PDA

View Full Version : Grate i ndajne vellezerit...


Kalt
25-04-06, 13:35
"Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket"

Kjo eshte nje thenje e popullit dhe nuk e di se si mendojne anetaret e forumit rreth saj?

Murgesha
25-04-06, 14:52
Pėrshėndetje pėr temėn Kalt.
Tek ne shqiptarėt kohė tė gjatė ka egzistuar (e besa edhe sot ėshtė evidente) bashkėjetesa nė familje tė mėdha e po tė ishin gratė ato qė kanė mundur tė bėjnė kėtė gjė qysh moti kjo traditė e mbrapshtė ishte zhdukur edhe nga trojet tona.
Ma merr mendja qė burrave duhet tė ju ipet ky epitet.

Ndėrsa ajo qė motrat afrojnė bagjanakėt, shumė tė rralla janė raste kur dy baxhanakė jetojnė nėn tė njėjtin kulm.

halla e madhe
25-04-06, 15:21
Grate nuk ndajne vellezerit,ato jane munduar dhe akoma mundohen te mbajne familjet e medha nga mungesa e kushteve ekonomike dhe sociale.Ne ate moment kur plotesohen standardet ekonomike vjen tek ndarja dhe pavarsija e cdo familje.

Grate motra bashkojne bagjanaket...... sepse motrat duhen se jane te nje nene .Nuk dua te le anash vellezerit, edhe ata jane te nje nene po jane quajtur HISETAR.Mos te flasim per pasurine e ndare te prindit(babes) per nje pllembe toke jane bere gjaqet.Keto dukuri akoma paraqiten tek vellezerit:confused:

Reana
25-04-06, 23:22
"Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket"

Kjo eshte nje thenje e popullit dhe nuk e di se si mendojne anetaret e forumit rreth saj?
Fort te mencura:wink:!!!
Ato e dine se ne mesin e vllezerve gjithmone egziston konkurrence qe shpesh kalohet ne heshtje e nganjhere kalon ne xhelozi te kategorise se rende:rolleyes:...
Mire qe se paku dikush ka guximin per te marre hapin e PAEVITUESHEM-"enough is enough" ..secili ne shtepi te vet:wink:..edhe une e kam ne plan se shpejti t'ua tregoj deren e madhe(:cool:), sipas recetes(thenjes) popullore (duhet me i ruajt traditat...)

vendasi
26-04-06, 01:52
Fort te mencura:wink:!!!
Ato e dine se ne mesin e vllezerve gjithmone egziston konkurrence qe shpesh kalohet ne heshtje e nganjhere kalon ne xhelozi te kategorise se rende:rolleyes:...
Mire qe se paku dikush ka guximin per te marre hapin e PAEVITUESHEM-"enough is enough" ..secili ne shtepi te vet:wink:..edhe une e kam ne plan se shpejti t'ua tregoj deren e madhe(:cool:), sipas recetes(thenjes) popullore (duhet me i ruajt traditat...) Pershendes Kaltin per temen.
Heu,Grate i ndajne vellzerit me siguri ne qoftese ata jetone ende nen te njejtin Kulme...Por vellezrit duhet te ndahen para se te martohen keshtu qe ne ate menyre eleminohen zamkat dhe faji nuk ju jete grave....

jadore
26-04-06, 14:14
"Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket"

Kjo eshte nje thenje e popullit dhe nuk e di se si mendojne anetaret e forumit rreth saj?....

....po ku kujtohesh per keso pytje , Kalt !

(hajt se po jap edhe une sypozimin tim ...keshtu ...mendoi)

-ne rradhe te pare, konkurenca eshte gjithmone ne pytje ,pse mendoj qe eshte normale qe nje" oborr mbreteror" nuk mund te udhehiqet nga shume mbreter (pra gjithmone lufta per fron eshte dominante, qofshin ato edhe "pricipata " te ndara megjithate , uni trimumfal si individ ,dominon sidomos ne boten femerore ) ne rrafshin tjeter, qe dhe luan shume rol mendoj , vete bota e femres ne aspektin komunikativ ,eshte shume e kompleksuar , keni vrejte nje detal ,qe une e shof gjate komunikimit njerzore , femrat gjithmone anojne nga ajo qe njohin,pra si pershtatsheri bisedash ( mes motrash , kuptohen shume mire nje karakter pothuajse nje pare botekuptime nje mentalitet i njejte i formuar), ndersa tek meshkujt per cudi (fatmiresishte ) nuk luan shume rol kush eshte ,dhe me ke bisedojne mjaftone te kene nje komunikues , te kene se me ke te shkembejne fjale , sa per konkurim ketu as qe behet fjal , vrehet qe shume me thjeshte dhe kjarte e kuptojne realitetin ,jane te dhene pas egzistences familjare , sa qe qdo "konkurim ,nderlidhje taboresh "eshte e neglizhuar nga vetedija e tyre( edhe eshte per respekt nga kjo ane ) ..kjo duhet te jete arsyeja mendoj qe vertet egziston nje gje e tille mes nesh si popull

dhe nje pytje tash... pse ndodhe qe me shume kemi raporte me miq te krijuar jashte familjes ,dhe shume pake komunikojme familja e gjere mes veti, perveq se ne raste te veqanta ....sa mbajme kontinualitetin e komunikimit mbrenda fisnor ???

(hahaha )shpresoj qe ta keni kuptuar , e dij qe prap e fillozofova edhe kete teme ...)

LOJETARI
26-04-06, 16:25
Ka dicka te vertete ne ate qe thote KALT ,por nuk eshte tragjike nese kalohet pa ndonje rremuje te madhe .Ata qe kane mundesine te jetojne ndaras kane edhe mundesine e zhvillimit me te shpejte pa i preke ndergjegjia e keqe se pjesa tjeter jeton ndryshe.Ajo menyra e vjeter e jeteses sipa motos "Nje punon e tridhjete jetojne "siduket eshte ne pershendetje e siper .Mirpo cka eshte edhe me alarmuese eshte fakti se grate jane KATILE ,ato edhe nese jetojne ndaras nuk pushojne se vepruari ,dy gure bashke si lene .kane energji negative ne vete si dreqi ,as gjumin se bejne rehat duke bere plane te llojellojshme .E cka eshte edhe ma tragjike keto plane zbatohen ne praktike nga ne VELLEZERIT qe i duam kaq shume grate tona dhe prape s“na besojne.

Luana
26-04-06, 17:19
Ka dicka te vertete ne ate qe thote KALT ,por nuk eshte tragjike nese kalohet pa ndonje rremuje te madhe .Ata qe kane mundesine te jetojne ndaras kane edhe mundesine e zhvillimit me te shpejte pa i preke ndergjegjia e keqe se pjesa tjeter jeton ndryshe.Ajo menyra e vjeter e jeteses sipa motos "Nje punon e tridhjete jetojne "siduket eshte ne pershendetje e siper .Mirpo cka eshte edhe me alarmuese eshte fakti se grate jane KATILE ,ato edhe nese jetojne ndaras nuk pushojne se vepruari ,dy gure bashke si lene .kane energji negative ne vete si dreqi ,as gjumin se bejne rehat duke bere plane te llojellojshme .E cka eshte edhe ma tragjike keto plane zbatohen ne praktike nga ne VELLEZERIT qe i duam kaq shume grate tona dhe prape s“na besojne.

Lojetari kam qesh me te vertet aq shume sa nuk e beson , aty ku e kam ber me te kuqe me ka ardhe me se shumti interesant , por nji gje ta them se nuk pajtohem krejt me fjalet e tua , nese dy vllezer nuk e qojn mire ateher gruaja nuk vjen ne konsiderim per ndarjen e askujt e jo vetem te familjes , rasti konkret po ta jap , une shume e kaloj mire dhe kurr nuk kam probleme por , kunatat kurr nuk duhen sikur motrat , mos harro ...?

Naki
26-04-06, 18:54
"Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket"

Kjo eshte nje thenje e popullit dhe nuk e di se si mendojne anetaret e forumit rreth saj?

Mardhėnjėt vllazėrore nė familje janė njė kalitje nga fėmijėria ,dhe nga kėtu fillonė procesi i pjekurisė dhe dinamizmit,krijimit tė stabilitetit dashurisė,respektit ndajė Anėtarėve tė familjes.
Njė qėndrushmėri stabile e virtyteve nė baza tė shėndosha vllazėrore,nuk besojė qė sjellė lėkundje nga ndrrimi i statusit familjarė.
Tendencat tė ndarjes sė vllėzėrve nga kontaktet familjare- nga "Gratė" mund tė jenė vetėm njė shkasė i bartjes sė pėrgjegjėsisė morale nga mėshkujt,kinse Gratė na ndanė.
Personalishtė mendojė ,komunikimi i hapur dhe i sinqertė Vllazėror,mos pėrzirja nė organizimin e jetesės -simbas parashikimeve individuale dhe gjetja e Elementeve tė harmonizimit tė interesave tė pėrbashkėta familjare vllazėrore nuk lėnė hapsirė tė dyshimeve,mosknaqėsive .
Ėshtė shumė e natyrshėme bashkimi dhe lidhjetė e reja miqėsore ,njė mikė i imi, ėshtė edhe mikė i vllaut timė,edhe janė miqė tė familjes- qofshin nga ana e gruas apo e burrit.

Nga natyra,jo vetėm tek Mardhėnjėt familjare ,por edhe nė segmente tjera nėse Kimia nuk pėrputhet- vėshtirė se do tė ketė bashkėveprim nė kuptimin se ēdo gjė do tė jetė nė rregull dhe harmonike.

me nderime Naki !

LOJETARI
26-04-06, 20:51
Shikuar nga kendi i se normales NAKI ka te drejte , por realiteti ne TEREN eshte pak me ndryshe .Aty zihet nje gjelle tjeter qe shumeshpeshe eshte e hidhur ose pa kripe.Grate jane arkitekte te pazevendesueshme te zenkave te cfaredolloji .Edhe luftera jane ne gjendje te shkaktojne .Por faji kryesore eshte te ne, sepse edhe ne mashkujt jemi ne gjendje qe per nje NJOLLE TE ZEZE qe gjindet ne funde te barkut te gruas, te japim cdo gje tjeter , ta harrojme vellaun e motren e nenen e baben e krejte farefisin.Zot mos na provo ,sa mire ishte kur ishim femije .PA NJOLLA por me vellazen.

halla e madhe
26-04-06, 21:57
Ka dicka te vertete ne ate qe thote KALT ,por nuk eshte tragjike nese kalohet pa ndonje rremuje te madhe .Ata qe kane mundesine te jetojne ndaras kane edhe mundesine e zhvillimit me te shpejte pa i preke ndergjegjia e keqe se pjesa tjeter jeton ndryshe.Ajo menyra e vjeter e jeteses sipa motos "Nje punon e tridhjete jetojne "siduket eshte ne pershendetje e siper .Mirpo cka eshte edhe me alarmuese eshte fakti se grate jane KATILE ,ato edhe nese jetojne ndaras nuk pushojne se vepruari ,dy gure bashke si lene .kane energji negative ne vete si dreqi ,as gjumin se bejne rehat duke bere plane te llojellojshme .E cka eshte edhe ma tragjike keto plane zbatohen ne praktike nga ne VELLEZERIT qe i duam kaq shume grate tona dhe prape s“na besojne.

Me KATILEN keq...e pa Katilen edhe ma keq:biggrin: :biggrin:

lazdrani
26-04-06, 22:16
Ata vllezer qe ndahen per shkake te grave,atyre duhet mi thirre "Burreca":biggrin:

Reana
27-04-06, 00:04
Pershendes klatin per temen.
Heu,Grate i ndajne vellzerit me siguri ne qoftese ata jetone ende nen te njejtin Kulme...Por vellezrit duhet te ndahen para se te martohen keshtu qe ne ate menyre eleminohen zamkat dhe faji nuk ju jete grave....

"Faji" ju mbetet femrave sepse meshkujve ju mungon GUXIMI:wink: te marrin hapin e duhur. Patjeter iu duhet nje "nene" tere jeten t'ua tregoje rrugen e duhur:tongue:!!!

LOJETARI
27-04-06, 00:14
Kjo Reana ende pa u martuar mire e ka vendose me i nda vellezerit e mjere , qe vuajne kaq shume per "nenat" e tyre.

jadore
27-04-06, 18:58
.....ai ,ai ai , po derte ka FD-ja ne kete teme , edhe pashe qe gjithmone e gjora grua, nene," fajtore" .......po nese more, burri nuk ka vellezer ?????

(pash qe asnjeri nuk e shkroje kete ,shifet qe familjet tona jane te medha , shumeantareshe ...)

vjeshta
27-04-06, 19:05
.....ai ,ai ai , po derte ka FD-ja ne kete teme , edhe pashe qe gjithmone e gjora grua, nene," fajtore" .......po nese more, burri nuk ka vellezer ?????

(pash qe asnjeri nuk e shkroje kete ,shifet qe familjet tona jane te medha , shumeantareshe ...)

Hahahaha Jador, nese nuk ka vllezer, e ka axhen .............phaaaa sa sa punen e kemi ne grate per me pastru shtepine :rolleyes: :tongue:

halla e madhe
27-04-06, 19:08
.....ai ,ai ai , po derte ka FD-ja ne kete teme , edhe pashe qe gjithmone e gjora grua, nene," fajtore" .......po nese more, burri nuk ka vellezer ?????

(pash qe asnjeri nuk e shkroje kete ,shifet qe familjet tona jane te medha , shumeantareshe ...)
Ju ka mbete i gjithe ky "faj" grave...Jo oj Jador, ka mjafte vellezer dilidreqa, pa dashte vellezerit nuk nuk behet ndarja e familjeve kurren e kurres!!!:biggrin:

jadore
27-04-06, 19:20
Hahahaha Jador ,nese nuk ka vllazen ,e ka axhen .............phaaaa sa sa punen e kemi ne grat per me pastru shtepijen :rolleyes: :tongue:


Wow! A per pune te shtepise i gjithe ky problem a? Lehte more me fondin e perbashket familjar paguhet nje punetore, ekstra per pastrim, gatim, sherbim, hekurosje (cka ka pune tjera ) dhe "eureka", u zgjidh debati,
........ Pastaj grate nen hije rrine dhe kuvendojne
.........pika qe s'ju bie se nga burrat rrojne ...
.........
(.S'ka ku shkon me mire -a? !hahahahaah)

vjeshta
27-04-06, 19:28
wow, a per pune te shtepise i gjithe ky problem-a, lehte more me fondin e perbashket familjar, paguhet nje puntore ,ekstra per pastim , gatim ,servirim ,hekurosje (qka ka pune tjera )dhe "eureka" u zgjidhe debati ,
........ pastaj grate, nen hije rrine, dhe kuvendojne
.........,pika qe sju bije se nga burrat rrojne ...
.........
(.ska ku shkone me mire -a !hahahahaah)
Pastrimi prej anetareve teprice ....me duket se per keta po debatojme :tongue:

E sa per fondin e perbashket, mos te shpresojme. Cka te bejme me 3% te pagave? :rolleyes: :tongue:

jadore
27-04-06, 19:36
Pastrimi prej antareve teprice ....me doket se per keta po debatojme :tongue:

E sa per fondin e perbashket ,mos te shpresojm ,qka te bejm me 3% te pagave :rolleyes: :tongue:


....Ups...me fal nuk e kuptova ?? Qenka pune e veshtire qe te percjell gati gjithe jeten (e ketu me zure ngushte, nuk kam koment ), as nuk di si
t' ju ndihmoj ne zgjidhje te "debatit", pra vec perpara me postime tjera e te shohim se cila zgjidhje eshte me e "leverdishme" (hahaha)!

laliloli
27-04-06, 21:03
Sot thuhet se ndarja eshte faqe e bardhe, sepse jane ndare edhe pejgamberet. Bile vellezerit qe po ndahen po ju hapen syte e po i bejne kater dhe po perparojne shume me shpejte se kur ishin ne bashkesi familjare.
Gra ju lumte! Sepse ne te njejten kohe po i nxitni burrat, por edhe vete po punoni me shume.

Perzemersisht Lali!

vjeshta
27-04-06, 22:39
Po te ishte mire me pas vella, atehere edhe Zoti do te duhej te kishte patur :tongue: :tongue:

Murgesha
27-04-06, 22:50
Po te ishte mire me pas vlla ,edhe zoti do te kishte :tongue: :tongue:
E folni tash ju burrnimi. :eek:

Kur Zoti s'ka dashtė vella, atėherė si me i dashtė more gruaja kunetėt??:biggrin:

jadore
28-04-06, 01:04
Ka dicka te vertete ne ate qe thote KALT ,por nuk eshte tragjike nese kalohet pa ndonje rremuje te madhe .Ata qe kane mundesine te jetojne ndaras kane edhe mundesine e zhvillimit me te shpejte pa i preke ndergjegjia e keqe se pjesa tjeter jeton ndryshe.Ajo menyra e vjeter e jeteses sipa motos "Nje punon e tridhjete jetojne "siduket eshte ne pershendetje e siper .Mirpo cka eshte edhe me alarmuese eshte fakti se grate jane KATILE ,ato edhe nese jetojne ndaras nuk pushojne se vepruari ,dy gure bashke si lene .kane energji negative ne vete si dreqi ,as gjumin se bejne rehat duke bere plane te llojellojshme .E cka eshte edhe ma tragjike keto plane zbatohen ne praktike nga ne VELLEZERIT qe i duam kaq shume grate tona dhe prape s“na besojne.

......Lexo fundin e keti komenti Halla e Madhe! Ky Lojetari duhet te jete vella qe poston kete shkrim (hahahahahahahaha) dhe thote qe e gjitha kjo ndodh nga besnikeria qe aq shume i done grat e tyre dhe keto prap nuk ju besojne ....Ku fakt me te madhe se kaq !!!!

halla e madhe
28-04-06, 01:14
......lexo fundin e keti komenti Halla e Madhe ky Lojetari duhet te jete vella qe qe poston kete shkrim (hahahahahahahaha) dhe thote qe e gjitha kjo ndodh nga besnikrija qe aq shume i done grat e tyre dhe keto prap ,nuk ju besojne ....ku fakt me te madhe se kaq !!!!
Po oj Halle, ky Lojetari po flet nga pervoja sic duket...
Hahahahahahaha...Ky bile po tregon te verteten, po ku po mbesin te tjeret?:biggrin:

Reana
29-04-06, 00:30
Kjo Reana ende pa u martuar mire e ka vendose me i nda vellezerit e mjere , qe vuajne kaq shume per "nenat" e tyre.

:cool: Lojtari duhet t'i ruajme traditat, ore vllacko:wink:....

Mendoj se meshkujve te dobet iu duhet gjithmone ALIBI per veprimet e tyre; e kane me lehte te fajesojne grate, perderisa jane vete ata te cilet shfrytezojne prezencen e gruas, per realizimin e deshirave (te fshehta) dhe te pa-artikuluara me pare...nuk ka dalur kot thenia popullore "burrat fshihen ne dimija te grave"...dhe me kete nuk eshte menduar drejt-perdrejte per dimijat, por kjo eshte me teper metafore per alibine.
Po e verej se Halla e madhe e paska cekur faktin se ata vellezer qe nuk deshirojne te ndahen, nuk ndahen (ndajne te njejtin kulm edhe pas marteses), prandaj e shoh si DOBESI dhe veti te meshkujve me karakter te dobet, qe mosknaqesite e tyre te partikualuara me vite, te arrijne ti zgjidhin ne emer te gruas, antareve te rinje te familjes.

Poashtu, edhepse tradite qe qifti i ri te jetoje me familjen e zgjeruar, nuk ka asgje te keqe ne deshiren per mvetesim te njesise se re familjare:wink: ...e keqja e ndodh, kur kjo deshire, per hire te nje imazhi te rrejshem publik, (sa per sy e faqe, se gjoja egziston "dashuri e madhe mes vllaznillekut") behet shkaktar per te fajesuar dike se po i ndan "der ata far' vllezerish".

Eshte faqebardhe qe njerezit te shpehin qendrimet e tyre hapurazi, e jo te luajne rrole dramatike, qe me se paku i sjellin dobi antareve te atyre familjeve; fundja "publiku", secili/la jetojne ne shtepi te vet!!! Njkohesisht qe te jetuarit nen nje kulm nuk eshte MATES i dashurise familjare te zgjeruar; perkundrazi tollovia e shume antareve sjell kunder-efekt.

Personalisht, jam rritur ne familje ku secili ka jetuar ne shtepine e vet me femijet e vet dhe raportet familjare ne njesine e zgjeruar, ndjej te kene qene gjithmone me te shendosha mes te gjitheve, ne krahasim me shumicen e atyre qe kam njohur(shoke, shoqe, familjare te tjere) qe kane jetuar ne nje kulm, disa njesi familjare....

DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

vendasi
29-04-06, 02:14
"Faji" ju mbetet femrave sepse meshkujve ju mungon GUXIMI:wink: te marrin hapin e duhur. Patjeter iu duhet nje "nene" tere jeten t'ua tregoje rrugen e duhur:tongue:!!!
Ne e dime qe grate kane mjafte GUXIM te madhe por gra nganjehere grave ju shkon "muni perfuni"
Siq thote nje fjale popullore grave duhet mej jav rreh edhe vendin ku ulen:tongue: :wink: ato i dajne vetem ata meshkuje me te cilet ato munden me manipulu....sepse te do meshkuje perpjekjet e tyre jane te kota....Prove me wrong.......

Reana
29-04-06, 21:19
Ne e dime qe grate kane mjafte GUXIM te madhe por gra nganjehere grave ju shkon "muni perfuni"
Siq thote nje fjale popullore grave duhet mej jav rreh edhe vendin ku ulen:tongue: :wink: ato i dajne vetem ata meshkuje me te cilet ato munden me manipulu....sepse te do meshkuje perpjekjet e tyre jane te kota....Prove me wrong.......

Po une ne jeten time NUK KAM gje tjeter me te mencur te bej, PERVEC se te te "prove-i" ty "wrong":cool: !!!

perndryshe shprehja "muni perfuni" nuk ka dale per femra, po me teper per meshkuj mbrapshtane, e qyqare:wink: !!!
Ata qe deshirojne te tregojne trimeri, le te shkojne t'ia gjejne vetes dikend dy here me te madh/e se vetja, pastaj mund te lavderohen se kane rrahur dike....te rrahesh dike me te vogel se vetja, nuk ka qene kurre, as nuk do te jete TRIMERI, apo BURRERI, perveq qyqarllek i turpshem!!!

DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Psikologu
29-04-06, 22:46
Pershendetje !

Mė paska kaluarė kjo temė pa e lexuarė dhe pasi e lexova pak , vendosa qe tė shkruajė.
Tema qe " Gruja i ndanė vllaznit " nuk e dij se ne cilen ndamje e ka qellimin e debatit.
NJeriu kur tė martohet , ka jeten e evtė dhe nuk ka se cka tė jetoj me vllezer, sepse nga kjo ditė duhet tė krijohen mundesit pėr krijimin e familjes , por sidoqoftė, tė mequrin nuk e ndanė aksush nga askush , sepse i mequri din qe edhe armiqesin ( nese ajo shfaqet ) tė e kthen ne miqesi dhe nė respekt.
Fajesimi ndaj femres se ajo ka qenė dhe eshte shkakė i ndarjeve ne mes tė vllezerve e shof vetem sikur njė ligesi edukative dhe si njė mungesė kulturore, qoftė ajo familjare ose kombetare.
Fajeismi tek femra ka qenė cdo here ne hapin e parė dhe nė fjalen e parė, por pėr fat tė keq , pėr shkak tė kushteve socale dhe mundesis pėr njė jetė tė lirė e tėpamvarurė, eshte dashurė qe ti pėrbij cdo here keto thenje tė paverteta.
Dikush edhe ka trasheguarė bindje familjare , ose rajonale , se gruja duhet tė rrihet qė tė jetė grua , e une do ti pyesja konkretishtė ata se si ka mundesi qe tė jetohet me njė njeri qė e ke rrahur , cka pret nga ajo, cfarė ndjenje krijohet aty, edhepse , i fortė eshte ai qe ne shtepi tė veten ėshtė qingj e jashtė ėshtė ujkė .
Te rriget njė fmer , njė femij ėshtė njė nder poshtersitė mė tė medha dhe njė nderė papjekurit qe dikush mundet tė i pėrdorė ne jeten e perditeshme, dhe si bindje se stupci po edukojka njerez , une do ti pyesja disa :
" A thua ju qe shprehi keshtu , pasket munges stupci , apo cka qenka ne pyetje " , pasiiqe shifet fare mirė se shkolla nuk u paska lenė aspak shenØjė tė permiresimit, edukimit dhe civilizimit , atehere pra stupci dihet se per kend qenka nė keto raste.
Nė vedn qė tė perdoret njė menquri , njė kontributė qe sa mė shpejtė tė i lirojmė shumė femra nga shtypja dhe nga torturimi i ndryshem qoftė ai fizik apo psiqik , sjellni ketu shkrime tė kohes sė vjeter qė akoam ajo duhet tė jetė pjesė e roberimit , dryjimit dhe e nenqmimit.
Kur njeriut i mungonė ndergjegjja , kur njeriut i mungon edhe perspektiva dhe domonon friga si pjesė e perditeshme e tij , njeriu i tillė , mendon tė mbajė dikend afer me stupc e me terrorė, me frigė e me kercenim.
POr , njė gjė duhet ta din tė gjithė , se aty ku kerset stupci , aty nuk ka me as lumturi , as jetė e as pėrspektivė per jetė , pra nga dashuria tė krijohet armiqesi ,kete e benė vetem i qmenduri dhe askush tjeter.
Ju motra , nėna e shoqe , cilat do qofshi , os lejoni tė jeni pjesė e terrorit tė cdo llojė njeriu , mos behi pre e shumėkuj qe nė fakt se meriton as te jetė mashkullė e le ma qenje njerzore, sepse njeriu nuk pėrdorė dhunė , se dikur dhuna e lind dhunen dhe nuk mund tė kontrollohen permasat e kesaj dukurie nė asnjė drejtim.

Gentiani
30-04-06, 00:11
Mirė e ka potencuar Vendasi atė fjalėn popullore: grave duhet mej jav rreh edhe vendin ku ulen... pėr tu arrit paqe perpetuale dhe totale (Reana e huazova, kėtė thėnjėn tėnde... e sheh karroca kthehet mbrapa :tongue:

Po, pra Grave duhet caktuar kufinjėt - kjo ėshtė zona qė nuk guxon tė shkilet - Zonė e rrezikut tė lartė ! :tongue: :wink:

Po, edhe mos harroj tė ju pėrshėndes me kėngėn me kast, sepse edhe ky shkrim ishte me kast! :biggrin:

Reana
30-04-06, 00:50
Mirė e ka potencuar Vendasi atė fjalėn popullore: grave duhet mej jav rreh edhe vendin ku ulen... pėr tu arrit paqe perpetuale dhe totale (Reana e huazova, kėtė thėnjėn tėnde... e sheh karroca kthehet mbrapa :tongue:Auhhhh.....A edhe ti ne kete kategori te "trimave" a???
Si s'po ua ngrit dikush ndonje permendore bre:rolleyes: ???
"Lumit" ato gra tuajat cfare burrash kane martu, dhe juve ua kane dhene epitetin "BURRA"!!!

DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE

Gentiani
30-04-06, 01:15
Po pra duhet bashkuar trimave !

Pėrmendoret dhe Lapidarėt i ngrisim vehtė e me to edhe barrikadat :tongue:
Fjala ishte me ia rrah vendin ku ulen :biggrin:

Hm, po edhe Zoti e ka ditur qė ka lėnė fjalėn Burrė! B si bukur, bukė, begati. :tongue:

Reana ishalla e gjen njė burrė, ama burrė a dhe jeton nė paqe perpetuale! dhe tė tregon paqen oh, Hahahaaaaaaaa Po, pra janė burrat qė sjellin paqen, ndėrsa gratė tė kundėrtėn e saj.

Reana
30-04-06, 01:58
Po pra duhet bashkuar trimave !

Pėrmendoret dhe Lapidarėt i ngrisim vehtė e me to edhe barrikadat :tongue:
Fjala ishte me ia rrah vendin ku ulen :biggrin:

Hm, po edhe Zoti e ka ditur qė ka lėnė fjalėn Burrė! B si bukur, bukė, begati.

Reana ishalla e gjen njė burrė, ama burrė a dhe jeton nė paqe perpetuale! dhe tė tregon paqen oh, Hahahaaaaaaaa Po, pra janė burrat qė sjellin paqen, ndėrsa gratė tė kundėrtėn e saj.

Nese kujton se burre eshte dikush qe rrahe femijet e grate, dikush agresiv qe zgjidh problemet e dites permes dhunes/agresionit, definitivisht ke probleme me definicionin e "burrit"...
Ne mjekesi, atyre individeve u thuhet individe me probleme mendore, e jo "burra":cool: ....
Perndryshe, Genti jam shume e knaqur me faktin se i fejuari im, nuk perkon ne kategorine e "burrave" te tu, sepse pa hezituar fare do t'ia rezervoja menjehere nje vend ne sanatoriumin e te semureve mental, dhe do ta beja mjekun t'ia humb qelesin e qelise pergjithmone:wink: ...keshtuqe perfundimisht me duhet te them se PERMENDORJA e durimit dhe qendreses i takon femres shqiptare, qe i duhet per cdo dite te jetes se saj te ballafaqohet me kete llojin e "burrave" te recetes sate...DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Gentiani
30-04-06, 02:15
Aha,

e shikon Reana, qė pikėrisht nga pikėpamja feministe e tė menduarit e ke gabuar jo vetėm shkrimin, por edhe komplet temėn :wink:

Dhuna ndaj femrės dhe fėmijėve nuk ėshtė dhe nuk ishte aspak objekt diskutimi, sikur qė nuk ishte as definicioni i burrit! Po e gjete dikund nė kėtė temė kisha pasur dėshirė ta dėshmoje.

Grate i ndajne vellezerit... ishte titulli i temės, kėshtu qė shkrimin tėnd nuk do e komentoj.

Reana
30-04-06, 02:44
Po pra duhet bashkuar trimave !

Pėrmendoret dhe Lapidarėt i ngrisim vehtė e me to edhe barrikadat :tongue:
Fjala ishte me ia rrah vendin ku ulen :biggrin:

Hm, po edhe Zoti e ka ditur qė ka lėnė fjalėn Burrė! B si bukur, bukė, begati.

Reana ishalla e gjen njė burrė, ama burrė a dhe jeton nė paqe perpetuale! dhe tė tregon paqen oh, Hahahaaaaaaaa Po, pra janė burrat qė sjellin paqen, ndėrsa gratė tė kundėrtėn e saj.

Do te ishte mire te KONSUMOSH pak ilaq nga ajo kutia yte:cool: !!!
Ky shkrimi yt i siperm mendon se e ka vendin ne kete teme, apo e ke gabuar adresen.....


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!:cool:

LOJETARI
30-04-06, 08:58
O zot, paska eskalue situata ne kete pjese te forumit .Kapni burra sopatat se na rane grate !Mos u dorzoni ,qendroni trima se fitorja eshte e jona .Mos lejoni te na ndajne se na mori lumi pastaj .Do te na i mbulojne fytyrat dhe do ta shpetojne boten nga lakmia jone .Burra , kjo lufte nuk bene te humbet ,se eshte e vetmja lufte qe nuk fitohet me ! ........

jadore
30-04-06, 15:10
O zot, paska eskalue situata ne kete pjese te forumit .Kapni burra sopatat se na rane grate !Mos u dorzoni ,qendroni trima se fitorja eshte e jona .Mos lejoni te na ndajne se na mori lumi pastaj .Do te na i mbulojne fytyrat dhe do ta shpetojne boten nga lakmia jone .Burra , kjo lufte nuk bene te humbet ,se eshte e vetmja lufte qe nuk fitohet me ! ........


...qeshtje ,jete a vdekje pra !!......hahahahahahaha...

Gentiani
01-05-06, 19:31
[quote=Reana]Do te ishte mire te KONSUMOSH pak ilaq nga ajo kutia yte:cool: !!!
Ky shkrimi yt i siperm mendon se e ka vendin ne kete teme, apo e ke gabuar adresen.....Mė mirė konsumoj nga kutia e ime, se ato qė konsumon ti nga kutia yte pėr histerinė feministe dhe paranojėn e meshkujve :tongue:

Reana, Reana, unė e ēmoj stilin tėnd atakues, por hehe nuk jam objekt i lehtė atakimi ndaj shkrimeve tua - Tomahawk :wink:

Herėn tjetėr mprehe shpatėn - desha tė them fjalėn, mos harro ti bashkangjesish edhe argumentin!

Lojėtar ty nuk tė marr nė reprezentacion, se shpejt e ndėrron taborrin - zero tolerancė autogolave :tongue:

Reana
02-05-06, 04:06
Kete shprehjen "kutia per histerine feministe",
a do te duhej ta marr si kritike, apo si shprehje lavderuese:cool: ???

Nese mendon se DEFINICIONI feminist, me prek ne cfaredo menyre, me duhet te them se je FORT gabim!!! SKA gje me te me BUKUR se te njohesh vlerat e tua, dhe te jesh krenare per ate qe je!!!
JAM femer dhe jam FEMINISTE!!!

HISTERIA e perditshme mashkullore neper te cilen kalon gjithe Bota ne percdoditshmerine e saj kalohet ne heshtje te plote, sepse te gjithe jane mesuar me te-eshte aq shume pjese e perditshmerise, saqe nuk ia vret syrin ASKUJT...e nese ty apo kujtdo tjeter ia vret syrin nje grime histeri FEMINISTE, atehere gezohem qe po kryej DETYREN time si femer shqiptare:wink:.
E njekohesisht shpresoj se atyre qe jane ALERGJIK nga feminizmi, iu vrasin me shume se vetem syte!!!


Lexova nje raport dite me pare nga Amnesty International bere ne Kosove, konsiderohet se dhuna e ushtruar nga familja/meshkujt ne gjinine femrore ne Kosove, tejkalon dhunen e ushtruar nga Serbia gjate 10 viteve te fundit...
keshtuqe nese dikush mendon se ka fare kredibiliteti ti drejtohet te ashtuquajtures "histeri feministe" qe nuk e kam degjuar te kete lenduar dike deri me sot, perderisa histeria/shovenizmi mashkullor shqiptar krahasohet me okupimin Serb...hmmm...mendoj se te tillet kane nevoje ta bejne matematiken e klases se pare fillore edhe njehere, qe te mesojne me teper mbi ekuacionet e shendosha, dhe te ngrisin pak a shume koeficientin e inteligjences!!!


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Gentiani
03-05-06, 17:52
Kete shprehjen "kutia per histerine feministe",
a do te duhej ta marr si kritike, apo si shprehje lavderuese:cool: ???

Nese mendon se DEFINICIONI feminist, me prek ne cfaredo menyre, me duhet te them se je FORT gabim!!! SKA gje me te me BUKUR se te njohesh vlerat e tua, dhe te jesh krenare per ate qe je!!!
JAM femer dhe jam FEMINISTE!!!

HISTERIA e perditshme mashkullore neper te cilen kalon gjithe Bota ne percdoditshmerine e saj kalohet ne heshtje te plote, sepse te gjithe jane mesuar me te-eshte aq shume pjese e perditshmerise, saqe nuk ia vret syrin ASKUJT...e nese ty apo kujtdo tjeter ia vret syrin nje grime histeri FEMINISTE, atehere gezohem qe po kryej DETYREN time si femer shqiptare:wink:.
E njekohesisht shpresoj se atyre qe jane ALERGJIK nga feminizmi, iu vrasin me shume se vetem syte!!!


Lexova nje raport dite me pare nga Amnesty International bere ne Kosove, konsiderohet se dhuna e ushtruar nga familja/meshkujt ne gjinine femrore ne Kosove, tejkalon dhunen e ushtruar nga Serbia gjate 10 viteve te fundit...
keshtuqe nese dikush mendon se ka fare kredibiliteti ti drejtohet te ashtuquajtures "histeri feministe" qe nuk e kam degjuar te kete lenduar dike deri me sot, perderisa histeria/shovenizmi mashkullor shqiptar krahasohet me okupimin Serb...hmmm...mendoj se te tillet kane nevoje ta bejne matematiken e klases se pare fillore edhe njehere, qe te mesojne me teper mbi ekuacionet e shendosha, dhe te ngrisin pak a shume koeficientin e inteligjences!!!


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!


Merre si tė duash dhe nė mėnyrėn qė ėshtė mė e pėrshtatshme pėr ty. :wink:

Prita qė ke sjellur bashkė me fjalėt argumentin, por nuk e vėrejta askund, ndėrsa pėr dhunėn mashkullore je shėrbyer gati se me tė njėjtin tekst diku nė 4-5 tema, nėse nuk priton merre me vehte dhe shkojmė ta diskutojmė edhe nė kafe tė forumit.

Pėrmbajtja e temės dhe zhvillimi i diskutimeve nė temė nuk i pėrket as matematikės parashkollore - njehsimit deri nė 10 !


Pėr tė mos diskutuar broēkulla dhe ēka i kujtohet njeriut kohė pas kohe nė temė e patemė, inico temėn e pėrshtatshme e pastaj e vazhdojmė me diskutime, provokime, ironizime...

deficiti dhe pamundėsia e kompletimit pėr tė qenė pjesė e atij definicioni, qė pretendojmė tė jemi e nuk jemi,nuk mundet tė pėrmbushet as me thėnje filozofike, tė cilit do filozof qoftė ai.

vendasi
06-05-06, 00:58
:tongue: Po une ne jeten time NUK KAM gje tjeter me te mencur te bej, PERVEC se te te "prove-i" ty "wrong":cool: !!!

perndryshe shprehja "muni perfuni" nuk ka dale per femra, po me teper per meshkuj mbrapshtane, e qyqare:wink: !!!
Ata qe deshirojne te tregojne trimeri, le te shkojne t'ia gjejne vetes dikend dy here me te madh/e se vetja, pastaj mund te lavderohen se kane rrahur dike....te rrahesh dike me te vogel se vetja, nuk ka qene kurre, as nuk do te jete TRIMERI, apo BURRERI, perveq qyqarllek i turpshem!!!

DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Se pari te ju kisha propuzuare qe kur ti lexoni postimet e mija mundohuni qe ta kuptoni thelbin e tyre........se dyti nuk eshte hera e pare qe reagon sigur Maca kur ti shkilet bishti.......Komplekset e tua qe i posedon ndaj gjinise mashkullore nuk eshte ktu vendi qe te sherohesh nga to.....Nuk e ceka askund se jam asilloj typi qe e perdore dhunen ndaj gjinise femrore perkundrazi ate e urrej....me te shprehurit"MUNDI PER FUNDI" mendova se grate nganjehere (disa gra)folit tere ditet pa u lodhure vetem per tja arritur qellimit te synuare kurse ne mbramje kur te shkojne me fjete ju shkon muni perfuni dhe ashtu e harrojne te gjithe te folurit e dites....kurse te shprehurit "GRAVE DUHET ME UA RRAH VENDIN SE KU ULEN"kjo eshte thenje popullore e ne qoftese nuk e kupton mire atehere pyete babin tend........:wink:

Arb
06-05-06, 08:35
Grate i ndajne vellezerit?

Athu a...?

laliloli
06-05-06, 19:31
Ka mbet me ua lėnė fajin grave.
Vėllezėrit e sotėm ,me pasė mundėsinė,edhe pa u martuar ndahen.

Gentiani
07-05-06, 02:11
Grate i ndajne vellezerit?

Athu a...?

Po pra, gratė i ndajnė vėllezėrit, pse a nuk e keni ditur a ? :tongue:

Linden, rriten, jetojnė vėllezėrt nė harmoni, pėrderisa nuk vjen nga fisi tjetėr "gjaku i shprishur" dhe ndanė vėllezėrit nė dete, oqeane, kufinjė e kulla :tongue:

Laliol, hiqe atė qė e ke shkruar mė poshtė ose thuaj moderatorit ta zėvendėsoj fjalėn vėllezėrit e sotėm me gratė e sotme, nė mėnyrė qė pjesa tjetėr tė mbetet korrekte :tongue:

Murgesha
07-05-06, 10:50
Po pra, gratė i ndajnė vėllezėrit, pse a nuk e keni ditur a ? :tongue:

Linden, rriten, jetojnė vėllezėrt nė harmoni, pėrderisa nuk vjen nga fisi tjetėr "gjaku i shprishur" dhe ndanė vėllezėrit nė dete, oqeane, kufinjė e kulla :tongue:E pse pra Gentian ata qė u rritėn e jetuan nė harmoni sė fundi ndahen pėr i fjalė gruje nga "gjaku i shprishur" i fisit tjetėr??
Pastaj...

Kam jetuar me familjen e burrit kohė tė gjatė (e pasi jam nusja e parė e ksaj familje mua mė ka rėnė mė sė shumti tė jetoj me kunetėrit)
Hajde pėr atje nuk po flas se ndoshta edhe si kemi pas mundėsitė tė jetojmė nė veti, por edhe nė Danimarkė tri vite kemi jetuar nė bashkėsi si atje; tre vėllezėr e tri gra me njė shtėpi jo qė na mungonin kushtet por ishte dėshira jonė qė tė jemi bashkė e u ndamė shkaku i fėmijėve qė ata tė kenė hapėsirė mė tė madhe dhe dhomat e veta gjithsecili. Jemi tė ndarė vetėm fizikisht se kur e do puna prapė jemi tė gjithė pėr njė, e njė pėr tė gjithė.
E tani nuk mund tė them qė tė tri gratė kemi qenė melaqe.... :wink:
Por nėse i baj njė analizė tė pėrgjithshme, gjithė ato vite sė bashku i kemi kaluar pa probleme tė mėdha qė mund tė kishin quar deri te mos pasja dėshirė pėr tė parė njėri tjetrin...

laliloli
08-05-06, 10:43
Po pra, gratė i ndajnė vėllezėrit, pse a nuk e keni ditur a ? :tongue:

Linden, rriten, jetojnė vėllezėrt nė harmoni, pėrderisa nuk vjen nga fisi tjetėr "gjaku i shprishur" dhe ndanė vėllezėrit nė dete, oqeane, kufinjė e kulla :tongue:

Laliol, hiqe atė qė e ke shkruar mė poshtė ose thuaj moderatorit ta zėvendėsoj fjalėn vėllezėrit e sotėm me gratė e sotme, nė mėnyrė qė pjesa tjetėr tė mbetet korrekte :tongue:

Genti edhe sa kohe te duhet qe te ma mesosh nikun ?hahahaha

Jo, une nuk pajtohem me ate se grate i ndajne vellezerit,pa iu mbushur mendja burrave.Nuk i di arsyet pse eshte keshtu ,por njera prej arsyeve mund te jete ajo se grate ne bashkesi familjare iu shmangen puneve me mire .
Ehh hilet e grave.

DEA
08-05-06, 14:04
Sot gjithkush e done rehatin e vet , ndodhe ne shume raste qe edhe prinderit nuk mund te durojne zhurmen e nipave e mbesave e leje mo vellau te vellaut, pra pse punon e jetone gjithkush per veti eshte me se e arsyeshme. jane momentet e duhura kur mund te shihet se sa eshte vellau per vellaun , nuk lidhen te gjitha tek bashkejetesa nese ishte fjala per bashkejetes?

Gentiani
10-05-06, 22:02
Genti edhe sa kohe te duhet qe te ma mesosh nikun ?hahahaha

Jo, une nuk pajtohem me ate se grate i ndajne vellezerit,pa iu mbushur mendja burrave.Nuk i di arsyet pse eshte keshtu ,por njera prej arsyeve mund te jete ajo se grate ne bashkesi familjare iu shmangen puneve me mire .
Ehh hilet e grave.

Laliloli, po pse po rrin duke i ndėrruar shkronjat e Nikut vazhdimisht :tongue: Shumė nė rregull vėrejtja, sepse e vėrejta edhe nga postimet tjera kėtė lėshim! Nuk e merre ndoshta pėr kusur se problem i madh na ka dalė, duan tė na ndajnė gratė :tongue:

Murgesha e DEA paskan shkruajtur, por nuk kanė dėgjuar pėr risinė tjetėr, tani kishin filluar tė bėhen bashkė edhe ata qė janė ndarė dikur, ndėrsa problem tjetėr ėshtė qė nuk dinė se ēfarė tė bėjnė me shtėpitė e tyre - nuk munden ti shesin, sepse tė gjithė kanė filluar tė kthehen nė shtėpitė ku kanė jetuar mė herėt dhe nuk ka oferta pėr shitje -blerje :tongue:

laliloli
12-05-06, 23:15
Laliloli, po pse po rrin duke i ndėrruar shkronjat e Nikut vazhdimisht :tongue: Shumė nė rregull vėrejtja, sepse e vėrejta edhe nga postimet tjera kėtė lėshim! Nuk e merre ndoshta pėr kusur se problem i madh na ka dalė, duan tė na ndajnė gratė :tongue:Si po mendon po i nderroj ,te parat po i qes ne fund a si?:biggrin:
Edhe une e Artisti jemi ba ikal me u nda ,se ti me Rafetin nuk po ia ngjitni punes tak,veq ne kafe po rrini.Mos po pritni Albini me ja kosit livadhet?:biggrin:

dr1ta
20-05-06, 11:44
I gjori gentiani , ska vella mo :tongue:

Aga Syl
20-05-06, 13:10
O mbahuni more burra,mos ju ndajne grate.

ZeShKaNee
06-06-06, 00:09
ashtu esht pasjtohem me mendimin tend :smile:


Ata vllezer qe ndahen per shkake te grave,atyre duhet mi thirre "Burreca":biggrin:

vjeshta
11-09-06, 21:54
Grat e ndajn buken,ndersa vllezerit jane ata qe e ndajn gjakun .

Dea_A
12-09-06, 11:42
Eshte shume realitet "grat i ndajn vellezrit "
E burrat i ndajn motrat :biggrin:

DIJA
12-09-06, 14:35
Nuk kam degjuar ndonjehere te ndahen vellezerit ende pa u martuar.Vetem kur te martohen shtepia behet e vogel e zhurma e madhe.Pas marteses si duket qdo gje per rreth duket ndryshe,:confused:

ZeShKaNee
14-09-06, 18:00
nuk kan faj Grat po Burrat per kit pun

Dreni30
16-09-06, 08:19
Nuk kam degjuar ndonjehere te ndahen vellezerit ende pa u martuar.Vetem kur te martohen shtepia behet e vogel e zhurma e madhe.Pas marteses si duket qdo gje per rreth duket ndryshe,:confused:

Hhahahahahaha Dija shume mendim te mire apo ide te mire, por edhe eshte e vertete.

Virti
20-11-06, 00:26
nuk jam i pergaditur per kete teme! :biggrin:

Prishtinasja_
20-11-06, 09:25
Mendoj se gjithekund ka raste te tilla :frown:

Sy_kaltra
09-12-06, 16:37
Ka hy Fika mes vellezerve vet, e po ja pshtetin grave :rolleyes:

Vellezerit qe jane vellezer si ndan azgje e aq ma pak gruaja :wink:

Xona
03-01-07, 17:51
Pershendes Kaltin per temen.
Heu,Grate i ndajne vellzerit me siguri ne qoftese ata jetone ende nen te njejtin Kulme...Por vellezrit duhet te ndahen para se te martohen keshtu qe ne ate menyre eleminohen zamkat dhe faji nuk ju jete grave....

Mbeshtes mendimin e 'vendasit' sepse perpara se te martohen duhet te jen gati dhe normalishte perpara martese pak a shume burri mund ta dij se cfare gruaje po merr i pelqen te jetoj ne ''bashkallak'' a jo...ata duhet ta zgjidhin kete hall qysh me heret sepse siq e dime ne kosove shumica jetojn ne nje kulem me familjen e madhe apo te vogel por gjithsesi duhet qe qifti te bije dakorte perpara marteses sepse pastaj mund te kete shume probleme jo qe gruaja e ndan vellaun vetem prej vllezrive por edhe nga prindrit dhe as qe lejon te kete kontakte si duhet me ta,ka shume raste dhe lindin shume probleme kur burri dhe gruaja nuk merren vesh qe nga fillimi per gjerat, per mendimin time burri e ka fajn me shume se sa gruaja sepse ne fund te fundit ashtu si sjellet burri vete me familjen e ti ashtu zakonishte edhe gruaja sjellet.

turisti
05-01-07, 00:23
Mbeshtes mendimin e 'vendasit' sepse perpara se te martohen duhet te jen gati dhe normalishte perpara martese pak a shume burri mund ta dij se cfare gruaje po merr i pelqen te jetoj ne ''bashkallak'' a jo...ata duhet ta zgjidhin kete hall qysh me heret sepse siq e dime ne kosove shumica jetojn ne nje kulem me familjen e madhe apo te vogel por gjithsesi duhet qe qifti te bije dakorte perpara marteses sepse pastaj mund te kete shume probleme jo qe gruaja e ndan vellaun vetem prej vllezrive por edhe nga prindrit dhe as qe lejon te kete kontakte si duhet me ta,ka shume raste dhe lindin shume probleme kur burri dhe gruaja nuk merren vesh qe nga fillimi per gjerat, per mendimin time burri e ka fajn me shume se sa gruaja sepse ne fund te fundit ashtu si sjellet burri vete me familjen e ti ashtu zakonishte edhe gruaja sjellet.

A ėshte ashtu se ??? Gruaja diplomate sjellet ndrushe,por te gjithe nuk e kan diplomatsine merak.......:biggrin:

vjeshta
07-01-07, 19:53
Gruaja te ndan edhe prej gruaje e lere ma prej vllaznive...:tongue:

halla e madhe
07-01-07, 20:21
Po shifet valla se bukur n'zor qenkan burrat prej grave:biggrin: mazamakeq:eek:

prishtinasi
07-01-07, 21:32
...epo nje dite vllezerit dyhet te ndahen...:tongue:

Murgesha
07-01-07, 23:23
Gruaja te ndan edhe prej gruaje e lere ma prej vllaznive...:tongue:

E valla u plaka e kėtė kurr se kam ndi.
Pa spjegohu moj pak se spo di si me e kuptu??:confused:

vjeshta
07-01-07, 23:37
E valla u plaka e kėtė kurr se kam ndi.
Pa spjegohu moj pak se spo di si me e kuptu??:confused:

E kisha fjalen per ortaken .:biggrin:

Por tash lind pyetja kush e solli ortaken ne shtepi ,burri.E burrat jane ata qe i bajn drute per zjarr (per ndasi) veq qe nga lodhja e prerjeve te druve nuk kane fuqi (guxim):biggrin: me ja vu flaken .E nga grumbullimi i druve te tepert ,sa qe grat te lodhura nga drrimi i vendit nga vendi tjeter ,jau vėjnė flaken.

Ishalla me kuptove .:tongue:

uliksi31
07-01-07, 23:48
E kisha fjalen per ortaken .:biggrin:

Por tash lind pyetja kush e solli ortaken ne shtepi ,burri.E burrat jane ata qe i bajn drute per zjarr (per ndasi) veq qe nga lodhja e prerjeve te druve nuk kane fuqi (guxim):biggrin: me ja vu flaken .E nga grumbullimi i druve te tepert ,sa qe grat te lodhura nga drrimi i vendit nga vendi tjeter ,jau vėjnė flaken.

Ishalla me kuptove .:tongue:
Nashti me cua qet shkrim atje te budallaqet e zberthejm dyqysh, se tybe qetu as me i ra ne fije.Ahahahahahahahaha

vjeshta
07-01-07, 23:51
Nashti me cua qet shkrim atje te budallaqet e zberthejm dyqysh, se tybe qetu as me i ra ne fije.Ahahahahahahahaha

Hahahahhahaahahahahahhaa flm per sinqeritetin ,veq a kemi qka me da atje ..:tongue: :tongue:

Murgesha
08-01-07, 00:32
E kisha fjalen per ortaken .:biggrin:

Por tash lind pyetja kush e solli ortaken ne shtepi ,burri.E burrat jane ata qe i bajn drute per zjarr (per ndasi) veq qe nga lodhja e prerjeve te druve nuk kane fuqi (guxim):biggrin: me ja vu flaken .E nga grumbullimi i druve te tepert ,sa qe grat te lodhura nga drrimi i vendit nga vendi tjeter ,jau vėjnė flaken.

Ishalla me kuptove .:tongue:
Zoti mė vraft nė mora vesh gja me kėta dru e me ndezje drush. Qiko trego drejt mos e ke fjalėn pėr stupcat qė duhet dhėnė burrit kur nuk i bjen drutė me kohė???:biggrin:

Xona
09-01-07, 11:25
Mendoj se arsyea perse gruaja do ta ndaj burrin nga vellezrit eshte pershkak te rrethanve ku do jetoin ata ne cfare kushtesh,po kjo varet edhe nga grate nga tipi i tyre,se ka disa gra qe duan te rrin ne bashkallak nuk e kan shume problem po ka disa te tjera qe nuk duan te jetoin ashtu duan shtepin e tyre vetem me burrin,po ne kosove kjo gje eshte pak e veshtire se kur nuk jan kushtet ske si te kene shtepin e tyre por duhet jetuar aty me gjith familjen, ku ne kosove ka akoma raste qe ne nje shtepi ka me shume se vetem nje nuse dhe pastaj aty normalishte qe lindin probleme per shume gjera sepse ashtu e bene vete vendi,jo qe ndoshta gjithmon gruaja e ben me qellim nje gje te till por raliteti eshte qe ne diten e sotit nuk mund te jetosh ne bashkallak si perpara sepse jeta keshtu e ka dhe tani eshte kreit tjetr kohe. Ju pershendes!

LABI
09-01-07, 12:58
....
pse ndodhe qe me shume kemi raporte me miq te krijuar jashte familjes ,dhe shume pake komunikojme familja e gjere mes veti, perveq se ne raste te veqanta ....sa mbajme kontinualitetin e komunikimit mbrenda fisnor ???

(hahaha )shpresoj qe ta keni kuptuar , e dij qe prap e fillozofova edhe kete teme ...)

Kete pyetje po thuaj qe sa here ndodhe te gjendem ne prezencen e njerezve qe kane lidhje farefisonore t'a degjoj . "Cfare jete e poshter , cdo gjeje i ka humbur kuptimi , jeta nuk eshte si me par , nuk ekziston , a thua pse nuk ekziston respekti , apo pritja e te afermeve si me pare .... e shume e shume pyetje qe shprehen ne forme te ankesave?"

E qe jo edhe shume njerez mund t'i kuptojn arsyet , apo pergjegje prej shume "PSE-ve" -

Te gjitha raportet njerezore , pamarre parasysh ne cfare bazash jane te ndertuara , nderlidhura . cofshin ato familjare , miqesore , fqinjesore ... apo te ndonje forme tjeter qe tani mua nuk po mu kujtohet ... jane drejte per drejt te ndikuara me menyren e prodhimit, perkatesisht me formacionin ekonomik-shoqerore .

Qe t'mos kaloj neper fazat e evoluimit nga nje formacion shoqerore ekonomik - ne tjeterin dhe kushtet qe bene qe keto formacione te evoluojn do te perpiqem qe te arsyetoj PSE-ne e kerkuar me formacionin shoqerore ekonomik qe gjendet shoqeria mbare shqiptare .

Besoj qe shpesh neper permbajtjet e ndryshme mediale , sa here qe jeni rastise te degjoni per reformat neper sistemet e ndryshme shoqerore , cofshin ato politike , ekonomike ... me siguri qe keni degju fjalen tani te shume hasur ne fjalorin e perditshem te gazetareve dhe politke-beresve SHOQERI NE TRANZICION .

Dhe nese e kemi parasysh kete proces te tranzicionit , me siguri qe kemi parasysh edhe paramentrat e rrethanave - standardave qe imponon , qe ofron sistemin qe po perpqiemi ta adaptojm ta bejme per vete..
Dihet se shoqeria shqiptare per shkak te faktoreve rrethanor dhe historik deri para pak dekadash ka qen pjese e nje regjimi totalitar , ku forma e prodhimit dhe konsumit ka qen e planifikur nga shteti ... jo e bazuar ne moton e liberalizmit leassier faire , te klasikeve liberal ...
Vlerat qe kan qen te promovuar nga sistemet moniste te shteteve me pikepamje markesiste , kane perjashtuar individualizmin dhe si e tille , ne shoqerine shqiptare deri vone NJE ka punuar per TE GJITHE... Me sakt shteti ka punuar per te gjithe ....
DHe te ardhurat jane ndare ne menyre te barbabarte per te gjithe .... Cka do te thote qe varferia eshte ndare per te gjithe njesoj .
Keshtu qe sistemi i kaluar nuk ka leju qe te zhvillohen mundesit e individualizmit dhe konkurrences qe lind ne mes indivdeve ... Dhe duke pasur parasysh qe njeriu eshte qenje e pa mjaftueshme ne vete e pa ngopur EGOISTE ... Bene qe perhere te futet ne kete sistem te ri vlerash qe ofron SISTEMI INDUSTRIAL - apo siq e quan Marksi dhe pararendesit e tij KAPITALIZMI.
Dhe si i tille ky sistem eshte jo tolerues ndaj vlerave dhe kritereve qe jane zbatuar ne sistemin qe lam pas .
Dhe pa dyshim qe ky sistem ka ndiku edhe ne ridefinimin dhe kuptimn e asaj se cfare mund te quhet apo jet nje FAMILJE SOT . Apo si jane te ndertuara , apo si mbahen mardhenjet farefisnore sot ?!

Keto mardhenje shoqerore nder te paret i ka trajtuar Emile Dyrkeim , ku si nocione qe nderlidhen me raportet dhe mardhenjet shoqerore qe ai ka trajtuar , me te famshme te tij jane : SOLIDARITETI - Organik - Mekanik , ANOMIA, VETEVRASJA ..

Dyrkeim tek shoqerite , apo me mire te them BASHKESIT - pasi qe bashkesin e karakterizojn raportet te ndertuara me shume ne lidhje gjaku- fare e fisnie , te cilin e quan SOLIDARITET MEkANIK - ne te cilen anetaret e grupit jane te lidhur ne mes veti me shume ne baza sentimentale , pershkak te vetedijes dhe raportit farefisnore

Ndersa ne BASHKESIT qe tani transformohen ne SHOQERI - pershkak te zhvillimeve shoqerore , perkatesisht Revolucionit INDUSTRIAL imponon qe bashkesit e vogla njerezore te shkrihen ne nje ENTITET me te madhe ,masa , SHOQERI , ku raporte e tilla Dyrkeim i njef si SOLIDARITET ORGANIK - ku mardhenjet , raportet ndermjet njerezve jane shume formale, pa sentimente , jo personale , dhe si te tilla ... Raportet qe kemi po thuaj ne cdo kontakt shoqerore , ne pune , ne sportele ... ne te gjitha raportet, punet kontraktuale qe bejme gjate diteve... mund te kryehen pa patur nevoj te dijme emrin e personit ...

Naki
09-01-07, 15:11
Te gjitha raportet njerezore , pamarre parasysh ne cfare bazash jane te ndertuara , nderlidhura . cofshin ato familjare , miqesore , fqinjesore ... apo te ndonje forme tjeter qe tani mua nuk po mu kujtohet ... jane drejte per drejt te ndikuara me menyren e prodhimit, perkatesisht me formacionin ekonomik-shoqerore .

Piėrishtė ky segmentė i zhvillimit tė shoqėrisė,dhe orari i punės i moduluarė nė realizime minimale*detyrimet dhe pėrgjegjėsit e relizimit tė planit ekonomik/shoqėrorė*
janė faktorė relevantė ēė raportet ndėrfamiljare,miqėsore kanė humbur komunikimet dhe ndejat me orė tė tėra.

Para 15 viteve kisha njė mendimė tjetėr,sepse jetoja nė Vendlindje ku solidariteti,ndejat vizitat kishin njė karakterė tė traditave,njerzė pa detyrime dhe obligime ditore gjithmonė nė pushimė.
Mjaftonte njė tė punojė e dhjetė tė rrijnė,punė systemi...........
Pėr mallėngjim mos pyetni,ditė e natė sillejė e njejta rrotė,dhe pikėrishtė ranė gratė ēė nuk pajtoheshin me kėtė dembellakė dhe bėrėn lėvizjen e parė inovative nė drejtim tė shtimit tė kapitalit vetjakė qysh ndryshe duke punuarė tė gjithė nėpėr qatitė e tyre.
Kjo ishte koha e pėrceptimit Gjatė fėmijėrisė sime.

Tani gati dy dekada jetoi nė njė sistem tė formacionit tė pėrsosur ekonomiko shoqėrorė,ku gjithėqka ėshtė e rregulluar me parime njerėzore/Ligje.
Edhe ndeja ,edhe puna kėrkonė njė kalendarė,jetė dinamike e quajmė nga njė herė.
E diela ėshtė e rezervuar pėr kontakte familjare,miqėsore,traditė e huajė jo aq e mirė po kėto janė rrethanat...........


Mė falni ēė i lėshova binarėt e debatimit tė temės

Naki

selvija
09-01-07, 15:43
Sipas mendimit tim... po grat i ndajne vellezrit por edhe atyre ja kana ashtu me qen i pa nvarun me askend,, pos me familje tyre... gjithkush nen kulem te vet... jetesen e vet...
une per vete nuk e di skam provue kete ,, se skam jetue ne familje te burrit me kunet...por nese kthehem as nje ore nuk rri me askend ... qka me be nese ke vjehrri pa qare eshte te jetosh me te...dhe me prind te burrit jetoj me shum deshire...si me prind te mi...
Psh.. kur shkoj ne pushim edhe pse kemi vetem nje kunat... veq me vjen keq nga prindit e tij,, se as ate pushim nuk e kisha ber ne ate shtepi... gjithkush more punet e veta.. mir keq shtepija jote...

LABI
09-01-07, 16:58
Te gjitha raportet njerezore , pamarre parasysh ne cfare bazash jane te ndertuara , nderlidhura . cofshin ato familjare , miqesore , fqinjesore ... apo te ndonje forme tjeter qe tani mua nuk po mu kujtohet ... jane drejte per drejt te ndikuara me menyren e prodhimit, perkatesisht me formacionin ekonomik-shoqerore .

Piėrishtė ky segmentė i zhvillimit tė shoqėrisė,dhe orari i punės i moduluarė nė realizime minimale*detyrimet dhe pėrgjegjėsit e relizimit tė planit ekonomik/shoqėrorė*
janė faktorė relevantė ēė raportet ndėrfamiljare,miqėsore kanė humbur komunikimet dhe ndejat me orė tė tėra.

Para 15 viteve kisha njė mendimė tjetėr,sepse jetoja nė Vendlindje ku solidariteti,ndejat vizitat kishin njė karakterė tė traditave,njerzė pa detyrime dhe obligime ditore gjithmonė nė pushimė.
Mjaftonte njė tė punojė e dhjetė tė rrijnė,punė systemi...........
Pėr mallėngjim mos pyetni,ditė e natė sillejė e njejta rrotė,dhe pikėrishtė ranė gratė ēė nuk pajtoheshin me kėtė dembellakė dhe bėrėn lėvizjen e parė inovative nė drejtim tė shtimit tė kapitalit vetjakė qysh ndryshe duke punuarė tė gjithė nėpėr qatitė e tyre.
Kjo ishte koha e pėrceptimit Gjatė fėmijėrisė sime.

Tani gati dy dekada jetoi nė njė sistem tė formacionit tė pėrsosur ekonomiko shoqėrorė,kugjithėqka ėshtė e rregulluar me parime njerėzore/Ligje.
Edhe ndeja ,edhe puna kėrkonė njė kalendarė,jetė dinamike e quajmė nga njė herė.
E diela ėshtė e rezervuar pėr kontakte familjare,miqėsore,traditė e huajė jo aq e mirė po kėto janė rrethanat...........


Mė falni ēė i lėshova binarėt e debatimit tė temės

Naki

Ju vetem i shtuat nje kulaq me shume kollazhit te kesaj teme...
Kjo teme duhet te shifet si nje zingjir qe qarkullon pa ndal , qe s'ka te ndalur , pa fund ...

Mirepo te preferoj, ne radhen e asaj cfare ke permendur lart...mos harro ta futesh edhe veten ne radhe... perkushtimi ndaj vetes.... Me siguri qe mbas nje jave te ngarkuar me obligime ... Njeriut shpesh i ndodhe qe te kete nevoj te rri ne shtepi , te pushoj , apo t'i perkushtoj vemendje motiveve, pasioneve, qefit, hobit, te vete..
Nga ditet e fundjaves se nje muaj , mesiguri qe duhet te futen ne orar dhe vizitat ... Pasi qe mbi te gjitha, njeriu te gjitha kontaktet i nise pershkak te ashtuquajturit MOTIV-SOCIAL ... permbushja e ketij motivi eshte kapital per plotesimin e pjese se nje definicioni per njeriun si qenie shoqerore dhe sociologjine

Mbi te gjitha kjo eshte e mira e filozofise liberale ...
Nuk e di sa jam i saktesueshem me kete thenje ... Mirepo nese nuk eshte keshtu , atehere perafer ... ADAM SMITH thote :

Njeriu duke bere per vete , bene edhe per te tjeret ...Ndoshta edhe me shume se kur ne mendojm qe duke mos bere asgje per vete , bene per te tjeret !!

emine
13-01-12, 20:17
Kam ni se po,ndaqit mos me ju nda djemt martoni me gra qe jane motra,qata dy daje e mije skan mu da kurre:biggrin:

Jana
13-01-12, 20:19
...ma mirme u ndal ..kush pe rrin tash bashk qyyy ...

Virti
13-01-12, 20:19
dhe bejne mire, sepse ua hapin syte per te punuar dhe jetuar secili ne menyren e vet!

almalik
20-01-12, 00:23
Kam ni se po,ndaqit mos me ju nda djemt martoni me gra qe jane motra,qata dy daje e mije skan mu da kurre:biggrin:


Mire e ke Emine :-) ndikon positivisht ne martese

meqe ra fjala per kete problem do te ia tregoj nje mesele qe ka ndodhur ne kete vend ku jetoj ne mes te 2 vellezerve te rinj shqiptare,njeri ka qene nja 20 vjet tjetri nja 26.Ky i riu e pat zene nje femer te huaj nja 18 vjecare,bukuroshe ka qene, pat kaluar nje kohe me te .Vellau i madh ka qene goxha problem ,eshte marr me pune te keqija ,droge,vjedhje ,plackitje,rrahje etj,Dhe dita dites nje dite e zen Vellau i madh kete vogelushen ,duke e mashtruar me droge,para,etj dhe kalon nje kohe me te.Meqenese vellau i vogel e deshi at far qiken u prishen marredheniet ne mes vellezerve.!! Kur nje dite papritmas OUPSS mbeti shtatzene ajo qika dhe lindi me vone.Paramendo se si jetojne ata tani ,kur ai e din (vellau i madh) qe gruan e tij e ka pasur ne krevat me muaj vellau i vogel!!!
Tragjedi,mos rafsh ne kete gjendje se duhet me i dal trenit perpara me e ndal me gjoks :-)
ju pershendes shpresoj qe nuk iu tramatizova :-):-)

Zero Cool
20-01-12, 09:33
Mire e ke Emine :-) ndikon positivisht ne martese

meqe ra fjala per kete problem do te ia tregoj nje mesele qe ka ndodhur ne kete vend ku jetoj ne mes te 2 vellezerve te rinj shqiptare,njeri ka qene nja 20 vjet tjetri nja 26.Ky i riu e pat zene nje femer te huaj nja 18 vjecare,bukuroshe ka qene, pat kaluar nje kohe me te .Vellau i madh ka qene goxha problem ,eshte marr me pune te keqija ,droge,vjedhje ,plackitje,rrahje etj,Dhe dita dites nje dite e zen Vellau i madh kete vogelushen ,duke e mashtruar me droge,para,etj dhe kalon nje kohe me te.Meqenese vellau i vogel e deshi at far qiken u prishen marredheniet ne mes vellezerve.!! Kur nje dite papritmas OUPSS mbeti shtatzene ajo qika dhe lindi me vone.Paramendo se si jetojne ata tani ,kur ai e din (vellau i madh) qe gruan e tij e ka pasur ne krevat me muaj vellau i vogel!!!
Tragjedi,mos rafsh ne kete gjendje se duhet me i dal trenit perpara me e ndal me gjoks :-)
ju pershendes shpresoj qe nuk iu tramatizova :-):-)


Jo bre nuk traumatizohemi lehte ne, se kemi degju raste edhe ma traumatizuese se kjo qe na tregove ti. Bile bile me nje vend aziono-afrikan te gjithe vllezerit po e merrshin nje grue te vetme.

Hajt mire se paske ardhe ti nicku i ri :biggrin:

emine
20-01-12, 09:36
Mire e ke Emine :-) ndikon positivisht ne martese

meqe ra fjala per kete problem do te ia tregoj nje mesele qe ka ndodhur ne kete vend ku jetoj ne mes te 2 vellezerve te rinj shqiptare,njeri ka qene nja 20 vjet tjetri nja 26.Ky i riu e pat zene nje femer te huaj nja 18 vjecare,bukuroshe ka qene, pat kaluar nje kohe me te .Vellau i madh ka qene goxha problem ,eshte marr me pune te keqija ,droge,vjedhje ,plackitje,rrahje etj,Dhe dita dites nje dite e zen Vellau i madh kete vogelushen ,duke e mashtruar me droge,para,etj dhe kalon nje kohe me te.Meqenese vellau i vogel e deshi at far qiken u prishen marredheniet ne mes vellezerve.!! Kur nje dite papritmas OUPSS mbeti shtatzene ajo qika dhe lindi me vone.Paramendo se si jetojne ata tani ,kur ai e din (vellau i madh) qe gruan e tij e ka pasur ne krevat me muaj vellau i vogel!!!
Tragjedi,mos rafsh ne kete gjendje se duhet me i dal trenit perpara me e ndal me gjoks :-)
ju pershendes shpresoj qe nuk iu tramatizova :-):-)
more per se jan shqiptaret pisa e dim,edhe qe shesin droge,amo qe ja kapin grate vllazniv valla qtash niva,spo traumatizohna ,veq mos paqsh pune me fare te keqe,,,,,

elvio
26-07-12, 21:57
I ndajne vellezerit?
Nuk e di sa mund ti ndjane,sepse xhelozia ekziston tek ato pikerisht,por e pamundur besoj te secili te jete xheloz pse i vellai eshte dikushi,edhe ofron per familjen.

Ku gjejne hapesire e mund ti shpartallojne,e jo me ti ndajne(ne disa raste)por asesi se kjo qendron gjithkund.

Baxhanaket nen nje kulm?
Ketu te kjo e dyta alternative me vjen thjesht gaz:biggrin:

lovely
27-07-12, 10:18
Per me i nda me shpia, veq a kane?

Po shtrohet pitja; Jadore, a eshte baxhanaku ma i ngat a vllau?:biggrin:

Baxhanaku bre osht njeri i huj, kurgjo nuk e ki hiq, po krejt grate i kane fajet.
E marrin baxhanakun, e qojne n deti, edhe bohen kerrsh me vlla.

Du me hap ni parti bashke me Tarakun, kunder grave:biggrin:


Ngo qka po t thom, jane do gra, qe definitivisht, lypin plumb n balle.

Una, prape fajtore i lo kta "burrecat", se gruja te ha dreqi flokt e gata e....

Perndryshe, besoj se lun rol te fuqishem, lidhjet ndermjet vellezerve, prej femijrise.

jadore
27-07-12, 10:49
Per me i nda me shpia, veq a kane?

Po shtrohet pitja; Jadore, a eshte baxhanaku ma i ngat a vllau?:biggrin:

Baxhanaku bre osht njeri i huj, kurgjo nuk e ki hiq, po krejt grate i kane fajet.
E marrin baxhanakun, e qojne n deti, edhe bohen kerrsh me vlla.

Du me hap ni parti bashke me Tarakun, kunder grave:biggrin:


Ngo qka po t thom, jane do gra, qe definitivisht, lypin plumb n balle.

Una, prape fajtore i lo kta "burrecat", se gruja te ha dreqi flokt e gata e....

Perndryshe, besoj se lun rol te fuqishem, lidhjet ndermjet vellezerve, prej femijrise.

bre Lovelie , mos e kqyr ti j'adoren , se kesaj i ka ra shi ne kallamoq ..

prej tona onve ka donacione ..

vellau ma afer se normal , se ka kontrubu ma shume per mua , me ka bo me shpija ,me kerr, me toke , e me ka krejte , cka te prekesh prej tij donacion e kam ..zemra ju gezofte ati , me rrnoft sa malet , qe kuku bre edhe jeten teme per to e dho , veq ai ta dij qe ndihet i lumtur ..
tash tybe as baxhanakt s'un i daj sa muj i daj motrat qe i du ma afer se vehten ..pushimet i kam te pagume prej tyne , veq fol ku po done , biletat e ballonit e tramvajave po , ville e kerre ne dispozicion ka te shkoj prej tyne , dhurata qe hala reni spo ju vjen me i qel , .. tash as ata s'un i daj prej vellavit valla ..
cka tjeter me te thone ,se s'ka skaj lista ,hahaha , veq njo eshte me rendesi ketu , qe cfare njeri je ti , si i ke raportet me familjaret e tu ,sa i respektone tjeret me te respektu ty .
edhe njo mbaje mend , ashtu si i done vellezerit ose motrat e tuja ashtu i done edhe njerzit e tyre qe te vine ne familje , e ktu njo s'duhesh me e harru , ata baxhanak kane familje , qysh ti dojshe baxhanakt i done edhe familjet e tyne , , kete fat te mire na ka mesu e praktiku mamau ..
qeshtu qe funksionon sipas meje trineti i shenjte ,ndryshe jo !
qeshtu pra Dashe ,qe doni me marr yrrnek prej meje una e kam '' ku rafsha mos u vrafsha "

qishtu , vet apet vetje ,qe ki..!

Bajlozi i Zi
27-07-12, 10:59
E faqen a po ta kapin kur po t'folin? Kshtu me t'than "a po rritesh be xhadole? Qe mele qitu ni kalamele edhe ni bilete se gjynah".

lovely
27-07-12, 11:23
bre Lovelie , mos e kqyr ti j'adoren , se kesaj i ka ra shi ne kallamoq ..

prej tona onve ka donacione ..

vellau ma afer se normal , se ka kontrubu ma shume per mua , me ka bo me shpija ,me kerr, me toke , e me ka krejte , cka te prekesh prej tij donacion e kam ..zemra ju gezofte ati , me rrnoft sa malet , qe kuku bre edhe jeten teme per to e dho , veq ai ta dij qe ndihet i lumtur ..
tash tybe as baxhanakt s'un i daj sa muj i daj motrat qe i du ma afer se vehten ..pushimet i kam te pagume prej tyne , veq fol ku po done , biletat e ballonit e tramvajave po , ville e kerre ne dispozicion ka te shkoj prej tyne , dhurata qe hala reni spo ju vjen me i qel , .. tash as ata s'un i daj prej vellavit valla ..
cka tjeter me te thone ,se s'ka skaj lista ,hahaha , veq njo eshte me rendesi ketu , qe cfare njeri je ti , si i ke raportet me familjaret e tu ,sa i respektone tjeret me te respektu ty .
edhe njo mbaje mend , ashtu si i done vellezerit ose motrat e tuja ashtu i done edhe njerzit e tyre qe te vine ne familje , e ktu njo s'duhesh me e harru , ata baxhanak kane familje , qysh ti dojshe baxhanakt i done edhe familjet e tyne , , kete fat te mire na ka mesu e praktiku mamau ..
qeshtu qe funksionon sipas meje trineti i shenjte ,ndryshe jo !
qeshtu pra Dashe ,qe doni me marr yrrnek prej meje una e kam '' ku rafsha mos u vrafsha "

qishtu , vet apet vetje ,qe ki..!


Mire de qe t bojne sajgi (sajdi a qysh po thojne)

Po, nuk duhet me mujt me t ble me ni bilete, me ni kerr t huazune, e gjana materjale.

Me pa kane ata ne nej katun t Gjakoves dikun, e mos me mujt me ta dhane as ni akullore,a i kishe dashte ma pak se vllaun?

Vllau ma afer normal, se ka ble shpia per ty? Ka ble toke e kerr per ty? Dmth veq interesi po te lidhka me njerez. Kush te jep, e ki afer. Kush nuk ka me te dhane, as nuk e njeh bile.

Vllau oj Zhade, pat e nuk pat, eshte VELLA. Ta ka bo nana edhe baba jyt. Eshte mish edhe gjak i joti.

Nejse, sa t rrnojna, msojna. Gjakovart po u blejkan me pare.
Jarani jem (Minushi) nuk besoj qe blehet me pare ;))

jadore
27-07-12, 11:26
E faqen a po ta kapin kur po t'folin? Kshtu me t'than "a po rritesh be xhadole? Qe mele qitu ni kalamele edhe ni bilete se gjynah".

emo , keso gjyhnahe paqa krejte jeten Bajloze ,
p.s.
ti a po muj e bjen rreth tuve bre me i sajdise ..!

jadore
27-07-12, 11:29
Mire de qe t bojne sajgi (sajdi a qysh po thojne)

Po, nuk duhet me mujt me t ble me ni bilete, me ni kerr t huazune, e gjana materjale.

Me pa kane ata ne nej katun t Gjakoves dikun, e mos me mujt me ta dhane as ni akullore,a i kishe dashte ma pak se vllaun?

Vllau ma afer normal, se ka ble shpia per ty? Ka ble toke e kerr per ty? Dmth veq interesi po te lidhka me njerez. Kush te jep, e ki afer. Kush nuk ka me te dhane, as nuk e njeh bile.

Vllau oj Zhade, pat e nuk pat, eshte VELLA. Ta ka bo nana edhe baba jyt. Eshte mish edhe gjak i joti.

Nejse, sa t rrnojna, msojna. Gjakovart po u blejkan me pare.
Jarani jem (Minushi) nuk besoj qe blehet me pare ;))

po ti mu me vete bre Lovelie , ku e di une qysh e keni ju katunart, e a keni pare me ble e me shite ..?

lovely
27-07-12, 12:20
po ti mu me vete bre Lovelie , ku e di une qysh e keni ju katunart, e a keni pare me ble e me shite ..?Kadal, na llaf po bojna, mos u nxej:biggrin:


Te na katunart vleresohet njeri, e jo parja e pasunia.
Nderi edhe krenaria, nuk na lejon me u shit per pare.

Te na ne katun, nuk na ka msu mamau me e dashte e me e pas te afert dikend sipas gjerave qe na dhuron.

E mira kthehet me te mire, po nuk te ben me te afert, kapishi?

jadore
27-07-12, 13:50
Kadal, na llaf po bojna, mos u nxej:biggrin:


Te na katunart vleresohet njeri, e jo parja e pasunia.
Nderi edhe krenaria, nuk na lejon me u shit per pare.

Te na ne katun, nuk na ka msu mamau me e dashte e me e pas te afert dikend sipas gjerave qe na dhuron.

E mira kthehet me te mire, po nuk te ben me te afert, kapishi?

po cka po e merr bre personale edhe ti Dashe , masnej Katuni per mua eshte nje toponim, pike kordinative me demografi ne gjeografi ,

tash ti sa dine me mu kallzu ,qaq vlene per mua...( se kshtu tybe me ardhe e me te pa, sun vij qe me i vertetu punt )
mandej
ju vet e keni hap temen per anim e komenrcialzem , pushimi cka po te doket ..! ( Agolli e ka pas nje varg poetik, per gjyshin, keshtu fillonte ..ti gruan tende nuk e ke dashur me pak ! e une qe e dua pse me quan te marre..? )

Dashe , sa e afert eshte te Ju ne katun dashnia ndaj bagjanakve ( qe po i lojme te mirat materjale anash )..????
deri ku shkon kjo dashni me e dashte te huajin Dashe, ne katun ..!

eh neve ne qytet .mamau na ka mesu , qe, njeri vlene sa respektohet , e cdo respekt ka nje cmim , po humbi respekti , humbi gjithecka , edhe dashnia Dashe !
jo , eh, te ndalume e kam pas me i dashte njerzt e dynjase Dashe,..

lovely
27-07-12, 15:32
Bajloz, adhahile qka thojne " komenrcialzem" ? :biggrin:

Alima
27-07-12, 15:58
...

Me se miri eshte secili ne vendin e vet respektin dhe dashurin... pa qate fjalen qe s'po e merr vesh Lovelia,m'sa une :D


Nese kane raporte te mira,pse jo edhe baxhen pa e anashkalu edhe vellaun, tek e fundit martesa ka ate funkcion nder te tjera edhe ofrimin e dy familjeve mes vehte!

Nuk i thone per sy te zi -miqesi- !


.

jadore
27-07-12, 17:19
prit bre Dashe , se vallahi kesh tuj e qel nje dhurate , edhe mandej Ipad-di , hhahha e ka te programuar sistemin si te done ti me e shkru nje shkrol ai ti qet ne krejte gjuhte e bot's , e tuj i korigju qato po mbet , tash dima hallin pak , se 5 -6 funksione de i kry per nje kohe .. bonu e kuptushme .

ah , sa per fjalen po e lo ta angllatis Bajlozi , ati zemra ju gezofte ( veq, sa ta merr miratimin e Kodres )

p.s.

cka po thu me bo ,Dashe , ta boj halle nje dert me ty . Dhondri me motren po me thirr me ju bashku do dite ne Deti ,
A , me ju thone po a jo ?

Bajlozi i Zi
27-07-12, 17:29
Bajloz, adhahile qka thojne " komenrcialzem" ? :biggrin:

Mos ia shih pėr te madhe,

Qeshtu e kane kta te Gjakoves, kur t'ja shesin daden dikujt, e shkrujne ne kontrate edhe bileten edhe pushimin n'deti pėr keto voglushet e tjera edhe pėr mamaun. Krejt i llogarisin.

A, "komenrcialzem", dmth "shitje e dades". :biggrin:

jadore
27-07-12, 18:51
Mos ia shih pėr te madhe,

Qeshtu e kane kta te Gjakoves, kur t'ja shesin daden dikujt, e shkrujne ne kontrate edhe bileten edhe pushimin n'deti pėr keto voglushet e tjera edhe pėr mamaun. Krejt i llogarisin.

A, "komenrcialzem", dmth "shitje e dades". :biggrin:

kujt i thuani ju Dade , Bajloz ..?

vjeshta
27-07-12, 20:42
"Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket"

Kjo eshte nje thenje e popullit dhe nuk e di se si mendojne anetaret e forumit rreth saj?Populli e thote edhe nje thenje tjeter :"Me qene mire me pas vlla edhe zoti e kish pas nje ".lol

Bajlozi i Zi
27-07-12, 20:45
kujt i thuani ju Dade , Bajloz ..?

Nuses se dhondrrit.

tipi engjellor
27-07-12, 20:48
i ndajne valla qka ki me i ba....ani me qene vllezrit budall marojne krejt....hahahahah

Codex
28-07-12, 08:22
Per me i nda me shpia, veq a kane?

Po shtrohet pitja; Jadore, a eshte baxhanaku ma i ngat a vllau?:biggrin:

Baxhanaku bre osht njeri i huj, kurgjo nuk e ki hiq, po krejt grate i kane fajet.
E marrin baxhanakun, e qojne n deti, edhe bohen kerrsh me vlla.

Du me hap ni parti bashke me Tarakun, kunder grave:biggrin:


Ngo qka po t thom, jane do gra, qe definitivisht, lypin plumb n balle.

Una, prape fajtore i lo kta "burrecat", se gruja te ha dreqi flokt e gata e....

Perndryshe, besoj se lun rol te fuqishem, lidhjet ndermjet vellezerve, prej femijrise.


Ja Lojtari,qet teme e paska mbajt rendin edhe genti. do tjere aty ktu do far melezash her her sikur jerum kur folin

Moni de se kto tema jan te ndjeshme ne ramazan, a bash tash ne qet muje du me la gjynahe per 11 muj edhe ne kta sdoni me me lon me met bile fifti fifti....

Lovely, veti qitash burrnimin qe i kan qu grat ne ks ne pushim ku edhe kah i kan edhe me kan jan..?, lei grat po thmija ?????????? '' O veq thmija mos te maltretohen se gjynah hahaahhhahha se grave kush po e ka gajlen e tyne ej...''

Te gjithe ne pushime me bagjanak, ne rruge me bagjanak , nejen me bagjanak token qe ja ka da baba e asish me bagjanak e me miq

kta thmija te na si te bohen me dite me lyp buke me dite qka po don, me daj ma paq eshte veq ne foto munet me i pa edhe naj dite dy tri ore eventualishte, ka me respektue vllaun tem, i vllaut mua, baben , nanen, mixhen tem ( mixhen e babes) edhe kusherit, e ne veqanti vllaznit e mi familjen time te ngushte nga vllezrit dhe baba e nana qe i kam duhet me i respektue shume... se nuk i lajm thmin mos me i respektue vllaznit ne kete rast mixhallart e vet..., na e majm hala qeshtu deri ku te shkon...

tyben nma ashishi mu ajo pizdrollka qe u ardhe prej kushedi kuhit token qe baba ma ka lon me njers e mixha qe e kan lon lkuren tu punue, e po vjen shnolla po mi bjen bogjanakeshat e miq e po ma bon kopleraj... huuuuuuuuuuuuuuh si llav

Bagjanakun se ki sen hiq, neser me te nxon puna me hy ne burg te kpute.... me kon llud edhe pa hy ne burg.

Ka gra qe gjynah eshte me qu dore ne te, por jan te pakta shum te rralla, ajo e man terezin nder kunata,tjerat bone zot llug ne shpi te burrit kso ka 99%, ato qe kqyrin mu da shpejt e shpejt jon rrospiaa qe as burrin e vet se dojn veq dojn me pas free per interesa te veta...

femnaaa te shkelllllllll Zot snjeh ajo veq hajt me i dhan komplimente shoqet hajt shot mashallah....
Gruan e ki sa per... qou ec grahi punes per me da pleqni e biznis me to seshte...

jadore
28-07-12, 11:31
Nuses se dhondrrit.

Ok , tash e kam te kjarte .tash mundem te pergjigjem ne paragjykimin tend ..

nese kesaj mundoheni te i jepni ngjyra ne baze te shtrirjes demografike si mentalitet ku krijohet dhe zhvillohet ,
athehere tek ne ne Gjakove ,
e para, tek Ne eshte i panjuhur fenomeni rob, Ne nuk posedojme resurse njerzore qe konsiderohet si fitimprurese !
e dyta , si rrjedheshmeri e se pares tek Ne nuk egziston as fenomeni shitje e robeve apo shkembim me te mirat materjale ..!
nese nuk i posedojme keto dyja , as mall as proces shiteblerje ,atehere si do te negocojme e nenshkruajme kontrate , kur dy familje lidhen .?

gjithesesi ,pra , duhet te jete nje vlere tjeter ( qe juve ju mbet te qelloni ) vleren qe posedojne" Dada-t" tona sa qe bejne pa ndermjetesimin e marrje e japjes , familjaret e tyre nje jete te tere te gezojne respekt ne familjet ku ato shkojne .

p.s.
ky sqarim i drejtuar Bajlozit , eshte pergjigje per ju te gjithe qe keni keso paragjykimi

lovely
28-07-12, 11:38
Ja Lojtari,qet teme e paska mbajt rendin edhe genti. do tjere aty ktu do far melezash her her sikur jerum kur folin

Moni de se kto tema jan te ndjeshme ne ramazan, a bash tash ne qet muje du me la gjynahe per 11 muj edhe ne kta sdoni me me lon me met bile fifti fifti....

Lovely, veti qitash burrnimin qe i kan qu grat ne ks ne pushim ku edhe kah i kan edhe me kan jan..?, lei grat po thmija ?????????? '' O veq thmija mos te maltretohen se gjynah hahaahhhahha se grave kush po e ka gajlen e tyne ej...''

Te gjithe ne pushime me bagjanak, ne rruge me bagjanak , nejen me bagjanak token qe ja ka da baba e asish me bagjanak e me miq

kta thmija te na si te bohen me dite me lyp buke me dite qka po don, me daj ma paq eshte veq ne foto munet me i pa edhe naj dite dy tri ore eventualishte, ka me respektue vllaun tem, i vllaut mua, baben , nanen, mixhen tem ( mixhen e babes) edhe kusherit, e ne veqanti vllaznit e mi familjen time te ngushte nga vllezrit dhe baba e nana qe i kam duhet me i respektue shume... se nuk i lajm thmin mos me i respektue vllaznit ne kete rast mixhallart e vet..., na e majm hala qeshtu deri ku te shkon...

tyben nma ashishi mu ajo pizdrollka qe u ardhe prej kushedi kuhit token qe baba ma ka lon me njers e mixha qe e kan lon lkuren tu punue, e po vjen shnolla po mi bjen bogjanakeshat e miq e po ma bon kopleraj... huuuuuuuuuuuuuuh si llav

Bagjanakun se ki sen hiq, neser me te nxon puna me hy ne burg te kpute.... me kon llud edhe pa hy ne burg.

Ka gra qe gjynah eshte me qu dore ne te, por jan te pakta shum te rralla, ajo e man terezin nder kunata,tjerat bone zot llug ne shpi te burrit kso ka 99%, ato qe kqyrin mu da shpejt e shpejt jon rrospiaa qe as burrin e vet se dojn veq dojn me pas free per interesa te veta...

femnaaa te shkelllllllll Zot snjeh ajo veq hajt me i dhan komplimente shoqet hajt shot mashallah....
Gruan e ki sa per... qou ec grahi punes per me da pleqni e biznis me to seshte...Codex, pike me pike e ki mbeshtetjen tem ;)

Bajlozi i Zi
28-07-12, 15:27
Po pse gratė???!!!

A veē qe jane shkelė e janė shtypė e janė trajtu si kafshė gjatė gjithe historise prej buuuurrave shqiptarė, a???

Po qetash pak qe erdh koha me u degju zani i grues, e i femnes shqiptare, populli shqiptar po sheh njitrohė dritė.
Se sa ishin duke folė e vendosė veē kta m*tat e burrnisė shqiptare, shqiptaria veē poshtė e ma poshtė e nė fund tė pusit.

Po ku ka idiotizem e qyqarllėk ma te madh sesa burri me kukatė si qyqe pėr gjithcka "gluja gluja i ka fajet, se une jam m*t i mirė, po gluja valla"!? Veē te kukavicat e burrnise shqiptare gjen njeriu kesi poshterimi ndaj femres.

Ēka ka lidhje gratė i ndajne vellezerit???

A po don me thane qe nuk do te ndaheshin kurrė?

Jadore,

Ti deri para ketij postimi u livdove qe biletat e detin e vilat e dhuratat e dhendurėve i merr nė shpinė tė motrave, edhe raportin me ta e vleresove ne baze te biletave e pagesave, tash po thu na nuk i shesim motrat?! A po t'i paguajnė ty veē qe je shumė e mirė, a? Po ju te gjakoves jeni bash sikur rrjeti i mafise, mjer ai dhanderr qe bjen ne kthetrat e juve perbindeshave te tipit mamau e baxhanakesha. Sa te jua mbane dhondrri cucllen ne goje, s'ka ma i mirė se dhondrri, teper po na respekton.
Jeni tipi ma primitiv i mundshem i raportit njerezor.

murrizi
28-07-12, 16:19
E mira e demokracis:

Nė demokraci ėshtė diēka e veqant qė e bėnė atė edhe madhėshtore.
Njeriu ka tė drejtė tė bėjė gjithēka, ama bash gjithēka a !
Mirpor nė demokraci edhe duhet tė japėsh llogari pėr gjithēka, ama bash pėr gjithēka a !

Murgesha
28-07-12, 17:08
E mira e demokracis:

Nė demokraci ėshtė diēka e veqant qė e bėnė atė edhe madhėshtore.
Njeriu ka tė drejtė tė bėjė gjithēka, ama bash gjithēka a !
Mirpor nė demokraci edhe duhet tė japėsh llogari pėr gjithēka, ama bash pėr gjithēka a !

Po edhe ne primitivitet jan ndare vllazėria o Murriz e besa edhe atėherė ėshtė dhėnė llogari pėr ēdo gjė, nejse atėherė pak mė shumė o pėrdorė stupci po kryesorja kush kujt si ka mbetė borgj.

jEtA_1
28-07-12, 18:58
Une per vete shyqyr zotit skam nga kush ta ndaj burrin ska vllezer paskna shpetu nga kritikat qe po u behen grave kur une per vete di shume raste qe vllezrit mbasi jane martu vet jan ndar sepse nuk kan desht qe te investojn ne bashksi por secili te punoj dhe ndertoj per vete sepse ka qe njeri vlla punon me shume njeri me pak dhe si perfundim me mir kan ardh te ndarja se mu grind perdit jo une bleva me shume jo ti me pak e anasjelltas

jadore
28-07-12, 19:06
Po pse gratė???!!!Jadore,

Ti deri para ketij postimi u livdove qe biletat e detin e vilat e dhuratat e dhendurėve i merr nė shpinė tė motrave, edhe raportin me ta e vleresove ne baze te biletave e pagesave, tash po thu na nuk i shesim motrat?! A po t'i paguajnė ty veē qe je shumė e mirė, a? Po ju te gjakoves jeni bash sikur rrjeti i mafise, mjer ai dhanderr qe bjen ne kthetrat e juve perbindeshave te tipit mamau e baxhanakesha. Sa te jua mbane dhondrri cucllen ne goje, s'ka ma i mirė se dhondrri, teper po na respekton.
Jeni tipi ma primitiv i mundshem i raportit njerezor.

Ty zemra tu gezofte jarabi,qe ta paske thumbu Janen ani sa e Kane zonen dhondrin e ri Ani prei Amerikes,shpija e vet,ja paske prish weekendin valla
Hajt tash shpjegoja forumit pse e Sa jane gjakovart Tipi me primitiv i mundeshem ne raportin njerzore?

P.s.
Mirė paska zene peshku ketej ka Lumi.plus dhondrri qe na ka qu do pare per me i kalu dite e veres ,xhehneti ska tjeter forme ,valla

elvio
28-07-12, 19:11
Me ne fund u ndane?:smile:


Eshte fat te kesh me ke te ndahesh,edhe te ndash gjithcka qe te brengos,edhe e kunderta:smile:

Te thuash per ndarjen e pirunave,edhe zenkat (aty ka fol shtrati thonin pleqte):biggrin::tongue:

gazi-de
28-07-12, 19:18
po mos nuk do ishte kjo ide e grave ne te gjith shqiptaret kishim jetu nje shtepi:rolleyes::biggrin:

shum teme pa ladhje :tongue:

Codex
28-07-12, 20:00
Vallahin ju merrne si te doni ndaqi paraqituni ma katolik se papa si thojn nje fjal, se nuk o normal me ardhe shnolla prej kushedi kuhit e me ta asish trollin apo njersen e babes me ta bo loleee atyhen, nuk o ne rregull, nuk o njerzi e marifet a qysh doni thuni... ksaj pune i thojn pisllak...gabelhoneee.

Hajde njersen tende me 1000 dreqen, ama trollin qe ta ka lan baba e qe eshnat i len ne gjermoni e smuj e pagun as nje te treten e atyre 5 ari.., kjo se ka nje der...

e mos te hyjm tani.. ne shume sene tjera...

Murgesha
28-07-12, 21:03
Vallahin ju merrne si te doni ndaqi paraqituni ma katolik se papa si thojn nje fjal, se nuk o normal me ardhe shnolla prej kushedi kuhit e me ta asish trollin apo njersen e babes me ta bo loleee atyhen, nuk o ne rregull, nuk o njerzi e marifet a qysh doni thuni... ksaj pune i thojn pisllak...gabelhoneee.

Hajde njersen tende me 1000 dreqen, ama trollin qe ta ka lan baba e qe eshnat i len ne gjermoni e smuj e pagun as nje te treten e atyre 5 ari.., kjo se ka nje der...

e mos te hyjm tani.. ne shume sene tjera...

Po mir ashtu eshte siq po thua ti.

Hiq spo muj me e marr me mend se ti vet je ende duke jetuar me vellezerit e babes tend, nese jo ateher simbas asaj qe po thua ti dikur edhe nena yte e paska ndare baban tend prej vellezerve te vet.


p.s. Disi krejt i njofshem po me dokesh.

Skyfter
28-07-12, 21:22
Po mir ashtu eshte siq po thua ti.

Hiq spo muj me e marr me mend se ti vet je ende duke jetuar me vellezerit e babes tend, nese jo ateher simbas asaj qe po thua ti dikur edhe nena yte e paska ndare baban tend prej vellezerve te vet.


p.s. Disi krejt i njofshem po me dokesh.

Hi Murgesha, prap un me citim :-D,deshta vec me thane, o veq thmija mos te hjeqin ;-)
klm.

Codex
28-07-12, 23:25
Po mir ashtu eshte siq po thua ti.

Hiq spo muj me e marr me mend se ti vet je ende duke jetuar me vellezerit e babes tend, nese jo ateher simbas asaj qe po thua ti dikur edhe nena yte e paska ndare baban tend prej vellezerve te vet.


p.s. Disi krejt i njofshem po me dokesh.

Mo moleeee ... pash familjen

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=17554&page=9

Jan da kur ka then mixha i madh rahmetlia i past shpirti rahmet u kan vet i teti vlla, edhe kur i ka martue te gjithe ja u ka bo ka nje kulem edhe bukur mire do toke ne pr- e fshat ateher i ka da,por si kalojm ne mes veti jem per lakmi kto sinqerisht ta them Mixhen tim, djali i vllaut e ka marr e ka qu ne restoran ku shkojn Zotnit edhe ato karakurvat e gyrbetit qe vijn me shaca me bo reklama e me u rrospillue kishe po hajm ushqim ne restorana e sene vene, ky mixhen me plis te bardhe aty hajde ulu ketu me mue me honger me pi qka ta don qefi...edhe kate teshave ekstra edhe e shetit ku po don... pos familja gambino apo corleone .. qeshtu e majm na hala hahahahahah jo me lue meqkat aty me bo loleee vllaznin... se veq ja jep udhen.

Alima
29-07-12, 22:47
...

Si duket qenkan dy Gjakova...nuk e kame ditur!

Hahaha... Codex, harroje, thjesht harroje :D..


.

Codex
30-07-12, 00:42
...

Si duket qenkan dy Gjakova...nuk e kame ditur!

Hahaha... Codex, harroje, thjesht harroje :D..


.

Grat a, hmmmmm duhet nejse .

Codex
30-07-12, 03:34
'' vllauuu ta than krahun e bagjanaku ta kput grun ''
Shpirtnisht mos u ndaj nga vllau familja e farefisi se delja qe ndahet nga tuba e han ujku (ujku ne kete rast eshte grujaaa ) e per qe ndahesh me kulem sa per nje sy gjume mbasi jan mundesit ok se shtepia ka mjaft sot kan ngel si piramidat ne egjipt vizitohen nje her ne vit.
Vjen shnolla me kilometra larg vendoset ne shtepi tende dashurin per familje te vet se harron, vllaun motren, ban e qon anej edhe ty veq eshnat ti len se lkuren ta rjep e rahmet skaaa, e ty ku po ta q... at non vllaun qe ta ka bo nona e baba qaty para syve e ki pe shkel per nje kuqk , '' vllauuu ta than krahun e bagjanaku ta asish grun ''

Codex
30-07-12, 03:37
Hi Murgesha, prap un me citim :-D,deshta vec me thane, o veq thmija mos te hjeqin ;-)
klm.

Tutu se spe din...,Zotri avokat! Bukur mire ju rrin gati do shkrimeve te mia nuk o kjo hera e pare...e kom vrejt disa her.

emine
30-07-12, 19:59
Dicka e re,
Femra nuk ndan dhe bashkone vetem kaq.....

Codex
31-07-12, 11:00
Dicka e re,
Femra nuk ndan dhe bashkone vetem kaq.....

Per neve e ditur qe moti kjo '' diqka e re '' se femra i bashkon thmin e vet pjellen e vet, kurse vllaznin e burrit e motrat me kon sen i zhduk min e para...

e poshter eshte femra Zoti hajr e boft...( mos u prekni ama sinqerisht e kom ) Mundohen me i thy edhe ligjet e Allahut lufte i shpallin Allahut nje far forme me veprimet e veta qe i bejn ne perditshmeri duke e demostru kishe forcen e tyre e gjithmon ngelin humbse ne fund nese nuk i nenshtrohen ligjeve te Allahut.

Qika^Me^Kule
31-07-12, 14:49
Pse bre po j'au leni vetem fajin grave ? nc nc nc