaja eshte aq sa nuk arrin te me dyshoje se kam be gabim.

Murgesha
16-03-06, 19:30
Me kan rene ne sy shum shkrime te postuara nga ju kam verejtur kritikat qe shperndan ne tegjitha anet dhe ne ēdo shkrim qe behet ne forum, nuk e kuptoj rolin tend ketu po sidoqofte te uroj sukses por me bindje se tek un ato "fore te dobta" nuk shiten, ngase pesha dhe serioziteti i fjaleve tuaja eshte aq sa nuk arrin te me dyshoje se kam be gabim.

Unė vetėm deshta tė dijė se ēka ka tė baj ai shkrim me temėn "Mrekullira, ndodhi te ndryshme Islame"?
Vazhdoni ju lutem, nuk mė pengojnė aspak shkrimet tuaja, dhe as qė tė bėra farė kritike.
E sidomos falemnderit nė pėrgjigjen e sinqertė.

musl|m
16-03-06, 23:07
Unė vetėm deshta tė dijė se ēka ka tė baj ai shkrim me temėn "Mrekullira, ndodhi te ndryshme Islame"?
Vazhdoni ju lutem, nuk mė pengojnė aspak shkrimet tuaja, dhe as qė tė bėra farė kritike.
E sidomos falemnderit nė pėrgjigjen e sinqertė.

Te respektuar anetare te forumit!

Temen qe po e hap, sic e shihni edhe titullin e saj, ka te beje me tregime, refime te ndryshme, tematike e te cilave duhet te jete Islami!
Ju ftoj qe te gjithe ju qe do te kishit tregime te tilla, te marra nga burrime te ndryshme, te i sillni ne kete teme. Besoj qe nga tregimet e tilla ne te gjithe mund te perfitojme gjera te mira te cilat do te na sherbejne ne jete, gjithashtu te forcojme besimin tone ndaj All-llahut.

Paqa dhe meshira e Zotit qofte mbi ju!

Kete tem e hapa me shpres qe ketu te ket vetem shkrime te tilla si ato qe i paraqita dhe nuk do ket ksi lloj diskutimesh qe perbuzin dhe nenēmojne, sepse gjeja me e leht tek nje njeri esht pikerisht kjo qe e keni be perkunder atyre teksteve qe i kam botuar un te cilat nuk e ofendojn askend dhe nuk i kushtojn askujt asgje, nese ty te ra ne sy ai tregimi pak i ilustruar ne lidhje me televizorin ajo nuk do te thot se un apo dikush do te ndeshkojme ose denojme pse ti e adhuron ate gje askush nuk vjen qe ta hjek prej ne shtepi e lere me te themi se ai tekst eshte shkruar enkas per ty e qe ti "enkas" te vijsh ketu dhe te besh pluhur, zoti te udhezoft inshAll-llah, dhe te ruan nga te injorantet, nderkaq per ate qe mi shlyni tekstet e mia qe ne krahasim me ato qe nuk i shlyni kan shum pak provokime dhe ofendime nuk do te qendroj duarkryq, gaboni nese mendoni se mund te manipuloni si te doni me ato acceset e juaja te cilat mund ti hupni vetem me nje telefonate, zoti me rujat te mos behem nga hakmarresit!

mirvete
04-08-06, 18:50
edhe kete e kam ndergjuar per marimanhen edhe kisha deshir te shoh edhe denji foto qe e keni ber zoti ju ndihmoft

Pause_Print_Scroll
04-08-06, 22:13
edhe kete e kam ndergjuar per marimanhen edhe kisha deshir te shoh edhe denji foto qe e keni ber zoti ju ndihmoft
E nderuar, une me mobil ka bere disa foto mirepo nuk dallohet mire mbase ka pasur shume njerez qe fotografonin dhe me levizte dora... Por inshAllah do e ke parasysh nese me bje ne dore ndonje foto te ta sjelle... Mirepo e dij se komuna e Kumanoves, dhe disa kompani te fotografive digjitale kane bere foto, mirepo nuk kam muhabet me ta dhe nuk di se si mund tia kerkoje... Mirepo po te them qe inshAllah nese me sjell ndonje foto ndokush do ta postoje ketu... Mirepo ke edhe shembuj te tjere qe jane publikuar ne internet qe kane ndodhur neper vende te ndryshme te botes... per ti shikuar keto e nderuar kliko ketu: Mrekulli (http://galeria.kurandhesunet.net/thumbnails.php?album=4)

me rrespekt nga
[email protected]