PDA

View Full Version : Shkolla e parė shqipe nė Kosovė


Kaci
23-04-06, 09:44
“Qysh mė 1584, nė Letnicė tė Shkupit , mė pas edhe nė Shtumbulla tė Gjilanit, dy fshatra shqiptare, kanė funksionuar kolegje fetare. Kolegjet e kohės ishin shkolla tė larta. Aty pėrveē teologjisė, mėsohej filoozofia dhe studijoheshin klasikėt“ (Dhimitėr S. Shuteriqi, Marin Beēikeni dhe shkrimet tė tjera, Tiranė 1987, fq, 92.).


Nuk janė tė rastit takimet e Dom Mikel Tarabullizit, sepse Stublla ėshtė vend i cili ka traditė tė lashtė tė SHKOLLĖS (shqipe). Pra, shkolla e Stubllės ėshtė e para e legalizuar (1905) nė Kosovė nė gjuhėn shqipe. Takimet e Dom Mikelit janė kremtimi dhe kujtimi i mėsuesit tė kėsaj shkolle Dom Mikel Tarabulluzit dhe martirėve tė kėsaj ane. Takimet kanė filluar mė 1990 dhe janė bėrė tradicionale. Mbahen njė herė nė vit nė lokalet dhe oborrin shkollės sė parė shqipe, (tash kishė dhe muzeum), qė zgjasin dy ditė dhe atė javėn e fundit apo tė parafundit tė shtatorit, pėrkatėsisht tė premtėn dhe tė shtunėn. Organizatorėt: famullia (kisha) e Stubllės, shkolla e Stubllės, Akademia e Kosovės.http://http://stubllanet.com/galeria/albums/userpics/DSC04536.JPG