PDA

View Full Version : Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes


Pause_Print_Scroll
18-07-06, 19:58
Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes
Nga Ibn Tejmije
HYRJE


I gjithė falėnderimi i takon Allahut. Ne e lavdėrojmė Atė, dhe kėrkojmė ndihmėn dhe faljen e Tij. Kėrkojmė strehim tek Allahu nga e keqja qė ėshtė brenda nesh, dhe nga e keqja e veprave tona. Atė qė e udhėzon Allahu, askush s’mund ta humbė; atė qė Allahu e humb, askush s’mund ta udhėzojė.

Dėshmoj se askush nuk meriton tė adhurohet pėrveē Allahut, i Cili ėshtė pa ortak, dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė robi dhe i Dėrguari i Tij. Allahu e dėrgoi atė me udhėzim dhe rugėn e sė vėrtetės, ashtu qė Ai ta lartėsojė atė mbi tė gjitha mėnyrat tjera tė jetės. Allahu mjafton si dėshmitar. Allahu dėrgoftė bekimet dhe pėrshėndetjet e Tija mbi Muhamedin dhe mbi njerėzit e Muhamedit.

Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes ėshtė ajo me tė cilėn Allahu i dėrgoi librat e shpallura, dhe me kėtė Ai dėrgoi tė Dėrguarit e Tij, dhe kjo ėshtė pjesė integrale e rrugės (fesė). Porosia e Allahut pėrbėhet nga pjesėt informative dhe udhėzuese. Pėrsa u pėrket atyre informative, Allahu na informon pėr veten e Tij, siē ėshtė teuhidi (monoteizmi), apo informimi qė Ai na e bėn nė lidhje me krijimin e Tij, siē janė rrėfimet e njerėzve dhe Pejgamberėve tė mėparshėm, tė cilat pėrmbajnė mėsime, kėrcėnime dhe premtime. Pjesa udhėzuese konsiston nė urdhėrat qė duhet bėrė, urdhėrat qė s‘duhet bėrė, dhe gjėrat tė cilat i mbeten zgjedhjes dhe diskrecionit tonė.

Kėshtu, ėshtė pėrmendur nė hadith se kaptina e Kur’anit e cila fillon me: Thuaj: Ai ėshtė Allahu. I Vetmi..., ėshtė e barabartė me njė tė tretėn e Kur’anit, pėr shkak se kjo pėrfshin tė tretėn e teuhidit. Kur’ani pėrbėhet nga teuhidi, urdhėrat, dhe ngjarjet historike.

Pause_Print_Scroll
18-07-06, 19:59
URDHĖRIMI PĖR TĖ MIRĖN: PEJGAMBERI JONĖ DHE ATA PARA TIJ


Allahu ka thėnė duke e pėrshkruar Muhamedin (salallahu alejhi ue selam):

Ai i urdhėron ata nė atė qė ėshtė e mirė dhe ua ndalon atė qė ėshtė e keqe. Dhe Ai ua lejon atyre atė e cila ėshtė e pastėr dhe e mirė, ndėrsa ua ndalon atė e cila ėshtė e papastėr dhe e urryer. (Kur’an 7:157).

Kjo sqaron pėrsosurinė e porosisė sė Pejgamberit Muhamed (salallahu alejhi ue selam). Ai ėshtė nė gjuhėn e tė cilit Allahu e ka urdhėruar tėrė atė qė ėshtė e mirė, e ka ndaluar tėrė atė qė ėshtė e keqe, ka lejuar ēdo gjė tė pastėr dhe ka ndaluar ēdo papastėrti apo send tė dėmshėm. Pėr kėtė arsye, ėshtė transmetuar se Pejgamberi ka thėnė:

“Unė jam dėrguar qė t’i plotėsoj cilėsitė e karakterit tė mirė.”


Dhe ai tha nė hadithin e vėrtetė:

“Shembulli ime nė lidhje me pejgamberėt e tjerė tė Allahut, ėshtė sikurse shembulli i njeriut qė e ka ndėrtuar njė shtėpi. Ai plotėsoi dhe pėrsosi ēdo gjė nė lidhje me shtėpinė, pėrveē vendit tė njė tulle tė vetme. Njerėzit kalonin pranė shtėpisė dhe shprehnin kėnaqėsinė ndaj bukurisė sė saj, por ata thonin: “Vetėm sikur tė mos mungonte edhe kjo tullė.” Unė jam ajo tullė, dhe unė jam vula e Pejgamberėve.”

Pėrmes Muhamedit, Allahu e plotėsoi rrugėn (fenė) e cila pėrfshin urdhėrimin e tė gjitha tė mirave, ndalimin e tė gjitha tė kėqijave, lejimin e ēdo gjėje tė pastėr, dhe ndalimin e ēdo gjėje tė papastėr. Pėrsa u pėrket Pejgamberėve qė erdhėn para tij, porosia e tyre nganjėherė pėrmbante ndalimin e disa gjėrave tė pastra dhe tė mira, siē ka thėnė Allahu:

Pėr shkak tė disa krimeve tė bėra nga Ēifutėt, Ne ua ndaluam atyre disa gjėra tė pastra, tė cilat u qenė lejuar atyre. (Kur’an 4:160)

Po ashtu, porosia e tyre nganjėherė nuk i ndalonte tė gjitha gjėrat e papastra siē ka thėnė Allahu:

Tėrė ushqimi u qe lejuar bijėve tė Israilit, pėrveē atij tė cilin ata e zgjodhėn qė t’ia ndalojnė vetes para se ta zbritnim Teuratin. (Kur’an 3:93)

Ndalimi i gjėrave tė papastra ėshtė i pėrfshirė nė domethėnien e ndalimit prej tė keqes, mu ashtu siē lejimi i tė gjitha gjėrave tė pastra ėshtė i pėrfshirė nė domethėnien e urdhėrimit pėr tė mirėn. Kjo sepse ndalimi i gjėrave tė mira dhe tė pastra ėshtė pjesė e asaj ēka Allahu ka ndaluar. Kėshtu, urdhėrimi pėr tė gjitha tė mirat dhe ndalimi i tė gjitha tė kėqijave nuk ėshtė plotėsuar, pėrveē nė Pejgamberllėkun e Muhamedit (salallahu alejhi ue selam) me anė tė cilit Allahu plotėsoi cilėsitė e karakterit tė mirė, gjė qė pėrfshin tėrė atė qė ėshtė e mirė. Allahu thotė:

Nė kėtė ditė Unė e kam pėrsosur pėr ju fenė tuaj, dhe e kam plotėsuar dhuntinė Time ndaj jush, dhe e kam pranuar pėr ju Islamin si fe.

Allahu e ka pėrsosur rrugėn pėr ne, e ka plotėsuar dhuntinė e Tij ndaj nesh, dhe e ka pranuar pėr ne Islamin (nėnshtrimin) si mėnyrė tonėn tė jetesės.

Pause_Print_Scroll
18-07-06, 20:01
KY POPULL ĖSHTĖ POPULLI MĖ I MIRĖ PĖR NJERĖZIT


Allahu i ka atribuar popullit tė Muhamedit karakteristikat e njėjta, tė cilat Ai ia ka atribuar vetė Pejgamberit nė ajetin paraprak kur Ai tha:

Ju jeni populli mė i mirė i ngritur pėr njerėzimin: ju jeni qė urdhėroni pėr tė mirėn dhe ndaloni prej tė keqes, dhe ju besoni nė Allahun. (Kur’an 3:110).

Dhe Ai tha:

Besimtari dhe besimtarja janė mbrojtės tė njėri-tjetrit: ata urdhėrojnė pėr tė mirėn dhe ndalojnė prej tė keqes. (Kur’an 9:71)

Me domethėnie tė njėjtė, Ebu Hurejre, njė shoqėrues i Pejgamberit dhe transmetues i shumė haditheve thoshte:

“Ju jeni njerėzit mė tė mirė pėr njerėzit. Ju i lidhni ata me zinxhirė e pranga dhe i tėrhiqni drejt Parajsės.”

Allahu shpjegon nė ajetin e lartpėrmendur atė se ky popull ėshtė populli mė i mirė pėr njerėzit d.m.th. mė i dobishmi pėr ta, ai i cili ua bėn tė mirėn mė tė madhe atyre. Kjo sepse ata pėrbėjnė tė mirėn dhe dobinė totale pėrmes urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes nga ana e tyre, nė cilėsi dhe sasi, meqė ata urdhėrojnė tėrė atė qė ėshtė e mirė dhe ndalojnė tėrė atė qė ėshtė e keqe, dhe porosia e tyre i ėshtė adresuar tė gjithė njerėzve tė botės. Pėr mė tepėr, ata e mbėshtesin kėtė institucion me xhihad (pėrpjekje) nė rrugėn e Allahut me jetėt dhe pronat e tyre, dhe kjo pėrbėn dobinė e plotė pėr botėn.

Pėrsa u pėrket popujve tė mėhershėm, asnjė prej tyre nuk i ndalonte tė gjithė njerėzit me tėrė atė qė ėshtė e mirė, e as qė i ndalonin tė gjithė njerėzit nė tėrė atė qė ėshtė e keqe. Pėr mė tepėr, ata nuk bėnin xhihad (pėrpjekje) nė kėtė kauzė. Disa prej tyre fare nuk janė angazhuar nė luftė tė armatosur, dhe ata qė e bėn kėtė, siē janė Ēifutėt, lufta e tyre pėrgjithėsisht ishte me qėllim qė t’i dėbojnė armiqtė e tyre nga toka e tyre, apo siē lufton ēdo popull i shtypur kundėr shtypėsit tė tyre, e jo me qėllim pėr tė thirrur njerėzit nė udhėzim dhe drejtėsi, e as qė t’i urdhėrojnė ata pėr tė mirėn dhe t’i ndalojnė prej tė keqes. Allahu rrėfen diskutimin vijues nė mes Musait dhe pasuesve tė tij:

O njerėz, hyni nė tokėn e shenjtė, tė cilėn Allahu e ka caktuar pėr ju, dhe mos ikni e qė mė pas tė gjindeni nė njė humbje tė mjerė. Ata thanė: “O Musa, aty janė njė popull i ashpėr (luftarak), dhe ne s’do tė hyjmė nė tė derisa ata tė dalin – nėse ata dalin, atėherė ne do tė hyjmė nė tė.” ...Ata thanė: “O Musa, ne s’do tė hyjmė nė tė derisa ata tė jenė aty, pra shko ti, ti dhe Zoti yt, dhe luftoni. Ne do tė ulemi mu kėtu. (Kur’an 5:21-24)

Allahu thotė nė njė tjetėr ajet:

A nuk e keni parė tubimin e bijėve tė Israilit pas kohės sė Musait kur ata i thanė Pejgamberit tė tyre: “Caktoje pėr ne njė mbret qė tė luftojmė nė rrugėn e Allahut.” Ai tha: “Ndoshta ju s’do tė luftoni atėherė, nėse lufta do t’ju urdhėrohej?” Ata thanė: “Pse tė mos luftojmė nė rrugėn e Allahut, kurse ne jemi dėbuar nga shtėpitė dhe fėmijėt tanė?” Pastaj, kur lufta u qe urdhėruar atyre, ata e kthyen shpinėn, tė gjithė pėrveē disave, dhe Allahu ka njohuri tė plotė pėr keqbėrėsit. (Kur’an 2:246)

Kėtu ne shohim se ata qė flasin me kėtė Pejgamber, e cekėn arsyen pėr tė luftuarit e tyre, atė se ata kishin qenė dėbuar nga shtėpitė e tyre dhe fėmijėt e tyre. Pėrkundėr kėsaj, shumica e tyre dėshtuan qė ta pėrmbushin fjalėn e tyre, kur atyre u qe urdhėruar tė luftojnė. Pėr kėtė arsye, ata s’qenė lejuar qė tė mbajnė ēfarėdo plaēke tė luftės, dhe s’qenė lejuar t’i zėnė robėr femrat.

Ėshtė mirė e njohur se populli mė i madh i besimtarėve para nesh ishin tė bijtė e Israilit. Kjo ėshtė transmetuar nė hadithin e vėrtetė tė rrėfyer nga Ibn Abas, se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Popujt e mėhershėm dhe pejgamberėt e tyre mė janė treguar mbrėmė. Njė pejgamber kalonte me njė njeri, tjetri me dy njerėz, njė tjetėr mė njė grup tė vogėl, dhe njė tjetėr qė s’kishte asnjė me vete. Pastaj, unė pashė njė grumbull tė madh, kodra tė vogla tė mbushura me njerėz, dhe unė thashė: “Ky ėshtė Umeti im!” M'u tha: “Kėta janė bijtė e Israilit, por shiko atje.” Pastaj unė pashė njė grumbull tė madh, i cili zinte horizontet. M'u tha: “Ky ėshtė Umeti yt, dhe nė mesin e tyre janė shtatėdhjetėmijė qė do tė hyjnė nė parajsė pa u marrė nė llogari.” Dėgjuesit e Pejgamberit u shpėrndanė pa u dhėnė ndonjė shpjegim i mėtutjeshėm. Pastaj, shoqėruesit (sahabėt) diskutuan pėr kėtė ēėshtje duke thėnė: “Pėrsa na pėrket neve, ne qemė lindur nė idhujtari, por kemi besuar nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij...por kėta janė bijtė tanė. Kur spekulimi i tyre pėr atė se kush janė shtatėdhjetėmijė njerėzit i mbėrriu Pejgamberit, ai tha: “Ata janė qė nuk e praktikojnė shėrimin me zjarr, apo qė s’pėrdorin fjalė magjike (tė besuarit nė aftėsi magjike pėr shėrimin apo parandalimin e sėmundjeve), qė nuk besojnė nė ogur, dhe tė cilėt plotėsisht i mbėshteten Zotit tė tyre.” Ukashe ibn Mihsan u ngrit dhe tha: “A jam unė njėri prej tyre, O i Dėrguar i Allahut.?” Pejgamberi tha: “Po”. Kur njė tjetėr u ngrit dhe tha tė njėjtėn gjė, Pejgamberi tha: “Ukashe erdhi para teje.”

Nga kjo ne kuptojmė pėrse konsensusi i kėtij Umeti ėshtė dėshmi, d.m.th. sepse Allahu na ka informuar se ata urdhėrojnė tėrė atė qė ėshtė e mirė, dhe ndalojnė prej tėrė asaj qė ėshtė e keqe. Nėse ata (Umeti Musliman) do tė pajtoheshin tė gjithė qė tė lejojnė diēka tė ndaluar, ta lėnė njė detyrė, tė ndalojnė diēka tė lejuar, apo tė thonė ndonjė tė pavėrtetė pėr Allahun apo krijimin e Tij, ata do tė ishin urdhėrues nė atė qė ėshtė e gabuar, ndalues tė asaj qė ėshtė e mirė, dhe kjo sigurisht se nuk ėshtė nga tė folurit e pastėr dhe punėt e mira. Krahas kėsaj, nga ajeti nėnkuptohet se ēfarėdoqoftė qė Umeti nuk ka urdhėruar s’ėshtė e mirė, dhe ēfarėdoqoftė qė nuk ka ndaluar s’ėshtė e keqe. Meqė ky ėshtė Umet qė urdhėron tė gjitha tė mirat, dhe ndalon tė gjitha tė kėqijat. S’ėshtė e mundur pėr tėrė Umetin qė tė urdhėrojė diēka qė ėshtė e keqe, e as tė ndalojė diēka qė ėshtė e mirė.

Mu ashtu siē na ka informuar Allahu se ky Umet do tė pėrmbushė kėtė detyrė, Ai po ashtu e ka bėrė kėtė detyrė kolektive (fard kifaje) pėr Umetin Musliman duke thėnė:

Le tė jetė njė grup nga mesi juaj qė thėrret nė atė qė ėshtė e mirė, urdhėron pėr tė mirėn dhe ndalon prej tė keqes. Kėta janė tė suksesshmit. (Kur’an 3:104)

Nuk ėshtė detyrė e praktikuesit tė urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes qė tė shpėrndajė porosinė ndaj ēdokujt nė botė. Njė gjė e tillė nuk ėshtė kėrkuar as nga Pejgamberėt (paqja qoftė mbi ta), dhe kjo ėshtė njė ndihmesė ndaj porosisė Pejgamberike. Mė saktė, ajo qė kėrkohet ėshtė qė kjo tė bėhet e arritshme pėr ata qė e kėrkojnė atė. Nėse ata tregohen neglizhentė nė kėrkimin e saj, ndonėse ajo u ėshtė bėrė e arritshme, atėherė pėrgjegjėsia bie mbi ta, jo nė atė. Meqė urdhėrimi pėr tė mirėn ėshtė detyrė kolektive, ashtu siē Kur’ani qartė tregon. Ajo s’ėshtė detyrė pėr secilin individ Musliman, por pėr ta si grup.

Meqenėse xhihadi ėshtė pjesė e pėrsosjes nėse urdhėrohet pėr tė mirėn dhe ndalohet prej tė keqes, kjo, po ashtu, ėshtė detyrė kolektive. Pėrsa i pėrket detyrimit kolektiv, kjo do tė thotė se nėse ata qė janė tė ngarkuar me detyrėn nuk e zbatojnė atė, atėherė ēdonjėri qė ka mundėsi pėr tė nė ēfarėdo shtrirje ėshtė nė mėkat aq sa ėshtė shtrirja e mundėsive tė tija nė atė zonė. Kjo sepse detyrimi i tij (xhihadit) kur ka nevojė pėr tė, i takon ēdo Muslimanit aq sa ėshtė shtrirja e mundėsive tė tija/saj, siē ka thėnė Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) nė hadithin qė gjindet nė Muslim:

“Kushdo prej jush qė sheh duke u bėrė ndonjė e keqe, le ta ndėrrojė atė me doren e tij (me forcė). Nėse ai s’ka mundėsi ta bėjė kėtė, atėherė me gjuhėn e tij, dhe nėse s’ka mundėsi ta bėjė kėtė, atėherė me zemrėn e tij.”

Meqė kėshtu qėndron puna, ėshtė e qartė se urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes ėshtė njėra prej tė mirave me tė mėdha tė cilėn jemi urdhėruar ta bėjmė.

Pause_Print_Scroll
18-07-06, 20:02
Ē’ĖSHTĖ MA’RUF (E MIRA) DHE MUNKER (E KEQJA)?


Zbatimi i dėnimeve tė urdhėruara nga Allahu ndaj kujtdoqoftė qė shkel kufijtė e sheriatit, ėshtė pjesė e ndalimit prej tė keqes. Ėshtė detyrė pėr ata nė pushtet (Ulu-ul-amr) d.m.th. dijetarėt nga secili grup apo popull, udhėheqėsit e tyre, dhe tė vjetrit e tyre, qė tė qėndrojnė mbi popullatėn e pėrgjithshme duke i urdhėruar ata pėr tė mirėn dhe duke i ndaluar prej tė keqes; kėshtu duke i urdhėruar ata nė tėrė atė qė ka urdhėruar Allahu dhe i Pejgamberi i Tij. Pėr shembull, vendimi i Ligjit Islamik (Sheriatit) - kjo ėshtė pesė namazet ditore nė kohėn e duhur tė tyre, lėmosha e detyrueshme, agjėrimi i detyrueshėm, dhe pelegrinazhi nė Meke. Po ashtu, besimi nė Allahun, engjėjt e Tij, Librat e shpallura tė Tij, Pejgamberėt e Tij, Ditėn e Gjykimit, besimi nė paracaktimin e tė gjitha gjėrave - tė mirėn dhe tė keqen, dhe koncepti i Ihsanit (niveli mė i lartė i imanit apo besimit) qė do tė thotė tė adhurohet Allahu sikur tė shihej Ai, sepse vėrtet, edhe nėse ju nuk e shihni Atė, Ai gjithmonė ju sheh. Pėr mė tepėr, e mira (ma’ruf) pėrfshin ēdo gjė, sė jashtmi dhe sė mbrendshmi, e cila qe urdhėruar nga Allahu dhe Pejgamberi i Tij. Kėtu pėrfshihen: sinqeriteti absolut (ikhlas) ndaj Allahut, mbėshtetja nė Allahun (teuekul), qė Allahu dhe Pejgamberi i Tij tė jenė mė tė dashur pėr besimtarin se gjithkush tjetėr, shpresa pėr mėshirėn e Allahut dhe frika ndaj denimit tė tij, durimi me caktimin e Allahut dhe dorėzimi i plotė ndaj urdhėrit tė Tij, tė qenit i vėrtetė nė tė folur, pėrmbushja e detyrave, kthimin e amaneteve pronarėve tė tyre, mirėsjellja ndaj prindėrve, mbajtja e lidhjeve familjare, bashkėpunimi nė tė gjitha aktet e mira, bamirėsia dhe bujaria ndaj fqinjėve, jetimėve, njerėzve tė varfėr, udhėtarėve tė mbetur keq, shokėve, bashkėshortėve, shėrbėtorėve, drejtėsi dhe paanėsi nė tė folur dhe vepra, duke i thirrur njerėzit nė karakter tė mirė, si dhe aktet e vetėpėrmbajtjes siē janė vendosja e marėdhėnieve me ata tė cilėt janė ndarė, tė dhėnit atyre qė tė refuzojnė, dhe falja e atyre qė ju bėjnė keq. Urdhėrimi i njerėzve qė tė jenė sė bashku dhe kooperativė, dhe tė ndalurit ata nga mospajtimet dhe ndarja nė mes tyre po ashtu ėshtė pjesė e urdhėrimit nė atė qė ėshtė e mirė.

Pėrsa i pėrket tė keqes (munker) tė cilėn Allahu dhe Pejgamberi i Tij e kanė ndaluar, forma mė e rėndė dhe e fundit e saj ėshtė tė shoqėruarit ortak me Allahun. Shoqėrim do tė thotė qė t’i lutemi ndokujt apo diēkaje tjetėr krahas Allahut. Ky ortak mund tė jetė dielli, hėna, yjet apo planetet, ndonjė engjėll, njėri nga Pejgamberėt, ndonjė njeri i drejtė apo shenjtor, ndonjė prej xhinėve, fotografitė apo varret e ndonjėrit prej kėtyre, apo ēdo gjė tjetėr nė tė cilėn thirret pėrveē Allahut tė Lartėsuar. Shoqėrim (shirku) po ashtu ėshtė kėrkimi i ndihmės nga ndonjė nga kėto qė u pėrmenden mė lart, apo tė bėrit sexhde atyre. E tėrė kjo dhe ēfarėdo e ngjashme me kėtė ėshtė shoqėrim (shirk) i ndaluar nga Allahu nė gjuhėt e tė gjithė Pejgamberėve tė Tij.

Ēdo gjė tė cilėn Allahu e ka ndaluar po ashtu ėshtė pjesė e sė keqes, siē ėshtė mbytja e paarsyeshme, uzurpimi i pronės sė njerėzve nė mėnyra tė ndaluara, uzurpimi i pronės me dhunė apo frikėsim, kamata, bixhozi, tė gjitha llojet e shitjeve apo kontratave tė cilat Pejgamberi i ka ndaluar, ndėrprerja e lidhjeve familjare, ashpėrsia ndaj prindėrve, mashtrimi nė peshim dhe matje, dhe ēfarėdo forme e shkeljes nė tė drejtat e tė tjerėve. Po ashtu, nė kėtė kategori janė tė gjitha aktet e shpikura tė “adhurimit” tė cilat Allahu dhe Pejgamberi i Tij s’i kanė urdhėruar apo lejuar.

Pause_Print_Scroll
18-07-06, 20:03
LE TĖ JETĖ URDHĖRIMI JUAJ PĖR TĖ MIRĖN NJĖ E MIRĖ NĖ VETVETE


Mirėdashėsia dhe simpatia janė mėnyra korrekte pėr urdhėrimin e tė mirės dhe ndalimit prej tė keqes. Pėr kėtė arsye, ėshtė thėnė:

“Le tė jetė urdhėrimi juaj pėr tė mirėn njė e mirė nė vetvete, dhe le tė mos jetė i keq ndalimi juaj prej tė keqes.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:15
DOBITĖ DUHET TĖ JENĖ MĖ TĖ MĖDHA SE PASOJAT NEGATIVE


Duke qenė urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes njėra prej detyrave mė tė mėdha apo akteve mė tė lavdėrueshme nė Islam, ėshtė e domosdoshme qė dobia kėtu tė jetė mė e madhe se pasojat e saj negative. Ky ėshtė shpirti i pėrgjithshėm i porosive tė Pejgamberėve dhe librave tė shpallur, dhe Allahu nuk e pėlqen kaosin dhe ēoroditjen. Tėrė ajo ēka Allahu ka urdhėruar ėshtė e dobishme dhe mėshirė e dobisė. Allahu e ka lavdėruar namazin (tė kundėrtėn e ēoroditjes) dhe “muslihin” (reformuesit, apo ata tė cilėt nxisin nė namaz). Dhe Ai i ka lavdėruar ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira (salihat), kurse e ka dėnuar ērregullimin (fesad) dhe ata qė e shkaktojnė atė nė shumė vende nė Kur’an. Kėshtu, kurdo qė efektet e kundėrta (mafsada) tė ndonjė akti tė urdhėrimit apo ndalimit janė mė tė mėdha se dobia e tij (maslaha), kjo s’ėshtė mė pjesė e asaj qė Allahu nė ka urdhėruar neve, edhe nėse ėshtė rasti qė tė lihen detyrat apo tė bėrit e tė ndaluarės. Kjo sepse besimtarit i takon qė t’i frikėsohet Allahut nė lidhje me robėrit e Tij, dhe udhėzimi i tyre s’ėshtė pėrgjegjėsi e tij. Kjo ėshtė pjesė e domethėnies sė ajetit nė tė cilin Allahu thotė:

O ju qė besoni, ruajeni veten tuaj! Ai qė shmanget s’do t’ju dėmtojė kur jeni nė rrugė tė drejtė. (Kur’an 5:105)

“Mbajtja me udhėzim” arrihet vetėm duke pėrmbushur dhe zbatuar tė gjitha detyrat. Kėshtu, kur njė Musliman e bėn atė qė ėshtė e detyrueshme pėr tė duke urdhėruar pėr tė mirėn dhe ndaluar prej tė keqes, mu ashtu siē i ka pėrmbushur tė gjitha detyrat tjera, shmangia e atyre qė shmangen nuk do t’i bėjė atij ndonjė dėm.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:15
METODOLOGJIA E URDHĖRIMIT PĖR TĖ MIRĖN DHE NDALIMIT PREJ TĖ KEQES


Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes nganjėherė bėhet me zemėr, nganjėherė me gjuhė, dhe nganjėherė me dorė (forcėn fizike). Pėrsa i pėrket praktikimit tė saj me zemėr, kjo ėshtė e detyrueshme pėr ēdonjėrin nė ēdo kohė dhe ēdo situatė, meqė praktikimi i tij nuk sjell vėshtirėsi. Kushdo qė dėshton qė ta bėjė sė paku kėtė s’ėshtė besimtar, s’i nė versionin e plotė tė hadithit tė cituar paraprakisht:

“Kushdo prej jush qė sheh duke u bėrė ndonjė e keqe, le ta pėrmirėsojė atė me dorėn e tij; nėse s’ka mundėsi, atėherė me gjuhėn e tij, dhe nėse s’ka mundėsi, atėherė me zemrėn e tij dhe ky ėshtė besimi mė i dobėt – apo nė njė version tjetėr: pėrtej kėsaj s’ka iman as sa njė farė e vetme e mustardit.”

Ibn Mes’ud qe pyetur njėherė:

“Kush janė tė vdekurit e gjallė?”

ai u pėrgjigj:

“Ai i cili nuk e vėrteton tė mirėn/tė drejtėn si tė tillė, dhe nuk e refuzon tė keqen/tė gabuarėn.

Ai i referohet personit tė pėrshkruar nė hadithin e vėrtetė, i cili vazhdimisht dėshtonte nė refuzimin e sė keqes sa herė qė ai sprovohej. Pejgamberi tha:

“Sprovat i tregohen zemrės sikur hasėr (e kashtės), kashtė pėr kashtė. Cilado zemėr qė i pranon ato dhe i thith ato, e fiton njė pikė tė zezė nė tė, dhe cilado zemėr qė i refuzon ato, e fiton njė pikė tė bardhė e tė pastėr nė tė. Kjo vazhdon derisa zemrat tė jenė dy llojesh: zemra e cila ėshtė e bardhė, e qetė, dhe e pastėr sikur guri i shkėlqyer, e cila s’do tė dėmtohet nga sprovat e mėtutjeshme pėr sa tė jenė qiejt dhe toka; dhe tjetra e errėt dhe e njollosur, e cila ėshtė sikurse grepi i kthyer nė anėn e kundėrt nė tė cilėn asgjė s’mund tė varet – ajo as nuk e pranon atė qė ėshtė e vėrtetė as nuk e refuzon atė qė ėshtė e keqe, pėrveē asaj qė pėrkon me epshet dhe prirjet e tija nė tė cilėn zemra e tij plotėsisht ėshtė zhytur.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:16
KURTHAT E URDHĖRIMIT PĖR TĖ MIRĖN DHE NDALIMIT PREJ TĖ KEQES


Dy grupe njerėzish gabojnė nė kėtė fushė:

Njėri grup e lė atė qė ėshtė e detyrueshme pėr ta nė sferėn e urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes, duke u ngjitur nė interpretimin e gabuar tė ajetit qė u citua mė lart:

O ju qė besoni, ruajeni veten tuaj! Ai qė shmanget s’do t’ju dėmtojė kur jeni nė rrugė tė drejtė. (Kur’an 5:105)

Ebu Bekr e shpjegoi kėtė gabim nė njė hutbe duke thėnė:

“O njerėz, vėrtet ju e lexoni kėtė ajet dhe e aplikoni aty ku ai nuk pėrket, sepse e kam dėgjuar Pejgamberin (salallahu alejhi ue selam) duke thėnė: Vėrtet, kur njerėzit e shohin keqbėrėsin dhe nuk e ndalojnė atė, Allahu do t’i godasė me njė dėnim tė pėrgjithshėm.”

Grupi i dytė dėshiron qė tė urdhėrojė ne tė mirėn dhe tė ndalojė prej tė keqes me gjuhėt dhe duart e tyre absolutisht dhe nė ēdo situatė pa dituri tė mjaftueshme tė sheriatit, pa vetėpėrmbajtje, pa durim, e pa kujdes pėr atė qė ėshtė e dobishme dhe atė qė ka mė shumė dėm sesa dobi, dhe atė qė ėshtė e mundur dhe atė qė s’ėshtė e mundur. Kjo ėshtė sikurse nė hadithin e transmetuar nga Ebu Tha’lebe el-Khushenij:

“... urdhėrojeni njėri-tjetrin nė atė qė ėshtė e mirė dhe ndalojeni atė qė ėshtė e keqe derisa tė shihni bindje ndaj lakmisė dhe pasimit tė epsheve, preokupimin me kėtė botė dhe fascinimin absolut tė ēdonjėrit me mendimin e vet. Kur tė shihni situatė mbi tė cilėn ju nuk keni kurrfarė mundėsie, ajo qė ju takon atėherė janė ēėshtjet private. Se vėrtet, Ditėt e Durimit janė duke ardhur. Durimi nė ato ditė ėshtė sikurse shtrėngimi i prushit tė nxehtė me dorėn tuaj. Shpėrblimi i atij i cili i pėrmbush tė gjitha detyrat e veta nė ato ditė ėshtė i barabartė me shpėrblimin e pesėdhjetė njerėzve tė tillė sot.”

Ky grup, pastaj, urdhėron dhe ndalon duke besuar se ata janė nė bindje ndaj Allahut te’ala kurse nė realitet ata janė shkelėsit e kufijve tė Tij. Nė kėtė mėnyrė, shumė nga grupet e shmangura dhe tė humbura e konsideronin veten si urdhėrues tė sė mirės dhe ndalues tė sė keqes, siē janė hauarixhėt, mu’tezile, dhe rafidhat (Shi’ajt), dhe tė tjerė prej atyre qė gabuan nė tė kuptuarit atė qė Allahu u dha atyre me anė tė urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes, xhihadit luftues, dhe ēėshtjeve tė tjera. Prishja e shkaktuar nga ky lloj i urdhėrimit dhe ndalimit, ėshtė shumė mė i madh se ēfarėdo e mirė qė mund tė rezultojė.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:16
KRYENGRITJA KUNDĖR IMAMIT TĖ MUSLIMANĖVE


Pėr kėtė arsye, Pejgamberi na urdhėroi qė tė jemi tė durueshėm kur ka padrejtėsi nga ana e sunduesit tė Muslimanėve, dhe na ndaloi qė tė luftojmė kundėr tij, pėrderisa ata falen, dhe ai tha:

“Jipjuni atyre atė qė u takon atyre, dhe luteni Allahun pėr atė qė ju takon.” (Muslimi dhe tė tjerėt)

Kėshtu, njėra prej parimeve fundamentale tė Ehl es-Sune ue el-Xhemat ėshtė besnikėria ndaj grupit tė madh tė Umetit Musliman, mosrrebelimi kundėr sunduesit tė tij, dhe shmangia prej betejave kur tė paraqiten kaosi dhe fitneja (ērregullimi).

Pėrsa u pėrket grupeve e shmangura siē ėshtė mu’tezile, ata e konsiderojnė luftimin kundėr Imamėve tė Muslimanėve si njėrėn prej parimeve tė fesė sė tyre. “Teuhidi” – qė nė terminologjinė e tyrė do tė thotė mohimi i tė gjithė emrave dhe cilėsive tė Allahut, Drejtėsia Hyjnore – qė do tė thotė mohimi i paracaktimit tė Allahut nė tė gjitha gjėrat, pozita nė mes dy pozitave – d.m.th. teoria e gabuar e tyre se ēdonjėri qė mėkaton nuk ėshtė mė besimtar dhe nuk ėshtė krejtėsisht pabesimtar, ai ėshtė i ngjitur diku nė mes, zbatimi i kėrcėnimeve – duke i marrė nė kuptimin e plotė tė fjalės dėnimet tė cilat Allahu i lidh me mėkate tė ndryshme nė Kur’an, dhe urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes – pjesė e teorisė sė tyre kėtu ėshtė lufta kundėr Imamėve tė Muslimanėve.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:17
PARIMI I PĖRGJITHSHĖM I URDHĖRIMIT DHE NDALIMIT


E tėrė ajo qė jemi duke thėnė vjen nėn parimin e pėrgjithshėm i cili thotė se dobia dhe dėmi janė tė pėrziera sė bashku, dhe kur duhet zgjedhur nė mes tė bėrjes sė njė tė mire me disa efekte tė kėqija anėsore, apo lėnies sė asaj tė mire qė t’i shmanget efekteve tė kėqija tė saja, ėshtė e detyrueshme qė tė zgjedhet kursi i cili ka dobi tė pėrgjithshme apo pėrfundimtare. Kjo sepse urdhėrimi dhe ndalimi ndonėse ato detyrimisht nėnkuptojnė arritjen e dobisė dhe parandalimin e sė keqes, e kundėrta e saj po ashtu duhet tė merret nė konsiderim. Nėse, nė zbatimin e kėtij urdhėrimi apo ndalimi, ka mė shumė dobi tė humbur sesa dobi tė fituar, apo bėhet dėm mė i madh sesa dėmi tė cilit i ėshtė shmangur, atėherė kjo s’ėshtė pjesė e asaj pėr tė cilėn Allahu na ka urdhėruar. Madje, kjo ėshtė haram pėr shkak tė faktit se dėmi pėrfundimtar i tij ėshtė mė i madh sesa dobia e tij.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:17
ĖSHTĖ E DETYRUESHME QĖ TĖ GJITHA GJĖRAT TĖ VLERĖSOHEN SIPAS KRITERIT TĖ SHERIATIT


Kriteri i vetėm pėr vlerėsimin e dėmit dhe dobisė sė lartpėrmendur ėshtė peshorja e Sheriatit. Kurdo qė ka mundėsi tė pasohet teksti drejtėpėrdrejt, s’ėshtė e lejuar qė tė kėrkojmė gjetiu. Nėse s’mund tė gjindet teksti pėr problemin i cili e konfronton atė, ai mund tė bėjė pėrpjekje me mendjen e tij qė ta kuptojė vendimin me anė tė analogjisė. Tė rralla janė tekstet legale pėr tė cilat askush nuk di se ēfarė nėnkutpojnė ato, dhe si e tregojnė rrugėn ato nė vendimet e sheriatit.

Kėshtu, nėse njė individ apo grup vazhdimisht pėrzien diēka tė mirė me diēka tjetėr tė keqe, dhe nuk e bėn njėrėn pa tjetrėn, dhe as qė do t’i bėjė tė dyjat sė bashku, apo asnjėrėn prej tyre, atėherė s’ėshtė e lejuar qė tė urdhėrohen ata pėr tė mirėn e as tė ndalohen prej tė keqes. Sė pari, ēėshtja duhet tė analizohet: nėse e mira e pėrfshirė ėshtė mė e madhe, atėherė ata duhet tė urdhėrohen qė ta bėjnė kėtė, edhe nėse kjo sjell me vete tė keqen e cila ėshtė e njė shkalle tė ulėt, dhe ata s’duhet ta ndalojnė tė keqen e pėrfshirė qė do tė kishte pėr pasojė humbjen e sė mirės e cila ėshtė mė e madhe se ajo (e keqe). Nė tė vėrtetė, ndalimi i kėtillė nė njė situatė tė tillė do tė ishte pjesė e bllokimit tė rrugės sė Allahut (saddun en sebili’lah) dhe do tė ishte pėrpjekje pėr ērrėnjosjen e dėgjueshmėrisė ndaj Allahut dhe Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selam) dhe drejt eliminimit tė bamirėsisė.

Nė anėn tjetėr, nėse e keqja e pėrfshirė ėshtė mė e madhe, ajo duhet tė ndalohet, edhe nėse kjo sjell me vete humbjen e njė tė mire e cila ėshtė e njė shkalle tė ulėt. Nė rastin e kėtillė, urdhėrimi i kėsaj tė mire e cila sjell me vete njė tė keqe tė njė shkalle tė lartė nė fakt ėshtė urdhėrim pėr tė keqen, dhe pėrpjekje nė rrugėn e mosbindjes ndaj Allahut dhe Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selam).

Nėse e mira dhe e keqja tė cilat s’mund tė ndahen janė tė shkallės sė njėjtė, tė dyja kėto as nuk duhet tė urdhėrohen e as tė ndalohen. Kėshtu, nė rastin kur njė e keqe dhe njė e mirė s’mund tė ndahen, nganjėherė ajo qė kėrkohet ėshtė urdhėrimi i sė mirės, dhe nganjėherė ndalimi prej tė keqes, dhe nganjėherė as ajo e as kjo. Kjo nuk ėshtė rregull e pėrgjithshme dhe aplikohet vetėm nė situatat specifike tė llojit qė i pėrmendėm.

Pėrsa i pėrket rastit tė pėrgjithshėm, e mira duhet tė urdhėrohet absolutisht, dhe e keqja tė ndalohet absolutisht. Pėr ndonjė individ apo grup specifik, e mira e saj duhet tė urdhėrohet, dhe e keqja e saj tė ndalohet; aspektet e saja tė lavdėrueshme tė lavdėrohen, dhe aspektet e saja tė dėnueshme tė kritikohen nė atė mėnyrė qė urdhėrimi i tė mirės nuk pėrfshin humbjen e sė mirės mė tė madhe se vetė ajo e mirė e as shkaktimin e njė tė keqeje tė shkallės sė lartė, dhe ndalimi i sė keqes nuk pėrfshin shkaktimin e tė keqes mė tė madhe apo humbjes sė njė tė mire tė njė shkalle tė lartė.

Kur kjo ēėshtje ėshtė e paqartė, besimtari duhet tė pėrpiqet qė ta kuptojė atė derisa t’i bėhet e qartė e vėrteta atij. Ai s’mund tė ndėrmerr akte tė dėgjueshmėrisė, pėrveē se me dituri dhe qėllim tė pastėr. Nėse ai dėshton nė kėtė, ai ėshtė nė mosbindje ndaj Allahut. Lėnia pas dore e asaj qė ėshtė e detyrueshme ėshtė mosbindje mu ashtu siē tė bėrit e asaj qė ėshtė e ndaluar nė fushėn e urdhėrimit pėr tė mirėn po ashtu ėshtė mosbindje. Kjo ėshtė njė fushė mjaft e gjerė dhe e rrezikshme, dhe nuk ka fuqi as mundėsi pėrveē me ndihmėn e Allahut!

Shembull i kėsaj ēėshtje nė Sunet ėshtė lėnia e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selam) Abdullah ibn Ubej ibn Selulin dhe tė tjerėt sikur ai nga mesi i udhėheqėsve tė hipokrizisė dhe ēoroditjes pėr shkak tė ndihmėsve tė shumtė tė tyre dhe njerėzve besnik ndaj tyre. Menjanimi i sė keqes sė tyre pėrmes dėnimit do tė sillte menjanimin e njė tė mire tjetėr tė shkallės mė tė lartė pėr shkak tė hidhėrimit tė fisit tė tij dhe zgjimit tė armiqėsisė fisnore tė tyre kundėr Pejgamberit dhe Muslimanėve. Po ashtu, kjo do tė rezultonte nė neveritjen e njerėzve kur ata do tė kishin dėgjuar se Pejgamberi i vret shoqėruesit e tij. Kėshtu, kur ai pėrhapi nė mesin e njerėzve atė qė pėrhapi si ofendim ndaj A’ishes (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) dhe pastaj e mohoi atė, dhe kur Sa’ad ibn Mu’adh i foli atij me ashpėrsi ashtu siē e meritoi, dhe tregoi nė hipokrizinė e tij, dhe pastaj Sa’ad ibn Ubade – ndonėse ai ishte besimtar dhe shoqėrues e njeri i drejtė – bėri thirrje pėr mbrojtjen e tij qė Abdullah ibn Ubej tė lihet i qetė, fisi i secilit nga kėta dy njerėz u betua pėr besnikėri ndaj pozitės sė anėtarit tė fisit tė tyre derisa gati rezultuan kaosi dhe gjakderdhja.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:18
DASHURIA NDAJ TĖ MIRĖS DUHET TĖ JETĖ NĖ HARMONI ME ATĖ ĒKA DO ALLAHU


Ky parim ėshtė ai se dashuria e besimtarit pėr atė qė ėshtė e mirė, dhe urrejtja e tij pėr atė qė ėshtė e keqe, dhe dėshirat e tija pėr kryerjen e sė mirės dhe dėshira e tij pėr shmangien dhe parandalimin e sė keqes duhet tė jenė nė harmoni me atė ēka Allahu do dhe urren. Allahu e do tėrė atė qė na e ka urdhėruar neve nė sheriatin e Tij, dhe nuk e pėlqen tėrė atė qė Ai na e ka ndaluar nė sheriatin e Tij. Pėr mė tepėr, vepra e besimtarit nė atė tė cilėn ai e do (tė mirėn), dhe shmangia dhe kundėrshtimi ndaj asaj tė cilėn ai e urren (tė keqen), duhet tė jetė sipas shtrirjes sė mundėsive dhe forcės sė tij, se vėrtet, Allahu nuk kėrkon nga ndonjėri prej nesh asnjė gjė mė shumė se atė qė ėshtė brenda mundėsive tona. Allahu thotė:

Kini frikė Allahun aq sa keni mundėsi. (Kur’an 64:16).

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:18
DASHURIA DHE URREJTJA E ZEMRĖS


Ajo qė i takon besimtarit shprehur nė veprat e tija nuk duhet tė ngatėrrohet me detyrat e tija qė shprehen me vepra tė zemrės. Ėshtė e detyrueshme pėr besimtarin qė urrejtja e tij e sė keqes dhe dashuria e tij ndaj tė mirės, dhe dėshira e tij qė tė bėjė mirė dhe dėshira e tij qė tė kundėrshtojė dhe largojė tė keqen tė jetė e pėrsosur, e plotė, dhe pa dyshim apo ngurrim. Ēfarėdo mangėsie nė kėtė fushė s’ėshtė tjetėr veēse mangėsi nė besim (iman). Kjo ėshtė nė kontrast me veprat e trupit tė tij, tė cilat janė vetėm brenda kufijėve tė mundėsisė sė tij.

Kur vullneti i zemrės, pėlqimet dhe mospėlqimet e saja tė janė tė plota dhe tė pėrsosura (nė harmoni me dashurinė dhe urrejtjen e Allahut) dhe pastaj besimtari tė bėjė tėrė atė qė ėshtė brenda mundėsive tė tij, atij do t’i jepet shpėrblimi i atij i cili zbaton urdhėrat e Allahut pėsosurisht. Disa nga njerėzit kanė dashuri dhe urrejtje, tė cilat s’janė nė harmoni me dashurinė e Allahut dhe Pejgamberit tė Tij dhe urretjet e Allahut dhe Pejgamberit tė Tij, dhe kjo ėshtė lloj i haua (prirje, epsh, apo tendencė e unit). Nėse ai i pason ato, ai ėshtė pasues i epshit. Allahu ka thėnė:

Dhe kush ėshtė mė i shmangur se ai qė e pason epshin pa ndonjė udhėzim prej Allahut? (Kur’an 28:50)

Origjina e epshit ėshtė ajo tė cilėn e do uni, dhe ajo tė cilėn uni e urren ėshtė rezultat i saj.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:19
ĒFARĖ DO TĖ THOTĖ SAKTĖSISHT EPSH (HAUAA)


Domethėnia e haua-sė ėshtė dashuria dhe urrejtja e cila ėshtė nė unin. Kjo s’ėshtė nė dhe jashtė vetvetes e dėnueshme, meqė s’ėshtė nėn kontrollin e njeriut. Mė saktė, ajo qė ėshtė e dėnueshme ėshtė pasimi i kėtyre dėshirave, pėlqimeve dhe urrejtjeve. Allahu i tha Daudit:

O Daud, Ne tė kemi bėrė mėkėmbės nė tokė. Pra sundo mes njerėzve me tė vėrtetėn, dhe mos e paso epshin (haua) e tė shmangesh nga rruga e Allahut. (Kur’ani 38:26)

Dhe Allahu thotė nė njė tjetėr ajet:

Dhe kush ėshtė mė i shmangur se ai qė pason epshin e tij pa ndonjė udhėzim prej Allahut? (Kur’an 28:50)

Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) na rrėfen nė hadith:

“Tri gjėra janė qė shpėtojnė: frika ndaj Allahut nė publik dhe privatisht, maturia nė varfėri dhe nė pasuri, dhe tė folurit e sė vėrtetės nė hidhėrim dhe nė kėnaqėsi. Dhe janė tri gjėra tė cilat ēojnė nė shkatėrrim: bindja ndaj lakmisė, pasimi i epshit, dhe tė qenit i kėnaqur me vetveten.”

Dashuria dhe urrejtja pėr tė cilat jemi duke folur sjellin “shije” tė caktuara, ndjenja dhe dėshira nė prani tė gjėrave tė dashura apo tė urryera. Kushdo qė pason kėto dėshira dhe ndjenja pa urdhėr prej Allahut dhe Pejgamberit tė Tij, ėshtė ai i cili pėrshkruhet si pasues i kėtij epshi. Nė tė vėrtetė, kjo madje mund tė arrijė nivelin e shirkut ku ai e merr pėr zot epshin e tij! (Shiko Kur’anin 43:25)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:19
PASIMI I EPSHIT NĖ FETĖ E MĖPARSHME


Pasimi i epshit nė ēėshtjet qė i takojnė fesė dhe adhurimit, ėshtė mė e rėndė dhe mė serioze se pasimi i epshit nė ēėshtjet e dėshirave tė rėndomta tė kėsaj bote. E para prej kėtyre ėshtė gjendja e atyre tė cilėt u bėnė pabesimtarė prej Krishterėve, Ēifutėve dhe idhujtarėve, siē ka thėnė Allahu pėr ta:

Dhe kėshtu, nėse ata nuk i pėrgjigjen thirrjes tėnde, dije se ata vetėm pasojnė epshin e tyre, dhe kush ėshtė mė i shmangur se ai i cili pason epshin e vet pa ndonjė udhėzim prej Allahut, dhe Allahu nuk i udhėzon ata qė shtypin. (Kur’an 28:50)

Dhe, nė njė tjetėr ajet, Allahu thotė:

Allahu ju jep njė shembull prej veteve tuaja: A keni ju prej atyre tė cilėt dora juaj e djathtė i posedon (d.m.th. robėr) ndonjė ortak nė atė qė Allahu ju ka dhėnė, ashtu qė ata tė jenė tė barabartė me ju. Ju u frikėsoheni atyre ashtu siē i frikėsoheni njėri-tjetrit. Kėshtu, Ne i shpjegojmė shenjat njė populli i cili kupton. Jo, ata qė bėjnė padrejtėsi e pasojnė epshin e tyre pa dituri. Atėherė, kush do ta udhėzojė atė qė Allahu e humb, dhe ata nuk kanė ndihmės. (Kur’an 30:28-29)

Dhe Allahu thotė nė njė ajet tjetėr:

Allahu ka sqaruar pėr ju atė qė ju ėshtė ndaluar nė ēdo gjė, pėrveē rasteve tė domosdoshmėrisė absolute. Vėrtet, njerėzit shmangen pėrmes pasimit tė epshit tė vet dhe pa ndonjė dituri, dhe vėrtet Allahu ėshtė mė i dijshmi pėr pėrdhunuesit. (Kur’an 6:119)

Dhe, nė njė tjetėr ajet, Allahu ka thėnė:

Thuaj: O njerėzit e Librit, mos prezentoni nė fenė tuaj skajshmėri tė cilat s’janė prej tė vėrtetės. Dhe mos e pasoni epshin e njerėzve tė cilėt tashmė janė shmang. Ata i kanė humbur shumė njerėz, dhe vetė janė shmang prej rrugės sė drejtė. (Kur’an 5:77)

Dhe, Allahu ka thėnė:

Ēifutėt dhe Krishterėt kurrė s’do tė jenė tė kėnaqur me ju derisa t’i pasoni traditat dhe rrugėt e tyre. Thuaj: vėrtet, udhėzimi i Allahut ėshtė udhėzim i vėrtetė. Dhe nėse ti i pason epshet e tyre pasi qė tė ka ardhur dituria, s’do tė kesh ndonjė mbrojtės e as ndihmės kundėr Allahut. (Kur’an 2:120).

Dhe, pėrsėri nė Suren Bekare, Allahu thotė:

Dhe nėse ti i pason epshet e tyre pas diturisė e cila tė ka ardhur ty, vėrtet, do tė jesh prej tiranėve. (Kur’an 2:145).

Allahu thotė:

Dhe gjyko nė mes tyre me atė qė Allahu ka zbritur, dhe mos i paso epshet e tyre dhe ruaju prej tyre se mos po tė joshin (e tė largojnė) nga diēka prej asaj qė Allahu ta ka zbritur ty. (Kur’an 5:49)

Kushdo qė del jashtė diktateve tė Kur’anit dhe Sunetit – nga mesi i atyre qė quhen “dijetarė” apo “adhurues”, ata janė tė njohur si njerėzit e epshit, mu ashtu siē selefi, Allahu i mėshiroftė, iu referoheshin atyre si Ehlu-l-Haua, d.m.th. pasuesit e epshit.

Kjo sepse kushdo qė nuk e ka pasuar diturinė, ai e ka pasuar epshin e tij. Pėr mė tepėr, dituria pėr fenė nuk vjen ndryshe, pėrveē pėrmes udhėzimit tė Allahut me tė cilėn Ai e dėrgoi Pejgamberin e Tij (salallahu alejhi ue selam). Kėshtu, Allahu ka thėnė:

Vėrtet, shumė prej tyre shmangen duke pasuar epshin e vet dhe pa ndonjė dituri (Kur’an 6:119).

Allahu tha nė njė vend tjetėr:

Kush ėshtė mė i humbur se ai i cili pason epshin e vet pa ndonjė udhėzim prej Allahut. (Kur’an 28:50).

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:20
ATĖ QĖ PERSONI E DO DHE URREN DUHET TĖ JETĖ NĖ PAJTIM ME URDHĖRIN E ALLAHUT DHE PEJGAMBERIT TĖ TIJ (salallahu alejhi ue selam)


Ėshtė e detyrueshme pėr ēdo rob tė Allahut qė tė shikojė pėr sė afėrmi nė dashuritė dhe urretjet e tija apo saja, dhe nė intensitetin e dashurisė sė tij pėr atė tė cilėn e do dhe urrejtjen e tij ndaj asaj tė cilėn e urren, se a ėshtė kjo nė harmoni me urdhėrin e Allahut dhe Pejgamberit tė Tij? Ky pra ėshtė udhėzimi i Allahut tė cilin Ai e zbriti nė Pejgamberin e Tij, ashtu qė ai qe urdhėruar tė ketė kėto dashuri dhe urretje. Nė kėtė mėnyrė, robi i Allahut do t’i shmanget asaj qė ta vendosė veten para Allahut dhe Pejamberit (salallahu alejhi ue selam), sepse Allahu ka thėnė:

O ju qė besoni, mos vendosni (ndonjė gjė) para Allahut dhe Pejgamberit tė Tij. (Kur’an 49:1) d.m.th. Mos vendosni pėr pozitėn tuaj nė ndonjė vepėr apo ēėshtje pa e ditur sė pari pozitėn e Allahut dhe Pejgamberit tė Tij ndaj saj.

Cilido qė do dhe urren para se Allahu dhe Pejgamberi i Tij ta kenė urdhėruar qė tė veprojnė ashtu, ai ka hyrė nė fushėn e vendosjes sė diēkaje para Allahut dhe Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selam). Dashuritė dhe urrejtjet e thjeshta janė epshe, por epshi i cili ėshtė i ndaluar pėr Muslimanin ėshtė pasimi i kėtyre prirjeve pa udhėzimin e Allahut. Pėr kėtė Allahu i tha Pejgamberit tė Tij:

Dhe mos paso epshin tėnd se do tė shmangesh nga rruga e Allahut. Ata qė shmangen nga rruga e Allahut i pret njė dėnim i tmerrshėm. (Kur’an 38:26)

Kėtu Allahu na informon se pasimi i epshit e shmang personin nga rruga e Allahut. Rruga e Allahut ėshtė udhėzim dhe program me tė cilin Ai i dėrgoi Pejgamberėt e Tij (salallahu alejhi ue selam), dhe kjo ėshtė rruga qė ēon te Allahu.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:20
ĒKA JANĖ “PUNĖT E MIRA”?


Nė analizėn e fundit, urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi i sė keqes ėshtė njėra prej veprave mė tė detyrueshme dhe njėra prej akteve mė tė mira dhe mė tė lavdėrueshme. Allahu ka thėnė:

Dhe Ai do t’ju sprovojė se cilėt prej jush janė mė tė mirėt nė vepra. (Kur’an 67:2).

El-Fadhil ibn Ijad (Dijetar i madh i Mekės i shekullit tė dytė) tha pėr “veprat e mira” tė pėrmendura nė kėtė ajet:

“(d.m.th.) Mė tė sinqertat dhe mė korrektet. Vėrtet, ēfarėdo vepre e cila bėhet me sinqeritet tė plotė por s’ėshtė korrekte, ajo ėshtė e refuzuar, dhe nėse ajo ėshtė plotėsisht korrekte por nuk bėhet me sinqeritet tė plotė, ajo ėshtė e refuzuar. Vetėm ajo e cila bėhet me sinqeritet tė plotė dhe korrektėsi sipas ligjit tė Allahut ėshtė e pranueshme. Vepra e sinqertė ėshtė ajo e cila bėhet krejtėsisht pėr hir tė Allahut, dhe vepra korrekte ajo qė ėshtė sipas traditės (Sunetit).”

Ėshtė kėrkesė e veprave tė mira qė ato tė bėhen vetėm pėr Fytyrėn e Allahut, sepse Allahu nuk pranon ndonjė vepėr pėrveē atyre me tė cilat ėshtė kėrkuar vetėm Fytyra e Tij. Kjo ėshtė nė hadithin sahi tė transmetuar nga Ebu Hurejre se Pejgamberi ka thėnė:

“Allahu i Lartėsuar thotė: Unė jam ortaku qė nuk ka nevojė pėr ndonjė ortak. Kurdo qė ndokush bėn ndonjė vepėr, pjesėrisht pėr Mua dhe pjesėrisht pėr njė ortak tė imagjinuar, Unė plotėsisht jam i lirė nga ajo vepėr, dhe ajo ėshtė e tėra pėr ortakun i cili mė ėshtė shoqėruar.”

Kjo ėshtė esenca e Teuhidit i cili ėshtė bazė e Islamit. Ėshtė dini (feja) i Allahut me tė cilin Ai i dėrgoi tė gjithė Pejgamberėt. Pėr hir tė Tij, Ai e krijoi krijimin, dhe kjo ėshtė e drejta e Tij ndaj tė gjithė robėve tė Tij: qė ata ta adhurojnė vetėm Atė, dhe tė mos shoqėrojnė asgjė me Tė.

Veprat e mira tė cilat Allahu dhe Pejgamberi i Tij i kanė urdhėruar janė thjesht bindje. Ēdo akt i bindjes ėshtė vepėr e mirė, dhe ėshtė punė e diktuar nga sheriati dhe Suneti. Ato janė ēdo gjė qė na ėshtė urdhėruar neve, qoftė si detyra apo akte tė rekomanduara. Kėto pra janė veprat e mira (el-amel es-salih), dhe ėshtė ajo qė ėshtė e mirė (hassan), dhe ėshtė drejtėsi/ndershmėri (el-Birr), dhe ėshtė tėrė ajo qė ėshtė e mirė (el-Khair). E kundėrta e saj ėshtė mosbindje (Me’sije), vepėr e ēoroditur (el-amel el-fasid), vepra tė kėqija (es-Seji’at), rrebelim (el-fuxhur), shtypje (edh-dhulm), dhe shkelje (el-begiu).

Ēdo vepėr duhet tė pėrmbajė dy gjėra: qėllimin, dhe lėvizjen (veprėn). Kėshtu, Pejgamberi ka thėnė:

“Emrat mė tė vėrtetė janė Harith (d.m.th. ai i cili e lėron tokėn) dhe Hammam (ai i cili pėrherė parashtron pikėsynime dhe kėrkon pėrmbushjen e tyre).”

Ēdonjėri ėshtė lėrues dhe kėrkues i pikėsynimeve, ai ka veprat dhe qėllimet. Sidoqoftė, qėllimi i vetėm i lavdėrueshėm tė cilin Allahu e pranon dhe pėr tė cilin shpėrblen, ėshtė qėllimi i bėrjes sė veprės vetėm pėr hir tė Allahut.

Vepra e lavdėrueshme ėshtė vepra e mirė, dhe ėshtė vepra nė tė cilėn jemi urdhėruar. Pėr kėtė arsye, Umer ibn el-Hattab thoshte ne lutjen e tij:

“O Allah, bėji tė gjitha veprat e mia tė mira, dhe bėni ato vetėm pėr Fytyrėn tėnde, dhe mos bėj qė tė kėtė pjėsė nė tė ndokush tjetėr.”

Duke qenė se ky ėshtė rasti me tė gjitha veprat e mira, po ashtu ėshtė edhe pėr urdhėrimin pėr tė mirėn dhe ndalimin prej tė keqes, dhe ėshtė e domosdoshme pėr kėtė qė tė jetė kėshtu (d.m.th. akti i urdhėrimit dhe ndalimit duhet tė jetė i mirė dhe i lavdėrueshėm, i cili siē kemi parė do tė thotė tė jetė korrekt dhe vetėm pėr hir tė Allahut, ėshtė bindje ndaj Allahut, dhe nuk bėhet pėr ndonjė motiv tė mėvonshėm.) Kjo ėshtė referencė ndaj atij i cili urdhėron dhe ndalon tė tjerėt.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:21
VEPRA S’ĖSHTĖ E MUNDUR, PĖRVEĒ ME DITURI DHE TĖ KUPTUAR


Nuk mund tė ketė vepėr tė mirė nė mungesė tė diturisė (‘ilm) dhe tė kuptuar tė ligjit (fikh), siē Umer ibn Abdul-Aziz (nipi i Umer ibn el-Hattab, dhe Halife i drejtė) thoshte:

“Kushdo qė e adhuron Allahun pa dituri, mė shumė ēregullon sesa qė pėrfiton.”

Dhe, si nė thėnien e Muadh ibn Xhebelit (shoqėrues i Pejgamberit):

“Dituria ėshtė Imam i veprės, dhe vepra ėshtė rezultat i saj.”

Kjo ėshtė e dukshme: qėllimet dhe veprat tė cilat s’janė tė bazuara nė dituri janė injorancė dhe shmangie, dhe pasimi i epshit, siē kemi thėnė mė parė. Ky ėshtė dallimi nė mes njerėzve tė Xhahilijetit dhe njerėzve tė Islamit. Kėshtu, dituria pėr tė mirėn (Ma’ruf) dhe tė keqen (Munker) janė nevoja absolute, siē ėshtė aftėsia pėr tė dalluar nė mes tyre. Dhe dituria pėr gjendjen e atyre qė do tė urdhėrohen dhe ndalohen po ashtu ėshtė me rėndėsi.

Pėr dobi optimale, urdhėrimi pėr tė mirėn duhet tė ekzekutohet nė Rrugėn e Drejtė. Rrruga e Drejtė ėshtė shtegu mė i shkurtėr, dhe ajo qė ēon nė arritjen e qėllimit tė kėrkuar.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:21
NĖ URDHĖRIMIN PĖR TĖ MIRĖN LIPSEN BUTĖSIA, DURIMI DHE VETĖPĖRMBAJTJA


Kėto gjėra duhet tė bėhen me butėsi. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Nuk hyn butėsia nė ndonjė gjė e qė mos ta zbukurojė atė, dhe nuk largohet nga ndonjė gjė e qė mos ta shėmtojė atė.” (Muslimi dhe tė tjerėt).

Dhe, ai (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Oj A’ishe: Vėrtet, Allahu ėshtė i Butė dhe Ai e do butėsinė. Ai ka bėrė qė ajo e cila arrihet me butėsi tė mos arrihet me forcė apo me ēfarėdoqoftė tjetėr.” (Muslimi dhe tė tjerėt)

Nė tė njėjtėn kohė, praktikuesi i urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes duhet tė jetė vetėpėrmbajtės dhe durimtar kur tė pėrballet me fatkeqėsi dhe persekutim. Persekutimi duhet, prej domosdoshmėrisė, ta konfrontojė praktikuesin e vėrtetė tė urdhėrimit pėr tė mirėn. Nėse ai s’ėshtė durimtar, vetėpėrmbajtės dhe i urtė para kėsaj, ai mė shumė do tė shkaktojė ērregullim se reformė. Allahu na tregon pėr thėniet e Llukmanit tė birit tė tij:

Urdhėro pėr tė mirėn dhe ndalo prej tė keqes, dhe bėhu i durueshėm kur tė godet ndonjė vuajtje; vėrtet, kjo ėshtė pozita mė drejtė. (Kur’an 31:17).

Kėshtu, Allahu i urdhėroi Pejgabmerėt e Tij, dhe ata janė imamėt e urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes, qė tė kenė durim, mu ashtu siē Ai e urdhėroi vulėn e Pejgamberėve, Muhamedin (salallahu alejhi ue selam). Urdhėri qė tė kihet durim erdhi sė bashku me urdhėrin qė tė shpėrndahet porosia e Islamit. Kur Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) sė pari qe urdhėruar qė ta pėrhapė porosinė tek njerėzit, Allahu e dėrgoi Suren el-Mudethir, e cila pasoi pas shpalljes sė pesė ajeteve tė Sures Ikre’ e cila shpalli fillimin e pejgamberllėkut. Allahu tha nė el-Mudethir:

O ti i mbuluar* Ngrihu dhe paralajmėro* Dhe lavdėro madhėshtinė e Zotit tėnd* Dhe pastro rrobat tua* Dhe largohu nga zotat e rrejshėm dhe forma tė tjera tė marrėzisė* Dhe mos e bėn kėtė duke shpresuar nė pėrfitim* Dhe pėr hir tė Zotit tėnd duro. (Kur’an 74:1-7).

Allahu i filloi kėto shtatė ajete, me tė cilat Ai e mandatoi Pejgamberin (salallahu alejhi ue selam) qė ta shpėrndajė porosinė te krijimi i Tij, duke e urdhėruar Pejgamberin qė tė paralajmėrojė, dhe i pėrmbylli ato me urdhėrin qė tė ketė durim. Paralajmėrimi i njerėzve qė tė kenė durim, natyrisht ėshtė urdhėrimi i tyre qė tė bėjnė mirė dhe ndalimi i tyre prej tė bėrit keq, pra, ne shohim se durimi ėshtė i detyrueshėm pasi qė tė angazhohemi nė urdhėrimin e sė mirės. Nė kėtė gjendje, Allahu thotė:

Dhe bėhu i durueshėm ndaj paracaktimit tė Zotit tėnd. Vėrtet ti je i mbikėqyrur. (Kur’an 52:48)

Dhe bėhu i durueshėm ndaj asaj ēka thonė ata, dhe largohu prej tyre nė mėnyrė dinjitoze. (Kur’an 73:10)

Dhe bėhu i durueshėm, ashtu siē qenė tė durueshėm pejgamberėt e qėndrueshėm. (Kur’an 46:35).

Pra, bėhu i durueshėm ndaj paracaktimit tė Zotit tėnd, dhe mos u bė sikur ai nė barkun e Balenės (Junusi) (Kur’an 68:48)

Dhe bėhu i durueshėm, dhe durimi yt s’ėshtė tjetėr pos me lejen e Allahut. (Kur’an 16:127).

Dhe duro, meqė vėrtet Allahu nuk e humb shpėrblimin e bamirėsve. (Kur’an 11:115).

Kėshtu, tri gjėra janė absolutisht esenciale: dituria, butėsia, dhe durimi. Dituria kėrkohet para urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes, butėsia kėrkohet gjatė praktikimit tė saj, dhe durimi kėrkohet pas kėsaj. Kjo ndarje s’ėshtė qė tė mohohet fakti se kėto tri cilėsi duhet tė jenė tė pranishme gjatė gjithė kohės. Kjo ėshtė e ngjashme me thėnien e transmetuar nga gjeneratat e mėhershme tė dijetarėve dhe e cila nga disa i ėshtė atribuar pejgamberėve. Ebu Jala pėrmendi nė librin e tij tė titulluar el-Mu’temed siē vijon:

“Askush s’duhet tė urdhėrojė dhe tė ndalojė pėrveē atij i cili ėshtė i ditur nė atė qė ai urdhėron, i ditur nė atė qė ndalon, i butė nė atė qė e ndalon, vetėpėrmbajtės nė atė qė urdhėron, dhe vetėpėrmbajtės nė atė ndalon.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:21
VĖSHTIRĖSIA E KĖTYRE KĖRKESAVE


Mos gaboni nė lidhje me kėtė, kėto kėrkesa tė urdhėrimit dhe ndalimit paraqesin njė shkallė tė lartė tė vėshtirėsisė nė situata pėr shumė njerėz. Kėshtu, disa mendojnė se detyra ėshtė shkarkuar nga supet e tyre pėr shkak tė disa mangėsive nė parakushtet e saja, dhe kėshtu ai e lė pas dore kėtė. Kjo mund ta dėmtojė mė shumė atė se qė do tė ishte dėmtuar nga urdhėrimi dhe ndalimi pėrkundėr mangėsive tė tija nė njė apo nė mė shumė nga kėto parakushte, apo kjo mund ta dėmtojė atė mė pak. Dėshtimi qė tė zbatohet detyra e urdhėrimit pėr tė mirėn ėshtė mosbindje ndaj Allahut, dhe bėrja e asaj qė Allahu ka ndaluar nė kėtė po ashtu ėshtė mosbindje. Ai qė ikė prej njė akti tė mosbindjes nė tjetrin ėshtė sikurse ai qė kėrkon strehim nga tiganisja duke kėrcyer nė zjarr, apo sikur ai qė ikė nga njė fe e rrejshme nė tjetrėn, ku e dyta mund tė jetė mė e keqe sesa e para, apo ajo mund tė jetė mė pak e keqe, dhe ato mund tė jenė barabar tė kėqija. Kjo ėshtė e njėjtė nė rastin e atij qė e neglizhon detyrėn e tij pėr tė mirėn dhe ndalimin e sė keqes dhe ai i cili e praktikon urdhėrimin pėr tė mirė, por shkelė (mėkaton) dhe nuk i bindet Allahut nė kėtė. Mėkati i tė parės mund tė jetė mė i madh se i tė dytės, apo i tė dytės mund tė jetė mė i madh se i tė parės, apo ato mund tė jenė barabar tė mėdha.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:23
MOSBINDJA NDAJ ALLAHUT SHKAKTON VĖSHTIRĖSI, BINDJA SHKAKTON LEHTĖSIM


Njė gjė e cila qartė ėshtė vendosur prej shenjave tė Allahut e cila na ėshtė treguar nė mes tė horizonteve dhe nė vetat tona, dhe me tė cilėn Ai ka dėshmuar nė Librin e Tij - ėshtė ajo se mosbindja shkakton fatkeqėsi dhe vėshtirėsi. E keqja e fatkeqėsive dhe e dėnimeve vjen nga e keqja e veprave tė njeriut. Po ashtu, bindja ėshtė shkak pėr bollėk dhe rehati. Bamirėsia ndaj robėve ėshtė shkak pėr bamirėsinė nga ana e Allahut atij. Allahu ka thėnė:

Dhe ēfarėdo fatkeqėsie qė ju godet, ajo ėshtė pėr shkak tė veprave tuaja (tė kėqija) – dhe Allahu jep shumė. (Kur’an 42:30)

Ēfarėdo e mire qė ju vjen ėshtė prej Allahut, dhe ēfarėdo e keqe qė tė godet ėshtė nga vetė ti. (Kur’an 4:79)

Vėrtet, ata prej jush tė cilėt e kthyen shpinėn nė ditėn kur dy ushtritė u takuan, Shejtani i bėri ata qė tė rrėshqasin pėr shkak tė asaj qė vepruan. Allahu ua ka falur atyre. (Kur’an 3:155)

Pra, a ėshtė ajo se kur ju godet ndonjė fatkeqėsi (nė luftė), ndonėse ju mė herėt u keni shkaktuar dėm dy herė mė tė madh, ju pyetni: Prej nga kjo? Thuaj: Kjo ėshtė nga vetė ju. (Kur’an 3:165).

Apo Ai mund t’i bėjė qė tė ndalen tė gjitha (d.m.th. anijet nė det) pėr shkak tė asaj qė ata vepruan, dhe Ai fal shumė. (Kur’an 42:34)

Dhe nėse ata i godet ndonjė fatkeqėsi pėr shkak tė asaj qė vepruan, vėrtet njeriu ėshtė pėrbuzės, i pa besė. (Kur’an 42:48)

Allahu s’do t’i dėnojė ata derisa ti je nė mesin e tyre, dhe Ai s’do t’i dėnojė ata derisa ata (disa prej tyre) kėrkojnė falje. (Kur,an 8:33)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:36
DĖNIMI I POPUJVE TĖ MĖPARSHĖM NGA ALLAHU PĖR SHKAK TĖ MOSBINDJES SĖ TYRE


Allahu na ka informuar pėr dėnimin e Tij tė popujve tė mėhershėm pėr shkak tė ligėsisė sė tyre, siē ishin populli i Nuhut, Adit, Themudit, popullin e Lutit, njerėzit e qytetit tė Medjenit, popullin e Firaunit (Faraonit) nė kėtė botė, dhe Ai na ka informuar pėr dėnimin qė i pret ata nė botėn tjetėr. Kėshtu, besimtari i cili e kishte fshehur besimin e tij nga populli i Firaunit tha, Allahu na tregon nė Kur’an:

O populli im, vėrtet unė frikėsohem pėr ju nga diēka sikur ditėt e popujve tė cilėt erdhėn para jush, diēka sikur dėnimi i cili e goditi popullin e Nuhut, Adit, Themudit, dhe atyre qė erdhėn pas tyre. Allahu nuk ka pėr qėllim shtypjen e robėve tė Tij. O populli im, vėrtet unė frikėsohem pėr ju pėr ditėn e thirrjes sė njėri-tjetrit. Nė atė ditė ju do ta ktheni shpinėn dhe do tė ikni tė frikėsuar, dhe s’do tė ketė asnjė qė do tė mund t’ju mbrojė prej Allahut. Atė qė Allahu e humb, askush s’mund ta udhėzojė. (Kur’an 40:30-33)

Dhe Allahu tha nė njė tjetėr ajet nė lidhje me dėnimin nė kėtė botė:

I kėtillė ėshtė dėnimi, ndėrsa dėnimi nė botėn tjetėr ėshtė mė i madh. Vetėm sikur ta dinit. (Kur’an 68:33)

Ne do t’i dėnojmė ata dy herė, dhe pastaj ata do tė kthehen nė njė dėnim tė madh. (Kur’an 9:101).

Ne do t’i bėjmė qė tė shijojnė dėnimin e vogėl para dėnimit tė madh, ashtu qė ata tė kthehen (nė atė qė ėshtė e mirė) (Kur’an 32:21)

Pra, ruaje ditėn kur qielli do tė bėhet me njė tym tė dallueshėm* Ai i kaplon njerėzit; ky ėshtė njė dėnim i dhimbshėm* O Zoti ynė! Na e largo kėtė dėnim. Vėrtet, ne jemi besimtarė.* Si do t’i bėjė ajo (largimi i dėnimit tė tyre) qė tė pėrkujtojnė dhe besojnė kur tashmė i Dėrguari u ka ardhur atyre me shenja tė qarta?* Dhe ata ia kthyen shpinėn atij duke thėnė: “… i mėsuar nga tė tjerėt” dhe “…i xhindosur”.* Vėrtet, Ne do ta largojmė pak dėnimin prej tyre, dhe vėrtet, ata prapė do tė kthehen.* Nė ditėn kur Ne do ta japim goditjen mė tė fortė. Vėrtet, hakmarrja jonė do tė jetė e plotė. (Kur’an 44:10-16)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:36
DĖNIMI I KEQBĖRĖSVE NĖ KĖTĖ BOTĖ DHE NĖ TJETRĖN


Kėshtu, nė shumė ajete tė cilat pėrmbajnė paralajmėrime pėr ata qė nuk i binden Allahut, Allahu e pėrmend dėnimin e Tij tė keqbėrėsve nė kėtė botė si dhe dėnimin tė cilin Ai e ka pėrgatitur pėr ta nė Jetėn e Pėrtejme. Nė ajete tė tjera, Ai pėrmend vetėm dėnimin e Jetės sė Pėrtejme, sepse dėnimi i saj ėshtė shumė mė i madh, dhe shpėrblimi ėshtė shumė mė imadh, dhe ai ėshtė vend i pėrhershėm. Pra, kur pėrmenden dėnimet e kėsaj bote, ato janė dytėsore ndaj pėrmendjes sė Jetės sė Pėrtejme, si nė rrėfimin vijues tė Jusufit (paqja qoftė mbi tė):

Nė kėtė mėnyrė Ne e autorizuam Jusufin nė tokė; ai lėviz nė tė kudo qė dėshiron. Ne s’do ta mohojmė shpėrblimin e atyre qė bėjnė mirė, dhe shpėrblimi i Jetės sė Pėrtejme ėshtė mė i mirė pėr ata qė besojnė dhe i frikėsohen Allahut. (Kur’an 12:56-57)

Dhe kėshtu Allahu u dha atyre shpėrblimin e kėsaj bote, dhe shpėrblimin mė tė mirė nė Jetėn e Pėrtejme. (Kur’an 3:148)

Dhe atyre qė migruan pėr hir tė Allahut pasi qė qenė shtypur, ne do t’u mundėsojmė vendbanim tė mirė nė tokė, ndėrsa shpėrblimi i Jetės Tjetėr ėshtė mė i madh, vetėm sikur ta dinin. Ata qė kanė durim, dhe plotėsisht mbėshteten nė Zotin e tyre. (Kur’an 16:41-41)

Allahu tha pėr Ibrahimin (paqja qoftė mbi tė) nė njė ajet tjetėr:

Dhe Ne i dhamė atij shpėrblimin e tij nė kėtė jetė, dhe vėrtet, ai ėshtė nė mesin e tė mirėve nė Jetėn e Pėrtejme. (Kur’an 16:122)

Pėrsa i pėrket asaj ēka Allahu ka pėrmendur nė lidhje me dėnimin e kėsaj bote dhe tjetrės, ne mund tė shikojmė nė suren en-Nazi’at nė tė cilėn Ai tha:

Pasha ata (engjėjt) tė cilėt heqin dhunshėm (shpirtat e tė kėqinjėve nė ēastin e vdekjes)* Dhe pasha ata tė cilėt nxjerrin me lehtėsi (shpirtat e tė mirėve nė ēastin e vdekjes) (Kur’an 79:1-2)

Dhe pastaj, nė suren e njėjtė, Allahu tha:

Nė atė ditė kur tė ndodhė dridhja dhe lėkundja e madhe (me fryerjen e parė tė Surit, gjė qė sinjalizon vdekjen e tė gjithė krijimit)* E cila pasohet me njė tjetėr tė ngjashme (fryerja e dytė e Surit, gjė qė sinjalizon ringjalljen e tėrė krijimit) (Kur’an 79:6-7)

Nė tė cilin Ai pėrmendi ditėn e Kijametit nė pėrgjithėsi, dhe pastaj tha:

A tė ka mbėrri rrėfimi i Musait?* Kur Zoti i tij e thirri atė nė luginėn e shenjtė Tuva*(duke thėnė) Shko te Firauni, se vėrtet ai ka tejkaluar (kufijtė)* Dhe thuaj atij: A ke ndėrmend qė tė pastrohesh?* Dhe se unė tė udhėzoj nė Zotin tėnd ashtu qė t’i frikėsohesh Atij? Pastaj Musai i tregoi atij njė Shenjė tė Madhe.* Por Firauni refuzoi dhe nuk u bind.* Pastaj, ai u kthye prapa, duke bėrė pėrpjekje tė madhe (kundėr sė vėrtetės).* Pastaj, ai i mblodhi forcat e tija dhe shpalli* Duke thėnė: Unė jam zoti juaj mė i lartė* Atėherė Allahu e shkatėrroi atė, dhe bėri shembull prej tij nė Jetėn e Pėrtejme dhe nė kėtė jetė* Vėrtet nė kėtė ka paralajmėrim mėsimdhėnės pėr ata qė kanė frikė Allahun. (Kur’an 79:15-26)

Pastaj, Allahu pėrmendi nė detaje vendin e fillimit dhe vendin e kthimit duke thėnė:

A ėshtė mė vėshtirė krijimi juaj apo i qiejve? Allahu i ka ndėrtuar ata* Ai ngriti lart kupėn qiellore, dhe bėri rend nė tė dhe e pėrsosi atė*…* Dhe kėshtu, kur tė arrijė ēasti i madh dėrrmues (Kijameti)* Nė atė ditė, njeriut do t’i kujtohet tėrė ajo pėr ēka ai pėrpiqej* Dhe Zjarri do tė jetė qartė i dukshėm pėr tė gjithė ata qė shohin* Pastaj, pėrsa i pėrket atij qė ka tejkaluar (kufijtė)* Dhe e preferoi jetėn e kėsaj bote* Vėrtet (pėr tė tillin) zjarri ėshtė vendbanim i pėrhershėm i tij* Dhe pėrsa u pėrket atyre qė patėn frikė pėr qėndrimin e tyre para Zotit tė tyre, dhe ia ndaluan vetes atė qė u diktonte epshi i tyre* Vėrtet, Kopshti (i Parajsės) ėshtė vendbanimi i pėrhershėm i tyre. (Kur’an 79:27-28, 34-41)

Po ashtu, nė suren el-Muzemil, Allahu pėrmend thėnien e vet:

Dhe mė lė Mua me ata qė mohojnė tė vėrtetėn, tė cilėt posedojnė gjėra tė mira tė kėsaj bote, dhe mos i trazo ata pėr njė kohė* Vėrtet, ne kemi zinxhirė pėr kėmbė (qė t’i lidhim ata) dhe zjarr (qė t’i djegim ata)* Dhe ushqim qė zė frymėn, dhe njė dėnim tė dhimbshėm* Njė ditė, toka dhe malet do tė dridhen dhe lėkunden, dhe malet do tė jenė si njė grumbull zalli i derdhur qė rrėshqet* Vėrtet, ne ju kemi dėrguar Pejgamber si dėshmitar ndaj jush, mu ashtu siē i dėrguam Firaunit njė Pejgamber* Por, Firauni nuk iu bind Pejgamberit, andaj Ne i dhamė atij njė dėnim tė rėndė. (Kur’an 73:11-16)

Po ashtu, nė suren el-Hakka, Allahu pėrmend rrėfimet e popujve pabesimtarė, siē ėshtė Themudi, Adi, Dhe Firauni, dhe pastaj thotė:

Kur njė tingull i vetėm tė kumbojė nė Sur* Dhe toka e malet tė ngrihen dhe tė thėrmohen me njė goditje tė vetme. (Kur’an 69:13-14)

Pastaj, nė ajetin 15-37 Allahu i pėrshkruan njerėzit e Parajsės dhe Zjarrit, si dhe gjendjen e tyre nė ditėn e Kijametit dhe mė pas.

Nė suren el-Kalem, Allahu pėrmend rrėfimin e poseduesve tė kopshtit tė cilėt komplotuan pėr t’i ndaluar tė drejtat e tė varfėrve prej tyre dhe qenė dėnuar me shkatėrrimin e tė mbjellurave tė tyre. Pastaj Allahu thotė:

I tillė ėshtė dėnimi, ndėrsa dėnimi i Jetės Tjetėr ėshtė edhe mė i madh. Vetėm sikur ta dinin. (Kur’an 68:33)

Pėrsėri, nė suren et-Tegabun, Allahu thotė:

A nuk tė ka mbėrri lajmi i atyre qė refuzuan besimin mė parė?* Ata e shijuan rezultatin e veprave tė tyre, dhe pėr ta ėshtė dėnimi i madh* Kjo ishte pėr shkak se tė Dėrguarit u vinin atyre me shenja tė qarta, por ata thanė: “A do tė na udhėzojė neve njė qenie njerėzore e thjeshtė?” Ashtu qė ata e refuzuan besimin dhe u kthyen prapa. Dhe Allahu nuk ka nevojė pėr ndonjė gjė. Allahu ėshtė i lirė nga tė gjitha nevojat, i denjė pėr tėrė lavdėrimin* Pabesimtarėt imagjinojnė se ata s’do tė ngrihen (pėr gjykim) Thuaj: Po, pasha Zotin tim, ju do tė ngriheni, pastaj do tė informoheni pėr tėrė atė qė keni bėrė, dhe kjo ėshtė shumė lehtė pėr Allahun. (Kur’an 64:5-7)

Allahu ka pėrmendur gjendjen e atyre tė cilėt kundėrshtojnė dhe nuk u binden Pejgamberėve, si dhe dėnimin e kėrcėnuar i cili i pret ata nė Jetėn e Pėrtejme nė shumė kaptina tė Kur’anit. Nė mesin e tyre: Kaf, el-Kamer, el-Mu’min, es-Sexhde, ez-Zuhruf, ed-Dukhan, dhe shumė tė tjera.
(kthehu lart (http://www.mburoja.net/Libra/Urdherimi.html#0))PREMTIMET DHE KĖRCĖNIMET ME DĖNIM QENĖ PJESA E PARĖ E SHPALLJES


Teuhidi, premtimet pėr shpėrblime, dhe kėrcėnimet e dėnimit qenė gjėrat e para tė shpallura tė Kur’anit. Nė sahi Buhari, Jusuf ibn Mahek rrėfen:

“Unė isha te A’isha, Nėna e besimtarėve, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, kur njė Irakian erdhi te ajo dhe tha: “Cili qefin ėshtė mė i miri?” A’isha tha: “Mjer ti, ēfarė tė ka ndodhur?” Ai tha: “O nėnė e besimtarėve, ma trego mus-hafin tėnd” A’isha tha: “Pse?” Ai tha: “Me qėllim qė ta rregulloj Kur’anin sipas tij, sepse ai ėshtė duke u lexuar pa ndonjė rend tė caktuar.” A’isha tha: ”Ēfarė ka tė keqe nė atė se cila pjesė lexohet sė pari? Vėrtet, e para prej tyre qė ėshtė zbritur ka qenė njė sure nga mesi i sureve tė shkurta nė tė cilėn pėrmenden Parajsa dhe Zjarri. Pasi qė njerėzit u nėnshtruan (hynė nė Islam), qenė shpallur harami dhe hallali. Sikur gjėja e parė qė do tė shpallej tė ishte “Mos konsumoni alkool” ata do tė thonin: “Ne kurrė s’do ta lėmė alkoolin.” Dhe sikur gjėja e parė qė do tė shpallej tė ishte “Mos bėni kurvėri dhe tradhėti bashkėshortore.”, ata do tė thonin: “Ne kurrė s’do ta lėmė kurvėrinė.” Vėrtet, ajeti vijues i qe shpallur Muhamedit nė Meke derisa unė isha vajzė e re lozonjare: Jo, ēasti i gjykimit ėshtė mė i rėndė dhe mė i hidhur (d.m.th. mė shumė se ēdo vėshtirėsi qė Muslimani mund tė hasė nė rrugėn e Allahut nė kėtė jetė), dhe kapitujt e el-Bekares dhe en-Nisa (tė cilat pėrmbajnė vendime gjithpėrfshirėse mbi hallallin dhe haramin) qenė shpallur vetėm derisa unė isha me tė (salallahu alejhi ue selam) si bashkėshorte e tij.” Pastaj, A’isha mori mus-hafin e tij dhe i diktoi atij ajetet e kaptinės.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:42
DALLIMET NĖ LIDHJE ME URDHĖRIMIN DHE NDALIMIN JANĖ SHKAK PĖR NDARJE


Kufri, ēoroditja, dhe mosbindja janė shkak i sė keqes dhe konfliktit. Personi apo grupi mund tė bie nė mėkat dhe mosbindje. Pastaj njė grup tjetėr hesht, dhe nuk e pėrmbush detyrėn e tyre tė urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes, dhe kjo bėhet mėkat i tyre. Dhe njė grup tjetėr urdhėron dhe ndalon, por nė mėnyrė tė cilėn e ka ndaluar Allahu, dhe kjo bėhet mėkat i tyre. Rezultati pėrfundimtar ėshtė pėrēarja, dallimi, konflikti, dhe e keqja. Kjo ėshtė njė prej burimeve mė tė mėdha tė sė keqes dhe kaosit nė tė gjitha kohėrat, tė kaluarat dhe tė tanishmet. Kjo sepse njeriu nga natyra ėshtė dhalum (pėrherė i dhėnė pas kriminalitetit), dhe xhahul (pėrherė i dhėnė pas injorancės dhe marrėzisė). Shiko Kur’anin 72:33. Ky kriminalitet apo shtypje, dhe kjo marrėzi janė tė llojeve tė ndryshme. Shtypja dhe marrėzia e personit apo grupit tė parė (atij qė bėn mosbindje zanafillore) ėshtė e njė lloji, derisa shtypja dhe marrėzia e grupit tė dytė dhe tė tretė (ata qė e dinin dhe heshtėn, dhe ata qė urdhėruan dhe ndaluan nė mėnyrėn e cila s’ėshtė e lejuar me Islam) ėshtė e llojeve tė tjera.

Ēdonjėri qė soditė mbi konfliktin dhe kaosin i cili i ka kapluar Muslimanėt, do tė shohė se kjo vėrtet ėshtė shkaku i tyre. I tėrė konfuzioni i cili ndodh nė mes tė sunduesve tė Umetit, dhe dijetarėve tė tij, dhe atyre qė i pasojnė ata nga mesi i njerėzve tė rėndomtė e ka kėtė si shkak rrėnjėsor tė vetin. Po ashtu nė kėtė kategori janė arsyet e ndryshme tė shmangies: epshi nė ēėshtjet fetare dhe tė kėsaj bote, risitė nė fe (bid’a), dhe shthurja nė kėtė jetė. Kėto gjėra janė tė pėrgjithshme, dhe ndikojnė nė tėrė racėn njerėzore pėr shkak tė elementit nė to tė kriminalitetit dhe marrėzisė. Kėshtu, disa nga njerėzit mėkatojnė duke e shtypur veten (d.m.th. me ēfarėdo mosbindje ndaj Allahut) apo tė tjerėt duke bėrė kurvėri, apo homoseksualitet, apo duke konsumuar alkool, apo krimet ekonomike siē ėshtė tradhėtia e besimit, vjedhja, uzurpimi i pronės sė njerėzve duke frikėsuar, dhe krime tjera tė ngjashme

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:42
MĖKATET JANĖ TĖ DĖSHIRUARA PĖR NATYRĖN NJERĖZORE


Ėshtė e njohur se kėto mėkate dhe akte tė mosbindjes, ndonėse kuptohet se janė tė urryera dhe tė dėnueshme nga mendimi intelektual dhe nga kriteri Islam, janė tė dėshiruara nga natyra njerėzore. Ėshtė njė gjendje normale e unit njerėzor qė ai nuk dėshiron qė tė tjerėt tė kėne atė qė ai nuk e ka, apo tė kenė diēka mė shumė se ajo. Mė saktė, ai dėshiron qė e mira qė u ka ardhur tė tjerėve tė vijė tek ai. Kjo ėshtė e njohur nė Arabisht si Ghabta, e cila ėshtė mė e vogėl nga dy format e inatit. Kėshtu, uni njerėzor dėshiron qė tė jetė superior apo mbi tė tjerėt, dhe tė jetė i preferuar tek ata, apo ka inat ndaj tyre, dhe dėshiron shkatėrrimin e gjėrave tė mira qė u kanė ardhur tė tjerėve, edhe nėse vetė nuk do ta merr atė (kjo ėshtė forma ekstreme e inatit). Pra, uni njerėzor pėrmban kėto elemente tė tė dėshiruarit e superioritetit, ēoroditjes, mburrjes, dhe inatit i cili e bėn atė qė t’i posedojė dėshirat e tija mbi tė tjerėt. Si do tė ndihej uni kur i sheh tė tjerėt se posedojnė atė qė ai e dėshiron derisa ai nuk e ka marrė atė? Dėshirat mė tė arsyeshme tė tyre janė qė tė gjithė t’i kenė dėshirat e tyre nė baza tė barabarta, dhe s’mund tė tolerojnė qė disa tė kenė mė shumė se ata. Ndėrsa sa u pėrket tė tjerėve (d.m.th. ata cilėt dėshirojnė shkatėrrimin e gjėrave tė mira tė poseduara nga tė tjerėt pėr shkak se ata s’kanė pasur mundėsi qė ta marrin atė), ata janė tiranė ziliqarė.

Kėto dy lloje tė inatit ndodhin nė lidhje me gjėrat tė cilat Allahu i ka lejuar, si dhe nė lidhje me gjėrat tė cilat janė ndaluar me te drejtat e Allahut mbi robėrit e Tij. Pėrsa i pėrket asaj qė ėshtė e llojit tė parė siē ėshtė ushqimi dhe pijet, fatit bashkėshortor, veshjes, ngasjes sė shtazėve, pasurisė, posedimi ekskluziv i kėtyre gjėrave nga disa dhe jo nga tė tjerėt mund tė jetė shkak i shtypjes, koprracisė, dhe inatit.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:43
LAKMIA ĖSHTĖ SHKAK I SHMANGIES


Origjina e tė gjitha kėtyre problemeve ėshtė dėshira lakmitare (shuhh). Pejgamberi e shpjegon kėtė nė hadithin sahi vijues:

“Ruajuni nga shuhh (dėshira lakmitare), se vėrtet ajo i ka shkatėrruar ata qė erdhėn para jush. Ajo i urdhėroi ata qė tė jenė koprracė dhe ata qenė koprracė, ajo i urdhėroi qė tė shtypin (bejnė padrejtėsi) dhe ata shtypėn, dhe ajo i urdhėroi qė t’i shkėputin lidhjet familjare dhe ata i shkėputėn lidhjet familjare.”

Pėr kėtė arsye, Allahu i ka lavdėruar Ensarėt (Muslimanėt e Medines tė cilėt i pranuan ata qė migruan prej Mekes, dhe i ndihmuan ata) pėr atė se ata kishin cilėsi tė kundėrta, duke thėnė:

Dhe ata tė cilėt kishin pėrgatitur vendbanimin dhe (pranuan) besimin para tyre (d.m.th. para atyre tė cilėt migruan prej Mekes) i duan ata qė migruan tek ta, dhe nuk gjejnė nė zemrat e tyre ndonjė nevojė pėr gjėrat e mira qė u janė dhėnė atyre. (d.m.th. ata nuk kanė inat pėr atė qė u ėshtė dhėnė vėllezėrve tė tyre – Migruesve). Dhe ata i preferojnė tė tjerėt madje edhe para vetes sė tyre, edhepse ata janė nevojtarė. Dhe kushdo qė ėshtė i mbrojtur nga lakmia e vetvetes, ata janė tė sukseshmit. (Kur’an 59:9)

Abdur-Rahman ibn Auf – njė shoqėrues i Pejgamberit – qe dėgjuar duke thėnė pasi qė bėri Tavafin e tij rreth Kabes:

“O Zot, mė mbroj nga lakmia e vetes sime. O Zot, mė mbroj nga lakmia e vetes sime.”

Kur ai u pyet pėr kėtė lutje tė tij, ai tha:

“Nėse unė jam i mbrojtur nga lakmia e vetes sime, Unė do tė jem i mbrojtur nga koprracia, shtypja, dhe shkėputja e lidhjeve familjare.”

Shuhh, e cila ėshtė dėshira lakmitare e unit, shkakton koprracinė duke mbajtur objektet e dėshirės tė cilat janė kėrkuar, dhe shkakton shtypjen me marrjen e pronės sė tė tjerėve, dhe shkakton shkėputjen e lidhjeve familjare, dhe shkakton inat – e cila ėshtė urrejtja e tė tjerėve pėr atė se posedojnė atė qė ai nuk e ka, dhe ka dėshirė pėr shkatėrrimin e asaj. Ēdo inat sjellė koprraci dhe shtypje, meqė inati ėshtė koprraci me atė qė i ėshtė dhėnė personit, ndėrsa shtypja/padrejtėsia ėshtė dėshira qė tė tjerėt ta humbin tė mirėn tė cilėn e kanė fituar.

Meqė ky ėshtė rasti i atyre gjėrave tė dėshiruara tė cilat janė hallall, ēfarė ėshtė rasti nė lidhje mė gjėrat e lejuara tė cilat janė haram, siē ėshtė kurvėria, pirja e alkoolit, etj? Kur disa njerėz i marrin apo i praktikojnė gjėrat e kėtilla, do tė shfaqen dy lloje tė urrejtjes: 1) Qė tė urrehet ajo pėr shkak se tė tjerėt e kanė atė qė ai se ka dhe 2) Tė urrehet ajo pėr hir tė Allahut, dhe pėr shkak se ajo sjell dhunimin e tė drejtave tė Allahut ndaj robėve tė Tij.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:43
LLOJET E MĖKATEVE


Pėr kėtė arsye, mėkatet ndahen nė tri lloje:

1) Mėkatet tė cilat u sjellin shtypje tė tjerėve, siē ėshtė marrja e pronės sė njerėzve, mohimi i drejtave tė tyre, inati apo tė tjera (tė llojit mė tė madh), etj.

2) Mėkatet tė cilat sjellin vetėm shtypje tė vetvetes, siē ėshtė pirja e alkoolit, dhe kurvėria kur dėmet e saja nuk ndikojnė tek tė tjerėt.

3) Mėkatet tė cilat sjellin tė dyjat kėto qė i pėrmendėm mė lart, siē ėshtė Emiri apo sunduesi i cili merr pronėn e njerėzve pėr ta shfrytėzuar atė pėr kurvėri apo pije dehėse, apo krime tė tjera. Njė shembull tjetėr ėshtė ai i cili bėn akte seksuale tė paligjshme me dikė, dhe pastaj e shpalos kėtė para njerėzve me qėllim qė ta dėmtojė personin e pėrfshirė, siē ėshtė parė shpesh nga ata qė janė tė obsesionuar me femra dhe djelmosha tė rinj. Allahu thotė:

Thuaj, e tėrė ajo qė Zoti im ka ndaluar janė aktet e neveritura, ato qė janė tė dukshme dhe ato qė janė tė fshehta, dhe mėkatet, dhe shtypja/tirania pa ndonjė arsyetim, dhe qė ju tė shoqėroni me Allahun atė pėr tė cilėn nuk ėshtė dėrguar kurrfarė autoriteti, dhe qė ju tė thoni pėr Allahun atė qė nuk e dini. (Kur’an 7:33)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:44
SUKSESI NĖ ĒĖSHTJET E KĖSAJ BOTE ARRIHET ME DREJTĖSI


Ēėshtjet e kėsaj bote do tė shkojnė mė mbarė me praninė e drejtėsisė e cila mund tė pėrzihet me ndonjė prej llojeve tė mėkatit, se qė do tė shkojnė mbarė me praninė e shtypjes dhe padrejtėsisė nė tė drejtat e njerėzve, edhe nėse ajo s’ėshtė e pėrzier me mėkate tjera. Kėshtu, ėshtė thėnė: “Allahu e vendos shtetin e drejtė edhe nėse ėshtė pabesimtar, dhe nuk e vendos shtetin shtypės edhe nėse ėshtė Musliman.”

Ėshtė thėnė: “Ēėshtjet e kėsaj bote zgjasin me drejtėsi dhe kufėr (mosbesim), por ato nuk zgjasin me shtypje/padrejtėsi dhe Islam.”

Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Tė keqijat qė dėnohen mė sė shpejti janė padrejtėsia dhe shkėputja e lidhjeve familjare.” (Ibn Maxhe)

Kėshtu, shkelėsi i padrejtė ėshtė i dėrrmuar nė kėtė jetė, edhepse ai pėrfundimisht mund tė falet nė Jetėn e Pėrtejme.

Kjo sepse drejtėsia ėshtė sistemi i ēdo gjėje. Pra, kur ēėshtjet e kėsaj bote tė jenė tė vendosura me drejtėsi, ato zgjasin dhe janė tė qėndrueshme, ndonėse autori i saj mund tė mos ketė pjesė nė shpėrblimet e Jetės sė Pėrtejme, dhe kur ato s’janė tė vendosura me drejtėsi, ato nuk zgjasin, edhepse autori i saj mund tė ketė atė besim pėr tė cilin ai mund tė shpėrblehet nė Jetėn e Pėrtejme.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:46
NATYRA NJERĖZORE: TIRANI, INAT DHE SHTYPJE


Pėrbrenda unit njerėzor ėshtė njė shtytje pėr t’i shtypur tė tjerėt duke i tiranizuar ata, duke ua pasur zili atyre, dhe duke i cenuar tė drejtat e tyre. Pėrbrenda tij, po ashtu, janė shtytjet pėr ta shtypur veten duke u shfrenuar nė akte tė neveritura, siē ėshtė kurvėria dhe konsumimi i gjėrave tė papastra. Kėshtu, personi mund t’i shtyp tė tjerėt pa qenė i shtypur ai vetė, dhe mund tė jepet pas kėtyre kėnaqėsive, ndonėse askush pėrreth tij s’i bėn ato. Sidoqoftė, kur ai sheh shokėt e tij duke shtypur, apo duke u shfrenuar nė kėto kėnaqėsi, nė tė paraqitet njė shtytje qė t’i bėjė kėto gjėra e cila ėshtė shumė mė e fortė se ajo e mėparshmja.

Kjo po ashtu mund tė shkaktojė nė personin urrejtje ndaj atyre tė cilėt e kanė objektin e dėshirave tė tij tė ulta, inatin e tij ndaj tyre, dhe dėshirėn e tij pėr dėnimin e tyre dhe largimin e atij sendi tė cilin ata e kanė i cili pėrndryshe s’ishte aty. Ai ka njė arsyetim tė mjaftueshėm pėr kėtė nga drejtimi i mendimit intelektual, dhe nga parimet Islame pėr shkak tė faktit se ata tė cilėt ai i kundėrshton janė duke e shtypur veten dhe Muslimanėt si tėrėsi, dhe urdhėrimi i tij pėr tė mirėn dhe ndalimi prej tė keqes dhe xhihadi luftues nė kėrkim tė asaj na paraqitet tė jetė nga Islami.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:46
KATEGORITĖ E NJERĖZVE NĖ KĖTĖ ĒĖSHTJE


Njerėzit, nė lidhje me kėtė ēėshtje, mund tė ndahen nė tri kategori:

Njė grup nuk zgjohet, pėrveē me epshin e vetes sė tyre. Ata s’janė tė kėnaqur, pėrveē me ato gjėra tė cilat u janė dhėnė atyre, dhe nuk hidhėrohen, pėrveē pėr shkak tė diēkaje e cila u ėshtė mohuar atyre. Nėse personit tė tillė i jepet ēdo gjė qė dėshiron prej hallallit dhe haramit, hidhėrimi i tij zhduket dhe ai ėshtė i kėnaqur. Kur atij i pėrmbushen dėshirat e tija, ato gjėra tė cilat ai i ka quajtuar tė kėqija, nga tė cilat ai aktivisht i ndalonte tė tjerėt dhe i dėnonte ata pėr shkak tė shfrenimit nė to, hidhėrohej me to, dhe haptazi i kritikonte ato, kur ai i merr kėto gjėra, ai pėrnjėherė bėhet njė i shfrenuar nė to, dhe ortak e ndihmės i shfrytėzuesve tė tyre, dhe njė armik i patundur i atyre qė i urdhėrojnė njerėzit tė rrinė larg kėtyre gjėrave, dhe ua pėrmend atyre tė kėqijat e tyre. Kjo ėshtė shumė e pėrhapur nė mesin e bijėve tė Ademit. Ne tė gjithė i shohim dhe dėgjojmė shembujt e kėsaj, numri i tė cilave ėshtė i panjohur pėrveē pėr Allahun. Shkaku i kėsaj ėshtė ajo se njeriu ėshtė, siē ka thėnė Allahu, pėrherė i dhėnė pas kriminalitetit (dhalum), dhe pėrherė i dhėnė pas injorancės dhe marrėzisė (xhahul). Dhe kėshtu, shumė prej tyre kurrė nuk e praktikojnė drejtėsinė; mė saktė, ata mund tė jenė shtypėsa nė tė dy gjendjet. Pėr shembull, mund tė jetė njė grup njerėzish tė cilėt kritikojnė shtypjen e sunduesit dhe shkeljen e tij tė tė drejtave tė qytetarėve, dhe sunduesi i qetėson ata me ndonjė pozitė apo para. Pėrnjėherė, ata bėhen ndihmėsit dhe pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė sunduesit apo qeverisė sė padrejtė. Do tė ishte mė mirė pėr ta sikur vetėm tė kishin mbetur tė heshtur dhe tė pėrmbajtur nga urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes nė rend tė parė.

Nė mėnyrė tė njėjtė, ju mund t’i shihni kėta njerėz duke u sjellur shumė ashpėr me ata qė marrin pije dehėse, kurvėrojnė dhe dėgjojnė muzikė derisa ata tė arrijnė qė ta pėrfshijnė atė nė mėkatet e tyre, apo ta paqėtojnė atė me diēka prej kėnaqėsive tė tyre nė tė cilat ata shfrenohen. Nė atė kohė, ju do t’i shihni ata duke u bėrė ndihmėsit mė tė mėdhenj tė atyre akteve tė cilat ata i kundėrshtonin aq ashpėr mė parė. Njerėzit e kėtillė, kur ndėrmarrin urdhėrimin pėr tė mirėn dhe ndalimin prej tė keqes mund tė vijnė nė njė gjendje edhe mė tė keqe se gjendja e tyre para se ata tė fillonin, apo ndoshta jo edhe aq e keqe, apo tė barbartė me tė.

Tė tjerėt, e kanė marrė qėndrimin korrekt tė fetarisė dhe devotshmėrisė. Ata janė tė sinqertė ndaj Allahut nė atė, dhe nė veprat e tyre reformues dhe prurės tė sė mirės. Nė kėtė atyre u ėshtė dhėnė sukses i atillė sa qė ata janė nė gjendje tė jenė durimtarė dhe vetėpėrmbajtės pėrballė persekutimit. Kėta janė “ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira”, dhe ata janė “populli mė i mirė i ngritur pėr njerėzimin: ata urdhėrojnė nė atė qė ėshtė e mirė dhe e ndalojnė atė qė ėshtė e keqe, dhe ata besojnė nė Allahun.

Grupi i tretė ėshtė kombinim i karakteristikave tė grupit tė parė dhe atyre tė dytit, dhe kėta janė shumica e besimtarėve. Kushdo qė kombinon devotshmėrinė, epshin, dhe dėshirat, ka nė zemrėn e tij vullnet qė tė jetė i dėgjueshėm ndaj Allahut, dhe vullnet qė ta kundėrshtojė Allahun nė dėgjueshmėri ndaj dėshirave tė tija. Nganjėherė mbizotėron e para, dhe nganjėherė mbizotėron e dyta.

Ndarja tripjesėsh ėshtė e ngjashme me ndarjen e shpirtave tė njerėzve nė tri lloje, siē aludohet nė Kur’an: Ammaare (ai i cili gjithmonė urdhėron, d.m.th. e keqja), Leuame (ai i cili gjithmonė kritikon dhe merr nė llogari, d.m.th. shpirtat tė cilėt i binden Allahut pa ndonjė kundėrshtim tė brendshėm). Kėshtu, grupi i parė mė lart janė poseduesit e shpirtit i cili ėshtė Ammare, d.m.th. gjithmonė i urdhėron ata qė tė bėjnė keq, dhe grupi i dytė lart janė poseduesit e shpirtit i cili ėshtė Mut’me’ineh, tė cilėve Allahu do t’u thotė nė ditėn e Kijametit:

O ju shpirta tė qetė: Kthehuni te Zoti juaj, tė kėnaqur dhe tė pranuar, dhe hyni nė mesin e robėve tė Mi, dhe hyni nė Parajsėn Time. (Kur’an 89:27-30)

Grupi i tretė dhe mė i madhi janė poseduesit e shpirtit i cili ėshtė Leuaameh, i cili bėn mėkate dhe pastaj e fajėson veten pėr to. Ai i ndėrron ngjyrat, nganjėherė kėshtu dhe nganjėherė ashtu. Ai “e pėrzien punėn e mirė me njė tjetėr e cila ėshtė e mirė”. Shpresohet se Allahu do t’i falė kėta njerėz me kusht qė ata t’i pranojnė mėkatet e tyre dhe tė pendohen, siē ka thėnė Allahu:

Dhe tė tjerėt i kanė pranuar mėkatet e tyre. Ata e pėrzijtėn punėn e mirė me njė tjetėr e cila ishte e keqe. Ndoshta Allahu do t’i falė ata, vėrtet Allahu fal shumė, ėshtė mė i Mėshirshmi. (Kur’an 9:102)

Ėshtė pėr kėtė arsye qė gjatė Hilafetit tė Ebu Bekrit dhe Umerit – dhe ata janė tė dytė me tė cilėt Muslimanėt janė urdhėruar tė maten, siē ka thėnė Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam):

“Pasoni shembullin e dyve qė vijnė pas meje: Ebu Bekr dhe Umer.” (et-Tirmidhi, Ibn Maxhe, dhe Ahmed)

Meqė Muslimanėt ende ishin afėr epokės sė shpalljes, dhe me tė fortė nė fe dhe devotshmėri, dhe udhėheqėsit e tyre ishin mė tė ndėrgjegjshėm nė pėrmbushjen e detyrave tė tyre, dhe mė tė rehatshėm dhe tė lirė nga kundėrshtimet e brendshme – kaosi, gjakderdhja dhe konflikti i cili pasoi, mungonte gjatė dy Hilafeteve tė tyre. Kjo sepse ata ishin sikur njerėzit e kategorisė sė dytė: ata, vetat e tė cilėve janė tė rehatshme dhe tė lira nga kundėrshtimet e brendshme nė lidhje me Islamin.

Pastaj, nė fund tė Hilafetit tė Uthmanit, dhe gjatė Hilafetit tė Aliut (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dytė), ata tė kategorisė sė tretė u bėn mė tė shumtė. Kėshtu, nė Muslimanėt u shfaqėn dėshirat dhe epshet sė bashku me praninė e besimit dhe praktikimit Islam. Kjo u bė edhe mė e rėndė, dhe fitneja (konflikti) ngjau, shkak i sė cilės ėshtė ashtu siē shpjeguam mė herėt. Tė dy anėt dėshtuan qė tė analizojnė si duhet diktatet e devotshmėrisė dhe bindjes ndaj Allahut. Tė dy anėt e pėrzijtėn tė kuptuarit e tyre tė devotshmėrisė dhe bindjes me disa elemente tė epshit dhe mosbindjes. Secila anė, nė interpretimin e vet, duke besuar se janė duke urdhėruar pėr tė mirėn dhe duke ndaluar prej tė keqes, dhe atė se ata janė nė anėn e sė vėrtetės dhe drejtėsisė. Ky interpretim, sidoqoftė, pėrmban njė element tė epshit dhe njė element tė dyshimit, dhe pasimin e dėshirave tė unit, ndonėse njėra prej dy palėve qe mė afėr tė vėrtetės se tjetra.

Pėr kėtė arsye, besimtarit i takon qė vazhdimisht t’i lutet Allahut qė ta ndihmojė atė, dhe tė mbėshtetet plotėsisht nė Allahun qė ta mbushė zemrėn e tij me besim dhe devotshmėri, dhe tė mos e lė atė tė kontaminohet, dhe ta vendosė atė fort nė udhėzim, dhe ta mbrojė atė nga pasimi i epshit tė tij, siē thotė Allahu:

Dhe pėr kėtė shkak, lutu dhe qėndro i palėkundur ashtu siē je urdhėruar tė bėsh, dhe mos paso epshet e tyre. Dhe thuaj: Unė kam besuar nė librin tė cilin Allahu e ka zbritur, dhe jam urdhėruar qė ta vėj drejtėsinė mes jush. Allahu ėshtė Zoti jonė dhe Zoti juaj. (Kur’an 42:15

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:50
E KEQJA DUHET TĖ PĖRBALLET ME TĖ MIRĖN


Pėr kėtė arsye, besimtarėt janė urdhėruar qė veprat e kėqija t’i pėrballin me tė kundėrtėn e tyre, mu ashtu siē mjeku i kundėrvihet sėmundjes me tė kundėrtėn e saj. Pra, besimtari ėshtė i urdhėruar qė ta reformojė veten, dhe kjo bėhet me anė tė dy gjėrave: bėrjes sė veprave tė mira, dhe shmangien nga veprat e kėqija. Dhe kjo pėrkundėr forcave dhe motivuesve tė cilat e kundėrshtojnė bėrjen e sė mirės dhe e inkurajojnė bėrjen e sė keqes, dhe tė dyjat kėto janė katėr llojesh, siē kemi thėnė.

Besimtari po ashtu ėshtė i urdhėruar qė t’i reformojė tė tjerėt me tė gjithė kėta katėr motivues sipas mundėsive tė tija tė fuqisė dhe aftėsisė. Allahu thotė:

Pasha kalimin e kohės* Vėrtet, njeriu ėshtė nė njė humbje tė mjerė* Pėrveē atyre qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira* Dhe e pėrkujtojnė njėri-tjetrin pėr tė vėrtetėn, dhe e kėshillojnė njėri-tjetrin qė tė kenė durim. (Kur’an 103)

Ėshtė transmetuar se Imam Shafi’i ka thėnė:

“Sikur tė gjithė njerėzit tė mendonin pėr Suren el-Asr, kjo do t’u mjaftonte atyre.”

Ėshtė ashtu siē ka thėnė ai. Allahu na ka informuar nė kėtė sure se tė gjithė njerėzit janė nė njė humbje tė mjerė, pėrveē atyre tė cilėt nė veten e tyre janė besimtarė tė drejtė, dhe me tė tjerėt pėrkujtues i sė vėrtetės, dhe kėshillues nė durim.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:50
ASHPĖRSIA E SPROVĖS SHKAKTON NGRITJEN E POZITĖS


Kur sprova bėhet e ashpėr, kjo pėr besimtarin e drejtė bėhet shkak pėr ngritjen e gradave tė tija dhe madhėshtinė e shpėrblimit tė tij, siē mund tė shihet nė hadithin vijues:

“Pejgamberi qe pyetur: ‘Cilėt njerėz i kanė sprovat mė tė ashpra?’ Ai tha: ‘Pejgamberėt, pastaj tė drejtėt, pastaj tė tjerėt nė renditje zbritėse tė drejtėsisė sė tyre. Secili sprovohet nė pajtim me besimin e tij: nėse gjindet vendosmėria aty, sprovat e tija shtohen; nėse, nė anėn tjetėr, ai ėshtė i dobėt dhe i lėkundur nė besim, sprovat e tija lehtėsohen. Besimtari do t’ju nėnshtrohet sprovave derisa tė ecė nė sipėrfaqen e tokės pa asnjė mėkat tė vetėm nė tė.”

Kėshtu, ai ka nevojė pėr durim mė shumė se tė tjerėt, dhe kjo ėshtė arsyeja pėr udhėheqėsi (Imamat) nė besim, siē ka thėnė Allahu:

Dhe Ne i bėmė ata udhėheqės (Imamė) tė cilėt i udhėzojnė (njerėzit) me urdhėrin Tonė pėrderisa ata tė jenė durimtarė, dhe t’i besojnė bindshėm shenjat tona. (Kur’an 32:24)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:51
DURIMI ĖSHTĖ I DOMOSDOSHĖM NĖ TĖ BĖRIT MIRĖ


Muslimani duhet tė ketė durim nė tė bėrit e asaj nė ēka ėshtė urdhėruar, dhe nė shmangien prej asaj e cila i ėshtė ndaluar atij. Po ashtu nė kėtė pėrfshihet edhe durimi pėrballė persekutimeve, kur flitet keq pėr ne, dhe durim kur tė ballafaqohemi me fatkeqėsi tė ndryshme. Po ashtu, durimi kėrkohet nė kohėrat e rehatisė dhe bollėkut, ashtu qė tė mos krenohemi, mburremi, dhe tė bėhemi arrogantė, dhe lloje tjera tė durimit.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:51
NEVOJA PĖR SIGURINĖ E BESIMIT


S’ėshtė e mundur pėr personin qė tė ketė durim nėse ai s’ka ndonjė gjė prej sė cilės do ta nxirrte paqen e brendshme, diēka prej sė cilės ai arrin gėzimin dhe e cila i jep atij mbėshtetje: bindje nė besim. Pejgamberi ka thėnė nė hadith:

“Luteni Allahun pėr falje dhe shėndet tė mirė se, vėrtet, pas bindjes nė besim, askujt nuk i ėshtė dhėnė gjė mė e mirė se shėndeti i mirė.”

Nė mėnyrė tė njėjtė, kur ai urdhėron tė tjerėt qė tė bėjnė mirė, apo e do pajtimin e tyre me atė qė ėshtė korrekte, apo ndalon tė tjerėt nga tė bėrit keq, ai duhet tė jetė shumė i mirė ndaj tė tjerėve me tė cilėt ai dėshiron tė punojė nė kėtė rrugė me mirėsjellje e cila e sjellė suksesin e qėllimit tė tij: largimin e asaj tė cilėn ai nuk e pėlqen, dhe arritjen e asaj tė cilėn ai e pėlqen. Shpirtat njerėzorė s’mund tė tolerojnė diēka tė hidhur, pėrveē nėse ajo ėshtė e pėrzier me diēka tė ėmbėl. Asgjė tjetėr s’ėshtė e mundur. Pėr kėtė arsye, Allahu paracaktoi institucionin e lidhjes sė zemrave (te’lif ul-kulub), madje duke e caktuar atė pėr ata, zemrat e tė cilėve duhet tė tėrhiqen nė pjesėn e Zekatit. Allahu i tha Pejgamberit tė tij:

Zgjedhe vetėpėrmbajtjen, urdhėro tėrė atė qė ėshtė e mirė, dhe largohu nga tė marrėt. (Kur’an 7:199)

Dhe, Allahu tha nė njė ajet tjetėr:

Ėshtė e domosdoshme pėr urdhėruesin pėr tė mirėn qė tė jetė i durueshėm dhe tė jetė i butė, dhe ky ėshtė guximi i vėrtetė dhe bujaria e mirėfilltė.

Pėr kėtė arsye, Allahu pėrmend shumė herė sė bashku namazin dhe zekatin nė Kur’an, dhe zekati ėshtė mirėsjellje ndaj krijimit tė Allahut. Ndėrsa nė njė vend tjetėr i pėrmend sė bashku namazin dhe durimin. Qė tė triat janė tė rėndėsishme: namazi, zekati, dhe durimi. Ēėshtjet e besimtarit nuk do tė shkojnė mbarė, pėrveē me kėto tria nė lidhje me reformimin e vetvetes dhe nė reformimin e tė tjerėve, posaēėrisht kur sprovat dhe konflikti tė jenė jashtė kontrollit; atėherė nevoja pėr kėto cilėsi bėhet edhe mė e madhe.

Nevoja pėr vetėpėrmbajtje dhe durim ėshtė e rendomtė pėr tėrė racėn njerėzore; ēėshtjet e tyre kurrė s’do tė mbarėshtohen, pėrveē me kėto cilėsi. Pėr kėtė arsye, tė gjitha shoqėritė dhe kulturat e lavdėrojnė guximin dhe bujarinė deri nė atė tė masė, saqė shumica e poemave qė janė komponuar pėr lavdėrimin e dikujt ndalen nė kėto dy cilėsi. Nė mėnyrė tė njėjtė, tė gjitha shoqėritė dhe kulturat i konsiderojnė si tė dėnueshme cilėsitė e kundėrta tė koprracisė dhe frikės.

Ēfarėdo ēėshtje pėr tė cilėn pajtohen mendimtarėt e tėrė racės njerėzore, s’mund tė jetė tjetėr veēse e vėrteta, siē ėshtė pajtimi i tyre nė lavdėrimin e sinqeritetit dhe drejtėsisė, dhe dėnimin e rrenės dhe shtypjes. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) njėherė qe pyetur nga disa beduinė derisa ata e shtynė atė afėr njė lisi nė tė cilin u ngatėrrua manteli i tij. Ai u kthye nga ata dhe tha:

“Pasha Atė, nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, sikur tė posedoja deve aq sa numri i kėtyre therrave, unė do t’i kisha ndarė ato nė mes jush, dhe ju nuk do tė mė gjenit koprrac, as frikacak, e as tė rremė.”

Ky gjykim i vlerėsuar, merr forma tė ndryshme sipas rasteve dhe detajeve specifike dhe, vėrtet, veprat gjykohen sipas qėllimeve, dhe ēdonjėrit i takon ajo tė cilėn e ka pasur qėllimin.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:52
KRITICIZMI I KOPRACISĖ DHE FRIKĖS


Pėr kėrė arsye, korracia dhe frika shpesh kritikohen nė Kur’an dhe Sunet, ndėrsa guximi dhe vetėpėrmbajtja nė rrugėn e Allahut lavdėrohen – nė rrugėn e Allahut specifikisht pėrderisa ėshtė kundėrshtim me atė e cila s’ėshtė nė rrugėn e Allahut. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Gjėrat mė tė kėqija qė mund tė gjinden nė personin janė dėshira lakmitare e cila ndikon nė tė gjitha veprat e tija, dhe frika e cila e bėn atė tė ikė.”

Dhe, ai tha:

“Kush ėshtė udhėheqėsi juaj, O fėmijėt e Selemes?” Ata thanė: “el-Xhed ibn Kais, edhepse ne e kritikojmė atė pėr koprraci.” Pejgamberi tha: “Dhe cila e metė mund tė jetė mė serioze se koprracia!?”

Nė njė tjetėr version tė hadithit tė mėsipėrm, Pejgamberi ėshtė transmetuar tė ketė thėnė:

“Vėrtet, asnjė udhėheqės s’bėn tė jetė koprrac, por udhėheqės i juaj ėshtė el-Ebjedh el-Xhe’ed el-Bera’ ibn Me’rur”

Ngjashėm, ajo ēka Xhabir ibn Abdullahu i tha Ebu Bekr Sidikut (Allahu qoftė i kėnaqur me tė):

“Ti ose mund tė mė japėsh, ose mund tė jesh dorėshtrėnguar” Ebu Bekr tha: “A nuk thua: ose mund tė mė japėsh, ose mund tė jesh dorėshtėrnguar?! Dhe cila e metė ėshtė mė e madhe se koprracia?!”

Ebu Bekr, sikurse Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) e konsideroi koprracinė tė jetė sėmundja apo e meta mė e rėndė.

Nė Sahi Muslim, ėshtė transmetuar nga Sulejman ibn Rebi’a:

“Umeri ka thėnė: “Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) bėri ndarjen e pronės, dhe unė thashė: ‘Pasha Allahun, tė tjerėt janė mė meritorė se kėta (tė cilėve u qe dhėnė).’ Pejgamberi tha: ‘Ata mė lanė qė unė tė zgjedhi, ose do tė mė kėrkonin nė mėnyrė tė pahijshme dhe tė egėr, ose do tė mė quanin koprrac, dhe unė nuk jam koprrac.”

Pejgamberi kėtu thotė: Ata mė kanė kėrkuar nė mėnyrė e cila s’ėshtė me vend, ashtu qė nėse unė ju jap atyre, kjo do tė jetė nė rregull, por nėse nuk u jap, ata do tė thonė “Ai ėshtė koprrac.” Kėshtu, ata mė lanė qė tė zgjedhi nė mes dy tė kėqijave, dhe nuk mė lanė zgjedhje tjetėr: pyetja e pahijshme, ose tė mė quanin koprrac. Qė ata tė mė quajnė koprrac ėshtė mė e rėnda prej tė kėqijave, ashtu qė unė e zmbrapsa tė keqen mė tė madhe duke iu dhėnė atyre.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:52
LLOJET E KOPRRACISĖ


Koprracia ėshtė kategori e pėrgjithshme pėrbrenda sė cilės ka lloje tė ndryshme – disa janė mėkate tė mėdha, dhe disa s’janė mėkatė tė mėdha. Allahu ka thėnė:

Le tė mos mendojnė ata tė cilėt qenė dorėshtrėnguar me atė ēka Allahu u dha atyre prej tė mirave tė Tija, se kjo ėshtė e mirė pėr ta. Madje, kjo ėshtė shumė keq pėr ta. Ajo e mirė me tė cilėn ata qenė dorėshtrėnguar, nė ditėn e Kijametit do t’u mbėshtillet rreth qafave tė tyre”. (Kur’an 3:180)

Adhurojeni Allahun dhe mos shoqėroni asgjė me Tė, dhe behuni tė sjellshėm ndaj prindėrve tuaj... Vėrtet Allahu nuk e do atė qė ėshtė arrogant dhe mburravec, ata tė cilėt janė dorėshtrėnguar dhe urdhėrojnė tė tjerėt pėr koprraci. (Kur’an 4:36-37)

Dhe asgjė s’i parandaloi shpenzimet e tyre (tė hipokritėve) qė tė pranohen pėrveē faktit se ata refuzuan besimin nė Allahun dhe Pejgamberin e Tij. Ata e falin namazin mė pėrtesė, dhe e shpenzojnė pasurinė e tyre me ngurrim dhe mospėlqim. (Kur’an 9:54)

Dhe, kur Ai u dha atyre prej tė mirave tė Tija, ata u treguan dorėshtrėnguar me tė dhe u kthyen prapa duke refuzuar. Dhe kėshtu, Allahu caktoi pėr ta hipokrizi pas kėsaj nė zemrat e tyre deri nė ditėn kur ata do ta takojnė Atė. (Kur’an 9:76-77)

Kushdo qė bėn koprraci, ai bėn kundėr vetes. (Kur’an 47:38)

Mjerė ata qė falen* Dhe janė tė pakujdesshėm ndaj namazeve tė tyre* Ata tė cilėt vetėm falen qė tė shihen nga njerėzit, dhe tė cilėt madje nuk japin as sendet mė tė vogla. (Kur’an 107)

Sa u pėrket atyre tė cilėt e grumbullojnė pasurinė e tyre tė arit dhe argjendit, dhe nuk e shpenzojnė atė nė rrugė tė Allahut, ata t’i paralajmėrosh pėr njė dėnim tė dhimbshėm. Nė ditėn kur ajo (ari dhe argjendi) do tė nxehen nė zjarret e Xhehenemit, dhe me tė do tė damkosen nė pjesėt e pėrparme, anėt e tyre, dhe nė shpinat e tyre, (dhe atyre do t’u thuhet:) Kjo ėshtė ajo qė e keni grumbulluar pėr vete. Pra, shijoni atė qė e grumbullonit. (Kur’an 9:34-35)

Ka shumė ajete nė Kur’an tė cilat urdhėrojnė dhėnien, shpenzimin dhe bujarinė, ndėrsa kritikojnė kėdo qė i neglizhon kėto, dhe tėrė kjo ėshtė kriticizėm i koprracisė.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:53
KRITICIZMI I FRIKĖS


Nė Kur’an, kriticizmi qė Allahu i bėn frikės po ashtu gjindet nė shumė ajete tjera, siē ėshtė nė kėto qė vijojnė:

Dhe kushdo qė ua kthen shpinėn atyre (armikut nė luftė) nė atė ditė (tė betejės) pėrveē si manovrim luftarak, apo qė tė rigrupohet me luftėtarėt tjerė, ai ėshtė kthyer me njė hidhėrim tė madh nga Allahu, dhe vendbanimi i tij ėshtė zjarri; sa pėrfundim i keq ėshtė ai. (Kur’an 8:16)

Dhe ata (hipokritėt) betohen nė Allahun se janė me ty, por ata s’janė me ty. Madje, ata janė njerėz qė frikėsohen (qė t’i kundėrshtojnė haptazi besimtarėt)* Sikur tė gjenin ndonjė vend qė tė fshiheshin, ata do tė shkonin nė tė me nxitim (pėr shkak tė intenzitetit tė urrejtjes sė fshehur tė tyre ndaj Islamit dhe Muslimanėve) (Kur’an 9:56-57)

Kur u zbrit kapitulli i qartė dhe nė tė pėrmendej lufta, ti mund t’i shohėsh ata nė zemrat e tė cilėve ka sėmundje duke tė shikuar sikur ai i cili ėshtė nė grahmat e vdekjes. (Kur’an 47:20)

A nuk i ke parė ata tė cilėve u ėshtė thėnė: “Mos u bėni tė dhunshėm, faleni namazin, dhe jepne Zekatin?” Dhe atėherė, kur lufta qe bėrė e detyrueshme pėr ta, vė re, disa prej tyre u frikėsoheshin njerėzve ashtu siē duhet t’i frikėsohen Allahut apo edhe mė shumė. Ata thonė: “Zoti ynė, pse e ke bėrė luftėn detyrė pėr ne? Vetėm sikur tė na e kishe shtyrė afatin pėr pak kohė!” Thuaj: “Furnizimi i kėsaj jete tė ulėt ėshtė i paktė, dhe Jeta e Pėrtejme ėshtė mė e mirė pėr ata qė kanė devotshmėri, dhe ju nuk do tė keqtrajtoheni dhe as qė do t’ju bėhet e padrejtė. (Kur’an 4:77)

Nė ēdo ajet nė Kur’an nė tė cilin Allahu i nxit besimtarėt nė xhihad, dhe e sqaron dėshirueshmėrinė e tij, dhe ashpėr kritikon ata tė cilėt e kthejnė shpinėn dhe e neglizhojnė atė; e tėrė kjo pėrbėn dėnimin e frikės.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:53
ĒĖSHTJET E NJERĖZVE NUK DO TĖ SHKOJNĖ NĖ RREGULL, PĖRVEĒ ME GUXIM DHE BUJARI


Meqė reforma e ēėshtjeve njerėzore, nė kėtė botė dhe nė tjetrėn, s’do tė pėrsoset pėrpos me praninė e guximit dhe bujarisė, Allahu na e ka sqaruar neve se kushdo qė ia kthen shpinėn guximit – duke dėshtuar nė pėrpjekjen nė rrugė tė Allahut – do tė zėvendėsohet nga tė tjerėt tė cilėt do t’i pėrmbushin detyrat e tyre. Dhe kushdo qė e kthen shpinėn nga shpenzimi i pasurisė sė tij nė rrugė tė Allahut, do tė zėvendėsohet me tė tjerė tė cilėt do t’i pėrmbushin detyrat e tyre. Allahu ka thėnė:

O ju qė besoni, ē’ėshtė me ju qė kur thirreni pėr luftė nė rrugė tė Allahut, ju bėheni tė rėndė, tė ngjitur pėr toke? A jeni tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote dhe e preferoni atė mbi Jetėn e Pėrtejme? Vėrtet, furnizimi i kėsaj jete ėshtė i paktė nė krahasim me Jetėn e Pėrtejme. Nėse ju nuk dilni (nė luftė), Allahu do t’ju dėnojė me njė dėnim tė dhimbshėm, do t’ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr, dhe ju s’do ta dėmtoni Allahun aspak. Allahu ka mundėsi pėr ēdo gjė. (Kur’an 9:38-39)

Ju jeni ata qė thirreni pėr tė shpenzuar nė rrugė tė Allahut, e kush prej jush bėn koprraci, ai bėn kundėr vetes. Allahu ėshtė i pasur, pa kurrfarė nevoje, ndėrsa ju jeni tė varfėrit. Nėse ju e ktheni shpinėn, Allahu do t’ju zevėndėsojė me njė popull tjetėr, dhe ata s’do tė jenė sikur ju. (Kur’an 47:38)

Ishte guximi dhe bujaria me tė cilėn Allahu i favorizoi “ata qė erdhėn para jush” (es-Sabikun), duke thėnė:

Ata s’janė tė njėjtė; ata nga ju tė cilėt shpenzuan (nė rrugė tė Allahut) dhe luftuan e u pėrpoqėn para fitores – kėta kanė shpėrblim mė tė madh se ata tė cilėt e shpenzuan pasurinė e tyre dhe luftuan pas kėsaj, dhe secilit prej tyre, Allahu u ka premtuar tė mira. (Kur’an 57:10)

Allahu e ka pėrmendur xhihadin me jetėn dhe pronėn e njeriut nė rrugėn e Tij, dhe i ka lavdėruar ata nė shumė ajete tė Librit tė Tij. Ky ėshtė guxim dhe vetėpėrmbajtje nė bindje ndaj Allahut. Allahu thotė:

Sa e sa grupe tė vogla i kanė mundur grupet e mėdha me lejen e Allahut? Allahu ėshtė me ata qė kanė durim. (Kur’an 2:249)

O ju qė besoni, bėhuni tė qėndrueshėm kur ta takoni armikun dhe pėrkujtoni Allahun shumė, ashtu qė tė arrini sukses. Bindjuni Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij, dhe mos u pėrēani e ta shkaktoni disfatėn tuaj, dhe ta humbni guximin. Bėhuni durimtarė. Vėrtet Allahu ėshtė me ata qė janė durimtarė. (Kur’an 8:46)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:54
Ē’ĖSHTĖ GUXIMI?


Guximi s’ėshtė forcė e trupit. Njeriu mund tė jetė i fortė fizikisht, por i dobėt nė zemėr. Mė saktė, guximi ėshtė forcė e zemrės dhe vendosmėri e saj. Faktorėt vendimtarė nė luftė janė forca fizike, shkathtėsia nė luftė, dhe guximi e qėndrueshmėria e zemrave tė luftėtarėve.

Guximi i vetėm i cili ėshtė i lavdėrueshėm, ėshtė guximi i bazuar nė dituri dhe informata, jo ashpėrsia e thjeshtė, pa mendim apo dallim nė mes veprave tė lavdėruara dhe tė dėnuara. Pėr kėtė arsye i fortė dhe i aftė, siē definohet nga Islami, ėshtė ai i cili mund ta kontrollojė veten nė hidhėrim ashtu qė ai bėn vetėm atė qė ėshtė vėrtet e dobishme. Pėrsa i pėrket atij i cili kaplohet nga hidhėrimi i tij, ai s’ėshtė as guximtar as i aftė.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:54
KTHIMI NĖ DURIM DHE LLOJET E TIJA


Siē kemi thėnė, ēelėsi pėr nė forcėn e mirėfilltė ėshtė durimi, dhe kjo ėshtė njė element i domosdoshėm. Durimi ėshtė dy llojesh: durimi nė hidhėrim dhe durimi nė fatkeqėsi. el-Hasan (el-Basri) ka thėnė:

“Asnjė rob i Allahut nuk ka dhėnė goditje mė efektive sesa urtėsia dhe vetėpėrmbajtja nė hidhėrim, dhe durimi pėrballė fatkeqėsisė.”

Kjo sepse elementi i pėrbashkėt nė tė gjitha kėto gjėra ėshtė durimi nė atė qė ėshtė e dhimbshme. Guximtar dhe i aftė ėshtė ai i cili mund tė bėjė durim dhe tė ngulmojė pėrkundėr dhimbjes.

Diēka e dhimbshme – nėse ėshtė diēka e cila mund tė largohet – shkakton hidhėrim. Dhe, nėse ėshtė diēka qė s’mund tė largohet, ajo shkakton pikėllim (huzn). Pėr kėtė shkak fytyra skuqet nga hidhėrimi, ndėrsa gjaku vlon pėr shkak tė ndjenjės sė fuqisė dhe mundėsisė pėr tė shkatėrruar atė qė e shkakton hidhėrimin, dhe fytyra zbehet dhe bėhet e pagjak nė pikėllim, ndėrsa gjaku tėrhiqet pėr shkak tė ndjenjės sė dobėsisė dhe pamundėsisė qė tė bėjė ndonjė gjė nė lidhje me shkakun e pikėllimit.

Kėshtu, Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) i bashkoi tė dy llojet e durimit nė hadithin sahi vijues qė gjindet nė koleksionin e Muslimit:

“Pejgamberi ka thėnė: “Si e pėrcaktoni er-Rekub (pa fėmijė) nė mesin tuaj?” Ata thanė: “er-Rakub ėshtė ai tė cilit nuk i ka lindur asnjė fėmijė.” Pejgamberi tha: “Kjo s’ėshtė er-Rakub. er-Rakub ėshtė ai i cili nuk e ka sakrifikuar ndonjė prej fėmijėve tė tij (nė rrugė tė Allahut).” Pastaj, Pejgamberi tha: “Dhe cilin e konsideroni tė pathyeshėm (apo “tė madh”) nė mesin tuaj?” Ata thanė: “Atė tė cilin njerėzit s’mund ta mbizotėrojnė apo ta mposhtin.” Pejgamberi tha: “Nuk ėshtė kėshtu. I madh ėshtė ai i cili mund ta kontrollojė veten nė hidhėrim.”

Nė kėtė hadith, Pejgamberi pėrmendi atė e cila pėrfshin durimin pėrballė fatkeqėsisė (humbjen e djemėve nė luftė nė rrugėn e Allahut). Dhe durim nė hidhėrim. Allahu ka thėnė nė lidhje me fatkeqėsinė nė pėrgjithėsi:

“Dhė pėrgėzoji durimtarėt* Ata qė, kur dėmtohen me ndonjė fatkeqėsi, thonė: “Vėrtet, prej Allahut kemi ardhur, dhe te Allahu do tė kthehemi.”

Dhe Allahu tha nė lidhje me hidhėrimin:

Veprat e mira dhe veprat e kėqija s’janė tė njėjta. Largoje tė keqen me atė qė ėshtė e mirė. Papritmas, ai me tė cilin keni pasur armiqėsi bėhet i afėrt sikurse shoku i devotshėm* Dhe askush s’do ta arrijė kėtė, pėrveē atyre qė janė durimtarė; dhe asnjė s’do ta arrijė kėtė, pėrveē atyre qė janė fatlumė. (Kur’an 41:34-35)

Ky parashtrim i elementeve tė pėrbashkėta nė mes durimit pėrballė fatkeqėsisė, dhe durimit nė hidhėrim ėshtė e ngjashme me pėrmendjen e elementeve tė pėrbashkėta nė mes durimit nė fatkeqėsi dhe durimit nė bollėk dhe rehati si nė ajetin vijues:

Dhe nėse Ne e bėjmė njeriun qė tė shijojė mėshirėn Tonė, dhe pastaj e marrim atė prej tij, vėrtet, ai bėhet i dėshpėruar dhe jofisnik. Dhe nėse Ne e bėjmė atė qė tė shijojė bollėkun pas disa fatkeqėsive, tė cilat e kishin goditur atė, vėrtet, ai do tė thotė: E keqja mė la. Vėrtet, ai ėshtė gazmor, arrogant. Tė gjithė pėrveē atyre qė janė durimtarė dhe bėjnė vepra tė mira. Pėr kėta ka falje dhe shpėrblim tė madh. (Kur’an 11:9-11)

Me qėllim qė ju mos tė dėshpėroheni pėr atė qė nuk e keni, e as tė jeni (tepėr) tė lumtur pėr atė qė ju ėshtė dhėnė. (Kur’an 57:23)

Mė kėtė cilėsi, poeti Ka’ab ibn Zuheir i pėrshkruajti Migruesit nė mesin e Shoqėruesve (Sahabėve) (Allahu qoftė i kėnaqur me ta) duke thėnė:

“Ata nuk ishin tepėr tė lumtur kur shpatat e tyre goditnin kundėrshtarėt e tyre, e as qė ishin tė dėshpėruar kur ata vetė goditeshin.”

Njė tjetėr poet, Hasan ibn Thabit ka thėnė nė pėrshkrimin e Ensarėve (Ndihmuesve):

“Nuk ka mburrje nėse ata u shkaktojnė dėm armikut tė tyre, dhe nuk ka plogėshti dhe pakėnaqėsi nėse ata vetė dėmtohen.”

Disa Arabė thonin pėr Pejgamberin:

“Kur ai ėshtė fitimtar, s’ėshtė mburravec, dhe kur ai pėson disfatė, s’ėshtė i pikėlluar.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:55
NDALIMI I TEJKALIMIT TĖ KUFIJVE


Meqė shejtani thėrret njerėzit, gjatė kėtyre dy llojeve tė situatave, qė tė shkelin kufijtė e vendosur nga Islami me zemrat e tyre, zėrat, dhe duart, Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) e ka ndaluar kėtė nė hadithin vijues:

I ėshtė thėnė Pejgamberit, kur ai qe parė duke qajtur kur e pa tė birin e tij Ibrahimin tė pėrgatitur pėr varrim: “A qan ti, ndonėse ti e ke ndaluar tė qajturit dhe vajtimin pėr tė vdekurin?” Pejgamberi tha: “Atė qė unė e kam ndaluar s’ėshtė tjetėr pos dy zėrave tė turpshėm, idiotikė: njėrin zė nė kohė tė bollėkut dhe rehatisė: mendjelehtėsia, loja, dhe fyelli i Shejtanit (d.m.th.muzikėn); dhe zėrin tjetėr nė kohė tė fatkeqėsisė: goditja e faqeve (fytyrės), shqyerja e teshave, dhe thirrja me thirrje tė Xhahilijetit (injorancės) (thirrjet pėr hakmarrje apo kėrkimi i sė keqes pėr dikė bazuar nė nacionalizėm apo tribalizėm).

nė tė cilin Pejgamberi ka pėrmendur tė dyjat nė hadithin e njėjtė. Nė njė hadith tjetėr, ai e ndalon atė vetėm nė lidhje me fatkeqėsi:

“Kushdo qė i godet faqet dhe shqyen teshat dhe thėrret me thirrje tė xhahilijetit, s’ėshtė prej neve.”

Dhe, nė njė hadith tjetėr:

“Unė jam i pafajshėm pėr (mėkatin e) atij qė e rruan kokėn e tij, atij qė vajton, dhe atij qė i shqyen teshat e tija (d.m.th. ai qė i bėn kėto gjėra kur tė goditet mė fatkeqėsi.)”

“Vėrtet, Allahu nuk e merr askė nė llogari pėr lotin e syrit, e as pėr pikėllimin e zemrės, por Ai dėnon apo mėshiron bazuar nė kėtė. (Duke e thėnė kėtė, ai tregoi nga gjuha e tij).”

“Pėr kėdo qė njerėzit qajnė dhe vajtojnė, ai dėnohet pėr shkak tė qarjes dhe vajtimit tė tyre.” (Ky hadith, dhe tė gjitha para tij nė kėtė seksion janė prej Buharit)

Njėra prej kushteve tė kėrkuara nga femrat nė Zotimin e Besnikėrisė ishte ajo se ato duhej tė pajtoheshin qė kurrė mos tė qanin apo vajtonin pėr tė vdekurin, dhe ai tha:

“Vėrtet, gruaja e cila qan dhe vajton pėr tė vdekurin, nėse ajo nuk pendohet para vdekjes sė saj, do tė veshet nė Ditėn e Kijametit me jelek tė lungave dhe me fustan prej katranit tė shkrirė.”

Pejgamberi pėrmendi dy zėrat idiotikė dhe tė turpshėm: zėri i cili sjell shkelje (tė kufijėve) nė lumturi ashtu qė personi bėhet “gazmor dhe arrogant” (farihun fekhur), dhe zėri tjetėr nė kohė tė pikėllimit i cili sjell padurim dhe dėshpėrim, ashtu qė personi bėhet “i pakėnaqur dhe i paduruar” (halu’an xhezu’an).

Pėrsa i pėrket zėrit i cili zgjon hidhėrim pėr hir tė Allahut, siē ėshtė britma e luftės dhe poezia e cila ėshtė e komponuar pėr xhihad, kjo kurrė s’ėshtė bėrė mė instrumente muzikore. Ngjashėm janė edhe zėrat pėr pėrhapjen e lajmit nė festimet martesore. Kėto dyja janė lejuar, dhe janė liruar nga vendimi i pėrgjithshėm me Sunet tė Pejgamberit: bėrtimat dhe poemat e betejės, rrahja e defit (pa byzylyk) nė ahėngjet martesore, dhe festimet pėr gra dhe fėmijė.

Normė e poetėve ėshtė ajo se ata pasojnė natyrėn njerėzore, siē ka thėnė Allahu:

A nuk sheh se ata janė nė ēdo luginė, duke bredhur paqėllim?* Dhe atė se ata e flasin atė qė nuk e punojnė? (Kur’an 26:225-226)

Pėr kėtė arsye, Allahu na informon se poetėt pasohen nga ghavun (njėjės: ghaui). Ghaui ėshtė ai i cili pason epshin e vet pa dituri dhe pa udhėzim, dhe kėsaj i referohet si ghej. Personi i tillė s’ėshtė i udhėzuar (muhtedi), mu ashtu si ai i cili ėshtė shmang apo “humbur” (dhall), ėshtė ai i cili nuk e njeh atė qė i bėn dobi atij, prapė nė kontrast me atė nė udhėzim. Allahu ka thėnė:

Pasha yllin kur perėndon* Shoku juaj nuk ka humbur (dhall), e as qė ėshtė shmang (prej ghej). (Kur’an 53:1-2)

Dhe, pėr kėtė arsye, Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Ajo qė ju takon ėshtė (pasimi i) ēfarėdo qė ju vjen prej traditės (sunetit) tim, dhe traditės sė tė hershmėve, pasardhėsve tė udhėzuar drejt; shtrėngojuni nė kėtė mė dhėmballat tuaja!”

Kėshtu ne i gjejmė ata (poetėt) duke i lavdėruar tė gjitha llojet e trimėrisė dhe vetėpėrmbajtjes, meqė mangėsia e kėtyre cilėsive ėshtė e dėnueshme nė ēdo situatė. Pėrsa i pėrket pranisė sė kėtyre cilėsive, kjo do tė sjellė arritjen e asaj ēka uni dėshiron, ēfarėdoqoftė ajo, por dobia pėrfundimtare ėshtė vetėm pėr tė devotshmit. Pėrsa u pėrket tė paditurve, ata do tė kenė dobi nė staza tė shkurta (d.m.th. nė kėtė jetė), por jo edhe nė pėrfundim (Nė Jetėn e Pėrtejme).

“Dobia pėrfundimtare”, ndonėse pėrfundimisht ėshtė nė Jetėn e Pėrtejme, po ashtu mund tė jetė edhe nė kėtė jetė, siē ka thėnė Allahu pasi qė ka pėrmendur rrėfimin e Nuhut, dhe shpėtimin e tij nė barkė:

Qe thėnė: O Nuh, zbrit poshtė (prej barkės) me paqe prej nesh dhe bekimet mbi ty dhe mbi njerėzit tjerė (tė cilėt do tė vijnė) prej teje. Dhe njerėzve tjerė ne do t’u japim kėnaqėsi (pėr njė kohė) pastaj do t’i trondisim me njė dėnim tė dhimbshėm* Kėto janė disa nga rrėfimet e tė padukshmes, tė cilat Ne t’i kemi shpallur ty. As ti e as njerėzit tu nuk e kanė ditur kėtė para kėsaj. Pra, bėni durim. Vėrtet dobia pėrfundimtare ėshtė pėr tė devotshmit. (Kur’an 11:48-49)

Dhe kushdo qė ju sulmon, edhe ju sulmoni ata nė masė tė njėjtė nė tė cilėn ata ju sulmuan, dhe kini frikė Allahun, se vėrtet Allahu ėshtė me ata qė i frikėsohen Atij. (Kur’an 2:194)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:56
ENTUZIAZMI DHE GUXIMI QĖ ĖSHTĖ I LAVDĖRUESHĖM


Kriteri kėtu ėshtė se entuziazmi dhe guximi i vetėm i cili ėshtė i lavdėrueshėm, ėshtė ai i cili ėshtė lavdėruar nga Allahu dhe Pejgamberi i Tij (salallahu alejhi ue selam). Allahu ėshtė Ai, lavdėrimi i tė Cilit ėshtė bukuri dhe kritika e tė Cilit ėshtė ēnderim, dhe kjo s’ėshtė pėr asnjė tjetėr pos pėr Allahun, as pėr poet, as pėr orator, apo ndonjė tjetėr. Kėshtu, kur njė Arab nga fisi i Beni Temimit i tha Pejgamberit (salallahu alejhi ue selam) “Lavdėrimi im ėshtė zbukurim, ndėrsa kritika ime ėshtė poshtėrim”, Pejgamberi i tha atij: “Kjo ėshtė pėr Allahun!”.

Allahu e ka lavdėruar guximin dhe vetėpėrmbajtjen nė rrugėn e Tij, s’i nė sahinė tė transmetuar nga Ebu Musa el-Esh’ari (Allahu qoftė i kėnaqur me tė):

I ėshtė thėnė Pejgamberit: Njeriu mund tė luftojė prej trimėrisė, dhe ai mund ta luftojė prej entuziazmit dhe eksitimit, dhe ai mund tė luftojė qė tė shihet nga tė tjerėt, pra, cili nga kėta ėshtė (vėrtet) nė rrugė tė Allahut? Pejgamberi tha: Kushdo qė Lufton qė fjala e Allahut tė jetė mė e larta ėshtė nė rrugė tė Allahut.”

Mu ashtu siē ka thėnė Allahu:

Dhe luftoni ata derisa tė mos ketė mė kaos dhe mosmarrėveshje, dhe i tėrė adhurimi tė jetė vetėm pėr Allahun. (Kur’an 8:39)

Kjo, nė fakt, ėshtė qėllimi pėr tė cilin Allahu e ka krijuar njerėzimin, ashtu siē Ai ka thėnė:

Dhe Unė nuk i kam krijuar xhinėt dhe njerėzimin pėr tjetėr, pėrveē qė ata tė mė adhurojnė. (Kur’an 51:56)

Ēfarėdo akti i cili ėshtė nė kėrkim tė qėllimit tė pėrgjithshėm pėr tė cilin ėshtė krijuar i tėrė krijimi, ėshtė i lavdėrueshėm nė shikimin e Allahut; dhe ėshtė ajo e cila ka ca dobi tė mbetur pėr vepruesin e kėtij akti, dhe Allahu do t’i bėjė dobi atij pėr shkak tė kėsaj. Kėto pra janė veprat e mira (el-a’mel es-Salihat) tė cilave u referohet nė Kur’an. Nė lidhje me kėtė, njerėzit mund tė ndahen nė katėr kategori:

1) Ata tė cilėt pėrpiqen dhe punojnė pėr hir tė Allahut me guxim dhe vetėpėrmbajtje. Kėta janė besimtarėt tė cilėt e meritojnė shpėrblimin e Parajsės.

2) Ata tė cilėt pėrpiqen dhe punojnė pėr tjetėr pos Allahut me guxim dhe vetėpėrmbajtje. Kėta pėrfitojnė nga veprat e tyre nė kėtė jetė, dhe s’ka gjė nga ajo pėr ta nė Jetėn e Pėrtejme.

3) Ata tė cilėt punojnė pėr Allahun, por pa guxim dhe pa vetėpėrmbajtje. Kėta kanė njė element tė hipokrizisė (nifakut) dhe mangėsi nė besim (iman) deri nė shkallėn e frikės dhe pakėnaqėsisė sė tyre.

4) Ata tė cilėt s’punojnė pėr Allahun, dhe s’kanė guxim dhe vetėpėrmbajtje. Kėta nuk kanė pjesė as nė kėtė botė as nė Jetėn e Pėrtejme.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:57
KARAKTERI PĖR TĖ CILIN KA NEVOJĖ BESIMTARI


Kėto cilėsi dhe kėto vepra janė tė nevojshme pėr besimtarin nė pėrgjithėsi, dhe nė veēanti nė kohė tė kaosit, konfliktit, dhe sprovave tė mėdha. Ata kanė nevojė pėr reformim tė plotė tė vetes sė tyre, pėrkundėr pranisė sė asaj pėrbrenda tyre e cila thėrret nė kaos dhe ēoroditje. Dhe ata po ashtu kanė nevojė qė tė pėrmbushin detyrat e tyre me anė tė urdhėrimit tė tė tjerėve nė atė qė ėshtė e mirė dhe ndalimit tė tyre prej asaj qė ėshtė e keqe aq sa kanė mundėsi. Tė dyjat kėto detyra pėrmbajnė vėshtirėsi tė mėdha siē kemi parė, ndonėse janė tė lehta pėr ata pėr tė cilėt Allahu i ka bėrė ato tė lehta.

Kjo sepse Allahu i ka urdhėruar besimtarėt qė tė kenė besim dhe tė bėjnė vepra tė mira, dhe i ka urdhėruar ata qė t’i thėrrasin njerėzit dhe tė pėrpiqen me ta qė tė sjellin besimin dhe praktikimin e veprave tė mira. Dhe Allahu u ka premtuar atyre ndihmėn e Tij nė kėto aktivitete. Allahu ka thėnė:

Dhe Allahu me siguri do t’i ndihmojė ata tė cilėt e ndihmojnė Atė (d.m.th. kauzen e Tij), dhe vėrtet Allahu ėshtė i fortė, i fuqishėm. Ata tė cilėt, nėse Ne ju japim autoritet nė tokė e falin namazin, paguajnė zekatin, urdhėrojnė nė tėrė atė qė ėshtė e mirė. Dhe tek Allahu ėshtė pėrfundimi i tė gjitha ēėshtjeve. (Kur’an 22:41)

Vėrtet, Ne do t’i pėrkrahim Pejgamberėt Tanė dhe ata qė besojnė nė jetėn e kėsaj bote, dhe nė ditėn prezentimit tė dėshmitarėve. (d.m.th. nė Ditėn e Gjykimit) (Kur’an 40:51)

Allahu ka shpallur dekret: Unė dhe Pejgamberėt e Mi do tė jemi fitimtarė. Vėrtet, Allahu ėshtė i fuqishėm, qė ka mundėsi pėr ēdo gjė. (Kur’an 58:21)

Vėrtet, forcat tona do t’i mposhtin ata. (Kur’an 37:173)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:57
FRIKA PREJ RĖNIES NĖ SPROVĖ SI ARSYETIM PĖR NEGLIZHIMIN E URDHĖRIMIT PĖR TĖ MIRĖN


Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi i sė keqes, dhe luftimi nė rrugė tė Allahut (xhihadi) pėrmban teste dhe sprova tė rėnda nė tė cilat njeriu i eksponohet rrezikut tė dorėzimit ndaj sprovave tė llojeve tė ndryshme. Pėr kėtė arsye, paraqitet njė grup nga mesi i njerėzve, tė cilėt pėrmendin frikėn e tyre ndaj kėtyre sprovave si arsyetim pėr shmangien prej asaj qė u ėshtė bėrė e detyrueshme, duke pohuar se ata vetėm kėrkojnė sigurim nga kėto sprova. Mu ashtu siē ka thėnė Allahu pėr hipokritėt:

Nga mesi i tyre ėshtė ai i cili thotė: Mė fal, dhe mos mė ekspono ndaj sprovave. Por vėrtet, ata tashmė kanė rėnė nė sprovė. (Kur’an 9:49)

Dijetarėt e tefsirit (Interpretimit Kur’anor) kanė pėrmendur se ky ajet qe shpallur nė lidhje me njė njeri tė quajtur el-Xhed ibn Kais kur Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) e urdhėroi atė qė tė pėrgatitet pėr betejėn e Rrumit (Romakėve). Unė besoj se Pejgamberi mė tha: A ke ndonjė problem me gratė e njerėzve tė bardhė? el-Xhed tha: O Pejgamber, nuk ka njeri mė tė magjepsur me gra se unė. Pejgamberi e kthej fytyrėn e tij prej el-Xhedit dhe tha: “Unė nuk shoh ndonjė arsyetim pėr ty.” (Prej Sirės sė Ibn Hishamit)

Ky njeri ėshtė po i njėjti i cili dėshtoi qė tė bėjė Betimin tė njohur si Bei’tul Ridhvan, tė cilėn Shoqėruesit ia dhanė Pejgamberit nėn njė lis (pak para armėpushimit tė Hudejbijes), dhe u fsheh pas njė deve tė kuqe. Nė njė hadith Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė:

“Tė gjithėve nga ju u janė falur mėkatet, pėrveē njeriut tė deves sė kuqe.”

Dhe kėshtu, Allahu e shpalli ajetin e mėsipėrm nė lidhje me kėtė njeri, duke thėnė:

Nė mesin e tyre ėshtė ai i cili thotė: Mė fal, dhe mos mė ekspono ndaj sprovave. Por vėrtet, ata tashmė kanė rėnė nė sprovė. (Kur’an 9:49)

Kėtu, Allahu thotė: Ky njeri ka kėrkuar qė tė mbetet prapa pėr ta shpėtuar veten nga sprova e grave, vetėm qė tė mos iu nėnshtrohet sprovave pėr shkak tė tyre: ose ai ka nevojė qė t’i luftojė tendencat e tija tė lindura, dhe tė vuaj pėr shkak tė konfliktit tė brendshėm tė tij, ose mund t’ju dorėzohet epsheve tė tija dhe tė mėkatojė. Kushdo qė e sheh ndonjė figurė shumė tė mirė dhe e dėshiron atė – nėse ai s’ka mundėsi qė t’i plotėsojė dėshirat e tija – qoftė pėr shkak tė ndalimit ligjor, apo pėr shkak tė paaftėsisė sė tij, pėrjeton vuajtje nė zemrėn e tij. Nėse ai ka mundėsi ta marrė atė, edhepse ajo ėshtė e ndaluar, ai ėshtė i shkatėrruar, dhe madje edhe nė tė lejuarėn e saj d.m.th. bashkėveprimit me femėr, ka kurtha tė rrezikshme.

Kjo ėshtė domethėnia e thėnies sė el-Xhedit: “…dhe mos mė ekspono ndaj sprovave.” Dhe kėshtu, Allahu ka thėnė: Vėrtet, ata tashmė kanė rėnė nė sprovė. d.m.th., thėnia: Mu largimi i tij nga detyra e xhihadit, dhe tėrheqja e tij prej tij (xhihadit), dhe dobėsia e besimit tė tij, dhe sėmundja e zėmrės sė tij e cila e bėri pėrpjekjen e tij pėr t’iu shmangur xhihadit tė duket e mirė dhe e pranueshme, ėshtė njė sprovė e madhe nė tė cilėn ai tashmė ka rėnė. Meqė ky ėshtė rasti, si mundet ai qė tė kėrkojė shkarkim nga sprovat e vogla, tė cilat ende nuk e kanė goditur atė, duke iu dorėzuar njė sprove mė tė madhe e cila tashmė ka ndodhur? Allahu ka thėnė:

Dhe luftoni ata derisa tė mos ketė mė kaos dhe e tėrė feja tė jetė vetėm pėr Allahun. (Kur’an 9:21)

Pra, kushdo qė i shmanget luftimit tė cilin Allahu e ka urdhėruar, vetėm qė mos t’u eksponohet sprovave, tashmė ka rėnė nė sprovė, pėr shkak tė dyshimit dhe sėmundjes e cila gjindet nė zemrėn e tij, dhe neglizhimit tė tij tė xhihadit nė tė cilin Allahu e ka urdhėruar atė.

Mendoni pėr kėtė me kujdes, sepse kjo ėshtė njė pyetje e rrezikshme. Njerėzit, nė lidhje me kėtė, ndahen nė dy kategori:

1) Njėri grup urdhėron, ndalon, dhe lufton nė rregull, ashtu siē e imagjinojnė ata, qė t’i largojnė kaosin dhe sprovat. Veprat e tyre janė njė kaos apo sprovė edhe mė e madhe se ajo tė cilėn ata pėrpiqen ta largojnė. Ky ėshtė shembulli i atyre qė nxitojnė tė luftojnė nė konfliktet tė cilat shfaqen nė mesin e Muslimanėve, siē janė havarixhėt.

2) Grupi tjetėr e lė urdhėrimin pėr tė mirėn dhe ndalimin prej tė keqes dhe luftimin nė rrugė tė Allahut me tė cilėn feja bėhet vetėm pėr Allahun, dhe qė fjala e tij tė jetė mė e larta, me qėllim qė t’i shmangen sprovės. Ata tashmė i janė dorėzuar sprovės dhe kanė rėnė nė tė.

Sprova e cila pėrmendet nė ajetin e mėsipėrm pėrfshin sprovėn e fytyrave tė bukura, meqė ajo ėshtė rrėfimi prapa shpalljes sė ajetit. Nė njė kuptim mė tė pėrgjithshėm, ky ėshtė rasti me shumė njerėz tė ashtuquajtur “fetarė”. Ata e lėjnė pas dore urdhėrimin pėr tė mirėn dhe ndalimin prej tė keqes, e cila ėshtė e detyrueshme pėr ta dhe luftimin nė rrugė tė Allahut me tė cilin e tėrė feja mund tė jetė pėr Allahun, dhe me anė tė sė cilės fjala e Allahut bėhet mė e larta, me qėllim qė t’u shmangen sprovave dhe dėshirave tė kėsaj bote. Nė tė vėrtetė, ata tashmė kanė rėnė nė sprovėn e cila ėshtė shumė mė e rrezikshme se e para, prej tė cilės ata mendonin se janė duke ikur.

Ajo qė u ka takuar atyre ishte qė t’i pėrmbushin detyrat e tyre tė urdhėrimit pėr tė mirėn dhe ndalimit prej tė keqes dhe tė largohen nga e ndaluara. Largimi nga e ndaluara dhe pėrmbushja e detyrave janė dy anėt e monedhės sė njėjtė, meqė veta e tyre s’do t’u lejojė atyre ndonjė tjetėr zgjedhje, pėrveē bėrjes sė tė dyjave sė bashku, apo lėnies sė tė dyjave sė bashku. Ky ėshtė rasti i atyre tė cilėt kėrkojnė udhėheqėsi dhe pronė apo dėshira tė paligjshme: kurdo qė ata pėrmbushin atė qė u takon atyre mė anė tė urdhėrimit dhe ndalimit, luftimit dhe sundimit dhė gjėrave tė kėtilla, ata gjithmonė krahas kėsaj bėjnė edhe akte tė ndaluara. Ajo qė u takon atyre nė kėtė pikė ėshtė qė tė analizojnė se cila prej dy elementeve ėshtė me e madhe. Nėse detyrat janė mė tė mėdha nė shpėrblim sesa shmangia nga e ndaluara, ata duhet tė vazhdojnė, dhe tė mos i lėnė detyrat tė cilat ata janė duke i zbatuar nga frika prej rėnies nė njė sprovė mė tė vogėl. Nė anėn tjetėr, nėse largimi nga e ndaluara qė pėrfshihet ėshtė shpėrblim mė i madh, ata duhet s’duhet ta braktisin kėtė shpėrblim duke shpresuar nė njė shpėrblim mė tė vogėl nė bėrjen e detyrės sė pėrfshirė. Nė kėtė kombinim tė sė mirės dhe sė keqes ka njė pėrzierje tė sė mirės dhe sė keqes nė llogarinė e tyre te Allahu. Njė shpjegim i detajizuar i kėtij koncepti do tė ishte tepėr i gjatė.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 10:58
ĒDO QENIE NJERĖZORE KA NEVOJĖ PĖR URDHĖRIM DHE NDALIM


Ēdonjėri nė faqen e dheut duhet prej domosdoshmėrisė qė tė ketė urdhėrim dhe ndalim. Ėshtė e domosdoshme qė ai tė urdhėrohet dhe tė ndalohet. Edhe sikur ai tė ishte plotėsisht vetėm, ai do tė duhej qė ta urdhėrojė dhe ndalojė veten – ose nė atė qė ėshtė e mirė, ose prej asaj qė ėshtė e keqe, siē ka thėnė Allahu nė lidhje me unin njerėzor:

Dhe, vėrtet, uni pėrherė urdhėron (njeriun) qė tė bėjė keq. (Kur’an 12:53)

Urdhėrimi nė esencė ėshtė kėrkimi i njė veprimi tė caktuar, dhe tė pasurit pėr qėllim atė, derisa ndalimi ėshtė shmangia prej njė vepre caktuar, dhe tė pasurit pėr qėllim atė.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:01
BIJTĖ E ADEMIT NUK JETOJNĖ, PĖRVEĒ NĖ SHOQĖRI


Ēdo gjė e gjallė duhet, prej nevojės, tė shkaktojė qėllime dhe dėshira pėrbrenda vetes me tė cilat ai (veta e tij) e pėrcakton veprėn e vet, dhe me tė cilat ai i pėrcakton veprat e tė tjerėve kurdo qė kjo tė bėhet e mundshme pėr tė. Vėrtet, njeriu ėshtė send i gjallė, ai lėviz me vullnetin dhe qėllimin e tij, dhe qeniet njerėzore nuk jetojnė, pėrveē duke u bashkuar nė grupe dhe duke jetuar mė njėri-tjetrin.

Kurdo qė dy apo mė shumė veta bashkohen, ne mes tyre duhet, doemos, tė ketė urdhėrim tė ndėrsjellė tė disa gjėrave, dhe ndalim tė ndėrsjellė tė gjėrave tjera. Pėr kėtė arsye, bashkėsia mė e vogėl ėshtė prej dy vetash, dhe ėshtė thėnė: dy njerėz apo mė shumė e pėrbėjnė njė “bashkėsi” (xhemat), dhe meqė bashkimi i tyre ėshtė pikėrisht pėr namaz, kjo plotėsohet vetėm me dy, ku njėri ėshtė udhėheqės (imam), dhe tjetri udhėhiqet (me’mum). Siē i tha Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) el-Melik ibn el-Huveirithit dhe shokut tė tij:

“Kur tė vijė koha e namazit, thirre ezanin dhe ikametin, dhe pastaj mė i vjetri prej jush le tė udhėheqė nė namaz.” (Ka pasur tė njėjtė nė aftėsi tė leximit tė Kur’anit.)

Pėrsa u pėrket ēėshtjeve tė rėndomta (tė tjera pos namazit), ėshtė transmetuar nė librat e hadithit se Pejgamberi ka thėnė:

“Nuk ėshtė e lejuar pėr tre veta tė cilėt udhėtojnė, qė ata tė mos e zgjedhin njėrin prej tyre emir (udhėheqės).”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:01
KJO E URDHĖRUAR DUHET TĖ JETĖ ME ATĖ TĖ CILĖN E KA URDHĖRUAR ALLAHU DHE PEJGAMBERI I TIJ


Urdhėrimi dhe ndalimi, nga domosdoshmėria janė tė pranishme me praninė e qenieve njerėzore. Sidoqoftė, personi mund tė dėshtojė nė urdhėrimin e sė mirės tė cilėn e kanė urdhėruar Allahu dhe Pejgamberi i Tij (salallahu alejhi ue selam), dhe tė ndalojė tė keqen tė cilėn e kanė ndaluar Allahu dhe Pejgamberi i Tij, dhe tė jenė tė urdhėruar qė tė bėjnė tė mirėn tė cilėn e kanė urdhėruar Allahu dhe Pejgamberi i Tij, dhe tė ndalohen prej tė keqes tė cilėn e kanė ndaluar Allahu dhe Pejgamberi i Tij. Megjithatė, pėrherė do tė ketė njė lloj tė urdhėrimit dhe ndalimit, dhe tė qenit i urdhėruar dhe tė qenit i ndaluar. Kjo mund tė jetė me atė e cila ėshtė e kundėrt me tė mirėn dhe tė keqen tė cilėn e kanė definuar Allahu dhe Pejgamberi i Tij, apo kjo mund tė jetė me atė e cila pėrmban elemente tė sė vėrtetės tė cilėn Allahu e ka zbritur, dhe tė pavėrtetės pėr tė cilėn Allahu s’ka zbritur kurrfarė autoriteti. Nėse kjo pėrzierje merret si mėnyrė e jetės (fesė), kjo ėshtė fe e risisė, gėnjeshtrės, dhe shmangies. Dhe meqė, siē kemi treguar, ēdo personi i gjallė jeton, vepron me vullnet tė lirė, si njė kėrkues i synimeve, njė “lėrues i tokės”, qėllimet dhe veprat e kujtdoqoftė qė s’janė pėr hir tė Allahut, duhet pashmangshėm tė bėjė vepra tė cilat janė tė ēoroditura, ose jo pėr hir tė Allahut – dhe kjo ėshtė e pavėrtetė dhe e pavlefshme. Siē ka thėnė Allahu:

Vėrtet, pėrpjekjet tuaja janė tė ndryshme. (Kur’an 92:4)

Veprat e tilla, tė gjitha prej tyre, janė tė pavlefshme sikur veprat (sadoqoftė tė mira) tė pabesimtarėve:

Ata tė cilėt e refuzojnė besimin, dhe pengojnė prej rrugės sė Allahut, Allahu do t’i humbė tė gjitha veprat e tyre. (Kur’an 47:1)

Sa u pėrket atyre qė mohojnė, veprat e tyre janė sikur vegimi nė njė fushė tė zbrazėt. I eturi mendon se ajo ėshtė ujė, por kur e mbėrrin atė, ai sheh se ajo ėshtė asgjė, dhe ai e gjen aty Allahun i cili do ta merrė atė nė llogari, dhe Allahu ėshtė shumė i shpejtė nė marrjen e llogarisė. (Kur’an 24:39)

Dhe ne i kthehemi tėrė punėve tė tyre tė cilat ata i kanė bėrė, dhe i bėjmė ato si pluhurin e shpėrndarė. (Fjala saktėsisht do tė thotė pluhur i cili mund tė shihet nė ajėr nė rrezen e dritės e cila kalon nėpėr njė vrimė tė vogėl.) (Kur’an 25:23)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:02
KUSH JANĖ “PĖRGJEGJĖSIT NGA MESI JUAJ” TĖ CILĖT URDHĖROJNĖ PĖR ATĖ QĖ ĖSHTĖ E MIRĖ?


Allahu na ka urdhėruar neve nė Librin e tij qė t’i bindemi Atij, t’i bindemi Pejgamberit tė Tij, dhe t’ju bindemi atyre nė pushtet nga mesi i besimtarėve duke thėnė:

O ju qė besoni, bindjuni Allahut dhe bindjuni Pejgamberit tė Tij, dhe atyre prej jush qė janė pushtet. Dhe nėse ju s’pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, parashtrojeni atė tė Allahu dhe Pejgamberi, nėse ju vėrtet besoni nė Allahun dhe Ditėn e Fundit. Kjo ėshtė mė e mira, dhe do tė ketė pėrfundimin mė tė mirė. (Kur’an 4:59)

“Ata nė pushtet” janė: poseduesit e pushtetit dhe njerėzit e tij. Ata janė tė cilėt i urdhėrojnė dhe i ndalojnė njerėzit. Kjo ndahet nga ata tė cilėt kanė pushtet politik dhe tė pėrkohshėm, dhe njerėzit e diturisė dhe ndikimit intelektual.

Kėshtu, “ata nė pushtet” pėrbėhen nga dy kategori: dijetarėt dhe sunduesit. Kur ata janė tė drejtė, njerėzit janė tė drejtė, dhe kur ata janė tė prishur, njerėzit janė tė prishur. Mu ashtu siē Ebu Bekr (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) i tha el-Ahmesijes kur ajo pyeti:

“Pėr sa kohė do tė mbetemi ne nė kėtė gjendje tė mirė?” Ebu Bekr tha: “Pėrderisa sunduesit e juaj tė jenė tė drejtė.”

Tė kėtij grupi janė edhe mbretėrit dhe dijetarėt, dhe njerėzit e fesė, sė bashku me kėdo i cili ėshtė i pasuar nga dikush, i cili po ashtu ėshtė nė pozitė udhėheqėse nė mesin tuaj.

Secilit prej kėtyre i takon qė tė urdhėrojė atė ēka Allahu e ka urdhėruar, dhe tė ndalojė atė ēka Allahu ka ndaluar. Pėr mė tepėr, secili qė ėshtė i urdhėruar nė Islam qė ta dėgjojė emirin e tij, apo tė tjerėt, duhet t’i dėgjojė ata nė (tėrė atė qė ėshtė) bindje ndaj Allahut, dhe mos t’i dėgjojė ata nė mosbindje ndaj Allahut. Ebu Bekr kur e mori Hilafetin tha:

“O njerėz, pėr sa mė pėrket mua, i forti prej jush ėshtė i dobėt pėrderisa unė tė marrė atė qė u takon tė tjerėve prej tij (dhe t’ua japė atė poseduesve tė vėrtetė). Mė dėgjoni, pėrderisa unė ta dėgjoj Allahun, dhe nėse unė nuk i bindem Allahut, atėherė s’kam kurrfarė tė drejte nė dėgjueshmėrinė tuaj.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:02
QĖLLIMI I PASTĖR KĖRKOHET QĖ TĖ KĖNAQET ALLAHU NĖ TĖ GJITHA VEPRAT E MIRA


Tė gjitha veprat e mira duhet tė pėrmbajnė dy elemente vijuese: qė ato tė bėhen vetėm pėr hir tė Allahut, dhe qė ato tė jenė nė pajtim me sheriatin. Kjo vlen pėr tė dyjat, thėniet dhe veprat. Kjo ėshtė njėra prej kėrkesave e tė folurit tė kėndshėm dhe veprės sė mirė, nė ēėshtjet e diturisė dhe tė kuptuarit, si dhe nė ēėshtjet e zbatimit, adhurimit dhe devotshmėrisė. Ėshtė transmetuar nė njė hadith sahi:

“Vėrtet, tri kategoritė e para pėr tė cilat Xhehenemi ėshtė ndezur janė: Njeriu i cili e ka mėsuar diturinė dhe ua ka mėsuar atė tė tjerėve, dhe e ka lexuar Kur’anin dhe i ka mėsuar tė tjerėt tė lexojnė me qėllim qė njerėzit tė thonė: Ai ėshtė i dijshėm, dhe ai ėshtė recitues i mirė. Dhe njeriu i cili ka luftuar dhe ėshtė pėrpjekur ashtu qė njerėzit tė thonė: Ai ėshtė guximtar, dhe ai ėshtė luftėtar i mirė. Dhe njeriu i cili e shpenzon atė qė i ėshtė dhėnė atij dhe ka dhėnė lėmoshė vetėm pėr atė qė njerėzit tė thonė: Ai ėshtė bujar, ai ėshtė dorėhapur.”

Kėto tri lloje njerėzish dėshirojnė shikime tė mahnitura, reputacion dhe nderim. Ata janė nė kundėrshtim me tri llojet tjera tė cilat janė pėrmendur nė Kur’an pas Pejgamberėve: pėrherė tė sinqertė dhe besimtarė (es-sidikin), martirėt nė rrugė tė Allahut (esh-shuheda), dhe vepruesit e drejtė tė sė mirės (es-salihin).

Ai i cili mėson diturinė me tė cilėn Allahu i dėrgoi Pejgamberėt e Tij dhe e mėson atė krejtėsisht pėr hir tė Allahut, ėshtė njėri prej es-sidikinėve. Dhe, kushdo qė lufton qė fjala e Allahut tė jetė mė e larta derisa tė vdes ėshtė njėri prej Esh-shuheda, derisa ai qė e jep pronėn e tij si lėmoshė duke dėshiruar me tė vetėm Fytyrėn e Allahut, ėshtė njėri prej es-Salihin.

Pėr kėtė shkak, ai i cili i ka lėnė pas dore detyrat nė pronėn e tij, do tė kėrkojė qė tė kthehet nė ēastin e vdekjes. Ibn Abas ka thėnė:

“Kujtdoqoftė qė i ėshtė dhėnė pasuri, por nuk e ka bėrė Haxhin, as nuk e ka paguar Zekatin pėr shkak tė asaj pasurie, nė ēastin e vdekjes do tė kėrkojė qė tė kthehet. Pastaj, ai e lexoi ajetin e Kur’anit: Dhe shpenzoni nga ajo qė Ne ju kemi dhėnė para se t’i vijė vdekja ndonjėrit prej jush, dhe tė thotė: O Zoti im, vetėm sikur tė mė kishe dhėnė pak afat qė unė tė jap lėmoshė dhe tė jem prej bamirėsve. (Kur’an 63:10)

Pra, nė kėtė ēėshtje tė diturisė dhe retorikės, urdhėruesi pėr tė mirėn ka nevojė qė tė sigurohet se tė gjitha informatat tė cilat ai i tregon nė lidhje me Allahun dhe Ditėn e Fundit, dhe nė lidhje me gjėrat tė cilat kanė qenė dhe janė, janė plotėsisht korrekte. Po ashtu, ai duhet tė sigurohet se ēdo gjė qė ai urdhėron nė tė tjerėt dhe i ndalon ata ėshtė mu ashtu siē ėshtė sjellė nga pejgamberėt e Allahut. Kjo ėshtė rruga e drejtė e cila ėshtė nė pajtim me Sunetin dhe Sheriatin, dhe ėshtė rruga e pasimit tė Librit tė Allahut dhe Sunetit tė Pejgamberit (salallahu alejhi ue selam).

Mu ashtu si aktet e adhurimit, tė cilat mirren si devocion – nėse ato janė prej atyre tė cilat Allahu i ka urdhėruar, dhe Pejgamberi i Tij ka urdhėruar qė tė bėhet ashtu – janė valide dhe korrekte dhe janė nė pajtim me porosinė me tė cilėn Allahu i ka dėrguar pejgamberėt. Nė anėn tjetėr, aktet e “adhurimit” tė cilat s’janė ashtu (d.m.th. s’janė pjesė e asaj ēka Allahu dhe Pejgamberi i Tij kanė urdhėruar) janė tė pavėrteta, marrėzi, dhe risi (nė fe) e cila tė shmangė, ndonėse pėrkrahėsit e saj mund ta quajnė atė: dituri, tė kuptuar, devocion, ushtrime, pėrjetime, apo stacione/pozita.

Ai (urdhėruesi pėr tė mirėn) po ashtu duhet tė urdhėrojė vetėm pėr shkak tė urdhėrit tė Allahut, tė ndalojė vetėm pėr shkak tė ndalesės sė Allahut, dhe tė informojė vetėm me atė me tė cilėn Allahu na ka informuar, sepse kjo ėshtė e vėrteta, besimi i vėrtetė, dhe udhėzimi, ashtu siē na kanė informuar Pejgamberėt. Kjo, mu ashtu siē adhurimi i vėrtetė kėrkon qė Fytyra e Allahut tė jetė gjėja e vetme qė synohet me tė. Nėse ndonjė gjė prej kėsaj bėhet nga pasimi i epshit, apo qė tė kėrkohet reputacion dhe shikimi i mahnitur, kjo ėshtė sikur situata e atij i cili lufton nga guximi dhe pasioni, dhe nė kėrkim tė shikimeve tė mahnitura tė tė tjerėve.

Prej kėsaj, ju mund tė kuptoni atė nė tė cilėn kanė rėnė shumė njerėz tė diturisė, ndikimit dhe tė devocionit nė adhurim dhe mirėqenie. Shumė njerėz tė kėtillė flasin shumė gjėra tė cilat janė nė konflikt me Kur’anin dhe Sunetin, apo atė e cila pėrmban disa elemente nė pajtim me Kur’anin dhe Sunetin dhe elemente tė tjera nė konflikt me to. Dhe shumė prej tyre iu pėrkushtohen akteve tė “adhurimit” nė tė cilat Allahu kurrė s’i ka urdhėruar, dhe nė tė vėrtetė, tė cilat Ai i ka ndaluar, apo akte te devotshmėrisė tė cilat pėrmbajnė elemente tė urdhėruara nga Allahu, dhe elemente tė tjera tė cilat kanė qenė ndaluar. Dhe shume prej tyre luftojnė nė luftra tė cilat s’janė nė pajtim me luftimin i cili ėshtė urdhėruar nga Allahu, apo i cili pėrmban elemente tė urdhėruara nga Allahu, dhe elemente tė tjera tė cilat Ai i ka ndaluar.

Pėr mė tepėr, pėrbrenda secilės prej kėtyre kategorive: tė urdhėruara nga Allahu dhe Pejgamberi i Tij, tė ndaluara, dhe kombinim i elementeve nga secili lloj, janė tri mundėsi tė qėllimeve nga ana e bėrėsit: qėllimi i pastėr pėr hir tė Allahut, pasimi i epshit personal, apo pėrzierje e kėtyre dyjave. Kjo pėrbėn shumėn e nėntė kategorive nė fushėn e qėllimit dhe validitetit tė veprės.

Pėrsa i pėrket veprės sė keqe nė kėto ēėshtje, ėshtė e mundur qė bėrėsi i tyre tė jetė nė gabim, apo thjesht tė harrojė, nė tė cilin rast ato janė tė falura, mu si nė rastin e gjyqtarit i cili pėrpiqet ta arrijė vendimin korrekt, por gabon. Po ashtu, veprat e kėqija mund tė jenė mėkate tė vogla (Sagha’ir) tė cilat shlyhen me shmangien nga mėkatet e mėdha (kaba’ir), apo ai mund tė falet pėrmes pendimit, apo me vepra tė mira tė cilat i fshijnė tė kėqijat, apo ato mund tė jenė shlyer pėrmes fatkeqėsive nė jetė, apo pėr arsye tjera. Megjithatė, feja (rruga) e Allahut me tė cilėn Ai dėrgoi librat e shpallura dhe me tė cilėn Ai dėrgoi pejgamberėt, ėshtė ajo ēka thamė mė parė: kėrkimi i Allahut me vepra tė mira (d.m.th. bindja ndaj Tij).

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:03
ALLAHU NUK PRANON PREJ NDONJĖRIT TJETĖR POS ISLAMIT


Ky ėshtė koncepti i pėrgjithshėm i Islamit, tjetėr pos sė cilit Allahu s’do tė pranojė prej ndonjėrit. Allahu ka thėnė:

Kushdo qė dėshiron tjetėr fe pos Islamit, ajo kurrė s’do tė pranohet prej tij, dhe nė Jetėn e Pėrtejme ai ėshtė nė mesin e tė humburve. (Kur’an 3:85)

Allahu dėshmon se s’ka perėndi tjetėr Pėrveē Tij, dhe engjėjt (po ashtu dėshmojnė) dhe dijetarėt. Drejtėsia e tij ėshtė e pėrsosur. Nuk ka zot pėrveē Atij, tė fuqishmit, tė urtit. Vėrtet, rruga (feja) nė shikimin e Allahut ėshtė Islami (nėnshtrimi) (Kur’an 3:18-19)

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:03
DOMETHĖNIET E ISLAMIT


Koncepti i i Islamit pėrmban dy kuptime. I Pari ėshtė nėnshtrimi aktiv ndaj urdhėrit tė Allahut, dhe tjetra, qė Muslimani tė mos jetė arrogant dhe kryelartė. E dyta ėshtė sinqeriteti absolut, siē ka thėnė Allahu:

...dhe njeriu plotėsisht i poseduar nga Njė. (Kur’an 39:29)

Pra, ai s’ėshtė i ndarė nga mė shumė se njė, dhe kjo ėshtė kur robi i dorėzohėt plotėsisht Allahut, Zotit tė Botave, siē ka thėnė Allahu:

Dhe kush ia kthen shpinėn traditės sė Ibrahimit (teuhidit) pėrveē atij i cili ėshtė zhytur nė marrėzi. Ne e kemi zgjedhur atė (Ibrahimin) nė kėtė botė, dhe nė Jetėn e Pėrtejme ai do tė jetė nė mesin e tė drejtėve. Dhe kur Zoti i tij i tha atij: Nėnshtrohu, ai tha: Unė i jam nėnshtruar Zotit tė botave! Dhe Ibrahimi e kėshilloi tė birin e tij dhe kėshtu veproi edhe Jakubi me tė (thėnien): Bijė tė dashur, vėrtet Allahu ka zgjedhur pėr ju rrugėn (fenė), pra ruajuni qė mos tė vdisni, pėrveē duke qenė tė nėnshtruar (nė Islam) (Kur’an 2:130-132)

Thuaj: vėrtet Zoti im mė ka udhėzuar nė rrugėn e drejtė. Nė rrugėn e Ibrahimit, i cili ishte prej atyre qė ishin me besim ta pastėr dhe s’ishte prej idhujtarėve. Thuaj: Vėrtet, namazi im, kurbani im, jeta ime, dhe vdekja ime janė pėr Allahun, Zotin e botave. Ai nuk ka ortak! Unė jam urdhėruar me kėtė, dhe unė jam i pari prej Muslimanėve. (Kur’an 6:161-163)

Trajta foljore e derivuar nga Islami (aslama) nganjėherė paraqitet si folje jokalimtare, si nė ajetet e mėsipėrme, dhe si nė thėnien e Allahut:

Dhe, kthehuni te Zoti juaj dhe nėnshtrojuni Atij para se t’u vijė dėnimi, dhe tė mos ketė kush t’ju ndihmojė. (Kur’an 39:54)

Ajo (Belkisa, mbretėresha e Shebės) tha: Unė i kam bėrė padrejt vetes! Dhe unė tash, sė bashku me Sulejmanin, i nėnshtrohem Allahut, Zotit tė botrave. (Kur’an 27:44)

A kėrkojnė ata tjetėr fe pos fesė sė Allahut? Dhe Atij i ėshtė nėnshtruar ēdo gjė nė tokė qiej dhe tokė, vullnetarisht dhe pa dėshirė, dhe Atij ata do t’i kthehen. (Kur’an 3:83)

Thuaj, a tė lusim tjerė krahas Allahut? Gjėra tė cilat as nuk bėjnė dobi e as dėm. Dhe tė kthehemi prapa pasi qė Allahu na ka udhėzuar? Sikur ai tė cilin djajtė e posedojnė, dhe i hutuar bredh nėpėr tokė. Ai ka shokė tė cilėt e thėrrasin atė nė udhėzim duke thėnė: Eja tek ne. Thuaj, vėrtet udhėzim ėshtė udhėzimi i Allahut, dhe ne jemi urdhėruar qė t’i nėnshtrohemi Allahut, Zotit tė botave. (Kur’an 6:71)

Herave tjera folja aslama (nėnshtrimi) paraqitet si folje kalimtare (me “fytyrėn e njeriut” si objekt direkt) sė bashku me konceptin e ihsanit (bamirėsisė), si nė thėnien e Allahut:

Ata thanė: Askush s’do tė hyjė nė Parajsė, pėrveē Ēifutit dhe tė Krishterit. Kėto janė shpresat e tyre. Thuaj: Silleni dėshminė tuaj nėse e thuani tė vėrtetėn. Jo! Kushdo qė ia nėnshtron fytyrėn e tij Allahut dhe ėshtė muhsin (bamirės), ai e ka shpėrblimin e vet tė Allahu. Pėr ta s’ka frikė, dhe ata nuk do tė pikėllohen. (Kur’an 2:111-112)

Dhe kush ėshtė nė rrugė me tė mirė se ai i cili ia nėnshtron fytyrėn e tij Allahut dhe ėshtė bamirės, duke pasuar traditėn e Ibrahimit (tė teuhidit), dhe Allahu e zgjodhi Ibrahimin pėr mik. (Kur’an 4:125)

Allahu e ka refuzuar nocionin se mund tė ketė ndonjė fe (rrugė) tjetėr e cila ėshtė mė e mirė se kjo rrugė. Dhe kjo ėshtė tė nėnshtruarit fytyrėn Allahut me bamirėsi (ihsan). Dhe Ai na informoi se cilido qė ia nėnshtron fytyrėn e tij Allahut dhe ėshtė bamirės, e ka shpėrblimin e tij tė Allahu, dhe s’do tė ketė frikė as pikėllim pėr tė. Ai e vendosi kėtė koncept gjithėpėrfshirės dhe kėtė pyetje tė pėrgjithshme si kundėrshtim ndaj atyre tė cilėt imagjinonin se askush s’do tė hyjė nė Parajsė, pėrveē atij qė ėshtė besnik ndaj judaismit apo Krishterizmit

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:04
DOMETHĖNIA E TĖ NĖSHTRUARIT FYTYRĖN ALLAHUT


Tė dy konceptet e fundit: tė nėnshtruarit fytyrėn Allahut, dhe bamirėsia janė dy kėrkesat e njėjta pėr pranimin e veprave tė personit, e cila qe diskutuar mė herėt d.m.th. qė vepra tė bėhet me sinqeritet tė plotė pėr hir tė Allahut, dhe qė ajo tė jetė korrekte, nė pajtim me sunetin dhe sheriatin. Kjo sepse tė nėnshtruarit fytyrėn Allahut sjell vullnet dhe qėllim pėr hir tė Allahut, siē thotė njė poemė:

“Kėrkoj falje prej Allahut pėr mėkatet tė cilat s’mund t’i numėroj.”

Zoti i robėve, pėr tė ėshtė fytyra dhe vepra (e njeriut).”

Kėtu janė pėrdorur katėr fjalė tė ndryshme: nėnshtrimi i fytyrės sė njeriut, tė drejtuarit e fytyrės, dhe drejtimi i fytyrės (nga Allahu), si nė thėnien e Allahut:

Dhe drejtoni fytyrat tuaja nė ēdo namaz. (Kur’an 7:29)

Dhe drejtoje fytyrėn tėnde nė rrugėn (fenė) si njė monoteist i pastėr; rruga natyrore nė tė cilėn Allahu e ka bėrė njerėzimin. (Kur’an 30:30)

Dhe siē citohet Ibrahimi (paqja qoftė mbi tė) duke thėnė:

Vėrtet, unė e kam drejtuar fytyrėn time nga Ai i cili shpiku qiejt dhe tokėn, si njė monoteist i pastėr, dhe unė s’jam prej idhjutarėve. (Kur’an 6:79)

Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) thoshte tė njėjtėn gjė nė lutjen hyrėse tė namazit tė tij tė natės:

“Unė e drejtoj fytrėn time nga Ai i cili shpiku qiejt dhe tokėn, si njė monoteist i pastėr, dhe unė s’jam prej idhujtarėve.”

Nė hadithin sahi, el-Bera ibn Azib rrėfen:

“Pejgamberi mė mėsoi tė them para se tė flej: “O Allah, unė e kam dorėzuar veten time te Ti, dhe e kam drejtuar fytyrėn time nga Ti…”

Fjala pėr “fytyrė” nė Arabishte, uexhh, mund tė ketė domethėnien e atij (i cili) e drejton veten (el-Muteuaxhih), dhe mund tė ketė domethėnien: ajo qė ėshtė e drejtuar nga apo nė drejtim tė diēkaje (el-Muteuexheh Ilaihi, apo el-Muteuexhih Nehvehu). Siē ėshtė thėnė: Cilin drejtim (uexhh, saktėsisht: “fytyrė”) e do? d.m.th. nė cilin drejtim apo anė synon tė shkosh? Kjo sepse kėto dy koncepte duhet tė jenė sė bashku, dhe janė pėrshėndetje. Kurdo qė personi pėrballet me diēka, fytyra e tij po ashtu pėrballet me tė njėjtėn gjė, dhe fytyra e tij ėshtė parakusht i “tė drejtuarit” tė tij nga diēka. Ky ėshtė rasti nė veprat e jashtme dhe tė brendshme, dhe kjo i bėn katėr gjėrat (d.m.th. ajo qė ėshtė e drejtuar dhe ajo qė drejton, secila prej tyre e jashtme dhe e brendshme). E brendshmja ėshtė origjina, ndėrsa e jashtmja ėshtė pėrmbushja dhe simboli. Kėshtu, kur njeriu e drejton zemrėn e tij nga diēka, “fytyra” e tij e jashtme pason procesin.

Kur robi i Allahut e ka qėllimin dhe synimin e dėshiruar tė tij qė ta drejtojė veten nga Allahu, kjo ėshtė mirėsia e vullnetit dhe qėllimit tė tij. Nėse, nė tė njėjtėn kohė ai ėshtė bamirės, ai i ka arritur dy tiparet: se veprat e tija janė tė mira dhe ai nuk shoqėron askė nė adhurim tė Zotit tė tij. (Shiko Kur’anin 18:110) Kjo, pėrsėri, ėshtė domethėnia e lutjes sė Umerit, i cili thoshte:

“O Allah, bėji tė gjitha veprat e mia tė mira, dhe bėri tė gjitha ato krejtėsisht pėr Fytyrėn tėnde, dhe mos bėj nė kėtė ndonjė pjesė pėr dikė tjetėr.”

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:05
DEFINICIONI I VEPRAVE TĖ MIRA


Vepra e mirė ėshtė bamirėsia (ihsani, i cili ėshtė konstrukt dėshiror, qė do tė thotė tė bėsh diēka tė mirė), d.m.th. bėrja e veprave tė mira, dhe veprat e mira janė ato tė cilat Allahu na ka urdhėruar t’i bėjmė. Ajo ēka Allahu na ka urdhėruar tė bėjmė, ėshtė ajo tė cilėn Ai e ka vendosur nė ligj (sheriat), dhe ajo qė ėshtė nė pajtim me Kur’anin dhe Sunetin e Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selam). Allahu na ka informuar se kushdo qė e pastron qėllimin e tij pėr hir tė Allahut, dhe praktikon ihsan nė veprat e mira e meriton shpėrblimin dhe sigurinė nga dėnimi.

Pėr kėtė arsye, imamėt e selefit (gjeneratat e para tė drejta), i kombinonin kėto dy koncepte, si nė thėnien e el-Fedhil ibn Ijad nė lidhje me domethėnien e thėnies sė Allahut: Qė ai t’u sprovojė se cili jeni mė bamirės nė vepra (Kur’an 67:2), ai tha:

“Mė e sinqerta dhe mė korrekte.” I ėshtė thėnė atij: “O Ebu Ali, ēfarė ėshtė domethėnia e mė e sinqerta (prej veprave) dhe mė korrektja?” Ai tha: “Vėrtet, ēfarėdo vepre, ndonėse mund tė jetė korrekte, e cila s’bėhet me sinqeritet, ajo nuk pranohet; nėse ajo bėhet me sinqeritet, por s’ėshtė korrekte, kjo po ashtu nuk pranohet, pėrveē nėse dhe derisa tė bėhet krejtėsisht pėr hir tė Allahut, dhe vepra korrekte ėshtė ajo e cila ėshtė nė pajtim me sunetin.”

Po ashtu ėshtė transmetuar nga Ibn Shahin dhe el-Lalika’i prej Se’id ibn Xhubejrit se ai ka thėnė: “Asnjė thėnie nuk pranohet pa vepėr. Dhe asnjė thėnie dhe vepėr s’pranohet pa qėllim tė pastėr. Dhe asnjė thėnie, vepėr dhe qėllim s’pranohet, pėrveē nėse ajo ėshtė nė pajtim me sunetin. Kjo thėnie po ashtu ėshtė trasnmetuar nga el-Hasan el-Basri, i cili e pėrdorte fjalėn “s’ėshtė e vlefshme” nė vend tė “s’ėshtė e pranuar”.

Nė kėtė ka refuzim tė pozitės sė sektit tė quajtur Murxhia, tė cilėt konsiderojnė se vetėm thėnia gojore (d.m.th. shprehjen e besimit) ėshtė e mjaftueshme. Mė saktė, ai na informon se vepra dhe thėnia janė tė domosdoshme, siē kemi shpjeguar gjerėsisht tjetėrkund. Dhe ne kemi shpjeguar se vetėm “besimi” i zemrės, dhe shprehja e gjuhės, sė bashku me praninė e urretjes pėr Allahun dhe ligjet e tija, dhe arrogancėn para Allahut dhe ligjeve tė Tija, s’mund tė quhet besim (iman) sipas konsensusit tė besimtarėve – jo derisa ky “besim” tė bashkohet me vepra tė mira. Origjina e veprės ėshtė vepra e zemrės, dhe kjo ėshtė dashuria e saj, dhe respekti i madh dhe pėrulja e cila eliminon urrejtjen dhe arrogancėn.

Pastaj, ata vazhduan duke thėnė: Thėnia dhe vepra s’pranohet, pėrveē me qėllim tė sinqertė. Kjo ėshtė e qartė: thėnia dhe vepra e cila nuk ndėrmerret krejtėsisht pėr hir tė Allahut, nuk pranohet nga Allahu.

Pastaj, ata vazhduan mė tutje: Thėnia, vepra dhe qėllimi s’pranohen, pėrveē nėse janė nė pajtim me sunet, dhe suneti kėtu do tė thotė sheriat (ligj). Dhe kjo ėshtė ajo ēka Allahu dhe Pejgamberi i Tij kanė urdhėruar. Thėnia, vepra, dhe qėllimi i cili nuk urdhėrohet me sunet, me sheriat, d.m.th. qė Allahu ka urdhėruar ėshtė bidat (risi nė fe), dhe ēdo risi ėshtė shmangie, dhe s’ėshtė prej asaj ēka Allahu do, ashtu qė Allahu nuk e pranon atė, dhe ajo s’ėshtė e vlefshme. Shembuj janė veprat e idhujtarėve, tė Krishterėve dhe Ēifutėve.

Pause_Print_Scroll
19-07-06, 11:06
DOMETHĖNIA E “SUNETIT” NĖ PREDIKIMIN E SELEFIT


Fjala “sunet” nė predikimin e selefit (gjeneratave tė para tė drejta), e ka pasur domethėnien “sunet” (d.m.th. tradita apo rruga e Pejgamberit) nė aktet e adhurimit dhe nė besime, ndonėse shumė prej atyre qė shkruajtėn nė lidhje me sunetin menduan me kėtė shtjellimin e besimit. Shembull pėr kėtė ėshtė thėnia e Ibn Mes’udit, Ubej ibn Ka’abit, dhe Ebi ed-Derdas (Allahu qoftė i kėnaqur me ta) i cili tha:

“Pėrpjekjet e pakta nė diēka qė ėshtė sunet janė mė tė pėlqyeshme se pėrpjekja nė diēka qė ėshtė bidat (risi nė fe).”

Dhe Allahu ėshtė i Gjithdijshėm.

I tėrė lavdėrimi i pėrket Allahut. Paqja dhe pėrshėndetjet e Allahut qofshin mbi Muhamedin, popullin e Muhamedit, dhe shoqėruesit e tij.

Ky ėshtė fundi i fjalėve tė shejh Ibn Tejmijes.

Kjo ėshtė kopjuar nga njė origjinal i lashtė, prej atij qė ka nevojė pėr mėshirėn e Allahut, Meuhub ibn Ahmed ibn Hilal es-Salihi el-Hanbeli, Allahu ia faltė mėkatet me Mėshirėn dhe Bujarinė e Tij. Ai e pėrfundoi kėtė kopjim nė fund tė vitit 840 pas hixhretit nė shkollėn Islamike tė njohur “el-Medrese el-Xheuzie” nė Damask.

I tėrė falėnderimi i takon Allahut. Ai ėshtė i Mjaftueshėm dhe Mbrojtėsi mė i mirė.