PDA

View Full Version : Muhamedi nė Bibėl


musl|m
18-03-06, 23:20
Ne librin Habakuk 3:3 “Zoti (te perzgjedhurin) do ta sjell nga Teman, dhe te vetmin nga malin Paran. Fama e tij, ka arritur parajsen dhe bota lutet per te’ a mund tju bej nje pyetje se ku ndodhet mali Paran? Mali Paran ndodhet ne Arabi kjo vertetohet nepermjet versetit te Zanafilles 21 :21 ku tregohet se Ismaili dhe pasardhesit e tij u vendosen ne malin Paran. Po keshtu edhe tek libri i Numrave 10 :12 eshte e shkruar se Mali Paran ndodhet ne Arabi. Pra edhe Dhjata e re ka parafolur per ardhjen e nje profeti nga Arabia dhe i vetmi profet qe bota njeh dhe qe eshte nga arabia eshte Muhamedi a.s. Atij i zbriti shpallja ne shpellen Hira qe ndodhet ne malin Paran.
Po keshtu edhe tek Isaia 21 :7 « dhe ai pa dy kalores, pa nje drejtues mbi gomar dhe nje drejtues mbi deve”. Nese sipas gjonit 12 :14 drejtuesi i gomarit na qenka Jezusi po drejtuesi i devese kush ishte? Po keshtu edhe tek Isai 21:9 lexojme se nje kalores I rrezon idhujt e babilonise dhe se e merr ate dhe I vetmi qe ka arritur te bej kete gje eshte Muahmedi a.s, po keshtu te vazhdojme me Isaian 21 :13 i cili thote qartasi « Nje profet mbi Arabi….. » ne baze te (Scofied Study Bible New King James Version , kap. 1 fq 792) fjala Burden shpjegohet keshtu “…gjithashtu ajo tregon nje prfofeci qe perdoret shpesh ne profecite e shkraur per nje mesazher hyjnor te gjykimit” madje tek Isaia 21 ;14-15 ose Isaia 21 ;16-17 permenden edhe emrat e femijve te Ismaelit Kedare dhe Teman.

Po ashtu po te kemi parasysh edhe Isaian 11; 1-2 lexojme “Dhe do te buroje jashte Jessit....”. edhe pse pjesa me e madhe e apologjetve te kristaine mednojne se kjo eshte Per Jezusin e kan e mjaft gabim. Po te shikojme tek Enciklopedia Biblike Jesse pershkruhet si “ Jesse eshte nje shprehej e shkurtuar e fjales Isamel. Ndryshimet qe ndodhin ne gojet e femijve ose shkrutimet e emrave qe jane sot ne mode psh Bob-robert, Anisa-Ani, Edmond-edi atj. Keto shkrutime te fjalevce sihin karakteristike per kohen e Talmudit”(Enciklopedia Biblike Rev.T.K. cheney D. Litt D>D., J. Sutherland Black M.A.L.L.D volumi 3, under “names” fq.3292, iber 52) pra Jesse sipas vete komentarit dhe enciklopedise Biblike eshte Ismael dhe purteka qe do te dale prej tij apo prej rrenjes se tij, pa harraur qe ne hebraisht Ismael lexohet [yish-mau-ele] kurse Jesse [jee-shah-ee].

Po te mos harrojme edhe Ligji i pertetrire 33;1 “Dhe ky eshte bekimi i Zotit, me Moisiun njeriun e Zotit i cili bekoi femijet e Izraleit para vdkjes. Dhe th; Zoti erdhi nga Sinai, e agoi nga Sdeiri mbi ta, e ndricoi mga mali PARAN, dhe ai erdhi me 10.000 shenjtore dhe ne te djathte te tij do te jene ligje per ta”

A mund te thuhet se kjo profeci ka folur per Jezusin? A mund te thuhet kjo gje? Natyrisht qe jo. Si mundet qe Jezusi bir i Marias te ishte ky profet ku Jezusi nuk erdhi nga Mali Paran(qe sic e theksova me larte ndodhet ne Mekke)

Por mos harrojme se keto parathenie per Muahmedin a,s i kemi edhe ne Ungjijte e ndryshem.

Gjoni 1:19-21.”Dhe ky eshte tregimi per Gjon Pagezorin kur cifutet derguan skribet,levitet e prfterinjte nga Jeruzalemi tek ai, per ta pyetur kush ishte. Kush je ti? Ai I tha: Une nuk jam Krishti. Dhe ata e pyeten Kush je?Je gje Elija? Jo. Tha ai. Je gje ai profeti ? »

Vazhdon...

musl|m
18-03-06, 23:21
“E kur Jezusi, biri i Marisė, tha: “O bij tė Izraelit! Nė tė vėrtetė, unė jam apostulli i Perėndisė, dėrguar tek ju pėr tė konfirmuar ligjin qė ishte dėrguar para meje dhe pėr tė sjellė lajmin e mirė pėr njė apostull qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit do tė jetė Ahmed.”...” (Kurani LXI.)
“Dhe unė do t’ia kėrkoj Atit e Ai do t’ju japė njė Periklitos tjetėr, qė do tė qėndrojė gjithmonė me ju.” (Gjoni XIV. 16 etj.)

Ekziston njėfarė inkoherence nė fjalėt qė i janė atribuar Jezusit nga Ungjilli i Katėrt. Duket sikur plot Periklitos kishin ardhur e shkuar dhe se njė “tjetėr Periklitos” do tė jepej vetėm me kėrkesėn e Jezusit. Kėto fjalė lenė, gjithashtu, pėrshtyjen se Apostujt ishin tė mėsuar, tashmė, me emrin qė nė tekstin grek ėshtė bėrė Periklitos. Mbiemri “njė tjetėr” qė, nė greqisht, ėshtė i vendosur pėrpara njė emri tė huaj, pėr herė tė parė, ngjan shumė i ēuditshėm dhe plotėsisht i tepėrt. Nuk ka dyshim se teksti ėshtė trazuar e shtrembėruar. Ai pretendon se Ati do tė dėrgojė njė Periklit me kėrkesėn e Jezusit. Pėrndryshe, Perikliti nuk do tė vinte kurrė! Fjala “kėrkoj” ngjan, gjithashtu, sipėrfaqėsore dhe shpreh padrejtėsisht njėfarė mendjemadhėsie nga ana e Profetit tė Nazaretit. Nėse duam tė gjejmė kuptimin e vėrtetė tė kėtyre fjalėve, duhet tė pėrmirėsojmė tekstin dhe ta plotėsojmė atė me fjalėt e vjedhura apo tė ndryshuara, nė kėtė formė:
“Unė do tė shkoj tek Ati dhe ai do tė dėrgojė tek ju njė tjetėr apostull, emri i tė cilit do tė jetė Periklitos dhe qė do tė qėndrojė gjithmonė me ju.” Tani, me fjalėt e shtuara dhe tė shkruara me shkronja italike, ėshtė kthyer modestia e vjedhur e Jezusit dhe ėshtė identifikuar natyra e Periklitit.
Ne kemi parė, tashmė, se Perikliti nuk ėshtė Shpirti i Shenjtė, njė person hyjnor, Gabrieli apo ndonjė engjėll tjetėr. Tani na mbetet tė provojmė se Perikliti nuk mund tė jetė njė ngushėllues e as njė avokat mes Perėndisė dhe njeriut.
1. Perikliti nuk ėshtė “Ngushėllues”, as “Ndėrmjetės”. Ne kemi treguar qartė pamundėsinė materiale tė zbulimit tė kuptimit tė fundit tė “ngushėllimit” apo tė “ndėrhyrjes”. Krishti nuk pėrdor “Parakalon”. Veē kėsaj, edhe nga njė pikėpamje fetare dhe morale, ideja e ngushėllimit dhe ndėrhyrjes ėshtė e papranueshme.
(a) Besimi se vdekja e Jezusit nė kryq shėlboi besimtarėt nga mallkimi i mėkatit origjinal dhe se shpirti, mėshira dhe prania nė Eukaristi do tė ishin pėrgjithmonė me ta, nuk u la atyre ndonjė nevojė pėr ngushėllim dhe as pėr ardhjen e ndonjė ngushėlluesi. Nga ana tjetėr, nėse do tė kishin nevojė pėr njė ngushėllues tė tillė, atėherė tė gjitha hamendjet dhe pretendimet e tė krishterėve pėr flijimin e Kalvarit bijen poshtė. Nė tė vėrtetė, gjuha e Ungjijve dhe ajo e Letrave tregon nė mėnyrė tė hapur e tė qartė se ardhja e dytė e Jezusit mbi re ishte e pashmangshme (Mateu xvi. 28; Marku IX. 1; Luka IX. 27; 1 Gjoni II. 18; 2 Tim. II. 1; 2 Sel. II. 3 etj.)
(b) Ngushėllimi nuk mundet kurrėsesi tė zėvendėsojė humbjen. Duke ngushėlluar njė njeri qė ka humbur shikimin, pasurinė, birin etj. nuk mundesh t’ia zėvendėsosh atij kėto humbje. Premtimi i njė ngushėlluesi qė do tė dėrgohej nga Perėndia pasi Jezusi tė kishte ikur, do tė tregonte rrėnimin e plotė tė ēdo shprese nė triumfin e Mbretėrisė sė Perėndisė. Premtimi i njė ngushėlluesi tregon zi e vaje dhe do tė sillte tek Apostujt zhgėnjim e, madje, dėshpėrim. Ata nuk kishin nevojė pėr njė ngushėllues nė brengėn e hidhėrimin e tyre, por pėr njė qė do t’u jepte fund shqetėsimeve dhe pėrndjekjeve tė tyre.
(c) Ideja e njė “ndėrmjetėsi” mes Perėndisė dhe njeriut ėshtė edhe mė e pambėshtetur se ajo e njė “ngushėlluesi”. Nuk ka asnjė ndėrmjetės absolut mes Krijuesit dhe krijesės. Njėshmėria e Allahut ėshtė ndėrmjetėsi ynė i vetėm. Krishti, qė kėshilloi dėgjuesit e tij t’i luten Perėndisė fshehtas – sepse vetėm me kėtė kusht “Ati” i tyre qiellor do t’i dėgjonte lutjet e tyre dhe do t’u siguronte atyre mėshirė e ndihmė – nuk mund t’u premtonte atyre njė ndėrmjetės. Si ta pajtojmė kėtė kundėrthėnie?
(d) Tė gjithė besimtarėt, nė lutjet e tyre, ndėrmjetėsojnė tek Perėndia pėr njėri-tjetrin. Profetėt dhe engjėjt bėjnė, gjithashtu, tė njėjtėn gjė. Ėshtė detyra jonė tė kėrkojmė mėshirėn, faljen dhe ndihmėn e Perėndisė pėr veten tonė, sikurse edhe pėr tė tjerėt, por Perėndia nuk ėshtė i detyruar tė pranojė ndėrhyrjen e askujt nėse kėtė nuk e dėshiron. Nėse Allahu do ta kishte pranuar ndėrmjetėsimin e Shėrbėtorit tė Tij tė Shenjtė, Muhamedit, tė gjithė njerėzit do tė ishin kthyer ne fenė e Islamit.
Unė do t’i isha jashtėzakonisht mirėnjohės njeriut, nėpėrmjet ndėrmjetėsimit tė tė cilit do tė fitoja falje e pėrkrahje, por do tė tmerrohesha pėrballė gjykatėsit apo despotit qė do tė mė dėrgonte nė duart e ekzekutuesve tė mi. Sa tė arsyeshėm janė tė krishterėt, kur besojnė se Jezusi, nė krahun e djathtė tė Atit, ndėrhyn pėr ta dhe, nė tė njėjtėn kohė, besojnė nė njė tjetėr ndėrmjetės, mė tė ulėt se ai, qė qėndron nė fronin e tė Gjithėfuqishmit! Kurani i Shenjtė e ndalon rreptėsisht besimin nė njė “shafi’” apo ndėrmjetės. Natyrisht, ne nuk e dimė me siguri, por ėshtė plotėsisht e konceptueshme qė disa engjėj, shpirtrat e Profetėve dhe ata tė shenjtorėve tė lejohen nga Perėndia pėr t’u siguruar ndihmė e udhėzim atyre qė janė vendosur nėn kujdesin e tyre. Mendimi se njė avokat shfaqet pėrpara gjyqit tė Perėndisė, duke mbrojtur ēėshtjen gjyqėsore tė klientėve tė tij, mund tė jetė shumė i admirueshėm, por ai ėshtė, gjithashtu, i gabuar, sepse Perėndia nuk ėshtė njė gjykatės njerėzor qė i nėnshtrohet pasionit, paditurisė dhe gjithēkaje tė ngjashme. Myslimanėt, besimtarėt, kanė nevojė vetėm pėr arsimim dhe pėrgatitje fetare. Perėndia i njeh veprimet dhe zemrat e njerėzve pafundėsisht mė mirė se engjėt e Profetėt. Pėr pasojė, nuk ka nevojė pėr ndėrmjetės mes Hyjnisė dhe krijesave.
(e) Besimi nė ndėrmjetėsit vjen nga besimi nė flijime, nė dhurata pėr Perėndinė e nė priftėri, si dhe nė njė ngrehinė tė tėrė bestytnish. Ky besim e ēon njeriun nė adhurimin e varreve dhe tė figurave tė shenjtorėve dhe tė dėshmorėve tė fesė, ndihmon nė rritjen e ndikimit e tė sundimti tė priftit e tė murgut dhe i mban njerėzit nė padituri ndaj ēėshtjeve hyjnore. Kjo bėn qė njė re e dendur ndėrmjetėsish tė vdekur tė mbulojnė atmosferėn shpirtėrore mes Perėndisė dhe shpirtit njerėzor. Mė tej, ky besim nxit njerėz qė, pėr lavdinė e supozuar tė Perėndisė dhe pėr ndryshimin e besimit tė njerėzve qė i pėrkasin njė tjetėr feje, tė shpenzojnė shuma tė mėdha parash, tė ngrenė misione tė pasura e ndėrtesa madhėshtore, por nė zemrat e veta kėta misionarė janė agjentė politikė tė qeverive pėrkatėse. Shkaku i vėrtetė i fatkeqėsive qė u kanė rėnė armenėve, grekėve dhe kaldeo-asirėve nė Turqi e Iran duhen kėrkuar nė mėsimet djallėzore e revolucionare tė dhėna nga misionet e huaja nė Lindje. Nė tė vėrtetė, besimi nė ndėrmjetėsit ka qenė gjithmonė burim abuzimi, fanatizmi, pėrndjekjeje, paditurie dhe i shumė tė kėqijave tė tjera.
Pasi dhamė prova, sipas tė cilave “Parakleti” i Ungjillit tė Shėn Gjonit nuk do tė thotė e nuk mund tė nėnkuptojė ndonjė “ngushėllues” a “avokat”, as ndonjė gjė tjetėr, dhe se ajo ėshtė njė formė e shtrembėruar e fjalės “Periklitos”, do tė vijojmė me diskutimin e kuptimit tė vėrtetė tė fjalės.

Vazhdon...

musl|m
18-03-06, 23:23
2. “Periklitos”, etimologjikisht dhe fjalė pėr fjalė, do tė thotė “mė i shquari, mė i famshmi, mė i denji pėr lavdi”. Pėr kėtė, mbėshtetem nė autoritetin e “Dictionnaire Grec-Franēais” tė Alexandre: “Periqlytos – Qu’on peut etendre de tous les cōtés; qu’il est facile a entendre. Trčs célčbre” etj.. “Periqleitos – Trčs célčbre; illustre, glorieux,” nga “Kleos – gloire, renominée, célébrité.” Ky emėr i pėrbėrė ėshtė formuar nga parashtesa “peri” dhe nga fjala “kleotis”, e prejardhur nga “lėvdoj, lavdėroj”. Emri, tė cilin unė e shkruaj me shkronja latine nė formėn “Perikleitos” apo “Periklitos”, do tė thotė saktėsisht atė qė AHMED do tė thotė nė arabisht; dhe pikėrisht, mė i shquari, mė i lėvduari, mė i famshmi. E vetmja vėshtirėsi pėr t’u zgjidhur dhe pėr t’u kapėrcyer ėshtė tė zbulohet emri origjinal semit, i pėrdorur nga Jezu Krishti, qoftė nė hebraisht, qoftė nė aramaisht.
(a) Versioni siriak “Pshittha”, ndėrsa shkruan “Parakleita”, nuk e jep kuptimin e saj as nė ndonjė fjalorth. Kurse Vulgata pėrkthen “ngushėllues”. Nėse nuk gaboj, versioni nė aramaisht duhet tė ketė qenė “Mhamda” apo “Hamida” qė pėrkon me fjalėt arabe “Muhammed” apo “Ahmed” dhe me atė greke “Periklite”.
Interpretimi i fjalės greke nė kuptimin e ngushėllimit nuk do tė thotė se emri “Periklit” nė vetvete ka kutimin “ngushėllues”, por kuptimin e besimit dhe shpresės nė premtimin qė ai do tė vijė pėr “tė ngushėlluar” tė krishterėt e hershėm. Kjo pritje se Jezusi do tė kthehet e do tė zbresė pėrsėri nė lavdi pėrpara se shumė nga dėgjuesit e tij tė kishin “provuar vdekjen”, i kishte zhgėnjyer ata dhe i kishte pėrqendruar shpresat e tyre nė ardhjen e Periklitit.
(b) Zbulesa kuranore, sipas sė cilės Jezusi, biri i Marisė, shpalli tek bijtė e Izraelit se ai sillte “lajmin e mirė pėr njė apostull qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit do tė jetė Ahmed”, ėshtė njė nga provat mė tė fuqishme qė Muhamedi ishte vėrtet njė Profet dhe se Kurani pėrbėn vėrtetė njė zbulesė hyjnore. Ai nuk mund ta ketė ditur kurrė se “Periklit” do tė thotė Ahmed, pėrveēse nėpėrmjet frymėzimit dhe zbulesės hyjnore. Autoriteti i Kuranit ėshtė vendimtar dhe pėrfundimtar, sepse kuptimi i fjalėpėrfjalshėm i emrit grek pėrkon saktėsisht dhe nė mėnyrė tė padiskutueshme me “Ahmed” dhe “Muhammed”.
Nė tė vėrtetė, Engjėlli Gabriel apo Shpirti i Shenjtė duket tė ketė vėnė nė dukje edhe dallimin mes shkallėve pohore e sipėrore, pasi e para do tė thotė “Muhammed”, ndėrsa e dyta “Ahmed”.
Ėshtė e mrekullueshme qė ky emėr i veēantė, qė nuk i ishte dhėnė kurrė mė parė ndonjė njeriu tjetėr, u ruajt mrekullisht pėr mė tė Shquarin e mė tė Lėvduarin Apostull tė Allahut! Ne kurrė nuk kemi njohur mė parė ndonjė grek qė tė jetė quajtur “Perikleitos” (apo “Periklitos”), as ndonjė arab qė tė jetė quajtur “Ahmed”. Ėshtė e vėrtetė se nė Athinė ka jetuar i famshmi Perikli (Perikleis), emri i tė cilit ka kuptimin “i shquar” dhe sinonimet e tjerė tė tij, por ky emėr nuk ėshtė pėrdorur nė shkallėn e tij sipėrore.
(c) Ėshtė e qartė nga pėrshkrimi i Ungjillit tė Katėrt se Perikliti ėshtė njė person i caktuar, njė shpirt i shenjtė i krijuar qė do tė vinte dhe tė jetonte nė njė trup njerėzor pėr tė kryer e pėrmbushur punėn e mrekullueshme tė ngarkuar nga Perėndia, tė cilėn askush tjetėr, pėrfshirė Moisiun, Jezusin dhe asnjė Profet tjetėr, nuk e kishin pėrfunduar kurrė.
Ne, natyrisht, nuk e mohojmė qė dishepujt e Jezusit kanė marrė Shpirtin e Perėndisė, qė tė kthyerit e vėrtetė nė fenė e Jezusit u shenjtėruan me Shpirtin e Shenjtė dhe qė ka pasur tė krishterė unitarianė tė panumėrt qė kanė ndjekur njė jetė tė shenjtė e tė drejtė. Nė ditėn e Pentakostės – qė do tė thotė, dhjetė ditė pas Ngjitjes sė Jezu Krishtit nė qiell – Shpirti i Perėndisė zbriti nė formėn e flakėve tė zjarrit mbi dishepujt dhe besimtarėt e tjerė qė arrinin nė njėqind e njėzet vetė (Veprat II.); dhe ky numėr njerėzish, qė ksihin marrė Shpirtin e Shenjtė nė formėn e njėqind e njėzet flakėve tė zjarrit, u rrit me tre mijė vetė qė u pagėzuan, por nuk u vizituan nga flaka e Shpirtit. Sigurisht qė njė Shpirt i caktuar nuk mund tė ndahet nė shumėfishin e individėve. Nėpėrmjet Shpirtit tė Shenjtė, pėrveē rastit nėse pėrshkruhet si personalitet, ne mund tė kuptojmė fuqinė, hirin, dhuratėn, veprimin dhe frymėzimin e Perėndisė. Jezusi kishte premtuar se kjo dhuratė e fuqi qiellore do tė shenjtėronte, ndriēonte, forconte dhe mėsonte tufėn e tij; por ky Shpirt ishte krejt i ndryshėm nga Perikliti qė kreu i vetėm, qė Jezusi dhe Apostujt pas tij nuk u autorizuan dhe nuk iu dha fuqia qė ta kryenin, sikurse do tė shohim mė vonė.
(d) tė krishterėt e hershėm tė shekujve tė parė dhe tė dytė mbėshteteshin mė tepėr nė traditė se nė shkrime lidhur me fenė. Papia dhe tė tjerė i pėrkasin kėsaj kategorie. Edhe gjatė jetės sė Apostujve plot sekte, pseudokrishtėr, antikrishtėr dhe mėsues tė rremė e copėtuan Kishėn (1 Gjoni II. 18-26; 2 Sel. II. 1-12; 2 Pjetri II. III. 1; Gjoni 7-13; 1 Tim. IV. 1-3; 2 Tim. III. 1-13 etj.). “Besimtarėt” u ndanė dhe u nxitėn tė mbėshteten tek Tradita dhe, pikėrisht, mėsimet gojore tė Apostujve. Kėto sekte tė ashtuquajtura “heretike”, si gnostikėt, apolinarianėt, docetistėt e tė tjerė duket se nuk u besonin pėrrallave, legjendave, pikėpamjeve tė tepruara pėr flijimin dhe shėlbimin e Jezu Krishtit siē tregohet nė shumė shkrime pėrrallore tė treguara nga Luka (I. 1-4). Njė nga hereziarkėt njėfarė sekti, emrin e tė cilit nuk e kam mė nė mendje, mori pėrsipėr emrin “Perikleitos”, duke pretenduar tė ishte Profeti i cilėsuar si “mė i denji pėr lavdi”, i parathėnė nga Jezusi. Ai arriti tė ketė edhe shumė ndjekės. Nėse do tė kishte njė Ungjill autentik, tė autorizuar nga Jezu Krishti apo nga tė gjithė Apostujt, nuk do tė mund tė kishin lindur kaq shumė sekte qė kundėrshtonin pėrmbajtjen e librave tė pėrfshirė nė Dhjatėn e Re apo jashtė saj. Ne mund tė nxjerrim lehtė pėrfundimin nga veprimi i pseudo-Periklitit se tė krishterėt e hershėm e vlerėsonin “Shpirtin e sė Vėrtetės” qė u ishte premtuar, si njė njeri dhe Profet i fundit i Perėndisė.

Vazhdon...

musl|m
18-03-06, 23:24
3. Nuk ekziston as dyshimi mė i vogėl se me cilėsimin “Periklit” duhet kuptuar Muhamedi ose Ahmedi. Tė dy emrat, njėri nė greqisht e tjertri nė arabisht, kanė tė njėjitn kuptim, njėlloj si “Pneuma” dhe “Rūh” nuk duan tė thonė tjetėr gjė veēse “Shpirt” nė tė dyja gjuhėt. Ne kemi parė se pėrkthimi i fjalės me “ngushėllues” apo “avokat” ėshtė tėrėsisht i pambėshtetur dhe i gabuar. Forma e pėrbėrė e Parakalon-it ėshtė e prejardhur nga folja e pėrbėrė parashtesė-Para-kalo, ndėrsa “Periklit” ėshtė e prejardhur nga “Peri-kluo”. Ndryshimi ėshtė mė i qartė se gjithēka.
Le tė marrim, tani, nė shqyrtim, shenjat e Periklit-it, tė cilat mund tė gjenden vetėm tek Ahmedi – Muhamedi.
(a) Vetėm Muhamedi bėri tė ditur gjithė tė vėrtetėn pėr Zotin, pėr Njėshmėrinė dhe fenė e Tij, si dhe korrigjoi tė gjitha shpifjet dhe mashtrimet qė ishin shkruar e qė besoheshin pėr Tė dhe pėr shumė shėrbėtorė tė Tij tė shenjtė.
Jezusi, siē na bėhet e ditur, ka thėnė pėr Periklit-in se ai ėshtė “Shpirti i sė Vėrtetės”, se ai “do tė dėshmojė” pėr natyrėn e Jezusit dhe pėr misionin e tij (Gjoni XIV. 17; XV. 26). Nė bisedat dhe ligjėratat e tij, Jezusi flet pėr paraekzistencėn e shpirtit tė vet (Gjoni VIII. 58; XVII. 5 etj.). Nė Ungjillin e Barnabės, Jezusi citohet tė ketė folur shpesh pėr lavdinė dhe shkėlqimin e shpirtit tė Muhamedit, tė cilin ai e kishte parė. Nuk ka dyshim se Shpirti i Apostullit tė Fundit u krijua shumė kohė pėrpara Adamit. Pėr kėtė arsye, Jezusi, duke bėrė fjalė pėr tė, nė mėnyrė tė natyrshme, e shpall dhe e pėrshkruan atė si “Shpirti i sė Vėrtetės”. Ishte ky Shpirt i sė Vėrtetės qė i qortoi tė krishterėt pėr ndarjen e Njėshmėrisė sė Perėndisė nė njė trini personash, pėr ngritjen e Jezusit nė pozitėn e Perėndisė e Birit tė Perėndisė, si dhe pėr shpikjen nga ana e tyre tė tė gjitha llojeve tė bestytnive dhe risive tė padėgjuara. Ishte ky Shpirt i sė Vėrtetės qė nxorri nė dritėn e diellit mashtrimet si tė ēifutėve, ashtu edhe tė tė krishterėve qė kishin shtrembėruar e tjetėrsuar Shkrimet e tyre. Ishte ky Shpirt i sė Vėrtetės qė i dėnoi shpifjet e ēifutėve ndaj dėlirėsisė sė Virgjėreshės sė Bekuar pėr lindjen e birit tė saj, Jezusit. Ishte ky Shpirt i sė Vėrtetės qė dha prova pėr parėlindjen e Ismaelit, pėr pafajėsinė e Lotit, Solomonit dhe tė shumė Profetėve tė tjerė tė mėparshėm dhe e pastroi emrin e tyre nga njollosja dhe turpėrimi i hedhur mbi ta prej falsifikuesve ēifutė. Ishte po ky Shpirt i sė Vėrtetės qė dėshmoi pėr Jezusin e vėrtetė, pėr Jezusin njeri, Profet e shėrbėtor tė Perėndisė dhe qė ua ka bėrė tė pamundur myslimanėve qė tė bėhen idhujtarė, magjistarė dhe besues nė mė shumė se njė Perėndi, Allahun, Njė e tė Vetėm.
(b) Mes shenjave kryesore tė Periklit-it, “Shpirtit tė sė Vėrtetės”, ėshtė se kur ai tė vijė nė personin e “Birit tė Njeriut” – Ahmedit – “ai do tė bindė botėn pėr mėkat” (Gjoni XVI. 8, 9). Asnjė shėrbėtor tjetėr i Allahut, qofshin mbretėr si Davidi e Solomoni, qofshin Profetė si Abrahami e Moisiu, kėtė bindje pėr mėkatin nuk e ēuan deri nė fund me vendosmėri, zell e guxim, siē bėri Muhamedi. Ēdo thyerje e ligjit ėshtė njė mėkat, por idhujtaria ėshtė nėna dhe burimi i mėkatit. Ne mėkatojmė kundėr Perėndisė kur ushqejmė dashuri pėr njė send mė shumė se pėr Tė, ndėrsa adhurimi i njė tjetėr objekti a qenieje, veē Zotit, ėshtė idhujtari dhe mohim i plotė i Mirėsisė. Tė gjithė njerėzit e Zotit i bindėn njerėzit pranė tyre pėr mėkatet, por jo “botėn”, siē bėri Muhamedi. Ai jo vetėm qė e ērrėnjosi idhujtarinė nga gadishulli arab nė kohėn e vet, por dėrgoi, gjithashtu, lajmėtarė tek Kozro Pervizi e Herakliu, sundimtarėt e dy perandorive mė tė mėdha tė kohės, Persisė e Romės, si dhe tek mbreti i Etiopisė, guvernatori i Egjiptit dhe tek mbretėr e emirė tė tjerė, pėr t’i ftuar ata tė gjithė qė tė pėrqafojnė fenė e Islamit dhe tė braktisin idhujtarinė nga besimet e rreme. Muhamedi e nisi kėtė bindje me pėrcjelljen e fjalės sė Perėndisė ashtu siē e merrte, nė formėn e recitalit tė vargjeve tė Kuranit. Mė pas, me predikime e mėisme, si dhe me vėnien nė zbatim tė fesė sė vėrtetė. Kur Fuqia e Errėsirės, idhujtaria, iu kundėrvu atij me armė, ai zhveshi shpatėn dhe e ndėshkoi ushtrinė jobesimtare. Kjo ndodhi nė pėrmbushje tė vendimit tė Perėndisė (Danieli VII.). Muhamedi u pajis nga Perėndia me fuqi e pushtet pėr tė vendosur Mbretėrinė e Perėndisė dhe pėr t’u bėrė princ i parė e Kryekomandant nėn “Mbretin e Mbretėrve dhe Zotin e Zotėrve”.
(c) Tipari tjetėr i veēantė i Periklit-it (Ahmedit) ėshtė se ai do tė bindė botėn pėr drejtėsinė (cit. po aty). Interpretimi, “pėr drejtėsinė, sepse unė po shkoj tek Ati” (Gjoni XVI. 10), i vendosur nė gojėn e Jezusit, ėshtė i errėt dhe i paqartė. Kthimi i Jezusit tek Zoti i tij ėshtė dhėnė si njė nga arsyet pėr bindjen e botės nga Paraklit-i. Pėrse kėshtu? Dhe kush ia bėri tė ditur botės kėtė? Ēifutėt besonin se ata e kryqėzuan dhe e vranė Jezusin dhe nuk pranuan tė besojnė se ai u ngjit nė qiell. Ishte Muhamedi ai, qė e kundėrshtoi prerė dhe qartė mosbesimin e tyre: “...Pa dyshim qė nuk e vranė; por Allahu e ngriti atė lart, tek Vetja...” (Kurani IV. 157-158). Edhe besimi i krishterė pėr kryqėzimin dhe vekjen e tij nė Kryq, si dhe pėrfytyrimi i tyre pėr Jezusin si Perėndi a bir i Perėndisė u kundėrshtua hapur. Kurani atyre iu drejtua kėshtu: “...E megjithatė, ata as e vranė, as e kryqėzuan, por ashtu qe bėrė qė t’u pėrngjante atyre...” Shumė besimtarė nė Jezusin, nė fillimet e hershme tė Krishterimit, mohonin qė Krishti tė kishte vuajtur nė Kryq dhe thoshin se njė tjetėr mes ndjekėsve tė tij, ndoshta Judė Iskarioti apo dikush tjetėr i ngjashėm me tė, u kap dhe u kryqėzua nė vend tė Jezusit. Korintasit, basilideasit, korpokratasit dhe shumė sekte tė tjerė mbronin kėtė pikėpamje. Unė e kam diskutuar nė tėrėsi ēėshtjen e Kryqėzimit nė veprėn time, tė titulluar “Inxhīl ve Salīb” (“Ungjilli dhe Kryqi”), nga e cila vetėm njė vėllim u botua nė turqisht fare pak kohė para Luftės sė Madhe. Kėsaj ēėshtjeje do t’i kushtoj njė artikull tė veēantė. Kėshtu, drejtėsia qė bėri Jezusi pėr Ahmedin qėndroi nė deklarimin nė mėnyrė autoritare se “Rūhu’ll-Llah”-u, Shpirti i Perėndisė, nuk u vra e nuk u kryqėzua dhe se ai ishte njė qenie njerėzore, por edhe njė lajmėtar i dashur e i shenjtė i Perėndisė. Kjo ishte ajo qė Jezusi donte tė thoshte me “drejtėsi” nė lidhje me personin, misionin e vet si dhe me ngritjen e tij nė qiell. Pikėrisht kjo u pėrmbush nga Apostulli i Allahut.
(d) Shenja mė e rėndėsishme e Periklit-it ėshtė se ai do tė bindė botėn nė lidhje me gjykimin, “sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar” (Gjoni XVI. 11). Mbreti apo princi i kėsaj bote ėshtė Satani (Gjoni XII. 31, XIV. 30), sepse bota i ėshtė nėnshtruar atij. Mė duhet tė tėrheq vėmendjen e lexuesve tė mi tek kapitulli i shtatė i Librit tė Danielit, shkruar nė aramaisht apo nė dialektin babilonas. Aty tregohet se si “Fronet” (“Kursavan”) e “Gjykimi” (“Dīna”) janė vendosur dhe “Librat” (“Sifrin”) janė hapur. Edhe nė arabisht, fjala “dīnu”, sikurse fjala nė aramaisht “dīna”, ka kuptimin e gjykimit, por, nė pėrgjithėsi, pėrdoret nė kuptimin “fe”. Fakti se Kurani pėrdor “Dīna”-n e Danielit si njė shprehje gjykimi dhe feje, ėshtė tejet domethėnės. Sipas mendimit tim modest, kjo ėshtė njė shenjė dhe provė e drejtpėrdrejtė e sė vėrtetės sė zbuluar nga i njėjti Shpirt i Shenjtė apo Gabrieli pėr Danielin, Jezusin dhe Muhamedin. Muhamedi nuk mund ta falsifikonte apo stiste kėtė edhe sikur tė ishte njė filozof i mėsuar si Aristoteli. Gjykimi i pėrshkruar me gjithė kėtė madhėshti e lavdi u vendos qė Gjykatėsi mė i Lartė, Perėndia i Pėrjetshėm, tė gjykojė Djallin, nė formėn e tė tmerrshmes Bishė tė Katėrt. Pikėrisht atėherė u shfaq dikush “si njė bir njeriu” (“kbar inish”) apo “bar nasha”, qė iu paraqit tė Gjithėfuqishmit , u ngarkua me fuqi, nder e mbretėri tė pėrhershme dhe u caktua qė tė vrasė Bishėn e tė vendosė Mbretėrinė e Popullit tė Shenjtorėve tė Shumė tė Lartit.
Jezu Krishti nuk ishte ngarkuar me detyrėn e vrasjes sė Bishės. Ai u qėndroi larg ēėshtjeve politike, pagoi taksa pėr Ēezarin dhe u largua kur deshėn ta kurorėzojnė si mbret. Ai u shpreh qartė se Kreu i kėsaj bote po vjen, pasi Periklit-i do tė ērrėnjoste kultin e fėlliqur tė idhujtarisė. E gjithė kjo u krye nga Muhamedi nė pak vite. Islami ėshtė Mbretėria dhe Gjykimi, apo feja. Ai pėrmban Librin e Ligjit, tė Shenjtin El-Kur’įn, njeh Perėndinė si Gjykatėsin dhe Mbretin mė tė Lartė dhe Muhamedin si heroin fitimtar tė bekimit e lavdisė sė pafund.
(e) Shenja e fundit, por jo mė e parėndėsishme e Periklit-it ėshtė se “ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė tė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t’ju kumtojė gjėrat qė do tė vijnė” (Gjoni XVI. 13). Nuk ka as edhe njė “jotė”, as edhe njė fjalė a koment tė vetėm tė Muhamedit apo tė ndjekėsve tė tij tė pėrkushtuar nė tekstin e Kuranit tė lavdishėm. E gjithė pėrmbajtja e tij ėshtė Fjala e shpallur e Allahut. Muhamedi e tha Fjalėn e Perėndisė siē e dėgjoi t’i lexohet nga Engjėlli Gabriel. Mė pas, ajo u hodh nė shkrim nga shkruesit e tij besnikė. Fjalėt, thėniet dhe mėsimet e Profetit, megjithėse njihen si tė shenjta e udhėzuese, nuk janė Fjala e Perėndisė dhe quhen Ahādith aop Tradita. A nuk ėshtė ai, pra, Periklit-i i vėrtetė edhe nė kėtė pėrshkrim? A mund tė na tregoni njė tjetėr njeri, pėrveē Ahmedit, qė tė zotėrojė nė vetvete tė gjitha kėto cilėsi materiale, morale e praktike, si dhe ēdo shenjė dalluese tė Periklit-it? Jo, Nuk mundeni.
Mendoj se mbi Paraklit-in fola mjaft dhe do tė pėrfundoj me njė varg tė shenjtė nga Kurani: “Unė nuk ndjek asgjė, veē asaj qė mė ėshtė shpallur; dhe as nuk jam tjetėr, veēse njė paralajmėrues i hapur.” (XLVI)

musl|m
18-03-06, 23:26
Fragment nga libri: Muhamedi a.s Profeti Islam nga Vehbi Ismaili

Kur Muhamedi a.s mbushi 12 vjetet, xhaxhai i tij Ebu Talibi u be gati te vente ne Damask, Siri, per te bere tregti.
Nuk e kishte ne mend te merrte me vete nipin. Kishte frike se do te lodhej nga udhetimi i gjate. Por kur degjoi lutjet e shumta te Muhamedit a.s nuk duroi dot, dhe e mori me vete.
Kur arriten ne vendin e quajtur Basra, u`ndal karvani te ēlodhej. Prane tyre ishte nje manastir krishtere nen kujdesjen e priftit Behira. Prifti pa nje re qe i bente hije karvanit para se te ndalohej. Ai kishte kenduar librat e shenjta te tija se reja nuk i bente hije veēse profeteve. Prandaj urdheroi te pergaditet nje dreke dhe dergoi e ftoi tregtaret e Mekkes per kete qellim, duke i lutur te merrnin tegjith njerezit me vete.
Kur erdhen tregtaret, prifti pyeti nese ishin te gjithe. Ata iu pergjegjen se kishin lene prapa nje djale dymbedhjet vjeēare. Dergoi e mori Muhamedin te cilin e verejti me kujdes, dhe i beri shume pyetje. Pastaj mori Ebu Talibin bashke me te nipin menjane dhe u tha: "Ky eshte Profeti i Fundit".
Kur Ebu Talibi e pyeti si e dinte ai u pergjegje:"Shenjat e Profetit ne i kemi ne librat tona. Vetem profeteve i ben reja hije. Kur ju po afroheshit une pash nje re qe po i bente hije karvanit tuaj. Nuk dyshova qe Profeti i paralajmeruar ne Librat e Shenjta tona eshte me ju. Prandaj dergova dhe ju ftova qe ta njihja.
Pastaj e pyeti Prifti Ebu Talibin se ē`e kishte Muhamedin. Kur ai iu pergjegj se ishte djali i tij, Behira i tha:"Jo i ati i tij nuk duhet te rroje". Ebu talibi u ēudit, dhe i tregoi priftit se i ati i djalit, Abdullahu, kishte vdekur me pare se te lindte djali, e se e ema kishte nderruar jete kur Muhamedi ishte gjashte vjeēare.
Behira tundi koken ne shenje vertetimi dhe pastaj uli kemishen e Muhamedit nga qafa dhe kur pa shenjen e profetesise ne mes dy shpatullave, nje vule sa nje veze pellumbi, tha: "Tashi jam i sigurt se ky eshte Profeti qe presin judejt dhe krishteret e qe e paralajmerojne ardhjen e tij librat e shenjta te tyre". E porositi qe te mos ta shihnin njerezit tjere dhe ti kuptonin shenjat e Profetesise e ti benin ndonje te lige djalit.

Hakikat
22-08-06, 18:15
Ardhja e Profetit tė Fundit-Muhammedi Alej-his-selam Nė Ungjill ėshtė e Paralajmėruar!
Ungjilli origjinali i cili iu kishte shpallur prej Al-lahut te i Dėrguari i tij Isaut (Jezusit) a.s., i cili pas njė kohe iu nėnshtrua ndryshimeve dhe kėshtu filloj devijimi i Ungjillit dhe kohė pas kohe vazhdoi ndryshimi i tij gjgjėri sa erdhi n’kėt gjendje n’tė cilėn ėshtė sotė, por pėrkundė shumė ndryshimeve tė mėdha qė psoi Ungjilli, pėrkundėr kėsaj fatėkeqėsie, nė disa kopje dhe tirazhe tė Ungjillėve, a koma ekzistojnė disa citate nga Ungjilli, tė cilat dėshmojnė qartė pėr ardhjen e Profetit tė fundit-Muhammedit a.s.!
,,Por, unė po ju themė tė vėrtetėn: Ėshtė me mirė pėr ju tė shkoj, sepse po s’shkova, mbėrojtėsi nuk do tė vijė tek ju, kurėse po shkova, do ta dėrgoi tek ju. E kur tė vijė ai, do ta vėrtetoj se bota ėshtė gabim nė lidhje me mėkat, me drejtėsi dhe me dėnim.‘‘ (Gjoni: 16/7-8)
,,Kam edhe shumė tjera pėr t’ju thanė por tani s’mund t’i kuptoni. E kur tė vijė ai-Shpirti i sė Vertetės- ai do t’ju udhėzojė ta njihni pėr tė vėrtetėn. Ai s’do tė flasė prej vetėvehtes, por do tė flasė cka tė dėgjoj dhe do t’ju zbuloj tė ardhmen.‘‘ (Gjoni: 12-13) ,,Nėse me doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Se dhe unė do t’i lutem atit dhe ai do t’ju japė njė mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė.‘‘ (Gjoni: 14/15-16)
,,Ama nėgushėllimi, ai shpirti i shenjėt, qė baba do ta dėrgjojė nė emrin tim, ai do t’ju mėsoj the do tė pėrkujtoj qė u kam thėnė juve.‘‘ (Gjoni: 14/26) ,,Andaj kur tė vinė nėgushėllimi, qė do tu dėrgoj prej babės, shpirtit sė shenjtė, qė del prej babas, prej meje do tė apė certifikatė.‘‘ (Gjoni: 15/26)
Qėta janė fakte dhe argumente tė sipėrmenduara tjera qė do t’i sjellim para ēdo lexuesi, vet Isau a.s. n’parim publikat ka dėshmuar se Profeti i cili do tė vij pas tij, ėshtė Profet i cili qėzon rrespekt dhe se ka kompetenca mė tė larta sesa vet ai dhe apelonė qė atij Profeti ėshtė njė obligim i domosdoshėm qė t’i besohet.
Kur derisa Isau a.s.(Jezusi) kaqė bukur ka shprehur dhe deklaruar pėr pasardhesin e tij-Profetin e fundit Muhammedin a.s., ponjashtu edhe vet Muhammedi a.s. shpreh pėr rrespektin dhe dashurinė e tij qė ka ndaj vet Isaut a.s. kur para Sehabeve-Shokve tė tij deklaronė dhe thotė:
,,Prej njerzve mė tė afėrm n’pranin t’ime sa n’kėt jetė ponjashtu edhe n’ahiret ėshtė Isau i biri i Merjemesė. Tė gjithė tė Dėrguarit e Al-lahut janė vllezėr, janė sikur fėmijt e njė ati babai-prej grave tė ndryshme kanė lindur. Njė fe kanė paturė.‘‘ (Imam Buhari-ju, Texh-riedus-sarih: 1403)
Pra shifet qartė se tė gjithė Profetėt e Al-lahut, qe tė gjith i besojnė njėri tjetrin, dėshmojnė vėrtetsin e drejtė e t’vėrtetė kanė ftuarė. Qė tė gjith lavdėrojnė dhe tregojnė nder dhe rrespekt ndaj njėri tjetrin duke dėshmua secili pėr tjetrin se gėzon njė nder, afėrsi dhe njė shkall mė tė lartė te Lartėmadhėria e Al-lahut. Isau a.s. pėr ardhjen e Profetit tė fundit, ja vetėm qė ka dėshmuar pėr ka paralajmėruar edhe pėr emrin e tij-se si do tė quhet! Kėshtu qė pėrkthimi nė gjuhėn Greke me PARAKLIT kurėse nė gjuhėn Lateine PRAKLITOS kurėse domethėnja e kėtij emri nė gjuhėn Arabe pėrkėthehetė me kuptim AHMED, ku ėshtė pėr qėllim se Profeti i Muslimanve Muhammedi alej-his-selam ėshtė ai Profetė.
Kuptimi i fjalės PRAKLIT sipas kuptimit tė krishterizmit d.t.th. ,,FALENDERUES‘‘ apo edhe ,,MBROJTĖS‘‘ dhe se me kėt kuptim pėrdoretė, kėshtu qė ,,Njerzin nga mosbesimi dhe Devijimin nga vėrteta mė e ruajtur.‘‘ Andaj rroli dhe rėndėsia e misionit tė Profetit tė fundit Muhammedi a.s. ka qėnė dhe mbetet i pėrshtatshėm dhe i pėrputshėm me kuptimin e kėtij emėri. Nė Ungjillin e Mateu-t dhe tė Luka-ut nė kapitullin e 13 nė vėrsetin 31 dhe 32 flet kryekėput pėr zotriun e mbar njerzimit-pėr Profetin e fundit Muhammedin a.s. kur thotė:
,,Mretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me kokrrėn e sinapit, tė cilėn njeriu e mori dhe mbuloi nė arėn e vet. Ajo ėshtė, pa dyshim mė e vogėl ndėr tė gjitha farėrat, por kur rritet bėhet e madha se tė gjitha barishtat, zvillohet nė lėndė, sa qė shpendėt e qiellit vijnė e bėjnė ēerdhe nė degė tė tij.‘‘ (Mateu: 13/31-31). Dihet mirė se, nė fillim tė ardhjes sė Muhammedit a.s. tė shpalljes sė Kur-anit ishin nė gjendje shumė tė dobėt, mirpo pasė njė kohe forca e fesė, e shoqėrisė dhe shtetit Islamė arrinė kulminacioninė mė tė lartė-forcė dhe fuqi e papėrshkruar dhe e pa shembullt.
Isau a.s. i cili ishte njė i Dėrguari i Al-lahut, ishte Profet i cili qėzonte rrespekt shumė tė madhe e tė veēant te Al-lahu. Al-lahu i Lartėmadhėruar pėr arsy tė nderit, rrespektin dhe dashurisė sė tij qė kishte ndaj tyre, andaj edhe atė kanė nder, rrespekt, dhe dashuri edhe mė tė madhe andaj adhurimit tė Lartėmadhėrisė sė tij. E kjo d.t.th. qė edhe ne duhet qė t’kemi ndaj mbar tė Dėrguarve tė Al-lahut xh.sh. njė nderim, rrespekt dhe njė dashuri tejet tė madhe ndaj tyre, gjė e cila na lidhė Zemrat ndjenjat dhe emocionet e dashurisė sonė me ta. Ejani qė bashkur ju me ne-tė lexojmė dhe tė analizoj mė dėshmin e vet Al-lahut xh.sh. nga gjuha e Mesihut a.s. se ēka dėshmon dhe paralajmėron.
,,O beni israilė, unė jam i dėrguari i Al-lahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jamė pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed.‘‘ (Es-Saff: 6)
Ky versė kur-anor na jep qė t‘kuptojmė shumė gjėra, tė Dėrguartė e Al-lahut me dashuri, rrespekt dhe lidhshmėri ndaj njėri tjetrit ėshtė lidhėshmėria vllezėrore. N’po tė njejtėn kohė Al-lahu i Lartėmadhėruar i tregon dhe i sqaronė Muhammedit a.s. qė tė gjitha msheftėsitė e Mrrekullirave tė Isaut a.s., por kėtė gjė e dėshmon edhe Ungjilli i juaj! Ja se qė thotė: ,,Ai do tė mė lavdoj, sepse do tė marrė prej simės e do t’ju zbulojė juve.‘‘ (Gjoni: 16/14) Nė realitet kjo nėnkupton fare qartė se:
,,Al-lahu i Lartėmadhėruar ėshtė Ai cili edhe e shumė e shumė Mrrekullira nuk do t’ua zbuloj juve, por juve realitetin e Mrrekullive t’mia do t’ua zbuloj Profeti i fundit i cili do tė vijė pas meje.‘‘
Nuk po e patėn shoktė e Isaut (Jezusit) a.s. atė pjekuri, qė Isaun a.s. tė kuptojnė, fjalėt e tij tė degjojnė the domethėnin tė zbatojnė. Muhammedi, i Dėrguari i Al-lahut alej-his-selam ėshtė vetė Dritė Hyjnor (Al-Nur) i Al-lahut tė Madhėruar. Kjo Dritė, qė ua tha tjetrit shokė te Dėrguarit tė Al-lahut qė u shpall, the atė e bohnė Hyjnor Dritė. Nderė kėsaj Drite i jepetė njė zdryoje tė Manifestationi. Sepse Zemra ėshtė e zgjanuarė. Sepse quhet: ,,Shoqėritė e kėqijntė prish Zakonet.‘‘Ku e kėqyrė njė njeri, the ndriēon Zemra. Ama ku e kėqyrė njė njeri tė Keq, atėherė erretė syjni the Zemra jote. Ku ama aj ėshtė vet Dritė Hyjnorė tė Al-lahut tė Madhėruar, ėshtė edhe mbėrendė tė Zemrės sė tij Dritė Hyjnorė (Al-Nur). Sepse fjalėt e tij janė shumė tė pastra, the janė shumė lehtė nė kuptim, a ėshtė pėr Isaun (Jezusi) a.s. ose pėr tė krejtė Krijesatė. Kush donė , qė Kuptonė. Qė ka thanė Isau (Jezusi) a.s.. KU Thotė:
,,Ju nuk ini nė gjendje, mu tėmė kuptoni. Dhe aj do tė raportoj Komunitetit besė pėr mua: ‘‘
Prej kėsaj arsyje e pranuan disa dituror prej Ungjillit besimtar, sa u erdhi aj Profeti qė kanė pritė.
,,Aryre qė ne u kemi dhanė librin, e njohin atė sikurse i njohin bijtė e tyre. Janė ata qė asgjėsuan vetveten, andaj nuk besojnė.‘‘ (El-En’namė: 20)
,,Pasha atė i cili e mbanė shpirtin t’im ndėr-mjetė duarve tė tia se nuk do tė vonoi do tė vij mesihu i biri i Merjemes i cili do tė sundoi me njė sundim tė drejtė, kryqin do ta thej, derrin do ta mbysė, gjizjen-tatimin do ta hjek, pasuria aq shumė do tė shtohet sa qė do tė gjinden se kush ta merrė.‘‘ (Buhari, Tegjridus-sariih: 1018)
,,Pasha Al-lahun! Eshtė mė se e pa dyshimt, se Isau a.s. i biri i Merjemes do tė zbret i cili me njė ligjė tė drejtė do tė sundoi, kryqin do ta thej, derrin do ta mbysė tatimin e gjizjesė do ta ngren, devetė qumshtėdhėnse vetėm-pa bari-do tė lėshohen nė kullotje, askush nuk do tė vė dor mbi ta, qė tė gjitha urrejtjen, armiqėsitė, dhe hakėmerrjetė e njerzve n’mes veti do ta treten zhduken. Aj (Jezusi a.s.) do t’i ftoi njerzt qė t’marrin mallė-pasuri, mirpo askush nuk do tė pranoi atė.‘‘ (Muslim: 155)

•

Hakikat
22-08-06, 18:16
Isau a.s. (Jezusi)ėshtė Profeti i fundit prej mesit t’popullit beni israil. Gjėr nė periudhėn e tij kur ka jetuar rregullatė e jetės fetare, vazhdimishtė i ka pėr trirė dhe pėrmėsuar dhe Profeti i cili do tė vij pas tij i cili do tė jetė Profet dhe i Dėrguar i fundit-emri i tė cilit do tė jetė Ahmed i zgjedhuar nė mėnyrė tė hapt e ka shpallur dhe publikuar. Isau a.s. dėshmoi dhe vėrtetoi Tevratin. Pa dyshim se nė Tevrat ekzistonin dėshmit dhe paralajmėrimet e Al-lahut edhe dėshmit e Musaut (Mojsiut) a.s. pėr ardhjen e Isaut dhe por ardhjen e Muhammedit a.s, andaj pėrkėt arsye Isau a.s. tregoi dhe mushtėlloi se ardhja e Ahmedit pas tij ėshtė e afėrt.
Domethėnja dhe kuptimi Ahmed pėrfshinė njė kuptim mė tė gjėrė nė shprehjen tė lavdrimit qė shprehet prej Al-lahut psevjen edhe me kuptimin tjetėr njeriu mė i lavdėruar n’mesin e njerzve.
Ponjashtu edhe nė Tevrat ardhja e Isaut veē ishte i paralajmėruar, andaj ardhja e Isaut a.s. sipas paralajmėrimit tė Torės e vėrtetoi dhe pėrforcoi edhe mė tepėr, dėshmia dhe paralajmėrimi edhe i Ungjillit pėr ardhjen e Muhammedit a.s.. Vet Jahudit besonin bindshėm se do tė vij edhe i Dėrguari i fundit nga Al-lahu xh.sh., por prap me kokėfortėsi si e mendjemadhėsi kėrkonin qė edhe ky Profetė tė jetė prej popullit Beni Israil-prej popullit tė tyre. Nga shenjat dhe ndryshimet qė vreheshin, ponjashtu edhe njė numėr i madh i dijetarve Priftėrve Krishter pritnin ardhjen e Profetit tė fundit. Nė librat e shenjeta qė kishin se Profeti i fundit do tė jet nga prejardhja e Ismailit a.s.andaj edhe llojė llojė manipullime dhe manervezime bėrėn e vetėm qė ta mohojnė edhe Rrjedhė e prejardhjes.
Andaj ja se si dhe ēka dėshmon vėrseti Kur-anor:
,,E ku ai u erdhi aryre me argumente tė qarta, ata thanė: ‘‘Kjo ėshtė magji e hapėt.‘‘ (Es-Saff: 6)
Pėrkundė besimit dhe bindjes ndaj Al-lahut xh.sh. qė kishin Jahuditė dhe Krishterėt, prapėse prap duke i ndjekur ndjenjat dhe emocionet e dėshirave tė tyra pritnin qė Profeti i pritur i funditė tė jetė prej popullit tė tyre- Beni Israilė. Mirpo, kur erdhė koha dhe ēasti qė tė vij Profeti i funditė, mirpo erdhi nga prejardhja e ISAMILIT a.s. e jo prejardhja nga Beni Israil, edhe se e dinin bindshėm dhe nė mėnyrė tė prerė qė do tė vijė= kur erdhi atėherė pėrnjeherė ia kėthyen kokėn vetė personalitetit dhe misionit tė tij-duke mohuar vėrtetėn e tij. Po e tėr kjo, rrjedhi dhe buron nga ndikimi dhe pasojat e Nacionalizmit. Ja pra, siē vėrejtėm se Nacionalizmi ėshtė ajo qė njerzve u sjejjė njė dėmė katastrofal-qė i shpi njė humnerė- gjė i cili i kanė besuar Ungjillit origjinal-para se t’filloi qė tė devijohet-kėta njerzė me kėt besim janė tė shpėtuarė.
O ju Jahudi the Krishter!
Ju edhe sotė logjikoni dhe paramendoni veten t‘uaj se jemi duke qėndruar para Al-lahut tė Lartėmadhėrisė sė Al-lahut. Pose ju njėher vet me drejtėsi mendoni, edhe qė nuk mundeni tė thoni ,, aj i prituri Profet nuk ka ardhurė ke ne.‘‘ Nė mes kėtij thėnje nuk mund tė kėrkoni falje ndaj Al-lahu xh.sh.. Po as qė mundė tė thoni se gjindemi nė periudhėn ndėrmjet dy Profetėve.
Al-lahu i Lartėmadhėruar ka dėrgu njė Profet, qė juve tė krejtėve tu udhėzojnė nė vėrtetėsi. Ju i keni dėgjua the e dini. Me ēfarė arsye qė tė gjitha kėto fakte dhe dėshmi po i rrefuzoni? Ju urdhėrin e vendimin e Al-lahu xh.sh. (Zotit) tė tuaj e shkelėt dhe prapa shpinės s’uaj e hudhėt. Ju vet dėnimin dhe ndėshkimin e Al-lahut me duartė t’uaja dhe me dėshirėn t’uaj ia keni mbjellur dhe pregaditur.

Savior
06-09-06, 11:33
hahaha, sa qesharake :biggrin:

Po keshtu edhe tek Isaia 21 :7 « dhe ai pa dy kalores, pa nje drejtues mbi gomar dhe nje drejtues mbi deve”.

Jo i nderuar, shiko se cka thote ky varg.

21:7 Ajo pa qerre dhe ēifte kalorėsish, disa prej tė cilėve kishin hipur mbi gomarė dhe tė tjerė mbi deve, dhe i vėzhgoi me kujdes, me shumė kujdes.

(Deve nuk ka vetem ne Arabi, por gjithashtu ne Izrael, Egjipt, Siri etj.)

Ketu flitet krejt per diqka tjeter i nderuari Muslim, mos u sherbe me propagande por me fakte. A tha Muhamedi 'se e kane fshire' nga Bibla, si mund te propagandoni se Muhamedi qenka parashikuar ne Bibel.
Isaian 21 :13 i cili thote qartasi « Nje profet mbi Arabi…..

Cfare propaganda shpifese.
21:13 Profecia kundėr Arabisė. Do ta kaloni natėn nė pyjet e Arabisė, o karvanė tė Dedamitėve.

E kam lexuar me kujdes krejt kete pjese dhe ketu askund nuk permedet 'nje profet ne Arabi'.

Do te vazhdoj herave tjera...

musl|m
16-09-06, 20:47
hahaha, sa qesharake :biggrin:

E kam lexuar me kujdes krejt kete pjese dhe ketu askund nuk permedet 'nje profet ne Arabi'.

Do te vazhdoj herave tjera...


Qesh prej zori qesh,

Ka mundesi ta kishe lexu po edhe ta kishe kuptu por ama ajo zemra jote e eger veshtir e ka te akcepton diqka edhe pse esht realitet i gjall.

Ti do te vazhdosh me postimet e tua te stermbushura me ofendime qe burojne nga zemra perplot me mllef dhe urrejtje, po nejse prej nje jo besimtari qka pritet te till jeni ju, jeni e kunderta e nje njeriu i cili e don Zotin e ate Zoti e pastron pa dyshim 5 her ne dit.

Mos manipulo me lexuesit e mos i mashtro ato me dy tekste te cilat i sjell si citate ndersa ne fakt i shpif vet, jemi mesuar dhe shum her te kemi zen ne MAT e tash si duket po mundohesh me strategjin ton me na kunderpergjigj.

Zero Cool
16-09-06, 21:45
Po bre ne bibel eshte lajmeru edhe ardhja e kuranit me 666 faqe :tongue:

Savior
17-09-06, 19:06
Qesh prej zori qesh,

Ka mundesi ta kishe lexu po edhe ta kishe kuptu por ama ajo zemra jote e eger veshtir e ka te akcepton diqka edhe pse esht realitet i gjall.

Ti do te vazhdosh me postimet e tua te stermbushura me ofendime qe burojne nga zemra perplot me mllef dhe urrejtje, po nejse prej nje jo besimtari qka pritet te till jeni ju, jeni e kunderta e nje njeriu i cili e don Zotin e ate Zoti e pastron pa dyshim 5 her ne dit.

Mos manipulo me lexuesit e mos i mashtro ato me dy tekste te cilat i sjell si citate ndersa ne fakt i shpif vet, jemi mesuar dhe shum her te kemi zen ne MAT e tash si duket po mundohesh me strategjin ton me na kunderpergjigj.


Jo bre o i nderuari Muslim, po lexo vet Biblen keto pjese, ato vargje ndryshojne prej atyre qe i ke shkruar ti. Aty krejt diqka tjeter flitet as qe permendet proget ne Arabi e sicili (qikjo e fundit palidhje e shkrujta).

Une i kam 4 Bibla ne shtepi, ne asnjeren o i nderuar nuk i gjeta keto vargje te shkruara siq i ke shkruar ti, ketu nuk jemi ka folim as per urrejtje e as per dhune etj. OK qe une i paskam genjyer, po le t'i lexojne vete keto vargje nga Bibla e ti mos i merr keto nga veb-faqet islame, se ato bojne propagande te kote.

Ani more mos t'besojne a me zor une po i shti me besu a, nese nuk besojne edhe niher thashe le t'i lexojne vet. Po cfare profeti e cfar bakraqi aty s'permendet kun profet.

Pershendetje.

Nocturne
20-09-06, 02:48
Jo bre o i nderuari Muslim, po lexo vet Biblen keto pjese, ato vargje ndryshojne prej atyre qe i ke shkruar ti. Aty krejt diqka tjeter flitet as qe permendet proget ne Arabi e sicili (qikjo e fundit palidhje e shkrujta).

Une i kam 4 Bibla ne shtepi, ne asnjeren o i nderuar nuk i gjeta keto vargje te shkruara siq i ke shkruar ti, ketu nuk jemi ka folim as per urrejtje e as per dhune etj. OK qe une i paskam genjyer, po le t'i lexojne vete keto vargje nga Bibla e ti mos i merr keto nga veb-faqet islame, se ato bojne propagande te kote.

Ani more mos t'besojne a me zor une po i shti me besu a, nese nuk besojne edhe niher thashe le t'i lexojne vet. Po cfare profeti e cfar bakraqi aty s'permendet kun profet.

Pershendetje.

Uhauhahh hajde mashallah. ku riqke tripin more djal "UNE I KOM 4 BIBLA" kaka. o daj a nime sje ka e kupton qe vet je ka shkrun e vet je ka ngulesh a uhuah po qka te nevoiten 4 bibla more i nderum. kur ni zot ni liber ni mendim ni urdherim osht. haj medet ju edhe vet e keni shtir qysh ciles me i besu. qka o nime ky trip edhe mos em thuj se 4 biblat jon 4 verzionet e ne brendsi nuk ndryshojn. se nuk osht qashtu se une vet i kom jo 4 po 6 2 prej tyne anglisht e secila prej tyne ka ndryshime... ne veten e saj e le mo njona prej tjetres.
e sa per bibla nuk e permen Muhammedin qe ta jap une ni varg po ku e permenin Muhammedin po ne kete varg nuk permenet emri. ne dhjaten e vjeter ne njeren prej librave te Moesiut thuet se : ne do te dergojm nje nga rangu i juaj nga vellezerit e tyre te cilit do ti veme fjalet ne gjuhe dhe do te flas te verteten. nejse nuk po me kujothet bash tekstualisht por kete varg zoti drejtoj tek pasardhesit e Isakut. dhe me fjalen Vllezerit e tyre sa isha ne studimet biblike ne Austiri profesori i teologjis me tha se nenkuptohet Ismaili dhe pasardhesit e tij. e Profeti Muhammed a.s. ishte pasardhes i drejt per drjet i ismailit ... me vjen keq po sipas se gjithash nuk e paske kuptuar biblen. UPS me fal nuk i paske kuptuar BIBLAT...

Nocturne
20-09-06, 02:59
http://http://www.dewani.ca/msingi/Tree.jpeg
sa per info spjegimi ma adekuat i familjes se profeteve sipas transmetimeve dy ansore si nga krishteret ashtu edhe nga muslimanet e pranuar ne te gjithe boten....

Nocturne
20-09-06, 03:04
http://www.dewani.ca/msingi/Tree.jpeg
ja pra spjegimi me adekuat i pranuar dhe i realizuar nga dy palet e fetareve si ata krishter ashtu edhe keta musliman per prejardhjen e Preofeteve... poashtu eshte pranuar edhe ne te gjith boten fetare...
kerkoj falje se masi jom regjistru keto dit ende nuk i kam ra ne fije se si punohet ne kete forum po ndoshta me falni dhe luten moderatoret qe postimin e parafundit ku nuk me eshte shfaqur fotoja ta fshijne mundesisht...

Panxharsheqeri
20-09-06, 10:51
Isa para se te ngritej ne qiell tha: "Pas meje do te vin rrancana e do te thon: " une jame i dergumi i hyut"e ju mos i besoni ata.
Nbibel nuk shkrun se kan me ardh profeta t'zotit po profeta t'rrejshem qe kan mi rrejt popllin.

Nocturne
20-09-06, 13:03
Isa para se te ngritej ne qiell tha: "Pas meje do te vin rrancana e do te thon: " une jame i dergumi i hyut"e ju mos i besoni ata.
Nbibel nuk shkrun se kan me ardh profeta t'zotit po profeta t'rrejshem qe kan mi rrejt popllin.

qe njevarg dhe si ky ka edhe tjere ne anglisht dhe ne shqip nga bilba e juaj te cilat i referohen paralajmrimit per profetin Muhammed...

"I will raise them up a Prophet from among their brethren,
like unto thee,
and I will put my words in his mouth;
and he shall speak unto them all that I shall command him."
Deuteronomy 18:18

e ju qe keni biblen ne duar se nuk po muj me gjet temen ne shqip mu ka pshjell dikun se jom hallakat me ly ... luteni ta perktheni kete varg ne menyre origjinale nga bibla...
keto vargje jane te dedikuara te Moesiu. si exizton mundesia ti referohet profecia per krishtin kur te vetmen gje qe Krishti dhe Moesiu kishin te barabart ishte se ishin qe te dyt pjestare te Fese Jahudike. dhe se qe te dyt ishin te derguar nga Zoti.
por ne kundershtim me Fjalen profetike sikurse ti, bjen fakti se Moesiu kishte Babe dhe nene njerzre. sipas faktit se Jezusi nuk ka lindur nga nje baba njerzor ate edhe ne e pranojme se ka lindje mrekuluese. athere ketu eshte rasti i pare rasti i dyte eshte se sipas krishtereve Jezusi eshte zoti kurse Moesiu nuk eshte zoti i personifikuar, pra kjo eshte dallimi i dyte, dallimi i trete eshte se Jezusi nuk ishte i martuar dhe nuk kishte familje kurse moesiu po, rasti i katert Mrekullit e Jezusit te cilat te gjith ne i dim nuk ishin te dobeta si te moesiut. pra te gjitha keto dallime mes ketyre 2 te derguarve e tejkalojne krhahasimin e njejt te ketyre dy profeteve pra fakti i vargut eshte se po si Moesiu edhe Muhammedi ishin te njejt me nga ana e botes dhe profetike poashtu. njesoj si moesiu edhe muhammedi kishte familje, librin e shpallur, fjalet e percjelluara nga zoti, shpalljet profetesit, dhe poashtu edhe thirjen e besimit ne zotin e vertet. kshtu qe ne mund te themi vetem me nje gje nuk ishin te njejt Moesiu dhe Muhammedi po edhe ajo bjen ne uj sepse muhammedi nuk i adhuronte kurr idhujt. mund te themi se Moesiu ishte Jahudi kurse Muhammedi jo. por sipas te dhenave historike dhe fetare Muhammedi nuk praktikonte fene e te parve te tij Idhujtarin per ai besonte ne Zotin e vetem te vertetin te cilin e kishte edhe moesiu pra edhe ktu nuk eshte dallim per ata qe mendojn... shnet

Panxharsheqeri
20-09-06, 13:28
e pase manipulu se nuk osht ashtu. "Do te vijne profet te rrejshem" ka thanun mesia e jo te vertet. Mesia si njeri i zgjum dhe bujar, mesuaes dhe i pamartum nuk ja kish lanun karakteri me rrejt e me lavdu ni pasardhs te tina, pasardhs qe shkonun ne shtrat me thmij 9 vjec dhe vret popllin e pafaj.

Nocturne
20-09-06, 13:38
e pase manipulu se nuk osht ashtu. "Do te vijne profet te rrejshem" ka thanun mesia e jo te vertet. Mesia si njeri i zgjum dhe bujar, mesuaes dhe i pamartum nuk ja kish lanun karakteri me rrejt e me lavdu ni pasardhs te tina, pasardhs qe shkonun ne shtrat me thmij 9 vjec dhe vret popllin e pafaj.

Haj ku ku i mjeri une per ty. o njeri mas pari ti si pik e pare nuk e paske lexu hiq ama as sytnuk ja paske lshu bibles tane. ku pe vertetoj kta osht se. Mesia (Chrishti) fjalet e tina dhe veprat e tina jane te shkruara ne Dhjaten e re kurse ky varg osht i shkrum ne Dhjaten e Vjeter ose ma mir me than ne shpalljen e Librit te jahudive, (TEWRAT) pra nuk ka shansa me than kta Krishti se krishti kur u shpall ky varg nuk ka ekzistu se u kon 1000 vjet mos ma shum para tina. plus edhe sa i perket 9 vjet fimja nuk u kon lexo ma shum nese don me kundershtu. e sa per njerzit e pa fajshem nuk jon kon te pafajshem se ata e kan sulmu Muhammedin Mushriket. sikur qysh ju pa dy lidhje me kry po na sulmoni neve. po muhammedi ka duru 23 vjet. nese nuk e ke dit merr lexo vet e mso e mos ja fut prej korrnes na levo krejt qitash. nejse ky postimi yt nuk ke prej korrnes po ke krejt jasht stadionit. haj kuk merre lexo qat liber qe po i thu bibel e nese nuk e din ku osht ky varg ta kallxoj une qyre qaty mas Zanafilles e mas nja 2 libbrave tjere me doket osht libra e cila ju shpall Moesiut e jo Jezusit o i meqem. po ne fund te fundit
ta rrit zoti menjejn pasha bacen. se kerkah skoke.

Nocturne
20-09-06, 13:42
Mfalni gabim eshte pritja 23 vjeq po 13 vjet sa e di une nese osht ma shum a ma pak korigjoni vllazen musliman... se u habita ne shkrim. po si do qe te jete mos te shkon ky postim huq desha te shtoj. se lufta sipas krishterve eshte bere per tu shpall islami por ju jeni gabim se lufta eshte bere se Mushriket i perzun nga shtepit e tyre siq veprojn sot kta Kryqezata ndaj popullit islam si dhunimi i femive dhe motrave e grave ne shtepiat e tyre ne Irak e afganistan. dhunimi i te purgosurve neper burgjet e tyre. masakrimi dhe hajnia ne emer te paqes. marrja e pasuris se shtetit ne menyre tinzore. dhe si kercenimi me nenqmim vetem pse kan diqka me shum se ata. por vllezer nuk eshte e thanur te jesh i fort fizikisht kur nuk je i fort ne karakter... e ti more p...sheqer qyre kujna qka po i thu se kerkah skoke lexo mas pari per veti e tani hajde shit men

Savior
20-09-06, 14:01
Uhauhahh hajde mashallah. ku riqke tripin more djal "UNE I KOM 4 BIBLA" kaka. o daj a nime sje ka e kupton qe vet je ka shkrun e vet je ka ngulesh a uhuah po qka te nevoiten 4 bibla more i nderum. kur ni zot ni liber ni mendim ni urdherim osht. haj medet ju edhe vet e keni shtir qysh ciles me i besu. qka o nime ky trip edhe mos em thuj se 4 biblat jon 4 verzionet e ne brendsi nuk ndryshojn. se nuk osht qashtu se une vet i kom jo 4 po 6 2 prej tyne anglisht e secila prej tyne ka ndryshime... ne veten e saj e le mo njona prej tjetres.
e sa per bibla nuk e permen Muhammedin qe ta jap une ni varg po ku e permenin Muhammedin po ne kete varg nuk permenet emri. ne dhjaten e vjeter ne njeren prej librave te Moesiut thuet se : ne do te dergojm nje nga rangu i juaj nga vellezerit e tyre te cilit do ti veme fjalet ne gjuhe dhe do te flas te verteten. nejse nuk po me kujothet bash tekstualisht por kete varg zoti drejtoj tek pasardhesit e Isakut. dhe me fjalen Vllezerit e tyre sa isha ne studimet biblike ne Austiri profesori i teologjis me tha se nenkuptohet Ismaili dhe pasardhesit e tij. e Profeti Muhammed a.s. ishte pasardhes i drejt per drjet i ismailit ... me vjen keq po sipas se gjithash nuk e paske kuptuar biblen. UPS me fal nuk i paske kuptuar BIBLAT...

Po te njejta jon o i nderuar (pha cfar injorance veq mos me fol kurgjo). I kam edhe 3 Kurana edhe ato jane te njejta, vetem dallon ne interpretim njeri nga tjetri.

e di kjo gjindet ne Deutoronomy 18:18 por do t'i pergjigjem tjerav here por aty behet fjale per Jezu Krishtin e jo per Muhamedin. Si duket ai profesori paska gabuar rende qe te paska genjyer ashtu. Se paskam kuptuar jo jo sipas teje une kurgjo s'po kuptojsha, vetem ju jeni me te mencurit.

Nocturne
20-09-06, 14:17
Deutoronomy 18:18 nuk ke nevoj te spjegos ma shum qe ku i ki do postime ma nalt e lexoj... ta kom spjgu une e sa per profen qe me ka rrejt tash nashta me ka rrejt po nuk ka pas arsye se ai vet ka qen pastor dhe ai na mesonte per krishterizmin... dhe ne fakt ai ishte ne komision kur une morra diplomen per Bible Colage. kshtu qe nuk po pin uj ky sen...

munti
20-09-06, 16:13
Po te njejta jon o i nderuar (pha cfar injorance veq mos me fol kurgjo). I kam edhe 3 Kurana edhe ato jane te njejta, vetem dallon ne interpretim njeri nga tjetri.

e di kjo gjindet ne Deutoronomy 18:18 por do t'i pergjigjem tjerav here por aty behet fjale per Jezu Krishtin e jo per Muhamedin. Si duket ai profesori paska gabuar rende qe te paska genjyer ashtu. Se paskam kuptuar jo jo sipas teje une kurgjo s'po kuptojsha, vetem ju jeni me te mencurit.

http://www.in-team.ch/mitglied/comic/Smiley/lachen.gif

Panxharsheqeri
20-09-06, 16:30
Ne bilel nuk bahet fjal askun se kan me ardhun pedofila

Mustaqedredhur
20-09-06, 17:40
e pase manipulu se nuk osht ashtu. "Do te vijne profet te rrejshem" ka thanun mesia e jo te vertet. Mesia si njeri i zgjum dhe bujar, mesuaes dhe i pamartum nuk ja kish lanun karakteri me rrejt e me lavdu ni pasardhs te tina, pasardhs qe shkonun ne shtrat me thmij 9 vjec dhe vret popllin e pafaj.


tung. sheqerleme,

po t'nomoj edhe une, fletushka yte bibla thot :

Gjoni 7:70
Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A nuk ju kam zgjedhur unė ju tė dymbėdhjetėt? E njė prej jush ėshtė njė djall``.

Kush asht ky djall, (shejtan, SATAN)!Ha?

thot populli mos e p'vet se t'kallxon vet, e bibla po kallxon:


Mateu 16:23
Por ai u kthye dhe i tha Pjetrit: ``Shporru prej meje, o Satan ! Ti je njė skandal pėr mua, sepse s`ke ndėr mėnd punėt e Perėndisė, por punėt e njerėzve``.

HEUU? c'k apo thot BIBLA!!

PO THOT: se Pjetri asht DREQ,SATAN...

vazhdon bibla ,vazhdon dhe thot :

Mateu 16:18
" Ti je Pjeter-shkemb dhe mbi kete shkemb une do te ndertoj Kishen time..."

WOW! u ngatru puna!!!

Bibal po thot se Pjetri asht Dreq (Mateu 16:23) dhe MBI ket Dreq ke me ndertue Kishen??!!!

Liber i prapsht kjo bibla e kryqalive!!

Nocturne
20-09-06, 20:21
Ne bilel nuk bahet fjal askun se kan me ardhun pedofila

eh more bukuroshi i xhaxhit ti me te vertet qenke Fmi i pa edukuar... si e lejon veten aq posht te biesh ne kundershtim me librin qe mundohesh ta brosh. ti a mendon qe une flas fjal boshe si ti a. ke argumentet e gjalla te shenuara ne Bibel. qe nuk shkrun per Pedofilla po siq thojn Amerikanet dhe anglezet INCEST... tregon per mardhenjet intime ne mes babes e qikes babes e vllaut e motres nenes e djalit etj etj. mos ofendo najkon per pedofillizem kur nuk e din si pik e par se qeshte pedofillizmi... e dhe nni gje ta them ju krishteret kur te pshtetni per zidi nuk keni argumente mundoheni te ofendoni ose nenqmoni.

me kete rast te pa shkolluarit femijet, te pa diturit, analfabetet dhe te tjeret te cilet nuk jan ne gjendje te flasin si njerez te pejkur ju ndalohet biseda.. te pakten me mua. qe nga ky moment ti P***sheqer injorohesh total deri sa te mesohesh ne edukaten e Bisedimeve...

Alko71
28-09-06, 04:23
Ne bilel nuk bahet fjal askun se kan me ardhun pedofila

Po mire, na trego ti neve se ku caktohet mosha e pjekurise seksuale ne Bibel?Dhe sa eshte ajo moshe sipas Bibles?

Nese nuk e gjene ,atehere na trego se ku u bazuan ata qinda prifterinje ne Amerike e gjetiu qe u akuzuan per pedofili?Dhe pse eshte heshtur per kete gje me vite te tera?

Poashtu na trego se ku shkruan ne Bibel per celibatin(beqarine)e prifterinjeve dhe ku bazohen ata?

Ne viset me klime te nxehte femrat hyjne ne moshen e pjekurise me heret se sa ne vendet me klime me te ftohte.Le qe ka kontradikta ne transmetime se Ajsha ka qene 9 vjeqe.Sipas disa transmetimeve del se ka qene 17 ose 18 vjeqe.Edhe te kete qene 9 vjeqe asdgje nuk eshte jo normale.Une njoh nje grua shqiptare qe ka 14 femije dhe qe eshte martuar 12 vjeqe dhe qe tani eshte akoma gjalle dhe rreth te 70-tav.Pse po ju vie cudi kur ka raste te tilla edhe ne mesin tone sa te duash.

Kur i fillojne aktivitetet seksuale femijet sot?

Qe ne bangat e shkolles fillore dhe ate qe nga klasa e kater,pese e me tej.Hulumtoi vet po nuk besove.

Dhe mos e merr per baze ate si argument per te denigruar personalitetin e njerit prej njerezve me me ndikim ne ndryshimin e historise per te mire,qe edhe vet historianet e krishtere si dhe njerezit me ne ze gjate historise nuk ia mohojne dot.

Artisti
28-09-06, 09:17
Po mire, na trego ti neve se ku caktohet mosha e pjekurise seksuale ne Bibel?Dhe sa eshte ajo moshe sipas Bibles?

Nese nuk e gjene ,atehere na trego se ku u bazuan ata qinda prifterinje ne Amerike e gjetiu qe u akuzuan per pedofili?Dhe pse eshte heshtur per kete gje me vite te tera?

Poashtu na trego se ku shkruan ne Bibel per celibatin(beqarine)e prifterinjeve dhe ku bazohen ata?

Ne viset me klime te nxehte femrat hyjne ne moshen e pjekurise me heret se sa ne vendet me klime me te ftohte.Le qe ka kontradikta ne transmetime se Ajsha ka qene 9 vjeqe.Sipas disa transmetimeve del se ka qene 17 ose 18 vjeqe.Edhe te kete qene 9 vjeqe asdgje nuk eshte jo normale.Une njoh nje grua shqiptare qe ka 14 femije dhe qe eshte martuar 12 vjeqe dhe qe tani eshte akoma gjalle dhe rreth te 70-tav.Pse po ju vie cudi kur ka raste te tilla edhe ne mesin tone sa te duash.

Kur i fillojne aktivitetet seksuale femijet sot?

Qe ne bangat e shkolles fillore dhe ate qe nga klasa e kater,pese e me tej.Hulumtoi vet po nuk besove.

Dhe mos e merr per baze ate si argument per te denigruar personalitetin e njerit prej njerezve me me ndikim ne ndryshimin e historise per te mire,qe edhe vet historianet e krishtere si dhe njerezit me ne ze gjate historise nuk ia mohojne dot.


Kush i ben keto transmetime ? ,a don me thane se nuk duhet te ju besojm transmetimeve qe behen ? , d.m.th nuk jane ata qe transmetojn dijetar apo ku e di une qysh te ju themi pos rrenca,rrenca se po japin teori te ndryshme kontradiktore me te verteten.

Po qysh nuk eshte jonormale me martue nje 9 vjeqe!!!!?
Po me kete thenie ti pi thue vetes jonormal !!!!!

Se i fillojn proceset seksuale qe nga klasa e katert a e peste,kjo nuk te jep te drejt ty mi hyp nje vajze 9 vjeqe .

.

Alko71
28-09-06, 09:40
Po qysh nuk eshte jonormale me martue nje 9 vjeqe!!!!?
Po me kete thenie ti pi thue vetes jonormal !!!!!
.


Mire de, pergjigju ti ne ato pyetjet qe une i parashtrova me larte per panxharsheqerin apo dhe pastaj diskutojme.

Edhe nje here.

Gjema ti ne Bibel ku ndalohet nje gje e tille dhe ku percaktohet mosha?

Kush te ka thene ty se eshte jonormale dhe a bazohesh ne Bibel ti per kete gje?a ke argument apo urdher ne cilin do liber te shenjte nga Zoti?

Mos i kalo pytjet pa u pergjigjur kuptove ,se nuk eshte e drejte nga ana e jote.

amari
28-09-06, 09:50
Eshtė intersant se Misionaret Kristian mundohen te bejne akuza (per pedofili) ndaj Profetit Muhamed lidhur me martesen e tij me Ajshen derisa ajo ishte e re. Misionaret perpiqen qe ta shpallin Profetin per abuzues femijesh, ata thojne se Ajsha u fejua ne moshen 6 vjecare dhe u martua ne moshen 9 vjecare. Disa misioner te verbuar krishter i perserisin keto akuza si papagaj ne cdo vend duke e shtremberuar te verteten. Pohimi i tyre eshte i bazuar ne hamendje dhe ne relativizem etik e jo ne fakte

Puberteti dhe martesa ne moshen e re ne kulturen semitike
Naiviteti i misionareve kristiane kur e akuzojne Profetin per ‘keqperdorim-abuzim femijesh’, eshte se kjo i kundervihet faktit themelor se vajza behet grua kur ajo fillon ciklin e saj te menstruacioneve.
Rendesia e menstruacioneve eshte e tille sa qe gjithkush me njohjen me te vogel rreth psikologjise do ta dije se kjo eshte shenje se vajza po pergatitet per te qene nene. Femrat e mberrijne pubertetin ne moshe te ndryshme prej 8 deri 12 vite, varesisht nga aspektet gjenetike, raca dhe mjedisi. Femrat ne mjediset me te nxehta e arrijne pubertetin ne moshe shume me te re se ato ne mjedise te ftofta. Keto jane fakte te njohura mire ne shkence.

Megjithat sipas gati te gjitha transmetimeve dhe historianeve Esma motra e Ajshes ishte dhjete vite me e vjeter se Ajshja. Eshte raportuar se Esma vdiq ne vitin 73 te hixhrit ne moshen 100 vjeēare. Tash eshte e qarte se nese Esma ne vitin 73 te hixhrit i kishte 100 vjete, ajo do ti kete pasur 27 apo 28 vite ne kohen e hixhrit (rreth se ciles date sillet martesa e Muhamedit me Ajshen). E nese Esma ishte atebote 27 apo 28 vjete e vjeter, Ajshja e cila i kishte 10 vite me pak duhej te ishte 17 apo 18 vjeēare. Kesthu qe nese Ajsha u martua me Muhamedin ne vitin 1 ose 2 pas hixhrit sic thone te gjitha traditat ajo do te kete qene te pakten 18 –19 vjeq ne ate kohe.Vėrtet, ti (Muhamed) je nė njė shkallė tė lartė morali! (Kuran 68:4)Po qysh nuk eshte jonormale me martue nje 9 vjeqe!!!!?
Po me kete thenie ti pi thue vetes jonormal !!!!!

Artisti
28-09-06, 09:59
Mire de, pergjigju ti ne ato pyetjet qe une i parashtrova me larte per panxharsheqerin apo dhe pastaj diskutojme.

Edhe nje here.

Gjema ti ne Bibel ku ndalohet nje gje e tille dhe ku percaktohet mosha?

Kush te ka thene ty se eshte jonormale dhe a bazohesh ne Bibel ti per kete gje?a ke argument apo urdher ne cilin do liber te shenjte nga Zoti?

Mos i kalo pytjet pa u pergjigjur kuptove ,se nuk eshte e drejte nga ana e jote.


Alko,ato pyetje ishin per Panxharsheqerin e jo per mue,a e din ti qka bej une me Panxharsheqer, e haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Po tash pasi mu ke drejtu mue me keto pyetje mund te te jap pergjigjen time.

Une nuk mund ta gjej ne Bibel ate qe kerkon ti,sepse une se kam lexuar Biblen.

Une them se kjo eshte jonormale,sepse mosha femijrore dihet,per ate edhe duhet respektue femiun si femi.Nuk e di a ka urdher apo argument ne librat e "shenjt" se nuk i kam lexuar,por ndergjegjen tende ndaj femiut duhet ruajtur deri ne fund,pra femiun duhet respektue,ai i cili nuk e respekton,sipas mendimit tim , eshte KAFSHE !!!!.

Tash po ta bej une nje pyetje ty :


Ti personalisht,a do te kishe mardhenie seksuale me nje 9 vjeqare ?.

Fshatari
28-09-06, 13:26
Ne bilel nuk bahet fjal askun se kan me ardhun pedofila

Natyrisht se nuk bėhet fjalė meqenėse "pedofilat" (fjalė dhe praktikė greke si ēdo gjė tjetėr e shėmtuar nė kėtė botė vjen nga ky vend pedofilėsh) ekzistonin dhe pedofilia ishte praktikė e pėrditshme nė greqinė antike edhe para Bibles; asgjė nuk ka ndryshaur as sot.

SoKoLi-i-Maleve
28-04-07, 03:12
Ktu do te gjeni pergjigjeje nga analizues:http://pergjigje.com/Islam/index.htm

SoKoLi-i-Maleve
13-08-07, 04:45
Tomor ? cka ka te bej pergjigjeja jote me temen ?

Tomori
13-08-07, 18:45
Tomor ? cka ka te bej pergjigjeja jote me temen ?

Ka te bej shum biles konkretishte:

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panxharsheqeri
Ne bilel nuk bahet fjal askun se kan me ardhun pedofila

gjini
19-09-07, 14:59
Nuk e besoj ate kurr qe muhamedi eshte i paraqitur ne bibel se bibla eshte e shkruar 580 vjete pa le muhamedi.
pra mos ja futni kote a veq kishe diqka po shkruajme a?????

mos shkruani ne akull kur eshte temperatura 30 grad celsius.

Preshevar
19-09-07, 17:22
Nuk e besoj ate kurr qe muhamedi eshte i paraqitur ne bibel se bibla eshte e shkruar 580 vjete pa le muhamedi.
pra mos ja futni kote a veq kishe diqka po shkruajme a?????

mos shkruani ne akull kur eshte temperatura 30 grad celsius.

Ty po t'djeg shumė ! Qaq shum po tė djeg sa qė edhe fletėn e biblės ku flet per Muhamedin e kishe kallė ! :tongue:

gjini
20-09-07, 09:40
Qfar ofendimi Gjini ?! Kur mos tė dojsh me debatue/argumentue diqka, thjesht MOS AFIRMO pėr diqka qė s'je i aftė.


Po mos tė kishte interesuar ti s'kishe ardhė hiq kėtu. Por po e lėm me kaq.

Paqe,

Une kisha hy ne debat me ty dhe me shum ketu por ju nuk mund i perballoni te vertetes dhe jetoni me iluzione e nese dikush ju thote te verteten ju ofendoni dhe boni kerdi se keni si ushim ate mos tolerancen ndaj secilit besim per pos atij te juajit ma te mirit dhe te vertetit sipas juve.
kjo me shtyn mos me u pajtue kurr me ato se qka predikoni ju ketu.

nese je i gatshem hyjme kur te duash por me ofendime?????

gjini
20-09-07, 09:52
Pasi qe eshte tema Muhamedi ne bibel te lutem ma dergo nje kopje mundesh edhe arabishte se e lexoj shum bukur dhe e shkruaj gjitheashtu gjuhen arabe

gjini
20-09-07, 13:55
Po keshtu edhe tek libri i Numrave 10 :12 eshte e shkruar se Mali Paran ndodhet ne Arabi. Pra edhe Dhjata e re ka parafolur per ardhjen e nje profeti nga Arabia dhe i vetmi profet qe bota njeh dhe qe eshte nga arabia eshte Muhamedi a.s. Atij i zbriti shpallja ne shpellen Hira qe ndodhet ne malin Paran.
Po keshtu edhe tek Isaia 21 :7 « dhe ai pa dy kalores, pa nje drejtues mbi gomar dhe nje drejtues mbi deve”. Nese sipas gjonit 12 :14 drejtuesi i gomarit na qenka Jezusi po drejtuesi i devese kush ishte?


Ky ishte ai shkrimi qe tentohet dhe shpekullohet se edhe ne Bibel paskan parajmeruar se do te lind nje profet dhe ai do te bahet musliman apo????

valiii
20-09-07, 19:25
Ne Ungjillin sipas BARNABES ne Kaptinen 72 , qendron ajo se ( Jezusi ) Isai a.s. i ka lajmeruar te krishteret per kohen e ardhjes se te Derguarit a.s. te Fundit, Muhamedit a.s. i cili do te vinte pas tij.

” Ai nuk do te vije ne kohen tuaj , por do te vije vite me vone, kur do te shtremberohet Inxhili ( Ungjilli ) im dhe kur nuk do te kete me shume se tridhjete
( 30 ) besimtare.Ne ate kohe , Allahu do ta meshiroje njerezimin , e pastaj do t’u dergoj te derguarin e Vet , mbi koken e te cilit perhere do te fluturoje nje re e bardhe “. ( Ungjilli sipas Barnabes , Kaptina 72 )

Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :

” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).

Preshevar
20-09-07, 19:55
Bash pėr kėt e kam pas fjalėn ! Allahu tė shpėrbleft Valii !

Un e kam lexuar nje pjes tė madhe te kesaj evangjile, dhe me t'vėrtet eshte shum interesant nėse e lexojn edhe tė tjerėt se nuk mbetėt me kaq !

Kjo daton para ardhjes sė Profetit a.s.


Ne Ungjillin sipas BARNABES ne Kaptinen 72 , qendron ajo se ( Jezusi ) Isai a.s. i ka lajmeruar te krishteret per kohen e ardhjes se te Derguarit a.s. te Fundit, Muhamedit a.s. i cili do te vinte pas tij.

” Ai nuk do te vije ne kohen tuaj , por do te vije vite me vone, kur do te shtremberohet Inxhili ( Ungjilli ) im dhe kur nuk do te kete me shume se tridhjete
( 30 ) besimtare.Ne ate kohe , Allahu do ta meshiroje njerezimin , e pastaj do t’u dergoj te derguarin e Vet , mbi koken e te cilit perhere do te fluturoje nje re e bardhe “. ( Ungjilli sipas Barnabes , Kaptina 72 )
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :

” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).

valiii
20-09-07, 23:13
SHKENDIJA E DRITES SE PARE – UNGJILLI SIPAS BARNABES

Shtremberimet ne Teurat dhe Ungjill kane e luajtur rolin e madh ne mbulimin e lajmeve te gezuara , te cilat gjendeshin ne Teurat dhe Ungjill, para dhe gjate kohes se dergimit te Muhammedit a.s.
Ne baze te ketyre lajmeve te gezuara , Islamin e kane pranuar delegacioni i dijetareve jehude dhe krishtere, si dhe shume popuj te tjere.Provizioni Hyjnor ka dashur qe te zbulohet Shkendija e Drites Hyjnore , kurse kreret e kishes katolike punonin per ate qe ta mbulonin.Keshtu ne vitin 492,d.m.th. para ardhjes se Islamit , eshte dhene urdheri i Papes Xhelasiosit per ndalimin e leximit te librave,kurse ne mesin e tyre edhe ndalimi i leximit te librit me titull “ Ungjilli , sipas Barnabes “ .
Gjithashtu eshte dhene urdheri edhe per konfiskimin e ketij Ungjilli nga te gjitha vendet, ashtu qe biblioteka e Papes posedonte nje ekzemplar te ketij libri.Allahu ka dashur qe shenjat e Tij te dalin ne drite permes Priftit Latin Framinit, i cili fare rastesisht i kishte gjetur Letrat e Ebrionosit, ne te cilat permendej Ungjilli sipas Barnabes, citatet e te cilit i paraqet ai.Dashuria per hulumtimin e kishte nxitur qe te nisej ne kerkimin e ketij Ungjilli.
Pasi qe u be njeri nga bashkepunetoret e Papes Sektusit V arriti ne cakun e deshiruar.Biblioteka e papes e kishte kete Ungjill, i cili ishte i shkruar ne gjuhen Italiane dhe ne leter italiane,e cila ishte e njohur permes gjurmeve te ujit qe gjenden mbi te dhe e cila mund te behet argument i vertetesise mbi periudhen e sakte te botimit Italian.
Prifti Framin, e kishte marre kete Ungjill dhe e kishte lexuar ne te se Jezusi – Isai a.s. , nuk eshte asgje tjeter perveē se i derguar i Allahut dhe se i derguari qe pritej eshte Muhammedi a.s.
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :
” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).Kur Framini e njohu te verteten , e pranoi Islamin dhe punoi ne perhapjen e librit te cilin e kishte nxjerre nga "parmaket" e pakuptimte, ne brendesi te te cileve e kishin roberuar papet.
Pas botimit ne gjuhen italiane eshte zbuluar edhe botimi ne gjuhen spanjolle, ne fillim te shek. XVIII. Prifti dr. Carls Fransis Buto ne librin e vet : “ Legjislacioni i Jezusit eshte zbuluar “ ka shpallur duke thene : “ Ungjilli i cili quhet Ungjilli sipas Barnabes ka qene i larguar nga kasha ne kohen e saj te pare ,kurse doreshkrimet qe jane zbuluar rishtaz ne rrethinen e Detit te Vdekur , e vertetojne ekzistimin e ketij Ungjilli “.

SoKoLi-i-Maleve
21-09-07, 01:48
SHKENDIJA E DRITES SE PARE – UNGJILLI SIPAS BARNABES

Shtremberimet ne Teurat dhe Ungjill kane e luajtur rolin e madh ne mbulimin e lajmeve te gezuara , te cilat gjendeshin ne Teurat dhe Ungjill, para dhe gjate kohes se dergimit te Muhammedit a.s.
Ne baze te ketyre lajmeve te gezuara , Islamin e kane pranuar delegacioni i dijetareve jehude dhe krishtere, si dhe shume popuj te tjere.Provizioni Hyjnor ka dashur qe te zbulohet Shkendija e Drites Hyjnore , kurse kreret e kishes katolike punonin per ate qe ta mbulonin.Keshtu ne vitin 492,d.m.th. para ardhjes se Islamit , eshte dhene urdheri i Papes Xhelasiosit per ndalimin e leximit te librave,kurse ne mesin e tyre edhe ndalimi i leximit te librit me titull “ Ungjilli , sipas Barnabes “ .
Gjithashtu eshte dhene urdheri edhe per konfiskimin e ketij Ungjilli nga te gjitha vendet, ashtu qe biblioteka e Papes posedonte nje ekzemplar te ketij libri.Allahu ka dashur qe shenjat e Tij te dalin ne drite permes Priftit Latin Framinit, i cili fare rastesisht i kishte gjetur Letrat e Ebrionosit, ne te cilat permendej Ungjilli sipas Barnabes, citatet e te cilit i paraqet ai.Dashuria per hulumtimin e kishte nxitur qe te nisej ne kerkimin e ketij Ungjilli.
Pasi qe u be njeri nga bashkepunetoret e Papes Sektusit V arriti ne cakun e deshiruar.Biblioteka e papes e kishte kete Ungjill, i cili ishte i shkruar ne gjuhen Italiane dhe ne leter italiane,e cila ishte e njohur permes gjurmeve te ujit qe gjenden mbi te dhe e cila mund te behet argument i vertetesise mbi periudhen e sakte te botimit Italian.
Prifti Framin, e kishte marre kete Ungjill dhe e kishte lexuar ne te se Jezusi – Isai a.s. , nuk eshte asgje tjeter perveē se i derguar i Allahut dhe se i derguari qe pritej eshte Muhammedi a.s.
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :
” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).Kur Framini e njohu te verteten , e pranoi Islamin dhe punoi ne perhapjen e librit te cilin e kishte nxjerre nga "parmaket" e pakuptimte, ne brendesi te te cileve e kishin roberuar papet.
Pas botimit ne gjuhen italiane eshte zbuluar edhe botimi ne gjuhen spanjolle, ne fillim te shek. XVIII. Prifti dr. Carls Fransis Buto ne librin e vet : “ Legjislacioni i Jezusit eshte zbuluar “ ka shpallur duke thene : “ Ungjilli i cili quhet Ungjilli sipas Barnabes ka qene i larguar nga kasha ne kohen e saj te pare ,kurse doreshkrimet qe jane zbuluar rishtaz ne rrethinen e Detit te Vdekur , e vertetojne ekzistimin e ketij Ungjilli “.
Ky ishte Apokrifi apo Ungjilli( i Barnabes)????E besoj qe ka shum dallim ne mes tyre,,,apo Jo????
A mos ishte edhe Ajshja 9 vjecare aty?

SoKoLi-i-Maleve
21-09-07, 01:54
A ka ndoj Parashikim per Muhamendin ne bibel,? lexoje:http://pergjigje.com/AEM/dallimet.htm#2

SoKoLi-i-Maleve
21-09-07, 01:58
Lexues nese te intereson lexo:http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/muhamedi.htm

Alko71
21-09-07, 02:48
Ky ishte Apokrifi apo Ungjilli( i Barnabes)????E besoj qe ka shum dallim ne mes tyre,,,apo Jo????


Nga e di ti se eshte apokrif? Me cfar te drejte guxon dikush te vendos cka eshte apokrif e cka jo? Si e di ti dallimin ne mes tyre? Apo se nuk perputhet me mesimet e Palucit (jo Jezusit) sepse ju nga Pali i keni mesimet e gabuara shumicen dhe jo nga Jezusi ? Shikoje Markun, Gjonin, Lluken dhe Mateun si flasin qarte se nuk ishin deshmitare te ngjarjeve asnjeri por me te degjuar e kishin. Shikoje Lluken sidomos ne fillim si thot:

LLuka:


1


Mbasi shumė vetė ndėrmorėn tė renditin tregimin e ngjarjeve qė ndodhėn nė mesin tonė,
2

ashtu si na i pėrcollėn ata qė ishin bėrė nga fillimi dėshmitarė okularė dhe shėrbyes tė fjalės,
3

m`u duk e mirė edhe mua, pasi i hetova tė gjitha gjėrat me kujdes qė nga fillimi, tė t`i shkruaj sipas radhės, fort i nderuari Teofil,..........

Ky vet nuk ishte deshmitare!!! Pastaj thoni jane fjale te Zotit, jo, por te LLukes ashtu si kishte degjuar dhe numrat jane vene kot! S'ka faj Lluka por ju.

SoKoLi-i-Maleve
21-09-07, 03:54
Ai apokrif na qenka i 492 simbas mesimit tuaj,dhe i skruar ne Italisht, sa cudi e madhe,po ne cilen kohe filloj te shkruhet Italishtja ? Dhe se qenka demitar nji avanturier qe nga prifti u be musliman? Nji pytje me te cilen vjet apo shekull jan vendosur se cilet ishin Ungjillet e vertet dhe se cka u kerkonte nga keto qe te pranoheshin si te vertet?.Se me kohe mundet me dal ndoj tarabaz si ju disa qe e cpall vehten dijetar dhe profet,( te cilen gja mund ta bajn shum) por problemi asht se a mund ta vertetojn qe jan nga Zoti dhe me Zotin?Ma mire merru me agjerimin e ramazanit ne ke mundesi me perfitue falje, e mos mekatno ma shum, se Zoti nuk asht ne biznis prostucioni me te dhurua hyrije,po ma mire kerkoj falje dhe mos gjynafo ma shum.