PDA

View Full Version : Viti 2011 lufta e tretė Botėrore


Drinni
15-08-06, 17:40
Se di nė ju kujtohet na paska qenė njėri qe i parashikojke gjėrat pėr tė ardhmen e afėrt dhe tė larget.
Pėr dy katastrofa edhe vetė jam bindur:
1) Bill Gate do tė zbuloi windowsat,
2) Benzina do tė shtrenjėtohet,
3)?
Bile ai far burri edhe e paska qelluar se nė tė njėjten ditė do tė vriteshin dy vėllezėrit Kenedy, do tė ketė luftė nė ballkan ku Kosova do ta fitoje luften, dhe nė vitin 2011 do tė pėlcas e madhja, lufta e tretė botėrore!
Unė pėr vete qe nga sot do tė bėjė rezervat e duhanit.
Ah po, gati harrova! Nastradini kish pas than, Nastradini? a Nostradamus? mu kan perzi emrat pak.

Bom-Boni
15-08-06, 23:36
sipas Nastradinit tand ksaj pune pi thojkan: "prit magar sa t'del barė" e kur del bari zof magari. edhe me neve derisa te pavarsohmi plotesist po dojka edhe nje lufte mu ba e mu shkaterru krejt bota e neve as hiri mos me na mbet

Drinni
16-08-06, 16:13
sipas Nastradinit tand ksaj pune pi thojkan: "prit magar sa t'del barė" e kur del bari zof magari. edhe me neve derisa te pavarsohmi plotesist po dojka edhe nje lufte mu ba e mu shkaterru krejt bota e neve as hiri mos me na mbet

Duket pak qesharake kjo qe keni nisur tė lexoni tė nderuar ju BOM BONI dhe tė gjithė nė pėrgjithsi,
Ka tre orė qe shiqoj njė dokumentar nė televizionin Gjerman PHOENIX lidhur me Luften nė Ish/Jugosllavi.
Ėshtė shumė interesante se sa kėsaj radhe intervistusit real jan nė interwistat e tyre si:
Holbrooke, Tugjman, Izetbegowiq,gen. Klark,Silajgjiq,milosheviq, pavle etj etj.......
Prandaj mos u hamendeni edhe aq pėr temen nė vijim!
Zoti e bekoft Ameriken dhe miqt e saj.

Drinni
16-08-06, 20:53
Gazetari dhe analisti Amerikan Seymiour Hersh ka provuar puzellat ti vendos dal ngadal nė murin e tij tė parashikimėve. Edhepse analizat e tija vihen, bazohen shpesh ne thashetheme apo burime anonime, ato ne te shumten jan vertetuar si te verteta.

Nuk do tė ishte edhe hera e par, qe analisti apo mė mir tė themi falltori Seymiour Hersh qe shkruan pėr magazinin "New Yorker" njė skandal vė nė siperfaqe.
pėr mė teper lexo: www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,431774,00.html

Zero Cool
19-08-06, 18:19
Hehehe edhe ne vitin 2000 ka ndodhe kijameti-apokalipsa :wink: :wink: :wink: :wink:

Drinni
19-08-06, 20:23
Hehehe edhe ne vitin 2000 ka ndodhe kijameti-apokalipsa :wink: :wink: :wink: :wink:

E more Cool njeri, jo edhe me kaq, lexo tash se ēka kam nie!


Nė vitin 2012 Do tė vritet nga sherbimet secrete shefi i shtetit Serb, Pretekst pėr kėtė rusia do tė bėjė invazimin drejt Evropes, ėndėrr kjo e kahmotshme e rusis.
Mos e baft zoti shtetet e bashkuara tė amerikes do tė kenė njė destabilizim ekonomik, qe do tė shpie nė tė gjitha shtetet industriale nė njė kollaps monetar.
Pasoj e kėsaj do tė ketė trazira si nė USA ashtu edhe nė Evropė, do tė ketė luftėra lokale(tė ashtuquajtura luftera qytetare). Qe do tė shpie nė njė krizė afatgjate, ku shtetet pėrendimore mund tė humbin ndikimin politik tė jashtem nderkombėtarė.
Kriza do tė zgjasė gjatė, mė gjatė se luftrat e tjera botrore si lufta e parė ,dhe ajo e dytė, kėsaj radhe Europa mund tė ballafaqohet me trazira tė mbrendshme, ku eskalimi i dhunės do tė shpie nė stacionimin e UNO trupave, Ameriken thuhet ta marshojn trupat kanadeze pėr tė ruajtur paqen, ndėrsa europen mund ta marshojn trupat ruse.
Perioda e njė ndertimi tė njė rendi tė ri shoqėror mund tė zgjas deri nė vitin 2050 ku mund tė ndodhė qe Amerika ta humbė ndikimin e sajė tė njė superfuqie.
Njė bosht i ri politik Paris ,Berlin, Mosk,Peking deri nė Delhi dhe Tokio mund tė dominoj nė rregullimin e njė ekonomie gjeopolitike, ku popujt do tė kthehen nė stabilizim tė ngjashem mė atė tė mesjetes!

Pupi
31-05-09, 19:46
E more Cool njeri, jo edhe me kaq, lexo tash se ēka kam nie!


Nė vitin 2012 Do tė vritet nga sherbimet secrete shefi i shtetit Serb, Pretekst pėr kėtė rusia do tė bėjė invazimin drejt Evropes, ėndėrr kjo e kahmotshme e rusis.
Mos e baft zoti shtetet e bashkuara tė amerikes do tė kenė njė destabilizim ekonomik, qe do tė shpie nė tė gjitha shtetet industriale nė njė kollaps monetar.
Pasoj e kėsaj do tė ketė trazira si nė USA ashtu edhe nė Evropė, do tė ketė luftėra lokale(tė ashtuquajtura luftera qytetare). Qe do tė shpie nė njė krizė afatgjate, ku shtetet pėrendimore mund tė humbin ndikimin politik tė jashtem nderkombėtarė.
Kriza do tė zgjasė gjatė, mė gjatė se luftrat e tjera botrore si lufta e parė ,dhe ajo e dytė, kėsaj radhe Europa mund tė ballafaqohet me trazira tė mbrendshme, ku eskalimi i dhunės do tė shpie nė stacionimin e UNO trupave, Ameriken thuhet ta marshojn trupat kanadeze pėr tė ruajtur paqen, ndėrsa europen mund ta marshojn trupat ruse.
Perioda e njė ndertimi tė njė rendi tė ri shoqėror mund tė zgjas deri nė vitin 2050 ku mund tė ndodhė qe Amerika ta humbė ndikimin e sajė tė njė superfuqie.
Njė bosht i ri politik Paris ,Berlin, Mosk,Peking deri nė Delhi dhe Tokio mund tė dominoj nė rregullimin e njė ekonomie gjeopolitike, ku popujt do tė kthehen nė stabilizim tė ngjashem mė atė tė mesjetes!

Parashikimet duket qė jan pėrshpejtuar pėr tre vjetė para. Mirpor m'duket na kaloj sėmundja me nji grip tė vogėl, apo mendoni qė mundė tė rikthehet kjo flam ?

shfletuesi_
31-05-09, 20:12
Gjithqka mund te ndodh edhe ne baze te statistikave te mija ka mundesi qe te filloj... pse sepse 2 lufterat e para qe kan filluar, kan filluar mu ne ballkan... eh ksaj radhe mund te jet kosova ai sherri qe do e ndezi... irani andej arme berthamore, korea e veriut po ashtu..... tash s'mbetet gje tjeter veq ti testojn kush i ka me te forta.... keto arme... po mos keni friken si ka than Zoti do behet :P :)

Makresh
31-05-09, 21:30
A do tė ketė njė rregullim tė ri botėror?Po, dhe te mjeret ata qe s'jan te pergaditur.

Pupi
10-07-09, 19:46
Tashmė veq kur jemi "siguruar" qė do tė ketė njė rregullim tė ri botėror, pyetja (e Makreshit) mbetet si ti pėrgaditemi kėtij ndryshimi ?

teutaA
10-07-09, 20:14
e valla ksaj here do me u ba komandant edhe un se nuk e lash me me ik kjo shanc :smile:

teutaA
10-07-09, 20:16
Tashmė veq kur jemi "siguruar" qė do tė ketė njė rregullim tė ri botėror, pyetja (e Makreshit) mbetet si ti pėrgaditemi kėtij ndryshimi ?

aiii pupi edhe ti qeli syt heret e nxane naj pozit te mir e tani leht ja bojm per ndryshime :smile:

lirik
11-07-09, 07:28
e valla ksaj here do me u ba komandant edhe un se nuk e lash me me ik kjo shanc :smile:
haaaaaaaaaaa sa kam qeshur bravo per ket shprehje me humor

Tomori
13-07-09, 19:51
Kurgje nuk dot ket vec pallavra kta......

arti69
13-07-09, 20:59
s ka luft jo

emine
06-05-11, 21:58
tu prit jam :biggrin:

Daglasi
06-05-11, 22:20
E kishin shtyre 2021:biggrin:

Alima
15-08-11, 22:16
...

me mire te thuhet keshtu psh :

2011 fillimi i mbarimit te Luftes se Pare Boterore !

.

lovely
15-08-11, 22:45
E kishin shtyre 2021:biggrin:boll mire ia paskan bo :D

uck_aksh
15-08-11, 23:21
ne vitin 2012 do te jen disa katastrofa ku do te ket edhe humbje ne njerz por jo nga natyra por jo edhe nga ju qe thoni zoti por nga faktori njeri qe duan ti bejn disa prova te tyre te qmendura

premium
17-08-11, 20:07
flm qė em treguat , paska kohė deri atėhere me ik nė hėnė :)

Hajra
30-09-11, 20:54
.....siq duket ne Mitrovica do te behet shkas,

tipi engjellor
30-09-11, 21:36
si dihet jo........

Alima
30-09-11, 22:20
...


de juro !


gjersa ,....de facto , ende ne perfundim e siper Lufta e Pare Boterore, kur filloi edhe rrezimi khalifatit , i cili do triumfone se shpejti !


.

Zero Cool
30-09-11, 22:30
tu prit jam :biggrin:

me ardh mu mshef n`holand aaaaaa :tongue: