PDA

View Full Version : Gjuha, nje organ i vogel por shume i rrezikshem


Dr. Leone
04-07-06, 09:41
Gjuha, nje organ i vogel por shume i rrezikshem.Me emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit.

GJUHA

E vogėl, por tepėr e rrezikshme
Falėnderimi i takon Allahut tė Madhėruar, i Cili krijoi pėr njeriun gjuhėn me tė cilėn flasim. Krijoi pėr njeriun dy sy, mendje dhe pamje tė bukur. Ia mėsoi atij tė mirėn qė me tė tė jetonte dhe tė keqen qė asaj t’i ruhej.
Gjuha ėshtė njė dhuratė nga mė tė ēmuarat qė na ka dhuruar Allahu i Madhėruar, sepse me tė flasim dhe tregojmė ēfarė mendojmė e ndjejmė.
Me tė pėrmendim Allahun e Madhėruar, me tė shijojmė tė gjitha shijet e ėmbla dhe tė hidhura. Ajo ėshtė njė organ i vogėl nė trupin e njeriut, mirėpo rreziku i saj ėshtė tepėr i madh nėse nuk e pėrdorim nė vendin e duhur . Nėse atė e ruajmė, arrijmė tė fitojmė shpėrblim tė madh tek Allahu i Madhėruar nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
Nė kėtė teme do t’ju flasim pėr ceshtje tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me gjuhėn tonė. Gjithashtu do tė trajtojmė histori, kuriozitete dhe rregulla qė kanė tė bėjnė me gjuhėn.

Gjuha jote e vockėl nuk e ka po aq tė vogėl rėndėsinė…. Sepse me tė bėhesh i dashur ndėr njerėzit ose mund tė bėhesh i urryer tek ata. Mund tė tė ēojė nė xhenet…ose mund tė tė ēojė nė zjarr.
Pra bėj kujdes me gjuhėn tėnde dhe mundohu qė t’i heqėsh veset e saj e me tė tė kėnaqėsh Allahun e Madhėruar .
E vogėl por me rrezik ėshtė ky organ i yni dhe dije se ajo ėshtė si kali me kalorėsin. Nėse e ruan, tė ruan edhe ajo ty e nėse nuk e kontrollon, as ajo nuk tė ruan ty.
Profeti (a.s) thotė nė njė thėnie tė tij: “Kush ma garanton ruajtjen e gjuhės sė tij, ia garantoj atij xhenetin”.


Rrezikshmėria e gjuhės


Gjuha tė dashur muslimane ėshtė njė organ i vogėl nė gojėn tonė por shumė i rrezikshėm nėse atė nuk e ruajmė nga fjalėt e kėqia. Profeti (a.s) i mėsonte shokėt e tij se si t’i llogaritnin fjalėt qė thoshin nė mėnyrė qė tė ruanin gjuhėn nga gėnjeshtrat dhe nga fjalėt e kėqia. Vetė Profeti (a.s) ishte shembull i njeriut tė pėrsosur nė ruajtjen e gjuhės nga tė kėqiat qė ajo shkakton.
Lė tė ndjekim pra disa shembuj tė kėtyre njerėzve se si e ruanin gjuhėnn e tyre.FJALĖ TĖ URTA·Zemra ėshtė hambar i sekretit, gjuha ėshtė ēelėsi i tyre. Pra ruaje ēelėsin e sekretit tėnd.
·Gjuha ėshtė njė egėrsirė e madhe qė meriton burgimin mė tė gjatė.
·Jeta dhe vdekja e njeriut ėshtė ndėrmjet dy buzėve tė tij.
·Dėgjimi tė jetė mėsim, heshtja tė jetė meditim dhe fjala tė jetė adhurim, kėshtu jeta tė bėhet gėzim.

NDIKIM I FJALĖS TEK NJERIU DHE SHOQĖRIA

Tė folurit ėshtė gjėja mė e lehtė qė mund tė bėjė njeriu, por qė lė ndikimin mė tė rėndėsishėm tek tė tjerėt. Sa e sa fjalė tė mira e kanė ngritur njeriun nė grada tė larta ose e kanė ulur shumė tek Allahu i Madhėruar dhe tek njerėzit.
Sa e sa fjalė kanė qenė shkak i fillimit tė luftėrave qė kanė marrė jetėn e miliona njerėzve, braktisjes apo terrorizimit tė qindra mijėra fėmijėve. Qė tė gjitha kėto vetėm prej njė fjale qė ka dalė prej njė gjuhe tė vetme. Sa e sa fjalė kanė shpėtuar jetė njerėzish e sa tė tjera i kanė marrė ato. Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ( (A nuk e sheh se si Allahu sjell shembull pėr fjalėn e mirė. Ajo ėshtė si ajo pema e mirė e cila rrėnjėt i ka tė ngulitura thellė nė tokė dhe kurora e saj ngrihet lart nė qiell, frytet e saj ajo i jep herė pas here me lejen e Zotit. Kurse shembull pėr fjalėn e keqe ėshtė ajo shkurre e keqe qė shkulet nga toka dhe ajo kurrė nuk ka pėr tė zėnė vend ndonjėherė) ).
Pėr kėtė Profeti (a.s) ka thėnė: “Njeriu mund tė flasė ndonjė fjalė tė mirė qė e kėnaq Allahun, pa ia ditur asaj rėndėsinė, por Allahu i Madhėruar e ngre atė nė njė gradė tė lartė vetėm pėr atė fjalė. Po ashtu njeriu mund tė flasė ndonjė fjalė tė keqe qė e zemėron Allahun, pa ia ditur asaj rėndėsinė, por Allahu i Madhėruar e hedh atė nė vende shumė tė ulta tė zjarrit tė xhehenemit”.

FJALA E MIRĖ

Fjala e mirė ia shton njeriut shpėrblimet e tij pasi Profeti (a.s) ka thėnė: “Ai qė udhėzon tė tjerėt pėr tė bėrė njė mirėsi e ka shpėrblimin njėsoj si ata qė e bėjnė”. Kurse fjala e keqe i ha punėt e mira siē ha zjarri drutė. Profeti (a.s) thotė nė njė thėnie tjetėr : “Kush beson Allahun dhe ditėn e gjykimit, le tė flasė mirė ose tė heshtė. Po ashtu kush beson Allahun dhe ditėn e gjykimit, le tė mos e mundojė fqinjin e tij dhe kush beson Allahun dhe ditėn e gjykimit, le ta nderojė mikun e tij”.
Qė tė gjithė sahabėt dhe njerėzit besimtarė ruheshin qė tė flisnin vetėm fjalė tė mira dhe gjithmonė e llogaritnin fjalėn qė nxirrnin nga goja.
Ebu Derdai ka thėnė: “Nuk ka gjė mė tė mirė nė trupin e besimtarit qė e do Allahu i Madhėruar se sa gjuha e tij, sepse me tė ai hyn nė xhenet. Kurse tek mosbesimtari gjuha e tij ėshtė pjesa mė e keqe qė e urren Allahu i Madhėruar sepse prej saj do ta fusė nė zjarr”.

Dr. Leone
04-07-06, 09:44
FJALA DHE KĖRBAĒI


Ka disa njerėz qė shpifin ndaj tė tjerėve akuza tė pavėrteta dhe pa fakte. Pėr ata Allahu i Madhėruar ka pėrgatitur njė dėnim tė tmerrshėm sepse dėmtojnė njerėzit e pafajshėm. Allahu i Madhėruar thotė: ((Ata tė cilėt shpifin ndaj njerėzve tė ndershėm dhe nuk sjellin katėr dėshmitarė goditini ata me tetėdhjetė kėrbaēė dhe mos ua pranoni atyre asnjėherė dėshminė sepse ata janė njerėz tė prishur, por nėse ata pendohen pėr veprat e kėqia qė kanė bėrė dhe pėrmirėsohen atėherė Allahu ėshtė Falės i Madh dhe Mėshirues)).

Profeti (a.s) thotė: “Largojuni shtatė gjėrave”

Kur e dėgjuan, shokėt e tij e pyetėn:

-Cilat janė kėto shtatė gjėra o i dėrguar i Zotit?

Profeti (a.s) tha:

- Adhurimi i diēkaje tjetėr veē Allahut, magjia, vrasja, kamata, marrja e pasurisė sė jetimit, tradhtia nė luftė, shpifja ndaj njerėzve tė ndershėm.SĖMUNDJET E GJUHĖSGjuha mund tė sėmuret nga sėmundje tė rrezikshme. Prej tyre mund tė pėrmendim:

Pėrgojimi: Profeti (a.s) thotė: “A e dini se ēfarė ėshtė pėrgojimi? Shokėt e tij iu pėrgjigjėn: Allahu dhe Profeti i Tij e dinė mė sė miri. Profeti (a.s) vazhdoi: “Ėshtė pėrgojimi i vėllait tėnd pėr atė gjė qė ai nuk e pėlqen” I thanė: Edhe sikur ai t’i ketė kėto gjėra? “Nėse ai i ka ato tė kėqia ti e ke pėrgojuar atė, e sikur tė mos i ketė atėherė ti ke shpifur ndaj tij”.

Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran: ((Dhe asnjėri nga ju tė mos e pėrgojojė tjetrin. A e dėshiron ndonjėri nga ju ta hajė trupin e vėllait tė vet tė vdekur? Ajo ėshtė shumė e pėshtirė, prandaj kini frikė Allahun dhe dijeni se Allahu i Madhėruar ėshtė Falės dhe Mėshirues i madh)).

Kur Profeti (a.s) shkoi tė vizitonte Allahun nė qiell, duke kaluar rrugės pėr atje pa disa njerėz qė i kishin thonjtė e duarve prej bakri dhe gėrvishnin me to fytyrėn dhe gjokset e tyre.

Kur Profeti (a.s) i pa ata nė atė gjendje e pyet Xhibrilin:

-Kush janė kėta njerėz o Xhibril ?

-Kėta janė ata tė cilėt pėrgojojnė njerėzit dhe shpifin ndaj nderit tė tyre, - i tha Xhibrili.

Profeti (a.s) thotė: “Kush e mbron nderin e vėllait tė tij mysliman, Allahu i Madhėruar e mbron fytyrėn e tij nga zjarri i xhehenemit”.

Nė disa raste pėrgojimi lejohet. Pėr shembull:

1.Nė rast se njeriut i ėshtė bėrė padrejtėsi dhe me tė pėrmend gabimin e tjetrit qė ka bėrė ndaj tij.

2.Paralajmėrimi i myslimanėve nga dėmi i atij njeriu nėse ai ėshtė i dėmshėm pėr tė gjithė.

3.Kėshillimi i atij qė kėrkon mendim pėr njė njeri tė caktuar pėr njė ēėshtje tė caktuar. Kėshtu lejohet tė pėrmendet e keqja e njė njeriu, pėr tė cilin tė ėshtė kėrkuar mendim nė rast martese.

4.Kur dėshiron ta kėshillosh njė njeri dhe ia thua gabimet e tij nė sy.Thashethemet:Marrja dhe dhėnia e fjalėve ndėrmjet njerėzve me qėllim qė tė shkaktohet prishja dhe pėrēarja e tyre. Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((Mos iu bind asnjė njeriu tė prishur qė merr dhe ēon fjalė)).

Profeti (as) thotė: “Nuk ka pėr tė hyrė nė xhenet ai qė merret me thashetheme”.

Gėnjeshtra:Kjo ėshtė nga sėmundjet mė tė rrezikshme qė mund tė ketė gjuha e njeriut. Profeti (a.s) thotė: “Vėrtet sinqeriteti tė bėn tė devotshėm dhe devotshmėria tė ēon nė xhenet. Pėr aq kohė sa njeriu vazhdon ta ketė kėtė virtyt do tė njihet tek Allahu i Madhėruar si i sinqertė.Kurse gėnjeshtra tė bėn tė lig dhe ligėsia tė shtyn pėr nė zjarr dhe dhe pėr aq kohė sa njeriu vazhdon ta ketė kėtė ves do tė njihet tek Allahu i Madhėruar si gėnjeshtar”.

Gjithashtu Profeti (a.s) thotė: “Shenjat e hipokritit janė tre; kur flet ai gėnjen, kur premton e shkel premtimin dhe kur i besohet diēka ai tradhėton”.

Gėnjeshtėr quhet edhe shpifja ndaj tjetrit, Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((Largohjuni adhurimit tė idhujve dhe shpifjes)).

Dr. Leone
04-07-06, 09:45
Fjalėt e pista:Profeti (a.s) nuk i ka dashur asnjėherė njerėzit qė flisnin fjalė tė pista. Njėrėzit qė flasin fjalė tė pista nuk kanė moralin e Islamit nė asnjė gjė.Sharja dhe mallkimi:Profeti (a.s) thotė: “Sharja e myslimanit ėshtė poshtėrsi dhe vrasja e tij ėshtė mohim i Zotit”. Po ashtu ai thotė: “Nga gjynahet e madha ėshtė qė njeriu tė shajė prindėrit e tij”. Shokėt e tij, kur e dėgjuan i thanė se si ishte e mundur qė njeriu tė shante prindėrit e tij. Ai u tha: “Kur shan ndonjėri babain e tjetrit, ai ka sharė babain e tij dhe kur shan nėnėn e tjetrit, ai shan nėnėn e tij”.

Gjithashtu nuk lejohet qė njeriu tė shajė jetėn as erėn apo shiun apo fenomenet e tjera tė natyrės. Po ashtu as kafshėt e as krijesat e tjera tė Zotit sepse ato janė vepra tė Zotit, ashtu siē ėshtė edhe njeriu vetė.

Poshtėrimi:Nuk lejohet gjithashtu qė ta poshtėrosh vėllain tėnd mysliman pėr mangėsitė qė ai ka. Ndoshta Allahu i Madhėruar e mėshiron atė duke ia hequr ato mangėsi dhe t’i hedh ato ty.Marrja me fjalė pa dobi:Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an pėr shkaqet qė i ēuan banorėt e zjarrit nė tė: ((Ēfarė ju bėri ju tė hyni nė zjarr? Thanė sepse nuk faleshim dhe as nuk jepnim ushqim pėr tė varfėrit dhe merreshim me fjalė tė kota)).

Gjithashtu Allahu i Madhėruar na ndalon qė tė qėndrojmė me ata qė flasin fjalė tė kota duke thėnė: ((Nėse shikon njerėzit qė diskutojnė duke pėrbuzur fenė, largohu prej tyre derisa tė kalojnė nė njė diskutim tjetėr dhe nėse shejtani tė bėn qė ta harrosh kėtė porosi atėherė kur tė kujtohesh mos rri mė me ata njerėz zullumqarė. Sigurisht qė besimtarėt nuk kanė gjynahe pėr ato veprime tė shėmtuara tė atyre, porse ky ėshtė pėrkujtim pėr ata qė tė jenė tė ruajtur)).

Profeti (a.s) thotė: “Allahu i Madhėruar urren nga ju thashethemet, shpėrdorimin e pasurisė dhe pyetjet e padobishme”.Diskutimi pėr njė gjė qė nuk tė intereson:Profeti (a.s) thotė: “Prej shenjave tė besimit tė mirė tė njė njeriu ėshtė qė tė largohet nga ajo qė nuk i intereson”.Betimi nė diēka tjetėr veē Allahut:Kush do tė betohet, tė mos betohet veēse pėr Allahun. Betimi pėr Allahun ėshtė shumė i rėndė, kėshtu qė besimtari duhet tė jetė i besueshėm edhe pa u betuar duke mos gėnjyer kurrė. Besimtari nė rast nevoje duhet tė betohet vetėm pėr Allahun.

Dr. Leone
04-07-06, 09:45
Lutja e njeriut kundėr vetvetes ose tė tjerėve:Njeriu nuk duhet t’i lutet Allahut pėr vdekjen e tij ose tė ndonjė tjetri atėherė kur e gjen veten ngushtė. Ai duhet t’i lutet Allahut tė Madhėruar qė t’ia lehtėsojė vėshtirėsitė qė ai has.

Diskutimi me pėshpėritje i dy vetave nė prezencėn e tjetrit:Profeti (a.s) thotė: “Nėse jeni tre vetė, mos flisni vetėm dy dhe tė lini tė tretin pa folur vetėm, sepse kjo e mėrzit shokun tuaj” .Tallja:Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((O ju qė keni besuar! Mos u tallni me njėri-tjetrin sepse ndoshta ata qė ju i tallni mund tė jenė mė tė mirė se ju. Po ashtu as gratė nuk duhet tė tallen me njėra tjetrėn sepse ndoshta ato qė ju i tallni mund tė jenė mė tė mira se ju dhe mos e pėrgojoni njėri-tjetrin as mos i ngjisni epitete njėri-tjetrit sepse epiteti ėshtė i keq pas besimit qė keni dhe ai qė nuk pendohet ėshtė me tė vėrtetė zullumqar)).Krekosja:Nuk lejohet pėr besimtarin qė tu krekoset tė tjerėve. Kjo ėshtė padrejtėsi ndaj tyre sepse njeriu duhet tė jetė modest ndaj tė tjerėve.Pėrmendja e nderit:Po ashtu nga sėmundjet e gjuhės ėshtė edhe pėrmendja e ndihmesės qė i ke dhėnė njė njeriu. Pėr kėtė Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((O ju qė keni besuar! Mos ua hiqni vlerėn mirėsive qė ju kryeni duke i pėrmendur ato)).Shakaja e tepruar:Myslimani nuk duhet tė qeshė vazhdimisht sepse bėhet i bezdisshėm tek tė tjerėt dhe i pavlerė.

Po ashtu ka edhe tė tjera sėmundje qė nė fakt janė tė shumta si psh:

Pėrhapja e sekretitMosmbajtja e premtimitLavdėrimi i vetevsMohimi i dijesNxitja e tė keqes dhe ndalesa e tė mirėsMREKULLIA E ALLAHUT NĖ KRIJIMIN E GJUHĖSGjuha ėshtė njė organ muskulor me formė piramidale e mbajtur fort nga muskujt, tė cilėt ia mundėsojnė lėvizjen nė pozicione tė ndryshme qė tė ketė mundėsi pėr zhvillimin e bluarjes, pėrtypjes dhe thithjes. Ajo ėshtė e veshur me njė cipė tė lėmuar dhe shumė tė hollė nga poshtė dhe nga ana e sipėrme ėshtė e ashpėr. Nė anėn e sipėrme ka gjėndra shumė tė imėta nga ku buron edhe pėshtyma, me tė cilėn ndihmohet procesi i zbutjes dhe tretjes sė ushqimit. Po ashtu njė nga rolet mė tė rėndėsishme tė muskujve tė gjuhės ėshtė edhe prodhimi i tingullit qė ėshtė bashkėveprim i mushkėrisė qė nxjerr ajėr dhe i gjuhės qė e nxjerr atė nė forma tė ndryshme.

Dr. Leone
04-07-06, 09:46
GJUHA DHE SHQISA E TĖ SHIJUARITNjeriu ēdo ditė konsumon lloje tė ndryshme ushqimesh dhe pijesh tė shumllojshme. Shqisa e tė shijuarit ėshtė protagonistja kryesore nė kėtė proces. Kur ne hamė ushqim, e kuptojmė menjėherė nėse ai ėshtė i kripur apo i ėmbėl, i ngrohtė apo i ftohtė. E gjithė merita i takon Allahut (xh.sh), i Cili na krijoi kėtė gjuha nė formė kaq tė pėrkryer. Ne cipėn e sipėrme tė sė cilės ndodhen dhjetė mijė vrimėza mikroskopike dhe poshtė ēdonjėrės prej tyre ėshtė vendosur nga njė fije e hollė nervi e cila shėrben si informator i trupit pėr atė ushqim qė pėrcillet nė stomak.

Shijet kryesore qė gjuha i njeh menjėherė dhe me shumė lehtėsi janė, e ėmbla, e hidhura, e tharta dhe e njelmėta. Kjo gjė arrihet vetėm nėse lėnda ėshtė e tretshme sepse ajo qė e bėn tė mundur shijimin ėshtė tretja e lėndės me pėshtymėn.PJESĖT E GJUHĖS DHE LIDHJA E TYRE ME SHIJIMINĒdo pjesė e gjuhės ka rolin e saj tė veēantė nė ndjesinė e shijimit.

Pėr shembull qelizat e shijimit tė ėmbėlsirės gjenden kryesisht nė pjesėn e pėrparme tė gjuhės, qelizat e shijimit tė thartirės dhe njelmėsisė ndodhen nė dy anėt e saj, ndėrsa qelizat e shijimit tė hidhėsirės ndodhen nė fundin e saj.

Pėr kėtė arsye njeriu nuk e ndjen hidhėsirėn e ilaēit nėse atė e pėrtyp shpejt. E nėse atė e pėrtyp ngadalė dhe ajo fillon e shkrihet prej pėshtymės do tė fillojmė tė ndjejmė shijen e hidhėsirės kur ajo tė arrijė nė fundin e gjuhės. Gjuha nuk mund tė arrijė plotėsisht qė ta kryejė funksionin e saj tė shijimit nėse ajo sėmuret qoftė edhe nga njė grip kalimtar. Kėtė dukuri e vėmė re nė momentin kur i sėmuri nuk bėn shumė dallime nė tė shijuarin e ushqimeve. Pėr tė pothuajse tė gjitha janė njėlloj.

GJUHA DHE PĖRTYPJAGjuha ėshtė ndihmuesja kryesore e procesit tė pėrtypjes sė ushqimit. Kjo arrihet prej lėvizjes sė saj akrobatike duke e rrotulluar ushqimin brenda nė gojė gjatė kohės sė bluarjes sė tij. E gjithė kjo falė muskujve tė cilėt janė vendosur nė kėtė organ kaq perfekt. Nė fund tė procesit tė ushqimit gjuha i jep lamtumirėn e fundit ushqimit duke e shtyrė atė drejt stomakut.SI DEL FJALA NGA GOJAZėri del nga dy korda qė kanė formėn e germės “V” dhe qė janė vendosur posaēėrisht pėr kėtė mision nė gurmaz. Nė momentin kur nuk del zė nga goja kėto korda largohen nga njėra-tjetra. Kur njeriu do tė flasė ato dy korda vrapojnė pėr tek njėra-tjetra pėr tu dridhur nga disa muskuj qė janė vendosur tek ato vetėm pėr kėtė bashkim dhe dridhje. Kjo dridhje ėshtė ajo qė ne e quajmė fjalė, e cila ndryshon me ndryshimin e bashkimeve tė kėtyre dy kordave. Tek fėmijėt dhe tek gratė kėto dy korda janė mė tė shkurtra. Pėr kėtė arsye zėri qė del prej tyre ėshtė mė i hollė dhe mė i butė. Kurse tek burrat kėto korda janė mė tė gjata dhe mė tė forta e pikėrisht pėr kėtė edhe zėri i tyre ėshtė mė i fortė dhe mė i trashė.ORGANET E FJALĖSNė kohėt e hershme njerėzit mendonin se gjuha ishte i vetmi organ i cili prodhonte fjalėn. Me zhvillimin e shkencės u mėsua se edhe po tė dėmtohet njė pjesė e gjuhės fjala vazhdon tė prodhohet. Kjo do tė thotė se ka edhe organe tė tjera qė ndihmojnė nė nxjerrjen e fjalės. Por cilat janė ato ?

Ėshtė zbuluar se ka edhe disa organe tė tjera tė trupit tė njeriut qė bashkėpunojnė me njėra-tjetrėn nė prodhimin e fjalės. Ndėr to mund tė pėrmendim: mushkėritė, gurmazi, kordat, muskujt rrethues tė gurmazit, qiellėza, membranat e hundės, dhėmbėt, nofullat, buzėt etj.DISA PROBLEME TĖ SHQIPTIMITNė disa njerėz vihet re qė kanė probleme me shqiptimin e drejt tė fjalės dhe kėto janė tė llojeve tė ndryshme si psh:Memecėria:Ėshtė njė sėmundje qė shkakton mosnxjerrjen e fjalės dhe kėta njerėz quhen memecė. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve kjo lloj sėmundje shkaktohet nga njė sėmundje tjetėr qė ėshtė shurdhimi total i dėgjimit. Kjo ndodh sepse njeriu i mėson fjalėt nga dėgjimi i tė tjerėve. Kėshtu fėmija i cili ka probleme me dėgjimin humb edhe vetinė e tė folurit, sepse ai nuk mund tė mėsojė asnjė fjalė nga tė tjerėt.

Nė shumicėn e rasteve kėto sėmundje hasen mė shpesh tek fėmijėt. Kjo pėr faktin se fėmija mund tė dėmtohet nė barkun e nėnės apo njė sėrė problemesh tė tjera siē ėshtė heqja e gurmazit nga ndonjė sėmundje kanceri etj.Mekja e gojės:Ėshtė njė tjetėr sėmundje e gjuhės, e cila shkakton pengesėn e nxjerrjes sė njė apo mė shumė germave gjatė tė folurit, duke mos patur mundėsinė e rrjedhshmėrisė sė gojės. Kjo ėshtė njė lloj burgimi i fjalės. Nga kjo mekje e gojės shkaktohet nė trurin e njeriut njė lloj pasigurie dhe ndryshim i volumit tė zėrit. Kur dėgjojmė njė njeri tė cilit i meket goja, nė momentin qė arrin ta nxjerrė pjesėn e fundit tė fjalės, ai e ngre zėrin pavetėdijė.Nxitimi i tė folurit:Ky ėshtė njė rast tjetėr i sėmundjeve tė shqiptimit, i cili shkakton atė qė quhet ndryshe edhe nxitimi nė tė folur apo ngrėnia e fjalėve.Ngathtėsia e shqiptimit:Edhe kjo ėshtė njė tjetėr sėmundje e shqiptimit qė e bėn njeriun tė flasė shumė ngadalė. Kjo vihet re sidomos tek njerėzit e moshuar.Ndryshimi i germave:Ka disa njerėz qė germėn “S” nuk arrijnė ta shqiptojnė dot ashtu siē duhet, por e zėvendėsojnė atė me germėn “TH”. Kėta njerėz quhen ndryshe thuthuqė. Po kėshtu tė tjerė njerėz nuk mund ta shqiptojnė fare germėn “R”.

Shėrimi: Kurimi i kėtyre sėmundjeve arrihet nėse pacienti i nėnshtrohet njė terapie speciale qė ka tė bėjė me njė shlodhje tė plotė tė trupit, duke dėgjuar fjalėt qė ka problem me to e duke ushtruar frymarrjen dhe nxjerrjen e germave .

Dr. Leone
04-07-06, 09:46
PerfundimSa e bukur ėshtė fjala e mirė dhe sa ndikim tė madh ka ajo nė zemrat e njerėzve, duke zgjuar tek ta shpresėn dhe dashurinė.

Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((O ju qė keni besuar! Kini frikė Allahun dhe thoni fjalė tė drejta sepse Allahu ua rregullon ju punėt tuaja dhe ua fal mėkatet. Ai qė i bindet Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij ka arritur njė sukses tė madh)).

Sa e shėmtuar ėshtė fjala e keqe dhe sa pasoja negative lė ajo nė zemrat e njerėzve, duke i shkatėrruar ato dhe duke vrarė ėndrra dhe dėshira.

Profeti (a.s) thotė: “Njeriu mund tė flasė ndonjė fjalė tė mirė qė Allahun e kėnaq, pa ia ditur asaj rėndėsinė, por Allahu i Madhėruar e ngre atė nė njė gradė tė lartė vetėm pėr atė fjalė. Po ashtu njeriu mund tė flasė ndonjė fjalė tė keqe qė Allahun e zemėron, pa ia ditur asaj rėndėsinė, por Allahu i Madhėruar e hedh atė nė vende shumė tė ulta tė zjarrit tė xhehenemit”.

Besimtari ėshtė gojėmjaltė dhe zemėrbardhė. Ai gjithmonė duhet ta llogarisė veten pėr fjalėt qė nxjerr nga goja duke synuar kėnaqėsinė e Allahut tė Madhėruar.

Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((Ēdo fjalė qė njeriu flet ka pėr tė njė mbikqyrės tė saktė qė e shėnon)).


Dr. Leone

Psikologu
05-07-06, 08:48
Me sqarimin tendė , kuptohet me Copy/ Paste , nuk mund tė pajtohemi aspak me ato tė dhenat e tua tė sjeluura ketu , ato tė dhena qė kan tė bejnė me shqiptimin e fajles, ngecjes nė tė folur, shpejtimit nė tė folur , sepse keto tė dhena tė tua , nuk pėrputhen askund me Psikologji , Dianetikė , Retorik dhe me shumė degė tė tjera tė cilat mirren po me ato studime.
Tė folurit e shpejtė , mundet tė jetė nga shumė arsye tė ndryshme , dikund nga shqetesimet e mbrendeshme nervore , stresi dhe fobia e tė folurit , etj etj , ndersa tė folurit me pengesė , nuk ka tė bejė asgjė me shqetesimet ose semundjhet e trurit ashtu siq e shkruan ti dhe Islami , por ka tė bejė me problemet e ndryshme tė semundjeve si ato tė zemres ( pengesa ne kanalet e mbrendeshme ) etj etj .
Tė mirresh me dicka qe nuk e njef rrenjen thelbesore tė asaj do tė thotė tė flasesh me gabzerrin e huaj , por kujdes , se ketu lexojnė edhe tė tjeret , ndoshta qe vuajnė nga problemet qe ti i ke cekur dhe mendojnė se eshte ashtu sikur ke shkruarė , postuarė ose kopjuarė TI.

Pause_Print_Scroll
05-07-06, 11:39
Pershendetje...

Te nderuarė anėtarė Dr. Leono dhe Psikologu dhe ju tė gjithė anėtarė.

Postimi i anėtarit Dr. Leono mua shumė mė pėlqeu mirėpo ai i Psikologut mu duk shumė i dobėt. Sepse aspak nuk ishte tema ashtu sic folte Dr. Leono mirėpo qėllimi i Psikologut ėshtė si ēdo herė t'a fusė hundėn gjithkundė biles edhe aty ku nuk bėn.

Pėr temėn e Dr. Leono unė do ta kisha thėnė njė proverbė tė njė dijetari nga tė parėt tanė tė mirė: "Mė sė shumti qė meriton tė burgoset nė kėtė Botė ėshtė gjuha". E ti i nderuari Psikolog mos ke edhe kėtu ndonjė vėrejte apo tė thuash: "Jo jo nuk bėn ta borgosim gjuhėn se skemi pranga". Kjo fjalė palidhje, ėshtė njėsoj sikur fjalėt e tua tė shpeshta nė kėtė forum. Ne flasim pėr lisa ti flet pėr fshisa.

Pėrshėndetje
Asketi SmArTs_WAY [P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni, Kumanove, 05.07.2006

Psikologu
05-07-06, 15:13
Pershendetje...

Te nderuarė anėtarė Dr. Leono dhe Psikologu dhe ju tė gjithė anėtarė.

Postimi i anėtarit Dr. Leono mua shumė mė pėlqeu mirėpo ai i Psikologut mu duk shumė i dobėt. Sepse aspak nuk ishte tema ashtu sic folte Dr. Leono mirėpo qėllimi i Psikologut ėshtė si ēdo herė t'a fusė hundėn gjithkundė biles edhe aty ku nuk bėn.

Pėr temėn e Dr. Leono unė do ta kisha thėnė njė proverbė tė njė dijetari nga tė parėt tanė tė mirė: "Mė sė shumti qė meriton tė burgoset nė kėtė Botė ėshtė gjuha". E ti i nderuari Psikolog mos ke edhe kėtu ndonjė vėrejte apo tė thuash: "Jo jo nuk bėn ta borgosim gjuhėn se skemi pranga". Kjo fjalė palidhje, ėshtė njėsoj sikur fjalėt e tua tė shpeshta nė kėtė forum. Ne flasim pėr lisa ti flet pėr fshisa.

Pėrshėndetje
Asketi SmArTs_WAY [P.P.S]
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni, Kumanove, 05.07.2006

Po shkrue paske , ani edhe paske ba njė veshtrim tė mjerė.
Ore ti edhe Ai , as nuk je ka flet pėr fshisa e as pėr lisa , e as nuk e din se pėr cka je ka fletė.
Bazen e mjerė shkencore tė temave tė kopjuara tė Dr:Leone , i paske tė panjohura , por sidoqoftė , keto pėr ty janė aq njohuri sepse edhe bota arabe nen ndikimin e sheritait dhe islamit , kaq din , nuk din ma shumė , veq qysh tha Marakuti e Mahmudi al Makari apo ??!!!!
Gjuha nuk burgoset o i shkret Al Mahmudi Karabudi , por gjuha frenohet nė bazen e diturisė edhe perdoret nė bazen e diturisė , ndersa aty as te AI e as te TI nuk ka dicka qe lidhet me boten e diturisė qe e perpilon edhe shkenca , qoftė mjeksia , psikologjia ose ciladoqoftė.
Pollavrat e Aladinit mbajė per veti .

Pause_Print_Scroll
05-07-06, 23:53
Pershendetje...

Tė nderuar anėtarė, njeri me mė pa koncept gjatė tė folurit se sa Psikologu nuk ekziston nė kėtė Forum.

edhe... ēka dėshiron tė thuash o Psikologu...

Pse nuk lejon qė njė person i cili dėshironė tė shkruaj diēka dhe t'a postojė nė kėtė forum, nuk ndalesh dhe t'a lexosh dhe aq, mirėpo t'a futėsh hundėn nė do vrimė, mirėpo thotė njė fjalė e urtė popullore: "Mbrapa nuk mundesh me e fut hundėn".

Pse bėhesh si ai fėmiu i cili mėson ndonjė gjė dhe mundohet nė ēdo vend t'a tregojė?

Dr.Leono shumė qartė e ka bėrė atė artikull duke treguar proverba qė mua mė prekėn nė zemėr. Ndėrsa Ti i nderuari Psikolog je futur nė muhabet kot fare. Ore quni mos u rrit para kohe se tė bėn dėm. Dhe nuk e di se sa ke arritur t'a kuptosh se je bėrė monoton ku nė ēdo temė po futė hundėn tėnde cila ėshtė bėrė shumė e gjatė.

Edhe nėse ka qenė tepėr gabim postimi i Dr. Leone atėherė kundėshtoje ashtu si i ka hije e jo si (si i themi ne n. mk.) gabel.

Nėse ti Psikolog je ai qė tregon nė Foto, dije se duhet tė tė vijė turp pėr injorancėn dhe dėshirėn pėr mposhtjen e dikujt, sepse nė foto shifesh si i "pjekur".

Unė nuk do tė futem fare nė kėtė qė Ti paske shkruajtur sepse ėshtė i kot postimi yt, tepėr banal.

"Unė i flas pėr luftėn nė Kosovė, e Ai mė flet pėr mishin e lopės" [idiotekė]

hajt e mbetesh i pershendetur
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin Ibn Jahja el Albani el Darekutni [P.P.S]
Kumanovė/Maqedoni, 06.07.2006

Psikologu
06-07-06, 18:29
Pershendetje...

Tė nderuar anėtarė, njeri me mė pa koncept gjatė tė folurit se sa Psikologu nuk ekziston nė kėtė Forum.

edhe... ēka dėshiron tė thuash o Psikologu...

Pse nuk lejon qė njė person i cili dėshironė tė shkruaj diēka dhe t'a postojė nė kėtė forum, nuk ndalesh dhe t'a lexosh dhe aq, mirėpo t'a futėsh hundėn nė do vrimė, mirėpo thotė njė fjalė e urtė popullore: "Mbrapa nuk mundesh me e fut hundėn".

Pse bėhesh si ai fėmiu i cili mėson ndonjė gjė dhe mundohet nė ēdo vend t'a tregojė?

Dr.Leono shumė qartė e ka bėrė atė artikull duke treguar proverba qė mua mė prekėn nė zemėr. Ndėrsa Ti i nderuari Psikolog je futur nė muhabet kot fare. Ore quni mos u rrit para kohe se tė bėn dėm. Dhe nuk e di se sa ke arritur t'a kuptosh se je bėrė monoton ku nė ēdo temė po futė hundėn tėnde cila ėshtė bėrė shumė e gjatė.

Edhe nėse ka qenė tepėr gabim postimi i Dr. Leone atėherė kundėshtoje ashtu si i ka hije e jo si (si i themi ne n. mk.) gabel.

Nėse ti Psikolog je ai qė tregon nė Foto, dije se duhet tė tė vijė turp pėr injorancėn dhe dėshirėn pėr mposhtjen e dikujt, sepse nė foto shifesh si i "pjekur".

Unė nuk do tė futem fare nė kėtė qė Ti paske shkruajtur sepse ėshtė i kot postimi yt, tepėr banal.

"Unė i flas pėr luftėn nė Kosovė, e Ai mė flet pėr mishin e lopės" [idiotekė]

hajt e mbetesh i pershendetur
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin Ibn Jahja el Albani el Darekutni [P.P.S]
Kumanovė/Maqedoni, 06.07.2006

Phaha , po prapė qenke mudnuarė tė shkruash e thuash dicka por kot se kot.
Degjo ;
Simbas teje dhe Sheriatit e arabistanit tendė e tė tij e atyre & Co , duet vetem tė thuhet " Ashtu ėshtė vella muslimkan " e ti thuaj atij e jo mua ose tjeterkuj , sepse gjepurrat e postuara nga ai e duke u munduarė ti tė i mbroshė janė perralla Shrek dhe asgjė ma shumė.
Tash sa pėr fund , mundohu tė dijshė se cka eshte realiteti , shkenca dhe tė arriturat e saj ne tė gjitha lėmit .
Por bindjen tende se nuk i kundershtohet " Vellaut ne Islam " e pėrdorin vetem budallenjet dhe askush tjeter , e budalla -budalles ia benė rrafshė , edhe kur e ka gabim.
Merru pak me veten tende Quni, do tė isjhte mirė tė dijshė se ku jeton e veåpron ti , nuk pėrfillen genjeshtrat aspak.

musl|m
06-07-06, 21:08
Phaha , po prapė qenke mudnuarė tė shkruash e thuash dicka por kot se kot.
Degjo ;
Simbas teje dhe Sheriatit e arabistanit tendė e tė tij e atyre & Co , duet vetem tė thuhet " Ashtu ėshtė vella muslimkan " e ti thuaj atij e jo mua ose tjeterkuj , sepse gjepurrat e postuara nga ai e duke u munduarė ti tė i mbroshė janė perralla Shrek dhe asgjė ma shumė.
Tash sa pėr fund , mundohu tė dijshė se cka eshte realiteti , shkenca dhe tė arriturat e saj ne tė gjitha lėmit .
Por bindjen tende se nuk i kundershtohet " Vellaut ne Islam " e pėrdorin vetem budallenjet dhe askush tjeter , e budalla -budalles ia benė rrafshė , edhe kur e ka gabim.
Merru pak me veten tende Quni, do tė isjhte mirė tė dijshė se ku jeton e veåpron ti , nuk pėrfillen genjeshtrat aspak.

O Daut pse po flet kot, pse po del ne rren duke u mundu me than kishe nje fjal qe peshon rend. Nga je i sigurt se nuk kundeshtojm mendimet e njeri tjetrit?

Pikerisht un edhe Pause Print Scroll kemi be shum debate permes mesazheve private tash edhe ne msn, po ato jan thjesht gjera private dhe personale te cilat i kemi sqaruar un dhe ai, po nese esht nevoja per ta mbyll gojen ty le ti publikon tegjitha dhe pastaj do te shofish se sa i situr dhe i paster eshte Islami.

Mos fantazo se sinqerisht po behesh qesharak ne shum raste, kur nuk din me mir hesht thot besimi bile dokesh me i menqur.

Shkurt e shqip ke shum mendime kontra te vertetes qe te bejn qesharak jo me shum.

Ajo qe ne nuk debatojme mes vehte ketu eshte per arsye se nuk kemi koh, jemi shum te zen me juve dhe ajo per ne esht primare, ndersa sekondaren e zgjidhim kur kemi koh te lire.

Mundohu te kontrollosh vehten dhe te pakten ketu kur ke mundesi te mendohesh mire se qka shenon te mos besh gabime qesharake se nuk te ngut askush.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s si dhe mbi tegjith ata qe ndjeken rrugen e tij.

Psikologu
07-07-06, 12:33
O Daut pse po flet kot, pse po del ne rren duke u mundu me than kishe nje fjal qe peshon rend. Nga je i sigurt se nuk kundeshtojm mendimet e njeri tjetrit?

Pikerisht un edhe Pause Print Scroll kemi be shum debate permes mesazheve private tash edhe ne msn, po ato jan thjesht gjera private dhe personale te cilat i kemi sqaruar un dhe ai, po nese esht nevoja per ta mbyll gojen ty le ti publikon tegjitha dhe pastaj do te shofish se sa i situr dhe i paster eshte Islami.

Mos fantazo se sinqerisht po behesh qesharak ne shum raste, kur nuk din me mir hesht thot besimi bile dokesh me i menqur.

Shkurt e shqip ke shum mendime kontra te vertetes qe te bejn qesharak jo me shum.

Ajo qe ne nuk debatojme mes vehte ketu eshte per arsye se nuk kemi koh, jemi shum te zen me juve dhe ajo per ne esht primare, ndersa sekondaren e zgjidhim kur kemi koh te lire.

Mundohu te kontrollosh vehten dhe te pakten ketu kur ke mundesi te mendohesh mire se qka shenon te mos besh gabime qesharake se nuk te ngut askush.

Paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s si dhe mbi tegjith ata qe ndjeken rrugen e tij.


Po , paske fol , prapė paske fol.
Ani na paske shkruar se cka flet me njerez tė tjerė neper msn , sa naiv qe je , bash naiv.
Nga mendja veq shterp dhe asgja ma shumė qe qenke.
E sa pėr Islamin e situr , mirė e ke , sepse eshtė sit neper ushkuret e shtretetires , simbas tje apo ??!!
E tash mos me ngjitė emra islam ketu Daut e Mahmut se tybe nuk i kemi pas kurrė as babė e babgjysh , por kemi rujt emrat e parė shqiptarė , i din ti cilet janė apo ??
Hiqe pak zheg prej vetit se mbarove me keto bubrreca qe ta shpojnė trurin kot e kot , nuk je nė Sahara djalo as ne arabistan.

Pause_Print_Scroll
07-07-06, 15:40
Pershendetj Psikolog

Po si je ore, a je mirė, me shėndet si keni qenė...???

Ja tek po lexojė nė forum, e kuptova njė strategji tė Psikolgut e cila ėshtė njėsoj e njė fėmiu. Qė ēdo kush qė shkruan ky ia kthen menjėherė qė aty nė faqee kryesore tė dalė: Postimii fundit nga Psikologu.

O Psikolog, a je duke e dit qka je duke shkruar apo 10 persona shkruani me 1 njė nick name.

Po ku ishe o burr i shqiptarisė qė po i rujshe emrat, ku ishe kur vėllezėrit tanė ishin nė Sllupēan.

Hajt o burr e trim i shqiptarisė
shko dhe kryje shkollėn e ushtris
se me forum en dardani
kurgjo ske me mrri...
e qė kėto fjalė
janė poezi enkas pėr ty
qė ti mu kthy prej Britani
se nuk mkujtohet se nga ji
edhe pse as emrin sna e ke tregu
"burrnin" don me fitu
Po mos harro o burr i dunjas
se shqiptaria kur sta rras
se ka burra sa dush
qė e kanė nimue popullin me men e me pushk
Pa jazi ska marifet
as ndunja e as nahiret

p.s. jazi i thonė diturisė (apo shkrim-leximit) ndėrsa marifet i thonė kėnaqėsisė.


Bye bye
Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanovė, Maqedoni,

Hattabi
24-07-06, 22:31
Ka thene Ibn Abbasi :

" Vertet ajo qe meriton te burgoset me shume edhte Gjuha "

Savior
06-09-06, 11:36
Aq me i rrezikshem eshte mendja. :biggrin:

Shpirt_Djalit
07-09-06, 01:26
Aq me i rrezikshem eshte mendja. :biggrin:
Kta vlen per Hatajen a hatabin :D

pirro
10-09-06, 12:40
Shyqyr qe nuk kan mend.