PDA

View Full Version : Meditime


Dr. Leone
29-03-06, 15:33
MENDIME TĖ TRAZUARA

Emigrimi i netėve pafund, net e ashtuquajturat tė mia ėndėrrime. Ecejake dhe rropatje pa asnjė dyshim nė meditimet mė tė errėta qė mund tė bėhen. Pėrsėri errėsira shfaqet nėn kėmbėt e mia. Kėrkoj tė gjej dritėn, por fundi tunelit akoma s’i ka ardhur. Shumė e gjatė kjo rruge, thua s’do tė pėrfundojė kurrė. Mendime tė trazuara sa herė qė njeriu mundohet tė kuptojė veten me gjuhėn e tė tjerėve. Ajo ēka realiteti na pėrplas nė fytyrė janė brejtjet e njėpasnjėshme tė ndėrgjegjes pėr atė ēka ka kaluar. Kurrė nuk arrijmė dot tė gjejmė vetveten, edhe pse mundėsitė qė na ofrohen janė aq tė shumta, por jemi ne ata tė verbėtit tė cilėt nuk shohin, e si rrjedhojė nuk dimė t’i shfrytėzojmė ashtu siē duhet. Ēdokush mundohet tė dėgjojė zėrin e sė vėrtetės. Ajo ėshtė aty, qėndron si njė shtatore e humbur nė ndėrgjegjen e gjithkujt, por aq edhe e gjallė e veshur me fytyrėn e realitetit. Askush s’mund ta mohoje ekzistencėn e saj, pavarėsisht se sjelljet tona janė ato tė njė fėmije kapricoz qė tenton tė marrė gjithēka pa respektuar caqet e tė tjerėve. Lėvizja e gjėrave rreth nesh mbetet nė mendjen tonė si njė perfeksion i paarritshėm. Vallė, a ėshtė ky perfeksion qėllimi ynė bazė? Kėtė askush s’mund ta pohojė, pėr arsye se rrethi i kujtesės, i ngritur mbi shtyllat e ekzistencės, konsiderohet si njė ēark qė hera-herės, pėr t’mos thėnė gjithmonė, mundohet tė “lokalizojė” apo tė “kurth” brenda vetes tėrė qenien tonė: sa tė hutuar nga zhurma monotone e ditėve qė duken sikur s’kanė tė sosur, aq edhe tė mbėshtjellė nga mburoja e “paqes” apo “amnezisė” ekzistenciale. Kur arrin njeriu ta humbasė ndėrgjegjen e tij? Atėherė kur ai fillon tė harrojė? Apo kur nuk e vret mė mendjen pėr atė ēka mund t’u ndodhė tė tjerėve, qoftė edhe pėr faj tė tij? A mundet vallė qė vijimėsia e gjerave tė pėrditshme tė ndikojė mbi atė ēka quhet fati ynė, sikurse shumė e mendojnė? A mjaftojnė kaq pak gjėra, sado tė vogla qofshin, pėr tė arritur tė shkundet njė qenie kaq “madhėshtore” apo e “brishtė” me emrin Njeri? Pėr sa kohė ekzistenca do t’i nėnshtrohet fatit apo ėshtė thjesht njė loje tė zakonshme fjalėsh, tė cilat shėrbejnė si benzen pėr elokuencėn apo si guace boshe pėr shpirtin? Pėr sa kohė?
A mundet vallė tė matet ajo, apo ēka i pėrket ekzistencės nuk arrihet dot tė matet? Po edhe sikur tė bėheshin matje, nuk do tė mund tė shpreheshin nė njėsi, pasi sado ekzakte tė jenė, nuk do tė arrinin dot tė shprehnin saktė, pa deviacione, sasinė e kohės ekzistenciale. Rropatemi ecejakeve, fjalėve… ah kėto tė shkreta, buka jonė e pėrditshme. Aq tė shumta dhe tė domosdoshme janė, saqė po tė matnim apo tė kishim njė peshore pėr tė matur veprat dhe fjalėt tona, duke i vendosur njėrėn nė njėrėn anė tė peshores dhe tjetrėn nė anėn tjetėr tė saj, menjėherė kahu i saj do anonte kah fjalėt tona, tė cilat, tė shprehura nė njėsi, nuk do arrinim dot ta bėnim, pasi nuk do tė kishim gurė peshe tė mjaftueshėm. Sa e ēuditshme kjo ēėshtja e njeriut. Gjithmonė nė kėrkim tė diēkaje tė cilėn brendėsia e shpirtit e kėrkon me aq shumė kėmbėngulje, e cila hera-herės i pėrngjasin mallit. Ē’tė jetė vallė? Pjesė e qenies sė tij apo diēka pėrtej saj, por pėr tė cilėn haste njė fili e paparė. Cila mund tė jetė mbretėria e zemrave? Ajo depo gjaku qė pompohet pa reshtur apo ajo ndėrthurje e jashtėzakonshme ndėrmjet asaj ēka shihet dhe asaj ēka mbetet nė fshehtėsi, por qė zbulohet apo ndihet e zbuluar pėrballė dimensionit tė tretė tė njeriut?!
Lojėra fjalėsh, tė cilat fare thjesht mund tė paraqiten me njė prezantim mė tė kuptueshėm dhe mė tė arritshėm. Por natyra njerėzore qenka e atillė veē pėr t’u futur nė telashe, madje fusin dhe tė tjerėt, me njė fjalė: ngatėrron gjithė dynjanė me komplekset e veta, prej tė cilave nuk mund tė heqė dot dorė. Duam tė jetojmė me ēdo kusht, prandaj nuk mund tė ngarkohemi me barrėn e ndjenjave, tė cilat nė kohė paqeje mund tė jenė ndoshta dekorative, por qė kėtu s’e kanė fare vendin. Kjo frazė mbetet pėr kohėrat e luftės. Ēudi! Ne veē luftė po shohim. Ku mund tė jetė fshehur paqja? A mund tė ma tregoni? A mund tė keni aq mirėsi, sa tė mė tregoni vendndodhjen e paqes, apo tė paktėn rrugėn pėr tek ajo? Jeta ime mė dha njė tjetėr shuplakė Toka seē u nxi, qielli u pėrflak Eh, se ē’hiqka i ziu njeri Veē pėr tė gjetur pak dashuri e qetėsi…

Dr. Leone
29-03-06, 15:35
SA E VLERĖSUAR NDIHEM NĖ FENĖ TIME

Jam ulur nė ndenjėsen e autobusit. Kam zėnė vendin tim. Po kthehem nė qytetin tim, aty buzė detit, mes valėve shkumė, nė shtėpizėn time. Ėshtė mesditė. Korrik. Shumė njerėz kalojnė para dritares nga i hedh sytė unė. Shumė lėvizje. Ėshtė e natyrshme qė tė gjithė kėta njerėz tė jenė krejt tė shkujdesur ndaj shikimit tim.
Mes tyre mundohem tė shquaj tė gjitha vajzat qė kalojnė dhe tentoj tė rikthehem me mendimet e mia disa vite prapa. Edhe unė kam qenė e ngjashme me to. Gjithmonė nė pėrpjekje pėr tė gjetur vendin tim nė kėtė botė, nė kėtė shoqėri. Mendoj se cilėt do tė ishin njerėzit me tė cilėt duhet tė shoqėrohesha, cilat do tė ishin veprimet e mia, mendimet qė do mė kalonin ndėr mendje e ulur mendueshėm nė ndenjėsen e autobusit.
Sikur unė tė isha jo kjo vajzė qė jam tani, sikur tė isha nė dimensionet jashtė Islamit. Mundohem tė pėrfytyroj. Shumė herė ia kam drejtuar vetes kėtė pyetje, madje e gjendur nė situata nga mė tė ndryshmet. Por mė kot jam lodhur. Asnjėherė nuk kam mundur tė gjej ndonjė vend pėr mua jashtė kėtij dimensioni. Madje mund tė arrij tė studioj shumė modele, por prapė se prapė edhe nė to jam ndier e huaj. S’janė pėr mua. S’janė vendi im.
Dimensioni ku kam qėndruar ėshtė mė i pėrshtatshėm pėr mua. Ēudi! Nė mes tė njė larmie tė madhe modele njerėzish, sendesh, figurash a ku e di unė se ēfarė, unė nuk kam arritur dot tė bashkėjetoj.
Megjithatė imagjinata ime mė ngacmon. Po ta shoh veten tė ngjashme me gjithė kėto vajza qė mė kalojnė pėrballė kaq tė shkujdesura, atėherė do tė kisha dhe unė maninė aq tė urryer tė pikturimit, imitimit tė Vip-ave, madje do arrija deri aty sa do tė dilja jashtė vetes sime pėr tė vetmen arsye: pėr tė qenė sa mė e pranueshme nga shoqėria, pjesė e rinisė shqiptare, e cila mundohet nė maratonat e lodhshme tė ndjekjes sė modės apo mė saktė tė dėshirave tė stilistėve, me njė fjalė sa mė e shoqėrueshme.
Ditėve tė premte do tė bėja ēdo lloj aktiviteti tjetėr, veēse asnjėherė nuk do tė ndiqja ftesėn e ezanit tė xhumasė. Mbase do tė mė tėrhiqte mė shumė kėnga qė do tė vinte nga magnetofoni i autobusit, tė cilės as kuptimin nuk do ia dija. Pėr ēfarė do tė vrapoja, pėr ēfarė do tė nxitoja nė kėto ditė tė nxehta? Pėr ēfarėdolloj gjėje tjetėr, veēse pėr namazin e drekės jo. Sa keq! Pėr namaz kurrė nuk do tė rendja!
Nė kėtė mesditė, nuk e di shkallėt e cilės ndėrtesė do tė ngjisja? Po tė kisha fat, do tė mund tė ngjisja shkallėt e ndonjė ministrie apo tė ndonjė institucioni tjetėr tė lartė. Mbase do tė ishin stolisur mrekullisht. Por ka mė mrekulli e fat sesa tė ngjitėsh shkallėt e nafiles sime, tė stolisura me sevape nga Krijuesi im? Ė? Ē’mė thoni?
Sigurisht qė po tė gėrmoja nė ēantėn time, do tė gjeja ēdo lloj gjėje: asortimente kozmetike, parfume, ēdo lloj tjetėr veēse shaminė time, e cila pėr nga materiali dhe vlera monetare do tė ishte shumė mė poshtė se kėto asortimente, nuk do tė mund tė gjeja. Sa keq! Kėtė gjė sa te vockėl, aq edhe madhėshtore nė tė njėjtėn kohė, sepse do tė mund tė adhuroja Mėshiruesin tim, me tė cilėn s’do tė mund tė zbukuroja dot timen ēantė.
Mbase nė kėto momente do tė gjendesha nė plazh duke shijuar rrezet e diellit me ēdo pjesė tė trupit tim, duke u freskuar mes valėve tė detit kaltėrosh. Por kurrė s’do tė mund tė ndjeja freski e kėnaqėsi mė tė madhe sesa abdesi duke u pėrgatitur pėr namaz! O All-llah, tė falėnderoj qė jam nė Islam! Sa e lartė, sa e vlerėsuar ndihem! Me All-llahun, Krijuesin tonė, lė takim ēdo ditė, nė tė pesta namazet! Marr abdes duke pėrkujtuar ditėn kur do tė dal para Tij; i ngjis shkallėt me nxitim, sepse All-llahu im po mė pret nė orėt e takimit me Tė. Do tė dal para Zotit tim. Unė, njė ndėr qeniet mė tė dobėta, njė vajzė fare e thjeshtė. Unė qė kam kaq pak nė dorėn time, sa edhe se ēfarė do tė bėhet me mua pas disa sekondash nuk e di.
Jam duke u takuar me Zotin, Qenien mė Madhėshtore, mė Tė Madhin, mė tė Drejtin, mė tė Lartin, Krijuesin, Sunduesin e gjithēkaje. Ai qė na e ka mbushur qenien me ndjenja e mendime. Ai qė na fal Dynjanė dhe Ahiretin. Ai qė jep dritė dhe errėsirė nė proporcionin e duhur. Ai qė nuk ka nevojė pėr asgjė tonėn. Ai pra na pret ne nė takimin e radhės, nė namazin e mesditės. Po a ka nder mė tė madh pėr ne krijesat kaq tė dobėta, a ka kėnaqėsi mė tė madhe sesa tė takohesh me Krijuesin? Shpesh pėr ne bėhet i dashur njė njeri, qoftė edhe pėr faktin e vetėm qė ai ėshtė i durueshėm me ne dhe na dėgjon deri nė fund kur ne shprehim detin e pafund tė trazimeve e problemeve tona. Po All-llahu, Krijuesi ynė, i Cili jo vetėm sheh situatėn nė tė cilėn gjendemi, por na dėgjon dhe na i plotėson duatė tona duke i rregulluar situatat nė dobi tonėn? Mė thoni, a mund tė ketė qenie mė tė dashur? Mė thoni, a nuk meriton respektimin e ēdo takimi tė lėnė me tė?
Kushedi sa do rropatesha tė takoja njė yll kinemaje pėr t’i marrė veē njė autograf. E nga kush? Nga njė person qė nuk do t’ia dijė fare pėr mua nė ekzistoj apo jo, mjafton qė do i mbushja numrin e fansave tė tij. Apo kushedi sa mė poshtė meje mund tė qėndronte nė ēdo aspekt. Ndėrsa pėr tė takuar Zotin mjaftojnė veē disa veprime shumė tė thjeshta, tė cilat nė ēdo moment janė kėnaqėsi, pėr tė mos folur pėr dobitė e tyre.
Pra, a nuk jemi mė lart se tė tjerėt? O motrat e mia! Pse nuk po e vlerėsojmė pozitėn tonė nė kėtė jetė? Jemi njerėzit e mbarsur me mėshirėn e All-llahut pasi na ka larguar perden e verbėrisė nga sytė tanė. Ky Mėshirues na pret nė takimin e namazit. Na ka falur mirėsi nga tė Tijat duke na larguar nga e kota pėr tė na udhėhequr kah e vėrteta. Na ka begatuar me burimet e Tij tė pashtershme duke mbjelle nė zemrat tona dashurinė pėr njėri-tjetrin vetėm sepse kultivojmė besimin. Ai ka krijuar gjithēka pėr ne pa kėrkuar asgjė nga ne. Na ka dhuruar ajrin dhe ujin, nė mėnyrė qė tė mund tė mbijetojmė. Kėto janė pėr ne, tė gjitha pėr ne. All-llahu i ka falur veē pėr ne. Dhe na ka premtuar Xhennetin pėr ne besimtarėt pasi na ka mėsuar mėnyrėn e jetesės sė dobishme nė kėtė botė.
Autobusi u nis. Nė duar mė rėndon Mburoja e muslimanit. A nuk mjafton kjo qė ne tė zbatojmė tė vetmen porosi: tė pėrhapim fjalėn e Tij nė kėtė botė dhe pėr tė gjetur tė tjera dyer zemrash pėr t’i hapur, e tė tjera perde pėr tė grisur? A nuk po mendoni?!

Dr. Leone
29-03-06, 15:45
Vjeshtė me lotė

Si pa kuptuar vapa mori arratine!
Nderkohe qe ne horizont u duken serish zogj shtegetare, dhe bashke me to plot lejleke e dallendyshe te cilet lajmeronin fillimin e shirave vjeshtore.
Pas nje stopimi serish qielli do te qante dhe dallendyshet e pellumbat e bardhe duke qene shume te ndijeshem preferuan te arratisen andej ku lotet jane hedhur tutje,atje ku ben vere dhe dimri eshte gremisur.
Nderkohe qe edhe gjethet nga deshira e madhe per te ndejkur mjelmat lane pemet por nuk munden dot te sigurojne krahe.
Pas ketij peisazhi qielli u rimbush madje edhe u sternxi nga avjonet e shumte qe rendnin pas dallendysheve.
Periudhe e merziteshme kur shirat nuk kishin as ylber, kur te rinjte dikush me torbe pas krahu per te siguruar buken e gojes, dikush per te studjuar jashte vendit te tij e dikush...
Sa dhimbje e madhe kur sheh nenat me lot ne sy neper ballkone qe tashme mendja ju rri tek djemte e tyre qe kane ikur aq larg aq larg…
O Zot sa e trishte eshte te shikosh vetem te moshuar ne qytet.
Ky qe qyteti im ne periudhen e vjeshtes, lashe nenen time te dashur ne ballkon e cila ndiqte me sy cdo levizje timen madje mu duk se do te me ndjeke deri jashte kufinjve, pashe zemren e saj te bardhe dhe me dukej sikur thoshte:”mos shko te lutem” .
Ndiqte cdo hap me meshiren e madhe prej nene.
Nene!
Fjala me e dashur per mua, fjala e pare qe shqiptoi gjuha ime,nje emer qe me ther ne shpirt sapo degjoj per te.
Nena kjo heroine e meshires dhe dashurise, ajo qe me rriti, ajo qe me edukoi dhe me urtesine e saj me fali burrerine.
Kur te gjithe hanin ajo nuk hante pasi do me ushqente mua.Ne netet e gjata dhe te ftohta dimerore nena nuk flinte kur te gjthe flinin, pasi do me perkunte mua,lotet e saj bashkoheshin me te mijet, dhembja e saj bashkohej me timen…
Sa here qe jam larg kujtoj zerin tend te embel, ninullat e tua qe me kendoje kur isha ne djep, perkedheljet e dores tende qe ndjeja mbi balle.
Kujtoj kujtoj…
Nene! U be shume kohe qe qendroj larg teje madje edhe festen e tete marsit u be pothuaj tete vjet qe ta uroj nepermjet telefonit apo ndonje kartoline. Tete marsi!!! Hipokrizia me e madhe qe mund ti behet nje nene!!!
Ti nene qe me linde, qe me ushqeve, me rrite … nuk meriton vetem per 8 mars te urohesh por, pėr cdo dite, cdo kohe, cdo moment,sa here qe te marim fryme.
Ti duhet te urohesh dhe te respektohesh pasi kenaqesia e Zotit eshte ne kenaqaqesine tende, hidherimi i Tij eshte ne hidherimin tend, suksesi im varet nga sherbimi qe do te te bej ty. Parajsa eshte nen kembet e tua…
Nene!
Ndoshta tete marsi eshte nje mundesi ku une demostroj kete dashuri ndaj teje ne pamundesi per te te qene me afer.

Nderkohe qe letrat e gjata e kartolinat i nis rrjesht ne drejtimin tend.
Rralle here kartolina nga pesha e madhe e dhimbjes nxin qiellin,ben lotin te rrjedhe porsi rubin ,prish motin, rrezon avjonet dhe tashme askush nuk merr persiper ti sjelle kartolinat per tek ti.

Megjithate mesazhin tim do ta lexosh ne pranvere te premtoj, pasi dallendyshet me kane premtuar se do ta marrin letren time e do ta sjellin pikerisht ne ballkon ku me pret ti me lot ne sy.

Kjo leter nga larg
Me i vogli sinjal
E me e madhja
Dashuri.

Ne dhimbjen tone
U lexuakan yjet
E dalkan mangut
Sa cudi!!!

Keto letrat me dhimbje
Si marrin avjonet
Rrezohen nga pesha e tyre
Keshtu thone!

E ndaj dallendyshet
Per pesha te tilla
Shpesh here kthehen
Ne avjone.

Nene ashtu si me pecillje ti me sy, percjell edhe une dallendyshet nga meraku qe kam per letren.
Sa here vejne e vijne dallendyshet dhe une gjithmone lutem o Zot me jep edhe mua krahe te fluturoj, pasi do te doja te iki edhe une bashke me dallendyshet.
Do te doja edhe une te rend atje ku nena me pret me plage ne zemer e me lot ne sy.
Do te doja qe pasi te zbrisja ne qytetin tim te rendja me vrap ne pallatin e vjeter, ti ngjisja shkallet e tij me nje fryme dhe te trokisja ne dere.
Jo vetem kaq por do te doja qe deren te ma hapje ti nena ime e dashur dhe te te hidhesha ne qafe ashtu si je femije i vogel, nderkohe qe ti te me puthje e perkedhelje me doren tende aq te bute.

Nene ti je dashuria e vete Allahut
Ti je miresia e dhuruar permbi toke
Ashtu si ze e cel drita e sabahut
Une nga ti erdha si filiz ne kete bote.

Nen zhurmat e jetes me dhe kete emer
Ledhat si pishtare me ndricojne syte
Vuajtjet e tua me mbeten plage mu ne zemer
Kurre si ti moj nene smund te kete te dyte.

Nene!
Do te doja te shkruaja shume por nuk dua qe letren time ta rendoj akoma me dhimbje pasi kam frike se edhe dallendyshet do te refuzojne ta marrin.Do ta refuzojne pasi nuk mund te fluturojne dot me tere kete peshe dhimbjeje.
Perfundimisht po e mbyll mesazhin me lutjen e perditeshme:
“O Zot me bej te denje qe te jem nje sherbyes i denje per dashurine e meshiren Tende ne toke.”


Me respekt
Dr. Leone