PDA

View Full Version : Mrekullitė Shkencore Nė Kuran


musl|m
14-05-06, 09:54
Katėrmbėdhjetė shekuj mė pare, Zoti zbriti Kuranin pėr tė udhėzuar njerėzit nė rrugėn e vėrtetė. Qė prej ditės sė shpalljes sė tij e deri nė Ditėn e Gjykimit, ky libėr i fundit hyjnor do tė mbesė udhėzimi i vetėm pėr ta.

Stili i pakrahasueshėm i Kuranit dhe urtėsia e tij e pėrkryer janė tregues tė qartė se ai ėshtė me tė vėrtetė fjala e Zotit. Pėrveē kėsaj, Kurani ka mjaft veēori tė tjera tė mrekullueshme, tė cilat vėrtetojnė se ai ėshtė me tė vėrtetė njė libėr hyjnor. Njė prej kėtyre veēorive ėshtė fakti se njė numėr i konsiderueshėm i fakteve shkencore, tė cilat njeriu mundi t'i zbulonte vetėm me ndihmėn e teknologjisė sė shekullit XX, janė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.

Sigurisht qė nuk mund tė pretendojmė qė Kurani ėshtė njė libėr shkencor, pasi qėllimi i shpalljes sė tij nuk ėshtė shtjellimi i fakteve shkencore apo shpjegimi i dukurive natyrore, por siē e thamė dhe mė lart, udhėzimi i njerėzve drejt sė vėrtetės. Megjithatė, nė Kuran gjejmė shumė fakte shkencore, tė cilat janė zbuluar nė mėnyrė tė plotė vetėm nė saje tė fjalės sė fundit tė teknologjisė bashkėkohore. Kėto fakte shkencore as qė mund tė perceptoheshin apo imagjinoheshin nė kohėn e shpalljes sė tij, gjė qė vėrteton akoma mė tepėr prejardhjen e tij hyjnore.

Qė tė kuptojmė mrekullitė shkencore nė Kuran, sėpari duhet tė hedhim njė vėshtrim nė nivelin e shkencės qė mbizotėronte nė kohėn e shpalljes sė kėtij libri hyjnor.

Nė shekullin VII, nė shoqėrinė arabe ekzistonin shumė bestytni, me tė cilat ishin pėrzier edhe ēėshtjet shkencore. Mungesa e teknologjisė sė duhur, me anė tė sė cilės do tė studioheshin tė fshehtat e natyrės dhe universit, i la kėta arabė tė hershėm nėn ndikimin e bestytnive dhe legjendave tė trashėguara nga brezat e mėparshėm. Pėr shembull, ata supozonin se ishin malet ato qė e mbanin qiellin lart. Ata besonin se toka ishte e sheshtė dhe nė dy skajet e saj ndodheshin male tė larta, tė cilat ishin shtyllat qė mbanin qiellin lart.

Sidoqoftė, tė gjitha kėto besime tė kota tė shoqėrisė arabe u zhdukėn me zbritjen e Kuranit. Nė ajetin e dytė tė sures Er-Rra'd thuhet: "Zoti ėshtė Ai qė i ngriti qiejt pa asnjė shtyllė..." Ky ajet hodhi poshtė besimin e trashėguar tė arabėve se qielli qėndron lart i mbajtur prej maleve. Nė mjaft ēėshtje tė tjera janė shpallur tė dhėna tepėr tė rėndėsishme dhe tė sakta, nė njė kohė kur askush s'kishte asnjė njohuri pėr to. Kurani, i cili zbriti nė kohėn kur njerėzit dinin shumė pak rreth astronomisė, fizikės ose biologjisė, pėrmban argumente bazė mbi njė sėrė dukurish tė ndryshme, si krijimi i Universit, krijimi i qenieve njerėzore, struktura e atmosferės apo ekuilibri delikat, i cili bėn tė mundur jetėn nė tokė.

Tani, le tė shqyrtojmė sė bashku disa mrekulli shkencore tė shpallura nė Kuran.

musl|m
14-05-06, 09:56
Nė ajetin e mėposhtėm, pėrshkruhet origjina e universit:

"Ai ėshtė Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokės (pa pasur asnjė shembull)..."(El-En'am 101)

Pėrfundimi, nė tė cilin ka arritur astrofizika sot, ėshtė se i tėrė universi, sė bashku me dimensionet e lėndės dhe tė kohės, erdhi nė ekzistencė si rezultat i njė shpėrthimi tė madh, i cili ndodhi menjėherė. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vėrtetoi se universi ishte krijuar nga asgjėja si rezultat i njė shpėrthimi nė njė pikė tė vetme. Qarqet shkencore moderne janė tė njė mendimi nė lidhje me faktin se Big Bengu ėshtė i vetmi shpjegim i arsyeshėm dhe i vėrtetuar i zanafillės sė universit dhe i mėnyrės sė krijimit tė tij.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_02_02.jpg

Para Big Bengut, lėnda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, nė tė cilėn as lėnda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin - dhe kjo mund tė pėrshkruhet vetėm nė mėnyrė metafizike - arrijmė nė pėrfundimin se lėnda, energjia dhe koha janė tė tėra tė krijuara. Ky argument ėshtė njė nga zbulimet e fundit tė fizikės bashkėkohore, i cili ėshtė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_02_01a.jpg

Aparaturat e ndjeshme nė bordin e satelitit hapėsinor COBE, i cili u lėshua nga NASA mė 1992, arriti tė kapte dukshėm pjesė tė mbetura tė Big Bengut. Ky zbulim shėrben si dėshmi pėr Big Bengun, i cili ėshtė shpjegimi shkencor i faktit se universi u krijua nga asgjėja.

musl|m
14-05-06, 10:01
Nė Kuran, i cili u shpall katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, nė kohėn kur shkenca e astronomisė ishte akoma primitive, zgjerimi i universit pėrshkruhet nė kėtė mėnyrė:

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)

Fjala "qiell" e pėrmendur nė kėtė ajet ėshtė pėrdorur nė vende tė ndryshme nė Kuran me kuptimin e hapėsirės dhe universit. Edhe kėtu, kjo fjalė ėshtė pėrdorur me kėtė kuptim. Me fjalė tė tjera, nė Kuran ėshtė shpallur se universi "zgjerohet". Pikėrisht, ky ėshtė pėrfundimi i arritur sot prej shkencės.

Deri para fillimit tė shekullit XX, i vetmi mendim i pėrhapur nė tė gjithė botėn e shkencės ishte se "universi ruan njė gjendje konstante dhe ka ekzistuar pėrherė pa fillim". Por kėrkimet, vėzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vėrtetuan se universi nė tė vėrtetė ka njė fillim; argument pėr kėtė ėshtė fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.

Nė fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritėn teorikisht se universi ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme dhe zgjerohet.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_02.jpg
Georges Lemaitre

Ky fakt u vėrtetua gjithashtu prej tė dhėnave tė vėzhguara mė 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndėrsa po vėzhgonte qiellin me njė teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njėra-tjetra. Njė univers, ku ēdo gjė lėviz vazhdimisht duke u larguar prej ēdo gjėje tjetėr, nėnkupton njė univers vazhdimisht nė zgjerim.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_01b.jpg
Edwin Hubble me
teleskopin e tij gjigand

Vėzhgimet e kryera nė vitet nė vazhdim vėrtetuan se universi ėshtė nė zgjerim e sipėr. Pėrsėri del nė pah saktėsia e habitshme e ajetit kuranor, i cili pėrdor njė folje tė kohės sė tashme pėr tė pėrshkruar vazhdimėsinė e kėtij zgjerimi. Ky argument ėshtė sqaruar nė Kuran nė njė kohė kur askush nuk kishte as idenė mė tė vogėl rreth kėtyre fakteve.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_03.jpg
Qė prej momentit tė Big Bengut, universi ka filluar tė zgjerohet vazhdimisht me shpejtėsi tė madhe. Shkencėtarėt e krahasojnė zgjerimin e universit me sipėrfaqen e njė tullumbaceje nė fryrje e sipėr.

musl|m
14-05-06, 10:03
Njė prej ajeteve qė bėn fjalė pėr krijimin e qiejve ėshtė edhe ajeti i mėposhtėm:

"A nuk e dinė jobesimtarėt se qiejtė dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo gjėje. Pėrse nuk besojnė pra?" (El Enbija 30)

Fjala "retk", e pėrkthyer "tė ngjitura", nė gjuhėn arabe do tė thotė "tė pėrziera me njėra-tjetrėn, tė bashkuara". Kjo fjalė pėrdoret nė ato raste kur u referohemi dy substancave tė ndryshme, tė cilat pėrbėjnė njė tė plotė. Fraza "Ne i ndamė" ėshtė folja arabe "feteka" dhe nėnkupton diēka qė vjen si rezultat i shkėputjes apo shkatėrrimit tė strukturės sė ngjitur"retk". Carja e farės sė bimės nė momentet para tė mbirjes ėshtė njė nga rastet nė tė cilat pėrdoret kjo folje.

Le tė shqyrtojmė pėrsėri ajetin kuranor, duke pasur nė mendje faktet e lartpėrmendura. Nė ajet, qielli dhe toka janė subjekti i parė i gjendjes "retk". Mė pas ata ndahen (feteka), duke u shkėputur nga njėri-tjetri. Kureshtja jonė rritet kur rikujtojmė momentet e para tė Big Bengut dhe shohim se e gjithė lėnda e universit pėrfshihej nė njė pikė tė vetme. Me fjalė tė tjera, ēdo gjė, duke pėrfshirė "qiejt dhe tokėn", tė cilat ishin krijuar ende, ishin pjesė e kėsaj pike nė gjendjen "retk". Pas njė shpėrthimi tė fuqishėm, lėnda e kėsaj pike u nda (feteka) dhe mė pas ndodhi procesi i krijimit tė strukturės sė tėrė universit.

Kur krahasojmė ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato pėrputhen nė mėnyrė tė pėrkryer me njėra-tjetrėn. Fakti mė interesant dhe mė habitės ėshtė se kėto zbulime u bėnė vetėm nė shekullin XX.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_04_01a.jpg
Fotoja paraqet Big Bengun, i cili bėn tė qartė edhe njė herė se Zoti e krijoi universin prej asgjėsė. Big Bengu ėshtė njė teori e vėrtetuar me dėshmi tė qarta shkencore. Megjithėse disa shkencėtarė u pėrpoqėn tė sillnin teori tė kundėrta me Big Bengun, dėshmitė e qarta shkencore bėnė qė kjo teori tė pranohej tėrėsisht prej komunitetit shkencor.

musl|m
14-05-06, 10:08
Duke iu referuar Kuranit, Dielli dhe Hėna lėvizin nė njė orbitė tė caktuar:

"Zoti krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė." (El Enbija 33)

Nė njė ajet tjetėr ėshtė pėrmendur se Dielli nuk ėshtė i palėvizshėm, por lėviz nė njė orbitė tė caktuar.

"Edhe dielli lėviz drejt kufirit tė tij pėrfundimtar. Ajo lėvizje ėshtė pėrcaktim i tė Plotfuqishmit, tė Diturit." (Ja Sin 38)

Kėto argumente tė komunikuara nė Kuran u zbuluan prej vėzhgimeve astronomike shumė shekuj mė vonė. Sipas llogaritjeve tė ekspertėve tė astronomisė, Dielli udhėton me njė shpejtėsi marramendėse prej 720.000 km nė orė nė drejtim tė yllit Vega nė njė orbitė tė vetme tė quajtur Maja Diellore. Kjo do tė thotė se Dielli pėrshkon afėrsisht 17.280.000 km nė ditė. Bashkė me Diellin, tė gjitha planetet dhe satelitėt brenda sistemit gravitacional tė Diellit pėrshkojnė gjithashtu tė njėjtėn distancė. Pėr mė tepėr, tė gjitha yjet nė univers bėjnė njė lėvizje tė ngjashme.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_01a.jpg

Nė Kuran ėshtė shpallur se i tėrė universi ėshtė i mbushur plot me rrugė e orbita si ajo e diellit:

"Betohem nė qiellin plot rrugė." (Edh-Dharijat 7)

Nė univers ndodhen rreth 200 miliardė galaktika dhe secila prej tyre pėmban rreth 200 miliardė yje. Pjesa mė e madhe e kėtyre yjeve kanė planete dhe pjesa mė e madhe e kėtyre planeteve kanė satelitė. Kėta trupa gjigandė lėvizin nė orbita tė caktuara, sipas njė lėvizjeje tė pėrllogaritur nė mėnyrė preēize. Pėr miliona vite me radhė, tė gjithė kėta trupa "notojnė" nė orbitėn e tyre nė njė harmoni dhe rregull tė pėrkryer. Pėr mė tepėr, njė anumėr i madh kometash lėvizin nė orbitat e pėrcaktuara pėr to.

Orbitat nė univers nuk janė karakteristikė vetėm e trupave qiellorė. Edhe vetė galaktikat udhėtojnė me njė shpejtėsi marramendėse nė orbita tė projektuara pėr to. Gjatė kėsaj lėvizjeje, asnjė prej trupave qiellorė nuk i zė rrugėn, apo pėrplaset me tė tjerėt.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_02a.jpg

Sigurisht qė nė kohėn e shpalljes sė Kuranit njerėzimi nuk zotėronte teleskopė elektronikė apo teknologjinė e avancuar tė vėzhgimit tė trupave miliona kilometra nė hapėsirė, ashtu siē nuk dispononte njohuritė e sotme tė fizikės apo astronomisė. Ndaj nė atė kohė nuk ishte e mundur tė zbulohej nė mėnyrė shkencore se hapėsira ėshtė "plot me rrugė dhe orbita", siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor…

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_03a.jpg
Si shumė kometa tė tjera nė univers, edhe kometa Halley (lart) lėviz nė njė orbitė tė pėrcaktuar. Ajo ka njė orbitė specifike dhe lėviz nė harmoni tė plotė me trupat e tjerė qiellorė.Tė gjithė trupat qiellorė, duke pėrfshirė edhe planetet, satelitet, yjet, madje dhe galaktikat, kanė orbitat e tyre, tė pėrcaktuara me llogaritje tepėr delikate. Ai qė vendosi kėtė rregull dhe ekuilibėr tė pėrkryer ėshtė Zoti, Krijuesi i universit.

musl|m
14-05-06, 10:10
"Ai i krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar. Ai ia mbėshtjell natėn ditės dhe ditėn ia mbėshtjell natės." (Ez-Zumer 5)

Fjalėt e pėrdorura nė Kuran pėr tė pėrshkruar universin janė mjaft tė qarta. Fjala arabe, e cila ėshtė pėrkthyer "mbėshtjellė" nė ajetin e mėsipėrm, ėshtė fjala "tek'uir". Nė fjalorėt arabė, kjo fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar mbėshtjelljen e njė gjėje rreth njė gjėje tjetėr, siē mbėshtillet ēallma rreth kokės.

Njoftimi i dhėnė nė kėtė ajet pėr mbėshtjelljen e ditės dhe natės me njėra-tjetrėn na ndihmon tė njohim formėn e tokės. Kjo mbėshtjellje mund tė ndodhė vetėm nėse toka ėshtė e rrumbullakėt. Kjo do tė thotė se rrumbullakėsia e tokės ėshtė thėnė nė mėnyrė tė tėrthortė nė Kuran, qė nė shekullin VII. Nuk duhet tė harrojmė se gjuha arabe ėshtė njė gjuhė shumė e pasur dhe pėrdorimi i kėsaj foljeje ėshtė i rrallė, gjė qė tregon fare qartė se pėrdorimi i saj ėshtė bėrė me qėllim.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_06_01a.jpg

Sidoqoftė, ne duhet tė sjellim ndėrmend se njohuritė e astronomisė tė asaj kohe e perceptonin botėn krejt ndryshe. Atėherė mendohej se bota ishte njė plan i sheshtė dhe tė gjitha pėrllogaritjet dhe shpjegimet shkencore ishin tė bazuara mbi kėtė besim. Ajetet kuranore pėrmbajnė informacione, tė cilat ne kemi mundur t'i njohim vetėm disa shekuj mė parė. Pėrderisa Kurani ėshtė fjala e Zotit, ai ka pėrdorur fjalėt mė tė sakta, kur flet pėr pėrshkrimin e universit.

musl|m
14-05-06, 10:14
Nė Kuran, Zoti na tėrheq vėmendjen ndaj njė vetie mjaft interesante tė qiellit:

"Qiellin e kemi bėrė si ēati tė sigurtė e tė mbrojtur…" (El Enbija 32)

Kjo veti e qiellit ėshtė vėrtetuar prej kėrkimeve shkencore tė kryera nė shekullin XX.

Atmosfera, e cila rrethon tokėn, kryen shėrbime jetike pėr tė siguruar vazhdimėsinė e jetės. Duke shkatėrruar mjaft meteorė tė mėdhenj e tė vegjėl, gjatė pėrpjekjeve tė tyre pėr tė arritur tokėn, ajo i ndalon ata qė tė pėrplasen me tokėn dhe tė dėmtojnė gjallesat.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_01a.jpg
Atmosfera lejon qė tė arrijnė nė Tokė vetėm rrezet e nevojshme pėr jetėn. Pėr shembull, rrezet ultravjollcė arrijnė nė Tokė nė njė pėrpjestim tė caktuar. Vetėm nė sajė tė kėtij fakti ėshtė e mundur kryerja e procesit tė fotosintezės dhe, rrjedhimisht, vazhdimėsia e jetės pėr tė gjitha gjallesat.

Pėr mė tepėr, atmosfera filtron rrezet e dritės qė vijnė nga hapėsira, tė cilat janė tė dėmshme pėr krijesat e gjalla. Fakti mė interesant ėshtė se vetėm rrezet e padėmshme e tė nevojshme - drita e tejdukshme, rrezet e shkurtra ultravjollcė dhe valėt e radios - janė nė gjendje tė pėrshkojnė atmosferėn. I gjithė ky rrezatim ėshtė i domosdoshėm pėr jetėn. Atmosfera lejon kalimin vetėm tė njė pjese tė rrezeve tė shkurtra ultravjollcė, tė cilat janė mjaft tė domosdoshme pėr procesin e fotosintezės dhe pėr ekzistencėn e tė gjitha gjallesave. Pjesa mė e madhe e rrezeve tė gjata ultravjollcė, tė lėshuara nga dielli, filtrohen prej shtresės sė ozonit nė atmosferė dhe vetėm njė pjesė e kufizuar dhe thelbėsore e tyre arrijnė nė Tokė.

Vetia mbrojtėse e atmosferės nuk mbaron kėtu. Atmosfera mbron gjithashtu tokėn prej tė ftohtit ngrirės tė hapėsirės, i cili arrin deri nė minus 270 gradė celcius.

Nuk ėshtė vetėm atmosfera ajo qė e mbron Tokėn nga efektet shkatėrruese dhe dėmtuese tė hapėsirės. Sė bashku me atmosferėn, brezi Van Alen, njė shtresė, e cila krijohet si rezultat i fushės magnetike tė Tokės, gjithashtu shėrben si njė fushė mbrojtėse kundėr rrezatimeve tė dėmshme, tė cilat kėrcėnojnė planetin tonė. Ky rrezatim, i cili vazhdimisht lėshohet prej diellit dhe yjeve tė tjera, ėshtė vdekjeprurės pėr gjallesat. Nėse brezi Van Alen nuk do tė ekzistonte, energjia e shpėrthimeve masive tė quajtura shpėrthime diellore, tė cilat hasen vazhdimisht nė Diell, do tė shkatėrronin ēdo formė jete nė Tokė.

Dr. Hugh Ross, duke folur mbi rėndėsinė qė ka pėr jetėn tonė brezi Van Alen, ndėr tė tjera thotė:

"Nė fakt, Toka ka dendėsinė mė tė lartė se ēdo planet tjetėr nė Sistemin Diellor. Bėrthama e madhe e hekur-nikelit ėshtė shkaku i ekzistencės sė fushės sonė tė madhe magnetike. Kjo fushė magnetike formon shtresėn mbrojtėse Van-Alen, e cila e mbron Tokėn nga rrezet bombarduese. Nėse nuk do tė ishte kjo mburojė, jeta nė Tokė do tė ishte e pamundur. I vetmi planet tjetėr shkėmbor qė ka fushė magnetike ėshtė Mėrkuri, por fuqia e fushės sė tij ėshtė 100 herė mė e vogėl se e Tokės. Madje as Afėrdita - planeti ynė "motėr" - nuk ka fushė magnetike. Brezi mbrojtės Van-Alen ėshtė njė strukturė qė gjendet vetėm nė Tokė."1 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_07.php#1)

Energjia e ēliruar nė njė prej kėtyre shpėrthimeve tė viteve tė fundit ėshtė e barabartė me energjinė e ēliruar nga shpėrthimi i 100 miliardė bombave atomike, si ajo qė u hodh nė Hiroshimė. Pesėdhjetė e tetė orė pas shpėrthimit u vėrejt se gjilpėrat magnetike tė busullave paraqitnin njė lėvizje jo tė zakonshme dhe 250 km mbi atmosferėn e Tokės, temperatura u rrit menjėherė nė 2500oC.

Me pak fjalė, njė sistem mbrojtės i pėrkryer funksionon mbi Tokė. Ai e rrethon botėn tonė dhe e mbron prej kėrcėnimeve tė jashtme. Vetėm kohėt e fundit, shkencėtarėt arritėn tė mėsojnė disa gjėra rreth tij, kurse Zoti na ka njoftuar nė Kuran pėr mbėshtjellėn mbrojtėse tė Tokės qė shekuj mė parė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_02a.jpg
Ky ilustrim paraqet meteorėt qė janė gati pėr t'u pėrplasur me tokėn. Trupat qiellorė, gjatė udhėtimit nė hapėsirė, mund tė pėrbėjnė njė kėrcėnim serioz pėr Tokėn, por Zoti, i Cili ka krijuar ēdo gjė nė mėnyrėn mė tė pėrkryer, e ka bėrė atmosferėn njė "ēati mbrojtėse". Falė kėsaj mbrojtjeje tė pėrkryer, gati tė gjithė meteorėt nuk mund ta dėmtojnė Tokėn, sepse kur arrijnė atmosferėn, ata shpėrbėhen nė miliona copa tė vogla.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_03b.jpg
Pjesa mė e madhe e njerėzve, kur shohin qiellin, nuk mendojnė rreth vetive mbrojtėse tė atmosferės. Ata thuajse nuk mendojnė kurrė se ēfarė vendi do ishte Toka, nėse kjo strukturė nuk do tė ekzistonte. Fotografia lart paraqet njė krater gjigand tė krijuar nga njė meteor, i cili ra nė Arizona, nė SHBA. Sikur tė mos ekzistonte atmosfera, miliona meteorė do tė binin nė Tokė dhe ajo do tė bėhej njė vend i pabanueshėm. Por vetitė mbrojtėse tė atmosferės bėjnė tė mundur qė gjallesat tė jetojnė tė sigurta. Kjo ėshtė pikėrisht mbrojtja qė ėshtė shpallur nė Kuran.

musl|m
14-05-06, 10:17
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_04a.jpg
Energjia qė ēlirohet nga njė shpėrthim diellor ėshtė kaq e madhe, saqė mendja e njeriut e ka tė vėshtirė ta konceptojė. Njė shpėrthim i vetėm ėshtė i barabartė me energjinė e ēliruar nga 100 miliardė bomba atomike si ajo e hedhur nė Hiroshimė. Bota ėshtė e mbrojtur nga efektet shkatėrruese tė kėsaj energjie prej atmosferės dhe brezit rrethues Van Alen.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_05a.jpg
Duke u larguar prej Tokės, e cila ėshtė e pėrshtatur nė mėnyrė tė pėrsosur pėr jetėn njerėzore, pėrtej atmosferės, nė hapėsirė, ne hasim njė tė ftohtė ngrirės. Bota ėshtė e mbrojtur prej tė ftohtit ngrirės tė hapėsirės, i cili arrin nė - 270oC, nė saje tė atmosferės.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_06a.jpg
Shtresa magnetosferike e formuar prej fushės magnetike tė Tokės i shėrben asaj si njė fushė mbrojtėse prej trupave qiellorė dhe rrezeve kozmike tė dėmshme. Nė foton lart duket qartė kjo shtresė magnetosferike, e cila quhet ndryshe Brezi Van Alen. Ky brez rrethues ndodhet mijėra kilometra larg Tokės dhe mbron tė gjitha krijesat nė tokė prej energjisė shkatėrruese qė vjen nga hapėsira.Tė gjitha kėto zbulime shkencore vėrtetojnė se Toka ėshtė e mbrojtur nė njė mėnyrė tepėr tė veēantė. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se kjo "mbrojtje" na u bė e njohur nė Kuran 1400 vjet mė parė, nė ajetin: "Qiellin e kemi bėrė ēati tė sigurtė e tė mbrojtur."

musl|m
14-05-06, 10:20
Ajeti i njėmbėdhjetė i sures Et-Tarik nė Kuran, i referohet vetisė "kthyese" tė qiellit:

"Betohem nė qiellin qė kthen." (Et-Tarik 11)

Siē dihet, atmosfera, e cila rrethon Tokėn, pėrbėhet nga disa shtresa. Secila prej tyre luan njė rol tė rėndėsishėm nė dobi tė jetės. Kėrkimet kanė nxjerrė nė dritė se kėto shtresa janė tė specializuara nė kthimin mbrapsht tė trupave apo rrezeve qė vijnė nga hapėsira apo nga vetė Toka. Tani le tė shqyrtojmė disa shembuj tė funksionit "kthyes" tė shtresave qė e rrethojnė Tokėn.

Troposfera, e cila ndodhet 13-15 km mbi Tokė, luan rol nė kondensimin e avujve tė ujit qė vijnė nga sipėrfaqja e Tokės dhe nė kthimin poshtė tė tyre nė formė shiu.

Shtresa e ozonit me lartėsi 25 km nga toka reflekton rrezatimin e dėmshėm dhe rrezet ultravjollcė, tė cilat vijnė nga hapėsira dhe i kthen mbrapsht nė hapėsirė.

Jonosfera kthen valėt e radios tė transmetuara nga Toka duke i kthyer poshtė nė pjesė tė ndryshme tė saj, tamam si njė satelit pasiv komunikimi, duke bėrė tė mundur transmetimin e valėve radiofonike dhe televizive nė njė distancė tepėr tė largėt.

Shtresa magnetosferike kthen mbrapsht grimcat e dėmshme radioaktive qė pėrhapen nga Dielli dhe yjet e tjera, para se tė arrijnė Tokėn.

Fakti qė gjithė kėto veti tė shtresave tė atmosferės, tė zbuluara vetėm kohėt e fundit, janė shpallur nė Kuran prej shumė shekujsh provon bindshėm se Kurani ėshtė fjala e Zotit.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_01a.jpg
Prania e ujit ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr jetėn nė Tokė. Njė nga faktorėt qė ndikon nė formimin e ujit ėshtė Troposfera, e cila ėshtė njė prej shtresave tė atmosferės. Shtresa e Troposferės kondenson ujin qė vjen nė gjendje avujsh nga sipėrfaqja e Tokės dhe e kthen poshtė nė formė shiu.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_02a.jpg
Shtresa atmosferike, e cila bllokon rrezet qė mund tė jenė shkatėrruese pėr jetėn nė Tokė, ėshtė Ozonosfera. Ajo kthen rrezet e dėmshme tė ardhura nga hapėsira, siē janė rrezet ultravjollcė, duke parandaluar arritjen e tyre nė Tokė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_03a.jpg
Secila shtresė e atmosferės ka veti tė dobishme pėr jetėn e krijesave. Shtresa e Jonosferės, pėr shembull, e cila ėshtė njė nga shtresat mė tė larta tė atmosferės, kthen valėt e radios tė lėshuara nga njė qendėr e caktuar poshtė nė Tokė dhe bėn tė mundur kapjen e kėtyre valėve nė distanca tė mėdha.

musl|m
14-05-06, 10:26
Njė nga faktet shkencore tė zbuluara kohėt e fundit ėshtė pėrbėrja e qiellit nga shtatė shtresa.

"Zoti ėshtė Ai qė krijoi shtatė qiej mbi njėri-tjetrin." (El-Mulk 3)"

... Ai i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej." (Fusilet 12)

Fjala "qiell" nė gjuhėn arabe pėrdoret me disa kuptime. Nė disa raste ajo ka kuptimin e atmosferės. Nė disa raste ajo ka kuptimin e universit. Kur pėrdoret nė numrin shumės, ajo nė pėrgjithėsi ka njė kuptim mė tė gjerė se fjala "univers", pasi pėrfshin universin, i cili pėrbėn qiellin e parė, dhe gjashtė qiej tė tjerė. Por nėse ne i japim fjalės "qiej" kuptimin e parė, d.m.th. atė tė atmosferės, atėherė arrijmė nė pėrfundimin se atmosfera qė rrethon planetin tonė pėrbėhet nga shtatė shtresa.

Me tė vėrtetė, sot ėshtė bėrė i njohur fakti se atmosfera qė rrethon Tokėn, pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme, tė cilat shtrihen mbi njėra-tjetrėn. Pėr mė tepėr, numri i kėtyre shtresave ėshtė i njėjtė me numrin e pėrmendur nė Kuran: shtatė shtresa. Kjo temė pėrshkruhet nga njė burim shkencor si mė poshtė:

Shkencėtarėt kanė zbuluar se atmosfera pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme. Shtresat ndryshojnė prej njėra-tjetrės nga vetitė e tyre fizike, si trysnia, lloji i gazeve etj. Shtresa atmosferike mė e afėrt me Tokėn quhet TROPOSFERĖ. Ajo zė 90% tė atmosferės. Shtresa mbi troposferė quhet STRATOSFERĖ. Shtresa tjetėr, ku pėrthyhen rrezet ultravjollcė quhet OZONOSFERĖ. Shtresa tjetėr quhet MEZOSFERĖ. TERMOSFERA shtrihet mbi mezosferė. Gazet e jonizuara formojnė njė shtresė brenda termosferės, e cila quhet JONOSFERĖ. Shtresa mė e skajshme e atmosferės sė Tokės shtrihet 480-960 km. Kjo pjesė quhet EKZOSFERĖ.2 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_09.php#2)

Nėse numėrojmė shtresat e cituara prej kėtij burimi, shohim se atmosfera pėrbėhet pikėrisht nga shtatė shtresa, siē ėshtė shpallur edhe nė ajetin kuranor.

Troposfera
Stratosfera
Ozonosfera
Mezosfera
Termosfera
Jonosfera
Ekzosfera

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_09_02b.jpg
Katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, kur tė gjithė besonin se qielli ishte unik e i pandarė, Kurani shpalli mrekullinė e ndarjes nė shtresa dhe, pėr mė tepėr, nė "shtatė" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetėr, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokėn, pėrbėhet prej "shtatė" shtresave bazė.

Njė tjetėr mrekulli e ajeteve kuranore qė pėrmendin kėtė fakt shtjellohet kur lexojmė pjesėn e fundit tė ajetit dymbėdhjetė tė sures Fusilet: "... secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej". Me fjalė tė tjera, nė kėtė ajet deklarohet se Zoti i caktoi ēdo qielli funksionin e vet. Me tė vėrtetė, siē e kemi parė edhe nė kapitujt e mėparshėm, secila prej kėtyre shtresave ka funksione jetike tė dobishme pėr njerėzimin dhe pėr tė gjitha format e tjera tė jetės nė Tokė. Ēdo shtresė ka njė funksion tė veēantė, duke filluar nga formimi i shiut, mbrojtja prej rrezeve tė dėmshme, reflektimi i valėve radiofonike e televizive, deri te mėnjanimi i efekteve katastrofike tė meteorėve.

Njė prej kėtyre funksioneve pėr shembull, ėshtė deklaruar nė njė burim shkencor si vijon:

Atmosfera e Tokės ka 7 shtresa. Shtresa mė e ulėt quhet troposferė. Shiu, bora dhe era formohen dhe ndodhin vetėm nė troposferė.3 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_09.php#3)

Kjo ėshtė njė prej mrekullive hyjnore, sepse kėto argumente, tė cilat u zbuluan vetėm nė saje tė teknologjisė sė shekullit XX, janė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_09_01a.jpg
Toka i ka tė gjitha kushtet qė i nevojiten jetės. Njė prej tyre ėshtė atmosfera, e cila shėrben si njė fushė mbrojtėse pėr gjallesat. Sot ėshtė njė fakt i njohur qė atmosfera ėshtė e pėrbėrė prej shtresave tė ndryshme tė shtrira mbi njėra-tjetrėn. Kjo gjė ėshtė pėrshkruar saktėsisht nė Kuran, ku thuhet se atmosfera pėrbėhet prej shtatė shtresave. Kjo ėshtė sigurisht njė prej mrekullive tė Kuranit.

musl|m
14-05-06, 10:31
Kurani na tėrheq vėmendjen ndaj njė funksioni gjeologjik mjaft tė rėndėsishėm tė maleve.

"Ne kemi krijuar male tė patundura nė tokė, me qėllim qė ajo tė mos lėkundet dhe tronditet bashkė me ta..." (El Enbija 31)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_04.jpg

Siē vihet re, nė kėtė ajet ėshtė shpallur se malet luajnė rol nė parandalimin e tronditjeve dhe lėkundjeve tė Tokės.

Ky fakt nuk ishte i njohur nga askush nė kohėn kur u shpall Kurani. Nė tė vėrtetė, ai u zbulua jo shumė kohė mė parė dhe kjo vetėm si rezultat i zbulimeve tė gjeologjisė bashkėkohore.

Sipas kėtyre zbulimeve, malet shfaqen si rezultat i lėvizjeve dhe pėrplasjeve tė shtresave masive, tė cilat formojnė koren e Tokės. Kur dy shtresa pėrplasen me njėra-tjetrėn, shtresa mė e fortė rrėshqet poshtė shtresės tjetėr, e cila pėrkulet nė majė, duke formuar lartėsitė dhe malet. Shtresa e poshtme fillon e zgjerohet duke u shtrirė thellė nė tokė. Kjo nėnkupton se pjesa e poshtme e maleve ėshtė po aq e madhe sa edhe pjesa e dukshme mbi Tokė.

Nė njė tekst shkencor, struktura e maleve ėshtė pėrshkruar si mė poshtė:

"Atje ku kontinentet janė mė tė trasha, si p.sh. vargmalet, korja zhytet thellė nė mantel."4 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_10.php#4)

Nė njė ajet kuranor, kjo veti e maleve ėshtė vėnė nė dukje nga njė krahasim i maleve me "kunjat":

"A nuk e bėmė Ne tokėn tė pėrshtatshme pėr jetė, ndėrsa malet i bėmė si kunja?" (En-Nebe 6-7)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_05a.jpg
Nė saje tė shtrirjes nėn tokė dhe mbi tokė, malet i mbėrthejnė shtresat e ndryshme tė tokės si njė kunj. Korja e Tokės pėrmban shtresa qė janė nė lėvizje tė vazhdueshme. Kjo veti mbėrthyese e maleve parandalon tronditjet me shtrirje tė gjerė, duke e fiksuar koren e tokės, e cila ka njė strukturė tepėr tė lėvizshme.

Me fjalė tė tjera, duke u shtrirė mbi dhe nėn sipėrfaqen e Tokės nė ato pika ku bashkohen shtresat e ndryshme, malet i mbajnė lidhur kėto shtresa me njėra-tjetrėn. Nė kėtė mėnyrė, ato fiksojnė koren e Tokės dhe parandalojnė grumbullimin e saj mbi apo ndėrmjet shtresave tė magmės. Shkurt, ne mund t'i krahasojmė malet me gozhdėt, tė cilat mbajnė dėrrasat tė mbėrthyera sė bashku.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_06a.jpg

Vetia fiksuese e maleve nė literaturėn shkencore ėshtė pėrshkruar me termin "isostazi":

Isostazi do tė thotė: ekuilibri i pėrgjithshėm i kores sė Tokės i mbajtur nga qarkullimi i materialeve shkėmbore poshtė sipėrfaqes, si rezultat i shtypjes gravitacionale.5 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_10.php#5)

Ky rol kaq i rėndėsishėm i maleve, i cili u zbulua nga gjeologjia moderne dhe nga kėrkimet sizmike, ėshtė shpallur nė Kuran shekuj mė parė si njė shembull i dijes absolute tė krijimit tė Zotit.

"Ne kemi krijuar male tė patundura nė tokė me qėllim qė ajo tė mos lėkundet dhe tronditet bashkė me ta..." (El Enbija 31)

musl|m
14-05-06, 10:32
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_01a.jpg
Malet kanė rrėnjė tė thella nėn sipėrfaqen e tokės.(Earth, Press & Siever, fq. 413)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_02a.jpg
Sektori skematik. Malet, si kunja, kanė rrėnjė tė thella tė fiksuara nė tokė. (Anatomia e Tokės, Cailleux fq. 220)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_03a.jpg
Njė ilustrim tjetėr na tregon se malet kanė formėn e kunjave, nė saje tė thellėsisė sė rrėnjėve tė tyre. (Shkenca e Tokės, Tarbuck & Lutgens, fq. 158)

musl|m
14-05-06, 10:35
Nė njė ajet tjetėr, na bėhet e ditur se malet nuk janė tė palėvizshėm, ashtu siē mund tė na duket, por ato janė nė lėvizje tė vazhdueshme.

"Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." (En-Neml 88)

Kjo lėvizje e maleve ndodh si pasojė e lėvizjes sė kores sė Tokės, mbi tė cilėn ato janė vendosur. Korja e Tokės 'noton' mbi shtresėn e mantelit, e cila ėshtė mė e dendur. Ishte fillimi i shekullit XX kur, pėr herė tė parė nė histori, njė shkencėtar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kanė qenė tė bashkuara nė kohėn e krijimit tė tokės, por mė pas u zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme dhe u ndanė, duke u larguar shumė larg njėri-tjetrit.

Gjeologėt kuptuan se Wegener kishte tė drejtė vetėm nė vitin 1980, pra pesėdhjetė vjet pas vdekjes sė tij. Sipas fjalės sė Wegener nė njė artikull tė publikuar nė vitin 1915, blloqet masive tė tokės u bashkuan sė bashku rreth 500 milionė vjet mė parė, duke formuar Pangaean, e cila gjendej nė Polin e Jugut.

Afėrsisht 180 milionė vjet mė parė, Pangaea u nda nė dy pjesė, tė cilat u zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme. Njė prej kėtyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana, e cila pėrfshinte Afrikėn, Australinė, Antarktidėn dhe Indinė. E dyta ishte Laurasia, e cila pėrfshinte Evropėn, Amerikėn e Veriut dhe Azinė pėrveē Indisė. Njėqind e pesėdhjetė milionė vjet pas kėsaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndanė nė pjesė mė tė vogla.

Kėto kontinente, tė cilat u shfaqėn pas ndarjes sė Pangaeas, janė spostuar mbi sipėrfaqen e Tokės disa centimetra ēdo vit, duke shkaktuar ndryshime nė pėrqindjen e tokės dhe detit.

Kjo lėvizje u zbulua si rezultat i kėrkimeve gjeologjike tė kryera nė fillim tė shekullit XX. Lėvizja e kores sė Tokės ėshtė shpjeguar nga shkencėtarėt si mė poshtė:

"Korja dhe pjesa e sipėrme e mantelit, me njė trashėsi 100 km, janė tė ndara nė segmente tė quajtura shtresa. Gjenden gjashtė shtresa tė mėdha dhe disa shtresa tė vogla. Sipas teorisė tė quajtur "tektonika e shtresave", kėto shtresa lėvizin nė Tokė, duke mbajtur me vete "dyshemenė" e kontinenteve dhe oqeaneve. Lėvizja e kontinenteve ėshtė llogaritur tė jetė 1-5 cm nė vit. Gjatė kohės qė shtresat vazhdojnė tė lėvizin, ato realizojnė njė ndryshim tė vogėl nė gjeografinė e Tokės. Pėr shembull, ēdo vit Oqeani Atlantik bėhet pak mė i gjerė."6 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_11.php#6)

Nė Kuran ėshtė pėrmendur "lėvizja e maleve". Sot, shkencėtarėt bashkėkohorė pėr kėtė lėvizje pėrdorin termin "lėvizja kontinentale."7 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_11.php#7)

Ėshtė e padiskutueshme qė kjo ėshtė njė prej mrekullive tė Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetėm kohėt e fundit nga shkencėtarėt.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_11_01a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:37
Hekuri ėshtė njė nga elementet e pėrmendura nė Kuran. Nė suren El Hadid, d.m.th. nė suren e Hekurit thuhet:

"Ne e kemi zbritur hekurin, nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit..." (El Hadid 25)

Fjala "zbritėm poshtė" e pėrdorur veēanėrisht pėr hekurin nė kėtė ajet, mund tė mendohet se ka njė kuptim metaforik qė do tė thotė se hekuri ėshtė dhuruar pėr tė mirėn e njerėzimit. Por nėse ne do tė merrnim nė konsideratė kuptimin e drejtpėrdrejtė tė fjalės, e cila ėshtė "i zbritur fizikisht nga qielli", do tė kuptojmė se nė kėtė ajet gjendet njė mrekulli shkencore mjaft domethėnėse.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_12_01a.jpg
Copė hekuri

Nė saje tė kėrkimeve astronomike ėshtė zbuluar se hekuri i gjendur nė rruzullin tokėsor ka ardhur prej yjeve gjigande tė hapėsirės.

Metalet e rėnda nė univers janė krijuar nė bėrthamėn e yjeve tė mėdha. Gjithėsesi, Sistemi ynė Diellor nuk zotėron njė strukturė tė pėrshtatshme qė tė prodhojė vetė hekur. Hekuri mund tė prodhohet nė yje shumė mė tė mėdhenj se Dielli, te tė cilėt temperatura arrin disa qindra miliona gradė. Kur sasia e hekurit nė njė yll tejkalon njė nivel tė caktuar, ylli nuk mund ta mbajė atė mė gjatė dhe si rezultat ai shpėrthen nė njė shpėrthim tė quajtur "nova" ose "supernova". Si rezultat i kėtij shpėrthimi, meteorėt qė pėrmbajnė hekur shpėrndahen nėpėr univers dhe lėvizin nėpėr hapėsirė, derisa tė tėrhiqen prej forcės gravitacionale tė ndonjė trupi qiellor.

E gjithė kjo na bėn tė qartė se hekuri nuk ėshtė formuar nė Tokė, por ėshtė mbartur nėpėrmjet meteorėve pas shpėrthimit tė yjeve nė hapėsirė, pra, ai "ka zbritur nė tokė" nė tė njėjtėn mėnyrė siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor. Ėshtė e qartė se ky fakt nuk njihej shkencėrisht nė shekullin VII, nė kohėn e shpalljes sė Kuranit.

musl|m
14-05-06, 10:38
Larg tė metave ėshtė Ai qė krijoi tė gjitha ēiftet prej bimėve qė mbin toka, prej vetė njerėzve dhe prej shumė gjėrave qė ata nuk i dinė. " (Ja Sin 36)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_13_01a.jpg
Paul Dirac

Megjithėse koncepti i fjalės "ēift" ose "dy" pėrdoret kryesisht pėr mashkullin dhe femrėn, shpallja "prej shumė gjėrave qė ata nuk i dinė" ka kuptim mė tė gjerė. Njė prej kėtyre kuptimeve ėshtė zbuluar nė kohėn tonė. Shkencėtarit britanik Paul Dirac, i cili propozoi se materia ėshtė e krijuar nė ēift, iu dha ēmimi Nobėl i fizikės nė vitin 1933. Ky zbulim i quajtur "parité", pohon se materia ėshtė nė ēift me tė kundėrtėn e saj: anti-materien. Anti-materia mbart vetitė e kundėrta tė materies. Pėr shembull, nė kundėrshtim me materien, anti-materia ka elektrone tė ngarkuara pozitivisht dhe protone tė ngarkuara negativisht. Ky fakt shtjellohet kėshtu nga njė burim shkencor:

"... ēdo grimcė ka antigrimcėn e vet me ngarkesė tė kundėrt...

...dhe kjo lidhje e papėrcaktuar na tregon se krijimi i ēifteve dhe asgjėsimi i tyre ndodh nė zbrazėtirė nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend."8 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_13.php#8)

musl|m
14-05-06, 10:40
Nė ditėt tona, relativiteti i kohės ėshtė njė argument shkencor i vėrtetuar. Ky argument u zbulua nga Teoria e Relativitetit e Ajnshtajnit nė fillimet e shekullit XX. Mė parė, njerėzit nuk e dinin se koha ėshtė njė koncept relativ dhe se ajo mund tė ndryshonte me ndryshimin e vendit. Por, shkencėtari i madh Albert Ajnshtajni, vėrtetoi botėrisht kėtė fakt me Teorinė e Relativitetit. Ai tregoi se koha varet nga pesha dhe shpejtėsia. Askush nuk e kishte thėnė kėtė gjė kaq qartė mė parė, me pėrjashtim tė Kuranit, nė tė cilin gjendet informacion rreth relativitetit tė kohės. Lexoni disa nga ajetet qė flasin pėr kėtė temė:

Ata kėrkojnė prej teje qė t'ua shpejtosh dėnimin, por Zoti nuk e thyen premtimin e Vet, sepse njė ditė te Zoti yt ėshtė sa njė mijė vjet qė llogaritni ju." (El Haxh 47)

"Ai e rregullon ēėshtjen (e tė gjitha krijesave) prej qiellit nė tokė, pastaj ajo (ēėshtje) ngrihet tek Ai nė njė ditė qė sipas llogarisė suaj ėshtė sa njė mijė vjet." (Es-Sexhde 5)

"Atje ngjiten engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjat pesėdhjetė mijė vjet." (El Me'arixh 4)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_14_02a.jpg

Nė disa ajete tregohet se njerėzit e perceptojnė kohėn nė mėnyrė tė ndryshme. Nė kėtė mėnyrė, disa njerėz mund ta konsiderojnė si shumė tė gjatė njė periudhė shumė tė shkurtėr dhe anasjelltas. Dialogu i zhvilluar ndėrmjet njerėzve Ditėn e Gjykimit ėshtė njė shembull mjaft i mirė pėr kėtė:

"Zoti do t'u thotė: 'Sa vite keni jetuar nė Tokė?' Ata do tė thonė: 'Ne kemi ndenjur vetėm njė ditė ose njė pjesė tė saj. Pyet ata qė janė nė gjendje tė numėrojnė." (Mu'minun 112-113)

Pėrmendja e relativitetit tė kohės nė Kuran, i cili filloi tė shpallej rreth vitit 610, ėshtė njė argument tjetėr qė vėrteton burimin hyjnor tė kėtij libri tė shenjtė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_14_01a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:43
Njė prej shumė informacioneve tė dhėna nė Kuran rreth formimit tė shiut ėshtė fakti se ai zbret nė Tokė nė njė masė tė caktuar. Kjo ėshtė pėrmendur nė suren Ez-Zuhruf si mė poshtė:
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_15_01a.jpg
"Ai lėshon nga qielli shiun me masė tė caktuar. Me tė Ne i japim jetė njė vendi tė vdekur. Ja, kėshtu edhe ju do tė ngalleni nga varret." (Ez-Zuhruf 11)

Fakti i zbritjes sė kėsaj sasie shiu tė matur dhe tė pėrcaktuar ėshtė konfirmuar prej kėrkimeve tė kohėve tė fundit. Ėshtė llogaritur se nė njė sekondė avullojnė afėrsisht 16 milionė tonė ujė nga Toka. Kjo shifėr arrin nė 513 trilionė tonė ujė nė vit. Kjo sasi ėshtė e barabartė me sasinė e shiut qė bie nė Tokė gjatė njė viti. Kjo lė tė kuptosh se uji qarkullon brenda njė cikli tė ekuilibruar "me masė tė caktuar". Jeta nė Tokė varet nga ky qarkullim i ujit. Sikur njerėzit tė shfrytėzonin tė gjithė potencialin teknologjik qė disponojnė, nuk do tė mund ta realizonin dot kėtė qarkullim nė mėnyrė artificiale.

Madje edhe njė devijim i vogėl i kėtij ekuilibri, shumė shpejt do tė sillte njė ēekuilibrim tė madh ekologjik dhe pėr rrjedhojė, fundin e jetės nė Tokė. Por kjo nuk ndodh asnjėherė dhe shiu vazhdon tė bjerė ēdo vit pikėrisht nė tė njėjtėn sasi, ashtu siē ėshtė shpallur nė Kuran.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_15_02a.jpg
Ēdo vit, sasia e ujit qė avullon nga Toka dhe sasia e ujit qė bie nė formė shiu ėshtė "konstante": 513 trilionė tonė. Kjo sasi konstante ėshtė e shpallur nė Kuran nė ajetin: "Ai lėshon shiun nga qielli me masė tė caktuar". Pandryshueshmėria e kėsaj sasie ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr ruajtjen e ekuilibrit ekologjik dhe jetės.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_15_03a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:49
Formimi i shiut mbeti njė mister pėr njė kohė tė gjatė. Vetėm pas shpikjes sė mjeteve tė parashikimit tė motit u bė e mundur tė zbuloheshin tre fazat e formimit tė shiut. Sė pari, avujt e ujit ngrihen lart nė qiell me anė tė erės, mė pas formohen retė dhe nė fund shfaqen pikat e shiut.

Informacioni i dhėnė nė Kuran pėr shiun pėrputhet saktėsisht me kėtė proces. Nė njė ajet kuranor, ky informacion ėshtė pėrshkruar nė kėtė mėnyrė:

"Zoti ėshtė Ai qė i dėrgon erėrat, tė cilat lėvizin retė.

Ai i shtrin retė nė qiell ashtu siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė, pastaj pėrmes tyre sheh se si bie shiu…" (Err-Rrum 48)

Tani, le tė shohim mė hollėsisht kėto tre faza tė pėrshkruara nė ajetin kuranor.

FAZA E PARĖ: "Zoti ėshtė Ai qė i dėrgon erėrat..."

Flluska ajri tė panumėrta, tė cilat formohen nga shkumėzimi i ujit tė oqeaneve, plasin vazhdimisht dhe shkaktojnė veēimin e disa grimcave tė ujit, tė cilat ngrihen lart nė qiell. Kėto grimca tė pasura me kripė (tė cilat quhen aerosole) transportohen nga erėrat dhe ngrihen nė atmosferė. Ato funksionojnė si kolektorė uji dhe formojnė pika reje, duke i mbledhur rreth vetes avujt e ujit qė ngrihen prej detit.

FAZA E DYTĖ: "... (erėrat) lėvizin retė. Ai i shtrin retė nė qiell ashtu siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė …"

Retė formohen nga avujt e ujit, tė cilėt kondensohen rreth kristaleve tė kripės apo grimcave tė pluhurit qė gjenden nė ajėr. Meqė pikat e ujit nė kėto re janė mjaft tė vogla (me diametėr 0.01 dhe 0.02 mm), retė "qėndrojnė pezull" nė ajėr dhe pėrhapen nė qiell. Nė kėtė mėnyrė, qielli mbushet plot me re.

FAZA E TRETĖ: "...dhe pėrmes tyre sheh se si bie shiu."

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_16_01a.jpg
Ilustrimi i mėsipėrm tregon pikat e ujit qė shkėputen nė ajėr. Kjo ėshtė faza e parė e formimit tė shiut. Mė pas, pikat e shiut nė retė e sapoformuara do tė qėndrojnė pezull nė ajėr dhe pastaj do tė kondesohen pėr tė formuar shiun. Tė gjitha kėto faza janė pėrshkruar nė Kuran.

Grimcat e ujit, tė cilat rrethojnė kristalet e kripės dhe grimcat e pluhurit, zmadhohen dhe formojnė pikat e shiut, tė cilat bėhen mė tė rėnda se ajri, ndaj dhe shkėputen nga retė, duke filluar tė bijnė nė tokė nė formė shiu.

Siē shihet, ēdo fazė e formimit tė shiut ėshtė shpallur nė ajetet e Kuranit. Pėr mė tepėr, kėto faza janė shpjeguar ekzaktėsisht sipas radhės sė duhur. Si shumė fenomene tė tjera, edhe ky fenomen shpjegohet saktėsisht nė Kuran shumė shekuj mė parė se tė njihej nga njerėzimi.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_16_04a.jpg
Retė e vogla (retė Kumulus) lėvizin dhe bashkohen nėpėrmjet erės, ashtu siē thuhet nė Kuran: "A nuk e ke parė se si i drejton Zoti retė, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njėra mbi tjetrėn."

Nė njė ajet tjetėr ėshtė dhėnė informacioni i mėposhtėm rreth formimit tė shiut:

"A nuk e ke parė se si i drejton Zoti retė, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njėra mbi tjetrėn dhe atėherė ti shikon shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon nga lart breshėr prej reve tė mėdha si malet. Me breshrin Ai godet kė tė dojė dhe e largon nga kush tė dojė. Shkėlqimi i vetėtimės sė tij (breshrit) gati ta merr shikimin." (En-Nur: 43)

Gjatė studimit tė llojeve tė reve, shkencėtarėt u gjendėn pėrpara njė sėrė rezultatesh tė papritura mbi formimin e reve tė shiut. Retė e shiut krijohen dhe formohen nė bazė tė njė sistemi fazash tė pėrcaktuara mirė. Le tė marrim pėr shembull renė Kumulonimbus, e cila ėshtė njė prej reve tė shiut. Formimi i kėsaj reje kalon nė tre faza:

Faza e parė: Retė shtyhen nga era: Retė Kumulonimbus fillojnė tė formohen, kur era shtyn copa tė vogla reje nė njė zonė ku ato bashkohen.

Faza e dytė: Bashkimi: Pas kėsaj, retė bashkohen duke formuar njė re mė tė madhe.9 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_16.php#9)

Faza e tretė: Grumbullimi mbi njėra-tjetrėn: Kur retė e vogla bashkohen bashkė, rriten lėvizjet nga poshtė-lart brenda resė sė madhe, tė cilat nė qendėr janė mė tė forta se nė pjesėt anėsore tė resė, sepse pjesėt e jashtme tė resė e mbrojnė qendrėn prej efekteve ftohėse. Kėto lėvizje bėjnė qė trupi i resė tė rritet vertikalisht, duke marrė formėn e mullarit. Duke u rritur vertikalisht, reja shtrihet nė zona mė tė ftohta tė atmosferės, ku pikat e ujit dhe breshrit formohen dhe fillojnė tė rrisin pėrmasat e tyre. Kur kėto pika uji e breshri bėhen tepėr tė rėnda dhe lėvizja nga poshtė-lart nuk mund t'i mbajė pezull, atėherė ato fillojnė tė bien nga reja nė formė shiu, breshri etj.10 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_16.php#10)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_16_03a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:52
Nė njė ajet tjetėr nė Kuran, ėshtė pėrmendur karakteristika "fekonduese" e erės, si rezultat i sė cilės formohet shiu.

"Ne i dėrgojmė erėrat "fekonduese", pastaj lėshojmė shi nga qielli qė t'ju japim pėr tė pirė..." (El Hixhr 22)

Nė kėtė ajet na bėhet e qartė se faza e parė e formimit tė shiut ėshtė era. Deri nė fillim tė shekullit XX, e vetmja lidhje e njohur ndėrmjet erės dhe shiut ishte se "era lėviz retė". Por ishin kėrkimet meteorologjike tė kohės sė sotme qė zbuluan dhe vėrtetuan rolin "fekondues" tė erės nė formimin e shiut. Vetia fekonduese e erės funksionon nė kėtė mėnyrė:

Nė sipėrfaqen e oqeaneve dhe deteve formohen flluska ajri si pasojė e shkumėzimit tė ujit. Nė momentin qė kėto flluska pėlcasin, me mijėra grimca tė vogla, me diametėr njė tė qindtėn e milimetrit, ngrihen lart nė ajėr. Kėto grimca tė njohura me emrin "aerosole", pėrzihen me pluhurin e tokės tė mbartur nga era dhe ngrihen nė shtresat mė tė larta tė atmosferės, ku bien nė kontakt me avujt e ujit. Avujt e ujit kondensohen rreth kėtyre grimcave, duke u kthyer nė pika tė vogla uji,tė cilat bashkohen me njėra-tjetrėn, duke formuar retė dhe pastaj bien nė Tokė nė formė shiu.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_17_01a.jpg
Fotografia lart na tregon fazat e formimit tė njė dallge. Era fryn mbi sipėrfaqen e ujit dhe i bėn grimcat e tij tė lėvizin nė njė lėvizje rrethore, e cila formon dallgėt. Flluskat e formuara nga dallgėt pėrhapen nė ajėr. Kjo ėshtė faza e parė e formimit tė shiut. Ky fakt ėshtė shpallur nė ajetin "Ne i dėrgojmė erėrat "fekonduese", pastaj lėshojmė shi nga qielli…"

Siē shihet, erėrat "fekondojnė" avujt e ujit me grimcat qė ato mbajnė nga deti dhe pėr rrjedhojė, formojnė retė e shiut.

Nėse erėrat nuk do ta kishin kėtė veti, pikat e ujit nė shtresat e larta tė atmosferės nuk do tė formoheshin kurrė dhe ne nuk do tė kishim shi.

Pra, roli vendimtar i erės nė formimin e shiut ėshtė shpallur shekuj mė parė nė njė ajet tė Kuranit, nė njė kohė kur njerėzit dinin shumė pak rreth fenomeneve natyrore...

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_17_02a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:53
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_18_02c.jpg

Njė nga veēoritė karakteristike tė deteve ėshtė shpallur nė njė prej ajeteve tė Kuranit, si mė poshtė:

"Ai i bėri dy detet tė bashkohen me njėri-tjetrin. Ndėrmjet tyre ka njė pengesė qė nuk i lejon tė pėrzihen." (Err-Rrahman 19-20)

Kjo karakteristikė e deteve qė rrinė ngjitur me njėri-tjetrin, pa u pėrzier mes tyre, ėshtė zbuluar jo shumė kohė mė parė nga studiuesit e oqeaneve. Pėr shkak tė forcės fizike tė quajtur "tensioni sipėrfaqėsor", ujėrat e deteve fqinj nuk pėrzihen. I shkaktuar nga diferenca e dendėsisė sė ujėrave, tensioni sipėrfaqėsor i ndalon detet tė pėrzihen, sikur ndėrmjet tyre tė ekzistonte me tė vėrtetė njė pengesė.11 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_18.php#11)

Aspekti interesant i kėtij fenomeni ėshtė se ai ėshtė shpallur nė Kuran nė kohėn kur njerėzit nuk kishin njohuri mbi fizikėn, tensionin sipėrfaqėsor, apo oqeanografinė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_18_01a.jpg

musl|m
14-05-06, 10:57
"(Gjendja e jobesimtarėve ėshtė) si errėsira nė njė det tė thellė e tė madh. Ai ėshtė i mbuluar me valė, mbi tė cilat gjenden valė tė tjera e mbi to gjenden re tė dendura. Errėsirė mbi errėsirė. Nėse dikush do tė zgjaste dorėn, nuk do tė ishte nė gjendje ta shihte atė…" (En-Nur 40)

Gjendja e pėrgjithshme nė thellėsitė e deteve dhe oqeaneve ėshtė pėrshkruar nė librin me titull "Oqeanet":

"Errėsira nė dete dhe oqeane fillon nė thellėsinė 200 metra e poshtė. Nė kėtė thellėsi zakonisht nuk ka dritė. Nėn thellėsinė 1000 metra ėshtė errėsirė e plotė."

Sot, ne zotėrojmė njohuri mbi strukturėn e pėrgjithshme tė detit, mbi karakteristikat e gjallesave nė tė, mbi kripėsinė e tij, ashtu siē njohim dhe sasinė e tij tė ujit, sipėrfaqen dhe thellėsinė e tij. Ishin nėndetėset dhe pajisjet e sofistikuara, tė zhvilluara prej teknologjisė bashkėkohore, tė cilat u krijuan mundėsinė shkencėtarėve tė sigurojnė kėtė informacion.

Qeniet njerėzore nuk janė tė afta tė zhyten mė thellė se 40 metra nėn ujė pa ndihmėn e pajimeve speciale. Ata nuk mund tė mbijetojnė nė pjesėt e errėta tė oqeaneve si p.sh. nė thellėsinė 200 metra. Pėr kėtė arsye, vetėm kohėt e fundit shkencėtarėt arritėn tė zbulojnė kėto pjesė tė hollėsishme tė informacionit rreth deteve.

Por ky fakt ėshtė pėrmendur nė suren En-nur pikėrsisht nė pjesėn "errėsira nė njė det tė thellė e tė madh". Kjo ėshtė sigurisht njė prej mrekullive tė Kuranit, sepse ėshtė thėnė nė njė kohė kur njerėzit nuk zotėronin pajisjet e nevojshme pėr t'u zhytur nė thellėsitė e oqeaneve.

Por nuk ėshtė vetėm kjo; shpallja nė ajetin e dyzetė tė sures En-Nur na tėrheq vėmendjen te njė tjetėr mrekulli shkencore e Kuranit "… si errėsira nė njė det tė thellė e tė madh. Ai ėshtė i mbuluar me valė, mbi tė cilat gjenden valė tė tjera e mbi to gjenden re tė dendura…".

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_19_01a.jpg
Matjet e bera ne ditet e sotme nxoren ne drite se 3 deri ne 30 perqind e rrezeve e detit. Gati te shtate ngiyrat e drites perthithen njera pas tjetres ne 200 metrat e para, perveē drites blu (fotoja ne te majte). Nen 1000 metra nuk ka me drite (fotoja lart). Ky argument shkencor ndodhet qe prej 1400 vjetesh ne ajetin e dyzete te sures En-Nur.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_19_02.jpg

Ky ajet na jep mundėsinė tė kuptojmė, se nė ujėrat nė thellėsi tė ė oqeaneve gjenden valė, mbi tė cilat gjenden valė tė tjera. Merret lehtė me mend se valėt e dyta janė valėt sipėrfaqėsore, sepse pas tyre pėrmenden retė. Po valėt e para ē'janė?

Kohėt e fundit shkėncėtarėt zbuluan se ekzistojnė valė tė brendshme, tė cilat "hasen ndėrmjet shtresave me dendėsi tė ndryshme". Kėto valė tė brendshme mbulojnė ujrat e thellė tė deteve dhe oqeaneve, sepse ujėrat nė thellėsi kanė dendėsi mė tė lartė se ujėrat sipėr tyre. Valėt e brendshme lėvizin nė mėnyrė tė ngjashme me valėt sipėrfaqėsore, madje ato pėrthyhen ashtu siē pėrthyen dhe valėt sipėrfaqėsore. Valėt e brendshme nuk mund tė shihen nga syri i njeriut, por mund tė diktohen me anė tė studimit tė ndryshimit tė temperaturės ose kripėsisė nė njė vend tė caktuar.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_19_03a.jpg
Fotoja nė tė majtė paraqet valėt e brendshme si njė ndarje ndėrmjet dy shtresave tė ujit me dendėsi tė ndryshme. Shtresa e poshtme ėshtė mė e dendur se ajo qė gjendet lart saj. Ky argument shkencor, i cili ėshtė shpallur 14 shekuj mė parė nė ajetin e dyzetė tė sures En-Nur, u zbulua prej shkencėtarėve vetėm kohėt e fundit.

Shpallja nė Kuran ecėn paralelisht me shpjegimin e mėsipėrm. Pa mjetet e duhura, njeriu mund tė shohė vetėm valėt mbi sipėrfaqen e detit, ndaj ėshtė e pamundur qė dikush tė ketė dijeni rreth valėve tė brendshme nė thellėsi tė detit. Por, ndėrkohė, nė suren En-Nur, Zoti na flet pėr njė lloj tjetėr valėsh, tė cilat gjenden nė thellėsi tė oqeaneve. Natyrisht qė ky fakt, tė cilin shkencėtarėt e zbuluan shumė vonė, na tregon edhe njė herė se Kurani ėshtė fjala e Zotit.

musl|m
14-05-06, 11:00
"Jo, Jo! Nėse ai nuk ndalon, Ne do ta kapim prej ballukeve. Balluke gėnjeshtare dhe mėkatare." (El Alek 15-16)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_20_01a.jpg

Fraza "balluke gėnjeshtare dhe mėkatare" nė ajetin e mėsipėrm ėshtė mjaft interesante. Pėrse i quan Kurani flokėt e pjesės sė pėrparme tė kokės gėnjeshtare dhe mėkatare? A nuk ėshtė vetė njeriu gėnjeshtar dhe mėkatar? Cila ėshtė lidhja qė ekziston midis gėnjeshtrės e mėkatit nga njėra anė dhe ballukeve (apo flokėve tė pjesės sė pėrparme tė kokės) nga ana tjetėr? Kėrkimet e kryera kohėt e fundit zbuluan se fusha ballore, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr drejtimin e tė gjitha funksioneve specifike tė trurit, ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė kafkės. Vetėm nė 60 vitet e fundit, shkencėtarėt e zbuluan funksionin e kėsaj zone, gjė tė cilėn Kurani e ka pėrmendur qė 1400 vjet mė parė. Nėse shohim brenda kafkės nė pjesėn e pėrparme tė kokės, ne do tė gjejmė fushėn ballore tė trurit. Nė njė libėr me titull Bazat e Anatomisė dhe Psikologjisė, nė tė cilin pėrfshihen kėrkimet mė tė fundit mbi efektet e kėsaj fushe nė tru, thuhet:

Motivimi dhe parashikimi pėr tė planifikuar dhe pėr tė filluar lėvizjet ndodh nė pjesėn e pėrparme tė lobit ballor, pikėrisht nė fushėn ballore. Kjo ėshtė njė zonė ku ndodh procesi informues...

Libri gjithashtu thotė:

Nė lidhje me pėrfshirjen e saj nė motivim, fusha ballore mendohet tė jetė gjithashtu qendra funksionale e agresionit...

Kėshtu, kjo zonė e trurit ėshtė pėrgjegjėse pėr planifikimin, motivimin dhe kryerjen e punėve tė mira e tė kėqija, ashtu siē ėshtė pėrgjegjėse pėr thėnien e gėnjeshtrave dhe tė vėrtetave.

Ėshtė mė se e qartė se shpallja "balluke gėnjeshtare dhe mėkatare" pėrputhet tėrėsisht me shpjegimin e mėsipėrm. Ky fakt, tė cilin shkencėtarėt e zbuluan nė 60 vitet e fundit, ėshtė shpallur nga Zoti nė Kuran shumė shekuj mė parė.

musl|m
14-05-06, 11:03
Nė shumė ajete, njerėzve u bėhet thirrje qė tė pėrqėndrojnė vėmendjen nė krijimin e tyre. Shumė shpesh atyre u kujtohet ardhja nė jetė e njeriut, fazat nė tė cilat ka kaluar krijimi i tij dhe se ēfarė ėshtė ai nė thelb:

"Ne ju kemi krijuar juve; pėrse pra nuk e pranoni tė vėrtetėn?! A keni menduar ndonjėherė pėr farėn (spermėn) qė nxirrni? Mos vallė ju e krijoni atė, apo jemi Ne krijuesit e saj?" (El Uakia 57-59)

Krijimi i njeriut, bashkė me mrekullitė e shumta qė pėrmban, ėshtė theksuar nė mjaft ajete tė tjera. Disa pjesė tė informacionit tė pėrmendur nė disa ajete kuranore janė kaq tė hollėsishme saqė ėshtė e pamundur qė njė njeri, i cili ka jetuar nė shekullin VII tė kishte njohuri pėr to. Disa prej kėtyre pikave janė si mė poshtė:\

1- Njeriu nuk ėshtė krijuar nga e tėrė fara, por nga njė pjesė mjaft e vogėl e saj.

2- Ėshtė mashkulli ai qė luan rol nė pėrcaktimin e gjinisė sė fėmijės dhe jo femra.

3- Embrioni njerėzor ngjitet nė mitrėn e nėnės si njė shushunjė.

4- Embrioni zhvillohet brenda tri errėsirave (shtresave) nė mitėr.

Nė kohėn e shpalljes sė Kuranit, njerėzit e dinin me siguri qė faktori bazė nė lindjen e njeriut ishte fara e mashkullit. Po ashtu, fakti qė foshnja lind mbas njė periudhe prej nėntė muajsh kuptohej nga tė gjithė dhe s'kishte nevojė pėr vėzhgime tė mėtejshme. Ndėrsa informacioni i pėrmendur nė pikat qė cituam mė lart ishte i paarritshėm dhe i pakonceptueshėm nga niveli i njohurive qė zotėronin njerėzit e asaj kohe. Kėto tė dhėna u vėrtetuan nė mėnyrė shkencore vetėm nė shekullin XX.

Tani le t'i studiojmė kėto pika njė nga njė.

(Do te vazhdojme ta trejtojme kete teme ne nentema per shkak se ne nje postim nuk kemi te drejte te vendosim me shum se tre fotografi)

musl|m
14-05-06, 11:06
Gjatė marrėdhėnieve seksuale, nga organi seksual i mashkullit dalin njėherėsh rreth 250 milionė spermatozoidė, tė cilėt nisin njė udhėtim tė mundimshėm nė trupin e femrės, derisa arrijnė te veza. Nga 250 milionė spermatozoidė vetėm njė mijė prej tyre ia dalin tė arrijnė nė destinacionin e duhur. Nė fund tė kėsaj "gare", veza lejon vetėm njė qelizė spermatozoide qė tė depėrtojė brenda saj. Ky ėshtė thelbi i njeriut, i cili nuk ėshtė krijuar nga e tėrė sperma, por nga njė pjesė shumė e vogėl e saj. Nė Kuran thuhet:

"A mos mendon njeriu se do tė lihet pa u ngarkuar me pėrgjegjėsi. A nuk ka qenė ai dikur njė pikė e farės qė derdhet?" (El Kijame 36-37)

Siē shihet, Kurani na informon se njeriu nuk ėshtė krijuar nga e gjithė sperma, por nga njė pjesė shumė e vogėl e saj. Ky fakt qė theksohet nė kėtė shpallje ėshtė zbuluar prej shkencės bashkėkohore dhe ėshtė njė dėshmi e qartė e origjinės hyjnore tė saj.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_01a.jpg
Nė foton me larte, shohim momentin e derdhjes sė spermės nė mitėr. Nga 250 milionė spermatozoidet e lėshuara nga mashkulli, vetėm njė numėr shumė i vogėl prej tyre e arrijnė vezėn. Spermatozoidi qė do tė fekondojė vezėn ėshtė njė prej njė mijė qelizave spermatozoide qė arrijnė tė mbijetojnė. Fakti qė njeriu nuk ėshtė krijuar nga e tėrė fara por nga njė pjesė e vogėl e saj, ėshtė shpallur nė Kuran me shprehjen "njė pikė e farės qė derdhet".

musl|m
14-05-06, 11:09
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_02.jpg

Fara nuk pėrmban vetėm spermatozoide, por edhe njė pėrzierje lėngjesh tė ndryshme. Kėto lėngje kanė funksione tė ndryshme, siē ėshtė mbajtja e sheqerit, i cili ėshtė i nevojshėm pėr t'u dhėnė energji spermatozoideve, neutralizimi i acideve gjatė hyrjes nė mitėr dhe krijimi i njė ambjenti rrėshqitės nė mėnyrė qė t'u lejojė lėvizje tė lirė spermatozoideve. Kur pėrmendet fara nė Kuran, ajo pėrshkruhet si njė lėng i pėrzierė:

"Ne e krijuam njeriun prej njė pike uji tė pėrzier me qėllim qė ta sprovojmė atė…" (El Insan 2)

Njė ajet tjetėr, po ashtu, bėn fjalė pėr farėn si njė pėrzierje. Nė tė theksohet se njeriu ėshtė krijuar nga "esenca" e kėsaj pėrzierje:

"Ai e pėrsosi krijimin e ēdo gjėje dhe filloi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj bėri qė pasardhėsit e tij tė shtohen prej esencės sė njė lėngu tė dobėt." (Es-Sexhde 7-8)

Fjala arabe "sulale" e pėrkthyer si "esencė", nėnkupton diēka esenciale ose pjesėn mė tė mirė tė diēkaje. Nė raste tė tjera ajo nėnkupton "njė pjesė tė njė tėrėsie". Kjo tregon qė Kurani ėshtė fjala e Atij qė e njeh krijimin e njeriut nė detajet mė tė hollėsishme. Ai ėshtė Zoti, Krijuesi i njeriut.

musl|m
14-05-06, 11:13
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_03a.jpg
Nė Kuran thuhet se meshkujt dhe femrat janė krijuar nga "pika e farės qė derdhet". Gjithėsesi, jo shumė kohė mė parė, besohej se gjinia e foshnjės pėrcaktohej nga qelizat e nėnės. Shkenca arriti ta zbulojė faktin e pėrmendur nė Kuran vetėm nė shekullin XX.

Jo shumė kohė mė parė mendohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej prej qelizave tė nėnės. Ose mė saktė, besohej se gjinia ishte e pėrcaktuar nga qelizat e mashkullit dhe tė femrės sė bashku. Por nė Kuran na ėshtė dhėnė njė informacion i ndryshėm, sipas tė cilit tė dy gjinitė janė krijuar nga "pika e farės qė hidhet".

"Ai i krijoi tė dy gjinitė, mashkullin dhe femrėn, prej pikės sė farės qė hidhet." (En-Nexhm 46-47)

Pėrmendja e dy gjinive nuk ėshtė e rastėsishme. Nėse Zoti do tė kishte pėr qėllim thjesht krijimin e njeriut, atėherė nė ajet do tė thuhej "Ai e krijoi njeriun… prej pikės sė farės..". Mirėpo ajeti na informon se Zoti i krijoi tė dy gjinitė prej pikės sė farės…

Zhvillimi i gjenetikės dhe biologjisė molekulare ka vėrtetuar shkencėrisht saktėsinė e kėtij informacioni tė dhėnė nė Kuran. Tani ėshtė e qartė se gjinia pėrcaktohet nga qelizat spermatozoide tė mashkullit, ndėrsa femra nuk luan asnjė rol nė kėtė proces.

Kromozomet janė elementet bazė nė pėrcaktimin e gjinisė. Dy nga 46 kromozomet, tė cilat pėrcaktojnė strukturėn e njeriut, janė tė njohura si kromozomet seksuale. Kėto dy kromozome te mashkulli janė emėrtuar "XY", ndėrsa te femra "XX", sepse forma e kėtyre kromozomeve ngjason me shkronjat pėrkatėse. Kromozomi Y mban kodin gjenetik tė mashkullit, kurse kromozomi X atė tė femrės.

Formimi i njė qenieje njerėzore fillon me ndėrthurjen e njė prej kėtyre kromozomeve, i cili gjendet si te ēiftet e mashkullit, ashtu edhe te ato tė femrės. Te femra, komponentet e qelizės seksuale, tė cilat ndahen nė dy pjesė gjatė ovulacionit, mbajnė kromozomet X. Qeliza seksuale e mashkullit, nga ana tjetėr, prodhon dy lloje tė ndryshme qelizash spermatozoide, njėra prej tė cilave pėrmban kromozomet X, ndėrsa tjetra Y. Nėse njė kromozom X i femrės bashkohet me njė qelizė spermatozoide, e cila pėrmban njė kromozom X, atėherė fėmija do tė jetė femėr. Nėse ai bashkohet me njė qelizė spermatozoide qė pėrmban kromozomin Y, fėmija do tė jetė mashkull.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_04.jpg http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_05.jpg
Kromozomi Y mbart karakteristikat mashkullore, ndėrsa kromozomi X ato femėrore. Nė vezėn e nėnės ndodhet vetėm kromozomi X. Nė farėn e babait ndodhen spermatozoide qė mbajnė kromozome X dhe Y. Kėshtu pra, gjinia e foshnjės varet nga fakti se cili prej kromozomeve ndodhet nė spermatozoidin qė fekondon vezėn, X-i apo Y-i. Me fjalė tė tjera, ashtu siē ėshtė shpallur dhe nė ajet, rolin kryesor nė pėrcaktimin e gjinisė e luan sperma qė del nga babai. Kjo njohuri, e cila nuk dihej nė kohėn kur u shpall Kurani, ėshtė argument i qartė pėr burimin hyjnor tė Kuranit.

Me fjalė tė tjera, gjinia e foshnjės pėrcaktohet nga ai kromozom i mashkullit qė bashkohet me vezėn e femrės.

Asgjė prej kėtij informacioni nuk dihej para shekullit XX, gjatė tė cilit u zbuluan gjenet. Nė tė vėrtetė, mė parė besohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej nga trupi i femrės. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse gratė fajėsoheshin kur lindnin vajza.

Trembėdhjetė shekuj para zbulimit tė gjeneve, nė Kuran shpallet lajmi i cili hodhi poshtė kėtė besim tė kotė, duke bėrė tė qartė se gjinia e njeriut nuk e ka pikėnisjen nga femra, por te sperma e mashkullit.

musl|m
14-05-06, 11:15
Nėse do tė vazhdonim t'i studionim mė tej argumentet e shpallura nė Kuran rreth formimit tė embrionit tė njeriut, do tė hasnim nė disa mrekulli shkencore tė tjera shumė tė rėndėsishme.

Kur qeliza spermatozoide bashkohet me vezėn e femrės, fillon tė formohet qeliza bazė e embrionit. Qeliza e vetme, e cila njihet nė biologji me emrin "zigotė", fillon menjėherė tė riprodhohet nėpėrmjet ndarjes dhe mė pas shndėrrohet nė njė "copė mishi" tė quajtur embrion. Sigurisht qė kjo mund tė shihet nga njerėzit vetėm me ndihmėn e mikroskopit.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_06a.jpg
Nė fazėn e parė tė zhvillimit, foshnja nė barkun e nėnės ėshtė nė formėn e zigotės, e cila ngjitet nė mitėr me qėllim qė tė ushqehet prej gjakut tė nėnės. Nė foton lart duket zigota, e cila ngjason me njė copė mishi. Ky fakt, i cili u zbulua nga embriologjia bashkėkohore, ėshtė njė mrekulli e shpallur nė Kuran 14 shekuj mė parė me anė tė fjalės "alek", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet dhe varet nė nė njė vend" dhe pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjėn, e cila ngjitet nė trup pėr tė thithur gjak.

Sidoqoftė, gjatė periudhės sė zhvillimit, embrioni nuk qėndron nė zbrazėtirė. Ai ngjitet nė mitėr siē ngjiten rrėnjėt e njė bime, tė cilat fiksohen fort nė tokė nėpėrmjet lozeve tė tyre. Nėpėrmjet kėsaj lidhjeje, embrioni arrin tė marrė prej trupit tė nėnės substancat e nevojshme tė jetės.

Nė kėtė pikė, njė mrekulli mjaft domethėnėse ėshtė shpallur nė Kuran. Duke iu referuar zhvillimit tė embrionit nė barkun e nėnės, Zoti pėrdor nė Kuran fjalėn "alek", e cila ėshtė dhe faza e parė e pėrshkrimit tė zhvillimit tė tij.

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi ēdo gjė. Krijoi njeriun prej alekut (nė mitrėn e nėnės). Lexo, se Zoti yt ėshtė mė bujari!" (El-Alek 1-3)

Nga ana gjuhėsore, fjala alek ka kuptimin e "diēkaje tė varur apo tė ngjitur nė diēka tjetėr". E njėjta fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjat qė ngjiten ne trup pėr tė thithur gjakun.

Sigurisht, pėrdorimi i kėsaj fjale pėr tė pėrshkruar nė mėnyrė mjaft tė pėrshtatshme zhvillimin e embrionit nė barkun e nėnės, vėrteton edhe njė herė se Kurani ėshtė shpallje nga Zoti, Zoti i gjithēkaje.

musl|m
14-05-06, 11:19
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_07a.jpg
Kockat e foshnjės mbasi zhvillohen krejtėsisht nė barkun e nėnės, vishen me mish gjatė njė faze tė veēantė.

Njė nga ajetet qė pėrshkruan fazat e zhvillimit tė embrionit tė njeriut pohon faktin se nė barkun e nėnės nė fillim zhvillohen kockat dhe mė pas muskujt:

"… Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė copė mishi, pastaj kėtė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin, pastaj e bėmė njeriun krijesė tjetėr (me shpirt).

I lartė ėshtė Zoti, Krijuesi mė i mirė." (El-mu'minun 12-14)

Deri pak kohė mė parė, embriologėt ishin tė mendimit se kockat dhe muskujt nė embrion zhvillohen nė tė njėjtėn kohė. Pėr kėtė arsye, pėr njė kohė tė gjatė, disa njerėz pretendonin se kėto ajete ishin nė kundėrshtim me shkencėn. Por kėrkimet e fundit mikroskopike, tė ndihmuara nga avantazhi i teknologjisė moderne, zbuluan se shpallja nė Kuran ėshtė e saktė.

Vėzhgimet nė nivele mikroskopike treguan se zhvillimi i embrionit nė barkun e nėnės ndodh nė pėrputhje tė plotė me pėrshkrimin nė Kuran. Sė pari, indet kėrcore tė embrionit kthehen nė kocka. Mė pas, qelizat muskulore, tė cilat formohen prej indeve pėrreth kockave bashkohen dhe mbėshtjellin kockat.

Ky proces ėshtė shpjeguar si mė poshtė nė librin e mirėnjohur, Zhvillimi i njeriut, i cili ėshtė shkruar nga njė prej shkencėtarėve mė tė spikatur nė fushėn e anatomisė dhe embriologjisė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_08.jpg http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_09.jpg
Shumė prej fazave tė zhvillimit tė fėmijės nė barkun e nėnės janė shpallur nė Kuran. Siē thuhet edhe nė ajetin e katėrmbėdhjetė tė sures El Mu'minun, indet kėrcore tė embrionit, nė fillim, shndėrrohen nė kocka. Pastaj kockat vishen me qeliza muskulore. Zoti e pėrshkruan kėtė zhvillim nė ajetin: "… pastaj mudgan e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin."

Gjatė javės sė shtatė, skeleti fillon tė shpėrndahet nėpėr tėrė embrionin dhe kockat marrin formėn e tyre natyrale. Nė fund tė javės sė shtatė dhe gjatė javės sė tetė, muskujt zėnė vendin e tyre rreth formave tė kockės.

Pra, fazat e zhvillimit tė njeriut tė pėrshkruara nė Kuran janė nė harmoni tė plotė me zbulimet e embriologjisė bashkėkohore.

musl|m
14-05-06, 11:23
Nė Kuran ėshtė shpallur se njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza.

"... Ai ju krijoi nė barkun e nėnave tuaja, fazė pas faze, nė tri errėsira. Ky ėshtė Zoti, Zoti juaj, vetėm i Tij ėshtė pushteti…" (Ez-Zumer 6)

Siē mund tė shihet nga ajeti i mėsipėrm, njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza tė veēanta. Me tė vėrtetė, biologjia bashkėkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjės realizohet nė tre sektorė tė veēantė nė barkun e nėnės. Sot, nė tė gjitha tekstet e embriologjisė qė studiohen nė fakultetet e mjekėsisė, ky subjekt trajtohet si pjesė e njohurive themelore. Pėr shembull, nė librin Embriologjia njerėzore elementare, i cili ėshtė njė referencė e rėndėsishme nė fushėn e embriologjisė, ky fakt pėrshkruhet si mė poshtė: Jeta nė mitėr kalon nė tri faza: paraembrionike (dy javėt e para plus gjysma e javės sė tretė), embrionike dhe fetus (fundi i javės sė tetė e deri nė lindje)."

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_12a.jpg

Kėto faza u referohen etapave tė ndryshme tė zhvillimit tė njė foshnjeje. Karakteristikat kryesore tė kėtyre etapave janė dhėnė mė poshtė:

- Faza paraembrionike

Nė kėtė fazė, zigota rritet nėpėrmjet ndarjes dhe, kur bėhet njė grumbull shumėqelizor, ajo ngjitet nė muret e mitrės. Ndėrsa vazhdojnė tė rriten, qelizat organizohen nė tri shtresa.

- Faza embrionike

Kjo fazė zgjat pėr pesė javė e gjysmė, gjatė sė cilės foshnja quhet "embrion". Nė kėtė fazė, sistemet dhe organet kryesore tė trupit fillojnė tė shfaqen prej shtresave qelizore.

- Faza fetus

Nė kėtė fazė, embrioni quhet "fetus". Kjo fazė fillon nė javėn e tetė tė shtatzanisė dhe zgjat deri nė momentin e lindjes. Karakteristikė dalluese e kėsaj faze ėshtė se fetusi merr formėn e njė qenieje njerėzore me fytyrė, duar dhe kėmbė. Megjithėse fillimisht ėshtė vetėm 3 cm i gjatė, qė tė gjitha organet e tij janė tė dallueshme. Kjo fazė zgjat pėr rreth 30 javė dhe zhvillimi vazhdon deri nė javėn e lindjes.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_10a.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_11.jpg
Nė ajetin e gjashtė tė sures Ez-Zumer tregohet qartė se njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza tė veēanta. Me tė vėrtetė, biologjia bashkėkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjės realizohet nė tre sektorė tė veēantė nė barkun e nėnės.

Informacioni mbi zhvillimin e foshnjės nė barkun e nėnės u bė i mundur vetėm pasi u bėnė vėzhgime me mjete dhe metoda bashkėkohore. Si shumė argumente tė tjera shkencore, disa pjesė tė kėtij informacioni janė shpallur nė ajetet e Kuranit. Pėrmendja e kėtij informacioni kaq tė detajuar dhe tė pėrpiktė, nė njė kohė kur njerėzit kishin njohuri tė pakta mbi ēėshtjet e mjekėsisė, ėshtė njė tregues i qartė se Kurani nuk ėshtė fjala e njė njeriu, por ėshtė fjala e Zotit.

musl|m
14-05-06, 11:25
Qumėshti i nėnės ėshtė njė pėrzierje e pakrahasueshme qė shėrben si burim ushqimor i shkėlqyeshėm pėr foshnjen e porsalindur dhe rrit rezistencėn ndaj sėmundjeve. As ushqimi artificial pėr fėmijė i prodhuar nga teknologjia e ditėve tona nuk mund ta zėvendėsojė kėtė burim ushqimi tė mrekullueshėm.

Ēdo ditė zbulohen dobi tė reja qė pėrmban qumėshti i nėnės pėr fėmijėn. Njė prej argumenteve qė shkenca ka zbuluar rreth qumėshtit tė nėnės ėshtė se pirja e tij gjatė dy viteve tė para tė jetės ka dobi mjaft tė madhe.19 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_22.php#19) Nė Kuran jepet njė lajm mjaft i rėndėsishėm 14 shekuj mė parė nė lidhje me kėtė fakt tė zbuluar nga shkenca vetėm kohėt e fundit:

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_22_01a.jpg

"Nėnat duhet t'i ushqejnė foshnjat e tyre pėr dy vjet me radhė…" (El-Bekare 233)

"Ne e kemi urdhėruar njeriun qė tė sillet mirė me prindėrit, sepse nėna e vet e mbajti nė barkun e saj, me vėshtirėsi pas vėshtirėsie dhe pas dy viteve ia ndau gjirin. Ji mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tė tu, sepse tek Unė ėshtė kthimi juaj." (Lukman 14)

musl|m
14-05-06, 11:27
Ēdo njeri, duke pėrfshirė edhe binjakėt qė mezi dallohen nga njėri-tjetri, ka shenjat e tij tė veēanta tė gishtėrinjve. Me fjalė tė tjera, identiteti i secilit ėshtė i koduar nė majat e gishtėrinjve tė tij. Ky sistem i koduar mund tė krahasohet me sistemin e kodit tė vijave, i cili pėrdoret nė ditėt tona pėr identifikimin e prodhimeve tė ndryshme, si prodhimet industriale apo ushqimore.

"A mendon njeriu se nuk do t'i mbledhim eshtrat e tij? Po, do t'i mbledhim! Madje Ne jemi tė zotė t'i krijojmė pėrsėri edhe majat e gishtėrinjve tė tij!" (El Kijame 3-4)

Theksimi i shenjave tė gishtėrinjve ka njė domethėnie mjaft tė veēantė, sepse secili ka shenjėn e tij unike tė gishtėrinjve, e cila nuk i ngjason askujt. Ēdo person qė jeton apo ka jetuar nė kėtė botė ka formėn e tij unike tė shenjave tė gishtėrinjve. Pėr kėtė arsye, shenjat e gishtėrinjve janė njė provė mjaft e rėndėsishme e identitetit, ndaj dhe sot pėrdoren pikėrisht pėr kėtė qėllim.

Por mė e rėndėsishmja ėshtė se kjo veēori e shenjave tė gishtėrinjve u zbulua nga fundit i shekullit XIX. Pėrpara kėsaj periudhe, njerėzit i shihnin shenjat e gishtėrinjve si disa rrathė tė zakonshėm, pa ndonjė rėndėsi apo kuptim specifik. Ėshtė Kurani ai qė na flet pėr kėtė karakterisikė dalluese tė shenjave tė gishtėrinjve, e cila nuk u kuptua veēse nė ditėt tona.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_23_01.jpg
Ēdo njeri, duke pėrfshirė edhe binjakėt qė mezi dallohen nga njėri-tjetri, ka shenjat e tij tė veēanta tė gishtėrinjve. Me fjalė tė tjera, identiteti i secilit ėshtė i koduar nė majat e gishtėrinjve tė tij. Ky sistem i koduar mund tė krahasohet me sistemin e kodit tė vijave, i cili pėrdoret nė ditėt tona pėr identifikimin e prodhimeve tė ndryshme, si prodhimet industriale apo ushqimore.

musl|m
14-05-06, 11:28
Njė aspekt tjetėr i mrekullive tė Kuranit ėshtė pėrmendja e njė sėrė ngjarjesh tė rėndėsishme, tė cilat ndodhėn mė vonė. Pėr shembull, nė suren El-Fet'h, besimtarėt pėrgėzohen me lajmin e rikthimit nė Mekė, e cila mė parė ishte nėn sundimin e idhujtarėve:

"Zoti e vėrtetoi ėndrrėn e tė dėrguarit tė Tij. Me dėshirėn dhe vullnetin e Zotit, ju do tė hyni nė xhaminė e shenjtė (nė Qabe) tė siguruar, me flokė tė rruar apo tė shkurtuar, pa iu frikėsuar askujt. Ai di atė ēka ju nuk e dini dhe para saj ju dha njė fitore tė afėrt (ēlirimi i Hajberit)." (El Fetih 27)

I parė nga afėr, ky ajet shpall njė tjetėr fitore, e cila do tė ndodhte para fitores sė Mekės. Me tė vėrtetė, ashtu siē ėshtė shpallur edhe nė ajet, besimtarėt morėn Fortesėn e Hajberit, e cila ishte nėn kontrollin e ēifutėve dhe mė pas hynė nė Mekė.

Shpallja e ngjarjeve tė sė ardhmes ėshtė vetėm njė pjesė e dijes sė Kuranit. Ajo ėshtė gjithashtu argument se Kurani ėshtė fjala e Zotit, i Cili ka dije tė pafundme.

musl|m
14-05-06, 11:33
Njė nga informacionet e pėrmendura nė Kuran mbi atė qė do tė ndodhte nė tė ardhmen, gjendet nė ajetet e para tė sures Er-Rum, tė cilat i referohen Perandorisė Bizantine apo pjesės lindore tė Perandorisė Romake. Nė kėto ajete ėshtė shpallur se Perandoria Bizantine, pas disfatės sė rėndė qė kishte pėsuar prej ushtrisė perse, do tė triumfonte shumė shpejt.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part2_02_01c.jpg
Shtrati i Detit tė Vdekur, apo Liqenit tė Lutit, ku bizantinėt u mundėn nga persėt. Lart ėshtė njė foto e vendit, marrė nga sateliti. Liqeni i Lutit, i cili ėshtė vendi mė i ulėt nė tokė, gjendet 395 metra nėn nivelin e detit.

"Elif, Lam, Mim. Bizantinėt (romakėt) u mundėn, nė tokėn mė tė ulėt (afėrt), por pas disfatės sė tyre, ata do tė triumfojnė brenda pak viteve." (Er-Rum 1-3)

Kėto ajete u shpallėn rreth vitit 620 e.s., gati shtatė vjet pas humbjes sė thellė tė ushtrisė kristiane bizantine prej ushtrisė idhujtare perse. Por nė Kuran u shpall se shumė shpejt bizantinėt do tė triumfonin mbi rivalin e tyre. Nė fakt, duke parė disfatėn e rėndė tė bizantinėve, dukej gati e pamundur qė shteti bizantin do tė mbijetonte, jo mė tė fitonte pėrsėri. Jo vetėm persėt, por edhe avarėt, sllavėt e lombardianėt pėrbėnin njė kėrcėnim serioz pėr Perandorinė Bizantine. Avarėt kishin arritur deri nė muret e Kostandinopojės. Perandori bizantin, Heraklius, urdhėroi qė ari dhe argjendi qė gjendej nė kisha tė shkrihej dhe me to tė bėheshin para pėr tė pėrballuar shpenzimet e ushtrisė. Kur kėto nuk mjaftuan, edhe statujat e bronxit u shkrinė pėt t'u kthyer nė para. Shumė guvernatorė ngritėn krye kundėr perandorit Heraklius, ndaj dhe perandoria gjendej nė njė situatė tepėr kritike. Mesopotamia, Siria, Palestina, Egjipti dhe Armenia, tė cilat kohė mė parė i pėrkisnin Perandorisė Bizantine, ishin pushtuar nga idhujtarėt persė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part2_02_03.jpg

Me pak fjalė, tė gjithė pritnin nga ēasti nė ēast shkatėrrimin e Perandorisė Bizantine. Pikėrisht nė ato momente u shpallėn ajetet e para tė sures Er-Rum, sipas tė cilave bizantinėt do tė triumfonin pas pak vitesh. Kjo fitore dukej aq e pamundur, saqė idhujtarėt e Mekės, tė cilėt ishin mjaft larg vendit tė ngjarjes, filluan tė talleshin me besimtarėt e paktė. Ata besonin se fitorja e shpallur nė Kuran nuk do tė bėhej kurrė realitet.

Shtatė vjet pas shpalljes sė ajeteve tė para tė sures Er-Rum, nė Dhjetor tė vitit 627 e.s. njė betejė e pėrgjakshme u zhvillua ndėrmjet ushtrisė bizantine dhe asaj perse nė Niniveh. Ndodhi ajo qė s'pritej; ushtria bizantine triumfoi mbi ushtrinė perse. Disa muaj mė vonė, persianėt u detyruan tė bėnin njė marrėveshje me Perandorinė Bizantine, sipas sė cilės ata detyroheshin t'i rikthenin asaj tė gjitha territoret e pushtuara prej tyre. Mė nė fund, "fitorja e bizantinėve" e shpallur nė Kuran u bė realitet.

Njė tjetėr mrekulli e shpallur nė kėto ajete ėshtė njė dukuri gjeografike qė nuk mund tė njihej prej askujt nė atė kohė.

Nė ajetin e tretė tė sures Er-Rum tregohet se romakėt pėsuan disfatė nė vendin mė tė ulėt nė Tokė. Fraza "Edna el-erd" nė arabisht ėshtė interpretuar nė mjaft pėrkthime si "vendi mė i afėrt". Por ky nuk ėshtė kuptimi i drejtpėrdrejtė i shpalljes nė origjinal, por ėshtė mė tepėr njė kuptim figurativ i saj. Fjala "Edna" nė arabisht vjen nga fjala "denij" qė nėnkupton "i ulėt", ndėrsa "edna" do tė thotė "mė i ulti", ndėrsa "Erd" do tė thotė "tokė". Kėshtu qė shprehja "Edna el Erd" do tė thotė "vendi mė i ulėt nė Tokė".

Fakti mė interesant ėshtė se etapat mė tė rėndėsishme tė luftės sė zhvilluar ndėrmjet bizantinėve dhe persėve, nė tė cilėn bizantinėt u mundėn dhe si pasojė humbėn Jeruzalemin, kanė ndodhur me tė vėrtetė nė pikėn mė tė ulėt tė Tokės. Ky rajon specifik ėshtė shtrati i Detit tė Vdekur, apo Liqenit tė Lutit, i cili ndodhet nė pikėn e bashkimit tė Sirisė, Palestinės dhe Jordanisė. "Deti i Vdekur" shtrihet 395 metra nėn nivelin e detit dhe me tė vėrtetė ėshtė vendi mė i ulėt nė Tokė.

Kjo nėnkupton se bizantinėt u mundėn nė pjesėn mė tė ulėt tė Tokės, ashtu siē thuhet nė Kuran.

Pjesa mė rėndėsishme ėshtė fakti se lartėsia e Detit tė Vdekur mund tė matet vetėm me pajisjet teknike moderne. Mė parė ishte e pamundur tė dihej se ajo ishte pjesa mė e ulėt e sipėrfaqes sė Tokės. A nuk ėshtė ky njė argument bindės se Kurani ėshtė me tė vėrtetė njė shpallje hyjnore...

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part2_02_04.jpg
Lart ėshtė fotografia e Detit tė Vdekur, marrė nga sateliti. Lartėsia e Detit tė Vdekur mund tė pėrcaktohet vetėm me pajisje moderne. Kėto matje nxorėn nė dritė faktin se ai vend ėshtė me tė vėrtetė "vendi mė i ulėt i Tokės".

musl|m
14-05-06, 11:36
Informacioni i dhėnė nė Kuran rreth Egjiptit tė lashtė nxori nė dritė shumė fakte historike, tė cilat ishin tė pakonfirmuara deri kohėt e fundit. Kėto fakte na bėjnė tė qartė se ēdo fjalė nė Kuran ėshtė shpallur nga njė Ekzistencė Inteligjente me Urtėsi tė pėrkryer.

Hamani ėshtė njė person, emri i tė cilit pėrmendet nė Kuran sė bashku me Faraonin. Ai ėshtė pėrmendur nė gjashtė vende tė ndryshme nė Kuran si njė prej njerėzve mė tė afėrt tė Faraonit.

Ēuditėrisht, emri i Hamanit nuk pėrmendet fare nė Teurat (Tora), megjithėse nė tė historia e Musait (Moisiut) ėshtė dhėnė shumė e detajuar. Megjithatė, emrin Haman e gjejmė tė pėrmendur te kapitujt e fundit tė Testamentit tė Vjetėr, ku identifikohet si njė prej ndihmėsve tė mbretit tė Babilonisė, i cili u shkaktoi mjaft mizori izraelitėve, afėrsisht 1100 vjet mbas vdekjes sė Moisiut.

Disa jomuslimanė deklarojnė se Profeti Muhamed e shkroi vetė Kuranin, duke kopjuar Biblėn, mirėpo gjatė kėtij procesi ai deformoi disa nga ngjarjet e shpallura nė Bibėl.

Absurditeti i kėtyre deklaratave u vėrtetua pėrfundimisht pas deshifrimit tė alfabetit hieroglif egjiptian, rreth 200 vjet mė parė dhe nė shkrimet e lashta u gjend emri "Haman". Mė parė, shkrimet dhe dorėshkrimet e Egjiptit tė lashtė nuk mund tė kuptoheshin. Shkrimi i Egjiptit tė lashtė ishte hieroglifik, i cili mbijetoi ndėr vite me radhė. Sidoqoftė, me shtrirjen e krishterizmit dhe ndikimit tė kulturave tė tjera nė shekujt II dhe III e.s., Egjipti e braktisi besimin e tij tė hershėm bashkė me shkrimin hieroglif. Ekzemplari i fundit i njohur, nė tė cilin ishte pėrdorur shkrimi i hieroglifeve ėshtė njė dorėshkrim i vitit 394 e.s. Mė pas, ajo gjuhė u harrua dhe askush nuk mund ta lexonte apo kuptonte atė. Kjo gjendje vazhdoi deri 200 vjet mė parė...

Misteri i gjuhės sė lashtė sė hieroglifeve egjiptiane u zgjidh mė 1799, pas zbulimit tė pllakės Rosetta Stone, e cila i pėrkiste vitit 196 p.e.s. Rėndėsia e kėtij dorėshkrimi qėndron nė faktin se ai ishte shkruar nė tri forma tė ndryshme: hieroglife, demotike (njė formė e thjeshtuar e shkrimit tė priftėrijve nė Egjiptin e lashtė) dhe greke. Me ndihmėn e dorėshkrimit grek u deshifruan shkrimet e lashta egjiptiane. Pėrkthimi i dorėshkrimit u bė nga francezi Jean-Franēoise Champollion. Kėshtu, njė gjuhė e harruar dhe shumė ngjarje tė lidhura me tė dolėn nė dritė. Nė kėtė mėnyrė, u pėrftuan mjaft njohuri mbi qytetėrimin, fenė dhe jetėn sociale tė Egjiptit tė lashtė.


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part3_01_01a.jpg
Emri "Haman" nuk njihej derisa u deshifrua gjuha hieroglife egjiptiane nė fillim tė shekullit XIX. Kur kjo gjuhė u dėshifrua, u bė i njohur fakti se Hamani ishte ndihmėsi i afėrt i Faraonit dhe ishte "pėrgjegjės i atyre tė cilėt nxirrnin shkėmbinj". (Lart tregohen ndėrtuesit e lashtė egjiptianė). Nė Kuran, Hamani ėshtė pėrmendur si personi qė drejtonte punėt ndėrtuese nėn komandėn e Faraonit. Kjo nėnkupton se ky lajm nuk mund tė njihej nga askush nė kohėn kur u shpall Kurani, aq mė tepėr qė edhe vetė Bibla, megjithėse ajo ėshtė shumė mė e detajuar se Kurani nė pėrshkrimin e ngjarjeve, nuk e pėrmend njė gjė tė tillė.

Nėpėrmjet deshifrimit tė hieroglifeve u zbuluan njohuri mjaft tė rėndėsishme. Njė prej tyre ishte pėrmendja e emrit "Haman" nė dorėshkrimet egjiptiane. Ky emėr gjendet nė monumentin e muzeut Hof Museum, nė Vjenė.

Nė fjalorin "Njerėzit nė mbretėrinė e re", i cili u pėrgatit duke u bazuar mbi tėrė pėrmbledhjet e dorėshkrimeve, pėrmendet se Hamani ka qenė "pėrgjegjės i punėtorėve tė cilėt nxirrnin shkėmbinj".

Rezultati nxori nė pah njė tė vėrtetė mjaft tė rėndėsishme. Ndryshe nga pohimet false tė kundėrshtarėve tė Kuranit, Hamani ka jetuar nė Egjipt nė kohėn e Musait, si njeri i afėrt me Faraonin dhe ka marrė pjesė nė ndėrtimet e kryera, siē thuhet edhe nė Kuran.

Pėr mė tepėr, ajeti kuranor pėrshkruan ngjarjen ku Faraoni i kėrkoi Hamanit tė ndėrtonte njė kullė tė lartė.

"Faraoni tha: "O ju krerėt e popullit! Unė nuk di tė keni ndonjė zot tjetėr pėrveē meje, ndaj ti o Haman, prodho pėr mua tulla, duke pjekur baltėn dhe ndėrtomė njė kullė tė lartė, ndoshta do tė arrij tė shoh zotin e Musait, megjithėse unė mendoj se nė tė vėrtetė ai ėshtė gėnjeshtar." (El Kasas 38)

Si pėrfundim, ekzistenca e emrit tė Hamanit nė dorėshkrimet e Egjiptit tė lashtė, jo vetėm qė i bėri tė pavlera thėniet e fabrikuara tė mohuesve tė Kuranit, por gjithashtu konfirmoi edhe njė herė faktin se Kura'ni ėshtė fjala e Zotit, Zotit tė botėve.

musl|m
14-05-06, 11:38
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part3_02_01a.jpg

Musai nuk ishte i vetmi profet qė jetoi nė tokat e Egjiptit gjatė historisė sė lashtė tė vendit. Profeti Jusuf (Jozef) jetoi nė Egjipt shumė kohė para se tė vinte Musai.

Kur lexojmė historitė e Musait dhe Jusufit, ne hasim njė lloj paralelizmi. Ndėrsa i adresohemi sunduesit tė Egjiptit nė kohėn e Jusufit, gjejmė tė pėrdorur nė Kuran epitetin "melik" (mbret):

"Mbreti tha: "Sillmani Jusufin, qė ta bėj prej njerėzve tė afėrt me mua!" (Kur ia sollėn) dhe bisedoi me tė tha: "Tani ti ke njė pozitė tė lartė te ne dhe je i besueshėm. " (Jusuf 54)

Nė kontrast, sunduesi nė kohėn e Musait nuk quhet mė mbret por "Fir'aun" (Faraon):

"Ne i dhamė Musait nėntė mrekulli tė qarta. Pyeti (o Muhammed) bijtė e Israilit (pėr Musain) kur u erdhi atyre, mirėpo faraoni i tha atij: O Musa, unė mendoj se ti je i magjepsur!" (El Isra 101)

Ngjarjet historike tė evidentuara sot na tregojnė shkakun e emėrtimit tė ndryshėm tė kėtyre sunduesve. Fjala "faraon" nė tė vėrtetė ishte emri i pallatit mbretėror nė Egjiptin e hershėm. Sunduesit e dinastisė sė vjetėr nuk e pėrdornin kėtė emėr. Fjala faraon, si njė titull sunduesi, nuk u pėrdor deri nė periudhėn e "Mbretėrisė sė Re" tė historisė sė Egjiptit. Kjo periudhė filloi me dinastinė e tetėmbėdhjetė (1539-1292 p.e.s.) dhe qė prej dinastisė sė njėzetė (945-730 p.e.s.) fjala faraon pėrdorej si njė titull nderi.

Kėshtu pra, mrekullia e Kuranit demonstrohet edhe njė herė: Jusufi jetoi nė kohėn e Mbretėrisė sė Vjetėr dhe atėherė pėrdorej fjala "melik" (mbret) pėr sunduesit egjiptianė dhe jo "faraon". Nga ana tjetėr, Musai jetoi nė periudhėn e Mbretėrisė sė Re, kur sunduesit e Egjiptit quheshin "faraonė".fait

Nuk ka dyshim se njė dallim i tillė mund tė bėhej vetėm nga njė person qė e njihte mirė historinė e Egjiptit. Por pėr fat tė keq, historia e Egjiptit tė Lashtė u harrua krejtėsisht qė prej shekullit IV. Pėr kėtė arsye, hieroglifet nuk mund tė kuptoheshin mė, ndaj dhe ky fakt nuk mund tė zbulohej para shekullit XIX. Si rrjedhim, askush nuk kishte njohuri kaq tė thella mbi historinė e Egjiptit tė lashtė, nė kohėn kur u shpall Kurani. Ky ėshtė njė tjetėr fakt qė vėrteton qartė se Kurani ėshtė fjala e Zotit.

musl|m
14-05-06, 11:41
Tė gjitha kėto mrekulli qė shqyrtuam mė sipėr vėrtetojnė qartė se Kurani ėshtė njė libėr, nė tė cilin ēdo gjė e shpallur ėshtė provuar tė jetė e vėrtetė. Faktet rreth temave shkencore, lajmet mbi tė ardhmen dhe pėrshkrimi i historive tė ndodhura nė kohėt e lashta tregojnė se askush nuk mund t'i njihte ato nė kohėn e shpalljes sė Kuranit. Kjo na vėrteton bindshėm njė gjė: se Kurani nuk ka mundėsi tė jetė fjalė e njeriut, ai ėshtė fjala e Zotit tė Plotfuqishėm, Krijuesit tė gjithēkaje, dija e tė Cilit pėrfshin ēdo gjė. Nė njė ajet kuranor, Zoti thotė "Sikur Kurani tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē Zotit, njerėzit do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie." (En-Nisa 82) Jo vetėm qė kundėrthėniet nuk ekzistojnė nė Kuran, por shumė pjesė tė kėtij Libri tė Shenjtė pėrmbajnė mrekulli tė ndryshme, tė cilat zbulohen dita-ditės.

Njerėzimi duhet tė kapet fort pas kėtij libri hyjnor tė shpallur nga Zoti dhe ta pranojė atė si udhėzimin e tij tė vetėm. Nė njė nga ajetet kuranore, Zoti na bėn thirrje:

"Kėtė libėr ne e bėmė dobiprurės e tė begatshėm, ndaj pėrmbajuni atij dhe ruajuni (nga gjynahet), me qėllim qė tė mėshiroheni." (El-En'am 155)

Nė njė ajet tjetėr, Zoti tėrheq vėrejtjen:

"Thuaj: "E vėrteta ėshtė ajo qė vjen nga Zoti juaj, ndaj kush tė dojė, le tė besojė dhe kush tė dojė, le tė mohojė." (El Kehf 29)…


"Nė tė vėrtetė kėto janė kėshilla. Kush dėshiron, merr mėsime nga ky Kuran." (Abese 11-12)