PDA

View Full Version : Forum i mbytur nga keqperdorimi i gjuhes shqipe!


Kalt
17-04-06, 13:39
Sa kohe qe shkruaj ne kete forum, kam vene re, se pjesa me e madhe e anetareve, bejne jashte mase gabime, ne perdorimin e gjuhes shqipe.
Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes.
Kjo vjen nga puna e dobet neper shkolla, por dhe nga fakti se vete personi shume pak vemendje i kushton rregullave te gramatikes dhe drejtshkrimit te gjuhes.

Cdokush mund te gaboje, mirepo gjeja e pare qe duhet te behet, eshte qe para se te dergohet shkrimi ne forum, te kontrollohet me pare nga gabimet.

Do te ishte e mirepritur, nese te gjithe anetaret i rishikojne shkrimet e tyre dhe nga ky rishikim te shkruajne ne kete teme, se cfare gabimesh kane bere.

Forumi duhet te jete edhe shkolle, per ato qe desherojne te mesojne, sepse mosnjohja e mire e gjuhes shqipe, eshte nje gabim i pafalshem, per te sotmen dhe per te ardhmen!

doGzona
17-04-06, 14:17
Pershendetje Kalt.

Pajtohem me ty kur thua qe behen gabime shume ne shkrime ,por duhet te kuptojme qe:

Ketu ka shume qe jane linde e rrite jashte trojeve shqiptare dhe nuk e njohin gjuhen mire.
Dhe shifet kjaret e mire qe mundohen ta shkruajne ashtu si duhet.
E shohe bukur mire qe cdo dite e me shume shohe pemiresime me shkrimet e tyre.

Gabime bejme, kjo eshte normale, per ate dhe do te ishte mire qe secili anetare
ta kete te mundur te i ndryshoje /editoje postimet /shkrimet e veta.
Nese eshte ne pytje qe te i shikojme me mire para se te i postojme shkrimet tona.

napoleoni
17-04-06, 14:35
Mbėshtes plotėsisht atė qė thuani ju i nderuar Kalt. Gjuha shqipe e pėrdorur saktė si gjatė tė folurit ashtu edhe tė shkruarit, bėjnė qė gjuha shqipe tė tingėllojė magjishėm. Kur filloj leximin e ndonjė shkrimi nga forumi, nėse hasė nė gabime trashanike qė janė tė shumta, unė braktis leximin e tij. E di qė nuk veproj drejt, por vėrtetė disa shkrime duhet deshifruar pėr t`i kuptuar. Pėrderisa janė tė kapshėm, ndonjėherė ia vlen edhe tė lexohen. Nėse pres qė dikush tė shkruaj pa gabime dhe tė jetė shembull pėr tė tjerėt dhe nga i cili mund tė mėsohet diēka nė kėtė forum, padyshim qė ai ėshtė moderatori i nėnforumit tė gjuhės shqipe, nė kėtė rast Ju. Po nisem nga postimi i kėtij apeli pėr pėrdorim korrekt tė gjuhės tė cilėn e pėrkrah plotėsisht. Por nėse ia lėshojmė njė sy, do tė vėrejmė shumė gabime: presjet e shumta tė panevojshme dhe sintaksa e dobėt. Pėr shembull ndalemi tek fjalia:

"Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes."

Le tė kuptojė se tek anėtarėt e forumit mungon niveli minimal i njohurive tė gjuhės, dmth. ata paskan nivel maksimal tė njohurive tė gjuhės. Dyshoj se ke menduar kėshtu. Kėsaj nuk i thonė lėshim nga ana e moderatorit tė gjuhės shqipe, por gabim trashanik.

Kalt
17-04-06, 16:29
Mbėshtes plotėsisht atė qė thuani ju i nderuar Kalt. Gjuha shqipe e pėrdorur saktė si gjatė tė folurit ashtu edhe tė shkruarit, bėjnė qė gjuha shqipe tė tingėllojė magjishėm. Kur filloj leximin e ndonjė shkrimi nga forumi, nėse hasė nė gabime trashanike qė janė tė shumta, unė braktis leximin e tij. E di qė nuk veproj drejt, por vėrtetė disa shkrime duhet deshifruar pėr t`i kuptuar. Pėrderisa janė tė kapshėm, ndonjėherė ia vlen edhe tė lexohen. Nėse pres qė dikush tė shkruaj pa gabime dhe tė jetė shembull pėr tė tjerėt dhe nga i cili mund tė mėsohet diēka nė kėtė forum, padyshim qė ai ėshtė moderatori i nėnforumit tė gjuhės shqipe, nė kėtė rast Ju. Po nisem nga postimi i kėtij apeli pėr pėrdorim korrekt tė gjuhės tė cilėn e pėrkrah plotėsisht. Por nėse ia lėshojmė njė sy, do tė vėrejmė shumė gabime: presjet e shumta tė panevojshme dhe sintaksa e dobėt. Pėr shembull ndalemi tek fjalia:

"Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes."

Le tė kuptojė se tek anėtarėt e forumit mungon niveli minimal i njohurive tė gjuhės, dmth. ata paskan nivel maksimal tė njohurive tė gjuhės. Dyshoj se ke menduar kėshtu. Kėsaj nuk i thonė lėshim nga ana e moderatorit tė gjuhės shqipe, por gabim trashanik.
I nderuar napoleoni,

Fjalia qe ke cituar ne shkrimin tend, mendoj se nuk eshte gabim.
Per cfare aresyesh ajo nuk e jep kuptimin e vertete, pra te faktit qe shume anetare te forumit, kane nje nivel shume te ulet te njohjes se gjuhes shqipe?
Kur thuhet "mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes", duhet kuptuar ashtu sic eshte shkruar.
Megjithate, pa dashur te marr rolin e njeshit si njohes i gjuhes shqipe, mendova ta hap kete teme me qellimin e mire.
Ne kete mes, ndonese ne shkolle kam studjuar jo me pak se 10 vjet gjuhen shqipe (nuk jam me profesion gjuhetar e as ne fusha te tjera te ngjashme), nuk mund te them se e mbaj veten per te persosur, por ate qe une mundohem ta bej cdo dite e ne cdo shkrim (jo vetem ketu), eshte perdorimi sa me i kthjellet i fjaleve, menjanimi i fjaleve te huaja dhe te panevojshme etj.
Megjithate tema kete qellim ka, pra rrahjen e mendimeve se si te perdoret sa me drejte e sa me bukur gjuha shqipe.

Pershendetje.

Drinni
17-04-06, 17:02
Tem kjo shum e qelluar, Plotsisht i mendimit tuaj Kalt, po qe do kur neve smundemi mos me than sdijm me mir..... Ah sikur tja kisha hapur me mir veshet profesorit tim te ndjer me mir, kur shpjegonte per neulogjizmat....

Dilaver
17-04-06, 17:42
Forum i mbytur nga keqperdorimi i gjuhės shqipe!

Vet titulli i temės pak si irritues, pėrndryshe temė me vend.

Nuk bėhen gabime gjuhėsore vetėm nė ketė forum diskutimesh, gabime bėhen edhe nė mediume tė ndryshme ku kan ekspertė tė paguar pėr tė evituar gabimet drejtshkrimore e nė tė folur.

Unė jam i pari qė bėj gabime tė shumta gjuhėsore, por kjo asnjėherė nuk pengon qė tė inkuadrohem edhe nė tema tė tilla.

Ėshtė e vėrtetė se, ka shum diskutues tė cilėt as njė ditė nuk kan vijuar mėsimet nė gjuhėn shqipe, lind e rrit nė gyrbet, por ka edhe tė tjerė tė cilėt kan kualifikime tė larta e ndoshta edhe nė lemin e gjuhės, e bėjnė gabime tė shumta gjuhėsore.

Nejse mos tė zgjatėm shum me ketė, unė mendoj se shum do tė ishte e dobishme pėr tė gjithė ne sikur ata tė cilėt njohin gramatiken e rregullat drejtshkrimore tė gjuhės shqipe tė kontribojnė nė ketė drejtim duke sjellur shembuj se si duhet shkruar drejtė.

Ja p. sh. unė po filloj nga gabimet e mia personale qė unė i perseris:
Kur perdoret:
(e) pa zė (ė),
(q) e butė dhe (ē) e fortė
shenjat e pikėsimit, kryesisht njė pushim i vogėl (,) etj.

Pastaj ėshtė shumė e vertetė se hasim nė gabime trashanike qė nė tė shumten e rasteve mundė tė jenė edhe gabime teknike, apo unė p. sh. shpesh mė ndodh, dua tė shtypi njė shkronjė e tja mshoj tjetres, nė vend se tė shkruaj shkronjėn (sh) shpesh me del (hs) e pėr ketė ėshtė mirė para sė tė postohet mesazhi tė kontrollohet njė herė.

Pastaj kėta qė janė njohės tė gjuhės sė pickuar (letrare) kur tė hasin nė gabime tė ndryshme kishte me qen shum e dobishme qė tė sjellin fjalen e shkruar gabimisht, e tė tregojnė si shkruhet drejtė, pa e cekur identitetin e gabuesit, kėshtu ma merr mendja se do tė mesonim tė gjithė.

napoleoni
17-04-06, 23:10
I nderuari Kalt,
unė vetėm morra njė shembull. Kėtu kemi tė bėjmė me perceptime tė ndryshme qė rrjedhin nga pėrdorimi i njė sintakseje tė dobėt. Por edhe njė gjė: nėse tė gjithė anėtarėt e forumit do tė shkruanin gjuhėn ashtu siē e shkruani ju, padyshim se do tė kishte njė pasqyrė mė mirė e cila do tė inspironte lexim tė kėndshėm. Jo rastėsisht u pėrgjigja nė temėn e hapur nga ju duke ndarė idenė e pėrbashkėt se gjuha shqipe e pėrdorur nė kėtė forum ėshtė e sakatosur. Njė nga postusesit paraprak, cek gabimet teknike qė bėjmė gjatė shtypjes sė testaturės tė cilat janė lehtė tė identifikueshme dhe si tė tilla nuk duhet tė mirren si gabime. Mirėpo ajo qė brengos nė kėtė drejtim janė barbarizmat e panevojshme, pėrdorimi jo korrekt i foljeve, sintaksa tė huaja ( nė kėtė forum hasim nė bollėk sintaksash sllave por me fjalė shqipe ) Mendoj se gjuha e rrjedhshme duhet tė ketė ritėm origjinal qė pėrcaktohet nga rregullat sintaksore. Nga ky kėndvėshtrim nuk janė mė shumė se 4 apo 5 anėtarė qė e shkruajnė bukur gjuhėn shqipe duke iu pėrmbajtur sintaksės sė saj. Nuk di pse kur flitet pėr gabime aludohet nė fjalė tė shkruara gabimisht tė cilat mendoj se secili mundet shumė lehtė t`i pėrmirėsoj ato. Kujdesi duhet tė pėrqėndrohet tek sintaksa, kompozimi i saktė i fjalisė, mospėrsėritja e fjalės sė njejtė nė njė fjali, kohėt e foljeve, fjalėt e huaja, etj etj.

Respekt !

Psikologu
18-04-06, 05:28
Pershendetje !

Lexoj me kurreshtje shkrimet dhe postimet e juaja ne lidhje me gjuhen shqipe, por njė do tė ju pyesja , pa asnjė qellim prekes ose nenqmues , se si e vlersoni ju saktesin e shkrimit tė gjuhes shqipe , ne bazė tė ciles sintaks, drejtshrim dhe ku dhe si ėshtė e vertetuar se kjo gjuhė e shkruarė ėshtė ajo e sakta tė cilet disa edhe e quajnė tė saktė.
Me bie ndermendė edhe takimi me shumė intelektualė tė gjuhes shqipe qė konkretishtė nuk pajtohen me shkrimin e sotem dhe gramatiken e shkruarė ne keto ditet tona , si pasojė e asaj qe akoma nuk ėshtė pėrfunduarė , ose akoma nuk ėshtė ardhur ne mirėpajtim shkrimi i gjuhes shqipe si ne media ashtu edhe ne botimet e ndryshme letrare.
Kujtoj Kongresin eGjuhesis ne Tiranė ne vitin 1996 , kur gjuha shqipe mbeti si zvarrė neper tokė akoma , dhe si pasojė e kesaj , a thua ku qendron shkau tė nderuarė /a , nese ka mundesi tė na tregoni .
Anetaret qe shkruajnė ketu , kerkojnė njė falenderim tė veqantė, por aspak njė nenvlersim se shkrimet e tyre edhe nuk mundeni tė i lexoni si pasojė e gabimeve ne drejtėshkrim.
Do tė kujtoja edhe shkrimin e profesorit dhe shkrimtarit e studjuesit Robert Marku po edhe tė dr :Aurel Plasarit me titullin "Muxhahedinet e gjuhes shqipe " botuar ne gazeten Rilindja Demokratike .
Pra , kush e ndertojė ketė gjuhė dhe nga kush , e kush u shkallmua ne drejteshkrimin gjuhsorė dhe u vorros thellė deri me sot.
A thua i nderuari Konica kishte tė drejtė ne shkrimet e tij ( Lexo Librin " Konica jam une " tė dr Sabri Hamitit)
Pres pergjegjen nga ju tė nderuarė dhe njeherit u lus pėr mirėkuptim , ndersa atyre qe shkruajnė dhe gabojnė ne shkrime, do tė ju thoja qe -Vetem peØrpara , sepse njeriu i menqurė mesohet cdo here , ndersa ai qė thotė qe eshte i pėrsosurė , ai kurrė nuk din asgjė .
Nderime

Kalt
18-04-06, 09:23
Psikologu,

Pa dashur te hap nje fjalosje (debat), rreth atyre qe ke ngritur ne shkrimin tend, desheroj edhe njehere te bej te qarte, se tema eshte hapur per gabimet qe behen, nga mosnjohja dhe mosrespektimi i rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe, qe jane ne fuqi.
Ne nuk jemi ketu qe te bejme reforme te gjuhes!
Me e pakta qe ne mund te bejme, eshte ndergjegjesimi i anetareve rreth domosdoshmerise se respektimit te drejtshkrimit.
Gjuha letrare shqipe, eshte ajo qe eshte vendosur ne Kongresin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe, ne vitin 1972.
Nese dikujt nuk i pelqen, atehere ai lirisht mund te hape nje teme te vecante dhe te shkruaje si ja merr mendja.

Pra te mos merremi me probleme, per te cilat ne nuk jemi te zot t'ju dalim ne balle.

Naki
18-04-06, 15:27
Pėrshėndetje!
Duke lexuar postimet,vrejė qė ka interesim dhe dėshirė tė gjejmė njė modalitetė ,se si tė ndihmojmė forumistėt ,qė kanė dėshirė tė shkruajnė tė postojnė shkrime tė pastėrta gramatikore.

Pėrkrahu idenė e Zt. Dilaver, ēė tė sjellen fragmente tė postimeve me gabime ,ku ju Profesionistėt e gjuhės shqipe tė na korigjoni/pasuroni me drejtėshkrime.

me nderime,Naki

Kalt
18-04-06, 16:02
Tek nje nga temat e "Diskutimeve Shoqerore", eshte shkruar keshtu:

Parimor e konsideroj; Zotin,familjen,Personale,dashnin,popullin ,fejen,
Shoqrija vjen e shkon askujt s mundem me i hy ne privat,gjdo njeri i ka megjat e ndara, nese don , mund t rrin bashk nese jo udhamar?.

- "fejen" shkruhet "besimin";
- "dashnin" shkruhet "dashurine";
- "Shoqrija" shkruhet "Shoqeria";
- "s mundem" shkruhet "s'mundem";
- "gjdo" shkruhet "cdo";
- "don" shkruhet "do";
- "bashk" shkruhet "bashke";
- "udhamar" shkruhet "udha e mbare"
- etj.

Ju kerkoj ndjese autoreve te shkrimeve dhe shpresoj ne mirekuptimin e tyre!

Kalt
18-04-06, 16:20
"Ky tekst qe pretendon te zgjoje kurreshtjen e arkeologeve Shqipetare dhe te fillojne angazhimet e tyre per studimin e ketyre mumijeve, te cilat nuk jan te pakta ne kete lokacion, sepse e tere kodra tek Uji i Tharret ne afersi te fshatit Likove rrethi i Kumanoves, Maqedonise eshte i mbushur me kufoma te ketilla Dardane te cilat datojne para 3000 vjetesh."Ky shkrim merr persiper te terheqe vemendjen e arkeologeve shqiptare, qe ata te kryejne detyren e tyre, per nisjen e studimeve te ketyre mumieve, te cilat nuk jane te pakta ne kete zone. Tere kodra deri tek "Uji i Tharte", ne afersi te fshatit Likove, rrethi i Kumanoves, ne Maqedoni, eshte e mbushur me mumie te tilla, qe mund te jene rreth 3000 vjecare.

Ndersa cilesimi i tyre si "Dardane" eshte i pasakte, deri sa ato ende nuk jane studjuar nga arkeologet!

Kalt
18-04-06, 16:31
Nje tregim qe me preki thelle ne zemer, ne fillim te leximit nuk kisha menduar se do te me terqithet trupi dhe lotet do te me dalin.
Njeriu kalon shume prova ne jete poe gjithemon duhet me pas Optimizem dhe me shiku fytyren!

Edhe une e dua shume nenen time dhe babain time dhe i faliminderoj per te gjithat.

Ju pershendes per tregimin qe na sollet ketu dhe shpresoj qe te keni fuqiiiii.


me rrespktProvoni vete qe te gjeni gabimet e ketij shkrimi dhe te beni korigjimet e duhura.

Psikologu
18-04-06, 21:32
Psikologu,

Pa dashur te hap nje fjalosje (debat), rreth atyre qe ke ngritur ne shkrimin tend, desheroj edhe njehere te bej te qarte, se tema eshte hapur per gabimet qe behen, nga mosnjohja dhe mosrespektimi i rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe, qe jane ne fuqi.
Ne nuk jemi ketu qe te bejme reforme te gjuhes!
Me e pakta qe ne mund te bejme, eshte ndergjegjesimi i anetareve rreth domosdoshmerise se respektimit te drejtshkrimit.
Gjuha letrare shqipe, eshte ajo qe eshte vendosur ne Kongresin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe, ne vitin 1972.
Nese dikujt nuk i pelqen, atehere ai lirisht mund te hape nje teme te vecante dhe te shkruaje si ja merr mendja.

Pra te mos merremi me probleme, per te cilat ne nuk jemi te zot t'ju dalim ne balle.

Pershendetje Kalt !

Sė pari do tė shkruaja se shkrimin e juaj se " Pa dashurė te hap njė fjalosje " do tė kisha deshirė qė tė sqaroj dhe tė jeni mė shumė konstruktiv se debati dhe diskutimi nuk ėshtė fjalosje , tė pakten une mendojė ashtu, por si mendoni ju ???
Te mos mirremi mes veti dhe me gjerat tona , por nese qė simbas jush : " Pra te mos mirremi me probleme tė cilat nuk jemi tė zot t“ju dalim nė ballė " atehere do tė ju pyesja pra shkurt se :
Perse mirreni me dicka nese nuk keni zotesi ose njohuri tė kesaj lemije ,e dhe pse cdo kush ka te drejtė te shkruajė atė cka mendon , por jo tė injoron aspak e tė kerkoj qe simbas jush :-"Nese dikujt nuk i pelqen ..." ?!!!
Sigurishtė se edhe ata tė cilet lexojnė shkrimet e juaja se forumin po e prishin disa me drejteshkrim tė gabuarė. kan edhe ata dicka tė thonė dhe tė preken rrethė kesaj , por , cdo kush ka tė drejtė ne shprehje , fjalė e mendim ,e nese mirremi me fakte, etnologji , albanolgji etj , atehere ketu nuk mundemi tė shkruajmė si ashtu dojmė , por ashtu si ėshtė , pra bazuarė ne fakt dhe veq nė fakt.
Ne nuk kemi se cka mirremi me pelqimin e shkrimeve tė njeri -tjetrit , por jemi ne debatin e sė vertetes dhe nė gjurmet e sė vertetes.
KUr e shkruan ti , si " njohes i gjuhes shqipe " se drejteshkrimi gjuhsorė eshte ajo qė eshte vendosurė ne KOngresin e Vitit 1972 , une do tė pyesja Ty se nga kush , pra nga kush , se mirė e dijme se ne atė kohė ishin tė cenzuruarė Fishta , Koliqi , KOnica , Maloku , Pipa , Shllaku , Palaj , POradeci etj etj , pra a thua keta vigan ku mbeten dhe ku doktorruan ata tė cilet formuan njė drejteshkrim , nga kush moren burim dhe nga kush edhe faktin , pra , kjo do tė duket ndoshta si njė fjalosje, por nga ana ime ėshtė dhe do tė mbetet vetem fakt dhe asgja mė shumė.
Me Shuteriqin ne krye , nuk mund tė ketė njė drrejteshkrim gjuhesor qė mund ta quajmė si shkrim tė perkryerė, kur mungojnė viganet e gjuhes dhe tė letersisė , tė poemes dhe fjales sė kulluarė.
Me thuani u lutem se nga 20.999 fjalet e reja tė Fishtes qe pėr herė tė parė i pėrdorė ne Lahuten e Malcis , cilat nga keto mirren sot si pasuri gjuhsore , dhe cilat duhet tė jenė ato qė nuk guxojnė tė preken aspak.
Te ndalem me kaq , veq mos harroni se gjuha shqipe ėshtė bastarduarė nga njė diktatorė komunistė i cili ka shkelurė ne cdo parim tė artit dhe tė gjuhes dhe vleres letrare-kombtare.
Enese mua nuk mė pelqen mendimi i juaj , sdo tė thotė se do tė hapi njė temė tjeter , por do tė mirrem me ketė temė.
Nderime

Psikologu
18-04-06, 21:45
Tek nje nga temat e "Diskutimeve Shoqerore", eshte shkruar keshtu:

Parimor e konsideroj; Zotin,familjen,Personale,dashnin,popullin ,fejen,
Shoqrija vjen e shkon askujt s mundem me i hy ne privat,gjdo njeri i ka megjat e ndara, nese don , mund t rrin bashk nese jo udhamar?.

- "fejen" shkruhet "besimin";
- "dashnin" shkruhet "dashurine";
- "Shoqrija" shkruhet "Shoqeria";
- "s mundem" shkruhet "s'mundem";
- "gjdo" shkruhet "cdo";
- "don" shkruhet "do";
- "bashk" shkruhet "bashke";
- "udhamar" shkruhet "udha e mbare"
- etj.

Ju kerkoj ndjese autoreve te shkrimeve dhe shpresoj ne mirekuptimin e tyre!
I nderuarė , me duket se ketu ka dicka akoma tė keqsqaruarė nga ana e juaj nė lemit e drejtėshkrimit letrarė.
Bashk -shkruhet bashk e jo -bashkė . sepse bashka ėshtė dicka qe e banė delja me veti (lesh delje)

Don -shkruhet don , jo do , sepse do mund ta pėrdorim nė shumė trajta qė nuk pėrputhet me njė deshirė tė njeriut , dashuri , ose veprim.
Shembullė ; Njeriu kur don benė atė qė don, e si do tė tingellonte nese do ta shkruanim -Njeriu kur do benė atė qė do?!
s“mundem -nuk muj-simbas gjuhes dhe kongresit tė Manastirit (gegrishtja ) , sepse kjo s“mundem mundet tė kaloj edhe ne atė qė jam i sėmurė, e semurė, ose qė shqiptimi i fjales s“mundem ėshtė belebezim i tė folurit.
Disa fjalė qe kerkoj nga ju sqarim ;
Clirim
Cnjerzim
Zhgenjim
anulim
konstatim
A ka mundesi tė na i sqaroni keto se nga kur dhe si pėrdoren ne letersinė tonė shqiptare dhe a janė keto tė kongresit tė " drejtė shkrimit komunist 1972"
Nderime

Agolli
18-04-06, 23:39
Sa a shofė une ketu paskem tė bėjm me persona qe kan probleme me sjllje narcistike ne perjashtim te Psikologut.
Gjindem ne diaspor qe 20 vite pothuaj se shkollimin e kam bėr ketu ku unė per momentin gjindem sa i perket drejtshkrimit te gjuhes amė e kam perforcuar duke komunikuar neper Forume Shqipetare.
Pra kjo vlen per personat qe i hudhin posht ata qe kan gabime ne shkrim dhe vini re se mua kur nuk mund te me nenqmoni sepse nese kam gabime ne shkrimė nuk kam gabime ne kokė dhe nuk jam person narcistik.
Njė person qe i thot vetes se jam dikushi dhe di diqka dhe niset gjeth nga ajoja tja gjej pales tjeter gabimin pa menduar tek zgjidhja ai per mua nuk ėsht i vlefshėm.

NJE MJEK I AFTĖ NUK E SHERON PACIENTIN POR E KONSULTON SE SI TI IKĖ SEMUNDJES, FJALI E URTĖ KINEZE

Me nderime dhe krenari nag Agolli

Stuhia
18-04-06, 23:39
Pershendetje per temen Kalt.
Mendimi im eshte qe anetaret te shkruajne drejt e pa gabime aq sa kane mundesi dhe dijne do te ishte nje mrekulli e papershkruar.
E kishin then edhe disa nga parafolesit qe shumica ne forum munden edhe mos te ken mesuar kurre ne shkolla gjuhen shqipe per aresye se kan merguar qysh si femije e per te tillet do te ishte fat po te kishin mundesi te lexonin nga ne qe jemi linde rriturr ne Kosove te shkruarit e bukur te gjuhes shqipe.
Kjo sa i perket temes.
Por aresyeja pse po inkuadrohem ketu eshte se me beri pershtypje te veqante titulli i kesaj teme e mundesisht do te me interesonte te lexoja nga ndonje gjuhetar ne ket forum qe te ipte mendimin se e eshte i shkruar drejt titulli.
Disi shum titull popmpoz po me duket sa qe kur e lexova se pari:
"Forum i mbytyr nga keqperdorimi i gjuhes shqipe" mbeta ne hamendje se a mos forumi si forum i ka fajet per ket gje?

Pa dashur te hap polemika, pasi nuk i njof rregullat e drejtshkrimit ju lutem per moskeqkuptim dhe mirekuptim.

Arb
18-04-06, 23:55
Pershendetje per autorin dhe pjesemarresit e temes!

Perderisa forumi mund te shfletohet nga te gjithe, pa ndonje test te njohjes se gjuhes, duhet te jemi te arsyeshem se jemi anetere te forumit qe gjuhen e kemi filluar ta shkruajme (ashtu sic e shkruajme) nga bota elektronike, e deri tek anetare te forumit qe kane deri ne disa diploma univerzitare.

Po ashtu varesisht prej temave te caktuara kemi te bejme edhe me nivelin e te shkruarit te gjuhes. Ne tema me tone serioze bejme me shume qe te shprehim mendimet tona me nje gjuhe (me te paster) te shkruar, ndersa ne temat me pak serioze, pershtatet me shume dialekti qe i pershtatet temes...

Keshtu qe edhe nuk mund te dijme nivelin e te shkruarit te Gjuhes Shqipe nga anetaret, pasi ne shumicen e rasteve nuk i kushutojme vemendje drejtshkrimit te Gjuhes.

Sa i perket gjuhes se sotshme standarde, ndryshimeve te mundshme, kjo le te mbetet pune per njerezit pergjegjes. Jane te shume ata qe pohojne se ne Kongresin e Gjuhesise, jane bere gabime. Nuk eshte gjetur emeruesi i perbashket ne mes te dy dialekteve per te vere nje jete nje Gjuhe Zyrtare Shqipe me te afert per te dy Dialektet, me te lehte per ta folur, e per ta shkruar.

Artisti
19-04-06, 09:03
Nje tregim qe me preki thelle ne zemer, ne fillim te leximit nuk kisha menduar se do te me terqithet trupi dhe lotet do te me dalin.
Njeriu kalon shume prova ne jete poe gjithemon duhet me pas Optimizem dhe me shiku fytyren!

Edhe une e dua shume nenen time dhe babain time dhe i faliminderoj per te gjithat.

Ju pershendes per tregimin qe na sollet ketu dhe shpresoj qe te keni fuqiiiii.


me rrespktProvoni vete qe te gjeni gabimet e ketij shkrimi dhe te beni korigjimet e duhura.


Nje tregim qe me preku thelle ne zemer,ne fillim te leximit nuk kisha menduar se do te me rrenqethet trupi dhe do te me dalin lotet.
Njeriu kalon shume prova ne jete,por gjithmone duhet te kete optimizem dhe te shiqoj fytyren ( se qka eshte menduar ta shiqoj fytyren, nuk po e kuptoj).

Edhe une e dua shume nenen time dhe babain tim,dhe i falemnderoj per te gjitha.

Ju pershendes ....................

me respekt


.
.
.
.
.
Mora guximin ta permiresoje kete shkrim,mos me bertitni tash :confused:


.

jadore
19-04-06, 19:29
Nje tregim qe me preku thelle ne zemer,ne fillim te leximit nuk kisha menduar se do te me rrenqethet trupi dhe do te me dalin lotet.
Njeriu kalon shume prova ne jete,por gjithmone duhet te kete optimizem dhe te shiqoj fytyren ( se qka eshte menduar ta shiqoj fytyren, nuk po e kuptoj).

Edhe une e dua shume nenen time dhe babain tim,dhe i falemnderoj per te gjitha.

Ju pershendes ....................

me respekt


.
.
.
.
.
Mora guximin ta permiresoje kete shkrim,mos me bertitni tash :confused:


.......-e kush po bertet more "Artist " !

...-une kam hallin tim se,
-dij qe pika si shenje ,perdoret pas perfundimit te qdo fjalie, problemi eshte se kam harruar kur duhet te vendosim presjet gjate shkrimit..(ani de se jane gjera qe ne fillore i mesojme , e harrohen)edhe ne munges te , te shkruajurit konstant me ka humbur nje shprehi e tille, sipas ,drejteshkrimit "alla J'ador"mundohem te beje, ne menyren sikur gjate bisedes ,qdo fjali e nderpres si ne rastin kur nderpresim te foluren. qe te mbushemi me fryme (e di do te ju duket qesharake..... )
......a, per pikequditeset dhe pikepytjet si shenja qe i perdori ,ato nuk po i debatojme ne kete teme , e beje enkas( me duket ,qe i jep pak sharme shkrimit de.....)

---ju faliminderit per pergjigje ....?

Dilaver
20-04-06, 00:10
I nderuari Psikologu, kjo temė ka tė bėjė mė gabimet qė bėhen sipas rregullave tė shqipes sė sotme, e sa i pėrket gegnishtės e Kongresit tė Manastirit, kemi tema tė hapura nė kėtė nenforum.


BASHK/Ė, ~A, ~AT. Gjithė leshi qė merret nga qethja e njė deleje, pa u prishur. Njėzet bashka. Lidh bashkėn.

BASHKĖ, ndajfolje dhe fjalformuese. Pran njėri-tjetrit, tė gjithė bashkė, rrimė (jetojmė) bashkė etj.
BASHKĖBANIM, BASHKĖBISEDIM, BASHKĖFAJĖSI, BASHKĖFSHATAR etj.

DO qė ka kuptim e DISA, CA.
DO, DUA qė ka kuptimin do tė thotė, do tė shifet, do thėnė, do parė etj.
DO, Shėrben pėr tė formuar trajtat e kohės sė ardhme dhe mėnyrės kushtore tė foljes.
DON --- gabim

Pjesezat mohuese S’, NUK dhe MOS pėrdorėn para fjales MUND.

Clirim
Cnjerėzoj
Zhgėnjim
Anulim
Konstatim

Si ka pas thėnė dikush pėrpara, gjindėn nė fjalorin e shqipes sė sotme.


Kalt

Sa kohe qe shkruaj ne kete forum, kam vene re, se pjesa me e madhe e anetareve, bejne jashte mase gabime, ne perdorimin e gjuhes shqipe.

Sa kohė qė shkruaj nė kėtė forum, kam vėnė re, se shumica e diskutuesve, bėjnė gabime tė shumta, nė pėrdorimin e gjuhės shqipe


Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes.

Kur lexon shkrimet e disa diskutuesve, bindesh lehtė se atyre u mungojnė njohuritė elementare tė gjuhės.

Kjo vjen nga puna e dobet neper shkolla, por dhe nga fakti se vete personi shume pak vemendje i kushton rregullave te gramatikes dhe drejtshkrimit te gjuhes.

Kjo dukuri ėshtė rezultat i punės sė dobėt nėpėr shkolla, por ka edhe raste qė vet personi nuk i jep rėndesi fare rregullave tė gramatikės dhe drejtshkrimit tė gjuhės.


Cdokush mund te gaboje, mirepo gjeja e pare qe duhet te behet, eshte qe para se te dergohet shkrimi ne forum, te kontrollohet me pare nga gabimet.

Secili mundė tė gabojė, por disa gabime janė pėr gjdo kritikė, ato mund tė evitohen fare lehtė, para se tė dėrgohet shkrimi nė forum, tė kontrollohet mė parė nga gabimet.

Do te ishte e mirepritur, nese te gjithe anetaret i rishikojne shkrimet e tyre dhe nga ky rishikim te shkruajne ne kete teme, se cfare gabimesh kane bere.

Nuk kam koment pėr kėtė pjesė, sepse ėshtė shkruar me shkronja tė trasha:redface:

Forumi duhet te jete edhe shkolle, per ato qe desherojne te mesojne, sepse mosnjohja e mire e gjuhes shqipe, eshte nje gabim i pafalshem, per te sotmen dhe per te ardhmen!

Forumi duhėt tė jetė edhe shkollė pėr tė gjithė ata/ato qė deshirojnė tė mesojnė, sepse mosnjohja e gjuhės shqipe ėshtė njė gabim i pafalshėm, pėr tė sotmėn dhe pėr tė ardhmėn.

O pasha Perėndin krejt tallava e kam bėrė vetėm me i kundėrshtu z. Kalt.

Paradox_13
20-04-06, 11:03
Sa kohe qe shkruaj ne kete forum, kam vene re, se pjesa me e madhe e anetareve, bejne jashte mase gabime, ne perdorimin e gjuhes shqipe.
Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes.
Kjo vjen nga puna e dobet neper shkolla, por dhe nga fakti se vete personi shume pak vemendje i kushton rregullave te gramatikes dhe drejtshkrimit te gjuhes.

Cdokush mund te gaboje, mirepo gjeja e pare qe duhet te behet, eshte qe para se te dergohet shkrimi ne forum, te kontrollohet me pare nga gabimet.

Do te ishte e mirepritur, nese te gjithe anetaret i rishikojne shkrimet e tyre dhe nga ky rishikim te shkruajne ne kete teme, se cfare gabimesh kane bere.

Forumi duhet te jete edhe shkolle, per ato qe desherojne te mesojne, sepse mosnjohja e mire e gjuhes shqipe, eshte nje gabim i pafalshem, per te sotmen dhe per te ardhmen!
Te pergezoj per temen i nderuar.
E qmoj shume angazhimin tuaj qe po beni per perdorim sa me te drejt te gjuhes shqipe,dhe plotsishte pajtohem me ju se verrtet ketu ne forum po behen shume gabime si ne te folur ashtu edhe ne drejtshkrim.
Nuk do te mundohem te fsheh faktin dhe nuk do te ndjehem aspak keq nese me thuhet se edhe une jam njeri nder ta qe ndoshta me se tepermi bej gabime ne te shkruar.
Ju lutem.
Do te kisha filluar se pari nga medijat tona qofshin ato elektronike apo te shkruara,sa e sa gabime gjuhesore behen aty perkunder faktit qe thuhet se kemi te bejme me "profesionalizem".
Pastaj si shembull marrim shtresen tone politike,menyren dhe aftesin e te shprehurit te tyre.
Qfar shohim tek ta?
Nje larmi te te shprehurit qe per momentin te ben te ndjehesh se te gjith jan njohes shume te mire te gjuhes por vetem pas pak (dua te them si te nxehen pak ne gjak)harrojn se po flasin shqipen dhe ja fusin ashtu si ju vie me se lehti mu si une tani.
Vitin e kaluar ne P.C-ne time instalova programin e drejtshkrimit te gjuhes shqipe.
Qfar me ndihmoi.?
Lirisht munde tu them asgje,sepse edhe aty ka shume gabime bile ndoshta edhe me teper se sa do te benim edhe pa ndihmen e ti.
Qfar dua te nxjerr si perfundim nga kjo?
Asgje me teper por vetem dua qe te vihem ne mbrojtje te antarve te F.D dhe menyres se te shprehurit tone.
E dime te gjithe se ketu kemi te bejme me njerze te shtresave te ndryshme persa i perket nivelit ton arsimor,prandaj jo te gjith kemi aftesi te njejta te te shprehurit dhe jo te gjith munde te jemi te persosur plotsisht.
Ndoshta kjo tem do te ndikonte negativisht ne aktivitetin e metutjeshem te antareve te f.d duke e ndjer vehten te pa aft te thone ate qe deshirojn te thone vetem e vetm per faktin se na mungon aftesia e te shprehurit gramatikor apo jemi te dobet ne drejtshkrim prandaj ndjehemi keq dhe terhiqemi nga postimet e metutjeshme.
Sa me perket mua si individ munde te them lirishte se kjo nuk do te jet penges per mua qe te vazhdoj te shkruaj edhe ne te ardhmen,bile shpresoj qe nga vrejtjet qe do te me behen poashtu te mesoj edhe diq me teper.
Prandaj ne funde i kisha lute te gjith ata qe e ndjejn vehten si une qe te mos ngurrojn por te vazhdojm e te postojm edhe ne te ardhmen.
Te themi ate qe ne dim.
Te shkruajm ashtu siq ne dim.
E ne funde te pranojm vrejtjet dhe sygjerimet ne adresat tona ne menyr shume korekte duke shpresuar qe edhe ne te mesojm diq nga te tjeret.
Ju falemnderit per mirkuptimin.

Kalt
20-04-06, 12:39
I nderuari Psikologu, kjo temė ka tė bėjė mė gabimet qė bėhen sipas rregullave tė shqipes sė sotme, e sa i pėrket gegnishtės e Kongresit tė Manastirit, kemi tema tė hapura nė kėtė nenforum.


BASHK/Ė, ~A, ~AT. Gjithė leshi qė merret nga qethja e njė deleje, pa u prishur. Njėzet bashka. Lidh bashkėn.

BASHKĖ, ndajfolje dhe fjalformuese. Pran njėri-tjetrit, tė gjithė bashkė, rrimė (jetojmė) bashkė etj.
BASHKĖBANIM, BASHKĖBISEDIM, BASHKĖFAJĖSI, BASHKĖFSHATAR etj.

DO qė ka kuptim e DISA, CA.
DO, DUA qė ka kuptimin do tė thotė, do tė shifet, do thėnė, do parė etj.
DO, Shėrben pėr tė formuar trajtat e kohės sė ardhme dhe mėnyrės kushtore tė foljes.
DON --- gabim

Pjesezat mohuese S’, NUK dhe MOS pėrdorėn para fjales MUND.

Clirim
Cnjerėzoj
Zhgėnjim
Anulim
Konstatim

Si ka pas thėnė dikush pėrpara, gjindėn nė fjalorin e shqipes sė sotme.


KaltSa kohė qė shkruaj nė kėtė forum, kam vėnė re, se shumica e diskutuesve, bėjnė gabime tė shumta, nė pėrdorimin e gjuhės shqipe
Kur lexon shkrimet e disa diskutuesve, bindesh lehtė se atyre u mungojnė njohuritė elementare tė gjuhės.Kjo dukuri ėshtė rezultat i punės sė dobėt nėpėr shkolla, por ka edhe raste qė vet personi nuk i jep rėndesi fare rregullave tė gramatikės dhe drejtshkrimit tė gjuhės.
Secili mundė tė gabojė, por disa gabime janė pėr gjdo kritikė, ato mund tė evitohen fare lehtė, para se tė dėrgohet shkrimi nė forum, tė kontrollohet mė parė nga gabimet.Nuk kam koment pėr kėtė pjesė, sepse ėshtė shkruar me shkronja tė trasha:redface:Forumi duhėt tė jetė edhe shkollė pėr tė gjithė ata/ato qė deshirojnė tė mesojnė, sepse mosnjohja e gjuhės shqipe ėshtė njė gabim i pafalshėm, pėr tė sotmėn dhe pėr tė ardhmėn.

O pasha Perėndin krejt tallava e kam bėrė vetėm me i kundėrshtu z. Kalt.


Dilaver,

E vleresoj shume qendrimin tend ne kete teme.
Kjo eshte shenje treguese se ajo nuk po shihet si nje tabele qitje, por si nje tabele mesimore.


Paradox_13,

Sa per sqarim, desheroj te them se qellimi i temes nuk eshte te largoje apo te frikesoje dike qe nuk shkruan bukur.
Perkundrazi forumi duhet t'i afroje dhe me shume ata.

Shqiptaret duhet te respektojne gjuhen e tyre!

Kjo nuk behet as per nje dite, as per nje muaj e as per nje vit!
Mirepo e rendesishme eshte qe te hidhet hapi i pare, sepse prej tij nis i gjithe udhetimi.

Artisti
17-05-06, 08:23
SHOKI PEM VJEN KEQ QI PET THOM VEQ KERKAH SKOKE...
FEJA PER PARE KURR SENDRROHET MA MERR MENJA MU...
DUAJE KRIJUESIN...ALL-LLAH IS ONEE tash le te ma perkthen dikush hahahaha.

Drinni
17-05-06, 18:16
Sa per sqarim, desheroj te them se qellimi i temes nuk eshte te largoje apo te frikesoje dike qe nuk shkruan bukur.
Perkundrazi forumi duhet t'i afroje dhe me shume ata.

Shqiptaret duhet te respektojne gjuhen e tyre!

Kjo nuk behet as per nje dite, as per nje muaj e as per nje vit!
Mirepo e rendesishme eshte qe te hidhet hapi i pare, sepse prej tij nis i gjithe udhetimi.[/QUOTE]
Gjuha Shqipe e sakatosur me persizma arabizma e sllavizma deri sot ishte edhe e dialektizuar, ndersa sot ne kohen e globalizmit i ipet mundesia qe te njėsohet ne nje letrare te perkryer, kuptohet ketu kan per te punuar expertet gjuhesor, mirpo qe do nese vetem zyrtarisht apo edhe ne leter shprehet dhe shkruhet drejt, Permes forumeve si FD-ja Shqiptaret nga te gjitha viset japin gjithashtu nje kontribut, per te ndrruar mendimet, dhe keshilluar mes veti se si kjo apo ajo fjal do ti bie me drejt ne shqipen e sotme( edhe popujt tjer si gjermanet p.sh. merren me filtrimin e gjuhes se tyre, ne sa me te paster).

Me nderime

halla e madhe
19-05-06, 07:11
Pershendetje per Kalt!

Me kujtohet nganjehe shkolla fillore,nuk kishim as lapsa te mjaftuar,mos te flasim per fletore e libra:mad:
Kjo sofer Dardane na mbledhi te gjitheve ane e mbane botes,me duket qe nga gezimi po fluturojne edhe shkronjat..hahahahah..mos ju ve veshin aq shume po knaqu me mendimet e secilit,qofte me gabime apo jo:redface:

ps:m'a kujtove me kete teme nje ish-bashkebisedues(ODISE) edhe pse ishte i forte ne drejteshkrim nuk i shkoj kungulli gjate mbi uje:biggrin:

Asnjeri nuk jemi perfekt!

halla e madhe

Kalt
19-05-06, 11:03
Pershendetje per Kalt!

Me kujtohet nganjehe shkolla fillore,nuk kishim as lapsa te mjaftuar,mos te flasim per fletore e libra:mad:
Kjo sofer Dardane na mbledhi te gjitheve ane e mbane botes,me duket qe nga gezimi po fluturojne edhe shkronjat..hahahahah..mos ju ve veshin aq shume po knaqu me mendimet e secilit,qofte me gabime apo jo:redface:

ps:m'a kujtove me kete teme nje ish-bashkebisedues(ODISE) edhe pse ishte i forte ne drejteshkrim nuk i shkoj kungulli gjate mbi uje:biggrin:

Asnjeri nuk jemi perfekt!

halla e madhe

Ma kujtove edhe mua Odisene e qe me te vertete nuk i shkoj gjate kungulli mbi uje, por ne forume te tjera ai eshte shume me dinamik se ketu.
Ai eshte nje nick qe shkruan me shume pasion dhe do te ishte kenaqesi nese ai do te kthehej serish ketu!

Nejse kjo eshte ceshtje e tij vetjake, por ajo qe duhet te na interesoje te gjitheve eshte ruajtja dhe mbrojtja e gjuhes.
Normalisht se jo te gjithe jane gjuhetare e studjues e as qe mund te mendohet nje gje e tille, por te respektosh rregullat minimale te saj, besoj se nuk eshte dhe kaq e veshtire.
Ashtu shkolle pa lapsa e pa fletore (ndoshta me te keqe se shkolla jote) kam kryer edhe une, por kjo nuk me ka penguar qe te mesoj gjuhen shqipe.
Megjithate forumi eshte i hapur dhe si i tille ai i pranon te gjithe dhe te gjitha ashtu sic jane!
Ti shkruan mire dhe me pasion e per kete je edhe terheqese ne forum.

Uroj te mbetesh keshtu perhere!

Murgesha
19-05-06, 13:08
Nuk kam shkruar nė kėtė temė me tė vetmin qėllim.
Tema dhe idea ėshtė shumė me vend por ka njė gabim shumė tė madh nė te.
Sikur parashtruesi i temės nė fillim tė kishte sjellė shkrime me gabime prej nesh (po e pėrfshi edhe veten kėtu, edhe pse nuk jam shkruese e aftė) qė e shkruajmė mė bukur dhe me mė pak gabime pėr ti anlizuar dhe korigjuar gabimet e mundshme, tema do tė ishte shumė mė e sukseshme e do tė mėsonim tė gjithė prej saj... (mendoj se nė vend tė efektit ka fituar kundėrefektin)
Por qė nė fillim nė kėtė temė u sollėn shkrimet e mė tė dobėve pėr korigjim e kjo pėr mendimin tim ja humb vlerėn kėsaj teme me vend.

Andaj ju kisha lutur qė nė kėtė temė tė sillen shkrime tė autorėve tė fortė nė gjuhė, (qė natyrisht mund tė kenė gabime) dhe gjatė analizės e korigjimeve tė tyre tė mėsojnė edhe ata qė e shkruajnė mė dobėt gjuhėn shqipe.
Krejt kjo nė bazė tė asaj se nėse ne analizojmė shkrime tė dobėta, atėherė mund tė paramendoni se si ndjehen autorė dhe sa dėshirė ju mbetet atyre pėr tė shkruar nė kėtė forum.
Tė nderuar gjithkush meriton t`i ipet shanca pėr t`u pėrmirėsuar.

Murgesha!

Virti
19-05-06, 15:33
pershendetje!
une mendoj se qellimi i temes do arrihej nese secili nga pjesemarresit do kuptonte qe gjuhen shqipe duhet kultivuar, duhet patur rrespekt te madh per te dhe, mu per kete, te skuqemi nese nuk kemi bere as me te voglin mund ne kete drejtim.
nuk jam per menyren e marrjes se mostrave te gabimeve ketu por, perkundrazi, jam per tregimin e shembujve te te shkruarit te drejt...
sinqerisht mendoj se gjuha shqipe eshte gjuha me e embel!
mirembetshi!!!

laliloli
19-05-06, 19:35
Eshte fakt qe te folurit dhe te shkruarit ne Kosove eshte larg gjuhes standarde shqipe.
Duhet ti kushtojme kujdes te shkruarit paster ,por ja qe tek disa niveli i arsimit eshte i tille dhe nuk mund te shkruajne me mire ,nuk mund ti fajesojme per kete.
Por nganjeher ndodh qe shkruajme shume shpejte qe te shpenzojme me pak kohe,dhe kjo ndikon shume qe te shkruajme dobet.
Edhe une mendoj qe te sillen ketu fjale te shkruara gabimisht dhe te permiresohen ,keshtu mund te mesojme me shume drejteshkrimin shqip.

Gentiani
20-05-06, 19:41
E sakatosen forumin komplet me ato fjalėt e shkruara gabimisht! :tongue:

laliloli, mendoj qė tė shkruarit nė Kosovė nuk ėshtė edhe nuk mundet tė jetė larg gjuhes standarde shqipe, vetėm nė rast se atė e largojmė vehtė.

Parimisht e njėjta mėnyrė e tė shkruarit bėhet si nė Kosovė, Shqipėri e gjithandej ku gjinden shqiptarėt, nėse e shkruajmė nė mėnyrė tė rregullt si duhet tė shkruhet ajo gjuhė.

Nė anėn tjetėr, ndoshta jo tė qortuarit dikėnd, pse po shkruan gabimisht ose e ke shkruar gabimisht, por nė rast se dikush dėshiron tė pėrfitoj nga pėrdorimi i tė shkruarit korrekt nė gjuhėn shqipe, atėherė e ka rastin edhe nga ky medium diskutimesh dhe nga diskutues tjerė ?.

Sė fundit askush-askėnd nuk e detyron dhe nuk mundet ta detyrojė tė shkruaj apo tė mos shkruaj siē duhet tė shkruhet.

Pėr ta mos personalizuat dhe marrė si personale diskutuesit, ndoshta do tė ishte mė mirė qė fjalėt, tė cilat mendojmė qė janė gabimisht tė shkruara tė theksojmė - shkruajmė mėnyrėn e drejtė tė pėrdorimit tė tyre nė tė shkruar.

Jo vetėm nė gjuhėn shqipe, por dėgjoj edhe nga bashkėatdhetarė jashtė vendlindjes qė thonė: unė e flas gjuhėn ta zėmė gjermane! ėshtė e vėrtetė qė ai e flet, por e flet gabimisht, ndoshta edhe e shkruan, por e shkruan gabimisht.

Mendoj qė kjo duhet shikuar nė kuptimin pozitiv dhe me karakter ndihmese, pėr ata qė e shohin si tė arsyeshme. Mė duhet tė cekė edhe njė rast, i cili mė ka befasuar. Njė bashkkombas i yni, shkruan shqip me shkronja ēirilicė. Mė befasoi pėr faktin, sepse mosha nė tė cilėn ai gjindet, i pėrket asaj ku tek shqiptarėt gjinden me qindėra akademikė me tituj doktoraturash dhe se ky nuk ka mund tė gjindet nė kohėn e mbretėrisė sė ish jugosllavisė dhe tė pėrdorė ēirilicėn.

laliloli
20-05-06, 21:10
E sakatosen forumin komplet me ato fjalėt e shkruara gabimisht! :tongue:

laliloli, mendoj qė tė shkruarit nė Kosovė nuk ėshtė edhe nuk mundet tė jetė larg gjuhes standarde shqipe, vetėm nė rast se atė e largojmė vehtė.

Parimisht e njėjta mėnyrė e tė shkruarit bėhet si nė Kosovė, Shqipėri e gjithandej ku gjinden shqiptarėt, nėse e shkruajmė nė mėnyrė tė rregullt si duhet tė shkruhet ajo gjuhė.

Nė anėn tjetėr, ndoshta jo tė qortuarit dikėnd, pse po shkruan gabimisht ose e ke shkruar gabimisht, por nė rast se dikush dėshiron tė pėrfitoj nga pėrdorimi i tė shkruarit korrekt nė gjuhėn shqipe, atėherė e ka rastin edhe nga ky medium diskutimesh dhe nga diskutues tjerė ?.

Sė fundit askush-askėnd nuk e detyron dhe nuk mundet ta detyrojė tė shkruaj apo tė mos shkruaj siē duhet tė shkruhet.

Pėr ta mos personalizuat dhe marrė si personale diskutuesit, ndoshta do tė ishte mė mirė qė fjalėt, tė cilat mendojmė qė janė gabimisht tė shkruara tė theksojmė - shkruajmė mėnyrėn e drejtė tė pėrdorimit tė tyre nė tė shkruar.

Jo vetėm nė gjuhėn shqipe, por dėgjoj edhe nga bashkėatdhetarė jashtė vendlindjes qė thonė: unė e flas gjuhėn ta zėmė gjermane! ėshtė e vėrtetė qė ai e flet, por e flet gabimisht, ndoshta edhe e shkruan, por e shkruan gabimisht.

Mendoj qė kjo duhet shikuar nė kuptimin pozitiv dhe me karakter ndihmese, pėr ata qė e shohin si tė arsyeshme. Mė duhet tė cekė edhe njė rast, i cili mė ka befasuar. Njė bashkkombas i yni, shkruan shqip me shkronja ēirilicė. Mė befasoi pėr faktin, sepse mosha nė tė cilėn ai gjindet, i pėrket asaj ku tek shqiptarėt gjinden me qindėra akademikė me tituj doktoraturash dhe se ky nuk ka mund tė gjindet nė kohėn e mbretėrisė sė ish jugosllavisė dhe tė pėrdorė ēirilicėn.

Genti une ne realitet deshta te them se pos Shqiperise ne viset tjera shqipetare gjuha flitet e me kete edhe shkruhet ne menyre jo standarde apo jo letrare.Kjo po verehet edhe ketu.

dr1ta
28-05-06, 17:41
Shihe ti njeher kaltin, duket te jet si hija e odiseut:tongue:


Valla une i falenderohem shume keti fd ce ma ka dhen mundesine ti bej 2 fjal s`bashku :tongue:

Dhe mendoj ce cdo her mesojm dicka me teper (atynve ce ju intereson te shkruajn drejt)

Studenti1
06-06-06, 17:35
Pershendetje anetare te nderuar.
Eshte e vertete se jo vetem ne forume, por edhe ne media, qofte ato elektronike apo te shkruara, sot gjuha shqipe bastardohet dhe shkaterrohet. E gjithe kjo eshte si pasoje e asaj se shume pak lexojne njerezit ne mesin tone. Nese do te ishim te drejte ne gjykimin tone, atehere do te pohonim se jo cdo shtrese e popullit mund ta flase dhe shkruaj gjuhen si duhet. Ne duhet te marrim iniciativa dhe te japim keshilla se si te arrihet deri te nje nivel i larte komunikimi, ku brenda asaj kulture do te perfshihej edhe kujdesi per te shkruarit tone. Forumi, librat qe lexojme, gazetat, e keshtu me radhe jane ato qe ne mund te na ndihmojne ne te shkruarit tone.
Gjuha eshte pasuria me e madhe e nje kombi, dhe ajo paraqet njeren nder kulmet e kultures se saj, prandaj ajo duhet cmuar, duhet respektuar, duhet mesuar rregullat e saj. Prandaj, ne shume gazeta dhe revista shkencore sot mund te hasim ne debate te ndryshme ne lidhje me gjuhen dhe pakenaqesite qe shprehen nga gjuhetaret per shkak te bastardimit te saj. Une e pranoj se gjuha ne forume nuk shkruhet sa duhet paster, por ju garantoj se njera nder ato qe nuk respekton sa duhet gjuhen dhe rregullat e saj, jane mediat elektronike, apo spikeret e ndryshem te cilet pos qe nuk dine te flasin si duhet shqip, bejne gabime fatale gjuhesore duke e perzier te folurit e popullit ne nje institucion radiodifuziv sic eshte televizioni i cili percillet nga masa. Ne kete rast ata jane prezantuesit me te rende te gjuhes shqipe para audiences.
Por, me mesime, me pak mund dhe deshire, mund t'a permiresojme gjuhen tone, kur shkruajme dhe kur flasim dua te them, sepse, ajo ne fakt eshte e permiresuar dhe ka rregullat e saj.
Shume shpesh here ne forum kam deshire te shkruaj fjale ne zhargonin popullor, por ato i perdori duke pasur parasysh se dialektet dhe te folurit e ndryshem jane pasuri e nje gjuhe.

P.S. Ja qe tash une u mundova te shkruaj paster, dhe kete do e beja kur te dua. Por cfare te bejme me ceshtjen dhe problemin e shkronjes "Ė", e cila eshte problem te shenohet cdo here. Prandaj nje ide e imja deri te administratoret e faqes do te parashtrohet. A nuk e mundur sic e kam pare ne ne forum tjeter, ku automatikisht shkronja "E" shendrrohet ne "Ė" pasi te kryhet shkrimi?
Jam dhe do te jem per respektin maksimal ndaj gjuhes sone te bukur..Pershendetje.