PDA

View Full Version : Feja e Shqiptarit


Zero Cool
21-03-06, 02:52
Feja e Shqiptarit eshte Shqipatrizmi , kush simpatizon apo anon te kunderten ose eshte me prejardhje SHKA, ose HARAP, ose diqka tjeter !
Qka mendoni ju ?

King_Gentius
21-03-06, 04:10
Une i kam prinderit ortodoks nga Shqiperia e jugut, por ne rradhe te pare ndjehem shqiptar. Votoj shqiptarizmin.

Reana
21-03-06, 05:00
E indetifikoj veten VETEM me perkatesine kombetare.
Nese me intereson gje tjeter, nga aspekti fetar apo spiritual, ka mjaft Librari, dhe mundem te shkoj te lexoj!!!
Po cuditem me disa qe nuk lodhen gjithe diten duke kopjuar e duke u perzier ne secilen teme me qendrime te kopjuara nga libra fetare, por qe ne shumicen e rasteve nuk jane ne gjendje dy mendime individuale ti japin!!!

SHQIPTARIZMI!!!

Albion
21-03-06, 15:15
Dėgjoje opinionin e tė tjerėve dhe shprehe tė tėndin. Kėshillė i thjeshtė po qė jo tė gjithė e kuptojnė.

Unė e kam pėr fe: Shqiptarizmin

Librat e shenjta: ato tė historisė tė popullit tim.

arben-ks
21-03-06, 17:17
I takoj fes muslimane dhe mbroj Vllezrit muslimano arab pasardh te pejgamberitton islam pamvarsisht nga ajo qka kishin predi ku prindrit e mij perpos besimit islam.
Nuk ka shqiptarizem pa vllazrim bashkim komb e fe nje popull i cili ka shum fe ska vllaznillak dhe esht gjithmon ne lufta deri ne ato per akzistenc kaq vetem shikoj te kaluaren e shqiptarve tashmen esht njejt e nese shkohet ende keshtu prap do ta kemi njejt por edhe me keq me falni qe dola pak nga tema

King_Gentius
21-03-06, 17:39
Nuk e di ku jeton ne Kosove ti arben po ketej nga Shqiperia te gjith jetojne ne paqe si vellezer pavaresisht fese. Kete gje kan munduar ta arrijne paraardhesit tan qe prej Lidhjes se Prizrenit. Ne duhet te behemi shembull i tolerances nder-fetare per gjith planetin.

Respekt dhe lavdi e perjetshme nacionalizmit shqiptar. :biggrin:

trimi99
22-03-06, 00:25
Pershendetje,

kemi luftuar dhe luftojm gjithmon per shqiptarizem, feja rendi i dyte, mose ju ardhet murrzi talibancave,
kushe fole shqip e pershendeti me gjuhen e embel shqipe, si je ose si po te shkojn punet.

Si te ja shofe thesin ne koke iki nga ai, se e dije se ju a mbylle rruga me nje fjale ka humbe ngase eshte lidhe me fe.

musl|m
22-03-06, 00:40
Population:
3,563,112 (July 2005 est.)

Age structure:
0-14 years: 25.6% (male 476,989/female 434,298)
15-64 years: 65.8% (male 1,199,964/female 1,144,886)
65 years and over: 8.6% (male 141,559/female 165,416) (2005 est.)

Median age:
total: 28.52 years
male: 27.95 years
female: 29.1 years (2005 est.)

Population growth rate:
0.52% (2005 est.)

Birth rate:
15.08 births/1,000 population (2005 est.)

Death rate:
5.12 deaths/1,000 population (2005 est.)

Net migration rate:-
4.8 migrant(s)/1,000 population (2005 est.)

Sex ratio:
at birth: 1.1 male(s)/female
under 15 years: 1.1 male(s)/female
15-64 years: 1.05 male(s)/female
65 years and over: 0.86 male(s)/female
total population: 1.04 male(s)/female (2005 est.)

Infant mortality rate:
total: 21.52 deaths/1,000 live births
male: 21.96 deaths/1,000 live births
female: 21.03 deaths/1,000 live births (2005 est.)

Life expectancy at birth:
total population: 77.24 years
male: 74.6 years
female: 80.15 years (2005 est.)

Total fertility rate:
2.04 children born/woman (2005 est.)

HIV/AIDS - adult prevalence rate:NA%
HIV/AIDS - people living with HIV/AIDS:NA
HIV/AIDS - deaths:NA

Nationality:
noun: Albanian(s)
adjective: Albanian

Ethnic groups:
Albanian 95%, Greek 3%, other 2% (Vlach, Roma (Gypsy), Serb, Macedonian, Bulgarian) (1989 est.)
note: in 1989, other estimates of the Greek population ranged from 1% (official Albanian statistics) to 12% (from a Greek organization)

Religions:
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice

Languages:
Albanian (official - derived from Tosk dialect), Greek, Vlach, Romani, Slavic dialects

Literacy:
definition: age 9 and over can read and write
total population: 86.5%
male: 93.3%
female: 79.5% (2003 est.)


Link: http://www.sitemeter.com/?a=stats&s=sm1sllupcani&v=94&country=AL&vlr=89&pg=21&r=78

King_Gentius
22-03-06, 02:17
Simon, ca perfundim nxjerr ti me ate 70%? Se ata jane ne rradhe te pare muslimane dhe kan harruar nacionalitetin??? :eek:

Savior
22-03-06, 03:43
Bravo ju koft a shum t'fort jeni shqiptar. Eshte kjo hera e pare qe nuk e keni perkrah terrorizmin islamik. Ende nuk po mundem te besoj qe se se keni votu Muslimanizmin.
Qitash ja keni nis mum pelqy.

King_Gentius
22-03-06, 04:23
Une akoma nuk me besohet qe ka shqiptare qe u intereson feja me shum se kombi. :eek: A thua muslimanet duhet te masakronin gjith krishteret sipas urdhrit te ndonje sulltani, apo duhet te krishteret shqiptare te luftonin bashke me serbogrekun kunder shqiptareve musliman te Kosoves? :eek::eek::eek:


Deri ne moshen 22 vjecare te gjith shqiptaret qe kam takuar ne jete kan qene shqiptare ne rradhe te pare. Qe kur erdha ne forume kam pa per here te pare me habi te madhe shqiptare qe u ka kthyer gjaku ne uje dhe kan harruar cfare flamuri kan ngrit paraardhesit tane te bashkuar ne Vlore ne 1912.

at|n|
22-03-06, 11:27
Se pari po me quditin moderatoret e ketij forumi se si lejojne gjithfar injoranti me hap tema "palidhje" Vet menyra e pyetjes se temes tregon intelektin e tij. Se dyti kundershtoj ashper ndaj asaj se si eshte shkruajt feja Islame si e "harapave" (meqe jemi ketu qka dmth kjo "harap"????) Ti injorant se pari shko mso gjuhen shqipe e pastaj eja ketu e shkruaj diqka. Feja e shqiptareve eshte ISLAMI u pelqeu juve apo jo, sepse 90% e shqiptareve jemi musliman edhe kshtu qe ajo eshte shumice absolute e si ne qdo vend te botes konsiderohet fe zyrtare, te tjerat jane cikrrima. Se treti protestoj ashper kunder avatorit te ketij injorantit Zero Cool, nuk eshte e nevojshme ketu te tregohet se sa e urren ai Islamin e te vendos avator fyes per muslimanet sepse po te filloj kshtu qe te gjithe me vendos ndonje avator fyes per tjetrin merreni me mend qka do te behej ketu. Kaq per kete postim mbeteni te pershendetur nga MUSLIMANI ---- at|n|

King_Gentius
22-03-06, 13:12
Feja e shqiptareve eshte ISLAMI u pelqeu juve apo jo, sepse 90% e shqiptareve jemi musliman edhe kshtu qe ajo eshte shumice absolute e si ne qdo vend te botes konsiderohet fe zyrtare, te tjerat jane cikrrima. Se treti protestoj ashper kunder avatorit te ketij injorantit Zero Cool, nuk eshte e nevojshme ketu te tregohet se sa e urren ai Islamin e te vendos avator fyes per muslimanet sepse po te filloj kshtu qe te gjithe me vendos ndonje avator fyes per tjetrin merreni me mend qka do te behej ketu.
E dim statistiken qe shumica jan musliman. Pyetja eshte nese keta ndjehen se perkasin ne kombin musliman apo ne kombin shqiptar, cilin flamur beson ti se kan per zemer keta 90%???

Kete?

http://www.flags.net/images/largeflags/ALBA0001.GIF

Apo kete?

http://oak.cats.ohiou.edu/%7Eaa391787/saudi_flag.gif


Dhe dicka tjeter, pse ofendohesh nga avatari i ZeroCool-it, Bin Ladeni nuk eshte ndonje profet, mos eshte heroi jot?

Murgesha
22-03-06, 13:35
Mė gėzon fakti qė nė kėtė sondazh po shifet se ne mė tepėr e duam shqiptarizmėn.

Atyre qė i pengon ky fakt, le tė merren me vetveten se askush askujt nuk mundet tė ja japė njė besim me detyrim.

varfnjaku
22-03-06, 16:11
Une jam Shqipetar fal KISHES KATOLIKE, kultura dhe gjuha ime eshte nga Kisha Katolike sepse lindem bashke me Kishen. Kurse Iliret dhe kultura e tyre [ e jone] ka vdekur bashke me emerin Ilir [ apo iliria], PO TE PAGEZOJ NE EMER TE ATIT E TE BIRIT E TE SHPIRTIT SHEJT, jan fjalet e para Iliro Shqipetar ose fjalet e fundit Ilir dhe te parat Shqipe.
Qysh me than se jam Shipetar ku keto shkojn bashke, SHQIPETAR I KRISHTIT.

musl|m
22-03-06, 19:02
E dim statistiken qe shumica jan musliman. Pyetja eshte nese keta ndjehen se perkasin ne kombin musliman apo ne kombin shqiptar, cilin flamur beson ti se kan per zemer keta 90%???

Kete?

http://www.flags.net/images/largeflags/ALBA0001.GIF

Apo kete?

http://oak.cats.ohiou.edu/%7Eaa391787/saudi_flag.gif


Dhe dicka tjeter, pse ofendohesh nga avatari i ZeroCool-it, Bin Ladeni nuk eshte ndonje profet, mos eshte heroi jot?

Nuk e kuptoj se kush jeni ju po cili eshte ai "komb musliman" more i shkrete edhe ai tjetri shkon e ja fut kot se Islami qenka feja e "harapve", ore njerez pytni ata te adhuruarit e juaj ne uashington ēka esht kombi e ēka esht feja, e pastaj ejani ketu me shprese te shkruani ndonje fjale te vlefshme, nese nuk dini keshtu si un me mir esht te heshtni, ashtu bile dukeni me te menēem.

Arb
22-03-06, 21:20
Shqiptarizmi....

Savior
23-03-06, 00:49
Feja Islame do te shkatrrohet, por jo nga njeriu po nga fuqite Hyjnore. Sepse Zoti premtoi se nje dite do t'i shkatrronte te gjithe pabesimtaret.

King_Gentius
23-03-06, 04:35
Nuk e kuptoj se kush jeni ju po cili eshte ai "komb musliman"
"Komb" musliman eshte bashkesia e gjith muslimaneve pavaresisht etnicitetit, pan-islami. Keta lloj njerezish kan harruar rrenjet e tyre etnike, urrejne vellezerit e nje gjaku, dhe ndjehen me afer me njerez me te cilet nuk kane te njejtet paraardhes/kulture. Shkurt muhabeti eshte nje pseudo komb. :D

ore njerez pytni ata te adhuruarit e juaj ne uashington ēka esht kombi e ēka esht feja, e pastaj ejani ketu me shprese te shkruani ndonje fjale te vlefshme, nese nuk dini keshtu si un me mir esht te heshtni, ashtu bile dukeni me te menēem.

E dim shum mire cka po themi per kombin e fene. Kombi eshte dicka qe nuk humbet kollaj, fene e ndryshon sa here te duash ne jete po prap te Zoti beson, nuk i ngelet fort hatri Atij. Ti vec flet e flet o i madh, me zor shprehesh drejt si i ka hije burrit, po prap kuptohet se ke per zemer flamurin fetar.

musl|m
23-03-06, 13:48
Feja Islame do te shkatrrohet, por jo nga njeriu po nga fuqite Hyjnore. Sepse Zoti premtoi se nje dite do t'i shkatrronte te gjithe pabesimtaret.

Ashtu eshte do te vij dita kur te ju ringjallet krishti dhe do te ju thot All-llahu eshte nje dhe Muhamedi eshte i derguari i tij, tegjith ju te Krishteret do te ktheheni ne Musliman, do ti besoni Kur`anit dhe do te deshmoni se Muhamedi eshte i derguar i Zotit.

Kete gje e premtoi Zoti ne tegjitha librat qe nga libri i pare deri tek i fundit Kur`ani.

musl|m
23-03-06, 13:53
"Komb" musliman eshte bashkesia e gjith muslimaneve pavaresisht etnicitetit...

Ok ne regull dmth bashkesia e tegjith muslimaneve qenka nje Komb Musliman! Mire.

Kombi eshte dicka qe nuk humbet kollaj, fene e ndryshon sa here te duash ne jete

Pra Kombi Musliman nuk humbka kollaj, e she si ngatrrohesh me fjalet e tua shpresoj qe te korgjosh 2 3 her shkrimet para se ti postosh.


Selam (Paqe)

King_Gentius
23-03-06, 14:02
Jo mor Simon, nuk ngaterrohem hic, se kombi musliman eshte pseudo komb, pa histori, pa kulture, e pa paraardhes te perbashket. Kombi i vertet ka te beje me etnicitetin.

musl|m
23-03-06, 14:05
[quote=King_Gentius]Pyetja eshte nese keta ndjehen se perkasin ne kombin musliman apo ne kombin shqiptar?quote]


Qart thua se ka Komb Musliman, te lutem edhe lere tash ket tem bashk me ket bindje se feja esht komb dhe kombi esht fe, mos i ngatrro gjerat se po e shef qe futesh ne therra nga te cilat veshtir mundesh me dal.

King_Gentius
24-03-06, 02:19
Simon, lexo me lart se ta sqarova fort mire ku e kisha fjalen, kombi musliman eshte pseudokomb, eshte komb artificial, kush eshte pan-islamist genjen veten, kush eshte shqiptar nuk ka nevoje te genjeje veten qe te jet ne paqe me identitetin e vet. Pastaj familja jote ka luftuar per kombin shqiptar, cka po hyn ne biseda te gjata per "kombin" musliman? Feja eshte komb dhe kombi eshte fe thone serbogreket, qe jane ortodokse fanatike, se po mos jesh ortodoks nuk je dot serbogrek. Shqiptari mund te ngelet prap shqiptar sado fe te nderroje; nuk kemi nevoje te jemi fatare fanatike si serbogreku :biggrin::biggrin:

Shkurt muhabeti, nuk ka kontradita ne deklaraten time.

KOSOVA-rja
28-03-06, 11:47
SHqiptaret nuk kane nje komb SHQIPTARIN por ,jo vetem nje fe...
ka shqiptar musliman ,krishter .etj

KOSOVA-rja
28-03-06, 11:49
Shqiptaret kane nje komb SHQIPTARIN,e jo vetem nje fe.

ka shqiptar musliman ,krishter,etj

Zero Cool
28-03-06, 20:58
Shqiptaret kane nje komb SHQIPTARIN,e jo vetem nje fe.

ka shqiptar musliman ,krishter,etj
ke te drejt tani :wink:

KOSOVA-rja
29-03-06, 10:23
"zero cool" kam shkruar gabim ate me lart ...:smile:

Zero Cool
11-04-06, 18:28
"zero cool" kam shkruar gabim ate me lart ...:smile:
ke te drejt prap :smile:

Darkman
11-04-06, 18:36
Une votova per Islamin , jam Musliman edhe ndihem krenar qe kam nje fe kaq te paster , por eshte turp per ata qe nuk din te ndajne Kombin nga Feja , sdi si kan arrit te mesojne Alfabetin tone kur ende skan Koke te din se Qka eshte FE dhe qka eshte KOMB.

Shqiptaret ne SHumic jane Musliman edhe nuk duhet tu pengojn grimcave krishtere kjo.

Tung

Zero Cool
14-05-06, 01:35
Une votova per Islamin , jam Musliman edhe ndihem krenar qe kam nje fe kaq te paster , por eshte turp per ata qe nuk din te ndajne Kombin nga Feja , sdi si kan arrit te mesojne Alfabetin tone kur ende skan Koke te din se Qka eshte FE dhe qka eshte KOMB.

Shqiptaret ne SHumic jane Musliman edhe nuk duhet tu pengojn grimcave krishtere kjo.

Tung
Kjo eshte figurative , me nje fjale qka e vlereson ti ma shume fene apo kombin (ta thjjeshtesoj per ata qe nuk kuptojne)

Psikologu
14-05-06, 03:21
Une votova per Islamin , jam Musliman edhe ndihem krenar qe kam nje fe kaq te paster , por eshte turp per ata qe nuk din te ndajne Kombin nga Feja , sdi si kan arrit te mesojne Alfabetin tone kur ende skan Koke te din se Qka eshte FE dhe qka eshte KOMB.

Shqiptaret ne SHumic jane Musliman edhe nuk duhet tu pengojn grimcave krishtere kjo.

Tung

Darkman !

Mirė e ke shkruarė , bash mirė por se dij se me ato " grimca " cka mendon ti ne ketė rast.
S“duhet harruarė se vetem ermi qe e ke ti ai e ajo , nuk te paraqet si musliman e as si tė krishterė , andej ku po e din ti qe paska " grimca "
Kombi dhe feja janė ato qe duhet tė ndahen njera nga tjetra, sepse feja eshte besim shpirterorė ( per dikend ) ndersa kombi eshte pėr tė gjithė , pėr tė gjithė qe e kan gjakun e shqiptarit ne vena dhe ne zemer.

Psikologu
14-05-06, 03:24
Shqiptarizmi mbi tė gjithat

Tomori
14-05-06, 08:41
Qka eshte kjo Sondazh palidhje, e palogjikshme eshte.
Muslimanizmi i (harapeve)
Krishterizmi i (harapeve)

-Sa primitiv dhe qesharak po dilni me keto pyetje te sondazhit?!! ketu nuk ka kurgje me realitetin,
Ja perse?
As Krishterizmi as Muslimanizmi nuk ju perkasin harapeve, por jan fe te nderuar qe ju perkasin gjithe njerzize pa dallim race e kombi.

musl|m
14-05-06, 09:10
Me komb jam Shqiptar dhe jam krenar per kete ashtu si jam me zemer Musliman dhe poashtu jam krenar edhe per kete!

Ndryshuar
Bond

Zero Cool
14-05-06, 11:10
As Krishterizmi as Muslimanizmi nuk ju perkasin harapeve, por jan fe te nderuar qe ju perkasin gjithe njerzize pa dallim race e kombi.
Paske harru apo nuk e ke dit kurre qe keto fe i kan "zbulu"harapet !

Zero Cool
14-05-06, 11:11
Me komb jam Shqiptar dhe jam krenar per kete ashtu si jam me zemer Musliman dhe poashtu jam krenar edhe per kete!

Ndryshuar
Bond
Pas intervenimit te Bond ky eshte i vetmi postim i yti me te cilin jam apsolutisht dakord me ty.

Tomori
14-05-06, 12:30
Paske harru apo nuk e ke dit kurre qe keto fe i kan "zbulu"harapet !

Ju nuk dini se feja nuk eshte e zbuluar.!
Por eshte shpallur Profeteve nga i madhi Zot!
Pra fete jane te shpallura, e jo te zbuluara!

musl|m
14-05-06, 12:41
Me komb jam Shqiptar dhe jam krenar per kete ashtu si jam me zemer Musliman dhe poashtu jam krenar edhe per kete!

Ndryshuar
Bond

Ndrysho, ndrysho ti, keqperdor mundesin qe ke, po mos harro se do ti kerkoj Diten e Gjykimit tegjitha keto qe mi ben.

Feja eshte Fe, Kombi eshte Komb, dashuria ndaj ketyre ndryshon ashtu si dashuria ndaj Nenes me dashurine ndaj Gruas, tedyjat duhen por ndryshe, ata qe i bashkojne keta dyja vertet jan prej atyre te humburve dhe te prapambeturve qe nuk din gjerat elementare te cilat vet jeta na i meson, por ate te humburin mesoje sa te duash ai Dysh ka lind dhe i till do te vdese!

Shqiptarizmi nuk esht fe qe te vihet ne nje rank me Islamin dhe Krishterimin o te mjere!

Ju mund te beni pytje kujt i perkushtoheni me shume Kombit apo Religjionit por jo te beni krahasime te tilla qe vertet jan primitive!

Tomori
14-05-06, 13:31
E dim statistiken qe shumica jan musliman.
Pyetja eshte nese keta ndjehen se perkasin ne kombin musliman apo ne kombin shqiptar, cilin flamur beson ti se kan per zemer keta 90%???

Kete?

http://www.flags.net/images/largeflags/ALBA0001.GIF

Apo kete?

http://oak.cats.ohiou.edu/%7Eaa391787/saudi_flag.gif
King_gentius qfar pyetje pa vend..! qfar kuptoni ju me pyetjen:
sa i perkasinkombit musliman?!!
Perse ngatroni qellimisht kombin me fen!
Sa heres jam shprehe qe Kombi nuk ka lidhje me fen! As feja me kombin!

-Tash une po tju parashtroje nje pytetje palidhje siq keni parashtruar ju ketu!
Sa i perkasin kombit katolik?!!

Ju parashtroj pyetjen se simbas jushe feja qenka komb?!!

Espresso
14-05-06, 14:45
Ndjehem shqiptare, me shpirt, me zemer, me gjak dhe me gjene dhe per kete jame krenar.:smile:

King_Gentius
14-05-06, 15:58
King_gentius qfar pyetje pa vend..! qfar kuptoni ju me pyetjen:
sa i perkasinkombit musliman?!!
Perse ngatroni qellimisht kombin me fen!
Sa heres jam shprehe qe Kombi nuk ka lidhje me fen! As feja me kombin!

-Tash une po tju parashtroje nje pytetje palidhje siq keni parashtruar ju ketu!
Sa i perkasin kombit katolik?!!

Ju parashtroj pyetjen se simbas jushe feja qenka komb?!!

Ka disa rryma islami qe duan muslimanet te harrojne kombin, dhe te ndejne vellazeri me muslimant e tjere rrotull botes pavaresisht perkatesis etnike, po qe nuk kan asnje lidhje tjeter pervec islamit. Bosnjaket jan humbur ne kete menyre. Ka disa arabe qe po mundohen shqiptaret ti drejtojne ne nje rruge te tille. Dhe vitin e fundit gjeta shqiptare qe per fat te keq e kan marre ate rruge.

Komb katolik nuk ekziston.

Psikologu
14-05-06, 16:01
Sa ngatrrime tė vetevetes bejnė disa fundamental kė ketu .
Ju pengon tė jetė Kombi mbi tė gjitha.
Me tė vertet edhe e keni deshmuarė disa shqipfolesa qe u mbeshtjellen me flamurin arab duke b protesta pėr karikaturė , do tė thotė , keta ishin besimtarė tė devotshem qė ne emrin e fes u mbeshtjellen edhe me flamuj rab.
Atehere pra, e verte qė pėr ju eshte feja mė mė rendesi , ketė e keni deshmuarė kjart dhe ja pafshi hajrin , veq kuir tė beni gjeste tė tilla, shkoni dikund jashta trojeve tona e mos na njollosni me vepra qe si pėrkasin shqiptarve.
JU e keni cekur disa here qe " muslimanet " ndihmojnė njėri-tjetrin me shumė sesa tė krishteret , atehere ndonjė aeroplan pėr mbeshtjellje me flamur arab pėr ju nuk eshtė asgjė , keni mundesin.
Feja pėr ju ėshtė vetem konvenim privat (sidomos pjesa e Maqedonis ) sepse ju vuani nga humbja e pushtetit mbi gruanė, dhe martesa me gruan , sepse eshte rob pėr ju , edhe martesa me vajza me tė reja, por as ato sa duhet spo ju ecin pėr peni , andej pėrkushtonu sa me shumė , edhe pse nuk eshte qellimi i juaj pėr fe, por pėr ....
Kombi shqiptar ka jetu nder shekuj e do tė jetoj cdo here , edhe pse cdo here ka pasur ne mein e tij njerez keshtu qė e kerkonin edhe gjuhen shqipe tė mos perdorej me shkronja latine por arabe, po ja qe se nuk u mundesua aspak , me vjen keq.

Zana_ch
14-05-06, 16:21
King_gentius qfar pyetje pa vend..! qfar kuptoni ju me pyetjen:
sa i perkasinkombit musliman?!!
Perse ngatroni qellimisht kombin me fen!
Sa heres jam shprehe qe Kombi nuk ka lidhje me fen! As feja me kombin!

-Tash une po tju parashtroje nje pytetje palidhje siq keni parashtruar ju ketu!
Sa i perkasin kombit katolik?!!

Ju parashtroj pyetjen se simbas jushe feja qenka komb?!!

Me sa duket i nderuar ket pytje duhesh me ja ba vetvetes sepse ju e lartesoni fen islama ma shum se kombin .

Katoliket kurr nuk e kan mohue Kombin e tyre ndersa ata te fes islame e kan humb kombin e vet dhe kan pranue fen si komb .

Nje pasqyer e shkurt me boshnjakert e bosnes ata e kan humb qe jan Kroat apo qe jan serb dhe jan be musliman ....ama nje komb i till nuk ekziston ne bote veq ne bosne dhe maqedoni

Po mos te ishim ne Shqiptaret Katolik per me e mbrojte kombin e njejta gje kishte ndodhe edhe me neve i nderruaru Tomorisi ne me bosnjen .

Drinni
14-05-06, 16:45
Ndjehem shqiptare, me shpirt, me zemer, me gjak dhe me gjene dhe per kete jame krenar.:smile:
Ah ,ktu te lumt Espresso !!!ska ētė shtohet as te mungohet!!!

Espresso
14-05-06, 16:46
Feja pėr ju ėshtė vetem konvenim privat (sidomos pjesa e Maqedonis ) sepse ju vuani nga humbja e pushtetit mbi gruanė, dhe martesa me gruan , sepse eshte rob pėr ju , edhe martesa me vajza me tė reja, por as ato sa duhet spo ju ecin pėr peni , andej pėrkushtonu sa me shumė , edhe pse nuk eshte qellimi i juaj pėr fe, por pėr ....


Kete pyetje i'a kame shtruar vehtes shume here dhe me ne fund edhe veht jame bindur qe pjesa e shqiptareve te devijuar ne drejtim te arabizmit jane shume te zhgenjyer me ate qe femra shqiptare cdo dite po emancipohet dhe po behet e pavarur nga Burri apo Babai, gjegjesisht familja. Kur deri dje, dominimi apsolut i mashkullit ndaj femres ne te gjitha sferat kishte rrenje tradicionale dhe kombetare pa dallim feje, sot ky tradicion eshte ne shuarje e siper si rrezulltat i tranzicionit dhe zhvillimeve demokratike qe kane perfshire popullin tone ne pergjithesi dhe si kompensim i kesaj, mjekrrullacat kane filluar t'i mveshin ngjyren dhe propaganden fetare per perfitime qe tanime nuk jane me te kapshme duke pare realitetin e sotem. Po perpiqen t'ia dekorojne femres shqiptare, me dogma te fese islame, )"kinse te drejtat qe jep islami") ate qe nuk mund te dekorohet me dhe qe ka marrur fund njehere e pergjithmone.
Sot, femra shqiptare eshte me e vetedijshme se kurre me pare dhe nuk bie viktime e Burrit apo familjes se saj, dhe kjo i bene mjekrrullacat te frustrohen edhe me shume. Menyra dhe metodat e vetme qe u kane mbetur mjekrrullacave shqiptare ta bejne te pamunduren, jane ngjyrat fetare, duke justifikuar hapat e tyre te shemtuar me fen e Allahut, duke pergojuar dhe bastarduar emrin e Perendise. Mirepo, keto rriēna nuk do te korrin sukses, mbase sot, si kurre me pare, femrat vijojne shkollat e mesme, ato te lartat dhe fakultetet, ku si rrezulltat, shpirti dhe truri i tyre po behet edhe me rrezistent dhe me i palekundshem ndaj padrejtesive dhe dominimit mashkullor. Deri para ca viteve, per nje mashkull shqiptare ishte nje fyerje te dominohet apo te merre keshilla nga gruaja e tij apo motra etj..Sot, duket sheshazi nje balancim marramendes ne mes te gruas dhe burrit tek ne shqiptaret.
Meqe, feja islame si baze themelore ka perkujdesjen per epshet dhe deshirat e meshkujve, dhe dominimin apsolut te mashkullit ndaj femres, emancipimi dhe vetedijesimi i femres shqiptare eshte arma me e mire per tua shuar endrrat dhe epshet perfundimisht ketyre karkalecave mjekrrullaca qe s'lene gje pa bere per qellimet e tyre perverze.:cool:

Espresso

Espresso
14-05-06, 16:53
Katoliket kurr nuk e kan mohue Kombin e tyre ndersa ata te fes islame e kan humb kombin e vet dhe kan pranue fen si komb .Zana
Me duhet te nderhyj tek shkrimi yt! Kame cituar vetem nje rresht me te cilin nuk jame dakord. "Ata te fese islame kane humbur kombin"!! JO pergjithsim, por ata trushperlaret kane humbur kombin dhe kane pranuar pantunguzizmin. Mbi 90% te myslimaneve shqiptare jane nder me te devotshmit dhe ia dine rendesine kombit. Fene e kane sa per sy e faqe dhe jo per tjeter.:tongue:

Kaq

Zero Cool
14-05-06, 17:21
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch
Katoliket kurr nuk e kan mohue Kombin e tyre ndersa ata te fes islame e kan humb kombin e vet dhe kan pranue fen si komb .

Zana
Me duhet te nderhyj tek shkrimi yt! Kame cituar vetem nje rresht me te cilin nuk jame dakord. "Ata te fese islame kane humbur kombin"!! JO pergjithsim, por ata trushperlaret kane humbur kombin dhe kane pranuar pantunguzizmin. Mbi 90% te myslimaneve shqiptare jane nder me te devotshmit dhe ia dine rendesine kombit. Fene e kane sa per sy e faqe dhe jo per tjeter.:tongue:

Kaq
Dua ta mbeshtese Espresso me nje argument te vockel, nese ty Zana_ch te duket qe une si musliman kam mohuar dhe e mohoj kombin atehere, vertete skam koment. Mos harro fjalet e lartepermendura nga Espresso: ...Fene e kane sa per sy e faqe dhe jo per tjeter.:tongue:

Espresso
14-05-06, 17:32
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch
Katoliket kurr nuk e kan mohue Kombin e tyre ndersa ata te fes islame e kan humb kombin e vet dhe kan pranue fen si komb .


Dua ta mbeshtese Espresso me nje argument te vockel, nese ty Zana_ch te duket qe une si musliman kam mohuar dhe e mohoj kombin atehere, vertete skam koment. Mos harro fjalet e lartepermendura nga Espresso: ...Fene e kane sa per sy e faqe dhe jo per tjeter.:tongue:

Zero Cool

Une besoj dhe e dij qe Zana nuk e ka bere me qellim por ka harruar joqellimisht ta ndaj grurin (mbi 90-perqindeshin) nga egjra e degjeneruar.:wink:

Zana_ch
14-05-06, 17:32
ju lutem mos mi keqkuptoni shkrimet une e km citue per boshnjak se e kan humb kombin e tyre dhe kan pranue kombin musliman

dhe kam then se hiq ma mir nuk kishte kalue kombi Shqiptar po te mos ishin katoliket qe kan kundershtue fen islame .

Une shum mir e di qe ka shum e shum Shqiptar qe ne rend te par e kan kombin dhe pastai vie feja
ashtu si ne katoliket se pari eshte ne shprehje kombi e past feja e jo si e ka ber pytjen Tomori sepse ai mendon qe tek ne katoliket ne rend te par eshte feja dhe pastaj vie kombi .

ju lutem mos ma merrni gabim shkrimin tim

ndersa ty zero_cool kur thue se Nena Tereze krahasohet me nastradinin ateher as une qkam qka shkruj ma me ty .

Me respekt
zana_ch


P.S
nese kam ofendue dikend me ate shkrim timin kerkoi falje

Zero Cool
14-05-06, 17:42
Zana_ch ta lejme Nanen Tereza dhe Nastradinin per nje moment te teme e shkruar per ta, dhe ketu te flasim per kete teme, nese je dakord.
Shumica apsolute e Shqiptareve pa marre parasysh fene jan ne rradhe te pare Shqiptar me zemer e pastaj tjerat si feja, ndasit politike, fiset etj. etj.
Sa i perket "kombit musliman"ne Bosnje, mendimi im eshte qe ai komb nuk egziston apo nuk ka egzistuar kurre, ata jane Sllav (Serbe apo Kroat) te islamizuar, dhe nuk di se qka ka te beje kjo me kombin tone te paster?
E kam hape kete sondazh thjeshte te shoh se a ka dhe sa ka musliman qe do te votojne per Shqiptarizmin dhe a ka dhe sa te krishtere qe do te votojne per kombin, ne baze te asaj qe shihet deri me tani, dhe en baze te perkatesise fetare te Shqiptareve shihet se shumica votojne per kombin kurse perqindja e atyre qe votojne per fene eshte e njejte te dy perkatesite fetare. Ketu nuk duhet harruar se mundet te kete manipulime ne votime, me nick te ndryshem.
Flm per vemendjen.

Tomori
14-05-06, 17:45
Komb katolik nuk ekziston.
As komb musliman nuk egziston. (e kemi fjalen per nocionin komb)

musl|m
14-05-06, 17:50
Sa ngatrrime tė vetevetes bejnė disa fundamental kė ketu .
Ju pengon tė jetė Kombi mbi tė gjitha.
Me tė vertet edhe e keni deshmuarė disa shqipfolesa qe u mbeshtjellen me flamurin arab duke b protesta pėr karikaturė , do tė thotė , keta ishin besimtarė tė devotshem qė ne emrin e fes u mbeshtjellen edhe me flamuj rab.
Atehere pra, e verte qė pėr ju eshte feja mė mė rendesi , ketė e keni deshmuarė kjart dhe ja pafshi hajrin , veq kuir tė beni gjeste tė tilla, shkoni dikund jashta trojeve tona e mos na njollosni me vepra qe si pėrkasin shqiptarve.
JU e keni cekur disa here qe " muslimanet " ndihmojnė njėri-tjetrin me shumė sesa tė krishteret , atehere ndonjė aeroplan pėr mbeshtjellje me flamur arab pėr ju nuk eshtė asgjė , keni mundesin.
Feja pėr ju ėshtė vetem konvenim privat (sidomos pjesa e Maqedonis ) sepse ju vuani nga humbja e pushtetit mbi gruanė, dhe martesa me gruan , sepse eshte rob pėr ju , edhe martesa me vajza me tė reja, por as ato sa duhet spo ju ecin pėr peni , andej pėrkushtonu sa me shumė , edhe pse nuk eshte qellimi i juaj pėr fe, por pėr ....
Kombi shqiptar ka jetu nder shekuj e do tė jetoj cdo here , edhe pse cdo here ka pasur ne mein e tij njerez keshtu qė e kerkonin edhe gjuhen shqipe tė mos perdorej me shkronja latine por arabe, po ja qe se nuk u mundesua aspak , me vjen keq.

Ne nje hadithe transmetohet se Muhammedi a.s ka thene: Burri me i mire eshte ai qe me doren e vet i jep kafshaten gruas se tij!

Ka nga ju ketu qe me mire se un i dine vlerat e Islamit por eshte mashtrimi i Shejtanit qe i mbush me injorance dhe u jep atyre material qe te shpifin nga me te ligat!

All-llahu eshte i madh dhe din me se miri andaj dhe Islami eshte diēka qe vertet nuk i gjen mangesi, njejte si gjithsia, yjet, toka, qielli, gjallesat dhe mbi tegjitha Njeriu eshte krijesa e cila deshmon per menēurine e Zotit, edhe Kur`ani eshte pjese e sendeve te krijuara nga me i Urit All-llahu xh.sh, Islami eshte diēka qe buron nga Kur`ani! Andaj ne ket kush ka dyshim vertet eshte i humbur dhe nuk din te mledh dhe zbrit!

Zana ende nuk e keni kuptu se nuk dini te lidhni dy fjale kurse ato qe i lidhni jan vertet te ngatrruara saqe :confused:

Nderkaq ju Esspreso mos kopjoni!

Po ua them edhe njehere edhe pse e di se do te injoroni:

Dashuria ndaj Kombit dhe fese eshte e tille si dashuria ndaj Nenes dhe Gruas, qe te dyjat duhen shume por sejcila ne aspektin e vet. Sado qe te mundoheni te thoni Kombin e dua me shume se religjionin, Nenen me shum se Gruan te kunderten e ketyre pra Religjionin me shum se Kombin, Gruan me shum se Nenen keni gabuar shume se nje krahasim i tille do te shkaktonte vetem mekat asgje tjeter, cilendo nga keto qe e perbuzni do te jeni te Mallkuar !

King_Gentius
14-05-06, 18:22
As komb musliman nuk egziston. (e kemi fjalen per nocionin komb)

Qysh nuk ka "komb" musliman, pyet bosnjaket e ta sqarojne mire temen e vllaznis islame. Nuk do ti pyesesh? Ne rregull, ja po na e sjell te fresket prej arapistani Issa Madhouni:

http://groups.yahoo.com/group/alb-muslimnews/message/3234

Psikologu
14-05-06, 19:07
Ne nje hadithe transmetohet se Muhammedi a.s ka thene: Burri me i mire eshte ai qe me doren e vet i jep kafshaten gruas se tij!

Ka nga ju ketu qe me mire se un i dine vlerat e Islamit por eshte mashtrimi i Shejtanit qe i mbush me injorance dhe u jep atyre material qe te shpifin nga me te ligat!

All-llahu eshte i madh dhe din me se miri andaj dhe Islami eshte diēka qe vertet nuk i gjen mangesi, njejte si gjithsia, yjet, toka, qielli, gjallesat dhe mbi tegjitha Njeriu eshte krijesa e cila deshmon per menēurine e Zotit, edhe Kur`ani eshte pjese e sendeve te krijuara nga me i Urit All-llahu xh.sh, Islami eshte diēka qe buron nga Kur`ani! Andaj ne ket kush ka dyshim vertet eshte i humbur dhe nuk din te mledh dhe zbrit!

Zana ende nuk e keni kuptu se nuk dini te lidhni dy fjale kurse ato qe i lidhni jan vertet te ngatrruara saqe :confused:

Nderkaq ju Esspreso mos kopjoni!

Po ua them edhe njehere edhe pse e di se do te injoroni:

Dashuria ndaj Kombit dhe fese eshte e tille si dashuria ndaj Nenes dhe Gruas, qe te dyjat duhen shume por sejcila ne aspektin e vet. Sado qe te mundoheni te thoni Kombin e dua me shume se religjionin, Nenen me shum se Gruan te kunderten e ketyre pra Religjionin me shum se Kombin, Gruan me shum se Nenen keni gabuar shume se nje krahasim i tille do te shkaktonte vetem mekat asgje tjeter, cilendo nga keto qe e perbuzni do te jeni te Mallkuar !


Mashtrimi i shejtanit !

Shumė nga ne ketu nuk ka shkuarė qe ta gjuaj shejtanin me gurė ne Meka , po edhe sikur tė shkonim , se kishim mbytė fare.
A thua ju qe e gjuajtė me gurė a e mbytet qe ai tė mos u mashtroj apo cka ?!!
Gruja dhe Nena nuk mundet tė krahasohet ashtu simbas jush , nena pra eshte kombi , e gruja feja , apo ?
Atehere , cilen dashuri e kemi pėr ndershemrin e nenes e cilen tė gruasė, kur dihet qė me gruan bejmė edhe gjera tė tjera emocionale dhe epshore.
Mos krahasim tė tillė se i bjen sikur tė thuash qe .....

GURI SYLAJ
14-05-06, 20:57
Krahasimin e larte shenuar,pjeserisht e pranoj si te drejte.

Nenen e dua se me ka lind , jam fryt i ketij kopshti(kombi), kombetarja, kurse gruan e dua se e kam zgjedhe me deshire , ajo qe me ka pelqy -feja(fetarja)

Drinni
17-05-06, 19:47
Krahasimin e larte shenuar,pjeserisht e pranoj si te drejte.

Nenen e dua se me ka lind , jam fryt i ketij kopshti(kombi), kombetarja, kurse gruan e dua se e kam zgjedhe me deshire , ajo qe me ka pelqy -feja(fetarja)
Filozofi e drejt kjo edhe un mendoj keshtu. po ēka nese gruja per ket apo at menyr sdo te me pelqeje mė, gjersa nje nėnė tjeter nuk mund ta kem nga vet natyra.

Zero Cool
05-07-06, 16:05
Sidoqofte jam i kanqur me rezultatin e deritanishem te sondazhit ku shihet qarte qe shumica dermuese jan percaktuar si une dmth per Shqiptarizem.

Drinni
05-07-06, 19:22
Sidoqofte jam i kanqur me rezultatin e deritanishem te sondazhit ku shihet qarte qe shumica dermuese jan percaktuar si une dmth per Shqiptarizem.


Jo i nderuar!
Unė nga kjo perqindje sjam aspak i kėnaqur.
17%
10%
3%
Jo qe nuk jam i kenaqur, por then te drejten kam edhe nje frik te madhe nga ky sondazh ketu, Vetem shpresa se ky votim anonim ska te beje asgje me realitetin ne trojet shqiptare, deri diku me jep kurajo dhe forc te besoj ne bashkimin Kombetar.

King_Gentius
05-07-06, 19:35
Drinni, vec nje korrigjim te vogell vella,

numrat 17, 10, dhe 3 jan numrat e forumisteve qe kan votuar. Perqindjet jan 57%, 33% dhe 10%. Kaq kisha me then.

Drinni
05-07-06, 19:39
Drinni, vec nje korrigjim te vogell vella,

numrat 17, 10, dhe 3 jan numrat e forumisteve qe kan votuar. Perqindjet jan 57%, 33% dhe 10%. Kaq kisha me then.

Dakord i nderuar, mora vesh kur e lexova me von edhe nje her por aq u zemrova sa qe nga ngutia se hapa faqen te teren nga e djathta.

Zero Cool
05-07-06, 20:10
Jo i nderuar!
Unė nga kjo perqindje sjam aspak i kėnaqur.
17%
10%
3%
Jo qe nuk jam i kenaqur, por then te drejten kam edhe nje frik te madhe nga ky sondazh ketu, Vetem shpresa se ky votim anonim ska te beje asgje me realitetin ne trojet shqiptare, deri diku me jep kurajo dhe forc te besoj ne bashkimin Kombetar.
Mos u brengos se keta 10% shat kan votuar me nick te ndryshem por nga te njejtat persona (a su msove me ta mo a ? )

Drinni
05-07-06, 20:19
Mos u brengos se keta 10% shat kan votuar me nick te ndryshem por nga te njejtat persona (a su msove me ta mo a ? )

fjala jote n'vesh t'zotit zero cool.
veq 10 veta (i njejti person)?:redface:

vendasi
06-07-06, 06:21
Me sa duket i nderuar ket pytje duhesh me ja ba vetvetes sepse ju e lartesoni fen islama ma shum se kombin .

Katoliket kurr nuk e kan mohue Kombin e tyre ndersa ata te fes islame e kan humb kombin e vet dhe kan pranue fen si komb .

Nje pasqyer e shkurt me boshnjakert e bosnes ata e kan humb qe jan Kroat apo qe jan serb dhe jan be musliman ....ama nje komb i till nuk ekziston ne bote veq ne bosne dhe maqedoni

Po mos te ishim ne Shqiptaret Katolik per me e mbrojte kombin e njejta gje kishte ndodhe edhe me neve i nderruaru Tomorisi ne me bosnjen .
E nderuara Zonja Zana CH,
Konkludiimi juaje:Po mos te ishim ne Shqiptaret Katolik per me e mbrojte kombin e njejta gje kishte ndodhe edhe me neve.Gje Absurde...Mos i ngjyros te gjithe Shqiptaret musliman me ngjyre te zeze sepse nuk jane te gjithe te njejte.Njerzit si ju, Muslimi e disa te tjere vetem e perqajne Kombin tone e asesi si ndihmoje per te qene me i forte dhe i bashkuare.Kemi luftuare s'bashku kunder armiqve pa marre parasyshe perkatesine tone fetare.Shtohet pyetja perqka ndoshta per ,Fe'?Pegjegjeja eshte, Jo'por kemi luftuare per te qene Shqipetare.Deri me tani Feja Katolike dhe ajo Muslimane kan qene te respektuara nga te dyja palet....Eshte me te vertete turp i madhe qe ne ket Forum ka filluare dhe eshte ne rritje deskriminimi i te dyja feve....Kam qene dhe jame krenare qe kam qene i shoqeruare me shqipetare qe i perkasin fese Katolike dhe ende jame dhe do te jese gjithmone.Ne jemi te gjithe vllezer ska rendesi perkatesija fetare rendesi,rendesi ka akceptimi ndermjete neshe si Komb dhe respektimi i te dy feve nga te dy anet.Individet te cilet e kane trurin e infektuare me Ide ekstremiste,ata do te fundosen vete ne qoftese ne atyre nuk ju ndihmojme qe ata te fusin perqarje ne mes nesh si Komb.
Kombi para se gjithash.......
Rrofte SHQIPTARIJA.
Me respekte,
Vendasi

LABI
06-07-06, 12:25
E drejta e besimit eshte ceshtje personale/e drejte individuale.... Kapitulli absolutizmit eshte mbyllur me epoken e mesjetes.... Dicka cka vdes me nuk zgjohet .... Mos haroni jemi ne shek XXI...
Mbane besimin per vete njerez..:frown:

Savior
06-07-06, 17:20
Mos u brengos se keta 10% shat kan votuar me nick te ndryshem por nga te njejtat persona (a su msove me ta mo a ? )


Boni qef ti Zero Cool vetit. Vahabizmi eshte duke u rritur me te madhe nder "shqipfoles". Sidomos tek shqiptaret e maqedonise vahabizmi ka marre permasa shqetesuese. Po te ishte ky forum i "shqiptareve" te Maqedonise 60-70% do te votonin Islami dhe vetem 30% shqiptarine. Hajt ju se Arabt i kane agjentat ketu shume afer nesh dhe per cdo dite na shperlajne trurin me dokrrat e tyre.

Hattabi
26-07-06, 22:36
Mė gėzon fakti qė nė kėtė sondazh po shifet se ne mė tepėr e duam shqiptarizmėn.

Po vetem Murgesh shihet se krishterizmi qfar sondazhi ka :tongue:

Psikologu
31-07-06, 11:26
Po vetem Murgesh shihet se krishterizmi qfar sondazhi ka :tongue:

Krishterizmi qe nga koha e vjeter e deri me sot , ka kontribuar ne anen e letersis , historis dhe nga ana e emancipimit te kombit shqiptar , mos harro edhe kunderthenjet e Kongresit te Manastirit nga njerezit me bindje sikur tenden , pra kete duhet ta kesh lexuar sepse shkruan qe krishterzimi paska dicka me shume fe se komb.
Feja e krishter nder shqiptaret e ka dhene qe nga koha kontribitin e vete , por tash po pret nga disa sikur ti se cka dhe si do te beni ju ( njezit si ti )

Drinni
31-07-06, 18:28
Krishterizmi qe nga koha e vjeter e deri me sot , ka kontribuar ne anen e letersis , historis dhe nga ana e emancipimit te kombit shqiptar , mos harro edhe kunderthenjet e Kongresit te Manastirit nga njerezit me bindje sikur tenden , pra kete duhet ta kesh lexuar sepse shkruan qe krishterzimi paska dicka me shume fe se komb.
Feja e krishter nder shqiptaret e ka dhene qe nga koha kontribitin e vete , por tash po pret nga disa sikur ti se cka dhe si do te beni ju ( njezit si ti )


Ndoshta ėshtė dashur ti thuanit ktij zotris se historia shqiptare ėshtė shumė mė e vjeter se ardhja e osmanlive nė tokat shqiptare, e din ky mir kėtė se kam dyshimin aspak tė mos e dijė, po nuk i shkon pėr shtati- interesi.
Thuaj kėtij zotris se Pjeter Budi ē'solli pėr kulturen shqiptare, Pjeter Bogdani e At Shtjefen Gjeēovi si ua mėsoi nė rrasa guri tė shkruarit shqip ktij populli, ku sot e kesaj dite gjenden gjurmė tė tė shkruarit Shqip nė rrasat e Malsis.

Guri i madh
31-07-06, 20:38
ku e paske harruar edhe nji fe tjeter jehova para lufte ne kosov kish pas antarsue bukur shum njerz

musl|m
31-07-06, 21:22
Ndoshta ėshtė dashur ti thuanit ktij zotris se historia shqiptare ėshtė shumė mė e vjeter se ardhja e osmanlive nė tokat shqiptare, e din ky mir kėtė se kam dyshimin aspak tė mos e dijė, po nuk i shkon pėr shtati- interesi.
Thuaj kėtij zotris se Pjeter Budi ē'solli pėr kulturen shqiptare, Pjeter Bogdani e At Shtjefen Gjeēovi si ua mėsoi nė rrasa guri tė shkruarit shqip ktij populli, ku sot e kesaj dite gjenden gjurmė tė tė shkruarit Shqip nė rrasat e Malsis.

Kurse un te tregoj ty zoteri i nderuar se historia shqiptare eshte shume me e vjeter se islami po shum me shum me e vjeter se krishterimi, mijra vite me e lashte eshte historia e Ilirve.

Dhe mos fantazoni ju lutem mos i beni qejf vehtes por mundohuni qe gjerat ti shikoni nga kendi i pavarur.

Drinni
31-07-06, 21:35
Kurse un te tregoj ty zoteri i nderuar se historia shqiptare eshte shume me e vjeter se islami po shum me shum me e vjeter se krishterimi, mijra vite me e lashte eshte historia e Ilirve.

Dhe mos fantazoni ju lutem mos i beni qejf vehtes por mundohuni qe gjerat ti shikoni nga kendi i pavarur.

Mė paske gjet mua tė kundėrshtoja prejardhjen Shqiptare nga Iliret. Hėėėė!

Po tė ishte gjallė Faik Konica do tė ndėrroje filozofin e tij nga ajo qe citoni ju:

Po tė mos ishte islami populli Shqiptarė do tė ishte nė numėr mė i madhė, dhe me territor mė tė madhė!

qendros
06-04-10, 12:32
Hina me vizitu ket forum tu e shfletu qeshtu kishte disa postime interesante por disa tjera shum te pavlefta si kjo pershembull.
Un jam musliman me trup e me shpirt e me zemer dhe unė e praktikoj fenė time.
Ne kemi fenė tonė,ju keni fenė tuaj.
E mos u bėni injoranta "feja jeme osht shqiptarizmi" mos folni dogma.
A mos thotė serbi feja ime ėshtė serbizmi -jo nuk thotė se per ta primare eshte feja.
Kshtu qe kthjelluni shqiptar ,mos mu shitni patriota fort se kur osht kon lufta ne kosovė
si ka kersit nje plumb keni fluturu per Shqiperi, nuk osht kjo shqiptarizem
ALLAHU JU UDHZOFTĖ

Guri i madh
06-04-10, 13:14
mo qfar harapistani ne nuk kemi lidhje me harapistan

Zanzi/M
06-04-10, 15:03
Feja e shqiptarit eshte ashtu sic don ta perkufizoj vet individi/shoqeria. "feja shqiptarit" eshte nje thenje e cila i ka kontribu shume kombit per tu bashkuar ne caste te ndryshme dhe momente te veshtira per vet kombin, sepse dihet qe fe te shqiptarit nuk ka, sot mund te jemi ndryshe nser ndryshe

Makresh
07-04-10, 10:53
Mė gėzon fakti qė nė kėtė sondazh po shifet se ne mė tepėr e duam shqiptarizmėn.

Atyre qė i pengon ky fakt, le tė merren me vetveten se askush askujt nuk mundet tė ja japė njė besim me detyrim.Apapap ! Cfar komenti ke dhen, kinse tash shqiptaret, muslimanet dhe te krishteret jan 3 kombe armike te njera tjetres e te ndara ne form komunitarizmi neper trojet Shqiptare apo jo ? Kete deshe ta thuash apo gabim e kam keqkuptuar kete gėzimin tend ???

Fshatari
07-04-10, 12:48
Jane Diēka tejter. Klubi i mbyllur krishter evropian po i konsideron si Diēka tjeter.

Murgesha
07-04-10, 23:14
Apapap ! Cfar komenti ke dhen, kinse tash shqiptaret, muslimanet dhe te krishteret jan 3 kombe armike te njera tjetres e te ndara ne form komunitarizmi neper trojet Shqiptare apo jo ? Kete deshe ta thuash apo gabim e kam keqkuptuar kete gėzimin tend ???


Jo s“ki faj qe e ke kuptu ashtu, krejt po me doket qe kan fillu me tu shurdhu edhe sytė.

premium
07-04-10, 23:44
Simbas sondazhit, dmethanė Zoti nuk paska nevoje pėr Shqiptaret.

Tė jetohet vetėm me komb , mua mė duket diē si vetijak e trishtim pa themelin e jetės .
sepse jeta ka mbarimin ...
atėhere a' mendoni se ku dote ju shkon shpirtėrat e juaja???

Zot mos na provo kėshtu tė vdesim si qafira ,
Shqiptarizėm nuk ka fe , as nuk ka ligjeratė ,

Nė emėr tė Allahut kėrkoj falje nė emėr tė juaj siē mendoni kėshtu dallash e gabim.

amin amin JARRABIH !

ALLAHU NA UDHEZOFT NE RRUGEN E TIJ .

Zeqiri
08-04-10, 08:40
pocka drecin poju duhetfeja shiptarellave mei lshu mjekrrat sinaletat evehabizmit omamire pafe seme pas fen meharap bashk shiptar edhefund harapi mileti imbramti qeka ardh netoke edhe ebani boten hashter - neshter telashe mebudallakina veq shiptar pa fehiq asht ma smiri dhe ma sdrejti

premium
08-04-10, 09:04
Zeqo , feja Islame eshte e gjithė njerzimit,
askush nuk detyron tė lishon mjekėr si vehabistet ..
pėr mashkullin musliman preferohet mjekrra qė tė ket fytyrėn e mbuluar me lesh sa pėr dallimin nga fytyra e femrės , dhe ai mjekėrr thirret '' mjekrra e sunni''.

Zeqiri
08-04-10, 09:49
Zeqo , feja Islame eshte e gjithė njerzimit,
askush nuk detyron tė lishon mjekėr si vehabistet ..
pėr mashkullin musliman preferohet mjekrra qė tė ket fytyrėn e mbuluar me lesh sa pėr dallimin nga fytyra e femrės , dhe ai mjekėrr thirret '' mjekrra e sunni''.

epasha njezot hallall te qofte seqysh paske than ashtu edheasht e cka jan sunni myslim une irespektoj shume edhe tu rrit nera o burre perket spjegim shum tmire e tdrejt qe e paske shkrue metmira o premium mem fal se nashta kajhere e teproj kerkoj falje

Fshatari
10-04-10, 14:10
Shqiptaria bre! qy!

roadrunner
10-04-10, 17:41
feja e shqiptarit eshte egoizmi. tjeret jane te pa fe :wink:

se paku ashtu deklarohen.

LOJETARI
10-04-10, 17:45
feja e shqiptarit eshte egoizmi. tjeret jane te pa fe :wink:

se paku ashtu deklarohen.

E ti , e pa fe a ?

roadrunner
10-04-10, 17:46
qeshtu po thojne :biggrin:


E ti , e pa fe a ?

LOJETARI
10-04-10, 17:48
qeshtu po thojne :biggrin:

He nė dorė tė Allahut ti , ēka jeni ba ju femrat , edhe fenė e lėshuet :tongue:

roadrunner
10-04-10, 17:49
paj spo di, nashta ma mire se me qen egoiste po thot kanari hahahHe nė dorė tė Allahut ti , ēka jeni ba ju femrat , edhe fenė e lėshuet :tongue:

LOJETARI
10-04-10, 17:55
Shumica e shqiptarėve janė myslimanė tė dobėt .Nja 95 % e tyre falen gabimisht , rrejnė palidhje , pa kurrėfarė nevoje ,plus bajnė be nė kuran .E pijnė alkoholin ditėn e bajramit se mendojnė qė zoti nė pushim e nuk po i sheh .Kėshtu qė ky sondazh nuk qėndron .

roadrunner
10-04-10, 18:02
Dmth apet u pajtove me mu hahahahahShumica e shqiptarėve janė myslimanė tė dobėt .Nja 95 % e tyre falen gabimisht , rrejnė palidhje , pa kurrėfarė nevoje ,plus bajnė be nė kuran .E pijnė alkoholin ditėn e bajramit se mendojnė qė zoti nė pushim e nuk po i sheh .Kėshtu qė ky sondazh nuk qėndron .

Lapsi
10-04-10, 20:01
Feja e Shqiptarit eshte Shqipatrizmi , kush simpatizon apo anon te kunderten ose eshte me prejardhje SHKA, ose HARAP, ose diqka tjeter !
Qka mendoni ju ?
Fe SHQIPTARIZEM nuk ka
Krishterizmi nuk simbolizon sllavet
Islami nuk eshte i Arabeve (upsssss HARAPEVE)

premium
10-04-10, 23:10
Dmth apet u pajtove me mu hahahahah
Jaaa nuk ėshtė krejtsisht pėr pajtim ,,
amo nejse ,,ti e din ma mirė ,

Iliree
10-04-10, 23:36
:confused:

Jemi nje komb qe kemi nje popullsi pastaj le te besojm ne qka te dojm eshte e drejt njerzore per qdo njeri...

"Atdheu qendron mbi fene por Zoti qendron mbi gjithcka -->N.F

premium
11-04-10, 21:16
:confused:

Jemi nje komb qe kemi nje popullsi pastaj le te besojm ne qka te dojm eshte e drejt njerzore per qdo njeri...

"Atdheu qendron mbi fene por Zoti qendron mbi gjithcka -->N.F
... Sa pėrgjegje e bukur ...

premium
14-04-10, 09:05
Religions:
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice

Makresh
14-04-10, 10:24
Religions:
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice


Un s'pajtohem me keto perqindje !

Shqiptaret duhet recensuar ne teresi per te dal me nje deklarat bindėse !

Dikur thoshim qe ne Kosove jan 10% katolik, kurse imzot Dom Gjergji ne nje deklarat te keti viti per mediat franceze tha qe Kosova numeron 60'000 mijė Katolik ! Qe ne perqindje i bie 1.9% kundėr 98.1% musliman !

Kurse per Shqiptaret ne Maqedoni, Malė tė Zi, Lugin e Cameri, sia kem iden se sa jan e cfar jan !

premium
14-04-10, 10:47
Un s'pajtohem me keto perqindje !

Shqiptaret duhet recensuar ne teresi per te dal me nje deklarat bindėse !

Dikur thoshim qe ne Kosove jan 10% katolik, kurse imzot Dom Gjergji ne nje deklarat te keti viti per mediat franceze tha qe Kosova numeron 60'000 mijė Katolik ! Qe ne perqindje i bie 1.9% kundėr 98.1% musliman !

Kurse per Shqiptaret ne Maqedoni, Malė tė Zi, Lugin e Cameri, sia kem iden se sa jan e cfar jan !
Megjithse kjo perqindje ishte e parapame nga medijat e huaja . ndersa simbas mendimit time ne pergjithsi nga Shqiptaret nuk e numerohet me feje tė paster muslimane as 50% , kete koncept kemi parasysh ne diten e muajit te shenjt Ramazan , ku nuk agjerojne , konsumojn alkoholi, hajn mish derri . e qmos bajnė (thua se nė Kraljev te Serbise janė)
Pra , si konstantohen keto njerėzit ? janė jasht statistikes se religjionit Islam.