PDA

View Full Version : Ilahi dhe Poezi Islame [text]


Pause_Print_Scroll
08-08-06, 18:24
Bismilah,

Falenderimet i takojne Allahu te Madheruar, paqa dhe bekimet e Tij, qofshin mbi me te zgjedhurin e Njerezimit, Muhammedin, familjen e tij fisnike, shoket e tij besnik, dhe mbi gjithe vellezerit e tij, te cilet pasojne rrugen e Tij deri ne diten e krismes se Kijametit. Me tej:

Te nderuar/a besimtar/e musliman/e, po ju ofroj kete link qe ketu te mblidhen ilahi (kenge islame) te shkruara ne text gjithashtu ndonje poezi e juaja apo e ndokujt tjeter, qe te behet nje permbledhje e pasur kulturore.

Do te mundohemi (me ndihmen e Allahut) qe ilahite qe jane nder me te popullarizuara ti shkruajme dhe ti postojme ketu, mirepo edhe ju te mos ndaleni, mirepo te punoni qe te ofroni ndonje ilahi.

Ndersa per ata vellezer qe kane talent te poezise i therras qe poezite e tyre ti postojne ketu, e te mos hapen shume tema.

p.s.:"Lus moderatoret, qe ēdo nderhyrje e ndonje jomuslimani per te prishur rregullin, ti'a largoni postimet, mbase kjo teme nuk eshte e hapur per debate mirepo per postime dhe lexime, flm per mirekuptim"

Njekohesisht mund te beni komente ndaj texteve.

Mbeteni te pershendetur

ue selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu

P.P.S.

[email protected]

Pause_Print_Scroll
08-08-06, 18:30
Mbase une e hapa temen, vln te filloj me nje poezi te Dijetarit te Madh Ibn Kajjim el Xheuzije, i cili ishte oqean sikur mesuesi i Tij, Ahmed Ibn Tejmijje.


Kjo poezi eshte e shkeput nga nje liber i Tij (me sa kam ndegjuar) me 36.000 vargje qe mbarojne me shkronjen n (nun) ne gjuhen arabe.


Vargjet qe me se shumti me pelqyen ne kete poezi jane:

Devocioni i vėrtetė s'ėshtė gjė
veēse nėnshtrim i plotė
i trupit dhe shpirtit
ndaj Njė dashurie.Ta duash Allahun
Shkoqitur nga "en-Nunije" tė Ibn el-Kajjim el-Xheuzije

Dashuria ndaj tė Dashurit,
duhet tė kthehet e pakushtėzuar.Nėse ti pohon dashuri
por akoma kundėrshton tė Dashurin,
atėherė dashuria jote s'ėshtė veēse shtirje.Ti i do armiqtė e tė Dashurit tėnd
dhe akoma kėrkon dashuri nga ana e Tij.Ti i lufton tė dashurit e tė Dashurit tėnd!
A ėshtė kjo dashuri apo ndjekje e shejtanit?!Devocioni i vėrtetė s'ėshtė gjė
veēse nėnshtrim i plotė
i trupit dhe shpirtit
ndaj Njė dashurie.Kemi parė njerėz tė pohojnė nėnshtrim,
ndonėse besnikėritė e tyre janė tė shumta.


Ata mbėshteten nė njė gjė, shpresojnė gjetkė,
dhe dashuria e tyre s'ka kurrfarė rezultati.

e publikoi www.mburoja.net

ebubekr_albani
10-08-06, 01:31
Eselamu Alejkum

Letėr natėn e ekzekutimit
Prindėr tė mi, kėtė letėr e shkruaj me dorėn time
Kurse litari dhe xhelati janė nė pritje
Ua dėrgoj nga qelia ime e mbyllur
E rrethuar me mure nga guri
Edhe kėtė natė do ta jetoj
E ndjej se errėsira e saj po mė qefinos
Edhe kjo natė do tė kaloj, nuk dyshoj
E pastaj kufomėn time do ta bartni
Nata rreth meje ėshtė e qetė
Kujtimet mė kalojnė nėpėr mend
Dhimbja ime mė mundon
Qetėsinė e kėrkoj nė leximin e ca ajeteve nga Kur'ani
Fėmijėrinė dhe rininė time e jetova me iman
e ėmbėlsinė imanit po e shijoj nė fund
Qetėsinė e prish tingėllima e zingjirėve
Kur tė burgosurit i lėvizin zingjirėt
Roja pas ēdo periudhe tė shkurtėr
mė vėzhgon me shikim tė shejtanit…
Nga vrima e derės shikon gjahun e tij
e pastaj kthehet nė dhomėn e tij!
Unė nuk mllefosem ndaj tij…
?'farė ka bėrė qė ta urrej?
Ka sjellje tė mirė, si ti, o babi im!
Nuk tregon armiqėsi ndaj meje
Por, nėse nuk mė vėzhgon njė ēast
Idhėtinė e privimit e shijon familja e tij
?shtė i pashėm, pėrveē sjelljes qė ka,
po tė ishte poet si unė, ndoshta do mė kujtonte nė vargje
Apo kur kthehet te fėmjėt e tij
i kujtohem e mė qanė pranė fėmijėve
Aty nė mur kam njė dritare, nė tė shoh jetėn
?shtė e mbyllur me grila tė hekurit
Sa shumė shikoja nga ajo dritare
Mendoja nė revolucionarėt, njė keqardhje mė zgjoi
E shoh heshtjen, sikur avull ma pėrshkruan
Atė qė vlon nė zemrat e njerėzve
Tė njėjtėn e ndjejnė tė gjithė ata njerėz
edhe nėse e fshehin, dhe vdekja ishte nė diturinė time
Nė mendjen time sillet…
?'farė tė mashtroi nė atė revolucion tė papjekur?
?farė do tė dėmtonte po tė heshtje?!
Mė vie keq, e unė ngutem keqardhjen ta fshehi…
Gjaku im do tė rrjedhė e do tė shuaj
Atė qė ėshtė ndezur nė veten time
Zemra ime, qė qarkullon gjakun
Nesėr do tė ndalet nga trokitjet e saj!
Padrejtėsia mbetet, do tė vazhdojė rrugėn
Vdekja dhe flijimi im nuk do tė thejnė prangat e saj
Karavani i padrejtėsisė do tė ecė
Delja qė po shkėputet nga tufa, nuk e dėmton!
Kėtė ma thotė vetja ime pėr njė ēast
Kur mėrzitet pėr trupin tim tė gjorė
Pastaj mė thotė:
Jeta ėshtė pėr njė qėllim mė tė lartė
Se t'i duartrokitėsh padrejtėsisė
Fryma yte e lirė edhe nėse ndalet, aroma e saj
do tė vazhdojė tė zhvilloj tė kuptuarit
Varrėt tua nėn kamxhikun e kriminelėve
Janė buzėqeshjet e agimit, frikėsohet krimi nga ato!
Loti i tė burgosurit atje nė zingjirė
Dhe gjaku i shehidit kėtu, do tė takohen!
Derisa kodrinat tė mbushen nga gjaku dhe loti
E mos tė mbetet nga rezistenca
Pėrveē vėrshimės sė gjakut dhe lotėve nė luginė,
Ka prej fortunave qė errėra e saj vie pas qetėsisė sė kodrinave
Edhe goditjet e zjarrit nė thellėsinė e tokės
Dėmtojnė kraterin e fortė tė vullkanit
Pas pikimit tė pikave, rrjedhė procka
E pas saj vie vėrshima qė vėrshon
Vėrshon, e ērrėnjos tagutėt
?shtė mė e fuqishme se padrejtėsia dhe sulltani
Nuk e di a do tė pėrmendet tregimi im
apo do ta mbulojė errėsira e harresės?
Jo, nuk e di, nė historinė tonė do tė trajtohem
si tradhėtar apo shkatėrrues i idhujve?
Ajo qė di unė, ėshtė se nuk mundem
tė gėlltis nėnēmimin nga gota e poshtėrsisė
Sikur nė rezistencėn time mos tė kėrkoja
pėrveē dritės pėr umetin tim, do tė mė mjaftonte!
Dėshiroja jetė tė ndershmme, pa pranga
pa terror, pa frikė dhe nėnēmim tė njeriut.
Nėse vdes, vdes duke bartur krenarinė time
gjaku i tė lirėve qarkullon nė trupin tim.
Prindėr tė mi, kur tė del mėngjesi
e Dielli tė shėndrit ēdo vend
E zogu tė pres nė degėt e trungut
njė ditė tė re, e tė kthjellėt me gjelbėrim
E tė dėgjoni zėrin e shpresės qė del
nga goja e shitėsit tė qumėshtit nė mėngjes
E tė trokas shitėsi derėn tonė, si ēdo ditė,
atėherė derėn e qelisė sime e trokasin dy xhandarė
E pas disa ēasteve do tė jem
i varrur nė litarin e lidhur pėr trau!
Le tė jetė ngushėllim pėr ty, o babi im!
Se litari nuk ėshtė prodhuar nė kėtė vend!
?shtė pėrgatitur nė njė vend tė civilizimit
Nga atje ku pėrhapet shkėndija e shkencės
Kėshtu sė paku pretendojnė! E pastaj ėshtė sjellur
nė vendim tim tė plagosur, nga ndihmėsit e tyre!
Unė nuk dua qė ti tė jetosh i pashpresė
Nė dhimbje, brenga dhe kujtime
Sepse djali yt i prangosur tėrhiqet
i lidhur drejt vdekjes, i pafajshėm
Kujtoi tregimet e fėmijėrisė sime
Kur mė mėsoje tė dua vendlindjen time…
Kur tė dėgjosh zėrin e nėnės sime si qanė
Nė errėsirėn e natės, e qanė rininė time
Dhe mbulon brengat nė thellėsinė e saj
dhe dhimbjet nga fqinjėt tanė
Kėrko nga ajo qė tė mė falė
sepse nuk kėrkoj nga ajo, vetėm tė mė falė!
Ende e dėgjoj zėrin e fjalėve tė saj
qė mi thoshte me mėshirė dhe mallėngjim
Biri im, unė jam e sėmurė
nuk mund t'u pėrballoj brengave!
Ma gėzo zemrėn time, mos refuzo,
martohu, dhe merr njė vajzė tė ndershme!
Kjo ishte aspirata e saj qė kishte
sa shpresė tė mirė qė shpresonte!
Tani nuk e di si do ta kalojnė netėt
pas vdekjes sime, me ēfarė mallėngjimesh?!
Kėtė ta shkruaj ty, o babi im!
Tani kjo ishte ajo qė sillej nė mendjen time…
Por, kur do tė pėrhapet drita
e tė shkatėrrohet ligji i hajdutėve!
Do tė mė kujtoj e do tė vlerėsoj aspiratėn time,
nė vendim tim, ai qė ishte mik i dėshirės sime!
Atje nėn hijen e drejtėsisė takohemi,
ku gjykimi dhe peshorja janė tė shenjta

Autor: Hisham Rifai
Pėrktheu dhe shqipėroi: Ebu Fudajli

Marr nga: www.Nenhijeneshpates.net (http://www.Nenhijeneshpates.net)

Pause_Print_Scroll
10-08-06, 14:16
Kam vendosur tė hesht!
Pėrgatiti:Ali bin Hasen Abdulhamiid el-Halebi el-Etheri
Njė pėrshkrim poetik i fėrkimeve konceptuale mes metodės selefite, tė personifikuar nė figurėn e shejh Ali Hasenit, dhe ithtarėve tė partishmėrisė sė dėnuar (hizbijunė) dhe tekfirit


Janė lehtėsuar peshoret, janė maskuar fundėrrinat

Nuk po shoh vetėm ngritjen e tė padrejtit, apo falimentim tė tregtarit!

Nuk po shoh dituri qė tė polemizohet

Nuk po ndiej mirėkuptim pėr ‘mbijetesėn’ e tyre

Qka! Unė dhe ata?!

Unė i arsyetoj ndėrsa ata mė injorojnė!

Flas pėr Lindjen dhe thonė se kam folur pėr Perėndimin!!!

Iu ankuam atyre pėr prishjen e Irakut

ata na folėn pėr dhjamin e lopės (idiomė e cila nė shqip korrespondon me ’Ne flasim pėr lisa, ata flasin pėr plisa’)

Ju them me kėtė fjalor:

Pash All-llahun, o popull, a janė kėta xhinnė apo njerėz

Kėto janė sjellje tė atyre, tė cilėt pavėmendshėm e refuzuan udhėzimin.

Pėrgjigja mė e mirė ndaj tyre ėshtė heshtja

Heshtja pėr ta ėshtė pritje

(Pritje) e fitores nga ndihma e All-llahut

(ėshtė) Shpėrblim pėr veprėn e atij qė ėshtė i paturpshėm

Pėr kėtė ėshtė heshtja ime

Heshtja e tė rrėfyerit kėshtu arsyetohet

E ēka, unė edhe ata?! Ata tė cilėt nuk e kuptojnė polemikėn?!

(qė janė) tė paditur…

tė paarsyeshėm…

tė paedukatė…

tė pandjenja…

tė paudhėzuar…

pa tė vėrtetėn…

"Pėrveē atij qė e ka mėshiruar All-llahu", "dhe sa tė pakėt janė ata".

Po ku janė ata?!

Dhe kush e sheh veten se ėshtė prej tyre?

Qė ta kėrkojė tė vėrtetėn edhe tė thėrrasė me sinqeritet

t’i marrė problemet dhe t’i gjejė arsyet

tė hyjė nė 'shtėpi nga dyert e saj’.

Mirėpo, ata ndaj tė vėrtetės paragjykojnė dhe dalin nė pusi

gjuajnė (shpifin) e bėjnė dredhi

Dhe janė shumė, shumė larg nga bashkėrendimi i argumentave!

Pėr arsye se (ai) e di qė ballafaqimi me tė ėshtė mposhtje

Takimi me tė ėshtė fund pėr tė; pėr kėtė largohet dhe nuk paraqitet

Dhe kėnaqet me kėtė turp nė fenė e tij

Duke kundėrshtuar rrėnjėt (bazat) e dispozitave,

dhe parimet e moralit.

Pash All-llahun, si ėshtė gjendja e kėtij?

Kush ėshtė i plotfuqishėm kundėr tij, pėrveē All-llahut tė tij!

Kush ėshtė i fortė qė ta mposhtė pėrveē krijuesit tė tij!

"A nuk e di Ai qė ka krijuar, kur dihet se Ai depėrton nė thellėsi tė sekreteve, i njeh hollėsitė" el-Mulk, 14

Pėr kėtė kam vendosur tė hesht

Por, pėr shkak tė…

mendjelehtėsisė sė tyre

dredhive

paditurisė

marrėzive

paragjykimeve

thashethemeve tė tyre, e qė nuk kanė tjetėr pėrveē tyre

vallahi, me dėshirėn e tė madhėrishmit,

nuk do tė hesht!

nė ngritjen e Sunnetit dhe metodės sė Selefėve tė sinqertė dhe ndaj atyre qė e kundėrshtojnė atė, nė tėrheqjen e atyre qė e xhelozojnė tė vėrtetėn me petkun e tė vėrtetės, e qė e shkatėrrojnė

"… e megjithatė ata mendojnė se janė duke bėrė mirė" el-Kehf, 104

(Ata) Ndėr hizbijunėt (partiakėt) dhe tekfirėt (qė muslimanėt i konsiderojnė mosbesimtarė)

Thotė All-llahu nė Kur’an:

"Kurrsesi. Me mua ėshtė Zoti im. Ai do tė mė udhėzoj" esh-Shuara, 62

"…Atėherė, lini armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė…" el-Bekare, 193

Dhe kush ka diēka nga e vėrteta, le tė urdhėrojė. Vallahi, zemrėn e kam tė hapur ndaj tė vertetės…

Dhe kush nuk ka gjė tjetėr pėrveē pėrzierjes, kritikės dhe qortimeve, All-llahu i mjafton kėtij.

Thotė All-llahu nė Kur’an:

“Pse Zoti yt ėshtė qė pėrcjell (u rri nė pritė)" el-Fexhėr, 14

Heshtja ime ėshtė pėr kėta dhe tė atillėt nė kėtė gjendje…

Thotė All-llahu nė Kur’an:

"Pa dyshim se All-llahu i mbron ata qė besuan…" el-Haxh, 38

Vallahi, unė e di shumė mirė!

Se sikur tė heshtja, ashtu si dėshirojnė dhe e pėlqejnė ata,

do tė heshtnin dhe do tė ndryshonin fytyrat

Mirėpo, heshtja ime do tė jetė sipas asaj qė mė ka urdhėruar All-llahu, ku thotė:

"Ti, Muhamed, mere tė lehtėn, urdhėro pėr tė mirėn dhe largohu nga tė paditurit…" el-A’rafė, 199

nė praktikimin e qėllimit tė lartė tė fesė sė pastėr.

Thuaj: vdisni nė atė mllef tuajin! All-llahu i di shumė mirė se ēka mbajnė zemrat e tyre…" Ali Imran, 119

E kuptove, vėlla e lexues i dashur qė kėrkon tė vėrtetėn, pse kam vendosur tė hesht?

Dhe si kam vendosur tė hesht?!

Pėrktheu:Unejs shuajb Murati
www.mburoja.net (http://www.mburoja.net)

ebubekr_albani
10-08-06, 15:47
Eselamu Alejkum

Ma bani hallall qe po e postoj ket ketu mirpo e pash te arsyshme qe me postu se vellu cka e postoj ket poezi te keti "hoxhe" Ali Hasen El-Halebij i cili i akuzon njerzit me tekfir kurse ne ralitet aji nuk e ka Akiden (besimin) ne rregull keshtu qe e pash te arsyshme me postu ket postim sepse aji ne ket poezi e ka shenu kinse per ata te cilet i bajn njerzit kafira Allahu na udhezoften ne te verteten dhe me pasu ate dhe me pa te koten dhe me u largu nga ajo Amiiin , Eselamu Alejkum
Fetvaja nr. 21517 data : 14.06.1421 h.
Tėrheqje vėrejtje nga dy librat:

"Et-Tahdhir min Fitneti Tekfir"


dhe

"Sajhatun-Nedhir"

Falėnderojmė vetėm All-llahun, pėrshėndetjet qofshin mbi Pejgamberinsalallahu alejhi ve sel-lem!

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime Shkencore dhe Fet-va rreth asaj qė i ka ardhur Muftiut tė Pėrgjithshėm prej disave qė kėrkojnė kėshilla dhe pėrgjigje me besnikėri nga Organizata e Dijetarėve tė Mėdhenjė, me nr.2928, me datė: 13.15.1421 h, dhe me nr.2929 me datė :13.05.1421 h. rreth ēėshtjes sė dy librave: "Et-tahdhir min fitneti tekfir " dhe "Sajhatun-nedhir”, qė i ka pėrmbledhur autori Ali Hasen El-Halebij, dhe se ato thirrin nė medh-hebin e murxh'ive duke thėnė se puna nuk ėshtė kusht nė ēėshtjen e Imanit (besimit), njėherit kėtė ia mvesh Ehlu Sunnetit dhe Xhematit.

Kėto dy libra ndėrtohen gjithashtu nga trillimet e shpifura qė iu kanė bėrė dijetarit islam, Ibėn Tejmijes dhe Sheih Ibėn Kethirit dhe tė tjerėve. Dėshira e atyre qė kėrkuan kėshillė ėshtė sqarimi i kėtyre librave, qė tė njihet e vėrteta nga e kota (v.p. e pavėrteta), etj.

Pas studimit tė kėtyre dy librave nga ana e Komisionit tė Pėrhershėm, i ėshtė bėrė e qartė Lexhnes (v.p. Komisionit tė Pėrhershėm) se libri: "Et-tahdhir min fitneti tekfir" e Ali Hasen El-Halebiut, nė atė qė e ka thėnė nė fillim tė librit dhe nė fund tė tij, pėrmban atė qė vijon:
1-Shkrimi i kėtij libri sipas drejtimit Murxh'ie (drejtim i shpikur dhe i devijuar), tė cilėt e kufizojnė kufrin (mosbesimin) nė: kufėr xhuhud (mohim), tekdhib (pėrgėnjeshtrim) dhe tė lejuarit me zemėr, sikur qė ka thėnė nė faqen 6 - fusnotėn 2, dhe nė faqen 22. Kjo ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me atė, nė tė cilėn janė Ehlu Sunneti dhe Xhemati, tė cilėt thonė se kufri mund tė jetė me zemėr, me fjalė, me punė dhe me dyshim.
2-Ndryshimi nga ajo qė e ka bartė nga Ibėn Kethiri (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij "El-bidaje ve Nihaje" 3/118, ku e ka pėrmbledhė Halebiu nė fusnotėn e faqes 15, duke e bartur nga Ibėn Kethiri se: Xhunkuz Hani ka pretenduar nė librin e tij "El-jasik" se ėshtė prej All-llahut, dhe ky kinse ka qenė shkaku i daljes sė tij nga Islami. Komisioni i Pėrhershėm kėrkoi vendin e shenuar nė libėr, por nuk ka gjetur atė qė ėshtė thėnė nė tė, se e ka thėnė Ibėn Kethiri.
3-Shpifja qė bėri ndaj dijetarit Ibėn Tejmije nė faqėn 17-18, nė tė cilėn e ka cekur autori i kėtij libri, Hasen El-Halebij se, te Ibėn Tejmija tė gjykuarit jo me ligjin e Allahut nuk ėshtė kufėr, pėrveē nėse bėhet me dije, zemėr dhe lejim. Ky ėshtė njė trillim i qartė ndaj Sheih Ibėn Tejmijes, kur dihet se Ibėn Tejmije ėshtė pėrhapėsi i parė i Akidės (besimit) tė Selefėve, ndėrsa atė qė e ka shkruar autori ėshtė drejtim i Murxh'ieve.

4-Ndryshimi i tij nė atė qė e ka pas pėr qėllim Sheih Muhamed ibn Ibrahim nė shkresėn e tij "Tahkijmu-El-kavanijn-El-vedije", ku ka pretenduar autori Alij Hasen El-Halebij se Sheih Muhamed ibėn Ibrahim e bėnė tė lejuar atė me zemėr, kur e di se fjala e Sheih Muhamed ibėn Ibrahimit ėshtė e qartė nė librin e tij, nė seriozitetin e Ehli Sunnetit dhe Xhematit .

5-Shtesa e fjalėve qė i ka pėrmendur nga dijetarėt, duke i bartur fjalėt e tyre me atė qė nuk e bartin ata, sikur nė faqet 108 - fusnota 1, faqe 109 - fusnota 21, faqe 110 - fusnota 2.

6-Gjithashtu, nė librin " Et-tehvin minel hukmi bi gajri ma enzel All-llahu ", nė faqen 5 - fusnota 1, me pretendim se kujdesi pėr vėrtetimin e Teuhidit nė kėtė ēėshtje ka ngjashmėri me Shi’itė, Rafiditė, ky ėshtė gabim trashanik. Me studimin e librit tė dytė "Sajhatun- nedhir" ėshtė gjetur se ajo ėshtė si njė mbėshtetje nė atė qė ka libri i lartėpėrmendur. Pėr kėtė, Komisioni i Pėrhershėm mori konkluzė se kėto dy libra nuk lejohet tė botohen, e nuk lejohet as shpėrndarja e tyre e as marrja e tyre, pėr shkak tė sė kotės qė e posedojnė dhe ndryshimet qė i kanė bėrė. Njėherit e kėshillojmė autorin e kėtyre dy librave qė t'ia ketė frikėn All-llahut nė vetėn e tij dhe tė muslimanėve, e nė veēanti rininė, dhe tė pėrpiqet nė marrjen e dituris sė vėrtetė nga dijetarėt qė janė tė njohur me dijen e tyre dhe akiden e tyre. Dituria ėshtė emanet, prandaj nuk lejohet shpėrndarja e saj, pėrveē se nė pajtim me Kur'anin dhe Sunnetin. Gjithashtu, e kėshillojmė qė tė largohet nga kėto mendime dhe nga kjo rrugė e kotė, nė ndryshimin e fjalėve tė dijetarėve. Dihet se kthimi nė tė vėrtetėn ėshtė gjė me vlerė dhe mburrje pėr muslimanin.

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime
Shkencore dhe Dhėnien e Fet-vave,
nė krye me:
Kryetar: AbdulAziz bin Abdilah –Ali Sheikh,
Anėtar: Abdullah bin AbduRrahman El-Gadejani,
Anėtar: Bekėr Abdullah Ebu Zejd,
Anėtar: Salih bin Fewzan El-Fewzani.

Pėrktheu nga gjuha Arabe:
Shaban Murati

Marr nga : www.ankebut.com (http://www.ankebut.com)

Pause_Print_Scroll
10-08-06, 17:47
Eselamu Alejkum

Ma bani hallall qe po e postoj ket ketu mirpo e pash te arsyshme qe me postu se vellu cka e postoj ket poezi te keti "hoxhe" Ali Hasen El-Halebij i cili i akuzon njerzit me tekfir kurse ne ralitet aji nuk e ka Akiden (besimin) ne rregull keshtu qe e pash te arsyshme me postu ket postim sepse aji ne ket poezi e ka shenu kinse per ata te cilet i bajn njerzit kafira Allahu na udhezoften ne te verteten dhe me pasu ate dhe me pa te koten dhe me u largu nga ajo Amiiin , Eselamu Alejkum
Fetvaja nr. 21517 data : 14.06.1421 h.
Tėrheqje vėrejtje nga dy librat:

"Et-Tahdhir min Fitneti Tekfir"dhe

"Sajhatun-Nedhir"

Falėnderojmė vetėm All-llahun, pėrshėndetjet qofshin mbi Pejgamberinsalallahu alejhi ve sel-lem!

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime Shkencore dhe Fet-va rreth asaj qė i ka ardhur Muftiut tė Pėrgjithshėm prej disave qė kėrkojnė kėshilla dhe pėrgjigje me besnikėri nga Organizata e Dijetarėve tė Mėdhenjė, me nr.2928, me datė: 13.15.1421 h, dhe me nr.2929 me datė :13.05.1421 h. rreth ēėshtjes sė dy librave: "Et-tahdhir min fitneti tekfir " dhe "Sajhatun-nedhir”, qė i ka pėrmbledhur autori Ali Hasen El-Halebij, dhe se ato thirrin nė medh-hebin e murxh'ive duke thėnė se puna nuk ėshtė kusht nė ēėshtjen e Imanit (besimit), njėherit kėtė ia mvesh Ehlu Sunnetit dhe Xhematit.

Kėto dy libra ndėrtohen gjithashtu nga trillimet e shpifura qė iu kanė bėrė dijetarit islam, Ibėn Tejmijes dhe Sheih Ibėn Kethirit dhe tė tjerėve. Dėshira e atyre qė kėrkuan kėshillė ėshtė sqarimi i kėtyre librave, qė tė njihet e vėrteta nga e kota (v.p. e pavėrteta), etj.

Pas studimit tė kėtyre dy librave nga ana e Komisionit tė Pėrhershėm, i ėshtė bėrė e qartė Lexhnes (v.p. Komisionit tė Pėrhershėm) se libri: "Et-tahdhir min fitneti tekfir" e Ali Hasen El-Halebiut, nė atė qė e ka thėnė nė fillim tė librit dhe nė fund tė tij, pėrmban atė qė vijon:
1-Shkrimi i kėtij libri sipas drejtimit Murxh'ie (drejtim i shpikur dhe i devijuar), tė cilėt e kufizojnė kufrin (mosbesimin) nė: kufėr xhuhud (mohim), tekdhib (pėrgėnjeshtrim) dhe tė lejuarit me zemėr, sikur qė ka thėnė nė faqen 6 - fusnotėn 2, dhe nė faqen 22. Kjo ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me atė, nė tė cilėn janė Ehlu Sunneti dhe Xhemati, tė cilėt thonė se kufri mund tė jetė me zemėr, me fjalė, me punė dhe me dyshim.
2-Ndryshimi nga ajo qė e ka bartė nga Ibėn Kethiri (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij "El-bidaje ve Nihaje" 3/118, ku e ka pėrmbledhė Halebiu nė fusnotėn e faqes 15, duke e bartur nga Ibėn Kethiri se: Xhunkuz Hani ka pretenduar nė librin e tij "El-jasik" se ėshtė prej All-llahut, dhe ky kinse ka qenė shkaku i daljes sė tij nga Islami. Komisioni i Pėrhershėm kėrkoi vendin e shenuar nė libėr, por nuk ka gjetur atė qė ėshtė thėnė nė tė, se e ka thėnė Ibėn Kethiri.
3-Shpifja qė bėri ndaj dijetarit Ibėn Tejmije nė faqėn 17-18, nė tė cilėn e ka cekur autori i kėtij libri, Hasen El-Halebij se, te Ibėn Tejmija tė gjykuarit jo me ligjin e Allahut nuk ėshtė kufėr, pėrveē nėse bėhet me dije, zemėr dhe lejim. Ky ėshtė njė trillim i qartė ndaj Sheih Ibėn Tejmijes, kur dihet se Ibėn Tejmije ėshtė pėrhapėsi i parė i Akidės (besimit) tė Selefėve, ndėrsa atė qė e ka shkruar autori ėshtė drejtim i Murxh'ieve.

4-Ndryshimi i tij nė atė qė e ka pas pėr qėllim Sheih Muhamed ibn Ibrahim nė shkresėn e tij "Tahkijmu-El-kavanijn-El-vedije", ku ka pretenduar autori Alij Hasen El-Halebij se Sheih Muhamed ibėn Ibrahim e bėnė tė lejuar atė me zemėr, kur e di se fjala e Sheih Muhamed ibėn Ibrahimit ėshtė e qartė nė librin e tij, nė seriozitetin e Ehli Sunnetit dhe Xhematit .

5-Shtesa e fjalėve qė i ka pėrmendur nga dijetarėt, duke i bartur fjalėt e tyre me atė qė nuk e bartin ata, sikur nė faqet 108 - fusnota 1, faqe 109 - fusnota 21, faqe 110 - fusnota 2.

6-Gjithashtu, nė librin " Et-tehvin minel hukmi bi gajri ma enzel All-llahu ", nė faqen 5 - fusnota 1, me pretendim se kujdesi pėr vėrtetimin e Teuhidit nė kėtė ēėshtje ka ngjashmėri me Shi’itė, Rafiditė, ky ėshtė gabim trashanik. Me studimin e librit tė dytė "Sajhatun- nedhir" ėshtė gjetur se ajo ėshtė si njė mbėshtetje nė atė qė ka libri i lartėpėrmendur. Pėr kėtė, Komisioni i Pėrhershėm mori konkluzė se kėto dy libra nuk lejohet tė botohen, e nuk lejohet as shpėrndarja e tyre e as marrja e tyre, pėr shkak tė sė kotės qė e posedojnė dhe ndryshimet qė i kanė bėrė. Njėherit e kėshillojmė autorin e kėtyre dy librave qė t'ia ketė frikėn All-llahut nė vetėn e tij dhe tė muslimanėve, e nė veēanti rininė, dhe tė pėrpiqet nė marrjen e dituris sė vėrtetė nga dijetarėt qė janė tė njohur me dijen e tyre dhe akiden e tyre. Dituria ėshtė emanet, prandaj nuk lejohet shpėrndarja e saj, pėrveē se nė pajtim me Kur'anin dhe Sunnetin. Gjithashtu, e kėshillojmė qė tė largohet nga kėto mendime dhe nga kjo rrugė e kotė, nė ndryshimin e fjalėve tė dijetarėve. Dihet se kthimi nė tė vėrtetėn ėshtė gjė me vlerė dhe mburrje pėr muslimanin.

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime
Shkencore dhe Dhėnien e Fet-vave,
nė krye me:
Kryetar: AbdulAziz bin Abdilah –Ali Sheikh,
Anėtar: Abdullah bin AbduRrahman El-Gadejani,
Anėtar: Bekėr Abdullah Ebu Zejd,
Anėtar: Salih bin Fewzan El-Fewzani.

Pėrktheu nga gjuha Arabe:
Shaban Murati

Marr nga : www.ankebut.com (http://www.ankebut.com)


Selam Alejkum....
Vella une kete teme qe e kam hapur eshte per Poezi dhe Ilahi, e jo per fetua te Legjnes se nderuar.

Dhe ska nevoj qe te futesh shubuhate tek muslimanet e rinj per keto qeshtje (ikhtilafije) qe i diskutojne ulemate e medhejne, mbase nuk d.m.th. se Shejkh Aliu eshte njeri i pagabueshem...

Mirepo ajo qe dua te ta them i nderuari vella, eshte nje thenje popullore:
"Kush e ka mizen nder kapuq, atij i ndeg"

e qe vella i nderuar ato fjale te bukura te Shejkhut kunder extremisteve tekfirinj te kane djegur ty mbase edhe vetveten e ndien ashtu...

Keshtu me ndodhi me nje koleg tendin, qe rrini se bashkue ne disa forume dhe dhoma paltalku, kur e bera nikun ne MSN, "Anti-Hizbi" me tha: "Pse e ke shkruajtur keshtu" /.... dmth ai e ndiente veten hizbi per ate edhe me kundershtoje ne menyre pyetesore pse, e bera ashtu nikun...

I nderuari vella, qellimi yne ne keto forume eshte te qartesojne te vereten, e jo sikur qifti i juaj, qe futeni neper debate vetem kur te keni debate personale e jo ndihme ndaj vellezerve... Mirepo jeni mesuar ti debatoni ata te cilet adhurojne Allahun, ndersa ata qe jane ithtare te djallit i keni lene rehat ne kufrin e tyre....

Dhe renditi qeshtjet cilet jane me parimore...

Ke nderin qe prej neser te shkosh ne Prishtin tek Qendra Imam Albani per ta ndegjuar, kete dijetare duke folur edhe shko e pyete, e mos merr fetua para 7-8 vjeteve per qeshtje te konkretizuara... sepse neve kemi fetua ndaj shume shujukheue te tekfircave, mirepo nuk i postojme sepse ska hajer....

Cili eshte dobia e mesimit te qeshjteve ikhtilafije tek njerezit qe skane Iman?

p.s.:"Kerkoje prej moderatoreve, qe mbase keto dy postime (i ebubekrit, dhe imi) nuk jane ne teme dhe te largohen mbase kam deshire te mbet e plote dhe e qarte tema vetem ashtu si eshte titulli"

selam alejkum vlla...

PPS

Pause_Print_Scroll
10-08-06, 20:02
selam alejkum

po vazhdoje me nje poezi.

E kam nje liber shume te mire, qe quhet "Semundja dhe Ilaēi" te autorit, Ibn Kajjim el Xheuzijje, dhe aty jane disa poezi.

Ne fq. 72, jane keto vargje, qe tregojne fjalet e Shafiut per mesuesin e tij Vekiun:

Per kujtesen time tek Vekiu u ankova
Dhe me lenien e gjunaheve me udhezoi

Dije me tha, se dija miresi prej Allahut eshte,
E miresia e Allahut gjunahqarit nuk i jepet'

Kjo poezi eshte e nxjerrur prej librit:
"Diuan Esh-Shafi'i (54) dhe "El-Feuaid el Bahijeh" (223)...

selam alejkum

PPS

[email protected]

Pause_Print_Scroll
11-08-06, 20:22
poeti thoshte:

"Jeta eshte si deti
bregdeti i saj jane varrezat
KUJDES!
Anija jote eshte afruar
prane bregdetit"

Hattabi
11-08-06, 21:42
Po fetfan e lexhnes rreth Ali Halebiru edhe Murat Shukriut qe legjnaj i ka kundershtu qe nuk ban me u qit keto hiq ketu por ndoshat mos ka dasht e than se ti klishe marr ni poezi nga MBUROJA e qato ndoshta.Hajr inshAllah.

Hattabi
11-08-06, 22:10
Edhe ti vella ma kadal me keto sene Tekfirij se ti ma se pari nuk din se qka eshte tekfiri OK.

Nuk din se kujt i bajm ne tekfir ... nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes .


Nuk kam qef qe ne kete forum me hi me kesi sene qe ju jeni ata qe i bani fitnet gjithmon .


SELAM ALEJKUM

Hattabi
11-08-06, 22:13
Qe nje Poezi ne AKIDE ku edhe eshte komentuar nga shejh Huejn Eserraxh :

Poema e besimit

http://www.klubikulturor.com/Poema%20e%20Besimit%201.htm

( nuk e postova Tekstin se spo muj ).

uck_aksh
12-08-06, 00:25
me Duket Qe E Kemi Leshuar Rrugen E Zotit, Jem Ka Shkojm Ne Rrugen E Shejtanit
si Mor Vella A Din Kush Mem Than Pse Vriten Populli Nder Veti Ne Irak
pse Nuk I Bashkon Zemrat Populli Musliman E Ti Ndimojn Njani Tjetrit Nje Shtet Si Izrajeli Hyn Ne Tokat E Muslimanve Si Mu Kan E Tyre
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit

Savior
12-08-06, 18:39
me Duket Qe E Kemi Leshuar Rrugen E Zotit, Jem Ka Shkojm Ne Rrugen E Shejtanit
si Mor Vella A Din Kush Mem Than Pse Vriten Populli Nder Veti Ne Irak
pse Nuk I Bashkon Zemrat Populli Musliman E Ti Ndimojn Njani Tjetrit Nje Shtet Si Izrajeli Hyn Ne Tokat E Muslimanve Si Mu Kan E Tyre
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit

Ndesh bashkohuni e ndesh jo, se tjeter kush vendose per keto gjera ne nuk kemi fuqi si njerez te vendosim.
Ju pershnes.

Pause_Print_Scroll
12-08-06, 19:20
Po fetfan e lexhnes rreth Ali Halebiru edhe Murat Shukriut qe legjnaj i ka kundershtu qe nuk ban me u qit keto hiq ketu por ndoshat mos ka dasht e than se ti klishe marr ni poezi nga MBUROJA e qato ndoshta.

Hajr inshAllah.
Une ato libra qe i kane kundeshtuar Legjna e nderuar, nuk i kam postuar i nderuar, mirepo kam postuar poezi te Shejkhut...

ta kesh parasysh kete.

p.s.:"Turp duhet tju vij havarixheve, mbase gjithe dawen Islame e prishin havarixhet"

Nuk te ofendova asgje..

Edhe ti vella ma kadal me keto sene Tekfirij se ti ma se pari nuk din se qka eshte tekfiri OK
E njoh shume mire kete qeshtje, mbase kam shume libra, dhe kam ndejtur me shume njerez te ditur qe therrasin qe muslimanet te kene saber ne kete mesele...
Dhe me hoxhen qe me se miri (thuaj se i din keto pune) Sadullahin... te cilin e rrespektoj dhe me rrespekton....


Nuk din se kujt i bajm ne tekfir ... nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes .
Prap po e persire fjalen e urte popullore: "Kush e ka mizen nder kapuq atij i djeg"...
Ti a tekfirc je (sepse vet the: "Ne"?... mbase ti ate poezi po e merr sikur ty me ta dergue special, sepse vetveten po e identifikon si tekfirc... Ata qe bejne tekfir me argumente, jane Ehlu Sunneti dhe Xhemati...
Ti me fjalen tende: "nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes ." po tregon nje fjale te vertete, mirepo me prapavija te kota, sikur qe iu thoshte Aliu [radijAllahu anhu] havarixheve te cilet thonin: "Gjykimi i takon Allahut" e Aliu [radijAllahu anhu] ia kthente duke iu thene: "Fjale e vertete, mirepo me te kihet per qellim e kota"...
I nderuar vella nese ndokush do ta kishte shkruar nje poezi kunder Ehlu Sunnetit dhe Xhematit, do ta kundershtoja menjehere, sepse une vetveten e njoh si Ehlu Sunneh ue Xhema', ndersa Ai shejkhu (Ali Hassen) fliste per tekfircat qe bejne tekfir pa argumente, dhe ti dhe nje tjeter vella shkruat menjehere, qe d.m.th. e njihnin vetveten si tekfirca, prandaj edhe shkruani...

Sikur njeri u fut ne nje forum Islam dhe i paraqiste esharitet dhe maturidite si Ehlu sunneh, dhe disa vellezer i thane: "Ehlu Sunneh ka vetem nje emer" (eshte mire ta kuptosh kete fjali)... edhe une te them vella: "Nese ti je Ehlu Sunneh ue xhema', ti nuk kishe me folur asgje, pos kishe me thene, se Shejkhu mire ua paska bere ketyre tekfircave, mirepo ti e ndien veten si tekfirc, edhe flet per ti mborjtur idet e tua"...

Sepse ne te gjithe e dime se qka ka ndodhur mes Legjnes dhe Shejkh Aliut, mirepo ajo qe themi, mjaftonm te permbyllet me fjalen e Shejkh el Alameh Imam Malik ibn Enes: "Gjithkujt i mirret dhe i lihet, pervec ketij (dhe beri me gisht nga varri i te Derguarit a.s.)...

Dhe keshtu vella, nese Shejkhu (Aliu) ka gabuar ne kete mesele, me te cilen eshte shkaktuar nje debat mes Shejkh el Alameh Salih ibn AbdAllah ibn Feuzan el Feuzan [hafidhehUllahu te'ala], ke parasysh se Shejkhu ka nje ilm te gjere,"... per te vertetur vleren e ketij dijetari dhe per te shikuar seriozitetin e tij ne marrjen e argumenteve autentike-burimore, lexo referencat qe i ka dhene librit "Semundja dhe Ilaqi" dhe bindu, i cili liber eshte botuar nga SHB Jehona....

ju jeni ata qe i bani fitnet gjithmon
Kush ju???,.... Une jam Ehlu Sunneh ue xhema'....
Une nuk jam as havarixh e as murxhija'
Une them qe vepra eshte kusht perberes i Imanit, gje qe te bllokon ty per te me quajtur mua murxhi, apo une edhe them qe shefati i Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem] do te ndodhe, gje qe te bllokon ty se une jam havarixh...

El hamdu lilah jam Ehlu Sunneh ue xhema' dhe kete ta deshmoje kur te duash... sepse une nuk jam sikur havarixhet te cilet mirren vetem me paragjykime e supozime...

Mbetesh i pershendetur vella...
Mos me keqkupto, vellezer jemi, mirepo "Edhe pse te dua, dije se te vereten e dua me shume" [thoshte poeti]

Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit
Vella i nderuar, muslimanet jane perqare mbase ata kane leshuar rrugen e Profetit Muhammed [salAllahu alejhi ue selem] dhe prandaj ata, jane dobesuar aq shume (ne aspektin qe e keni cekur)... Mirepo vella neve do te bashkohemi atehere kur asnjeri nuk ben provokime dhe nuk e urren tjetri, mbase vetem dashuria ndaj njeri-tjetrin mundeson bashkimin e zemrave.

Jemi optimist qe muslimanet (qe te gjithe) ti kthehen rruges (tradites) se Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem]

Ndesh bashkohuni e ndesh jo, se tjeter kush vendose per keto gjera ne nuk kemi fuqi si njerez te vendosim.
I nderuar mundesisht, bile ne kete teme mos u fut... mbase ske fare kompetenc, sepse qe ne fillim kam vene (si autor i temes) qe te rezervohet vetem per muslimane, qe te sjellin poezi dhe ilahi me tematike Islame"

Respekt per ty, mirepo duhet te ta them se ske drejt te shkruash ketu... edhe pse nuk jam moderator, mirepo te kesh nje rrespekt edhe ti ndaj neve qe te mbetet tema e posaqme per muslimanet ....

bye bye

PPS

[email protected]

Hattabi
14-08-06, 23:28
Une ato libra qe i kane kundeshtuar Legjna e nderuar, nuk i kam postuar i nderuar, mirepo kam postuar poezi te Shejkhut...

ta kesh parasysh kete.

p.s.:"Turp duhet tju vij havarixheve, mbase gjithe dawen Islame e prishin havarixhet"

Nuk te ofendova asgje..

E njoh shume mire kete qeshtje, mbase kam shume libra, dhe kam ndejtur me shume njerez te ditur qe therrasin qe muslimanet te kene saber ne kete mesele...
Dhe me hoxhen qe me se miri (thuaj se i din keto pune) Sadullahin... te cilin e rrespektoj dhe me rrespekton....


Prap po e persire fjalen e urte popullore: "Kush e ka mizen nder kapuq atij i djeg"...
Ti a tekfirc je (sepse vet the: "Ne"?... mbase ti ate poezi po e merr sikur ty me ta dergue special, sepse vetveten po e identifikon si tekfirc... Ata qe bejne tekfir me argumente, jane Ehlu Sunneti dhe Xhemati...
Ti me fjalen tende: "nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes ." po tregon nje fjale te vertete, mirepo me prapavija te kota, sikur qe iu thoshte Aliu [radijAllahu anhu] havarixheve te cilet thonin: "Gjykimi i takon Allahut" e Aliu [radijAllahu anhu] ia kthente duke iu thene: "Fjale e vertete, mirepo me te kihet per qellim e kota"...
I nderuar vella nese ndokush do ta kishte shkruar nje poezi kunder Ehlu Sunnetit dhe Xhematit, do ta kundershtoja menjehere, sepse une vetveten e njoh si Ehlu Sunneh ue Xhema', ndersa Ai shejkhu (Ali Hassen) fliste per tekfircat qe bejne tekfir pa argumente, dhe ti dhe nje tjeter vella shkruat menjehere, qe d.m.th. e njihnin vetveten si tekfirca, prandaj edhe shkruani...

Sikur njeri u fut ne nje forum Islam dhe i paraqiste esharitet dhe maturidite si Ehlu sunneh, dhe disa vellezer i thane: "Ehlu Sunneh ka vetem nje emer" (eshte mire ta kuptosh kete fjali)... edhe une te them vella: "Nese ti je Ehlu Sunneh ue xhema', ti nuk kishe me folur asgje, pos kishe me thene, se Shejkhu mire ua paska bere ketyre tekfircave, mirepo ti e ndien veten si tekfirc, edhe flet per ti mborjtur idet e tua"...

Sepse ne te gjithe e dime se qka ka ndodhur mes Legjnes dhe Shejkh Aliut, mirepo ajo qe themi, mjaftonm te permbyllet me fjalen e Shejkh el Alameh Imam Malik ibn Enes: "Gjithkujt i mirret dhe i lihet, pervec ketij (dhe beri me gisht nga varri i te Derguarit a.s.)...

Dhe keshtu vella, nese Shejkhu (Aliu) ka gabuar ne kete mesele, me te cilen eshte shkaktuar nje debat mes Shejkh el Alameh Salih ibn AbdAllah ibn Feuzan el Feuzan [hafidhehUllahu te'ala], ke parasysh se Shejkhu ka nje ilm te gjere,"... per te vertetur vleren e ketij dijetari dhe per te shikuar seriozitetin e tij ne marrjen e argumenteve autentike-burimore, lexo referencat qe i ka dhene librit "Semundja dhe Ilaqi" dhe bindu, i cili liber eshte botuar nga SHB Jehona....


Kush ju???,.... Une jam Ehlu Sunneh ue xhema'....
Une nuk jam as havarixh e as murxhija'
Une them qe vepra eshte kusht perberes i Imanit, gje qe te bllokon ty per te me quajtur mua murxhi, apo une edhe them qe shefati i Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem] do te ndodhe, gje qe te bllokon ty se une jam havarixh...

El hamdu lilah jam Ehlu Sunneh ue xhema' dhe kete ta deshmoje kur te duash... sepse une nuk jam sikur havarixhet te cilet mirren vetem me paragjykime e supozime...

Mbetesh i pershendetur vella...
Mos me keqkupto, vellezer jemi, mirepo "Edhe pse te dua, dije se te vereten e dua me shume" [thoshte poeti]

Gjeja e pare ti nuk u duht me ba fut BLLOK ne MSN se aty i kishim sqaru gjert e jo ne publik .

Une e Quaj Veten Ehli Suneh wel Xhameh ( Selefij ) edhe une i urrej sidomos havarigjt por mua me djegi se po ti kishte sha naj dijetar tjeter si Beker Ebu Zejd apo dikush tjeter nuk do twe ishte asgje por me djegi kur e pashe se aji ishte e Ali halebijes sepse ai ia fut Kot , siq ia ka fut ne shum vende.

Sipas Ali halebijes edhe xhematit te tij ne jemi "tekfirca" pse njerzit me argumemnte i qesim nga feja ... se i thajm lenesit te namazit Kafir , i thojm Kryetarve te muslimanve Qafira ( ata qe nuk udheheqin me ligj te Allahut ) etj ... , pra ju apo ata jan qe etiketojne e jo ne.

Sa per imanin ELAHMDULAILAH qe po e definon mir imanin sepse shum prej jush filluar nga Ali halebiu etj... e pasoni edhe ne gabim Shejh Albanin , sikur hanefit ebu hanifen.

Une ju quajta murxhia sepse sipas atyre ne jemi Tekfirca ateher e kunderta e tekfircave jan Murxhiat m e ne te dy inshAllah jemi pjestar te Ehli Sunetit ne mes ketyre dy sekteve te felliqta.

Sa per sadullahin , a ki fol ti per Akide me to ti aaa ( a bi ka muhamet ) apo veq e njeh si figur , e si figur e nje krejt trojet shqiptere.

Edhe aty ke fol me VUL fjalen e Imam Malikut kur beri me gisht kah varri i Pejgamberit.


Shpresoj se e krym kete , por nese ka mbet ndonje send pa u sqaru mund te vazhdojm ne msn sepse ne perseri vellezer jemi , e kemi te njejtin qellim .

Selam Alejkum.

Pause_Print_Scroll
18-08-06, 02:43
Selam alejkum vella
Gjeja e pare ti nuk u duht me ba fut BLLOK ne MSN se aty i kishim sqaru gjert e jo ne publik .
Une nuk ia futur block askujt ne MSN-n time...
Edhe ti ske block te une...


Une e Quaj Veten Ehli Suneh wel Xhameh ( Selefij ) edhe une i urrej sidomos havarigjt por mua me djegi se po ti kishte sha naj dijetar tjeter si Beker Ebu Zejd apo dikush tjeter nuk do twe ishte asgje por me djegi kur e pashe se aji ishte e Ali halebijes sepse ai ia fut Kot , siq ia ka fut ne shum vende.
Vella i nderuar Shejkh el Alameh Bekr Ebu Zejd [hafidhehUllahu te'ala] eshte nje nder dijetaret mė me fame dhe njehere edhe (ish) anetare i Legjnes, dhe nje kritikues i atyre qe bejne tekfir pa argumente (havarixhet).

Vella Shejkh Ali ibn Hasen el Halebi el Etherij [hafidhehUllah] eshte nga ata qe me shumti e njeh qeshtjen e tekfirit. Per kete ka shume fjale te dijetareve, duke filluar nga Shejkh Muhammed Nasir-u-Din el Albani, Shejkh Mukbil ibn Hadi el Uadi', Shejkh Muhammed ibn Salih el Uthejmin. Mirepo Shejkh Aliu kohet e fundit ka bere ca gabime, mirepo ato gabime nuk jane shkas qe Shejkhun ta bojkotojme (ti bejme hexhr).

Ta kesh parasysh se per shume dijetare dijetaret kane bere Xherh, per disa libra te tyre, mirepo askush nuk i ka bojkotuar mbase kane gabuar ne ate mesele, ndersa ne te tjerat (mesele) ata dijetare jane ne perputhje me Ehlu Sunnetin.

Si p.sh.: Shejkh el Alameh Ibn Hazmi, i cili ka qene prej Xhehmive, qe d.m.th. ka mohuar te gjithe cilesite e Allahut azze ue xhel, mirepo ulemat nuk e kane braktisuar mbase ai ishte Ehlu Sunneh ne cdo mesele tjeter perpos kesaj, dhe ishte nje oqean diturie.

Apo shembull, Imam Neveviu, i cili ishte eshari', mirepo e njihte hadithin dhe per te Shejkh el Alameh el Albani [rahimehUllah] thoshte: "Per gabimet e tij, shpresoj qe Allahu ta shperble, mbase ka qene MUXHTEHID"

Apo shembull, Shejkh el Hafidh ibn Haxher el Askalani, i cili eshte prej dijetareve qe me se miri ka bere Sherh (koment) haditheve, mirepo kishte irxha, mirepo ai nuk eshte bojkotuar.

Ka shume dijetare, mirepo ajo qka dua te te tregoj vella i dashur eshte se, Shejkh Ali ka ilm te gjere e sidomos ne hadith, dhe ia vlen qe neve tia lexojme librat e Tij. Dhe mos harro se Legjna e nderuar, nuk i ka vetem 4 anetare (te cilet e kane nenshkruar ate fetua), mirepo ka disa prej Legjnes qe nuk jane pajtuar me ate fetua, qe d.m.th. kjo nuk eshte qeshjte e denifinuar.


Sipas Ali halebijes edhe xhematit te tij ne jemi "tekfirca" pse njerzit me argumemnte i qesim nga feja ... se i thajm lenesit te namazit Kafir , i thojm Kryetarve te muslimanve Qafira ( ata qe nuk udheheqin me ligj te Allahut ) etj ... , pra ju apo ata jan qe etiketojne e jo ne.
Mua nuk me intereson kush eshte xhemati i ketij Shejkhu...
Kur njeriu ben tekfir me argumente, ai ka bere tekfir mirepo nuk quhet havarixh (apo tekfirc). Shejkh Aliu kritikon ata qe bejne tekfir pa argumente.
Meseleja e vendimit per lenesin e namazit, eshte e sqaruar nder ulema...
Sic thoshte Shejkh el Uthejmin: "Une nuk kisha thene se lenesi i namazit eshte kafir, vetem se kam argumente se kjo eshte ixhma tek Ehlu Sunneti", ndersa ka prej Ulemave qe kane tjeter mendim. D.m.th. qeshjte-meselet qe jane ikhitilafije (qe kundershtohen ndermjet veti Ehlu Sunneti) nuk paraqesin problem per tu perqare muslimanet. Shejkh Albani, Shejkh Ibn Bazi, etj, kishe mendime te kunderta ne kete mesele mirepo ata shume bashkepunonin ndermjet veti mbase ishin Ehlu Sunneh ue xhema'.

Gjykimi me ligj tjeter pos ligjit te Allahut azze ue xhel, tek te gjithe dijetaret, eshte e ditur se eshte kufer, mirepo jane ndare disa dijetare te cilet thone: "Eshte kufer ne veper, qe nuk te nxjerr prej feje"...

Une vella i nderuar, edhe per lenesin e namazit, edhe per gjykimin me ligj tjeter pos Ligjit te Allahut azze ue xhel, mbaj mendimin e shumices, dhe them se jane kafira-murteda. Mirepo une nuk i kam tema dite keto muhabete... une ia kam sqaruar vetes qe moti...


Sa per imanin ELAHMDULAILAH qe po e definon mir imanin sepse shum prej jush filluar nga Ali halebiu etj... e pasoni edhe ne gabim Shejh Albanin , sikur hanefit ebu hanifen.
Ke frik Allahun azze ue xhel vella... Qfar ke per qellim me fjalen" prej jush"?.. une jam Ehlu Sunneh ue xhema' ta sqarova edhe me heret...
"E kam mesuar te keqen jo per ta bere ate mirepo per tu ruajtur prej saj" thoshte poeti... edhe une vella, i dij gabimet e Shekh Aliut, edhe nuk i pasoj... Mirepo mos e perlyej ne kete muhabet edhe Shejkh Albanin, mbase nuk thone te gjithe dijetaret se ai e kishte gabim, mirepo jane disa, dhe kishte qe i kundershtonin, bile Shekh Uthejmini thoshte: "Ai qe e akuzon Shejkh Albanin per irxha, ai ose nuk e njeh Shekh Albanin ose nuk e njeh irxhan".
Ndersa per disa gabime te Ebu Hanifes jane te nje mendimi te gjithe dijetaret.
Mirepo ka disa muhabete qe iu jane shpifur Shejkhut, si pershembull libri me perplot irxha: "Fikhul Ekber", qe edhe une (sipas shume dijetareve) mendoje se nuk eshte liber i Ebu Hanifes [rahimehUllah].


Une ju quajta murxhia sepse sipas atyre ne jemi Tekfirca ateher e kunderta e tekfircave jan Murxhiat m e ne te dy inshAllah jemi pjestar te Ehli Sunetit ne mes ketyre dy sekteve te felliqta.
Vella nuk ke drejte ta akuzosh me irxha dike i cili jep definiconet e plota te Ehlu Sunnetit.


Sa per sadullahin , a ki fol ti per Akide me to ti aaa ( a bi ka muhamet ) apo veq e njeh si figur , e si figur e nje krejt trojet shqiptere.
Une Sadullah Ebu Uvejs el Bajrami e njoh si figur por edhe personalisht, dhe shume here kam qene ne shtepine e tij per te bere muhabet, kur ishte ne Maqedoni. Dhe Ai ka nje mendim shume te mire per mua dhe une nje mendim te mire per te.


Shpresoj se e krym kete , por nese ka mbet ndonje send pa u sqaru mund te vazhdojm ne msn sepse ne perseri vellezer jemi , e kemi te njejtin qellim .

Selam Alejkum.[/quote]
Ashtu eshte vella, mirepo te mos fusim urrejte ndaj njeri-tjetrit, sic ben disa...

Ue alejkumus-Selam ue Rahmetullahi ue Berekatuhu.

[email protected]
PPS

Hattabi
18-08-06, 16:09
Vella nuk e kam lexu kete postim tanin se ke pak i gjat , e pritova se edhe une nuk kam net ne shtepi sepse une jam ne net cafe , por inshAllah do ti lejem keto debatime dhe do te vazhdojm ne davet.

Mustaqedredhur
21-09-06, 20:40
(Bejte e pershtatur)

Qeter s'kemi teton jemi
gjunahqar rob e dim jemi,
Muhammed umetit jemi
na ban rahmet ja All-llah

Xhevahir ymri bosh na shkoj
pune s'kom neser me dek ku shkoj,
neve dynjaja na mashtroj
na bon rahmet ja All-llah

i vogel kesh e nuk e dijta
m'mujti nefsi si u rita,
N'kujtim plakemi prita apet
bon rahmet All-llah

Ti ja Rab falna imanin
e kisha me dert dermanin
Havale hicna shejtanin
bona Rahmet ja All-llah

Medet emni na harrohet
edhe vorri na rrafshohet
Ja bahce ja bunar bohet,
ti xhenet bona ja All-llah!

Lijanna
09-10-06, 18:35
Lexova disa nga keto porstime, u mundova qe te kuptoje temen e debatit tuaj, por e shoh qe qenka pak e veshtire per mua qe t'i kuptoje keto debate...

Cool_Boy
13-10-06, 14:36
me Duket Qe E Kemi Leshuar Rrugen E Zotit, Jem Ka Shkojm Ne Rrugen E Shejtanit
si Mor Vella A Din Kush Mem Than Pse Vriten Populli Nder Veti Ne Irak
pse Nuk I Bashkon Zemrat Populli Musliman E Ti Ndimojn Njani Tjetrit Nje Shtet Si Izrajeli Hyn Ne Tokat E Muslimanve Si Mu Kan E Tyre
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit


Pershdnetje Shokut

Me bet qe te them diqka lidhje me kete komentin tuaj, besoj dhe ka njerz qe do te pajtohen me mua dhe ata te cilat nuk pajtohen..

Ka vrasje qe bahen ndermjet irakianeve si shqiptaret ne ks etj etj, por qeta qe po i gjojn lidh e te ekzekutuar, e te maltretuar po ja merr qe e beni irakiani??? Per mendimin tim kurr hiq por kete e ben tjetr kush, e kush ti mendo tashti!!!!!!!!!!...

Falm per mire kuptim

falma_lotin
16-02-07, 22:56
Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.

Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.

Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi

Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.

Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.

Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove

Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove

Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.

I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.

Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.

Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.

Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.


Eshte Drite e Zotit

Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.


Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės
Thelb’i sė Vėrtetės.
Gur’i besės
Shkėndijė e shpresės.

Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.

Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

falma_lotin
16-02-07, 23:07
Nė qofsha qelq i hedhur
Mos mė thyej
Se vetė do shkelėsh
Mbi copėzat
Grimcat e mia
Dhe do lėndohesh
Nė qofsha letėr e lexuar
Mos mė digj
Se tymi im
Do tė tė japė erė
Flaka ime do tė tė pėrcėllojė
Dhe hiri im
Do tė tė nxijė
Nė qofsha shtėpi e braktisur
Mos mė ndryj
Se ti, do mbetesh jashtė
Nė qofsha dru i shtrembėr
Sė paku, hije bėj
Mos mė shkul nga rrėnjėt
Se ty, dielli do tė tė rreshkė

falma_lotin
16-02-07, 23:14
O motrat e vellezerit e mi!
Ju lutem te beni kujdes
Ne poezite qe ju i postoni
As shirk e as kufr mos mbese

I shkruani ato me kujdes
Dhe zgjidhni vec fjale te hakut
Me fjale te medha ju mos flisni
E pa dashur te kaperceni cakun

Poemat nuk sjellin dobi
Pervec nese sjellin keshille
Ato duhet te jene korrekte
Perndryshe te cojne ne erresire

Kur flisni dhe shkruani kujdes
Dhe penden ta dini ku ta ndalni
Mos tejkaloni ne lavderime e rima
Se fjala po u fol s’mund ta ndalni

Vargjet tuaja keshilla i beni
Verejtje, udhezime e largim prej erresires
Perqendrohuni ju me teper
Ne ndalimin e se keqes dhe urdherimin e se mires

O vellezer e motra me falni
Se s’dua tu prek a tu lendoj
Por e kam te veshtire qe te hesht
Kur gabime ne poema lexoj

Megjithese poema une s’shkruaj
E ndonese e kam per here te pare
Me vargje e rime te thurur
Desha tua dhuroj keto fjale

Ta dini se per hir te Allahut ju dua
Dhe per kete Allahun kam deshmitar
Vec hajr me keto fjale per ju dua
E vec hak e miresi nga penda te dale.

falma_lotin
16-02-07, 23:15
O biri im i dashur dy fjale mi degjo
Vertete per ty nje keshille adresoj
Gjate gjithe jetes sate permbush dhe syno
Allahun me tewhid ti pra adhuro

Qendro ti larg shirkut dhe njerezve te tij
Ndaj kufrit, bidateve, mekateve dhe humbjes
Nga dunia-ja dhe epshet ti mos u mashtro
Allahun si duhet ti pra adhuro

O biri im i dashur kjo jete eshte e shkurter
Sado qe te zgjase nje dite mbaron
Kerko c’sell fitim, rehati dhe fitore
Ahiretin e begatshem qe kurre s’perfundon

E dije se kjo nuk arrihet me epshe
E as me defrime, mekate a krim
Per kundrazi o bir ka vetem nje rruge
Me tewhid Allahun veco ne adhurim

Dhe adhurimi i Allahut nuk eshte sipas tekave
Nuk eshte sipas epsheve, deshirave dhe qefit
Allahu yne, o bir e ka percaktuar
Sipas sunetit te Muhamedit

E dije se per kete nuk ka rruge tjeter
E s’ka perfitim nese keshtu nuk punon
Nese ben dicka ne kundershtim me sunetin
Dije se Allahu kurre s’ta pranon

Perkundrazi bir do humbesh dhe vuash
Ne vend te shperblimit do gjendesh ne hall
Sunetin ti ndiq e mos devijo kurre
Njeti i mire s’e ben haramin hallall

E suneti o bir eshte si arka e Nuhut
Hyp te shpetosh, perndryshe do mbytesh
Mos mendo se ka kohe e mos neglizho
Mos harro se pas vdekjes ti do te pyetesh

E kur ti te jesh i vetem nen dhe,
E kur ty tre pyetjet e varrit te drejtohen
As dunia-ja as epshet nuk te ndihmojne
Po ishe ruajtur ne jete pergjigjet do t’kujtohen

Allahu o bir robet e tij perforcon
Me nje fjale te vertete, te qarte e precize
S’ka zot vec Tij, kete beso e vepro
Po deshe ne xhenet ti te kesh nje hise

Sunetin o bir ti ndiqe saktesisht
Vepro sipas tij dhe te tjeret ti porosisesh
C’qe fe per sahabat eshte feja per ty
C’braktisen ata edhe ti ta braktisesh

I mallkuari o bir eshte armiku yt
E pra edhe ti si armik trajtoje
Bidatin dhe epshin qe ai ngre kurth per ty
Me sunet o bir luftoje dhe asgjesoje

E filozofise ti o bir kurre mos iu afro
S’eshte tjeter vec humbje e shkence pallavrash
Shembulli i te kerkuarit qe filozofi te te udhezoje
Eshte si ti kerkosh te semurit te te sheroje

O bir miqte e tu s’jane te pakte e te dobet
Pasurohu me pasurine e tyre qe s’venitet
Me ta konsultohu e me ta shoqerohu
Keta biri im jane ehul-hadithet

Duaji dhe perkrahi ata me kembengulje
Se wallahi ata jane njerezit e drejte
Allahu te urdheron ti duash ata
Ata biri im jane selefet e vertete

E kurre o bir mos dil kunder tyre
E kurre kunder tyre mos perkrah askend
Jo vetem qe do ishe ne humbje te hapur
Por do ishe armik edhe me babane tend

Se yt ate o bir ata do me shume
Ata merr si miq dhe atyre u referohet
Pasha Ate ne duart e tij eshte shpirti im, o bir
Kush kundershton ata do te shkaterrohet

Atyre referoju dhe si ata vepro
Duaji dhe ndihmoji me sa te kesh mundesi
Ndiqi me dije, saktesi e drejtesi
Me c’folen ata fol edhe ti

O biri im i dashur keto fjale mos i harro
Kujto amanetin qe yt ate per ty shkroi
Mos ler qe ty te te mashtroje askush
Qellimin e krijimit tend pra permbush.

falma_lotin
16-02-07, 23:17
I--deali i qėnies tėnde,
S--tacioni i gjithė njerėzimit,
L--utjet e bėra me plot ėndje,
A--jo ėshtė aroma e gėzimit,
M--orali i tretur nė shpirtin tonė,
I--mani i tillė si njė jehonė.

falma_lotin
16-02-07, 23:18
Kur zbresin melaiket me fytyra te bardha si dielli
me vehte kane qefine dhe ere te mire prej xhenetit
ulen prane besimtarit aq sa te arrije shikimi
keshtu eshte thene ne hadithin e sakte te Profetit

Prane kokes se tij meleku i vdekjes ulet
me fjale te bukura plot butesi dhe embelsi
o shpirti i mire dhe i kendeshem- thote meleku- ti dil
per ne faljen e mekateve nga Allahu dhe per ne kenaqesine e Tij

Dhe shpirti del lehtė sikurse pika e ujit nga shakulli
meleku i vdekjes e merr me kujdes dhe butesi
ne qiej dhe toke per te meleket dergojne salawate
mos valle, a nuk do qė keshtu tė trajtohesh edhe ti?!

Meleket e tjere menjehere e marrin dhe e vendosin
ne qefinin fisnik me eren e mire te xhenetit
si misku me i kendeshem ne toke ky shpirt kundermon
nje trajtim i vecante e i caktuar vetem per te drejtit

dhe dyert e qiellit ketij shpirti te gjitha do ti hapen
dhe melaiket e ēdo dere luten te ngjitet nga ata
te mirin te gjithe e duan, e respektojne dhe e ēmojne
Allahut te Larte i lutemi te na beje nga ata

melaiket e marrin dhe ngjiten me te ne qiell
“Ē’ėshte ky shpirt i mire e i kendeshem”, ēdo grup melaikesh thote
eshte filani biri i falanit do te thuhet
me emrat me te mire me te cilin u thirr ne kete bote

e kur me te melaiket arrijne ne qiellin e dunja-se
kerkojne qe dera te hapet dhe per ta ajo hapet
vazhdojne ta shoqerojne ate te afruarit e Allahut te ēdo qielli
dhe me te ata ngjiten deri tek qielli i shtate

e kur melaiket te arrijne me te ne qiellin e shtate
ai merr vleresimin per besimin, theniet dhe per cdo pune
Allahu i Larte melaikeve ka per tu thene
“Shkruajeni perfundimin e robit Tim ne ilijune!”

“E c’te ben ty te dish se ē’eshte ilijune
perfundimi per ne ilijune eshte i shkruar
kete e deshmojne melaiket
ata qe prane Allahut jane me te afruar!”

E keshtu ne ilijun perfundimi tij shkruhet
shperblim per ate qe ne dunja ruhet
per ate qe obligimet e fese i ploteson
dhe nga harami gjithmone larg qendron

e pasi perfundimi tij ne ilijun eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr

me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? Feja jote cila eshte?
Kush eshte i derguari yt?-i thuhet
wallahi pergjigjet vetem besimtari do i kujtoje
kjo eshte sprova e fundet qe ai do te kaloje

pergjigjet e tij jane te shkelqyera
fjale madhore dhe shume te vyera
ne varr besimtari do te perforcohet
me pergjigjet e tij s’do te trishtohet

Zoti im eshte Allahu! Feja ime Islami!
I derguari tek une eshte Muhamedi!
Kjo do jete pergjigja e besimtarit
pergjigje e plote dhe pa pike sikleti

I thuhet:- Per keto, ēfare prove ke?
Basimtari do te jape pergjigje te re:
Lexova Kur’anin dhe atij i besova
Librin e Allahut, sipas tij veprova

atehere nje pergjigje kumbon nga qielli
si bekim dhe sukses per robin fitimtar
deshmia me e mire dhe me e pranuar
nga vete Allahu per robin e Tij besimtar

“Robi im ka thene te verteten - do thuhet
shtrojini atij nje shtroje te xhenetit
Me rroba prej tij ate ju ta vishni
Dhe hapini atij nje dere prej xhenetit!”

Nga ajo dere i vjen fllad, ere e mire dhe qetesi
varri i zgjerohet sa shikimi i tij
O Allah! Na bej nga persona te tille!
O Allah! Na bej nga robte vepermire!

Pastaj nje burre i bukur i afrohet
me rroba te mira, me ere te kendeshme
atij i thote dhe e pergezon:
“Degjoje nje fjale qe te gezon!

Gezohu me miresite e Allahut dhe xhenetet
ne te cilat ka begati te perhereshme.
Kjo eshte dita jote qe te ishte premtuar!”
Eh-ē’lajm i bukur, ē’miresi e pashtereshme!

Besimtari atij me pas i pergjigjet:
Edhe ty Allahu te gezofte me te mire.
Valle kush je ti qe me pergezon?
Paske fytyre qe vjen me te mire.

Ai i pergjigjet: “Jam puna jote e mire
Wallahi une ty te kam njohur te pershpejtuar
ne urdherat e Allahut duke i plotesuar
harameve larg duke ju qendruar
prandaj Allahu te shperbleu me te mire!”

Me pas atij dy dyer do ti hapen
nje dere e xhenetit dhe nje dere e zjarrit
i thuhet- “Ketu je ngase besoje
ne zjarr do te ishe po te kundershtoje!”

E besimtari do thote kur te shohe xhenetin
“O Zoti im! Beje sa me shpejt kjametin!
Tek pasuria dhe familja ime me ēo”
por i thuhet per tani ketu ti qendro!

E me pas hadithi fisnik na tregon
per tjetin kur vdes nderkohe qe s’beson
kur nga kjo bote ai po largohet
momentet kur vdekja atij i afrohet

nga qielli i zbresin meleke te vrazhde
me fytyra te zeza dhe teper te ashper
me vehte kane rroba nga zjarri i xhehenemit
te thurura jane, prej leshi te ashper

kur zbresin, atij i rrine larg sa shikimi
tek koka i vjen meleku i vdekjes:
“Dil shpirt i keq!” - ai e urdheron
mjere per te, me c’fare e qorton

“Ne urrejtjen e Allahut dil dhe ne hidherimin e Tij!”
Meleku i vdekjes shpirtin urdheron
nga frika ai shperndahet ne trup me shpejtesi
por meleku i vdekjes e kap me furi

me force e terheq dhe e nxjerr me ashpersi
si helli me degezime nga leshi i lagur kur del
nga ashpersia e daljes se shpirtit nga trupi
i keputen damaret dhe nervat kur del

me pas ēdo melek ate e mallkon
ne qiell dhe toke dhe dyert i mbyllen
me kembengulje meleket i luten Allahut
qe ai te mos ngjitet nga ana e tyre

meleku i vdekjes ne dore e merr
e nuk mbetet ne te as sa vezullima e syrit
meleket e marrin dhe e mbeshtjellin
me rroben e ashper te xhehenemit

e nje ere prej tij se ē’kundermon
si era me e keqe mbi faqen e tokes
mjere kujt i ndodh dicka e tille
mjere ai qe nuk i therret kokes

dhe ngjiten me te meleket dhe nxitojne
per ne qiellin e dunijase ate e ēojne
ēdo grup melekesh prane te cileve kalojne
ē’eshte ky shpirt i keq e i neveritshem-thone

ky eshte filani biri i filanit u thuhet
me emrat me te shemtuar qe thirrej ne kete bote
derisa te arrijne ne qiellin e dunjase
kerkojne tu hapet dera por kjo eshte e kote

vijon hadithi qe me tej te na qartesoje
me pas profeti fjalen e Allahut recitoi
“Dyert e qiellit s’u happen dhe ne xhenet s’do hyne
derisa ne vrimen e gjilperes deveja te kaloje!”

Mbani vesh mire dhe thirrini kokes
se Allahu do urdheroje melaiket e Tij:
“Shkruajeni perfundimin e tij ne sixhin
Ne shtresen me te ulet te tokes!”

Pasi perfundimi tij ne sixhin eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez, per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr.

Dhe shpirti i tij - vaxhdon hadithi
hidhet nga qielli ne trupin e tij
me pas thote hadithi, profeti filloi
qe fjalen e Allahut te recitoje

“Ai qe shirk Allahut i ben
eshte sikur nga qielli te binte
Shpendet ta rrembejne apo era e stuhishme
ta hedhe ate ne vend te larget!”

Me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? - atij i thone
Ah, ah, nuk e di! - pergjigjet ai
Cila eshte feja jote? - melaiket e pyesin
Ah, ah nuk e di! - pergjigjet ai

Ē’thua per te derguarin tek ju?
Por s’mundet ai te shqiptoje emrin e tij
Melaiket i thone atij-Muhamedi?
Ah,ah nuk e di pergjigjet ai!

Degjova te tjeret te thone kete emer
kjo eshte e shumta qe thote ai
i thuhet-“ti nuk e ke njohur te verteten
As Kur’anin nuk e ke lexuar ti!”

Atehere nje ze kumbon nga qielli
gjykim per te dhe i ashper vendim
“Genjen! Pra shtojini shtrese nga zjarri
dhe hapini atij nje dere per ne zjarr”

E nga kjo dere atij me furi i vjen
era perveluese e xhehenemit dhe nxehtesia
I ngushtohet varri sa brinjet e tij nderthuren
O moskokecares valle ku eshte tani pasuria?!

me pas nje burre i vjen qe eshte teper i shemtuar
me rroba te neveriteshme dhe ere te keqe kundermon
i afrohet neglizhuesit ne varr dhe i thote
merre pra ti lajmin qe te hidheron

“Kjo eshte dita jote qe te qe premtuar!”
ky do jete shperblimi per kedo qe s’beson
Ē’perfundim i llahtarshem
Ē’gjendje e mjeruar

E ne frike dhe ankth pergjigjet mohuesi
Edhe ty per te keqen Allahu te lajmerofte
Valle kush je ti? Vertete po me trishton!
Fytyra jote eshte fytyre qe sjell te keqen.

Pergjigjet lajmetari: “Jam puna jote e ndyre
wallahi te kam njohur perhere te shkujdesur
dhe urdherat e Allahut duke i neglizhuar
i gatshem per haramet gjithnje per ti punuar

Prandaj ty Allahu te shperbleu me te keqe
Me denim e ndeshkim!”
Eh ē’gjendje e mjeruar per ata si ky
Sa perfundim i keq, deshtim e poshterim

pastaj nje i verber dhe shurdhmemec eshte caktuar
me zell dhe ashpersi ate per ta ndeshkuar
ne dore seē mban nje te madhe varré
sikur malin ta godiste, do te bente dhé

nje goditje te rende mbi mohuesin leshon
kjo goditje e llahtaresheme trupin ia shkaterron
e ben dhé e pluhur dhe Allahu prape e ri-formon
dhe perseri ndeshkuesi nje goditje leshon

nje britme rrenqethese mohuesi nxjerr
ēdo gje e degjon perveē xhineve dhe njerezve.
O i mjeri ti qe Allahun mohon!
O i mjeri ti qe je i dhene pas epsheve!

Me pas atij i hapet nje dere nga zjarri
dhe me nje shtrese prej tij, atij i shtrohet varri
vazhdon te shijoje denimin, vuajtjet dhe sikletin
lutet: “O Zoti im, mos e bej kjametin”

dhe kjo qe ai gjen ne varr, s’eshte asgje
edhe pse vuajtje dhe dhimbje e padurueshme
por tortura e plote do ti vije ne ahiret
ndeshkim i llahtarshem, nje tmerr i vertete

O bijte e Ademit, nga dynja-ja mos u mashtroni
plotesoni obligimet dhe larg haramit qendroni
mos jini moskokecares dhe mos neglizhoni ne fe
qe me pas mos thoni: “Ah sikur te kisha qene dhé!”

falma_lotin
16-02-07, 23:20
Pas nje pendimi…
Kthehem sėrishish tek Ty, por kėtė herė akoma mė fuqishem.
Pėrul zemren time nė pendesė, pėr cdo gjynah tė bėrė a harresė.

Pas njė pendimi, njė falenderim i madh qėndron.
Falje gabimesh e mėshirė Zotit ti i kerkon.

Me njė ndjenjė nė shpirt, nė sexhde qėndron.
Ke turp prej Zotit qė jo sa duhet e adhuron.

Kėkon tė shlyesh gabime pas pendimit.
Fillon tė falėsh farze e synete,mediton pėr ajete.

Namazin e natės fillon, dhe pa pėrtesė nė xhami shkon.
Kuranin bukur e lexon e zemra tė dridhet kur All-llahun e kujton

Stacione tė tilla "rilindje" nė jetė mund tė ketė plot.
Me agjerime, namaze, pendime te sinqeta me lot.

Pas njė pendimi...
Per shpetimin e shpirtit ka gjithmonė shpresė.
Por a ka siguri robi se pas njė gjynahi ka pėrseri jetesė?

falma_lotin
16-02-07, 23:22
Shoku im, me keto vargje dua te keshilloj
diēka per Islamin ne rime dua ta rikujtoj
Sepse dikur me ke pas mesuar shume
kurse tani ai qe po keshillon jam une
u bene disa muaj qe me nuk po te njoh
tjeter njeri dukesh kur ne rruge te shoh
Vepron gjera qe nuk duhen vepruar
Siē dikur me fjale te mira ma ke mesuar
ēuditem kur te shoh se harameve nuk u largohesh
dhe me shoqerine e jobesimtareve po afrohesh
A nuk me ke thene nje nate kur ishim ne xhami
Se me vllezerit muslimane duhet te kemi shoqeri
Tani nga xhamia je larguar shume, je harruar
Ezani yt keto kohe shume na ka munguar
Dikur therrisje njerezit ne namaz e ne shpetim
Por tani rrugen je duke humbur o vellau im
Prane xhematit vella shpejt duhet te kthehesh
Nga kenaqesite e botes nuk duhet te dehesh
Se akoma elhamdulilah namazin nuk e ke lene
Por edhe pema me e forte, shume nuk jeton pa rrenje