PDA

View Full Version : Poezi nga une E|iza


E|iza
06-06-06, 23:18
keto jan poezi nga une E|iza

Dashuria e humbur

Po ju tregoj te gjithve,
se kjo esht e verteta,
se per Ty i dashur,
as qe me dhimbet jeta.

Por ti nuk paske ndjenja Dashurie,
e nuk paske Zemer per mua,
ti paske vetem fjal te idhta,
e mua per te me tradhtua.

Ti fjalet e mija,
kurr nuk i kuptove,
qe Zemren time,
shum keq e helmove.

A nuk pata une,
nga ju asnje merite?
se ende po te pres,
te me lajmerohesh nje Dite.

Por vetem kete nga ti e kam prite,
fjalen tende me te veshtire,
qe te me thuash lamtumir,
e ti as lamtumir nuk me the mor Djal,
por u largove pa asnje fjal!Dashuria e humbur

Po ju tregoj te gjive,
se kjo esht e verteta,
se per Ty i dashur,
as qe me dhimbet jeta.

Por ti nuk paske ndjenja Dashurie,
e nuk paske Zemer per mua,
ti paske vetem fjal te idhta,
e mua per te me tradhtua.

Ti fjalet e mija,
kurr nuk i kuptove,
qe Zemren time,
shum keq e helmove.

A nuk pata une,
nga ju asnje merite?
se ende po te pres,
te me lajmerohesh nje Dite.

Por vetem kete nga ti e kam prite,
fjalen tende me te veshtire,
qe te me thuash lamtumir,
e ti as lamtumir nuk me the mor Djal,
por u largove pa asnje fjal!

E|iza
06-06-06, 23:20
Te prita,te prita,
deri sa u rita,
por ende do te pres,
i dashur deri sa te vdes.

Por ti mua me tradhtove,
e shum shpejt me harrove,
e tjeter Vajz,
tash dashurove.

Por Zemra jeme ende ty don,
dhe tjeter nuk mund te dashuron,
se ne Zemer ti mua me ke mbet,
dhe do te me mbesish i dashur per jet!

Por edhe kurr te vdes,
mos qaj ti per mua,
por ri i lumtur dhe i gezuar,
se me Ty ne zemer jeta ime ka mbaruar!

E|iza
06-06-06, 23:22
Ne Sy te shiqova,
edhe Ti me shqove mua,
me perqafove njeher,
dhe me the "Te Dua!"

E|iza
06-06-06, 23:23
Prej te gjithve ne kete Bot,
je i vetmi qe m'pelqen dot,
ne Zemren time TY ke hy,
se "TE DUA VETEM TY!"

Nuk e di se a me don ti mua,
se per jet s'kam me t'harrua,
me TY jeten ta perjetoj,
e gjithmon te te dashuroj.

Une nje deshir e kam,
te vij koha une ti me te marr,
te jetojm se bashku,
te lumtur edhe te pandar!

E|iza
06-06-06, 23:24
Vetmia

Prej Dites se pare
une ty,qe te kam njohtuar
ne ty,shum u dashurova
dhe kurr s'kam me te harruar.

Por nje Plumb ne Zemer me ra
dhe shum keq e biroj
Zemren time e plagosi
dhe aq keq e shkateroj.

Ti mua kurr nuk me ke kuptuar
qe une ty te kam dashuruar
e ti zemren time e ke helmuar.

Nuk e kam merituar une keto
qe te qaj une per ty
nuk e kam merituar une kete gje
qe te jetoj me lot ne sy.

Nuk e di se pse une ty te tregoj
vajtjet e m'dha te mija
kur ti aspak nuk e kupton
se cka esht Dashuria.

Nuk e di aspak se si jam mashtruar
e me ne fund te mbes me Zemer te thyer
se une ty kurr nuk te kam puthur
e kurr nuk te kam genjyer.

gjithmon do te them se ende te Dua
por nuk e di ,ti a e ke kuptuar
se ti mua me ke tradhetuar
e dashuria jone tash ka mbaruar.

Ti perseri do ta gjejsh
nje qetesi shpirterore
por une ty gjithmon do te dua
edhe pse ti me tradhtove.

E|iza
06-06-06, 23:25
Zemra ime po qane,
dhe shum po vajton,
se ti e ke plagos,
e tash nuk e sheron.

Ti me the se TE DUA,
por aq shpejt me ke harrua,
pse i dashur keshtu vepron,
dhe mua Zemren ma helmon.

Me fal qe ti them keto fjal,
me fal qe te dashuroj ty mor djal,
me fal qe Zemra ime ty te don,
me fal qe zemra ime ty kurr s'te harron.

E|iza
06-06-06, 23:26
Prej dites se pare mor Djal,
une kurr te kam taku,
me hyre ne zemer mor Djal,
dhe te kam dashuru.

Fjalet e tua mor Djal,
ne zemer me qendrojn,
simpatija jote mor Djal,
Zemren ma pervelon.

Dite dhe Nate per ti mor Djal,
mendoj dhe endroj,
Takimet e para mor Djal,
kurr s'do ti harroj.

dola ne Bafce me shetit,
dhe u ula me pishu,
kurr me kujtohen ato Dite,
ja filloj me vajtu.

E|iza
06-06-06, 23:27
Shko

Shko e mos shiqo mbas,
largohu nga une Ty te thash,
se une shum kam gabua,
qe te kam then "Ty te Dua!"

Kam gabuar qe per Ty kam menduar,
kam gabuar qe ne Ty jam dashurar,
por edhe pa Ty mundem me jetuar,
se dashurine time Ti nuk e ke merituar!

Jam me mir qe jam nga Ti e lire,
po te them Ty Lamtumire,
shko dhe ri atje tash ku je,
dhe te lutem kurr mos u kthe!

E|iza
06-06-06, 23:27
DASHURIA

Dashuri e shkrete ,
ti nuk je e vertet ,
se shum femra shqiptare,
per Ty kan humb jete!

Ti gjithcka je por jo Dashuri,
i len femrat shqiptare ne vetmi,
jeten femrave va u sgkatron,
Ty per jet e per gjithmon!

Dashuri te vertet nuk ka ne Bote,
ndegjoni keto fjal qe ju them dot,
dashuri e vertet Ty ta humb jeten ,
si Romeo per gjulijeten!!!

E|iza
06-06-06, 23:28
Liebst du den Reichtum,
so liebe nicht mich,
liebst du die schönheit,
so liebe nicht mich,
liebst du die liebe,
so liebe nur mich
den es gibt keine andere,
die dich so liebt wie ich.

Nese don pasurin,
mos me duaj mua,
nese don bukurin,
mos me duaj mua,
nese don dashurin,
ateher me duaj mua,
se nuk ka tjeter qe te don,
aq sa une ty te dua.

E|iza
06-06-06, 23:30
Wenn ein Mädchen kritisiert wird,
lernt es zu verurteilen.

Wenn ein Mädchen angefeindet wird,
lernt es zu kämpfen.

Wenn ein Mädchen verspottet wird,
lernt es schüchtern zu sein.

Wenn ein Mädchen beschämt wird,
lernt es schuldig zu fühlen.

Wenn ein mädchen verstanden und toleriert wird,
lernt es geduldig zu sein.

Wenn ein Mädchen gelobt wird,
lernt es sich selbst zu schätzen.

Wenn ein Mädchen ermutigt wird,
lernt es sich selbst zu vertrauen.

Wenn ein Mädchen gerecht behandelt wird,
lernt es gerecht zu sein.

Wenn ein Mädchen geborgen lebt,
lernt es zu vertrauen.

Wenn ein Mädchen anerkannt wird,
lernt es sich selbst zu mögen.

Wenn ein Mädchen in Freundschaft angenommen wird,
lernt es in der Welt Liebe zu finden!!!

E|iza
06-06-06, 23:30
Dashuria !!!

Zemra per si zjar per ty,
po digjet dhe pervelohet,
se pa ty i Dashur
mua nuk me jetohet !!!
Per ate po deshiroj,
te behem reze Dielli,
qe ty te te ngroh,
te mehem drite Hene,
qe ty me sy te te shoh!!!
Te behem lote i yte,
te rrjedh nga syte e tua,
e te them i Dashur,
mos qaj se une ty ,
per gjithmon "Ty te DUA"
Sa Yje ka ne Qell,
e sa reze ka Dielli,
po sa Pyje ka Mali,
aq shum per ty,
mua me marr malli!!!

E|iza
06-06-06, 23:31
Mendoja

Une mendoja se me Ty eshte me mire,
por jo,jeta me ty ishte me veshtire,
se kete qe e them eshte e verteta,
se me Ty mu ka shkatru jeta.

Ne fillim ishim me te lumtur ne kete Bote,
mendoja se Dashuria jone nuk shymet dote,
por erdhi koha qe te mbes vete dhe e lire,
se ti tjeter dashurove e mua me the Lamtumire.

Tash po ri dhe mendoja se cka kam gabu une,
por i vetmi gabim eshte qe te kam thene:"Te Dua shume",
e me ne fund i them vetes se fare nuk kam gabuar,
por ti je qe me ke genjyer e tjeter ke Dashuruar.

E|iza
06-06-06, 23:35
" DASHURIA "

Per here te pare,
ne Chat te takova,
dhe nje bised me ty,
une ja fillova.

Me the se kerkon,
nje bised si shoqeri,
e te mus keqkuptohemi
por jo per Dashuri.

Une kete e pranova
dhe bisedn me ty ja fillova
e pastaj E-mail adres me kerkove
dhe E-maila po me shkrove.

Mbas nje kohe,
numrin e Telefonit,
mua ma kerkove,
une ty numrin ta dhash
e ti ne telefon u lajmrove.

Por mbas nje kohe,
ti erdhe ketu
dhe me pyte a ka mundesi,
ne dy me u taku.

U takuam vetem disa minuta,
se per me gjat nuk kisha kohe une,
se ate dite qe erdhe ti,
une isha ne pune.

E kur nje dite mua,
telefoni me cingeroj,
e ti mu lajmerovedhe,
dhe nje pytje ma perjashtove.

Me pyte a mundem une ta paramendoj,
me ty nje dashuri te ja filloj,
dhe a kam menduar dikur per nje dashuri,
me ty e jo qe te mbetem vetem ne shoqeri.

Pergjigja ime ishte:"Jo"
por do te mendoj,
dhe pergjigjen une ty,
do ta tregoj.

Por sa me shum qe per ty mendova,
aq me shum une ne ty u Dashurova,
dhe pergjigjen "Po" ta dhash,
e prej ate dite ne jemi tash bashk.

Tash njeri tjetrin ne e dashurojm,
jeten pa njeri tjetrin nuk mundet ta paramendojm,
tash ne dy jemi te fejuar,
e vitin e ardhshem kemi me u martuar.

Pergjithmon kemi me u bashkuar,
jeten se bashku kemi me e kaluar,
te lumtur dhe te pa ndar ne do te jetojm,
deri ne vdekje e per gjithmon,
se une ty te dua dhe ti mua me don!!!

Me don dhe te dua ,
keto jan fjal te vertet,
do ta dojm njeri tjetrin,
I Dashur per jete !!!

E|iza
06-06-06, 23:36
Ich liebe Dich!!!

Ich liebe Dich-nicht weil ich Dich lieben will,
denn dieser Weg ist sicher verher bestimmt.
Das Herz verlernte zu schweigen,ist niemals still,
weil es mir Dir so viel schönes dazu gewinnt.

Ich liebe Dich-nicht weil ich gezwungen bin,
denn das Wollen wurde von gier verrückt.
Ruf es in die Welt hinaus,von vollen Lungen,
Denn Dein Wesen hat mich sehr beglückt.

Ich liebe Dich-nicht weil ich es muss,
denn Freiheit ist dort,wo meine seele strahlt.
So fesselt mich nur der Liebe Kuss,
und dieser wird auch brav zurück gezahlt.

Ich liebe Dich-nicht weil es Pflicht ist,
denn Last kann man nicht freude nennen.
Wie eine Motte zum strahlenden Licht,
Sehe ich mein Herz zu Deinem rennen.

Ich liebe Dich-weil es so Kinderleicht ist,
Dich zu spüren und die Gewissheit ist da.
Unerklärbar und unerreicht,
die Liebe zu dir, ist einem Wunder nah!!!

E|iza
06-06-06, 23:36
Du und Ich!!!

Zwei Leben!

Lebst Du an einem fernen Ort
mir scheint dein warmes Licht von dort
schau stetig an das Himmelszelt
denn du bist nun meine Welt!!!

Ein Traum!

von dir in sternenklarer Nacht
von dir in deiner Pracht
von deinem Glanz bewacht
von unserer Liebe Macht!!!

Eine Liebe!

die verbindet uns zwei fest
die unsere Seelen berührt
die uns nicht von einander trennen läst
die unsere Herzen verführt!!!

E|iza
06-06-06, 23:37
Geliebte Rose

Eine Rose steht allein.
spitze Stacheln doch so rein.

Süßer Duft der mich verführt,
Blüte die mich sanft berührt.

Und die Lust schwillt in mir an,
niemand der verstehen kann.

Das die Rose mich betört,
das sie meinen Geist verstört.

Doch die Vollust lässt nich nach,
will sie fürhn ins Schlafgemach.

Doch die Rose bleibt nur stehen,
lässt mich weiter nach ihr sehen.

Denn sie kann die Lust nicht spüren,
kann nicht meine Küsse fühlen.

Kann nicht lieben kann nicht hassen,
kann nur welken und verblassen.

Doch die Liebe bleibt bestehen,
werde heute Nacht nicht von ihr gehen.

Werde sie lieben bis ins Grab,
Denn niemals solche Liebe gab.

E|iza
06-06-06, 23:38
Ti me the mua
neser kemi me u takua,
edhe shum ore duhet te kalojn,
deri sa une ty te te takoj,
por koha nuk kalon,
si qe une deshiroj,
shum ngadal ecin minutat,
deri sa ty te te takoj.
Po marr te lexoj,
por nuk mundem te koncentrihem,
se minutat nuk po shkojn ,
qe te vij koha,e me ty une te takohem.
Po e marr nje Leter,
te te shkruj nje Poezi,
ti shprech ndjenjat e mija,
i Dashur per ty.
E marr Telefonin,
nje SMS me ta shkru,
me te then:"Naten e mir"
se neser Idashur kemi me u taku.
Por Nata por kalon,
ngadale dhe qete,
ashtu qe disa ore,
me duken 100 vjet!!!

E|iza
06-06-06, 23:40
Wer wird der erste sein,
Der mich wirklich liebt?

Wer wird der erste sein,
Der mich sanft berührt?

Wer wird der erste sein,
Der auch meine Liebe spürt?

Wer wird der erste sein,
Der mich Zärtlich küsst?

Wer wird der erste sein,
Der mich nie vergisst?

Wer wird der erste sein,
Der mir rote Rosen schenkt?

Wer wird der erste sein,
Der an mich ständig denkt?

Wer wird der erste sein,
Mir seine Liebe zu gestehen?

Wer wird der erste sein,
Mit mir durchs Leben zu gehen?

All diese fragen hab ich mir gestellt,
nun bist Du mein Schatz hier.

Willst dein Leben mit mir teilen,
und durchs Leben gehen mit mir.

Darum Liebe ich Dich so sehr,
mit jedem Tag wächst die Liebe immer mehr.

Wenn du nicht da bist,
vermisse ich Dich mit seelische schmerzen.

Darum sage ich dir mein Schatz,
"ICH LIEBE DICH "von ganzem Herzen!

E|iza
06-06-06, 23:41
Gefühle sind
warme, kalte,
schöne, schmerzhafte Gefüle.
Warum nur so unterschiedlich?
Sehe dich,
sehe deine Augen,
sehe deine Bedenken.
Vor was?
Zu viel Nähe,
zu viel Gefühl
Was ist so schlimm daran?
Laß es zu,
dass ich dich liebe,
laß dich entführen in
die Welt der Liebe.

E|iza
06-06-06, 23:42
" Ich Liebe Dich "

Diese drei Worte schnell gesagt,
wenn du jemand ganz doll magst,
doch diese Worte gut und fein,
sollen was besond'res sein!

Du magst die ganze Welt umarmen,
sie dran teilhaben, ihnen sagen
wie glücklich du doch bist
und seit Tagen nichts mehr isst,

Dein Bauch, der brodelt hin und her,
hast das Gefühl du seist am Meer,
Du hast Gefühle wie noch nie,
hast sogar schon weiche Knie.

Alles scheint so einfach für dich,
lächelst jedem ins Gesicht
Hast du all dies schon gespürt?
Hast du diese Welt berührt?

So darfst du sie nun sprechen,
drei Worte die so schnell gesagt,
doch gut durchdacht und dann gewagt
aus tiefstem Herzen soll'n sie sein
dann ist´s perfekt das Glücklichsein.

E|iza
06-06-06, 23:42
Nur mit Dir!


Als Du warst bei mir ganz nah
und ich Dir in die Augen sah,

kam mir mein Herz abhanden
doch meine Liebe ist entstanden.

So hat es sich ergeben
Der Rest von meinem Leben.

Ich will es mit Dir teilen
will nur mit Dir verweilen.

Nichts soll uns noch trennen
Mein Feuer wird für immer brennen.

Kein anderen mehr will ich verehren
will mich nur mit Dir vermehren.

Ich will Dir diesen Ring hier reichen
und nie mehr von Dir weichen.

E|iza
06-06-06, 23:43
Bloß ein Atemzug


Spüre Deinen Hauch
ganz zart auf meinem Bauch.

Wie liebevoll sich Deine Nase biegt
und sachte auf meinem Körper liegt.

Um behutsam Deine Lippen zu senken
und mir einen Kuss zu schenken.


Allein Dein sanfter Atem
hat es mir verraten,

dass es einen gibt,
der mich für immer liebt!!!

E|iza
06-06-06, 23:45
Kete Poezi ja kam kushtuar Nenes sime qe me ka vdak

Vermiss Dich


Ich vermisse deine Gedanken
Ich vermisse es mich mit dir zu zanken.

Ich vermisse unsere Zeit,
die wir miteinander verbrachten.

Ich vermisse die Augenblicke,
in denen wir zusammen lachten.

Ich vermisse dich so sehr,
Aber was kann ich machen nun mehr.

Ein Lichtlein fühl ich jedes mal in mir erhellen,
Wenn ich versuche mir dich vorzustellen.

Wenn mich die Gedanken an dich verlassen,
Dann beginne ich zu erblassen.

Ich möchte dich wiedersehen
Mama, wirst du es denn nie verstehen?

Bei meiner Sehnsucht wohl kaum,
Es kommt vor leider nur wie ein Traum.

Mama ich vermisse dich so sehr,
und das mit jedem Tag mehr.

E|iza
06-06-06, 23:46
einen Kuss nur


Einen Kuss bloß wünsch ich mir
Einen Kuss – aber nur von Dir.

Ich werde unsren Kuss wohl nie vergessen
Wenn wir unsre Lippen zärtlich aufeinander pressen.

Wenn sich meine Augen langsam schließen
Um den Kuss leidenschaftlich zu genießen.

Ein Teil von mir will los und bei Dir bleiben
Auch mein Herz fühl ich zu Dir treiben.

Einen Kuss bloß wünsch ich mir
Einen Kuss, und ich gehör für immer Dir!!!

E|iza
06-06-06, 23:46
Ganz nah


ganz dicht bei Dir stehen
tief in Deine Augen sehen.

Deine Wange sanft berühren
Deine Lippen auf den meinen spüren.

Ganz zusammen rücken
Dich sachte an mich drücken.

Unsre Körper aneinander reiben
Für immer bei Dir bleiben.

Alles über Dich erfahren
Dein Lächeln im Gedächtnis wahren.

Dich nie vergessen und Dich kennen
Man darf das Liebe nennen ...

E|iza
06-06-06, 23:47
Edhe kjo Poezi esht per Nenen time

Me Mungon

Nena ime e Dashur
ti mua me mungon
dhe do te me mungojsh
Nene per gjithmon.

Me mungojn mendimet e tua
fjalet e embla qe mi ke then
me mungon koha me ty
qe se bashku e kaluam.

Me mungojn momentet
se bashku me ty
me mungojn buzeqeshjet
qe se bashku i pata me ty.

Ne qell kur shikoj
me shkelqejn keto Yje
se per ty Nene
jam duke mendue.

Mirpo nga njeher
po ri dhe mendoj
Nena ime e Dashur
Ty kurr nuk te harroj.

E|iza
06-06-06, 23:48
"Per Ty"

Te deshiroj cdo te mir ne jeten tende,
lexoj keto vargjet e mija me vemendje,
mos ri i vetmuar si nje kohe qe risha un,
se koha po kalon si Endrat ne gjum.

Tash gabimin tend qe ke be,e ke kuptuar,
pa as nje shkak dhe pa as nje arsyje,
mua me tradhtove dhe nga une je larguar,
pasi te genjej ty ajo tjetra,don te une me u kthyje.

Me vjen keq por ndjenja per ty me nuk kam,
jam e lumtur qe me ty me bashk nuk jam,
se jeta ime me ty ka qen shum e veshtir,
tash me vjen mir qe nga ty jam e lir.

Me vjen keq qe ti them keto Fjal dhe te verteten,
por ne ate koh me ty,ti ma shkatrove jeten,
tash po te lutem mos u kthe me shiku mbrapa,
por vazhdo jeten tende dhe shiko para !!!

E|iza
06-06-06, 23:49
Hast du gelernt zu Lieben ?

Liebe äussert sich in vielseitiger Weise,

es ist der Grund weshalb wir auf der Welt sind.

Für die meisten Menschen ist Liebe

nur der Inbegriff von Glück und Erfüllung,

andere Werte verblassen daneben.

Diese Erkenntnis krempelte mein Wertesystem um.

Vergiss deine Seele nicht,

innere Zufriedenheit

und Lebensfreude ist dein Bedürfnis

mache es auch zu meinen.

Wenn du bei mir bist umgibt mich Wärme,

ich möchte die ganze Welt umarmen

weil meine Liebe zu dir unendlich und grenzenlos ist.

Du lehrst mich in die Tiefe zu sehen,

meinen Verstand zu bewegen.

Du lehrst mich vergessenes Wissen wieder zu finden,

es zu Leben, und danach mein Leben aus zu richten.

E|iza
06-06-06, 23:50
Mutig sein !!!

Mutig sein,
ist schwer ganz allein.

Mut bedeutet Angst überwinden,
dann werden die Ängste verschwinden.

Um Mut zu beweisen,
schick deine Angst auf lange Reisen.

Werde nur nicht Schreckenstar,
sonst ist schnell dein ende da.

Manchmal musst du die Angst verschliessen,
dann wird Mut in deine Adern fliessen.

Einen Ruck musst du dir geben,
und kämpfen für die Stärken im Leben !!!

E|iza
06-06-06, 23:50
Frieden

In manchen Ländern herrscht große Not
und viele Menschen sterben.
Dort haben die Kinder nur wenig Brot.
Wann wird es endlich gerechter werden ?

Die mächtigen Staaten dieser Welt,
egal ob fern oder nah,
sie geben für Rüstung aus ihr Geld,
doch keiner ist für die Armen da.

Alle Kriege, ob heute oder morgen ,
bringen uns nur großes Leid.
Frauen müssen sich um ihre Männer sorgen.
Wann kommt endlich eine friedliche Zeit ?

Frieden ,das läßt sich sehr leicht sagen,
doch damit ist es nicht getan.
Wenn Eltern ihre Kinder schlagen,
dann fängt der Frieden niemals an.

E|iza
06-06-06, 23:51
" Per ty vuaj "

Po ri me Lote ne Sy,
dhe per Ty po vuaj,
Me plage ne Zemer jam,
se ty afer nuk te kam .

Ri e vetmuar ,
Per ty duke menduar,
dhe i kujtoj Vendet ,
ku jemi takuar.

Edhe ne gjum kur shkoj,
vetem per ty enderoj,
pse nuk te kam afer,
nuk dua as te jetoj.

E|iza
06-06-06, 23:52
" Te Dua "

Keto dy fjal qe ti i thua,
duhet te vijn nga Zemra,
kur te ndjejsh dicka per mua,
para se me then "Te Dua"!!!

Thua se ndjenja Dashurie te m´dhaja ke,
je shum i lumtur qe mua me ke,
por keto dy fjal jan te mira e te embla,
e duhet te vijn prej teje nga Zemra !!!

Mos me thuj me:" Te Dua",
me lejo te ndjej edhe une kete Dashuri,
ashtu qe te jem edhe une e lumtur,
gjithashtu si qe je Ti !!!

E|iza
07-06-06, 00:08
" Vetem nje Puthje "

Vetem nje Puthje,
deshiroj nga ti,
vetem nje Puthje,
qe ta ndjej kete Dashuri !!!

Puthjet e tua,
kurr nuk i harroj,
do ti mbaj per kujtime,
si ender te jetes sime!!!

Edhe ne gjum kurr jam,
mendoj qe pran te kam,
dhe me puthen mua,
e me the "Te dua" !!!

Ne gjum te endroj,
Puthjet tua si harroj,
vetem per ty mendoj,
se vetem ty te dashuroj !!!

Vetem edhe nje Puthje ,
nga ti deshiroj,
dhe te te keme prane,
se vetem ty te dashuroj !!!

E|iza
07-06-06, 00:08
" LIEBE "

Für dich war Liebe nur ein Wort,
ein Wort mit vielen Namen.

Du hast daraus ein Spiel gemacht,
doch das konnte ich nicht ahnen !

Du liesst mich auf dem Glauben,
von dir geliebt zu sein.

Und nahmst mir mein Vertrauen,
darum bin ich heute allein !

Für mich war Liebe mehr als nur ein Wort,
sie war ein unsichtbares Band.

Und mehr als nur ein Gedanke an Dich,
Liebe ist das was ich für dich empfand !

E|iza
07-06-06, 00:09
" DU "

Du fühlst meinen Atem auf deiner Haut,

du siehst mich vor dir als deine Braut,

du sagst meine Augen sind wie Diamanten,

welche die Welt erleuchten,

meine Haut so zart und weich,

nimmt dich auf meinem Reich,

du möchtest meine wärme spüren,

und mein Gesicht berühren,

du fühlst dich wie ein kleines Kind,

auf dieser Welt und kaltem Wind,

in meinem Armen findest du Geborgenheit,

in meiner nähe ist deine Sicherheit,

der Tag an dem Wir uns wieder sehen,

wird schnell kommen und vergehen !!!

E|iza
07-06-06, 00:11
" Sehnsucht "
Es gibt da was, was ich dir schon immer sagen wollte.
Aber es fällt mir schwer. Ob ich es trotzdem tun sollte?

Du bist der Grund, warum ich abends nicht schlafen kann.
Muß immerzu an dich denken. Werde noch verrückt, was dann?

Ist mir egal. Es ist halt zu schön. Deshalb muß ich's nicht verstehen.
Ich hab so ein kribbeln im Bauch. Will dich endlich wieder sehen.

Bin im 7.Himmel und ich schwebe einfach auf Wolke 7
und dabei wollte ich mich doch nicht mehr verlieben.

Du bist einfach so süß, bist einfach mein Sonnenschein
Du machst mich so glücklich- Ich möchte immer bei dir sein.

Wenn ich deine Stimme hör', packt mich die Sehnsucht schwer.
Denk dann an Sonnenuntergänge und Spaziergänge am Meer.

Meine Gefühle sind zu schön um sie in Worte zufassen.
Ich glaube ich könnte dich niemals gehen lassen.

Ob es für immer hält, das weiß ich natürlich nicht,
aber du bist für mich das wichtigste auf der Welt. Ich liebe dich!

Ein Wort von dir macht das alles in mir Lacht.
Doch wenn du traurig bist, frag ich mich: Was hab ich falsch gemacht?

Ob du mich auch so furchtbar liebst, das möchte ich gerne wissen.-
Nur eines weiß ich ganz gewiss, Ich tu dich echt vermissen.

Du bist der Stern der am Abendhimmel steht.
Ich hoffe das unsere Liebe nie vorüber geht.

Ich will einfach nur bei dir sein,
denn mit dir bin ich nie allein.

Du mußt verstehen das ich dir das nicht immer sage,
das ich manchmal auch fies bin, ist keine Frage.

Du mußt einfach wissen das ich das nie so meine.
Denn ich liebe dich einfach, lasse dich nie alleine.

E|iza
07-06-06, 00:12
" Du "

Wie ein Engel aus der Nacht,
tritt er in dein Leben!
Weil er die Nacht zum Tage macht,
kann es sie nur einmal geben.

Alleine machen Schatten Angst,
zusammen kann da nichts geschehen.
Dann ist sogar der Schattentanz,
aufeinmal wunderschön.

Wer nicht an die Liebe glaubt,
wird das hier nicht verstehen.
Doch wer sich selbst und Gott vertraut,
der wird es sehrbald sehen!!!

E|iza
07-06-06, 00:12
" TI "

Me mungojn kujtimet e tua,

me mungojn perqafimet e tua,

me mungojn pergdheljet e tua,

me mungojn puthjet e tua,

me mungon cdo gje nga ti,

se je e vetmja Dashuri,

me mungon prej Koke deri ne Themer,

se Te Dua me shpirt e me Zemer!!!

E|iza
07-06-06, 00:13
" Dashuria "

Dashuria eshte gjeja,
me e Embel ne kete Bote.

Dashuria eshte gjeja,
qe nuk blehet me Para dote.

Dashuria eshte si Lulet ne Pranvere,
dhe si Era e ngroht qe fryn ne Vere.

Dashuria eshte,kur Dy te dashuruar,
ne kete Bote te lumtur jetojne.

Dashuria eshte,per cdo gje te bisedojn,
Dy Zemra bashke plaget ti sherojn.

Dashuria eshte,dy Zemra te lumtur jetojne,
dhe jeten se bashku deri ne vdekje e kalojne.

E|iza
07-06-06, 00:14
" kur je i vetmuar "

Kur te jesh i vetmuar,
zhytu ne mendime,
dhe mos i haro kurr,
te tonat takime!

Kur te jesh i vetmuar,
mendo ne Buzet e mija,
te cialt te kan puthur,
nga e embla Dashuria!

Kur te jesh i vetmuar,
mendo ne Syte e mija,
te cilat te kan shiquar,
si Diamant te kan zizelluar!

Kur te jesh i vetmuar,
mendo ne Zerin tim,
e cila te ka thene,
"Te Dua " shpirti im!

Kur te jesh i vetmuar,
mendo per ne te dy,
sa te lumtur jemi,
kur takohemi ne Dy!

Kur te jesh i vetmuar,
mendo edhe per mua,
se edhe une e vetmuar jam,
kur ty pran meje nuk te kam!

E|iza
07-06-06, 00:14
" Kush je Ti "

Une doja ta di,
se kush je Ti,
por ti mua me the,
se 1000 Emra ke!

Me the Emrin,
ti per mua zgjidhe,
por kjo nuk ishte,
asnje pergjigje!

Une doja ta di,
se nga je Ti,
me the nje person ne Bote,
i cili po vuaj per ty me Lote!

Une jam gjat kohe ketu,
dhe ty te kam gjete,
ne Ty jam dashuru,
dhe dua me ty te kaloj jete!

Une te Pyta por pse mua?
me the ty te kam endrua,
dhe ke hy thell ne Zemren time,
ti je Dashuria e jetes sime!

E|iza
07-06-06, 00:15
" PSE " ?

Pse nuk esht mire ?
Te te them Lamtumire,
se pse me duhesh ti,
dhe ne Zemer me ke Hy!

Pse esht aq keq ?
Te them se me mungon,
se pse ndjej dashuri per ty,
edhe ate per gjithmon!

Pse nuk esht leht ?
Te te them se te dashuroj,
se pse kam nuk di,
dashurin time te ta sqaroj!

Pse po heshti une keshtu ?
Te te them se une te Du,
se pse frigohem e nuk di,
se si ke me reagu!

Se une nuk e di ,
se cka do te bejsh,
a do te qeshish e te ikish ?
apo do te me perqafojsh!

Sikur une ta dija,
se cka ndjen ti per mua,
do te ishte shum leht,
edhe une do te thoja,
"TE DUA I DASHUR PER JETE" !!!

E|iza
07-06-06, 00:16
Deshiroj te behem Lote,

e lindur nga Syte e tua,

te jetoj ne Fytyren tende,

e te vdes ne Buzet e tua,

duke te then se " TY TE DUA " !!!

E|iza
07-06-06, 00:17
" Lamtumir "

Te shikova ne Sy,
dhe Tri Fjal ti thash,
"TE DUA I DASHUR"
dhe Zemren ta dhash!

Por ti me ktheve Shpinen,
me le vetem mua,
dhe une mendova,
qe don me me harrua!

Une Shkova ne Shtepij,
me Zemer te thyer,
duke menduar une jete me ndru,
se i dashuri me ka tradhtu!

Jetes sime fund i dhash,
por nje dite ate e pash,
me nje tufe Lule ne dor
para varrit tim qendron!

Me lote ne sy me thot mua,
pse me ike kurr vetem "TY TE DUA "!
tash per ty une du me dhen jeten,
si Romeo per Gjulijeten!

E|iza
07-06-06, 00:17
" VETEM TY TE DUA "

Ne heshtje po rin ti,
dhe me shikon mua,
Zemra si zjarr te digjet,
dhe me thua:"TE DUA !"

Zemra aq shum po te reh,
edhe une mundem ta ndegjoj,
po frigohesh nga une,
se nuk e din si do te reagoj!

Prap ne heshtje dhe ngal,
me afrohesh dhe me perqafon,
me jep puthje mua,
dhe prap me the:"Vetem Ty te Dua!"

E|iza
07-06-06, 00:20
Kete Poezi ja kam kushtu Nenes sime te dashur qe ndroj jete ne Maj 1998

Prej diten qe vdiqe,

kur nuk te kam harru,

per ty Nene e deshur,

ende jam duke vajtu!

I kujtoj une Ditet,

te fundit me Ty,

kur me perqafove,

me more ne Pre,

dhe me Lote ne Sy

disa fjal ti mua mi the:

Te behem e fort,

te kujdesem per Baban,

te kujdesem per Vellan,

te behem e realt,

dhe kurr te mos genjej,

edhe nese Realiteti dhemb,

ateher do ta kem Shpirtin me leht!

Une risha dhe te ndegjojsha,

por fjalet e tua nuk i kuptojsha,

pasi ti Nene ndrove Jete,

Fjalet e tua me ran ne Mend!

Me le te vetem e te brengosur,

dhe me Zemer te plagosur,

e per keto plag nuk ka sherime,

me te le vetem dhe Jetime !

Pa ty u rita dhe e realt jam gjithmon,

se Fjalet e tua i kujtoj qe ti mi ke then,

por Nena ime e Dashur ti me mungon !!!

E|iza
07-06-06, 00:22
"Dashuria "

Ju duhet te Dashuroni,
qe Lumrurin ta kuptoni,
ngadal duhet tja filloni,
edhe kohen ta shfrytzoni.

Dashuria esht e thell,
ne Zemer te njeriut ,
si thellsia qe esht ne Dete,
se per te njerziz japin dhe Jete.

Dashuria e vertet,
esht gjeja me e madhe,
ne kete bote,
dhe sdo te shymet dote.

Esht me e ngroht,
se Rezet e Diellit,
Shkelqen me shum,
se sa Yjet e Qellit.