PDA

View Full Version : Themeluesi i Psikoanalizes


Naki
08-05-06, 11:55
Themeluesi i psikoanalizes

Para 150 vjetėsh u lind Sigmund Freudi

Sigmund Freudi, qė lindi me 6 maj 1856 nė Freiberg dhe vdiq nė 1939 nė Londer nga njė dozė e madhe morfine, konsiderohet si babai i psikoterapisė, megjithėse edhe para tij mjeket dhe prifterinjte kujdeseshin pėr vuajtjet shpirterore. Zbulimi i Freudit ishte revolucion. Ai zbuloi se subkoshienca ka njė vend shumė tė madh nė sjelljen e njeriut dhe e percakton atė nė masė tė madhe. Sot vetem nė Gjermani 18 500 terapeutė trajtojnė ēdo vit rreth 70 000 pacientė.

Nuk do tė mungonte shumė dhe "babai i psikoanalizės" do tė ishte vrarė nė njė kamp gjerman pėrqėndrimi. Sepse vetem nė vitin 1938 Freudit iu bė e vetedijshme se ishte nė rrezik jete, si ēifut, dhe emigroi nga Austria e pushtuar nga gjermanėt. Nga mbėrritja e tij nė Angli ka mbetur dokumenti i vetėm me zėrin e tij origjinal.

"Nė moshėn 82 vjeēare pėr shkak tė invazionit gjerman lashė shtėpinė time nė Vjenė dhe erdha nė Angli, ku shpresoj ta mbyll jetėn nė liri. Quhem Sigmund Freud."

Vetėm njė vit i mbeti tė jetojė nė Londėr. Para se tė vdiste nga kanceri nė zgavrėn e gojės nė shtator 1939.

Ai la pas njė vepėr epokale. Qė nė tė gjallė tė tij psikoanaliza e zhvilluar prej tij pat ēarė rrugėn e suksesit. Si terapi e semundjeve shpirterore ajo praktikohet edhe sot nė mbarė botėn- sidoqofte vetem nė kombet perendimore. Dhe mė tej: Doktrina e subkoshiencės ka ndikuar shumė tek njeriu modern i shekullit tė 20.
Shumė pjesė tė veprės sė Freudit janė pėrpunuar nė dhjetėvjeēarėt e shkuar. Ashtu si automobili, qė i pėrshtatet gjithnjė ndryshimit tė nevojave, por konstruksioni i tij bazė ka mbetur i njėjti, po ashtu ėshtė edhe me psikoanalizėn, pohon psikoanalisti dhe eksperti i Freudit Uwe Henrik Peters:
"Unė mendoj se Freudi akoma ėshtė ideatori i vetėm dhe mė i rėndėsishmi i tė gjithė psikoanalizės. Pas Freudit janė shtuar dhe janė ndryshuar keto apo ato gjėra, por idetė bazė vijnė tė gjitha nga Freudi."
Zbulimi mė i madh i Freudit ishte se tė menduarit dhe tė vepruarit e njeriut nuk drejtohen nga arsyeja, por nga motive tė pavetedijshme. E shprehur nė gjuhėn e tij tė pasur me figura: "Uni nuk ėshtė as zot nė shtepinė e tij". Gjė e vertetojnė sot edhe studimet me trurin.
Dhe ai konstatoi, se dėshirat e shtyra nė subkoshiencė janė shkaqe pėr sėmundje shpirtėrore. Sidomos dėshirat seksuale qė shkojnė deri larg nė fėmijėri. Detyrėn e tij si mjek ai e shihte, qė t“i shoqėronte pacientėt gjatė zhytjes nė tė kaluarėn e tyre. T“ua vinte veshin, kur ata flisnin tė lirė dhe pa rezervė nė ambjentin e mbrojtur tė dhomės tė terapisė, nė divanin e njohur. Sepse terapia psikoterapeutike nuk ėshtė asgjė tjetėr, njė kurė me tė shprehur, gjatė sė cilės pacienti fundi i fundit shėron vetė vetėn. Gjithsesi Freudi, i cili vetė vuantė herė pas here nga simptoma histerie, mendonte se kufiri ndermjet sjelles sė "sėmurė" dhe asaj "normale" ėshtė i papėrcaktuar. Njė mendim revolucionar, i cili raportin hierarkik mjek pacient e ktheu nė "proces studimi ndermjet dy personave", siē e quan sot analisti prominent Wolfgang Schmidtbauer.
Sigurisht qė Freudi nuk ishte fare pa gabime, teoria e tij e seksualitetit femėror psh konsiderohet sot e kapercyer dhe supozimi i tij mė i rėndėsishėm, se ēdo djalė ėshtė i dashuruar me nenėn e tij dhe e pėrjeton babain si rival, vihet nė dyshim nga ekspertet si Uwe Henrik Peters.
"Kompleksi i Edipit nuk e ka atė rėndėsi tė vecantė, qė i ka dhėnė Freudi, ketu ai ka qenė pjellė e kohės sė tij. Ai i ka krijuar veprat e tij nė njė kohė, kur seksualiteti ishte thuajse krejtesisht i tabuizuar, megjithatė fakti qė ai e ve seksualitetin nė qėnder dhe tregon forcėn dhe mundėsinė e seksualitetit, kjo ėshtė e perjetshme.

Seksualiteti dhe subkoshienca nuk ishin tė pakėndshme vetėm pėr bashkėkohasit e Freudit. Freudi iku nga nazistet dhe psikoterapia edhe nėn Leninin nuk ishte e dėsherueshme, as nėn diktatorin Pinochet dhe as nė RDGJ

"Eshte me tė vertetė keshtu, qė pėr regjimet nė pėrgjithėsi autoritare njė gjė e tillė ėshtė e dyshimtė. Tė merresh me shpirtėroren, qė ėshtė gjithnjė dicka subversive, diēka e pakontrollueshme."
Kjo shpjegon ndoshta edhe atė se pėrse njeriu kur ka diēka nė trup shkon te mjeku, ndėrsa pėr dicka shpirterore ngurron tė kerkojnė ndihmė. Njeriu ka frikė tė takojė ato anė tė vetat, nga tė cilat trembet.
Freudi ka treguar si funksionon psiqika e njeriut. Freudi nuk e ndante kritikėn ndaj kulturės sė shoqerisė dhe terapisė. Si shkencetar qė kryente studime mitologjike dhe etnologjike ai donte tė zbulonte lidhjet. Ndermjet sėmundjes sė personit dhe shkaqeve tė tyre shoqerore. Me sistemin e psikoanalizes ai donte ta bente njeriun qė ta kuptonte vetveten, ta clironte nga ēdo moskuptim i vetvetes.

Reana
22-05-06, 20:58
Sigmund Freud

(Vasil Qesari)
(Nė 150 vjetorin e lindjes)

Hipnoza dhe Transferimi

Nė Paris, nė spitalin Salpetričre, ku ai studioi mė 1885 dhe 1886, pikėrisht nė pavijonin e profesorit Jean Martin Charcot, Freud zbuloi fenomenin e hipnozės. Hipnozės, se cilės ai nuk do t’i kushtonte shumė kohė e do ta braktiste shpejt, por qė megjithatė e beri tė mendonte thellė pėr shume mistere tė shpirtit njerėzor... Njė ditė, nė Vienė, teksa qe duke vizituar, njė prej pacienteve ju hodh nė qafė. I ēorientuar fillimisht nga ajo mėnyrė e papritur shprehje afeksioni Freud, mė pas, arriti nė konkluzionin se ato gjeste kishin, gjithsesi, njė lidhje apo shpjegim terapeutik. Ndodhi kėshtu qe ai zbuloi metodėn e “transferimit”. Sipas saj, mjeku terapist ishte njeri i dashur apo i urryer - sepse pacienti transferonte tek ai - dėshirat qė pat pėrjetuar nė fėmijėri kundrejt nėnės apo atit tė vet. Nė bazė tė atij arsyetimi, Freud arriti tė shihte nė mėnyrė simbolike, defektet e pėrjetuara gjatė fėmijėrisė si dhe tė rrėmojė nė kujtimet e asaj periudhe. Sipas Freud, pa bėrė atė lloj kėrkimi, s’kish asnjė rrugė shėrimi. Pra, asnjė lloj analize s’mund tė arrihej me sukses, pa ndihmėn e “transferimit”...

Kompleksi i Edipit

Nė korrik tė vitit 1897, pak kohė pas vdekjes tė atit, Freud vendosi tė “vetėanalizohet” duke deshifruar ėndrrat e veta. "Ėndrra ėshtė rruga mbretėrore drejt inkonshiences (pavetėdijes)” shkroi ai nė “Interpretimin e ėndrrave”, mė 1900. Nė atė kohe, ai besonte se neurozat janė pasojė e abuzimit seksual tė kryer nga prindėr perversė. Ndėrkohė, duke punuar me atė metodė zbulimi, ai zbuloi qė inkoshienca ėshtė e populluar nga fantazma incesti e vrasėse, tė cilat e kanė origjinėn qysh nė fėmijėri. Ato skenarė imagjinare janė shpesh po aq traumatizues sa edhe veprimet e tyre reale. Nė fakt, pėrjetimi i atyre akteve seksuale, provokojnė nė vetvete tronditje tė tmerrshme pėr krijesat e reja njerėzore. Nė njė fazė tė caktuar tė zhvillimit tonė – aty rreth moshės 3 dhe 5 vjeē – ashtu si Edipė tė vegjėl, ne dėshirojmė prindėrit tanė tė seksit tė kundėrt dhe ėndėrrojmė tė eliminojmė prindin rival. E kėto fantazma na shoqėrojnė gjatė gjithė jetės e s’na ndahen kurrė. Ato pėrcaktojnė jetėn tonė prej tė rrituri, duke na shndėrruar nė fajtorė imagjinarė eternelė. Po ashtu, “vetėanaliza” e ēoi Freud nė zbulimin e faktit qė ėndrrat e simptomat psikike flasin me tė njėjtėn gjuhė tė koduar: ato fshehin nė vetvete dėshirat pėr te cilat ne preferojmė tė heshtim. Duke ėndėrruar, ne i jetojmė ato, nė mėnyrė tė tėrthortė. Dhe pėr pasojė, vuajmė neuroza pėr tė cilat jemi dėnuar pėr vete faktin se jemi ne vetė, autorėt e tyre.

Divani...

Nė fillimet e praktikės sė tij kuruese, Freud mendonte se shpjegimi ndaj pacientit i kuptimit tė fshehur tė simptomave tė tij, mjaftonin qė ai tė shėrohej. Por, kjo do tė ishte diēka mjaft e lehtė! Nė fakt, shėrimi s'arrihej nėse pacienti s’do tė arrinte te kuptonte vetė origjinėn e vuajtjeve tė tij. Pėr kėtė arsye, gjate seancave, ai duhej tė fliste, tė hapej. Ai duhej tė tregonte gjithēka qė kish nė kokė, pa i pėrzgjedhur mendimet dhe imazhet qė i pėrzienin shpirtin. Ky ėshtė dhe rregulli themelor i psikanalizės - njė rregull i paprekshėm qė Freud do ta quante "association libre" (lidhje e lirė). Nė mėnyrė qė pacienti tė “lidhej” sa mė mirė, ai shtrihej nė njė divan. Ky pozicion, i cili pėrngjan me atė tė gjumit, favorizonte shprehjen e imagjinatės e tė rrėfimit tė saj. Pėr Freud, divani ishte pjesė e njė rituali, njė ceremoni qė simbolizonte situatėn analitike. Por, kjo zgjedhje u pėrgjigjej dhe kėrkesave tepėr personale tė vetė Freud. Ai s’dėshironte qė pacienti ta shihte nė sy e as tė vėrente shprehjet e fytyrės sė tij, tė cilat do tė influenconin nė shprehjen e lirshme tė mendimeve tė tij. Por, megjithatė, Freud, s’besonte se ajo mėnyrė e kryerjes sė asaj analize ishte universale.” Pėr mua, kjo ėshtė e vetmja metodė qė preferoj. Njė mjek, i cili ka njė personalitet tė ndryshėm nga imi, ėshtė i shtrėnguar ndofta tė aplikojė e tė adoptojė njė mėnyrė tjetėr sjellje ndaj pacientit tė tij” – shpjegonte ai mė 1912.

Vizitat dhe kurat

Freud bėnte vizita pesė ditė nė javė dhe seancat vazhdonin 55 minuta. Pėrsa i pėrket pagesės, ai s’bėnte kurrė pazar: ēdo seance e lėnė pėrgjysmė, paguhej e plotė. Ai shpresonte se kėshtu, sakrifica financiare do tė qe njė motiv mė tepėr pėr njė progres mė tė shpejtė tė analizės. Pacientet e kamur paguanin mė tepėr. Ishte nė saje tė tyre qė Freud mund tė kuronte ata qė ishin tė varfėr. Sipas tij ēdo mjek e kish pėr detyrė tė trajtonte njė numėr tė caktuar pacientėsh gratis. Njė tjetėr kėrkesė pėr pacientet ishte qė gjatė kurave, ata tė mos kryenin marrėdhėnie seksuale. Kjo jo pėr arsye morale, por nė mėnyrė qė atė dėshirė, atė force dinamike, ata ta vendosnin nė shėrbim tė analizės. Nė fillimet e kėtij lloj kurimi, Freud i ndiqte pacientet e tij, nė periudha relativisht tė shkurtra – gjashtė a shtatė muaj. Mė 1908 ai ēmon se njė kurė mund tė vazhdojė nga tetė muaj gjer nė tre vjet. Koha e kurave zgjatet. Me 1932, Freud shpjegonte se “disa pacientė janė aq shumė tė vėshtirė sa qė duhet tė jenė nė mbikqyrjen e analizės psikike gjatė gjithė jetės. Pse kjo zgjatje e tillė trajtimi? Pėr tė operuar sa mė mirė, psikoanalisti ka nevoje pėr efektin e tė papriturės. Sepse, sa mė shumė qė ai njihet me pacientin, aq mė tepėr misteri i tij ndalet e po ashtu, po aq shumė shfaqet rezistenca ndaj trajtimit “– shpjegonte ai. Por, ndėrkohė, duke u pėrballuar me kura tė tilla tė pafund, Freud shtrėngohet tė reflektojė pėr rezultatin e tyre. Ishte kjo arsyeja pse, ai iu sugjeronte nxėnėsve tė vet qė tė evitonin “terapinė” e tepruar – kėmbėnguljen pėr shėrimin e pacienteve me ēdo kusht. Kjo, nga qė ajo mėnyrė veprimi, i nxiste ata nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme qė tė mbroheshin ndaj mjekut, pėr tė ruajtur simptomat tė cilat bėnin pjesė nė vetė qenien e tyre.

Sulmet ndaj Freud

Qysh prej njė shekulli, Freud dhe teoria e tij, ka pasur e ka kundėrshtarė tė rreptė. Nuk kaloi shumė kohė nga zbulimet e tij nė fushėn e psikanalizės dhe nuk ishin tė paktė ata qė e vunė nė dyshim bazėn e teorisė sė tij, vetė ekzistencėn e inkoshiencės nė interpretimin e tij tė ėndrrave. I sulmuar dhe i akuzuar nga shumė drejtime, vallė teoria e tij ėshtė drejt zhdukjes? Suksesi i “Libri i zi i psikanalizės” tregon se koha e ka rritur edhe mė tej frymėn anti–Freud. Por, megjithatė, teoritė e Freud vazhdojnė tė pranohen pėr forcėn e tyre tė mendimit, pėr pistat e nisura e ende tė pazbuluara si edhe shumė praktikave tė tij tė cilave vazhdohet t’u referohet. Edhe nė jetėn e pėrditshme, ai ėshtė i pranishėm e teoria e tij studiohet nėpėr shkolla. Cili vallė, s’ka kėrkuar qė ėndrrave tė tij tu japė njė shpjegim? Kush nuk ka pėrdorur fjalėt “histerik” apo “tabu”? Kush nuk ka dėgjuar dikė tė shpėrthejė me shprehjen: Ti nuk e paske kaluar mirė kompleksin tėnd tė Edipit? I kritikuar, i agresuar, i keqtrajtuar, Freud, megjithatė, mbetet njė fenomen i cili s’del kurrė jashtė “mode”...

Reana
22-05-06, 21:00
S. F.-Njė figurė historike


Duke vėnė nė dukje rėndėsinė e veēantė tė rolit tė inkoshiencės, duke zhvilluar teorinė e pulsioneve apo duke hartuar shkallėt e ndryshimit dhe klasifikimit tė neurozave, psikozave e perversioneve, Freud i dha njerėzimit njė vėshtrim tė ri mbi njeriun. Ai iu imponua historisė si njė eksplorues i vėrtetė i shpirtit tė tij. Filozofė, historianė, psikiatėr a sociologė mund ta kundėrshtojnė kėtė gjė, por ata s’mund tė venė nė dyshim vuajtjet e sfilitjet fizike, turbullimet e ndėrgjegjes, sėmundjet mendore dhe rolin e mjekėsisė psikosomatike. Problemet pėr tė cilat Freud pėrflitet ėshtė fakti qė teoritė e tij s’mund as tė hidhen poshtė, por as dhe tė pranohen. Sepse, vetėm me anė tė njė mrekullie tė shkencės, njeriu do tė mund tė hynte nė labirintet e inkoshiencės. Nėse shumė studiues bėjnė pyetje, hamendje, dyshojnė, disa herė me tė drejtė; ata nė punimet e tyre, megjithatė, marrin si bazė reflektimi pikėrisht teorinė frojdiane. Njė gjė ėshtė pra e sigurtė! Edhe nėse psikanaliza si praktikė mjekėsore, do tė zhdukej, Freud do mbijetonte...

Sepse, Freud i tregoi njeriut si tė dalė nga injoranca, duke i dhėnė atij mundėsinė e takimit me vetveten. E kjo gjė do zgjasė, pėr sa kohė njeriu do ketė pyetje rreth vetes. Parė nė kėtė drejtim, psikanaliza ka njė fat e vend tė veēante nė shoqėri. Ajo as mund tė katalogohet, as tė matet e ka tė gjithė shanset qė tė jetojė po aq gjatė, sa kohė njerėzit do tė kėrkojnė tė mėsojnė si tė jetojnė mė mirė me njeri-tjetrin e vetveten. Pėr Sophie de Mijolla-Mellor, psikoanaliste e themeluese e grupit tė kėrkimeve ndėrvepruese tė psikanalizės,” ajo qė Freud i solli kulturės e kurave psikike nuk janė pėr t’u hedhur poshtė. Ajo qė ėshtė mė interesante pėr to, ėshtė pyetja se kush ėshtė e ardhmja e tyre. Sepse, vepra e Freud ėshtė e pafund dhe e hapur. Ajo s’ėshtė dogmatike. Freud, ka lenė vazhdimisht shumė shtigje qė tė ēojnė drejt rrugėsh tė pazbuluara, tė cilat do flasin shumė po tė kemi parasysh progresin e madh tė biologjisė e shkencave tė tjera”.

A ardhmja e Freud, siē profetizonte edhe ai vetė s’ėshtė iluzion, sepse prej tij mbetet akoma pėr tė mėsuar shumė. Tani pėr tani, s’ėshtė akoma e mundur qė tė hyhet nė arkivat e tij qė do hapen vetėm nė vitin 2113 e ku, sipas tij (shėnimeve tė tij), ai i pat riparė, thelluar, pasuruar e rinterpretuar teoritė e tij. Parė nė kėtė vėshtrim, bie fjala, ėshtė vazhduar tė zhvillohet me tej teoria e tij e pulsioneve dhe kėrkohet gjithmonė te kuptohen mekanizmat e trurit, bėhen pėrpjekje pėr tė hyrė e deshifruar misterin e ėndrrave. Rezultatet e kėtyre studimeve, padyshim do ta ēojnė njerėzimin pėrtej kufijve tė kohės dhe do tė shkruhen nė fushėn e njohjes e dijes. Mė tepėr se kurrė ndonjėherė tjetėr, ne sot po kėrkojmė qė tė kuptojmė se si “funksionojmė”. Ėshtė kjo arsyeja, pėrtej debateve mbi tė vėrtetat e psikanalizės se, pėr njeriun e ardhmja s’mund tė marrė formė, pa njė kthim tė veēantė mbi veprėn e Freud-it ...

Reana
24-05-06, 02:01
Njeriu Freud

(V.Q.)


Gėzuar ditėlindjen, Doktor Freud!

http://www.seguraweb.nl/archive/sigmund_freud.jpgSikur tė jetonit, sivjet ju do tė ishit 150 vjeē. Me ē'emėr do tė duhet t'ju flasim sot, si t'ju quajmė? Ka shumė qė ju thėrrasin "mjeshtėr". Te tjerė nuk ngurojnė t'ju flasin thjesht me mbiemrin tuaj Freud. Por ka edhe njė grup tė vogėl njerėzish qė s'hezitojnė t'ju quajnė "sharlatan". Por, megjithatė njė gjė ėshtė e saktė. Qė ju, edhe pse i vdekur, vazhdoni tė "turbulloni gjumin e njerėzve" kudo nė botė. Kjo ndodh, nė radhė tė parė, ngaqė ne nuk dimė kush e di se ēfarė pėr ju. Juve, qė gardianet e memories kolektive ju kanė kryqėzuar duke ju mbyllur nė arkive gjer nė vitin 2113! Asgjė s'na ndriēon rreth vlerave tuaja tė shumėfishta: neurologu qė ishte njėherėsh edhe njė shėrues i shquar, dekriptuesi i seksualitetit njerėzor qe s'preku grua me dorė gjer nė moshėn 40 vjeē. Rrebeli qė jetoi si njė mikroborgjez. Deshifruesi i simptomave qė s'lejoi kurrė tė interpretonin ato tė tijat. Gjithė ajo ēka na ka mbetur ėshtė praktika juaj terapeutike si edhe gjurma e pėrflakur e njė revolucionari shpirtrash. Fakti qė ne s'jemi gjė tjetėr veē kalorės qė endemi pa busullė, nga tė na shpien kuajt - tė udhėhequr e tė nėnshtruar ndaj disa forcave tė brendshme. Ju vazhdoni tė na pėrplasni, mėkatarė siē jemi, nė vuajtjet dhe emocionet tona. Ngushėllimi ynė i vetėm: fakti qė ju ishit i pari mes nesh qė vuajtėt dhe luftuat...

turisti
24-05-06, 19:27
Njeriu Freud

(V.Q.)


Gėzuar ditėlindjen, Doktor Freud!

http://www.seguraweb.nl/archive/sigmund_freud.jpgSikur tė jetonit, sivjet ju do tė ishit 150 vjeē. Me ē'emėr do tė duhet t'ju flasim sot, si t'ju quajmė? Ka shumė qė ju thėrrasin "mjeshtėr". Te tjerė nuk ngurojnė t'ju flasin thjesht me mbiemrin tuaj Freud. Por ka edhe njė grup tė vogėl njerėzish qė s'hezitojnė t'ju quajnė "sharlatan". Por, megjithatė njė gjė ėshtė e saktė. Qė ju, edhe pse i vdekur, vazhdoni tė "turbulloni gjumin e njerėzve" kudo nė botė. Kjo ndodh, nė radhė tė parė, ngaqė ne nuk dimė kush e di se ēfarė pėr ju. Juve, qė gardianet e memories kolektive ju kanė kryqėzuar duke ju mbyllur nė arkive gjer nė vitin 2113! Asgjė s'na ndriēon rreth vlerave tuaja tė shumėfishta: neurologu qė ishte njėherėsh edhe njė shėrues i shquar, dekriptuesi i seksualitetit njerėzor qe s'preku grua me dorė gjer nė moshėn 40 vjeē. Rrebeli qė jetoi si njė mikroborgjez. Deshifruesi i simptomave qė s'lejoi kurrė tė interpretonin ato tė tijat. Gjithė ajo ēka na ka mbetur ėshtė praktika juaj terapeutike si edhe gjurma e pėrflakur e njė revolucionari shpirtrash. Fakti qė ne s'jemi gjė tjetėr veē kalorės qė endemi pa busullė, nga tė na shpien kuajt - tė udhėhequr e tė nėnshtruar ndaj disa forcave tė brendshme. Ju vazhdoni tė na pėrplasni, mėkatarė siē jemi, nė vuajtjet dhe emocionet tona. Ngushėllimi ynė i vetėm: fakti qė ju ishit i pari mes nesh qė vuajtėt dhe luftuat...

Dr Freud ka dit se:

Ku qenderon e verteta e logjikes se njeriut,kur njeriu eshte ne harmoni me vetveten,ateherit eshte dhe me tjeret dhe ka ditur qe njeriu i posedon te gjithat qe jan te nevojshme dhe te dobishmet per funksionim normal.


thjeshte & sinqerte,
TURISTI.

Makaveli
09-06-06, 22:29
KAM NJĖ PYETJE?

SI BĖHET NJĖ PSIKOANALIZĖ (varur nga eksperimenten e jetės dhe komunikimit me njerėz)?


Rrespektivisht:Makaveli